"Сәйкестікті бағалау саласындағы акредиттеу құжаттарының нысандарын және акредиттеу алдындағы, акредиттеуден кейінгі шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 430 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 1 маусымдағы № 462 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 11 шілдеде № 13900 болып тіркелді
«Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 2-тармағына, 16-бабының 3-тармағына, 20-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу құжаттарының нысандарын және аккредиттеу алдындағы, аккредиттеуден кейінгі шарттардың типтік нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 430 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5356 болып тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2008 жылғы 3 желтоқсанда № 184 (1584) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 12345 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрық осы бұйрыққа 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес 6-1, 6-2 және 6-3-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 7, 8, 9 және 10-қосымшалар осы бұйрыққа 101112 және 13-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 11, 12, және 13-қосымшалар осы бұйрыққа 1415, және 16-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Б.Б. Қанешев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде оны мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарына оның көшірмесін баспа және электрондық түрде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 430 "Об утверждении форм документов аккредитации в области оценки соответствия и типовых форм предаккредитационного, постаккредитационного договоров"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 1 июня 2016 года № 462. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2016 года № 13900
В соответствии c пунктом 2 статьи 15, пунктом 3 статьи 16,  пунктом 3 статьи 20 Закона Республики Казахстан «Об аккредитации в области оценки соответствия» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 430 «Об утверждении форм документов аккредитации в области оценки соответствия и типовых форм предаккредитационного, постаккредитационного договоров» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5356, опубликованный 3 декабря 2008 года в газете «Юридическая газета» № 184 (1584) следующие изменения и дополнения:
приложения 12345 и 6 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 12345 и 6 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 6-1, 6-2 и 6-3 указанный приказ согласно приложениям 78 и 9 к настоящему приказу;
приложения 789 и 10 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 101112 и 13 к настоящему приказу;
приложения 1112 и 13 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1415 и 16 к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Канешев Б.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы              А. Рау
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 1-қосымша
______________________________________
(аккредиттеу жөніндегі органның атауы)
Аккредиттеуге өтінім
1. ____________________________________________________________
(өтініш берушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің атауы)
Қазақстан Республикасының аккредиттеу жүйесінде _____________________
(сәйкестікті бағалау саласындағы қызмет бағыты)
_____________________________ талаптарына сай мәлімделген аккредиттеу
(нормативтік құжаттың атауы)
саласына сәйкес аккредиттеуді (қайта аккредиттеуді) сұраймыз.
Аккредиттеу (қайта аккредиттеуді) рәсімін өткізгенде және
аккредиттеу аттестатының қолданысы кезеңінде аккредиттеу сұралатын
немесе ұсынылатын салаларда аккредиттеу жөніндегі орган белгілеген
аккредиттеуге қойылатын талаптарды орындауға және оған сәйкес келуге
міндеттенеміз.
2. Өтініш берушінің заңды мәртебесі:
1) толық атауы:________________________________________________
2) заңды мекенжайы: ___________________________________________
3) нақты мекенжайы: ___________________________________________
4) басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
және лауазымы:_______________________________________________________
_____________________________________________________________________
5) есептік шоты:_______________________________________________
6) банктік сәйкестендіру коды (БСК):___________________________
7) телефон және факс:__________________________________________
8) веб-сайт:___________________________________________________
9) электрондық поштасының мекенжайы: __________________________
3. Өтініш берушінің құрылымдық бөлімшесінің заңды мәртебесі
(құрылымдық бөлімшесінің аккредиттеуге өтінім берген жағдайда):
1) толық атауы:________________________________________________
2) заңды мекенжайы: ___________________________________________
3) нақты мекенжайы: ___________________________________________
4) басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
және лауазымы:_______________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       А. Рау
Приложение 1
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 1
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
____________________________________
(наименование органа по аккредитации)
Заявка на аккредитацию
1. Просим аккредитовать (повторно аккредитовать) ______________
_____________________________________________________________________
(наименование заявителя или его структурного подразделения)
в системе аккредитации Республики Казахстан в качестве_______________
_____________________________________________________________________
(направление деятельности в области оценки соответствия)
на соответствие требованиям _________________________________________
(наименование нормативного документа)
согласно заявленной области аккредитации.
При проведении процедуры аккредитации (повторной аккредитации)
и в период действия аттестата аккредитации обязуемся соответствовать
и выполнять требования к аккредитации, установленные органом по
аккредитации в тех областях, в которых запрашивается или
предоставляется аккредитация.
2. Юридический статус заявителя:
1) полное наименование:________________________________________
2) юридический адрес: _________________________________________
3) фактический адрес: _________________________________________
4) должность, фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя: _______________________________________________________
5) расчетный счет:_____________________________________________
6) банковский идентификационный код (БИК):_____________________
7) телефон и факс:_____________________________________________
8) веб-сайт:___________________________________________________
9) адрес электронной почты: ___________________________________
3. Юридический статус структурного подразделения заявителя (в
случае подачи заявки на аккредитацию структурного подразделения):
1) полное наименование:________________________________________
2) юридический адрес: _________________________________________
3) фактический адрес: _________________________________________
4) должность, фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя:________________________________________________________

5) есептік шоты:_______________________________________________
6) банктік сәйкестендіру коды (БСК): __________________________
7) телефон және факс:__________________________________________
8) веб-сайт:___________________________________________________
9) электрондық поштасысының мекенжайы _________________________
4. ____________________________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі органмен байланысқа жауапты қызметкердің
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), телефоны, электрондық
поштасының мекенжайы)
5. Аккредиттеу аттестатының нөмірі мен жарамдылық мерзімі
(қайта аккредиттеу және (немесе) аккредиттеудің шетелдік жүйесінде
аккредиттеу орын алған жағдайда толтырылады)
_____________________________________________________________________
6. Қосымша: ___________________________________________________
(құжаттың атауы, электронды және қағаз тасығыштардағы
парақтарының саны жеке көрсетіледі)
_______________________________________________________________
(өтінім берушінің атауы, лауазымы, өтінім берушінің бірінші
басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) мен оның
қолы)
М.О. (бар болған жағдайда)
____ жыл «____» ______________
Ескерту: Өтінім өтініш берушімен мемлекеттік (қазақ) немесе
орыс тілінде беріледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 2-қосымша
Бекітемін
_______________________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі орган басшысының лауазымы,
қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20___ жыл «____» __________
20___ жылғы «____» __________ № ____
аккредиттеу аттестатына қосымша ___ бетте
Өнімнің, процестің, көрсетілетін қызметтің сәйкестігін растау
жөніндегі органның аккредиттеу саласы
_____________________________________________________________________
(сәйкестікті растау жөніндегі органның және (немесе) оның құрылымдық
бөлімшесінің (лерінің) атауы және нақты мекенжайы)
Сәйкестікті бағалау объектісінің атауы (сәйкестікті растау схемасының нөмірі)
Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнім жіктеуішіндегі көрсетілетін қызметтер коды
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасының коды
Өнімге, процеске, көрсетілетін қызметке қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік-құқықтық актілерді белгілеу
1
2
3
4
Ескертулер:
1. Аккредиттеу саласының соңғы парағына сәйкестікті растау жөніндегі органның уәкілетті тұлғасының қолы қойылады және заңды тұлғаның мөрімен расталады.

5) расчетный счет:_____________________________________________
6) банковский идентификационный код (БИК):_____________________
7) телефон и факс:_____________________________________________
8) веб-сайт:___________________________________________________
9) адрес электронной почты: ___________________________________
4. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), телефон, адрес
электронной почты сотрудника, ответственного за связь с органом по
аккредитации)
5. Номер аттестата аккредитации и срок действия (заполняется в
случае повторной аккредитации и (или) наличия аккредитации в
зарубежной системе аккредитации)
_____________________________________________________________________
6. Приложение: ________________________________________________
(указывается наименование документа, количество страниц
на бумажном и электронных носителях в отдельности)
_____________________________________________________________________
(наименование заявителя, должность, фамилия, имя и отчество (при
наличии) первого руководителя заявителя и его подпись)
М.П. (при наличии)                    «____» ______________ год
Примечание: Заявка подается заявителем на государственном
(казахском) или русском языке.
Приложение 2
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 2
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
______________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя и
отчество (при наличии) руководителя
органа по аккредитации)
«___» ________ 20 ___ год
Приложение к аттестату аккредитации
№ ___ от «___» _________ 20___ года
на _____ страницах
Область аккредитации
органа по подтверждению соответствия продукции, процесса, услуг
_____________________________________________________________________
(наименование и фактический адрес органа по подтверждению
соответствия и (или) его структурного (-ых) подразделения (-ий)
Наименование объекта оценки соответствия (номер схемы подтверждения соответствия)
Код услуги в классификаторе продукции по видам экономической деятельности
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Обозначение нормативных правовых актов, нормативных документов устанавливающих требования к продукции, процессу, услуге
1
2
3
4
Примечания:
1. Последний лист области аккредитации подписывается
уполномоченным лицом органа по подтверждению соответствия и
заверяется печатью юридического лица.

2. Аккредиттеу саласының әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталады.
3. Сәйкестікті растау жөніндегі органның құрылымық бөлімшелері осы нысан бойынша аккредиттеу саласын ресімдейді.
4. Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнім жіктеуішінің коды көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау бойынша орган үшін толтырылады.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасының коды көрсетілген топқа кіретін барлық өнімді өтініш беруші қамтамасыз еткен жағдайда кодтары 4 белгі деңгейінде көрсетіледі.
6. Сәйкестікті бағалау объектілері Кеден Одағының техникалық регламенттеріне қолданысына түскен жағдайда, бұл объектілер аккредиттеу саласына толықтыру түрінде ресімделеді.
7. Өтініш берушінің аккредиттелуінің электронды аясына өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 3-қосымша
Бекітемін
_______________________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі орган басшысының лауазымы,
қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20___ жыл «____» __________
20___ жылғы «____» __________ № ____
аккредиттеу аттестатына қосымша ___ бетте
Менеджмент жүйесінің сәйкестігін растау жөніндегі органның
аккредиттеу саласы
_____________________________________________________________________
(сәйкестікті растау жөніндегі органның және (немесе) оның құрылымдық
бөлімше(лер) інің атауы және нақты мекенжайы)
Менеджмент жүйесінің атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Менеджмент жүйесінің қызмет саласы
Жүйелердің сәйкестігін растау бойынша жүргізетін нормативтік- құжаттардың белгісі
Жүйені бағалау кезінде қолданылатын нормативтік құжаттар белгісі
1
2
3
4
5
Ескертулер:
1. Аккредиттеу саласының соңғы парағында сәйкестікті растау
жөніндегі органның уәкілетті тұлғасының қолы қойылады және заңды
тұлғаның мөрімен расталады.
2. Аккредиттеу саласының әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталады.
3. Сәйкестікті растау жөніндегі органның құрылымдық бөлімшелері осы нысан бойынша аккредиттеу саласын ресімдейді.
4. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды көрсетілген топқа кіретін барлық өнімді өтініш беруші қамтамасыз еткен жағдайда кодтары 4 белгі деңгейінде көрсетіледі.
5. Менеджмент жүйесі қызметінің саласы экономикалық қызмет түрлерінің негізінде келтіріледі, оның жіктеуіші экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішімен анықталады.

2. Каждый лист области аккредитации заверяется печатью органа
по аккредитации.
3. Структурные подразделения органа по подтверждению
соответствия оформляют область аккредитации по настоящей форме.
4. Код классификатора продукции по видам экономической
деятельности заполняется для органа по подтверждению соответствия
услуг.
5. Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности
Евразийского экономического союза указывается на уровне 4 знаков при
условии обеспечения заявителем всей продукции входящей в указанную
группу.
6. В необходимых случаях, в том числе, когда объекты оценки
соответствия подпадают под действие технических регламентов
Таможенного союза, данные объекты оформляются в виде дополнения к
области аккредитации.
7. Электронная область аккредитации заявителя подписывается
электронной цифровой подписью заявителя.
Приложение 3
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 3
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
______________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя и
отчество (при наличии) руководителя
органа по аккредитации)
«___» ________ 20 ___ год
Приложение к аттестату аккредитации
№ ___ от «___» _________ 20___ года
на _____ страницах
Область аккредитации
органа по подтверждению соответствия систем менеджмента
_____________________________________________________________________
(наименование и фактический адрес органа по подтверждению
соответствия и (или) его структурного (-ых) подразделения (-ий)
Наименование систем менеджмента
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Область действия систем менеджмента
Обозначение нормативных документов, по которым проводят подтверждение соответствия систем
Обозначение нормативных документов, применяемых при оценке системы
1
2
3
4
5
Примечания:
1. Последний лист области аккредитации подписывается
уполномоченным лицом органа по подтверждению соответствия и
заверяется печатью юридического лица.
2. Каждый лист области аккредитации заверяется печатью органа
по аккредитации.
3. Структурные подразделения органа по подтверждению
соответствия оформляют область аккредитации по настоящей форме.
4. Код общего классификатора видов экономической деятельности
указывается на уровне 4 знаков при условии обеспечения заявителем
всех видов услуг входящих в указанную группу.
5. Область действия систем менеджмента приводится на основе
видов экономической деятельности, классификация которых определяется
общим классификатором видов экономической деятельности.

6. Өтінім берушіні аккредиттеудің электронды аясына өтінім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 4-қосымша
Бекітемін
_______________________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі орган басшысының лауазымы,
қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20___ жыл «____» __________
20___ жылғы «____» __________ № ____
аккредиттеу аттестатына қосымша ___ бетте
Қызметкерлер сәйкестігін растау жөніндегі органның
аккредиттеу саласы
_____________________________________________________________________
(сәйкестікті растау жөніндегі органның және (немесе) оның құрылымдық
бөлімше(лер)інің атауы және нақты мекенжайы)
Көрсетілетін қызметтің (объектінің) атауы
Қызметтің бағыты (түрі)
Қызметіне нормативтік құжаттар белгісі
Бағалау тәртібін және (немесе) тәсілін белгілейтін құжаттар белгісі
1
2
3
4
Ескертулер:
1. Аккредиттеу саласының соңғы парағында сәйкестікті растау жөніндегі органның уәкілетті тұлғасының қолы қойылады және заңды тұлғаның мөрімен расталады.
2. Аккредиттеу саласының әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталады.
3. Сәйкестікті растау жөніндегі органның құрылымдық бөлімшелері осы нысан бойынша аккредиттеу саласын ресімдейді.
4. Өтінім берушіні аккредиттеудің электронды аясына өтінім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 5-қосымша
Бекітемін
_______________________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі орган басшысының лауазымы,
қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20___ жыл «____» __________
20___ жылғы «____» __________ № ____
аккредиттеу аттестатына қосымша ___ бетте
Сынақ зертханасының (орталығының)
аккредиттеу саласы
_____________________________________________________________________
(сынақ зертханасының (орталығының) және (немесе) оның құрылымдық
бөлімшесінің (лерінің) атауы және нақты мекенжайы)
Өнімнің (объектінің) атауы
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасының коды
Нормативтік құқықтық актілердің, өнімге (объектіге) нормативтік-құжаттардың белгісі
Өнімнің (объектінің) анықтау сипаттамасы (көрсеткіштері)
Сипаттамаларды (көрсеткіштерді) анықтау үшін сынау әдістеріне нормативтік құжаттар белгісі
1
2
3
4
5
Ескертулер:

6. Электронная область аккредитации заявителя подписывается
электронной цифровой подписью заявителя.
Приложение 4
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 4
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
______________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя и
отчество (при наличии) руководителя
органа по аккредитации)
«___» ________ 20 ___ год
Приложение к аттестату аккредитации
№ ___ от «___» _________ 20___ года
на _____ страницах
Область аккредитации
органа по подтверждению соответствия персонала
_____________________________________________________________________
(наименование и фактический адрес органа по подтверждению
соответствия и (или) его структурного (-ых) подразделения (-ий)
Наименование
услуги
(объекта)
Направление (вид)
деятельности
Обозначение
нормативных
документов на
деятельность
Обозначение
документов,
устанавливающих
порядок и (или)
способ оценки
1
2
3
4
Примечания:
1. Последний лист области аккредитации подписывается
уполномоченным лицом органа по подтверждению соответствия и
заверяется печатью юридического лица.
2. Каждый лист области аккредитации заверяется печатью органа
по аккредитации.
3. Структурные подразделения органа по подтверждению
соответствия оформляют область аккредитации по настоящей форме.
4. Электронная область аккредитации заявителя подписывается
электронной цифровой подписью заявителя.
Приложение 5
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 5
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
______________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя и
отчество (при наличии) руководителя
органа по аккредитации)
«___» ________ 20 ___ год
Приложение к аттестату аккредитации
№ ___ от «___» _________ 20___ года
на _____ страницах
Область аккредитации
испытательной лаборатории (центра)
_____________________________________________________________________
(наименование и фактический адрес испытательной лаборатории
(центра) и (или) его структурного (-ых) подразделения (-ий)
Наименование продукции (объекта)
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Обозначение нормативных правовых актов, нормативных документов на продукцию (объект)
Определяемые характеристики (показатели) продукции (объекта)
Обозначение нормативных документов на методы испытаний для определения характеристик (показателей)
1
2
3
4
5
Примечания:

