Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросында (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметін өткерудің кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2016 жылғы 19 мамырдағы № 103 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 маусымда № 13807 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 21 қазандағы № 17 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 21.10.2016 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеті және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдары қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 17 қаңтардағы № 1284 Жарлығын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 1081 қбпү қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі туралы ереженің 25-тармағы 6) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің дербес деректері жазылған жеке істерін жүргізу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне көтермелеулер қолдану қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидалары мен шарттары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қарамағындағы қызметкерлердің қызмет өткеру қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтегі кәсіби, қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің аттестаттаудан өту кезінде тестілеуден өту қағидалары мен шарттары, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ лауазымдарының санаттарына арналған шекті мәндер;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын адамдар үшін арнайы бастапқы оқудан өту қағидалары мен шарттары;

Некоторые вопросы прохождения правоохранительной службы в Национальном бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан
Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 19 мая 2016 года № 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2016 года № 13807. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 17
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21.10.2016 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе», Указа Президента Республики Казахстан от 17 января 2004 года № 1284 «О единой системе оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан», в соответствии с подпунктом 6) пункта 25 Положения о Министерстве по делам государственной службы Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 1081 дсп, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника антикоррупционной службы, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила применения поощрений к сотрудникам антикоррупционной службы, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников антикоррупционной службы, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении антикоррупционной службы, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила организации профессиональной, служебной и физической подготовки в антикоррупционной службе, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила и условия прохождения тестирования, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категории должностей сотрудников антикоррупционной службы при прохождении аттестации, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Правила и условия прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в антикоррупционную службу на должности среднего начальствующего состава, согласно приложению 7 к настоящему приказу;

8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне кезектен тыс біліктілік сыныптарын белгілеу жөніндегі қағидалар;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте қызметтік тергеулер жүргізу қағидалары;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне сыныптық біліктілік беру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін, оны бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізілуін қамтамасыз етсін;
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасы Қ.П. Қожамжаровқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
министрі                                   Т. Донақов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 1-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу қағидалары

8) Правила по установлению внеочередных квалификационных классов сотрудникам антикоррупционной службы, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Правила проведения служебных расследований в антикоррупционной службе, согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Инструкцию по присвоению классной квалификации сотрудникам антикоррупционной службы согласно приложению 10 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции согласно приложению 11 к настоящему приказу.
3. Национальному бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан;
5) доведение настоящего приказа до сведения структурных подразделений и территориальных органов Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан Кожамжарова К.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по делам
государственной службы
Республики Казахстан                       Т. Донаков
Приложение 1
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің дербес деректері жазылған жеке істерін жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабы 7-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) және оның аумақтық органдарының (әрі қарай - Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) қызметкерлерінің жеке істерін жүргізу, оларды есепке алу, сақтау және беру тәртібін айқындайды.
2. Үміткер Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке (бұдан әрі - сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) түскен кезде кадр қызметі жеке іс ресімдейді, оған барлық зерделеу материалдары және одан әрі қызметтік іс-әрекеттері мен құқық қорғау қызметінің өтілі туралы мәліметтер тігіледі.
3. Жеке істе бұрынғы еңбек қызметі, Қарулы Күштерде, әскерлерде, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында қызмет өткеруі, өмірбаяндық және әлеуметтік сипаттағы деректер, зерделеудің, арнайы тексерістердің нәтижелері мен басқа да мәліметтер көрсетіледі.
4. Қызметкердің жеке ісіндегі және есепке алу құжаттарындағы мәліметтер «Мемлекеттік құпиялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік құпияларға жатады.
5. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте қызмет істейтін барлық тұлғаларға жеке істер ресімделіп жүргізіледі.
6. Жеке іс қызметкерлердің қызметтік, кәсіби және қоғамдық қызметін сипаттайтын барлық дербес деректер мен материалдар көрсетілген негізгі құжат болып табылады.
7. Жеке іс қызметкердің, ақпараттық моделі ретінде болады және оның қызметтік және еңбек қызметін, іскерлік және жеке қасиеттерінен тұратын нақты және толық өмірбаяндық деректері қамтылған есепке алу құжаты ғана емес, сондай-ақ, осы мәліметтерді заңды түрде растайтын құжаттардың (мінездемелер, қызметтік аттестаттау, ант, ұсыныстар және басқа материалдар) қоймасы ретінде пайдаланылады.
8. Жеке іс материалдары қызметкердің қызмет өткеруі туралы мәселелерді шешу, оны кезекті біліктілік сыныптарды белгілеуге ұсыну, марапаттау және көтермелеу, қызметкерлердің санаттарын көтеру, лауазымдық айлықақысының мөлшерін анықтау үшін қызмет өтілін, еңбек өтілін, зейнетақыны белгілеу үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеу және басқа да қажетті кадрлық рәсімдерді жүргізу үшін пайдаланады.
9. Жеке істің барлық материалдары құжаттардың түсіп қалуына жол берілмейтін мықты жіппен тиісті бөлімдерге мұқият тігіледі. Желімді, скотчты, степлерді және құжаттарды бекітуге арналған басқа да құралдарды пайдалануға тыйым салынады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника антикоррупционной службы (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 42 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» и определяют порядок ведения личных дел сотрудников Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан и его территориальных органов (далее – антикоррупционная служба), их учета, хранения и выдачи.
2. При поступлении кандидата в антикоррупционную службу кадровой службой формируется личное дело, в которое приобщаются все материалы изучения и в дальнейшем сведения о служебной деятельности и стаже правоохранительной службы.
3. В личном деле отражаются прежняя трудовая деятельность, прохождение службы в Вооруженных Силах, войсках, специальных государственных и правоохранительных органах, данные биографического и социального характера, результаты изучения, специальной проверки и другие сведения.
4. Сведения, содержащиеся в личном деле и документах учета сотрудника антикоррупционной службы, относятся в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственных секретах» к государственным секретам.
5. Личные дела оформляются и ведутся на всех лиц, состоящих на службе в антикоррупционной службе.
6. Личное дело является основным документом, отражающим персональные данные и материалы, характеризующие служебную, профессиональную и общественную деятельность сотрудников.
7. Личное дело выступает как информационная модель сотрудника и используется в качестве учетного документа, содержащего точные и подробные биографические данные и сведения, характеризующие его деловые и личные качества, служебную и трудовую деятельность, а также в качестве хранилища документов, юридически подтверждающих эти сведения (характеристики, служебные аттестации, присяга, представления и другие материалы).
8. Материалы личного дела используются для решения вопросов о прохождении службы сотрудника, представлении его к установлению очередных квалификационных классов, награждении и поощрении, повышения категорий сотрудникам, исчисления стажа службы для определения размера должностного оклада, трудового стажа, расчета выслуги лет для назначения пенсии и проведения других необходимых кадровых процедур.
9. Все материалы личного дела аккуратно подшиваются в соответствующие части на прочную нить, не допускающую выпадения документов. Не допускается использование клея, скотча, степлеров и других устройств, предназначенных для скрепления документов.

2-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің жеке
істерін ресімдеу және жүргізу тәртібі
10. Жеке іс бес бөлімнен тұрады.
1) Бірінші бөлімде: қызметтік тізім;
қызмет өтілін анықтау жөніндегі комиссияның қорытындысы;
қызметінің жеке кезеңдерін растау туралы қорытындысы сақталады.
2) Екінші бөлімде:
аттестаттау парақтары;
қызметтік мінездемелер;
біліктілік сыныбын белгілеуге (төмендетуге, қайта қалпына келтіруге) арналған ұсыныстар;
кезекті біліктілік сыныбын белгілеуге арналған ұсыныстың кешіктірілгені туралы шешім;
қызметі бойынша ауысуға ұсыныстар және баянаттар;
қызметтен шығаруға ұсыныстар мен баянаттар;
қызметтен босату туралы хабарлама;
марапаттау парақтары, көтермелеу (марапаттау) туралы ұсыныстар.
3) Үшінші бөлімде:
сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қабылдау туралы өтініш;
өмірбаян (өз қолымен жазылған және басылған түрде, (кадр бөлімшесі қызметкерінің қолымен расталған);
сауалнама (кадр бөлімшесінің мөрімен расталған фотосуретпен);
құқық қорғау органдарына, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қабылдау туралы қорытынды;
қызметке (оқуға) түсуге дейінгі ұсынылатын мінездемелер (қызметтік, оқу және басқалары);
конкурстық комиссия материалдары (Қазақстан Республикасының заңнамасын, мемлекеттік тілді білуін және жеке құзыретін тестілеу нәтижелері;
дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелері, полиграфологиялық зерттеу нәтижелері, конкурстық комиссия мәжілісінің хаттамасынан үзінділер);
орталық (округтік) әскери-дәрігерлік комиссиясының анықтамасы;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жазылым;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес міндеттемелер;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексін (мемлекеттік қызметшілердің әдеп қағидалары) сақтауы жөніндегі міндеттеме;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы қызметкерлері анттарының мәтіні жазылған қол қойылған бланк;
жедел-тыңшылық жұмысқа жасалған қорытынды (рұқсат қағазы);
мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы шарт (келісімшарт).
4) Төртінші бөлім (жеке папка) - «Мұрағаттық материалдар»:
ескірген қызметтік тізімдер;
ескірген өмірбаяндар мен сауалнамалар;
қызметкердің баянаттары;
қызметтік тексерістер мен тергеулердің қорытындылары мен материалдары;
жеке құрам жиналыстарының шешімдері мен хаттамалары және басқалары;
Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясының ескірген анықтамалары, денсаулық жағдайы туралы, жарақаттар мен контузиялар туралы анықтамалар;
қызметкердің қызметі бойынша басқа жерге ауысуы жөніндегі жолдаманың үшінші бөлігі;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтегі қызмет мерзімін ұзарту туралы қолдаухат пен баянат;
қызметі бойынша ауысу кезіндегі ұсынымдар;
кадр резервіне қабылданған үміткерлермен жұмыс жөніндегі материалдар;
сертификаттардың (арнайы алғашқы оқуды, қайта даярлау курстарын, біліктілікті арттыру, сондай-ақ мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының бюджеті есебінен төленетін тілдік, білім беру және басқа да курстарды бітіргені туралы) көшірмелері сақталады.
тестілеудің, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелері;
өзекті емес жағдайдағы жеке істің басқа да құжаттары.

Глава 2. Порядок ведения личных дел сотрудников
антикоррупционной службы
10. Личное дело состоит из пяти частей.
1) в первой части хранятся:
послужной список;
заключения комиссии по определению стажа службы;
заключения о подтверждении отдельных периодов службы;
2) во второй части хранятся:
аттестационные листы;
служебные характеристики;
представления к установлению (понижению, восстановлению) квалификационного класса;
решение о задержке представления к установлению очередного квалификационного класса;
представления и рапорта к перемещению по службе;
представления и рапорта к увольнению;
уведомление об увольнении;
наградные листы, представления о поощрении (награждении);
3) в третьей части хранятся:
заявление о приеме в правоохранительный орган;
автобиографии (написанная собственноручно и в отпечатанном виде, заверенная подписью сотрудника (работника) кадровой службы;
анкета (с фотокарточкой, заверенной печатью кадровой службы);
заключение о приеме в правоохранительный орган, в том числе в антикоррупционную службу;
характеристики (служебные, учебные и другие), представляемые до поступления на службу (учебу);
материалы конкурсной комиссии (результаты тестирования на знание государственного языка, законодательства Республики Казахстан и личностные компетенции, сдачи нормативов по физической подготовке, результаты полиграфологического исследования, выписка из протокола заседания конкурсной комиссии);
справка центральной (окружной) военно-врачебной комиссии;
подписка по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
обязательство по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
антикоррупционные ограничения по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
обязательство по соблюдению Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих), согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
подписанный бланк с текстом Присяги;
заключение (допуск) к агентурно-оперативной работе;
договор (контракт) о допуске к государственным секретам;
4) в четвертой части (отдельная папка) – «Архивные материалы» хранятся:
устаревшие послужные списки;
устаревшие автобиографии и анкеты;
рапорта сотрудника;
заключения и материалы служебных проверок и расследований;
решения и протокола собраний личного состава и другие;
устаревшие справки Центральной (окружной) военно-врачебной комиссии, справки о состоянии здоровья, о ранениях и контузиях;
третья часть путевки по перемещению сотрудника по службе в другую местность;
ходатайство и рапорт о продлении срока службы;
рекомендации при перемещении по службе;
материалы по работе с кандидатами, зачисленными в кадровый резерв;
копии сертификатов (об окончании специального первоначального обучения, курсов переподготовки, повышения квалификации, а также языковых, образовательных и других курсов, оплачиваемых за счет бюджета антикоррупционной службы);
результаты тестирования, сдачи нормативов по физической подготовке;
другие документы личного дела, находящиеся в неактуальном состоянии;

5) Бесінші бөлім (жеке папка) - «Зерделеу және арнайы тексеріс материалдары» сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қызметке түсетін үміткерлерді зерделеу және арнайы тексеріс материалдарынан, қызметкердің жүзеге асыратын қызметі кезеңдеріндегі қосымша тексеру материалдарынан құрастырылады. Аталған бөлікте зерделеу материалдары:
зерделеуге және тексеруге келіскені туралы өтініші;
тексеріс жүргізу жоспары;
атаулы тізім;
соттылықтың болуы немесе болмауы туралы талаптар;
арнайы тексеріс нәтижелері;
ішкі қауіпсіздік бөлімшелерінің ақпараты;
үміткерді тұрғылықты жері бойынша тексеру нәтижелері жөніндегі баянаттар, анықтамалар, пікірлер;
үміткердің тұрғылықты жері бойынша учаскелік полиция инспекторының анықтама-ұсынымдары;
арнайы тексеріс қорытындылары;
қосымша тексерістер бойынша материалдар.
Жеке істің сыртқы мұқабасы тығыз картоннан баспаханалық әдіспен жасалады, бүйірлі, жоғары және төмен жаппалары, тығыз байламасы болады.
Жеке істің сыртқы мұқабасы осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген нысан бойынша ресімделеді.
Жеке іс қалың картоннан әзірленген папка-қаптамаға (көлемі 250x320 миллиметр) салынады, оның жоғарғы түбіршегінде салыстырып тексеру кітабына сәйкес жеке істің нөмірі көрсетіледі.
Сыртқы мұқабасы мен папка қолмен жазылған мәтінді пайдаланусыз келісімді әрі біртекті болуы қажет.
Жеке істің сыртқы мұқабасының ішкі жағында қызметкердің белгіленген іскерлік киім нысанындағы сыртқы киімсіз және бас киімсіз түрлі-түсті фотосуреті (анфас, бюст) бекітіледі. Фотосуреттің екінші жағына қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда) жазылады, ол кадр қызметкерінің немесе тікелей бастықтың қолымен расталады және оған кадр қызметінің мөрі басылады.
Мұқабаның екінші ішкі жағында көлемі 200x280 милиметр жоғарғы клапаны бар конверт орналастырылады. Конвертте келесі құжаттар:
1) кадр қызметінің қызметкері (қызметшісі) куәландырған жеке куәліктің көшірмесі;
2) білімі туралы құжаттардың нотариалды түрде расталған көшірмелері;
3) отбасы жағдайы туралы, балалардың тууы туралы кадр бөлімшесі қызметкері куәландырған құжаттардың көшірмелері;
4) еңбек кітапшасы;
5) әскери есепке алу құжаты (әскери міндетті тұлғалар үшін);
6) кірістері мен мүліктері туралы, оның ішінде зайыбының (жұбайының) (соңғы бес жылға) кірістері мен мүліктері туралы декларация тапсыру туралы салық органынан анықтамалардың көшірмелері сақталады.
Конверттің сыртқы жағында конверттің ішіндегі құжаттардың тізімдемесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес тіркеледі.
11. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ресімделетін жеке істің қызметтік тізімі құқық қорғау қызметі өткеруін көрсететін құжат болып табылады.
Жазулар күн сәулесіне төзімді көк сиямен, бұдан әрі белгіленген жағдайлардан басқа, анық, ұқыпты, қысқартуларсыз және түзетулерсіз өз қолымен жүргізіледі.
Егер кейіннен қызметтік тізімдегі жазбада жүргізілген жазуларда дәлсіздіктер мен бұрмалаулар анықталған жағдайда түзетулер енгізіледі. Барлық түзетулер «Түзетілгенге сену керек» деген сөзбен расталады, кадр қызметі қызметкерінің қолы мен кадр қызметінің мөрі қойылады.
Қызметтік тізімді ресімдеу және оған кейіннен жазбалар енгізу мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының іс жүргізу тіліне қарай мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүзеге асырылады. Жеке істің қызметтік тізіміндегі, тізімдемесіндегі және басқа да құжаттардағы әртүрлі жазбаларды цифрлық ресімдеу араб сандарын ғана пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Қызметтік тізімге белгіленген үлгідегі (арнайы есепке қою туралы, еңбек сіңірген жылдарын белгілеу туралы және тағы басқа мөртаңбалар қойылады.
Мөртаңба анық басылуы қажет. Қызметтік тізімге оның нысанында көзделмеген деректерді енгізуге тыйым салынады.
Қызметтік тізімнің бөлімдерін толтыру кезінде, егер осы сәтте қандай да бір ақпарат жоқ болса немесе ол тұрақсыз түрде болса (жоқ, тұрмысқа шықпаған және тағы басқа), онда жазба қара қарындашпен «жоқ», «болмаған» деген ескертпе түрінде қойылады (мысалы, «Ғылыми дәрежесі, атақтары туралы мәліметтер» бөлімі - жоқ).
Қызметтік тізімді жасау және оны кейіннен жүргізу кезінде төмендегілерді басшылыққа алу керек:

5) пятая часть (отдельная папка) – «Материалы изучения и специальной проверки» формируется из материалов специальной проверки кандидатов на службу в правоохранительный орган, материалов дополнительной проверки сотрудника, осуществляемой в период его службы. В данной части хранятся материалы изучения:
заявление о согласии на изучение и проверку;
план проведения проверки;
именной список;
требования о наличии или отсутствии судимости;
результаты специальной проверки;
информация подразделения внутренней безопасности;
рапорта, справки, отзывы по результатам проверки по месту жительства кандидата;
справки-рекомендации от участкового инспектора полиции по месту жительства;
заключение по специальной проверке;
материалы по дополнительной проверке.
Обложка личного дела изготавливается типографским способом из плотного картона, имеет боковой, верхний и нижний клапан, плотные завязки.
Обложка личного дела оформляется по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Личное дело вкладывается в папку-чехол (размером 250х320 миллиметров), изготовленную из плотного картона, на верхнем корешке которой указывается номер личного дела согласно инвентарной книге.
Обложка и папка - чехол личного дела оформляются эстетично и единообразно, без использования рукописного текста.
На оборотной стороне титульной обложки личного дела прикрепляется цветная фотокарточка (анфас, бюст) сотрудника в деловом стиле одежды на белом фоне без головного убора. На оборотной стороне фотокарточки записываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника, которые заверяются подписью сотрудника (работника)кадровой службы или непосредственного руководителя и заверяется оттиском печати кадровой службы.
На второй внутренней стороне обложки располагается приклеенный конверт размером 200х280 миллиметров, клапан вверху. В конверте хранятся следующие документы:
1) копия удостоверения личности, заверенная сотрудником (работником) кадровой службы;
2) копии документов о высшем образовании, заверенные нотариально;
3) копии документов о семейном положении, рождении детей, заверенные сотрудников (работником) (кадровой службы);
4) трудовая книжка;
5) документ воинского учета (для военнообязанных лиц);
6) копии справок о сдаче декларации о доходах и имуществе, в том числе, на супругу (га) (за последние пять лет).
На внешнюю сторону конверта прикрепляется опись документов, находящихся в конверте личного дела по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
11. Послужной список является документом, отражающим прохождение сотрудником правоохранительной службы, и оформляется по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Записи производятся светостойкими чернилами синего цвета, разборчиво, аккуратно, от руки без сокращений и подчисток.
В случаях, если в последующей работе выявлены неточности и искажения в произведенных в послужном списке записях, вносятся исправления. Все исправления заверяются фразой: «Исправленному верить», подписью сотрудника (работника) кадровой службы, заверенной оттиском печати кадровой службы.
Оформление и последующее внесение записей в послужной список осуществляется на государственном или русском языках в зависимости от языка делопроизводства антикоррупционной службы. Цифровое оформление различных записей в послужном списке, описях и других документах личного дела осуществляется с использованием только арабских цифр.
В послужном списке ставятся штампы (о постановке на специальный учет, об установлении выслуги лет и другие штампы).
Штампы имеют ясный оттиск. Не допускается внесение в послужной список данных, не предусмотренных его формой.
Если при заполнении разделов послужного списка отсутствует какая-либо информация, или она носит непостоянный характер (не имеет, не замужем и прочее), запись делается простым карандашом в виде примечания «не имеет», «не владеет» (например, в разделе «Сведения об ученой степени и ученом звании» – не имеет).
При составлении и последующем ведении послужного списка необходимо руководствоваться следующим:

1) қызметтік тізімнің титул бетінде тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда) деген бағанда сөздерді лексикографиялық ресімдеу ескеріле отырып, бұрмалаусыз, жеке куәлігіне дәл сәйкестікте қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (бар болғанда) толық және анық көрсетіледі. Тегі, аты немесе әкесінің аты (бар болғанда) өзгерген жағдайда алдыңғы деректер дөңгелек жақшаға мұқият алынады, шимайланбайды. Жанына өзгертілген мәліметтер анық түрде енгізіледі. Сол жақ төменгі бұрышында есепке алу деректерін өзгерткені туралы белгіленген үлгідегі мөртаңба қойылады, онда бұрынғы және өзгертілген деректер, бұйрықтың нөмірі мен күні, бұйрықты шығарған инстанциялардың атауы белгіленеді.
2) арнаулы (әскери) атақтар кестесінде жаңадан қабылданған адамның әскери билетінде көрсетілген атағы көрсетілмейді. Тек бірінші және кезекті арнаулы (әскери) атақтар беру туралы жеке құрам бойынша бұйрықтар осы кестені толтыруға негіз болып табылады.
3) «Туған күні туралы мәліметтер» деген l-бөлімде жеке куәлікке сәйкес қатаң түрде жазба енгізіледі және сөздік-цифрлық тәсілмен мәтіндік аймақта толығымен жазылады.
4) «Туған жері туралы мәліметтер» деген 2-бөлімде жазба жеке куәлігі негізінде және сауалнамамен салыстырылып енгізіледі.
5) «Ұлты туралы мәліметтер» деген 3-бөлімде жазба жеке куәлікпен қатаң сәйкестікте енгізіледі.
6) «Білімі туралы мәліметтер» деген 4-бөлімде білімі туралы құжаттар негізінде толтырылады.
4-бөлімнің құрылымдық элементтеріне білім беру ұйымының атауы, дипломның сериясы мен нөмірі, бітірген жылы, біліктілігі, дипломы бойынша бағыты немесе мамандығы, берілген академиялық дәрежесі көрсетіледі.
7) «Тілдерді білуі» деген 5-бөлімде қызметкердің толтырған сауалнамасы негізінде жазба енгізіледі. Қызметкер меңгерген тілдер қысқартуларсыз толық көрсетіледі. Тілдерді білу деңгейі мәтіндік нысанда мынадай түрде көрсетіледі: «еркін меңгерген», «оқи алады және түсіндіре алады», «оқи алады және сөздікті қолдана отырып аударады».
8) «Ғылыми дәрежелері мен атақтары туралы мәліметтер» деген 6-бөлімде білім және ғылым саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар берген құжаттар негізінде жазбалар енгізіледі. Бұл бөлімде ғылыми дәрежесі және (немесе) ғылыми атағы, ғылыми дәрежені немесе арнайы атақты беру күні, құжатты кімнің бергені, құжаттың нөмірі (сериясы) көрсетіледі. Сонымен қатар, мамандықтың шифрі және ғылыми зерттеу саласы көрсетіледі.
9) «Ғылыми еңбектері мен өнертапқыштығының бар-жоғы туралы мәліметтер» деген 7-бөлімде диссертациялық зерттеулер тақырыптарының (кандидаттық, докторлық, PhD докторлық/ бейін бойынша, магистрлік) атаулары көрсетіледі, жазбалар қызметкер берген белгіленген үлгідегі ғылыми еңбектері мен өнертапқыштығы тізімі негізінде енгізіледі. Бұл бөлімде ғылыми еңбектері мен өнертапқыштығы тізімінің барлығын көрсету мүмкін болмаған жағдайда, қызметкер берген тізім жеке істің төртінші бөліміне тігіледі.

