Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта операторының пошта төлемі белгілеріне пайдалану тәртібін және пошта операторының пошта төлемі белгілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 61 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 тамызда № 14164 болып тіркелді.
"Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта операторының пошта төлемі белгілеріне пайдалану тәртібі және пошта операторының пошта төлемі белгілеріне қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс департаменті (В.В. Ярошенко):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 61 бұйрығымен
бекітілген
Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта операторының пошта төлемі белгілеріне пайдалану тәртібін және пошта операторының пошта төлемі белгілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы

Об утверждении Правил использования и предъявляемых требований к знакам почтовой оплаты оператора почты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 августа 2016 года № 14164.
В соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования и предъявляемые требования к знакам почтовой оплаты оператора почты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты.
2. Департаменту связи Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (Ярошенко В.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан Д. Абаев
Утвержден
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2016 года № 61
Правила использования и предъявляемых требований к знакам
почтовой оплаты оператора почты, за исключением
государственных знаков почтовой оплаты

1-тарау. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта төлемі белгілерінің пайдалану тәртібі
1. Пошта төлемінің белгілері қолданыстағы тарифтерге сәйкес жазбаша хат-хабарларды жіберу бойынша пошта операторы қызметтерінің төленгенін растауға арналған. Пошта төлемінің белгілері тек қана жазбаша хат-хабарлардың жөнелтушілеріне қолданылады.
2. 1-қосымшаға сәйкес пошта операторы, пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, уәкілетті органмен келісілген пошта төлемінің белгілерін пайдаланады.
3. Қазақстан Республикасының аумағындағы пошта операторлары ішкі және халықаралық хат-хабарларды жіберуді тек пошта төлемінің белгілері бар болған жағдайда жүзеге асырады.
4. Сатылған пошта төлемінің белгілері, оның ішінде мемлекеттік белгілер қайтарылуға және ауыстырылуға жатпайды.
5. Пошта жөнелтілімінде пошта төлемінің белгілері жоқ болған немесе бекітілген тариф ішінара төленген жағдайда, пошта операторы мұндай пошта жөнелтілімін жөнелтушіге қайтарады.
6. Кірленген, зақымданған, қолданған (бастырылған), айналымнан алынған пошта төлем белгілері, сондай-ақ басқа мемлекеттердің пошта төлем белгілері пошта байланысы қызметтерін төлеу үшін қолданылмайды.
7. Пошта байланысы қызметтерінің төленгенін растайтын сатып алынған пошта төлем белгілері, осы пошта төлем белгісін айналымға енгізген пошта операторында қолданылуы керек.
2-тарау. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта төлемі белгілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы
8. Пошта төлем белгілерінің эскиздерін әзірлеуді пошта операторы жүзеге асырады.
9. Пошта төлем белгілерінде мынадай қызметтік жазбалар орналасуы тиіс:
1) мемлекеттік тілде мемлекеттің атауы ("Қазақстан") және латын транслитерациясында ("Kazakhstan");
2) пошта төлемінің электрондық белгілерін қоспағанда, номинал латын әріптерімен немесе араб цифрлерімен.
10. Пошта төлем белгілерінің номиналды құнын белгілеген жағдайда, мынадай әріптер пайдаланылады:
"А" - заңды тұлғалар үшін Қазақстан Республикасының шегінде 20 грамға дейінгі салмақта тіркелмейтін хатты жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"В" - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жер үсті көлігімен 50 грамға дейінгі салмақта тіркелмейтін хатты жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"С" - Қазақстан Республикасының шегінде 50 грамға дейінгі салмақта арнаулы хатты жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"N" - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жер үсті көлігімен 10 грамға дейінгі салмақта тіркелмейтін пошталық карточканы жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"М" - Қазақстан Республикасы шегінде жер үсті көлігімен салмағы 10 грамға дейінгі арнаулы пошталық карточканы жіберу тарифіне сәйкес келеді.

