Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 сәуірде № 13594 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 38-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында колледж басшыларының кәсіби дамуы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Заманауи педагогикалық менеджмент негізінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқыту арттыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жеңіл өнеркәсіп саласы бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды білім беру жүйесін енгізу жағдайында өндірістік технологиялық процестерді модельдеуді пайдалану әдістемесі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының баспа, полиграфия, кітап тарату саласындағы арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды оқыту жүйесін ендіру жағдайында техникалық және кәсіптік білім берудің оқыту іс-әрекетін ұйымдастырудың кластерлік тәсілі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының туризм мен қонақ үй шаруашылығы саласындағы мамандықтар бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында туризм және қонақ үй шаруашылығы саласы үшін мамандарды даярлаудың инновациялық амалдары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2016 года № 13594. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии c подпунктом 38-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессиональное развитие руководителей колледжей в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Повышение качества обучения в организациях технического и профессионального образования на основе современного педагогического менеджмента" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика использования моделирования производственно-технологических процессов в условиях внедрения дуальной системы обучения" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения отрасли легкой промышленности в организациях технического и профессионального образования согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Кластерный подход к организации образовательной деятельности в техническом и профессиональном образовании в условиях внедрения дуальной системы обучения" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы издания, полиграфии и книгораспространения организаций технического и профессионального образования согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационный подход в подготовке специалистов для сферы туризма и организации гостиничных хозяйств в организациях технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы туризма и организации гостиничных хозяйств учебных заведений технического и профессионального образования согласно приложению 5 к настоящему приказу;

6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының тамақтандыру мен мейрамханалық бизнес саласындағы мамандықтар бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Тамақтану саласы ұйымдарының мамандарын даярлаудағы инновациялық тәсіл – техникалық және кәсіптік білім беру түлектерін оқыту сапасының шарты ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Тігін өндірісі мен киімді модельдеу" мамандығы бойынша "Инклюзивті оқыту және дуальды оқыту элементтерін енгізу - техникалық және кәсіптік білім беру түлектерін бейімдеу және әлеуметтендіру шарты" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша "Инклюзивті оқыту мен дуальды оқыту элементтерін енгізу - техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде түлектерді әлеуметтендіру мен бейімдеудің шарты" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды оқыту жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде білім беру процесін ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жалпы-гуманитарлық пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жалпы-гуманитарлық пәндер оқытушыларының нәтижеге бағытталған білім беру моделінде қызмет жасауға кәсіби-тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жалпы білім беретін пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайындағы жалпы білім беру пәндер оқытушыларының кәсіби құзыреттілігі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационный подход в подготовке специалистов организаций сферы питания - как условие качества обучения выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы питания и ресторанного бизнеса организаций технического и профессионального образования согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" организаций технического и профессионального образования согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика" организаций технического и профессионального образования согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в системе технического и профессионального образования в условиях дуального обучения" для преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессионально-личностная готовность преподавателя общественно-гуманитарных дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" для преподавателей общественно-гуманитарных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессиональная компетентность преподавателя общеобразовательных дисциплин в условиях модернизации системы ТиПО" для преподавателей общеобразовательных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 11 к настоящему приказу;

12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жаратылыстану - математика пәндері оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жаратылыстану - математика пәндері оқытушысының нәтижеге бағытталған білім беру моделі жағдайындағы кәсіби-тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Кадрлар даярлау жүйесін жаңғыртуда мемлекеттік саясаттың және әлемдік үрдістердің аясында өзгерістерді басқару" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жаңа формациядағы педагогі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Дуальды оқыту жүйесі жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы оқу процесін жобалау мен ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының экология мамандықтары бойынша түлектеріне "таза өндірісті" енгізу әдіснамасын оқытудың инновациялық әдістері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "0903000 "Электр энергетикасы" мамандығы бойынша оқыту мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Мұнайгаз саласының мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында дуальды оқытудың ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің педагогикалық шеберліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндер бойынша білім беру процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

12) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессионально-личностная готовность преподавателя естественно-математических дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" для преподавателей естественно-математических дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление изменениями в контексте мировых тенденций и государственной политики модернизации системы подготовки кадров" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагог новой формации системы технического и профессионального образования" для преподавателей и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального образования в условиях дуальной системы обучения" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные методы обучения выпускников организаций технического и профессионального образования по экологическим специальностям методологии внедрения "чистого производства" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организации образовательного процесса в условиях обновления содержания обучения по специальности 0903000 "Электроэнергетика" согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности дуального обучения в условиях обновления содержания технического и профессионального образования по специальностям нефтегазовой отрасли" согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие педагогического мастерства преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по музыкально-теоретическим и специальным дисциплинам в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" согласно приложению 20 к настоящему приказу;

21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында педагогикалық мамандықтар бойынша білім беру технологияларын тиімді оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беруде заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды пайдалану (СМАРТ)" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді оқыту процесінде білім алушылардың базалық және кәсіби құзыреттерін қалыптастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Инновациялық білім беру технологиялары техникалық және кәсіптік білім берудегі жаратылыстану-математика пәндері оқытушыларының кәсіби-педагогикалық қызметін дамытудың құралы ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "CLIL (КЛИЛ) әдістемесі: жалпы білім беретін пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Жаратылыстану-ғылыми пәндерді оқыту процесінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алушылардың жобалау-зерттеу қызметін тьюторлық сүйемелдеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының құқықтық құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларын енгізудің ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "CLIL (КЛИЛ) әдістемесі: арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Бейіні (мамандығы) бойынша кадрлар даярлаудағы заманауи тәсілдемелер" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

21) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное преподавание образовательных технологий по педагогическим специальностям в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование современных педагогических и SMART-технологий (СМАРТ) в техническом и профессиональном образовании" согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование базовых и профессиональных компетенций обучающихся в процессе изучения специальных дисциплин" согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные образовательные технологии как средство развития профессионально-педагогической деятельности преподавателей естественно-математических дисциплин технического и профессионального образования" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания общеобразовательных дисциплин на английском языке" согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Тьюторское сопровождение проектно-исследовательской деятельности обучающихся организаций технического и профессионального образования в процессе преподавания естественнонаучных дисциплин" согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие правовой компетенции у руководителей организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности внедрения кредитно-модульной технологии обучения в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке" согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные подходы в подготовке кадров по профилю (специальности)" согласно приложению 30 к настоящему приказу;

31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында қолданбалы бакалавриат бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымын тиімді басқару. ISO 9001 (ИСО) халықаралық стандартына негізделген білім берудегі сапа менеджментінің жүйесі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Өндірістік оқыту шеберінің педагогикалық құзыреттілігі: дамыту және жетілдіру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Білім беру ұйымдары, оқу-әдістемелік кабинеттер, оқу-әдістемелік орталықтар әдіскерлерінің және облыстық білім басқармаларының техникалық және кәсіптік білім беру бөлімдері қызметкерлерінің қызметіне инновациялық білім беру технологияларын енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту процессінің негізгі аспектілері мен шарттары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді (модульдерді) ағылшын тілінде Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг), Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) әдістемелері және Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment – Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) моделінің интеграциясы негізінде оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында интеграцияланған білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

31) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ прикладного бакалавриата в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ технического и профессионального образования, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода" согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление организацией технического и профессионального образования. Система менеджмента качества в образовании на основе международного стандарта ISO 9001" (ИСО) согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая компетентность мастера производственного обучения: развитие и совершенствование" согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация инновационных образовательных технологий в деятельности методистов организаций образования, учебно-методических кабинетов, центров и работников отделов технического и профессионального образования управлений образования регионов" согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Преподавание специальных дисциплин (модулей) на английском языке на основе интеграции методик Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning and Teaching и модели Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary" (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг, Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг, Бриджинг-ин - Оуткамз - Пре-Ассесмент - Партисипэйтери  Лернинг - Пост-ассэсмент - Саммари) согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности разработки и реализации интегрированных образовательных программ в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" согласно приложению 38 к настоящему приказу;

39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстан Республикасы техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде кәсіпкерлік қызмет және қаржылық-құқықтық сауаттылықты дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқыту процесіне критериалдық бағалаудың әдістерін енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстанның техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі дуальдық оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстан экономикасының негізгі секторларындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде өндірістік оқыту бойынша тәлімгерлердің тиімді қызметін ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру процесіне IT-технологияларды енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша аймақтық чемпионаттарды ұйымдастыру және өткізу процесінің негізгі аспектілері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті білім беруге психологиялық-педагогикалық жетекшілік ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда жалпы білім беру пәндері оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі әлеуметтік педагогтің кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

39) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие системы предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях технического и профессионального образования в Республике Казахстан" согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение методов критериального оценивания в процесс обучения организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Дуальное обучение в системе технического и профессионального образования Казахстана" согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Роль информационно-коммуникационных технологий в ключевых секторах экономики Казахстана" согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация эффективной деятельности наставников по производственному обучению в системе технического и профессионального образования" согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение IT-технологий в образовательный процесс организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты процесса организации и проведения региональных чемпионатов по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз) согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя общеобразовательных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования" согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности социального педагога системы технического и профессионального образования" согласно приложению 48 к настоящему приказу;

49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда арнайы пәндер оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттер үшін техникалық және кәсіптік білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру пәндері бойынша оқыту процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Спорттық ойындар кәсіби-қолданбалы дене дайындығы құралы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсілді іске асыру барысында оқу процесін жобалау және ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Мобильді робототехника жүйелерін WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Электронды құрылғыларды WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу және бағдарламалау негіздері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы бекітілсін;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беруді жаңарту жағдайында информатика сабақтарында робот техникасы құралдарын қолдану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында 3D-принтинг технологияларды қолдану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

49) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя специальных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования" согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение доступности технического и профессионального образования для студентов с особыми образовательными потребностями" согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по общеобразовательным дисциплинам в рамках обновления содержания" согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Спортивные игры как средство профессионально-прикладной подготовки" согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального, послесреднего образования в условиях реализации модульно-компетентностного подхода" согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка мобильных робототехнических систем по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз) согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы разработки и программирования электронных устройств в соответствии со стандартами WorldSkills" (ВорлдСкилз) согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование средств робототехники на занятиях информатики в условиях обновления содержания технического и профессионального образования" согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Применение технологии 3D-принтинга в условиях технического и профессионального образования" согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций преподавателей естественно-математических дисциплин в условиях обновления содержания технического и профессионального образования" согласно приложению 58 к настоящему приказу;

59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі заманауи психологиялық-педагогикалық технологиялар" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Кәсіпкерлік қызмет негіздері" курсы оқытушысының кәсіби құзыреттерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 01.10.2019 № 428 (алғашқы ресми жариялаған күнінен бастан қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кәсіптік-техникалық және орта білімнен кейінгі білімді жаңғырту департаменті (Д.Ж. Каленова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып жолдауды;
3) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мөрімен расталған және осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифлық қолтаңбасымен куәландырылған баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
Т. Балықбаев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына 1-қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында колледж басшыларының кәсіби дамуы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 25.07.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

59) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные психолого-педагогические технологии в системе технического и профессионального образования" согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций преподавателя курса "Основы предпринимательской деятельности" для организаций технического и профессионального образования согласно приложению 60 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 01.10.2019 № 428 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту модернизации профессионально-технического и послесреднего образования (Каленова Д.Ж.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет" и периодических печатных изданиях на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде, заверенной печатью Министерства образования и науки Республики Казахстан и удостоверенной электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
5) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан Имангалиева Е.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
Т. Балыкбаев
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессиональное развитие руководителей колледжей в условиях модернизации системы технического и профессионального образования"
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.07.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1 - тарау. Кіріспе
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында колледж басшыларының кәсіби дамуы" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі-ТжКБ) ұйымдарының басшыларына арналған.
2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында ТжКБ ұйымдары басшыларының кәсіби деңгейін арттыру мәселесі ерекше өзекті мәселеге ие. Аталған білім беру бағдарламасы ТжКБ ұйымдары басшыларының ТжКБ жүйесінде инновациялық процестерді басқару дағдыларын дамытуға, заманауи білім беру техналогияларын енгізу бойынша басқару практикаларын жетілдіруге бағытталған.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ТжКБ қызметін басқаруда ТжКБ ұйымдарының басшыларын басқарушылық-ұйымдастырушылық шеберлігі мен құзыреттілігін жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жету үшін мынадай міндеттер айқындалған:
1) техникалық және кәсіптік білім беруді жаңғырту жағдайында кәсіби білімін арттыру және жұмыс дағдыларын жетілдіру;
2) менеджменттік жүйе бойынша педагогикалық-психологиялық сүйемелдеу;
3) ТжКБ ұйымдары басшыларының, нормативтік-құқықтық басқарушылық, ақпараттық-коммуникациялық, технологиялық құзыреттерін дамыту;
4) ТжКБ ұйымдарында мониторингтік қызметтің әдіс-тәсілдерімен танысу.
3- тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) заманауи техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің индустриалдық- экономикалық даму стратегияларын;
инженерлік-педагогикалық кадрларды диагностикалаудың маңыздылығын;
дәстүрлі және критериалды бағалаудағы оқу жетістіктерінің айырмашылықтарын;
менеджмент жүйесіндегі корпоративтік басқару принциптерін және нормативтік құжаттаманы жүргізу принциптері мен тәртібін біледі.
2) әлеуметтік әріптестіктер арасында желілік қауымдастық құруды;
мониторингтің әртүрлерін қолдануды;
қызметте басқару мен ынталандырудың инновациялық әдістерін қолдануды;
техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында білім беру процесін жобалауды біледі.
3) заманауи менеджмент технологиясын қолдану дағдыларын;
жобалық қызметті ұйымдастыру дағдыларын;
заманауи зерттеулер мен өз қызметін талдау негізінде басқару практикасын жетілдіру дағдыларын;
ТжКБ ұйымдарында білім беру процесінің сапасын дамыту, диагностикалау, бағалау процестеріне және мониторинг жүргізу дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации "Профессиональное развитие руководителей колледжей в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для руководителей организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. В условиях модернизации системы технического и профессионального образования особую актуальность приобретает вопрос повышения профессионального уровня руководителей организаций ТиПО. Данная образовательная программа ориентирована на развитие у руководителей организаций ТиПО навыков управления инновационными процессами в системе ТиПО, на совершенствование управленческой практики по внедрению современных образовательных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является совершенствование организационно-управленческого мастерства и компетентности руководителей организаций ТиПО по управлению деятельностью ТиПО в рамках реализации Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) повысить у руководителей организаций ТиПО профессиональные знания и совершенствовать навыки работы в условиях модернизации технического и профессионального образования;
2) оказать психолого-педагогическую поддержку по системе менеджмента;
3) развить нормативно-правовые, управленческие, информационно - коммуникационные, технологические компетентности руководителей организаций ТиПО;
4) ознакомить с методами и приемами мониторинговой деятельности в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
стратегии индустриально-экономического развития современной технической и профессиональной системы образования;
важность диагностики инженерно-педагогических кадров;
различия в традиционном и критериальном оценивании учебных достижений;
принципы корпоративного управления, принципы и порядок ведения нормативной документации в системе менеджмента.
2) умеют:
создавать сетевые сообщества между социальными партнерами;
применять различные виды мониторинга;
использовать в деятельности инновационные методы управления и мотивации;
проектировать образовательный процесс в контексте модернизации системы технического и профессионального образования;
3) владеют:
навыками применения технологии современного менеджмента;
навыками организации проектной деятельности;
навыками совершенствования управленческой практики на основе современных исследований и анализа собственной деятельности;
навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества образовательного процесса в организациях ТиПО.

4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік - құқықтық модуль;
2) басқарушылық;
Ескерту: Басшы кадрлар үшін басқарушылық модулі енгізіледі.
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік - құқықтық модуль мынадай тақырыптарды қамтиды:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар";
"Қазақстан Республикасының еңбек заңдамасы көзделген қызметкер мен жұмыс берушінің арасында құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру кезінде туындайтын қарым-қатынасы";
"2015 жылғы 18 қарашадағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
"Қазақстан Республикасы білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ТжКБ ұйымдарын басқару";
"Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жыл сайынғы Қазақстан халқына жолдаған Жолдаулары";
"Ұлт жоспары – 100 нақты қадам";
"Тәуелсіздік толғауы" ой орамдары".
8. Басқарушылық модульде мынадай тақырыптар қарастырылады:
"Басшы және оның командасы";
"Басқарудағы командалық жұмыстың психологиялық аспектілері";
"Ұжымның әлеуметтік-психологиялық сипаттамалары";
"Командалық жұмыс", "Сындарлы басқару", "Педагогикалық ұжымды
басқару" түсініктемелері";
"Корпоративтік басқару моделі, оқытушылар құрамын ынталандыру";
"Ынталандыру" ұғымы, педагогикалық ұжымды ынталандырудың мақсаты мен міндеті,";
"Ынталандыру және кері ынталандыру, білім беру ұйымы қызметкерлерін ынталандыру жүйесі".
9. Мазмұндық модульде мынадай тақырыптар қамтылады:
"Техникалық және кәсіптік білім беруді жаңғырту жағдайында ТжКБ ұйымдары басшыларының кәсіби құзыретін дамыту";
"ТжКБ ұйымдары басшыларының кәсіби деңгейін диагностикалау (кіріс, шығу диагностикасы)";
"ТжКБ ұйым басшыларының көшбасшылығын дамыту";
"Педагогикалық қызметті ынталандыруда басшының құзыреттілігі";
"Құзыреттілікке негізделген әлеуметтік әріптестікті дамыту";
"Жұмыс берушінің талаптарына сәйкес мамандарды даярлауда басшылардың әлеуметтік-экономикалық құзыреттілігін дамыту";
"ТжКБ ұйымы басшыларының электронды портфолиосы";
"Дуальды оқыту жүйесін енгізудің келешегі мен мүмкіндіктері";
"Колледж басшыларының нормативтік-құқықтық құзыреттілігін арттыру";
"Заманауи ТжКБ ұйым басшыларының ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданудағы құзыреттілігі";
"Индустриялық-инновациялық даму кезеңінде техникалық және кәсіби кадрларды даярлаудағы стратегиялық жоба";

Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) управленческий;
Примечание. Управленческий модуль вводится для руководящих кадров.
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Отношения между работником и работодателем, возникающие при осуществлении прав и обязанностей, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан";
"Пути реализации Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции";
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Ежегодные послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана";
"Национальный план "100 конкретных шагов";
"Слово о Независимости".
8. В управленческом модуле рассматриваются следующие темы:
"Руководитель и его команда";
"Психологические аспекты командной работы в управлении";
"Социально-психологическая характеристика коллектива";
"Понятия "командная работа", "конструктивное управление", "управление педагогическим коллективом"";
"Модель корпоративного управления, мотивация педагогического персонала";
"Понятие "мотивация", цель, задачи мотивации педагогического коллектива";
"Мотивациия и демотивация, система мотивации персонала организации образования".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Развитие профессиональной компетентности руководителей организаций ТиПО в условиях модернизации технического и профессионального образования";
"Диагностика профессионального уровня руководителей организаций ТиПО (входная, выходная диагностика)";
"Развитие лидерских качеств руководителей организаций ТиПО";
"Компетентность руководителя в мотивировании педагогической деятельности";
"Развитие социального партнерства на основе компетентностного подхода";
"Развитие социально-экономической компетентности руководителей в подготовке специалистов в соответствии с требованиями работодателя";
"Электронное портфолио руководителя организации ТиПО";
"Перспективы и возможности внедрения системы дуального обучения";
"Повышение нормативно-правовой компетентности руководителя колледжа";
"Компетентность современного руководителя организации ТиПО по применению информационно-коммуникационных технологий";
"Стратегическое проектирование подготовки технических и профессиональных кадров в условиях индустриально-инновационного развития".

10. Технологиялық модульде мынадай мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Желілік педагогикалық қоғамдастықты құру технологиясы";
"Оқу жетістіктерін бағалаудағы Блум таксономиясының табыстылығы";
"Коучинг ТжКБ ұйымын басқарудың бір әдісі ретінде";
"Оқу-тәрбие процесін технологияландыру".
11. Вариативтік модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды тандау мүмкіндігі беріледі:
"ТжКБ ұйымы басшысының бейнесі (имидж) және басқару стилі";
"ТжКБ ұйымдарын басқарудың корпоративтік мәдениеті";
"Білім беру ұйымдарын Мемлекеттік аттестаттауға дайындау";
"Педагогикалық кеңестердің жаңа формалары";
"Басқарудың сындарлы тәсілдері";
"ТжКБ ұйымы басшысының ұйымдастырушылық құзыреттілігі";
"Дуальды оқыту жүйесін енгізу бойынша әлемдік және қазақстандық тәжірибе";
"Кейс технологиялар";
"Колледж түлектерінің кәсіптік біліктілігінің негізі - құзыреттілікті қалыптастыру";
"ТжКБ ұйымдарындағы психологиялық қызметтер";
"Инновациялық технологиялар арқылы болашақ өндіріс мамандарының техникалық, шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту";
"Заманауи оқыту технологиялары негізінде көп тілді енгізу";
"Басқару және оқыту көшбасшылығы";
"Гендерлік негізде оқу процесін ұйымдастыру";
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 - 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1 және 2 қосымшасына сәйкес 36 және 80 сағаттық оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақ (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) кәсіптік және техникалық білім беру саласындағы мемлекеттік саясат;
2) ТжКБ аясында дуальды оқыту жүйесінің тиімділігі;
3) колледж басшыларының заманауи кәсіби құзыреттілігі;
4) білікті маман даярлаудағы кәсіби құзыреттілік;
5) кредиттік технология мен дуалды оқыту жүйесін кіріктіре оқыту мүмкіншіліктері;
6) дуальды оқытудағы шетел тәжірибелері;
7) заманауи басқару негізінде ТжКБ ұйымына басшылық жасауды ұйымдастыру;
8) кәсіптік білім беруді дамыту құралы ретінде еңбек нарығының мониторингі.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) ТжКББ басшыларының инновациялық қызметі;
2) ТжКББ тәрбие жұмыстарын басқару ерекшеліктері;

10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Технология создания сетевых педагогических сообществ";
"Технология Блума как метод оценивания успешности обучения";
"Коучинг как один из методов управления организацией ТиПО";
"Технологизация учебно-воспитательного процесса".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Имидж и стиль управления руководителя организации ТиПО";
"Корпоративная культура управления организацией ТиПО";
"Подготовка организаций образования к Государственной аттестации";
"Новые формы проведения педагогических советов";
"Конструктивные подходы в управлении";
"Организационная компетентность современного руководителя организации ТиПО";
"Мировой и казахстанский опыт внедрения дуальной системы обучения";
"Кейс-технологии":
"Формирование компетенций-основа профессиональной квалификации выпускников колледжей";
"Деятельность психологических служб в организациях ТиПО";
"Развитие технического, творческого мышления будущих специалистов производства через инновационные технологии";
"Внедрение полиязычия на основе современных технологий обучения";
"Управление и лидерство в обучении";
"Организация учебно-воспитательного процесса на основе гендерного подхода".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 - часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) государственная политика в сфере технического и профессионального образования;
2) эффективность дуальной системы обучения в сфере ТиПО;
3) профессиональная компетентность современного руководителя организации ТиПО;
4) новые возможности в подготовке квалифицированных кадров;
5) возможность интегрирования дуальной системы обучения с кредитной технологией;
6) зарубежный опыт в дуальном обучении;
7) управление организацией ТиПО на основе современного менеджмента;
8) мониторинг трудового рынка как средство развития профессионального обучения.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) инновационная деятельность руководителя организации ТиПО;
2) особенности управления воспитательной работой в организации ТиПО;

3) кәсіби мамандарды даярлаудағы заманауи - педагогикалық идеялар;
4) индустриялық даму жағдайында колледжді басқару моделі;
5) дуальды оқыту жағдайында тәрбие жүйесіндегі жаңа көзқарастар;
6) ғылым мен тәжірибе ұштастыру бәсекеге қабілетті маман даярлаудағы кепілі ретінде;
7) кредиттік технологиялар мен дуалды оқыту жүйесін кіріктіру мүмкіншіліктері.
16. Жоба құрылымы мен бағалау талаптары. Жоба келесі құрылымдық бөлімдерден тұрады:
1) титул беті (мекеменің аты көрсетіледі, әзірлеушінің аты - жөні, қала, жылы);
2) мазмұны (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды, қосымшалар);
3) кіріспе (таңдалған тақырып өзектілігінің негіздемесі, жұмыстың мақсаты мен міндеттері, пайдаланылған әдебиеттер, негізгі проблеманың қысқаша сипаттамасы);
4) негізгі бөлім (кіріспедегі проблема дәйекті түрде ашылады, оның шешу жолдары қарастырылады, дәлелді ұстанымдары қамтылады, оған деген түрлі көзқарастар баяндалады және автордың қарым - қатынасы көрсетіледі);
5) қорытынды (жоғарыда айтылған мақсат пен жобаның міндетіне сай зерттеудің басты қорытындылары жүргізіледі, жалпылама тұжырымдар жасалып немесе зерттеудің нәтижесін нақты қолдану бойынша практикалық ұсыныстар беріледі);
6) пайдаланылған әдебиеттердің тізімі;
7) қосымшалар (қажетті жағдайда);
8) нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау, технологиялар мен заманауи құрылымдарды қолдану мен киімді көркемдік безендіру бойынша тәжірибелік жоба.
17. Жоба жұмыстарын қорғау мен талдамаларды бағалау төмендегідей критерийлер бойынша есептелінеді:
1) теориялық және тәжірибелік білім көлемі;
2) тақырып өзектілігі мен жаңашылдығы;
3) шығармашылығы (креативность);
4) нақты мәселелерді шешу үшін білімін қолдана алуы;
5) өз мәтіні мен таныстырылымын терең, маңызды тақырыпқа құра алуы;
6) шешендік сөйлеу қабілетінің болуы.
18. Қорытынды тестілеу үшін білімді тексеретін тест тапсырмалары анықталған:
білім беру жүйесіндегі нормативтік – құқықтық құжаттары;
техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында заманауи басқару тәсілдері;
заманауи менеджменттің психологиялық-педагогикалық аспектілері;
инновациялық технологиялар және оқыту әдістері.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
19. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.

3) инновационно-педагогические идеи по повышению качества подготовки профессиональных кадров;
4) модель управления колледжем в условиях индустриального развития;
5) новый взгляд на систему воспитания в условиях дуального обучения;
6) интеграция науки и практики как гарант подготовки конкурентноспособного специалиста;
7) возможность интегрирования дуальной системы обучения с кредитной технологией;
16. Требования к выполнению проектных работ. Проект состоит из следующих структурных элементов:
1) титульный лист (указывается наименование колледжа, фамилия, имя, отчество (при его наличии) разработчика, город, год);
2) оглавление (введение, основная часть, заключение, приложения);
3) введение (обоснование актуальности выбранной темы, цели и задачи работы, используемых источников, формулировка и краткая характеристика основной проблемы);
4) основная часть (последовательно раскрывается поставленная во введении проблема, прослеживаются пути ее решения на материалах источников, отражается аргументированная позиция, описываются различные точки зрения на нее и выражается отношение автора к ним);
5) заключение (подводятся главные итоги исследования в соответствии с выдвинутой целью и задачами проекта, делаются обобщенные выводы или даются практические рекомендации по конкретному использованию результатов исследования);
6) список использованных источников;
7) приложения (при необходимости);
8) практический проект по художественному оформлению одежды, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации.
17. Оценивание разработки и защиты проектной работы осуществляется с учетом следующих критериев:
1) объем теоретических и практических знаний;
2) новизна и актуальность темы;
3) креативность;
4) умение применять знания для решения конкретных проблем;
5) умение логично выстраивать свой текст и презентацию;
6) ораторские способности.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания, которые включают тесты на знание:
нормативно-правовых документов системы образования;
современных подходов в управлении организацией ТиПО в условиях модернизации образования;
психолого-педагогических аспектов современного менеджмента;
инновационных технологий и методов обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарлама біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлап, заманауи білім беру технологияларын және білім берудің интерактивті формаларын пайдалану арқылы қол жеткізілетін қызметке негізделген тәсілді қолданады: шағын топтық жұмыс, білім беру ойындары, кері байланыс, күрделі және талқыланатын мәселелер мен проблемаларды талқылау, мастер-класс, "дөңгелек үстел".
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) іске асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара іске асырылған - 1 балл;
3) толық іске асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 14- 15 балл, (90 - 100%);
2) "Жақсы": 11 - 14 балл, (75 - 89%);
3) "Қанағаттанарлық": 8 - 11 балл, (50 - 74%).
4) "Қанағаттанарлықсыз": 8 баллдан төмен
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер 1, 2 балл және өлшемдер айқындалған:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қайшылықтарды атайды;
3) мәселенің туындау себептерін атайды;
4) мәселені тұжырымдайды, оның себептерін талдайды;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер мақсатқа сәйкес;
7) мақсатқа жетуге көз жеткізу тәсілдерін ұсынады;
8) мәселелерді шешу тәсілдерін ұсынады;
9) стратегияны ұсынады;
10) жобамен жұмыс істеу туралы айтып берді;
11) әрекет қадамдарының тәртібін анықтады;
12) қадамдарды ұсынды және кейбір ресурстарды көрсетті;
13) ресурстарды негіздеп береді;
14) ағымдағы бақылауды жоспарлайды;
15) күтілетін нәтижемен өнімді салыстырады;
16) өнімнің ойдағымен сәйкестігі туралы қорытынды жасайды;
17) өнімді бағалаудың критерийлерін ұсынады;
18) өнімнің критерийге сәйкестігін бағалайды;
19) критерийлер жүйесін ұсынады;
20) алынған нәтижелердің мәнін сипаттайды;
21) күтілетін өнімді сипаттайды;
22) өнімді қалай қолданатынын айтып береді;
23) өнімді тұтынушылар мен пайдалану аясын негіздеп береді;
24) өнімді пайдалану бойынша пікір білдіреді;
25) алға жылжуды жоспарлады немесе қолдану шекарасын көрсетеді.
26. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бес балдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:

21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 14 - 15 баллов, (90 - 100%);
2) "Хорошо": 11 - 14 баллов, (75 - 89%);
3) "Удовлетворительно": 8 - 11 баллов, (50 - 74%);
4) "Неудовлетворительно": менее 8 баллов.
25. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) называет противоречие на основе анализа ситуации;
3) называет причины существования проблемы;
4) формулирует проблему, анализирует ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) предлагает способы решения проблемы;
9) предлагает стратегию;
10) рассказывает о работе над проектом;
11) определяет последовательность действий;
12) предлагает шаги и указывает некоторые ресурсы;
13) обосновывает ресурсы;
14) планирует текущий контроль;
15) сравнивает продукт с ожидаемым;
16) делает вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предлагает критерии для оценки продукта;
18) оценивает продукт в соответствии с критериями;
19) предлагает систему критериев;
20) значение полученных результатов;
21) описывает ожидаемый продукт;
22) рассказывает, как будет использовать продукт;
23) обосновывает потребителей и области использования продукта;
24) дает рекомендации по использованию продукта;
25) планирует продвижение или указывает границы применения.
26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:

1) "Өте жақсы": 47 - 50 балл, (85- 100%);
2) "Жақсы": 36 - 47 балл, (75 - 84%);
3) "Қанағаттанарлық": 25 - 36 балл, (50 - 74%).
27. Курс тыңдаушылары шағын-сабақты (шағын - шараны) презентациялау кезінде сабақтың, шараның түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім мазмұнын жаңартуды есепке алып оқыту бойынша үзінді көрсетеді.
28. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды, шағын-іс-шараны презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
дағдылардың қалыптасу деңгейі:
1) 0 балл - осы сабақта қолдануға келмейді;
2) 1 балл - дағдыланған;
3) 2 балл - дағды дамуда;
4) 3 балл - дағды қалыптасқан.
29. Шағын сабақты, шағын іс - шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) белсенді тыңдайды (қайта құрастырады, түйіндейді, нақтылайды);
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін - өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.

1) "Отлично": 47 - 50 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 36 - 47 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 25 - 36 баллов, (50 - 74%).
27. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
28. Для презентации мини - урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение / выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.

1-тарау. Кіріспе
1. "Заманауи педагогикалық менеджмент негізінде техникалық және кәсіптік білім беру оқу орындарында оқыту сапасын арттыру" тақырыбы бойынша біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) басшыларына арналған.
2. Осы білім беру бағдарламасы ТжКБ ұйымдары басшыларында ТжКБ жүйесінде инновациялық процестерді басқару дағдыларын дамытуға, заманауи білім беру технологияларын енгізу бойынша басқару практикасын жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ оқу орындарының қызметін жетілдіру үшін заманауи педагогикалық менеджментті дамытудың инновациялық тәсілдерін меңгеру болып табылады.
4. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін мынадай міндеттер анықталды:
1) Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын зерделеу;
2) ТжКБ ұйымдарында заманауи педагогикалық менеджменттің мәселелерін анықтау;
3) ТжКБ ұйымдарында заманауи педагогикалық менеджменттің мәнін зерттеу;
4) басқару қызметінің теориясы мен психологиясы бойынша білім мен білікті жүйелеу, тереңдету және кеңейту;
5) заманауи педагогикалық менеджменттің даму тәсілдерін талдау.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясындағы ТжКБ ұйымдарының міндеттерін;
ТжКБ ұйымдарында заманауи педагогикалық менеджменттің негізгі аспектілерін;
оқу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) пайдалану мүмкіндіктерін біледі.
2) ТжКБ ұйымдарының қызметін жоспарлау кезінде өзінің басқару қызметін, қауіптері мен тәуекелдерді жоспарлауды және болжауды;
ТжКБ жүйесін инновациялық даму талаптары аясында колледжді дамыту бағдарламаларын әзірлеуді қолданады;
3) колледжді басқарудың инновациялық формалары мен әдістерін меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның Мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) басқару модулі;
Ескерту. Басқару модулі басшы кадрлар үшін енгізіледі.
3) мазмұнды;
4) технологиялық;
5) вариативті.
7. Нормативтік-құқықтық модульде келесі тақырыптар қарастырылады:
"Білім беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне соңғы өзгерістер мен толықтырулар";
"Экономиканың индустриялық-инновациялық дамуы жағдайында ТжКБ ұйымдарының жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттары";

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Повышение качества обучения в учебных заведениях технического и профессионального образования на основе современного педагогического менеджмента" (далее - Программа) предназначена для руководителей организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Данная образовательная программа ориентирована на развитие у руководителей организаций ТиПО навыков управления инновационными процессами в системе ТиПО, на совершенствование управленческой практики по внедрению современных образовательных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является освоение инновационных способов развития современного педагогического менеджмента для совершенствования деятельности учебных заведений ТиПО.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить Государственную программу индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 годы;
2) определить проблемы современного педагогического менеджмента в организации ТиПО;
3) исследовать сущность современного педагогического менеджмента в организации ТиПО;
4) систематизировать, углубить и расширить знания и умения по теории и психологии управленческой деятельности;
5) проанализировать способы развития современного педагогического менеджмента.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
задачи ТиПО в свете Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 годы;
основные аспекты современного педагогического менеджмента в организациях ТиПО;
возможности использования информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).
2) умеют:
планировать и прогнозировать свою управленческую деятельность, угрозы и риски при планировании деятельности организаций ТиПО;
разрабатывать программы развития колледжа в свете требований инновационного развития системы ТиПО;
3) владеют:
инновационными формами и методами управления колледжем.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) управленческий модуль;
Примечание. Управленческий модуль вводится для руководящих кадров.
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Основные направления модернизации системы ТиПО в условиях индустриально-инновационного развития экономики";

"Білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы";
"Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы";
Мемлекет басшысы Н. Назарбаевтың Бес институционалды реформасын жүзеге асыру бойынша "Ұлт жоспары - 100 нақты қадам";
"Техникалық және кәсіптік білім берудің дуальді жүйесінің жағдайы"; "ТжКБ ұйымдардың қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілер".
8. Басқару модулінде келесі тақырыптар қарастырылады:
"Адами капиталға инвестициялар-стратегиялық басымдық және мемлекет экономикасын дамытудың негізгі факторы";
"ТжКБ жүйесіндегі педагогикалық менеджмент және басқару мәселелері бойынша республикалық ғылыми-әдістемелік басылымдарға шолу";
"Қамқоршылық кеңестердің қызметін ұйымдастырудың тиімді халықаралық және отандық тәжірибесі";
"Білім беру ұйымдарының корпоративтік мәдениеті";
"Білім беру ұйымы басшысының портфолиосы педагогикалық менеджмент құралы ретінде";
"Заманауи педагогикалық менеджмент негізінде ТжКБ оқу орындарының қызметін жетілдіру";
"Қазақстан Республикасын индустриялық - инновациялық дамытудың 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясындағы ТжКБ міндеттері";
"Функционалдық сауаттылықты дамыту бойынша халықаралық тәжірибені қолдану";
"ТжКБ оқушыларын діни толеранттылық және этникалық тәрбиесі";
"Қазақстан Республикасының саяси және әлеуметтік жүйесі";
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инновациялық процестерді басқару".
9. Мазмұндық модульде келесі тақырыптар қарастырылады:
"Педагогикалық процесте "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе құрушы әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері";
"ТжКБ мамандарын даярлау сапасын арттыру мақсатында әлеуметтік әріптестер кәсіпорындарының базасын тиімді пайдалану";
"Дуалды оқыту - серіктестік пен бизнесті жүзеге асыру жағдайында" тақырыбында дөңгелек үстел;
"Колледжді басқарудағы Қамқоршылық кеңестердің рөлі" тақырыбында конференция".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"ТжКБ жаңғырту жағдайындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар";
"ТжКБ білім беру процесіндегі Smart - оқыту (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) элементтері";
"Бейсызық құрылымы бар интерактивті мультимедиялық презентациялар жасауға арналған заманауи веб-сервис (Prezi.com)";
"ТжКБ ұйымдарында заманауи тұсаукесерлерді құру және пайдалану";
"Колледждегі корпоративтік оқыту"

"Государственная программа развития образования на 2011 - 2020 годы";
"Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 гг.";
"План нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н. А. Назарбаева";
"Положение дуальной системы технического и профессионального образования";
"Нормативно - правовые акты, регламентирующие деятельность организации ТиПО".
8. В управленческом модуле рассматриваются следующие темы:
"Инвестиции в человеческий капитал - стратегический приоритет и основополагающий фактор развития экономики государства";
"Обзор республиканских научно-методических изданий по проблемам педагогического менеджмента и управления в системе ТиПО";
"Эффективный международный и отечественный опыт организации деятельности попечительских советов";
"Корпоративная культура организаций образования";
"Структура и содержание портфолио руководителя организации образования как средство педагогического менеджмента";
"Совершенствование деятельности учебных заведений ТиПО на основе современного педагогического менеджмента";
"Задачи ТиПО в свете государственной программы индустриально - инновационного развития республики Казахстан на 2015 - 2019 гг";
"Применение международного опыта по развитию функциональной грамотности";
"Воспитание этнической и религиозной толерантности у обучающихся в ТиПО";
"Политическая и социальная система республики Казахстан";
"Управление инновационными процессами в организациях технического и профессионального образования".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе"";
"Эффективное использование базы предприятий социальных партнеров в целях повышения качества подготовки специалистов ТиПО";
"Круглый стол на тему: "Дуальное обучение - в условиях реализации партнерства и бизнеса"";
"Конференция на тему: "Роль Попечительских советов в управлении колледжем"";
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Информационно - коммуникационные технологии в условиях модернизации системы ТиПО";
"Элементы Smart - обучения (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) в образовательном процессе ТиПО";
"Современный веб - сервис для создания интерактивных мультимедийных презентаций с нелинейной структурой Prezi.com (Прези.ком)";
"Создание и использование современных презентаций в организациях ТиПО";
"Кооперативное обучение в колледже".

11. Вариативті модульде тыңдаушыларға келесі қажеттіліктерге сәйкес белгілі бір тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"ТжКБ ұйымдарда мүмкіндіктері шектеулі балаларды интеграцияланған оқытуды басқару";
"ТжКБ жүйе басшысының басқару қызметіндегі мониторинг";
"Нәтижеге бағытталған әдістемелік жұмысты ұйымдастырудың заманауи тәсілдері";
"Техникалық бағыттағы жұмысшы кадрлар мен мамандарды даярлау саласында ТжКБ оқу орындарының желілік өзара іс-қимылын дамыту;
"Жобалық жұмыстарды әзірлеуге қойылатын талаптар".
Ескертпе:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативтік модуль 2 сағаттан 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1 және 2 қосымшаларына сәйкес 36 және 80 сағатқа арналған курстың оқу - тақырыптық жоспарына сәйкес ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақтың (шағын іс-шара) тұсаукесері және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысына арналған тапсырмалар:
1) ТжКБ жүйесін жаңғыртудың негізгі міндеттері мен кезеңдерін белгілеу;
2) ТжКБ ұйым түлектерінің жалпы құзыреттерін тізбелеу;
3) әлеуметтік серіктестік бойынша регламенттеуші құжаттарды атап өту;
4) жастарды оқытудың дуальді жүйесі енгізілген елді атау;
5) Қамқоршылық кеңесінің жұмыс жоспарын құру;
6) ТжКБ ұйымдарында "инновациялық педагогикалық менеджменттің мәні" туралы эссе жазу;
7) Сіздің техникалық және кәсіптік білім беру ұйымыңыздағы әлеуметтік әріптестікті ұйымдастыру шарттарын бағалаңыз және оларды жақсарту жолдарын ұсыныңыз.
15. Тыңдаушылардың жобалық жұмыстарының тақырыптары:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Жолдауының басым бағыттарын іске асыру бойынша колледж басшысының жұмысын ұйымдастыру Н. А. "Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ";
2) инновациялық-педагогикалық менеджмент ТжКБ ұйымдардың даму факторы ретінде;
3) жұмыс берушілердің сұранысына сәйкес колледжді дамыту бағдарламасы;
4) инженерлік-педагогикалық кадрлардың жұмыс сапасын арттыру бойынша колледж басшысының қызметін ұйымдастыру;
5) басшының педагогикалық персоналды уәждемелеу жөніндегі қызметі;
6) еңбек нарығын талдау бойынша басшының жұмысын ұйымдастыру;
7) колледж түлектерін жұмысқа орналастыру бойынша кәсіптік бағдар беру жұмысын ұйымдастыру;
8) индустриалды-инновациялық даму жағдайында колледжді басқару моделі;
9) басшының автоматтандырылған жұмыс орнын енгізу әдістері;

11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Управление интегрированным обучением детей с ограниченными возможностями в организациях ТиПО";
"Мониторинг в управленческой деятельности руководителя системы ТиПО";
"Современные подходы к организации методической работы, ориентированной на результат";
"Развитие сетевого взаимодействия учебных заведений ТиПО в области подготовки рабочих кадров и специалистов технической направленности;
"Требования к разработке проектных работ".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 - часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) обозначить основные задачи и этапы модернизации системы ТиПО;
2) перечислить общие компетенции выпускников организации ТиПО;
3) назвать регламентирующие документы по социальному партнерству;
4) назвать страны, в которых внедрена дуальная система обучения молодежи;
5) составить план работы Попечительского совета;
6) написать эссе "Сущность инновационного педагогического менеджмента в организациях ТиПО";
7) оцените условия организации социального партнерства в вашей организации технического и профессионального образования и предложите пути их улучшения.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) организация работы руководителя колледжа по реализации приоритетных направлений Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь - 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее";
2) инновационно-педагогический менеджмент как фактор развития организаций ТиПО;
3) программа развития колледжа, соответствующая запросам работодателей;
4) организация деятельности руководителя колледжа по повышению качества работы инженерно-педагогических кадров;
5) деятельность руководителя по мотивации педагогического персонала;
6) организация работы руководителя по анализу рынка труда;
7) организация профориентационной работы по трудоустройству выпускников колледжей;
8) модель управления колледжем в условиях индустриально-инновационного развития;
9) методы внедрения автоматизированного рабочего места руководителя;

10) колледждің қамқоршылық кеңесін ұйымдастыру және қызметі;
11) колледж басшысының басқару қызметінің тиімділік критерийлері;
12) колледж басшысының кәсіби құзыреттілігінің мәні. Колледж басшысының кәсіби мәдениеті;
13) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына корпоративтік басқаруды енгізу моделі;
14) техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудағы заманауи үрдістер;
15) басқару қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану тәжірибесі. ТжКБ ұйымының дамыту ортасын жобалау;
16) ауылдық колледжде заманауи педагогикалық менеджменттің ерекшеліктері;
17) ТжКБ ұйымдарында инновациялық педагогикалық менеджментті енгізу сапасын басқару;
18) білім беруді жаңғырту жағдайында колледждегі тәрбие жұмысын басқару ерекшеліктері;
19) ТжКБ басқарудағы мониторинг мәні;
20) электрондық оқыту технологиясы Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы тиімді педагогикалық менеджменттің құралы ретінде;
21) инновациялық педагогикалық технологиялар білім алушылардың кәсіптік даярлығының сапасын арттыру факторы ретінде;
22) дуальды оқыту жүйесі әлеуметтік әріптестікті дамыту шарттарының бірі ретінде.
16. Жобалау жұмыстарын орындауға қойылатын талаптар. Жоба келесі құрылымдық элементтерден тұрады:
1) титул парағы (колледждің атауы, әзірлеушінің Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда), қаласы, жылы көрсетіледі);
2) мазмұны (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды, қосымшалар);
3) кіріспе (таңдалған тақырыптың өзектілігін негіздеу, жұмыстың мақсаттары мен міндеттері, пайдаланылатын дереккөздер, негізгі проблеманың қысқаша сипаттамасы және тұжырымдалуы);
3) негізгі бөлім (кіріспеде қойылған мәселе дәйекті түрде ашылады, дереккөз материалдарында оны шешу жолдары қадағаланады, дәлелді ұстаным көрсетіледі, оған әртүрлі көзқарастар сипатталады және автордың оған қатынасы көрсетіледі);
4) қорытынды (жобаның ұсынылған мақсаты мен міндеттеріне сәйкес зерттеудің басты қорытындылары шығарылады, қорытылған қорытындылар жасалады немесе зерттеу нәтижелерін нақты пайдалану бойынша практикалық ұсынымдар беріледі);
6) пайдаланылған әдебиеттер тізімі;
7) қосымшалар (қажет болған жағдайда);
8) инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, киімді көркем безендіру бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
17. Жобалау жұмысын әзірлеу мен қорғауды бағалау мынадай критерийлерді ескере отырып жүзеге асырылады:

10) организация и деятельность попечительского совета колледжа;
11) критерии эффективности управленческой деятельности руководителя колледжа;
12) сущность профессиональной компетентности руководителя колледжа. профессиональная культура руководителя колледжа;
13) модель внедрения корпоративного управления в организации технического и профессионального образования;
14) современные тенденции в развитии технического и профессионального образования;
15) опыт использования информационно-коммуникационных технологий в управленческой деятельности, проектирование развивающей среды организации ТиПО;
16) особенности современного педагогического менеджмента в сельском колледже;
17) управление качеством внедрения инновационного педагогического менеджмента в организациях ТиПО;
18) особенности управления воспитательной работой в колледже в условиях модернизации образования;
19) значение мониторинга в управлении ТиПО;
20) технология электронного обучения как средство эффективного педагогического менеджмента в организации технического и профессионального образования;
21) инновационные педагогические технологии как фактор повышения качества профессиональной подготовки обучающихся;
22) дуальная система обучения как одно из условий развития социального партнерства.
16. Требования к выполнению проектных работ. Проект состоит из следующих структурных элементов:
1) титульный лист (указывается наименование колледжа, фамилия, имя, отчество (при его наличии) разработчика, город, год);
2) оглавление (введение, основная часть, заключение, приложения);
3) введение (обоснование актуальности выбранной темы, цели и задачи работы, используемых источников, формулировка и краткая характеристика основной проблемы);
4) основная часть (последовательно раскрывается поставленная во введении проблема, прослеживаются пути ее решения на материалах источников, отражается аргументированная позиция, описываются различные точки зрения на нее и выражается отношение автора к ним);
5) заключение (подводятся главные итоги исследования в соответствии с выдвинутой целью и задачами проекта, делаются обобщенные выводы или даются практические рекомендации по конкретному использованию результатов исследования);
6) список использованных источников;
7) приложения (при необходимости);
8) практический проект по художественному оформлению одежды, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации.
17. Оценивание разработки и защиты проектной работы осуществляется с учетом следующих критериев:

1) теориялық және практикалық білім көлемі;
2) тақырыптың жаңалығы мен өзектілігі;
3) креативтілік;
4) нақты мәселелерді шешу үшін білімді қолдана білу;
5) өз мәтіні мен тұсаукесерін қисынды жасай білу;
6) шешендік қабілеттер.
18. Қорытынды тестілеуді өткізу үшін тест тапсырмалары анықталды:
білім беру жүйесінің нормативтік-құқықтық құжаттары;
білім беруді жаңғырту жағдайында типтік ұйымды басқарудың қазіргі заманғы тәсілдері;
қазіргі менеджменттің психологиялық-педагогикалық аспектілері;
инновациялық технологиялар және оқыту әдістері.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
19. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістерін қамтиды: дискуссиялар, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу.
20. Ересек аудиторияның ерекшелігін ескере отырып, тыңдаушыларға оқу барысында логикалық қорытынды жасауға, мазмұнын өз практикасына бейімдеуге және аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында алынған білімдерді сынақтан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі күндізгі сабақтарды өткізуді және тыңдаушылардың өзіндік жұмысын үйлестіреді. Бағдарламаны біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлау қазіргі заманғы білім беру технологиялары мен оқытудың интерактивті түрлерін пайдалану арқылы қол жеткізілетін іс - әрекет тәсілін көздейді: шағын топтарда жұмыс істеу, оқыту ойындары, кері байланыс, күрделі және пікірталас сұрақтары мен мәселелерін талқылау, мастер-класс, "дөңгелек үстел".
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
22. Өзіндік жұмыс жүргізу үшін келесі критерийлер бөлінеді:
1) іске асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара іске асырылған-1 балл;
3) толық іске асырылды - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтау үшін келесі параметрлер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру;
2) практикалық міндеттерді орындау кезінде теориялық білімді қолдану;
3) шығарылатын материалдың практикалық маңыздылығы;
4) мәселенің негіздемесі, толықтығы және анық баяндалуы;
5) талаптарға сәйкес ресімдеу.
24. Өзіндік жұмысты орындау бойынша тыңдаушылардың білімін бағалау баллдарды бес баллдық жүйеге ауыстыру арқылы жүзеге асырылады:
1) "өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%);
25. Жобалау жұмыстарын жүргізу үшін 1,2 балл критерийлері және келесі параметрлер бөлінеді:
1) проблеманы түсінеді және проблеманы таңдауды түсіндіреді;

1) объем теоретических и практических знаний;
2) новизна и актуальность темы;
3) креативность;
4) умение применять знания для решения конкретных проблем;
5) умение логично выстраивать свой текст и презентацию;
6) ораторские способности.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания, которые включают тесты на знание:
нормативно-правовых документов системы образования;
современных подходов в управлении организацией ТиПО в условиях модернизации образования;
психолого-педагогических аспектов современного менеджмента;
инновационных технологий и методов обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 9 - 10 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 7 - 8 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 5 - 6 баллов, (50 - 74%);
25. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;

2) жағдайды талдау негізінде қайшылықты атайды;
3) мәселенің болу себептерін атайды;
4) проблеманы қалыптастырады, оның себептерін талдайды;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер мақсатқа сәйкес келеді;
7) мақсатқа жету жолын ұсынады;
8) мәселені шешу тәсілдерін ұсынады;
9) стратегияны ұсынады;
10) жоба жұмысы туралы әңгімелейді;
11) іс-әрекеттердің дәйектілігін анықтайды;
12) қадамдарды ұсынады және кейбір ресурстарды көрсетеді;
13) ресурстарды негіздейді;
14) ағымдағы бақылауды жоспарлайды;
15) өнімді күтілетін өнім;
16) өнімнің ойға сәйкестігі туралы қорытынды жасайды;
17) өнімді бағалау критерийлерін ұсынады;
18) өлшемдерге сәйкес өнімді бағалайды;
19) өлшемдер жүйесін ұсынады;
20) алынған нәтижелердің мәні;
21) күтілетін өнімді сипаттайды;
22) өнімді қалай пайдалану керектігін айтады;
23) тұтынушыларды және өнімді пайдалану саласын негіздейді;
24) өнімді пайдалану бойынша ұсынымдар береді;
25) жылжытуды жоспарлайды немесе қолдану шекарасын көрсетеді.
26. Тыңдаушылардың жобалық жұмысты орындау бойынша білімін бағалау баллдарды бес баллдық жүйеге ауыстыру арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 47-50 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 36-47 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 25-36 балл, (50-74%).
27. Шағын сабақты (шағын сабақты) таныстыру кезінде курс тыңдаушылары білім беру мазмұнын жаңартуды ескере отырып, жоспарлау және оқыту бойынша іс-әрекет ретінде әр түрлі кезеңдердегі сабақ, сабақ үзіндісін, іс - шараларды ұсынады.
28. Шағын сабақты (сабақтар, іс - шаралар) таныстыру үшін келесі критерийлер бөлінеді:
1) дағдылардың қалыптасу деңгейі - 0 балл осы сабаққа қолданылмайды;
2) 1 балл - қалыптасу дағдысы;
3) 2 балл - дамып келе жатқан дағды;
4) 3 балл - қалыптасқан дағды.
29. Шағын сабақты таныстыру барысында білімді меңгеру деңгейі келесі параметрлермен анықталады:
1) Ақпаратты анық және қысқа ұсынады;
2) нақты және егжей-тегжейлі нұсқаулар береді;
3) қатысушылардың түсінігін тексереді;
4) белсенді тыңдайды (қайта қарайды, түйіндейді, нақтылайды);
5) сабақта уақытты тиімді басқарады;
6) тиімді кері байланыс береді;
7) өзара құрмет, ынтымақтастық және қолдау ахуалын жасайды;
8) оқыту мақсатын белгілейді және қатысушылардың қызметіне орынды қосылады;
9) белсенді оқыту стратегиясы мен жаттығуларды орынды және тиімді пайдаланады;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап береді, проблемалар мен түсініспеушіліктерді шешеді;
11) ашық сұрақтарды пайдаланады;
12) тапсырмаларды талқылауды / орындауды тиімді аяқтайды және оқыту кезеңдері арасында сабақтастық байланыс жасайды;

2) называет противоречие на основе анализа ситуации;
3) называет причины существования проблемы;
4) формулирует проблему, анализирует ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) предлагает способы решения проблемы;
9) предлагает стратегию;
10) рассказывает о работе над проектом;
11) определяет последовательность действий;
12) предлагает шаги и указывает некоторые ресурсы;
13) обосновывает ресурсы;
14) планирует текущий контроль;
15) сравнивает продукт с ожидаемым;
16) делает вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предлагает критерии для оценки продукта;
18) оценивает продукт в соответствии с критериями;
19) предлагает систему критериев;
20) значение полученных результатов;
21) описывает ожидаемый продукт;
22) рассказывает, как будет использовать продукт;
23) обосновывает потребителей и области использования продукта;
24) дает рекомендации по использованию продукта;
25) планирует продвижение или указывает границы применения.
26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 47 - 50 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 36 - 47 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 25 - 36 баллов, (50 - 74%).
27. При презентации мини-урока (мини - занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
28. Для презентации мини - урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини - урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение / выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;

1. "Дуальды білім беру жүйесін енгізу жағдайында өндірістік технологиялық процестерін модельдеуді пайдалану әдістемесі" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі – ТжКБ) беру ұйымдарының жеңіл өнеркәсіп саласы бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Дуальды білім беру жүйесін енгізу жағдайында өндірістік технологиялық процестерін модельдеуді пайдалану әдісінің (жеңіл өнеркәсіп саласы бойынша) ерекшелігі олардың тәжірибеге бағдарлануы мен ТжКБ беру жүйесінде арнайы пән оқытушылары және өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыруда дуальды оқыту элементін қолдану болып табылады. Онда оқу уақытының 60% - ы салалық оқу-әдістемелік кластерлер мен әлеуметтік серіктес өндірістерде тәжірибеге бағытталған орта жағдайында оқытуға бөлінген.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты жеңіл өнеркәсіп саласында арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне дуальды білім беру жүйесін енгізу жағдайында өндірістік технологиялық процестерін модельдеу бойынша кәсіби құзыреттілігін жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) Оқу орнының оқу-тәрбие ісі процесінде дуальды оқыту жүйесін енгізудің қадамдық механизмін анықтау;
2) дуальды жүйені енгізу тиімділігін бағалау критерийлерін әзірлеу;
3) тігін өнеркәсібі мамандығы бойынша оқу бағдарламаларының кәсіби стандарттарын шолу және талқылау;
4) тігін өнеркәсібінің ақпараттық технологиялар саласында оқытушылар студенттердің кәсіби құзыреттілігіқн дамытуға ықпал ете отырып, оқыту процесін ұйымдастыру үшін, білім мен дайындығын қамтамасыз ету;
5) тыңдаушыларды технологтың - автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі - АЖО) және киімді жобалаудың автоматты жүйесі (бұдан әрі - ЖАЖ) "Графис" бойынша жұмыстың негізіне үйрету;
6) инновациялық білім беру ортасының жобасын құру;
7) оқу процесінде ақпараттық - коммуникациялық технологияларды қолдану (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) ТжКБ жүйесіндегі жаңғыртудың негізгі міндеттері мен кезеңдерін;
қазіргі кезеңдегі ТжКБ ұйымдары қызметін реттейтін негізгі нормативтік құжаттарды және оларды жүзеге асыру механизмдерін;
дуальдық оқыту жүйесінің жеңіл өнеркәсіптіктегі және оқу - өндірістік технологияларды енгізу процесіндегі негізін;
білім берудегі жүйелілік, құзыреттілілік, іс-әрекеттік мәнін;
оқыту процесіндегі ІТ - технологияларды (АйТи - технологиялар) және өндірістік-технологиялық процестерде модельдеуді қолдана отырып белсенді оқыту әдістерін біледі.

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Методика использования моделирования производственно-технологических процессов в условиях внедрения дуальной системы обучения" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения отрасли легкой промышленности организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Методика использования моделирования производственно-технологических процессов в условиях внедрения дуальной системы обучения (в сфере легкой промышленности) заключается в использовании элементов дуальной формы обучения в системе повышения квалификации преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО. В них до 60% учебного времени отводится практикоориентированной подготовке в условиях производственной среды отраслевых учебно-методических кластеров и предприятий - социальных партнеров.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является совершенствование профессиональных компетенций преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по моделированию производственно-технологических процессов в условиях внедрения дуальной системы обучения в отрасли легкой промышленности.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) определить пошаговый механизм внедрения дуальной системы в учебно-воспитательный процесс учебного заведения;
2) разработать критерии оценки эффективности внедрения дуальной системы;
3) рассмотреть и обсудить профессиональные стандарты, учебные программы специальности швейной отрасли;
4) сформировать практическую готовность к организации процесса обучения, способствующего формированию у обучающихся, компетенций в сфере профессиональных информационных технологий в швейной отрасли;
5) научить слушателей основам работы в системе автоматизированного проектирования (далее – САП) одежды "Графис" и автоматизированное рабочее место (далее - АРМ) технолога;
6) создать проект инновационной образовательной среды.
7) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные задачи и этапы модернизации системы ТиПО;
основные нормативные документы, регулирующие деятельность организации ТиПО на современном этапе, и механизмы их реализации;
сущность дуальной системы обучения в сфере легкой промышленности и технологии ее внедрения в учебно-производственный процесс;
сущность системного, компетентностного и деятельностного подходов образовании;
методы активного обучения с использованием моделирование производственно-технологических процессов и IT – технологии (АйТи - технологии) в учебном процессе.

2) оқытудың дуальдық жүйесін енгізу жағдайында жеңіл өнеркәсіпте заманауи оқу - өндірістік технологияларды қолдануды;
білім алушылардың түйінді құзыреттіліктерін қалыптастыратын, жеңіл өнеркәсіптегі жаңа инновациялық технологияларды классификациялауды;
ТжКБ ұйымында әлеуметтік серіктестердің қатысуымен дуальдық білім берудің біртұтас құрылымын көрсетуді;
жалпы қоғамдағы және оқытуда жеке сұрақтар бойынша еңбек нарығындағы талаптардың құзыреттілігін жүйелеуді есепке ала отырып, білім бағдарламасының бағалау критерийлерін құрастыруды;
тыңдаушылардың оқудағы жетістіктерін бағалау негізінде білім сапасын ішкі бағалау жүйесін құрастыруды;
берілген жүйенің есептерін құрастыру, талдау және сараптауды;
ТжКБ жүйесіндегі білім алушылардың техникалық шығармашылығын дамытуға бағытталған оқу тапсырмаларын жобалауды қолданады.
3) дуальдық оқытудың тігін саласындағы әдістерін;
тігін саласындағы автоматтандырылған жүйелерді жобалау және инновациялық технологияларды пайдалану дағдыларын оқу үрдісінде меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық - педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік - құқықтық модульде мынадай тақырыптар қарастырылады:
"Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы";
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319 - III Қазақстан Республикасының Заңы";
"Ұлт жоспары - нақты 100 қадам Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың бес институционалдық реформасын жүзеге асыру";
"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 -2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы бойынша білім сапасын дамыту";
"Қазақстан Республикасының инновациялық-индустриалдық 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы";
"Тігін өндірісінің кәсіптік стандарты. Еңбек кодексінің негізгі сұрақтары. Еңбек қатынасы. Жас маман мәртебесі";
"ТжКБ Ұлттық кәсіпкерлер палатасының рөлі".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде мынадай тақырыптар қарастырылады:
"Арнайы пән оқытушыларының қазіргі психологиялық портреті";
"Арнайы пән сабағындағы тәрбиенің кәсіби әлеуметтік психологиясы";
"Арнайы пән сабағының оқыту процесіндегі танымдық іс-әрекетті жандандыру психологиясы";
"Өндірістік оқыту шеберлерінің психологиялық портреті";
"Жұмыс орындарында психологиялық әлеуметтік-кәсіби тәрбие";
"Өндірістік оқыту процесінде психологиялық танымдық қызметін
дамыту".

2) умеют:
применять современные образовательные технологии легкой промышленности в учебно-производственном процессе в условиях внедрения дуальной системы обучения;
классифицировать современные инновационные технологии в сфере легкой промышленности, формирующие у обучающихся ключевые компетенции;
выстаивать целостную структуру дуального обучения в организации ТиПО с участием социальных партнеров;
создавать критерии оценки образовательных программ с учетом соответствия формируемых у обучающихся компетенций потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
разрабатывать систему внутренней оценки качества образования на основе оценки учебных достижений обучающихся;
анализировать, отбирать и составляют примеры заданий системы;
проектировать учебные занятия, направленные на развитие технического творчества обучающихся в системе ТиПО.
3) владеют:
способами организации швейной отрасли дуального обучения;
навыками по использованию потенциала систем автоматизированного проектирования и инновационных технологий швейной отрасли в учебный процесс.
Глава 4. Содержание программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Послание Президента Республики Казахстан Н. А. Назарбаева народу Казахстана: "Нұрлы жол - путь в будущее";
"Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании";
"План нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н.А. Назарбаева";
"Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 - 2020 годы";
"Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 гг.";
"Профессиональные стандарты швейной промышленности. Основные вопросы Кодекса о труде. Трудовые отношения. Статус молодого специалиста";
"Роль Национальной палаты предпринимателей в ТиПО".
8. В психолого - педагогическом модуле рассматриваются следующие темы:
"Психологический портрет современного преподавателя специальных дисциплин";
"Психология социально-профессионального воспитания на уроках специальных дисциплин";
"Психология активизации познавательной деятельности в процессе обучения на уроках специальных дисциплин";
"Психологический портрет современного мастера производственного обучения";
"Психология социально-профессионального воспитания на рабочем месте";
"Психология активизации познавательной деятельности в процессе производственного обучения".

9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім беру саласында кәсіби дайындаудың шетелдік және
Қазақстандық озық тәжірибелері";
"Дуальды оқыту - ТжКБ оқыту жүйесіндегі перспективалық жүйе";
"ТжКБ жүйесі бітірушінің бәсекеге қабілеттілігін дамыту факторы ретінде";
"Кәсіби оқытудағы педагогтың инновациялық қызметі";
"Жаңартылған білім беру стандарты негізінде оқыту бағдарламасын құру тәжірибесі";
"Дуальды оқыту жүйесін енгізу аясындағы оқу-өндірістік процестің сапасын басқару, қиыншылықтар мен перспективалар";
"Бітірушілер үшін тігін саласындағы кәсіби құзыреттілік деңгейін жұмыс берушінің талаптары мен қазіргі өндірістегі шарттары";
"Тігін саласындағы инновациялық технология";
"Автоматтандырылған басқару жүйесі (бұдан әрі - АБЖ) ШвейПром тігін өндірісін басқаруды автоматтандыруды қамтамасыз ететін бағдарламалық жүйе";
"Қазіргі заманғы тігін өндірісі жағдайындағы киімді жобалаудың автоматтандырылған жүйесі" (бұдан әрі - ЖАЖ);
"ЖАЖ "Графис" бағдарламасында киім құрастыру негіздері";
"Өндірістік - технологиялық процесте моделдеуді пайдаланудың әдістері".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру технологиясы";
"ЖАЖ "Графис" технологияларын пайдалана отырып тігін өнімдері моделін құрастыру";
"Бұйым өлшемдерін есептеу, қосымшаны анықтау, градация негіздерін қолдану";
"Бұйымның базалық конструкциясы";
"Лейкал әйелдер бұйымдарының толық топтамасын өңдеу";
"Технологтың автоматтандырылған жұмыс орнында (бұдан әрі - АЖО) технологиялық үздіксіздікті қалыптастыру";
"Тігін өндірісінде мамандарды дайындау үшін инновациялық технологияларды қолдану (әдістемелік аспектілер)".
11. Вариативтік модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Өндірістік білім берудегі жаңа талаптар";
"Қоғамдық серіктестер мен қарым - қатынастың жаңа формалары";
"Сапаны тәуелсіз бағалау, ТжКБ беру ұйымдарының түлектерін жұмысқа орналастыру".
"Ұлттық және Желілік біліктілік шеңберінің мазмұны мен мақсаты".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 - 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1, 2 және 3 - қосымшасына сәйкес 36 және 80 (арнайы пән оқытушылары үшін) және 80 (өндірістік оқыту шеберлері үшін)- сағаттық оқу - тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.

9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и Казахстанский опыт профессиональной подготовки в области профессионального образования";
"Дуальное обучение - перспективная система обучения в ТиПО";
"Дуальная система как фактор развития конкурентоспособного выпускника системы ТиПО";
"Инновационная деятельность педагога профессионального обучения";
"Опыт разработки программ обучения на основе стандартов нового поколения";
"Управление качеством учебно - производственного процесса в условиях внедрения дуальной системы обучения, проблемы и перспективы";
"Требования работодателей к уровню профессиональных компетенций выпускников для швейной отрасли в условиях современного производства";
"Инновационные технологии в швейной отрасли"
"Автоматизированный система управления (далее - АСУ) "ШвейПром" - программное обеспечение для автоматизации управления швейным производством";
"Системы автоматизированного проектирования (далее – САП) одежды в условиях современного швейного производства";
"Основы конструирования одежды в программе САП "Графис";
"Методика использования моделирования производственно-технологических процессов".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Технологии создания и преобразования информационных объектов";
"Разработка моделей швейных изделий с применением технологии САП "Графис";
Учет размерных признаков, определение прибавки, применение основ градации";
"Базовая конструкция изделий";
"Построение модельной конструкции изделий";
"Разработка полного комплекта лекал изделия";
"Разработка технологической последовательности в автоматизированном рабочем месте технолога" (далее - АРМ);
"Использование инновационных технологий для подготовки специалистов швейной отрасли на уроках специальных дисциплин".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующим потребностями:
"Современные требования к уроку производственного обучения";
"Современные формы взаимодействия с социальными партнерами";
"Независимая оценка качества, трудоустройство выпускников организаций ТиПО";
"Назначение и цель Национальной и Отраслевой рамки квалификаций".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 - 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36, 80 (для преподавателей специальных дисциплин) и 80 (для мастеров производственного обучения) - часов согласно приложениям 1, 2 и 3 к Программе.

13. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) ТжКБ жүйесінде білім алушылардың негізгі құзыреттіліктер қалыптастыруға бағытталған модульдік бағдарламалар әзірлеу;
2) өндірістік білім беруді ұйымдастыру үшін тігін өндірісінің сандық білім беру ресурстарын жобалау;
3) өндірістік оқыту жағдайында білім алушылардың сыни ойлауын қалыптастыру;
4) жеңіл өнеркәсіп саласында өндірістік білім беруді ұйымдастырудың жүйелі тәсілі және маманның бәсекеге қабілеттілігін қалыптастырудағы рөлі;
5) техникалық және кәсіби білім берудегіәлеуметтік серіктестік жас мамандарды дайындау сапасын жоғарылату факторы ретінде.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) дуальды оқыту жүйесін оқу процесіне енгізу жағдайында кеңес беру бойынша сабақ жобасы немесе жаңа технологияларды (киімді автоматты түрде жобалау жүйелері және технолог - АЖО);
2) Оқыту процесіне дуальды оқыту жүйесін енгізу енгізу жағдайында АКТ-ны қолдану (берілген курста құрастыру үшін тігін бұйымдарының түрлі моделдері мен технологиялары инновациялық тігін құралдарының қолданылуы ескеріле отырып қолданылады).
3) дуальды оқыту жүйесін енгізу жағдайында арнайы пәндер мұғалімдері мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптар;
4) әлеуметтік әріптестіктің сапалы кадрлар даярлаудағы кепілдемелік рөлі;
5) білім алушылардың білім сапасын жоғарылату үшін АКТ пайдалану;
6) дуальды оқыту – ТжКБ оқытудың перспективалық жүйесі
7) білім алушылардың өнертапқыштық іс - әрекетін және ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру;
8) әлеуметтік әріптестік саласындағы халықаралық тәжірибе;
9) кәсіби білім берудің дуальды нысаны әлеуметтік әріптестіктің өнімі ретінде.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: тренинг, топтық жұмыс, үйрету ойындары, кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып, шағын сабақтардың таныстырылым арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.

13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная деятельность, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Разработка модульной программы, ориентированной на формирование ключевых компетенций обучающихся в системе ТиПО.
2) Проектирование цифровых образовательных ресурсов швейного производства для организации производственного обучения.
3) Формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения.
4) Системный подход к организации производственного обучения в сфере легкой промышленности и роль в формировании конкурентоспособного специалиста.
5) Социальное партнерство в техническом и профессиональном образовании как фактор повышения качества подготовки молодых специалистов.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) проект занятия по конструированию или технологии изготовления швейного изделия с применением инновационных технологий (систем автоматизированного проектирования одежды и программы АРМ - технолог);
2) применение ИКТ в условиях внедрения в учебный процесс дуальной системы обучения (в данном курсе для разработки используются разные модели швейных изделий и технология их изготовления с учетом применения инновационного швейного оборудования);
3) требования к профессиональной компетентности преподавателя спец. дисциплин, мастера производственного обучения в условиях внедрения дуальной системы обучения;
4) роль социального партнерства как условие гарантии качества подготовки кадров;
5) использование ИКТ для повышения качества знаний обучающихся;
6) дуальное обучение-перспективная система обучения ТиПО;
7) организация научно-исследовательской работы, рационализаторской деятельности обучающихся;
8) международный опыт в области социального партнерства;
9) дуальная форма профессионального образования как продукт социального партнерства.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: тренинг, работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - классы в ходе выездных практических занятий, презентации мини - уроков.

7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер (теріс нәтиже - 0 балл; ішінара оң нәтиже - 1 балл; оң нәтиже - 2 балл) және өлшемдер айқындалады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын игеруі;
2) тәжірибелік тапсырмаларды орындауда теориялық білімдерін қолдануы;
3) баяндалған материалдың тәжірибелік маңыздылығы;
4) сұрақты негіздеуі, толықтығы және баяндау анықтығы;
5) талаптарға сәйкес безендіру.
20. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9 - 10 балл, (85 - 100%);
2) "Жақсы": 7 - 8 балл, (75 - 84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5 - 6 балл, (50 - 74%).
21. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер (1, 2 балл) және өлшемдер айқындалған:
1) жобаның өзекті мәселесі ашылмаған;
2) өзекті мәселесі кейбір үзінділері ашылған;
3) өзекті мәселесі ашылған, автор оқу бағдарламасының аясында тақырыпты білетінін көрсетті;
4) өзекті мәселесі ашылған, автор оқу бағдарламасының аясында тақырыпты терең білетінін көрсетті;
5) мақсат тұжырымдалмаған;
6) мақсат тұжырымдалған, бірақ оған жету жоспары берілмеген;
7) мақсат тұжырымдалған, негізделген, оған жетудің жоспары кесте түрінде ұсынылған;
8) мақсат тұжырымдалған, анық негізделген, оған жетудің нақты жоспары ұсынылған;
9) жоспар іс-әрекет мазмұнын қамтымаған;
10) жоспар үстірт жасалған;
11) жоспарлау толыққанды пайымды және жүйелі емес;
12) жоспарлау пайымды, жүйелі, іс-әрекет мазмұнын толық қамтыған;
13) жобалық өнім жоқ;
14) жобалық өнім сапалық талаптарға сәйкес емес (қойылған мақсаттарға);
15) жобалық өнім сапалық талаптарға толық сәйкес емес;
16) жобалық өнім сапалық талаптарға сәйкес (қойылған мақсаттарға сәйкес);
17) нәтиженің тәжірибелік маңызы жоқ;
18) нәтиже тек жекелеген тәжірибелік маңызға ие;
19) алынған нәтиже тек теориялық маңызға ғана ие;
20) алынған нәтиже үлкен теориялық маңызға ие және қолдануға ұсынуға болады.
22. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "5" (өте жақсы) баға 85% және 100% баллға сәйкес: 13 - 15 балл
2) "4" (жақсы) баға 75% және 84% баллға сәйкес: 11 - 12 балл
3) "3" (қанағаттанарлық) баға 50% және 74% баллға сәйкес: 7 - 10 балл
23. Шағын-сабақтарды (шағын-сабақ) таныстыру кезінде курс тыңдаушылары CLIL әдістемесі элементтері (Content and Language Integrated Learning - Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг), формативті бағалау және оқытудың белсенді әдістері арқылы сабақтан, іс-шаралардан үзінді көрсетеді.

Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии (отрицательный результат - 0 баллов; частично положительный результат - 1 балл, положительный результат - 2 балла) и параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
20. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 9 - 10 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 7 - 8 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 5 - 6 баллов, (50 - 74%).
21. Для проведения проектной работы выделяются следующие критерии (1, 2 балла) и параметры:
1) актуальная проблема проекта не раскрыта;
2) актуальная проблема раскрыта частично;
3) актуальная проблема раскрыта, автор показал знание темы в рамках образовательной программы;
4) проблема раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы в рамках образовательной программы;
5) цель не сформулирована;
6) цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует;
7) цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения
8) цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;
9) план не отражает содержание деятельности;
10) план носит поверхностный характер;
11) планирование недостаточно логично и последовательно;
12) планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
13) проектный продукт отсутствует;
14) проектный продукт не соответствует требованиям качества (заявленным целям);
15) продукт не полностью соответствует требованиям качества;
16) продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям);
17) результат не имеет практического значения;
18) результат имеет лишь частичное практическое значение;
19) поученные результаты имеют только теоретическое значение;
20) полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
22. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "отлично": 13 - 15 б (85% до 100%);
2) "хорошо": 11 - 12 б (75% до 84%);
3) "удовлетворительно": 7 - 10 б. (50% до 74%).
23. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, мероприятия с элементами методики CLIL (Content and Language Integrated Learning - Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг), формативного оценивания и активных форм обучения.

24. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған (дағдылардың қалыптасу деңгейі - 0 балл, аталған сабаққа қолдануға лайықты емес; 1 балл- қабылданған дағды; 2 балл- дамушы дағды; 3 балл – қалыптасқан дағды) және өлшемдер:
1) ұйымдастыру, негіздемесі және сабақ кезеңдерінің байланысы;
2) оқу тұжырымдамаларын, оқытудың белсенді әдістерін қолдану;
3) тілдік және пәндік жаттығуларды қолдану негіздемесі;
4) сабаққа 4Сs (Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools – Креативити, Критикал синкин, Коммуникэйшн, Коллаборэйшн ин скул) енген;
5) пәнді және тілді білуі;
6) педагогикалық құзырлылық;
7) педагогикалық мінез-құлық;
8) талдау.
25. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:

24. Для презентации мини - урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии (уровни сформированности навыков: 0 баллов - неприменимо к данному занятию; 1 балл - приобретаемый навык; 2 балла - развивающийся навык; 3 балла - сформированный навык) и параметры:
1) организация, обоснованность и взаимосвязь этапов урока;
2) использование учебных концепций, активных методов обучения;
3) обоснованность использования языковых и предметных упражнений;
4) урок включает 4Сs (Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools – Креативити, Критикал синкин, Коммуникэйшн, Коллаборэйшн ин скул);
5) знание предмета и языка;
6) педагогическая компетентность;
7) педагогическое поведение;
8) анализ.
25. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:

1. "Дуальды оқыту жүйесін ендіру жағдайында техникалық және кәсіптік білім берудің оқыту іс-әрекетін ұйымдастырудың кластерлік тәсілі" (полиграфия саласы бойынша) тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының полиграфия саласы бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерін оқытуға арналған.
2. Дуальды оқыту жүйесін ендіру жағдайларында техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жұмыстарын ұйымдастырудың кластерлік тәсілінің (полиграфия саласы бойынша) ерекшелігі олардың тәжірибеге бағдарлануы мен ТжКБ беру жүйесінде арнайы пән оқытушылары және өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыруда дуальды оқыту элементін қолдану болып табылады. Онда оқу уақытының 60%-ы салалық оқу-әдістемелік кластерлер мен әлеуметтік серіктес өндірістерде тәжірибеге бағдарланған орта жағдайында оқытуға бөлінген.
2– тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты оқытудың дуальды жүйесін енгізу жағдайындағы білім беруді ұйымдастырудың кластерлік тәсілін қолдану арқылы колледж оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлері құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Бағдарлама мақсатына жетудегі, келесі міндеттер:
1) оқу орындарының оқу-тәрбие барысына дуальды жүйені енгізудің қадамдық механизмін белгілеу;
2) полиграфия саласындағы мамандықтардың оқу бағдарламаларын, кәсіптік стандарттарын қарастыру мен талқылау;
3) оқушыларды полиграфия саласындағы кәсіптік жаңартпа технологиялары саласындағы құзыреттерін қалыптастыруға ықпал ететін оқу барысын ұйымдастырудағы педагогтардың білімдері мен тәжірибелік дайындықтарын қамтамасыз ету;
4) Тыңдаушыларды полиграфия өнімдерінің автоматтандырылған жобалау жүйесіндегі (бұдан әрі - АЖЖ) және полиграфия саласы мамандарының автоматтандырылған жұмыс орындарының (бұдан әрі - АЖО) негіздеріне үйрету;
5) оқу процесінде ақпараттық - коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3– тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) ТжКБ беру жүйесін жетілдірудің негізгі міндеттері мен кезеңдерін;
қазіргі кезеңдегі ТжКБ беру ұйымының қызметін реттейтін негізгі нормативтік құжаттарды және оны жүзеге асыру механизмдерін;
полиграфиялық өндіріс саласындағы оқытудың дуальды жүйесінің мәнін және оны өндірістік-оқу процесіне енгізу технологиясын;
білім берудің жүйелік, құзыреттілік және қызметтік тәсілдерінің мәндерін;
өндірістік-технологиялық процестерді моделдеуді және оқу процесінде IT технологиясын қолдана отырып қарқынды оқыту әдістерін біледі.