1) на титульном листе послужного списка в графе фамилия, имя, отчество (при его наличии) указываются полностью и разборчиво фамилия, имя и отчество (при его наличии) сотрудника в точном соответствии с удостоверением личности, без искажения с учетом лексикографического оформления слов.
В случаях изменения фамилии, имени или отчества (при его наличии), прежние данные аккуратно берутся в круглые скобки, не зачеркиваются. Рядом разборчиво вносятся измененные сведения. В левом нижнем углу проставляется штамп по изменению учетных данных, где фиксируется: прежние и измененные данные, номер и дата приказа, название инстанции, издавшей приказ;
2) в таблице специальных (воинских) званий звания, указанные в военном билете вновь принимаемого лица, не указываются. Основаниями для заполнения таблицы выступают приказы по личному составу об установлении квалификационных классов;
3) в раздел 1 «Сведения о дате рождения» вносится запись в строгом соответствии с удостоверением личности сотрудника и записывается полностью в текстовой зоне словесно-цифровым способом;
4) в раздел 2 «Место рождения» вносится запись на основании удостоверения личности и сверенной с анкетой;
5) в раздел 3 «Национальность» вносится запись в строгом соответствии с удостоверением личности;
6) Раздел 4 «Образование» заполняется на основании документов об образовании.
В структурные элементы раздела 4 вносятся наименование организации образования, серия и номер диплома, год окончания, квалификация, направление или специальность по диплому, указывается присвоенная ученая степень (при ее наличии);
7) в раздел 5 «Знание языков» запись вносится на основании заполненного сотрудником анкеты. Языки, которыми владеет сотрудник, указываются полностью без сокращений. Степень знания языка в текстовой форме указывается следующим образом: «владеет свободно», «читает и может объясняться», «читает и переводит со словарем»;
8) в разделе 6 «Сведения об ученой степени и звании» записи вносятся на основании документов, выданных уполномоченным государственным органом в области образования и науки. В данном разделе указывается ученая степень и (или) ученое звание, дата присуждения ученой степени или присвоения ученого звания, кем выдан документ, номер (серия) документа. Также указывается шифр специальности и область научных исследований;
9) в разделе 7 «Сведения о наличии научных трудов и изобретений» указываются названия тем диссертационных исследований (кандидатская, докторская, докторская PhD по профилю, магистерская), записи вносятся на основании поданного сотрудником списка научных трудов и изобретений установленного образца. При невозможности отразить в данном разделе весь перечень трудов и изобретений, предоставленный сотрудником список подшивается в четвертую часть личного дела;

10) «Өзіндік еңбек қызметі» деген 8-бөлімде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдардағы, қаржы полициясы органдарындағы, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, осыған ұқсас құрылымдардағы және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің құқық қорғау органдарындағы қызметтерді қоспағанда, еңбек қызметін растайтын тиісті құжаттардың негізінде еңбек қызметінің басынан бастап атқарылған жұмыстар туралы деректер енгізіледі. Аталған бөлімде азаматтық оқу орындарында күндізгі нысан бойынша оқуы, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, осыған ұқсас құрылымдарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің құқық қорғау органдарын да жұмыскер және қызметші ретіндегі жұмысы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бөлімнің соңында көрсетілген мәліметтер қызметтік тізімді ресімдеген адамның лауазымы, тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып, қолымен расталады, сондай-ақ еңбек қызметін және оның негізінде жүргізілген жазбаларды растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі. Қолы кадр қызметінің мөрімен расталады.
11) «Қызмет өткеру» деген 9-бөлімде жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі: Қарулы Күштердегі мерзімді әскери қызметті өткергені туралы мәліметтер - әскери билет негізінде; бастапқы оқудан өткені туралы мәліметтер - белгіленген үлгідегі сертификат (куәлік) негізінде; құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарының күндізгі оқу бөлімшелеріндегі оқуы - тиісті оқу орнына оқуға қабылдау және аяқтау туралы бұйрықтар негізінде; Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, осыған ұқсас құрылымдарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің құқық қорғау органдарында қызмет өткеруі - тиісті инстанциялардың жеке құрамы бойынша бұйрықтары негізінде жүргізіледі.
Бұл бөлімге мынадай:
1) тиісті инстанциялардың жеке құрамы бойынша бұйрықтардың негізінде еңбек қызметі туралы;
2) Қазақстан Республикасының жекелеген мемлекеттік органдарына әскери қызметшілерді, қызметкерлерін қызметке жіберу туралы;
3) шетелдік оқу мекемелері немесе білім алушылардың өздері ұсынған оқуға қабылдау және оқуды аяқтау туралы бұйрықтары негізінде шет мемлекеттерінің оқу орындарында мемлекеттік қызмет істері органдары бюджетінің есебінен оқығаны туралы мәліметтер енгізіледі.
Сондай-ақ, осы бөлімде тиісті бұйрықтар негізінде лауазымдық жалақы мөлшерін анықтау үшін қызмет өтілін белгілеу туралы бекітілген үлгідегі мөртаңба қойылады.
Бұйрықтың нөмірі, күні және оны шығарған инстанцияның атауы осы бұйрықпен расталған әрбір қызметі кезеңінің жанында жазылады. Басшы құрамдағы адамдардың жоғары лауазымнан төменгі лауазымға ауыстырылуын жазу кезінде ауыстыру себебі көрсетіледі, мысалы: «тәртіптік жаза түрінде төмендетіле отырып тағайындалды» немесе «штаттардың қысқартылуына байланысты төмендетіле отырып тағайындалды» немесе «жеке өтініші бойынша төмендетіле отырып тағайындалды». Лауазымда төмендету себептері туралы жазба жеке құрам бойынша бұйрықтың негізінде ғана жүргізіледі.
Қызметкерді қызметке жіберген, қызметтен босатқан жағдайларда немесе оны жеке құрам тізімінен алып тастаған кезде 9-бөлімде жүргізілген жазбаларға кадр бөлімшесінің басшысы немесе оны алмастырушы тұлға қол қояды және кадр бөлімшесінің немесе мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы органының мөрімен бекітіледі.

10) в раздел 8 «Самостоятельная трудовая деятельность» заносятся данные о выполняемой работе с начала трудовой деятельности, исключая службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств на основании соответствующих документов, подтверждающих трудовую деятельность. В данном разделе отражаются сведения об очном обучении в гражданских учебных заведениях, работе в качестве рабочих и служащих в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органов, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств.
В конце раздела зафиксированные сведения заверяются подписью лица, оформляющего послужной список, с указанием его должности, фамилии и инициалов, также отражаются реквизиты документа, подтверждающего трудовую деятельность, и на основании которых произведены записи. Подпись заверяется печатью кадровой службы;
11) в разделе 9 «Прохождение службы» записи производятся в хронологическом порядке. Сведения о прохождении срочной воинской службы в Вооруженных Силах – на основании военного билета, сведения о прохождении первоначального специального обучения – на основании сертификата (свидетельства), обучение на очных отделениях организаций образования правоохранительных органов – на основании приказов о зачислении на учебу и об окончании обучения соответствующих учебных заведений, прохождение службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств – на основании приказов по личному составу соответствующих инстанций.
В настоящий раздел вносятся сведения:
1) о трудовой деятельности по должностям на основании приказов по личному составу соответствующих инстанций;
2) о прикомандировании военнослужащих, сотрудников к отдельным государственным органам Республики Казахстан;
3) об обучении за счет государственного бюджета в учебных заведениях зарубежных государств на основании приказов о зачислении на учебу и окончании обучения, представленных зарубежными учебными учреждениями или самими обучающимися.
Также в этом разделе на основании соответствующих приказов ставятся штампы об установлении стажа службы для определения размера должностного оклада.
Номер, дата приказа и наименование инстанции, его издавшей, записываются против каждого периода службы, подтвержденного данным приказом. При записи перемещений лиц начальствующего состава с высшей должности на низшие, указывается причина перемещения, например: «назначен с понижением в порядке дисциплинарного взыскания» или «назначен с понижением в связи с сокращением штатов» или «назначен с понижением по личной просьбе». Запись о причинах понижения в должности производится только на основании приказа по личному составу.
В случаях откомандирования, увольнения сотрудника со службы или его исключения из списков личного состава, записи, произведенные в разделе 9, заверяются подписью руководителя кадровой службы или лицом его заменяющим, и скрепляются печатью кадровой службы;

12) «Жеңілдік жағдайларда еңбек сіңірген жылын есептеуге жататын қызмет кезеңдері» деген қызметтік тізімнің 10-бөлімінде зейнетақыны жеңілдік жағдайларда тағайындау кезінде еңбек сіңірген жылын есептеуге жататын қызмет кезеңдері жазылады.
Қызметтік тізімнің осы бөліміне мынадай мазмұндағы жазба енгізіледі: «Зейнетақы тағайындау үшін қызмет кезеңін еңбек сіңірген жылдарына_____________________ бастап___________________ аралығында жеңілдік жағдайларда есептелсін: _____________ай үшін бір ай.
Негіздеме: ____________________________________________________ (бұйрықтар, еңбек сіңірген жылдарына жеңілдіктерді есептеу құжаттары)».
Соғыстарға және басқа да жауынгерлік іс-қимылдарға қатысуы туралы мәліметтер ол жауынгерлік әрекеттерге қатысқан әскери бөлімдердің, құрамалардың, мекемелердің атауын көрсете отырып, хронологиялық тәртіпте бірізділікпен жазылады. Жазбалар Қарулы Күштер тізімдеріне, бұйрықтарға, мұрағаттар анықтамаларына немесе нөмірі, күні және оны шығарған органның аты көрсетіле отырып, басқа да ресми құжаттарға сілтеме жасаумен расталады.
Қызметкердің шалғайдағы және биік таулы жерлердегі қызметі туралы жазбалар осы аудандарда қызметтің жеңілдік жағдайларын белгілейтін Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілеріне сілтеме жасай отырып жүргізіледі.
10-бөлімде жүргізілген жазбалар кадр қызметі басшысының немесе оны ауыстырушы тұлғаның қолымен және кадр қызметінің мөртаңбасымен расталады.
13) «Даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау» деген 11-бөлімде растайтын құжаттардың (сертификаттар, дипломдар және тағы басқа) негізінде ведомстволық білім беру ұйымдарында қызметкерлердің біліктілігін арттыру және қайта даярлау, сондай-ақ басқа да министрліктердің, ведомстволардың, оның ішінде шетел мемлекеттерінің білім беру ұйымдарында қызметкерлерді даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау туралы жазбалар енгізіледі.
Даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау қайда және қай жерде жүргізілгені, оқудың бейіні мен түрі, алған мамандығы мен біліктілігі, растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі. Мысалы: Б.Бейсенов атындағы ҚР ІІМ Қарағанды академиясы, 2016 жылғы 15-25 мамыр аралығында, жедел бөлімшелер басшыларының біліктілігін арттыру, 2016 жылғы 25 мамырдағы № ____ сертификат.
14) «Аттестаттау туралы мәліметтер» деген 12-бөліміне аттестаттау өткізу күні, аттестаттау қомиссиясының қабылдаған шешімі туралы және ұсыныстары туралы мәліметтер енгізіледі.
Төраға және аттестаттау комиссиясының мүшелері қол қойған аттестаттау парағы жазбалар енгізу үшін негіз болып табылады.

12) в разделе 10 послужного списка «Периоды службы, подлежащие зачету в выслугу лет на льготных условиях» записываются периоды службы, подлежащие зачету в выслугу лет при назначении пенсии на льготных условиях.
В данном разделе послужного списка производится запись следующего содержания.
«Период службы в выслугу лет для назначения пенсии с ______ по _________ считать на льготных условиях: один месяц за _______ месяца. Основание: _____________________________________________________
(приказы, документы для льготного исчисления выслуги лет)».
Сведения об участии в войнах и других боевых действиях записываются последовательно, в хронологическом порядке, с указанием воинских частей, соединений, учреждений, в составе которых сотрудник принимал участие в боевых действиях. Записи подтверждаются ссылкой на перечни Вооруженных Сил, приказы, справки архивов или другие официальные документы с указанием номера, даты и наименования органа, их выдавшего.
Записи о службе сотрудника в отдаленных и высокогорных местностях производятся со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты Республики Казахстан, устанавливающие льготные условия службы в этих районах.
Записи, произведенные в разделе 10, заверяются подписью руководителя кадровой службы или лицом его заменяющим и печатью кадровой службы;
13) в разделе 11 «Подготовка, повышение квалификации и переподготовка» на основании подтверждающих документов (сертификаты, дипломы) вносятся записи о повышении квалификации и переподготовке сотрудников в организациях образования, а также подготовке, повышении квалификации и переподготовке сотрудников в организациях образования других министерств, ведомств, в том числе, зарубежных стран. Указывается период времени и учебное заведение или ведомство, в котором осуществлялась подготовка, повышение квалификации и переподготовка, профиль и вид обучения, полученная специальность и квалификация, реквизиты подтверждающего документа.
К примеру, Карагандинская академия Министерства внутренних дел Республики Казахстан имени Б. Бейсенова, с 15 по 25 мая 2016 года, повышение квалификации руководителей оперативных подразделений, Сертификат № ___ от 25 мая 2016 года;
14) в разделе 12 «Сведения об аттестации» вносятся сведения о дате проведения аттестации, принятом аттестационной комиссии решении и о рекомендациях.
Основанием для внесения записей является подписанный председателем и членами аттестационной комиссии аттестационный лист;

15) Қызметтік тізімнің «Наградалар мен көтермелеулер» деген 13- бөлімінде қызметкердің қызмет өткерген кезеңінде алған Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің мемлекеттік наградалары, сондай- ақ көтермелеулері туралы мәліметтер енгізіледі. Қазақстан Республикасы Президентінің Наградтау туралы Жарлығы, көтермелеулер туралы тиісті инстанциялардың бұйрықтары жазбалар енгізу үшін негіз болып табылады.
16) Қызметтік тізімнің «Тәртіптік жазалар» деген 14-бөлімінде қызмет өткеру кезеңінде қызметкерлерге салынған тәртіптік жазалар жазылады. Қызметкерді тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы бұйрықтар жазбаларды енгізу үшін негіз болып табылады, бұл ретте бұйрыққа толық сәйкестікте бөлімнің бағандарында қандай жаза және не үшін салынғаны толығымен көрсетіледі.
17) «Қызметтік борышын орындау кезінде алған жарақаттары мен контузиялары туралы мәліметтер» деген 15-бөлімде қызметкерлердің қызметтік міндеттерін немесе қызметтік борышын орындау кезінде алған жарақаттары, контузиялары, зақымданулары, мертігулері, сырқаттары туралы жазбалар жазылады. Емдеу мекемелері берген құжаттар, растайтын құжаттардың нөмірлері мен күніне сілтеме жасай отырып, мұрағаттық анықтамалар жазбалар үшін негіз болып табылады, бұл ретте жарақаттардың, контузиялардың, зақымданулардың, мертігулердің сипаттамасы, олар қашан және қай жерде алғаны көрсетіледі.
18) «Шетелде болуы» деген 16-бөлімде барлық шетелге шығулар (жақын және алыс шетелге) көрсетіледі (тұрақты жұмысқа, оқуға, іссапарға, демалысқа, туристік жол жүрулер). Қызметкердің (үміткердің) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақшада көрсетіліп толтырған деректер және қажет болған жағдайда, кандидаттың паспортындағы белгілер қызметтік тізімді толтырудың бастапқы сатысындағы жазбалар үшін негіз болып табылады. Мынадай құжаттар: белгілері бар демалыс куәліктерінің және (немесе) Қазақстан Республикасы азаматының визаларының көшірмелері және (немесе) төлқұжатының көшірмесі, оқуға және қызметтік іссапарға жіберу кезінде - жіберуші инстанцияның бұйрықтары және (немесе) іссапар куәліктерінің түбіршектері осы бөлімнің қызметтік тізімін толтырудың кейінгі сатысындағы жазбалар үшін негіздер болып табылады.
19) «Қызметкердің ата-аналары туралы мәліметтері» деген 17-бөлімде әкесі мен шешесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда), олардың тұрақты жері көрсетіледі. Қызметкердің сауалнамасында және өмірбаянында көрсетілген тексерілген деректер жазба үшін негіз болып табылады.
20) «Отбасы жағдайы туралы мәліметтер» деген 18-бөлімде бөлім атауының он жағында мынадай ықтимал мәндер: «үйленген (үйленбеген)»; «үйленбеген (тұрмысқа шықпаған)»; «ажырасқан (ажыраспаған)», «жесір» екені жазылады. Осы бөлімнің кестесінде зайыбының (жұбайының) тегі (оның ішінде тұрмысқа шықпаған кездегі тегі), аты, әкесінің аты (бар болғанда) және қызметкердің балалары (оның ішінде асырып алынған қыз және ұл балалары) жазылады. Әділет органдары беретін тиісті құжаттар қызметкердің отбасы жағдайы туралы мәліметтерді жазу үшін негіз болып табылады.
Бұл бөлім «Ескертпе» бағанымен толықтырылады, онда қосымша мәліметтер (некені бұзу, қайтыс болуы туралы және тағы басқа) көрсетіледі.

15) в разделе 13 послужного списка «Награды и поощрения» заносятся сведения о полученных в период прохождения службы сотрудником государственных наградах Республики Казахстан и иностранных государств, а также поощрений. Основанием для записей являются Указы Президента Республики Казахстан о награждении, приказы соответствующих инстанций о поощрении;
16) в разделе 14 послужного списка «Дисциплинарные взыскания» записываются дисциплинарные взыскания, налагаемые на сотрудников в период прохождения ими службы. Основаниями для внесения записей являются приказы о привлечении сотрудника к дисциплинарной ответственности, при этом, в графах раздела полностью отражается какое наложено взыскание и за что, в точном соответствии с приказом;
17) в разделе 15 «Сведения о ранениях и контузиях, полученных при исполнении служебного долга», производятся записи о ранениях, контузиях, травмах, увечьях, заболеваниях, полученных сотрудником при исполнении им служебных обязанностей или служебного долга. Основанием для записей служат документы, выданные лечебными учреждениями, архивными справками со ссылкой на номер и дату подтверждающих документов, при этом указывается характер ранений, контузий, травм, увечий, заболеваний, когда и где они были получены;
18) в разделе 16 «Пребывание за границей» записываются все выезды (на постоянную работу, учебу, в командировки, отпуска, туристические поездки) за границу (ближнее и дальнее зарубежье). В первичной стадии заполнения послужного списка основаниями для записи являются данные, отраженные в анкете, заполненной сотрудником (кандидатом), и при необходимости, отметки в паспорте кандидата. В последующей стадии заполнения данного раздела послужного списка основаниями для записей являются: корешки отпускных удостоверений с отметками и (или) копии визы и (или) копия паспорта гражданина Республики Казахстан, при направлении на обучение и в служебные командировки – приказы отправляющих инстанций и (или) корешки командировочных удостоверений;
19) в разделе 17 «Сведения о родителях сотрудника» указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) отца и матери, их местожительство. Основанием для записи являются проверенные данные, отраженные в анкете и автобиографии сотрудника;
20) в разделе 18 «Сведения о семейном положении» справа от названия раздела записываются следующие возможные значения: «женат (замужем)»; «холост (не замужем)»; «разведен (разведена)», «вдовец (вдова)». В таблице настоящего раздела записываются фамилия (в том числе девичья), имя, отчество (при его наличии) супруги (супруга) и детей сотрудника (в том числе усыновленных, удочеренных). Записи сведений о семейном положении сотрудника производится только на основании соответствующих документов, выдаваемых органами юстиции.
Данный раздел дополнен графой «Примечание», где отображаются дополнительные сведения (о расторжении брака, смерти);

21) «Қызметкердің тұрғылықты мекенжайы» деген 19-бөлім тұратын жері бойынша мекенжай анықтамасы негізінде және қызметкер толтырған сауалнамада, өмірбаянында көрсетілген деректер негізінде толтырылады. Мекенжай екі ұстанымда көрсетіледі (егер мұндай жағдай орын алса), тіркелген және есепке алынған орны. Үй және ұялы телефондарының нөмірлері қызметкердің сөзі бойынша көрсетіледі, ол онымен нақты байланысуға мүмкін болатын телефондар болуға тиіс. Үй және ұялы телефондардың нөмірлері қара қарындашпен жазылады.
22) Қызметтік тізімнің соңында қызметтік тізімді толтырған кадр бөлімшесі жұмыскерінің лауазымы, тегі мен аты-жөні көрсетіледі, оның қолы және күні қойылады. Адам толтырылған қызметтік тізіммен таныстырылады және ол туралы жазылған мәліметтердің дұрыстығын растау үшін қызметтік тізімге өзінің қолын қояды. Содан кейін кадр қызметінің басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қызметтік тізімді бекітеді, мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының мөрімен расталады.
Қызметтік тізімдегі парақтардың стандарттық саны 12 (он екі) парақты құрайды, соңғы он екінші бет мөр қоюға арналған.
Қызмет өткеру кезеңінде қызметкерлер қызметтік тізімдегі жазбалармен кемінде бес жылда бір рет, сондай-ақ жаңа қызмет орнына барар алдында, қызметінен босатылғаннан кейін және басқа жағдайларда кадр бөлімшесі басшысының немесе оны алмастырушы тұлғаның рұқсаты болған жағдайларда танысады.
Қызметтік тізім қызметкердің барлық қызметтік жұмысы барысында жүргізіледі.
Қызметтік тізімді қайта ресімдеу олардың толық жарамсыз болып қалған жағдайларында кадр қызметінің басшысы немесе оны алмастырушы тұлғаның бекіткен кадр қызметінің дәлелді қорытындысы бойынша рұқсат етіледі. Бұл ретте бұрынғы қызметтік тізім жойылмайды, жеке істің төртінші бөліміне тіркеледі.
12. Әлеуметтік-демографиялық (тегі, туған күні мен жері, білімі, отбасы жағдайы және тағы басқа), әкімшілік сипаттағы (лауазымы, қызмет орны, көтермелеулер мен жазалар және тағы басқа) мәліметтердегі, сондай-ақ қызметкердің жеке және іскерлік қасиеттерін сипаттайтын деректердегі кейінгі өзгерістер мен толықтырулар бұл істер есепте тұрған кадр бөлімшелерінің жеке істің қызметтік тізімінде көрсетіледі.
13. Жаңа мән-жайлар туындаған, өмірбаяндық сипаттағы елеулі өзгерістер болған жағдайда қызметтік тізімнің деректеріне (тұрмыс құру (үйлену), шетелге шығу, балаларының және басқа да жақын туыстарының кәмелеттік жасқа толуы және тағы басқа) қосымша тексеріс іс-шаралалары жүргізіледі, қайшы келетін мәліметтер анықталған жағдайда қызметкерден жаңа өмірбаян, кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақша, сауалнама, қажетті құжаттар талап етіледі.
Осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысанда өмірбаяндық тексеріс бойынша қорытынды қосымша толтырылып, тиісті басшысына баяндалады, сондай-ақ қосымша арнайы тексеріс құжаттары арнайы тексеріс құжаттарына қосылады.
Қызметкердің отбасы жағдайы өзгергенде, қылмыстық жауапкершілікке өзі немесе жақын туыстары тартылғанында, олардың біреуі шет елге тұрақты тұруға шыққан жағдайда үш күндік мерзімде ішінде болған жағдай туралы тікелей басшысына баянатпен баяндауы керек. Бөлімшенің, органның басшысымен шешім қабылданған баянат кадр бөлімшесіне беріліп, ол қызметкердің жеке ісіне тігіледі.
Уақтылы ресімдеу, нақтылау, қызметкерлердің есепке алу деректеріндегі өзгерістер мен толықтыруларды тексеру, қажетті материалдар мен құжаттарды жинау тиісті лауазымдық нұсқаулықтардың негізінде (функционалдық міндеттер) жасақтау мәселелері үшін жауапты кадр қызметінің қызметкерлеріне жүктеледі.

21) раздел 19 «Адрес места жительства сотрудника» заполняется на основании адресной справки с места жительства и данных, отраженных в заполненной сотрудником анкете, автобиографии. Адрес указывается двумя позициями (если таковое имеет место), адрес регистрации и фактического проживания. Номера домашнего и мобильного телефонов указываются со слов сотрудника, это должны быть телефоны, по которым можно связаться с ним. Записи номеров домашнего и мобильного телефонов производятся простым карандашом;
22) в конце послужного списка указывается должность, фамилия и инициалы сотрудника (работника) кадровой службы, составившего послужной список, ставится его подпись и дата. С составленным послужным списком ознакамливается лицо и в подтверждение правильности записанных о нем сведений расписывается в послужном списке. После этого послужной список утверждается руководителем кадровой службы или лицом его заменяющим, заверяется печатью кадровой службы.
Количество листов в послужном списке составляет 12 (двенадцать) листов, последний двенадцатый лист предназначен для скрепления печатью.
В период прохождения службы не реже одного раза в пять лет сотрудники знакомятся с записями в послужном списке, а также перед убытием к новому месту службы, после увольнения и в других случаях с разрешения руководителя кадровой службы или лица его заменяющего.
Послужной список ведется на протяжении всей служебной деятельности сотрудника.
Переоформление послужных списков допускается лишь в случаях прихода их в полную негодность, по мотивированному заключению кадровой службы, утвержденному руководителем кадровой службы или лицом его заменяющим. При этом прежний послужной список не уничтожается, а подшивается в четвертую часть личного дела.
12. Последующие изменения и дополнения в сведениях социально-демографического (фамилия, дата и место рождения, образование, семейное положение), административного характера (должность и место службы, поощрения и взыскания), а также в данных, характеризующих личные и деловые качества сотрудника, отражаются в послужном списке личного дела теми кадровыми подразделениями, в которых эти дела находятся на учете.
13. При возникновении новых обстоятельств (вступление в брак, выезд за границу, достижение детьми и другими близкими родственниками совершеннолетнего возраста) значительных изменений биографического характера, выявления сведений, противоречащих данным послужного списка, проводятся дополнительно проверочные мероприятия, от сотрудника истребуются новые автобиография, анкета, а также другие необходимые документы.
О результатах составляется заключение по дополнительной автобиографической проверке по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, которое докладывается соответствующему руководителю, и вместе с дополнительными материалами специальной проверки приобщаются к материалам специальной проверки.
Сотрудник в случаях изменения в семейном положении, привлечения его или близких родственников к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное местожительство за границу, докладывает об этом рапортом непосредственному руководителю в срок до трех календарных дней. Рапорт, с принятым решением руководителя органа, подразделения, передается в службу управления персоналом (кадровую службу) и приобщается к личному делу сотрудника.
Деятельность по своевременному оформлению, уточнению, проверке изменений и дополнений в учетных данных сотрудников, сбору необходимых материалов и документов, возлагается на сотрудников кадровой службы, ответственных за вопросы комплектования.

