"Ауыл шаруашылығы малдарын бағалау нұсқаулықтары мен тұқымдарының стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 10 қазандағы № 3-3/517 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 27 мамырдағы № 239 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 27 маусымда № 13832 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауыл шаруашылығы малдарын бағалау нұсқаулықтары мен тұқымдарының стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 10 қазандағы № 3-3/517 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9818 болып тіркелген 2014 жылғы 24 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық құқықтық жүйесінде жарияланған,) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Малдардың асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Малдардың асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі мыналарды:
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сүтті және сүтті-етті бағыттағы ірі қара малды;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес етті бағыттағы ірі қара малды;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес биязы жүнді қойларды;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес биязылау жүнді қойларды;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес құйрықты қойларды;
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес қаракөл қойларды;
осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес түбітті, сүтті және жүнді ешкілерді;
осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес шошқаларды;
осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жергілікті және зауыттық жылқыларды;
осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес түйелерді;
осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес құстарды;
осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес түйеқұстарды;
осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес иттердің үй-ұлттық тұқымдарын (тазы, төбет);
осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес маралдар мен теңбіл бұғыларды;
осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес араларды;
осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес торда өсірілетін терісі бағалы аңдарды;
осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес үй қояндарын бонитирлеу (бағалау) жөніндегі қоса беріліп отырған нұсқаулықтар бекітілсін.";
бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 қосымшасы көрсетілген бұйрықпен бекітілген 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 октября 2014 года № 3-3/517 "Об утверждении инструкций по бонитировке сельскохозяйственных животных и стандарта пород"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 мая 2016 года № 239. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2016 года № 13832.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 октября 2014 года № 3-3/517 "Об утверждении инструкций по бонитировке сельскохозяйственных животных и стандарта пород" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9818, опубликованный 24 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству животных";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые инструкции по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству животных:
крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направления, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
крупного рогатого скота мясного направления, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
тонкорунных овец, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
полутонкорунных овец, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
курдючных овец, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
каракульских овец, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
пуховых, молочных и шерстных коз, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
свиней, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
местных и заводских лошадей, согласно приложению 9 к настоящему приказу;
верблюдов, согласно приложению 10 к настоящему приказу;
птицы, согласно приложению 11 к настоящему приказу;
страусов, согласно приложению 12 к настоящему приказу;
домашних-национальных пород собак (тазы, тобет), согласно приложению 13 к настоящему приказу;
маралов и пятнистых оленей, согласно приложению 14 к настоящему приказу;
пчел, согласно приложению 15 к настоящему приказу;
пушных зверей клеточного разведения, согласно приложению 16 к настоящему приказу;
кроликов, согласно приложению 17 к настоящему приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 к приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 к настоящему приказу;

көрсетілген бұйрыққа 16 және 17-қосымшаларға сәйкес 16 және 17-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
1-қосымша
Сүттілі және сүтті-еттілі бағыттағы ірі қара малдың асыл
тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту
жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Сүттілі және сүттілі-еттілі бағыттағы ірі қара малдың асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) 2014 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, сүттілі және сүттілі-еттілі бағыттағы ірі қара малды бонитирлеуді (бағалауды) нақтылай түседі.
2. Сүттілі және сүттілі-еттілі бағыттағы ірі қара малды бонитирлеу (бағалау) бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
2. Сүттілі және сүтті-еттілі бағыттағы ірі қара малды
бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
3. Ірі қара малды (бұдан әрі – ІҚМ) жыл ішінде бонитирлейді (бағалайды):
1) бұқаларды жылына бір рет;
2) сиырларды сауым маусымы аяқталғаннан кейін;
3) торпақтар мен асыл тұқымды бұқашықтарды 6 айлық жас шамасынан бастап.

дополнить приложениями 16 и 17, согласно приложениям 16 и 17 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в течение пяти рабочих дней в Республиканское государственное предприятие "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
Приложение 1
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 1
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству крупного рогатого скота
молочного и молочно-мясного направления
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направления (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направления.
2. Бонитировка (оценка) крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направления проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки) крупного рогатого скота
молочного и молочно-мясного направления
3. Крупный рогатый скот молочного и молочно-мясного направления (далее - КРС) бонитируют (оценивают) в течении всего года:
1) быков-производителей один раз в году;
2) коров по окончании лактации;
3) телок и племенных бычков с шестимесячного возраста.

4. Сұрыптаудың нәтижелері бойынша 1 қазан сәтіне есеп әзірленеді.
5. ІҚМ бағалау кезінде малдың кешенді белгілері бонитирленеді (бағаланады) (тұқымдығы, өнімділік сапасы, экстерлік-сыртқы пішін айырмашылықтары).
6. Жануарлардың тұқымдық деңгейін есеп құжаттарына сүйене отырып жануарларды міндетті түрде қарап шығумен және осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасымен берілген тұқымдылық үлесінің түр әлпетінде айқындығын белгілеу арқылы анықталады. Тұқымдығы бойынша таза тұқымды және будандарға бөлінеді.
7. Таза тұқымдылықтарға жатқызады:
1) әке-шешесі бір тұқымнан шыққан жануарларды, олардың таза тұқымдылығына тиісті құжаттар арқылы дәлелденген жағдайда;
2) төртінші (15/16 қанды) буынынан бастап сіңіру будандастыру арқылы алынған, егер оларға тегі бары жөнінде құжаттар бар болса және осы жануарлардың түр әлпеті жақсартушы тұқыммен жақсы үйлесілімділігі айқын болса;
3) әке-шешесі туыс тұқымдардан шығып жұптасуынан алынған жануарлар (оларды аналық тұқым жағына жатқызу керек):
қара-ала тұқымдар тобы – қара-ала, аулиеата, литва қара-аласы, бушуйлық, эстония қара-аласы, истобелік, тагильдік, голландық, голштиндік, неміс қара-аласы, дат қара-аласы, швед қара-аласы, польша қара-аласы;
қызыл тұқымдар тобы – даланың қызыл сиыры, эстондық қызыл, польшалық қызыл, латвиялық қоңыр, горбатовтық қызыл, тамбовтық қызыл, англерлік, даттық қызыл, белоруссияның қызыл сиыры;
қоңыр тұқымдардың тобы – швицтік, костромалық, лебединдік, алатаулық, кавказдың қоңыр сиыры, карпаттың қоңыр сиыры, юриндік;
сары-ала тұқымдардың тобы – симментал, сычев және монбельярд;
қорғандық және шортгорндық (сүт бағытындағы);
айршир, норвегиялық қызыл-ала, швед қызыл-аласы;
украиндық ақбасты сиыр және гронингендік;
4) ұдайы өндіру будандастыру арқылы, жаңа шыққан тұқымды бекіткеннен кейін алынған жануарлар;
5) дүниежүзілік геноқорды пайдалана отырып (анасының тұқымы жағынан туысты тұқымдар қан бөлігін жақсартушы тұқым бойынша көрсету арқылы) алынған жануарлар.
9. Тегі және жануарларда жақсартушы тұқымның түр әлпеті жақсы үйлесімдік көрінісі бар болса және шыққан тегі жөніндегі құжаттар жоқ жағдайда жануарларды бірінші ұрпақтағы будандарға (1/2 - 3/4 қандылыққа) жатқызады.
10. Осы Нұсқаулықтың 9 тармағында көрсетілмеген ІҚМ будандарға жатады.
11. Будан жануарлардың тұқымдылығын (қандылығын) жақсартушы тұқымның қан бөлігі бойынша есепке алады. Ұрпағының қандылығын бөлшек сан арқылы немесе пайыз арқылы көрсетіліп әке-шешесінің қанының жарты қосындысы ретінде белгіленеді.
12. Сиырларды сүт өнімділігі бойынша сүт майының (кг) көлемімен сүт есебінің негізі арқылы, майдың сүттегі мөлшері (%) сауым маусымының 305 күні немесе қысқартылғаны бойынша (240 күннен кемдігі жоқ) аяқталған сауым маусымы арқылы жүргізіледі. Сауым маусымының басы болып бұзаулаған күннен кейінгі бірінші күні болып саналады, ал аяқталуы болып-сауудың соңғы күні немесе бірреттік саууға өткен бірінші күні.

4. По результатам бонитировки (оценки) по состоянию на 1 октября составляется отчет.
5. При бонитировке (оценке) КРС проводится оценка животных по комплексу признаков (породность, продуктивные качества, экстерьерно-конституциональные особенности).
6. Породность КРС определяется на основании документов учета КРС с обязательным осмотром животных и определением выраженности типа породы согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
7. По породности выделяют группы чистопородных и помесных животных.
8. К чистопородному КРС относят:
1) животных, происходящих от родителей одной и той же породы, чистопородность которых подтверждается соответствующими документами;
2) животных-помесей, начиная с IV (15/16 кровности) поколения, полученных при поглотительном скрещивании, если на них имеются документы о происхождении и эти животные обладают хорошо выраженным типом улучшающей породы;
3) животных, полученных от спаривания чистопородных родителей родственных пород (с отнесением их к материнской породе):
группа чернопестрых пород - чернопестрая, аулиеатинская, чернопестрая литовская, бушуевская, чернопестрая эстонская, истобинская, тагильская, голландская, голштинская, чернопестрая немецкая, чернопестрая датская, чернопестрая шведская, чернопестрая польская;
группа красных пород -красная степная, красная эстонская, красная литовская, красная польская, бурая латвийская, красная горбатовская, красная тамбовская, англерская, красная датская, красный белорусский скот;
группа бурых пород - швицкая, костромская, лебединская, алатауская, кавказская бурая, бурая карпатская, юринская;
группа палевопестрых пород - симментальская, сычевская и монбельярдская;
курганская и шортгорнская (молочного направления);
айрширская, красно-пестрая норвежская, красно-пестрая шведская;
белоголовая украинская и гронингенская;
4) животных, полученных при воспроизводительном скрещивании, после утверждения вновь созданной породы;
5) животных, полученных с использованием мирового генофонда (родственных пород по породе матери с указанием доли крови по улучшающей породе).
9. При отсутствии документов о происхождении и наличии у животных хорошо выраженного типа улучшающей породы их относят к помесям первого поколения (1/2 - 3/4 кровности) этой породы.
10. КРС не указанный в пункте 9 настоящей Инструкции относится к помесям.
11. Породность помесных животных учитывают по доле крови улучшающей породы. Кровность потомка определяют как полусумму крови родителей, выраженной дробным числом или в процентах.
12. Оценку коров по молочной продуктивности проводят по количеству молочного жира (кг) на основе учета удоя (кг), содержания жира в молоке (%) за 305 (триста пять) календарных дней лактации или за укороченную (не менее 240 (двести сорок) календарных дней) законченную лактацию. Началом лактации считается первый день после отела, а окончанием - последний день доения или первый день одноразового доения.

13. Сиырларды тексеру саууы әр айда бір мезгілден кем болмай толық бір тәулік көлемінде май мен ақуыздың сүттегі мөлшерін анықтаумен қатар жүргізіледі. Басқа күндерде қандай сауу әдістері және жұмыс тәртібі қолданылса сондайларыда тексеру күні қолданылады. Бірінші тексеру саууы бұзаулаған куннен кейінгі 10-20 күннен кейін өткізіледі, ал соңғысы – суалтып жіберу алдынан 20-10 күн бұрын.
14. Майдың (ақуыздың) сүттегі орташа көрсеткіші (%) 305 (үш жүз бес) күндерінде немесе сауым маусымының қысқартылысына май (ақауыз) пайызына әр айдың айлық сауынына көбейтеді, көбейтіндіні бір біріне жинақтап (сауым маусымы бойынша сүттегі майы мен ақузының бір пайызды санын қоса отырып) және қосындысын тура сол айлардың нақты сауынына бөледі.
15. Сауым маусымы бойынша алынған сүттің майын (кг) сүт майының бір пайызды мөлшерін 100-ге бөлу арқылы анықталады.
16. Сүт қайтарып берудің үдемелік қарқындылығын (кг/мин) сиырларда сауылып алынған сүт мөлшерін (кг) соларада жүмсалған уақыт мерзіміне(мин) бөлу арқылы сауым маусымының екінші немесе үшінші айларында анықталады. Тексеру саууы тәулік ішінде бірақ рет жүргізіледі, бірақ алдыңғы сауудан кейін 12 сағаттан ерте болмауы керек.
17. 30 (отыз) айлық жас шамасынан асқан кезде бұзаулаған тұмсалар үшін сүт өнімділігі бойынша талаптар 10%-ға көтеріледі.
18. Тұқымдық бұқалардың сырт-сипаты және түзілісін жыл сайын бес жылдық жас шамасына дейін, сиырларда – бірінші және сауым маусымының 2-ші-3-ші айларында жүргізеді. Егер жануарлар сырт-сипаты және түзілісі бойынша көрсетілген уақытында бағаланбаған болса, оны кезекті сұрыптау кезінде бағалайды.
19. Жануардың сырт-сипаты және түзілісі арқылы бағаланған кезінде:
1) сиырлардың - желіннің көлеміне, оның үлгі сипатына және машинамен саууына жарамдылығына;
2) бұқалардың – жыныстық диморфизмының анық көрінілуіне, белінің және артқы аяқтарының мықтылығына. Бұқалардың тұлғасын - бағалауды 30 баллды шамамен, сиырларды 10-баллдық шамамен жүргізеді.
20. Сүттілі және сүтті-еттілі тұқымдар малының сырт-сипаты және түзілісіне баллдық баға дене бітісінің кемістіктері осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасымен беріледі
21. Төлді сырт-сипаты және түзілісі бойынша бағалауды 20-баллдық шамамен өткізеді. 20 балддық бағаны жануарға тұқымдық және жыныстық нашындарының өте жақсы айқындалған көрінісі бар, әдеттегідей дамуы және өсуі, өте жақсы дамыған кеудесі (кең, терең, жауырының сыртында ұстап калатын ойпатсыз), арқасы, белі, арты түзу сызықты, жақсы дамыған жамбас, аяқтарының дұрыс қойылуы және мықты сүйек бітісі, мөлшерден тыс аспаған және дөрекіліксіз жағдайында беріледі.

13. Не реже одного раза в месяц за полный день проводится контрольное доение коров с определением содержания жира и белка в молоке. В день контроля применяют такие же методы доения и режим работы, как и в другие дни. Первый контрольный удой проводят через 10-20 календарных дней после отела, а последний - за 20-10 календарных дней до запуска.
14. Среднее содержание жира (белка) в молоке (%) за 305 (триста пять) календарных дней или укороченную лактацию вычисляют путем умножения процента жира (белка) за каждый месяц на месячный удой, произведения складывают (получая количество однопроцентного по жиру или белку молока за лактацию). Полученная сумма делится на фактический удой за те же месяцы.
15. Количество молочного жира (кг) за лактацию определяется путем деления показателя однопроцентного по жиру молока на 100.
16. Интенсивность молокоотдачи (кг/минуту) у коров определяют на втором или третьем месяце лактации путем деления количества надоенного молока (кг) на затраченное при этом время (минут). Контрольное доение проводится один раз в сутки не ранее 12 часов от предыдущего доения.
17. Для первотелок, отелившихся в возрасте старше 30 (тридцать) месяцев, требования по молочной продуктивности повышаются на 10%.
18. Оценку экстерьера и конституции быков-производителей проводят ежегодно до пятилетнего возраста, коров - на втором-третьем месяце первой и третьей лактации. Если животное по экстерьеру и конституции не было оценено в указанном возрасте, его оценивают при проведении очередной бонитировки.
19. При оценке животных по экстерьеру и конституции обращают внимание на соответствие:
1) у коров - на величину вымени, его форму и пригодность к машинному доению;
2) у быков - на выраженность полового диморфизма, крепость поясницы и задних конечностей. Оценку телосложения быков проводят по 30-балльной шкале, коров - по 10-балльной шкале.
20. Оценку экстерьера и конституции животных дополняют обязательным указанием основных недостатков согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
21. Оценку молодняка по экстерьеру и конституции проводят по 20-балльной шкале. Оценку 20 баллов дают животному при отличной выраженности признаков породы и пола, нормальном развитии и росте, отличном развитии груди (широкая, глубокая, без перехвата за лопатками), прямой линии спины, поясницы, крестца, хорошо развитом тазе, правильной постановке ног и крепком костяке, без переразвитости и грубости.

22. Сұрыптау кезінде жануарлардың класын анықтау келесі нышандары арқылы жүргізіледі:
1) тұқымдық бұқалардың – дамуы бойынша (тірілей салмағы), сырт-сипаты және түзілісі, генотипі (шығу тегі және ұрпағының сапасы);
2) сиырларды – сүт өнімділігі (сүт майы мөлшері), дамуы (тірілей салмағы – сауым маусымының екінші-үшінші айында белгіленеді), сырт-сипатымен сүт қайтарып беруінің үдемелі қарқындылығы, генотипі (шығу тегі);
3) төлдің – генотипі (шыққан тегі); сырт-сипаты және дамуы (тірілей салмағы) бойынша.
23. Бағалау нәтижесінде ІҚМ белгілер кешені арқылы келесі класқа бөлінеді:
1) тұқымдық бұқаларды және асылтұқымды бұқашықтар: элита-рекорд, элита және бірінші класс;
2) сиырларды және торпақтарды – элита-рекорд, элита, бірінші және екінші класс;
Көрсетілген кластардың талаптарына сәйкес келмеген жануарларды класты емес жануарларға жатқызады.
24. ІҚМ кластарының кешендік нысанын бұқалардың нышандарының жинағы бойынша бағалаудың шамасы осы Нұсқаудың 3-қосымшасымен анықталады:
1) элита-рекорд - 85-100
2) элита - 75-84
3) бірінші класс - 65-74
4) екінші класс - 55-64 балл (сиырлар мен құнажындар бойынша).
25. Ақуыздың сүттегі мөлшері бағаланған сиырлар тұқымдық үлгіден асқан жағдайда қосымша баллдар алады:
0,3% және жоғары - 4 балл
0,2% - 3 балл
0,1% - 2 балл
Сиырдың сауылып жүрген екі және оданда көбірек қыздары өз нышандарының жинағы бойынша элита-рекорд және элита кластары бар болса оның бағасын бір класқа жоғары көтереді.
Сиырды пайдалануының ұзақтылығы үшін оған 4 рет бұзаулаудан кейін 2 баллдан әр кезекті бұзалаулары үшін қосымша жазылады.
Қосымша алынған баллдары нышандарының жинағы бойынша класын белгілеу кезде соңғы бағалауына қосылады (100 баллдың аясында).
26. Сүттегі майының мөлшері тұқымдық үлгіден төмен болмаса, бұрынғы өткен сауым маусымдарында (бірінші-үшінде) өнімділік деңгейі төмен болмаса сиырларды элита-рекорд класына жатқызады.
27. Бірінші тумаларды сауым маусымы аяқталысымен сүт майлығымен бағалайды. Сауым маусымы аяқталмаған тұмсалар төлді сұрыптау шамасымен бағаланады.
Сүттілі және сүтті-еттілі бағыттағы ірі қара
малды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу
(бағалау) және өсімін молайту жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Сүттілі және сүтті-еттілі бағыттағы ірі қара малдын тұқымдығын
анықтау
Шешесінің тұқымдылығы
Атасының тұқымдылығы
таза қанды
төртінші буын қандылығы (15/16)
таза қанды
таза қанды
таза қанды
төртінші буын (15/16)
таза қанды
төртінші буын (15/16) немесе таза қанды
үшінші буын (7/8)
төртінші буын (15/16) немесе таза қанды
төртінші буын (15/16)
екінші буын (3/4)
үшінші буын (7/8)
үшінші буын (7/8)
бірінші буын (1/2)
екінші буын (3/4)
екінші буын (3/4)
Жергілікті
бірінші буын (1/2)
бірінші буын (1/2)
Сүттілі және сүтті-еттілі бағыттағы ірі қара
малды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу
(бағалау) және өсімін молайту жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Сүттілі және сүтті-еттілі бағыттағы малының сырт-сипаты және
түзілісіне баллдық баға дене бітісінің кемістіктері үшін
төмендетіледі
Жалпы дамуы және дене біттімінің жеке бөліктері
Кемістіктердің тізімі

22. Определение класса животных при бонитировке проводят по следующим признакам:
1) быков-производителей - по развитию (живой массе), экстерьеру и конституции, генотипу (происхождению и качеству потомства);
2) коров - по молочной продуктивности (количеству молочного жира), развитию (живой массе - определяют на втором-третьем месяце лактации), экстерьеру и конституции, интенсивности молокоотдачи, генотипу (происхождению);
3) молодняка - по генотипу (происхождению), экстерьеру и развитию (живой массе).
23. В результате оценки по комплексу признаков КРС присваивают следующие классы:
1) быкам-производителям и племенным бычкам - элита-рекорд, элита и первый класс;
2) коровам и телкам - элита-рекорд, элита, первый и второй класс.
Животных, не отвечающих признакам указанных классов, относят к неклассным.
24. Класс КРС по комплексу признаков определяют по шкалам оценки КРС по комплексу признаков согласно приложению 3 к настоящей Инструкции в соответствии с суммой полученных баллов:
1) элита – рекорд – 85 -100 баллов;
2) элита – 75-84 балла;
3) первый класс – 65 – 74 балла;
4) второй класс – 55-64 балла (по коровам и телкам).
25. Коровы, имеющие оценку по содержанию белка в молоке, дополнительно получают при превышении требований стандарта породы:
на 0,3 % и более – 4 балла;
на 0,2 % - 3 балла;
на 0,1 % - 2 балла.
При наличии у коровы двух и более лактирующих дочерей класса элита-рекорд и элита оценку по комплексу признаков повышают на один класс.
За продолжительность использования коровы ей начисляют дополнительно по 2 балла за каждый отел после четвертого.
Дополнительно полученные баллы включаются в итоговую оценку при определении класса по комплексу признаков (в пределах 100 баллов).
26. Коров с содержанием жира в молоке не ниже стандарта породы, с уровнем продуктивности за предыдущие лактации (первые три) не ниже стандарта породы относят к классу элита-рекорд.
27. Первотелок оценивают по количеству молочного жира за законченную лактацию.
Первотелок с незаконченной лактацией оценивают по шкале бонитировки молодняка.
Приложение 1
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
крупного рогатого скота молочного и
молочно-мясного направления
Определение породности крупного рогатого скота
молочного и молочно-мясного направления
Породность матери
Породность отца
чистопородный
четвертого поколение (кровность 15/16)
чистопородная
чистопородные
-
четвертого поколения (15/16)
Чистопородные
четвертого поколения (15/16)
или чистопородные
третьего поколения (7/8)
четвертого поколения (15/16)
или чистопородные
четвертого поколения (15/16)
второго поколения (3/4)
третьего поколения (7/8)
третьего поколения (7/8)
первого поколения (1/2)
второго поколения (3/4)
второго поколения (3/4)
местная
первого поколения (1/2)
первого поколения (1/2)
Приложение 2
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
крупного рогатого скота молочного и
молочно-мясного направления
Недостатки телосложения крупного рогатого скота молочного и
молочно-мясного направления, за которые снижается балльная
оценка по экстерьеру и конституции
Общее развитие и стати
Перечень недостатков

1. Жалпы көрініс және даму
Жалпы жетілмегендік: сүйек бітімі дөрекі немесе қобыраңқы нәзік, бұлшық еті бобыр немесе осал дамыған, дене бітісі тепе-тең емес және тұқымның үлгісіне үйлесімсіз
2. Дене құрылысының сырт-сипаты:
Бас, мойын
Басы тұлғасымен тепе-тең емес, ауыр немесе қобыраңқы: "өгіздік" сиырда және "сиырдық" бұқада, мойыны қысқа, дөрекі қалың тері бүрмелері немесе ойқылы, нашар бұлшықеттіленген
Кеуде
Кеудесі енсіз, тайыз, қақ ортасы буулымды және жаурының арты ойқы, қабырғалары бір біріне жақын орналасқан, қабырғасының сүйектері енсіз, қысқа, сонғы қабырғаның терісі қалың, созылгыштығы жоқ
Шоқтық, арқасы және белі
Шоқтығы қосарланған немесе үшкір, арқасы енсіз, қысқа, салбыр немесе құныс, белі қысаң немесе төбе тәрізді
Тұлғасының орта бөлімі
Сиырларда және бұқаларда осал дамыған, бұқаларда қарыны салбыраған
Арты
Қысқа, салбыраған, төбе тәрізді, бөксесі сүйір
3.Желіні және жыныстық орындары
Желіні шағын салпы, май басып кеткен, бөліктерінің дамуы бір келкі емес, жанасып тұрған, қалыпсыз дамыған және қосымша емшектерімен, сүт күретамыры нашар көрінеді, желіннің терісі қалың, желіннің артықтығы аз, бұқаларда ұрық өсіретін орны жетілмеген және кішірейген
4. Аяқтары
Алдыңғылары білектерінде жанасқан немесе екі жаққа жайылған, артқы аяқтарының қою тұрысы – шораяқты, О – тәрізді, Х – тәрізді, қылыш сияқты
5. Тұяқтары
Сүйір, тік қойылған, жалпақ, тұяқ мүйізі болбыр
Сүттілі және сүтті-еттілі бағыттағы ірі қара
малды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу
(бағалау) және өсімін молайту жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша

1. Общий вид и развитие
Общая недоразвитость: костяк грубый или переразвито-нежный, мускулатура рыхлая или слаборазвитая, телосложение непропорциональное и не соответствует типу породы
2. Стати экстерьера:
Голова, шея
Голова непропорциональная туловищу, тяжелая или переразвитая: "бычья" для коровы и "коровья" для быка, шея короткая, грубая с толстыми складками кожи или вырезанная, слабо обмускуленная
Грудь
Грудь узкая, неглубокая, перехват и западины за лопатками, ребра расположены близко друг к другу, кость ребра узкая, короткая, кожа на последнем ребре толстая, неэластичная
Холка, спина и поясница
Холка раздвоенная или острая, спина узкая, короткая, провислая или горбатая, поясница узкая, провислая или крышеобразная
Средняя часть туловища
У коров и быков слабо развита, у быков брюхо отвислое
Зад
Короткий, свислый, крышеобразный, шилозадость
3. Вымя и половые органы
Вымя малое отвислое, ожиревшее с неравномерно развитыми долями, сближенными, ненормально развитыми и дополнительными сосками, молочные вены плохо просматриваются, кожа вымени толстая, запас вымени малый, у быков плохо развиты и уменьшены семенники
4. Конечности
Передние сближены в запястьях или развернуты в стороны, постановка задних - слоновая, О-образная, Х-образная, саблистая
5. Копыта
Узкие, торцовые, плоские, копытный рог рыхлый
Приложение 3
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
крупного рогатого скота молочного и
молочно-мясного направления
Шкалы оценки крупного рогатого скота молочного и
молочно-мясного направления по комплексу признаков

3. Дамуы (тірілей салмағы) – барлығы 30 баллдан жоғары емес
тұқым үлгілері
30
30
тұқым үлгілері 95-99%
20
20
тұқым үлгілері 90-94%
15
15
баллдар қосындысы
100,0
100,0
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
2-қосымша
Еттілі бағыттағы ірі қара малдарының асыл тұқымдық құндылығын
бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Еттілі бағыттағы ірі қара малдарының асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) 2014 жылғы 9 шіледегі Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, еттілі ірі қара малды бонитирлеуді (бағалауды) нақтылай түседі.
2. Еттілі бағыттағы ірі қара малды бонитирлеу (бағалау) бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
1. Еттілі бағыттағы ірі қара малды бонитирлеу (бағалауды)
ұйымдастыру
3. Еттілі бағыттағы ірі қара малды (бұдан әрі – ІҚМ) бонитирлеу (бағалау) жыл сайын меншік нысанына қарамастан асыл тұқымды малдары бар шаруашылықтарда тамыздан қазан айына дейін (аймақтармен малдың күйіне байланысты) жүргізіледі.
4. Бонитирлеудің (бағалаудың) алдында:
бұқашықтарды өз өнімділігімен және бұқаларды ұрпағының сапасымен бағалаудың қорытындысын шығару;
малдардың жеке нөмірлерін тексеру, анықтау және орнына келтіру;
бірінші және үшінші тума сиырлардың және ағымдағы жылы үш және бес жасқа толған бұқалардың сызықтық өлшемдерін анықтау (асыл тұқымдық кітапқа енгізілетін малдарға);
малдарды өлшеу (ертеңгісін, азықтанар алдында) және қоңдылығын анықтау (жоғарғы, орта, ортадан төмен);
малдардың буаздылығын және жыныс органдарының паталогиялық өзгерітерін анықтау, бұқалардың ұрығынының сапасын тексеру;
асылдандыру есебінің жазбаларын анықтау.
5. Тұқымдығы бойынша ІҚМ таза тұқымды және будандарға бөлінеді.
6. Таза тұқымдылықтарға жатқызады:
1) ата енесі бір тұқымнан шыққан, таза қандылығы құжаттарымен дәлелденетін;
2) сіңіре бұдандастыру арқылы алынған, тұқымдық белгілері жақсы нақышталған және кешенді белгілері бойынша элита класынан төмен емес IV буынды будандар;
3) қазақтың ақ бас және герефорд сияқты таза қанды тұыстық тұқымдарды өз ара шағылыстырудан алынған. Мұндай малдарды шаруашылықтарда жоспарлы түрде өсіріп жатқан тұқымға жатқызады.

3. Развитие (живая масса) - всего не более 30 баллов
стандарт породы (приложение 2 и 3)
30
30
95 - 99% стандарта породы
20
20
90 - 94% стандарта породы
15
15
Сумма баллов
100
100
Приложение 2
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 2
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству крупного рогатого скота мясного направления
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству крупного рогатого скота мясного направления (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки крупного рогатого скота мясного направления.
2. Бонитировка (оценка) крупного рогатого скота мясного направления проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки)
крупного рогатого скота мясного направления
3. Бонитировка (оценка) крупного рогатого скота мясного направления (далее - КРС) проводится ежегодно в хозяйствах, имеющих племенных животных, независимо от форм их собственности, с августа по октябрь месяцы (в зависимости от зоны и состояния животных).
4. Бонитировке (оценке) мясного скота предшествуют:
подведение итогов оценки бычков по собственной продуктивности и быков по качеству потомства;
проверка, уточнение и восстановление инвентарных номеров животных;
определение промера (для животных, подлежащих записи в племенной книге) у коров первого и третьего отелов и быков-производителей, которым в текущем году исполняется три и пять лет;
взвешивание животных (утром до кормления) и определение упитанности (высшая, средняя, нижесредняя);
исследование коров на стельность и наличие патологических изменений половой системы, проверка у быков качества спермы;
уточнение записей племенного учета.
5. По породности КРС подразделяют на чистопородных и помесей.
6. К чистопородным относят животных:
1) происходящих от родителей одной и той же породы, чистопородность которых подтверждается документами;
2) помесей четвертого поколения (при наличии документов о происхождении), полученных путем поглотительного скрещивания, обладающих хорошо выраженным типом породы и оцененных по комплексу признаков не ниже класса элита;
3) полученных от спаривания чистопородных родителей следующих родственных между собой пород: казахская белоголовая и герефордская. Таких животных относят к породе, которая разводится в хозяйстве в плановом порядке;

4) талапқа сай келетін, арнайы ғылыми жолмен дайындалған селекциялық бағдарламамен (әдістемемен) алынған;
7. Бұдан малдарға келесідей жолмен алынғандар жатады:
1) Осы Нұсқаулықтың 6 тармағындағы 3) және 4) тармақшаларында көрсетілгендерден басқа, кез келген әр түрлі тұқымдарды шағылыстыру арқылы;
2) бірінші, екінші және үшінші бұынды будандарды "өз ара" бұдандастыру арқылы;
3) жақсартылған малдарды таза қанды, еінші және одан жоғары бұынды будандармен шағылыстыру арқылы;
8. Будандастыру кезінде малдардың буындық дәрежесі осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасымен анықталады.
9. Кірістіре бұдандастыру кезінде тұқымдылық жақсартылушы тұқым бойынша анықталады:
1) бұдандастырылған екі тұқымнан алынған буданның тұқымдылығы аналық тұқымның бірініші бұынына жатқызылынады;
2) бірінші бұынды буданды таза қанды жақсартылушы малмен бұдандастырғаннан алынған ұрпақ екінші буынға жатады (3/4 қанды аналық тұқым);
3) екінші бұынды буданды (3/4 қанды) таза қандымен будандастырғанда, алынған ұрпақ, тұқымдық белгілері нақты және кешенді белгілері бойынша элита класынан төмен болмағанда төртінші бұынға жатқызылынады;
4) екінші, үшінші және төртінші бұынды буданды "өз ара" будандастыру арқылы алынған ұрпақ, сонымен қатар осылардан алынған бұдан және таза қанды талапқа сай малдар, кешенді белгілері бойынша "элита" класынан төмен болмаған жағдайда таза қандыға жатады;
10. Мадың шығу тегі тұралы құжаттары жоқ болғанымен, жақсартушы тұқымның белгілері жақсы нақышталған болса және басты талаптар бойынша бірінші кластан төмен болмаса онда оны бірінші немесе екінші бұынды бұдандарға жатқызу керек.
11. Жақсартылғандарға айтылмыш тұқымның типтілігі айқын, бірақ шығу тегі белгісіз малдар жатады.
12. Бұқалардың класын кешенді көрсеткіштері: тірілей салмағы, дене түзілімі мен сырт пішініні, өз өнімділігі және ұрпағының сапасы, тұқымдылығы және шығу тегі (генотип) осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес анықталады.
13. Өндіруші бұқаларды элита-рекорд класына тірілей салмағы элита және одан жоғары класқа, тұқымдылығы төртінші буыннан төмен болмағанда, ал жаңа шығарылған тұқым, тұқымішілік (аймақтық сүле) және зауыттық сүлелерде үшінші буыннан төмен болмаған жағдайда жатқызады. Сырт пішінінің минималды балы 9 төмен болмау керек.
14. Өндіруші бұқаларды элита класына тірілей салмағы бірінші класс және одан төмен болмағанда, тұқымдылығы төртінші буыннан төмен болмағанда, ал жаңа шығарылған тұқым, тұқымішілік (аймақтық сүле) және зауыттық сүлелерде үшінші буыннан төмен болмаған жағдайда жатқызады.

4) полученных по специальной научно разработанной селекционной программе (методике) и отвечающих требованиям желательного типа.
7. К помесям относят животных, полученных:
1) в результате скрещивания животных разных пород, кроме указанных в подпункте 3) и 4) пункта 6 к настоящей Инструкции;
2) от разведения помесей первого, второго и третьего поколений "в себе";
3) от скрещивания улучшенного скота с чистопородным и помесным второго поколения и выше.
8. Степень породности животных при скрещивании определяют согласно приложению 1 настоящей Инструкции.
9. При вводном скрещивании породность устанавливают по улучшаемой породе следующим образом:
1) потомство от скрещивания животных двух исходных пород относят к первому поколению по материнской породе;
2) потомство от скрещивания помесей поколения поколения с чистопородными животными улучшаемой породы (обратное скрещивание) относят ко второму поколению (3/4 кровности по материнской породе);
3) потомство от скрещивания помесей второго поколения (3/4 кровности) с чистопородными животными, при выраженности намеченного по плану типа и комплексном классе не ниже элита, относят к четвертому поколению;
4) потомство от разведения помесей второго, третьего и четвертого поколений "в себе", а также полученное от этих помесей и чистопородных особей, соответствующее требованиям желательного типа и классу не ниже "элита", относят к чистопородным животным.
10. При отсутствии документов о происхождении животных, но при хорошей выраженности признаков улучшающей породы и соответствующих по основным требованиям не ниже первого класса, следует относить к помесям первого или второго поколений.
11. К улучшенным относят животных неизвестного происхождения, но типичных для данной породы.
12. Класс быков-производителей при бонитировке определяют по комплексу показателей: живой массе, конституции и экстерьеру, оценки по собственной продуктивности и качеству потомства, породности и происхождению (генотипу), согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
13. К классу элита-рекорд относят быков-производителей с живой массой, соответствующей требованиям класса элита и выше, породность не ниже четвертого поколения, а вновь создаваемых пород, внутрипородных (зональных) и заводских типов не ниже третьего поколения. Минимальный балл за экстерьер не ниже 9.
14. К классу элита относят быков-производителей с живой массой не ниже первого класса, породность не ниже четвертого поколения, а для вновь создаваемых пород, внутрипородных (зональных) и заводских типов не ниже третьего поколения.

15. Өндіруші бұқаларды ұрпағының сапасымен тексеруден өткеннен кейін (кешенді класы элитадан төмен болмаса, селекциалық индексі 100 және одан жоғары болғанда) және шығу тегі имунногенетикалық жолмен анықталғаннан кейін пайдаланады.
16. Бұқалардың ұрпақтарын және жеке бұқашықтарды орташа тәуліктік қосымша салмағы, азық шығыны, тірілей салмағы және еттік формалары бойынша бағалаудың нәтижелері, бұқаны ұрпағының сапасымен және сынақтағы бұқашықтардың кешенді бағалауға осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес анықталады.
17. Бұқаларды ұрпағының сапасымен және бұқашықтарды өз өнімділігімен кешенді бағалаудың нәтижесінде кластық бағасы осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес шығарылады.
18. Бұқалардың ұрпағының сапасымен шығарған кластық бағасын, бонитирлеу (бағалау) кезінде кешенді класын шығаруға пайдаланылады. Бағалау, индексін шығарумен толықтырылу қажет.
19. Жеке бұқашықтардың және ұлдарының әр тобының, ұрпағының сапасымен бағаланушы бұқалардың индекстері жеке-жеке он бес айлығындағы тірілей салмағын, сегіз және он бес ай аралығындағы тәуліктік орташа салмағын, азықты ақтау және еттік формасын, бір ұақытта сынақтан өткен бұқашықтардың орташа көрсеткішіне пайыздау арқылы шығарады. Бұдан басқа, барлық белгілерінің кешенді (арифметикалық орташа) индексі шығарылады. Индекс шамасы азықтандыру және қолда ұстау жағдайына байланысты емес, ол тек малдың генетикалық ерекшелігін сипаттайды. Ол кластық белгісінен кейін және егер бұқа өз өнімділігі бойынша бағаланса "А" әріпінен кейін, егер бұқа ұрпағының сапасымен бағаланса "Б" әріпінен кейін қойылады.
20. Сиырдың класын кешенді көрсеткіштері бойынша, өз төлінен көбею қабілетін (жыл сайын бұзау әкелеме әкелмедіме) ескере отырып, тірілей салмағына, дене түзілімі мен сырт пішініне, сүттілігіне, тұқымдылығы мен шығу тегіне (генотип) байланысты, осы Нұсқаудың 5-қосымшасына сәйкес анықтайды.
21. Бонитировка кезінде бұзауы алты айға толмаған, бірінші тұма сиырлардың кешенді класы, жас төлдердің бағалау шкаласына сай, кесте бойынша анықталады, мұнда тірілей салмағының класы үш жасар сиырлардың талабына сай анықталады.
22. Кешенді элита-рекорд класына, тірілей салмағы және сүттілігі бойынша элита класының талабынан кем емес, дене бітімінің айқын кемістігі жоқ, төртінші бұыннан, ал жаңа шығарылған тұқымдарға, тұқым ішілік (аймақтық) және зауыттық сүлелерге үшінші бұыннан төмен емес, жыл сайын төл беретін сиырлар жатқызылады.
23. Кешенді элита класына, тірілей салмағы және сүттілігі бойынша бірінші кластың талабынан кем емес, дене бітімінің айқын кемістігі жоқ, үшінші бұыннан, ал жаңа шығарылған тұқымдарға, тұқым ішілік (аймақтық) және зауыттық сүлелерге екінші бұыннан төмен емес, жыл сайын төл беретін сиырлар жатқызылады.

15. Использование быков-производителей допускается после их оценки по качеству потомства (комплексный класс не ниже элиты, селекционный индекс 100 и более) и установления достоверности происхождения методом иммуногенетического контроля.
16. Данные оценки потомства производителя и отдельных бычков по показателям среднесуточного привеса, затраты корма, живой массы и мясных форм служат для комплексной оценки производителя по качеству потомства и находившихся на испытании бычков согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
17. В результате комплексной оценки выводят классную оценку быков-производителей по качеству потомства и бычков по мясным качествам согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
18. Классную оценку быка по качеству потомства используют для определения комплексного класса его при бонитировке (оценке). Оценка должна дополнятся вычислением индексов.
19. Индексы каждого бычка и группы сыновей, оцениваемых по качеству потомства быка определяются отдельно, по живой массе в пятнадцати месячном возрасте, среднесуточному привесу в период между восьми и пятнадцатью месяцами, по оплате корма и оценке мясных форм - путем процентирования к средним показателям бычков, одновременно проходивших испытание. Помимо этого, вычисляется комплексный (среднеарифметический) индекс по всем признакам. Ставится после обозначения класса и буквы "А", если бык оценивается по собственной продуктивности и после буквы "Б", если относится к оценке быка по качеству потомства.
20. Класс коров определяют по комплексу показателей: живой массе, конституции и экстерьеру, молочности, породности и происхождению (генотип), согласно шкале согласно приложению 5 к настоящей Инструкции, с учетом воспроизводительной способности (ежегодно приносит, не приносит приплод).
21. Комплексный класс коров-первотелок, приплод которых в период бонитировки не достиг шести месячного возраста, определяют по шкале оценки молодняка, при этом класс по живой массе устанавливают согласно требованиям для коров трех летнего возраста.
22. К комплексному классу элита-рекорд относят коров, имеющих живую массу и молочность не ниже требований класса элита без явных пороков телосложения, не ниже четвертого поколения, а для вновь создаваемых пород, внутрипородных (зональных) и заводских типов - не ниже третьего поколения, ежегодно дающих приплод.
23. К классу элита относят коров, имеющих живую массу и молочность не ниже требований первого класса, без явных пороков телосложения, не ниже третьего поколения, а для вновь создаваемых пород, внутрипородных (зональных) и заводских типов - не ниже второго поколения, ежегодно дающих приплод.

24. Сиырдың өзінен класы жоғары үш қызы болған жағдайда, оның бағасын бір класқа көтереді
25. Егер сиыр бір рет бұзау бермесе, онда оның кешенді бағасын бір класқа төмендетеді.
26. Екі және одан да көп рет бұзау бермеген сиырлардың кешенді класын ең төменгі деңгейге дейін түсіріп, одан кейін бракка шығарады.
27. Жас төлдерді алты айлық жасынан бастап бонитровадан өткізеді. Олардың класын кешенді көрсеткіштері бойынша анықтайды: тірілей салмағы, дене түзілімі мен сырт пішініні, тұқымдылығы және шығу тегі (генотип), өз өнімділігінің бағасы бойынша, осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйкес анықтайды.
28. Кешенді элита-рекорд және элита класына дене түзілімі және сырт пішіні бойынша 4,5 және 4,0 балдан, тірілей салмағы бірінші кластан төмен емес жас төлдер жатады.
Кешенді бірінші және екінші класқа дене түзілімі және сырт пішіні бойынша 3,5 және 3,0 балдан, тірілей салмағы екінші кластан төмен емес жас төлдер жатады.
29. Өнімділігі сүтті және сүтті-етті бағыттағы сиырлар мен ұрғашы тайыншаларды етті бағыттағы тұқымның бұқаларымен шағылыстыру арқылы алынған бұдандарды әкесінің тұқымы бойынша бонитирлейді (бағалайды). Бұдан жас төлдің шешесінің класын, шешесінің тұқымының кешенді белгілері бойынша, сүт өнімділігін есепке алмай анықтайды.
30. Малды бонитирлеуден (бағалаудан) өткізу нәтижесі бойынша жиынтық ведомості толтырылып, келесі сұрақтарға сарапталған есеп жасалынады:
1) Бонитирлеуден (бағалаудан) өткен малдың саны және оларды тұқымдылығы, класы, пайдалану мақсаты, генетикалық топтары бойынша бөлу;
2) табынның және асыл тұқымды ядро сиырларының тірілей салмағы, дене түзілімі және сырт пішіні, сүттілігі, жас төлдерінің өсуі бойынша сипаттамасы;
3) алғашқы рет ұрықталған қашарлардың жасы және тірілей салмағы;
4) бұқашықтарды өз өнімділігі бойынша сынаудың нәтижелері;
5) бұқаларды ұрпағының сапасымен бағалаудың нәтижелері;
6) сатылған асыл тұқымды жас малдардың кластылығы;
7) селекциялық-асылдандыру жоспарының орындалуы.
31. Ағымдағы жылдағы бонитирлеудің (бағалаудың) нәтижелері өткен жылғы бонитирлеудің (бағалаудың) нәтижесімен салыстырылады. Аталық із топтары ішіндегі жұптау, бұқаларды ұрпағының сапасымен бағалау және аталық із топтарының ремонттық бұқашықтарын іріктеу, зауыттық аталық із топтарын шығару және жақсарту бойынша селекциялық-асылдандыру жоспарының орындалу барысы сараланып, шаруашылықтың ветеринарлық жағдайы түсіндіріледі.
32. Бонитирлеу (бағалау) нәтижесі бойынша, малдың асыл тұқымдылық және өнімділік сапаларын жақсарту мақсатында жұптау жоспары жасалынады. Жұптарды іріктеу кезінде, өткен шағылыстырудың нәтижелері және малдардың туыстық дәрежесі ескеріледі.

24. При наличии у коров 3-х дочерей классом выше, чем она сама, ее оценку по комплексу признаков повышают на один класс.
25. Если корова один раз не дала приплод, ее оценка по комплексу признаков снижается на один класс.
26. Коровам, не давшим приплод два и более раз, комплексный класс снижается до минимального, после чего их выбраковывают.
27. Молодняк бонитируют (оценивают) с шести месячного возраста. Класс молодняка по комплексу признаков устанавливают: по живой массе, конституции и экстерьеру, породности и происхождению (генотип), оценке бычков по собственной продуктивности, по шкале согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
28. К комплексным классам элита-рекорд и элита относят молодняк, имеющий оценку по конституции и экстерьеру не ниже, соответственно 4,5 и 4,0 балла, а по живой массе - не ниже требований первого класса.
К комплексному первого и второму классу относят молодняк, имеющий оценку по конституции и экстерьеру не ниже, соответственно, 3,5 и 3,0 балла, при живой массе - не ниже требований второго класса.
29. Помесей от спаривания коров и телок молочного и молочно-мясного направления продуктивности с быками мясных пород бонитируют (оценивают) по породе отца. Классность матери помесного молодняка устанавливают по комплексу признаков для соответствующей материнской породы, без учета молочной продуктивности.
30. По данным бонитировки (оценки) скота составляют сводную ведомость и отчет с анализом следующих вопросов:
1) количество пробонитированного (оцененного) скота и распределение его по породности, классам, назначению и генетическим группам;
2) характеристики стада и отдельно коров племенного ядра по живой массе, конституции и экстерьеру, молочности, развитию молодняка;
3) возраста и живой массы телок при первом осеменении;
4) результатов испытаний бычков по собственной продуктивности;
5) результатов оценки быков по качеству потомства;
6) классности реализованного племенного молодняка;
7) выполнение плана селекционно-племенной работы.
31. Все материалы текущей бонитировки (оценки) сопоставляют с материалами прошлых лет. Анализируют выполнение перспективного плана селекционно-племенной работы по внутрилинейному подбору, оценке быков по качеству потомства и отбору линейных ремонтных бычков, созданию и совершенствованию заводских линий, освещают ветеринарное состояние хозяйства.
32. По результатам бонитировки (оценки) составляют план подбора с учетом улучшения племенных и продуктивных качеств животных. При подборе пар учитывают результаты предшествующих спариваний и родство между особями.

33. Бонитирлеу (бағалау) материалдарының негізінде ремонттық жас төлдердің және асыл тұқымды малдарды сатып алу есебінен табындарды іріктеп толықтыру жоспары жасалынады. Асыл тұқымды малдар кітабына жазылатын малдарды бөліп, олар тұралы мәліметтерді облыстық ауылшаруашылық органдарға береді. Келесі жылға, бұқашықтарды өз өнімділігімен және бұқаларды ұрпағының сапасымен бағалау жоспары жасалынады. Ветеринарлық шараларды жүргізу жоспары жасалынады.
Еттілі бағыттағы ірі қара малды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Еттілі бағыттағы ірі қара малдын будандастыру кезінде малдардың
буындық дәрежесін анықтау
Енесінің тұқымдылығы
Әкесінің тұқымдылығы
екінші
үшінші
төртінші
таза қанды
жақсартылған
бірінші буын
бірінші буын
бірініш буын
бірінші буын
бірінші буын
бірінші буын
екінші буын
екінші буын
екінші буын
екінші буын
екінші буын
екінші буын
үшінші буын
үшінші буын
үшінші буын
екінші буын
үшінші буын
төртінші буын
төртінші буын немесе таза қанды
төртінші буын
үшінші буын
төртінші буын
төртінші буын
таза қанды
таза қанды
үшінші буын
төртінші буын
таза қанды
таза қанды
Еттілі бағыттағы ірі қара малды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Еттілі бағыттағы Өндіруші бұқалардың кешенді белгілері бойынша
бағалау шкаласы*
Белгілері
Балл

33. На основании материалов бонитировки (оценки) разрабатывают планы комплектования стада за счет выращивания ремонтного молодняка и покупки племенного скота. Выделяют животных для записи в племенные книги племенных животных. Разрабатываются план проведения оценки бычков по собственной продуктивности и быков по качеству потомства на следующий год. Составляют план проведения ветеринарных мероприятий.
Приложение 1
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
крупного рогатого скота
мясного направления
Определение степени породности крупного рогатого скота
мясного направления при скрещивании
Породность матери
Породность отца
второе
третье
четвертое
чистопородные
улучшенные
первое поколение
первое поколение
первое поколение
первое поколение
первое поколение
первое поколение
второе поколение
второе поколение
второе поколение
второе поколение
второе поколение
второе поколение
третье поколение
третье поколение
третье поколение
второе поколение
третье поколение
четвертое поколение
четвертое поколение или чистопородные
четвертое поколение
третье поколение
четвертое поколение
четвертое поколение
чистопородные
чистопородные
третье поколение
IV поколение
чистопородные
чистопородные
Приложение 2
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
крупного рогатого скота
мясного направления
Шкала оценки быков-производителей мясного направления
по комплексу признаков*
Признаки
Балл

3. Биязы жүнді қойлар (бұдан әрі – биязы жүнді қой) таза тұқымды және будандар болып бөлінеді.
4. Таза тұқымдыларға жатқызылады:
таза тұқымдылығы құжаттармен расталған белгілі бір тұқымдағы ата-енелерден таралған малдар;
ағзасында ата-енелік тұқымдардың 3/4 қан үлесі бар, бір өнімділік бағыттағы екі биязы жүнді қой тұқымдарын будандастыру нәтижесінде алынған малдар;
біртекті жүнді будан саулықтарды белгілі бір тұқымның қошқарларымен сіңіре бідандастыру нәтижесінде алынған және осы тұқымның бірінші класс талаптарына сай келетін екінші ұрпақ малдары.
5. Нұсқаудың 4 тармағында көрсетілмеген биязы жүнді қойлар будан болып саналады.
6. Будандар келесі топтарға жіктеледі:
екі биязы жүнді тұқымды будандастырудан алынған бірінші ұрпақтағы будандар;
биязы жүнді саулықтарды биязылау жүнді тұқымдардың қошқарларымен будандастырудан (өнеркәсіптік будандастыру) алынған жіңішке жүнді будандар;
сіңіре будандастырудың мерзіміне қарамастан, биязы жүнді тұқымның бірінші класс талаптарына сай келмейтін жіңішке талшықты биязы-қылшық жүнді будандар;
будан биязы жүнді саулықтарды бірнеше биязы жүнді тұқымдардың қошқарларымен алмастыра будандастырудан алынған будандар "күрделі будандар" деп аталады.
7. Малды бағалауда жүннің 12 ай ішіндегі өсу ұзындығы негізге алынады. Ең бағал 8 см жүн болып табылады.
8. Жүн иректері. Бұл көрсеткіш талшықтардың жіңішкелігі бойынша біркелкілік деңгейін көрсетеді. Жүн иректерінің мөлшері мен жылтырлығын анықтау керек.
жүн иректігі ірі болғанда (жүннің 1 см ұзындығында 3,5-5 иректер) иректілік белгісінің қасына кіші "і" әрпі,
орташа (6-7 иректер) – "о" әрпі, майда иректерде (8-9 иректер) – "м" әрпі жазылады. ("Иі", "Ио", "Им").
жылтырлығы жоғары болғанда иректілік белгісінің қасына кіші "ж" әрпі, "Иж" түрінде жазылады.
9. Жүннің біркелкілігі қой денесінің негізгі бөліктеріндегі (бүйір, арқа, жамбас) жүндер мен штапельдегі талшықтардың диаметрі мен ұзындығы бойынша біркелкілік деңгейі.
10. Биязы жүнді қойлардың арқасы мен ішінің жүні іріктеуде көрсеткіш болып табылады.
11. Бір жастық төлдер, сонымен қатар тұқымдық қошқарлар салмағы көктемде қырқым алдында бағалау кезінде өлшенеді.
12. Қойларды бонитирлеу (бағалау) жүргізу үшін алдын-ала даярлануы қажет заттар:
құлаққа арнайы белгі салуға арналған қысқаш;
сандардың толық жиынтығы бар таңба салатын қысқаш;
құлаққа тағатын темір (пластмасс) сырғалар;
қошқарларға күйдіріп нөмір салуға арналған сандар жиынтығы;
бонитирлеуге (бағалауға) арналған ағаш немесе жеңіл темірлерден жасалған қалқаншалар;
халаттар және басқа да құрал-саймандар;
мал өлшеуге арналған таразылар;
жекелей бонитирлеу (бағалау) деректерін жазуға қажетті журналдар.
Қой бонитирлеуді (бағалауды) жүргізуде әрбір шаруашылықта мал дәрігерлік алдын-алу ережелерін қатаң сақтау қажет.

3. Тонкорунные овцы разделяются на чистопородных овец и помесей.
4. К чистопородным овцам относятся:
животные, происходящие от родителей одной и той же породы, чистопородность которых подтверждена документами;
животные, полученные в результате скрещивания между собой двух тонкорунных пород одного направления продуктивности при условии, что эти животные являются 3/4 - кровными по одной из родительских пород;
животные второго поколения, полученные в результате поглотительного скрещивания помесных маток с однородной шерстью баранами одной и той же тонкорунной породы и отвечающим требованиям первого класса этой породы.
5. Тонкорунные овцы не указанные в пункте 4 настоящей Инструкции относятся к помесям.
6. Помеси разделяются на следующие группы:
помеси первого поколения, полученные от скрещивания животных двух тонкорунных пород;
помеси с тонкой шерстью, полученные от скрещивания тонкорунных маток с баранами полутонкорунных пород (промышленное скрещивание);
тонкорунно-грубошерстные помеси с тонкой шерстью независимо от продолжительности поглотительного скрещивания, если они не отвечают требованиям первого класса для овец тонкорунных пород;
помеси, полученные от переменного скрещивания помесных тонкорунных маток с баранами нескольких тонкорунных пород, получают название "сложные помеси".
7. При оценке животного за основу принимается длина шерсти 12-месячного возраста. Наиболее ценной является тонкая шерсть длиной 8 см и более.
8. Показателем уравненности волокон по тонине является извитость шерсти, обозначаемая символом "И".
Величина извитка шерсти и ее блеск (люстровость) обозначается следующим образом:
крупный извиток - (от 3,5 до 5 извитков на 1 см длины шерсти) отмечается малой буквой "к" рядом с символом извитости ("Ик");
средний извиток (от 6 до 7 извитков на 1 см длины шерсти) – "с" ("Ис");
мелкий извиток (от 8 до 9 извитков) – "м" ("Им");
шерсть, имеющая люстровый блеск, отмечается малой буквой "л" рядом с символом извитости - "Ил".
9. Уравненность шерсти - степень однородности волокон по диаметру и длине в штапеле и по руну на различных частях туловища (бок, спина, ляжка), определяется по разнице в диаметре волокон на боку и ляжке.
10. Показателем отбора при разведении тонкорунных овец является оброслость шерстью спины и брюха.
11. Молодняк в годовалом возрасте, а также бараны-производители взвешиваются весной перед стрижкой во время проведения бонитировки овец.
12. Для проведения бонитировки (оценки) овец заготавливаются:
щипцы для выщипав на ушах;
щипцы для татуировки с полным набором цифр;
ушные металлические (пластмассовые) сережки к ним;
комплект цифр для выжигания номеров у баранов;
мостик для бонитировки, необходимое количество щитов;
халаты и другой инвентарь;
весы для взвешивания животных;
журналы для записи индивидуальной бонитировки (оценки).

13. Бонитирлеу (бағалау) аяқталған соң бекітілген нысандағы акт пен орындалған жұмыс туралы есеп жасалады.
14. Тұқымдық ерекшеліктері мен өнімділік деңгейіне қарай биязы жүнді қойларды үш класқа бөледі:
1) элита класы – дене бітімі, өнімділік сапасы мен ерекшеліктері бойынша қойлардың тұқым стандарына толық сәйкес келетін, бірінші класс қойларынан кем дегенде 15%-ға артық малдар.
2) бірінші класс – дене бітімі, өнімділік сапасы мен ерекшеліктері бойынша тұқым стандартына толық сай келетін малдар. Тұқыммал шаруашылықтарында бірінші кластағы саулықтар төл алу және осы төлдерді шаруашылық жүргізудің кез-келген нысанындағы басқа шаруашылықтарға сату үшін қолданылады.
3) екінші класс – тұқым стандартына толықтай сай келмейтін малдар. Өнімділіктері бойынша кейбір кемшіліктері бар (қысқа жүнді, жүн ұзындығы 8 см-ден аз), тірілей салмағы бойынша бірінші класс малдарынан кем түседі, алайда шаруа отарларында тауарлық өнім (жүн, ет) алуға, ал асыл тұқымды отарларда жақсартылған тұсақтарды алу және оларды тұқымға сатуға пайдаланылады.
15. Осы нұсқаудың 14 тармағына кірмеген биязы жүнді қойлар жарамсыз деп танылады.
16. Биязы жүнді қойларды бонитирлеуде (бағалауда) қолданылады:
1) жас-жыныс топтары бойынша қойларды жекелей және класты бонитирлеу (бағалау) осы Нұсқаудың 1-қосымшасымен беріледі;
2) қойларды жекелей бонитирлеу (бағалау) деректерін тұқымдық құжаттарға жазу және оларды компьютерде өңдеу үшін бағалау кілті осы Нұсқаудың 2-қосымшасымен беріледі;
3) биязы жүнді қой тұқымдарының негізгі селекциялық белгілерінің шартты белгілері мен шифрлары осы Нұсқаудың 3-қосымшасымен беріледі.
4) жүн талшықтары жіңішкелігі кластарының шектері осы Нұсқаудың 4-қосымшасымен беріледі.
Биязы жүнді қойларын асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
1-Қосымша
Биязы жүнді қойларын жас-жыныс топтары бойынша жекелей және
класты бонитирлеу (бағалау)
Бонитирлеудің (бағалаудың) атауы
Бонитирлеуде (бағалауда) және қорытынды бағалауда тіркелетін белгілер
Жас-жыныс топтары
1. он екі айлық және одан үлкен малдарды толық кілт бойынша жекелей бонитирлеу (бағалау)
Малдың типі, жүн тығыздығы мен ұзындығы, бүйір жүн талшықтарының жіңішкелігі, жүннің иректілігі мен біркелкілігі, шайыр мөлшері мен түсі, жүндестігі, қаңқа сүйегінің беріктігі (бітімі), сырт пішіні, жуылмаған және таза жүн түсімі, таза жүн шығымы, тірілей салмағы, класы.
Негізгі аталық қошқарлар, қосалқы және күйіттеуші қошқарлар, тұқымдық тоқты қошқарлар, селекциялық топтың саулықтары мен екі жасар тұсақ қойлар, селекциялық топтағы саулықтардан алынған және олардың орнын толтыратын, сондай-ақ тұқымға сатылатын төл, қошқарлардың ұрпақ сапасын бағалауға қажет төл.

13. По окончании бонитировки (оценки) составляется акт и отчет о выполненной работе.
14. В зависимости от породных особенностей и уровня продуктивности тонкорунных овец делят на третьего класса:
1) класс элита- животные по конституционально-продуктивным качествам и свойствам превосходят овец первого класса не менее, чем на 15%, полностью отвечающих стандарту породы овец.
2) первый класс - животные по своим конституционально-продуктивным признакам и свойствам соответствуют требованиям стандарта породы. В племенных хозяйствах матки первого класса используются для получения и продажи племенного молодняка другим хозяйствам, любой организационно-правовой формы хозяйствования.
3) второй класс - животные не вполне отвечают стандарту породы, имеют некоторые недостатки в продуктивности (короткошерстные, длина шерсти короче 8 см, а также редкошерстные с плохой оброслостью брюха) значительно уступающие по живой массе овцам первого класса, но в пользовательных стадах вполне пригодны для получения товарной продукции шерсти и мяса, а в племенных, кроме того, для получения и продажи на племя улучшенных ярок.
15. Тонкорунные овцы не указанные в пункте 14 настоящей Инструкции подлежат выбраковке.
16. При проведении бонитировки (оценки) тонкорунных пород овец применяются:
1) таблица индивидуальной и классной бонитировки (оценки) овец по половозрастным группам согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
2) бонитировочный (оценочный) ключ для записи индивидуальной бонитировки овец в племенных документах и обработки данных на компьютере согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
3) условные обозначения и шифры основных селекционируемых признаков тонкорунных овец согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
4) таблица класса тонины шерстных волокон в микрометрах указан в приложении 4 настоящей Инструкции.
Приложение 1
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
тонкорунных овец
Индивидуальная и классная бонитировка (оценка)
тонкорунных овец по половозрастным группам
Наименование бонитировки
Признаки фиксируемые при бонитировке (оценке) и окончательной оценке после стрижки
Половозрастные группы
1. Индивидуальная бонитировка (оценка) по полному ключу в возрасте двенадцати месяцев и старше
Тип животного, густота и длина шерсти, тонина шерстных волокон на боку, извитость и уравненность шерсти, количество и цвет жиропота, оброслость, крепость костяка (конституция), экстерьер, настриг немытой и чистой шерсти, выход чистой шерсти, живая масса, класс
Основные бараны-производители, резервные и пробники; бараны ремонтные; матки и переярки селекционной группы; приплод, полученный от маток селекционной группы и идущей для ее ремонта и реализации на племя; приплод по которому оцениваются бараны по потомству

2. Қысқаша кілт бойынша енелерінен бөлінген қозыларды жекелей бонитирлеу (бағалау)
Малдың типі, жүн талшықтарының тығыздығы, ұзындығы мен жіңішкелігі, тірілей салмағы, 5 балдық өлшем бойынша жалпы баға беру.
Селекциялық топтағы саулықтардан алынған еркек және ұрғашы тоқтылар, қошқарларды бағалауға қажет төл (алдын-ала бағалау).
3. біржасар малды класс бойынша бонитирлеу (бағалау)
Барлық белгілердің негізінде (журналға жазылмайды) малдың класы анықталады.
Тұқымдық мал топтарында селекциялық емес тұқымдық және шаруа саулықтардан алынған еркек және ұрғашы тоқтылар, ал тауарлық отарларда – барлық тұсақтар.
Биязы жүнді қойларын асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
2-Қосымша
Биязы жүнді қойларды, бонитирлеу (бағалау) кілті
Биязы жүнді қой тұқымдары
Шартты белгілер
Шифр
Етті-жүнді
Қазақтың арқармериносы
ҚА (АК)

2. Индивидуальная бонитировка (оценка) ягнят при отъеме от маток по сокращенному ключу
Тип животного, густота, длина, тонина шерстных волокон, живая масса, общая оценка по 5 балльной шкале.
Баранчики и ярки, полученные от маток селекционного ядра; приплод по которому оцениваются бараны (предварительная оценка).
3. Классная бонитировка (оценка) в годовалом возрасте
На основе всех признаков (без записи в журнал) устанавливается класс животного.
В племенных стадах ярки и баранчики от группы неселекционных племенных и пользовательных маток, а в товарных стадах - все ярки.
Приложение 2
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
тонкорунных овец
Бонитировочный (оценочный) ключ тонкорунных овец
Порода тонкорунных овец
Условные обозначения
Шифр
Мясо-шерстные
Казахский архаромеринос
АК

70-64
21
58
25.1-27,0
64
22
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
4-қосымша
Биязылау жүнді қойларды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу
(бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Биязылау жүнді қойларды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі бойынша нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) 2014 жылғы 9 шіледегі Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, биязылау жүнді қойларды бонитирлеуді (бағалауды) нақтылай түседі.

70-64
21
58
25,1-27,0
64
22
Приложение 4
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 4
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция
по бонитировке(оценке) племенной ценности и
воспроизводству полутонкорунных овец
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству полутонкорунных овец (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки полутонкорунных овец.

2. Биязылау жүнді қойлаарды бонитирлеу (бағалау) бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
2. Биязылау жүнді қойларды бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
3. Бонитирлеу (бағалау) түрлері: жекелей және класты болады.
1) жекелей бонитирлеу (бағалау) - асыл тұқымды малдардың маңызды селекциялық белгілері бағаланып, арнайы журналға жазылады да асыл тұқымды малдың жеке құжаты карточкасына толтырылады.
2) класты бонитирлеу (бағалау) - жеке қойлардың селекциялық белгілерін бағалау нәтижелері, олардың бітімі мен өнімділік қасиеттерін жан-жақты бағалау негізінде кластары анықталып, әр кластағы малдардың есебі алынады.
4. Барлық ауыл тұқымдық шаруашылық субъектілердң ветеринарлық-санитарлық жағдайларын ескеріп, бонитирлеуді (бағалауды) бастамастан бір ай бұрын оны өткізудің календарлық жоспары жасалынады.
5. Қойларды бонитирлеу (бағалау) үшін келесі заттар дайындауы тиіс:
бонитирлеу (бағалау) нәтижелерін жазатын журналдар;
мал өлшейтін таразылар;
құлаққа ен салатын қысқыштар;
барлық сандары бар, татуировка салатын қысқыштар;
құлаққа салынатын металл немесе пластмасса сырғалар және олардың қысқыштары;
сырғаға таңба ұруға арналған, сандар мен әріптер жинағы;
бонитирлеу (бағалау) кезінде қой тұратын орынды бөлуге арналған ағаш қалқандар, халаттар және басқа да бұйымдар.
6. Бонитирлеу (бағалау) аяқталған соң, қабылданған нысан бойынша, өткізілген жұмыс нәтижесі туралы есеп беріледі.
7. Биязылау жүнді қой тұқымы (бұдан әрі – биязылау жүнді қой) таза тұқымды және будандар болып бөлінеді.
8. Таза тұқымдыларға жататыны:
малдың аталық және аналық тектері бір тұқымнан, олардың тұқымдылығы құжаттармен дәйектелген;
шығу тегі және өнімділік қасеттері бойынша бір-біріне жақын қой тұқымдарын кіріспе будандастырудан алынған бірінші будандар;
екі биязылау жүнді қой тұқымдарын сіңіре будандастыру нәтижесінде алынып, жақсартушы тұқымның ұнамды типіне қойылатын талаптарға жауап беретін екінші және одан да жоғарғы ұрпақтағы будандар;
шығу тегі құжаттармен дәйектелген және жақсартушы қой тұқымына қойылатын талаптарға жауап беретін, биязы, ұяң (жартылай қылшық) және қылшық жүнді қойларды белгілі бір биязылау жүнді қой тұқымының қошқарларымен будандастырудан алынған үшінші және төртінші ұрпақтағы будандар;
9. Осы Қағиданың 8 тармағына көрсетілмеген биязылау жүнді қойлар будандарға жатқызылады.
10. Будандар төмендегідей топтарға бөлінеді:
әртүрлі өнімділік бағыттағы, биязылау жүнді қой тұқымдарын будандастырудан алынған, бірінші ұрпақ будандары. Бұл будандар аналық тұқымға қойылатын талаптар бойынша бағалаудан өткізіледі. Олардың аттары аталық және аналық қой тұқымдары аттарынан құралады.
сіңіре будандастырудың жүргізілу мерзіміне қарамастан биязы, ұяң, қылшық жүнді қой тұқымдарының, жақсартушы қой тұқымына қойылатын талаптарға сай келмейтін, будандары. Олар жақсартушы қой тұқымы бойынша аталады.
бірнеше биязылау жүнді қой тұқымдарының будандары "күрделі" будандар деп аталады.

2. Бонитировка (оценка) полутонкорунных овец проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки) Оценки полутонкорунных овец
3. Бонитировка (оценка) полутонкорунных овец подразделяется на следующие виды:
1) индивидуальная бонитировка (оценка) - оценка важнейших признаков животного, результаты которой записывают в специальном журнале с последующим внесением их в индивидуальную карточку племенного животного.
2) классная бонитировка (оценка) - разделение овец на классы путем оценки каждого признака и установления класса животного на основе суммарной, комплексной оценки конституциально-продуктивных его качеств.
4. За месяц до начала бонитировки (оценки) составляется календарный план проведения бонитировки овец по каждому субъекту племенного хозяйства с учетом ветеринарно-санитарного состояния.
5. Для проведения бонитировки (оценки) полутонкорунных овец заготавливаются:
журналы для записи индивидуальной бонитировки (оценки);
весы для взвешивания животных;
щипцы для выщипа на ушах;
щипцы для татуировки с полным набором цифр или ушные металлические (пластмассовые) сережки и щипцы к ним;
комплект цифр и букв для выбивания номеров и букв на сережках;
необходимое количество щитов, станок для бонитировки (оценки) или другое фиксирующее устройство, халаты и другой инвентарь.
6. По окончании бонитировки (оценки) составляется акт и отчет о выполненной работе.
7. Полутонкорунные породы овец (далее – полутонкорунные овцы) разделяются на чистопородных и помесных.
8. К чистопородным относят:
животные, происходящие от родителей одной и той же породы, чистопородность которых подтверждена документами;
животные первого поколения, полученные в результате вводного скрещивания близких между собой по происхождению и продуктивности пород;
животные второго и выше поколений, полученные от поглотительного скрещивания двух полутонкорунных пород, если они удовлетворяют требованиям, предъявляемым к животным желательного типа улучшающей породы;
животные третьей и четвертых поколений, полученные в результате скрещивания тонкорунных, полугрубошерстных и помесных маток с баранами одной из полутонкорунных пород, если их происхождение подтверждается документами и они соответствуют типу улучшающей породы.
9. Полутонкорунные овцы не указанные в пункте 8 настоящей Инструкции относятся помесям.
10. Помесей разделяют на следующие группы:
помеси первого поколения, полученные от скрещивания двух полутонкорунных пород разных направлений продуктивности. Бонитируют (оценивают) таких помесей по правилам и требованиям, предъявляемым к материнской породе. Название их образуется из названий отцовской и материнской пород;
помеси с тонкорунными, полугрубошерстными, грубошерстными овцами, если они, независимо от продолжительности поглотительного скрещивания, не отвечают требованиям желательного типа улучшающей породы. Таких помесей называют по улучшающей полутонкорунной породе;
помеси, полученные от скрещивания нескольких полутонкорунных пород, называемые "сложными" помесями.

11. Жалпы бонитирлеу (бағалау) – тұқым стандартына сәйкес деңгейі, өнімділік сапасы мен қасиеттері жиынтығы бойынша белгілейтін малдың классы.
12. Қойларды жынысы мен жасына байланысты жекелей және классты бонитирлеу (бағалау) осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
13. Биязлау қойларды жеке бонитирлеу (бағалау) нәтижелерін жазу және деректерді өңдеу үшін Бонитирлеу (бағалау) кілті бойынша арнайы шарттар осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасымен және бонитирлеу (бағалау) кезінде анықталатын малдарды алдағы уақытта пайдаланудың бағыттары, оның шартты белгісі мен шифры осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасымен қолданады.
14. Қойлар мен саулықтар бір жастарында жеке бонитирлеуден (бағалаудан) өткен соң олара карточка жүргізіліп, оны асыл тұқымдық пайдалану уақытында деректерді енгізіп тұрады.
15. Биязлау қойларды жеке бонитирлеу (бағалау) нәтижелерін Негізгі селекциялық белгілер нәтижелері сәйкестігі, селекциялық белгілердің жеке бағалануы, тірі салмағы, қырқылған жүні бойынша деректер көретіліп осы Нұсқаудың 4-қосымшасымен берілген әр бағаланатын малға деректер қойларды жеке бағалау есебінің нысанына енгізіледі.
Биязылау жүнді қойларды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Биязылау жүнді қойларды жынысы мен жасына байланысты жекелей
және классты бағалау
Бонитировка түрі
Бонитировкаға және қырқыннан кейін түбегейлі бағалауға түсетін белгілер
Жынысы мен жасына байланысты топтар
12 айында және одан ересек жаста толық кілт бойынша жекелей бонитирлеу (бағалау)
Малдың еттілік пішіні, жүн тығыздығы мен ұзындығы, бүйір жүн жіңішкелігі, жүн иректігі, біркелкілігі, жылтырлығы, шайыр түсі мен мөлшері, дене бітімі мен тұрқы, жүндестігі,тірідей салмағы, табиғи және таза жүн түсімі, таза жүн шығымдылығы, класы
Аталық, қосалқы және күйек қошқарлар, тоқты қошқарлар, селекциялық топтағы саулықтар, селекциялық топтардан алынған, олардың орнын басатын және асыл тұқымды мал ретінде сатылатын тоқтылар, сондай-ақ ұрпағының сапасы бойынша тексеріліп жатқан қошқарлардың төлдері
Қозыны енесінен бөлу кезінде қысқартылған кілт бойынша жеке бонитирлеу (бағалау)
Бір жасында тобымен бонитирлеу (бағалау)
Жүн тығыздығы, ұзындығы, иректігі, жүн талшықтарының жіңішкелігі, біркелкілігі, тірідей салмағы, 5 ұпай бойынша жалпы баға
Барлық белгілерді бағалау негізінде (журналға жазбай) мал класын анықтау
Селекциялық ядродан алынған барлық қозылар, ұрпағының сапасы бойынша тексеріліп жатқан қошқарлардың төлдері (алғашқы бағалау)
Селекциялық топқа кірмейтін асыл тұқымды және шаруа саулықтар төлдері, тауарлы шаруашылықтарда – барлық тоқтылар
Биязылау жүнді қойларды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Биязылау жүнді қойлардын бағалау кілті
Қой тұқымдары мен тұқымдық топтары
Шартты белгілер
Қазақтың етті-жүнді қойы
ҚЕЖҚ
Ақжайық етті-жүнді қойы
АЕЖҚ
Қазақтың биязылау жүнді қойы
ҚБЖҚ
Казахские мясные, скороспелые полутонкорунные
КМСП
Қазақтың гемпшир типтес етті қойы
ҚГТЕҚ
Цигай
Ц
Биязылау жүнді қойларды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Биязылау жүнді қойлардын селекциялық негізінің шартты белгісі
мен шифры
Аталық қошқар және оның орнын басатын тоқты қошқар
Шартты белгілер
Саулықтар мен тоқтылар
Шартты белгілер
Шифры
1
2
3
4
5
Негізгі
НҚ
селекциялық ядро
СЯ
5
Қосалқы
ҚҚ
селекциялық топ
СТ
4
Күйек
КҚ
асыл тұқымды тоқтылар
АТ
3
Сатылатын қошқар (асыл тұқымды мал ретінде)
СҚ
сатылатын тоқтылар (асыл мал ретінде)
СТ
2
Шаруа малы (асыл тұқымды емес)
ШМ
шаруа малы (асыл тұқымды емес)
ШМ
1
Биязылау жүнді қойларды жеке бонитирлеу (бағалау) есебінің
нысаны
Малдың №
Туылған уақыты
Жеке нөмірі
Бонитирлеу (бағалау) мәліметтері
Оң құлағында
Сол құлағында
тип
жүн тығыздығы
жүн ұзындығы, см
жүн иректілігі
жүн жіңішкелігі, сапа, мкм
жүн біркелкілігі
шайыр мөлшері
шайыр түсі
қаңқа сүйегінің беріктігі
экстерьер, балл
жүн дестігі, балл
әкесі
енесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Өнімділік
Класс
Бекітілуі
тірілей салмағы, кг
жүн түсімі
жуылмаған, кг
шығымы,%
таза,кг
18
19
20
21
22
23
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
5-қосымша
Құйрықты қойларды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау)
және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық

11. Общая оценка - класс животного устанавливается по совокупности конституционально-продуктивных качеств и свойств, степени соответствия стандарту породы.
12. Индивидуальная и классная бонитировка *(оценка) овец по половозрастным группам проводится по таблице согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
13. Для записи результатов индивидуальной бонитировки (оценки) полутонкорунных овец и обработки данных применяются условные обозначения по Бонитировочному (оценочному) ключу согласно приложению 2 к настоящей Инструкции и Условные обозначения и шифры основных селекционируемых признаков полутонкорунных овец согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
14. После прохождения баранами и матками индивидуальной бонитировки (оценки) в возрасте одного года на них заводят карточки, в которые в последующем вносят все данные, характеризующие животное за весь период его племенного использования.
15. Результаты индивидуальной бонитировки (оценки) полутонкорунных овец с записью градаций основных селекцинируемых признаков, индивидуальной оценки селекционируемых признаков, живой массы и настрига шерсти по каждому пробонитированному (оцененному) животному указываются в журнале учета индивидуальной бонитировки (оценки) овец по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
Приложение 1
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
полутонкорунных овец
Таблица индивидуальной и классной бонитировки (оценки)
полутонкорунных овец по половозрастным группам
Наименование
бонитировки (оценки)
Признаки, фиксируемые при Бонитировке (оценке) и окончательной оценке после стрижки
Половозрастные группы
Индивидуальная бонитировка (оценка) по полному ключу в возрасте двенадцати месяцев и старше
Выраженность мясных форм, густота, длина и извитость шерсти, тонина шерстных волокон на боку, уравненность шерсти, блеск шерсти, количество и цвет жиропота, конституция животного, экстерьер, оброслость, живая масса, настригчистой и немытой шерсти, выход шерсти, класс
Основные бараны-производители, резервные и пробники; бараны ремонтные; матки селекционной группы; приплод, полученный отматок селекционной группы и идущий для ее ремонта и реализации на племя; приплод по которому оценивают баранов по потомству
Индивидуальная бонитировка (оценка) ягнят при отъеме от маток по сокращенному ключу
Густота, длина, извитость шерсти, тонина шерстных волокон, уравненность шерсти, живая масса, общая оценка по 5-балльной шкале
Баранчики и ярки, полученные от маток селекционного ядра; приплод, по которому оценивают баранов (предварительная оценка)
Классная бонитировка (оценка) в годовалом возрасте
На основе оценки всех признаков (без записи в журнале)устанавливается класс животного
В племенных стадах - ярки и баранчики от группы неселекционных племенных и пользовательных маток, а в товарных стадах - все ярки
Приложение 2
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
полутонкорунных овец
Бонитировочный (оценочный) ключ полутонкорунных овец
Наименование овец
Условные обозначения
Казахские мясо-шерстные
МШК
Акжаикская мясо-шерстная
АКМШ
Казахские полутонкорунные
КП
Казахские мясные, скороспелые полутонкорунные
КМСП
Казахские многоплодные мясо-шерстные
КМП
Цигайские
Ц
Приложение 3
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
полутонкорунных овец
Условные обозначения и шифры основных
селекционируемых признаков полутонкорунных овец
Баран-производитель и ремонтные бараны
Условные обозначения
Матки и ярки
Условные обозначения
Шифр
1
2
3
4
5
Основной
БО
Селекционное ядро
СЯ
5
Резервный
БР
Селекционная группа
СГ
4
Пробники
БП
Ремонт стада
РС
3
Племпродажа
ПП
Племпродажа
ПП
2
Не племенной (пользовательный)
НП
Не племенная (пользовательная)
НП
1
Приложение 4
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
полутонкорунных овец
Форма учета индивидуальной бонитировки полутонкорунных овец
№ животного
Дата рождения
Индивидуальный номер
Бонитировка
Продуктивность
Класс
Назначение
на правом ухе
на левом ухе
мясность
густота
длина, см
извитость
тонина, качество, мкм
уравненность
жиропот
крепость костяка
экстерьер, бал
оброслость, бал
живая масса, кг
Настриг шерсти
количество
цвет
отца
матери
немытой, кг
% выхода
мытой, кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
С
М
Д
И
Т
У
Ж
Ц
К
Э
О
Примечание * - запись с помощью условных обозначений
** - запись с помощью цифр при обработке на
компьютере
Приложение 5
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 5
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству курдючных овец

1. Жалпы ережелер
1. Құйрықты қойларды бағалау бойынша нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) 2014 жылғы 9 шіледегі Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, құйрықты қойларды бағалауды нақтылай түседі.
2. Құйрықты қойларды бағалау бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
2. Құйрықты қойларды бонитирлеу (бағалауды) ұйымдастыру
3. Құйрықты қой тұқымы (бұдан әрі – құйрықты қой) таза тұқымды және будан болып бөлінеді.
4. Таза тұқымдыларға жататыны:
1) ата-енесі бір тұқымға жататын және олардың таза тұқымды екендігі құжаттармен дәлелденген болса;
2) өнімділік қасиеттері бір бағытқа жататын тұқымдарды сіңіре будандастырудан алынған, жақсартушы тұқым бойынша екінші ұрпақтан төмен емес және өзінің сырт пішіні мен өнімділік қасиеттері сол тұқымның бірінші класты қойларына қойылатын талапқа сай келетін болса;
3) кіріспе будандастырудан алынып, өнімділік белгілері енесі шыққан тұқым талаптарына сәйкес келсе.
5. Осы Нұсқаулықтың 4 тармағында көрсетілмеген құйрық қойлар буданға жатады.
6. Құйрықты қой тұқымдары жеке (толық және қысқаша) және кластық бонитирленеді (бағалаланады).
Жеке бонитирлеуге (бағалауға) жеке толық бонитирлеуге (бағалауға) жеке қысқаша бонитирлеуге (бағалауға) бөлінеді.
Жеке толық бонитирлеуге (бағалауға) ересек аталық қошқарлар (негізгі, қосалқы, күйттеуші) мен элита класты аналықтар, тұқыммал шаруашылықтарындағы селекциялық топ саулықтары мен ұрпақ сапасы тексеруге қойылған қошқарлардан алынған барлық төлдер, өз табынын толықтыру үшін қалдырылған және басқа шаруашылықтарға сатуға арналған тұқымдық еркек және ұрғашы тоқтылар жатады.
Тұқым мал шаруашылықтарында элита және бірінші класты саулықтардан алынған төлдерге жеке қысқаша бонитирленеді (бағаланады) жасалады.
Жеке қысқаша бонитирлеу (бағалау) кезінде малдың класы оның тірі салмағына, сырт пішініне, құйрығының көлемі мен пішініне, жүн сапасы мен түсіне берілетін жалпы баға негізінде анықталады.
7. Класты бонитирлеу (бағалау) шаруашылықта өз табынын толықтыруға арналған шаруа немесе тұқымдық сапасы төмен малдардан алынған барлық тұсақтарға жасалады. Класты бонитирлеу (бағалау) кезінде малдар жеке қысқаша бонитирлеу (бағалау) жасағанда бонитирленетін (бағаланатын) шаруашылыққа пайдалы белгілер бойынша бонитирленеді (бағаланады), бірақ оларды журналға жазу жүргізілмейді.
8. Қылшық және ұяң жүнді құйрықты қойларды бонитирлеу (бағалау) алдымен малдардың көктемдік жүн сапасы мен түсімін анықтап алып, екінші рет күзде олардың жайылымда семіруіне байланысты тірі салмағын және көктемгі, күзгі жүннің жалпы түсімін, сапасын анықтау негізінде қорытынды баға беру жолымен жүргізіледі.

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству курдючных овец (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки курдючных овец.
2. Бонитировка (оценка) курдючных овец проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки) курдючных овец
3. Курдючные овцы разделяются на чистопородных и помесей.
4. К чистопородным относятся:
1) животные, происходящие от родителей одной и той же породы, чистопородность которых подтверждается документами;
2) животные, полученные в результате поглотительного скрещивания пород одного направления продуктивности, при условии, что они являются не ниже второго поколения по улучшающей породе и по своим внешним и продуктивным качествам отвечают требованиям для овец первого класса этой породы;
3) животные, полученные в результате вводного скрещивания при сохранении характера продуктивности породы матери.
5. Курдючные овцы не указанные в пункте 4 настоящей Инструкции относятся помесям.
6. Овцы курдючных пород подлежат индивидуальной или классной бонитировкам (оценкам).
Индивидуальная бонитировка (оценка) подразделяется на полную индивидуальную бонитировку и сокращенную классную бонитировку.
Полной индивидуальной бонитировке (оценке) подлежат взрослые бараны-производители (основные, резервные, пробники) и элитные матки, весь приплод в племенных хозяйствах, полученные от маток селекционной группы и баранов, проверяемых по качеству потомства, все племенные баранчики и ярки, предназначенные для ремонта собственного стада и продажи другим хозяйствам.
Сокращенной индивидуальной бонитировке (оценке) подлежит приплод в племенных хозяйствах, полученный от элитных и первоклассных маток.
При сокращенной индивидуальной бонитировке (оценке) класс животного устанавливается на основании общей оценки животного по живой массе и типу телосложения, форме и величине курдюка, массы, классу и цвету шерсти.
7. Классной бонитировке (оценке) подлежат все ярки, полученные от пользовательных (не племенных) животных, предназначенных для ремонта собственного стада. Оцениваются по живой массе и типу телосложения, форме и величине курдюка, массы, классу и цвету шерсти. Описание признаков не производится.
8. Бонитировка (оценка) курдючных грубошерстных и полугрубошерстных овец проводится с предварительной оценкой качества и настрига весенней шерсти. Окончательная бонитировка (оценка) курдючных грубошерстных и полугрубошерстных овец проводится осенью после нагула с учетом живой массы, качества и общего настрига весенней и осенней шерсти.

9. Биязылау жүнді дегерес құйрықты қойларын бонитирлеу (бағалау) көктемде он екі айлығында тірі салмақ пен жүн түсімі және жүн сапасын есепке ала отырып жүргізіледі.
10. Еділбай, сарыарқа және қазақтың құйрықты қылшық жүнді қой тұқымдарын он бес айлық жастарында бонитирлеу (бағалау) кезінде тек қана көктемдегі қырқылған жүні ескеріледі. Жоғарыда көрсетілген кластардың талабына сәйкес келмейтін малдар "жарамсыз" болып табылады; сонымен қатар жарамсыз болып ала, мүйізді мал және элита мен бірінші класқ сәйкес келмейтін қоққарлар жатады.
11. Тұқымға қалдырылған тоқты қошқарлар он екі айдан он бес айлығында негізгі пайдалы белгілер бойынша толық жеке бонитирлеуден (бағалаудан) өткізіледі және ұрпақ сапасы бойынша тексеруге қойылады.
12. Бұл үшін әрбір тексерілетін қошқарға, одан алынған ұрпақтың саны енесінен бөлгенде 50 (елуден) бастан кем болмауын қамтамасыз ететіндей бірінші класты аналықтар тағайындалады.
Кейде, қошқарларға олардың басқалармен салыстырғандағы артық-кемдігін ғана емес, сонымен бірге жұп таңдау әдістерінің тиімділігін анықтау үшін басқа класқа жататын аналықтарды да бекітеді.
13. Қошқарларға ұрпақ сапасын тексеру үшін бекітілген аналықтар дербес отарларда ұсталып, ең қолайлы азықтандыру және күтіп-бағу жағдайларымен қамтамасыз етіледі.
14. Қошқарларды ұрпақ сапасы бойынша алдын-ала бағалау алынған төлді төрт пен бес айлығында енесінен бөлгенде тірі салмағы мен өсіп-жетілуі, қозы жүннің түсі мен оның түсімі, құйрықтың пішіні мен көлемі, тірі салмақ пен қырқылған жүнге деген ең төменгі талапқа байланысты 4 және 5 баллмен бағаланған қозылар санын анықтау арқылы жүргізіледі. Сонымен қатар әрбір ұрпақ сапасы тексерілетін қошқарлардан алынған төлдерді жеке-жеке қоршауға бөліп қамап, олардың өзара дене бітімі, жетілуі және басқа белгілері бойынша ерекшеліктеріне көзбен қарап баға беру ұсынылады.
15. Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасымен қозылардың төрт-бес айлығында тірі салмағы мен жүн түсімі бойынша бағалау үшін қойылатын ең төменгі талаптар беріледі. Тексерудегі қошқарларды біржола бағалау олардан алынған төлді 1-1,5 жас кезінде жеке бонитирлеу (бағалау) нәтижесіне байланысты іске асырылады. Төлдердің жетілгіштігі олардың енесінің бауырында өскен кезеңдегі және енесінен бөлгеннен кейінгі жайып семірту, немесе бордақылау кездеріндегі тәулігіне қосқан салмағы арқылы анықталады.

9. Бонитировка (оценка) дегересских курдючных овец с полутонкой шерстью проводится весной в двенадцатимесячном возрасте с учетом живой массы, качества и настрига весенней шерсти.
10. При бонитировке (оценке) молодняка едилбайской, казахской курдючной грубошерстной, сарыаркинской и казахской курдючной полугрубошерстной пород в возрасте пятнадцати месяцев учитывается только весенний настриг шерсти; животные, не отвечающие требованиям вышеуказанных классов, относятся в "брак"; а также бракуются пестрые, рогатые животные и все баранчики, не соответствующие требованиям элиты и первого класса.
11. Баранчики, оставленные на племя, в возрасте от двенадцати до пятнадцати месяцев подвергаются полной индивидуальной бонитировке (оценке) по основным хозяйственно-полезным признакам и проверке по качеству потомства.
12. Для проверочного спаривания с отобранными производителями выделяется такое количество маток первого класса, чтобы к отъему от каждого барана было получено не менее 50 (пятьдесят) голов потомства.
В отдельных случаях к проверяемым баранам прикрепляют маток других классов для выяснения не только превосходства одного барана по сравнению с другим, но и эффективности методов подбора.
Матки, на которых проверяются бараны по качеству потомства, содержатся в отдельных отарах, обеспечиваются оптимальными условиями ухода, содержания и кормления.
13. Проверка баранов по качеству потомства проводится методом сверстников, путем сравнивания качества потомства каждого производителя по основным показателям продуктивности, характеризующим данную породу овец, со средними показателями всех проверяемых баранов в данной отаре.
14. Предварительная оценка баранов-производителей по качеству потомства производителя на основании оценки полученного приплода в возрасте от четырех до пяти месяцев (при отбивке) по развитию и живой массе, окраске и настригу поярковой шерсти, форме и размеру курдюка, а также количеству животных, получивших 5 и 4 балла или элиты и первого класса в соответствии с минимальными показателями живой массы и настрига шерсти.
15. Минимальные показатели живой массы и настрига шерсти для оценки ягнят в четырех-пяти месячном возрасте указаны в приложении 1 к настоящей Инструкции. Окончательная оценка проверяемых баранов делается на основании данных индивидуальной бонитировки полученного приплода возрасте от одного года до полутора лет. Скороспелость приплода определяется по среднесуточным приростам живой массы за подсосный период и за время нагула и откорма его после отъема от маток.

16. Жетілгіштікті және жұмсалған азықты қосқан салмағы арқылы өтеу қабілетін білу мақсатында әрбір тексерілетін қошқардан 3-5 бас қозыны бордақылауға, немесе жайып семіртуге қойып, оларды жеті-сегіз айлығында бақылау үшін сою арқылы еттілік-майлылық қасиеттерін анықтау ұсынылады. Алынған ұрпақтарының ішінде енесінен бөлу кезінде 4 және 5 балл баға алғандары, ал 1-1,5 жасында элита және бірінші кластысы көп болған қошқарлар құнды деп саналады.
17. Қошқарларды ұрпағының сапасы бойынша бағалау кезінде олармен салыстыру үшін сол аналық отарында ұрпақ сапасы бұрынырақ тексеріліп жақсартушы деп танылған қошқарды пайдалану ұсынылады.
Ұрпақ сапасы тексерілгенде алынған деректер сол қошқарларды аналықтарға тағайындау кезінде негіз болып табылады.
18. Тұқымдық мал табындарында жыл сайын төмендегiдей мал тұқымын асылдандыру шаралары жүргiзiледі:
қойылған мақсатқа және міндеттерге байланысты барлық ұрғашы тоқтыларды жасы 12,15 немесе 18 ай (алдын-ала 4-5 айда) кезiнде класты не жекелей бонитировкалау және нұсқау талаптарына сәйкес аналық отарлар құрастыру;
19. Сақа және 1,5 жасар қойлардың тірі салмағын негізінен мал семірген кезде, күзде күйек алу науқаны басталарда, таңертең аш қарынға әр қойды жеке өлшеу арқылы, ал қозыларды – енесінен айырған уақытта анықтайды.
20. Селекциялық белгілер:
тірі салмағы;
бітімі мен сүйек мықтылығы;
еттілігі;
экстерьер;
жүннің тығыздығы, ұзындығы, түсі, жүн талшықтарының жуандығы;
жүн түсімі
құрғақ және өлі талшықтардың мөлшері
21. Малдын жалпы бағасы – класы олардың бітім-өнімділік қасиеттері мен тұқым үлгісіне сәйкестік дәрежесін қорытындылау нәтижесінде беріледі.
22. Құйрықты қойларды жеке бонитирлеу (бағалау) нәтижелерін жазу және деректерді өңдеу үшін Бонитирлеу (бағалау) кілті бойынша арнайы шарттар осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасымен және бонитирлеу (бағалау) кезінде анықталатын малдарды алдағы уақытта пайдаланудың бағыттары, оның шартты белгісі мен шифры осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасымен қолданады.
23. Түқымдық типтің даму дәрежесіне, бітім ерекшеліктеріне, дене құрылымы мен өнімділік мөлшеріне байланысты:
1) еділбай, сарыарқа және қазақтың құйрықты қылшық жүнді қой тұқымдарын бағалау кезінде класқа бөледі:
элита;
бірінші;
екінші;

16. Для определения скороспелости и оплаты корма приростом живой массы молодняка рекомендуется производить контрольный откорм или нагул с последующим забоем их в возрасте от семи до восьми месяцев, в количестве 3-5 голов от каждого проверяемого барана. Лучшими признаются бараны, в потомстве которых при отъеме от маток имелось больше ягнят с оценкой 4 и 5 баллов, а в возрасте от одного года до полутора лет – элита и первого класса.
17. Матки селекционных групп (отар), кроме оценки по происхождению и собственной продуктивности, проверяются по качеству потомства путем сравнивания продуктивных качеств приплода с продуктивностью матерей.
18. В племенных стадах ежегодно проводятся:
классная и индивидуальная бонитировка (оценка) всех ярок в 12, 15 или 18-месячном (предварительная в 4-5 месяцев) возрасте
проверка баранов по качеству потомства;
19. Живая масса взрослых и 1,5-летних курдючных овец определяется после осенней нажировки перед случкой путем индивидуального взвешивания утром до кормления и водопоя, ягнят – при отъеме их от маток.
20. Секционируемые признаки:
живой вес;
конституция и крепость костяка;
выраженность мясных форм (мясность);
экстерьер;
густота, длина, цвет шерсти, толщина шерстных волокон;
уравненность, настриг шерсти;
наличие сухого и мертвого волоса.
21. Общая оценка – класс животного устанавливается по совокупности конституционально-продуктивных качеств и свойств и степени соответствия стандарту породы.
22. При проведении бонитировки (оценки) курдючных овец применяются условные обозначения для записи результатов индивидуальной бонитировки (оценки) овец в документах и обработки данных по бонитировочному ключу, согласно приложению 2 настоящей Инструкции, а также условные обозначения и шифры селекционных признаков овец курдючных пород согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
23. В зависимости от выраженности породного типа, конституциональных особенностей, развития, телосложения и уровня продуктивности:
1) овец едилбайской, казахской курдючной грубошерстной и сарыаркинской пород при бонитировке (оценке) делят на классы:
элита;
первый;
второй;

4-5 айлығында
12 айлығында
15 айлығында
18 айлығында
кг
кг
кг
кг
1-ге дейін
1-ге дейін
1-ге дейін
1-ге дейін
20.
Малдың класы нышандар жиынтығы бойынша анықталады:
элита
бірінші класс
екінші класс
үшінші класс
брак
эл.
I
II
ІІІ
Бр.
5
4
3
2
1
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
6-қосымша
Қаракөл тұқымды қойларын асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу
(бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Қаракөл тұқымын асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) 2014 жылғы 9 шіледегі Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, қаракөл қой тұқымын бонитирлеуді (бағалауды) нақтылай түседі.
2. Қаракөл қой тұқымын бонитирлеу бағалау бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
2. Қаракөл тұқымды қойларын бонитирлеуді (бағалауды)
ұйымдастыру
3. Қозылардың сапасын бонитирлеу (бағалау) екінші-үшінші күні, ашық жерде өткізіледі, күннің шашыраңқы сәулесі қозының үстіне түскені абзал.
Бонитирлеудің (бағалаудың) екінші кезеңі 15-20 күні жүргізіледі. Қозының дамуы, қаракөлдің сақталу қасиеті бағаланады. Терінің пигментациясы мен бұралымы жаман сақталып, ақ және құрғақ жүннің пайда болуы қозыларды асыл тұқымға қалдыруға болмауына себеп, ол шығарылып тасталады.
4. Нәзік және қырық тұрпаты малдарды жекелеген отарларға бонитирлеу (бағалау) класына қарамастан жинақтайды.
5. Класын, бұйраның енін анықтап, қозылардың құлағына ен салады, әр түрлі түсті қозыларда бұйраның енінің орнына түсі, түс қанықтығы менг реңі анықталады.
6. Бонитирлеу (бағалау) өткізтін жерде арналы столдар болады. Құрақ қозылар бонитирленеді (бағаланады). Жаңа туылған қозылардың құлағына анасының нөмірін, туылған уақытын, отардың нөмерін көрсетіп сырға тағады.
7. Бонитирлеу (бағалау) аяқталған соң асырауға қалдырған қозыларды түгендеп, белгіленген тәртіппен есеп жүргізеді.
8. Қаракөл қойының туылған кезіндегі бұйрасының турі мен пішініне қарай бес елтірілік типке бөлінеді:
жакеттік (қаламгүл бұйралар мен баданалар) - қозылардың құйымшағы мен жон арқасында ұзын және орташа қаламгүл бұйралар, бүйірінде ені әртүрлі орташа және қысқа қаламгүл бұйралар немесе жон арқасы мен құйымшағында ұзын және орташа қаламгүл бұйралар, бүйірінде орташа және қысқа бұйраға өтіп,ірі бұршақ пен арзымайтын көлемде жал бұйра араласуы мүмкін.
қабырғагүл қырлы бұйралар мен жал бұйралар-қозылардың құйымшағы мен жон арқасында тығыз, серпімді, өңі әр түрлі ұзын және орташа ұзындықта қырлы бұйралар және жал, бүйірінде орташа және қысқа қырлы бұйралар мен жалға ауысады, арзымайтын көлемде қаламгүл бұйралар мен ірі бұршақ қатысуына рұқсат етіледі.
жазықгүл (жазық бұйра)-қозылардың бұйрасының ені екі түрлі, арқасы мен құйымшағында ұзын және орташа ұзындықтағы жазық бұйралар, жазық жал аралас,бүйірінде орташа және қысқа жазық бұйра мен жалға өтеді.
қаракөлше (жал бұйралар)-қозылардың жүні қысқа (5мм дейін), бұйралары жал теңбіл суретті (әшекейлі) муар тәріздес, жабының (түгінің) сапасы-реңденуі үдемелі, жібектілігі мен жалтырлығы күшті, қозының өсіп дамуы әдеттегідей.
кавказ типі (өсіңкі бұйра) - қозылардың бұйрасының ені әртүрлі, жабыны едәуір өсіңкі, құйымшағы мен арқасында онша тығыз емес, орташа және қысқа қаламгүл бұйралар басым келіп, қысқа қаламгүл бұйра мен ірі бұршаққа өтіп арзымайтын көлемде жал бұйра араласады.

в 4-5 месячном возрасте (при отбивке)
до 1
в 12 месячном возрасте для дегересской полутонкорунной
до 1
в 15 месячном возрасте
до 1
в 18 месячном возрасте
до 1
20.
Класс животного устанавливается по комплексу признаков
элита
эл.
5
первый класс
I
4
второй класс
II
3
третий класс
II
2
брак
Бр.
1
Приложение 6
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 6
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция
по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству каракульских овец
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству каракульских овец (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки каракульских пород овец.
2. Бонитировка (оценка) каракульских овец проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки) каракульских овец
3. Первый этап бонитировки (оценки) проводится на второй-третий день после рождения, в ясную погоду, при рассеянном свете.
Второй этап бонитировки (оценки) проводится на 15-20 день. При этом учитывается развитие ягненка, сохранность свойств каракуля, жиропотность. Плохая сохранность завитков или пигментации, а также появление седого или сухого волоса свидетельствует о невозможности оставления баранчиков на племя - он подлежит выбраковке.
4. Животные нежного и переразвитого типов конструкции формируют в отдельные отары независимо от их бонитировочных (оценочных) классов.
5. Ягнятам устанавливают и отмечают выщипами на ушах принадлежность к каракулевому типу, классность и размер завитка, а у цветных - вместо размера завитков определяется оттенок и расцветка.
6. Место проведения бонитировки (оценки) оборудуется специальным столиком со скамейкой. Бонитируют (оценивают) обсохших и тщательно очищенных ягнят. Новорожденным ягнятам навешивается бирки с указанием номера матери, даты рождения ягненка и номера отары.
7. По окончании бонитировки (оценки) проводят инвентаризацию оставленных на выращивание ягнят и составляют отчет по установленной форме.
8. По типу и форме завитков при рождении каракульские овцы подразделяются на пять смушковых типов: жакетный (полукруглыми вальками и бобами), плоский (с плоскими вальками), ребристый (с ребристыми вальками и гривками), каракульчевый (с гривками), кавказский (с перерослыми завитками);
жакетный (полукруглыми вальками и бобами)– у ягнят на крестце и спине длинные и средние по длине вальки, переходящие на боках в короткие вальки и гривки или на крестце и спине длинные и средние полукруглые вальки и боб с незначительным количеством гривок;
ребристый (с ребристыми вальками и гривками) – у ягнят на крестце и спине плотные, упругие, различной ширины длинные и средние по длине ребристые вальки и гривки, допускается незначительное количество полукруглых вальков и боб;
плоский (с плоскими вальками) – ягнята с различной шириной завитка, на спине и крестце длинные и средние плоские вальки вперемежку с плоскими гривками, на боках средние и короткие плоские вальки и гривки;
каракульчевый (с гривками) – ягнята с коротким (до 5 мм) волосом, завитки гривки и ласы, рисунок – муаровый, качество волосяного покрова- интенсивная пигментация, сильный блеск и шелковистость; развитие ягнят нормальное;
кавказский (с перерослыми завитками) – ягнята с различной шириной завитка, с несколько переросшим волосяным покровам, на крестце и спине в преобладающем количестве недостаточно плотные, средние и короткие полукруглые вальки с незначительным количеством гривок.

9. Тері сапасына қарай қозылар бөлінеді:
1) элита;
2) бірінші класс;
3) екінші класс.
Осы Нұсқаулықтың 9 тармақшасындағы кластарға берілетін талаптарға сәйкес келмейтін малдар шығарылып тасталуға жатады.
10. Тірілей салмағы бойынша зауыттық қоңдылықтағы асыл-тұқымды малдарға арналған төменгі талаптар осы Нұсқаудың 1-қосымшамен беріледі.
11. Қаракөл қой шаруашылығында қозыларды бонитирлеуде (бағалауда) іріктеуді келесі көрсеткіштер арқылы жүргізеді:
жынысы;
түсі, түс қанықтығы және реңі: бұйраның ені түрі мен пішіні толқынның ұзындығы;
жүннің ұзындығы қалыңдығы жібектілігі жылтырақтығы;
суретінің түрі мен анықтығы;
терісінің қалыңдығы, тығыздығы және молдығы;
қозының өсіп-дамуы;
тірілей салмағы;
түзілісі.
Асыл тұқымды қошқар қозылар он күннен жирма күндігінде бұйраның және жүнінің реңінің сақтиалу дәрежесімен, жүнінің жібектілігімен, жалтырақтығы мен өсіп-даму қабілеттілігімен бағаланады.
12. Қаракөл қозысы жеке және кластық бонитирлеуге (бағалауға) жатады.
13. Жеке бонитирлей (бағалау) толық және қысқартылған болады.
Толық жеке бонитирлеу (бағалау) өсірімге қадырылған асыл тұқымды қозы-қошқарларға жүргізіледі.
Қысқартылған жеке бонитирлеу (бағалау) асыл тұқымды ұрғашы қозыларға және ұрпағының сапасы бойынша тексерілген қошқарлардан туылған бардық қозыларға жүргізіледі.
14. Кластық бонитирлеу (бағалау) барлық қалған қозыларға жүргізіледі, бұл жағдайда бағаланған барлық қозылардың саны, жынысы, түсі, реңі, елтірілік типі, класы және бұйра өлшемі ескеріледі.
15. Жеке бонитирлеуде (бағалауда) қолданылатын белгілердің қысқаша атауы:
1) қозының жынысы – ұрғашы (ұр), еркек (ер).
2) түсі мен реңі – қара (қара), көк (көк), сұр (сұр), қоңыр (қоң), қызғылт (қызғ). Сұр түстің реңктері мен реңдері: бұқар сұры (б.сұр), реңдері – алтын (алт), күміс (күм); сұрхандария сұры (сх. сұры), реңдері – платина (пл), қорғасын (қор), янтарь (ян); қарақалпақ сұры (ққ.сұры), реңдері – болат (бол), өрікгүл (өрік), барлық сұрлардың анықталмаған реңдері (б.с.а.р); көк түстің реңктері мен реңдері, орташа көгілдір (ор. көг), орташа күміс (ор.күм), қара көк (қ.к), қара меруерт (қ.мер), ақшыл (ақш).
3) елтірілік тип – жакет (ж), кавказ (кав), қабырғагүл (қ), жазықгүл (ж).
4) бұйра өлшемі - майда (м), орташа (о), ірі (ірі).
5) бұйра пішіні - жартылай шеңберлі (ж.ш),

9. По качеству шкурок ягнята при оценке подразделяются:
1) элита;
2) первый класс;
3) второй класс.
Животных не отвечающих условиям, предъявляемым к классам, указанным в пункте 9 настоящих Правил относят к браку.
10. К каракульским овцам предъявляются условия по живой массе согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
11. В каракулеводстве при бонитировке (оценке) ягнят отбор животных производится по следующим показателям:
пол животного;
окраска, ширина, оттенок, расцветка, тип, плотность и форма завитков;
длина вальков;
плотность, длина, густота и шелковистость волоса;
блеск, тип и четкость рисунка;
оброслость головы, конечностей, брюха и жировой подушки хвоста завитым волосом;
толщина, плотность, запас кожи;
развитие;
масса ягненка;
конституция.
Племенные баранчики дополнительно бонитируются (оцениваются) в возрасте от десяти до двадцати дней по степени сохранности завитков, пигментации, шелковистости, блеску волоса и развитию.
12. Каракульские ягнята подлежат индивидуальной или классной бонитировке.
13. Индивидуальная бонитировка (оценка) подразделяется на полную и сокращенную.
Полной индивидуальной бонитировке (оценке) подлежат оставляемые на выращивание племенные баранчики.
Сокращенной индивидуальной бонитировке (оценке) подлежат племенные ярки и все ягнята, родившиеся от баранов, проверенных по качеству потомства.
14. При классной бонитировке (оценке)учитывается количество пробонитированных (оцененных) ягнят, их пол, окраску, расцветку, каракулевый тип, класс и размер завитка.
15. Сокращенные обозначения бонитировочных (оценочных) признаков, употребляемых при индивидуальной бонитировке (оценке):
1) пол ягненка - ярка (я), баранчик (б).
2) окраска и расцветка - черная (чер), серая (сер), сур (сур), коричневая (кор), розовая (роз). Сур по оттенкам и расцветкам: сур бухарский (сур бух), расцветки–золотистая (з), серебристая (с); сур сурхандарьинский (сур схд), расцветки–платиновая (пл), бронзовая (бр), янтарная (янт); сур каракалпакский (сур кк), расцветки-стальная (ст), урюкгул (ург); неопределенная расцветка всех типов (сур нпр). Серая по оттенкам и расцветкам: средняя голубая (ср гол), средняя серебристая (ср сереб), темная седая (т сед), темная перламутровая (т перл), черно-серая (чер сер), светлая (св).
3) смушковый тип-жакетный (ж), кавказский (кавк), ребристый (реб), плоский (пл).
4) размер завитков-мелкий (м), средний (ср), крупный (кр).
5) форма завитков-валек полукруглый (в), валек ребристый (вр), валек плоский (впл), боб (б), гривки узкие (гр. уз), гривки широкие (гр. шир), кольцо (к), горошек (гор), штопор (шт), ласы (л), деформация (д).

6) бұйра ұзындығы – ұзын (ұз), орташа (ор), қысқа (қыс).
7) бұйра тығыздығы – тығыз (тғ), орташа тығыз (ор.тғ), болбыр (бол).
8) талшықтың қалындығы – өте қалын (ө.қ), қалың (қ), сирек (с).
9) талшықтың жібектілік сипаттамасы – өте жібекті (ө.ж), жібекті (ж), жібектілігі жеткіліксіз (жж).
10) талшықтың жылтырлығы – өте жылтыр (өж), жылтыр (ж), жеткіліксіз (ж), күңгірт (к).
11) алалық – құйрық ұшында (құ), құйрықтың майлы бөлігінде (қ.м.б), аяқтарында (аяқ), денесінде (ден), басында (бас).
12) өрнектілігінің анықтылығы – анық (ан), жеткіліксіз (ж), анық емес (а.е).
13) терісі – тығыз (тғ), болбыр (бол), өте жұқа (о.ж), жұқа (ж), қалыңдау (қ.у), қалын (қ), созылыңқы (соз), жұмсақ (жм).
14) жүндестігі – жақсы (жақ), орташа (орт.), жеткіліксіз (жет).
15) конституция – берік (б), нәзік (н), қопал (қ).
16) қозының тірілей салмағы немесе дене өлшемі – ұсақ (ұ), ірі (ірі), орташа (орт).
17) класс – элита (эл), бірінші (І), екінші (ІІ), брак (б).
16. он бес күндік жасындағы тексеруде:
1) өсуі қалыпты (қал), жетілмеген (жн);
2) қоңдылығы – жақсы (ж), орташа (орт), орташадан төмен (орт.т);
3) пигменттің сақтау дәрежесі - жақсы (ж), қалыпты (қал), нашар (наш);
4) ақ талшықтың болуы – жоқ (жоқ), өте аз (ө.а), көп (көп);
5) бұйраның сақталуы - жақсы (ж), қанағаттанаралық (қан), нашар (наш).
6) талшық сипаттамасы – өте жібекті (ө.ж), жібектілігі жеткіліксіз (ж.ж);
7) жылтырлығы – өте жылтыр (ө.ж), қалыпты (қал), жеткіліксіз (жет), күңгірт (кгт);
8) құрғақ талшықтың болуы – құйрықтың жұмсақ бөлігінде (қ.ж.б), қарнында (қар), жоқ (жоқ);

6) длина вальков - длинный (дл), средний (ср), короткий (кор).
7) плотность вальков - плотный (пл), средней плотности (ср пл), рыхлый (рых).
8) густота волоса–очень густой (oг), густой (г), недостаточно густой (нг).
9) характер шелковистости волоса - сильно шелковистый (сш), шелковистый (ш), недостаточно шелковистый (ндш), грубый (г), сухой (сух).
10) блеск волоса – сильный (с), нормальный (н), недостаточный (нд), матовый (мт).
11) пегость – на конце хвоста (хв), на жировой подушке, хвоста (хв ж), на ногах (н), на туловище (тул), на голове (гол).
12) четкость рисунка – четкий (чет), недостаточно четкий (н чет), неопределенный (неопр).
13) кожа - плотная (пл), рыхлая (рых), очень тонкая (оч т), тонкая (тн), утолщенная (утол), толстая ( тол), натянутая (нат), свободная (ев).
14) оброслость - хорошая (хор), средняя (ср), недостаточная (нед).
15) конституция – нежная (н), крепкая (к), грубая (г).
16) живой вес или размер ягненка: мелкий (м), крупный (кр), средний (с).
17) класс - элита (эл), первый (I), второй (II), брак (бр).
16. При просмотре в пятнадцати дневном возрасте:
1) развитие нормальное (нор), отсталое (отс);
2) упитанность – хорошая (хор), средняя (ср), нижесредняя (н/ср);
3) степень сохранения пигментации - хорошая (хор), нормальная (нор), плохая (пл);
4) наличие седого волоса - нет (нет), очень мало (оч мало), много (много);
5) сохранность завитков–хорошая (хор), удовлетворительная (уд), плохая (пл);
6) характер волоса – сильный, шелковистый (ш), недостаточно шелковистый (ндш);
7) характер блеска – сильный, нормальный (нор), недостаточный (нд), матовый (мт);
8) наличие сухого волоса - на жировой подушке хвоста (хв); на брюхе (бр), сухой волос отсутствует (нет);

9) баллмен зауыттық бағалау – өте жақсы дамыған және бұйралары сақталған – 5, жақсы – 4, қанағаттанаралық – 3.
17. Қошқарларды ұрпағының сапасы бойынша болашақ одан әрі қолданылатын аналықтар тобында тексереді. Тексерілетін қошқарға түсі бойынша біртекті жұптауда 100 бас, ал әртекті жұптауда 150 бастан кем емес аналықтар бекітіледі.
18. Қошқарларды тексеретін барлық аналықтарды қысқа мерзімде ұрықтандырады және оларды бірдей жағдайда күтіп бағады.

9) заводская оценка в баллах – отличное развитие и сохранность завитка - 5, хорошее - 4, удовлетворительное - 3.
17. Баранов проверяют по качеству потомства на тех группах маток, на которых предполагается их в дальнейшем использовать. За проверяемым бараном закрепляют при однородном по окраске подборе не менее 100, при разнородном подборе не менее 150 маток.
18. Всех маток, на которых проверяют баранов, следует осеменяют в сжатые сроки и содержать их в равных с другими матками условиях.

19. Тексерілетін қошқарларды бонитирлеу (бағалау) үшін материал болып қозыларды жеке бонитирлеудің және шаруашылықтарда немесе қайта өңдеу кәсіпорындарында қаракөл елтірілерінің сорттау қорытындысы саналады.
20. Барлық түстегі қошқарларды бонитирлеуде (бағалауда) есепке алынады: элита және бірінші класты қозылардың пайыздық шығымы; тексерелетін қошқарлардың түсіне, реңктеріне, елтірілік типтерінежатқызылатын қозыларды шығымы; 1 сортты қаракөлдің пайыздық шығымы. Одан басқа қызғылт түсті қошқарлар бойынша өміршеңдігі қалыпты қозылардың пайыздық шығымы.

19. Материалами для оценки проверяемых баранов служат итоги индивидуальной бонитировки ягнят и сортировки каракульских шкурок в хозяйстве или на перерабатывающем предприятии.
20. При оценке баранов всех окрасок учитывают: процентный выход ягнят элиты и первого класса; выход ягнят тех типов, окрасок, оттенков и расцветок, к которым отнесены проверяемые бараны; процентный выход первосортного каракуля. Кроме того, по баранам розовой окраски учитывают процентный выход ягнят нормальной жизнестойкости.

18-20 айлығында
42
36
24 айдан үлкен
55
43
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
7-қосымша
Түбітті, сүтті және жүнді ешкілерді асыл тұқымдық құндылығын
бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Түбітті, сүтті және жүнді ешкілерді асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) 2014 жылғы 9 шіледегі Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп түбітті, сүтті және жүнді ешкілерді бонитирлеуді (бағалауды) нақтылай түседі.
2. Түбітті, сүтті және жүнді ешкілерді бағалау бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
2. Түбітті, сүтті және жүнді ешкілерді бонитирлеуді (бағалауды)
ұйымдастыру
3. Түбітті ешкілерді таралымға дейін, жүнділерді қырқымға дейін, сүттілерді – жазды-күзді мерзімде.
4. Түбітті, сүтті және жүнді ешкілерді (бұдан әрі – тұқымды ешкілер) тұқымдық ешкілер таза тұқымды және будандар болып бөлінеді.
5. Тазатұқымды ешкілер сұрыптау кезінде 3 классқа бөлінеді:
1) элита классы –конституционалды-өнімділік белгілері мен қасиеттері бойынша бірінші кластан едәуір басым, тұқым стандартына толығымен сай келетін малдар.
2) бірінші класс - конституционалды -өнімділік белгілері мен қасиеттері бойынша тұқым стандартына сай келетін малдар.
3) екінші класс - тұқым стандартының бір талабын (жүн түсімі, тірілей салмағы, жүн ұзындығы мен жіңішкелігі) қанағаттандырмайтын, бірақ өз төлінен көбейтуге жарайтын малдар.
4) жарамсыз (брак) - көрсетілген класстардың талаптарын қанағаттандырмайтын, бірақ өндірістік отарларда төлдеу және тауарлы өнім алуға жарайтын, барлық қалған ешкілер.
6. Будан ешкілері сұрыптау кезінде келесі классқа бөлінеді:
1) элита классы – конституционалды-өнімділік белгілері мен қасиеттері бойынша бірінші кластан едәуір басым, тұқым стандартына толығымен сай келетін малдар;
2) бірінші класс - конституционалды -өнімділік белгілері мен қасиеттері бойынша тұқым стандартына сай келетін ешкілер.
3) екінші класс - тұқым стандартының бір талабын (жүн түсімі, тірілей салмағы, жүн ұзындығы мен жіңішкелігі) қанағаттандырмайтын, біртекті жүні бар малдар.
4) үшінші класс – жүні біртекті емес малдар.
7. Бағалауда қолданылады:
1) осы Нұсқаулықтың 1-қосымшамен сәйкес берілген жүнді ешкілердің негізгі селекциялық белгілерінің шартты белгіленуі мен цифрлары;

18-20 месяцев
42
36
Приложение 7
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 7
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция
по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству пуховых, молочных и шерстных коз
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству пуховых, молочных и шерстных коз (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки пуховых, молочных и шерстных коз.
2. Бонитировка пуховых, молочных и шерстных коз проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки)
пуховых, молочных и шерстных коз
3. Бонитировка (оценка) пуховых коз проводится до чески, шерстных - до стрижки, молочных коз – летне-осенний период.
4. Породных пуховых, шерстных и молочных коз (далее – породные козы) разделяют на чистопородных и помесных.
5. Чистопородные козы при бонитировке (оценке) распределяются на три класса:
1) класс элита - животные, которые по конституционально-продуктивным показателям и свойствам существенно превосходят коз первого класса, полностью отвечающих стандарту породы;
2) первый класс - животные, которые по своим конституционально-продуктивным признакам и свойствам соответствуют стандарту породы;
3) второй класс - животные, не отвечающие по одному из признаков требованиям стандарта породы: настригу шерсти, живой массе, длине и тонине шерсти, но пригодны к воспроизводству;
4) брак - все остальные козы, неудовлетворяющие требованиям указанных классов, но пригодные к воспроизводству и получению товарной продукции в пользовательных стадах.
6. Помесных коз при бонитировке (оценке) распределяют на следующие классы:
1) класс элита - животные, которые по конституционально-продуктивным показателям и свойствам существенно превосходят коз первого класса, полностью отвечающих стандарту породы.
2) первый класс – козы, которые по своим конституционально-продуктивным признакам и свойствам соответствуют требованиям стандарта породы.
3) второй класс - животные с однородной шерстью не отвечающие по одному из признаков требованиям стандарта породы: настригу шерсти, живой массе, длине и тонине шерсти.
4) третий класс - животные с неоднородной шерстью.
7. При бонитировке (оценке) коз применяются:
1) условные обозначение и цифры основных селекционируемых признаков шерстных коз для записи результатов индивидуальной бонитировки (оценки) согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;

2) осы Нұсқаулықтың 1-қосымшамен сәйкес берілген түбітті ешкілердің негізгі селекциялық белгілерінің шартты белгіленуі мен цифрлары;
3) осы Нұсқаулықтың 1-қосымшамен сәйкес берілген сүтті ешкілердің негізгі селекциялық белгілерінің шартты белгіленуі мен цифрлары;
8. Советтік жүнді ешкі тұқымының шартты белгісі – СЖ, шифр - 5201.
9. Екінші класстың талаптарын қанағаттандырмайтын, бірақ өндірістік отарларда төлдеу және тауарлы өнім алуға жарайтын ешкілер жарамсыз (брак) болып саналады.
10. Тұқымдық және өндірістік отарлардағы бонитирленген (бағаланған) және класстарға бөлінген барлық тұқымдардың ешкілері мен будандарының оң құлағына ен салынады.
11. Класстар төменгідей түрде көрсетіледі:
1) элита – құлақ ұшынан "жебе" тәрізді ен салынады; селекциялық топ ешкісінің екі құлағы да осылай белгіленеді;
2) бірінші класс - құлақтың төменгі шетінен бір ен салынады;

2) условные обозначение и цифры основных селекционируемых признаков пуховых коз для записи результатов индивидуальной бонитировки (оценки) согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
3) условные обозначение и цифры основных селекционируемых признаков молочных коз для записи результатов индивидуальной бонитировки (оценки) согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
8. Условное обозначение советской шерстной породы коз – СШ и шифр - 5201.
9. Козы, не удовлетворяющие требованиям второго класса, но пригодные к воспроизводству и получению товарной продукции в пользовательных стадах определяются как брак.
10. Козы всех пород и их помесей в племенных и пользовательных стадах, пробонитированные (оцененные) и отнесенные к различным классам, отмечаются выщипами на правом ухе.
11. Классы отмечаются следующим образом:
1) элита - один выщип "стрелка" на конце уха, маткам селекционной группы стрелка на обоих ушах;
2) первый класс - один выщип на нижнем крае уха;

0,2-ге дейін
0,3-ке дейін
81
Сүттің майлылығы, зертханалық зерттеу арқылы анықталады, %
М
0,01-ге дейін
91
92
93
94
95
96
Тірілей салмағы, таразыға өлшеу арқылы анықталады:
туылғанда (1-2 күн)
енесінен бөлгенде
6 айлығында
18 айлығында
2,5 жасында
кг
кг
кг
кг
кг
0,1-ге дейін
0,1-ге дейін
1-ге дейін
101
Кластар, бағалау кезінде анықталады:
элита
бірінші класс
екінші класс
брак
элита
I
II
бр.
5
4
3
2
Түбітті, сүтті және жүнді ешкілерді асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Ешкілерді жеке бонитирлеу (бағалау) есебінің нысаны
Жыныстық-жас тобы ___________________________________________________
Бонитирлеу (бағалау)күні ____________________________________________
Малдың №
туылған күні
Жеке номері
Бонитирлеу (бғалау)
оң құлағында
сол құлағында
тип
кемп үлесі
тығыздығы (масса)
ұзындығы, см
жүн жіңішкелігі
біркелкілігі
жүннің иректілігі
түсі
жылтырлығы
арқасы, бауыры, аяғының жүндестігі
әкесі
енесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Өнімділігі
класс
бекітілуі
жүн түсімі
тірілей салмағы, кг
17
18
19
20
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
8-қосымша
Шошқаларды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және
өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық

до 0,2
до 0,3
81
Жирность молока – определяется
лабораторно, %
Ж
до 0,01
91
92
93
94
95
96
Живая масса устанавливается взвешиванием животного
при рождении (1-2 дня)
при отбивке от маток
6 месяцев
18 месяцев
2,5 года
кг
кг
кг
кг
кг
до 0,1
до 0,1
до 1
до 1
до 1
101
Класс животного устанавливается во время бонитировки
элита
первый класс
второй класс
брак
эл.
І
ІІ
бр.
5
4
3
2
Приложение 4
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
пуховых, шерстных и молочных коз
Форма
Форма учета индивидуальной бонитировки (оценки) коз
Половозрастная группа ___________________________________
Дата бонитировки (оценки) ___________________________________
№ п/п
№ животного
Дата рождения
Индивидуальный номер
Бонитировка (оценка)
Продуктивность
Класс
Назначение
на правом ухе
на левом ухе
отца
матери
тип
содержание
густота (масса) пуха
длинна пуха
тонина пуха
уравненность пуха
Цвет пуха
оброслость спины, брюха, ног
Начес пуха
живая масса осенняя, кг
Примечание:
х - запись с помощью условных обозначений
хх - запись с помощью шифров при обработке на ЭВМ
Приложение 8
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 8
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству свиней

1. Жалпы ережелер
1. Шошқаларды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп шошқаларды бонитирлеуді (бағалауды) нақтылай түседі.
2. Шошқаларды бағалау бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
1. Шошқаларды бағалаудың ұйымдастыру
3. Шошқаларды бірдейлендіру жыл сайын өткізіледі. Малдардың дене бітімі, өсуі және өнімділігін бағалау туралы деректер жыл бойы жинақталады.
4. Қабандар, ана шошқалар және табынды толықтыратын торайлардың дене құрылысын бағалау шілде-қазан айларында өткізіледі.
5. Шошқаларды бірдейлендіру туралы есеп 01 қаңтардағы жағдай бойынша есеп беріледі.
6. Шкаланы құру кезінде барлық асыл тұқымдар өнімділік деңгейі мен бағытына байланысты үш топқа бөлінеді:
бірінші - ірі ақ, украиндық ақ дала, ұзынқұлақты ақ, латыштық ақ, литвалық ақ, сібірлік ақ, ливендік, кемеровтық, солтүстік-қазақстандық, муромдық, брейтовтық, қысқа құлақты ақ тұқымды және цивилдік, сібірлік қара-ала, белорустық қара-ала тұқымды шошқа топтары;
екінші - ландрас, эстондық, бекондық, дюрок, уржумдік, уэль шошқасы;
үшінші - миргородтық, украиндық қызыл дала, ірі қара, беркшир, семиречен, ақсайлық қара-ала шошқалар тобы.
7. Табынды толықтыратын торайлардың салмағы осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес тірілей 85-110 кг жеткенде бонитирленеді (бағаланады), қабырғасындағы өлшенген май қыртысы кеуде омыртқасы алтыншы-жетінші деңгейде.
8. Қабандар мен ана шошқалардың жетілуі денесінің ұзындығы мен салмағы бойынша зауыттық семіздік жағдайында бонитирленеді (бағаланады).
Малдар 1 кг дейін азықтандырудан алдын өлшенеді.
Денесінің ұзындығы желке жалынан бастап құйрықтың түбінен дәл 1 см-ге дейін қалыпты белдікпен өлшенеді. Бастың төменгі жағын өлшегенде, мойын және кеуде бірдей деңгейде болуы керек.
9. Қабандар туған күнінде, 12 айлықта (12, 24, 36 айлық) бастап жыл сайын өлшенеді және таразыланады.
Әрбір қабан бойынша бонитирлеу (бағалау) жиынтық тізімін құру кезінде соңғы өлшенген және таразыланған деректерді өңдеу қоса алынады.
10. Ана шошқалар төлдегеннен 5-10 күннен кейін өлшенеді және таразыланады.
11. Қабандар мен ана шошқалардың денесінің сырт пішіні осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес жүз балдық шкала бойынша бағаланады және зауыттық картасындағы малдардың кемшілігі мен жетістігінің негізгі сипаттамасы беріледі.
Қабандар мен ана шошқалардан алынатын:
элита класына қатысты 90 балл және одан көбірек,

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству свиней (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки свиней.
2. Бонитировка (оценка) свиней проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки)свиней
3. Бонитировка (оценка) свиней проводится ежегодно. Данные об оценке экстерьера, развития и продуктивности животных накапливаются в течение всего года.
4. Оценка телосложения хряков, маток и ремонтного молодняка проводится в июле-октябре месяцах.
5. По результатам бонитировки (оценки) по состоянию на 1 января составляется отчет.
6. Породы свиней разделяются на следующие группы по направлениям и уровню продуктивности:
первая - крупная белая, украинская степная белая, длинноухая белая, латвийская белая, литовская белая, сибирская северная, ливенская, кемеровская, северо-кавказская, муромская, брейтовская, короткоухая белая породы и цивильская, сибирская черно-пестрая, белорусская черно-пестрая породные группы свиней;
вторая - ландрас, эстонская беконная, дюрок, уржумская, уэльская;
третья - миргородская, украинская степная рябая, крупная черная, беркширская, семиреченская, аксайская черно-пестрая группа свиней.
7. При достижении веса от 85 кг до 110 кг, весь ремонтный молодняк оценивают прижизненно по толщине шпика, измеренного на спине на уровне шестого-седьмого грудных позвонков по шкале для прижизненной оценки ремонтного молодняка по толщине шпика согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
8. Развитие хряков и маток оценивают в состоянии заводской упитанности по весу и длине туловища.
Взвешивают животных перед кормлением с точностью до 1 кг.
Длину туловища измеряют мерной лентой от затылочного гребня до корня хвоста с точностью до 1 см.
При измерении нижняя линия головы, шеи и груди должна находиться на одном уровне.
9. Хряков взвешивают и измеряют ежегодно на дату рождения, начиная с 12-месячного возраста.
При составлении сводной бонитировочной ведомости по каждому хряку включают в обработку данные последнего взвешивания и измерения.
10. Маток взвешивают и измеряют на 5-10 день после опороса.
11. Экстерьер хряков и маток оценивают по сто балльной шкале для оценки экстерьера свиней согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Хряков и маток, получивших:
от 90 баллов и выше относят в классу элита;

бірінші класқа 85-89 балл
екінші класқа 80-84 балл беріледі.
12. Малдарды бонитирлеуде (бағалауда), кратерлік емшек кемінде 12 (6/6) болатын, алдыңғы аяқтары мықты кескінді, белімен немесе жауырынымен жылдам қағатын, салбыраңқы белі, тұмсығының қисықтығы, бұрыс тістеуі табында жарамсыздыққа жатпайды.
13. Қабандар мен ана шошқалардың дене тұлғасы мен сырт пішіні үш жаста соңғы рет бонитирленеді (бағаланады).
Ересек жастағыларды қайта бонитирлеу (бағалау) тек қана кластығын көтеру барысында жүргізілуі мүмкін.
14. Ана шошқалардың өнімділігі торайлағаннан кейін төмендегі көрсеткіштер бойынша бонитирленеді (бағаланады):
1) көптұқымдылығы - туылған тірі торайлардың саны;
2) сүттілігі - анасының бауырындағы 21 күндік торайлардың салмағы;
3) анасының бауырындағы 2 айлық торайлардың салмағы;
15. Бірінші төлдейтін және екі немесе одан да көп торайлаған ана шошқалар үшін аталған көрсеткіштерге арналған кластар бірыңғай осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес шкала бойынша анықталады.
16. Бордақылауға бақылау жүргізгеннен кейін, ана шошқалардың ұрпағының өнімділігіне төмендегі көрсеткіштер бойынша қосымша баға беріледі:
1) 100 кг салмаққа жасымен жетуі;
2) 1 кг салмағына жұмсалатын шығын;
3) кеуденің 6-7 омыртқаларының үстіндегі май қыртысы;
4) денесінің ұзындығы;
5) жартылай денесінің үшінші артқы салмағы;
17. Ұрпағының еті мен бордақылайтын сапасын сипаттайтын көрсеткіштерге арналған кластар осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес шкала бойынша анықталады.
21. Тексерілетін ана шошқалар бірінші торайлаудың нәтижесі бойынша бағаланады: торайлауды бірдейлендіру кезінде есептелген барлық орташа көрсеткіштер бойынша ана шошқа, екі торайлаған және одан да көбірек болғандар;
Қандай да бір жағдайда торайлардың туған кездегі немесе емшектегі саны 6 және одан аз болса, онда торайлау "апатты" деп есептеледі және барлық өнімділігінің орташа көрсеткішін есептеу кезінде олардың қайта өңделгендері қосылмайды.
Ана шошқалар, көбінесе "апатты" торайлағанда, бірдейлендірілмейді, және табында жарамсыз деп танылады.
19. Қабандармен шағылысқан ана шошқалар торайлағаннан кейін, олардың тұқымдарын 2 немесе 4 айлықтағы орташа салмағы бойынша бағалайды. Бұл көрсеткіштегі кластар кем дегенде 5 ана шошқадан алынған барлық торайлардың осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес орташа тірі салмағы негізінде анықталады.

