Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы қызмет қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 31 наурыздағы № 65 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 сәуірде № 13653 болып тіркелді.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (бұдан әрі – Академия) қызмет қағидалары бекітілсін.
2. Академияның Ректоры Ұ.С. Байжанов:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары И.Д. Меркельге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 65 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы
Құқық қорғау органдары академиясының қызмет қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының қызмет қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (бұдан әрі – Академия, оқу орны) қызметінің тәртібін айқындайды.
3. Академия қызметінің негізгі міндеттері:
1) құқық қорғау органдары қызметкерлерінің, оның ішінде Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары басшылығының Президенттік резервінде тұрған қызметкерлердің кәсіби деңгейін арттыру;

Об утверждении Правил деятельности Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 65. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2016 года № 13653.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия).
2. Ректору Академии Байжанову У.С. обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан Меркеля И.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Утверждены
приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 31 марта 2016 года № 65
Правила
деятельности Академии правоохранительных органов
при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Правила определяют порядок деятельности Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академии, учебное заведение).
3. Основными задачами деятельности Академии являются:
1) повышение профессионального уровня сотрудников правоохранительных органов, в том числе состоящих в Президентском резерве руководства правоохранительных органов Республики Казахстан;

2) құқық қорғау қызметі саласында ведомствоаралық ғылыми зерттеулерді үйлестіру және жүргізу;
3) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыру;
4) құқық қорғау органдарына қызметке алғашқы рет кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлық.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 20.05.2020 № 66 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Академия өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, білім беру және ғылым қызметін реттейтін "Білім туралы", "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, сондай-ақ осы Қағидалар мен Академия жарғысына сәйкес жүзеге асырады.
5. Академия жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу бағдарламаларын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес берілген лицензияның негізінде жүзеге асырады.
2. Академия қызметінің тәртібі
6. Академияны басқару осы Қағидаларға және Академия жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Академияны тікелей басқаруды ректор жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Академия ректорының мынадай орынбасарлары бар: бірінші проректор және проректорлар.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ректор Академия атынан сенімхатсыз әрекет етеді, барлық мемлекеттік органдарда және мекемелерде, басқа ұйымдарда оның мүддесіне өкілдік етеді.
10. Академияда алқалық басқару органдары құрылады:
1) Академияның ғылыми-әдістемелік кеңесі;
2) Академияның ғылыми кеңесі;
3) Академияның оқу-әдістемелік кеңесі;
4) алып тасталды – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Академия Ректорының бұйрығымен өзге де алқалық және консультативті-кеңестік органдар құруға мүмкіндік беріледі.
12. Ғылыми-әдістемелік кеңесті қоспағанда, алқалық басқару органдарының қызметін, құрамы мен мүшелерінің санын Академия өзі анықтайды.
13. Академия құрылымын және штаттық кестесін Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры бекітеді.

2) координация и проведение межведомственных научных исследований в сфере правоохранительной деятельности;
3) реализация образовательных программ послевузовского образования;
4) первоначальная профессиональная подготовка для лиц, впервые поступающих на службу в правоохранительные органы.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 20.05.2020 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Академия осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "Об образовании", "О науке", регламентирующими образовательную и научную деятельность, а также настоящими Правилами и Уставом Академии.
5. Академия реализует учебные программы послевузовского образования на основании лицензии, выданной в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок деятельности Академии
6. Управление Академией осуществляется в соответствии с настоящими Правилами и Уставом Академии.
7. Непосредственное руководство Академией осуществляет ректор.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Ректор Академии имеет заместителей: первого проректора и проректоров.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Ректор без доверенности действует от имени Академии, представляет ее интересы во всех государственных органах и учреждениях, иных организациях.
10. В Академии создаются коллегиальные органы управления:
1) Научно-методический совет Академии;
2) Ученый совет Академии;
3) Учебно-методический совет Академии;
4) исключен приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Приказом Ректора Академии допускается создание иных коллегиальных и консультативно-совещательных органов.
12. Состав и количество членов, деятельность коллегиальных органов управления определяется Академией самостоятельно, за исключением Научно-методического совета.
13. Структура и штатное расписание Академии утверждаются Генеральным Прокурором Республики Казахстан.

