Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 191 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 мамырда № 13742 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 49 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы 2015 жылғы 29 қарашадағы Кәсіпкерлік Кодексінің 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес тексерілетін субъектілердің лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-әрекеттерді жүзеге асыруға хабарлама қабылдау тәртібін сақтауы саласындағы тексеру парағы;
4) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес тексерілетін субъектілердің мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласындағы тексеру парағы.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялануға оның көшірмелерінің баспа және электрондық түрде жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 191. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2016 года № 13742. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) проверочный лист в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) проверочный лист в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) проверочный лист в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственной поддержки согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течении пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларының орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. "Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 797 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімiнде № 12748 болып тіркелген, 2016 жылы 21 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің төрағасы
_____________________ С. Айтпаева
2016 жылғы "____"___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 28 сәуірдегі
№ 191 бұйрығына
1-қосымша
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Осы жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) ішінара тексерулер жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежелеріне жатқызу және тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін 2015 жылғы 29 қарашадағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодекcіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес әзірленді.
2. Осы Критерийлер жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру мәселесі бойынша ішінара тексерулерді жүзеге асыру бөлігінде Кодекстің 140-бабының 3-тармағында көрсетілген бақылау және қадағалау салаларына, прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеу қызметіне, ұлттық қауiпсiздiк, қорғаныс және Қарулы Күштер органдарына қолданылмайды.
3. Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) болмашы бұзушылықтар – жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын орталық және жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерінің ай сайынғы жарияланымдарының, Кодекске сәйкес реттеуші мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бекіткен және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінде (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) көзделген жағдайларды қоспағанда, тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне қатысты актілердің болмауына байланысты, жеке кәсіпкерлік саласында тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексерулердің, бару арқылы жүргізілетін бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шаралары санының ведомстволық есебінің тұрақты және үзіліссіз негізде, рұқсат беру органдарының рұқсаттар және хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін тұрақты негізде жүргізбеуіне және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы Заңының 48-бабының ережелерін сақтай отырып, қайта ресімделген лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды электрондық нысанда ресімдеуді жүзеге асырмауына байланысты, алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда жүргізілген тексерулер, рұқсаттар және хабарламалар беруден, мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының 10% қоса алғанға дейін ұлғаюымен байланысты бұзушылықтар;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнений мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 797 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12748, опубликованный 21 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
___________________ С. Айтпаева
"____"___________ 2016 год
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 апреля 2016 года № 191
Критерии оценки степени риска в области поддержки и защиты
субъектов частного предпринимательства
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Кодекс) для отнесения проверяемых субъектов к степеням риска и отбора проверяемых субъектов при проведении выборочных проверок.
2. Действие настоящих Критериев, в части осуществления выборочных проверок по вопросу осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства не распространяется на сферы контроля и надзора, указанные в пункте 3 статьи 140 Кодекса, на органы прокуратуры, антикоррупционную службу и службу экономических расследований, на органы национальной безопасности, обороны и Вооруженных Сил.
3. В критериях используются следующие понятия:
1) незначительные нарушения – нарушения, связанные с отсутствием ежемесячной публикации сводных данных ведомственной отчетности на официальном интернет-ресурсе центрального и местного исполнительного органа, осуществляющего государственный контроль и надзор в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства, критериев оценки степени риска, применяемых для особого порядка проведения проверок и актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) при проведении выборочной проверки за исключением случаев, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), утвержденных регулирующим государственным органом совместно с уполномоченным органом по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа, связанные с не ведением на постоянной и непрерывной основе ведомственного учета количества проверок проверяемых субъектов (объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением в сфере частного предпринимательства, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия, разрешительными органами на постоянной основе государственного электронного реестра разрешений и уведомлений и с не осуществлением оформления переоформленных лицензии и (или) приложения к лицензиям в электронной форме с соблюдением положений статьи 48 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", связанные с увеличением количества проведенных проверок, отказов в выдаче разрешении и уведомлении и в осуществлении государственной поддержки по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года до 10 % включительно;

2) елеулі бұзушылықтар – әкімшілік жауапкершілікке әкеп соқтырмайтын бөлікте жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, рұқсаттар және хабарламалар беру не беруден бас тарту мерзімін сақтамаудың, заңсыз тексерудің, шағымның бір фактісінің болуына байланысты, алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда жүргізілген тексерулер, рұқсаттар және хабарламалар беруден, мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының 20% қоса алғанға дейін ұлғаюымен байланысты бұзушылықтар;
3) өрескел бұзушылықтар – әкімшілік жауапкершілікке әкеп соғатын бөлікте жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, тексерілетін субъектілердің мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтау талаптарына, рұқсаттар және хабарламалар беру не беруден бас тарту мерзімін сақтамаудың, заңсыз тексерулердің, шағымдардың екі және одан да көп фактілерінің болуына байланысты, алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда жүргізілген тексерулер, рұқсаттар және хабарламалар беруден, мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының 20 %-дан аса ұлғаюына байланысты бұзушылықтар;
4) тексерілетін субъектілер – жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметінің салаларында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды, лицензиялауды немесе басқа рұқсат құжаттарын беруді, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-қимылдарды жүзеге асыруға хабарламалар қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен олардың аумақтық бөлімшелері (болған жағдайда) және жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік органдар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері.
4. Ішінара тексеру жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілердің:
1) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
2) лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-қимылдарды жүзеге асыруға хабарлама қабылдау;
3) мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтау мәселелері бойынша жүзеге асырылады.
5. Ішінара тексеру жүргізудің жиілігі субъективті критерийлер бойынша алынатын ақпаратқа жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және тексерілетін бір субъектіге қатысты жылына бір реттен көп болмайды.
6. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері ішінара тексерулер үшін субъективті критерийлер арқылы қалыптастырылады.

2) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства, в части, не влекущие административную ответственность, связанные с наличием одного факта несоблюдения срока выдачи либо отказа в выдаче разрешения и уведомления, незаконной проверки, жалобы, связанные с увеличением количества проведенных проверок, отказов в выдаче разрешении и уведомлении и в осуществлении государственной поддержки по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года до 20 % включительно;
3) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства, в части, влекущие административную ответственность, соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственной поддержки, связанные с наличием двух и более фактов несоблюдения сроков выдачи либо отказа в выдаче разрешении и уведомлении, незаконных проверок, жалоб, связанные с увеличением количества проведенных проверок, отказов в выдаче разрешении и уведомлении и в осуществлении государственной поддержки по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года более чем на 20 %;
4) проверяемые субъекты – государственные органы и их территориальные подразделения (при их наличии), осуществляющие государственный контроль и надзор в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства, лицензирование или выдачу иных разрешительных документов, прием уведомлений на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий, и юридические лица, в том числе государственные органы, филиалы и представительства юридических лиц, осуществляющие государственную поддержку субъектам частного предпринимательства.
4. Выборочная проверка осуществляется по вопросам соблюдения порядка проверяемыми субъектами, отнесенными к высокой степени риска:
1) осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства;
2) лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий;
3) осуществления государственной поддержки.
5. Кратность проведения выборочной проверки определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемой информации по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год в отношении одного проверяемого субъекта.
6. Критерии оценки степени риска в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства для выборочных проверок формируются посредством субъективных критериев.

7. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері не заңды тұлғаның филиалдары мен өкілдіктері болған жағдайда жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзудың жоғары ықтималдығы бар аумақтық бөлімшелерді, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерін айқындау мақсатында тәуекел дәрежесін бағалау жүйесінің іс-шаралары әрбір тексерілетін субъектінің аумақтық бөлімшелеріне, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктеріне қатысты қолданылады.
8. Субъективті критерийлерді айқындау мынадай:
1) ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
9. Ақпарат жинау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын тексерілетін субъектілерді анықтау үшін қажет.
10. Алынған ақпараттарды талдау және бағалау жартыжылдықта бір рет жүзеге асырылады. Талданатын кезең соңғы жартыжылдық болып табылады.
11. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері:
1) тексерілетін субъектілер ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер деректері;
2) бұрынғы тексерулер нәтижелері; бұл ретте, бұзушылықтың ауыртпалық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) тексеру парақтарында көрсетілген Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары сақталмаған жағдайда белгіленеді;
3) шағымдардың болуы және саны;
4) уәкілетті органдар мен ұйымдар сұраныс бойынша ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері пайдаланылады.
12. Қолда бар ақпарат көздері негізінде субъективті критерийлер өрескел, елеулі және болмашы деген үш тәуекел дәрежесіне бөлінеді.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтар тізбесі осы Критерийлерге қосымшада көрсетілген.
13. Тексерілетін субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде тексерілетін субъектіге 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
мұндағы:
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Р1 – елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде

7. В случае наличия территориальных подразделений государственного органа либо филиалов и представительств юридического лица, мероприятия системы оценки степени риска применяются в отношении территориальных подразделений, филиалов и представительств юридических лиц каждого проверяемого субъекта с целью определения территориальных подразделений, филиалов и представительств юридических лиц с высокой вероятностью нарушения прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства.
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.
9. Сбор информации необходим для выявления проверяемых субъектов, нарушающих законодательство Республики Казахстан.
10. Анализ и оценка получаемой информации осуществляется один раз в полугодие. Анализируемым периодом является последнее полугодие.
11. Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемыми субъектами, данные автоматизированных информационных систем, проводимых государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями;
2) результаты предыдущих проверок; при этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное и незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан, отраженных в проверочных листах;
3) наличие и количество жалоб;
4) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями по запросу.
12. На основании имеющихся источников информации субъективные критерии подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные и незначительные.
Перечень грубых, значительных и незначительных нарушений в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства указан в приложении к настоящим Критериям.
13. Для отнесения проверяемого субъекта к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
где:
– показатель значительных нарушений;
– количество выявленных значительных нарушений;
– общее количество значительных нарушений;

0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
мұндағы:
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Р1 – болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
Р =
Рз +
Рн
мұндағы:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
14. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші – 60-тан 100-ге дейін болса және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілетін болса – жоғары тәуекел дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 60-қа дейін болса және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілмейтін болса – жоғары дәрежеге жатпайтын тәуекел дәрежесіне жатады.
15. Іріктеп тексерулердің тізімдері:
1) субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші ең жоғары тексерілетін субъектілердің басымдығы;
2) мемлекеттік органның тексерулерді жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларына түсетін жүктемелері ескеріле отырып жасалады.
16. Ішінара тексерулер талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша жартыжылдыққа қалыптастырылатын реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітетін ішінара тексеру тізімдерінің негізінде жүргізіледі. Іріктеп тексерулер тізімдері тиісті есепті кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі бойынша уәкілетті органға жіберіледі.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
қорғау мен қолдау саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
қосымша
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы
субъективті критерийлер
т/т
Критерийлер
Бұзушылық дәрежесі
1
2
3

При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
где:
– показатель незначительных нарушений;
– количество выявленных незначительных нарушений;
– общее количество незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (УР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
где:
– общий показатель степени риска;
– показатель значительных нарушений;
– показатель незначительных нарушений.
14. По показателям степени риска проверяемый субъект относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
15. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
16. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на полугодие по результатам анализа информации и оценки, утверждаемых первым руководителем регулирующего государственного органа. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
Приложение
к Критериям оценки степени риска
в области защиты и поддержки
субъектов частного предпринимательства
Субъективные критерии в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
2
3

1. Тексерілетін субъектілер ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер деректері
1
Екі және одан да көп рұқсаттар және хабарламалар беру не беруден бас тарту мерзімдерін сақтамау фактілері
Өрескел
2
Рұқсаттар және хабарламалар беру не беруден бас тарту мерзімдерін сақтамау фактісінің болуы
Елеулі
3
Тексерулер тағайындау туралы актіні тіркеусіз жүргізілген екі және одан да көп заңсыз тексерулердің болуы
Өрескел
4
Тексеру тағайындау туралы актіні тіркеусіз жүргізілген бір заңсыз тексеру фактісінің болуы
Елеулі
5
Алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда жүргізілген тексерулер санының 20%-дан аса ұлғаюы
Өрескел
6
Алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда жүргізілген тексерулер санының 20% қоса алғанға дейін ұлғаюы
Елеулі
7
Алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда жүргізілген тексерулер санының 10% қоса алғанға дейін ұлғаюы
Болмашы
8
Алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда рұқсат беруден бас тартулар санының 20%-дан аса ұлғаюы
Өрескел
9
Алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда рұқсат беруден бас тартулар санының 20% қоса алғанға дейін ұлғаюы
Елеулі
10
Алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда рұқсат беруден бас тартулар санының 10% қоса алғанға дейін ұлғаюы
Болмашы
2. Шағымдардың болуы және саны
11
Екі және одан көп шағымның болуы
Өрескел
12
Бір шағымның болуы
Елеулі
3. Уәкілетті органдар мен ұйымдар сұраныс бойынша ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
13
Алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының 20 %-дан аса ұлғаюы
Өрескел
14
Алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының 20% қоса алғанға дейін ұлғаюы
Елеулі
15
Алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулар санының 10% қоса алғанға дейін ұлғаюы
Болмашы
4. Бұрынғы тексерулер нәтижелері (бұзушылықтың ауыртпалық дәрежесі көрсетілген талаптарды сақтамаған жағдайда белгіленеді)
Тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласындағы критерийлер
16
Реттеуші мемлекеттік органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерінің болуы
Болмашы
17
Ішінара тексеру жүргізуге арналған бақылау және қадағалау органының жеке кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын есептілікке, жоспардан тыс тексерулер мен бақылаудың және қадағалаудың өзге де нысандарының нәтижелеріне, өзге де ақпаратқа талдау жүргізуі
Елеулі
18
Салық кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, реттеуші мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесе отырып бекіткен және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған, ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеуге арналған тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне қатысты актілердің болуы
Болмашы
19
Жеке кәсіпкерлік саласында тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексерулердің, бару арқылы жүргізілетін бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шаралары санының ведомстволық есебінің тұрақты және үзіліссіз негізде жүргізілуі
Болмашы
20
Ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерінің орталық және жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында ай сайын жариялануы
Болмашы
21
Реттеуші мемлекеттік орган мен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған, жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының болуы
Елеулі
22
Нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді реттеуші мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган тәуекелдерді бағалау жүйесіне сәйкес бекіткен жартыжылдық кесте негізінде жүргізу және алдыңғы тексерулерге қатысты белгіленген уақыт аралықтарын ескеріп жүргізу
Өрескел
23

1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемыми субъектами, данные автоматизированных информационных систем, проводимых государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями
1
Наличие двух и более фактов несоблюдения сроков выдачи либо отказа в выдаче разрешении и уведомлении
Грубое
2
Наличие факта несоблюдения срока выдачи либо отказа в выдаче разрешения и уведомления
Значительное
3
Наличие двух и более незаконных проверок, проведенных без регистрации акта о назначении проверок
Грубое
4
Наличие одного факта незаконной проверки, проведенной без регистрации акта о назначении проверки
Значительное
5
Увеличение количества проведенных проверок по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года более чем на 20 %
Грубое
6
Увеличение количества проведенных проверок по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года до 20 % включительно
Значительное
7
Увеличение количества проведенных проверок по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года до 10 % включительно
Незначительное
8
Увеличение количества отказов в выдаче разрешения по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года более чем на 20 %
Грубое
9
Увеличение количества отказов в выдаче разрешения по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года до 20 % включительно
Значительное
10
Увеличение количества отказов в выдаче разрешения по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года до 10 % включительно
Незначительное
2. Наличие и количество жалоб
11
Наличие двух и более жалоб
Грубое
12
Наличие одной жалобы
Значительное
3. Результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями по запросу
13
Увеличение количества отказов в осуществлении государственной поддержки по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года более чем на 20 %
Грубое
14
Увеличение количества отказов в осуществлении государственной поддержки по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года до 20 % включительно
Значительное
15
Увеличение количества отказов в осуществлении государственной поддержки по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года до 10 % включительно
Незначительное
4. Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Критерии в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства
16
Наличие критериев оценки степени риска, применяемых для особого порядка проведения проверок, утвержденных совместным актом регулирующих государственных органов и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
Незначительное
17
Проведение органом контроля и надзора анализа отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства, результатов внеплановых проверок и иных форм контроля и надзора, иной информации для проведения выборочной проверки
Значительное
18
Наличие актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) при проведении выборочной проверки, утвержденных регулирующим государственным органом совместно с уполномоченным органом по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа, за исключением случаев, предусмотренных Налоговым кодексом
Незначительное
19
Ведение на постоянной и непрерывной основе ведомственного учета количества проверок проверяемых субъектов (объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением в сфере частного предпринимательства, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия
Незначительное
20
Ежемесячная публикация сводных данных ведомственной отчетности на официальным интернет-ресурсе центрального и местного исполнительного органа
Незначительное
21
Наличие проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
Значительное
22
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства на основании полугодового графика, утвержденного регулирующим государственным органом или местным исполнительным органом, в соответствии с системой оценки рисков и без учета установленных временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам
Грубое
23