от 85 баллов до 89 баллов относят к первому классу;
от 80 баллов до 84 баллов относят ко второму классу.
12. Животные, имеющие кратерные соски, менее 12 (6/6) сосков, сильную иксообразность передних ног, резкий перехват за лопатками или в пояснице, провислую спину, мопсовидность, криворылость, неправильный прикус, бонитировке не подлежат и выбраковываются из стада.
13. Окончательная бонитировка (оценка) хряков и маток по величине и экстерьеру в проводится возрасте трех лет.
Переоценка в старшем возрасте может быть проведена только в сторону повышения классности.
14. Продуктивность маток оценивают после получения от них опоросов по следующим показателям:
1) многоплодию - количеству родившихся живых поросят;
2) молочности - весу гнезда поросят на двадцать первый день после рождения;
3) весу гнезда поросят в двухмесячном возрасте.
15. Классы для первоопоросок и маток с двумя и более опоросами за перечисленные показатели определяются по шкале для оценки маток по воспроизводительным качествам(минимальные условия)согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
16. После проведения контрольного откорма потомства продуктивность маток бонитируются (оценивается) дополнительно по следующим показателям:
1) возрасту достижения веса 100 кг;
2) затрате корма на 1 кг привеса;
3) толщине шпика над 6-7 грудными позвонками;
4) длине туши;
5) весу задней трети полутуши.
17. Классы маток за перечисленные показатели, характеризующие откормочные и мясные качества потомства, определяются по шкале для оценки хряков и маток по откормочным и мясным качествам потомства согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
18. Проверяемых маток бонитируют (оценивают)по результатам первого опороса; маток, имеющих два опороса и более - по средним показателям всех учтенных к моменту бонитировки опоросов.
Если в каком-либо опоросе количество поросят при рождении или отъеме составило 6 и менее, то такой опорос считается "аварийным" и при вычислении средних показателей продуктивности все его данные исключают из обработки.
Маток, имеющих более одного "аварийного" опороса, не бонитируют (оценивают) и выбраковывают из стада.
19. После опоросов маток, слученных с хряком, его бонитируют (оценивают) по среднему весу потомков в двух или четырех месячном возрасте. Класс показатель продуктивности определяют на основании среднего веса всех поросят, полученных не менее чем от пяти маток по Шкале для оценки хряков всех пород по весу потомства в возрасте 2 и 4 месяцев (минимальные условия)согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
При наличии данных о весе молодняка в двухмесячном и четырехмесячном возрасте оценку проводят по его весу в возрасте четырех месяцев.

20. Қабандардың өнімділігі ұрпағының бақылаудағы бордақылау әдісімен бағаланады, етінің сапасы және бордақылау сапасы төмендегі көрсеткіштер бойынша есептеледі.
1) жасымен 100 кг салмаққа жетуі;
2) 1 кг салмағына жұмсалатын шығын;
3) кеуденің 6-7 омыртқаларының үстіндегі май қыртысы;
4) денесінің ұзындығы;
5) жартылай денесінің үшінші артқы салмағы;
21. Ұрпағының еті мен бордақылау сапасын сипаттайтын көрсеткіштерге арналған кластар осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйксе шкала бойынша анықталады.
22. Қабандардан болған ұрғашы торайлар төлдегеннен кейін, өнімділігі (соның ішінде шығарылған және жарамсыздық) кем дегенде бес ұрғашы торайларды есептеумен бонитирленеді (бағаланады).
23. Қабандардан болған ұрғашыларының өнімділігі бойынша бонитирлеу (бағалау) ауытқушылықтарды анықтау жолымен жүргізіледі, әрбір қабаннан болған ұрғашы шошқаның көп тұқымдылығы мен сүттілік көрсеткіштері табын бойынша алғаш төлдейтін торайлар мен екі және одан да көп төлдеген аналық шошқалардың жеке орташа көрсеткіштері бойынша белгіленеді.
24. Ұрғашы шошқалардың сүттілігі және көптұқымдылығымен қабандардың класы осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйксе шкала бойынша анықталады.
25. Кластық бағалау және бірдейлендірудің нәтижесі бойынша қарастырылған әрбір міндетті белгілерімен, малдардың өндірістік топтары немесе ересектері үшін төрт жиынтық класс құрылады:
элита-рекорд,
элита,
бірінші
екінші.
26. Малдардың жиынтық классы әр классқа осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес жинақтық классты анықтау шкаласындағы баллдарды қосу арқылы анықталады.
27. Бонитирленген (бағаланған) белгілері бойынша әрбір класқа тиесілі балдар қорытындыланады және нәтиже қосылатын санға бөлінеді. Осындай жолмен есептелген орташа балл шкала осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасына сәйкес бойынша жиынтық класты анықтайды.
28. Малдар үшін ұрпағының бордақылаудағы бағасымен және басқа да барлық элита кластық белгілерімен элита-рекорд жиынтық класс белгіленеді.
29. Егер малдар барлық есепті белгілерімен екінші класқа бағаланса, онда жиынтық бағасы бойынша ол кластан тыс деп есептеледі.
30. Асыл тұқымды және табынды толықтыратын торайлар алты айлық жасқа дейін аталық жиынтық класына, аналық жиынтық класына, алты айлық жастан кейін және тағы денесінің ұзындығының класы бойынша барлық класқа беліленеді.
31. 85-100 кг салмаққа жеткен табынды толықтыратын қабандар мен торайларды бірінші шағылыстыру алдында сатылуға бағалағанда анықталатын негізгі жұмыстар мыналар: әкесінің жиынтық класы, анасының жиынтық класы, салмағы бойынша класы, тұлғасының ұзындығы және қыртыс майының қалыңдығы тірілей түрімен анықталады.

20. Основной бонитировкой (оценкой) продуктивности хряка является оценка откормочных и мясных качеств методом контрольного откорма потомства по следующим показателям:
1) возрасту достижения веса 100 кг;
2) затрате корма на 1 кг привеса;
3) толщине шпика над 6-7 грудными позвонками;
4) длине туши;
5) весу задней трети полутуши.
21. Классы хряков за показатели, характеризующие откормочные и мясные качества потомства, определяются по шкале согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
22. После получения опоросов от дочерей, хряка бонитируют(оценивают) по продуктивности всех (в том числе выбывших и выбракованных), но не менее пяти учтенных дочерей.
23. Бонитировку(оценку) хряков по продуктивности дочерей проводят путем вычисления отклонений средних показателей многоплодия и молочности дочерей каждого хряка от средних показателей по стаду отдельно по первоопороскам и маткам с двумя и более опоросами (сверстницам).
24. Классы хряков за многоплодие и молочность дочерей определяются по шкале для оценки хряков по продуктивности дочерей согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
25. По результатам бонитировки (оценки) и классной оценки каждого из обязательных признаков, предусмотренных для возрастных или производственных групп животных, устанавливаются следующие суммарные классы:
элита-рекорд;
элита;
первый;
второй.
26. Суммарный класс животного определяют путем присвоения каждому классу условного балла по таблице условных баллов суммарного класса животного и шифров класса согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
27. Баллы, соответствующие классу каждого из оцененных признаков, суммируются, и сумма делится на число слагаемых. По полученному среднему баллу определяется суммарный класс по шкале Шкала для определения суммарного класса (по среднему баллу)согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.
28. Суммарный класс элита-рекорд устанавливается для животных, оцененных по контрольному откорму потомства и всем другим признакам классами элита.
29. Если животное по всем учтенным признакам оценено вторым классом, то по суммарной оценке оно считается внеклассным.
30. Ремонтного и племенного молодняка до шестимесячного возраста оценивают по суммарному классу отца, суммарному классу матери, классу за вес, а после шестимесячного возраста - еще и по классу за длину туловища.
31. Толщина шпика, определяемая прижизненно у ремонтного молодняка при достижении веса от 85 кг до 110 кг, записывается как постоянный показатель и включается во все последующие оценки племенных хряков и маток вплоть до их выбытия из стада.

32. Ана шошқалар - салмағының, денесінің ұзындығының, май қыртысының, көп тұқымдылығының, сүттілігінің ұяшықтағы екі айлық салмағының класы бойынша анықталады.
Осы жеті белгінің барлығы жиынтық класты анықтауда міндетті болып табылады.
33. Ана шошқалардың ұрпақтарының бақылаудағы бордақылаудан кейінгі көрсеткіштері класс қосылады, осы Нұсқаулықтың 32 тармағында көрсетілген:
ұрпағының салмағы жасы бойынша 100 кг жетуі,
1 кг салмағына жұмсалатын жемазық шығыны,
кеуденің 6-7 омыртқаларының үстіндегі май қыртысы
дене ұзындығы;
атрқы үштен бір бөлігі.
Мұндай жағдайда жиынтық класс он екі белгіні анықтаумен белгіленеді.
34. Қабандардың (торайлаудан кейін олармен ана шошқаларды бүркеу) - класс бойынша осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес:
салмағы,
денесінің ұзындығы,
май қыртысы,
дене бітімі
ұрпағының екі немесе төрт айлықтағы салмағы бойынша класқа бөледі.
Жиынтық класты анықтау үшін санап шыққан бес белгі міндетті болып табылады және қабандарды осылай бағалаудан кейін негізгіге өткізу мүмкін.
35. Қабандардың ұрпағының бақылаудағы бордақылаудан кейінгі көрсеткіштерімен, осы Нұсқаулықтың 37 тармағында көрсетілген (2 және 4 айлық жастағы ұрпағының салмағынан басқа, онда қосылмайды.):
ұрпағының салмағы жасымен 100 кг жетуі,
1 кг салмағына жұмсалатын жемазық шығыны,
кеуденің 6-7 омыртқаларының үстіндегі май қыртысы,
денесінің ұзындығы,
артқы үшінші жарты денесінің салмағы класқа қосылады.
36. Ұрғашы шошқалардан торайлағаннан кейін, осы Нұсқаулықтың 38 тармақшасында тоғыз белгімен есептелген қабандарға, ұрғашыларының сүттілігі мен көптұқымдылығы үшін жиынтық класс есебіне қосылады.
Шошқаларды асыл тұқымдық құндылығын
бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Табынды толықтыратын торайлардың май қыртысын тірілей бағалау
шкаласы (см)
салмағы (кг)
тұқымның 1-ші тобы
тұқымның 2-ші тобы
Класстар
Класстар
элита
бірінші
екінші
кластан тыс
элита
бірінші
екінші
кластан тыс

32. Маток распределяют по классам за вес, длину туловища, телосложение, толщину шпика, многоплодие, молочность, вес гнезда в двухмесячном возрасте.
Признаки, указанные в настоящем пункте необходимы для определения суммарного класса.
33. После контрольного откорма потомства матки к показателям, указанным в пункте 32 настоящей Инструкции добавляются классы за:
возраст достижения потомством веса 100 кг;
затрату корма на 1 кг привеса;
толщину шпика над 6-7 грудными позвонками;
длину туши;
веса задней трети полутуши.
При этом, суммарный класс определяют по оценкам двенадцати признаков.
34. Хряков (после опоросов покрытых ими маток) распределяют по классам за:
вес;
длину туловища;
толщину шпика;
телосложение;
вес потомства в возрасте двух или четырех месяцев согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
При наличии данных о весе потомства в возрасте двух или четырех месяцев, для определения суммарного класса используют только класс за вес потомства в четыре месяца.
Признаки указанные в настоящем пункте необходимы для определения суммарного класса и после такой оценки хряк переводится в основные.
35. После контрольного откорма потомства хряка суммарный класс выводят как средний показатель из классной оценки по следующим признакам:
вес;
длину туловища;
толщину шпика измеренной прижизненно;
телосложение;
возраст достижения потомством веса 100 кг;
затрату корма на 1 кг привеса;
толщину шпика над 6-7 грудными позвонками;
длину туши;
вес задней трети полутуши.
36. После получения опоросов от дочерей хряка к перечисленным в пункте 38 настоящей Инструкции признакам для расчета суммарного класса дополнительно добавляются классы за многоплодие и молочность дочерей.
Приложение 1
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству свиней
Шкала для прижизненной оценки ремонтного
молодняка свиней по толщине шпика (см)
Вес (кг)
1-я группа пород
2-я группа пород
3-я группа пород
Классы
Классы
Классы
элита
первый
второй
Вне класса
элита
первый
второй
вне класса
элита
первый
второй
Вне класса

88-89
8-8,9
класстан тыс
211 және көбірек
4,51 және көбірек
4,1 және көбірек
87 және азырақ
7,9 және азырақ
Шошқаларды асыл тұқымдық құндылығын
бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Ұрпақтарының 2 және 4 айлықтағы салмағы бойынша қабандардың
барлық тұқымдарын бонитирлей (бағалау) шкаласы (төменгі талап)
Көрсеткіштер
қабандар класы
элита
бірінші
екінші
2 айлықтағы бірдей ұрпақтарының орташа салмағы (кг)
18
16
14
4 айлықтағы бірдей ұрпақтарының орташа салмағы (кг)
44
40
35
Шошқаларды асыл тұқымдық құндылығын
бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Шошқалардың жинақтық классты анықтау шкаласы (орташа баллмен)
Класс
орташа балл
элита-рекорд
4,0*
элита
3,6-4,0
бірінші
2,6-3,5
екінші
2,1-2,5
класстан тыс
2,1 және азырақ
Ескертпе: ұрпақтарын бақылаудағы бордақылау әдісі бойынша міндетті бағалау.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
9-қосымша
Жергілікті және зауыттық жылқыларын асыл тұқымдық құндылығын
бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Жергілікті және зауыттық жылқыларын асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының 1998 жылы 9 шілдеде шыққан "Асыл тұқымды мал шаруашылығы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, жергілікті және зауыттық тұқым жылқыларына бонитирлеу (бағалау) жүргізу деректеліп дайындалған.
2. Жергілікті және зауыттық жылқыларын бонитирлеу бағалау бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
1. Жергілікті жылқыларды бағалауды ұйымдастыру
3. Етті және сүтті бағыттағы жергілікті жылқыларына бонитирлеу (бағалау) қыркүйек-қазан айларында жүргізіледі.
4. Бонитирлеу (бағалау) қорытындысы бойынша 1 қазанға есеп беру дайындалады.
5. Бонитирлеу (бағалау) кезінде жылқыларға кешенді қасиеттері (тип, шығу тегі, дене өлшемдері, тірілей салмағы, экстерьері, биелердің сүттілігі, бейімделу қасиеті, ұрпақтарының сапасы) бойынша бағаланады.
6. Әрбір көрсеткіш (қасиеті) 10 баллдық бағам бойынша бағаланады.
7. Бірінші бонитирлеу (бағалау) және жылқыларды асылтұқымды топтарға (табын) іріктеу барлық көрсеткіштермен, тек биенің сүттілігі мен төлінің сапасы бойынша бағалаудан басқа 2,5 жаста жүргізеді. Жаңадан ұйымдастырылған фермаларда бонитирлеу (бағалау) бір жастан жоғары жылқыларға жүргізіледі.
Екінші бонитирлеуді (бағалауды) сүттілігі мен төлінің сапасы бойынша бағалауды қоса барлық белгілері бойынша 5,5 жаста жүргізеді.
Ересек жылқыларға бонитирлеуді (бағалауды) ұрпақтарының сапасы туралы деректер жинақталуына қарай жүргізеді.

88-89
8-8,9
вне класса
211 и более
4,51 и более
4,1 и более
87 и менее
7,9 и менее
Приложение 4
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству свиней
Шкала для оценки хряков всех пород по весу потомства
в возрасте 2 и 4 месяцев (минимальные требования)
Показатели
Класс хряка
элита
первый
второй
Средний вес одного потомка в возрасте 2 месяцев (кг)
18
16
14
Средний вес одного потомка в возрасте 4 месяцев (кг)
44
40
35
Приложение 5
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству свиней
Шкала для определения суммарного класса свиней
(по среднему баллу)
Класс
Средний балл
элита-рекорд
4,0*
элита
3,6-4,0
первый
2,6-3,5
второй
2,1-2,5
вне класса
2,1 и менее
Примечание: Обязательная оценка по потомству методом
контрольного откорма.
Приложение 9
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 9
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция
по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству местных и заводских лошадей
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству местных и заводских лошадей (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки местных и заводских лошадей.
2. Бонитировка (оценка)местных и заводских лошадей проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки) местных лошадей
3. Бонитировку (оценку) местных лошадей мясного и молочного направления продуктивности проводят в сентябре – октябре месяцах.
4. По результатам бонитировки (оценки) по состоянию на 1 ноября составляется отчет.
5. При бонитировке (оценке) проводится оценка животных по комплексу признаков (тип, происхождение, промеры, масса, экстерьер, молочность кобыл, приспособительные качества, качество потомства).
6. Каждый показатель (признак) оценивают по 10-балльной шкале.
7. Первую бонитировку (оценку) проводят в возрасте 2,5 года по всем показателям, кроме молочности и оценки по качеству приплода. На вновь организуемых фермах впервые бонитируют (оценивают) лошадей и более старшего возраста.
Вторую бонитировку (оценку) лошадей с оценкой по всем качествам, включая оценку по молочности и приплоду, проводят в возрасте 5,5 года.
Бонитировку (оценку) полновозрастных лошадей уточняют по мере накопления данных о качестве приплода.

8. Бонитирлей (бағалау) 6-8 жастағы жабағылар мен 1,5 жастағы тайларға жүргізілмейді, бірақ типтілігі, экстерьері, қоңдылығы көз жобамен жалпы балл (10 баллдық бағам бойынша) бағаланады және өлшенеді. Бұл деректер биелер мен айғырларды төлінің сапасы бойынша бағалауға, сонымен қатар, төлдерді тұқымдыққа және басқа мақсатқа іріктеу үшін пайдаланады.
9. Жылқылардың жергілікті тұқымдары мен типтеріне жатады:
көшім, мұғалжар тұқымдары
қазақы жабы жылқысы,
қазақы жылқының адай мен найман тұқымдық топтары,
қазақы жылқының етті қаба типі.
10. Өнімді жылқы шаруашылығында асылтұқымды жылқының ұнамды қасиеттері саналады:
етті нұсқасының жақсы байқалуы;
біршама қатты тұяқтарымен мықты сүйекті аяқтары;
биелердің жоғары сүттілігі,
табында жоғары бейімділігі.
11. Бонитирлеудің (бағалаудың) негізгі қағидаларына жылқыларды тағайындау мен тұқымдық құндылығын анықтауда кешенділік, дәлділік және қатаңдылық жатады.
12. Бонитирлеудің (бағалаудың) кешенділігі – жылқыларды 6 топқа бөлінген белгілері (қасиеттері) бойынша арнайы қабылданған 10 баллдық жүйемен бағалау:
1) шығу тегі мен типтілігі;
2) дене өлшемдері мен тірілей салмағы;
3) экстерьері;
4) биенің сүттілігі;
5) бейімделу қасиеті;
6) ұрпақтарының сапасы.
13. Бонитирлеудің (бағалаудың) дәлділігі – балл беру кезінде әрбір көрсеткіш бойынша қасиеттері мен сапасы ескеріледі.
14. Бонитирлеудің бағалаудың қатаңдылығы – белгілер тобы арасында ең төмен балл бойынша жалпы класы анықталады.
15. Бонитирлеуді (бағалауды) өткізілген асылтұқымды жылқылар келесі кластарға бөлінеді:
1) элита – тұқым талабына сай болған ең үздік жылқылар;
2) біріші класс – тұқымның негізгі талаптарын қанағаттандыратын жылқылар;
3) екінші класс – тұқымдық маңызы бар қалған жылқылар. Тұқым талаптарына сай емес жылқылар асылтұқымды болып саналмайды.
16. Әрбір класс үшін барлық бонитирлеу (бағалау) көрсеткіштері бойынша берілген Нұсқаудың 1-қосымшада көрсетілгендей тұқымдарға қойылатын талаптарға сай белгілі балл беріледі.
17. Жылқылар қандай класқа болсын әрбір белгінің (қасиет) төменгі баллға сәйкес беріледі.
18. Асылтұқымды жылқылардың тұқымдылығы мен шығу тегі құжат бойынша толтырылады. Жергілікті тұқым жылқыларының шығу тегі (тұқымдылығы, қандылығы) туралы құжаттары болмаса, таңбасына, типіне немесе сұрау арқылы анықталады.
Типтілігі көз жобамен бағаланады.
Типтілігін бағалау кезінде жылқының тұқымы және тұқымға қойылатын талаптары қаралады, зауыттық тұқымдармен жақсартылған жылқылар мен будандардың таза тұқымды жылқыға жатқызылмауын қадағалау қажет.

8. Молодняк в возрасте 6-8 месяцев и 1,5 года не бонитируют (оценивают), но бонитируют (оценивают) визуально общим баллом (по 10-балльной шкале) за типичность, экстерьер, упитанность и взвешивают. Эти данные используют для оценки маток и жеребцов по качеству приплода, а также при отборе молодняка для выращивания на племенные и другие цели.
9. К местным породам относятся следующие породы и типы лошадей:
кушумская и мугалжарская породы;
казахская типа жабе;
адаевские и найманские отродья казахских лошадей;
кабинский тип мясных казахских лошадей.
10. Желательными качествами племенных лошадей в продуктивном коневодстве являются:
хорошая выраженность мясных форм;
умеренно костистые крепкие ноги с прочными копытами;
высокая молочность (у кобыл);
высокая приспособленность к табунным условиям содержания.
11. Основными принципами бонитировки (оценки) являются комплексность, детальность и строгость в определении племенной ценности и назначения лошадей.
12. Комплексность бонитировки (оценки) заключается в том, что лошадь бонитируют (оценивают) по 10-балльной системе согласно установленным шкалам ряда признаков, объединенных в 6 групп:
1) тип;
2) происхождение;
3) промеры и живая масса;
4) экстерьер;
5) молочность;
6) приспособительные качества;
7) качество потомства.
13. Детальность бонитировки (оценки) состоит в том, что при определении балла по каждому разделу учитывают различные признаки и качества.
14. Строгость бонитировки (оценки) заключается в том, что общий класс устанавливают по наименьшему баллу, полученному лошадью за одну из групп признаков.
15. Пробонитированное (оцененное) поголовье разбивают на следующие классы:
1) элита - лучшие в породе лошади, полностью отвечающие требованиям, предъявляемым к породе;
2) первый класс – лошади, в основном удовлетворяющие требованиям, предъявляемым к породе;
3) второй класс – остальная часть лошадей, имеющая племенное значение. Лошади, не соответствующие, предъявляемым к породе требованиям, считаются внеклассными.
16. Для каждого класса по всем показателям оценки устанавливаются баллы, приведенные в шкале бонитировки (оценки) лошадей (минимальные условия), согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
17. Лошадей относят к тому или иному классу в соответствии с минимальным баллом по отдельному признаку.
18. Породность и происхождение племенных лошадей указывают по документам. При отсутствии документальных данных происхождение (породность, кровность) лошадей местных пород устанавливают на основании оценки типа, проверки тавра, а также опросным методом.
Тип оценивают визуально.
При оценке типа учитывают особенность породы и современные требования к ней.
К чистопородным лошадям не были отнесены животные, улучшенные заводскими породами, и помеси.

19. Етті жылқы шаруашылығындағы жылқыларды бағалау кезіндегі негізгі талаптар:
8-9 балл – ең үздік етті нұсқасы бар, тұқымның ұнамды типіне келетін;
6-7 балл – тұқым типі жақсы байқалатын, жақсы етті нұсқасы байқалатын;
4-5 балл – тұқым типті қанағаттанарлық, етті нұсқасы орташа білінетін;
20. Етті нұсқасы үздік байқалған жылқылар үшін белгілері:
тұлғасы ұзын әрі терең кеуделі,
ұзын жалпақ арқасы,
белі тегіс, ұзын және екіленген сауыры,
мойын, джауырын және бөксе бұлшық еттерінің жақсы жетілгені.
21. Сүтті жылқы шаруашылығында биелерді бонитирлеу (бағалау) кезінде, сонымен қатар, сүтті биелердің генеалогиялық аталық іздері мен типтерін шығару барысында жоғары сүт өнімділігінің сыртқы белгілері (қан тамырлары жетілген, ірі үрпекті тостақ тәрізді желіні) ескеріледі.
22. Баллмен бонитирлеуде (бағалауда) жылқылардың шығу тегі бойынша құжаттық деректеріне байланысты реттеледі. Асыл әрі таза тұқымды жылқылар немесе зауыттық будандастыру негізінде алынған және негізгі бағасы 6 баллдан төмен емес жылқыларға 1 балл қосымша беріледі, зауыттық тұқым айғырлардан алынған I ұрпақ будандарға 1 балл шегеріледі, элита класты ата-енеден алынған негізгі бағасы 6 баллдан төмен емес жылқыларға шығу тегі бойынша 1 балл жоғары қойылады.
23. Типтілігі немесе пайдалану жағына ұқсас жылқыларды таза тұқымды жылқы ретінде бағалайды (мұғалжар х қазақы, адай х мұғалжар, найман х адай).
24. Ересек жылқыларды дене өлшемдері мен тірілей салмағы бойынша (5 жас және жоғары) бонитирлеу (бағалау) бағам бойынша жүргізіледі.
25. Әрбір белгі – шоқтық биіктігі, тұрқының қиғаш ұзындығы, кеуде орамы және тірілей салмағы тиісті баллмен бағаланады; бұл баллдар қосылады, қосынды 4-ке бөлініп және толық санға дейін дөңгелектенеді. Жіліншік орамының шамасы бұл есепке кірмейді, оны аяқтарын сипаттағанда еске алады (экстерьер белгілерін сипаттау және бағалау тарауында).
26. Тұрқының қиғаш ұзындығының өлшемі шоқтық биіктігінің өлшемінен асып түсуі керек. Осы екі көрсеткіш тең болған жағдайда жалпы баға 1 баллға төмендейді. Егер тұрқының қиғаш ұзындығының өлшемі шоқтық биіктігі өлшемінен төмен болса, онда жалпы баға 2 баллға төмендетіледі. Бұл көрсеткіш 3 см-ге дейін жоғары болса, онда бағам талаптарына қарсы жалпы баллды 1 баллға жоғарылатады. Кеуде орамының өлшемі 10 см-ге жоғары болса, онда бағам талаптарына қарсы жалпы бағаны 1 баллға жоғарылатады.
26. Егер бонитирлеуді (бағалауды) жемшөп жағынан қолайлы кезеңде жүргізген жағдайда, онда қоңдылығы екінші категориялы ересек жылқылардың нақты деректеріне тірілей салмағы бойынша 20 кг-ға және кеуде орамы бойынша 3 см-ге қосымша беріледі. Категориясы стандартқа келмейтін жылқыларды бонитирлеуге (бағалауға) жатқызбайды.

19. Основные условия при оценке лошадей в мясном коневодстве следующие:
8-9 баллов – ярко выражен желательный тип породы, отличные мясные формы;
6-7 баллов – хорошо выражен тип породы, хорошие мясные формы;
4-5 баллов – тип породы выражен удовлетворительно, мясные формы вполне удовлетворительные.
20. Лошадей имеющих следующие характеристики относят к имеющим ярко выраженный тип мясных животных:
длинный глубокий корпус;
длинная широкая спина;
ровная поясница;
длинный округлый или раздвоенный круп;
хорошо развитая мускулатура шеи, плеч и бедер.
21. При бонитировке (оценке) кобыл в молочном коневодстве, а также при выведении типов и генеалогических линий высокомолочных лошадей тип оценивают с учетом внешних признаков хорошей молочной продуктивности (большое чашевидное вымя с крупными сосками, развитые молочные вены).
22. Бонитировка (оценка) в баллах корректируется в зависимости от документально подтвержденного происхождения лошади.
Лошадям племенных чистопородных родителей или полученным от воспроизводительного скрещивания (при выведении новой породы) и имеющим основную оценку типа не ниже 6 баллов, дают надбавку 1 балл, помесям 1 поколения – от жеребцов заводских пород оценку снижают на 1 балл.
За происхождение от родителей класса элита при основной оценке не ниже 6 баллов общую оценку за тип и происхождение повышают на 1 балл за каждого родителя.
23. Лошадей, полученных от скрещивания пород, близких по типу и характеру использования, оценивают как чистопородных (мугалжарская х казахская, адайская х мугалжарская, найманское отродье х адайская).
24. Бонитировку (оценку) по промерам и массе полновозрастных лошадей (5 лет и старше) проводят по шкале.
25. Каждый из трех промеров – высоту в холке, длину туловища, обхват груди и живую массу – оценивают соответствующим баллом; эти баллы суммируются, сумма делится на 4 и округляется до целой величины. Показатель обхвата пясти в этих расчетах не используется, его принимают во внимание при описании конечностей (в разделе "Оценка и описание статей экстерьера").
26. Промер длины туловища должен превосходить высоту в холке. При равных показателях длины туловища и высоты в холке общую оценку снижает на 1 балл. У лошадей, имеющих длину туловища меньше, чем высота в холке, общую оценку снижают на 2 балла. В случае превышения длины туловища над высотой в холке более чем на 3 см против требований шкалы общую оценку повышают на 1 балл. За превышение обхвата груди на 10 см и более против требований шкалы общую оценку также повышают на 1 балл.
26. Если бонитировку (оценку) проводят в неблагоприятный по кормовым условиям период, то к фактическим данным при оценке взрослых лошадей второй категории упитанности делают надбавку по массе на 20 кг и по обхвату груди на 3 см. Лошадей нестандартных категорий упитанности не бонитируют.

27. Төрт жарым жастағы немесе төмен жастағы жылқыларды бонитирлеу (бағалау) кезінде тірілей салмағы мен дене өлшемдеріне жылқының жасына байланысты осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкесі келтірілген талаптар төмендетіледі.
28. Ауыл шаруашылық құрылымдарында жылқы басына зооветеринарлық шараларды және бонитирлеуді (бағалауды) жүргізу үшін арнайы жасалған қабылдау бөлімінен, тор бөлімге кіргізу орнынан, төрт тор бөлімнен, жылқыларды әртүрлі топқа бөлетін алты қоралардан тұратын дәліз-өткелек болуы шарт. Дәліз-өткелектің шығатын бөліміне міндетті түрде тексерілген 1-3 тонналы таразы қойылады осы Нұсқаулықтың 2 және 3-қосымшалары.
29. Жылқыларды өлшеуіш таяқпен және жиналмалы жіп (рулетка) өлшейді. Бонитирлеуде (бағалауда) жылқыларды міндетті түрде өлшейді, ал таразы жоқ кезде, тірілей салмақты формула бойынша анықтауға жол берілмейді. Әрбір бонитирленген (бағаланған) жылқыға жеке карточка толтырылады. Шаруашылық бойынша жергілікті тұқым жылқыларын бонитировкалау нәтижелерінің жиынтық мәліметі 1 қарашаға дейін облыстық асылтұқымды қызмет көрсету органына тапсырылады.
30. Екіден үш жарым жастағы жылқылардың дене өлшемдері мен тірілей салмақ шамаларына өзгертулер нағыз Нұсқаулықтың 4-қосымшасында көрсетілген.
31. Әрбір жылқының экстерьер мүшелерін сипаттау мен бағалау дене өлшемдері мен тірілей салмағы алынғаннан кейін жүргізіледі.
32. Экстерьерді сипаттау әрбір мүшелеріне қарап жүргізеді. Мүшелерді жүйе бойынша бағалайды: "жақсы", "қанағаттанарлық", "нашар". "Жақсы"- деген мүшеге 2 балл, "қанағаттанарлық" - деген мүшеге 1 балл және "нашар" - деген мүшеге 0 балл беріледі. Барлық экстерьер мүшелеріне берілген баллдар қосылып екіге бөлінеді және толық шамаға дөңгелектенеді. Бұл шама экстерьер үшін берілген жалпы балл болып есептеледі.
33. Екі экстерьер белгісі үшін қанағаттанарлықсыз баға берілсе, бонитирлеуде (бағалауда) мұндай жылқы II кластан жоғары жіберілмейді.
34. Өнімді жылқы шаруашылығында биелердің сүттілігін 1 айлық құлындардың қосымша тірілей салмағы бойынша, құлын енесімен бірдей жағдайда өсіріліп, енесін толық еміп, 1 кг қосымша салмақ қосуға бірдей сүт мөлшерін қажет еткенде (10 кг) анықтайды.
35. Биелердің сүттілігін бағалау, 1 айлық құлындардың алған нақты қосымша салмақ негізінде ересек биелердің сүттілігін бағалау бағамы бойынша (Проф. К.Дүйсембаев бойынша) Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес жүргізеді.
36. Табындағы жылқыларды бейімделу қасиеті бойынша бонитирлеу (бағалау) – қыстан шыққан кездегі қоңдылық жағдайына қарай немесе жаздың аяғында күзгі жайып семіртуге дейін, жылдың райы және табындағы жалпы жылқының қоңдылық деңгейі, сонымен қатар биелердің физиологиялық қалпы (буаздығы, құлын емізетіндігі, қысыр екендігі) ескеріліп жүргізіледі. Қоңдылығын үздік сақтаған жылқыны 8-10 баллдармен, жақсы сақтаған жылқыны 5-7, қанағаттанарлық сақтаған жылқыны 4 баллмен бағалайды. 4 баллдан төмен алған жылқыны тұқымдық класқа жатқызбайды. Қысыр қалған биені бейімделі қасиеті бойынша 1 баллға төмендетіледі, ал құлынды биені 1 баллға жоғарылатады. Ересек тұқымдық айғырлардың бейімделу қасиеті бойынша бағалауда үйірді ұстау инстинкті күшті, биелерді ұрықтандыру қабілеті 85 %-дан төмен емес (жыл мезгілі қолайлы кезде) болса, онда 9-10 баллға (оның ішінде ұрықтанып, дені сау емес құлын берсе де және түсік тастағаны болса да); ал қанағаттанарлық үйірді ұстау инстинкті бар, ұрықтандыру қабілеті 80 %-дан төмен емес болса 7-8 баллға бағаланады. Қалған айғырларды төменгі баллмен бағалайды. Егер екі жыл қатарынан ұрықтандыру қабілеті 60 %-дан төмен болса, мұндай айғыр бракқа кетеді.

27. При бонитировке (оценке) лошадей в возрасте четыре с половиной года и моложе условия к промерам, массе снижаются в зависимости от их возраста на величины, по шкале бонитировке (оценке) лошадей согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
28. Для проведения бонитировки (оценки) используются типовые базы – расколы, состоящие из приемного база, воронки, 4-раскольных клеток, распределительного база и 6-секций для размещения лошадей, назначенных в разные группы по планам согласно приложениям 2 и 3 настоящей Инструкции.
29. Измеряются лошади рулеткой и мерной палкой. Взвешивать лошадей при бонитировке (оценке) обязательно, определение живой массы животных по формулам не допускается.
На каждую пробонитированную (оцененную) лошадь заполняют индивидуальную карточку. Сводную ведомость результатов бонитировки (оценки) лошадей местных пород сельхозформирования представляют органам областной племенной службы к 1 ноября.
30. Поправки к величинам промеров и живой массы лошадей в возрасте от двух до трех с половиной лет указаны в Таблице Поправок к величинам промеров и живой массы лошадей в возрасте от двух до трех с половиной года согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
31. Бонитировку (оценку) и описание статьей экстерьера каждой лошади проводят после измерения и взвешивания.
32. Описание экстерьера проводится путем подчеркивания статей. Стати оценивают по системе: "хорошо", "удовлетворительно", "плохо". За стати, оцененные "хорошо", ставят 2 балла, "удовлетворительно" - 1 и "плохо" - 0. Сумма баллов за все стати, деленная на два и округленная до целого числа, является общим баллом за экстерьер.
33. Лошадь, получившая за две (и более) стати неудовлетворительные оценки, не может быть отнесена по бонитировке выше второго класса.
34. В табунном коневодстве молочность кобыл определяют по приросту живой массы жеребят в месячном возрасте, когда жеребята находятся в одинаковых условиях, на полном подсосе и для получения 1 кг прироста потребляют одинаковое количество (10 кг) молока.
35. Бонитировку (оценку) кобыл по молочности проводят по шкале оценки полновозрастных кобыл по молочности на основе учета фактического прироста жеребят в месячном возрасте согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
36. Табунных лошадей по приспособительным качествам оценивают по состоянию упитанности по выходу из зимовки или в конце лета – до начала осенней нажировки, принимая во внимание условия года и общий уровень упитанности лошадей в табуне, а также физиологическое состояние кобылы (жеребая, подсосная, холостая). Приспособленность лошадей, отлично сохраняющих упитанность, оценивают 8-10 баллами, хорошо – 5-7, удовлетворительно – 4 баллами. Лошадей оцененных ниже 4 баллов в племенной класс не допускают. Оценку приспособительных качеств прохолостевших кобыл (без жеребят) снижают на 1 балл, а кобыл с жеребятами – повышают на 1 балл. Приспособительные качества взрослых жеребцов-прозводителей с хорошо развитыми косячными инстинктами, обеспечивающих оплодотворяемость кобыл (в нормальные по кормовым условиям годы) не ниже 85%, оценивают 9-10 баллами ( в числе оплодотворенных учитывают также кобыл, давших нежизнеспособных жеребят и абортировавших); не ниже 80% при удовлетворительных косячных инстинктах – 7-8 баллами; остальных жеребцов оценивают баллами ниже. Жеребцы, которые в течение двух лет подряд дают оплодотворяемость не выше 60%, подлежат выбраковке.

37. Ұрпақтарының сапасы бойынша бағалау барлық алынған төлдеріне қарай жүргізіледі: айғырлар кем дегенде екі жыл (10 және одан жоғары) қатарынан алынған құлындары бойынша; биелер екі бастан кем емес бонитировка арқылы бағаланған ұрпақтары бойынша.
38. Ұрпақтың әрбір басы баллмен ұрпақтардың сапасы бойынша бағаммен нағыз Нұсқаудағы 6-қосымшаға сәйкес бағаланып, барлық балл қосылып құлындардың санына бөлінеді. Алынған шама толық баллға дөңгелектенеді. Ұрпақтардың ішінде тұқым чемпионы (рекордшы) болса, сонымен қатар зауыттық маңызы бар тұқымдық айғырлар болса, онда ұрпақтардың сапасы бойынша бағалаудың жалпы бағасына әрбір белгі үшін 1 балл жоғары қойылады.
3. Зауыттық жылқыларды бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
39. Жылқыларға бонитирлеу (бағалау) қазан айында жүргізіледі.
40. Бонитирлеудің (бағалаудың) кешенділігі қасиеттердің (шығу тегі мен типтілігі, дене өлшемдері, экстерьер мүшелері, жұмысқа қабілеттілігі және ұрпақтар сапасы) қабылданған бағамдар негізіндегі 10 баллдық жүйеде жүргізіледі.
41. Бонитирлеу (бағалау) жыл сайын жүргізіледі, бірақ жылқылар өмірінде үш рет бонитирлеуден өтеді.
бірінші бонитирлеу (бағалау) - 1,5 жастан 3,5 жас аралығында (шығу тегі мен типтілігі, дене өлшемдері мен экстерьер мүшелері бойынша) жүргізіледі;
екінші бонитирлеу (бағалау) – 3,5 жастан 7,5 жас аралығында (шығу тегі мен типтілігі, дене өлшемдері, экстерьер мүшелері мен жұмысқа қабілеттілігі бойынша) жүргізіледі;
үшінші бонитирлеу (бағалау) – 7,5 және одан үлкен жаста (шығу тегі мен типтілігі, дене өлшемдері, экстерьер мүшелері, жұмысқа қабілеттілігі және ұрпағының сапасы бойынша) жүргізіледі, одан әрбір үш жылда ұрпағының сапасы жөнінде деректер жинағына қарай нақтыланады.
42. Жылқылардың тұқымдылығы мен шығу тегі құжаттармен анықталады. Шығу тегі жөнінде құжаттары жоқ жылқылар асылтұқымды болып есептелмейді және бонитировкадан өтпейді.
43. Будандардың қандылығы - аз жағына қарай дөңгелектенген ата-енесінің қандылығының жартылай қосындысымен анықталады және құжатта нағыз Нұсқаудың 8-қосымшасына сәйкес белгіленеді. Шағылыстыру нәтижесінде алынған 3 және 4 ұрпақтың (қандылығы 7/8 және 15/16) тұқымаралық будандары, оларда тұқымға тән қасиеттері мен жақсы байқалған типтері болса таза тұқымды жылқыға жатқызылады.
44. Бонитирлеуден (бағалаудан) өткен жылқыларды келесі класқа бөледі:
элита – тұқымға қойылған барлық талапқа сай келетін ең үздік жылқылар;
бірінші-класс – тұқымға қойылған негізгі талаптарға сай келетін жылқылар;
екінші-класс – тұқымдық маңызы бар, тұқымның қалған бөлігі.
Класқа жатқызылмаған жылқылар асылтұқымды – деп саналмайды.
Әрбір класс үшін барлық қасиеттері бойынша бағалау Нұсқаулықтың 9-қосымшасына сәйкес балл қойылады.

37. Оценка по качеству потомства производится по всему полученному приплоду; для жеребцов – не мене чем по двум ставкам (10 и более голов), а для кобыл не менее, чем по двум головам пробонитированного молодняка.
38. Каждая голова приплода оценивается по шкале оценки по качеству потомства в баллах согласно в приложению 6 настоящей Инструкции, которые суммируются, и сумма делится на число жеребят. Полученное среднее округляется до целого балла. При наличии в приплоде чемпионов (рекордистов) породы, а также производителей заводского значения, то к общей оценке по качеству потомства набавляют по 1 баллу за каждый признак.
3. Организация бонитировки (оценки) заводских лошадей
39. Бонитировку (оценку) лошадей проводят в октябре месяце.
40. Комплексность бонитировки (оценки) заключается в том, что лошадь оценивают по 10-бальной системе, согласно установленным шкалам за ряд признаков (происхождение и типичность, промеры, экстерьерные стати, работоспособность и качество потомства).
41. Бонитировка (оценка) проводится ежегодно, но каждая лошадь в течение жизни бонитируется трижды.
первая бонитировка (оценка) лошадей проводится в возрасте от 1,5 до 3,5 лет (по происхождению и типичности, промерам и экстерьерным статям);
вторая бонитировка (оценка) - в возрасте от 3,5 до 7,5 лет (по происхождению и типичности, промерам, экстерьерным статям и работоспособности);
третья бонитировка (оценка) -в возрасте 7, 5 лет и старше (по происхождению и типичности, промерам, экстерьерным статям, работоспособности и качеству потомства), а затем уточняется каждые три года по мере накопления данных о качестве потомства.
42. Породность и происхождение лошадей устанавливается по документам. Лошади, на которых нет документальных данных о происхождении, считаются не племенными и не бонитируются.
43. Кровность помесей определяется полусуммой кровности родителей, с округлением в меньшую сторону и обозначается в документах согласно приложению 8 к настоящей Инструкции. Межпородные помеси 3 и 4-го поколения (7/8 и 15/16), полученные в результате скрещивания, при наличии у них ярко выраженного типа и признаков породы могут быть отнесены к чистопородным лошадям.
44. Пробонитированное (оцененное) поголовье разбивают на следующие классы:
элита-лучшие в породе лошади, полностью соответствующие требованиям, предъявляемым к породе;
первый класс - лошади, в основном соответствующие требованиям, предъявляемым к породе;
второй класс - остальная часть породы, имеющая племенное значение.
Лошади, не отнесенные к перечисленным классам, считают неплеменными.
Для каждого класса по всем признакам оценки устанавливаются определенные баллы согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.

45. Егер жылқының бір қасиеті үшін белгіленген минимумға дейін бір балл жетпесе, онда эксперт-аудитор жетпеген баллды ескермей, белгілі өзгерту енгізіп тиісті класқа жатқызуға болады. Екінші кластың төменгі талаптарына сай келмейтін жылқыларға мұндай өзгерту қаралмайды.
46. Әрбір класс ішінде асылтұқымды жылқыларды үш категорияға бөледі:
бірінші категорияға бір және одан да көп қасиеттері бойынша жоғары, ал қалған қасиеттері бойынша төменгі талапқа сай келетін, тиісті кластың жылқысы жатады;
екінші категорияға барлық қасиеттері бойынша төменгі талапқа сай келетін, сол класқа жататын жылқы жатады. Тағы бұл категорияға бір немесе одан көп қасиеттері бойынша жоғары балл алған, ал бір қасиеті бойынша 1 балл төмен алған, сол класқа тиісті жылқы жатады;
үшінші категорияға баллдық бағасы барлық қасиеттері бойынша кластың төменгі талабына сәйкес келетін және бір қасиеті бойынша баллға төмен жылқы жатады.
47. Әрбір бонитирлеуден (бағалаудан) өткен жылқыға жеке карточка (нұсқа №1-л және №2-л) ашылады. Жылқылардың бонитирлеу (бағалау) нәтижелерінің жиынтық мәліметі (нұсқа №7-л) ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі аудандық аумақтық басқармасына 1 қазанға дейін тапсырылады.
48. Бонитирлеу (бағалау) деректерін бонитирлеу (бағалау) нәтижелерінің жиынтық мәліметімен қоса акт жасайды, кейін бұл құжаттар жылқыларды асылтұқымдық ктабына енгізгенде, олардың құнын анықтағанда, асылдандыру жұмысына пайдалану үшін қажет.
49. Тұқымның тип ерекшелігі мен шығу тегін бағам бойынша нағыз Нұсқаудың 10-қосымшасына сай бағалайды.
50. Таза тұқымды жылқыларда, сонымен қатар, 3 және 4 ұрпақтың будандарында әкесі мен енесі элита болып, тұқымның тип ерекшелігі өте жақсы байқалса, онда жалпы бағаға әрбір ата-енесі үшін 1 баллдан қосылады.
51. Кеуде орамы өлшемі 5 см-ге және жоғары, жіліншік орамы 0,5 см-ге жоғары болса, онда жалпы бағаға әрбір қасиет үшін 0,5 баллдан қосылады. Егер тұрқының қиғаш ұзындығы шоқтық биіктігінен 3 см-ге кем болса, онда дене өлшемдері бойынша 0,5 баллға төмендейді. Жылқы денесінің қысқалығы үшін 1 балл төмендетіледі. Жаттығу жүйесінде жүрген жылқыларға кеуде орамына деген талап 5 см-ге азайтылады. Дене өлшемдері үшін балл минимальды өлшем бойынша қойылады.
52. Бойында "жабка, шпат, рорер" секілді кемшіліктері бар жылқылар бонитирлеуде (бағалауда) екінші кластан жоғары болмайды. Бойында "курба" кемшілігі бар жылқы бірінші класқа жатқызылуы мүмкін, бірақ жұмыс қабілеті жоғары болса. Нутрец – айғырлар бонитирлеуден (бағалаудан) өтпейді.

45. Если лошадь по одному признаку недобирает только один балл до установленного минимума, то недостающий балл эксперт-аудитор может не учитывать и имеет право относить лошадей к соответствующему классу с указанной поправкой. На лошадей, не отвечающих минимальным требованиям второго класса, эта поправка не распространяется.
46. В пределах каждого класса племенных лошадей подразделяют на три категории:
к первой категории относят лошадей, оценка которых по одному и более признаку выше, а по остальным признакам соответствует минимальным требованиям, установленным для данного класса;
ко второй категории относят лошадей, оценка которых по всем признакам соответствует минимальным требованиям, установленным для данного класса. К этой же категории относят лошадей, оценка которых по одному признаку и более превышает, а по одному из признаков - на один балл ниже минимальных требований, установленных для класса;
к третьей категории относят лошадей, бальная оценка которых по всем признакам соответствует минимальным требованиям класса и лишь по одному признаку ниже на балл.
47. На каждую пробонитированную (оцененную) лошадь заполняется индивидуальная карточка (формы № 1-л и № 2-л). Сводную ведомость результатов бонитировки (оценки) лошадей (форма № 7-л) сельхозформирование представляет в районное территориальное управление Министерства сельского хозяйства РК в срок до 1 ноября.
48. Материалы бонитировки (оценки) оформляют актом с приложением сводной ведомости результатов бонитировки, которые используют в племенной работе при определении назначения лошадей, их стоимости, записи в племенную книгу животных.
49. Происхождение и выраженность типа породы оценивают по шкале, согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
50. У чистопородных лошадей, а также помесей 3 и 4-го поколений при отлично и хорошо выраженном типе породы отец и мать элитные, то к оценке за происхождение добавляется по одному баллу за каждого родителя.
51. За превышение обхвата груди на 5 см. и более, обхвата пясти на 0.5 см. и более оценка повышается на 0,5 балла за каждый признак. Если промеры косой длины менее высоты в холке на 3 см. оценка за промеры снижается на 0,5 балла. За большую укороченность оценка снижается на 1 балл. К лошадям, находящимся в тренинге требования к обхвату груди снижаются на 5 см. Баллы за промеры ставятся по минимальному промеру.
52. Лошади, имеющие пороки как "жабка, шпат, рорер" не могут быть отнесены по бонитировке выше второго класса. При наличии "курбы" лошади могут быть отнесены к первому классу, но при условии выявленной у них высокой работоспособности. Жеребцов, являющихся нутрецами, не бонитируют.

53. Жылқының жұмыс қабілеті ат спортының классикалық түрі бойынша спорттық жарыстар мен ипподромдағы сынақтарының қорытындысы туралы құжаттар негізінде бағаланады. Жұмысқабілеті бойынша бағаланбаған жылқылар (3,5 жас және жоғары) бірінші кластан жоғары бағаланбайды.
Қостанай тұқымының жылқыларын жұмыс қабілеті бойынша бағалау Нұсқаулықтың 11-қосымшасына сәйкес бөлек бағаммен жүргізіледі.
54. Облыстық ипподромда дәстүрлі және топтан тыс жарыстардан жүлделі болып бірінші орын алған жылқыларды бағалауда – 1 балл, республикалық ипподромда орын алған жылқыларға – 2 балл, халықаралық жүлде алған жылқыларға – 3 баллға дейін қосылады.
55. Ат спортының классикалық түрінен зауыттық жаттығу жүйесіне сәйкес дайындықтан өткен Қостанай тұқымының 3,0-3,5 жасар төлі мен будандары шаруашылықтағы сынақ қорытындысы бойынша нағыз Нұсқаулықтың 12-қосымшасына сәйкес бағаланады.
56. Ұзақ және арақашықтық сынақтардан өткен, республикалық жарыстарға қатысып бірінші орын жүлдесін алған жылқылардың жұмысқабілетін бағалағанда 8 балл, қалған жүлделі орындар алғандарға 7-6 балл, ал арақашықтықты аяқтаған жылқыларға 5-4 балл қосылады. Облыстық жарыстарда алғандар осыған сәйкес 7, 6-5 және 4 баллмен, аудандық жарыс жүлдегерлері 6, 5-4 және 3 баллмен бағаланады. Сынақтар мен жарыстардың бөлек түрлері баллмен қосылмайды, жылқылар максимальды жетістіктер үшін бағаланады.
57. Ұрпақтарының сапасы бойынша бағалау барлық алынған төлдеріне қарай жүргізіледі: айғырлар кем дегенде екі жыл қатарынан алынған құлындары (10 және одан жоғары) бойынша; биелер бонитирлеу (бағалау) арқылы бағаланған екі бастан кем емес ұрпақтары бойынша. Жылқылар, қолайлы жағдайда өсірілген төлі бойынша бағаланады. Айғырлар мен биелер төлінің сапасы шаруашылықтағы бонитирлеу (бағалау) деректері мен жазбалар негізінде, эксперт-аудитор төлдерді қарағаннан кейін анықтайды.
Тұқымдық айғырлар мен биелер төлінің әрбір басы нағыз Нұсқаудың 13-қосымшадағы бағам бойынша баллмен бағаланады. Одан кейін баллдарды қосып ұрпақтар санына бөледі.

53. Работоспособность лошади оценивается по документам о результатах ипподромных испытаний и спортивных соревнований по классическим видам конного спорта. Лошади (3.5 лет и старше), не имеющие оценки по работоспособности, не могут быть отнесены выше первого класса.
Оценка работоспособности костанайской породы лошадей производится по отдельной шкале, согласно приложению 11 к настоящей Инструкции.
54. Оценка лошадей повышается за занятие первого места на розыгрышах традиционных и вне групповых призов на областных ипподромах - на 1 балл, на республиканских ипподромах - на 2 балла, на международных - на 3 балла.
55. Молодняк костанайской породы и их помесей в возрасте 3-3,5 лет, прошедших подготовку в соответствии с заводским тренингом по классическим видам конного спорта, оцениваются по результатам испытаний в хозяйстве, согласно приложению 12 к настоящей Инструкции.
56. Работоспособность лошадей, испытанных в пробегах и дистанционных скачках на республиканских соревнованиях, оценивается при занятии первого места 8 баллами, остальных призовых мест 7-6 баллами, а лошадей, закончивших дистанцию 5-4 баллами. В областных соревнованиях 7, 6-5 и 4 балла, в районных скачках соответственно 6, 5-4 и 3 баллами. Баллы за отдельные виды испытаний и соревнований не суммируются, лошади оцениваются за максимальные достижения.
57. Оценка по качеству потомства производится по всему полученному приплоду: для жеребцов - не менее чем по двум ставкам (10 и более голов), а для кобыл не менее чем по двум пробонитированным жеребятам. Лошади оцениваются по приплоду, выращенному в нормальных условиях. Качество приплода маток и жеребцов устанавливают на основе записей хозяйств, данных бонитировок и непосредственного осмотра молодняка экспертом-аудитором.
У жеребцов-производителей и конематок каждая голова приплода оценивается по шкале в баллах, согласно приложению 13 к настоящей Инструкции. Затем баллы суммируются и делятся на количество потомков.

