Сынамаларды іріктеу туралы актіні ресімдеу қағидаларын және оның нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 294 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 27 сәуірде № 13636 болып тіркелді.
"Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мына:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сынамаларды іріктеу туралы актіні ресімдеу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес сынамаларды іріктеу туралы актінің нысанын бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержанов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 29 наурыздағы
№ 294 бұйрығына
1-қосымша
Сынамаларды іріктеу туралы актіні ресімдеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сынамаларды іріктеу туралы актіні ресімдеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 7-тармағына сәйкес әзірленген және сынамаларды іріктеу туралы актіні ресімдеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил оформления акта об отборе проб и его формы
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 марта 2016 года № 294. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2016 года № 13636.
В соответствии с пунктом 7 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила оформления акта об отборе проб согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму акта об отборе проб согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанов А. К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 марта 2016 года № 294
Правила
оформления акта об отборе проб
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оформления акта об отборе проб (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" (далее – Закон) и определяют порядок оформления акта об отборе проб.

2. Осы Қағидадалар мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалы металдар – кез келген күйдегі және түрдегі алтын, күміс, платина және платина тобындағы металдар (палладий, иридий, родий, рутений және осмий);
2) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлары – өңделмеген бағалы металдар (оның ішінде, құйма түріндегі Доре қорытпасы, катодты металл), мырыш шөгінділері, бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтары, бағалы металдардың кендері мен концентраттары, құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кендері, концентраттары және күлі, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдері;
3) өкілдік сынама (бұдан әрі – сынама) – бағалы металдардың немесе құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларының барлық көлемінің құрамы мен қасиетін сипаттайтын бағалы металдардың немесе құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларының өкілділік бөлігі;
4) уәкілетті орган – бағалы металдарды өндіруді және бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының, зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымын реттеу саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасына сәйкес сараптама жүргізуге аккредиттелген заңды тұлға.
2. Сынамаларды іріктеу туралы актіні ресімдеу тәртібі
4. Сынамаларды іріктеу туралы акті техникалық құралмен немесе қара немесе көк түсті сиямен айқын көрінетін жазбамен мынадай күйде толтырылады.
Сынамаларды іріктеу туралы актінің 1-тармағында жалпы мәліметтер көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының аумағынан құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларын әкетуге ниетті жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғаның атауы;
сынамаларды іріктеген адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы;
сынамаларды іріктеу кезінде қатысқан адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жұмыс орны;
сынамаларды іріктеуді жүзеге асыратын нормативтік техникалық құжаттың атауы;
құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларының орналасқан жері;
құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларының бағытталатын маршруты.
Сынамаларды іріктеу туралы актінің 2-тармағында сынамаларды іріктеу туралы шарты және қолданылған техникалық құрылғы туралы мәліметтер толтырылады.
Сынамаларды іріктеу туралы актінің 2-тармағында іріктелген сынамалар туралы мәліметтен тұратын кесте толтырылады:
1-бағанда – іріктелген сынаманың реттік нөмірі;
2-бағанда – құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларының атауы;
3-бағанда – іріктелген сынаманың грамдық өлшемдегі салмағы;
4-бағанда – сынаманың жеке нөмірі;
5-бағанда – қаптама түрі.
Сынамаларды іріктеу туралы актінің 4-тармағында тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы көрсетілген қатысушы адамның ескертулері туындаған жағдайда белгіленеді.
Сынамаларды іріктеу туралы актінің 5-тармағында мыналар қойылады:
қатысушы адамдардың, сондай-ақ сынамаларды іріктеу туралы актіні дайындаған адамның лауазымдары, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіле отырып қолдары қойылады;
сынамаларды іріктеу туралы актіні дайындау күні;
Қазақстан Республикасының аумағынан құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларын әкетуге ниетті жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғаның мөрі;
сынамаларды іріктеу туралы актінің данасын алған адамның қолы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және дананы алған күні көрсетіледі.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) драгоценные металлы – золото, серебро, платина и металлы платиновой группы (палладий, иридий, родий, рутений и осмий) в любом состоянии и виде;
2) сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы, – необработанные драгоценные металлы (в том числе сплав Доре в виде слитка, катодные металлы), цинковые осадки, лом и отходы драгоценных металлов, руды и концентраты драгоценных металлов, руды, концентраты и зола цветных металлов, полупродукты производства цветных металлов, содержащие драгоценные металлы;
3) представительная проба (далее – проба) – представительная часть сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, характеризующая состав и свойства всего объема сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
4) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий;
5) уполномоченная организация – юридическое лицо, аккредитованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия на проведения экспертизы.
2. Порядок оформления акта об отборе проб
4. Акт об отборе проб заполняется с использованием технических средств или разборчивым почерком чернилами черного или синего цвета следующим образом.
В пункте 1 акта об отборе проб указываются общие сведения:
наименование индивидуального предпринимателя или юридического лица, имеющего намерение вывезти сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы, с территории Республики Казахстан;
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность лица, отобравшего пробы;
место работы, фамилия, имя, отчество (при наличии), должность лиц, присутствующих при отборе проб;
наименование нормативного технического документа, в соответствии с которым осуществляется отбор проб;
местонахождение сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
маршрут направления сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы.
В пункте 2 акта об отборе проб заполняются сведения об условиях отбора проб и применяемых технических средствах.
В пункте 3 акта об отборе проб заполняется таблица, содержащая сведения об отобранных пробах:
в графе 1 – порядковый номер отбираемой пробы;
в графе 2 – наименование сырьевого товара, содержащего драгоценные металлы;
в графе 3 – вес отобранной пробы в граммах;
в графе 4 – индивидуальный номер пробы;
в графе 5 – вид упаковки.
В пункте 4 акта об отборе проб при возникновении отмечаются замечания присутствующих лиц с указанием их фамилии, имени, отчества (при наличии) и должности.
В пункте 5 акта об отборе проб проставляются:
подписи присутствующих лиц, а также лица, составившего акт об отборе проб, с указанием их должности, фамилии, имени, отчества (при наличии);
дата составления акта об отборе проб;
печать индивидуального предпринимателя или юридического лица, имеющего намерение вывезти сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы, с территории Республики Казахстан;
подпись лица, получившего экземпляр акта об отборе проб, с указанием его должности, фамилии, имени, отчества (при наличии) и даты получения экземпляра.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 240 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Сынамаларды іріктеу актісі үш данада дайындалады:
бірінші данасы – Қазақстан Республикасының аумағынан құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларын әкетуге ниетті жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғаға ұсынылады;
екінші данасы – уәкілетті ұйымға ұсыну үшін;
үшінші данасы – уәкілетті органға ұсыну үшін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 240 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2016 жылғы 29 наурыздағы
№ 294 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Сынамаларды іріктеу туралы акті
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 240 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20____ ж. "____" ___________
№___________
1. __________________________________________________________________.
Қазақстан Республикасының аумағынан құрамында бағалы металдары бар шикізат
тауарларын әкетуге ниетті жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғаның атауы
____________________________________________________________________
сынамаларды іріктеген адамның тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), лауазымы
__________________________________________________________ қатысуымен
жұмыс орны, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы сынамаларды іріктеу
туралы актіні ресімдеу қағидасына және құрамында бағалы металдары бар шикізат
тауарларының сынамалардын іріктеу нормасын олардың өкілділігін қамтитын ең аз
көлемдегі санын белгілейтін
__________________________________________________________
нормативтік техникалық құжаттың атауы
нормативтік техникалық құжатқа сәйкес, ______________ __________________
мемлекетінен мемлекетіне бағытталған,
____________________________________________________________________
уақытша сақтау қоймасында, вагонда, т.б.
орналасқан құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларына сынамаларды
іріктеу жүргізілді.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 240 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Акт отбора проб составляется в трех экземплярах:
первый экземпляр остается у индивидуального предпринимателя или юридического лица, имеющего намерение вывезти сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы, с территории Республики Казахстан;
второй экземпляр – для представления в уполномоченную организацию;
третий экземпляр – для представления в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 240 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 марта 2016 года № 294
Форма
Акт об отборе проб
Сноска. Форма - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 240 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"____" ___________ 20____ г
№_______________
1. __________________________________________________________________.
наименование индивидуального предпринимателя или юридического лица,
имеющего намерение вывезти сырьевые товары, содержащие драгоценные
металлы, с территории Республики Казахстан
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность лица, отобравшего пробы в
присутствии:________________________________________________________________
место работы, фамилия, имя, отчество (при наличии), должность
___________________________________________________________________________
в соответствии с Правилами оформления акта об отборе проб и нормативным
техническим документом _____________________________________________________,
наименование нормативного технического документа устанавливающим
нормы отбора проб сырьевых товаров, содержащих драгоценные
металлы, в минимальных количествах, обеспечивающих их
представительность, произвел отбор проб сырьевых товаров,
содержащих драгоценные металлы,
находящихся ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________,
на складе временного хранения, вагоне, прочее перемещаемых из
_________________________________ в __________________________________________.
какой страны                         какую страну

