Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесі ұлттық операторының ғарыш түсірілімдерін жоспарлау, Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін алу, өңдеу және тарату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 20 маусымдағы № 511 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 313 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 16 тамызда № 14113 болып тіркелді
«Ғарыш қызметі туралы» 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесі ұлттық операторының ғарыш түсірілімдерін жоспарлау, Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін алу, өңдеу және тарату қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті (Е.М. Шаймағамбетов):
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін Қағидаларға 2-қосымшасыз баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бірлескен бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қағидаларға 2-қосымшасыз Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық Қағидаларға 2-қосымшаны қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының        Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және               Қорғаныс министрі
даму министрі                    _________ И. Тасмағамбетов
___________ Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметінің
бастығы
___________ А. Күреңбеков
2016 жылғы «___»________
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы «Сырбар»
Сыртқы барлау қызметінің
директоры
____________ Ғ. Байжанов

Об утверждении Правил планирования космических съемок, получения, обработки и распространения данных дистанционного зондирования Земли из космоса национальным оператором космической системы дистанционного зондирования Земли
Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 июня 2016 года № 511 и Министра обороны Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 313. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2016 года № 14113
В соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить Правила планирования космических съемок, получения, обработки и распространения данных дистанционного зондирования Земли из космоса национальным оператором космической системы дистанционного зондирования Земли (далее – Правила).
2. Аэрокосмическому комитету Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Шаймагамбетов Е.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего совместного приказа без приложения 2 к Правилам в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного совместного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа без приложения 2 к Правилам на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением приложения 2 к Правилам.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________ А. Исекешев
Министр обороны
Республики Казахстан
________ И. Тасмагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Начальник Службы
государственной охраны
Республики Казахстан
___________ А. Куренбеков
"___"________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Директор Службы внешней разведки
Республики Казахстан "Сырбар"
____________ Г. Байжанов

2016 жылғы 9 шілде
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
___________ В. Жұмақанов
2016 жылғы 1 шілде
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
___________ Қ. Қасымов
2016 жылғы «___»________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2016 жылғы 20 маусымдағы
№ 511 және
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2016 жылғы 27 маусымдағы
№ 313 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Жердi қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесі ұлттық операторының ғарыш түсірілімдерін жоспарлау, Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін алу, өңдеу және тарату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жердi қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесі ұлттық операторының ғарыш түсірілімдерін жоспарлау, Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін алу, өңдеу және тарату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Ғарыш қызметі туралы» 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді және Жердi қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесі ұлттық операторының ғарыш түсірілімдерін жоспарлау, Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін алу, өңдеу және тарату тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылап қарау – олар туралы мәліметтер «Мемлекеттік құпиялар туралы» 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңымен (бұдан әрі - Заң) және халықаралық шарттармен шектелген Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерінде бейнеленген объектілер мен қызметті тану (сараптау) рәсімі;
2) ғарыш түсірілімдері – Жерді қашықтықтан зондтаудың ғарыш аппараттары жүзеге асыратын түсірілімдер;
3) Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректері (бұдан әрі – ЖҚЗ деректері) - Жерді қашықтықтан зондтаудың ғарыш аппаратынан тікелей алынған алғашқы деректер, сондай-ақ оларды алдын ала өңдеу (радиометрлік және геометриялық түзету) нәтижесінде алынған материалдар;
4) Жерді қашықтықтан зондтаудың ғарыш жүйесінің ұлттық операторы (бұдан әрі – ЖҚЗ ҒЖ операторы) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, Жерді қашықтықтан зондтаудың ғарыш жүйесін құру, пайдалану және дамыту міндеттері жүктелген, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам;
5) қазақстандық пайдаланушылар – ЖҚЗ деректерін өз мүддесінде пайдаланатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары, Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғалары;