Кодекстің 144-бабының 3-тармағында көзделмеген негіздемелер бойынша нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Өрескел
24
Бұзушылықтар жасалған сәтте олардың жолын кесу қажет болған жағдайда, тікелей жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақыт, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілетін жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді, ішінара және жоспардан тыс тексеруді ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленген, жеке кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс уақытында жүргізу
Елеулі
25
Мына:
1) жарылғыш заттардың айналысы мен олардың жұмыс істеуінің белгіленген қағидаларының сақталуына;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне;
3) атом энергиясына, радиоактивті заттарға;
4) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне байланысты бақылау мен қадағалауды қоспағанда, шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғалар мен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларынан басқа) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексерулер, ішінара тексерулер жүргізбеу
Елеулі
26
Анонимді өтініштер бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізбеу
Елеулі
27
Нақты емес жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты анықталған және жоспардан тыс тексерудi тағайындауға негiз болған фактiлер мен мән-жайлар бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Елеулі
28
Тексеру жүргізу туралы хабарлау мерзімдерінің сақталуы
Өрескел
29
Тексеруді оны тағайындау туралы актісіз, оның ішінде онда Кодекстің 145-бабының 2-тармағында көзделген ақпаратты көрсете отырып жүргізу
Елеулі
30
Қызметкерлердің өмiрi мен денсаулығына қатер төнген жағдайда мемлекеттік еңбек инспекциясының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы талаптарын сақтау бойынша жоспардан тыс тексерулерді, салық қызметi органдары Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес жүзеге асыратын қарсы тексерулердi қоспағанда, тексеруді тағайындау туралы актіні тексерулер басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда, оны жеке кәсіпкерлік субъектісі орналасқан жер бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсыну, оның ішінде электронды форматта ұсыну арқылы тіркеуді жүзеге асыру
Елеулі
31
Тексеру жүргізудің мерзімдері мен нысанасын көрсете отырып, осы тексеру басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру, ішінара тексеру жүргізудің басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асыру
Өрескел
32

Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 144 Кодекса
Грубое
24
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной и внеплановой проверки в рабочее время субъекта частного предпринимательства, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, за исключением внеплановых проверок, которые проводятся во внеурочное время (ночное, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения
Значительное
25
Не проведение проверок по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочных проверок в отношении субъектов малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц), за исключением контроля и надзора, связанного с:
1) соблюдением установленных правил обращения и функционирования взрывчатых веществ;
2) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
3) атомной энергией, радиоактивными веществами;
4) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением
Значительное
26
Не проведение внеплановых проверок по анонимным обращениям
Значительное
27
Проведение внеплановых проверок по фактам и обстоятельствам, выявленным в отношении конкретных субъектов частного предпринимательства, которые не могли являться основанием для назначения внеплановой проверки
Значительное
28
Соблюдение сроков уведомления о проведении проверки
Грубое
29
Проведение проверки на основании акта о назначении проверки, с указанием в нем информации, предусмотренной пунктом 2 статьи 145 Кодекса
Значительное
30
Осуществление регистрации акта о назначении проверки до начала проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам путем его представления территориальному подразделению уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения субъекта частного предпринимательства, в том числе в электронном формате, за исключением внеплановых проверок по соблюдению требований в области безопасности и охраны труда государственной инспекции труда в случае возникновения угрозы жизни и здоровью работников, встречных проверок, осуществляемых органами налоговой службы в соответствии с Налоговым кодексом
Значительное
31
Осуществление уведомления в письменном виде субъекта частного предпринимательства о начале проведения проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной проверки не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки
Грубое
32

Кодекстің 144-бабының 3-тармағының 2)7)9)10) тармақшаларында6 және 7-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізудің нысанасын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейін кемiнде бiр тәулiк бұрын жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асыру
Өрескел
33
Жеке кәсіпкерлік субъектісі тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартқан немесе тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды адамының тексеру жүргізуге қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірген жағдайда тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органы лауазымды адамы және жеке кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті тұлғасы қол қойған хаттаманы жасау
Елеулі
34
Жеке кәсіпкерлік субъектісін және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органды тексеру жүргізуші лауазымды адамдардың құрамын ауыстырған жағдайда тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың тексеруге қатысуы басталғанға дейін ауыстыру себебі көрсетілген хабарламаның болуы
Елеулі
35
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтық тексеруді, сондай-ақ салалық ерекшеліктері ескеріле отырып, тексерулер жүргізудің мынадай:
1) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау саласындағы тексерулер – он бес жұмыс күніне дейін болатын және он бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
2) ветеринария, өсімдіктер карантині және оларды қорғау, тұқым шаруашылығы, астық және мақта нарығы саласындағы тексерулер – бес жұмыс күнінен аспайтын және бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;

Осуществление уведомления субъекта частного предпринимательства о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием предмета проведения проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 7), 9) и 10) пункта 3, пунктами 6 и 7 статьи 144 Кодекса
Грубое
33
Составление протокола в случае отказа субъектом частного предпринимательства в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностного лица органа контроля и надзора, осуществляющего проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, подписанного должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим проверку, и уполномоченным лицом субъекта частного предпринимательства
Значительное
34
Наличие уведомления субъекта частного предпринимательства и органа по правовой статистике и специальным учетам в случаях замены состава должностных лиц, проводящих проверку, до начала участия в проверке лиц, не указанных в акте о назначении проверки, с указанием причины замены
Значительное
35
Проведение проверок субъектов микропредпринимательства в течение пяти рабочих дней, субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства в течение тридцати рабочих дней, за исключением отдельных случаев при проведении налоговой проверки, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, а также проверок, проводимых в области санитарно-эпидемиологического контроля, ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка, соблюдения трудового законодательства Республики Казахстан в части безопасности и охраны труда на строительных объектах, для которых с учетом отраслевой особенности установлены следующие сроки проведения проверок:
1) проверки в области санитарно-эпидемиологического контроля – до пятнадцати рабочих дней и с продлением до пятнадцати рабочих дней;
2) в области ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка – не более пяти рабочих дней и с продлением до пяти рабочих дней;

3) техникалық жағынан күрделілігі ескеріле отырып, құрылыс объектілеріндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бөлігінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтау саласындағы тексерулер:
техникалық жағынан күрделі объектілерге жатқызылатындарға – бес жұмыс күнінен аспайтын және бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
техникалық жағынан күрделі объектілерге жатқызылмайтындарға – жұмыс күнінің 4 сағатынан аспайтын және жұмыс күнінің 8 сағатына дейін ұзартылатын мерзімдер белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық бақылау, ветеринария, өсімдіктер карантині және оларды қорғау, тұқым шаруашылығы, астық және мақта нарығы, құрылыс объектілеріндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бөлігінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтау саласында жүргізілетін тексерулерді жүргізу кезіндегі жекелеген жағдайларды қоспағанда, микрокәсіпкерлік субъектілеріне бес жұмыс күні ішінде, шағын, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілеріне отыз жұмыс күні ішінде тексерулер жүргізу
Өрескел
36
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтық тексеруді жүргізу кезіндегі жекелеген жағдайларды қоспағанда, арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргізу қажет болған жағдайда, сондай-ақ тексеру көлемінің ауқымды болуына байланысты бақылау және қадағалау органы басшысының (не оның орнындағы адамның) тексеру мерзімін отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге бір рет қана ұзартуды жүзеге асыруы
Өрескел
37
Тексеру мерзімдері ұзартылған жағдайда құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркей отырып және тексеру тағайындау туралы алдыңғы актінің нөмірі мен тіркелген күнін және ұзартудың себебін көрсете отырып, тексеруді ұзарту туралы қосымша актіні ресімдеу
Елеулі
38
Тексеру жүргізуді жүргізілетін тексеру шеңберінде шет мемлекеттерден айтарлықтай маңызы бар мәліметтер және құжаттар алу, отыз жұмыс күнінен асатын мерзімде арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргізу қажет болған жағдайларда, оларды алғанға не орындағанға дейін тоқтата тұруды жүзеге асыру
Елеулі
39
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органды хабардар ете отырып, тексеруді тоқтата тұрғанға не қайта бастағанға дейін бір күн бұрын жеке кәсіпкерлік субъектісін тексеруді тоқтата тұру не қайта бастау туралы хабардар ету
Өрескел
40
Тексеруді тоқтата тұру немесе қайта бастау кезінде тексеруді тоқтата тұру не қайта бастау туралы акт шығару
Өрескел
41
Тексеруі тоқтатылған және Кодекстің 148-бабында белгіленген мерзімдерде қайта басталмаған жеке кәсіпкерлік субъектісін қайта тексеруге жол бермеу
Өрескел
42
Өнімнің үлгілерін іріктеу актісімен расталған өнімдердің үлгілерін іріктеуді бақылау және қадағалау органының лауазымды адамының жеке кәсіпкерлік субъектісі басшысының немесе өкілінің және жеке кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті адамының қатысуымен жүргізу
Өрескел
43
Өнімдердің үлгілерін іріктеу актісінде Кодекстің 150-бабында көзделген ақпаратты көрсету
Елеулі
44
Тексеру жүргізу кезінде Кодекстің 151-бабында көзделген шектеулерді сақтау
Өрескел
45

