"Өзін-өзі тану" рухани- адамгершілік білім беру бағдарламасы бойынша мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарының педагогикалық кадрларының біліктілігін арттырудың білім беру бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 20 сәуірдегі № 293 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 мамырда № 13735 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 38-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Өзін-өзі тану" пәнінің ғылыми-әдіснамалық негіздері" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың ғылыми-әдіснамалық негіздері" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" курсының ғылыми-әдіснамалық негіздері және өткізу практикасы" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бойынша "Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бойынша "Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бойынша "Мектептің тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" курсының ғылыми-әдіснамалық негіздері және өткізу практикасы" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы бекітілсін.
2. Мектепке дейінгі және орта білім, ақпараттық технологиялар департаменті (Ж.А. Жонтаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:

Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций дошкольного, среднего, дополнительного, а также специального образования по программе нравственно-духовного образования "Самопознание"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 апреля 2016 года № 293. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2016 года № 13735. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 38-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методологические основы предмета "Самопознание" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методологические основы преподавания предмета "Самопознание" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методологические основы и практика проведения курса "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" для тренеров согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Общечеловеческие ценности на уроке" по нравственно-духовному образованию "Самопознание" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" по нравственно-духовному образованию "Самопознание" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе школы" по нравственно-духовному образованию "Самопознание" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методологические основы и практика проведения курса "Общечеловеческие ценности на уроке" для тренеров согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования, информационных технологий (Жонтаева Ж.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып жолдауды;
3) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің мөрімен расталған және осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым
министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрінің
20 сәуірдегі 2016 жылғы
№ 293 бұйрығына
1-қосымша
"Өзін-өзі тану" пәнінің ғылыми-әдіснамалық негіздері"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім
беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту аясындағы "Өзін-өзі тану" пәнінің ғылыми-әдіснамалық негіздері" педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру қысқа мерзімді курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі "Бөбек" Ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнымен (бұдан әрі – "Бөбек" ҰҒПББСО) әзірленді. Осы бағдарлама аясында оқыту Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту мақсатында жүргізіледі.
2. Осы Бағдарламада барлық деңгейдегі білім беруді басқару құрылымдары қызметкерлерінің, білім беру ұйымдары басшыларының, олардың орынбасарларының біліктілігін арттыру және өзін-өзі тану бойынша білім беру бағдарламасын жүзеге асыру бойынша толық мәліметтер берілген.

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет" и периодических печатных изданиях на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направить его копии в печатном и электронном виде, заверенной печатью Министерства образования и науки Республики Казахстан и удостоверенной электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 20 апреля 2016 года № 293
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Научно-методологические основы предмета
"Самопознание"
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методологические основы предмета "Самопознание" (далее – Программа) разработана республиканским государственным казенным предприятием "Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр "Бөбек" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – ННПООЦ "Бөбек"). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по повышению квалификации сотрудников управленческих структур образования всех уровней, руководителей организаций образования, их заместителей и реализации образовательной программы по самопознанию.

3. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттырудың осы курсының жалпы мақсаты барлық деңгейдегі білім беруді басқару құрылымдарының қызметкерлерін, білім беру ұйымдары басшыларын, олардың орынбасарларын өздерінің адамдық және кәсіби парыздарын қайта пайымдау арқылы және жаңа білімдерді практикалық кәсіби қызметте қолдану жолымен "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасымен таныстыру болып табылады.
4. Осы Бағдарлама қазақстандық білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарлама мақсаты: жалпыадамзаттық құндылықтар негізінде тыңдаушы тұлғасын рухани-адамгершілік тұрғысынан өзгерту, оның рухани-адамгершілік әлеуетін ашу, педагогикалық кадрлардың, білім беру ұйымдары басшыларының ұйымдастырушылық-басқару мәдениетін жетілдіру.
6. Бағдарлама міндеттері:
1) аудандық, қалалық және облыстық деңгейдегі білім беруді басқару құрылымдарының қызметкерлерін, білім беру ұйымдарының басшыларын, олардың орынбасарларын басшы қызметкердің рухани-адамгершілік қасиеттерін дамытуға қажетті білімдермен, іс-әрекет тәсілдерімен қамтамасыз ету;
2) аудандық, қалалық және облыстық деңгейдегі білім беруді басқару құрылымдары қызметкерлерінің, білім беру ұйымдары басшыларының, олардың орынбасарларының жалпыадамзаттық құндылықтарға негізделген оқыту үдерісін ұйымдастырудың практикалық дайындығын қамтамасыз ету;
3) аудандық, қалалық және облыстық деңгейдегі білім беруді басқару құрылымдары қызметкерлерінің, білім беру ұйымдары басшыларының, олардың орынбасарларының басшылық қызметтерін "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасының идеяларына сәйкес жүргізу дайындығына мүмкіндік туғызу.
7. Оқыту нәтижелері:
1) жалпыадамзаттық құндылықтардың мәнін терең түсіну;
2) жалпыадамзаттық құндылықтарға негізделген білім беру немесе басқару үдерісін құрудың ерекшеліктерін білу;
3) өзін-өзі тану мұғалімі лауазымына мұғалімдерді іріктеудің критерийлерін білу;
4) өзіндік рухани-адамгершілік кемелденуге талпыну қажеттілігін түсіну.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқытудың мақсатына және педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру курсының мазмұнына шолу жасаудан басталады. Бағдарламаның тұжырымдамалық негіздерін табысты практикалық жүзеге асыру тұлғалық және рухани-адамгершілік өсудің, кәсіби оқытудың және ынтымақтастықтың үздіксіз тәртібін қалыптастыруға жол ашатын нақты айқындалған екі кезеңге құрылымдауға мүмкіндік береді (осы Бағдарламаның 1-қосымшасы "Оқу жоспарында", 2-қосымшасы "Оқу-тақырыптық жоспарында" сипатталған).

3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление сотрудников управленческих структур образования всех уровней, руководителей организаций образования, их заместителей с Программой нравственно-духовного образования "Самопознание", путем переосмысления своего человеческого и профессионального предназначения и применения новых знаний в практической профессиональной деятельности.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель Программы:
Духовно-нравственное преображение личности слушателя, раскрытие его духовно-нравственного потенциала, совершенствование организационно-управленческой культуры педагогических кадров, руководителей организаций образования на основе общечеловеческих ценностей.
6. Задачи Программы:
1) обеспечить сотрудников управленческих структур образования районного, городского и областного уровней, руководителей организаций образования, их заместителей знаниями, способами деятельности, необходимыми для развития духовно-нравственных качеств руководящего работника;
2) обеспечить практическую готовность сотрудников управленческих структур образования районного, городского и областного уровней, руководителей организаций образования, их заместителей к организации процесса обучения и воспитания, основанного на общечеловеческих ценностях;
3) способствовать готовности сотрудников управленческих структур образования районного, городского и областного уровней, руководителей организаций образования, их заместителей к ведению управленческой деятельности в соответствии с идеями Программы нравственно-духовного образования "Самопознание".
7. Результаты обучения:
1) глубокое понимание сущности общечеловеческих ценностей;
2) знание особенностей построения образовательного или управленческого процесса, основанного на общечеловеческих ценностях;
3) знание критериев отбора учителей на должность учителя самопознания;
4) понимание необходимости стремления к собственному духовно-нравственному совершенствованию.
3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора цели обучения и содержания курса повышения квалификации педагогических работников. Успешной практической реализации концептуальных основ программы способствует ее структурирование на два четко выраженных этапа, позволяющих создать непрерывный режим личностного, духовно-нравственного роста и профессионального обучения, и сотрудничества, что отражено в приложении 1 "Учебный план", в приложении 2 "Учебно-тематический план" к настоящей Программе.

9. Бүкіл оқыту үдерісі оқытушы мен тыңдаушылардың интербелсенді ынтамақтастығына құрылады және бұл оқу үдерісіне қатысушы әр тұлғаның мейлінше ашылуына мүмкіндік береді. Ол педагогикалық өзара әрекеттесуге қатысушылардың жоғары дәрежедегі қарым-қатынасының интенсивтілігімен, іс-әрекеттің алмасуы және әртүрлі болуымен, тыңдаушылардың шығармашылық әлеуетінің ашылуымен, олардың рухани-адамгершілік өзін-өзі жетілдіруімен сипатталады
10. Бұл курста оқытудың келесі нысандары қолданылады: мультимедиалық презентацияны пайдалана отырып дәріс оқу, дәріс-диалог, практикалық сабақтар, тыңдаушылардың өздік жұмысы, консультациялар. Ұсынылған нысандардың кез келген түрі оқытушы мен тыңдаушылардың тығыз байланысын көздейді, бұл тыңдаушыларға қиындықтарды жеңуге, күрделі сұрақтарға жауап табуға, алынған білімдеріне сәйкес практикалық іс-әрекет дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
11. Оқыту барысында тыңдаушыларға "Өзін-өзі тану" пәні бойынша оқу бағдарламасының аясында жаңартылған теория ұсынылады, оның негізгі тұжырымдарын олар көпшілік алдында қорғайды. Әрбір модульдің аяғында тыңдаушылар оылған курстың бір тақырыбы бойынша презентация қорғайды. Оқытудың бұл кезеңі жеке жұмысты және модульдің әрбір тақырыптарын талқылауды ұйғарады.
12. Бағдарлама бойынша алынған білімдердің тереңдігін анықтау үшін презентацияларды бағалаудың критерийлері айқындалған:
1) презентацияда тыңдаушының курс барысында тыңдалған тақырыптарының бір тақырыбы бойынша материалды және оның басты идеяларын дұрыс түсінуінің айқындалуы;
2) тақырыпты ашудың рухани-адамгершілік тұрғысынан тереңдігі;
3) берілген тақырып бойынша материалды таныстырудың айқын логикалық құрылымы;
4) презентацияда ғаламтордан алынған орынсыз материалдың болмауы;
5) тыңдаушының өмірі мен кәсіби әрекетіндегі жалпыадамзаттық құндылықтардың алатын орны жөнінде нақты мысалдар келтіру;
6) тыңдаушы тұлғасы дамуының жалпымәдени деңгейі;
7) компьютерлік сауаттылық.
4. Пәнге шолу
13. Жалпы орта білім беру ұйымдарында өзін-өзі тану бойынша бағдарламалардың жаңаруы әзірлеу үдерісіне отандық білім беру саясатында рухани-адамгершілік басымдықтарды күшейту мақсатында кіргізілді.
14. Оқыту жоспарындағы барлық жаңартылған бағдарламалардың жалпы құрылымы "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасының негізгі тұжырымдарымен танысуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ, жаңартылған оқыту жоспарларлы келесі қағидалардың негізінде педагогикалық кадрлардың құзыреттіліктерін кеңейтетін білім берудегі аксиологиялық тәсілдеменің дамуына мүмкіндік туғызады:
1) ізгілікке бағыттылық қағидаcы бірінші орынға ізгілік идеялары мен бағдарларын шығаруды көздейді. Рухани-адамгершілік білім беру – тек оқушының емес, мұғалімнің де қайта өзгеруі, себебі құндылықтарды оқулықтан, шеберлікпен оқылған дәрістен тауып, меңгеру мүмкін емес, оларды тәжірибеде қолдану қажет;

9. Весь процесс обучения строится на интерактивном сотрудничестве преподавателя и слушателей, способствующем оптимальному раскрытию каждого участника процесса обучения. Он характеризуется высокой степенью интенсивности общения участников педагогического взаимодействия, сменой и разнообразием видов и форм деятельности, раскрытием творческого потенциала слушателей, их духовно-нравственным совершенствованием.
10. В данном курсе используются следующие формы обучения: лекция с использованием мультимедийной презентации, лекция-диалог, практические занятия, самостоятельная работа слушателей, консультации. Любая из перечисленных форм предполагает тесное взаимодействие преподавателя и слушателей, возможность для последних разрешить затруднения, найти ответы на сложные вопросы, развить навыки практической деятельности в соответствии с полученными знаниями.
11. В ходе обучения слушателям предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету "Самопознание", основные положения которой они защищают публично. По завершении изучения каждого модуля слушатели защищают презентацию по одной из тем прослушанного курса. Этот этап обучения предполагает индивидуальную работу и групповое обсуждение тем каждого модуля.
12. Для выявления глубины полученных знаний по Программе определены критерии оценивания презентации:
1) отражение в презентации материала по одной из тем прослушанного курса с позиции собственного понимания ее основных идей;
2) духовно-нравственная глубина раскрытия темы;
3) четкая логическая структура презентации материала по заданной теме;
4) отсутствие некорректного использования материалов, заимствованных из Интернета;
5) наличие примеров следования общечеловеческим ценностям в жизни и профессиональной деятельности слушателя;
6) общекультурный уровень развития личности слушателя;
7) компьютерная грамотность.
4. Обзор предмета
13. Обновление программ по самопознанию в организациях среднего общего образования включено в процесс разработки с целью усиления духовно-нравственных приоритетов в отечественной образовательной политике.
14. Общая структура всех обновленных программ в плане обучения способствует ознакомлению с основными положениями Программы нравственно-духовного образования "Самопознание". Кроме того, обновленные планы обучения способствуют развитию аксиологического подхода в образовании, который расширяет компетенции педагогических кадров на основе следующих принципов:
1) принцип гуманистической направленности предполагает выдвижение на первый план гуманистических идей и ориентиров, подчеркивает, что духовно-нравственное образование – это процесс преображения не только ученика, но и учителя, так как ценности невозможно получить из учебника, их невозможно даже усвоить из хорошо прочитанной лекции, их необходимо практиковать;

2) жалпыадамзаттық құндылықтар қағидаcына сәйкес "Өзін-өзі тану" пәнінің мазмұны адамның жоғарғы рухани табиғатының көрінісі ретіндегі мәңгілік жалпыадамзаттық құндылықтарға негізделуі тиіс. Мұнда атап айтар жайт, "Өзін-өзі тану" пәнін оқыту үдерісінде жүзеге асырылатын рухани-адамгершілік білім – діни емес, адамның физикалық, психикалық және рухани-адамгершілік табиғаттарын бірлікте қарастыратын зайырлы білім;
3) әлеуметтік ынтымақтастық қағидаcы тұлғаның адами қасиеттерінің толыққанды дамуына мүмкіндік беретін қосымша арнайы сабақтан тыс іс-әрекетке жүгінуді талап етеді;
4) ұлттық мұра қағидаcы жалпыадамзаттық рухани құндылықтарды ұлттық рухани мәдениет арқылы тану қажеттілігін алға тартады;
5) табиғи сәйкестілік қағидаcы тұлғаның жас және дара ерекшеліктерін, рухани-адамгершілік дамудағы ішкі қажеттіліктер деңгейін, физиологиялық қалпын және психикалық саулығын, адамның рухани табиғатының бірлігін ескереді.
15. "Өзін-өзі тану" пәні жүрекке арналған білім болып табылады, ол қазіргі білім беруді ішкі, рухани-адамгершілік мағынамен толықтыруға арналған. Білім берудің мақсаты – баланы жан-жақты тұтас дамыту. Білім беру үдерісінде бала тұлғасының физикалық және интеллектуалдық аспектілерін ғана дамытып қоймай, ең алдымен, баланың жоғары рухани-адамгершілік табиғатын ашу керек. Сол кезде адамның кемелдігінің таңы атады. Қазіргі қоғам жүрегі ашық, ой өрісі кең, қоғамға риясыз қызмет етуге қабілетті білімді адамдарға мұқтаж.
16. Өзін-өзі тануға оқыту оқушылардың бойында жағымды ойлау білігін, өзінің ойларына, сөздері мен әрекеттеріне жауапкершілік алуын, эмоцияларын қадағалауын, қарым-қатынас дағдыларын және риясыз қызмет етуін дамытады. Рухани-адамгершілік өзіндік сана-сезімі оянған адам ғана мәңгілік құндылықтарды уақытшадан, шынайыны жалғаннан ажырата алады, өзінің білімдерін дұрыс пайдалана алады, бақытқа қол жеткізіп, басқа адамдарды да бақытты етеді.
17. Өзін-өзі тануды оқыту үдерісінде оқушылар:
1) адамның жоғары рухани табиғаты, бүкіл тіршіліктің бірлігі туралы білімдер алады;
2) өзін-өзі танудың аксиологиялық негіздерін түсінеді;
3) жалпыадамзаттық құндылықтарды іс жүзінде қолдануға үйренеді;
4) алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын күнделікті өмірде қолдана алады.
5. Оқу Бағдарламасын әзірлеу
18. "Өзін-өзі тану" пәнінің ғылыми-әдіснамалық негіздерін зерделеу екі модуль бойынша ұйымдастырылған:
1) "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының тарихи және психологиялық-педагогикалық негіздері;

2) принцип общечеловеческих ценностей, согласно которому содержание предмета "Самопознание" следует основывать на вечных общечеловеческих ценностях, понимаемых как проявление высшей духовной природы человека. Здесь следует особо подчеркнуть, что духовно-нравственное образование, осуществляемое в процессе преподавания предмета "Самопознание" - это не религиозное, а светское образование, рассматривающее в единстве физическую, психическую и духовно-нравственную природу человека;
3) принцип социального взаимодействия предписывает обращение к дополнительной специальной внеучебной деятельности, в процессе которой происходит полноценное развитие человеческих качеств личности;
4) принцип национального наследия актуализирует необходимость познавать общечеловеческие духовные ценности через призму национальной духовной культуры;
5) принцип природосообразности учитывает возрастные и индивидуальные особенности личности, уровень внутренней потребности в духовно-нравственном развитии, состояние физиологического и психического здоровья, единство духовной природы человека.
15. Предмет "Самопознание" является образованием для сердца, он призван дополнить современное образование внутренним, духовно-нравственным смыслом. Цель образования – во всестороннем целостном развитии ребенка. В процессе образования следует развивать не только физические и интеллектуальные аспекты личности ребенка, но и прежде всего, раскрывать высшую духовно-нравственную природу ребенка. Тогда произойдет расцвет человеческого совершенства. Современное общество нуждается в образованных людях с открытым сердцем, обладающих широтой мысли, способных к бескорыстному служению обществу.
16. Обучение самопознанию позволит развивать у учащихся умения позитивно мыслить, нести ответственность за свои мысли, слова и поступки, контролировать эмоции, навыки общения и бескорыстного служения и т.д. Только человек с пробужденным духовно-нравственным самосознанием сможет отличить вечные ценности от временных, истинное от ложного, правильно применять свои знания, обрести счастье и сделать счастливыми других людей.
17. В процессе обучения самопознанию учащиеся:
1) получат знания о высшей духовной природе человека, единстве всего сущего;
2) поймут аксиологические основы самопознания;
3) научатся практике общечеловеческих ценностей;
4) смогут применять полученные знания, умения и навыки в повседневной жизни.
5. Разработка учебной Программы
18. Изучение научно-методологических основ предмета "Самопознания" организованы по двум модулям:
1) исторические и психолого-педагогические основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание";

2) "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасы мазмұнының аксиологиялық негіздері.
19. "Өзін-өзі тану" пәнінің мазмұны, оны білу және түсіну модульдер бойынша ұйымдастырылған, олар рухани-адамгершілік білім берудің мақсаттарын айқындайтын тақырыптарға бөлінген: қазіргі білім кеңістігін ізгілендірудің жаңа тәсілімдемелері, пәннің тарихи және аксиологиялық негіздері.
20. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасының тарихи және психологиялық-педагогикалық негіздері" модулі тыңдаушылардың адамзаттың жаһандық мәселелері мен оларды шешудің жолдарын, тарихи әлемдік және отандық мұралардың өзін-өзі тану идеяларының негізі екенін, рухани-адамгершілік білім берудің психологиялық-педагогикалық аспектілерін, өзін-өзі тануды басқа пәндермен интеграциялау мүмкіндіктерін түсінуін қамтамасыз етеді.

2) аксиологические основы содержания программы нравственно-духовного образования "Самопознание".
19. Содержание, знание и понимание предмета "Самопознание" организовано по модулям, которые разделены на темы, раскрывающие цели духовно-нравственного образования, новые подходы к гуманизации современного образовательного пространства, исторические и аксиологические основы предмета.
20. Модуль "Исторические и психолого-педагогические основы Программы нравственно-духовного образования "Самопознание"" обеспечит понимание слушателям: глобальных проблем человечества и путей их решения, исторического мирового и отечественного наследия как основы идей самопознания, психолого-педагогических аспектов духовно-нравственного образования, возможностей интеграции самопознания и других дисциплин.

21. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасының аксиологиялық негіздері" модулі тыңдаушыларға өзін-өзі танудың аксиологиялық негіздерін, жалпыадамзаттық құндылықтарды жарыққа шығару қағидасының мәнін, өзін-өзі тану мұғалімінің рөлін, шынайы көшбасшының адамгершілік қасиеттерін түсінуге көмектеседі.
22. Осы Бағдарламаның 3-қосымшасына сәйкес өзін-өзі танудың пәндік бағдарламасын әзірлеудің негізі спиральды оқыту болып табылады.

21. Модуль "Аксиологические основы содержания программы нравственно-духовного образования "Самопознание"" поможет слушателям понять: аксиологические основы самопознания, сущность принципа выявления общечеловеческих ценностей, роль учителя самопознания, нравственные качества истинного лидера.
22. Основой для разработки предметной программы самопознания является спиральное обучение, согласно приложению 3 к настоящей Программе.

1) белсенді (жұмыс үдерісінде оқыту);
2) таңбалық (бейнелер мен суреттердің көмегімен оқыту);
3) символикалық (сөздер мен сандардың көмегімен оқыту)
1) бүкіл оқыту барысында оқушы тақырыпты бірнеше рет қайта қарайды;
2) тақырыптың күрделілігі әрбір қайталау сайын артады;
3) жаңа оқыту ескі оқытумен байланысты және ескі ақпарат контексінде қарастырылады.
1) оқушы тақырыпты қайталаған кезде ақпарат үнемі қайталанады және еске сақталынады;
2) спиральды оқу бағдарламасы қарапайым идеялардан күрделісіне логикалық ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушылар білімдерін курстың кейінгі мақсаттарына да қолдана алады.
"Өзін-өзі тану" пәнінің ғылыми-әдіснамалық
негіздері" педагогикалық кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
4-қосымша
Өзін-өзі танудың мазмұндық бөлімдерінің әдістемелік сипаттамасы
Пән мазмұнының логикалық құрылымы
Өзін-өзі тану пәні мазмұнының логикалық құрылымы негіздемесінің нақты сипаттамасы: жалпыадамзаттық құндылықтар жүйесі; өзіне, басқаларға, әлемге, адамзатқа қатысты көрінетін тұлғаның негізгі қасиеттері; адамзаттың жинақтаған әлеуметтік тәжірибесінің құрамдас компоненттері – әлемдік мәдениет, халықтар даналығы, білім/ғылым.
"Өзін-өзі тану" пәнінің негізгі бағыттарының ерекшеліктерін айқындау: "Адамзаттың рухани тәжірибесі", "Отбасындағы сүйіспеншілік", "Қоғамдағы сүйіспеншілік", "Адамзаттың бірлігі".
Бастауыш мектеп
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес бастауыш мектепке арналған пәннің негізгі базалық мазмұны өрістелетін бөлімдердің білімі. "Ғасырлар даналығы" бөлімінің әдістемелік ерекшеліктерінің сипаттамасы. Коммуникативтік іскерліктер мен дағдыларды тек отбасында емес, сондай-ақ сыныпта және мектепте дамыту "Тату отбасы" бөлімін ашудың негізгі идеясы ретінде. "Адам болу" бөлімінің басты мақсаты – баланың адамгершілік құндылық бағдарларын қабылдау дағдыларының дамуына мүмкіндік туғызу. Кіші мектеп оқушыларының бойында қоршаған ортамен адамгершілік қатынас құру тәжірибесін қалыптастыруға бағдар "Бұл әлем қандай тамаша!" бөлімінің мазмұнында.
Негізгі орта білім
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес негізгі орта білімге арналған пәннің негізгі базалық мазмұны өрістелетін бөлімдердің білімі. Ойдың, сөздің және істің бірлігі "Рухани ұстаздар өмірінің шабыттандырушы мысалы" бөлімін ашудың негізгі идеясы ретінде. "Мектеп – менің отбасым" бөлімінің әдістемелік ерекшеліктерінің сипаттамасы. "Адам болу" бөлімінің басты мақсаты – өзін-өзі тану және өзін-өзі кемелдендіру қажеттіліктерін дамыту. Адам тегіне тиесілілік және жер бетіндегі болып жатқанның барлығына жауапкершілік сезіну – "Адамзат әлемі" бөлімі мазмұнының негізі.
Жалпы орта білім
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес жалпы орта білімге арналған пәннің негізгі базалық мазмұны өрістелетін бөлімдердің білімі. Өзін-өзі тану мазмұнының сабақтастық қағидасы.
"Адамзаттың рухани мұрасы" бөлімінің басты мақсаты - өмірлік жол таңдауға мүмкіндік ашу. Жағымды ойлау дағдыларын және адамдар арасындағы қатынастарда пайда болатын этикалық өмірлік мүдделер қайшылығына парасатты қатынас жасауды дамыту "Отбасындағы парыз" бөлімін айқындаудың негізгі идеясы ретінде. "Адам болу" бөлімінің әдістемелік ерекшеліктерінің сипаттамасы. Адамзаттың маңызды міндеттерін орындаудағы өзінің жеке маңызын сезіну және "бақыт" ұғымын ұғыну – "Адамзат бірлігі" бөлімі мазмұнының негізі.
Өзін-өзі тану үдерісінің түйінді бағыттары ретіндегі өзін-өзі тану пәнінің мазмұндық бөлімдерінің өзара байланысының ерекшелігі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрінің
20 сәуірдегі 2016 жылғы
№ 293 бұйрығына
2-қосымша
"Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың ғылыми-әдіснамалық негіздері"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім
беру бағдарламасы

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 4 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Научно-методологические
основы предмета"
Методическая характеристика содержательных
разделов самопознания
Логическая структура содержания предмета
Четкая характеристика оснований логической структуры содержания предмета самопознания: системы общечеловеческих ценностей; основных качеств личности, проявляющихся относительно себя, других, мира, человечества; составных компонентов социального опыта, накопленных человечеством - мировая культура, мудрость народов, знания/наука.
Раскрыть особенности основных направлений предмета "Самопознание": "Духовный опыт человечества", "Любовь в семье", "Любовь в обществе", "Единство человечества".
Начальная школа
Знание разделов, в которых с учетом возрастных особенностей учащихся разворачивается основное базовое содержание предмета для начальной школы. Характеристика методических особенностей раздела "Мудрость веков". Развитие коммуникативных умений и навыков не только в семье, но и в классе и школе как основная идея раскрытия раздела "Дружная семья".
Главная цель раздела "Быть человеком" - способствовать развитию навыков принятия ребенком нравственных ценностных ориентаций. Ориентация на формирование у младших школьников опыта нравственных отношений с окружающим миром в содержании раздела "Как прекрасен этот мир!".
Среднее основное образование
Знание разделов, в которых с учетом возрастных особенностей учащихся разворачивается основное базовое содержание предмета для основного среднего образования. Единство мысли слов и дела как основная идея раскрытия раздела "Вдохновляющий пример жизни духовных учителей". Характеристика методических особенностей раздела "Школа – моя семья".
Главная цель раздела "Быть человеком" - развитие потребности в самопознании и самосовершенствовании. Принадлежность к человеческому роду и осознание ответственности за все, что происходит на планете – основа содержания раздела "Мир человечества".
Среднее общее образование
Знание разделов, в которых с учетом возрастных особенностей учащихся разворачивается основное базовое содержание предмета для общего среднего образования. Принцип преемственности содержания самопознания.
Главная цель раздела "Духовное наследие человечества" - способствовать выбору жизненного пути. Развитие навыков позитивного мышления и разумного подхода к этическим жизненным коллизиям, возникающим в отношениях между людьми как основная идея раскрытия раздела "Долг в семье". Характеристика методических особенностей раздела "Быть человеком". Осознание собственной значимости в выполнении насущных задач человечества и понятия "счастья" - основа содержания раздела "Единство человечества".
Особенность взаимосвязи содержательных разделов самопознания как ключевых векторов процесса самопознания.
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 20 апреля 2016 года № 293
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Научно-методологические основы
преподавания предмета "Самопознание"

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту аясындағы "Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың ғылыми-әдіснамалық негіздері" педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру қысқа мерзімді курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі "Бөбек" Ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнымен (бұдан әрі – "Бөбек" ҰҒПББСО) әзірленді. Осы бағдарлама аясында оқыту Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту мақсатында жүргізіледі.
2. Осы Бағдарламада мектепке дейінгі мекемелердің, жалпы білім беретін мектептердің, колледждердің педагогтарының біліктілігін арттыру және өзін-өзі тану бойынша білім беру бағдарламасын жүзеге асыру бойынша толық мәліметтер берілген.
3. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттырудың осы курсының жалпы мақсаты мектепке дейінгі мекемелердің, жалпы білім беретін мектептердің, колледждердің педагогтарын өздерінің адамдық және кәсіби парыздарын қайта пайымдау арқылы және жаңа білімдерді практикалық кәсіби қызметте қолдану жолымен "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасымен таныстыру болып табылады.
4. Осы Бағдарлама қазақстандық білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарлама мақсаты:
Тыңдаушы тұлғасын рухани-адамгершілік тұрғысынан өзгерту, оның рухани-адамгершілік әлеуетін ашу, жалпыадамзаттық құндылықтар және оларды тұтас педагогикалық үдеріске интеграциялау негізінде мектепке дейінгі мекемелердің, жалпы білім беретін мектептердің, колледждердің педагогтарының педагогикалық шеберлігін шыңдау.
6. Бағдарлама міндеттері:
1) педагогтарды мұғалім тұлғасының рухани-адамгершілік қасиеттерін дамытуға қажетті біліммен қамтамасыз ету;
2) оқушылардың тұлғалық әлеуетін ашуға мүмкіндік туғызатын оқыту үдерісін ұйымдастыруға педагогтардың практикалық дайындығын қамтамасыз ету;
3) педагогтардың өзімен және қоршаған әлеммен үйлесімділікте өмір сүретін рухани-адамгершілікті тұлғаны тәрбиелеуге дайындығына мүмкіндік туғызу.
7. Оқыту нәтижелері:
1) үш модуль аясында мұғалімнің тұжырымдамалық түсінік негіздері мен тәжірибелік дағдыларының қалыптасуы;
2) мұғалімнің бойында жағымды ойлау дағдыларының, өзін-өзі кемелдендіру қабілетінің, өмірде жалпыадамзаттық құндылықтарды басшылыққа алуға деген талпынысының болуы;
3) мұғалімнің "Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың әдістемесін меңгеруі;
4) мұғалімнің "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасының идеяларын оқушылармен және ата-аналармен жұмыста интеграциялауға дайындығы.

1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методологические основы преподавания предмета "Самопознание" (далее – Программа) разработана Республиканским государственным казенным предприятием "Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр "Бөбек" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – ННПООЦ "Бөбек"). Обучение в рамках данной Программы проводится с целью обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по повышению квалификации педагогов дошкольных учреждений, общеобразовательных школ, колледжей и реализации образовательной программы по самопознанию.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление педагогов дошкольных учреждений, общеобразовательных школ, колледжей с Программой нравственно-духовного образования "Самопознание", путем переосмысления своего человеческого и профессионального предназначения и применения новых знаний в практической профессиональной деятельности.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель Программы:
Духовно-нравственное преображение личности слушателя, раскрытие его духовно-нравственного потенциала, совершенствование педагогического мастерства педагогов дошкольных учреждений, общеобразовательных школ, колледжей на основе общечеловеческих ценностей и их интеграции в целостный педагогический процесс.
6. Задачи Программы:
1) обеспечить педагогов знаниями, необходимыми для развития духовно-нравственных качеств личности учителя;
2) обеспечить практическую готовность педагогов к организации процесса обучения, способствующего раскрытию личностного потенциала учащихся;
3) способствовать готовности педагогов к воспитанию духовно-нравственной личности, живущей в гармонии с собой и окружающим миром.
7. Результаты обучения:
1) сформированность основ концептуального понимания и практических навыков учителя в контексте трех модулей;
2) наличие у учителя навыков позитивного мышления, способности к самосовершенствованию, желания следовать общечеловеческим ценностям в жизни;
3) владение учителем методикой преподавания предмета "Самопознание";
4) готовность учителя к интеграции идей Программы нравственно-духовного образования "Самопознание" в работу с учащимися и родителями.