1. Аккредиттеу саласының соңғы парағына сынақ зертханасының уәкілетті тұлғасының қолы қойылады және заңды тұлғаның мөрімен расталады.
2. Аккредиттеу саласының әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталады.
3. Сәйкестікті бағалау объектілері Кеден Одағының техникалық регламенттеріне қолданысқа түскен жағдайда, бұл объектілер аккредиттеу саласына толықтыру ретінде ресімделеді.
4. 3-баған зерттеу (сынау) объектісіне қойылатын талаптар белгілейтін нормативтік құқықтық актілер, нормативтік құжаттар сынау хаттамасында көрсетілген жағдайында толтырылады.
5. Өтініш берушінің аккредиттелуінің электронды аясына өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 6-қосымша
Бекітемін
_______________________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі орган басшысының лауазымы,
қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20___ жыл «____» __________
20___ жылғы «____» __________ № ____
аккредиттеу аттестатына қосымша ___ бетте
Салыстырып тексеру (калибрлеу) зертханасының (орталығының)
аккредиттеу саласы
_____________________________________________________________________
(салыстырып-тексеру (калибрлеу) зертханасының (орталығының ) және
оның құрылымдық бөлімшесінің (лерінің) атауы және нақты мекенжайы)
Өлшем түрінің коды
Өлшем құралдарын салыстырып тексеретін (калибрлейтін) топтың атауы
Метрологиялық сипаттама
өлшем ауқымы және (немесе) өлшем шегі
разряды, дәлділік класы, қателігі
Калибрлеу және өлшеу мүмкіндігі (СМС)
1
2
3
4
5
Ескертулер:
1. СМС (Calibration and Measurement Capability) – зертхана стандартты жағдайларда ала алатын U ең аз кеңейтілген белгісіздік.
2. Аккредиттеу саласының соңғы парағына салыстырып-тексеру (калибрлеу) зертханасының (орталығының) уәкілетті тұлғасының қолы қойылады және заңды тұлғаның мөрімен расталады.
3. Аккредиттеу саласының әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталады.
4. Өтініш берушінің аккредиттелуінің электронды аясына өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 6-1-қосымша
Бекітемін
_______________________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі орган басшысының лауазымы,
қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20___ жыл «____» __________
20___ жылғы «____» __________ № ____
аккредиттеу аттестатына қосымша ___ бетте
Біліктілікті тексеру провайдерінің
аккредиттеу саласы
_____________________________________________________________________
(біліктілікті тексеру провайдерінің және оның құрылымдық бөлімшесінің
(лерінің) атауы және нақты мекенжайы)
Біліктілікті тексеру объектісінің атауы
Сипаттамалары (көрсеткіштері, метрологиялық сипаттамалары)
Біліктілікті тексеру схемасының түрлері
1
2
3
Ескертулер:

1. Последний лист области аккредитации подписывается
уполномоченным лицом испытательной лаборатории (центра) и заверяется
печатью юридического лица.
2. Каждый лист области аккредитации заверяется печатью органа
по аккредитации.
3. В необходимых случаях, в том числе, когда объекты оценки
соответствия подпадают под действие технических регламентов
Таможенного союза, данные объекты оформляются в виде дополнения к
области аккредитации.
4. Графа 3 заполняется в случае указания в протоколе испытания
нормативных правовых актов, нормативных документов, устанавливающих
требования к объекту исследования (испытания).
5. Электронная область аккредитации заявителя подписывается
электронной цифровой подписью заявителя.
Приложение 6
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 6
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
______________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя и
отчество (при наличии) руководителя
органа по аккредитации)
«___» ________ 20 ___ год
Приложение к аттестату аккредитации
№ ___ от «___» _________ 20___ года
на _____ страницах
Область аккредитации
поверочной (калибровочной) лаборатории (центра)
_____________________________________________________________________
(наименование и фактический адрес поверочной (калибровочной)
лаборатории (центра) и (или) его структурного (-ых)
подразделения (-ий)
Код вида измерений
Наименование группы поверяемых (калибруемых) средств измерений
Метрологические характеристики
диапазон измерений и (или) предел измерений
разряд, класс точности, погрешность
калибровочная и измерительная возможность (СМС)
1
2
3
4
5
Примечания:
1. СМС (Calibration and Measurement Capability) – наименьшая
расширенная неопределенность U, которую лаборатория получает при
стандартных условиях.
2. Последний лист области аккредитации подписывается
уполномоченным лицом поверочной (калибровочной) лаборатории (центра)
и заверяется печатью юридического лица.
3. Каждый лист области аккредитации заверяется печатью органа
по аккредитации.
4. Электронная область аккредитации заявителя подписывается
электронной цифровой подписью заявителя.
Приложение 7
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 6-1
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
______________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя и
отчество (при наличии) руководителя
органа по аккредитации)
«___» ________ 20 ___ год
Приложение к аттестату аккредитации
№ ___ от «___» _________ 20___ года
на _____ страницах
Область аккредитации
провайдера проверки квалификации
_____________________________________________________________________
(наименование и фактический адрес провайдера квалификации и (или) его
структурного (-ых) подразделения (-ий)
Наименование объекта проверки квалификации
Характеристики (показатели, метрологические характеристики)
Виды схем
проверки квалификации
1
2
3
Примечания:

1. Аккредиттеу саласының парағына біліктілікті тексеру провайдерінің уәкілетті тұлғасының қолы қойылады және заңды тұлғаның мөрімен расталады.
2. Аккредиттеу саласының әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталады.
3. Өтініш берушінің аккредиттелуінің электронды аясына өтінім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 6-2-қосымша
Бекітемін
_______________________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі орган басшысының лауазымы,
қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20___ жыл «____» __________
20___ жылғы «____» __________ № ____
аккредиттеу аттестатына қосымша ___ бетте
Инспекциялық органның
аккредиттеу саласы
_____________________________________________________________________
(инспекциялық органның және оның құрылымдық бөлімшесінің(лерінің)
атауы және нақты мекенжайы)
Түрі _____
Инспекция саласы
Инспекция түрі және диапазоны
Инспекция әдістері және рәсімдері
1
2
3
Ескертулер:
1. Аккредиттеу саласының парағына инспекция органының уәкілетті тұлғасының қолы қойылады және заңды тұлғаның мөрімен расталады.
2. Аккредиттеу саласының әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталады.
3. Өтініш берушінің аккредиттелуінің электронды аясына өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 6-3-қосымша
Бекітемін
_______________________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі орган басшысының лауазымы,
қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20___ жыл «____» __________
20___ жылғы «____» __________ № ____
аккредиттеу аттестатына қосымша ___ бетте
Медициналық зертхананың (орталықтың)
аккредиттеу саласы
_____________________________________________________________________
(медициналық зертхананың (орталықтың) және оның құрылымдық
бөлімшесінің(лерінің) атауы және нақты мекенжайы)
Зерттеу/ сараптама объектісінің (биологиялық материалдың) атауы
Зерттеу/сараптама объектісінің (биологиялық материалдың) анықталатын сипаттамалары
Зерттеу/ сараптама әдістері
Сипаттамаларды анықтау үшін зерттеу/сараптама әдістеріне құжаттарды белгілеу
1
2
3
4
Ескертулер:
1. Аккредиттеу саласының соңғы парағына медициналық зертхананың (орталықтың) уәкілетті тұлғасының қолы қойылады және заңды тұлғаның мөрімен расталады.

1. Последний лист области аккредитации подписывается
уполномоченным лицом провайдера проверки квалификации и заверяется
печатью юридического лица.
2. Каждый лист области аккредитации заверяется печатью органа
по аккредитации.
3. Электронная область аккредитации заявителя должна быть
подписана электронной цифровой подписью заявителя.
Приложение 8
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 6-2
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
______________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя и
отчество (при наличии) руководителя
органа по аккредитации)
«___» ________ 20 ___ год
Приложение к аттестату аккредитации
№ ___ от «___» _________ 20___ года
на _____ страницах
Область аккредитации
инспекционного органа
_____________________________________________________________________
(наименование и фактический адрес инспекционного органа и (или) его
структурного (-ых) подразделения (-ий)
Тип _____
Область инспекции
Тип и диапазон инспекции
Методы и процедуры инспекции
1
2
3
Примечания:
1. Последний лист области аккредитации подписывается
уполномоченным лицом инспекционного органа и заверяется печатью
юридического лица.
2. Каждый лист области аккредитации заверяется печатью органа
по аккредитации.
3. Электронная область аккредитации заявителя подписывается
электронной цифровой подписью заявителя.
Приложение 9
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 6-3
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
______________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя и
отчество (при наличии) руководителя
органа по аккредитации)
«___» ________ 20 ___ год
Приложение к аттестату аккредитации
№ ___ от «___» _________ 20___ года
на _____ страницах
Область аккредитации
медицинской лаборатории (центра)
_____________________________________________________________________
(наименование и фактический адрес медицинской лаборатории (центра) и
(или) его структурного (-ых) подразделения (-ий)
Наименование объекта (биологического материала) исследований/анализа
Определяемые характеристики объекта (биологического материала) исследований /анализа
Метод исследования/ анализа
Обозначение документов на методы исследований/анализа для определения характеристик
1
2
3
4
Примечания:
1. Последний лист области аккредитации подписывается
уполномоченным лицом медицинской лаборатории (центра) и заверяется
печатью юридического лица.

2. Аккредиттеу саласының әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталады.
3. Өтініш берушінің аккредиттелуінің электронды аясына өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 7-қосымша
Бекітемін
Сынақ зертханасының (орталығының) немесе оның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
______________________________________________
(басшысының қолы, тегі, аты және
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20 ___жыл «____» _____________
Сынақ зертханасының (орталығының)
паспорты
_____________________________________________________________________
(сынақ зертханасының (орталығының) және (немесе) оның құрылымдық
бөлімшесінің (лерінің) (орталығының) атауы)
1. Сынақ зертханасының (орталықтың) заңды мәртебесі:
1) толық атауы:________________________________________________
2) заңды мекенжайы: ___________________________________________
3) нақты мекенжайы: ___________________________________________
4) пошта мекенжайы ____________________________________________
5) басшысының тегі, аты, және әкесінің аты (бар болған
жағдайда) және лауазымы:_____________________________________________
6) телефон және факс:__________________________________________
7) электрондық поштасының мекенжайы ___________________________
2. Сынақ зертханасының (орталықтың), құрылымдық бөлімшесінің
заңды мәртебесі (құрылымдық бөлімше аккредиттеуге өтінім берген
жағдайда): __________________________________________________________
1) толық атауы:________________________________________________
2) заңды мекенжайы: ___________________________________________
3) нақты мекенжайы: ___________________________________________
4) пошта мекенжайы ____________________________________________
5) басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
және лауазымы: __ 6) телефон және факс:______________________________

2. Каждый лист области аккредитации заверяется печатью органа
по аккредитации.
3. Электронная область аккредитации заявителя подписывается
электронной цифровой подписью заявителя.
Приложение 10
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 7
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
Руководитель испытательной лаборатории
(центра) или его структурного подразделения
_______________________________
(подпись, фамилия, имя и отчество
(при наличии) руководителя)
«____» _____________ 20 ___ год
Паспорт
испытательной лаборатории (центра)
_____________________________________________________________________
(наименование испытательной лаборатории (центра) и (или) его
структурного (-ых) подразделения (-ий)
1. Юридический статус испытательной лаборатории (центра):
1) полное наименование:________________________________________
2) юридический адрес: _________________________________________
3) фактический адрес: _________________________________________
4) почтовый адрес: ____________________________________________
5) должность, фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя:________________________________________________________
6) телефон и факс: ____________________________________________
7) адрес электронной почты: ___________________________________
2. Юридический статус структурного подразделения испытательной
лаборатории (центра) (в случае подачи заявки на аккредитацию
структурного подразделения):
1) полное наименование:________________________________________
2) юридический адрес: _________________________________________
3) фактический адрес: _________________________________________
4) почтовый адрес: ____________________________________________
5) должность, фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя:________________________________________________________
6) телефон и факс:_____________________________________________

7) электрондық поштасының мекенжайы ___________________________
Паспорт 6 кестені қамтиды
1-кесте. Зертхананы (орталық) және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесін сынақ жабдықтарымен (бұдан әрі – СЖ) жарақтандыру
Анықталатын сипатталар (көрсеткіштер)
Сынақ жабдықтарының атауы, түрі (маркасы) дайындаушы зауыт, зауыт және түгендеу нөмірі
СЖ негізгі техникалық сипаттамалары
Шығарылған және пайдалануға енгізілген жылы
СЖ аттестаттау жөніндегі құжатының күні және нөмірі, кезеңділігі
Иелену негіздемесі және нақты мекенжайы*
1
2
3
4
5
6
Ескерту:
*зертхана (орталық) және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі меншік иесі болып табылмайтын СЖ үшін.
2-кесте. Зертханаға (орталыққа) және оның құрылымдық бөлімшесіне өнімді сынау үшін өлшеу құралдары туралы (ӨҚ) мәліметтер
Өнімнің анықталатын сипаттамаларының (параметрлердің) атауы, СЖ мақсаты
СЖ атауы, түрі, (маркасы) дайындаушы зауыт, зауыт және түгендеу нөмірі
Негізгі метрологиялық сипаттамалар
Шығарылған және пайдалануға енгізілген жылы
Тексеру немесе аттестатта туралы сертифика (куәлік) нөмірі, күні, кезеңділігі
Қосымша мәліметтер
Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесіндегі нөмірі*
Иелену негіздемесі және нақты мекенжайы **
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескерту:
* 1998 жылдың 31 желтоқсанына кейін шығарылған және әкелінген СЖ үшін;
** зертхана (орталық) және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі меншік иесі болып табылмайтын СЖ үшін.
3-кесте. Зертхананың (орталықтың) және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің талдамалы бақылау кезінде заттар мен материалдардың құрамы мен қасиеттерінің стандарттық үлгілерімен (ары қарай – СҮ) жабдықталуы
Қолданылатын СҮ мақсаты (аспаптарды градуирлеу, өлшеу нәтижелері дұрыстығын бақылау, басқа санатты үлгілерді аттестаттау)
СҮ қолдану тәртібі белгіленген нормативтік құжаттың белгісі және атауы
СҮ атауы
және нөмірі
СҮ кім және қашан бекітті
СҮ түрін бекіту туралы сертификат (куәлік) №
СҮ аттестатталған сипаттамалары
СҮ аттестатталған сипаттамаларды белгілеу қателігі
СҮ данасының жарамдылық мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертулер:
1. 4-бағанда СҮ бекіту деңгейі көрсетіледі (мемлекетаралық, мемлекеттік, салалық кәсіпорындар). Кәсіпорынның СҮ үшін ұйым басшысымен қашан бекітілгенін көрсетеді.
2. 9-бағанға мемлекеттік деңгейде СҮ тіркеу туралы мәліметтер енгізіледі.
4-кесте. Сынақ кезінде қолданылатын нормативтік құжаттар тізбесі
Белгісі
Атауы
Кім және қашан бекітті, № және бекіту күні, енгізілген күні
1
2
3
5-кесте. Зертханалардың (орталықтың) және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің персоналы туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Диплом бойынша білімі, зертханадығы (орталықтағы) мамандығы бойынша еңбек өтілі
Негізгі функциялары және (немесе) жүргізілетін сынақ түрі
Аттестаттау хаттамасының нөмірі және күні, кезеңділігі.
Біліктілігін арттыру туралы мәлімет
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Ескерту: кестеде зертхана (орталық) қызметкерлерінен басқа сынаққа қатысқан басқа бөлімшелер қызметкерлерін көрсету керек, (ол туралы 6-бағанда белгі қойылады)
6-кесте. Зертханалардың (орталықтардың) өндірістік үй-жайларының жағдайы
Үйжайдың мақсаты (оның ішінде жүргізілетін сынақ түрлері)
Арнайы немесе бейімделген
Ауданы, м2
Температурасы,0 С
Жұмыс орындарының жарық тандырылуы, лк
Газдалу де ңгейі, мг/м 3
Шу деңгейі, дБ
Арнайы жабдықтың болуы (желдету, кедергілерден қорғау және т.б.)
Үлгілерді қабылдау және сақтау шарттары
Орналасқан жері (нақты мекен-жайы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе: Уәкілетті ұйымның мамандарымен орындалған өндірістік факторлар деңгейін өлшеу хаттамасы негізінде толтырылады. Нысанға объектінің халықтың эпидемиологиялық әл-ауқаты саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және гигиеналық нормативтердің жоғары эпидемиологиялық маңыздылығына сәйкестігі туралы санитариялық қорытынды көшірмесі қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 8-қосымша
Бекітемін
Салыстырып тексеру зертханасының (орталығының)
немесе оның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_______________________________________________
(басшысының қолы, тегі, аты және
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20 ___жыл «____» _____________
Салыстырып тексеру зертханасының (орталығының)
паспорты
_____________________________________________________________________
(Салыстырып-тексеру зертханасының (орталығының) және (немесе)
оның құрылымдық бөлімшесінің (лерінің) атауы