3) в области соблюдения трудового законодательства Республики Казахстан в части безопасности и охраны труда на строительных объектах с учетом их технической сложности:
относящихся к технически сложным объектам – не более пяти рабочих дней и с продлением до пяти рабочих дней;
не относящихся к технически сложным объектам – не более 4 часов рабочего дня и с продлением до 8 часов рабочего дня
Грубое
36
Осуществление продления проверки только один раз руководителем органа контроля и надзора (либо лицом, его замещающим) на срок более тридцати рабочих дней в случаях необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки, за исключением отдельных случаев при проведении налоговой проверки, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан
Грубое
37
Оформление дополнительного акта о продлении проверки с регистрацией в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам и указанием номера и даты регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причины продления в случае продления сроков проверки
Значительное
38
Осуществление приостановления проведения проверки в случаях необходимости получения сведений и документов от иностранных государств, имеющих существенное значение в рамках проводимой проверки, проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз на срок свыше тридцати рабочих дней до их получения либо выполнения
Значительное
39
Осуществление уведомления субъекта частного предпринимательства о приостановлении либо возобновлении проверки за один день до приостановления либо возобновления проверки с уведомлением уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам
Грубое
40
Вынесение акта о приостановлении либо возобновлении проверки при приостановлении или возобновлении проверки
Грубое
41
Не допущение повторного проведения проверки субъекта частного предпринимательства, по которому проверка была приостановлена и не возобновлена в сроки, установленные статьей 148 Кодекса
Грубое
42
Произведение отбора образцов продукции должностным лицом органа контроля и надзора в присутствии руководителя или представителя субъекта частного предпринимательства и уполномоченного лица субъекта частного предпринимательства, удостоверенного актом отбора образцов продукции
Грубое
43
Указание в акте отбора образцов продукции информации, предусмотренной статьей 150 Кодекса
Значительное
44
Соблюдение ограничений при проведении проверок, предусмотренных статьей 151 Кодекса
Грубое
45

Тексерудің нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы актіні Кодекстің 152-бабының 1-тармағында көзделген ақпаратты көрсетіп жасау
Елеулі
46
Тексеру нысанасына жатпайтын талаптарды қою және өтініш жасамау
Өрескел
47
Тексерілетін субъектінің өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша тексерулер тағайындамау
Өрескел
48
Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау жүргізу кезiнде Кодекстің 154-бабының 3-тармағында көзделген мiндеттерді сақтауы
Елеулі
Тексерілетін субъектілердің лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-әрекеттерді жүзеге асыруға хабарлама қабылдау тәртібін сақтауы саласындағы критерийлер
49
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінен "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы № 202-V ҚРЗ Заңында (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң) көзделмеген рұқсаттардың немесе хабарламалардың болуын талап етпеуі
Елеулі
50
Тексерілетін субъектілердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде тікелей көзделмеген құжаттарды беруді талап етпеуі
Елеулі
51
Мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда, берілген рұқсаттар, жіберілген хабарламалар, рұқсаттар берудің және хабарламалар жіберудің шарттары туралы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" веб-порталында және тексерілетін субъектінің интернет-ресурстарында қазақ және орыс тілдерінде орналастыру
Елеулі
52
Тексерілетін субъектілердің Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның
21-бабының 2-тармағында көрсетілген міндеттерді сақтауы
Елеулі
53
Рұқсаттың Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылуы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда ғана шектеледі
Елеулі
54
Рұқсаттарды беру біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына жауап беретін барлық тұлғалар үшін тең негіздерде және жағдайларда жүзеге асырылады
Елеулі
55
Тексерілетін субъектінің лицензиялау немесе рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру кезінде өтініш берушінің құжаттарын алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруді жүзеге асыруы
Өрескел
56
Лицензиялау және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру кезінде өтініш берушінің құжаттарын қараудан бас тартуды Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 25-бабының 1-тармағында көзделген мерзімдерде ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда ғана жүзеге асыру
Өрескел
57
Рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру кезінде рұқсат беру органының өтініш берушінің Қазақстан Республикасы заңдарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік органдардан келісімдер (ілеспе рұқсаттарды) алуы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларыда немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында белгіленген жағдайларда ғана жүзеге асырылады
Өрескел
58
Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленген жағдайларда өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік органдардың келісімдерін (ілеспе рұқсаттарды) алу үшін, егер екінші санаттағы рұқсаттар үшін Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде өзгеше мерзім көзделмесе, рұқсат беру органының өтініш берушінің рұқсатты және (немесе) оған қосымшаны алуға арналған құжаттары тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушінің алдағы қызметті жүзеге асыру орны бойынша тиісті мемлекеттік органдарға сауал жіберу
Өрескел
59
Тексерілетін субъектінің рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны беру мерзімі өткен сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге оны беруді жүзеге асыруы
Өрескел
60
Жеке немесе заңды тұлғаның не шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің қызметті жүзеге асыру орны бойынша берілетін "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілетін лицензияларды қоспағанда, жергілікті атқарушы органдар немесе орталық мемлекеттік органның аумақтық органдары лицензиарлар болып табылған жағдайларда, оларға лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беруді тіркеу орны бойынша жүзеге асыруы
Елеулі
61

Составление акта о результатах проверки по результатам проверки с указанием в нем информации, предусмотренной пунктом 1 статьи 152 Кодекса
Значительное
46
Не предъявление требований и обращение с просьбами, не относящимися к предмету проверки
Грубое
47
Не назначение проверяемым субъектом проверок по вопросам, не входящим в их компетенцию
Грубое
48
Соблюдение должностными лицами органа контроля и надзора обязанностей при проведении контроля и надзора, предусмотренных пунктом 3 статьи 154 Кодекса
Значительное
Критерии в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий
49
Не требование от субъектов частного предпринимательства наличия разрешений или уведомлений, не предусмотренных Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года № 202-V ЗРК "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях)
Значительное
50
Не требование проверяемыми субъектами представления документов, прямо не предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан
Значительное
51
Размещение сведений о выданных разрешениях, направленных уведомлениях, условиях выдачи разрешений и направления уведомлений на веб-портале "электронного правительства" и интернет-ресурсах проверяемого субъекта на казахском и русском языках, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну
Значительное
52
Соблюдение проверяемыми субъектами обязанностей, указанных в пункте 2 статьи 21 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
53
Действие разрешения на всей территории Республики Казахстан ограничивается только в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан
Значительное
54
Выдача разрешений осуществляется на равных основаниях и условиях для всех лиц, отвечающих квалификационным или разрешительным требованиям
Значительное
55
Осуществление проверяемым субъектом проверку на полноту представленных документов в течение двух рабочих дней с момента получения документов заявителя при лицензировании или осуществлении разрешительной процедуры
Грубое
56
Осуществление отказа в рассмотрении документов заявителя при лицензировании и осуществлении разрешительной процедуры только в случае установления факта не полноты представленных документов в сроки, предусмотренные пунктом 1 статьи 25 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
57
Получение разрешительным органом согласований (сопутствующих разрешений) государственных органов на предмет соответствия заявителя требованиям, установленным законами Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, при осуществлении разрешительной процедуры осуществляется только в случаях, установленных законами, указами Президента Республики Казахстан или постановлениями Правительства Республики Казахстан
Грубое
58
В случаях, установленных законами, указами Президента Республики Казахстан или постановлениями Правительства Республики Казахстан для получения согласований (сопутствующих разрешений) государственных органов на предмет соответствия заявителя требованиям, установленным законами Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, осуществление запроса разрешительным органом в соответствующие государственные органы по месту осуществления заявителем предстоящей деятельности в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на получение разрешения и (или) приложения к нему, если для разрешений второй категории законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан не предусмотрен иной срок
Грубое
59
Осуществление выдачи проверяемым субъектом разрешения и (или) приложения к разрешению заявителю не позднее пяти рабочих дней с момента истечения срока его выдачи
Грубое
60
В случаях если лицензиарами являются местные исполнительные органы или территориальные органы центрального государственного органа осуществление выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии по месту регистрации физического или юридического лица либо филиала или представительства иностранного юридического лица, за исключением лицензий, выдаваемых по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", которые выдаются по месту осуществления ими деятельности
Значительное
61