3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқытудың мақсатына және педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру курсының мазмұнына шолу жасаудан басталады. Бағдарламаның тұжырымдамалық негіздерін табысты практикалық жүзеге асыру тұлғалық және рухани-адамгершілік өсудің, кәсіби оқытудың және ынтымақтастықтың үздіксіз тәртібін қалыптастыруға жол ашатын нақты айқындалған үш кезеңге құрылымдауға мүмкіндік береді (осы Бағдарламаның 1-қосымшасы "Оқу жоспарында", 2-қосымшасы "Оқу-тақырыптық жоспарында" сипатталған).
9. Бүкіл оқыту үдерісі оқытушы мен тыңдаушылардың интербелсенді ынтамақтастығына құрылады және бұл оқу үдерісіне қатысушы әр тұлғаның мейлінше ашылуына мүмкіндік береді. Ол педагогикалық өзара әрекеттесуге қатысушылардың жоғары дәрежедегі қарым-қатынасының интенсивтілігімен, іс-әрекеттің алмасуы және әртүрлі болуымен, тыңдаушылардың шығармашылық әлеуетінің ашылуымен, олардың рухани-адамгершілік өзін-өзі жетілдіруімен сипатталады
10. Бұл курста оқытудың келесі нысандары қолданылады: мультимедиалық презентацияны пайдалана отырып дәріс оқу, дәріс-диалог, практикалық сабақтар, тыңдаушылардың өздік жұмысы, консультациялар. Ұсынылған нысандардың кез келген түрі оқытушы мен тыңдаушылардың тығыз байланысын көздейді, бұл тыңдаушыларға қиындықтарды жеңуге, күрделі сұрақтарға жауап табуға, алынған білімдеріне сәйкес практикалық іс-әрекет дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
11. Оқыту барысында тыңдаушыларға "Өзін-өзі тану" пәні бойынша оқу бағдарламасының аясында жаңартылған теория ұсынылады, оның негізгі тұжырымдарын олар көпшілік алдында қорғайды. Әрбір модульдің аяғында тыңдаушылар оылған курстың бір тақырыбы бойынша презентация қорғайды. Оқытудың бұл кезеңі жеке жұмысты және модульдің әрбір тақырыптарын талқылауды ұйғарады.
12. Бағдарлама бойынша алынған білімдердің тереңдігін анықтау үшін презентацияларды бағалаудың критерийлері айқындалған:
1) презентацияда тыңдаушының курс барысында тыңдалған тақырыптарының бір тақырыбы бойынша материалды және оның басты идеяларын дұрыс түсінуінің айқындалуы;
2) тақырыпты ашудың рухани-адамгершілік тұрғысынан тереңдігі;
3) берілген тақырып бойынша материалды таныстырудың айқын логикалық құрылымы. Тақырыптың логикалық бірізділігін сақтау;
4) презентацияда ғаламтордан алынған орынсыз материалдың болмауы;
5) тыңдаушының өмірі мен кәсіби әрекетіндегі жалпыадамзаттық құндылықтардың алатын орны жөнінде нақты мысалдар келтіру;
6) тыңдаушы тұлғасы дамуының жалпымәдени деңгейі;
7) компьютерлік сауаттылық.
13. Осы курс білімдерді аралық және қорытынды бағалауды ұйғарады. Білімдерді аралық бақылау 3-қосымша "Өзіндік жұмыстарды ұйымдастыруда" көрсетілген тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы негізінде жүзеге асырылады. 1 және 2 модульді тыңдау аяқталған кезде тыңдаушылар оқытушыға іс-әрекет нәтижелерін қағаз және электрондық нұсқада өткізеді. 1 және 2 модульде көрсетілген өзіндік жұмыстың орындалу көлемі мен жақсы сапасы тыңдаушыны қорытынды бақылауға жіберудің шарты болып табылады.

3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора цели обучения и содержания курса повышения квалификации педагогических работников. Успешной практической реализации концептуальных основ программы способствует ее структурирование на три четко выраженных этапа, позволяющих создать непрерывный режим личностного, духовно-нравственного роста и профессионального обучения, и сотрудничества, что отражено в приложении 1 "Учебный план", в приложении 2 "Учебно-тематический план" к настоящей Программе.
9. Весь процесс обучения строится на интерактивном сотрудничестве преподавателя и слушателей, способствующем оптимальному раскрытию каждого участника процесса обучения. Он характеризуется высокой степенью интенсивности общения участников педагогического взаимодействия, сменой и разнообразием видов и форм деятельности, раскрытием творческого потенциала слушателей, их духовно-нравственным совершенствованием.
10. В данном курсе используются следующие формы обучения: лекция с использованием мультимедийной презентации, лекция-диалог, практические занятия, самостоятельная работа слушателей, консультации. Любая из перечисленных форм предполагает тесное взаимодействие преподавателя и слушателей, возможность для последних разрешить затруднения, найти ответы на сложные вопросы, развить навыки практической деятельности в соответствии с полученными знаниями.
11. В ходе обучения слушателям предоставляют теорию в рамках учебной программы по предмету "Самопознание", основные положения которой они защищают публично. По завершении изучения каждого модуля слушатели защищают презентацию по одной из тем прослушанного курса. Этот этап обучения предполагает индивидуальную работу и групповое обсуждение тем каждого модуля.
12. Для выявления глубины полученных знаний по Программе определены критерии оценивания презентации:
1) отражение в презентации материала по одной из тем прослушанного курса с позиции правильного понимания ее основных идей;
2) духовно-нравственная глубина раскрытия темы;
3) четкая логическая структура презентации материала по заданной теме;
4) отсутствие некорректного использования материалов, заимствованных из Интернета;
5) наличие примеров следования общечеловеческим ценностям в жизни и профессиональной деятельности слушателя;
6) общекультурный уровень развития личности слушателя;
7) компьютерная грамотность.
13. Данный курс предполагает промежуточный и итоговый контроль знаний. Промежуточный контроль знаний осуществляется на основе выполнения слушателями самостоятельной работы, отраженной в приложении 3 "Организация самостоятельной работы". По завершении слушания 1 и 2 модулей обучающийся представляет преподавателю результаты деятельности на бумажном и электронном носителях. Выполнение объема и хорошее качество самостоятельной работы, предусмотренной в 1 и 2 модулях, является условием допуска слушателя к участию в итоговом контроле.

14. Қорытынды бақылау 3 модульде көрсетілген өзіндік жұмысқа қойылатын талаптарға сәйкес өз бетінше әзірленген өзін-өзі тану сабағын презентациялау негізінде практикалық сабақтарды өткізу үдерісінде жүзеге асырылады. Презентация тыңдаушының практикалық іс-әрекет жүргізуге дайындығының деңгейін көрсетеді.
4. Пәнге шолу
15. Жалпы орта білім беру ұйымдарында өзін-өзі тану бойынша бағдарламалардың жаңаруы әзірлеу үдерісіне отандық білім беру саясатында рухани-адамгершілік басымдықтарды күшейту мақсатында кіргізілді.
16. Оқыту жоспарындағы барлық жаңартылған бағдарламалардың жалпы құрылымы "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасының негізгі тұжырымдарымен танысуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ, жаңартылған оқыту жоспарларлы келесі қағидалардың негізінде педагогикалық кадрлардың құзыреттіліктерін кеңейтетін білім берудегі аксиологиялық тәсілдеменің дамуына мүмкіндік туғызады:
1) ізгілікке бағыттылық қағидасы бірінші орынға ізгілік идеялары мен бағдарларын шығаруды көздейді. Рухани-адамгершілік білім беру – тек оқушының емес, мұғалімнің де қайта өзгеруі, себебі құндылықтарды оқулықтан, шеберлікпен оқылған дәрістен тауып, меңгеру мүмкін емес, оларды тәжірибеде қолдану қажет;
2) жалпыадамзаттық құндылықтар қағидасына сәйкес "Өзін-өзі тану" пәнінің мазмұны адамның жоғарғы рухани табиғатының көрінісі ретіндегі мәңгілік жалпыадамзаттық құндылықтарға негізделуі тиіс. Мұнда атап айтар жайт, "Өзін-өзі тану" пәнін оқыту үдерісінде жүзеге асырылатын рухани-адамгершілік білім – діни емес, адамның физикалық, психикалық және рухани-адамгершілік табиғаттарын бірлікте қарастыратын зайырлы білім;
3) әлеуметтік ынтымақтастық қағидасы тұлғаның адами қасиеттерінің толыққанды дамуына мүмкіндік беретін қосымша арнайы сабақтан тыс іс-әрекетке жүгінуді талап етеді;
4) ұлттық мұра қағидасы жалпыадамзаттық рухани құндылықтарды ұлттық рухани мәдениет арқылы тану қажеттілігін алға тартады;
5) табиғи сәйкестілік қағидасы тұлғаның жас және дара ерекшеліктерін, рухани-адамгершілік дамудағы ішкі қажеттіліктер деңгейін, физиологиялық қалпын және психикалық саулығын, адамның рухани табиғатының бірлігін ескереді.
17. "Өзін-өзі тану" пәні жүрекке арналған білім болып табылады, ол қазіргі білім беруді ішкі, рухани-адамгершілік мағынамен толықтыруға арналған. Білім берудің мақсаты – баланы жан-жақты тұтас дамыту. Білім беру үдерісінде бала тұлғасының физикалық және интеллектуалдық аспектілерін ғана дамытып қоймай, ең алдымен, баланың жоғары рухани-адамгершілік табиғатын ашу керек. Сол кезде адамның кемелдігінің таңы атады. Қазіргі қоғам жүрегі ашық, ой өрісі кең, қоғамға риясыз қызмет етуге қабілетті білімді адамдарға мұқтаж.

14. Итоговый контроль осуществляется в процессе проведения практических занятий на основе презентации самостоятельно разработанного урока самопознания в соответствии с требованиями к самостоятельной работе, предусмотренной в 3 модуле. Презентация отражает степень готовности слушателя к ведению практической деятельности.
4. Обзор предмета
15. Обновление программ по самопознанию в организациях среднего общего образования включено в процесс разработки с целью усиления духовно-нравственных приоритетов в отечественной образовательной политике.
16. Общая структура всех обновленных программ в плане обучения способствует ознакомлению с основными положениями Программы нравственно-духовного образования "Самопознание". Кроме того, обновленные планы обучения способствуют развитию аксиологического подхода в образовании, который расширяет компетенции педагогических кадров на основе следующих принципов:
1) принцип гуманистической направленности предполагает выдвижение на первый план гуманистических идей и ориентиров, подчеркивает, что нравственно-духовное образование – это процесс преображения не только ученика, но и учителя, так как ценности невозможно получить из учебника, их невозможно даже усвоить из хорошо прочитанной лекции, их необходимо практиковать;
2) принцип общечеловеческих ценностей, согласно которому содержание предмета "Самопознание" следует основывать на вечных общечеловеческих ценностях, понимаемых как проявление высшей духовной природы человека. Здесь следует особо подчеркнуть, что духовно-нравственное образование, осуществляемое в процессе преподавания предмета "Самопознание" - это не религиозное, а светское образование, рассматривающее в единстве физическую, психическую и духовно-нравственную природу человека;
3) принцип социального взаимодействия предписывает обращение к дополнительной специальной внеучебной деятельности, в процессе которой происходит полноценное развитие человеческих качеств личности;
4) принцип национального наследия актуализирует необходимость познавать общечеловеческие духовные ценности через призму национальной духовной культуры;
5) принцип природосообразности учитывает возрастные и индивидуальные особенности личности, уровень внутренней потребности в духовно-нравственном развитии, состояние физиологического и психического здоровья, единство духовной природы человека.
17. Предмет "Самопознание" является образованием для сердца, он призван дополнить современное образование внутренним, нравственно-духовным смыслом. Цель образования – во всестороннем целостном развитии ребенка. В процессе образования следует развивать не только физические и интеллектуальные аспекты личности ребенка, но и прежде всего, раскрывать высшую духовно-нравственную природу ребенка. Тогда произойдет расцвет человеческого совершенства. Современное общество нуждается в образованных людях с открытым сердцем, обладающих широтой мысли, способных к бескорыстному служению обществу.

18. Өзін-өзі тануға оқыту оқушылардың бойында жағымды ойлау білігін, өзінің ойларына, сөздері мен әрекеттеріне жауапкершілік алуын, эмоцияларын қадағалауын, қарым-қатынас дағдыларын және риясыз қызмет етуін дамытады. Рухани-адамгершілік өзіндік сана-сезімі оянған адам ғана мәңгілік құндылықтарды уақытшадан, шынайыны жалғаннан ажырата алады, өзінің білімдерін дұрыс пайдалана алады, бақытқа қол жеткізіп, басқа адамдарды да бақытты етеді.
19. Өзін-өзі тануды оқыту үдерісінде оқушылар:
1) адамның жоғары рухани табиғаты, бүкіл тіршіліктің бірлігі туралы білімдер алады;
2) өзін-өзі танудың аксиологиялық негіздерін түсінеді;
3) жалпыадамзаттық құндылықтарды іс жүзінде қолдануға үйренеді;
4) алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын күнделікті өмірде қолдана алады.
5. Оқу Бағдарламасын әзірлеу
20. "Өзін-өзі тану" пәнінің мазмұны, оны білу және түсіну модульдер бойынша ұйымдастырылған, олар рухани-адамгершілік білім берудің мақсаттарын айқындайтын тақырыптарға бөлінген: қазіргі білім кеңістігін ізгілендірудің жаңа тәсілімдемелері, пәннің тарихи, психологиялық-педагогикалық және аксиологиялық негіздері, "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасын жүзеге асыру әдістемесі.
21. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасының тарихи және психологиялық-педагогикалық негіздері" модулі тыңдаушылардың адамзаттың жаһандық мәселелері мен оларды шешудің жолдарын, тарихи әлемдік және отандық мұралардың өзін-өзі тану идеяларының негізі екенін, рухани-адамгершілік білім берудің психологиялық-педагогикалық аспектілерін, өзін-өзі тануды басқа пәндермен интеграциялау мүмкіндіктерін түсінуін қамтамасыз етеді.
22. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасының аксиологиялық негіздері" модулі тыңдаушыларға өзін-өзі танудың аксиологиялық негіздерін, жалпыадамзаттық құндылықтарды жарыққа шығару қағидасының мәнін, өзін-өзі тану мұғалімінің рөлін, шынайы көшбасшының адамгершілік қасиеттерін түсінуге көмектеседі.
23. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасын жүзеге асыру әдістемесі" модулі педагогтардың сабақ өткізу әдістемесінің талаптары негізінде өзін-өзі тану сабақтарын жоспарлау және өткізу іскерлігін дамытады.

18. Обучение самопознанию позволит развивать у учащихся умений позитивно мыслить, нести ответственность за свои мысли, слова и поступки, контролировать эмоции, навыков общения и бескорыстного служения и др. Только человек с пробужденным духовно-нравственным самосознанием сможет отличить вечные ценности от временных, истинное от ложного, правильно применять свои знания, обрести счастье и сделать счастливыми других людей.
19. В процессе обучения самопознанию учащиеся:
1) получат знания о высшей духовной природе человека, единстве всего сущего;
2) осознают аксиологические основы самопознания;
3) научатся практике общечеловеческих ценностей;
4) смогут применять полученные знания, умения и навыки в повседневной жизни.
5. Разработка учебной Программы
20.Содержание, знание и понимание предмета "Самопознание" организовано по модулям, которые разделены на темы, раскрывающие цели духовно-нравственного образования, исторические, психолого-педагогические, и аксиологические основы предмета, методику реализации Программы нравственно-духовного образования "Самопознание".
21. Модуль "Методологические и психолого-педагогические основы Программы нравственно-духовного образования "Самопознание" обеспечит понимание слушателями: глобальных проблем человечества и путей их решения, исторического мирового и отечественного наследия как основы идей самопознания, психолого-педагогических аспектов духовно-нравственного образования, возможностей интеграции самопознания и других дисциплин.
22. Модуль "Аксиологические основы содержания Программы нравственно-духовного образования "Самопознание" поможет слушателям понять: аксиологические основы самопознания, сущность принципа выявления общечеловеческих ценностей, роль учителя самопознания, нравственные качества истинного лидера.
23. Модуль "Методика реализации Программы нравственно-духовного образования "Самопознание" развивает у педагогов умения планировать и проводить уроки самопознания на основе требований к методике проведения урока.

24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысы олардың әрбір нақты модульдегі зерделеген тақырыптарын ұғыну бойынша іс-әрекеттерін сипаттайды. Тыңдаушылардың қажетті іс-әрекет түрлері мен орындалған жұмыстың сапасын бағалау критерийлері 3-қосымша "Өзіндік жұмысты ұйымдастыруда" берілген.
25. Осы Бағдарламаның 4-қосымшасына сәйкес өзін-өзі танудың пәндік бағдарламасын әзірлеудің негізі спиральды оқыту болып табылады.

24. Самостоятельная работа слушателей отражает их деятельность по осмыслению изученных тем в каждом конкретном модуле. Необходимые виды деятельности слушателей и критерии оценивания качества выполненной работы отражены в приложении 3 "Организация самостоятельной работы".
25. Основой для разработки предметной программы самопознания является спиральное обучение, согласно приложению 4 к настоящей Программе.

5 мысалдың – 3-і жаратылыстану білім саласынан, 2-і – гуманитарлық білім саласынанрухани-адамгершілік пен жаратылыстану ғылымы әлемінің заңдарының бірлігін көре білу.
Жалпыадамзаттық құндылықтардың әртүрлі оқу пәндерінің заңдарында, ережелері мен ұғымдарында бейнеленуін көре білу.
Келтірілген мысалдардың рухани-адамгершілік тереңдігі
2.
Шағын жоба (әзірлеме) "Жалпыадамзаттық құндылықтардың сабақтан тыс әрекетке интеграциясы"
Шағын жобада (әзірлемеде) оқушылар мен мұғалімнің қоғамға қызмет етуге, риясыз көмек көрсетуге бағытталған әрекетінің бейнеленуі
Осындай әрекетті тұрақты түрде орындау қажеттілігін туғызуға мүмкіндік беретін шарттардың болуы
3 модуль
1.
Жалпы білім беретін мектеп базасында тәжірибелі мұғалім өткізген өзін-өзі тану бойынша ашық сабақты талдау
Тыңдаушылардың міндеті – сабақты келесі өлшемдер тұрғысынан талдау:
Сабақтың мақсаты мен міндеттерін сауатты қою.
Сабақтың"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының талаптарына сәйкестігі (жағымды көңіл-күйді дұрыс өткізу, алдын ала берілген үй тапсырмасының болуы, мұғалімнің әңгіме немесе өсиет-әңгімені әңгімелеуі, шығармашылық немесе топтық әрекетті дұрыс өткізу, сабақта музыканы қолдану).
Сабақ тақырыбының рухани-адамгершілік тереңдігін ашу (сабақты жүргізу барысында жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, терең рухани-адамгершілік әңгіме ұйымдастыру, оқушылардың жауаптарына байланысты сұрақтарды сауатты қоя білу және тағы басқалар).
Мұғалімнің шығармашылық ұстанымы.
Оқушылардың жұмыс дәптерлеріндегі жұмысы.
Сабақтың музыкамен сүйемелденуі
Сабақ жоспарының болуы.
Мұғалімнің стилі (авторитарлы, либералды, ізгілікті).
Сабақтағы тәртіп.
2.
Тыңдаушының "Өзін-өзі тану" сабағын даярлауы.
Сабақтың мақсаты мен міндеттерін сауатты қою.
Сабақтың "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының талаптарына сәйкестігі (жағымды көңіл-күйді дұрыс өткізу, алдын ала берілген үй тапсырмасының болуы, мұғалімнің әңгіме немесе өсиет әңгімені әңгімелеуі, шығармашылық немесе топтық әрекетті дұрыс өткізу, сабақта музыканы қолдану).
Сабақ тақырыбының "Өзін-өзі тану" пәні бағдарламасының мазмұнына сәйкестігі.
Мұғалімнің сабақта баяндау үшін таңдаған мәтінінің рухани-адамгершілік тереңдігі.
Мәтіннің мазмұны бойынша бір-бірімен логикалық байланыстыру және жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтауға бағытталған терең мәнді сұрақтар негізінде әңгіме құру.
Жалпыадамзаттық құндылықтар тәжірибесінің дағдыларын дамытуға мүмкіндік беретін топтық шығармашылық әрекеттің құндылық бағыты.
Сабақтың мақсатында көрсетілген жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтауға және міндеттерінде көрсетілген қасиеттерін дамытуға негізделген сабақтың құрылымдық және мазмұндық тұтастығы.
"Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың
ғылыми-әдіснамалық негіздері"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 4-қосымша
Джером Брунердің спиральды оқыту моделі
Оқыту кезеңдері
Түйінді ерекшеліктері
Спиральды оқытудың артықшылықтары

Из 5 примеров – 3 примера из естественно-научной образовательной области, 2 примера – из гуманитарной образовательной области
Умение видеть единство духовно-нравственных законов и законов естественно-научного мира
Умение видеть отражение общечеловеческих ценностей в законах, правилах и понятиях различных учебных дисциплин
Духовно-нравственная глубина приведенных примеров
2.
Мини-проект (разработка) "Интеграция общечеловеческих ценностей во внеучебную деятельность"
Отражение в мини-проекте (разработке) деятельности учащихся и учителя, направленной на служение обществу, оказание бескорыстной помощи
Наличие условий, способствующих возникновению потребности выполнять такого рода деятельность постоянно
3 модуль
1.
Посещение открытого урока самопознания на базе общеобразовательной школы, проводимого учителем-практиком.
Анализ урока самопознания
Задача слушателей – проанализировать урок с точки зрения следующих параметров:
Грамотная постановка цели и задач урока
Соответствие урока требованиям программы нравственно-духовного образования "Самопознание" (корректное проведение позитивного настроя, наличие опережающего домашнего задания, рассказывание учителем притчи или истории, правильное проведение творческой или групповой деятельности, использование музыки на уроке)
Раскрытие нравственно-духовной глубины темы урока (выявление общечеловеческих ценностей в ходе проведения урока, организация глубокой духовно-нравственной беседы, грамотное построение вопросов, связанных с ответами учеников)
Творческий подход учителя
Ведение учениками рабочих тетрадей
Музыкальное сопровождение урока
Наличие поурочного плана
Стиль учителя (авторитарный, либеральный, гуманный)
Дисциплина на уроке
2.
Разработка слушателем урока самопознания
Грамотная постановка цели и задач урока
Соответствие урока требованиям программы нравственно-духовного образования "Самопознание" (корректное проведение позитивного настроя, наличие опережающего домашнего задания, рассказывание учителем притчи или истории, правильное проведение творческой или групповой деятельности, использование музыки на уроке)
Соответствие темы урока содержанию Программы по предмету "Самопознание"
Духовно-нравственная глубина текста, выбранного учителем для изложения на уроке
Построение последующей беседы на основе логически связанных между собой вопросов по содержанию текста и глубоких вопросов по выявлению общечеловеческих ценностей
Ценностная направленность групповой творческой деятельности, способствующей развитию навыков практики общечеловеческих ценностей
Структурная и содержательная цельность урока, основанная на выявлении общечеловеческой ценности, указанной в цели урока и на развитии качеств, указанных в задачах урока
Приложение 4 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Научно-методологические
основы преподавания предмета "Самопознание"
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения

1) белсенді (жұмыс үдерісінде оқыту);
2) таңбалық (бейнелер мен суреттердің көмегімен оқыту);
3) символикалық (сөздер мен сандардың көмегімен оқыту)
1) бүкіл оқыту барысында оқушы тақырыпты бірнеше рет қайта қарайды;
2) тақырыптың күрделілігі әрбір қайталау сайын артады;
3) жаңа оқыту ескі оқытумен байланысты және ескі ақпарат контексінде қарастырылады.
1) оқушы тақырыпты қайталаған кезде ақпарат үнемі қайталанады және еске сақталынады;
2) спиральды оқу бағдарламасы қарапайым идеялардан күрделісіне логикалық ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушылар білімдерін курстың кейінгі мақсаттарына да қолдана алады.
"Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың
ғылыми-әдіснамалық негіздері"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 5-қосымша
Өзін-өзі танудың мазмұндық бөлімдерінің әдістемелік сипаттамасы
Пән мазмұнының логикалық құрылымы
Өзін-өзі тану пәні мазмұнының логикалық құрылымы негіздемесінің нақты сипаттамасы: жалпыадамзаттық құндылықтар жүйесі; өзіне, басқаларға, әлемге, адамзатқа қатысты көрінетін тұлғаның негізгі қасиеттері; адамзаттың жинақтаған әлеуметтік тәжірибесінің құрамдас компоненттері – әлемдік мәдениет, халықтар даналығы, білім/ғылым.
"Өзін-өзі тану" пәнінің негізгі бағыттарының ерекшеліктерін айқындау: "Адамзаттың рухани тәжірибесі", "Отбасындағы сүйіспеншілік", "Қоғамдағы сүйіспеншілік", "Адамзаттың бірлігі".
Бастауыш мектеп
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес бастауыш мектепке арналған пәннің негізгі базалық мазмұны өрістелетін бөлімдердің білімі. "Ғасырлар даналығы" бөлімінің әдістемелік ерекшеліктерінің сипаттамасы. Коммуникативтік іскерліктер мен дағдыларды тек отбасында емес, сондай-ақ сыныпта және мектепте дамыту "Тату отбасы" бөлімін ашудың негізгі идеясы ретінде. "Адам болу" бөлімінің басты мақсаты – баланың адамгершілік құндылық бағдарларын қабылдау дағдыларының дамуына мүмкіндік туғызу. Кіші мектеп оқушыларының бойында қоршаған ортамен адамгершілік қатынас құру тәжірибесін қалыптастыруға бағдар "Бұл әлем қандай тамаша!" бөлімінің мазмұнында.
Негізгі орта білім
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес негізгі орта білімге арналған пәннің негізгі базалық мазмұны өрістелетін бөлімдердің білімі. Ойдың, сөздің және істің бірлігі "Рухани ұстаздар өмірінің шабыттандырушы мысалы" бөлімін ашудың негізгі идеясы ретінде. "Мектеп – менің отбасым" бөлімінің әдістемелік ерекшеліктерінің сипаттамасы. "Адам болу" бөлімінің басты мақсаты – өзін-өзі тану және өзін-өзі кемелдендіру қажеттіліктерін дамыту. Адам тегіне тиесілілік және жер бетіндегі болып жатқанның барлығына жауапкершілік сезіну – "Адамзат әлемі" бөлімі мазмұнының негізі.
Жалпы орта білім
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес жалпы орта білімге арналған пәннің негізгі базалық мазмұны өрістелетін бөлімдердің білімі. Өзін-өзі тану мазмұнының сабақтастық қағидасы.
"Адамзаттың рухани мұрасы" бөлімінің басты мақсаты - өмірлік жол таңдауға мүмкіндік ашу. Жағымды ойлау дағдыларын және адамдар арасындағы қатынастарда пайда болатын этикалық өмірлік мүдделер қайшылығына парасатты қатынас жасауды дамыту "Отбасындағы парыз" бөлімін айқындаудың негізгі идеясы ретінде. "Адам болу" бөлімінің әдістемелік ерекшеліктерінің сипаттамасы. Адамзаттың маңызды міндеттерін орындаудағы өзінің жеке маңызын сезіну және "бақыт" ұғымын ұғыну – "Адамзат бірлігі" бөлімі мазмұнының негізі.
Өзін-өзі тану үдерісінің түйінді бағыттары ретіндегі өзін-өзі тану пәнінің мазмұндық бөлімдерінің өзара байланысының ерекшелігі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрінің
20 сәуірдегі 2016 жылғы
№ 293 бұйрығына
3-қосымша
"Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық
құндылықтар" курсының ғылыми-әдіснамалық негіздері және өткізу
практикасы" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру
курстарының білім беру бағдарламасы

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 5
к образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Научно-методологические
основы преподавания
предмета "Самопознание"
Методическая характеристика содержательных
разделов самопознания
Логическая структура содержания предмета
Четкая характеристика оснований логической структуры содержания предмета самопознания: системы общечеловеческих ценностей; основных качеств личности, проявляющихся относительно себя, других, мира, человечества; составных компонентов социального опыта, накопленных человечеством - мировая культура, мудрость народов, знания/наука.
Раскрыть особенности основных направлений предмета "Самопознание": "Духовный опыт человечества", "Любовь в семье", "Любовь в обществе", "Единство человечества".
Начальная школа
Знание разделов, в которых с учетом возрастных особенностей, учащихся разворачивается основное базовое содержание предмета для начальной школы. Характеристика методических особенностей раздела "Мудрость веков". Развитие коммуникативных умений и навыков не только в семье, но и в классе и школе как основная идея раскрытия раздела "Дружная семья". Главная цель раздела "Быть человеком" - способствовать развитию навыков принятия ребенком нравственных ценностных ориентаций. Ориентация на формирование у младших школьников опыта нравственных отношений с окружающим миром в содержании раздела "Как прекрасен этот мир!".
Среднее основное образование
Знание разделов, в которых с учетом возрастных особенностей, учащихся разворачивается основное базовое содержание предмета для основного среднего образования. Единство мысли слов и дела как основная идея раскрытия раздела "Вдохновляющий пример жизни духовных учителей". Характеристика методических особенностей раздела "Школа – моя семья". Главная цель раздела "Быть человеком" - развитие потребности в самопознании и самосовершенствовании. Принадлежность к человеческому роду и осознание ответственности за все, что происходит на планете – основа содержание раздела "Мир человечества".
Среднее общее образование
Знание разделов, в которых с учетом возрастных особенностей, учащихся разворачивается основное базовое содержание предмета для общего среднего образования. Принцип преемственности содержания самопознания.
Главная цель раздела "Духовное наследие человечества"- способствовать выбору жизненного пути. Развитие навыков позитивного мышления и разумного подхода к этическим жизненным коллизиям, возникающим в отношениях между людьми как основная идея раскрытия раздела "Долг в семье". Характеристика методических особенностей раздела "Быть человеком". Осознание собственной значимости в выполнении насущных задач человечества и понятия "счастья" - основа содержания раздела "Единство человечества".
Особенность взаимосвязи содержательных разделов самопознания как ключевых векторов процесса самопознания.
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 20 апреля 2016 года № 293
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Научно-методологические основы и
практика проведения курса "Общечеловеческие ценности в
целостном педагогическом процессе класса" для тренеров

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту аясындағы "Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" курсының ғылыми-әдіснамалық негіздері және өткізу практикасы" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі "Бөбек" Ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнымен (бұдан әрі – "Бөбек" ҰҒПББСО) әзірленді. Осы бағдарлама аясында оқыту Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту мақсатында жүргізіледі.
2. Осы Бағдарламада "Бөбек" Ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы қызметкерлерінің, "Бөбек" Ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығының ұзақ мерзімді курстарынан өткендігі жөніндегі сертификатқа ие жоғары оқу орындары оқытушыларының біліктілігін арттыру және өзін-өзі тану бойынша білім беру бағдарламасын жүзеге асыру бойынша толық мәліметтер берілген.
3. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттырудың осы курсының жалпы мақсаты өзінің үлгі-өнегесімен оқушылар мен мұғалімдерді шабыттандыратын шынайы көшбасшының әлеуетін жүзеге асыруға мүмкіндік туғызатын мұғалім тұлғасын қайта өзгерту, оның рухани-адамгершілік пікірлерін, жағымды ойлауын, ойдың, сөздің және істің бірлігін дамыту болып табылады.
4. Осы Бағдарлама қазақстандық білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарлама мақсаты: "Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасы бойынша мұғалімдерді оқытуға және ынтымақтастыққа дайын рухани-адамгершілік саналылықтың және теориялық-практикалық дайындықтың жоғары деңгейіне ие тәжірибелі тренерлерді дайындау.
6. Бағдарлама міндеттері:
1) үш модуль контексінде "Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының теориялық негіздерін тұжырымдамалық түсінуді қамтамасыз ету;
2) қазіргі мектеп жағдайында "Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының тұжырымдамалық идеяларын практикада табысты жүзеге асыруды қамтамасыз ету, сонымен қатар тыңдаушылардың бойында келесі дағдыларды қалыптастыру:
Бағдарлама негіздеріне мұғалімдерді оқытуды жоспарлау және ұйымдастыру;
сабақтан тыс іс-әрекеттерде, жалпы білім беретін циклдағы басқа пәндерге және ата-аналармен жұмыста өзін-өзі танумен интеграциялау мәселелерінде пән мұғалімдеріне және сынып жетекшілеріне әдістемелік қолдау көрсету;
жеке және кәсіби өмірінде жалпыадамзаттық құндылықтар практикасы үдерісінде өзін-өзі бақылау және жеке тәжірибесіне талдау жасау;
"Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының негізгі идеяларын практикада жүзеге асыру үдерісінде мұғалімдер мен оқушыларда болған өзгерістерді бақылау және талдау жасау.

