Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 503 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 тамызда № 14149 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 236 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.06.2023 № 236 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.06.2018 № 242 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 20) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 204 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.06.2018 № 242 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

Об утверждении Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 503. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2016 года № 14149. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 236.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.06.2023 № 236 (вводится в действие с 01.07.2023).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.06.2018 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 21) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2020 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.06.2018 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) тіркелген осы бұйрық алынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесінің баспа және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір данада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
__________________Д. Абаев
2016 жылғы 26 шілде
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
__________________Е. Сағадиев
2016 жылғы 8 шілде
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
__________________Ж. Қасымбек
2016 жылғы 20 шілде
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
__________________А. Мұхамедиұлы
2016 жылғы 30 маусым
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
__________________Е. Ыдырысов
2016 жылғы 29 маусым
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
__________________Қ. Қасымов
2016 жылғы 27 маусым
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
__________________Қ. Бозымбаев
2016 жылғы 16 маусым
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 13 маусымдағы
№ 503 бұйрығына
1-қосымша
Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 25.12.2020 № 537 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2017 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
________________ Д. Абаев
27 июля 2016 года
СОГЛАСОВАН
Министр образования и науки
Республики Казахстан
________________ Е. Сагадиев
8 июля 2016 года
СОГЛАСОВАН
Министр по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
__________________Ж. Касымбек
20 июля 2016 года
СОГЛАСОВАН
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
__________________ А. Мухамедиулы
30 июня 2016 года
СОГЛАСОВАН
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
__________________Е. Идрисов
29 июня2016 года
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________________ К. Касымов
27 июня 2016 года
СОГЛАСОВАН
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________________ К. Бозумбаев
16 июня 2016 года
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 13 июня 2016 года № 503
Правила выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.12.2020 № 537 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 21) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама (бұдан әрі – анықтама) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасында жұмысқа өз бетінше орналасу үшін экономиканың басым салаларындағы (экономикалық қызмет түрлеріндегі) сұранысқа ие кәсіптер бойынша біліктілік талаптары және білім деңгейі сәйкес келетін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға берілетін белгіленген нысандағы құжат;
2) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган – халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ету бойынша функцияларды орындауға облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері уәкілеттік берген мемлекеттік мекеме (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган);
3) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы.
2-тарау. Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту тәртібі
3. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам (не ол уәкілеттік берген адам) "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту" көрсетілетін мемлекеттік қызметін алу үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама беру туралы өтінішті жібередi.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – стандарт) келтірілген.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (далее – Закон), с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства (далее – справка) – документ установленной формы, выдаваемый в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам занятости населения, иностранцу или лицу без гражданства, соответствующему требованиям квалификации и уровню образования, для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности);
2) исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета - государственное учреждение, уполномоченное акиматом областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент на выполнение функций по обеспечению содействия занятости населения (далее – местный исполнительный орган);
3) уполномоченный орган по вопросам занятости населения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок выдачи или продления справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства
3. Иностранец или лицо без гражданства (либо уполномоченное им лицо) для получения государственной услуги "Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства" направляет через веб-портал "электронного правительства" заявление о выдаче справки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – стандарт).

5. Өтініш беруші құжаттарды берген кезде "электрондық үкіметтің" веб-порталында оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
6. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның біліктілігіне және білім деңгейіне қойылатын талаптарға сәйкестігін бағалау жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) жергілікті атқарушы орган құрады, оның құрамына жергілікті атқарушы органдардың өкілдері, білім беру, ішкі істер, индустриалдық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органдардың аумақтық өкілдері, Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасының, қауымдастықтардың аумақтық өкілдері, сондай-ақ шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлері) және оларда сұранысқа ие кәсіптердің тізбесінде көзделген салаларға жетекшілік ететін орталық мемлекеттік органдардың аумақтық органдарының өкілдері кіреді.
7. Құжаттар толық ұсынылған жағдайда жергілікті атқарушы органның қызметкері құжаттарды тіркеген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды Комиссияның қарауына жібереді.
8. Комиссия шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың өтініштерін қараған кезде уәкілетті орган осы Қағидаларда көзделген тәртіппен бекітетін экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптердің біліктілігіне және білім деңгейіне қойылатын талаптарына сәйкестігін тексереді.
Анықтама беру туралы өтініш беретін шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның білім деңгейі (кәсіби даярлығы) мен практикалық жұмыс тәжірибесі (өтілі) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 117-бабының 2-тармағына сәйкес кәсіптік стандарттарға, Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйым басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес біліктілік талаптарына жауап беруге тиіс.
9. Комиссия шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам ұсынған құжаттарды талдаудың, сондай-ақ осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген біліктілік сипаттамалары өлшемшарттарының негізінде бағалау жүргізеді және шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға анықтама беру не осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген бас тарту себептерінің дәлелді негіздемесімен одан бас тарту туралы ұсынынымдар береді. Комиссияның шешімі әрбір шетелдік пен азаматтығы жоқ адамға қатысты бөлек қабылданады, хаттамамен ресімделеді және оған отырысқа қатысушы комиссия мүшелері қол қояды.

