"Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 29 ақпандағы № 82 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 сәуірде № 13597 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 42 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 42 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.07.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына және 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі) 557-бабы 3-тармағының 18) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7584 тіркелген, 2012 жылғы 23 маусымда "Егемен Қазақстан" газетінде № 339-345 (27419) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсаттары үшін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспортының немесе импортының күні болып:
1) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кеден шекарасы арқылы өткізген кезде – сыртқы сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсім ретінде тауардың орналастырылуын растайтын тауарлар декларациясында көрсетілген, тауарлардың шығарылған күні;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 42 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 2016 года № 82. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2016 года № 13597. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 42 (вводится в действие с 01.07.2019)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 42 (вводится в действие с 01.07.2019).
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 01.07.2016 г.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" и подпунктом 18) пункта 3 статьи 557 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса) и в целях совершенствования порядка осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 42 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7584, опубликованное 23 июня 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 199-200 (27018-27019) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для целей контроля исполнения требования репатриации датой экспорта или импорта товаров (работ, услуг) считается:
1) при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – Союз) – дата выпуска товаров, указанная в декларации на товары, подтверждающей помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике внешней торговли в качестве экспорта или импорта;

2) тауарларды Одақтың кедендік аумағының ішінде өткізген кезде:
импорт үшін – жанама салықтарды төлеу немесе қосылған құн салығынан (бұдан әрі – ҚҚС) және (немесе) акциздерден босату туралы растауы бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (бұдан әрі – тауарларды әкелу туралы өтініш) көрсетілген тауарды есепке қабылдаған күн;
экспорт үшін – жанама салықтарды төлеу немесе ҚҚС салудан және (немесе) акциздерден босату туралы растауы бар тауарларды әкелу туралы өтініште көрсетілген шот-фактура күні;
3) қалған жағдайларда:
өзара сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсім ретінде тауардың орналастырылуын растайтын тауарлар декларациясында көрсетілген, тауарлардың шығарылған күні (тауарлар декларациясын ресімдеу көзделген кезде);
тауарлардың өткізілуін және (немесе) жұмыстардың орындалуын (қызметтердің көрсетілуін) растайтын құжаттарға қол қойылған (қабылданған) күн;
нақты берілген тауарлар, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін шот-фактураның, инвойстың берілген күні;
жұмыстар орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) растайтын құжаттарға қол қоюды (қабылдауды) және нақты орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін шот-фактура, инвойс беруді көздемейтін келісімшарттың талаптарына сәйкес міндеттемелерді орындаудың басталған күні саналады.";
7-тармақта:
бірінші бөлікте:
3) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалғанын (жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) немесе тауарлардың Одақтың кедендік аумағының ішінде экспорт немесе импорт үшін қозғалысын растайтын құжаттарды қоса алғанда);";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Қағидалардың 49, 49-1, 49-2 және 53-тармақтарында көзделген тәртіппен жіберілген келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпарат.";
екінші бөлігі алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
8. Тауарларды экспорт немесе импорт үшін Одақтың кедендік аумағы ішінде өткізуді растайтын құжаттары мыналар болып табылады:
1) тауарларды Одақтың кедендік аумағы ішінде өткізген кезде – Одақтың салық органдары қабылдаған және жанама салықтарды төлеу немесе ҚҚС салудан және (немесе) акциздерден босату туралы растауы бар тауарларды әкелу туралы өтініш;
2) қалған жағдайларда:
өзара сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсім ретінде тауардың орналастырылуын растайтын тауарлар декларациясы;
тауарлардың өткізілуін және (немесе) жұмыстардың орындалуын (қызметтердің көрсетілуін) растайтын еркін нысандағы акт;
нақты берілген тауарлар, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін шот-фактура, инвойстар.";
10-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

2) при перемещении товаров внутри таможенной территории Союза:
для импорта – дата принятия на учет товара, указанная в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – заявление о ввозе товаров), имеющем подтверждение об уплате косвенных налогов или освобождения от налога на добавленную стоимость (далее – НДС) и (или) акцизов;
для экспорта – дата счета-фактуры, указанная в заявлении о ввозе товаров, имеющем подтверждение об уплате косвенных налогов или освобождения от НДС и (или) акцизов;
3) в остальных случаях:
дата выпуска товаров, указанная в декларации на товары, подтверждающей помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике взаимной торговли в качестве экспорта или импорта (когда предусмотрено оформление декларации на товары);
дата подписания (принятия) документов, подтверждающих передачу товаров, выполнение работ (оказание услуг);
дата выставления счета-фактуры, инвойса за фактически переданные товары, выполненные работы (оказанные услуги);
дата начала исполнения обязательств в соответствии с условиями контракта, не предусматривающего подписание (принятие) документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг), и выставление счета-фактуры, инвойса за фактически выполненные работы (оказанные услуги).";
в пункте 7:
в части первой:
абзац третий подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"исполнение обязательств по контракту (включая документы, подтверждающие выполнение работ (оказание услуг) или движение товаров внутри таможенной территории Союза для экспорта или импорта);";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) информация о движении товаров по контрактам с учетным номером контракта, направленная в порядке, предусмотренном пунктами 49, 49-1, 49-2 и 53 настоящих Правил.";
часть вторую исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Документами, подтверждающими движение товаров внутри таможенной территории Союза для экспорта или импорта, являются:
1) в случае перемещения товаров внутри таможенной территории Союза – заявление о ввозе товаров, принятое налоговыми органами Союза и имеющее подтверждение об уплате косвенных налогов или освобождения от налогообложения НДС и (или) акцизов;
2) в остальных случаях:
декларация на товары, подтверждающая помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике взаимной торговли в качестве экспорта или импорта;
акт, подтверждающий передачу товаров и (или) выполнение работ (оказание услуг), в произвольной форме;
счета-фактуры, инвойсы за фактически переданные товары, выполненные работы (оказанные услуги).";
часть пятую пункта 10 изложить в следующей редакции:

"Тауарлардың Одақтың кедендік аумағы ішінде келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша экспорт немесе импорт үшін қозғалысы кезінде экспортер немесе импортер осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарына сәйкес құжаттар ұсынылатын жағдайларды қоспағанда, тауарлар импорты күнінен кейін күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей және экспорт күнінен кейін күнтізбелік бір жүз сексен күннен кешіктірмей келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесін ұсынады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Тауарларды кедендік тазалау кезінде мемлекеттік кіріс органы аумақтық бөлімшесінің уәкілетті лауазымды тұлғасы осы Қағидаларға сәйкес келісімшарттың есептік тіркеу нөмірін беру талап етілетін келісімшарт бойынша келісімшарттың тауарларға арналған декларацияда мәлімделген есептік нөмірін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес алынған келісімшарттың есептік нөмірі туралы ақпаратпен салыстырып тексереді.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Басқа банкке қызмет көрсетуге ауысқан кезде экспортер немесе импортер келісімшартты алдыңғы есептік тіркеген банкке:
1) келісімшарттың қызмет көрсетілуі үшін басқа банкке ауысуына байланысты келісімшартты есептік тіркеуден шығару туралы еркін нысандағы өтінішті;
2) келісімшартты есептік тіркеген басқа банкке келісімшарт бойынша ақша мен тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты өзінің сұратуы бойынша беруге арналған жазбаша келісімді ұсынады.
Экспортер немесе импортер келісімшартты есептік тіркеуден шығару туралы өтінішті берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген тәртіппен келісімшартты жаңа есептік тіркеген банктен келісімшарттың есептік нөмірін алады.
Келісімшартты жаңа есептік тіркеген банк экспортердің немесе импортердің жазбаша келісімінің негізінде келісімшартқа жаңа есептік нөмір берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келісімшартты алдыңғы есептік тіркеген банкке келісімшартқа жаңа есептік нөмір берілгені туралы хабарлауды және осы келісімшарт бойынша ақша мен тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты беру туралы жазбаша сұрау салуды жібереді.
Келісімшартты алдыңғы есептік тіркеген банк көрсетілген хабарлау мен жазбаша сұрау салуды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органы құжатының деректемелерінен (тауарларға декларацияның немесе тауарларды әкелу туралы өтініштің нөмірі мен күні) тұратын, осы келісімшарт бойынша есепке қабылданған соманы көрсете отырып, ол бойынша ақша мен тауарлар қозғалысы туралы және келісімшарттың есеп тіркеуден алынғаны туралы қолда бар ақпаратты келісімшартты жаңа есептік тіркеген банкке ұсынады.

