"Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидаларын және ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қызметтерін енгізу күнін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1105 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 тамызда № 14064 болып тіркелді
«Құқықтық актілер туралы» 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидаларын және ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қызметтерін енгізу күнін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1105 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12464 болып тіркелген, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 28 желтоқсанында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Абоненттік нөмірді көшіру реципиентке қызмет көрсету пунктіне абоненттің осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіруге өтінімді (бұдан әрі - өтінім) беруі арқылы жүзеге асырылады.
Абоненттің таңдауы бойынша абоненттік нөмірді көшіру күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімге кейінге қалдырылады.
Кейінге қалдырылған өтінім бойынша абоненттік нөмірді көшіру мүмкіндігі абоненттің өтінімінде көрсетілетін күнге сәйкес жүзеге асырылады.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Абоненттік нөмірді көшіру мынадай шарттар болған кезде жүзеге асырылады:
1) реципиентпен АНОДҚ-ға ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіруге сұраудың дұрыс толтырылуы. Бұл ретте, дұрыс толтыру өтінімге сәйкес сұраудың дұрыс және анық толтырылуын білдіреді;
2) абоненттің дербес деректерінің дұрыстығы. Бұл ретте, дұрыстығы өтінімде көрсетілген ЖСН және (немесе) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі/заңды тұлғаның БСН донор мен абонент арасындағы ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартта көрсетілген деректермен сәйкес келуін білдіреді;
3) абоненттік нөмірді көшіру мүмкіндігін растау – қателікпен көшіру жағдайларын қоспағанда, соңғы көшіру сәтінен бастап кемінде күнтізбелік 60 (алтпыс) күн өтті;
4) абоненттік нөмірді көшіруге белсенді өтінімдердің болмауы;
5) донордың тексеру сәтінде кредиттік тәртіпте есеп айырысулары бар абоненттер үшін донормен жасалған ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт бойынша берешектің болмауы;

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1105 "Об утверждении Правил переноса абонентского номера в сетях сотовой связи и даты введения услуги переноса абонентского номера в сетях сотовой связи"
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2016 года № 14064
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1105 «Об утверждении Правил переноса абонентского номера в сетях сотовой связи и даты введения услуги переноса абонентского номера в сетях сотовой связи» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12464, опубликованный 28 декабря 2015 года в информационно-правовой системе «Әділет») следующие изменения:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Перенос абонентского номера осуществляется путем подачи абонентом в пункт обслуживания реципиента заявки на перенос абонентского номера в сетях сотовой связи (далее – заявка) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
По выбору абонента перенос абонентского номера отлагается не более чем на 30 (тридцать) календарных дней.
Проверка возможности переноса номера по отложенной заявке осуществляется на дату, указанную абонентом для переноса номера в заявке.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Перенос абонентского номера осуществляется при наличии следующих условий:
1) корректность заполнения запроса в ЦБДАН реципиентом на перенос абонентского номера в сетях сотовой связи. При этом под корректностью понимается правильность и точность заполнения запроса согласно заявке;
2) достоверность персональных данных абонента. При этом под достоверностью понимается совпадение указанных в заявке ИИН и (или) номера документа удостоверяющего личность физического лица/БИН юридического лица, с данными указанных в договоре об оказании услуг сотовой связи между донором и абонентом;
3) подтверждение возможности переноса абонентского номера – с момента последнего переноса прошло не менее 60 (шестьдесят) календарных дней, за исключением случаев ошибочных переносов;
4) отсутствие активных заявок на перенос абонентского номера;
5) отсутствие задолженности на момент проверки донором по договору об оказании услуг связи, заключенному с донором, у абонентов с кредитным порядком расчетов;