14. Академия өзінің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерін дербес әзірлейді және бекітеді, онда олардың қызметінің негізгі бағыттары айқындалады.
15. Академия жұмыскерлерінің (қызметкерлердің, әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің және еңбек шарты бойынша жұмыскерлердің) лауазымдық нұсқаулықтарын дербес әзірлейді және бекітеді, онда олардың өкілеттіктері мен жауапкершіліктері айқындалады.
Академияда лауазымға тағайындау және босату, лауазымдарға орналастыру, жұмысқа қабылдау, жұмыстан босату және еңбек шартын бұзу Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
16. Академия құрамына: Кәсіби оқыту институты (бұдан әрі - КОИ), Ведомствоаралық ғылыми-зерттеу институты (бұдан әрі - ВҒЗИ), Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру институты (бұдан әрі - ЖОКБИ) және дербес құрылымдық бөлімшелер кіреді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Институт қызметін басқаруды Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының келісімі бойынша Ректордың бұйрығымен тағайындалатын және босатылатын директор жүзеге асырады.
18. Кафедралар, орталықтар, басқармалар Академия институттарының құрылымдық бөлімшелері болып табылады.
Кафедра бір немесе бірнеше мәндес пәндер бойынша оқу, әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмысын, білім алушылар арасында тәрбие жұмысын жүзеге асыратын Академияның оқу-ғылыми құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
Кафедра штаты оқу процесінің ерекшелігін ескере отырып айқындалады.
Кафедра штатына кафедраның меңгерушісі, профессорлар, доценттер, аға оқытушылар, оқытушылар, оқу-көмекші персонал кіреді.
Кафедраны меңгеруші басқарады, оның кандидатурасы Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2013 жылғы 28 ақпандағы № 90 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының жүйесі қызметкерлернің біліктілік талаптарына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу реестрінде № 8780 тіркеген) сәйкес келуге тиіс.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Академия институттарының және дербес құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру Академияның Жарғысына, осы Қағидаларға, Академияның жұмыс жоспарларына, Академияның құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерге, сондай-ақ Академияның қызметкерлері мен жұмыскерлерінің міндеттерін бөлу туралы актілерге сәйкес жүзеге асырылады.