"При движении товаров для экспорта или импорта по контракту с учетным номером контракта внутри таможенной территории Союза экспортер или импортер представляет в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, копию заявления о ввозе товаров не позднее девяноста календарных дней после даты импорта товаров, за исключением случаев представления документов согласно пунктам 11 и 12 настоящих Правил, и не позднее ста восьмидесяти календарных дней после даты экспорта.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. При таможенной очистке товаров уполномоченное должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов по контракту, требующему присвоение учетного номера контракта в соответствии с настоящими Правилами, сверяет учетный номер контракта, заявленный в декларации на товары, с полученной в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил информацией об учетном номере контракта, присвоенном банком учетной регистрации данному контракту.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. При переходе на обслуживание в другой банк экспортер или импортер предоставляет в банк предыдущей учетной регистрации контракта:
1) заявление произвольной формы о снятии контракта с учетной регистрации в связи с переходом на обслуживание контракта в другой банк;
2) письменное согласие на передачу информации о движении денег и товаров по контракту в другой банк учетной регистрации контракта по его запросу.
Экспортер или импортер в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявления о снятии контракта с учетной регистрации получает учетный номер контракта в банке новой учетной регистрации контракта в порядке, установленном главой 3 настоящих Правил.
Банк новой учетной регистрации контракта в течение пяти рабочих дней со дня присвоения нового учетного номера контракту на основании письменного согласия экспортера или импортера направляет в банк предыдущей учетной регистрации контракта извещение о присвоении нового учетного номера контракту и письменный запрос о предоставлении информации о движении денег и товаров по данному контракту.
Банк предыдущей учетной регистрации контракта в течение пяти рабочих дней со дня получения указанного извещения и письменного запроса снимает контракт с учетной регистрации и предоставляет имеющуюся информацию о движении денег и товаров по контракту, включающую реквизиты документа органа государственных доходов (номер и дата декларации на товары или заявления о ввозе товаров), с указанием принятой по нему в зачет суммы, и снятии контракта с учетной регистрации банку новой учетной регистрации контракта.

Келісімшартты жаңа есептік тіркеген банк келісімшартты алдыңғы есептік тіркеген банктен тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты алғаннан кейін және экспортердің немесе импортердің жазбаша келісімі негізінде қажет болған кезде экспортердің немесе импортердің деректемелерін және келісімшарттың алдыңғы есептік нөмірін көрсете отырып, осы келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы жөнінде Ұлттық Банкте бар ақпаратты алуға осы Қағидаларға 3-1-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша бар ақпаратты алуға Ұлттық Банкке сұрау салуды ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Ұлттық Банк сұрау салуға бастама жасаған жаңа есептік тіркеген банкке осы Қағидалардың 49 және 49-1-тармақтарына сәйкес жаңа есептік тіркеген банк валюталық бақылауға қабылдаған келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша қолда бар ақпаратты ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Алдыңғы есептік тіркеген банктен алынған келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы жөніндегі ақпараттың Ұлттық Банктен алынған ақпараттан айырмашылығы анықталған жағдайда, жаңа есептік тіркеген банк айырмашылықты жою мақсатында алдыңғы есептік тіркеген банкпен салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Келісімшартты алдыңғы есептік тіркеген банк келісімшарт есептік тіркеуден алынғаннан кейін келісімшарт бойынша ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізбейді.
Уәкілетті банктің бір филиалынан уәкілетті банктің басқа филиалының қызмет көрсетуіне ауысу арқылы келісімшартты есептік тіркеген банк өзгерген жағдайда, келісімшартты есептік тіркеуден шығару жүзеге асырылмайды. Бұл ретте осы келісімшарт бойынша экспортерге немесе импортерге қызмет көрсеткен уәкілетті банктің филиалы экспортер немесе импортер өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келісімшарт бойынша барлық құжаттар мен ақпаратты осы келісімшартты валюталық бақылауға қабылдайтын уәкілетті банктің филиалына береді.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Экспортер немесе импортер резидент емеске келісімшарт бойынша талап ету құқығын резидентке берген кезде репатриациялау талабының орындалуын бақылау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) егер резидентте талап ету құқығын беру нәтижесінде резидент емеске қойылатын талап ету сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе және келісімшартқа келісімшарттың есептік нөмірі берілсе, резидент осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген тәртіппен қызмет көрсететін банкке талап ету құқығын беру туралы шартқа келісімшарттың есептік нөмірін беру үшін өтініш жасайды.
Талап ету құқығын беру туралы шартта резидентке қызмет көрсететін банктің осы шартты келісімшарттың есептік нөмірін беру жолымен бақылауға қабылдауы туралы белгісі болған жағдайда, келісімшарттың алдыңғы есептік тіркеу банкі талап ету құқығын беру туралы шартқа сәйкес басқаға беру сомасына азайтылған экспортердің немесе импортердің резидент емеске талаптарының сомасына келісімшарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылауды жалғастырады не егер басқаға беру нәтижесінде экспортерде немесе импортерде резидент емеске талап ету сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетпесе, келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылау рәсімдерін аяқтайды.
Келісімшартты есептік тіркеу банкі және талап ету құқығын беру туралы шартты есептік тіркеу банкі осы Қағидалардың 47-тармағына сәйкес Ұлттық Банкке жіберілетін ақпаратта келісімшарт бойынша және талап ету құқығын беру туралы шарт бойынша талап ету құқығын беру сомасын көрсетеді.
Егер талап ету құқығын беру туралы шартта резидент еместің резидент алдындағы міндеттемелерін орындаудың өзге мерзімі көзделмесе, талап ету құқығын беру туралы шарт бойынша бақылауды резиденттің банкі келісімшарт бойынша репатриациялау мерзімін ескере отырып жүзеге асырады;

Банк новой учетной регистрации после получения от банка предыдущей учетной регистрации контракта информации о движении товаров и на основании письменного согласия экспортера или импортера при необходимости посредством информационной системы направляет в Национальный Банк запрос на получение имеющейся информации по движению товаров по контракту по форме, установленной приложением 3-1 к настоящим Правилам, с указанием реквизитов экспортера или импортера и предыдущего учетного номера контракта на получение имеющейся в Национальном Банке информации по движению товаров по данному контракту.
Национальный Банк посредством информационной системы направляет банку новой учетной регистрации, инициировавшему запрос, имеющуюся информацию по движению товаров по принятому банком новой учетной регистрации на валютный контроль контракту, согласно пунктам 49 и 49-1 к настоящим Правилам.
При выявлении расхождений полученной от банка предыдущей учетной регистрации информации по движению товаров по контракту с информацией, полученной от Национального Банка, банк новой учетной регистрации в целях устранения расхождений осуществляет сверку с банком предыдущей учетной регистрации.
Банк предыдущей учетной регистрации контракта не проводит платежи и (или) переводы денег по контракту после снятия контракта с учетной регистрации.
В случае изменения банка учетной регистрации контракта путем перехода на обслуживание из одного филиала уполномоченного банка в другой филиал уполномоченного банка, снятие контракта с учетной регистрации не осуществляется. При этом филиал уполномоченного банка, обслуживавший экспортера или импортера по данному контракту, в течение пяти рабочих дней со дня подачи экспортером или импортером заявления, передает все документы и информацию по контракту в филиал уполномоченного банка, принимающий данный контракт на валютный контроль.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. При уступке экспортером или импортером резиденту права требования по контракту к нерезиденту контроль исполнения требования репатриации осуществляется в следующем порядке:
1) если у резидента сумма требований к нерезиденту в результате уступки превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте и контракту присвоен учетный номер контракта, резидент в порядке, установленном главой 3 настоящих Правил, обращается в обслуживающий банк для присвоения учетного номера контракта договору об уступке права требования.
При наличии на договоре об уступке права требования отметки банка, обслуживающего резидента, о принятии на контроль данного договора путем присвоения учетного номера контракта, банк предыдущей учетной регистрации контракта продолжает контроль исполнения требования репатриации по контракту на сумму требований экспортера или импортера к нерезиденту, уменьшенную на сумму уступки в соответствии с договором об уступке права требования либо завершает процедуры контроля исполнения требования репатриации по контракту, если в результате уступки у экспортера или импортера сумма требований к нерезиденту не превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
Банк учетной регистрации контракта и банк учетной регистрации договора об уступке права требования отражают в информации, направляемой в Национальный Банк согласно пункту 47 настоящих Правил, сумму уступки права требования по контракту и по договору об уступке права требования.
Контроль по договору об уступке права требования осуществляется банком резидента с учетом срока репатриации по контракту, если договором об уступке права требования не предусмотрен иной срок исполнения обязательств нерезидентом перед резидентом;