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Кластерный подход к организации образовательной деятельности в техническом и профессиональном образовании в условиях внедрения дуальной системы обучения (по полиграфической отрасли)" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы издания, полиграфии и книгораспространения организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Кластерный подход к организации образовательной деятельности в техническом и профессиональном образовании в условиях внедрения дуальной системы обучения (по полиграфической отрасли) заключается в использовании элементов дуальной формы обучения в системе повышения квалификации преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО. В них до 60% учебного времени отводится практикоориентированной подготовке в условиях производственной среды отраслевых учебно-методических кластеров и предприятий-социальных партнеров.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование компетенций у преподавателей и мастеров производственного обучения по применению кластерного подхода к организации образовательной деятельности в техническом и профессиональном образовании в условиях внедрения дуальной системы обучения.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) определить пошаговый механизм внедрения дуальной системы в учебно-воспитательный процесс учебного заведения;
2) рассмотреть и обсудить профессиональные стандарты, учебные программы специальности полиграфической отрасли;
3) обеспечение педагогов знаниями и формирование практической готовности к организации процесса обучения, способствующего формированию у обучающихся, компетенций в сфере профессиональных информационных технологий в полиграфической отрасли;
4) научить слушателей основам работы в системе автоматизированного проектирования (далее - САП) полиграфической продукции и автоматизированного рабочего места (далее - АРМ) специалиста полиграфической отрасли;
5) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные задачи и этапы модернизации системы ТиПО;
основные нормативные документы, регулирующие деятельность организации ТиПО на современном этапе, и механизмы их реализации;
сущность дуальной системы обучения в сфере полиграфической промышленности и технологии ее внедрения в учебно-производственный процесс;
сущность системного, компетентностного и деятельностного подходов образовании;
методы активного обучения с использованием моделирование производственно-технологических процессов и IT технологии в учебном процессе.

2) полиграфиядағы оқытудың дуальды жүйесін енгізу жағдайында өндірістік-оқу процесінде жаңа озық білім беру технологияларын қолдануды;
ТжКБ беру жүйесінде оқушылардың техникалық шығармашылығын жетілдіруге бағытталған оқу сабақтарын жобалауды;
оқушылардың негізгі біліктіліктерін қалыптастыратын полиграфиялық өндіріс саласындағы заманауи инновациялық технологияларды жіктеуді;
әлеуметтік серіктестердің қатысуымен ТжКБ беру ұйымдарында дуальды оқытудың толық құрылымын құра білуді;
еңбек нарығының қажеттілігіне, оқушылардың жеке және жалпы қоғамның сұраныстарына оқушылардың құзыреттіліктерін қалыптастыру сәйкестігін ескере отырып, білім беру бағдарламаларын бағалау критерийлерін жасай білуді;
оқушылардың білім жетістіктерін бағалау негізінде білім беру сапасының ішкі бағалау жүйесін әзірлей білуді;
АЖЖ жүйесінің тапсырмаларының мысалдарын талдай, іріктей және құра білуді меңгереді.
3) оқытудың дуальды жүйесі жағдайында баспа-полиграфия кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық қызметін ұйымдастыру әдістерін қолданады.
4– тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Білім беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне соңғы өзгерістер мен толықтырулар"
"Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы"
"Ұлт жоспары - Н.Ә.Назарбаевтың елбасының бес институционалдық реформасын жүзеге асырудың 100 қадамы";
"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы";
"Қазақстан Республикасының инновациялық-индустриалдық 2015-2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы қарастырылады".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Пән оқытушыларының қазіргі психологиялық портреті";
"Пән сабағындағы тәрбиенің кәсіби әлеуметтік психологиясы";
"Пән сабағының оқыту процесіндегі танымдық іс-әрекетті жандандыру психологиясы";
9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім саласындағы шетелдік және Қазақстандық озық тәжірибе";
"Оқытудың дуальды жүйесі - бәсекелесуге қабілетті маманды жетілдіру факторы секілді ТжКБ берудегі оқытудың келешектегі жүйесі";
"Кластер жағдайындағы білім берудің тұрақты үлгісі";
"ТжКБ беру жүйесіндегі оқытудың дуальды жүйесі жағдайында кластерді дамыту мәселелері мен келешегі";
"Қазіргі өндіріс жағдайындағы полиграфия колледжі түлектерінің кәсіптік біліктіліктері деңгейіне жұмыс берушілердің қоятын талаптары";
"Кәсіптік біліктіліктерін қалыптастыруға арналған өндірістік оқыту сабақтарында цифрлық білім беру ресурстарын (бұдан әрі - ЦББР) қолдану";
"Полиграфиялық өндірісті басқаруды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету";
"MULTICAM" (МУЛЬТИКАМ) жабдығына арналған автоматтандырылған жобалау жүйесі";
"UVI-принтерін (ЮВИ – принтер) автоматтандырылған жобалау жүйесі".

2) умеют:
применять новые опережающие образовательные технологии в учебно-производственном процессе в условиях внедрения дуальной системы обучения в полиграфии;
проектировать учебные занятия, направленные на развитие технического творчества обучающихся в системе ТиПО.
классифицировать современные инновационные технологии в сфере полиграфической промышленности, формирующие у обучающихся ключевые компетенции;
выстаивать целостную структуру дуального обучения в организации ТиПО с участием социальных партнеров;
создавать критерии оценки образовательных программ с учетом соответствия формируемых у обучающихся компетенций потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
разрабатывать систему внутренней оценки качества образования на основе оценки учебных достижений обучающихся;
анализировать, отбирать и составляют примеры заданий системы САПР.
3) владеют:
способами организации производственно-хозяйственной деятельности издательско-полиграфических предприятий в условиях дуального обучения.
Глава 4. Содержание программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана: "Нұрлы жол-путь в будущее";
"План нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н. А. Назарбаева";
"Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 годы".
8. В психолого-педагогическом модуле рассматриваются следующие темы:
"Психологический портрет современного педагога;
"Психология социально - профессионального воспитания на уроках";
"Психология активизации познавательной деятельности в процессе обучения на уроках";
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и казахстанский опыт профессионального образования";
"Дуальное обучение - перспективная система обучения ТиПО, фактор развития конкурентоспособного специалиста";
"Непрерывная модель образования в условиях кластера";
"Проблемы и перспективы развития кластера в условиях дуальной системы обучения системы ТиПО";
"Требования работодателей к уровню профессиональных компетенций выпускников полиграфического колледжа в условиях современного производства";
"Применение цифровых образовательных рессурсов (далее - ЦОР) на уроках производственного обучения для формирования профессиональной компетенции";
"Программное обеспечение для автоматизации управления полиграфическим производством";
"Системы автоматизированного проектирования для оборудования "MULTICAM" (МУЛЬТИКАМ);
"Системы автоматизированного проектирования UVI - принтера" (ЮВИ - принтер);

"3D - сканер (3Дэ – сканер) мен 3D - принтерін (3Дэ - принтер) автоматтандырылған жобалау жүйесі".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Fotoshop (Фотошоп) графикалық редактордағы полиграфиялық өнімдерді жобалау негіздері";
"CorelDraw (Корел Дроу) беттеу бағдарламасындағы полиграфиялық өнімдерді жобалау негіздері";
"Indesign (Индизайн) беттеу бағдарламасындағы полиграфиялық өнімдерді жобалау негіздері";
"3D Max (3Дэ Макс) бағдарламасын қолданумен өндірістік-технологиялық үлгілеу әдістемесі";
"Ctp" (Computer – to – Plate – Компьютэ - ту - плэйт) баспа қалпын әзірлеуге арналған жабдықтар";
"RIP (РИП) жолма-жол растрлеу бағдарламасы";
"CMYK (СМИК) түсін түзету бағдарламасы";
"Әр түрлі беттердегі (мата, керамика) баспаға арналған сублимациялық жабдықтар (трафаретті баспа, тампобаспа)";
"Қатты мұқабада кітаптарды дайындау технологиялық барысын әзірлеу";
"Магний клишесін әзірлеу негізінде баспадан кейінгі процестердің технологияларын талдау мен қолдану";
"Полиграфия саласындағы шығын материалдарын құрудың жаңа әдістері";
"Конгревтік бедерлеу мәселелерін шешуге арналған жаңа жаңартпа технологияларын қолдану";
"Полиграфия саласының АЖМ маманы".
11. Вариативтік модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Өндірістік оқыту сабағына қойылатын қазіргі талаптар";
"Әлеуметтік серіктестермен өзара қатынастың қазіргі үлгілері";
"ТжКБ беру ұйымының түлектерін еңбекпен қамту, сапасын тәуелсіз бағалау";
"Ұлттық және салалық біліктілік шеңберінің мақсаты мен міндеті".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1, 2 және 3-қосымшасына сәйкес 36 және 80 (арнайы пән оқытушылары үшін) және 80 (өндірістік оқыту шеберлері үшін) - сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) ТжКБ беру жүйесіндегі оқушылардың негізгі құзыреттерін қалыптастыруға бағытталған модульді бағдарламаны әзірлеу;
2) өндірістік оқытуды ұйымдастыруға арналған цифрлық білім беру ресурстарын жобалау;

"Системы автоматизированного проектирования 3D - сканера (3Дэ - сканер) и 3D - принтера (3Дэ – принтер)"
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Основы проектирования полиграфической продукции в графическом редакторе Fotoshop" (Фотошоп);
"Основы проектирования полиграфической продукции в программе верстки Corel Draw" (Корел Дроу);
"Основы проектирования полиграфической продукции в программе верстки Indesign" (Индизайн);
"Методика моделирования производственно - технологических процессов с использованием программ 3D Max" (3Дэ Макс);
"Оборудование для подготовки печатных форм "Ctp" (Computer – to – Plate – Компьютэ - ту - плэйт)";
"Программа построчного растрирования RIP (РИП)";
"Программа цветовой коррекции CMYK" (СМИК);
"Сублимационное оборудование (трафаретная печать, тампопечать) для печати на различных поверхностях (ткань, керамика и т.д.)";
"Разработка технологического процесса изготовления книг в твердом переплете";
"Анализ и применение технологии после печатных процессов на основе изготовления магниевых клише";
"Новые методы создания расходных материалов в полиграфической отрасли";
"Применение новых инновационных технологий для решения вопроса конгревного тиснения";
"АРМ специалиста полиграфической отрасли".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующим потребностями:
"Современные требования к уроку производственного обучения";
"Современные формы взаимодействия с социальными партнерами";
"Независимая оценка качества, трудоустройство выпускников организаций ТиПО";
"Назначение и цель Национальной и Отраслевой рамки квалификаций".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 - 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 (для преподавателей специальных дисциплин) и 80 (для мастеров производственного обучения) - часов согласно приложениям 1, 2 и 3 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная деятельность, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработка модульной программы, ориентированной на формирование ключевых компетенций обучающихся в системе ТиПО;
2) проектирование цифровых образовательных ресурсов для организации производственного обучения;

3) өндірістік оқыту жағдайындағы сыни пікірді қалыптастыру;
4) полиграфиялық өндіріс саласындағы өндірістік оқытуды ұйымдастырудың жүйелі тәсілі мен бәсекеге қабілетті мамандарды қалыптастырудағы рөлі;
5) жас мамандарды даярлау сапасын көтеру факторы ретіндегі техникалық және кәсіптік білім берудің әлеуметтік серіктестігі.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Оқытудың дуальды жүйесінің мәні. Арнайы пән мұғалімінің, өндірістік оқыту шеберінің оқытудың дуальды жүйесін енгізу жағдайындағы кәсіптік құзыретіне қойылатын талаптары.
2) Кадрларды даярлау сапасы кепілінің шарттары ретіндегі әлеуметтік серіктестіктің рөлі.
3) Оқушылардың білім сапасын арттыру үшін АКТ қолдану.
4) Оқытудың дуальды жүйесі - ТжКБ беру оқытудың перспективалық жүйесі.
5) Оқушылардың өнертапқыштық жұмыстарын, ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру.
6) Әлеуметтік серіктестік аясындағы халықаралық тәжірибе.
7) Әлеуметтік серіктестік өнімі ретіндегі кәсіптік білім берудің дуальды үлгісі.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: тренинг, топтық жұмыс, үйрету ойындары, кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып, көшпелі практикалық сабақтар барысындағы шеберлік-класстар, шағын сабақтардың таныстырылым арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) теріс нәтиже - 0 балл;
2) ішінара оң нәтиже - 1 балл;
3) оң нәтиже - 2 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын игеруі;
2) тәжірибелік тапсырмаларды орындауда теориялық білімдерін қолдануы;

3) формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения;
4) системный подход к организации производственного обучения в сфере полиграфической промышленности и роль в формировании конкурентоспособного специалиста;
5) социальное партнерство в техническом и профессиональном образовании как фактор повышения качества подготовки молодых специалистов.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) Сущность дуальной системы обучения, требования к профессиональной компетентности преподавателя специальных дисциплин, мастера производственного обучения в условиях внедрения дуальной системы обучения;
2) Роль социального партнерства как условие гарантии качества подготовки кадров;
3) Использование ИКТ для повышения качества знаний учащихся;
4) Дуальное обучение - перспективная система обучения ТиПО;
5) Организация научно - исследовательской работы, рационализаторской деятельности обучающихся;
6) Международный опыт в области социального партнерства;
7) Дуальная форма профессионального образования как продукт социального партнерства.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: тренинг, работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - классы в ходе выездных практических занятий, презентации мини - уроков.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) отрицательный результат - 0 баллов;
2) частично положительный результат - 1 балл;
3) положительный результат - 2 балла)
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;

1 - тарау. Кіріспе
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында туризм және қонақ үй шаруашылығы саласы үшін мамандарды даярлаудың инновациялық амалдары" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі – ТжКБ) беру ұйымдарының туризм және қонақжайлылық саласы бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Бүгінде ТжКБ жүйесіне жаңа формациялы - икемді, өз бетінше, кәсіби салааралық және педагогикалық білім, білік, дағдылар мен құзыреттілікті меңгерген, өзінің педагогикалық тәжірибесіне өзгерістер енгізе алатын, мамандарды даярлау жүйесінде өзінің рөлі мен міндеттерін жеткілікті деңгейде меңгерген, өмір бойы оқыту қажеттілігіне сенімді оқытушылары қажет. Дуальды оқыту жүйесі мамандарды оқытуда білім беру және өндіріс салаларының келісілген, өзара іс-әрекетіне негізделген, мақсатты кәсіби даярлауды ұйымдастырудың инновациялық түрі болып табылады.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты – қонақжайлылық саласындағы мамандарды дайындауды қамтамасыз ететін арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру.
4. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) дуальды жүйе жағдайында өндірістік білім беруді ұйымдастыруда әлеуметтік серіктестіктің рөлі туралы тыңдаушылардың түсініктерін дамытуға жағдай жасау;
2) қонақжайлылық саласында мамандарды дайындау ерекшеліктерін қарастыруда дәстүрлі және қазіргі заманғы көзқарастарды қалыптастыру;
3) қонақжайлылық саласы үшін мамандарды дайындауда жаңашыл білім технологияларын тиімді қолдана білу және білімін кеңейту мен жақсарта білу;
4) инновациялық білім беру ортасының жобасын жасау;
5) кәсіптік білім беру жүйесін дамыту мақсатында, еңбек нарығында түлектердің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етуге бағытталған дуальды жүйені енгізу тиімділігін бағалау критерийлерін әзірлеу.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) заманауи кезеңдегі ТжКБ беру ұйымдарының қызметтерін реттейтін, негізгі нормативтік құжаттарды, олардың механизмдері мен жүзеге асырылуын;
дуальды оқу жүйесінің мәнін және оларды оқу-өндірістік процеске енгізу технологиясын;
білім берудегі жүйелілік, құзыреттілік және қызметтік жолдардың мәнін біледі;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Инновационный подход в подготовке специалистов для сферы туризма и организации гостиничных хозяйств в организациях технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы туризма и организации гостиничных хозяйств организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. В настоящее время система ТиПО необходимы преподаватели новой формации - гибкие, мобильные, самостоятельные, обладающие межотраслевыми профессиональными и педагогическими знаниями, умениями, навыками и компетенциями, умеющие вносить изменения в собственную педагогическую практику для эффективного реагирования на изменение профессиональных требований и ситуаций, хорошо понимающие свою роль и степень ответственности в инновационном преобразовании системы подготовки специалистов и убежденные в необходимости обучения на протяжении всей жизни. Система дуального образования является инновационной формой целевого обучения, основанной на скоординированном, взаимозависимом взаимодействии образования и производства при подготовке специалистов.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью программы является повышение квалификации преподавателей специальных дисциплин и поставщиков услуг которые проводят обучение в сфере гостеприимства.
4. Задачами по достижению цели программы являются:
1) способствовать развитию у слушателей понимания роли социального партнерства в организации производственного обучения в условиях дуальной системы;
2) формировать традиционные и современные подходы подготовки кадров в сфере туризма и гостиничных хозяйств;
3) улучшить и расширить знания и умения по эффективному использованию инновационных образовательных технологий в области подготовки специалистов для сферы туризма и гостиничных хозяйств;
4) создать проект инновационной образовательной среды;
5) разработать критерии оценки эффективности с целью постоянного совершенствования системы профессионального образования, ориентированного на обеспечение конкурентоспособности выпускников на рынке труда.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные нормативные документы, регулирующие деятельность организации ТиПО на современном этапе и механизмы их реализации;
сущность дуальной системы обучения и технологии ее внедрения в учебно-производственный процесс;
сущность системного, компетентностного и деятельностного подходов в образовании;

2) ТжКБ беру педагогтарының кәсіби-педагогикалық және ІТ -құзыреттіліктерінің мәнін түсінуді;
оқытудың дуальды жүйесін енгізу жағдайында қонақжайлылық саласының оқу-өндірістік процесінде заманауи білім беру технологияларын қолдана алу шеберлігі;
ТжКБ беру жүйесіндегі оқушылардың ғылыми-техникалық шығармашылығын дамытуға бағытталған оқу сабақтарын жобалау шеберлігі;
оқушылардың негізгі құзыреттіліктерін қалыптастыруда қонақжайлылық саласында қазіргі жаңашыл технологияларды жіктей білуді меңгереді;
3) білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау негізінде білім берудің сапасының ішкі бағалау жүйесін әзірлеуді;
білім алушылардың құзыреттілігін еңбек нарығының қажеттілігіне қарай, жеке сұраулары мен тұтастай қоғамның сұраныстарының сәйкестігін ескере отырып, қалыптасатын білім беру бағдарламаларының бағалау критерийлерін жасақтауды;
оқу процесін басқаруда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануды (бұдан әрі - АКТ).
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік бөлім.
7. Нормативті-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III Қазақстан Республикасының Заңына енгізілген соңғы өзгерістер мен толықтырулары.
"Қазақстан жаңа ғаламдық ақиқатта: өсу, реформа, даму" Ұлт жоспары - Н.Назарбаевтың елбасының бес институционалдық реформасын жүзеге асырудың 100 қадамы";
"Қазақстан Республикасында ТжКБ беру жүйесін дамыту тенденциялары";
"Қазақстан Республикасындағы қонақжайлылық саласын дамытудың болашағы және қазіргі жағдайы. Қонақжайлылық сала өндірісінің құрылымы және классификациясы";
"Қонақжайлылық саланы ұйымдастырудың нормативтік–құқықтық негіздері. ТжКБ беру ұйымдарында тиімді сапа менеджменті жүйесін (бұдан әрі – СМЖ) және өзіндік бағалау жүйесін жасау".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қонақжайлылық саласында табысқа жетудің тұлғалық және мәдени ерекшеліктері. "Заманауи еңбек нарығы жағдайына кәсіби бағытталу";
"Қонақтарға қызмет көрсету процесінде кикілжің жағдайды шешу тәжірибесі";
"Қонақжайлылық саласындағы қызметкерлер үшін, кикілжіңге қарсы тұру ең қажетті мінез сапасы";
9. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім беру саласында кәсіптік педагогиканың шетелдік және Қазақстандық озық тәжірибесі";
"ТжКБ беру ұйымдарындағы дуальды оқу жүйесі";
"Арнайы пән оқытушыларының инновациялық білім беру технологияларын басқару тәсілдері";
"Арнайы пән оқытушыларының ақпараттық технологияны пайдалана отырып заманауи оқу-әдістемелік кешенін жасау тәжірибесі. Оқу процесін жүйелеу және ақпараттандыру";
"Құзыреттілікке негізделген модульдік оқыту жүйесі. Құзыреттілікке негізделген модульдік бағдарламаларды жасау тәжірибесі";
"Қонақжайлылық саланың бағдарламалары мен кәсіби стандарты, ТжКБ Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (бұдан әрі – МЖБС)";
"Білім алушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту жөнінде әлеуметтік серіктестердің насихат жұмыстары";

2) умеют:
понимать и осознавать значение профессионально-педагогической компетентности педагогов ТиПО, включая IT – компетентность;
применять современные образовательные технологии в сфере туризма и гостеприимства в учебно-производственном процессе в условиях внедрения дуальной системы обучения;
проектировать учебные занятия, направленные на развитие научно-технического творчества обучающихся в системе ТиПО;
классифицировать современные инновационные технологии в сфере гостеприимства, формирующие у обучающихся ключевые компетенции;
3) владеют:
разработка внутренней системы оценки качества образования на основе оценки учебных достижений учащихся;
разработка критериев оценки образовательных программ с учетом потребностей педагогов, потребностей рынка труда, индивидуальных потребностей населения и потребностей общества в целом;
информационно-коммуникационными технологиями при управлении учебным процессом (далее – ИКТ).
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматривается следующие темы:
Последние изменения и дополнения в Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319-III.
"План нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н. А. Назарбаева";
"Тенденции развития системы ТиПО в Республике Казахстан";
"Современное состояние и перспективы развития сферы гостеприимства в Республике Казахстан. Классификация и структура предприятий сферы гостеприимства";
"Нормативно-правовые основы организации сферы гостеприимства, разработка эффективной системы менеджмента качества (далее – СМК) и системы самооценки в организациях ТиПО".
8. В психолого-педагогическом модуле рассматривается следующие темы:
"Личностные и культурные особенности, приводящие к успеху в сфере гостеприимства. "Профессиональная ориентация в условиях современного рынка труда".
"Практика решения конфликтных ситуаций в процессе обслуживания гостей";
"Стрессоустойчивость - качество необходимое для работники сферы гостеприимства";
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и Казахстанский опыт профессиональной педагогики в области профессионального образования".
"Дуальная технология обучения в организациях ТиПО";
"Инновационные образовательные проекты как средство управления инновационной деятельностью преподавателей специальных дисциплин";
"Практика разработки современных учебно-методических комплексов для преподавателей специальных дисциплин с использованием информационных технологий. Информатизация и систематизация образовательного процесса";
"Модульная система обучения, основанная на компетенциях";
"Практика разработки модульных программ, основанных на компетенциях";
"Государственный общеобязательный стандарт образования (далее-ГОСО) ТиПО, профессиональные стандарты, программы в сфере гостеприимства".
"Профориентационная работа социальных партнеров по развитию профессиональных компетенций обучающихся учебных заведений".

10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Тренинг технологиясы – қонақ үй қызметкерлерін оқытудың негізгі формасы ретінде";
"Қонақжайлылық саласының болашақ мамандарды оқытудағы ойын технологиясының рөлі";
"Қонақ үй қызмет көрсетуінің технологиялық циклі";
"Қонақ үй қызметі саудасының технологиясы және тәжірибесі";
"Тауар қозғалысының технологиясы. Б. Блум таксономиясы бойынша критериалды-бағытталған тапсырмаларды құру";
"Инновациялық білім беру бағдарламаларын қолдана отырып айналым құру";
11. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Мәтіндік формада оқу тапсырмаларын құру тәжірибесі";
"Білімгерлердің өзіндік жұмыстарына арналған критериалды бағытталған тапсырмаларды құру. Қазіргі еңбек нарығы жағдайында кәсіптік бағдарлау".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 – тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1, 2 және 3-қосымшасына сәйкес 36 және 80 (арнайы пән оқытушылары үшін) және 80 (өндірістік оқыту шеберлері үшін) – сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) Тыңдаушылар жобалар бойынша ғылыми-зерттеу рефераттарын жасақтайды.
2) Өндірістік оқыту жағдайында студенттердің сыни ойлауын қалыптастыру.
3) ТжКББ студенттерін әлеуметтендіру және бейімдеуге бағытталған модульдік бағдарламасын әзірлеу.
4) Жұмыс орындарын оқытудың инновациялық нысандары мен әдістері "Қонақжайлылық саласында" дуальды оқыту жүйесінің элементтерін енгізу тұрғысынан.
5) Қонақжайлылқ саласында өндірістік оқытуды ұйымдастыру үшін білімділік қорын сандық жобалау.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Қонақ үй нысандарының 3D - модельдеуі (3Дэ - модельдеуі).
2) Кәсіпорынның белгілі бір қызметін (қабылдау және жайғастыру қызметі, бөлмелерде қызмет көрсету, сатылым бөлімі)ұйымдастыру (жетілдіру) жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу.
3) Мамандарды дайындау сапасын қамтамасыз етудегі әлеуметтік әріптестіктің рөлі.
4) Студенттердің білім сапасын арттыру үшін қазіргі заманғы инновациялық және сандық технологияларды қолдану.

10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Тренинговые технологии как основная форма обучения работников гостиницы";
"Игровые технологии в обучении будущих специалистов области гостеприимства";
"Технологический цикл обслуживания в гостинице";
"Технология и практика продаж гостиничных услуг, технологии продвижения товара";
"Создание критериально - ориентированных заданий по таксономии Б. Блума";
"Создание туров с использованием инновационных образовательных программ";
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Практика создания квантованных учебных текстов и заданий в тестовой форме к ним";
"Создание критериально-ориентированных заданий для самостоятельной работы обучающихся. Профессиональная ориентация на современном рынке труда".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 (для преподавателей специальных дисциплин) и 80 (для мастеров производственного обучения) - часов согласно приложениям 1, 2 и 3 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини - урока (мини - мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Слушатели разрабатывают исследовательские рефераты по теме проектов.
2) Формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения.
3) Разработка модульной программы, ориентированной на социализацию и адаптацию обучающихся в системе ТиПО.
4) Иновационные формы и методы производственного обучения сферы обслуживания в условиях с внедрением элементов дуальной системы.
5) Проектирование цифровых образовательных ресурсов сферы обслуживания для организации производственного обучения.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) 3D – моделирование (3Дэ – моделирование) гостиничных объектов.
2) Разработка рекомендаций по организации (совершенствованию) деятельности отдельной службы предприятия (службы приема и размещения, службы обслуживания номерного фонда, отдела продаж.)
3) Роль социального партнерства как условие гарантии качества подготовки кадров.
4) Использование современных инновационных образовательных и цифровых технологий для повышения качества знаний обучающихся.

5) Әлеуметтік әріптестіктің ұйымдастырылған түрлері.
6) Қазақстан Респубикасының қонақжайлылық индустриясындағы мекемелердің жағдайына сараптама.
7) Қонаққа қызмет көрсету аясында қонақ үйді автоматтандырылған басқару жүйесін қолдану.
8) Қызмет көрсету персоналының жұмыстарындағы ерекшеліктер.
9) Ақпараттық технологиялар және оқу-әдістемелік зертханалар енгізу негізінде студенттерді оқыту тиімділігін арттыру туралы ұсыныс.
10) Қонақ үй мекемесіндегі қызметші персоналды оқытудағы ерекшеліктер.
11) Жобалық жұмыстардың орындалуына қойылатын талаптар.
6 – тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік модельіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7 – тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
20. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
21. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
22. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
23. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер 1, 2 балл және өлшемдер айқындалған:

5) Организационные формы социального партнерства.
6) Анализ состояния предприятий индустрии туризма и гостеприимства Республики Казахстан.
7) Использование автоматизированной системы управления отелем в цикле обслуживания гостя.
8) Особенности работы обслуживающего персонала.
9) Рекомендации по повышению эффективности подготовки специалистов на основе внедрения информационных технологий и учебных лабораторий.
10) Особенности обучения персонала в гостиничном предприятии;
11) Требования к выполнению проекта.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Разработан критерий критериев оценки и бенчмаркинга для определения уровня профессиональной компетентности обучаемых.
20. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
21. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
22. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 9 - 10 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 7 - 8 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 5 - 6 баллов, (50 - 74%);
23. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:

1 - тарау. Кіріспе
1. "Тамақтану саласы ұйымдарының мамандарын даярлаудағы инновациялық тәсіл – техникалық және кәсіптік білім беру түлектерін оқыту сапасының шарты ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) арнайы пәндер оқытушыларын және техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының тамақтану және мейрамхана бизнесі саласындағы өндірістік оқыту шеберлерін оқытуға арналған.
2. Тамақтандыру ұйымдарының индустриясын дамытудағы негізгі міндеттердің бірі тамақтандыруды ұйымдастыру саласында кадрларды даярлаудың қазіргі заманғы бәсекеге қабілетті жүйесін құру болып табылады. Әлемнің көптеген елдерінде тамақтануды ұйымдастыру (мейрамхана бизнесі) экономиканың басым секторларының бірі болып саналады, оның жарнасы осы елдердің экономикасына қосар үлесі маңызды. Қазақстанда нарықтық жағдайлар білім беру мазмұнына түзетулер енгізді, заманауи мамандықтар мен біліктіліктердің шығуына негіз берді. Жұмыспен қамту құрылымы түлектердің кәсіби сапасына заманауи талаптар қоя отырып, тамақтандыруды ұйымдастыру (мейрамхана бизнесі) саласындағы жаңа мамандарға бағдар ала отырып, одан әрі де өзгеруді жалғастыратынына тұрақты мониторинг бар.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты тамақтану саласы үшін мамандарды даярлауда инновациялық әдістерді қолдану бойынша арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби құзыреттілігін жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін мынадай міндеттер анықталды:
1) инженерлік-педагогикалық қызметкерлердің дәстүрлі және қазіргі заманғы көзқарастар тұрғысынан қазіргі білім беруге көзқарастары мен принциптерін қайта қарастыру;
2) саланың кәсіби табысты мамандарын даярлау үшін арнайы пәндердің оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне қажетті кәсіби саладағы психологиялық-педагогикалық құзыреттілікті арттыру;
3) салалық оқу-әдістемелік кластері бар колледж базасында, сондай-ақ дуальды жүйе бойынша әлеуметтік серіктес кәсіпорындар базасында ұсынылған салада қолданылатын жаңа жабдықтарда жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру;
4) кәсіпорындарды өндірістік ортаға батыру және тамақ кәсіпорындарында өнім өндірудің қазіргі заманғы инновациялық технологияларымен жұмыс істеу;
5) мамандықтың жекелеген салаларында тыңдаушылардың кәсіпқойлығын жетілдіру: молекулалық ас үй, карвинг, мейрамхана бизнесінде қызмет көрсету және т. б.;
6) тамақтандыруды ұйымдастыру саласында кадрлар даярлаудың көрсеткіштері мен сапасын бағалау жүйесін әзірлеу;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Инновационный подход в подготовке специалистов организации сферы питания - как условие качества обучения выпускников технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы питания и ресторанного бизнеса организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
1. Одной из ключевых задач в развитии индустрии организаций питания является создание современной конкурентоспособной системы подготовки кадров в сфере организаций питания. Организации питания (ресторанный бизнес) в большинстве стран мира считается одним из приоритетных секторов экономики, взнос которой значителен в экономику этих стран. В Казахстане рыночные условия внесли коррективы в содержание образования, дали почву к выходу современных специальностей и квалификаций. Есть устойчивый мониторинг, что структура занятости и дальше продолжит изменяться, ориентируясь на новых специалистов в сфере организаций питания (ресторанного бизнеса), предъявляя современные требования к профессиональным качествам выпускников.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является совершенствование профессиональных компетенций преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по применению инновационных методов в подготовке специалистов для сферы питания.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) переосмысление взглядов и принципов инженерно-педагогических работников на современное образование с позиций традиционного и современного подходов;
2) повышение психолого-педагогических компетенций в профессиональной области, необходимых преподавателям специальных дисциплин и мастерам производственного обучения для подготовки профессионально успешных специалистов отрасли;
3) совершенствование навыков работы на новейшем оборудовании, применяемом в отрасли, представленном, как на базе колледжа с отраслевым учебно-методическим кластером, так и на базе предприятий-социальных партнеров по дуальной системе;
4) погружение в производственную среду предприятия и работа с современными инновационными технологиями производства продукции на предприятиях питания;
5) совершенствование профессионализма слушателей в отдельных областях специальности: молекулярной кухни, карвинг, обслуживание в ресторанном бизнесе и т.д.;
6) разработка системы показателей и оценки качества подготовки кадров в сфере организаций питания;

7) өздерінің техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарында оқытудың инновациялық технологияларын енгізу жобаларын әзірлеу.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) ТжКБ ұйымдарының қазіргі кезеңдегі қызметін реттейтін негізгі нормативтік құжаттар және оларды іске асыру тетіктерін;
оқытудың дуалды жүйесінің мәні және оны оқу-өндірістік процеске енгізу технологиясын;
білім берудегі жүйелік, құзыреттілік және іс-әрекет тәсілдерінің мәнін біледі;
ТжКБ педагогтарының кәсіби-педагогикалық құзыреттілігінің, соның ішінде IT - құзыреттілік және т. б. мәнін түсіну және сезіну.
2) әлеуметтік серіктестердің қатысуымен ТжКБ ұйымында дуальды оқытудың тұтас құрылымын құруын;
ТжКБ жүйесінде білім алушылардың ғылыми-техникалық шығармашылығын дамытуға бағытталған оқу сабақтарын жобалауын;
оқытудың дуальды жүйесін енгізу жағдайында оқу- өндірістік процесте тамақтандыруды ұйымдастыру (мейрамхана бизнесі) саласында заманауи білім беру технологияларын қолдануын;
білім алушыларда негізгі құзыреттіліктерді қалыптастыратын тамақтандыруды ұйымдастыру саласындағы заманауи инновациялық технологияларды сыныптауын;
құзыреттілікті бағалау критерийлерін бөлуін қолданады.
3) білім алушыларда қалыптасатын құзыреттіліктердің еңбек нарығының қажеттіліктерін, білім алушылар мен жалпы қоғамның жеке сұраныстарына сәйкестігін ескере отырып, білім беру бағдарламаларына бағалау критерийлерін жасау дағдысын;
білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау негізінде білім сапасының ішкі бағалау жүйесін әзірлеу дағдыларын меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Білім беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне соңғы өзгерістер мен толықтырулар";
"Қазақстан Республикасының Президенті - Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы "Нұрлы жол – жарқын болашаққа бастар жол";
"Ұлт жоспары – Мемлекет басшысы Н.Назарбаевтың Бес институционалды реформасын жүзеге асыру бойынша 100 нақты қадам";
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жолдары";
"Тамақтану саласын ұйымдастырудың нормативтік-құқықтық негіздері";
"ТжКБ ұйымдарында тиімді ӘЖК және өзін-өзі бағалау жүйесін әзірлеу".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Тамақтану саласын ұйымдастырудағы табысқа әкелетін жеке және мәдени ерекшеліктер";
"Қазіргі еңбек нарығы жағдайында кәсіби бағдарлау";
"Білім берудегі құзыреттілік және іс-әрекет тәсілдерінің тұжырымдамалық негіздері";
"Мейрамхана бизнесіндегі жанжалды жағдайларды шешу тәжірибесі";
"Стресс тұрақтылығы - мейрамхана қызметкеріне қажетті сапа".

7) разработка проектов внедрения инновационных технологий преподавания в своих учебных заведениях технического и профессионального образования.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные нормативные документы, регулирующие деятельность организации ТиПО на современном этапе, и механизмы их реализации;
сущность дуальной системы обучения и технологии ее внедрения в учебно-производственный процесс;
сущность системного, компетентностного и деятельностного подходов в образовании;
понимать и осознавать значение профессионально-педагогической компетентности педагогов ТиПО, включая IT - компетентность и др.
2) умеют:
выстраивать целостную структуру дуального обучения в организации ТиПО с участием социальных партнеров;
проектировать учебные занятия направленные на развитие научно-технического творчества обучающихся в системе ТиПО;
применять современные образовательные технологии в сфере организация питания (ресторанный бизнес) в учебно - производственном процессе в условиях внедрения дуальной системы обучения;
классифицировать современные инновационные технологии в сфере организация питания, формирующие у обучающихся ключевые компетенции;
выделять критерии оценки компетенций.
3) владеют:
навыками создания критериев оценки образовательных программ с учетом соответствия формируемых у обучающихся компетенций потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
навыками по разработке системы внутренней оценки качества образования на основе оценки учебных достижений обучающихся.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Послания Президента Республики Казахстан - лидера нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в светлое будушее";
"План нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н.А. Назарбаева";
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Пути реализации Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции"";
"Нормативно - правовые основы организации сферы питания";
"Разработка эффективной СМК и системы самооценки в организациях ТиПО".
8. В психолого - педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Личностные и культурные особенности, приводящие к успеху в организации сферы питания";
"Профессиональная ориентация в условиях современного рынка труда";
"Концептуальные основы компетентностного и деятельностного подходов в образовании";
"Практика решения конфликтных ситуаций в ресторанном бизнесе";
"Стрессоустойчивость - качество, необходимое работнику ресторанного бизнеса".

9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім берудің шетелдік және қазақстандық озық тәжірибесі";
"ТжКБ ұйымдарында дуальды оқыту жүйесі";
"ТжКБ мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (бұдан әрі-МЖБС), кәсіби стандарттар, тамақтандыруды ұйымдастыру мамандығының бағдарламалары";
"Білім беру және кәсіби стандарттарды жақындастыру";
"Тәжірибелік-бағдарлы оқытуды ұйымдастырудың жүйелік тәсілі және оның бәсекеге қабілетті маманды қалыптастырудағы рөлі";
"Ақпараттық технологияларды қолдану арқылы заманауи оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу тәжірибесі, білім беру процесін ақпараттандыру және жүйелеу";
"Кванттық оқу мәтіндері мен оларға тест түрінде тапсырмалар жасау тәжірибесі";
"Аспаздық өнім өндірісінің технологиялық циклі".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Білім алушылардың өзіндік жұмысы үшін критериалды-бағытталған тапсырмаларды құру";
"Заманауи ас үй тағамдарын дайындаудағы инновациялық технологиялар";
"Тағамдарды заманауи безендіру (көкөністерден сәндік кесу және тағамдарды дайындау және беру кезінде декорде қолдану)";
"Тағамдар мен аспаздық өнімдердің құрамдық мөлшері";
"Мейрамханада қонақтарға қызмет көрсетудің стандарттары мен технологиясы";
"Мейрамхана бизнесінде сату технологиясы мен тәжірибесі";
"Мейрамханада қонақтарға қызмет көрсетуді ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдер";
"Өндірістік оқытуды ұйымдастырудың жүйелі тәсілі және оның бәсекеге қабілетті маманды қалыптастырудағы рөлі";
"Диагностика".
11. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Мультимедиялық құжаттарды жасау арқылы оқытуды визуалды қолдау құралдарын жетілдіру, PREZI бағдарламасы";
"Түлектердің кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған оқытудың модульдік бағдарламасын әзірлеу".
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1 және 2-қосымшасына сәйкес 36 және 80- сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы "Нұрлы жол – жарқын болашаққа бастар жол" кәсіби кадрларды қалыптастырудың басымдылығы ретінде.

9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и казахстанский опыт профессионального образования";
"Дуальная система обучения в организациях ТиПО;
"Государственный общеобязательный стандарт образования (далее-ГОСО) ТиПО, профессиональные стандарты, программы специальности организации питания";
"Сближение образовательных и профессиональных стандартов";
"Системный подход к организации практико-ориентированного обучения и его роль в формировании конкурентоспособного специалиста";
"Практика разработки современных учебно-методических комплексов с использованием информационных технологий Информатизация и систематизация образовательного процесса";
"Практика создания квантованных учебных текстов и заданий в тестовой форме к ним";
"Технологический цикл производства кулинарной продукции".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Создание критериально - ориентированных заданий для самостоятельной работы обучающихся";
"Инновационные технологии в приготовлении блюд современной кухни";
"Современное оформление блюд (декоративное вырезание из овощей и применение в декоре при приготовлении и подаче блюд)";
"Калькуляция блюд и кулинарных изделий";
"Стандарты и технология обслуживания гостей в ресторане";
"Технология и практика продаж в ресторанном бизнесе";
"Инновационные подходы в организации обслуживания гостей в ресторане";
"Системный подход к организации производственного обучения и его роль в формировании конкурентоспособного специалиста. Диагностика.";
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Совершенствование средств визуальной поддержки обучения при помощи создания мультимедийных документов, программа "PREZI";
"Разработка модульной программы обучения, ориентированной на развитие профессиональных компетенций выпускника".
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини - урока (мини - мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Формирование профессиональных кадров как приоритетное направление Послания Президента РК Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в светлое будущее".

2) ТжКБ мекемелеріне оқытудың дуальды технологиясын енгізудің артықшылықтары. Қолданудың практикалық тәжірибесі.
3) ТжКБ ұйымдарында әлеуметтік серіктестікті ұйымдастырудың әдістері мен формалары.
4) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (ет) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
5) Мейрамхана бизнесі саласындағы кадрлар даярлаудың кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптар, мейрамхана бизнесіндегі жанжалды жағдайларды шешу.
6) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (балық) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
7) Тағамдардың, сусындар мен аспаздық өнімдердің бағасын есептеуде АКТ қолдану, тағам бойынша нормативтік-техникалық құжаттамаларды дайындау.
8) Мейрамхана бизнесіндегі үрдістердің дамуын есепке ала отырып, оқытушы мен өндірістік оқыту шеберінің инновациялық қызметі. Заманауи асхана тағамын (дақылдардан) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
9) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (тәтті) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
10) ТжКБ өндірістік оқытудың заманауи нұсқалары, тәсілдері, әдістері және құралдары; ақпараттық технологияларды қолдана отырып, арнайы пәндер үшін заманауи оқу-әдістемелік кешендерді жасау.
11) Заманауи асхана тағамын даярлаудағы инновациялық технологиялар; заманауи асхана тағамын (ет) даярлау техникасы, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
12) Заманауи асхана тағамын даярлау саласындағы халықаралық тәжірибе; әлемдік асхана тағамдарын даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
13) Қазақтың ұлттық тағамдарын даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
14) Білім алушылардың өз бетінше жұмыс жасауы үшін критериалдық-бағыттық тапсырмаларды әзірлеу.
15) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (сүзбе және жұмыртқадан) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
16) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (құс етінен) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
17) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (жылқы етінен) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
18) Өндірістік оқыту сабақтарында бәсекеге қабілетті маман қалыптастыру; мейрамхана бизнесі саласындағы кадрлардың кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптар.

2) Преимущества внедрения дуальной технологии обучения в организациях ТиПО. Практический опыт применения.
3) Формы и методы организации социального партнерства в организациях ТиПО.
4) Приготовление блюда (мясного) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
5) Требования к профессиональной компетентности подготовки кадров в сфере ресторанного бизнеса, решение конфликтной ситуации в ресторанном бизнесе.
6) Приготовление блюда (рыбного) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
7) Использование ИКТ в расчете стоимости блюд и напитков и кулинарных изделий, подготовка нормативно - технической документации по блюду.
8) Инновационная деятельность преподавателя и мастера производственного обучения с учетом тенденций в развитии ресторанного бизнеса, приготовление блюда (овощного) современной кухни, подготовка нормативно - технической документации к нему.
9) Приготовление блюда (сладкого) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
10) Современные формы, приемы, методы и средства производственного обучения в ТиПО, разработка современных учебно-методических комплексов для специальных дисциплин с использованием информационных технологий.
11) Инновационные технологии в приготовлении блюд современной кухни, приготовление блюда (мясного) современной кухни с технологий, подготовка нормативно - технической документации к нему.
12) Международный опыт в области приготовления блюд современной кухни, приготовление блюда мировой кухни, подготовка нормативно-технической документации к нему.
13) Приготовление казахских национальных блюд, подготовка нормативно-технической документации к нему.
14) Разработка критериально - ориентированных заданий для самостоятельной работы обучающихся.
15) Приготовление блюда (творога и яиц) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
16) Приготовление блюда (из птицы) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
17) Приготовление блюда (из конины) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
18) Формирование конкурентоспособного специалиста на уроках производственного обучения, требования к профессиональной компетентности кадров в сфере ресторанного бизнеса.

19) Өндірістік оқытуды ұйымдастырудың жүйелілік тәсілі, сабақ құрылымы.
20) Мейрамхана бизнесі қызметкеріне қажетті сапаларды қалыптастыру; стреске төзімділік, коммуникабельділік.
21) Мейрамханада қонақтарға қызмет көрсетуді ұйымдастырудың инновациялық тәсілдері.
22) Аспаздық өнімдерді өндірудің технологиялық циклы.
23) ТТСБН тамақтану саласындағы сапаның заманауи әлемдік критерийлері ретінде. Заманауи еңбек нарығы талаптарын есепке ала отырып, колледждегі білім беру маркетингі.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Өндірістік білім тұрғысынан білім алушылардың сыни ойлауын қалыптастыру.
2) ТжКБ жүйесіндегі білім алушыларды әлеуметтендіру және бейімдеуге бағытталған модульдік бағдарламасын әзірлеу.
3) Дуальды оқыту жүйесінің элементтерін енгізу жағдайында тамақтануды ұйымдастыру саласындағы оқытудың инновациялық нысандары мен әдістері (мейрамхана бизнесі).
4) Тамақтану (мейрамхана бизнесі) саласында өндірістік оқытуды ұйымдастыру үшін білімділік қорын сандық жобалау.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;

19) Системный подход к организации производственного обучения, структура урока.
20) Формирование качеств, необходимых работнику ресторанного бизнеса, стрессоустойчивость, коммуникабельность.
21) Инновационные подходы в организации обслуживания гостей в ресторане.
22) Технологический цикл производства кулинарной продукции.
23) ХАССП как современные мировые критерии качества в сфере питания, образовательный маркетинг в колледже с учетом требований современного рынка труда.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) Формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения.
2) Разработка модульной программы, ориентированной на социализацию и адаптацию обучающихся в системе ТиПО.
3) Инновационные формы и методы производственного обучения сферы организация питания (ресторанный бизнес) в условиях с внедрением элементов дуальной системы.
4) Проектирование цифровых образовательных ресурсов сферы организация питания (ресторанный бизнес) для организации производственного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;

1. "Инклюзивті оқыту және дуальды оқыту элементтерін енгізу - техникалық және кәсіптік білім беру түлектерін бейімдеу және әлеуметтендіру шарты" тақырыбы бойынша біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Білім беру бағдарламасы "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерін оқу үрдісінде инновациялық технологияларды қолдану бойынша қажетті білім көлеміне оқытуға бағытталған, бұл заманауи білім беру парадигмасын жүзеге асыруға белгілі бір дайындықты қалыптастыруға мүмкіндік береді Осы бағдарламаның ерекше ерекшелігі оның инклюзивтік оқытуға практикаға бағдарланған бағыты, ТжКБ ұйымдарының арнайы пәндер оқытушыларының біліктілігін арттыру жүйесінде оқытудың дуальді формасының элементтерін пайдалану болып табылады.
2 -тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты - жеңіл өнеркәсіп саласында дуальді оқыту жүйесін енгізу мен инклюзивті оқыту жағдайында арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталды:
1) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын зерделеу;
2) ТжКБ жүйесінің бәсекеге қабілетті түлегінің даму факторы ретінде оқу-тәрбие процесіне дуальді жүйені енгізудің қадамдық тетігін қалыптастыру;
3) дуалды жүйені енгізу тиімділігін бағалау өлшемдерін әзірлеу;
4) педагогтарды инклюзивті оқыту жағдайында оқыту процесін ұйымдастыруға біліммен және практикалық дайындықпен қамтамасыз ету;
5) инновациялық білім беру ортасының жобасын құрастыру,
6) кәсіби әрекеттерді өзіндік талдауға, өз бетімен білім алуға және өзін-өзі іске асыруға қажеттіліктерін дамыту;
7) оқу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін дамыту жөніндегі нормативтік құжаттардың тұжырымдамалық негіздерін;
тігін өндірісі саласында оқытудың дуалды және инклюзивтік жүйесі элементтерінің мәні және оны оқу-өндірістік процеске енгізу технологиясын;
ТжКБ ұйымдарының қазіргі кезеңдегі қызметін реттейтін негізгі нормативтік құжаттар және оларды іске асыру тетіктері; білім берудегі жүйелік, құзыреттілік және іс-әрекет тәсілдерінің мәнін;
ТжКБ ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің заманауи тәсілдерін біледі;

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности: "Швейное производство и моделирование одежды" организаций техническое и профессиональное образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная программа направлена на обучение преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности: "Швейное производство и моделирование одежды" необходимому объему знаний по использованию инновационных технологий в учебном процессе, позволяет сформировать определенную готовность к реализации современной образовательной парадигмы. Отличительной особенностью данной программы является ее практико-ориентированная направленность на инклюзивное обучение, использование элементов дуальной формы обучения в системе повышения квалификации преподавателей специальных дисциплин организаций ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в условиях инклюзивного обучения и внедрения дуальной системы обучения в отрасли легкой промышленности.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные направления модернизации системы технического и профессионального образования Республики Казахстан;
2) сформировать пошаговый механизм внедрения дуальной системы в учебно-воспитательный процесс как фактор развития конкурентоспособного выпускника системы ТиПО;
3) разработать критерии оценки эффективности внедрения дуальной системы;
4) обеспечить педагогов знаниями и практической готовностью к организации процесса обучения в условиях инклюзивного обучения;
5) создать проект инновационной образовательной среды;
6) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
7) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных документов по развитию системы технического и профессионального образования Республики Казахстан;
сущность элементов дуальной и инклюзивной систем обучения в отрасли швейного производства и технологии ее внедрения в учебно-производственный процесс;
основные нормативные документы, регулирующие деятельность организации ТиПО на современном этапе и механизмы их реализации;
сущность системного, компетентностного и деятельностного подходов в образовании;
современные подходы психолого - педагогического сопровождения профессионального развития преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО;

2) инклюзивті білім беруді және дуальды оқыту жүйесінің элементтерін енгізу жағдайында оқу-өндірістік процесте заманауи білім беру технологияларын;
ТжКБ жүйесінде білім алушылардың ғылыми-техникалық шығармашылығын дамытуға бағытталған оқу сабақтарын жобалайды;
әлеуметтік әріптестердің қатысуымен ТжКБ ұйымында инклюзивті білім берудің тұтас құрылымын және дуалды оқыту элементтерін құрайды;
оқушылардың негізгі құзыреттіліктерін қалыптастыратын заманауи инновациялық технологияларды сыныптайды;
құзыреттілікті бағалау критерийлерін қолданады.
3) білім алушыларда қалыптасатын құзыреттіліктердің еңбек нарығының қажеттіліктеріне, білім алушылар мен жалпы қоғамның жеке сұраныстарына сәйкестігін ескере отырып, білім беру бағдарламаларын бағалау критерийлерін әзірлеу дағдысы;
білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау негізінде білім сапасын ішкі бағалау жүйесін әзірлеу дағдысы;
инклюзивті және дуалды оқыту жағдайында заманауи АКТ-технологиялармен меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативті-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қазақстан Республикасының Президенті - Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Жолдауында ұлттық білім беру жүйесін құру міндеттері";
"Қазақстан Республикасының 18 қараша 2015 жылғы "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңының жүзеге асырылу жолдары";
"Ұлт жоспары – 100 нақты қадам";
"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясында ТжКБ беру ұйымдарын басқару";
"Қызмет көрсету саласының нормативтік-құқықтық негіздерін ұйымдастыру. Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты";
"Қызмет көрсету саласы, оқытудың білім беру және кәсіптік бағдарламаларын жақындастыру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары";
"ТжКБ ұйымдарында сапа менеджментінің тиімді жүйесін (бұдан әрі - СМЖ) және өзін-өзі бағалау жүйесін әзірлеу".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қызмет көрсету саласын ұйымдастырудағы табысқа әкелетін тұлғалық және мәдени ерекшеліктері";
"Қызмет көрсету саласындағы даулы жағдайларды шешу тәжірибесі";
"Қызмет көрсету саласында сабырлылық қызметкерге қажет".
9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім берудің озық шетелдік және қазақстандық тәжірибесі";
"Арнайы пәндер оқытушылары үшін ТжКБ ұйымдарында дуалды жүйе элементтері мен инклюзивті оқытуды енгізу";
""Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша оқу бағдарламасын интеграциялау. Білім беру және кәсіби стандарттарды жақындастыру";
"Өндірістік оқытуды ұйымдастырудың жүйелік тәсілі және оның түлектерді бейімдеу мен әлеуметтендірудегі рөлі";
"Ақпараттық технологияларды қолдану арқылы қазіргі заманғы оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің практикалық тәсілдері";
"Білім беру процесін ақпараттандыру және жүйелеу"";
Тігін өндірісінің технологиялық циклі";
"Қазіргі еңбек нарығы жағдайында кәсіби бағдарлау""

2) умеют:
применять современные образовательные технологии в учебно-производственном процессе в условиях внедрения инклюзивного образования и элементов дуальной системы обучения;
проектировать учебные занятия, направленные на развитие научно -технического творчества обучающихся в системе ТиПО;
выстраивать целостную структуру инклюзивного и элементы дуального обучения в организации ТиПО с участием социальных партнеров;
классифицировать современные инновационные технологии, формирующие у учащихся ключевые компетенции;
выделять критерии оценки компетенций;
3) владеют:
навыками разрабатывать критерии оценки образовательных программ с учетом соответствия формируемых у обучающихся компетенций потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
навыками разрабатывать систему внутренней оценки качества образования на основе оценки учебных достижений обучающихся;
современными ИКТ - технологиями в условиях инклюзивного и дуального обучения.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Задачи создания системы национального образования в Послания Президента Республики Казахстан-лидера нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в будущее";
"Пути реализации Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции"";
"План нации – "100 конкретных шагов"";
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Нормативно-правовые основы организации сферы обслуживания. Государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования";
"Типовые учебные программы по специальностям сферы обслуживания, сближение образовательных и профессиональных программ обучения".
"Разработка эффективной системы менеджмента качества (далее - СМК) и системы самооценки в организациях ТиПО".
8. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Личностные и культурные особенности, приводящие к успеху в организации сферы обслуживания";
"Практика решения конфликтных ситуаций в сфере обслуживания";
"Қызмет көрсету саласындағы қызметкердің стресс тұрақтылығы қажетті сапа".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и казахстанский опыт профессионального образования";
"Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуальной системы в организациях ТиПО для преподавателей специальных дисциплин";
"Интегрирование учебной программы по специальности "Швейное производство и моделирование одежды". Сближение образовательных и профессиональных стандартов";
"Системный подход к организации производственного обучения и его роль в адаптации и социализации выпускников";
"Практические подходы к разработке современных учебно-методических комплексов с использованием информационных технологий";
"Информатизация и систематизация образовательного процесса";
"Технологический цикл швейного производства";
"Профессиональная ориентация в условиях современного рынка труда".

10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Киімдерді моделдеудегі инновациялық технологиялар"";
"Мастер-класс: киімді көркем безендіру";
"Тренинг:" Қазақстанның креативті индустриясын дамыту";
"Білім алушылардың өзіндік жұмысы үшін критериалды-бағытталған тапсырмаларды құру "";
"Клиенттерге қызмет көрсету стандарттары мен технологиясын зерттеу";
"Нарықта өмір сүрудің негізі ретінде клиенттерге қызмет көрсету технологиясы мен тәжірибесі".
11. Вариативті модульде тыңдаушыларға келесі қажеттіліктерге сәйкес белгілі бір тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Мультимедиялық құжаттарды жасау арқылы оқытуды визуалды қолдау құралдарын жетілдіру, PREZI (ПРЕЗИ) бағдарламасы"";
"Колледж түлектерін әлеуметтендіруге және бейімдеуге бағытталған модульдік оқыту бағдарламасын әзірлеу".
Ескертпе:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативтік модуль 2 сағаттан 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі бағдарламаның 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес 36 және 80 (арнайы пәндер оқытушылары үшін) және 80 (өндірістік оқыту шеберлері үшін) сағаттарға арналған оқу - тақырыптық жоспарына сәйкес ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, презентациялар, шағын-сабақтардың презентациялары, тренингтер және қорытынды тестілеу өткізіледі..
14. Тыңдаушылардың өздік жұмыстарына тапсырмалар:
1) мынадай тақырыптар бойынша зерттеу рефераттарын әзірлеу: "Өндірістік оқыту жағдайында білім алушылардың сыни ойлауын қалыптастыру", "Дуалды жүйе элементтерін енгізе отырып, инклюзивті оқыту жағдайында қызмет көрсету саласын өндірістік оқытудың иновациялық нысандары мен әдістері"":
2) ТжКБ жүйесінде білім алушыларды әлеуметтендіруге және бейімдеуге бағытталған модульдік бағдарлама әзірлеу;
3) өндірістік оқытуды ұйымдастыру үшін тігін өндірісі саласының сандық білім беру ресурстарын жобалау;
15. Тыңдаушылардың жобалық жұмыстарының тақырыптары:
1) Тігін бұйымдарын дайындау процесіне дуальді оқыту элементтерін енгізумен инклюзивтік оқытуға инновациялық көзқарас, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, тігін бұйымдарының практикалық жобасы, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
2) инклюзивті оқытуды енгізуді және дуальды оқыту элементтерін енгізуді ескере отырып, қызмет көрсету саласында кадрлар даярлау жүйесінде жұмыс істейтін педагогтардың кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптар, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, тігін бұйымдарын жасау бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
3) педагогтың инновациялық қызметі, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып киімдерді құрастыру бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;

10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Инновационные технологии в моделировании одежды";
"Мастер - класс: Художественное оформление одежды";
"Тренинг: "Развитие креативных индустрий Казахстана";
"Создание критериально - ориентированных заданий для самостоятельной работы обучающихся";
"Изучение стандартов и технологии обслуживания клиентов";
"Технология и практика обслуживания клиентов, как основа выживания на рынке".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Совершенствование средств визуальной поддержки обучения при помощи создания мультимедийных документов, программа "PREZI" (ПРЕЗИ)";
"Разработка модульной программы обучения, ориентированной на адаптацию и социализацию выпускников колледжа".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 (для преподавателей специальных дисциплин) и 80 (для мастеров производственного обучения) - часов согласно приложениям 1, 2 и 3 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентации, презентации мини-уроков, тренинги и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать исследовательские рефераты по следующим темам: "Формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения", "Инновационные формы и методы производственного обучения сферы обслуживания в условиях инклюзивного обучения с внедрением элементов дуальной системы";
2) разработать модульную программу, ориентированную на социализацию и адаптацию обучающихся в системе ТиПО;
3) проектирование цифровых образовательных ресурсов сферы швейного производства для организации производственного обучения.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) инновационный подход к инклюзивному обучению с внедрением элементов дуального обучения к процессу изготовления швейных изделий, практический проект швейных изделий, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
2) требования к профессиональной компетентности педагогов, занятых в системе подготовки кадров в сфере обслуживания с учетом внедрения инклюзивного обучения и внедрения элементов дуального обучения, практический проект по изготовлению швейных изделий с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
3) инновационная деятельность педагога, практический проект по конструированию одежды с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;

4) оқытушының кәсіби құзыреттілігі, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, киімді құрастыру бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
5) ТжКБ-да оқытудың заманауи нысандары, тәсілдері, әдістері мен құралдары, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, киімді құрастыру бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
6) тігін өндірісінде білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын, рационализаторлық қызметін ұйымдастыру, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, тігін бұйымдарын дайындау жөніндегі практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
7) Заманауи киімдерді дайындаудағы инновациялық технологиялар, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып сәнді киімдерді дайындау бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
8) Заманауи киімдерді дайындау және құрастыру саласындағы халықаралық тәжірибе, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, қазіргі киімдерді құрастыру бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістерін қамтиды: дискуссиялар, рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесе шешу және т. б..
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаны біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлау қазіргі заманғы білім беру технологиялары мен оқытудың интерактивті түрлерін пайдалану арқылы қол жеткізілетін іс-әрекет тәсілін көздейді: шағын топтарда жұмыс істеу, оқыту ойындары, кері байланыс, күрделі және пікірталас сұрақтары мен мәселелерін талқылау, мастер - класс, "дөңгелек үстел".
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;

4) профессиональная компетентность преподавателя, практический проект по конструированию одежды, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
5) современные формы, приемы, методы и средства обучения в ТиПО, практический проект по конструированию одежды, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
6) организация научно-исследовательской работы, рационализаторской деятельности обучающихся в швейном производстве, практический проект по изготовлению швейных изделий, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
7) инновационные технологии в изготовлении современной одежды, практический проект по изготовлению модной одежды с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
8) международный опыт в области изготовления и конструирования современной одежды, практический проект по конструированию современной одежды, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает в себя интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;

1 - тарау. Кіріспе
1. "Инклюзивті оқыту мен дуальды оқыту элементтерін енгізу- техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде түлектерді әлеуметтендіру мен бейімдеудің шарты" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі-ТжКБ) өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушыларына арналған.
2. Білім беру бағдарламасы ТжКБ ұйымдарының өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушыларына бағытталған. "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша түлектерді әлеуметтендіру мен бейімделуіне жағдай құру мақсатымен, білім беру процесін ұйымдастыруда қажетті білім көлемін дуалдық оқыту элементтерін инклюзивті оқыту бойынша білім алушылардың түйінді құзыреттіліктерін қалыптастыруға бағытталған. Оқыту оқу үрдісінде инновациялық технологияларды қолдану бойынша тыңдаушылардың білімін қалыптастырады, қызмет көрсету саласында қазіргі заманғы білім беру парадигмасын енгізу бойынша белгілі бір дайындықты арттырады. Аталмыш бағдарламада оқу уақытының 60%-ы салалық оқу- әдістемелік кластерлер мен әлеуметтік серіктес өндірістерде тәжірибеге бағдарланған орта жағдайында оқытуға бөлінген.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің қызмет көрсету саласы бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын оқып-үйрену;
2) ТжКБ оқу-тәрбие процесіне дуалдық жүйенің элементтерін енгізудің қадамдық механизмін өткізу, білім беру процесін моделдеуде функционалдық сауаттылықты қалыптастыру;
3) ТжКБ жүйесінде инновациялық білім беру технологияларын пайдалану бойынша шеберлік қалыптастыру;
4) кәсіптік білім беру жүйесін дамыту мақсатында, еңбек нарығында түлектердің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етуге бағытталған дуалды жүйенің элементерін енгізудің тиімділігін бағалау критерийлерін әзірлеу;
5) инновациялық білім беру ортасының жобасын құрастыру;
6) өз бетімен білім алуға және өзін-өзі жүзеге асыру қажеттілігін дамытуға, кәсіби қызметін өздігінен талдау дағдыларын қалыптастыру;
7) оқу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная программа направлена на обучение преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО. Необходимый объем знаний по организации образовательного процесса направлен на формирование ключевых компетенций обучающихся по инклюзивному обучению и внедрению элементов дуального обучения с целью создания условий для адаптации и социализации выпускников по специальности: "Парикмахерское искусство и декоративная косметика". Обучение сформирует у слушателей знания по использованию инновационных технологий в учебном процессе, позволит повысить определенную готовность к реализации современной образовательной парадигмы в сфере обслуживания. До 60% учебного времени отводится практикоориентированной подготовке слушателей в условиях производственной среды отраслевых учебно-методических кластеров и предприятий - социальных партнеров.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в сфере обслуживания.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные направления модернизации системы технического и профессионального образования Республики Казахстан;
2) сформировать функциональную грамотность в моделировании образовательного процесса, проведении пошагового механизма внедрения элементов дуальной системы в учебно-воспитательный процесс ТиПО;
3) сформировать умения по использованию инновационных образовательных технологий в системе ТиПО;
4) разработать критерии оценки эффективности внедрения элементов дуальной системы с целью постоянного совершенствования системы профессионального образования, ориентированного на обеспечение конкурентоспособности выпускников на рынке труда;
5) создать проект инновационной образовательной среды;
6) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
7) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).

3 - тарау. Күтілетін нәтиже
Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін дамыту бойынша тұжырымдамалық негіздерін;
оқу-өндірістік процестегі дуалдық оқыту жүйесінің элементтерін және инклюзивтік білім берудің маңызын;
дуалдық оқыту жүйесінің элементтерін енгізу және инклюзивті оқыту бойынша әлемдік ғылым мен тәжірибенін;
ТжКБ арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық қолдаудағы заманауи амалдарды біледі;
1) оқу-өндірістік процесіне дуалдық жүйенің элементтерін және инклюзивтік білім беруді енгізу жағдайында инновациялық білім беру технологияларын;
ТжКБ жүйесінде білім алушылардың ғылыми-техникалық шығармашылығын дамытуға бағытталған оқу сабақтарын жобалауды;
әлеуметтік әріптестердің қатысуымен техникалық және кәсіби білім беру ұйымдарындағы инклюзивті және дуалды оқыту элементтерінің біртұтас құрылымын талдауды;
құзыреттіліктің бағалау критерйилерін ажыратуды қолданады;
2) білім алушылардың құзыреттілігін еңбек нарығының қажеттілігіне қарай, жеке сұраулары мен тұтастай қоғамның сұраныстарының сәйкестігін ескере отырып, қалыптасатын білім беру бағдарламаларының бағалау критерийлерін жасақтауды;
білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау негізінде білім берудің сапасының ішкі бағалау жүйесін әзірлеуді;
инклюзивті және дуалды оқыту жүйесі жағдайында заманауи АКТ- технологияларды меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативті-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол";
"Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет";
""Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына енгізілген соңғы өзгерістер мен толықтырулар";
"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясында ТжКБ беру ұйымдарын басқару";
"Қызмет көрсету саласының нормативті-құқықтық негіздерін ұйымдастыру";
" Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты";
"Қызмет көрсету мамандықтары бойынша Типтік оқу бағдарламалары, оқытудың кәсіптік және білім беру бағдарламаларын жақындастыру";
"ТжКБ ұйымдарында тиімді өзін-өзі бағалау жүйесі және сапа менеджментінің жүйесін (бұдан әрі – СМЖ) әзірлеу".

Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных документов по развитию системы технического и профессионального образования Республики Казахстан;
сущность инклюзивного обучения и элементы дуальной системы обучения, технологии ее внедрения в учебно - производственный процесс;
достижения мировой науки и практики по инклюзивному обучению и внедрению элементов дуального обучения;
современные подходы психолого-педагогического сопровождения профессионального развития преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО;
2) умеют:
применять инновационные образовательные технологии в учебно-производственном процессе в условиях внедрения инклюзивного обучения и элементов дуальной системы обучения;
проектировать учебные занятия, направленные на развитие научно-технического творчества обучающихся в системе ТиПО;
выстраивать целостную структуру инклюзивного и элементы дуального обучения в организации ТиПО с участием социальных партнеров;
выделять критерии оценки компетенций;
3) владеют:
навыками создания критерий оценки образовательных программ с учетом соответствия формируемых у обучающихся компетенций потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
навыками разработки системы внутренней оценки качества образования на основе оценки учебных достижений обучающихся;
современными ИКТ - технологиями в условиях инклюзивного и дуального обучения.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее"";
"План нации - 100 конкретных шагов. Современное государство для всех";
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Нормативно-правовые основы организации сферы обслуживания";
"Государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования";
"Типовые учебные программы по специальностям сферы обслуживания, сближение образовательных и профессиональных программ обучения";
"Разработка эффективной системы менеджмента качества (далее - СМК) и системы самооценки в организациях ТиПО".

8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қызмет көрсету ұйымдарын жетістікке әкелетін тұлғалық және мәдени ерекшеліктер";
"Қызмет көрсету саласында қақтығыстық жағдайларды тәжірибеде шешу. Қызмет көрсету саласында қызметкерге қажет мінез- сабырлылық".
9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім беру саласында кәсіптік педагогиканың шетелдік озық тәжірибесі";
"Арнайы пән оқытушылары үшін ТжКБ беру оқу орындарында дуальды оқыту жүйесінің элементтерін енгізу арқылы инклюзивті оқыту";
"Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша білім беру бағдарламаларын кіріктіру";
"Өндірістік оқыту ұйымдарына жүйелі көзқарастар және білім алушыларды әлеуметтендіру мен бейімдеудегі оның рөлі";
"Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, заманауи оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеудің практикалық тәсілдері";
"Білім беру процесін ақпараттандыру мен жүйелеу";
"Өндіріс процесінің технологиялық циклі";
"Қазіргі заманғы нарық жағдайында еңбекке кәсіби бағдар беру".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Білім алушылардың өзіндік жұмысына арнап критериалды- бағытталған тапсырмаларды құру";
"Инновациялық технологиялар арқылы клиенттерге қызмет көрсету";
"Клиенттерге қызмет көрсетудің тәжірибесі мен технологиясы нарықта өмір сүрудің негізі";
"Келушілерге қызмет көрсетудің стандарттары мен технологияларын зерттеу";
"Клиенттерге сапалы қызмет көрсетудің иновациялық технологиялары".
"Шашқа арналған кәсіби косметиканы пайдалану".
11. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес төмендегідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Оқытудың модульдік бағдарламаларының әзірлемесі";
"Мультимедиялық құжаттарды құру арқылы "PREZI" ("ПРЕЗИ") оқыту визуалдық қолдау құралын жетілдіру".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1, 2 және 3-қосымшасына сәйкес 36 және 80 (арнайы пән оқытушылары үшін) және 80 (өндірістік оқыту шеберлері үшін) – сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында кіру және шығу тестілеу, өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау өткізіледі.

8. В психолого - педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Личностные и культурные особенности, приводящие к успеху в организации сферы обслуживания";
"Практика решения конфликтных ситуаций в сфере обслуживания";
"Стрессоустойчивость как качество, необходимое работнику в сфере обслуживания".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и казахстанский опыт профессионального образования";
"Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуальной системы в организациях ТиПО для преподавателей специальных дисциплин";
"Интегрирование образовательной программы по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика"";
"Системный подход к организации производственного обучения и его роль в адаптации и социализации обучающихся";
"Практические подходы к разработке современных учебно-методических комплексов с использованием информационных технологий";
"Информатизация и систематизация образовательного процесса";
"Технологический цикл производственного процесса";
"Профессиональная ориентация в условиях современного рынкатруда".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Создание критериально - ориентированных заданий для самостоятельной работы обучающихся";
"Инновационные технологии обслуживания клиентов";
"Моделирование прически и художественное оформление";
"Технология и практика обслуживания клиентов, как основа выживания на рынке";
"Изучение стандартов и технологии обслуживания посетителей";
"Инновационные технологии организации качественного обслуживания клиентов";
"Использование профессиональной косметики для волос".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Разработка модульной программы обучения";
"Совершенствование средств визуальной поддержки "PREZI" ("ПРЕЗИ") обучения при помощи создания мультимедийных документов".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 (для преподавателей специальных дисциплин) и 80 (для мастеров производственного обучения) - часов согласно приложениям 1, 2 и 3 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: входное и итоговое тестирование, самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока.

14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) келесі тақырыптар бойынша ғылыми рефераттар әзірлеу:
"Өндірістік оқыту жағдайында білім алушылардың сыни ойлауын қалыптастыру", "Дуальды оқыту жүйесінің элементтерін енгізе отырып, инклюзивті білім беру жағдайында қызмет көрсетудің, өндірістік оқытудағы инновациялық түрлері мен әдістері";
2) ТжКБ беру жүйесінде білім алушыларды әлеуметтендіру және бейімдеуге бағытталған модульдік бағдарламасын әзірлеу;
3) өндірістік оқытуды ұйымдастыру үшін қызмет көрсетудің сандық білімділік қорын жобалау;
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) шашты әсемдеп безендіру және моделдеу бойынша инновациялық технологияларды қолдану, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативті-техникалық құжаттарды дайындау;
2) ТжКБ-да білім берудің қазіргі заманғы формалары, әдіс-тәсілдері және оқыту құралдары, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
3) шашты сәндеуде және әсемдеп безендіруде АКТ қолдану, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
4) шашты сәндеуде және әсемдеп безендірудегі инновациялық технологияның маңызы, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
5) инновациялық технологияларды шаштараз қызметіне енгізе отырып клиенттерге қызмет көрсетудегі инженер-педагогтің кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талап, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
6) оқытудың инновациялық түрлерін және оқыту әдістерін жетілдіру, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
7) оқытушының кәсіби құзыреттілігі, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
8) ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыру, шаштараздық мамандықты үйренушілердің рационализаторлық қызметін ұйымдастыру, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;

14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать исследовательские рефераты по следующим темам: "Формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения", "Инновационные формы и методы производственного обучения сферы обслуживания в условиях инклюзивного обучения с внедрением элементов дуальной системы";
2) разработать модульную программу, ориентированной на социализацию и адаптацию обучающихся в системе ТиПО;
3) проектирование цифровых образовательных ресурсов сферы обслуживания для организации производственного обучения.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) инновационные технологии по моделированию прически и его художественному оформлению, практический проект по выполнению современной стрижки с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
2) современные формы, приемы, методы и средства обучения в ТиПО, практический проект по моделированию прически, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
3) использование ИКТ при моделировании и художественном оформлении прически, практический проект по моделированию и художественному оформлению прически с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
4) сущность инновационного обучения моделированию и художественному оформлению прически практический проект по моделированию и художественному оформлению прически с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
5) требования к профессиональной компетентности инженера-педагога в сфере парикмахерских услуг с учетом внедрения инновационных технологий в обслуживании клиентов, практический проект по моделированию и художественному оформлению причесок, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
6) совершенствование приемов и методов преподавания инновационных форм обучения, практический проект по моделированию прически и художественному оформлению, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
7) профессиональная компетентность преподавателя, практический проект по моделированию прически, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
8) организация научно - исследовательской работы, рационализаторской деятельности обучающихся в сфере парикмахерских услуг, практический проект по выполнению прически, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;

9) шашты сәндеу және безендіру саласындағы халықаралық тәжірибе, шашты модельдеу бойынша практикалық жоба, сәндік косметика және олардың жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен көркемдік безендіру, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау.
6. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, іскерлік ойындар, шебер- сабақтар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған білімдерін аудиториялық практикалық сабақтарда және аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарынан тұрады. Біліктілікті арттыру бағдарламасы құзыреттілік моделіне бағытталып, қазіргі заманғы білім беру технологиялары және интербелсенді оқыту формалары арқылы жүзеге асырылады: шағын топтағы жұмыс, оқыту ойындары, кері байланыс, мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас, шебер- сабақ, "дөңгелек үстел".
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
21. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
22. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер 1, 2 балл және өлшемдер айқындалған:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қайшылықтарды атайды;
3) мәселенің туындау себептерін атайды;
4) мәселені тұжырымдайды, оның себептерін талдайды;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер мақсатқа сәйкес;
7) мақсатқа жетуге көз жеткізу тәсілдерін ұсынды;
8) мәселелерді шешу тәсілдерін ұсынды;

9) международный опыт в области моделирования и художественного оформления прически, практический проект моделированию прически, декоративной косметики и их художественного оформления, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, мастер - классы, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
21. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 9 - 10 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 7 - 8 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 5 - 6 баллов, (50 - 74%).
22. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1, 2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) называет противоречие на основе анализа ситуации;
3) называет причины существования проблемы;
4) формулирует проблему, анализирует ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) предлагает способы решения проблемы;

1 - тарау. Кіріспе
1. "Дуальды оқыту жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде білім беру процесін ұйымдастыру" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіби білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушыларына арналған.
2. Білім беру Бағдарламасы ТжКБ жүйесіне дуальды оқытуды енгізудің ерекшеліктерін зерделеуге, мамандарды даярлаудың сапасын қамтамасыз ету мақсатында құзыреттілікке бағдарланған модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеу, дуальды оқытуды енгізу жағдайында оқу процесін жобалау бойынша кәсіби дағдыларын дамытуға бағытталған. Аталмыш білім беру бағдарламасының басты ерекшелігі - тәжірибеге бағдарланғандығында, ТжКБ ұйымдары арнайы пән оқытушыларының біліктілігін арттыру жүйесінде дуальді оқыту формаларының элементтерін пайдаланумен байланысты. Аталмыш бағдарламаны жүзеге асыру аясында базалық колледждер әлеуметтік серіктестер болып табылады, көшпелі оқу сабақтарының 60%-ы инженерлік-педагогикалық құраммен бірлесе отырып жүргізіледі.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты дуальды оқыту жүйесін енгізу жағдайында оқу-тәрбие процесін жобалау бойынша колледждердің арнайы пәндер оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Жолдауы, 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың Мемлекеттік бағдарламасы мәнмәтінінде білім беру жүйесін дамытудың басым бағыттары мен перспективаларын қарастыру.
2) халықаралық және отандық тәжірибе мәнмәтінінде ТжКБ жүйесіне дуальді оқытуды енгізудің басты бағыттарымен танысу; дуальді оқытуды енгізудің перспективасы мен мүмкіндігін бағалау ТжКБ жүйесін жетілдіру бағыттарының бірі ретінде;
3) оқытудың дуальді жүйесінің мәні мен оның ТжКБ жүйесіне енгізуді нормативтік-құқықтық қамтамасыз етуді зерделеу;
4) педагогикалық қызмет пен педагог тұлғасының психологиясы туралы білімді жүйелеу; іскерлік қатынастар этикасының ерекшелігімен танысу;
5) техникалық және кәсіби білім беру саласында серіктестердің өзара әрекетін ұйымдастыру; кикілжіңдерді шешу мен сындарды байланысты ұйымдастыру; кәсіби стресс жағдайында өздігінен реттеу тәсілдерін меңгеру;
6) дуалды оқытуды енгізу жағдайында оқу-тәрбие процесін; оқыту және білім беруде заманауи амалдарды, интерактивті өзара әрекет әдістерін пайдалану негізінде оқу сабақтарын модельдеу дағдыларын меңгеру;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Организация образовательного процесса в системе технического и профессионального образования в условиях дуального обучения" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная программа направлена на изучение специфики внедрения дуального обучения в систему ТиПО; на развитие профессиональных навыков по разработке модульных учебных программ, основанных на компетенциях, по проектированию учебного процесса в условиях внедрения дуального обучения с целью обеспечения качества подготовки специалистов. Отличительной особенностью данной образовательной программы является ее практико - ориентированная направленность, использование элементов дуальной формы обучения в системе повышения квалификации преподавателей спецдисциплин организаций ТиПО. Социальными партнерами в рамках реализации данной программы являются базовые колледжи, 60% выездные учебные занятий проводится совместно с инженерно-педагогическим составом.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций преподавателей специальных дисциплин колледжей по проектированию учебно-воспитательного процесса в условиях внедрения дуального обучения.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) рассмотреть приоритетные направления и перспективы развития системы образования в контексте Посланий Президента РК Н.А.Назарбаева, Государственной программы развития образования на 2011 - 2020 годы;
2) познакомиться с основными направлениями внедрения дуального обучения в систему ТиПО в контексте международного и отечественного опыта; оценить перспективы и возможности внедрения дуального обучения как одного из направлений модернизации системы ТиПО;
3) изучить сущность дуальной системы обучения и нормативно-правовое обеспечение его внедрения в организациях ТиПО;
4) систематизировать знания о психологии педагогической деятельности и личности педагога; познакомиться со спецификой этики деловых отношений;
5) овладеть способами организации взаимодействия партнеров в области технического и профессионального образования; организации конструктивного общения и разрешения конфликтов; саморегуляции в условиях профессионального стресса;
6) приобрести навыки моделирования учебно-воспитательного процесса в условиях внедрения дуального обучения; учебных занятий на основе использования современных подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия;

7) құзыреттілікке негізделген модульдік оқу бағдарламаларын жобалау; дуальді оқыту жағдайында пән бойынша күнтізбелік-тақырыптық жоспар мен жұмыс оқу бағдарламаларын жоспарлау мен модельдеу дағдыларын меңгеру;
8) арнайы пәндерді оқытуда виртуалды тренажерлық кешендерді, сандық білім беру ресурстарын пайдалану дағдыларын меңгеру;
9) ТжКББ оқу орындарында кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруда әлеуметтік серіктестердің мүмкіндіктерін пайдалану қажеттілігін ұғыну.
3 -тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асырудың басты механизмдерін;
дуальды оқытуды енгізудің нормативтік-құқықтық базасын;
техникалық және кәсіптік білім беру саласындағы серіктестердің өзара әрекетінің негізгі бағыттарын;
педагогикалық қызметтің негізгі түрлері мен құрылымын; педагог тұлғасына қойылатын кәсіби талаптарын;
даулы мінез-құлықтың, кәсіби байланыстың заңдылықтары, кәсіби қызметтің этикалық ерекшеліктерін;
дуальды оқытуды енгізу жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың ерекшеліктерін;
модульдік оқу бағдарламасының құрылымы, оның құрамдас элементтерінің міндетін;
пән бойынша күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау мен жұмыс оқу бағдарламасының құрылымын;
арнайы пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын, виртуалды тренажерлық кешендерді пайдалану әдістемесін;
дуальды оқыту жүйесінің мәнін біледі және оның әлемдік білім беру практикасында даму үрдісі туралы түсінігін;
педагогикалық қызметтің мәнін және педагогикалық қызметтің субъектісі ретіндегі педагогтың функциясын;
ТжКБ ұйымдарында оқу-тәрбие үдерсінің тиімділігін арттыруда интерактивті өзара әрекет әдістерінің рөлін біледі.
2) ТжКБ ұйымдарында кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша әлеуметтік серіктестер өзара әрекет жасауды;
ТжКБ ұйымдарында оқу-тәрбиелеу процесінің тиімділігін арттыру үшін оқыту және білім беруде заманауи амалдарды, интерактивті өзара әрекет әдістерін пайдалануды;
дуальды оқытуды енгізу жағдайында оқу-тәрбие процесін модельдеуді;
модульдік тәсілдеме негізінде арнайы пәндердің оқу бағдарламаларын жобалауды;
дуальды оқыту жағдайында пән бойынша күнтізбелік-тақырыптық жоспар мен жұмыс оқу бағдарламаларын жоспарлау мен модельдеуді;
кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын әлеуметтік серіктестерді тарта отырып, ұйымдастырудың тиімді нысандарын анықтауды қолданады.