14. Академия самостоятельно разрабатывает и утверждает положения о структурных подразделениях, в которых определяются основные направления их деятельности.
15. Академия самостоятельно разрабатывает и утверждает функциональные обязанности работников (сотрудников, административных государственных служащих и работников по трудовому договору), в которых определяются их полномочия и ответственность.
Назначение и освобождение от должности, замещение должностей, прием на работу, увольнение и расторжение трудового договора в Академии осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
16. В состав Академии входят: Институт профессионального обучения (далее – ИПО), Межведомственный научно-исследовательский институт (далее – МНИИ), Институт послевузовского образования (далее – ИПВО) и самостоятельные структурные подразделения.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Руководство деятельностью института осуществляет директор, назначаемый и освобождаемый приказом Ректора по согласованию с Генеральным Прокурором Республики Казахстан.
18. Структурными подразделениями институтов Академии являются кафедры, центры, управления.
Кафедра является учебно-научным структурным подразделением Академии, осуществляющим учебную, методическую и научно-исследовательскую работу по одной или нескольким родственным дисциплинам, воспитательную работу среди обучающихся.
Штат кафедры определяется с учетом специфики учебного процесса.
В штат кафедры входят заведующий кафедрой, профессоры, доценты, старшие преподаватели, преподаватели, учебно-вспомогательный персонал.
Кафедру возглавляет заведующий, кандидатура которого должна соответствовать Квалификационным требованиям к категориям должностей сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 90 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8780).
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Организация деятельности институтов и самостоятельных структурных подразделений Академии осуществляется в соответствии с Уставом Академии, настоящими Правилами, планами работ Академии, положениями о структурных подразделениях Академии, а также актами о распределении обязанностей сотрудников и работников Академии.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Академияның институттары және дербес құрылымдық бөлімшелерінің қызметтері өзара алмасу, есеп беру, жоспарлау, жедел-қызметтік қызметтері мәселелерін шешудегі бірізді үйлесім, олардың алдына қойылған міндеттерді орындауындағы жұмыскерлердің жеке жауапкершілігі негізінде жүзеге асырылады.
21. Академиялық лектер мен топтар білім алушылардың жеткілікті саны қағидаты бойынша қалыптастырылады.
Академиялық лек пен топтың толықтылығын Академия дербес айқындайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Білім алушылардың құқықтары мен міндеттері ішкі тәртіп қағидаларымен, Академия Жарғысымен және білім беру қызметтерін көрсетуге келісімшартпен айқындалады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Алып тасталды - ҚР Бас Прокурорының 18.11.2016 № 172 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24-1. Оқу процесінің негізгі қағидаты академиялық адалдық болып табылады, оны іске асыруды Академия дербес қамтамасыз етеді.
Академиялық адалдық принциптері:
1) адалдық – бұл бағаланатын және бағаланбайтын оқу жұмысы түрлерін білім алушылардың адал, лайықты орындауы;
2) автордың және оның құқықтық мирасқорларының құқықтарын қорғауды жүзеге асыру – авторлық құқық объектісі болып табылатын туындылардың авторлары барын және қорғалуын бөгденің сөзін, ойын дұрыс беру және бағаланатын жұмыстардағы ақпарат көздерін көрсету арқылы тану;
3) ашықтық – айқындық, өзара сенім, білім алушылар мен оқытушылар арасында ақпарат және идеялармен ашық алмасу;
4) білім алушылардың құқықтары мен бостандықтарын құрметтеу – пікірлер мен идеяларды еркін білдіру құқығы;
5) теңдік – әрбір білім алушының академиялық адалдық қағидаларын сақтау жөніндегі міндеті және оларды бұзғаны үшін тең жауапкершілік.
Ескерту. 2-тарау 24-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Деятельность институтов и самостоятельных структурных подразделений Академии осуществляется на основе взаимозаменяемости, подотчетности, планирования, сочетания единоначалия в решении вопросов оперативно-служебной деятельности, персональной ответственности работников за выполнение поставленных перед ними задач.
21. Академические потоки и группы формируются по принципу достаточного количества обучающихся.
Наполняемость академического потока и группы определяется Академией самостоятельно.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Права и обязанности обучающихся определяются Правилами внутреннего распорядка, Уставом Академии и Контрактом на оказание образовательных услуг.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Исключен приказом Генерального Прокурора РК от 18.11.2016 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Организация образовательной деятельности Академии
24. Виды образовательной деятельности Академии:
1) дополнительное образование;
2) послевузовское образование.
24-1. Основным принципом процесса обучения является академическая честность, реализация которой обеспечивается Академией самостоятельно.
Принципами академической честности являются:
1) добросовестность – это честное, порядочное выполнение обучающимися оцениваемых и неоцениваемых видов учебных работ;
2) осуществление охраны прав автора и его правопреемников – признание авторства и охраны произведений, являющихся объектом авторского права, посредством правильной передачи чужой речи, мыслей и указания источников информации в оцениваемых работах;
3) открытость – прозрачность, взаимное доверие, открытый обмен информациями и идеями между обучающимися и преподавателями;
4) уважение прав и свобод обучающихся – право свободного выражения мнений и идей;
5) равенство – обязанность каждого обучающегося по соблюдению правил академической честности и равная ответственность за их нарушение.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-1 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24-2. Білім беру қызметінің сапасын арттыру мақсатында Академияда жоғары білімнің еуропа кеңістігінде (ESG) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру сапасын қамтамасыз етуге арналған халықаралық стандарттар мен нұсқаулықтарға негізделген сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесі құрылады, ол:
1) сапаны қамтамасыз ету саласындағы саясатты;
2) бағдарламаларды әзірлеу мен бекітуді;
3) білім алушыға бағытталған оқытуды, білім беруді және бағалау;
4) білім алушыларды қабылдау, үлгерім, тану және сертификаттау;
5) оқытушылар құрамын;
6) оқу ресурстарын және білім алушыларды қолдау жүйесін;
7) ақпаратты басқаруды;
8) жұртшылықты хабардар етуді;
9) бағдарламаларға тұрақты мониторинг жасауды және мерзімді бағалауды;
10) сапаны мерзімді сыртқы қамтамасыз етуді құрайды.
Ескерту. 2-тарау 24-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Академияның білім беру қызметін ұйымдастыру:
24. Академияның білім беру қызметінің түрлері:
1) қосымша білім;
2) жоғары оқу орнынан кейінгі білім.
25. КОИ-да қосымша білім беру мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары басшылығының Президенттік резервінде тұрған құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кәсіптік қайта даярлау және біліктіліктерін арттыру;
2) Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кәсіптік қайта даярлау және біліктіліктерін арттыру;
3) Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін кәсіптік даярлау.
Академиядағы құқық қорғау органдары қызметкерлерінің кәсіби даярлығы, қайта даярлау және біліктілікті арттыру тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Кәсіптік даярлықты, қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды өту кезеңінде КОИ білім алушылары (тыңдаушылар) Академия жатақханасында тұрады және оның аумағы шегінде болады.
Оқу орнының аумағы шегінен шығу және Академия жатақханасынан тыс жерде тұру Академия Ректорының жазбаша рұқсатымен беріледі.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің кәсіби даярлығы, қайта даярлау және біліктілікті арттыру құқық қорғау органдарына жүктелген міндеттерді орындауға, қызметтік жұмысты есепке ала отырып, қажетті білім, икем мен дағдыларын бойына сіңіру, тереңдету және кеңейтуді көздейтін ұйымдастырушылық, оқу іс-шараларының жүйесін қамтиды.