7) адрес электронной почты: ___________________________________
Паспорт включает 6 таблиц.
Таблица 1. Оснащенность лаборатории (центра) и (или) его
структурного подразделения испытательным оборудованием (далее – ИО)
Определяемые характеристики (показатели)
Наименование испытательного оборудования, тип (марка), изготовитель, заводской и инвентарный номера
Основные технические характеристики ИО
Год выпуска и ввода в эксплуатацию
Дата и номер документа по аттестации ИО, периодичность
Основание владения и фактический адрес*
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* для ИО в отношении, которого лаборатория (центр) и (или) его
структурное подразделение не является собственником.
Таблица 2. Сведения о средствах измерений (далее – СИ) для
испытаний продукции в лаборатории (центре) и (или) его структурном
подразделении
Наименование определяемых характеристик (параметров) продукции Назначение СИ
Наименование СИ, тип (марка), завод-изготовитель, заводской и инвентарный номера
Основные метрологические характеристики
Год выпуска и ввода в эксплуатацию
Дата, номер сертификата (свидетельства) о поверке или аттестации, периодичность
Дополнительные сведения
Номер в государственной системе обеспечения единства измерений Республики Казахстан *
Основание владения и фактический адрес**
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечания:
* для СИ выпущенных и ввезенных после 31 декабря 1998 года;
** для СИ в отношении, которого лаборатория (центр) и (или) его
структурное подразделение не является собственником.
Таблица 3. Оснащенность лаборатории (центра) и (или) его
структурного подразделения стандартными образцами состава и свойств
веществ и материалов (далее – СО) при аналитическом контроле
Назначение применяемых СО (градуировка приборов, контроль правильности результатов измерений, аттестация образцов других категорий)
Обозначение и наименование нормативного документа, в которых установлен порядок применения СО
Наименование и номер СО
Кем и когда утвержден СО
№ сертификата об утверждении типа СО (свидетельства)
Аттестованные характеристики СО
Погрешность установления аттестованных характеристик СО
Срок годности экземпляра СО
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечания:
1. В графе 4 указывается уровень утверждения СО
(межгосударственный, государственный, отраслевой, предприятия). Для
СО предприятий указывают, когда он утвержден руководителем
организации.
2. В графу 9 вносят сведения о регистрации СО на
государственном уровне.
Таблица 4. Перечень нормативных документов, применяемых при
испытаниях
Обозначение
Наименование
Кем утвержден, № и дата утверждения,
дата введения
1
2
3
Таблица 5. Сведения о персонале лаборатории (центра) и (или)
его структурного подразделения
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
Образование, специальность по диплому, стаж работы в лаборатории (центре)
Основные функции и (или) виды проводимых испытаний
Дата и номер протокола аттестации, периодичность. Сведения о повышении квалификации
Примечание
1
2
3
4
5
6
Примечание: В таблице кроме сотрудников лаборатории (центра)
следует указать сотрудников других подразделений, привлекаемых для
участия в испытаниях (об этом делается отметка в графе 6).
Таблица 6. Состояние производственных помещений лаборатории
(центра)
Назначение помещения (в том числе виды проводимых испытаний)
Специальное или приспособленное
Площадь, м2
Температура, оС
Освещенность на рабочих местах, лк
Уровень загазованности, мг/м3
Уровень шума, дБ
Наличие спецоборудования (вентиляции, защиты от помех и т.д.)
Условия приемки и хранения образцов
Местонахождение (фактический адрес)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание: Таблица заполняется на основании протоколов
измерений уровней производственных факторов, выполненных
специалистами уполномоченных организаций. К форме прилагается копия
санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии объекта
высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим
нормативам.
Приложение 11
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 8
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
Руководитель поверочной лаборатории
(центра) или его структурного подразделения
_______________________________
(подпись, фамилия, имя и отчество
(при наличии) руководителя)
«____» _____________ 20 ___ год
Паспорт
поверочной лаборатории (центра)
_____________________________________________________________________
(наименование поверочной лаборатории (центра) и (или) его
структурного (-ых) подразделения (-ий)

1. Салыстырып тексеру зертханасының (орталығының) құқықтық
мәртебесі:
1) толық атауы:________________________________________________
2) заңды мекенжайы: ___________________________________________
3) нақты мекенжайы: ___________________________________________
4) пошталық мекенжайы _________________________________________
5) басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда
және лауазымы:_______________________________________________________
6) телефон және факс:__________________________________________
7) электрондық поштасының мекенжайы ___________________________
2. Салыстырып тексеру зертханасының (орталығының) заңды
мәртебесі (құрылымдық бөлімшенің аккредиттеуге өтініш берген
жағдайда):
1) толық атауы:________________________________________________
2) заңды мекенжайы: ___________________________________________
3) нақты мекенжайы: ___________________________________________
4) пошталық мекенжайы _________________________________________
5) басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
және лауазымы:_______________________________________________________
6) телефон және факс:__________________________________________
7) электрондық поштасының мекенжайы ___________________________
3. Метрологиялық қызмет басшысының аты, тегі, әкесінің аты (бар
болған жағдайда) және лауазымы ______________________________________
Паспорт 7 кестені қамтиды
1-кесте. Қызмет саласы (өлшем құралдарының топтары бойынша)
Өлшем түрі
Салыстырып-тексеретін өлшем топтың атауы
1
2
Ескертулер: 1-кестені аккредиттеу саласына сәйкес зертхананың метрологиялық қамтамасыз етілуі жағдайы кезңінде қолданысқа енгізілген, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген нормативтік құжаттар және (немесе) жаңа нормативтік құжаттар бойынша өлшем құралдарын тексеру өткізген сәттен бастап саналатын күнтізбелік он күн ішінде аккредиттеу жөніндегі органға өзектендіруге ұсынады.
2-кесте. Кадрлық құрамы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Өлшем құралдарын салыстырып тексерушінің біліктілігі туралы мәлімет (сертификат №, берілген күні, қолданыс мерзімі, өлшеу түрі)
Метрология саласындағы жұмыс өтілімі
Атқаратын лауазымына сәйкес аттестаттау туралы мәліметтер, кезеңділігі
Біліктілігін арттыру курсын аяқтағандар туралы мәліметтер (құжаттың №, қолданыс мерзімі, өлшем түрі)
1
2
3
4
5
6
3-кесте.
Көлем бірліктерінің бастапқы эталондар тізбесі
_____________________________________________________________________
(салыстырып-тексеру зертханасының (орталығының) және (немесе) оның
құрылымдық бөлімшесінің атауы)
Атауы
Түрі
Зауыттық нөмірі
Түгендеу нөмірі
Өлшеу диапазоны
Дәлелдік класы, разряды, ағаттығы, кеңейтілген белгісіздік
Тексеру немесе метрологиялық аттестаттау туралы құжат (тексеру күні, №, қолданыс мерзімі)
Шығарылған және пайдалануға енгізілген жылы
Аккредиттеу саласына сәйкес мақсаты
Қазақстан Республикасы өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесіндегі нөмірі*
Иелену негізі және нақты мекен-жайы**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескертулер:
*1998 жылы 31 желтоқсанынан кейін шығарылған және кіргізілген көлем бірліктерінің бастапқы эталондар үшін;
**зертхана (орталық) және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі меншік иесі болып табылмайтын көлем бірліктерінің бастапқы эталондары үшін.
4-кесте. Көлем бірліктерінің бағанысты эталондарының тізбесі
Атауы
Түрі
Зауттық нөмірі
Түгендеу нөмірі
Өлшеу диапазоны
Дәлелдік класы, разряды, ағаттығы, кеңейтілген белгісіздік
Тексеру немесе метрологиялық аттестаттау туралы құжат (тексеру күні, №, қолданысмерзімі)
Шығарылған және пайдалануға енгізілген жылы
Аккредиттеу саласына сәйкес мақсаты
Қазақстан Республикасы мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесіндегі нөмірі*
Иелену негізі және нақты мекен-жайы**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескерту:
* 1998 жылы 31 желтоқсанынан кейін шығарылған және әкелінген көлем бірліктерінің бағынысты эталондары үшін
** зертхана (орталық) және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі меншік иесі болып табылмайтын көлем бірліктерінің бағынысты эталондары үшін;
5-кесте. Өлшеу қажеттіліктері
Атауы
Түрі
Зауыттық нөмірі
Түгендеу нөмірі
Өлшеу диапазоны
Дәлелдік класы, разряды, ағаттығы
Салыстырып тексеру немесе метрологиялық аттестаттау туралы құжаттың (№ қолданыс мерзімі)
Шығарылған және пайдалануға енгізілген жылы
Аккредиттеу саласына сәйкес мақсаты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
6-кесте. Арнайы көлік құралдарымен жарақтандырылуы
Атауы, түрі немесе маркасы
Пайдалануға енгізілген жылы
Саны, бірлік
Мақсаты
1
2
3
4
7-кесте. Өндірістік үй-жайлардың жағдайы
Өтініш беруші үй-жайының атауы
Арнаулы үй-жай (арнайы/бейімделген)
Ауданы,
м2
Температурасы,
о С
Біршама ылғалдығы, %
Жұмыс орындарының жарықтандырылуы, лк
Шу деңгейі, дБ
Электромагниттік кедергілердің деңгейі, А/м
Газдалау деңгейі, %
Қорытынды берген органының атауы және (немесе) өлшем хаттамалары (№, аккредиттеу аттестатының қолданыс мерзімі және (немесе) лицезия), № және өлшеу қорытындысы және (немесе) хаттамалардың № және беру күні
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе: Уәкілетті ұйымның мамандарымен орындалған өндірістік факторлар деңгейін өлшеу хаттамасы негізінде толтырылады. Нысанға объектінің халықтың эпидемиологиялық әл-ауқаты саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және гигиеналық нормативтердің жоғары эпидемиологиялық маңыздылығына сәйкестігі туралы санитариялық қорытынды көшірмесі қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 9-қосымша
Бекітемін
Калибрлеу зертханасының (орталығының) немесе оның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
__________________________________________________
(басшысының қолы, тегі, аты және
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20 ___жыл «____» _____________
Калибрлеу зертханасының (орталығының) паспорты
_____________________________________________________________________
(калибрлеу зертханасының (орталығының) және (немесе) құрылымдық
бөлімшесінің атауы)

1. Юридический статус поверочной лаборатории (центра):
1) полное наименование:________________________________________
2) юридический адрес: _________________________________________
3) фактический адрес: _________________________________________
4) почтовый адрес: ____________________________________________
5) должность и фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя:________________________________________________________
6) телефон и факс:_____________________________________________
7) адрес электронной почты: ___________________________________
2. Юридический статус структурного подразделения поверочной
лаборатории (центра) (заполняется в случае подачи заявки на
аккредитацию структурного подразделения):
1) полное наименование:________________________________________
2) юридический адрес: _________________________________________
3) фактический адрес: _________________________________________
4) почтовый адрес: ____________________________________________
5) должность и фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя:________________________________________________________
6) телефон и факс:_____________________________________________
7) адрес электронной почты: ___________________________________
3. Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность
руководителя метрологической службы _________________________________
Паспорт включает 7 таблиц.
Таблица 1. Область деятельности (по группам средств измерений)
Вид измерений
Нормативные документы на методы поверки
(обозначение и наименование)
1
2
Примечание: таблицу 1 представляют на актуализацию в орган по
аккредитации в течение десяти календарных дней, исчисляемых с момента
проведения поверки средств измерений по нормативным документам в
которые внесены изменения и (или) дополнения и (или) новым
нормативным документам, введенным в действие, при условии
метрологической обеспеченности лаборатории согласно области
аккредитации.
Таблица 2. Кадровый состав
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
Сведения о присвоении квалификации поверителя средств измерений (№ сертификата, дата выдачи, срок действия, вид измерения)
Стаж работы в области метрологии
Сведения об аттестации на соответствие занимаемой должности, периодичность
Сведения об окончании курсов повышения квалификации (№ документа, срок действия, вид измерения)
1
2
3
4
5
6
Таблица 3.
Перечень исходных эталонов единиц величин
_____________________________________________________________________
(наименование поверочной лаборатории (центра) или его структурного
подразделения)
Наименование
Тип
Заводской номер
Инвентарный номер
Диапазон измерений
Класс точности, разряд, погрешность, расширенная неопределенность
Документ о поверке или метрологической аттестации (№ дата поверки, срок действия)
Год выпуска и ввода в эксплуатацию
Назначение согласно области аккредитации
Номер в государственной системе обеспечения единства измерений Республики Казахстан *
Основание владения и фактический адрес**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечания:
* для исходных эталонов единиц величин выпущенных и ввезенных
после 31 декабря 1998 года;
** для исходных эталонов единиц величин в отношении, которого
лаборатория (центр) и (или) его структурное подразделение не является
собственником.
Таблица 4. Перечень подчиненных эталонов единиц величин
Наименование
Тип
Заводской номер
Инвентарный номер
Диапазон измерений
Класс точности, разряд, погрешность, расширенная неопределенность
Документ о поверке или метрологической аттестации (№ срок действия)
Год выпуска и ввода в эксплуатацию
Назначение согласно области аккредитации
Номер в государственной системе обеспечения единства измерений Республики Казахстан *
Основание владения и фактический адрес**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечания:
* для подчиненных эталонов единиц величин выпущенных и
ввезенных после 31 декабря 1998 года;
** для подчиненных эталонов единиц величин в отношении,
которого лаборатория (центр) и (или) его структурное подразделение не
является собственником.
Таблица 5. Измерительные принадлежности
Наименование
Тип
Заводской номер
Инвентарный номер
Диапазон измерений
Класс точности, разряд, погрешность
Документ о поверке или метрологической аттестации (№ срок действия)
Год выпуска и ввода в эксплуатацию
Назначение согласно области аккредитации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица 6. Оснащенность специальным транспортным средством
Наименование, тип или марка
Год ввода в эксплуатацию
Количество, единиц
Назначение
1
2
3
4
Таблица 7. Состояние производственных помещений
Наименование помещений заявителя
Назначение помещений (специальное/ приспособленное)
Площадь, м 2
Температура, о С
Относительная влажность, %
Освещенность рабочих мест, лк
Уровень  шума, дБ
Уровень электромагнитных помех, А/м
Уровень загазованности, %
Наименование органа выдавшего заключение и (или) протоколы измерений (№, срок действия аттестата аккредитации и (или)лицензии), № и дата выдачи заключения и (или) протоколов измерений
норма
факт
нора
факт
норма
факт
норма
факт
норма
факт
норма
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание: Таблица заполняется на основании протоколов
измерений уровней производственных факторов, выполненных
специалистами уполномоченных организаций. К форме прилагается копия
санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии объекта
высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим
нормативам.
Приложение 12
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 9
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
Руководитель калибровочной лаборатории (центра)
или его структурного подразделения
_______________________________
(подпись, фамилия, имя и отчество
(при наличии) руководителя)
«____» _____________ 20 ___ год
Паспорт
калибровочной лаборатории (центра)
_____________________________________________________________________
(наименование калибровочной лаборатории (центра) и (или) его
структурного (-ых) подразделения (-ий)