1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методологические основы и практика проведения курса "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" для тренеров (далее – Программа) разработана Республиканским государственным казенным предприятием "Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр "Бөбек" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – ННПООЦ "Бөбек"). Обучение в рамках данной Программы проводится с целью обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по повышению квалификации сотрудников Национального научно-практического, образовательного и оздоровительного центра "Бөбек", преподавателей вузов, имеющие сертификаты о прохождении длительных курсов Национального научно-практического, образовательного и оздоровительного центра "Бөбек" и реализации образовательной программы по самопознанию.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является преображение личности учителя, развитие его духовно-нравственных убеждений, позитивного мышления, единства мысли, слова и дела, что способствует реализации потенциала истинного лидера, вдохновляющего своим примером учащихся и учителей.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель Программы:
Подготовка опытных тренеров, имеющих высокий уровень духовно-нравственной осознанности и теоретико-практической подготовки, готовых к сотрудничеству и обучению учителей по Программе "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса".
6. Задачи Программы:
1) обеспечить концептуальное понимание теоретических основ Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" в контексте трех модулей;
2) обеспечить успешную практическую реализацию концептуальных идей Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса", в условиях современной школы, а также сформировать у слушателей навыки:
планирования и организации обучения учителей основам Программы;
оказания методической поддержки учителям-предметникам и классным руководителям в вопросах интеграции самопознания во внеучебную деятельность, в другие предметы общеобразовательного цикла и работу с родителями;
самонаблюдения и анализа личного опыта в процессе практики общечеловеческих ценностей в личной и профессиональной жизни;
наблюдения и анализа изменений, происходящих в учителях и учениках, в процессе реализации основных идей Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" на практике;

3) тыңдаушыларды мұғалімдердің рухани-адамгершілік білім беру қауымдастығын ұйымдастыруға дайындау.
7. Оқыту нәтижелері:
Оқытудың нәтижелігіне қол жеткізудің қағидалары:
1) тыңдаушының "Өзін-өзі тану" пәнінің метапәндік рөлін терең түсінуі және тәжірибеде жүзеге асыру іскерлігі.
2) жалпыадамзаттық құндылықтардың мәнін терең түсіну және өз ісімен оқушылар мен мұғалімдерді шабыттандыратын шынайы көшбасшының әлеуетін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін осы құндылықтарды өмірде басшылыққа алу.
3) тыңдаушылардың курс аяқталған соң әріптестерін, басқа да тыңдаушыларды "Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының негіздеріне төмендегі іс-әрекеттердің көмегімен оқыту қабілеттілігі:
интерактивті дәрістер, семинарлар, талқылаулар, дөңгелек үстелдер өткізу;
мұғалімдерге әдістемелік көмек көрсету;
жеке әңгімелесу және жеке кеңес беру.
4) мектептерде рухани-адамгершілік білім беруді келесі әрекеттердің көмегімен жандандыруға атсалысу:
"Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының тыңдаушыларына өзін-өзі танумен интеграциялау мәселелерінде сабақтан тыс іс-әрекеттерде, жалпы білім беретін циклдағы басқа пәндерде және ата-аналармен жұмыста қолдау көрсету;
ойы, сөзі және ісі бірлікте өмір сүретін шынайы көшбасшының рөлін атқару;
әріптестерімен тілектестік кәсіби қатынас орнату;
жалпымектептік тәрбие жұмыстарының аясында оқушылармен және мұғалімдермен рухани-адамгершілік мазмұнда іс-шаралар мен қайырымдылық іс-әрекеттерін ұйымдастыру және өткізу;
рухани-адамгершілік білім беру мұғалімдерінің қауымдастығын құру.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқытудың мақсатына және педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру курсының мазмұнына шолу жасаудан басталады. Бағдарламаның тұжырымдамалық негіздерін табысты практикалық жүзеге асыру тұлғалық және рухани-адамгершілік өсудің, кәсіби оқытудың және ынтымақтастықтың үздіксіз тәртібін қалыптастыруға жол ашатын нақты айқындалған үш кезеңге құрылымдауға мүмкіндік береді (осы Бағдарламаның 1-қосымшасы "Оқу жоспарында", 2-қосымшасы "Оқу-тақырыптық жоспарында" сипатталған).
9. Бүкіл оқыту үдерісі оқытушы мен тыңдаушылардың интербелсенді ынтамақтастығына құрылады және бұл оқу үдерісіне қатысушы әр тұлғаның мейлінше ашылуына мүмкіндік береді. Ол педагогикалық өзара әрекеттесуге қатысушылардың жоғары дәрежедегі қарым-қатынасының интенсивтілігімен, іс-әрекеттің алмасуы және әртүрлі болуымен, тыңдаушылардың шығармашылық әлеуетінің ашылуымен, олардың рухани-адамгершілік өзін-өзі жетілдіруімен сипатталады

3) подготовить слушателей к организации сообщества учителей духовно-нравственного образования.
7. Результаты обучения:
Принципиальным в достижении результативности обучения является:
1) умение слушателя глубоко понять и реализовать на практике метапредметную роль дисциплины "Самопознание";
2) глубокое понимание сущности общечеловеческих ценностей и следование этим ценностям в жизни, что способствует реализации потенциала истинного лидера, вдохновляющего своим примером учащихся и учителей;
3) способность слушателей по окончании курса осуществлять обучение коллег, других слушателей основам Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" посредством:
проведения интерактивных лекций, семинаров, обсуждений, круглых столов;
оказания методической поддержки учителям;
личных бесед и индивидуальных консультаций;
4) содействовать активизации духовно-нравственного образования в школах посредством:
оказания поддержки слушателей Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" в вопросах интеграции самопознания во внеучебную деятельность, в другие предметы общеобразовательного цикла и работу с родителями;
выполнения роли истинного лидера, живущего в единстве мысли, слова и дела;
установления доброжелательных профессиональных отношений с коллегами;
организации и проведения с учащимися и учителями мероприятий духовно-нравственного содержания и благотворительной деятельности в рамках общешкольной воспитательной работы;
создания сообщества учителей духовно-нравственного образования.
3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора цели обучения и содержания курса повышения квалификации педагогических работников. Успешной практической реализации концептуальных основ программы способствует ее структурирование на три четко выраженных этапа, позволяющих создать непрерывный режим личностного преображения, духовно-нравственного роста и профессионального обучения, и сотрудничества, что отражено в приложении 1 "Учебный план", в приложении 2 "Учебно-тематический план" к настоящей Программе.
9. Весь процесс обучения строится на интерактивном сотрудничестве преподавателя и слушателей, способствующем оптимальному раскрытию каждого участника процесса обучения. Он характеризуется высокой степенью интенсивности общения участников педагогического взаимодействия, сменой и разнообразием видов и форм деятельности, раскрытием творческого потенциала слушателей, их духовно-нравственным совершенствованием.

10. Бұл курста оқытудың келесі нысандары қолданылады: мультимедиалық презентацияны пайдалана отырып дәріс оқу, дәріс-диалог, практикалық сабақтар, семинарлар, "дөңгелек үстелдер" өткізу (4-6 адамнан тұратын шағын топтарда мәселелер талқылау), тыңдаушылардың өзіндік жұмысы, консультациялар, сабақтарға қатысу және талдау, сабақтар және оқушылармен оқудан тыс іс-әрекет өткізу, Бағдарламаның түйінді идеялары аясында ата-аналар жиналысын және мектептің әдістемелік бірлестігінің мұғалімдеріне семинар өткізу.
11. Оқыту барысында тыңдаушыларға "Өзін-өзі тану" пәні бойынша оқу бағдарламасының аясында жаңартылған теория ұсынылады, оның негізгі тұжырымдарын олар көпшілік алдында қорғайды. Әрбір модульдің аяғында тыңдаушылар оқылған курстың бір тақырыбы бойынша презентация қорғайды. Оқытудың бұл кезеңі жеке жұмысты және модульдің әрбір тақырыптарын талқылауды ұйғарады.
12. Бағдарлама бойынша меңгерілген білімдердің тереңдігін анықтау үшін бірінші және екінші модульдер бойынша презентацияларды бағалау критерийлері айқындалған:
1) Бағдарламаның оқытылатын модулінің тұжырымдамалық негізін түсінуі;
2) модульдің теориялық негізін білу және ұсынылған әдебиеттермен танысуы;
3) презентация тақырыбы бойынша тренерлердің қойған сұрақтарына сауатты жауап бере білуі;
4) академиялық талаптарға сәйкес сауатты, нақты және аргументті баяндауы;
5) тыңдаушының рухани-адамгершілік және интеллектуалды деңгейі, жалпы тұлғалық мәдениеті, әріптестерімен қарым-қатынасында және киіну стилінде этикалық нормаларды сақтауы;
6) сөйлеу мәдениеті, шешендік өнері, слайдтар әзірлеу кезінде іскерлік стилін сақтауы (алаңдататын әсерлерсіз, көру арқылы қабылдауға ыңғайлы).
13. Бұл курс білімдерді аралық және қорытынды бағалауды ұйғарады. Аралық бағалау тыңдаушылардың Бағдарламаның әрбір модулі бойынша үш жеке презентацияларын қорғауы негізінде жүзеге асырылады. Презентациялар топта (4-6 адам) қорғалады және үш балдық жүйе бойынша топпен және куратормен бағаланады.
14. Қорытынды бағалау портфолионы, портфолио мазмұны бойынша презентацияларды бағалауды, біліктілік емтиханының нәтижелерін қамтиды.
15. Портфолионы бағалау критерийлері:
1) мектеп бағдарламасындағы "Өзін-өзі тану" пәнінің метапәндік рөлін түсіну және ой елегінен өткізу;
2) оқушылар мен мұғалімдерді өзінің мысалдарымен шабыттандыратын, шынайы көшбасшы әлеуетін жүзеге асыруға ықпал ететін жалпыадамзаттық құндылықтардың мәнін терең түсіну және осы құндылықтарды өмірде басшылыққа алу;
3) мектеп практикасында әріптестерін оқыту арқылы "Өзін-өзі тану" пәнінің метапәндік рөлін жүзеге асыру;

10. В данном курсе используются следующие формы обучения: лекция с использованием мультимедийной презентации, лекция-диалог, практические занятия, семинары, проведение "круглых столов" (обсуждение вопросов в малых группах по 4-6 человек), самостоятельная работа слушателей, консультации, посещение и анализ уроков, проведение уроков и внеучебной деятельности с учащимися, родительского собрания и семинара для учителей методического объединения школы в аспекте ключевых идей Программы.
11. В ходе обучения слушателям предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету "Самопознание". По завершении изучения каждого модуля слушатели защищают презентацию по одной из тем прослушанного курса. Этот этап обучения предполагает индивидуальную работу и групповое обсуждение тем каждого модуля.
12. Для выявления глубины полученных знаний по Программе определены критерии оценивания презентации по первому и второму модулю:
1) понимание концептуальных основ изучаемого модуля Программы;
2) знание теоретических основ модуля и ознакомление с рекомендуемой литературой;
3) умение грамотно отвечать на поставленные вопросы по теме презентации;
4) грамотное, четкое и аргументированное изложение, соответствующее академическим требованиям;
5) духовно-нравственный и интеллектуальный уровень слушателя, общая культура личности, соблюдение этических норм в общении с коллегами и стиле одежды;
6) культура речи, ораторское искусство, соблюдение делового стиля в оформлении слайдов (без излишних отвлекающих эффектов, удобное для зрительного восприятия).
13. Данный курс предполагает промежуточное и итоговое оценивание знаний. Промежуточное оценивание осуществляется на основе защиты слушателями трех индивидуальных презентаций по каждому модулю Программы. Презентации защищаются в группе (4-6 человек) и оцениваются группой и куратором по трехбалльной системе.
14. Итоговое оценивание включает оценивание портфолио, презентаций по содержанию портфолио, результаты квалификационного экзамена.
15. Критерии оценивания портфолио:
1) понимание и осмысление метапредметной роли дисциплины "Самопознание" в школьной программе;
2) глубокое понимание сущности общечеловеческих ценностей и следование этим ценностям в жизни, что способствует реализации потенциала истинного лидера, вдохновляющего своим примером учащихся и учителей;
3) реализация метапредметной роли дисциплины "Самопознание" в школьной практике через обучение коллег;

4) өзін-өзі бақылау, өзін-өзі талдау және оқушылар мен мұғалімдерде болып жатқан өзгерістерді талдау мен бақылауды жүзеге асыру және де олардың зерттеуші-мұғалімнің күнделігінде көрініс табуы;
5) жалпыадамзаттық құндылықтар практикасындағы жеке тәжірибені және сыныптың тұтас педагогикалық үдерісіне өзін-өзі тануды интеграциялау нәтижелерін ой елегінен өткізу және талдау бойынша курстық жұмыс жасау.
4. Пәнге шолу
16. Жалпы орта білім беру ұйымдарында өзін-өзі тану бойынша бағдарламалардың жаңаруы әзірлеу үдерісіне отандық білім беру саясатында рухани-адамгершілік басымдықтарды күшейту мақсатында кіргізілді.
17. Оқыту жоспарындағы барлық жаңартылған бағдарламалардың жалпы құрылымы "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасының негізгі тұжырымдарымен танысуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ, жаңартылған оқыту жоспарларлы келесі қағидалардың негізінде педагогикалық кадрлардың құзыреттіліктерін кеңейтетін білім берудегі аксиологиялық тәсілдеменің дамуына мүмкіндік туғызады:
1) ізгілікке бағыттылық қағидасы бірінші орынға ізгілік идеялары мен бағдарларын шығаруды көздейді. Рухани-адамгершілік білім беру – тек оқушының емес, мұғалімнің де қайта өзгеруі, себебі құндылықтарды оқулықтан, шеберлікпен оқылған дәрістен тауып, меңгеру мүмкін емес, оларды тәжірибеде қолдану қажет;
2) жалпыадамзаттық құндылықтар қағидасына сәйкес "Өзін-өзі тану" пәнінің мазмұны адамның жоғарғы рухани табиғатының көрінісі ретіндегі мәңгілік жалпыадамзаттық құндылықтарға негізделуі тиіс. Мұнда атап айтар жайт, "Өзін-өзі тану" пәнін оқыту үдерісінде жүзеге асырылатын рухани-адамгершілік білім – діни емес, адамның физикалық, психикалық және рухани-адамгершілік табиғаттарын бірлікте қарастыратын зайырлы білім;
3) әлеуметтік ынтымақтастық қағидасы тұлғаның адами қасиеттерінің толыққанды дамуына мүмкіндік беретін қосымша арнайы сабақтан тыс іс-әрекетке жүгінуді талап етеді;
4) ұлттық мұра қағидасы жалпыадамзаттық рухани құндылықтарды ұлттық рухани мәдениет арқылы тану қажеттілігін алға тартады;
5) табиғи сәйкестілік қағидаты тұлғаның жас және дара ерекшеліктерін, рухани-адамгершілік дамудағы ішкі қажеттіліктер деңгейін, физиологиялық қалпын және психикалық саулығын, адамның рухани табиғатының бірлігін ескереді.
18. "Өзін-өзі тану" пәні жүрекке арналған білім болып табылады, ол қазіргі білім беруді ішкі, рухани-адамгершілік мағынамен толықтыруға арналған. Білім берудің мақсаты – баланы жан-жақты тұтас дамыту. Білім беру үдерісінде бала тұлғасының физикалық және интеллектуалдық аспектілерін ғана дамытып қоймай, ең алдымен, баланың жоғары рухани-адамгершілік табиғатын ашу керек. Сол кезде адамның кемелдігінің таңы атады. Қазіргі қоғам жүрегі ашық, ой өрісі кең, қоғамға риясыз қызмет етуге қабілетті білімді адамдарға мұқтаж.
19. Өзін-өзі тануға оқыту оқушылардың бойында жағымды ойлау білігін, өзінің ойларына, сөздері мен әрекеттеріне жауапкершілік алуын, эмоцияларын қадағалауын, қарым-қатынас дағдыларын және риясыз қызмет етуін дамытады. Рухани-адамгершілік өзіндік сана-сезімі оянған адам ғана мәңгілік құндылықтарды уақытшадан, шынайыны жалғаннан ажырата алады, өзінің білімдерін дұрыс пайдалана алады, бақытқа қол жеткізіп, басқа адамдарды да бақытты етеді.

4) осуществление самонаблюдения, самоанализа и наблюдения, анализа происходящих изменений в учащихся и учителях, и отражение их в дневнике учителя–исследователя;
5) оформление курсовой работы по осмыслению и анализу личного опыта в процессе практики общечеловеческих ценностей и результатов интеграции самопознания в целостный педагогический процесс класса.
4. Обзор предмета
16. Обновление программ по самопознанию в организациях среднего общего образования включены в процесс разработки с целью усиления духовно-нравственных приоритетов в отечественной образовательной политике.
17. Общая структура всех обновленных программ в плане обучения способствует ознакомлению с основными положениями Программы нравственно-духовного образования "Самопознание". Кроме того, обновленные планы обучения способствуют развитию аксиологического подхода в образовании, который расширяет компетенции педагогических кадров на основе следующих принципов:
1) принцип гуманистической направленности предполагает выдвижение на первый план гуманистических идей и ориентиров, подчеркивает, что духовно-нравственное образование – это процесс преображения не только ученика, но и учителя, так как ценности невозможно получить из учебника, их невозможно даже усвоить из хорошо прочитанной лекции, их необходимо практиковать;
2) принцип общечеловеческих ценностей, согласно которому содержание предмета "Самопознание" следует основывать на вечных общечеловеческих ценностях, понимаемых как проявление высшей духовной природы человека. Здесь следует особо подчеркнуть, что духовно-нравственное образование, осуществляемое в процессе преподавания предмета "Самопознание" - это не религиозное, а светское образование, рассматривающее в единстве физическую, психическую и духовно-нравственную природу человека;
3) принцип социального взаимодействия предписывает обращение к дополнительной специальной внеучебной деятельности, в процессе которой происходит полноценное развитие человеческих качеств личности;
4) принцип национального наследия актуализирует необходимость познавать общечеловеческие духовные ценности через призму национальной духовной культуры;
5) принцип природосообразности учитывает возрастные и индивидуальные особенности личности, уровень внутренней потребности в духовно-нравственном развитии, состояние физиологического и психического здоровья, единство духовной природы человека.
18. Предмет "Самопознание" является образованием для сердца, он призван дополнить современное образование внутренним, нравственно-духовным смыслом. Цель образования – во всестороннем целостном развитии ребенка. В процессе образования следует развивать не только физические и интеллектуальные аспекты личности ребенка, но и прежде всего, раскрывать высшую нравственно-духовную природу ребенка. Тогда произойдет расцвет человеческого совершенства. Современное общество нуждается в образованных людях с открытым сердцем, обладающих широтой мысли, способных к бескорыстному служению обществу.
19.Обучение самопознанию позволит развивать у учащихся умения позитивно мыслить, нести ответственность за свои мысли, слова и поступки, контролировать эмоции, навыки общения и бескорыстного служения и т.д. Только человек с пробужденным духовно-нравственным самосознанием сможет отличить вечные ценности от временных, истинное от ложного, правильно применять свои знания, обрести счастье и сделать счастливыми других людей.

20. Өзін-өзі тануды оқыту үдерісінде оқушылар:
1) адамның жоғары рухани табиғаты, бүкіл тіршіліктің бірлігі туралы білімдер алады;
2) өзін-өзі танудың аксиологиялық негіздерін түсінеді;
3) жалпыадамзаттық құндылықтарды іс жүзінде қолдануға үйренеді;
4) алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын күнделікті өмірде қолдана алады.
5. Оқу Бағдарламасын әзірлеу
Осы Бағдарлама құрылымы бойынша құрамдас болып табылады және оқу-әдістемелік материалдар кешені мен білімдік онлайн-платформадан тұрады.
21. Бағдарламаны меңгеру ұзақтығы – үш ай, үш кезеңге құрылымданған:
1) Бірінші кезең – "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; төрт апта) Бағдарламаның түйінді идеяларына және олардың мектеп тәжірибесіне енгізу әдістемесіне шолу жасайды.
2) Екінші кезең – "Құндылықтар практикасы" (асинхронды оқыту; алты апта).
3) Үшінші кезең – "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; екі апта).
22. Бірінші кезеңде тыңдаушыларға келесі тапсырмаларды орындау міндеттеледі:
әрбір модульдің материалдарын зерделеп, модульдің бір тақырыбы бойынша презентацияларды қорғау, жұмыс жеке дара орындаудан және әрбір модуль тақырыптарын топтық талқылаудан тұрады.
тыңдаушының жеке және кәсіби тәжірибесі туралы терең ойлануына және талдауына, Бағдарламаның түйінді идеялары аспектісінде жеке дара зерттеулер жүргізуге мүмкіндік беретін бірнеше жазбаша тапсырмаларды орындау.
мектепте өзін-өзі тану сабақтарына қатысу және топтық талқылау, жұмыс сабақты жеке дара бағалаудан және бірлескен топтық талқылаудан тұрады.
23. Екінші кезең – "Құндылықтар практикасы" (асинхронды оқыту; 5-10 апталар).
24. Екінші "Құндылықтар практикасы" кезеңінде Бағдарламаның негізгі идеялары сыныпта және тыңдаушының жеке өмірінде тәжірибе жүзіне асырылады. Аталмыш кезең екі бағыт бойынша жүзеге асырылады.
1) бірінші бағыт – алынған білімдерді күнделікті жеке өмірде және жалпыадамзаттық құндылықтарды сыныпта оқыту тәжірибесінде қолдану;
2) екінші бағыт – бірінші "Жүректен жүрекке" кезеңінде берілген "Құндылықтар практикасы кезеңінде орындауға арналған тапсырмалармен" жұмыс жасау. 3-қосымшаға сәйкес тыңдаушының өміріндегі және оқыту тәжірибесіндегі өзгерістер оның мектептегі тәжірибесі кезеңінде жүйелі түрде бағаланады. Сондай-ақ, тыңдаушыға білім беру порталының көмегі арқылы тренерлер тарапынан қолдау (асинхронды оқыту) көрсетілетін болады.
25. Үшінші "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; 11-12 апталар) кезеңі мұғалімнің жеке өмірінде және оқытуда жүзеге асыратын өзгерістерді өзіндік және өзара рефлексиялауға, осы өзгерістердің нәтижелерін оқушылардың дамуына әсерін анықтау мақсатында өзіндік және өзара бағалауға бағдарланған. "Құндылықтар практикасы" кезеңі бойынша тыңдаушылардың жеке дара орындаған жұмыстарын тренерлер бағалап, ұсыныстар беретін болады. Сондай-ақ, қорытынды кезеңі барысында мұғалімдер жалпы білім беретін мектеп қабырғасында өзін-өзі тану сабақтарын және жалпыадамзаттық құндылықтарды интеграциялау арқылы сабақтан тыс жұмыстар өткізеді. Курстың соңында біліктілік емтиханы өткізіліп, қорытынды бағалар шығарылады.
"Сыныптың тұтас педагогикалық
процесіндегі жалпыадамзаттық
құндылықтар" курсының
ғылыми-әдіснамалық негіздері
және өткізу практикасы"
педагогикалық кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Тараулардың атаулары
Сағат саны
барлығы
дәріс
семинар
практикалық сабақтар
I
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының әдіснамалық және психологиялық-педагогикалық негіздері.
48
24
8
16
II
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасы мазмұнының аксиологиялық негіздері.
48
24
8
16
III
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасын жүзеге асырудың әдістемесі.
64
16
24
24
Барлығы:

20. В процессе обучения самопознанию учащиеся:
1) получат знания о высшей духовной природе человека, единстве всего сущего;
2) осознают аксиологические основы самопознания;
3) научатся практике общечеловеческих ценностей;
4) смогут применять полученные знания, умения и навыки в повседневной жизни.
5. Разработка учебной Программы
Настоящая Программа является комбинированной по своей структуре и состоящей из комплекса учебно-методического материала и образовательной онлайн-платформы.
21. Продолжительность освоения Программы – три месяца, структурированные на три этапа:
1) Первый этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; четыре недели) предполагает обзор ключевых идей Программы и методики их внедрения в школьную практику.
2) Второй этап – "Практика ценностей" (асинхронное обучение; шесть недель).
3) Третий этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; две недели).
22. На первом этапе слушателям предстоит выполнить следующие задания:
изучить материалы каждого модуля и защитить презентацию по одной из тем модуля, что предполагает индивидуальную работу и групповое обсуждение тем каждого модуля;
выполнить ряд письменных заданий, позволяющих глубоко поразмышлять и проанализировать свой личный и профессиональный опыт, провести индивидуальные исследования в контексте ключевых идей Программы;
посетить и проанализировать в группах уроки самопознания в школе, что предполагает индивидуальное оценивание урока и совместные групповые обсуждения.
23. Второй этап "Практика ценностей" (асинхронное обучение; 5–10 недели).
24. На втором этапе "Практика ценностей" основные идеи Программы подлежат реализации на практике в классе и личной жизни слушателя. Данный этап будет осуществляться по двум направлениям.
1) первое направление – применение полученных знаний в повседневной личной жизни и практике преподавания общечеловеческих ценностей в классе;
2) второе направление – работа над "Заданиями для выполнения в период практики ценностей", полученными на первом этапе "От сердца к сердцу". Реализуемые слушателем изменения в жизни и преподавании будут систематически оцениваться в период его практики в школе, согласно приложению 3 "Критерии оценивания самостоятельных заданий". Кроме того, слушателю будет оказана поддержка со стороны куратора из числа тренеров (асинхронное обучение) посредством форума на образовательном портале.
25. Третий этап "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; 11–12 недели) будет ориентирован на само- и взаиморефлексию о реализуемых учителем изменениях в своей жизни, в преподавании и обучении, на само- и взаимооценивание результатов этих изменений с целью установления степени их влияния на развитие учеников. Тренеры будут давать рекомендации, и оценивать индивидуальную работу слушателя по этапу "Практика ценностей". Также во время итогового этапа учителя будут проводить уроки самопознания и внеучебную работу с интеграцией общечеловеческих ценностей на базе общеобразовательных школ. В заключение курса будет проведен квалификационный экзамен и проведено итоговое оценивание.
Приложение 1 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Научно-методологические
основы и практика проведения
курса "Общечеловеческие ценности
в целостном педагогическом
процессе класса" для тренеров
Учебный план
Наименование разделов
Количество часов
всего
лекция
семинар
практические занятия
I
Методологические и психолого-педагогические основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
48
24
8
16
II
Аксиологические основы содержания программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
48
24
8
16
III
Методика реализации программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
64
16
24
24
Итого:

160
64
40
56
"Сыныптың тұтас педагогикалық
процесіндегі жалпыадамзаттық
құндылықтар" курсының
ғылыми-әдіснамалық негіздері
және өткізу практикасы"
педагогикалық кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Бірінші апта
Күн
Күнделікті сабақ тақырыптарының атауы
Күнделікті сабақтың қысқаша мазмұны
Сағат саны
1 модуль. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдар-ламасының әдіснамалық және психологиялық-педагогикалық негіздері
1
Лекция.
Білімдік сферасын руханилық және ізгілік бағытында жаңартудың қажеттілігі.
Ғаламдық заманауи проблемаларды топтарда талқылау және оларды шешудің жолдары. Әр топ дағдарыстың бір түрінен қойылым және рухани-адамгершілік білім берудің көмегімен одан шығудың жолдарын көрсетеді. Білімдік сферасын руханилық және ізгілік бағытында жаңартудың қажеттілігін топтарда талқылау.
4
Лекция.
Тарихи ретроспективте рухани-адамгершілік білім беру.
Адамзаттың ұлы ұстаздарының өмірі мен ілімін нелер біріктіретінін топтарда талқылау. (Сократ, Аристотель, Конфуций, ЛаоЦзы, М.Монтень, Р.Декарт, Э.Кант).
Қазақ мәдениетіндегі рухани-адамгершілік білім беру дәстүрлерін топтарда талқылау (әл-Фараби, А.Құнанбаев, Ш.Құдайбердиев, Ы.Алтынсарин және басқалар). Топтағы жұмыс: Адамзаттың тарихи мұрасы ретіндегі барлық діндердің бірлігі туралы плакатқа сурет салу.
4
2
Лекция.
Сана арқылы оқыту.
"Өзін-өзі тану" рухани адамгершілік білім беру бағдарламасының қағидаттары мен оны оқытудың шарттарын топтарда талқылау. Сананың құрылымын, қабылданған ақпараттың бағасын және сананы тазартудың тәсілдерін топтарда талқылау. Сананы тазартудың қажеттілігін негіздеу және түйсіну.
4
Лекция.
Рухани ізгілік.
Заманауи философия, психология және педагогикадағы рухани гуманизм идеяларын топтарда талқылау. Адамның тұлғалық құрылымын және ақылдың табиғатын топтарда талқылау. Педагогиканың үш типін және мұғалімнің үш стилін бейнелейтін қойылымдарды топтарда көрсету.
4
3
Лекция.
Өзін-өзі тану мен басқа пәндердің интеграциясы.
Өзін-өзі тану мен басқа пәндерді қалай интеграциялауға болады? Әріптестерімен тәжірибе алмасу. Топтарда интеграцияны талқылау. Ғалымдардың нейрофизиологиядан, биологиядан, химиядан, физикадан жаңа ашылуларын және ұлы ғалымдардың өмірлерінен мысалдарды топтарда талқылау. Топтардағы шығармашылық жұмыс: әрбір топ жаратылыстану ғылымдары мен гуманитарлық цикл пәндерінен интеграциялауға өз мысалдарын келтіреді.
4
Лекция.
Өзін-өзі тану сабақтан тыс іс-әрекеттер арқылы.
Сұрақтарды топтарда талқылау: Рухани-адамгершілік білім беруді сабақтан тыс іс-әрекеттер арқылы қалай жүзеге асыруға болады? Әріптестерімен тәжірибе алмасу. Қайырымдылық акциялары ережелерін және мұғалімнің шабыттандыратын мысалдарының маңызды-лығын топтарда талқылау. Топтардағы шығармашылық іс-әрекеттер: Жалпыадамзаттық құндылықтар негізіндегі қойылымдар.
4
4
Практикалық сабақ.
Бағдарламаның бірінші модулі бойынша оқытушының қатысуымен өз бетінше дайындық.
1 модульді оқытудың нәтижесі бойынша жалпы-лау сипатындағы кері байланыс. Бірінші модуль бойынша тапсырмаларды шолу, топтық талқылау. Бірінші модульдің тақырыптары бойынша тренердің жалпы және жеке кеңес беруі.
8
5
Практикалық сабақ.
Бағдарламаның бірінші модулі бойынша оқытушының қатысуымен өз бетінше дайындық.
1 модульді оқытудың нәтижесі бойынша жалпы-лау сипатындағы кері байланыс. Бірінші модуль бойынша тапсырмаларды шолу, топтық талқылау. Бірінші модульдің тақырыптары бойынша тренердің жалпы және жеке кеңес беруі.
8
Екінші апта
Күн
Күнделікті сабақ тақырыптарының атауы.
Күнделікті сабақтың қысқаша мазмұны
Сағат саны
1
Семинар. Бағдарламаның бірінші модуль материалдары бойынша тыңдаушылар презентациясы

