"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 261 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 29 сәуірдегі № 116 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 13 маусымда № 13785 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 261 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7996 тіркелген, 2012 жылғы 6 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» газетінде № 802-806 (27877) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) және «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) сәйкес әзірленді.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымына орналасу міндетті арнайы тексеруден өткеннен кейін және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген кірістер мен мүлік туралы декларацияны және мәліметтерді тұрған орны бойынша салық органдарына тапсырғаннан кейін жүзеге асырылады.»;
1-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қызметкерлермен жұмыс жүргізу басқармасы (Қонаев А.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 261 "Об утверждении Правил назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 апреля 2016 года № 116. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2016 года № 13785
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан», Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 261 «Об утверждении Правил назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7996, опубликованное 5 декабря 2012 года в газете «Казахстанская правда» № 421-422 (27240-27241) следующие изменения:
в Правилах назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс) и Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» (далее – Закон о Национальном Банке).»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Занятие должности служащего Национального Банка осуществляется после прохождения обязательной специальной проверки и представления в налоговые органы по месту жительства декларации о доходах и имуществе и сведения, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года «О противодействии коррупции»;
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Управлению по работе с персоналом (Кунаев А.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»:
на официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 29 сәуірдегі
№ 116 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен
еңбек шартын тоқтату қағидаларына
1-қосымша
Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымына орналасуға үміткер
адамдарға қойылатын талаптар
1. О2 тобы үшін – департамент директоры, департамент директоры-бас бухгалтер, Өкілдік Басшысы, дербес басқарманың бастығы.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде төрт жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде үш жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»,  «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы»Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Департамент директорының орынбасары, дербес басқарма бастығының орынбасары.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде үш жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде төрт жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (докторантура не магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в средствах массовой информации в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Д. Акишев
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 29 апреля 2016 года № 116
Приложение 1
к Правилам назначения на должность
и прекращения трудового договора со служащими
Национального Банка Республики Казахстан
Требования
предъявляемые к лицам, претендующим на занятие должности
служащего Национального Банка
1. Для группы Ц2 - директор департамента, директор департамента-главный бухгалтер, Глава Представительства, начальник самостоятельного управления.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее четырех лет в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее пяти лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных групп, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«Об административных процедурах»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель директора департамента, заместитель начальника самостоятельного управления.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее трех лет в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее четырех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо завершение обучения (докторантура либо магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«Об административных процедурах»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

2. О3 тобы үшін – департамент құрамындағы басқарма бастығы, Ұлттық Банк Төрағасының көмекшісі, кеңесшісі, консультант, баспасөз хатшысы, бөлім бастығы.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды (магистратура) немесе Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтаған кезде жұмыс стажы кемінде екі жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»,  «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы»Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Департамент құрамындағы басқарма бастығының орынбасары.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде бір жарым жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде екі жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды немесе Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтау.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
3. О4 тобы үшін – бас маман: экономист, дилер, талдаушы, дизайнер, сарапшы, заң кеңесшісі, тәуекел-менеджер, тәуекел-талдаушы, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, инженер-жүйе технигі, жүйе талдаушысы, жүйе басқарушысы, жоба менеджері, жұмылдыру жұмысы, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, аудармашы, социолог, психолог, Басқарма хатшысы, Директорлар кеңесінің хатшысы және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде бір жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бір жарым жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды немесе Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтау.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

2. Для группы Ц3 - начальник управления в составе департамента, помощник, советник Председателя Национального Банка, консультант, пресс-секретарь, начальник отдела.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее двух лет в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо не менее двух лет стажа работы при завершении обучения (магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях или Магистратуре Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«Об административных процедурах»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель начальника управления в составе департамента.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее полутора лет в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее двух лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо завершение обучения в зарубежных высших учебных заведениях или Магистратуре Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«Об административных процедурах»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
3. Для группы Ц4 - главный специалист: экономист, дилер, аналитик, дизайнер, эксперт, юрисконсульт, риск-менеджер, риск-аналитик, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер-системотехник, системный аналитик, системный администратор, менеджер проекта, инженер по мобилизационной работе, гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, переводчик, социолог, психолог, секретарь Правления, секретарь Совета директоров и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее одного года в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее полутора лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо завершение обучения в зарубежных высших учебных заведениях или Магистратуре Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