Өтініш берушілерден лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру үшін Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 29-бабының 3-тармағында көзделмеген өзге құжаттарды ұсынуды талап етпеу
Елеулі
62
Егер лицензиар Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 29-бабы 3-тармағының 2) - 5) тармақшаларында көзделген құжаттар туралы ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндігі болса, оларды өтініш берушіден ұсынуды талап етпеу
Елеулі
63
Лицензиясы бар қызмет түрi немесе іс-қимылдар (операция) шеңберiнде жарамды лицензияға қосымша беру кезінде өтініш берушілерден Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 29-бабы 6-тармағының 1) - 3) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоспағанда, өзге құжаттарды талап етпеу
Елеулі
64
Егер рұқсаттар және хабарламалар туралы заңға 1-қосымшада өзгеше көзделмеген болса, лицензияны беруді оның қолданылу мерзімін шектеусіз жүзеге асыру
Елеулі
65
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды беруден дәлелді бас тартуды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген тиісті құжаттармен қоса өтініш ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей берілетін атом энергиясын пайдалану, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру, мұнай және газ саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қоспағанда, он бес жұмыс күнінен кешіктірмей беруді жүзеге асыру
Өрескел
66
Лицензияға қосымшаларды (лицензияға қосымшалардың телнұсқаларын) беру кезінде лицензиялық алымды алмау
Елеулі
67
Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 44-бабында көзделген жағдайларда лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды беру кезінде лицензиялық алым алмау
Елеулі
68
Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 32-бабының 1-тармағында көзделмеген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тартуды жүзеге асыру
Өрескел
69
Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тартуды жүзеге асыру
Елеулі
70
Лицензияны және (немесе) қосымшаны қайта ресімдеу кезінде Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабы 3-тармағының 1) - 4) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоспағанда, өтініш берушіден өзге құжаттарды ұсынуды талап етпеу
Елеулі
71
Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша қайта ресімдеуді қоспағанда, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде лицензиардың өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырмауы
Елеулі
72

Не требование от заявителей для получения лицензии и (или) приложения к лицензии предоставление иных документов, не предусмотренных пунктом 3 статьи 29 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
62
Не требование от заявителей предоставления документов, предусмотренных подпунктами 2) - 5) пункта 3 статьи 29 Закона о разрешениях и уведомлениях, если информацию о таких документах лицензиар может получить из соответствующих государственных информационных систем
Значительное
63
Не требование от заявителей предоставления иных документов при выдаче приложения к действительной лицензии в рамках вида деятельности или действия (операции), на которые имеется лицензия, за исключением документов, предусмотренных подпунктами 1) -3) пункта 6 статьи 29 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
64
Осуществление выдачи лицензии без ограничения срока его действия, если иное не предусмотрено приложением 1 к Закону о разрешениях и уведомлениях
Значительное
65
Осуществление выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии либо мотивированного отказа в их выдаче не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензии в сфере использования атомной энергии, в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, образования, нефти и газа, которые выдаются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными в соответствии с законами Республики Казахстан
Грубое
66
Не взимание лицензионного сбора при выдаче приложений к лицензии (дубликатов приложений к лицензии)
Значительное
67
Не взимание лицензионного сбора при выдаче лицензий и (или) приложений к лицензии в случаях, предусмотренных статьей 44 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
68
Осуществление отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 32 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
69
Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
70
При переоформлении лицензии и (или) приложения не требование от заявителей предоставления иных документов, за исключением документов предусмотренных подпунктами 1) - 4) пункта 3 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
71
Не осуществление лицензиаром проверки соответствия заявителя квалификационным требованиям при переоформлении лицензии и (или) приложения, если иное не установлено законами Республики Казахстан, за исключением переоформления по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
72

Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабының 1-тармағының 1), 2), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бастамашылық жасалған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден құжаттарды беруші Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабының 3-тармағында және  6-тармағының екінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсынбаған немесе тиісінше ресімдемеген жағдайда, сондай-ақ өтініш беруші біліктілік талаптарына сай болмаған жағдайда, егер осындай тексерудің қажеттігі заңдарда көзделсе, бас тартуды жүзеге асыру
Өрескел
73
Қайта ресімделген лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 48-бабының ережелерін сақтай отырып, электрондық нысанда ресімдеуді жүзеге асыру
Болмашы
74
Лицензиардың лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуді Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабында өзгеше мерзім белгіленбесе, Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабының 3-тармағында көзделген құжаттар берілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асыруы
Өрескел
75
Өтініш берушінің таңдауы бойынша лицензияланатын қызметтің бір түріне (кіші түріне) лицензиялары бар бірнеше заңды тұлға-лицензиаттардың бірігуі нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаға тек бір ғана лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуді жүзеге асыру
Елеулі
76
Егер қосылатын заңды тұлғада және қосылатын заңды тұлғаны өзіне қосып алған заңды тұлғада лицензияланатын бір қызмет түріне немесе лицензияланатын қызмет түрінің кіші түріне лицензиялар болса, қосылатын заңды тұлғаның лицензиясын заңды тұлғаны қосып алған заңды тұлғаға қайта ресімдеуді жүргізбеу
Елеулі
77
Рұқсат беру органының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және  5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша бастамашылық жасалған лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеуден бас тартуды Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабы 4-тармағының бесінші бөлігінде және 5-тармағының 5-бөлігінде көзделген жағдайларда ғана жүзеге асыруы
Елеулі
78
Рұқсат беру органдарының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабы 6-тармағының ережелерін сақтауы
Елеулі
79
Лицензиардың Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша өтініш берушінің лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге берілген құжаттарын тіркеген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленген болса, өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік органдардың келісімдерін (ілеспе рұқсаттарын) алу үшін өтініш берушінің өз қызметін жүзеге асыру орны бойынша тиісті мемлекеттік органдарға сауал жіберуі
Өрескел
80
Лицензиарлардың Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабында белгіленген мерзімдер ішінде қайта ресімделген лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды қайта ресімдеуден дәлелді бас тартуды беруді жүзеге асыруы
Өрескел
81

Осуществление отказа в переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии, инициированному по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 4), 5), 6) и 7) пункта 1 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях, в случае непредставления или ненадлежащего оформления заявителем документов, указанных в пункте 3 и части два пункта 6 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях, а также в случае не соответствия заявителя квалификационным требованиям, если законами предусматривается необходимость такой проверки
Грубое
73
Осуществление оформления переоформленных лицензии и (или) приложения к лицензиям в электронной форме с соблюдением положений статьи 48 Закона о разрешениях и уведомлениях
Незначительное
74
Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиаром в течение трех рабочих дней с момента подачи документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях, если иной срок не установлен статьей 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
75
Осуществление переоформления на вновь возникшее в результате слияния юридическое лицо нескольких юридических лиц-лицензиатов, имеющих лицензии на один и тот же вид (подвид) лицензируемой деятельности, нескольких лицензий и (или) приложений к лицензиям по выбору заявителя
Значительное
76
Не произведение переоформления лицензии присоединяемого юридического лица на юридическое лицо, к которому присоединяется юридическое лицо, если у присоединяемого юридического лица и у юридического лица, к которому присоединяется присоединяемое юридическое лицо, имеются лицензии на один и тот же лицензируемый вид деятельности или подвид лицензируемого вида деятельности
Значительное
77
Осуществление разрешительным органом отказа в переоформлении лицензий и (или) приложений к лицензии, инициированным по основаниям, предусмотренным пунктом 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях, только в случаях, предусмотренных частью пять пункта 4 и частью пять пункта 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
78
Соблюдение разрешительными органами положений пункта 6 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях при переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
79
Направление лицензиаром в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях, запроса в соответствующие государственные органы по месту осуществления заявителем деятельности для получения согласований (сопутствующих разрешений) государственных органов на предмет соответствия заявителя требованиям, установленным законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, если это установлено законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан или постановлениями Правительства Республики Казахстан
Грубое
80
Осуществление лицензиарами выдачи переоформленной лицензии (или) приложения к лицензии либо дачи мотивированного отказа в их переоформлении в течение сроков, установленных статьей 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
81

Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 35-бабының 1-тармағында көзделмеген жағдайларда тоқтатуды жүзеге асырмау
Елеулі
82
Рұқсат беру органдарының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 36-бабында көзделген жекелеген қызмет түрлерін лицензиялаудың ерекше шарттарын сақтауы
Елеулі
83
Рұқсат беру органдарының экспорт және импорт саласындағы лицензиялау туралы жалпы ережелерді сақтауы
Елеулі
84
Рұқсат беру органдарының Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған рұқсат беру талаптарын ұсынуды және екінші санаттағы рұқсаттарды беру үшін қажетті құжаттардың тізбесін ұсынуды талап етуді жүзеге асыруы
Елеулі
85
Рұқсат беру органдарының екінші санаттағы рұқсаттардың Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген мерзімдерде берілуін сақтауы
Өрескел
86
Рұқсат беру органының екінші санаттағы рұқсатты беруден бас тартуды Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген негіздер бойынша жүзеге асыруы
Өрескел
87
Рұқсат беру органының екінші санаттағы рұқсатты беру үшін белгіленген мерзімдерде өтініш берушіге екінші санаттағы рұқсатты беруден дәлелді бас тартуды жүзеге асыруы
Өрескел
88
Екінші санаттағы рұқсаттың қолданылуын Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған жағдайларда және тәртіппен ғана тоқтатуды жүзеге асыру
Елеулі
89
Рұқсат беру органының рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның телнұсқаларын өтініш берілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышында "Телнұсқа" деген жазумен және олардың алғаш берілген күні мен қайта ресімделген күнін көрсете отырып, беруді жүзеге асыруы
Елеулі
90
Рұқсат беру органының өтініш беруші тиісті өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде рұқсаттар және хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне қажетті өзгерістерді енгізуді және тиісті түзетулері бар рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны беруді жүзеге асыруы (берілген рұқсатта және (немесе) рұқсатқа қосымшада қателер анықталған жағдайда)
Елеулі
91
Рұқсат беру органының рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданысын тоқтата тұруды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен және негіздер бойынша жүзеге асыруы
Елеулі
92