160
64
40
56
Приложение 2 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Научно-методологические
основы и практика проведения
курса "Общечеловеческие ценности
в целостном педагогическом
процессе класса" для тренеров
Учебно-тематический план
Первая неделя
№ дня
Название темы занятий дня
Краткое содержание занятий дня
Количество часов
Модуль 1. Методологические и психолого-педагогические основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
1
Лекция.
Необходимость обновления образовательной сферы в сторону духовности и гуманизации.
Обсуждение в группах глобальных проблем современности и путей их решения. Каждая группа представляет сценку об одном из видов кризиса и выход из него с помощью духовно-нравственного образования. Обсуждение в группах необходимости обновления образовательной сферы в сторону духовности и гуманизации.
4
Лекция.
Духовно-нравственное образование в исторической ретроспективе.
Обсуждение в группах того, что объединяет жизнь и учение великих учителей человечества (Сократа, Аристотеля, Конфуция, ЛаоЦзы, М. Монтеня, Р. Декарта, Э. Канта и другие).
Обсуждение в группах традиций духовно-нравственного образования в казахской культуре (аль-Фараби, А. Кунанбаев, Ш. Кудайбердиев, Ы. Алтынсарин).
Работа в группах: нарисовать плакат о единстве всех религий, как исторического наследия человечества.
4
2
Лекция.
Обучение через сознание.
Обсуждение в группах принципов программы духовно-нравственного образования "Самопознание" и условий преподавания дисциплины "Самопознание". Обсуждение в группах структуры сознания, оценки воспринимаемой информации и способов очищения сознания. Обоснование и осознание необходимости очищения сознания.
4
Лекция.
Духовный гуманизм.
Обсуждение в группах идей духовного гуманизма в современной философии, психологии и педагогике. Обсуждение в группах структуры человеческой личности и природы ума. Разыгрывание сценок в группах, изображающих три типа педагогики и три стиля учителя.
4
3
Лекция.
Интеграция самопознания и других дисциплин
Как интегрировать самопознание и другие дисциплины? Обмен опытом с коллегами. Обсуждение в группах путей интеграции.
Обсуждение в группах новых открытий в нейрофизиологии, биологии, химии, физике, примеров из жизни великих ученых.
Творческая работа в группах: каждая группа приводит свои примеры интеграции в предметы естественнонаучного и гуманитарного цикла.
4
Лекция.
Самопознание через внеучебную деятельность.
Обсуждение в группах вопроса: Как через внеучебную деятельность осуществлять духовно-нравственное образование? Обмен опытом с коллегами.
Обсуждение в группах правил проведения благотворительной акции и важности вдохновляющего примера учителя.
Творческая деятельность в группах: "Инсценировка на основе общечеловеческих ценностей".
4
4
Практическое занятие.
Самостоятельная работа слушателя по первому модулю программы с участием преподавателя.
Обратная связь обобщающего характера по итогам изучения 1 модуля. Обзор заданий по первому модулю, групповое обсуждение. Общие и индивидуальные консультации тренера по темам 1 модуля.
8
5
Практическое занятие.
Самостоятельная работа слушателя по первому модулю программы с участием преподавателя.
Обратная связь обобщающего характера по итогам изучения 1 модуля. Обзор заданий по первому модулю, групповое обсуждение. Общие и индивидуальные консультации тренера по темам 1 модуля.
8
Вторая неделя
№ дня
Название темы занятий дня
Краткое содержание занятий дня
Кол. часов
1
Семинар.
Презентация слушателями материалов первого модуля программы

1модульдің бір тақырыбы бойынша тыңдаушылардың топтағы жеке презентациясы. PowerPoint форматындағы презентация (7-10 слайд, баяндау 5-7 мин., талқылау 10-15 мин). Топтық талқылаужәнесөйлеген сөздерін өзара бағалау. 1 модуль бойынша тыңдаушының жеке жұмысына тренердің ұсынымдары және бағалауы.
8
2 модуль. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының аксиологиялық негіздері
2
Лекция.
Абсолют жалпыадамзаттық құндылықтар. Ақиқат өзін-өзі танудың мақсаты ретінде.
Тұлғаның құндылық иерархиясы. Абсолют жалпыадамзаттық құндылықтар. Білім мазмұнына жалпыадамзаттық құндылықтарды кіргізудің маңызы мен топтарда сұрақтарды талқылаудың тәсілдері мәселелерін топтарда талқылау. Әріптестерімен тәжірибе алмасу. Жалпыадамзаттық құндылықтар және сананың құрылымы. Топтарда сұрақтарды талқылау: Абсолют ақиқат пен салыстырмалы ақиқаттың айырмашылығы неде? Шындықтың мәні туралы әңгіме. Топтардағы шығармашылық жұмыс "Нағыз шындық – бұл ар-ұждан" тақырыбына өлең немесе ән шығару.
4
Лекция.
Сүйіспеншілік энергиясы.
Сүйіспеншіліктің мәнін жалпыадамзаттық құндылықтар тұрғысынан топтарда талқылау. Сүйіспеншіліктің түрлері туралы қойылымдар көрсету. Сүйіспеншілік энергиясы және сүйіспеншілік энергиясы жолындағы кедергілер туралы әңгіме. Сүйіспеншілікпен сабақ өткізу дегеннің не екендігі туралы сұрақты топта талқылау. Әріптестерімен тәжірибе алмасу. Сүйіспеншілікке толы өмірден мысалдар келтіру.
4
3
Лекция.
Жалпыадамзаттық құндылықтар негізіндегі дұрыс әрекет.
Дұрыс әрекетке оқыту үдерісіндегі білімділік мақсаттары мен, Дұрыс әрекетке тән қасиеттерді топтарда талқылау. Әріптестерімен тәжірибе алмасу. Күнделікті өмірдегі дұрыс әрекет практикасын топтарда талқылау. "Қалаулар шегінің" төрт қағидатын және әрбір қағидат бойынша практикалық тапсырмалардың орындалуын топтарда талқылау.
4
Лекция.
Ішкі тыныштықтың мәні.
Топтарда сұрақтарды талқылау: Тыныштық деген не? Тыныштықтың ақылмен байланысы қандай? Ақыл дегеніміз не? Мен күнделікті өмірде ақылмен қалай жұмыс жасай аламын? Топта тыныштық туралы өлең жазу. Қиянат жасамаудың ерекшеліктерінің сипатын және күнделікті өмірдегі қиянат жасамау практикасын топтарда талқылау. Әріптестерімен тәжірибе алмасу. "Өзіңе қатысты қиянат жасамау" тақырыбында топтарда қойылым көрсету және талқылау.
4
4
Лекция.
Өзін-өзі танудағы мұғалімнің ролі.
Топтарда сұрақтарды талқылау: Мұғалім мамандығы кәсіп пе, әлде шығармашылық па? Ал Сіз су ағатын құбырда флейтада ноктюрн ойнай алар ма едіңіз? Мұғалімдерге арналған ережелерді және мұғалімнің өміріндегі жағымды көңіл күйге келудің маңыздылығын топтарда талқылау. Мұғалімдердің құрбандығы туралы мысалдары. "Мұғалім" тақырыбына топтарда плакаттар безендіру.
4
Лекция.
Шынайы көшбасшының адамгершілік қасиеттері.
Топтарда сұрақтарды талқылау: Шынайы көшбасшы – ол кім? Шынайы көшбасшының қасиеттері қандай? Неліктен риясыздық – шынайы көшбасшының негізі? Шығармашылық топтық жұмыс: "Шынайы көшбасшының қылығы" тақырыбында өмірден алынған қойылым көрсету.
4
Практикалық сабақ.
Тыңдаушылардың Бағдарламаның екінші модулі бойынша оқытушының қатысуымен өз бетінше жұмысы.
2 модульді оқытудың нәтижесі бойынша жалпы-лау сипатындағы кері байланыс, екінші модуль бойынша тапсырмаларды шолу, топтық талқылау. Екінші модульдің тақырыптары бойынша тренердің жалпы және жеке кеңес беруі.
8
Үшінші апта
1
Практикалық сабақ.
Тыңдаушылардың Бағдарламаның екінші модулі бойынша оқытушының қатысуымен өз бетінше жұмысы.
2 модульді оқытудың нәтижесі бойынша жалпы-лау сипатындағы кері байланыс, екінші модуль бойынша тапсырмаларды шолу, топтық талқылау. Екінші модульдің тақырыптары бойынша тренердің жалпы және жеке кеңес беруі.
8
2
Семинар.
Бағдарламаның екінші модуль материалдары бойынша тыңдаушылар презентациясы.

Индивидуальные презентации слушателями одной из тем модуля 1 в группе. Презентация в формате PowerPoint (7-10 слайдов, выступление 5-7 минут, обсуждение 10-15 минут). Групповое обсуждение и взаимооценка выступлений. Рекомендации и оценивание тренером индивидуальной работы слушателя по 1 модулю.
8
Модуль 2. Аксиологические основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
2
Лекция.
Абсолютные общечеловеческие ценности. Истина как цель самопознания.
Иерархия ценностей личности. Абсолютные общечеловеческие ценности. Обсуждение в группах вопроса о важности и способах включения общечеловеческих ценностей в содержание образования. Обмен опытом с коллегами.
Общечеловеческие ценности и структура сознания. Обсуждение в группах вопросов: Истина абсолютная и относительная, в чем разница? Беседа о значении правды.
Творческая работа в группах: написать стихотворение или песню на тему: "Настоящая правда – это совесть".
4
Лекция.
Энергия Любви.
Обсуждение в группах сущности Любви как вечной общечеловеческой ценности.
Разыгрывание сценок о видах любви.
Беседа об энергии Любви и о препятствиях на пути энергии Любви.
Обсуждение в группах вопроса о том, что значит: "провести урок с любовью"? Обмен опытом с коллегами.
Примеры жизни, полной Любви.
4
3
Лекция. Праведное поведение как общечеловеческая ценность.
Обсуждение в группах целей образовательного процесса в обучении Праведному поведению и качеств, присущих Праведному поведению. Обмен опытом с коллегами.
Обсуждение в группах практики праведного поведения в повседневной жизни.
Обсуждение в группах четырех принципов "потолка для желаний" и выполнение практических заданий по каждому принципу.
4
Лекция. Сущность внутреннего покоя.
Обсуждение в группах вопросов: Что такое покой? Как покой связан с умом? Что такое ум? Как я могу работать с умом в повседневной жизни?
Написать в группах стихи о покое.
Обсуждение в группах характерных особенностей ненасилия и практики ненасилия в повседневной жизни. Обмен опытом с коллегами.
Обсуждение в группах и разыгрывание сценок на тему: "Ненасилие по отношению к себе".
4
4
Лекция. Роль учителя в самопознании
Обсуждение в группах вопроса: Профессия учителя – ремесло или творчество?
Творческое задание "А вы ноктюрн сыграть могли бы на флейте водосточных труб?"
Обсуждение в группах правил для учителей и важности позитивного настроя в жизни учителя.
Примеры жертвенности учителей.
Оформить в группах плакат на тему: "Учитель"
4
Лекция.
Нравственные качества истинного лидера
Обсуждение в группах вопросов: Истинный лидер – кто он? Каковы качества истинного лидера? Почему бескорыстие – основа истинного лидерства?
Творческая групповая работа: разыгрывание сценок из жизни на тему: "Поступок истинного лидера".
4
5
Практическое занятие. Самостоятельная работа слушателей по второму модулю программы с участием преподавателя.
Обратная связь обобщающего характера по итогам изучения 2 модуля. Обзор заданий по второму модулю, групповое обсуждение. Общие и индивидуальные консультации тренера по темам 2 модуля.
8
Третья неделя
1
Практическое занятие.
Самостоятельная работа слушателей по второму модулю программы с участием преподавателя.
Обратная связь обобщающего характера по итогам изучения 2 модуля. Обзор заданий по второму модулю, групповое обсуждение. Общие и индивидуальные консультации тренера по темам 2 модуля.
8
2
Семинар.
Презентация слушателями материалов второго модуля программы

2 модульдің бір тақырыбы бойынша тыңдау-шылардың жеке презентациясы. Power Point форматындағы презентация (7-10 слайд, баяндау 5-7 мин., талқылау 10-15 мин). Топтық талқылау және сөйлеген сөздерін өзара бағалау. 2 модуль бойынша тыңдаушының жеке жұмысына тренердің ұсынымдары және бағалауы.
8
3 модуль. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасын жүзеге асырудың әдістемесі
3
Лекция.
Өзін-өзі тану сабағын жоспарлау және өткізу бойынша шығармашылық шеберхана. Мектеп мониторингі мәселесі.
Жалпыадамзаттық құндылықтар мен оның қасиеттеріне сәйкес өзін - өзі тану сабағының құрылымын, сабақты жоспарлаудың негізін, сабақтың мақсаты мен міндеттерін құра білуін топтарда талқылау. Өзін-өзі тану сабағын жопарлау мен өткізуден тәжірибе алмасу. Өзін-өзі тану сабағындағы жағымды көңіл-күйдің маңызы мен дәйексөздермен жұмыстың түрлерін топтарда талдау. Өзін-өзі талдау рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасы тұрғысынан мектептердің мониторингісі.
4
Лекция.
Топтың ән айту әдісі бойынша шығармашылық шеберхана және музыка және шығармашылық іс-әрекеттерді сабақта қолдану.
Музыканың адам өміріндегі мәнін және сабақтарда музыка жүргізудің әдістерін топтарда талқылау. Сабақтарға музыканы енгізудің шабыттандыратын тәжірибесін әріптестермен алмасу. Өзін-өзі тану сабақтарындағы шығармашылық және топтық іс-әрекеттердің мәнін топтарда талқылау. Шығармашылық және топтық іс-әрекеттердің мәнін топтарда талқылау.
Шығармашылық және топтық іс-әрекеттердің әр түрлерін жүргізудің шабыттандыратын тәжірибелерін әріптестермен алмасу.
4
4
Лекция.
Оқушыларды терең рухани-адамгершілік әңгіме үдерісіне тартудың тәсілі ретінде оқиға(әңгіме) айту бойынша шығармашылық шеберхана.
Оқытудың диалогтық әдісін, оқиға айту өнерін топтарда талқылау. Оқиға айтудың шабыттандыратын тәжірибесімен және терең рухани-адамгершілік әңгіме жүргізу тәжірибесімен әріптестерімен алмасу.
Адамгершілік білімдерді меңгерту үдерісінде, мұғалім мен оқушылардың шабыттандыратын тәжірибелерін топтарда талқылау.
4
5
Лекция.
Ата-аналармен байланыс – "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беруді жүзеге асырудың қажетті шарты.
Бала тәрбиелеудегі ата-аналардың жауапкершілігі мен рөлін рухани мәдениеттің тірегі ретіндегі ананың рөлін, әділеттілік пен тәртіптің сенімді қорғаушысы ретіндегі әкенің рөлін топтарда талқылау. Рухани-адамгершілік білім беру тақырыбында ата-аналар жиналысын өткізудің өнегелі тәжірибелерімен топтарда алмасу. "Ынтымақтастықта тәрбиелеу. Жақсы отбасының қасиеттері" тақырыптарында қойылымдар көрсету.
4
Практикалық сабақ.
Тыңдаушылардың Бағдарламаның үшінші модулі бойынша оқытушының қатысуымен өз бетінше жұмысы.
3 модульді оқытудың нәтижесі бойынша жалпылау сипатындағы кері байланыс. Үшінші модул бойынша тапсырмаларды шолу, топтық талқылау. Үшінші модульдің тақырыптары бойынша тренердің жалпы және жеке кеңес беруі.
8
Төртінші апта
1
Практикалық сабақ.
Тыңдаушылардың Бағдарламаның үшінші модулі бойынша оқытушының қатысуымен өз бетінше жұмысы.
3 модульді оқытудың нәтижесі бойынша жалпылау сипатындағы кері байланыс. Үшінші модул бойынша тапсырмаларды шолу, топтық талқылау. Үшінші модульдің тақырыптары бойынша тренердің жалпы және жеке кеңес беруі.
8
2
Практикалық сабақ.
Портфолио қорғауға өзіндік дайындық.
Өзіндік жұмыстардың қорытындысы бойынша жалпылама сипаттағы кері байланыс.
Өзіндік тапсырмалар, топтық талқылауларды шолу. Үш модуль бойынша тренердің жалпы және жеке кеңесі.
8
3
Семинар.
Өзіндік жұмыс бойынша. тыңдаушылардың есебі, портфолио қорғау.
Тыңдаушылардың өз портфолиоларын жеке презентациясы (әрбір тыңдаушыға бір академиялық сағаттан).
Сөйлеген сөзді топтық талқылау және өзара бағалау.
Ұсынымдар және тыңдаушылардың өзіндік жұмыстардың кезеңдері бойынша жеке жұмыстарын қорытынды бағалау.
8
4
Семинар.
Өзіндік жұмыс бойынша тыңдаушылардың есебі, портфолио қорғау.
Тыңдаушылардың өз портфолиоларын жеке презентациясы (әрбір тыңдаушыға бір академиялық сағаттан).
Сөйлеген сөзді топтық талқылау және өзара бағалау.
Ұсынымдар және тыңдаушылардың өзіндік жұмыстардың кезеңдері бойынша жеке жұмыстарын қорытынды бағалау.
8
5
Семинар.
Біліктілік емтиханы.
Квалификациялық емтихан тапсыру
8
"Сыныптың тұтас педагогикалық
процесіндегі жалпыадамзаттық
құндылықтар" курсының
ғылыми-әдіснамалық негіздері
және өткізу практикасы"
педагогикалық кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
3-қосымша
Өзіндік тапсырмаларды бағалау критерийлері
Тапсырма
Бағалау критериі
1
Бағдарламаның түйінді идеяларын қолдану арқылы екі өзін-өзі тану сабақтарын және екі интеграцияланған сабақтардың (бір сабақ гуманитарлық цикл бойынша, бірі жаратылыстану ғылымдары циклынан) жоспарлау және өткізу.
Сабақтың мақсаты мен міндеттерін сауатты қою.
Сабақтың "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының талаптарына сәйкестігі (жағымды көңіл күйге келуді дұрыс өткізу, алдын ала үйден оқудың болуы, мұғалімнің аңыз немесе оқиға айтуы, шығармашылық немесе топтық іс-әрекеттерді дұрыс өткізу, сабақта музыкаән айтуды қолдану).
Мұғалімнің сабақта айту үшін таңдаған әңгімесінің рухани-адамгершілік тереңдігі.
Мәтіннің мазмұны негізінде әңгімені жалғастыру үшін өзара логикалық байланысқан сұрақтарды және жалпыадамзатық құндылықтарды жарыққа шығаратын мәнді сұрақтарды құрастыра білу.
Жалпыадамзаттық құндылықтар практикасы дағдыларын дамытуға сәйкес келетін шығармашылық, топтық іс-әрекеттердің және ән айтудың құндылық бағыттылығы.
Сабақтың мақсатында және сабақтың міндеттерінде көрсетілген қасиеттерді дамытудағы жалпыадамзаттық құндылықтарды жарыққа шығаруға негізделген құрылымдық және мазмұндық тұтастығы.
Интеграцияланған сабақтар үшін қажетті: сабақтың басы мен соңында жағымды көңіл күйге келуді өткізу; жаратылыстану ғылымдары циклы пәндерімен интеграцияның рухани-адамгершілік тереңдігі; мәтіннің мазмұны негізінде әңгімені жалғастыру үшін өзара логикалық байланысқан сұрақтарды және жалпыадамзатық құндылықтарды жарыққа шығаратын мәнді сұрақтарды құрастыра білу; сабақтың мақсатында және сабақтың міндеттерінде көрсетілген қасиеттерді дамытудағы жалпыадамзаттық құндылықтарды жарыққа шығаруға негізделген құрылымдық және мазмұндық тұтастығы.
Төрт сабақтың жоспары және әрбір өткізілген сабақ туралы қысқаша рефлексивті есептің болуы.
Өзін-өзі танумен интеграцияланған жаратылыстану циклының бір сабағының бейнежазбасы және оқушылардың шығармашылық жұмыстарының фотосуреттерінің болуы.
2
Бағдарламаның үш модулі бойынша бір сыныптың мұғалімдері үшін екі лекция жоспарлау және өткізу.
Тыңдаушылардың өзін-өзі тану және басқа мектеп пәндерін интеграциялау мәселелерінде мұғалімдерді жекелей әдістемелік қолдауы.
Бағдарламаның түйінді идеялары аспектісінде мұғалімдермен жұмысты терең түсіну.
Рухани-адамгершілік тәрбиесінің маңыздылығы және "Өзін-өзі тану" пәнінің метапәндік рөлі туралы мұғалімдермен семинар өткізу жоспарын сауатты әрі терең әзірлеу білігі.
Семинарға арналған қызықтыинтерактивті материал дайындау білігі.
Мұғалімдердің сұрақтарына сауатты жауап беру білігі.
Директордың немесе директордың орынбасарының қолы қойылып, мектеп мөрі басылған лекция жоспарының болуы.
Лекциядан фотосуреттердің болуы.
Директордың немесе директордың орынбасарының қолы қойылып, мектеп мөрі басылған мұғалімдерді жеке әдістемелік қолдау туралы рефлексивті есептің болуы, онда Бағдарлама идеясы контексінде мұғалімдердің қажеттіліктері; жеке атқарылған әдістемелік жұмыстардың қысқаша сипаттамасы; мұғалімдердегі болған өзгерістерді бақылаудың нәтижелері; әдістемелік қолдаудың табыстылық дәрежесін бағлау көрініс табуы тиіс.
3
Сыныппен оқудан тыс іс-әрекеттерді жоспарлау және өткізу.
Тыңдаушылардың сынып сағаттары мен оқудан тыс іс-әрекеттерді өткізу мәселелерінде мұғалімдерді жекелей әдістемелік қолдауы.
Жобада оқушылар мен мұғалімнің қоғамға қызмет етуге, риясыз көмек көрсетуге бағытталған және т.с.с іс-әрекеттерінің көрініс табуы.
Осындай сипаттағы іс-әрекеттерді үнемі орындаудың қажеттілігіне ықпал ететін шарттарының болуы.
Директордың немесе директордың орынбасарының қолы қойылған, мектеп мөрі басылған сабақтан тыс іс-әрекеттер бойынша жоба жоспарының болуы.
Жобаға қатысушылардың бейне есебі, фотосуреттері және пікірлерінің болуы.
Сабақтан тыс іс-әрекеттер бойынша жобаларды жүзеге асырудың рефлексивті есебінің болуы.
Сынып жетекшісін жеке әдістемелік қолдау туралы рефлексивті есептің болуы, онда Бағдарлама идеясы контексінде сынып жетекшісінің қажеттіліктері; атқарылған жұмыстардың қысқаша сипаттамасы; болған өзгерістерді бақылаудың нәтижелері; әдістемелік қолдаудың табыстылық дәрежесін бағлау көрініс табуы тиіс.
4
Ата-аналардың жиналысын жоспарлау және өткізу.
Бағдарламаның түйінді идеяларыаспектісінде ата-аналармен жұмысты терең түсінуі.
Рухани-адамгершілік тәрбиесі жәнебалаларды рухани-адамгершілікке тәрбиелеудегі ата-аналардың рөлінің маңыздылығы туралы әңгімені сауатты әрі терең әзірлеуі.
Ата-аналармен әңгімеге арналған қызықты интерактивті материал дайындау білігі.
Ата-аналардың сұрақтарына сауатты жауап беру білігі.
Директордың немесе директордың орынбасарының қолы қойылған, мектеп мөрі басылған жиналыс жоспарының болуы.
Өткізілген ата-аналар жиналысы фотосуреттерінің және ата-аналар пікірлерінің болуы.
Өткізілген ата-аналар жиналысының рефлексивті есебінің болуы, онда ата-аналарда қандай өзгерістер болғандығы; олардың рухани-адамгершілік білім беруге қарым-қатынасы; ата-аналардың бір жарым ай ішінде балаларының бойынан қандай өзгерістерді байқағандығы көрініс табуы тиіс.
(сауалнама, сұрақ алу, бақылау).
5
Зерттеуші-мұғалімнің күнделік жүргізуі.
Зерттеуші-мұғалімнің күнделігінде көрсетіледі:
мұғалімнің жеке өміріндегі және дүниетанымындағы өзгерістер және осы өзгерістердің педагогикалық іс-әрекеттердің сапасына ықпалы;
оқытылатын топтағы мұғалімнің дүниетанымындағы және жеке және кәсіби өміріндегі өзгерістер;
эксперимент сыныптағы оқушылардың өміріндегі және мінез-құлқындағы, сыныптың ахуалындағы және оқудағы өзгерістер.
6
Ізгілік педагогикасы классиктерінің бірінің адамгершілікті жеке өмірі туралы және оның бір шығармасын оқып талдау барысында алған әсері бойынша эссе.
Көлемі – екі беттен кем болмайтын А-4 форматы.
Ізгілік педагогикасы классигінің өмірінен оның ойы, сөзі және ісімен бірлікте өмір сүргенін дәлелдейтін оқиғалардың болуы.
Оқылған шығарманы рухани-адамгершілік көзқарастан, яғни Бағдарлама идеясы позициясынан қайта ой-елегінен өткізу.
Оқылғанға қатысты жеке позициясының көрінісі.
Мұғалімнің жеке өмірінде және педагогикалық іс-әрекеттерінде қолдана алатын оқылған шығармалар аспектілерінің талдауы мен көрінісі.
Интернеттен алынған сапасыз материалдың болмауы.
Плагиаттың болмауы, басқа дереккөздерден қолданылған материалдарға сілтемелердің болуы.
7
Гуманист-педагог Ш.А. Амонашвилидің бір еңбегі бойынша пікір.
Көлемі – екі беттен кем болмайтын А-4 форматы.
Оқылғанға қатысты жеке позициясының көрінуі.
Мұғалімнің жеке өмірінде және педагогикалық іс-әрекеттерінде қолдана алатын оқылған шығармалар аспектілерінің талдауы мен көрінісі.
Интернеттен алынған сапасыз материалдың болмауы.
Плагиаттың болмауы, басқа дереккөздерден қолданылған материалдарға сілтемелердің болуы.
8
"Тұлғаны рухани-адамгершілікке тәрбиелеудегі мұғалімнің рөлі" тақырыбындағы мақала.
Көлемі – екі беттен кем болмайтын А-4 форматы.
Берілген әдебиеттер бойынша ғылыми әдебиеттерді талдау.
Мұғалімнің жеке практикасынан шабыттандыратын мысалдардың болуы.
Жеке тәжірибесін ой елегінен шығармашылық қайта өткізу және талдау.
Интернеттен алынған сапасыз материалдың болмауы.
Плагиаттың болмауы, басқа дереккөздерден қолданылған материалдарға сілтемелердің болуы.
9
Мектеп пәндеріне жалпыадамзаттық құндылықтарды интеграциялаудың мысалдары.
5 мысалдан кем емес интеграцияның болуы.

Индивидуальные презентации слушателями одной из тем модуля 2 в группе. Презентация в формате PowerPoint (7-10 слайдов, выступление 5-7 минут, обсуждение 10-15 минут). Групповое обсуждение и взаимооценка выступлений. Рекомендации и оценивание тренером индивидуальной работы слушателя по 2 модулю.
8
Модуль 3. Методика осуществления программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
3
Лекция.
Творческая мастерская по планированию и проведению урока самопознания.
Вопросы мониторинга школы.
Обсуждение в группах структуры урока самопознания, основ планирования урока, умения формулировать цель и задачи урока в соответствии с общечеловеческими ценностями и качествами. Обмен опытом планирования и проведения урока самопознания.
Обсуждение в группах важности позитивного настроя на уроке и способов работы с цитатой на уроке самопознания. Обмен вдохновляющим и поучительным опытом проведения позитивного настроя и работы с цитатами на уроке.
Мониторинг школы с позиций программы нравственно-духовного образования "Самопознание".
4
Лекция. Творческая мастерская по методу группового пения и использования музыки и творческой деятельности на уроке.
Обсуждение в группах значения музыки в жизни человека и методов введения музыки на уроках.
Обмен с коллегами вдохновляющим опытом введения музыки на уроках.
Обсуждение в группах значения творческой и групповой деятельности на уроках самопознания. Обмен с коллегами вдохновляющим опытом проведения различных видов творческой и групповой деятельности.
4
4
Лекция.
Творческая мастерская по методу рассказывания историй (притч) как способу вовлечения учащихся в процесс глубокой нравственно-духовной беседы.
Обсуждение в группах диалогического метода обучения, искусства рассказывания историй. Обмен с коллегами вдохновляющим опытом рассказывания историй (притч) и опытом проведения глубоких духовно-нравственных бесед.
Обсуждение в группах вдохновляющего опыта взаимодействия учителя и учащихся в процессе усвоения нравственных знаний.
4
Лекция.
Связь с родителями - необходимое условие реализации программы Нравственно-духовного образования "Самопознание".
Обсуждение в группах ответственности и роли родителей в воспитании детей, роли матери – как оплота духовной культуры, роли отца как надежного защитника справедливости и порядка. Обмен вдохновляющим и поучительным опытом проведения родительских собраний на духовно-нравственные темы.
Разыгрывание сценок на тему: "Воспитание в сотрудничестве. Качества хорошей семьи".
4
5
Практическое занятие.
Самостоятельная работа слушателя по третьему модулю программы с участием преподавателя.
Обратная связь обобщающего характера по итогам изучения 3 модуля. Обзор заданий по третьему модулю, групповое обсуждение. Общие и индивидуальные консультации тренера по темам 3 модуля.
8
Четвертая неделя
1
Практическое занятие. Самостоятельная работа слушателей по третьему модулю программы с участием преподавателя.
Обратная связь обобщающего характера по итогам изучения 3 модуля. Обзор заданий по третьему модулю, групповое обсуждение. Общие и индивидуальные консультации тренера по темам 3 модуля.
8
2
Практическое занятие. Самоподготовка к защите портфолио.
Обратная связь обобщающего характера по итогам самостоятельной работы. Обзор самостоятельных заданий, групповое обсуждение. Общие и индивидуальные консультации тренера по трем модулям.
8
3
Семинар.
Отчет слушателей по самостоятельной работе, защита портфолио.
Индивидуальные презентации слушателями своих портфолио (по одному академическому часу на каждого слушателя). Групповое обсуждение и взаимооценка выступлений. Рекомендации и итоговое оценивание индивидуальной работы слушателя по этапу самостоятельной работы.
8
4
Семинар.
Отчет слушателей по самостоятельной работе, защита портфолио.
Индивидуальные презентации слушателями своих портфолио (по одному академическому часу на каждого слушателя). Групповое обсуждение и взаимооценка выступлений. Рекомендации и итоговое оценивание индивидуальной работы слушателя по этапу самостоятельной работы.
8
5
Семинар.
Квалификационный экзамен
Сдача квалификационного экзамена.
8
Приложение 3 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Научно-методологические основы
и практика проведения курса
"Общечеловеческие ценности в
целостном педагогическом
процессе класса" для тренеров
Критерии оценивания самостоятельных заданий
Задание
Критерии оценивания
1
Планирование и проведение двух уроков самопознания и двух интегрированных уроков (один урок гуманитарного цикла, другой урок естественнонаучного цикла) с использованием ключевых идей Программы.
Грамотная постановка цели и задач урока.
Соответствие урока самопознания требованиям программы нравственно-духовного образования "Самопознание" (корректное проведение позитивного настроя, наличие опережающего домашнего чтения, рассказывание учителем притчи или истории, правильное проведение творческой или групповой деятельности, использование музыки и пения на уроке).
Духовно-нравственная глубина рассказа, выбранного учителем для изложения на уроке.
Построение последующей беседы на основе логически связанных между собой вопросов по содержанию текста и сущностных вопросов по выявлению общечеловеческих ценностей.
Ценностная направленность творческой, групповой деятельности и пения, способствующая развитию навыков практики общечеловеческих ценностей.
Структурная и содержательная цельность урока самопознания, основанная на выявлении общечеловеческой ценности, указанной в цели урока и на развитии качеств, указанных в задачах урока.
Для интегрированных уроков необходимо: проведение позитивного настроя в начале и конце урока; духовно-нравственная глубина интеграции с предметом естественнонаучного цикла; построение беседы на основе логически связанных между собой вопросов по содержанию урока и сущностных вопросов по выявлению общечеловеческих ценностей; структурная и содержательная цельность урока, основанная на выявлении общечеловеческой ценности, указанной в цели урока и на развитии качеств, указанных в задачах урока.
Наличие поурочных планов четырех уроков и краткого рефлексивного отчета о проведении каждого урока.
Наличие видеозаписи одного урока самопознания интегрированного с предметом естественнонаучного цикла и фотографий творческих работ учеников.
2
Планирование и проведение двух лекций для учителей одного класса по трем модулям Программы. Индивидуальная методическая поддержка слушателем учителей класса в вопросах интегрирования самопознания и других школьных предметов
Глубокое понимание ключевых идей Программы в аспекте работы с учителями.
Умение грамотно и глубоко разработать план проведения семинара с учителями о важности духовно-нравственного воспитания и метапредметной роли дисциплины "Самопознание".
Умение подготовить интересный интерактивный материал для семинара.
Умение грамотно отвечать на вопросы учителей.
Наличие планов лекций, подписанных директором или заместителем директора, с печатью школы.
Наличие фотографий с лекций.
Наличие рефлексивного отчета, подписанного директором или заместителем директора, с печатью школы о проведенных лекциях и индивидуальной методической поддержке слушателем учителей, в котором следует отразить: первоначальные ожидания и потребности учителей в контексте идей Программы, краткое описание проведенной индивидуальной методической работы, результатов наблюдения за произошедшими изменениями в учителях, оценивание степени успешности обучения.
3
Планирование и проведение внеучебной деятельности с классом. Индивидуальная методическая поддержка слушателем классного руководителя в вопросах проведения классных часов и внеучебной деятельности.
Отражение в проекте деятельности учащихся и учителя, направленной на служение обществу, оказание бескорыстной помощи
Наличие условий, способствующих возникновению потребности выполнять такого рода деятельность постоянно.
Наличие плана проекта по внеучебной деятельности, подписанного директором или заместителем директора, с печатью школы.
Наличие видеоотчета, фотографий и отзывов участников проекта.
Наличие рефлексивного отчета о реализации проекта по внеучебной деятельности.
Наличие рефлексивного отчета об индивидуальной методической поддержке классного руководителя, в котором следует отразить: потребности классного руководителя в контексте идей Программы, краткое описание проведенной работы, результатов наблюдения за произошедшими изменениями, оценивание степени успешности методической поддержки.
4
Планирование и проведение родительского собрания
Глубокое понимание ключевых идей Программы в аспекте работы с родителями.
Умение грамотно и глубоко разработать беседу с родителями о важности духовно-нравственного воспитания и роли родителей в духовно-нравственном воспитании детей.
Умение подготовить интересный интерактивный материал для беседы с родителями.
Умение грамотно отвечать на вопросы родителей.
Наличие планов собрания, подписанных директором или заместителем директора, с печатью школы.
Наличие фотографий проведенных родительских собраний и отзывов родителей.
Наличие рефлексивного отчета о проведенных родительских собраниях, в котором следует отразить: что изменилось в родителях, в их отношении к духовно-нравственному образованию; какие изменения в детях заметили родители за прошедшие полтора месяца (анкетирование, опрос, наблюдение).
5
Ведение дневника учителя-исследователя.
В дневнике учителя-исследователя следует отразить:
- изменения в мировоззрении и личной жизни учителя, и то, как эти изменения влияют на качество педагогической деятельности;
- изменения в мировоззрении, в личной и профессиональной жизни учителей из обучаемой группы;
- изменения в жизни и характере учащихся экспериментального класса, изменения в атмосфере класса и в учебе.
6
Эссе о нравственном образе жизни одного из классиков гуманной педагогики и собственных впечатлениях от чтения одного из его произведений.
Размер – не менее 2 страниц формата А-4.
Наличие историй из жизни классика гуманной педагогики, подтверждающие, что он жил в единстве мысли, слова и дела.
Переосмысление прочитанного произведения с духовно-нравственной точки зрения, то есть с позиций идей Программы.
Проявление собственной позиции по отношению к прочитанному.
Отражение и анализ аспектов изученного произведения, которые учитель может применить в своей личной жизни и педагогической деятельности.
Отсутствие некачественного материала, заимствованного из Интернета.
Отсутствие плагиата, наличие ссылок на использованный материал из других источников.
7
Отзыв об одной из работ педагога-гуманиста Ш.А. Амонашвили.
Размер – не менее 2 страниц формата А-4.
Проявление собственной позиции по отношению к прочитанному.
Отражение и анализ аспектов изученного произведения, которые учитель может применить в своей личной жизни и педагогической деятельности.
Отсутствие некачественного материала, заимствованного из Интернета.
Отсутствие плагиата, наличие ссылок на использованный материал из других источников.
8
Статья на тему "Роль учителя в духовно-нравственном воспитании личности"
Размер – не менее 4 страниц формата А-4.
Анализ научной литературы по данной теме.
Наличие вдохновляющих примеров из собственной практики учителя.
Анализ и творческое переосмысление собственного опыта.
Отсутствие некачественного материала, заимствованного из Интернета.
Отсутствие плагиата, наличие ссылок на использованный материал из других источников.
9
Примеры интеграции общечеловеческих ценностей в школьные предметы.
Наличие не менее 5 примеров интеграции.

