"Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2016 жылғы 22 сәуірдегі № 184 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 маусымда № 13788 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2015 жылғы 28 мамырдағы № 98 (28576) санында жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына 4-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Г. Исаева
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
__________________ Ә. Исекешев
28 сәуір 2016 жыл
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________________ Қ. Бишімбаев
18 маусым 2016 жыл
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 22 сәуірдегі
№ 184 бұйрығына
қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын
бірдейлендіру қағидаларына
4-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдардың (құралдардың) нысандары, мөлшерлері және сипаттамасы

О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 "Об утверждении Правил идентификации сельскохозяйственных животных"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 апреля 2016 года № 184 Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 15 июня 2016 года № 13788.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 "Об утверждении Правил идентификации сельскохозяйственных животных" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11127, опубликованный 28 мая 2015 года в газете "Казахстанская правда" № 98 (27974) следующее изменение:
приложение 4 к Правилам идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденным указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1)государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в течение пяти рабочих дней в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
Г. Исаева
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
__________________ А. Исекешев
28 апреля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ К. Бишимбаев
18 мая 2016 года
Приложение
к приказу исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 апреля 2016 года № 184
Приложение 4
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Формы, размеры и характеристика изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных

1. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған сырғалардың нысандары мен мөлшері
Беткі бөлігі Артқы бөлігі
Сыртқы жағы Сыртқы жағы
Беткі бөлігі Артқы бөлігі Сыртқы жағы Сыртқы жағы
1-сурет. Ірі жануарларға (ірі қара мал, түйе) арналған құлаққа ілетін аспалы сырға
2-сурет. Ұсақ жануарларға (ұсақ мал, шошқа) арналған құлаққа ілетін аспалы сырға
2. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдардың (құралдардың) сипаттамасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) сертификатталған өнімі Жануарлар туралы жазбалар жүргізу жөніндегі халықаралық комитеттің (ICAR) интернет ресурсында көрсетілген өндірушілер дайындайды:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған сатып алынатын бұйымдар (құралдар) үлгілері – ірі жануарларға (ірі қара мал, түйелер) және ұсақ жануарларға (ұсақ қара мал, шошқалар) арналған аспалы сырғалар www.icar.org сайтында жануарлардың тиісті түрлері үшін ICAR сертификатталған машина оқитын аспалы сырғалардың кестесінде жарияланады;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) үлгілері – радио жиілікті белгісі бар сырғалар, чиптер, болюстар www.icar.org сайтында ISO 11784 және ISO 11785 стандарттарына сәйкестігіне сертификатталған ICAR құрылғыларының RFID кестесінде жарияланады.
Ірі және ұсақ ауыл шаруашылығы жануарларының құлағына ілінетін аспалы сырғалар мына сипаттамаларға ие:
аспалы сырғаның конструкциясы жануарлардың құлағына бекіткеннен кейін, оған зиян келтірмейді;
оларды қайта қолдануға болмайды;
сырғаның артқы бөлігінің ішкі жағында қатты сақина тәріздес кертіктің ұшы және сырғаның беткі бөлігінің ішкі жағында құлақ сырғасын шешкен кезде оның бұзылуын қамтамасыз ететін тығыздағыш сақина болады;
полимерлі материалдан жасалған және сыртқы әсерлерге төзімді;
өшпейтін жазулары бар және жануардың бүкіл өмірі бойы оқылады;
сары түсті.
Ірі және ұсақ ауыл шаруашылығы жануарларының құлағына ілінетін аспалы сырғаларға мыналар жазылады:
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларының (бұдан әрі – Қағида) 3, 4-тармақтарына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірі аспалы сырғаның беткі бөлігінің сыртқы жағында, ауыл шаруашылығы жануарларының реттік нөмірі артқы бөліктің ішкі жағында;
штрих-код аспалы сырғаның беткі бөлігінің сыртқы жағында. Штрих-кодта осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сандық кодты пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірі он төрт символмен* кодталған. Жеке және реттік нөмірдің, штрих-кодтың орналасуы осы қосымшаның 1 және 2-суретерде көрсетілген;
сырғаның әрбір бөлігінде өндірушінің сауда маркасы (сауда белгісі) және өндірілген күні (айы, жылы).
Ескертпе: * ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірінің он төрт символы мыналардан тұрады:
алғашқы үш символ – Қазақстан Республикасының сандық коды (ISO – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымға сәйкес Қазақстан Республикасының коды - 398);
төртінші және бесінші символдар – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың сандық коды;
алтыншы символ – ауыл шаруашылығы жануары түрінің сандық коды;
жетіден он төртіншіге дейінгі символдар – ауыл шаруашылығы жануарының реттік нөмірі.