9 июля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
___________ В. Жумаканов
6 июля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________ К. Касымов
"___"________ 2016 года
Утверждены
совместным приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
20 июня 2016 года № 511
и Министра обороны
Республики Казахстан
27 июня 2016 года № 313
Правила планирования космических съемок, получения, обработки и распространения
данных дистанционного зондирования Земли из космоса национальным оператором
космической системы дистанционного зондирования Земли
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила планирования космических съемок, получения, обработки и распространения данных дистанционного зондирования Земли из космоса национальным оператором космической системы дистанционного зондирования Земли (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности" и определяют порядок планирования космических съемок, получения, обработки и распространения данных дистанционного зондирования Земли из космоса национальным оператором космической системы дистанционного зондирования Земли.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и сокращения:
1) контрольный просмотр - процедура распознавания (экспертизы) объектов и деятельности, отображенной в данных дистанционного зондирования Земли из космоса, сведения о которых ограничены Законом Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах" (далее – Закон) и международными договорами;
2) космические съемки – съемки, осуществляемые космическими аппаратами дистанционного зондирования Земли;
3) данные дистанционного зондирования Земли из космоса (далее – данные ДЗЗ) – первичные данные, полученные непосредственно с космического аппарата дистанционного зондирования Земли, а также материалы, полученные в результате их предварительной обработки (радиометрической и геометрической коррекции);
4) национальный оператор космической системы дистанционного зондирования Земли (далее – оператор КС ДЗЗ) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены задачи создания, эксплуатации и развития космической системы дистанционного зондирования Земли;
5) казахстанские пользователи – государственные органы Республики Казахстан, физические и юридические лица Республики Казахстан, использующие данные ДЗЗ в собственных интересах;

6) шетелдік пайдаланушылар – ЖҚЗ деректерін пайдаланатын шетелдік жеке және заңды тұлғалар.
3. ЖҚЗ ҒЖ операторы жылына кемінде бір рет ғарыш қызметі саласындағы уәкілетті органға ЖҚЗ деректерін ұсыну қызметтерін көрсету жөніндегі ақпаратты ұсынады.
2-тарау. Жердi қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесі ұлттық операторының ғарыш түсірілімдерін жоспарлау, Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін алу, өңдеу және тарату тәртібі
1-параграф. Ғарыш түсірілімдерін жоспарлау
4. ЖҚЗ деректерін алуды жоспарлау мақсатында жыл сайын, жоспарланған жылдың алдындағы отызыншы желтоқсанға дейін пайдаланушылардың ЖҚЗ деректерін алуға өтінімдерінің негізінде қалыптастырылған ғарыштық түсірілімдер жоспарының жобасы құрылады.
Осы тармақта көрсетілген ЖҚЗ деректерін алуға өтінім осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және ЖҚЗ ҒЖ операторының геопорталы арқылы қабылданады.
5. Ғарыш түсірілімдері жоспарын бір жылға жоспарланған жылдың алдындағы жылдың отызыншы желтоқсанынан кешіктірмей ЖҚЗ ҒЖ операторы бекітеді.
6. Ғарыш түсірілімдері жоспары ай сайын, ал мемлекеттік органдар үшін жедел түсірілімдер жүргізу қажет болған кезде, түсірілімдердің көрсетілген мерзіміне дейін бір аптадан кешіктірмей нақтыланады.
2-параграф. Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін алу, өңдеу және тарату
7. ЖҚЗ деректерін алумен, өңдеумен және таратумен байланысты қызмет ғарыш түсірілімдері жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін және қорғанысын қамтамасыз ету мүддесінде жедел түсірілімдерді жүргізуге қатысты ЖҚЗ деректерін алуға өтінімдері басым тәртіпте орындалады.
9. ЖҚЗ деректерін алуға өтінімдерді орындау, егер олар өтінімдерде көрсетілген сипаттамаларға сәйкес келсе, ЖҚЗ мұрағаттық деректерін пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
10. Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш аппаратынан тікелей алынған бастапқы деректер автоматты режимде алдын ала өңдеуден өтеді, ол бастапқы деректерді радиометриялық және геометриялық түзету болып табылады.
11. ЖҚЗ ҒЖ операторы алынған ЖҚЗ деректерінің ғарыш түсірілімдері жоспарына сәйкестігіне алдын ала бағалау жүргізгеннен және бақылап қарау жүргізгеннен кейін оң қорытынды алғаннан кейін қазақстандық және шетелдік пайдаланушыларға ЖҚЗ деректерін жеткізуге арналған шарттарды іске асырады.
12. ЖҚЗ ҒЖ операторы ғарыш түсірілімдері жоспарының орындалуының есебін жүргізеді, ЖҚЗ деректерінің, олардың сараптама нәтижелерінің, қазақстандық және шетелдік пайдаланушылардың ЖҚЗ деректерімен айналым процесі мониторингінің нәтижелері бар материалдардың мұрағаттарын (қорларын) қалыптастырады.