14. Жеке істердің жай-күйін және олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келуін бақылау жүйелі түрде мерзімділікпен кемінде екі жылда бір рет кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсету және ақаулық ведомосын жасау арқылы жеке істерді ревизиялау негізінде жүзеге асырылады.
Ревизияны өткізу, ақаулық ведомосын қалыптастыру және анықталған кемшіліктерді жою жасақтау мәселелеріне жауапты кадр қызметінің қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) жүктеледі. Ақаулық ведомосының орындалуын бақылау кадр бөлімшелерінің жұмыскерлеріне жүктеледі, олар бақылау карточкасында осы қызметтің нәтижелерін тіркейді. Бақылау карточкасы әрбір жеке істе болады және қызметкердің барлық қызметі кезеңінде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес толтырылады.
15. Жеке істің әрбір бөлімінде сақталатын құжаттар жеке нөмірленеді және тиісті бөлімдердің ішкі тізімдемелеріне осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес енгізіледі, ішкі тізімнің парақтар саны шектелмейді. Әрбір бөлімнің парақтары қара қарандашпен, оң жақ жоғарғы бұрышында нөмірленеді. Жеке іс құжаттарының ішкі тізімдемесі құжаттардың реттік нөмірлері, олардың тіркеу нөмірлері, күні, атауы (тақырыбы), жеке істің тиісті бөлімдері парақтарының нөмірлері туралы мәліметтерден тұрады. Бұл ретте жеке істің ішкі тізімдемесінің парақтары нөмірленбейді.
Ішкі тізімдемеге жазбаларды ресімдеу және кейіннен енгізу мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарында іс жүргізу тілінде жүзеге асырылады.
Жеке істің әрбір бөліміндегі құжаттар хронологиялық тәртіппен орналасады, сондықтан басында ішкі тізімдемеге қызметкерді қызметке қабылдау кезінде қабылданған немесе ресімделген құжаттар, ал одан әрі хронологиялық тәртіппен олардың кадр қызметіне келіп түсуі бойынша енгізіледі.
Жеке істің әрбір құжаты тізімге жеке енгізіледі. Ішкі тізімдемені кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері) қалыптастырады және тиісті бағандағы әрбір құжаттың жанына қол қоя отырып, растайды. Құжаттар мен ішкі тізімдеме парақтарының жалпы саны қызметкер қызметтен шығарылған кезде ішкі тізімнің тиісті бөлімдерінде көрсетіледі, бұл ретте құжаттардың жалпы саны сандық және бас әріп тәсілімен көрсетіледі, тізімдемені толтырған тізімдемені кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) лауазымы, тегі және аты-жөні көрсетіледі, оның қолы тізімдемеде кадр қызметінің мөрімен бекітіледі, күні қойылады.
Ішкі тізімдемеге енгізілген жазбалардың мазмұнына енгізілген өзгерістер (түзетулер) кадр қызметінің есепке алу үшін жауапты қызметкерінің (жұмыскерінің) қолымен және сол бөлімшенің мөрімен расталады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметті өткеріп жүрген запастағы офицерлердің қысқартылған әскери істері негізгі жеке іске тігілмеген түрде тіркеледі.

14. Контроль за состоянием личных дел и соответствием их требованиям настоящих Правил осуществляется периодически, но не реже одного раза в два года, путем проведения ревизии личных дел с составлением дефектной ведомости с указанием конкретных сроков устранения недостатков.
Проведение ревизии, составление дефектной ведомости и устранение выявленных недостатков возлагается на сотрудников (работников)кадровой службы, ответственных за вопросы комплектования. Контроль за исполнением дефектной ведомости возлагается на сотрудников (работников)кадровой службы, которыми фиксируются в карточке контроля результаты данной деятельности. Карточка контроля оформления личного дела находится в каждом личном деле и заполняется на протяжении всей службы сотрудника по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
15. Документы, хранящиеся в каждой части личного дела, нумеруются отдельно и вносятся во внутренние описи соответствующих частей по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, количество листов внутренней описи не ограничивается. Нумерация листов каждой части производится простым карандашом, в правом верхнем углу. Внутренняя опись документов личного дела содержит сведения о порядковых номерах документов, их регистрационных номерах, даты, наименования (заголовках), номерах листов соответствующей части личного дела. При этом сами листы внутренней описи личного дела не нумеруются.
Оформление и последующее занесение записей во внутреннюю опись осуществляется на языке делопроизводства.
Документы каждой части личного дела располагаются в хронологическом порядке. Вначале во внутреннюю опись вносятся документы, которые были приняты или оформлены при приеме сотрудника на службу, а далее – в хронологическом порядке по мере поступления их в кадровую службу.
Каждый документ личного дела заносится в опись отдельно. Внутренняя опись составляется и заверяется подписью сотрудника (работника)кадровой службы напротив каждого документа в соответствующей графе. Общее количество документов и листов внутренней описи указывается при увольнении сотрудника в соответствующих разделах внутренней описи, при этом, общее количество документов отражается цифровым и прописным способом, указывается должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника (работника) кадровой службы, заполнившего опись, его подпись и заверяется печатью кадровой службы, ставится дата.
Изменения (исправления) в содержании записей, внесенных во внутреннюю опись, заверяются подписью сотрудника (работника) кадровой службы, ответственного за учет личных дел, и печатью этого подразделения.
Сокращенные военные дела офицеров запаса, проходящих антикоррупционную службу, приобщаются к основному личному делу в не расшитом виде.

3-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің
жеке істерін есепке алу, сақтау және беру (жөнелту)
16. Қызметкерлердің жеке істерін есепке алуды және сақтауды кадр қызметі ұйымдастырады. Жеке істер тіркеуге және лауазымға тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін күнтізбелік 15 күн мерзімінен кешіктірілмей кадр қызметі есепке алу бөлімшесінің қоймасына тапсыруға тиіс. Сақтауға осы Қағидаларға сәйкес ресімделген жеке істер ғана қабылданады.
Жеке істерді есепке алу инвентарлық кітап бойынша осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысанда жүргізіледі. Ондағы нөмірлердің саны сақтаулуға тиіс жеке істердің санына сәйкес келуі қажет. Кітапты өте ұзақ пайдалану мақсатында әр нөмірдің астында келесі бес жазба үшін орын көзделеді. Түгендеу кітабында жеке іс ескерілген нөмір жеке істің сыртқы бетіне қойылады. Жеке істер нөмірлердің реті бойынша сақталады.
Жеке істерге түгендеу кемінде екі жылда бір рет жүргізіледі (жеке істерді түгендеу кітабындағы жазбалармен бар-жоғын салыстырып тексеру), ол туралы түгендеу кезіндегі іс саны көрсетілетін қолдағы жеке істердің актісі жасалады.
17. Жеке істер Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 14 наурыздағы № 390-16 қ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы құпиялылық режимді қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына жауап беретін сөрелермен, сейфтермен, шкафтармен жабдықталған жеке бөлмеде (қоймада) сақталады.
18. Жеке істерді есепке алу және сақтау үшін жауапкершілік құпия жұмыстар мен құжаттарға тиісті рұқсаты бар, міндеттеріне лауазымдық нұсқаулықтарға (функциялық міндеттерге) сәйкес аталған қызметке кіретін кадр қызметінің арнайы бөлінген қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) жүктеледі.
19. Егер кейіннен жеке істермен жұмыс істеу барысында жазбаларда дәлсіздіктер мен бұрмалаулар анықталса, оларға енгізілген құжаттардың негізінде түзетулер енгізіледі. Барлық түзетулер кадр қызметінің мөрі қойыла отырып, жеке істерді есепке алуға және сақтауға жауапты адамның қолымен расталады.
20. Жеке істерден құжаттарды алуға, сондай-ақ осы Қағидаларда көзделмеген құжаттарды сақтауға тыйым салынады. Жеке істегі құжаттардың көшірмелерін түсіру кадр қызметі басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның рұқсатымен ғана жүргізіледі. Мұндай жағдайларда түпнұсқалық құжатқа көшірмелер кім үшін және қашан түсірілгендігі көрсетіледі.
Ұлттық бюроның номенклатурасы бойынша лауазымға тағайындалған қызметкерлердің жеке істері Ұлттық бюроның Кадр жұмысын ұйымдастыру басқармасында сақталады. Жеке істер бойынша кадрларды дербес есепке алу жүзеге асырылатын кадр бөлімшелерінде аталған қызметкерлердің жеке істерінің телнұсқалары ресімделеді. Жеке істің түпнұсқасында көшірмелер түсіру туралы белгілер жүргізілмейді. Жеке істің оң жақ жоғарғы бұрышында «Телнұсқа» деген белгі қойылады. Қызметкер қызметтен шығарылғаннан кейін жеке істің телнұсқасы кадр бөлімшесінде бір жыл бойы сақталады, одан кейін «Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар» атты Қазақстан Республикасы Заңында (бұдан әрі - Ұлттық мұрағат туралы заң) белгіленген тәртіпте жойылады.

Глава 3. Учет, хранение и выдача (высылка) личных дел
сотрудников антикоррупционной службы
16. Учет и хранение личных дел сотрудников организуется кадровыми службами. Личные дела подлежат регистрации и сдаче в хранилище кадровой не позднее 15 календарных дней после издания приказа о назначении на должность. На хранение принимаются личные дела, оформленные только в соответствии с настоящими Правилами.
Учет личных дел производится по инвентарной книге личных дел по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Количество номеров в ней соответствуют количеству личных дел, подлежащих хранению. В целях более длительного пользования книгой под каждым номером предусматривается место для последующих пяти записей. Номер, за которым в инвентарной книге учтено личное дело, проставляется на лицевой части обложки личного дела. Личные дела хранятся по порядку номеров.
Не реже одного раза в два года производится инвентаризация личных дел (сверка наличия личных дел с записями в инвентарной книге), о чем составляется акт наличия личных дел, в котором указывается количество дел на период проверки.
17. Личные дела хранятся в отдельной комнате (хранилище), оборудованной стеллажами, сейфами, шкафами, отвечающей требованиям Инструкции по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2000 года № 390-16.
18. Ответственность за учет и хранение личных дел возлагается на специально отведенных сотрудников (работников) кадровых служб, имеющих соответствующий допуск к секретным работам и документам, и в обязанности которых входит данная деятельность согласно должностным инструкциям (функциональным обязанностям).
19. В случаях, если в последующей работе с личными делами выявлены неточности и искажения в записях, вносятся исправления с указанием документов, на основании которых они внесены. Все исправления заверяются подписью лица, ответственного за учет и хранение личных дел, печатью кадровой службы.
20. Изъятие документов из личного дела, а также хранение документов, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается. Снятие копий с документов, находящихся в личном деле, производится только с разрешения руководителя кадровой службы или лица его заменяющего. В этих случаях на подлинном документе делается пометка, для кого и когда снята копия.
Личные дела сотрудников, назначенных на должности по номенклатуре Председателя, хранятся в кадровой службе Национального бюро. В кадровых службах, где осуществляется персональный учет кадров по личным делам, оформляются дубликаты личных дел обозначенных сотрудников. Пометки в оригинале личного дела о снятии копий не производятся. В правом верхнем углу личного дела делается пометка «Дубликат». После увольнения сотрудника дубликат личного дела хранится в кадровой службе в течение одного года, после чего уничтожается в порядке, установленным Законом Республики Казахстан «О национальном архивном фонде и архивах» (далее – Закон о национальном архиве).

21. Жеке істерді беруді (жөнелтуді) кадр қызметінің қызметкерлері (жұмыскерлері) орган басшысы орынбасарының жазбаша нұсқауымен (рұқсатымен) ғана жүзеге асырады.
Орган басшысының немесе кадр қызметінің уәкілетті басшысының сұрауына сәйкес, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарына, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына қызметкерді сипаттайтын материалдар (қызметтік тізімнің көшірмесі, соңғы аттесттаттаудың қорытындысы, еңбек сіңірген жылдарын есептеу) жіберіледі.
Қызметке жіберілген қызметкерлерге жеке істер олардың жаңа жұмыс орындарына қызметке жіберу туралы бұйрық шыққан күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
Жеке істер кадр қызметінің қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) уақытша қолдану үшін жұмыс күнінің соңына дейін беріледі, одан кейін қоймаға тапсырылады.
Жеке істерді есепке алу және сақтау үшін жауапты адам жеке істерді уақытша пайдалану үшін беруді (жөнелтуді) белгілеуді әрбір жеке істегі бақылау карточкасында осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес жүргізеді. Бақылау карточкасында жеке іс қашан, кімге, қайда және жеке іс қандай шығыс нөмірімен жіберілгені көрсетіледі, жеке істерді аумақтық бөлімшелеріне беру кезінде онда берген күні, алушының лауазымы және қолы қойылады. Берілген (жөнелтілген) жеке істердің бақылау карточкалары арнайы картотекада нөмірлік тәртіпте сақталады.
Жеке іс қайта келгенде оған қайтарылған күні мен қабылдаған адамның қолы қойыла отырып, бақылау карточкасы салынады. Жеке істер тиісті сұрау салулар бойынша кемінде бір ай мерзіміне жіберіледі, ерекше жағдайларда мерзімі жазбаша сұрау салу бойынша ұзартылады.
Түгендеу кітабында жеке іс қашан, қайда және қандай шығыс нөмірімен жіберілгені көрсетіле отырып, тиісті жазба жүргізіледі. Қызметке жіберілген қызметкерлердің жеке істерінің бақылау карточкалары «Ұлттық мұрағат туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген тәртіпте жойылуға тиіс.
22. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтен шығарылған қызметкерлердің жеке істері ведомстволық мұрағаттарға сақтауға тапсырылады. Қызметтен шығарылған қызметкерлердің жеке істерін ресімдеу және беру тәртібі мен мерзімдері құпиялылық режимі мен ведомстволық және мемлекеттік мұрағаттардың қызметін қамтамасыз ету саласындағы мәселелерді регламенттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптарына қатаң сәйкестікте жүзеге асырылады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қайта орналасу туралы мәселені шешу кезінде қызметтен шығарылған қызметкерлердің мұрағаттық жеке істерінің тігілуі бұзылмайды, өзгерістер тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін енгізіледі.

21. Выдача (высылка) личных дел осуществляется сотрудниками (работниками) кадровой службы с письменного указания (разрешения) заместителей руководителя органа.
По запросу руководителя органа или уполномоченного руководителя кадровой службой в Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, специальные государственные и правоохранительные органы направляются характеризующие сотрудника материалы (копия послужного списка, заключение по последней аттестации, расчет выслуги лет).
На откомандированных сотрудников личные дела высылаются по новому месту их службы не позднее пяти рабочих дней со дня издания приказа об откомандировании.
Личные дела выдаются сотрудникам (работникам)кадровых служб для временного пользования до конца рабочего дня, после чего сдаются в хранилище.
Фиксация выдачи (высылки) личных дел для временного пользования производится в контрольной карточке личного дела по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, находящейся в каждом личном деле, лицом, ответственным за учет и хранение личных дел. Контрольные карточки выданных (высланных) личных дел хранятся в специальной картотеке в номерном порядке.
При возвращении личного дела в него вкладывается контрольная карточка с указанием в ней даты возвращения и подписи принявшего лица. Личные дела по соответствующим запросам высылаются на срок не более одного месяца, в исключительных случаях срок продлевается по письменному запросу.
В инвентарной книге личных дел делается соответствующая запись с указанием, когда, куда и при каком исходящем номере выслано личное дело. Контрольные карточки личных дел откомандированных сотрудников подлежат уничтожению в порядке, установленным Законом о национальном архиве.
22. Личные дела сотрудников уволенных из антикоррупционной службы, сдаются на хранение в ведомственные архивы. Порядок и сроки оформления и передачи личных дел уволенных сотрудников осуществляется в строгом соответствии с требованиями нормативных правовых актов, регламентирующих вопросы в области обеспечения режима секретности и деятельности ведомственных и государственных архивов.
При решении вопросов о восстановлении на антикоррупционную службу архивные личные дела уволенных сотрудников не расшиваются, изменения вносятся после издания приказа о назначении.

23. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес кадр бөлімшелерінде еңбек кітапшаларының және олардың қосымша парақтарын есепке алу кітабы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес жүргізіледі, онда қызметке тұру кезінде қызметкерлерден қабылданған барлық еңбек кітапшалары, сондай-ақ жаңадан қабылданған қызметкерлерге берілген еңбек кітапшалары мен олардың қосымша парағы тіркеледі. Еңбек кітапшаларын тіркеу нөмірі ыңғайлылық үшін қызметтік немесе жеке карточкада және жеке істің конвертінде тіркеледі.
Қызметтен шығарылуына байланысты еңбек кітапшасын алу кезінде қызметкер Еңбек кітапшаларының және олардың қосымша парақтарының қозғалысын есепке алу кітабына қол қояды. Қызметкерлер қызметтен шығарылған кезде немесе олар қаза болған жағдайда, жақын туыстары алмаған еңбек кітапшалары кадр бөлімшесінде екі жыл бойы сақталады. Аталған мерзім өткеннен кейін сұратылмаған еңбек кітапшалары ведомстволық мұрағатта 50 жыл сақталады, содан кейін «Ұлттық мұрағат туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген тәртіппен жойылуға тиіс.
24. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтен шығарылған қызметкерлерге тиісті кадр қызметі оларға қызметтен шығарғаны туралы жазбалар енгізе отырып еңбек кітапшаларын береді, әскери билеттері қайтарылады және заңмен белгіленген үлгідегі ұйғарым береді.
Кадр қызметі күнтізбелік 30 күн ішінде запастағы офицерлердің қысқартылған әскери істерін (олар бар болған кезде) (жетонымен бірге) тұратын жері бойынша әскери басқару органына жібереді.
Бұл ретте жеке істің конвертінде сақталатын құжаттардың тізімдемесінде жеке істің мұқабасының екінші ішкі жағында жеке құжаттарды бергені туралы жазба жүргізіледі, оны алған адам өз қолын қойып растайды. Еңбек кітапшалары мен олардың қосымша парақтарының қозғалысын есепке алу кітабында еңбек кітапшасын алғаны туралы қосымша тиісті жазба енгізіледі.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметіне дейін әскери есепте тұрмаған әйел қызметкерлерге сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтен шығарылғаннан кейін әскери есепке қою үшін жіберу туралы ұйғарым берілмейді.
25. Еңбек кітапшасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет туралы жазбалар енгізу кезінде мыналарды басшылыққа алу қажет:
1) атқарып отырған лауазымдары мен қызметтен шығарылатын адам қызмет өткерген аумақтық бөлімшелерінің атаулары енгізілмейді;
2) еңбек кітапшасының тиісті бағандарына сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінде болу уақытында барлық марапаттаулары мен көтермелеулері туралы мәліметтер енгізіледі;
3) тәртіптік жазалары туралы мәліметтер еңбек кітапшасына жазылмайды;
4) қызметкерді сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтен шығару негіздемесі, Заңның тармағы және бабы еңбек кітапшасында көрсетілмейді;

23. В соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, в службе управления персоналом (кадровой службе) ведется Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, в которой регистрируются все трудовые книжки, принятые от сотрудников при поступлении на службу, а также трудовые книжки и вкладыши в них, выданные сотрудникам вновь. Номер регистрации трудовой книжки для удобства фиксируется в служебной или личной карточке и на конверте личного дела.
При получении трудовой книжки в связи с увольнением, сотрудник расписывается в Книге учета движения трудовых книжек и вкладышей в них. Трудовые книжки, не полученные сотрудниками при увольнении либо в случае их смерти, хранятся в течение двух лет в кадровой службе. По истечении указанного срока невостребованные трудовые книжки хранятся в ведомственном архиве в течение 50 лет, а затем подлежат уничтожению в порядке, установленным Законом о национальном архиве.
24. Сотрудникам, уволенным с антикоррупционной службы, соответствующие кадровые службы выдают трудовые книжки с внесенной в них записью об увольнении, возвращают военные билеты и выдают предписание установленного законодательством образца.
По офицерам запаса кадровая служба в течении 30 календарных дней направляет их сокращенные воинские дела (при их наличии) вместе с жетоном в органы военного управления по месту жительства.
При этом на второй внутренней стороне обложки личного дела в описи документов, хранящихся в конверте личного дела, делается запись о выдаче личных документов, которая заверяется подписью получившего сотрудника. Дополнительно о получении трудовой книжки производится соответствующая запись в Книгу учета движения трудовых книжек и вкладышей в них.
Сотрудникам-женщинам, ранее до антикоррупционной службы не состоявших на воинском учете, после увольнения со службы предписания о направлении для постановки на воинский учет не выдаются.
25. При внесении записей об антикоррупционной службе в трудовую книжку следует руководствоваться следующим:
1) перечисление занимаемых должностей и наименование территориальных подразделений, где служило увольняемое лицо, не вносится;
2) в соответствующие графы трудовой книжки вносятся сведения о всех награждениях и поощрениях за время пребывания на антикоррупционной службе;
3) сведения о дисциплинарных взысканиях в трудовую книжку не записываются;
4) основания увольнения, пункт и статья Закона Республики Казахстан, в соответствии с которым сотрудник уволен из антикоррупционной службы, в трудовой книжке не указываются;