6) ұялы байланыс операторының роуминг-әріптесі нақты уақыт режимінде қосылулардың ұзақтығын қадағалауға мүмкіндік беретін жүйелерді (жабдықты және билингті жүйені) пайдаланбаған кезде донормен жасасқан байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт бойынша донордың тексеру сәтінде аванстық есеп айырысулары бар абонентте роуминг қызметтері үшін берешектің болмауы;
7) көшірілетін абоненттік нөмірлер үшін алынған абоненттік құрылғылар бойынша абоненттің донор алдындағы шарт бойынша міндеттемелердің болмауы.»;
9-тармақ 2) тармақшасының екінші абзацы алып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Тексеру нәтижелері бойынша донор абоненттік нөмірді көшіру туралы реципиенттің сұрауын растайды немесе АНОДҚ-ға осы Қағидалардың 7-тармағының 2), 5), 6), 7) тармақшаларында көзделген абоненттік нөмірді көшіру талаптарын сақтамаған кезде абоненттік нөмірді көшіруден бас тарту туралы еркін нысандағы хабарламаны жібереді.»;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Донордың абоненттік нөмірді көшіру туралы сұрауды қарау нәтижелері бойынша реципиент абонентке абоненттік нөмірді көшіруді растау туралы SMS жібереді. Донор осы Қағидалардың 7-тармағы 2), 5), 6), 7) тармақшаларында көзделген абоненттік нөмірді көшіру талаптарын сақталмаған кезде абоненттік нөмірді көшіруден бас тартқан жағдайда, реципиент бас тарту себебін көрсете отырып, SMS жіберу арқылы абонентті көшіруден бас тарту туралы хабарландырады.»;
45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«45. Абоненттік нөмірді ұялы байланыс желілерінде көшірген кезде абоненттің дербес шотында жұмсалмаған ақшалай қаражаты анықталған жағдайда, ақшалай қаражаты қайтару Ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидаларының 43-бабының төртінші бөлігіне сәйкес абоненттің өтініші негізінде жүргізіледі.
46. Көшірілген абоненттік нөмірді жаңа иесінің атына қайта тіркеу жағдайларын қоспағанда, реципиентпен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт бұзылған кезде көшірілген абоненттік нөмір бастапқы операторға 1 (бір) жұмыс күн ішінде қайтаруға жатады.
Бұл ретте, реципиент АНОДҚ-ға абоненттік нөмірді бастапқы операторға қайтару туралы сұрауды жібереді.»;
қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік бақылау комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;

6) отсутствие задолженности за услуги роуминга у абонентов с авансовым порядком расчетов на момент проверки донором по договору об оказании услуги связи, заключенному с донором, при не использовании роуминг-партнером оператора сотовой связи системы (оборудования и билинговой системы), позволяющей отслеживать продолжительность соединений в режиме реального времени;
7) отсутствие у абонента обязательств по договору перед донором по приобретенным абонентским устройствам для переносимых абонентских номеров.»;
абзац второй подпункта 2) пункта 9 исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
«16. По результатам проверки донор подтверждает запрос реципиента о переносе абонентского номера либо направляет в ЦБДАН уведомление в произвольной форме об отказе в переносе абонентского номера при не соблюдении условии переноса абонентского номера, предусмотренных в подпунктах 2), 5), 6), 7) пункта 7 настоящих Правил.»;
пункт 20 изложить в следующей редакции:
«20. Реципиент по результатам рассмотрения донором запроса о переносе абонентского номера направляет абоненту SMS о подтверждении переноса абонентского номера. В случае отказа донора в переносе абонентского номера при не соблюдении условии переноса абонентского номера, предусмотренных в подпунктах 2), 5), 6), 7) пункта 7 настоящих Правил, реципиент уведомляет абонента путем направления SMS об отказе в переносе с указанием причины отказа.»;
пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
«45. В случае выявления неизрасходованных денежных средств на лицевом счете абонента при переносе абонентского номера в сетях сотовой связи, возврат денежных средств производится на основании заявления абонента согласно части четвертой пункта 43 Правил оказания услуг сотовой связи.
46. При расторжении договора об оказании услуг сотовой связи с реципиентом, перенесенный абонентский номер подлежит возврату первичному оператору в течение 1 (одного) рабочего дня, за исключением случаев перерегистрации перенесенного абонентского номера на имя нового владельца.