5 мысалдың – 3 мысалы жаратылыстану ғылымдары білім беру аймағынан, 2 мысалы гуманитарлық беру аймағынан интеграция.
Рухани-адамгершілік заңдарының және жаратылыстану ғылымдары әлемінің заңдарының бірлігін көре білу білігі.
Түрлі оқу пәндерінен жалпыадамзаттық құндылықтардың заңдарда, ережелерде және түсініктерде бейнеленуін көру білігі.
Келтірілген мысалдардың рухани-адамгершілік тереңдігі.
Барлық мысалдар авторлық болуы тиіс, яғни басқа дереккөздерден алынбауы тиіс.
10
Жалпыадамзаттық құндылықтар практикасы үдерісінде және сыныптың тұтас педагогикалық үдерісінде өзін-өзі тануды интеграциялау нәтижелерін ой елегінен өткізуі және жеке тәжірибесіне талдау жасауы бойынша курстық жұмыс жазу.
Өзін-өзі танудың метапәндік рөлін түсінудің рухани-адамгершілік тереңдігі.
Бағдарламаның теориялық негіздерінен білімі және ұсынылған әдебиеттермен танысуы.
Практика үдерісінде өзінде, болып жатқандарға өзінің реакцияларына бақылау жасау негізінде жеке және кәсіби тәжірибелеріне терең талдау жасауы.
Рухани-адамгершілік білім беру үдерісінде оқушыларда және мұғалімдерде болып жатқан өзгерістерді бақылауы және терең талдау жасауы.
Жұмыстық теориялық және практикалық бөлімдерінің болуы.
Теориялық бөлімде Бағарламаның негізгі идеяларын мұғалімнің ой елегінен өткізуі, ал практикалық бөлімде - жеке басындағы қайта өзгеруді ой елегінен өткізуі және зерттеуші-мұғалім күнделігінің материалдарына ғылыми талдау жасауы көрініс табуы тиіс.
Интернеттен алынған сапасыз материалдың болмауы.
Плагиаттың болмауы, басқа дереккөздерден қолданылған материалдарға сілтемелердің болуы.
Жұмыстың сауатты рәсімделуі: кіріспе, теориялық бөлім, практикалық бөлім, қорытынды, пайдаланылған әдебиеттер тізімі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрінің
20 сәуірдегі 2016 жылғы
№ 293 бұйрығына
4-қосымша
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бойынша
"Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" педагогикалық
кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру
бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту аясындағы "Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" жалпы білім беретін мектеп педагогтарына арналған оқыту курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі "Бөбек" Ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнымен (бұдан әрі – "Бөбек" ҰҒПББСО) әзірленді. Осы бағдарлама аясында оқыту Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту мақсатында жүргізіледі.

Из 5 примеров – 3 примера из естественнонаучной образовательной области, 2 примеров – из гуманитарной образовательной области.
Умение видеть единство духовно-нравственных законов и законов естественнонаучного мира.
Умение видеть отражение общечеловеческих ценностей в законах, правилах и понятиях различных учебных дисциплин.
Духовно-нравственная глубина приведенных примеров.
Необходимо привести авторские примеры, не заимствованные из других источников.
10
Написание курсовой работы по осмыслению и анализу личного опыта в процессе практики общечеловеческих ценностей и результатов интеграции самопознания в целостный педагогический процесс класса.
Духовно-нравственная глубина понимания метапредметной роли самопознания.
Знание теоретических основ Программы и знакомство с рекомендуемой литературой.
Глубокий анализ личного и профессионального опыта, на основе наблюдения за собой, за своими реакциями на происходящее в процессе практики общечеловеческих ценностей.
Наблюдение и глубокий анализ происходящих изменений в учащихся и учителях в процессе духовно-нравственного образования.
Наличие теоретической и практической части работы. В теоретической части отражается осмысление слушателем основных идей Программы, а в практической части – осмысление собственного преображения и научный анализ материалов дневника учителя-исследователя.
Отсутствие некачественного материала, заимствованного из Интернета.
Отсутствие плагиата, наличие ссылок на использованный материал из других источников.
Грамотное оформление работы: введение, теоретическая часть, практическая часть, заключение, список использованный литературы.
Приложение 4
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 20 апреля 2016 года № 293
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Общечеловеческие ценности на уроке" по
нравственно-духовному образованию "Самопознание"
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Общечеловеческие ценности на уроке" по нравственно-духовному образованию "Самопознание" (далее – Программа) разработана республиканским государственным казенным предприятием "Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр "Бөбек" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – ННПООЦ "Бөбек"). Обучение в рамках данной Программы проводится с целью обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.

2. Осы Бағдарламада жалпы білім беретін мектеп педагогтарының біліктілігін арттыру және өзін-өзі тану бойынша білім беру бағдарламасын жүзеге асыру бойынша толық мәліметтер берілген.
3. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттырудың осы курсының жалпы мақсаты өзінің үлгі-өнегесімен оқушылар мен мұғалімдерді шабыттандыратын шынайы көшбасшының әлеуетін жүзеге асыруға мүмкіндік туғызатын мұғалім тұлғасын қайта өзгерту, оның рухани-адамгершілік пікірлерін, жағымды ойлауын, ойдың, сөздің және істің бірлігін дамыту болып табылады.
4. Осы Бағдарлама қазақстандық білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарлама мақсаты:
Педагог тұлғасының рухани-адамгершілік тұрғыда өзгертуге, оның ішкі әлеуетінің ашылуына, оқу-тәрбие жұмысының тиімділігін қамтамасыз ететін білім берудің рухани-адамгершілік әлеуетін күшейтуге мүмкіндік жасау.
6. Бағдарлама міндеттері:
1) Бағдарламаның теориялық негіздерін үш модуль аясында тұжырымдамалық түсінуді қамтамасыз ету:
педагогтердің "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасы мазмұнының әдіснамалық негіздерін меңгеруі;
өзін-өзі тану пәнін оқыту әдістемесін меңгеруі;
жалпыадамзаттық құндылықтарды өмірдің және кәсіби іс-әрекеттің тұлғалық мәні ретінде ұғынуы.
2) Бағдарламаның тұжырымдамалық идеяларын қазіргі таңдағы сабақ жағдайында тәжірибелік жүзеге асыруды, сондай-ақ, мұғалімдердің бойында келесі дағдыларды қалыптастыруды қамтамасыз ету:
өзін-өзі тану сабақтарын жоспарлау және өткізу;
жеке және кәсіби өмірде жалпыадамзаттық құндылықтарды тәжірибеге ендіру кезінде өзін-өзі бақылау және жеке тәжірибесін талдау;
Бағдарламаның түйінді идеяларының аясында ата-аналар жиналысын өткізу;
Бағдарламаның түйінді идеялары аясында сабақтан тыс іс-әрекеттерді ұйымдастыру және өткізу;
рухани-адамгершілік білім аясында тарихи-философиялық және педагогикалық әдебиеттерді зерделеу.
3) Мұғалімдерді рухани-адамгершілік білім берудегі мұғалімдер қауымдастығына белсенді қатысуға дайындау.
7. Оқыту нәтижелері:
1) Бағдарламаның негізін құрайтын үш модуль аясында мұғалімнің тұжырымдамалық түсінік негіздері мен тәжірибелік дағдыларының қалыптасуы;
2) мұғалімнің бойында жағымды ойлау дағдыларының, өзін-өзі кемелдендіру қабілетінің, өмірде жалпыадамзаттық құндылықтарды басшылыққа алуға деген талпынысының болуы;
3) мұғалімнің "Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың әдістемесін меңгеруі;
4) мұғалімнің Бағдарлама идеяларын оқушылармен және ата-аналармен жұмыста интеграциялауға дайындығы.

2. В данной Программе представлены полные сведения по повышению квалификации педагогов общеобразовательных школ и реализации образовательной программы по самопознанию.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является преображение личности учителя, развитие его духовно-нравственных убеждений, позитивного мышления, единства мысли, слова и дела, что способствует реализации потенциала истинного лидера, вдохновляющего своим примером учащихся и учителей.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель Программы:
Способствовать духовно-нравственному преображению личности педагога, раскрытию его внутреннего потенциала, усилению духовно-нравственного потенциала образования, обеспечивающего эффективность учебно-воспитательной работы.
Обеспечить учителей знаниями и практической готовностью по организации процесса преподавания предмета "Самопознание", способствующего воспитанию достойной личности, живущей в согласии с совестью, позитивно мыслящей и осознающей свой долг.
6. Задачи Программы:
1) обеспечить концептуальное понимание теоретических основ Программы в контексте трех модулей:
освоение педагогами методологических основ содержания программы нравственно-духовного образования "Самопознание";
освоение методики преподавания предмета самопознание;
осознание общечеловеческих ценностей как личностного смысла жизни и профессиональной деятельности;
2) обеспечить успешную практическую реализацию концептуальных идей Программы в условиях современного урока, а также, сформировать у учителей навыки:
планирования и проведения уроков самопознания;
самонаблюдения и анализа личного опыта, в процессе практики общечеловеческих ценностей в личной и профессиональной жизни;
проведения родительского собрания в аспекте ключевых идей Программы;
организации и проведения внеучебной деятельности в аспекте ключевых идей Программы;
изучения педагогической и историко-философской литературы, в аспекте духовно-нравственного образования;
3) подготовить учителей к активному участию в сообществе учителей духовно-нравственного образования.
7. Результаты обучения:
1) сформированность основ концептуального понимания и практических навыков учителя в контексте трех модулей, составляющих основу Программы;
2) наличие у учителя навыков позитивного мышления, способности к самосовершенствованию, желания следовать общечеловеческим ценностям в жизни;
3) владение учителем методикой преподавания предмета "Самопознание";
4) готовность учителя к интеграции идей Программы в работу с учащимися и родителями.

3) әлеуметтік ынтымақтастық қағидасы тұлғаның адами қасиеттерінің толыққанды дамуына мүмкіндік беретін қосымша арнайы сабақтан тыс іс-әрекетке жүгінуді талап етеді;
4) ұлттық мұра қағидасы жалпыадамзаттық рухани құндылықтарды ұлттық рухани мәдениет арқылы тану қажеттілігін алға тартады;
5) табиғи сәйкестілік қағидасы тұлғаның жас және дара ерекшеліктерін, рухани-адамгершілік дамудағы ішкі қажеттіліктер деңгейін, физиологиялық қалпын және психикалық саулығын, адамның рухани табиғатының бірлігін ескереді;
18. "Өзін-өзі тану" пәні жүрекке арналған білім болып табылады, ол қазіргі білім беруді ішкі, рухани-адамгершілік мағынамен толықтыруға арналған. Білім берудің мақсаты – баланы жан-жақты тұтас дамыту. Білім беру үдерісінде бала тұлғасының физикалық және интеллектуалдық аспектілерін ғана дамытып қоймай, ең алдымен, баланың жоғары рухани-адамгершілік табиғатын ашу керек. Сол кезде адамның кемелдігінің таңы атады. Қазіргі қоғам жүрегі ашық, ой өрісі кең, қоғамға риясыз қызмет етуге қабілетті білімді адамдарға мұқтаж.
19. Өзін-өзі тануға оқыту оқушылардың бойында жағымды ойлау білігін, өзінің ойларына, сөздері мен әрекеттеріне жауапкершілік алуын, эмоцияларын қадағалауын, қарым-қатынас дағдыларын және риясыз қызмет етуін дамытады. Рухани-адамгершілік өзіндік сана-сезімі оянған адам ғана мәңгілік құндылықтарды уақытшадан, шынайыны жалғаннан ажырата алады, өзінің білімдерін дұрыс пайдалана алады, бақытқа қол жеткізіп, басқа адамдарды да бақытты етеді.
20. Өзін-өзі тануды оқыту үдерісінде оқушылар:
адамның жоғары рухани табиғаты, бүкіл тіршіліктің бірлігі туралы білімдер алады;
өзін-өзі танудың аксиологиялық негіздерін түсінеді;
жалпыадамзаттық құндылықтарды іс жүзінде қолдануға үйренеді;
алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын күнделікті өмірде қолдана алады.
5. Оқу Бағдарламасын әзірлеу
21. Осы Бағдарлама құрылымы бойынша құрамдас болып табылады және оқу-әдістемелік материалдар кешені мен білімдік онлайн-платформадан тұрады.
22. Бағдарламаны меңгеру ұзақтығы – үш ай, үш кезеңге құрылымданған:
1) бірінші кезең – "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; төрт апта) Бағдарламаның түйінді идеяларына және олардың мектеп тәжірибесіне енгізу әдістемесіне шолу жасайды;
2) екінші кезең – "Құндылықтар практикасы" (асинхронды оқыту; алты апта);
3) үшінші кезең – "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; екі апта).
23. Бірінші кезеңде тыңдаушыларға әрбір модульдің материалдарын зерделеп, модульдің бір тақырыбы бойынша презентацияларды қорғау міндеттеледі, жұмыс жеке дара орындаудан және әрбір модуль тақырыптарын топтық талқылаудан тұрады.
24. Бағдарламаның негізгі материалы тиісті сабақтарды зерделенетін үш модульге бөлінген. Осы модульдердің негізіне салынған идеялар өзара байланысты және өзара негізделген, сабақтарда қолданылатын жекеленген стратегиялар мен тәсілімдемелер көптеген түрлі тақырыптардың идеяларын топтастырады.
25. Бағдарламаның үш модулі:
1) "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасының әдіснамалық және психологиялық-педагогикалық негіздері;
2) "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасының аксиологиялық негіздері;
3) "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасын жүзеге асыру әдістемесі.
26. Тыңдаушының жеке және кәсіби тәжірибесі туралы терең ойлануына және талдауына, Бағдарламаның түйінді идеялары аспектісінде 3-қосымша "3 модуль бойынша тапсырмаларды бағалау критерийлеріне" сәйкес жеке дара зерттеулер жүргізуге мүмкіндік беретін бірнеше жазбаша тапсырмаларды орындау.
27. Мектепте өзін-өзі тану сабақтарына қатысу және топтық талқылау, жұмыс сабақты жеке дара бағалаудан және бірлескен топтық талқылаудан тұрады.
28. Екінші "Құндылықтар практикасы" кезеңі (асинхронды оқыту; 5-10 апталар).
29. Екінші "Құндылықтар практикасы" кезеңінде Бағдарламаның негізгі идеялары сыныпта және тыңдаушының жеке өмірінде тәжірибе жүзіне асырылады. Аталмыш кезең екі бағыт бойынша жүзеге асырылады.
1) бірінші бағыт – алынған білімдерді күнделікті жеке өмірде және жалпыадамзаттық құндылықтарды сыныпта оқыту тәжірибесінде қолдану;

3) принцип социального взаимодействия предписывает обращение к дополнительной специальной внеучебной деятельности, в процессе которой происходит полноценное развитие человеческих качеств личности;
4) принцип национального наследия актуализирует необходимость познавать общечеловеческие духовные ценности через призму национальной духовной культуры;
5) принцип природосообразности учитывает возрастные и индивидуальные особенности личности, уровень внутренней потребности в духовно-нравственном развитии, состояние физиологического и психического здоровья, единство духовной природы человека.
18. Предмет "Самопознание" является образованием для сердца, он призван дополнить современное образование внутренним, нравственно-духовным смыслом. Цель образования – во всестороннем целостном развитии ребенка. В процессе образования следует развивать не только физические и интеллектуальные аспекты личности ребенка, но и прежде всего, раскрывать высшую нравственно-духовную природу ребенка. Тогда произойдет расцвет человеческого совершенства. Современное общество нуждается в образованных людях с открытым сердцем, обладающих широтой мысли, способных к бескорыстному служению обществу.
19. Обучение самопознанию позволит развивать у учащихся умения позитивно мыслить, нести ответственность за свои мысли, слова и поступки, контролировать эмоции, навыки общения и бескорыстного служения и т.д. Только человек с пробужденным духовно-нравственным самосознанием сможет отличить вечные ценности от временных, истинное от ложного, правильно применять свои знания, обрести счастье и сделать счастливыми других людей.
20. В процессе обучения самопознанию учащиеся:
1) получат знания о высшей духовной природе человека, единстве всего сущего;
2) осознают аксиологические основы самопознания;
3) научатся практике общечеловеческих ценностей;
4) смогут применять полученные знания, умения и навыки в повседневной жизни.
5. Разработка учебной Программы
21. Настоящая Программа является комбинированной по своей структуре и состоящей из комплекса учебно-методического материала и образовательной онлайн-платформы.
22. Продолжительность освоения Программы – три месяца, структурированные на три этапа:
1) первый этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; четыре недели) предполагает обзор ключевых идей Программы и методики их внедрения в школьную практику;
2) второй этап – "Практика ценностей" (асинхронное обучение; шесть недель);
3) третий этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; две недели).
23. На первом этапе слушателям предстоит выполнить следующие задания: изучить материалы каждого модуля и защитить презентацию по одной из тем модуля, что предполагает индивидуальную работу и групповое обсуждение тем каждого модуля.
Основной материал Программы дифференцирован на три модуля, которые будут исследованы на соответствующих занятиях. Следует отметить, что идеи, заложенные в основу данных модулей, взаимосвязаны и взаимообусловлены, равно как и отдельные стратегии и подходы, используемые на занятиях, часто аккумулируют идеи множества различных тем.
Три модуля Программы представлены:
1) методологические и психолого-педагогические основы Программы нравственно-духовного образования "Самопознание";
2) аксиологические основы Программы нравственно-духовного образования "Самопознание";
3) методика осуществления Программы нравственно-духовного образования "Самопознание".
Выполнить ряд письменных заданий, позволяющих глубоко поразмышлять и проанализировать свой личный и профессиональный опыт, провести индивидуальные исследования в контексте ключевых идей Программы, согласно приложению 3 "Критерии оценивания заданий по 3 модулю".
Посетить и проанализировать в группах уроки самопознания в школе, что предполагает индивидуальное оценивание урока и совместные групповые обсуждения.
24. Второй этап "Практика ценностей" (асинхронное обучение; 5–10 недели).
25. На втором этапе "Практика ценностей" основные идеи Программы подлежат реализации на практике в классе и личной жизни слушателя. Данный этап будет осуществляться по двум направлениям:
1) первое направление – применение полученных знаний в повседневной личной жизни и практике преподавания общечеловеческих ценностей в классе;

2) екінші бағыт – бірінші "Жүректен жүрекке" кезеңінде берілген "Құндылықтар практикасы кезеңінде орындауға арналған тапсырмалармен" жұмыс жасау. 4-қосымша "Екінші "Құндылықтар практикасы" кезеңінің тапсырмаларын бағалау критерийлеріне" сәйкес тыңдаушының өміріндегі және оқыту тәжірибесіндегі өзгерістер оның мектептегі тәжірибесі кезеңінде жүйелі түрде бағаланады. Сондай-ақ, тыңдаушыға білім беру порталының көмегі арқылы тренерлер тарапынан қолдау (асинхронды оқыту) көрсетілетін болады.
30. Үшінші "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; 11-12 апталар) кезеңі мұғалімнің жеке өмірінде және оқытуда жүзеге асыратын өзгерістерді өзіндік және өзара рефлексиялауға, осы өзгерістердің нәтижелерін оқушылардың дамуына әсерін анықтау мақсатында өзіндік және өзара бағалауға бағдарланған. "Құндылықтар практикасы" кезеңі бойынша тыңдаушылардың жеке дара орындаған жұмыстарын тренерлер бағалап, ұсыныстар беретін болады. Сондай-ақ, қорытынды кезеңі барысында мұғалімдер жалпы білім беретін мектеп қабырғасында өзін-өзі тану сабақтарын және жалпыадамзаттық құндылықтарды интеграциялау арқылы сабақтан тыс жұмыстар өткізеді. Курстың соңында біліктілік емтиханы өткізіліп, қорытынды бағалар шығарылады.
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілшік
білім беру бойынша "Сабақтағы
жалпыадамзаттық құндылықтар"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Оқу жоспары
Бірінші кезең "Жүректен жүреккке"
Бірінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
аптасына 40 аудиториялық сағат
Екінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
аптасына 40 аудиториялық сағат
Үшінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
аптасына 40 аудиториялық сағат
Төртінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
аптасына 40 аудиториялық сағат
Барлығы айына 160 аудиториялық сағат (1 сағат – 45 мин.)
"Құндылықтар практикасы"
Бірінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Екінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Үшінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Төртінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Бесінше апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Алтыншы апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Барлығы: 180 онлайн-сағат. (1 сағат – 45 минут)
Ескерту: "Құндылықтар практикасы" кезеңін жүзеге асыруға арналған тапсырмаларды орындау үдерісінде әр тыңдаушыға тренерлер қатарынан тыңдаушыны асинхронды онлайн-форум құралдарымен қамтамасыз ететін және электронды пошта арқылы жеке хабарласу барысында қолдау көрсететін куратор бекітіледі.
"Жүректен жүреккке"
Бірінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
аптасына 40 аудиториялық сағат
Екінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
аптасына 40 аудиториялық сағат

2) второе направление – работа над "Заданиями для выполнения в период практики ценностей", полученными на первом этапе "От сердца к сердцу". Реализуемые слушателем изменения в жизни и преподавании будут систематически оцениваться в период его практики в школе, согласно приложению 4 "Критерии оценивания заданий второго этапа "Практика ценностей". Кроме того, слушателю будет оказана поддержка со стороны куратора из числа тренеров (асинхронное обучение) посредством форума на образовательном портале.
26. Третий этап "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; 11–12 недели) будет ориентирован на само- и взаиморефлексию о реализуемых учителем изменениях в своей жизни, в преподавании и обучении, на само- и взаимооценивание результатов этих изменений с целью установления степени их влияния на развитие учеников. Тренеры будут давать рекомендации, и оценивать индивидуальную работу слушателя по этапу "Практика ценностей". Также во время итогового этапа учителя будут проводить уроки самопознания и внеучебную работу с интеграцией общечеловеческих ценностей на базе общеобразовательных школ. В заключение курса будет проведен квалификационный экзамен и проведено итоговое оценивание.
Приложение 1 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Общечеловеческие ценности
на уроке" по нравственно-духовному
образованию "Самопознание"
Учебный план
Первый этап "От сердца к сердцу"
Первая неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю
Вторая неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю
Третья неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю
Четвертая неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю
Всего в месяц 160 аудиторных часов (1 час – 45 минут)
Второй этап "Практика ценностей"
Первая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю
Вторая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю
Третья неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю
Четвертая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю
Пятая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю
Шестая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю
Всего: 180 онлайн-часов. (1 час – 45 минут)
Примечание: В процессе выполнения заданий, предназначенных для реализации в период этапа "Практика ценностей", за каждым слушателем будет закреплен куратор из числа тренеров, который будет осуществлять поддержку слушателя средствами асинхронного онлайн-форума и в ходе личной переписки по электронной почте.
Третий этап "От сердца к сердцу"
Первая неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю
Вторая неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю

5 мысалдың 3 мысалы жаратылыстану ғылымдары циклы пәндерінен интеграция, 2 мысалы гуманитарлық цикл пәндерінен интеграция.
Рухани-адамгершілік заңдарының және жаратылыстану ғылымдары әлемінің заңдарының бірлігін көре білу білігі.
Түрлі оқу пәндерінен жалпыадамзаттық құндылықтардың заңдарда, ережелерде және түсініктерде бейнеленуін көру білігі.
Келтірілген мысалдардың рухани-адамгершілік тереңдігі.
Барлық мысалдар авторлық болуы тиіс, яғни басқа дереккөздерден алынбауы тиіс.
10
"Менің өмірімдегі шынайы көшбасшы" тақырыбына эссе жазу.
Көлемі – екі беттен кем болмайтын А-4 форматы.
Бағдарламада көрсетілген шынайы және лайықты көшбасшылық идеясын терең түсінуі.
Жеке өмірлік тәжірибесін Бағдарлама идеясы позициясынан қайта ой елегінен өткізуі.
Интернеттен алынған сапасыз материалдың болмауы.
Плагиаттың болмауы, басқа дереккөздерден қолданылған материалдарға сілтемелердің болуы.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрінің
20 сәуірдегі 2016 жылғы
№ 293 бұйрығына
5-қосымша
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бойынша
"Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық
құндылықтар" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру
курстарының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту аясындағы "Сыныптың тұтас педагогикалық процесіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі "Бөбек" Ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнымен (бұдан әрі – "Бөбек" ҰҒПББСО) әзірленді. Осы бағдарлама аясында оқыту Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту мақсатында жүргізіледі.
2. Осы Бағдарламада жалпы білім беретін мектеп мұғалімдерінің біліктілігін арттыру және өзін-өзі тану бойынша білім беру бағдарламасын жүзеге асыру бойынша толық мәліметтер берілген.
3. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттырудың осы курсының жалпы мақсаты мұғалім тұлғасын қайта өзгерту, оның рухани-адамгершілік пікірлерін, жағымды және ажырата ойлауын, өмірде жалпыадамзаттық құндылықтарды басшылыққа алу және мұғалімдердің практикада "Өзін-өзі тану" пәнінің метапәндік рөлін жүзеге асыру дайындығы болып табылады.
4. Осы Бағдарлама қазақстандық білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарлама мақсаты:
Жоғары рухани-адамгершілік түсінік және теориялық-практикалық даярлық деңгейіне ие, "Сыныптың тұтас педагогикалық үдерісіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасын жүзеге асыруға дайын тәжірибелі мұғалімдерді даярлау.

Из 5 примеров – 3 примера интеграции в предметы естественнонаучного цикла, 2 примера интеграции в предметы гуманитарного цикла.
Умение видеть единство духовно-нравственных законов и законов естественнонаучного мира.
Умение видеть отражение общечеловеческих ценностей в законах, правилах и понятиях различных учебных дисциплин.
Духовно-нравственная глубина приведенных примеров.
Все примеры должны быть авторскими, то есть не заимствованными из других источников.
10
Эссе на тему "Истинный лидер в моей жизни"
Размер – не менее 2 страниц формата А-4.
Глубокое понимание идей истинного и достойного лидерства, представленных в Программе.
Переосмысление личного жизненного опыта с позиций идей Программы.
Отсутствие некачественного материала, заимствованного из Интернета.
Отсутствие плагиата, наличие ссылок на использованный материал из других источников.
Приложение 5
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 20 апреля 2016 года № 293
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Общечеловеческие ценности в целостном
педагогическом процессе класса" по нравственно-духовному
образованию "Самопознание"
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" по нравственно-духовному образованию "Самопознание" (далее – Программа) разработана республиканским государственным казенным предприятием "Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр "Бөбек" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – ННПООЦ "Бөбек"). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по повышению квалификации учителей общеобразовательных школ и реализации образовательной программы по самопознанию.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является преображение личности учителя, развитие его духовно-нравственных убеждений, позитивного и различающее мышление, следование общечеловеческим ценностям в жизни, и готовность учителей к реализации на практике метапредметной роли дисциплины "Самопознание".
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель Программы:
Подготовка опытных учителей, имеющих высокий уровень духовно-нравственной осознанности и теоретико-практической подготовки, готовых к реализации Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса".