5. При подаче заявителем документов на веб-портале "электронного правительства" в "личном кабинете" отображается статус о принятии заявления на оказание государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
6. Комиссия по проведению оценки соответствия иностранца или лица без гражданства требованиям к квалификации и уровню образования (далее – Комиссия) создается местными исполнительными органами, в состав которой входят представители местных исполнительных органов, представители территориальных органов, уполномоченных органов в области образования, органов внутренних дел, государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", ассоциаций, а также представителей территориальных органов центральных государственных органов, курируемые отрасли которых предусмотрены в перечне приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев или лиц без гражданства.
7. В случае полноты представленных документов сотрудник местного исполнительного органа в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов, направляет их на рассмотрение Комиссии.
8. Комиссией при рассмотрении заявлений и документов иностранцев или лиц без гражданства проверяется их соответствие требованиям к квалификации и уровню образования к востребованным профессиям, в приоритетных отраслях экономики, утверждаемом уполномоченным органом в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Уровень образования (профессиональная подготовка) и опыт (стаж) практической работы иностранца или лица без гражданства, подающих заявление о выдаче справки должны отвечать квалификационным требованиям в соответствии с профессиональными стандартами согласно пункту 2 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс), Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций.
9. Комиссия проводит оценку на основании анализа документов, представленных иностранцем или лицом без гражданства, а также критериев квалификационных характеристик, предусмотренных пунктом 10 настоящих Правил и дает рекомендации о выдаче либо отказе в выдаче справки иностранцу или лицу без гражданства, с мотивированным обоснованием причин отказа предусмотренными пунктом 12 настоящих Правил. Решение Комиссии принимается отдельно в отношении каждого иностранца или лица без гражданства, оформляется протоколом и подписывается присутствующими на заседании членами комиссии.

10. Комиссия шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілік сипаттамаларының өлшемшарттарына сәйкес мынадай балдар есептейді:
1) білімі:
экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптерге сәйкес мамандық бойынша жоғары білімі – 3 балл;
экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптерге сәйкес мамандық бойынша ғылыми дәрежесі – 4 балл;
ағылшын тілін оқыту үшін берілген сертификат – 3 балл.
2) жұмыс өтілі:
экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптерге сәйкес мамандық бойынша жұмыс өтілі:
1 жылдан 3 жылға дейін – 2 балл;
3 жылдан 10 жылға дейін – 4 балл;
10 жылдан жоғары – 6 балл.
11. Комиссия ұсынымының негізінде жергілікті атқарушы орган өтінішті қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
12. Шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға анықтама беруден бас тарту стандартқа сәйкес жүзеге асырылады.
13. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі "электрондық үкіметтің" веб-порталында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат ретінде жіберіледі.
14. Жергілікті атқарушы орган берген анықтама басқа адамға берілмеуі тиіс және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
15. Анықтама үш айдан аспайтын мерзімге беріледі.
16. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам анықтама мерзімін ұзарту үшін стандартта көзделген құжаттарды ұсынған жағдайда жергілікті атқарушы орган үш жұмыс күні ішінде анықтаманы еңбек шартының қолданылу мерзіміне, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге ұзартады.
17. Анықтаманың мерзімін ұзарту үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам жұмыс берушімен еңбек шарты жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға не Мемлекеттік корпорация немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы анықтаманы ұзарту үшін стандартта көзделген құжаттарды жолдайды.
18. Анықтаманың қолданылу мерзімі ішінде жұмыс беруші өзгерген жағдайда шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам жаңа еңбек шартын жасасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ол туралы жергілікті атқарушы органға жазбаша хабарлама жібереді.
19. Жұмыс беруші ауысқан кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамға анықтама беру осы Қағидалардың 16 және 17-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