5) қызметке қабылдау, қызметтен шығару, марапаттаулар мен көтермелеулер (күні мен айы екі таңбалы сандармен, жыл толығымен көрсетіледі) туралы барлық жазбалар тиісті бұйрықтарға сілтеме жасай отырып, араб сандарымен жүргізіледі.
Қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтен шығу кезінде еңбек кітапшасына енгізілген қызметі (жұмысы), марапаттаулары мен көтермелеулері туралы барлық жазбалар кадр қызметі басшысының (немесе оны алмастыратын тұлғаның) қолымен және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органы кадр қызметінің мөрімен расталады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Кепілхат
Маған, ________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты (бар болғанда))
«Мемлекеттік құпиялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларға рұқсат
етілген немесе бұрын рұқсат етілген лауазымды адамы немесе азаматы
өзінің құқықтары жөнінен уақытша 5 жыл (мемлекеттік құпия болып
табылатын мәліметтермен жұмыс аяқталғаннан кейін) мерзімге
республикадан тыс жерлерге шығу құқығына шектелетіні туралы;
мемлекеттік құпиялар туралы заңдарды бұзғаным үшін және осындай
мәліміттерден тұратын құжаттарды жоғалту және басқа да құпиялылық
тәртібін бұзғаным үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес
жауап беретіндігім туралы ескертілді.
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының
16-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес мемлекеттік құпияларды
және заңмен қорғалатын өзге де құпияны, оның ішінде құқық қорғау
қызметін тоқтатқаннан кейін де, ол жөнінде қолхат бере отырып, заңмен
белгіленген уақыт ішінде сақтауға міндеттенемін.
20__ жылғы «___» ______________ қолы ________________
Кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері)
_____________________________________________________
20__ жылғы «___» ______________ қолы ________________
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 2-қосымша
Міндеттеме
Мен, __________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты (бар болғанда))
сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органдарының қызметкері
болып, «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының
16 және 17-баптарына, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»
Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы, «Қазақстан Республикасының
мемлекеттік қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына
сәйкес,
- уәкілетті органдардың депутаты және жергілікті өзін-өзі
басқару органдарының мүшесі болуға, партиялар, кәсіптік одақтар
қатарында болуға, қандай да бір саяси партияны қолдауға, құқық қорғау
органдары жүйесінде өз мүшелерінің еңбек, сондай-ақ басқа да
әлеуметтік-экономикалық құқықтары мен мүдделерін білдіру мен қорғау
және еңбек жағдайын жақсарту үшін олардың кәсіптік мүдделерінің
ортақтығына негізделген саяси мақсаттарды көздейтін қоғамдық
бірлестіктер құруға;
- педагогтік, ғылыми және өзге де шығармашылық қызметтерді
қоспағанда, басқа да ақылы қызметпен айналысуға;
- кәсіпкерлік қызметпен айналысуға, оның ішінде оның
ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, коммерциялық ұйымды басқаруға
қатысуға;
- заңдарда көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғалардың
істері бойынша уәкіл болуға;
- өзінің қызметтік әрекетін қамтамасыз ететін
материалдық-техникалық, қаржылық және ақпараттық қамтамасыз ету
құралдарын, басқа да мемлекеттік мүлік пен қызметтік ақпаратты
қызметтік емес мақсатта пайдалануға;
- ереуілдерді қоса алғанда, мемлекеттік органдардың қалыпты
жұмыс істеуіне және қызметтік міндеттерді орындауға кедергі
келтіретін әрекеттерге қатысуға;
- лауазымдық өкілеттіктерін атқаруға байланысты жеке және заңды
тұлғалардың қызметін жеке мақсатында пайдалануға;
- пайдакүнемдік мақсатта, оның ішінде лауазымды немесе өзге де
адамдармен сөз байласу арқылы қызмет бабын пайдалануға;
- өзінің жақын туыстары (ата-аналары, балалары, бала асырап
алушылары, асырап алынған балалары, ата-анасы бір және ата-анасы
бөлек аға-інілері және апа-сіңлілері, қарындастары, аталары, әжелері,
немерелері) немесе жұбайы (зайыбы) атқаратын қызметіне тікелей
бағынысты лауазымды атқаруға;
- мемлекеттік қызметті атқарумен сәйкес келмейтін іс-әрекетті
жүзеге асыруға;
- мүліктік және мүліктік емес игіліктер мен басымдықтарды алу
немесе қолдану мақсатында ресми тартатылуға жатпайтын қызметтік және
басқа ақпараттарды пайдалануға құқығымның жоқ екені туралы
ескертілдім.
Сондай-ақ, Қазақстан Республикасының Конституциясын және Қазақстан Республикасының заңнамаларын сақтауға;
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының, сондай-ақ
жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерінің сақталуы
мен қорғалуын қамтамасыз етуге;
- заңмен көзделген тәртіп пен мерзімде жеке және тұлғалардың
өтініштерін қарауға, олар бойынша қажетті шаралар қабылдауға;
- өздеріне берілген құқықтар шегінде және лауазымдық
міндеттеріне сәйкес өкілеттігін жүзеге асыруға;
- қызметтік және еңбек тәртібін сақтауға;
- өзіме «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан
Республикасы Заңының белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы
шектеулерді және құқық қорғау қызметінде болумен байланысты
шектеулерді қабылдауға;
- Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29
желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының
мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексі (мемлекеттік қызметшілердің
қызметтік әдеп қағидалары) талаптарын сақтауға;
- басшылардың заңды бұйрықтары мен өкімдерін, жоғары тұрған
органдар мен лауазымды адамдардың өз өкілеттіктері шегінде шығарған
шешімдері мен нұсқауларын орындауға;
- мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де
құпияны, оның ішінде құқық қорғау қызметін тоқтатқаннан кейін де ол
жөнінде қолхат бере отырып, заңмен белгіленген уақыт ішінде сақтауға;
- қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған, азаматтардың жеке
өмірін, ар-намысын және қадір-қасиетін қозғайтын мәліметтерді құпия
сақтауға және заңдарда көзделген жағдайларды қоспағанда, олардан
мұндай ақпарат беруді талап етпеуге;
- мемлекеттік мүліктің сақталуын қамтамасыз етуге;
- қызметкердің жеке мүддесі өзінің өкілеттігімен ұштасатын
немесе оған қайшы келетін жағдайларда, жазбаша нысанда баянат беруге
және тікелей және уәкілетті басшыны дереу хабардар етуге;
- өзінің кәсіптік деңгейі мен біліктілігін арттыруға;
- мемлекеттік қызмет мүдделеріне зиян келтіретін жария сөйлеуге
жол бермеуге;
- Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініш
бергендігі туралы оны берген күні өзінің тікелей басшысына
хабарлауға;
- салық органына тұрғылықты жері бойынша кірістер туралы салық
объектісі болып табылатын декларациялар тапсыруға;
- қызметке кіріскеннен кейін бір ай ішінде өзінің меншігіндегі,
пайдаланылуы табыс алуға әкелетін мүлікті Қазақстан Республикасының
заңнамасында белгіленген тәртіппен осы функцияларды орындау уақытына
сенімгерлік басқаруға беруге міндетті, бұған осы адамдарға заңды
түрде тиесілі ақша, облигациялар, ашық және аралық инвестициялық пай
қорларының пайлары, сондай-ақ мүліктік жалдауға берілген мүлік
қосылмайды;
- мүлікті сенімгерлік басқару шартының нотариалды
куәландырылған көшірмесін нотариалды куәландырылған күннен бастап, он
күн мерзім ішінде кадр қызметіне ұсынуға, ал мүлікті сенімгерлік
басқару шартын тараптардың бірі бұзған жағдайда, бір ай мерзім ішінде
кадр қызметіне хабарлауға, сенімгерлік басқарылуға тиіс мүлікті шарт
бұзылған күннен бір ай мерзімде қайтадан сенімгерлік басқару беріп,
қолданыстағы заңнамамен белгіленген тәртіпте жұмыс орны бойынша кадр
қызметіне нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуға;
- лауазымдық өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде адал және
саяси партиялардың, қоғамдық және діни бірлестіктердің жұмысынан
тәуелсіз болуға;
- Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының және
аумақтық органдарының ақпараттық қорларымен жұмыс барысында
ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге міндеттетенемін.
20__ жылғы «___» ______________ қолы ________________
Кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері)_______________
20__ жылғы «___» ______________ қолы ________________
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 3-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер
Мен, __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда))
Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасын
сақтау мақсатында мыналарға:
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға немесе сыбайлас
жемқорлық көріністер үшін жағдайлар жасауға;
басқа адамдарды сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды жасауға
көндіруге және көтермелеуге;
жасалған немесе дайындалып жатқан сыбайлас жемқорлық құқық
бұзушылықтар туралы немесе өзімді басқа адамдардың сыбайлас жемқорлық
құқық бұзушылықтарды жасауға көндіру жағдайлары туралы ақпаратты
елемеуге, айтпауға және жасыруға;
мүдделер қақтығысының туындауына жол беруге және олардың алдын
алу бойынша шаралар қабылдамауға;
өзімнің функционалдық міндеттерімді орындағаным үшін
материалдық және материалдық емес игіліктерді қабылдауыма;
жоғары тұрған ресми адамдарға сыйлықтар беруге және қызметтік
емес қызмет көрсетулерге;
кіріс алумен ұштасқан кәсіпкерлік және өзге де қызметті жүзеге
асыруда біреуге көмек көрсетуге;
басқа мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және кәсіпкерлік
субъектілердің қызметіне заңсыз араласуға;
мемлекеттік қызметшінің мәртебесін және оған негізделген
беделді, қызметтік өкілеттіктер мен жеке, топтық және өзге де қызмет
мүддесіндегі емес ақпаратты пайдалануға;
егер бұл қызметтік міндеттерін орындауға байланысты болмаса,
оған қатысты тексеріс іс-шаралары жүргізіліп және қылмыстық қудалау
жүзеге асырылып жатқан адамдармен немесе олардың отбасы мүшелерімен,
жақын туыстарымен, достарымен, қызметтестерімен, байланысуға;
жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін іске
асыру кезінде бұзушылыққа және кедергі жасауға;
жұмыс уақытында қымбат тұратын:

5) все записи о датах пребывания на службе, награждения и поощрения (число и месяц двузначными цифрами, год указывается полностью) производятся арабскими цифрами со ссылкой на соответствующий приказ.
При увольнении сотрудников из антикоррупционной службы все записи о службе, награждениях и поощрениях, внесенные в трудовую книжку заверяются подписью руководителя кадровой службы или лицом его заменяющим и печатью кадровой службы органа антикоррупционной службы.
Приложение 1
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Подписка
Я,_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
предупрежден (а): что в соответствии с Законом Республики
Казахстан «О государственных секретах» должностное лицо или гражданин
Республики Казахстан, допущенные или ранее допускавшиеся к
государственным секретам временно ограничено в своих правах выезда
заграницу до истечения срока секретности, но не более чем на 5
лет(после прекращения работы со сведениями, составляющими
государственную тайну);
что за разглашение сведений, составляющих государственные
секреты, или утрату документов и предметов, содержащих такие
сведения, а также иные нарушения режима секретности буду
привлечен(а) к ответственности в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан.
Обязуюсь в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 16
Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» хранить
государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, в том числе
и после прекращения правоохранительной службы в течение времени,
установленного законом.
«____» _____________ 20 __ года        Подпись ________________
Сотрудник (работник) кадровой службы __________________________
«____» _____________ 20 __ года        Подпись ________________
Приложение 2
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Обязательство
Я, ___________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии)
являясь сотрудником антикоррупционной службы, в соответствии
со статьями 16 и 17 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной
службе», статьей 12 Закона Республики Казахстан «О противодействии
коррупции» и статьей 10 Закона Республики Казахстан «О
государственной службе Республики Казахстан»,
Предупрежден (а):
что не вправе:
- быть депутатом представительных органов и членом органов
местного самоуправления, состоять в партиях, профессиональных союзах,
выступать в поддержку какой-либо политической партии, создавать в
системе правоохранительных органов общественные объединения,
преследующие политические цели, основанные на общности их
профессиональных интересов для представления защиты трудовых, а также
других социально-экономических прав и интересов своих членов и
улучшения условий труда;
- заниматься другой оплачиваемой деятельностью, кроме
педагогической, научной и творческой деятельности;
- заниматься предпринимательской деятельностью, в том числе
участвовать в управлении коммерческой организацией независимо от ее
организационно-правовой формы;
- быть представителем по делам третьих лиц, за исключением
случаев, предусмотренных законами;
- использовать в неслужебных целях средства
материально-технического, финансового и информационного обеспечения,
другое государственное имущество и служебную информацию;
- участвовать в действиях, препятствующих нормальному
функционированию государственных органов и выполнению служебных
обязанностей, включая забастовки;
- в связи с исполнением должностных полномочий пользоваться в
личных целях услугами физических и юридических лиц;
- использовать свое служебное положение в корыстных целях, в
том числе путем сговора с должностными и иными лицами;
- занимать должность, находящуюся в непосредственной
подчиненности должности, занимаемой близкими родственниками
(родителями, детьми, усыновителями, усыновленными, полнородными и
неполноводными братьями и сестрами, дедушками, бабушками, внуками)
или супругом (супругой);
- осуществлять деятельность, не совместимую с выполнением
государственных функций;
- использовать служебную и иную информацию, не подлежащую
официальному распространению, в целях получения или извлечения
имущественных и неимущественных благ и преимуществ;
Кроме того, обязуюсь:
- соблюдать Конституцию Республики Казахстан и законодательство
Республики Казахстан;
- обеспечивать соблюдение и защиту прав и свобод человека и
гражданина, а также законных интересов физических и юридических лиц,
государства;
- рассматривать в порядке и сроки, установленные законом,
обращения физических и юридических лиц, принимать по ним необходимые
меры;
- осуществлять полномочия в пределах предоставленных прав ив
соответствии с должностными обязанностями;
- соблюдать служебную и трудовую дисциплину;
- принимать на себя ограничения, связанные с пребыванием на
правоохранительной службе, и антикоррупционные ограничения,
установленные Законом Республики Казахстан «О противодействии
коррупции»;
- соблюдать требования Этического кодекса государственных
служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных
служащих), утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29
декабря 2015 года № 153;
- выполнять законные приказы и распоряжения руководителей,
решения и указания вышестоящих органов и должностных лиц, изданные в
пределах их полномочий;
- хранить государственные секреты и иную охраняемую законом
тайну, в том числе и после прекращения правоохранительной службы в
течение времени, установленного законом, о чем дается подписка;
- сохранять в тайне получаемые при исполнении служебных
обязанностей сведения, затрагивающие частную жизнь, честь и
достоинство граждан, и не требовать от них предоставления такой
информации, за исключением случаев, предусмотренных законами;
- обеспечивать сохранность государственного имущества;
- подать рапорт в письменной форме и незамедлительно
информировать непосредственного и уполномоченного руководителя в
случаях, когда мои частные интересы пересекутся или войдут в
противоречие с моими полномочиями;
- повышать свой профессиональный уровень и квалификацию;
- не допускать публичных выступлений, причиняющих вред
интересам государственной службы;
- сообщить непосредственному руководителю о подаче заявления о
выходе из гражданства Республики Казахстан в день его подачи;
- представлять в орган государственных доходов по месту
жительства декларацию о доходах, об имуществе, являющемся объектом
налогообложения;
- в порядке, установленном законодательством Республики
Казахстан, в течение месяца после вступления в должность на время
прохождения правоохранительной службы передать в доверительное
управление находящиеся в собственности акции (доли участия в уставном
капитале) коммерческих организаций, и иное имущество, использование
которого влечет получение доходов, за исключением денег, облигаций,
паев открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, законно
принадлежащих ему, а также иного имущества, переданного в
имущественный наем;
- предоставить нотариально засвидетельствованную копию договора
на доверительное управление имуществом в десятидневный срок со дня
нотариального засвидетельствования в службу управления персоналом
(кадровую службу). В случае расторжения договора на доверительное
управление имуществом одной из сторон, уведомить об этом в месячный
срок кадровую службу, а имущество, подлежащее передаче в
доверительное управление, в месячный срок после расторжения договора
вновь передать в доверительное управление с предоставлением в службу
управления персоналом (кадровую службу) по месту работы нотариально
засвидетельствованной копии договора в порядке, установленном
действующим законодательством;
- при осуществлении должностных полномочий быть беспристрастным
и независимым от деятельности политических партий, общественных и
религиозных объединений;
- незамедлительно доводить до руководства о ставших мне
известными случаях коррупционных правонарушений;
- обеспечивать информационную безопасность в процессе работы с
информационными ресурсами Национального бюро по противодействию
коррупции и его территориальных органов.
«____» _____________ 20 __ года        Подпись ________________
Сотрудник (работник) кадровой службы __________________________
«____» _____________ 20__ года         Подпись ________________
Приложение 3
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Антикоррупционные ограничения
Я, ___________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии))
в целях соблюдения антикоррупционного законодательства
Республики Казахстан добровольно и осознанно принимаю на себя
ограничения, связанные с запретом на:
совершение коррупционных правонарушений или создание условий
для проявления коррупции;
склонение или поощрение других лиц на совершение коррупционных
правонарушений;
игнорирование, умалчивание и сокрытие информации о совершенных
или готовящихся коррупционных правонарушениях, либо о случаях моего
склонения другими лицами к совершению коррупционных правонарушений;
допущение возникновения конфликта интересов и непринятие мер по
их предотвращению;
принятие подарков в связи с исполнением служебных полномочий в
соответствии с законодательством Республики Казахстан;
использование служебной и иной информации, не подлежащей
официальному распространению, в целях получения или извлечения
имущественных и неимущественных благ и преимуществ;
дарение подарков и оказание неслужебных услуг вышестоящим
официальным лицам;
оказание содействия кому-либо в осуществлении
предпринимательской и иной деятельности, связанной с извлечением
доходов;
неправомерное вмешательство в деятельность других
государственных органов, организаций и субъектов предпринимательства;
использование статуса государственного служащего и основанного
на нем авторитета, служебных полномочий и информации в личных,
групповых и иных неслужебных интересах;
контакты с лицами, в отношении которых проводятся проверочные
мероприятия или осуществляется уголовное преследование, либо с
членами их семьи, близкими родственниками, друзьями, сослуживцами,
если это не связано с исполнением служебных обязанностей;
нарушение и воспрепятствование в реализации прав и законных
интересов физических и юридических лиц.
Использование в рабочее время дорогостоящих:

1) автокөлік құралдарын (құны сатып алу кезінде 2900 айлық
есептік көрсеткіштен жоғары);
2) киімді (оның жекелеген элементтерінің құны 100 айлық есептік
көрсеткіштен жоғары теңге, ал сыртқы киім үшін құны 500 айлық есептік
көрсеткіштен жоғары);
3) сағаттар мен зергерлік бұйымдарды (құны сатып алу кезінде
100 айлық есептік көрсеткіштен жоғары);
4) аксессуарларды (құны сатып алу кезінде 100 айлық есептік
көрсеткіштен жоғары) пайдалануға;
5) интернет-кеңістікте және әлеуметтік желілерде қымбат тұратын
жылжымалы және жылжымайтын мүлікті, жұмыскерге (қызметкерге) немесе
оның отбасы мүшелеріне тиесілі автокөлік құралдарын, сондай-ақ
ойын-сауық мекемелеріндегі демалыс орындарында түскен фотосуреттерді
орналастыруға тыйым салумен байланысты шектеулерді өзіме ерікті және
саналы түрде қабылдаймын.
Мен осы шектеулердің бірін бұзған жағдайда, маған қатысты
жұмыстан шығаруға дейінгі тәртіптік жазалау шараларының қолданылуына
келісемін.
20___ жылғы «____» __________________________ ___________________
(қолы)
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп
кодексін (мемлекеттік қызметшілерінің қызметтік әдеп
қағидалары) сақтау жөніндегі
Міндеттеме
Мен, __________________________________________________________
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының қызметкері
болып, 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Қазақстан Республикасы
Президенті Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлкеттік
қызметшілерінің әдеп кодексімен (мемлекеттік қызметшілерінің
қызметтік әдеп қағидалары) таныстым және онда көрсетілген
міндеттемелерді қабылдап, Қазақстан Республикасы мемлекеттік
қызметшілерінің әдеп кодексімен қөзделген талаптарды бұзғаным үшін
Қазақстан Республикасы заңнамасында қөрсетілген тәртіппен
жауапкершілікке тартылатындығым туралы ескертілді.
20__ жылғы «___» ______________ қолы ________________
Кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері)
_____________________________________________________
20__ жылғы «___» ______________ қолы ________________
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызмет істері министрлігінің
Сыбайлас жемқорлықка қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы
(Сыбайлас жемқорлықка қарсы қызмет)
Құпия
(толтырылуы бойынша)
№________ жеке іс
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/тегі, аты, әкесінің аты /бар болғанда//
I БӨЛІМ

1) автотранспортных средств (стоимостью свыше 2900 месячных
расчетных показателей);
2) одежды (стоимостью ее отдельных элементов свыше 100 месячных
показателей тенге, а для верхней одежды стоимостью свыше 500 месячных
расчетных показателей);
3) часов и ювелирных изделий (стоимостью на момент приобретения
свыше 100 месячных расчетных показателей);
4) аксессуаров (стоимостью на момент приобретения свыше 100
месячных расчетных показателей);
размещение в интернет-пространстве и социальных сетях
изображений дорогостоящего движимого и недвижимого имущества,
автотранспортных средств, принадлежащих сотруднику (работнику), либо
членам его семьи, а также фотографий с мест отдыха в увеселительных
заведениях.
Одновременно я поставлен в известность, что в случае
несоблюдения мною антикоррупционных ограничений (при отсутствии
признаков уголовно наказуемого деяния и административного
правонарушения) в отношении меня будут применены меры дисциплинарного
взыскания, вплоть до увольнения.
«___» _____________ 20__ года                 _______________________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Обязательство по соблюдению Этического кодекса государственных
служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики
государственных служащих)
Я, ___________________________________________________________,
являясь сотрудником антикоррупционной службы, ознакомлен с
Этическим кодексом государственных служащих Республики Казахстан
(Правила служебной этики государственных служащих), утвержденным
Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153
(далее – Этический кодекс), и принимаю установленные им стандарты
поведения, а также предупрежден(а) о возможности привлечения меня к
ответственности в установленном законодательством Республики
Казахстан порядке за нарушение требований, предусмотренных Этическим
кодексом.
«______»______________20 __ года   Подпись ____________________
Сотрудник (работник) кадровой службы________________________
«______»_____________ 20__ года    Подпись ____________________
Приложение 5
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Национальное бюро по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
Министерства по делам государственной службы
Республики Казахстан
Форма
Секретно
(по заполнению)
Личное дело № _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
/фамилия, имя, отчество, (при его наличии)/
ЧАСТЬ I

1) қызметтік тізім;
2) қызмет өтілін анықтау жөніндегі комиссияның қорытындысы;
3) қызметінің жеке кезеңдерін растау туралы қорытынды тігіледі.
II БӨЛІМ
1) аттестаттау парақтары;
2) қызметтік мінездемелер;
3) біліктілік сыныбын белгілеуге ұсыныстар (төмендету, қайта
қалпына келтіру);
4) кезекті біліктілік сыныптарды беруге ұсыныстарды кешіктіріп
беру туралы шешім;
5) қызметі бойынша ауыстыруға ұсыныстар;
6) қызметтен шығаруға ұсыныстар;
7) қызметтен босату туралы хабарлама;
8) марапаттау парақтары, көтермелеу (наградтау) туралы
ұсыныстар.
III БӨЛІМ
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қабылдау туралы өтініш;
2) өмірбаяндар (өз қолымен жазылған және басылған түрде, кадр
қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) қолымен расталған);
3) сауалнама (кадр қызметінің мөрімен расталған фотосуретпен);
4) құқық қорғау органдарына, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызметке қабылдау туралы қорытынды;
5) қызметке түсуге дейінгі ұсынылатын мінездемелер (қызметтік,
оқу және басқалары);
6) конкурстық комиссия материалдары (Қазақстан Республикасының
заңнамасын, мемлекеттік тілді білуін және жеке құзіретін тестілеу
нәтижелері; дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру
нәтижелері, полиграфологиялық зерттеу нәтижелері, конкурстық комиссия
мәжілісінің хаттамаларынан үзінділер);
7) округтік әскери-дәрігерлік комиссияның анықтамасы;
8) мемлекеттік және қызметтік құпиялардан тұратын мәліметтерді
ашпау туралы жазылым және міндеттеме;
9) «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы», «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы», «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарында белгіленген шектеулер
бойынша мемлекеттік қызметшінің міндеттемелері;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер;
11) Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп
кодексін (Мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидаларын)
сақтау жөніндегі міндеттеме;
12) қол қойылған Ант мәтіні;
13) жедел-тыңшылық жұмыс қорытындысы (рұқсат қағазы);
14) мемлекеттік құпияларға рұқсат беру шарты (келісімшарты).
№________ жеке іс
IV БӨЛІМ
Мұрағат материалдары
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
/тегі, аты, әкесінің аты /бар болғанда//
1) ескірген қызметтік тізімдер;
2) ескірген өмірбаяндар мен сауалнамалар;
3) қызметкердің баянаттары;
4) қызметтік тексерістер мен тергеулердің қорытындылары мен
материалдары;
5) жеке құрам жиналыстарының шешімдері мен хаттамалары және
басқалары;
6) әскери-дәрігерлік комиссияның ескірген анықтамалары,
денсаулық жағдайы туралы, жарақаттар мен контузиялар туралы
анықтамалары;

1) Послужной список;
2) заключение комиссии по определению стажа службы;
3) заключение о подтверждении отдельных периодов службы.
ЧАСТЬ II
1) Аттестационные листы;
2) служебные характеристики;
3) представления к установлению (снижению, восстановлению)
квалификационного класса;
4) решение о задержке представления к установлению
квалификационного класса;
5) представления и рапорта к перемещению по службе;
6) представления и рапорта к увольнению;
7) уведомление об увольнении;
8) наградные листы, представления о поощрении (награждении).
ЧАСТЬ III
1) Заявление о приеме в правоохранительный орган;
2) автобиографии (написанная собственноручно и в отпечатанном
виде, заверенная подписью сотрудника (работника) кадровой службы;
3) анкета (с фотокарточкой, заверенной печатью кадровой
службы);
4) заключение о приеме в правоохранительный орган, в том числе
на антикоррупционную службу;
5) характеристики (служебные, учебные и другие), представляемые
до поступления на службу (учебу);
6) материалы конкурсной комиссии (результаты тестирования на
знание государственного языка, законодательства Республики Казахстан
и личностные компетенции, сдачи нормативов по физической подготовке,
результаты полиграфологического исследования, выписка из протокола
заседания конкурсной комиссии);
7) справка центральной (окружной) военно-врачебной комиссии;
8) подписка и обязательство о неразглашении сведений,
составляющих государственную и служебную тайны;
9) обязательство по ограничениям, установленными Законами
Республики Казахстан «О противодействии коррупции», «О
государственной службе Республики Казахстан» и «О правоохранительной
службе»;
10) антикоррупционные ограничения;
11) обязательство по соблюдению Этического кодекса
государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики
государственных служащих);
12) подписанный бланк с текстом Присяги;
13) заключение (допуск) к агентурно-оперативной работе;
14) договор (контракт) о допуске к государственным секретам.
Личное дело № ________
ЧАСТЬ IV
Архивные материалы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/фамилия, имя, отчество, (при его наличии)/
1) Устаревшие послужные списки;
2) устаревшие автобиографии и анкеты;
3) рапорта сотрудника;
4) заключения и материалы служебных проверок и расследований;
5) решения и протокола собраний личного состава и другие;
6) устаревшие справки Центральной (окружной) военно-врачебной
комиссии, справки о состоянии здоровья, о ранениях и контузиях;