При этом реципиентом направляется запрос в ЦБДАН о возврате абонентского номера первичному оператору.»;
приложение изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственного контроля в области связи, информатизации и средств массовой информации Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі                             Д. Абаев
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 1 шілде
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және
коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 28 маусымдағы
№ 16 бұйрығына
қосымша
Ұялы байланыс желілерінде
абоненттік нөмірді көшіру
қағидаларына қосымша
Нысан
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
(реципиент-оператордың атауы)
____________________________________________
____________________________________________
(абоненттің Тегі, Аты, Әкесінің аты
(бар болған кезде), тұрғылықты
мекенжайы, абоненттің байланыс нөмірі)
Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіруге
өтінім
Абоненттік нөмірді төменде келтірілген мәліметтердің негізінде
__________________ -дан _____________________ -ға көшіруді сұраймын:
(донор-оператордың атауы)  (реципиент-оператордың атауы)
Абоненттің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған кезде) / ұйымның атауы
Жеке басты куәландыратын құжат/тіркеу органы берген заңды тұлғаны тіркеу туралы анықтама
ЖСН /БСН
Абоненттік нөмір/ абоненттік нөмірлердің тізбесі
Көшіру күні (егер көшіруге өтінім кейінге қалдырылса толтырылады)
Абоненттік нөмірді көшіруден бас тартуға негіздеме болмаған кезде:
Донор-оператормен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартты бұзуды сұраймын
___________________
(донор-оператордың атауы)
Көшірілген абоненттік нөмірді тарифтік жоспарға қосуды сұраймын:
___________________
(тарифтік жоспардың атауы)
________________________
(тарифтік жоспардың коды)
Абонент толтырады
Мен, ________________ (абоненттің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған кезде) абоненттік нөмірді көшіруді жүзеге асыру мақсатында реципиент-операторға, донор-операторға, АНОДҚ операторына «Дербес деректер және оларды қорғау туралы» 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің дербес деректерімді өңдеуге өз келісімімді беретінімді растаймын.
___________________
(абоненттің қолы)
Заңды тұлға-абонент толтырады
Абоненттік нөмірлерді толығымен көшіруді таңдау.
НЕМЕСЕ
Абоненттік нөмірлерді ішінара көшіруді таңдау.
________
________
Абоненттің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған
кезде)                                                          Қолы
Реципиент-оператордың
жауапты тұлғасының лауазымы               Тегі, Аты,Әкесінің аты (бар
болған кезде)
Қолы
Күні
Ұйым мөрі

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан                       Д. Абаев
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________________ К. Бишимбаев
1 июля 2016 года
Приложение
к приказу Министра информации
и коммуникаций Республикик Казахстан
от 28 июня 2016 года № 16
Приложение
к Правилам переноса абонентского
номера в сетях сотовой связи
Форма
___________________________________
___________________________________
(наименование оператора-реципиента)
От ________________________________
(Фамилия Имя Отчество (при его
наличии) абонента, адрес
проживания, контактный
номер абонента)
Заявка
на перенос абонентского номера в сетях сотовой связи
Прошу перенести абонентский номер с ___________________________
(наименование оператора-донора)
на__________________________ на основании нижеперечисленных сведений:
(наименование оператора-реципиента)
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) абонента/наименование организации
Документ, удостоверяющий личность/справка о регистрации юридического лица, выданная регистрирующим органом
ИИН /БИН
Абонентский номер/перечень абонентских номеров
Дата переноса (заполняется, в случае если заявка на перенос является отложенной)
При отсутствии основания для отказа в переносе абонентского номера:
Прошу расторгнуть договор об оказании услуг сотовой связи с оператором-донором
______________________________
(наименование оператора-донора)
Прошу подключить перенесенный абонентский номер к тарифному плану:
______________________________
(наименование тарифного плана)
______________________________
(код тарифного плана)
Заполняется абонентом
Я, __________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество абонента (при наличии)
в соответствии с Законом Республики Казахстан 21 мая 2013 года «О персональных данных и их защите», подтверждаю свое согласие оператору-реципиенту, оператору-донору, оператору ЦБДАН на обработку моих персональных данных в целях осуществления переноса абонентского номера.
______________________
(подпись абонента)
Заполняется абонентом-юридическим лицом
Выбор полного переноса абонентских номеров.
ИЛИ
Выбор частичного переноса абонентских номеров.
________
________
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) абонента                 Подпись
Должность ответственного лица
оператора-реципиента                      Фамилия, Имя, Отчество (при
наличии)
Подпись
Дата
Печать организации