Глава 1. Правила использования знаков почтовой оплаты,
за исключением государственных знаков почтовой оплаты
1. Знаки почтовой оплаты предназначены для подтверждения оплаты услуг оператора почты по пересылке письменной корреспонденции согласно действующим тарифам. Применение знаков почтовой оплаты осуществляется только к отправлениям письменной корреспонденции.
2. Оператор почты использует знаки почтовой оплаты, согласованные с уполномоченным органом, за исключением государственных знаков почтовой оплаты, в соответствии с приложением.
3. Операторы почты на территории Республики Казахстан осуществляют пересылку внутренней и международной письменной корреспонденции только при наличии знаков почтовой оплаты.
4. Проданные знаки почтовой оплаты, в том числе государственные, возврату и обмену не подлежат.
5. При отсутствии на почтовом отправлении знаков почтовой оплаты или частичной уплате установленного тарифа оператор почты возвращает такое почтовое отправление отправителю.
6. Загрязненные, поврежденные, использованные (погашенные), изъятые из обращения знаки почтовой оплаты, а также знаки почтовой оплаты других государств для оплаты услуг почтовой связи не принимаются.
7. Приобретенные знаки почтовой оплаты, подтверждающие оплату услуг почтовой связи, должны использоваться у оператора почты, выпустившего в обращение данный знак почтовой оплаты.
Глава 2. Требования к знаком почтовой оплаты, за исключением
государственных знаков почтовой оплаты
8. Разработка эскизов знаков почтовой оплаты производится оператором почты.
9. На знаках почтовой оплаты должны быть размещены следующие служебные надписи:
1) название государства на государственном языке ("Қазақстан") и в латинской транслитерации ("Kazakhstan");
2) номинал латинскими буквами или арабскими цифрами, за исключением электронных знаков почтовой оплаты.
10. В случае обозначения номинальной стоимости знаков почтовой оплаты используются следующие буквы:
"А" - соответствует тарифу на пересылку нерегистрируемого письма весом до 20 грамм в пределах Республики Казахстан для юридических лиц;
"В" - соответствует тарифу на пересылку нерегистрируемого письма весом до 50 грамм наземным транспортом за пределы Республики Казахстан;
"С" - соответствует тарифу на пересылку заказного письма весом до 50 грамм в пределах Республики Казахстан;
"N" - соответствует тарифу на пересылку нерегистрируемой почтовой карточки весом до 10 грамм наземным транспортом за пределы Республики Казахстан;
"М" - соответствует тарифу на пересылку заказной почтовой карточки весом до 10 грамм наземным транспортом в пределах Республики Казахстан.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 07.02.2019 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Пошта төлем белгілерінің пошта операторларына тиістілігін сәйкестендіру мақсатында пошта төлемінің мемлекеттік белгілерінен басқа, беттік жағында пошта операторының атауы болуы қажет.
12. Пошта төлем белгілері пішіні тік немесе көлбеу өлшемі 15 мм-ден кем болмайтындай, кез келген пішінде болуы мүмкін.
13. Кез келген компостермен жасалынған айырым тесіктері немесе деңбет бердерлі ізтаңбалар пошта төлем белгілерінің айқындылығына бөгет болмауы тиіс.
14. Пошта төлем белгілерінде орналасқан қызметтік жазбалар оңай оқылатын және олардың орналасуы композициялық шешімге сәйкес болуы тиіс.
Пошта төлемінің мемлекеттік
белгілерін қоспағанда, пошта
операторының пошта төлемі
белгілеріне пайдалану тәртібін және
пошта операторының пошта төлемі
белгілеріне
қойылатын талаптарға
1 қосымша
БЕКІТІЛДІ:
Пошта операторы басшысының ТАӘ
Пошта төлем белгісі
эскизінің түпнұсқасы 2:1 1:1
КЕЛІСІЛДІ:
Уәкілетті орган басшысының ТАӘ

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 07.02.2019 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В целях идентификации знаков почтовой оплаты по принадлежности к операторам почты знаки почтовой оплаты, кроме государственных знаков почтовой оплаты, должны содержать на лицевой стороне наименование оператора почты.
12. Знаки почтовой оплаты могут быть любой формы при условии, что их вертикальные или горизонтальные размеры не будут меньше 15 мм.
13. Любые отличительные проколы компостером или тисненные рельефные отпечатки не должны мешать ясности обозначений знаков почтовой оплаты.
14. Служебные надписи, размещенные на знаках почтовой оплаты, должны быть легко читаемыми, их расположение должно соответствовать композиционному решению.
Приложение
к Правилам использования и
предъявляемых требований к
знакам почтовой оплаты оператора
почты, за исключением
государственных знаков
почтовой оплаты
БЕКІТІЛДІ:
ФИО Руководителя оператора почты
Оригинал эскиза
знака почтовой оплаты 2:1
1:1
КЕЛІСІЛДІ:
ФИО Руководителя уполномоченного органа