2. Сынамаларды іріктеу____________________________________________ және
бұлтты/ашық күнді ауа райында
____________________________________ жағдайында жүргізілді.
табиғи/жасанды жарықтандыру кезінде
Сынамаларды іріктеу кезінде ___________________________________________
техникалық құралдың атауы техникалық құралы қолданылды.
3. Осы акті бойынша құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларының
сынамалары іріктелді:
№ р/н
Құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарларының атауы
Сынаманың салмағы, грамм
Сынаманың жеке нөмірі
Орау түрі
1
2
3
4
5
4. Қатысқан адамның ескертуі: __________________________________
ескертудің мазмұны, ескерту
____________________________________________________________________.
адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы
5. Акт үш данада дайындалды.
Қатысқан (болған) адамдардың қолдары:
______________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы             қолы
Актіні дайындаған:
______________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы             қолы
МО             20____ж."____"_______________
актіні дайындау күні
Осы актінің данасын алдым:
_____________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы             қолы

2. Отбор проб проводился в условиях____________________________________________ и
пасмурной/солнечной погоды
_______________________________________________
при естественном/искусственном освещении
При отборе проб применялись технические средства:________________________________
_____________________________________________________________________________.
наименования технических средств
3. По настоящему акту отобраны пробы сырьевых товаров, содержащих драгоценные
металлы:
№ п/п
Наименование сырьевого товара, содержащего драгоценные металлы
Вес пробы, грамм
Индивидуальный номер пробы
Вид упаковки
1
2
3
4
5
4. Замечания присутствующих лиц:______________________________________
содержание замечания, фамилия, имя,
____________________________________________________________________.
отчество (при наличии) сделавшего замечание
5. Акт составлен в трех экземплярах.
Подписи участвующих (присутствующих) лиц:
____________________________________________________ ________________
должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)       подпись
Акт составил: _________________________________________________ _____________
должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)       подпись
МП "____"_______________20____г.
дата составления акта
Экземпляр настоящего акта получил:
____________________________________________________ ________________
должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)             подпись