7) қызметкердің қызметі бойынша басқа жерге ауысуы жөніндегі
жолдаманың үшінші бөлігі;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет мерзімін ұзарту туралы
қолдаухат және баянат;
9) қызмет бойынша ауысу кезіндегі ұсынымдар;
10) кадр резервіне қабылданған кандидаттармен жұмыс жөніндегі
материалдар;
11) сертификаттардың көшірмелері (арнайы бастапқы дайындық
оқуын бітіргені, қайта даярлау курстарын, кәсіптігін жоғарлау және
басқа да мемлекеттік қызмет істері органдары бюджетінен төленетін
курстарын бітіргені туралы және басқалары);
12) тестілеудің, дене шынықтыру бойынша нормативтер тапсыру
нәтижелері;
13) өзекті емес жағдайдағы жеке істің басқа да материалдары.
№________ жеке іс
V БӨЛІМ
Зерделеу және арнайы тексеру материалдары
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
/тегі, аты, әкесінің аты /бар болғанда//
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
Жеке іс конвертіндегі құжаттардың тізімдемесі
Құжаттың атауы
Парақ саны
Құжатты алған адамның қолы
Ескертпе
Жеке іске қосымша құжаттар
Парақ саны
Кадр қызметі қызметкерінің қолы және күні
Жеке істің телнұсқасы
Зерделеу және арнайы тексеру материалдары
Мұрағаттық материалдар
Запастағы офицердің қысқартылған жеке ісі
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің
Сыбайлас жемқорлықка қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
Национальное бюро по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба) Министерства по делам
государственной службы Республики Казахстан
Қызметтік тізім
Послужной список
Личный номер № ______________________ жеке
нөмірі__________________________________________________тегі/фамилия/
_______________________________________________________________
/аты, әкесінің аты /бар болғанда// /имя, отчество, (при его наличии)/
Біліктілік сыныбы Квалификационный класс
Біліктілік сыныбын белгілеу туралы кімнің бұйрығы, күні, нөмірі Дата, номер и чей приказ об установлении квалификационного класса
Арнаулы (әскери) атағы
Специальное (воинское) звание
Біліктілік сыныбын белгілеу туралы кімнің бұйрығы, күні, нөмірі Дата, номер и чей приказ об установлении квалификационного класса
1. Туған жылы, күні, айы/Сведения о дате рождения
2. Туған жері/Место рождения

7) третья часть путевки по перемещению сотрудника по службе в
другую местность;
8) ходатайство и рапорт о продлении срока антикоррупционной
службы;
9) рекомендации при перемещении по службе;
10) материалы по работе с кандидатами, зачисленными в кадровый
резерв;
11) копии сертификатов (об окончании специального
первоначального обучения, курсов переподготовки, повышения
квалификации, а также образовательных и других курсов, оплачиваемых
за счет бюджета органов по делам государственной службы и другие);
12) результаты тестирований, сдачи нормативов по физической подготовке;
13) другие документы личного дела, находящиеся в неактуальном
состоянии.
Личное дело № ________
ЧАСТЬ V
Материалы изучения и специальной проверки
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/фамилия, имя, отчество, (при его наличии)/
Приложение 6
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Опись документов, находящихся в конверте личного дела
Наименование документа
Количество листов
Подпись лица, получившего документ
Примечание
Дополнительные документы к личному делу
Количество листов
Дата и подпись сотрудника (работника) кадровой службы
Дубликат личного дела
Материалы изучения и специальной проверки
Архивные материалы
Сокращенное личное дело офицера запаса
Приложение 7
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
Национальное бюро по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба) Министерства по делам
государственной службы Республики Казахстан
Қызметтік тізім
Послужной список
Личный номер № _________________ жеке
нөмірі__________________________________________________тегі/фамилия/
_____________________________________________________________________
/аты, әкесінің аты /бар болғанда// /имя, отчество, (при его наличии)/
Біліктілік сыныбы Квалификационный класс
Біліктілік сыныбын белгілеу туралы кімнің бұйрығы, күні, нөмірі
Дата, номер и чей приказ об установлении квалификационного класса
Арнаулы (әскери) атағы
Специальное (воинское) звание
Біліктілік сыныбын белгілеу туралы кімнің бұйрығы, күні, нөмірі
Дата, номер и чей приказ об установлении квалификационного класса
1. Туған жылы, күні, айы/Сведения о дате рождения
2. Туған жері/Место рождения

14. Тәртіптік жазалар (4 парақта)/Дисциплинарные взыскания
(на 4 страницах)
Кімнің бұйрығы, күні, нөмірі/ Чей приказ, номер и дата
Қандай жаза салынды және не үшін/ Какое наложено взыскание и за что
Жазаның алынып тасталғаны туралы белгі/ Отметка о снятии взыскания
15. Қызметкердің қызметтік міндеттемелерін немесе қызметтік
борышын атқару кезінде алған жарақаттары, контузиялары, зақымдары,
мертігуі, сырқаттары туралы мәліметтер (1 парақта) / Сведения о
ранениях, контузиях, травмах, увечьях, заболеваниях, полученных
сотрудником при исполнении им служебных обязанностей или служебного
долга (на 1 странице)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Шетелде болуы/Пребывание за границей
Ел, кала/ Страна, город
Сапардың мақсаты/ Цель поездки
Болу кезеңі/ Период пребывания
Жазба үшін негіздеме/ Основание для записи
17. Қызметкердің ата-анасы туралы мәліметтер (1 парақта)
/Сведения о родителях сотрудника (на 1 странице)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
18. Қызметкердің отбасы жағдайы/Сведения о семейном положении
Жұбайының /зайыбының/ балаларының тегі, аты, әкесінің аты Фамилия, имя, отчество (при его наличии) жены/мужа/детей
Туыстық дәрежесі/ Степень родства
Туған жылы, күні, айы және жері/ Число, месяц, год и место рождения
Жазба үшін негіз/ Основание для записи
Ескертпе/ Примечание
19. Қызметкердің тұрғылықты мекенжайы/Адрес места жительства
сотрудника
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызметтік тізімді жасаған/Послужной список составил:
_____________________________________________________________________
/кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) лауазымы, тегі және
аты-жөні/
_____________________________________________________________________
/должность, фамилия и инициалы сотрудника (работника) кадровой службы
20____жылғы                                      «____» _____________
«____» _____________ 20___ г.
БЕКІТЕМІН/Утверждаю
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/кадр қызметі басшысының лауазымы, біліктілік сыныбы, тегі және
аты-жөні/ /руководитель кадровой службы, квалификационный класс,
фамилия и инициалы/
М.О./М.П.
20___ жылғы «___» ____________ жазылған
20___ жылғы «___» ____________ мәліметтердің дұрыстығын растау
қолхаты
20___ жылғы «___» ____________
20___ жылғы «___» ____________
Расписка в подтверждении правильности записанных сведений ___________
«___» ______________ 20___ года.
________________________________
«___» ______________ 20___ года.
________________________________
________________________________
«___» ______________ 20___ года.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Бекітемін
_____________________________________________________________________
(кадр қызметінің басшысы)
20__ жылғы "____"______________
Қосымша өмірбаяндық тексеру бойынша қорытынды
Мен, ________________________________ 20__ жылғы "___" ________
(қызметкердің біліктілік сыныбы, тегі, аты, әкесінің аты (бар
болғанда)____________________________________________________________
зайыбының (жұбайының) қосымша өмірбаяндық тексеру материалдарын
қарап, мыналарды ____________________________________________________
Анықтадым:
Зайыбының (жұбайының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Туған жылы ______________ Туған жері ________________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін туыстарын жедел есептер бойынша тексеру
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда) және туыстық дәрежесі
көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мынадай деректер келіп түсті ________________________________________
(осы мәліметтердің мазмұны және олардың қайдан келіп түскені, нақты
әрбір адамға жеке көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жұмысқа жіберу, бас тарту және тағы басқа)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
болады деп ұйғарамын.
___________________________________
(қолы)
Келісемін:
Басшы _______________________
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Жеке істің ресімделуін бақылау
Карточкасы___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда))
Тексеру күні
Жеке істің жай-күйі
Жеке істі жүргізуге жауапты адамның лауазымы, қолы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 10-қосымша
Нысан
№ ___ жеке іс құжаттарының Ішкі тізімдемесі
р/с
Құжаттың нөмірі
Құжаттың күні
Құжаттың тақырыбы
Іс парақтарының нөмірлері
Ескертпе
Барлығы _______________________________________________________ құжат
(цифрлармен және жазумен)
Ішкі тізімдеменің парақ саны ________________________________________
(цифрлармен және жазумен)
Іс құжаттарының ішкі тізімдемесін толтырған
адамның лауазымы ____________________________________________________
қойылған қолдың толық жазылуы (өз қолы)
Күні
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 11-қосымша
Нысан
Жеке істерді түгендеу кітабы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/органның атауы/
Басталды:
Аяқталды:
Жеке іс №
Тегі, аты, әкесінің аты
Келіп түскен күні
Есептен алу туралы белгі
1
2
3
4
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 12-қосымша
Нысан
№______жеке істің бақылау карточкасы
_____________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
Берілген немесе жіберілген күні
Кімге берілді немесе жіберілді
шығыс №
Алушының қолы
Қайтарылған күні
Сақтауға қабылдап алған адамның қолы
Бақылау карточкасының сыртқы беті
Берілген немесе жіберілген күні
Кімге берілді немесе жіберілді
шығыс №
Алушының қолы
Қайтарылған күні
Сақтауға қабылдап алған адамның қолы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
органдарының сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін жүргізу
қағидаларына 13-қосымша
Нысан
Еңбек кітапшаларының және олардың қосымша парақтарын есепке алу
кітабы
р/с
Еңбек кітапшасы қабылданған немесе толтырылған күні
Еңбек кітапшасы иесінің аты-жөні
Еңбек кітапшасын тапсырған немесе оған толтырылған қызметкердің лауазымы
Шығарылған кезде еңбек кітапшасының қолына берілген күні және негізі
Еңбек кітапшасын алған уақытындағы қызметкерді ң қолхаты
Ескертпе
Жылы
Күні
Айы
1.
2.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 2-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне көтермелеулер
қолдану қағидалары

14. Тәртіптік жазалар (4 парақта)/Дисциплинарные взыскания (на
4 страницах)
Кімнің бұйрығы, күні, нөмірі/
Чей приказ, номер и дата
Қандай жаза салынды және не үшін/
Какое наложено взыскание и за что
Жазаның алынып тасталғаны туралы белгі/
Отметка о снятии взыскания
15. Қызметкердің қызметтік міндеттемелерін немесе қызметтік
борышын атқару кезінде алған жарақаттары, контузиялары, зақымдары,
мертігуі, сырқаттары туралы мәліметтер (1 парақта) /Сведения о
ранениях, контузиях, травмах, увечьях, заболеваниях, полученных
сотрудником при исполнении им служебных обязанностей или служебного
долга (на 1 странице)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
16. Шетелде болуы/Пребывание за границей
Ел, қала/
Страна, город
Сапардың мақсаты/
Цель поездки
Болу кезеңі/
Период пребывания
Жазба үшін негіздеме/
Основание для записи
17. Қызметкердің ата-анасы туралы мәліметтер (1 парақта)
/Сведения о родителях сотрудника (на 1 странице)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
18. Қызметкердің отбасы жағдайы/Сведения о семейном положении
Жұбайының /зайыбының/ балаларының тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) жены/мужа/детей
Туыстық дәрежесі/
Степень родства
Туған жылы, күні, айы және жері/
Число, месяц, год и место рождения
Жазба үшін негіз/
Основание для записи
Ескертпе/
Примечание
19. Қызметкердің тұрғылықты мекенжайы/Адрес места жительства
сотрудника
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қызметтік тізімді жасаған/Послужной список составил:
____________________________________________________________________
/кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) лауазымы, тегі және аты-жөні/
____________________________________________________________________
/должность, фамилия и инициалы сотрудника (работника) кадровой службы
20_____жылғы «____»_____________         «____» ____________ 20___ г.
БЕКІТЕМІН/Утверждаю
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/кадр қызметі басшысының лауазымы, біліктілік сыныбы, тегі және
аты-жөні/ /руководитель кадровой службы, квалификационный класс,
фамилия и инициалы/
М.О./М.П.
20____ жылғы «____» _________ жазылған
20____ жылғы «____» _________ мәліметтердің дұрыстығын растау қолхаты
20____ жылғы «____» ________________
20____ жылғы «____» ________________
Расписка в подтверждении правильности записанных сведений ___________
«____» _________ 20___ года.
________________________________
«____» __________ 20___ года.
________________________________
________________________________
«___» _________________ 20___ года.
Приложение 8
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Утверждаю
___________________________
(руководитель кадровой службы)
«___» __________ 20__ г
Заключение
по дополнительной автобиографической проверке
«___» ___________ 20__ года я, _____________________________________,
рассмотрев материалы дополнительной автобиографической проверки мужа
(жены) ___________________________________________________________
(квалификационный класс, фамилия, имя, отчество, (при его наличии)
сотрудника)
__________________________________________________________________
Установил:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) супруга (супруги)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Год рождения ____________ Место рождения __________________________
___________________________________________________________________
Проверкой по оперативным учетам проверяемых родственников
___________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество, (при его наличии) и степень родства)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Поступили следующие данные ________________________________________
(указать конкретно, раздельно на каждое лицо содержание этих сведений
и откуда они поступили)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(оборотная сторона)
На основании изложенного, полагал бы возможным ______________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(допустить к работе, отказать)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(подпись)
Согласен:
Руководитель ________________________________
Приложение 9
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Карточка контроля оформления личного дела
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата проверки
Состояние личного дела
Должность, подпись лица, ответственного за ведение личного дела
Приложение 10
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Внутренняя опись документов личного дела № ______
№ п/п
Номер документа
Дата документа
Заголовок документа
Номера листов дела
Примечание
Итого ________________________________________________ документов
(цифрами и прописью)
Количество листов внутренней описи __________________________________
(цифрами и прописью)
Должность лица, заполнившего внутреннюю опись документов дела
_______________________________________________________________
Расшифровка подписи (личная подпись)
Дата ______________________
Приложение 11
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Инвентарная книга личных дел
___________________________________________________________
__________________________________________________________
/наименование органа/
Начата:
Окончена:
№ личного дела
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата поступления
Отметка о снятии с учета
1
2
3
4
Приложение 12
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Контрольная карточка личного дела № ________
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата выдачи или высылки
Кому выдано или выслано
Исходящий №
Подпись получателя
Дата возвращения
Подпись лица, принявшего на хранение
Оборотная сторона контрольной карточки
Дата выдачи или высылки
Кому выдано или выслано
Исходящий №
Подпись получателя
Дата возвращения
Подпись лица, принявшего на хранение
Приложение 13
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника антикоррупционной службы
Форма
Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них
№ п/п
Дата приема или заполнения трудовой книжки
Ф.И.О. (при его наличии) владельца трудовой книжки
Должность служащего, который сдал или на которого заполнена трудовая книжка
Дата и основание выдачи на руки трудовой книжки при увольнении
Расписка служащего в получении трудовой книжки
Примечание
1
Год
Число
Месяц
2
Приложение 2
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Правила применения поощрений к сотрудникам
антикоррупционной службы

1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне көтермелеулер қолдану туралы қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 55-бабына сәйкес әзірленген және Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне (бұдан әрі - қызметкерлер) көтермелеулер қолдану тәртібін айқындайды.
2. Қызметкерлерге міндеттерін үлгілі атқарғаны және қызметтік іс-әрекетінде жоғары нәтижелерге кол жеткізгені үшін Заңның 55-бабымен көзделген көтермелеулерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігі Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметі) Төрағасы (бұдан әрі ұлттық бюросының Төрағасы) көтермелеулердің мынадай түрлерін қолданады:
1) Ұлттық бюро Төрағасының алғыс хатымен марапаттау;
2) атқарып отырған штаттық лауазымымен көзделген бір саты жоғары біліктілік сыныбын немесе кезектен тыс біліктілік сыныбын белгілеу.
Көтермелеу ұлттық бюро Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарларымен келісілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің құрылымдық бөлімшесі басшысының ұсынысы негізінде жүргізіледі. Қолданыстағы тәртіптік жазасы бар болған жағдайда көтермелеу жүргізілмейді.
3. Қызметкерді көтермелеудің түрін айқындау кезінде қызметкердің сіңірген еңбегінің сипаты немесе ерекшелігі, сондай-ақ оның қызметіне деген бұрынғы қатынасы ескеріледі. Көтермелеулер қызметтік іс-әрекеттің бағасы, қызметкерлерді тәрбиелеудің және қызметтік тәртіпті нығайтудың пәрменді құралы болып табылады.
4. Көтермеленгені туралы қызметкердің жеке өзіне, саптың алдында немесе мәжілістерде жарияланады.
5. Көтермелеулерді есепке алуды кадрлар қызметі жүргізеді.
6. Бұйрықтармен жарияланған барлық көтермелеулер қызметкердің жеке ісіне енгізіледі.
7. Қызметкерлерді көтермелеу туралы бұйрықтардың түпнұсқалық (бірінші) даналары осы бұйрықтарды шығарған сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте сақталады.
Бұйрықтардың көшірмелері немесе олардың үзінділері бұйрықта көрсетілген аумақтық органдарға жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 3-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерін тәртіптік
жауапкершілікке тарту қағидалары мен шарттары
1. Осы сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидалары мен шарттары (бұдан әрі - Қағидалар) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (әрі қарай - Заң) 57-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тартудың тәртібі мен шарттарын айқындайды.

1. Настоящие Правила применения поощрения к сотрудникам антикоррупционной службы (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 55 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» (далее – Закон) и определяют порядок применения поощрения к сотрудникам антикоррупционной службы (далее – сотрудники).
2. К сотрудникам за образцовое исполнение должностных обязанностей и достижение высоких результатов в служебной деятельности, кроме поощрений предусмотренных статьей 55 Закона Председателем Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Председатель Национального бюро) применяются следующие виды поощрений:
1) награждение благодарственным письмом Председателя Национального Бюро;
2) установление внеочередного квалификационного класса или на одну ступень выше квалификационного класса, предусмотренного занимаемой штатной должностью.
Поощрение производится на основании представления руководителя структурного подразделения антикоррупционной службы, согласованного курирующим заместителем Председателя Национального бюро. При наличии действующего дисциплинарного взыскания поощрение не производится.
3. При определении вида поощрения сотрудника принимаются во внимание характер заслуг или отличия последнего, а также прежнее отношение его к службе. Поощрения являются оценкой служебной деятельности, действенным средством воспитания сотрудников и укрепления служебной дисциплины.
4. О поощрениях объявляется сотруднику лично, перед строем или на совещании.
5. Учет поощрений сотрудников ведется кадровой службой.
6. Все поощрения, объявленные приказами, заносятся в личное дело сотрудника.
7. Подлинные (первые) экземпляры приказов о поощрении сотрудников хранятся в антикоррупционной службе, издавших эти приказы.
Копии приказов о поощрении или выписки из них высылаются в территориальные органы, указанные в приказах.
Приложение 3
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Правила и условия привлечения к дисциплинарной
ответственности сотрудников антикоррупционной службы
1. Настоящие Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников антикоррупционной службы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 57 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» (далее - Закон) и определяют порядок и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников антикоррупционной службы.

2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте тәртіптік жазалар тәртіптік жауапкершілік шарасы болып табылады.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің (бұдан әрі - қызметкер) тәртіптік теріс қылық жасауы тәртіптік жаза салу үшін негіз болып табылады.
4. Тәртіптік жаза қолдану және оның түрін анықтау кезінде қызметкердің кінәсінің болуы, жасалған тәртіптік теріс қылықтың ауырлығы мен мән-жайы, қызметкердің жеке басы және оның қызметке қатысы, теріс салдардың болуы және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының беделіне нұқсан келтіруі ескеріледі.
5. Қызметкер тәртіптік теріс қылық жасаған кезде одан жазбаша түсініктеме талап етіледі. Егер жазбаша түсініктемесінде қызметкер өзінің тәртіптік теріс қылықты жасау фактісімен келіссе, онда лауазымға тағайындау құқығы берілген басшы қызметтік тергеу жүргізбей, жазаны қолданады.
6. Егер қызметкер өзінің жазбаша түсініктемесінде теріс тәртіптік қылық жасағаны жөніндегі фактімен келіспеген жағдайда, қызметтік тергеу жүргізіледі.
7. Қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату және Заңның 80-бабы 1-тармағының 12)14)16) тармақшалары бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органынан шығару түріндегі жаза жүргізілген қызметтік тергеу нәтижелері және Тәртіптік комиссияның тиісті ұсыныстары бойынша салынады.
Сонымен қатар, қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (әрі қарай - Ұлттық бюро Төрағасы) Төрағасы жанындағы алқа немесе жедел жиналыс шешімі негізінде салынады.
8. Егер жасалған тәртіптік теріс қылықтың ауырлығы мен мән-жайын, қызметкердің жеке басын, оның қызметке қатынасын, туындаған салдарлардың болуын, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органының беделіне нұқсан келтіруін ескерген жағдайда, қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату немесе жұмыстан шығару ретіндегі тәртіптік жазалардың түрлері қолданылуы қажет болса, онда қызметтік тергеу қорытындысы міндетті түрде тек Тәртіптік комиссияның қарауына енгізіледі.
Қызметтік тергеу қорытындыларын аппараттық, жедел немесе басқа да мәжілістерде қарауға жол берілмейді.
9. Бірнеше қызметкер бірлесіп тәртіптік теріс қылық жасаған кезде жаза әр кінәліге жеке-жеке қолданылады.
10. Қызметтік тәртіптің бұзылуының әрбір жағдайы үшін бір тәртіптік жаза ғана қолданылады.

2. Дисциплинарные взыскания в антикоррупционной службе являются мерой дисциплинарной ответственности.
3. Основанием наложения взыскания является совершение сотрудником антикоррупционной службы (далее – сотрудник) дисциплинарного проступка.
4. При наложении дисциплинарного взыскания и определении его вида учитываются наличие вины сотрудника, тяжесть и обстоятельства совершенного дисциплинарного проступка, личность сотрудника и отношение его к службе, наступление негативных последствий и причинение ущерба имиджу органов по противодействию коррупции.
5. При совершении сотрудником дисциплинарного проступка с него истребуется письменное объяснение. Если в письменном объяснении сотрудник согласен с фактом совершения им данного дисциплинарного проступка, то руководитель, которому предоставлено право назначения на должности налагает взыскание без проведения служебного расследования.
6. В случае если сотрудник в своем письменном объяснении не согласен с фактом совершения им дисциплинарного проступка, то проводится служебное расследование.
7. Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности и увольнения из антикоррупционной службы по подпунктам 12)-14)16) пункта 1 статьи 80 Закона налагается по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим рекомендациям Дисциплинарной комиссии.
Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности также налагается на основании решения коллегии или оперативного совещания при Председателе Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Председатель Национального бюро).
8. В случае если с учетом тяжести и обстоятельств совершенного дисциплинарного проступка, личности сотрудника, его отношения к службе, наступивших последствий, причиненного ущерба имиджу антикоррупционной службы необходимо применение таких видов дисциплинарных взысканий, как предупреждение о неполном служебном соответствии, освобождение от занимаемой должности или увольнение, то заключение служебного расследования выносится на рассмотрение Дисциплинарной комиссии.
Рассмотрение заключений служебного расследования на аппаратных, оперативных или других совещаниях не допускается.
9. Взыскания при совершении дисциплинарного проступка, совершенного совместно несколькими сотрудниками, налагаются на каждого виновного в отдельности.
10. За каждый случай нарушения служебной дисциплины накладывается только одно дисциплинарное взыскание.

11. Жаза қолдану тәртіптік теріс қылық жасаған қызметкерді міндеттерін атқармағаны немесе тиісінше атқармағаны үшін тәртіптік жауапкершілік түрлерінен босатпайды.
12. Қабылданған шешім туралы жазаға тартылған қызметкерге бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарланады. Қызметкер тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықпен танысудан бас тартқан немесе танысқанын өз қолымен растаудан жалтарған жағдайда, қызметкердің бұйрықпен танысудан бас тартқанын немесе танысқанын жалтару фактісін, оның лауазымын, Тегін, Атын, Әкесінің атын (бар болса), бөлімшенің атауын, күнін, актіні толтырған кезеңде қызметкерлердің лауазымдарын, Тегін, Атын, Әкесінің атын (бар болса) көрсете отырып акті толтырылады.
Қызметкерді тәртіптік жаза салу туралы бұйрықпен жеке таныстыруға мүмкіндік болмаған жағдайда, жазалау туралы бұйрықтың көшірмесі хабарламамен бірге хат арқылы қызметкерге жіберіледі.
Жазалауға тартылған қызметкер басқа өңірде қызмет өткерген кезде бұйрықты шығарған күнінде жұмыс орны бойынша жазалау туралы бұйрықтың көшірмесі жіберіледі. Аумақтық органның кадр қызметі Заңмен белгіленген мерзімде қызметкерді таныстырады.
13. Жаза тәртіптік теріс қылық мәлім болған күннен бастап бір айдан және тәртіптік теріс қылық жасалған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей қолданылады.
Қызмет бабында қызметкер бағынатын адамға тәртіптік жаза қолдану құқығы берілгеніне не берілмегеніне қарамастан, тәртіптік теріс қылық жасалғаны туралы белгілі болған, бір айлық мерзім басталатын күн тәртіптік теріс қылық байқалған күн болып есептеледі.
14. Қызметтік тергеу жүргізген, сот қараған қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған жағдайда, тәртіптік жаза кінәлінің науқастануына немесе демалыста, іссапарда болуына байланысты жұмыста болмаған уақытын есептемегенде, қылмыстық істі немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тергеу аяқталған, қылмыстық істі немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қысқарту туралы процестік шешім қабылданған күннен бастап, бір айдан кешіктірілмей салынады.
15. Қылмыстық іс қозғаудан бас тартылған не қылмыстық іс қысқартылған жағдайда, бірақ қызметкердің әрекеттерінде тәртіптік теріс қылық бар болған кезде жаза қылмыстық іс қозғаудан бас тарту не оны қысқарту туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қолданылады.
16. Қызметкер сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық не сыбайлас жемқорлыққа жағдай туғызатын құқық бұзушылық жасаған жағдайда, тәртіптік жаза тәртіптік теріс қылық жасалғаны мәлім болған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей және теріс қылық жасалған күннен бастап бір жылдан кешіктірілмей қолданылады.