1. Калибрлеу зертханасының (орталығының) құқықтық мәртебесі:
1) толық атауы:________________________________________________
2) заңды мекенжайы: ___________________________________________
3) нақты мекенжайы: ___________________________________________
4) пошта мекенжайы ____________________________________________
5) басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
және лауазымы:_______________________________________________________
6) телефон және факс:__________________________________________
7) электрондық поштасының мекенжайы ___________________________
2. Калибрлеу зертханасының (орталығының) құқықтық мәртебесі
(құрылымдық бөлімше аккредиттеуге өтініш берген жағдайда):
1) толық атауы:________________________________________________
2) заңды мекенжайы: ___________________________________________
3) нақты мекенжайы: ___________________________________________
4) пошта мекенжайы ____________________________________________
5) басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы:_______________________________________________________
6) телефон және факс:__________________________________________
7) электрондық поштасының мекенжайы ___________________________
3. Метрологиялық қызмет басшысының тегі, аты және әкесінің аты
(бар болған жағдайда), лауазымы _____________________________________
Паспорт 6 кестені қамтиды.
1-кесте. Қызмет саласы (өлшеу құралдарының топтары бойынша)
Өлшеу түрі
Калибрлеу әдістеріне арналған нормативтік құжаттар (белгіленуі және аталуы)
1
2
Ескертулер: 1 кестені аккредиттеу саласына сәйкес зертхананың метрологиялық қамтамасыз етілуі жағдайында қолданысқа енгізілген, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген нормативтік құжаттар және (немесе) жаңа нормативтік құжаттар бойынша өлшем құралдарын тексеру өткізген сәттен бастап саналатын күнтізбелік күн он ішінде аккредиттеу жөніндегі органға өзектендіруге ұсынады.
2-кесте. Кадрлық құрамы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Білімі, мамандығы
Метрология саласында жұмыс өтілімі
Біліктілігін арттыру курсын аяқтағандығы туралы мәліметтер (құжаттың №, қолданыс мерзімі, өлшем түрі)
Өлшем құралдарын калибрлейтін топтар бойынша мамандандыру
1
2
3
4
5
6
3-кесте. Пайдаланылатын эталондар тізбесі
Атауы
Түрі
Зауыттық нөмірі
Түгендеу нөмірі
Өлшеу диапазоны
Дәлелдік класы, разряды ағаттығы, кеңейтілген белгісіздік
Салыстырып тексеру (калибрлеу) немесе метрологиялық аттестаттау туралы құжат (№ қолданыс мерзімі)
Шығарылған және пайдалануға енгізілген жылы
Аккредиттеу саласына сәйкес мақсаты
Қазақстан Республикасы мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесіндегі нөмірі*
Иелену негізі және нақты мекен-жайы**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескерту:
* 1998 жылдың 31 желтоқсанынан кейін шығарылған және әкелінген эталондар үшін;
** Зертхана (орталық) және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі меншік иесі болып табылмайтын эталондар үшін.
4-кесте. Өлшеу қажеттіліктері
Атауы
Түрі
Зауыттық нөмірі
Түгендеу нөмірі
Өлшеу диапазоны
Дәлелдік класы, разряды, ағаттығы, кеңейтілген белгісіздік
Салыстырып тексеру немесе метрологиялық аттестаттау туралы құжат (тексеру күні, №, қолданыс мерзімі)
Шығарылған және пайдалануға енгізілген жылы
Аккредиттеу саласына сәйкес мақсаты
Қазақстан Республикасы өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесіндегі нөмірі*
Иелену негізі және нақты мекен-жайы**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескерту:
* 1998 жылдың 31 желтоқсанынан кейін шығарылған және әкелінген эталондар үшін;
** Зертхана (орталық) және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі меншік иесі болып табылмайтын эталондар үшін
5-кесте. Арнайы көлік құралдарымен жарақтандыру
Атауы, түрі немесе маркасы
Пайдалануға енгізілген жылы
Саны, бірлік
Мақсаты
1
2
3
4
6-кесте. Өндірістік үй-жайлардың жағдайы
Өтініш беруші үй-жайының атауы
Арнаулы үй-жай (арнайы/бейімделген)
Ауданы,
м2
Температурасы,
о С
Біршама ылғалдығы, %
Жұмыс орындарының жарықтандырылуы, лк
Шу деңгейі, дБ
Электромагниттік кедергілердің деңгейі, А/м
Газдалау деңгейі, %
Қорытынды берген органының атауы және (немесе) өлшем хаттамалары (№, аккредиттеу аттестатының қолданыс мерзімі және (немесе) лицезия), № және өлшеу қорытындысы және (немесе) хаттамалардың № және беру күні
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе: Уәкілетті ұйымның мамандарымен орындалған өндірістік факторлар деңгейін өлшеу хаттамасы негізінде толтырылады. Нысанға объектінің халықтың эпидемиологиялық әл-ауқаты саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және гигиеналық нормативтердің жоғары эпидемиологиялық маңыздылығына сәйкестігі туралы санитариялық қорытынды көшірмесі қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 10-қосымша
Бекітемін
Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық
аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаның немесе
оның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
____________________________________________________
(басшысының қолы, тегі, аты және әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
20__ жыл «____» __________
Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаның паспорты
_____________________________________________________________________
(өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге
асыратын заңды тұлғаның және (немесе оның құрылымдық
бөлімшесінің(лерінің) атауы

1. Юридический статус калибровочной лаборатории (центра):
1) полное наименование:________________________________________
2) юридический адрес: _________________________________________
3) фактический адрес: _________________________________________
4) почтовый адрес: ____________________________________________
5) должность, фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя:________________________________________________________
6) телефон и факс:_____________________________________________
7) адрес электронной почты: ___________________________________
2. Юридический статус структурного подразделения калибровочной
лаборатории (центра) (в случае подачи заявки на аккредитацию
структурного подразделения):
1) полное наименование:________________________________________
2) юридический адрес: _________________________________________
3) фактический адрес: _________________________________________
4) почтовый адрес: ____________________________________________
5) должность, фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя:________________________________________________________
6) телефон и факс:_____________________________________________
7) адрес электронной почты: ___________________________________
3. Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность
руководителя метрологической службы _________________________________
Паспорт включает 6 таблиц.
Таблица 1. Область деятельности (по группам средств измерений)
Вид измерений
Нормативные документы на методы калибровки
(обозначение и наименование)
1
2
Примечание: таблицу 1 представляют на актуализацию в орган по
аккредитации в течение десяти календарных дней, исчисляемых с момента
проведения поверки средств измерений по нормативным документам в
которые внесены изменения и (или) дополнения и (или) новым
нормативным документам, введенным в действие, при условии
метрологической обеспеченности лаборатории согласно области
аккредитации.
Таблица 2. Кадровый состав
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
Образование, специальность
Стаж работы в области метрологии
Сведения об окончании курсов повышения квалификации (№ документа, срок действия, вид измерения)
Специализация по группам калибруемых средств измерений
1
2
3
4
5
6
Таблица 3. Перечень используемых эталонов
Наименование
Тип
Заводской номер
Инвентарный номер
Диапазон измерений
Класс точности, разряд, погрешность, расширенная неопределенность
Документ о поверке (калибровке) или метрологической аттестации (№ срок действия)
Год выпуска и ввода в эксплуатацию
Назначение согласно области аккредитации
Номер в государственной системе обеспечения единства измерений Республики Казахстан **
Основание владения и фактический адрес**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечания:
* для эталонов выпущенных и ввезенных после 31 декабря 1998
года;
** для эталонов в отношении, которого лаборатория (центр) и
(или) его структурное подразделение не является собственником.
Таблица 4. Измерительные принадлежности
Наименование
Тип
Заводской номер
Инвентарный номер
Диапазон измерений
Класс точности, разряд, погрешность
Документ о поверке или метрологической аттестации (№ срок действия)
Год выпуска и ввода в эксплуатацию
Назначение согласно области аккредитации
Номер в государственной системе обеспечения единства измерений Республики Казахстан *
Основание владения и фактический адрес**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечания:
* для эталонов выпущенных и ввезенных после 31 декабря 1998
года;
** для эталонов в отношении, которого лаборатория (центр) и
(или) его структурное подразделение не является собственником.
Таблица 5. Оснащенность специальным транспортным средством
Наименование, тип или марка
Год ввода в эксплуатацию
Количество, единиц
Назначение
1
2
3
4
Таблица 6. Состояние производственных помещений
Наименование помещений заявителя
Назначение помещений (специальное/ приспособленное)
Площадь, м 2
Температура, о С
Относительная влажность, %
Освещенность рабочих мест, лк
Уровень шума, дБ
Уровень электромагнитных помех, А/м
Уровень загазованности, %
Наименование органа выдавшего заключение и (или) протоколы  измерений (№, срок действия аттестата аккредитации и (или)лицензии), № и дата выдачи заключения и (или) протоколов измерений
норма
факт
нора
факт
норма
факт
норма
факт
норма
факт
норма
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание: Таблица заполняется на основании протоколов
измерений уровней производственных факторов, выполненных
специалистами уполномоченных организаций. К форме прилагается копия
санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии объекта
высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим
нормативам.
Приложение 13
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 10
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Утверждаю
Руководитель юридического лица,
осуществляющего метрологическую аттестацию
методик выполнения измерений
или его структурного подразделения
_______________________________
(подпись, фамилия, имя и отчество
(при наличии) руководителя)
«____» _____________ 20 ___ год
Паспорт
юридического лица, осуществляющего метрологическую аттестацию
методик выполнения измерений  _____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, осуществляющего метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений и (или) его структурного
(-ых) подразделения (-ий)

1. Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаның құқықтық мәртебесі:
1) толық атауы:________________________________________________
2) заңды мекенжайы: ___________________________________________
3) нақты мекенжайы: ___________________________________________
4) поштаның мекенжайы _________________________________________
5) басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы:_______________________________________________________
6) телефон және факс:__________________________________________
7) электрондық поштасының мекенжайы ___________________________
2. Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің құқықтық
мәртебесі (құрылымдық бөлімшенің аккредиттеуге өтініш берген
жағдайда):

1. Юридический статус юридического лица, осуществляющего
метрологическую аттестацию методик выполнения измерений:
1) полное наименование:________________________________________
2) юридический адрес: _________________________________________
3) фактический адрес: _________________________________________
4) почтовый адрес: ____________________________________________
5) должность, фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя:________________________________________________________
6) телефон и факс:_____________________________________________
7) адрес электронной почты: ___________________________________
2. Юридический статус структурного подразделения юридического
лица, осуществляющего метрологическую аттестацию методик выполнения
измерений (в случае подачи заявки на аккредитацию структурного
подразделения):

1) толық атауы:________________________________________________
2) заңды мекенжайы: ___________________________________________
3) нақты мекенжайы: ___________________________________________
4) поштаның мекенжайы _________________________________________
5) басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
және лауазымы:___
6) телефон және факс:__________________________________________
7) электрондық поштасының мекенжайы ___________________________
Паспорт 6 кестені қамтиды
1-кесте. Кадрлық құрамы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Атқаратын лауазымындағы жұмыс өтілі туралы мәліметтер, кезеңділігі
Атқаратын лауазымына сәйкес аттестатталуы туралы мәлімет, кезеңділігі
Біліктілігін арттыру курсын аяқтағандығы туралы мәліметтер (құжаттың №, қолданыс мерзімі, өлшем түрі)
1
2
3
4
5
2-кесте. Өлшемдерді орындау әдістемелерінің метрологиялық аттестаттауды ұйымдастаруды және жүргізуді регламенттейтін құжаттар тізбесі
Нормативтік құжаттың белгісі және атауы
Кім бекітті
Қолданыс мерзімі
Өзектендіру күні
1
2
3
4
3-кесте. Өлшеу құралдары туралы мәліметтер
Атауы
Түрі(маркасы)
Зауыттық нөмірі
Өлшем диапазоны
Дәлелдік класы, разряды, ағаттығы
Салыстырып тексеру немесе метрологиялық аттесттау туралы құжат (№ және беру күні)
Шығарылған жылы, пайдалануға енгізілген жылы
Иелену негізі және нақты мекен-жайы*
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескерту:
* өлшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаға және (немесе) меншік иесі болып табылмайтын оның құрылымдық бөлімшесіне қатысты өлшем құралдары үшін
4-кесте. Өндірістік үй-жайлардың жағдайы
Өтініш беруші үй-жайы-ның атауы
Арнаулы үй-жай (арнайы/бейімделген)
Ауданы,
м2
Температурасы,
о С
Біршама ылғалдығы, %
Жұмыс орындарының жарықтандырылуы, лк
Шу деңгейі, дБ
Электромагниттік кедергілердің деңгейі, А/м
Газдалау деңгейі, %
Қорытынды берген органының атауы және (немесе) өлшем хаттамалары (№, аккредиттеу аттестатының қолданыс мерзімі және (немесе) лицезия), № және өлшеу қорытындысы және (немесе) хаттамалардың № және беру күні
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
қалыпты
нақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе: Уәкілетті ұйымның мамандарымен орындалған өндірістік факторлар деңгейін өлшеу хаттамасы негізінде толтырылады. Нысанға объектінің халықтың эпидемиологиялық әл-ауқаты саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және гигиеналық нормативтердің жоғары эпидемиологиялық маңыздылығына сәйкестігі туралы санитариялық қорытынды көшірмесі қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 11-қосымша
Сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмысты орындайтын персонал туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
(сәйкестікті растау жөніндегі органның атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Білімі, жоғарғы оқу орнының атауы, оны аяқтаған жылы, диплом бойынша мамандығы
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы, функционалдық міндеттері, сәйкестікті растау бойынша органындағы мамандығы жұмыс өтілі
Біліктілікті арттыру туралы күәлігінің №, сарапшы-аудитор аттестатының № және күні
Қызмет саласы
1
2
3
4
5
Сәйкестікті растау жөніндегі
органның уәкілетті тұлғасы ____________________________________
(өтініш берушінің атауы, қолы, тегі, аты және әкесінің
_____________________________________________________________________
аты (бар болған жағдайда)
М.O. (бар болған жағдайда)
20___ жылғы «____» __________
Ескерту:

1) полное наименование:________________________________________
2) юридический адрес: _________________________________________
3) фактический адрес: _________________________________________
4) почтовый адрес: ____________________________________________
5) должность, фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя:________________________________________________________
6) телефон и факс:_____________________________________________
7) адрес электронной почты: ___________________________________
Паспорт включает 4 таблицы.
Таблица 1. Кадровый состав
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
Стаж работы занимаемой должности
Сведения об аттестации на соответствие занимаемой должности, периодичность
Сведения об окончании курсов повышения квалификации (№ документа, срок действия, вид квалификации)
1
2
3
4
5
Таблица 2. Перечень документов, регламентирующих организацию и
проведение метрологической аттестации методик выполнения измерений
Обозначение и наименование
нормативного документа
Кем утвержден
Срок действия
Дата актуализации
1
2
3
4
Таблица 3. Сведения о средствах измерений
Наименование
Тип (марка)
Заводской номер
Диапазон измерений
Класс точности, разряд, погрешность
Документ о поверке или метрологической аттестации (№ и дата выдачи)
Год выпуска и ввода в эксплуатацию
Основание владения и фактический адрес*
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечания:
* для средств измерений в отношении, которого юридическое лицо,
осуществляющего метрологическую аттестацию методик выполнения
измерений и (или) его структурное подразделение не является
собственником.
Таблица 4. Состояние производственных помещений
Наименование помещений заявителя
Назначение помещений (специальное/ приспособленное)
Площадь, м 2
Температура, о С
Относительная влажность, %
Освещенность рабочих мест, лк
Уровень  шума, дБ
Уровень электромагнитных помех, А/м
Уровень загазованности, %
Наименование органа выдавшего заключение и (или) протоколы измерений (№, срок действия аттестата аккредитации и (или) лицензии), № и дата выдачи заключения и (или) протоколов измерений
норма
факт
нора
факт
норма
факт
норма
факт
норма
факт
норма
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание: Таблица заполняется на основании протоколов
измерений уровней производственных факторов, выполненных
специалистами уполномоченных организаций. К форме прилагается копия
санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии объекта
высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим
нормативам.
Приложение 14
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 11
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Сведения о персонале, выполняющем работы по оценке соответствия _____________________________________________________________________
(наименование органа по подтверждению соответствия)
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Образование, наименование высшего учебного заведения и год его окончания, специальность по диплому
Место работы, занимаемая должность, функциональные обязанности, стаж работы в органе по подтверждению соответствия
№ удостоверения о повышении квалификации, № и дата аттестата эксперта-аудитора
Область деятельности
1
2
3
4
5
Уполномоченное лицо
органа по подтверждению соответствия __________________________
(наименование заявителя, подпись,
_____________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при наличии)
М.П. (при наличии)
«___» _________ 20___ года
Примечания:

1. 1-бағанда кезекті тәртіпте сарапшы-аудиторлар, сәйкестікті растау жөніндегі органның мамандары, шарт бойынша шеткі ұйымнан жұмыстарға тартылған мамандар көрсетіледі.
2. 3-бағанда шеткі ұйымның мамандармен жасалған шарттың қолдану мерзімі, нөмірі және күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 12-қосымша
Аккредиттеу алдындағы үлгілік шарты
________________                     20__жылғы «____»__________
(жасалған орны)
____________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның толық атауы)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің __________________ қаулысына сәйкес
(Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының күні мен нөмірі)
аккредиттеу жөніндегі органмен айқындалған, бұдан әрі «Аккредиттеу
жөніндегі орган» деп аталып, _________ негізінде әрекет ететін ______
(құжат атауы)
_____________________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда)
тұлғасында бір тараптан және _______________________________________,
(заңды тұлғаның толық атауы)
бұдан әрі «Өтінім беруші» деп аталып _______________________________
(құжат атауы)
негізінде әрекет ететін _____________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда)
тұлғасында екінші тараптан, бірлесіп «Тараптар» деп аталып,
«Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы» 2008 жылғы 5
шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес,
мына төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1. Шарт мәні
1. Аккредиттеу жөніндегі орган ________________________________
(сәйкестілікті бағалау саласындағы қызметтің бағыты)
ретінде аккредителуге ретінде үміткер Өтініш берушінің ______________
(егер заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі
____________________________ ________________________________________
аккредиттелсе, осы бөлімшенің атауы)   (нормативтік құжаттың (тардың)
атауы(лары)
cәйкес аккредиттеуді немесе қайта аккредиттеуді жүргізуге
міндеттенеді, ал Өтініш беруші өз кезегінде жоғарыда аталған
нормативтік құжаттың (тардың), Шарттың талаптарын орындауға және
аккредиттеу немесе қайта аккредиттеу бойынша жұмыстарды төлеуге
міндеттенеді.