2) егер резидентте талап ету құқығын беру нәтижесінде резидент емеске қойылатын талап ету сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе және келісімшартқа келісімшарттың есептік нөмірі берілмесе, экспортер немесе импортер осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген тәртіппен өзіне қызмет көрсететін банкке талап ету құқығын беру туралы шартты және резидентке қызмет көрсететін банктің талап ету құқығын беру туралы шартты бақылауға қабылдағаны туралы жазбаша растауын ұсынады. Экспортердің немесе импортердің банкі талап ету құқығын беру туралы шартқа сәйкес басқаға беру сомасына азайтылған экспортерде немесе импортерде резидент емеске қойылатын талаптарының сомасына келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жалғастырады не егер басқаға беру нәтижесінде экспортердің немесе импортердің резидент емеске талаптарының сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетпесе, келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылау рәсімдерін аяқтайды.
Егер де талап ету құқығын беру туралы шартта резидент еместің резидент алдындағы міндеттемелерінің орындалу мерзімі көзделмесе, талап ету құқығын беру туралы шарт бойынша бақылауды резиденттің банкі келісімшарт бойынша репатриациялау мерзімін ескере отырып жүзеге асырады.";
45-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Осы Қағидалардың осы тармағына және 46, 47, 48, 49, 49-1, 49-2, 51 және 52-тармақтарына сәйкес ақпарат алмасу уәкілетті банктер, Ұлттық Банк және мемлекеттік кірістер органы арасында электрондық түрде жүзеге асырылады.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Уәкілетті банк келісімшартқа есептік нөмір тағайындалған немесе келісімшартты есептік тіркеуден алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банкке жібереді.
Уәкілетті банктің осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша бұрын жіберген келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша келісімшартқа ақпаратты өзгертетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, уәкілетті банк келісімшартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді растайтын құжаттар қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банкке жібереді.";
48-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органы келісімшарттардың есептік нөмірлерінің тауарлар декларацияларында көрсетілген нөмірлерге сәйкес келуі тұрғысынан тексеру үшін Ұлттық Банктен алынған келісімшарттардың есептік нөмірлері бойынша ақпаратты өзінің аумақтық бөлімшелеріне ақпараттық жүйе арқылы жібереді.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) если у резидента сумма требований к нерезиденту в результате уступки превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте и контракту учетный номер контракта не присвоен, экспортер или импортер в порядке, предусмотренном пунктом 10 настоящих Правил, предоставляет своему обслуживающему банку договор об уступке права требования и письменное подтверждение банка, обслуживающего резидента, о принятии на контроль договора об уступке права требования. Банк экспортера или импортера продолжает контроль исполнения требования репатриации по контракту на сумму требований экспортера или импортера к нерезиденту, уменьшенную на сумму уступки в соответствии с договором об уступке права требования либо завершает процедуры контроля исполнения требования репатриации по контракту, если в результате уступки у экспортера или импортера сумма требований к нерезиденту не превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
Контроль по договору об уступке права требования осуществляется банком резидента с учетом срока репатриации по контракту, если договором об уступке права требования не предусмотрен срок исполнения обязательств нерезидентом перед резидентом.";
часть первую пункта 45 изложить в следующей редакции:
"45. Обмен информацией в соответствии с настоящим пунктом и пунктами 46, 47, 48, 49, 49-1, 49-2, 51 и 52 настоящих Правил осуществляется между уполномоченными банками, Национальным Банком и органом государственных доходов в электронном виде.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Уполномоченный банк в течение трех рабочих дней после даты присвоения учетного номера контракту или снятия контракта с учетной регистрации направляет в Национальный Банк информацию по контракту с учетным номером контракта по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам.
При внесении изменений и (или) дополнений в контракт, изменяющих информацию по контракту с учетным номером контракта, ранее направленную уполномоченным банком по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам, уполномоченный банк в течение трех рабочих дней после даты принятия документов, подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в контракт, направляет информацию по контракту с учетным номером контракта в Национальный Банк по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 48 изложить в следующей редакции:
"Орган государственных доходов посредством информационной системы доводит до своих территориальных подразделений полученную от Национального Банка информацию по учетным номерам контрактов, для проверки соответствия учетных номеров контрактов номерам, указанным в декларациях на товары.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:

"49. Мемлекеттік кірістер органы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасына дейін Ұлттық Банкке осы Қағидаларға 6-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша Одақтың кеден шекарасы арқылы тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты жібереді.
Ұлттық Банк мемлекеттік кірістер органынан келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың Одақтың кеден шекарасы арқылы қозғалысы туралы ақпаратты алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей осы ақпаратты есептік тіркеген банктерге таратады.";
Ұлттық Банк осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес уәкілетті банктен сұрау салуды алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 6-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарт бойынша тауарлардың Одақтың кеден шекарасы арқылы қозғалысы туралы қолда бар ақпаратты сұрау салуға бастама жасаған уәкілетті банкке жібереді.";
мынадай мазмұндағы 49-1 және 49-2-тармақтармен толықтырылсын:
"49-1. Келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк немесе Ұлттық Банктің филиалы осы Қағидалардың 10, 11 немесе 12-тармақтарында көзделген тәртіппен экспортерден немесе импортерден алынған, тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесі негізінде Ұлттық Банкке осы Қағидаларға 9-қосымшада белгіленген нысан бойынша тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға электрондық сұрау салуды (бұдан әрі – электрондық сұрау салу) ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Ұлттық Банк келісімшарттың есептік нөмірі бойынша мәліметтерді қоспағанда, уәкілетті банктен немесе Ұлттық Банктің филиалынан алынған электрондық сұрау салуды ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік кірістер органына қайта жібереді.
Мемлекеттік кірістер органы электрондық сұрау салуды алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 10-қосымшада белгіленген нысан бойынша салық құпиясын құрайтын мәліметтер тізбесі бар тауарларды әкелу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке ақпараттық жүйе арқылы ұсынады.
Ұлттық Банк келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын және электрондық сұрау салуға бастама жасаған уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банк филиалына мемлекеттік кірістер органынан алынған тауарларды әкелу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 10-қосымшада белгіленген нысан бойынша ақпарат алынған күні ақпараттық жүйе арқылы береді.
Ұлттық Банк осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес сұрау салуды уәкілетті банктен алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде сұрау салуға бастама жасаған уәкілетті банкке осы Қағидаларға 10-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарт бойынша тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша қолда бар ақпаратты жібереді.

"49. Орган государственных доходов ежемесячно в срок до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк информацию о движении товаров через таможенную границу Союза по контрактам с учетным номером контракта по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам.
Национальный Банк не позднее следующего рабочего дня после получения от органа государственных доходов информации о движении товаров через таможенную границу Союза по контрактам с учетным номером контракта рассылает данную информацию банкам учетной регистрации.
Национальный Банк после получения от уполномоченного банка запроса в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил в течение пяти рабочих дней направляет уполномоченному банку, инициировавшему запрос, имеющуюся информацию по движению товаров через таможенную границу Союза по контракту по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктами 49-1 и 49-2 следующего содержания:
"49-1. Уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, на основании копии заявления о ввозе товаров, полученной от экспортера или импортера в порядке, предусмотренном пунктами 10, 11 или 12 настоящих Правил, направляет Национальному Банку посредством информационной системы электронный запрос на получение информации по заявлению о ввозе товаров (далее – электронный запрос) по форме, установленной приложением 9 к настоящим Правилам.
Национальный Банк посредством информационной системы перенаправляет органу государственных доходов полученный от уполномоченного банка или филиала Национального Банка электронный запрос, за исключением сведений по учетному номеру контракта.
Орган государственных доходов в течение одного рабочего дня после получения электронного запроса представляет Национальному Банку посредством информационной системы информацию по запрошенному заявлению о ввозе товаров по форме, установленной приложением 10 к настоящим Правилам, которое содержит перечень сведений, составляющих налоговую тайну.
Национальный Банк посредством информационной системы передает уполномоченному банку или филиалу Национального Банка, осуществляющему контроль исполнения требования репатриации по контракту и инициировавшему электронный запрос, информацию по запрошенному заявлению о ввозе товаров, полученную от органа государственных доходов по форме, установленной приложением 10 к настоящим Правилам, в день получения информации.
Национальный Банк после получения от уполномоченного банка запроса в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил в течение пяти рабочих дней направляет уполномоченному банку, инициировавшему запрос, имеющуюся информацию по движению товаров по заявлениям о ввозе товаров по контракту по форме, установленной приложением 10 к настоящим Правилам.