Осуществление прекращения действия лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 35 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
82
Соблюдение разрешительными органами особых условий лицензирования отдельных видов деятельности, предусмотренных статьей 36 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
83
Соблюдение разрешительными органами общих положений о лицензировании в сфере экспорта и импорта
Значительное
84
Осуществление разрешительными органами предъявления разрешительных требований и требования предоставления перечня документов, необходимых для выдачи разрешений второй категории, определенных законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан
Значительное
85
Соблюдение разрешительным органом сроков выдачи разрешений второй категории, установленных законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан
Грубое
86
Осуществление разрешительным органом отказа в выдаче разрешения второй категории по основаниям, предусмотренным законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан
Грубое
87
Осуществление разрешительным органом мотивированного отказа в выдаче заявителю разрешения второй категории в сроки, установленные для выдачи разрешения второй категории
Грубое
88
Осуществление прекращения действия разрешения второй категории только в случаях и в порядке, определенных законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан
Значительное
89
Осуществление разрешительным органом выдачи дубликатов разрешения и (или) приложения к разрешению с надписью "Дубликат" в правом верхнем углу и указанием даты первичной выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению и даты их переоформления в течение двух рабочих дней со дня подачи соответствующего заявления
Значительное
90
Осуществление разрешительным органом в течение двух рабочих дней со дня подачи заявителем соответствующего заявления внесения необходимых изменений в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений и выдачи разрешение и (или) приложение к разрешению с соответствующими исправлениями (в случае обнаружения ошибок в выданном разрешении и (или) приложении к разрешению)
Значительное
91
Осуществление разрешительным органом приостановления действия разрешения и (или) приложения к разрешению в порядке и по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан
Значительное
92

Рұқсат беру органының өтініш берушінің бұзушылықтардың жойылғаны туралы өтініш берген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 51-бабының 2-тармағында көзделген тәртіппен бұзушылықтардың жойылғанын рұқсаттық бақылауды жүзеге асыруы
Елеулі
93
Лицензиат немесе екінші санаттағы рұқсатты иеленуші тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны тоқтата тұру үшін негіз болған бұзушылықтардың жойылғаны туралы өтінішті бермеген жағдайда, рұқсат беру органдарының тоқтата тұру мерзімі өткен кезден бастап он жұмыс күні ішінде рұқсаттан және (немесе) рұқсатқа қосымшадан айыру (оны қайтарып алу) рәсіміне бастамашылық жасауды жүзеге асыруы
Елеулі
94
Айыру (кері қайтарып алу) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және (немесе) негіздер бойынша жүзеге асырылатын агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган беретін рұқсаттарды қоспағанда, рұқсат беру органының рұқсаттан айыруды (кері қайтарып алуды) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен және (немесе) негіздер бойынша жүзеге асыруы
Елеулі
95

Осуществление разрешительным органом разрешительного контроля устранения нарушений в порядке, предусмотренном пунктом 2 статьи 51 Закона о разрешениях и уведомлениях, в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявителем заявления об устранении нарушений
Значительное
93
В случае непредставления лицензиатом или владельцем разрешения второй категории заявления об устранении нарушений, явившихся основанием для приостановления разрешения и (или) приложения к разрешению до истечения срока приостановления, инициирование разрешительным органом процедуры лишения (отзыва) разрешения и (или) приложения к разрешению в течение десяти рабочих дней с момента истечения срока приостановления
Значительное
94
Осуществление разрешительным органом лишения (отзыва) разрешения в порядке и (или) по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан, за исключением разрешений, выдаваемых уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса, лишение (отзыв) которых осуществляется в порядке и (или) по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан
Значительное
95

Тексерілетін субъектінің Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 46-бабының 5-тармағын сақтауы
Елеулі
96
Хабарламалар қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың өтініш берушілерге рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен өтініш берушілердің жіберген хабарламалары туралы үзінді көшірмелерді өтініш жасалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде беруі
Өрескел
97
Автоматтандыруға жатпайтын рұқсаттарды қоспағанда, рұқсат беру органдарының қағаз нысанында жүзеге асырылған рұқсат беру рәсімдері туралы ақпаратты рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне рұқсат беру рәсімін жүзеге асырумен бір мезгілде енгізуі
Елеулі
98
Рұқсат беру органдарының рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін тұрақты негізде жүргізуі
Болмашы
99
Тексерілетін субъектілердің жеке немесе заңды тұлғаның қызметі немесе жекелеген қызмет түрлері немесе әрекеттері (операциялары) тоқтатыла тұрған жағдайда, рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне тиісті мәліметтерді енгізуі
Елеулі
100
Тексерілетін субъектінің рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен хабарламаны алып тастауды өтініш берушінің өтініші, соттың жеке немесе заңды тұлғаның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне немесе әрекеттеріне тыйым салу туралы шешімі бойынша жүзеге асыруы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда жүзеге асыруы
Елеулі
Тексерілетін субъектілердің мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласындағы критерийлер
101
Мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру кезінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне:

Соблюдение проверяемым субъектом пункта 5 статьи 46 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
96
Выдача государственными органами, осуществляющими прием уведомлений, заявителям в течение трех рабочих дней со дня обращения выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленных заявителями уведомлениях
Грубое
97
Включение разрешительными органами в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений информацию об осуществленных разрешительных процедурах в бумажной форме одновременно с осуществлением разрешительной процедуры, за исключением разрешений, не подлежащих автоматизации
Значительное
98
Ведение разрешительными органами на постоянной основе государственного электронного реестра разрешений и уведомлений
Незначительное
99
Внесение проверяемыми субъектами соответствующих сведений в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений, в случае приостановления деятельности или отдельных видов деятельности или действий (операций) физического или юридического лица
Значительное
100
Осущестление проверяемым субъектом исключения уведомления из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений по заявлению заявителя, по решению суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности или действий физического или юридического лица, а также в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан
Значительное
Критерии в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственной поддержки
101
Предъявление требований к субъектам частного предпринимательства при осуществлении государственной поддержки, установленных на уровне:

1) Қазақстан Республикасының заңдары;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары;
4) Қазақстан Республикасы министрлерінің және өзге де орталық мемлекеттік органдар басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері;
6) жергілікті өкілді органдардың шешімдері деңгейінде белгіленген талаптарды ұсыну
Өрескел
102
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен төмен емес өзге нормативтік құқықтық актімен белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібінің (қағидаларының, шарттарының), оның ішінде:
жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік қолдау бағдарламасының шарттарына, критерийлеріне сәйкестігінің;
жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өтініштерін қарау мерзімдерінің;
мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру мерзімдерінің;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартудың жүзеге асырылуының;
мемлекеттік қолдаудың заңды түрде жүзеге асырылуының сақталуы
Өрескел
103
Тәртібі мен нысаны Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен жоғары өзге нормативтік құқықтық актімен бекітілген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қаржылық қолдауды жүзеге асыру
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 28 сәуірдегі
№ 191 бұйрығына
2-қосымша
Тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі
салаларындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру
тәртібін сақтауы саласындағы тексеру парағы
(Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 138 және
139-баптарынасәйкес)
__________________________________________________ қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Тексерулерді тағайындау туралы акт __________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы _________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) ЖСН, (БСН) ____________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Сақталады
Сақталмайды
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Реттеуші мемлекеттік органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерінің болуы
2
Ішінара тексеру жүргізуге арналған бақылау және қадағалау органының жеке кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын есептілікке, жоспардан тыс тексерулер мен бақылаудың және қадағалаудың өзге де нысандарының нәтижелеріне, өзге де ақпаратқа талдау жүргізуі
3

1) законов Республики Казахстан;
2) указов Президента Республики Казахстан;
3) постановлений Правительства Республики Казахстан;
4) нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов;
5) нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан;
6) решений местных представительных органов
Грубое
102
Соблюдение порядка (правил, условий) осуществления государственной поддержки субъектам частного предпринимательства, установленного постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого не ниже уровня постановления Правительства Республики Казахстан, в том числе:
соответствия субъектов частного предпринимательства условиям, критериям программы государственной поддержи;
соблюдения сроков рассмотрения заявлений субъектов частного предпринимательства;
соблюдения сроков осуществление государственной поддержки;
осуществления отказов в осуществлении государственной поддержки по основаниям, предусмотренным в законодательстве Республики Казахстан;
правомерного осуществления государственной поддержки
Грубое
103
Осуществление государственной финансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, порядок и форма, которой утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого выше уровня постановления Правительства Республики Казахстан
Грубое
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 апреля 2016 г. № 191
Проверочный лист
в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления
государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов
частного предпринимательства
(в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского Кодекса
Республики Казахстан)
в отношении _______________________________________________________
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)
Государственный орган, назначивший проверку Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
ИИН, (БИН) проверяемого субъекта (объекта) __________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соблюдается
Не соблюдается
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Наличие критериев оценки степени риска, применяемых для особого порядка проведения проверок, утвержденных совместным актом регулирующих государственных органов и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
2
Проведение органом контроля и надзора анализа отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства, результатов внеплановых проверок и иных форм контроля и надзора, иной информации для проведения выборочной проверки
3