6) иностранные пользователи – иностранные физические и юридические лица, использующие данные ДЗЗ.
3. Оператор КС ДЗЗ, не реже одного раза в год, представляет в уполномоченный орган в области космической деятельности информацию по оказанным услугам предоставления данных ДЗЗ.
Глава 2. Порядок планирования космических съемок, получения, обработки и распространения данных дистанционного зондирования Земли из космоса
национальным оператором космической системы дистанционного зондирования Земли
Параграф 1. Планирование космических съемок
4. С целью планирования получения данных ДЗЗ, ежегодно до тридцатого декабря, предшествующего планируемому году, формируется проект плана космических съемок, сформированного на основе заявок пользователей на получение данных ДЗЗ.
Заявка на получение данных ДЗЗ, указанная в настоящем пункте, оформляется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и принимается через геопортал оператора КС ДЗЗ.
5. План космических съемок на год утверждается оператором КС ДЗЗ не позднее тридцатого декабря года, предшествующего планируемому году.
6. План космических съемок уточняется ежемесячно, а при необходимости проведения оперативных съемок для государственных органов не позднее, чем за неделю до указанного срока съемок.
Параграф 2. Получение, обработка и распространение данных дистанционного
зондирования Земли из космоса
7. Деятельность, связанная с получением, обработкой и распространением данных ДЗЗ, осуществляется в соответствии с планом космических съемок.
8. Заявки на получение данных ДЗЗ государственными органами, касающиеся оперативного проведения съемок в интересах обеспечения обороны и безопасности Республики Казахстан, выполняются в приоритетном порядке.
9. Выполнение заявок на получение данных ДЗЗ может осуществляться с использованием архивных данных ДЗЗ, если они соответствуют указанным в заявках характеристикам.
10. Первичные данные, полученные непосредственно с космического аппарата дистанционного зондирования Земли, проходят предварительную обработку в автоматизированном режиме, которая представляет собой радиометрическую и геометрическую коррекцию первичных данных.
11. Оператор КС ДЗЗ после проведения предварительной оценки соответствия полученных данных ДЗЗ плану космических съемок и получения положительного заключения после проведения контрольного просмотра реализует договоры на поставку данных ДЗЗ казахстанским и иностранным пользователям.
12. Оператор КС ДЗЗ ведет учет выполнения плана космических съемок, формирует архивы (фонды) данных ДЗЗ, результатов их экспертизы, материалов с результатами мониторинга процесса обращения казахстанских и иностранных пользователей с данными ДЗЗ.