6. Бағдарлама міндеттері:
1) үш модуль контексінде "Сыныптың тұтас педагогикалық үдерісіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының теориялық негіздерін тұжырымдамалық түсінуді қамтамасыз ету;
2) қазіргі мектеп жағдайында "Сыныптың тұтас педагогикалық үдерісіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының тұжырымдамалық идеяларын практикада табысты жүзеге асыруды қамтамасыз ету, сонымен қатар тыңдаушылардың бойында келесі дағдыларды қалыптастыру:
Бағдарлама негіздеріне мұғалімдерді оқытуды жоспарлау және ұйымдастыру;
сабақтан тыс іс-әрекеттерде, жалпы білім беретін циклдағы басқа пәндерге және ата-аналармен жұмыста өзін-өзі танумен интеграциялау мәселелерінде пән мұғалімдеріне және сынып жетекшілеріне әдістемелік қолдау көрсету;
жеке және кәсіби өмірінде жалпыадамзаттық құндылықтар практикасы үдерісінде өзін-өзі бақылау және жеке тәжірибесіне талдау жасау;
"Сыныптың тұтас педагогикалық үдерісіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының негізгі идеяларын практикада жүзеге асыру үдерісінде мұғалімдер мен оқушыларда болған өзгерістерді бақылау және талдау жасау.
3) тыңдаушыларды мұғалімдердің рухани-адамгершілік білім беру қауымдастығын ұйымдастыруға дайындау.
7. Оқыту нәтижелері:
Оқытудың нәтижелігіне қол жеткізудің қағидаттары:
1) тыңдаушының "Өзін-өзі тану" пәнінің метапәндік рөлін терең түсінуі және тәжірибеде жүзеге асыру іскерлігі;
2) жалпыадамзаттық құндылықтардың мәнін терең түсіну және өз ісімен оқушылар мен мұғалімдерді шабыттандыратын шынайы көшбасшының әлеуетін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін осы құндылықтарды өмірде басшылыққа алу;
3) тыңдаушылардың курс аяқталған соң әріптестерін, басқа да тыңдаушыларды "Сыныптың тұтас педагогикалық үдерісіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының негіздеріне төмендегі іс-әрекеттердің көмегімен оқыту қабілеттілігі:
интерактивті дәрістер, семинарлар, талқылаулар, дөңгелек үстелдер өткізу;
мұғалімдерге әдістемелік көмек көрсету;
жеке әңгімелесу және жеке кеңес беру.
4) мектептерде рухани-адамгершілік білім беруді келесі әрекеттердің көмегімен жандандыруға атсалысу:
"Сыныптың тұтас педагогикалық үдерісіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының тыңдаушыларына өзін-өзі танумен интеграциялау мәселелерінде сабақтан тыс іс-әрекеттерде, жалпы білім беретін циклдағы басқа пәндерде және ата-аналармен жұмыста қолдау көрсету;
ойы, сөзі және ісі бірлікте өмір сүретін шынайы көшбасшының рөлін атқару;
әріптестерімен тілектестік кәсіби қатынас орнату;
жалпымектептік тәрбие жұмыстарының аясында оқушылармен және мұғалімдермен рухани-адамгершілік мазмұнда іс-шаралар мен қайырымдылық іс-әрекеттерін ұйымдастыру және өткізу;
рухани-адамгершілік білім беру мұғалімдерінің қауымдастығын құру.

6. Задачи Программы:
1) обеспечить концептуальное понимание теоретических основ Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" в контексте трех модулей;
2) обеспечить успешную практическую реализацию концептуальных идей Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса", в условиях современной школы, а также сформировать у слушателей навыки:
планирования и организации обучения учителей основам Программы;
оказания методической поддержки учителям-предметникам и классным руководителям в вопросах интегрирования самопознания во внеучебную деятельность, в другие предметы общеобразовательного цикла и работу с родителями;
самонаблюдения и анализа личного опыта, в процессе практики общечеловеческих ценностей в личной и профессиональной жизни;
наблюдения и анализа изменений, происходящих в учителях и учениках, в процессе реализации основных идей Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" на практике;
3) подготовка слушателей к организации сообщества учителей духовно-нравственного образования.
7. Результаты обучения. Принципиальным в достижении результативности обучения является:
1) умение слушателя глубоко понять и реализовать на практике метапредметную роль дисциплины "Самопознание";
2) глубокое понимание сущности общечеловеческих ценностей и следование этим ценностям в жизни, что способствует реализации потенциала истинного лидера, вдохновляющего своим примером учащихся и учителей;
3) кроме того, по окончании курса слушатели будут способны осуществлять обучение слушателей Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" посредством:
проведения интерактивных лекций, семинаров, обсуждений, круглых столов;
оказания методической поддержки учителям;
личных бесед и индивидуальных консультаций.
4) содействовать активизации духовно-нравственного образования в школах посредством:
оказания поддержки слушателей Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе класса" в вопросах интегрирования самопознания во внеучебную деятельность, в другие предметы общеобразовательного цикла и работу с родителями;
выполнения роли истинного лидера, живущего в единстве мысли, слова и дела;
установления доброжелательных профессиональных отношений с коллегами;
организации и проведения с учащимися и учителями концертных программ духовно-нравственного содержания и благотворительной деятельности в рамках общешкольной воспитательной работы;
создания сообщества учителей духовно-нравственного образования.

3) әлеуметтік ынтымақтастық қағидасы тұлғаның адами қасиеттерінің толыққанды дамуына мүмкіндік беретін қосымша арнайы сабақтан тыс іс-әрекетке жүгінуді талап етеді;
4) ұлттық мұра қағидасы жалпыадамзаттық рухани құндылықтарды ұлттық рухани мәдениет арқылы тану қажеттілігін алға тартады;
5) табиғи сәйкестілік қағидасы тұлғаның жас және дара ерекшеліктерін, рухани-адамгершілік дамудағы ішкі қажеттіліктер деңгейін, физиологиялық қалпын және психикалық саулығын, адамның рухани табиғатының бірлігін ескереді.
18. "Өзін-өзі тану" пәні жүрекке арналған білім болып табылады, ол қазіргі білім беруді ішкі, рухани-адамгершілік мағынамен толықтыруға арналған. Білім берудің мақсаты – баланы жан-жақты тұтас дамыту. Білім беру үдерісінде бала тұлғасының физикалық және интеллектуалдық аспектілерін ғана дамытып қоймай, ең алдымен, баланың жоғары рухани-адамгершілік табиғатын ашу керек. Сол кезде адамның кемелдігінің таңы атады. Қазіргі қоғам жүрегі ашық, ой өрісі кең, қоғамға риясыз қызмет етуге қабілетті білімді адамдарға мұқтаж.
19. Өзін-өзі тануға оқыту оқушылардың бойында жағымды ойлау білігін, өзінің ойларына, сөздері мен әрекеттеріне жауапкершілік алуын, эмоцияларын қадағалауын, қарым-қатынас дағдыларын және риясыз қызмет етуін дамытады. Рухани-адамгершілік өзіндік сана-сезімі оянған адам ғана мәңгілік құндылықтарды уақытшадан, шынайыны жалғаннан ажырата алады, өзінің білімдерін дұрыс пайдалана алады, бақытқа қол жеткізіп, басқа адамдарды да бақытты етеді.
20. Өзін-өзі тануды оқыту үдерісінде оқушылар:
1) адамның жоғары рухани табиғаты, бүкіл тіршіліктің бірлігі туралы білімдер алады;
2) өзін-өзі танудың аксиологиялық негіздерін түсінеді;
3) жалпыадамзаттық құндылықтарды іс жүзінде қолдануға үйренеді;
4) алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын күнделікті өмірде қолдана алады.
5. Оқу Бағдарламасын әзірлеу
21. Осы Бағдарлама құрылымы бойынша құрамдас болып табылады және оқу-әдістемелік материалдар кешені мен білімдік онлайн-платформадан тұрады.
22. Бағдарламаны меңгеру ұзақтығы – үш ай, үш кезеңге құрылымданған:
1) бірінші кезең – "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; төрт апта) Бағдарламаның түйінді идеяларына және олардың мектеп тәжірибесіне енгізу әдістемесіне шолу жасайды.
2) екінші кезең – "Құндылықтар практикасы" (асинхронды оқыту; алты апта).
3) үшінші кезең – "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; екі апта).
23. Бағдарламаны жүзеге асырудың бірінші "Жүректен жүрекке" кезеңінің тақырыптық мазмұны курстық даярлықтың басты міндетінің шешімі – әрбір тыңдаушыға өзінің мұғалім және адам ретіндегі парызын жаңаша ұғынуына көмектесуге сәйкес құрастырылған. Курстың мазмұны нені және қалай оқыту туралы ақпарат алуға ғана емес, ең алдымен мұғалім тұлғасының трансформациялануына немесе қайта өзгеруіне есептелген. Бұл мұғалімнің әрбір оқушы өзінің ішкі рухани-адамгершілік әлеуетін аша алатын оқу іс-әрекетіне жағдай жасау іскерлігін дамытуына мүмкіндік туғызады.
Бірінші кезеңде тыңдаушыларға келесі тапсырмаларды орындау міндеттеледі:
1) әрбір модульдің материалдарын зерделеп, модульдің бір тақырыбы бойынша презентацияларды қорғау, жұмыс жеке дара орындаудан және әрбір модуль тақырыптарын топтық талқылаудан тұрады;
2) тыңдаушының жеке және кәсіби тәжірибесі туралы терең ойлануына және талдауына, Бағдарламаның түйінді идеялары аспектісінде жеке дара зерттеулер жүргізуге мүмкіндік беретін бірнеше жазбаша тапсырмаларды орындау;
3) мектепте өзін-өзі тану сабақтарына қатысу және топтық талқылау, жұмыс сабақты жеке дара бағалаудан және бірлескен топтық талқылаудан тұрады.
24. "Құндылықтар практикасы" кезеңінде мұғалім бір сыныптың мұғалімдерін өзін-өзі тануды пәндермен интеграциялауға үйрету арқылы Бағдарлама идеяларын сол сыныптың тұтас оқу үдерісіне, оқудан тыс іс-әрекетке және ата-аналармен жұмысқа интеграциялау бойынша кешенді жұмыс жүргізеді. Сондай-ақ, мұғалім Мұғалім-Зерттеуші күнделігін жүргізеді, оның мазмұнында келесі жайттар баяндалады: мұғалімнің дүниетанымындағы және жеке өміріндегі өзгерістер, оқытылатын топтағы мұғалімдердің дүниетанымындағы, жеке және кәсіби өміріндегі және эксперименттік сынып оқушыларының өміріндегі және мінезіндегі өзгерістер, сынып пен оқудағы ахуалдың өзгеруі. Осы күнделік мәліметтері негізінде курстық жұмыс жазылады. Осы кезеңдегі тапсырмаларды бағалау 3-қосымша "Екінші "Құндылықтар практикасы" кезеңінің тапсырмаларын бағалау критерийлеріне" сәйкес жүзеге асырылады. Сонымен қатар, тыңдаушыға білім беру порталының көмегі арқылы тренерлер тарапынан қолдау (асинхронды оқыту) көрсетілетін болады.

3) принцип социального взаимодействия предписывает обращение к дополнительной специальной внеучебной деятельности, в процессе которой происходит полноценное развитие человеческих качеств личности;
4) принцип национального наследия актуализирует необходимость познавать общечеловеческие духовные ценности через призму национальной духовной культуры;
5) принцип природосообразности учитывает возрастные и индивидуальные особенности личности, уровень внутренней потребности в духовно-нравственном развитии, состояние физиологического и психического здоровья, единство духовной природы человека.
18. Предмет "Самопознание" является образованием для сердца, он призван дополнить современное образование внутренним, нравственно-духовным смыслом. Цель образования – во всестороннем целостном развитии ребенка. В процессе образования следует развивать не только физические и интеллектуальные аспекты личности ребенка, но и прежде всего, раскрывать высшую нравственно-духовную природу ребенка. Тогда произойдет расцвет человеческого совершенства. Современное общество нуждается в образованных людях с открытым сердцем, обладающих широтой мысли, способных к бескорыстному служению обществу.
19. Обучение самопознанию позволит развивать у учащихся умения позитивно мыслить, нести ответственность за свои мысли, слова и поступки, контролировать эмоции, навыки общения и бескорыстного служения и т.д. Только человек с пробужденным духовно-нравственным самосознанием сможет отличить вечные ценности от временных, истинное от ложного, правильно применять свои знания, обрести счастье и сделать счастливыми других людей.
20. В процессе обучения самопознанию учащиеся:
1) получат знания о высшей духовной природе человека, единстве всего сущего;
2) поймут аксиологические основы самопознания;
3) научатся практике общечеловеческих ценностей;
4) смогут применять полученные знания, умения и навыки в повседневной жизни.
5. Разработка учебной Программы
21. Настоящая Программа является комбинированной по своей структуре и состоящей из комплекса учебно-методического материала и образовательной онлайн-платформы.
21. Продолжительность освоения Программы – три месяца, структурированные на три этапа:
1) первый этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; четыре недели) предполагает обзор ключевых идей Программы и методики их внедрения в школьную практику;
2) второй этап – "Практика ценностей" (асинхронное обучение; шесть недель);
3) третий этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; две недели).
22. Тематическое содержание первого этапа реализации Программы "От сердца к сердцу" построено в соответствии с решением главной задачи курсовой подготовки – помочь каждому слушателю по-новому осмыслить свое предназначение как учителя и человека. Содержание курса рассчитано не только на получение информации о том, что и как преподавать, но, прежде всего, на трансформацию или преображение личности учителя. Это будет способствовать развитию умения учителя создать такие условия для учебной деятельности, чтобы каждый ученик смог раскрыть свой внутренний духовно-нравственный потенциал.
На первом этапе слушателям предстоит выполнить следующие задания:
1) изучить материалы каждого модуля и защитить презентацию по одной из тем модуля, что предполагает индивидуальную работу и групповое обсуждение тем каждого модуля;
2) выполнить ряд письменных заданий, позволяющих глубоко поразмышлять и проанализировать свой личный и профессиональный опыт, провести индивидуальные исследования в контексте ключевых идей Программы;
3) посетить и проанализировать в группах уроки самопознания в школе, что предполагает индивидуальное оценивание урока и совместные групповые обсуждения.
23. На этапе "Практика ценностей" учитель проводит комплексную работу по интеграции идей Программы в целостный учебный процесс одного класса через обучение учителей этого класса интеграции самопознания в предметы, во внеучебную деятельность и в работу с родителями. Также учитель ведет дневник Учителя-Исследователя, в котором отслеживается: изменения в мировоззрении и личной жизни учителя, изменения в мировоззрении, в личной и профессиональной жизни тех учителей и учащихся экспериментального класса, изменения в атмосфере класса и в учебе. На основе данного дневника пишется курсовая работа. Оценивание заданий на данном этапе осуществляется согласно приложению 3 "Критерии оценивания заданий второго этапа "Практика ценностей"". Кроме того, слушателю будет оказана поддержка со стороны куратора из числа тренеров (асинхронное обучение) посредством форума на образовательном портале.

2. Осы Бағдарламада жалпы білім беретін мектеп мұғалімдерінің біліктілігін арттыру және өзін-өзі тану бойынша білім беру бағдарламасын жүзеге асыру бойынша толық мәліметтер берілген.
3. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттырудың осы курсының жалпы мақсаты мұғалім тұлғасын қайта өзгерту, оның рухани-адамгершілік пікірлерін, жағымды және ажырата ойлауын, өмірде жалпыадамзаттық құндылықтарды басшылыққа алу және мұғалімдердің практикада "Өзін-өзі тану" пәнінің метапәндік рөлін жүзеге асыру дайындығы болып табылады.
4. Осы Бағдарлама қазақстандық білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарлама мақсаты:
Шынайы көшбасшы, ойдың, сөздің және істің бірлігімен өмір сүретін, жоғары рухани-адамгершілік түсінік және теориялық-практикалық даярлық деңгейіне ие, өзін-өзі тану бойынша пилоттық мектеп үлгісін жүзеге асыруға және 5-қосымша "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасының үш курсының құрылымы мен прогрессиясына" сәйкес мектептер желісінің деңгейінде ынтымақтастыққа және әріптестерін Бағдарлама негіздерін үйретуге дайын мұғалімдерді даярлау.
6. Бағдарлама міндеттері:
1) "Мектептің тұтас педагогикалық үдерісіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының теориялық негіздерін үш модуль аспектісінде тұжырымдамалық түсінуді қамтамасыз ету.
2) "Мектептің тұтас педагогикалық үдерісіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" бағдарламасының тұжырымдамалық идеяларын қазіргі мектеп жағдайында табысты практикалық жүзеге асыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ, мұғалім бойында келесі дағдыларды қалыптастыру:
өзін-өзі тануды мектептің тұтас педагогикалық үдерісіне интеграциялау;
өзін-өзі тану бойынша пилоттық мектеп үлгісін жүзеге асыру;
өз мектебінің және мектептер желісінің мұғалімдеріне Бағдарлама негіздерін үйретуді жоспарлау және ұйымдастыру;
рухани-адамгершілік білім беру мәселелері бойынша мұғалімдерге жеке әдістемелік көмек көрсету;
жалпыадамзаттық құндылықтарды жеке және кәсіби өмірде қолдану үдерісінде өзін-өзі бақылау және жеке тәжірибесін бақылау;
рухани-адамгершілік білім беру бойынша мектептерге мониторинг жүргізу;
мектеп базасында ғылыми зерттеу жүргізу;
рухани-адамгершілік білім беру мұғалімдерінің желілік қауымдастығын басқаруды ұйымдастыру;
Қазақстан мұғалімдерін жалпыадамзаттық құндылықтар негізінде ортақ білім кеңістігін құруға дайындау.
7. Оқыту нәтижелері:
Курс соңында мұғалімдер:
1) Білетін және түсінетін болады:
жалпыадамзаттық құндылықтардың мәнін және өмірде осы құндылықтарды басшылыққа алудың маңыздылығын;
тұтас білім берудің мәнін;
өзін-өзі тануды мектептің тұтас педагогикалық үдерісіне интеграциялаудың мәнін;
ғылыми зерттеулер жүргізудің әдістерін.

2. В данной Программе представлены полные сведения по повышению квалификации учителей общеобразовательных школ и реализации образовательной программы по самопознанию.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является преображение личности учителя, развитие его духовно-нравственных убеждений, позитивного и различающее мышление, следование общечеловеческим ценностям в жизни, и готовность учителей к реализации на практике метапредметной роли дисциплины "Самопознание".
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель Программы:
Подготовка учителей – истинных лидеров, живущих в единстве мысли, слова и дела, имеющих высокий уровень духовно-нравственной осознанности и теоретико-практической подготовки, готовых к реализации модели пилотной школы по самопознанию и к сотрудничеству и обучению коллег основам Программы на уровне сети школ, что отражено в приложении 5 "Структура и прогрессия трех курсов программы нравственно-духовного образования "Самопознание".
6. Задачи Программы:
1) обеспечить концептуальное понимание теоретических основ Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе школы" в контексте трех модулей;
2) обеспечить успешную практическую реализацию концептуальных идей Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе школы" в условиях современной школы, а также сформировать у учителей навыки:
интеграции самопознания в целостный педагогический процесс школы;
реализации модели пилотной школы по самопознанию;
планирования и организации обучения учителей своей школы и сети школ основам Программы;
оказания индивидуальной методической поддержки учителям в вопросах духовно-нравственного образования;
самонаблюдения и анализа личного опыта в процессе практики общечеловеческих ценностей в личной и профессиональной жизни;
мониторинга школ по духовно-нравственному образованию;
проведения научного исследования на базе школы;
организации и управления сетевым сообществом учителей духовно-нравственного образования;
подготовки учителей Казахстана к созданию единого образовательного пространства на основе общечеловеческих ценностей.
7. Результаты обучения. По завершении курсов учителя будут:
1) знать и понимать:
сущность общечеловеческих ценностей и важность следования этим ценностям в жизни;
сущность целостного образования;
сущность интеграции самопознания в целостный педагогический процесс школы;
методы проведения научных исследований;

2) өз мектебінің аясында қабілетті болады:
өзін-өзі тану бойынша пилоттық мектеп үлгісін жүзеге асыруға;
рухани-адамгершілік білім беру бойынша мектептерге мониторинг жүргізуге;
рухани-адамгершілік білім беру идеяларын оқу пәндерінің, сабақтан тыс іс-әрекетке, қосымша білім беру мазмұнына интеграциялау мәселелері бойынша әріптестерін оқытуға және жеке әдістемелік көмек көрсетуге;
жалпыадамзаттық құндылықтар негізінде өзін-өзі тану сабақтарын, интеграцияланған сабақтарды, сабақтан тыс іс-әрекетті және қосымша білім беру бойынша сабақтарды жоспарлау және өткізу бойынша жұмыстарды бастамашылық ету және өткізу;
жалпыадамзаттық құндылықтар негізінде жалпымектептік іс-шараларды бірлесіп жоспарлау және өткізу бойынша өзіне бастама алу.
Мектептер желісі аясында өз және өзге мектептерде:
ойдың, сөздің және істің бірлігімен өмір сүретін шынайы көшбасшының адамгершілік қасиеттерін көрсету, төзімді болу, жағымды ойлау және жұмысты табандылықпен атқару, қиындықтарға төтеп беріп, ұжымды алға бастау;
ұйымдастырушылық дағдыларды көрсету, әріптестермен, мектеп әкімшілігімен және мектептер желісіндегі әріптестермен сенімді қатынас орнату және бекіту;
мектептер желісі аясында әріптестерді жалпыадамзаттық құндылықтар негізінде оқыту жөнінде келіссөздерге бастамашылық ету және жүргізу;
рухани-адамгершілік білім беру бойынша бірлескен семинарлар, ашық сабақтар, дөңгелек үстелдер, ғылыми-практикалық конференциялар өткізуге бастамашылық ету, жұмылдыру және қатысу;
тұтас білім берудің теориясы мен тәжірибесі туралы ғылыми-педагогикалық журналдарға мақалалар жазу;
басқа мектептердің басшылық топтарымен тығыз ынтымақтасу, тұтас білім берудің жағымды тәжірибесімен басқа мектептермен бөлісуге мүмкіндік туғызу, осылайша, мектептің рухани-адамгершілік тұрғысынан дамуына өз үлесін қосу;
өзін-өзі тану бойынша пилоттық мектептерді ұйымдастыруға, пилоттық мектеп үлгісінің элементтерін жүзеге асыруға, рухани-адамгершілік білім беру бойынша мұғалімдердің тәжірибелерін жинақтауға және барлық мектеп желілері үшін тұтас білім беру сапасын арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеуге көмектесу.
3) курс соңында мұғалімдер мектепте және мектеп желісінде әріптестерін келесі тәсілдердің көмегімен оқытуға қабілетті болады:
интерактивті дәрістер, семинарлар, талқылаулар, дөңгелек үстелдер, конференциялар өткізу;
мұғалімдерге әдістемелік қолдау көрсету;
жеке әңгімелесу және жеке кеңес беру;
on-line оқыту.
3. Бағдарлама құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқытудың мақсатына және педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру курсының мазмұнына шолу жасаудан басталады. Бағдарламаның тұжырымдамалық негіздерін табысты практикалық жүзеге асыру тұлғалық және рухани-адамгершілік өсудің, кәсіби оқытудың және ынтымақтастықтың үздіксіз тәртібін қалыптастыруға жол ашатын нақты айқындалған үш кезеңге құрылымдауға мүмкіндік береді (осы Бағдарламаның 1-қосымшасы "Оқу жоспарының", "Оқу-тақырыптық жоспары" қосымшасында сипатталған).

2) способны в рамках своих школ:
реализовывать модель пилотной школы по самопознанию;
проводить мониторинг школы по духовно-нравственному образованию;
обучать коллег и оказывать индивидуальную методическую помощь в вопросах интеграции идей нравственно-духовного образования в содержание школьных предметов, во внеучебную деятельность, в дополнительное образование;
инициировать и проводить работу по планированию и проведению уроков самопознания, интегрированных уроков, внеучебной деятельности и занятий по дополнительному образованию на основе общечеловеческих ценностей;
брать на себя инициативу по совместному планированию и проведению общешкольных мероприятий на основе общечеловеческих ценностей.
В своих и других школах в рамках сети школ:
проявить нравственные качества истинного лидера, живущего в единстве мысли, слова и дела, быть выносливыми, позитивно мыслящими и упорно продолжать работать, вести команду, преодолевая трудности;
проявить организационные навыки, построить и закрепить надежные доверительные отношения с коллегами, администрацией школы и с коллегами в сети школ;
инициировать и поддерживать переговоры о преподавании и обучении на основе общечеловеческих ценностей коллег в рамках сети школ;
инициировать, координировать и участвовать в проведении совместных семинаров, открытых уроков, круглых столов, научно-практических конференций по нравственно-духовному образованию;
писать статьи в научно-педагогические журналы о теории и практике целостного образования;
тесно сотрудничать с руководящими группами других школ, способствовать обмену позитивным опытом целостного образования с другими школами, таким образом, внося свой вклад в нравственно-духовное развитие школ;
помогать в организации пилотных школ по самопознанию, в реализации элементов модели пилотных школ, синтезировать опыт учителей по нравственно-духовному образованию и выносить рекомендации по улучшению качества целостного образования для всех школ сети.
3) по окончании курса учителя будут способны осуществлять обучение коллег в школе и в сети школ посредством:
проведения интерактивных лекций, семинаров, обсуждений, круглых столов, конференций;
оказания методической поддержки учителям;
личных бесед и индивидуальных консультаций;
он-лайн обучения.
3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора цели обучения и содержания курса повышения квалификации педагогических работников. Успешной практической реализации концептуальных основ программы способствует ее структурирование на три четко выраженных этапа, позволяющих создать непрерывный режим личностного преображения, духовно-нравственного роста и профессионального обучения, и сотрудничества, что отражено в приложении 1 "Учебный план", в приложении "Учебно-тематический план" к настоящей Программе.

5) табиғи сәйкестілік қағидасы тұлғаның жас және дара ерекшеліктерін, рухани-адамгершілік дамудағы ішкі қажеттіліктер деңгейін, физиологиялық қалпын және психикалық саулығын, адамның рухани табиғатының бірлігін ескереді.
18. "Өзін-өзі тану" пәні жүрекке арналған білім болып табылады, ол қазіргі білім беруді ішкі, рухани-адамгершілік мағынамен толықтыруға арналған. Білім берудің мақсаты – баланы жан-жақты тұтас дамыту. Білім беру үдерісінде бала тұлғасының физикалық және интеллектуалдық аспектілерін ғана дамытып қоймай, ең алдымен, баланың жоғары рухани-адамгершілік табиғатын ашу керек. Сол кезде адамның кемелдігінің таңы атады. Қазіргі қоғам жүрегі ашық, ой өрісі кең, қоғамға риясыз қызмет етуге қабілетті білімді адамдарға мұқтаж.
19. Өзін-өзі тануға оқыту оқушылардың бойында жағымды ойлау білігін, өзінің ойларына, сөздері мен әрекеттеріне жауапкершілік алуын, эмоцияларын қадағалауын, қарым-қатынас дағдыларын және риясыз қызмет етуін дамытады. Рухани-адамгершілік өзіндік сана-сезімі оянған адам ғана мәңгілік құндылықтарды уақытшадан, шынайыны жалғаннан ажырата алады, өзінің білімдерін дұрыс пайдалана алады, бақытқа қол жеткізіп, басқа адамдарды да бақытты етеді.
20. Өзін-өзі тануды оқыту үдерісінде оқушылар:
1) адамның жоғары рухани табиғаты, бүкіл тіршіліктің бірлігі туралы білімдер алады;
2) өзін-өзі танудың аксиологиялық негіздерін түсінеді;
3) жалпыадамзаттық құндылықтарды іс жүзінде қолдануға үйренеді;
4) алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын күнделікті өмірде қолдана алады.
5. Оқу Бағдарламасын әзірлеу
21. Бағдарлама құрылымы бойынша құрамдас болып табылады және оқу-әдістемелік материалдар кешені мен білімдік онлайн-платформадан тұрады. Бағдарлама үш кезеңге құрылымданған:
бірінші кезең – "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; төрт апта);
екінші кезең – "Құндылықтар практикасы" (асинхронды оқыту; алты апта);
үшінші кезең – "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; екі апта).
22. Бірінші "Жүректен жүрекке" кезеңі "Мектептің тұтас педагогикалық үдерісіндегі жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасының түйінді идеяларына және олардың мектеп тәжірибесіне енгізу әдістемесіне шолу жасайды..
23. Екінші "Құндылықтар практикасы" кезеңінде Бағдарламаның негізгі идеялары тыңдаушының жеке және кәсіби өмір тәжірибесінде жүзеге асуы тиіс. Осы кезеңнің барысында мұғалімдер өзін-өзі тану бойынша пилоттық мектеп үлгісінің элементтерін жүзеге асыра отырып, Бағдарлама идеяларын мектептің тұтас педагогикалық үдерісіне интеграциялауды жүзеге асыратын болады. Жұмыс келесі бағытта жүргізілетін болады:

5) принцип природосообразности учитывает возрастные и индивидуальные особенности личности, уровень внутренней потребности в духовно-нравственном развитии, состояние физиологического и психического здоровья, единство духовной природы человека.
18. Предмет "Самопознание" является образованием для сердца, он призван дополнить современное образование внутренним, нравственно-духовным смыслом. Цель образования – во всестороннем целостном развитии ребенка. В процессе образования следует развивать не только физические и интеллектуальные аспекты личности ребенка, но и прежде всего, раскрывать высшую нравственно-духовную природу ребенка. Тогда произойдет расцвет человеческого совершенства. Современное общество нуждается в образованных людях с открытым сердцем, обладающих широтой мысли, способных к бескорыстному служению обществу.
19. Обучение самопознанию позволит развивать у учащихся умения позитивно мыслить, нести ответственность за свои мысли, слова и поступки, контролировать эмоции, навыки общения и бескорыстного служения и т.д. Только человек с пробужденным духовно-нравственным самосознанием сможет отличить вечные ценности от временных, истинное от ложного, правильно применять свои знания, обрести счастье и сделать счастливыми других людей.
20. В процессе обучения самопознанию учащиеся:
1) получат знания о высшей духовной природе человека, единстве всего сущего;
2) поймут аксиологические основы самопознания;
3) научатся практике общечеловеческих ценностей;
4) смогут применять полученные знания, умения и навыки в повседневной жизни.
5. Разработка учебной Программы
21. Программа является комбинированной по своей структуре и состоящей из комплекса учебно-методического материала и образовательной онлайн-платформы. Программа структурирована на три этапа:
первый этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; три недели);
второй этап – "Практика ценностей" (асинхронное обучение; восемь недель);
третий этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; две недели);
первый этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; 1–3 недели).
22. Первый этап "От сердца к сердцу" предполагает обзор ключевых идей Программы "Общечеловеческие ценности в целостном педагогическом процессе школы" и методики их внедрения в целостный педагогический процесс школы.
23. На втором этапе "Практика ценностей" основные идеи Программы подлежат реализации в практике профессиональной и личной жизни слушателя. В ходе этого этапа учителя будут осуществлять интеграцию идей Программы в целостный педагогический процесс школы, реализуя элементы модели пилотной школы по самопознанию. Работа проводится по следующим направлениям:

1) мектептің бастапқы ахуалына мониторинг жүргізу (3-қосымша "Өзін-өзі тану пәнінің оқытылу ахуалының жинақ кестесінде" сипатталған);
2) мектеп мұғалімдерімен жұмыс жүргізуді жоспарлау;
3) өзін-өзі тану бойынша пилоттық мектеп үлгісінің элементтерін жоспарлау және жүзеге асыру;
4) өзгерістер енгізу үдерісінің нәтижелерін және салдарларын бағалау;
5) желілік қауымдастықтар арқылы басқа мектептермен байланыс орнату;
6) ғылыми-зерттемелік дипломдық жұмыс жазу;
7) портфолио жабдықтау (4-қосымша "Портфолионы бағалау критерийлерінде" сипатталған).
"Құндылықтар практикасы" кезеңі кезінде мұғалімдерге білім беру порталының көмегі арқылы тренерлер қатарындағы куратор тарапынан қолдау (асинхронды оқыту) көрсетілетін болады.
24. Үшінші "Жүректен жүрекке" кезеңі мұғалімнің жеке өмірінде және оқытуда жүзеге асыратын өзгерістерді өзіндік және өзара рефлексиялауға, осы өзгерістердің нәтижелерін оқытушылардың, оқушылардың дамуына және тұтас мектеп ахуалына әсерін анықтау мақсатында өзіндік және өзара бағалауға бағдарланған. Тренерлер үшінші "Жүректен жүрекке" кезеңінің соңғы аптасы кезінде мұғалімдерге олардың дипломдық жұмысын дайындауына атсалысады, "Құндылықтар практикасы" кезеңі бойынша тыңдаушылардың жеке дара орындаған жұмыстарын тренерлер бағалап, ұсыныстар беретін болады.
25. Курстың соңында біліктілік емтиханы өткізіліп, қорытынды бағалар шығарылады.
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік
білім беру бойынша "Мектептің тұтас
педагогикалық процесіндегі
жалпыадамзаттық құндылықтар"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Оқу жоспары
Бірінші кезең "Жүректен жүрекке"
Бірінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
40 аудиториялық сағат аптасына
Екінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
40 аудиториялық сағат аптасына
Үшінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
40 аудиториялық сағат аптасына
Барлығы айына 120 аудиториялық сағат (1 сағ. – 45 мин.)
Екінші кезең "Құндылықтар аптасы"
Бірінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Екінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Үшінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Төртінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Бесінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Алтыншы апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Жетінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Сегізінші апта
5 сағат күніне* 6 күн.
аптасына 30 онлайн сағат
Барлығы: 240 онлайн-сағат. (1 сағат – 45 минут)
Ескерту: "Құндылықтар практикасы" кезеңін жүзеге асыруға арналған тапсырмаларды орындау үдерісінде әр тыңдаушыға тренерлер қатарынан тыңдаушыны асинхронды онлайн-форум құралдарымен қамтамасыз ететін және электронды пошта арқылы жеке хабарласу барысында қолдау көрсететін куратор бекітіледі.
Үшінші кезең "Жүректен жүреккке"
Бірінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
аптасына 40 аудиториялық сағат
Екінші апта
8 сағат күніне* 5 күн
аптасына 40 аудиториялық сағат