24-2. В целях повышения качества образовательной деятельности в Академии создается система внутреннего обеспечения качества, основанная на международных стандартах и руководствах для обеспечения качества послевузовского образования в европейском пространстве высшего образования (ESG), которая включает:
1) политику в области обеспечения качества;
2) разработку и утверждение программ;
3) студентоориентированное обучение, преподавание и оценку;
4) прием обучающихся, успеваемость, признание и сертификацию;
5) преподавательский состав;
6) учебные ресурсы и систему поддержки обучающихся;
7) управление информацией;
8) информирование общественности;
9) постоянный мониторинг и периодическую оценку программ;
10) периодическое внешнее обеспечение качества.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-2 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Дополнительное образование осуществляется в ИПО в следующих формах:
1) профессиональная переподготовка и повышение квалификации сотрудников правоохранительных органов, состоящих в Президентском резерве руководства правоохранительных органов Республики Казахстан;
2) профессиональная переподготовка и повышение квалификации сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан;
3) профессиональная подготовка сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан.
Порядок профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов в Академии установлен законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В период прохождения профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации обучающиеся (слушатели) ИПО проживают в общежитии Академии и находятся в пределах ее территории.
Выезд за пределы территории учебного заведения и проживание вне общежития Академии допускается с письменного разрешения Ректора Академии.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации сотрудников правоохранительных органов предусматривает систему организационных, учебных мероприятий, направленных на привитие, углубление и расширение необходимых знаний, умений и навыков с учетом специфики служебной деятельности, для выполнения задач, возложенных на правоохранительные органы.

28. Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің кәсіби даярлығы, қайта даярлау және біліктілікті арттыру оқу процесінің мазмұны құқық қорғау органдарымен келісілген тиісті оқу жоспарларымен және оқу бағдарламаларымен айқындалады.
29. КОИ-дың оқу-әдістемелік жұмысына:
1) алғашқы кәсіптік даярлау оқу процесінің, құқық қорғау органдары қызметкерлерінің, оның ішінде құқық қорғау органдары басшылығының Президенттік резервінде тұратын қызметкерлердің біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарының нәтижелерін қорыту және талдау;
2) КОИ қызметінің практикасын қорыту, жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу, ұйымдастыру-талдау және оқу-әдістемелік жұмыстың инновациялық нысандары мен әдістерін енгізу;
3) КОИ-дың штаттық қызметкерлерімен қатар жетекші ғалымдарды, сарапшыларды, құқық қорғау және мемлекеттік органдардың, оның ішінде шетелдік құқық қорғау және мемлекеттік органдардың практикалық жұмыскерлерін оқу сабақтарын жүргізуге тарту;
4) оқу процесін ұйымдастыру, оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу және бекіту;
5) жұмыс жоспарларына сәйкес оқу сабақтарын өткізуді үйлестіру;
6) білім алушылардың өзіндік жұмысын ұйымдастыру және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету;
7) құқық қорғау органдары қызметкерлеріне оқыту іс-шараларын (семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, тренингтер) ұйымдастыру және өткізу;
8) білім беру және оқу-әдістемелік қызметті іске асыру кезінде ғылыми, білім беру, мамандандырылған ұйымдармен және мекемелермен жасалған келісімдердің шеңберінде мемлекеттік және құқық қорғау органдарымен, оның ішінде шетелдік мемлекеттік және құқық қорғау органдармен ынтымақтастық және өзара іс-қимыл жасау кіреді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Қосымша білім беру кезінде КОИ-да қашықтан оқытуға рұқсат етіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша кадрларды даярлау тиісті Институтта күндізгі оқыту нысаны бойынша, сондай-ақ қашықтан оқыту бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Академияға оқуға қабылдау "Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 45 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу реестрінде № 31809 тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

28. Содержание учебного процесса профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов определяется соответствующими учебными планами, которые согласовываются с правоохранительными органами, и учебными программами.
29. Учебно-методическая работа ИПО включает:
1) обобщение и анализ результатов учебного процесса первоначальной профессиональной подготовки, курсов повышения квалификации и переподготовки сотрудников правоохранительных органов, в том числе состоящих в Президентском резерве руководства правоохранительных органов;
2) обобщение практики деятельности ИПО, внесение предложений по совершенствованию, внедрение инновационных форм и методов организационно-аналитической и учебно-методической работы;
3) привлечение к проведению учебных занятий наряду со штатными сотрудниками ИПО ведущих ученых, экспертов, практических работников правоохранительных и государственных органов, в том числе зарубежных;
4) организация учебного процесса, разработка и утверждение учебных планов и программ;
5) координация проведения учебных занятий в соответствии с рабочими планами;
6) организация и учебно-методическое обеспечение самостоятельной работы обучающихся;
7) организация и проведение обучающих мероприятий (семинары, конференции, круглые столы, тренинги) для сотрудников правоохранительных органов;
8) сотрудничество и взаимодействие с государственными и правоохранительными органами, в том числе зарубежными, в рамках заключенных соглашений, научными, образовательными, специализированными организациями и учреждениями при осуществлении образовательной и учебно-методической деятельности.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Допускается дистанционное обучение в ИПО при дополнительном образовании.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Подготовка кадров по образовательным программам послевузовского образования осуществляется в соответствующем Институте, по очной форме обучения, а также по дистанционному обучению.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Прием на обучение в Академию осуществляется в соответствии с приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 45 "Об утверждении Правил приема на обучение в Академию правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, реализующую образовательные программы послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31809).