7) приобрести навыки проектирования модульных учебных программ, основанных на компетенциях; планирования и моделирования рабочих учебных программ и календарно-тематических планов по дисциплине в условиях дуального обучения;
8) приобрести навыки использования цифровых образовательных ресурсов, виртуальных тренажерных комплексов в преподавании спецдисциплин;
9) осознать необходимость использования возможностей социальных партнеров в организации профессиональной практики и профориентационной работы в учебных заведениях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
основные механизмы реализации государственной политики в области образования;
нормативно - правовую базу внедрения дуального обучения;
основные направления взаимодействия партнеров в области технического и профессионального образования;
основные виды и структуру педагогической деятельности; профессионально обусловленные требования к личности педагога;
закономерности конфликтного поведения, профессионального общения, этические особенности профессиональной деятельности;
особенности организации учебно-воспитательного процесса в условиях внедрения дуального обучения;
структуру модульной учебной программы, назначение ее составных элементов;
структуру рабочей учебной программы и календарно-тематического планирования по дисциплине;
методику использования цифровых образовательных ресурсов, виртуальных тренажерных комплексов в преподавании спецдисциплин;
сущность системы дульного обучения и имеет представление о тенденциях ее развития в мировой образовательной практике;
сущность педагогической деятельности и функции педагога как субъекта педагогической деятельности;
роль методов интерактивного взаимодействия в повышении эффективности учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО.
2) умеют:
выстраивать взаимодействие с социальными партнерами по вопросам организации профессиональной практики и профориентационной работы в учебных заведениях ТиПО;
применять современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия для повышении эффективности учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО;
моделировать учебно – воспитательный процесс в условиях внедрения дуального обучения;
проектировать учебные программы специальных дисциплин на основе модульного подхода;
планировать и моделировать рабочие учебные программы и календарно-тематические планы по дисциплине в условиях дуального обучения;
определять эффективные формы организации профессиональной практики и профориентационной работы с привлечением социальных партнеров.

3) техникалық және кәсіптік білім беру саласындағы серіктестердің өзара әрекетін ұйымдастыру тәсілдерін;
кикілжіңдерді шешу мен сындарлы қатынас икемдерін;
кәсіби стресс жағдайында өздігінен реттеу дағдыларын;
дуальды оқытуды ТжКБ жүйесін жетілдірудің бағыттарының бірі ретінде енгізудің перспективасы мен мүмкіндігін бағалауды;
дуальды оқытуды енгізу жағдайында арнайы пәндер бойынша оқыту-тәрбиелеу процесін ұйымдастыруда мәселелерді және оларды шешудің мүмкін жолдарын бағалау икемін;
оқыту мен білім берудегі заманауи амалдарды енгізу арқылы оқытудың табыстылығын болжау дағдысын;
арнайы пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын, виртуалды тренажерлық кешендердің дидактикалық және технологиялық мүмкіндіктерін бағалау тәсілдерін меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативті-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына енгізілген соңғы өзгерістермен толықтырмалар";
"2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасының стратегиялық бағыттары";
"Әлемдік білім беру практикасындағы дуальді оқыту жүйесі";
"ТжКБ жүйесіне дуальді оқытуды енгізуді нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету";
"Жұмыс беруші мен ТжКБ ұйымының әлеуметтік диалогы кадрларды даярлау сапасын арттырудың негізі ретінде".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Педагогикалық қызмет пен педагог тұлғасының психологиясы";
"Корпоративтік этика негіздері мен ұжымдық еңбек психологиясы";
"ТжКБ жуйесіндегі оқытушы имиджі".
9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Дуальды оқытуды ТжКБ жүйесін жетілдірудің бағыттарының бірі ретінде енгізудің перспективасы мен мүмкіндіктері. SWOT (СВОТ) – талдау";
"Оқыту және білім берудегі заманауи амалдар, арнайы пәндерді оқытуда интерактивті өзара әрекет әдістері";
"Жаңа үлгідегі стандарттар негізінде оқыту бағдарламаларын әзірлеу тәжірибесі";
"Құзыреттілікке негізделген модульдік оқу бағдарламаларын жобалау";
"Дуальды оқытуды енгізу жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың ерекшеліктері";
"ТжКБ ұйымдарында кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруда әлеуметтік серіктестердің рөлі".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Дуальды оқыту жағдайында күнтізбелік-тақырыптық жоспар мен жұмыс оқу бағдарламаларын перспективті жоспарлау мен модельдеу";
"Арнайы пәндерді оқытуда виртуалды тренажерлық кешендерді, сандық білім беру ресурстарын пайдалану";
"Ақпараттық объектілерді құру және қайта құру технологиясы".

3) владеют:
способами организации взаимодействия партнеров в области технического и профессионального образования;
навыками конструктивного общения и разрешения конфликтов;
навыками саморегуляции в условиях профессионального стресса;
способами оценки перспектив и возможностей внедрения дуального обучения как одного из направлений модернизации системы ТиПО;
умениями оценивать проблемы и возможные пути их решения в организации учебно-воспитательного процесса по специальным дисциплинам в условиях дуального обучения;
навыками прогнозирования успешности обучения посредством внедрения современных подходов к преподаванию и обучению;
способами оценки дидактических и технологических возможностей цифровых образовательных ресурсов, виртуальных тренажерных комплексов в преподавании специальных дисциплин.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Дуальная система обучения в мировой образовательной практике";
"Нормативно - правовое обеспечение внедрения дуального обучения в систему ТиПО";
"Социальный диалог работодателей и организаций ТиПО как основа повышения качества подготовки кадров";
8. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Психология педагогической деятельности и личности педагога";
"Основы корпоративной этики и психология коллективного труда";
"Имидж преподавателя системы ТиПО";.
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Перспективы и возможности внедрения дуальной обучения как одного из направлений модернизации системы ТиПО. SWOT (СВОТ) - анализ";
"Современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия в преподавании специальных дисциплин";
"Инновационная деятельность педагога профессионального обучения";
"Опыт разработки программ обучения на основе профстандартов";
"Проектирование модульной учебной программы, основанной на компетенциях";
"Особенности организации учебно-воспитательного процесса в условиях внедрения дуального обучения (из зарубежного опыта работы)";
"Роль социальных партнеров в организации профессиональной практики и профориентационной работы в учебных заведениях ТиПО".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания последующим проблемам:
"Перспективное планирование и моделирование рабочих учебных программ и календарно - тематических планов в условиях дуального обучения";
"Использование цифровых образовательных ресурсов, виртуальных тренажерных комплексов в преподавании специальных дисциплин";
"Технологии создания и преобразования информационных объектов".

11. Вариативті модульде таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Арнайы пәндерді оқуда оқушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру";
"Сыни ойлауды дамыту технологиясы негізінде білім беру процесін ұйымдастырудың ерекшеліктері";
"Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау жүйесінің жаңа амалдары";
"Оқушыларды критериалды бағалау";
"Оқушыларды бағалау процесінің сипаттамасы";
"Білім беру процесін технологияландыру оқушыларда басты кәсіби құзыреттілікті қалыптастыру факторы ретінде";
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар ТжКБ жүйесінде білім беру процесінің тиімділігін арттыру құралы ретінде";
"Дуальды оқыту жағдайында білім беру процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді жобалау";
"Ұлттық және Салалық біліктіліктің шегінің белгісі мен мақсаты".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 – 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1 және 2-қосымшасына сәйкес 36 және 80 - сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) пән бойынша модульдік оқу бағдарламасының үзіндісін әзірлеу;
2) ТжКБ ұйымдарында әлеуметтік серіктестікті дамыту бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
3) әлеуметтік серіктестерді тарта отырып, ТжКБ ұйымдарда кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) құзыреттілікке негізделген модульдік оқу бағдарламаларын жобалау;
2) пән бойынша оқу-әдістемелік кешенді жобалаудың ғылыми-әдістемелік амалы;
3) пән бойынша сандық білім беру ресурсын жобалау;
4) дуальды оқыту жүйесі шеңберінде кәсіби бағдар беру жұмысын модельдеу.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзегге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешуді қамтиды.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өздік жұмысжағдайындасыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.

11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
"Организация проектной деятельности обучающихся при изучении специальных дисциплин";
"Особенности организации образовательного процесса на основе технологии развития критического мышления";
"Новые подходы к системе оценки учебных достижений обучающихся";
"Критериальное оценивание обучающихся";
"Характеристика процесса оценки обучающихся";
"Технологизация образовательного процесса как фактор формирования ключевых профессиональных компетенций";
"Информационно - коммуникационные технологии как средство повышения эффективности образовательного процесса в системе ТиПО";
"Проектирование учебно - методического обеспечения образовательного процесса в условиях дуального обучения";
"Назначение и цель Национальной и Отраслевой рамки квалификаций".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 10 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 - часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини - урока (мини - мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработка фрагмента модульной учебной программы по дисциплине;
2) разработка плана мероприятий по развитию социального партнерства в организации ТиПО;
3) разработка плана мероприятий по организации профессиональной практики и профориентационной работы в организациях ТиПО с привлечением социальных партнеров.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) проектирование модульной учебной программы по дисциплине, основанной на компетенциях;
2) научно-методические подходы к проектированию учебно-методического комплекса по дисциплине;
3) проектирование цифрового образовательного ресурса по дисциплине;
4) моделирование профориентационной работы в рамках дуальной системы обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді нысандарын пайдалану арқылы қол жеткізілетін қызметтік амалды болжайды: шағын топтардағы жұмыс; оқытатын ойындар; кері байланыс; күрделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы; "дөңгелек үстел".
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -2 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 4 балл.
20 Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) жобалау сапасы (іс-шаралар, процес): стратегияны нақты анықтау; мақсаттар мен міндеттерде басымдықтарды есепке алу; мақсатты тұжырымдауға қойылатын заманауи талаптарға сәйкес мақсаттың нақты анықталуы: мақсатты тұжырымдау нақты сипатқа ие; мақсат қол жетерлік және өлшемді;мақсатқа жетуге көмектесетін міндеттер жазылған; мазмұны анықталған; қызметтің нәтижелері анықталған, нәтижелер қойылған мақсатпен сәйкестендірілген; жоспарлаудың тұтастығы мен икемділігі қарастырылады; нысандар, әдістер мен тәсілдер белгіленген; педагогикалық және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар белгіленген;
2) шарттар сапасы: Ресурстық қамтамасыз етудің кешенділігі және қажеттілік болған жағдайда ресурстарды өзара алмастыру мүмкіндігін болжау: кадрлық қамтамасыз ету; материалдық-техникалық, ІТ-инфрақұрылым; оқу-әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз ету;
3) нәтижелер сапасы: жоспарланған нәтижелерге қол жеткізу дәрежесі: мақсат – міндеттер – күтілетін нәтиже; ұсынымдардың тиімділігі мен жүзеге асырылуы.
21. Тыңдаушылардың өздік жұмысын орындау бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге көшірумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы":11-12балл(85-100%);
2) "Жақсы":9-10 балл (75-84%).;
3) "Қанағаттанарлық" 6-8 балл (50 - 74%).
22. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер -0, 1, 2, 3 балл және өлшемдер айқындалған:
1) жобаның мәселесі: ашылмаған; фрагментті ашылған; ашылған, автор тақырып бойынша білімініңжеткілікті дәрежеде терең еместігінкөрсетті; толық ашылған, автор тақырыпты терең білетіндігін көрсетті;
2) мақсатты тұжырымдау: мақсат тұжырымдалмаған; мақсат тұжырымдалған, бірақ оған жету жоспары жоқ; мақсат тұжырымдалған, негізделген, оған жетудің сұлбалық жоспары берілген; мақсат тұжырымдалған, нақты негізделген, оған жетудің нақты жоспары берілген;

18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий иинтерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер - класс; "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для оценивания самостоятельной работы определены следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 2 балл;
3) реализовано полностью - 4 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) качество проектирования (мероприятия, процесса): четкое определение стратегии; учет приоритетов в целях и задачах; четкое определение целевой установки в соответствии с современными требованиями к целеполаганию: формулировка цели носит конкретный характер; цель достижима и измерима; прописаны задачи, способствующие достижению цели; определено содержание; определены результаты деятельности, результаты соотнесены с поставленными целями; прослеживается целостность и гибкость планирования; определены формы, методы и приемы; определены педагогические и информационно-коммуникационные технологии;
2) качество условий: комплексность ресурсообеспечения и прогнозирование возможности взаимозаменяемости ресурсов в случае такой необходимости: кадровое обеспечение; материально - техническое обеспечение; IT - инфраструктура; учебно-методическое и информационное обеспечение;
3) качество результатов: степень достижения запланированных результатов: цель, задачи, ожидаемые результаты; практичность и реализуемость рекомендаций.
21.Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 11 - 12 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 9 - 10 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 6 - 8 баллов, (50 - 74%).
22. Для оценивания проектной работы определены критерии - 0, 1, 2, 3 балла и следующие параметры:
1) проблема проекта: не раскрыта; раскрыта фрагментарно; раскрыта, автор показал недостаточно глубокие знания темы; раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы.
2) целеполагание: цель не сформулирована; цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует; цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения; цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;

3) жоспарлау: жоспар қызмет мазмұнын бейнелемейді, жоспар үстіртін сипатта; жоспарлау логикасы мен бірізділігі жеткіліксіз; жоспарлау қисынды, бірізді, қызмет мазмұнын толық бейнелейді;
4) нәтижелерді бағалау: жобалық өнім жоқ; жобалық өнім мәлімделген мақсатқа сәйкес емес (яғни қойылған мақсатқа); жобалық өнім мәлімделген мақсатқа толық сәйкес келмейді; жобалық өнім мәлімделген мақсатқа толық сәйкес (қойылған мақсатқа сай);
5) алынған нәтижелердің мәні: нәтиженің практикалық мәні жоқ; алынған нәтиженің тек теориялық мәні бар; нәтиженің тек жартылай ғана практикалық мәні бар; нәтиженің практикалық мәні зор және пайдалануға ұсынуға болады.
23. Тыңдаушылардың жобалық жұмысты орындау бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге көшірумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы":13-15 балл(85-100%).
2) "Жақсы":10-12 балл (75-84%).
3) "Қанағаттанарлық" 7-9 балл (50 - 74%).
24. Курс тыңдаушылары шағын-сабақты (шағын-шараны) презентациялау кезінде сабақтың, шараның түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім мазмұнын жаңартуды есепке алып оқыту бойынша үзінді көрсетеді.
25. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды, шағын-іс-шараны презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) жүзеге асырылмаған- 0 балл;
2) жартылай жүзеге асырылған –2 балл;
3) толықтай жүзеге асырылған - 4 балл.
26. Шағын сабақты, шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) жобалау сапасы (оқу процесін, іс-шараны): мақсатты тұжырымдауға қойылатын заманауи талаптарға сәйкес мақсаттың нақты анықталуы; мақсатты тұжырымдау нақты сипатқа ие; мақсат қол жетерлік және өлшемді;мақсатты топ анықталған;мақсатқа жетуге көмектесетін міндеттер жазылған;қызмет нәтижелері анықталған; нәтижелер қойылған мақсатпен сәйкестендірілген;
мақсатқа жету үшін уақыт аралығы анықталған,білім беру процесіне қатысушылар арасында өзара әрекет сипаты анықталған; педагогикалық және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар анықталған.
2) шарттар сапасы: ресурстық қамтамасыз етудің кешенділігі және қажеттілік болған жағдайда ресурстарды өзара алмастыру мүмкіндігін болжау:
кадрлық қамтамасыз ету; материалдық-техникалық, оның ішінде базалық кәсіпорындарды да қамтамасыз ету; ІТ-инфрақұрылым;әлеуметтік әріптестік;
оқу-әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз ету.

3) планирование: план не отражает содержание деятельности; план носит поверхностный характер; планирование недостаточно логично и последовательно; планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
4) оценка результата: проектный продукт отсутствует; проектный продукт не соответствует требованиям качества (заявленным целям); проектный продукт не полностью соответствует требованиям качества; продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям);
5) значение полученных результатов: результат не имеет практического значения; полученные результаты имеют только теоретическое значение; результат имеет лишь частичное практическое значение; полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
23. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 13 - 15 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 10 - 12 балл, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 7 - 9 баллов, (50 - 74%).
24. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
25. Для оценивания презентации мини-урока (занятия, мероприятия) определены следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 2 балл;
3) реализовано полностью - 4 балла.
26. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) качество проектирования (образовательного процесса, мероприятия) четкое определение целевой установки в соответствии с современным требованиями к целеполаганию: формулировка цели носит конкретный характер; цель достижима и измерима; определена целевая группа; прописаны задачи, способствующие достижению цели; определено содержание деятельности; определены результаты деятельности, результаты соотнесены с поставленными целями; определен временной промежуток для достижения целей, способы обратной связи; определен характер взаимодействия между участниками образовательного процесса; определены педагогические и информационно-коммуникационные технологии.
2) качество условий: комплексность ресурсообеспечения и прогнозирование возможности взаимозаменяемости ресурсов в случае такой необходимости: кадровое обеспечение; материально - техническое обеспечение, в том числе и базовых предприятий; IT - инфраструктура; социальное партнерство; учебно-методическое и информационное обеспечение.

1- тарау. Кіріспе
1. "Жалпы - гуманитарлық пәндер оқытушыларының нәтижеге бағытталған білім беру моделінде қызмет жасауға кәсіби - тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымындағы жаратылыстану-математика пәні оқытушыларына арналған.
2. Педагогикалық қызметкердің рөлі мен мәртебесінің өзгеруі ТжКБ оқытушыларының кәсіби құзыреттілік деңгейіне де жаңа талап қояды. Басқарудың рөлі артып келеді, басты нәтиже – білім алушылардың кәсіби табысқа жетуі, таңдаған мамандықпен қанағаттану, еңбек нарығының заманауи талаптарына сай болу мақсатына жету үшін білім мен жігер қажет. Курстың мазмұнын меңгерген тыңдаушылар жұмыс берушілердің қоятын заманауи талаптарын анық біліп, дуалды оқытудың тиімді формалары мен әдістерін танып, білім алушылардың кәсіби дайындық сапасын бағалау бойынша жұмысты ұйымдастыра алады. Аталған курс экономиканы индустриалды-инновациялық дамыту жағдайында білім мен дағдыларды қалыптастыруға мүмкіндік береді.
2 - тарау. Курстың мақсаты мен міндеттері
3. Нәтижеге бағытталған білім беру парадигмасына сәйкес ТжКБ беру қоғамдық-гуманитарлық пән оқытушыларының кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның мақсатына жетудегі міндеттері:
1) ТжКБ жүйесін модернизациялаудың мақсаттары мен міндеттерін, негізін құраушы қағидаларын анықтау;
2) жобалық-бағытталған білім беру жағдайында заманауи сабақты біртұтас жүйе ретінде жобалауға қойылатын заманауи әдіс-тәсілдерді талдау;
3) сабақта мақсат қоюдың мәні мен мазмұнын зерттеу: жобаға бағытталған білім беру жағдайында студент мақсаты мен оқытушының мақсаты;
4) жобаға бағытталған білім беру жағдайында гуманитарлық пән сабақтарында білім алушылар қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін қолдану артықшылықтарын анықтау;
5) педагогтардың өз қызметін бақылау, бағалау және түзетуді жүзеге асыру үшін дайындығын қалыптастыру, өз жұмысының нәтижелері үшін жауапкершілігін қабылдауға дайындығын қалыптастыру;
6) ТжКБ оқу мәртебесін арттыру.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Осы бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесінде қоғамдық пән оқытушылары:
1) ТжКБ беру жүйесін модернизациялаудың мақсат, міндеттері, негіз құраушы қағидаларын;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында заманауи сабақтың негізгі құрылымдық компоненттерін;
нәтижеге бағытталған білім берудің моделін негізгі амалдарын;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында гуманитарлық пән сабақтарында білім алушылардың қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін;
гуманитарлық пән оқытушысының нәтижеге бағытталған білім беру моделінде жұмыс жасауға кәсіби-тұлғалық дайындығының мәнін;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында заманауи сабақтың концепциясын;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында гуманитарлық пән сабақтарында мақсат қою мен нәтижеліліктің өзара байланысын;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында сабақта білім алушылардың қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін пайдалану мақсаттарын біледі;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Профессионально - личностная готовность преподавателя общественно-гуманитарных дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" (далее – Программа) предназначена для обучения преподавателей естественно-математических дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Изменение роли и статуса педагогического работника выдвигает и новые требования к уровню профессиональной компетенции преподавателей ТиПО. Возрастает роль управления, необходимо немало знаний и усилий для получения главного результата - достижения обучающимися профессионального успеха, удовлетворения от выбранной профессии, соответствия современным требованиям рынка труда. Освоив содержание курса слушатели могут четко ориентироваться в современных требованиях работодателей, эффективных формах и методах дуального обучения и могут организовать работу по оцениванию качества профессиональной подготовки обучающихся. Данный курс позволит также сформировать знания и навыки в условиях индустриально-инновационного развития экономики.
Глава 2. Цели и задачи Программы
3. Формирование профессиональной компетентности преподавателей общественно-гуманитарных дисциплин ТиПО в соответствии с новой парадигмой образования, ориентированной на результат.
4. Задачи по достижению цели Программы является:
1) определить цели и задачи, основополагающие принципы модернизации системы ТиПО;
2) проанализировать современные подходы к проектированию современного урока как целостной системы в условиях проектно-ориентированного образования;
3) исследовать сущность и содержания целеполагания на уроке: цели студента и цели педагога в условиях проектно-ориентированного образования;
4) выявить преимущества использования инновационных форм и методов организации деятельности обучающихся на уроках гуманитарных дисциплин в условиях проектно - ориентированного образования;
5) сформировать готовность преподавателей к осуществлению контроля, оценке и коррекции собственной деятельности, принятию ответственности за результаты своей работы;
6) повышать престиж обучения в ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. В результате реализации этой программы преподаватели гуманитарных дисциплин будут знать:
1) знают:
цели и задачи и основополагающие принципы модернизации системы ТиПО;
основные структурные компоненты современного урока в условиях проектно-ориентированного образования;
основные подходы в модели образования, ориентированного на результат;
инновационные формы и методы организации деятельности обучающихся на уроках гуманитарных дисциплин в условиях проектно-ориентированного образования;
сущность профессионально - личностной готовности преподавателя гуманитарных дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат;
концепцию современного урока в условиях проектно - ориентированного образования;
взаимосвязь целеполагания и результативности на уроке гуманитарных дисциплин в условиях проектно - ориентированного образования;
цель использования инновационных форм и методов организации деятельности обучающихся на уроках в условиях проектно - ориентированного образования;

2) оқыту үрдісінде тиімді педагогикалық және инновациялық технологияларды, білім алушылардың оқу-таным, функционалды қызметін ұйымдастыру мен басқару формаларын қолданады;
3) нәтижеге бағытталған білім беру моделінде оқытудың негізгі әдіс-тәсілдері;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында гуманитарлық пән сабақтарында мақсат қою және рефлексия әдіс-тәсілдерін;
білім алушылар қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру сапасы";
"Техникалық және кәсіптік білім беру. Қазақстан Республикасының Президенті – Ұлт көшбасшысының Жолдаулары мен ел дамуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді басымдылықтарын жүзеге асырудағы олардың рөлі";
"Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" жолдауының басым бағыттары";
"Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" (1998 жылғы 2 шілдесіндегі № 267-I (03.07.2013 жылдағы өзгертулер және толықтырулармен) Заңы".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Нәтижеге бағытталған білім беру моделінде психологиялық-педагогикалық өзара әрекет ету технологиясы";
"Нәтижеге бағытталған білім беру моделінде кәсіптік білім беру педагогінің оқушылармен кикілжіңсіз қарым-қатынас теориясы мен практикасы";
"Педагогикалық үрдісте "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе түзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері қарастырылады".
9. Мазмұндық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Білім беруді жаңғырту және оқушылардың функционалды сауаттылығын қалыптастыру контексінде сын тұрғысынан ойлау технологиялары";
"Гуманитарлық пән сабақтарында оқушылардың білімін бағалау үшін тест бағдарламасын қолдану";
"Гуманитарлық пән сабақтарына қойылатын заманауи талаптар";
"Құзыреттілікті әдіс-тәсілдер негізінде заманауи сабақты жетілдіру бойынша жаңа әдістер мен формалар";
"ТжКБ беру жүйесін жаңғырту жағдайында практикалық бағытталған оқыту";
"Оқушылардың интеллектуалды және креативті қабілеттерін дамыту бойынша педагогтің жұмыс түрлері";
"Оқушылардың таным қызметін белсендіру әдістері, жобалап оқыту. жобалау әдісін қолдануға қойылатын талаптар";
"Нәтижеге бағытталған білім берудің жаңа моделіне көшу жағдайында пәндерді оқыту әдістемесі, сase-study (кейс-стади) әдісін қолдану ерекшеліктері";
"Сase-study (кейс-стади) әдісін практикада қолдануда оқытушының рөлі";
"Білім беру үрдісінде мониторингті өткізу, оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау";
"Оқытушының ғылыми-әдістемелік жұмысын жобалау технологияларын қолдану кезінде педагогтің жеке кәсіби өсуінің шарты ретінде";
"Сандық оқыту ресурстарын әзірлеу, критериалды бағалауды қолдана отырып сабақты құрылымдау, шағын сабақтардың презентациясы қарастырылады".

2) умеют:
использовать в учебном процессе эффективные педагогические и инновационные технологии, способы организации и управления учебно-познавательной, функциональной деятельностью обучающихся;
3) владеют:
основными подходами в обучении в модели образования, ориентированного на результат;
приемами целеполагания и рефлексии на уроках гуманитарных дисциплин в условиях проектно-ориентированного образования;
инновационные формы и методы организации деятельности обучающихся.
Глава 4. Содержание программы
6. Образовательная программ состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Послания Президента Республики Казахстан - Лидера Нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана и их роль в реализации краткосрочных и долгосрочных приоритетов развития страны";
"Приоритетные направления Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева "Нұрлы жол - путь в будущее";
"Пути реализации Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции"";
8. В психолого-педагогическом модуле рассматриваются следующие темы:
"Технология психолого-педагогического взаимодействия";
"Теория и практика бесконфликтного общения педагога профессионального образования с учащимися";
"Возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе, в условиях модернизации казахстанского образования"".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Стратегии технологии критического мышления в контексте модернизации образования и формирования функциональной грамотности учащихся";
"Использование тестовых программ для оценки знаний учащихся на уроках гуманитарных дисциплин";
"Современные требования к уроку гуманитарных дисциплин";
"Новые методы и формы по совершенствованию современного урока на основе компетентностного подхода";
"Практико-ориентированное обучение в условиях модернизации системы ТиПО";
"Формы работы педагога по развитию интеллектуальных и креативных способностей учащихся";
"Методы активизации познавательной деятельности учащихся";
"Проектное обучение. Требования к использованию метода проектов";
"Методика преподавания гуманитарных дисциплин на этапе перехода к новой модели образования, ориентированного на результат";
"Особенности применения метода case – study (кейс-стади), роль преподавателя, практикующего метод case – study (кейс-стади)";
"Проведение мониторинга в образовательном процессе, оценивание учебных достижений учащихся"
"Научно - методическая работа преподавателя как условие профессионального личностного роста педагога при использовании проектных технологий";
"Разработка цифровых образовательных ресурсов, конструирование занятия с использованием критериального оценивания, презентация мини-уроков".

10. Технологиялық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Портфолио ТжКБ беру оқытушысының өзіндік бағалауын жүргізу құралы ретінде";
"Сабақтарда заманауи интербелсенді құралдарды қолдану".
11. Вариативтік модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"ТжКБ беру түлектерін дайындау сапасын бағалау";
"Заманауи еңбек нарық жағдайында кәсіби бағыт беру";
"ТжКБ беру ұйымдарының әлеуметтік серіктестермен өзара әрекет етуі тақырыптары".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру үрдісі 36 және 80 сағатқа арналған курстың оқу-тақырыптық жоспарына сай Бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
13. Білім беру үрдісін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бағалау мен бақылау мақсатында өздік жұмысы, жобалау жұмысы, шағын сабақ презентациясы (шағын іс-шаралар) және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстары үшін тапсырмалар:
1) колледждегі кәсіби бағдар беру жұмыстарының ғылыми-әдістемелік негіздері;
2) сабақты әдістемелік қамтамасыз ету;
3) заманауи инновациялық технологиялар студенттердің сауаттылығын қалыптастыру негізі ретінде;
4) студенттердің жобалау қызметін қалыптастыру бойынша жұмыс жүйесі;
5) білім алушылардың ауызша жауаптары бойынша картаның дескрипторларын әзірлеу;
6) білім алушылардың практикалық жұмысын қорғау бойынша картаның дескрипторларын әзірлеу.
15. Жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім алушылардың зерттеу қызметін ұйымдастыру;
2) білім берудің жаңа парадигмаларына сай оқыту әдістері;
3) сын тұрғысынан ойлауға үйрету;
4) студенттердің коммуникативті құзыреттілігін дамыту;
5) студенттердің ақпараттық құзыреттілігін дамыту;
6) студенттердің рефлексивтік құзыреттілігін дамыту;
7) оқытудың белсенді әдістері мен формалары;
8) студенттердің жобалау қызметін ұйымдастыру;
9) студенттердің оқу жетістіктерін бағалаудың заманауи амалдары;
10) әлеуметтік серіктестік, әлеуметтік серіктестермен жұмыс жасау формалары;
11) Блум таксономиясы білім алушылардың жетістіктерін өлшеу құралы ретінде;
12) гуманитарлық пән сабақтарында білім алушылардың топтық жұмысын ұйымдастыру;
13) білім алушылар білімін бақылау және өздік бақылауды ұйымдастыру үшін бақылау-өлшеу материалдарын (тест тапсырмаларын) пайдалану;
14) оқу жұмысын диагностикалау және мониторингілеу;
15) дидактикалық ойындар мен олардың гуманитарлық пәндерді оқытудағы рөлі;
16) оқу имитациялық модельдеу, практикалық бағытталған технология мен оның болашақ маманның тұлғасын қалыптастырудағы рөлі;

10. В технологическом модуле рассматривается следующие темы:
"Портфолио как инструмент самооценки преподавателя ТиПО уровня ИКТ компетентности современного преподавателя";
"Применение современных интерактивных средств на занятиях".
11. В вариативном модуле рассматривается следующие вопросы:
"Оценка качества подготовки выпускников ТиПО";
"Профессиональная ориентация в условиях современного рынка труда";
"Взаимодействие организаций ТиПО с социальными партнерами".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 и - часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) научно-методические основы профориентации в колледже;
2) методическое обеспечение урока.
3) современные инновационные технологии как основа формирования грамотности студентов;
4) система работы по формированию у студентов навыков проектной деятельности.
5) разработать дескрипторы карты оценивания по устному ответу обучающихся;
6) разработать дескрипторы карты оценивания по защите практической работе обучающихся.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) организация исследовательской деятельности обучающихся;
2) методы обучения, адекватные новой парадигме образования;
3) обучение критическому мышлению;
4) развитие коммуникативной компетентности студентов;
5) развитие информационной компетентности студентов;
6) развитие рефлексивной компетентности студентов;
7) активные формы и методы обучения;
8) организация проектной деятельности обучающихся;
9) современные подходы к оцениванию учебных достижений обучающихся;
10) социальное партнерство, формы работы с социальными партнерами;
11) таксономия Блума как средство измерения достижений, обучающихся;
12) организация групповой (или индивидуальной) работы обучающихся на уроках гуманитарных дисциплин;
13) использование контрольно - измерительных материалов (тестовых заданий) для организации контроля и самоконтроля знаний обучающихся;
14) диагностика и мониторинг учебной работы;
15) дидактические игры и их роль в обучении по гуманитарным дисциплинам;
16) учебное имитационное моделирование, технология практико-ориентированной направленности и ее роль в формировании личности будущего специалиста;

17) портфолио - оқытушының кәсіби жетістіктерін ұсынудың перспективті формасы;
18) арнайы және жалпы кәсіптік пәндердің сабақтарында ТжКБ берудің заманауи формалары, әдіс-тәсілдері, құралдары.
19) шығармашылық сипаттағы міндеттерді пайдалану.
20) білім алушылардың зерттеу қызметін ұйымдастыру үрдісінде бірінші курста білім алушылардың бейімделуінің психологиялық кедергілерін еңсеру.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру үрдісі интерактивті оқыту әдістері кіргізеді: дискуссия, "миға шабуыл", рольдік ойындар, тренингтер, жобалау әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
17. Тыңдаушылардың ересек аудиториясының ерекшеліктерін есепке алумен оқу барысында логикалық қорытындылар жасау, өз практикаларында мазмұнын бейімдеу және аудиториялық практикалық жағдайда және аудиториядан тыс өз бетінше жұмыстар жағдайында алынған біліктерді бейімдеу мүмкіндігі ұсынылады.
18. Білім беру үрдісі тыңдаушылардың өз бетінше жұмыстары мен күндізгі сабақты өткізудің үйлесімділігін ескереді. Бағдарламаның бағдары біліктілікті арттырудың құзыретті моделіне бағдарлы-әрекетті әдісті болжайды, бұл заманауи білім беру технологиялары және оқытудың интерактивті түрлері арқылы жетеді: кіші топтардағы жұмыс, үйретуші ойындар, кері байланыс, күрделі және даулы сұрақтар мен мәселелерді талқылау, шеберлік сыныбы, "дөңгелек үстел", конференция.
7 - тарау. Оқу нәтижесін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмыс жүргізу үшін келесі критерийлер бөлінеді: іске асырылмаған - 0 балл, ішінара іске асырылған-1 балл, толық іске асырылды - 2 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтау үшін келесі параметрлер пайдаланылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру;
2) практикалық сабақты орындауда теориялық білімді пайдалану;
3) материалдың практикалық маңыздылығы;
4) сұрақты қоюдың негіздемесі, толықтығы мен анықтығы;
5) талаптарға сәйкес ресімдеу.
21. Өздік жұмысты орындау бойынша тыңдаушылардың білімін бағалау бес баллдық жүйеге айналдырумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл (85-100 %);
2) "Жақсы": 7-8 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл (50-74%).
22. Жобалық жұмысты жүргізу үшін критерийлер – 0; 0,5; 1 балл және келесі параметрлер бөлінеді:
1) жобалау жұмысы тақырыбының өзектілігін негіздеді;
2) жобалау жұмысының тақырыбы мен мәселесіне қатысты әдіс-тәсілдердің жаңашылдығын белгіледі;
3) жоба тақырыбының жұмыстың мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестілігін анықтады;
4) мәселенің туындау себептерін атады;

17) портфолио-перспективная форма представления профессиональных достижений преподавателя;
18) современные формы, приемы, методы и средства обучения в ТиПО на уроках специальных и общепрофессиональных дисциплин;
19) использование задач творческого характера;
20) преодоление психологических барьеров адаптации обучающихся первого курса в процессе организация исследовательской деятельности обучающихся.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает системно-деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол", конференция.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии: не реализовано – 0 баллов, частично реализовано – 1 балл, реализовано полностью – 2 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических заданий;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
21. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 9 - 10 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 7 - 8 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 5 - 6 баллов, (50 - 74%).
22. Для проведения проектной работы выделяются критерии 0; 0,5; 1 балл и следующие параметры:
1) обосновывает актуальность темы проектной работы;
2) определяет новизну подхода к теме и проблеме проектной работы;
3) вывел соответствие целей и задач работы теме проекта;
4) называет причины существования проблемы;

5) мәселені қойып, оның себептерін талдады;
6) жобалау жұмысының теориялық-әдіснамалық базасының толықтығын негіздеді;
7) мақсатқа жеткендікке көз жеткізу тәсілін ұсынды;
8) автордың зерттеу амалы;
9) стратегия ұсынады;
10) жоба бойынша жұмыс жасауды айтады;
11) әрекеттердің бірізділігін анықтайды;
12) қадамдар ұсынып, кейбір ресурстар ұсынады;
13) ресурстарды негіздейді;
14) ағымдағы бақылауды жоспарлайды;
15) өнімді күтілетін нәтижемен салыстырады;
16) өнімнің ойға сәйкестілігі туралы қорытынды жасайды;
17) өнімді бағалау үшін көрсеткіштер ұсынады;
18) көрсеткіштерге сәйкес өнімді бағалайды;
19) көрсеткіштер жүйесін ұсынады;
20) жобалау жұмысының практикалық бағыттылығы;
21) күтілетін нәтижені суреттейді;
22) өнімді қалай пайдаланатыны туралы айтады;
23) тұтынушылар мен өнімді пайдалану саласын негіздейді;
24) өнімді пайдалану бойынша ұсынымдар береді;
25) дамуды жоспарлайды немесе қолдану аясын көрсетеді;
26) жобалау жұмысын ресімдеудің икемділігі;
27) жобалау жұмысы мазмұнының құрылымдылығы.
23. Жобалау жұмысын орындау бойынша тыңдаушылар білімін бағалау бес баллдық жүйеге айналдырумен жүзеге асырылады:
1) "өте жақсы"-23-27 балл, 85-100%;
2) "жақсы"-20-22 балл, 75-84%;
3) "қанағаттанарлық"-13-19 балл, 50-74 %
24. Курс тыңдаушылары шағын сабақты көрсету кезінде жоспарлау мен оқыту бойынша әрекеттер ретінде түрлі кезеңдерде сабақтардың фрагментін көрсетеді.
25. Шағын сабақ презентациясы үшін келесі критерийлер бөлінеді:
1) дағдылардың қалыптасқандық деңгейі: 0 балл - дағдылардың болмауы;
2) 1 балл –әлсіз меңгеру;
3) 2 балл – орташа меңгеру;
4) 3 балл – жақсы меңгеру;
5) 4 балл – өте жақсы меңгеру.
26. Шағын сабақ презентациясы үрдісінде білімді меңгеру деңгейі келесі критерийлермен анықталады:
1) ақпаратты нақты және анық ұсынады;
2) нақты және толық нұсқаулық береді;
3) қатысушылардың түсінулерін тексереді;
4) белсенді тыңдайды (қайта құрастырады, түйіндейді, нақтылайды);
5) сабақта уақытты тиімді басқарады;
6) рефлексия жүргізеді, тиімді кері байланысты жүзеге асырады;
7) оқушылардың уәждігін жасау амалдарын меңгерген;
8) тақырыпты, мақсат қою мен міндеттерді анықтау амалдарын пайдаланады;
9) оқытудың белсенді әдістерінің стратегияларын орынды және тиімді пайдаланады;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап береді, проблемаларды және түсінбеушілікті шешеді;
11) проблемалық жағдаят туғызады;
12) талқылауды тиімді аяқтайды;
13) білім алушылардың қызметін бағалауды ұйымдастырудың амалдарын меңгеру;

5) формулирует проблему, анализирует ее причины;
6) обосновывает полноту теоретико-методологической базы проектной работы;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) исследовательский подход автора;
9) предлагает стратегию;
10) рассказывает о работе над проектом;
11) определяет последовательность действий;
12) предлагает шаги и указал некоторые ресурсы;
13) обосновывает ресурсы;
14) планирует текущий контроль;
15) сравнивает продукт с ожидаемым;
16) делает вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предлагает критерии для оценки продукта;
18) оценивает продукт в соответствии с критериями;
19) предлагает систему критериев;
20) практическая значимость проектной работы;
21) описывает ожидаемый продукт;
22) рассказывает, как будет использовать продукт;
23) обосновывает потребителей и области использования продукта;
24) дает рекомендации по использованию продукта;
25) планирует продвижение или указывает границы применения;
26) корректность оформления проектной работы;
27) структурированность содержания проектной работы.
23. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 23 - 27 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 20 - 22 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 13 - 19 баллов, (50 - 74%).
24. При презентации мини - урока слушатели курса представляют фрагмент занятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом полученных новых знаний.
25. Для презентации мини - урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков: 0 баллов - отсутствие навыков;
2) 1 балл - слабое владение;
3) 2 балла - приемлемое владение;
4) 3 балла - хорошее владение;
5) 4 балла - отличное владение.
26. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини - урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает, перефразирует, резюмирует, уточняет;
5) эффективно управляет временем на занятие;
6) осуществляет эффективную обратную связь, проводит рефлексию;
7) владеет приемами создания мотивации учащихся;
8) использует приемы определения темы, постановки цели и задачи самими участниками занятия, уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует стратегии активного метода обучения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) создает проблемную ситуацию;
12) эффективно завершает обсуждение;
13) владеет приемами организации оценивания деятельности обучающихся;

1- тарау. Кіріспе
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайындағы жалпы білім беретін пән оқытушыларының кәсіби құзыреттілігі" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының жалпы білім беретін пәндер оқытушыларына арналған.
2. Білім беру бағдарламасы ТжКБ беру ұйымдарында жалпы білім беру пәндері оқытушыларына қажетті жобалаудың заманауи тұрғыларын, жалпы білім беру циклы бойынша білім беру процесін жүзеге асыруды; функционалдық сауаттылықты дамытуға бағытталған PISA халықаралық зерттеулер аясында (Programme for International Student Assessment - Программ фо Интершейнл Стьюдент Эссесмент) оқу тапсырмаларын жобалау дағдыларын, мамандарды сапалы даярлауды қамтамасыз ету мақсатында білім алушылардың сын тұрғысынан ойлауын қалыптастыруды көздейді.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында білім беру процесін жобалау бойынша колледждердің жалпы білім беретін пәндер оқытушыларының кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) білім беру, оның ішінде техникалық және кәсіптік білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асыру механизмдері туралы білімді жүйелеу;
2) оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асырудың механизмдері мен жолдары туралы тұтас түсінікті қалыптастыру;
3) жасөспірімдік ерекшеліктер мен ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқышыларды есепке алып, жалпы білім беретін пәндер оқыту құралдары мен әдістерін таңдауға деген негізгі амалдарды анықтау;
4) техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында білім беру процесін жүзеге асыру мәселелері жөніндегі білімді жинақтау және тереңдету; жалпы білім беретін пәндерді тиімді оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті кәсіби құзыреттілікті дамыту;
5) техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында бағалау мақсатының өзгергенін ұғыну: бақылау үшін бағалаудан дамыту үшін бағалауға қарай дағдыларды қалыптастыру;
6) білім беру мен оқытуға деген заманауи амалдарды пайдалану негізінде білім беру процесін, өзара интерактивті байланысу әдістерін модельдеу;
7) басты және метапәндік құзыретті қалыптастыруға бағытталған оқу сабақтарының қысқа мерзімді жоспарларын жобалау, практикалық қызметте білімнің меңгерілуін тиімді қолдануға мүмкіндік беретін зерттеушілік қызмет дағдыларын қалыптастыру;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Профессиональная компетентность преподавателя общеобразовательных дисциплин в условиях модернизации системы ТиПО" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей общеобразовательных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная программа направлена на обучение преподавателей общеобразовательных дисциплин организаций ТиПО необходимому объему знаний современных подходов к проектированию и реализации образовательного процесса по предметам общеобразовательного цикла; формирование навыков проектирования учебных заданий, направленных на развитие функциональной грамотности в контексте международного исследования PISA (Programme for International Student Assessment - Программ фо Интершейнл Стьюдент Эссесмент), критического мышления обучающихся с целью обеспечения качества подготовки специалистов.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций преподавателей общеобразовательных дисциплин колледжей по проектированию образовательного процесса в условиях модернизации технического и профессионального образования.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) систематизировать знания о механизмах реализации стратегических направлений государственной политики в области образования, в том числе технического и профессионального;
2) сформировать целостное представление о механизмах и путях реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012 - 2016 годы;
3) определить основные подходы к выбору средств и методов обучения общеобразовательным дисциплинам с учетом возрастных особенностей и особых образовательных потребностей обучающихся;
4) обобщить и углубить знания по вопросам реализации образовательного процесса в условиях модернизации технического и профессионального образования; развить профессиональные компетенции, необходимые для организации эффективного преподавания общеобразовательных предметов;
5) осознать изменение цели оценивания в условиях модернизации технического и профессионального образования: от оценивания для контроля к оцениванию для развития.
6) сформировать навыки моделирования образовательного процесса на основе использования современных подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия;
7) сформировать навыки проектирования краткосрочных планов учебных занятий, направленных на формирование ключевых и метапредметных компетенций, навыков исследовательской деятельности, позволяющих эффективно применять усвоенные знания в практической деятельности;

8) білім беру мен оқытуды жетілдіру мақсатында сабақты зерттеу;
9) оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу сабақтарын жобалау;
10) жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу сабақтарын Б.Блумның таксономиясына сәйкес жобалау;
11) оқу сабақтарының тиімділігін арттыру үшін жалпы білім беретін пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын пайдалану.
3 - тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) техникалық және кәсіптік білім беру саласындағы білім беруді қоса алғанда мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асырудың негізгі механизмдерін;
оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асырудың тетіктері мен жолдарын;
жалпы білім беретін пәндерді оқытудың тұжырымдамалық негіздерін;
жалпы білім беретін пәндер бойынша оқыту стандарттарын; оқу бағдарламасының мазмұнын; оқу-әдістемелік және бағдарламалық-техникалық қамтамасыз етуді (оқулықтар, оқу құралдары және т.б.);
жалпы білім беретін пәндер циклі бойынша ұзақ мерзімді және орта мерзімді жоспарлау құрылымын;
оқушылардың жасөспірімдік ерекшеліктеріне қарай оқыту әдістері мен олардың ерекше білім беру қажеттіліктерінің өзара байланысын;
техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктерін;
оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың заманауи амалдары; оқыту мен білім берудегі қалыптастырушы және жиынтық бағалаудың мақсатын;
оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған оқу стратегияларының, әдістерінің және тәсілдерінің жүйесін;
ойлау процесінің таксономиясы мен оқыту мақсаттарын;
оқушылардың зерттеу қызметінің мәні мен мағынасын;
жалпы білім беретін пәндерді оқу процесінде оқушылардың сыни ойлауын дамыту қажеттілігі;
жалпы білім беретін пәндерді оқуда сандық білім беру ресурстарын пайдалану әдісін біледі.
2) білім беру мен оқытуда заманауи тәсілдерді, ТжКБ беру ұйымдарында білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін интерактивті өзара әрекет әдістерін қолдануды;
ТжКБ беру жүйесін жетілдіру жағдайында білім беру процесін модельдеуді;
оқытудың заманауи технологиясын, әртүрлі әдістері мен тәсілдерін пайдалана отырып, оқушылардың оқу-танымдық қызметін басқару, оларды пайдаланудың мақсаттылығын анықтауды;
оқушылармен жұмысты ұйымдастыруға мүмкіндік беретін тапсырмалар жиынтығын қалыптастыру және білімді игерудің қажетті толымдығы мен сапасын қамтамасыз етуді;
Блум таксономиясына сәйкес әртүрлі деңгейлік тапсырмаларды құрастыруды;
оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауатын дамытуға көмектесетін тапсырмаларды құрастыруды;
оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған әдістер мен тәсілдерді пайдалануды;
білім берудегі жаңа ұстанымдар жағдайында оқу қызметін жобалауды;
оқыту процесінде оқушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуды қолданады.

8) сформировать навыки исследования урока с целью совершенствования преподавания и обучения;
9) сформировать навыки проектирования учебных занятий по общеобразовательным дисциплинам, направленных на развитие критического мышления обучающихся;
10) сформировать навыки проектирования учебных заданий по общеобразовательным дисциплинам в соответствии с таксономией Б. Блума.
11) сформировать навыки использования цифровых образовательных ресурсов в преподавании общеобразовательных дисциплин для повышения эффективности учебных занятий.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
основные механизмы реализации государственной политики в области образования, в том числе технического и профессионального;
механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012 - 2016 гг.;
концептуальные основы преподавания огбщеобразовательных дисциплин;
стандарт обучения по общеобразовательным дисциплинам; содержание учебной программы; учебно - методическое и программно - техническое обеспечение (учебники, учебные пособия и т.д.);
структуру долгосрочного и среднесрочного планирования по предметам общеобразовательного цикла;
взаимосвязь методов обучения с возрастными особенностями обучающихся и их особыми образовательными потребностями;
особенности организации образовательного процесса в условиях модернизации технического и профессионального образования;
современные подходы к оцениванию учебных достижений учащихся; цель формативного и суммативного оценивания в преподавании и обучении;
систему учебных стратегий, методов и приемов, направленных на развитие критического мышления обучающихся;
таксономию мыслительных процессов и целей обучения;
сущность и значение исследовательской деятельности обучающихся;
необходимость развития критического мышления обучающихся в процессе изучения общеобразовательных дисциплин;
методику использования цифровых образовательных ресурсов в преподавании общеобразовательных дисциплин;
2) умеют:
применять современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия для повышении эффективности образовательного процесса в организациях ТиПО;
моделировать образовательный процесс в условиях модернизации системы ТиПО;
осуществлять управление учебно - познавательной деятельностью обучающихся, применяя различные методы, средства и современные технологии обучения, определять целесообразность их использования;
формировать наборы заданий, позволяющих организовывать работу с обучающимися и обеспечивать необходимую полноту и качество усвоения знаний;
составлять разноуровневые задания согласно таксономии Блума;
составлять задания, способствующие развитию функциональной естественнонаучной грамотности учащихся;
применять методы и приемы, направленные на развитие критического мышления учащихся;
проектировать учебную деятельность в условиях новых подходов в образовании;
развивать исследовательские навыки обучающихся в процессе преподавания;

3) жалпы білім беретін пәндерді тиімді оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті кәсіби құзыреттіліктерді;
заманауи жағдайға балама таңдау мақсатында жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу-әдістемелік материалдарды, оқу құралдарын талдау дағдыларын;
білім беру мен оқытудағы заманауи амалдарды енгізу арқылы оқытудың табыстылығын болжау дағдаларын;
оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудағы бар амалдарды салыстыру дағдыларын;
оқушыларда жоғары тәртіптегі ойлауды дамыту дағдыларын;
оқушылардың зерттеу қызметін ұйымдастыру дағдыларын;
сабақты зерттеу және зерттеуді әрекетте ұйымдастыру дағдыларын;
оқушылардың сыни ойлауын дамыту үшін тәсілдерді тиімді пайдалану дағдыларын;
мәселелерді және оларды техникалық және кәсіби білім беруді жетілдіру жағдайында жалпы білім беретін пәндер бойынша білім беру процесін ұйымдастыруда шешу мүмкін жолдарды бағалауды;
жалпы білім беретін пәндерді оқытудың сандық білім беру ресурстарының дидактикалық және технологиялық мүмкіндіктерін бағалау тәсілдерін меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
7. Нормативті-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаев Жолдауы аясында білім беруді дамыту";
"Ұлт жоспары – 100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет";
"2011–2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасының стратегиялық бағыттары";
"Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асырудың тетіктері мен жолдары";
"Техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында жалпы білім беретін пәндерді оқытудың концептуалды негіздері";
"Техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында жалпы білім беретін пәндерді оқытудың нормативтік-құқықтық және бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыз ету".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Колледж жағдайында оқу қызметін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері";
"Ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқушыларды оқытудағы психологиялық-педагогикалық амалдар";
"Техникалық және кәсіби білім беруді жетілдіру жағдайындағы инновациялық қызмет";
"Психологиялық-педагогикалық аспект".

3) владеют:
профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного преподавания общеобразовательных дисциплин;
навыками анализа средств обучения, учебно - методических материалов по общеобразовательным дисциплинам с целью выбора адекватных современным условиям;
навыками прогнозирования успешности обучения посредством внедрения современных подходов к преподаванию и обучению;
навыками сравнения существующих подходов к оцениванию учебных достижений обучающихся;
навыками развития у обучающихся мышления высокого порядка;
навыками организации исследовательской деятельности обучающихся;
навыками исследования урока и организации исследования в действии;
навыками эффективного использования приемов для развития критического мышления учащихся;
умениями оценивать проблемы и возможные пути их решения в организации образовательного процесса по общеобразовательным дисциплинам в условиях модернизации технического и профессионального образования;
способами оценки дидактических и технологических возможностей цифровых образовательных ресурсов преподавании общеобразовательных дисциплин.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Стратегические направления развития образования в контексте Посланий Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева";
"Плана Нации - 100 конкретных шагов. Современное государство для всех";
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012 - 2016 годы";
"Концептуальные основы преподавания общеобразовательных дисциплин в условиях модернизации технического и профессионального образования";
"Нормативно - правовое и программно - методическое обеспечение преподавания общеобразовательных дисциплин в условиях модернизации технического и профессионального образования".
8. В психолого - педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Психолого - педагогические особенности организации учебной деятельности в условиях колледжа";
"Психолого-педагогические подходы к обучению учащихся с особыми образовательными потребностями";
"Инновационная деятельность в условиях модернизации технического и профессионального образования";
"Психолого - педагогический аспект".

9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Білім беру мен оқытуға деген заманауи амалдар, жалпы білім беретін пәндерді оқытуда өзара интерактивті байланысу әдістері";
"Жалпы білім беретін пәндерді оқытуда ұзақ мерзімді және орта мерзімді жоспарлау ерекшеліктері";
"Микрооқыту және жобалау; жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу сабақтарының (қысқа мерзімді жоспарлау) тиімді жоспарын әзірлеу";
"Жалпы білім беретін пәндерді оқытудағы зерттеу практикасы: сабақты зерттеу "Lesson Study" ("Лессн Стади") және әрекеттегі зерттеу "Action Research" ("Акшэн РисҰрч")";
"Техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқыту нәтижелерін бағалаудың заманауи амалдары";
"Жалпы білім беретін және арнайы пәндердің арасындағы пәнаралық байланыс бәсекеге қабілетті маманды даярлау сапасын арттыру құралы ретінде";
"Жалпы білім беретін пәндер бойынша сабақтарда және сабақтан тыс қызметте оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту";
"Оқу сабақтарының панорамды үзінділерін қорғау".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Жалпы білім беретін пәндерді оқу барысында оқушылардың сыни ойлауын дамыту";
"Жалпы білім беретін пәндерді оқу барысында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту тәсілдері мен әдістері";
"Жалпы білім беретін пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын пайдалану";
"Жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу тапсырмаларын Б.Блумның таксономиясына сәйкес жобалау".
11. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Жалпы білім беретін пәндерді оқуда оқушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру";
"Сыни ойлауды дамыту технологиясы негізінде білім беру процесін ұйымдастырудың ерекшеліктері";
"Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау жүйесінің жаңа амалдары";
"Оқушыларды критериалды бағалау";
"Оқушыларды бағалау процесінің сипаттамасы";
"Білім беру процесін технологизациялау оқушыларда басты кәсіби құзыреттілікті қалыптастыру факторы ретінде";
"Ақпараттық-коммуникативтік технологиялар ТжКБ беру жүйесінде білім беру процесінің тиімділігін арттыру құралы ретінде";
"Педагогтердің Интернет-қауымдастықта өзара әрекеттесуі кәсіптік біліктілікті арттырудың шарты ретінде. "Microsoft Office" (Майкрософт Оффис) құралдарымен оқу-әдістемелік материалдарды дайындау әдісі".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 – 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.

9. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
"Современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия в преподавании общеобразовательных дисциплин";
"Особенности долгосрочного и среднесрочного планирования преподавания общеобразовательных дисциплин";
"Микропреподавание и проектирование, разработка эффективного плана учебного занятия (краткосрочное планирование) по общеобразовательным дисциплинам";
"Исследовательские практики преподавателя общеобразовательных дисциплин: исследование урока "Lesson Study" ("Лессн Стади") и исследование в действии "Action Research" ("Акшэн Рисерч")";
"Современные подходы к оцениванию результатов обучения в условиях обновления содержания технического и профессионального образования";
"Межпредметная связь общеобразовательных и специальных дисциплин как средство повышения качества подготовки конкурентоспособного специалиста";
"Развитие исследовательских навыков обучающихся на занятиях по общеобразовательным дисциплинам и во внеурочной деятельности";
"Панорамная защита фрагментов учебных занятий".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания последующим проблемам:
"Развитие критического мышления обучающихся в процессе изучения общеобразовательных дисциплин";
"Приемы и методы развития функциональной грамотности обучающихся в процессе изучения общеобразовательных дисциплин";
"Использование цифровых образовательных ресурсов в преподавании общеобразовательных дисциплин";
"Проектирование учебных заданий в соответствии с таксономией Б. Блума.
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
"Организация проектной деятельности обучающихся при изучении общеобразовательных дисциплин";
"Особенности организации образовательного процесса на основе технологии развития критического мышления";
"Новые подходы к системе оценки учебных достижений обучающихся";
"Критериальное оценивание обучающихся. Характеристика процесса оценки обучающихся";
"Технологизация образовательного процесса как фактор формирования ключевых профессиональных компетенций у обучающихся";
"Информационно-коммуникационные технологии как средство повышения эффективности образовательного процесса в системе ТиПО";
"Взаимодействие педагогов в Интернет - сообществе как условие развития профессиональной компетентности";
"Приемы подготовки учебно - методических материалов средствами "Microsoft Office" (Майкрософт Оффис).
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.

5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 36 және 80 сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) пән бойынша оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған оқу тапсырмаларын әзірлеу;
2) пән бойынша оқу тапсырмаларын Б. Блумның таксономиясына сәйкес әзірлеу;
3) пән бойынша оқу тапсырмаларын оқушылардың кәсіптік бағытын есепке ала отырып, әзірлеу;
4) пән бойынша оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған оқу тапсырмаларын әзірлеу.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған оқу процесін жобалау;
2) педагогикалық мақсаттар таксономиясы білім беру процесін жобалау негізі ретінде;
3) жалпы білім беретін және арнайы пәндердің арасындағы пәнаралық байланысты жүзеге асыруға бағытталған білім беру процесін жобалау;
4) оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған білім беру процесін жобалау.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзегге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешуді қамтиды.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өздік жұмыс жағдайында өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді нысандарын пайдалану арқылы қол жеткізілетін қызметтік амалды болжайды: шағын топтардағы жұмыс; оқытатын ойындар; кері байланыс; күрделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы; "дөңгелек үстел".
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;

Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 - часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини - урока (мини - мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать учебные задания по учебной дисциплине, направленных на развитие критического мышления обучающихся;
2) разработать учебные задания по учебной дисциплине в соответствии с таксономией Б. Блума;
3) разработать учебные задания по учебной дисциплине с учетом профессиональной направленности обучающихся;
4) разработать учебные задания по учебной дисциплине, направленных на развитие функциональной граммотности обучающихся.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) проектирование образовательного процесса, направленного на развитие критического мышления обучающихся;
2) таксономия педагогических целей как основа проектирования образовательного процесса;
3) проектирование образовательного процесса, направленного на реализацию между предметных связей общеобразовательных и специальных дисциплин;
4) проектирование образовательного процесса, направленного на развитие функциональной грамотности обучающихся.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер - класс; "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для оценивания самостоятельной работы определены следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;

2) ішінара жүзеге асырылған -2 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 4 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) орындалған жұмыстың алынған міндетке сәйкестігі: тапсырмалар алынған міндетке сай емес; тапсырмалар алынған міндетке сай; тапсырмалар алынған міндетке толықтай сай;
2) сұрақтың анықтығы, толықтығы, дәйектігі; жеткіліксіз; негізінде жеткілікті; толық.
3) тапсырмалар мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (бұдан әрі - МЖМББС) мен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне ішінара сай; тапсырмалар МЖМББС мен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне ішінара сай; тапсырмалар МЖМББС мен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне толықтай сай;
4) нәтиже сапасы; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге сай емес; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге толыққанды сай емес; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге толықтай сай;
5) материалдың тәжірибелік мәні; жұмыстың тәжірибелік мәні жоқ; жұмыс жартылай тәжірибелік мәнге ие; жұмыстың тәжірибелік мәні бар және пайдалануға ұсынылуы мүмкін;
6) жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс ұсынылған барлық компонеттерге сай әзірленген; жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес.
21. Тыңдаушылардың өздік жұмысын орындау бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге көшірумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 11-12 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 9-10 балл (75-84%).;
3) "Қанағаттанарлық": 6-8 балл (50 - 74%).
22. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер -0, 1, 2, 3 балл және өлшемдер айқындалған:
1) жобаның мәселесі: ашылмаған; фрагментті ашылған; ашылған, автор тақырып бойынша білімінің жеткілікті дәрежеде терең еместігін көрсетті; толық ашылған, автор тақырыпты терең білетіндігін көрсетті;
2) мақсатты тұжырымдау: мақсат тұжырымдалған, бірақ оған жету жоспары жоқ; мақсат тұжырымдалған, негізделген, оған жетудің сұлбалық жоспары берілген; мақсат тұжырымдалған, нақты негізделген, оған жетудің нақты жоспары берілген;

2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) соответствие выполненной работы поставленной задаче: не соответствует задаче, поставленной в задании; в основном соответствует задаче, поставленной в задании; полностью соответствует задаче, поставленной в задании;
2) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса: предъявлено недостаточно; предъявлено в основном достаточно; предъявлено полно;
3) соответствие заданий действующему Государственному общеобязательному стандарту образования (далее - ГОСО), возрастным особенностям обучающихся: задания, представленные в работе, не соответствуют действующему ГОСО, возрастным особенностям обучающихся; задания, представленные в работе, частично соответствуют действующему ГОСО, возрастным особенностям обучающихся; задания, представленные в работе, полностью соответствуют действующему ГОСО, возрастным особенностям обучающихся;
4) качество результатов: разработанные задания не соответствуют заявленной цели и ожидаемым результатам; разработанные задания не в полной мере соответствуют заявленной цели и ожидаемым результатам; соответствие разработанных заданий заявленной цели и ожидаемым результатам;
5) практическая значимость излагаемого материала: работа не имеет практического значения; работа имеет лишь частичное практическое значение; работа имеет практическое значение и может быть рекомендована к использованию;
6) оформление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к работам такого вида: работа требует значительной доработки, поскольку выполнена без соблюдения соответствующих рекомендаций; работа оформлена с соблюдением существующих рекомендаций, однако отдельные компоненты требуют доработки; в работе на надлежащем уровне представлены все рекомендованные компоненты.
21. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 11 - 12 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 9 - 10 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 6 - 8 баллов, (50 - 74%).
22. Для оценивания проектной работы определены критерии – 0, 1, 2, 3 балла и следующие параметры:
1) проблема проекта: не раскрыта; раскрыта фрагментарно; раскрыта, автор показал недостаточно глубокие знания темы; раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы.
2) целеполагание: цель не сформулирована; цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует; цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения; цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;

3) жоспарлау: жоспар қызмет мазмұнын бейнелемейді, жоспар үстіртін сипатта; жоспарлау логикасы мен бірізділігі жеткіліксіз; жоспарлау қисынды, бірізді, қызмет мазмұнын толық бейнелейді;
4) нәтижелерді бағалау: жобалық өнім жоқ; жобалық өнім мәлімделген мақсатқа сәйкес емес (яғни қойылған мақсатқа); жобалық өнім мәлімделген мақсатқа толық сәйкес келмейді; жобалық өнім мәлімделген мақсатқа толық сәйкес (қойылған мақсатқа сай);
5) алынған нәтижелердің мәні: нәтиженің практикалық мәні жоқ; алынған нәтиженің тек теориялық мәні бар; нәтиженің тек жартылай ғана практикалық мәні бар; нәтиженің практикалық мәні зор және пайдалануға ұсынуға болады.
23. Тыңдаушылардың жобалық жұмысты орындау бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге көшірумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы":13-15 балл (85-100%).
2) "Жақсы":10-12 балл (75-84%).
3) "Қанағаттанарлық": 7-9 балл (50 - 74%).
24. Курс тыңдаушылары шағын-сабақты (шағын-шараны) презентациялау кезінде сабақтың, шараның түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім мазмұнын жаңартуды есепке алып оқыту бойынша үзінді көрсетеді:
1) интерактивті өзара әрекет әдістерін пайдалану негізінде пән бойынша оқу сабағы;
2) оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағдарланған пән бойынша оқу сабағының;
3) АКТ технологияларын пайдаланып, пән бойынша оқу сабағының;
4) сыни ойлауды дамыту технологиясын пайдаланып, пән бойынша оқу сабағының қысқа мерзімді жоспарын әзірлеу ұсынылады.
25. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды, шағын-іс-шараны презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) жүзеге асырылмаған- 0 балл;
2) жартылай жүзеге асырылған - 1 балл;
3) толықтай жүзеге асырылған - 2 балл.
26. Шағын сабақты, шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) жобалау сапасы (іс-шаралар, процес): стратегияны нақты анықтау; мақсаттар мен міндеттерде басымдықтарды есепке алу; мақсатты тұжырымдауға қойылатын заманауи талаптарға сәйкес мақсаттың нақты анықталуы: мақсатты тұжырымдау нақты сипатқа ие; мақсат қол жетерлік және өлшемді;мақсатқа жетуге көмектесетін міндеттер жазылған; мазмұны анықталған; қызметтің нәтижелері анықталған, нәтижелер қойылған мақсатпен сәйкестендірілген; жоспарлаудыңтұтастығы мен икемділігі қарастырылады; нысандар, әдістер мен тәсілдер белгіленген; педагогикалық және ақпараттық-коммуникативтік технологиялар белгіленген;

3) планирование: план не отражает содержание деятельности; план носит поверхностный характер; планирование недостаточно логично и последовательно; планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
4) оценка результата: проектный продукт отсутствует; проектный продукт не соответствует требованиям качества (заявленным целям); проектный продукт не полностью соответствует требованиям качества; продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям);
5) значение полученных результатов: результат не имеет практического значения; полученные результаты имеют только теоретическое значение; результат имеет лишь частичное практическое значение; полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
23. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 13 - 15 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 10 - 12 балл, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 7 - 9 баллов, (50 - 74%).
24. При презентации мини - урока (мини - занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования:
1) фрагмент учебного занятия по дисциплине на основе использования методов интерактивного взаимодействия;
2) фрагмент учебного занятия по дисциплине с ориентацией на развитие функциональной грамотности обучающихся;
3) фрагмент учебного занятия по дисциплине с использованием информационно-коммуникационных технологий;
4) фрагмент учебного занятия по дисциплине с использованием технологии развития критического мышления.
25. Для оценивания презентации мини-урока (занятия, мероприятия) определены следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 2 балла;
3) реализовано полностью - 4 балла.
26. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини - урока определяется следующими параметрами:
1) качество проектирования (образовательного процесса, мероприятия): четкое определение целевой установки в соответствии с современным требованиями к целеполаганию: формулировка цели носит конкретный характер; цель достижима и измерима; определена целевая группа; прописаны задачи, способствующие достижению цели; определено содержание деятельности; определены результаты деятельности, результаты соотнесены с поставленными целями; определен временной промежуток для достижения целей; определен характер взаимодействия между участниками образовательного процесса;

1. "Жаратылыстану-математика пәндері оқытушысының нәтижеге бағытталған білім беру моделі жағдайында кәсіби-тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымындарындағы жаратылыстану-математика пәндер оқытушыларына арналған.
2. Білім беру бағдарламасы тыңдаушыларды жаратылыстану-математикалық пәндерді оқыту технологияларын жетілдірудегі инновациялық тәсілдермен таныстыруға бағытталған.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – нәтижеге бағытталған білім беру моделі жағдайында қызмет жасауға техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқытушыларының кәсіби-тұлғалық деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатын жүзеге асыру үшін келесі міндеттер анықталды:
1) нәтижеге бағытталған білім беру моделінің тұжырымдамалық идеяларының мәнін түсінуге ықпал ету;
2) жаратылыстану-математика пәндер оқытушыларының білім беру процесін психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыру үшін психологиялық-педагогикалық білімді қолданудың мүмкіндігін көрсету;
3) нәтижеге бағытталған білім беру моделінің қағидаттары мен тәсілдемесін есепке ала отырып, жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша сабақтарды жобалау және білім алушылардың оқу нәтижелерін критериалды бағалау дағдыларын дамыту;
4) жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша білім беру процесінде тұлғаға бағытталған технологияларды қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды) құзыреттіліктерін дамытуға ықпал ету;
5) курстан кейінгі кезеңде өзін-өзі үздіксіз кәсіби дамытуға ынталандыру.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасын меңгеру нәтижесінде оқытушылар:
1) нәтижеге бағытталған білім беру моделінің тұжырымдамалық идеяларының мәнін: Қазақстан Республикасы білім беру жүйесі дамуының басым бағыттарын;
білім беру мазмұнының жаңаруы аясында жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша білім беру процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу маңыздылығын;
оқытуда пайдаланылатын білім мазмұнын жаңарту қағидаттары мен тәсілдемесіне сәйкес келетін тиімді педагогикалық технологияларды;
білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын мемлекеттік білім беру стандартының талаптарына сәйкес педагогтың бақылау-бағалау іс-әрекетінің объектілерін біледі.
2) тиімді педагогикалық технологияларды пайдалана және білім беру мазмұны жаңаруының қағидаттары мен тәсілдемесін есепке ала отырып сабақтарды жобалауды;
білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды;
курстан кейінгі кезеңде өзін-өзі үздіксіз кәсіби дамыту траекториясын әзірлеуді қолданады.

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Профессионально-личностная готовность преподавателя естественно-математических дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" (далее – Программа) предназначена для обучения преподавателей естественно-математических дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО)
2. Образовательная программа направлена на ознакомление слушателей с инновационными подходами к совершенствованию технологий преподавания естественно-математических дисциплин.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение уровня профессионально-личностной готовности преподавателей учебных заведений ТиПО к деятельности в модели образования, ориентированного на результат.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) содействовать пониманию сущности концептуальных идей модели образования, ориентированного на результат;
2) сформировать понимание у преподавателей естественно-математических дисциплин организаций ТиПО значимости психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса;
3) развить навыки проектирования занятий по естественно-научным дисциплинам с учетом принципов и подходов модели, образования, ориентированного на результат, и навыки критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
4) способствовать повышению компетенции преподавателей естественно-математических дисциплин организаций ТиПО по использованию личностно-ориентированных технологий обучения (в том числе ИКТ);
5) мотивировать к непрерывному профессиональному саморазвитию в посткурсовой период.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. В результате освоения учебной программы повышения квалификации преподаватели:
1) знают:
сущность концептуальных идей модели образования, ориентированного на результат: приоритетные направления развития системы образования Республики Казахстан;
значимость психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса по естественно-математическим дисциплинам в контексте обновления содержания образования;
эффективные педагогические технологии, используемые в обучении, соответствующие принципам и подходам к обновлению содержания образования;
объекты контрольно-оценочной деятельности педагога в соответствии с требованиями государственного стандарта образования к уровню подготовки обучающихся.
2) умеют:
проектировать занятия с учетом принципов и подходов к обновлению содержания образования и использованием эффективных педагогических технологий;
применять критериальное оценивание учебных достижений обучающихся;
разрабатывать траекторию непрерывного профессионального саморазвития в посткурсовой период.

3) нәтижеге бағытталған білім беру моделінің тұжырымдамалық идеяларын жүзеге асыру аясында білім беру аймағын оқу-әдістемелік сүйемелдеу дағдыларын;
жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша мемлекеттік білім берудің күтілетін нәтижелеріне қол жеткізген білім алушылардың бақылау-бағалау әрекеті дағдыларын;
оқу бағдарламаларын меңгерудің күтілетін нәтижелерін қалыптастыру/бағалау үшін педагогикалық технологияларды, оқыту формаларын, әдістерін, құралдарын таңдауды және бейімдеуді дәлеледеу дағдыларын;
педагогикалық іс-әрекеттің жекелеген салаларындағы кәсіби құзыреттіліктеріне (арнайы, әдістемелік, психологиялық-педагогикалық, ақпараттық, рефлексиялық) өзіндік баға беру дағдыларын меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік-құқықтық модульде нормативтік құқықтық актілермен бекітілген техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттары. ТжКБ білім беретін педагогтер қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер қарастырылады.
8. Психологиялық-педагогикалық модульде қарастырылатын тақырыптар:
"Инклюзивті білім беруді психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу";
"Жаратылыстану-математикалық пәндері білім беру ортасының психологиялық қауіпсіздігі";
"Жаратылыстану-математикалық пәндері білім беру ортасының психологиялық қауіпсіздігін жобалау";
"Адамгершілік-рухани білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері. "Өзін-өзі тану" пәнінің жаратылыстану-математикалық білім беру мазмұнымен кіріктіру".
9. Мазмұндық модульде зерделенетін тақырыптар:
"ТжКБ ұйымдарында математикалық білім беруді нормативтік және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету (МЖМББС білім алушылардың дайындық деңгейінің талаптары, типтік оқу бағдарламалар, оқу-әдістемелік кешендер)";
"Табысты оқу мен оқыту, құзырлы оқытушы жөнінде зманауи түсініктер";
"Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында оқу мақсатын қоюдың тәсілдемесі. SMART (СМАРТ) ережесі";
"Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушының метатанымдық қабілеттерін дамыту өмір бой үздіксіз оқу жағдайы ретінде";
"Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында проблемаларды коллаборативті шешуге білім алушыларды тарту";
"ТжКБ ұйымдарының сабақтарында Б.Блум таксономиясы сыни тұрғыдан ойлауды жүзеге асырудың әдіснамалық негізі ретінде";
"ТжКБ ұйымдарында білім алушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту";
"Білім берудің тиімді педагогикалық технологиялары, техникалары мен тәсілдері: Ж.А.Қараевтың деңгейлі саралау оқыту технологиясы оқыту сапасын арттыру құралы ретінде; М.М. Жанпейісованың интенрбелсендік модулдік технологиясы; жаратылыстану-математикалық пәндер сабағында мәселеге бағдарланған оқыту";
"Жаратылыстану-математикалық пәндер сабағында оқу жетістіктерін критериалды бағалау тәсілдері.
"Жаратылыстану-математикалық пәндер сабағында формативті бағалау білім алушыларды өз оқуын жақсарту құралы ретінде. Суммативті бағалау";
"Пән бойынша ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлау";
"Жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша өндірістік мазмұнда берілген есептерді шығару әдістемесі және білім мазмұнын іріктеу жолдары";
"Зерттеу тәжірибелері оқытушының кәсіби дамуының негізі ретінде, зерттеу сабағы: жоспарлау, бақылау, талқылау".

3) владеют:
навыками разработки учебно-методического сопровождения образовательной области в контексте внедрения концептуальных идей модели образования, ориентированного на результат;
навыками контрольно-оценочной деятельности достижений обучающимися ожидаемых результатов государственного стандарта образования по естественно-математическим дисциплинам;
навыками обоснования выбора и адаптации форм, методов, средств обучения, педагогических технологий для формирования/оценки ожидаемых результатов освоения учебных программ;
навыками самооценки профессиональных компетенций (специальная, методическая, психолого-педагогическая, информационная, рефлексивная) в отдельных областях педагогической деятельности.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются основные направления и принципы государственной политики в системе технического и професссионального образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов ТиПО.
8. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования";
"Психологическая безопасность образовательной среды на занятиях естественно-математических дисциплин";
"Проектирование психологически безопасной образовательной среды на занятиях естественно-математических дисциплин";
"Психолого-педагогические основы нравственно-духовного образования. Интеграция предмета "Самопознание" с содержанием естественно-математических дисциплин".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Нормативное, учебно-методическое обеспечение математического образования в учебных заведениях ТиПО (требования ГОСО к уровню подготовки обучающихся, типовые учебные программы, учебно-методические комплексы)";
"Современные представления об успешном преподавании и учении, компетентном преподавателе";
"Подходы к постановке цели обучения на занятиях естественно-математических дисциплин. Правило SMART (СМАРТ)";
"Развитие метапознавательных способностей обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин как условие развития навыков обучения в течение всей жизни";
"Методы вовлечения обучающихся в обучение при коллаборативном решении проблем на занятиях по естественно-математическим дисциплинам";
"Таксономия Б. Блума как методологическая основа реализации критического мышления на занятиях в учебных заведениях ТиПО";
"Развитие функциональной грамотности обучающихся организаций ТиПО";
"Эффективные педагогические технологии, техники и приемы образования: технология уровневой дифференциации Ж.А.Караева как средство повышения качества обучения; технология модульного интерактивного обучения М.М. Жанпеисовой; проблемно-ориентированное обучение на занятиях естественно-математических дисциплин";
"Подходы критериального оценивания учебных достижений обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин";
"Формативное оценивание как средство улучшения собственного обучения обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин, суммативное оценивание";
"Долгосрочное, среднесрочное, краткосрочное планирование по дисциплине";
"Подходы к отбору содержания и методики решения задач по естественно-математических дисциплин с производственным содержанием";
"Исследовательские практики как основа профессионального развития преподавателя, урок-исследование: планирование, наблюдение, обсуждение";

10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Білім беру процессінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі мен мүмкіндіктері";
"Цифрлік білім беру ресурстары, пәндер бойынша стандарттық бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы білім беру контентін жобалау технологиясы";
"Желілік педагогикалық қоғамдастықтары мен білім беру порталдарымен жұмыс жасау негіздері, Интернет желідегі ашық білім беру ресурстары";
"Оқытудың жобалау технологиясы: жіктелуі, жобалау іс-әрекетінің кезеңдері, сабақтарда жоба әдісін қолдану, оқу жобасы оқытушының кәсіби даму құралы ретінде, курс бойынша жобаның құрылымдық компоненттерін жобалау".
11. Вариативті модулде тыңдаушыларғадың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"ТжКБ оқушылардың жобалық іс-әрекеті пайдалану (оқу жобасы портфолиосын әзірлеу)";
"Кейс-стади" әдісі арқылы тәжірибелік өмірлік жағдаяттарда математикалық білімді пайдалану бойынша білім алушылардың дағдыларын дамыту";
"Оқытудағы ынтымақтастық арқылы оқу процесін жобалау";
"Вариативті компонент бағдарламаларын әзірлеу білім алушылардың кәсіби бағдарлану құралы ретінде".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 – 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 36 және 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары, шағын сабақ (шағын шара) көрсетілімі және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) Жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша сабақтардың оқу мақсаттары мен тілдік мақсаттарын әзірлеу (тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
2) Жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша сабақтын пререквизиттерін қисындап мазмұндау (алдағы оқу алдынғы сабақтарда оқушылар алған қай білімдері мен дағдыларына негізделіп құрылады (пәні, тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
3) Оқу мақсаттарына жетуге бағытталған әр түрлі деңгейдегі тапсырмаларды құрастыру (Б.Блум таксономиясы бойынша) (тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
4) Тапсырмаларды қалыптастырушы бағалау үшін стратегиялар мен құралдарды ұсыну (пәні, тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
5) Сабақтарда білім алушылардың сыни тұрғысынан ойлауын дамыту стратегиялары мен тәсілдерін ұсыну (пәні, тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).

10. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
"Роль и возможности информационно-коммуникационных технологий в образовательном процессе";
"Цифровые образовательные ресурсы, технология проектирования электронного образовательного контента по предмету средствами стандартного программного обеспечения";
"Основы работы с образовательными порталами и педагогическими сетевыми сообществами, открытые образовательные ресурсы сети Интернет";
"Проектная технология обучения: классификация, этапы проектной деятельности, использование метода проектов на занятиях, учебный проект как инструмент профессионального развития преподавателя, проектирование структурных компонентов проекта по курсу".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
"Проектная деятельность обучающихся в учебных заведениях ТиПО (разработка портфолио учебного проекта)";
"Развитие навыков обучающихся по применению естественно-математических знаний в практических жизненных ситуациях методом "кейс-стади";
"Построение учебного процесса на основе сотрудничества в обучении";
"Разработка программ вариативного компонента как средства профессиональной ориентации обучающихся".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Разработать цели обучения и языковые цели занятий по естественно-математическим дисциплинам (тема, курс по выбору).
2) Сформулировать пререквизиты занятия естественно-математических дисциплин (на каких знаниях и навыках, приобретенных обучающимися на предыдущих занятиях, будет построено предстоящее обучение) (дисциплина, тема, курс по выбору).
3) Разработать разноуровневые задания (по таксономии Б.Блума), направленные на достижение целей обучения занятия по математике (тема, курс по выбору).
4) Предложить стратегии и инструментарий для формативного оценивания заданий (дисциплина, тема, курс по выбору).
5) Предложить задания и стратегии развития критического мышления обучающихся на занятиях (дисциплина, тема, курс по выбору).

6) Білім алушылардың математикалық сауаттылығын дамытуға ықпал ететін тесттік тапсырмалар құрастыру (пәні, тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
7) Математика бойынша бір сабаққа цифрлік білім беру ресурсын (ЦБР) әзірлеу (тақырыбы – таңдау бойынша).
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Сабақтың қысқа мерзімді жоспарын әзірлеу (пәні, тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
2) Таңдау пәні бойынша бағдарламаны әзірлеу.
3) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында диалогті оқытуды пайдалану.
4) Білім алушылардың зерттеу іс-әрекеттерін ұйымдастыру.
5) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында сыни тұрғысынан ойлауын дамыту.
6) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушылардың жобалау әрекетін ұйымдастыру.
7) Портфолио білім алушының оқу нәтижелерін бағалаудың жаңа жүйесі ретінде.
8) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушылардың рефлексивтік құзыреттілігін дамыту.
9) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушылардың ақпараттық құзыреттілігін дамыту.
10) Білім алушылардың дайындық деңгейін бағалау үшін критериалды бағалау технолгиясын қолдану.
11) Модулдік оқыту технологиясы білім алушыны дамыту құралы ретінде.
12) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында ақпараттық технологияларды қолдану.
13) Жаратылыстану-математикалық пәндерін оқыту процесінде тұлғаға бағытталған тәсілдемені қолдану.
14) Б.Блум таксономияся жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушылардың жетістіктерін өлшеудің әмбебап құралы ретінде.
15) Оқудың кәсіптік бағыттанушылығын қамтамасыз ету мақсатында пәнаралық сипатта қолданбалы тапсырмалар кешенін әзірлеу.
16) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында комбинаторлық-логикалық ойлауды дамытудың тәсілдемесі.
17) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушылардың өздік әрекетін ұйымдастыру.
18) Ж.А. Караевтың деңгейлеп оқыту технологиясы білім берудің парадигмалық өзгерісінің көрсеткіші ретінде.
19) ТжКБ ұймдарының білім алушыларына арналған қолданбалы курстың бағдарламасын әзірлеу.
20) Жаратылыстану-математикалық пәндер педагогінің өздік кәсіби дамуы бағдарламасын әзірлеу.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, "мимен шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселені бірігіп шешу.
17. Ересектер аудиториясының спецификасын есепке ала отырып тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өзінің іс-тәжірибесіне бейімдеуге және алынған іскерліктерді аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда апробациялауға мүмкіндік беріледі.

6) Составить тестовые задания, способствующие развитию математической грамотности обучающихся (дисциплина, тема, курс по выбору).
7) Разработать цифровой контент (ЦОР) на примере одного занятия математики (тема по выбору).
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) Разработка краткосрочного плана занятия (дисциплина, тема, курс по выбору).
2) Разработка программы дисциплины по выбору.
3) Организация диалогового обучения на занятиях естественно-математических дисциплин.
4) Организация исследовательской деятельности обучающихся.
5) Развитие критического мышления на занятиях естественно-математических дисциплин.
6) Организация проектной деятельности обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин.
7) Портфолио как новая система оценки образовательных результатов обучающихся.
8) Развитие рефлексивной компетентности обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин.
9) Развитие информационной компетентности обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин.
10) Применение технологии критериального оценивания для оценки уровня подготовки обучающихся.
11) Технология модульного обучения как средство развития обучающегося.
12) Использование информационных технологий на занятиях естественно-математических дисциплин.
13) Личностно-ориентированный подход в процессе обучения естественно-математических дисциплин.
14) Таксономия Б.Блума как универсальное средство измерения достижений обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин.
15) Разработка комплекса прикладных задач межпредметного характера для обеспечения профессиональной направленности обучения.
16) Подходы к развитию комбинаторно-логического мышления на занятиях естественно-математических дисциплин.
17) Организация самостоятельной деятельности обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин.
18) Технология уровневого обучения Ж.А. Караева как показатель изменения образовательной парадигмы.
19) Разработка программы прикладного курса для обучающихся учебных заведений ТиПО.
20) Разработка программы профессионального саморазвития педагога естественно-математических дисциплин.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

1-тарау. Кіріспе
1. "Кадрлар даярлау жүйесін жаңғыртуда мемлекеттік саясаттың және әлемдік үрдістердің аясында өзгерістерді басқару" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының басшыларына арналған.
2. Осы білім беру Бағдарламасы ТжКБ жүйесін жаңғырту аясында жаңа реформа мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруды белсенді жәрдемдесуге, онда ықпалдасуға болып жатқан өзгерістерді түсінуге және қарауға қабілеті бар ТжКБ ұйымдарының басшыларына арналған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты әлемдік үдерістер және кадрларды даярлау жүйесін жаңғырту жөніндегі мемлекеттік саясат аясында инновация және эксперимент режимінде ТжКБ ұйымдарын басқаруға басшыларды даярлау болып табылады.
4. Бағдарламасының мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталды:
1) Қазақстандағы және әлемдегі кәсіптік білім берудің заманауи үрдістерімен және даму стратегияларымен танысуға; кәсіптік білімді ұйымдастыру үлгілерімен және сапасын бағалау құралдарымен танысуға;
2) жоғары білікті кадрларды даярлау жүйесін жаңғыртудың басты бағыттары және келелі мәселелерінің сипаты жөніндегі түсінігін; техникалық және кәсіптік білім беруді инновациялық қайта өңдеу саласындағы қазіргі қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің және бағдарламалық құжаттардың негізгі идеялары жөніндегі түсінігін тереңдетуге;
3) 21-ғасырдағы маманға қойылатын талаптарды; заманауи ғылым және тәжірибе талаптарының контексінде оларды даярлау үдерісінің ерекшеліктерін; оқу процесіндегі оқытушының және студенттің рөлінің өзгеруін талдауға;
4) ТжКБ ұйымының инновациялық дамуына бағдарланған ішкі және сыртқы саясаттың басты бағыттарын айқындауға;
5) білім беру процесін ұлттық және салалық біліктілік шеңберлерінің, кәсіби стандарттардың және жаңа буынның білім беру бағдарламаларының талаптарының негізінде жобалаудың ерекшеліктерін; жаңа форматтағы оқытушыларға қойылатын талаптарды, оның қызметінің және кәсіптік дамуының табысты болуының критерилерін және шарттарын ұғынуға;
6) болашақ маманға қойылатын заманауи талаптар контексінде ТжКБ ұйымдағы эксперименталдық білім беру процесін жобалау, ұйымдастыру, басқару және сапасын бағалау саласындағы өзінің кәсіби білігін және дағдыларын; үздіксіз кәсіби даму үшін өзін өзі бағалау және рефлексия дағдыларын жетілдіруге;
7) құзіреттілікке негізделген кәсіптік білімнің артықшылықтарын; өз тәжірибесінде басқаруға арналған заманауи тәсілдемелерді қолдану мүмкіндіктерін; өзінің кәсіптік қызметін жетілдіруге және ТжКБ ұйымы өмірін жандандыруға қажеттібар потенциалын және ресурстарын, негізгі кәсіптік құзіреттердің қалыптасу деңгейін бағалауға

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Управление изменениями в контексте мировых тенденций и государственной политики модернизации системы подготовки кадров" (далее - Программа) предназначена для обучения руководителей технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная программа направлена на обучение руководителей организаций системы ТиПО, способных воспринимать и понимать происходящие изменения, быть вовлеченными в них, активно содействовать реализации целей и задач новых реформ в рамках модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью программы является подготовка руководителей к управлению организаций ТиПО в режиме инновации и эксперимента в контексте мировых тенденций и государственной политики по модернизации системы подготовки кадров.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) ознакомиться с современными тенденциями и стратегиями развития профессионального образования в Казахстане и мире; с моделями организации и инструментами оценивания качества профессионального образования;
2) углубить понимание характера проблем и основных направлений модернизации системы подготовки высококвалифицированных кадров; ключевых идей современных нормативных правовых актов и программных документов в области инновационного преобразования технического и профессионального образования;
3) анализировать требования к специалисту 21 века; особенности процесса его подготовки в контексте современных требований науки и практики; изменение роли преподавателя и студента в учебном процессе;
4) определять основные направления внутренней и внешней политики, ориентированной на инновационное развитие организаций ТиПО;
5) осмыслить особенности проектирования образовательного процесса в режиме инновации и эксперимента на основе требований национальной и отраслевой рамки квалификаций, профессиональных стандартов и образовательных программ нового поколения; требования к преподавателю новой формации, критерии и условия успешности его деятельности и профессионального развития;
6) совершенствовать собственные профессиональные умения и навыки в области проектирования, организации, управления и оценивания качества экспериментального образовательного процесса в организациях ТиПО в контексте современных требований к будущему специалисту; навыки рефлексии и самооценки для непрерывного профессионального развития;
7) оценивать достоинства профессионального образования, основанного на компетенциях; возможность применения современных подходов к управлению в собственной практике; уровень сформированности основных профессиональных компетенций, имеющийся потенциал и ресурсы для совершенствования собственной профессиональной деятельности и жизнедеятельности организаций ТиПО;

8) мамандық бейініне сәйкес ғылымның және тәжірибенің озық жетістіктерін тәжірибеге енгізу негізінде студенттерді оқытудың инновациялық және эксперименталдық үдерісін; қолда бар сұраныстарды, ресурстарды және мүмкіншіліктерді талдау және бағалау негізінде ТжКБ ұйымының инженерлік-педагогикалық ұжымының үздіксіз кәсіби дамуының траекториясын жобалауға;
9) ТжКБ ұйымын басқарудағы өзіндік тәжірибесінде инновацияларды жобалау және жүзеге асыру жөніндегі негізгі жеке және кәсіби құзыреттердідамытуға;жүйелік өзгерістерді жүзеге асыруда көшбасшылық, автономдық, бастамашылдық және жауапкершілік;сыни тұрғысынан ұғыну, кәсіби және академиялық ортада инновациялық педагогикалық идеяларды талқылауға және таратуға даярлық;
10) өзінің колледжінде инновациялық өзгерулер үдерісін оқу барысында алған білімінің, білігінің, дағдысының және оқу барысында әзірленген басқарудың заманауи дайын "өнімін" қолдану арқылы іске қосу, үйлестіру және қолдау көрсету.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін:
1) кадрларды даярлау жүйесінің және білім берудің жаңа парадигмасының контексінде кәсіптік білімнің дамуының әлемдік үрдістерін; қолданыстағы нормативтік-құқықтық және бағдарламалық құжаттар контексінде ТжКБ жүйесін жаңғырту бойынша басты бағыттарын және мемлекеттік саясат стратегияларын; ересек білім алушыларды оқыту, ынталандыру және дамыту саласындағы ғылымның және тәжірибенің заманауи концепцияларын, теорияларын, жетістіктерін; құзыреттілік тәсілдеме, модульдік технологиялар және тұлғаға бағдарланған оқыту негізіндегі білім беру бағдарламаларын енгізу жөніндегі эксперименталдық қызметті жобалау және ұйымдастыру ерекшеліктерін; ТжКБ ұйымында инновациялық өзгерістерді басқару бойынша өзінің орнын, рөлін және мүмкіндіктерін біледі;
2) қажеттіліктерді анықтау және ынталандыру мен өзін-өзі ынталандыру құралдарын қолдану жөніндегі; білім беру процесін ұйымдастыруға қойылатын өзгеріп отырын талаптарға сәйкес ТжКБ ұйымын инженерлік-педагогикалық құрамының кәсіптік-тұлғалық дамуы үшін шарттарды жобалау жөніндегі; эксперименталдық қызметті талдау, жоспарлау, ұйымдастыру функцияларын атқару жөніндегі; заманауи тәсілдемелер және технологиялар негізінде білім беру бағдарламаларының және олардың нәтижелерінің сапаларын жоспарлау, ұйымдастыру және бағалау жөніндегі; сыртқы ресурстарды және мүмкіншіліктерді тарту; заманауи диагностика, бағалау және рефлексия құралдарын қолдана отырып, өзінің кәсіби дамуының траекториясын жобалау және басқару жөніндегі білік және дағды;

8) проектировать инновационный и экспериментальный процесс обучения студентов в организациях ТиПО на основе внедрения в практику передовых достижений науки и практики в соответствии с профилем специальностей; траекторию непрерывного профессионального развития инженерно - педагогического коллектива организаций ТиПО на основе анализа и оценивания имеющихся потребностей, ресурсов и возможностей;
9) развивать ключевые личностные и профессиональные компетенции в области проектирования и реализации инноваций в собственной практике управления организацией ТиПО; лидерство, автономию, инициативу и ответственность в осуществлении системных изменений; критическое осмысление, готовность к обсуждению и трансляции инновационных педагогических идей в профессиональной и академической среде;
10) запустить, координировать и поддерживать процесс инновационных преобразований в собственном колледже посредством использования приобретенных знаний, умений, навыков и готовых современных управленческих "продуктов", разработанных в процессе обучения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса:
1) знания мировых тенденций развития профессионального образования в контексте новой парадигмы образования и системы подготовки кадров; основных направлений и стратегий государственной политики по модернизации системы ТиПО в контексте действующих нормативно - правовых и программных документов; современных концепций, теорий, достижений науки и практики в области обучения, мотивации и развития взрослых обучающихся; особенностей проектирования и организации экспериментальной деятельности по внедрению образовательных программ на основе компетентностного подхода, технологий модульного и личностно - ориентированного обучения; собственного места, роли и возможностей по управлению инновационными преобразованиями в организации ТиПО;
2) умения и навыки определять потребности и применять инструменты мотивации и самомотивации; проектировать условия для профессионально-личностного развития инженерно-педагогического состава организаций ТиПО, соответствии с изменяющимися требованиями к организации образовательного процесса; выполнять функции анализа, планирования, организации экспериментальной деятельности; планировать, организовывать и оценивать качество реализации образовательных программ и их результатов на основе современных подходов и технологий; привлекать внешние ресурсы и возможности; проектировать и управлять траекторией собственного профессионального развития, используя современные инструменты диагностики, оценивания и рефлексии;

3) еңбек нарығының талаптарына сәйкес мамандарды даярлаудағы ғылымның және тәжірбиенің заманауи жетістіктерінің негізінде эксперименталдық қызметін жоспарлау, ұйымдастыру және мониторинг саласындағыжеке және кәсіби құзыреттер; өзінің әріптестерінің академиялық және кәсіби ортасында инновациялық педагогикалық идеяларды таратуға даярлық; жалпы адамзаттық рухани құндылықтарға және заманауи педагогикалық идеалдарға, концепцияларға, теорияларға және оқытудағы тәсілдемелерге бейілділік; өзінің тәжірибесінде және ТжКБ ұйымының тәжірибесінде инновацияларды жүзеге асыру процесінде көшбасшылық, автономдық, бастамашылдықсыни тұрғысынан ұғыну және жауапкершілік.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Біліктілік арттыру бағдарламасы ТжКБ ұйымы деңгейінде оқу процесін инновациялық өзгертуге басшылардың даярлығын қалыптастыруда жүйелілікті және кешенділікті қамтамасыз ету жөніндегі тапсырмаларды шешуге арналған 3 модульден құралған:
1) кадрларды даярлау жүйесін жаңғырту жағдайындағы техникалық және кәсіптік білімнің жаңа парадигмасы және даму стратегиясы;
2) инновациялық дамуға бағдарланаған ТжКБ ұйымының ішкі және сыртқы саясатын жүзеге асырудың негізгі бағыттары және механизмдері;
3) ТжКБ ұйымы деңгейінде эксперименталдық қызметті жоспарлау, ұйымдастыру және тиімділігінің мониторингі.
7. "Кадрларды даярлау жүйесін жаңғырту жағдайындағы техникалық және кәсіптік білімнің жаңа парадигмасы және даму стратегиясы" модулікелесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"ТжКБ дамуының стратегиясы және мемлекеттік саясаты;ТжКБ инфрақұрылымы және жаңа білім беру үлгісі";
"ТжКБ дамуының басым бағыттары";
"ТжКБ жаңғыртудың нормативтік-құқықтық қамтамасыз етілуі";
"Біліктілік деңгейін бағалаудың жаңа жүйесі (сертификаттау)";
"Кадрларды даярлауға инновациялық тәсілдемелер";
"Ұлттық біліктілік жүйесі";
"Кәсіби стандарттарды және білім беру бағдарламаларын әзірлеу әдістемесі";
"ТжКБ ұйымының оқу жоспарының үлгісі".
8. "Инновациялық дамуға бағдарланаған ТжКБ ұйымының ішкі және сыртқы саясатын жүзеге асырудың негізгі бағыттары және механизмдері" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"21-ғасырдың менеджері";
"Тайм-менеджмент";
"Адамиресурстардыдамыту";
"Жанжалдарды (конфликт) басқару";
"Басқарустильдері";
"Басқаруқызметініңтабыстылығыныңфакторлары";
"Әлеуметтік серіктестікке және еңбек нарығына бағдарланған сыртқы саясат".
9. "ТжКБ ұйымының деңгейінде инновациялық жәнеэксперименталдық қызметті жоспарлау, ұйымдастыру және тиімділігінің мониторингі" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"Инновациялық менеджмент";
"Қолданыстағы НҚА негізінде эксперименталдық және инновациялық қызметті жүзеге асыру шеңберінде ТжКБ-дегі оқу-әдістемелік құжаттарды әзірлеу";
"ТжКБ ұйымының инновациялық дамуына бағдарланған ішкі саясат";
"ТжКБ ұйымының стратегиялық жоспарының негізгі аспектілері жобалау технологиясы".
"Инновациялық және эксперименталдық қызметті бағалау және мониторингтеу".

3) личностные и профессиональные компетенции в области выполнения анализа, планирования, организации и мониторинга экспериментальной деятельности на основе современных достижений науки и практики подготовки специалиста в соответствии с требованиями рынка труда; готовность к трансляции инновационных педагогических идей в академической и профессиональной среде своих коллег; приверженность к общечеловеческим духовным ценностям и современным педагогическим идеалам, концепциям, теориям и подходам к обучению; лидерство, автономия, инициатива, критическое осмысление и ответственность в процессе реализации инноваций в собственной практике и практике организаций ТиПО.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа повышения квалификации включает в себя 3 модуля, которые призваны решить задачи по обеспечению системности и комплексности в формировании готовности руководителей к инновационным преобразованиям образовательного процесса на уровне организаций ТиПО:
1) новая парадигма и стратегия развития технического и профессионального образования в условиях модернизации системы подготовки кадров;
2) основные направления и механизмы реализации внутренней и внешней политики организаций ТиПО, ориентированного на инновационное развитие;
3) планирование, организация и мониторинг эффективности экспериментальной деятельности на уровне организаций ТиПО.
7. Модуль "Новая парадигма и стратегия развития технического и профессионального образования в условиях модернизации системы подготовки кадров" включает в себя изучение следующих тем:
"Государственная политика и стратегия развития ТиПО; новая образовательная модель и инфраструктура ТиПО";
"Приоритетные направления развития ТиПО";
"Нормативно правовое обеспечение модернизации ТиПО";
"Новая система оценки уровня квалификаций (сертификация)";
"Инновационные подходы к подготовке кадров";
"Национальная система квалификаций";
"Методика разработки профессиональных стандартов и образовательных программ";
"Модель учебного плана организации технического и профессионального образования".
8. Модуль "Основные направления и механизмы реализации внутренней и внешней политики организаций ТиПО, ориентированного на инновационное развитие" включает в себя изучение следующих тем:
"Менеджер 21 века";
"Тайм-менеджмент";
"Развитие человеческих ресурсов";
"Управление конфликтами";
"Стили управления";
"Факторы успешности управленческой деятельности";
"Внешняя политика, ориентированная на социальное партнерство и рынок труда".
9. Модуль "Планирование, организация и мониторинг эффективности инновационной и экспериментальной деятельности организаций ТиПО" включает в себя изучение следующих тем:
"Инновационный менеджмент";
"Разработка учебно - методической документации в ТиПО в рамках реализации инновационной и экспериментальной деятельности на основе действующих НПА";
"Внутренняя политика, ориентированная на инновационное развитие организаций ТиПО";
"Ключевые аспекты стратегического плана организаций ТиПО; технология проектирования";
"Мониторинг и оценивание инновационной и экспериментальной деятельности".

5-тарау. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
10. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-ші қосымшасына сәйкес 36 сағаттық курстың оқу-тақырыптықжоспарына сай ұйымдастырылады.
11. Білім беру процесін жақсарту үшін Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыруда әр түрлі технологиялар, нысандар, тәсілдер, оқыту әдістер мен тексерулер, сондай ақ қашықтан оқыту таңдалады.
12. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту және бағалау процесін интеграциялауға негізделген жүйе болып табылады. Бағалау жүйесі оқу процесіне құзіреттілік, тұлғалық-бағдарланған және сыни-бағдарланған тәсілдемелерінің және бағалаудың екі аспектісінің тіркесінің негізінде құрылады: оқыту үшін бағалау (формативтікбағалау) және оқытуды бағалау (суммативтікбағалау.
13. Бағдарлама бойынша бағалау үдерісіне тыңдаушылардың өздері, бағдарламаның тренерлері тартылады, сонымен қатар тыңдаушының жұмыс орнындағы әріптестері және басшылары және де сондай ақ мекемелердің, өндірістің мамандары және басқалар тартылады.
14. Бағдарламада бағалау Ұлттық біліктілік шеңберінің логикасымен берілген басты 3 критерийдің негізінде жүргізіледі:
1) оқыту бағдарламасының басты идеяларын білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби тәжірибесінде жаңа білімді қолдану бойынша білік және дағды;
3) басты жеке және кәсіби құзыреттер.
15. Қорытынды нәтиже болып студенттерді оқытуды жоспарлау және ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдемелер мен технологияларды практикада тыңдаушының білімі, түсінігі және білігін қолдану, және де Ұлттық біліктілік шеңберінің талаптарына сәйкес келетін басты кәсіби және жеке құзыреттіліктері, сонымен қатар бағдарламадан шығарда тыңдаушылардың дайындаған есебі және оқыту нәтижелерінің қорытынды бағасы арқылы бағалануы болып табылады.
16. Тыңдаушының есебі және қорытынды бағасы бағалаудың басты үш критерийіне тыңдаушының сәйкес келетіндігін растаушы болып табылады.
17. Оқу жоспарларының және Бағдарламалардың мазмұнына еңбек нарығының талаптарына және педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру сұранысына қарай қосымшалар және өзгерістер енгізілуі мүмкін. Инженерлік-педагогикалық кадрлардың және/немес ТжКБ жүйесі ұйымдарының сұраныстарына сәйкес Бағдарламаның мазмұны Бағдарламаны меңгеруге бөлінген оқу уақытының жиынтық көлемін сақтаған кезде модульдер үшін оқу уақыты көлемін 25% дейін өзгертуге болады.
6-тарау. Білім беру үдерісін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру процесі интерактивті оқыту әдістері: кейс-стади, дискуссия, мозговой штурм, рөлдік ойын, жоба әдісі, проблемалықәдіс, ситуациялықміндеттер, кері байланыс, рефлексия жәнет.б. қамтиды.

Глава 5. Организация образовательного процесса
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 часов согласно приложению 1 к Программе.
11. При организации образовательного процесса по Программе для улучшения образовательного процесса выбираются различные технологии, формы, подходы, методы обучения и контроля, в том числе дистанционное обучение.
12. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы представляет собой систему, основанную на интеграции процессов обучения и оценки. Система оценки строится на основе компетентностного, личностно-ориентированного и критериально-ориентированного подходов к процессу обучения и сочетании двух аспектов оценивания: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
13. К процессу оценки по программе привлекаются сами слушатели, тренеры программы, а также могут привлекаться руководители и коллеги слушателей на рабочем месте, а также специалисты организаций, производства и другие.
14. Оценка в программе осуществляется на основе 3-х ключевых критериев, заданных логикой Национальной рамки квалификаций:
1) знание и понимание ключевых идей Программы обучения;
2) умения и навыки применения новых знаний в собственной профессиональной деятельности;
3) ключевые личностные и профессиональные компетенции.
15. Итоговый результат, которым является знание, понимание и умение слушателя применять на практике инновационные подходы и технологии в планировании и организации обучения студентов, а также ключевые профессиональные и личностные компетенции на уровне, соответствующем требованиям Национальной рамки квалификаций, оценивается на выходе из программы посредством составления слушателем отчета и итоговой оценки результатов обучения.
16. Отчет слушателя и итоговая оценка являются подтверждением соответствия слушателя трем ключевым критериям оценивания.
17. В зависимости от требований рынка труда и потребностей в повышении квалификации педагогических кадров в содержание учебного плана и Программы могут вноситься изменения и дополнения, в том числе по результатам анкетирование слушателей на входе/выходе. В соответствии с потребностями инженерно - педагогических кадров и/или организаций системы ТиПО содержание Программы может изменяться до 25 % объема учебного времени для модулей при сохранении суммарного объема учебного времени, отведенных на освоение Программы.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: кейс - стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь, рефлексия и т.д.

19. Білім беру процесі күндізгі (теоретикалық и практикалық) және/немесе қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын үйлестіреді. Интерактивті оқыту әдістерін және заманауи білім беру технологияларын пайдалану арқылы біліктілікті арттырудың модульді-құзыреттілік моделіне Бағдарламаның бағдарлануы қызметтік тәсілді бағамдайды.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
20. Тыңдаушыларың кәсіби құзіреттіліктерін жинақталу деңгейін анықтау үшін бағалау шкаласы мен бағдарлама мазмұнының игерілу параметрлері құрастырылады.
21. Бес балдық жүйе бойынша бағалау шкаласы:
1) "5" балы тыңдаушы бағдарламаның барлық материалын жетік меңгерген, оны өте жақсы түсінеді және нықты игерген жағдайда қойылады. Сұрақтарға (бағдарлама аясындағы) дұрыс, саналы және сенімді жауап береді. Әр түрлі тәжірбиелік тапсырмаларда алынған білімдерін өздігінше қолдана алады. Білікті үздік игерген;

19. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных (теоретических и практических) и/или дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателей. Ориентация Программы на модульно-компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
20. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются шкала оценок и параметры усвоения содержания программы.
21. Шкала оценок по пятибалльной системе:
1) балл "5" ставится в том случае, когда слушатель исчерпывающе знает весь программный материал, отлично понимает и прочно усвоил его. На вопросы (в пределах программы) дает правильные, сознательные и уверенные ответы. В различных практических заданиях умеет самостоятельно пользоваться полученными знаниями. Владеет умением в совершенстве;

2) "4" балы тыңдаушы бағдарламамен талап етілетін материалды үлкен деңгейде игерген, оны жақсы түсінеді және нықты игерген жағдайда қойылады. Сұрақтарға (бағдарлама аясындағы) қиналмай жауап береді. Алған білімін тәжірибелік тапсырмаларда қолдана алады. Аздаған қателіктер жібереді. Білікті орташа деңгейде игерген;
3) "3" балы тыңдаушы бағдарламаның негізгі оқу материалдарының керегін таба алған жағдайда қойылады. Тәжірибеде білік және дағдысын қолдану кезінде кейбір қиыншылықтарды сезінеді және оларды тренердің аздаған көмегімен еңсереді. Материалды мазмұндағанда қателіктер жібереді және білім мен білікті жалпы түрде игерген;

2) балл "4" ставится в том случае, когда слушатель знает в большей степени требуемый программой материал, хорошо понимает и прочно усвоил его. На вопросы (в пределах программы) отвечает без затруднений. Умеет применять полученные знания в практических заданиях. Допускает только незначительные ошибки. Средний уровень владение умением;
3) балл "3" ставится в том случае, когда слушатели обнаруживает знание основного программного учебного материала. При применении знаний и умений на практике испытывает некоторые затруднения и преодолевает их с небольшой помощью тренера. Допускает ошибки при изложении материала и владеет знаниями и умениями в общем виде;

1-тарау. Кіріспе
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жаңа формациядағы педагогі" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Осы білім беру Бағдарламасы ТжКБ жүйесін жаңғырту аясында жаңа реформа мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруды белсенді жәрдемдесуге, онда ықпалдасуға болып жатқан өзгерістерді түсінуге және қарауға қабілеті бар ТжКБ ұйымдарының оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламасының мақсаты Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесі үшін жаңа форматтағы оқытушыларды және өндірістік оқыту шеберлерін даярлау болып табылады.
4. Бағдарламасының мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталды:
1) ТжКБ оқытушыларының және өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби қабілеттілігін және кәсіби дамуын қолдау және жаңа парадигмаға сәйкес оқуына жағдай жасау – "Барлық өмір кезеңінде білім алу";
2) заманауи қазақстандық және әлемдік педагогикалық тәжірибені ескере отырып ТжКБ оқытушыларының және өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби деңгейін арттыру;
3) өндірістің және педагогикалық тәжірибенің үздіксіз қарым қатынасының негізінде оқытушылардың және өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби ұтқырлығын дамыту.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін:
1) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жоғарғы білікті оқытушылары және өндірістік оқыту шеберлері.
2) еліміздің дамып келе жатқан экономикасының сұранысына және еңбек нарығының талаптарына оқытушылардың және өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби деңгейінің сайма-сайлығы.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. ТжКБ ұйымдарының оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру Бағдарламасы басымды екі компоненті бойынша оқытуға бағытталған - өндірістік және педагогикалық.
7. Тыңдаушылардың кәсіби білімін, машығын және дағдысын құру үшін осы Бағдарлама бектілген мақсаттар мен міндеттерге сәйкес келесі 7 модульді игеруді қарастырады:
1) кәсіп/мамандық бойынша жұмысшы біліктілігін алу/растау;
2) кәсіпорындағы машықтану;
3) ТжКБ жаңа парадигмасы және даму стратегиясы;
4) техникалық және кәсіптік білімді нормативтік, бағдарламалық және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Педагог новой формации системы технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная Программа направлена на обучение преподавателей и мастеров производственного обучения организаций системы ТиПО, способных воспринимать и понимать происходящие изменения, быть вовлеченными в них, активно содействовать реализации целей и задач новых реформ в рамках модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является подготовка преподавателей и мастеров производственного обучения новой формации для системы технического и профессионального образования Республики Казахстан.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) поддержка профессиональной состоятельности и профессионального развития преподавателей и мастеров производственного обучения ТиПО и создание условий для обучения в соответствии с новой парадигмой - "Обучение на протяжении всей жизни";
2) повышение профессионального уровня преподавателей и мастеров производственного обучения ТиПО, с учетом современного казахстанского и международного педагогического опыта;
3) развитие профессиональной мобильности преподавателей и мастеров производственного обучения на основе непрерывной связи между педагогической практикой и производством.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса:
1) высококвалифицированные преподаватели и мастера производственного обучения системы технического и профессионального образования Республики Казахстан.
2) адекватность профессионального уровня преподавателей и мастеров производственного обучения потребностям развивающейся экономики страны и требованиями рынка труда.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа повышения квалификации для преподавателей и мастеров производственного обучения организаций ТиПО направлена на обучение по двум ключевым компонентам - производственное и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с обозначенными целями и задачами, данная Программа предусматривает освоение следующих 7 модулей:
1) получение/подтверждение рабочей квалификации по профессии/специальности;
2) стажировка на предприятии;
3) новая парадигма и стратегия развития технического и профессионального образования;
4) нормативное, программное и учебно-методическое сопровождение технического и профессионального образования;

5) функционалдық АКТ-құзыреттілік;
6) кәсіптік педагогика және психология негіздері;
7) ТжКБ білім беруді жоспарлауға және ұйымдастыруға заманауи тәсілдемелер;
8. "Кәсіп/мамандық бойынша жұмысшы біліктілігін алу/растау" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"Техникалық қауіпсіздік, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары";.
"Жұмысшының қызметін реттейтін нормативтік- құқықтық актілермен танысу";
"Өндірістік бөлімнің наряд-тапсырмасы";
"Еңбек дағдыларын қалыптастырудың механизмдері; өзінің шеберлігін жетілдіру";
"Өндірістің технологиялық процестерін зерттеу";
"Жұмысшы біліктілік бойынша еңбек функцияларының тізімі; шәкірттік;. кәсіпорыннан тағайындалған тәлімгермен жұмыс жасау";
"Жұмыс орнында технологиялық операцияларды орындау (орындалатын операциялар түрлері);. нәтижені бақылау және бағалау".
9. "Кәсіпорындағы машықтану" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"Техникалық қауіпсіздік, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары";
"Маманның қызметін реттейтін нормативтік- құқықтық актілермен жұмыс жасау";
"Өндірістік бөлімнің наряд-тапсырмасы";
"Еңбек дағдыларын қалыптастырудың механизмдері. Өзінің шеберлігін жетілдіру";
"Өндірістің технологиялық процестерін зерделеу";
"Маманның біліктілігі бойынша еңбек функцияларының тізімі";
"Заманауи маманға қойылатын заманауи кәсіпорынның, ұйымның және мекеменің талаптарын талдау".
10. "ТжКБ жаңа парадигмасы және даму стратегиясы" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"Техникалық және кәсіптік білімнің мемлекеттік саясаты және даму стратегиясы. Кіріспе. ТжКБ жаңа оқу үлгісі және инфроқұрылымы";
"ТжКБ дамуының басым бағыттары. ТжКБ жаңғырту бойынша стратегиялық құжаттар";
"Шетелдік білім жүйесінің дамуының негізгі үрдістері";
"Кадрларды даярлауға инновациялық тәсілдемелер, әдістер және оқыту технологиялары";
"Құзыреттілік негізіндегі кәсіптік білім";
"Әлемдік тәжірибе: кәсіптік дуальдық оқыту. Әлеуметтік серіктестік".
"Ұлттық біліктілік жүйесі".
11. "Техникалық және кәсіптік білімді нормативтік, бағдарламалық және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"ТжКБ мазмұнын айқындайтын негізгі нормативтік құқықтық актілер";
"ТжКБ жүйесінде қызметті жоспарлаудың заңдық негіздері";
"ТжКБ жүйесіндегі ұлттық біліктілік шеңберінің, салалық біліктілік шеңберінің рөлі; кәсіби стандарттар";
"Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары";
"Қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер негізінде ТжКБ инновациялық үдерістерін оқу-әдістемелік алып жүруді әзірлеу ережесі".

5) функциональная ИКТ - компетентность;
6) основы профессиональной педагогики и психологии;
7) современные подходы к планированию и организации обучения в учебных заведениях системы технического и профессионального образования;
8. Модуль "Получение/подтверждение рабочей квалификации по профессии/специальности" включает в себя изучение следующих тем:
"Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии противопожарной безопасности";
"Ознакомление с нормативной и технической документацией, регламентирующая деятельность рабочего";
"Наряд-задания производственного подразделения";
"Механизм формирования трудовых навыков; совершенствование собственного мастерства";
"Изучение технологических процессов производства";
"Перечень трудовых функций по рабочей квалификации; ученичество; работа с наставником от предприятия";
"Выполнение технологической операций на рабочем месте (виды выполняемой операции); контроль и оценку результатов";
9. Модуль "Стажировка на предприятии" включает в себя изучение следующих тем:
"Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии противопожарной безопасности";
"Работа с нормативной и технической документацией, регламентирующая деятельность специалиста";
"Наряд - задания производственного подразделения";
"Механизм формирования трудовых навыков; совершенствование собственного мастерства";
"Изучение технологических процессов производства";
"Перечень трудовых функций по квалификации специалиста";
"Анализ требований современного предприятия, организации или учреждения к современному специалисту".
10. Модуль "Новая парадигма и стратегия развития технического и профессионального образования" включает в себя изучение следующих тем:
"Государственная политика и стратегия развития технического и профессионального образования; новая образовательная модель и инфраструктура ТиПО";
"Приоритетные направления развития ТиПО; стратегические документации по модернизации ТиПО";
"Основные тенденции развития зарубежной системы образования; инновационные подходы, методы и технологии обучения к подготовке кадров";
"Профессиональное образование, основанное на компетенциях";
"Мировой опыт: дуальное профессиональное обучение; социальное партнерство";
"Национальная система квалификаций".
11. Модуль "Нормативное, программное и учебно-методическое сопровождение технического и профессионального образования" включает в себя изучение следующих тем:
"Основные нормативные правовые акты, определяющие содержание ТиПО";
"Законодательные основы проектирования деятельности в системе технического и профессионального образования";
"Роль национальной рамки квалификаций, отраслевой рамки квалификаций в системе ТиПО; профессиональные стандарты";
"Государственные общеобязательные стандарты соответствующих уровней образования";
"Правила разработки учебно-методического сопровождения инновационных процессов в ТиПО на основе действующих нормативных правовых актов".

12. Функционалдық АКТ-құзыреттілік" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"АКТ бойынша кіріспе курс; оқытудың техникалық және бағдарламалық құралдары";
"Мультимедиялық презентациялар жасау";
"Оқу процесін ұйымдастыру үшін, сабақтарды, оқу курстарын даярлау және білімін қадағалау үшін қажетті бағдарламалар пакетімен жұмыс жасау негіздері";
"Білім беру процесіндегі мобильдік, бұлттық технологиялар және әлеуметтік желілер";
"Пән бойынша оқу-әдістемелік кешенінің элементін презентациялау".
13. "Кәсіптік педагогика және психология негіздері" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"Кәсіптік білімнің психологиялық-педагогикалық негіздері";
"Кәсіптік педагогиканың негізгі санаттары; оқыту мен дамыту арақатынасының мәселелерін негізгі шешу тәселдемелері";
"Кәсіптік білімдегі құзыреттілік тәсілдеме";
"Тиімді студент. ТжКБ жүйесі түлегінің жеке басына қойылатын талаптар. ТжКБ студенттерінің психологиялық-педагогикалық жас ерекшеліктері";
"Тиімді оқытушы; тиімді оқытушының кәсіби-жеке сипаттамалары және құзыреттілігі";
"Кәсіптік білімнің сапасын бағалау. кәсіптік білімнің сапасы және оны өлшеу стандарттары";
"Оқытушының бағалау құзыреттілігі; оқытушының дамуының кәсіптік-тұлғалық дамуының жеке траекториясын жобалау".
14. "ТжКБ білім беруді жоспарлауға және ұйымдастыруға заманауи тәсілдемелер" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"ТжКБ мекемелерінде оқу процесін жоспарлау және ұйымдастыру";
"Оқытудың заманауи стратегиялары; оқытудағы және сабақ берудегі жаңа технологиялар және тәсілдемелер";
"Құзыретттілік тәсілдеме контексінде модульдік оқыту; модульдік бірліктің жобасын әзірлеуге және бағалауға қойылатын талаптар";
"Пән бойынша модульдік бірліктің жобасын әзірлеу және бағалау".
15. Бағдарламаның барлық модульдері бір логикаға, басты идеяға бірлескен бір принцип және тәсіл негізінде құрылған.
5-тарау. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
16. Оқытушылардың және өндірістік оқыту шеберлерінің Бағдарламасы келесіден тұрады: 36 және/немесе 72 сағат теориялық оқыту, кем дегенде 72 сағат өндірістік оқыту білім беру процесі Бағдарламаның 1-ші және 2-ші қосымшасына сәйкес курстың оқу-тақырыптық жоспарына сай ұйымдастырылады.
17. Білім беру процесін жақсарту үшін Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыруда әр түрлі технологиялар, нысандар, тәсілдер, оқыту әдістер мен тексерулер, сондай ақ қашықтан оқыту таңдалады.
18. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту және бағалау процесін интеграциялауға негізделген жүйе болып табылады.
Бағалау жүйесі оқу процесіне құзіреттілік, тұлғалық-бағдарланған және сыни-бағдарланған тәсілдемелерінің және бағалаудың екі аспектісінің тіркесінің негізінде құрылады: оқыту үшін бағалау (формативтік бағалау) және оқытуды бағалау (суммативтік бағалау).

12. Модуль "Функциональная ИКТ - компетентность" включает в себя изучение следующих тем:
"Вводный курс по ИКТ; технические и программные средства обучения";
"Создания мультимедийных презентаций";
"Основы работы с пакетами программ для организации учебного процесса, разработки учебных курсов, уроков, контроля знаний";
"Мобильные, облачные технологии и социальные сети в образовательном процессе";
"Презентация элемента учебно - методического комплекса по дисциплинам".
13. Модуль "Основы профессиональной педагогики и психологии" включает в себя изучение следующих тем:
"Психолого - педагогические основы профессионального образования; основные категории профессиональной педагогики";
"Основные подходы к решению проблемы соотношения обучения и развития";
"Компетентностный подход в профессиональном обучении";
"Эффективный студент; требования к личности выпускника системы ТиПО";
"Возрастные психолого-педагогические особенности студентов ТиПО";
"Эффективный преподаватель; профессионально-личностные характеристики и компетенции эффективного преподавателя";
"Оценка качества профессионального образования; качество профессионального образования и стандарты его измерения";
"Оценочная компетенция преподавателя; проектирование индивидуальной траектории профессионально - личностного развития преподавателя".
14. Модуль "Современные подходы к планированию и организации обучения в учебных заведениях системы технического и профессионального образования" включает в себя изучение следующих тем:
"Планирование и организация учебного процесса в организациях ТиПО";
"Современные стратегии обучения; новые технологии и подходы в преподавании и обучении";
"Модульное обучение в контексте компетентностного подхода; требования к разработке и оценке проекта модульной единицы";
"Разработка и оценка проекта модульной единицы по предмету".
15. Все модули Программы объединены единой логикой, ключевыми идеями, строятся на основе единых принципов и подходов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
16. Программа для преподавателей и мастеров производственного обучения состоит из 36 и/или 72 часов теоретического обучения, не менее 72 часов производственного обучения.
17. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно -тематическим планом курса, согласно приложению 1 и 2 к Программе.
18. При организации образовательного процесса по Программе для улучшения образовательного процесса выбираются различные технологии, формы, подходы, методы обучения и контроля, в том числе дистанционное обучение.

19. Бағдарлама бойынша бағалау үдерісіне тыңдаушылардың өздері, бағдарламаның тренерлері тартылады, сонымен қатар тыңдаушының жұмыс орнындағы әріптестері және басшылары және де сондай ақ мекемелердің, өндірістің мамандары және басқалар тартылады.
20. Бағдарламада бағалау Ұлттық біліктілік шеңберінің логикасымен берілген басты 3 критерийдің негізінде жүргізіледі:
1) оқыту бағдарламасының басты идеяларын білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби тәжірибесінде жаңа білімді қолдану бойынша білік және дағды;
3) басты жеке және кәсіби құзыреттер.
21. Қорытынды нәтиже болып студенттерді оқытуды жоспарлау және ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдемелер мен технологияларды практикада тыңдаушының білімі, түсінігі және білігін қолдану, және де Ұлттық біліктілік шеңберінің талаптарына сәйкес келетін басты кәсіби және жеке құзыреттіліктері, сонымен қатар бағдарламадан шығарда тыңдаушылардың дайындаған есебі және оқыту нәтижелерінің қорытынды бағасы арқылы бағалануы болып табылады.
22. Тыңдаушының есебі және қорытынды бағасы бағалаудың басты үш критерийіне тыңдаушының сәйкес келетіндігін растаушы болып табылады.
23. Оқу жоспарларының және Бағдарламалардың мазмұнына еңбек нарығының талаптарына және педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру сұранысына қарай қосымшалар және өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Инженерлік-педагогикалық кадрлардың және/немес ТжКБ жүйесі ұйымдарының сұраныстарына сәйкес Бағдарламаның мазмұны Бағдарламаны меңгеруге бөлінген оқу уақытының жиынтық көлемін сақтаған кезде модульдер үшін оқу уақыты көлемін 25% дейін өзгертуге болады.
6-тарау. Білім беру үдерісін жүзеге асыру формалары мен әдістері
24. Білім беру процесі интерактивті оқыту әдістері: кейс-стади, дискуссия, мозговой штурм, рөлдік ойын, жоба әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық міндеттер, кері байланыс, рефлексия және т.б. қамтиды.
25. Білім беру процесі күндізгі (теоретикалық и практикалық) және/немесе қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын үйлестіреді. Интерактивті оқыту әдістерін және заманауи білім беру технологияларын пайдалану арқылы біліктілікті арттырудың модульді-құзыреттілік моделіне Бағдарламаның бағдарлануы қызметтік тәсілді бағамдайды.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
26. Тыңдаушыларың кәсіби құзіреттіліктерін жинақталу деңгейін анықтау үшін бағалау шкаласы мен бағдарлама мазмұнының игерілу параметрлері құрастырылады.

19. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы представляет собой систему, основанную на интеграции процессов обучения и оценки. Система оценки строится на основе компетентностного, личностно - ориентированного и критериально - ориентированного подходов к процессу обучения и сочетании двух аспектов оценивания: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
20. К процессу оценки по программе привлекаются сами слушатели, тренеры программы, а также могут привлекаться руководители и коллеги слушателей на рабочем месте, а также специалисты организаций, производства и другие.
21. Оценка в программе осуществляется на основе 3 - х ключевых критериев, заданных логикой Национальной рамки квалификаций:
1) знание и понимание ключевых идей Программы обучения;
2) умения и навыки применения новых знаний в собственной профессиональной деятельности;
3) ключевые личностные и профессиональные компетенции.
22. Итоговый результат, которым является знание, понимание и умение слушателя применять на практике инновационные подходы и технологии в планировании и организации обучения студентов, а также ключевые профессиональные и личностные компетенции на уровне, соответствующем требованиям Национальной рамки квалификаций, оценивается на выходе из программы посредством составления слушателем отчета и итоговой оценки результатов обучения.
23. Отчет слушателя и итоговая оценка являются подтверждением соответствия слушателя трем ключевым критериям оценивания.
24. В зависимости от требований рынка труда и потребностей в повышении квалификации педагогических кадров в содержание учебного плана и Программы могут вноситься изменения и дополнения, в том числе по результатам анкетирование слушателей на входе/выходе. В соответствии с потребностями инженерно - педагогических кадров и/или организаций системы ТиПО содержание Программы может изменяться до 25 % объема учебного времени для модулей при сохранении суммарного объема учебного времени, отведенных на освоение Программы.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
25. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь, рефлексия и т.д.
26. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных (теоретических и практических) и/или дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателей. Ориентация Программы на модульно - компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения

3) "3" балы тыңдаушы бағдарламаның негізгі оқу материалдарының керегін таба алған жағдайда қойылады. Тәжірибеде білік және дағдысын қолдану кезінде кейбір қиыншылықтарды сезінеді және оларды тренердің аздаған көмегімен еңсереді. Материалды мазмұндағанда қателіктер жібереді және білім мен білікті жалпы түрде игерген;
4) "2" балы тыңдаушы бағдарламаның оқу материалдарының көп бөлігін білмейді, көбінесе тренердің бағыттаған сұрақтарына сенімсіз жауап берген жағдайда қойылады. Білім және біліктің төмен деңгейін, кей кезде ғана көрсетеді, алайда көбінесе қиыншылыққа тап болады;

3) балл "3" ставится в том случае, когда слушатели обнаруживает знание основного программного учебного материала. При применении знаний и умений на практике испытывает некоторые затруднения и преодолевает их с небольшой помощью тренера. Допускает ошибки при изложении материала и владеет знаниями и умениями в общем виде;
4) балл "2" ставится в том случае, когда слушатель обнаруживает незнание большой части программного материала, отвечает, как правило, лишь на наводящие вопросы тренера неуверенно. Низкий уровень знаний и умений, проявляется иногда, но в основном испытывает затруднения;

Ескерту. Бұйрық 15-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Дуальды оқыту жүйесі жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы оқу процесін жобалау мен ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының басшыларына арналған.
2. Бағдарлама дуальды оқыту жүйесі жағдайында оқу-тәрбие процесін жобалау мен ұйымдастыруда техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының кәсіби-басқарушылық құзыреттілігін дамытуды қарастырады.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты дуальды оқыту жүйесі жағдайында оқу-тәрбие процесін жобалау мен ұйымдастыруда ТжКБ ұйымдары басшыларының кәсіби-басқарушылық құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) дуальды оқыту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) дуальды оқытуды іске асыратын базалық ТжКБ ұйымдарының инновацияларымен танысу;
3) дуальды оқыту жүйесі жағдайында ТжКБ ұйымдары басшыларының инновациялық және кәсіби деңгейін жетілдіру;
4) дуальды оқытуда әдістемелік тұрғыдан қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
5) дуальды оқыту процесін басқару мен бақылау.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
дуальды оқытудың дәстүрлі түрлері мен әдістерін;
дуальды оқытуды іске асыру тетіктерін біледі;
2) мыналарды:
белгіленген біліктілік талаптарына сай білім алушыларды даярлауда өндіріс талаптарын ұйымдастыра;
дуальды оқытуға арналған модульдік оқу жұмыс бағдарламаларын әзірлеу үшін кәсіптік стандарттарды қолдана;
еңбек ресурстарын кәсіптік оқытуды ұйымдастыру бойынша жұмыс берушілермен тығыз байланыс жасай алады;
3) жұмыс орнында меңгерген дағдылары, дуальды оқыту жүйесінде білім алушыларды даярлау тәжірибесі арқылы кәсіптік білім беру сапасын көтеру дағдылары мен нысандарын меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;

Сноска. Приказ дополнен приложением 15 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального образования в условиях дуальной системы обучения"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального образования в условиях дуальной системы обучения" (далее - Программа) предназначена для руководителей организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа предусматривает развитие управленческой компетентности руководителей организаций ТиПО в проектировании и организации учебно-воспитательного процесса в условиях дуальной системы обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессионально-управленческой компетентности руководителей организаций ТиПО в проектировании и организации учебно-воспитательного процесса в условиях дуальной системы обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучение нормативно-правовых актов в области дуального обучения;
2) знакомство с инновациями базовых организаций ТиПО, реализующих дуальное обучение;
3) повышение инновационного и профессионального уровня руководителей организаций ТиПО в условиях дуального обучения;
4) организация методического обеспечения дуального обучения;
5) управление и контроль за процессом дуального обучения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
формы и методы дуального обучения;
механизм реализации дуального обучения;
2) умеют:
организовать производственные требования для подготовки обучающихся в соответствии с требованиями к установленной квалификации;
применять профессиональные стандарты для разработки модульных рабочих учебных программ для дуального обучения;
взаимодействовать с работодателями по организации профессионального обучения трудовых ресурсов;
3) владеют навыками и формами повышения качества профессионального образования посредством предоставления опыта подготовки обучающихся в системе дуального обучения, навыками обучения на рабочем месте.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческой;
3) психолого-педагогической;
4) содержательной;

Ескерту. Бұйрық 16-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының экология мамандықтары бойынша түлектеріне "таза өндірісті" енгізу әдіснамасын оқытудың инновациялық әдістері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының экология саласында арнайы пәндер оқытушыларын және өндірістік оқыту шеберлерін оқытуға арналған.
2. Бағдарлама "таза технологияларды" енгізу бойынша өзекті құзыреттілікті қалыптастыруға, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру бойынша қажетті білім көлеміне және Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ЭЫДҰ) елдерінде "таза технологияларды" енгізетін инженерлерді оқытудың норвегтік әдістемесін табысты сынақтан өткізу нәтижелеріне бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты кластерлік тәсіл негізінде экология саласында арнайы пәндер оқытушыларының және өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру, "таза өндірісті" енгізу әдістемесі бойынша олардың арнайы құзыреттіліктерін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын зерттеу, экологиялық занңаманың негіздерін зерттеу;
2) саланың өндірістік озық мамандарын кәсіби даярлау үшін арнайы пәндер оқытушыларына және өндірістік оқыту шеберлеріне қажетті кәсіби салада психологиялық-педагогикалық құзыреттіліктерді арттыру;
3) кәсіпорындардың өндірістік ортасына ену, кәсіпорындарда замануи инновациялық технологиялармен жұмыс және жекелеген білім салаларында тыңдаушылардың кәсібилігін етілдіру;
4) ТжКБ оқу орындарында инновациялық білім беру технологиясын пайдалану бойынша икемділікті қалыптастыру, оқу процессінде ақпараттық-коммуникациялық технология бойынша құзыреттілікті қалыптастыру (бұдан әрі - АКТ).
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс аяқталғаннан тындаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын және ТжКБ ұйымдарын дамыту бойынша нормативтік құқықтық актілердің тұжырымдамалық негіздерін;
Қазақстан Республикасы экология заңнамасының негізгі талаптарын;
саладағы "таза өндірісті" енгізу әдіснамасының тұжырымдамалық негіздерін;
"таза өндірісті" енгізу бойынша жобалауды басқару қағидаттарын және енгізу оқытудың инновациялық педагогикалық технологиясының әдіснамасын;
ТжКБ ұйымдарында педагогті кәсіби дамытуды психологиялық педагогикалық колдаудың заманауи әдістерін біледі;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 16 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные методы обучения выпускников организаций технического и профессионального образования по экологическим специальностям методологии внедрения "чистого производства"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные методы обучения выпускников организаций технического и профессионального образования по экологическим специальностям методологии внедрения "чистого производства" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в сфере экологии технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на обучение по организации учебно-воспитательного процесса, формирование ключевых компетенций по внедрению "чистых технологий" и построен на результатах успешного апробирования норвежских методик обучения инженеров внедрения "чистых технологий" в странах Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение квалификации преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в сфере экологии на основе кластерного подхода, повышение их специальных компетенций по методологии внедрения "чистого производства" с применением инновационных методов обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления модернизации системы ТиПО, изучить основы экологического законодательства;
2) повысить психолого-педагогические компетенции в профессиональной области, необходимые преподавателям специальных дисциплин и мастерам производственного обучения для подготовки профессионально успешных специалистов отрасли;
3) погрузиться в производственную среду предприятия, работа с современными инновационными технологиями на предприятиях и повысить профессионализм слушателей в отдельных областях специальности;
4) сформировать умение по использованию инновационных образовательных технологий в организации ТиПО, компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе (далее - ИКТ);
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления модернизации системы ТиПО и концептуальные основы нормативно-правовых актов по развитию организаций ТиПО;
основные требования законодательства Республики Казахстан в области экологии;
концептуальные основы методологии внедрения "чистого производства" в отрасль;
принципы управления проектом и инновационные педагогические технологии обучения методологии по внедрению "чистого производства";
современные подходы психолого-педагогического сопровождения профессионального развития педагога в организациях ТиПО;

2) мыналарды:
"таза өндірістік" қағидаттарын енгізу бойынша жобаларды басқаруды;
"таза өндірістік" қағидаттарының стратегиясын әзірлеуді;
"таза өндірісті" енгізу бойынша бизнес-жоспарды әзірлеуді;
кәсіпорындарда заманауи инновациялық технологияны;
экологиялық мамандықтар бойынша мамандарды даярлаудың тиімділігін арттыру және жетілдіру жөніндегі ұсынымдар әзірлеуді қолдана алады;
3) мыналарды:
заманауи тәсіл тұрғысында білім алу принциптерін;
саланың өндірістік озық мамандарын кәсіби даярлау үшін психологиялық-педагогикалық құзыреттіліктерді;
ТжКБ ұйымдарының оқу-тәрбие процесінде тренинг, коуч-сессиялар, шеберлік сыныптар элементтерін және басқа инновациялық педагогикалық технологияларды қолдану дағдыларын;
педагогикалық қызметті қарқындату жағдайларында заманауи АКТ технологияларды;
салада "таза өндірісті" енгізу әдіснамасын оқытудың шағын-сабақтары таныстырылымының дағдыларын меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны 2 есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсырмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін жүзеге асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық
және кәсіптік білім беру
ұйымдарының экология
мамандықтары бойынша
түлектеріне "таза өндірісті"
енгізу әдіснамасын оқытудың
инновациялық әдістері" білім
беру бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
Көшпелі практикалық сабақ
Шағын-сабақты қорғау
Жобалық қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
4
6
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саясат пен даму стратегиясының негізгі бағыттары
2
4
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
2
4
10
2.1
Оқыту мен тәрбиелеудің заманауи теорияларының тұжырымдамалық негізі
2
2
2.2
ТжКБ ұйымдарының тиімділігін арттыру және оқитындарды ыңталандыру.
2
2
4
2.3
ТжКБ оқитындардың девианттық мінез-құлқының педагогикасы мен психологиясының негіздері
2
2
4
3
Мазмұндық модуль
1 0
10
8
2
2
6
2
2
42
3.1
"Таза өндірістің" тұжырымдамалық негіздері. Қоршаған ортаның ластауын төмендету әдістері.
Қоршаған ортаны қорғау, "таза өндіріс" негізгі түсініктерінің мәні
Табиғат қорғау шараларын дамытудағы негізгі кезеңдер. "Таза өндіріс" қағидаттарының мазмұны. Ластауды болдырмау стратегиясының мақсаттары және нәтижелері. Артықшылықтар
2
2
2
6
3.2
Өнеркәсіптік ластануды бақылау аспаптарына шолу. Нормативтіқ-құқықтық стандарттар, экономикалық, халықаралық, экологиялық есеп, экологиялық көрсеткішетерді бағалау, өмірлік циклді бағалау, экодизайн, қоршаған ортаны басқару жүйесі
2
2
4
3.3
"Таза өндіріс" қағидаттарын енгізу жобаларын әзірлеу әдістемесі. Жоба: түсініктер, мақсаттар, сипаттамалар, түрлер. "Таза өндірісті" енгізу жобасын басқару. Оның функциялары және процестері.
"Таза өндіріс" жобасының құрылымы. Жобаның мақсаты: талаптар және реттеу. Жобаны іске асыру стратегиясы. Жобаның өмірлік циклі және оның кезеңдерінің сипаттамасы
2
2
4
8
3.4
"Таза өндіріс" қағидаттарын енгізудің бизнес-жоспары. Түсінігі. Құрылымы. Құрастыру
2
4
2
8
3.5
Кәсіпорынның мысалында экологиялық проблемаларды талдау
2
2
4
3.6
"Аумақтарды абаттандыру және объектілерді құру кезінде шөп өсімдіктерінің түрлерін пайдалану және қалыптастыру" тақырыбы бойынша шеберлік сыныбы
2
2
3.7
ТжКБ оқу орындарында жобалау және ғылыми-зерттеу жұмыстарының тәжірибесі
6
6
3.8
Арнайы пәндер оқытушылары және өндірістік оқыту шеберлері білімдерінің игерілу және және қорытылу деңгейлерінің диагностикасы
2
2
3.9
Жобаларды қорғау.
2
2
4
Технологиялық модуль
8
4
2
14
4.1
"Таза өндірісті" енгізу жолдарын іздеу практикасындағы сыни ойлау
2
2
4.2
Тренингті өткізу негіздері. Түсініктер. Талаптар. Тренингке даярлық. Жаттығушыға талап. Тренингтің барысы
2
2
4.3
Коучинг білім беруді басқару процесі нысандарының бірі ретінде
2
2
4.4
Таныстырылымды өткізу технологиясы. Мақсаты. Түрлері. Таныстырылымға даярлық. Таныстырылымды өткізу. Таныстырылым нәтижелері
2
2
4.5
Prezi редакторында жұмыс
4
4
4.6
Инновациялық педагогикалық технологияларды пайдалана отырып, арнайы пәндер бойынша шағын-сабақтар таныстырылымы
2
2
5
Вариативтік модуль
8
8
5.1
Оқытудың дуальды жүйесі. ТжКБ оқытудың дуальды жүйесін ұйымдастырудың халықаралық тәжірибесі. Дуальды жүйені кезең-кезеңмен енгізуге бағытталған білім беру қызметін жоспарлау түрлері мен нысандары
5.2
ТжКБ оқу орындарының кәсіпкерлікті дамыту тұрғысында еңбек нарығымен ынтымақтастығы
5.3
ТжКБ мамандығына экологиялық білімді кіріктіру үшін пәнаралық байланыстарды қолдану
5.4
ТжКБ беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау жүйесінің жаңа тәсілдері
5.5
Экология мамандықтары бойынша дуальды оқыту жағдайында оқыту әдістерінің тиімділігі және әртүрлілігі
5.6
Дуальды оқыту жағдайында арнайы пәндерді оқытудағы күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау және оқу бағдарламалық жобалау. Ақпараттық объектілердің қайта оқыту мен құру технологиясы
5.7
Өндірістік оқыту дәрісіне заманауи талаптар
5.8
Блум таксономиясы оқытудың табыстылығын бағалаудың әдістемесі ретінде
Барлығы:
16
8
20
16
6
2
6
2
2
2
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына 17-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "0903000 "Электр энергетикасы" мамандығы бойынша оқыту мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

2) умеют:
управлять проектом по внедрению принципов "чистого производства";
разрабатывать стратегию внедрения принципов "чистого производства";
разрабатывать бизнес-план по внедрению "чистого производства";
работать с современными инновационными технологиями на предприятиях;
разрабатывать рекомендации по повышению эффективности и совершенствованию подготовки специалистов по экологическим специальностям;
3) владеют:
принципами на образование с позиций современного подхода;
психолого-педагогическими компетенциями, необходимыми для подготовки профессионально успешных специалистов отрасли;
навыками применения элементов тренинга, коуч-сессий, мастер-классов и инновационных педагогических технологий в учебно - воспитательном процессе организаций ТиПО;
современными ИКТ в условиях интенсификации педагогической деятельности;
навыками презентации мини-уроков обучения методологии внедрения "чистого производства" в отрасль.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации педагогических кадров
"Инновационные методы обучения выпускников
организаций технического и профессионального
образования по экологическим специальностям
методологии внедрения "чистого производства"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
Выездное практическое занятие
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1.
Нормативно-правовой модуль
2
4
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами
2
4
6
2
Психолого-педагогический модуль
4
2
4
10
2.1
Концептуальные основы современных теорий обучения и воспитания
2
2
2.2
Современные методы повышения эффективности и мотивация обучающихся организаций ТиПО
2
2
4
2.3
Основы педагогики и психологии девиантного поведения обучающихся организаций ТиПО
2
2
4
3
Содержательный модуль
10
10
8
2
2
6
2
2
42
3.1
Концептуальные основы "чистого производства". Методы снижения загрязнения окружающей среды. Сущность основных понятий охраны окружающей среды, "чистого производства". Основные этапы в развитии природоохранных мероприятий. Содержание принципов "чистого производства". Цели и результаты стратегии предотвращения загрязнения
2
2
2
6
3.2
Обзор инструментов контроля за промышленным загрязнением. Нормативно-правовые, экономические, международные стандарты, экологическая отчетность, оценка экологических показателей, оценка жизненного цикла, чистое производство, экодизайн, системы управления окружающей средой
2
2
4
3.3
Методика разработки проектов внедрения принципов "чистого производства". Проект: понятие, цели, характеристики, виды. Управление проектом внедрения "чистого производства". Его функции и процессы. Структура проекта "чистое производство". Цели проекта: требования и ранжирование. Стратегия реализации проекта. Жизненный цикл проекта и характеристика его этапов
2
2
4
8
3.4
Бизнес-план проекта по внедрению принципов "чистого производства". Понятие. Структура. Составление
2
4
2
8
3.5
Анализ экологических проблем на примере предприятия
2
2
4
3.6
Мастер-класс на тему "Использование и формирование видов травянистых растений при озеленении территорий и создании объектов"
2
2
3.7
Опыт проектно-исследовательской работы в организаций ТиПО
6
6
3.8
Диагностика входного и выходного уровней знаний преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения
2
2
3.9
Защита проектов
2
2
4
Технологический модуль
8
4
2
14
4.1
Критическое мышление в практике поиска путей внедрения "чистого производства"
2
2
4.2
Основы проведения тренинга. Понятие. Требования. Принципы проведения. Подготовка к тренингу. Требования к тренеру. Ход тренинга
2
2
4.3
Коучинг как одна из форм управления образовательным процессом
2
2
4.4
Технология проведения презентации. Назначение. Виды. Подготовка к презентации. Проведение презентации. Результаты презентации
2
2
4.5
Работа в редакторе Prezi (Прэзи)
4
4
4.6
Презентация мини-урока по специальной дисциплине с использованием инновационных педагогических технологий
2
2
5
Вариативный модуль
8
8
5.1
Дуальная система обучения. Международный опыт организации дуальной системы обучения в профессионально-техническом образовании. Виды и формы планирования образовательной деятельности, ориентированной на поэтапное внедрение дуальной системы
5.2
Сотрудничество учебных заведений ТиПО с рынком труда в контексте развития предпринимательства.
5.3
Применение межпредметных связей для интеграции экологического образования в специальность ТиПО
5.4
Новые подходы к системе оценки учебных достижений обучающихся в условиях обновления содержания ТиПО
5.5
Разнообразие и эффективность обучающих методов по экологическим специальностям в условиях дуального обучения
5.6
Перспективное календарно-тематическое планирование и моделирование учебно-программного обеспечения преподавания специальных дисциплин в условиях дуального обучения
5.7
Современные требования к уроку производственного обучения
5.8
Таксономия Блума как методика оценки успешности обучения
Итого:
16
8
20
16
6
2
6
2
2
2
80
Приложение 17
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года № 193

Ескерту. Бұйрық 17-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "0903000 "Электр энергетикасы" мамандығы бойынша оқыту мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Бағдарлама білім беруді жаңғырту ТжКБ ұйымдарының оқу-тәрбие процесі жағдайында электроэнергетикалық саласындағы арнайы пәндер оқытушыларын даярлауды жүзеге асыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты: 0903000 "Электроэнергетика" мамандығы бойынша білім мазмұнын жаңарту аясында педагогикалық іс-әрекеттерді жүзеге асыру ретінде арнайы білім беретін пәндердің оқытушыларының кәсіби құзыреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жаңғырту шеңберінде білім беру жүйесін дамытудың бағыттары мен келешегін зерттеу;
2) халықаралық және отандың тәжірибе аясында ТжКБ дуальды оқыту жүйесін енгізуінің негізгі бағыттарын зерттеу;
3-тарау. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ жүйесін мазмұнын анықтап, дамыту стратегиясы мен мемлекеттік саясатының нормативті құқықтық актілерінің негізгі бағыттарын;
ТжКБ саласындағы әріптестік қарым-қатынастардың негізгі бағыттарын;
кәсіби қарым-қатынастар заңдылықтарын, тұлғаның кәсіби шеберлігі мен сапасын;
білім мазмұнын жаңарту аясында 0903000 "Электроэнергетика" мамандығын оқытуды жүзеге асырудағы оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру ерекшеліктерін;
модульдік-құзыреттілік тәсілге негізделген білім беру бағдарламаларды дайындап енгізу механизімін; модульдік оқыту бағдарламалардың құрылымын, оның құрамдас элементтерін тағайындауды;
сандық білім беру бағдарламаларды қолдану әдісін, арнайы мамандықтарды оқытудағы виртуалды жаттығу кешендерін;
электроэнергетикалық саладағы еңбек қауіпсіздігін қалыптастыруға бағытталған ұйымдастыру-техникалық шаралар кешенін біледі;
2) мыналарды:
ең маңызды міндеттердің бірі ретінде білім алушының тұлғасын қалыптастыру және дамыту жүйесінің негіздемесін педагогикалық іс-әрекеттің субьектісі ретінде қарастыруды;
ТжКБ мекемелерінде кәсіби бағдар беру жұмыстары мен кәсіби практиканы ұйымдастыру мәселелері бойынша әлеуметтік әріптестермен қарым-қатынас құруды;
ТжКБ мекемелерінде оқыту-тәрбиелеу процесінің тиімділігін арттыру мақсатында интербелсенді және заманауи әдістемелерді;
0903000 "Электроэнергетика" мамандығы бойынша оқыту жағдайында оқыту-тәрбиелеу процесін модельдеуді;
модульдік әдістеме негізінде арнайы пәндердің жұмыс оқу бағдарламаларын жобалауды;
білім алушылардың талапқа сай құзыреттіліктерін қалыптастыратын заманауи оқыту технологияларын енгізуді қолдана алады;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 17 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организации образовательного процесса в условиях обновления содержания обучения по специальности 0903000 "Электроэнергетика"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организации образовательного процесса в условиях обновления содержания обучения по специальности 0903000 "Электроэнергетика" (далее - Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на подготовку преподавателей специальных дисциплин организаций ТиПО к реализации учебно-воспитательного процесса в условиях обновления содержания подготовки специалистов электроэнергетической отрасли.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций преподавателей специальных дисциплин организаций ТиПО к реализации педагогической деятельности в рамках обновления содержания специальности 0903000 "Электроэнергетика".
4. Задачи Программы:
1) изучить приоритетные направления и перспективы развития системы образования в рамках модернизации ТиПО;
2) изучить основные направления внедрения дуального обучения в систему ТиПО в контексте международного и казахстанского опыта.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
4) знают:
основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО и нормативно-правовые акты, определяющие содержание системы ТиПО;
основные направления взаимодействия партнеров в области технического и профессионального образования;
закономерности профессионального общения и профессиональные умения и качества личности;
особенности организации учебно-воспитательного процесса, реализации педагогической деятельности в рамках обновления содержания преподавания специальности 0903000 "Электроэнергетика";
механизм внедрения образовательных программ, основанных на модульно-компетентностном подходе; структуру модульной учебной программы, назначение ее составных элементов;
методику использования цифровых образовательных ресурсов, виртуальных тренажерных комплексов в преподавании специальных дисциплин;
комплекс организационно-технических мероприятий, направленных на формирование безопасных условий труда в электроэнергетической отрасли.
5) умеют:
выдвигать в качестве первоочередной задачи разработку и обоснование системы формирования личности обучающегося как субъекта педагогической деятельности;
выстраивать взаимодействие с социальными партнерами по вопросам организации профессиональной практики и профориентационной работы в организациях ТиПО;
применять современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия для повышения эффективности учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО;
моделировать учебно-воспитательный процесс в условиях обучения по специальности 0903000 "Электроэнергетика";
проектировать рабочие учебные программы специальных дисциплин на основе модульного подхода;
внедрять современные образовательные технологии, формирующие у обучающихся востребованные компетенции;

3) мыналарды:
ТжКБ саласында әріптестік қарым - қатынастарды тиімді ұйымдастыру тәсілдерін;
айтарлықтай теориялық ұстанымдарын тексеру мен эксперименттік растау әдістемесін;
білім алушылардың құзыреттіліктерін талапқа сай қалыптастыратын заманауи оқыту технологияларын енгізудегі тиімді тәсілдерді меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнама барысында анықталады
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсырмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "0903000 "Электр
энергетикасы" мамандығы
бойынша оқыту мазмұнын
жаңарту жағдайында білім беру
процесін ұйымдастыру
ерекшеліктері" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыны
Көшпелі практикалық сабақ
Дөңгелек үстел
Жоба қорғау
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саясат пен даму стратегиясының негізгі бағыттары
4
2
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
2
4
10
2.1
Жасөспірімдердің психофизиологиялық ерекшеліктері. Педагог пен білім алушының "Мен" -тұжырымдамасын қалыптастыру
2
2
2.2
Педагог тұлғасы мен педагогикалық қызметінің психологиясы
2
2
4
2.3
Ұжымдық еңбек психологиясы мен корпоративтік этика негіздері
2
2
4
3
Мазмұндық модуль
4
18
2
4
2
8
2
2
42
3.1
Білім мазмұнын жаңарту жағдайындағы энергетика саласының мамандарына құзырлы кәсіби білім берудің заманауи моделі
4
4
8
3.2
Білім беру мен оқытудағы заманауи тәсілдер, арнайы пәндерді оқытуда интерактивті өзара әрекеттесу әдістері
2
4
6
3.3
Заманауи оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің практикалық тәсілдері
4
4
3.4
Модульдік-құзыреттілік тәсіліне негізделген білім беру бағдарламаларды енгізу жағдайындағы әзірлемелер әдістемесі
4
4
3.5
Кәсіптік білім берудегі білім алушылардың әлеуметтік бейімделуіне ықпал ететін тұлғалық-бағдарлы парадигмасы
2
2
3.6
Құзырлылықты қалыптастырушы оқу модульдерінің перспективтік-тақырыптық, күнделікті сабақ жоспарын құрастыру тәжірибесі
4
4
3.7
Білім алушыларды критериалды бағалау. Оқушыларды бағалау процесін сипаттау
2
2
3.8
ТжКБ мекемелерінде кәсіби практика мен кәсіби бағдар беруді ұйымдастырудағы әлеуметтік әріптестіктің ролі
2
2
4
3.9
Электроэнергетика саласындағы ұлттық және салалық шеңберлердің біліктілік талаптары
2
2

3) владеют:
эффективными способами организации взаимодействия партнеров в области технического и профессионального образования;
методологией экспериментального подтверждения и проверки существенных теоретических положений;
эффективными способами внедрения современных образовательных технологий, формирующих у обучающихся востребованные компетенции.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курса повышения
квалификации педагогических кадров
"Особенности организации образовательного
процесса в условиях обновления содержания
обучения по специальности 0903000 Электроэнергетика"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическое занятие
Тренинг
Семинар
Мастер- класс
Выездное практическое занятие
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.3
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами
4
2
6
2
Психолого-педагогический модуль
4
2
4
10
2.1
Психофизиологические особенности подростков. Формирование
"Я" - концепции педагога и обучающегося
2
2
2.2
Психология педагогической деятельности и личности педагога
2
2
4
2.3
Основы корпоративной этики и психология коллективного труда
2
2
4
3
Содержательный модуль
4
18
2
4
2
8
2
2
42
3.1
Современная модель компетентностного профессионального образования в условиях обновления содержания обучения специалистов в области энергетики
4
4
8
3.2
Современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия в преподавании спецдисциплин
2
4
6
3.3
Практические подходы к разработке современных учебно-методических комплексов
4
4
3.4
Методика разработки образовательных программ, основанных на модульно - компетентностном подходе
4
4
3.5
Личностно-ориентированная парадигма профессионального образования, способствующая социальной адаптации обучающихся
2
2
3.6
Практика составления перспективно-тематического, поурочного планов учебных модулей для формирования компетенций
4
4
3.7
Критериальное оценивание обучающихся. Характеристика процесса оценки обучающихся
2
2
3.8
Роль социальных партнеров в организации профессиональной практики и профориентационной работы в организациях ТиПО
2
2
4
3.9
Квалификационные требования национальной и отраслевой рамки квалификаций в сфере электроэнергетики
2
2

Ескерту. Бұйрық 18-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мұнайгаз саласының мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында дуальды оқытудың ерекшеліктері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының мұнайгаз саласы бойынша арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ мазмұнын жаңарту шеңберінде дуальды оқытуды енгізу бойынша оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты мұнайгаз саласының мамандықтары бойынша ТжКБ мазмұнын жаңарту жағдайында дуальды оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, кадрларды даярлау сапасын қамтамасыз ету үшін арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жүйесін жаңғыртудың бағыттарын және негізгі даму стратегияларын зерттеу;
2)) ТжКБ мазмұнын жаңарту шеңберінде дуальды оқыту жүйесін енгізудің ерекшеліктері туралы жаңа көзқарастарды қалыптастыру және білімдерін тереңдету;
3) ТжКБ мазмұнын жаңарту аясындағы дуальды оқыту жүйесін енгізу барысында мұнайгаз саласы арнайы оқытушысының ролін айқындау;
4) Дуальды оқыту жүйесін енгізу бойынша жаңа әдістерді қолдану мен кәсіби іс-әрекет нәтижесін өзіндік талдау дағдылары мен біліктіліктерін қалыптастыру;
5) Дуальды оқыту негізіндегі оқу-тәрбие процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану бойынша құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарында қолданылатын нормативтік құқықтық актілердің тұжырымдамалық негіздерін, ұлттық біліктілік аясы мен кәсіби стандарттар негізінде кадрларды даярлау саласындағы дуальды оқыту жүйесін біледі;
ТжКБ жүйесінде мұнайгаз саласының арнайы пәндер бойынша серіктестіктің негізгі бағыттарын біледі;
дуальды оқытуды енгізу барысында оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың ерекшеліктерін біледі;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 18 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности дуального обучения в условиях обновления содержания технического и профессионального образования по специальностям нефтегазовой отрасли"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности дуального обучения в условиях обновления содержания технического и профессионального образования по специальностям нефтегазовой отрасли" (далее - Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения нефтегазовой отрасли организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на организацию учебно-воспитательного процесса по внедрению дуального обучения в рамках обновления содержания ТиПО.
Глава 2. Цели и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по обеспечению качества подготовки кадров, с учетом особенностей дуального обучения в условиях обновления содержания ТиПО по специальностям нефтегазовой отрасли.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные стратегии развития и направления модернизации системы ТиПО;
2) сформировать новые представления и углубить знания об особенностях внедрения системы дуального обучения в рамках обновления содержания ТиПО;
3) выработать новое представление о роли преподавателя специальных дисциплин нефтегазовой отрасли по внедрению системы дуального обучения в условиях обновления содержания ТиПО;
4) сформировать умения и навыки самоанализа результатов профессиональной деятельности и использования новых методов по внедрению системы дуального обучения;
5) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебно-воспитательном процессе на основе дуального обучения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курсов слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных правовых актов в сфере ТиПО, системы дуального обучения в области подготовки кадров на основе национальной рамки квалификаций и профессиональных стандартов;
основные направления взаимодействия партнеров по специальным дисциплинам нефтегазовой отрасли в системе ТиПО;
особенности организации учебно-воспитательного процесса в условиях внедрения дуального обучения;

2) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарында әлеуметтік серіктестермен дуальды оқытуды ұйымдастыру мәселелері бойынша, кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмыстары бойынша өзара қарым-қатынас құра алады;
дуальды оқытуды енгізу барысында оқу- тәрбие процесін модельдей алады;
ТжКБ ұйымдарында заманауи технологиялар мен интерактивті қарым-қатынас әдістерін қолдана алады;
дуальды оқыту жағдайында мұнайгаз саласының арнайы пәндер бойынша жұмыс оқу бағдарламаларын, тақырыптық күнтізбені жоспарлай және модельдей алады;
3) мыналарды:
Ұлттық біліктілік шеңбері мен кәсіби стандарттар негізінде кадрларды даярлау барысныда серіктестердің өзара қарым-қатынасын ұйымдастырудың жаңа тәсілдерін меңгереді;
дуальды оқытуды енгізу мүмкіндіктері мен даму перспективасын бағалау тәсілдерін меңгереді;
ТжКБ беру ұйымдарында дуальды оқыту жүйесі барысында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру сапасын бағалау, диагностикалау және даму процесіне мониторинг жасау дағдыларын меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны 2 есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсырмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін жүзеге асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мұнайгаз саласының
мамандықтары бойынша
техникалық және кәсіптік білім
беру мазмұнын жаңарту
жағдайында дуальды оқытудың
ерекшеліктері" білім беру
Бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
Көшпелі практикалық сабақ
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын- сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саясат пен стратегиясы дамуының негізгі бағыттары
6
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
6
10
2.1
Педагогикалық қызмет пен педагог тұлғасының психологиясы
2
2
4
2.2
ТжКБ беру оқу орындары оқытушыларының имиджі
2
2
2.3
Корпоративтік этика негіздері мен ұжымдық еңбек психологиясы
2
2
4
3
Мазмұндық модуль
10
14
2
4
4
2
2
2
2
42
3.1
Кәсіптік білім беру аймағындағы шетелдік және қазақстандық алдыңғы қатарлы тәжірибедегі кәсіби дайындық
2
2
3.2
ТжКБ жаңартылған білім мазмұны жағдайында дуальды оқытуды енгізудің даму перспективасы мен мүмкіндіктері (SWOT- талдау) (СВОТ)
2
2
4
3.3
Мұнайгаз мамандығы бойынша білім алушыларды сапалы дайындауға жаңаша көзқарасты көтеру
2
2
4
3.4
Кәсіптік стандарттар негізінде оқу бағдарламаларын құрастыру тәжірибесі
2
2
4
3.5
Мұнайғаз мамандығына білім алушылардың өзіндік қарым-қатынасын қалыптастыруға бағытталған модульдік оқу бағдарламаларын жобалаудың құзыреттілік амалдары
2
2
4
3.6
Білім беру мен оқытудағы заманауи тәсілдер, ТжКБ мазмұнының жаңғыруы шарттарында мұнайгаз саласындағы пәндерді оқытудағы интерактивті өзара әрекеттесу әдістері
2
2
4
3.7
ТжКБ беру ұйымдарында мұнайгаз саласының мамандықтары бойынша кәсіптік бағдар беру және кәсіби практиканы ұйымдастырудағы әлеуметтік әріптестердің рөлі
4
4
3.8
Әлемдік дағдарыс жағдайында мұнайгаз саласы бойынша Қазақстан экономикасында бәсекеге қабілеттілік проблемалары
2
2
4
3.9
Мұнайдың дүниежүзілік нарықтық дамуының заңдылықтары. Өндіру, қор скважиналары және әлемдегі мұнай қоры
2
2

2) умеют:
выстраивать взаимодействие с социальными партнерами по вопросам организации дуального обучения, профессиональной практики и профессионально-ориентационной работы в организациях ТиПО;
моделировать учебно-воспитательный процесс в условиях внедрения дуального обучения;
применять современные технологии и методы интерактивного взаимодействия в организациях ТиПО;
планировать и моделировать рабочие учебные программы и календарно-тематические планы по специальным дисциплинам нефтегазовой отрасли в условиях дуального обучения;
3) владеют:
новыми способами организации взаимодействия партнеров в области подготовки кадров с учетом национальной рамки квалификаций и профессиональных стандартов;
способами оценки перспектив и возможностей внедрения дуального обучения;
навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества организации учебно-воспитательного процесса в условиях дуального обучения в организациях ТиПО.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Особенности дуального обучения в условиях
обновления содержания технического
и профессионального образования
по специальностям нефтегазовой отрасли"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
Выездное практическое занятие
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами
6
6
2
Психолого-педагогический модуль
4
6
10
2.1
Психология педагогической деятельности и личность педагога
2
2
4
2.2
Имидж преподавателя в системе ТиПО
2
2
2.3
Основы корпоративной этики и психология коллективной деятельности
2
2
4
3
Содержательный модуль
10
14
2
4
4
2
2
2
2
42
3.1
Передовой зарубежный и казахстанский опыт профессиональной подготовки в области профессионального образования
2
2
3.2
Дуальное обучение – перспективная система обучения в ТиПО (SWOT - анализ) (СВОТ)
2
2
4
3.3
Современный взгляд на повышение качества профессиональной подготовки обучающихся по специальностям нефтегазовой отрасли
2
2
4
3.4
Опыт разработки программ обучения на основе професиональных стандартов
2
2
4
3.5
Компетентностный подход к проектированию модульных учебных программ, направленных на формирование осознанного отношения обучающихся к профессии
2
2
4
3.6
Современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия в преподавании дисциплин нефтегазовой отрасли в условиях обновления содержания ТиПО
2
2
4
3.7
Роль социальных партнеров в организации профессиональной практики и профессионально-ориентационной работы по специальностям нефтегазовой отрасли в организациях ТиПО
4
4
3.8
Проблемы конкурентоспособности экономики Республики Казахстан по нефтегазовым отраслям в условиях мирового кризиса
2
2
4
3.9
Закономерности развития мирового рынка нефти. Добыча, фонд скважин и запасы нефти в мире.
2
2

Ескерту. Бұйрық 19-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің педагогикалық шеберліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) жүйесінде қызмет жасайтын арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыруға арналған.
2. Бағдарлама арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің еңбек нарығының сұранысына сай білім алушылардың түйінді құзыреттіліктерін қалыптасуын қамтамасыз етуге бағыттылған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты ТжКБ ұйымдарында қызмет жасайтын арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің бойында өзін-өзі үнемі жетілдіру мен педагогикалық шеберлігін дамытуға деген қажеттілікті қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жүйесін жаңғырту шеңберінде арнайы пән оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
2) үздіксіз кәсіби дамуында рефлексия және өзін-өзі бағалау дағдыларын жетілдіру;
3) білім алушылардың бойында өз бетімен білім алу, өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыруға бағытталған әдістермен қаруландыру;
4) білім алушыларға болашақ маман ретінде қалыптасуға көмектесетін оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру әдістемесімен қамтамасыз ету;
5) жаңашыл-педагогтар идеясын зерделеу және жаңа технологиялық әдістерді қолдану негізінде арнайы пән оқытушыларының кәсіби шеберліктерінің деңгейін көтеру;
6) ТжКБ оқытушыларының кәсіби дамуына қолдау көрсету.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
дуальды оқыту саласында нормативтік құқықтық құжаттарды;
ТжКБ ұйымының ұжымында және әріптестер арасында жағымды психологиялық ахуалды орнатуды;
интербелсенді білім беру әдістемесін, оның репродуктивтік білім беру жүйесімен салыстырғанда артықшылықтары мен өзектілігін біледі.
2) мыналарды:
интербелсенді әдістеме бойынша сабақты жоспарлауды;
сабақ беру практикасында интербелсенді әдістерді және тәсілдерін;
өз практикалары туралы сыни ойланады, өзін-өзі кәсіби жетілдіруді жоспарлауды қолдана алады.