1. Формы и размеры бирок для проведения идентификации
сельскохозяйственных животных
Лицевая часть, внешняя сторона
Тыльная часть, внешняя сторона
Лицевая часть, внешняя сторона
Тыльная часть, внешняя сторона
Рисунок 1. Навесная бирка на ухо для крупных животных (крупный рогатый скот, верблюды)
Рисунок 2. Навесная бирка на ухо для мелких животных (мелкий рогатый скот, свиньи)
2. Характеристика изделий (средств) для проведения
идентификации сельскохозяйственных животных
Изделия (средства) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных изготавливаются производителями, чья сертифицированная продукция представлена на интернет-ресурсе Международного комитета по ведению записей о животных (ICAR):
1) образцы закупаемых изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных - навесных бирок для крупных животных (крупного рогатого скота, верблюдов) и для мелких животных (мелкого рогатого скота, свиней) опубликовываются на сайте www.icar.org в таблице машиночитаемых навесных бирок сертифицированных ICAR для соответствующих видов животных;
2) образцы изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных - бирки с радиочастотной меткой, чипы и болюсы опубликовываются на сайте www.icar.org в таблице RFID устройств сертифицированных ICAR на соответствие стандартам ISO 11784 и ISO 11785.
Навесные бирки на ухо для крупных и мелких сельскохозяйственных животных имеют следующие характеристики:
конструкция навесных бирок после крепления на ухо животного не причиняет ему вреда;
исключается их повторное использование;
имеют твердый кольцеобразный наконечник шипа па внутренней стороне тыльной части бирки и уплотнительное кольцо па внутренней стороне лицевой части бирки, обеспечивающее разрушение ушной бирки при ее расстегивании;
изготовлены из полимерного материала и устойчивы к внешним воздействиям;
имеют нестираемые надписи и легко считываются в течение всего жизненного срока животного;
желтого цвета.
На навесные бирки на ухо для крупных и мелких сельскохозяйственных животных наносятся:
индивидуальный номер сельскохозяйственного животного в соответствии с пунктами 3, 4 Правил идентификации сельскохозяйственных животных (далее - Правила) на внешней стороне лицевой части навесной бирки, порядковый номер сельскохозяйственного животного - на внешней стороне тыльной части;
штрих-код на внешней стороне лицевой части навесной бирки. В штрих-коде закодирован четырнадцатью символами* индивидуальный номер сельскохозяйственного животного с использованием цифровых кодов согласно приложению 1 к Правилам. Расположение индивидуального и порядкового номеров, штрих-кода указано на рисунках 1 и 2 настоящего приложения:
торговая марка (торговый знак) производителя и дата производства (месяц, год) на каждой части бирки.
Примечание: * четырнадцать символов индивидуального номера сельскохозяйственного животного представляют собой:
первые три символа - цифровой код Республики Казахстан (398 - код Республики Казахстан согласно ISO - Международной организации по стандартизации);
четвертый и пятый символы - цифровой код области, города республиканского значения, столицы;
шестой символ - цифровой код вида сельскохозяйственного животного;
с седьмого по четырнадцатый символы - порядковый номер сельскохозяйственного животного.

Сырғалардағы радиожиіліктің белгілері, чиптер мен болюстер ISO 11784 және ISO 11785 халықаралық стандтарттарына сәйкес келеді.
Таңбалардың мөлшері: ересек ауыл шаруашылығы жануары үшін – биіктігі 8 см-ден, ені 5 см-ден; жас төлдер үшін биіктігі - 5 см-ден, ені 3 см-ден аспайды. Ыстық таңбалауға арналған таңбаны ені 18-30 мм, қалыңдығы 3 мм беті тегіс жалпақ темірден дайындайды. Суықпен таңбалау кезінде сандардың стандартты мөлшері пайдаланылады.

Радиочастотные метки в бирках, чипы и болюсы соответствуют международным стандартам ISO 11784 и ISO 11785.
Размер тавр: для взрослых сельскохозяйственных животных высота не более 8 сантиметров, ширина не более 5 сантиметров: для молодняка высота не более 5 сантиметров, ширина не более 3 сантиметров. Тавро для горячего таврения изготавливают из полосового железа с гладкой поверхностью шириной 18-30 миллиметров, толщиной 3 миллиметров. При таврении холодом используют стандартный размер цифр.