49-2. Мемлекеттік кірістер органы осы Қағидаларға 11-қосымшада белгіленген нысан бойынша тауарларды әкелу туралы өтініштің деректемелерін ақпараттық жүйе арқылы жібереді, олар бойынша бұрын мынадай өзгерістер мен толықтырулар осы Қағидаларға 10-қосымшада белгіленген нысан бойынша:
импортталған тауарлардың бағасы ұлғайған жағдайда өзгерген және алдыңғы құнының арасындағы айырманы көрсете отырып, жаңасына ауыстырылуына байланысты кері қайтарылған кезде – Одақтың салық органдары тауарларды әкелу туралы өтінішті қабылдауы туралы ақпарат алынған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде;
жойылуына байланысты кері қайтарылған кезде – тауарларды әкелу туралы өтініштің мәртебесі өзгерген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жіберілді.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Резидент емес келісімшарт бойынша репатриациялау мерзімінде экспортердің немесе импортердің алдындағы есепті айдың (репатриациялау мерзімі аяқталатын айдың) соңғы күнгі жағдайы бойынша баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомадағы міндеттемелерді орындамаған кезде уәкілетті банк есепті айдан кейінгі айдың соңғы күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасын Ұлттық Банкке жібереді.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Ұлттық Банктің келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын филиалы келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша бар ақпаратты мемлекеттік кірістер органы ұсынған ақпаратпен салыстырғанда ауытқушылықтар анықталған кезде мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесіне мыналар:
осы Қағидаларға 6-қосымшаның 9, 16 және 19-бағандарында көрсетілген деректерді қоспағанда, тауарларға декларациялар;
осы Қағидаларға 10-қосымшаның 4-бағанынан көрсетілген деректерді қоспағанда, тауарларды әкелу туралы өтініштер бойынша ақпарат ұсыну туралы жазбаша сұрау салу жібереді.
Сұрау салуда экспортердің немесе импортердің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), келісімшарттың және келісімшарттың есептік нөмірінің деректемелері, тауарларға декларацияның нөмірі, тауарларды әкелу туралы өтініштің тіркеу нөмірі (импорт кезінде) немесе Одақтың салық органында ауытқушылықтар анықталған тауарларды әкелу туралы өтінішті тіркеу туралы белгі нөмірі (эскпорт кезінде) көрсетіледі.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын Ұлттық Банк филиалының жазбаша сұрау салуын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органы аумақтық бөлімшесі басшысының не құжаттарға қол қоюға өкілеттіктері бар өзге адамның қолымен жазбаша жауап жібереді. Жазбаша жауапты мынадай ақпарат көрсетіледі:

49-2. Орган государственных доходов посредством информационной системы направляет по форме, установленной приложением 11 к настоящим Правилам, реквизиты заявлений о ввозе товаров, ранее направленных по форме, установленной приложением 10 к настоящим Правилам, по которым произведены изменения и дополнения:
при отзыве в связи с заменой на новое, при представлении с отражением разницы между измененной и предыдущей стоимостью в случае увеличения цены импортированных товаров – в течение одного рабочего дня с даты получения информации о приеме заявления о ввозе товаров налоговыми органами Союза;
при отзыве в связи с удалением – в течение одного рабочего дня с даты изменения статуса заявления о ввозе товаров.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. При неисполнении нерезидентом обязательств по контракту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца (месяца истечения срока репатриации) пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, уполномоченный банк в срок до последнего числа месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк лицевую карточку банковского контроля по форме, установленной приложением 7 к настоящим Правилам.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, при выявлении расхождений в имеющейся информации по движению товаров по контракту с информацией, предоставленной органом государственных доходов, направляет в территориальный орган государственных доходов письменный запрос о предоставлении информации по:
декларациям на товары, за исключением данных, указанных в графах 9, 16 и 19 приложения 6 к настоящим Правилам;
заявлениям о ввозе товаров, за исключением данных, указанных в графе 4 приложения 10 к настоящим Правилам.
В запросе указываются бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) или индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) экспортера или импортера, реквизиты контракта и учетного номера контракта, номер декларации на товары, регистрационный номер заявления о ввозе товаров (при импорте) или номер отметки о регистрации заявления о ввозе товаров в налоговом органе Союза (при экспорте), по которому выявлены расхождения.
Территориальное подразделение органа государственных доходов направляет письменный ответ за подписью руководителя территориального подразделения органа государственных доходов, либо иного лица, имеющего полномочия на подписание документов, в течение десяти рабочих дней со дня получения письменного запроса филиала Национального Банка, осуществляющего контроль исполнения требования репатриации по контракту. В письменном ответе указывается информация:

1) егер тауарларға декларация бойынша мәліметтер сұратылса, экспортердің немесе импортердің БСН немесе ЖСН, тауарларға декларацияның нөмірі, кедендік рәсім, тауардың шығарылған күні, жүргізілген түзету күні және түзету көрсетіле отырып жеткізу валютасы, тауардың фактуралық құны, келісімшарттың деректемелері және келісімшарттың есептік нөмірі көрсетіледі;
2) егер тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша мәліметтер сұратылса, экспортердің немесе импортердің БСН немесе ЖСН, резидент еместің деректемелері, тауарларды әкелу туралы өтініштің тіркеу нөмірі (импорт кезінде) немесе Одақтың салық органында тауарларды әкелу туралы өтінішті тіркеу туралы белгі нөмірі (экспорт кезінде), салық органында тауарларды әкелу туралы өтінішті тіркеу туралы белгі күні (экспорт кезінде), тауарды есепке қою күні (импорт кезінде) немесе шот-фактура күні (экспорт кезінде), жүргізілген түзетулер күндері, тауардың құны, келісімшарттың деректемелері көрсетіледі.";
2-қосымшада:
1-тараудың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Экспорт бойынша репатриациялау мерзімі мынадай тәртіппен есептеледі:
егер келісімшарт бойынша тауарларды Одақтың кеден шекарасынан өткізу көзделсе және экспортердің тауар жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасының шекарасынан өткеннен кейін тауарды тапсыру болып табылса, экспортер репатриациялау мерзімін келісімшарт бойынша резидент еместің тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзіміне тауарды мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі шығарған соң тауарды тапсыру орнына дейін жеткізу үшін қажетті, бір жылдан аспауға тиіс мерзімді қоса отырып есептейді;
егер келісімшарт бойынша Қазақстан Республикасы мен Одаққа мүше басқа мемлекеттің арасында тауарларды өткізу көзделсе және экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасы шекарасынан өткеннен кейін тауарды тапсыру болып табылса, экспортер репатриациялау мерзімін келісімшарт бойынша резидент еместің тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзіміне тапсыру орнына дейін тауарды жеткізу үшін қажетті, бір жылдан аспауға тиіс мерзімді қоса отырып есептейді;
егер экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Қазақстан Республикасы шекарасынан өткенге дейін тапсыру болып табылса, экспортер репатриациялау мерзімі ретінде келісімшарт бойынша резидент еместің тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзімін көрсетеді;
егер келісімшартта резидент еместің тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындауының әртүрлі талаптары (тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақыны экспортердің тауарларды тиегенге, жұмыстарды орындағанға немесе қызметтерді көрсеткенге дейін төлеуі не тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақыны экспортердің тауарларды тиегеннен, жұмыстарды орындағаннан немесе қызметтерді көрсеткеннен кейін төлеуі) көзделсе, экспортер репатриациялау мерзімін экспортердің тауарларды тиегеннен, жұмыстарды орындағаннан немесе қызметтерді көрсеткеннен кейін резидент еместің тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындауының келісімшартта белгіленген мерзімін ескере отырып есептейді;

1) если запрошены сведения по декларации на товары, то указываются БИН или ИИН экспортера или импортера, номер декларации на товары, таможенная процедура, дата выпуска товара, дата произведенной корректировки и с указанием корректировки, валюта поставки, фактурная стоимость товара, реквизиты контракта и учетного номера контракта;
2) если запрошены сведения по заявлению о ввозе товаров, то указываются БИН или ИИН экспортера или импортера, реквизиты нерезидента, регистрационный номер заявления о ввозе товаров (при импорте) или номер отметки о регистрации заявления о ввозе товаров в налоговом органе Союза (при экспорте), дата отметки о регистрации заявления о ввозе товаров в налоговом органе (при экспорте), даты постановки товара на учет (при импорте) или дата счета-фактуры (при экспорте), даты произведенных корректировок, стоимость товара, реквизиты контракта.";
в приложении 2:
пункт 3 главы 1 изложить в следующей редакции:
"3. Срок репатриации по экспорту рассчитывается в следующем порядке:
если контрактом предусмотрено перемещение товаров через таможенную границу Союза и обязательство по поставке товара экспортера заключается в передаче товара после пересечения границы Республики Казахстан, экспортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по контракту сроку исполнения нерезидентом обязательств по оплате товара срока, необходимого для доставки товара после его выпуска территориальным подразделением органа государственных доходов до места передачи товара, который не должен превышать один год;
если контрактом предусмотрено перемещение товаров между Республикой Казахстан и другим государством-членом Союза и обязательство по поставке товара экспортера заключается в передаче товара после пересечения границы Республики Казахстан, экспортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по контракту сроку исполнения нерезидентом обязательств по оплате товара срока, необходимого для доставки товара до места передачи товара, который не должен превышать один год;
если обязательство по поставке товара экспортера заключается в передаче товара до пересечения границы Республики Казахстан, экспортер в качестве срока репатриации указывает максимальный по контракту срок исполнения нерезидентом обязательств по оплате товара;
если контракт предусматривает различные условия исполнения нерезидентом обязательств по оплате товаров, работ или услуг (оплата товаров, работ или услуг до отгрузки товаров, выполнения работ или оказания услуг экспортером, либо оплата товаров, работ или услуг после отгрузки товаров, выполнения работ или оказания услуг экспортером), срок репатриации рассчитывается экспортером с учетом определенных контрактом сроков исполнения нерезидентом обязательств по оплате товаров работ или услуг после отгрузки товаров, выполнения работ или оказания услуг экспортером;