10. В соответствии с критериями квалификационных характеристик иностранцу или лицу без гражданства Комиссией начисляются следующие баллы:
1) образование:
высшее образование по специальности, соответствующей профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) – 3 балла;
ученая степень по специальности, соответствующей профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) – 4 балла;
сертификат для преподавания английского языка – 3 балла;
2) стаж работы:
стаж работы по специальности, соответствующей профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности):
от 1 до 3 лет – 2 балла;
от 3 до 10 лет – 4 балла;
от 10 лет и выше – 6 баллов.
11. На основании рекомендации Комиссии местный исполнительный орган в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия заявления принимает решение о выдаче справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо об отказе в оказании государственной услуги.
12. Отказ в выдаче справки иностранцу или лицу без гражданства осуществляется согласно стандарту.
13. Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя на портале в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
14. Выданная местным исполнительным органом справка не подлежит передаче другому лицу и действует на территории Республики Казахстан.
15. Справка выдается сроком не более трех месяцев.
16. В случае представления иностранцем или лицом без гражданства документов предусмотренными стандартом для продления срока справки, местный исполнительный орган в течении трех рабочих дней продлевает справку на срок действия трудового договора, но не более трех лет.
17. Для продления срока справки иностранец или лицо без гражданства в течение пяти рабочих дней со дня заключения трудового договора с работодателем направляет через веб-портал "электронного правительства" документы, предусмотренные стандартом для продления справки.
18. В случае изменения работодателя в течение срока действия справки, иностранец или лицо без гражданства в течение пяти рабочих дней со дня заключения нового трудового договора направляет в местный исполнительный орган письменное уведомление об этом.
19. При смене работодателя, выдача справки иностранцу или лицу без гражданства осуществляется в порядке, предусмотренными пунктами 16 и 17 настоящих Правил.

20. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген негіздер бойынша еңбек шарты тоқтатылған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам бес жұмыс күні ішінде ол туралы жергілікті атқарушы органға жазбаша хабарлама жібереді.
21. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның анықтамаға сәйкес келмейтін кәсіп бойынша еңбек қызметін жүзеге асыруы анықтаманы кері қайтарып алуға негіз болып табылады.
22. Бұрын берілген анықтаманы қайта ресімдеу шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясы өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.
Шетелдік және азаматтығы жоқ адам тегі, аты, әкесінің аты, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы өзгерген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға не Мемлекеттік корпорация немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы аталған мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, анықтаманы қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
Жергілікті атқарушы орган өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде анықтаманы жаңа нөмір бере отырып қайта ресімдейді.
Анықтама жоғалған, бүлінген жағдайда жергілікті атқарушы орган өтініш берілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде анықтаманы береді.
Бұл ретте берілген аңықтама жоғалған немесе бүлінген анықтаманың түпнұсқасында көрсетілген мерзім өткенге дейін қолданылады.
Жоғалған, бүлінген анықтамалар шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам оның жоғалғаны, бүлінгені туралы "электрондық үкімет" веб-порталына өтініш берген күннен бастап жарамсыз болып саналады.
23. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым жергілікті атқарушы орган басшысының атына беріледі.
Жергілікті атқарушы органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.

20. При прекращении трудового договора по основаниям, предусмотренным трудовым законодательством Республики Казахстан, иностранный работник или лицо без гражданства в течение пяти рабочих дней направляет в местный исполнительный орган письменное уведомление об этом.
21. Основанием для отзыва справки является осуществление иностранцем или лицом без гражданства трудовой деятельности по профессии не соответствующей справке.
22. Переоформление ранее выданной справки осуществляется в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства.
Иностранец или лицо без гражданства в течение пяти рабочих дней с даты изменения фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, подает заявление через веб-портал "электронного правительства" о переоформлении справки, с приложением копий документов, подтверждающих указанные сведения.
Местный исполнительный орган в течение трех рабочих дней со дня подачи заявления переоформляет справку с присвоением нового номера.
При утере, порче справки местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявления выдает справку.
При этом выданная справка действует до срока истечения указанного в оригинале утерянной или испорченной справки.
Утерянные, испорченные справки считаются недействительными со дня подачи иностранцем или лицом без гражданства письменного заявления через веб-портал "электронного правительства" об его утере, порче.
23. Обжалование решений, действий (бездействий) местного исполнительного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя местного исполнительного органа.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес местного исполнительного органа, подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги зявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течении 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