9-10
6
Жақсы
8
5
Қанағаттанарлық
7
4
Шамалы
6
3
Жергілікті және зауыттық тұқым
жылқыларын асыл тұқымдық құндылығын
бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
13-қосымша
Жылқыларды ұрпақтарының сапасы бойынша бағалау бағамы
Төлдің класстық құрамы
Баллдар
элита
1- категория
10
2- категория
9
3- категория
8
бірінші класс
1- категория
7
2- категория
6
3- категория
5
екінші класс
1- категория
4
2- категория
3
3- категория
2
Асылтұқымды еместер
1
Нұсқа № 1-лт
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
"___"___________20___ж.
№__________
бұйрығымен бекітілген
Шаруашылық
Жергілікті айғырдың карточкасы
Аудан, облыс
Таңба
Түр-түсі, ерекшелігі
Аты №
Туылған жылы
Сол жағы
Оң жағы
Мойны
Иық
Саны
Енесі
Әкесі
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Әкесінің енесі (ӘЕ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Дене өлшемдері
Мерзімі
Экстерьер мүшелері
1-бонитирлеу (бағалау)
2-бонитирлеу (бағалау)
3-бонитирлеу (бағалау)
Жақсы
Қанағаттандырылық
Нашар
Жақсы
Қанағаттандырылық
Нашар
Жақсы
Қанағаттандырлық
Нашар
Басы мен мойны
Шоқтық биіктігі, см
Тұлғасы
Кеудесі
Дене тұрқы ұзындығы, см
Арқасы
Белі
Кеуде орамы, см
Сауыры
Аяқтары
Жіліншік орамы, см
Тұяқтары
Қоңдылығы
Еттік нұсқасы және бұлшық еттері
Тірілей салмағы, кг
Конституциясы мен дене бітімі
Кемшіліктері мен негізгі ерекшелігі
№ 1-лт нұсқасының жалғасы
Тұқымдыққа пайдаланылуы
бонитирлеу (бағалау)
шағылысу жылы
үйірдегі би-лер
оның ішінде
Төлдің туылған жылы
Еркек тай-құнандар
байталдар
қысыр қалғаны
түсік тастағаны
құлындағаны
барлығы
барлығы
Көрсеткіштер
Мерзімі
асыл тұқымды
қолданылуы
етке
асыл тұқымды
қолданылуы
етке
Шығу тегі және типі
Дене өлшемі және тірілей салмағы
Экстерьері
Бейімделу қасиеті
Ұрпақтар сапасы
Класс
Өсіру әдісі, жұптастыру
Ерекше белгілері:
Бонитердің (сыныпшының) аты-жөні
Мерзімі, қолы:
№ 2-лт нұсқа
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
"___"___________20___ж.
№__________
бұйрығымен бекітілген
Шаруашылық
Жергілікті биенің карточкасы
Аудан, облыс
таңба
Түр-түсі, ерекшелігі
Аты №
Туылған жылы
Сол жағы
Оң жағы
Типі
Мойны
Тұқым және қандылығы
Иығы
Сауыры
Енесі
Әкесі
Енесінің енесі (ЕЕ)
Енесінің әкесі (ЕӘ)
Әкесінің енесі (ӘЕ)
Әкесінің әкесі (ӘӘ)
Дене өлшемдері
Мерзімі
Экстерьер мүшелері
Жақсы
Қанағаттандырылық
Нашар
Шоқтық биіктігі, см
Басы мен мойны
Тұлғасы
Дене тұрқы ұзындығы, см
Кеудесі
Арқасы
Кеуде орамы, см
Белі
Сауыры
Жіліншік орамы, см
Аяқтары, тұяқтары
Үрпектері мен желіні
Қоңдылығы
Еттік нұсқасы және бұлшық еттері
Тірілей салмағы, кг
Конституциясы мен дене бітімі
Кемшіліктері мен негізгі ерекшеліктері
№ 2-лт нұсқасының жалғасы
Тұқымдыққа пайдаланылуы
Шағылысқан жылы
Айғыр: аты, № және туылған жылы
Құлындаған мерзімі
Құлын жынысы
Түртүсі және ерекшеліктері
Таңба
Өлшенген мерзімі, қоңдылығы, тірілей салмағы
Класы, тағайындалу мерзімі
Сүттілігі
(Мерзімі, желін нұсқасы)
Бонитирлеу (бағалау)
Мерзімі
Шығу тегі мен типтілігі
Дене өлшемдері және тірілей салмағы
Басқа да ерекшелігі:
Экстерьер
Сүттілігі
Бейімделу қасиеті
Ұрпағының сапасы
Бонитердің аты-жөні. Мерзімі, қолы:
Класс
Өсіру әдісі
№ 7-лт нұсқа
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
"___"___________20___ж.
№__________
бұйрығымен бекітілген
Облысы _________________________________________
Ауданы _________________________________________
Ауыл шаруашылық құрылымы _______________________
Категориясы ____________________________________
Өсірілетін тұқымы ______________________________
20____ жылғы жергілікті тұқым жылқыларының бонитирлеу (бағалау)
нәтижелерінің жиынтық мәліметі
Бонитирлеу (бағалау) комиссиясының құрамы
Бонитирлеушінің (бағалаушының) қызметі
Аты-жөні
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
10-қосымша
Түйелерді асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және
өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық

9-10
6
Хорошо
8
5
Удовлетворительно
7
4
Посредственно
6
3
Приложение 13
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
местных и заводских лошадей
Шкала оценки лошадей по качеству потомства
Классный состав приплода
Баллы
элита
1 категория
10
2 категория
9
3 категория
8
первый
1 категория
7
2 категория
6
3 категория
5
второй
1 категория
4
2 категория
3
3 категория
2
Не племенные
1
Приложение 14
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
местных и заводских лошадей
Форма №1-лт
Утверждена
Приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
"____"_________20___ года №________
Хозяйство
Бонитировочный (оценочный) бланк жеребца
Район, область
тавра
Масть и приметы
Кличка
год рождения
левая
правая
шея
плечо
бедро
Мать
Отец
Мать матери (ОМ)
Отец матери (ОМ)
Мать отца (МО)
Отец отца (ОО)
Даты
стати экстерьера
хорошо
удовл.
плохо
Голова и шея
Высота в холке
Корпус
Грудная клетка
Косая длина тулов.
Спина
Поясница
Обхват груди
Круп
Ноги
Обхват пясти
Копыта
Упитанность
Мускулатура и выражен. мясных форм
Живая масса
Конституция и сложение
Пороки и особые отметки
Продолжение формы №1-лт
Племенное использование
Бонитировка (оценка)
год случки
кобыл в косяке
из них
год рождения припл.
жеребчики
кобылки
холл.
оборт.
ожеребилось
всего
всего
Даты
плем.
польз.
На мясо
плем.
польз.
На мясо
Тип.
Происхождение
Промеры и живая масса
Экстерьер
Приспособ. качества
Качество потомства
Класс
Метод разведения, подборы
Прочие отметки:
Фамилия бонитера (классификатора)
дата, подпись:
Форма №2-лт
Утверждена
Приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
"____"_________20___ года №______
Хозяйство
Бонитировочный (оценочный) бланк кобылы
Район, область
тавра
Масть и приметы
лев.
прав.
Кличка год
№ рождения
шея
Тип
плечо
Порода и кровность
бедро
Мать
Отец
Отец матери (ОМ)
Мать матери (ММ)
Мать отца (МО)
Отец отца (ОО)
Промеры, см
Даты
стати экстерьера
хорошо
удовлетворительно.
плохо
Голова и шея
Высота в холке
Корпус
Грудная клетка
Косая длина тулов.
Спина
Поясница
Обхват груди
Круп
Ноги, копыта
Обхват пясти
Соски и вымя
Упитанность
Мускулатура и выражен. мясных форм
Живая масса
Конституция и сложение
Пороки и особые отметки
Продолжение формы №2-лт
Племенное использование
год случки
жеребец: кличка,
№ и год рождения
дата выжеребки.
пол приплода
масть и приметы
тавра
даты взвешиваний, упитанность, живая масса
назначение, дата класс
Молочность
(Даты, форма вымени)
Бонитировка (оценка)
Даты
Происхожд. и типичность
Промеры и живая масса
Прочие отметки:
Экстерьер
Молочность
Приспособит. качества
Качество потомства
Фамилия бонитера (классификатора). Дата, подпись:
Класс
Метод разведения
Форма №7-лт
Утверждена
Приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
"____"_________20___ года №__________
Область ___________________ _______
Район _____________________________
Сельскохозяйственное
формирование ______________________
Племенная категория _______________
Разводимая порода _________________
Сводная ведомость результатов бонитировки (оценки) лошадей
местных пород за 20 __ год
Состав бонитировочной (оценочной) комиссии
Должность бонитера (классификатора):
Фамилия, инициалы
Приложение 10
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 10
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция
по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству верблюдов

1. Жалпы ережелер
1. Түйелерді асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) 2014 жылғы 9 шіледегі Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, түйелерді бағалауды нақтылай түседі.
2. Түйелерді бағалау бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
2. Түйелерді бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
3. Бонитирлеу (бағалау) жүргізу үшін төмендегілер қажет:
1) жеке нөмірлерінің болуы (таңба, белгі, сырға немесе микрочиптер);
2) аталық және аналық түйелердің алғашқы асыл тұқымдық зоотехникалық есептерін жүргізу (№1-В және №2-В үлгілері);
3) түйелердің өнімділігі туралы мәліметтер (жүн түсімі, аналықтардың сүт німділігі).
4. Бонитирлеу (бағалау) жыл сайын жүргізіледі.
Әрбір түйе өз өмірінде екі рет бонитирленеді (бағаланады).
1) бірінші рет 2,5-жасында (шығу тегі мен типтілігі, дене тұрқы мен тірілей салмағы, дене бітімі, жүн өнімділігі, бейімділік қасиеттері бойынша);
2) екінші рет 6,5-жасында және одан жоғары (шығу тегі және типтілігі, дене тұрқы мен тірілей салмағы, дене бітімі, сүт және жүн өнімділігі, бейімділік қасиеттері, тұқым сапасы бойынша).
5. Түйелерді бонитирлеу (бағалау), олардың өсіріліп отырған аймақтарының ауа-райына байланысты қыркүйек-қазан айларында, малдардың негізгі салмағының қоңдылығы жоғары және орташа жоғары деңгейге жеткен уақытта жүргізіледі. Әрбір көрсеткіш (белгі) 10-баллдық шкала бойынша бағаланады.
6. Түйелерді бонитирлеу (бағалау) үшін шаруашылықта әрбір топқа арналған, қабылдау базасынан, воронкадан, 5-6 бөлшектену клеткасынан, түйелерді орналастыру үшін 5 секциялы үлестіруші базадан түратын типтік база-расколдар болуы қажет. Шығар алдында орналастырылған бөлшектену клеткасында 1-3 тонналық таразылар орналастырылады.
7. Түйелердің дене тұрқын рулетка (өлшеуіш) және өлшеуіш таяқшамен, ал тірілей салмағын жекеше өлшеу арқылы анықтайды. 1-3 тонналық таразылар болмаған жағдайда тірілей салмағын айыру арқылы анықтауға жол беріледі. Бонитировка кезінде әрбір түйеге жеке-жеке карточкалар ((№1-В және №2-В үлгілері) толтырылады.
8. Шаруашылықтағы түйелердің бонитирлеу (бағалау) нәтижесінің жиынтық ведомосын мал тұқымын асылдандыру басқармасынына тапсырады.
9. Таза қанды дара түйелерге сыртқы белгілері, өнімдерінің түрі мен сапасы осы тұқымға сәйкес келетін, ал шығу тегі бойынша төмендегі белгілердің біріне жауап беретін түйелер жатады:
1) таза қандылығы құжаттармен бекітілген, ата-енелері сол тұқымнан шыққан малдар;

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству верблюдов (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки верблюдов.
2. Бонитировка (оценка) верблюдов проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки) верблюдов
3. Для проведения бонитировки (оценки)необходимо следующие:
1) наличие индивидуальных номеров (тавро, мечение, серги или микрочипы);
2) ведение первичного зоотехнического племенного учета верблюдов-производителей и верблюдов - маток (формы №1-В и №2-В).
3) данные о продуктивности верблюдов (настриг шерсти, молочная продуктивность маток).
4. Бонитировка (оценка) проводится ежегодно.
Каждый верблюд в течение жизни бонитируется (оцениваются) дважды:
1) первый раз в 2,5-летнем возрасте (по происхождению и типичности, промерам тела и живой массе, экстерьеру, шерстной продуктивности, приспособительным качествам);
2) второй раз в возрасте 6,5 лет и старше (по происхождению и типичности, промерам тела и живой массе, экстерьеру, молочной и шерстной продуктивности, приспособительным качествам, качеству потомства).
5. Бонитировку (оценку) верблюдов, в зависимости от региона их разведения, проводят в сентябре-ноябре, когда животные в основной массе имеют высшую и вышесреднюю упитанность. Каждый показатель (признак) оценивают по 10-балльной шкале. Применяется шкала половозрастной структуры стада верблюдов согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
6. Для бонитировки (оценки) верблюдов в хозяйствах должны быть типовые базы-расколы, состоящие из приемной базы, воронки, 5-6 раскольных клеток, распределительной базы и 5 секций для размещения верблюдов, назначенных в разные группы. В раскольной клетке, расположенной на выходе, устанавливают 1-3 тонные весы.
7. Промеры тела верблюдов измеряют рулеткой и мерной палкой.
Живую массу определяют индивидуальным взвешиванием.
При отсутствии 1-3 тонных весов живая масса определяется расчетным способом.
На каждого верблюда оцененного при бонитировке (оценке) заполняют индивидуальную карточку (форма №1-В и №2-В).
8. Сводную ведомость результатов бонитировки (оценки) верблюдов хозяйства представляют органам племенной службы.
9. К чистопородным особям относят верблюдов, которые по внешним признакам, характеру и качеству продукции соответствуют данной породе, а в отношении происхождения отвечают одному из следующих признаков:
1) животные, происходят от родителей одной и той же породы, чистопородность которых подтверждается документами;

2) өнімділігі бойынша бір бағыттағы тұқыммен сіңіре шағылыстырған жағдайда алынған малдар, егер олар жақсартушы тұқымның екінші ұрпағынан төмен және өздерінің асыл тұқымдық, өнімділік сапалары бойынша түйелер үшін осы тұқымның бірінші класынан асынан кем болмаса.
10. Бонитирлеу (бағалау) жасаудағы негізгі қағидасы – кешенділік және түйелердің асылтұқымдылығын бағалау мен мақсатын белгілеуге қатаң көзқарас болу керек.
11. Богнитирлеуді (бағалауды) қыркүйек-қараша айларында жүргізеді.
12. Сәуір айының аяғынан мамыр айының басында түйелердің жеке жүн қырқымы, табын бойынша, жалпы түйе тұқымы мен шаруашылық бойынша анықталады.
13. Бонитирлеудің (бағалаудың) кешенділігі мынада – түйелердің белгілері 8 топқа жіктеліп, әр топтағы белгілер 10-баллдық жүйе бойынша бағаланады:
1) малдың шығу тегі мен типтілігі;
2) дене бітімі;
3) тірілей салмағы мен дене өлшемдері;
4) дене тұрқы;
5) желіні мен сүт өнімділігі;
6) жүн өнімділігі;
7) бейімделу қасиеті;
8) ұрпақ сапасы.
14. Бонитирлеудің (бағалаудың) қатаңдығы мынада: малдың класы оның әр топтағы алған ең төменгі балы бойынша қойылады. Бонитировкадан өткізілген мал басы осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес шкалаға байланысты төмендегі кластарға бөлінеді.
1) элита – тұқымға қойылатын талаптарға толық сәйкес келетін, үздік малдар. 210 күндік сауын мерзіміндегі сүті қазақ бактрианының етті-сүтті бағыттағы аналықтары үшін 945 кг, қазақ нары үшін 1680 кг, түрікмен дромедары үшін 2100 кг (ботасының емген сүтін қоса есептегенде) болуы керек. 7 белгі бойынша индексті түрде бағалау шкаласы бойынша алған жалпы балл саны 49 баллдан дан кем болмауы керек.
2) бірінші класс – тұқымға қойылатын талаптарға қанағаттанарлық түрде жауап беретін малдар. 210 күндік сауын мерзіміндегі сүті қазақ бактрианының етті-сүтті бағыттағы аналықтары үшін 750 кг, қазақ нары үшін 1300 кг, түрікмен дромедары үшін 1800 кг (ботасының емген сүтін қоса есептегенде) болуы керек. 7 белгі бойынша индексті түрде бағалау шкаласы бойынша алған жалпы балл саны 43 баллдан кем болмауы керек.
3) екінші класс – асыл тұқымды мәні бар түйелердің қалған бөлігі. 210 күндік сауын мерзіміндегі сүті қазақ бактрианының етті-сүтті бағыттағы інгендері үшін 600 кг, қазақ нары үшін 950 кг, түрікмен дромедары үшін 1500 кг (ботасының емген сүтін қоса есептегенде) болуы керек. 7 белгі бойынша индексті түрде бағалау шкаласы бойынша алған жалпы балл саны 37 баллдан кем болмауы керек.
15. Сүт бағытындағы аналықтар үшін, тұқымына қарамастан, жалпы сауылған сүтке қойылатын талап 10%-ға артады. Етті-жүнді бағыттағы қазақ бактрианы мен қазақ нарының аналықтары үшін жалпы сауылған сүтке қойылатын талап 15%-ға төмендейді.

2) животные, полученные в результате поглотительного скрещивания пород одного направления продуктивности, при условии, что они являются не ниже второго поколения по улучшающей породе и по своим племенным и продуктивным качествам отвечают требованиям для верблюдов первого класса этой породы.
10. Основными принципами бонитировки являются комплексность и строгость в определении племенной ценности и назначения верблюдов.
11. Бонитировку (оценку) осуществляют в сентябре-ноябре.
12. В конце апреля, в начале мая при весенней стрижке учитывается индивидуальный настриг шерсти, по стаду, в целом по породе верблюдов и по хозяйству.
13. Комплексность бонитировки (оценки) заключается в том, что верблюдов оценивают по 10-балльной системе объединенных в следующие группы:
1) происхождение и типичность;
2) конституциональный тип;
3) промеры тела и живая масса;
4) экстерьер;
5) вымя и молочность верблюдиц;
6) шерстная продуктивность;
7) приспособительные качества;
8) качество потомства.
14. Общий класс устанавливают по наименьшему баллу, полученному верблюдом за одну из групп признаков. Пробонитированное поголовье разделяют на следующие классы, в соответствии со Шкалой оценки верблюдов (минимум баллов, необходимый для отнесения к классам) согласно приложению 2 настоящей Инструкции:
1) элита - лучшие в породе верблюды, полностью отвечающие требованиям, предъявляемые к породе. Мясо-молочные верблюдоматки казахского бактриана имеют валовый удой молока за 210 дней лактации не менее 945 кг, казахского нара 1680 кг, туркменский дромедар 2100 кг с учетом высосанного молока верблюжатами. Сумма баллов по шкале индексной оценке по 7 признакам - не ниже 49 баллов;
2) первый класс – верблюды, в основном удовлетворяющие требованиям, предъявляемым к породе. Мясо-молочные верблюдоматки казахского бактриана имеют валовый удой молока за 210 дней лактации не менее 750 кг, казахского нара 1300 кг, туркменский дромедар 1800 кг с учетом высосанного молока верблюжатами. Сумма баллов по шкале индексной оценке по 7 признакам – не ниже 43 баллов;
3) второй класс – остальная часть верблюдов, имеющая племенное значение. Мясо-молочные верблюдоматки казахского бактриана имеют валовый удой молока за 210 дней лактации не менее 600 кг, казахского нара 950 кг, туркменский дромедар 1500 кг с учетом высосанного молока верблюжатами. Сумма баллов по шкале индексной оценке по 7 признакам - не ниже 37 баллов.
15. Для молочных верблюдоматок независимо от породы условия по валовому удою молока повышаются на 10% Для мясо-шерстных верблюдоматок породы казахский бактриан и казахского нара условия снижаются на 15%.

16. Тұқымға қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін малдар жарамсыз (классыз) деп саналады.
17. Түйе классқа белгілі бір белгісі бойынша алынған ең аз балл көрсеткіші бойынша жатқызылады. Мысалы, аналық түйе барлық қасиеттері бойынша 7 балл алып келді де, дене тұрқы бойынша 6 балл алды дейік. Бұндай жағдайда басқа көрсеткіштері бойынша элита класының талаптарына сай келгеніне қарамастан бірінші класқа жатқызылады.
18. Түйенің тұқымы шыққан тегі жөніндегі зоотехникалық және асыл тұқымдық құжаттарына сәйкес анықталады, егер ондай құжаттар болмаған жағдайда мал белгілі бір тұқымға жатқызылмайды, яғни тұқымсыз мал болып есептеледі.
19. Тұқымдылығы жөнінен осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес түйелер келесідей топтарға бөлінеді: таза қанды және түрлі қоңдылық дәрежесіндегі будандар. Шығу тегі бойынша түйелерді бағалау шкаласы осы Нұсқаулың 4-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
20. Малдың дене бітімі (конституциясы) – денесінің анатомиялық және физиологиялық ерекшеліктеріне және тұқым қуалаушылық факторларына байланысты ағзаның жалпы бітімі.
Малдың дене бітімі оның сыртқы ортаның түрлі факторларына бейімділігін, сонымен қатар өнімділігін көрсете алады. Түйелердің дене бітімінің 7 типі бар.
1) үйлесімді – малдар барлық параметрлері бойынша тұқымға сәйкес келеді (10 балл).
2) үйлесімді-мықты – малдар негізінен тұқымға сәйкес келеді (9 балл).
3) шымыр (денелі) – сүйектері шымыр, бұлшық еттері жақсы дамыған, терісі тығыз, мінезі салмақты мал (8 балл).
4) жеңілденген тип – мал жеңіл сүйекті, бұлшық еттері жақсы дамыған, терісі тығыз болып келеді, мінезі салмақты (7 балл).
5) нәзік тип – дене тұрқы жіңішке, дене пішіні құрғақ, терісі жұқа, сүйегі әлсіз, мінезі тез өзгергіштігімен сипатталады (6 балл).
6) ірі тип – мал ірі сүйекті, қалың терілі, денелі, төзімді, мінезі ауыр мал (5 балл).
7) болбыр тип – дене тұрқы толық, бұлшық еттері жақсы дамыған, зат алмасу процесі баяу, жақсы бордақыланады, денесіне майды тез жинайды, мінезі салмақты немесе ауыр (4 балл). Дене бітімі болбыр түйелерді селекция үшін пайдаланбайды.
21. Түйелерді дене өлшемдерін бағалау үшін төрт көрсеткіш пайдаланылады:
1) өркеш аралық биіктігі – шоқтық биіктігі (өлшегіш таяқпен) – қос өркешті түйелерде жерден екі өркешінің арасына дейінгі биіктігі, бір өркештілерде жерден шоқтығының ең биік нүктесіне дейінгі биіктігі;
2) дененің қиғаш өлшемі (өлшегіш таяқпен) – жауырын-тоқпан жілік буынының алдыңғы нүктесінен бастап жамбас сүйектің шонданай нүктесіне дейінгі ұзындық;
3) кеуде орамы (өлшегіш таспамен) – қос өркештілерде екі өркешінің аралығы мен төстабанының ортасы арқылы, ал бір өркештілерде шоқтығы мен төстабанының ортасы арқылы өлшенеді;

16. Верблюды не соответствующие, предъявляемым к породе требованиям, определяются неклассными.
17. Верблюды относятся к тому или иному классу в соответствии с минимальным баллом по отдельному признаку. Например, все качества верблюдицы оценены 7 баллами, а экстерьер только 6 баллами – ее относят к первому классу, несмотря на то, что по другим показателям она удовлетворяет требованиями, установленным для класса элита.
18. Породность верблюдов определяют на основании материалов первичного зоотехнического и племенного учета, подтверждающих происхождение животных, а при отсутствии этих документальных данных породность не определяется и верблюды признаются беспородными.
19. По породности верблюдов выделяют чистопородных и помеси различной кровности по Таблице определения породности верблюдов при скрещивании согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Оценка верблюдов по происхождению проводится по шкале оценки верблюдов (минимум баллов, необходимый для отнесения к классам) согласно приложению 4 настоящей Инструкции.
20. У верблюдов различают 7 конституциональных типов:
1) гармоничный – животные по всем параметрам соответствуют описанию породы (10 баллов).
2) гармонично-крепкий – животные в основном соответствуют описанию породы (9 баллов).
3) крепкий (массивный) – животные характеризуются крепким костяком, хорошо развитыми мышцами, плотную кожу, спокойные (8 баллов).
4) облегченный тип – животные характеризуются облегченным костяком, хорошо развитыми мышцами, плотную кожу, спокойные (7 баллов).
5) нежный тип – животные характеризуются узкотелостью, сухостью форм телосложения, тонкой кожей, слаборазвитым костяком, легкой возбудимостью (6 баллов).
6) грубый тип – животные характеризуются грубым костяком, толстой кожей, массивностью телосложения, выносливы, заторможенной возбудимостью (5 балла).
7) рыхлый тип – животные характеризуются широкотелостью, хорошо развитыми мышцами, пониженным обменом веществ, хорошо откармливаются и быстро набирают жировую ткань, спокойные и трудно возбудимы (4 балла). Верблюдов с рыхлым типом конституции для дальнейшей селекции не используются.
21. Для оценки верблюдов по промерам тела используют четыре показателя:
1) высота между горбами - высота в холке (мерной палкой) – у двугорбых по вертикали от земли до срединной точки между горбами, у одногорбых – до высшей точки холки;
2) косая длина туловища (мерной палкой) – от крайней передней точки плечелопаточного сочленения до крайней задней точки седалищного бугра;
3) обхват груди (лентой) – через середину грудной мозоли и сзади переднего горба у двугорбых или через середину холки у одногорбых;

4) жіліншік орамы (өлшегіш таспамен) – жіліншігінің ең жіңішке жерінен өлшенеді (үшке бөлгендегі - жоғарғы және орта бөліктерінің түйіскен жерінен).
21. Бонитировка кезінде түйелердің тірілей салмағы таразымен өлшеу арқылы немесе есептеу жолымен анықталады. Түйенің тірілей салмағын есептеу жолымен анықтағанда оның денесінің қиғаш ұзындығы мен кеуде орамы өлшенеді. Осы өлшемдерді өзара көбейткеннен кейінгі шыққан санды жасына байланысты қойылған коэффициентке бөледі. Оның формуласы төмендегідей:
мұнда: ТС – тірілей салмағы;
КО – кеуде орамы;
ДҚҰ – денесінің қиғаш ұзындығы;
ЖК – жас коэффициенті.
22. Қос өркешті түйелерді туылғанынан бастап 1-2-3-6-12-18-36-48 айлық мерзімге, одан кейін сақа мал күйіне жеткенше өлшеудің нәтижесінде түйенің тірілей салмағын есептеп шығаруға пайдаланылатын жас коэффициенті осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына, ал дромедар мен нар түйелердің тірілей салмағын анықтау үшін жас коэффициенті осы Нұсқаулықтың 6 қосымшасына сәйкес анықталды.
Түйелердің тірі салмағын коэфициент арқылы есептеу есебі осы Нұсқаулықтың 12-қосымшасымен беріледі.
23. Түйені дене өлшемдері мен тірілей салмағы бойынша бағалағанда міндетті түрде 2,5 және 6,5 жастағы шкалалар қолданылады. Дене өлшемдері мен тірілей салмағының баллдары екі түрлі болған жағдайда, түйе төменгі балл бойынша бағаланады.
24. Түйе денесінің әр мүшесін сипаттау мен бағалауды дене өлшемдері мен салмағын анықтағаннан кейін (таразыға тарту немесе есептеу жолымен) жүргізеді. Дененің әрбір мүшесін жеке-жеке сипаттау үшін бонитировка құжатының тиісті графасына шартты белгілер қойылып отырылады.
25. Әр мүшесіне қойылған баллдың жиынтығын олардың санына бөліп, алынған бөліндіні бүтін санға айналдырады. Осы шыққан сан дене тұрқына берілген балл болып есептеледі. Екі немесе одан да көп мүшесі бойынша қанағаттанғысыз баға алған мал (түйе) асыл тұқымға жатқызылмайды.
26. Дене бітімінің жалпы типі:
Ірі денелі - бағанада "жақсы" (10 балл)
Орташа- бағанада "қанағаттанарлық" (10 балл)
Болбыр – бағанада "нашар" (6 балл)
27.Тұрқы:
Ұзын -бағанда "жақсы" (10 балл)
Орташа - бағанада "қанғаттанарлық" (7 балл)
Қысқа - бағанада "нашар" (6 балл)
28. Басы:
Тепе тең - бағанада "жақсы" (10 балл)
Добалдау - бағанада "қанағаттанарлық" (7 балл)
Жеңіл - бағанада "нашар" (6 балл)
29. Мойын:
Бұлшық еті - бағанада "жақсы" (10 балл)
Жалпақ жіңішке бұлшық ет - бағанада "қанағаттанарлық" (7 балл)
Қысқа - бағанада "нашар" (6 балл)
30. Кеуде қуысы:
Кең - бағанада "жақсы" (10 балл)
Саяз - бағанада "қанағаттанарлық" (7 балл)
Жіңіщке - бағанада "нашар" (6 балл)

4) обхват пясти (лентой) – в наиболее тонкой части пясти (на границе верхней и средней трети).
21. Во время бонитировки (оценки) живая масса верблюдов определяется индивидуальным взвешиванием и (или) расчетным способом. Способ определения живой массы у верблюдов расчетным способом включает измерение обхвата груди и косой длины туловища, затем проводят умножение обхвата груди и косой длины туловища, с последующим делением на возрастной коэффициент по формуле:
ЖМ =
где, ЖМ – живая масса;
ОГ – обхват груди;
КДТ – косая длина туловища;
ВК – возрастной коэффициент.
22. Для определения живой массы 1-2-3-6-12-18-36-48 месяцев и достижении взрослого состояния на основании измерении обхвата груди и и косой длины туловища применяются возрастные коэффициенты для двугорбых верблюдов бактрианов согласно приложению 5 к настоящей Инструкции и для туркменских дромедаров и казахский наров согласно приложению 6 настоящей Инструкции.
Примеры по определению живой массы с применением возрастного коэффициента приведены в приложении 12 к настоящей Инструкции.
23. Оценку верблюдов по промерам и живой массе проводят по шкале приведенным для верблюдов 2,5- и 6,5- летнего возраста. При несоответствии всех показателей промеров тела и живой массы одному и тому же баллу верблюд оценивается баллом, соответствующим низшему показателю.
24. Оценку и описание статей экстерьера каждого верблюда проводят после измерения промеров тела и определения живой массы (взвешиванием, расчетным методом). Для описания статей экстерьера используют условные знаки, которые ставят в бонитировочных карточках в соответствующих графах.
25. Сумма баллов за все стати, деленная на их количество и округленная до целого числа, является баллом за экстерьер. Животное (верблюд), получивший за две и более статьи неудовлетворительные оценки, не может быть отнесен к племенным животным.
26. Общий тип телесложения:
массивный – в графе "хорошо" (10 баллов)
средний – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
облегченный – в графе "плохо" (6 баллов)
27. Корпус:
длинный – в графе "хорошо" (10 баллов)
средний – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
короткий – в графе "плохо" ( 6 баллов)
28. Голова:
пропорциональная – в графе "хорошо" (10 баллов)
грубая – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
легкая – в графе "плохо" (6 баллов)
29. Шея:
мускулистая – в графе "хорошо" (10 баллов)
плоская с бедной мускулатурой – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
короткая – в графе "плохо" (6 баллов)
30. Грудная клетка:
широкая – в графе "хорошо" (10 баллов)
средняя – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
узкая – в графе "плохо" (6 баллов)

31. Өркеш:
тік - бағанада "жақсы" (10 балл)
бір өркеші жатыңқы - бағанада "қанағаттанарлық" (7 балл)
екі өркеші де жатыңқы - бағанада "нашар" (6 балл)
32. Сауыр:
Бүкірлеу - бағанада "жақсы" (10 балл)
салбыраңқы – бағанада "қанағаттанарлық" (7 балл)
қысқа - бағанада "нашар" (6 балл)
33. Желін және үрпі:
Тостақ тәріздес – бағанада "жақсы" (10 балл)
Дөңгеленген – бағанада "қанағаттанрлық" (7 балл)
Жалпақ пішінді - бағанада "нашар" (6 балл)
34. Алдынғы аяқтары:
ақаусыз – бағанада "жақсы" (10 балл)
аяқ арасы - бағанада "қанағаттанарлық" (7 балл)
тірсек арасы ашық - бағанада "нашар" (6 балл)
35. Артқы аяқ:
Ақаусыз – бағанада "жақсы" (10 балл)
Қылыш тәрізді - бағанада "қанағаттанрлық" (7 балл)
Тірсегінің жақындығы – бағанада "нашар" (6 балл)
36. Сүйектілігі:
берік – бағанада "жақсы" (10 балл)
жіңішке сүйекті – бағанада "қанағаттанрлық" (7 балл)
шамадан тыс добалдау - бағанада "нашар" (6 балл)
37. Бұлшық ет:
Жақсы дамыған – бағанада "жақсы" (10 балл)
қанағатанарлықтай дамыған - бағанада "қанағаттанрлық" (7 балл)
нашар дамыған - бағанада "нашар" (6 балл)
38. Желінге баға бергенде оның үлкендігіне, пішініне, денеге орналасуына, емшектерінің пішіні мен мөлшеріне және өзара орналасу қашықтығына назар аударылады. Желін пішініне берілетін балл осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес анықталады.
39. Аналық желінінің бес түрлі пішіні болады: тостаған тәрізді, домалақ, жалпақ, бөлшектенген және қарапайым.
1) желін емшектерінің ұзындығы 4,0-6,0 см аралығында, емшектері конус тәріздес, аралары алшақ орналасқан, ұштары төмен қарай бағытталған болып келсе тостаған тәріздес болып есептеледі.
2) домалақ пішінді желін – емшектерінің ұзындығы, (16-20 см), емшектері конус немесе алмұрт тәріздес, араларының алшақтығы орташа, төмен қарай бағытталған болып келеді.
3) жалпақ желіннің емшектерінің ұзындығы (20-22см) аралығында, емшектерінің пішіні алмұрт тәріздес, аралары алшақ, ұштары бүйірге қарап орналасқан болады.
4) бөлшектенген желіннің пішіні – емшектерінің ұзындығы (6,0 см-ден) жоғары, пирамидаға ұқсас, аралары алшақ орналасқан, емшек ұштары бйірге қарай бағытталған болып келеді.
5) қарапайым желін емшектерінің ұзындығы (2,0 см-ге жетпейді), пішіні алмұрт тәріздес, аралары жақын орналасқан, ұштары бүйіріне қарай бағытталған болады.
40. Аналық түйелердің сүттілігін бағалау лактацияның 3-4 айларында алынған сүттің орта сауымының негізінде осы Нұсқаулықтың 8 қосымшасына сәйкес анықталады, одан әрі аналық түйелердің сүт өнімділігі есебінің және жас төлдерді өсіру журналының талаптарына сай жүргізіледі (үлгі №4-В).
Табынды түйе шаруашылығында сауылмайтын аналықтардың сүттілігін 6 айлық боталардың дамуы және қоңдылығы бойынша анықтауға болады: егер ботаның дамуы мен қоңдылығы қанағаттанарлық болса – 6-7 балл; егер ботаның дамуы мен қоңдылығы қанағаттанарлық емес болса – 3-5 балл.

31. Горбы:
вертикальные – в графе "хорошо" (10 баллов)
свешивается один – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
свешивается два – в графе "плохо" (6 баллов)
32. Круп:
крышеобразный – в графе "хорошо" (10 баллов)
свислый – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
короткий – в графе "плохо" (6 баллов)
33. Вымя:
чашеобразная форма – в графе "хорошо" (10 баллов)
округлая форма – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
плоская форма – в графе "плохо" (6 баллов)
34. Передние ноги:
без дефектов - в графе "хорошо" (10 баллов)
размет – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
запавшее запястье - в графе "плохо" (6 баллов)
35. Задние ноги:
без дефектов - в графе "хорошо" (10 баллов)
саблистость – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
сближенность скакательных суставов – в графе "плохо" ( 6 баллов)
36. Костяк:
крепкий - в графе "хорошо" (10 баллов)
узкокостность – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
чрезмерно грубый костяк – в графе "плохо" (6 баллов)
37. Мускулатура:
развито хорошо – в графе "хорошо" (10 баллов)
развито удовлетворительно – в графе "удовлетворительно" (7 баллов)
развито плохо - в графе "плохо" (6 баллов)
38. При оценке вымени верблюдиц обращают внимание на величину и форму вымени, основание и прикрепление к туловищу, на размеры и форму сосков, и расстояние между ними. Количество баллов за форму вымени устанавливается согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
39. У верблюдиц четко выделяются пять форм вымени: чашевидная, округлая, плоская, дольковидная и примитивная.
1) чашевидная форма вымени характеризуется тем, что соски имеют длину 4,0-6,0 см, у основания конической формы и широко расставлены, направлены вниз.
2) округлая форма вмени – соски длиной 2,0-6,0 см, у основания конической и грушевидной формы, средне расставлены, направлены вниз.
3) плоская форма вымени – соски длиной 2,0-4,0 см, у основания грушевидной формы, широко расставлены, направлены в стороны.
4) дольковидная форма вымени – соски длиной 6,0 см и более, у основания пирамидальной формы, широко расставлены, направлены в стороны. Доли вымени четко выделяются от основания к соскам.
5) примитивная форма вымени – соски длиной до 2,0 см, у основания грушевидной формы, сближены, направлены в стороны.
40. Оценка молочности верблюдицы устанавливается на основании средних удоев молока, полученных при контрольных дойках на 3-ем и 4-ом месяцах лактации, согласно приложению 8 настоящей Инструкции, с последующим усреднением согласно требованиям журнала учета молочной продуктивности верблюдоматок и выращивания молодняка (форма № 4-В).
В табунном верблюдоводстве может проводиться оценка молочности недойных верблюдиц по развитию и упитанности верблюжат до шести месячного возраста: верблюжонок развит и упитан удовлетворительно – 6-7 баллов; верблюжонок развит и упитан неудовлетворительно - 3-5 баллов.

41. Түйенің жүн өнімділігі олардың әрқайсының берген (қырқылған) жүні мен түлеген (жинап алынған) жүнін есепке ала отырып анықталады.
Буаз немесе бір жасқа дейінгі ботасы бар аналықтардың жүн өнімділігін бағалағанда, оларға қойылатын талап 0,5 кг-ға кемітіледі.
42. Қазақ бактрианы түйелерін жүн өнімділігі бойынша бағалау шкаласы осы Нұсқаулықтың 9-қосымшасында көрсетілген және түркімен дромедарының жүн өнімділігі бойынша бағалау шкаласы осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасында, ал қазақ нары түйелерінің шкаласы осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасындакөрсетілген.
43. Түйенің бейімделу қасиетін қысқа түсер алдындағы қоңдылығы бойынша бағалайды. Бұл жерде алдымен сол жылдың ауа-райы, табындағы малдардың қоңдылық дәрежесі, сонымен қатар аналықтың физиологиялық жағдайы (буаз немесе боталы) ескеріледі.
44. Түйенің қоңдылығын бір жасынан бастап сипатты белгілеріне қарай анықтайды. Жоғары қоңдылық (10 балл) - өркештері толық толысқан, тік, нығыз, қозғалмайтын қалпында; өркештің етегінде май жастығы білініп тұрады, бұлшық еттері жақсы дамыған, денесі жұмыр болып келеді. Ортадан жоғары қоңдылық (9 балл) - өркештері толысқан, тік, нығыз, қозғалмалы, май жастығы сәл білініеді, бұлшық еттері жақсы дамыған, денесі жұмыр. Орта қоңдылық (8 балл) - өркеші кішілеу және сәл иілген, өркешінің етегінде май жастығыбілінбейді, бұлшық еттері орташа дамыған. Ортадан төмен қоңдылық (7 балл) - өркештері өте кіші, салбырап құлап жатады, бұлшық еттері нашар дамыған, сүйектері білініп тұрады. Сауын түйелерге, қоңдылықтары орта немесе ортадан төмен болған жағдайда, бір балл қосылады.
45. Аталық пен аналықтың ұрпақтарының сапасы, олардан алынған барлық төлдер сапасы арқылы бағаланады: Бұл мақсатта аталық буралардың төлдерінің сапасын екі тұқымдық боталар саны арқылы анықатап, аналық інгендердің төлдерінің сапасын анықтау үшін бота саны төрт бастан кем болмауы шарт.
46. Барлық төлдердің жинаған ұпайларының қосындысын бағаланған бота санына бөліп, төл сапасы арқылы бағаланып отырған аталық бураның немесе аналық інгеннің төл сапасының ұпайын анықтайды:
1) өнімділігі жоғары асыл тұқымды табынның ядросы;
2) жаңа генетикалық пайдаланылған селекциялда шығарылған асыл тұқымды ядросын пайдаланғанда жаңа генетикалық материал;

41. Оценка проводится на основании данных о фактическом настриге каждого верблюда с учетом собранной шерсти линьки.
При оценке шерстной продуктивности маток, имеющих жеребых и верблюжат-годовиков, требования по настригу шерсти снижаются на 0,5 кг.
42. Шкала оценки верблюдов породы казахский бактриан по шерстной продуктивности указана в приложении 9 к настоящей Инструкции, и шкала оценки верблюдов породы туркменский дромедар по шерстной продуктивности указана в приложении 10 к настоящей Инструкции, шкала оценки верблюдов казахского нара по шерстной продуктивности указана в приложении 11 к настоящей Инструкции.
43. Оценку приспособительных качеств верблюдов проводят по состоянию упитанности перед зимовкой. При этом принимают во внимание условия года и общий уровень упитанности верблюдов в табуне, а также физиологическое состояние верблюдоматки (жеребость, наличие верблюжонка - сосуна).
44. Упитанность верблюда определяется начиная с годовалого возраста по характерным признакам. Высшая (10 баллов) – горбы наполнены жиром полностью, стоят вертикально, упруги и неподвижны; у основания горбов имеется жировая подушка, мускулатура развита хорошо, формы тела округлые. Вышесредняя (9 баллов) – горбы наполнены жиром, стоят вертикально, упруги подвижные у основания горбов жировая подушка слегка прощупывается, мускулатура развита хорошо, формы тела округлы.
Средняя (8 баллов) – горб несколько меньших размеров и слегка свешивается, у оснований горбов жировые отложения не прощупываются, мускулатура развита удовлетворительно. Ниже средняя (7 баллов) – горбы представляют собой складки кожи с небольшим запасом жира, свободно свешивается на сторону или резко уменьшены в размере, мускулатура развита неудовлетворительно, заметны угловатости скелета. Для дойных верблюдиц, имеющих среднюю и ниже среднюю упитанность, оценка за приспособительные качества увеличивается на 1 балл.
45. Оценка по качеству потомства производится по всему полученному приплоду для производителей - не менее 4 голов, при этом не менее 75% полученного потомства, относящиеся к желательному типу считаются улучшателями. Из числа выдающихся верблюдов-производителей улучшателей закладываются линии.
46. На основании результатов селекционной оценки верблюдов по комплексу признаков, с учетом индивидуальных особенностей животных, определяют их назначение и распределяют на следующие группы:
1) племенное ядро - высокопродуктивная часть табуна;
2) селекционная, входящая в племенное ядро, где используются новые генетические материалы;

3) шарауашылық – шаруашылық аналық тауар өндіреді;
47. Өткен жылғы бонитирлеудің (бағалаудың) анализінің нәтижесі бойынша анықталған материалдар. Негізінен өңделген материал жеке және топтап жоспарлы аналықтарды іріктеу үшін түйелердің аталықтарын және селекциялық асыл тұқымды жұмысындағы табындарында бонитирлеу (бағалау) өткізіледі.
48. Бонитирлеу (бағалау) қорытындысы бойынша малдардың жарамсызын және одан ары өсімге қалдырылатындығы анықталады. Аналық және аталық түйелердің бонитирлеу (бағалау) карточкаларындағы мәліметтер асыл тұқымды жануарлардың сатылу бағасын анықтау және асыл тұқымды кітабын құру үшін алғашқы матерал болып табылады.
Түйелерді асыл тұқымдық құндылығын
бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
1 қосымша
Түйе табындарының жыныстық жас құрылымы
Жыныстық жас құрылымы
Шифр
Барлығы, бас
А
Б
В
Аталық-буралар 5 жас және одан жоғары
02

3) производственная – продуктивная часть маток производит товарную продукцию.
47. Материалы текущей бонитировки (оценки) анализируются и сопоставляются с результатами прошлых лет.
На основании материалов бонитировки (оценки) разрабатываются индивидуальные и групповые планы подбора маток для верблюдов - производителей и проводится селекционно - племенная работа со стадом.
48. По результатам бонитировки (оценки) определяют животных, подлежащих выранжировке и выбраковке.
Сведения, содержащиеся в бонитировочных (оценочных) карточках производителей и маток, являются исходным материалом для определения реализационной цены племенных животных и составления племенной книги в продуктивном табунном верблюдоводстве.
Приложение 1
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
верблюдов
Половозрастная структура стада верблюдов
Половозрастная структура
Шифр
Всего, голов
А
Б
В
Верблюды-производители в возрасте 5 лет и старше
02

ТС = 90 х 60 / 150 = 36,0 кг.
2-мысал. Түркімен аруанасы ботаның кеуде орамы 80 см, денесінің қиғаш ұзындығы 65 см болды. 1-кестеден бір өркешті түйелердің жас коэффициентінің 140 екенін анықтаймыз, олай болса тірілей салмағы төмендегідей болады:
ТС = 80 х 65 / 140 = 37,1 кг.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
11-қосымша
Құстарды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және
өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Құстардың асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) 1998 жылғы 9 шіледегі Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, құстардың тұқымын бонитирлеуді (бағалауды) нақтылай түседі.
2. Құстардың тұқымын бағалау бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі
2. Тауықтарды бағалауды ұйымдастыру
3. Өнімділіктің жұмыртқа бағытындағы тауықтарды:
45-апта жасына дейін бонитирлейді (бағалайды):
аналарының 40-45 немесе өмірінің 68 аптасындағы жұмыртқалағыштығы, сұрыпталып жатқан өсімтал құстың шығымдылығын ескере отырып, 35 немесе 52-апталық жасындағы жұмыртқа салмағы, бұл құстың сақталғыштығы және олардың тірілей салмағы сонымен қатар 35-апта жасында сұрыпталған құстың жұмыртқа салмағы егерде бұл құс осы жасқа толса;
45 және оданда ересек жасында – 45 немесе 68 жасында бұл құстың сұрыпталғандарынан алынған жұмыртқадан шыққан балапандардың пайызы.
4. Өнімділіктің құс еті бағытындағы тауықтарды бонитирлеу (бағалау):
34-апта жасына дейін – 6 (5) - апталық жасындағы тірілей салмағы және еттеінің толықтығы, 6 (5) апталық өсімтал құстың сақталғыштығы және 6 (5)- 18-апта жасында шешелерінің 34 немесе 60апта жасындағы өнімділік көрсеткіштері бойынша (жұмыртқалағыштық, балапандар шығымының пайызы);
34-апта және оданда ересектер – тірілей салмағы мен бұлшық еттерінің толықтығы; 6(5) – апталық жасында дейінгі сақталғыштығы және 6(5) апта жасынан 18 апта жасына дейін 34 немесе 60 апта бойындағы жұмыртқалағыштығы, сұрыпталатын құста балапандар шығымының пайызы (2 кесте).
3. Үйректерді бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
5. Бастапқы үйректер желістерінің бонитирлеуі (бағалауы):
50 апталық жасына дейін – шешелерінің өнімділік көрсеткіштері бойынша (жұмыртқалағыштықтың 1 мерзіміндегі жұмыртқалағыштық және шығымдылық пайызы) және өзінің көрсеткіштері (7(6) апталық жасында және 7(6)- 25 апталық жасына дейін сақталғыштығы);
50 апта жасында және оданда ересек - жұмыртқалағыштықтың бірінші 6 ай мерзіміндегі жұмыртқалағыштық және балапан шығымы, тірілей салмақ және сақталғыштық 7(6)-апталық жасында (3 кесте);

ЖМ = 90 х 60 / 150 = 36,0 кг.
Пример 2. У новорожденной самки туркменского дромедара обхват груди составил 80 см, косая длина туловища 65 см, по таблице 1 возрастной коэффициент одногорбых верблюдов составляет 140, с учетом формулы определяем живую массу:
Приложение 11
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 11
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству птиц
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству птиц (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки (оценки) птиц.
2. Бонитировка (оценка) птиц проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки) кур
3. Кур яичного направления продуктивности бонитируют (оценивают):
до 45-недельного возраста - по яйценоскости матерей за 40-45 или 68 недель жизни, массе яиц в 35- или 52-недельном возрасте с учетом процента вывода молодняка бонитируемого (оцениваемого) поголовья, сохранности этого поголовья при выращивании и его живой массы, а также массы яиц бонитируемой птицы в 35-недельном возрасте, если птица достигла этого возраста;
в возрасте 45 недель и старше - по показателям собственной продуктивности и сохранности за 45 или 68 недель жизни с учетом процента вывода цыплят из яиц бонитируемой птицы.
4. Кур мясного направления продуктивности бонитируют (оценивают):
до 34-недельного возраста - по живой массе и обмускуленности в 6 (5)-недельном возрасте, сохранности молодняка до 6 (5)-недельного и с 6 (5)- до 18-недельного возраста, по показателям продуктивности матерей за 34 или 60 недель жизни (яйценоскость, процент вывода цыплят);
в 34-недельном возрасте и старше - по живой массе и обмускуленностив 6 (5)-недельном возрасте, сохранности до 6 (5)-недельного и с 6 (5) - до 18-недельного возраста, яйценоскости за 34 или 60 недель, проценту вывода цыплят бонитируемой птицы.
3. Организация бонитировки (оценки) уток
5. Уток исходных линий бонитируют (оценивают):
до 50-недельного возраста - по показателям продуктивности матерей (яйценоскость и процент вывода за первый цикл яйценоскости) и по собственным показателям (живая масса и сохранность до 7(6)-недельного возраста и с 7(6)- до 25-недельного возраста);
в 50-недельном возрасте и старше - по яйценоскости и проценту вывода за первые 6 месяцев цикла яйценоскости, живой массе и сохранности в 7(6)-недельном возрасте.

6. Ысылдақ үйректердің бастапқы желілерін және популяциялардың сұрыптауы:
ұрғашыларды 10 аптасында, ал еркектерін 11 аптасында тірілей салмақтың көрсеткіштері және бұл мерзімдегі сақталғыштығы бойынша. 10(11) - 25 апталық жасына дейін шешелерінің балапан шығымдылығы және жұмыртқалағыштығы бойынша.
4. Күрке тауықтарды бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
7. Күрке тауықтарды сұрыптайды:
50 апталық жасына дейін – 12 немесе 16-апта жасында тірілей салмағы, бұл мерзімдегі сақталғыштығы, шешелерінің жұмыртқалағыштығы және балапандар шығымы.
50-апталық және оданда ересек жасында – өзінің өнімділік көрсеткіштері бойынша: 12- немесе 16 аптасында тірілей салмағы және сақталғыштығы бойынша, бірінші жылдың бірінші мерзіміндегі балапан шығымы және жұмыртқалағыштық.
5. Қаздарды бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
8. Қаздарды бонитирлейді (бағалайды):
52 апта жасында – 9(10)-апталық жасында тірілей салмағы және сақталғыштығы, бірінші жылындағы шешелерінің жұмыртқалағыштығы және балапантар шығымы.
52 апта жасында – өзінің өнімділік көрсеткіштері: 9(10) апта жасындағы тірі салмағы және сақталғыштығы, бірінші мерзімдегі жұмыртқалағыштық және балапан шығымы пайызы.
6. Мысыр тауығын бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
9. Мысыр тауығын бонитирлеу (бағалау)
46-апталық жасында – 10(12) аптада тірілей салмақ және сақталғыштық, шешелерінің жұмыртқалағыштығымен балапандар шығымдылығы;
46-апта жасында және оданда ересек – өнімділіктің өздрінің көрсекіштері: 10 (12) апта жасындағы тірілеі салмағы және бұл мерзімдегі сақталғыштығы, бірінші мерзімдегі жұмыртқалағыштық және балапандар шығымы.
10. Көрсеткіштер кешені боынша айырған сынып әр көрсеткіштер кешені бойынша жеке айырған сыныптың негізінде құрылады.
11. Шыққан тегі белгілі (әкесі және шешесі бойынша) селекциялық үйіріне элита-рекорд және элита сыныпты құс жатады. Сонымен бірге, элита сыныбына бастапқы желілердің құсы жатуы мүмкін егерде ол селекциялық үйірден алынып өнімділік көрсеткіштері бұл сыныптың талабына сай болса.
12. Асылдандыру шаруашылықтардағы арғы текті және аналық үйіріндегі құсты әке-шешелерінің өнімділігі және өсіру нәтижелері бойынша сұрыптайды, бірәқта бірінші сұрыптан жоғары емес (арғы текті үйірде) және екінші сынып сыныптан (аналық үйірде) жоғары емес.
13. Элита және бірінші сыныптардан шыққан арғы текті үйірдегі құсты, бірінші сынпқа жатқызады. Ал екінші сыныптан шыққан кұсты – екіншіге, егерде ол негізгі және қосымша көрсеткіштері талаптарға сай болса. Құстардың арғы текті және аналық түрлерін осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес бірінші немесе екінші сыныптардан шықса екінші сыныппен бағалайды.

6. Мускусных уток исходных линий и популяций бонитируют (оценивают):
по показателям живой массы: самок в 10-недельном и самцов в 11-недельном возрасте, по сохранности за этот период и с 10(11)- до 25-недельного возраста, по проценту вывода и яйценоскости матерей.
4. Организация бонитировки (оценки) индеек
7. Индеек бонитируют (оценивают):
до 50-недельного возраста - по живой массе в 12 - или 16-недельном возрасте, сохранности за этот период, по показателям яйценоскости и проценту вывода матерей;
в 50-недельном возрасте и старше - по собственным показателям продуктивности: живой массе и сохранности в 12- или 16-недельном возрасте, проценту вывода и яйценоскости за первый цикл первого года использования.
5. Организация бонитировки (оценки) гусей
8. Гусей бонитируют (оценивают):
до 52-недельного возраста - по живой массе и сохранности до 9 (10)-недельного возраста, по яйценоскости матерей за первый год использования и проценту вывода молодняка;
старше 52-недельного возраста - по собственным показателям продуктивности: живой массе и сохранности до 9 (10)-недельного возраста, яйценоскости за первый цикл и проценту вывода молодняка.
6. Организация бонитировки (оценки) цесарок
9. Цесарок бонитируют (оценивают):
до 46-недельного возраста - по показателям живой массы и сохранности до 10 (12) недель, по выводу молодняка и яйценоскости матерей;
с 46-недельного возраста и старше - по собственным показателям продуктивности: живой массе в 10 (12)-недельном возрасте и сохранности за этот период, яйценоскости за первый цикл, проценту вывода цесарят.
10. Класс по комплексу признаков устанавливается на основе класса по каждому признаку в отдельности.
11. К классам элита - рекорд и элита относится птица селекционного стада, имеющая индивидуальное происхождение (по матери и отцу). Кроме того, к классу элита может быть отнесена также и птица стада множителя исходных линий, если она получена от селекционного стада и по показателям продуктивности соответствует этому классу.
12. Птицу прародительского и родительского стад всех племенных хозяйств оценивают по продуктивности родителей и результатам выращивания (сохранности, живой массе), но не выше первого класса (прародительское стадо) и второго (родительское стадо) класса.
13. Птицу прародительского стада, происходящую от птицы классов элита и первого, бонитируют (оценивают) первым классом, а происходящую от птицы второго класса -вторым, если она соответствует требованиям по основным и дополнительным признакам. Птицу прародительского и родительского стада всех видов, происходящую от птицы первого и второго классов, оценивают только вторым классом согласно приложению к настоящей Инструкции.

14. Арғы тектік және аналық үйірлеері сыныптан тыс құстан шыққан өсімтал балапандармен толықтырылмайды.
15. Бастапқы желідеғі құсты сұрыптағандағы мәлмет асылтұқымды құжатына жазылады, ал бұнда сұрыптау мәлметерді еңгізетін құжаттар бар.
16. Қосымша екі көрсеткіштен немесе негізгі және бір қосымша көрсеткіштертен құс талаптарға сай келмесе оны сыныпқа жатқызбайды. Бұл жағдайда арғы тектік үйірінің жұмыртқаларың аналық үйірді өндіру үшін қолданбайды, ал аналық үйірдің жұмыртқасын сұрыпталмаған құстыкі деп сатылады.
Құстарды бонитирлеу (бағалау)
бойынша нұсқаулыққа
1-қосымша
Арғы текті және аналық үйіріндегі тауық, үйрек, күрке тауық,
қаз, мыср тауығы сыныбын айыру
Кешенді көрсеткіштер бойынша сынып
Негізгі көрсеткіш – әке-шешесі сыныбы
Қосымша көрсетіштер
Құс балапандарының сақталғыштығы, % ( 9-15 кестелер)
Балапандардың тірілей салмағы (9-15 кестелер)
Арғы текті үйір
бірінші
элита-рекорд, элита, бірінші класс
екі көрсеткіште бастапқы желілерің сұрыптаудыңең аз деген талаптарына сай
екінші
бірінші класс
бір көрсеткіш бастапқы желідегі құстың сұрыптаудың ең аз деген талаптарына сай.
екінші
екінші класс
бір көрсеткіш бастапқы желідегі құстың сұрыптаудың ең аз деген талаптарына сай.
Аналық үйір
екінші
үшінші класс
бір көрсеткішбастапқы желідегі құстың сұрыптаудың ең аз деген талаптарына сай.
сыныптан сырт
ең аз деген сұрыптау талаптарынан төмен.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
12-қосымша
Түйеқұстарды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және
өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Түйеқұстарды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) 1998 жылғы 9 шіледегі Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, түйеқұстарды бонитирлеуді (бағалауды) нақтылай түседі.
2. Түйеқұстарды бағалау бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
2. Түйеқұстарды бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
3. Түйеқұстарды бонитирлеу (бағалау):
1) бiр жасқа дейiнгi балапандарды шешелерiнiң өнiмдiлiк көрсеткiштерi (жұмыртқалағыштық, балапандардың шығымы) және 2 айлық жасына дейiнгi тiрi сақталыну қасиеттерi бойынша;
2) өспiрiм балапандарды 1 жылдан 5 жасқа дейiн-шешелерiнiң өнiмдiлiк көрсеткiштерi (жұмыртқалағыштық, балапан шығымы) және өзiнiң өнiмдiлiгi (тiрi салмағы және 2 айлық жасына дейiнгi тiрi сақталыну қасиеттерi) бойынша;

14. Комплектование прародительских и родительских стад потомством от внеклассной птицы не проводится.
15. Данные, полученные при бонитировке (оценке) птицы исходных линий, заносят в паспорт племенной птицы, который содержит формы для включения результатов бонитировки (оценки).
16. При несоответствии показателей по двум дополнительным признакам или основному и одному дополнительному птицу оценивают вне класса. В этом случае яйца от птицы прародительского стада не используют для воспроизводства родительских стад, а от птицы родительских стад яйца реализуют как от небонитированной (оцененной).
Приложение
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству птиц
Определение класса кур, уток, индеек, гусей, цесарок
прародительского и родительского стад
Бонитировочный (оценочный) класс по комплексу признаков
Основной признак-класс родителей
Дополнительные признаки
Сохранность молодняка птицы, % (табл. 9-15)
Живая масса молодняка (табл. 9-15)
Прародительское стадо
первый
элита-рекорд, элита, первый
Оба признака соответствуют минимальным требованиям бонитировки (оценки) птицы исходных линий
второй
первый
Один из признаков ниже минимальных требований бонитировки (оценки) птицы исходных линий
второй
второй
Оба признака соответствуют минимальным требованиям бонитировки (оценки) птицы исходных линий
Родительское стадо
второй
третий
Оба признака соответствуют минимальным требованиям бонитировки (оценки) птицы исходных линий
вне класса
Ниже минимальных требований бонитировки (оценки)
Приложение 12
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 12
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству страусов
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству страусов (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки (оценки) страусов.
2. Бонитировка (оценка) страусов проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки страусов
3. Страусов бонитируют (оценивают):
1) молодняк в возрасте до одного года по показателям продуктивности матерей (яйценоскость, вывод молодняка) и сохранности до двух месячного возраста;
2) ремонтный молодняк в возрасте от одного года до пяти лет - по показателям продуктивности матерей (яйценоскость, вывод молодняка) и по собственной продуктивности (живой массе и сохранности до двух месячного возраста);

3) ересек, 5 жастан асқан түйеқұстарды – бiр жұмыртқа салу мерзiм iшiндегi жұмыртқалағыштығы және балапандардың шығымы, балапандардың екі ай жасына дейiнгi тiрi сақталыну қасиеттерi және олардың бір жасындағы тiрi салмағы бойынша.
4. Түйеқұстарды бағалау кезінде қойылатын төменгі талаптар осы Нұсқаулықтың қосымшасымен беріледі
Түйеқұстарды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұқсаулыққа
1-қосымша
Түйеқұстарды бонитирлеу (бағалау) кезінде қойылатын төменгі
талаптар
Көрсеткiштердiң атауы
Көрсеткiштер
Мекиеннiң жыл жұмыртқалағыштығы, дана
40
Жұмыртқаның ұрықтанғаны, %
75
Балапан шығымы, %
60-70
Балапандардың 8-апта жасына дейiнгi тiрi сақталынуы, %
90
Өспiрiм балапандардың 12-ай жасындағы тiрi салмағы, кг
90
Селекциялық ұяның саны (1 еркегi: 3-5 ұрғашысы), дана
10
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
13-қосымша
Иттердің үй-ұлттық тұқымдарын (тазы, төбет) асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі
нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Иттердің үй-ұлттық тұқымдарын (тазы, төбет) асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленген және иттердің үй-ұлттық тұқымдарына бонитирлеу (бағалау) жүргізуді нақтылайды.
2. Иттердің үй-ұлттық тұқымдарын бағалауды бонитерлер (сыныптаушылар)/сарапшы-кинологтар жүргізеді.
3. Ұлттық тұқымды иттермен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыстар жүргізудің басты мақсаты және міндеті оларды сақтау, таза тұқымды иттер санын арттыру, олардың жұмыстық және тұқымдық сапасын жоғарылату және жақсарту болып табылады.
Ит шаруашылығындағы асыл тұқымдық жұмыс ұрпақтарының сапасын, олардың өсіру аймағындағы жағдайларға жоғары бейімделуін жақсартуға, барынша жақсы пайдалануға бағытталған. Асыл тұқымдық жұмысты ұйымдастыру клубтардың, питомниктердің және басқа бөлімшелердің аражігін асыл тұқымдық жұмыс деңгейі және міндеттері бойынша ажырата, асыл тұқымдық ресурстарды тиімді құра және пайдалана, тұқымішілік құрылымды есепке ала отырып өсірудің неғұрлым мақсатқа сай әдістерін қолдана отырып, тұқымды толығымен қамтитын селекция принциптеріне негізделген.
4. Қызметтік және аңшылық ит шаруашылығы клубтарындағы асыл тұқымдық жұмыс мақсаты қызметтік және аңшылық ит тұқымдары ішінде асыл тұқымды иттерді арттыру, экстерьері мен конституциясы, жоғары жүйке қызметі (ЖЖҚ) типі, физикалық төзімділігі және иттердің басқа да қызметтік, аңшылық және жұмыс қасиеттерін тұқымда кезігетін кемістіктер мен жетіспеушіліктерді бір мезгілде түбегейлі жоя отырып үздіксіз жетілдіру болып табылады.

3) взрослых страусов в возрасте старше пяти лет - по яйценоскости и выводу молодняка за соответствующий цикл яйцекладки, сохранности молодняка до двух месячного возраста и живой массе потомков в годовалом возрасте.
4. Минимальные требования к продуктивным качествам при бонитировке страусов указаны в приложении к настоящей Инструкции.
Приложение
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
пород страусов
Минимальные требования к продуктивным качествам при
бонитировке (оценке) страусов
Наименование показателей
Показатели
Яйценоскость на несушку за год, шт.
40
Оплодотворенность яиц, %
75
Вывод молодняка, %
60-70
Сохранность молодняка до 8-недельного возраста, %
90
Живая масса молодняка в возрасте 12 мес., кг
90
Количество селекционных гнезд (1 самец: 3-5 самок), шт.
10
Приложение 13
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 13
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству домашних-национальных пород собак (тазы, тобет)
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству домашних-национальных пород собак (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки (оценки) домашних-национальных пород собак (тазы, тобет).
2. Бонитировка (оценка) домашних-национальных пород собак проводится бонитерами (классификаторами)/экспертами-кинологами.
3. Главной целью и задачей селекционно-племенной работы с собаками национальных пород является их сохранение, увеличение численности чистопородных собак, повышение и улучшение их породных и рабочих качеств.
Племенная работа в собаководстве направлена на улучшение качества потомства, высокой приспособленности к условиям зон их разведения, для лучшего использования. Организация племенной работы основана на принципах селекции, охватывающие породу в целом с разграничением клубов, питомников и других подразделений по уровню и задачам племенной работы, рациональным созданием и использованием племенных ресурсов, применением наиболее целесообразных методов разведения с учетом внутрипородной структуры.
4. Целью племенной работы в клубах служебного и охотничьего собаководства является увеличение племенного поголовья внутри пород служебных и охотничьих собак, непрерывное совершенствование качества экстерьера и конституции, типа высшей нервной деятельности (ВНД), физической выносливости и других служебных, охотничьих и рабочих качеств собак с одновременным искоренением пороков и недостатков, встречающихся в породе.

5. Әрбір ит тұқымымен жұмыс жасау оның тұқымішілік типтерін және басқа да өзіне тән қасиеттері мен биологиялық ерекшеліктерін, сондай-ақ онда неғұрлым жиі кезігетін кемшіліктерді білуге негізделеді. Әр асыл тұқымды иттің тұқымға тән жалпы сипаттарымен қатар, жеке ауытқушылықтарын және өзгешеліктерін айыра білу қажет.
6. Иттердің өсімін молайту біртекті, сол сияқты әртекті іріктеуді шығармашылық бағытта қолдана отырып таза тұқымдық (таза) өсіру әдісімен жүргізіледі.
7. Клубтар мен питомниктерде асыл тұқымды желілер жүргізуге жағдай жасайтын, асыл тұқымдық сапалары жоғары иттер саны жеткілікті болған жағдайда, желілер бойынша өсіру қолданылады.
8. Есепте тұрған барлық ересек ит:
1) асыл тұқымды иттер;
2) пайланылатын иттер болып екі санатқа бөлінеді.
9. Асыл тұқымдыларға бонитирлеу (бағалау) сыныптылығын алған иттер жатады. Қалған иттер пайдаланылатын иттер санатына жатады.
10. Асыл тұқымды иттерді өсіру жоспарлы сипатта болады және:
1) осы Нұсқаулыққа;
2) клуб немесе питомник бес жылға жасайтын әр тұқым бойынша асыл тұқымдық жұмыстың перспективалық жоспарда сәйкес ұйымдастырылады. Перспективалық жоспардың бір данасы аккредиттелген Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығына (бұдан әрі – Қауымдастық) түзету үшін ұсынылады;
3) клуб немесе питомник жыл сайын перспективалық жоспарда есепті жылға көзделген жеке міндеттерді есепке ала отырып жасайтын өсіру жоспарына сәйкес ұйымдастырылады. Өсіру жоспарын клуб немесе питомник (өсіру секциясы) жүргізілген селекциялық іс-шаралар нәтижелерін: көрмелер, жас иттерді шығару және сынау, асыл тұқымды ит иелерінің қалаулары және бағалауларын есепке ала отырып әзірлейді.
2. Асыл тұқымды иттерді іріктеу және таңдау. Өсіру жоспары
11. Өсіру жоспарына енгізу үшін:
қызметтік иттер тұқымын – конституциясы, экстерьері, шығу тегі, қызметтік сапалары бойынша және ұрпағының сапасы бойынша (ұрпақ берген иттер үшін);
аңшылық иттер тұқымын – конституциясы, экстерьері, шығу тегі, аңшылық сапалары бойынша және ұрпағының сапасы бойынша (ұрпақ берген иттер үшін) іріктейді.
12. Иттерді мына жастарында:
қаншықтарды бір жас алты айдан төмен емес жасында;
қызметтік-спорттық тұқымды төбеттерді екі жастан төмен емес және аңшылық тұқымды төбеттерді бір жас алты айдан төмен емес жасында ұйығуға жібереді.
Асыл тұқымды қаншықтардың ұйығуы жылына бір рет жүргізіледі. Аз күшіктеген (бес күшіктен кем) үш жастан жоғары жастағы қаншықтарды ұйығуға жылына екі рет жіберуге болады.
13. Қаншықтарға қарағанда, төбеттер ерекше қатаң іріктеледі: Төбеттердің саны және құрамы аталған жылдың өсіру жоспарына енгізілген қаншықтардың құрамына байланысты және олардан алынған ұрпақтарды есепке ала отырып жыл сайын анықталады.