1) мониторинг исходного состояния школы, что нашло отражение в приложении 3 "Сводная таблица состояния преподавания самопознания";
2) планирование работы с учителями школы;
3) планирование и реализация элементов модели пилотной школы по самопознанию;
4) оценивание результатов и последствий процесса внесения изменений;
5) установление связи с другими школами через сетевые сообщества;
6) написание научно-исследовательской дипломной работы;
7) оформление портфолио, отражено в приложении 4 "Критерии оценивания портфолио".
В период этапа "Практика ценностей" учителям будет оказана поддержка со стороны куратора из числа тренеров (асинхронное обучение) посредством форума на образовательном портале.
24. Итоговый этап "От сердца к сердцу" будет ориентирован на само- и взаиморефлексию о реализуемых учителем изменениях в своей жизни, в преподавании и обучении, на само- и взаимооценивание результатов этих изменений с целью установления степени их влияния на развитие учителей, учеников и, в целом, на атмосферу школы. Тренеры будут содействовать учителям в подготовке их дипломной работы во время заключительной недели третьего этапа "От сердца к сердцу", будут давать рекомендации и оценивать индивидуальную работу слушателя по этапу "Практика ценностей".
25. В заключение курса будет проведен квалификационный экзамен и итоговое оценивание.
Приложение 1 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Общечеловеческие
ценности в целостном
педагогическом процессе школы"
по нравственно-духовному
образованию "Самопознание"
Учебный план
Первый этап "От сердца к сердцу"
Первая неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю
Вторая неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю
Третья неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю
Всего 120 аудиторных часов (1 час – 45 минут)
Этап "Практика ценностей"
Первая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю.
Вторая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю.
Третья неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю.
Четвертая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю.
Пятая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю.
Шестая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю.
Седьмая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю.
Восьмая неделя
5 часов в день * 6 дней.
30 онлайн-часов в неделю.
Всего: 240 онлайн-часов. (1 час – 45 минут)
Примечание: В процессе выполнения заданий, предназначенных для реализации в период этапа "Практика ценностей", за каждым слушателем будет закреплен куратор из числа тренеров, который будет осуществлять поддержку слушателя средствами асинхронного онлайн-форума и в ходе личной переписки по электронной почте.
Третий этап "От сердца к сердцу"
Первая неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю
Вторая неделя
8 часов в день* 5 дней
40 аудиторных часов в неделю

Барлығы: 80 аудиториялық сағат. (1 сағат – 45 минen)
Барлығы: 200 аудиториялық сағат, 240 онлайн-сағат (1 сағат – 45 минут)
Бағдарлама бойынша барлығы: 440 академиялық сағат
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік
білім беру бойынша "Мектептің тұтас
педагогикалық процесіндегі
жалпыадамзаттық құндылықтар"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 2-қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Бірінші кезең "Жүректен жүрекке" (3 апта)
Бірінші апта
Күн №
Күнделікті сабақ тақырыптарының атауы
Күнделікті сабақтың қысқаша мазмұны
Сағат саны
І модуль. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының әдіснамалық және психологиялық-педагогикалық негіздері
1
Замануи әлемдегі тұтас білім беруді дамытудың көкейтестілігі.
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Заманауи әлемнің сұраныстары. Тұтас білім беру тұжырымдамасын ұғыну.
Болашақ мектебінің моделін жүзеге асыру үшін мұғалім не істеуі керек?
8
2
Тұтас білім беру тұжырымдамасының тарихы және заманауи дамуы.
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Білім беру рухани-адамгершілік және интеллектуалдық болып бөлінуі қашан және қалайша пайда болды?
Мәселені заманауи жай-күйін зерттеу. Рухани ізгілік тұжырымдамасы.
8
3
Тұтас білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері.
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Сана арқылы оқыту. Сананың құрылымы, қабылданған ақпаратты бағалау және сананы тазартудың қажеттілігі.
8
4
Өзін-өзі тану бойынша пилот мектебінің моделі.
Өзін-өзі тануды мектеп пәндеріне интеграциялау.
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Өзін-өзі тану бойынша пилот мектебінің теориялық моделін құрудың негіздері.
Өзін-өзі тану мен басқа пәндердің интеграциясы дегеніміз не және заманауи мектеп жағдайында қалай оны жүзеге асыруға болады?
Әріптестерімен тәжірибе алмасу.
8
5
Өзін-өзі тану бойынша пилот мектебінің моделі.
Өзін-өзі тануды оқудан тыс іс-әрекеттер және қосымша білім берумен интеграциялау.
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Өзін-өзі тану мен оқудан тыс іс-әрекеттердің интеграциясы дегеніміз не және заманауи мектеп жағдайында қалай оны жүзеге асыруға болады?
Әріптестерімен тәжірибе алмасу.
Өзін-өзі тану пилот мектептерінде өзін-өзі тануды оқудан тыс іс-әрекеттер және қосымша білім берумен интеграциялауды қалай жүзеге асыруға болады?
Өзін-өзі тану пилот мектебін бітірушінің моделін жасау.
8
Екінші апта
Күн №
Күнделікті сабақ тақырыптарының атауы
Күнделікті сабақтың қысқаша мазмұны
Сағат саны
2 модуль. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының аксиологиялық негіздері
1
Ақиқат өзін-өзі танудың мақсаты ретінде.
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Абсолют ақиқат туралы ойлану. Заманауи мектебі жағдайындағы ақиқат жалпыадамзаттық құндылығына сәйкес қасиеттерді дамыту. Әріптестерімен тәжірибе алмасу.
8
2
Жалпыадамзаттық құндылықтар ретіндегі дұрыс әрекет.
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Дұрыс әрекеттің мәні туралы ойлану. Заманауи мектебі жағдайындағы дұрыс әрекет. Әріптестерімен тәжірибе алмасу. Қалаулар үшін шек "үдемелі тұтыну" альтернатив философиясы ретінде.
8
3
Сүйіспеншілік – өзін-өзі танудың негізін қалаушы қағидат
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Заманауи мектебі жағдайындағы білім беру үресіне сүйіспеншілік энергиясын қалай біріктіруге болады? Педагогикадағы сүйіспеншілік дегеніміз не? Әріптестерімен тәжірибе алмасу.
8
4
Ішкі тыныштықтың және қиянат жасамаудың мәні.
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Ішкі тыныштықтың және қиянат жасамаудың мәні туралы ойлану. Заманауи мектебі жағдайында ішкі тыныштық пен қиянат жасамауды қалай жүзеге асыруға болады?
Әріптестерімен тәжірибе алмасу.
8
5
Мұғалім шынайы көшбасшы ретінде. Мұғалімнің өміріндегі жалпыадамзаттық құндылықтар.
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Өзінің жеке және кәсіби өміріндегі жалпыадамзаттық құндылықтар практикасы туралы мәселелерді топтарда талқылау. Әріптестерімен тәжірибе алмасу.
Мәселелерді талқылау үшін топтар ұйымдастыру.
Шынайы көшбасшының қасиеттерін дамыту. Ойы, сөзі және іс-әрекеті бірліктегі шынайы көшбасшының риясыз қызмет етуі туралы мәселелерді топтарда талқылау. Әріптестерімен тәжірибе алмасу.
8
Үшінші апта
3 модуль. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасын жүзеге асырудың әдістемесі
1
Бағдарлама идеясының арнасындағы мектептің даму жоспары.
Өзін-өзі тану бойынша пилот мектебінің моделі.

Всего в месяц 80 аудиторных часов (1 час – 45 минут)
Итого: 200 аудиторных часов, 240 онлайн-часов (1 час – 45 минут)
Всего по Программе: 440 академических часов
Приложение 2 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Общечеловеческие ценности
в целостном педагогическом
процессе школы" по
нравственно-духовному образованию
"Самопознание"
Учебно-тематический план
Первый этап "От сердца к сердцу" (3 недели)
Первая неделя
№ дня
Название темы занятий дня
Краткое содержание занятий дня
Количество часов
Модуль 1. Методологические и психолого-педагогические основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
1
Актуальность развития целостного образования в современном мире.
Организация групп для обсуждения вопросов.
Вызовы современного мира. Осмысление концепции целостного образования.
Что нужно делать учителю для реализации модели школы будущего?
8
2
История и современное развитие концепции целостного образования.
Организация групп для обсуждения вопросов.
Когда и как произошло разделение духовно-нравственного и интеллектуального образования?
Исследование современного состояния вопроса. Концепция духовного гуманизма.
8
3
Психолого-педагогические основы целостного образования.
Организация групп для обсуждения вопросов.
Обучение через сознание. Структура сознания, оценка воспринимаемой информации и необходимость очищения сознания.
8
4
Модель пилотной школы по самопознанию. Интеграция самопознания в школьные предметы.
Организация групп для обсуждения вопросов. Основы построения теоретической модели пилотной школы по самопознанию.
Что такое интеграция самопознания и других дисциплин и как ее осуществлять в условиях современной школы? Обмен опытом с коллегами.
8
5
Модель пилотной школы по самопознанию. Интеграция самопознания во внеучебную деятельность и дополнительное образование.
Организация групп для обсуждения вопросов.
Что такое интеграция самопознания во внеучебную деятельность и дополнительное образование и как ее осуществлять в условиях современной школы? Обмен опытом с коллегами.
Как в пилотной школе по самопознанию осуществляется интеграция самопознания во внеучебную деятельность и дополнительное образование?
Создание модели выпускника пилотной школы по самопознанию.
8
Вторая неделя
№ дня
Название темы занятий дня
Краткое содержание занятий дня
Количество часов
Модуль 2. Аксиологические основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
1
Истина как цель самопознания.
Организация групп для обсуждения вопросов.
Размышление об абсолютной истине. Развитие качеств, соответствующих общечеловеческой ценности истина, в условиях современной школы. Обмен опытом с коллегами.
8
2
Праведное поведение как общечеловеческая ценность.
Организация групп для обсуждения вопросов.
Размышление о сущности праведного поведения. Праведное поведение в условиях современной школы. Обмен опытом с коллегами. Потолок для желаний как альтернатива философии "растущего потребления".
8
3
Любовь – основополагающий принцип самопознания
Организация групп для обсуждения вопросов.
Как воссоединить процесс образования с энергией любви в условиях современной школы? Что такое любовь в педагогике? Обмен опытом с коллегами.
8
4
Сущность внутреннего покоя и ненасилия.
Организация групп для обсуждения вопросов.
Размышления о сущности внутреннего покоя и ненасилия. Как реализовать внутренний покой и ненасилие в условиях современной школы? Обмен опытом с коллегами.
8
5
Учитель как истинный лидер. Общечеловеческие ценности в жизни учителя.
Организация групп для обсуждения вопросов.
Обсуждение в группах вопроса о практике общечеловеческих ценностей в своей личной и профессиональной жизни? Обмен опытом с коллегами.
Организация групп для обсуждения вопросов.
Развитие качеств истинного лидера. Обсуждение в группах вопроса о бескорыстном служении истинного лидера в единстве мысли, слова и дела. Обмен опытом с коллегами.
8
Третья неделя
Модуль 3. Методика осуществления программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
1
Планирование развития школы в русле идей Программы.
Модель пилотной школы по самопознанию.

1. Өзін-өзі тану бойынша пилот мектептеріндегі әртүрлі пәндермен интеграцияланған элективтік курстардың бағдарламаларымен танысу.
2. "Өмір әдебі", "Адамзаттың рухани мұрасы", "Жалпыадамзаттық құндылықтар" "Отбасылық өмірдің әліппесі", "Көшбасшылық мәдениет"
3. факультатив курстарының бағдарламаларымен танысу.
4. Тыңдаушылардың өз мектептерінде өзін-өзі тану бойынша пилот мектептерінің моделі элементтерін жүзеге асыру кезеңдерін жоспарлауы.
8
2
Бағдарлама идеясының арнасындағы мектептің даму жоспары.
Өзін-өзі тану бойынша пилот мектебінің моделі.
1.Қосымша білім беруден интеграцияланған үйірмелер мен клубтардың бағдарламаларымен танысу. 2. Сынып сағаттары мен әңгіме-сабақтардың тақырыптары және әзірлемелерімен танысу.
3. Тыңдаушылардың өз мектептерінде өзін-өзі тану бойынша пилот мектептерінің моделі элементтерін жүзеге асыру кезеңдерін жоспарлауы.
8
3
Рухани-адамгершілік білім беру бойынша мектептің мониторингі.
Рухани-адамгершілік білім беру бойынша мектептің мониторингісі. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беруберу бағдарламасы тұрғысынан мектептегі мониторингті қалай жүзеге асыруға болады?
Сыныптағы ғылыми-практикалық зерттеу және оны өткізудің тәсілдері дегеніміз не?
8
4
Ғылыми-практикалық зерттеу дегеніміз не?
Сыныптағы ғылыми-практикалық зерттеу және оны өткізудің тәсілдері дегеніміз не? Ғылыми-практикалық зерттеулерді өткізу бойынша шағын жобаларды жоспарлау.
Жобаның мақсатына сәйкес мәліметтер жинау мен талдауды таңдау..
8
5
"Құндылықтар практикасы" кезеңіне дайындық.
"Құндылықтар практикасы" кезеңіндегі тапсырмаларды орындауға дайындық, мектептің дамуын және қоғамдастық желінің дамуын жоспарлау, жоспарлау бойынша тренерлердің кеңесі.
8
Екінші кезең "Құндылықтар практикасы" (6 апта)
Оқытудың "Құндылықтар практикасы" кезеңі келесі тапсырмаларды орындауды ұйғарады:
Мектептің бастапқы жәй-күйіне мониторинг жүргізу.
Мектеп мұғалімдерінің жұмысын жоспарлау.
Өзін-өзі тану бойынша пилот мектебінің моделінің элементтерін жоспарлау және жүзеге асыру.
Өзгерістер енгізген үдерістердің нәтижелерін және салдарларын бағалау
Басқа мектептермен қоғамдастық желі арқылы байланыс орнату.
Ғылыми-зерттеу дипломдық жұмысын жазу.
Портфолио әзірлеу.
Ескерту: "Құндылықтар практикасы" кезеңін жүзеге асыруға арналған тапсырмаларды орындау үдерісінде әр тыңдаушыға тренерлер қатарынан тыңдаушыны асинхронды онлайн-форум құралдарымен қамтамасыз ететін және электронды пошта арқылы жеке хабарласу барысында қолдау көрсететін куратор бекітіледі.
Үшінші кезең "Жүректен жүрекке" (2 апта)
Аптадағы сабақтардың мазмұны
Бірінші апта
Бірінші апта
Апта назарында: өзіндегі, мектептегі болған өзгерістерді ойлау, тәжірибесімен бөлісу, диплом жұмысын жазуды және презентация үшін рефлексивті есепті және қорытынды бағалауды аяқтау.
8 * 5
Екінші апта
Қорытынды бағалау аптасы. Квалификациялық емтихан тапсыру.
8 * 5
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік
білім беру бойынша "Мектептің тұтас
педагогикалық процесіндегі
жалпыадамзаттық құндылықтар"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 3-қосымша
Өзін-өзі тану пәнінің оқытылу ахуалының жинақ кестесі
Мектеп №
Оқушылардың, мұғалімдердің жалпы саны
Өзін-өзі тану мұғалімдерінің саны
Оқулықтардың бар болуы
Мектептегі жалпы ахуал (шартты ұпайлар):
1. кабинеттің болуы және оның жай-күйі
2. мұғалімдерде сертификаттардың болуы
3. пәндегі интеграция
4. сабақтан тыс іс-әрекеттегі интеграция
5. әкімшілікпен әңгімелесу, сауалнама жүргізу
6. оқушылармен әңгімелесу
7. мектептегі атмосфера
8. мұғалімдермен әңгімелесу, сауалнама жүргізу (рухани тереңдік)
Сабақтарға қатысу (орташа шартты ұпайлар):
1. сабақтың рухани-адамгершілік тереңдігі(0-ден 2 ұпайға дейін)
2. мұғалімнің педагогикалық стилі (мұғалім стилін анықтау, егер гуманистік стиль басым болса 1 ұпайға дейін қойылады)
3. мұғалімнің шығармашылығы (1 ұпайға дейін қойылады)

1. Знакомство с программами элективных интегрированных курсов по различным предметам в пилотной школе по самопознанию.
Знакомство с программами факультативных курсов "Этика жизни", "Духовное наследие человечества", "Общечеловеческие ценности", "Азбука семейной жизни", "Культура лидерства".
Планирование слушателями этапов реализации элементов модели пилотной школы по самопознанию в своих школах.
8
2
Планирование развития школы в русле идей Программы.
Модель пилотной школы по самопознанию.
1. Знакомство с программами интегрированных кружков и клубов дополнительного образования.
2. Знакомство с примерами тематики и разработок классных часов, уроков-бесед.
3. Планирование слушателями этапов реализации элементов модели пилотной школы по самопознанию в своих школах.
8
3
Мониторинг школы по духовно-нравственному образованию.
Как осуществить мониторинг школы с позиций программы нравственно-духовного образования "Самопознание"?
8
4
Что такое научно-практическое исследование?
Что такое научно-практическое исследование и способы его проведения в классе.
Планирование небольших проектов по проведению научно-практического исследования. Выбор метода сбора и анализа данных, в соответствии с целью проекта.
8
5
Подготовка к этапу "Практика ценностей"
Подготовка к выполнению заданий в период "Практика ценностей", планирование школьного развития и развития сетевых сообществ, консультации тренеров по планированию.
8
Второй этап "Практика ценностей" (8 недель)
Этап обучения "Практика ценностей" предполагает выполнение следующих заданий:
1. Мониторинг исходного состояния школы.
Планирование работы с учителями школы.
Планирование и реализация элементов модели пилотной школы по самопознанию.
Оценивание результатов и последствий процесса внесения изменений.
Установление связи с другими школами через сетевые сообщества.
Написание научно-исследовательской дипломной работы.
Оформление портфолио.
Примечание: В процессе выполнения заданий, предназначенных для реализации в период этапа "Практика ценностей", за каждым слушателем будет закреплен куратор из числа тренеров, который будет осуществлять поддержку слушателя средствами асинхронного онлайн-форума и в ходе личной переписки по электронной почте.
Третий этап "От сердца к сердцу" (2 недели)
Краткое содержание занятий недели
Количество часов
Первая неделя
Фокус недели: поразмышлять над изменениями, произошедшими в себе и в школе, поделиться опытом, завершить написание дипломной работы и расширенных рефлексивных отчетов для презентации и итогового оценивания.
8 * 5
Вторая неделя
Неделя итогового оценивания.
Проведение квалификационного экзамена.
8 * 5
Приложение 3 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Общечеловеческие ценности
в целостном педагогическом
процессе школы" по
нравственно-духовному
образованию "Самопознание"
Сводная таблица состояния преподавания самопознания
№ пп
№ школы
Общее кол-во учащихся, учителей
Кол-во учителей самопознания
Наличие учебников
Общее положение в школе (усл. баллы):
1) наличие и состояние кабинета
2) наличие сертификатов у учителей
3) интеграция в предмет
4) интеграция во внеучебную деят-ть
5) анкетирование и беседа с администрацией
6) беседа с учащимися
7) атмосфера в школе
8) анкетиров. и беседа с учителями (дух. глубина)
Посещение уроков (средн. усл. баллы):
духовно-нравственная глубина урока (от 0 до 2-х баллов)
пед. стиль учителя (определить какой стиль учителя, если гуманный стиль, то присваивается до 1 балла)
Творчество учителя (оценивается до 1-го балла)

4. әңгімелеу әдісін қолдануы (1 ұпайға дейін қойылады)
5. сабақ барысындағы музыка және ән салу (1 ұпайға дейін қойылады)
6. сабақ тәртібі (1 ұпайға дейін қойылады)
7. жұмыс дәптерін жүргізуі (1 ұпайға дейін қойылады)
Ұсыныстар
Мектептің жалпы бағасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ 18
846 оқушы, 13 мұғалім
13 мұғалім, 11 сертификатқа ие мұғалім
Алмалы ауданы, №18 мектеп
1. +
2. -
3. +
4. +-
5. +
6.
7.
8.
1 сабақ
ұпайлар
1
2
3
4
5
6
7
2. Мұғалімдерде серитификаттардың болуы көрсеткіші бойынша бағалау:
барлық өзін-өзі тану мұғалімдері мен ұйым жетекшілерінде сертификаттар түгел болған жағдайда 1 ұпай қойылады.
ұйым жетекшісінің немесе өзін-өзі тану мұғалімінің бірінде сертификат болмаған жағдайда 0,5 ұпай қойылады.
ұйым жетекшісінде де, өзін-өзі тану мұғалімдерінде де сертификаттар мүлде болмаған жағдайда 0 ұпай қойылады.
3.Пәндегі ықпалдастық бойынша бағалау төмендегі көрсеткіштер негізінде сабаққа қатысу арқылы жүзеге асырылады:
жаратылыстану және гуманитарлық бағыттағы пәндерге интеграция жүргізілген жағдайда 1 ұпай қойылады;
пәндерге жартылай интеграция жүргізілген жағдайда 0,5 ұпай қойылады;
пәндерге интеграция жүргізілмеген жағдайда 0 ұпай қойылады.
4. Сабақтан тыс іс-әрекеттегі ықпалдастық бойынша бағалау тәрбие жұмысының жоспарына сәйкес жүзеге асырылады:
сабақтан тыс іс-шаралар мазмұнына интеграция жүргізілген жағдайда 1 ұпай қойылады;
жартылай интеграция жүргізілген жағдайда 0,5 ұпай қойылады;
интеграция жүргізілмеген жағдайда 0 ұпай қойылады.
5. Әкімшілікпен әңгімелесу, сауалнама жүргізу нәтижелері бойынша бағалау "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беруберу бағдарламасының рухани-адамгершілік тереңдігін түсіну деңгейіне сәйкес жүзеге асырылады:
бағдарлама мазмұнының рухани-адамгершілік тереңдігін түсінудің жоғары деңгейіне ие болса, 1 ұпай қойылады;
бағдарлама мазмұнының рухани-адамгершілік тереңдігін түсінудің орташа деңгейіне ие болса, 0,5 ұпай қойылады;
бағдарлама мазмұнының рухани-адамгершілік тереңдігін түсінудің төмен деңгейіне ие болса, 0 ұпай қойылады.

4. использ-е метода рассказывания (оценивается до 1-го балла)
Музыка и пение на уроке (оценивается до 1-го балла)
Дисциплина на уроке (оценивается до 1-го балла)
7. Ведение рабочей тетради (оценивается до 1-го балла)
Предложения, рекомендации
Общая оценка школы
1
2
3
4
5
6 графа
7 графа
8
9
№ 18
846 учеников, 13 учител.
13 учителей, 11 без серти фиката
100 процентов
Алмалинский район
(школы 18, 128)
1.+
2.-
3.+
4.+ -
5.+
6.
7.
8.
1-й урок
баллы
1
2
3
4
5
6
7
2. Оценка по критерию наличие сертификатов у учителей:
При наличии сертификатов у всех учителей самопознания и у руководителей организации образования ставится 1 балл.
При отсутствии сертификата у руководителя или у учителей самопознания ставится 0,5 балла.
При отсутствии сертификата у руководителей и учителей ставится 0 баллов.
3. Оценка по критерию интеграция в предмет осуществляется через посещение уроков по следующим показателям:
При осуществлении интеграции в предмет по естественнонаучному и гуманитарному циклу ставится 1 балл.
При частичной интеграции в предмет – 0,5 баллов.
При отсутствии интеграции – 0 баллов.
4. Оценка по критерию интеграция во внеучебную деятельность осуществляется по плану воспитательной работы:
При осуществлении интеграции в содержание внеучебных мероприятий – 1 балл.
При частичной интеграции – 0,5 баллов.
При отсутствии интеграции -0 баллов.
5. Оценка по результатам анкетирования и беседы с администрацией осуществляется по степени духовно-нравственной глубины понимания программы НДО "Самопознание":
имеет высокий уровень понимания духовно-нравственной глубины содержания программы – 1 балл;
имеет средний уровень понимания духовно-нравственной глубины содержания программы – 0,5 баллов;
имеет низкий уровень понимания духовно-нравственной глубины содержания программы – 0 балл.

6. Оқушылармен әңгімелесу, сауалнама жүргізу нәтижелері бойынша бағалау "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беруберу бағдарламасы туралы білімдердің дәрежесіне сәйкес жүзеге асырылады:
жалпы адамзаттық құндылықтар мен олардың өмірдегі мәні туралы түсінікке ие – 1 ұпай;
жалпыадамзаттық құндылықтар мен олардың өмірдегі мәні туралы жартылай түсінікке ие – 0,5 ұпай;
- жалпыадамзаттық құндылықтар мен олардың өмірдегі мәні туралы түсінікке ие емес – 0 ұпай.
7. Мектептегі атмосфера көрсеткіші бойынша бағалау бақылау және әңгімелесу нәтижелеріне сәйкес жүзеге асырылады:
сүйіспеншілік, сенім, шабыттанған шығармашылық атмосферасының, өзін-өзі тану пәніне деген оң қатынастың болуы – 1 ұпай;
сүйіспеншілік, сенім, шабыттанған шығармашылық атмосферасының, өзін-өзі тану пәніне деген оң қатынастың жоқ болуы – 0 ұпай.
8. Мұғалімдермен әңгімелесу, сауалнама жүргізу нәтижелері бойынша бағалау "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беруберу бағдарламасының рухани-адамгершілік тереңдігін түсіну деңгейіне сәйкес жүзеге асырылады:
бағдарлама мазмұнының рухани-адамгершілік тереңдігін түсінудің жоғары деңгейіне ие болса, 1 ұпай қойылады;
бағдарлама мазмұнының рухани-адамгершілік тереңдігін түсінудің орташа деңгейіне ие болса, 0,5 ұпай қойылады;
бағдарлама мазмұнының рухани-адамгершілік тереңдігін түсінудің төмен деңгейіне ие болса, 0 ұпай қойылады.
Әрбір өлшем бойынша қойылған ұпайлар қосындысы
2 сабақ
Ұпайлар
1
2
3
4
5
6
7
Әрбір өлшем бойынша қойылған ұпайлар қосындысы
Әрбір сабақ бойынша қойылған ұпайлардың орташа арифметикалық мәні.
Мысалы:
1 сабақ – 5 ұпай,
2 сабақ – 6 ұпай,
3 сабақ – 5 ұпай.
Орташа ариметикалық мән – (8+6+5):3=6,3 ұпай (үш сабақтың қорытындысы бойынша). Осындай тәсілмен 10 немесе одан да көп сабақтың орташа мәнін есептеуге болады.
Ескерту:
6 және 7 бағанға 0; 0,5 немесе 1 ұпай қойылады. 7 бағанның 1 тармақшасына 0; 1 немесе 2 ұпай қойылады. 7 бағанның ұпайлары қосылып, орташа арифметикалық мәні шығарылады. 6 және 7 бағандардың жалпы ұпай сандары мектептің (бала бақша, колледж) жалпы ұпай санын береді. Мектеп (бала бақша, колледж) бойынша жалпы ұпай санының ең үлкен мәні – 16 ұпай.
Мектептің жалпы бағасы:
0-8 ұпай – қанағаттандырылаған
9-12 – жақсы
3-16 – үздік – пилоттық мектеп статусына сәйкес бағалау.
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік
білім беру бойынша "Мектептің тұтас
педагогикалық процесіндегі
жалпыадамзаттық құндылықтар"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 4-қосымша
Портфолионы бағалау критерийлері
Тапсырма
Бағалау критериі
1
Мектептің бастапқы жәй-күйінің мониторингісі.
Мониторгті сауатты және сапалы өткізу.
Мониторгтің нәтижелерін рефлексивті талдау.
Мониторингтің өткізілгенін растайтын мектеп директорының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, мөрі басылған құжаттардың болуы.
2
Мектеп мұғалімдері мен жұмыстың жоспары.
Мектеп мұғалімдерімен жұмысты сауатты және сапалы жоспарлау.
Мектеп директорының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, мөрі басылған мұғалімдермен жұмыстың жоспарының болуы.
Лекциялар мен семинарлардағы мұғалімдердің пікірлері мен фотосуреттерінің болуы.
Мектеп директорының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, мөрі басылған өткізілген лекциялар мен пән мұғалімдерін, қосымша білім беру мұғалімдерін, сынып жетекшілерін және әкімшіліктің тұтас білім берудің моделін (интеллектуалдық және рухани-адамгершілік) жүзеге асыру мәселелеріндегі тыңдаушылардың жеке әдістемелік қолдауы туралы рефлексивті есебінің болуы.
3
Өзін-өзі тану бойынша пилот мектебінің моделі элементтерін жоспарлау және жүезе асыру.
Мектеп директорының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, мөрі басылған пилот мектебі моделінің элементтерін жүзеге асыру жоспарының болуы.
Мектеп директорының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, мөрі басылған жалпыадамзаттық құндылықтарға негізделіп өткізілген интеграция сабақтары, үйірме жұмыстары, әңгіме сабақтары, сынып сағаттары, факултатив сабақтары, оқудан тыс жалпы мектептік іс-әрекеттер туралы рефлексивті есебінің болуы.
Оқушы мен мұғлімдердің қоғамға қызмет етуге, риясыз көмек көрсетуге және тағы баска бағытталған іс-әрекеттерінің көрінісі.
Жобаға қатысушылардың қосымша білім беруден сабақтарының бірінің бейне есебінің, фотосуреттері және пікірлерінің болуы.
Пилот мектебі моделінің элементтерін жүзеге асырудың рефлексивті есебінің болуы.
4
Өзгерістер енгізу үдерісі салдарының нәтижесін бағалау. "Құндылықтар практикасы" кезеңінің соңындағы мектептің жәй-күйінің мониторингісі.
Бағдарламаның идеялары аспектісіндегі нәтижесін бағалау, өзгерістер енгізу үдерісінің салдарларын терең түсіну.
Қорытынды мониторингті сауатты және сапалы өткізу.
Мектептің қорытынды мониторгісінің нәтижелерін рефлексивті талдау.
Мектептің қорытынды мониторингісін сауатты және сапалы өткізгені туралы мектеп директорының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, мөрі басылып, расталған құжаттардың болуы.
5
Желілік қоғамдастық арқылы басқа мектептермен байланыс орнату.
Мектептер желілері көлемінде тығыз ынтымақтастық және рухани білім беруді қолдау.
Рухани білім беру қоғамдастығындағы әріптестер мен қарым қатынасты құру және қолдау. Өзінің және басқа мектептердің желілерінде интеграциялау, нәтижелерін әзірлеу, енгізу, бағалау үдерісінде мектепті жақсартуға үлесіңді қосу үшін шынай қөшбасшының рөлін өзінің қабылдауы.
Мектеп желілеріндегі әріптестерімен, мектептегі әкімшілікпен және әріптестерімен сенімді қарым-қатынас құру, ұйымдастырушылық біліктерін көрсету.
Рухани-адамгершілік білім беру бойынша біріккен семинарлар, ашық сабақтар, дөңгелек үстелдер, ғылыми-практикалық конференциялар өткізуге ынталандыру, үйлестіру және қатысу.
Тұтас білім берудің теорисы мен практикасы туралы ғылыми педагогикалық журналдардағы мақалалардың болуы.
Өзін-өзі тану бойынша пилот мектептерінің моделі элементтерін жүзеге асыратын мектеп желілерінің көмегінде әріптестерге көмектесу.
Мектептер желісіндегі іс-әрекеттер туралы рефлексивті есептің және желідегі мектеп директорларының немесе оның орынбасарларының қолы қойылып, мөрі басылып, расталған құжаттардың, желідегі қатысушылардың рухани-адамгершілік білім беру негізінде жаттықтырған іс шаралары туралы пікірлерінің, фотоесептің болуы.
6
Ғылыми-зерттеу диплом жұмысын жазу.
Көлемі – екі беттен кем болмайтын А-4 форматы.
Ғылыми-зерттеу жұмысының тақырыбын, болжамын, мақсат мен міндеттерін негіздеу.
Ғылыми-зерттеу жұмысының мақсатына сәйкес мәліметтерді жинау мен талдау әдістерін таңдауды негіздеу.
Жұмыстың теориялық және практикалық бөлімінің болуы.
Жұмыстың теориялық бөлімінде зерттеудің әдіснамалық негізі, Бағдарламаның теориялық негізін білуі және түсінуі, өзін-өзі танудың метапәндік рөлін рухани адамгершілік тұрғысынан түсінуінің тереңдігі, ұсынылған әдебиеттермен танысуы көрсетілуі тиіс.
Практикалық бөлімде ғылыми-зерттеу жұмысының барысы және алынған нәтижелердің талдауы, жалпыадамзаттық құндылықтарды іске асыру тәжірибесінің негізінде, өзін және өзінің жеке және кәсіби өміріндегі кездескен оқиғаларға реакциясын терең бақылауы, жалпыадамзаттық құндылықтарды іске асыру үдерісін жүзеге асыру барысындағы оқушылар мен мұғалімдердегі өзгерістердің бақылауы, болжамды дәлелдейтін мәліметтер, зерттеудің нәтижесі бойынша қорытынды болуы тиіс.
Интернеттен алынған сапасыз материалдың болмауы.
Плагиаттың болмауы, басқа дереккөздерден қолданылған материалдарға сілтемелердің болуы.
Жұмыстың сауатты рәсімделуі: титулдық бет, мазмұны, кіріспе, теориялық бөлім, практикалық бөлім, қорытынды, пайдаланылған әдебиеттер тізімі.
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік
білім беру бойынша "Мектептің тұтас
педагогикалық процесіндегі
жалпыадамзаттық құндылықтар"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 5-қосымша
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру
Бағдарламасының үш курсының құрылымы мен прогрессиясы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрінің
20 сәуірдегі 2016 жылғы
№ 293 бұйрығына
7-қосымша
"Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" курсының
ғылыми-әдіснамалық негіздері және өткізу практикасы"
педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім
беру бағдарламасы