Сноска. Приказ дополнен Приложением 19 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие педагогического мастерства преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие педагогического мастерства преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее-ТиПО).
2. Программа направлена на формирование у педагогических кадров ключевых компетентностей по подготовке обучающихся, востребованных на рынке труда.
Глава 2. Цели и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование потребности к постоянному совершенствованию и развитие педагогического мастерства у преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в организациях ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) развитие профессиональной компетентности преподавателей специальных дисциплин в рамках модернизации ТиПО;
2) совершенствование навыков рефлексии и самооценки для непрерывного профессионального развития;
3) вооружение методами и приемами, направленными на формирование у обучающихся навыков самостоятельного обучения и саморегуляции;
4) обеспечение методикой организации учебно-воспитательного процесса, помогающего студентам сформироваться как будущему специалисту;
5) повышение уровня преподавателей по специальным дисциплинам на основе применения новых технологических методов и изучении идей педагогов-новаторов;
6) содействие профессиональному развитию преподавателей ТиПО.
Глава 3. Ожидаемые результаты
5. Ожидаемые результаты слушателей по завершению усвоения программы:
1) знают:
нормативно-правовые акты в области дуального образования;
факторы благоприятного психологического климата в коллективе организации ТиПО и среди коллег;
интерактивные методы обучения, преимущества и актуальность по сравнению с репродуктивной системой образования.
2) умеют:
составлять план интерактивных занятий;
применять интерактивные методы и способы в практике проведения занятий;
критически мыслить о своей практике, планировать свое профессиональное саморазвитие.

5.10
Кіріс және шығыс диагостикасы
2
Барлығы:
4
10
4
4
2
6
6
2
42
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына 20-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндер бойынша білім беру процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 20-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

5.10
Входная и выходная диагностика
2
Итого:
4
10
4
4
2
6
6
2
42
80
Приложение 20
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года № 193
Сноска. Приказ дополнен Приложением 20 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по музыкально-теоретическим и специальным дисциплинам в условиях модернизации системы технического и профессионального образования"

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндер бойынша білім беру процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының музыкалық-теориялық және арнайы пән оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндердің оқу-тәрбие процесін жобалау ерекшеліктерін зерттеуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндер оқытушыларының оқу-тәрбие процесін жобалау және жүзеге асыру бойынша кәсіби құзіреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ оқытушыларының қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарға сәйкес білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асыру механизмдері туралы білімді жүйелеу;
2) интерактивті өзара әрекеттесу әдістері, оқыту мен үйретудегі заманауи амалдарды пайдалану негізінде оқу-тәрбие процесін үлгілеу дағдыларын қалыптастыру;
3) ТжКБ ұйымдарында кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруда әлеуметтік серіктестіктің мүмкіндіктерін пайдалану қажеттілігін танып білу;
4) ТжКБ жаңғырту жағдайында оқыту нәтижелерін бағалау мақсатын: бақылау үшін бағалаудан дамыту үшін бағалауға қарай өзгеруін ұғыну;
5) оқу сабақтарының тиімділігін арттыру үшін арнайы және музыкалық-теориялық пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
4) мыналарды:
білім беру, оның ішінде ТжКБ саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асырудың негізгі механизмдерін;
арнайы және музыкалық-теориялық пәндерді оқытудың тұжырымдамалық негіздерін;
оқыту әдістерінің білім алушылардың жас ерекшеліктерімен және ерекше білім алу қажеттіліктерімен өзара байланысын;
ТжКБ жаңғырту жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру ерекшеліктерін;
оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудағы заманауи амалдарды; оқыту мен үйретудегі формативті және суммативті бағалаудың мақсатын;
музыкалық-теориялық және арнайы пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын пайдалану әдістемесін біледі;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по музыкально-теоретическим и специальным дисциплинам в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных и музыкально-теоретических дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на изучение особенностей проектирования учебно-воспитательного процесса музыкально-теоретических и специальных дисциплин в условиях модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций преподавателей музыкально-теоретических и специальных дисциплин по проектированию и реализации учебно-воспитательного процесса в условиях модернизации системы ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) систематизировать знания о механизмах реализации стратегических направлений государственной политики в области образования в соответствии с нормативными правовыми актами, регламентирующими деятельность преподавателей ТиПО;
2) сформировать навыки моделирования учебно-воспитательного процесса на основе использования современных подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия;
3) осознать необходимость использования возможностей социальных партнеров в организации профессиональной практики и профориентационной работы в организациях ТиПО;
4) осмыслить изменение цели оценивания результатов обучения в условиях модернизации ТиПО: от оценивания для контроля к оцениванию для развития;
5) сформировать навыки использования цифровых образовательных ресурсов в преподавании специальных и музыкально-теоретических дисциплин для повышения эффективности учебных занятий.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
основные механизмы реализации государственной политики в области образования, в том числе ТиПО;
концептуальные основы преподавания специальных и музыкально-теоретических дисциплин;
взаимосвязь методов обучения с возрастными особенностями обучающихся и их особыми образовательными потребностями;
особенности организации учебно-воспитательного процесса в условиях модернизации ТиПО;
современные подходы к оцениванию учебных достижений учащихся; цель формативного и суммативного оценивания в преподавании и обучении;
методику использования цифровых образовательных ресурсов в преподавании общепрофессиональных и специальных дисциплин;

2) мыналарды:
білім берудегі жаңа амалдар жағдайында оқу қызметін жобалауды;
ТжКБ ұйымдарында оқу-тәрбие процесінің тиімділігін арттыру үшін интерактивті өзара әрекет әдістерін, оқыту мен үйретудің заманауи амалдарын қолдануды;
ТжКБ жаңғырту жағдайында оқыту нәтижелерін бағалау: бақылау үшін бағалаудан дамыту үшін бағалау критерийлерін пайдалануды;
әлеуметтік серіктестерді тартып, кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастырудың тиімді түрлерін анықтауды;
білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды қолдана алады;
3) мыналарды:
интерактивті өзара әрекеттесу әдістерін, оқыту мен үйретудің заманауи амалдарын қолдану негізінде оқу-тәрбие процесін үлгілеу дағдыларын;
оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал ететін инновациялық педагогикалық технологияларды пайдалану дағдыларын;
оқыту нәтижелерін бағалаудың бар амалдарын;
ТжКБ жаңғырту жағдайында арнайы және музыкалық-теориялық пәндер бойынша оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудағы мәселелер мен оларды шешу жолдарын бағалауды;
арнайы және музыкалық-теориялық пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстардың дидактикалық және технологиялық мүмкіндіктерін бағалау қабілеттерін меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сайкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.

2) умеют:
проектировать учебную деятельность в условиях новых подходов в образовании;
применять современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия для повышения эффективности учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО;
использовать критерии оценивания результатов обучения в условиях модернизации ТиПО: от оценивания для контроля к оцениванию для развития;
определять эффективные формы организации профессиональной практики и профориентационной работы с привлечением социальных партнеров;
использовать информационно-коммуникационные технологии для повышения эффективности образовательного процесса;
3) владеют:
навыками моделирования учебно-воспитательного процесса на основе использования современных подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия;
навыками использования инновационных педагогических технологий, способствующими развитию творческих способностей обучающихся;
существующими подходами к оцениванию результатов обучения;
умениями оценивать проблемы и возможные пути их решения в организации учебно-воспитательного процесса по музыкально-теоретическим и специальным дисциплинам в условиях модернизации ТиПО;
способами оценки дидактических и технологических возможностей цифровых образовательных ресурсов в преподавании музыкально-теоретических и специальных дисциплин.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

Ескерту. Бұйрық 21-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында педагогикалық мамандықтар бойынша білім беру технологияларын тиімді оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының арнайы пән оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама арнайы пәндерді тиімді оқытуды ұйымдастыру үшін белсенді оқыту әдістерінің заманауи білім беру техналогиялары саласындағы қажетті теориялық біліммен қамтамасыз етуге арналған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ мазмұнын жаңғырту жағдайында педагогикалық мамандықтар бойынша оқытушылардың кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) арнайы пәндерді тиімді оқыту мақсатында оқытушыларды заманауи білім беру технологиялар және оқытудың белсенді әдістері бойынша қажетті теориялық білім мен қамтамасыз ету;
2)оқытушыларды бір тұтас педагогикалық процессті ұйымдастырудың тұжырымдамасы және ықпалдарымен таныстыру;
3)педагогтардың кәсіби білімі мен дағдыларын жетілдіру, олардың шығармашылық мүмкіндіктерін дамыту;
4) ТжКБ оқыту процессін психологиялық-педагогикалық қолдаудың маңыздылы туралы педагогтерде түсінік арттыру;
5) ТжКБ жүйесінде заманауи білім беру технологияларын қолдану дағдыларын арттыру;
6) арнайы пәндерді оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану құзыреттілігін арттыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
оқу-тәрбие процесінде заманауи білім беру технологияларды қолданудың теориялық әдіснамасын, заманауи педагогикалық технологиялардың теориялық негіздерін, ТжКБ ұйымдарын дамыту бойынша нормативтік құқықтық актілердің тұжырымдамалық негіздерін;
ТжКБ ұйымы оқытушысының кәсіби дамуын психология-педагогикалық сүйемелдеуде дүниежүзілік ғылым жетістіктерін;
ТжКБ жаңғырту жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру ерекшеліктерін, заманауи білім беру технологияларын, интербелсенді оқыту әдістерін және оларды оқу-тәрбие процесіне енгізуді біледі;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 21 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное преподавание образовательных технологий по педагогическим специальностям в организациях технического и профессионального образования"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное преподавание образовательных технологий по педагогическим специальностям в организациях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на обеспечение необходимыми теоретическими знаниями в области современных образовательных технологий и активных методов обучения для организации эффективного преподавания специальных дисциплин.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование компетенций преподавателей специальных дисциплин в условиях модернизации ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить преподавателей необходимыми теоретическими знаниями в области современных образовательных технологий и активных методов обучения для организации эффективного преподавания специальных дисциплин;
2) ознакомить преподавателей с концепциями и подходами к организации целостного педагогического процесса;
3) совершенствовать профессиональные знания и умения педагогов, развивать их творческий потенциал;
4) повысить понимание у педагогов значимости психолого-педагогического сопровождения учебно-воспитательного процесса в ТиПО;
5) повысить навыки использования современных образовательных технологий в системе ТиПО;
6) повысить компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в преподавании специальных дисциплин.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных правовых актов по развитию организаций ТиПО, теоретические основы современных педагогических технологий, методологию использования современных образовательных технологий в учебно-воспитательном процессе;
достижения мировой науки и практики по психолого-педагогическому сопровождению профессионального развития педагога в области ТиПО;
особенности организации учебно-воспитательного процесса в условиях модернизации ТиПО, современные образовательные технологии, интерактивные методы обучения и пути их внедрения в учебно-воспитательный процесс;

2) мыналарды:
ТжКБ жүйесінде оқу-тәрбие процесін тиімді ұйымдастыруда инновациялық білім беру технологияларын қолдануды;
ТжКБ жүйесінде интербелсенді әдістер мен заманауи технологияларды қолдану барысында оқу-тәрбие процесін жобалауды, оларды қолданудың маңыздылығын анықтауды қолдана алады;
3) мыналарды:
оқу процесінде интерактивті әдістер мен заманауи технологияларды қолдануды;
арнайы пәндерді тиімді оқытуда қажетті болған ұйымдастыру, өткізу, оқу-тәрбие процесін талдау дағдыларын;
ТжКБ жаңғырту жағдайында заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі- ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық
және кәсіптік білім беру
ұйымдарында педагогикалық
мамандықтар бойынша білім
беру технологияларын тиімді
оқыту" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Көшпелі практикалық сабақ
Дөңгелек үстел
Шағын–сабақты қорғау
Жобаны қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саясат пен даму стратегиясының негізгі бағыттары
6
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
2
10
2.1
ТжКБ жаңғырту жағдайында педагогтардың кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу
2
2
2.2
ТжКБ оқытушысының әлеуметтік-психологиялық тәсілдемелері
2
2
2.3
Арнайы пәндерді оқыту сабақтарында психологиялық қауыпсыздық
2
2
2.4
Колледж жағдайында оқу қызметін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
2.5
Арнайы пәндерді оқыту жағдайында оқу процессін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
3
Мазмұндық модуль
4
14
6
4
4
2
4
2
2
42
3.1
Бір тұтас педагогикалық процессті үйымдастырудың тұжырымдамасы мен негіздері. Заманауи педагогикалық технологиялардың теориялық негіздері
2
2
3.2
Арнайы пәндерді оқытуда белсенді әдістермен заманауи білім беру (педагогикалық) технологиялар. Заманауи білім беру (педагогикалық) технологияларды жіктеу және ақпараттық технологиялардың сипаттамасы
2
2
4
3.3
Саралап оқытудың әдістемелік көріністері мен теориялық негіздері. Оқытудың тұлғаға бағытталған технологиясы
2
2
4
3.4
Сыни тұрғыдан ойлау технологиясы. Сыни тұрғыдан ойлаудың тиімді стратегиялары.
4
4
3.5
ТжКБ ұйымдарының білім алушылары мен оқытушыларының эмоционалды ой-өрісінің даму технологиясы. Эмоционалды ой-өрісінің даму технологиясы жағдайында практикалық сабақтарды дайындау әдістемесі
2
2
4
3.6
Кәсіби білім берудегі құзіреттілік тәсілдеме. Құзыреттілік тәсілдеменің ұстанымдары. Дәстүрлі тәсілдеменің құзіреттілік тәсілдемесінен айырмашылығы
2
2
4
3.7
Мақсатты қою әдістемесі. SMART (СМАРТ) (Self Monitoring Analysis and reporting technology  – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (бұдан әрі-SMART) бойынша қойылған мақсаттың дәстүрлі мақсатты қоюдан айырмашылығы
2
2
4
3.8
ТжКБ жаңғырту жағдайында оқыту нәтижелерін бағалаудың заманауи тәсілдемесі
2
2
3.9
Блум таксономиясы - оқыту жетістіктерін бағалау әдісі ретінде. Критериалды бағалаудың негіздері. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың мақсаттары мен ұстанымдары
2
2

2) умеют:
применять инновационные образовательные технологии обучения для повышения эффективности учебно-воспитательного процесса в ТиПО;
проектировать учебно-воспитательный процесс в ТиПО, применяя интерактивные методы и современные технологии обучения, определять целесообразность их использования;
3) владеют:
навыками использования современных образовательных технологий и интерактивных методов обучения в учебном процессе;
навыками организации, проведения и анализа мониторинга учебно-воспитательного процесса необходимыми для эффективного преподавания специальных дисциплин;
современными информационно-коммуникационными технологиями в условиях модернизации ТиПО.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Эффективное преподавание образовательных
технологий по педагогическим специальностям
в организациях технического
и профессионального образования"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Выездные практические занятия
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами
6
6
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2
10
2.1
Психолого-педагогическое сопровождение профессионального развития педагога в условиях модернизации системы ТиПО
2
2
2.2
Социально-психологические аспекты профессиональной деятельности преподавателя ТиПО
2
2
2.3
Психологическая безопасность образовательной среды на занятиях специальных дисциплин
2
2
2.4
Психолого-педагогические особенности организации учебной деятельности в условиях организации ТиПО
2
2
2.5
Проектирование психологически безопасной образовательной среды на занятиях специальных дисциплин
2
2
3
Содержательный модуль
4
14
6
4
4
2
4
2
2
42
3.1
Концепции и подходы к организации целостного педагогического процесса. Теоретические основы современных педагогических технологий
2
2
3.2
Современные образовательные (педагогические) технологии, активные методы обучения в преподавании специальных дисциплин. Классификация современных образовательных (педагогических) технологий и характеристика информационных технологий обучения
2
2
4
3.3
Теоретические основы и методические аспекты дифференцированного обучения. Личностно-ориентированные технологии обучения
2
2
4
3.4
Технология развития критического мышления. Эффективные стратегии технологии критического мышления
4
4
3.5
Технологии развития эмоционального интеллекта преподавателей и обучающихся в организациях ТиПО. Методика разработки практических заданий в условиях технологии развития эмоционального интеллекта
2
2
4
3.6
Компетентностный подход в профессиональном образовании. Принципы компетентностного подхода. Отличие традиционного от компетентностного подхода
2
2
4
3.7
Методика постановки целей. Определить различия обычных целей и целей поставленных по технологии SMART (СМАРТ) (Self Monitoring Analysis and reporting technology) (Селф Мониторинг Аналисис энд репортинг технолоджи)
2
2
4
3.8
Современные подходы к оцениванию результатов обучения в условиях обновления содержания ТиПО
2
2
3.9
Таксономия Блума как методика оценки успешности обучения. Основы критериального оценивания; принципы и цели оценивания достижений обучающихся
2
2

Ескерту. Бұйрық 22-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беруде заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды (СМАРТ) пайдалану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының арнайы пән оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама арнайы пән оқытушылары заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды (СМАРТ) (Self Monitoring Analysis and reporting technology) (Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (бұдан әрі - SMART) (СМАРТ) оқу-тәрбие процесінде қолдануға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ жүйесін жаңғырту аясында арнайы пән оқытушыларының педагогикалық және smart-технологиялар негізінде біліктіліктерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдаушыларды білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілермен таныстыру;
2) арнайы пән оқытушыларының заманауи педагогикалық технологияларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
3) ТжКБ тыңдаушылардың smart-технологияларды қолдануда білімін көтеріп, практикалық дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық акт негіздерін;
заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды (СМАРТ) және оларды оқу процесіне енгізу жолдарын біледі;
2) мыналарды:
ақпараттық және SMART-технологияларды (СМАРТ) ТжКБ ұйымдарындағы оқу процесінде қолдануды;
оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін ТжКБ ұйымдарында жетілдіруді;
3) мыналарды:
оқу процесінде заманауи педагогикалық технологияларды қолдану дағдыларын;
SMART-технологиялардың (СМАРТ) көмегімен білім алушылардың шығармашылық ізденісін ұйымдастыру дағдыларын меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.

Сноска. Приказ дополнен Приложением 22 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование современных педагогических и SMART – технологий (СМАРТ) в техническом и профессиональном образовании"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование современных педагогических и SMART – технологий (СМАРТ) в техническом и профессиональном образовании" (далее – Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на использование современных педагогических и SMART - технологий (СМАРТ) (Self Monitoring Analysis and reporting technology) (Селф Мониторинг Аналисис энд репортинг технолоджи) (далее – SMART) (СМАРТ) в учебно-воспитательном процессе преподавателями специальных дисциплин.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение педагогической и информационных компетентностей преподавателя специальных дисциплин в условиях модернизации системы ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) ознакомить слушателей с нормативными правовыми актами в области образования;
2) обучить эффективному применению современных инновационных технологий на занятиях специальных дисциплин;
3) повысить уровень знаний и практических навыков применения smart-технологий в ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
содержание действующих нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность организаций образования;
современные педагогические и SMART - технологии (СМАРТ) и пути их внедрения в учебный процесс.
2) умеют:
использовать информационные и SMART - технологии (СМАРТ) в ТиПО;
разрабатывать и моделировать инновационные методы в ТиПО.
3) владеют:
навыками использования современных образовательных технологий обучения в учебном процессе;
навыками организация работы по развитию творческих способностей обучаюшихся с помощью SMART - технологий.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.

Ескерту. Бұйрық 23-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді оқыту процесінде білім алушылардың базалық және кәсіби құзыреттерін қалыптастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының арнайы пән оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама арнайы пәндер циклы бойынша оқу-тәрбие процесін жобалау және жүзеге асыруда заманауи тәсілдемелері бойынша қажетті ауқымдағы білім алуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты арнайы пәндерді оқыту процесінде базалық және кәсіби құзыреттерді қалыптастыруды қамтамасыз ететін ТжКБ ұйымдары оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асыру механизмдері туралы білімді жүйелеу және қазақстандық білім беруді жаңғырту әдіснамасының маңыздылығын түсінуге ықпал ету;
2) ТжКБ оқу-тәрбиелік процесін психологиялық-педагогикалық қолдаудың маңыздылы туралы арнайы пән оқытушаларында түсінік қалыптастыру;
3) ТжКБ жаңарту жағдайында білім беру процесін жүзеге асыру сұрақтары бойынша білімді тереңдету және жалпылау, арнайы пәндерді тиімді оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті жаңаша тәсілдерді қолдану негізінде кәсіби құзіреттілікті дамыту;
4) арнайы пәндерді оқыту құзыреттілігін арттыру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияны (бұдан әрі - АКТ) қолдана отырып, сандық білім беру ресурстарын пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
білім беру саласындағы, оның ішінде ТжКБ мемлекеттік саясатты жүзеге асырудың негізгі механизмдерін;
арнайы пәндер бойынша оқыту стандарты, оқу бағдарламасының мазмұнын, АКТ пайдаланылатын оқу-әдістемелік кешендер, оқыту процесін ұйымдастырудағы жаңа тәсілдерді: арнайы пәндерді оқу мен оқыту құралдары, әдістері мен формаларын;
білім беру мазмұнының жаңаруы және білім алушылардың жас ерекшеліктері және олардың ерекше білімділік қажеттіліктері бойынша оқыту әдістерінің өзара байланысы мәнмәтінінде арнайы пәндер бойынша білім беру процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің маңыздылығын;
ТжКБ жаңғыруы жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктерін;
оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың заманауи тәсілдерін: оқыту мен оқудағы қалыптастырушы және жиынтық бағалаудың мақсатын, білім алушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған әдістер мен тәсілдер, оқу стратегиялар жүйесін;
арнайы пәндерді оқытудағы сандық білім беру ресурстарын пайдалану әдістерін біледі;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 23 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование базовых и профессиональных компетенций обучающихся в процессе изучения специальных дисциплин"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование базовых и профессиональных компетенций обучающихся в процессе изучения специальных дисциплин" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на получение необходимого объҰма знаний по современным подходам к проектированию и реализации учебно - воспитательного процесса по предметам специального цикла.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности преподавателей организаций ТиПО, обеспечивающих формирование базовых и профессиональных компетенций обучающихся в процессе изучения специальных дисциплин.
4. Задачи Программы:
1) систематизировать знания о механизмах реализации стратегических направлений государственной политики в области ТиПО и содействовать пониманию сущности методологии модернизации казахстанского образования;
2) сформировать понимание значимости психолого-педагогического сопровождения учебно - образовательного процесса у преподавателей специальных дисциплин организаций ТиПО;
3) обобщить и углубить знания по вопросам реализации учебно - образовательного процесса в условиях модернизации ТиПО, развить профессиональные компетенции на основе использования современных подходов, необходимые для организации эффективного преподавания специальных дисциплин;
4) сформировать навыки использования цифровых образовательных ресурсов с применением информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) для повышения компетентности в преподавании специальных дисциплин.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают:
основные механизмы реализации государственной политики в области ТиПО;
стандарт обучения по специальным дисциплинам, содержание учебной программы, учебно-методические комплексы с использованием ИКТ, новые подходы к организации учебно-воспитательного процесса: формы, методы и средства к преподаванию и обучению специальных дисциплин;
значимость психолого-педагогического сопровождения учебно-воспитательного процесса по специальным дисциплинам в контексте обновления содержания образования, взаимосвязь методов обучения с возрастными особенностями обучающихся и их особыми образовательными потребностями;
современные подходы к оцениванию учебных достижений обучающихся; цель формативного и суммативного оценивания в преподавании и обучении, систему учебных стратегий, методов и приемов, направленных на развитие критического мышления обучающихся;
методику использования цифровых образовательных ресурсов в преподавании специальных дисциплин;

2) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарындағы оқу-тәрбие процесінің тиімділігін арттыру үшін интерактивті қарым-қатынас әдістерін, оқыту мен оқудағы жаңаша тәсілдерді;
білім алушыларға тапсырмалар жиынтығын қалыптастыру, білімді меңгеру сапасын қамтамасыз ететін, Блум таксономиясына сәйкес әртүрлі деңгейлік тапсырмаларды құрастыруды;
білім алушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған, оқыту процесінде білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытудағы әдістер мен тәсілдерді қолдана алады;
3) мыналарды:
білім беру процесін ұйымдастырудағы мәселелерді және оларды шешу жолдарын бағалау білігін;
арнайы пәндерді тиімді оқытуды ұйымдастыруға арналған қажетті базалық және кәсіби құзыреттіліктерді;
білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауда барлық тәсілдерді салыстыру дағдыларын, білім алушылардың сыни ойлауын дамыту үшін тәсілдерді тиімді пайдалану дағдыларын;
кәсіби желілік қоғамдастықтағы өзара әрекеттестік және арнайы пәндерді оқытудағы сандық білім беру ресурстарының технологиялық мүмкіндіктерін және дидактикалық бағалау тәсілдерін меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі- ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты құрайды. Білім беру процесі ОТҚ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТҚ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі рет қысқартылады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатындағы білім беру процесін ұйымдастыруда: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан кейін - ОӘК) тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары, тест тапсырмалары, өзіндік жұмыстарға арналған тапсырмалар беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.

2) умеют:
применять современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия для повышения эффективности учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО;
формировать заданий для обучающихся, обеспечивающие качество усвоения знаний, составлять разноуровневые задания согласно таксономии Блума;
применять методы и приемы, направленные на развитие критического мышления обучающихся, развивать исследовательские навыки обучающихся в процессе преподавания;
3) владеют:
умениями оценивать проблемы и возможные пути их решения в организации учебно-воспитательного процесса;
базовыми и профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного преподавания специальных дисциплин;
навыками сравнения существующих подходов к оцениванию учебных достижений обучающихся, навыками эффективного использования приемов для развития критического мышления обучающихся;
способами оценки дидактических и технологических возможностей цифровых образовательных ресурсов преподавания специальных дисциплин и взаимодействия в профессиональных сетевых сообществах.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включаются в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.

Ескерту. Бұйрық 24-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Инновациялық білім беру технологиялары техникалық және кәсіптік білім берудегі жаратылыстану-математика пәндері оқытушыларының кәсіби-педагогикалық қызметін дамытудың құралы ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының кәсіптік және жаратылыстану - математика бағытындағы оқытушыларына қарастырылған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарының жаратылыстану-математика бағытындағы пәндер оқытушыларының іс-әрекеттің даму құралы ретінде инновациялық білім беру технологияларының кәсіби-педагогикалық дамуының құзіреттілік тәсіліне бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты инновациялық білім беру технологияларын қолдану үшін ТжКБ ұйымдарының жаратылыстану - математика бағытындағы оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы білім беруді дамыту жүйесінің басым бағыттары мен болашағын сараптау;
2) жаратылыстану - математика бағытындағы пәндерді оқыту процессінде инновациялық білім беру технологияларын қолдану жағдайын психологиялық-педагогикалық тұрғыдан анықтау;
3) инновациялық білім беру технологияларының мазмұнын қарастыру;
4) жалпы білім беретін пәндерді оқытуда интернет сервистерін және "бұлтты", заманауи мультимедиа ресурстарын қолдану техникаларын меңгеру;
5) курс тақырыбы бойынша білім, білік, дағдыларын кеңейту және тереңдету.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ҚР білім беруді дамытудың басым бағыттары мен болашағын;
жаратылыстану - математика бағытындағы пәндерді оқыту процессінде инновациялық білім беру технологияларын қолданудың психологиялық-педагогикалық жағдайын;
өз қызметінде рефлексия мен кері байланыстың қажеттілігін;
білім беру технологияларының инновациялық мазмұны мен мәнін;
15 жасар білім алушының білім жетістігін бағалаудың (Programme for International Student Assessment) (Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент) (бұдан әрі - PISA) (ПИЗА);
PISA халықаралық зерттеулерінің бағыттарын біледі;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 24 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные образовательные технологии как средство развития профессионально-педагогической деятельности преподавателей естественно-математических дисциплин технического и профессионального образования"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные образовательные технологии как средство развития профессионально-педагогической деятельности преподавателей естественно-математических дисциплин технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для преподавателей естественно-математических дисциплин технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на компетентностный подход в использовании инновационных образовательных технологий как средства развития профессионально-педагогической деятельности преподавателей естественно-математических дисциплин ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности преподавателей естественно-математических дисциплин ТиПО по применению инновационных образовательных технологий.
4. Задачи Программы:
1) проанализировать приоритетные направления и перспективы развития системы образования Республики Казахстан;
2) выявить психолого-педагогические условия применения инновационных образовательных технологий в процессе преподавания естественно-математических дисциплин;
3) изучить содержание инновационных образовательных технологий;
4) овладеть техникой использования современных мультимедиа-ресурсов, "облачных" и интернет сервисов в преподавании общеобразовательных дисциплин;
5) углубить и расширить знания, умения и навыки по теме курса.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают:
приоритетные направления и перспективы развития системы образования Казахстана;
психолого - педагогические условия применения инновационных образовательных технологий в учебно-воспитательном процессе естественно-математических дисциплин;
необходимость рефлексивной и обратной связи в своей деятельности;
сущность и содержание инновационных образовательных технологий;
концептуальные основы Международной программы оценки образовательных достижений 15-летних обучающихся (Programme for International Student Assessment) (Программ фор Интернешнл Студент Ассессмент), далее – PISA (ПИЗА);
направления международного исследования PISA (ПИЗА);

2) мыналарды:
модульдік технология негізінде оқу материалының мазмұнын құрылымдауды;
жаратылыстану - математика бағытындағы пәндерді оқытуда инновациялық білім беру технологияларын практикада қолдануды;
оқытудың коллаборативті ортасын құруды;
ТжКБ ұйымдарында білім алушының оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыруды;
кейс-тапсырма құруды қолдана алады;
3) мыналарды:
жаратылыстану - математика бағытындағы пәндерді оқытуда интернет сервистер мен "бұлтты" заманауи мультимедиялық ресурстарды қолдану техникаларын;
бейсызықты құрылыммен интербелсенді мультимедиалық таныстырылым (Prezi.com) (Прэзи.ком) жасаудың техникасын меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
8. Біліктілік арттыру курстары режимдері:
1) күндізгі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша Бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады. Екі апталық күндізгі курс мерзімі 80 сағатты, күндізгі бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Бір апталық күндізгі курста оқу-тақырыптық жоспарының мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны 2 есеге қысқарады;
2) аралас режимдегі оқыту (Blended Learning) (Блендид ЛҰнинг) аралас курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша Бағдарламаның 2 қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады және оқытудың 3 кезеңінен тұрады: 24 сағат- күндізгі, 14 сағат- қашықтық, 42 сағат – өзіндік.
9. Күндізгі және аралас режимдегі білім беру процесін ұйымдастыруда, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
10. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсырмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
11. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.
12. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Инновациялық
білім беру технологиялары
техникалық және кәсіптік білім
берудегі жаратылыстану-
математика пәндері
оқытушыларының кәсіби-
педагогикалық қызметін
дамытудың құралы ретінде"
білім беру бағдарламасына
1-қосымшасы
Күндізгі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
Көшпелі практикалық сабақ
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақты таныстырылымы
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саясат пен стратегиясы дамуының негізгі бағыттары
4
2
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
8
2
10
2.1
ТжКБ ұйымдарда оқытушысының заманауи психологиялық портреті
2
2
2.2
Когнитивтік психология - ТжКБ ұйымдарында жаратылыстану - математика бағытындағы пәндер оқытушыларының инновациялық қызметін дамытудың теориялық базасы
2
2
2.3
Жаратылыстану - математика бағытындағы пәндерді оқыту процессінде психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу
2
2
2.4
ТжКБ ұйымдарында ЖҚТБ инфекцияларын, темекі шегу, маскүнемдік, нашақорлықтын алдын алу
2
2
2.5
ТжКБ ұйымдарында діни толеранттылық және этникалық сұрақтары
2
2
3
Мазмұндық модуль
4
12
4
2
4
8
2
4
2
42
3.1
Тұлғалық-құзыреттілік амалдарын енгізу жағдайында оқу процессін технологияландыру
2
2
3.2
Инновациялық білім беру технологияларының құрылымы мен мазмұны
2
2
3.3
Инновациялық білім беру технологиялары ТжКБ ұйымдарында білім алушының кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру құралы
2
2
3.4
Модульдік оқыту технологиясының негізінде жаратылыстану - математика бағытындағы пәндер бойынша оқу мазмұнын құрылымдау ерекшеліктері
2
2
3.5
ТжКБ ұйымдарындағы жаратылыстану - математика бағытындағы сабақтарда инновациялық білім беру технологияларын қолдану
4
4
3.6
Жаратылыстану - математика бағытындағы пәндерді оқыту процессін метапәндік нәтижелер және пәндік жетістіктер үшін сын тұрғысынан ойлау технологиясын дамытудың мүмкіндіктері
4
4
3.7
Педагогикалық шеберханалар технологиясы оқыту нәтижелерінің практикадағы жетістіктер құралы ретінде
4
4
3.8
ТжКБ ұйымдарындағы жаратылыстану - математика бағытындағы пәндер оқытушыларының нәтижеге бағытталған, білім беру моделі қызметіндегі инновациялық тұрғыдан кәсіби тұлғалық дайындығы
2
2
3.9
15 жасар білім алушыдың білім жетістігін бағалаудың PISA (ПИЗА) халықаралық бағдарламасының тұжырымдамалық негіздері. Халықаралық зерттеу бағыттары. Тапсырма түрлері
2
2
4

2) умеют:
структурировать содержание учебного материала на основе модульной технологии;
применять на практике инновационные образовательные технологии в преподавании естественно-математических дисциплин;
создавать коллаборативную среду обучения;
осуществлять критериальное оценивание учебных достижений обучающихся в организациях ТиПО;
составлять кейс-задания;
3) владеют:
техникой использования современных мультимедиа-ресурсов, "облачных" и интернет сервисов в преподавании общеобразовательных дисциплин;
техникой создания интерактивных мультимедийных презентаций с нелинейной структурой (Prezi.com) (Прэзи.ком).
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно - тематическим планом очного курса согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных двухнедельных курсов составляет 80 часов, очных однонедельных - 40 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в учебно - тематическом плане очного курса сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning) (Блендид ЛҰнинг) в соответствии с учебно - тематическим планом смешанного курса согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают в себя три этапа обучения: очное - 24 часа, дистанционное - 14 часов, самостоятельное - 42 часа.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режиме в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
10. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
11. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.
12. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включены УМК курса.
Приложение 1
к Образовательной программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Инновационные образовательные технологии
как средство развития профессионально-педагогической
деятельности преподавателей естественно-математических
дисциплин технического и профессионального образования"
Учебно-тематический план очного курса
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
Выездные практические занятия
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами
4
2
6
2
Психолого–педагогический модуль
8
2
10
2.1
Психологический портрет современного преподавателя ТиПО
2
2
2.2
Когнитивная психология как теоретическая база развития инновационной деятельности преподавателей естественно-математических дисциплин ТиПО
2
2
2.3
Психолого-педагогическое сопровождение в процессе преподавания естественно-математических дисциплин
2
2
2.4
Профилактика наркомании, алкоголизма, табакокурения, ВИЧ/СПИД-инфекции в организациях ТиПО
2
2
2.5
Вопросы этнической и религиозной толерантности в организациях ТиПО
2
2
3
Содержательный модуль
4
12
4
2
4
8
2
4
2
42
3.1
Технологизация учебно- воспитательгого процесса в условиях внедрения личностно-компетентностного подхода к обучению обучащихся ТиПО
2
2
3.2
Структура, содержание, классификация инновационных образовательных технологий
2
2
3.3
Инновационные образовательные технологии как средство формирования профессиональной компетентности обучающихся в организациях ТиПО
2
2
3.4
Особенности структурирования содержания учебно-воспитательного процесса по естественно-математическим дисциплинам на основе технологии модульного обучения
2
2
3.5
Использование инновационных образовательных технологий на занятиях естественно-математических дисциплин в организациях ТиПО
4
4
3.6
Возможности технологии развития критического мышления для достижения предметных и метапредметных результатов обучения в процессе преподавания естественно-математических дисциплин
4
4
3.7
Технология педагогических мастерских как средство достижения практических результатов обучения
4
4
3.8
Профессионально-личностная готовность преподавателей естественно-математических дисциплин в организациях ТиПО к инновационной деятельности в модели образования, ориентированной на результат
2
2
3.9
Концептуальные основы Международной программы оценки образовательных достижений 15-летних обучающихся PISA (ПИЗА) Направления международного исследования. Виды заданий
2
2
4

Ескерту. Бұйрық 25-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Пәндік-тілдік кіріктірілген оқыту (CLIL) әдістемесі: ерекшеліктері, артықшылықтары, әдістері мен тәсілдері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының жалпы білім беретін пәндер оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама оқытушылардың оқыту процесінің негіздерін (мазмұн, тіл, коммуникация, таным) және CLIL (КЛИЛ) (Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг), бұдан әрі – CLIL (КЛИЛ) бағдарламасы бойынша білім алушыларға арналған қолдау стратегияларын түсінуіне бағытталады.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты педагогтердің өзін-өзі жетілдіруі мен кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін арттыру, педагогтердің кәсіби және мәдени тұрғыдан дамуына ықпал ету, CLIL әдістемесін енгізу тиімділігін қамтамасыз ету.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ берудің Мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының мазмұны және білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптармен танысу және оны қолдану;
2) CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша пәндерді оқыту процесінде психологиялық-педагогикалық, әдістемелік білімдер мен жүйелі құрылған жұмыс жоспарын және инновациялық технологияларды қолданудың негізгі жолдарын меңгерту және қолдану;
3) жаңартылған білім беру жүйесінің негізгі талабы бойынша оқытушылардың CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша пәндерді оқыту барысында белсенді және интербелсенді әдістер мен заманауи білім беру технологияларын қолдануына ықпал ету;
4) оқытушылардың CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша пәндерді оқыту барысында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға баулу;
5) CLIL (КЛИЛ) бағдарламасы (мазмұн, тіл, коммуникация, таным) бойынша сабақ беру әдістемесін көрсету.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
мыналарды:
пәндік-тілдік кіріктірілген оқыту әдістемесі, оны қолдану түрлері мен тәсілдері туралы;
CLIL (КЛИЛ) бағдарламасын енгізудің ерекшеліктері, басымдылықтары, мазмұнын, әдіс-тәсілдерін біледі.
мыналарды:
пәннің мазмұнын меңгеру мен тілдік дағдыларды дамыту кезінде білім алушыларға қолдау көрсету бойынша негізгі тәсілдердін;
оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың түрлі кезеңдерінде пәндік-тілдік кіріктірілген оқытуды ендіру үшін жоспарлаудың негізгі ұстанымдарын қолдана алады;
мыналарды:
пәндік-тілдік кіріктірілген оқытудағы бағалау әдістерін;
пәндік-тілдік кіріктірілген оқыту әдістемесін меңгереді.

Сноска. Приказ дополнен Приложением 25 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания общеобразовательных дисциплин на английском языке"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания общеобразовательных дисциплин на английском языке" (далее - Программа) направлена на обучение, преподавателей общеобразовательных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на понимание основ процесса обучения преподавателей (содержание, язык, коммуникация, познание) и стратегии в поддержку обучающихся по CLIL (КЛИЛ) (Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лэндгуидж Интегрэйтед ЛҰнинг), далее - CLIL) (КЛИЛ).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности и личного самосовершенствования педагогов, обеспечение эффективности внедрения методики CLIL (КЛИЛ), содействие культурному и профессиональному развитию педагогов.
4. Задачи Программы:
1) изучить и использовать содержание Государственного общеобязательного стандарта ТиПО и требования к уровню подготовки обучающихся;
2) освоить и использовать основные пути инновационных технологий, системного рабочего плана и психолого-педагогических, методических знаний в процессе обучения предметам по методике CLIL (КЛИЛ);
3) согласно основному требованию обновленной образовательной программы использовать современные технологии и интерактивные методы в процессе преподавания по методике CLIL (КЛИЛ);
4) использовать информационно-коммуникационные технологии во время обучения предметам по методике CLIL (КЛИЛ);
5) показать методику преподавания по программе CLIL (КЛИЛ) (содержание, язык, коммуникация, познание).
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели
1) знают:
методику предметно-языкового интегрированного обучения, виды и методы использования;
особенности, преимущества, содержание, методы и подходы внедрения программы CLIL (КЛИЛ);
2) умеют:
использовать основные методы поддержки обучающихся во время развития языковых навыков и освоения предметного содержания;
применять основные принципы планирования для предметно-языкового интегрированного обучения на разных этапах организации учебно-воспитательного процесса;
3) владеют:
методами оценивания предметно-языкового интегрированного обучения;
методикой преподавания предметно-языкового интегрированного обучения.

Ескерту. Бұйрық 26-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Жаратылыстану-ғылыми пәндерді оқыту процесінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алушылардың жобалау-зерттеу қызметін тьюторлық сүйемелдеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының ғылыми-жаратылыстану бағытындағы пән мұғалімдеріне ұсынылған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарында білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметінде тьюторлық жетекшілік етуде құзыреттілік тәсілге бағытталған.
Тьюторлық сүйемелдеу – бұл білім алушыны оның индивидуалды қозғалысында, жобалау және білім беру бағдарламасын құру, өмірлік таңдаудың түрлі жағдайларында оңтайлы шешімдерді қабылдауға үйрету.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етуде ғылыми-жаратылыстану бағытындағы педагогтің кәсіби құзыреттілігін жетілдіру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жүйесін жаңғырту шеңберінде ТжКБ жүйесінің даму болашағын және басым бағыттарын талдау;
2) білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етуде психологиялық-педагогикалық жағдайларды анықтау;
3) білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етудің мазмұны мен мәнін меңгеру;
4) білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік ету процессін жүзеге асыруда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану артықшылықтарын анықтау;
5) курс тақырыбы бойынша тыңдаушылардың білім және білік дағдыларын кеңейту және тереңдету.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мыналарды:
Қазақстандық білім беру мазмұнын жаңарту саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі басымдық бағыттарын;
ТжКБ жаңғыртуда тұжырымдамалық;
білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етудің психологиялық-педагогикалық негіздерін;
"тьюторлық жетекшілік ету" түсінігінің мазмұнын және мәнін;
білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етудің теориялық негіздерін үлгілеуді;
білім алушылардың оқу жетістігін критериалды бағалау ұстанымдарын;
білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік ету үшін тиімді инновациялық білім беру технологияларын және оқытудың интерактивті әдістерін жүзеге асыруды біледі;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 26 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Тьюторское сопровождение проектно-исследовательской деятельности обучающихся организаций технического и профессионального образования в процессе преподавания естественнонаучных дисциплин"
Глава 1. Введение
1. Образовательная курсов повышения квалификации педагогических кадров "Тьюторское сопровождение проектно-исследовательской деятельности обучающихся организаций технического и профессионального образования в процессе преподавания естественнонаучных дисциплин" (далее - Программа) предназначена для преподавателей естественнонаучных дисциплин технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направленна на компетентностный подход к осуществлению тъюторского сопровождения в проектно-исследовательской деятельности обучающихся в организациях ТиПО.
Тьюторское сопровождение – это сопровождение обучающегося в его индивидуальном движении, проектирование и построение с подопечным его образовательной программы, обучение принятию оптимальных решений в различных ситуациях жизненного выбора.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности преподавателей естественнонаучных дисциплин по осуществлению тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся в условиях модернизации образования в ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) в рамках модернизации ТиПО проанализировать приоритетные направления и перспективы развития системы ТиПО;
2) выявить психолого-педагогические условия тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
3) освоить сущность и содержание тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
4) выявить преимущества использования информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в процессе осуществления тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
5) углубить и расширить знания, умения и навыки слушателей по теме курса.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления государственной политики в области обновления содержания казахстанского образования;
концептуальные идеи модернизации ТиПО;
психолого-педагогические основы тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
сущность и содержание понятия "тьюторское сопровождение";
теоретические основы моделирования тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
принципы критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
эффективные инновационные образовательные технологии и методы интерактивного обучения для осуществления тъюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся.

2) мыналарды:
пәнаралық сабақтастықты іске асыру мақсатында ғылыми-жаратылыстану бағытындағы пәндерді ресурстармен қамтамасыз ету және оқу-әдістемелік материалдарын;
білім беру мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде ғылыми-жаратылыстану бағытының мазмұнын, құрылымындағы ерекшеліктерін;
білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік ету процессін үлгілеуді;
білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілікті жүзеге асыру үшін оқытудың интерактивті әдістерін, білім беруде инновациялық және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды тиімді қолдануды;
ғылыми-жаратылыстану бағытындағы пәндерді оқыту процессінде білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуды;
білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауды және тиімді оқытуды қолдауды және салыстыруды;
ғылыми-жаратылыстану бағытында білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуды қалыптастыруға тапсырмалар құруды;
зерттеу сабақтарының кезеңдеріне панорамалық қорғау жүргізуді қолдана алады;
3) мыналарды:
білім алушылардың зерттеушілік-жобалық қызметіне тьюторлық жетекшілік ету дағдыларын;
панорамалық сабақ кезеңін қорғау үшін таныстырылымдық дағдылары; Lesson Study (Лессон Стади) зерттеу сабағын талдау және жобалау дағыларын;
білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды іске асыру дағдыларын;
PISA (ПИЗА) (Programme for International Student Assessment) (Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент) форматындағы тапсырмалар құру әдістерін меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың ОӘК беріледі.

2) умеют:
анализировать учебно-методические материалы и ресурсное обеспечение предметов естественнонаучного цикла с целью осуществления межпредметной интеграции;
выявлять различия в структуре, содержании естественнонаучных дисциплин в контексте обновленного содержания образования;
моделировать процесс тъюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
применять эффективные инновационные и информационно-коммуникационные технологии, методы интерактивного обучения для осуществления тъюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
развивать исследовательские навыки обучающихся в организациях ТиПО в процессе преподавания естественнонаучных дисциплин;
сравнивать подходы к оцениванию учебных достижений обучающихся и отбирать эффективные;
составлять задания, способствующие развитию функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся;
проводить панорамную защиту этапа занятия – исследования;
3) владеют:
навыками тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
презентационными навыками для панорамной защиты этапа занятия;
навыками проектирования и анализа занятия – исследования Lesson Study (Лессон Стади);
навыками осуществления критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
приемами составления заданий формата PISA (ПИЗА) (Programme for International Student Assessment) (Программ фор Интернешнл Студент Ассессмент).
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

Ескерту. Бұйрық 27-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының құқықтық құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының басшыларына арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйым басшыларының құқықтық құзыреттілік негізінде ұйымдастырушылық-басқарушылық шеберлігін жетілдіруіне бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ ұйымдары басшыларының құқықтық мәселелер және білім беру саласындағы заңнама бойынша құзыреттілігін дамыту табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ басқаруға арналған қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) ТжКБ саласындағы қолданыстағы заңдар мен нормативтік құқықтық актілердің нақты ерекшеліктері бойынша білімдерін кеңейту;
3) білім беру саласындағы құқықтық мәселелер мен заңнама бойынша колледж басшыларының кәсіби құзырлылығын арттыру;
4) ТжКБ саласындағы қолданыстағы заңдар мен нормативтік құқықтық актілердің жүзеге асыру білімдері мен дағдыларын қалыптастыру;
5) ТжКБ саласындағы қолданыстағы заңдар мен нормативтік актілердің орындалуын басқару мен бақылау бойынша тәсілдерін қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ саласындағы заңнамаларды;
ТжКБ ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құжаттамаларды біледі;
2) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарының жұмысын реттейтін заңдарды;
ТжКБ ұйымдарының жұмысын реттейтін түрлі заңдар өзара іс-қимылды жүзеге асыруды;
қызметтерінің ерекшеліктерін ескере отырып, ТжКБ ұйымдарының жұмысын реттейтін заңдар мен ережелерді қолдана алады;
3) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарының жұмысын реттейтін заңдар мен нормативтік құқықтық актілердің жүзеге асыру нысандары мен әдістерін меңгереді.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушыларға сауалнама жүргізу арқылы анықталады.

Сноска. Приказ дополнен Приложением 27 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие правовой компетенции у руководителей организаций технического и профессионального образования"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие правовой компетенции у руководителей организаций технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для руководителей организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на совершенствование организационно-управленческого мастерства, основанного на правовой компетентности руководителя организации ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи программ
3. Целью Программы является развитие компетенций по правовым вопросам и законодательству в сфере образования у руководителей организаций ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучить действующие нормативные правовые акты в области ТиПО;
2) расширить знания по специфике применения действующих законодательных и нормативных правовых актов в области ТиПО;
3) повысить профессиональные компетенции руководителей колледжей по правовым вопросам и законодательству в сфере образования;
4) сформировать знания и навыки эффективного применения действующих нормативных правовых актов в области ТиПО;
5) сформировать подходы по управлению и контролю за соблюдением действующих нормативных правовых актов в области ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы законодательства в сфере ТиПО;
нормативные документы, регламентирующие деятельность организаций ТиПО;
2) умеют:
применять законы, регламентирующие деятельность организаций ТиПО;
осуществлять взаимодействие разных законов, регламентирующих деятельность организаций ТиПО;
применять законы и нормативные правовые акты, регламентирующие работу организаций ТиПО с учетом специфики их деятельности;
3) владеют:
формами и методами применения законов и нормативных правовых актов, регламентирующих работу организаций ТиПО.
Глава 4. Содержание программы
6. Образовательная программ состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческой;
3) психолого-педагогической;
4) содержательной;
5) технологической;
6) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8 В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями, путем анкетирования слушателей.

5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.

Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.

Ескерту. Бұйрық 28-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларын енгізудің ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесінің педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі - педагогикалық қызметкерлер) кәсіби құзыреттіліктерінің сапасын арттыруға және жетілдіруге, ТжКБ жүйесін жаңғыртуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты педагогикалық қызметкерлердің ТжКБ ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларын енгізу тетігін және оған ауысу шарттарын іске асыру бойынша практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) оқытудың кредиттік-модульдік технологияларына ауысуды ескере отырып, ТжКБ ұйымдарының оқу процесіне модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген білім беру бағдарламалары мен оқу жоспарларын енгізу әдіснамасын және әдістемесін оқыту;
2) ТжКБ ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологиясына ауысу кезінде студенттің жеке оқу жоспарын, анықтамалық-жолсілтемесін құрастыру және оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді қалыптастыру бойынша практикалық дағдылар мен іскерліктерді шыңдау.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіне оқытудың кредиттік-модульдік технологиясын енгізудің тетігін;
ТжКБ ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологиясына ауысу бойынша шетелдік және қазақстандық тәжірибенің бағыттарын;
оқытудың кредиттік-модульдік технологиясына ауысу ерекшеліктерін ескере отырып, оқу жұмыс жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын әзірлеу әдістемесін, құрылымын және форматын;
оқытудың кредиттік-модульдік технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып, пәндер (модульдер) бойынша жеке оқу жоспарын, анықтамалық-жолсілтемені, оқу-әдістемелік кешенді жасаудың мақсаттарын, міндеттерін және тәртібін;
оқытудың кредиттік-модульдік технологиялары шарттарында студенттердің жоспарланған нәтижелері мен жетістіктерін критериалдық бағалау тетігін біледі және түсінеді;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 28 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности внедрения кредитно-модульной технологии обучения в организациях технического и профессионального образования"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности внедрения кредитно-модульной технологии обучения в организациях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников и приравненных к ним лиц системы ТиПО (далее - педагогические работники), модернизацию системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников по реализации механизма внедрения и условий перехода на кредитно-модульную технологию обучения в организациях ТиПО.
4. Основные задачи Программы:
1) обучение методологии и методике внедрения в учебный процесс организаций ТиПО образовательных программ и учебных планов, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода с учетом перехода на кредитно-модульную технологию обучения;
2) отработка практических навыков и умений по составлению индивидуального учебного плана, справочника-путеводителя студента и формированию учебно-методического обеспечения при переходе на кредитно-модульную технологию обучения в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают:
механизм внедрения в образовательный процесс в организациях ТиПО кредитно-модульной технологии обучения;
направления зарубежного и казахстанского опыта по переходу на кредитно-модульную технологию обучения в организациях ТиПО;
методику разработки, структуры и формата рабочих учебных планов и образовательных программ с учетом особенностей перехода на кредитно-модульную технологию обучения;
цели, задачи и порядок составления индивидуального учебного плана, справочника-путеводителя, учебно-методического комплекса по дисциплинам (модулям) с учетом особенностей кредитно-модульной технологии обучения;
механизм критериального оценивания планируемых результатов и достижений студентов в условиях кредитно-модульной технологии обучения;

2) мыналарды:
оқытудың кредиттік-модульдік технологияларының басты аспектілерін ескере отырып, оқу жұмыс жоспарының және білім беру бағдарламаларының негізгі элементтерін құрастыра;
оқытудың кредиттік-модульдік технологияларының ерекшеліктерін ескере отырып, ТжКБ ұйымдарының білім беру қызметінде пайдаланылатын қатаң есептегі құжаттар нысандарын толтыра;
оқытудың кредиттік-модульдік технологияларына ауысу кезінде білім берудің мазмұнын және студентті оқытуды ұйымдастыруды анықтайтын жеке оқу жоспарын құрастыра;
оқытудың кредиттік-модульдік технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып, силлабус құрастыра және пәндер (модульдер) бойынша оқу-әдістемелік кешен әзірлей;
оқытудың кредиттік-модульдік технологиялары шарттарында студентке практикалық ақпарат беруге арналған анықтамалық-жолсілтеме құрастыра;
оқытудың әртүрлі кезеңдерінде критериалдық бағалаудың әртүрлі үлгілерін және құралдарын пайдалана біледі;
3) ТжКБ ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларына ауысу кезінде тиімді оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен кәсіби құзыреттіліктерді меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) оқытудың кредиттік-модульдік технологияларын ескере отырып, модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын ТжКБ ұйымдарының оқу процесіне енгізудің әдіснамасы;
2) ТжКБ ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларына ауысуды есепке ала отырып, оқу жұмыс жоспарларын және білім беру бағдарламаларын әзірлеу әдістемесі;
3) оқытудың кредиттік-модульдік технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып, қатаң есептегі құжаттар нысандарын толтырудың теориясы және практикасы;
4) оқытудың кредиттік-модульдік технологиясына ауысу шарттарында білім беру қызметін оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді қалыптастырудың ерекшеліктері;
5) оқытудың кредиттік-модульдік технологиясы шарттарында студенттердің жоспарланған нәтижелерін және оқу жетістіктерін бағалау.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде оқу-тақырыптық жоспардағы сағат саны екі есе қысқартылады, сабақты өткізу нысаны және тақырыптар өзгеріссіз қалады.

2) умеют:
составлять основные элементы рабочего учебного плана и образовательной программы с учетом ключевых аспектов кредитно-модульной технологии обучения;
заполнять формы документов строгой отчетности, используемые в образовательной деятельности организаций ТиПО с учетом особенностей кредитно-модульной технологии обучения;
составлять индивидуальный учебный план, определяющий содержание образования и организацию обучения студента при переходе на кредитно-модульную технологию обучения;
составлять силлабусы и разрабатывать учебно-методический комплекс по дисциплинам (модулям) с учетом особенностей кредитно-модульной технологии обучения;
составлять справочник-путеводитель, предназначенный для предоставления практической информации студенту в условиях кредитно-модульной технологии обучения;
применять различные модели и инструменты критериального оценивания на разных этапах обучения;
3) владеют навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного преподавания при переходе на кредитно-модульную технологию обучения в организациях ТиПО.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с обозначенными целью и задачами Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) методология внедрения в учебный процесс организаций ТиПО учебных планов и образовательных программ, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода с учетом кредитно-модульной технологии обучения;
2) методика разработки рабочих учебных планов и образовательных программ с учетом перехода на кредитно-модульную технологию обучения в организациях ТиПО;
3) теория и практика заполнения форм документов строгой отчетности с учетом особенностей кредитно-модульной технологии обучения;
4) особенности формирования учебно-методического обеспечения образовательной деятельности в условиях перехода на кредитно-модульную технологию обучения;
5) оценка планируемых результатов и учебных достижений студентов в условиях кредитно-модульной технологии обучения.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов в учебно-тематическом плане сокращается в два раза, форма проведения занятий и темы остаются без изменений.

10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).
14. Бағдарлама мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:

10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
14. Содержание Программы предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:

Ескерту. Бұйрық 29-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "CLIL (КЛИЛ) әдістемесі: арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі - педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама оқыту процесінің сапасын арттыруға, ТжКБ ұйымдарындағы педагогикалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты педагогикалық қызметкерлерді арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқытуға бағытталған CLIL (КЛИЛ) әдістемесі (бұдан әрі – CLIL (КЛИЛ) әдістемесі) бойынша білімдер мен практикалық дағдыларға оқыту болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) үш тілде білім беру процесінде білім беру процесін ұйымастырудың негізгі принциптерін түсіну;
2) арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесінің ерекшеліктерін үйрену;
3) педагогикалық қызметкерлердің арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесіне CLIL (КЛИЛ) әдістемесінде қолдана білу;
4) оқу сабағын CLIL (КЛИЛ) әдістемесі негізінде жоспарлай білу;
5) ағылшын тіліндегі арнайы пәндер бойынша оқу-әдістемелік құжаттарды қалыптастыра білу;
6) арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша бағалау жүйесін қолдана алу;
7) педагогикалық қызметкерлерің кәсіби ағылшын тіліндегі білімдерін үздіксіз жетілдіру қажеттіліктерін қалыптастыру;
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
үш тілде білім беру жағдайында оқыту процесін ұйымдастырудың негізгі принциптерін;
CLIL (КЛИЛ) әдістемесінің ерекшеліктерін;
кәсіби ағылшын тілі бойынша білімін жүйелі түрде жетілдіру қажеттілігін біледі және түсінеді;
2) мыналарды:
ағылшын тілін білу деңгейін және өзіндік мүмкіншіліктерін ескере отырып арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыта біледі;
CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша сабақты жоспарлай алады;
арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту бойынша оқу-әдістемелік кешенді құрастыра алады;
арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша студенттерді бағалау және сабақты жоспарлау жүйесін пайдалана біледі.

Сноска. Приказ дополнен Приложением 29 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке" (далее - Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организации технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества процесса обучения, развитие и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников организаций ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является обучение педагогических работников знаниям и практическим навыкам методики CLIL (КЛИЛ), направленной на предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке (далее – методика CLIL) (КЛИЛ).
4. Основные задачи Программы:
1) понимание основных принципов организации образовательного процесса в условиях трехъязычия;
2) обучение особенностям методики преподавания специальных дисциплин на английском языке;
3) умение педагогических работников применять на практике методику СLIL (КЛИЛ) в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке;
4) умение планировать учебное занятие на основе методики СLIL (КЛИЛ);
5) умение формировать учебно-методическое обеспечение по специальным дисциплинам на английском языке;
6) умение использовать систему оценивания по методике СLIL (КЛИЛ) в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке;
7) формирование потребности педагогических работников в непрерывном совершенствовании знаний профессионального английского языка.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают:
основные принципы организации процесса обучения в условиях трехъязычия;
особенности методики СLIL (КЛИЛ);
необходимость системного совершенствования знаний по профессиональному английскому языку;
2) умеют:
преподавать специальные дисциплины на английском языке с учетом своих возможностей и уровня знания английского языка;
планировать урок по методике СLIL (КЛИЛ);
формировать учебно-методическое обеспечение по специальным дисциплинам на английском языке;
использовать систему планирования урока и оценивания студентов по методике СLIL (КЛИЛ) в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке.

4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны (көрсету сабағы) қорғауды қарастырады.
8. Бағдарламаның модульдері:
1) CLIL (КЛИЛ) әдістемесінің негізгі принциптері;
2) CLIL (КЛИЛ) әдістемесінің ерекшеліктері;
3) арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде CLIL (КЛИЛ) әдістемесін практикалық қолдану;
4) сабақты CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша жоспарлау;
5) CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту нәтижелілігін бағалау өлшемшарттары;
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде оқу-тақырыптық жоспардағы сағат саны екі есе қысқартылады, сабақты өткізу нысаны және тақырыптар өзгеріссіз қалады.
10. Бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курсын өткізу процесінің тиімділігін арттыру әртүрлі білім беру технологиялары, нысандар, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: активити, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жоба әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалауға негізделген және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйе бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).

Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с обозначенными целью и задачами, данная Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта (демонстрационный урок) по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) основные принципы методики CLIL (КЛИЛ);
2) особенности методики CLIL (КЛИЛ);
3) практическое применение методики СLIL (КЛИЛ) в процессе обучения специальным предметам на английском языке;
4) планирование урока по методике CLIL (КЛИЛ);
5) критерии оценки результативности обучения специальным дисциплинам на английском языке по методике CLIL (КЛИЛ).
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, однонедельных – 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов в учебно-тематическом плане сокращается в два раза, форма проведения занятий и темы остаются без изменений.
10. Для повышения эффективности в процессе проведения курса повышения квалификации по Программе применяются различные образовательные технологии, формы, методы обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование интерактивных методов обучения: активити, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) занятий и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе, основанной на интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).

14. Бағдарлама мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) оқу процесінің барысында Бағдарламаның бес модулінің мазмұнын білу және түсіну;
2) игерген білімін жобаны қорғау (көрсету сабағы) барысында қолдана алу;
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны (демонстрациялық сабақ) жеке немесе топта қорғайды.

14. Содержание Программы предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание содержания пяти модулей Программы в ходе процесса обучения;
2) умение применить полученные знания в ходе защиты проекта (демонстрационного урока).
15. Во время и по завершению курса проводится формативное и суммативное оценивание слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации слушатель защищает проект (демонстрационный урок) индивидуально или в группе по изученным модулям.

19.5
5.3
Бағдарламада оқылған модульдер бойынша Жобаны қорғау (көрсету сабақ)
6
6
Барлығы:
8
58
6
72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына 30-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Бейіні (мамандығы) бойынша кадрлар даярлаудағы заманауи тәсілдер" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 30-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

19,5
5.3
Защита проекта (демонстрационного урока) по изученным модулям Программы
6
6
Итого:
8
58
6
72
Приложение 30
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года № 193
Сноска. Приказ дополнен Приложением 30 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные подходы в подготовке кадров по профилю (специальности)"

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Бейіні (мамандығы) бойынша кадрлар даярлаудағы заманауи тәсілдемелер" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама мазмұны оқыту процесінің тиімділігін және сапасын арттыруға, инновациялық технологиялар негізінде оқытылатын пәндер (модульдердің) мазмұнын өзектендіруге, ТжКБ ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерін кәсіби дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты еңбек нарығының талаптарына, жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес және бейін (мамандық) бойынша оқыту процесіндегі инновациялық технологияларды ескере отырып, кадрлар даярлау саласындағы арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктіліктерін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) озық қазақстандық және халықаралық педагогикалық тәжірибені ескере отырып, ТжКБ ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби деңгейін арттыру;
2) жүйелік жұмыс және педагогикалық практика мен өндірістің үздіксіз байланысы негізінде ТжКБ ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерін кәсіби дамыту.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
саланың (бейіннің немесе мамандықтың) ағымдағы жағдайын және дамуын;
енбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитарлық жағдай, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін;
өндірістің (кәсіпорынның) технологиялық процесіндегі инновацияларды;
студенттерді оқыту процесінде жаңа білім беру технологияларын қолдану тетіктерін;
ТжКБ ұйымдарының түлектеріне өндірістің (кәсіпорынның) талаптарын біледі;
2) мыналарды:
кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана;
еңбек нарығының сұранысына сәйкес келетін кадрларды даярлау бойынша инновациялық білім беру технологияларын қолдана;
ТжКБ ұйымдарының түлектеріне өндірістің (кәсіпорынның) талаптарын талдау негізінде оқыту нәтижесін бағалау нысандарын әзірлей біледі;
3) кадрларды даярлаудың инновациялық тәсілдемелерін меңгереді және пәндерді (модульдерді) оқыту процесінде практикалық білімдерін және дағдыларын қолданады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – өндірістік (практикалық) және теориялық.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные подходы в подготовке кадров по профилю (специальности)" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение эффективности и качества процесса обучения, актуализацию содержания преподаваемых дисциплин (модулей) на основе инновационных технологий, развитие профессиональных компетенций преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение квалификации преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в сфере подготовки кадров в соответствии с требованиями рынка труда, потребностями работодателей и учетом инновационных технологий в процессе преподавания по профилям (специальностям).
4. Основные задачи Программы:
1) повышение профессионального уровня преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО с учетом передового педагогического казахстанского и международного опыта;
2) профессиональное развитие преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО на основе системной работы и непрерывного взаимодействия между педагогической практикой и производством.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
текущее состояние и развитие отрасли (профиля или специальности);
правила охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной безопасности;
инновации в технологических процессах производства (предприятия);
механизм использования новых образовательных технологий в процессе обучения студентов;
требования производства (предприятия) к выпускнику организации ТиПО;
2) умеют:
использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности;
применять инновационные образовательные технологии по подготовке кадров, соответствующие потребностям рынка труда;
разрабатывать формы оценивания результатов обучения на основе анализа требований производства (предприятия) к выпускнику организации ТиПО;
3) владеют инновационными подходами подготовки кадров и используют практические знания и навыки в процессе преподавания дисциплин (модулей).
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – производственное (практическое) и теоретическое.

7. Жаңа білім беру технологиялары бойынша тыңдаушыда практикалық білімді, білік пен дағдыны, кәсіби құзыреттілікті қалыптастыру үшін Бағдарлама келесі 7 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) саланың (бейіннің немесе мамандықтың) индустриалды-инновациялық дамуы;
2) еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері;
3) өндірістің (кәсіпорынның) технологиялық процестеріндегі инновациялар;
4) маманның біліктілігі бойынша еңбек функцияларының тізбесі;
5) кадрлар даярлаудағы және арнайы пәндерді (модульдерді) оқытудағы тәсілдемелер;
6) кәсіби қызметтегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі мен мәні;
7) ТжКБ ұйымдарының түлектеріне өндірістің (кәсіпорынның) қоятын талаптарын талдау. Студенттің (түлектің) оқу жетістіктерін бағалау.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспар негізінде жасалған әртүрлі салалар (бейіндер немесе мамандықтар) бойынша жұмыс оқу-тақырыптық жоспарларына сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде оқу-тақырыптық жоспардағы сағат саны екі есе қысқартылады, сабақты өткізу нысаны және тақырыптар өзгеріссіз қалады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны келесі интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, тренингтер, семинарлар, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс және рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процесін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).

7. Для формирования у слушателя практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций по новым образовательным технологиям, данная Программа предусматривает освоение 7 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) индустриально-инновационное развитие отрасли (профиля или специальности);
2) правила охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной безопасности;
3) инновации в технологических процессах производства (предприятия);
4) перечень трудовых функций по квалификации специалиста;
5) подходы в подготовке кадров и преподавания специальных дисциплин (модулей);
6) роль и значение информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
7) анализ требований производства (предприятия) к выпускнику организации ТиПО. Оценка учебных достижений студента (выпускника).
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с рабочими учебно-тематическими планами по различным отраслям (профилям или специальностям), составленными на основе учебно-тематического плана, приведенного в приложении к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов в учебно-тематическом плане сокращается в два раза, форма проведения занятий и темы остаются без изменений.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь и рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).

14. Бағдарлама мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби қызметінде жаңа білімді практикалық қолдану бойынша білік және дағды.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды.

14. Содержание Программы предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание цели и задач Программы;
2) умения и навыки практического применения новых знаний в собственной профессиональной деятельности.
15. Во время и по завершению курса проводится формативное и суммативное оценивание слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации слушатель защищает проект индивидуально или в группе по изученным модулям.

Ескерту. Бұйрық 31-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында қолданбалы бакалавриат бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі - ТжКОБКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілікті арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКОБКБ жүйесінің педагогикалық қызметкерлерінің кәсіби құзыреттіліктерінің сапасын арттыруға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты педагогикалық қызметкерлердің ТжКОБКБ ұйымдарында қолданбалы бакалавриаттың білім беру бағдарламаларын (бұдан әрі - ҚБББ) іске асыру бойынша практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) ТжКОБКБ ұйымдарында ҚБББ іске асыру әдістемесін оқыту;
2) ҚБББ іске асыру барысында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру және оқу-әдістемелік қолдау бойынша практикалық дағдылар мен машықтарды шыңдау.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКОБКБ ұйымдарында ҚБББ іске асыру механизмін;
мамандықтар бойынша ҚБББ енгізудің негізгі кезеңдерін;
ТжКОБКБ ұйымдарының мамандықтар бойынша ҚБББ енгізу қызметін реттейтін арналған негізгі нормативті құқықтық құжаттарды әзірлеу әдістемесін;
мамандықтар бойынша ҚБББ іске асыру технологиясын біледі және түсінеді;
2) мыналарды:
жұмыс тобының құрамында мамандықтар бойынша ҚБББ оқу жұмыс бағдарламаларын әзірлей;
ҚБББ іске асыру барысында қазіргі заманғы білім беру технологияларын оқу-өндірістік процесте қолдана;
ТжКОБКБ ұйымдарында әлеуметтік әріптестердің қатысуымен деңгейлік үздіксіз кәсіби білім берудің тұтас құрылымын жасай;
қоғамның, білім алушының жеке қажеттіліктеріне, еңбек нарығының сұраныстарына сәйкес қалыптастырылған кәсіби құзіреттіліктерді ескере отырып, оқу нәтижелерін бағалау өлшемдерін әзірлей алады;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 31 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ прикладного бакалавриата в организациях технического и профессионального, послесреднего образования"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ прикладного бакалавриата в организациях технического и профессионального послесреднего образования" (далее - Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогических работников) организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиППО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников системы ТиППО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование и развитие практических знаний, умений, навыков и профессиональных компетенций педагогических работников по реализации образовательных программ прикладного бакалавриата (далее – ОППБ) в организациях ТиППО.
4. Основные задачи Программы:
1) обучение методике реализации ОППБ в организациях ТиППО;
2) отработка практических навыков и умений по организации учебно-воспитательного процесса и разработке учебно-методического сопровождения при реализации ОППБ.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курсов слушатели:
1) знают и понимают:
механизм реализации ОППБ в организациях ТиППО;
основные этапы внедрения ОППБ по специальностям;
методику разработки основных нормативных правовых документов, регулирующие деятельность организации ТиППО по внедрению ОППБ по специальностям;
сущность технологии реализации ОППБ по специальностям;
2) умеют:
разрабатывать рабочие учебные программы прикладного бакалавриата по специальностям в составе рабочей группы;
применять современные образовательные технологии в учебно-производственном процессе в условиях реализации ОППБ;
выстраивать целостную структуру уровневого профессионального непрерывного образования в организации ТиППО с участием социальных партнеров;
составлять критерии оценки результатов обучения с учетом соответствия формируемых профессиональных компетенций обучающихся, потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;

3) ҚБББ іске асыру кезінде ТжКОБКБ ұйымдарында тиімді оқу процесін ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен кәсіби құзыреттіліктерді меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттар мен міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру үшін Бағдарлама келесі 7 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) мамандықтар бойынша ҚБББ іске асыру процесінің ерекшеліктері;
2) мамандықтары бойынша қолданбалы бакалавриаттың оқу жұмыс бағдарламаларын әзірлеу процесінің тәртібі;
3) мамандықтар бойынша қолданбалы жұмыс оқу бағдарламаларын әзірлеу кезеңдері;
4) мамандықтар бойынша ҚБББ бейіні мен мамандандыруын айқындау әдістемесі;
5) білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптарды анықтау әдістемесі;
6) оқу жұмыс жоспарын әзірлеу әдістемесі және форматы;
7) ҚБББ іске асыру процесін қамтамасыз ететін нормативтік құқықтық базаны зерделеу.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде оқу-тақырыптық жоспардағы сағат саны екі есе қысқартылады, сабақты өткізу нысаны және тақырыптар өзгеріссіз қалады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялауға негізделген жүйе бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).