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 12.04.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. ЖООКБИ-дың оқу-әдістемелік жұмысы жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беру бағдарламаларымен оқу процесін іске асыратын және үйлестіретін кафедралармен жүзеге асырылады.
34. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқу процесін ұйымдастыру үшін кредиттік оқыту технологиясы қолданылады.
35. Академияда оқу жұмысының мынадай түрлері белгіленеді: дәрістер, семинар (практикалық) сабақтар, консультациялар, оқытушының басшылығымен өткізілетін білім алушылардың өзіндік жұмысы, практикумдар, кәсіптік практикалар және тағылымдама, магистранттар және докторанттардың диссертациялық зерттеулеріне ғылыми жетекші, білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу және дайындау.
36. Дәріс сабақтарын өткізуге, магистранттар және докторанттардың диссертациялық зерттеулеріне ғылыми жетекшілік етуге Ректор, проректор, институт директоры, институт директорының орынбасары, кафедра меңгерушісі, профессор, доцент, аға оқытушы, оқытушы лауазымдарын атқаратын қызметкерлер жіберіледі.
Сонымен қатар, дәрістер және/немесе басқа оқу сабақтарының түрлерін өткізуге ғылыми қызметкерлер, мамандық бейіні бойынша кемінде 3 жылдан кем емес практикалық жұмыс өтілі бар мамандарды тартуға жол беріледі.
Бұл ретте, базалық білімнің немесе ғылыми дәрежелердің немесе академиялық дәрежелердің оқылатын пәндер бейініне сәйкестігі міндетті болып табылмайды және Академиямен дербес реттеледі.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Білім алушылардың білім берудің жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім бағдарламаларын меңгеруі үшін барынша қолайлы жағдайлар жасай отырып, Академия оқыту нысандарын, әдістері мен құралдарын дербес анықтайды.
Академия оқу процесін жоспарлау және ұйымдастыру кезінде оқу жұмысының түрлері бойынша уақыт нормаларын, оқу жұмысының түрлері арасындағы сағат көлемінің арақатынасын, оқыту технологияларын, оның ішінде қашықтан білім беру бойынша оқыту технологияларын дербес айқындайды.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 12.04.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Учебно-методическая работа ИПВО осуществляется кафедрами, реализующих и координирующих учебный процесс, образовательные программы послевузовского и дополнительного образования.
34. Для организации учебного процесса по программам послевузовского образования используется кредитная технология обучения.
35. В Академии установлены следующие виды учебной работы: лекции, практические (семинары) занятия, консультации, самостоятельная работа обучающихся, самостоятельная работа обучающихся под руководством преподавателя, практикумы, профессиональная практика и стажировка, научное руководство диссертационными исследованиями магистрантов и докторантов, подготовка и проведение текущего контроля, контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся.
36. К проведению лекционных занятий, научному руководству диссертационными исследованиями магистрантов и докторантов допускаются сотрудники, занимающие должности Ректора, проректора, директора института, заместителя директора института, заведующего кафедрой, профессора, доцента, старшего преподавателя, преподавателя.
Также к проведению лекционных и/или других видов учебных работ допускается привлечение научных работников, специалистов, имеющих опыт практической работы по профилю специальности не менее трех лет.
При этом, соответствие базового образования или ученых степеней или академических степеней профилю преподаваемых дисциплин не является обязательным и регулируется самостоятельно Академией.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Академия самостоятельно определяет формы, методы и средства обучения, создавая максимально благоприятные условия для освоения обучающимися образовательных программ послевузовского и дополнительного образования.
Академией самостоятельно определяются нормы времени по видам учебной работы при планировании и организации учебного процесса, соотношение объема часов между видами учебной работы, технологии обучения, в том числе по дистанционному обучению.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными приказами Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

38. Академия оқытушысы білім беру бағдарламалары және оқу жұмыс бағдарламалары негізінде оқу сабақтарын ұйымдастырудың оқыту әдістерін, өткізу тәсілдері және нысандарын дербес таңдайды.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Магистратураның білім беру бағдарламасының құрылымы білім беру мазмұнын айқындайтын оқу және ғылыми жұмыстардың әртүрлі түрлерін қамтиды.
Магистратураның білім беру бағдарламасының құрылымы мыналарды:
1) базалық және бейінді пәндер циклдерін оқытуды қамтитын теориялық оқытуды;
2) магистранттарды практикалық даярлау: практиканың, ғылыми немесе кәсіби тағылымдаманың әртүрлі түрлерін;
3) ғылыми-педагогикалық магистратура үшін магистрлік диссертацияны орындауды қамтитын ғылыми-зерттеу жұмысын немесе бейіндік магистратура үшін магистрлік жобаны орындауды қамтитын эксперименттік-зерттеу жұмысын;
4) қорытынды аттестаттауды құрайды.
Докторантураның білім беру бағдарламасының құрылымы екі құрамдастықтан тұрады: білім беру мазмұнын айқындайтын білім беру және ғылыми.
Докторантураның білім беру бағдарламасының құрылымын:
1) базалық және бейінді пәндер циклін оқытуды қамтитын теориялық оқыту;
2) докторанттарды практикалық даярлау: кәсіби практикалардың, ғылыми немесе кәсіби тағылымдамалардың әрқилы түрлері;
3) докторлық диссертацияны орындауды қамтитын, ғылыми-зерттеу жұмысы;
4) қорытынды аттестаттау құрайды.
Әрбір пән бір академиялық кезең ішінде оқытылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Академия білім алушылардың ағымдағы және межелік үлгерімін бақылау және аралық аттестаттаудан өткізу нысандарын, тәртібі мен мерзімділігін дербес таңдайды.
41. Оқу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыруға жауапты бөлімше академиялық топтарды жасақтайды, игерілген кредиттердің есебін жүргізеді, аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастырады және өткізеді, білім алушылардың транскриптісін жазады, Академиядағы білім алушылардың оқу жетістіктерінің барлық тарихын жүргізеді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Оқу процесін қамтамасыз ету мақсатында оқу полигондары құрылады.