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Кодексінде (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) көзделген жағдайларды қоспағанда, реттеуші мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесе отырып бекіткен және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған, ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеуге арналған тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне қатысты актілердің болуы
4
Жеке кәсіпкерлік саласында тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексерулердің, бару арқылы жүргізілетін бақылау және қадағалаудың өзге де нысандарының, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шаралары санының ведомстволық есебінің тұрақты және үзіліссіз негізде жүргізілуі
5
Ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерінің орталық және жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында ай сайын жариялануы
6
Реттеуші мемлекеттік орган мен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының болуы
7
Нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді реттеуші мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган тәуекелдерді бағалау жүйесіне сәйкес бекіткен жартыжылдық кесте негізінде жүргізу және алдыңғы тексерулерге қатысты белгіленген уақыт аралықтарын ескеріп жүргізу
8
Кодекстің 144-бабының 3-тармағында көзделген негіздемелер бойынша нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу
9
Бұзушылықтар жасалған сәтте олардың жолын кесу қажет болған жағдайда, тікелей жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақыт, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілетін жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді, ішінара және жоспардан тыс тексеруді ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс уақытында жүргізілуі
10
Мына:

Наличие актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) при проведении выборочной проверки, утвержденных регулирующим государственным органом совместно с уполномоченным органом по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее - Налоговый кодекс)
4
Ведение на постоянной и непрерывной основе ведомственного учета количества проверок проверяемых субъектов (объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением в сфере частного предпринимательства, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия
5
Ежемесячнае публикация сводных данных ведомственной отчетности на официальным интернет-ресурсе центрального и местного исполнительного органа
6
Наличие проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
7
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства на основании полугодового графика, утвержденного регулирующим государственным органом или местным исполнительным органом, в соответствии с системой оценки рисков и с учетом установленных временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам
8
Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее - Кодекс)
9
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной и внеплановой проверки в рабочее время субъекта частного предпринимательства, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, за исключением внеплановых проверок, которые проводятся во внеурочное время (ночное, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения
10
Не проведение проверок по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочных проверок в отношении субъектов малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц), за исключением контроля и надзора, связанного с:

1) жарылғыш заттардың айналысы мен олардың жұмыс істеуінің белгіленген қағидаларының сақталуына;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне;
3) атом энергиясына, радиоактивті заттарға;
4) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне байланысты бақылауды және қадағалауды қоспағанда, шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғалар мен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларынан басқа) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексерулер, ішінара тексерулер жүргізбеу
11
Анонимді өтініштер бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізбеу
12
Нақты жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты анықталған және жоспардан тыс тексерудi тағайындауға негiз болған фактiлер мен мән-жайлар бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу
13
Тексеру жүргізу туралы хабарлау мерзімдерінің сақталуы
14
Тексеруді оны тағайындау туралы актісіз, оның ішінде онда Кодекстің 145-бабының 2-тармағында көзделген ақпаратты көрсете отырып жүргізу
15
Қызметкерлердің өмiрi мен денсаулығына қатер төнген жағдайда мемлекеттік еңбек инспекциясының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы талаптарын сақтау бойынша жоспардан тыс тексерулерді, салық қызметi органдары Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес жүзеге асыратын қарсы тексерулердi қоспағанда, тексеруді тағайындау туралы актіні тексерулер басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда, оны жеке кәсіпкерлік субъектісі орналасқан жер бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсыну, оның ішінде электронды форматта ұсыну арқылы тіркеуді жүзеге асыру
16
Тексеру жүргізудің мерзімдері мен нысанасын көрсете отырып, осы тексеру басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру, ішінара тексеру жүргізудің басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асыру
17
Кодекстің 144-бабының 3-тармағының 2)7),  9)және 10) тармақшаларында,  6 және 7-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізудің нысанасын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейін кемiнде бiр тәулiк бұрын жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асыру
18
Жеке кәсіпкерлік субъектісі тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартқан немесе тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды тұлғасының тексеру жүргізуге қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірген жағдайда тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды тұлғасы және жеке кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті тұлғасы қол қойған хаттаманы жасау
19
Жеке кәсіпкерлік субъектісін және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органды тексеру жүргізуші лауазымды тұлғалардың құрамын ауыстырған жағдайда тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың тексеруге қатысуы басталғанға дейін ауыстыру себебі көрсетілген хабарламаның болуы
20
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтық тексеруді, сондай-ақ салалық ерекшеліктері ескеріле отырып, тексерулер жүргізудің мынадай:

1) соблюдением установленных правил обращения и функционирования взрывчатых веществ;
2) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
3) атомной энергией, радиоактивными веществами;
4) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением
11
Не проведение внеплановых проверок по анонимным обращениям
12
Проведение внеплановых проверок по фактам и обстоятельствам, выявленным в отношении конкретных субъектов частного предпринимательства и послужившим основанием для назначения внеплановой проверки
13
Соблюдение сроков уведомления о проведении проверки
14
Проведение проверки на основании акта о назначении проверки с указанием информации, предусмотренной пунктом 2 статьи 145 Кодекса
15
Осуществление регистрации акта о назначении проверки до начала проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам путем его представления территориальному подразделению уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения субъекта частного предпринимательства, в том числе в электронном формате, за исключением внеплановых проверок по соблюдению требований в области безопасности и охраны труда государственной инспекции труда в случае возникновения угрозы жизни и здоровью работников, встречных проверок, осуществляемых органами налоговой службы в соответствии с Налоговым кодексом
16
Осуществление уведомления в письменном виде субъекта частного предпринимательства о начале проведения проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной проверки не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки
17
Осуществление уведомления субъекта частного предпринимательства о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием предмета проведения проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 7), 9) и 10) пункта 3, пунктами 6 и 7 статьи 144 Кодекса
18
Составление протокола в случае отказа субъектом частного предпринимательства в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностного лица органа контроля и надзора, осуществляющего проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, подписанного должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим проверку, и уполномоченным лицом субъекта частного предпринимательства
19
Наличие уведомления субъекта частного предпринимательства и органа по правовой статистике и специальным учетам в случаях замены состава должностных лиц, проводящих проверку, до начала участия в проверке лиц, не указанных в акте о назначении проверки, с указанием причины замены
20
Проведение проверок субъектов микропредпринимательства в течение пяти рабочих дней, субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства в течение тридцати рабочих дней, за исключением отдельных случаев при проведении налоговой проверки, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, а также проверок, проводимых в области санитарно-эпидемиологического контроля, ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка, соблюдения трудового законодательства Республики Казахстан в части безопасности и охраны труда на строительных объектах, для которых с учетом отраслевой особенности установлены следующие сроки проведения проверок:

Тексерудің нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы актіні Кодекстің 152-бабының 1-тармағында көзделген ақпаратты көрсетіп жасау
31
Тексеру нысанасына жатпайтын талаптарды қоймау және өтініш жасамау
32
Тексерілетін субъектінің өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша тексерулер тағайындамауы
33
Бақылау және қадағалау органының лауазымды тұлғаларының бақылау және қадағалау жүргізу кезiнде Кодекстің 154-бабының 3-тармағында көзделген мiндеттерді сақтауы
Лауазымды тұлға (-лар) ______________ _________ _____________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) лауазымы (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 28 сәуірдегі
№ 191 бұйрығына
3-қосымша
Тексерілетін субъектілердің лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын
беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-әрекеттерді жүзеге асыруға
хабарлама қабылдау тәртібін сақтауы саласындағы тексеру парағы
(Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 138 және
139-баптарынасәйкес)
__________________________________________________ қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Тексерулерді тағайындау туралы акт __________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы _________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) ЖСН, (БСН)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Сақталады
Сақталмайды
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінен "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында(бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң) көзделмеген рұқсаттардың немесе хабарламалардың болуын талап етпеуі
2
Тексерілетін субъектілердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде тікелей көзделмеген құжаттарды беруді талап етпеуі
3
Мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда, берілген рұқсаттар, жіберілген хабарламалар, рұқсаттар берудің және хабарламалар жіберудің шарттары туралы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" веб-порталында және тексерілетін субъектінің интернет-ресурстарында қазақ және орыс тілдерінде орналастыру
4