24. Анықтаманың қолданысы мынадай:
1) оның берілген мерзімі аяқталған;
2) берілген анықтама кері қайтарылып алынған;
3) Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның анықтамаға сәйкес келмейтін кәсіп бойынша еңбек қызметін жүзеге асыруы анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Өз бетінше жұмысқа орналасуы
үшін шетелдік немесе
азаматтығы жоқ адамға
біліктілігінің сәйкестігі туралы
анықтама беру немесе ұзарту
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
(облыстардың, Нұр-Сұлтан,
Алматы және Шымкент
қалаларының жергілікті
атқарушы органының атауы)
___________________________
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса))
____________________________
____________________________
(паспортының (жеке басын
куәландыратын құжатының)
№, берілген күні және берген
орган)
Мекенжайы, телефон, факс
____________________________
____________________________
Резидент еліндегі мекенжайы,
телефоны
_________________________
ӨТІНІШ
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
("Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 503 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14149 болып тіркелген) бекітілген тізбеге сәйкес кәсіп, экономика саласы (экономикалық қызмет түрі) көрсетіледі) кәсібі бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтама беруді/ұзартуды сұраймын.
Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтама беру үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінішке:
1)__________________________________________
2)__________________________________________
3)__________________________________________
қоса беріледі.
Өтініш берілген күн: 20_жылғы "__" ___________
Өтініш берушінің қолы _______________________
Өз бетінше жұмысқа орналасуы
үшін шетелдік немесе
азаматтығы жоқ адамға
біліктілігінің сәйкестігі туралы
анықтама беру немесе ұзарту
қағидаларына
2-қосымша
"Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну жолдары (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz, www. elicense.kz
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Үш айға дейінгі мерзімге анықтама беру - 6 (алты) жұмыс күні ішінде (өтініш тіркелген күннен бастап).
Анықтаманы ұзарту – 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
Анықтаманы қайта ресімдеу - 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
Анықтама жоғалған, бүлінген кезде – 5 (бес) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық түрде
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама не осы стандарттың 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәждемелі жауап.
6
Мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері
және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
Портал жұмыс қызмет кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (жұмыс күні аяқталғаннан кейін өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Құжаттар тізбесі

24. Справка прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечения срока, на которую она выдана;
2) отзыва выданной справки;
3) обнаружения осуществления иностранца или лица без гражданства трудовой деятельности по профессии не соответствующей справке.
Приложение 1 к Правилам
выдачи или продления справок
иностранцу или лицу без
гражданства о соответствии его
квалификации для самостоятельного трудоустройства
Форма
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
наименование местного
исполнительного органа
областей, городов Нур-Султан,
Алматы и Шымкент от
_________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________
____________________________
(№ паспорта (документа
удостоверяющего личность),
дата и орган выдачи)
Адрес, телефон, факс
___________________________
Местонахождение в стране
резидентства, телефон
_________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать/продлить справку о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства по профессии
________________________________________________________
(указывается профессия, отрасль экономики (вид экономической деятельности)
согласно перечню, утвержденному приказом Министра здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 503 "Об утверждении Правил
выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его
квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей
(видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для
самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства") (зарегистрирован в
Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14149).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
выдачи справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства.
К заявлению прилагается:
1)__________________________________________________
2)__________________________________________________
3) __________________________________________________
Дата подачи заявления: "___" __________ 20 _ года
Подпись заявителя _________________
Приложение 2 к Правилам
выдачи или продления справок
иностранцу или лицу без
гражданства о соответствии его
квалификации для самостоятельного трудоустройства
Стандарт государственной услуги "Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www. elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача справки на срок до трех месяцев – в течение 6 (шесть) рабочих дней (со дня регистрации заявления).
Продление справки - в течение 3 (три) рабочих дней.
Переоформление справки – в течение 3 (три) рабочих дней.
Выдача справки при утере, порче справки – в течение 5 (трех) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная
5
Результат оказания государственной услуги
Справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего стандарта.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении работодателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс), прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов

1. Аңықтама беру үшін:
өтініш беру тіліндегі, қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы қамтамасыз етілген, бекітілген нысан бойынша анықтама беру туралы өтініш.
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмеген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тану немесе нострификациялау рәсімінен өткен білімі туралы құжаттардың нотариат куәландырған аудармалары (қазақ немесе орыс тілінде) не ағылшын тілін оқыту үшін берілген сертификаттардың нотариат куәландырған аудармалары (қазақ немесе орыс тілінде);
еңбек қызметін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі, сондай-ақ оның қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы.
2. Анықтаманың мерзімін ұзарту үшін:
жұмыс берушінің атауын, бизнес-сәйкестендіру нөмiрiн немесе жеке сәйкестендiру нөмiрiн қамтитын ол туралы мәліметтер көрсетілген еркін нысандағы анықтаманы ұзарту жөнінде өтініш;
уәкілетті орган бұрын берген анықтама;
еңбек шартының көшірмесі.
3. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясы өзгерген жағдайда анықтаманы қайта ресімдеу үшін:
анықтаманы қайта ресімдеуге өтініш;
жеке басын куәландыратын құжаттың тегі, аты, әкесінің аты, нөмірі мен сериясы өзгертілген құжаттың көшірмесі.
4. Аңықтама жоғалған немесе бүлінген кезде:
аңықтаманың телнұсқасын беруге өтініш.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1. Басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) тізбесінде көзделген экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) талап етілетін кәсіптерге қойылатын біліктілік талаптарына және білім деңгейіне қойылатын талаптарға және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды өз бетінше жұмысқа орналастыру үшін оларда талап етілетін кәсіптерге қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі;
2. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды бағалау нәтижесінің шекті мәніне қол жеткізбеу;
3. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда уәкілетті орган немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық нысанда ұсыну ерекшеліктерін ескеретін өзге де талаптар

1. Для выдачи справки:
заявление о выдаче справки по утвержденной форме на языке обращения, с обеспечением перевода на казахский или русский язык;
копия документа, удостоверяющего личность иностранца;
нотариально засвидетельствованные переводы (на казахском или русском языке) документов об образовании, прошедших процедуру признания или нострификации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об образовании, за исключением случаев, когда иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, либо нотариально засвидетельствованные переводы (на казахском или русском языке) сертификатов для преподавания английского языка;
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, засвидетельствованную нотариально, а также его перевод на казахском или русском языке.
2. Для продления срока справки:
заявление о продлении справки произвольной форме на языке обращения, с обеспечением перевода на казахский или русский язык, с указанием сведений о работодателе, включающий наименование, бизнес-идентификационного номера или индивидуально идентификационного номера работодателя;
справка, ранее выданная уполномоченным органом;
копия трудового договора.
3. Для переоформления справки в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лиц без гражданства:
заявление на переоформление справки;
копия документа, с изменениями фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность.
4. При утере или порче справки:
заявление на выдачу дубликата справки.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1. Несоответствие требованиям к квалификации и уровню образования к профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) предусмотренным перечнем приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства.
2. Недостижение порогового значения результата оценки иностранца или лица без гражданства составляющего пять баллов.
3. Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

1. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты біріңғай байланыс орталығы - "1411" арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2. "Электрондық үкімет" веб-порталы - www.egov.kz, www. elicense.kz арқылы жүгіну үшін көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңбаны (ЭЦҚ) алу үшін жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН) алуы қажет.
Өз бетінше жұмысқа орналасуы
үшін шетелдік немесе
азаматтығы жоқ адамға
біліктілігінің сәйкестігі туралы
анықтама беру немесе ұзарту
қағидаларына
3-қосымша
________________________________________________________________ облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органының атауы Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы АНЫҚТАМА
№ _____                                           20__ жылғы "__" __________
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасында экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие мынадай кәсіп бойынша өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін біліктілік талаптарына және білім деңгейіне сәйкестігі үшін берілді:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
("Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 503 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14149 болып тіркелген) бекітілген тізбеге сәйкес экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіп, сала көрсетіледі).
Анықтаманы беру үшін негіздеме__________________________________
Анықтаманың қолданылу мерзімі__________ бастап______________ дейін
(күні, айы, жылы)       (күні, айы, жылы)
М.О. __________________ _______________
(тегі, аты-жөні)             (қолы)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 13 маусымдағы № 503 бұйрығына
2-қосымша
Шетелдік жұмыскерлердің өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым
салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы
сұранысқа ие кәсіптердің тізбесі

1. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1411".
2. Для обращении через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www. elicense.kz услугополучателю необходимо получить индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для получения электронной цифровой подписи (ЭЦП).
Приложение 3 к Правилам
выдачи или продления справок
иностранцу или лицу без
гражданства о соответствии его
квалификации для самостоятельного трудоустройства
Форма
__________________________________________________________________
наименование местного исполнительного органа областей, городов Нур-Султан,
Алматы и Шымкент
СПРАВКА
о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства
№_______                                     от " " ____________ 20__г.
Выдана
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________
в том, что он (она) соответствует требованиям квалификации и уровню образования
для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан по следующей профессии,
востребованной в приоритетных отраслях экономики:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указывается профессия, востребованная в приоритетных отраслях экономики,
отрасль согласно перечню, утвержденному приказом Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 503 "Об утверждении
Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии
его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей и
востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц
без гражданства") (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных
правовых актов под № 14149).
Основание для выдачи справки ________________________________________
Срок действия справки: с _______________ (число, месяц, год) по ________________
(число, месяц, год)
М.П.
__________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы) (подпись)
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 13 июня 2016 года № 503
Перечень
приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранных работников

Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.06.2018 № 242 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Экономиканың басым салалары
Экономикалық қызмет түрі
Кәсіптер
1
2
3
4
1.
Білім беру
Жалпы орта білім
1. Мұғалім – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 6 және 7 - біліктілік деңгейлері (білім беру ұйымында атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:

Сноска. Перечень с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.06.2018 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приоритетные отрасли экономики
Вид экономической деятельности
Профессии
1
2
3
4
1.
Общее среднее образование
1. Учитель - 6 и 7 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации образования:

1) биология мұғалімі (шет тілін білетін)
2) информатика мұғалімі (шет тілін білетін)
3) қосымша білім беру педагогі (шет тілін білетін)
4) физика мұғалімі (шет тілін білетін)
5) химия мұғалімі (шет тілін білетін)
6) шет тілінің мұғалімі
7) математика мұғалімі (шет тілін білетін)
Техникалық және кәсіптік орта білім
1. Оқытушы – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 6 және 7 - біліктілік деңгейлері (білім беру ұйымында атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) жалпы білім беретін, әлеуметтік-экономикалық, жалпы кәсіптік, арнайы (бейін бойынша) пәндер оқытушысы (шет тілін білетін)
2) шет тілінің оқытушысы
Жоғары және жоғары оқудан кейінгі білім
1. Оқытушы, ғылыми қызметкер – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 - біліктілік деңгейлері (білім беру ұйымында атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) арнайы пәндер мұғалімі (шет тілін білетін)
2) ғылыми қызметкер (шет тілін білетін)
3) менеджер (ректор, проректор, декан, құрылымдық бөлімшелер басшылары) (шет тілін білетін)
4) шет тілінің оқытушысы
2.
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер ұсыну
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
1. Анестезиолог-реаниматолог дәрігер
2. Балалар хирург дәрігері (неонатальдық)
3. Жалпы пракика дәрігері
4. Неонатолог дәрігер
5. Онкогематолог дәрігер
6. Онколог дәрігер
7. Патологоанатом дәрігер (оның ішінде цитолог дәрігер)
8. Педиатр дәрігер
9. Психиатр-нарколог дәрігер
10. Физик инженер (медицинадағы)
11. Фтизиатр дәрігер
3.
Жылжымайтын мүлікпен орындалатын операциялар, жалға алу және тұтынушыларға қызметтер ұсыну
Есептеуіш техникамен байланысты қызмет
1. Бағдарламалық өнімдерді қолдау жөніндегі маман (компьютерлік арнайы эффектер жөніндегі маман, электроника және ақпараттық технологиялар жөніндегі маман, анимация және компьютерлік графика жөніндегі маман)
2. Бағдарламашы (компьютерлік), (Бағдарламашы-жасаушы)
3. Дерекқор әкімшісі
4. Жаңа техника мен технологиялар енгізу жөніндегі инженер
5. Жүйелік сәулетші
6. Жүйелік талдаушы
4.
Коммуналдық, әлеуметтік және жеке қызметтер ұсыну
Демалыс пен ойын-сауықты, мәдениет пен спортты ұйымдастыру саласындағы қызмет
1. Әртіс
2. Бутафор
3. Жабдыққа қызмет көрсету жөніндегі инженер (аудио-, бейне-)
4. Дыбысты жазу жөніндегі инженер (Dolby дыбыс жүйелері)
5. Өнертанушы
6. Таспаны сынау және өңдеу жөніндегі инженер (кинотаспаны дайындау жөніндегі инженер)
7. Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері бар заңгер, экономист, инженер (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:

1) учитель биологии (со знанием иностранного языка)
2) учитель информатики (со знанием иностранного языка)
3) педагог дополнительного образования (со знанием иностранного языка)
4) учитель физики (со знанием иностранного языка)
5) учитель химии (со знанием иностранного языка)
6) учитель иностранного языка
7) учитель математики (со знанием иностранного языка)
Техническое и профессиональное среднее образование
1. Преподаватель - 6 и 7 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации образования:
1) преподаватель общеобразовательных, социально-экономических, общепрофессиональных, специальных дисциплин (по профилю) (со знанием иностранного языка)
2) преподаватель иностранного языка
Высшее и послевузовское образование
1 Преподаватель, научный сотрудник - 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации образования:
1) преподаватель специальных дисциплин (со знанием иностранного языка)
2) научный сотрудник (со знанием иностранного языка)
3) менеджер (ректор, проректор, декан, руководители структурных подразделений) (со знанием иностранного языка)
4) преподаватель иностранного языка
2.
Здравоохранение и предоставление социальных услуг
Деятельность в области здравоохранения
Врач анестезиолог-реаниматолог
2. Врач хирург детский (неонатальный)
3. Врач общей практики
4. Врач – неонатолог
5. Врач – онкогематолог
6. Врач – онколог
7. Врач – патологоанатом (в том числе, врач – цитолог)
8. Врач – педиатр
9. Врач – психиатр-нарколог
10. Инженер физик (в медицине)
11. Врач – фтизиатр
3.
Операции с недвижимым имуществом, аренда и предоставление услуг потребителям
Деятельность, связанная с вычислительной техникой
1. Специалист по поддержке программных продуктов (специалист по компьютерным специальным эффектам, специалист в сфере информационных технологий и электроники, специалист по анимации и компьютерной графике)
2. Программист (компьютерный) (Программист-изготовитель)
3. Администратор баз данных
4. Инженер по внедрению новой техники и технологий
5. Системный архитектор
6. Системный аналитик
4.
Предоставление коммунальных, социальных и персональных услуг
Деятельность по организации отдыха и развлечений, культуры и спорта
1. Артист
2. Бутафор
3. Инженер по обслуживанию оборудования (аудио-, видео-)
4. Инженер по звукозаписи (звуковой системы Dolby)
5. Искусствовед
6. Инженер по испытанию и обработке пленки (инженер по разработке кинопленок)
7. Юрист, экономист, инженер с 7 и 8 уровнями квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций
(рекомендуемые должности к занятию в организации:

1) орталық директоры (мұражай-көрме, ғылыми-техникалық шығармашылық)
5.
Көлік және байланыс
Теміржол көлігі қызметі
1. Зауыттағы инспектор- қабылдаушы (теміржол өнімін)
Әуе көлігі қызметі
1. Авиациядағы инженер-конструктор
2. Авиациялық тасымалдарды (жолаушылар, пошта-жүк, халықаралық) ұйымдастыру жөнiндегi диспетчер (ұшуды ұйымдастыру жөніндегі маман)
3. Авиациялық техниканы диагностикалау жөніндегі инженер (авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету, оны жөндеу және диагностикалау жөніндегі инженер-бақылаушы)
4. Авиациялық және радиоэлектрондық жабдық жөніндегі инженер
5. Әуе кемесінің жолаушылар салонын жабдықтау жөніндегі маман
6. Ғарыш аппараттарын баллистикалық қамтамасыз ету жөніндегі маман
7. Ғарыш аппараттарының борт жүйелері жөніндегі маман
8. Өндірістік-диспетчерлік қызмет диспетчері (әуе кемелерінің ұшуға дайындығын бақылау, тәуліктік ұшу жоспарын қамтамасыз ету, ақпараттық-анықтамалық жұмысты ұйымдастыру жөніндегі) (авиациялық нормативтер мен жарияланымдарды бақылау жөніндегі маман)
9. Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі әкімші (ұшу қауіпсіздігі жөніндегі маман)
Теңіз көлігі қызметі
1. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) порт флотының басшысы
2) порт флоты басшысының орынбасары
2. Капитан-тәлімгер
3. Кеме жасаудағы инженер-конструктор
4. Кеме жасаудағы техникалық қызмет көрсету жөніндегі аға инженер
5. Механик-тәлімгер
6. Суасты-техникалық жұмыстар жөніндегі инженер (теңіз құбырларын салу жөніндегі инженер, теңіз құбырлары жөніндегі маман)
7. Супервайзер (теңіз құрылыстары жөніндегі)
8. Электр жүйелерінің инженері (теңіз жабдығын басқару)
6.
Өңдеу өнеркәсібі
Металлургия өнеркәсібі мен дайын металл бұйымдары өндірісі
1. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)
2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер
5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
Кокс, мұнай өнімдері және ядролық материалдар өндірісі
1. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)