4. О5 тобы үшін – жетекші маман: экономист, дилер, талдаушы, дизайнер, сарапшы, заң кеңесшісі, тәуекел-менеджер, тәуекел-талдаушы, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, инженер-жүйе технигі, жүйе талдаушысы, жүйе басқарушысы, жоба менеджері, жұмылдыру жұмысы, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, аудармашы, социолог, психолог және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
5. О6 тобы үшін – маман: экономист, дилер, талдаушы, дизайнер, сарапшы, заң кеңесшісі, тәуекел-менеджер, тәуекел-талдаушы, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, инженер-жүйе технигі, жүйе талдаушысы, жұмылдыру жұмысы, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, аудармашы, социолог, психолог және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы – орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банкте кемінде бір жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс стажы кемінде бір жарым жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
6. Ф1 тобы үшін – филиал директоры, Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығының (филиалының) директоры.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде төрт жыл не осы топтың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (докторантура не магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»,  «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы»Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Филиал директорының орынбасары, филиал директорының орынбасары - бас инженер, филиал директорының режим және күзет жөніндегі орынбасары, Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы) директорының орынбасары - бас бухгалтер.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде үш жыл не осы топтың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде төрт жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (докторантура не магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

4. Для группы Ц5 - ведущий специалист: экономист, дилер, аналитик, дизайнер, эксперт, юрисконсульт, риск-менеджер, риск-аналитик, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер-системотехник, системный аналитик, системный администратор, менеджер проекта, инженер по мобилизационной работе, гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, переводчик, социолог, психолог и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
5. Для группы Ц6 - специалист: экономист, дилер, аналитик, дизайнер, эксперт, юрисконсульт, риск-менеджер, риск-аналитик, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер-системотехник, системный аналитик, инженер по мобилизационной работе, гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, переводчик, социолог, психолог и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее одного года в Национальном Банке либо полутора лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
6. Для группы Ф1 - директор филиала, директор Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиала).
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее четырех лет в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее пяти лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо завершение обучения (докторантура либо магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель директора филиала, заместитель директора филиала-главный инженер, заместитель директора филиала по режиму и охране, заместитель директора филиала-главный бухгалтер Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиала).
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее трех лет в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее четырех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо завершение обучения (докторантура либо магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

7. Ф2 тобы үшін – аумақтық филиалдың бөлім бастығы - бас бухгалтері, Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығының (филиалының) бөлім бастығы – бас бухгалтерінің орынбасары, бөлімше меңгерушісі, құндылықтар қоймасының бастығы, бөлім бастығы.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл не басшы лауазымдарда кемінде бір жыл, не шетелдік жоғарғы оқу орындарында оқуды аяқтау (магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»,  «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы»Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Бөлім бастығының орынбасары.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде бір жарым жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде екі жыл не басшы лауазымдарда кемінде бір жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
8. Ф3 тобы үшін – инкассация тобының бастығы, қойма (құндылықтар) меңгерушісі.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»,  «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы»Қазақстан Республикасы заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Касса (айналым кассасы, қайта есептеу кассасы және басқа да атаулар) меңгерушісі.
Білімі – жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы – орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

7. Для группы Ф2 - начальник отдела - главный бухгалтер территориального филиала, начальник отдела – заместитель главного бухгалтера Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиала), заведующий отделением, начальник хранилища ценностей, начальник отдела.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее двух лет в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо не менее одного года на руководящих должностях, либо завершение обучения (магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель начальника отдела.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее полутора лет в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее двух лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо не менее одного года на руководящих должностях, либо завершение обучения (магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
8. Для группы Ф3 - начальник группы инкассации, заведующий хранилищем (ценностей).
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее двух лет в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заведующий кассой (оборотной кассой, кассой пересчета и другие наименования).
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее двух лет стажа работы в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О правовых актах»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