Составление акта о результатах проверки по результатам проверки с указанием в нем информации, предусмотренной пунктом 1 статьи 152 Кодекса
31
Не предъявление требований и не обращение с просьбами, не относящимися к предмету проверки
32
Не назначение проверяемым субъектом проверок по вопросам, не входящим в их компетенцию
33
Соблюдение должностными лицами органа контроля и надзора обязанностей при проведении контроля и надзора, предусмотренных пунктом 3 статьи 154 Кодекса
Должностное (ые) лицо (а) ___________ _________
(должность) (подпись)
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель
проверяемого субъекта _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 3
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 апреля 2016 г. № 191
Проверочный лист
в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка лицензирования
или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на
осуществление предпринимательской деятельности или иных действий
(в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского Кодекса
Республики Казахстан)
в отношении _________________________________________________________
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)
Государственный орган, назначивший проверку Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
ИИН, (БИН) проверяемого субъекта (объекта) __________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соблюдается
Не соблюдается
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Не требование от субъектов частного предпринимательства наличия разрешений или уведомлений, не предусмотренных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" от 16 мая 2014 года № 202-V ЗРК (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях)
2
Не требование проверяемыми субъектами представления документов, прямо не предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан
3
Размещение сведений о выданных разрешениях, направленных уведомлениях, условиях выдачи разрешений и направления уведомлений на веб-портале "электронного правительства" и интернет-ресурсах проверяемого субъекта на казахском и русском языках, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну
4

Егер лицензиар Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 29-бабы 3-тармағының 2) - 5) тармақшаларында көзделген құжаттар туралы ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндігі болса, оларды өтініш берушіден ұсынуды талап етпеу
15
Лицензиясы бар қызмет түрi немесе іс-қимылдар (операция) шеңберiнде жарамды лицензияға қосымша беру кезінде өтініш берушілерден Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 29-бабы 6-тармағының 1)-3) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоспағанда, өзге құжаттарды талап етпеу
16
Егер Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңға  1-қосымшада өзгеше көзделмеген болса, лицензияны беруді оның қолданылу мерзімін шектеусіз жүзеге асыру
17
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды беруден дәлелді бас тартуды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген тиісті құжаттармен қоса өтініш ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей берілетін атом энергиясын пайдалану, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру, мұнай және газ саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қоспағанда, он бес жұмыс күнінен кешіктірмей беруді жүзеге асыру
18
Лицензияға қосымшаларды (лицензияға қосымшалардың телнұсқаларын) беру кезінде лицензиялық алымды алмау
19
Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 44-бабында көзделген жағдайларда лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды беру кезінде лицензиялық алымды алмау
20
Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 32-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тартуды жүзеге асыру
21
Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден бас тартуды жүзеге асыру
22
Лицензияны және (немесе) қосымшаны қайта ресімдеу кезінде Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабы 3-тармағының 1) - 4) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоспағанда, өтініш берушіден өзге құжаттарды ұсынуды талап етпеу
23
Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және  5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша қайта ресімдеуді қоспағанда, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде лицензиардың өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырмауы
24
Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабының 1-тармағының 1), 2), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бастамашылық жасалған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден құжаттарды беруші Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабының 3-тармағында және 6-тармағының екінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсынбаған немесе тиісінше ресімдемеген жағдайда, сондай-ақ өтініш беруші біліктілік талаптарына сай болмаған жағдайда, егер осындай тексерудің қажеттігі заңдарда көзделсе, бас тартуды жүзеге асыру
25
Қайта ресімделген лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 48-бабының ережелерін сақтай отырып, электрондық нысанда ресімдеуді жүзеге асыру
26

Не требование от заявителей предоставления документов, предусмотренных подпунктами 2) - 5) пункта 3 статьи 29 Закона о разрешениях и уведомлениях, если информацию о таких документах лицензиар может получить из соответствующих государственных информационных систем
15
Не требование от заявителей предоставления иных документов при выдаче приложения к действительной лицензии в рамках вида деятельности или действия (операции), на которые имеется лицензия, за исключением документов, предусмотренных подпунктами 1) - 3) пункта 6 статьи 29 Закона о разрешениях и уведомлениях
16
Осуществление выдачи лицензии без ограничения срока его действия, если иное не предусмотрено приложением 1 к Закону о разрешениях и уведомлениях
17
Осуществление выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии либо мотивированного отказа в их выдаче не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензии в сфере использования атомной энергии, в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, образования, нефти и газа, которые выдаются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными в соответствии с законами Республики Казахстан
18
Не взимание лицензионного сбора при выдаче приложений к лицензии (дубликатов приложений к лицензии)
19
Не взимание лицензионного сбора при выдаче лицензий и (или) приложений к лицензии в случаях, предусмотренных статьей 44 Закона о разрешениях и уведомлениях
20
Осуществление отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 32 Закона о разрешениях и уведомлениях
21
Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях
22
При переоформлении лицензии и (или) приложения не требование от заявителей предоставления иных документов, за исключением документов предусмотренных подпунктами 1) - 4) пункта 3 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях
23
Не осуществление лицензиаром проверки соответствия заявителя квалификационным требованиям при переоформлении лицензии и (или) приложения, если иное не установлено законами Республики Казахстан, за исключением переоформления по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
24
Осуществление отказа в переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии, инициированному по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 4), 5), 6) и 7) пункта 1 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях, в случае непредставления или не надлежащего оформления заявителем документов, указанных в пункте 3 и части два пункта 6 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях, а также в случае не соответствия заявителя квалификационным требованиям, если законами предусматривается необходимость такой проверки
25
Осуществление оформления переоформленных лицензии и (или) приложения к лицензиям в электронной форме с соблюдением положений статьи 48 Закона о разрешениях и уведомлениях
26

Лицензиардың лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуді Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның  34-бабында өзгеше мерзім белгіленбесе, Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабының 3-тармағында көзделген құжаттар берілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асыруы
27
Өтініш берушінің таңдауы бойынша лицензияланатын қызметтің бір түріне (кіші түріне) лицензиялары бар бірнеше заңды тұлға-лицензиаттардың бірігуі нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаға тек бір ғана лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуді жүзеге асыру
28
Егер қосылатын заңды тұлғада және қосылатын заңды тұлғаны өзіне қосып алған заңды тұлғада лицензияланатын бір қызмет түріне немесе лицензияланатын қызмет түрінің кіші түріне лицензиялар болса, қосылатын заңды тұлғаның лицензиясын заңды тұлғаны қосып алған заңды тұлғаға қайта ресімдеуді жүргізбеу
29
Рұқсат беру органының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және  5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша бастамашылық жасалған лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеуден бас тартуды Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабы 4-тармағының бесінші бөлігінде және 5-тармағының 5-бөлігінде көзделген жағдайларда ғана жүзеге асыруы
30
Рұқсат беру органдарының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және  5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабы 6-тармағының ережелерін сақтауы
31
Лицензиардың Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және  5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша өтініш берушінің лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге берілген құжаттарын тіркеген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленген болса, өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік органдардың келісімдерін (ілеспе рұқсаттарын) алу үшін өтініш берушінің өз қызметін жүзеге асыру орны бойынша тиісті мемлекеттік органдарға сауал жіберуі
32
Лицензиялардың Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабында белгіленген мерзімдер ішінде қайта ресімделген лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды қайта ресімдеуден дәлелді бас тартуды жүзеге асыруы
33

Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиаром в течение трех рабочих дней с момента подачи документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях, если иной срок не установлен статьей 34 Закона
27
Осуществление переоформления на вновь возникшее в результате слияния юридическое лицо нескольких юридических лиц-лицензиатов, имеющих лицензии на один и тот же вид (подвид) лицензируемой деятельности, только одной лицензии и (или) приложения к лицензии по выбору заявителя
28
Не произведение переоформления лицензии присоединяемого юридического лица на юридическое лицо, к которому присоединяется юридическое лицо, если у присоединяемого юридического лица и у юридического лица, к которому присоединяется присоединяемое юридическое лицо, имеются лицензии на один и тот же лицензируемый вид деятельности или подвид лицензируемого вида деятельности
29
Осуществление разрешительным органом отказа в переоформлении лицензий и (или) приложений к лицензии, инициированным по основаниям, предусмотренным пунктом 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях, только в случаях, предусмотренных частью пять пункта 4 и частью пять пункта 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
30
Соблюдение разрешительными органами положений пункта 6 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях при переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
31
Направление лицензиаром в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях, запроса в соответствующие государственные органы по месту осуществления заявителем деятельности для получения согласований (сопутствующих разрешений) государственных органов на предмет соответствия заявителя требованиям, установленным законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, если это установлено законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан или постановлениями Правительства Республики Казахстан
32
Осуществление лицензиарами выдачи переоформленной лицензии (или) приложения к лицензии либо дачи мотивированного отказа в их переоформлении в течение сроков, установленных статьей 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
33