1. В графе 1 в порядке очередности указываются
эксперты-аудиторы, специалисты органа по подтверждению соответствия,
специалисты сторонних организаций, привлекаемые к работам по
договорам.
2. В графе 3 указываются дата, номер и срок действия договора,
заключенного со специалистом сторонней организации.
Приложение 15
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 12
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Типовой предаккредитационный договор
__________________                    «____» ________20 __ года
(место заключения)
____________________________________________________________________,
(полное наименование юридического лица)
определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики
Казахстан ___________________________________________________________
(дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан)
органом по аккредитации, именуемое в дальнейшем «Орган по
аккредитации», в лице ______________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченного лица)
действующего (ей) на основании _____________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны и __________________________________________________,
(полное наименование юридического лица)
именуемое (ая) в дальнейшем «Заявитель», в лице ____________________,
должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица)
действующий (ая) на основании ______________________________________,
(наименование документа)
с другой стороны, совместно именуемые «Стороны», заключили в
соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года «Об
аккредитации в области оценки соответствия» (далее – Закон) настоящий
договор (далее – Договор) о нижеследующем:
1. Предмет договора
1. Орган по аккредитации обязуется провести аккредитацию или
повторную аккредитацию ______________________________________________
(в случае, если аккредитуется структурное подразделение юридического
_____________________________________________________________________
лица, указать наименование данного подразделения)
Заявителя, претендующего на аккредитацию в качестве _________________
(направление деятельности в области оценки соответствия)
на соответствие ____________________________________________________,
(наименование нормативного (ых) документа (ов)
а Заявитель, в свою очередь, обязуется выполнять требования
вышеуказанного (ых) нормативного (ых) документа (ов), Договора и
оплатить работы по аккредитации или повторной аккредитации.

2. Жұмыс жүргізу тілі: _______________________________________.
(мемлекеттік (қазақ) немесе орыс тілі)
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Өтініш беруші:
1) құжаттардың сараптамалық нәтижелері бойынша
сарапшы-аудитордың қорытындысының бір данасын алуға;
2) орналасқан жерінде тексеріп қарау нәтижелері бойынша
тексеріп қарау жөніндегі топ есебінің бір данасын алуға;
3) орналасуына байланысты тексеріп қарау нәтижелері бойынша,
тиісті себептері бар болған жағдайда, сәйкессіздікті жою мерзімін
ұзарту туралы, бірақ екі айдан артық емес, Аккредиттеу жөніндегі
органға жазбаша өтінішпен жүгінуге;
4) орналасуына байланысты зерттеу нәтижесі бойынша, зерттеу
есебін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша түрде
аккредиттеу жөніндегі органға атқарылған жұмыстар бойынша өз
ескертулерін беруге;
5) Аккредиттеу жөніндегі органға оның қызметкерлерінің
әрекеттеріне шағымдануға;
6) Аккредиттеу жөніндегі органның бас тарту туралы шешіміне
апелляция жөніндегі комиссияға шағымдануға;
7) даулар туындаған жағдайда сотқа жүгінуге;
8) кез келген уақытта бір жақты тәртіпте бұл туралы Аккредиттеу
жөніндегі органға шартты бұзу күніне дейін кемінде күнтізбелік отыз
күн бұрын жазбаша хабарлай отырып, Шартты бұзуға;
9) аккредиттеуден бас тартқан жағдайда, дәлелді шешімін және
бұрын тапсырылған құжаттардың бір данасын алуға құқылы.
4. Өтініш беруші:
1) аккредиттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілердің,
нормативтік құжаттар мен өзге де құжаттардың талаптарын, оның ішінде
аккредиттеу сұратылатын немесе берілетін салаларда Аккредиттеу
жөніндегі органның талаптарын орындауға;
2) Шартқа сәйкес жұмыстарды төлеуге;
3) аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды атқару кезінде Аккредиттеу
жөніндегі органмен өзара іс-қимыл үшін уәкілетті тұлғаны белгілеуге;
4) тексеру жөніндегі топ орналасқан жері бойынша тексеру
жүргізу барысында үй-жайға (үй-жайларға), жабдықтарға, ақпаратқа қол
жеткізуді, сондай-ақ персоналдың (2015 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан
Республикасының Еңбек кодексінде көзделген еңбекке жарамсыз деп
танылған және белгілі себептермен босатылған персоналдан басқа)
қатысуын қамтамасыз етуге;
5) Аккредиттеу жөніндегі органның хабарламасын алған сәттен
бастап отыз жұмыс күні ішінде сараптама барысында анықталған
сәйкессіздіктерді жоюға және бұл туралы Аккредиттеу жөніндегі органға
жазбаша хабарлауға;
6) Аккредиттеу жөніндегі органның хабарламасын алған сәттен
бастап жиырма жұмыс күні ішінде ал Аккредиттеу жөніндегі органмен
белгіленген мерзім ұзартылған жағдайда – ұзартылған кезең ішінде
орналасқан жерінде тексеріп қарау барысында анықталған
сәйкессіздіктерді жоюға және тексеріп қарау жөніндегі топ есебіне
сәйкес бұл туралы Аккредиттеу жөніндегі органға жазбаша хабарлауға;

2. Язык проведения работ _____________________________________.
(государственный (казахский) или русский язык)
2. Права и обязанности Сторон
3. Заявитель вправе:
1) по результатам экспертизы документов получить один экземпляр
заключения эксперта-аудитора;
2) по результатам обследования по месту нахождения получить
один экземпляр отчета группы по обследованию;
3) по результатам обследования по месту нахождения, при наличии
соответствующих причин обращаться в Орган по аккредитации, с
письменным заявлением о продлении срока устранения несоответствий, но
не свыше двух месяцев;
4) по результатам обследования по месту нахождения представлять
в Орган по аккредитации свои замечания по проведенным работам в
письменном виде в течение трех рабочих дней со дня получения отчета
об обследовании;
5) обжаловать в Орган по аккредитации действия его сотрудников;
6) обжаловать решение Органа по аккредитации об отказе в
аккредитации в комиссию по апелляции;
7) при возникновении споров обращаться в суд;
8) в любое время в одностороннем порядке расторгнуть Договор,
письменно уведомив об этом Орган по аккредитации не менее за тридцать
календарных дней до даты расторжения;
9) в случае отказа в аккредитации получить мотивированное
решение и один экземпляр ранее поданных документов.
4. Заявитель обязан:
1) выполнять требования нормативных правовых актов, нормативных
и иных документов в области аккредитации, в том числе Органа по
аккредитации, в тех областях, в которых запрашивается или
предоставляется аккредитация;
2) оплачивать работы в соответствии с Договором;
3) определить уполномоченное лицо для взаимодействия с Органом
по аккредитации при проведении работ по аккредитации;
4) обеспечивать группе по обследованию доступ к помещению
(помещениям), оборудованию и информации, а также присутствие
персонала (за исключением персонала отсутствующего по
нетрудоспособности и иным причинам, предусмотренным Трудовым кодексом
Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года) при проведении
обследования по месту нахождения;
5) в течение тридцати рабочих дней с момента получения
уведомления Органа по аккредитации, устранить несоответствия,
выявленные в ходе экспертизы, и письменно известить об этом Орган по
аккредитации;
6) в течение двадцати рабочих дней с момента получения
уведомления Органа по аккредитации, а в случае продления Органом по
аккредитации указанного срока - в течение периода продления,
устранить несоответствия, выявленные в ходе обследования по месту
нахождения, и письменно известить об этом Орган по аккредитации
согласно отчету группы по обследованию;

7) орындалған жұмыстар актісі ұсынылған күнінен бастап бес
жұмыс күні ішінде оған қол қоюға немесе жазбаша дәлелді бас тартуды
ұсынуға;
8) Аккредиттеу жөніндегі органның аккредиттеу жөніндегі шешімі
оң болған жағдайда, аккредиттеуден кейінгі шартты осындай шешім
қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күні ішінде жасауға;
9) аккредиттеу үшін Аккредиттеу жөніндегі органға Заңмен
көзделген құжаттарды электронды және жазба тасығышта ұсынуға;
10) толтырылған кері байланыс сауалнамасын осы Шартқа қосымшаға
сәйкес Аккредиттеу жөніндегі органға беруге міндетті.
5. Өтініш беруші Шартпен және Қазақстан Республикасының
қолданыстағы заңнамасымен көзделген басқа да құқықтарды пайдаланады
және өзге де міндеттемелерді атқарады.
6. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шартты бұзуға;
2) Шартты бұзған жағдайда, Өтінім беруші төлеген сомадан нақты
орындалған жұмыстар құнын ұстап қалуға құқылы.
7. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) Заңда белгіленген тәртіпте Шарт жасалған сәттен бастап отыз
жұмыс күні ішінде құжаттарға сараптама жүргізуге және төлеуге;
2) сараптама бойынша шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс
күні ішінде аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитордың қорытындысымен
қабылданған шешім туралы жазбаша хабарламаны Өтініш берушіге
хабарлама жіберуге;
3) Өтініш берушінің құжаттарын сараптау кезінде сәйкессіздіктер
айқындалған және Өтініш беруші оларды жою туралы жазбаша хабарлама
алған жағдайда, құжаттарды қайталап сараптамадан өткізу қажеттігі
кезінде осындай хабарлама алған сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде
және құжаттарды сараптау нәтижелері бойынша Өтініш берушіге сараптама
бойынша шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде
аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитордың қорытындысы бар қабылданған
шешім туралы жазбаша хабарлама жіберуге;
4) Заңмен белгіленген тәртіппен Өтініш берушінің немесе оның
құрылымдық бөлімшесінің орналасқан жеріне тексеріп қарау жөніндегі
топтың келген сәттен бастап он жұмыс күні ішінде орналасқан жері
бойынша Өтініш берушіні тексеріп қарауды жүргізуге;
5) орналасқан жері бойынша Өтініш берушіні зерттеу нәтижелері
бойынша соңғысына тексеріп қарау аяқталған күні есептің бір данасын
беруге міндетті. Бес жұмыс күні ішінде Өтініш берушінің ескертулерін
(олар бар болған жағдайда) ескере отырып тиісті шешім қабылдауға және
қабылданған шешім туралды хабарламаны Өтініш берушіге жіберуге;
6) сәйкессіздіктер айқындалған және оларды жою туралы Өтініш
берушінің жазбаша хабарламасы алынған жағдайда, қажет болған жағдайда
оны қайталап тексеріп қарауды жүргізуге міндетті. Өтініш берушіні
немесе оның құрылымдық бөлімшесін қайта тексеріп қарау мерзімі өтініш
берушінің орналасқан жеріне тексеріп қарау жөніндегі топ келген
сәттен бастап санамаланатын бес жұмыс күнінен аспауы тиіс;

7) в течение пяти рабочих дней со дня предоставления акта
выполненных работ подписать его либо предоставить письменный
мотивированный отказ;
8) в случае принятия Органом по аккредитации положительного
решения об аккредитации заключить постаккредитационный договор в
течение тридцати календарных дней со дня принятия такого решения;
9) представлять в Орган по аккредитации для аккредитации
документы, предусмотренные Законом, на бумажном и электронном
носителях;
10) предоставить органу по аккредитации заполненную анкету
обратной связи согласно приложению к Договору.
5. Заявитель пользуется иными правами и несет иные обязанности,
предусмотренные Договором и действующим законодательством Республики
Казахстан.
6. Орган по аккредитации вправе:
1) расторгнуть Договор в соответствии с законодательством
Республики Казахстан;
2) в случае расторжения Договора удержать из оплаченных
Заявителем сумм стоимость фактически выполненных работ.
7. Орган по аккредитации обязан:
1) в установленном Законом порядке в течение тридцати рабочих
дней с момента заключения Договора и оплаты провести экспертизу
документов;
2) по результатам экспертизы документов направить Заявителю
письменное уведомление о принятом решении с заключением
эксперта-аудитора по аккредитации в течение трех рабочих дней с даты
принятия решения по экспертизе;
3) в случае обнаружения при экспертизе документов Заявителя
несоответствий и получения письменного извещения об их устранении
Заявителем, в течение семи рабочих дней с момента получения такого
извещения при необходимости провести повторную экспертизу документов
и по результатам экспертизы документов направить Заявителю письменное
уведомление о принятом решении с заключением эксперта-аудитора по
аккредитации в течение трех рабочих дней с даты принятия решения по
экспертизе;
4) в установленном Законом порядке провести обследование
Заявителя по месту нахождения в течение десяти рабочих дней с момента
прибытия группы по обследованию к месту нахождения заявителя или его
структурного подразделения;
5) по результатам обследования Заявителя по месту нахождения
выдать последнему один экземпляр отчета в день завершения
обследования. В течение пяти рабочих дней принять соответствующее
решение с учетом замечаний Заявителя (при их наличии) и направить
Заявителю уведомление о принятом решении;
6) при обнаружении несоответствий и получении письменного
извещения Заявителя об их устранении, при необходимости провести его
повторное обследование. Срок повторного обследования заявителя или
его структурного подразделения не должен превышать пять рабочих дней,
исчисляемых с момента прибытия группы по обследованию к месту
нахождения заявителя;

7) Заңмен белгіленген тәртіппен аккредиттеу материалдарын қарау
жөніндегі комиссияға жиналған материалдардың түсу сәтінен бастап отыз
жұмыс күні ішінде аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту
туралы шешім қабылдауға;
8) Өтініш берушіні аккредиттеу туралы шешім қабылданған
жағдайда соңғысымен аккредиттеуден кейінгі шартты жасасуға;
9) аккредиттеуден бас тартқан жағдайда, Өтініш берушіге жазбаша
түрде дәлелді бас тартуды және шешім қабылдау күнінен бастап бес
жұмыс күні ішінде, бұрын ұсынылған құжаттардың бір данасын жіберуге
міндетті.
8. Аккредиттеу жөніндегі орган Шартпен және Қазақстан
Республикасының қолданыстағы заңнамасымен көзделген өзге құқықтарды
пайдаланады және өзге міндеттемелерді атқарады.
9. Тараптардың бірде біреуінің Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
10. Тараптар осы шарттың қолданылу мерзімі ішінде Шарттың және
аккредиттеу субъектілерінің тізіліміне енгізуге жататын ақпаратты
қоспағанда, оны орындау барысында алынған ақпараттың, құпиялылығын
сақтауды қамтамасыз етуге міндеттенеді.
3. Жұмыстың құны
11. Жұмыстарды төлеу кезекті кезеңді орындау алдында мынадай
тәртіпте төлем шоты ұсынылған күннен бастап бес операциялық банктік
күн ішінде жүзеге асырылады:
1) құжаттар сараптамасы қосылған құн салығын есепке алып немесе
есепке алмай, _________________________________ теңге;
(сома санмен және жазбаша)
2) орналасқан жері бойынша тексеру қосылған құн салығын есепке
алып немесе есепке алмай, _________________________________ теңге.
(сома санмен және жазбаша)
12. Құжаттарға қайта сараптаманы және орналасқан жері бойынша
(оларды) қайта тексеріп қарауды жүргізу жағдайында, төлеу төлем шоты
ұсынылған күннен бастап бес операциялық банктік күн ішінде жүзеге
асырылады, бұл ретте мұндай сараптама мен қайта тексеріп қарау құны
Тараптар жасасқан қосымша келісім немесе жеке шарт негізінде
анықталады.
Қосымша келісімге немесе жеке шартқа Өтініш беруші оның
поштасына, сондай-ақ электронды поштасына Аккредиттеу жөніндегі
органнан хабарлама келген сәттен бастап қол қояды.
4. Тараптардың жауапкершілігі
13. Уақытылы төлемегені үшін Өтініш беруші Аккредиттеу
жөніндегі органға мерзімді кешіктірудің әр жұмыс күні үшін төленуі
тиісті сомадан 0,1 (оннан бір) пайыз мөлшерінде, бірақ көрсетілген
сомадан 25 (жиырма бес) пайыздан аспайтын өсімпұл төлейді.
14. Өтінім берушінің кінәсінен тыс, жұмыстарды орындау мерзімін
бұзғаны үшін Аккредиттеу жөніндегі орган Өтініш берушіге мерзімін
кешіктірудің әр жұмыс күні үшін орындалатын жұмыс құнынан 0,1 (оннан
бір) пайыз мөлшерінде, бірақ көрсетілген сомадан 25 (жиырма бес)
пайыздан аспайтын өсімпұл төлейді.