38. Преподавателем Академии самостоятельно выбираются методы обучения, способы и формы организации и проведения учебных занятий на основе образовательной программы и рабочих учебных программ.
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. В структуру образовательной программы магистратуры включаются различные виды учебной и научной работы, определяющие содержание образования.
Структуру образовательной программы магистратуры составляют:
1) теоретическое обучение, включающее изучение циклов базовых и профилирующих дисциплин;
2) практическая подготовка: различные виды практик, научных или профессиональных стажировок;
3) научно-исследовательская работа, включающая выполнение магистерской диссертации, – для научно-педагогической магистратуры, или экспериментально-исследовательской работы, включающая выполнение магистерской проекта, – для профильной магистратуры;
4) итоговая аттестация.
В структуру образовательной программы докторантуры включаются два компонента: образовательная и научная, определяющие содержание образования.
Структуру образовательной программы докторантуры составляют:
1) теоретическое обучение, включающее изучение цикла базовых и профилирующих дисциплин;
2) практическая подготовка докторантов: различные виды профессиональных практик, научных или профессиональных стажировок;
3) научно-исследовательская работа, включающая выполнение докторской диссертации;
4) итоговая аттестация.
Каждая дисциплина изучается в течение одного академического периода.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Академия самостоятельно выбирает формы, порядок и периодичность проведения текущего и рубежного контролей успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся.
41. Подразделением, ответственным за организацию учебно-методической работы, формируются академические группы, ведется учет освоенных кредитов, организуются и проводятся промежуточные и итоговые аттестации, выписываются транскрипты обучающихся, ведутся все истории учебных достижений обучающихся в Академии.
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. В целях обеспечения учебного процесса создаются учебные полигоны.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Білім алушылардың білімін бағалау үшін Академияда білім алушылардың білімін бақылау мен бағалау жүйесі жұмыс істейді.
Академияда білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылау жүйесі түрлі нысандарды қамтиды: кіріс және шығыс бақылау, үлгерімнің ағымдағы бақылауы, аралық аттестаттау және қорытынды аттестаттау.
44. КОИ-да кіріс бақылау білім алушылардың кәсіптік құзыреттілік деңгейін анықтау мақсатында курстардан өтуі алдында, шығыс бақылау – курстарды өткен соң жүргізіледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Академияның тәрбие жұмысы білім беру үдерісінің құрамдас бөлігі болып табылады және патриоттық, азаматтық, интернационализм, жоғары мораль мен адамгершілік сезімдерін, құқықтық мәдениетті, конфессияаралық толеранттылықты қалыптастыруға, сондай-ақ білім алушылардың мүдделері мен қабілеттерін жан-жақты дамытуға бағытталған.
Академиядағы тәрбие жұмысы қосымша жұмыс түрі болып табылады және білім алушылар мен профессорлық-оқытушылық құрамның адамдық қадір-қасиетін өзара құрметтеу негізінде жүзеге асырылады.
Академия білім алушылардың ерікті негізде құрылатын Магистранттар мен докторанттар кеңесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
Магистранттар мен докторанттар кеңесінің қызметін ұйымдастыру тәртібін Академия дербес анықтайды.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Академияның тәрбие жұмысы мыналарды қамтиды:
1) білім алушылардың бойында патриотизм, азаматтылық, интернационализм, жоғары мораль мен адамгершілікті қалыптастыру;
2) білім алушылардың бойында өз бетінше және білікті түрде шешімдер қабылдау мен біліктілікті жүзеге асыру икемділіктерін қалыптастыру;
3) білім алушыларды салауатты өмір салтына, қоғамдық іс-шараларға белсенді қатысуға ынталандыру;
4) білім алушылардың ой-өрісін кеңейтуге, өзінің мамандығына құндылық қатынасты қалыптастыруға ықпал ететін тақырыптық іс-шаралар өткізу;
5) білім алушылардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы мінез-құлқын қалыптастыру;
6) білім алушылардың бойында құқықтық сана және құқықтық мәдениетті дамыту.
4. Академияның ғылыми-зерттеу және халықаралық қызметі
47. Академияда құқық қорғау органдарының қызметіндегі іргелі және қолданбалы ведомствоаралық ғылыми-зерттеу мәселелерін ұйымдастыру, үйлестіру және жүргізу бойынша, сондай-ақ ведомстволық ғылыми мекемелермен және құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарында өткізілетін ғылыми зерттеулердің мониторингін белгіленген өкілеттіктер шегінде және өзіне жүктелген қызметтерін жүзеге асыратын, Академияның дербес ғылыми-зерттеу құрылымдық бөлімшесі өз бетінше жұмыс істейді – ВҒЗИ.

Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Для оценки знаний обучающихся в Академии функционирует система контроля и оценки знаний обучающихся.
Система контроля учебных достижений обучающихся в Академии включает различные формы: входной и выходной контроль, текущий контроль успеваемости, промежуточная аттестация и итоговая аттестация.
44. В ИПО входной контроль проводится с целью определения уровня профессиональных компетенций обучающихся перед прохождением курсов, выходной – после прохождения курсов.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 03.07.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Воспитательная деятельность Академии является составной частью образовательного процесса и направлена на формирование патриотизма, гражданственности, интернационализма, высокой морали и нравственности, правовой культуры, межконфессиональной толерантности, а также на развитие разносторонних интересов и способностей обучающихся.
Воспитательная работа в Академии является дополнительным видом работы и осуществляется на основе взаимного уважения человеческого достоинства обучающихся и профессорско-преподавательского состава.
Академией обеспечивается функционирование Совета магистрантов и докторантов, создаваемого обучающимися на добровольной основе.
Порядок организации деятельности Совета магистрантов и докторантов определяется Академией самостоятельно.
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Воспитательная деятельность Академии включает в себя:
1) формирование у обучающихся чувства патриотизма, гражданственности, интернационализма, высокой нравственности;
2) формирование у обучающихся умений самостоятельно и компетентно принимать и реализовывать решения;
3) стимулирование обучающихся к здоровому образу жизни, активному участию в общественных мероприятиях;
4) проведение тематических мероприятий, способствующих расширению кругозора обучающихся, формированию ценностного отношения к своей профессии;
5) формирование у обучающихся антикоррупционного поведения;
6) повышение уровня правосознания и правовой культуры у обучающихся.
4. Научно-исследовательская и международная
деятельность Академии
47. Для осуществления в пределах установленных полномочий и возложенных функций по организации, координации и проведению фундаментальных и прикладных межведомственных научных исследований проблем деятельности правоохранительных органов, а также мониторинга научных исследований, проводимых ведомственными научными учреждениями и организациями образования правоохранительных органов, в Академии действует самостоятельное структурное подразделение – МНИИ.

48. Ғылыми-зерттеу қызметі білім мен ғылымның ықпалдасуын қамтамасыз етуге, осы негізде ғылыми-білім беру процесін, бәсекеге қабілетті ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметті ұлттық инновациялық жүйенің нәтижелілігі мен тиімділігінің маңызды элементі ретінде дамытуға бағытталған.
49. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын (іргелі, ізденгіштік, қолданбалы ғылыми зерттеулер) және құқық қорғаумен басқа да мемлекеттік органдардың қызметіне және нормашығармашылыққа олардың нәтижелерін енгізу Академияның ВҒЗИ жүзеге асырылады.
50. Академияның халықаралық қызметі жетекші шетелдік университеттермен және ұйымдармен ынтымақтастық жасау бағдарламасының, халықаралық білім беру бағдарламалары мен жобаларын іске асыру, бірлескен ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру, ғылыми-практикалық семинарлар мен конференциялар ұйымдастыру, ғылыми-оқытушылық кадрлармен алмасу және білім алушылармен ұтқырлықты дамыту шеңберінде жүзеге асырылады.
5. Академия қызметін ақпараттық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
51. Академияның ақпараттық ресурстармен қамтамасыз етілуі білім беру және ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асырудың міндетті шарты болып табылады.
52. Академияның ақпараттық ресурстары қалыптастырылған идеялар мен білімдерді, әртүрлі деректерді, олардың жинау әдістері мен құралдарын, ақпарат көздері мен тұтынушылары арасындағы сақтау мен алмасуды білдіреді.
53. Ақпараттық ресурстар кез-келген тасымалдағыштағы білім беру бағытындағы (басқарушылық, оқу, ғылыми, оқу-әдістемелік) толық мәтіндік, фактографиялық және библиографиялық деректер базасын; анықтамалық-іздестіру жүйелерін; оның ішінде дәстүрлі және электронды кітапханалық каталогтар мен картотекаларды; жергілікті қолжетімділіктегі электронды ресурстарды; білім беруші ақпаратты жасауды, сақтауды және пайдалануды қамтамасыз ететін бағдарламалық құралдарды; ақпаратты тарату арналарын; білім беру мақсатты ретінде пайдаланылатын коммуникация құралдарын қамтиды.
54. Кітапхана қоры ақпараттық ресурстардың құрамдас бөлігі болып табылады және оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиетті, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді қамтиды.
55. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыру білім алушылардың электронды кітапханаларда орналастыратын халықаралық дереккөздерді қоса алғанда, кітапхана қорына, компьютерлік технологияларға, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиетке, оқу, ғылыми, ақпараттық деректер базасына, еркін қол жеткізумен қамтамасыз етіледі.
56. Академия кітапханасының ғылыми қоры мамандарды даярлау бағыттары мен мамандықтарына зерттеу саласын қамтитын монографиялық, ғылыми және ғылыми-өндірістік сипаттағы кітаптар тізбесін қамтиды.
Ғылыми қорға сондай-ақ энциклопедиялар, сөздіктер, анықтамалықтар, түсініктемелер, бағдарлама бойынша оқытылатын әдеби шығармалар, нормативтік құқықтық актілер, мерзімді басылымдар, оның ішінде білім беру ұйымдарының хабаршылары, ғылыми еңбектердің, оқыту бейініне сәйкес келетін халықаралық конференциялардың жинақтары кіреді.