9. Ф4 тобы үшін – бас маман: экономист, заң кеңесшісі, қызметкерлермен жұмыс жүргізу жөніндегі, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру жұмысы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі инженер, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, қауіпсіздік жүйелерін пайдалану жөніндегі инженер, байланыс жөніндегі инженер, бақылау-өлшеу құралдары және автоматика жөніндегі инженер, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженерлік жүйелерді пайдалану жөніндегі инженер, сантехникалық жүйелер жөніндегі инженер, сарапшы, сарапшы-геммолог, бақылаушы, аудармашы және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымында кемінде бір жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бір жарым жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды, не Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтау.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
10. Ф5 тобы үшін – жетекші маман: экономист, заң кеңесшісі, қызметкерлермен жұмыс жүргізу жөніндегі, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру жұмысы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі инженер, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, қауіпсіздік жүйелерін пайдалану жөніндегі инженер, байланыс жөніндегі инженер, бақылау-өлшеу құралдары және автоматика жөніндегі инженер, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженерлік жүйелерді пайдалану жөніндегі инженер, сантехникалық жүйелер жөніндегі инженер, сарапшы, сарапшы-геммолог, бақылаушы, аудармашы және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы – орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банктегі жұмыс стажы кемінде бір жарым жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс стажы кемінде екі жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

9. Для группы Ф4 - главный специалист: экономист, юрисконсульт, по работе с персоналом, по защите госсекретов, инженер по гражданской обороне, мобилизационной работе, охране труда, технике безопасности, противопожарной безопасности, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер по эксплуатации систем безопасности, инженер по связи, инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженер по эксплуатации инженерных систем, инженер по сантехническим системам, эксперт, эксперт-геммолог, контролер, переводчик и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее одного года в Национальном Банке в должности служащего Национального Банка либо не менее полутора лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо завершение обучения в зарубежных высших учебных заведениях, либо Магистратуре Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
10. Для группы Ф5 - ведущий специалист: экономист, юрисконсульт, по работе с персоналом, по защите госсекретов, инженер по гражданской обороне, мобилизационной работе, охране труда, технике безопасности, противопожарной безопасности, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер по эксплуатации систем безопасности, инженер по связи, инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженер по эксплуатации инженерных систем, инженер по сантехническим системам, эксперт, эксперт-геммолог, контролер, переводчик и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее полутора лет стажа работы в Национальном Банке либо не менее двух лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

11. Ф6 тобы үшін – маман: экономист, заң кеңесшісі, қызметкерлермен жұмыс жүргізу жөніндегі, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру жұмысы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі инженер, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, қауіпсіздік жүйелерін пайдалану жөніндегі инженер, байланыс жөніндегі инженер, бақылау-өлшеу құралдары және автоматика жөніндегі инженер, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженерлік жүйелерді пайдалану жөніндегі инженер, сантехникалық жүйелер жөніндегі инженер, сарапшы, сарапшы-геммолог, бақылаушы, аудармашы және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы – орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банктегі жұмыс стажы кемінде бір жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс стажы кемінде бір жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

11. Для группы Ф6 - специалист: экономист, юрисконсульт, по работе с персоналом, по защите госсекретов, инженер по гражданской обороне, мобилизационной работе, охране труда, технике безопасности, противопожарной безопасности, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер по эксплуатации систем безопасности, инженер по связи, инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженер по эксплуатации инженерных систем, инженер по сантехническим системам, эксперт, эксперт-геммолог, контролер, переводчик и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее одного года стажа работы в Национальном Банке либо не менее одного года в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О противодействии коррупции»«О Национальном Банке Республики Казахстан»«О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.