7) в установленном Законом порядке в течение тридцати рабочих
дней с момента поступления собранных материалов на комиссию по
рассмотрению материалов аккредитации принять решение об аккредитации
или об отказе в аккредитации;
8) в случае принятия решения об аккредитации Заявителя
заключить с последним постаккредитационный договор;
9) в случае отказа в аккредитации направить Заявителю в
письменном виде мотивированный отказ и один экземпляр ранее
представленных документов в течение пяти рабочих дней с даты принятия
решения.
8. Орган по аккредитации пользуется иными правами и несет иные
обязанности, предусмотренные Договором и действующим
законодательством Республики Казахстан.
9. Ни одна из Сторон не вправе передавать свои права и
обязанности по Договору третьим лицам.
10. Стороны обязуются обеспечивать конфиденциальность Договора
и информации, полученной в ходе его исполнения, за исключением
подлежащей внесению в реестр субъектов аккредитации, в течение срока
действия настоящего договора.
3. Стоимость работ
11. Оплата работ осуществляется поэтапно перед выполнением
очередного этапа в течение пяти операционных банковских дней со дня
выставления счета на оплату в следующем порядке:
1) экспертиза документов __________________________ тенге, с
(сумма цифрами и прописью)
учетом или без учета налога на добавленную стоимость;
2) обследование по месту нахождения _______________________
(сумма цифрами и прописью)
тенге, с учетом или без учета налога на добавленную стоимость.
12. В случае проведения повторной экспертизы документов и (или)
повторного обследования по месту нахождения его (их) оплата
осуществляется в течение пяти операционных банковских дней со дня
выставления счета на оплату, при этом стоимость такой экспертизы или
обследования определяется заключаемым Сторонами дополнительным
соглашением или отдельным договором.
Дополнительное соглашение или отдельный договор подписывается
Заявителем в течение пятнадцати календарных дней со дня получения его
по почте, в том числе электронной почте, от Органа по аккредитации.
4. Ответственность сторон
13. За несвоевременную оплату Заявитель выплачивает Органу по
аккредитации пеню в размере 0,1 (одна десятая) процента от суммы
подлежащей оплате за каждый рабочий день просрочки, но не более 25
(двадцать пять) процентов от указанной суммы.
14. За нарушение сроков выполнения работ, произошедшей не по
вине Заявителя, Орган по аккредитации выплачивает Заявителю пеню в
размере 0,1 (одна десятая) процента от стоимости выполняемых работ за
каждый рабочий день просрочки, но не более 25 (двадцать пять)
процентов от указанной суммы.

15. Өсімпұлды төлеу Тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін
орындаудан босатпайды.
16. Өтініш берушінің қосалқы мердігерді тартуы, Өтінім берушіні
тапсырыс беруші алдындағы осы Шарт бойынша міндеттемелері мен ол
бойынша жауапкершілігінен босатпайды.
17. Өтініш беруші Аккредиттеу жөніндегі органға қағаз және
электронды тасығышта ұсынған құжаттардың сәйкестігі үшін жауапты
болады.
18. Тараптардың осы Шартта көзделмеген жауапкершілік шаралары
Қазақстан Республикасының азаматтық заңнама нормаларына сәйкес
қолданылады.
19. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны немесе
тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының
қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5. Еңсерілмейтін күш (форс-мажор) жағдайлары
20. Тараптар, егер олар еңсерілмейтін күш (су тасқыны, жер
сілкінісі, мемлекеттік органдардың жұмыстарды орындауға тыйым салатын
немесе қандай да бір түрде кедергі келтіретін актілерді шығаруы)
жағдайларының салдары болып табылса, Тараптардың кез келгеніне Шарт
бойынша бұл жағдайлар өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндік бермеген
жағдайда өз міндеттемелерін ішінара немесе толық орындамағаны үшін
жауапкершіліктен босатылады.
21. Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін
күш жағдайлары, сондай-ақ осы жағдайлармен туындаған салдар әсер
еткен уақыт ішінде сәйкес уақытқа кейін шегеріледі.
22. Тараптардың кез келгені еңсерілмейтін күш жағдайлары
туындаған кезде олар туындаған күннен бастап күнтізбелік бес күн
ішінде басқа Тарапқа осы жағдайлардың туындағаны туралы хабарлауға
міндетті.
Еңсерілмейтін күш жағдайларының болу фактісін растайтын
құжаттар еңсерілмейтін күш болған жерлерде Қазақстан Республикасының
оған уәкілетті мемлекеттік органдары немесе ұйымдары берген тиісті
құжаттар (анықтамалар, актілер және басқалар) болып табылады.
23. Егер еңсерілмейтін күш жағдайлары үш айдан артық жалғасатын
болса және оларды тоқтату күні туралы міндетті өтінім жасау мүмкін
болмаса, онда Тараптардың әрқайсысы Шартты бұзуға құқылы және бұл
жағдайда Аккредиттеу жөніндегі орган Өтінім берушіге нақты орындалған
жұмыстар құнын шегере отырып, төленген соманы қайтаруға міндетті.
24. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау Тараптарды Шарт
бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жауаптылықтан босататын
негіз ретінде кез келген жоғарыда көрсетілген жағдайларға сілтеме
жасау құқығынан айырады.
6. Шартты өзгерту және бұзу
25. Осы Шарттың талаптарын Өтініш беруші бұзған және осы
Шартпен анықталған мерзімдерде ол қосымша келісімге немесе жеке
шартқа қол қоймаған жағдайында, Аккредиттеу жөніндегі орган Өтініш
берушіге бұл туралы Шартты болжанатын бұзу күнінен кем дегенде отыз
күнтізбелік күн бұрын хабарлама бере отырып, осы Шартты біржақты
бұзуға құқылы. Бұл жағдайда хабарламада көрсетілген күн Шарттың
бұзылу күні болып есептеледі.

15. Уплата пени не освобождает Стороны от исполнения своих
обязательств по Договору.
16. Привлечение Заявителем субподрядчика не освобождает
Заявителя перед заказчиком от исполнения обязательств по настоящему
Договору и ответственности по нему.
17. Заявитель несет ответственность за идентичность
представленных Органу по аккредитации документов на бумажном и
электронном носителях.
18. Меры ответственности Сторон, не предусмотренные в настоящем
Договоре, применяются в соответствии с нормами гражданского
законодательства Республики Казахстан.
19. За неисполнение или ненадлежащее исполнение своих
обязательств по настоящему Договору, Стороны несут ответственность
согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
5. Обстоятельства непреодолимой силы (форс-мажор)
20. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или
полное неисполнение своих обязательств по Договору, если оно явилось
следствием обстоятельств непреодолимой силы (наводнение,
землетрясение, издание государственными органами актов, запрещающих
или каким-либо образом препятствующих выполнению работ), при условии,
что эти обстоятельства сделали невозможным исполнение любой из Сторон
своих обязательств по Договору.
21. Срок исполнения обязательств по Договору отодвигается
соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства
непреодолимой силы, а также последствия, вызванные этими
обстоятельствами.
22. Любая из Сторон, при возникновении обстоятельств
непреодолимой силы, обязана в течение пяти календарных дней с даты их
наступления письменно информировать другую Сторону о наступлении этих
обстоятельств.
Документами, подтверждающими факт свершения обстоятельств
непреодолимой силы, являются соответствующие документы (справки, акты
и другие), выданные уполномоченными на то государственными органами
или организациями Республики Казахстан, где обстоятельства
непреодолимой силы имели место.
23. Если обстоятельства непреодолимой силы продолжают
действовать более трех месяцев и нет возможности сделать обязательное
заявление о дате их прекращения, то каждая Сторона вправе расторгнуть
Договор и в этом случае Орган по аккредитации обязан вернуть
Заявителю оплаченные суммы за вычетом стоимости фактически
выполненных работ.
24. Не уведомление или несвоевременное уведомление лишает
Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство, как на
основание, освобождающее от ответственности за неисполнение
обязательства по Договору.
6. Изменение и расторжение Договора
25. В случае нарушения условий настоящего Договора Заявителем и
не подписания им дополнительного соглашения или отдельного договора в
сроки, установленные настоящим Договором, Орган по аккредитации
вправе расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке уведомив
об этом Заявителя не менее чем за тридцать календарных дней до
предполагаемой даты расторжения. В этом случае датой расторжения
настоящего Договора считается дата, указанная в уведомлении.

26. Осы Шарт мынадай:
1) Өтінім беруші таратылған;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шарт
бұзылған;
3) құжаттарды сараптаған немесе Өтінім берушіні орналасқан жері
бойынша тексеріп қарау кезінде айқындалған сәйкессіздіктер
Аккредиттеу жөніндегі орган белгілеген мерзімде жойылмаған;
4) Аккредиттеу жөніндегі орган құжаттарды қайта сараптаған
немесе Өтінім берушіні орналасқан жері бойынша қайта тексеріп қарау
кезінде аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитордың бастапқы
қорытындысын немесе тексеріп қарау жөніндегі топтың есебінде
көрсетілген сәйкессіздіктер айқындалған;
5) Аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеуден бас тарту туралы
шешім қабылдаған жағдайларда тоқтатылады.
27. Осы Шарт бұзылған кезде өтініш беруші төлеген сома
(тоқтатылған жағдайдан бөлек) Аккредиттеу жөніндегі органның нақты
шығындарын есептен шығара отырып, қайтарады.
7. Дауларды шешу тәртібі
28. Осы Шартты iске асыру процесінде келіспеушіліктер туындаған
жағдайда, Тараптар оларды келіссөздер жолымен шешуге міндеттенеді.
29. Келіссөздер жолымен келіспеушіліктер реттелмеген жағдайда,
ол Аккредиттеу органының орналасқан жері бойынша сот органына қарауға
берiлуi мүмкiн.
8. Қорытынды ережелер
30. Осы Шарт Тараптар оған қол қойған күнінен бастап жасалған
деп есептеледі, егер осы Шарт Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Қазынашылық комитетінің аумақтық органында тіркелуге
жатса, - тіркелген күнінен бастап және ол бойынша міндеттемелерін
Тараптардың толық орындағанына дейін қолданыста болады.
31. Осы Шарт бірдей заңды күші бар екі данада, әрқайсысы
мемлекеттік және орыс тілдерінде, Тараптардың әрқайсысына бір-бір
данадан жасалды.
32. Тараптар осы Шартта көрсетілген электрондық пошта бойынша
жүзеге асырылатын Тараптар арасындағы ақпаратпен алмасуға, сондай-ақ
Заңмен регламенттелген жағдайлардан басқа, қағаз түріндегі сияқты
ресми болып табылады деп уағдаласты.
Электронды пошта бойынша ақпаратты алуды растау «алынды»
белгісі бар электрондық хабарлама болып табылады, осындай растаудың
бір түрі электронды пошта бойынша электронды хабарламаны алу туралы
бағдарламалық құралдармен автоматты хабарламала болып табылады.
Электронды пошта бойынша ақпаратты беру күні оны жөнелту күні
болып саналады.
33. Шарттың факсимильдік және сканерленген көшірмелері, Шартқа
өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың түпнұсқаларын алғанға дейін
заңды күшін сақтайды. Жоғарыда аталған құжаттардың бірін факс не
электронды пошта бойынша жіберген Тарап кейінгі күнтізбелік он күн
ішінде тиісті құжаттардың түпнұсқасын басқа Тарапқа жіберуге
міндетті.

26. Настоящий Договор прекращается в следующих случаях:
1) ликвидации Заявителя;
2) расторжения договора в соответствии с гражданским
законодательством Республики Казахстан;
3) неустранения в установленный органом по аккредитации срок
несоответствий, выявленных при экспертизе документов или обследовании
заявителя по месту нахождения;
4) обнаружения органом по аккредитации при повторной экспертизе
документов или при повторном обследовании по месту нахождения
заявителя несоответствий, указанных соответственно в первоначальном
заключении эксперта-аудитора по аккредитации или в отчете группы по
обследованию;
5) принятия органом по аккредитации решения об отказе в
аккредитации.
27. При расторжении настоящего Договора (за исключением
прекращения) оплаченные Заявителем суммы возвращаются за вычетом
фактически понесенных затрат Органом по аккредитации.
7. Порядок разрешения споров
28. В случае разногласий, которые могут возникнуть в процессе
реализации настоящего Договора, Стороны обязуются разрешить их путем
переговоров.
29. В случае не урегулирования спора путем переговоров, он
может быть передан на рассмотрение в судебные органы по месту
нахождения Органа по аккредитации.
8. Заключительные положения
30. Настоящий Договор считается заключенным со дня его
подписания Сторонами, если настоящий Договор подлежит регистрации в
территориальном органе Комитета казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан – со дня регистрации и действует до полного
исполнения Сторонами обязательств по нему.
31. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах имеющих
одинаковую юридическую силу, каждый на казахском и русском языках, по
одному экземпляру для каждой из Сторон.
32. Стороны договорились, что обмен информацией между
Сторонами, осуществляемый по электронной почте указанной в настоящем
Договоре является также официальным как и бумажный, кроме случаев
регламентированных Законом.
Подтверждением получения информации по электронной почте
является электронное сообщение с пометкой «получено», аналогом такого
подтверждения является автоматическое уведомление программными
средствами о получении электронного сообщения по электронной почте.
Датой передачи информации по электронной почте считается день
его отправления.
33. Факсимильные и сканированные копии Договора, изменений и
дополнений к Договору имеют юридическую силу до получения Сторонами
оригиналов. Сторона, направившая по факсу или электронной почте
какой-либо из вышеназванных документов, обязана в течение последующих
десяти календарных дней направить оригинал соответствующего документа
другой Стороне.

34. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар Осы Шарттың
нысанында жасалып, Тараптардың қолы қойылған жағдайда ғана қолданыста
болады.
35. Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
9. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері және қолдары
Өтініш беруші:
__________________________________
(тараптың толық атауы, заңды және нақты мекенжайы, ресми электронды поштасының мекенжайы және басқа да деректемелері)
__________________________________
(қолы, лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.О. (бар болған жағдайда)
Аккредиттеу жөніндегі орган:
__________________________________
(тараптың толық атауы, заңды және нақты мекенжайы, ресми электронды поштасының мекенжайы және басқа да деректемелері)
__________________________________
(қолы, лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) М.О. (бар болған жағдайда)
Аккредиттеу алдындағы типтік шартқа
қосымша
Кері байланыс сауалнамасы
Өтініш берушінің атауы:________________________________________
(заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық
_____________________________________________________________________
бөлімшесінің толық атауы)
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда) және лауазымы)

34. Все изменения и дополнения к настоящему Договору
действительны лишь при условии, что они совершены в той же форме что
и настоящий Договор и подписаны Сторонами.
35. Во всем ином, что не предусмотрено Договором, Стороны
руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Заявитель:
_____________________________
(полное наименование стороны, юридический и фактический адрес, официальный электронный адрес и другие реквизиты)
_____________________________
(подпись, должность, фамилия, имя и отчество (при наличии)
М.П. (при наличии)
Орган по аккредитации:
______________________________
(полное наименование стороны, юридический и фактический адрес, официальный электронный адрес и другие реквизиты)
______________________________
(подпись, должность, фамилия, имя и отчество (при наличии)
М.П. (при наличии)
Приложение
к Типовому предаккредитационному договору
Анкета обратной связи
Наименование заявителя: _______________________________________
(полное наименование юридического лица
_____________________________________________________________________
и/или его структурного подразделения)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность руководителя
заявителя)
Оцените качество работ выполняемых органом по аккредитации

1) пошта арқылы: ______________________________________________
2) электронды пошта арқылы (сканерленген түрде): e-mail: ______
3) аккредиттеу жөніндегі органның қабылдау бөлмесіндегі хатшыға
қолма-қол тапсыру арқылы немесе факс бойынша: _______________________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 462 бұйрығына 16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 13-қосымша
Аккредиттеуден кейінгі үлгілік шарты
________________                     20__жылғы «____»__________
(жасалған орны)
____________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның толық атауы)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің _________________ қаулысына сәйкес
(Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының күні мен нөмірі)
аккредиттеу жөніндегі органмен айқындалған, бұдан әрі «Аккредиттеу
жөніндегі орган» деп аталып, _____ негізінде әрекет ететін __________
(құжат атауы)
_____________________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда)
тұлғасында бір тараптан және _______________________________________,
(заңды тұлғаның толық атауы)
бұдан әрі «Өтінім беруші» деп аталып ________________________________
(құжат атауы)
негізінде әрекет ететін _____________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда)
тұлғасында екінші тараптан, бірлесіп «Тараптар» деп аталып,
«Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы» 2008 жылғы 5
шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының заңнамасының атауы)
сәйкес, мына төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт)
жасасты:
1. Шарттың мәні
1. Осы шарт Аккредиттеу жөніндегі орган мен Аккредиттеу субъектісі арасында аккредиттеуден кейінгі кезеңдегі: аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектендіру, инспекциялық тексерулер, аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу, қолданысын тоқтату, жою, тоқтата тұру, айыру және аккредиттеу белгісін пайдалану қатынастарын реттейді.
2. Жұмыс жүргізу тілі ________________________________________.
(мемлекеттік (қазақ) немесе орыс тілі)
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Аккредиттеу субъектісі:

1) по почте: __________________________________________________
2) по электронной почте (в сканированном виде): e-mail: _______
3) нарочно секретарю приемной орган по аккредитации или по
факсу: _____________
Приложение 16
к приказу и.о. Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 462
Приложение 13
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Типовой постаккредитационный договор
__________________                         «____» ________20 ___ года
(место заключения)
____________________________________________________________________,
(полное наименование юридического лица)
определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики
Казахстан ___________________________________________________________
(дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан)
органом по аккредитации, именуемое в дальнейшем «Орган по
аккредитации», в лице _______________________________________________
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного
лица)
действующего (ей) на основании _____________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны и __________________________________________________,
(полное наименование юридического лица)
именуемое (ая) в дальнейшем «Субъект аккредитации», в лице __________
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного
лица)
действующий (ая) на основании ______________________________________,
(наименование документа)
с другой стороны, совместно именуемые «Стороны», заключили в
соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года «Об
аккредитации в области оценки соответствия» (далее – Закон) и
_____________________________________________________________________
(наименование законодательства Республики Казахстан)
настоящий договор (далее – Договор) о нижеследующем:
1. Предмет договора
1. Настоящий договор регулирует отношения между Органом по
аккредитации и Субъектом аккредитации в постаккредитационный период:
переоформление аттестата аккредитации, актуализация материалов
аккредитации, инспекционные проверки, отзыв, прекращение действия,
аннулирование, приостановление, лишение аттестата аккредитации и
использование знака аккредитации.
2. Язык проведения работ _____________________________________.
(государственный (казахский) или русский язык)
2. Права и обязанности Сторон
3. Субъект аккредитации вправе:

1) Аккредиттеу жөніндегі органға аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектендіру, аккредиттеу аттестатын қайтарып алу, қолданысын тоқтату туралы өтінішпен жүгінуге;
2) осы Шарттың талаптары мен Аккредиттеу жөніндегі органының құжаттарына сәйкес мыналарды:
аккредиттеу белгісін;
ILAC (International Laboratory Accreditation Cooperation – Зертханаларды аккредиттеу жөніндегі халықаралық ынтымақтастық) MRA (Mutual Recognition Arrangement – Өзара тану туралы келісім) (сынақ және калибрлык зертханалар және (немесе) қосарлы белгімен) IAF (International Accreditation Forum – Аккредиттеу жөніндегі халықаралық форум) MLA (Multilateral Recognition Agreement – Өзара тану туралы көпжақты келісім) (өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау жөніндегі орган) қосарлы белгісін (бұдан әрі – қосарлы белгі) қолдануға. Аккредиттеу белгісі Аккредиттеу жөніндегі органның логотипін және Аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу аттестатының нөмірін қамтиды. Аккредиттеу субъектісіне Аккредиттеу жөніндегі органның логотипін жеке пайдалануға рұқсат етілмейді. Аккредиттеу белгісі Аккредиттеу субъектісінің хаттамаларында, сертификаттарында және сәйкестікті бағалау жөнінде қызмет нәтижелері бойынша тек аккредиттеу саласы шегінде және аккредиттеу аттестатының қолданыс мерзімінде берілетін құжаттарға пайдаланыла алады. Егер Аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу белгісі пайдаланылатын көрсетілген құжаттарында аккредиттеу саласына кірмейтін сәйкестікті бағалау бойынша қызмет нәтижелері қамтылған жағдайда, онда осы құжаттарда аккредиттеу белгісінің қолданыс шегі туралы ескертпе қамтылуы тиіс. Аккредиттеу белгісі Аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу аттестаты қолданыс кезеңінде фирмалық бланктерде, интернет-ресурста, жарнамада пайдаланылуы мүмкін. Аккредиттеу белгісін аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу, тоқтата тұру кезеңінде, сондай-ақ осы Шарт тоқтатылған жағдайда пайдалануға рұқсат етілмейді. Аккредиттеу субъектісі қолданатын аккредиттеу белгісі аккредиттеу белгісінің техникалық сипаттамасына сәйкес болуы тиіс. Қосарлы белгіні пайдалану тәртібі Тараптар арасында жасалатын Қосарлы белгіні пайдалану жөніндегі шартпен айқындалады;
3) Аккредиттеу жөніндегі органға орындалған жүргізілген жұмыстар бойынша өз ескертулерін ұсынуға;
4) Аккредиттеу жөніндегі органға оның қызметкерлерінің әрекеттеріне шағымдануға;
5) Аккредиттеу жөніндегі органының аппеляция жөніндегі комиссиясына аккредиттеу материалдары бойынша теріс шешімдерін шағымдануға;
6) даулар туындаған жағдайда сотқа жүгінуге құқылы.

1) обращаться в Орган по аккредитации с заявлением о
переоформлении аттестата аккредитации, актуализации материалов
аккредитации, отзыве, прекращении действия аттестата аккредитации;
2) пользоваться в соответствии с условиями настоящего Договора
и документами Органа по аккредитации:
знаком аккредитации;
совмещенным знаком ILAC (International Laboratory Accreditation
Cooperation – Международное сотрудничество по аккредитации
лабораторий) MRA (Mutual Recognition A rrangement – Соглашение о
взаимном признании) (испытательные и калибровочный лаборатории) и
(или) совмещенным знаком IAF (International Accreditation Forum
Международный форум по аккредитации) MLA (Multilateral Recognition
Agreement – Многостороннего соглашения о взаимном признании) (орган
по подтверждению соответствия продукции и услуг) (далее – совмещенный
знак). Знак аккредитации состоит из логотипа Органа по аккредитации и
номера аттестата аккредитации Субъекта аккредитации. Использование
Субъектом аккредитации отдельно логотипа Органа по аккредитации не
допустимо. Знак аккредитации может использоваться на протоколах,
сертификатах Субъекта аккредитации и других его документах,
выдаваемых по результатам деятельности по оценке соответствия, только
в пределах области аккредитации и в период действия аттестата
аккредитации. В случаях, если указанные документы Субъекта
аккредитации, на которых используется знак аккредитации, содержат
результаты деятельности по оценке соответствия не входящей в область
аккредитации, то в данных документах должна содержаться оговорка о
пределах действия знака аккредитации. Знак аккредитации может
использоваться также на фирменных бланках, интернет-ресурсе, рекламе
Субъекта аккредитации в период действия аттестата аккредитации. Не
допускается использование знака аккредитации в период отзыва и
приостановления аттестата аккредитации, а также в случае прекращения
настоящего Договора. Используемый Субъектом аккредитации знак
аккредитации должен соответствовать техническим характеристикам знака
аккредитации. Порядок использования совмещенного знака определяется
Договором по использованию совмещенного знака заключаемым между
Сторонами;
3) представлять в Орган по аккредитации свои замечания по
проведенным работам;
4) обжаловать в орган по аккредитации действия его сотрудников;
5) обжаловать отрицательные решения Органа по аккредитации по
материалам аккредитации в комиссию по апелляции;
6) при возникновении споров обращаться в суд.

4. Аккредиттеу субъектісі:
1) аккредиттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік құжаттардың және өзге құжаттарының, оның ішінде Аккредиттеу жөніндегі органның аккредиттеу сұралатын немесе ұсынылатын салалардағы талаптарын орындауға;
2) сәйкестікті бағалау бойынша жұмысты жүзеге асыруға және аккредиттеу саласы шегіндегі аккредиттеу аттестатына сілтеме жасауға;
3) Шартқа сәйкес аккредиттеу белгісі мен қосарлы белгіні пайдалануға;
4) Аккредиттеу жөніндегі органға аккредиттеудің бекітілген саласында қызметтің тоқтатылуы немесе алдағы тарату туралы осындай шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде хабарлауға;
5) Аккредиттеу жөніндегі органға белгілеген мерзімде анықталған аккредиттеу өлшемшарттарының сәйкессіздіктерін жоюға;
6) Аккредиттеу жөніндегі органына инспекциялық тексеру және орында тексеру жүргізуді, оның ішінде үй-жайға (үй-жайларға), жабдықтарға, ақпаратқа қол жеткізуді, Аккредиттеу субъектісі персоналдарының қатысуын, куәгерлік бағалау жүргізуді, инспекциялық тексеру жүргізу бойынша жұмыстардың құнын төлеуді, сондай-ақ өзге қажетті көмек көрсетуді қамтамасыз етуге;
7) Аккредиттеу жөніндегі органының сұрауы бойынша сәйкестілікті бағалау бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде олар белгілеген тұлғалардың қатысуына рұқсат беруге;
8) салыстырмалы сынақтарға қатысуға (өлшем құралдарын салыстырып тексеру (калибрлеу) нәтижелерін салыстыру (зертхана үшін);
9) аккредиттеу аттестаты қолданысын тоқтатқан жағдайда, аккредиттеу аттестатының қолданысын тоқтату туралы шешім алынған күннен бастап санамаланатын, бес жұмыс күні ішінде аккредиттеу аттестатын қайтаруға;
10) аккредиттеу аттестатының қолданысы тоқтатылған, күші жойылған, тоқтатылған немесе айырған жағдайда, аккредиттеу аттестатына сілтеме жасауды тоқтатуға;
11) аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алған немесе аккредиттеудің белгілі бір саласы жарамсыз деп танылған жағдайда аккредиттеу аттестатына сілтеме жасауды тоқтатуға;
12) осы Шартта белгіленген тәртіпте, мерзімдерде және сомада жұмыстарды төлеуге;
13) Заңның 23-бабы 1-тармағында көзделген жағдайлардың бірі туындаған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде Аккредиттеу жөніндегі органға материалдарды өзектендіруге жіберуге;
14) сәйкестікті бағалау жөніндегі органдардың және Кеден одағы сынақ зертханаларының (сынақ зертханалары және сәйкестікті растау органдары үшін) Бірыңғай тізілімінің ұлттық бөлігін қалыптастыру және жүргізу үшін деректер ұсынуға;
15) толтырылған кері байланыс сауалнамасын Шарттың қосымшасына сәйкес Аккредиттеу жөніндегі органға беруге міндетті.

4. Субъект аккредитации обязан:
1) выполнять требования нормативных правовых актов, нормативных
документов и иных документов в области аккредитации, в том числе
Органа по аккредитации, в тех областях, в которых запрашивается или
предоставляется аккредитация;
2) осуществлять работы по оценке соответствия и ссылаться на
аттестат аккредитации в пределах области аккредитации;
3) использовать знак аккредитации и совмещенный знак в
соответствии с Договором;
4) уведомлять Орган по аккредитации о прекращении деятельности
в утвержденной области аккредитации или предстоящей ликвидации в
течение десяти календарных дней с момента принятия такого решения;
5) устранять выявленные несоответствия критериям аккредитации в
сроки, установленные Органом по аккредитации;
6) обеспечивать Органу по аккредитации проведение ой проверки и
обследование на месте, в том числе доступ к помещению (помещениям),
оборудованию, информации, присутствие персонала Субъекта
аккредитации, проведение свидетельской оценки, оплатить стоимость
работ по проведению инспекционных проверок, а также оказывать иное
необходимое содействие;
7) по запросу Органа по аккредитации допускать присутствие
определенных им лиц при осуществлении деятельности по оценке
соответствия;
8) участвовать в сравнительных испытаниях (сличениях
результатов поверки (калибровки) средств измерений) (для
лабораторий);
9) в случае прекращения действия аттестата аккредитации
возвратить аттестат аккредитации в течение пяти рабочих дней,
исчисляемых со дня получения решения о прекращении действия аттестата
аккредитации;
10) в случае прекращения действия, аннулирования,
приостановления либо лишения аттестата аккредитации прекратить ссылку
на аттестат аккредитации;
11) в случае отзыва аттестата аккредитации прекратить ссылку на
аттестат аккредитации или область аккредитации, которые временно
признаны недействительными;
12) оплачивать работы в порядке, сроки и сумме, установленные
настоящим Договором;
13) в течение десяти календарных дней с момента возникновения
одного из случаев предусмотренных пунктом 1 статьи 23 Закона
направить в Орган по аккредитации материалы на актуализацию;
14) предоставлять данные для формирования и ведения
национальной части Единого реестра органов по оценке соответствия и
испытательных лабораторий Таможенного союза (для испытательных
лабораторий и органов по подтверждению соответствия);
15) предоставить органу по аккредитации заполненную анкету
обратной связи согласно приложению к Договору.

5. Аккредиттеу субъектісі:
1) қағаз және электрондық тасығышта ұсынылған құжаттардың дұрыстығына және сәйкестігіне;
2) аккредиттеу саласы шеңберінде аккредиттеу белгілері мен қосарлы белгілерді дұрыс қолдануға жауапты.
6. Аккредиттеу субъектісі Шартпен және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен көзделген өзге құқықтарды және өзге міндеттерді атқарады.
7. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) Аккредиттеу субъектісі ұсынған құжаттарда қамтылған мәліметтерді растау, нақтылау немесе түсіндіру үшін өз құзыреті шегінде қосымша ақпаратты сұратуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шартты бұзуға;
3) Шартты бұзған жағдайда, Аккредиттеу субъектісі төлеген сомадан нақты орындалған жұмыстар құнын ұстап қалуға құқылы.
8. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
2) осы Шарт жасалған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде Аккредиттеу субъектісінің саласын айқындайтын құжатты бекітуге, тиісті құжаттар жинағын және аккредиттеу аттестатын беруге;
3) Аккредиттеу субъектісінің өтінімі бойынша бас тарту үшін негіздемелер болмаған жағдайда, аккредиттеу саласын айқындайтын құжатты қайта бекітумен аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеуге, аккредиттеудің өзектендірілген материалдарын бекітуге;
4) Заңда көзделген негіздемелер туындаған жағдайда, аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға;
5) аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған жағдайда, Аккредиттеу субъектісіне шешімнің көшірмесін жіберуге;
6) жеті жұмыс күні ішінде негіздемелер туындаған сәттен бастап Аккредиттеу субъектілерінің тізіліміне мәліметтерді енгізуге;
7) сол бір орындаушының пысықталған материалдарын өзектендірудің қайта сараптамасын және сараптама өткізуді қамтамасыз етуге. Орындаушы ауысқан жағдайда, алғашқы сараптама кезінде айқындалған сәйкессіздіктерді жою бөлігінде ғана қайта сараптама жүргізуге. Өзектендірілген құжаттарды қарау мерзімі оның түскен сәтінен бастап он жұмыс күнінен аспауы тиіс;
8) он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде аккредиттеу саласын кеңейтуге құжаттар жинағын сараптау жүргізуге және өтінімді қарауға міндетті.
9. Аккредиттеу жөніндегі орган Шартпен және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен көзделген өзге құқықтарды және өзге міндеттерді атқарады.
10. Тараптардың бірде біреуі Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
11. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлардан басқа, Шарттың және оны орындау барысында алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге міндеттенеді.

5. Субъект аккредитации несет ответственность за:
1) достоверность представленных документов на бумажном и
электронном носителях и их идентичность;
2) правильное использование знака аккредитации и совмещенного
знака в рамках области аккредитации.
6. Субъект аккредитации пользуется иными правами и несет иные
обязанности, предусмотренные Договором и действующим
законодательством Республики Казахстан.
7. Орган по аккредитации вправе:
1) запрашивать в пределах своей компетенции дополнительную
информацию, необходимую для подтверждения, уточнения или пояснения
сведений, содержащихся в представленных Субъектом аккредитации
документах;
2) расторгнуть Договор в соответствии с законодательством
Республики Казахстан;
3) в случае расторжения Договора удержать из оплаченных
Субъектом аккредитации сумм стоимость фактически выполненных работ.
8. Орган по аккредитации обязан:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
2) в течение семи рабочих дней со дня заключения настоящего
Договора утвердить документ, определяющей область аккредитации
Субъекта аккредитации, выдать аттестат аккредитации и соответствующий
комплект документов;
3) по заявке Субъекта аккредитации в случае отсутствия
оснований для отказа, переоформить аттестат аккредитации с
переутверждением документа, определяющего область аккредитации,
утвердить актуализированные материалы аккредитации;
4) отзывать аттестат аккредитации в случае возникновения
оснований, предусмотренных Законом;
5) в случае принятия решения об отзыве аттестата аккредитации
направить Субъекту аккредитации копию решения;
6) в течение семи рабочих дней внести сведения в реестр
субъектов аккредитации с момента возникновения основания;
7) обеспечить проведение экспертизы и повторной экспертизы
доработанных материалов актуализации одним и тем же исполнителем. В
случае замены исполнителя провести повторную экспертизу только в
части устранения несоответствий, выявленных при первичной экспертизе.
Срок рассмотрения актуализированных документов не должен превышать
десяти рабочих дней с момента их поступления;
8) рассмотреть заявку и провести экспертизу комплекта
документов на расширение области аккредитации в срок не более десяти
рабочих дней.
9. Орган по аккредитации пользуется иными правами и несет иные
обязанности предусмотренные Договором и действующим законодательством
Республики Казахстан.
10. Ни одна из Сторон не вправе передавать свои права и
обязанности по Договору третьим лицам.
11. Стороны обязуются обеспечивать конфиденциальность Договора
и информации, полученной в ходе его исполнения, за исключением
случаев предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

3. Инспекциялық тексерулерді жүргізу, аккредиттеу аттестатын
қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын жаңарту тәртібі мен
мерзімдері
12. Аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектендіру және аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу Заңда көзделген негіздемелер, мерзімдер және тәртіп бойынша жүргізіледі.
13. Инспекциялық тексерулер инспекциялық тексеру жүргізудің нақты күні анықталатын, қосымша келісім немесе Тараптар арасында жасалатын жеке шарттың негізінде Заңмен көзделген тәртіпте және мерзімдерде жүргізіледі.
4. Жұмыстар құны
14. Шарттың 4.2-тармағында көзделгендерді қоспағанда, аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу өтемсіз жүргізіледі.
15. Заңның 22-бабының 4-тармағында көзделген негіздемелер бойынша аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу құны Тараптардың қосымша келісім немесе жеке шарт жасасуы жолымен анықталады.
16. Инспекциялық тексеру құнын Тараптар қосымша келісім немесе жеке шарт жасау жолымен анықтайды.
17. Орындалған жұмыстарға төлеу төлемге қойылған шоттар негізінде жүргізіледі.
18. Аккредиттеу жөніндегі орган өзге өңірлерден техникалық сарапшыларды немесе басқа сарапшыларды тартқан жағдайда, Аккредиттеу субъектісі көрсетілген сарапшыларға жол жүру, тұру және тәуліктік шығындарын Тараптар арасында жасалатын қосымша келісім немесе жеке шартқа сәйкес Аккредиттеу жөніндегі органының есеп шотына аудару жолымен қосымша төлейді.
5. Салыстырма сынақтарды жүргізу және (немесе) өлшем құралдарын
салыстырып тексеру мен калибрлеу нәтижелерін салғастыру тәртібі
19. Акредиттеу субъектілерінің техникалық құзыреттілігін бағалау (мониторингілеу) мақсатында Акредиттеу жөніндегі орган Акредиттеу субъектісінен салыстырмалы сынақ нәтижелерін (өлшем құралдарын салыстырып тексеру (калибрлеу) нәтижелерін) сұрай алады.
20. Зертханалардың техникалық құзыреттілігін растау стандарттау жөніндегі құжаттарға сәйкес біліктілікті тексеруді аккредиттелген провайдер ұйымдастырған және жүргізген салыстырмалы сынақ (өлшем құралдарын салыстырып тексеру (калибрлеу) нәтижелері) нәтижелері болып табылады.
6. Тараптардың жауапкершілігі
21. Аккредиттеу субъектісі:
1) қағаз және электрондық тасығыштарда Аккредиттеу жөніндегі орган ұсынған құжаттардың сәйкестігі;
2) аккредиттеу саласы шеңберінде аккредиттеу белгісін және қосарлы белгіні дұрыс пайдалану;
3) оның кінәсінен Аккредиттеу жөніндегі органға келтірілген зияндар үшін жауапты болады.
22. Уақтылы төлемегені үшін Аккредиттеу субъектісі Аккредиттеу жөніндегі органға мерзімді кешіктірудің әр жұмыс күні үшін төленуі тиісті сомадан 0,1 (оннан бір) пайыз мөлшерінде, бірақ көрсетілген сомадан 25 (жиырма бес) пайыздан аспайтын өсімпұл төлейді.

3. Порядок и сроки проведения инспекционных проверок,
переоформления аттестата аккредитации, актуализации
материалов аккредитации
12. Переоформление аттестата аккредитации, актуализация
материалов аккредитации и отзыв аттестата аккредитации производятся
по основаниям, в сроки и в порядке, предусмотренные Законом.
13. Инспекционные проверки проводятся в порядке и сроки,
предусмотренные Законом, на основании дополнительного соглашения или
отдельного договора заключаемого между Сторонами, в которой
определяется точная дата проведения инспекционной проверки.
4. Стоимость работ
14. Переоформление аттестата аккредитации, за исключением
предусмотренной пунктом 4.2 Договора производится безвозмездно.
15. Стоимость переоформления аттестата аккредитации по
основаниям, предусмотренным пунктом 4 статьи 22 Закона, определяется
Сторонами путем заключения дополнительного соглашения или отдельного
договора.
16. Стоимость инспекционной проверки определяется Сторонами
путем заключения дополнительного соглашения или отдельного договора.
17. Оплата выполненных работ производиться на основании
выставленного счета на оплату.
18. В случае привлечения Органом по аккредитации технических
экспертов или иных экспертов с других регионов, Субъект аккредитации
дополнительно оплачивает стоимость проезда, проживания и суточные
расходы указанным экспертам путем перечисления на расчетный счет
Органа по аккредитации согласно заключаемым Сторонами дополнительным
соглашениям или отдельным договором.
5. Порядок проведения сравнительных испытаний и (или) сличений
результатов поверки и калибровки средств измерений
19. Орган по аккредитации в целях оценки (мониторинга)
технической компетентности Субъектов аккредитации может, запрашивать
у Субъекта аккредитации результаты сравнительных испытаний (сличение
результатов поверки (калибровки) средств измерений).
20. Подтверждением технической компетентности лабораторий
являются результаты сравнительных испытаний (сличение результатов
поверки (калибровки) средств измерений) организованных и проведенных
аккредитованными провайдерами проверки квалификации согласно
нормативным документам по стандартизации.
6. Ответственность сторон
21. Субъект аккредитации несет ответственность за:
1) идентичность представленных документов Органу по
аккредитации на бумажном и электронном носителях;
2) правильное использование знака аккредитации и совмещенного
знака в рамках области аккредитации;
3) убытки, нанесенные по его вине Органу по аккредитации.
22. За несвоевременную оплату Субъект аккредитации выплачивает
Органу по аккредитации пеню в размере 0,1 (одна десятая) процента от
суммы подлежащей оплате за каждый рабочий день просрочки, но не более
25 (двадцати пяти) процентов.

23. Жұмыстарды орындау мерзімін бұзғаны үшін, егер бұл Аккредиттеу субъектісінің әрекетінен немесе әрекетсіздігіне байланысты болмаса, Аккредиттеу жөніндегі орган Аккредиттеу субъектісіне мерзімін кешіктірудің әр жұмыс күні үшін орындалатын жұмыс құнынан 0,1 (оннан бір) пайыз мөлшерінде, бірақ көрсетілген сомадан 25 (жиырма бес) пайыздан аспайтын өсімпұл төлейді.
24. Өсімпұлды төлеу Тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
25. Аккредиттеу субъектісінің қосалқы мердігерді тартуы, Аккредиттеу субъектісін Аккредиттеу жөніндегі орган алдындағы осы Шарт бойынша міндеттемелері мен ол бойынша жауапкершілігінен босатпайды.
26. Тараптардың осы Шартта көзделмеген жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнама нормаларына сәйкес қолданылады.
27. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
7. Шартты өзгерту және бұзу
28. Осы Шарттың талаптарын Аккредиттеу субъектісі бұзған және осы Шартпен анықталған мерзімдерде ол қосымша келісімге немесе жеке шартқа қол қоймаған жағдайында, Аккредиттеу жөніндегі орган Аккредиттеу субъектісі бұл туралы Шартты болжанатын бұзу күнінен кем дегенде күнтізбелік отыз күн бұрын хабарлама бере отырып, осы Шартты біржақты бұзуға құқылы. Бұл жағдайда хабарламада көрсетілген күн Шарттың бұзылу күні болып есептеледі.
29. Аккредиттеуден кейінгі шарт мынадай:
1) заңды тұлға таратылған;
2) аккредиттеу аттестатының қолданыс мерзімі аяқталған;
3) аккредиттеу аттестатынан айырған;
4) аккредиттеу аттестаты жойылған;
5) аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу үшін негіз болып табылған сәйкессіздіктер жойылмаған, бұл жағдайда аккредиттеуден кейінгі шарттың тоқтатылу күні сәйкессіздіктерді жою мерзімі өткен күннен кейінгі күн болып есептеледі;
6) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Шарт бұзылған жағдайларда тоқтатылады.
30. Осы Шартты бұзған кезде (тоқтатуды қоспағанда) Аккредиттеу субъектісінің төлеген сомасы Аккредиттеу жөніндегі орган шеккен нақты шығындары шегеріліп, қайтарылады.
8. Еңсерілмейтін күш (форс-мажор) жағдайлары
31. Тараптар, егер олар еңсерілмейтін күш (су тасқыны, жер сілкінісі, мемлекеттік органдардың жұмыстарды орындауға тыйым салатын немесе қандай да бір түрде кедергі келтіретін актілерді шығаруы) жағдайларының салдары болып табылса, Тараптардың кез келгеніне Шарт бойынша бұл жағдайлар өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндік бермеген жағдайда өз міндеттемелерін ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.

23. За нарушение сроков выполнения работ, если это не связано с
действием или бездействием Субъекта аккредитации, Орган по
аккредитации выплачивает Субъекту аккредитации пеню в размере 0,1
(одна десятая) процента от стоимости выполняемых работ за каждый
рабочий день просрочки, но не более 25 (двадцати пяти) процентов.
24. Уплата пени не освобождает Стороны от исполнения своих
обязательств по Договору.
25. Привлечение Субъектом аккредитации субподрядчика не
освобождает Субъект аккредитации перед Органом по аккредитации от
исполнения обязательств по настоящему Договору и ответственности по
нему.
26. Меры ответственности Сторон, не предусмотренные в настоящем
Договоре, применяются в соответствии с нормами гражданского
законодательства Республики Казахстан.
27. За неисполнение или ненадлежащее исполнение своих
обязательств по настоящему Договору, Стороны несут ответственность
согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
7. Изменение и расторжение Договора
28. В случае нарушения условий настоящего Договора Субъектом
аккредитации и не подписания им дополнительного соглашения или
отдельного договора в сроки, установленные настоящим Договором, Орган
по аккредитации вправе расторгнуть настоящий Договор в одностороннем
порядке уведомив об этом Субъект аккредитации не менее чем за
тридцать календарных дней до предполагаемой даты расторжения. В этом
случае датой расторжения настоящего Договора считается дата,
указанная в уведомлении.
29. Постаккредитационный договор прекращается в следующих
случаях:
1) ликвидации юридического лица;
2) истечения срока действия аттестата аккредитации;
3) лишения аттестата аккредитации;
4) аннулирования аттестата аккредитации;
5) неустранения несоответствий, послуживших основанием для
отзыва аттестата аккредитации, в этом случае датой прекращения
постаккредитационного договора, считается день, следующий за датой
истечения срока устранения несоответствий;
6) расторжения договора в соответствии с гражданским
законодательством Республики Казахстан.
30. При расторжении настоящего Договора (за исключением
прекращения) оплаченные Субъектом аккредитации суммы возвращаются за
вычетом фактически понесенных затрат Органом по аккредитации.
8. Обстоятельства непреодолимой силы (форс-мажор)
31. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или
полное неисполнение своих обязательств по Договору, если оно явилось
следствием обстоятельств непреодолимой силы (наводнение,
землетрясение, издание государственными органами нормативных правовых
актов, запрещающих или каким-либо образом препятствующих выполнению
работ), при условии, что эти обстоятельства сделали невозможным
исполнение любой из Сторон своих обязательств по Договору.

32. Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күш жағдайлары, сондай-ақ осы жағдайлармен туындаған салдар әсер еткен уақыт ішінде сәйкес уақытқа кейін шегеріледі.
33. Тараптардың кез келгені еңсерілмейтін күш жағдайлары туындаған кезде олар туындаған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде басқа Тарапқа осы жағдайлардың туындағаны туралы хабарлауға міндетті.
Еңсерілмейтін күш жағдайларының болу фактісін растайтын құжаттар еңсерілмейтін күш болған жерлерде Қазақстан Республикасының оған уәкілетті мемлекеттік органдары немесе ұйымдары берген тиісті құжаттар (анықтамалар, актілер және басқалары) болып табылады.
34. Егер еңсерілмейтін күш жағдайлары үш айдан артық жалғасатын болса және оларды тоқтату күні туралы міндетті өтінім жасау мүмкін болмаса, онда Тараптардың әрқайсысы Шартты бұзуға құқылы және бұл жағдайда Аккредиттеу жөніндегі орган Өтінім берушіге нақты орындалған жұмыстар құнын шегере отырып, төленген соманы қайтаруға міндетті.
35. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау Тараптарды Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жауаптылықтан босататын негіз ретінде кез келген жоғарыда көрсетілген жағдайларға сілтеме жасау құқығынан айырады.
9. Дауларды шешу тәртібі
36. Осы Шартты iске асыру процесінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар оларды келіссөздер жолымен шешуге міндеттенеді.
37. Келіссөздер жолымен келіспеушіліктер реттелмеген жағдайда, ол Аккредиттеу органының орналасқан жері бойынша сот органына қарауға берiлуi мүмкiн.
10. Қорытынды ережелер
38. Шарт Тараптар оған қол қойған күнінен бастап жасалған деп есептеледі, егер осы Шарт Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің аумақтық органында тіркелуге жатса, - тіркелген күнінен бастап және ол бойынша міндеттемелерін Тараптардың толық орындағандарына дейін қолданыста болады.
39. Осы Шарт бірдей заңды күші бар екі данада, әрқайсысы мемлекеттік және орыс тілдерінде, Тараптардың әрқайсысына бір-бір данадан жасалды.
40. Тараптар осы Шартта көрсетілген электрондық пошта бойынша жүзеге асырылатын Тараптар арасындағы ақпаратпен алмасуға, сондай-ақ Заңмен регламенттелген жағдайлардан басқа, қағаз түріндегі сияқты ресми болып табылады деп уағдаласты.
Электронды пошта бойынша ақпаратты алуды растау «алынды» белгісі бар электрондық хабарлама болып табылады, осындай растаудың бір түрі электронды пошта бойынша электронды хабарламаны алу туралы бағдарламалық құралдармен автоматты хабарламала болып табылады.
Электронды пошта бойынша ақпаратты беру күні оны жөнелту күні болып саналады.

32. Срок исполнения обязательств по Договору отодвигается
соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства
непреодолимой силы, а также последствия, вызванные этими
обстоятельствами.
33. Любая из Сторон, при возникновении обстоятельств
непреодолимой силы, обязана в течение пяти календарных дней с даты их
наступления письменно информировать другую Сторону о наступлении этих
обстоятельств.
Документами, подтверждающими факт свершения обстоятельств
непреодолимой силы, являются соответствующие документы (справки, акты
и т.п.), выданные уполномоченными на то государственными органами или
организациями Республики Казахстан, где обстоятельства непреодолимой
силы имели место.
34. Если обстоятельства непреодолимой силы продолжают
действовать более трех месяцев и нет возможности сделать обязательное
заявление о дате их прекращения, то каждая Сторона вправе расторгнуть
Договор и в этом случае Орган по аккредитации обязан вернуть Субъекту
аккредитации оплаченные суммы за вычетом стоимости фактически
выполненных работ.
35. Не уведомление или несвоевременное уведомление лишает
Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство, как на
основание, освобождающее от ответственности за неисполнение
обязательства по Договору.
9. Порядок разрешения споров
36. В случае разногласий, которые могут возникнуть в процессе
реализации настоящего Договора, Стороны обязуются разрешить их путем
переговоров.
37. В случае не урегулирования спора путем переговоров, он
может быть передан на рассмотрение в судебные органы по месту
нахождения Органа по аккредитации.
10. Заключительные положения
38. Настоящий Договор считается заключенным со дня его
подписания Сторонами, если настоящий Договор подлежит регистрации в
территориальном органе Комитета казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан – со дня регистрации и действует до полного
исполнения Сторонами обязательств по нему.
39. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах имеющих
одинаковую юридическую силу, каждый на казахском и русском языках, по
одному экземпляру для каждой из Сторон.
40. Стороны договорились, что обмен информацией между
Сторонами, осуществляемый по электронной почте указанной в настоящем
Договоре является также официальным как и бумажный, кроме случаев
регламентированных Законом.
Подтверждением получения информации по электронной почте
является электронное сообщение с пометкой «получено», аналогом такого
подтверждения является автоматическое уведомление программными
средствами о получении электронного сообщения по электронной почте.
Датой передачи информации по электронной почте считается день
его отправления.