егер келісімшартта экспорт бойынша валюта түсімінің экспорт күні басталғанға дейін (резидент еместің алдын ала ақы төлеуі) не 180 күннен аспайтын мерзімде түсуі көзделсе, мерзім 180 күн деп көрсетіледі;
егер келісімшартта тауарларды экспорт үшін Қазақстан Республикасы мен Одаққа мүше басқа мемлекет арасында өткізу көзделсе, экспортер есептеген репатриациялау мерзіміне резидент еместен жанама салықтарды төлеу (ҚҚС салудан және (немесе) акциздерден босату) туралы растауы бар тауарларды әкелу туралы өтінішті алу үшін қажетті 180 күндік уақыт кезеңі қосылады.";
1-тараудың 4-тармағының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"егер келісімшарт тауарларды импорт үшін Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына өткізуді көздесе, импортер есептеген репатриациялау мерзіміне жанама салықтарды төлеу (ҚҚС салудан және (немесе) акциздерден босату) туралы растауы бар тауарларды әкелу туралы өтінішті алу үшін қажетті 180 күндік уақыт кезеңі қосылады.";
2-тараудың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) келісімшартқа сәйкес экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тауарды тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент емес тауардың ақысын ішінара алдын ала ақы төлеу арқылы, ішінара экспортер тауарды түсіргеннен кейін төлейді. Резидент еместің тауардың ақысын төлеуінің ең көп мерзімі – 210 күн. Тауардың Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өту күні мен тауарды Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада резидент емеске тапсыру күні арасындағы экспортер болжайтын мерзім – 10 күн.
Резидент еместен жанама салықтарды төлеу (ҚҚС салудан және (немесе) акциздерден босату) туралы растауы бар тауарларды әкелу туралы өтінішті алу үшін қажетті уақыт кезеңі – 180 күн.
Есеп: 210 күн + 10 күн + 180 күн = 400 күн, яғни 40 күн, 01 жыл.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 040.01 деп көрсетеді;";
3-тараудың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тауарды тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарды жеткізуі екі тәсілмен жүзеге асырылады: алдын ала жеткізу арқылы және тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударылғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең көп мерзімі – 800 күн. Резидент еместің тауарды Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тапсыру күні мен тауарды Қазақстан Республикасының шекарасына дейін жеткізу күнінің арасында импортер болжайтын мерзім – 30 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі – тауарды Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тапсырудың болжамдалатын күнінен бастап – 100 күн. Тауарларды әкелу, жанама салықтарды төлеу немесе ҚҚС салудан және (немесе) акциздерден босату туралы растауы бар өтінішті ресімдеу мерзімі – 180 күн.

если контракт предусматривает поступление валютной выручки по экспорту до наступления даты экспорта (предварительная оплата нерезидентом) либо в срок, не превышающий 180 дней, указывается срок в 180 дней;
если контрактом предусмотрено перемещение товаров между Республикой Казахстан и другим государством-членом Союза для экспорта, к сроку репатриации, рассчитанному экспортером, добавляется период времени в 180 дней, необходимый для получения от нерезидента заявления о ввозе товаров, имеющего подтверждение об уплате косвенных налогов (освобождения от налогообложения НДС и (или) акцизов).";
абзац седьмой пункта 4 главы 1 изложить в следующей редакции:
"если контракт предусматривает перемещение товаров с территории другого государства-члена Союза на территорию Республики Казахстан для импорта, к сроку репатриации, рассчитанному импортером, добавляется период времени в 180 дней, необходимый для получения заявления о ввозе товаров, имеющего подтверждение об уплате косвенных налогов (освобождения от налогообложения НДС и (или) акцизов).";
подпункт 2) главы 2 изложить в следующей редакции:
"2) согласно контракту, обязательство по поставке товара экспортера считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза. Оплата нерезидентом товара - частично путем предварительной оплаты, частично - после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты нерезидентом товара - 210 дней. Предполагаемый экспортером срок между датой пересечения товара через границу Республики Казахстан и датой передачи товара нерезиденту в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза, - 10 дней.
Период времени, необходимый для получения от нерезидента заявления о ввозе товаров, имеющего подтверждение об уплате косвенных налогов (освобождения от налогообложения НДС и (или) акцизов) - 180 дней.
Расчет: 210 дней + 10 дней + 180 дней = 400 дней, то есть 40 дней, 01 лет.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 040.01;";
подпункт 2) главы 3 изложить в следующей редакции:
"2) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза. Поставка нерезидентом товара осуществляется двумя способами: путем предварительной поставки и после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара – 800 дней. Предполагаемый импортером срок между датой передачи товара нерезидентом в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза, и датой доставки товара до границы Республики Казахстан – 30 дней. Срок возврата неиспользованного аванса – 100 дней со дня предполагавшейся передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза. Срок для оформления заявления о ввозе товаров, имеющего подтверждение об уплате косвенных налогов или освобождения от налогообложения НДС и (или) акцизов – 180 дней.

Есеп: 800 күн + 30 күн + 100 күн + 180 күн = 1110 күн, яғни 030 күн, 03 жыл.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 030.03 деп көрсетеді;";
осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
4-қосымшада:
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеде:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. 21-баған мынадай жіктеуіш ескеріле отырып толтырылады:
"11" - аккредитив шеңберінде ақша төлемі және (немесе) аударымы;
"12" - банк кепілдігі шеңберінде ақша төлемі және (немесе) аударымы;
"13" - экспорт бойынша алдын ала ақы төлеу (импорт бойынша алдын ала жеткізу);
"14" - экспорт бойынша тауар тиелгеннен кейін ақы төлеу (импорт бойынша тауарға ақы төлегеннен кейін жеткізу);
"29" - міндеттемелерді басқалай орындау.
"13" немесе "14" есеп айырысу тәсілінің коды ақша төлемі және (немесе) аударымын жүргізген күні келісімшарт бойынша нақты орын алған жағдайды негізге ала отырып көрсетіледі.
"29" есеп айырысу тәсілінің коды резидент емеске басқа резидентке талап ету құқығын беру, есепке алу, резиденттің борышын басқа тұлғаға аудару, вексельді беру, бағалы қағаздарды беру, жұмысты орындау (қызмет көрсету), резидент емес келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы туындаған кезде сақтандыру төлемін алуды қоса алғанда, келісімшарт бойынша "11", "12", "13", "14" кодтары көрсетілмеген есеп айырысу тәсілдерін пайдаланған кезде көрсетіледі.";
6-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымшада:
"№ _____/_____/____ банктік бақылаудың жеке карточкасы (есепті айдың соңындағы жағдай бойынша)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Уәкілетті банк Нысанды толтырған кезде резидент еместің экспортер немесе импортер алдындағы келісімшарт бойынша орындалмаған міндеттемелері бойынша бар қолда бар деректерді есепті айдың (репатриациялау мерзімі аяқталған айдың) соңғы күніндегі жағдай бойынша баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға репатриациялау мерзімдерінде пайдаланады.";
осы қаулыға 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес редакцияда 9, 10 және 11-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Баймағамбетов А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