6. Оценка по результатам анкетирования и беседы с учащимися осуществляется по наличию знаний о программе нравственно-духовного образования "Самопознание": имеет представление об общечеловеческих ценностях и их значении в жизни – 1 балл;
имеет частичное представление об общечеловеческих ценностях и их значении в жизни – 0,5 баллов;
не имеет представления об общечеловеческих ценностях и их значении в жизни – 0 балл.
7. Оценка по критерию атмосфера в школе осуществляется по результатам наблюдения и беседы:
наличие атмосферы любви, доверия, вдохновленного творчества, положительного отношения к предмету самопознание – 1 балл;
отсутствие атмосферы любви, доверия, вдохновленного творчества, положительного отношения к предмету самопознание – 0 баллов.
8. Оценка по результатам анкетирования и беседы с учителями осуществляется по степени духовно-нравственной глубины понимания программы нравственно-духовного образования "Самопознание":
имеет высокий уровень понимания духовно-нравственной глубины содержания программы – 1 балл;
имеет средний уровень понимания духовно-нравственной глубины содержания программы – 0,5 баллов;
имеет низкий уровень понимания духовно-нравственной глубины содержания программы – 0 балл.
Сумма набранных баллов по каждому критерию:
2-й урок
Баллы
1
2
3
4
5
6
7
Сумма набранных баллов по каждому критерию:
Среднее арифметическое значение всех набранных баллов по каждому уроку.
Например:
1-й урок – 8 баллов
2-й урок – 6 баллов
3-й урок – 5 баллов
Среднее арифметическое – (8 + 6 + 5): 3 = 6,3 баллов (по трем урокам)
Также можно вычислить и по 10 урокам
Примечание:
В графах 6 и 7 присваиваются баллы 0; 0,5 или 1 балл, кроме пункта 1 графы 7, где присваиваются баллы 0; 1 или 2.
Баллы графы 7 по урокам суммируются и выводится среднее арифметическое значение.
Суммы баллов граф 6 и 7 дают общий балл по школе (детскому саду, колледжу) Максимальное значение общего балла по школе (детскому саду, колледжу) – 16 баллов.
Общая оценка школы:
0-8 баллов – удовлетворительно
9-12 баллов – хорошо
13-16 баллов – отлично – оценка, соответствующая статусу пилотной школы
Приложение 4 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Общечеловеческие
ценности в целостном
педагогическом процессе школы"
по нравственно-духовному
образованию "Самопознание"
Критерии оценивания портфолио
Задание
Критерии оценивания
1
Мониторинг исходного состояния школы.
Грамотное и качественное проведение мониторинга.
Рефлексивный анализ результатов мониторинга.
Наличие документации, подтверждающей проведение мониторинга, подписанной директором или заместителем директора, с печатью школы.
2
Планирование работы с учителями школы.
Грамотное и качественное планирование работы с учителями школы.
Наличие плана работы с учителями, заверенного печатью и подписью директора или заместителя директора школы.
Наличие фотографий и отзывов учителей с лекций и семинаров.
Наличие рефлексивного отчета, заверенного печатью и подписью директора или заместителя директора школы о проведенных лекциях и индивидуальной методической поддержке слушателем учителей-предметников, учителей дополнительного образования, классных руководителей и администрации в вопросах реализации модели целостного образования (единство интеллектуального и нравственно-духовного образования).
3
Планирование и реализация элементов модели пилотной школы по самопознанию.
Наличие плана реализации элементов модели пилотной школы, заверенного печатью и подписью директора или заместителя директора школы
Наличие рефлексивного отчета, заверенного печатью и подписью директора или заместителя директора школы о проведенных уроках интеграции, кружковой работы, уроков-бесед, классных часов, факультативных занятий, внеучебной общешкольной деятельности, основанных на общечеловеческих ценностях.
Отражение в проектах плана реализации элементов модели пилотной школы деятельности учащихся и учителя, направленной на служение обществу, оказание бескорыстной помощи
Наличие видеоотчета одного из занятий дополнительного образования, фотографий и отзывов участников занятий.
Наличие рефлексивного отчета о реализации элементов модели пилотной школы.
4
Оценивание результатов и последствий процесса внесения изменений. Мониторинг состояния школы концу этапа "Практика ценностей".
Глубокое понимание ключевых идей Программы в аспекте оценивания результатов и последствий процесса внесения изменений.
Грамотное и качественное проведение заключительного мониторинга.
Рефлексивный анализ результатов заключительного мониторинга школы.
Наличие документации, подтверждающей проведение заключительного мониторинга школы, заверенного печатью и подписью директора или заместителя директора школы.
5
Установление связи с другими школами через сетевые сообщества.
Тесное сотрудничество и поддержание духовно-нравственного образования в рамках сети школ.
Выстраивание и поддержание отношений с коллегами из сообщества учителей духовно-нравственного образования.
Принятие на себя роли истинного лидера в процессе разработки, внедрения и оценивания результатов интеграции духовно-нравственного образования в собственной и других школах сети для внесения вклада в улучшение школы.
Проявление организационных навыков, построение и закрепление надежных доверительных отношений с коллегами, администрацией школы и с коллегами в сети школ.
Инициирование, координирование и участие в проведении совместных семинаров, открытых уроков, круглых столов, научно-практических конференций по нравственно-духовному образованию.
Наличие статьи в научно-педагогическом журнале о теории и практике целостного образования.
Помощь коллегам в рамках сети школ в реализации элементов модели пилотных школ по самопознанию.
Наличие рефлексивного отчета о деятельности в сети школ и подтверждающих документов, заверенных подписями директоров школ сети, отзывов участников обучающих мероприятий по духовно-нравственному образованию в сети школ, фотоотчеты.
6
Написание научно-исследовательской дипломной работы.
Размер – не менее 20 страниц формата А-4.
Обоснование темы, гипотезы, цели и задач научно-практического исследования.
Обоснование выбора метода сбора и анализа данных, в соответствии с
целью научно-практического исследования.
Наличие теоретической и практической части работы.
В теоретической части должны быть отражены: методологические основы исследования, духовно-нравственная глубина понимания метапредметной роли самопознания, знание и понимание теоретических основ Программы и знакомство с рекомендуемой литературой.
В практической части должны быть: описание хода научно-практического исследования и анализа полученных результатов, глубокий анализ личного и профессионального опыта на основе наблюдения за собой, за своими реакциями на происходящее в процессе практики общечеловеческих ценностей, наблюдение и глубокий анализ происходящих изменений в учащихся и учителях в процессе осуществления духовно-нравственного образования, данные, подтверждающие гипотезу, выводы о результатах исследования.
Отсутствие некачественного материала, заимствованного из Интернета.
Отсутствие плагиата, наличие ссылок на использованный материал из других источников.
Грамотное оформление работы: титульный лист, содержание, введение, теоретическая часть, практическая часть, заключение, выводы, список использованный литературы, приложения.
Приложение 5 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Общечеловеческие ценности
в целостном педагогическом процессе школы"
по нравственно-духовному
образованию "Самопознание"
Структура и прогрессия трех курсов программы
нравственно-духовного образования "Самопознание"
Приложение 7
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 20 апреля 2016 года № 293
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Научно-методологические основы и
практика проведения курса "Общечеловеческие ценности на уроке"
для тренеров

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту аясындағы "Бөбек" ҰҒПББСО, "Өрлеу" БАҰО АҚ қызметкерлеріне, жоғары оқу орындарының оқытушыларына арналған "Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" курсының ғылыми-әдіснамалық негіздері және өткізу практикасы" оқыту курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі "Бөбек" Ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнымен (бұдан әрі – "Бөбек" ҰҒПББСО) әзірленді. Осы бағдарлама аясында оқыту Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту мақсатында жүргізіледі.
2. Осы Бағдарламада "Бөбек" ҰҒПББСО, "Өрлеу" БАҰО АҚ қызметкерлерінің, жоғары оқу орындары оқытушыларының біліктілігін арттыру және өзін-өзі тану бойынша білім беру бағдарламасын жүзеге асыру бойынша толық мәліметтер берілген.
3. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттырудың осы курсының жалпы мақсаты өзінің үлгі-өнегесімен оқушылар мен мұғалімдерді шабыттандыратын шынайы көшбасшының әлеуетін жүзеге асыруға мүмкіндік туғызатын мұғалім тұлғасын қайта өзгерту, оның рухани-адамгершілік пікірлерін, жағымды ойлауын, ойдың, сөздің және істің бірлігін дамыту болып табылады.
4. Осы Бағдарлама қазақстандық білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарлама мақсаты:
"Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" Бағдарламасы бойынша мұғалімдерді оқытуға және ынтымақтастыққа дайын рухани-адамгершілік саналылықтың және теориялық-практикалық дайындықтың жоғары деңгейін иеленген тәжірибелі тренерлерді дайындау.
6. Бағдарлама міндеттері:
1) Үш модуль контексінде "Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" бағдарламасының теориялық негіздерін тұжырымдамалық түсінуді қамтамасыз ету.
2) Қазіргі мектеп жағдайында "Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" бағдарламасының тұжырымдамалық идеяларын практикада табысты жүзеге асыруды қамтамасыз ету, сонымен қатар тыңдаушылардың дағдыларын қалыптастыру:
"Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" бағдарламасы негіздеріне мұғалімдерді оқытуды жоспарлау және ұйымдастыру;
сабақтан тыс іс-әрекеттерде, жалпы білім беретін циклдағы басқа пәндерге және ата-аналармен жұмыста өзін-өзі танумен интеграциялау мәселелерінде өзін-өзі тану мұғалімдеріне және сынып жетекшілеріне әдістемелік қолдау көрсету;
жеке және кәсіби өмірінде жалпыадамзаттық құндылықтар практикасы үдерісінде өзін-өзі бақылау және жеке тәжірибесіне талдау жасау;
"Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" бағдарласының негізгі идеяларын практикада жүзеге асыру үдерісінде мұғалімдер мен оқушыларда болған өзгерістерді бақылау және талдау жасау.

1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методологические основы и практика проведения курса "Общечеловеческие ценности на уроке" для тренеров (далее – Программа) разработана республиканским государственным казенным предприятием "Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр "Бөбек" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – ННПООЦ "Бөбек"). Обучение в рамках данной Программы проводится с целью обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по повышению квалификации сотрудников ННПООЦ "Бөбек", АО НЦПК "Орлеу", преподавателей вузов и реализации образовательной программы по самопознанию.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является преображение личности учителя, развитие его духовно-нравственных убеждений, позитивного мышления, единства мысли, слова и дела, что способствует реализации потенциала истинного лидера, вдохновляющего своим примером учащихся и учителей.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель Программы:
Подготовка опытных тренеров, имеющих высокий уровень духовно-нравственной осознанности и теоретико-практической подготовки, готовых к сотрудничеству и обучению учителей по Программе "Общечеловеческие ценности на уроке".
6. Задачи Программы:
1) Обеспечить концептуальное понимание теоретических основ Программы "Общечеловеческие ценности на уроке" в контексте трех модулей.
2) Обеспечить успешную практическую реализацию концептуальных идей Программы "Общечеловеческие ценности на уроке" в условиях современной школы, а также сформировать у слушателей навыки:
планирования и организации обучения учителей основам Программы "Общечеловеческие ценности на уроке";
оказания методической поддержки учителям самопознания и классным руководителям в вопросах интегрирования самопознания во внеучебную деятельность, в другие предметы общеобразовательного цикла и работу с родителями;
самонаблюдения и анализа личного опыта, в процессе практики общечеловеческих ценностей в личной и профессиональной жизни;
наблюдения и анализа изменений, происходящих в учителях и учениках, в процессе реализации основных идей Программы "Общечеловеческие ценности на уроке" на практике;

3) Тыңдаушыларды мұғалімдердің рухани-адамгершілік білім беру қауымдастығын ұйымдастыруға дайындау.
7. Оқыту нәтижелері:
1) Тыңдаушының "Өзін-өзі тану" пәнінің тәрбиелік рөлін терең түсінуі және тәжірибеде жүзеге асыру іскерлігі.
2) Жалпыадамзаттық құндылықтардың мәнін терең түсіну және өз ісімен оқушылар мен мұғалімдерді шабыттандыратын шынайы көшбасшының әлеуетін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін осы құндылықтарды өмірде басшылыққа алу.
3) Сондай-ақ, курс соңында тыңдаушылар келесі қабілеттерге ие болады:
"Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" курсының тыңдаушыларын келесідей оқытуды жүзеге асыру:
интерактивті дәрістер, семинарлар, талқылаулар, дөңгелек үстелдер өткізу;
мұғалімдерге әдістемелік көмек көрсету;
жеке әңгімелесу және жеке кеңес беру.
мектептерде рухани-адамгершілік білім беруді келесі әрекеттердің көмегімен жандандыру:
өзін-өзі тану пәнін оқыту әдістемесін және сабақтан тыс іс-әрекеттерде жалпыадамзаттық құндылықтарды интеграциялау және ата-аналармен жұмыс жүргізу мәселелерінде "Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар" тыңдаушыларына қолдау көрсету;
ойы, сөзі және ісі бірлікте өмір сүретін шынайы көшбасшының рөлін атқару;
әріптестерімен тілектестік кәсіби қатынас орнату;
жалпы мектептік тәрбие жұмыстарының аясында оқушылармен және мұғалімдермен рухани-адамгершілік мазмұнда концерттік бағдарламалар мен қайырымдылық іс-әрекеттерін ұйымдастыру және өткізу;
рухани-адамгершілік білім беру мұғалімдерінің қауымдастығын құру.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқытудың мақсатына және педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру курсының мазмұнына шолу жасаудан басталады. Бағдарламаның тұжырымдамалық негіздерін табысты практикалық жүзеге асыру тұлғалық және рухани-адамгершілік өсудің, кәсіби оқытудың және ынтымақтастықтың үздіксіз тәртібін қалыптастыруға жол ашатын нақты айқындалған үш кезеңге құрылымдауға мүмкіндік береді (осы Бағдарламаның 1-қосымшасы "Оқу жоспарында", 2-қосымшасы "Оқу-тақырыптық жоспарында" сипатталған).
9. Бүкіл оқыту үдерісі оқытушы мен тыңдаушылардың интербелсенді ынтамақтастығына құрылады және бұл оқу үдерісіне қатысушы әр тұлғаның мейлінше ашылуына мүмкіндік береді. Ол педагогикалық өзара әрекеттесуге қатысушылардың жоғары дәрежедегі қарым-қатынасының интенсивтілігімен, іс-әрекеттің алмасуы және әртүрлі болуымен, тыңдаушылардың шығармашылық әлеуетінің ашылуымен, олардың рухани-адамгершілік өзін-өзі жетілдіруімен сипатталады
10. Бұл курста оқытудың келесі нысандары қолданылады: мультимедиалық презентацияны пайдалана отырып дәріс оқу, дәріс-диалог, практикалық сабақтар, семинарлар, "дөңгелек үстелдер" өткізу (4-6 адамнан тұратын шағын топтарда мәселелер талқылау), тыңдаушылардың өзіндік жұмысы, консультациялар, сабақтарға қатысу және талдау, сабақтар және оқушылармен оқудан тыс іс-әрекет өткізу, Бағдарламаның түйінді идеялары аясында ата-аналар жиналысын және мектептің әдістемелік бірлестігінің мұғалімдеріне семинар өткізу.

3) подготовка слушателей к организации сообщества учителей духовно-нравственного образования.
7. Результаты обучения:
1) умение слушателя глубоко понять и реализовать на практике воспитательную роль дисциплины "Самопознание".
2) глубокое понимание сущности общечеловеческих ценностей и следование этим ценностям в жизни, что способствует реализации потенциала истинного лидера, вдохновляющего своим примером учащихся и учителей.
3) по окончании курса слушатели будут способны:
осуществлять обучение слушателей курса "Общечеловеческие ценности на уроке" посредством:
проведения интерактивных лекций, семинаров, обсуждений, круглых столов;
оказания методической поддержки учителям;
личных бесед и индивидуальных консультаций.
содействовать активизации духовно-нравственного образования в школах посредством:
оказания поддержки слушателей курса "Общечеловеческие ценности на уроке" в вопросах методики преподавания дисциплины "Самопознание" и интегрирования общечеловеческих ценностей во внеучебную деятельность и работу с родителями;
выполнения роли истинного лидера, живущего в единстве мысли, слова и дела;
установления доброжелательных профессиональных отношений с коллегами;
организации и проведения с учащимися и учителями концертных программ духовно-нравственного содержания и благотворительной деятельности в рамках общешкольной воспитательной работы;
создания сообщества учителей духовно-нравственного образования.
3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора цели обучения и содержания курса повышения квалификации педагогических работников. Успешной практической реализации концептуальных основ программы способствует ее структурирование на три четко выраженных этапа, позволяющих создать непрерывный режим личностного преображения, духовно-нравственного роста и профессионального обучения, и сотрудничества, что отражено в приложении 1 "Учебный план", в приложении 2 "Учебно-тематический план" к настоящей Программе.
9. Весь процесс обучения строится на интерактивном сотрудничестве преподавателя и слушателей, способствующем оптимальному раскрытию каждого участника процесса обучения. Он характеризуется высокой степенью интенсивности общения участников педагогического взаимодействия, сменой и разнообразием видов и форм деятельности, раскрытием творческого потенциала слушателей, их духовно-нравственным совершенствованием.
10. В данном курсе используются следующие формы обучения: лекция с использованием мультимедийной презентации, лекция-диалог, практические занятия, семинары, проведение "круглых столов" (обсуждение вопросов в небольших группах (4-6 человек), самостоятельная работа слушателей, консультации, посещение и анализ уроков, проведение уроков и внеучебной деятельности с учащимися, родительского собрания и семинара для учителей методического объединения школы в аспекте ключевых идей Программы.

20. Өзін-өзі тануды оқыту үдерісінде оқушылар:
1) адамның жоғары рухани табиғаты, бүкіл тіршіліктің бірлігі туралы білімдер алады;
2) өзін-өзі танудың аксиологиялық негіздерін түсінеді;
3) жалпыадамзаттық құндылықтарды іс жүзінде қолдануға үйренеді;
4) алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын күнделікті өмірде қолдана алады.
5. Оқу Бағдарламасын әзірлеу
21. Осы Бағдарлама құрылымы бойынша құрамдас болып табылады және оқу-әдістемелік материалдар кешені мен білімдік онлайн-платформадан тұрады.
22. Бағдарламаны меңгеру ұзақтығы – үш ай, үш кезеңге құрылымданған:
1) бірінші кезең – "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; төрт апта) Бағдарламаның түйінді идеяларына және олардың мектеп тәжірибесіне енгізу әдістемесіне шолу жасайды;
2) екінші кезең – "Құндылықтар практикасы" (асинхронды оқыту; алты апта);
3) үшінші кезең – "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; екі апта).
23. Бірінші кезеңде тыңдаушыларға әрбір модульдің материалдарын зерделеп, модульдің бір тақырыбы бойынша презентацияларды қорғау міндеттеледі, жұмыс жеке дара орындаудан және әрбір модуль тақырыптарын топтық талқылаудан тұрады.
Бағдарламаның негізгі материалы тиісті сабақтарды зерделенетін үш модульге бөлінген. Осы модульдердің негізіне салынған идеялар өзара байланысты және өзара негізделген, сабақтарда қолданылатын жекеленген стратегиялар мен тәсілімдемелер көптеген түрлі тақырыптардың идеяларын топтастырады.
Бағдарламаның үш модулі:
1) "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасының әдіснамалық және психологиялық-педагогикалық негіздері.
2) "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасының аксиологиялық негіздері.
3) "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасын жүзеге асыру әдістемесі.
4) тыңдаушының жеке және кәсіби тәжірибесі туралы терең ойлануына және талдауына, Бағдарламаның түйінді идеялары аспектісінде 3-қосымша "3 модуль бойынша тапсырмаларды бағалау критерийлеріне" сәйкес жеке дара зерттеулер жүргізуге мүмкіндік беретін бірнеше жазбаша тапсырмаларды орындау.
5) мектепте өзін-өзі тану сабақтарына қатысу және топтық талқылау, жұмыс сабақты жеке дара бағалаудан және бірлескен топтық талқылаудан тұрады.
24. Екінші "Құндылықтар практикасы" кезеңі (асинхронды оқыту; 5-10 апталар).
25. Екінші "Құндылықтар практикасы" кезеңінде Бағдарламаның негізгі идеялары сыныпта және тыңдаушының жеке өмірінде тәжірибе жүзіне асырылады. Аталмыш кезең екі бағыт бойынша жүзеге асырылады.
1) бірінші бағыт – алынған білімдерді күнделікті жеке өмірде және жалпыадамзаттық құндылықтарды сыныпта оқыту тәжірибесінде қолдану.

20. В процессе обучения самопознанию учащиеся:
1) получат знания о высшей духовной природе человека, единстве всего сущего;
2) поймут аксиологические основы самопознания;
3) научатся практике общечеловеческих ценностей;
4) смогут применять полученные знания, умения и навыки в повседневной жизни.
5. Разработка учебной Программы
21. Настоящая Программа является комбинированной по своей структуре и состоящей из комплекса учебно-методического материала и образовательной онлайн-платформы.
22. Продолжительность освоения Программы – три месяца, структурированные на три этапа:
1) первый этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; четыре недели) предполагает обзор ключевых идей Программы и методики их внедрения в школьную практику;
2) второй этап – "Практика ценностей" (асинхронное обучение; шесть недель);
3) третий этап – "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; две недели).
23. На первом этапе слушателям предстоит выполнить следующие задания:
1) изучить материалы каждого модуля и защитить презентацию по одной из тем модуля, что предполагает индивидуальную работу и групповое обсуждение тем каждого модуля.
Базовый материал Программы дифференцирован на три модуля, которые будут исследованы на соответствующих занятиях. Следует отметить, что идеи, заложенные в основу данных модулей взаимосвязаны и взаимообусловлены, равно как и отдельные стратегии и подходы, используемые на занятиях, часто аккумулируют идеи множества различных тем.
Три модуля Программы:
1) методологические и психолого-педагогические основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание";
2) аксиологические основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание";
3) методика осуществления программы нравственно-духовного образования "Самопознание";
4) выполнить ряд письменных заданий, позволяющих глубоко поразмышлять и проанализировать свой личный и профессиональный опыт, провести индивидуальные исследования в контексте ключевых идей Программы;
5)посетить и проанализировать в группах уроки самопознания в школе, что предполагает индивидуальное оценивание урока и совместные групповые обсуждения.
24. Второй этап "Практика ценностей" (асинхронное обучение; 5–10 недели).
25. На втором этапе "Практика ценностей" основные идеи Программы подлежат реализации на практике в классе и личной жизни слушателя. Данный этап будет осуществляться по двум направлениям:
1) первое направление – применение полученных знаний в повседневной личной жизни и практике преподавания общечеловеческих ценностей в классе.

26. Үшінші "Жүректен жүрекке" (дәрісханалық оқыту; 11-12 апталар) кезеңі мұғалімнің жеке өмірінде және оқытуда жүзеге асыратын өзгерістерді өзіндік және өзара рефлексиялауға, осы өзгерістердің нәтижелерін оқушылардың дамуына әсерін анықтау мақсатында өзіндік және өзара бағалауға бағдарланған. "Құндылықтар практикасы" кезеңі бойынша тыңдаушылардың жеке дара орындаған жұмыстарын тренерлер бағалап, ұсыныстар беретін болады. Сондай-ақ, қорытынды кезеңі барысында мұғалімдер жалпы білім беретін мектеп қабырғасында өзін-өзі тану сабақтарын және жалпыадамзаттық құндылықтарды интеграциялау арқылы сабақтан тыс жұмыстар өткізеді. Курстың соңында біліктілік емтиханы өткізіліп, қорытынды бағалар шығарылады.
"Сабақтағы жалпыадамзаттық құндылықтар"
курсының ғылыми-әдіснамалық негіздері
және өткізу практикасы" педагогикалық
кадрлардың біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Тараулардың атаулары
Сағат саны
Барлығы
Дәріс
семинар
Практикалық сабақтар
I
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасының әдіснамалық және психологиялық-педагогикалық негіздері.
48
24
12
12
II
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасы мазмұнының аксиологиялық негіздері.
40
24
12
4
III
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру Бағдарламасын жүзеге асырудың әдістемесі.
72
16
24
32
Барлығы:

26. Третий этап "От сердца к сердцу" (аудиторное обучение; 11–12 недели) будет ориентирован на само- и взаиморефлексию о реализуемых учителем изменениях в своей жизни, в преподавании и обучении, на само- и взаимооценивание результатов этих изменений с целью установления степени их влияния на развитие учеников. Тренеры будут давать рекомендации, и оценивать индивидуальную работу слушателя по этапу "Практика ценностей". Также во время итогового этапа учителя будут проводить уроки самопознания и внеучебную работу с интеграцией общечеловеческих ценностей на базе общеобразовательных школ. В заключение курса будет проведен квалификационный экзамен и проведено итоговое оценивание.
Приложение 1 к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Научно-методологические
основы и практика проведения
курса "Общечеловеческие
ценности на уроке" для тренеров
в рамках обновления содержания
среднего образования Республики Казахстан
Учебный план
Наименование разделов
Количество часов
Всего
лекция
семинар
практические занятия
1
Методологические и психолого-педагогические основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
48
24
12
12
2
Аксиологическая основа содержания программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
40
24
12
4
3
Методика осуществления программы нравственно-духовного образования "Самопознание"
72
16
24
32
Итого:

5 мысалдың – 3 мысалы жаратылыстану ғылымдары білім беру аймағынан, 2 мысалы гуманитарлық білім беру аймағынан интеграция.
Рухани-адамгершілік заңдарының және жаратылыстану ғылымдары әлемінің заңдарының бірлігін көре білу білігі.
Түрлі оқу пәндерінен жалпыадамзаттық құндылықтардың заңдарда, ережелерде және түсініктерде бейнеленуін көру білігі.
Келтірілген мысалдардың рухани-адамгершілік тереңдігі.
Барлық мысалдар авторлық болуы тиіс, яғни басқа дереккөздерден алынбауы тиіс.
10
Жалпыадамзаттық құндылықтарды жеке және кәсіби өмірде қолдану үдерісі кезінде өз бойындағы өзгерістерді бақылау негізінде жеке тәжірибені талдау арқылы жалпыадамзаттық құндылықтардың бірінен реферат жазу.
Өзін-өзі танудың метапәндік рөлін түсінудің рухани-адамгершілік тереңдігі.
Бағдарламаның теориялық негіздерінен білімі және ұсынылған әдебиеттермен танысуы.
Жалпыадамзаттық құндылықтар практикасы үдерісінде болып жатқандарға өз реакцияларына жеке тәжірибелік терең талдау.
Жалпыадамзаттық құндылықтар практикасы үдерісінде кәсіби іс-әрекетінде болып жатқандарға өз реакцияларына өзін-өзі бақылау негізінде жеке педагогикалық тәжірибесіне терең талдау.
Жалпыадамзаттық құндылықтар практикасы үдерісінде ішкі өзгерістеріне байқап, бақылау және жұмыста, жеке өмірінде ішкі өзгерістердің сыртқы жағдаятардың өзгеруіне қалайша әкелуін бақылау.
Интернеттен алынған сапасыз материалдың болмауы.
Плагиаттың болмауы, басқа дереккөздерден қолданылған материалдарға сілтемелердің болуы.
Жұмыстың сауатты рәсімделуі: кіріспе, теориялық бөлім, практикалық бөлім, қорытынды, пайдаланылған әдебиеттер тізімі.

Из 5 примеров – 3 примера интеграции в предметы естественнонаучного цикла, 2 примера интеграции в предметы гуманитарного цикла.
Умение видеть единство духовно-нравственных законов и законов естественнонаучного мира.
Умение видеть отражение общечеловеческих ценностей в законах, правилах и понятиях различных учебных дисциплин.
Духовно-нравственная глубина приведенных примеров.
Необходимо привести авторские примеры, не заимствованные из других источников.
9
Эссе на тему "Истинный лидер в моей жизни"
Размер – не менее 2 страниц формата А-4.
Глубокое понимание идей истинного и достойного лидерства, представленных в Программе.
Переосмысление личного жизненного опыта с позиций идей Программы.
Отсутствие некачественного материала, заимствованного из Интернета.
Отсутствие плагиата, наличие ссылок на использованный материал из других источников.
10
Реферат по одной из общечеловеческих ценностей, с анализом личного опыта, отражающий наблюдение за изменениями в себе в процессе практики общечеловеческих ценностей в личной и профессиональной жизни.
Духовно-нравственная глубина понимания сущности общечеловеческих ценностей.
Знание теоретических основ Программы и знакомство с рекомендуемой литературой.
Глубокий анализ личного опыта за своими реакциями на происходящее в процессе практики общечеловеческих ценностей.
Глубокий анализ собственного педагогического опыта, на основе наблюдения за собой, за своими реакциями на происходящее в профессиональной деятельности в процессе практики общечеловеческих ценностей.
Отслеживание внутренних изменений в процессе практики общечеловеческих ценностей и наблюдение за тем, как внутренние изменения приводят к изменению внешней ситуации на работе и в личной жизни.
Отсутствие некачественного материала, заимствованного из Интернета.
Отсутствие плагиата, наличие ссылок на использованный материал из других источников.
Грамотное оформление работы: введение, основная часть, заключение, список использованный литературы.