11. Наложение взыскания не освобождает сотрудника, совершившего дисциплинарный проступок, от исполнения обязанностей, за неисполнение или ненадлежащее исполнение которых было наложено взыскание.
12. О принятом решении сотрудник, подвергнутый взысканию, ставится в известность под роспись в течение трех рабочих дней со дня издания приказа. В случае отказа или уклонения сотрудника подтвердить своей подписью ознакомление с приказом о наложении дисциплинарного взыскания составляется акт, в котором отражается факт отказа или уклонения от ознакомления с приказом сотрудника, его должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование подразделения, дата, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должности сотрудников, присутствовавших при составлении акта.
В случае невозможности ознакомить сотрудника лично с приказом о наложении дисциплинарного взыскания, копия приказа о наказании направляется сотруднику письмом с уведомлением.
При прохождении службы сотрудником, подвергнутым дисциплинарному взысканию, в другом регионе, в день издания приказа по месту его работы направляется копия приказа о дисциплинарном взыскании. Кадровая служба территориального органа ознакамливает сотрудника в установленный Законом срок.
13. Дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения дисциплинарного проступка и шести месяцев со дня совершения дисциплинарного проступка.
Днем обнаружения дисциплинарного проступка, с которого начинается исчисление месячного срока, считается день, когда лицу, которому по службе подчинен сотрудник, стало известно о совершении дисциплинарного проступка независимо от того, наделено ли оно правом наложения дисциплинарных взысканий или нет.
14. В случаях проведения служебного расследования, возбуждения уголовного дела или дела об административном правонарушении, рассмотренного судом, дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца, соответственно, со дня окончания расследования, принятия процессуального решения о прекращении уголовного дела или производства по делу об административном правонарушении, не считая времени отсутствия на работе по болезни виновного или нахождения его в отпуске, командировке.
15. В случае отказа в возбуждении либо прекращения уголовного дела, но при наличии в действиях сотрудника признаков дисциплинарного проступка, взыскание накладывается не позднее одного месяца со дня принятия решения о прекращении уголовного дела.
16. В случае совершения коррупционного правонарушения либо правонарушения, дискредитирующего государственную службу, дисциплинарное взыскание налагается не позднее трех месяцев со дня обнаружения дисциплинарного проступка и не позднее одного года со дня совершения дисциплинарного проступка.

17. Қызметкер еңбекке уақытша жарамсыз, демалыста немесе іссапарда болған кезеңде, сондай-ақ егер тәртіптік теріс қылық жасалған күннен бастап алты айдан астам уақыт өткен жағдайда, оған тәртіптік жаза қолданылмайды.
18. Қызметкер өзін тәртіптік жауапкершілікке тартумен байланысты барлық материалдармен танысуға құқылы.
19. Міндеттерін үлгілі атқарғаны және қызмет барысында жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін, атқарып отырған лауазымынан босатуды және біліктілік сыныптарын бір сатыға төмендетуді қоспағанда, жаза алты ай өткенге дейін алынады. Тәртіптік жазаны салған тәртіптік жазаны алу құқығы басшыға беріледі.
20. Атқарып отырған лауазымынан босату түріндегі тәртіптік жауапкершілікке тартылған жағдайда бұдан әрі ауысуы және (немесе) қызмет бойынша ілгерілеуі Заңмен көзделген тәртіппен орындалады.
21. Біліктілік сыныбын төмендету Ұлттық бюро Төрағасының бұйрығымен жүргізіледі.
Біліктілік сыныптары төмендетілген қызметкерлерге ұлттық бюро Төрағасының бұйрығымен бұрынғы біліктілік сыныптары қайта беріледі, бірақ біліктілік сыныптары төмендетілген күннен бастап алты айдан ерте берілмейді.
22. Салынған тәртіптік жазалар туралы жазаланған қызметкерлердің жеке істеріне мәліметтерді міндетті түрде енгізе отырып, жеке құрамның назарына жеткізіледі.
23. Өзіне қолданылған тәртіптік жазаға келіспеген жағдайда қызметкер Ұлттық бюроға немесе сотқа шағымдануға құқылы.
Жаза салу туралы шешімге шағымдану оны орындауға келтіруді тоқтатпайды.
24. Бұйрықпен жарияланған барлық тәртіптік жазалар қызметкердің жеке ісіне жазылады.
25. Қызметкерлерді жазалау туралы бұйрықтардың түпнұсқалық (бірінші) даналары осы бұйрықтарды шығарған сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарында сақталады.
Жазалау туралы бұйрықтардың көшірмелері немесе олардың үзінділері бұйрықта атап көрсетілген аумақтық органдарға жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 4-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қарамағындағы қызметкерлердің
қызмет өткеру қағидалары
1. Осы сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қарамағындағы қызметкерлердің қызмет өткеру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 46-1-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі - Ұлттық бюро) қарамағындағы қызметкерлердің қызмет өткеру тәртібін айқындайды.

17. Дисциплинарное взыскание на сотрудника не применяется в период его временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске или командировке, а также в случае, если со дня совершения дисциплинарного проступка прошло более шести месяцев.
18. Сотрудник вправе ознакомиться со всеми материалами, связанными с привлечением его к дисциплинарной ответственности.
19. Взыскание снимается до истечения шести месяцев за образцовое исполнение обязанностей и достижение высоких результатов в служебной деятельности, за исключением освобождения от занимаемой должности и понижении в квалификационном классе. Право снятия дисциплинарного взыскания принадлежит руководителю, которым данное взыскание было наложено.
20. В случае привлечения к дисциплинарной ответственности в виде освобождения от занимаемой должности, дальнейшее перемещение и (или) продвижение по службе производится в предусмотренным Законом порядке.
21. Понижение в квалификационном классе производится приказом Председателя Национального бюро.
Сотрудники, пониженные в квалификационном классе, восстанавливаются в прежнем квалификационном классе приказом Председателя Национального бюро, но не ранее чем через шесть месяцев со дня понижения в квалификационном классе.
22. О наложенных дисциплинарных взысканиях доводится до личного состава с обязательным внесением сведений в личное дело наказанного сотрудника.
23. В случае несогласия с наложенным на него дисциплинарным взысканием сотрудник вправе его обжаловать в Национальном бюро либо в суде.
Обжалование решения о наложении взыскания не приостанавливает приведения его в исполнение.
24. Все дисциплинарные взыскания, объявленные приказами, заносятся в личное дело сотрудника.
25. Подлинные (первые) экземпляры приказов о наказании сотрудников хранятся в антикоррупционной службе, издавшей эти приказы.
Копии приказов о наказании или выписки из них высылаются в территориальные органы, указанных в приказах.
Приложение 4
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Правила прохождения службы сотрудниками,
находящимися в распоряжении антикоррупционной службы
1. Настоящие Правила прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении антикоррупционной службы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 46-1 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» (далее – Закон) и определяют порядок прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Национальное бюро) и его территориальных органов.

2. Қызметкерді атқарып отырған лауазымынан босату және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметі қарамағына енгізу Ұлттық бюро Төрағасының немесе аумақтық органы басшысының бұйрығы негізінде күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Ерекше мән-жайлардан туындаған айрықша жағдайларда бұл мерзімді Ұлттық бюро Төрағасы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысы 2 айға дейін ұзартады.
3. Органның қарамағындағы адамдарды лауазымға тағайындау күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімде, бірақ лауазымнан босатылған күннен бастап екі айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Қарамағындағы қызметкер оны лауазымға тағайындау туралы шешім қабылданғанға дейін жұмысқа шығады және оны қарамағына алған органның басшысына тікелей бағыныста болады. Қарамағына алынған қызметкердің жұмыс уақытын есептеу жалпы негіздерде жүзеге асырылады.
Қарамағындағы қызметкерлердің органның орналасқан аумағынан тысқары шығуы орган басшысының жазбаша келісімімен баянат бойынша жүзеге асырылады.
5. Атқарып отырған лауазымынан босатылған және жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын пайдаланбаған органның қарамағындағы қызметкерлеріне оларды қызметте одан әрі пайдалану туралы мәселені шешу кідірген жағдайларда, пайдаланылмаған демалысы беріледі. Оларға жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы уақытындағы ақшалай үлесі қарамағында болу мерзіміне қарамастан, оның қарамағына қабылданған күнгі негізгі лауазымы бойынша алатын мөлшерде төленеді.
Органның қарамағына алынған қызметкерге Заңда көзделген көтермелеу шаралары мен тәртіптік жазалар қолданылады.
6. Қызметкердің органның қарамағында болу уақыты қызмет өтіліне, біліктілік сыныбын белгілеу үшін еңбек сіңірген жылдарына есептеледі, сондай-ақ белгіленген күн тәртібінің толық көлемі таралады.
Органның қарамағындағы қызметкер ұсынылған лауазымға орналасудан бас тартқан жағдайда, ол Заңға сәйкес жұмыстан шығарылуға тиіс.
7. Қызметкердің ұсынылған лауазымға орналасудан бас тартуы жазбаша түрде ресімделеді.
Заңның 77-бабының 3-тармағына сілтеме жасай отырып, қызметкерлерге алдағы уақытта қарамағында болатыны туралы қол қойдырып, жазбаша хабарланады.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 5-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтегі кәсіби, қызметтік және
дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі — Заң) 36-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің (бұдан әрі - қызметкерлер) кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.

2. Освобождение сотрудника от занимаемой должности и зачисление в распоряжение антикоррупционной службы осуществляются на основании приказа Председателя Национального бюро, руководителя территориального органа Национального бюро на срок, не превышающий пятнадцати календарных дней.
В исключительных случаях, вызванных особыми обстоятельствами, этот срок продлевается Председателем Национального бюро, руководителем территориального органа антикоррупционной службы до двух месяцев.
3. Назначение на должность лиц, состоящих в распоряжении, производится в срок, не превышающий пятнадцати календарных дней, но не позднее двух месяцев со дня освобождения от должности.
4. Сотрудник, находящийся в распоряжении, до принятия решения о его назначении на должность, выходит на работу и находится в прямом подчинении руководителя органа, в распоряжении которого он находится. Учет рабочего времени сотрудника, зачисленного в распоряжение, осуществляется на общем основании.
Выезд сотрудников, находящихся в распоряжении за пределы территории дислокации органа, осуществляется по рапорту с письменного согласия руководителя органа.
5. Сотрудникам, освобожденным от занимаемых должностей и находящимся в распоряжении, не использовавшим оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск, в случаях задержки решения вопроса об их дальнейшем использовании на службе, предоставляется неиспользованный отпуск. За время оплачиваемого ежегодного трудового отпуска денежное содержание им выплачивается в размере, получаемом по основной должности ко дню зачисления в распоряжение.
К сотруднику, зачисленному в распоряжение органа, применяются меры поощрения и на него налагаются дисциплинарные взыскания, предусмотренные Законом.
6. Время нахождения сотрудника в распоряжении органа засчитывается в стаж службы, в выслугу лет для установления квалификационного класса, а также в полном объеме распространяется установленный распорядок дня.
В случаях отказа сотрудника, находящегося в распоряжении органа, занять предлагаемую должность он подлежит увольнению в соответствии с Законом.
7. Отказ сотрудника занять предлагаемую должность оформляется письменно.
О предстоящем зачислении в распоряжение сотрудники уведомляются письменно, под роспись со ссылкой на пункт 3 статьи 77 Закона.
Приложение 5
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Правила организации профессиональной, служебной
и физической подготовки в антикоррупционной службе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки в антикоррупционной службе (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 36 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» (далее – Закон) и определяют порядок организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников антикоррупционной службы (далее – сотрудники).

2. Қызметкерлерді кәсіби дайындаудың негізгі міндеттері:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің жұмысын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік-құқықтық актілерін, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі - Ұлттық бюро) нормативтік-құқықтық актілерін зерделеу және оларды жедел-қызметтік іс-әрекетті жүзеге асыру кезінде іс жүзінде қолдану;
2) қызметкерлерді жедел-қызметтік міндеттердің сәтті орындалуын қамтамасыз ететін шеберлік және тиімді іс-әрекеттерге үйрету;
3) қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің нақты бөлімшелері қызметінің ерекшелігін ескере отырып, өзінің кәсіби шеберлігін жетілдіру;
4) арнайы техника мен арнайы құралдарды қолдану дағдыларын жетілдіру болып табылады.
2-тарау. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығының
мазмұны
3. Қызметкерлердің қызметтік міндеттерін орындау үшін қажет кәсіби білімі мен дағдыларын жетілдіру мақсатында, кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығы қызмет атқару орны бойынша жүзеге асырылады.
4. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығы бойынша сабақтың өтуіне қажет болған жағдайда білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамы, сондай-ақ басқа да мамандар жұмылдырылады.
5. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің жедел бөлімшелерінің қызметкерлері үшін кәсіби қызметтік даярлығын қоспағанда, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің кәсіби және дене шынықтыру дайындығына тікелей басшылықты сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің кадр қызметі жүзеге асырады.
3-тарау. Кәсіби қызметтік даярлықты ұйымдастыру
6. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің кәсіби қызметтік даярлығын органның тиісті құрылымдық бөлімшелері дербес, қызмет уақытында айына кемінде екі рет өткізеді.
7. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтары бойынша сабақтарды ұйымдастыру үшін сабақ өткізу график-жоспары бекітіліп, бұйрық шығарылады.
8. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің жедел бөлімшелерінің қызметкерлері үшін олардың қызметінің ерекшелігін ескере отырып кәсіби қызметтік даярлық бөлек өткізіледі. Жоспарларды осы бөлімшелердің қызметіне жетекшілік ететін орган басшысының орынбасарлары бекітеді. Жоспарда сабақ тақырыбының, бөлімшенің атауы, сабақты өткізуге жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы көрсетіледі.
Сыбайлас жемқорлық қызмет бөлімшелерінің жедел қызметкерлері үшін кәсіби қызметтік даярлықты өткізу жауапкершілік органның Ұлттық бюроның жедел-тергеу және аумақтық бөлімшелеріне жүктеледі.

2. Основными задачами профессиональной подготовки сотрудников являются:
1) изучение законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, нормативных правовых актов Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Национальное бюро), регулирующих деятельность антикоррупционной службы, и их практическое применение при осуществлении оперативно-служебной деятельности;
2) обучение сотрудников умелым и эффективным действиям, обеспечивающим успешное выполнение оперативно-служебных задач;
3) совершенствование сотрудниками профессионального мастерства с учетом специфики деятельности в конкретных подразделениях антикоррупционной службы;
4) совершенствование навыков обращения со специальной техникой и специальными средствами.
Глава 2. Содержание профессиональной служебной и физической
подготовки
3. Профессиональная служебная и физическая подготовка осуществляется по месту службы сотрудников в целях совершенствования их профессиональных знаний и навыков, необходимых для выполнения служебных обязанностей.
4. К проведению занятий по профессиональной служебной и физической подготовке при необходимости привлекаются профессорско-преподавательский состав организаций образования, а также другие специалисты.
5. Непосредственное руководство профессиональной и физической подготовкой сотрудников антикоррупционной службы осуществляют кадровые службы, за исключением профессиональной служебной подготовки для сотрудников оперативных подразделений антикоррупционной службы.
Глава 3. Организация профессиональной служебной подготовки
6. Профессиональная служебная подготовка сотрудников антикоррупционной службы проводится соответствующими подразделениями органов антикоррупционной службы самостоятельно в служебное время не менее двух раз в месяц.
7. Для организации занятий по профессиональной служебной и физической подготовке издается приказ, которым утверждается План-график проведения занятий.
8. Профессиональная служебная подготовка для сотрудников антикоррупционной службы с учетом специфики их деятельности проводится отдельно. Планы утверждаются заместителями руководителей органов, курирующих деятельность таких подразделений. В Плане указывается наименование темы занятия, подразделения, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность сотрудника, ответственного за проведение занятия.
Ответственными за проведение профессиональной служебной подготовки для сотрудников оперативно-следственных подразделений антикоррупционной службы являются соответствующие структурные подразделения Национального бюро и его территориальных органов.

9. Қызметтік даярлық бойынша сабақтың дәріс материалдары мысалдар, жарықтандыру мәселесі бойынша халықаралық тәжірибе, статистикалық ақпарат, сондай-ақ, өзекті мәселелерді қамтуы керек.
10. Қажеттілігіне қарай, визуалды қабылдау үшін слайдтармен, сызбалар не фото және бейне-материалдармен сүйемелденуге тиіс.
11. Сонымен қатар, сабақ өткізу барысында тыңдаушылардың алдында сабақ тақырыбымен байланысты жағдайлар бойынша сабаққа қатысып отырғандармен бірлесе отырып, шешім қабылдайтын тактикалық міндеттер қою қажет.
12. Дәрістік материалдардың сапалы дайындығына жауапкершілік органның тиісті бөлімшелерінің басшыларына жүктеледі.
13. Органдардың кадр қызметтері қызметкерлердің сабаққа қатысуын бақылауды жүзеге асырады.
14. Сабаққа қатысу кезінде қызметкерлер қызметтік даярлық сабақтарына арналған дәптерлеріне жазбалар жүргізеді. Конспектілер сабақ өткізу кезінде құпия және аса құпия мәліметтерге рұқсаттамасы бар қызметкерлер үшін құпия жазбаларды жүргізуге арналған арнайы (тігілген, нөмірленген, мөрмен белгіленген және құпиялық режимі бөлімшелерінде тіркелген) дәптерлерде жазылады.
15. Өткізілген дәріс беру сабағының материалдары кадр қызметтерінің тиісті номенклатуралық істеріне тігіледі.
16. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің дене шынықтыру, оның ішінде оқ ату дайындығы қызметкерлердің өз алдына қойған қызметтік міндеттерін атқару үшін қажет дене шынықтыру дағдысын қалыптастыруға бағытталған сабақтар жиынтығынан тұрады.
4-тарау. Дене шынықтыру даярлығын ұйымдастыру тәртібі
17. Дене шынықтыру және оқ ату даярлығы бойынша сабақтарды ұйымдастыру үшін жыл сайын тиісті бұйрық шығарылады, онда сабақтар және жоспарлы оқ атуды өткізілу аптасының күні, орны және уақыты белгіленеді.
18. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қызметкерлері үшін жоспарлы оқ ату кемінде тоқсанына 1 рет өткізіледі.
19. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің дене шынықтыру даярлығын өткізуге жауапты кадр қызметтері болып табылады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің оқ ату дайындығын жүргізуге жауапты Ұлттық бюро Штабының (Департамент) және оның аумақтық органдарының бөлімшелері болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 6-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің аттестаудан
өту кезінде тестілеуден өту қағидалары мен шарттары, кәсіби
жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ
лауазымдарының санаттарына арналған шекті мәндер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің аттестаттаудан өту кезінде тестілеуден өту қағидалары мен шарттары, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ лауазымдарының санаттарына арналған шекті мәндер (бұдан әрі - Қағидалар) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі - Заң) 48-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің аттестаттаудан өту кезіндегі тестілеуден өту тәртібі мен шарттарын және кәсіби жарамдылығын анықтау бойынша нормативтерді, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет лауазымдарының санаттарына арналған шекті мәндерді айқындайды.

9. Лекционный материал занятий по служебной подготовке содержит примеры, международный опыт по освещаемому вопросу, статистическую информацию, а также проблемные вопросы.
10. Для визуального восприятия материал по необходимости сопровождается презентацией слайдов, схем или фото и видео-материалов.
11. При проведении занятий производится постановка перед слушателями тактических задач по ситуациям, связанным с тематикой занятия, решение которых определяется совместно с присутствующими на занятии.
12. Ответственность за качественную подготовку лекционных материалов возлагается на руководителей соответствующих структурных подразделений.
13. Кадровые службы осуществляют контроль за посещением занятий сотрудниками.
14. Сотрудники ведут записи в тетрадях, предназначенных для занятий по служебной подготовке. При проведении занятий для сотрудников, имеющих допуск к секретным и совершенно секретным сведениям, конспекты ведутся в специальных тетрадях для ведения секретных записей (прошнурованных, пронумерованных, скрепленных печатью и зарегистрированных в подразделениях режима секретности).
15. Материалы проведенных лекционных занятий подшиваются в соответствующие номенклатурные дела кадровых служб.
16. Физическая, в том числе огневая подготовка сотрудников антикоррупционной службы представляет собой комплекс занятий, направленных на формирование у сотрудника необходимых физических навыков для выполнения поставленных перед ним служебных задач.
Глава 4. Порядок организации физической подготовки
17. Для организации занятий по физической, в том числе огневой подготовке ежегодно издается соответствующий приказ, в котором устанавливаются дни недели (месяца), место и время проведения занятий и плановых стрельб.
18. Плановые стрельбы для сотрудников антикоррупционной службы проводятся не реже одного раза в квартал.
19. Ответственными за проведение физической подготовки сотрудников антикоррупционной службы являются кадровые службы.
Ответственными за проведение огневой подготовки сотрудников антикоррупционной службы являются подразделения Штаба (департамента) Национального бюро и его территориальных органов.
Приложение 6
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Правила и условия прохождения тестирования, нормативы по
определению профессиональной пригодности, а также пороговые
значения для категории должностей сотрудников антикоррупционной
службы при прохождении аттестации
1. Настоящие Правила и условия прохождения тестирования, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей сотрудников антикоррупционной службы при прохождении аттестации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» (далее - Закон) и определяют порядок и условия при прохождении аттестации сотрудниками антикоррупционной службы тестирования и нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей антикоррупционной службы.

2. Аттестаттау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерін (бұдан әрі - қызметкерлер) заңнамаларды білуін тестілеу және жеке қасиеттерін бағалау бағдарламалары, кәсіби жарамдылығын айқындау нормативтері Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрінің бұйрығымен бекітілген 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 25 Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішінің есебін айқындау қағидаларымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде болып № 12984 тіркелген) айқындалады.
C-NB-1, C-NB-2, C-NB-3, C-NB-4, C-NB-5, C-NBO-1, C-NBO-2, C-NBO-4, C-NBO-5 санаттары үшін заңнаманы білуге арналған тестілеуден өту кезіндегі шекті мән сұрақтардың жалпы санының кемінде 70%-ын, C-NB-6, C-NB-7, C-NB-8, C-NB-9, C-NBO-6, C-NBO-7, C-NBO-8, C-NBO-9 санаттары үшін сұрақтардың жалпы санының кемінде 60%-ын құрайды.
3. Тестілеуді кадр қызметі жүзеге асырады.
Кадр қызметтері тестілеуге жіберілетін қызметкерлер тізімін дайындайды, онда қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), атқарып отырған лауазымы санаты, жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіле отырып жазылады.
Тестілеуден өтуге тиіс қызметкерлерді тестілеу басталғанша үш жұмыс күннен кешіктірмей кадр қызметі тестілеудің өтетін күні, орны және уақыты туралы хабардар етеді.
4. Тестілеу рәсімдерін, тест тапсырмаларының деректер қорын қалыптастыруды және оларды жаңартуды техникалық қамтамасыз етуді «Мемлекеттік қызмет персоналын басқаратын ұлттық орталығы» акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Орталық) жүзеге асырады.
Тестілеу қызметкердің таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде Орталықтың тестілеу залында немесе оның аумақтық органдарында жүргізіледі.
5. Тестілеу сәтінде өзін нашар сезінген қызметкерлер ол туралы әкімшіге тестілеу өткізу басталғанға дейін хабарлайды. Бұл жағдайда ол адамдарды тестілеу осы күнгі басқа уақытта немесе тестілеу кестесіне сәйкес анықталатын басқа күні өткізіледі.
6. Тестілеуден өтуші қызметкерлерге басқа адамдармен сөйлесуге, материалдармен алмасуға, қағаз немесе электрондық түрдегі ақпараттарды пайдалануға, үй-жайды тастап кетуге тыйым салынады. Тестілеуден өтуші адамдардың қабылдайтын-беретін электрондық құрылғылары (оның ішінде дербес қалта компьютерлері және өзге де электрондық жабдықтар) тестілеуді өткізу уақытында өшіріледі.
Қызметкер осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптарын бұзған жағдайда, қызметкерді тестілеу процесі тоқтатылады және соңғысы тестілеуге арналған үй-жайдан шығарылады. Бұл ретте кадр қызметінің қызметкері (қызметшісі), тестілеу операторы және белгіленген талаптарды бұзған қызметкер қол қойған еректі нысандағы акті жасалады.
Бұзушылыққа жол берген қызметкер актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда талаптарды бұзған қызметкердің осы актіге қол қоюдан бас тарту фактісін растайтын басқа тұлға куәландырған тиісті жазба енгізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптарын бұзған қызметкерлердің тестілеу нәтижелері жойылады.
Бұзушылыққа жол берген қызметкер тестілеуді тапсырмаған болып саналады.

