Абоненттік пошта жәшіктерін орналастыру, күтіп-ұстау және олардың техникалық сипаттамалары жөніндегі талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 68 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 тамызда № 14148 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 28 мамырдағы № 305/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.05.2024 № 305/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған абоненттік пошта жәшіктерін орналастыру, күтіп-ұстау және олардың техникалық сипаттамалары жөніндегі талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс департаменті (В.В. Ярошенко):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсына және мемлекеттік органдардың интранет-порталына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
Министрі
Д. Абаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2016_ жылғы 29 шілдедегі
№ 68 бұйрығымен бекітілген
Абоненттік пошта жәшіктерін орналастыру,
күтіп-ұстау және олардың техникалық сипаттамалары
жөніндегі талаптар

Об утверждении Требований по размещению, содержанию и техническим характеристикам абонентских почтовых ящиков
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 68. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2016 года № 14148. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 мая 2024 года № 305/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.05.2024 № 305/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О почте", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования по размещению, содержанию и техническим характеристикам абонентских почтовых ящиков.
2. Департаменту связи Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (Ярошенко В.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникации Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 68
Требования по размещению, содержанию и техническим характеристикам абонентских почтовых ящиков

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Абоненттік пошта жәшіктерін орналастыру, күтіп-ұстау және олардың техникалық сипаттамалары жөніндегі талаптар (бұдан әрі - Талаптар) "Пошта туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 9 сәуірдегі Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және абоненттік пошта жәшіктерін орналастыру, күтіп ұстау, пайдалану тәртібін және олардың техникалық сипаттамаларын белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абоненттiк пошта жәшiгi –адресаттардың пошта жөнелтілімдерiн алуы үшiн ғимараттарда, тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда), жеке тұрғын үйлерде орнатылатын, ұяшықтары бар арнайы шкаф;
2) пошта операторының қызметтерін пайдаланушы (бұдан әрі - пайдаланушы) – пошта операторы ұсынатын, оның ішінде пошта операторымен өзі жасасқан шарттар негізінде ұсынылатын қызметтерді тұтынушы болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
3) пошта операторы – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, пошта қызметі саласында көрсетілетін қызметтерді ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
4) пошта саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының аумағында пошта саласындағы мемлекеттiк саясатты іске асыруды, мемлекеттік бақылауды, қызметті үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
5) Ұлттық пошта операторы – Заңда көзделген міндеттемелер жүктелген, акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, пошта саласындағы уәкілетті органымен анықталатын пошта операторы.
3. Абоненттік пошта жәшіктері тұрғын және тұрғын емес ғимаратта, жеке тұрғын үйде, пошта байланысы қызметтерін пайдаланушылардың және пошта операторы пошташыларының қол жеткізуіне ыңғайлы жерге орналастырылады, және абоненттік пошта жәшіктерінің тиісті қалпыда орналастырып, күтіп ұстауды қамтамасыз ететін меншік иелерінің меншігінде болады.
2-тарау. Абоненттік пошта жәшігін орналастыру және күтіп ұстау талаптары
4. Абоненттік пошта жәшіктері көп пәтерлі тұрғын ғимараттың бірінші қабатының алаңында әрбір кіреберісте, бір қабатты және көп қабатты тұрғын емес ғимаратта бірінші қабатта меншік иелерінің, пошта байланысы қызметтерін пайдаланушылардың және пошта операторы пошташыларының (курьерлерінің) қол жеткізуіне ыңғайлы жерге орналастырылады.
5. Жеке тұрғын үйлердің меншік иелері абоненттік пошта жәшіктерін пошта операторларына (курьерлеріне) меншік иесінің аумағына кірмей пошта жөнелтілімін жеткізу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, өзінің жер учаскесінің шегінде аумаққа кірер жерде орналастырады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования по размещению, содержанию и техническим характеристикам абонентских почтовых ящиков (далее - Требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте" (далее – Закон), и устанавливают требования по размещению, содержанию абонентских почтовых ящиков и технические характеристики к ним.
2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:
1) абонентский почтовый ящик – специальный шкаф с ячейками, устанавливаемый в зданиях, жилых домах (жилых зданиях), индивидуальных жилых домах, для получения адресатами почтовых отправлений;
2) пользователь услуг оператора почты (далее - пользователь) – физическое или юридическое лицо, являющееся потребителем услуг, предоставляемых оператором почты, в том числе на основании договоров, заключаемых им с оператором почты;
3) оператор почты – зарегистрированное на территории Республики Казахстан физическое или юридическое лицо, предоставляющее услуги в сфере почтовой деятельности;
4) уполномоченный орган в области почты (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий в пределах своей компетенции реализацию государственной политики, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности в области почты на территории Республики Казахстан;
5) Национальный оператор почты – оператор почты, определяемый уполномоченным органом в области почты, созданный в организационно-правовой форме акционерного общества, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу, на которого возложены обязательства, предусмотренные Законом.
3. Абонентские почтовые ящики находятся в жилых и нежилых зданиях, индивидуальных жилых домах в местах, доступных для пользователей услуг оператора почты и почтальонов операторов почты, и принадлежат их собственникам, которые обеспечивают размещение и содержание в надлежащем состоянии абонентских почтовых ящиков.
Глава 2. Требования по размещению и содержанию абонентского почтового ящика
4. Абонентские почтовые ящики размещаются в каждом подъезде на площадке первого этажа многоквартирного жилого здания, в одноэтажном и многоэтажном нежилом здании на первом этаже в местах, удобных для доступа собственников, пользователей услуг почтовой связи и почтальонов (курьеров) операторов почты.
5. Собственники индивидуальных жилых домов размещают абонентские почтовые ящики на границе своего земельного участка при входе на его территорию, обеспечивая возможность почтальонам (курьерам) операторов почты доставить почтовые отправления не входя на территорию собственника.

6. Көп пәтерлі ғимараттардағы пәтерлердің, үй-жайлардың, жеке тұрғын үйлердің, тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері пошташылардың (курьерлердің) абоненттік пошта жәшіктеріне кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етуге міндетті.
7. Тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың, жеке тұрғын үйлердің меншік иелерінің шешімі бойынша абоненттік пошта жәшіктерінің орнатылуын, күтіп ұсталуын және сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттеме шарт бойынша кондоминиум субъектілеріне берілуі мүмкін.
8. Меншік иелері, пайдаланушылар, кондоминиум субъектілері абоненттік пошта жәшіктерін жарамды жай-күйде және таза ұстайды.
Абоненттік пошта жәшігі болмаған немесе жарамсыз болған жағдайда пошта операторы пошта жөнелтілімдерін алушының мекенжайына жеткізбейді, пошта жөнелтілімін беруді алушы тұратын ауданға қызмет көрсететін пошта операторының өндірістік объектісінен беруді жүзеге асырады.
9. Пошта байланысы қызметтерін пайдаланушылар абоненттік пошта жәшігі арқылы пошта жөнелтілімін алу кезінде оны ашуға және жабуға кілтті пайдаланады.
3-тарау. Абоненттік пошта жәшіктерінің техникалық сипаттамалары
10. Абоненттік пошта жәшігі қалыңдығы 0,5 – 1,5 милиметр жалпақ металл прокаттан жасалады. Абоненттік пошта жәшігі конструкциясының жекелеген элементтері дәнекермен немесе тойтарып шегелеп біріктіріледі және эмаль бояумен сырланады. Корпустан және артқы саңлаусыз қабырғадан және құрылғымен (құлыппен) және топсалармен жабылып ашылатын есіктен тұрады.
11. Абоненттік пошта жәшіктері мынадай түрге бөлінеді:
1) жасалу технологиясы бойынша:
тік – тік орналасқан есіктері бар бірнеше ұяшықтарды қамтиды;
көлденең – көлденең орналасқан есіктері бар бірнеше ұяшықты қамтиды;
жеке – тік немесе көлденең болатын есіктері бар ұяшықтардың бірінен тұрады;
2) конструкциясы бойынша:
саңылау — пошта жөнелтілімдерін салу ұяшықтар арасындағы саңылау арқылы жүзеге асырылады;
бұзуға төзімді — пошта жөнелтілімдерін салу пошта операторының пошташысы (курьері) мастер-кілттің көмегімен барлық ұяшықты ашқан кезде жүзеге асырылады.
12. Абоненттік пошта жәшігі ұяшықтарының көлемі мен ішкі өлшемдері абоненттік пошта жәшігі арқылы жеткізілуге тиіс, пошта жөнелтілімдерінің еркін сыюын қамтамасыз етуі және мына өлшемдерден төмен болмауы керек:
Ұзындығы – 400 мм;
Ені – 250 мм;
Биіктігі – 120 мм.

6. Собственники квартир, помещений в многоквартирных жилых зданиях, индивидуальных жилых домов, нежилых помещений жилых зданий и нежилых зданий обеспечивают почтальонам (курьерам) беспрепятственный доступ к абонентским почтовым ящикам.
7. По решению собственников жилых и нежилых зданий, индивидуальных жилых домов обязательства по обеспечению установки, содержания и сохранности абонентских почтовых ящиков могут передаваться органу управления объекта кондоминиума по договору.
8. Собственники, пользователи, субъекты кондоминиума содержат абонентские почтовые ящики в исправном состоянии и чистоте.
В случае отсутствия или неисправности абонентского почтового ящика оператор почты не доставляет почтовые отправления на адрес получателя, а осуществляет выдачу почтового отправления из производственного объекта оператора почты, обслуживающего район проживания получателя.
9. Пользователи услуг почтовой связи при получении почтового отправления через абонентский почтовый ящик используют ключ для его открытия и закрытия.
Глава 3. Технические характеристики абонентских почтовых ящиков
10. Абонентский почтовый ящик изготавливается из металлического листового проката толщиной 0,5–1,5 миллиметр. Отдельные элементы конструкции абонентского почтового ящика соединяются сваркой или клепкой и окрашиваются эмалевой краской. Абонентский почтовый ящик состоит из корпуса и задней глухой стенкой и открывающейся дверью с запирающимся устройством (замком) и петлями.
11. Абонентские почтовые ящики подразделяются на следующие виды:
1) по технологии исполнения:
вертикальный – включает в себя несколько ячеек с дверцами, расположенными вертикально;
горизонтальный – включает в себя несколько ячеек с дверцами, расположенными горизонтально;
индивидуальный – состоит из одной ячейки с дверцей, которая может быть вертикальной или горизонтальной.
2) по конструкции:
щелевой — загрузка почтовых отправлений осуществляется через щели между ячейками;
антивандальный — загрузка почтовых отправлений осуществляется при открытии всех ячеек почтальоном (курьером) оператора почты с помощью мастер-ключа.
12. Объем и внутренние размеры ячеек абонентского почтового ящика должны обеспечивать свободное вмещение почтовых отправлений, подлежащих доставке через абонентский почтовый ящик и быть не ниже следующих размеров:
Длина – 400 милиметр;
Ширина – 250 милиметр;
Высота – 120 милиметр.