Адресаттардың абонементтік жәшікті пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 67 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 тамызда № 14147 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 28 мамырдағы № 305/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2024 № 305/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Адресаттардың абонементтік жәшікті пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс департаменті (В.В. Ярошенко):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтүзбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
Министрі
Д. Абаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 67 бұйрығымен
бекітілген
Адресаттардың абонементтік жәшікті пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Адресаттардың абонементтік жәшікті пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Пошта туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 9 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленген және адресаттардың Қазақстан Республикасындағы пошта операторының абонементтік жәшігін пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил использования адресатами абонементного ящика
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2016 года № 14147. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 мая 2024 года № 305/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2024 № 305/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 1 Закона Республики Казахстан "О почте", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования адресатами абонементного ящика.
2. Департаменту связи Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (Ярошенко В.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникации Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 67
Правила использования адресатами абонементного ящика
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования адресатами абонементного ящика (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте", и определяют порядок использования адресатами абонементного ящика оператора почты в Республике Казахстан.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абонементтік жәшік – пошта жөнелтілімдерінің жекелеген түрлерін алуға арналған, өндірістік объектілерде орнатылатын, адресаттар пайдаланатын арнайы жәшік;
2) адресат (алушы) – пошта жөнелтілімi немесе пошталық ақша аударымы бағытталған, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы.
2-тарау. Абонементтік жәшікті пайдалану тәртібі
3. Абонементтік жәшіктер өндірістік объектілерде орнатылады және адресат тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін, мерзімді баспа басылымдарын, тіркелетін пошта жөнелтілімдеріне арналған хабарландыруларды алу үшін белгілі бір мерзімде пайдаланады.
4. Әрбір өндірістік объекті үшін абонементтік жәшіктердің санын пошта операторының қызметтерін пайдаланушылар тарапынан оларға деген қажеттіліктеріне қарай пошта операторы жеке белгілейді.
5. Абонементтік жәшіктерді пайдалану 1 қосымша негізінде рәсімделген адресаттың жазбаша өтініші бойынша жүзеге асырылады.
6. Бір абонементтік жәшікті бірнеше адресаттың пайдалануына, сондай-ақ оны басқа тұлғаға пайдалануға беруіне жол берілмейді.
7. Абонент абонементтік жәшікті әрі қарай пайдаланудан бас тартқан кезде, абонементтік жәшіктің нөмірі өтініш берілген немесе пайдалану мерзімі аяқталған сәттен бастап бір ай өткеннен соң басқа абонентке пайдалануға беріледі. Пайдалану мерзімі өткеннен кейін келіп түскен пошта жөнелтілімдері өтініште көрсетілген жаңа мекенжай бойынша жіберіледі не жөнелтушіге қайтарылады, ал жөнелтушінің мекенжайы болмаған кезде таратылмағандар қатарына тапсырылады.
8. Абонементтік жәшіктерге жаңа құлып орнату немесе кілтін ауыстыру бойынша жұмыстар, сондай-ақ құлыпты немесе жәшікті адресаттың кінәсінен олар бұзылған жағдайда жөндеу оның есебінен жүргізіледі.
9. Пошта операторының өндірістік объектілерінде абонементтік жәшіктерді есепке алу жүргізіледі.
10. Абонементтік жәшіктердің жай-күйін профилактикалық тексеруді пошта операторы жылына бір рет жүргізеді.
Адресаттардың
абонементтік жәшікті пайдалану
қағидаларына
1 қосымша
ӨНДІРІСТІК ОБЪЕКТІНІҢ БАСТЫҒЫНА
НАЧАЛЬНИКУ ПРОИЗВОДСТВЕННОГО ОБЪЕКТА
_______________________________________________
КІМНЕН:
ОТ КОГО:
жеке тұлға
заңды тұлға
физическое лицо юридическое лицо
Аты-тегі Атауы
Ф.И.О._____________________________ Наименование _________________________
Мекен-жайы Мекен-жайы
Адрес _____________________________ Адрес ________________________________
Телефоны Телефоны
Телефон __________________________ Телефон _____________________________
Жеке куәлігі _______________________ Мемлекеттік тіркелуі __________________
Удостоверение личности Государственная регистрация
Берілген __________________________ БСН
Выданный БИН _________________________________
Банктік деректемелер
Банковские реквизиты __________________
Ө Т І Н І Ш
З А Я В Л Е Н И Е
№ _______ а/ж пайдалану туралы
Жаңа мекен-жайға жіберу туралы
Об абонировании № _______ а/я О направлении на новый адрес
Пайдалану мерзімі Жаңа мекен-жайы
Срок абонирования ____________________ Новый адрес __________________
______________________________
______________________________
Пайдалану шарттарымен таныстым телефоны
С условиями пользования ознакомлен (а)_____ телефон _______________________
(қолы-подпись)
Өтініш толтырылған күн (күні, айы, жылы) ______________________
Дата (число, месяц, год) заполнения заявления

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) абонементный ящик – специальный ящик для получения отдельных видов почтовых отправлений, устанавливаемый на производственных объектах, используемый адресатами;
2) адресат (получатель) – пользователь услуг оператора почты, которому адресованы почтовое отправление или почтовый перевод денег.
Глава 2. Порядок использования абонементного ящика
3. Абонементные ящики устанавливаются в производственных объектах и используются на срок, указываемый адресатом, для получения нерегистрируемых почтовых отправлений, периодических печатных изданий, извещений на регистрируемые почтовые отправления.
4. Количество абонементных ящиков для каждого производственного объекта устанавливается оператором почты индивидуально в зависимости от потребности в них со стороны пользователей услуг оператора почты.
5. Пользование абонементными ящиками осуществляется по письменному заявлению адресата, оформленному согласно приложению 1.
6. Пользование одним абонементным ящиком несколькими адресатами, а также передача его пользование другому лицу не предусматривается.
7. При отказе абонента от дальнейшего пользования абонементным ящиком, номер последнего предоставляется в пользование другому абоненту не ранее одного месяца, с момента подачи заявления или окончания срока пользования. Почтовые отправления, поступающие после окончания срока пользования, направляются по новому адресу, указанному в заявлении, либо возвращаются отправителю, а при отсутствии адреса отправителя, передаются в число не отправленной корреспонденции.
8. Работы по установке в абонементных ящиках нового замка или замена ключа, а также ремонт замка или ящика в случае их порчи по вине адресата производятся за его счет.
9. В производственных объектах оператора почты ведется учет абонементных ящиков.
10. Профилактические проверки состояния абонементных ящиков проводятся оператором почты не реже одного раза в год.
Приложение 1
к Правилам
использования адресатами
абонементного ящика
ӨНДІРІСТІК ОБЪЕКТІНІҢ БАСТЫҒЫНА
НАЧАЛЬНИКУ ПРОИЗВОДСТВЕННОГО ОБЪЕКТА
__________________________________________________
КІМНЕН:
ОТ КОГО:
жеке тұлға
физическое лицо
заңды тұлға
юридическое лицо
Аты-тегі
Ф.И.О. ________________________________________________
Атауы
Наименование _________________________________________
Мекен-жайы
Адрес _________________________________________________
Мекен-жайы
Адрес ________________________________________________
Телефоны
Телефон _______________________________________________
Телефоны
Телефон ______________________________________________
Жеке куәлігі
Удостоверение личности _________________________________
Мемлекеттік тіркелуі
Государственная регистрация ____________________________
Берілген
Выданный _____________________________________________
БСН
БИН __________________________________________________
Банктік деректемелер
Банковские реквизиты __________________________________
ӨТІНІШ
ЗАЯВЛЕНИЕ
№ _______ а/ж пайдалану туралы
Об абонировании № _______ а/я
Жаңа мекен-жайға жіберу туралы
О направлении на новый адрес
Пайдалану мерзімі
Срок абонирования _____________________________________
Жаңа мекен-жайы
Новый адрес __________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
Пайдалану шарттарымен таныстым
С условиями пользования ознакомлен (а) __________________
(қолы-подпись)
телефоны
телефон ______________________________________________
Өтініш толтырылған күн (күні, айы, жылы) _______________________________
Дата (число, месяц, год) заполнения заявления