5. Работа с каждой породой собак строится на знании ее внутрипородных типов и других характерных свойств и биологических особенностей, а также недостатков, наиболее часто встречающихся в ней. В каждой племенной собаке следует различать как общие черты, присущие породе, так и индивидуальные отклонения и различия.
6. Воспроизводство поголовья собак ведется методом чистопородного (чистого) разведения с творческим применением как однородного, так и разнородного подбора.
7. При наличии в клубах и питомниках достаточного количества собак высоких племенных качеств, создающих условия для ведения племенных линий, применяется разведение по линиям.
8. Все взрослое поголовье собак, состоящее на учете, делится на две категории:
1) собаки племенные;
2) собаки пользовательные.
9. К племенным относятся собаки, получившие бонитировочную классность. Остальные собаки относятся к категории пользовательных.
10. Разведение племенных собак носит плановый характер и организовывается в соответствии:
1) с настоящей Инструкцией;
2) с перспективным планом племенной работы по каждой породе, составляемым клубом или питомником на пять лет. Один экземпляр перспективного плана представляется в аккредитованную Республиканскую ассоциацию общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства (далее – Ассоциация) для корректировки;
3) с планом разведения, составляемым клубом или питомником ежегодно с учетом частных задач, предусмотренных перспективным планом на отчетный год. План разведения разрабатывается клубом или питомником (секцией разведения) – с учетом результатов проведенных селекционных мероприятий: выставок, выводок молодняка и испытаний, бонитировки и пожеланий владельцев племенных собак.
2. Отбор и подбор племенных собак. План разведения
11. Для включения в план разведения отбирают:
собак служебных пород – по конституции, экстерьеру, происхождению, служебным качествам и по качеству потомства (для собак, давших потомство);
собак охотничьих пород – по конституции, экстерьеру, происхождению, охотничьим качествам и по качеству потомства (для собак, давших потомство).
12. Собак допускают к вязкам в следующем возрасте:
сук не моложе одного года шести месяцев;
кобели служебно-спортивных пород не моложе двух лет и кобели охотничьих пород не моложе одного года шести месяцев.
Вязка племенных сук производится один раз в год. Сук в возрасте старше трех лет после малочисленного приплода (менее пяти щенков) можно допускать к вязкам два раза в год.
13. Кобели подвергаются особо строгому отбору, чем суки. Количество и состав кобелей определяются ежегодно, в зависимости от состава сук, включенных в план разведения данного года, и с учетом полученного от них потомства.

14. Тұқым стандарты бойынша шеттетуге жататын кемістіктері бар, сондай-ақ он жастан асқан иттер өсіру жоспарына енгізілмейді.
15. Жұптарды таңдау екі серіктестің барлық жетістіктерін және кемшіліктерін есепке ала отырып міндетті түрде жеке жүргізіледі. Жұптарды жеке таңдау оң белгілерін және қасиеттерін орнықтыруды және жетілдіруді, кемшіліктерін жоюды және ұрпағының жалпы тұқымдылығын жоғарылатуды қамтамасыз етеді.
16. Бірдей кемістіктері бар қаншықтар мен төбеттерді жұптастыруға жібермейді. Экстерьеріндегі немесе ұрпағының мінез-құлқындағы жекелеген кемістіктерді біркелкілеу үшін жұптарға кемістіктері жоқ, экстерьері дұрыс иттер таңдап алынады.
17. Алдыңғы күшіктеу кезінде жақсы ұрпақ берген қаншықты, өсіру талаптарына сәйкес келсе және осы қаншықтарға сай болса және осы клуб саны осындай комбинация нәтижесінде алынған иттерге толы болмаса, сол төбеттермен немесе оның жақын туыстарымен жұптастыру ұсынылады.
18. Жұптарды таңдау кезінде олардың жасы ескеріледі. Толық физикалық кемеліне жеткен тұқымдық иттерді шағылыстырған неғұрлым дұрыс. Жас иттерді (асыл тұқымдық пайдаланудың бірінші жылында) шағылыстырмаған дұрыс. Екі кәрі итті шағылыстырмаған дұрыс: жастарына байланысты олардың ұрпақтары әлсіреуі мүмкін.
19. Өсіру жоспары түсіндірме жазбадан және бекітілген нысандағы толтырылған таңдау кестесінен тұрады. Өсіру жоспарының құжаттарын мынадай тәртіппен таңдайды: Төбетке жасалған таңдау кестесіне онымен жұптастыру үшін бекітілген қаншықтарға жасалған барлық таңдау кестелері таңдалады. Осындай таңдау кестелерін жоспарда тек дублер ретінде пайдаланылатын төбеттер үшін де толтырады.
20. Түсіндірме жазбада өсіру жоспарына қосылған ит саны және олардың конституциясы және экстерьері бойынша (көрмедегі бағалары), қызметтік немесе жұмыс сапалары (сынақтар және жарыстардағы дипломдары), шығу тегі және ұрпағының сапасы бойынша бағалары көрсетілген асыл тұқымды иттерге егжей-тегжейлі шолу сондай-ақ, жоспардың негізіне алынған міндеттер және ұйғарымдарды мазмұндау қамтылады.
21. Өсіру жоспары екі данада жасалады. Жоспарды Клуб кеңесі немесе асыл тұқымды иттерді өсіретін питомниктер кеңесі Қауымдастық өкілдерінің қатысуымен бекітеді. Жоспардың бір данасы есепті жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей Қауымдастыққа ұсынылады. Екінші данасы өсіру жұмысында басшылыққа алу үшін клубта қалады. Өсіру жоспары асыл тұқымды ит иелеріне мәлімет үшін беріледі.
22. Қауымдастық, клуб немесе питомниктен алынған өсіру жоспарын тексеріп, бір ай ішінде бар болған жағдайда өздерінің ескертулері мен ұсыныстарын жолдайды.

14. В план разведения не включают собак с дисквалифицирующими пороками по стандарту породы, а также собак старше десяти лет.
15. Подбор пар производиться строго индивидуально с учетом всех достоинств и недостатков обоих партнеров. Индивидуальный подбор пар обеспечивают закрепление и совершенствование положительных признаков и свойств, устранение недостатков и поднятие общей породности потомства.
16. Суку и кобеля, имеющих одинаковые недостатки к спариванию не допускают. Для нивелирования отдельных дефектов в экстерьере или поведении потомства в пару подбирается собака правильного экстерьера, не имеющий этих недостатков.
17. Сук, давших в предыдущих пометах хорошее потомство, рекомендуется вязать с теми же кобелями или с их ближайшими родственниками, если последние отвечают требованиям разведения и подходят для этих сук, а поголовье данного клуба не перенасыщено собаками, полученными в результате таких комбинаций.
18. При подборе пар учитывается возраст партнеров. Наиболее целесообразно спаривать производителей, достигших полной физической зрелости. Менее желательно сведение молодых собак (по первому году племенного использования). Нежелательно спаривать двух старых собак: в связи с возрастом может быть ослаблено их потомство.
19. План разведения состоит из объяснительной записки и заполненных таблиц подбора установленной формы. Документы плана разведения подбирают в следующем порядке: к таблице подбора, составленной на кобеля, подбирают все таблицы подбора, составленные на прикрепленных для вязки с ним сук. Такие же таблицы подбора заполняют и на кобелей, используемых в плане только в качестве дублеров.
20. В объяснительной записке содержатся подробный обзор племенного поголовья с указанием количества собак, включенных в план разведения, и их оценки по конституции и экстерьеру (оценки на выставках), служебным или рабочим качествам (дипломы на испытаниях и состязаниях), происхождению и качеству потомства, а также изложение принципов и соображений, положенных в основу плана.
21. План разведения составляется в двух экземплярах. План утверждается Советом клуба или питомника разводящих племенных собак с участием представителей Ассоциации. Один экземпляр плана не позднее 1 декабря отчетного года представляется в Ассоциацию. Второй экземпляр остается в клубе для руководства в работе по разведению. План разведения доводится до сведения владельцев племенных собак.
22. Ассоциация, проверив планы разведения, полученные от клуба или питомника в месячный срок, направляет свои замечания и рекомендации, в случае наличия.

23. Клуб немесе питомник (өсіру секциясы) Қауымдастықтың ұсыныстары мен ескертулеріне сәйкес дамыту жоспарына қажетті өзгерістер енгізеді.
24. Жоспарға енген төбетті ұйығу үшін пайдалануға мүмкіндік болмаған жағдайда және жаңадан келген асыл тұқымды иттер болған жағдайда, өсіру жоспарына Клубтың немесе питомниктің (өсіру секциясы) кеңесі бекіткен түзетілімдер мен қосымшалар енгізіледі. Бұл жұмыстар жоспардағы жұмыс деп есептеледі.
3. Ұйығуларды, алынған ұялас күшіктерді тіркеу және есепке алу
және күшіктерге арналған тұқым-тегі құжатын беру
25. Өсіру жоспары негізінде клуб немесе питомник (өсіру секциясы) ұйығуға бағыттама береді. Бұл ретте қаншықты міндетті түрде ветеринар дәрігер қарап, ол жөнінде иесіне тиісті анықтама береді.
26. Қайталама (бақылаушы) ұйығуды алғашқы ұйығудан 24-48 сағат өткен соң жүргізу ұсынылады.
27. Қайталама ұйығу төбеттің жай-күйіне байланысты іске аспаған жағдайда және байлаулы қаншық ұрпақ әкелмей жатса, қаншық иесіне дәл сол төбетпен келесі жұпты тегін өту мүмкіндігі беріледі.
28. Ұйығу ақысын және есеп айырысу тәртібін Клуб немесе питомник (өсіру секциясы) кеңесі төбеттің сыныбы мен жергілікті жағдайды есепке ала отырып отырып белгілейді.
29. Жоспарланған ұйығуларды, күшіктеуді, әрбір клуб пен питомниктегі күшіктердің санын есептеу үшін тіркеу кітабы жүргізіледі.
30. Тіркеу кітабында тек қана клуб немесе питомник бағыты бойынша жүргізілген ұйығулар түгел тіркеледі.
31. Клуб немесе питомник (өсіру секциясы) кеңесі 30 күнге толмаған күшіктерге қарау, қоғамдық бақылау жүргізу үшін жауапты адамды айқындайды.
32. Әрбір ұялас күшіктер екі реттен: туылғаннан кейінгі 3-4 және 29-30 күндері тексеріледі. Тексеруші қаншық иесіне күшікті қалай тамақтандыру керектігі мен тамақтандыратын қаншықты қалай күтіп-бағу керектігі және зерттеп-қарау процесінде туындаған басқа сұрақтар жайлы кеңес береді. Әрбір зерттеп-қарау кезінде күшіктердің салмағын өлшейді. Күшіктер отыз күнге толғанда олардың жалпы жай-күйі, салмағы, оларды күтіп-бағу сипаты және оны асыраушы қаншықтың жай-күйі негізінде баға беріледі.
33. Қаншықтардың жай-күйі нашар болса және күшіктер антисанитариялық жағдайда күтіп-бағылған жағдайда ұялас күшіктерге берілетін баға бір балға кемиді.
34. Ата-енесінің тұқым-тегі құжаттарының және ұйығуларды тіркеу кітабындағы жазбалардың негізінде әрбір жоспарлы ұялас күшіктерге жалпы карточка ашылады.
4. Күшіктер көрсетпелері
35. Күшіктердің көрсетпелерін, клуб немесе питомник (өсіру секциясы) қызметтік және аңшылық ит өсіру үшін жылына екі рет (күзде және көктемде) келесі мақсаттарда ұйымдастырады:

23. Клуб или питомник (секция разведения) в соответствии с замечаниями и рекомендациями Ассоциации вносит необходимые изменения в план разведения.
24. В случае, невозможного использования для вязки кобеля, включенного в план, а также при наличии вновь прибывших племенных собак, в план разведения вносятся коррективы и дополнения, утверждаемые Советом клуба или питомника (секция разведения). Указанные вязки также считаются плановыми.
3. Регистрация и учет вязок, полученных пометов и
выдача родословных документов на щенков
25. На основе плана разведения клуб или питомник (секция разведения) выдает направление на вязку. При этом суку обязательно осматривает ветеринарный врач, о чем ее владельцу выдается соответствующая справка.
26. Повторные (контрольные) вязки рекомендуется проводить через 24 - 48 часов после первой вязки.
27. В случае, если повторная вязка не состоялась из-за состояния кобеля, и повязанная сука не принесла потомства, то ее владельцу предоставляется право бесплатно вязать суку в следующую пустовку с тем же кобелем.
28. Стоимость вязки и порядок расчета за нее устанавливаются Советом клуба или питомника (секции разведения) в зависимости от классности кобеля и местных условий.
29. Для учета плановых вязок, щенений и количества щенков в каждом клубе или питомнике по установленной форме ведется книга регистрации вязок.
30. В книге вязок регистрируются вязки, проведенные только по направлению клуба или питомника.
31. Советом клуба или питомника (секции разведения) определяется ответственное лицо/лица для обследования, инструктажа и общественного контроля за пометами щенков до 30-дневного возраста.
32. Каждый помет обследуется дважды: на 3-4-й день и на 29-30-й день после рождения. Обследующий обязан проконсультировать владельца суки о подкормке щенков, содержании кормящей суки и по другим вопросам, возникающим в процессе обследования. Щенков взвешивают при каждом обследовании. Дают оценку помета на основе общего состояния щенков, их веса в тридцатидневном возрасте, характера их содержания и состояния кормящей суки.
33. В случае плохого состояния суки и антисанитарного содержания щенков оценка помета снижается на один балл.
34. На основании родословных документов родителей и записей в книге регистрации вязок на каждый плановый помет составляется общепометная карточка.
4. Выводки молодняка
35. Выводки молодняка организуются клубами или питомниками (секцией разведения) служебного и охотничьего собаководства два раза в год (весной и осенью) в целях:

1) күшіктерді тұқымдылығы мен өсіру сапасына қарап бағалау;
2) күшіктердің иесіне оларды қалай өсіріп-бағу және тәрбиелеу бойынша ұсыныстар мен нұсқаулықтар беру;
3) ата-енесін (төбеттер мен қаншықтар) олардың тұқымдары мен жұптасу нәтижелерін бағалау бойынша зерттеу.
36. Көрсетпе барысында күшіктерді тұқымдары бойынша бөлек қарайды. Бір төбеттен тарайтын күшіктердің барлығы бір мезетте және ұяластар бойынша қаралады.
37. Клубтың және питомниктың өсіру секциясы көрсетпе барысында 4-10 ай аралығындағы барлық күшіктер мен олардың ата-енесін қатыстыру үшін шаралар қабылдайды.
38. Күшіктерді қарап, бағалау үшін және өсіру жоспары бойынша жұптарды іріктеу нәтижелерін анықтау үшін сарапшылар мен қоғамдық нұсқаушылар, өсіру жоспарын түзуге қатысқан және осы тұқыммен асыл тұқымдық жұмыс жүргізетін өсіру секциясының дайындалған белсенділер шақырылады.
39. Көрсетпеге қатысқан әрбір күшікке анкета толтырылады. Төрт пен алты ай аралығындағы күшіктер үшін анкетада бойы, физикалық дамуы, иттің қоңдылығы, тістерінің және құлақтарының жай-күйі мен рахитпен ауырмағандығы қоса белгіленеді. Алты айдан жасы жоғары иттердің экстерьеріне сипаттама беріледі. Күшіктерді таразыға тартып, салмағын өлшейді.
40. Көрсетпе барысында қаралған күшіктер тұқымдылығы және өсіру сапасы бойынша, келесідей бағаларға ие болады:
тұқымды, үлгілі өсірілген;
тұқымды, дұрыс өсірілген;
тұқымды, орташа өсірілген;
тұқымды, нашар өсірілген;
әдеттегідей, үлгілі өсірілген;
әдеттегідей, дұрыс өсірілген;
әдеттегідей, орташа өсірілген;
әдеттегідей, нашар өсірілген.
41. Тұқымға тән емес күшіктер бонитирлеуге (бағалауға) жатпайды. Тістері дұрыс өспеген күшіктер әділ бағасын алып, иесіне берілген анықтамада тістегі кінәраты міндетті түрде жазылады. Бұл күшіктерге марапат берілмейді.
42. Тұқымның белгілері анық көрініп тұрған күшіктерге "Тұқымды" деген баға беріледі (жас ерекшеліктерін ескере отырып).
43. "Әдеттегідей" деген баға экстерьері тұқымның белгілеріне сәйкес келетін күшіктерге беріледі (жас ерекшеліктерін ескере отырып).
44. "Үлгілі өсірілген" деген баға, өз жасына сай бойы, жақсы дамыған сүйегі мен жеткілікті физикалық дамуы, қоңдылығы бар және экстерьері, мінез-құлқында кемістігі жоқ күшіктерге беріледі.
45. "Дұрыс өсірілген" деген баға өз жасына сай қалыпты бойы мен қатайған сүйегі, жеткілікті түрде физикалық тұрғыдан дамуы, қоңдылығы бар және қорқақтық белгіні білдірмейтін күшіктерге беріледі.

1) оценки молодняка по породности и качеству выращивания;
2) предоставления указаний и рекомендаций владельцам молодых собак по вопросам выращивания и воспитания;
3) изучения производителей (кобелей и сук) по их потомству и оценки результатов вязок.
36. Во время выводка молодняка осмотр производится раздельно по породам. Весь молодняк, происходящий от одного производителя, просматривается одновременно и по пометам.
37. Секцией разведения клуба и питомника принимаются меры к тому, чтобы на выводку представлялось все поголовье щенков в возрасте от 4 до 10 месяцев, а также родители, от которых получены эти щенки.
38. Для осмотра и оценки щенков, а также определения результатов подбора пар по плану разведения привлекаются эксперты, общественные инструкторы и наиболее подготовленные активисты секции разведения, участвующие в составлении плана разведения и ведущие племенную работу с данной породой.
39. На каждого щенка, представленного на выводку молодняка, заполняется анкета. Для щенков от четырех до шести месяцев включительно в анкете отмечается рост, физическое развитие, упитанность, состояние зубов и ушей, наличие или отсутствие рахита. Для молодых собак старше шести месяцев, кроме того, дается описание экстерьера. Щенки взвешиваются и измеряются.
40. Осмотренные на выводке молодняка щенки могут получить следующие оценки по породности и качеству выращивания:
породный, образцово выращенный;
породный, правильно выращенный;
породный, посредственно выращенный;
породный, плохо выращенный;
типичный, образцово выращенный;
типичный, правильно выращенный;
типичный, посредственно выращенный;
типичный, плохо выращенный.
41. Не типичные для породы щенки оценке не подлежат. Щенки с неправильным прикусом получают заслуженную оценку, при этом в справке, выданной владельцу, обязательно указывают отмеченные отклонения в зубной системе. Награды таким щенкам не присуждают.
42. Оценка "породный" присуждается щенкам, имеющим ярко выраженные породные признаки (с учетом возрастных особенностей).
43. Оценка "типичный" присуждается щенкам, экстерьер которых соответствует признакам породы (с учетом возрастных особенностей).
44. Оценка "образцово выращенный" присуждается щенкам, которые имеют хороший для своего возраста рост, крепкий нормально развитый костяк, хорошее физическое развитие и упитанность, при отсутствии пороков в экстерьере и поведении.
45. Оценка "правильно выращенный" присуждается щенкам, которые имеют нормальный для своего возраста рост, крепкий костяк, достаточное физическое развитие, упитанность и не проявляют явно выраженных признаков трусости.

46. "Орташа өсірілген" деген атау келесідей кінәраттары бар күшіктерге беріледі:
бойы жеткілікті өспеген;
сүйегі жеңіл;
кеуде тұрқы нашар дамыған;
рахит немесе оның салдары;
омыртқа сүйегі майысқан;
аяқтары нашар дамыған.
47. "Нашар өсірілген" деген баға қарау көрмей қалжырап, физикалық тұрғыдан рахиттің ауыр түрлерімен ауыратын немесе оның ауыр салдары білінетін, ауырып, қорқақтық белгілері айқын білінетін күшіктерге беріледі.
48. Әрбір күшікті жекелеген қарау және бағалау аяқталған соң, барлық ұяластар және ата-енесі қаралып тексеріледі. Содан кейін ұяластарға және жұптардың дұрыс таңдалғанына да баға беріледі.
49. "Тұқымды және үлгілі өсірілген" деген бағаға ие болған үздік күшіктер, сондай-ақ үздік ұялас күшіктер көрсетпе барысында ата-енесімен бірге арнайы рингте көрсетіледі.
50. Көрсетпеде қарап тексеруден өткен күшіктердің иелеріне тиісті анықтамалар (экспоненттік қағаздары бар дипломдар) беріледі.
5. Асыл тұқымды иттерді іріктеу және бонитирлеу (бағалау)
51. Асыл тұқымды қызметтік және аңшылық иттер бастарын іріктеу мен бонитирлеу (бағалау) асыл тұқымдық жұмыстың негізгі іс-шараларының бірі болып табылады және ол иттерді конституциясы мен экстерьері, қызметтік және жұмыс сапасы, шығу тегі мен ұрпақтары бойынша кешенді бағалаудан тұрады.
52. Бонитирлеу (бағалау) бір-бірімен өзара байланысты сынақтарға және келесі іс-шараларға негізделген:
1) көрмелерге (көрсетпелерге), сынақтарға және жарыстарға;
2) иттердің асыл тұқымдық іс-қимылдары мен олардың ұрпақтарының сапасын бонитирлеу (бағалау) туралы материалдарды зерделеуге;
3) иттердің ата-тегі кестелері бойынша шығу тегін бонитирлеу (бағалау). Бонитирлеуді (бағалауды) клубтар мен питомниктерде (өсіру секцияларында) бір жыл ішінде Қауымдастық өкілдерінің қатысуымен өсіру секциясы мүшелерінің ішінен Клуб немесе питомник кеңесі тағайындайтын комиссия өткізеді.
53. Клубтарда бонитирлеу (бағалау) жүргізуге арналған негізгі құжат болып иттің есептік карточкасы табылады, онда ата-тегі карточкасы көрме, сынақтар мен жарыстардан алынған дипломдар мен есеп берулер негізінде барлық қажетті деректер енгізіледі.
54. Бонитирлеуге (бағалауға) көрмелер мен көрсетпелерде мынадай бағалар алған иттер жатады:
"үздік" дегеннен төмен емес баға алған төбеттер;
"өте жақсыдан" төмен баға алған қаншықтар.
Мұндай иттерге көрмеден кейін бір ай ішінде клуб немесе питомник есеп карточкасын арнайды.
55. Бонитирлеу (бағалау) бойынша сыныпқа кіруге жеткілікті ұпай жинаған иттер туралы мәліметтерді комиссия есеп карточкасынан ата-тегі карточкасының түпнұсқасына көшіреді және ол бағалау ведомосын құрады. Бағалау ведомосі бар ата-тегі карточкасы иттердің асыл тұқымдық кітабына енгізу және асыл тұқымдық аттестаттар беру үшін Қауымдастыққа жіберіледі.

46. Оценка "посредственно выращенный" присуждается щенкам, которые имеют недостатки:
недостаточный рост;
легкий костяк;
плохо развитую грудь;
рахит или его последствия;
провислую спину;
плохо развитые конечности.
47. Оценка "плохо выращенный" присуждается заморенным щенкам, сильно отстающим в росте и физическом развитии, страдающим тяжелыми формами рахита или тяжелыми последствиями после него, проявляющим резкие признаки трусости.
48. По окончании индивидуального осмотра и оценки каждого щенка осматриваются весь помет и родители, от которых он получен. Затем присуждается оценка помета в целом и определяется правильность подбора пары.
49. Лучшие щенки, получившие на выводке оценку "породный, образцово выращенный", а также лучшие пометы вместе с родителями демонстрируются посетителям выводки на специальном ринге с соответствующими пояснениями.
50. Владельцам, щенки которых прошли осмотр на выводке, выдаются соответствующие справки (или дипломы с экспонентскими листами).
5. Отбор и бонитировка (оценка) племенных собак
51. Отбор и оценка племенного поголовья служебных и охотничьих собак (бонитировка) является одним из основных мероприятий племенной работы и представляет собой комплексную оценку собак по конституции и экстерьеру, служебным и рабочим качествам, происхождению и потомству.
52. Бонитировка основывается на следующих, связанных между собой мероприятиях:
1) выставках (выводках), испытаниях и состязаниях;
2) изучении материалов о племенной деятельности собак и оценки качества их потомства;
3) оценки происхождения собак по родословным таблицам. Бонитировка (оценка) проводится в клубах или питомниках (секции разведения) в течение всего года комиссией, назначаемой Советом клуба или питомника (секцией разведения) из числа членов секции разведения с участием представителей Ассоциации.
53. Основным документом для проведения бонитировки (оценки) в клубах является учетная карточка на собаку, в которую на основании родословной карточки, отчетов и дипломов за выставки, выводки, испытания и состязания заносятся все необходимые данные.
54. Бонитировке (оценке) подвергают собак, получивших на выставках и выводках оценки:
кобели не ниже "отлично";
суки не ниже "очень хорошо".
На таких собак в течение месяца после выставки клуб или питомник заводит учетные карточки.
55. На собак, которые набрали показатели по бонитировке (оценке), необходимые для присвоения классности, комиссия переносит все данные из учетных карточек в подлинные родословные карточки и составляет бонитировочную (оценочную) ведомость.
Родословные карточки с бонитировочную (оценочную) ведомостью высылаются в Ассоциацию для занесения в племенную книгу собак и выдачи племенных аттестатов.

56. Бонитирлеу (бағалау) кезінде ит сыныптылығын анықтауды комиссия төрт көрсеткіш бойынша жүргізеді:
1) экстерьер мен конституциясын бонитирлеу (бағалау);
2) қызметтік немесе жұмыс сапаларын бонитирлеу (бағалау);
3 шығу тегін бонитирлеу (бағалау);
4) ұрпақтарын бонитирлеу (бағалау).
57. Иттердің қызметтік-спорттық тұқымдары балдарының төменгі саны осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада көрсетілген.
Конституция, экстерьер: "үздік" – 40 балл; "өте жақсы" – 30 балл; "жақсы" – 20 балл.
Шығу тегі: ата-енесінің 1-қатары – бар болса: төбет – 2 балл, қаншық – 2 балл; экстерьер: төбет – 3 балл, қаншық ит – 3 балл; "өте жақсы": төбет – 2 балл, қаншық – 3 балл; "жақсы": төбет – 1 балл; қаншық – 2 балл. Ата-енесінің 2-қатары – бар болса: 1 балл. Ата-енесінің 3-қатары – бар болса: 1/2 балл. Ата-енесінің 4-қатары – бар болса: 1/8 балл.
Ұрпақтары: жұмыс сапасы мен көрмелік баға қойылған дипломы бар әр ұрпақ үшін: "үздік": төбет – 4 балл, қаншық – 6 балл; "өте жақсы": төбет – 2 балл, қаншық – 4 балл; "жақсы": төбет – 1 балл, қаншық – 2 балл.
Жұмыс сапалары: Төбеттер: 1-дәрежелі диплом – 20 балл, 2-дәрежелі диплом – 10 балл, 3-дәрежелі диплом – 5 балл.
Қаншықтар: 1-дәрежелі диплом – 20 балл, 2-дәрежелі диплом – 15 балл, 3-дәрежелі диплом – 10 балл. "Элита" және 1 – асыл тұқымдық сыныбын беру үшін тек ашық сыныпта (ересек жас тобында) алынған көрмелік бағалар есепке алынады. Егер тұқымдық ұрпақтарының 30 пайызының "үздік" деген көрмелік бағасы бар болса, оған "Жеңімпаз" деген атақ беріледі.
58. Иттердің аңшылық тұқымдары балдарының ең төменгі саны осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада көрсетілген.
Конституция, экстерьер: "үздік" – 40 балл; "өте жақсы" – 30 балл; "жақсы" – 20 балл.
Шығу тегі: ата-енесінің 1-қатары – бар болса: төбет – 2 балл, қаншық – 2 балл; экстерьер "үздік": төбет – 3 балл, қаншық – 3 балл; "өте жақсы": төбет – 2 балл, қаншық – 3 балл; "жақсы": төбет – 1 балл; қаншық – 2 балл. Ата-енесінің 2-қатары – бар болса: 1 балл. Ата-енесінің 3-қатары – бар болса: 1/2 балл. Ата-енесінің 4-қатары – бар болса: 1/8 балл.
Ұрпақтары: жұмыс сапасы мен көрмелік баға қойылған дипломы бар әр ұрпақ үшін: "үздік": төбет – 4 балл, қаншық – 6 балл; "өте жақсы": төбет – 2 балл, қаншық – 4 балл; "жақсы": төбет – 1 балл, қаншық – 2 балл.
Жұмыс сапалары: жекелеген сынақтар – 1-дәрежелі диплом – 40 балл, 2-дәрежелі диплом – 35 балл, 3-дәрежелі диплом – 30 балл.
Жұптық сынақтар – 1-дәрежелі диплом – 20 балл, 2-дәрежелі диплом – 18 балл, 3-дәрежелі диплом – 15 балл.
6. Ұлттық қызметтік және аңшылық иттердің республикалық асыл
тұқымдық есебі

56. Определение классности собак при бонитировке производится комиссией по четырем показателям:
1) оценка экстерьера и конституции;
2) оценка служебных или рабочих качеств;
3) оценка происхождения;
4) оценка потомства.
57. Минимальное количество баллов служебно-спортивных пород собак указаны в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Конституция, экстерьер: "отлично" – 40 баллов; "очень хорошо" – 30 баллов; "хорошо" – 20 баллов.
Происхождение: 1-й ряд предков – наличие: кобель – 2 балла, сука – 2 балла; экстерьер "отлично": кобель – 3 балла, сука – 3 балла; "очень хорошо": кобель – 2 балла, сука – 3 балла; "хорошо": кобель – 1 балл; сука – 2 балла. 2-й ряд предков – наличие: 1 балл. 3-й ряд предков – наличие: 1/2 балла. 4-й ряд предков – наличие: 1/8 балла.
Потомство: за каждого потомка, имеющего диплом за рабочие (служебные) качества и выставочную оценку: "отлично": кобель – 4 балла, сука – 6 баллов; "очень хорошо": кобель – 2 балла, сука – 4 балла; "хорошо": кобель – 1 балл, сука – 2 балла.
Рабочие качества: Кобели: диплом 1-й степени – 20 баллов, 2-й степени – 10 баллов, 3-й степени – 5 баллов.
Суки: диплом 1-й степени – 20 баллов, 2-й степени – 15 баллов, 3-й степени – 10 баллов. Для присуждения племенных классов "Элита" и 1-й учитываются только выставочные оценки, полученные в открытом классе (старшей возрастной группе). В случае, если производитель имеет 30 процент потомков с выставочной оценкой "отлично", ему присуждается звания "Чемпион".
58. Минимальное количество баллов охотничьих пород собак указаны в приложении 2 к настоящей Инструкции.
Конституция, экстерьер: "отлично" – 40 баллов; "очень хорошо" – 30 баллов; "хорошо" – 20 баллов.
Происхождение: 1-й ряд предков – наличие: кобель – 2 балла, сука – 2 балла; экстерьер "отлично": кобель – 3 балла, сука – 3 балла; "очень хорошо": кобель – 2 балла, сука – 3 балла; "хорошо": кобель – 1 балл; сука – 2 балла. 2-й ряд предков – наличие: 1 балл. 3-й ряд предков – наличие: 1/2 балла. 4-й ряд предков – наличие: 1/8 балла.
Потомство: За каждого потомка, имеющего диплом за рабочие качества и выставочную оценку: "отлично": кобель – 4 балла, сука – 6 баллов; "очень хорошо": кобель – 2 балла, сука – 4 балла; "хорошо": кобель – 1 балл, сука – 2 балла.
Рабочие качества: Одиночные испытания – диплом 1-й степени – 40 баллов, диплом 2-й степени – 35 баллов, диплом 3-й степени – 30 баллов. Парные испытания – диплом 1-й степени – 20 баллов, диплом 2-й степени – 18 баллов, диплом 3-й степени – 15 баллов).
6. Республиканский племенной учет национальных служебных
и охотничьих собак

59. Қауымдастықта тіркеуде тұрған ұлттық қызметтік және аңшылық иттердің асыл тұқымды басын есепке алу мен тіркеуді Қауымдастық асыл тұқымдық кітап және иттердің анықтамалық картотекасы арқылы жүзеге асырады.
Есепке алу мен тіркеу конституция мен экстерьердің, жұмыс сапаларының ерекшеліктерін, шығу тегін, және иттердің ұрпақтары сапасын зерделеу және айқындау мақсатында жүргізіледі. Алынған деректер клубтар мен қызметтік және аңшылық ит шаруашылығы питомниктерінің асыл тұқымдық жұмысында пайдаланылады.
60. Иттердің асыл тұқымдық кітабы клубтар мен питомниктер (өсіру секциялары) жіберетін түпнұсқалық тұқым-тегі карточкалары мен бағалау ведомостері негізінде жүргізіледі.
61. Анықтамалық картотекаға көрмеден өткен және "жақсыдан" кем емес баға алған иттер енгізіледі. Сонымен қатар оған шығу тегі, сынақтар мен жарыстар, бағалау нәтижелері енгізіледі.
62. Иттердің асыл тұқымдық кітабы тұқымдар бойынша бөлімдерге бөлінеді. Кітапқа бағалау кезінде екінші асыл тұқымдық сыныбынан жоғары сыныптылық алған иттер енгізіледі.
63. Бонитирлеу (бағалау) кезінде баға алған барлық иттерге Қауымдастық тексеру үшін тұқым-тегі карточкасының түпнұсқасын тапсырады.
64. Асыл тұқымдық кітабына кіретін иттердің тұқым-тегі карточкасындағы жазбалар толықтай тексерілгеннен кейін барлық анықталған деректер иттердің асыл тұқымдық кітабының тиісті бөліміне көшіріледі.
65. Егер клуб немесе питомниктер жіберген иттердің деректері иттердің асыл тұқымдық кітабына кіріктірілмесе, онда клуб немесе питомникке қайтару себебі көрсетілген хабарлама жіберіліп, тұқым-тегі карточкасы қайтарылады.
66. Асыл тұқымдық кітабына жазылған әр итке нөмір беріледі. Иттерді нөмірлеу әр тұқым бойынша бөлек жүргізіледі.
67. Иттердің Республикалық тұқым-тегі картотекасының алдыңғы нөмірінен ажырату үшін иттерің асыл тұқымдық кітабында әр реттік нөмірдің алдына:
Төбеттер үшін "К" әрпі қойылады;
Қаншықтарға "С" әрпі қойылады.
68. Иттердің асыл тұқымдық кітабына жазылған иттерге аттестат толтырылып, иесіне тапсыру үшін клуб немесе питомникке жөнелтіледі.
69. Асыл тұқымдық кітабына жазылған иттерді сату мен беру кезінде, аттестат жаңа иесіне беріледі.
70. Бір жыл ішінде табылған, олардың сыныптылығы мен ұпайының өзгеруіне әсер ететін (көрмелер мен сынақтардағы анағұрлым жоғары көрсеткіштер) жаңа деректер, сонымен қатар экстерьерлі бағалар немесе сынақтарда дипломдар алған ұрпақтардың қосымша деректері Қауымдастыққа жөнелтіледі.
71. Аттестаттары жоқ иттердің сыныптылығы жоғарыласа, клубтар немесе питомниктер Қауымдастыққа ата-тегі карточкасының түпнұсқаларын асыл тұқымдық аттестаттармен алмастыру үшін жібереді.

59. Учет и регистрация зарегистрированных в Ассоциации племенного поголовья национальных служебных и охотничьих собак осуществляются Ассоциацией с помощью племенной книги и справочной картотеки собак.
Учет и регистрация ведутся в целях изучения и выявления особенностей конституции и экстерьера, рабочих качеств, происхождения и качества потомства собак. Полученные данные используются в племенной работе клубов и питомников служебного и охотничьего собаководства.
60. Племенная книга собак ведется на основе подлинных родословных карточек и бонитировочных ведомостей, высылаемых клубами или питомниками (секцией разведения) собаководства.
61. В справочную картотеку заносятся собаки, прошедшие выставки и получившие оценки не ниже "хорошо". В нее вносятся также данные о происхождении, результатах испытаний, состязаний и бонитировки.
62. Племенная книга собак делится на разделы по породам. В книгу заносятся все собаки, получившие классность при бонитировке не ниже второго племенного класса.
63. На всех собак, получивших оценки при бонитировке, подлинные родословные карточки передаются в Ассоциацию для проверки.
64. После тщательной проверки правильности записей в родословных карточках на собак, подлежащих внесению в племенную книгу, уточненные данные заносятся в соответствующий раздел племенной книги собак.
65. Если данные на собаку, присланные клубом или питомником, не заносятся в племенную книгу собак, то клубу или питомнику высылается уведомление, в котором указаны причины отказа, и возвращается родословная карточка.
66. Каждой собаке, записанной в племенную книгу собак, присваивается номер. Нумерация собак ведется по каждой породе отдельно.
67. Для различия от прежней нумерации Республиканской родословной картотеки собак перед каждым порядковым номером в племенной книге собак для:
кобелей ставится буква "К";
сук ставится буква "С".
68. На собак, записанных в племенную книгу собак, заполняется аттестат, который высылается в клуб или питомник для вручения владельцу.
69. При передаче или продаже собаки, записанной в племенную книгу собак, аттестат передается новому владельцу.
70. Выявленные в течение года новые данные на племенных собак, влияющие на изменение их классности или балльности (более высокие показатели на выставках и испытаниях), а также дополнительные данные на потомков, получивших экстерьерные оценки или дипломы на испытаниях, высылаются в Ассоциацию.
71. При повышении классности собакам, не имеющим аттестатов, клубы или питомники высылают в Ассоциацию подлинные родословные карточки для обмена их на племенные аттестаты.

72. Егер асыл тұқымды иттің иесі басқа қалаға қоныс аударса немесе итті сатса, клуб немесе питомник осы иттің есеп карточкасына тиісті белгі қойып, өзгеріс жайлы Қауымдастыққа хабарлайды. Бұл ит өлімі жағдайына да қатысты.
7. Иттерді белгілеу және асыл тұқымдық есебін жүргізу
73. Таңбалау мақсаты болып жануарды бірдейлендіру мүмкіндігі табылады. Әр итке жеке нөмір беріледі, ол жануардың денесіне татуировка әдісімен (клеймо) енгізіледі. Клеймо санының ішкі жағына, шапқа не иттің оң құлағына қойылады.
8. Жеке нөмірлерді (клеймоларды) беру тәртібі
74. Бастапқы есепке алу мен нөмір беруді Қауымдастық басшылығы жүзеге асырады. Тіркеу берілетін нөмірлерді бастапқы есепке алу соған сәйкес жүзеге асырылатын арнайы журналда жүргізіледі. Одан кейін, итке ата-тегі карточкасын алу кезінде оның жеке нөмірі бірыңғай компьютерлік деректер банкіне енгізіледі.
75. Итті есепке қою үшін және жеке нөмір алу үшін, иттің иесі Қауымдастыққа ұялас күшіктер туралы келесі деректерді хабарлайды:
1) тұқымы;
2) иттің иесі мүшесі болып табылатын клуб немесе питомниктің толық атауы;
3) ит иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), почталық мекенжайы, телефон және электрондық почтасы.
4) питомниктің атауы (зауыттық қондырмасы) – болған жағдайда;
5) иттің ата-енесінің толық деректері – болған жағдайда;
6) иттің лақап аты, жынысы, реңкі.
76. Туылмаған жағдайда жеке нөмір берілмейді.
9. Есептілік
77. Таңбалау фактісі бойынша ұялас күшіктерді таңбалаған жауапты адам "Ұялас күшіктерді таңбалау картасы" нысанын толтырады, оның бір данасы зауытшыда қалады және жалпы ұяластар картасымен бірге клубқа немесе питомнике тапсырылады. Екінші данасы таңбалаушыда қалып, он күннен кешіктірілмей клуб немесе питомникке табыс етілуі тиіс.
78. Таңбалаушы жеке нөмірлерді жалпы ұяластар картасына жазады және онда ұяластарды таңбалағаны туралы белгі қояды.
79. Клуб немесе питомник төрағалары тоқсан сайын "Ұялас күшіктерді таңбалау картасының" екінші нұсқасын Қауымдастыққа тапсырып отыруы тиіс. Жалпы ұяластар картасына қосымша берілген даналарды да төрағалар барлық бағаналарды толтырып, Қауымдастыққа тапсырады.
80. Комиссия ұялас күшіктерді зерттеу актісіне барлық күшіктер таңбаланған жағдайда қол қояды.
81. Таңбалауға жергілікті кинологиялық ұйымда тіркелген адамдар жіберіледі.
82. Микрочиптеу өсірушінің арызы бойынша жүргізіледі.
10. Белгілеу регламенті
83. Таңбалауды регламенттеу Қауымдастықтың өңірлік өкілдіктері арқылы жүзеге асады.

72. Если владелец племенной собаки переезжает в другой город или продает собаку, то клуб или питомник делает соответствующую пометку в учетной карточке этой собаки и сообщает об изменениях в Ассоциацию. То же относится и к случаям смерти собаки.
7. Мечение собак и ведение племенного учета
73. Целью клеймения является возможность идентификации животного. Каждой собаке присваивается индивидуальный номер, который наносится на тело животного методом татуировки (клеймо). Клеймо располагается в паху, на внутренней стороне бедра, либо на правом ухе собаки.
8. Порядок присвоения индивидуальных номеров (клейм)
74. Первичный учет и выдача номеров осуществляется руководством Ассоциации. Регистрация производится в специальный журнал, согласно которому и осуществляется первоначальный учет присваиваемых номеров. В дальнейшем, при получении родословной на собаку ее индивидуальный номер вносится в единый компьютерный банк данных.
75. Для постановки на учет собаки и получения индивидуального номера, его владелец сообщает в Ассоциацию следующие данные о помете:
1) порода;
2) полное название клуба или питомника, членом которого является заводчик (владелец);
3) фамилию, имя, отчество (при наличии), почтовый адрес телефон и электронную почту (при наличии) заводчика (владельца);
4) название питомника (заводская приставка) – при наличии;
5) полные данные на каждого из родителей собаки – при наличии;
6) кличку собаки, пол, окрас.
76. На не рожденный помет индивидуальные номера не выдаются.
9. Отчетность
77. По факту клеймения ответственное лицо, клеймившее помет, заполняет форму "Карта клеймения помета", один экземпляр которой остается у заводчика и сдается им в клуб или питомник вместе с общепометной картой, второй экземпляр хранится у клеймившего помет и сдается в клуб или питомник не позднее десяти дней с момента клеймения помета.
78. Клеймивший помет вписывает индивидуальные номера в общепометную карту и проставляет в ней отметку о клеймении помета.
79. Председатели клубов или питомников не реже 1 раза в квартал передают вторые экземпляры "Карты клеймения помета" в Ассоциацию. Экземпляры, приложенные к общепометной карте, также передаются председателями в Ассоциацию, при обязательном условии заполнения всех граф.
80. Акт обследования помета подписывается комиссией при условии, что все щенки прошли клеймение.
81. К клеймению щенков допускаются лица, зарегистрированные в местной кинологической организации.
82. Микрочипирование производится по заявлению заводчика.
10. Регламент мечения
83. Регламентация клеймения происходит через региональные представительства Ассоциации.

84. Жүйе, нөмірлеу түрі, дененің қай тұсын таңбалау мәселесі (құлақ, қарын немесе санының ішкі жағы), таңбалауға жауаптыларды анықтау және оларды міндетті түрде оқыту, таңбалау уақыты мен өткізу орнын нақтылау, сондай-ақ таңбалардың нөмірлерін тұқым-тегі кітабына енгізу ерекше талқыланады.
85. Микрочип қоюды маман жүзеге асырады.
11. Шығу тегі туралы құжатты ресімдеу және беру тәртібі
86. Клуб пен питомниктің қызметкері ұялас күшіктерді зерттеу актісінің негізінде толтыратын және қол қоятын күшіктің карточкасы – шығу тегі туралы бастапқы құжат болып табылады.
87. Күшік карточкасы мынадай мәліметтерден тұрады: тұқымы, күшіктің лақап аты, жынысы, түсі, толық туған күні, таңбасының №, күшік иесінің аты-жөні және мекенжайы, шығу тегі жайлы мәліметтер (атасы-енесі, шығу тегінің нөмірі мен түсі).

84. Особо оговаривается система, вид нумерации, части тела для клеймения (ухо, живот или внутренняя сторона бедра), определение ответственных за клеймение, обязательное их обучение, организация и время клеймения, а также сообщение номеров клейм в родословные книги.
85. Микрочипирование производится специалистом.
11. Порядок оформления и выдачи документов о происхождении
86. Первичным документом о происхождении является щенячья карточка, которая заполняется и подписывается работником клуба или питомника (секцией разведения) на основании акта обследования помета.
87. Щенячья карточка содержит следующие сведения: порода, полная кличка щенка, пол, окрас, полная дата рождения, № клейма, фамилия и адрес заводчика и владельца щенка, сведения о происхождении (отец, мать, номера их родословных и их окрасы).

88. Питомник (зауыттық қондырма) атауы онда туған барлық күшіктердің атауына қосылады және атауының алдына қойылады, ал егер атау "из", "от", "с", "со" – шылауларынан басталса, лақап атынан кейін қойылады. Питомник атауымен ұштастырылған бірдей лақап ат тек 20 жылдан кейін қайталануы мүмкін. Лақап аттағы белгілердің ең көп саны питомник атауын және бос орындарды қоса алғанда – 40 белгі.
89. Күшік картасы оны асыл тұқымдық мақсатта пайдалану құқығын бермейді және міндетті түрде көрмеден өткен ит он бес айдан асқан соң тұқым-тегі карточкасына ауыстыруға жатады.

88. Название питомника (заводской приставки) включается в клички всех щенков, рожденных в питомнике, и ставится перед кличкой, а если название начинается с предлогов "из", "от", "с", "со" – после клички. Одна и та же кличка в сочетании с названием питомника может повториться только через 20 лет. Максимальное число знаков в кличке, включая название питомника/заводской приставки и пробелы, – 40 знаков.
89. Щенячья карточка не дает права на племенное использование и подлежит обязательному обмену на родословную по достижении собакой возраста до пятнадцати месяцев после прохождения выставок или выводки молодняка.

90. Бірыңғай үлгідегі ата-тегі құжаты эмблемалардан тұрады және иттің шығу тегін куәландырады.
91. Ата-тегі құжатын ресімдеуді Қауымдастықтың өңірлік өкілдері мен Қауымдастықта аттесттаудан өткен аумақтық кинологиялық ұйымдар жүргізе алады.
Ата-тегі құжаты Қауымдастықта тіркеген бекітілген үлгідегі бланкілерде күшіктің карточкасы негізінде немесе Қауымдастықтың уәкілетті сарапшысы берген тиісті сипаттама негізінде негізінде ресімделеді.
Иттердің үй-ұлттық тұқымдарын (тазы, төбет)
асыл тұқымдық құндылығын
бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша

90. Родословная единого образца содержит эмблемы и удостоверяет происхождение собаки.
91. Оформление родословных производят региональные представительства Ассоциации или территориальные кинологические организации, аттестованные в Ассоциации, в которых зарегистрированы племенные производительницы.
Родословные оформляются на бланках установленного образца с зарегистрированными в Ассоциации номерами на основании щенячьей карты или на основании соответствующего описания уполномоченного Ассоциацией эксперта.
Приложение 1
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
домашних-национальных пород собак (тазы, тобет)

1. Жалпы ережелер
1. Маралдар мен теңбіл бұғыларды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (әрі қарай-Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес даярланған және маралдарды және теңбіл бұғыларды бонитирлеуді (бағалауды) нақтылай түседі.
2. Маралдар мен теңбіл бұғыларды бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
2. Маралдарды бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
3. Еркек маралдар мен алғаш мүйізділерді панты кесу кезінде мамыр-шілде айларында бонитирленеді (бағаланады); оларды дене тұрқының беріктілігі мен дене бітімі, тірі салмағы мен жаңа кесілген пантының, кейінде консервацияланған пантының сапсымен және даяр пантының шығымымен бонитирлейді (бағалайды).
4. Еркек маралдарды бағалау жыл сайын панты кесу кезінде маусым-шілде айларында, төлдерді енесінен бөлу кезінде, қараша-желтоқсан айларында мал басын қыстауға қойған кезде 16-18 айлық жаста жүргізеді.
5. Пантылы теңбіл бұғы шаруашылығында жануарларды жыныстық-жас топтарында: төлі, қозықасы, алғаш мүйізділер, ұрғашы жас марал, еркек және ұрғашы марал деп бірегей атау тізбесі қабылданған. Жас маралдарды еркек (сайка) және ұрғашы (саюшки) деп бөледі. Жастары бойынша топтар келесідегідей болып бөлінеді: төл- туғаннан 6 айға дейін, қозықа-6 айдан 1,5 жасқа дейін, алғаш мүйізділер мен ұрғашы жас маралдар 1,5 жастан 2,5 жасқа дейін, еркек және ұрғашы маралдар-2,5 жастан жоғарылар.
6. Еркек маралдың дене бітімі мен тұрқын жыл сайын жалпы бонитирлеу (бағалау) кезінде жүргізеді.
7. Дене бітімі мен тұрқын бес балдық шәкілмен (шкала) жүргізеді. Мұнда жануардың қажет ететін бөліктеріне ерекше назар аударылады: еркек маралдардың - жыныстық диморфизмының анық байқалуына: қуатты кеудесі, арқасы, бел бөлімінің және аяқтарының мықтылығы, ең бастысы пантысының формасы мен дамуына. Осы баптарда кемшіліктер болмаған жағдайда еркек маралдарға "5" деген баға қойылады. Кемшіліктер табылған жағдайда бағасы 1 балға төмендейді.
8. Пантысының алты ұшты жуан діңді қуатты дамыған, бөліну тереңдігі 8 сантиметрге дейін болса қалдырылады. Панты дұрыс құрысы болуы, жеткілікті жуан ұңғысы және жақсы дамыған көз үсті өсіндері мұзды орташа дамыған болуы қажет. Артық өсіндер мен шорлар болмауы керек.
9. Еркек маралдарды бонитирлеудің (бағалаудың) мәліметтері бойынша 4 класқа бөлінеді: таңдамалы, бірінші, екінші және үшінші.
1) таңдамалы класқа берік конституциялы және өте жақсы дене бітімді, салмағы бойынша ең жақсы, пантысының үлкендігі мен сапасы бойынша жатады. Пантысы жуан, мол діңді және көз үсті өсінді, мұзды және орташа дамыған өсіндері; артық өсіндер мен шорлар болмау керек.
2) бірінші класқа қалыпты жағдайда дамыған, берік конституциялы, жеткілікті мөлшерде және жақсы панты беретін, елеулі кемшіліктері жоқ жануарлар жатқызылады.
Пантысының жекелеген келесі кемшіліктеріне рұқсат етіледі:
көз үсті өсіндері жіңішке, аздаған қисықтықтары бар;
діңі қысыңқы немесе көз үсті шорлары бар, барынша көп түкті жабынды, көз үсті өсіндерінің төмен орналасуы, қара немесе сұр түсті.
3) екінші класқа панты салмағы аз, бірінші кластың стандарттарына сәйкес келетін жануарлар жатқызылады, бірақ әлсіз конституциясымен және тұлғасында немесе панты құрылысында елеулі кемшіліктері бар: сүйектерінің жіңішкелігі, еркек тұрпатының жеткілікті айқын еместігі, көз үсті өсіндердің жеткіліксіз дамуы
4) үшінші класқа ( тұрқына байланыссыз) пантысының салмағы аз немесе олардың кемістікті құрылысы бар: (кемістікті, 3 немесе 4 өсінінің жоқ болуы)

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству маралов и пятнистых оленей (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки (оценки) маралов и пятнистых оленей.
2. Бонитировка (оценка) маралов и пятнистых оленей проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки) маралов
3. Рогачей и перворожков бонитируют (оценивают) в период срезки пантов в мае -июле месяце; их оценивают по крепости конституции, экстерьеру, живой массе, по массе и качеству пантов в свежесрезанном виде, а в последующем в консервированном и по выходу готовых пантов.
4. Бонитировку (оценку) рогачей проводят ежегодно в период срезки пантов в июне-июле; молодняк бонитируют (оценивают) в ноябре-декабре после отъема от маток, перед постановкой поголовья на зимовку, в возрасте 16-18-ти месяцев.
5. В пантовом оленеводстве используется единая номенклатура названий животных в разрезе половозрастных групп: приплод, маралята, перворожки, маралушки, рогачи и маралухи. Среди маралят выделяют самцов (сайки) и самочек (саюшки). По возрасту группы разделяются следующим образом: приплод - от рождения до 6 мес, маралята - от 6 мес. до 1,5 года, перворожки и маралушки - от 1,5 до 2,5 года, рогачи и маралухи - старше 2,5 года.
6. Оценку экстерьера и конституции рогачей проводят ежегодно во время общей бонитировки.
7. Оценку конституции и экстерьера производят по пятибалльной шкале. Отдельных стати должны соответствовать желательному типу: у маралов-рогачей - их выраженность полового диморфизма: мощная грудь, спина, крепость поясницы и задних конечностей и, самое главное, форма и развитие пантов.
При отсутствии недостатков по этим статям рогачам дается оценка "5". В случае обнаружения недостатка оценка снижается на один балл.
8. Допускается развитие мощных, с толстыми стволами пантов до шести концов, с глубиной раздвоя не более 8 см. Панты должны иметь правильное строение, достаточно толстые стволы и хорошо развитые отростки: надглазной, ледяной и средний. Не должно быть лишних отростков и значительных наростов.
9. По данным бонитировки (оценки) рогачей разделяют на 4 класса: элита, первый, второй и третий.
к классу элита относят животных с крепкой конституцией и отличным экстерьером, лучших по массе тела, величине и качеству пантов. Панты должны иметь толстые, мощные стволы и нормально развитые надглазной, ледяной и средний отростки; лишние отростки и значительные наросты недопустимы.
к первому классу относят нормально развитых животных, скрепкой конституцией, дающих панты достаточной массы и хорошего качества, без существенных недостатков.
Допускаются следующие недостатки пантов:
небольшое недоразвитие надглазных или ледяных отростков;
отсутствие одного отростка;
наличие лишних отростков и незначительных наростов.
ко второму классу относят животных с более низкой массой пантов, отвечающих стандарту первого класса, но с ослабленной конституцией и рядом существенных недостатков экстерьера или строения пантов: утонченность костяка, недостаточная выраженность мужского типа, запоздание линьки, худосочность пантов, недоразвитие надглазных и ледяных отростков, отсутствие обоих надглазных или ледяных отростков.
к третьему классу относят (независимо от экстерьера) всех животных с низкой массой пантов или имеющих порочное их строение (уродливость, отсутствие трех или четырех отростков).

10. Марал класын аықтау үшін жас мөлшерінде панты салмағына ең аз талаптар осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес қолданылады.
11. Панты құрлысындағы кемшіліктер тізбесі осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес көрсетілген.
12. Пантының дамуы өлшемдер алу алу негізінде анықталады. Өлшемдер қатаң белгілі нүктелерден осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес анықталады
13. Өлшемдерді дұрыс және пропорционалды құрылысы бар тек бір пантыдан (бір жұбынан) осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес алады.
14. конституциясы мен тұрпатының бағасын кеміту кемшіліктері осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасында конституциясы мен тұрпатында біршама кемшіліктер мен кемістіктеріне сәйкес жүргізіледі.
15. Бонитирленуі (бағалануы) бойынша "Сайканы" 4 класқа бөледі: таңдамалы, бірінші, екінші және үшінші класқа бөлінеді.
1) таңдамалы - класына сау, ерекше ірі, берік конституциялы, анық байқалатын еркектік дене бітімінің тұрпаты, жақсы жетілген алғашқы мүйізі–сүмбісі (шпилька) (ұзындығы 41 см. және одан да көп ), екі немесе дан көп өсіні бар.
2) бірінші класқа - сау, берік конституциялы жақсы жетілген бірақ өсіні жоқ, жақсы жетілген сүмбісі бар 31-40 см, жатқызады.
3) екінші класқа - аса үлкен емес, әлсіз конституциялы, сүмбісінің орташа ұзындығы (21-30см) барларды жатқызады
4) үшінші класқа - әлсіз конституциялы ұсақ, сүмбісі жетілмеген 20 см. кем жануарларды жатқызады.
16. Сүмбінінің үлкендігі мен формасын бағалау үшін ұзындығы мен қалыңдығынан 2 өлшем алынады. Ұзындығы сүмбіле түбінен басына дейін алынады, қалыңдығы түбінен 5-7 см жерден алынады.
17. Ағымдағы жылы туған қозықаларды күзде аналарынан айырғанда мал басын қысқа ұстауға қойған кезде бағалайды. Солармен бірге енелерінен ерте ажыратылғандар, үйігуге дейін бағалау жүргізіледі.
Төл физиологиалық дамуы, констиуциясының беріктігі және тірілей салмағы бойынша бағаланады.
Аналық маралдардың бонитирлеуін (бағалауын) қараша-желтоқсан айларында ұйыгу біткенше жүргізеді.
18. Таңдамалы класына берік конституциясы бар және мүсіні мен дене мөлшері жақсы және тірідей салмағы 210 кг және одан да көп жануарлар жатқызылады.
19. бірінші класқа қалыпты дамыған, конституциясы берік және жақсы мүсінді, тірідей салмағы (185-209 кг), дене бітімінде кемістігі жоқ (4 кесте) жануарларды жатқызады.
20. екінші класқа тірідей салмағы барынша аз (170-184 кг), әлсіз конституциялы және дене мүсінінде кемістігі бар жануарлар жатқызылады.

10. Для определения класса маралов используются минимальные условия для определения класса маралов-рогачей и перворожков, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
11. Недостатки в строении пантов маралов-рогачей выявляются по Перечню недостатков в строении пантов маралов-рогачей, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
12. Развитие пантов определяется на основании взятия промеров по Перечню обязательных промеров пантов марала согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
13. Промеры берут только с одного панта (из пары), имеющего наиболее правильное и пропорциональное строение по Схеме промеров пантов марала, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
14. Недостатки и пороки в конституции и экстерьере, за которые снижается оценка по экстерьеру и конституции указаны в Таблице недостатков телосложения маралов, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
15. Поданным бонитировки (оценки) "сайков" разделяют на 4 класса: элита, первый, второй и третий.
1) элита - здоровые, особенно крупные животные, с крепкой конституцией, с ярко выраженным мужским типом телосложения, хорошо развитыми "шпильками" (длиной 41 см и более), на которых могут быть два и более отростков;
2) первый класс - здоровые, крупные перворожки с крепкой конституцией, имеющих хорошо развитые "шпильки", но без отростков, длиной 31-40 см;
3) второй класс - менее крупные животные, с ослабленной конституцией, "шпильками" средней величины (21-30 см);
4) третий класс - мелкие животные со слабой конституцией, имеющие недоразвитые или невыраженные "шпильки" длиной менее 20 см.
16. Для оценки величины и формы "шпилек" берутся два промера длины и толщины. Длина берется от основания "шпильки" до ее вершины (высота стаканчика в размер не входит), толщина обхвата "шпилек" берется в 5-7 см от ее основания.
17. Маралят текущего года рождения бонитируют осенью в период отъема от маток при постановке поголовья на зимовку. В это же время проводят бонитировку и маралят раннего отъема (до гона).
Приплод бонитируются (оценивается) по физиологическому развитию, крепости конституции и живой массе.
Бонитировку (оценку) маточного поголовья маралов проводят в ноябре-декабре по окончании проведения гона.
18. К классу элита относят животных с крепкой конституцией и хорошим экстерьером, лучших по величине и живой массой 210 кг и более.
19. К первому классу относят нормально развитых животных, с крепкой конституцией и хорошим экстерьером, с живой массой в пределах 185-209 кг, не имеющих недостатков в строении тела.
20. Ко второму классу относят животных с более низкой живой массой (170-184 кг), с ослабленной конституцией и рядом недостатков экстерьера.

21. үшінші класқа тірідей салмағы өте төмен (ISO-IBS кг), мүсініне байланыссыз аналықтар жатқызылады.
3. Теңбіл бұғыларды бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
22. Теңбіл бұғылардың еркектерін және алғашқы мүйізділерін жыл сайын панты кесу кезеңінде, мамыр-шілде айларында оларды сырт бейнесі, конституциясының беріктігі, дене мүсіні, жануарлардың тірілей салмағы, пантының құрылысы, формасы және сапасы және олардың жаңа кесілген күйдегі салмағы бойынша бонитирлейді (бағалайды).
23. Жуан діңді 3 тармағы бар ірі пантысы болуына жол беріледі, екі айырылу тереңдігі 8 см көп болмау керек.
24. Панты дұрыс құрылысты болу керек, барынша жуан діңді және жақсы жетілген қосалқы көз үстіндегі өсіні, қоңыр немесе құм тәріздес түсті барқытты түгі, жуан діңі болуы қажет. Пантыны және оның дамын бағалау үшін осы Нұсқаудың 2 суретіне сәйкес келесі өлшемдер жүргізіледі.
25. Өлшемдер қатаң түрде анықталған өлшем нүктелері болуы керек. Оларды 1 пантыдан дұрыс және пропорцияналды құрылысы бар (жұбынан) осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасынана сәйкес алу керек.
26. Еркек маралдарды бағалаудың мәліметтері бойынша 4 класқа бөлінеді: таңдамалы, бірінші, екінші және үшінші.
1) таңдамалы класқа берік конституциялы және өте жақсы дене бітімді, салмағы бойынша ең жақсы, пантысының үлкендігі, құрлысы мен сапасы бойынша жатады. Пантысы симметриялы, мол діңді және жақсы жетілген көз үсті өсіні, қоңыр немесе құм тәріздес түсті барқытты түгі, қандай болмасыз шорларсыз болу керек, артық өсіндер мен шорлар болмау керек.
Бұл класқа пантысы қара және сұр түстң еркек бұғыны жатқызады, оның салмағы таңдамалы класта белгіленгее салмақтан 20% аз болады.

21. К третьему классу относят маток с очень низкой живой массой (ISO-IBS кг) независимо от экстерьера.
3. Организация бонитировки (оценки) пятнистых оленей
22. Рогачей и перворожков пятнистых оленей бонитируют (оценивают) ежегодно в период срезки пантов в мае-июле, когда их оценивают по внешнему виду, крепости конституции, экстерьеру, живой массе животных, строению, форме и качеству пантов, и их массе в свежесрезанном виде.
23. Допускаются развитые, мощные трехконцевые с толстыми стволами панты с глубиной раздвоя не более 8 см.
24. Панты должны быть больших размеров, правильного симметричного строения, покрыты равномерным бархатистым ворсом коричневого или песочного цвета, иметь толстый ствол, хорошо развитые, высоко поставленные надглазные отростки. Для оценки пантов и их развития используются следующие основные промеры, согласно рисунку 2 к настоящей Инструкции.
25. Промеры должны иметь строго определенные точки приложения, которые берут с одного панта (из пары), имеющего наиболее правильное и пропорциональное строение, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
26. При оценке рогачей разделяют на 4 класса: элита, первый, второй и третий.
1) к классу элита относят животных крепкой конституции, с отличным экстерьером, лучших по величине и массе тела, а также повеличине, строению и массе пантов. Панты должны быть симметричными, с толстыми стволами и хорошо развитыми надглазными отростками и покрыты тонкими бархатистыми волосками коричневого или песочного цвета, без каких-либо наростов.
К этому же классу относят рогачей с пантами черного и серого цвета, масса которых на 20% меньше установленной массы для класса элита.

2) бірінші класқа берік конституциялы және экстерьерлі еркек маралдарды жатқызады. Жеткілікті мөлшерде және жақсы панты беретін, жақсы дамыған көз үсті өсіні бар, елеулі кемшіліктері жоқ жануарлар жатқызылады.
Пантысының келесі кемшіліктері болуына рұқсат етіледі: Симметриялы болмауы, жіңішке көз үсті өсіні, аздаған қисықтығы бар, діңі қысыңқы немесе көз үсті өсіні, шорлары бар, барынша қою түкті, барынша қою түкті жабынды, көз өсіні төмен орналасқан, қара және сұр пантылы.

2) к первому классу относят рогачей с крепкой конституцией и хорошим экстерьером. Панты у них должны быть достаточно высокой массы и правильного строения, с хорошо развитыми надглазными отростками, без существенных недостатков.
Допускаются следующие отдельные недостатки пантов: несимметричность, тонкие надглазные отростки, небольшие искривления, сплющенность ствола или надглазных отростков, наросты, более густой (изюбринный) волосяной покров, низкая постановка надглазных отростков, черный или серый цвет.

3) екінші класқа пантысының салмағы бойынша бірінші кластың стандарттарына сәйкес келетін жануарлар жатқызылады, бірақ әлсіз конституциясымен және тұлғасында немесе панты құрылысында елеулі кемшіліктері бар: сүйектерінің жіңішкелігі, еркек тұрпатының жеткілікті айқын еместігі, түлеудің кешеулеуі, көз үсті өсіндердің анық жеткіліксіз дамуы.
4) үшінші класқа ( тұрқына байланыссыз) пантысының салмағы аз немесе олардың кемістікті құрылысы бар (діңінің және көз үсті өсінінің анық жетімегендігі бар).

3) ко второму классу относят животных с массой пантов, соответствующей требованиям первого класса, но с ослабленной конституцией и существенными недостатками экстерьера и строения пантов: утонченность костяка, слабая выраженность мужского типа, запоздавшая линька, явное недоразвитие или уродливое разрастание надглазных отростков.
4) к третьему классу (независимо от экстерьера) относят всех животных с низкой массой пантов и пороками в их строении: явное недоразвитие ствола и надглазных отростков, отсутствие надглазных отростков.

27. Теңбіл бұғының класстығын анықтау үшін осы Нұсқаулқтың 6-қосымшасына сәйкес пантысының салмағы бойынша теңбіл бұғы класын анықтау үшін ең аз талаптар, осы Нұсқаулқтың 7-қосымшасына сәйкес марал дене бітімінің кемшіліктері, осы Нұсқаулқтың 8-қосымшасына сәйкес теңбіл бұғы пантысы құрылысының кемістіктері қолданылады.
28. Таңдамалы класына сау, ерекше ірі, берік конституциялы, анық байқалатын еркектік дене бітімінің тұрпаты, жақсы жетілген алғашқы мүйізі–сүмбісі (шпилька) (ұзындығы 31 см. артық).

27. Для оценки и определения класса рогачей пятнистых оленей используются минимальные требования по массе пантов по возрастным периодам, согласно приложению 6 настоящей Инструкции, перечень недостатков экстерьера и конституции согласно приложению 7 настоящей Инструкции и шкалу недостатков в строении пантов пятнистых оленей согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.
28. К классу элита относят здоровых, особо крупных животных с крепкой конституцией, имеющих ярко выраженный мужской тип телосложения, с хорошо развитыми "шпильками" длиной более 31 см.

1. Панты діңінің ұзындығы
Діңнің артқы жағы бойынша кескен жерге дейін
2. Діңінің жуандығы
Мұзды және үшінші өсіні арасындағы дің жуандығы
3. Өсіндердің ұзындығы: көзүстінің, мұзды және орта
Өсіндердің сыртқы жағы бойынша діңнен ұшына дейінгі
4. Дің аралығының тарамдалу тереңдігі және жоғары өсіннің
Діңнің ұшы мен өсінін қосатын ашаланған доғасынан түзу желісіне дейін
Маралдар мен теңбіл бұғыларды бағалау бойынша Нұсқаулыққа 1-сурет
Марал пантысының өлшемдер сұлбасы: а) дің ұзындығы, б) дің жуандығы, в) көзүсті өсінінің ұзындығы, г) мұзды өсін ұзындығы, д) ортаңғы өсін ұзындығы, е) екі ашаның тереңдігі
Маралдар мен теңбіл бұғыларды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Марал дене бітімінің кемшіліктері (марал мүсіні мен
конституциясы бойынша баға төмендететін көрсеткіштер)
Жалпы дамуы және мүсіні
Кемшіліктер тізбесі
Класс
1. Жалпы түрі және дамуы
Жалпы толық дамымаушылық:
сүйектері оңтайсыз немесе ерекше дамыған-нәзік бұлшық еттері қопсыңқы немесе нашар дамыған
Екінші кластан жоғары емес
2. Мүсінінің сымбаттылығы: басы, мойыны
басы денесіне сәйкес емес, ауыр немесе артық жетілген мойыны қысқа немесе шамадан тыс ұзын, бұлшық еті нашар
Бірінші кластан жоғары емес
Кеудесі
Кеудесі жіңішке, терең емес, жауырындары қосарланған сияқты, қабырға сүйектері жіңішке, бір-біріне жақын орналасқан
Бірінші кластан жоғары емес
Арқасы
жотасы екіге бөлінген немесе үшкір
арқасы жіңішке, қысқа, салбыраңқы немесе бүкір
Бірінші кластан жоғары емес
Дене арты
қысқа, салбыраңқы, шатыр тәріздес, үшкір артты
Екінші кластан жоғары емес
Аяқтары
алдыңы аяқтары- білезігінде жақын орналасқан немесе екі жаққа кеткен
Екінші кластан жоғары емес
Маралдар мен теңбіл бұғыларды бағалау бойынша Нұсқаулыққа 2-сурет
Марал пантысының өлшемдер сұлбасы: а) діңінің ұзындығы, б) дің жуандығы, в) көзүсті өсінінің ұзындығы, г) мұзды өсін ұзындығы, д) ортаңғы өсін ұзындығы, е) екі ашаның тереңдігі
Маралдар мен теңбіл бұғыларды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Теңбіл бұғы пантысының міндетті өлшемдерінің тізбесі
Өлшем
Өлшем алу орны

1. Длина ствола
по задней стороне ствола от среза до
2. Толщина ствола
обхват ствола между ледяным и третьим
3. Длина отростков: надглазного, ледяного и среднего
по наружной стороне отростков от ствола до их вершины
4. Глубина раздвоя между стволом и верхним отростком
от дуги раздвоя до линии, соединяющей вершины ствола и отростка
Рисунок 1
к Инструкции по бонитировке оценке
маралов и пятнистых оленей
Схема промеров пантов~марала: а) длина ствола, б) обхват
ствола, в) длина надглазного отростка, г) длина ледяного отростка,
д) длина среднего отростка, е) глубина раздвоя
Приложение 4
к Инструкции по бонитировке(оценке)
племенной ценности и воспроизводству
маралов и пятнистых оленей
Недостатки телосложения маралов
(за которые снижается оценка по экстерьеру и конституции)
Общее развитие и стати
Перечень недостатков
Класс
1. Общий вид и развитие
Общая недоразвитость:
костяк грубый или переразвито-нежный, мускулатура рыхлая или слабо развитая, телосложение не пропорциональное, не соответствует типу
не выше второго класса
2. Стати экстерьера: голова, шея
Голова не пропорциональна туловищу, тяжелая или переразвитая, шея короткая или излишне длинная, слабо обмускуленная
не выше первого класса
Грудь
Грудь узкая, неглубокая, перехват за лопатками, кость ребра узкая, ребра расположены близко друг к другу
не выше первого класса
Спина
Холка раздвоенная или острая, спина узкая, короткая, провисшая или горбатая, поясница узкая, провисшая или крышеобразная
Не выше первого класса
Зад
Короткий, свисший, крышеобразный, шилозадость
не выше второго класса
Конечности
Передние - сближены в запястьях или развернуты в стороны, задние - постановка О-образная, Х-образная, слоновая, копыта - узкие, торцовые, плоские, копытный рог рыхлый
не выше второго класса
Рисунок 2
к Инструкции по бонитировке оценке
маралов и пятнистых оленей
Схема промеров пантов пятнистого оленя
(по П.В. Митюшеву, 1950): а) наружная длина ствола, б) внутренняя
длина ствола, в) толщина ствола, г) длина надглазного отростка,
д) толщина шейки ствола
Приложение 5
к Инструкции по бонитировке(оценке)
племенной ценности и воспроизводству
маралов и пятнистых оленей
Перечень обязательных промеров пантов пятнистого оленя
Промер
Место взятия промера

2. Мүсінінің сымбаттылығы: басы, мойыны
басы денесіне сәйкес емес, ауыр немесе артық жетілген
мойыны қысқа немесе шамадан тыс ұзын, бұлшық еті нашар
бірінші кластан жоғары емес
Кеудесі
Кеудесі жіңішке, терең емес, жауырындары қосарланған сияқты, қабырға сүйектері жіңішке, бір-біріне жақын орналасқан
бірінші кластан жоғары емес
Арқасы
жотасы екіге бөлінге немесе үшкір арқасы жіңішке, қысқа, салбыраңқы немесе бүкір
бірінші кластан жоғары емес
Дене арты
қысқа, салбыраңқы, шатыр тәріздес, үшкір артты
екінші кластан жоғары емес
Аяқтары
алдыңы аяқтары- білезігінде жақын орналасқан немесе екі жаққа кеткен
екінші кластан жоғары емес
Маралдар мен теңбіл бұғыларды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
Теңбіл бұғы пантысы құрылысының кемістіктері
Санаты
Кемістіктерінің тізбесі
Класы
А
Пантысының симметриялы еместігі, көзүсті өсіндісінің майысуы, біршама шорлар, қою (изюбюрлі) түкті жабын, көзүсті өсіннінің төмен орналасауы
бірінші кластан жоғары емес
Б
Көзүсті өсінінің анық толық жетілмегендігі, көзүсті өсінінің ұсқынсыз өсуі
екінші кластан жоғары емес
В
Діңі мен көзүсті өсінінің анық толық жетілмегендігі, көзүсті өсінінің жоқтығы, пантысының жыл сайын қайталанатын кемістігі
үшінші класс
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
15-қосымша
Араларды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және
өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Араларды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (әрі қарай - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес даярланған.
2. Араларды бағалау бонитермен (сыныптаушымен) жүргізіледі.
2. Бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
3. Тұқымдық ара ұяларын бонитирлеу (бағалау) жыл сайын негізгі күзгі тексеру кезеңінде (қыркүйек, қазан айлары) жүргізіледі, бұл кезде ағымдағы жылдың бал жиынына қатысқан сау және қыстан аман шыққан ара ұялары зерттеледі. Тұқым бойынша негізгі болып табылатын ара ұяларын құрастыратын жылы омартадағы барлық ара ұяларын бонитирлеу (бағалау) іске асырылады.
4. Бонитирлеу (бағалау) науқанын өткізу үшін сыртқы ауа температурасы 15о С кем болмауы қажет.
Бонитирлеу (бағалау) барысында ара ұяларының тұқымдылығы (экстерьер және биологиялық белгілер бойынша) және ара ұяларының санатын анықтайтын үш негізгі көрсеткіш бағаланады. Ара ұяларын бағалау өлшеуіштеріне тұқым тазалығы, өнімділік, ара ұяларының күш-қуаты, қыс мезгіліне төзімділігі жатады.

2. Стати экстерьера
Голова не пропорциональна туловищу, тяжелая
или переразвитая,
не выше первого класса
Грудь
Грудь узкая, неглубокая, перехват за лопатками, кость ребра узкая, ребра расположены близко друг к другу
не выше первого класса
Спина
Холка раздвоенная, спина узкая, короткая, провисшая или горбатая, поясница узкая, провисшая или крышеобразная
не выше первого класса
Зад
Короткий, свисший, крышеобразный, шилозадость
не выше второго класса
Конечности
Передние - сближены в запястьях или развернуты в стороны, задние - постановка О-образная, Х-образная, слоновая, копыта - узкие, торцовые, плоские, копытный рог рыхлый
не выше второго класса
Приложение 8
к Инструкции по бонитировке(оценке)
племенной ценности и воспроизводству
маралов и пятнистых оленей
Недостатки строения пантов пятнистого оленя
Категория
Перечень недостатков
Класс
А
Несимметричность пантов, искривление надглазных отростков, значительные наросты, густой (изюбринный) волосяной покров, низкая постановка надглазных отростков
не выше первого класса
Б
Явное недоразвитие надглазных отростков, уродливое разрастание надглазных отростков
не выше второго класса
В
Явное недоразвитие ствола и надглазного отростка, отсутствие надглазного отростка, уродливость пантов, ежегодно повторяющаяся
третий класс
Приложение 15
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года № 239
Приложение 15
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству пчел
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству пчел (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки (оценки) пчел.
2. Бонитировка (оценка)пчел проводится бонитерами (классификаторами).
2. Организация бонитировки (оценки) пчел
3. Бонитировка(оценка)племенных пчелиных семей проводится ежегодно в период главной осенней ревизии (сентябре, октябре) месяцах. При этом обследуются здоровые, перезимовавшие пчелиные семьи, участвовавшие в медосборе текущего года. В год создания племенного ядра проводят бонитировку всех пчелиных семей пасеки.
4. Процедура бонитировки (оценки) проводится при температуре наружного воздуха не ниже 15о С.
При бонитировке (оценке) оценивают породность (по экстерьеру и биологическим признакам) и три основных показателя, определяющих классность пчелиных семей. Бонитировку(оценку) пчелиных семей проводят по критериям чистопородности, медопродуктивности, силы пчелиных семей, зимостойкости.

5. Аталығы мен аналығы бірдей түрден тараған ара ұялары таза тұқымды болып есептеледі, олардың тұқым тазалығы осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес зоотехникалық құжаттармен (тұқымдық куәліктер, тұқымдық карточкалар) және анықталған түр белгілерімен расталады.
6. Белгілі бір ұядағы аралардың экстерьерлік және мінез құлықтық белгілері ұпайларда көрінетін өздеріне тән бағамен бонитирленеді (бағаланады) (қанағатанарлық-3, жақсы-4, өте жақсы-5) және бағалау нәтижесінін мәліметі жазылады.
Экстерьерді бонитирлеу (бағалау) үшін әрбір ара ұясынан ара сынамаларын алады (20-30 дана), араларды өлшеу 5-қосымша сипатталған әдістеме бойынша жүргізіледі.
7. Бонитирлеу (бағалау) жүргізу үшін ара ұясынан сынама алу тәртібі
1) аралардың тұқымдық сәйкестігіне зертханалық зерттеулер жүргізу үшін тірі араларды ұя ортасынан дернәсілді кәріз рамасының орталығынан бекітілген шыны банкаға елуден алпысқа дейін ара алады;
2) одан кейін оларға ыстық су құяды және 2-3 секундтан кейін оларды марлі салфеткаға (10 х 15 см) төгеді;
3) жай қарындашпен омартаны, жанұя нөмірін, сынама алған күнді көрсете отырып жапсырмасына қол қояды
4) арасы бар марліні жапсырмамен байлап 70% спиртке салады
5) банканы қақпақпен жабады;
6) спиртелген аралар бірнеше 2-3 ай сақталады.
8. Препараттар даярлау және қанатына, тұмсығына, тергитке өлшемдер жүргізу.
1) ара денесінен пинцетпен оң жақ қанатын бөледі және оны зат шынысындағы глицерин тамшысына салады. Солайша 15-20 қанатты салады және оны жабын шынысымен осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасындағы 1-суретіне сәйкес жабады.
2) тұмсығын ауыз бөлігінен бөліп алады, ол үшін ара басын кеудесінен бөледі және заттық шыныға с шүйдесімен жоғары келтіріп салады. Препараторлық инемен шүйде саңылауына басады және негізгі ауыз аппаратының басқа беку орнын табады. Пинцетпен заттық шыныдағы глицерин тамшысына салады, барлық бөліктерін инемен жөндейді және жабын шынысымен жабады. Тұмсығын оның ұшы мен көтеріңкі жеріне дейін осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасындағы 2-суретіне сәйкес өлшейді.
3) тергиттерді бөлшектеп алу үшін ара бауырын оның кеудесінен бөліп алады да оны зат шынысындағы глицерин тамшысына арқа жағын жоғары қаратып салады. Бір-бірінен арқа тергиттерін алдынан бастап 7-ші және соңына дейін бөледі. Затттық шыныдағы 3-ші регитті инемен және пинцетпен түзеп жабын шынысымен осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасындағы 3-суретіне сәйкес жабады.

5. Чистопородными считаются пчелиные семьи, происходящие от родителей одной и той же породы, чистопородность которых подтверждается племенными свидетельствами и племенными карточками и соответствующими породными признаками, указанными в Таблице экстерьера и биологических признаков пчел районируемых пород согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
6. Типичность экстерьерных и поведенческих признаков пчел данной семьи в целом, получает самостоятельную оценку в баллах (типичность удовлетворительная – 3, хорошая – 4, очень хорошая - 5).
Для оценки экстерьера от каждой семьи отбирают пробы пчел (20-30 шт.).
7. Порядок отбора проб из улья для проведения бонитировки:
1) для проведения лабораторных исследований на соответствие породному стандарту пчел набирают от пятидесяти до шестидесяти живых пчел с центра гнезда с центра соторамки с запечатанным расплодом в стеклянную банку пчел;
2) отобранных пчел заливают кипятком и через 2-3 секунды высыпают на марлевую салфетку размерами 10х15 см;
3) простым карандашом подписывается этикетка с указанием пасеки, номера семьи, даты взятия пробы;
4) марлю с пчелами, с этикеткой завязывают и кладут в банку с 70%-ным спиртом;
5) банку закрывают крышкой;
6) заспиртованные пчелы хранятся 2-3 месяцев.
8. Порядок приготовления препаратов и проведения замеров крыла, хоботка, тергита;
1) от тела пчелы пинцетом отделяют правое переднее крыло и кладут его на предметное стекло в полоску глицерина. Таким образом раскладывают 15-20 крыльев и покрывают покровным стеклом, по рисунку 1 согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
2) хоботок вычленяют от ротовых частей, для чего отделяют голову пчелы от груди и располагают на предметное стекло затылочной частью кверху. Препаровальной иглой надавливают на затылочное отверстие и обнаруживают место прикрепления основного ротового аппарата к голове. Пинцетом захватывают подбородок и подвески нижних челюстей и отделяют от головы. Препарат кладут на предметное стекло в каплю глицерина, расправляют все части иглой и накрывают покровным стеклом. Хоботок измеряют по расстоянию между кончиком хоботка – по расстоянию между выступами, по рисунку 2 согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
3) для вычленения тергитов брюшко пчелы отделяют от грудного отдела, погружают его в каплю глицерина на предметное стекло спинной стороной кверху. Отделяют друг от друга спинные полукольца (тергиты), начиная с переднего и заканчивая седьмым, последним. Третий тергит расправляют на предметном стекле иглой и пинцетом и накрывают покровным стеклом по рисунку 3 согласно приложению 2 настоящей Инструкции.

4) Қанаттың "а" және "б" кубитальдық ұяшықтарының жолақ жандарын өлшеп оның өлшеу нәтижелерінен қысқа жақтыың өлшемдерін үлкеніне бөледі, солайша кубитальдық индексті пайызбен осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасындағы 4-суретіне сәйкес есептейді.
9. Өлшеу МБС-1, МБС-2, МБС-9 домалақ шыны пластинка салынған окуляры бар бинокулярлық микроскоптарының көмегімен және жүргізіледі. Онда 100 бөлігі бар шәкіл істелген. Препаратты микроскоптың заттық столына оуляр-микрометр астына қояды. Солайша нүктелер арасындағы қашықтықты оуляр-микрметр жабатынын анықтайды.
10. Ара ұяларының өнімділігін бонитирлеу (бағалау) тұқымдық немесе тауарлы бал өндіруші омартадағы ара ұяларының санатын анықтауға мүмкіндік беретін белгілер бес ұпайлық шәкіл (шкала) бойынша анықталады. Басты көрсеткіш ретінде негізгі ара ұясының жалпы өнімділігі (азықтық + тауарлық бал) алынады. Рамкалардағы бал таразыда өлшенеді, бұл кезде бос рамкалардың салмағы шегеріледі (0,5 кг). Ішінде бал орналасқан 435х300 мм өлшемді рамканың 3,5-4 кг балы болады, ал 235х230 мм өлшемді рамканың ішінде 3 кг бал орналасады.
11. Бағалар шкаласында бал өнімділігі көрсеткіштері және ұпайлардағы бағаларға сәйкес келетін басқа да белгілердің көрсеткіштері көрініс осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес табады.
Бал өнімділігі ара ұясын бағалау өткізілген жылы омартаның орташа бал өнімділігіне шаққандағы %-бен көрсетіледі.
12. Ара ұяларының күш-қуатын бонитирлеу (бағалау), екі жағынан аралар орналастырылған рамкалардың саны бойынша негізгі бал жиынының алдында жүзеге асырылады.
13. Ара аналықтарының жұмыртқалағыштығын негізгі бал жиынының алдында анықтайды, ол үшін 5х5 см ұяшықтары бар (бір шаршыда 100 ұяшық) торлы рамка қолданылады. Бір өлшемге есептегендегі ара ұясындағы дернәсілдер орналасқан аудандардың қосындысын 100-ге көбейтіп, 12-ге бөлу арқылы ара аналықтарының бір тәуліктегі жұмыртқалағыштығын анықтауға болады.
14. Ара ұяларының қыс мезгіліне төзімділігін күзгі және көктемгі тексерудің нәтижелері бойынша бағалайды. Күзгі және көктемгі тексерудің мәліметтерінде көрінген ара ұялары күш-қуатының айырмасы арқылы аралардың қысқы шығынын анықтайды, ол ара ұяларының күзгі күш-қуатына қатынасы арқылы пайыз бойынша келесі формуламен есептеледі:
мұндағы Ш - аралардың қысқы шығыны, %;
– ара жанұясының ұядағы күзгі күш-қуаты
– ара жанұясының ұядағы көктемгі күш-қуаты
15. Бір ара ұясына есептелген қыстық азық қорының шығынын күзгі және көктемгі тексеру кезіндегі азық қорының айырмасын күзгі және көктемгі тексеру сәтіндегі ара ұясы күш-қуатының арифметикалық ортасына қатынасы арқылы анықтайды:
мұндағы Ш - қыстық азық қорының шығыны, кг/ұяда;
- ара ұясының күзгі азық қоры, кг;
- ара ұясының көктемгі азық қоры, кг;
- күзгі және көктемгі тексеру сәтіндегі ара ұясының орташа күш-қуаты, ұя.
16.Ұяшық пен ұяның қоқысқа толу дәрежесін көктемгі тексеру кезінде көзбен шолу арқылы бағалайды. Қыс мезгіліне төзімділік бойынша қорытынды баға осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес алынған жинақтаушы ұпай ретінде алынады.
17.Бал өнімділігі, ара ұясының күш-қуаты мен қыс мезгіліне төзімділігі сияқты өлшеуіштерді негізге ала отырып, ара ұясының класы анықталады. Мұндағы басымдыққа ие болып табылатын белгі – бал өнімділігі.

4) измерив стороны длины жилки "а" и "б" кубитальной ячейки крыла, и разделив результаты измерений меньшей стороны на большую, вычисляют кубитальный индекс в процентах, по рисунку 4 согласно приложению 2 настоящей Инструкции.
9. Измерение производится с помощью бинокулярного микроскопа МБС – 1, МБС – 2, МБС – 9 и окуляр-микрометра, представляющего собой окуляр, в который вложена круглая стеклянная пластинка. На нее нанесена шкала в 100 делений. Препарат устанавливают на предметный столик микроскопа под окуляр-микрометр. Определяют, какое число делений окуляр-микрометра покрывает расстояние между точками промера.
10. Признаки, позволяющие определять класс пчелиных семей племенной или медотоварной пасеки оценивают по пятибалльной шкале. За основу берется валовая продуктивность основной пчелосемьи (кормовой + товарный мед). Мед в соторамках взвешивают на весах, вычитая вес пустых рамок (0,5 кг.). Соторамка размером 435 х 300 мм. с полностью запечатанным медом содержит 3,5- 4 кг. меда, соторамка 235х230 мм. полностью запечатанная содержит 3 кг. меда.
11. Показатели медовой продуктивности и других признаков, соответствующие оценке в баллах, указаны в Шкале бонитируемых признаки пчелиных семей согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Медовая продуктивность выражается в процентах к средней медовой продуктивности пасеки в год проведения бонитировки.
12. Оценку силы пчелиных семей проводят перед главным медосбором по количеству соторамок, обсиживаемых пчелами с обеих сторон.
13. Плодовитость пчелиных маток определяют перед главным медосбором, для чего используют рамку-сетку с ячейками 5х5 см. (в квадрате 100 ячеек). Умножая сумму площадей, занятых расплодом в семье за один промер, на 100 и разделив на 12, можно определить суточную яйценоскость маток.
14. Зимостойкость пчелиных семей оценивают по результатам осенней и весенней ревизий. Зимний отход пчел определяют как разницу силы пчелиной семьи между данными осенней и весенней ревизий, выраженную в процентах по отношению к силе семьи осенью по формуле:
Сов
О= ————— • 100%
Со
где О- зимний отход пчел в %;
Со – сила семьи осенью в улочках;
Св – сила семьи весной в улочках.
15. Расход корма за зиму на улочку пчел определяют как частное от деления разницы в кормовых запасах между осенней и весенней ревизиями на среднее арифметическое силы пчелиных семей на момент осенней и весенней ревизий по формуле:
Ков
Р= ————,
Сср
где Р - расход корма за зиму, кг/улочка;
Ко- кормовой запас пчелосемьи осенью, кг;
Кв- кормовой запас пчелосемьи весной, кг;
Сср- средняя сила семьи на момент осенней и весенней ревизий в улочках.
16. Степень опоношенности гнезда и улья оценивают визуально во время весенней ревизии. Окончательная оценка за зимостойкость берется как сводный балл, согласно приложению 4 настоящей Инструкции.
17. Исходя из критериев медовой продуктивности, силы пчелиной семьи и зимостойкости для пчелиных семей определяют следующие классы:

1) бірінші класс – үш белгі бойынша бес ұпайға ие болған ара ұялары;
2) екінші класс – бал өнімділігі бойынша бес ұпайға ие болған ара ұялары;
3) үшінші класс – қалғандарының барлығы.
4) төртінші класқа – бал өнімділігі бойынша бес ұпайлық бағаға ие болған ара ұялары;
5) бесінші класқа – төрт ұпайды иеленген ара ұялары;
6) алтыншы класқа – қалған ара ұяларының барлығы жатқызылады.
Бір ұпайлық бағаға ие болған ара ұялары сегізінші класқа жатқызылады.
18. Ара ұяларының сипаттамасы осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес беріледі.
19. Генотип ұрпақтарға ата-ананың өнімді қасиеттерін тұрақты түрде беруді қамтамасыз етеді. Өнімді қасиеттерді ұрпақтарға тұрақты түрде беруге ата-ананың тегі әсер ететіндіктен, таза тұқымды ара ұяларына - 5 ұпай, шартты таза тұқымды ара ұяларына - 4 ұпай, аралас ара ұяларына – 2 ұпай есептейді.
20. Егер аналық аралары жоғары санатты аталық аралардан (таңдамалы – 3 ұпай, 1-нші класс – 2 ұпай, 2-нші класс - 1 ұпай) тарағаны құжатпен дәлелденетін болса, онда бағаланатын ара ұяларына 1-ден 3-ке дейін қосымша ұпайлар қосылады.
Аталған ара ұяларының жоғары өнімді туыстас ара ұялары бар болса, онда қосымша 2 ұпай қосылады.
Егер бағаланатын ара ұяларының класы бойынша ұрпақтарының бар екендігі анықталса, онда таңдамалық сипаты үшін қосымша 5 ұпай, 1-нші класс үшін 3 ұпай, 2-нші класс үшін 2 ұпай, 3-нші класс үшін 1 ұпай қосылады. Барлық төрт көрсеткіш жинақталып (15-тен жоғары емес), жиынтық ұпай бағалау нәтижелерінің мәлімет тізімі нәтижелердің 14-ші бағанныңына енгізіледі. (2-қосымша).
21. Бірінші класқа кірген әрі аналығы мен аталығы белгілі ара ұяларын таңдамалыға жатқызады.
Ара аналықтарының шығу тегін омарталық есеп журналының жазбалары бойынша анықтайды, ара аталықтарының шығу тегі оқшауланған ұшу жағдайында бақыланатын ұрықтану кезінде немесе алдын ала белгілі аталықтардың ұрықтарымен ара аналығын инструменталдық ұрықтандыру кезінде тіркеледі.
22. Элита класына аналығы мен аталығының шығу тегі белгілі және 80 ұпай және одан жоғары бағаланған таза тұқымды ара ұялары жатқызылады.
23.Бірінші класқа шартты таза тұқымды ара ұялары (аталықтары нақты белгілі емес) жатқызылады және олар 80 ұпайдан кем емес бағаға ие болуы тиіс.
24. Екінші класқа 70 ұпайдан кем емес бағаланған барлық шартты таза тұқымды және таза тұқымды ара ұялары жатқызылады.
25. Үшінші санатқа ең аз ұпайға ие болған шартты таза тұқымды ара ұялары жатқызылады. Аралас ара ұялары, олар жоғары өнімді болып табылса да, "кластан тыс" санаттарына жатқызылады. Бұл ара ұялары тәрбиешілер ретінде пайдаланылуы мүмкін.

1) первый класс – пчелосемьи имеющие пять баллов по трем признакам;
2) второй класс – пчелосемьи имеющие пять баллов за медовую продуктивность;
3) третий класс - все остальные;
4) четвертый класс – пчелиные семьи с оценкой за медовую продуктивность пять баллов;
5) пятый класс – имеющие четыре балла;
6) шестой класс – все остальные пчелосемьи.
При наличии оценки в один балл – семьи относят к восьмому классу (брак).
В суммарном исчислении в три балла пчелосемьи относят к четвертому-шестому классам;
Наиболее приоритетным является признак медовой продуктивности.
18. Характеристика класса пчелиных семей приведены в Таблице характеристик класса пчелиных семей согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
19. Чистопородным семьям начисляют - 5 баллов, условно чистопородным – 4 балла, помесным – 2 балла.
20. Дополнительно начисляют от 1 до 3-х баллов бонитируемым семьям, если документально доказано, что их матки произошли от высококлассных отцовских семей (3 балла – элита, 2 балла – 1-й класс, 1 балл – 2-й класс).
Дополнительно назначают 2 балла за наличие у данной семьи высокопродуктивных семей – сестер.
Если бонитируемая семья имеет классное потомство, то начисляют еще 5 баллов за элиту, 3 балла за 1-й класс, 2 балла за 2-й класс, 1 балл за 3-й класс.
Все четыре показателя складываются, и суммарный балл (не выше 15) заносят в 14 графу ведомости результатов бонитировки.
21. Все пчелиные семьи первого класса с известными матерями и отцами родоначальниками относят к элите.
Данные о происхождении матерей устанавливают по записям журнала пасечного учета, происхождение отцов регистрируется при контролируемом спаривании в условиях изолированного облетника или при инструментальном осеменении маток спермой заведомо известных трутней.
22. К классу элита относят чистопородные семьи с известным происхождением матери (матки) и отцов (трутней) и получившие оценку 80 баллов и выше.
23. К первому классу относят условно чистопородные семьи (точно неизвестны отцовские семьи) и если они получили оцеку не менее 80 баллов.
24. Ко 2-му классу относят все условно чистопородные и чистопородные семьи., набравшие не менее 70 баллов.
25. К 3-му классу относят условно чистопородные семьи, набравшие наименьшее количество баллов. Помесные семьи, даже высокопродуктивные, относят к категории "вне класса". Эти семьи могут быть использованы в качестве семей-воспитательниц.

26. Бонитирлеуден (бағалаудан) өтпейтіндер:
ағымдағы жылғы аналықтары бар ара ұялары, соның ішінде ағымдағы жылғы ара пакеттері және сырттан алынған ара ұялары;
улану немесе аурудың салдарынан маусым бойында әлсізденіп қалған ара ұялары;
маусым бойы үйірілімге ұшыраған ара ұялары мен олардың үйірілімдері;
шығу тегі мен жасы белгісіз аналықтары бар ара ұялары;
қыс мезгілінде шығынға ұшыраған аналықтары көктемде алмастырылған ара ұялары;
маусым бойы басқа ара ұяларының дернәсілдерімен немесе араларымен күшейтілген ара ұялары;
27. Аралардың қолда бар түрінің таза тұқымды ара ұялары ғана бағалануға жатады.
28. Бағалаудың сегізінші тобына жатқызылған және тұқымдық омарта маманының талаптарын қанағаттандырмаған ара ұялары (аса ызалылық, үйірілімділік, ауруларға нашар төтеп берушілік және т.б.) жарамсыздыққа шығарылады.
Араларды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Аудандастырылатын ара түрлерінің биологиялық белгілері мен
экстерьерлері
Ара түрі
Ара денесінің түсі
Ара тұмсығының ұзындығы, мм
Дискоидальды жылжуы, %
Кубитальді индекс, %
Бал массасы, кг
Бал алымы
Мінез-құлқы
+
-
0
Ұяны ашу кезінде
Ұяшық ты қарау кезінде
Орта орыстық
Қою сұр

26. Не подлежат бонитировке:
семьи пчел с сеголетними матками, в том числе отводки и пакеты пчел текущего года, а также пчелиные семьи, приобретенные на стороне;
ослабевшие в течение сезона семьи под влиянием слета пчел, отравления или заболевания;
отроившеися в течение сезона семьи и их рои;
семьи с матками неизвестного возраста и происхождения;
семьи, у которых весной погибшие в зимний период матки были заменены запасными;
семьи, которые в течение сезона были подсилены пчелами или расплодом из других семей.
27. Подвергаются бонитировке чистопородные семьи разводимой породы.
28. Выбраковываются пчелиные семьи, относящиеся к восьмому бонитировочному классу, а так же не удовлетворяющие требования специалиста племенной пасеки (чрезмерная злобливость, ройливость, восприимчивость к заболеваниям и пр.).
Приложение 1
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
пчел
Экстерьер и биологический признаки пчел районируемых пород
Порода
Окраска тела
Длина хоботка, мм
Дискоидальное смещение,%
Кубитальный индекс, %
Масса, кг пчелы
Печатка меда
Поведение
+
_
0
при открывании гнезда
при осмотре гнезда
Средне-русская
темно серая

Ара ұяларын ауыл шаруашылық өсімдіктерін тозаңдандыру үшін пайдаланатын шаруашылықтарда 5 ұпаймен бал жиынының алдында 435х300 мм рамкаға саны 15-тен кем емес ұяшықтарда және 435х230 мм рамкаға саны 20-ден кем емес ұяшықтарда орналасқан ара ұялары бағаланады, ал 4 ұпаймен сәйкесінше 11 және 15, 3-9 ұпаймен, 12 ұяшық, 2-7 ұпаймен 9 ұяшықтарда орналасқан ара ұялары бағаланады.
Араларды асыл тұқымдық
құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін
молайту жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Ара ұяларының қыс мезгіліне төзімділігіне қойылатын талаптар
Қысқы шығын, %
Қыстап шыққан аралар ұясына кеткен азық шығыны, кг
Ұяшықтың қоқысқа толу дәрежесі
Ұпайлармен бағалау
10 және одан кем
1-ге жуық
Жоқ

В хозяйствах интенсивного использования пчел на опылении сельскохозяйственных культур баллом 5 могут оцениваться семьи, которые перед медосбором имеют не менее 15 сотов на рамку 435х300 мм. и 20 сотов на рамку 435х230 мм., баллом 4 – соответственно 11 и 15, баллом 3-9 и 12, баллов 2-7 и 9 сотов.
Приложение 4
к Инструкции по бонитировке (оценке)
племенной ценности и воспроизводству
пчел
Требования к зимостойкости пчелиных семей
Зимний отход, %
Расход корма на улочку зимовальных пчел, кг
Степень о поношенности гнезде
Оценка в баллах
10 и меньше
Около 1
Отсутствует

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Торда өсірілетін терісі бағалы аңдарды асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және торда өсірілетін терісі бағалы аңдарды бонитирлеуді (бағалауды) нақтылауды, сондай-ақ торда өсірілетін күзендерді, ақтүлкілерді, түлкілерді, бұлғындарды, сасық күзендерді, жанат тәрізді иттерді және саз құндыздарын бонитирлеу (бағалау) кезіндегі зоотехниялық талаптарды белгілейді.
2. Торда өсірілетін терісі бағалы аңдарды бонитирлеуді (бағалауды) бонитерлер (сыныптаушылар) жүргізеді.
2-тарау. Торда өсірілетін терісі бағалы аңдарды бонитирлеуді
(бағалауды) ұйымдастыру
3. Аңдарды бонитирлеу (бағалау) – олардың тұқымдылығына, түсінің реңкіне, мөлшері мен дене бітіміне, жалпы түсіне және жүн жамылғысының сапасына, сондай-ақ кейбір қосымша белгілеріне жеке баға беру. Бұл бағалар бойынша одан әрі асыл тұқымдық жұмыс, асыл тұқымды аңдарды жарамсыз деп белгілеу және іріктеу, жұптарды таңдау жүргізіледі. Қосымша белгілер тұқымға қалдырылатын аңдарда бағаланады.
4. Бонитирлеуге (бағалауға) асыл тұқымды ядроның бүкіл алдын ала іріктелген төлі және табынның репродуктивті бөлігі, сондай-ақ төл сапасы бойынша тексеруге жататын аталық пен аналықтардан алынған төл жатады.
5. Фермада өсірілетін бүкіл аңдар түрлерін бонитирлеу (бағалау) олардың толығымен түбіттенуі кезеңінде: вуальды ақ түлкіні қазан айында; күзен, түлкі, күміс түсті ақ түлкілерді қазан айының соңында және қарашада; саз құндызды қараша, желтоқсан айларында 7-10 айлық жасында жүргізіледі.
6. Аңдарды тек құрғақ жүн жамылғысымен жеткілікті шашыраңқы күн жарығында (күн жарығы тік түспеуі қажет) немесе күндізгі жарық беретін шам жарығында бағалайды. Асыл тұқымды фермаларда бүкіл аңдар төлі, тауарлы фермаларда асыл тұқымды ядроның бүкіл төлін және күшіктері тұқымға алынған қолданыс табынның ұялас төлдері бағаланады. Сырттан келген аңдарды міндетті түрде бағалайды. Күзен, түлкі, ақ түлкі және саз құндыздар өмірінің бірінші жылы бағаланады, бұлғындар – бірінші және екінші жылында.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству пушных зверей клеточного разведения (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки (оценки)пушных зверей клеточного разведения, а также устанавливает зоотехнические требования при бонитировке (оценке) норок, лисиц, песцов, соболей, хорьков, енотовидных собак и нутрий клеточного разведения.
2. Бонитировка (оценка)пушных зверей клеточного разведения осуществляются бонитерами (классификаторами).
Глава 2. Организация бонитировки (оценки)
пушных зверей клеточного разведения
3. Бонитировка (оценка) зверей - индивидуальная оценка их породности, тона окраски, размера и телосложения, общей окраски и качества волосяного покрова, а также некоторых дополнительных признаков. Дополнительные признаки оценивают у зверей, оставляемых на племя.
4. Бонитируют(оценивают) весь предварительно отобранный на племя молодняк племенного ядра и репродуктивной части стада, а также молодняк от самцов и самок, подлежащих проверке по качеству потомства.
5. Бонитировку (оценку) зверей всех разводимых на фермах видов проводят в период полного созревания опушения: вуалевых песцов в октябре; норок, лисиц, серебристых песцов в конце октября и в ноябре; нутрий в ноябре, декабре, в возрасте 7-10 месяцев.
6. Бонитируют (оценивают) зверей только с сухим волосяным покровом при хорошей освещенности рассеянным солнечным светом (не на солнце) или лампами дневного света. На племенных фермах весь молодняк, на товарных - весь молодняк племенного ядра и те пометы пользовательного стада, из которых взяты щенки на племя. Обязательно бонитируют (оценивают)завезенных зверей. Норок, лисиц, песцов и нутрий бонитируют (оценивают)в первый год жизни, соболей - в первый и второй.

7. Бонитирлеу (бағалау) кезінде аңдарды қолға алады. Сасық күзен мен күзендерді едені көтерілетін жылжымалы клеткаларда бонитирлеуге (бағалауға) болады.
8. Аңдар түрі, тұқымы, типі бойынша жеке-жеке бонитирлейді (бағалайды). Аңның сыныптылығын білдіретін үш негізгі белгісін (жануардың көлемі мен дене бітімі, түк жамылғысының сапасы мен оның түсі), сондай-ақ бұл түрге (тұқымға, типке) қабылданған қосымша белгілер бағаланады. Белгілерге визуальды баға бергенде үлгі аңдар қолданылады тұқымдылығы, түсінің қарқындылығы (түлкіде – күмістүстілік пайызы).

7. При бонитировке (оценке) зверей берут в руки. Допускается бонитировка(оценка) норок и хорьков в переносных клетках с подъемным полом.
8. Бонитируют (оценивают) зверей раздельно по видам, породам, типам. Оценивают породность, интенсивность окраски (у лисиц - процент серебристости), три основных признака, определяющих классность зверя (размер и телосложение животного, качество волосяного покрова и его окраска), а также принятые для данного вида (породы, типа) дополнительные признаки. При визуальной оценке признаков используются звери-эталоны.

9. Бонитирлеу (бағалау) басталғанға дейін зоотехникалық есеп деректері бойынша аңның қандай да бір тұқымға (типке) жататынын, таңбалық нөмірлер бар-жоғын және дұрыстығын нақтылаған жөн. Жауапты бонитер (сыныптаушы): көрнекі бонитирлеуге (бағалауға), барлық бонитирлерді (сыныптаушыларды) нұсқаудан өткізуге, үлгі ретінде пайдаланылатын аңдарды іріктеуге, аңдарды бонитирлер (сыныптаушылар) арасында бөлуге міндетті.

9. До начала бонитировки(оценки) следует уточнить по данным зоотехнического учета принадлежность зверя к той или иной породе (типу), наличие и правильность имеющихся татуировочных номеров. Ответственный бонитер (классификатор) обязан: провести показательную бонитировку (оценку), инструктаж всех бонитеров (классификаторов), отобрать зверей, используемых в качестве эталонов, распределить поголовье между бонитерами.

3-тарау. Белгілерді бонитирлеу (бағалау)
10. Тұқымдылықты бонитирлеу (бағалау). Негізгі түсін анықтамайтын доминантты гендері себепші болған белгілерімен түрлі түсті күзендер, түлкілер, ақ түлкілер және саз құндыздары генотипі бойынша негізгі түсті анықтайтын тиесілі тұқымға (типке) жатады. Негізгі түсінің өзгеруін айқындайтын доминантты мутациялы аңдар дербес типтер ретінде қарастырылады.
11. Түс қарқындылығын бонитирлеу (бағалау). Түс реңктілігі - қара, орташа немесе ақшыл - күзендерде (қарасы мен ағынан басқалары), сасық күзен, ақ түлкіде ("тень" қара түлкілерінен басқасы), жанат тәрізді иттерде, саз құндызында (қарасы мен ағынан басқалары), платина түсті және қызыл түлкілерде, күміс түсті-қара түлкілерде күмістүстілік пайызы айқындалады. Түс реңктілігі (қарқындылығы) селекцияланатын типтерді шаруашылық мамандары айқындайды.

Глава 3. Бонитировка (оценка) признаков
10. Бонитировка(оценка) породности. Цветные норки, лисицы, песцы и нутрии с признаками, обусловленными доминантными генами, не определяющими основной окраски, относятся к соответствующей породе (типу) по генотипу, обусловливающему основную окраску. Звери с доминантными мутациями, определяющими изменение основной окраски, рассматриваются как самостоятельные типы.
11. Бонитировка (оценка) интенсивности окраски. Тон окраски - темный, средний или светлый - оценивают у норок (кроме черных и белых), хорьков, песцов, енотовидных собак, нутрий (кроме черных и белых), платиновых и красных лисиц, у серебристо-черных лисиц определяют процент серебристости. Селекционируемый тип по тону (интенсивности) окраски определяется специалистами хозяйства.

12. Аң сыныбын анықтайтын белгілерді бонитирлеу (бағалау). Барлық белгілері (дене өлшемінен басқасы) бес балдық шкаламен бағаланады. Дене өлшемдерін он балдық шкаламен бағалайды.
13. Өлшемі мен дене бітімін бонитирлеу (бағалау). Асылтұқымды фермаларда аң өлшемін дене ұзындығын өлшеу жолымен (саз құндызды – тірі салмағымен) анықтайды. Тауарлы фермаларда дене өлшемін визуальді түрде анықтайды. Тұқымға қалдырылған төлде дене ұзындығы өлшенеді. Визуальды дұрыс баға беруді меңгеріп алу үшін бонитирлеудің (бағалаудың) бірінші кезеңінде бірнеше қалыпты қоңды жануарларды өлшеп алған жөн. Бағаның қандай да бір балға сай келетін көрсеткіштері келесі кестелерде келтірілген: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27.
Аңдар сыныптылығын анықтау кезінде 6 және одан жоғары балға ие болған аң өлшемі мен дене бітімі 5 балға теңестіріледі.
Аңдарды азықтандыру алдында өлшейді, дене ұзындығын тұмсық шеті мен құйрық түбіне дейін дене бүгілістеріне сай келтіріп рулеткамен өлшейді.

12. Бонитировка(оценка) признаков, определяющих класс зверя. Все признаки (кроме размера тела) оценивают по пятибалльной шкале. Размер тела оценивают по десятибалльной шкале.
13. Бонитировка (оценка) размера и телосложения. На племенных фермах размер зверя определяют путем измерения длины тела (нутрий - по живой массе). На товарных фермах размер тела определяют визуально. У оставленного на племя молодняка измеряют длину тела.
Для отработки правильной визуальной оценки рекомендуется на первом этапе бонитировки взвесить или измерить несколько нормально упитанных животных. Показатели, соответствующие той или иной оценке в баллах, представлены в таблице 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27. При определении классности зверей оценка размера и телосложения в 6 баллов и более приравнивается к 5 баллам. Взвешивают зверей перед кормлением, длину тела измеряют по хребту измерительной рулеткой от кончика носа до корня хвоста, следуя изгибам туловища.

14. Түк жамылғысы сапасын бонитирлеу (бағалау). Түбіттену сапасы барлық аңдарда арқасы, бүйірі және құрсағы арқылы бағаланады. Ол түк жамылғысының қалыңдық, серпінділік, ұзындылық және жібектілік көрсеткіштерінің жиынтығымен, дененің әр учаскелеріндегі бұл көрсеткіштердің ара қатынасымен, сондай-ақ түк жамылғы кемшіліктерімен сипатталады.
Аңдардың барлық түрлерінде түк жамылғысының құрылысы бойынша селекцияланатын типін шаруашылық мамандары айқындайды.

14. Бонитировка (оценка) качества волосяного покрова. Качество опушения у зверей всех видов оценивают на спине, боках и брюшке. Оно характеризуется совокупностью показателей густоты, упругости, длины и шелковистости волосяного покрова, соотношением этих показателей на разных участках тела, а также дефектностью волосяного покрова.
Селекционируемый тип по структуре волосяного покрова (высота, уравненность по высоте) у всех видов зверей определяется специалистами хозяйства.

15. Түк жамылғысының жалпы түсін бонитирлеу (бағалау) түк жамылғысының жалпы бағасы бүркеу қылшығының түсі мен түбіт ұштарының түсінен тұрады. Оның бағасы аңнын жалпы түстілігіне сипат береді. Аңдардың барлық түрлерінде түсі осы топқа сипатты түс пен түстің анық білінуімен, яғни қажетті емес реңктің болмауымен бағаланады. Қара күзен, қара саз құндызы және бұлғында жалпы түстілік бағасына пигменттену қарқындылығына берілген баға да кіреді.

15. Бонитировка (оценка) общей окраски волосяного покрова. Общая окраска волосяного покрова слагается из цвета кроющих волос и цвета вершин пуха. Бонитировка(оценка) ее отражает общее впечатление об окраске зверя. У всех видов зверей окраска оценивается по выраженности типичного для данной группы цвета и чистоте окраски, то есть по отсутствию нежелаемых оттенков. У черных норок, черных нутрий и у соболей оценка общей окраски включает и оценку интенсивности пигментации.

1,9-төмен
36-төмен
0,8-төмен
1
Дененің қай көлемі болмасын осал
Түк жамылғысының сапасын бағалау 3-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес жүргізіледі.
3-кесте. Күзеннің түк жамылғысы сапасын бағалау
Ақ, көгілдір (күмістүсті-көгілдірлерден басқа), бұлғынды бүкіл типтерді бағалау, балл
Басқа бүкіл типті күзендерді бағалау, балл
Белгі сипаттамасы
5
5
Түк жамылғысының биіктігі шаруашылықта селекцияланатын типке тән. Түк жамылғысы өте қалың, жібектей, қылшығы түбітті арқасында, бүйірлерін және құрсағын толығымен жауып тұрады.
5
4
Құрсағы мен бүйірлерінде қылшығы сиректеу болуы мүмкін, түбіті аздап білініп тұрады.
4
3
Түк жамылғысы биіктігі бойынша селекция барысындағы типке сай келеді, сиректеу, жібектей. Қылшығы арқасындағы түбітті толығымен жауып тұрады, бірақ бүйірінде түбіті білініп тұрады
3
2
Түк жамылғысы қалың емес, қылшығы сиректеу, арқасындағы түбіті білініп тұрады, шатында аздаған қырылғандық байқалуы мүмкін
2
1

Менее 1,9
Менее 36
Менее 0,8
1
Слабое при любом размере тела
Бонитировка (оценка) качества волосяного покрова проводится в соответствии с требованиями, указанными в таблице 3.
Таблица 3. Оценка качества волосяного покрова норок
Оценка белых, голубых (кроме серебристо- голубых), соболиных всех типов, балл
Оценка норок всех других типов, балл
Характеристика признака
5
5
Высота волосяного покрова характерна для селекционируемого в хозяйстве типа. Волосяной покров очень густой, шелковистый, ость полностью прикрывает пух на спине, боках и животе
5
4
На животе и боках допускается более редкая ость, пух слегка просвечивает
4
3
Волосяной покров соответствует селекционируемому типу по высоте, менее густой, шелковистый. Ость полностью закрывает пух на спине, но на боках пух просвечивает
3
2
Волосяной покров не густой, ость редковатая, пух на спине просвечивает, допускается незначительная потертость в промежности
2
1

2 (3) - 5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Күзеннің түк жамылғысының түсі 4-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес бағаланады.
4 кесте. Күзен түк жамылғысының түсін бағалау
Тұқым, тип
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
1
2
3
4
5
6
Түк жамылғысы түсіне қойылатын талаптар
Стандартты қара типті
Анық білінетін жылтырлы қара. Түбіт жүнтері күңгірт өңді түсі сұр
Анық білінетін жылтырлы қараға жақын. Түбіт жүндерінің түсі күңгірт өңді сұр
Жылтырлы қараға жақын. Түбіт жүндері ұштарының түсі күңгірт өңді қоңыр
Күңгірт-қоңыр. Түбіт жүндері ұштарының түсі күңгірт немесе орташа өңді қоңыр
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Стандартты күңгірт-қоңыр типті
Анық білінетін жылтырлы қоңыр қараға жақын. Түбіт жүндері ұштарының түсі қоңыр, жалпы түспен өңдес
Анық білінетін әртүрлі қарқындылықты қоңыр түсті. Түбіт жүндері ұштарының түсі қоңыр, жалпы түспен өңдес
Аздап құбалы қоңыр түсті
Анық құбалы қоңыр түсті
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Стандартты қоңыр (жабайы) типті
анық білінетін жылтырлы әртүрлі қарқындылықты қоңыр түсті. Түбіті таза сұр түсті, ұштары қоңыр
Анық білінетін жылтырлы әртүрлі қарқындылықты қоңыр түсті. Түбіті сұр түсті, ұштары қоңыр
Аздап құбалы қоңыр түсті. Түбіті қоңыр реңкті сұр. Түбіт жүндерінің ұштары қоңыр
Анық құбалы қоңыр түсті. Түбіті құбалы қоңыр немесе ашық
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Пастельді (bb) о о және орхидті (k k )
Анық білінетін көгілдір-сұр реңкті қоңыр түсті. Түбіті сұр аздап қоңыр реңкті
Білінетін көгілдір-сұр реңкті қоңыр түсті. Түбіті сұр қоңыр реңкті
Қоңыр. Түбіті сұр, ұштары қоңыр
Сарғыштау немесе құбалы реңкті
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Соклотпастельді s s (t t bb)
Анық білінетін сұрғылттау-көгілдір реңкті ақшыл қоңыр түсті. Түбіті сарғыш сұр реңкті
Анық білінетін сұрғылттау-көгілдір реңкті ақшыл қоңыр түсті. Түбіті сарғыш. Ұштары қоңыр түске боялған
Ақшыл-қоңыр түсті. Түбіті сарғыш, ұштары қоңырлау
Қоңыр. Түбіті сарғыш құбалылау
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Орхидпастельді о о (k k bb)
Ақшыл-қоңыр қола түсті реңкті. Түбіті көгілдір түсті.
Ақшыл-қоңыр сәл қола түсті реңкті. Түбіті көгілдір түсті.
Ақшыл-қоңыр түсті. Түбіті сұр
Ашық-қоңыр түсті. Түбіті сұр сәл құбалы
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Мойлалеутті (mmaa)
Ақшыл-қоңыр түсті аздап ағарыңқы-ақшыл көк реңкті. Түбіті сұр, ұштары көгілдір
Ақшыл-қоңыр түсті аздап ағарыңқы-ақшыл көк реңкті. Түбіті сұр, ұштары көгілдір
Ақшыл-қоңыр құбалылау реңкті. Түбіті сұр
Ақшыл-қоңыр құбалы реңкті. Түбіті сұр
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Паломино (kk)
Сарғыш. Түбіті ашық-сарғыш
Сарғыш аздап қызғылт сары реңкті. Түбіті ашық-сарғыш
Сарғыш қызғылт сары реңкті. Түбіті ашық-сарғыш
Сарғыш анық қызғылт сары реңкті. Түбіті ақпен тең
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Ампалосапфирлі (kkaapp), ампалокүміс-түсті (kkpp)
Анық білінетін көгілдір реңкті сарғыш-сұрғылттау. Түбіті ағарыңқы-көгілдір, көгілдір
Сарғыш-сұрғылттау.
Түбіті ағарыңқы-көгілдір, көгілдір
Аздап қоңыр реңкті сарғыш-сұрғылттау. Түбіті ағарыңқы-көгілдір
Аздап қызғылт сары-құбалы реңкті сарғыш түсті
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Мойлянтарь-сапфирлі (mmrraapp)
Аздап қызғылт реңкті нәзік-сарғыш түсті. Түбіт ұштары көгілдірлеу реңкті
Аздап қоңырлау реңкті ақшыл-сарғыш түсті. Түбіті аздап ақ сары реңкті
Қоңырлау реңкті сарғыш түсті. Түбіті аздап ақ сарылау-сары реңкті
Қоңыр реңкті сарғыш түсті
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Күмістүсті-көгілдір (рр), сұрғылт көгілдір s s s (p p, p p)
Таза күлгін-сұр түсті. Түбіті сұр
Анық біліне қоймайтын күлгін-сұр түсті. Түбіті сұр
Аздап қоңыр реңкті күлгін түсті. Ұштары қоңырлау сұр түсті түбіт
Сарылау немесе құба реңкті сұр түсті
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Алеуттік (аа)
Көк болат түсіне жақындап қалған қара деуге болатын түс, қылшығы қарамен тең. Түбіті күңгірт, таза көгілдір түсті қараға жақын
Аздап қоңыр реңкті қараға жақын. Түбіті күңгірт-көгілдір түсті
Аздап қоңыр реңкті қараға жақын. Түбіті сұр немесе ұштары қоңырлау келетін күңгірт-сұр түсті
Аздап қоңырлау реңкті қараға жақын. Ұштары қоңыр сұр түсті түбіт
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Алеутті сұрғылт s s s (aap p, aap p)
Қылшығы көгілдір реңкті қараға жақын. Түбіті көгілдір
Қылшығы қараға жақын. Түбіті көгілдір
Көгілдір Түбіті ақшыл-көгілдір
Қоңырлау реңкті көгілдір. Түбіт ұштары қоңырлау ақшыл-көгілдір түсті
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Сапфирлі (aapp)
Таза көгілдір. Түбіті әр қарқындылықты көгілдір түсті
Көгілдір, анық біліне қоймайды. Түбіті әр қарқындылықты көгілдір
Сұр реңкті көгілдір немесе түсі біркелкі емес әртүрлі. Түбіті сұрлау
Қоңырлау қонуымен көгілдір. Ұштары қоңырлау сұр түсті түбіт
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Орхидпастельді күмістүсті o o (k k bbpp)
Аздап сұр реңкті көгілдір. Түбіті көгілдір, өнімен жалпы түсіне сай
Көгілдірлеу-сұр түсті. Түбіті көгілдір, өнімен жалпы түсіне сай
Көгілдірлеу-сұр түсті. Түбіті сұрлау
Аздап қола реңкті көгілдірлеу-сұр. Ұштары қоңырлау сұр түсті түбіт
Анық білінетін қола реңкті сұр-көгілдір
Мойлсапфирлі (mmaapp)
Ақшыл-көгілдір, қара дақсыз. Түбіті көгілдір, өнімен жалпы түсіне сай
Аздап күлгін-сұр реңкті ақшыл-көгілдір. Түбіті көгілдір, өнімен жалпы түсіне сай
Қара дақсыз сұр реңкті ақшыл-көгілдір. Түбіті сұрлау
Қоңырлау қонуымен ақшыл-көгілдір Ұштары қоңырлау сұр түсті түбіт
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Соклотпастельді күмістүсті s s (t t bbpp), мойлпастель серебристые (mmbbpp)
Көгілдірлеу-сарғыш реңкті сұр. Түбіті көгілдір
Сарғыш реңкті сұр. Түбіті көгілдір
Аздап қоңырлау реңкті сұр. Ұштары қоңырлау сұр түсті түбіт
Аздап қоңырлау реңкті сұр. Ұштары қоңырлау сұр түсті түбіт
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Янтарь-сапфирлі (rraapp)
Сарғыш-ақ сары реңкті көгілдірлеу-сұр. Түбіті ашық-көгілдір
Сарғыш реңкті көгілдірлеу-сұр. Түбіті ашық-көгілдір
Аздап қоңырлау реңкті көгілдірлеу-сұр. Түбіті көгілдір
Қоңыр реңкті көгілдірлеу-сұр. Түбіті көгілдір
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Ақ (hh және басқалар)
Таза ақша қардай. Түбіті ақ
Таза ақ. Түбіті ақ
Аздап ақшыл көктеу реңкті ақ. Түбіті ақ
Анық білінетін ақ сарылау немесе сарылау реңкті ақ
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Ескертулер:

Не удовлетворяет требованиям 2 (3) - 5 баллов
Окраска волосяного покрова норок оценивается в соответствии и требованиями, указанными в таблице 4.
Таблица 4. Оценка окраски волосяного покрова норок
Порода, тип
5 баллов
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
1
2
3
4
5
6
Требования к окраске волосяного покрова
Стандартные черного типа
Черная с явно выраженным блеском. Окраска пуховых волос серая, темного тона
Почти черная с выраженным блеском
Окраска пуховых волос серая темного тона
Почти черная с блеском. Окраска вершин пуховых волос коричневая, темного тона
Темно-коричневая. Окраска вершин пуховых волос коричневая, темного и среднего тонов
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Стандартные темно- коричневого типа
Коричневая до почти черной с явно выраженным блеском. Окраска вершин пуховых волос коричневая, в тон общей окраски
Коричневая разной интенсивности с выраженным блеском
Окраска вершин пуховых волос коричневая, в тон общей окраски
Коричневая с легкой буризной
Коричневая с выраженной буризной
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Стандартные коричневого типа (дикие)
Коричневая разной интенсивности с явно выраженным блеском. Пух чисто серый с коричневыми вершинами
Коричневая разной интенсивности выраженным блеском Пух серый с коричневыми вершинами
Коричневая с легкой буризной. Пух серый с коричневым оттенком. Вершина пуховых волос коричневая
Коричневая с выраженной буризной. Пух коричневый с буризной или осветленный
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Пастель (bb) о о и орхид (k k )
Коричневая с хорошо выраженным голубо-серым оттенком. Пух серый с легким коричневатым оттенком
Коричневая с меньшим голубовато-серым оттенком. Пух серый с коричневым оттенком
Коричневая. Пух серый с коричневыми вершинами
С желтоватым или буроватым оттенком
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Соклот-пастель s s (t t bb)
Светло-коричневая с хорошо выраженным дымчато-голубоватым оттенком. Пух бежевый с серым оттенком
Светло-коричневая с дымчато-голубым оттенком. Пух бежевый. Вершины его окрашены в коричневатый цвет
Светло-коричневая.
Пух бежевый с коричневатыми вершинами
Коричневая. Пух бежевый с буризной
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Орхид-пастель о о (k k bb)
Светло-коричневая с бронзовым оттенком. Пух голубой
Светло-коричневая со слабым бронзовым оттенком. Пух голубой
Светло-коричневая. Пух серый
Светло-коричневая. Пух серый с буризной
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Мойла-леутские (mmaa)
Светло-коричневая с бледно-лиловым оттенком. Пух серый с голубыми вершинами
Светло-коричневая с легким бледно-лиловым оттенком. Пух серый с голубыми вершинами
Светло-коричневая с буроватым оттенком. Пух серый
Светло-коричневая с бурым оттенком. Пух серый
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Пало-мино (kk)
Бежевая. Пух светло-бежевый
Бежевая с легким оранжевым оттенком. Пух светло-бежевый
Бежевая с оранжевым оттенком. Пух светло-бежевый
Бежевая с явным оранжевым оттенком. Пух почти белый
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Ампалоса пфир (kkaapp), ампало-серебристые (kkpp)
Бежево-дымчатая с хорошо выраженным голубым оттенком.
Пух бледно-голубой
Бежево-дымчатая.
Пух бледно-голубой
Бежево-дымчатая с легким коричневым оттенком. Пух бледно-голубой
Бежевая с легким оранжево-бурым оттенком
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Мой-лянтарь-сапфир (mmrraapp)
Нежно-бежевая с легким розовым оттенком. Вершины пуха с голубоватым оттенком
Светло-бежевая с легким коричневатым оттенком. Пух с легким кремоватым оттенком
Бежевая с коричневатым оттенком. Пух с легким кремовато-желтым оттенком
Бежевая с коричневым оттенком
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Серебристо-голубые (рр), стальные голубые s ss (p p, p p)
Чистого пепельно- серого цвета. Пух серый
Менее чистого пепельно-серого цвета. Пух серый
Пепельная с незначительным коричневатым оттенком. Пух серый с коричневатыми вершинами
Серая с желтоватым или буроватым оттенком
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Алеутские (аа)
Почти черная, приближающаяся к цвету вороненного металла, ость почти черная. Пух темный, чистого голубого цвета
Почти черная с легким коричневым оттенком. Пух темно-голубой
Почти черная с коричневатым оттенком. Пух серый или темно- серый с коричневатыми вершинами
Почти черная с коричневатым оттенком. Пух серый с коричневыми вершинами
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Алеутские стальные sss (aapp, aapp)
Ость почти черная с голубым отливом. Пух голубой
Ость почти черная. Пух голубой
Голубая. Пух светло-голубой
Голубая с коричневатым оттенком. Пух светло-голубой с коричневатыми вершинами
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Сапфир (aapp)
Голубая чистая. Пух голубой разной интенсивности
Голубая, менее чистая. Пух голубой Разной интенсивности
Голубая с серым оттенком или окраска неравномерная, зональная. Пух сероватый
Голубая с коричневатым налетом. Пух серый с коричневатыми вершинами
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Орхид-пастель серебристые o o (k k bbpp)
Голубая с легким серым оттенком. Пух голубой, по тону соответствующий общей окраске
Голубовато-серая. Пух голубой, потону соответствующий общей окраске
Серовато-голубая. Пух сероватый
Серовато-голубая, с легким бронзовым оттенком. Пух серый с коричневатыми вершинами
Серо-голубая с выраженным бронзовым оттенком.
Мойл-сапфир (mmaapp)
Светло-голубая, без темных пятен. Пух голубой, по тону соответствующий общей окраске
Светло-голубая с легким пепельно-серым оттенком, без темных пятен. Пух голубой, по тону соответствующий общей окраске
Светло-голубая с серым оттенком, без темных пятен. Пух сероватый
Светло-голубая с коричневатым налетом. Пух серый с коричневатыми вершинами
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Соклот-пастель серебристые s s (t t bbpp), мойл-пастель серебристые (mmbbpp)
Серая с голубовато-бежевым оттенком.
Пух голубой
Серая с бежевым оттенком. Пух голубой
Серая с незначительным коричневатым оттенком. Пух серый с коричневатыми вершинами
Серая с коричневатым оттенком. Пух серый с коричневатыми вершинами
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Янтарь-сапфир (rraapp)
Голубовато-серая с бежево-кремовым оттенком. Пух светло-голубой
Голубовато-серая с бежевым оттенком. Пух светло-голубой
Голубовато-серая с легким коричневатым оттенком. Пух голубой
Голубовато-серая с коричневым оттенком. Пух голубой
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Белые (hh и другие)
Чистая снежно-белая. Пух белый
Чисто-белая. Пух белый
Белая с легким желтоватым оттенком. Пух белый
Белая с явно выраженным кремоватым или желтоватым оттенком
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Примечания:

1. Арқа мен құрсағы түсінде өзгерістері бар стандартты (қара немесе күңгірт-қоңыр типтілер), мойлсапфирлі және алеутті күзендер бір балға төмен бағаланады.
2. Қара типті стандартты күзендердің жапқыш қылшықтары ұзындығы бойынша біркелкі болуы тиіс.
3. Стюарт, бос, тень, джет, финблек, крестовка, шұбар рощиндық, шұбар және бұлғынды (ұзынқылшықты) күзендерді белгілі бір тұқымға (типке) жатуына сай түсінің тазалығымен бонитирлейді. Крестовка, шұбар рощиндық және шұбар күзендер бұл белгі үшін келесі жағдайда 5 - 3 балмен, суреті анық білінуі бойынша олардың бағасы 5 және 4 бал болып, дақты қылшықтары таралуы бойынша бағасы 5 және 4 балмен бағалануы мүмкін.
Қосымша белгілер 5-кестеде келтірілген талаптарға сәйкес бағаланады.
5-кесте. Күзендердің қосымша белгілерін бағалау
Баға, балл
Белгі сипаттамасы
1
2
Ақ дақтылық
5
Жоқ
4
Мала Аз (ернінде дақ немесе денесінің құрсақ жағында ақ түсті қылшықтардың жеке будалары)
3
Орташа (ені 2 сантиметрден төмен дақ дененің құрсақ жағында)
2
Үлкен (ені 2-4 сантиметр аралығындағы дақтар дененің құрсақ жағында)
1
Өте үлкен (ені 4 сантиметрден астам дақтар дененің құрсақ жағында)
Арқасындағы суреттің анық білінуі (крестовка күзенге)
5
Жоқ
4
Аз (ернінде дақ немесе денесінің құрсақ жағында ақ түсті қылшықтардың жеке будалары)
3
Орташа (ені 2 сантиметрден төмен дақ дененің құрсақ жағында)
2
Үлкен (ені 2-4 сантиметр аралығындағы дақтар дененің құрсақ жағында)
1
Өте үлкен (ені 4 сантиметрден астам дақтар дененің құрсақ жағында)
Пигментті қылшықтардың бүйірлерінің ашық учаскелерінде таралуы (крестовка күзенге)
5
Пигменттелген қылшық пен бүршік будалары бүйірлерінде жоқ
4
Пигменттелген қылшық будалары бүйірлерінде бар, бірақ біліне қоймайды
3
Пигменттелген түбіт жүндері бар шағын будалар (0,25 сантиметр квадрат.)
2
Пигменттелген түбіт жүндері бар үлкен будалар
1
Өте үлкен будалар, шұбар күзендер
Түбіт жүндер ұзындығы (бұлғынды күзенге)
5
Өте үлкен (аналықтар - 21 - 23; аталықтар - 23 - 26 миллиметр)
4
Үлкен (аналықтар - 19 - 20; аталықтар - 21 - 22 миллиметр)
3
Орташа (аналықтар - 18; аталықтар - 20 миллиметр)
2
Аз (аналықтар - 17; аталықтар - 19 миллиметр)
1
Өте аз (аналықтар - 16 миллиметр; аталықтар - 18 миллиметр)
Ақ дақтар таралуы (шұбарларға)
5
Ақ түсті қылшықтар алып жатқан аудан дене ауданының 50% - ын құрайды
4
Ақ түсті қылшықтар алып жатқан аудан дене ауданының 30-50% - ын құрайды
3
Ақ түсті қылшықтар алып жатқан аудан дене ауданының 30% - ын құрайды
2
Суреті біліне қоймайды
1
2 - 5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Түстелген дақтардың таралуы (шұбарларға)
5
Дақтар арқа мен бүйірлерінде біркелкі таралған, контрасты, анық шектелген
4
Дақтар таралуында аздап біркелкілік бұзылған немесе дақтар анық шектеле қоймаған
3
Дақтар біркелкі таралмаған, денесінің жекелеген учаскелерінде қана кездеседі
2
Дақтар жоқпен тең, арқа мен бүйірлері ақ жүндермен жамылған
1
Арқа мен бүйірлерінде дақтар жоқ, бүйірлері, мойны, кеудесі, құрсағы ақ түсті
Көлемі бойынша түлкілерді 6-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес бағалайды
6-кесте. Түлкілердің өлшемі мен дене бітімін бағалау
Баға, балл
Өлшемі мен дене бітімі
Денесінің минималды ұзындығы, см
Аталықтар
Аналықтар
1
2
3
4
10
Аса ірі, мықты
82
78
9
Аса ірі, мықты
80
76
8
Аса ірі, мықты
78
74
7
Аса ірі, мықты
76
72
6
Аса ірі, мықты
74
70
5
Аса ірі, мықты
72
68
4
Ірі, мықты
70
66
3
Орташа, мықты
68
64
2
Ұсақ, мықты
66
62
1
Кездейсоқ өлшемде дене бітімі осал
Түлкілер түк жамылғысының сапасы 7-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
7-кесте. Түлкілердің түк жамылғысы сапасына баға беру
Баға, балл
Белгі сипаттамасы
1
2
5
Өте қалың, өте үлпілдек, жібектей, серпінді, ұзындығы бойынша біркелкі, селекция барысындағы типке сай. Жоны дамымаған, жапқыш қылшығы арқасы мен бүйірлерінде бүршігін жауып тұрады. Түк жамылғысында қиылыстары болмайды
4
Қалың, үлпілдектігі азырақ және серпінді, жібектей, ұзындығы бойынша біркелкі, селекция барысындағы типке сай.. Жоны аздап білінеді. Жапқыш қылшығы арқасы мен бүйірлерінде бүршігін толығымен жауып тұрады
3
Қалың, үлпілдектігі мен серпінділігі төмендеу, жібектей, ұзындығы бойынша селекция барысындағы типке сай, салыстырмалы түрде дамыған жонымен. Жапқыш қылшығы арқасында бүршігін толығымен жауып жатады. Түк жамылғысында аздап қиылыстар байқалады, бүйірлеріндегі жапқыш қылшықтар сиректеу орналасады
2
Қалыңдығы мен сәнділігі төмендеу, бүйірлеріндегі қылшықтары сиректеу, қылшықтар серпінділігі төмендеу, ұзындығы бойынша селекция барысындағы типке сай емес, жоны дамыған. Аздаған жүн қиылыстары болуы мүмкін, жая жағында аздап жүн ұйысқаны байқалады
1
2 - 5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Түлкілердің түк жамылғысының түсі 8-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес бағаланады.
8-кесте. Түлкілердің түк жамылғысының түсін бағалау
Баға, балл
Белгі сипаттамасы
1
2
Күмістүсті-қара түлкілер (NN), ақтұмсықтылар (WW
5
Жапқыш түктері қара көк, жарқын. Түбіті көгілдір реңкті күңгірт-сұр. Жапқыш түктерде ақшыл аймағының ені шамамен 10-15 миллиметр, таза ақ түсті жылтырымен. Жақсы дамыған вуаль күміс түсті жасырады
4
Жапқыш түгі қара. Түгі сұр түсті болуы мүмкін
3
Жапқыш қылшықтар күңгірт, ақшыл аймақ таза ақ түсті емес, ені не 10 миллиметрден төмен, не 15 миллиметрден кең. Түбіті ақ түсті
2
Жапқыш түктер құбалы қонуымен
1
2 - 5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
P
Платиналы түлкілер (W w)
5
Көгілдір реңкті әр қарқындылық денгейде таза сұр түсті. Түгі күңгірт-сұр және сұр түсті
4
Әртүрлі қарқындылықтағы денгейде таза сұр түсті. Түгі ақшыл-сұр
3
Ақшылдық белгісі бар таза ақшыл-сұр түсті
2
Аздап қоңыр қонуымен немесе аққа жақын түгімен әртүрлі қарқындылықтағы сұр түсті
1
2 - 5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
G
Қартүстес түлкілер (W wNN)
5
Аздап ақ сары нышанды ақ түсті. Түгі таза ақ түсті
4
Анық білінетін ақ сары реңкті ақ. түгі ақ түсті
3
Анық білінетін ақ сары реңкті ақ. Түгі ақ түсті
2
Сарылау қонуы бар ақ
1
2 - 5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Қызыл түлкілер
5
Жапқыш қылшықтары жарқын, қызыл-қоңыр таза түсті. Түбіттері күңгірт-сұр қызыл ұштарымен
4
Түбіттері сұр қызылдау ұштарымен
3
Жапқыш түктері мен түбіт ұштары аздап сарылау нышанымен
2
Жапқыш түктері сары түсті
1
2 - 5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды
Қосымша белгілер 9-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес бағаланады.
9 кесте. Түлкілердің қосымша белгілерін бағалау
Бағасы, балл
Белгілердің сипаттамасы
1
2
Күміс шеңбердің ені мен платиналық түктің қарқындылығы
5
Өте жақсы (шамамен10-нан 15 миллиметргее дейін)
4

1. Стандартные (черного или темно-коричневого типов), мойлсапфировые и алеутские норки с различием в окраске спины и брюшка оцениваются на один балл ниже.
2. Стандартные норки черного типа должны иметь уравненные по длине кроющие волосы.
3. Норок стюарт, бос, тень, джет, финблек, крестовок, пестрых рощинских, пятнистых, а также соболиных (длинноволосых) бонитируют (оценивают) по чистоте окраски в соответствии с их принадлежностью к той или иной породе (типу).Норки крестовки, пестрые рощинские и пятнистые могут быть оценены 5 - 3 баллами за этот признак при условии, что они имеют оценки 5 и 4 балла за выраженность рисунка и 5 или 4 балла за распределение пигментированных волос. Дополнительные признаки оценивают в соответствии с требованиями, указанными в таблице 5.
Таблица 5. Оценка дополнительных признаков у норок
Оценка, балл
Характеристика признака
1
2
Белая пятнистость
5
Нет
4
Малая (пятно на губе или отдельные пучки белых волос на брюшной части тела)
3
Средняя (пятна на брюшной части тела шириной менее 2 сантиметров)
2
Большая (пятна на брюшной части тела шириной от 2 до 4 сантиметров)
1
Очень большая (пятна на брюшной части тела шириной более 4 сантиметров)
Выраженность рисунка на спине (для норок крестовок)
5
Нет
4
Малая (пятно на губе или отдельные пучки белых волос на брюшной части тела)
3
Средняя (пятна на брюшной части тела шириной менее 2 сантиметров)
2
Большая (пятна на брюшной части тела шириной от 2 до 4 сантиметров)
1
Очень большая (пятна на брюшной части тела шириной более 4 сантиметров)
Распределение пигментированных волос на светлых участках боков (для норок крестовок)
5
Пучков пигментированной ости и подпуши на боках нет
4
Пучки пигментированных волос на боках есть, но мало заметны
3
Пучки небольшие (0,25 квадратных сантиметров) с пигментированным пуховым волосом в них
2
Пучки большие с пигментированным пуховым волосом в них
1
Очень большие пучки, пятнистые норки
Длина пуховых волос (у соболиных норок)
5
Очень большая (у самок - 21 - 23; у самцов - 23 - 26 миллиметров)
4
Большая (у самок - 19 - 20; у самцов - 21 - 22 миллиметров)
3
Средняя (у самок - 18; у самцов - 20 миллиметров)
2
Малая (у самок - 17; у самцов - 19 миллиметров)
1
Очень малая (у самок - 16 миллиметров и менее; у самцов - 18 миллиметров и менее)
Распределение белых пятен (для пестрых)
5
Площадь, занятая белыми волосами, составляет более 50% площади тела
4
Площадь, занятая белыми волосами, составляет 30 - 50% площади тела
3
Площадь, занятая белыми волосами, составляет менее 30% площади тела
2
Рисунок размыт
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Распределение окрашенных пятен (для пятнистых)
5
Пятна равномерно распределены по спине и бокам, контрастные, четко ограничены
4
Незначительные нарушения в равномерности расположения пятен, или пятна недостаточно четко ограничены
3
Пятна распределены неравномерно, встречаются лишь на отдельных участках туловища
2
Пятна почти отсутствуют, спина и бока покрыты седыми волосами
1
На спине и боках пятен нет, белые бока, шея, грудь, брюшко
По размеру лисиц оценивают в соответствии с требованиями, указанными в таблице 6.
Таблица 6. Оценка размера и телосложения лисиц
Оценка, балл
Размер и телосложение
Минимальная длина тела, сантиметр
Самцы
Самки
1
2
3
4
10
Особо крупный, крепкое
82
78
9
Особо крупный, крепкое
80
76
8
Особо крупный, крепкое
78
74
7
Особо крупный, крепкое
76
72
6
Особо крупный, крепкое
74
70
5
Особо крупный, крепкое
72
68
4
Крупный, крепкое
70
66
3
Средний, крепкое
68
64
2
Мелкий, крепкое
66
62
1
Слабое телосложение при любом размере
Лисицы по качеству волосяного покрова должны соответствовать требованиям, указанным в таблице 7.
Таблица 7. Оценка качества волосяного покрова лисиц
Оценка, балл
Характеристика признака
1
2
5
Очень густой, очень пышный, шелковистый, упругий, уравненный по длине, соответствующий селекционируемому типу. Грива не развита, кроющие волосы полностью прикрывают подпушь на спине и боках. Волосяной покров без сеченности
4
Густой, пышный, шелковистый, упругий, по длине соответствующий селекционируемому типу. Грива незначительная. Кроющие волосы полностью прикрывают подпушь на спине и боках
3
Густой, менее пышный и упругий, шелковистый, по длине соответствующий селекционируемому типу, с относительно развитой гривой. Кроющие волосы полностью прикрывают подпушь на спине. Допускается незначительная сеченность волосяного покрова, разреженность кроющих волос на боках
2
Менее густой и пышный, с разреженностью кроющих волос на боках, с меньшей упругостью волос, по длине не соответствует селекционируемому типу, с выраженной гривой. Допускается незначительная сеченность волос, небольшая свалянность волос на огузках
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Окраска волосяного покрова лисиц оценивается в соответствии с требованиями, указанными в таблице 8.
Таблица 8. Оценка окраски волосяного покрова лисиц
Оценка, балл
Характеристика признака
1
2
Серебристо-черные лисицы (NN), беломордые (WW)
5
Кроющие волосы иссиня-черные, блестящие. Пух темно-серого цвета с голубым оттенком. Светлая зона у кроющих волос шириной примерно 10 - 15 миллиметров, чисто-белого цвета с блеском. Хорошо развитая вуаль прикрывает серебро
4
Кроющие волосы черные. Подпушь может быть серого цвета
3
Кроющие волосы темные, светлая зона не чисто-белого цвета шириной или менее 10 миллиметров или более 15 миллиметров. Пух серого цвета
2
Кроющие волосы с буроватым налетом
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
P
Платиновые лисицы (W w)
5
Чистого серого цвета разной интенсивности с голубым оттенком. Подпушь темно-серого и серого цвета
4
Чистого серого цвета разной интенсивности. Подпушь светло-серая
3
Чистого светло-серого цвета с признаками белесости
2
Серого цвета различной интенсивности с легким коричневым налетом или почти белой подпушью
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
P
Платиновые лисицы (W w)
5
Чистого серого цвета разной интенсивности с голубым оттенком. Подпушь темно-серого и серого цвета
4
Чистого серого цвета разной интенсивности. Подпушь светло-серая
3
Чистого светло-серого цвета с признаками белесости
2
Серого цвета различной интенсивности с легким коричневым налетом или почти белой подпушью
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
G
Снежные лисицы (W wNN)
5
Белый с легким кремовым оттенком. Подпушь чисто-белого цвета
4
Белый с более выраженным кремовым оттенком. Подпушь чисто-белого цвета
3
Белый с явно выраженным кремовым оттенком. Подпушь белого цвета
2
Белый с желтоватым налетом
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Красные лисицы
5
Кроющие волосы блестящие, красно-коричневые, чистого цвета. Пуховые волосы темно-серые с красными вершинами
4
Пуховые волосы серые с красноватыми вершинами
3
Кроющие волосы и вершины пуховых волос с легким желтоватым налетом
2
Кроющие волосы желтого цвета
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Дополнительные признаки оцениваются в соответствии с требованиями, указанными в таблице 9.
Таблица 9. Оценка дополнительных признаков у лисиц
Оценка, балл
Характеристика признака
1
2
Ширина серебристого кольца и интенсивность платиновых волос
5
Отличная (примерно от 10 до 15 миллиметров)
4

Жақсы (шамамен 6-дан 10 миллиметргее дейін)
3
Қанағаттанарлық (15 миллиметрден жоғары )
2
Платиналық түктің орташа қарқындылығы (50 - 75%)
1
Платиналық түктің жоғары қарқындылығы (75%-дан жоғары)
Вуаль
5
Қалыпты. Түктің ақ және пигменттелген бөлігі айқындалған тәж (вуаль) құрайды. Түктің пигменттелген ұшының ұзындығы мен жабынды түктің ақшылт бөлігінің арасындағы қатынасы 1,0-1,5 аралықта
4
Ауырланған. Ақ және пигменттелген түк бөлігінің үйлесімі біршама күңгірт реңкті қалыптастырады
3
Кіші. Түк жабыны біршама ақшылт реңкті
2
Ауыр. Пигменттелген түк ұшының ұзындығы артық. Олар күміс реңді жауып, түк жабынына тым жарқыраған рең береді. Күміс реңділігі әлсіз білінеді.
1
Жеңіл. Түк жабыны ақшыл, реңі тым жарқыраған.
Ақтұмсық түлкілердің суреті
5
Өте жақсы. Үздіксіз қарғыбау тәрізді сурет, ал одан шыққан жолақ құлақтарының арасынан өтіп тұмсығының ұшына аяқталып барып бітуі өте айқын білінеді. Суреттің реңі жылтырлы аппақ.
4
Жақсы. Үздіксіз қарғыбау тәрізді сурет, ал одан шыққан аздап үзілген жолақ құлақтарының арасынан өтіп тұмсығының ұшында аяқталып барып бітуі айқын білінеді. Суреттің реңкі таза аппақ.
3
Әлсіз. Үздіксіз қарғыбау тәрізді суреті немесе ақ жолағы анық көрінбейтін сурет. Суреттің реңкі ақ түсті болады.
2
Қарғыбау тәрізді сурет білінбейді немесе суреттің реңі сарғыш түсті болып келеді.
1
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Қарлы түлкілердің суреті мен бауының білінуі
5
Өте жақсы. Сурет пен бауының реңкі қара түсті. Бауы үздіксіз.
4
Жақсы. Реңкі қара түсті. Бауы үздіксіз
3
Қанағаттанарлық. Реңкі күңгірт. Бауы үзіктерімен
2
Әлсіз. Реңкі күңгірт. Бауы жоқ
1
Дене бөлігінің 70% - нан жоғары қамтиды.
Қызыл түлкілердің ақшыл бөлігі
5
Ақшыл бөлігі білінбейді немесе денесінің жамбас жағынан 10% - ын алып жатыр.
4
Денесінің арқа және бүйір бөлігінің 30% - ын алып жатыр.
3
Дене аумағының 50% - ын алып жатыр.
2
Дене аумағының 70% - ына дейінгі бөлігін алып жатыр.
1
Дене аумағының 70% - нан жоғары бөлігін алып жатыр
Қызыл түлкілердің ақшыл бөлігінің білінуі
5
Әлсіз. Бағыттаушы түктерінің ақшыл тартқан шеңберлі реңкі негізгі түске жақын.
4
Орташа. Ақшылт тартқан шеңберлі реңкі негізгі түстен біршама анық: сарғыш, ақшыл-сарғыш.
3
Күшті. Ақшылт тартқан шеңберлі реңкі анық білініп, негізгі түспен кереғарлығы күшті білінеді. Түсі жағынан ақшыл-сары немесе ақ.
Ескертпе. Дене аумағы ретінде құлағынан бастап құйрық ұшына дейін 100% - ды құрайды. Дененің ақшыл аумақтарын бонитирлеу 5% - дық дәлдікпен анықталады.
19. Ақ түлкіні бонитирлеу (бағалау). Ақ түлкілер түсінің өңі бойынша үш типке бөлінеді: қошқыл, орташа және ақшыл. Қошқыл (Қ) өңді ақ түлкілерге түбіт түктері ұшының түсі мен жабынды түктерінің ұшы пигменттелген күңгірт түсі көгілдір (вуальді түстілер) және қошқыл көгілдір түстер жатады. Ақшыл (АҚ) ақ түлкілерге түбіт түгі ақшыл (вуальды түсті – ақ, күміс түстілерде – ақшыл сұр) және платиналық түктерінің пигменттелген ұшы ақшыл немесе қысқа болады. Өңі (ОР) орташа ақ түлкілер аралық қалыпта қалады.
Ақ түлкілердің дене бітімі мен өлшемдері 10-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес бағаланады.
10-кесте. Ақ түлкілердің дене бітімі мен өлшемдеріне баға беру
Бағасы, балл
Өлшемі және дене бітімі
Минималды дене ұзындығы, сантиметр
Аталықтар
Аналықтар
1
2
3
4
10
Ерекше ірі, мықты
77
72
9
Ерекше ірі, мықты
75
70
8
Ерекше ірі, мықты
73
68
7
Ерекше ірі, мықты
71
66
6
Ерекше ірі, мықты
69
64
5
Ерекше ірі, мықты
67
62
4
Ірі, мықты
65
60
3
Орташа, мықты
63
58
2
Ұсақ, мықты
61
56
1
Кез келген өлшемдегі әлсіз дене бітімді
-
-
Ақ түлкілер түк жамылғысының сапасы 11-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес бағаланады.
11-кесте. Ақ түлкілер түк жамылғысының сапасын бағалау
Бағасы, балл
Белгілердің сипаттамасы
5
Шаруашылықта селекцияланатын тип үшін биіктігі орташа, қалың және үлпілдек, жабынды түгі тікшіл серпінді болады. Жабағыланған және қиылған белгілері болмайды.
4
Қалыңдығы мен үлпектігі төмендеу
3
Бүйір түктері сиректеу, жабынды түктерінің серпінділігі жеткіліксіз болады.
2
Қылқан түктері сиректеу, жеткіліксіз немесе тым ұзын, немесе жабағыланған, немесе қиылған болып келеді.
1
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Түк жамылғысының түсі 12-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес бағаланады.
12-кесте. Ақ түлкілер түк жамылғысының түсін бағалау
Бағасы, балл
Белгілердің сипаттамасы
Вуаль түсті ақ түлкілер
5
Қоңыр реңкті белгілері байқалмайтын түрлі қарқындылықтағы таза – сұр түсті. Платиналық түктің қарқындылығы үлкен. Платиналық түктері денесінің барлық бөліктері бойынша бірқалыпты және вуаль анық графит түсті. Түк үлпегі ақшыл-көгілдір түрлі қарқындылығы аумақтығы боялған. Сатыланған күміс түстілік болмауы тиіс.
4
Құрсақ жағында қоңыр дақтары бар немесе вуаль түсі анық байқалмайды, немесе "күмістілігі" шамалы сатыланған болып келеді.
3
Қоңыр реңкі басым немесе "күмістілігі" орташа сатыланған.
2
Қоңыр түсті немесе қара-қоңыр дақтары бар немесе "күмістілігі" сатыланған, немесе ақ түбітті немесе тым вуаль түсі басым
1
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Күміс түсті ақ түлкілер
5
Түрлі қарқындылықтағы таза сұр түсті. Құрсақ және аяқ бөліктерінде шамалы қоңыр дақтың болуына рұқсат беріледі. Платиналық түктерінің қарқындылығы үлкен, "күмістілігі" ашық емес. Платиналық түктері барлық денесі бойынша бірқалыпты таралған. Түк үлпегінің қарқындылығы әртүрлі.
4
Құрсақ және аяқтарында қоңыр дақтары бар.
3
Қоңыр дағымен.
2
Қоңыр түсі қара-қоңырға өткен, немесе ашық күміс түсті.
1
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Көлеңке ақ түлкілер (Ss)
5
Ақ түсті арқа жағында платиналық түктерінің ұшы пигменттелген аздап вуаль қалыптастырады. Платиналық түктерінің ұшы графит түстес. Түбіт түктерінің ұшы таза аппақ, түк үлпегінің түбі көгілдір реңкті болып келеді.
4
Платиналық түктерінің ұшында қоңыр дақты болып келеді немесе вуаль түсінің қанықтығы төменірек.
3
Платиналық түктері ұшы қоңыр реңкті немесе вуаль түсі анық шықпайды.
2
Платиналық түктерінің ұшы қоңыр түсті, түбіт түктерінің ұшы сарғыш реңкті болып келеді.
1
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.

Хорошая (примерно от 6 до 10 миллиметров)
3
Удовлетворительная (более 15 миллиметров)
2
Интенсивность платиновых волос средняя (50 - 75%)
1
Интенсивность платиновых волос большая (более 75%)
Вуаль
5
Нормальная. Сочетание белых и пигментированных участков волос образует выраженный венец (вуаль). Отношение длины пигментированных вершин к ширине светлой зоны кроющих волос в пределах 1,0 - 1,5
4
Утяжеленная, сочетание белых и пигментированных участков волос создает несколько затемненный тон
3
Малая. Волосяной покров несколько осветленного тона
2
Тяжелая. Пигментированные кончики волос излишне длинные. Они прикрывают серебро, придавая волосяному покрову излишне затепленный вид. Серебристость слабо выражена
1
Легкая. Волосяной покров белесого, очень осветленного тона
Рисунок у беломордых лисиц
5
Очень хороший четко выраженный рисунок в виде непрерывного ошейника, от которого тянется полоса, проходящая между ушами до кончика носа. Окраска рисунка чисто-белая с блеском
4
Хороший четко выраженный рисунок в виде непрерывного ошейника, от которого тянется слегка прерывистая полоса, проходящая между ушами до кончика носа. Окраска рисунка чисто-белая с блеском
3
Слабый не четко выраженный рисунок. Прерывистость ошейника или белой полосы. Окраска рисунка белого цвета
2
Рисунок не выражен, или окраска рисунка с легким желтоватым оттенком
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Выраженность рисунка и ремня у снежных лисиц
5
Очень хорошая. Окраска ремня и рисунка черная. Ремень непрерывный
4
Хорошая. Окраска черная. Ремень непрерывный
3
Удовлетворительная. Окраска темная. Ремень прерывистый
2
Слабая. Окраска темная. Ремень отсутствует
1
Занимает более 70% площади туловища
Осветленная зона у красных лисиц
5
Отсутствует или занимает до 10% площади туловища на огузке
4
Занимает до 30% площади туловища на спине и боках
3
Занимает до 50% площади туловища
2
Занимает до 70% площади туловища
1
Занимает более 70% площади туловища
Выраженность осветленной зоны у красных лисиц
5
Слабая. Осветленное кольцо на остевых волосах по окраске приближается к основному цвету
4
Средняя. Осветленное кольцо по окраске заметно светлее основного цвета: желтое, светло-желтое
3
Сильная. Осветленное кольцо хорошо выражено, сильно контрастирует с основной окраской, по цвету светло-желтое или белое
Примечание. За 100% принимают площадь от ушей до основания хвоста. При бонитировке площадь осветленной зоны определяют с точностью до 5%.
19. Бонитировка (оценка) песцов. По тону окраски песцов делят на три типа: темные, средние и светлые. К темным (Т) относят песцов с голубой (у вуалевых) и темно-голубой (у серебристых) окраской вершин пуховых волос и темной окраской пигментированных кончиков кроющих волос. К светлым (СВ) относят песцов со светлым пухом (у вуалевых - почти белым, у серебристых - светло-серым) и более короткими или более светлыми пигментированными кончиками платиновых волос. Песцы среднего тона (СР) занимают промежуточное положение. Размер и телосложение песцов оценивают в соответствии с требованиями, указанными в таблице 10.
Таблица 10. Оценка размера и телосложения песцов
Оценка, балл
Размер и телосложение
Минимальная длина тела, сантиметр
Самцы
Самки
1
2
3
4
10
Особо крупный, крепкое
77
72
9
Особо крупный, крепкое
75
70
8
Особо крупный, крепкое
73
68
7
Особо крупный, крепкое
71
66
6
Особо крупный, крепкое
69
64
5
Особо крупный, крепкое
67
62
4
Крупный, крепкое
65
60
3
Средний, крепкое
63
58
2
Мелкий, крепкое
61
56
1
Слабое телосложение при любом размере
-
-
Качество волосяного покрова у песцов оценивается в соответствии с требованиями, указанными в таблице 11.
Таблица 11. Оценка качества волосяного покрова у песцов
Оценка, балл
Характеристика признака
5
Средней высоты для селекционируемого в хозяйстве типа, очень густой и пышный, шелковистый, с упругими выровненными по высоте частыми кроющими волосами. Без признаков свалянности и сеченности
4
Менее густой и пышный
3
Допускается незначительная изреженность ости на боках, недостаточная упругость кроющих волос
2
Ость редковатая, недостаточной или излишней длины, или малая сеченность, или свалянность
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Окраска волосяного покрова оценивается в соответствии с требованиями, указанными в таблице 12.
Таблица 12. Оценка окраски волосяного покрова у песцов
Оценка, балл
Характеристика признака
Вуалевые песцы
5
Различной интенсивности без признаков коричневого оттенка, чисто-серого цвета. Интенсивность платинового волоса большая. Платиновые волосы равномерно распределены по всему туловищу и образуют ярко выраженную вуаль графитного цвета. Подпушь светло-голубая, зонально окрашенная, различной интенсивности. светло-голубая, зонально окрашенная, различной интенсивности. Не допускается ступенчатая "серебристость"
4
С легким коричневым налетом на брюшке или с менее выраженной вуалью, или с небольшой ступенчатой "серебристостью"
3
С коричневым оттенком или со средней ступенчатой "серебристостью"
2
Коричневого цвета или с буроватым налетом, или с большой ступенчатой "серебристостью", или с белым пухом, или переразвитой вуалью
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Серебристые песцы
5
Чисто-серого цвета различной интенсивности. Допускается легкий коричневатый налет на брюшке и лапах. Интенсивность платинового волоса большая, "серебро" не открытое. Платиновые волосы равномерно распределены по всему туловищу. Подпушь серая различной интенсивности
4
С коричневым налетом на брюшке и лапах
3
С коричневым оттенком
2
Коричневого цвета или с буроватым оттенком, или с открытым серебром
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Песцы тень (Ss)
5
Белого цвета с легкой вуалью на спине, образованной пигментированными кончиками платиновых волос. Кончики платиновых волос графитного цвета. Вершины пуховых волос чисто-белые, основание подпуши с легким голубоватым оттенком
4
Кончики платиновых волос с легким коричневатым налетом или с менее выраженной вуалью
3
Кончики платиновых волос с коричневатым оттенком или невыраженной вуалью
2
Кончики платиновых волос коричневого цвета, желтый оттенок окраски вершин пуховых волос
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов

20. Жанат тәрізді иттерді бонитирлеу (бағалау). Жанат тәрізді иттердің өлшемі мен дене бітімі 13-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес бағаланады.
13-кесте. Жанат тәрізді иттердің өлшемдерін және дене бітімін
бағалау
Бағасы, балл
Өлшемі және дене бітімі
Минималды дене ұзындығы, сантиметр
Аталықтар
Аналықтар
10
Ерекше ірі, мықты
72
71
9
Ерекше ірі, мықты
71
70
8
Ерекше ірі, мықты
70
69
7
Ерекше ірі, мықты
69
68
6
Ерекше ірі, мықты
68
67
5
Ерекше ірі, мықты
67
66
4
Ірі, мықты
64
63
3
Орташа, мықты
61
60
2
Ұсақ, мықты
60
59
1
Кез келген өлшемде дене бітімі нәзік
-
-
Жанат тәрізді иттердің түк жабынының сапасы 14-кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес бағаланады.
14-кесте. Жанат тәрізді иттер түк жамылғысының сапасын бағалау
Бағасы, балл
Белгілердің сипаттамасы
5
Шаруашылықта селецияланатын тип үшін түк жабыны ұзына бойы өте қалың, үлпілдек, серпінді және тегіс, жабағыланған және қиылған белгілері байқалмайды. Түк жабыны арқа және бүйір жағында барлық түбіт түгін жауып тұрады.
4
Түк жабыны ұзына бойы қалың, үлпілдек, серпінді және тегіс, жабағыланған және қиылған белгілері байқалмайды. Түк жабыны арқа және бүйір жағында барлық түбіт түгін жауып тұрады. Жауырын және бүйір бөлігінде аздап түк жабыны сиректеу болғаны ескеріледі
3
Ұзына бойы жабынды түктері бойынша қалыңдығы, үлпілдектігі, серпінділігі және тегістілігі төменірек салбыраған. Арқа және бүйір жақтарында түктері сиректеу, бүйір және жамбас жағынан аздап жабағыланғаны немесе қиылғаны ескеріледі.
2
Түктері ұзына бойы тегіс емес, селекциялық типке сәйкес келмейді. Арқа, бүйір және жамбас бөлігінде анық жабағыланған немесе қиылған түк жабыны ескеріледі.
1
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Жанат тәрізді иттер түк жамылғысының түсі 15 - кестеде көрсетілген талаптарға сәйкес бағаланады.
15-кесте. Жанат тәрізді иттер түк жамылғысының түсін бағалау
Бағасы, балл
Белгілердің сипаттамасы
Алтын түсті тип
5
Сарғылт-қоңыр. Ақшыл бөлігіндегі бағыттаушы және түбіт түктерінің ұшы сарғылт, бағыттаушы түктерінің ұшы қара, арқа және бүйір бөлігінде вуаль анық байқалады.
4
Ақшыл бөлігі ақшыл-сарғылт.
3
Вуаль арқа жағында жақсы байқалғанмен, бүйір бөлігінде әлсіз білінеді.
2
Қоңыр-сұр. Ақшыл бөлігіндегі бағыттаушы және түбіт түктерінің түсі сары немесе қоңыр тартқан қарқындылығы басым. Вуаль түсі жеңіл.
1
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Күміс түсті тип
5
Күміс-қоңыр түсті. Ақшыл бөлігіндегі бағыттаушы түктері ақ, түбіт түктерінің ұшы ақшыл-сарғылт немесе ақшыл-қоңыр, бағыттаушы түктерінің ұшы қара, вуаль түсі арқа және бүйір бөлігінде анық байқалады.
4
Ақшыл бөлігінде аздап сарғыш дақтары болады.
3
Вуалі арқа жағында жақсы байқалғанмен бүйір бөлігінде әлсіз білінеді.
2
Қоңыр-сұр. Ақшыл бөлігіндегі бағыттаушы және түбіт түктерінің ұшы сары немесе түрлі қарқындылықтағы қоңыр болады, вуалі жеңіл.
1
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Ескерту. Алтын түсті типті аңдар үшін ақшыл бөлігі, ал күміс түсті типті аңдар үшін түбіт түгінің ұшы керісінше болса үш балдан артық бағаланбайды.

20. Бонитировка (оценка) енотовидных собак. Размер и телосложение у енотовидных собак оценивают в соответствии с требованиями, указанными в таблице 13.
Таблица 13. Оценка размера и телосложения енотовидных собак
Оценка, балл
Размер и телосложение
Минимальная длина тела, сантиметр
Самцы
Самки
10
Особо крупный, крепкое
72
71
9
Особо крупный, крепкое
71
70
8
Особо крупный, крепкое
70
69
7
Особо крупный, крепкое
69
68
6
Особо крупный, крепкое
68
67
5
Особо крупный, крепкое
67
66
4
Крупный, крепкое
64
63
3
Средний, крепкое
61
60
2
Мелкий, крепкое
60
59
1
Слабое телосложение при любом размере
-
-
Качество волосяного покрова енотовидных собак оценивается в соответствии с требованиями, указанными в таблице 14.
Таблица 14. Оценка качества волосяного покрова у енотовидных
собак
Оценка, балл
Характеристика признака
5
Очень густой, пышный, упругий, уравненный средней длины по всему телу для селекционируемого в хозяйстве типа без признаков сеченности и свалянности. Кроющие волосы полностью прикрывают пуховые на спине и боках.
4
Густой, пышный, упругий, уравненный по длине без признаков сеченности и свалянности. Кроющие волосы полностью прикрывают пуховые на спине и боках. Допускается легкое поредение ости на лопатках и боках
3
Менее густой, менее пышный и упругий с менее уравненными по длине остевыми волосами, свислый. Допускаются поредение ости на спине и боках, легкая сеченность или свалянность на боках и огузках
2
Редкий с неуравненными по длине остевыми волосами, не соответствует селекционируемому типу. Допускается выраженная сеченность или свалянность на спине, боках и огузках
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Окраска волосяного покрова у енотовидных собак оценивается в соответствии с требованиями, указанными в таблице 15.
Таблица 15. Оценка окраски волосяного покрова у
енотовидных собак
Оценка, балл
Характеристика признака
Золотистый тип
5
Оранжево-коричневый. Осветленная зона остевых и вершины пуховых волос оранжевые, кончики остевых волос черные, вуаль хорошо выражена на спине и боках
4
Осветленная зона ярко-желтая
3
Вуаль хорошо развита на спине и слабо - на боках
2
Буровато-серая. Осветленная зона остевых и вершины пуховых волос желтые или коричневые разной интенсивности. Вуаль легкая
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Серебристый тип
5
Серебристо-коричневый. Осветленная зона остевых волос белая, вершины пуховых волос светло-желтые или светло-коричневые, кончики остевых волос черные, вуаль хорошо выражена на спине и боках
4
Осветленная зона с легким желтоватым налетом
3
Вуаль хорошо развита на спинке и слабо - боках
2
Буровато-серая. Осветленная зона остевых и вершина пуховых волос желтые или коричневые разной интенсивности. Вуаль легкая
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Примечание. Зверей, имеющих осветленную зону, характерную для золотистого типа, а окраску вершин пуховых волос - для серебристого типа, и наоборот, оценивают не выше трех баллов.

Құрсағындағы түк үлпегінің ұзындығы 8-ден 10 миллиметрге дейін.
2
Құрсағында сиректеу немесе жабынды түктері түбітін толық жаппайды.
1
2–5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Сазқұндыздың мамықтану түсі 25-кестеде келтірілген талаптарға сәйкес бағаланады.
25-кесте. Сазқұндыздың мамықтану түсін бағалау
Тұқым, тип
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
1
2
3
4
5
6
Стандартты
Жабынды түктері жылтыр, сұрғылт-қоңырдан қара қоңыр немесе қоңыр түске дейін. Арқа және құрсақ бөліктерінің түк үлпегі көгілдір реңкті қоңыр, түк ұзындығы бойына біркелкі (теңбілсіз) боялған. Әртүрлі боялған түк үлпегінің бөліктерінде ақ дақтардың болуына жол берілмейді.
Дәл солай, 5 балдық кезіндегі сияқты, бірақ түбіт түктерінің түсінде теңбілділік рұқсат етіледі.
Дәл солай, 5 балдық кезіндегі сияқты, бірақ құрсағының түк үлпегі аздап қара қызыл немесе қызғыш тартқан.
Құрсағындағы түк үлпегі әртүрлі қара-қызыл немесе қызыл өңді қоңыр тарқан.
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Сарғыш түсті s s (t t ), сәдеп түсті s a (t t )
Сарғыш сұрғылт реңкті, жабынды түктерінің ұшы таза ақ. Түк үлпегінің түсі сарғыш.
Сарғыш. Таза түсті. Жабынды түктерінің ұшы ақ. Түк үлпегінің түсі сарғыш.
Сарғыш. 4 балдықтан қарағанда түс тазалығы төмендеу. Жабын түктерінің ұшы ақшылдау. Түк үлпегінің түсі ақшыл-сарғыш.
Әртүрлі өңді қоңыр түсті. Жабынды түктерінің ұшы ақ емес. Түк үлпегінің түсі түрлі реңкті қоңыр.
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Қарлы түсті аа s s (Vvt t, Vvt t, s a Vvt t )
Таза ақ қарлы. Түбіті таза аппақ.
Таза ақ. Түбіті ақ
Аздап сарғыш реңкі байқалатын ақ түсті. Түбіті ақ.
Анық байқалатын ақшыл сары немесе сарғыш реңкті ақ түсті
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Әзірбайжандық ақ (Ww)
Денесінің барлық бөлігінде жабынды және түбіт түктері таза – ақ.
Көз, құлақ және жая жағындағы жабынды түктері аздап пигменттелген. Түбіті таза ақ түсті.
Көзі және жаясының тері бөліктерінде (бірақ денесінің 10% бөлігінен аспайды) жабынды және түбіт түктері пигменттелген.
Пигменттелген түк жабыны денесінің 10-нан 30% аралығындағы бөлігін алып жатыр.
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Италияндық ақ түсті a a (t t )
Жабынды және түбіт түктерінің ақ түсі аздап ақшыл сары бірқалыпты реңкті келген
Жабынды түктері ақ, түк үлпегінің түсі аздап ақшыл сары реңті ақ түсті.
Жабынды түктері ақ. Түк үлпегінің түсі анық байқалатын ақшыл сары реңкті ақ түсті.
Жабынды түктері ақ. Түк үлпегінің түсі ақшыл сары
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Алтын түсті (Vv)
Алтын түсті. Түк үлпегінің түсі ашық алтын түсті. Арқа және құрсақ түктері өңінің реңкі арасында айырмашылығы шамалы.
Алтын түсті. Түк үлпегі ашық алтын түсті. Арқа және құрсақ түктері өңінің реңкі арасындағы айырмашылығы орташа.
Алтын түсті. Түк үлпегі ашық алтын түсті. Арқа және құрсақ түктері өңінің реңкі арасындағы айырмашылығы жоғары.
Арқа және құрсақ арасындағы айырмашылығы қандай болса да жабынды түктерінің түсі сары, ақшыл-сарғыш, қоңыр сарғыш
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Бірыңғай қара түсті (ZZ)
Қара дерлік. Түк жабынында стандартты боялған дақтары жоқ. Керексіз реңктері жоқ таза түсті. Түк үлпегі қоңыр-сұрғылт.
Қара дерлік. Түк жабынында стандартты боялған дақтары жоқ. 5 балдықтан қарағанда тазалығы төмендеу. Түк үлпегі қоңыр-сұрғылт.
Қара дерлік. Түк жабынында стандартты боялған дақтары жоқ. Қоңыр теңбілдері бар.
Қара дерлік. Түк жабынында стандартты боялған дақтары жоқ. Қоңыр реңкті немесе сары дақтары бар.
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Қара түсті (Zz)
Қара түсті. Қажетсіз реңктері жоқ таза түс. Түк үлпегінің түсі қоңыр-сұрғылт. Бас және бүйір түк жабынында стандартты-боялған бөліктері бар.
Қара дерлік. Түс тазалығы 5 балдық талаптардан қарағанда түсі төмендеу. Түк үлпегі қоңыр-сұр. Бас және бүйір түк жабынында стандартты боялған бөліктері бар.
Қара дерлік. Қоңыр реңктері бар. Бас және бүйір түк жабынында стандартты боялған бөліктері бар.
Қара дерлік. Қоңыр реңктері немесе сарғыш дақтары бар. Бас және бүйір түк жабынында стандартты боялған бөліктері бар.
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Пастель түсті s s ss (Zzt t, ZZt t, aa aaZzt t, ZZt t, s a s a Zzt t, ZZt t )
Қоңыр түсті. Түк үлпегі сұрғылт реңкті қоңыр түсті.
Аздап қара-қоңыр реңкі бар қоңыр түсті. Түк үлпегі сұрғылт реңкті қоңыр түсті.
Қоңыр қара-қоңыр реңкті. Түк үлпегі ақшыл сары.
Сарғыш теңбілдері бар қоңыр түсті. Түк үлпегі ақшыл-сары.
2-5 балдық талаптарды қанағаттандырмайды.
Сазқұндыздарда қосымша биіктігі 26-кестеде келтірілген талаптарға сәйкес түк үлпегінің біркелкілігі бағаланады.
26-кесте. Сазқұндыздар түк үлпегінің биіктігі бойынша
біркелкілігін бағалау
Бағасы, балл
Белгілердің сипаттамасы
5
Арқа және құрсақ түбіттері ұзындығының арасындағы айырмашылығы 2 миллиметрден кем
4

Подпушь на брюшке длиной от 8 до 10 миллиметров
2
Редковатое на брюшке, или кроющие волосы не прикрывают полностью пух
1
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Окраска опушения нутрий оценивается в соответствии с требованиями, указанными в таблице 25.
Таблица 25. Оценка окраски опущения у нутрий
Порода, тип
5 баллов
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
1
2
3
4
5
6
Стандартные
Кроющие волосы блестящие, от серовато-коричневого до темно-коричневого цвета или бурого. Подпушь на спине и брюшке коричневая с голубоватым оттенком, одинаково окрашенная по всей длине волоса (без зональности). Участки разноокрашенной подпуши, белые пятна не допускаются
Допускается зональность в окраске пуховых волос
Подпушь на брюшке коричневого цвета с легкой краснотой и буризной
Подпушь на брюшке коричневая разного тона с буризной или краснотой
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Бежевые s s (t t ), перламутровые s a (t t )
Бежевая с дымчатым оттенком. Вершины кроющих волос чисто- белые. Подпушь бежевая
Бежевая. Чистого цвета. Вершины кроющих волос белые. Подпушь бежевая
Бежевая. Менее чис того цвета, чем при 4 баллах. Вершины кроющих волос почти белые. Подпушь светло-бежевая
Коричневая разного тона. Вершины кроющих волос не белые. Подпушь коричневая разных оттенков
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Снежные аа s s (Vvt t, Vvt t, s a Vvt t )
Чистая снежно-белая. Пух чисто-белый
Чисто-белая. Пух белый
Белая с очень легким желтоватым оттенком. Пух белый
Белая с явно выраженным кремоватым или желтоватым оттенком
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Белые азербайджанские (W w)
Кроющие и пуховые волосы чисто-белые на всем теле
Кроющие волосы вокруг глаз, ушей и на огузке с ослабленной пигментацией. Пух чисто-белого цвета
Участки кожи на огузке, вокруг ушей и глаз (но не более 10% общей площади тела) имеют пигментированные кроющие и пуховые волосы
Пигментированные участки волосяного покрова занимают от 10 до 30% площади тела
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Белые итальянские a a (t t )
Кроющие и пуховые волосы белого цвета с легким равномерным кремоватым оттенком
Кроющие волосы белые, подпушь белого цвета с легким равномерным кремовым оттенком
Кроющие волосы белые. Подпушь белого цвета с выраженным кремовым оттенком
Кроющие волосы белые. Подпушь кремового цвета
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Золотистые (Vv)
Золотистая. Подпушь светло-золотистая. Разница в тоне окраски спины и брюшка незначительная
Золотистая. Подпушь светло-золотистая. Разница в тоне окраски спины и брюшка средняя
Золотистая. Подпушь светло-золотистая. Разница в тоне окраски спины и брюшка большая
Желтая, бледная, грязно-коричневая при любой разнице в окраске спины и брюшка
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Гомочерные (ZZ)
Почти черная. Пятен стандартно-окрашенного волосяного покрова нет. Чистого цвета без нежелательных оттенков. Подпушь коричнево-серая
Почти черная. Пятен стандартно окрашенного волосяного покрова нет. Менее чистая, чем при 5 баллах. Подпушь коричневато-серая
Почти черная. Пятен стандартно-окрашенного волосяного покрова нет. Наличие буроватых оттенков
Почти черная. Пятен стандартно-окрашенного волосяного покрова нет. Наличие буроватых оттенков или рыжего налета
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Черные (Zz)
Почти черная. Чистого цвета без нежелательных оттенков. Подпушь коричнево- серая. Участки стандартно-окрашенного волосяного покрова имеют на боках и на голове
Почти черная. Менее чистая, чем при 5 баллах. Подпушь коричневато-серая. Участки стандартно-окрашенного волосяного покрова имеются на боках и на голове
Почти черная. Наличие буроватых оттенков. Участки стандартно-окрашенного волосяного покрова имеются на боках и на голове
Почти черная. Наличие буроватых оттенков или рыжего налета. Участки стандартно-окрашенного волосяного покрова имеются на боках и на голове
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Пастелевые s s s s (Zzt t, ZZt t, a a a a Zzt t, ZZt t, s a s a Zzt t, ZZt t )
Коричневая. Подпушь коричневая с серым оттенком
Коричневая с незначительной буризной. Подпушь коричневая с серым оттенком
Коричневая с бурым оттенком. Подпушь бежевая
Коричневая с наличием рыжего налета. Подпушь бежевая
Не удовлетворяет требованиям 2 - 5 баллов
Дополнительно у нутрий бонитруют (оценивают) уравненность подпуши по высоте, таблица 26.
Таблица 26. Оценка уравненности подпуши по высоте у нутрий
Оценка, балл
Характеристика признака
5
Разница в длине пуха на брюшке и спине менее 2 миллиметров
4

Арқа және құрсақ түбіттері ұзындығының арасындағы айырмашылығы 2-ден 4 миллиметрге дейін
3
Арқа және құрсақ түбіттері ұзындығының арасындағы айырмашылығы 4-тен 6 миллиметрге дейін
2
Арқа және құрсақ түбіттері ұзындығының арасындағы айырмашылығы 6-дан 8 миллиметрге дейін
1
Арқа және құрсақ түбіттері ұзындығының арасындағы айырмашылығы 8 миллиметрден артық
Асыл тұқымдылыққа сатылатын 2-6 ай жастағы сазқұндыз төлдерін шығу тегі (ата-енесінің класы) бойынша бонитирлеу, 27-кесте.
27-кесте. Сазқұндыз төлдерін шығу тегі бойынша бонитирлеу
Бонитирлік бағалаудың көрсеткіштері
бірінші сынып төлі
екінші сынып төлі
үшінші сынып төлі
Аталықтар
Аналықтар
Аталықтар
Аналықтар
Аталықтар
Аналықтар
Ата-енесінің сыныбы
бірінші
екінші
Ата-енесінің біреуі бірінші сыныпты, ал басқасы екіншісыныпты
Барлық қалған үйлесімдер
Дене бітімі
Мықты
Мықты
Мықты
Мықты
Мықты
Мықты
Әртүрлі жастағы тірідей салмағы, килограмм
2 айлық
3 айлық
4 айлық
5 айлық
6 айлық
1,7 және одан жоғары
2,6 және одан жоғары
3,3 және одан жоғары 3,9 және одан жоғары 4,3 және одан жоғары
1,5 және одан жоғары
2,4 және одан жоғары
3,0 және одан жоғары
3,5 және одан жоғары
3,9 және одан жоғары
1,5 және одан жоғары
2,4 және одан жоғары
3,1 және одан жоғары
3,7 және одан жоғары
4,0 және одан жоғары
1,3 және одан жоғары
2,2 және одан жоғары
2,8 және одан жоғары
3,3 және одан жоғары
3,6 және одан жоғары
екінші сыныпты төлдерден салмағы бойынша төмен
екінші сыныпты төлдерден салмағы бойынша төмен
екінші сыныпты төлдерден салмағы бойынша төмен
екінші сыныпты төлдерден салмағы бойынша төмен
3,9 және одан жоғары
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 27 мамырдағы
№ 239 бұйрығына
17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 3-3/517 бұйрығына
17-қосымша
Үй қояндарын асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және
өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы үй қояндарын асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленген және үй қояндарына бонитирлеу (бағалау) жүргізуді тәптіштейді, сондай-ақ үй қояндарын бонитирлеуде (бағалауда) зоотехникалық талаптарды белгілейді.
2. Үй қояндарын бонитирлеуді (бағалауды) бонитерлер (сыныптауыштар) жүргізеді.
2-тарау. Үй қояндарын бонитирлеуді (бағалауды) ұйымдастыру
3. Бонитирлеу (бағалау) – үй қояндарын тұқымдылығы, дамуы (тірідей салмағы, дене бітімі), өнімділігі және басқа да көрсеткіштер бойынша кешенді бағалау жолымен олардың асыл тұқымдық құндылығын айқындау. Бонитирлеуді (бағалауды) жыл сайын, әдетте, қараша және желтоқсан айларында жүргізеді. Асыл тұқымды фермаларда бонитирлеуге (бағалауға) негізгі табынның барлық аталықтары мен аналықтары, бірреттік (тексерілетін) аналықтар және селекциялық табынның үш айлық жастағы және қараша–желтоқсан айларында тұқымын алуға қалдырылған кезде бағаланатын бүкіл төлі, сондай-ақ басқа шаруашылықтарға тұқымын алуға өткізілетін төл жатады.
Тауарлы шаруашылықтарда негізгі табындағы асыл тұқымды ядроның аналық үй қояндарының барлық аталықтарын, үш айлық жастағылары іріктелген кездегі және қараша–желтоқсан айларында тұқымын алуға қалдырылған кездегі толықтырушы төлді бонитирлейді (бағалайды).

Разница в длине пуха на брюшке и спине от 2 до 4 миллиметров
3
Разница в длине пуха на брюшке и спине от 4 до 6 миллиметров
2
Разница в длине пуха на брюшке и спине от 6 до 8 миллиметров
1
Разница в длине пуха на брюшке и спине более 8 миллиметров
Молодняк, продаваемый на племя в возрасте 2 - 6 месяцев, бонитируют (оценивают) по происхождению (классу родителей), таблица 27.
Таблица 27. Оценка молодняка по происхождению
Показатели бонитировки оценки
Молодняк первого класса
Молодняк второго класса
Молодняк третьего класса
Самцы
Самки
Самцы
Самки
Самцы
Самки
Класс родителей
первый
первый
Один из родителей первого класса, другой второго класса
Все остальные сочетания
Телосложение
Крепкое
Крепкое
Крепкое
Крепкое
Крепкое
Крепкое
Живая масса в разном возрасте, килограмм
2 месяца
3 месяца
4 месяца
5 месяца
6 месяца
1,7 и более
2,6 и более
3,3 и более
3,9 и более
4,3 и более
1,5 и более
2,4 и более
3,0 и более
3,5 и более
3,9 и более
1,5 и
более
2,4 и
более
3,1 и
более
3,7 и
более
4,0 и более
1,3 и более
2,2 и более
2,8 и более
3,3 и более
3,6 и более
Менее массы молодняка второго класса
Менее массы молодняка второго класса
Менее массы молодняка второго класса
Менее массы молодняка второго класса
3,9 и более
Приложение 17
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 27 мая 2016 года 239
Приложение 17
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 3-3/517
Инструкция по бонитировке (оценке) племенной ценности и
воспроизводству кроликов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по бонитировке (оценке) кроликов (далее - Инструкция) разработана соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и детализирует проведение бонитировки (оценки)кроликов, а также устанавливает зоотехнические требования при бонитировке (оценке) кроликов.
2. Бонитировка (оценка) кроликов проводится бонитерами (классификаторами).
Глава 2. Организация бонитировки (оценки) кроликов
3. Бонитировка (оценка) - определение племенной ценности кроликов путем комплексной оценки их по породности, развитию (живой массе, телосложению), продуктивности и другим показателям. Бонитировку (оценку) проводят ежегодно, обычно в ноябре, декабре. На племенных фермах бонитировке подлежат; все самцы и крольчихи основного стада, разовые (проверяемые) крольчихи и весь молодняк селекционной группы, который оценивают в возрасте трех месяцев и при оставлении на племя в ноябре-декабре, а также молодняк, реализуемый на племя в другие хозяйства.
На товарных фермах бонитируют (оценивают) всех самцов крольчих племенного ядра основного стада, ремонтный молодняк при отборе в возрасте трех месяцев и при оставлении на племя в ноябре-декабре.

4. Бонитирлеу (бағалау) алдында:
үй қояндарын жақсы (зауыттық) қоңдылық (арып немесе семіріп кетпеген) жай-күйге келтіру;
барлық ауру және ауруға күдікті, сондай-ақ кәрі және өнімділігі төмен үй қояндарын жарамсыздыққа шығару;
үй қояндарының шығу тегін нақтылау және жануарлардың нөмірлерін тексеру (анық емес нөмірлерді қалпына келтіреді);
табақты таразыны, сантиметрлік лента мен сызғышты дайындау қажет.
5. 2 немесе 3 айлық жастағы толықтырушы төл мен тұқымын алуға сатылатын төлді мынадай төрт көрсеткіш бойынша бонитирле йді (бағалайды):
1) тұқымдылығы;
2) тірідей салмағы;
3) дене бітімі;
4) түкті жабынының тығыздығы (табандарының түктенуі).
Негізгі табындағы үй қояндарын және негізгі табынға енгізілетін толықтырушы төлді, бірреттік (тексерілетін) аналықтарды қараша–желтоқсан айларында тұқымдылығы, тірідей салмағы, дене бітімі, түкті жабынының тығыздығы және оның біркелкілігі (етті-терілік тұқымдарда), түбіттік өнімділігі (түбітті тұқымдарда) түкті жабынының түсі (етті-терілік тұқымдарда) бойынша бонитирлейді (бағалайды). Тұқымдылығын бағалау. Таза тұқымды үй қояндарына бір тұқымдағы ата-енеден шыққан жануарлар жатады, бұл тиісті зоотехникалық құжаттармен расталуы және үй қояндарының сыртқы көрінісі бойынша белгіленуі тиіс. Сондай-ақ таза тұқымды үй қояндарына сіңіре шағылыстыру жолымен алынған және тұқым типі айқын көрінетін будан үй қояндарын (төртінші буыннан бастап) жатқызады. Элита сыныбына және бірінші сыныпқа тек таза тұқымды үй қояндарын жатқызуға болады. Тірідей салмағын бағалау үй қояндарын 100 грамға дейінгі дәлдікпен дара өлшеу жолымен жүргізіледі. Дене бітімін бағалау, қаңқа сүйегінің даму дәрежесі, кеудесінің ені мен тереңдігі, басының пішіні мен өлшемі, арқа сызығы мен пішіні, аяқтарының мықтылығы мен орнығуы бойынша көзбен өлшеп жүргізіледі. Дене бітімінің ақауларына бас пішінінің дұрыс болмауын, мойнының тым ұзын болуын, құлақтарының салбыраңқы немесе кең орналасқан болуын жатқызады.
Үй қоянының түкті жабынының тығыздығын анықтау:
1 - түкті жабынға үрлеген кезде ауа ағынының бағытталуы;
2 - "дегелек" түбі (бүйірден көрінісі):
3 - сирек үлбірдің "дегелек" түбі;
4 - үлбір қанағаттанарлықтай тығыз кездегі "дегелек" түбі;
5 - үлбір жақсы тығыз кездегі "дегелек" түбі;
6 - "дегелек" түбі көрінбесе - үлбір өте жақсы тығыздықта болғаны. Элита сыныбына және бірінші сыныпқа дене бітімінің ақауы жоқ, екінші сыныпқа бір ғана ақауы бар, үшінші сыныпқа екі немесе одан да көп ақаулары бар үй қояндары жатқызылады. Дене бітімінің кемшілігі бар үй қояндары жарамсыз саналады және асыл тұқымдық пайдалануға жіберілмейді. Түк жабынының тығыздығы мен оның біркелкілігін бағалау үй қояндарының етті-терілік және етті тұқымдарына жон ортасынан түкті оның өсуіне қарсы үрлеген кездегі "дегелек" түбінің алаңы бойынша көзбен жүргізіледі. Тығыздығының біркелкілігін бағалау үшін сауырындағы, жонындағы бүйіріндегі "дегелек" шамасы салыстырылып тексеріледі. Сондай-ақ артқы табандарының вентральді беттеріндегі түгінің тығыздығы мен серпімділігі бағаланады.

4. Перед бонитировкой (оценкой) необходимо:
привести кроликов в состояние хорошей (заводской) упитанности (не истощенные и не ожиревшие);
выбраковать всех больных и подозреваемых в заболеваниях, а также старых и малопродуктивных кроликов;
уточнить происхождение кроликов и проверить номера животных (неясные номера восстанавливают);
подготовить чашечные весы, сантиметровую ленту и линейку.
5. Ремонтный молодняк и молодняк, продаваемый на племя, в возрасте 2 или 3 месяцев бонитируют (оценивают) по четырем показателям:
1) породности;
2) живой массе;
3) телосложению;
4) густоте волосяного покрова (опушению лап).
Кроликов основного стада и ремонтный молодняк, вводимый в основное стадо, разовых (проверяемых) самок в ноябре – декабре бонитируют (оценивают) по породности, живой массе, телосложению, густоте волосяного покрова и ее уравненности (у мясо-шкурковых пород), пуховой продуктивности (у пуховых пород), окраске волосяного покрова (у мясо-шкурковых пород). Оценка породности. К чистопородным относят животных, происходящих от родителей одной породы, что должно подтверждаться соответствующими зоотехническими документами и устанавливаться по внешнему виду кроликов. К чистопородным также относят помесных кроликов (четвертого поколения), полученных путем поглотительного скрещивания, и с хорошо выраженным типом породы. К классу элита и первому классу могут быть отнесены только чистопородные кролики. Оценка живой массы проводится путем индивидуального взвешивания кроликов с точностью до 100 грамм. Оценка телосложения проводится глазомерно, по степени развития костяка, ширине и глубине груди, форме и размеру головы, линиям и форме спины, крепости и постановке конечностей. К дефектам телосложения относят неправильной формы голову, излишне длинную шею, свислые или широко расставленные уши.
Определение густоты волосяного покрова кролика:
1 - направление струи воздуха при раздувании волосяного покрова;
2 - дно "розетки" (вид сбоку):
3 - дно "розетки" редкого меха;
4 - дно "розетки" при удовлетворительной густоте меха;
5 – дно "розетки" при хорошей густоте меха;
6 – дно "розетки" не видно - мех очень хорошей густоты. К классу элита и первому классу относят кроликов, не имеющих дефектов телосложения, ко второму – кроликов с одним дефектом телосложения, к третьим — животных с двумя и более дефектами телосложения. Кроликов с пороками телосложения выбраковывают и к племенному использованию не допускают. Оценка густоты волосяного покрова и ее уравненности проводится у кроликов мясо - шкурковых и мясных пород глазомерно по площади дна "розетки" при раздувании волос против их роста на середине хребта. Для оценки уравненности густоты сопоставляют величину "розетки" на крупе, хребте и боках. Оцениваются также густота и упругость волоса на вентральных поверхностях задних лап (стопе).