48. Научно-исследовательская деятельность направлена на обеспечение интеграции науки и образования, развитие на этой основе научно-образовательного процесса, конкурентоспособных научных исследований и инновационной деятельности как важнейшего элемента результативной и эффективной национальной инновационной системы.
49. Организация и проведение научно-исследовательских работ (фундаментальных, поисковых, прикладных научных исследований) и внедрение их результатов в деятельность правоохранительных и других государственных органов и нормотворчества осуществляется МНИИ Академии.
50. Международная деятельность Академии осуществляется в рамках программ сотрудничества с ведущими зарубежными вузами и организациями, реализации международных образовательных программ и проектов, осуществления совместной научно-исследовательской деятельности, организации научно-практических семинаров и конференций, обмена научно-преподавательскими кадрами и развития мобильности обучающихся.
5. Информационное и материально-техническое
обеспечение деятельности Академии
51. Обеспеченность Академии информационными ресурсами является обязательным условием осуществления образовательной и научно-исследовательской деятельности.
52. Информационные ресурсы Академии представляют собой формализованные идеи и знания, различные данные, методы и средства их накопления, хранения и обмена между источниками и потребителями информации.
53. Информационные ресурсы включают полнотекстовые, фактографические и библиографические базы данных образовательного назначения (управленческие, учебные, научные, учебно-методические) на любых носителях, справочно-поисковые системы, в том числе традиционные и электронные библиотечные каталоги и картотеки, электронные ресурсы локального доступа, программные средства, обеспечивающие создание, хранение и использование образовательной информации, каналы распространения информации, средства коммуникации, используемые в целях образования.
54. Библиотечный фонд является составной частью информационных ресурсов и включает учебную, учебно-методическую и научную литературу, а также нормативные правовые акты.
55. Реализация образовательных программ послевузовского и дополнительного образования обеспечивается свободным доступом обучающихся к библиотечным фондам, компьютерным технологиям, учебно-методической и научной литературе, учебной, научной, информационным базам данных, включая международные источники, размещаемые в электронных библиотеках.
56. Научный фонд библиотеки Академии включает перечень книг монографического, научного и научно-практического характера, охватывающих область исследований, соответствующих направлениям и специальностям подготовки специалистов.
В научный фонд включаются также энциклопедии, словари, справочники, комментарии, литературные произведения, изучаемые по программе, нормативные правовые акты, периодические издания, в том числе вестники организаций образования, сборники научных трудов, материалы международных конференций, соответствующие профилю обучения.

57. Академияның оқу әдебиеті басылымдарын: оқулықтар, оқу құралдарын, оқу-әдістемелік құралдарды және оқу пәндерін оқыту, игеру, оқу жұмыстарының жекелеген түрлерін орындау бойынша басқа да оқу басылымдары қамтиды.
58. Академиядағы оқу-ғылыми ақпараттық активтерін жинау, жинақтау, сақтау, шығару процестері Академияда өздігінен жүзеге асырылады.
59. Академияда оқу сабақтарын жүргізу және басқа білім беру шаралары үшін қажетті аудиториялық базалар, оқу кабинеттері, спорт залдары, полигондар мен басқа да үй-жайлар орналасады.

57. Издание учебной литературы Академией включают: учебники, учебные пособия, учебно-методические пособия и иные учебные издания по изучению, освоению учебных дисциплин, выполнению отдельных видов учебных работ.
58. Процессы сбора, комплектования, хранения, списания учебно-научных информационных активов Академии осуществляются самостоятельно Академией.
59. Академия располагает аудиторной базой, учебными кабинетами, спортивным залом, полигонами и иными помещениями, необходимыми для проведения учебных занятий и иных образовательных мероприятий.