3) владеют навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного учебного процесса в организациях ТиППО при реализации ОППБ.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с обозначенными целью и задачами Программа предусматривает освоение 7 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) специфика процесса реализации ОППБ по специальностям;
2) порядок процесса разработки рабочих учебных программ прикладного бакалавриата по специальностям;
3) этапы разработки рабочих учебных программ прикладного бакалавриата по специальностям;
4) методика определения профиля и специализации ОППБ по специальности;
5) методика определения требований к уровню подготовки обучающихся;
6) методика разработки и формат рабочего учебного плана;
7) изучение нормативной правовой базы, обеспечивающей процесс реализации ОППБ.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, однонедельных – 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов в учебно-тематическом плане сокращается в два раза, форма проведения занятий и темы остаются без изменений.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе, основанной на интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).

14. Бағдарламаның мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби қызметінде жаңа білімді практикалық қолдану бойынша білік және дағды.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен презентация түрінде қорғайды.

14. Содержание Программы предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание цели и задач Программы;
2) умения и навыки практического применения новых знаний в профессиональной деятельности.
15. Во время и по завершению курса проводится формативное и суммативное оценивание слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации слушатель защищает проект в виде презентации индивидуально или в группе по изученным модулям.

Ескерту. Бұйрық 32-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесінің педагогикалық қызметкерлерінің кәсіби құзыреттіліктерінің сапасын арттыруға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты педагогикалық қызметкерлердің модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген ТжКБ білім беру бағдарламаларын іске асыру бойынша практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде ТжКБ мамандықтары бойынша оқу жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу әдістемесімен таныстыру;
2) ТжКБ мазмұнының жаңару шарттарында модульдік-құзыреттілік тәсілдемені ескере отырып, ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінде кәсіби білімдерді және құзыреттерді шыңдау;
3) жұмыс оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу және модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген ТжКБ үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын іске асыру бойынша практикалық дағдылар мен іскерліктерді дамыту.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
құзыреттілік тәсілдемеге негізделген модульдік оқытудың принциптерін;
модульдік оқытуға көшу барысында отандық және шетелдік озық тәжірибені;
оқу жұмыс жоспарларын әзірлеу әдістемесін және ТжКБ мамандықтары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыруды;
модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген ТжКБ үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын оқу процесіне енгізу механизмін;
модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген ТжКБ оқу жұмыс жоспарларын және бағдарламаларын әзірлеудің құрылымын, нысанын және әдістемесін;
студенттердің оқу жетістіктерін бағалау әдістерін қолданудың модульдік-құзыреттілік тәсілдемесін біледі және түсінеді;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 32 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ технического и профессионального образования, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ технического и профессионального образования, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее - педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников по реализации образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода.
4. Основные задачи Программы:
1) ознакомить с методикой разработки рабочих учебных планов и программ по специальностям ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе;
2) совершенствовать у педагогических работников организаций ТиПО профессиональные знания и компетенции в условиях обновления содержания ТиПО с учетом модульно-компетентностного подхода;
3) развивать практические навыки и умения по реализации типовых учебных планов и образовательных программ ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе и разработке рабочих учебных планов и программ.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
принципы модульного обучения, основанного на компетентностном подходе;
передовой казахстанский и зарубежный опыт перехода на модульное обучение;
методику разработки рабочих учебных планов и реализацию образовательных программ по специальностям ТиПО;
механизм внедрения в учебный процесс типовых учебных планов и образовательных программ ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе;
структуру, формат и методику разработки рабочих учебных планов и программ ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе;
модульно-компетентностный подход в использовании методов оценивания учебных достижений студентов;

2) мыналарды:
оқу жұмыс жоспарларын және бағдарламаларын әзірлеуде модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген әртүрлі технологияларды және тәсілдерді қолдана алады;
модульдік оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, пәндер (модульдер) бойынша оқу-әдістемелік кешенді қалыптастыра алады;
студенттердің оқу жетістіктерін бағалаудың тиісті әдістерін және құралдарын пайдалана алады;
3) мыналарды:
модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген оқу жұмыс жоспарларын және бағдарламаларын әзірлеудің дағдысын;
ТжКБ ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген тиімді оқу процесін ұйымдастыру үшін қажетті кәсіби құзыреттіліктерді меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) құзыреттілік тәсілдемеге негізделген модульдік оқыту;
2) модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген ТжКБ үлгілік оқу жоспарларын және білім беру бағдарламаларын оқу процесіне енгізу механизмі;
3) модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген оқу жұмыс жоспарларын және бағдарламаларын әзірлеу практикасы;
4) оқу-әдістемелік кешенді қалыптастыру;
5) студенттердің жоспарланған (күтілетін) нәтижелері мен оқу жетістіктерін бағалау әдістері.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде оқу-тақырыптық жоспардағы сағат саны екі есе қысқартылады, сабақты өткізу нысаны және тақырыптар өзгеріссіз қалады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, тренингтер, семинарлар, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.

2) умеют:
применять различные технологии и подходы при разработке рабочих учебных планов и программ, основанных на модульно-компетентностном подходе;
формировать учебно-методический комплекс по дисциплинам (модулям) с учетом особенностей модульного обучения;
использовать соответствующие методы и инструменты оценивания учебных достижений студентов;
3) владеют:
навыками разработки рабочих учебных планов и программ, основанных на модульно-компетентностном подходе;
профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного учебного процесса в организациях ТиПО, основанного на модульно-компетентностном подходе.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя знаний, умений, навыков и профессиональных компетенций в соответствии с обозначенными целью и задачами Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) модульное обучение, основанное на компетентностном подходе;
2) механизм внедрения в учебный процесс типовых учебных планов и образовательных программ ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе;
3) практика разработки рабочих учебных планов и программ, основанных на модульно-компетентностном подходе;
4) формирование учебно-методического комплекса;
5) методы оценки планируемых (ожидаемых) результатов и учебных достижений студентов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов в учебно-тематическом плане сокращается в два раза, форма проведения занятий и темы остаются без изменений.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование различных методов обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.

Ескерту. Бұйрық 33-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 06.04.2017 № 155 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Кіріспе
1. "ТжКБ ұйымын тиімді басқару. ISO 9001 халықаралық стандартына негізделген білім берудегі сапа менеджментінің жүйесі" тақырыбындағы педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының басшылары мен олардың орынбасарларының біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама оқу орнының сыртқы және ішкі, педагогикалық және экономикалық, ұйымдастырушылық және мазмұндық ресурстарын интегративті есепке алуды тиімді дамыту мақсатында білім беру ұйымдарын басқарудың жаңа модельдерін меңгеру арқылы басшылардың және олардың орынбасарларының басқарушылық құзіреттіліктерін жетілдіру негізінде ТжКБ ұйымдарын басқару процесінің тиімділігі мен сапасын арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ жүйесін жаңғырту мақсаттарына сәйкес ТжКБ ұйымдарын дамыту стратегиясын әзірлеу бойынша басшылардың және олардың орынбасарларының негізгі басқарушылық құзыреттіліктерін дамыту және жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) ТжКБ және жалпы білім берудің жаңа әлемдік даму үрдістерін зерделеу;
2) ТжКБ ұйымдарында стратегиялық даму, оқытушылық және әкімшілік құрамының жетілуін басқару теориясы және практикасымен танысу;
3) ТжКБ ұйымдары басшыларының және олардың орынбасарларының басқарушылық және көшбасшылық сапасын жетілдіру;
4) ТжКБ ұйымдарында бар ресурстарды (оның ішінде ұйымдастырушылық, экономикалық) және оқу орнын дамыту міндеттерін шешу мақсатында сыртқы орта әлеуетін барынша тиімді қолдану қажеттілігіне түсінік беру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарының стратегиялық даму теориясы мен практикасын;
ТжКБ жүйесі жұмысының тиімділігін айқындаушы фактор ретінде көшбасшылықтың теориясы мен практикасын;
ТжКБ ұйымдарындағы оқытушылық және әкімшілік құрамның жетілуін басқару әдістерін;
білімді басқару технологиялары мен әдістерін;

Сноска. Приказ дополнен Приложением 33 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 06.04.2017 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление организацией технического и профессионального образования. Система менеджмента качества в образовании на основе международного стандарта ISO 9001" (ИСО)
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление организацией технического и профессионального образования. Система менеджмента качества в образовании на основе международного стандарта ISO 9001" (ИСО) (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации руководителей и их заместителей организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение эффективности и качества процесса управления организациями ТиПО на основе совершенствования управленческих компетенций руководителей и их заместителей, путем освоения новых моделей управления образовательной организацией для интегративного учета внешних и внутренних, педагогических и экономических, организационных и содержательных ресурсов учебного заведения в целях его эффективного развития.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие и совершенствование ключевых управленческих компетенций руководителей и их заместителей по разработке стратегии развития организаций ТиПО в соответствии с задачами модернизации системы ТиПО.
4. Основные задачи Программы:
1) изучить новейшие мировые тенденции развития ТиПО и образования в целом;
2) ознакомить с теорией и практикой стратегического развития организации ТиПО, управления развитием преподавательского и административного состава;
3) совершенствовать управленческие и лидерские качества руководителей и их заместителей организаций ТиПО;
4) дать понимание необходимости максимально эффективно использовать возможности имеющихся у организаций ТиПО ресурсов (в том числе организационных и экономических) и потенциал внешней среды в целях решения задачи развития учебного заведения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
теорию и практику стратегического развития организаций ТиПО;
теорию и практику лидерства как определяющего фактора эффективности работы в системе ТиПО;
методы управления развитием преподавательского и административного состава организации ТиПО;
технологии и методы управления знаниями;

ISO 9001:2015 халықаралық стандартының талаптарын біледі және түсінеді;
2) мыналарды:
кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана алады;
Стандарттың ТжКБ ұйымдарының және оның бөлімшелерінің қызметіне қоятын талаптарын қолдана алады;
Білім беру ұйымының ISO 9001:2015 стандартының жаңартылған нұсқасына көшу/ауысу жобасын іске асыру барысында өз міндетін және жауапкершілігін түсінеді;
ТжКБ ұйымдарының маркетинг саясатын тиімді қолдану үшін маркетинг құралдарын практикада қолдана алады;
3) Кадрларды дамыту мен басқарудың инновациялық тәсілдемесін меңгереді және ТжКБ ұйымдарының тиімді менеджменті бойынша практикалық білімді қолданады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда ТжКБ ұйымының қызметін стратегиялық жоспарлау мен басқаруда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама мынадай үш модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады. Әр модуль үш ішкі модульден тұрады.
8. Бағдарламаның модульдері мен ішкі модульдері:
1) кәсіби басқарушы: стратегия және көшбасшылық ("Көшбасшы және ұйым", "ТжКБ ұйымын басқару стратегиясы", "Өзгерістерді басқару");
2) оқытудың және ТжКБ ұйымын дамытудың инновациялық технологиялары ("Оқытудың инновациялық технологиялары", "Білімді басқару", "ТжКБ ұйымына сапа менеджментінің жүйесін (СМЖ) енгізу және дамыту");
3) ТжКБ ұйымы басшысының арсеналы ("ТжКБ ұйымында маркетинг жүйесін басқару", "ТжКБ ұйымдарындағы қаржылық және басқарушылық есеп", "Оқытушылар мен қызметкерлердің дамуын басқару").
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар және оқу жұмыс жоспары бойынша ұйымдастырылады. Курстың ұзақтығы 132 сағат.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, тренингтер, семинарлар, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, жұмыс орнындағы практика, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) нысанында теориялық және практикалық сабақтар өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.

требования МС ISO (ИСО) 9001:2015;
2) умеют:
использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности;
применять требования стандарта к деятельности организации ТиПО и ее подразделений;
понимать свои задачи и ответственность в реализации проекта по внедрению (переходу) организации образования на новую версию стандарта ISO 9001:2015 (ИСО);
применять практические маркетинговые инструменты для эффективного управления маркетинговой политикой организации ТиПО;
3) владеют инновационными подходами развития и управления кадрами и используют практические знания эффективного менеджмента организаций ТиПО.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя практических знаний, умений и навыков управления и стратегического планирования деятельности организации ТиПО данная Программа предусматривает освоение трех модулей и защиту проекта по их усвоению. Каждый модуль включают три подмодуля.
8. Модули и подмодули Программы:
1) профессиональный руководитель: стратегия и лидерство ("Лидер и организация", "Стратегия управления организацией ТиПО", "Управление изменениями");
2) инновационные технологии обучения и развития организации ТиПО ("Инновационные технологии в обучении", "Управление знаниями", "Внедрение и совершенствование системы менеджмента качества (СМК) в организаций ТиПО");
3) арсенал руководителя организации ТиПО ("Управление маркетингом в организации ТиПО", "Финансовый и управленческий учет в организации ТиПО", "Управление развитием преподавателей и персонала").
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе и рабочим учебным планом. Продолжительность курса составляет 132 часов.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, практика на рабочем месте, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение теоретических и практических занятий в форме очного и (или) дистанционного (онлайн) обучения, а также самостоятельную работу слушателя.

132
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
34-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Өндірістік оқыту шеберінің педагогикалық құзыреттілігі: дамыту және жетілдіру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.04.2018 № 165№ 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Өндірістік оқыту шеберінің педагогикалық құзыреттілігі: дамыту және жетілдіру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарының өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби және психологиялық-педагогикалық құзыреттіліктерін дамытуға және жетілдіруге, оқыту процесінің тиімділігі мен сапасын арттыруға, оқыту әдістемесін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты:
1) өндірістік оқыту шеберлерінің педагогикалық және кәсіптік құзыреттіліктерін дамыту;
2) ТжКБ саласындағы қазақстандық және халықаралық озық педагогикалық тәжірибені зерделеу;
3) ТжКБ жүйесін жаңғырту мен дамытудың негізгі бағыттарымен танысу.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) өндірістік оқыту шеберінің қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды зерделеу;
2) өндірістік оқыту шеберлерінің педагогикалық және кәсіптік құзыреттіліктерін дамыту;
3) ТжКБ ұйымдарындағы оқу-тәрбие процесінің әдістемесін жетілдіру;
4) өндірістік оқыту шеберінің өндірістік және педагогикалық қызметінде инновациялық білім беру технологияларын енгізу.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
өндірістік оқыту шеберінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық құжаттарды;
еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік қауіпсіздік, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін;
білім алушыларды оқыту процесінде жаңа білім беру технологияларын қолдану механизмін;
өндірістің (кәсіпорынның) технологиялық процесіндегі инновацияларды;
өндірістің (кәсіпорынның) ТжКБ ұйымдарын бітірушілерге қойылатын талаптарды;
студенттердің психологиялық және физиологиялық ерекшеліктерін біледі;

132
Приложение 34
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Сноска. Приказ дополнен приложением 34 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 19.04.2018 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая компетентность мастера производственного обучения: развитие и совершенствование"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая компетентность мастера производственного обучения: развитие и совершенствование" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на развитие и совершенствование профессиональных и психолого-педагогических компетенций мастеров производственного обучения организаций ТиПО, повышение эффективности и качества процесса обучения, совершенствование методики преподавания.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цели Программы:
1) развитие педагогических и профессиональных компетенций мастеров производственного обучения;
2) изучение передового педагогического казахстанского и международного опыта в сфере ТиПО;
3) ознакомление с основными направлениями модернизации и развития системы ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение нормативной правовой документации в области образования, регламентирующая деятельность мастера производственного обучения;
2) развитие педагогических и профессиональных компетенций мастеров производственного обучения;
3) совершенствование методики учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО;
4) внедрение инновационных образовательных технологий в производственно-педагогической деятельности мастера производственного обучения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативную правовую документацию в области образования, регламентирующую деятельность мастера производственного обучения;
правила охраны труда, техники безопасности, промышленной безопасности, промышленной санитарии и противопожарной безопасности;
механизм использования новых образовательных технологий в процессе обучения обучающихся;
инновации в технологических процессах производства (предприятия);
рекламацию производства (предприятия) к выпускнику организаций ТиПО;
психолого-физиологические особенности обучающихся;

2) мыналарды:
кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана;
бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету және еңбек нарығының қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін кадрларды дайындау процесінде инновациялық білім беру технологияларын қолдана алады;
3) мыналарды:
студенттердің оқу жетістіктерін бағалау өлшемдерін қолдануға;
ТжКБ ұйымының түлегіне өндірістің (кәсіпорынның) талаптарын талдау негізінде оқыту нәтижелерін бағалауға арналған нысандарды әзірлеуге;
оқу-әдістемелік кешенді әзірлеуге;
білім алушыларды кәсіптік даярлау барысында инновациялық әдістерді қолдануға дағдыланады;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттар мен міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру үшін Бағдарлама келесі 6 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) өндірістік оқыту шеберінің қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар;
2) кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) өндірістік оқыту сабақтарын ұйымдастыру және жүргізу әдістемесі;
4) білім алушылардың кәсіби (өндірістік) тәжірибесі;
5) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, оқу-әдістемелік кешенді әзірлеу әдістемесі;
6) білім алушылардың жоспарланған нәтижелерін және оқу жетістіктерін бағалау.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарлама мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.

2) умеют:
использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности;
применять инновационные образовательные технологии в процессе подготовки кадров для обеспечения конкурентоспособности и соответствия потребностям рынка труда;
3) владеют:
навыками применения критериев оценки учебных достижений студентов;
навыками разработки форм оценивания результатов обучения на основе анализа требований производства (предприятия) к выпускнику организации ТиПО;
навыками разработки учебно-методических комплексов;
навыками применения инновационных методов профессиональной подготовки обучающихся;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 6 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативная правовая документация в области образования, регламентирующая деятельность мастера производственного обучения;
2) психолого-педагогические основы профессионального образования;
3) методика организации и проведения уроков производственного обучения;
4) профессиональная (производственная) практика обучающихся;
5) методика разработки учебно-методического комплекса с применением информационно-коммуникационных технологий;
6) оценка планируемых результатов и учебных достижений обучающихся.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.

14. Бағдарлама екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби қызметінде жаңа білімді практикалық қолдану бойынша білік және дағды.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды.

14. Программа предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание целей и задач Программы;
2) умение и навыки практического применения новых знаний в собственной профессиональной деятельности.
15. В период и по завершению курса повышения квалификации проводится формативное и суммативное оценивание уровня освоения знаний слушателями.
16. По итогам курса повышения квалификации слушатель защищает проект индивидуально или в группе по изученным модулям

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Білім беру ұйымдары, оқу-әдістемелік кабинеттер, оқу-әдістемелік орталықтар әдіскерлерінің және облыстық білім басқармаларының техникалық және кәсіптік білім беру бөлімдері қызметкерлерінің қызметіне инновациялық білім беру технологияларын енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагог қызметкерлері және оларға теңестірілген тұлғалардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер), оқу-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың және білім басқармаларының ТжКБ бөлімінің қызметкерлеріне арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарының мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруға қатысып отырған ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерін, оқу-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың және білім басқармаларының ТжКБ бөлімінің қызметкерлерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты:
1) ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің, оқу-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың және білім басқармаларының ТжКБ бөлімінің қызметкерлерінің кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыру;
2) ТжКБ жүйесінің негізгі жаңартылған бағыттары бойынша инновациялық білім беру технологияларын жүзеге асыруда ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің, оқу-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың және білім басқармаларының ТжКБ бөлімінің қызметкерлерінің тәжірибелік дағдылары мен машықтарын қалыптастыру және дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) модульдік құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларын құру әдістемесін және принциптерін зерделеу;
2) ТжКБ ұйымдарында инновациялық білім беру технологияларын тиімді әдіснамалық қамтамасыз етуде ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің, оқу-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың және білім басқармаларының ТжКБ бөлімінің қызметкерлерінің дағдылары мен машықтарын дамыту және жетілдіру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Оқыту курсын аяқтағаннан кейін студенттер:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарының қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құжаттарды;
инновациялық білім беру технологиялары негізінде әзірленген қазіргі заманғы білім беру бағдарламаларын құрудың негізгі принциптері мен механизмін;
бағалаудың түрлерін, нысандарын мен әдістерін (формативті, суммативті, критериалды бағалау) біледі;
2) мыналарды:
жаңа білім беру бағдарламаларын іске асыруға және оқу-әдістемелік кешендерді қалыптастыруға мүмкіндік беретін оқу-әдістемелік құжаттаманың мазмұнын талдауға;
курстан кейінгі сүйемелдеуді жүзеге асырудың ұйымдастырушылық-әдістемелік аспектілерін анықтауға;
инновациялық білім беру технологияларын енгізу процесін курстан кейінгі сүйемелдеуде әдістемелік және кеңестік көмек көрсетуге қабілетті;
3) мыналарды:
модульдік құзыреттілік тәсіліге негізделген білім беру бағдарламаларын, үлгілік және оқу жұмыс жоспарларын әзірлеу әдістерін;
модульдік-құзыреттілік тәсіл негізіндегі білім беру бағдарламаларын іске асыру сапасын бағалау, бақылау және талдау әдістерін;
ТжКБ жүйесінің оқу процессінің әдістемелік қызметін ұйымдастырушылық-педагогикалық жетекшілік ету әдістерін меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация инновационных образовательных технологий в деятельности методистов организаций образования, учебно-методических кабинетов, центров и работников отделов технического и профессионального образования управлений образования регионов" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО), работников учебно-методических кабинетов, центров и отделов ТиПО управлений образования регионов.
2. Программа направлена на обучение педагогических работников системы ТиПО, работников учебно-методических кабинетов, центров и отделов ТиПО управлений образования регионов, способных активно участвовать в реализации целей и задач по основным направлениям модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи программы
3. Цели Программы:
1) повышение уровня профессиональной компетентности;
2) формирование и развитие практических навыков и умений педагогических работников, работников методических служб и специалистов управлений образования в реализации инновационных образовательных технологий по основным направлениям модернизации системы ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение методологии и принципов создания образовательных программ, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
2) развитие и совершенствование практических навыков и умений педагогических работников системы ТиПО, работников методических служб и специалистов управлений образования по обеспечению эффективного методического сопровождения инновационных образовательных технологий в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса повышения квалификации слушатели:
1) знают:
нормативные документы в области образования, регламентирующие деятельность организаций ТиПО;
основные принципы и механизм создания современных образовательных программ, разработанных на основе инновационных образовательных технологий;
виды, формы и методы оценивания (формативное, суммативное, критериальное оценивание);
2) умеют:
анализировать содержание учебно-методической документации, обеспечивающей реализацию новых образовательных программ и формирование учебно-методических комплексов;
определять организационно-методические аспекты для осуществления посткурсового сопровождения;
оказывать методическую и консультационную помощь в посткурсовом сопровождении процесса внедрения инновационных образовательных технологий;
3) владеют:
методиками разработки типовых и рабочих учебных планов, образовательных программ на основе модульно-компетентностного подхода;
методами мониторинга, анализа и оценки качества реализации образовательных программ, основанных на модульно-компетентностном подходе;
методиками организационно-педагогического сопровождения методической деятельности учебного процесса системы ТиПО;

4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
Бағдарламаның модульдері:
1) ТжКБ жүйесін жаңғырту шарттарында білім беру жүйесінің қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құжаттар;
2) инновациялық білім беру технологиялары негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларын құру әдіснамасы және әдістері;
3) инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессінде ұйымдастыру-әдістемелік аспектілер мен курстан кейінгі сүйемелдеуді қамтамасыз ету;
4) модульдік-құзыреттілік тәсіл негізіндегі білім беру бағдарламаларын ТжКБ ұйымдарында іске асыру кезіндегі оқу жетістіктерін және жоспарланған нәтижелерді бағалау әдістері және нысандары;
5) инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессін куртсан кейінгі сүйемелдеу бойынша әдістемелік ұсыныстарды әзірлеу.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарлама мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Тыңдаушылардың білімін бағалау және Бағдарламаның игерілуін қадағалау нысандары модульдер бойынша формативтік бағалау, біліктілік арттыру курсының нәтижесі бойынша суммативтік бағалау негізінде жүргізіледі.

4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативные документы в области образования, регламентирующие деятельность системы образования в условиях модернизации системы ТиПО;
2) методология и методика создания образовательных программ, разработанных на основе инновационных образовательных технологий;
3) организационно-методические аспекты и обеспечение посткурсового сопровождения процесса внедрения инновационных образовательных технологий;
4) методы и формы оценивания учебных целей и планируемых результатов обучения в процессе реализации образовательных программ в организациях ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе;
5) разработка методических рекомендаций по посткурсовому сопровождению процесса внедрения инновационных образовательных технологий.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).

14. Бағдарлама екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби қызметінде жаңа білімді практикалық қолдану бойынша білік және дағды.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды.
17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін білім беру ұйымдарымен бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Білім беру
ұйымдары, оқу-әдістемелік
кабинеттер, оқу-әдістемелік
орталықтар әдіскерлерінің және
облыстық білім
басқармаларының техникалық
және кәсіптік білім беру
бөлімдері қызметкерлерінің
қызметіне инновациялық білім
беру технологияларын енгізу"
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Оқу тақырыптары
Дәріс
Практикалық сабақ Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту шарттарында білім беру жүйесінің қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құжаттар" модулі
6
-
6
1.1
Техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың стратегиясы және мемлекеттік саясат
2
-
2
1.2
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі қызметті реттейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер (енгізілген толықтырулар мен өзгертулерімен қоса алғанда)
4
-
4
2
"Инновациялық білім беру технологиялары негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларын құру әдіснамасы және әдістері" модулі
10
12
22
2.1
Кәсіптік білім беру жүйесіндегі құзыреттілік және құзырет
2
2
2.2
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі модульдік-құзыреттілік тәсіл негізіндегі үлгілік білім беру бағдарламалары мен жоспарларының ерекшеліктері
2
4
6
2.3
Жұмыс оқу бағдарламалары мен жоспарларын құрудағы модульдік құзыреттілік тәсіл
2
4
6
2.4
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде интеграцияланған оқыту (оқытудың модульдік технологиясы, оқытудың кредиттік-модульдік технологисы, ағылшын тілінде арнайы пәндерді оқыту әдістемесі TBLT, BOPPPS, CLIL (ТиБиЭлТи, БОПС, КЛИЛ), қолданбалы бакалавриат, білім берудің дуалдық жүйесі, инклюзивті білім беру)
4
4
-
8
3
"Инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессінде ұйымдастыру-әдістемелік аспектілер мен курстан кейінгі сүйемелдеуді қамтамасыз ету" модулі
2
10
-
12
3.1
Инновациялық білім беру технологияларын жүзеге асыруда оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді қалыптастырудың ерекшеліктері
2
4
-
6
3.2
Курстан кейінгі қызметте (семинарлар, конференциялар) инновациялық білім беру технологияларын қолдануды ұйымдастыру түрлері және әдістемелік қамтамасыз ету
6
-
6
4
"Модульдік-құзыреттілік тәсіл негізіндегі білім беру бағдарламаларын техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында іске асыру кезіндегі оқу жетістіктерін және жоспарланған нәтижелерді бағалау әдістері және нысандары" модулі
3
11
-
14
4.1
Бағалаудың түрлері, нысандары және әдістері
2
6
-
8
4.2
Оқу мақсаттарына және жоспарланған нәтижелерге жету жолы ретінде студенттерді критериалды бағалау
1
5
-
6
5
"Инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессін куртсан кейінгі сүйемелдеу бойынша әдістемелік ұсыныстарды әзірлеу" модулі
1
11
-
12
5.1
Инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессін курстан кейінгі сүйемелдеуге әдістемелік ұсыныстарды әзірлеу және критерийлерін жасау үшін оқу-әдістемелік сүйемелдеу өнімдерін жобалауға бірыңғай тәсілдер
1
7
8
5.2
Диалогтық алаң "Өңірлік оқу әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың әдіскерлерінің және білім басқармаларының техникалық және кәсіптік білім беру бөлімдерінің жұмыскерлерінің қызметтерінде инновациялық білім беру технологияларын қолданудың ұйымдастырушылық-әдістемелік аспектілері бойынша проблемалық сұрақтар"
-
4
-
4
6
Инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессін курстан кейінгі сүйемелдеу бойынша әдістемелік ұсыныстар жобасын қорғау
-
-
6
6
Барлығы:
22 44 6 72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
36-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту процессінің негізгі аспектілері мен шарттары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.04.2018 № 165№ 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. Программа предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание цели и задач Программы;
2) умения и навыки практического применения новых знаний в собственной профессиональной деятельности.
15. Во время и по завершению курса проводится формативное и суммативное оценивание слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации слушатель защищает проект индивидуально или в группе по изученным модулям.
17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация инновационных образовательных технологий в деятельности методистов организаций образования, учебно-методических кабинетов, центров и работников отделов технического и профессионального образования управлений образования регионов"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие, Семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "Нормативные документы в области образования, регламентирующие деятельность системы образования в условиях модернизации системы технического и профессионального образования"
6
-
6
1.1
Государственная политика и стратегия развития технического и профессионального образования
2
-
2
1.2
Действующие нормативно-правовые акты, регламентирующие деятельность в системе технического и профессионального образования (с внесенными дополнениями и изменениями)
4
-
4
2
Модуль "Методология и методика создания образовательных программ, разработанных на основе инновационных образовательных технологий"
10
12
22
2.1
Компетенция и компетентность в системе профессионального образования
2
2
2.2
Особенности типовых образовательных программ и планов в системе технического и профессионального образования, основанных на модульно - компетентностном подходе
2
4
6
2.3
Модульно-компетентностный подход в построении рабочих учебных планов и программ
2
4
6
2.4
Интегрированное обучение в системе технического и профессионального образования (модульная технология обучения, кредитно - модульная технология обучения, методики преподавания специальных дисциплин на английском языке TBLT (ТиБиЭлТи,), BOPPPS (БОПС), CLIL (КЛИЛ), прикладной бакалавриат, дуальная система обучения, инклюзивное образование)
4
4
-
8
3
Модуль "Организационно-методические аспекты и обеспечение посткурсового сопровождения процесса внедрения инновационных образовательных технологий"
2
10
-
12
3.1
Особенности формирования учебно-методического обеспечения в реализации инновационных образовательных технологий
2
4
-
6
3.2
Формы организации и методического сопровождения использования инновационных образовательных технологий в посткурсовой деятельности (семинары, конференции и т.д.)
6
-
6
4
Модуль "Методы и формы оценивания учебных целей и планируемых результатов обучения в процессе реализации образовательных программ в организациях технического и профессионального образования, основанных на модульно-компетентностном подходе"
3
11
-
14
4.1
Виды, формы и методы оценивания
2
6
-
8
4.2
Критериальное оценивание студентов как способ достижения учебных целей и планируемых результатов обучения
1
5
-
6
5
Модуль "Разработка методических рекомендаций по посткурсовому сопровождению процесса внедрения инновационных образовательных технологий"
1
11
-
12
5.1
Единые подходы к проектированию продуктов учебно-методического сопровождения и составление критериев для формирования методических рекомендаций посткурсового сопровождения процесса внедрения инновационных образовательных технологий
1
7
8
5.2
Диалоговая площадка "Проблемные вопросы по организационно-методическим аспектам использования инновационных образовательных технологий в деятельности методистов учебно-методических кабинетов, центров и работников отделов технического и профессионального образования управлений образования регионов"
-
4
-
4
6
Защита проекта методических рекомендаций по посткурсовому сопровождению процесса внедрения инновационных образовательных технологий
-
-
6
6
Итого:
22
44
6
72
Приложение 36
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Сноска. Приказ дополнен приложением 36 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 19.04.2018 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту процессінің негізгі аспектілері мен шарттары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі - педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқыту жүйесін енгізетін және жүзеге асыратын педагогикалық қызметкерлердің кәсіби сапасын арттыруға және құзыреттіліктерін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқытуды енгізу және жүзеге асыру процессін қамтамасыз ету үшін педагогикалық қызметкерлердің практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, оқу процессіне білім беру бағдарламалары мен оқу жоспарларын енгізудің ұйымдастыру-әдістемелік негіздеріне оқыту;
2) ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқытуға ауысу кезінде жұмыс оқу жоспары мен бағдарламасын құрастыру бойынша кәсіби дағдылар мен іскерліктерді шыңдау, оқу-әдістемелік кешенді және жеке жоспарды қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарында инклюзивті білім беру процессін ұйымдастыруды реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттарды;
ТжКБ ұйымдарының оқу процессіне инклюзивті білім беру енгізу механизімін;
ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқытуға көшудің шетелдік және қазақстандық тәжірибесін;
инклюзивті оқытуды енгізу кезінде оқу-тәрбие процессін ұымдастыруға қажетті шарттарды;
ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің психологиялық, медициналық және педагогикалық ерекшеліктерін;
ТжКБ ұйымдарының инклюзивті білім беруге ауысуының ерекшеліктерін ескере отырып, оқу жұмыс жоспарлары мен оқу жұмыс бағдарламаларын әзірлеу әдістемесін;
инклюзивті оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, модульдер бойынша жеке оқу жоспарын, анықтамалық-жолсілтемені, оқу-әдістемелік кешенді әзірлеу әдістемесін;
студенттердің жоспарланған нәтижелері мен жетістіктерін критериалдық бағалау механизмін біледі;
2) мыналарды:
инклюзивті оқытудың басты аспектілерін ескере отырып, оқу жұмыс жоспарының және оқу жұмыс бағдарламаларының негізгі элементтерін құрастыруды;
ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенті оқытуды ұйымдастырудың және білім берудің мазмұнын анықтайтын жеке оқу жоспарын құрастыруды;
инклюзивті оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-әдістемелік кешенді әзірлеуді;
студенттердің ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, әр-түрлі деңгейлі тексеру жұмыстарын жобалауды;
ерекше білім беру қажеттіліктері бар студентті оқытудың жеке тракеториясын жүзеге асыру бойынша анықтамалық-жолсілтемесін құрастыруды;
оқытудың әртүрлі кезеңдерінде критериалдық бағалаудың құралдарын пайдалануды біледі;
3) мынаны:
ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқыту шарттарында оқыту-тәрбие процессін тиімді ұйымдастыру және жеке түзету-педагогикалық қолдауды қамтамасыз ету үшін қажетті кәсіби құзыреттерді меңгереді;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников, внедряющих и реализующих инклюзивное обучение в организациях ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы – формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников для обеспечения процесса реализации и внедрения инклюзивного обучения в организациях ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) обучить организационно-методическим основам внедрения в учебный процесс организаций ТиПО образовательных программ и учебных планов, разработанных с учетом особенностей инклюзивного обучения;
2) отработать практические навыки и умения по составлению рабочего учебного плана и программы, формированию учебно-методического комплекса и индивидуального плана при переходе на инклюзивное обучение в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые документы в области образования, регламентирующие процесс организации инклюзивного образования в организациях ТиПО;
механизм внедрения инклюзивного обучения в образовательный процесс организаций ТиПО;
зарубежный и казахстанский опыт перехода на инклюзивное обучение в организациях ТиПО;
условия, необходимые для организации учебно-воспитательного процесса при внедрении инклюзивного обучения;
психолого-медико-педагогические особенности студентов с особыми образовательными потребностями;
методику разработки рабочих учебных планов и рабочих учебных программ с учетом особенностей перехода организации ТиПО на инклюзивное обучение;
методику составления индивидуального учебного плана, справочника-путеводителя, учебно-методического комплекса по модулям с учетом особенностей инклюзивного обучения;
механизм критериального оценивания планируемых результатов и достижений студентов.
2) умеют:
составлять основные элементы рабочего учебного плана и рабочих учебных программ с учетом ключевых аспектов инклюзивного обучения;
составлять индивидуальный учебный план, определяющий содержание образования и организацию обучения студента с особыми образовательными потребностями;
разрабатывать учебно-методический комплекс с учетом особенностей инклюзивного обучения;
проектировать разно-уровневые проверочные работы с учетом особых образовательных потребностей студентов;
составлять справочник-путеводитель по реализации индивидуальной траекторий обучения студента с особыми образовательными потребностями;
применять инструменты критериального оценивания на разных этапах обучения;
3) владеют:
профессиональными компетенциями, необходимыми для обеспечения индивидуализированной коррекционно-педагогической поддержки и организации эффективного учебно-воспитательного процесса в условиях инклюзивного обучения в организациях ТиПО;

4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) ТжКБ ұйымдарының оқу-тәрбиелік процессіне инклюзивті оқыту тәжірибесін енгізудің шетелдік және отандық тәжірибесі, теориясы, және әдіснамасы;
2) инклюзивті оқыту процессін іске асыруды қамтамасыз ету үшін ТжКБ ұйымдарын материалдық-техникалық жабдықтау және жағдайын жасау;
3) ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің катеориялары және негізгі психологиялық, медициналық және педагогикалық ерекшеліктері;
4) ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-әдістемелік кешенді қалыптастыру;
5) ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқыту шарттарында ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің жоспарланған нәтижелерін және оқу жетістіктерін бағалау.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарлама мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).

4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – теоретическое и практическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных компетенций, в соответствии с обозначенными целью и задачами, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) методология, теория и практика передового зарубежного и казахстанского опыта внедрения инклюзивного обучения в учебно-воспитательный процесс организаций ТиПО;
2) создание условий и материально-техническое оснащение организаций ТиПО для обеспечения процесса реализации инклюзивного обучения;
3) основные психолого-медико-педагогические особенности и категории студентов с особыми образовательными потребностями;
4) формирование учебно-методического комплекса с учетом особенностей инклюзивного обучения в организациях ТиПО;
5) оценка планируемых результатов и учебных достижений студентов с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного обучения в организациях ТиПО.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения (кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи), рефлексию (обратную связь).
12. Организация образовательного процесса по реализации Программы предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).

14. Бағдарлама екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби қызметінде жаңа білімді практикалық қолдану бойынша білік және дағды.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды.

14. Программа предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание цели и задач Программы;
2) практическое применение сформированных профессиональных компетенций в педагогической деятельности.
15. В период и по завершению курса повышения квалификации проводится формативное и суммативное оценивание знаний слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации по изученным модулям слушатель защищает проект индивидуально или в группе.

17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін білім беру ұйымдарымен бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық және
кәсіптік білім беру
ұйымдарында инклюзивті оқыту
процессінің негізгі аспектілері
мен шарттары" білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Практикалық сабақ, Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқу-тәрбиелік процессіне инклюзивті оқыту тәжірибесін енгізудің шетелдік және отандық тәжірибесі, теориясы, және әдіснамасы" модулі
6
6
1.1
Инклюзивті білім берудің мәні. Инклюзивті оқыту барысында қолданылатын терминдер және негізгі ұғымдар
2
2
1.2
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде инклюзивті білім беруді енгізудің шетелдік тәжірибесі
2
2
1.3
Инклюзивті білім беру бағдарламасын жузеге асыру бойынша мемелекеттік саясат
2
2
"Инклюзивті оқыту процессін іске асыруды қамтамасыз ету үшін техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық жабдықтау және жағдайын жасау" модулі
6
12
18
2.1
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының инклюзивті оқытуды енгізудің шарттары
2
2
2.2
Қолданыстағы ғимараттарды Студенттерді тәрбиелеу және оқыту үшін бейімдеу
2
2
3
"Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің катеориялары және негізгі психологиялық, медициналық және педагогикалық ерекшеліктері" модулі
6
18
24
3.1
Түзету педагогикасының негізгі категориясы
4
4
3.2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін бейімдеу және түзету-даму ортасын жасау тәжірибесі
1
9
10
3.3
Мұғалімдерді психологиялық қолдау тәжірибесі: кемсітушіліктің алдын алу және шиеленісті жағдайларды шешу дағдылары
1
9
10
4
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-әдістемелік кешенді қалыптастыру" модулі
3
21
24
4.1
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттің білім беру мазмұнын және оқытуын айқындайтын жеке оқу жоспарын және анықтамалық-жолсілтемесін құрастыру
1
8
9
4.2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін әртүрлі деңгейлік тексеру жұмыстарын әзірлеу
1
7
8
4.3
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттер үшін өндірістік оқытуды және кәсіби тәжірибесін ұйымдастыру бойынша құжаттарды ресімдеу тәжірибесі
1
6
7
5
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту шарттарында ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің жоспарланған нәтижелерін және оқу жетістіктерін бағалау" модулі
2
6
8
5.1
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің оқу жетістіктерін критериалдық бағалау механизмі
1
2
3
5.2
Тақырыптар, модульдер (пәндер) бойынша бағалауды өткізу тәртібі
1
2
3
5.3
Диалогтық алаң "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқытудың ұйымдастыру-әдістемелік аспектілері бойынша проблемалық сұрақтар"
2
2
6
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту процессінің негізгі аспектілері мен шарттары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасының оқытылған модульдері бойынша жобаны қорғау
6
6
Барлығы:
21 45 6 72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
37-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді (модульдерді) ағылшын тілінде Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг), Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) әдістемелері және Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) моделінің интеграциясы негізінде оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.04.2018 № 165№ 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическая занятие, семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "Методология, теория и практика передового зарубежного и казахстанского опыта внедрения инклюзивного обучения в учебно-воспитательный процесс организаций технического и профессионального образования"
6
6
1.1
Сущность инклюзивного образования. Термины и основные понятия, применяемые при инклюзивном обучении
2
2
1.2
Зарубежный опыт внедрения инклюзивного образования в системе технического и профессионального образования
2
2
1.3
Государственная политика по реализации программы инклюзивного образования
2
2
2
Модуль "Создание условий и материально-техническое оснащение организаций технического и профессионального образования для обеспечения процесса реализации инклюзивного обучения"
4
4
2.1
Условия внедрения инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования
2
2
2.2
Адаптация существующих зданий для воспитания и обучения студентов
2
2
3
Модуль: "Основные психолого-медико-педагогические особенности и категории студентов с особыми образовательными потребностями"
6
18
24
3.1
Основные категории коррекционной педагогики
4
4
3.2
Практика создания адаптивной и коррекционно-развивающей среды для детей с особыми образовательными потребностями
1
9
10
3.3
Практика психологического сопровождения учителей: навыки предотвращения дискриминаций и разрешения конфликтных ситуаций
1
9
10
4
Модуль: "Формирование учебно-методического комплекса с учетом особенностей инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"
3
21
24
4.1
Практика составления индивидуального учебного плана и справочника-путеводителя, определяющего содержание образования и организацию обучения студента с особыми образовательными потребностями
1
8
9
4.2
Разработка разно уровневых проверочных работ для детей с особыми образовательными потребностями
1
7
8
4.3
Практика составления документации по организации производственного обучения и профессиональной практики для студентов с особыми образовательными потребностями
1
6
7
5
Модуль "Оценка планируемых результатов и учебных достижений студентов с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"
2
6
8
5.1
Механизм критериального оценивания учебных достижений студентов с особыми образовательными потребностями
1
2
3
5.2
Порядок проведения оценки по темам, модулям (дисциплинам)
1
2
3
5.3
Диалоговая площадка "Проблемные вопросы по организационно-методическим аспектам инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"
2
2
6
Защита проекта по изученным модулям образовательной программы курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"
6
6
Итого:
21
45
6
72
Приложение 37
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Сноска. Приказ дополнен приложением 37 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 19.04.2018 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Преподавание специальных дисциплин (модулей) на английском языке на основе интеграции методик Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning and Teaching и модели Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment – Summary" (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг, Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг, Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді (модульдерді) ағылшын тілінде Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг), Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) әдістемелері және Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment – Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) моделінің интеграциясы негізінде оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагог қызметкерлері және оларға теңестірілген тұлғалардың (бұдан әрі – педагог қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарында арнайы пәндерді (модульдерді) Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг) (бұдан әрі – CLIL) (КЛИЛ), Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) (бұдан әрі – TBLT) (ТиБиЭлТи) әдістемелері және Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) (бұдан әрі – BOPPPS) (БОПС) сабақ жоспары моделінің интеграциясы негізінде ағылшын тілінде оқытуға қажетті кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастырып, дамытуға және жалпы білім беру үрдісінің сапасын көтеруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаттары:
1) педагог қызметкерлерді CLIL (КЛИЛ) , TBLT (ТиБиЭлТи) әдістемелері және BOPPPS (БОПС) моделіне оқыту;
2) педагог қызметкерлердің арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту үшін практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту;
3) арнайы пәндерді (модульдерді) ағылшын тілінде оқыту үшін CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) әдістемелерін және BOPPPS (БОПС) моделін интеграциялаудың тәжірибелік іскерліктері мен дағдыларын дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) әдістемелері және BOPPPS (БОПС) моделінің негізгі ұғымдарын зерделеу;
2) арнайы пәндерді ағылшын тілінде жүргізу барысында CLIL, TBLT (КЛИЛ, ТиБиЭлТи) әдістемелері және BOPPPS (БОПС) моделін пайдалану ерекшеліктерін оқыту;
3) CLIL (КЛИЛ) және TBLT (ТиБиЭлТи) әдістемелерін интеграцияландыру негізінде BOPPPS (БОПС) моделі бойынша сабақ жоспарын құра білу;
4) арнайы пәндерді ағылшын тілінде жүргізу барысында кәсіби құзыреттіліктерді дамыту;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Преподавание специальных дисциплин (модулей) на английском языке на основе интеграции методик Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning and Teaching и модели Bridging-in-Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary" (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг, Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг, Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества процесса обучения, развитие и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников организаций ТиПО для преподавания специальных дисциплин на английском языке на основе интеграции методик Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг) (далее – CLIL) (КЛИЛ) и Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) (далее – TBLT) (ТиБиЭлТи), планирования урока по модели Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) (далее – BOPPPS) (БОПС).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цели Программы:
1) обучение педагогических работников и приравненных к ним лиц методикам CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) и модели BOPPPS (БОПС);
2) формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников для преподавания специальных дисциплин на английском языке;
3) развитие практических умений и навыков интегрирования методик CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) и модели BOPPPS (БОПС) для преподавания специальных дисциплин (модулей) на английском языке.
4. Задачи Программы:
1) изучение основных понятий методик CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) и модели BOPPPS (БОПС);
2) обучение особенностям методик CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) и модели BOPPPS (БОПС) в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке;
3) умение планировать учебное занятие по модели BOPPPS (БОПС), на основе интеграции методик CLIL (КЛИЛ) и TBLT (ТиБиЭлТи);
4) развитие профессиональных компетенций в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке;

5) оқытудың әр-түрлі кезеңдерінде бағалау критерийлерін әзірлей білу.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
CLIL (КЛИЛ) және TBLT (ТиБиЭлТи) әдістемелері бойынша сабақ жүргізудің ерекшеліктерін;
BOPPPS (БОПС) моделіне сәйкес сабақты жоспарлаудың принциптерін;
үштілділік оқыту жағдайда білім беру процессін ұйымдастыруды;
арнайы пәндер мен ағылшын тілін интеграцияландыруда коммуникативтік құзыреттіліктің қажеттілігін біледі;
3) мыналарды:
BOPPPS (БОПС) моделі бойынша коммуникативтік тапсырмалар әдісінің элементтерін (TBLT) (ТиБиЭлТи) пайдалана отырып CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша сабақ жоспарлауды;
BOPPPS (БОПС) моделі бойынша арнайы пәндердің сабақ жоспарларын құруды;
арнайы пәндерді ағылшын тілінде жүргізу процессінде критериалдық бағалау әдісін қолдануды біледі;
3) мыналарды:
CLIL (КЛИЛ) әдістемесі және коммуникативтік тапсырмалар әдісінің элементтерін (TBLT) (ТиБиЭлТи) пайдалана отырып арнайы пәннің оқу процесін ұйымдастыруды меңгереді;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама келесі 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жоба (көрсету сабағы) қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) Үштілділік жағдайында Қазақстан Республикасының ТжКБ жүйесін дамыту мемлекеттік стратегиясы;
2) BOPPPS (БОПС) моделі бойынша сабақ жоспарын құру;
3) CLIL (КЛИЛ) пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту әдісінің негізгі принциптері;
4) CLIL (КЛИЛ) және TBLT (ТиБиЭлТи) әдістерін интеграцияландыруды пайдалану;
5) Білімді бағалау және бақылау нысандары.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағат, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

5) умение разрабатывать критерии оценивания на разных этапах обучения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
особенности преподавания по методикам CLIL (КЛИЛ) и TBLT (ТиБиЭлТи);
принцип планирования учебного занятия по модели BOPPPS (БОПС);
2) умеют:
планировать урок по методике CLIL (КЛИЛ) с использованием элементов метода коммуникативных заданий (TBLT) (ТиБиЭлТи) по модели BOPPРS (БОПС);
разрабатывать поурочное планирование специальных дисциплин по модели BOPPРS (БОПС);
использовать метод критериального оценивания в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке;
3) владеют:
навыками организации образовательного процесса в условиях трехъязычного обучения;
необходимыми навыками коммуникативной компетентности в интеграции специальных дисциплин и английского языка;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенным целям и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта (демонстрационный урок) по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) Государственная политика и стратегия развития ТиПО Республики Казахстан в условиях трехъязычия;
2) Планирование урока по модели BOPPPS (БОПС);
3) Основные принципы методики предметно-языкового интегрированного обучения CLIL (КЛИЛ);
4) Использование интеграции методик CLIL (КЛИЛ) и TBLT (ТиБиЭлТи);
5) Оценка знаний и форма контроля.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарлама келесі интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) сабақтар өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).
14. Бағдарлама екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби қызметінде жаңа білімді практикалық қолдану бойынша білік және дағды.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды.
17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін білім беру ұйымдарымен бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Арнайы пәндерді
(модульдерді) ағылшын тілінде
Content and Language Integrated
Learning (Контент энд Лангуэдж
Интэгрейтед Лернинг), Task-
based Learning and Teaching
(Таск-бэйзд Лернинг энд
Тичинг) әдістемелері және
Bridging-in - Outcomes - Pre-
Assessment – Participatory
learning - Post-assessment –
Summary (Бриджинг-ин-
Оуткамз-Пре-Ассесмент-
Партисипэйтери Лернинг-Пост-
ассэсмент-Саммари) моделінің
интеграциясы негізінде оқыту"
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Практикалық сабақ, Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"Үштілділік жағдайында Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін дамыту мемлекеттік стратегиясы" модулі
1
1
-
2
1.1

Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения: активити, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) занятий и самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
14. Программа предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание цели и задач Программы;
2) практическое применение сформированных профессиональных компетенций в педагогической деятельности.
15. В период и по завершению курса повышения квалификации проводится формативное и суммативное оценивание знаний слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации по изученным модулям слушатель защищает проект индивидуально или в группе.
17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Преподавание специальных дисциплин (модулей) на английском языке на основе интеграции методик Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning and Teaching и модели Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary" (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг, Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг, Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари)
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "Государственная политика и стратегия развития технического и профессионального образования Республики Казахстан в условиях трехъязычия"
1
1
-
2
1.1

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында интеграцияланған білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі – ТжКОБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКОБ қызметкерлерінің кәсіби құзіреттілікткерін арттыруға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты – педагогикалық қызметкерлердің ТжКОБ ұйымдарында интеграцияланған білім беру бағдарламаларын құрастыру және іске асыру бойынша практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) эксперимент режимінде көп деңгейлі үздіксіз оқытуға ауысу және модульдік-құзыреттілік тәсіл негізіндегі интеграцияланған білім беру бағдарламаларын және оқу жоспарларын әзірлеу әдістемесіне оқыту;
2) интеграцияланған жұмыс оқу жоспарын және жұмыс оқу бағдарламасын құрастыру бойынша практикалық дағдылар мен іскерләктерді машықтандыру;
3) көпдеңгейлі үздіксіз оқытуға ауысу жағдайында интеграцияланған бағдарламалардың оқу-әдістемелік қамсыздандыруын қалыптастыру;
4) European Credit Transfer and Accumulation System (Еуропеан Кредит Трансфер энд Акюмюлэйшн Систем) (бұдан әрі – ECTS) (ИСиТиЭс) және European Credit system for Vocational Education and Training (Еуропеан Кредит системз фор Вокейшнал Едюкейшн энд Трейнинг) (бұдан әрі – ECVET) (ЭКВЕТ) кредиттік технологияларын бейімдеу тәжірибесін ескере отырып, интеграцияланған білім беру бағдарламаларын құрастыру және іске асыру бойынша кәсіби құзыреттіліктерді қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
білім беру үрдісіне интеграцияланған білім беру бағдарламаларын енгізудің құқықтық негіздерін және механизмін;
интеграцияланған білім беру бағдарламаларын іске асыруда шетелдік және қазақстандық тәжірибені жалпылаудың нәтижелерін;
эксперимент режимінде көп деңгейлі оқытуға ауысу және модульдік-құзыреттілік тәсілге негізделген интеграцияланған білім беру бағдарламаларын әзірлеу әдістемесін;
ECTS (ЭСиТиЭс) және ECVET (ЭКВЕТ) кредиттік технологияларын бейімдеу тәжірибесін ескере отырып, ТжКОБ жүйесінде білім беру процессін ұйымдастыруда кредиттік технология негіздерін біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности разработки и реализации интегрированных образовательных программ в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогических работников) организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиППО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников системы ТиППО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы – формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников по разработке и реализации интегрированных образовательных программ в организациях ТиППО.
4. Задачи Программы:
1) обучение методике разработки интегрированных образовательных программ и учебных планов, на основе модульно-компетентностного подхода и перехода на многоуровневое непрерывное обучение в режиме эксперимента;
2) отработка практических навыков и умений по составлению интегрированных рабочего учебного плана и рабочей учебной программы;
3) формирование учебно-методического обеспечения интегрированных программ при переходе на многоуровневое непрерывное обучение;
4) формирование профессиональных компетенций по разработке и реализации интегрированных образовательных программ с учетом опыта адаптации кредитной технологии European Credit Transfer and Accumulation System (Еуропеан Кредит Трансфер энд Аккюмилэйшн Системз) (далее – ECTS) (ИСиТиЭс) и European Credit system for Vocational Education and Training (Еуропеан Кредит системз фор Вокейшнал Едюкейшн энд Трейнинг) (далее – ECVET) (ЭКВЕТ).
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
правовые основы и механизм внедрения в образовательный процесс интегрированных образовательных программ;
результаты обобщения зарубежного и казахстанского опыта реализации интегрированных образовательных программ;
методику разработки интегрированных образовательных программ на основе модульно-компетентностного подхода и перехода на многоуровневое непрерывное обучение в режиме эксперимента;
основы кредитной технологии в организации образовательного процесса в системе ТиППО, с учетом опыта адаптации кредитной технологии ECTS (ЭСиТиЭс) и ECVET (ЭКВЕТ).

2) мыналарды:
мамандықтар бойынша көп деңгейлі интеграцияланған оқытудың жұмыс оқу бағдарламаларын әзірлеуді;
көп деңгейлі интеграцияланған оқытудың оқу-әдістемелік кешенін әзірлеуді;
білім алушылардың қалыптасатын кәсіби құзіреттіліктеріне, еңбек нарығының қажеттіліктеріне, білім алушылардың және қоғамның жеке сұраныстарына сәйкестігін ескере отырып, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлерін әзірлеуді және қолдануды біледі;
3) ТжКОБ ұйымдарында интеграцияланған білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруға қажетті дағдылар және кәсіби құзіреттіліктерді меңгереді;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 7 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модулдері:
1) интеграцияланған білім беру бағдарламаларын іске асыру процесінің ерекшеліктері және спецификасы;
2) ECTS (ЭСиТиЭс) және ECVET (ЭКВЕТ) кредиттік технологияларын бейімдеу тәжірибесін ескере отырып, интеграцияланған оқыту процесіндегі кредиттік технологияның ерекшеліктері;
3) ТжКОБ бағдарламаларын жоғары білім беру бакалавриатының элементтерімен интеграциялау;
4) Мамандықтар бойынша интеграцияланған жұмыс оқу бағдарламаларын әзірлеудің тәртібі және механизмі;
5) Мамандықтар бойынша интеграцияланған жұмыс оқу жоспарларын әзірлеу кезеңдері;
6) Үздіксіз оқыту шартарында интеграцияланған білім беру қызметінің оқу-әдістемелік қамсыздандыруын әзірлеу әдістемесі;
7) Интеграцияланған оқыту нәтижелерін сипаттау және бағалау критерийлері.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

2) умеют:
разрабатывать рабочие учебные программы многоуровневого интегрированного обучения по специальностям;
разрабатывать комплекс учебно-методической документации многоуровневого интегрированного обучения;
разрабатывать и применять критерии оценки результатов обучения с учетом соответствия формируемых профессиональных компетенций обучающихся, потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества;
3) владеют:
навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для разработки и реализации интегрированных образовательных программ в организациях ТиППО;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическому и теоретическому.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, достижения обозначенных в Программе целей и задач, предусматривается изучение и освоение 7 модулей, а также защита проекта по итогам курсового обучения.
8. Модули Программы:
1) особенности и специфика процесса реализации интегрированных образовательных программ;
2) особенности кредитной технологии в процессе интегрированного обучения с учетом опыта адаптации кредитной технологии ECTS (ЭСиТиЭс) и ECVET (ЭКВЕТ);
3) интеграция программ ТиППО с элементами бакалавриата высшего образования;
4) порядок и механизм разработки интегрированных рабочих учебных программ по специальностям;
5) этапы разработки интегрированных рабочих учебных планов по специальностям;
6) методика разработки учебно-методического обеспечения интегрированной образовательной деятельности в условиях непрерывного обучения;
7) описание и критерии оценки результатов интегрированного обучения.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных образовательных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарлама мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).
14. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін білім беру ұйымдарымен бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
15. Бағдарлама мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:

Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, дискуссии, вебинары, "мозговой" штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов интегрированного обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе, основанной на интеграции процессов курсового обучения и оценки.
Система интеграции процессов курсового обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценка для обучения (формативное оценивание) и оценка обучения (суммативное оценивание).
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей курсов повышения квалификации организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы
15. Содержание Программы предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылықты дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагог қызметкерлері және оларға теңестірілген тұлғалардың (бұдан әрі – педагог қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдары педагогикалық қызметкерлерінің кәсіпкерлік қызмет пен қаржылық сауаттылық негіздерін оқыту кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамытуды қарастырады.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – ТжКБ ұйымдары педагог қызметкерлердің кәсіпкерлік қызмет пен қаржылық сауаттылық негіздерін оқытуда қажетті практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы экономикасының кәсіпкерлік қызмет және қаржылық секторлары қызметін реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық құжаттамасын меңгеру;
2) ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздері бойынша білім беру бағдарламаларына сәйкес оқу процесін ұйымдастыру мен жүргізуді реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық құжаттаманы зерттеп білу;
3) Кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздерін оқыту барысында инновациялық білім беру формалары мен әдістерін пайдалану іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту;
4) ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздері бойынша оқу-әдістемелік қамтамасыздандыруды әзірлеу бойынша практикалық дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
Қазақстан Республикасы экономикасының кәсіпкерлік қызметінің және қаржы секторының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық актілерді;
ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық-құқықтық сауаттылық негіздерін оқытудың инновациялық білім беру нысандарын және әдістерін біледі;
2) мыналарды:
Қазақстан Республикасы экономикасының кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сектор қызметін реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық құжаттаманы тәжірибе жүзінде қолдануды;
ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық-құқықтық сауаттылық негіздерін оқыту процесін ұйымдастыруды біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие системы предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях технического и профессионального образования в Республике Казахстан" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа предусматривает формирование и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников по повышению качества процесса преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - формирование и совершенствование практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников необходимых для повышения качества процесса преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение нормативных правовых актов в сфере экономики и финансово-правовом секторе в Республике Казахстан;
2) отработка практических навыков, умений и профессиональных компетенций по использованию инновационных образовательных приемов, форм и методов для повышения качества процесса преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО;
3) освоение практических навыков по формированию учебно-методического обеспечения предпринимательского образования и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые акты в сфере экономики и финансово-правовом секторе в Республике Казахстан;
инновационные образовательные формы и методы преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО;
2) умеют:
применять на практике нормативные правовые акты в сфере экономики и финансово-правовом секторе в Республике Казахстан, регламентирующие предпринимательскую деятельность и деятельность финансового сектора экономики в Республике Казахстан;
организовывать процесс преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО;

3) ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық-құқықтық сауаттылық негіздерін оқыту процессінің сапасын арттыру үшін, инновациялық білім беру тәсілдерін, нысандарын және әдістерін игереді;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама келесі 4 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жоба қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) Қазақстан Республикасы экономикасының кәсіпкерлік қызмет және қаржылық секторлары қызметін реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар;
2) ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздері бойынша білім беру бағдарламаларына сәйкес оқу процесін ұйымдастыру мен жүргізуді реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық құжаттама;
3) Кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздері;
4) Кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздерін оқыту.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағат, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарлама келесі интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.

3) владеют:
инновационными образовательными приемами, формами и практическими методами образовательного процесса для повышения качества преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя знаний, умений, навыков и профессиональных компетенций, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 4 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативные правовые акты в сфере экономики и финансово-правовом секторе в Республике Казахстан;
2) нормативные правовые акты в сфере экономики и финансово-правовом секторе в Республике Казахстан, регламентирующие порядок организации и построения учебного процесса по образовательным программам основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО;
3) основы предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности;
4) преподавание основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
11. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, метод ситуационного обучения.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқыту процесіне критериалдық бағалаудың әдістерін енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі - педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарының мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруға қатысып отырған ТжКБ жүйесінің педагогикалық қызметкерлеріне бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – ТжКБ ұйымдарында студенттерді оқыту процесінде дескрипторлар және өлшемшарттар негізінде критериалдық бағалауды ұйымдастыру бойынша педагогикалық қызметкерлерде практикалық білім, іскерлік және дағдыларды, кәсіби құзыреттіліктерді қалыптастыру және дамыту болып табылады
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ ұйымдарының оқу процесінде критериалдық бағалауды оқытудың әртүрлі кезеңінде практикалық қолданудың үлгісін және әдістерін зерделеу;
2) критериалдық бағалаудың заманауи нысандарын және үлгілерін әзірлеу, оқытудың нәтижелерін бақылауды және бағалауды іске асыру үшін тексеру жұмыстарын құрастыру;
3) ТжКБ ұйымдарында оқитын студенттердің білім алу қажеттіліктерін бағалау құралдарын пайдалану бойынша педагогикалық қызметкерлердің практикалық дағдыларын және іскерліктерін дамыту және жетілдіру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарында дескрипторлар және өлшемшарттар негізінде критериалдық бағалауды ұйымдастыру және жүзеге асырудың ерекшеліктерін;
ТжКБ ұйымдарының оқу процесінде критериалдық бағалаудың әдісін қолдану бойынша шетелдік және қазақстандық тәжірибенің теориясын және практикасын;
ТжКБ ұйымдарында оқитын студенттердің оқу жетістіктерін критериалдық бағалаудың негізгі компоненттерін біледі;
2) мыналарды:
дескрипторлар және өлшемшарттар негізінде критериалдық бағалаудың заманауи формалары мен үлгілерін құрастыра;
оқу нәтижелерін бақылауды және бағалауды қамтамасыз ету үшін базалық және кәсіптік модульдер бойынша тексеру жұмыстарын құрастыра;
оқытудың әртүрлі кезеңдерінде критериалдық бағалаудың сан түрлі үлгілерін және құралдарын қолдана;
оқу процесіне қатысушылармен тиімді кері байланысты қамтамасыз етуді біледі;
3) мыналарды:
оқытудың әртүрлі кезеңдерінде критериалдық бағалаудың құралдарын практикалық қолданудың модельдерін және әдістерін;
студенттердің оқу жетістіктерін критериалдық бағалаудың заманауи нысандарын және үлгілерін әзірлеу әдістерін;
базалық және кәсіптік модульдердің мақсаттарына сәйкес критериалдық бағалау құралдарын практикалық қолдану әдістерін меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение методов критериального оценивания в процесс обучения организаций технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на обучение педагогических работников системы ТиПО, участвующих в реализации целей и задач основных направлений модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников по организации критериального оценивания на основе дескрипторов и критериев в процессе обучения студентов в организациях ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение моделей и методик практического использования критериального оценивания на разных этапах обучения в учебном процессе организаций ТиПО;
2) разработка современных форм и шаблонов критериального оценивания, составление проверочных работ для реализации контроля и оценки результатов обучения;
3) развитие и совершенствование практических навыков и умений педагогических работников по применению инструментов оценивания образовательных потребностей студентов, обучающихся в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
особенности организации и реализации процесса критериального оценивания на основе дескрипторов и критериев в организациях ТиПО;
теорию и практику зарубежного и казахстанского опыта применения метода критериального оценивания в учебном процессе организаций ТиПО;
базовые компоненты критериальной оценки учебных достижений студентов, обучающихся в организациях ТиПО;
2) умеют:
проектировать современные формы и шаблоны критериального оценивания на основе дескрипторов и критериев;
составлять проверочные работы по базовым и профессиональным модулям для обеспечения контроля и оценки результатов обучения;
применять различные модели и инструменты критериального оценивания на разных этапах обучения;
обеспечивать эффективную обратную связь с участниками образовательного процесса;
3) владеют:
моделями и методиками практического использования инструментов критериального оценивания на разных этапах обучения,
методиками разработки современных форм и шаблонов критериального оценивания учебных достижений студентов;
методами практического применения инструментов критериального оценивания в соотношении с целями базовых и профессиональных модулей.

17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін білім беру ұйымдарымен бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық және
кәсіптік білім беру
ұйымдарының оқыту процесіне
критериалдық бағалаудың
әдістерін енгізу" білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Практикалық сабақ, Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқу процесінде критериалдық бағалауды қолдану бойынша шетелдік және қазақстандық тәжірибенің әдіснамасы, теориясы және практикасы" модулі
8
8
1.1
Оқытудың әртүрлі кезеңдерінде критериалдық бағалаудың құралдарын қолданудың модельдері және әдістері
2
2
1.2
Білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалдық бағалаудың заманауи нысандарын және үлгілерін әзірлеу әдістері
2
2
1.3
Базалық және кәсіптік модульдердің мақсаттарына сәйкес критериалдық бағалау құралдарын қолдану әдістері
2
2
1.4
Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудағы шетелдік және қазақстандық озық тәжірибе
2
2
2
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқитын студенттердің оқу жетістіктерін критериалдық бағалаудың негізгі компоненттері" модулі
8
8
16
2.1
Бағалау құралдарының қоры: процесті бағалау; уақытты басқару; білім алушылармен жасалған өлшемшарттар, объектілер және дерек көздердің критериалдылығы; қызметті бағалаудағы келісімдер
2
4
6
2.2
Білім алушылардың оқу жетістіктерін өлшеуге арналған күрделілігі әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар жинағы
2
4
6
2.3
Білім алушыларды қорытынды бағалау және аттестаттау, білім беру жүйесінің жағдайын және даму тенденцияларын бақылау мақсатында бағалау рәсімдерін өткізу
4
4
3
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқитын студенттердің оқу жетістіктерін бағалау критерийлерін жобалау" модулі
6
12
18
3.1
Формативтік бағалауды өткізу үшін базалық және кәсіптік модульдер бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критерийлерін жобалау
2
4
6
3.2
Ішкі суммативтік бағалауды өткізу үшін базалық және кәсіптік модульдер бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критерийлерін жобалау
2
4
6
3.3
Сыртқы суммативтік бағалауды өткізу үшін базалық және кәсіптік модульдер бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критерийлерін жобалау
2
4
6
4
"Теориялық оқытуда критериалдық бағалаудың әдістерін қолдану" модулі
4
8
12
4.1
Теориялық оқытудың нәтижелерін бағалауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін дескрипторлар мен критерийлер арқылы базалық модульдер бойынша тексеру жұмыстарын құрастырудың мысалдары
2
4
6
4.2
Теориялық оқытудың нәтижелерін бағалауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін дескрипторлар мен критерийлер арқылы кәсіптік модульдер бойынша тексеру жұмыстарын құрастырудың мысалдары
2
4
6
5
"Практикалық оқытуда критериалдық бағалаудың әдістерін қолдану" модулі
4
8
12
5.1
Практикалық оқытудың нәтижелерін бағалауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін дескрипторлар мен критерийлер арқылы базалық модульдер бойынша тексеру жұмыстарын құрастырудың мысалдары
2
4
6
5.2
Практикалық оқытудың нәтижелерін бағалауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін дескрипторлар мен критерийлер арқылы кәсіптік модульдер бойынша тексеру жұмыстарын құрастырудың мысалдары
2
4
6
6
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқыту процесіне критериалдық бағалаудың әдістерін енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасының оқытылған модульдері бойынша жобаны қорғау
6
6
Барлығы :
30 36 6 72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
41-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстанның техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі дуальдық оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.04.2018 № 165№ 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение методов критериального оценивания в процесс обучения организаций технического и профессионального образования"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие, Семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "Методология, теория и практика зарубежного и казахстанского опыта применения критериального оценивания в учебном процессе организаций технического и профессионального образования"
8
8
1.1
Модели и методики использования инструментов критериального оценивания на разных этапах обучения
2
2
1.2
Методика разработки современных форм и шаблонов критериального оценивания учебных достижений обучающихся
2
2
1.3
Методы применения инструментов критериального оценивания в соотношении с целями базовых и профессиональных модулей
2
2
1.4
Передовой зарубежный и казахстанский опыт оценивания учебных достижений обучающихся
2
2
2
Модуль "Базовые компоненты критериальной оценки учебных достижений студентов, обучающихся в организациях технического и профессионального образования"
8
8
16
2.1
Фонд оценочных средств: процессное оценивание; управление временем; критериальность, созданная обучающимися, критериальность объектов и источников; договорҰнности в оценивании деятельности
2
4
6
2.2
Банк заданий различного уровня сложности для измерения учебных достижений обучающихся
2
4
6
2.3
Осуществление оценочных процедур в целях итоговой оценки и аттестации обучающихся, оценки состояния и тенденций развития системы образования
4
4
3
Модуль "Проектирование критериев оценивания учебных достижений студентов, обучающихся в организациях технического и профессионального образования"
6
12
18
3.1
Проектирование критериев оценивания учебных достижений обучающихся по базовым и профессиональным модулям для проведения формативного оценивания
2
4
6
3.2
Проектирование критериев оценивания учебных достижений обучающихся по базовым и профессиональным модулям для проведения внутреннего суммативного оценивания
2
4
6
3.3
Проектирование критериев оценивания учебных достижений обучающихся по базовым и профессиональным модулям для проведения внешнего суммативного оценивания
2
4
6
4
Модуль "Применение методов критериального оценивания в теоретическом обучении"
4
8
12
4.1
Примеры составления проверочных работ по базовым модулям через дескрипторы и критерии для реализации контроля и оценки результатов теоретического обучения
2
4
6
4.2
Примеры составления проверочных работ по профессиональным модулям через дескрипторы и критерии для реализации контроля и оценки результатов теоретического обучения
2
4
6
5
Модуль "Применение методов критериального оценивания в практическом обучении"
4
8
12
5.1
Примеры составления проверочных работ по базовым модулям через дескрипторы и критерии для реализации контроля и оценки результатов практического обучения
2
4
6
5.2
Примеры составления проверочных работ по профессиональным модулям через дескрипторы и критерии для реализации контроля и оценки результатов практического обучения
2
4
6
6
Защита проекта по изученным модулям образовательной программы курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение методов критериального оценивания в процесс обучения организаций технического и профессионального образования"
6
6
Итого:
30
36
6
72
Приложение 41
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Сноска. Приказ дополнен приложением 41 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 19.04.2018 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Дуальное обучение в системе технического и профессионального образования Казахстана"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстанның техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі дуальдық оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі - педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама еліміздің индустриалдық-инновациялық дамуын, ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамуын ескеретін, инновациялық технологиялар негізінде, дуальдық оқыту жүйесі шеңберінде, ТжКБ ұйымдарында оқыту процессінің сапасын, мазмұнын және тиімділігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – педагогикалық қызметкерлердің ТжКБ ұйымдарындағы дуальдық оқытудың Қазақстаның тәсіліне сай тәжірибелік білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) дуальдық оқыту жүйесі жағдайында ТжКБ ұйымдарының қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық базасын, өндірістік және оқу-әдістемелік құжаттарын зерделеу;
2) дуальдық оқыту жүйесі бойынша ТжКБ-ны жаңғырту жағдайында педагогикалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру;
3) еңбек нарығында бәсекеге қабілетті және сұранысқа ие мамандарды даярлау сапасын арттыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
дуальдық оқытуды жүзеге асыру механизмін;
дуальдық оқыту жүйесі кезінде ТжКБ мазмұнын айқындайтын білім саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілерді;
дуальдық оқытуды жүзеге асырудың тәсілдері мен әдістерін біледі;
2) мыналарды:
дуальдық оқыту жүйесінің шарттарын қамтамасыз ету үшін оқу-әдістемелік құжаттарды әзірлеуді;
дуальдық оқыту нәтижесін бағалаудың заманауи тәсілдерін қолдануды;
орнатылған біліктілік талаптарына сай тәжірибелік-бағдарланған оқытуды ұйымдастыруды;
дуальдық оқытуды ұйымдастыру бойынша жұмыс берушілермен қарым-қатынас жасауды біледі;
3) заманауи кезеңде, дуальдық оқыту барысында ТжКБ ұйымдары қызметі туралы тәжірибелік білімдерді және дағдыларды меңгереді.
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Дуальное обучение в системе технического и профессионального образования Казахстана" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение эффективности, качества и содержания учебного процесса в организациях ТиПО в рамках дуальной системы обучения на основе инновационных технологий, учитывающей запросы индустриально-инновационного развития страны, развитие профессиональных компетенций педагогических работников организаций ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников в соответствии с Казахстанским подходом дуального обучения в организациях ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение нормативной правовой базы и производственной и учебно-методической документации в области образования, регламентирующих деятельность организаций ТиПО в условиях дуальной системы обучения;
2) совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников в условиях модернизации ТиПО по дуальной системе обучения;
3) повышение качества подготовки специалистов, конкурентоспособных и востребованных на рынке труда.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
механизм реализации дуального обучения;
основные нормативные правовые акты в области образования, определяющие содержание ТиПО при дуальной системе обучения;
формы и методы реализации дуального обучения;
2) умеют:
разрабатывать учебно-методическую документацию для обеспечения условий дуальной системы обучения;
применять современные методы оценивания результатов дуального обучения;
организовывать практико-ориентированное обучение в соответствии с требованиями к установленной квалификации;
взаимодействовать с работодателями по вопросам организации дуального обучения;
3) владеют:
практическими знаниями и навыками деятельности организации ТиПО при дуальном обучении на современном этапе;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз)- коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстан экономикасының негізгі секторларындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының ақпараттық-коммуникациялық технологиялар бойынша арнайы пәндер оқытушыларының біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарламаның мазмұны арнайы пәндер оқытушыларының (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) кәсіптік IT-құзыреттіліктерін дамыту және жетілдіруді қарастырады, осы құзыреттерді оқыту процесінде қолдануды, сондай-ақ экономиканың әртүрлі негізгі секторларында пайдалану.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – білім беру поцесінде, ғылыми және практикалық жұмыста, өз-өзінің білімін жетілдіру және басқа мақсаттар үшін заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды барынша пайдалануға мүмкіндік беретін кәсіби құзыреттерді арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) "Цифрлық Қазақстан" Мемлекеттік бағдарламасын білу және түсіну;
2) IT саласындағы негізгі түсініктерді зерделеу, Қазақстан экономикасының негізгі секторларындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың (бұдан әрі – АКТ) рөлін түсіну;
3) экономиканың әр түрлі салаларында инновациялық IT-технологияларды енгізудің озық шетелдік және қазақстандық тәжірибелерімен танысу;
4) педагогикалық қызметкерлердің біліктілік деңгейін және кәсіби құзіреттіліктерін арттыру;
5) АКТ сауаттылық деңгейін арттыруға ықпал ететін электрондық құралдар мен ресурстарды, IT-технологиялардың озық әдістерін әзірлеу мен қолданудағы тәжірибелік практикалық іскерлік пен дағдылар.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
IT-саласының негізгі түсініктері мен терминдерін;
компьютерлік жүйелердің архитектурасын, соның ішінде бағдарламалық қамтамасыздандыру және операциялық жүйелердің архитектурасын;
интернет және мобильді технологиялардың жұмыс принципін;
деректер базасының және желілердің құрылысын;
ақпараттық қауіпсіздік және киберқауіпсіздік жүйелерін;
адам-компьютерлік өзара әрекеттесудің оңтайлы схемасын;
бұлтты технологиялардың артықшылықтары мен кемшіліктерін;
электрондық бизнестің жұмыс принциптерін біледі;
2) мыналарды:
ІТ-технологияларды жүзеге асыру әдістерін тәжірибеде қолдануды;
заманауи құралдарды пайдалана отырып интернет-сайт әзірлеуді;
әртүрлі операциялық жүйелер үшін мобильді қосымшаларды жасау және түрлі қол жетімді құралдарды пайдалануды;
білім беру және өндірістік процестердің тиімділігін арттыру үшін IT-технологияларды, бағдарламалық-аппараттық құралдарды, іс-жүзінде қолдануды біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Роль информационно-коммуникационных технологий в ключевых секторах экономики Казахстана" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации преподавателей специальных дисциплин по информационно-коммуникационным технологиям организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа предусматривает развитие и совершенствование профессиональных IT-компетенций преподавателей специальных дисциплин (далее – педагогические работники), применение данных компетенций в процессе преподавания, а также использование в различных ключевых секторах экономики.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - повышение профессиональных компетенций, позволяющих максимально использовать современные информационно-коммуникационные технологии в образовательном процессе, научной и практической работе, для самообразования и других целей.
4. Задачи Программы:
1) знание и понимание Государственной программы "Цифровой Казахстан";
2) изучение основных понятий в IT-отрасли, понимание роли информационно-коммуникативных технологий (далее – ИКТ) в ключевых секторах экономики Казахстана;
3) ознакомление с передовым зарубежным и казахстанским опытом внедрения инновационных IT-технологий в различных отраслях экономики;
4) повышение уровня квалификации и профессиональных компетенций педагогических работников;
5) практические умения и навыки разработки и применения электронных инструментов и ресурсов, передовых методик IT-технологий, способствующих повышения уровня ИКТ-грамотности.
Глава 3. Ожидаемые результаты
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные понятия и термины в IT-отрасли;
архитектуру компьютерных систем, в том числе архитектуру программного обеспечения и операционных систем;
принцип работы интернета и мобильных технологий;
устройство систем баз данных и сетей;
системы информационной безопасности и кибербезопасность;
оптимальные схемы построения человеко-компьютерного взаимодействия;
преимущества и недостатки облачных технологий;
принципы работы электронного бизнеса;
2) умеют:
применять на практике методы реализации IT-технологий;
разрабатывать интернет-сайт с использованием современных инструментов;
создавать мобильные приложения для различных операционных систем и использовать различные доступные инструментарии;
применять на практике программное и аппаратное обеспечение, IT-технологий для повышения эффективности образовательных и производственных процессов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде өндірістік оқыту бойынша тәлімгерлердің тиімді қызметін ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген тұлғалардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарындағы дуалдық жүйені іске асыруға, өндірістік оқыту бойынша тәлімгерлер қызметінің тиімділігін және сапасын көтеру процесіне қатысып отырған ТжКБ жүйесінің педагогикалық қызметкерлерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – ТжКБ ұйымдарындағы өндірістік оқыту бойынша тәлімгерлер болып табылатын педагогикалық қызметкерлердің практикалық білімдерін,машықтары мен дағдыларын, кәсіптік құзіреттіліктерін қалыптастыру, дамыту және жетілдіру және тиімді қызметін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жүйесінің қызметін реттейтін қолданыстағы білім саласындағы нормативтік құжаттарды пйдалануды білу және дағдылану;
2) ТжКБ ұйымдарының оқу-әдістемелік процесінде тиімді тәлімгерлікті ұйымдастырудың ерекшеліктерін зерделеу;
3) тәлімгерлердің психологиялық-педагогикалық құзіреттіліктерін қалыптастыру және кәсіби даму процестерін жандандыру.
4) тәлімгерлердің кәсіби құзіреттілігін қалыптастыру үшін практикаға бағытталған, ақпараттық-коммуникациялық білім беру технологияларын қолдану;
5) аймақтық еңбек нарығының талаптары негізінде сала маманының кәсіптік құзіреттілігі моделін анықтау;
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Біліктілікті арттыру курсын аяқтағанда тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ жүйесінің қызметін реттейтін қолданыстағы білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттардың қолданылу ерекшеліктерін;
тәлімгердің педагогикалық этикасының негіздерін;
тәлімгерліктің шетелдік және қазақстандық озық тәжірибесін;
дуалдық оқыту жағдайында білім беру процесінде тиімді тәлімгерлікті ұйымдастырудың ерекшеліктерін;
студенттің (тәлім алушының) кәсіптік және жастық психологиясы, педагогикасы негіздерін және физиологиялық ерекшеліктерін;
студентті (тәлім алушыны) кәсіпорынға тарту және бекіту үшін уәждемелеу және ынталандыру құралдарын;
жоспарланған нәтижелерді критериалдық бағалау механизмін біледі;
2) мыналарды:
өндірістік оқытудың жұмыс оқу бағдарламаларын жасақтау және құрастыруды;
өндірістік оқыту бойынша тәлімгердің оқу-әдістемелік құжаттарының кешенін жасақтауды;
есеп беру үшін құжаттарды құрастыруды;
критериалдық бағалаудың әртүрлі моделдері мен құралдарын қолдануды істей біледі.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация эффективной деятельности наставников по производственному обучению в системе технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на обучение педагогических работников, участвующих в реализации дуальной системы в организациях ТиПО, процессе повышения качества и эффективности деятельности наставников по производственному обучению.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - формирование, развитие и совершенствование практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций и повышение эффективной деятельности педагогических работников, являющихся наставниками по производственному обучению в системе ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) знание и навыки применения действующих нормативных документов в области образования, регламентирующих деятельность системы ТиПО;
2) изучение особенностей организации эффективного наставничества в учебно-методическом процессе организаций ТиПО;
3) формирование психолого-педагогических компетенций и активизация процессов профессионального развития наставников;
4) применение практико-ориентированных, информационно- коммуникационных образовательных технологий для формирования профессиональной компетентности наставников;
5) определение модели профессиональных компетенций специалиста отрасли на основе требований региональных рынков труда.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
специфику применения действующих нормативных документов в области образования, регламентирующих деятельность системы ТиПО;
основы педагогической этики наставника;
передовой зарубежный и казахстанский опыт наставничества;
особенности организации эффективного наставничества в образовательном процессе в условиях дуального обучения;
основы профессиональной и возрастной психологии, педагогики и физиологических особенностей студента (стажера);
инструменты мотивации и стимулирования студента (стажера) для привлечения и закрепления на предприятии;
механизм критериального оценивание планируемых результатов.
2) умеют:
разрабатывать и составлять рабочую учебную программу производственного обучения;
разрабатывать комплекс учебно-методической документации наставника по производственному обучению;
составлять документы для отчетности;
применять различные модели и инструменты критериального оценивания;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру процесіне IT-технологияларды енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама педагогикалық қызметкерлерінің кәсіптік IT-құзыреттіліктерін дамыту және жетілдіруді, ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіне инновациялық IТ-технологияларды енгізуді қарастырған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – алдыңғы қатарлы IТ-технологияларын енгізуге негізделген, ТжКБ ұйымдарында білім беру процесін ақпараттандыруға бірыңғай тәсілдерді жүзеге асыру болып табылады.
4. Бағдарламаның мақсаттары:
1) IT-саласының және ақпараттандыру қызметінің сферасын реттейтін IT-саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамаларды зерделеу;
2) ТжКБ ұйымдарының оқу процесінде инновациялық IT-технологияларды енгізудің озық тәжірибесімен танысу;
3) педагогикалық қызметкерлердің біліктілік және кәсіби құзыреттілігінің деңгейін арттыру;
4) ТжКБ ұйымдарының студенттерін оқыту процесін ынталандыратын IT-технологияларының озық әдістерін, электронды құралдарды және ресурстарды әзірлеу мен қолданудағы білім, іскерлік және дағдыға практикалық оқыту.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
IT-саласының және ақпараттандыру қызметінің сферасын реттейтін IT-саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіне IТ-технологияларды енгізудің нысандарын, принциптерін және әдістерін;
ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіне IT-индустрия инновацияларын енгізу механизмін;
Білім беру процесінде бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланудың оң және теріс аспектілерін біледі;
2) мыналарды:
ІТ-технологияларды жүзеге асыру әдістерін тәжірибеде қолдануды;
Білім беру процесін жүзеге асыру үшін бағдарламалық құралдарды тәжірбиеде қолдануды;
оқу-білім презентациясын әзірлеуді;
ТжКБ ұйымдарында оқу процесінің тиімділігін арттыру үшін бағдарламалық-аппараттық құралдарды, IT-технологияларды практикада қолдануды біледі;
3) мыналарды:
тиімді цифрлық контентті көрсетуде тәжірибелік дағдыларды;
IT-технологияларды тиімді қолдану үшін қажетті кәсіби құзіреттіліктерді меңгереді;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение IT-технологий в образовательный процесс организаций технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа предусматривает развитие и совершенствование профессиональных IT-компетенций педагогических работников, внедрение инновационных IT-технологий в образовательный процесс организаций ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - реализация единого подхода к информатизации образовательного процесса в организациях ТиПО, основанного на внедрении передовых IT-технологий.
4. Задачи Программы:
1) изучение нормативной правовой документации в области образования, регламентирующей сферу деятельности информатизации и IT-отрасли;
2) ознакомление с передовым опытом внедрения инновационных IT-технологий в образовательный процесс организаций ТиПО;
3) повышение уровня квалификации и профессиональных компетенций педагогических работников;
4) практическое обучение знаниям, умениям и навыкам разработки и применения электронных инструментов и ресурсов, передовых методик IT-технологий, стимулирующих процесс обучения студентов организаций ТиПО.
Глава 3. Ожидаемые результаты
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые акты в области образования, регламентирующие сферу деятельности информатизации и IT-отрасли;
формы, принципы и методы внедрения IT-технологий в образовательный процесс организаций ТиПО;
механизм реализации инноваций IT-отрасли в образовательный процесс организаций ТиПО;
положительные и отрицательные стороны использования программного обеспечения в образовательном процессе;
2) умеют:
применять на практике методы реализации IT-технологий;
применять на практике инструментальные программные средства для реализации образовательного процесса;
создавать учебно-образовательные презентации;
применять на практике программное и аппаратное обеспечение, IT-технологий для повышения эффективности процесса обучения в организациях ТиПО;
3) владеют:
практическими навыками демонстрации эффективного цифрового контента;
профессиональными компетенциями, необходимыми для эффективного применения IT-технологий;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша аймақтық чемпионаттарды ұйымдастыру және өткізу процесінің негізгі аспектілері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) стандарттары бойынша өңірлік чемпионаттарды ұйымдастыру және өткізу процессіне қатысатын ТжКБ жүйесінің педагог қызметкерлерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіне оқыту сапасын арттыруға ықпал ететін WorldSkills (ВорлдСкилз) халықаралық қозғалыс стандарттарына негізделген инновациялық әдістемелерді енгізу бойынша педагогикалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
Бағдарламаның міндеттері:
1) WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарын пайдалана отырып, өңірлік чемпионаттар мен кәсіби шеберлік конкурстарын жобалау және ұйымдастыру әдістерін зерделеу;
2) WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша құзыреттілікті игеру деңгейін бағалау өлшемдеріне сәйкес конкурстық және бағалау тапсырмаларын әзірлеу;
3) ТжКБ ұйымдарының білім беру үдерісінде WorldSkills (ВорлдСкилз) қозғалысының құралдарын пайдалану бойынша практикалық дағдылар мен іскерлікті дамыту және жетілдіру;
4) WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша чемпионаттар мен кәсіби шеберлік конкурстарының жұмысына қатысуға ТжКБ ұйымдарының білім алушылары мен педагог қызметкерлерін даярлау бойынша практикалық дағдылар мен іскерлікті пысықтау.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына негізделген оқытудың инновациялық әдістерін қолданудың теориясы мен практикасын;
WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына негізделген кәсіптік білім беру мен оқытудың заманауи технологиялары мен әдістемелерінің мәні мен ерекшелігін;
WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша чемпионаттар мен кәсіби шеберлік конкурстарын дайындау мен ұйымдастырудың қазақстандық және шетелдік практикасының ерекшеліктерін біледі;
2) мыналарды:
чемпионатты және кәсіби шеберлік конкурстарын өткізу алаңының талап етілетін стандарттарға сәйкестігін анықтауды, конкурстық алаңда сарапшылардың міндеттерін бөлуді және функцияларын анықтауды;
WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша чемпионаттар мен кәсіби шеберлік конкурстарын дайындау және ұйымдастыру бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттамасын қалыптастыруды және толтыруды;
WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша чемпионатқа және кәсіби шеберлік конкурстарына қатысу үшін білім алушыларды даярлаудың тиісті нысандары мен әдістерін таңдауды біледі.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты процесса организации и проведения региональных чемпионатов по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз) (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники), организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на обучение педагогических работников системы ТиПО, участвующих в процессе организации и проведения региональных чемпионатов по стандартам WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование и развитие профессиональных компетенций педагогических работников по внедрению инновационных методик, основанных на стандартах международного движения WorldSkills (ВорлдСкилз), способствующих повышению качества преподавания, в образовательный процесс организаций ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение методов проектирования и организации региональных чемпионатов и конкурсов профессионального мастерства с использованием стандартов WorldSkills (ВорлдСкилз);
2) разработка конкурсных и оценочных заданий в соответствии с критериями оценки уровня освоения компетенций по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз);
3) развитие и совершенствование практических навыков и умений по использованию инструментов движения WorldSkills (ВорлдСкилз) в образовательном процессе организаций ТиПО;
4) отработка практических навыков и умений по подготовке обучающихся и педагогических работников организации ТиПО к участию в работе чемпионатов и конкурсов профессионального мастерства по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз).
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
теорию и практику применения инновационных методов обучения основанных на стандартах WorldSkills (ВорлдСкилз);
сущность и специфику современных технологий и методик профессионального образования и обучения, основанных на стандартах WorldSkills (ВорлдСкилз);
особенности казахстанской и зарубежной практики подготовки и организации чемпионатов и конкурсов профессионального мастерства по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз);
2) умеют:
определять соответствие площадки проведения чемпионата и конкурсов профессионального мастерства требуемым стандартам, распределять обязанности и определять функции экспертов на конкурсной площадке;
формировать и заполнять планирующую и отчетную документацию по подготовке и организации чемпионатов и конкурсов профессионального мастерства по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз);
выбирать соответствующие формы и методы подготовки обучающихся для участия в чемпионате и конкурсов профессионального мастерства по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз).

