Тұтыну қалдықтарын қайталама шикізатқа жатқызу өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 19 шілдедегі № 332 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 18 тамызда № 14120 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2024 жылғы 26 тамыздағы № 192 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 26.08.2024 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 297-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұтыну қалдықтарын қайталама шикізатқа жатқызу өлшемшарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрінің
міндетін атқарушы
Ә. Мағауов
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің м.а.
2016 жылғы 19 шілдедегі
№ 332 бұйрығымен
бекітілген
Тұтыну қалдықтарын қайталама шикізатқа жатқызу өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұтыну қалдықтарын қайталама шикізатқа жатқызу өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 297-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.

Об утверждении критериев отнесения отходов потребления ко вторичному сырью
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 19 июля 2016 года № 332. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2016 года № 14120. Утратил силу приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 26.08.2024 № 192.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 26.08.2024 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 297-1 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии отнесения отходов потребления ко вторичному сырью.
2. Департаменту управления отходами Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
А. Магауов
Утверждены
приказом И.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 июля 2016 года № 332
Критерии отнесения отходов потребления ко вторичному сырью
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии отнесения отходов потребления ко вторичному сырью (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 297-1 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс).

2. Кодекстің 297-1-бабының 1-тармағына сәйкес тұтыну қалдықтары, нәтижесінде қалдықтар өнім өндіру процесінде шикізатты және (немесе) басқа да материалдарды ішінара немесе толық алмастыру мақсатына қызмет ететін операциялар жасалған соң қайталама шикізат мәртебесіне ие болады.
3. Осы Өлшемшарттарда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Кодекске сәйкес қолданылады.
2-тарау. Тұтыну қалдықтарын қайталама шикізатқа жатқызу өлшемшарттары
4. Өлшемшарттарға мыналар жатады:
1) қайталама шикізат ретінде одан әрі пайдалануға жарамды қалдықтар*.
2) одан әрі қайта өңдеу үшін шикізат ретінде пайдаланылатын қалдықтар;
3) салмағы бойынша 2%-дан аспайтын материалдардан (қоспалардан) тұратын тұтыну қалдықтары.
Материалдар (қоспалар): шаң, топырақ, оқшаулау, химиялық немесе биологиялық ыдырайтын заттар, бетон және құбырлар (бетон, ағаш фрагменттері немесе топырақпен толтырылған), болат балқыту үдерістері, термиялық өңдеу үдерістері, өңдеу бетінің үдерістері (оның ішінде тазарту, тегістеу, кесу, дәнекерлеу және отпен кесу) нәтижесінде туындайтын шлак, окалина, шаң ұстау жүйелерінен болған шаң, тегістеу шаңы, шлам сияқты қалдықтар;
4) тамшы түзілуімен сүйемелденбейтін шамалы мөлшерді қоспағанда, май, майлы эмульсия, жағар май материалдары мен майлары жоқ тұтыну қалдықтары;
5) құрамында Кодекстің 287-бабының 1-тармағындағы көрсетілген заттар жоқ тұтыну қалдықтары;
6) құрамында жабын және бояу түріндегі поливинилхлорид жоқ тұтыну қалдықтары.
*Қайталама шикізат ретінде одан әрі пайдалануға жататын қалдықтар, мысалы: макулатура (қағаз, картон), пластикалық қалдықтар, шыны бөтелкелер (шыны сынықтары), сүрек және резеңке (каучук)

2. Отходы потребления приобретают статус вторичного сырья, будучи подвергнуты операциям, в результате которых отходы будут служить цели частичного или полного замещения сырья и (или) других материалов в процессе производства продукции, в соответствии с пунктом 1 статьи 297-1 Кодекса.
3. Термины и определения, используемые в настоящих Критериях, применяются в соответствии с Кодексом.
Глава 2. Критерии отнесения отходов потребления
ко вторичному сырью
4. Критериями являются:
1) отходы потребления, пригодные к дальнейшему применению в качестве вторичного сырья*;
2) отходы потребления, которые используются в качестве сырья для дальнейшей переработки;
3) отходы потребления, не содержащие материалы (примеси), превышающие 2% по весу.
Материалами (примесями) являются: пыль, грунт, изоляция, химические или биоразлагаемые вещества, бетон и трубы (заполненные бетоном, деревянными фрагментами или грунтом), остатки, возникающие в результате сталеплавильных процессов, процессов термической обработки стали, процессов обработки поверхности (в том числе зачистки, шлифовки, распиловки, сварки и огневой резки), такие как шлак, окалина, пыль из систем пылеулавливания, шлифовальная пыль, шлам;
4) отходы потребления, не содержащие масла, масляных эмульсий, смазочных масел и жиров, за исключением незначительных количеств, которые не сопровождаются каплеобразованием;
5) отходы потребления, не содержащие вещества, указанные в пункте 1 статьи 287 Кодекса.
6) отходы потребления, не содержащие поливинилхлорид в виде покрытий, красок.
* Отходы потребления, которые пригодные к дальнейшему применению в качестве вторичного сырья, так например макулатура (бумага, картон), пластик, стеклотара (стеклобой), древесина и резина (каучук).