2. Программа тестирования на знание законодательства и оценки личных качеств, нормативы по определению профессиональной пригодности сотрудников антикоррупционной службы (далее – сотрудники) при проведении аттестации определяются в соответствии с Правилами и методами определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в антикоррупционной службе, утвержденных приказом Министра по делам службы Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 25 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12984).
Пороговое значение при прохождении тестирования на знание законодательства для категорий C-NB-1, C-NB-2, C-NB-3, C-NB-4, C-NB-5, C-NBО-1, C-NBО-2, C-NBО-3, C-NBО-4, C-NBО-5 составляет не менее 70% от общего количества вопросов, для категорий C-NB-6, C-NB-7, C-NB-8, C-NB-9, C-NBО-6, C-NBО-7, C-NBО-8, C-NBО-9 не менее 60% от общего количества вопросов.
3. Организация тестирования осуществляется кадровыми службами.
Кадровые службы подготавливают список сотрудников, направляемых на тестирование, который включает в себя фамилию, имя и отчество (при его наличии) сотрудника, занимаемую им должность с указанием категории, индивидуальный идентификационный номер.
Сотрудники, подлежащие тестированию, уведомляются кадровой службой о дате, месте и времени проведения тестирования не позднее трех рабочих дней до начала тестирования.
4. Техническое обеспечение процедур тестирования, формирования базы данных тестовых заданий и их обновление осуществляется акционерным обществом «Национальный центр по управлению персоналом государственной службы» (далее - Центр).
Тестирование проводится на казахском или русском языках по выбору сотрудника в залах тестирования Центра и его территориальных органов.
5. Тестируемые сотрудники, имеющие неудовлетворительное самочувствие на момент тестирования, сообщают об этом администратору до начала проведения тестирования. В этом случае тестирование таких лиц проводится в другое время в течение этого дня либо в другой день, определяемый согласно графику тестирования.
6. Не допускается тестируемым сотрудникам разговаривать с другими сотрудниками, обмениваться материалами, использовать информацию на бумажных и электронных носителях, покидать помещение. Принимающе-передающие электронные устройства (в том числе карманные персональные компьютеры и иное электронное оборудование) тестируемых лиц отключаются на время проведения тестирования.
В случае нарушения сотрудником требований части первой настоящего пункта, процесс тестирования такого сотрудника останавливается и последний удаляется из помещения для тестирования. При этом составляется акт произвольной формы, который подписывается сотрудником (работником) кадровой службы, оператором тестирования и сотрудником, нарушившим установленные требования.
В случае отказа сотрудника, допустившего нарушение, от подписания акта, вносится соответствующая запись, которую заверяет иное лицо, подтверждающее факт отказа сотрудника, допустившего нарушение от подписания настоящего акта.
Результаты тестирования сотрудников, нарушивших требования части первой настоящего пункта, аннулируются.
Сотрудник, допустивший нарушения, считается не сдавшим тестирование.

7. Тестілеу аяқталғаннан кейін қызметкерлерге тестілеу нәтижелерінің бірінші данасы беріледі.
Тестілеу нәтижелерінің екінші данасы қызметкердің аттестаттау материалдарына тігіледі.
8. Тестілеу нәтижелері бойынша нақтыланған есеп тестілеу жүйесінің деректер базасында сақталады.
9. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген белгіленген шекті мәнді жинай алмаған қызметкерлер бастапқы аттестаттау өткізілген күннен бастап үш айдан ерте болмайтын және алты айдан кешіктірілмейтін мерзімде қайта тестілеуден өтеді.
10. Қызметкерлердің дене шынықтыру және жауынгерлік дайындық бойынша нормативтерді тапсыруы кезінде объективтілікті қамтамасыз ету мақсатында кәсіби жарамдылығын анықтау жөніндегі комиссия құрылады.
11. Кәсіби жарамдылығын анықтау жөніндегі комиссия кемінде үш мүшеден тұрады және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросында (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі - Ұлттық бюро) Ұлттық бюро Төрағасының бұйрығымен, аумақтық органдарда уәкілетті басшының бұйрығымен бекітіліп құрылады.
12. Дене шынықтыру және жауынгерлік дайындық бойынша нормативтерді тапсырмаған қызметкерлер әңгімелесуге жіберілмейді және аттестаттау комиссиясының шешімімен қайта аттестатталуға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 7-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің орта басшы құрамдағы
лауазымдарына бірінші рет қабылданатын адамдар үшін арнайы
бастапқы оқытудан өту қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын тұлғалар үшін арнайы бастапқы оқытудан өту қағидалары мен шарттары (бұдан әрі - Қағидалар) «Құқық қорғау қызметі туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 11-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің орта басшы құрамындағы лауазымдарға алғашқы рет қабылданатын тұлғалар үшін арнайы бастапқы оқытудан өту тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке алғашқы рет қабылданатын тұлғалар нақты лауазым бойынша қызметтік міндеттерін атқару үшін қажетті білім, іскерлік, дағды және мінез-құлық нормаларын жедел үйрену үшін арнайы бастапқы оқытудан өтеді.
3. Арнайы бастапқы оқыту (Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы құқық қорғау органдарының академиясында (бұдан әрі - Академия) жүзеге асырылады.
2-тарау. Арнайы бастапқы оқытуға қабылдау және өту тәртібі

7. После завершения тестирования сотрудникам выдается первый экземпляр результатов тестирования.
Второй экземпляр результатов тестирования приобщается к аттестационным материалам сотрудника.
8. Детализированный отчет по результатам тестирования хранится в базе данных системы тестирования.
9. Сотрудники, не набравшие установленного порогового значения указанных в пункте 2 настоящих Правил, проходят повторное тестирование в срок не ранее трех месяцев и не позднее шести месяцев со дня проведения первоначальной аттестации.
10. В целях обеспечения объективности при сдаче сотрудниками нормативов по физической и боевой подготовке создаются комиссии по определению профессиональной пригодности.
11. Комиссия по определению профессиональной пригодности состоит не менее чем из трех ее членов и образуется в Национальном бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Национальное бюро) приказом Председателя Национального бюро, в территориальных органах – уполномоченным руководителем.
12. Сотрудники, не сдавшие нормативы профессиональной пригодности, не допускаются к собеседованию и решением аттестационной комиссии подлежат повторной аттестации.
Приложение 7
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Правила и условия прохождения специального первоначального
обучения для лиц, впервые поступающих в антикоррупционную
службу на должности среднего начальствующего состава
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в антикоррупционную службу на должности среднего начальствующего состава, разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» и определяют порядок и условия прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в антикоррупционную службу на должности среднего начальствующего состава.
2. Лица, впервые поступающие в антикоррупционную службу, проходят специальное первоначальное обучение для ускоренного приобретения знаний, умений, навыков и норм поведения, необходимых для выполнения служебных обязанностей по конкретной должности.
3. Специальное первоначальное обучение осуществляется в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок прохождения специального первоначального
обучения

4. Арнайы бастапқы оқытуға сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын тұлғалар жіберіледі.
5. Арнайы бастапқы оқытуға жіберу үшін адамдарды іріктеуді және қажетті құжаттарды ресімдеуді кадр қызметі жүзеге асырады.
6. Арнайы бастапқы оқыту сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын тұлғалармен «Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары қызметкерлерін кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттырудың мазмұны мен қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 152, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 684, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 28 жетоқсандағы № 3 және Қазақстан Ресубликасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1062 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12798 болып тіркелген, «Әділет» ақпараттық - құқықтық жүйесінде 2016 жылы 29 қаңтарда жарияланған) бекітілген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 8-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне кезектен тыс
біліктілік сыныптарын белгілеу жөніндегі қағидалар
1. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне кезектен тыс біліктілік сыныптарын белгілеу жөніндегі қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 4-тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ұлттық бюросындағы (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі - Ұлттық бюро) кезектен тыс біліктілік сыныптарын белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Кезектен тыс біліктілік сыныбын белгілеу туралы шешімді Ұлттық бюро Төрағасы қабылдайды.
3. Кезектен тыс біліктілік сыныбы қызметкерлерге иеленіп отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген бұның алдындағы біліктілік сыныбында белгіленген еңбек еткен жылдары мерзімінің кемінде үштен бірі өткенде, аса ауыр сыбайлас жемқорлық қылмыстарын ашу және тергеудегі еңбегі және қызметтегі ерекше жетістіктері үшін көтермелеу тәртібімен Ұлттық бюроның құрылымдық бөлімшелері немесе аумақтық органдары басшыларының ұсынымдары негізінде белгіленеді.
Аса ауыр сыбайлас жемқорлық қылмыстарды ашудағы және тергеудегі сіңірген енбегі және айырықша ерекшеліктері үшін кезектен тыс біліктілік сыныбы біліктілік сыныбындағы еңбек сіңіру мерзімдеріне қарамастан белгіленуі мүмкін.

4. На специальное первоначальное обучение направляются лица, впервые поступающие на антикоррупционную службу на должности среднего начальствующего состава.
5. Отбор лиц для направления на специальное первоначальное обучение и оформление необходимых документов осуществляется кадровой службой.
6. Прохождение специального первоначального обучения лицами, впервые поступающими в антикоррупционную службу на должности среднего начальствующего состава, осуществляется в соответствии с совместным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 152, Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 684, Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 3 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1062 «Об утверждении Содержания и Правил профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12798).
Приложение 8
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Правила по установлению внеочередных квалификационных классов
сотрудникам антикоррупционной службы
1. Настоящие Правила по установлению внеочередных квалификационных классов сотрудникам антикоррупционной службы (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 26 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» и определяют порядок установления внеочередных квалификационных классов в антикоррупционной службе Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Национальное бюро).
2. Решение об установлении внеочередного квалификационного класса принимает Председатель Национального бюро.
3. Внеочередной квалификационный класс устанавливается сотрудникам на основании представлений руководителей структурных подразделений или территориальных органов Национального бюро в порядке поощрения за заслуги в раскрытии и расследовании особо тяжких коррупционных правонарушений и особые отличия в службе по истечении не менее одной трети установленного срока выслуги лет в предыдущем квалификационном классе, предусмотренного по занимаемой штатной должности.
За заслуги при раскрытии и расследовании особо тяжких коррупционных преступлений и особые отличия в службе внеочередной квалификационный класс устанавливается независимо от срока выслуги лет в имеющемся квалификационном классе.

4. Кезектен тыс біліктілік сыныптары органдағы қызметі кезеңінде екі реттен артық жүргізілмейді.
5. Біліктілік сыныбында болу мерзімі қызметкерге тиісті біліктілік сыныбын белгілеген күннен бастап есептеледі. Осы мерзімге лауазымдардағы қызметтің нақты уақыты, сондай-ақ қызметкердің органның қарамағында болған кезеңі кіреді.
6. Кезектен тыс біліктілік сыныптарын белгілеуге ұсыну (бұдан әрі - Ұсыну) Ұлттық бюроның кадр қызметіне осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес, нысан бойынша жіберіледі.
7. Ұсынуда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын бақылау мен жауапкершілік Ұлттық бюроның құрылымдық және аумақтық органдарының басшыларына жүктеледі.
8. Алынбаған тәртіптік жазасы болғанда, қызметтік тергеу аяқталғанға дейін, қылмыстық іс ақтайтын негіздер бойынша қысқартылғанға дейін, ақтау үкімі заңды күшіне енгенге дейін кезектен тыс біліктілік сыныптарын белгілеуге берілетін ұсынуларға жол берілмейді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет
қызметкерлеріне кезектен
тыс біліктілік сыныптарын
белгілеу жөніндегі қағидаларға
қосымша
Нысан
_______________________________________
Лауазым бойынша біліктілік сыныбы
ҚР Үкіметінің 2012 жылғы «19» мамырдағы
№ 643 қбпү қаулысымен бекітілді
Кезектен тыс біліктілік сыныбын белгілеуге ұсыну
_____________________________________________________________________
(сынып түрі)
Кімге________________________________________________________________
(біліктілік сыныбы, тегі, аты, әкесінің аты, (бар болған кезде))
Лауазымы_____________________________________________________________
(сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органы)
Туған жылы, күні, айы________________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
(жалпы, арнайы, жоғары, әскери)
_____________________________________________________________________
(қашан және қандай оқу орнын аяқтады)
Берілген біліктілік сыныбы __________________________________________
__________________ 20_____ жылғы ________ № _________ бұйрығымен
бекітілген.
_____________________________________________________________________
(қысқаша мінездеме)
ҚК, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметі
Қандай айдан және жылдан бастап
Қандай ай және жыл аралығында
Лауазымдардың, бөлімдердің, құрамалардың, органдардың, мекемелердің, оқу орындарының атауы
Басшы___________________________________________
(лауазымы, біліктілік сыныбы, тегі, қолы)
Кадр қызметінің басшысы _____________________________________________
(біліктілік сыныбы, Т.А.Ә. қолы)
20____ жылғы __________
Ескертпе:
Егер Ұсынуда құпия сипаттағы мәлеметтер жазылса, оған
құпиялылық белгісі қойылады.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 9-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте қызметтік тексерістер
жүргізу қағидалары

4. Установление внеочередных квалификационных классов производится не более двух раз за весь период службы в антикоррупционной службе.
5. Срок пребывания в квалификационном классе исчисляется со дня установления сотруднику соответствующего квалификационного класса. В этот срок входят фактическое время службы на должностях, а также период нахождения сотрудника в распоряжении органа.
6. Представление к установлению внеочередного квалификационного класса (далее - Представление) направляется в кадровую службу Национального бюро по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
7. Ответственность и контроль за достоверностью сведений, указанных в представлении, возлагается на руководителей структурных и территориальных органов Национального бюро.
8. Не допускается представление сотрудника к установлению внеочередного квалификационному классу при наличии не снятого дисциплинарного взыскания, до окончания служебного расследования, прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям, вступления в законную силу оправдательного приговора.
Приложение
к Правилам по установлению
внеочередных квалификационных
классов сотрудникам
антикоррупционной службы
Форма
_
__________________________________
Квалификационный класс по должности,
утвержден постановлением Правительства
Республики Казахстан от «19» мая 2012 года № 643 дсп
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
к установлению внеочередного квалификационного класса
_____________________________________________________________________
(вид класса)
Кому ________________________________________________________________
(квалификационный класс, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность, __________________________________________________________
(орган антикоррупционной службы)
Число, месяц, год рождения __________________________________________
Образование _________________________________________________________
(общее, специальное, высшее, военное)
_____________________________________________________________________
(когда и какое учебное заведение окончил)
Имеющийся квалификационный класс ____________________________________
Утвержден приказом ___________ от «___» _____________ _____ г. №___
__________________________________________________________________
(краткая характеристика)
Служба в ВС, специальных государственных и правоохранительных
органах
С какого месяца и года
По какой месяц и год
Наименование должностей, частей, соединений, органов, учреждений, учебных заведений
Руководитель ________________________________________________________
(должность, квалификационный класс, фамилия, подпись)
«___» __________ 20__ г.
Руководитель кадровой службы _______________________________________
(квалификационный класс, Ф.И.О. подпись)
«___» __________ 20__ г.
Примечание: Если представление содержит сведения секретного
характера, ему присваивается гриф секретности.
Приложение 9
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Правила проведения служебных расследований
в антикоррупционной службе

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар «Құқық қорғау қызметі туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 58-бабы 10-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросында (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) және оның аумақтық органдарында (бұдан әрі - сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) қызметтік тексерістер жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Қызметтік тергеу жүргізудің мақсаты қызметкердің жасаған тәртіптік теріс қылығының себебін, сипатын және мән-жайын анықтау, «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңымен және Қазақстан Республикасының басқа да заңдарымен көзделген мән-жайлардың бар-жоғын растау болып табылады.
2-тарау. Қызметтік тексерістер жүргізу тәртібі
3. Қызметтік тергеу Ұлттық бюроның және оның аумақтық органдарындағы ішкі қауіпсіздік бөлімшелері қызметкерлерінің жазбаша баянаты негізінде Ұлттық бюро басшысының немесе уәкілетті басшының шешімі бойынша жүргізіледі.
4. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің тәртіптік теріс қылық жасағаны туралы, әкімшілік ғимараттардағы төтенше оқиғалар немесе өзге де оқиғалар туралы мәліметтер қызметтік тексерістер жүргізу үшін негіз болып табылады.
5. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің тәртіптік теріс қылық жасағандығы туралы мәліметтер болып табылады:
жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдардың материалдары, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің құрылымдық бөлімшелері басшыларының баянаттары, бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар, қызметкерлердің құқық
бұзушылықтар жасауы.
Қызметтік тексерістер материалдарында жазбаша нысанда, сондай-ақ олар бар болатын жағдайда, бейне материалдар нысанында тіркелген мәліметтер болады.
6. Әкімшілік ғимараттардағы төтенше жағдайлар туралы мәліметтер болып: Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің әкімшілік ғимараттарындағы қарулы шабуыл, террорлық акті қаупі немесе жасалуы, қызметтік және арнайы автокөлікті пайдаланумен байланысты ауыр зардаптар келтірген оқиғалар, табиғи немесе техногендік сипаттағы ахуалдар табылады.
7. Қажет болған жағдайда, Ұлттық бюро басшысының немесе уәкілетті басшысының келісімімен қызметтік тексерістер жүргізу кезінде Ұлттық бюроның немесе оның аумақтық органдарының басқа құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері, сондай-ақ мемлекеттік органдардың, ұйымдардың мамандары тартылады.
8. Қызметтік тексерістер жүргізу кезінде теріс қылық не құқық бұзушылық жасауының мән-жайларын, қызметкердің аталған теріс қылыққа не құқық бұзушылыққа қатыстылығын, қызметтік өкілеттігін теріс пайдалану фактілерін анықтау үшін полиграфологиялық зерттеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында полиграфологиялық зерттеу өткізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.

Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 58 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» и устанавливают порядок проведения служебных расследований в Национальном бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан и его территориальных органах (далее – антикоррупционная служба).
2. Целью проведения служебного расследования является выявление причин, характера и обстоятельств совершенного сотрудником дисциплинарного проступка, подтверждение наличия или отсутствия обстоятельств, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О правоохранительной службе» и иными законами Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок проведения служебного расследования
3. Служебное расследование проводится по решению руководителя или уполномоченного руководителя антикоррупционной службы на основании письменного рапорта сотрудников подразделений внутренней безопасности антикоррупционной службы.
4. Основанием для проведения служебных расследований являются сведения о совершении сотрудником антикоррупционной службы дисциплинарного проступка, о чрезвычайных происшествиях в административных зданиях или иное происшествие.
5. Сведениями о совершении дисциплинарного проступка сотрудником антикоррупционной службы являются: обращения физических и юридических лиц, материалы правоохранительных и иных государственных органов, публикации в средствах массовой информации, рапорта руководителей структурных подразделений антикоррупционной службы, совершение сотрудниками правонарушений.
Материалы служебного расследования содержат сведения, зафиксированные в письменной форме, а также в форме видео материалов, в случае их наличия.
6. Сведениями о чрезвычайных происшествиях в административных зданиях являются: угроза или совершение вооруженного нападения, террористического акта в административных зданиях антикоррупционной службы, происшествия, связанные с использованием служебного и специального транспорта, повлекшие тяжкие последствия, ситуации природного или техногенного характера.
7. По мере необходимости, при проведении служебного расследования по согласованию с руководителем или уполномоченным руководителем Национального бюро привлекаются сотрудники других структурных подразделений Национального бюро или его территориальных органов, а также специалисты государственных органов, организаций.
8. При проведении служебного расследования для установления обстоятельств совершенного проступка либо правонарушения, причастности сотрудника к имеющемуся проступку либо правонарушению, факта злоупотребления должностными полномочиями проводится полиграфологическое исследование в соответствии с Правилами прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683.

9. Қызметтік тексерістер жүргізуге оның нәтижесіне тікелей немесе жанама мүдделі қызметкер қатыса алмайды. Мұндай жағдайда ол қызметтік тексерістер жүргізу туралы шешім қабылдаған адамға, өзін осы тексерістер жүргізуге қатысудан босату туралы жазбаша баянатпен жүгінеді. Басшы шешім қабылдағанға дейін тексеру тоқтатылмайды. Басқа қызметкерді тағайындау туралы шешім екі тәуліктен кешіктірілмей жазбаша берілген баянатпен қабылданады. Осы аталған талап сақталмаған жағдайда, қызметтік тексерістер нәтижелері жарамсыз болып саналады.
10. Қызметтік тексерістер оны өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір күннен кешіктірілмей аяқталады.
Аталған мерзімге қызметтік тексерістер жүргізілетін қызметкердің демалыста, іссапарда немесе емделуде болған уақыты, сондай-ақ оның өзге де дәлелді себептермен қызметте болмаған уақыты есептелмейді. Бұл уақытта қызметтік тексерістер тоқтатылады және қызметкердің баянаты арқылы қайта жаңартылады.
11. Қызметтік тексерістер жүргізіліп жатқан қызметкерді қажет болатын жағдайда Ұлттық бюро басшысы немесе уәкілетті басшы жауапкершілік туралы мәселе шешілгенге дейін бір айдан аспайтын мерзімге лауазымдық міндеттерін орындаудан уақытша шеттетеді.
12. Қызметтік тексерістер жүргізу кезінде:
1) қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасау фактісін;
2) қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасауына ықпал еткен себептер мен жағдайларды;
3) қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасау нәтижесінде келтірген залалдың сипаты мен мөлшерін;
4) қызметкердің қызметін өткеруге кедергі келтіретін мән-жайлардың болу немесе болмауын объективті және жан-жақты анықтау шаралары қабылдануға тиіс.
13. Қызметтік тексерістер:
1) тәртіптік теріс қылықтың жасалған күнін, уақытын және болған орнын, қызметтік тергеу жүргізіліп жатқан жауапты қызметкердің кінәлі адамдар тобын, дәрежесіне және мінезіне ықпал ететін мән-жайларды жеңілдететін, сондай-ақ ауырлататын деректерді құжаттық белгілеу;
2) арнайы білімді қажет ететін мәселелер бойынша мамандардан кеңестер алу;
3) анықтауға жататын мән-жайларды анықтау үшін қажетті ақпарат ұсыну туралы Ұлттық бюро және оның аумақтық органдарына, басқа құрылымдық бөлімшелеріне және мемлекеттік органдарына, ұйымдарына тапсырмалар мен сұрау салулар жіберу;
4) қажет болған кезде алынатын және қызметтік тергеу материалдарына біріктірілетін қажетті құжаттармен, түпнұсқалармен немесе көшірмелермен танысу;

9. В проведении служебного расследования не участвует сотрудник, прямо или косвенно заинтересованный в его результатах. В этом случае он обращается к лицу, принявшему решение о проведении служебного расследования, с письменным рапортом об освобождении его от участия в проведении этого расследования. До принятия решения руководителем расследование не приостанавливается. Решение о назначении другого сотрудника принимается не позднее двух суток с момента подачи рапорта. При несоблюдении указанного требования результаты служебного расследования считаются недействительными.
10. Служебное расследование завершается не позднее чем через один месяц со дня принятия решения о его проведении.
В указанный срок не засчитывается время нахождения сотрудника, в отношении которого проводится служебное расследование, в отпуске, в командировке или на лечении, а также время его отсутствия на службе по иным уважительным причинам. В этот период проведение служебного расследования приостанавливается и возобновляется по рапорту сотрудника.
11. Сотрудник, в отношении которого проводится служебное расследование, в случае необходимости временно отстраняется от исполнения должностных обязанностей руководителем или уполномоченным руководителем антикоррупционной службы до решения вопроса об ответственности, на срок не более одного месяца.
12. При проведении служебного расследования принимаются меры к объективному и всестороннему установлению:
1) факта совершения сотрудником дисциплинарного проступка;
2) причин и условий, способствовавших совершению сотрудником дисциплинарного проступка;
3) характера и размера вреда, причиненного сотрудником в результате совершения дисциплинарного проступка;
4) наличия или отсутствия обстоятельств, препятствующих прохождению сотрудником службы.
13. Служебное расследование проводится путем:
1) документального установления даты, времени и места совершения дисциплинарного проступка, круга виновных лиц, обстоятельств, влияющих на степень и характер ответственности сотрудника, в отношении которого проводится служебное расследование, как отягчающие, так и смягчающие его вину;
2) получения консультаций у специалистов по вопросам, требующим специальные познания;
3) направления поручений и запросов другим структурным подразделениям и территориальным органам антикоррупционной службы и государственным органам, организациям о предоставлении информации, необходимой для выяснения обстоятельств, подлежащих установлению;
4) ознакомления с необходимыми документами, оригиналами или копиями, которые при необходимости изымаются и приобщаются к материалам служебного расследования;

5) полиграфологиялық зерттеулерді қызметкер-полиграфологты тартумен өткізу, сондай-ақ қажет болған жағдайда маманның жүргізуі арқылы өткізіледі.
14. Өзіне қатысты қызметтік тексерістер жүргізілетін қызметкерден қызметтік тергеу жүргізудің мән-жайлары бойынша түсініктеме талап етіледі.
Қызметтік тексерістер жүргізіліп жатқан қызметкер жазбаша түсінік беруден бас тартқан жағдайда, жасалған жері, күні және уақыты, лауазымы көрсетілген кез келген түрде акті толтырылып, онда акті толтырған тұлғаның лауазымы, жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан кезде қатысқан қызметкерлердің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
Актіге оны жасаушы лауазымды тұлға және жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан кезде қатысқан басқа қызметкерлер (жұмыскерлер) қолдарын қояды.
15. Қызметтік тексерістердің нәтижелері бойынша ерікті нысандағы қорытынды жасалады.
Қызметтік тексерістер қорытындысында анықталған тәртіп немесе басқа да құқық бұзушылықтың мәні, оның салдарлары, қызметкердің кінәсін растайтын немесе жоққа шығаратын материалдар, оның жауапкершілігін ауырлататын немесе жеңілдететін мән-жайлар, тәртіп немесе өзге де құқық бұзушылықты бұзуға ықпал еткен себептер мен жағдайлар, оларды жою бойынша қабылданған немесе ұсынылатын шаралар көрсетіледі.
Тәртіп немесе өзге де құқық бұзушылық деректері анықталған жағдайда, оған жол берген қызметкерлерге қатысты, жасалған теріс қылықтың ауырлығына және кінәлілік дәрежесіне карай қызметтік тексерістер жүргізген қызметкер нақты тәртіптік жазалау түрін қолдану туралы қызметтік тексерістер жүргізу қорытындысында көрсетеді.
Қызметтік тексерістер қорытындысына қызметтік тергеу жүргізген қызметкер қол қояды, ішкі қауіпсіздікті қамтамасыз етуді үйлестіретін тұлға бір жұмыс күні ішінде бекітеді.
16. Бекітілген қызметтік тексерістер қорытындысы Ұлттық бюроның уәкілетті басшысымен үш жұмыс күні ішінде келісіледі.
17. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің уәкілетті басшысы қызметтік тексерістер қорытындысына келісуден бас тартқан жағдайда, соңғысы өзінің бас тарту себебін жазбаша жазуға тиіс. Көрсетілген жағдайда қызметтік тексерістерді жүргізген тұлға бір тәулік ішінде қызметтік тергеу қорытындысын материалдармен бірге келіспеушіліктерді жою және шаралар қабылдау үшін Ұлттық бюроның Ішкі қауіпсіздік басқармасына жібереді.
18. Қызметтік тексерістер жүргізу кезінде қызметкердің әрекеттерінде қылмыстың немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, қызметтік тексерістер жүргізу туралы шешім қабылдаған, алынған материалдарды шешім қабылдау үшін тиісті құқық қорғау органдарына дереу беруге міндетті.