3) ТжКОБ ұйымдарында білім беру процесін тиімді ұйымдастыру және WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес чемпионаттар мен кәсіби шеберлік конкурстарын өткізу үшін қажетті білімдерді, дағдыларды және кәсіби құзыреттіліктерді меңгереді;
4) "жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативті дағдыларды, сыни ойлауды, проблемаларды шешу дағдыларын, шығармашылықты, командада жұмыс жасау қабілетін, өзін-өзі ұйымдастыруды, уақытты басқаруды, жанжалдарды шешу дағдыларын және өз педагогикалық тәжірибесінде көшбасшылық дағдыларын пайдалануға дайындығын көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 4 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама Модульдері:
1) WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) қозғалысының тарихы мен даму болашағы;
2) WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) стандарттарын ескере отырып WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) чемпионаттарын өткізу ережелері. WorldSkills (ВорлдСкилз) Этика кодексі;
3) нақты құзыреттер бойынша WorldSkills (ВорлдСкилз) чемпионатының конкурстық тапсырмаларын әзірлеу. CIS (СиАйЭс) жүйесінде жұмыс жасау;
4) WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) стандарттары бойынша чемпионаттардың тапсырмаларын бағалау ережесі. WSI (ВиЭсАй) ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: case-study (кейс-стади), талқылаулар, миға шабуылдар, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.

3) владеют знаниями, навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для эффективной организации образовательного процесса в организациях ТиПО и проведения чемпионатов и конкурсов профессионального мастерства в соответствии со стандартами WorldSkills (ВорлдСкилз);
4) демонстрируют профессиональное применение комплекса "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, в соответствии с обозначенными целями и задачами Программы, предусматривает освоение 4 модулей и защиту проекта по итогам усвоения их содержания.
8. Модули Программы:
1) история и перспективы развития движения WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан);
2) правила проведения чемпионатов WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан), с учетом стандартов WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (Ворлд Скилз Казахстан). Кодекс этики WorldSkills (ВорлдСкилз);
3) разработка конкурсных заданий чемпионата WorldSkills ВорлдСкилз) по конкретным компетенциям. Работа в системе CIS (СиАйЭс);
4) правила оценивания заданий чемпионатов по стандартам WorldSkills International (Ворлд Скилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан). Работа в информационной системе WSI (ВиЭсАй).
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных образовательных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения: "кейс-стади", дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.

2) кәсіби қызметте қалыптасқан кәсіби құзыреттілікті практикалық қолдану.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушылар оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды. Жоба мынадай компоненттерден тұруы керек: жобаның негізгі кезеңдерін сипаттайтын презентация нысанында жобаның визиткалық картасы (тақырып, мақсаттар, міндеттер, нәтижелер) және әдістемелік пен дидактикалық материалдарға сілтемелер.
17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "WorldSkills
(ВорлдСкилз) стандарттары
бойынша аймақтық
чемпионаттарды ұйымдастыру
және өткізу процесінің негізгі
аспектілері" білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Практикалық сабақ, Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) қозғалысының тарихы мен даму болашағы" модулі
4
4
1.1
Әлемдегі WorldSkills қозғалысының тарихы, мақсаттары, міндеттері, миссиясы. Ресейде WorldSkills қозғалысының тәжірибесі. Негізгі терминдер. Глоссарий
1
1
1.2
WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) Стандарттары. WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills (ВорлдСкилз) Ресей стандарттары бойынша чемпионатты ұйымдастыру және өткізу тәжірибесі
1
1
1.3
WorldSkills (ВорлдСкилз) қозғалысындағы Қазақстан. Қазақстандағы WorldSkills (ВорлдСкилз) қозғалысын дамытудың негізгі бағыттары. 2017-2020 жылдарға арналған WorldSkills (ВорлдСкилз) жобасын дамыту стратегиясы мен тұжырымдамасы
2
2
2
"WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) стандарттарын ескере отырып WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) чемпионаттарын өткізу ережелері. WorldSkills (ВорлдСкилз) Кодекс этикасы" модулі
6
8
14
2.1
WorldSkills (ВорлдСкилз) нормативтік реттеуші құжаттары (WSK ұйымдастыру комитеті туралы ереже, WorldSkills (ВорлдСкилз) қазақстандық жаттығу лагерін ұйымдастыру туралы ереже, 2017-2020 жылдарға арналған WorldSkills (ВорлдСкилз) жобасын дамыту тұжырымдамасы)
2
2
4
2.2
Тиісті стандарттарды ескере отырып WorldSkills (ВорлдСкилз) чемпионаттарын ұйымдастыру құрылымы мен өткізу ережелері
1
1
2.2.1
WorldSkills (ВорлдСкилз) чемпионаттарының құрылымы мен ережелеріне өзгерістер, ұсыныстар мен толықтырулар енгізу рәсімі
2
2

2) практическое применение сформированных профессиональных компетенций в педагогической деятельности.
15. В период и по завершению курса повышения квалификации проводится формативное и суммативное оценивание знаний слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации по изученным модулям слушатели защищают проект индивидуально или в группе.
17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Основные аспекты процесса
организации и проведения
региональных чемпионатов по
стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз)
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие, семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "История и перспективы развития движения WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан)"
4
4
1.1
История движения WorldSkills в мире, цели, задачи, миссия. Опыт движения WorldSkills в России. Основные термины. Глоссарий
1
1
1.2
Стандарты WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал). Практика организации и проведения чемпионата по стандартам WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills (ВорлдСкилз) Россия
1
1
1.3
Казахстан в движении WorldSkills (ВорлдСкилз). Основные направления развития движения WorldSkills (ВорлдСкилз) в Казахстане. Стратегия и Концепция развития проекта WorldSkills (ВорлдСкилз) на 2017-2020 годы
2
2
2
Модуль "Правила проведения чемпионатов WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан), с учетом стандартов WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан). Кодекс этики WorldSkills (ВорлдСкилз)"
6
8
14
2.1
Нормативные регламентирующие документы WorldSkills (ВорлдСкилз) (Положение об организационном комитете WorldSkills (ВорлдСкилз), Положение об организации казахстанского тренировочного лагеря WorldSkills (ВорлдСкилз), Концепция развития проекта WorldSkills (ВорлдСкилз) на 2017 - 2020 годы)
2
2
4
2.2
Организационная структура и Правила проведения чемпионатов WSK с учетом соответствующих стандартов
1
1
2.2.1
Процедура внесения изменений, предложений и дополнений в структуру и Правила проведения чемпионатов WorldSkills (ВорлдСкилз)
2
2

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті білім беруге психологиялық-педагогикалық жетекшілік ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарындағы психологтарға, тәрбиешілерге арналған.
2. Бағдарлама инклюзивті білім беруді ұйымдастыруда психология мен педагогикадағы жаңа жетістіктерге, заманауи ұстанымдарға негізделіп, ТжКБ психологтарының кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты инклюзивті білім беруге педагогикалық-психологиялық тұрғыдан жетекшілік етуде ТжКБ психологтердің, тәрбиешілердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасында және шет елдерде ТжКБ ұйымдарда инклюзивтік білім беруді реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, инклюзивті білім берудің ерекшеліктерін талдау және зерделеу;
2) дамуында әртүрлі бұзушылықтары бар студенттерді оқытудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері туралы білімдерін кеңейту және жүйелеу, жеке білім беру бағыттарын іске асыру және әзірлеуде психологиялық сүйемелдеу дағдыларын қалыптастыру;
3) инклюзивті білім беру субъектілерімен жұмыс жасауда психоконсультация, психотүзету нәтижелерін түсіндіру және психодиагностика әдістерін меңгеру;
4) ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді оқытуда қауіпсіз білім беру ортасын жобалау және психологиялық сараптама жүргізу дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біледі:
ТжКБ ұйымдарында инклюзивтік білім беруді реттейтін білім саласындағы білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
инклюзивті білім берудің теориялық және әдістемелік негізін;
түрлі бұзушылықтары бар студенттерді оқытуда психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін;
оқу-тәрбие процесіне педагогикалық-психологиялық жетекшілік етуді ұйымдастыру және оның мазмұнын;
2) қолданады:
ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді бейімдеу және оқыту, дамыту ерекшеліктерін зерделеуде психодиагностикалық әдістерді;
инклюзивті білім беру жағдайында психодиагностикалық тексеру нәтижелерін ұсыну және түсіндіру әдістерін;
ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді оқытуда қауіпсіз ортаны құруды жобалауды;
3) дағдыларын меңгереді:
ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерге психологиялық консультация берудің;
инклюзивті білім берудің барлық субъектілерімен жұмыс жасауда психотүзету.
ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің жеке білім беру бағдарын іске асыру және әзірлеу процесін психологиялық сүйемелдеу;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования в организациях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для психологов, воспитателей организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на развитие профессиональной компетентности психологов ТиПО, основанных на новейших достижениях педагогики и психологии, современных подходах к организации инклюзивного образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - развитие профессиональной компетентности психологов ТиПО в осуществлении психолого-педагогического сопровождения инклюзивного образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить и проанализировать нормативные правовые акты в области образования, регламентирующие инклюзивное образование в организациях ТиПО, особенности инклюзивного образования в Республике Казахстан и в зарубежных странах;
2) расширить и систематизировать знания о психолого-педагогических особенностях обучения студентов с разными видами нарушений в развитии, сформировать навыки психологического сопровождения разработки и реализации индивидуальных образовательных маршрутов;
3) освоить современные методы психодиагностики и интерпретации результатов, психокоррекции, психоконсультирования в работе с субъектами инклюзивного образования;
4) сформировать навыки проведения психологической экспертизы и проектирования безопасной образовательной среды обучения студентов с особыми образовательными потребностями.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
нормативную правовую документацию в области образования, регламентирующую деятельность организаций ТиПО в условиях инклюзивного образования;
теоретические и методологические основы инклюзивного образования;
психолого-педагогические особенности обучения студентов с разными видами нарушений;
содержание и организацию психолого-педагогического сопровождения учебно-воспитательного процесса;
2) умеют:
применять психодиагностические методы в изучении особенностей развития, обучения и адаптации студентов с особыми образовательными потребностями;
применять методы интерпретации и представления результатов психодиагностического обследования в условиях инклюзивного образования;
проектировать безопасную образовательную среду обучения студентов с особыми образовательными потребностями;
3) владеют:
навыками психологического консультирования студентов с особыми образовательными потребностями;
навыками психокоррекционной работы со всеми субъектами инклюзивного образования;
навыками психологического сопровождения процесса разработки и реализации индивидуального образовательного маршрута студентов с особыми образовательными потребностями;

4) көрсетеді:
педагог-психологтың кәсіби қызметін түзету жағдайында компьютерлік және мультимедиалық өнімдермен жұмыс жасау дағдыларын.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар;
2) кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) курстың мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері;
4) жаңа білім беру және ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану;
5) вариативтік компоненттер әдістемесін қолдану.
Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгеріп отырады. Вариативті модуль тақырыбы тыңдаушылармен сауалнама жүргізу жолымен анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы және қорытынды тестілеу өткізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыс тапсырмалары, тест тапсырмалары, жобалау жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
12. Білім беру процесі күндізгі сабақтарды және өзіндік жұмыстарды жүргізуді, интерактивті әдістерді: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылауды қамтиды.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамымен қорытынды бақылауға сәйкес бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау критерийлері әзірленеді және курстың ОӘК енгізіледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық және
кәсіптік білім беру
ұйымдарында инклюзивті білім
беруге психологиялық-
педагогикалық жетекшілік ету"
тақырыбындағы білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтардың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік сынып
Көшпелі практикалық сабақ
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Нормативтік құқықтық модуль: "Білім беру саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар"
2
2
2
6
1.1
Инклюзивті білім беру бойынша техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде стратегиялық даму және мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары
2
2
2
4
2
Психологиялық-педагогикалық модуль: "Кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері"
4
4
2
10
2.1
Дамуында түрлі бұзушылықтары бар студенттердің педагогикалық-психологиялық сипаттамсы
2
2
4
2.2
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студентті оқу-тәрбие процесіне тиімді енгізуді қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық-педагогикалық жағдай
2
2
2.3
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттер үшін жеке білім беру бағдарын әзірлеу мен іске асыруды психологиялық сүйемелдеу
2
2
2.4
Түзету-дамыту сабақтарының мазмұнын "Өзін-өзі тану" пәнімен кіріктіру
2
2
3
Мазмұндық модуль: "Курстың мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері"
8
10
10
2
2
6
2
2
42
3.1
Инклюзивтік білім берудің теориялық және әдістемелік негіздері
2
2
3.2
Оқу-тәрбие процесіндегі ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді енгізудің критерийлерін жобалау
2
2
3.3
Қазақстан мен шетелде ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерге психологиялық-педагогикалық түзетімдерді қолдаудың заманауи жағдайы және үрдісі
2
2
3.4
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің бейімделмеу себептері мен диагностикалау әдістерінің ерекшеліктері
4
4
3.5
Психологиялық-педагогикалық қолдау көрсетудің бағыттарын анықтау мақсатында психодиагностикалық зерттеудің нәтижелерін ұсыну және түсіндіру әдістері
2
2
3.6
Психотүзетімдік жұмыстардың заманауи теориясы мен бағыты
2
2
3.7
Жекелей және топтық психотүзетімнің тәсілдері мен амалдары
4
4
3.8
Психотүзетімдік нәтижелерді бақылау және анықтаудың амалдары мен тәсілдері
2
2
3.9
Инклюзивті білім беру жағдайында оқу-тәрбие процесіндегі субъектілерге психологиялық тұрғыдан кеңес
2
2
2
6

4) демонстрируют:
навыки работы с компьютерными и мультимедийными продуктами в условиях интенсификации профессиональной деятельности педагога-психолога.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативная правовая документация в области образования;
2) психолого-педагогические основы профессионального образования;
3) содержание и теоретико-методологические основы курса;
4) использование новых образовательных и информационно - коммуникационных технологий;
5) применение методов вариативных компонентов.
В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
12. Образовательный процесс включает в себя проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей, интерактивные методы обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования в организациях технического и профессионального образования"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
Выездное практическое занятие
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Нормативный правовой модуль: "Нормативная правовая документация в области образования"
2
2
2
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе технического и профессионального образования по инклюзивному образованию
2
2
2
6
2
Психолого-педагогический модуль: "Психолого-педагогические основы профессионального образования"
4
4
2
10
2.1
Психолого-педагогическая характеристика студентов с разными видами нарушений в развитии
2
2
4
2.2
Организационно-педагогические условия, обеспечивающие эффективное включение студента с особыми образовательными потребностями в учебно-воспитательный процесс
2
2
2.3
Психологическое сопровождение разработки и реализации индивидуального образовательного маршрута для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
2.4
Интеграция предмета "Самопознание" с содержанием коррекционно-развивающих занятий
2
2
3
Содержательный модуль: "Содержание и теоретико-методологические основы курса"
8
10
10
2
2
6
2
2
42
3.1
Теоретические и методологические основы инклюзивного образования
2
2
3.2
Проектирование критериев включенности студентов с особыми образовательными потребностями в учебно- воспитательный процесс
2
2
3.3
Современное состояние и тенденции психолого-педагогической коррекционной поддержки студентов с особыми образовательными потребностями в Казахстане и зарубежных странах
2
2
3.4
Методы диагностики особенностей и причин дезадаптации студентов с особыми образовательными потребностями
4
4
3.5
Методы интерпретации и представления результатов психодиагностического обследования с целью определения направлений оказания психолого-педагогической помощи
2
2
3.6
Современные теории, направления и практика психокоррекционной работы
2
2
3.7
Методы и приемы индивидуальной и групповой психокоррекции
4
4
3.8
Методы и способы определения и контроля результативности психокоррекции
2
2
3.9
Психологическое консультирование субъектов образовательного процесса в условиях инклюзивного образования
2
2
2
6

3.10
Инклюзивті білім беруді жүзеге асыруда педагогикалық ұжымның психологиялық дайындығын қалыптастыру технологиясы
2
2
3.11
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеуші отбасыларына психологиялық-педагогикалық көмек көрсетудің ерекшеліктері
4
4
3.12
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді оқытуда қауіпсіз білім беру ортасын құруды жобалау және психологиялық сараптама
2
2
4
3.13
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерге қатысты немқұрайлылық пен кемсітушілікті жою
2
2
3.14
Жобаларды қорғау
2
2
3.15
Қорытынды тестілеу
2
2
4.
Технологиялық модуль: "Жаңа білім беру және ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану"
14
14
4.1
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттермен қашықтықтан оқыту технологиясы
4
4
4.2
Педагог-психологтің жұмысындағы веб-сервистер
4
4
4.3
Диагностикалық мәліметтерді өңдеу мен сараптауға арналған кестелік процессорлар
4
4
4.4
Психологиялық-педагогикалық желілік қауымдастықпен және білім беру порталдарымен жұмыстың негіздері.
Ғаламтор желісіндегі ашық білім беру ресурстары.
2
2
5.
Вариативтік модуль: "Вариативтік компоненттер әдістемесін қолдану"
8
8
5.1
Жобалық қызмет - ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің негізгі құзыреттілігін дамыту бойынша инновациялық технологиялары іспеттес
5.2
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің өзін-өзі анықтау өмірлік әртүрлі жағдайларында бағдарлауға дайындығын дамыту
5.3
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттермен жұмыс жасауда кәсіби өзін-өзі анықтауды жандандыру әдістері
5.4
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттермен жұмыс жасауда арт-терапевтикалық техникасы
5.5
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің эмоционалдық жағдайын түзету тәсілдері және диагностикасы
5.6
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеп жатқан отбасылармен жұмыстың каузометриясы
5.7
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттермен жұмыс істейтін педагогтың эмоционалдық торығуын болдырмау
5.8
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді тәрбиелеу және оқытуда психологиялық сүйемелдеу бойынша жұмысына педагог-психологтың кәсіби және тұлғалық дайындығы
Барлығы:
14 8 30 12 4 2 6 2 2 80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
47-қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда жалпы білім беру пәндері оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.04.2018 № 165№ 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3.10
Технология формирования психологической готовности педагогического коллектива к реализации инклюзивного образования
2
2
3.11
Особенности психолого-педагогической помощи семьям, воспитывающим детей с особыми образовательными потребностями
4
4
3.12
Психологическая экспертиза и проектирование безопасной образовательной среды обучения студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
4
3.13
Преодоление стигматизации и дискриминации по отношению к студентам с особыми образовательными потребностями
2
2
3.14
Защита проектов
2
2
3.15
Итоговое тестирование
2
2
4
Технологический модуль: "Использование новых образовательных и информационно -коммуникационных технологий"
14
14
4.1
Технология дистанционного обучения студентов с особыми образовательными потребностями
4
4
4.2
Веб-сервисы в работе педагога-психолога
4
4
4.3
Табличные процессоры для анализа и обработки диагностических данных
4
4
4.4
Основы работы с образовательными порталами и психолого-педагогическими сетевыми сообществами. Открытые образовательные ресурсы сети Интернет
2
2
5
Вариативный модуль: "Применение методов вариативных компонентов"
8
8
5.1
Проектная деятельность как инновационная технология по развитию ключевых компетенции студентов с особыми образовательными потребностями
5.2
Развитие готовности студентов с особыми образовательными потребностями к ориентации в различных ситуациях жизненного
самоопределения
5.3
Методы активизации
профессионального самоопределения в работе со студентами с особыми образовательными потребностями
5.4
Арт-терапевтические техники в работе со студентами с особыми образовательными потребностями
5.5
Диагностика и методы коррекции эмоциональных состояний студентов с особыми образовательными потребностями
5.6
Каузометрия в работе с семьями, воспитывающими детей с особыми образовательными потребностями
5.7
Профилактика эмоционального выгорания педагога, работающего со студентами с особыми образовательными потребностями
5.8
Профессиональная и личностная готовность педагога-психолога к работе по психологическому сопровождению обучения и воспитания студентов с особыми образовательными потребностями
Итого:
14
8
30
12
4
2
6
2
2
80
Приложение 47
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Сноска. Приказ дополнен приложением 47 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 19.04.2018 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя общеобразовательных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования"

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда жалпы білім беру пәндері оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) жалпы білім беру пәндері оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жалпы білім беру пәндері оқытушыларымен ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің табысты әлеуметтік бейімделуіне және инклюзивтік білім беру ортасын құруына бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты - ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерді ескере отырып, ТжКБ барлық студенттерінің білім алуға бірдей мүмкіндігін қамтамасыз ететін инклюзивтік білім беруді жүзеге асыру мәнмәтінінде жалпы білім беру пәндері оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту
4. Бағдарлама міндеттері:
1) инклюзивтік білім беру жағдайында ТжКБ ұйымдарының іс-әрекетін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді оқып білу;
2) ерекше білім беруге қажеттілігі бар (бұдан әрі - ЕБҚБ) студенттің жеке дамуы үшін инклюзивтік білім беруді дамытудың мақсаты мен негізгі міндеттерін, принциптерін, тетіктері мен жағдайларын өзектендіру;
3) ТжКБ ұйымының жалпы білім беру пәндері оқытушысының іс-әрекетінде ЕБҚБ студенттерге инклюзивтік білім беруді дамытудың тұжырымдамалық тәсілдерін іске асыру тетіктерін қарастыру;
4) ЕБҚБ студенттерді дамытудың оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологиялары, ақпараттық-коммуникациялық технологиялары негізінде инклюзивтік білім беру тетіктерін жүзеге асыруда жалпы білім беру пәндері оқытушысының дағдылары мен біліктерін дамыту;
5) жалпы білім беру пәндерінің оқытушысын ЕБҚБ студенттерге инклюзивтік білім беру принциптерін іске асырудың педагогикалық практикасының проблемаларын шешу бөлігінде білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндіктерін қамтамасыз ету.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біледі:
инклюзивтік білім беру жағдайында ТжКБ ұйымдарының қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
ЕБҚБ студенттерді жеке дамыту үшін инклюзивтік білім беруді дамытудың мақсаты мен негізгі міндеттерін, тетіктері мен жағдайларын;
ТжКБ ұйымның жалпы білім беру пәндері оқытушысының іс-әрекетінде ЕБҚБ студенттердің инклюзивтік білімін дамытудың тұжырымдамалық тәсілдерін жүзеге асырудың тетіктерін;
ЕБҚБ студенттерді дамытудың ақпараттық-коммуникациялық технологияларын, оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологияларының ерекшеліктерін;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя общеобразовательных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для преподавателей общеобразовательных дисциплин в организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на создание инклюзивной образовательной среды и успешной социальной адаптации для студентов с особыми образовательными потребностями преподавателями общеобразовательных дисциплин ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - развитие профессиональной компетентности преподавателей общеобразовательных дисциплин в контексте реализации инклюзивного образования, обеспечивающего равный доступ к образованию всех студентов ТиПО с учҰтом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты в области образования, регламентирующие деятельность организаций ТиПО в условиях инклюзивного образования;
2) актуализировать цель и основные задачи, принципы, механизмы и условия развития инклюзивного образования для индивидуального развития студента с особыми образовательными потребностями (далее - ООП);
3) рассмотреть механизмы реализации концептуальных подходов к развитию инклюзивного образования студентов с ООП в деятельности преподавателя общеобразовательных дисциплин организации ТиПО;
4) развить навыки и умения преподавателя общеобразовательных дисциплин в реализации принципов инклюзивного образования на основе современных технологий обучения и воспитания, информационно-коммуникационных технологий развития студентов с ООП;
5) обеспечить преподавателю общеобразовательной дисциплины возможность удовлетворения образовательных потребностей в части решения проблем педагогической практики реализации принципов инклюзивного образования студентов с ООП.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые акты в области образования, регламентирующие деятельность организаций ТиПО в условиях инклюзивного образования;
цель и основные задачи, принципы, механизмы и условия развития инклюзивного образования для индивидуального развития студента с ООП;
механизмы реализации концептуальных подходов к развитию инклюзивного образования студентов с ООП в деятельности преподавателя общеобразовательных дисциплин организации ТиПО;
особенности современных технологий обучения и воспитания, информационно-коммуникационных технологий развития студентов с ООП;

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі әлеуметтік педагогтің кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының әлеуметтік педагогтеріне арналған.
2. Бағдарлама әлеуметтік педагогтердің кәсіби құзыреттілігін арттыруға, білім берудің инновациялық дамуының өзекті мәселелері туралы білім алуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ жүйесіндегі әлеуметтік педагогтердің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
- ТжКБ ұйымдарда инклюзивтік білім беруді реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық актілермен таныстыру;
- психологиялық-педагогикалық зерттеудің ерекшелігін және әлеуметтік-педагогикалық өзара әрекеттесудегі жанжалдарды сындарлы шешу дағдыларын меңгеру бойынша кәсіби деңгейлерін арттыру;
- әлеуметтік педагог қызметінің негізгі бағыттарымен, ТжКБ ұйымдарында білім алушыларға әлеуметтік көмек көрсету бойынша әлеуметтік педагог жұмысының инновациялық нысандарымен таныстыру;
- оқу - тәрбие процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану бойынша әлеуметтік педагогтердің құзыреттілігін дамыту;
- инклюзивтік білім беруді шетелдік тәжірибесімен және Қазақстанда ТжКБ жаңғыртудың заманауи үрдістерімен таныстыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біледі:
техникалық және кәсіби білім беру жүйесінде қолданылатын білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
2) қолданады:
инновациялық-кәсіптік, арнайы психологиялық-педагогикалық зерттеулер ұйымдастыруды;
ТжКБ тәрбиелеу және білім беру аясында пайдаланылатын диагностикалық әдістемелер қолдану;
әлеуметтік-педагогикалық өзара әрекеттесуде жанжалдарды сындарлы шешу дағдыларын;
3) дағдыларын меңгереді:
әлеуметтік-педагогикалық қызметінің;
заманауи білім беру және АКТ технологияларын;
4) көрсетеді:
әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру және жобалау, психологиялық-педагогикалық қолдауына бақылау және сараптама өткізу дағдыларын.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности социального педагога системы технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для социальных педагогов организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности социальных педагогов, получение знаний об актуальных проблемах инновационного развития образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - развитие профессиональной компетенции социального педагога системы ТиПО.
4. Задачи Программы:
- ознакомить с нормативными правовыми актами в области образования, регламентирующие инклюзивное образование в организациях ТиПО;
- повысить профессиональный уровень по овладению спецификой психолого-педагогического исследования и навыками конструктивного разрешения конфликтов в социально-педагогическом взаимодействии;
- ознакомить с основными направлениями деятельности социального педагога, инновационными формами работы социального педагога по оказанию социальной помощи студентам в организациях ТиПО;
- развивать компетентность социальных педагогов по применению информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в учебно-воспитательном процессе.
- ознакомить с зарубежным опытом инклюзивного образования и современными тенденциями модернизации ТиПО в Казахстане.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления государственной политики в области инклюзивного образования, нормативные правовые документы в области образования, регулирующие инклюзивное образование в ТиПО;
2) умеют:
организовать инновационно - профессиональные, специфичные психолого-педагогические исследования;
применять диагностические методики, используемые в сфере воспитания и образования в ТиПО;
применять навыки конструктивного разрешения конфликтов в социально-педагогическом взаимодействии;
3) владеют:
навыками социально-педагогической деятельности;
навыками современных образовательных и ИКТ-технологий;
4) демонстрируют:
навыки организации и проектирования социальной работы, проведения контроля и экспертизы психолого-педагогической поддержки студентов.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда арнайы пәндер оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының арнайы пән оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама арнайы пәндер оқытушыларының инклюзивті білім беруді іске асыру үшін қазіргі заманауи білім беру технологияларын тиімді пайдалану жөніндегі жеке білім беру бағдарламасын құруға, арнайы цикл пәндерінен оңтайлы педагогикалық маршруттарды жобалауға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – студенттердің ерекше білім беру қажеттілігі мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып арнайы пән мұғалімдерінің оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда заманауи тәсілдерді қолдану бойынша кәсіби құзіреттілігін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ-де инклюзивті процесті реттейтін білім саласындағы нормативтіқ құқықтық актілерді зерделеу;
2) ТжКБ арнайы пәндері бойынша даралап және саралап оқытуды ескере отырып бағдарламалар мен оқу жұмыс жоспарларын дайындау әдістемесімен таныстыру;
3) ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің инклюзивті білім беруді жүзеге асыру бойынша кәсіби білімі мен құзіреттілігін жетілдіру;
4) арнайы пәндер бойынша жеке білім беру бағдарламаларын құрастыру және педагогикалық-психологиялық қолдау технологиясы мен дағдысын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біледі:
инклюзивті білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын, ТжКБ инклюзивті білім беруді реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттарын;
ТжКБ инклюзивті білім беру принциптерін;
инклюзивті білім беруде алдыңғы қатарлы қазақстандық және шетелдік тәжірибелерді;
ерекше білім беру қажеттілігі мен жеке мүмкіндіктерді ескере отырып арнайы пәндер бойынша оқу жұмыс жоспарларын дайындау және білім беру бағдарламаларын жүзеге асыру бойынша педагогикалық түзету жұмыстарының мазмұны мен жоспарлау ерекшелігін;
2) қолданады:
ерекше білім беру қажеттілігі мен жеке мүмкіндіктерді ескере отырып арнайы пәндер бойынша педагогикалық-психологиялық сүйемелдеу, түзете дамыта оқытуды қолдану, қашықтықтан оқыту технологиясын;
ерекше білім беру қажеттілігі мен жеке мүмкіндіктерді ескере отырып арнайы пәндер бойынша оқу жұмыс жоспарлары мен жеке бағдарламаларды дайындауда әртүрлі технологиялар мен тәсілдерді;
арнайы пәндер бойынша ерекше білім беру қажеттілігін ескере отырып жеке білім беру бағдарламасын құрастыруды;
ерекше білім беруге қажеттілігі бар (бұдан әрі - ЕБҚБ) студенттер үшін арнайы пәндер бойынша оңтайлы педагогикалық бағытты жобалауды;
арнайы пәндер бойынша білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып оқу әдістемелік кешенін әзірлеуді;
оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау моделін;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя специальных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на обучение преподавателей специальных дисциплин эффективному использованию современных образовательных технологий в реализации инклюзивного образования, составлению индивидуальной учебной программы, проектированию оптимальных педагогических маршрутов по дисциплинам специального цикла.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - развитие профессиональной компетентности преподавателей специальных дисциплин по использованию современных подходов к организации учебно-воспитательного процесса с учҰтом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей студентов.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты в области образования, регулирующие инклюзивные процессы в ТиПО;
2) ознакомить с методикой разработки рабочих учебных планов и программ по специальным дисциплинам ТиПО с учҰтом индивидуализации и дифференциации обучения;
3) совершенствовать у педагогических работников организаций ТиПО профессиональные знания и компетенции в реализации инклюзивного образования;
4) сформировать умения и навыки применения технологий психолого-педагогического сопровождения и составления индивидуальной образовательной программы по специальным дисциплинам.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления государственной политики в области инклюзивного образования, нормативные правовые документы в области образования, регулирующие инклюзивное образование в ТиПО;
принципы инклюзивного образования в ТиПО;
передовой казахстанский и зарубежный опыт инклюзивного образования;
специфику планирования и содержания коррекционно-педагогической работы по созданию рабочих учебных планов и реализацию образовательных программ по специальным дисциплинам с учҰтом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей;
2) умеют:
применять технологии психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего обучения, дистанционного обучения по специальным дисциплинам с учҰтом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей;
применять различные технологии и подходы при разработке рабочих учебных планов и индивидуальных программ по специальным дисциплинам с учҰтом индивидуальных особенностей;
составлять индивидуальную учебную программу по специальным дисциплинам с учҰтом особых образовательных потребностей;
проектировать оптимальный педагогический маршрут по специальным дисциплинам для студентов с особыми образовательными потребностями (далее – ООП);
формировать учебно-методический комплекс по специальным дисциплинам с учҰтом индивидуальных особенностей студентов;
использовать модели критериального оценивания учебных достижений студентов.

3) дағдыларын меңгереді:
арнайы пәндер бойынша білімгердің жеке дамуының мониторингін жүргізу, оқу жұмыс жоспарлары мен жеке білім беру бағдарламасын құрастыру;
4) көрсетеді:
арнайы пәндерді жүргізуде педагогикалық қызметтің қарқынды болуы жағдайында оқу үдерісінде компьютерлік және мультимедиялық өнімдермен жұмыс істеу дағдыларын.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар;
2) кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) курстың мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері;
4) жаңа білім беру және ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану;
5) вариативтік компоненттер әдістемесін қолдану.
Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгеріп отырады. Вариативті модуль тақырыбы тыңдаушылармен сауалнама жүргізу жолымен анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы және қорытынды тестілеу өткізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыс тапсырмалары, тест тапсырмалары, жобалау жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
12. Білім беру процесі күндізгі сабақтарды және өзіндік жұмыстарды жүргізуді, интерактивті әдістерді: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылауды қамтиды.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамымен қорытынды бақылауға сәйкес бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау критерийлері әзірленеді және курстың ОӘК енгізіледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық және
кәсіптік білім беру жағдайында
инклюзивтік білім беру ортасын
жобалауда арнайы пәндер
оқытушысының кәсіби
құзыреттілігін дамыту"
тақырыбындағы білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақтар
Тренинг
Семинар
Көшпелі практикалық сабақ
Дөңгелек үстел
Шағын сабақ таныстырылымы
Қортынды тестілеу
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Нормативтік құқықтық модуль: "Білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар"
2
2
2
6
1.1
Инклюзивті білім беру бойынша техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде стратегиялық даму және мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары
2
2
2
6
2.
Психологиялық-педагогикалық модуль: "Кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері"
2
4
2
2
10
2.1
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студентерге психологиялық-педагогикалық қолдау көрсетуді ұйымдастыру мен шарттары
2
2
2.2
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студентердің психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
2.3
Инклюзивті білім беруде кәсіби қызметі мен арнайы пәндері оқытушысының тұлғасы
2
2
2.4
Арнайы пәндерді сабақтарында оқу ортасындағы психологиялық қауіпсіздік
2
2
4
3.
Мазмұндық модуль: "Курстың мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері"
10
12
8
2
6
4
42
3.1
Инклюзивті білім берудің халықаралық тәжірибесі
2
2
3.2
Инклюзивті білім берудің негізгі ұғымдары мен принциптері
2
2
4
3.3
Инклюзивті білім беру ортасы мен компоненттері
2
2
4
3.4
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді оқытуда жеке-саралау тәсілін қолдану
2
2
4
3.5
Студенттердң жеке мүмкіндіктерін ескере отырып арнайы пәндер бойынша оқу жоспарын құрудың ерекшеліктері
4
4
3.6
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді арнайы пәндерді оқытудың тиімді тәсілдері
2
2
2
6
3.7
Кәсіпорында ерекше білім беру қажеттілігі бар студентерді оқыту және өндірістік практиканы ұйымдастыру
2
2
2
6
3.8
Кедергісіз ортаны құру ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттердің білім беру кеңістігіне қосылу шарты ретінде
6
6
3.9
Жоспарлау түрлері: ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді.
Сабақты мақсатты тұжырымдау.
2
2
3.10
Оқу бағдарламасына сәйкес сабақтарды жоспарлау. Сабақ жоспарларын талдау және көрсету.
4
4
4.
Технологиялық модуль: "Жаңа білім беру және ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану"
2
6
4
2
14
4.1
Техникалық және кәсіптік білім беруді модернизациялау жағдайында арнайы пәндер бойынша педагогтердің ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану құзіреттілігі
2
2
4
4.2
Арнайы пәндер бойынша Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді қашықтықтан оқыту технологиясы
2
2
4
4.3
Техникалық және кәсіптік білім беруде арнайы пән сабақтарында оңтайлы және smart – оқыту (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи)
2
2
2
6
5.
Вариативтік модуль: "Вариативтік компоненттер әдістемесін қолдану"
8
8
5.1
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студентермен жұмыс істейтін оқытушылардың эмоционалдық торығуын болдырмау
5.2
Функционалдық сауаттылықты қалыптастыруда Блум таксономиясы табысты оқытуды бағалау әдістемесі ретінде
4
4
5.3
Инклюзивті білім беруде арнайы пәндерді оқуда студенттердің жобалық іс-әрекетін ұйымдастыру
5.4
Қазіргі заманғы еңбек нарығының жағдайына кәсіптік бағдарлау
5.5
Дарынды студенттермен жұмыс
5.6
Инклюзивті оқыту жағдайында білім беру ортасын қалыптастырудың және интерактивті технологияларды ("кейс- әдісі", "портфолио") қолданудың ерекшеліктері
5.7
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымындағы студенттердің оқу жетістіктерін критериялық бағалау жүйесі
5.8
Педагогтердің ғаламтор-қоғамдастықта өзара әрекеті кәсіби құзіреттілікті арттырудың шарты ретінде
Барлығы:
14 8 20 16 8 6 2 4 2 80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
50-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттер үшін техникалық және кәсіптік білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.04.2018 № 165№ 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) владеют:
навыками составления рабочих учебных планов и индивидуальной учебной программы, проведения мониторинга индивидуального развития студента по специальным дисциплинам;
4) демонстрируют:
навыки работы с компьютерными и мультимедийными продуктами в учебном процессе в условиях интенсификации педагогической деятельности в преподавании специальных дисциплин.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативная правовая документация в области образования;
2) психолого-педагогические основы профессионального образования;
3) содержание и теоретико-методологические основы курса;
4) использование новых образовательных и информационно - коммуникационных технологий;
5) применение методов вариативных компонентов.
В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
12. Образовательный процесс включает в себя проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей, интерактивные методы обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя специальных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Выездное практическое занятие
Круглый стол
Презентация мини -урока
Итоговое тестирование
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Нормативный правовой модуль: "Нормативная правовая документация в области образования"
2
2
2
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе технического и профессионального образования по инклюзивному образованию, закрепленные нормативными правовыми актами
2
2
2
6
2
Психолого-педагогический модуль: "Психолого-педагогические основы профессионального образования"
2
4
2
2
10
2.1
Организация и условия психолого-педагогического сопровождения студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
2.2
Психолого-педагогические особенности студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
2.3
Профессиональная деятельность и личность преподавателя специальных дисциплин в условиях инклюзивного
образования
2
2
2.4
Психологическая безопасность образовательной среды на занятиях специальных дисциплин
2
2
4
3
Содержательный модуль: "Содержание и теоретико-методологические основы курса"
10
12
8
2
6
4
42
3.1
Международный опыт в области инклюзивного образования
2
2
3.2
Основные понятия и принципы инклюзивного образования
2
2
4
3.3
Инклюзивная образовательная среда и ее компоненты
2
2
4
3.4
Применение индивидуально-дифференцированного подхода в обучении студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
4
3.5
Особенности разработки учебных программ
по специальным дисциплинам с учетом индивидуальных возможностей студентов
4
4
3.6
Эффективное обучение специальным дисциплинам студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
2
6
3.7
Организация обучения и производственной практики студентов с особыми образовательными потребностями на предприятии
2
2
2
6
3.8
Создание безбарьерной среды как условие включения студента с особыми образовательными потребностями в образовательное пространство
6
6
3.9
Виды планирования: долгосрочное, среднесрочное, краткосрочное. Целеполагание урока.
2
2
3.10
Планирование уроков в соответствии с учебной программой. Демонстрация и обсуждение планов урока.
4
4
4
Технологический модуль: "Использование новых образовательных и информационно -коммуникационных технологий"
2
6
4
2
14
4.1
Информационно-коммуникационная компетентность педагогов по специальным дисциплинам в условиях модернизации технического и профессионального образования
2
2
4
4.2
Технология дистанцион с особыми образовательными потребностями по специальным дисциплинам
2
2
4
4.3
Мобильное и smart-обучение (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) на уроках специальных дисциплин в системе технического и профессионального образования
2
2
2
6
5
Вариативный модуль: "Применение методов вариативных компонентов"
8
8
5.1
Профилактика эмоционального выгорания у педагогов, работающих со студентами с особыми образовательными потребностями
5.2
Таксономия Блума как методика оценки успешности обучения в формировании функциональной грамотности.
5.3
Организация проектной деятельности студентов при изучении специальных дисциплин в инклюзивном образовании
5.4
Профессиональная ориентация в условиях современного рынка труда
5.5
Работа с одаренными студентами
5.6
Особенности формирования образовательной среды и применения интерактивных технологий ("кейсметод", "портфолио") в инклюзивном
обучении
5.7
Критериальная система оценивания учебных достижений студентов в организациях технического и профессионального образования
5.8
Взаимодействие педагогов в интернет-сообществе как условие развития профессиональной компетентности
Итого:
14
8
20
16
8
6
2
4
2
80
Приложение 50
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Сноска. Приказ дополнен приложением 50 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 19.04.2018 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение доступности технического и профессионального образования для студентов с особыми образовательными потребностями"

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттер үшін техникалық және кәсіптік білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі – ТжКБ) беру ұйымдарының басшыларына арналған.
2. Бағдарлама инклюзивті білім берудің педагогикалық- ұйымдастырушылық негіздерін, психологиялық-педагогикалық қолдауды, түзете отыра дамыту мен оқыту технологияларын пайдалануды, ерекше білім беруге қажеттілігі бар (бұдан әрі – ЕБҚБ) студенттерге арналған оңтайлы білім берудің педагогикалық бағыттарын жобалау бойынша техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының кәсіби-басқарушылық құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ЕБҚБ студенттердің білім беруге тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін арнайы жағдайды құру мен ұйымдастыру бойынша ТжКБ ұйымдары басшыларының кәсіби құзырлылығын дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) инклюзивті білім берудің теориялық негіздерімен, ТжКБ ұйымдарында инклюзивті білім берудің білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерімен таныстыру;
2) инклюзивті білім беру жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру бойынша кәсіби білім беру деңгейін көтеру;
3) ТжКБ ұйымдарындағы ЕБҚБ студенттердің жұмысын ұйымдастыру әдісімен, олардың қажеттіліктерін ескере отырып бейімдеу ортасын құру ерекшелігімен таныстыру;
4) оқу-тәрбие процесін модификациялау мен бейімдеу, ЕБҚБ студенттердің дамуын қадағалау мен бағалау әдістері мен түрлерін қолдану жұмыстары бойынша дағдыны дамыту;
5) ТжКБ ұйымдарының білім беру кеңістігінде инклюзивті білім беруде әлеуметтік-психологиялық-педагогикалық технологияларды қолдану шеберлігін қалыптастыру;
6) ЕБҚБ студенттердің оқу жетістігін бағалауда критериалды бағалаудың инновациялық тәсілдерін қолдану бойынша білігін қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біледі:
инклюзивті білім берудің заңнамалық базасын, теориялық негіздерін ЕБҚБ студенттерді оқытумен айналысатын ТжКБ ұйымдарындағы нормативтік құқықтық актілерді;
студенттердің жеке мүмкіндіктері мен ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып арнайы жағдайларын жасау бойынша педагогикалық түзету жұмыстарының мазмұны мен жоспарлау ерекшелігін және студенттердің оқу жетістіктерін критериалды бағалауға қойылатын талаптарды;
2) қолданады:
психологиялық-педагогикалық, әлеуметтік-сауықтыруды сүйемелдеу, түзете-дамыта оқыту технологиясын, жеке білім беру бағдарламасын құрастыруды, білім алуда қиындығы бар балаларға оңтайлы педагогикалық маршрутты жобалауды;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение доступности технического и профессионального образования для студентов с особыми образовательными потребностями" (далее – Программа) предназначено для руководителей организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение уровня профессиональной компетентности руководителей организаций ТиПО по организационно-педагогическим основам инклюзивного образования, применению технологии психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего обучения, проектированию оптимальных педагогических маршрутов для студентов с особыми образовательными потребностями (далее – ООП).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - развитие профессиональной компетентности руководителей организаций ТиПО по организации и созданию специальных условий, обеспечивающих равный доступ к образованию студентов с ООП.
4. Задачи Программы:
1) ознакомить с теоретическими основами инклюзивного образования, нормативными правовыми актами в области образования, регламентирующими инклюзивное образование в организациях ТиПО;
2) повысить профессиональный уровень знаний по организации процесса обучения в условиях инклюзивного обучения;
3) ознакомить с методикой организации работы со студентами с ООП в организациях ТиПО, особенностями создания адаптивной образовательной среды с учетом их потребностей;
4) развить навыки работы по адаптации и модификации учебно-воспитательного процесса, применению форм и методов наблюдения и оценке развития студентов с ООП;
5) сформировать умения применять технологии социально-психолого-педагогического сопровождения инклюзивного образования в образовательном пространстве организаций ТиПО;
6) сформировать умения по применению инновационных подходов критериального оценивания учебных достижений студентов с особыми образовательными потребностями.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
теоретические основы, законодательную базу инклюзивного образования, нормативные правовые акты в системе ТиПО, обучающих студентов с ООП;
специфику планирования и содержания коррекционно-педагогической работы по созданию специальных условий с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей студентов, требования к критериальному оцениванию учебных достижений студентов;
2) умеют:
применять технологии психолого-педагогического, социально-оздоровительного сопровождения, коррекционно-развивающего, составлять индивидуальную образовательную программу, проектировать оптимальный педагогический маршрут для студентов с проблемами в обучении;

3) меңгереді:
ТжКБ жүйесінде жүйесінде студенттерді даярлау тәжірибесі арқылы кәсіптік білім беру сапасын көтеру дағдылары мен нысандарын.
4) көрсетеді:
кәсіби қызметінде компьютерлік және мультимедиалық өнімдермен жұмыс жасау дағдыларын.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама 6 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамаларға және оқылатын пәнге сәйкес;
2) басшылардың басқару және кәсіби құзыреттерін жетілдіру;
3) кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
4) оқылатын пәннің мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері;
5) жаңа білім беру және ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану;
6) вариативтік компоненттер әдістемесін қолдану.
Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгеріп отырады. Вариативті модуль тақырыбы тыңдаушылармен сауалнама жүргізу жолымен анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы және қорытынды тестілеу өткізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыс тапсырмалары, тест тапсырмалары, жобалау жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
12. Білім беру процесі күндізгі сабақтарды және өзіндік жұмыстарды жүргізуді, интерактивті әдістерді: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылауды қамтиды.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамымен қорытынды бақылауға сәйкес бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау критерийлері әзірленеді және курстың ОӘК енгізіледі.
Педагог кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Ерекше білім
беруге қажеттілігі бар
студенттер үшін техникалық
және кәсіптік білім берудің
қолжетімділігін қамтамасыз ету"
тақырыбындағы білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
Көшпелі практикалық сабақ
Дөңгелек үстел
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
1
Нормативтік құқықтық модуль: "Білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар"
6
6
1.1
Инклюзивті білім беру бойынша техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде стратегиялық даму және мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары
6
6
2
Басқарушылық модуль: "Басшылардың басқару және кәсіби құзыреттерін жетілдіру"
12
2
6
2
22
2.1
Дуальды оқыту жүйесін жүзеге асыруда педагогикалық ұжымды басқару: жоспарлау, бақылау
2
2
2.2
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерге техникалық және кәсіптік білім алуға қол жеткізу үшін қойылатын талаптар
2
2
2.3
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттер үшін арнайы білім беру жағдайларын анықтау және ұйымдастыру
2
2
2.4
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерге арналған оқу жоспарының түзету компонетін іске асыру ерекшелігі
2
2
4
2.5
Инклюзивті білім беру педагогтың кәсібилігінің жаңа типі: әдістемелік және педагогикалық қызметін басқару
2
2
2.6
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді қолдауда және білім беру ортасына бейімдеуда және білім беру ұйымы басшысының рөлі
4
4
2.7
Инклюзивті білім беруде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында еңбек ресурстарын дайындау ерекшеліктері
4
4
2.8
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттер үшін дуальды жүйені енгізу тұрғысынан техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының қызметі
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль: "Кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері"
4
2
4
10
3.1
Ақыл кемістігі, бар, көру, есту, сөйлеу қабілеті, тірек-қимыл аппараты бұзылған, психикалық дамуы тежелген, ерте аутизмі бар студентердің психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
3.2
Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивті білім беруді ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
3.3
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттердің оқу-тәрбие процесін психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
4
3.4
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерге педагогтардың әлеуметтік-психологиялық-педагогикалық өзара әрекеттесу түрі
2
2
4
Мазмұндық модуль: "Курстың мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері"
2
4
6
4
4
20
4.1
Нақты жұмыс орындарында ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді кәсіби оқыту (оқу жоспары, бағдарламалар) тиімділігінің критерийі
4
4
4.2
Инклюзивті білім беруді жүзеге асырушы техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқу-тәрбие процесіне бейімделу және модификациялау
2
2
4
4.3
Өндірістік оқытуды ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдер, критериалды бағалау негізінде кәсіби оқыту мен оқытудың белсенді формалары
2
2
4
4.4
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттер үшін жеке білім беру бағыттын әзірлеу мен жүзеге асыру
2
2
4
4.5
Инклюзивті білім беру жағдайында Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында заманауи өндірістік технологияларды қолдану
2
2
4.6
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді оқыту бойынша техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басқару және педагогикалық құрамын кәсіби даярлау мен қайта даярлау
2
2
5
Технологиялық модуль: "Жаңа білім беру және ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану"
6
2
6
14
5.1
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттер үшін оқу жоспарының түзету компонентін іске асыру технологиясы
6
6
5.2
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді қашықтықтан оқытуды ұйымдастырудың мүмкіндіктері
2
2
5.3
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында жаңа педагогикалық және ақпараттық технологияларды қолдану
2
2
5.4
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді әлеуметтік-сауықтыруды сүйемелдеу
2
2
5.5
Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында мобильді, қашықтықтан және смарт оқыту
2
2
6
Вариативтік модуль: "Вариативтік компоненттер әдістемесін қолдану"
8
8
6.1
Инклюзивті білім беру жағдайында кәсіби даярлау пәндерін оқыту ерекшеліктері
6.2
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттермен түзетімдік-педагогикалық жұмыс
6.3
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді оқытуды ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдер
6.4
Инклюзивті білім беру жағдайында еңбек нарығын талдаудағы техникалық және кәсіптік білім беру қажеттілігі
6.5
Инклюзивті білім беру жағдайында еңбек нарығының қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін кадрларды даярлаудың дуальды жүйесін енгізу
6.6
Түзету компоненттерін іске асыру үшін техникалық және кәсіптік білім беру мұғалімдері арасында заманауи технологияларды енгізуді ұйымдастыру және басқару
6.7
Түзету компоненттерін іске асыру үшін оқыту мақсаттары таксономиясының түрлі моделі (Б.Блум, И.Я.Лернер), "Толық меңгеру теориясы" Б. Блум. "Білімді меңгеру деңгейлері" И.Я.Лернер пайдалану
6.8
Инклюзивті білім беру жағдайында кластерлік тәсіл әлеуметтік әріптестік ұстаным ретінде
Барлығы:
20 8 16 14 10 4 6 2 80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
51-қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру пәндері бойынша оқыту процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.04.2018 № 165№ 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3)) обладают навыками:
повышения качества профессионального образования посредством предоставления опыта подготовки студентов в системе ТиПО;
4) демонстрируют:
навыки работы с компьютерными и мультимедийными продуктами в профессиональной деятельности.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативная правовая документация в области образования;
2) совершенствование управленческих и профессиональных компетенций руководителей;
3) психолого-педагогические основы профессионального образования;
4) содержание и теоретико-методологические основы курса;
5) использование новых образовательных и информационно - коммуникационных технологий;
6) применение методов вариативных компонентов.
В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
Образовательный процесс включает в себя проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей, интерактивные методы обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
12. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение доступности технического и профессионального образования для студентов с особыми образовательными потребностями"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер- класс
Выездные практические занятия
Круглый стол
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
1
Нормативный правовой модуль: "Нормативная правовая документация в области образования"
6
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития системы технического и профессионального образования, закрепленные нормативными, правовыми актами
6
6
2
Управленческий модуль: "Совершенствование управленческих и профессиональных компетенций руководителей"
12
2
6
2
22
2.1
Управление педагогическим коллективом в условиях реализации дуального обучения: планирование, контроль
2
2
2.2
Требования к доступности технического и профессионального образования для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
2.3
Определение и организация специальных образовательных условий для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
2.4
Специфика реализации коррекционного компонента учебного плана для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
4
2.5
Новый тип профессионализма педагога инклюзивного образования: организация методической работы и управление педагогической деятельностью
2
2
2.6
Роль руководителя организации образования в адаптации образовательной среды и создании поддержки студентов с особыми образовательными потребностями
4
4
2.7
Специфика подготовки трудовых ресурсов в организациях технического и профессионального образования в условиях инклюзивного образования
4
4
2.8
Деятельность руководителей организаций технического и профессионального образования в контексте внедрения дуальной системы для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Психолого-педагогический модуль: "Психолого-педагогические основы профессионального образования"
4
2
4
10
3.1
Психолого-педагогические особенности детей с нарушениями интеллекта, зрения, слуха, речи, опорно-двигательного аппарата, с задержкой психического развития, с ранним аутизмом
2
2
3.2
Психолого-педагогические особенности организации инклюзивного образования в условиях технического и профессионального образования
2
2
3.3
Психолого-педагогическое сопровождение учебно-воспитательного процесса для студентов с особыми образовательными потребностями в системе технического и профессионального образования
2
2
4
3.4
Социально-психолого-педагогические формы взаимодействия педагогов со студентами с особыми образовательными потребностями
2
2
4
Содержательный модуль: "Содержание и теоретико-методологические основы курса"
2
4
6
4
4
20
4.1
Критерии эффективности профессионального обучения (учебные планы, программы) студентов с особыми образовательными потребностями на конкретных рабочих местах
4
4
4.2
Адаптация и модификация учебно-воспитательного процесса в организациях технического и профессионального образования, реализующих инклюзивное образование
2
2
4
4.3
Инновационные подходы к организации производственного обучения; профессиональное обучение и активные формы обучения на основе критериальной оценки
2
2
4
4.4
Разработка и реализация индивидуального образовательного маршрута для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
4
4.5
Применение современных производственных технологии в организациях технического и профессионального образования в условиях инклюзивного образования
2
2
4.6
Профессиональная подготовка и переподготовка управленческого и педагогического состава организаций технического и профессионального образования по обучению для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
5
Технологический модуль: "Использование новых образовательных и информационно -коммуникационных технологий"
6
2
6
14
5.1
Технология реализации коррекционного компонента учебного плана для студентов с особыми образовательными потребностями
6
6
5.2
Возможности организации дистанционного обучения студентов особыми образовательными потребностями
2
2
5.3
Использование современных педагогических и информационных технологий в организациях технического и профессионального образования
2
2
5.4
Социально-оздоровительное сопровождение студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
5.5
Мобильное, дистанционное и смарт обучение в условиях технического и профессионального образования
2
2
6
Вариативный модуль: "Применение методов вариативных компонентов"
8
8
6.1
Особенности преподавания предметов профессионального обучения в условиях инклюзивного образования
6.2
Коррекционно-педагогическая работа с обучающимися с ограниченными возможностями
6.3
Инновационные подходы в организации учебной деятельности студентов с особыми образовательными потребностями
6.4
Потребность технического и профессионального образования в анализе рынка труда в условиях инклюзивного образования
6.5
Внедрение дуальной системы подготовки кадров для удовлетворения потребностей рынка труда в условиях инклюзивного образования
6.6
Организация и управление внедрением современных технологий среди преподавателей технического и профессионального образования для реализации коррекционного компонента
6.7
Использование различных моделей таксономии целей обучения (Б.Блум, И.Я.Лернер), "Теория полного усвоения" Б. Блума. "Уровни усвоения знаний" И.Я.Лернера) для реализации коррекционного компонента
6.8
Кластерный подход как форма социального партнерства в условиях инклюзивного образования
Итого:
20
8
16
14
10
4
6
2
80
Приложение 51
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Сноска. Приказ дополнен приложением 51 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 19.04.2018 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по общеобразовательным дисциплинам в рамках обновления содержания"

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру пәндері бойынша оқыту процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) жалпы білім беру пәндері оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама білім беру мазмұнын жаңарту аясында оқу процесіндегі жобалаудың өзгерістерін таныстыруға, білім сапасын жақсарту мақсатында сабақты жоспарлау және ұйымдастыруда оқытушылардың құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты - білім беру мазмұнын жаңарту контекстінде оқу процесін ұйымдастыру бойынша жалпы білім беретін пәндердің оқытушыларының құзыреттігін қалыптастыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру мазмұнын жаңарту бойынша білім саласындағы нормативтік құқықтық актілермен таныстыру;
2) жобалау үшін жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес оқу материалдары мен жаңа тәсілдерді үйрету;
3) жеке іс-әрекеттегі оқыту негізінде оқу процесін құрылымдауда оқытушылардың әдістемелік құзыреттілігін кеңейту;
4) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында критериалды бағалау жүйесін жетілдіру;
5) тыңдаушылардың АКТ құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) біледі:
жаңартылған білім беру мазмұны бойынша білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
оқу үдерісінің тұжырымдамалық және әдістемелік жобалау ерекшеліктерін;
2) істей алады:
инновациялық білім беру технологиясын қолдануды, жаңартылған білім беру мазмұны жағдайында білім беру үдерісін жобалауды;
жоспарлаудың жаңа түрлерінің және мақсаттарының жүйесі негізінде оқу үдерісін құрылымдауды және ұйымдастыруды;
3) дағдыларын меңгереді:
жаңартылған білім беру мазмұны жағдайында критериалды бағалауды қолдану;
4) көрсетеді:
оқу-тәрбие үдерісінде компьютерлік және мультимедиялық өнімдермен жұмыстану дағдысын.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар;
2) кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) курстың мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по общеобразовательным дисциплинам в рамках обновления содержания" предназначена для преподавателей общеобразовательных дисциплин (далее – Программа) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на ознакомление с изменениями проектирования учебного процесса в рамках обновления содержания образования, повышение компетенций преподавателей в планировании и организации занятий с целью улучшения качества образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - формирование компетенций преподавателей общеобразовательных дисциплин по планированию учебного процесса в контексте обновления содержания образования.
4. Задачи Программы:
1) ознакомить с нормативными правовыми актами по обновлению содержания образования;
2) изучить новые подходы и учебные материалы в соответствии с обновленной образовательной программой для проектирования;
3) расширить методические компетенций преподавателей при структурировании учебного процесса на основе личностно-деятельностного обучения;
4) совершенствовать систему критериального оценивания в условиях обновления содержания образования;
5) сформировать ИКТ компетентность слушателей.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые акты по обновлению содержания образования;
особенности концептуального и методического проектирования учебного процесса;
2) умеют:
применять инновационные образовательные технологии, проектировать образовательный процесс в условиях обновленного содержания образования;
структурировать и организовать учебный процесс на основе системы целей и новых видов планирования
3) владеют:
навыками применения критериального оценивания в условиях обновленного содержания образования;
4) демонстрируют:
навыки работы с компьютерными и мультимедийными продуктами в учебно-воспитательном процессе.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативная правовая документация в области образования;
2) психолого-педагогические основы профессионального образования;
3) содержание и теоретико-методологические основы курса;

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Спорттық ойындар кәсіби-қолданбалы дене дайындығы құралы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының дене тәрбиесі оқытушыларына (бұдан әрі – оқытушылар) арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесінің дене шынықтыру және спорт саласындағы педагогикалық қызметкерлерінің кәсіби құзреттіліктерінің сапасын арттыруға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты оқытушылардың ТжКБ ұйымдарында дене шынықтыру оқу процесін, сауықтыру мен спорттық жұмыстарды осы саладағы заманауи әдістер мен тәсілдер негізінде іске асыру бойынша теориялық және практикалық білімін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын іске асыру тетіктері туралы білімді жүйелеу;
2) оқытушыларды дәстүрлі түрде өткізілетін дене шынықтыру сабағындағы проблемалармен таныстыру;
3) оқу-тәрбие үдерісіне кәсіби-қолданбалы сипаттағы жаңа тиімді дене шынықтыру әдістері мен спорттық жаттығуларды енгізуге қолдау көрсету;
4) дене шынықтыру сабағын жаңа технологияларды пайдалана отырып жоспарлауға және өткізуге арналған оқытушылардың білімін, дағдыларын қалыптастыру;
5) дене шынықтыру сабақтарында және спорт секцияларында медициналық-биологиялық бақылау әдістерін меңгеру;
6) оқытушылардың дене шынықтыруда және спортта оқу-тәрбиесі үдерісінде ақпараттық және коммуникациялық құзыреттілігін пайдалануын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курсты аяқтағанда тыңдаушылар:
1) мыналарды:
оқытушының білім беру қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттарды;
білім алушылардың дәрігерлік биологиялық ерекшеліктерін;
білім алушылардың оқыту үдерісінде жаңа білім беру технологияларын қолдану механизмін біледі;
2) мыналарды:
оқу-әдістемелік материалдарды талдау және қазіргі заманғы білім беру жағдайында пәннің ресурстық қамтамасыз етуін;
ұзақ мерзімді жоспарды құрастыруды, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарды ұзақ мерзімді жоспардың мақсатына сәйкес пайдалануды;
білім алушылардың денсаулық жағдайын, функционалдық мүмкіндіктері мен физикалық көрсеткіштерін тексеру сынақтарын өткізуді;
кәсіби қызметте ақпрататтық-коммуникациалық технологияны пайдалану дағдысын біледі;
3) мыналарды:
студенттердің оқу жетістіктерін бағалау өлшемдерін пайдалану дағдыларын;
оқу-әдістмелік кешенін құрастыру дағдыларын;
білім алушылардың кәсіптік дайындығына арналған инновациалық әдістер дағдыларын меңгереді;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Спортивные игры как средство профессионально-прикладной подготовки" (далее – Программа) предназначена для преподавателей физической культуры (далее – преподаватели) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников в сфере физической культуры и спорта системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - углубление теоретических и практических знаний преподавателей по организации и проведению учебного процесса по физическому воспитанию, физкультурно-оздоровительной и спортивной работы в организациях ТиПО на основе современных методов и подходов в области физической культуры и спорта.
4. Задачи Программы:
1) систематизирование знаний о механизмах реализации стратегических направлений государственной политики в области образования;
2) ознакомление преподавателей с проблемами занятий физической культурой при традиционной форме проведения;
3) способствование внедрения в учебно-воспитательный процесс современных эффективных методик физического воспитания и спортивной тренировки профессионально-прикладного характера;
4) освоение преподавателями знаний и формирование умений по планированию и проведению занятий по физической культуре с использованием новых технологий;
5) овладение методами медико-биологического контроля на уроках физической культуры и в спортивных секциях;
6) формирование и использование информационно - коммуникационной компетентности преподавателей в физкультурно-спортивном и учебно-воспитательном процессе.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые документы в области физической культуры и спорта, регламентирующие образовательную деятельность преподавателя;
медико-биологические особенности обучающихся;
механизм использования новых образовательных технологий в процессе обучения обучающихся;
2) умеют:
анализировать учебно-методические материалы и ресурсное обеспечение предмета в современных условиях образования;
составлять долгосрочное планирование, применять среднесрочный, краткосрочный план урока в соответствии с целью долгосрочного планирования;
проводить тестирование состояния здоровья, функциональных возможностей и физической работоспособности обучающихся;
использовать информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
3) владеют:
навыками применения критериев оценки учебных достижений студентов;
навыками разработки учебно-методических комплексов;
навыками применения инновационных методов профессиональной подготовки обучающихся;

4) педагогикалық тәжірбиесінде (soft skills) "жұмсақ дағды" қолдануға дайын - коммуникативтік дағды, сыни ойлау, проблема шешу дағдысы, креативтік, командада жұмыс істеу іскерлігі, өзін ұйымдастыру, тайм-менеджмент, жан-жалды шешу, қол басшылық қасиеттерін көрсету.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 7 модульден тұрады.
8. Бағдрлама модульдері:
1) дене шынықтыру оқытушысының қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар;
2) кәсіптік білімнің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) жаңа технологияларды қолдана отырып, дене шынықтыру пәндерін ұйымдастыру және өткізу әдістемесі;
4) кәсіби –қолданбалы дене дайындығын (КҚДД) құрастыру әдістері;
5) дәрігерлік-биологиялық ақпаратын өңдеу әдістері;
6) ақпараттық-коммуникативтік технологиясын қолдану үлгілері мен әдістері;
7) вариативтік компоненттер әдістерін қолдану.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Біліктілікті арттыру курстары осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша 72 академиалық сағат бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері

4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз)- коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам - теоретическое и практическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с обозначенными целью и задачами Программа предусматривает 7 модулей.
8. Модули Программы:
1) нормативные правовые документы в области образования, регламентирующие деятельность преподавателя физической культуры;
2) психолого-педагогические основы профессионального образования;
3) методика организации и проведения занятий по физической культуре с использованием новых технологий;
4) методы построения профессионально-прикладной физической подготовки (ППФП);
5) методы обработки медико-биологической информации;
6) формы и методы использования информационно-коммуникационных технологий;
7) применение методов вариативных компонентов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну и две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов оставляет 72 часа, недельных 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса

11. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, практикалық жұмыс, шеберлік сыныптар, шағын сабақтың таныстырылымы, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар, спорттық жаттықтырушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді

11. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, практическая работа, мастер-класс, презентация мини-урока, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных занятий, а так же самостоятельную работу слушателя. Для определения уровня профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом и тренерами по видам спорта разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.

7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ таныстырылымы, қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
15. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар, спорттық жаттықтырушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Спорттық
ойындар кәсіби-қолданбалы
дене дайындығы құралы" білім
беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Практикалық сабақ
Шеберлік сынып
Шағын сабақтардың таныстырылымы
Тест қабылдау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Модуль: "Дене шынықтыру оқытушысының қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар"
2
2
1.1
ТжБК жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың және даму стратегиясының негізгі бағыттары
2
2
2
Модуль: "Кәсіптік білімнің психологиялық-педагогикалық негіздері"
2
2
4
2.1
Жаңа білім парадигмасы
1
1
2.2
Спортта өзін-өзі реттеу және психологиялық көмек көрсету тренингтері
1
2
3
3
Модуль: "Жаңа технологияларды қолдана отырып, дене шынықтыру пәндерін ұйымдастыру және өткізу әдістемесі"
4
2
2
8
3.1
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында дене тәрбиесі үдерісін ұйымдастырудың инновациялық педагогикалық тәсілдері
2
2
3.2
Спорттық-бұқаралық және дене шынықтыру мен денсаулық сақтауды ұйымдастырудың заманауи талаптары
2
2
3.3
Спорттық жарыстар ұйымдастырудың жаңа жүйелері мен төрешілік әдістері
2
2
4
Модуль: "Кәсіби –қолданбалы дене дайындығын (КҚДД) құрастыру әдістері"
5
30
2
2
39
4.1
Кәсіби-қолданбалы дене тәрбиесі мақсаты мен міндеттері.
Жалпы және кәсіби-қолданбалы дене дайындығының қатынасы.
Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы құралдары
2
2
4.2
Баскетбол ойыны бойынша қазіргі талаптағы оқу-жаттығу процесі.
Оқыту негіздері. Жалпы және арнайы педагогикалық оқыту принциптері. Дене дайындығы: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Техникалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Тактикалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Психологиялық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Аралас дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Баскетбол ойынының техника-тактикасын меңгеру дайындығын бағалау мөлшерлері
1
10
11
4.3
Волейбол ойыны бойынша қазіргі талаптағы оқу-жаттығу процесі.
Оқыту негіздері. Жалпы және арнайы педагогикалық оқыту принциптері. Дене дайындығы: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Техникалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Тактикалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Психологиялық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Аралас дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Волейбол ойынының техника-тактикасын меңгеру дайындығын бағалау мөлшерлері
1
10
11
4.4
Футбол ойыны бойынша қазіргі талаптағы оқу-жаттығу процесі.
Оқыту негіздері. Жалпы және арнайы педагогикалық оқыту принциптері. Дене дайындығы: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Техникалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Тактикалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Психологиялық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Аралас дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Футбол ойынының техника-тактикасын меңгеру дайындығын бағалау мөлшерлері
1
10
11
5
Модуль: "Дәрігерлік-биологиялық ақпаратын өңдеу әдістері"
8
8
5.1
Дене шынықтыру сабақтарында студенттердің денсаулығының жай-күйін, функционалдық мүмкіндіктерін және физикалық көрсеткіштерін тексеру әдістері
2
5.2
Спорттық секциялардағы студенттерді дәрігерлік және биологиялық бақылау
2
5.3
Артық салмақты студенттердің дене жүктемесі мен тамақтануы
2
5.4
Белсенді демалыс іс-шараларын колледж студенттерінің денсаулығын жақсарту құралы ретінде пайдалану (физикалық жұмыс қабілетін жоғарлату және резервтік мүмкіндіктері бар жүктемелердің ғылыми-әдістемелік негіздемесі)
2
6
Модуль: "Ақпараттық-коммуникативтік технологиясын қолдану үлгілері мен әдістері"
4
2
6
6.1
Педагогикалық процестегі заманауи ақпараттық технологиялар: plickers, cahoot қызмет көрсету
2
2
6.2
Видео материалдарды өңдеу әдістемесі және оларды презентацияда пайдалану технологиясы (ISPRING PRO)
2
2
4
7
Модуль: "Вариативтік компоненттер әдістерін қолдану"
5
5
7.1
Туристік жорықтыр ұйымдасытру әдістері
1
1
7.2
Фитнес бағдарламаларды студенттердің дене шынықтыру практикасында қолдану
2
2
7.3
Бейімделген дене шынықтыру әдістері
1
1
7.4
Дене тәрбиесі кезінде жарақаттану мен жазатайым оқиғаларға дейінгі жарақаттанудың алдын – алу және алғашқы көмек көрсету. Еңбек жұмыстарын орындау кезінде өндірістік жарақаттанудың алдын-алу
1
1
8
Тыңдаушылардың білім жетістіктерін қорытындылау
Барлығы:
30 36 2 2 2 72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
53-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсілді іске асыру барысында оқу процесін жобалау және ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 25.07.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока, итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
15. Для определения уровня профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом и тренерами по видам спорта разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Спортивные игры как средство профессионально-прикладной подготовки"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическая работа
Мастер-класс
Защита мини-уроков
Тест
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Модуль: "Нормативные правовые документы в области образования, регламентирующие деятельность преподавателя физической культуры"
2
2
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе технического и профессионального образования
2
2
2
Модуль: "Психолого-педагогические основы профессионального образования"
2
2
4
2.1
Новая парадигма образования
1
1
2.2
Обучение методам саморегуляции и психологической помощи в спорте
1
2
3
3
Модуль: "Методика организации и проведения занятий по физической культуре с использованием новых технологий"
4
2
2
8
3.1
И Инновационные педагогические подходы физического воспитания в организациях технического и профессионального образования
2
2
3.2
Современные требования к организации спортивно-массовой и физкультурно-оздоровительной работе в организациях технического и профессионального образования
2
2
3.3
Современные системы организации проведения и методики судейства соревнований
2
2
4
Модуль: "Методы построения профессионально-прикладной физической подготовке (ППФП)"
5
30
2
2
39
4.1
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Цель и задачи ППФП. Соотношение общей и профессионально-прикладной подготовки. Средства профессионально-прикладной физической подготовки
2
2
4.2
Современные аспекты учебно-тренировочного процесса по баскетболу.
Основы обучения. Общепедагогические и специфические принципы обучения. Физическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Техническая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Тактическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Теоретическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Психологическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Интегральная подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Критерии оценки технической и тактической подготовленности в баскетболе.
1
10
11
4.3
Современные аспекты учебно-тренировочного процесса по волейболу.
Основы обучения. Общепедагогические и специфические принципы обучения. Физическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Техническая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Тактическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Теоретическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Психологическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Интегральная подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Критерии оценки технической и тактической подготовленности в волейболе.
1
10
11
4.4
Современные аспекты учебно-тренировочного процесса по футболу.
Основы обучения. Общепедагогические и специфические принципы обучения. Физическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Техническая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Тактическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Теоретическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Психологическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Интегральная подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Критерии оценки технической и тактической подготовленности в футболе.
1
10
11
5
Модуль: "Методы обработки медико-биологической информации"
8
8
5.1
Методы тестирования состояния здоровья, функциональных возможностей и физической работоспособности обучающихся на занятиях физической культурой в колледже.
2
2
5.2
Медико-биологический контроль обучающихся на занятиях в спортивных секциях.
2
2
5.3
Использование активного отдыха как средства оздоровления обучающихся колледжей (научно-методическое обоснование нагрузок способствующих повышению физической работоспособности и резервных возможностей).
2
2
5.4
Физические нагрузки и питание при избыточной массе тела у обучающихся колледжей.
2
2
6
Модуль: "Формы и методы использования информационно-коммуникационных технологий"
4
2
6
6.1
Современные информационные технологии в учебно-педагогическом процессе: сервисы plickers (пликерс), cahoot (кахут)
2
2
6.2
Методика обработки видеоматериалов и применение его в презентации (ISPRING PRO) (АЙСПРИНГ ПРО)
2
2
4
7
Модуль: "Применение методов вариативных компонентов"
5
5
7.1
Методика организации туристических походов
1
1
7.2
Использование фитнес программы в практике физического воспитания обучающихся.
2
2
7.3
Технологии адаптивной физической культуры
1
1
7.4
Профилактика травматизма и оказание доврачебной помощи при травмах и несчастных случаях во время занятий физической культурой. Предупреждение производственного травматизма при выполнении трудовых операций.
1
1
8
Итоговая оценка знаний слушателей
Итого:
30
36
2
2
2
72
Приложение 53
к приказу исполняющего
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального, послесреднего образования в условиях реализации модульно-компетентностного подхода"
Сноска. Приказ дополнен приложением 53 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 25.07.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсілді іске асыру барысында оқу процесін жобалау және ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесінің модернизациялау негізгі бағыттарының мақсаты мен міндеттерін іске асыруға қатысып отырған ТжКОБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларын жүзеге асыру барысында оқу процесін жобалау мен ұйымдастыру бойынша педагогикалық кадрлардың кәсіби құзыреттерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген ТжКБ білім беру бағдарламаларын жүзеге асыру және енгізу шеңберінде оқыту әдістерін және оқу сабақтарын жобалау нысандарын зерттеу;
2) модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген ТжКБ білім беру бағдарламаларын игерілуін бақылау мақсатында өткізілетін аралық және қорытынды аттестацияны өткізуге арналған тексеру сынақтарының қазіргі заманғы түрлерін әзірлеу;
3) модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде ұйымдастырылған білім беру процесінің ерекшеліктерін ескерілуімен қатаң есептегі құжаттарды жүргізуде және білім туралы құжаттарды толтыруда практикалық дағдылар мен қабілеттерін тәжірибе жүзінде қолдану;
4) оқу сабақтарын жүргізу тиімділігі мен сапасын жоғарылату мақсатында кәсіби қызметте педагогикалық қызметкерлердің ақпараттық технология құралдарын пайдалануда тәжірибелік дағдылары мен қабілеттерін дамыту және жетілдіру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру барысында инновациялық оқыту әдістерін қолданудың теориясы мен тәжірибесін (модульдік оқыту, жобалық технология, case-study (кейс-стади), коучинг, рөлдік және іскерлік ойындар, контекстік оқыту, проблемалық әдіс, ситуациялық есептер, кері байланыс немесе рефлексия);
модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру барысында оқытудың заманауи формалары мен құралдарын пайдалануымен пәндерді/модульдерді оқытудың мәні мен ерекшелігін;
оқытушының кәсіби қызметінде ақпараттық технологиялар құралдарын және бағдарламалық өнімдерді пайдалану ерекшеліктерін біледі;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального, послесреднего образования в условиях реализации модульно-компетентностного подхода" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на обучение педагогических работников организаций ТиПО, участвующих в реализации целей и задач основных направлений модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование и развитие профессиональных компетенций педагогических работников по проектированию и организации учебного процесса в организациях ТиПО в условиях реализации образовательных программ, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода.
4. Задачи Программы:
1) изучение методов обучения и форм проектирования учебных занятий в рамках реализации и внедрении образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
2) разработка современных видов проверочных испытаний для проведения промежуточной и итоговой аттестации освоения образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
3) отработка практических навыков и умений по ведению документации строгой отчетности и заполнения документов об образовании с учетом особенностей образовательного процесса, основанного на модульно-компетентностном подходе;
4) развитие и совершенствование практических навыков и умений педагогических работников по применению средств информационных технологий в профессиональной деятельности для повышения эффективности и качества преподавания учебных занятий.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
теорию и практику применения инновационных методов обучения в условиях реализации модульно-компетентностного подхода (модульное обучение, проектная технология, case-study (кейс-стади), коучинг, ролевые и деловые игры, контекстное обучение, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия;
сущность и специфику преподавания дисциплин/модулей с использованием современных форм и средств обучения в условиях реализации модульно-компетентностного подхода;
особенности использования средств информационных технологий и программных продуктов в профессиональной деятельности педагогических работников;

2) мыналарды:
модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжКБ білім беру бағдарламаларын игеру нәтижелері бойынша аралық және қорытынды аттестаттауды жүргізу үшін тексеру сынақтарын құрастыруды;
ТжКБ ұйымдарының білім беру қызметінде қолданылатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысандарын модульдік-құзыреттілік тәсіл ерекшеліктерін ескере отырып толтыруды;
оқыту процесінде сабақ тапсырмаларын орнату және шешу үшін тиісті ақпараттық технологияларды таңдай біледі;
3) ТжКБ ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсіл ерекшеліктерінің ескерілуімен тиімді оқыту процесін ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен кәсіби құзыреттерді меңгереді;
4) "жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативті дағдыларды, сыни ойлауды, проблемаларды шешу дағдыларын, шығармашылықты, командада жұмыс жасау қабілетін, өзін-өзі ұйымдастыруды, уақытты басқаруды, жанжалдарды шешу дағдыларын және өз педагогикалық тәжірибесінде көшбасшылық дағдыларын пайдалануға дайындығын көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 4 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжҚБ бағдарламаларын іске асыру және енгізу шеңберінде оқу сабақтарын жүргізу әдістері мен жобалау нысандары;
2) модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжҚОБ бағдарламаларын игерілуін бақылау үшін өткізілетін аралық және қорытынды аттестацияны өткізуге арналған тексеру сынақтарының қазіргі заманғы түрлері;
3) модульдік-құзыреттілік тәсілдеме ерекшеліктерін ескере отырып қатаң есептегі құжаттарды жүргізудің және білім туралы құжаттарды толтырудың теориясы мен тәжірибесі;
4) оқу сабақтарының тиімділігі мен өткізу сапасын арттыру мақсатында кәсіби қызметте ақпараттық технологиялар құралдарын пайдалану.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

2) умеют:
составлять проверочные испытания для проведения промежуточной и итоговой аттестации по итогам освоения образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
заполнять формы документов строгой отчетности, используемые в образовательной деятельности организаций ТиПО с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода;
выбирать соответствующие средства информационных технологий для постановки и решения учебных задач в процессе обучения;
3) владеют навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного образовательного процесса в организациях ТиПО с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 4 модулей и защиту проекта по усвоению содержания Программы.
8. Модули Программы:
1) методы обучения и формы проектирования учебных занятий в рамках реализации и внедрении образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
2) современные виды проверочных испытаний для проведения промежуточной и итоговой аттестации освоения образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
3) теория и практика ведения документации строгой отчетности и заполнения документов об образовании с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода;
4) применение средств информационных технологий в профессиональной деятельности для повышения эффективности и качества преподавания учебных занятий.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием технологий дистанционного обучения.

15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды. Жоба мынадай компоненттерден тұруы керек: жобаның негізгі кезеңдерін сипаттайтын презентация нысанында жобаның визиткалық картасы (тақырып, мақсаттар, міндеттер, нәтижелер) және әдістемелік пен дидактикалық материалдарға сілтемелер.

15. В период и по завершению курса повышения квалификации проводится формативное и суммативное оценивание знаний слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации по изученным модулям слушатель защищает проект индивидуально или в группе. Проект должен состоять из следующих компонентов: визитная карточка проекта в виде презентации с описанием основных этапов проекта (тема, цели, задачи, результаты) и ссылки на методические и дидактические материалы.

17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
білім беру ұйымдарында
модульдік-құзыреттілік тәсілді
іске асыру барысында оқу
процесін жобалау және
ұйымдастыру" тақырыбындағы
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Практикалық сабақ , Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"Модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжКБ бағдарламаларын іске асыру және енгізу шеңберінде оқу сабақтарын жүргізу әдістері мен жобалау нысандары" модулі
10
20
30
1.1
Модульдік құзыреттілік тәсілді енгізудегі инновациялық оқыту әдістері (модульдік оқыту, жобалық технология, case-study (кейс-стади), рөлдік және іскерлік ойындар, контекстік оқыту, проблемалық әдіс, ситуациялық есептер, кері байланыс немесе рефлексия)
2
4
6
1.2
Модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру барысында түрлі оқыту нысандары мен әдістемелік амалдардың қолдануымен жаңа оқу материалдарын оқу сабағын жобалау
2
4
6
1.3
Модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру жағдайында түрлі оқыту нысандары мен әдістемелік амалдардың қолдануымен білім, білік және дағдыны жетілдіру сабағын жобалау кезінде қолданылатын оқыту нысандары мен құралдары
2
4
6
1.4
Модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру жағдайында түрлі оқыту нысандары мен әдістемелік амалдардың қолдануымен құрамдастырылған сабақты жобалау
2
4
6
1.5
Модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру жағдайында түрлі оқыту нысандары мен әдістемелік амалдардың қолдануымен білім, білу және дағдыны қадағалау мен түзеу сабағын жобалау
2
4
6
2
"Модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжКБ бағдарламаларын игерілуін бақылау үшін өткізілетін аралық және қорытынды аттестацияны өткізуге арналған тексеру сынақтарының қазіргі заманғы түрлері" модулі
4
6
10
2.1
Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме ерекшеліктерінің ескерілуімен білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау өткізудің қағидалары
2
3
5
2.2
Модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжКБ бағдарламаларын игерілуін бақылау үшін өткізілетін аралық және қорытынды аттестаттауды өткізуге арналған тексеру сынақтарының мысалдары
2
3
5
3
"Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме ерекшеліктерінің ескерілуімен қатаң есептегі құжаттарды жүргізудің және білім туралы құжаттарды толтырудың теориясы мен тәжірибесі" модулі
6
10
16
3.1
Модульдік құзыреттілік тәсіл ерекшеліктерінің ескерілуімен сабақ кестесін жоспарлау
2
2
4
3.2
Модульдік құзыреттілік тәсіл ерекшеліктерінің ескерілуімен ТжКБ ұйымдарына арналған теориялық және өндірістік оқытуды есепке алу журналдарын жүргізудің ережесі мен тәртібі
1
2
3
3.3
ТжКБ ұйымдарында емтихан ведомосін, білім алушының үлгерім кітапшасын толтыру тәртібі
1
2
3
3.4
Кәсіптік даярлық туралы куәлікті толтыру және беру ерекшеліктері
1
2
3
3.5
Модульдік-құзыреттілік тәсіл ерекшеліктерінің ескерілуімен ТжКБ туралы дипломдар бланкісін және оларға қосымшаларды толтыру ерекшеліктері
1
2
3
4
"Оқу сабақтарының тиімділігі мен жүргізу сапасын жоғарылату мақсатында кәсіби қызметте ақпараттық технологиялар құралдарын пайдалану" модулі
10
10
4.1
Электронды білім беру ресурстарын құру: менталды карталар, интерактивті плакаттар мен жаттығулар, сөздік бұлты, тег бұлты, Kahoot (Кахут), Quizlet (Куизлет), Prezi (Прези), Sway (Свэй) интерактивті бейсызықты презентациялар
4
4
4.2
Оқытушы жұмысында Web-ресурстарды қолдану: Web-квест технологиясы, сандық сторителлинг, Screencast (Скринкаст), Google Forms (Гугл Формс), Picktochart (Пикточарт)
4
4
4.3
Интернет арқылы байланысты ұйымдастыру ерекшеліктері: Skype (Скайп), вебинар, конференц-байланыс
2
2
5
Бағдарламаның оқытылған модульдері бойынша жобаны қорғау
6
6
Барлығы:
20
46
6
72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
54-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Мобильді робототехника жүйелерін WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 25.07.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Проектирование и организация
учебного процесса в
организациях технического и
профессионального, послесреднего
образования в условиях
реализации модульно-
компетентностного подхода"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие, Семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "Методы обучения и формы проектирования учебных занятий в рамках реализации и внедрении образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода"
10
20
30
1.1
Инновационные методы обучения в условиях реализации модульно-компетентностного подхода (модульное обучение, проектная технология, case-study (кейс-стади), коучинг, ролевые и деловые игры, контекстное обучение, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия)
2
4
6
1.2
Проектирование урока изучения нового учебного материала с использованием различных форм и методических приемов в условиях реализации модульно-компетентностного подхода
2
4
6
1.3
Проектирование урока совершенствования знаний, умений и навыков с использованием различных форм и методических приемов в условиях реализации модульно-компетентностного подхода
2
4
6
1.4
Проектирование комбинированного урока с использованием различных форм и методических приемов в условиях реализации модульно-компетентностного подхода
2
4
6
1.5
Проектирование урока контроля и коррекции знаний, умений и навыков с использованием различных форм и методических приемов в условиях реализации модульно-компетентностного подхода
2
4
6
2
Модуль "Современные виды проверочных испытаний для проведения промежуточной и итоговой аттестации освоения образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода"
4
6
10
2.1
Правила проведения текущего контроля, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода
2
3
5
2.2
Примеры составления проверочных испытаний для проведения промежуточной и итоговой аттестации освоения образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода
2
3
5
3
Модуль "Теория и практика ведения документации строгой отчетности и заполнения документов об образовании с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода"
6
10
16
3.1
Составление расписания занятий с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода
2
2
4
3.2
Правила и порядок ведения журналов учета теоретического и производственного обучения для организаций ТиПО с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода
1
2
3
3.3
Порядок заполнения экзаменационной ведомости, книжки успеваемости обучающегося организаций ТиПО
1
2
3
3.4
Особенности заполнения и выдачи свидетельства о профессиональной подготовке
1
2
3
3.5
Особенности заполнения бланка дипломов о ТиПО и приложений к ним с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода
1
2
3
4
Модуль "Применение средств информационных технологий в профессиональной деятельности для повышения эффективности и качества преподавания учебных занятий"
10
10
4.1
Создание электронных образовательных ресурсов: ментальные карты, интерактивные плакаты и упражнения, облако слов, облако тегов, Kahoot (Кахут), Quizlet (Куизлет), интерактивные нелинейные презентации Prezi (Прези), Sway (Свэй)
4
4
4.2
Использование Web-ресурсов в работе преподавателя: технология Web-квест, цифровой сторителлинг, Screencast (Скринкаст), Google Forms (Гугл Формс), Picktochart (Пикточарт)
4
4
4.3
Особенности организации общения через Интернет: Skype (Скайп), вебинар, конференц-связь
2
2
5
Защита проекта по изученным модулям Программы
6
6
Итого:
20
46
6
72
Приложение 54
к приказу исполняющего
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка мобильных робототехнических систем по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз)
Сноска. Приказ дополнен приложением 54 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 25.07.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Мобильді робототехника жүйелерін WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама, білім беру үдерісінде, ғылыми және практикалық жұмыста, өздігінен білім алу және басқа да мақсаттарға заманауи технологияларды тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін педагогикалық қызметкерлердің робототехникалық жүйесін әзірлеу саласындағы кәсіби IT-құзыреттіліктерін қалыптастыруға, дамытуға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ақпараттық-коммуникациялық технологиялар бойынша арнайы пәндер оқытушыларының робототехникалық жүйесін әзірлеу саласындағы кәсіби IT (ай-ти) -құзыреттіліктерін қалыптастыру, дамыту және жетілдіру, заманауи еңбек нарығының талаптарына сәйкес мамандарды даярлау үшін білім беру процесінде WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарын қолдану болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) LabVIEW (ЛабВЮ)бағдарламалау ортасын зерттеу;
2) автоматтандырылған жинау және өңдеу жүйесінің жұмыс принциптерімен танысу;
3) педагогикалық қызметкерлердің біліктілік деңгейін және кәсіби құзыреттілігін арттыру;
4) өлшеу жабдығымен жұмыс істеу және LabVIEW(ЛабВЮ) функциясын пайдалану, жабдықтың жұмысына жауап беретін практикалық машығы мен дағдысы;
5) myRIO (май РИО) контроллерімен жұмыс істеу, EuroSkills (евро скилз) және WorldSkills Championship (ВорлдСкилз Чемпионшип) жарыстарына арналған робот техникасы бойынша жабдықтардың ресми жиынтығына кіретін әртүрлі датчиктер мен элементтерді қосу практикалық машығы мен дағдылары.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
LabVIEW (ЛабВЮ) бағдарламалау ортасын;
аяқталған кешенді қосымшаларды әзірлеу принциптерін;
дербес компьютер негізінде құрылған деректерді жинау жүйесінің жұмыс принциптерін біледі;
2) мыналарды:
есептерді анықтауды, қосымшаларды әзірлеудің дұрыс сызбасын таңдауды, деректердің қажетті құрылымын пайдалануды және өз тәсілінің жұмысқа қабілеттілігін тез тексеруді;
білім беру және өндірістік процестердің тиімділігін арттыру үшін NI (НИ) бағдарламалық және аппараттық қамтамасыз етуді практикада қолдануды біледі;
3) мыналарды:
NI (НИ) виртуалды аспаптармен және өлшеу жабдықтарымен жұмыс істеу дағдысы мен практикалық іскерліктері;
myRIO (май РИО) контроллерімен жұмыс істеудің практикалық іскерліктері мен дағдыларын меңгереді;
4) "жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативті дағдыларды, сыни ойлауды, проблемаларды шешу дағдыларын, шығармашылықты, командада жұмыс жасау қабілетін, өзін-өзі ұйымдастыруды, уақытты басқаруды, жанжалдарды шешу дағдыларын және өз педагогикалық тәжірибесінде көшбасшылық дағдыларын пайдалануға дайындығын көрсете алады.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка мобильных робототехнических систем по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз) (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на формирование, развитие и совершенствование профессиональных IT-компетенций в области разработки робототехнических систем педагогических работников, позволяющих эффективно использовать современные технологии в образовательном процессе, научной и практической работе, для самообразования и других целей.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование, развитие и совершенствование профессиональных IT (ай-ти) -компетенций в области разработки робототехнических систем преподавателей специальных дисциплин по информационно-коммуникационным технологиям, использования стандартов WorldSkills (ВорлдСкилз) в образовательном процессе для подготовки специалистов в соответствии с требованиями современного рынка труда.
4. Задачи Программы:
1) изучение среды программирования LabVIEW (ЛабВЮ);
2) ознакомление с принципами работы систем автоматизированного сбора и обработки;
3) повышение уровня квалификации и профессиональных компетенций педагогических работников;
4) практические умения и навыки работы с измерительным оборудованием и использование функции LabVIEW (ЛабВЮ), отвечающих за работу оборудования;
5) практические умения и навыки работы с контроллером myRIO (май РИО), подключение различных датчиков и элементов, входящих в Официальный комплект оборудования по робототехнике для соревнований EuroSkills (евро скилз) и WorldSkills Championship (ВорлдСкилз Чемпионшип).
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
среду программирования LabVIEW (ЛабВЮ);
принципы разработки законченных комплексных приложений;
принципы работы систем сбора данных, созданных на основе персонального компьютера;
2) умеют:
определять задачи, выбирать правильную схему разработки приложения, использовать нужные структуры данных и быстро проверять работоспособность своего подхода;
применять на практике программное и аппаратное обеспечение NI (НИ) для повышения эффективности образовательных и производственных процессов;
3) владеют:
практическими умениями и навыками работы с измерительным оборудованием и виртуальными приборами NI (НИ);
практическими умениями и навыками работы с контроллером myRIO (май РИО);
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.

1) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) кәсіби қызметте қалыптасқан кәсіби құзыреттілікті практикалық қолдану.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды. Жоба мынадай компоненттерден тұруы керек: жобаның негізгі кезеңдерін сипаттайтын презентация нысанында жобаның визиткалық картасы (тақырып, мақсаттар, міндеттер, нәтижелер) және әдістемелік пен дидактикалық материалдарға сілтемелер.
17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Мобильді
робототехника жүйелерін
WorldSkills (ВорлдСкилз)
стандарттарына сәйкес әзірлеу"
тақырыбындағы білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Практикалық сабақ , Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"LabVIEW (ЛабВЮ) бағдарламалау ортасы" модулі
8
22
6
36
1.1
LabVIEW (ЛабВЮ) Core (Коре) 1 бағдарламалау ортасы бойынша кіріспе курсы
3
1
4
1.2
LabVIEW (ЛабВЮ) виртуалды аспаптарымен жұмыс
2
2
1.3
LabVIEW (ЛабВЮ) Core (Коре) 2 бағдарламалау ортасы бойынша кіріспе курсы
2
2
1.4
Аяқталған кешенді қосымшаларды әзірлеу принциптері
1
3
4
1.5
LabVIEW (ЛабВЮ)- де дұрыс бағдарламалау техникасын қарастыру
1
3
4
1.6
Жеке орындалатын қосымшаларды құру
1
3
4
1.7
DataSocket (Дата Сокет) технологиясын, деректерді жазу мен оқудың кеңейтілген мүмкіндіктерін, желі бойынша деректерді беру құралдарын және қателерді өңдеу функцияларын оқып үйрену.
4
4
1.8
Практикалық тапсырма: Дербес компьютер негізінде құрылған деректерді жинау жүйесінің жұмыс принциптері.
NI_DAQmx(НИ ДАК макс) драйверінің бағдарламалық интерфейсінің көмегімен аналогты және сандық дабылдарды енгізу/шығару бағдарламалау, синхрондау және сигналдарды өңдеу.
6
6
1.9
Модуль бойынша қорытынды тапсырма
6
6
2
"NI(НИ) Мобилді робототехника" модулі
1
29
6
36
2.1
Базалық элементтер (LabVIEW (ЛабВЮ), жоба терезесі (Project Explorer) (Прожек Эхплорер) , VI (вай), бет тақтасы, блок-диаграмма)
1
3
4
2.2
Деректер ағынының принципі, деректер түрлері.
MyRIO (май РИО) -мен жұмысты бастау (қосу, БҚ орнату, бірінші жоба).
Wi – FI (вай-фай) бойынша қосылу, myRIO (май РИО) -ның IP (ай-пи) мекен-жайы.
Ендік-импульстік модуляция.
Тіркелген айналу Сервоприводы.
тұрақты айналу Сервоприводы.
Басып алуды құрастыру, басып алуды басқару.
Sharp-инфрақызыл қашықтық сенсоры .
LabVIEW While (ЛабВЮ Уайл), For (Фор)-дағы бағдарламалық құрылымдар (циклді орындау жиілігі, Итерация арасындағы деректерді беру, Шартты оператор)
Distributed System Manager (Дистрибютед систем менеджер) утилиттері (басқа бағдарламаларды пайдалануды және компьютермен жұмысты жеңілдететін бағдарламалар) арқылы MyRIO (май РИО) БҚ жүктеу демонстрациясы
Жөндеу және қателерді іздеу әдістері
Subvi ( Сув Вай) арқылы модульдік.
SubVI ( Сув Вай) арқылы серводвигатель жасау, ИҚ сенсоры.
Басып алу және ИҚ сенсорымен жұмыс тәжірибесі
8
8
2.3
H-көпірдің жұмысы
MyRIO Motor Controller Board ( Май РИО Мотор Контроллер Борд)драйвері
Инкрементті бұрылыс бұрышының датчигі
Қозғалтқышты басқару
SubVI ( Сув Вай) қозғалтқыш жасау, бұрыш датчигі
Мобильді робот шассиін құрастыру, қозғалтқыштарды қосу
Алға жылжу тәжірибесі
П-реттеуші
6
6
2.4
Жобаның құрылымы, main.vi (Майн вай), subvi( Сув Вай),, TestVIs (Тест Вайс) қалталары
I2C, MEMS (МЕМС) датчиктер
Гироскоп, стандартты мысал
SubVI ( Сув Вай ) гироскоп жасау
Нөлдік деңгейдегі Дрейф
Гироскоп бойынша бұрылу
6
6
2.5
Желі датчигі
Тежеу
Соңғы автомат
Деректер құрылымы (массивтер, массивтермен жұмыс істеу функциялары, кластерлер, Type Definitions) (Тип дефинишенс), For (Фор) бағдарламалық құрылымы
Мобильді робот бағдарламасын жасау
Брифингтің қорытынды тапсырмасы
6
6
2.6
Қорытынды тапсырма, сынақ
6
6
Барлығы:
9
51
12
72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
55-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Электронды құрылғыларды WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу және бағдарламалау негіздері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 25.07.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) знание и понимание цели и задач Программы;
2) практическое применение сформированных профессиональных компетенций в педагогической деятельности.
15. В период и по завершению курса повышения квалификации проводится формативное и суммативное оценивание знаний слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации по изученным модулям слушатель защищает проект индивидуально или в группе.
17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Разработка мобильных
робототехнических систем по
стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз)
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие, Семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "Среда программирования LabVIEW" (ЛабВЮ)
8
22
6
36
1.1
Вводный курс по программированию – LabVIEW (ЛабВЮ) Core (коре) 1
3
1
4
1.2
Работа с виртуальными приборами LabVIEW (ЛабВЮ)
2
2
1.3
Вводный курс по программированию – LabVIEW (ЛабВЮ) Core (коре) 2
2
2
1.4
Принципы разработки законченных комплексных приложений
1
3
4
1.5
Рассмотрение корректной техники программирования в LabVIEW (ЛабВЮ)
1
3
4
1.6
Создание отдельно исполняемых приложений
1
3
4
1.7
Изучение технологии DataSocket (дата сокет), расширенных возможностей записи и чтения данных, средств передачи данных по сети и функций обработки ошибок.
4
4
1.8
Практическое задание: Принципы работы систем сбора данных, созданных на основе персонального компьютера.
Программирование аналогового и цифрового ввода/вывода сигналов, синхронизации и обработки сигналов с помощью программного интерфейса драйвера NI_DAQmx (НИ ДАК макс)
6
6
1.9
Итоговое задание по модулю
6
6
2
Модуль "Мобильная робототехника NI (НИ)"
1
29
6
36
2.1
Базовые элементы (LabVIEW (ЛабВЮ), Окно проекта (Project Explorer) (Прожек Эхплорер), VI (вай), Лицевая панель, Блок-диаграмма)
1
3
4
2.2
Потоковый принцип данных, Типы данных. Начало работы с myRIO (май РИО) (подключение, установка ПО, первый проект)Подключение по Wi-FI (вай-фай), IP (ай пи)-адрес myRIO (май РИО)Широтно-импульсная модуляция Cервопривод фиксированного вращения Cервопривод постоянного вращения Сборка захвата, управление захватом Инфракрасный датчик расстояния Sharp (Шарп)Программные структуры в LabVIEW While (ЛабВЮ Уайл) , For (Фор), Частота выполнения цикла, передача данных между итерациями, Условный оператор)Демонстрация загрузки ЦП myRIO (май РИО) при помощи утилиты Distributed System Manager (Дистрибютед систем менеджер) Методы отладки и поиска ошибок Модульность при помощи SubVI ( Сув Вай) Создание SubVI ( Сув Вай) серводвигатель, ИК датчик Практика работы с захватом и ИК датчиком
8
8
2.3
Работа H-моста Драйвер myRIO Motor Controller Board ( Май РИО Мотор Контроллер Борд) Инкрементеный датчик угла поворота Управление двигателем Создание SubVI ( Сув Вай)двигатель, датчик угла Сборка шасси мобильного робота, подключение двигателей Практика движения впередП-регулятор
6
6
2.4
Структура проекта, main.vi (Майн вай), папки subVI ( Сув Вай), TestVIs (Тест Вайс)I2C, MEMS (МЕМС) датчики Гироскоп, стандартный пример Создание SubVI ( Сув Вай) гироскоп Дрейф нулевого уровня Поворот по гироскопу
6
6
2.5
Датчик линии Торможение Конечный автомат Структуры данных (Массивы, функции работы с массивами, Кластеры, Type Definitions (Тип дефинишенс)), Программные структура For Создание программы мобильного робота Итоговое задание брифинг
6
6
2.6
Итоговое задание, зачетные заезды
6
6
Итого:
9
51
12
72
Приложение 55
к приказу исполняющего
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы разработки и программирования электронных устройств в соответствии со стандартами WorldSkills" (ВорлдСкилз)
Сноска. Приказ дополнен приложением 55 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 25.07.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Электронды құрылғыларды WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу және бағдарламалау негіздері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама педагогикалық қызметкерлердің кәсіби IT-құзыреттілігін дамыту мен жетілдіруді, осы құзыреттілікті оқыту процесінде қолдануды қарастырады, сондай-ақ алған білімдері мен дағдыларын халықаралық жарыстар үшін де және жұмыс берушілердің қазіргі заманғы талаптарына сәйкес келетін кадрларды даярлау үшін де, болашақ мамандарды даярлауда пайдалануды көздейді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты - қазіргі еңбек нарығының талаптарына сәйкес мамандарды даярлау үшін білім беру процессіне WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарын қолдану, педагог қызметкерлердің электроника саласындағы кәсіби ІТ-құзыреттілігін қалыптастыру, дамыту және жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) электрониканың негізгі принциптерін, электрониканың құрамдас элементтерін зерттеу;
2) күшейткіштердің көп сатылы және арнайы схемаларымен танысу, генераторлар және импульсті қалыптастырушылар, сандық электроника;
3) педагогикалық қызметкерлердің біліктілік деңгейін және кәсіби құзыреттілігін арттыру;
4) "Электроника" құзыреттілігі бойынша EuroSkills (ЕвроСкилз) және WorldSkills (ВорлдСкилз) жарыстарына арналған электрониканы прототиптеудің практикалық іскерліктері мен дағдылары.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
баспа платаларыды, процессорларды, чиптерді, электрондық жабдықтарды, сондай-ақ аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді;
орнатылған жүйелерді С бағдарламалау тілінің көмегімен және Integrated development environment (интигрейтид дивелэпмэнт инвайэрэнмэнт) бағдарламалар жүйесімен бағдарламалауды біледі
2) мыналарды:
базалық электрондық элементтер үшін шағын модификацияларды құрастыруды;
автоматтандырылған жобалау бағдарламасының көмегімен баспа платасының сызбасын құруды;
баспа платаларының схемаларын жинауды, сондай-ақ прототип жасауды;
ақаулықтың себептерін анықтау және оны жоюды;
құрастыру, сондай-ақ тұрақты тоқ қозғалтқышы, желдеткіш моторы, соленоид, болт, гайкалар, шайбалар және т. б. Сол сияқты механикалық бөлшектерді пайдалануды біледі.
3) мыналарды:
орнатылған жүйелерді С бағдарламалау тілінің көмегімен және Integrated development environment (интигрейтид дивелэпмэнт инвайэрэнмэнт) бағдарламалар жүйесімен бағдарламалауды біледі;
қол құралдары және дәнекерлеуші көмегімен ақаулы немесе дұрыс жұмыс істемейтін схемалар мен электрондық компоненттерді түзетуді және ауыстыруды;
автоматтандырылған жобалау бағдарламасының көмегімен толық сұлбаларды әзірлеуді меңгереді.
4) мыналарды:
"жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативті дағдыларды, сыни ойлауды, проблемаларды шешу дағдыларын, шығармашылықты, командада жұмыс жасау қабілетін, өзін-өзі ұйымдастыруды, уақытты басқаруды, жанжалдарды шешу дағдыларын және өз педагогикалық тәжірибесінде көшбасшылық дағдыларын пайдалануға дайындығын көрсете алады.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы разработки и программирования электронных устройств в соответствии со стандартами WorldSkills" (ВорлдСкилз) (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиПО).
2. Программа предусматривает развитие и совершенствование профессиональных IT-компетенций педагогических работников, применение данных компетенций в процессе преподавания, а также использование полученных знаний и навыков для подготовки будущих специалистов как для международных соревнований, так и для подготовки кадров, соответствующих всем современным требованиям работодателей.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование, развитие и совершенствование профессиональных IT-компетенций в области электроники педагогических работников, использования стандартов WorldSkills (ВорлдСкилз) в образовательном процессе для подготовки специалистов в соответствии с требованиями современного рынка труда.
4. Задачи Программы:
1) изучение основных принципов электроники, составных элементов электроники;
2) ознакомление с многоступенчатыми и специальными схемами усилителей, генераторы и формирователи импульсов, цифровая электроника;
3) повышение уровня квалификации и профессиональных компетенций педагогических работников;
4) практические умения и навыки прототипирования электроники для соревнований EuroSkills (ЕвроСкилз) и WorldSkills (ВорлдСкилз) по компетенции "Электроника".
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
печатные платы, процессоры, чипы, электронное оборудование, а также аппаратное и программное обеспечение;
программирование встраиваемых систем с помощью языка программирования С и системы программ Integrated development environment (интигрейтид дивелэпмэнт инвайэрэнмэнт);
2) умеют:
конструировать небольшие модификаций для базовых электронных элементов;
создавать схемы печатной платы с помощью программы автоматизированного проектирования;
собирать схему печатных плат, а также создание прототипа;
выявлять причины неисправности и ее устранения
сборку, а также использования механических деталей, таких как двигатель постоянного тока, мотора вентилятора, соленоида, болта, гайки, шайбы и т.д.
3) владеют:
программированием встроенных систем с помощью языка программирования С и системы программ Integrated development environment (интигрейтид дивелэпмэнт инвайэрэнмэнт);
корректировкой и заменой неисправных или неправильно функционирующих схем и электронных компонентов с помощью ручных инструментов и паяльника;
разработкой подробных схем с помощью программы автоматизированного проектирования.
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беруді жаңарту жағдайында информатика сабақтарында робот техникасы құралдарын қолдану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) жалпы білім беретін "Информатика" пәні оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама робот техникасы негіздерін зерттеу, инженерлік дизайн және технология, оқытушылардың роботтарды модельдеу және бағдарламалау, түрлі тапсырмаларды орындауы үшін Lego (Лего) және Arduino (Ардуино) құрылғыларын қолдана отырып құрастыру дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты - информатика пәні оқытушыларының робот техникасы құралдарын қолдану бойынша кәсіби құзыреттіліктерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдаушылардың робот техникасы мен инженерлік жүйелерді жобалау бойынша базалық білімдері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) тыңдаушылардың робот техникасы бойынша білім деңгейін арттыру үшін жағдай жасау;
3) оқытушылардың роботты құрастыру және алгоритмдерді жасақтау бойынша практикалық дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5.Курс соңында тыңдаушылар:
1) Lego Mindstorms EV3 (Лего Майндстормс ЕВ3) және Arduino (Ардуино) бағдарламалау ортасын;
блоктар мен тетіктердің жұмыс істеу принциптерін біледі.
2) EV3 (ЕВ3) және Arduino (Ардуино) модульдерінің тетіктерін тәжірибеде қолдану жолдарын;
кәсіптік есептерді шешуде аппараттық және бағдарламалық құрылымдарды меңгереді.
3) робот техникасы құралдарын қолдана отырып, өндірістік жұмыстарға қажетті роботтарды модельдеу және бағдарламалау дағдыларын қолданады;
4) Arduino (Ардуино) микроконтероллерін пайдалана отырып, болашақта өндірістік мәселелерді шешуге арналған кәсіби жобаларды демонстрация көрсетеді.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған: практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама үш модульді меңгеруді қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) Lego Mindstorms EV3 (Лего Майндсторм EВ3) жұмыс негіздері;
2) EV3 (ЕВ3) бағдарламалау;
3) Arduino IDE (Ардуино АйДиИ) бағдарламалау ортасы және Processing (Процессинг) бағдарламалау тілі.
9. Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование средств робототехники на занятиях информатики в условиях обновления содержания технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для обучения преподавателей по общеобразовательной дисциплине "Информатика" технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на изучение основ робототехники, инженерного дизайна и технологий, на формирование у преподавателей навыков конструирования, моделирования и программирования роботов для решения различных задач с применением устройств Lego (Лего) и Arduino (Ардуино).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности преподавателей информатики в области применения средств робототехники.
4. Задачи Программы:
1) сформировать у слушателей базовые знания и навыки в области робототехники и проектирования инженерных систем;
2) создать слушателям условия для повышения уровня знаний слушателей по робототехнике;
3) сформировать у преподавателей практические навыки разработки алгоритмов и конструкций роботов.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
среду программирования Lego Mindstorms EV3 (Лего Майндсторм EВ3) и Arduino (Ардуино);
принципы работы блоков и датчиков.
2) умеют:
использовать на практике датчики модулей EV3 (ЕВ3) и Arduino (Ардуино);
выбирать структуру аппаратных и программных для решения профессиональных задач.
3) владеют:
навыками моделирования и программирования роботов, необходимых для производственных работ.
3) демонстрируют:
будущие профессиональные проекты на микроконтроллере Arduino (Ардуино) для решения производственных задач.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам: практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение трех модулей.
8. Модули Программы:
1) основы работы с Lego Mindstorms EV3 (Лего Майндсторм EВ3);
2) программирование EV3 (ЕВ3);
3) среда программирования Arduino IDE (Ардуино АйДиИ) и язык программирования Processing (Процессинг).
9. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
Глава 5. Организация образовательного процесса

10. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы және қорытынды тестілеу өткізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыс тапсырмалары, тест тапсырмалары, жобалау жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
13. Білім беру процесі аудиториялық сабақтарды және өзіндік жұмыстарды жүргізуді, интерактивті әдістерді: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылауды қамтиды.

10. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и качества оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
13.Образовательный процесс включает в себя проведение аудиторных занятий и самостоятельную работу слушателей, интерактивные методы обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.

3.19
Жоба қорғау
2
2
Барлығы:
12
64
4
80
Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
57-қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында 3D-принтинг технологияларды қолдану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 25.07.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3.19
Защита проектов
2
2
Итого:
12
64
4
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 57
к приказу исполняющего
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Применение технологии 3D-принтинга в условиях технического и профессионального образования"
Сноска. Приказ дополнен приложением 57 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 25.07.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында 3D-принтинг технологияларды қолдану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) жалпы білім беру, арнайы пәндері оқытушыларына және өндірістік оқыту шеберіне арналған.
2. Бағдарлама оқу процесінде 3D-принтинг құралдарын тиімді пайдалану бойынша ТжКБ жалпы білім беру, арнайы пәндері оқытушыларының және өндірістік оқыту шеберінің кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты оқу процесінде 3D-принтинг құралдарын қолдануда ТжКБ жалпы білім беру, арнайы пәндері оқытушыларының және өндірістік оқыту шеберінің кәсіби құзыреттілігін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) 3D-принтерді басқару және 3D-моделдеу негіздерін зерттеуді қамтамасыз ету;
2) 3D-принтинг құралдарын қолдану арқылы сабақты жоспарлау дағдыларын қалыптастыру;
3) студенттердің 3D-моделдеу құзыреттіліктерін дамыту үшін робототехника құралдарын қолдану арқылы сабақты жобалау тәсілдерін тыңдаушыларға үйрету;
4) студенттердің жобалық жұмыстарын ұйымдастыру үшін 3D-принтинг құралдарын қолдану дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) 3D-принтерді басқару және 3D-моделдеу негіздерін, жобалаудың негізгі әдістемелерін және 3D-принтинг құралдарын қолдану арқылы сабақты жобалауды біледі;
2) студенттердің 3D-моделдеу және жалпы ақпараттық құзыреттіліктерін дамыту үшін робототехника құралдарын қолдану арқылы сабақты жобалау тәсілдерін;
3D-принтинг бойынша студенттердің сабақтан тыс қызметін жоспарлау дағдыларын меңгереді;
3) студенттердің функционалдық зерттеу дағдыларын қалыптастыру үшін пәнаралық жобаларды ұйымдастыруда 3D-принтинг құралдарын қолданады;
4) 3D-принтингті қолдана отырып, жобаларды әзірлеу және іске асыру дағдылары көрсетеді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған: практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама бес модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша шағын-сабақты қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
9. Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Применение технологии 3D-принтинга в условиях технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для преподавателей естественно – математических, специальных дисциплин и мастеров производственного обучения технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на повышение профессиональных компетенций преподавателей естественно - математических, специальных дисциплин и мастеров производственного обучения ТиПО по эффективному использованию средств 3D-принтинга в учебном процессе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение профессиональных компетенций преподавателей естественно – математических, специальных дисциплин и мастеров производственного обучения ТиПО по использованию средств 3D-принтинга в учебном процессе.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить изучение основ 3D-моделирования и управления 3D-принтером;
2) сформировать навыки планирования занятий с использованием средств 3D-принтинга;
3) обучить слушателей способам проектирования занятий с применением средств робототехники для развития 3D-моделирования и общей информационной компетентности студентов;
4) сформировать навыки у слушателей по использованию средств 3D-принтинга для организации проектной работы студента.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основы 3D-моделирования и управления 3D-принтером, планирование занятий с использованием средств 3D-принтинга;
2) владеют:
способами проектирования занятий с применением средств робототехники;
навыками планирования внеурочной деятельности студентов по 3D-принтингу;
3) умеют:
применять средства 3D-принтинга в организации межпредметных проектов для формирования исследовательских навыков студентов;
4) демонстрируют:
навыки разработки и реализации проектов с применением 3D-принтинга.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам: практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение пяти модулей и защиту мини-урока по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
9. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
58-қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 25.07.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - ТжКБ) математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ мазмұнын жаңарту жағдайында математикалық-жаратылыстану бағытын оқыту әдістемесі бойынша оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған. Оқыту материалдарының мазмұнын іріктеу оқытудың тиімді әдіс тәсілдерін, түрлерін және ақпараттық-коммуникациялық, инновациялық білім беру технологияларын қолдануға мүмкіндік береді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ мазмұнын жаңарту жағдайында математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттарын үйрену;
2) ТжКБ математикалық-жаратылыстану бағытын оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін меңгеру және оларды ТжКБ математикалық-жаратылыстану бағытын оқыту тәжірибесіне бейімдеу;
3) білім беру мазмұнын жаңарту контекстіндегі математикалық-жаратылыстану бағыты бойынша оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымын, концептуалды идеяларын үйрену;
4) робот техникасы, жобалау, моделдеу, құрылымдау жағдайында оқушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру, тәжірибелік-эксперименталдық танымдық әдістемесімен және өзара пәндікаралық кіріктіру ұстанымдармен сәйкес кәсіби-педагогикалық дағдыларын іріктеуді және пәнді оқыту мазмұнын жүйелеу;
5) пәнді оқыту әдістемесі мен ұйымдастыру формаларын іріктеу мен сабақтың технологиялық карталарын дайындауға байланысты әдістемелік құзыреттіліктерін дамыту;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 58
к приказу исполняющего
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций преподавателей естественно - математических дисциплин в условиях обновления содержания технического и профессионального образования"
Сноска. Приказ дополнен приложением 58 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 25.07.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций преподавателей естественно - математических дисциплин в условиях обновления содержания технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для преподавателей естественно - математических дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на развитие у преподавателей ТиПО профессиональных компетенций. Отбор содержания учебного материала позволяет определить эффективные формы, методы и приемы обучения, возможности применения инновационных образовательных и информационно-коммуникационных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций преподавателей естественно – математических дисциплин в условиях обновления содержания ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) изучить психолого-педагогические аспекты преподавания естественно - математических дисциплин и адаптировать их в практику преподавания естественно - математических дисциплин ТиПО;
3) изучить концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по дисциплине в контексте обновления содержания естественно - математического образования;
4) сформировать профессионально-педагогические умения отбора и систематизации содержания обучения дисциплине в соответствии с принципами междисциплинарной интеграции и интеграции с методами опытно-экспериментального познания, организации проектной деятельности обучающихся в условиях конструирования, моделирования, проектирования, робототехники;
5) развивать методические компетенции, связанные с разработкой технологических карт занятий и отбором организационных форм и методов обучения дисциплине;

6) студенттердің функционалдық математикалық-жаратылыстану сауаттылықтарының мониторингін, оқыту сапасын критериалды бағалау әдістемесі және теориясы туралы білімдерін жүйелеу;
7) желілік қауымдастық жағдайында математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушылардың өзара коллабаративті дағдыларын жетілдіру;
8) оқытуда инновациялық білім беру және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану және сандық және функционалдық сауаттылықты көтеру бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттарын;
ТжКБ мазмұнын жаңарту жағдайында математикалық-жаратылыстану бағытын оқыту әдістемесінің психологиялық-педагогикалық аспектілерін;
білім беру мазмұнын жаңарту контекстіндегі математикалық-жаратылыстану бағыты бойынша оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымын, концептуалды идеяларын;
студенттердің білім сапасын критериалды бағалау әдістерін біледі;
2) бағыт бойынша оқу материалдарын жүзеге асыруды, математикалық-жаратылыстану бағыттарын оқытудың белсенді әдістері мен формаларын инновациялық білім беру технологияларын қолдануды; студенттердің жобалық және тәжірибелік-эксперименталды қызметтерін ұйымдастыру үшін оны басқа пәндермен кіріктіруді;
бағыт бойынша сабақтарды технологиялық карталарды дайындау бойынша әдістемелік құзыреттіліктері, тәжірибелік және зертханалық жұмыстарды жүргізудің құралдары мен тиімді әдістерін, сонымен қатар математикалық-жаратылыстану бағыты бойынша оқушылардың негізгі дағдыларын, оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыруды;
республика, аймақтарда өзіндік білімін көтеру және желілік қауымдастық арқылы және педагогикалық-психологиялық өзара әрекеттестікті ұйымдастыруды;
бағыт бойынша білім беру процесін жобалаудың әдістемесін және заманауи технологияларды қолдануды;
құзыреттілік тәсіл негізінде бағыт бойынша оқу-әдістемелік кешенін дайындау;
студенттердің оқу жетістігін критериалды бағалауды қолданады;
3) құзыреттілік тәсіл негізінде бағыт бойынша білім беру бағдарламаларын дайындау дағдыларын;
STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс), STEAM (Science Technology Engineering the Arts and Mathematics – Скайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс), STREM (Science, Technology, Robotics, Engineering, and Mathematics - Сайнс Технолоджи Роботикс Инжиниринг Математикс), SMART (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи);ақпараттық-коммуникациялық технологияларды оқуды қолданады.

6) систематизировать знания о теории и методике критериального оценивания качества преподавания, мониторинга функциональной естественнонаучной грамотности студентов;
7) совершенствовать навыки коллаборативного взаимодействия преподавателей естественно - математических дисциплин в условиях сетевого сообщества;
8) развивать профессиональную компетентность по применению инновационных образовательных, информационно-коммуникационных технологий обучения и повышение цифровой и функциональной грамотности.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
основные направления и принципы государственной политики в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами;
психолого-педагогические аспекты методики преподавания естественно - математических дисциплин в условиях обновления содержания ТиПО;
концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по дисциплине, в контексте обновления содержания естественно – математического образования;
методы критериального оценивания качества знаний студентов;
2) умеют:
планировать учебный материал по дисциплине, организовать опытно-экспериментальную и проектную деятельность студентов;
применять инновационные образовательные технологии, активные формы и методы обучения естественно – математическим научным дисциплинам;
владеют методическими компетенциями по разработке технологических карт занятий по дисциплине, эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся по естественнонаучным дисциплинам;
организации профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ региона, республики;
применять современные технологии и методы проектирования образовательного процесса по дисциплине;
разрабатывать учебно-методический комплекс по дисциплине на основе компетентностного подхода;
использовать критериальное оценивание учебных достижений студентов;
3) владеют:
навыками разработки образовательных программ по дисциплине на основе компетентностного подхода;
информационно-коммуникационными технологиями обучения STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics - Скайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс), STEAM (Science Technology Engineering the Arts and Mathematics – Скайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс), STREM (Science, Technology, Robotics, Engineering, and Mathematics - Скайнс Технолоджи Роботикс Инжиниринг Математикс), SMART (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи);

4) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды оқытуда қолдану біліктілігін STEM (СТЭМ), STREАM (СТРИМ);
студенттердің оқу жетістігін критериалды бағалауды қолдану біліктіліктерін көрсетеді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған: практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама бес модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
9. Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
10. Біліктілікті арттыру курсы ұйымдастырылады:
1) Бағдарламаның 1- қосымшасына (бұдан әрі – ОТЖ) курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес еңбек қызметінен қол үзіп ұйымдастырылады. Курстың еңбек қызметінен қол үзіп оқыту ұзақтығы 80 сағатты құрайды. Бір апталық курстардың сағат саны ОТЖ екі есеге қысқарады, тақырыптар мен өткізу формалары өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаның 2- қосымшасына аралас оқыту (Blended Learning - блендид лҰнинг) режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес және оқытудың үш кезеңі қамтиды: аудиториялық оқу - 16 сағат, қашықтықтан - 8 сағат, өзіндік оқу - 56 сағат. Аудиториялық оқу бірінші күні және курстың соңғы күні 8 сағат.
11. Білім беру процесін ұйымдастыруда білімін бақылау және бағалау мақсатында еңбек қызметінен қол үзіп және аралас оқу режимінде төмендегідей жұмыстар жүргізіледі: өзіндік жұмыстар, жобалық жұмыс, шағын сабақтың (шағын іс-шаралардың) таныстырылымы, аралық тестілеу.
12. Өзіндік жұмысқа тапсырма, тестілеу тапсырмасы, жоба жұмыстары мен шағын сабақтардың тақырыбы курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) қосылды.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
13. Білім беру оқытудың интерактивті формалары мен әдістерін қамтиды: семинар, тәжірибелік сабақ, тренинг, дөңгелек үстел, шағын сабақтың таныстырылымы, кейстердің әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сонымен қатар вебинар, онлайн-кеңес беру.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамымен қорытынды бақылауға сәйкес бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау критерийлері әзірленеді және курстың ОӘК енгізіледі.
Педагогикалық кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
"Техникалық және кәсіптік білім
беру мазмұнын жаңарту
жағдайындағы математикалық-
жаратылыстану бағытындағы
оқытушылардың кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту"
тақырыбындағы білім беру
бағдарламасына
1- қосымша
Еңбек қызметінен қол үзіп оқыту режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтардың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Тәжірибелік жұмыс
Тренинг
Семинар
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
1.1
Нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттары. ТжКБ оқытушыларының қызметтерін реттейтін нормативтік және құқықтық актілер.
4
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
2
2.1
ТжКБ мазмұнын жаңарту жағдайында математикалық-жаратылыстану бағытын оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілері
2
2.2
ТжКБ математикалық-жаратылыстану бағытын оқыту процесіндегі ерекше қажеттіліктері бар студенттерге педагогикалық-психологиялық жетекшілік ету
2
2.3
ТжКБ өзін тану пәні мен математикалық- жаратылыстану пәндерінің кіріктірілуі
2
2.4
Ерекше оқу қажеттіліктері бар студенттер үшін инклюзивті орта құру(оқытушылар тәжірибесінен)
2.5
Жас ұрпақты тәрбиелеу факторы ретінде колледждегі өлкетану қызметі("Рухани жаңғыру" бағдарламасын жүзеге асыру аясында)
2
3
Мазмұндық модуль
4
16
2
3.1
ТжКБ математикалық- жаратылыстану бағытын бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыз ету. Математикалық- жаратылыстану бағытының циклі бойынша заманауи оқу-әдістемелік кешендерінің ерекшеліктері
2
2
3.2
ТжКБ ұйымдарында математикалық- жаратылыстану бағытын оқытуда метапәндік тәсіл
2
3.3
Оқу мақсатын жету үшін колледж және мектептерде математикалық- жаратылыстану бағытында оқытуда "Спиралділік тәсіл" сабақтастығын жүзеге асыру
2
3.4
Математикалық-жаратылыстану циклінің бағыты бойынша сабақтарда технологиялық картасын дайындаудың әдістемесі
2
3.5
Математикалық- жаратылыстану циклінің бағыты бойынша зертханалық және тәжірибелік жұмыстарды ұйымдастыру әдістемесінің ерекшеліктері
2
3.6
Математикалық- жаратылыстану бағытындағы сабақтарда жобалық-зерттеушілік дағдыларын дамыту
2
3.7
Математикалық- жаратылыстану бағытындағы сабақтарда студенттердің сыни тұрғыда ойлауын дамытудың әдістері мен тәсілдері
3.8
Математикалық- жаратылыстану бағытындағы сабақтарда студенттердің өзіндік танымдық қызметтерін ұйымдастыруда белсенді оқытудың тәсілдерін қолдану әдістемесі
3.9
PISA (Programme for International Student Assessment – Программ фор интернэйшнл стьюдент Асесмэнт) халықаралық зерттеуінің негізгі нәтижелері. Колледж студенттерін PISA (ПИЗА) халықаралық зерттеуіне дайындаудың ерекшеліктері
2

4) демонстрируют:
умения применять информационно-коммуникационные технологии обучения STEM (СТЭМ), STREАM (СТРИМ);
умения использовать критериальное оценивание учебных достижений студентов.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам: практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение пяти модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
9. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
Глава 5. Организация образовательного процесса
10. Курсы повышения квалификации организуются:
1) с отрывом от трудовой деятельности в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП) курса согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность курсов с отрывом от трудовой деятельности составляет 80 часов. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) в режиме смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: аудиторное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Аудиторное обучение проводится в первый и последний день курса.
11. При организации образовательного процесса с отрывом от производства и в смешанном режиме обучения в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельные работы, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), промежуточное тестирование и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: семинар, практическая работа, тренинг, круглый стол, презентация мини-урока, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-консультация.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Развитие профессиональных
компетенций преподавателей
естественно-математических
дисциплин в условиях
обновления содержания
технического и профессионального образования"
Учебно-тематический план курса с отрывом от трудовой деятельности
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер класс
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Нормативно–правовой модуль
4
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные и правовые акты, регламентирующие деятельность преподавателей ТиПО
4
2
2
Психолого-педагогический модуль
2
4
2
2.1
Психолого-педагогические аспекты преподавания естественно - математических дисциплин в условиях обновления содержания ТиПО
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение студентов с особыми образовательными потребностями в процессе преподавания естественно- математических дисциплин в ТиПО
2
2.3
Интеграция предмета "Самопознание" с естественно – математическими дисциплинами в ТиПО
2
2.4
Создание инклюзивной среды для студентов с особыми образовательными потребностями (опыт преподавателей)
2.5
Краеведческая деятельность в колледже как фактор воспитания молодого поколения (в рамках реализации программы "Рухани Жаңғыру")
2
3
Содержательный модуль
4
16
2
3.1
Программно-методическое обеспечение естественно -математических дисциплин в ТиПО. Особенности современных учебно-методических комплексов по дисциплинам естественно математического цикла
2
2
3.2
Метапредметный подход к преподаванию естественно – математических дисциплин в ТиПО
2
3.3
Реализация преемственности в обучении естественно –математическим дисциплинам школы и колледжа. "Спиральный" подход в достижении цели обучения
2
3.4
Методика разработки технологической карты занятия по дисциплине естественно – математического цикла
2
3.5
Особенности методики организации и проведения лабораторных и практических работ по дисциплине естественно - математического цикла
2
3.6
Развитие проектно-исследовательских навыков на занятиях естественно- математических дисциплин
2
3.7
Методы и приемы развития критического мышления студентов на занятиях естественно –математических дисциплин
3.8
Методика применения методов активного обучения в организации самостоятельной познавательной деятельности студентов на занятиях естественно - математических дисциплин
3.9
Основные результаты международного исследования PISA (Programme for International Student Assessment – Программ фор интернэйшнл стьюдент Асесмэнт). Особенности подготовки студентов колледжа к международному исследованию PISA (ПИЗА)
2

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
59-қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі заманауи психологиялық-педагогикалық технологиялары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 25.07.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі заманауи психологиялық-педагогикалық технологиялар" (бұдан әрі - Бағдарлама) бағдарламасы техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - ТжКБ) педагог-психологтеріне арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ педагог-психологтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған. Оқыту материалдарының мазмұнын іріктеу оқытудың тиімді әдіс-тәсілдерін, түрлерін және ақпараттық-коммуникациялық, инновациялық білім беру технологияларын қолдануға мүмкіндік береді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ білім беру мазмұнын жаңарту аясында педагог-психологтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттарын үйрету;
2) кәсіби және техникалық білім беру жүйесінде студенттерді тәрбиелеу мен оқытудың психологиялық-педагогикалық алғышарттарын үйрету;
3) студенттерге кәсіби және техникалық білім беру жағдайында, оқытудың психологиялық және педагогикалық-ұйымдастырушылық негіздерін үйрету;
4) Топтық және жекелей дамыту бағдарламаларын, түзете-дамыта оқыту бағдарламаларын құру, білім-білік дағдыларын психологиялық-педагогикалық ілеспелеуді қалыптастыру;
5) оқытуда инновациялық білім беру және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану, сандық және функционалдық сауаттылықты көтеру бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттарын;
техникалық және кәсіптік білім берудегі студенттерді тәрбиелеу мен оқытудың психологиялық және педагогикалық алғышарттарын;
кәсіби қызметті ұзақмерзімдік, ортамерзімдік және қысқамерзімдік жоспарлау негіздерін біледі.

Примечание: 1 академический час – 45 минут
Приложение 59
к приказу исполняющего
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные психолого-педагогические технологии в системе технического и профессионального образования"
Сноска. Приказ дополнен приложением 59 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 25.07.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные психолого-педагогические технологии в системе технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для педагогов-психологов организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на развитие у педагогов-психологов ТиПО профессиональных компетенций. Отбор содержания учебного материала позволяет определить эффективные формы, методы и приемы обучения, возможности применения инновационных образовательных и информационно-коммуникационных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций педагогов - психологов в условиях обновления содержания технического и профессионального образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе технического и профессионального образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) изучить психолого-педагогические аспекты обучения и воспитания студентов в системе технического и профессионального образования;
3) изучить организационно-педагогические и психологические основы обучения, воспитания и развития студентов в условиях технического и профессионального образования;
4) сформировать умения и навыки применения технологий психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего обучения, составления индивидуальных и групповых программ развития;
5) развивать профессиональную компетентность по применению инновационных образовательных, психолого-педагогических, информационно-коммуникационных технологий обучения и повышение цифровой и функциональной грамотности.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
основные направления и принципы государственной политики в системе технического и профессионального образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
психолого-педагогические аспекты обучения и воспитания студентов в техническом и профессиональном образовании;
основы долгосрочного, среднесрочного и краткосрочного планирования профессиональной деятельности;

2) кәсіби әрекетін жоспарлауды;
кәсіби және техникалық білім берудегі заманауи психологиялық-педагогикалық технологияларды;
дамыту және алдын алу жұмыстарының белсенді әдістерін меңгереді.
3) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды;
кәсіби және техникалық білім беру ұйымдарында білім алушыларды заманауи педагогикалық-психологиялық технологиялармен сүйемелдеуді қолданады;
4) кәсіби және техникалық білім беру ұйымдарында білім алушылармен жұмыс барысында заманауи педагогикалық-психологиялық технологияларды қолдану жолдарын көрсетеді.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған: практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама бес модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
9. Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
10. Біліктілікті арттыру курсы ұйымдастырылады:
1) Бағдарламаның 1- қосымшасына (бұдан әрі – ОТЖ) курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес еңбектен қол үзіп ұйымдастырылады. Курстың еңбек қызметінен қол үзіп оқыту ұзақтығы 80 сағатты құрайды. Бір апталық курстардың сағат саны ОТЖ екі есеге қысқарады, тақырыптар мен өткізу формалары өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаның 2- қосымшасына сәйкес аралас оқыту (Blended Learning - блендид лҰнинг) режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспарына бойынша оқытудың үш кезеңі қамтылады: аудиториялық оқу - 16 сағат, қашықтықтан - 8 сағат, өзіндік оқу - 56 сағат. Аудиториялық оқу бірінші күні және курстың соңғы күні - 8 сағаттан.
11. Білім беру процесін ұйымдастыруда тыңдаушы білімін бақылау және бағалау мақсатында еңбек қызметінен қол үзіп және аралас оқу режимінде төмендегідей жұмыстар жүргізіледі: өзіндік жұмыстар, жобалық жұмыс, шағын сабақтың (шағын іс-шаралардың) таныстырылымы, аралық және қорытынды тестілеу.
12. Өзіндік жұмысқа тапсырма, тестілеу тапсырмасы, жоба жұмыстары мен шағынсабақтардың тақырыбы курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) қосылды.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері

2) умеют:
планировать профессиональную деятельность;
применять современные психолого-педагогические технологии в техническом и профессиональном образовании;
активные формы и методы профилактической и развивающей работы;
3) владеют:
информационно-коммуникационными технологиями;
современными психолого-педагогическими технологиями сопровождения обучающихся в организациях технического и профессионального образования;
4) демонстрируют:
умения использовать современные психолого-педагогические технологии при работе с участниками образовательного процесса технического и профессионального образования.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам: практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение пяти модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
9. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
Глава 5. Организация образовательного процесса
10. Курсы повышения квалификации организуются:
1) с отрывом от трудовой деятельности в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП) курса согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность курсов с отрывом от трудовой деятельности составляет 80 часов. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) в режиме смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: аудиторное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Аудиторное обучение проводится в первый и последний день курса.
11. При организации образовательного процесса с отрывом от производства и в смешанном режиме обучения в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельные работы, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), промежуточное тестирование и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса

13. Білім беру оқытудың интерактивті формалары мен әдістерін қамтиды: семинар, тәжірибелік сабақ, тренинг, дөңгелек үстел, шағынсабақтың таныстырылымы, кейстер әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сонымен қатар вебинар, онлайн-кеңес беру.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамымен қорытынды бақылауға сәйкес бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау критерийлері әзірленеді және курстың ОӘК енгізіледі.
Педагогикалық кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
"Техникалық және кәсіптік білім
беру жүйесіндегі заманауи
психологиялық-педагогикалық
технологиялар" тақырыбындағы
білім беру бағдарламасына
1- қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтардың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Тәжірибелік жұмыс
Тренинг
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
1.1
Нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттары. ТжКБ оқытушыларының қызметтерін реттейтін нормативтік және құқықтық актілер.
4
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
2.1
Модернизациялау жағдайында студенттерге техникалық және кәсіби білім берудегі оқыту мен тәрбиелеудің психологиялық-педагогикалық аспектілері
2
2.2
Техникалық және кәсіби білім беру жүйесінде ерекше қажеттіліктері бар студенттерге педагогикалық-психологиялық ілеспелеу
2
2.3
Техникалық және кәсіби білім беру де "Өзін-өзі тану" пәнін ғылыми жаратылыстану пәндерімен ықпалдастығы
2
2.4
Ерекше оқу қажеттіліктері бар оқушылар үшін инклюзивті орта құру (оқытушылар тәжірибесінен)
2.5
Білім беру үдерісінде субъектілердің өзара қызметтер жүйесін және коллаборативтік ортаны құрудың психологиялық –педагогикалық технологиялары
3
Мазмұндық модуль
4
16
3.1
ТжКБ жүйесін модернизациялау жағдайында психологиялық қызметке бағытталған негізгі қызметтер.
2
2
3.2
ТжКБ қызметінің психодиагностикалық технологиялары
2
3.3
Педагог –психолог қызметі жүйесінде психологиялық кеңес беру
2
3.4
Психотерапевтік тренингтік сабақтар және оны өткізу әдістемесі
2
3.5
Психо-түзету жұмыстарының әдістері мен мазмұны
2
3.6
Студенттердің психологиялық, жас ерекшеліктерін ескере отырып, нашақорлықтың, араққұмарлықтың, темекіге құштарлықтың, ЖИТС инфекциясының, жасөспірімдер арасындағы суицидтің алдын алу
2
3.7
Білім беру ортасының психологиялық қауіпсіздігі -тұлғаның психологиялық денсаулығының шарты
3.8
Дағдарыс жағдаятында психологиялық көмек көрсету әдістемесі
3.9
Инновациялық білім беру технологиялары ТжКБ студенттердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту жағдайы ретінде

13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: семинар, практическая работа, тренинг, круглый стол, презентация мини-урока, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-консультация.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Современные психолого-
педагогические технологии
в системе ТиПО "
Учебно-тематический план курса с отрывом от трудовой деятельности
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер класс
1
Нормативно–правовой модуль
4
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе технического и профессионального образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные и правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов- психологов технического и профессионального образования
4
2
2
Психолого-педагогический модуль
2
4
2
2.1
Психолого-педагогические аспекты обучения и воспитания студентов в условиях модернизации технического и профессионального образования
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение студентов с особыми образовательными потребностями в системе технического и профессионального образования
2
2.3
Интеграция предмета "Самопознание" с естественнонаучными дисциплинами в системе технического и профессионального образования
2
2.4
Создание инклюзивной среды для учащихся с особыми образовательными потребностями (опыт преподавателей)
2.5
Психолого-педагогические технологии создания коллаборативной среды и системы взаимодействия субъектов образовательного процесса
2
3
Содержательный модуль
4
16
2
3.1
Основные функции и направления работы психологической службы в условиях модернизации системы ТиПО
2
2
3.2
Технологии психодиагностической работы в ТиПО
2
3.3
Психологическое консультирование в системе деятельности педагога-психолога
2
3.4
Психотерапевтические тренинговые занятия и методы их проведения
2
3.5
Содержание и методы психо-коррекционной работы
2
3.6
Профилактика наркомании, токсикомании, алкоголизма, табакокурения, ВИЧ-инфекции с учетом психолого-возрастных особенностей студентов, профилактика суицида среди подростков
2
3.7
Психологическая безопасность образовательной среды как условие психологического здоровья личности
2
3.8
Методы психологической помощи в кризисных ситуациях
3.9
Инновационные психолого-педагогические технологии как условие развития профессиональных компетенций студентов технического и профессионального образования

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
60-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Кәсіпкерлік қызмет негіздері" курсы оқытушысының кәсіби құзыреттерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 60-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 01.10.2019 № 428 (алғашқы ресми жариялаған күнінен бастан қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Кіріспе
1. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Кәсіпкерлік қызмет негіздері" курсы оқытушысының кәсіби құзыреттерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - ТжКБ) педагогикалық қызметкерлерін оқытуға арналған.
2. Аталған білім беру бағдарламасы ТжКБ ұйымдарының оқытушыларында кәсіпкерлік ойлау дағдыларын дамытуға, ситуациялық талдау әдісі негізінде оқыту техникасын қолдануға, оқу процесін геймификациялауға және ресурстарды жоспарлау мен пайдаланудың әдістері мен нысандарын қолдана білуге бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты және міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ ұйымдары үшін бағдарлама аясында оқытушылардың педагогикалық шеберлігін жетілдіру және критериалды бағалау жүйесін енгізу болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ ұйымдары үшін Бағдарламаның құрылымын, мазмұнын, мақсаттары мен міндеттерін зерделеу;
2) ТжКБ ұйымдарына арналған Бағдарламаға сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын зерделеу;
3) ТжКБ ұйымдарына арналған Бағдарламаға сәйкес оқыту мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдану дағдыларын қалыптастыру;
4) ситуациялық талдау әдісі негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын дамыту (бизнес кейстер әдісі);
5) оқу процесін геймификациялау әдісі негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын дамыту;
6) ресурстарды жоспарлаудың және пайдаланудың әдістері мен нысандарын қолдану дағдыларын жетілдіру.
3. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) ТжКБ ұйымдарына арналған Бағдарламаның құрылымын, мазмұнын, мақсаттары мен міндеттерін біледі және түсінеді;
2) ТжКБ ұйымдарына арналған Бағдарламаға сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын пайдалана алады;
3) ТжКБ ұйымдарына арналған Бағдарламаға сәйкес оқыту мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдана алады;

Примечание: 1 академический час – 45 минут
Приложение 60
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций преподавателя курса "Основы предпринимательской деятельности" для организаций технического и профессионального образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 60 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 01.10.2019 № 428 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций преподавателя курса "Основы предпринимательской деятельности" для организаций технического и профессионального образования (далее – Программа) предназначена для обучения педагогических работников организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Данная Программа ориентирована на развитие навыков предпринимательского мышления у преподавателей организаций ТиПО, использования техники обучения на основе метода ситуационного анализа, геймификации учебного процесса и умению применять методы и формы планирования и использования ресурсов.
2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является совершенствование педагогического мастерства преподавателей в контексте Программы для организаций ТиПО и внедрение системы критериального оценивания.
4. Задачи Программы:
1) изучить структуру, содержание, цели и задачи Программы для организаций ТиПО;
2) изучить педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Программой для организаций ТиПО;
3) сформировать навыки применения систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Программе для организаций ТиПО;
4) развить навыки использования техники обучения на основе метода ситуационного анализа (Метод бизнес кейсов);
5) развить навыки использования техники обучения на основе метода геймификации учебного процесса;
6) совершенствовать навыки применения методов и форм планирования и использования ресурсов.
3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают структуру, содержание, цели и задачи Программы для организаций ТиПО;
2) умеют использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Программой для организаций ТиПО;
3) умеют применять систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Программе для организаций ТиПО;

4) ситуациялық талдау әдісі (бизнес кейстер әдісі) негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын меңгереді;
5) оқу процесін геймификациялау әдісі негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын меңгереді;
6) ресурстарды жоспарлаудың және пайдаланудың әдістері мен нысандарын қолдана алады.
4. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама білім беруді реформалау мәселесі бойынша ғылыми әдебиеттерді курс мақсатын шолудан одан әрі талдаудан басталады. Педагогикалық қызметкерлер ұйымдарға арналған Бағдарламаның құрылымын, педагогикалық тәсілдерін, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
7. Оқытушылар ТжКБ ұйымдарына арналған Бағдарламаны және курс бойынша оқу жоспарын меңгереді. Күн сайын тақырыптық оқыту аяқталғаннан кейін рефлексия жүзеге асырылады, сондай-ақ оқыту мақсатының жетістіктері мониторингі мақсатында тапсырмалар орындалады.
8. Оқу жоспарына сәйкес осы Бағдарлама аясында Дэвид Колба оқыту процесінің төрт сатылы эмпирикалық моделі негізінде жүзеге асырылады.
9. Оқыту барысында оқытушылар шағын оқытушылық процесте "эксперимент" жүргізеді.
10. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) презентациялар, кейстер және үлестірмелі материалдар;
3) күтілетін нәтижелерге қол жеткізу дәрежесін анықтауға арналған тапсырмаларды қамтиды.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
11. Білім беру процесі Бағдарламаның қосымшасына сәйкес курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес 80 сағатқа ұйымдастырылады.
12. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс (портфолионы қорғау), шағын сабақтың презентациясы (шағын іс-шаралар), мазмұндық бөлімдер бойынша аралық тестілеу, барлық бөлімдер бойынша қорытынды тестілеу өткізіледі. Өзіндік жұмысқа арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі - ОӘК) енгізілген.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті нысандары мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, тренинг, шағын сабақ презентациясы, кейстер әдісі, жобалық әдіс, бейне-фильмдерді талқылау, сондай-ақ тыңдаушының оқытушымен өзіндік жұмыстары, шағын топтарда жұмыс істеу, оқыту ойындары, кері байланыс, күрделі және пікірталас сұрақтары мен мәселелерін талқылау, мастер-класс, жеке портфолио және аналитикалық есептерді қорғау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін ОӘК бағдарламасына енгізілетін Бағдарламаның мазмұнын меңгеруді бағалау өлшемшарттары мен параметрлері әзірленеді.

4) владеют навыками использования техники обучения на основе метода ситуационного анализа (Метод бизнес кейсов);
5) владеют навыками использования техники обучения на основе метода геймификации учебного процесса;
6) умеют применять методы и формы планирования и использования ресурсов.
4. Содержание Программы
6. Программа начинается с обзора целей курса с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Педагогические работники рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Программы для организаций.
7. Преподаватели осваивают Программу для организаций ТиПО и учебный план по курсу. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
8. В соответствии с учебным планом занятия в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
9. В ходе обучения преподаватели проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
10. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) презентации, кейсы и раздаточный материал;
3) задания для определения степени достижения ожидаемых результатов.
5. Организация образовательного процесса
11. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению к Программе.
12. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа (защита портфолио), презентация мини-урока (мини-мероприятия), промежуточное тестирование по психолого-педагогическому и содержательному разделам, итоговое тестирование по всем разделам. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, тренинг, презентация мини-урока, метод кейсов, проектный метод, обсуждение видео-фильмов, а также самостоятельная работа слушателя с преподавателем, работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, защита индивидуальных портфолио и аналитических отчетов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в программу УМК.

6. Білім беру процесін жүзеге асырудың түрлері мен әдістері
15. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістерін қамтиды: кейс-стадия, дискуссиялар, ми шабуылы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс, рефлексия.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
16. Алынған білімді меңгеру деңгейін анықтау үшін тест сұрақтары пайдаланылады. Тыңдаушылардың тест бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
17. Курс тыңдаушылары шағын-сабақты (шағын іс-шараны) презентациялау кезінде сабақтың, іс-шараның түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім мазмұнын жаңартуды есепке алып, оқыту бойынша үзінді көрсетеді.
18. Шағын-сабақтарды (сабақты, шағын-іс-шараны) презентациялау үшін келесі өлшемшарттар анықталады:
1) дағдылардың қалыптасу деңгейі – 0 балл осы сабақта қолдануға келмейді;
2) 1 балл – алынатын дағды;
3) 2 балл – дамитын дағды;
4) 3 балл –қалыптасқан дағды.
19. Шағын сабақты, шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі параметрлер алынады:
1) ақпаратты нақты және қысқа ұсынады;
2) нұсқауды анық және дәл береді;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтайды;
4) белсенді тыңдайды (қайта құрастырады, түйіндейді, нақтылайды);
5) ұйымдастырылған іс-шараның уақытын тиімді басқара алады;
6) тиімді кері байланыс береді;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау жағдайын жасайды;
8) оқыту мақсатын белгілейді және қатысушылардың қызметіне дұрыс қосылады;
9) белсенді оқыту стратегиясы мен жаттығуларды орынды және тиімді пайдаланады;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап береді, проблемалар мен түсініспеушіліктерді шеше алады, кері байланыс пен рефлексия жүргізеді;
11) ашық сұрақтарды қолданады;
12) тапсырмаларды талқылауды/орындауды тиімді аяқтайды және оқыту кезеңдері арасында сабақтастық байланыс жасайды;
13) ойлау мен өзін-өзі бағалау үшін жеткілікті уақыт береді.
20. Тыңдаушылардың шағын сабақты (сабақты, іс-шараны) таныстыру бойынша білімін бағалау балдарды бес балдық жүйеге ауыстыру арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35-39 балл (85-100%);

6. Формы и методы реализации образовательного процесса
15. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь, рефлексия.
7. Критерии оценки результатов обучения
16. Для определения уровня усвоения знаний применяются тестовые вопросы. Оценка знаний слушателей по выполнению тестовой работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75- 84%);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50- 74%);
17. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновленного содержания образования.
18. Для презентации мини-урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл -приобретаемый навык;
3) 2 балла- развивающийся навык;
4) 3 балла- сформированный навык.
19. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания, проводит обратную связь и рефлексию;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение /выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
20. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично":35-39 баллов, (85-100%);