Расчет: 800 дней + 30 дней + 100 дней + 180 дней = 1110 дней, то есть 030 дней, 03 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 030.03;";
дополнить приложением 3-1 в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 4:
в пояснениях по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация об исполнении обязательств по контракту с учетным номером контракта":
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Графа 21 заполняется с учетом следующего классификатора:
"11" - платеж и (или) перевод денег в рамках аккредитива;
"12" - платеж и (или) перевод денег в рамках банковской гарантии;
"13" - предварительная оплата по экспорту (предварительная поставка по импорту);
"14" - оплата после отгрузки товара по экспорту (поставка после оплаты товара по импорту);
"29" - иное исполнение обязательств.
Код способа расчета "13" или "14" указывается исходя из фактически сложившейся ситуации по контракту на дату проведения платежа (или) перевода денег.
Код способа расчетов "29" указывается при использовании по контракту способов расчетов, не обозначенных кодами "11", "12", "13", "14", включая зачет, уступку права требования к нерезиденту другому резиденту, перевод долга резидента другому лицу, передачу векселя, передачу ценных бумаг, выполнение работ (оказание услуг), получение страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств по контракту.";
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в приложении 7:
в пояснениях по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Лицевая карточка банковского контроля № _____/____/_____ (по состоянию на конец отчетного месяца)":
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При заполнении Формы уполномоченным банком используются имеющиеся данные по неисполненным нерезидентом обязательствам по контракту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца (месяца истечения срока репатриации) пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.";
дополнить приложениями 9, 10 и 11 в редакции согласно приложениям 3, 4 и 5 к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Баймагамбетов А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Н.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы 2016 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Министр _____________ Б.Сұлтанов
2016 жылғы 15 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Министр _____________ Е.Досаев
2016 жылғы 16 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 29 ақпандағы
№ 82 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық бақылауды
жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
3-1-қосымша
Келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша қолда бар ақпаратты алуға арналған сұрау салу нысаны
Жіберетін: келісімшарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банкке
Нысан
Келісімшарттың алдыңғы есептік нөмірінің деректемелері
Экспортердің немесе импортердің деректемелері
Нөмірі
Күні
БСН
ЖСН
Белгісі – заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
1
2
3
4
5
Келісімшарт бойынша тауарлардың
қозғалысы бойынша қолда бар
ақпаратты алуға арналған сұрау салу нысанына
қосымша
Келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша қолда бар ақпаратты алуға арналған сұрау салу нысанын толтыру бойынша түсіндірме

2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2016 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр __________ Б. Султанов
15 марта 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Министр _________ Е. Досаев
16 марта 2016 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 февраля 2016 года № 82
Приложение 3-1
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма запроса на получение имеющейся информации
по движению товаров по контракту
Направляет: уполномоченный банк, осуществляющий контроль
исполнения требования репатриации по контракту
Куда представляется форма: Национальный Банк
Форма
Реквизиты предыдущего учетного номера контракта
Реквизиты экспортера или импортера
Номер
Дата
БИН
ИИН
Признак – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель
1
2
3
4
5
Приложение
к форме запроса
на получение, имеющейся информации
по движению товаров по контракту
Пояснение по заполнению формы запроса на получение имеющейся
информации по движению товаров по контракту

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша қолда бар ақпаратты алуға арналған сұрау салу нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды келісімшарт бойынша репатриациялау талаптың орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк толтырады.
2. Нысанды толтыру
4. 1 және 2-бағандарда, тиісінше, келісімшарттың есептік нөмірі және оның берілген күні көрсетіледі.
5. 2-баған мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
6. 3-баған, егер 5-бағанда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН-н көрсету арқылы толтырылады.
7. 4-баған, егер 5-бағанда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН-н көрсету арқылы толтырылады.
8. Егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, 5-бағанда "1" белгісі көрсетіледі немесе егер экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 29 ақпандағы
№ 82 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық бақылауды
жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың Одақтың кеден шекарасы арқылы қозғалысы туралы ақпарат" нысаны
Есепті кезең: ____ жылғы _____ айы
Индексі: EICC_3
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: мемлекеттік кірістер органы
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банкке
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасына дейінгі мерзімде
Нысан
Тауарларға арналған декларациядағы тауардың нөмірі
Келісімшарттың есептік нөмірінің деректемелері
Белгісі – экспорт немесе импорт
Келісімшарттың деректемелері
Экспортердің немесе импортердің деректемелері
Нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
БСН
ЖСН
Белгісі – заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Тауарларға арналған декларацияның нөмірі
Тауарларға арналған декларацияда көрсетілген кедендік рәсім
Шот бойынша тауардың сомасы
Тауар шығарылған күн
Тауардың мәртебесі
Тауар мәртебесі өзгертілген күн
Тауардың құны
Статистикалық
Фактуралық
Жеткізу валютасы
Валюта бағамы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20 ___ жылғы "_____" ___________
_______________________________________________________________
(қол қоюға уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Мөр орны
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар
келісімшарттар бойынша тауарлардың
Одақтың кеден шекарасы арқылы
қозғалысы туралы ақпарат"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың Одақтың кеден шекарасы арқылы қозғалысы туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы запроса на получение имеющейся информации по движению товаров по контракту (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма заполняется уполномоченным банком, осуществляющим контроль исполнения требования репатриации по контракту.
2. Заполнение Формы
4. В графах 1 и 2 указывается, соответственно, учетный номер контракта и дата его присвоения.
5. Графа 2 заполняется путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
6. Графа 3 заполняется, если в графе 5 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера.
7. Графа 4 заполняется, если в графе 5 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера.
8. В графе 5 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 февраля 2016 года № 82
Приложение 6
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация о движении товаров через таможенную границу Союза по
контрактам с учетным номером контракта"
Отчетный период: за ____ месяц _____ года
Индекс: EICC_3
Периодичность: ежемесячная
Представляет: орган государственных доходов
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления: ежемесячно, в срок до двадцатого числа
месяца, следующего за отчетным
Форма
Номер товара в декларации на товары
Реквизиты учетного номера контракта
Признак – экспорт или импорт
Реквизиты контракта
Реквизиты экспортера или импортера
Номер
Дата
Номер
Дата
БИН
ИИН
Признак – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Номер декларации на товары
Таможенная процедура, указанная в декларации на товары
Сумма товара по счету
Дата выпуска товара
Статус товара
Дата изменения статуса товара
Стоимость товара
Статистическая
Фактурная
Валюта поставки
Курс валюты
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
"_____" _______________ 20____ года
_____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица,
уполномоченного на подписание)
Место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Информация о движении товаров
через таможенную границу Союза
по контрактам с учетным
номером контракта"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация о движении товаров через таможенную границу Союза
по контрактам с учетным номером контракта"

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың Одақтың кеден шекарасы арқылы қозғалысы туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды мемлекеттік кірістер органы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасына дейінгі мерзімде жібереді.
4. Мемлекеттік кірістер органы Нысанды толтыру кезінде келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша есепті айда ресімделген тауарларға арналған декларациялар туралы деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. 1-бағанда тауарларға арналған декларациядағы тауардың реттік нөмірі көрсетіледі, 2 және 3-бағандарда келісімшарттың есептік нөмірі және ол берілген күн көрсетіледі.
6. 3, 6, 13, 15-бағандар мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
7. 4-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 – егер келісімшарт экспорт бойынша болса және 2 – егер келісімшарт импорт бойынша болса.
8. 5-баған келісімшарттың нөмірі бар болған кезде келісімшарттың осындай деректемесін көрсету арқылы толтырылады.
9. 7-баған, егер 9-бағанда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН көрсету арқылы толтырылады.
10. 8-баған, егер 9-бағанда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН көрсету арқылы толтырылады.
11. 9-бағанда, егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе егер экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
12. 11-баған мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшелері Одақтың кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды декларациялау мақсатында пайдаланатын жіктеуішке сәйкес кеден рәсімінің цифрлық белгісін көрсете отырып толтырылады.
13. 12-бағанда тауардың шот бойынша жалпы сомасы көрсетіледі.
14. 15-бағанда тауардың мәртебесі өзгертілген күн көрсетіледі.
15. 16-бағанда тауардың статистикалық құны АҚШ доллары бірлігімен көрсетіледі.
16. 17-бағанда тауардың фактуралық құны жеткізу валютасының бірлігімен көрсетіледі.
17. 18-бағанда ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес жеткізу валютасының әріптік белгісі көрсетіледі.
18. 19-бағанда фактуралық құнға қайта санау үшін пайдаланылған және тауарларға арналған декларацияда көрсетілген валюта бағамы көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация о движении товаров через таможенную границу Союза по контрактам с учетным номером контракта" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется ежемесячно органом государственных доходов в срок до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным.
4. При заполнении Формы органом государственных доходов используются данные об оформленных в отчетном месяце декларациях на товары по контрактам с учетным номером контракта.
2. Заполнение Формы
5. В графе 1 указывается порядковый номер товара в декларации на товары, в графах 2 и 3 указывается учетный номер контракта и дата его присвоения.
6. Графы 3, 6, 13, 15 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
7. Графа 4 заполняется с учетом следующих признаков: 1 – если контракт по экспорту и 2 – если контракт по импорту.
8. Графа 5 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.
9. Графа 7 заполняется, если в графе 9 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера.
10. Графа 8 заполняется, если в графе 9 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера.
11. В графе 9 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
12. Графа 11 заполняется с указанием цифрового обозначения таможенной процедуры согласно классификатору, используемому территориальными подразделениями органа государственных доходов для целей декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза.
13. В графе 12 указывается общая сумма товара по счету.
14. В графе 15 указывается дата изменения статуса товара.
15. В графе 16 статистическая стоимость товара указывается в единицах долларов США.
16. В графе 17 фактурная стоимость товара указывается в единицах валюты поставки.
17. В графе 18 указывается буквенное обозначение валюты поставки согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
18. В графе 19 указывается курс валюты, использованный для пересчета в фактурную стоимость и указанный в декларации на товары.

19. "Қол қоюға уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы", "Мөр орны" деген бағандар Нысан қағаз тасымалдағышта ұсынылған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 29 ақпандағы
№ 82 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық бақылауды
жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
9-қосымша
Тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға арналған электрондық сұрау салу нысаны
Жіберетін: келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк немесе Ұлттық Банк филиалы
Нысан қайда ұсынылады: кейіннен мемлекеттік кірістер органына беру үшін Ұлттық Банкке
Нысан
Келісімшарттың есептік нөмірінің деректемелері
Резиденттің деректемелері
Резидент еместің деректемелері
Тауарларды әкелу туралы өтініштің нөмірі
Нөмірі
күні
1
2
3
4
5
Тауарларды әкелу туралы өтініш
бойынша ақпарат алуға
арналған электрондық сұрау салу нысанына
қосымша
Тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға арналған электрондық сұрау салу нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға арналған электрондық сұрау салу нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 557-бабы 3-тармағының 18) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша экспортер немесе импортер ұсынған тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесі негізінде келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк немесе Ұлттық Банк филиалы толтырады.
2. Нысанды толтыру
4. 1 және 2-бағандарда, тиісінше, келісімшарттың есептік нөмірі және оның берілген күні көрсетіледі.
5. 2-баған сегіз цифрды мынадай тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
6. 3-бағанда келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесін ұсынған резидент - экспортердің немесе импортердің деректемелері көрсетіледі. Жеке тұлға үшін ЖСН, заңды тұлға үшін БСН көрсетіледі.
7. 4-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесінде көрсетілген резидент еместің сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
8. 5-бағанда импорт болған жағдайда тауарларды әкелу туралы өтініштің тіркеу нөмірі не экспорт болған жағдайда тауарларды әкелу туралы өтініштің Одақтың салық органында тіркелуі туралы белгі нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 29 ақпандағы
№ 82 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық бақылауды
жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Тауарларды әкелу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат" нысаны
Есепті кезең: __ жылғы _____ айы
Индексі: EICC_6
Кезеңділігі: сұрау салу бойынша
Ұсынатын: мемлекеттік кірістер органы
Нысан қайта ұсынылады: кейіннен келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына беру үшін Ұлттық Банкке
Ұсыну мерзімі: электрондық сұрау салудан кейін бір жұмыс күні ішінде
Нысан
Тауарларды әкелу туралы өтініштің деректемелері
Белгісі – экспорт немесе импорт
Шот-фактура
Тауардың құны
Валюта коды
Тауардың есепке қабылданған күні
Нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Келісімшарттың деректемелері
Резиденттің деректемелері
Салық органының жанама салықтардың төленгені не ҚҚС және (немесе) акциздерді төлеуден босатылғаны туралы белгі қойған күні
Резидент еместің деректемелері
Сатушы елінің коды
Атауы
Сәйкестендіру нөмірі
Нөмірі
Күні
10
11
12
13
14
15
16
Деректерді жинауға арналған
"Тауарларды әкелу туралы сұратылған
өтініш бойынша ақпарат"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Тауарларды әкелу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

19. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 февраля 2016 года № 82
Приложение 9
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма электронного запроса на получение
информации по заявлению о ввозе товаров
Направляет: уполномоченный банк или филиал Национального Банка,
осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по
контракту
Куда представляется форма: Национальный Банк для последующей
передачи органу государственных доходов
Форма
Реквизиты учетного номера контракта
Реквизиты резидента
Реквизиты нерезидента
Номер заявления о ввозе товаров
Номер
Дата
1
2
3
4
5
Приложение
к форме электронного запроса
на получение информации
по заявлению о ввозе товаров
Пояснение по заполнению формы электронного запроса на получение
информации по заявлению о ввозе товаров
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы электронного запроса на получение информации по заявлению о ввозе товаров (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии подпунктом 18) пункта 3 статьи 557 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса).
3. Форма заполняется уполномоченным банком или филиалом Национального Банка, осуществляющим контроль исполнения требования репатриации по контракту, на основании копии заявления о ввозе товаров, представленной экспортером или импортером по контракту с учетным номером контракта.
2. Заполнение Формы
4. В графах 1 и 2 указывается, соответственно, учетный номер контракта и дата его присвоения.
5. Графа 2 заполняется путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
6. В графе 3 указываются реквизиты резидента - экспортера или импортера, представившего в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, копию заявления о ввозе товаров. Для физического лица указывается ИИН, для юридического лица - БИН.
7. В графе 4 указываются идентификационный номер нерезидента, указанного в копии заявления о ввозе товаров.
8. В графе 5 указывается регистрационный номер заявления о ввозе товаров при импорте либо номер отметки о регистрации заявления о ввозе товаров в налоговом органе Союза при экспорте.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 февраля 2016 года № 82
Приложение 10
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация по запрошенному заявлению о ввозе товаров"
Отчетный период: за__ месяц _____ года
Индекс: EICC_6
Периодичность: по запросу
Представляет: орган государственных доходов
Куда представляется форма: Национальный Банк для последующей
передачи уполномоченному банку или филиалу Национального Банка,
осуществляющему контроль исполнения требования репатриации по
контракту
Срок представления: в течение одного рабочего дня после
поступления электронного запроса
Форма
Реквизиты заявления о ввозе товаров
Признак – экспорт или импорт
Счет-фактура
Стоимость товара
Код валюты
Дата принятия на учет товара
Номер
Дата
Номер
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Реквизиты контракта
Реквизиты резидента
Дата отметки налогового органа об уплате
косвенных налогов либо освобождении от налогообложения НДС и (или) акцизов
Реквизиты нерезидента
Код страны Продавца
Наименование
Идентификационный номер
Номер
Дата
10
11
12
13
14
15
16
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных,
"Информация по запрошенному
заявлению о ввозе товаров"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация по запрошенному заявлению о ввозе товаров"

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме деректерді жинауға арналған "Тауарларды әкелу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 557-бабы 3-тармағының 18) тармақшасына сәйкес әзірленген және салық құпиясын құрайтын мәліметтер тізбесінен тұрады.
3. Нысанды кейіннен Ұлттық Банктің уәкілетті банкке немесе электрондық сұрау салуға бастама жасаған Ұлттық Банк филиалына беруі үшін Ұлттық Банктің тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға электрондық сұрау салуын алғаннан кейін мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы бір жұмыс күні ішінде жібереді.
4. Нысанды толтыру кезінде мемлекеттік кірістер органы Одақтың салық органдары қабылдаған және экспорт немесе импорт келісімшарттары бойынша ресімделген тауарларды әкелу туралы өтініштер бойынша деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. Импорт болған жағдайда 2-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі, 3-баған толтырылмайды. Экспорт болған жағдайда 2 және 3-бағандарда, тиісінше, өтініштің Одақтың салық органында тіркелген күні және белгі қойылған күні көрсетіледі.
6. 4-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 – экспорт бойынша келісімшарт және 2 – импорт бойынша келісімшарт.
7. 5 және 6-бағандарда, тиісінше, шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі.
8. 7 және 8-бағандарда шот-фактурадан немесе көлік (тауардың ілеспе) құжаттарынан не тауардың алынғанын немесе сатылғанын растайтын өзге құжаттан алынған мәліметтер негізінде, тиісінше, тауардың құны және тауар құны валютасының коды көрсетіледі.
9. 8-бағанда тауарларды әкелу туралы өтінішті толтыру үшін пайдаланылатын валюталар жіктеуішіне сәйкес валютаның үш таңбалы санмен көрсетілген коды көрсетіледі.
10. 9-бағанда резиденттің (импорт бойынша) немесе резидент еместің (экспорт бойынша) тауарды есепке қабылдаған күні көрсетіледі.
11. 10 және 11-бағандарда, тиісінше, келісімшарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
12. 12-бағанда келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесін ұсынған резидент - экспортердің немесе импортердің деректемелері көрсетіледі. Жеке тұлға үшін ЖСН, заңды тұлға үшін БСН көрсетіледі.
13. Салық органының жанама салықтардың төленгені не ҚҚС және (немесе) акциздерді төлеуден босатылғаны туралы белгісі қойылған күн көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора данных, "Информация по запрошенному заявлению о ввозе товаров" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 18) пункта 3 статьи 557 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса) и содержит перечень сведений, составляющих налоговую тайну.
3. Форма направляется органом государственных доходов посредством информационной системы в течение одного рабочего дня после получения электронного запроса на получение информации по заявлению о ввозе товаров Национального Банка для последующей передачи Национальным Банком уполномоченному банку или филиалу Национального Банка, инициировавшему электронный запрос.
4. При заполнении Формы органом государственных доходов используются данные по заявлениям о ввозе товаров, принятых налоговыми органами Союза и оформленных по контрактам по экспорту или импорту.
2. Заполнение Формы
5. В случае импорта в графе 2 указывается регистрационный номер заявления о ввозе товаров, графа 3 не заполняется. В случае экспорта в графах 2 и 3 указываются, соответственно, номер и дата отметки о регистрации заявления в налоговом органе Союза.
6. Графа 4 заполняется с учетом следующих признаков: 1 – контракт по экспорту и 2 – контракт по импорту.
7. В графах 5 и 6 указываются, соответственно, номер и дата счета-фактуры.
8. В графах 7 и 8 на основании сведений из счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов либо из иного документа, подтверждающего приобретение или продажу товара, указывается, соответственно, стоимость товара и код валюты стоимости товара.
9. В графе 8 указывается трехзначный числовой код валюты согласно классификатору валют, используемому для заполнения заявления о ввозе товаров.
10. В графе 9 указывается дата принятия резидентом (по импорту) или нерезидентом (по экспорту) товара на учет.
11. В графах 10 и 11 указываются, соответственно, номер и дата контракта.
12. В графе 12 указываются реквизиты резидента - экспортера или импортера, представившего в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, копию заявления о ввозе товаров. Для физического лица указывается ИИН, для юридического лица - БИН.
13. В графе 13 указывается дата отметки налогового органа об уплате косвенных налогов либо освобождении от налогообложения НДС и (или) акцизов.

14. 14, 15 және 16-бағандарда, тиісінше, резидент еместің атауы, сәйкестендіру нөмірі, резидент емес (импорт бойынша сатушы немесе импорт бойынша салып алушы) елінің коды тауарларды әкелу туралы өтінішті толтыру үшін пайдаланылатын әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
15. 3, 6, 9, 11 және 13-бағандар мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 29 ақпандағы
№ 82 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық бақылауды
жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Мемлекеттік кірістер органы бұрын жіберген тауарларды әкелу туралы өтінішті өзгерту туралы ақпарат" нысаны
Есепті кезең: __ жылғы _____ айы
Индексі: EICC_7
Кезеңділігі: ақпаратын бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген тауарларды әкелу туралы өтініштің өзгеруіне қарай
Ұсынатын: мемлекеттік кірістер органы
Нысан қайда ұсынылады: кейіннен келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына беру үшін Ұлттық Банкке
Ұсыну мерзімі: мемлекеттік кірістер органының ақпараттық органында өтініш өзгергеннен кейін бір жұмыс күні ішінде
Нысан
Ақпаратын бұрын мемлекеттік кірістер органы Ұлттық Банктің электрондық сұрау салуының негізінде жіберген тауарларды әкелу туралы өтініштің деректемелері
Импортталатын тауарлар бағасының өзгеруіне байланысты кері қайтарылған немесе берілген тауарларды әкелу туралы өтініштің орнына берілген өтініштің деректемелері
Нөмірі
Күні
Мәртебесі
Нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
Деректерді жинауға арналған
"Мемлекеттік кірістер органы бұрын жіберген
тауарларды әкелу туралы өтінішті
өзгерту туралы ақпарат"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Мемлекеттік кірістер органы бұрын жіберген тауарларды әкелу туралы өтінішті өзгерту туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме деректерді жинауға арналған "Мемлекеттік кірістер органы бұрын жіберген тауарларды әкелу туралы өтінішті өзгерту туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 557-бабы 3-тармағының 18) тармақшасына сәйкес әзірленген және салық құпиясын құрайтын мәліметтер тізбесінен тұрады.

14. В графах 14, 15 и 16 указываются, соответственно, наименование, идентификационный номер нерезидента, код страны нерезидента (продавца по импорту или покупателя по импорту) согласно классификатору стран мира, используемому для заполнения заявления о ввозе товаров.
15. Графы 3, 6, 9, 11 и 13 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 февраля 2016 года № 82
Приложение 11
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация об изменении ранее направленного органом государственных
доходов заявления о ввозе товаров"
Отчетный период: за__ месяц _____ года
Индекс: EICC_7
Периодичность: по мере изменения заявления о ввозе товаров,
информация о котором ранее была направлена органом государственных
доходов
Представляет: орган государственных доходов
Куда представляется форма: Национальный Банк для последующей
передачи уполномоченному банку или филиалу Национального Банка,
осуществляющему контроль исполнения требования репатриации по
контракту
Срок представления: в течение одного рабочего дня после
изменения заявления в информационной системе органа государственных
доходов
Форма
Реквизиты заявления о ввозе товаров, информация о котором ранее была направлена органом государственных доходов на основании электронного запроса Национального Банка
Реквизиты нового заявления о ввозе товаров, представленного взамен отозванного или представленного в связи с изменением цены импортированных товаров
Номер
Дата
Статус
Номер
Дата
1
2
3
4
5
6
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных,
"Информация об изменении
ранее направленного
органом государственных
доходов заявления о ввозе товаров"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация об изменении ранее направленного органом
государственных доходов заявления о ввозе товаров"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора данных, "Информация об изменении ранее направленного органом государственных доходов заявления о ввозе товаров" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 18) пункта 3 статьи 557 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса) и содержит перечень сведений, составляющих налоговую тайну.

3. Нысанды бұрын мемлекеттік кірістер органы электрондық сұрау салу негізінде жіберген тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша деректер өзгерген кезде мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
4. Нысанды толтыру кезінде мемлекеттік кірістер органы Одақтың салық органдары қабылдаған және экспорт немесе импорт келісімшарттары бойынша ресімделген тауарларды әкелу туралы өтініштер бойынша деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. 2 және 3-бағандарда, тиісінше, ақпаратын бұрын мемлекеттік кірістер органы Ұлттық Банктің электрондық сұрау салуының негізінде жіберген тауарларды әкелу туралы өтініштің нөмірі мен күні көрсетіледі.
6. 4-бағанда ақпаратын бұрын мемлекеттік кірістер органы Ұлттық Банктің электрондық сұрау салуының негізінде жіберген тауарларды әкелу туралы өтініштің мәртебесі көрсетіледі:
1 - алып тасталуына байланысты кері қайтарылды;
2 - ауыстырылуына байланысты кері қайтарылды;
3 - бағасының ұлғаюына байланысты.
7. 5 және 6-бағандарда, тиісінше, импортталған тауарлар бағасының өзгеруіне байланысты тауарларды әкелу туралы кері қайтарылған өтініштің орнына жаңадан берілген не берілген өтініштің деректемелері көрсетіледі.
8. 3 және 6-бағандар мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.

3. Форма направляется органом государственных доходов посредством информационной системы при изменении данных по заявлению о ввозе товара, направленных ранее органом государственных доходов на основании электронного запроса.
4. При заполнении Формы органом государственных доходов используются данные по заявлениям о ввозе товаров, принятых налоговыми органами Союза и оформленных по контрактам по экспорту или импорту.
2. Заполнение Формы
5. В графах 2 и 3 указываются, соответственно, номер и дата заявления о ввозе товара, информация о котором ранее была направлена органом государственных доходов на основании электронного запроса Национального Банка.
6. В графе 4 указывается статус заявления о ввозе товара, информация о котором ранее была направлена органом государственных доходов на основании электронного запроса Национального Банка:
1 – отозвано в связи с удалением;
2 – отозвано в связи с заменой;
3 – дополнено в связи с увеличением цены.
7. В графах 5 и 6 указываются, соответственно, реквизиты нового заявления о ввозе товаров, либо представленного взамен отозванного, либо представленного в связи с изменением цены импортированных товаров.
8. Графы 3 и 6 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.