1) директор центра (музейно-выставочного, научно-технического творчества)
5.
Транспорт и связь
Деятельность железнодорожного транспорта
1. Инспектор-приемщик заводской (железнодорожной продукции)
Деятельность воздушного транспорта
1. Инженер-конструктор в авиации
2. Диспетчер по организации авиационных перевозок (пассажирских, почтово-грузовых, международных) (специалист по организации полетов)
3. Инженер по диагностике авиационной техники (инженер-контролер по техническому обслуживанию, ремонту и диагностике авиационной техники)
4. Инженер авиационного и радиоэлектронного оборудования
5. Специалист по оборудованию пассажирского салона воздушного судна
6. Специалисты по баллистическому обеспечению космических аппаратов
7. Специалисты по бортовым системам космических аппаратов
8. Диспетчер производственно-диспетчерской службы (по контролю за подготовкой воздушных судов к вылету, обеспечению суточного плана полетов, организации информационно-справочной работы) (специалист по контролю за авиационными нормативами и публикациями)
9. Администратор по безопасности полетов (специалист по безопасности полетов)
Деятельность морского транспорта
Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций
(рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) начальник портового флота
2) заместитель начальника портового флота)
2. Капитан-наставник
3. Инженер-конструктор в судостроении
4. Старший инженер по техническому обслуживанию в судостроении
5. Механик-наставник
6. Инженер по подводно-техническим работам (инженер по строительству морских трубопроводов, специалист по морским трубопроводам)
8. Супервайзер (по морским сооружениям)
9. Инженер электрических систем (управление морским оборудованием)
6.
Обрабатывающая промышленность
Металлургическая промышленность и производство готовых металлических изделий
Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами
5) начальник отдела по связям с инвесторами)
Производство кокса, нефтепродуктов и ядерных материалов
Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации

2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер
5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
Сусындар мен темекіні қоса алғанда, тамақ өнімдері өндірісі
1. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)
2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер
5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
Химия өнеркәсібі және мұнайгаз-химия
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі инженер
2. Жабдықты жинақтау жөнiндегі инженер (газ тасымалдау саласында)
3. Желілік құрылыстар инженері (газ тасымалдау саласындағы)
4. Өндіріс бастығы
5. Сынақтарды ретке келтіру жөніндегі инженер (газ тасымалдау саласындағы)
6. Инженер-технолог
7. Технологияны ретке келтіру, жетілдіру және пайдалану жөніндегі инженер (газ тасымалдау саласындағы)
8. Инженер-химик
9. Инженер-электрик (энергиямен және сумен жабдықтау және электр химиялық қорғаныс)
Машина мен жабдықтар өндірісі
1. Бас инженер
2. Еңбекті нормалау жөніндегі инженер
3. Заңгер, инженер, экономист –Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)
2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер
5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
4. Инженер-электрик
Электр жабдығы, электрондық және оптикалық жабдықтар өндірісі
1. Бас инженер
2. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)
2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер
5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
3. Инженер-технолог
4. Электр энергетикалық жабдықты ретке келтіру және жөндеу жөніндегі инженер
Басқа металл емес минералдық өнімдер өндірісі
1. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:

2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами
5) начальник отдела по связям с инвесторами)
Производство пищевых продуктов, включая напитки, и табака
Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций
(рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами
5) начальник отдела по связям с инвесторами)
Химическая промышленность и нефтегазохимия
1. Инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике (в области транспортировки газа)
2. Инженер по комплектации оборудования (в области транспортировки газа)
3. Инженер линейных сооружений (в области транспортировки газа)
4. Начальник производства
5. Инженер по наладке испытаниям (в области транспортировки газа)
6. Инженер-технолог
7. Инженер по наладке, совершенствованию технологии и эксплуатации (в области транспортировки газа)
8. Инженер-химик
9. Инженер-электрик (энерговодоснабжение и электрохимзащита)
Производство машин и оборудования
1. Главный инженер
2. Инженер по нормированию труда
3. Юрист, экономист, инженер - 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций
(рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами
5) начальник отдела по связям с инвесторами)
4. Инженер-электрик
Производство электрооборудования, электронного и оптического оборудования
1. Главный инженер
2. Юрист, экономист, инженер –
7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций
(рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами
5) начальник отдела по связям с инвесторами)
3. Инженер-технолог
4. Инженер по ремонту и наладке электроэнергетического оборудования
Производство прочих неметаллических минеральных продуктов
Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации: