Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының және осы жоспардың орындалуы туралы есеп нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 17 маусымдағы № 252 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 шілдеде № 13984 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2018 жылғы 3 тамыздағы № 305 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 99-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы есеп нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді, Қазақстан Республикасы эталон бақылау нормативтік құқықтық актілер банкіне енгізу үшін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Форм плана мероприятий по охране окружающей среды и отчета о выполнении данного плана
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 17 июня 2016 года № 252. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2016 года № 13984. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 3 августа 2018 года № 305.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 99 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму плана мероприятий по охране окружающей среды, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму отчета о выполнении плана мероприятий по охране окружающей среды, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ.Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасы
Н. Айдапкелов _______________
2016 жылғы 21 маусым
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 17 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Келісілді: Басшы
Басшы (мемлекеттік органның уәкілетті тұлғасы) (Жеке және заңды тұлғалардың
________________________________ уәкілетті тұлғасы)
(Аты, тегі, әкесінің аты (болған кезде)) __________________________________
________________________________ (Аты, тегі, әкесінің аты (болған кезде))
(қолы)
" ____ " _____________ 20___ жыл (қолы)
Мөр орны (болған кезде) " _____ " _____________ 20 ___ жыл
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары
Іс-шаралар атауы
Жоспарланған жұмыстар көлемі
Бекітілген жоспарға сәйкес іс-шараларды орындау кезеңі
Жоспарланғаны (мың теңге)
Қаражатты игеру % **
Игерілгенжұмыс
%
Іс-шаралардың экологиялық әсері*
Ескертпе (орындалмау себеп тері)

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Н. Айдапкелов
21 июня 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 17 июня 2016 года № 252
Форма
Согласован: Утверждаю:
Руководитель (уполномоченное лицо Руководитель (уполномоченное лицо)
государственного органа) физического или юридического лица
_________________________________ _________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при (Фамилия, имя, отчество (при
наличии)) наличии))
_________________________________ _________________________________
(подпись) (подпись)
"___" _________ 20___ год "___" _______20___ год
Место печати (при наличии) Место печати (при наличии)
План мероприятий по охране окружающей среды
Наименование мероприятия
Объем планируемых работ
Общая стоимость (тыс.тенге)
Источник финансирования
Срок выполнения
План финансирования (тыс.тенге)
Ожидаемый экологический эффект от мероприятия*
начало
конец
20_ год
20__ год
20_ год

10. Ғылыми-зерттеулік, ізденушілік және өзге әзірлемелер
1
Бөлім бойынша жиыны:
11. Экологиялық ағарту және насихат
1
Бөлім бойынша жиыны:
БАРЛЫҒЫ
* Іс-шараларды орындау есебінен эмиссия көлемі төмендеген жағдайда эмиссияның төмендеген көлемінің мөлшерін көрсету қажет (жыл/тонна).
Ескертпе: 1. I, II, III санаттағы объектілер үшін қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттың (бұдан әрі – I, II, III санаттағы объектілер үшін рұқсат) Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарында (бұдан әрі – Жоспар), Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 12 маусымдағы № 162-ө бұйрығымен бекітілген Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың үлгілі тізіміне (нормативті құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8559 тіркелінген) (бұдан әрі – Үлгілі тізім) сәйкес қоршаған ортаға эмиссия нормативтері қол жеткізуді қамтамасыз ететін және рұқсат беретін органмен келісілетін Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасымен белгіленген, экологиялық талаптар мен нормаларға сәйкес келетін қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар көрсетіледі.
2. Нысан келесідей түрде толтырылады:
I, II, III санаттағы объектілер үшін рұқсаттың жоспарының 2 бағанында Үлгілі тізімнің тармақшаларына сәйкес келетін қоршаған ортаны қорғау бойынша нақтылы іс-шаралар көрсетіледі. Жоспарланатын іс-шаралардың қоршаған ортаға әсері бойынша бөлімдерге байланысты толтырылады. Технологиялық схемаларлардың элементтері болып табылатын өндірістік процестерге тікелей жататын және өнім алудағы қажет ететін іс-шаралар көрсетілмейді;
I, II, III санаттағы объектілер үшін рұқсаттың жоспарының 3 бағанында жұмыстар мен қызметтердің жоспарланатын және орындалатын іс-шараларына байланысты сандық көрсеткіш (көлем, масса, бірлік, дана, километр және тағыда басқа) толтырылады.