13. ЖҚЗ деректерін тематикалық өңдеу нәтижелерінің құпиялылық дәрежесі Заңның 18-бабына сәйкес айқындалады.
14. Қазақстан Республикасының қорғанысын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесінде ғарыш түсірілімдерін жоспарлау, ЖҚЗ деректерін алу, өңдеу және тарату ерекшеліктері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес (қызмет бабында пайдалану үшін) регламенттеледі.
Жерді қашықтықтан зондтау
ғарыш жүйесінің ұлттық
операторы Жерді ғарыштан
қашықтықтан зондтау деректерін
алу, өңдеу және тарату, ғарыш
түсірілімдерін жоспарлау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін алуға арналған өтінім
ЖҚЗ деректеріне Тапсырыс беруші ұйымның атауы
_______________________________
Жерді қашықтықтан зондтау түпкілікті тұтынушысы ____________________
ЖҚЗ деректерін пайдалану мақсаты ___________________________________
Атауы
Деректер
Белгі
1.
Түсірілім орны (ел, облыс, қала, аудан)
2.
Ғарыш түсірілімі ауданының географиялық координаттары (екі немесе төрт нүктеден астам ғарыш түсірілімі қажет болған кезде төменде тиісті жолдарды қосу қажет)
1-нүкте
Ендік
Бойлық
2-нүкте
Ендік
Бойлық
3-нүкте
Ендік
Бойлық
4-нүкте
Ендік
Бойлық
3.
Түсірілімдерді жүргізу мерзімдері
4.
Жеделдік санаты
Жоспарланған тәртіпте
Жедел
5.
Қолдану аясы
Ауыл шаруашылығы
Картаға түсіру және жерге орналастыру
Орман шаруашылығы
Теңіз және жағалау аймақтары
Табиғи ресурстар және инженерлік желілер
ТЖ қауіптері
Қалалық жоспарлау
Басқа
6.
Өнім түрі
1 м/пиксель
(панхроматиялық арна)
4 м/пиксель
(4 мультиспектрлік арна)
6,5 м/пиксель
(5 мультиспектрлік арна)
7.
Алдын ала өңдеу деңгейі
L1A – Радиометриялық түзетілген бейне
L2A – Геометриялық түзетілген бейне
L3 – Ортотрансформатталған бейне
L4 – Бедердің сандық үлгісі
L5 – Мозаика
8.
Бұлттық қабат
20% және 30% арасында
20% төмен
10% төмен
Риясыз кепілдіктер
(егер 5% төмен болса)
9.
Клиенттің түсіндірмесі
Қызмет бабында пайлану үшін
№ __дана
Жерді қашықтықтан зондтау
ғарыш жүйесінің ұлттық
операторы Жерді ғарыштан
қашықтықтан зондтау деректерін
алу, өңдеу және тарату, ғарыш
түсірілімдерін жоспарлау
қағидаларына
2-қосымша
РҚАО-ның ескертпесі!
"Қызмет бабында пайлану үшін" грифімен берілген құжаттар "Заң" ДБ-ға енгізілмейді

13. Степень секретности результатов тематической обработки данных ДЗЗ определяется в соответствии со статьей 18 Закона.
14. Особенности планирования космических съемок, получения, обработки и распространения данных ДЗЗ в интересах обеспечения обороны и безопасности Республики Казахстан регламентируются согласно приложению 2 к настоящим Правилам (для служебного пользования).
Приложение 1
к Правилам планирования
космических съемок, получения,
обработки и распространения
данных дистанционного
зондирования Земли из космоса
национальным оператором
космической системы
дистанционного зондирования
Земли
Форма
Заявка на получение данных дистанционного зондирования Земли
из космоса
Наименование организации Заказчика данных ДЗЗ
_______________________________
Конечный потребитель дистанционного зондирования Земли _____________
Цель использования данных ДЗЗ _____________________________________
Название
Данные
Пометка
1.
Место съемки (страна, область, город, район)
2.
Географические координаты района космической съемки (при потребности в космической съемке двух или более четырех точек, необходимо ниже добавлять соответствующие строки)
Точка 1
Широта
Долгота
Точка 2
Широта
Долгота
Точка 3
Широта
Долгота
Точка 4
Широта
Долгота
3.
Сроки проведения съемок
4.
Категория срочности
В плановом порядке
Срочный
5.
Область применения
Сельское хозяйство
Картографирование и землеустройство
Лесное хозяйство
Морская и прибрежная зоны
Природные ресурсы и инженерные сети
Угрозы ЧС
Городское планирование
Другое
6.
Тип продукта
1 м/пиксель
(панхроматический канал)
4 м/пиксель
(4 мультиспектральных каналов)
6,5 м/пиксель
(5 мультиспектральных каналов)
7.
Уровень предварительной обработки
L1A – Радиометрически откорректированное изображение
L2A – Геометрически откорректированное изображение
L3 – Ортотрансформированное изображение
L4 – Цифровая модель рельефа
L5 – Мозаика
8.
Облачный покров
Между 20% и 30%
Менее 20%
Менее 10%
Безоблачные гарантии
(если менее 5%)
9.
Комментарии клиента
Для служебного пользования
Экз №__
Приложение 2
к Правилам планирования
космических съемок, получения,
обработки и распространения
данных дистанционного
зондирования Земли из космоса
национальным оператором
космической системы
дистанционного зондирования
Земли
Примечание РЦПИ: документы с грифом "ДСП" в базу данных "Закон" не вводятся.