Үй қояндарында түкті жабынының тығыздығы мен біркелкілігін бағалауға арналған талаптар төменде келтірілген. Элита сыныбы. Бүкіл дене бойымен серпімді иілгіш қылшықты біркелкі өте тығыз түкті жабын түкшесі өте тығыз. Түкті жабынды үрлеген кезде "дегелек" түбінен тері беті көрінбейді деуге болады, табандары өте тығыз серпімді түкті. Бүкіл дене бойымен серпімді иілгіш қылшықты біркелкі тығыз түкті жабын, түкшесі тығыз. Түкті үрлеген кезде "дегелек" түбінен 2 миллиметр квадратқа дейін тері беті көрінеді. Табандары тығыз серпімді түкті. Түктену тығыздығы біркелкіленбеген: денесінің артқы бөлігінде түкше тығызырақ, ал жоны мен бүйірлерінде тығыздығы шамалы. Түкті жабынды үрлеген кезде "дегелек" түбінен 2-ден 4 миллиметр квадратқа дейінгі алаңда тері беті көрінеді. Табандарының түгі селдір және жұмсақ. Түктену тығыздығы жеткіліксіз: түкті жабынды үрлеген кезде "дегелек" түбінен 4-тен 6 миллиметр квадратқа дейін тері беті көрінеді. Табандарының түгі селдір, жұмсақ, табан түктерінің қажалу белгілері бар. Түбітті тұқымның негізгі табындағы түбіт өнімділігі, жыл бойы жиналған түбітінің санымен, ал жастары 2 және 4 ай жасында алғашқы екі жиналымы бойынша бағаланады. Етті-терілік тұқымды үй қояндарының түкті жабынының реңкі күндізгі жарықта көзбен бағаланады. Қылшық талшығының аймақтық реңкінің дәрежесі санындағы, арқасындағы және бүйіріндегі "дегелек" сипатына қарап анықталады. Сонымен бірге назарға сақиналар кереғарлығы мен саны есептелінеді. Кешенді белгілеріне қарап сыныбын анықтау. Элита сыныбына таза тұқымды, мықты дене бітімінде ешқандай ақауы жоқ, қараша–желтоқсан айларында бонитирлеуде (бағалауда) барлық көрсеткіштері бойынша элита бағасын алған үй қояндары жатқызылады. Бірінші сыныпқа барлық белгілері бойынша немесе қалған белгілерін жоғары бағалау кезінде біреуі болсын бірінші сыныпты баға алған таза тұқымды, мықты, дене бітімінде ешқандай ақауы жоқ үй қояндары жатады. Екінші сыныпқа мықты дене бітімді, барлық белгілері бойынша екінші сыныпқа бағаланған немесе кем дегенде бір белгісі жоғары бағаға бағаланған үй қояндары жатады. Үшінші сыныпқа дене бітімі мықты барлық белгілері үшінші сыныпқа бағаланған немесе кем дегенде бір белгісі жоғары бағаға бағаланған үй қояндары жатады. 2 немесе 3 айлық жасында бағаланатын үй қояндарына тұқымдық көрсеткіштері, тірі салмағы, дене бітімі, табандарындағы түкті жабынының тығыздылығы бойынша осы қағидалармен сынып белгіленеді. Түк жабынының бояуын бағалау басқа көрсеткіштерінің жалпы қосынды сыныбын, бір сыныптан артық азайта алмайды.

Требования для оценки густоты волосяного покрова и ее уравненности у кроликов приведены ниже. Класс Элита. Равномерно очень густой волосяной покров по всему туловищу с упругой эластичной остью, очень густая подпушь. При раздувании волосяного покрова на дне "розетки" поверхность кожи почти не обнаруживается, на лапах очень густой упругий волос. Равномерно густой волосяной покров по всему туловищу с упругой эластичной остью, густая подпушь. При раздувании волосяного покрова на дне "розетки" обнаруживается поверхность кожи почти до 2 квадратных миллиметров. На лапах густой упругий волос. Не уравненная густота опущения: более густая подпушь на огузке и менее густая на хребте и боках. При раздувании волосяного покрова на дне "розетки" обнаруживается поверхность кожи площадью от 2 до 4 квадратных миллиметров. На лапах более редкий и мягкий волос. Недостаточная густота опущения: при раздувании волосяного покрова на дне "розетки" обнаруживается поверхность кожи площадью от 4 до 6 квадратных миллиметра. На лапах редкий, мягкий волос, имеются признаки потертости опущения лап. Оценка пуховой продуктивности основного стада пуховых пород устанавливается по количеству пуха, собранного за год, а молодняка - по двум первым сборам в возрасте 2 и 4 месяцев. Оценка окраски волосяного покрова кроликов мясо-шкурковых пород проводится глазомерно при дневном свете. О степени зональности окраски остевых волос судят по характеру "розетки" на огузке, спине и боках. При этом учитывают количество и контрастность колец. Определение класса по комплексу признаков. К классу элита относят чистопородных кроликов крепкого, без дефектов телосложения, получивших в ноябре - декабре по всем показателям бонитировки оценку элита. К первому классу относят чистопородных кроликов крепкого, без дефектов телосложения, получивших по всем признакам или хотя бы за один из них оценку первого класса при наивысшей оценке остальных признаков. Ко второму классу относят кроликов крепкого телосложения, оцененных вторым классом за все признаки или хотя бы за один из них при более высокой оценке остальных признаков. К третьему классу относят кроликов крепкого телосложения, оцененных по всем признакам или хотя бы за один из признаков третьим классом при более высокой оценке остальных признаков. Кроликам, бонитируемым (оцениваемым) в возрасте 2 или 3 месяцев, устанавливается класс по этим же правилам по показателям породности, живой массы, телосложения, густоты волосяного покрова на лапах. Оценка окраски волосяного покрова не может снизить суммарную классность по другим показателям более, чем на один класс.

Асыл тұқымды ядро мөлшері толықтырушы жас төлдің қажеттілігімен анықталады. Асыл тұқымды ядро фермадағы үй қояндарының кем дегенде негізгі табынның 20%-ын құрауы тиіс. Ұрпақ көрсеткіштерінің сапасын тексергеннен кейін олар асыл тұқымды ядродағы үй қояндарынан жас аралығы бірдей жас төлдердің орташа көрсеткішінен төмен болса, ондай жануарлар асыл тұқымды ядродан шығарылады. Ұрғашы және еркек үй қояндарының бірінші және екінші босанудан алынған жас төлдерінің сапасы бойынша тексеру неғұрлым дұрыс болады. Ұрпақтарының сапасы 2 немесе 3 айлық жасындағы бонитирлеу (бағалау) нәтижесі бойынша бағаланады. Ұрпақтарының түсі бөлектеніп туылған таза тұқымды жануарлар асыл тұқымды табыннан шығарылады. Бонитирлеу (бағалау) бойынша көрсеткіштері үшінші сыныптан төмен үй қояндарын; алғашқы екі көжектеуінің әрбіреуінде кем дегенде 5 көжекті өсірген аналық (егер стерильді аталықтан туындаған жағдайларды қоспағанда) және аталық қалыпты жағдайда аналықтың 30 %-дан астамын ұрықтандыра алмаса, ерекше асыл тұқымды жануарлардан басқа 3 жастан асқан аталықтар мен аналықтарды денсаулығына және ветеринариялық талаптарға қарай; түсік тастаған немесе өз көжегін жеп қойған аналық үй қоянын, зауыттық қоңдылықтағы және жыл сайын 15 күн бойы шағылысудан бас тартатын; қалыпты ұсталған жағдайда жүктілігін тексергенде қатарынан екі рет буаз болмаса (егер стерильді аталықтан туындаған жағдайларды қоспағанда) жарамсыз деп тану және етке сату ұсынылады.
Үй қояндарын, сондай-ақ басқа да ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру кезінде, олардың сыртқы түрі, денсаулық жағдайы, жергілікті ауа райына бейімделуі бойынша бағаланады. Осы көрсеткіштердің жиынтығы үй қоянының конституциясын айқындайды. Басқаша айтқанда, дене пішінінен өнімділік сипатына және сыртқы орта жағдайларына ден қоюмен байланысты организмнің барлық анатомиялық-физиологиялық сипаттамалары көрінеді. Дене пішінінің типін бордақылауға бейімділігі, тез жетілгіштігі, еттілігі, түк жабынының сапасы, ауруға қарсы тұру сияқты қабілеті бар үй қояндарының дене пішінінің типін шаруашылықта маңызды пайдалы саласымен байланыстырады. Үй қояндарының дене пішіні ең алдымен сыртқы тұрқымен бағаланады. Дене пішінінің мықтылығы, өнімділік бағыты мен үй қоянының денсаулығы сыртқы түрінен көрінеді. Сыртқы тұрпаты жануардың жалпы түрін, яғни оның қалыптасқан үйлесімділігімен және дұрыстығымен сипатталатын денесінің жеке бөліктерінің арасындағы өзара қатынасты білдіреді. Дене бітімі қаңқасының даму дәрежесі, кеудесінің ені мен тереңдігі, басының пішіні мен көлемі, арқа пішіні мен сызық өлшемі, аяқ ұштарының қойылымы мен беріктігі арқылы көзбен анықталады. Үй қоянын бағалау кезінде ең алдымен жалпы оның дене бітіміне назар аударылады, қалған бөліктері қаралады. Бұндай кешенді бағалау берілген түрге толық және дұрыс көзқарасты қалыптастырады. Дене бітімін,сыртқы пішінін бағалау басынан бастап, содан кеуде орамын айналдыра анықтауға өтеді, белінің ені, пішінінің ұзындығы анықталады. Үй қояндарының әрбір тұқымының белгілі бір бас пішіні болады. Еркектерінің басы аналыққа қарағанда дөрекілеу, бірқатар ауырлау болады. Құлақтарының ұзындығы мен пішіні де тұқым белгісіне жатады, бірақ олар барлық жануарларда құлағының түбінде тығыз және тура болуы тиіс. Кең және терең кеуде - зор денсаулық пен мықтылық көрсеткіші. Кеудесінің тарлығы жануардың дене пішінінің әлсіздігін көрсетеді. Арқасы мен белі тегіс, түзу және кең болғаны, бұлшық еті барлық дене бойы қатты және тығыз болуы тиіс (әсіресе бүйір жағында және белінің бойында). Созылыңқы қысыңқы пішінді, тар жауырынды, ұзын мойынды және бүйірлері қабысқан үй қояндары етке өсіруге келіңкіремейді. Етті бағыттағы үй қояндарының мойыны қысқа және бұлшық етті болып келеді. Үй қоянын өсіруде дене пішінінің екі жіктемелік түрі қолданылады. Біріншісі бойынша жануарлар екі негізгі типке бөлінеді: лептосомдық және эйрисомдық. Бірінші типті жануарлардың қаңқасы қысыңқы, кеуде клеткасы созылған, ұзын мойынында шағын басы болады. Зат айналымы жоғары. Эйрисомдық типке жататын жануарлар зор денелі, майлы қабатының қарқынды дамуымен, кең кеудесімен, қысқа бұлшық етті мойынымен сипатталады. Олардың зат айналымы төмен, май және ет жинауға бейім болады. Кең денеліге (эйрисомдыққа) кеңестік шиншилла, күміс түстісі және басқалар жатады. Тар денеліге (лептосомдыққа) – зор денелі сұр, ақ түбітті және басқалар жатады. Әрбір негізгі тип (эйрисомдық және лептосомдық) шегінде дөрекі, күшті, борпас және нәзік дене пішінді үй қояндары кездеседі. Ірі дене пішінді үй қояндары зор денелі және қаңқасы дөрекілеу, басы үлкен және ірі, терісі қалың, түк жабыны қатты болып келеді. Бұл типтегі үй қояндары жарамсыз деп танылады, себебі олар төмен ет өнімділігімен ерекшеленеді. Тығыз (мықты) дене пішінді жануарлар дәнекер тінінің және тері астында сол сияқты ішкі ағзалардың айналасында май шөгінділерінің нашар дамуымен ерекшеленеді. Бұл жануарлардың терісі серпімді, бұлшық еті жақсы дамыған күшті, бірақ сүйегі дөрекі емес, денесі ұзын, құлағы тік қойылған, кеудесі жақсы дамыған, арқасы кең және тік, жаясы жұмыр болып келген, күшті, аяқтарының денесіне қатынасы дұрыс қойылған. Аталықтардан еркектік типі айқын көрінеді. Мұндай жануарлар азық-түлікті жақсы пайдаланады және жоғары өнімді болады. Дене пішіні мықты үй қояндары кез келген тұқымның асыл тұқымдық ядросын құрауы тиіс. Дене пішіні бос (шикі) жануарлардың қаңқасы жеңіл, түк жабыны сирек, терісі және бұлшық еті борпылдақ, тері астындағы дәнекер тіні жақсы дамыған. Тері мен бұлшық етін ұстасақ, борпылдақ, ісінген болып көрінеді, түк жабыны өте сирек. Осы типтегі дене пішінді жануарлар бордақылау үшін ең қолайлы болып келеді, бірақ тамақтандыруды, күтіп-баптауды қажет етеді, алайда суық тию ауруларына бейім. Нәзік дене пішінді үй қояндары - жұқа сүйегі нәзік, түк жабыны қалың емес, терісі серпімді болады. Тері астының дәнекер және май тіні жақсы дамыған. Бұлшық еті бостау, майлы қабаты жиі болады. Бұл үй қояндары тамақты жақсы жейді және бордақылау үшін жарамды. Түк жабынының тығыздығы және оның бүкіл дене бойы біркелкілігін көзбен көріп және сипалап, сонымен қатар "дегелек" түбінің көлемімен, сондай-ақ түгінің өсу бағытына қарсы бүйірі мен жотасы, жая үстінің түгін үрлеу арқылы анықтайды. Түгінің тығыздығы туралы дәл анықтау терінің 1 сантиметр шаршы аумағындағы түгінің санымен көрсетіледі. Үй қоянында: дене бітімі мықты; қаңқасы жақсы дамыған; осы тұқымға тән денесі, осы тұқымның типіне жататын басы, аналықтарында бірқатар ұзындау және тым дөңгелектеу, аталықтары шомбалдау; құлағы тік қойылған; жақсы дамыған, кең және терең кеудесі; кең тік емес арқасы; дөңгелек пішінді сауыры; мықты, денесіне қарай тік қойылған аяқтары болуға тиіс.

Размер племенного ядра определяется потребностью в ремонтном молодняке. В племенное ядро должно входить не менее 20% поголовья кроликов основного стада фермы. Из племенного ядра исключают животных, у которых после проверки по качеству приплода показатели ниже средних показателей одновозрастного молодняка от кроликов племенного ядра. Наиболее целесообразно проверять самок и самцов по качеству молодняка, полученного в первом и втором окролах. Качество приплода оценивают по результатам бонитировки (оценки) в 2 или 3-месячном возрасте. Из племенного стада исключают также чистопородных животных, у которых отмечается расщепление потомства по окраске. Рекомендуется выбраковывать и реализовывать для убоя кроликов, имеющих показатели по бонитировке (оценке) ниже третьего класса; самок, вырастивших менее 5 крольчат в каждом из двух первых окролов (кроме случаев, вызванных стерильностью самцов), и самцов, если после покрытия более 30 % самок в нормальных условиях содержания остаются неоплодотворенными; самцов и самок старше 3 лет, кроме животных, представляющих особую племенную ценность; животных по состоянию здоровья и ветеринарным требованиям; крольчих, абортировавших или съевших свой приплод; крольчих, имеющих заводскую упитанность и отказывающихся от случки ежедневно в течение 15 дней; крольчих, у которых в нормальных условиях содержания при проверке беременности зарегистрировано более двух последовательных пропустований (кроме случаев, вызванных стерильностью самцов).
При разведении кроликов, как и других сельскохозяйственных животных, их оценивают по внешнему виду, состоянию здоровья, приспособленности к местным климатическим условиям. Совокупность этих показателей определяет конституцию кроликов. В конституции отражены все анатомо-физиологические особенности организма, связанные с характером продуктивности и способностью реагировать на условия внешней среды. С типом конституции связывают такие важные хозяйственно полезные качества кроликов, как способность к откорму, скороспелость, мясность, качество волосяного покрова, устойчивость к заболеваниям. Конституцию кроликов оценивают прежде всего по внешнему виду - экстерьеру. Внешний вид дает представление о конституциональной крепости, направлении продуктивности и здоровье кролика. Под экстерьером понимают соотношение отдельных частей тела между собой, характеризующее общую внешность, форму животного, то есть гармоничность и правильность его сложения. Телосложение определяют глазомерно по степени развития костяка, ширине и глубине груди, форме и размеру головы, линии и форме спины, крепости и постановке конечностей. При оценке кролика прежде всего обращают внимание на его телосложение в целом, а затем осматривают все части тела. Такая комплексная оценка позволяет составить достаточно полное и правильное впечатление о данной особи. Оценку телосложения (экстерьера) начинают с головы, затем переходят к определению обхвата груди, ширины поясницы, длины корпуса. Кроликам каждой породы присуща определенная форма головы. У самцов голова бывает несколько массивнее, грубее, чем у самок. Длина и форма ушей также служит признаком породы, но у всех животных они должны быть прямыми, плотными у основания. Широкая и глубокая грудь - показатель хорошего здоровья и крепости конституции. Узкая грудь свидетельствует о слабости конституции животного. Желательно, чтобы спина и поясница были ровные, прямые и широкие, мышцы должны быть твердыми и плотными по всему корпусу (особенно на боках и вдоль поясницы). Кролики с удлиненным узким корпусом, узкими лопатками, длинной шеей и впалыми боками менее пригодны для выращивания на мясо. У кроликов мясного направления шея короткая и мускулистая.
В кролиководстве применяют две классификации типов конституции. Согласно первой принято разделять животных на два основных типа: лептосомный и эйрисомный. У животных первого типа узкий скелет, удлиненная грудная клетка, небольшая голова на длинной шее. Обмен веществ у них повышен. Животные, принадлежащие к эйрисомному типу, характеризуются массивным туловищем, сильным развитием жирового слоя, объемистой грудью, короткой мускулистой шеей. У них пониженный обмен, склонность к отложению жира и образованию мяса. К широкотелым (эйрисомным) относятся кролики пород советская шиншилла, серебристый и другие. К узкотелым (лептосомным) - серый великан, белый пуховый и другие. В пределах каждого основного типа (эйрисомного и лептосомного) встречаются кролики грубой, крепкой, рыхлой и нежной конституций. У кроликов грубой конституции массивный и грубый костяк, большая и грубая голова, толстая кожа, жесткий волосяной покров. Кролики этого типа подлежат выбраковке, поскольку они отличаются низкой мясной продуктивностью. Животные плотной (крепкой) конституции отличаются слабым развитием соединительной ткани и жировых отложений как под кожей, так и вокруг внутренних органов. У этих животных эластичная кожа, хорошо развитая мускулатура, крепкий, но не грубый костяк, удлиненное туловище, прямо поставленные уши, хорошо развитая грудь, широкая и прямая спина, округлой формы круп, крепкие, правильно поставленные по отношению к туловищу конечности. У самцов хорошо выражен мужской тип. Такие животные превосходно используют корм и имеют высокую продуктивность. Кролики крепкой конституции должны составлять племенное ядро любой породы. Животные рыхлой (сырой) конституции имеют легкий костяк, редкий волосяной покров, рыхлую кожу и мускулатуру, хорошо развитую подкожную соединительную ткань. На ощупь кожа и мускулатура кажутся сырыми, как бы отечными, волосяной покров довольно редкий. Животные этого типа конституции наиболее пригодны для откорма, но требовательны к кормлению, содержанию, склонны к заболеваниям простудного характера. У кроликов нежной конституции - нежный тонкий костяк, волосяной покров негустой, кожа эластичная. Хорошо развита подкожная соединительная и жировая ткань. Мускулатура рыхлая, часто прослоена жиром. Эти кролики хорошо потребляют корм и пригодны к откорму. Густоту волосяного покрова и ее уровненность по всему телу определяют глазомерно и на ощупь, а также по величине дна "розетки", которую получают, раздувая мех на крупе, хребте и боках против направления роста волос. Точное представление о густоте волосяного покрова дает подсчет числа волос на 1 квадратный сантиметр площади шкурки. Кролики должны иметь: крепкое телосложение; хорошо развитый костяк; характерное для данной породы туловище, типичную для породы голову, несколько удлиненную у самок и более округлую, массивную у самцов; прямо поставленные уши; хорошо развитую, широкую и глубокую грудь; широкую непрямую спину; округлой формы круп; крепкие, правильно поставленные по отношению к туловищу конечности.

1-сурет. Өнімділігі етті бағыттағы 2 сурет. Өнімділігі етті терілі
қажетті дене пішіндегі тип бағыттағы дене пішіндегі қажетті
тип
Сыртқы тұрпатының бөліктері: 1- басы, 2 – құлағы, 3 – мойыны, 4 – кеуде асты, 5 – кеудесі, 6 – арқасы, 7 – белі, 8 – жамбасы, 9 – сауыры (жаясы), 10 – құйрығы, 11 – іші.
Дене тұрпатын бағалау кезінде көжектегіштігін және табынның тіршілік әрекетін қолдау үшін маңызы бар жыныстық диморфизм белгілеріне назар аударылады. Аталық үй қояндарының аталық типі жақсы білінуі тиіс,тіпті сыртқы түрі арқылы аналықтардан ерекшеленуі тиіс. Еркектерінің бастары үлкендеу, аяқтары ірі және мықты, түк жабыны дөрекілеу, кеудесі ұрғашыларына қарағанда кеңірек. Жақсы аналық мықты, дені сау, жақсы дамыған, дене бітімі дұрыс, түк жабыны қалыңырақ болуы тиіс. Асыл тұқымды аналықта: мықты, бірақ қаңқасының дөрекі болмауы; еркегіне қарағанда басы ұзынша және нәзіктеу; арқа сызығы түзу; дөңгеленген және терең кеуде; сауыры кең, қарыны салпимаған серіппелі; мықты аяқтары; кемінде сегіз (төрт жұп), жақсы дамыған емшек үрпісі болуы тиіс. Дене бітімінде ақауы бар, дене пішіні әлсіз жануарлар жарамсыздыққа жатқызылады. Бұл қажеттілік үй қояндары көбейгенде жоғары қарқындылығымен және тез жетілгіштігімен ерекшеленеді, ал мұның мәнісі, организм өмір бойы жоғары ширығу жағдайында болады. Дене пішіні әлсіз, дене бітімінде ақауы бар үй қояндары зат алмасуының жоғары қарқындылығына шыдай алмайды, дене салмағы төмен әлсіз ұрпақ береді. Үй қояндарын бағалағанда дене пішіндік типі, терісінің жағдайы, түк жабынының түсі, тығыздығы, біркелкілігі маңызды рөл атқарады. Тері жағдайына қарап, жануарлардың дене пішіндік типін анықтауға болады. Терінің босаңдығы – дене пішінінің дұрыс дамығандығының ең маңызды белгілерінің бірі. Мықты (бірақ дөрекі емес) жануарлардың дене пішініндегі терісі тығыз, жылтыр. Дене пішіні нәзік типті үй қояндарының терісі жұқа, тез тартылғыш, түкті жабыны жұмсақ болады. Дене пішіні нәзік типті үй қояндарының асыра дамушылық кезінде түкті жабынының өте селдір болуына, тіпті терісінің көрініп тұруына әкеліп соқтырады. Үй қояндарының арнайы етті тұқымдарының өзіне тән дене пішіндік типі болады. Мәселен, жаңа зеландияның қызыл, жаңа зеландияның ақ, калифорниялық үй қояндары артқы аяқтарының еттілігімен сипатталады, арқа еттері жақсы жетілген, қысқа және бұлшық етті мойыны, жалпақ жауырынды болып, осы үй қояндары тұқымдарының берік денесі тығыз тіні толық жауып жатады, артқы жағы домалақтанған және кең болып келеді. Жамбасының ішкі жағының бұлшық еттері жақсы жетілген. Еркек үй қоянының басы, ұрғашысына қарағанда үлкен болады. Терісі бос, жылтыр. Бұл түрдегі үй қояндары үлкен болып көрінгенімен қаңқасы жеңіл болады, сүйектері қатты, берік емес, терісі мен еттері босаң болады. Тері асты және май тіндері жақсы дамыған болады. Үй қояндарының етті типі мығымдылық индексі жоғарылығымен, жақсы анық етті пішінімен, мықты дене пішінімен сипатталады. Дене пішіні әр түрлі типтерін бағалағанда естен жануарлардың дене пішіні тұрақты емес екенін естен шығармау керек. Орныққан дене пішінді типі айтарлықтай өзгеруі мүмкін, мысалы жануарларды бір климаттық жағдайдан басқа жағдайға ауыстырғанда өзгереді. Әсіресе түк жабынының тығыздығы, дене бітімінің типі, ішкі органдарының өлшемдері өзгереді. Үй қояндарының дене пішіндік типін, олардың өсімді молайту қабілеттері жағдайын анықтайтын маңызды факторлардың бірі қанға реакциясы, қаңқа құрылысы және азықтандыру жағдайы болады. Үй қояндарын өсіргенде, азық рациондарындағы ақуыздар мен концентраттар құрамының айырмашылықтарына байланысты, қаңқа бөліктерінің белгілі арақатынасы үлкен өзгеріске ұшырауы байқалады. Құрама жем берілмеген және рацион құрамында ақуызы аз болған жануарларда, артқы аяқтарының толық дамымауы (туылғаннан кейін шамалы өсім байқалған) және бас сүйегінің - аз дәрежеде (туылғаннан кейін өте төмен өсуі байқалған) болуы байқалады. Бұл дене пішіні пропорциясының өзгеруіне әкеліп соқтырады: жануарлардың пішіні қысыңқы, денесі жеңіл болады. Үй кояндары ағзасының дамуына көбіне ауа райы әсер етеді. Наурыз айында туылған үй қоянынан, қаңтар айында туылған үй қоянының массасы көбірек болады.Қыста туылған үй қоянының түгі, жазда туылған үй қоянынан көбірек болады.Қыста туылған үй қоянының түк жабыны 4-5 айда қалың, қою болады. Зерттей келе қыста, күзде туылған үй қояндары жақсы өседі, жазда туылған үй қояндары нашар өседі (әсіресе ыстық уақытта туғандар). Советтік шиншилла үй қояны ұрпағының өнімділік сапасына зерттеу нәтижелері негізгі шаруашылыққа пайдалы белгілері (тірі салмағы, өлшемі, жылдам жетілгіштігі, тіршілік әрекеті) және жануарлардың ішкі органдарының дамуы бойынша қаңтар айында туылғаны басқа мезгілде туғандарынан артығырақ болады. Жылдың түрлі мезгілдерінде туған суық уақытында ұрпағының тең дамымауы жылдың суық уақытында ұрғашы үй қояндарының ағзасындағы зат алмасу деңгейінің жоғары болуымен сипатталады. Бұл фактор жануарлардың даму сипатына, сондай-ақ ұрпақтарының өсуі және дене бітімі типіне әсер етеді. Үй қояндарының сыртқы тұрпатын көзбен (сыртқы түрін көру), сондай-ақ олардың өзгеру нәтижелері мен өлшеу арқылы бағаланады.
Үй қояндарының өлшеу және салмағын өлшеу (көзбен бағалауға қосымша) әрбір жануардың аса неғұрлым объективті сипаттамаларына арналған деректерді алуға мүмкіндік береді. Мынадай өлшемдер: жауырын артының кеуде орамы, дене ұзындығы (танауының ұшынан бастап мойын бойымен, арқасы, белі, сауырынан бастап құйрық түбіне дейін) және корпусының ұзындығы (бірінші кеуде омыртқасынан бастап құйрық түбіне дейін) алынады. Қоян шаруашылығында негізінен мығымдылық индексі (жинақылығы) бойынша анықталады:
мығымдылық индексі = (жауырын артының кеуде орамы) / (денесінің ұзындығы)
100

Рисунок 1. Кролик желательного Рисунок 2. Кролик желательного типа
типа конституции мясного конституции мясо шкуркового
направления продуктивности направления продуктивности
Статьи экстерьера: 1 – голова; 2 – уши; 3 – шея; 4 – подгрудок; 5 –
грудь; 6 – спина; 7 – поясница; 8 – крестец; 9 – круп (огузок); 10 –
хвост; 11 – живот.
При оценке экстерьера обращают внимание на признаки полового диморфизма, который имеет значение для поддержания плодовитости и жизнедеятельности стада. Самцы кроликов должны иметь хорошо выраженный мужской тип и даже по внешнему виду отличаться от самок. Голова у самцов массивнее, конечности крупнее и крепче, волосяной покров грубее, грудь более широкая, чем у самок. Хорошая самка должна быть крепкой, здоровой, хорошо развитой, правильного телосложения, с густым блестящим волосяным покровом. У племенной самки должны быть: крепкий, но негрубый костяк; более нежная и удлиненная голова, чем у самца; прямая линия спины; округлая и глубокая грудь; широкий круп, упругий неотвислый живот; крепкие конечности; не менее восьми (четыре пары) нормально развитых сосков. Животные с пороками телосложения, слабой конституцией подлежат выбраковке из стада. Это необходимо, так как кролики отличаются высокой интенсивностью размножения и скороспелостью, а это значит, что и организм на протяжении всей жизни находится в состоянии высокого напряжения. Кролик со слабой конституцией, недостатками телосложения может не выдержать высокой интенсивности обмена веществ, снизить живую массу, дать слабое потомство. Немаловажную роль при оценке кроликов различных конституциональных типов играет состояние кожи, густота, однородность и окраска волосяного покрова. По состоянию кожи можно определить конституциональный тип животных. Рыхлость кожи - один из важнейших признаков сырой конституции. У животных крепкого (но не грубого) типа конституции кожа плотная, эластичная. У кроликов нежного типа конституции кожа тонкая, легко оттягивающаяся, волосяной покров мягкий. При уклонении кроликов нежного типа конституции в сторону переразвитости волосяной покров настолько редкий, что через него просвечивает кожа. Кроликам специализированных мясных пород присущ своеобразный тип конституции. Так, кролики пород новозеландский красный, новозеландский белый, калифорнийский характеризуются мясистыми задними конечностями, хорошо развитыми мышцами на спине, короткой и мускулистой шеей, широкими лопатками, плотная ткань кроликов этих пород равномерно покрывает весь корпус, задняя часть туловища округлая и широкая. Мышцы внутренней поверхности бедра хорошо развиты. Голова самцов массивнее, чем у самок. Кожа рыхлая, эластичная.
Кролики этого типа конституции по виду кажутся массивными, однако костяк у них легкий, кость недостаточно прочная, кожа и мускулатура рыхлые. Подкожная и жировая ткани хорошо развиты. Кролики мясного типа характеризуются высоким индексом сбитости, хорошо выраженными мясными формами, крепкой конституцией. При оценке различных типов конституции необходимо иметь в виду, что конституцию животных нельзя рассматривать как нечто постоянное. Установившийся тип конституции может значительно меняться, например, при переводе животных из одной климатической зоны в другую. Особенно меняются густота волосяного покрова, тип телосложения, размер внутренних органов. Важнейшим фактором, определяющим конституциональный тип кроликов, состояние их воспроизводительных способностей, реакцию крови, строение костяка, являются условия кормления. При выращивании кроликов на рационах, различающихся по содержанию белка и концентратов, наблюдаются существенные изменения в соотношении отдельных частей скелета. У животных, не получавших концентратов и содержащихся на рационах с пониженным уровнем белка, обнаружилось недоразвитие костей задних конечностей (имеют небольшую энергию роста в послеутробный период) и в меньшей степени - костей черепа (имеют наименьшую энергию роста в послеутробный период). Это привело к изменению пропорции телосложения: животные были узкотелыми, с облегченным туловищем. Большое влияние на развитие организма кроликов оказывают и климатические условия. Так, крольчата, родившиеся в январе, имеют более высокую живую массу, чем крольчата того же возраста, но родившиеся в марте. Кролики, родившиеся осенью и зимой, отличались более густым волосяным покровом по сравнению с кроликами, родившимися летом. У кроликов зимних окролов был густой волосяной покров, шкурка их созревала к 4-5 месяцам. При изучении показателей роста и развития кролики зимних и весенних окролов сходны, молодняк же летних окролов (особенно родившиеся в жаркое время) развивается хуже. Результаты исследования влияния времени рождения самок кроликов породы советская шиншилла на продуктивные качества потомства показали, что по основным хозяйственно полезным признакам (живая масса, размеры, скороспелость, жизнедеятельность) и развитию внутренних органов животные, родившиеся от самок январского окрола, превосходят кроликов других сроков рождения. Неодинаковое развитие потомства, полученного от самок различных сроков рождения, объясняется тем, что формирование организма самок в холодное время года сопровождалось повышенным уровнем обмена веществ. Этот фактор сказался на характере развития животных, а также на показателях роста и типа телосложения потомства. Оценивают кроликов по экстерьеру глазомерно (осмотром внешнего вида), а также по результатам их изменений и взвешивания.
Измерение и взвешивание кроликов (дополнение к глазомерной оценке) позволяют получить данные для более объективной характеристики каждого животного. Берут следующие промеры: обхват груди за лопатками, длина тела (от кончика носа вдоль шеи, спины, поясницы, крупа до корня хвоста) и длина корпуса (от первого грудного позвонка до корня хвоста). В кролиководстве в основном определяют по размерам индекс сбитости (компактности):

Бұл индекс - үй қоянының дене салмағы дамуының жақсы көрсеткіші. Шартты түрде үй қоянының эйрисомалық типі индексі 63-тен көп, ал лептосомалық типі 63-тен кем болуы тиіс деп болжауға болады.
Қоянның дене бітіміндегі кемшіліктер
Дене тұрпатының мүшелері
Дене бітімінің кемшіліктері
кемшіліктері
ақаулары
Жалпы дамуы
Дене мүшелері пропорционалды болмай дамуы
Қаңқасы әлсіз немесе нашар дамыған
Басы
Пішіні дұрыс болмауы
Құлағы
Кең қойылған салпаңқұлақ
Мойыны
Ұзын мойын
Кеудесі
Тар, терең болмауы
Арқасы
Тар, бүкір, салбыраған
Омырқа-жамбас бөлігі
Толық кең емес, қысқа
Сауыры (жаясы)
Етті тұқымды қояндардың етті типінің нашар көрінуі
Қысыңқы, салбыраған немесе шолтиған
Денесінің ортаңғы бөлігі
Ішінің салбырауы
Аяқтары
Жіңішке, майысқан, дұрыс қойылмаған, толық дамымаған
Үй қоянын дене тұрпаты бойынша бағалау кезінде олардың тірі салмағы маңызды мәнге ие болады, тамақтандыруға дейін, 50-100 грамға дейінгі дәлдікпен салмағы анықталады. Үй қояндарын сыртқы тұрпаты және дене бітімі бойынша бағалау кезінде дене бітімінде кемінде бір ақауы бар, барлық жануарлардың жарамсыздығын анықтау міндетті; бір - екі ақауы болса – балы және жалпы сыныбы төмендетіледі.
Үй қоянының дене бітіміндегі кемшіліктер 3 сурет
а) Арқасымен шоқтығының дұрыс формадағы дөңгеленген жаясы
б) Өткір шоқтығы
в) Арқа ауытқуы
г) Шатыр тәрізді жаясы
д) шорт туралған жаясы
е) Салпаң құлақ.

Этот индекс - хороший показатель развития массы тела кроликов. Условно можно считать, что кролики эйрисомного типа должны иметь индекс более 63, а лептосомного - менее 63.
Недостатки телосложения кролика
Статьи экстерьера
Недостатки телосложения
дефекты
пороки
Общее развитие
Непропорциональное развитие статей
Слабый или плохо развитый костяк
Голова
Неправильные формы
-
Уши
Свислые, широко расставленные
Шея
Длинная
-
Грудь
Недостаточно развитая
Узкая, неглубокая
Спина
-
Узкая, горбатая, провислая
Крестцово-поясничная част
Недостаточно широкая, короткая
Круп (огузок)
Недостаточно выраженный мясной тип у кроликов мясных пород
Свислый или обрубленный, суженный (шилозадость)
Средняя часть туловища
Отвислый живот
Конечности
Тонкие, искривленные (косолапость), неправильно поставленные, недостаточно опущенные
При оценке кроликов по экстерьеру большое значение имеет их живая масса, определяют ее взвешиванием животных до кормления, с точностью до 50-100 грамма. При оценке кроликов по экстерьеру и конституции следует знать, что выбраковке в обязательном порядке подлежат все животные, имеющие хотя бы один порок телосложения; с одним-двумя дефектами – снижается балл и классность в целом.
Недостатки телосложения кролика
Рисунок 3. Пороки телосложения
а) правильная форма холки и спины с закругленным крупом;
б) острая холка;
в) провислая спина;
г) крышеобразный круп;
д) обрубленный круп;
г) свислые уши.

5-сурет. Үй қояны құлақтарының орналасуы: 1 - қалыпты; 2 – құлақтары
кең орналасқан; 3 – салпиған құлақ
6-сурет. Арқасы және жаясының кемшіліктері: 1 – бүкір арқа;
2 - жаясы салбыраңқы; 3 - жаясы тік
Құлағы салбыраңқы немесе кең орналасуы - тұқымдық белгісі бойынша құлағы салбыраған қылаң үй қояны тұқымын қоспағанда, дене бітімінде ақауы бар 5-сурет. Сондай-ақ, тым ұзын мойын дене бітімінің ақауын көрсетеді. Тар, нашар дамыған кеуде, бүкір немесе иілген арқа (6-сурет), тік немесе салбыраған жая, өте жұқа, немесе майысқан немесе дене бітіміне аяқ қатынасы дұрыс қойылмаған дене ақауын көрсетеді (7-сурет).
Аяқтарының қойылымы мен құйрығының кемшіліктері
7-сурет. Аяқтары дұрыс қойылмаған
а) икстәріздес; б) маймақ; в) артқы аяқтарының буындары тақау; г) құйрығының дұрыс формасы; д, е) құйрығының дұрыс емес пішіні
3-тарау. Зоотехникалық талаптар
Дене бітімінде ақауы жоқ қояндар элита сыныбына және бірінші сыныпқа, бір ақауы бар екінші сыныпқа, дене бітімінде екі және одан да көп ақауы бар үшінші сыныпқа жатады. Кемшіліктері бар қояндарды бөліп алады және асыл тұқымды қояндарға қоспайды. Үй қояндарын түк жабынының қалыңдығына қарап бағалап сыныбын анықтау талабы 3-кестеде келтірілген.
3-кесте. Үй қояндарын түк жабынының қалыңдығына және теңеулеріне
қарап бағалау
Сыныбы
Талабы
Элита
Барлық дене бойындағы түк жабыны серпінді және икемді осьімен біркелкі, өте қалың, түгі өте қалың. "Дегелек" түбінен түк жабынын үрлегенде терінің үсті көрінбейді деуге болады, табандарында өте қалың түк бар.
1
Барлық дене бойындағы түк жабыны серпінді икемді осьімен біркелкі қалың. "Дегелек" түбінен түк жабынын үрлегенде терінің үсті 2 миллиметрге дейін ашылып қалады, табандарында қалың және серпінді түк бар.
11
Түктің қалыңдығы біркелкі емес, жонында жотасы мен бүйіріне қарағанда түбіті қалыңдау. "Дегелек" түбінен түк қабатынан үрлеген кезде 2-ден 4 миллиметрге дейін тері бетінің ауданы көрінеді. Табанының түгі сирек әрі жұмсақ.
111
Түктің қалыңдығы жеткіліксіз -"Дегелек" түбінен түк жабынын үрлеген кезде 4-ден 6 миллиметрге дейін тері бетінің ауданы көрінеді. Табанында түгі сиректеу, сирек әрі жұмсақ түк,табан түктерінің қажалу белгілері бар.
Түк жабынының қалыңдығы және бір қалыптылығы. Оны қалыңдығы бойынша "дегелек" түбінен үрлеу кезінде қалыптасатын көлемін, сауырындағы, жотасы мен бөксесіндегі "дегелек" түбін салыстыра отырып айқындалады (8-сурет).
(1 сурет) өте қалың,(2 сурет ) қалың, (3 сурет ) сәл қалыңдау, (4сурет)сирек.
8-сурет. Дегелек әдісімен түкті жамылғының қалыңдығын анықтау.
Түбітті тұқымның негізгі табындағы түбіт өнімділігі, жыл бойы жиналған түбітінің санымен бағаланады,ал көжектердің өнімділігі - 2 және 4 айлық жасында алғашқы екі жиналым бойынша, ал элита сыныбына үлкен қояндардан түбіттің 500 грамм, еркегінен – кемінде 450 грамм, бірінші сыныпқа тиісінше 450, 400 грамм, элита сыныбындағы көжектерден – 60, бірінші сыныптан 50 грамм, екінші сыныптан 40 және үшінші сыныптан -30 грамм жинағандар жатады.
Түк жабынының реңкі күндізгі жарықта көзбен бағаланады. Аймақтық бояуы бар үй қояндарында олардың айқындылық дәрежесін жонындағы, арқасы мен бүйіріндегі "дегелек" сипатына қарай айқындайды.
Үй қояндарын бөлек белгілері бойынша бағалағаннан кейін олардың кешенді белгілері бойынша жалпы сыныбын белгілейді.
Элита сыныбына дене бітімі мықты, таза тұқымды, барлық көрсеткіштер бойынша дене бітімінде ақауы жоқ элита бағасын алған үй қояндары жатады.
Бірінші сыныпқа дене бітімі мықты таза тұқымды, дене бітімінде ақауы болмаған кезде барлық көрсеткіштер бойынша алған немесе қалған белгілерін жоғары бағалау кезінде біреуі бойынша бірінші сыныптың бағасын алған үй қояндары жатады. Екінші сыныпқа дене бітімі мықты, барлық белгілері бойынша екінші сыныптың бағасын алған немесе біреуі бойынша ғана,ал қалғандары бойынша одан жоғары баға алған үй қояндары жатады.
Үшінші сыныпқа дене бітімі мықты, барлық белгілері бойынша үшінші сыныптың бағасын алған немесе біреуі бойынша ғана, ал қалғандары бойынша одан жоғары баға алған үй қояндары жатады.
Етті терілік тұқымдағы үй қояндарына сыныпты берген кезде түбіт түсін бағалау жиынтықтағы сыныбын бір балдан артық төмендете алмайды.

Рисунок 5. Постановка ушей у кроликов: 1 - нормальная; 2 - уши
широко расставлены; 3 - свислые уши
Рисунок 6. Недостатки спины и крупа: 1 - горбатая спина; 2 -
свислый круп; 3 - обрубленный круп
Уши свислые или широко расставленные - дефект телосложения (рисунок 5), за исключением кроликов породы баран, у которых свислость ушей - породный признак. Излишне длинная шея также указывает на дефект телосложения. Узкая, слабо развитая грудь, горбатая или провислая спина (рисунок 6), обрубленный или свислый круп, очень тонкие, или искривленные, или неправильно поставленные по отношению к туловищу конечности (рисунок 7) - пороки телосложения.
Недостатки в постановке конечностей и хвоста
Рисунок 7. Неправильная постановка ног
а) иксообразность;
б) косолапость;
в) сближенность скакательных суставов задних лап;
г) правильная форма хвоста;
д, е) неправильная форма хвоста.
Глава 3. Зоотехнические требования
К классам элита и первый относят кроликов, не имеющих дефектов телосложения, ко второму классу - с одним дефектом, к третьему классу - с двумя и более дефектами телосложения. Кроликов, имеющих пороки, выбраковывают и к племенному использованию не допускают. Оценка кроликов по густоте волосяного покрова для определения классов проводится в соответствии с требованиями, указанными в таблице 3.
Таблица 3. Оценка кроликов по густоте волосяного покрова
и его уравненности
Класс
Требования
Элита
Равномерный, очень густой волосяной покров по всему туловищу с упругой эластичной остью, очень густая подпушь. При раздувании волосяного покрова на дне розетки поверхность кожи почти не обнаруживается, на лапах очень густой волос
первый
Равномерно густой волосяной покров по всему туловищу с упругой эластичной остью, густая подпушь. При раздувании волосяного покрова на дне розетки поверхность почти до 2 миллиметров, на лапах густой упругий волос
второй
Неуравненная густота опущения, более густая подпушь на огузке. При раздувании волосяного покрова на дне розетки обнаруживается поверхность кожи площадью от 2 до 4 квадратных миллиметров. На лапах более редкий и мягкий волос
третий
Недостаточная густота опущения – при раздувании волосяного покрова на дне розетки обнаруживается поверхность кожи площадью от 4 до 6 квадратных миллиметров. На лапах редкий мягкий волос, имеются признаки потертости опущения лап.
Густота волосяного покрова и ее уравненность. Ее определяют глазомерно по величине площади дна "розетки", которая образуется при раздувании меха, по уравненности, густоте путем сопоставления величины "розетки" на крупе, хребте и боках (рисунок 8).
Рисунок 8. Определение густоты мехового покрова розеточным методом
Пуховую продуктивность основного стада пуховых пород определяют по сбору пуха за год, а продуктивность молодняка - по двум первым сборам в возрасте двух и четырех месяцев, причем к классу элита взрослых крольчих относят при сборе пуха не менее 500 грамм, самцов - не менее 450 грамм, к первому классу соответственно 450, 400 грамм, ко второму классу - 400 и 350 грамм, к третьему классу - 300 грамм, молодняк к классу элита - 60, к первому классу - 50, ко второму классу - 40 и к третьему классу - 30 грамм.
Окраску волосяного покрова устанавливают глазомерно при рассеянном дневном свете. У кроликов, имеющих зонарную окраску, степень ее выраженности судят по характеру розетки на огузке, спине и боках.
После оценки кроликов по отдельным признакам устанавливают общий класс их по комплексу признаков.
К классу элита относят чистопородных кроликов крепкого телосложения, получивших по всем показателям оценку элита при отсутствии дефектов телосложения.
К первому классу относят чистопородных кроликов крепкого телосложения, получивших оценку первого класса по всем показателям или по одному из них при наивысшей оценке остальных признаков, при отсутствии дефектов телосложения. Ко второму классу относят кроликов крепкого телосложения, получивших оценку второго класса по всем признакам или по одному из них и более высокую оценку по остальным признакам.
К третьему классу относят кроликов крепкого телосложения, получивших оценку третьего класса по всем признакам или по одному из них и более высокую оценку по остальным признакам.
При присвоении класса кроликам мясо-шкурковых пород оценка окраски опушения не может снизить суммарную классность более чем на один балл.

2-3 айлық жастағы көжектің сыныбын қағидалар бойынша, асыл тұқымдылығы, тірі массасы, дене бітімі, табанындағы түк жабынының қалыңдығы ескеріле отырып белгіленеді.Осы бонитирлеу деректерінің негізінде көжектердің қорытынды іріктеуін жүргізеді және олардың мақсатын айқындайды. Жоғары бағаланған жануарларды тұқымдық ядроны толықтыру үшін бөліп алады, бірінші және екінші сыныптағы жануарлар өндірістік топқа жіберіледі. Үшінші сыныптың қояндарын негізгі табынға ерекше жағдайда жібереді.
Тұқымдық ядроның (селекциялық топтың) қалыптасуы. Қоян басын толықтыратын көжектер ұрпақ сапасы бойынша ұрғашы және еркек қояндарды тексеру кезінде алынған деректерді ескере отырып асыл тұқымды ядро жануарының көжектерінен іріктеледі. Қоян басын толықтыратын көжектерді алу үшін жұптарды іріктеу жоспарын жасау кезінде әдетте ұрғашы қояндарға ата-енелерінің ең үздік көрсеткіштерін үйлестіретін және ұрпағын көбейтетін жоғары сапалы еркек қояндарды іріктеген жөн.
Көжектерді тұқымдық ядро аналықтарынан 40-45 күнде бөліп алады. Қоян басын толықтыратын көжектерді бөлек отырғызғанда немесе 3 ай бұрын алдын ала таңдап алады. Еркектері мен ұрғашыларын бірінші кезекте өміршеңдігі жоғары, жақсы дамыған, тірі салмағы жоғары және дене бітімі жақсы бір анадан туған көп көжектердің ішінен таңдап алады. Осылайша таңдап алынған жануарларды өз тобын толықтыру үшін және басқаларға сату үшін пайдаланады. Шаруашылықта қалдырылатын 2-3 айлық көжектердің саны табынды толықтыруға арналған басынан шаруашылықтағы қажеттілік шамамен 1,2-2 ретке көп болуы тиіс.
Негізгі табынды толықтыру бір жылдың ішінде жүргізіледі. Жас аналықтарды алғаш көжектегеннен кейін, айдың соңғы күнінде негізгі ( ересек) табынға, ал жас аталықтарды 5 айлық жасында ауыстырады.
Асыл тұқымдық ядродан негізгі табындағы ең жақсы төлдерін бөліп алады.Оның мөлшері қоян басын толықтыратын көжекке деген қажеттілікке байланысты айқындалады және фермадағы негізгі табындағы қоян басының кемінде 50 пайызын құрайды.
Асыл тұқымдық ядродан бөлініп алынатын төлдің, шағылысу басталғанға дейін 2-3 ай бұрын жыныстық белсенділігін тексеріп алу керек. Содан соң ең үздік аталықтарының шамамен 80-85 пайызын ұрпақ сапасына тексереді. Ол үшін әр аталыққа жастары мен өнімділік сапасы бірдей 8-10 аналық іріктеледі. Аталықтардың төл бойынша сапасын алғашқы екі көжектеуінен кейін тексереді.
Тексерілетін аналықтардан алынған төлдерді 3 айлық кезінде асыл тұқымдық, еттілігі, дене бітімі, өміршеңділігі, тірілей салмағы, өсу жылдамдығы, жас кездегі азық шығымдылығы және табан сезімділігі көрсеткіштері бойынша бағалайды.
"Өте жақсы" деген бағаны ұрпағы бір жастағы асыл тұқымды ядродағы төлге талап етілетін көрсеткіштерден асып түскен аталықтар алады. "Жақсы" деген бағаны ұрпағы асыл тұқымды яро жануарларынан алынған қатарластарының орташа көрсеткіштеріне сәйкес келетін аталықтар алады.
Негізгі табыннан үй қояндарын бөліп тастау. Негізгі табыннан бөліп тастау кезінде қажетті талаптарға жауап бермейтін жануарлар алынып тасталады. Бұл жұмысты жыл бойы және бонитирлеу кезінде жүзеге асырады. Бонитирлеу кезінде өнімділік көрсеткіштері екінші сыныптан төмен, сапасы бойынша шаруашылықтағы жоғары талаптарына сәйкес келмейтін және ветеринариялық талаптарды қанағаттандырмайтын үш жастан асқан жануарлар (ең құндысын қоспағанда) бөлініп алынады. Сонымен қатар бір жыл ішінде алғашқы екі көжектеуінде бес көжектен кем көжек өсірген, екі жыл көжектемеген (стерильді аталықтар жағдайларын қоспағанда) аналықтар және аналықтардың 30%-дан астамы ұрықтанбай қалған аталықтар бөлініп тасталады.
Жұптарын іріктеу. Іріктеу мақсаты - ұрпақтарында ата-енесінің жақсы қасиеттерін қалыптастыру және арттыру. Біркелкі (біртекті) және әр түрлі (гетерогенді) іріктеу айырады.
Біркелкі іріктеу ұрпағында ата-енелерінің жақсы қасиеттерін қалыптастыруға және арттыру үшін қолданылады. Бұл ретте аталыққа жануарлардың өнімділігі бойынша біркелкілерін бекітеді. Біркелкі іріктеу асыл тұқымды фермалардың негізгі табынында және тауарлы фермалардың асыл тұқымды ядроларында қолданылады.

Класс молодняка 2-3-месячного возраста устанавливают по тем же правилам с учетом показателей породности, живой массы, телосложения, густоты волосяного покрова на лапках. На основании данных бонитировки проводят заключительный отбор кроликов и определяют их назначение. Животных, получивших высокую оценку, выделяют для пополнения племенного ядра, животные первого и второго классов поступают в производственное стадо. Кроликов третьего класса в основное стадо допускают в виде исключения.
Формирование племенного ядра (селекционной группы).Ремонтный молодняк отбирают из приплода животных племенного ядра с учетом данных, полученных при проверке самцов и крольчих по качеству потомства. При составлении плана подбора пар для получения ремонтного молодняка к крольчихам, как правило, следует подбирать самцов высокого качества, способных сочетать и усиливать в потомстве лучшие показатели родителей.
Крольчат от крольчих племенного ядра отсаживают в возрасте 40-45 дней. Предварительный отбор ремонтного молодняка проводят при отсадке и в 3-месячном возрасте. Крольчих и самцов отбирают в первую очередь из многоплодных пометов, высокой жизненности, хорошей скороспелости, высокой живой массы и хорошего телосложения. Отобранных таким образом животных используют для ремонта собственного стада и продажи в другие хозяйства. Количество оставляемого в хозяйстве молодняка в 2-3-месячном возрасте должно превышать потребность хозяйства в поголовье для ремонта стада и его расширения примерно в 1,5-2 раза.
Ремонт основного стада производят в течение года. Молодых крольчих переводят в основное (взрослое) стадо после отсадки от них крольчат первого окрола на последнее число месяца, молодых самцов - в возрасте пяти месяцев.
В племенное ядро выделяют лучших кроликов основного стада. Размер его определяется потребностью в ремонтном молодняке и составляет не менее 50% поголовья кроликов основного стада на ферме.
Самцов, выделяемых в племенное ядро, желательно за 2-3 месяца до начала случки проверить на половую активность. Затем примерно 80-85% лучших самцов проверяют по качеству потомства. Для этого к каждому самцу подбирают 8-10 крольчих, одинаковых по возрасту и продуктивным качествам. Проверяют самцов по качеству молодняка первых двух окролов.
Молодняк, полученный от крольчих, покрытых проверяемыми самцами, оценивают в 3-месячном возрасте до показателям породности, мясности, телосложения, жизнеспособности, по живой массе, скорости роста и оплате корма в раннем возрасте, а также по опушению лап.
Оценку "отлично" получают самцы, потомство от которых превосходит по требуемым показателям одновозрастной молодняк племенного ядра. Оценку "хорошо" получают самцы, потомство от которых соответствует средним показателям сверстников, полученных от животных племенного ядра.
Выбраковка кроликов основного стада. При выбраковке из основного стада удаляют тех животных, которые не отвечают необходимым требованиям. Эту работу проводят в течение всего года и при бонитировке. При бонитировке выбраковывают животных, имеющих показатели продуктивности ниже третьего класса, животных старше трех лет (за исключением особо ценных),'не соответствующих по качеству возросшим требованиям хозяйства и не удовлетворяющих ветеринарным требованиям. Кроме того, в течение года выбраковывают крольчих, вырастивших менее пяти крольчат в каждом из двух первых окролов, дважды пропустовавших (кроме случаев, вызванных стерильностью самцов), и самцов, после покрытия которыми свыше 30% крольчих остаются неоплодотворенными.
Подбор пар. Цель подбора- закрепление и усиление в потомстве положительных качеств родителей. Различают подбор однородный (гомогенный) и разнородный (гетерогенный).
Однородный подбор применяют тогда, когда хотят закрепить и усилить в потомстве положительные качества родителей. При этом к самцу прикрепляют однородных по продуктивности животных. Однородный подбор применяют в основном стаде племенных ферм и племенных ядрах товарных ферм.

Біркелкі іріктеудің жоғары нысаны – туыстық шағылыстыру. Бұл іріктеу кейде желіні төсеу кезінде пайдаланылады. Әдетте, ондай жағдайларда қалыпты туыстық шағылыстыруға (3-4, 4-3, 2-5, 5-2, 4-4) жүгінеді. Туыстық шағылыстыру кезінде жануарларға ұстау, азықтандыру бойынша жақсы жағдай жасап, қатал таңдаудан өткізу қажет.
Әр түрлі іріктеу кезінде әр типті белгілері бар жануарларды шағылыстыруды жоспарлайды. Оң қасиеттерімен қатар нақты бір кемшіліктері бар аналықтарды онда кемшіліктері жоқ аталықтармен шағылыстырады. Кемшіліктері бірдей немесе қалыпты типтен бірден ауытқып кеткен жануарларды іріктеуге болмайды.
Қоян шаруашылығындағы асыл тұқымдық және зоотехникалық есеп. Селекциялық жұмысты дұрыс ұйымдастыру үшін жақсы зоотехникалық есеп қажет. Есепке алу құжаттарының бес нысаны бар:1. Негізгі табындағы аталықтың карточкасы. 2. Негізгі табындағы аналықтың карточкасы.3. Негізгі табындағы мал басының ведомості.4. Өндірістік журнал. Бұл журналда негізгі табындағы үй қояндарының нөмірі жазылады және тексерілетін жас үй қояндары тордағы орындары бойынша жазылады. Асыл тұқымды шаруашылықта аналық басқа жеке-жеке бір жылға шамамен 35 жол қалдырылады, ал тауарлы шаруашылықтарда 6 - 8 ( төлдерін бонитирлемейді). Аталықтарын ұрпақтарының сапасы бойынша бағалау ведомості. Бұл асыл тұқымды фермаларда жүргізіледі. Осындай есепті жүргізуге арналған құжатқа төмендегілер жатады.
1.Ұрпақтарын тіркеудің жинақтық актісі. Туылған көжектерді бірінші күннен бастап тексереді. Трафареткада тірі немесе өлі көжектерге санақ жүргізеді. Көжектерді туылған күнінен кейін екінші күннен бастап тіркеуге алады,мәліметтерді жинақтық актіге және трафаретке енгізеді. Айдың соңында жинақтық актіні бухгалтерияға жібереді. Шаруашылық бухгалтерлігі тек тірі қояндарды саралайды.
2. Аңдарды топтан топқа өткізу туралы акті.
Оны тек айдың соңғы күндері толтырады.
Жас аналықтарды бөлгеннен кейін алғаш көжектегеннен соң, жас аталықтарды – бес айлығында негізгі табынға ауыстырады. Актіні бригадир немесе ферманың басқарушысы жасайды.
3. Топтың ведомості. Оны дайындау пунктіне жөнелтілетін әрбір қояндар партиясына 3 данадан жасайды (ферма меңгерушісі, бригадир, зоотехник).
4. Үй қояндарын есептен шығару (өлім-жітім) актісі. Қоян шаруашылығында құрамында зоотехник, мал дәрігері, ферма меңгерушісі немесе бригадирі бар комиссия болады. Құлауы немесе мәжбүрлі өлтіру салдарынан жануарды есептен шығару кезінде актіде себебі көрсетіледі. Актіні құлау немесе мәжбүрлі өлтіру күні толтырады, оны шаруашылық басшысы бекітеді. Актіде терісін пайдалану жолдары көрсетіледі(қоймаға тапсырылды немесе жойылды).
5. Үй қояндарының қозғалысы туралы есеп. Жануарлардың келуі және есептен шығуы туралы алғашқы құжаттар мен жазба негізінде зоотехник, ферма меңгерушісі немесе бригадир жасайды.
6. Талап-жүкқұжаты мен ерекшелігі – тиелген асыл тұқымды төлге, сондай-ақ қояндардың терісіне арналған ілеспе құжат. Ерекшелік құжатын екі данада, ал жүкқұжаты үш данада жасайды.
Асыл тұқымдық жұмысты жоспарлау. Асыл тұқымды жұмыс жоспарын жасаудағы негізгі мақсат – үй қояндарының тұқымын аса маңызды шаруашылыққа пайдалы белгілері бойынша одан әрі асыл тұқымдық жетілдіру перспективаларын және әдістерін айқындау. Асыл тұқымдық жұмыс жоспары 3-5 жылға келесі схема бойынша дайындалады:
1. Шаруашылықтың жалпы мінездемесі. Бұл бөлімде үй қояндарын ұстау және азықтандыру бойынша мінездеме беріледі.
2. Табын мінездемесі – табынды жасақтау, жас және жыныстық құрылымы туралы деректер келтіріледі, жануарлардың негізгі шаруашылық-пайдалы белгілері бойынша сипаттама беріледі (тірі массасы, түк жабынының қалыңдығы мен тегістігі, дене бітімі, түсі, жануарлардың сыныптылығы мен өнімділік қабілеті).
3. Үйірдің генеологиялық құрылымы және туыстығына талдау.
4. Іріктеу және саралау жүйесі
5. Сандық және сапалық көрсеткіш жоспары
6. Сандық және сапалық көрсеткіштерінің қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар.

Высшая форма однородного подбора - родственное спаривание. Этот подбор иногда применяют при закладке линий. Обычно в этих случаях прибегают к умеренным родственным спариваниям (3-4, 4-3, 2-5, 5-2, 4-4). При проведении родственных спариваний животным следует создавать лучшие условия содержания, кормления, проводить жесткую выбраковку.
При разнородном подборе планируют спаривание животных с разнотипными признаками. Крольчих, имеющих наряду с положительными качествами и определенные недостатки, спаривают с самцом, лишенным этих недостатков. Нельзя подбирать животных с одинаковыми недостатками или с резко противоположными отклонениями от нормального типа.
Племенной и зоотехнический учет в кролиководстве. Для правильной организации селекционной работы необходим хороший зоотехнический учет. Существует пять форм учетных документов. 1. Карточка самца основного стада. 2. Карточка крольчихи основного стада. 3. Ведомость поголовья основного стада. 4. Производственный журнал. В этот журнал записывают номера крольчих основного стада и проверяемых молодых самок в порядке занимаемых клеток. В племенном хозяйстве в журнале на каждую крольчиху на год отводят около 35 строк, в товарном хозяйстве - 6 - 8 (молодняк не бонитируют). 5. Ведомость оценки самцов по качеству потомства. Ведется она на племенных фермах. К документам для такого учета относятся.
1. Накопительный акт регистрации приплода. Родившихся крольчат осматривают в первый день. На трафаретке отмечают количество живых или мертвых крольчат. Регистрируют крольчат на второй день после рождения, данные заносят в накопительный акт и на трафаретку. По окончании месяца накопительный акт представляют в бухгалтерию. Бухгалтерия хозяйства приходует только живых кроликов.
2. Акт на перевод животных из группы в группу.
Составляют его на последнее число месяца.
Молодых крольчих переводят в основное стадо после отсадки от них крольчат первого окрола, молодых самцов - в возрасте пяти месяцев. Акт составляет бригадир или управляющий фермой.
3. Гуртовая ведомость. Ее составляют в трех экземплярах на каждую партию кроликов, отправляемых на заготовительные пункты (заведующим фермой, бригадиром, зоотехником, в необходимых случаях ветеринарным врачом).
4. Акт о выбытии кроликов (забой, падеж). Составляет комиссия в составе зоотехника, ветеринарного врача, заведующего фермой или бригадира, кроликовода. При выбытии животного вследствие падежа или вынужденного забоя в акте указывается причина. Акт составляют в день падежа или вынужденного забоя, утверждает его руководитель хозяйства. В акте указывают пути использования шкурки (сдана на склад, уничтожена).
5. Отчет о движении кроликов. Составляет зоотехник, заведующий фермой или бригадир в двух экземплярах на основании первичных документов и записи о прибытии и выбытии животных.
6. Требование-накладная и спецификация - сопроводительный документ на отгруженный племенной молодняк, а также шкурки кроликов. Составляют спецификацию в двух экземплярах, а накладную в трех экземплярах.
Планирование племенной работы. Основная цель составления плана племенной работы - определение перспектив и методов дальнейшего племенного совершенствования пород кроликов по важнейшим хозяйственно-полезным признакам. Планы племенной работы составляют на 3-5 лет по следующей примерной схеме:
I. Общая характеристика хозяйства. В этом разделе дается характеристика условий содержания и кормления кроликов.
2. Характеристика стада - приводятся данные о комплектовании стада (откуда завезены кролики), возрастной и половой структуре, дается характеристика животных по основным хозяйственно-полезным признакам (живая масса, густота и уравненность волосяного покрова, телосложение, окраска, классность животных и воспроизводительная способность).
3. Анализ генеалогической структуры стада и оценка линий и семейств.
4. Система отбора и подбора.
5. Планы роста количественных и качественных показателей.
6. Мероприятия по обеспечению роста количественных и качественных показателей.