I, II, III санаттағы объектілер үшін рұқсаттың жоспарының 4 бағанында барлық жобалық кезең үшін жоспарланатын іс-шаралардың жалпы сомасы (объект, қондырғы, жабдықтардың немесе жоспарланатын және жасалған жұмыстар соммасын қосқанда) көрсетіледі.
I, II, III санаттағы объектілер үшін қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттың жоспарының 5 бағанында қаржыландыру көздері (қолданылатын қысқартылған сөздер: ж/қ – жеке қаражаттар, н/қ - несиелік қаражаттар, ш/и - шетелдік иенвестициялар, б/қ – бюджеттік қаражаттар) көрсетіледі.
I, II, III санаттағы объектілер үшін рұқсаттың жоспарының 6, 7 бағандарында іс-шара өткізудің басталуынан аяқталуына дейінгі кезеңнің ұзақтығы (өткізудің айы, жылы).
I, II, III санаттағы объектілер үшін рұқсаттың жоспарының 8,9,10 бағандарында табиғат пайдалану шараларының жалғасуын есептемегенде жоспарланатын жылдар бойынша бөлу сомасы көрсетіледі.
I, II, III санаттағы объектілер үшін рұқсаттың жоспарының 11 бағанында қол жеткізілген көрсеткіштердің және негізгі ластаушы заттар бойынша мүмкін болатын төмендетуді болжаудан болатын жалпы көрсеткіштердің және келесідей мәліметтің болуы кезінде толтырылады: - күтілетін экологиялық нәтиже - қоршаған ортаға эмиссияны төмендету көрсеткіші.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 17 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар
жоспарын орындау туралы есеп
Есепті кезең 20__жыл
Көрсеткіш: есеп №1 ШЖ
Кезеңділігі: тоқсан бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: I, II, III санаттағы объектілері бар жеке және заңды тұлғалар
Қайда ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
Тапсыру мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейін
Рұқсат беру құжатының нөмірі және берілген күн және оның қолданылу кезеңі:
Іс-шаралар атауы
Жоспарланған жұмыстар көлемі
Бекітілген жоспарға сәйкес іс-шараларды орындау кезеңі
Жоспарланғаны (мың теңге)
Қаражатты игеру % **
Игерілген жұмыс %
Іс-шаралардың экологиялық әсері*
Ескертпе (орындалмау себептері)

10. Научно-исследовательские, изыскательские и другие разработки
1
2
Итого
11. Экологическое просвещение и пропаганда
1
2
Итого
ВСЕГО
* В случае снижения объемов эмиссии за счет выполнения мероприятия необходимо указать объем сниженного объема эмиссии (тонн/год).
Примечание: 1. В плане мероприятий по охране окружающей среды (далее - План) к Разрешению на эмиссии в окружающую среду для объектов I, II, III категорий (далее - Разрешение для объектов I, II, III категорий) указываются, согласованные органом выдающий разрешение мероприятия по охране окружающей среды обеспечивающие достижение нормативов эмиссий в окружающую среду в соответствии с Типовым перечнем мероприятий по охране окружающей среды (далее – Типовой перечень), утвержденным приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 12 июня 2013 года № 162-п (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8559).
2. Форма плана заполняется следующим образом:
в графе 2 плана к разрешению для объектов I, II и III категорий указываются конкретные мероприятия по охране окружающей среды соответствующие пунктам Типового перечня. Планируемые мероприятия заполняются в зависимости от разделов по их воздействию на окружающую среду. Мероприятия, относящиеся непосредственно к производственному процессу являющиеся элементами технологической схемы и служащие для получения продукции не указываются;
в графе 3 плана разрешению для объектов I, II и III категорий заполняется количественный показатель (объем, масса, единица, штук, километр и так далее) в зависимости от намечаемых и производимых мероприятии, работ и услуг;
в графе 4 плана к разрешению для объектов I, II и III категорий указывается общая сумма планируемых мероприятии (включая стоимость объекта, оборудования, установки и устройств либо планируемой или проведенной работы) за весь проектный цикл;
в графе 5 плана разрешению для объектов I, II и III категорий указывается источник финансирования (используемые сокращения: С/с – собственные средства, З/с - заемные средства, И/и – иностранные инвестиции, Б/с – бюджетные средства);
в графах 6, 7 плана к разрешению для объектов I, II и III категорий указывается длительность мероприятия от начала проведения до завершения (месяц и год проведения);
в графах 8, 9, 10 плана к разрешению для объектов I, II и III категорий указываются суммы в разбивке по планируемым финансовым годам без учета продолжительности самого природоохранного мероприятия;
в графе 11 плана к разрешению для объектов I, II и III категорий указываются суммарные показатели от достигнутых показателей и предполагаемых снизить по основным загрязняющим веществам и видам отходов при достижений цели, и заполняются при наличии данных: ожидаемый экологический эффект-показатель снижения эмиссии в окружающую среду.
Приложение 2
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 17 июня 2016 года № 252
Форма
Отчет
о выполнении плана мероприятий
по охране окружающей среды
Отчетный период 20___ год
Индекс: отчет № 1ПМ
Периодичность: ежеквартальная
Круг лиц представляющих: физические и юридические лица, имеющие
объекты I, II и III категорий
Куда представляется: территориальные подразделения уполномоченного
органа в области охраны окружающей среды и местные исполнительные
органы областей, города республиканского значения, столицы
Срок представления: до 10 числа месяца, следующего за отчетным
кварталом.
Номер и дата выдачи разрешительного документа и период его действия:
Наименование мероприятия
Объем запланированных работ
Период выполнения мероприятия согласно утвержденному плану
Запланировано (тысяч тенге)
% освоенных средств**
% выполненных работ
Экологический эффект от мероприятия *
Примечание (причины невыполнения)

8. Радиациялық, биологиялық және химиялық қауіпсіздік
1
Бөлім бойынша жиыны:
9. Басқару жүйелерін және ең жақсы қауіпсіз технологияларды енгізу
1
Бөлім бойынша жиыны:
10. Ғылыми-зерттеулік, ізденушілік және өзге әзірлемелер
1
Бөлім бойынша жиыны:
11. Экологиялық ағарту және насихат
1
Бөлім бойынша жиыны:
БАРЛЫҒЫ
* Іс-шараларды орындау есебінен эмиссия көлемі төмендеген жағдайда эмиссияның төмендеген көлемінің мөлшерін көрсету қажет (тонна/жыл).
**Жоспарланған іс-шараларды орындау кезінде жұмсалған қаражаттың үнемделу себебін түсіндіру қажет.
Ескертпе: Толтыру бойынша түсініктеме осы Нысанның қосымшасында көрсетілген.
Атауы ____________________________ Мекен жайы _______________________
____________________________ Телефон ________________________________
___________________________________ Электрондық мекен жайы __________
Орындаушының тегі ____________________ Телефон ______________________
Басшы _________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)) (қолы)
Мөр орны (болған кезде)
Қоршаған ортаны қорғау
жөніндегі іс-шаралар жоспарын
орындау туралы есебіне
қосымша
"Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар
жоспарын орындау туралы есеп" толтыру бойынша түсініктеме
1. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау туралы есеп Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 99-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау туралы есеп (бұдан әрі - Есеп), есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейін I санаттағы объектілер қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне және II, III санаттағы объектілер облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына ұсынады.
3. Нысан келесідей түрде толтырылады:
есептің 2 бағанында қоршаған ортаға эмиссияларға I, II, III санаттағы объектілер үшін рұқсат алу кезінде қоршаған ортаны қорғау бойынша жоспардың (бұдан әрі - Жоспар) нақтылы іс-шаралары көрсетіледі.
есептің 3 бағанында жұмыстар мен қызметтердің жоспарланатын және орындалатын іс-шараларына байланысты сандық көрсеткіш (көлем, масса, бірлік, дана, километр және тағыда басқа) көрсетіледі.
есептің 4 бағанында жоспарға сәйкес іс-шаралардың орындалу кезеңі көрсетіледі.
есептің 5 бағанында күнтізбелік жыл кезеңі үшін жоспарланатын іс-шаралардың жалпы сомасы көрсетіледі.
есептің 6 бағанында жалпы игерілген сомманың күнтізбелік жыл кезеңіндегі іс-шаралардың жалпы соммасына пайыздық қатынасы көрсетіледі.
есептің 7 бағанында күнтізбелік жыл кезеңіне бекітілген іс-шаралардың жұмыс көлеміне қатынасы бойынша пайызы есептеледі.
есептің 8 бағанында қоршаған ортаға эмиссияның төмендеуі бойынша көрсеткіштер және іс-шаралар есебінен орындалатын қол жеткізілген көрсеткіштері көрсетіледі.
есептің 9 бағанында іс-шаралар орындалмаған жағдайда қажетті түсініктемелер және орындалмау себептері көрсетіледі.

8. Радиационная, биологическая и химическая безопасность
1
Итого по разделу:
9. Внедрение систем управления и наилучших безопасных технологий
1
Итого по разделу:
10. Научно-исследовательские, изыскательские и другие разработки
1
Итого по разделу:
11. Экологическое просвещение и пропаганда
1
Итого по разделу:
* в случае снижения объемов эмиссии за счет выполнения мероприятия необходимо указать объем сниженного объема эмиссии (тонн/год).
** необходимо пояснить причину экономии расходов денежных средств при выполнении запланированных мероприятий.
Примечание: пояснение по заполнению представлено в Приложении к настоящей Форме.
Наименование ____________________________ Адрес _____________________
____________________________ Телефон ___________________
____________________________ Электронный адрес _________
Фамилия исполнителя ____________________ Телефон ____________________
Руководитель ________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Главный бухгалтер _____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Место печати
(при наличии)
Приложение
к форме отчета о выполнении плана
мероприятий по охране
окружающей среды
Пояснение
по заполнению "Формы отчета о выполнении плана мероприятий
по охране окружающей среды"
1. Форма отчета о выполнении плана мероприятий по охране окружающей среды разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
2. Отчет о выполнении плана мероприятий по охране окружающей среды (далее - Отчет), представляется ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом по объектам I категорий в территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и по объектам II и III категорий в местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы.
3. Форма заполняется следующим образом:
в графе 2 отчета указываются конкретные мероприятия плана мероприятий по охране окружающей среды (далее - План), утвержденного природопользователем при получении разрешения на эмиссии в окружающую среду для объектов I, II и III категорий;
в графе 3 отчета указывается количественный показатель (объем, масса, ед. шт., км., и т.д.) в зависимости от намечаемых и производимых мероприятий, работ и услуг;
в графе 4 отчета указывается период выполнения мероприятий, согласно плану;
в графе 5 отчета указывается утвержденная общая сумма мероприятий на календарный год в тысячах тенге;
в графе 6 отчета указывается процентное соотношение фактически освоенных сумм на мероприятия к общей сумме мероприятий на календарный год;
в графе 7 отчета указывается процент выполненных работ. Процент рассчитывается и вычисляется по отношении к объему работ мероприятия, утвержденного на календарный год;
в графе 8 отчета указываются достигнутые показатели за счет выполнения мероприятия и показатели по снижению эмиссии в окружающую среду.
в графе 9 отчета указываются причины невыполнения и необходимые пояснения при невыполнении мероприятий.