5) проведения полиграфологических исследований с привлечением сотрудника-полиграфолога, а также специалиста при необходимости.
14. От сотрудника, в отношении которого проводится служебное расследование, истребуется письменное объяснение по обстоятельствам проведения служебного расследования.
В случае отказа сотрудника, в отношении которого проводится служебное расследование, от письменных объяснений, составляется акт в произвольной форме, в котором указываются: место, дата и время составления акта, должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица, составившего акт, и сотрудников, присутствовавших при отказе от дачи письменных объяснений.
Акт подписывается должностным лицом, составившим его и другими сотрудниками (работниками), которые присутствовали при отказе от письменных объяснений.
15. По результатам служебного расследования составляется заключение произвольной формы.
В заключении служебного расследования указывается сущность установленного дисциплинарного и иного правонарушения, их последствия, какими материалами подтверждается или исключается вина сотрудника, обстоятельства, отягчающие или смягчающие его ответственность, причины и условия, способствующие дисциплинарному проступку и иному правонарушению, принятые либо предлагаемые меры по их устранению.
В случае установления факта совершения сотрудниками, в отношении которых проведено служебное расследование, дисциплинарного проступка, в зависимости от тяжести совершенного проступка и степени вины, в заключение отражаются предложения о применении конкретного вида дисциплинарного взыскания.
Заключение служебного расследования подписывается сотрудником, проводившим служебное расследование, утверждается лицом, координирующим обеспечение внутренней безопасности, в течение одного рабочего дня.
16. Утвержденное заключение служебного расследования согласовывается с уполномоченным руководителем антикоррупционной службы в течение трех рабочих дней.
17. В случае отказа уполномоченного руководителя антикоррупционной службы согласовать заключение служебного расследования, последний письменно излагает причины своего отказа. В указанных случаях, сотрудник, проводивший служебное расследование, в течение суток направляет заключение с материалами служебного расследования в Управление внутренней безопасности Национального бюро для устранений разногласий и принятия мер.
18. В случае обнаружения при проведении служебного расследования в действиях сотрудника признаков уголовного или административного правонарушения лицо, принявшее решение о проведении служебного расследования, обязано незамедлительно передать полученные материалы в соответствующие правоохранительные органы для принятия решения.

19. Қызметкерге қызметтік тексерістер нәтижелері бойынша тәртіптік жазалау шаралары қолданылатын жағдайда, қорытындысы және қажет болған кезінде, қызметтік тексерістер материалдары оларды Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің тәртіптік комиссиясында қарастыру үшін кадр қызметіне жіберіледі.
20. Қызметтік тексерістер қорытындысының көшірмесі қызметтік тексерістер жүзеге асырылған қызметкердің жеке ісіне тігіледі. Қызметтік тексерістер материалдары тексерістерді жүргізген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет бөлімшесінде сақталады.
21. Қызметтік тексерістер жүзеге асыратын қызметкерлерге қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, қызметтік тексерістердің шынайылығы және объективтілігі, ол бойынша қабылданған шешімдер үшін дербес жауапкершілік жүктеледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 10-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне сыныптық
біліктілік беру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қызметкерлеріне сыныптық біліктілікті беру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) қызметкерлеріне (бұдан әрі - қызметкерлер) олардың өз мамандықтарын игеруге қол жеткізген деңгейлеріне сәйкес сыныптық біліктілікті беру және растау тәртібі мен шарттарын нақтылайды.
2. Қызметкерлердің қол жеткізген дайындық деңгейлеріне, жұмыс тәжірибесі мен өтіліне байланысты реттілігі бойынша келесі сыныптық біліктіліктер беріледі: «2-сыныпты маман», «1-сыныпты маман» және «1-сыныпты маман - тәлімгер».
Сыныптық біліктіліктерді беру қызметкерлердің кәсіптілігін жоғарылатуды ынталандыру және кадрларды бекіту мақсатында жүргізіледі.
Сыныптық біліктіліктер:
1) «2-сыныпты маман» - сыныптық біліктілігі жоқ және құқық қорғау қызметінде кемінде 3 жыл қызмет өтілі бар қызметкерлерге;
2) «1-сыныпты маман» - «2-сыныпты маман» сыныптық біліктілігі берілген сәттен бастап екі жыл өткеннен кейін және құқық қорғау қызметінде кемінде 5 жыл қызмет өтілі бар қызметкерлерге;
Ерекше жағдай ретінде «2-сыныпты маман» сыныптық біліктілігі жоқ және құқық қорғау органдарында 10 жылдан астам қызмет атқарған қызметкерлерге атқарып отырған лауазымында кәсіби білімдері мен дағдыларының деңгейін ескере отырып, «1-сыныпты маман» сыныптық біліктілігін беруге жол беріледі;
3) «1-сыныпты маман - тәлімгер» - «1-сыныпты маман» сыныптық біліктілігі берілген күннен бастап үш жыл өткеннен кейін және кемінде 7 жыл құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі бар, бір немесе одан да көп жас мамандар мен (немесе) жаңадан тағайындалған қызметкерлерге тәлімгерлікті жүзеге асырушы (жүзеге асырған) қызметкерлерге беріледі.
Сыныптық біліктіліктер өзінің қызметтік міндеттерін адал атқарушы, тәртіптік жазалары жоқ, жеке құрамды (тәлімгерліктен өтушіні) сапалы оқыту мен тәрбиелеуді қамтамасыз етуші қызметкерлерге беріледі.

19. В случае применения к сотруднику мер дисциплинарного взыскания по результатам служебного расследования, заключение и при необходимости материалы служебного расследования направляются в кадровую службу для рассмотрения их на Дисциплинарной комиссии антикоррупционной службы.
20. Копия заключения служебного расследования приобщается к личному делу сотрудника, в отношении которого оно осуществлялось. Материалы служебного расследования хранятся в подразделении антикоррупционной службы, проводившем расследование.
21. Сотрудники, осуществляющие служебное расследование, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан несут персональную ответственность за достоверность и объективность служебного расследования и принятых по его результатам решений.
Приложение 10
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Инструкция по присвоению классной квалификации
сотрудникам антикоррупционной службы
Глава 1. Общие положения
1. Инструкция по присвоению классной квалификации сотрудникам антикоррупционной службы (далее – Инструкция) детализирует порядок и условия присвоения и подтверждения классной квалификации сотрудникам антикоррупционной службы Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее - сотрудники) в соответствии с достигнутым ими уровнем овладения своей специальностью.
2. Сотрудникам в зависимости от достигнутого уровня подготовки, опыта и стажа службы последовательно присваиваются следующие классные квалификации: «специалист 2 класса», «специалист 1 класса» и «специалист 1 класса - наставник».
Присвоение классных квалификаций производится с целью стимулирования повышения профессионализма сотрудников и закрепления кадров.
Классные квалификации присваиваются:
1) «специалист 2 класса» - сотрудникам, не имеющим классной квалификации и имеющим стаж правоохранительной службы не менее 3 лет;
2) «специалист 1 класса» - сотрудникам, по истечению двух лет с момента присвоения классной квалификации «специалист 2 класса» и имеющим стаж правоохранительной службы не менее 5 лет.
Как исключение, сотрудникам, не имеющим классной квалификации «специалист 2 класса» и прослужившим в правоохранительных органах свыше 10 лет, допускается присвоение классной квалификации «специалист 1 класса» с учетом уровня профессиональных знаний и навыков в занимаемой должности;
3) «специалист 1 класса – наставник» - сотрудникам, по истечению трех лет со дня присвоения классной квалификации «специалист 1 класса» и имеющим стаж правоохранительной службы не менее 7 лет, осуществляющего (осуществлявшего) наставничество за одним и более сотрудниками из числа молодых специалистов и (или) вновь назначенных.
Классная квалификация присваиваются сотрудникам, добросовестно выполняющим свои служебные обязанности, не имеющим дисциплинарных взысканий, обеспечивающим качественное обучение и воспитание личного состава (наставляемого).

3. Сыныптық біліктілікті беру және растау туралы шешімді сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет басшысы немесе уәкілетті басшысы сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте құрылатын Сыныптық біліктілік мәселелері жөніндегі комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) ұсынымдары бойынша бұйрық шығару арқылы қабылдайды.
4. Қызметі бойынша үш айға дейінгі аралықтағы үзіліспен сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке жаңадан қабылданған, сондай-ақ сот шешімі бойынша қызметке қайта қабылданған адамдарға сыныптық біліктілігі сақталады.
Құқық қорғау органдарынан шығарылған және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке жаңадан қабылданған қызметкерлер осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес болған жағдайда бұрынғы берілген сыныптық біліктілік расталады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке басқа құқық қорғау органдарынан ауысу тәртібімен қабылданған адамдарға сыныптық біліктілікті беру (растау) (бұдан бұрын бар болған) сыныптық біліктілікті беру (растау) туралы ұсыныстары негізінде Комиссияның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
5. Сыныптық біліктілік үшін қызметкерлерге үстемеақы төлеу қызметкердің негізгі ай сайынғы ақшалай үлесімен жүргізіледі.
6. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қарамағындағы, сондай-ақ бала күтімі бойынша демалыстағы қызметкерлерге берілген сыныптық біліктіліктері, қарамағында және бала күтіміне байланысты демалыста болған барлық кезең ішінде көрсетілген үстемеақы төлеусіз сақталады.
7. Қазақстан Республикасының ведомствалық білім беру ұйымдарында, сондай-ақ уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлердің сыныптық біліктілігі көрсетілген үстемеақыны төлеусіз оқудың барлық кезеңі ішінде сақталады.
2-тарау. Сыныптық біліктілікті беру, растау
8. Сыныптық біліктіліктер сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне:
1) Ұлттық бюро қызметкерлеріне, оның аумақтық бөлімшелерінің басшыларына - Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі - Ұлттық бюро) Төрағасының;
2) Ұлттық бюроның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлеріне — Ұлттық бюроның аумақтық органдары басшыларының бұйрықтарымен беріледі.
9. Сыныптық біліктілік Ұлттық бюро департаментінің, ерекше тапсырмалар жөніндегі офицерлерге, жеке басқармасы басшыларына және олардың орынбасарларына, сондай-ақ Ұлттық бюроның аумақтық органдарының басшыларына Ұлттық бюро Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарының жазбаша ұсынысы бойынша беріледі (расталады).
Ұлттық бюроның қызметкерлеріне сыныптық біліктілік Ұлттық бюро Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарымен келісілген тікелей басшыларының жазбаша ұсынысы бойынша беріледі (расталады).
Аумақтық органдардың басқарма басшылары, басшыларының орынбасарларына, дербес бөлімдерінің басшыларына сыныптық біліктілік жетекшілік ететін аумақтық орган басшысы орынбасарының жазбаша ұсынысы бойынша беріледі (расталады).
Аумақтық органдардың басқарма құрамындағы бөлімдер басшыларына, қызметкерлеріне сыныптық біліктілік жетекшілік ететін аумақтық орган басшысының орынбасарымен келісілген тікелей басшысының жазбаша ұсынысы бойынша беріледі (расталады).

3. Решение о присвоении и подтверждении классной квалификации принимает руководитель или уполномоченный руководитель антикоррупционной службы путем издания приказа по рекомендации Комиссии по вопросам классной квалификации, создаваемой в антикоррупционной службе (далее – Комиссия).
4. Классная квалификация сохраняется за лицами, вновь принятыми в антикоррупционную службу с перерывом в службе до трех месяцев, а также восстановленным по решению суда.
Сотрудникам, уволенным из правоохранительных органов и принятым вновь в антикоррупционную службу, подтверждается ранее присвоенная классная квалификация в случае соответствия требованиям настоящей Инструкции.
Лицам, прибывшим в антикоррупционную службу в порядке перевода из других правоохранительных органов, присвоение (подтверждение) классной квалификации осуществляется по решению Комиссии на основании представлений о присвоении (подтверждении, имевшейся ранее) классной квалификации.
5. Выплата надбавки сотрудникам за классную квалификацию производится ежемесячно с основным денежным довольствием сотрудника.
6. Сотрудникам, находящимся в распоряжении антикоррупционной службы, а также в отпуске по уходу за ребенком, присвоенная классная квалификация сохраняется в течение всего периода нахождения в распоряжении и отпуска по уходу за ребенком, без выплаты указанной надбавки.
7. Сотрудникам, обучающимся по очной форме в ведомственных организациях образования Республики Казахстан, а также в зарубежных странах в рамках договоренности, присвоенная классная квалификация сохраняется в течение всего периода обучения без выплаты указанной надбавки.
Глава 2. Присвоение, подтверждение классной квалификации
8. Сотрудникам антикоррупционной службы классная квалификация присваивается приказом:
1) Председателя Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее - Национальное бюро) – сотрудникам Национального бюро, руководителям его территориальных органов;
2) руководителя территориального органа Национального бюро – сотрудникам территориальных органов Национального бюро.
9. Классная квалификация руководителям Департаментов, офицеру по особым поручениям, руководителю самостоятельного Управления Национального бюро и их заместителям, а также руководителям территориальных органов Национального бюро присваивается (подтверждается) по письменному представлению курирующего заместителя Председателя Национального бюро.
Сотрудникам Национального бюро классная квалификация присваивается (подтверждается) по письменному представлению непосредственных руководителей, согласованному с курирующим заместителем Председателя Национального бюро.
Руководителям, заместителям руководителей управлений, руководителям самостоятельных отделов территориальных органов классная квалификация присваивается (подтверждается) по письменному представлению курирующего заместителя руководителя территориального органа.
Классная квалификация руководителям отделов в составе управлений, сотрудникам территориальных органов присваивается (подтверждается) по письменному представлению непосредственного руководителя согласованному с курирующим заместителем руководителя территориального органа.

10. Қызметкерлерді сыныптық біліктілікті беруге ұсыну мынадай кезеңде:
1) қарамағында болған кезде, лауазымға тағайындалғанға дейін;
2) алынбаған тәртіптік жазасы бар болғанда;
3) оған қатысты қызметтік тергеуді және (немесе) қылмыстық істі тергеуді жүргізу мерзімінде - қызметтік тергеуді аяқтағанға дейін және (немесе) қылмыстық істі аяқтау негіздері бойынша тоқтатқанға дейін, ақтау үкімі заңды күшіне енгенге дейін жүргізілмейді.
11. Ұсынуда:
1) қызметкер туралы сауалнамалық мәліметтер (қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (оның бар болған жағдайында), туылған жылы, білімі, мамандығы, сыныптық біліктілігі, ғылыми дәрежесі және (немесе) біліктілік сыныбы);
2) еңбек іс-әрекеті туралы мәліметтер (орын ауыстыру, біліктілігін жоғарылату, қайта даярлау, жедел-қызметтік әрекетіндегі маңызды нәтижелері туралы мәліметтер);
3) қызметкердің іскерлік және жеке қасиеттерін бағалары (кәсіби құзыреттігі, жұмысқа қабілеттілігі, іскерлік және жеке қасиеттері, көтермелеу және жазалау туралы мәліметтер) көрсетіледі.
12. Қызметкерге сыныптық біліктілікті беру немесе растау туралы ұсыныстар Комиссияның қарауына кадр қызметіне түскеннен кейін бес жұмыс күні ішінде енгізіледі.
13. Қызметкерге сыныптық біліктілікті беру немесе растау туралы мәселе оң шешілген жағдайда, Комиссия мемлекеттік сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің басшысына немесе уәкілетті басшысына қызметкерге сыныптық біліктілікті беруді (растауды) ұсынады.
14. Комиссияның шешімімен келіскен жағдайда, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің басшысы немесе уәкілетті басшысы қызметкерге сыныптық біліктілікті беру немесе растау туралы бұйрық шығарады.
15. Қызметкерге сыныптық біліктілікті беру (растау) туралы бұйрықтың көшірмесі тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде лауазымдық жалақысына тиісті үстемеақы қосу, оның мөлшерін өзгерту үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қаржы-шаруашылық бөлімшесіне жіберіледі.
16. Бұйрыққа қол қойылған күн, егер онда өзгелері айтылмаса, қызметкерге сыныптық біліктілікті беру немесе растау күні болып табылады.
17. Сыныптық біліктілікті беру (растау) туралы материалдар (комиссия отырысының хаттамасы, сыныптық біліктілікті беруге (растауға) ұсынылған қызметкерлердің тізімі) кадр қызметінің номенклатуралық істерінде сақталады.
3-тарау. Сыныптық мамандарды есепке алу шаралары
18. Сыныптық біліктілігі бар қызметкерлерді есепке алуды кадр қызметтері жүзеге асырады.
19. Сыныптық біліктіліктер берілген (расталған) қызметкерлердің жеке істерінде (қызметтік тізім бөлімінде) бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіле отырып жазба жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 103 бұйрығына 11-қосымша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының күші
жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

10. Представление сотрудника к присвоению классной квалификации не производится в период:
1) до назначения на должность при нахождении в распоряжении;
2) при наличии неснятого дисциплинарного взыскания;
3) проведения в отношении него служебного расследования и (или) расследования уголовного дела – до завершения служебного расследования и (или) прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям, вступления в законную силу оправдательного приговора.
11. В представлении отражаются:
1) анкетные данные о сотруднике (фамилия, имя, отчество сотрудника (при его наличии), год рождения, образование(я), специальность(и), классные квалификация(и), ученая степень и (или) квалификационный класс);
2) данные о трудовой деятельности (сведения о перемещениях, повышении квалификации, переподготовке, наиболее значимые результаты в оперативно-служебной деятельности);
3) оценка деловых и личных качеств сотрудника (профессиональная компетентность, работоспособность, деловые и личные качества, сведения о поощрениях и взысканиях).
12. Представление о присвоении или подтверждении классной квалификации сотруднику выносится на рассмотрение Комиссии в течение пяти рабочих дней после поступления в кадровую службу.
13. В случае положительного решения вопроса о присвоении или подтверждении классной квалификации, Комиссия рекомендует руководителю или уполномоченному руководителю антикоррупционной службы присвоить (подтвердить) сотруднику классную квалификацию.
14. В случае согласия с рекомендациями Комиссии, руководитель или уполномоченный руководитель антикоррупционной службы издает приказ о присвоении или подтверждении классной квалификации сотруднику.
15. Копия приказа о присвоении (подтверждении) классной квалификации сотруднику направляется в финансово-хозяйственное подразделение антикоррупционной службы в течение трех рабочих дней со дня регистрации для начисления соответствующей надбавки к должностному окладу, изменении его размера.
16. Датой присвоения или подтверждения классной квалификации сотруднику считается день подписания приказа, если иное в нем не оговорено.
17. Материалы о присвоении (подтверждении) классной квалификации (протокол заседания комиссии, список сотрудников, представляемых к присвоению (подтверждению) классной квалификации) хранятся в номенклатурном деле кадровой службы.
Глава 3. Учет классных специалистов
18. Учет сотрудников, имеющих классную квалификацию, осуществляют кадровые службы.
19. В личных делах сотрудников (раздел послужного списка), которым присвоены (подтверждены) классные квалификации, производится запись с указанием даты и номера приказа.
Приложение 11
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 103
Перечень утративших силу некоторых приказов Председателя
Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
и противодействию коррупции

1. «Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарында қызметтік тергеу жүргізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 84 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10179 болып тіркелген, 2015 жылғы 9 шілдедегі № 129 (28005) «Казахстанская правда», 2015 жылғы 9 шілдедегі «Егемен Қазақстан» № 129 (28607) газетінде жарияланған).
2. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне сыныптық біліктілікті беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 22 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10344 болып тіркелген, 2015 жылдың 17 қыркүйегіндегі № 178 (28054) «Казахстанская правда», 2015 жылғы 17 қыркүйектегі «Егемен Қазақстан» № 178 (28656) газетінде жарияланған).
3. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының қызметкерлеріне кезектен тыс біліктілік сыныптарын белгілеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 30 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10377 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 қыркүйектегі № 178 (28054) «Казахстанская правда», 2015 жылғы 17 қыркүйектегі «Егемен Қазақстан» № 178 (28656) газетінде жарияланған).
4. «Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері», Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2015 жылғы 13 ақпандағы № 51 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10514 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 7 (28133) «Казахстанская правда», 2016 жылғы 14 қаңтардағы «Егемен Қазақстан» № 7 (28736) газетінде жарияланған).
5. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2015 жылғы 8 қазандағы № 297 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының өзгерістер енгізілетін бұйрықтар тізбесінің 5-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 12189 болып тіркелген, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 6 қарашада жарияланған).

1. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 26 декабря 2014 года № 84 «Об утверждении Правил проведения служебных расследований в органах по делам государственной службы и противодействию коррупции» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10179, опубликован в газетах «Казахстанская правда» от 9 июля 2015 года № 129 (28005), «Егемен Қазақстан» от 9 июля 2015 года № 129 (28607)).
2. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 27 января 2015 года № 22 «Об утверждении Инструкции по присвоению классной квалификации сотрудникам антикоррупционной службы» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10344, опубликован в газетах «Казахстанская правда» от 17 сентября 2015 года № 178 (28054), «Егемен Қазақстан» от 17 сентября 2015 года № 178 (28656)).
3. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 30 января 2015 года № 30 «Об утверждении Правил по установлению внеочередных квалификационных классов сотрудникам органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10377, опубликован в газетах «Казахстанская правда» от 17 сентября 2015 года № 178 (28054), «Егемен Қазақстан» от 17 сентября 2015 года № 178 (28656)).
4. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13 февраля 2015 года № 51 «Некоторые вопросы прохождения службы в органах по делам государственной службы и противодействию коррупции» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10514, опубликован в газетах «Казахстанская правда» от 14 января 2016 года № 7 (28133), «Егемен Қазақстан» от 14 января 2016 года № 7 (28736)).
5. Пункт 5 Перечня приказов Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 8 октября 2015 года № 297 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12189, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» от 6 ноября 2015 года).