Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 221 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 6 қазанда № 14297 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-7) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Төлем жүйелері департаменті (Ашықбеков Е.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы қолданысқа енгізілгенге дейін Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және (немесе) жұмыс істеп тұрған төлем жүйелері бойынша төлем жүйелерінің операторлары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қазақстан Республикасының аумағында меншікті төлем жүйесін құрғаны немесе Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік төлем жүйесінің жұмыс істей бастағаны туралы ақпаратты Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 5-бабының 5-тармағында көзделген құжаттарды қағаз тасымалдағышта не электрондық түрде Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай ішінде ұсынсын.

Об утверждении Правил ведения реестра платежных систем
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 221. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2016 года № 14297.
В соответствии с подпунктом 52-7) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 22) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра платежных систем (далее – Правила).
2. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е. Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Операторам платежных систем по платежным системам, созданным и (или) функционирующим на территории Республики Казахстан до введения в действие настоящего постановления, представить в Национальный Банк Республики Казахстан на бумажном носителе либо в электронном виде информацию о создании на территории Республики Казахстан собственной платежной системы или начале функционирования на территории Республики Казахстан иностранной платежной системы по форме согласно приложению 1 к Правилам, и документы, предусмотренные пунктом 5 статьи 5 Закона о платежах и платежных системах, в течение шести месяцев после дня первого официального опубликования Закона о платежах и платежных системах.

Осы қаулы қолданысқа енгізілгенге дейін төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысушы болып табылған банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысу жөніндегі ақпаратты Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және Қағидалардың 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттарды қағаз тасымалдағышта не электрондық түрде осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде ұсынсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 221 қаулысымен
бекітілген
Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-7) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді және төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) тізілімге енгізуі және тізілімді жүргізуі үшін Ұлттық Банкке ақпаратты, құжаттарды және мәліметтерді ұсынуды қамтиды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Төлем жүйелерінің тізілімінде (бұдан әрі – тізілім) жүйелік маңызы бар, маңызды және өзге төлем жүйелері туралы мәліметтер болады.
Ұлттық Банк төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) мақсатында тізілімді жүргізеді.
3. Қағидаларда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14347 болып тіркелген "Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысымен бекітілген Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларында көзделген ұғымдар пайдаланылады.

Банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, являющимся до введения в действие настоящего постановления участниками платежной системы, в том числе иностранной платежной системы, представить в Национальный Банк Республики Казахстан на бумажном носителе либо в электронном виде информацию об участии в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе, по форме согласно приложению 5 к Правилам и документы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 8 Правил, в течение двадцати рабочих дней со дня введения в действие настоящего постановления.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 221
Правила
ведения реестра платежных систем
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра платежных систем (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 52-7) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 22) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок ведения реестра платежных систем.
Порядок ведения реестра платежных систем включает представление в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) информации, документов и сведений для включения в реестр и ведение Национальным Банком реестра.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Реестр платежных систем (далее – реестр) содержит сведения о системно значимых, значимых и иных платежных системах.
Реестр ведется Национальным Банком в целях осуществления надзора (оверсайта) за платежными системами.
3. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом о платежах и платежных системах и Правилами организации деятельности платежных организаций, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 215 "Об утверждении Правил организации деятельности платежных организаций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14347.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-1. Қағидалардың банктерге қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің Қазақстан Республикасының аумағында құрылған филиалдарына қолданылады.
Ескерту. Қағида 3-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Тізілімге енгізу үшін Ұлттық Банкке ұсынылатын ақпарат, құжаттар мен мәліметтер
4. Ұлттық Банкті қоспағанда, төлем жүйесінің операторы (бұдан әрі – төлем жүйесінің операторы) төлем жүйесі Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істей бастаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Ұлттық Банкке Қазақстан Республикасының аумағында меншікті төлем жүйесін құру немесе Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік төлем жүйесі жұмыс істей бастағаны туралы ақпаратты Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 5-бабының 5-тармағында көзделген құжаттарды ұсына отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – төлем жүйесі туралы ақпарат) ұсынады.
4-1. Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 7) және 9) тармақшаларының талаптарына сәйкес төлем жүйесі операторының төлем жүйесінде ақпараттық қауіпсіздік шараларын сақтау тәртібі мыналарды:
1) төлем жүйесінің инфрақұрылымы (бағдарламалық қамтамасыз ету және оның сипаттамалары, қуаттылығы, қолданылатын жабдық, резервтеуді қалпына келтіру және қорғау әдістері) жөніндегі мәліметтерді;
2) төлем жүйесінің инфрақұрылымында қолданылатын технологияларды жетілдіру әдістері жөніндегі мәліметтерді;
3) төлем жүйесі инфрақұрылымының халықаралық стандарттарға сәйкес келуі жөніндегі мәліметтерді;
4) төлем жүйесінің инфрақұрылымында ақпараттық қауіпсіздікті сақтау жөніндегі шараларды қамтиды, олар мыналарды:
төлем жүйесінің инфрақұрылымында ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін ұйымдастыруды, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметті үйлестіруді және бақылауды және қатерлерді анықтау және талдау, шабуылдарға қарсы іс-қимыл жасау және ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын тергеп-тексеру жөніндегі іс-шараларды;
төлем жүйесінің инфрақұрылымында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін әдіснамалық қолдауды;
төлем жүйесі инфрақұрылымының ақпараттық қауіпсіздігін басқару әдістерін, құралдары мен тетіктерін таңдауды, енгізуді және қолдануды, қамтамасыз етуді және бақылауды;
төлем жүйесінің инфрақұрылымында ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты жинауды, шоғырландыруды, сақтауды және өңдеуді;
төлем жүйесінің инфрақұрылымында ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты талдауды;
төлем жүйесінің инфрақұрылымында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін автоматтандыратын бағдарламалық-техникалық құралдарды енгізуді, тиісті жұмыс істеуін, сондай-ақ оларға қолжетімділікті ұсынуды;
төлем жүйесінің инфрақұрылымында артықшылық берілген есептік жазбаларды пайдалану бойынша шектеулерді айқындауды;
төлем жүйесі операторы қызметкерлерінің ақпараттық қауіпсіздік мәселелерінде хабардар болуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды және өткізуді;
төлем жүйесі операторының ақпараттық қауіпсіздігін басқару жүйесінің жай-күйін мониторингтеуді;
төлем жүйесі операторының басшылығына ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің жай-күйі туралы мерзімде түрде (бірақ жылына бір реттен сиретпей) хабарлауды;
төлем жүйесінің инфрақұрылымында ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты кемінде бес жыл сақтауды;
Ұлттық Банкті Қазақстан Республикасындағы операциялар бойынша іске асырылған төлем жүйесінің инфрақұрылымындағы ақпараттық қауіпсіздіктің анықталған мынадай:
төлем жүйесінің инфрақұрылымында қолданбалы және жүйелік бағдарламалық қамтамасыз етудегі осалдықтарды пайдалануға;
төлем жүйесінің инфрақұрылымында ақпараттық жүйеге рұқсатсыз кіруге;
төлем жүйесінің инфрақұрылымында ақпараттық жүйеге немесе деректерді беру желісіне "қызмет көрсетуден бас тарту" шабуылына;
төлем жүйесінің инфрақұрылымында серверді зиянды бағдарламамен немесе кодпен (оқыс оқиғамен) зақымдауға;
төлем жүйесінің инфрақұрылымында ақпараттық жүйелердің және бағдарламалық қамтамасыз етудің қауіпсіздігін бақылаудың бұзылуы салдарынан ақшаны рұқсатсыз аударуға алып келген оқыс оқиғалары туралы хабардар етуді қамтиды.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-1. Требования Правил, применяемые по отношению к банкам, распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, созданные на территории Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Глава 2. Информация, документы и сведения, представляемые
в Национальный Банк для включения в реестр
4. Оператор платежной системы, за исключением Национального Банка, (далее – оператор платежной системы) в течение десяти календарных дней с даты начала функционирования платежной системы на территории Республики Казахстан представляет в Национальный Банк информацию о создании на территории Республики Казахстан собственной платежной системы или начале функционирования на территории Республики Казахстан иностранной платежной системы по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – информация о платежной системе) с представлением документов, предусмотренных пунктом 5 статьи 5 Закона о платежах и платежных системах.
4-1. Порядок соблюдения мер информационной безопасности в платежной системе в соответствии с требованиями подпунктов 7) и 9) пункта 2 статьи 5 Закона о платежах и платежных системах оператора платежной системы включает:
1) сведения по инфраструктуре платежной системы (программное обеспечение и его характеристики, мощности, применяемое оборудование, методы восстановления и защиты резервирования);
2) сведения по методам совершенствования применяемых технологий в инфраструктуре платежной системы;
3) сведения по соответствию инфраструктуры платежной системы международным стандартам;
4) меры по соблюдению информационной безопасности в инфраструктуре платежной системы, обеспечивающие:
организацию системы управления информационной безопасностью, осуществление координации и контроля деятельности по обеспечению информационной безопасности инфраструктуры платежной системы и мероприятия по выявлению и анализу угроз, противодействию атакам и расследованию инцидентов информационной безопасности инфраструктуры платежной системы;
методологическую поддержку процесса обеспечения информационной безопасности инфраструктуры платежной системы;
выбор, внедрение и применение методов, средств и механизмов управления, обеспечение и контроль информационной безопасности инфраструктуры платежной системы;
сбор, консолидацию, хранение и обработку информации об инцидентах информационной безопасности в инфраструктуре платежной системы;
анализ информации об инцидентах информационной безопасности в инфраструктуре платежной системы;
внедрение, надлежащего функционирования программно-технических средств, автоматизирующих процесс обеспечения информационной безопасности инфраструктуры платежной системы, а также предоставление доступа к ним;
определение ограничения по использованию привилегированных учетных записей в инфраструктуре платежной системы;
организацию и проведение мероприятия по обеспечению осведомленности работников оператора платежной системы в вопросах информационной безопасности;
мониторинг состояния системы управления информационной безопасностью оператора платежной системы;
периодическое (но не реже одного раза в год) информирование руководства оператора платежной системы о состоянии системы управления информационной безопасностью;
хранение информации об инцидентах информационной безопасности в инфраструктуре платежной системы не менее пяти лет;
информирование Национального Банка о следующих выявленных инцидентах информационной безопасности в инфраструктуре платежной системы, реализованных по операциям в Республике Казахстан:
эксплуатация уязвимостей в прикладном и системном программном обеспечении инфраструктуры платежной системы;
несанкционированный доступ в информационную систему инфраструктуры платежной системы;
атака "отказ в обслуживании" на информационную систему или сеть передачи данных инфраструктуры платежной системы;
заражение сервера инфраструктуры платежной системы вредоносной программой или кодом (инцидентом);
повлекшие за собой совершение несанкционированного перевода денег вследствие нарушения контролей безопасности информационных систем и программного обеспечения инфраструктуры платежной системы.

Осы тармақта көрсетілген төлем жүйесінің инфрақұрылымындағы ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты төлем жүйесінің операторы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ төлем жүйесінің операторы осындай оқыс оқиғаны анықтаған кезден бастап қырық сегіз сағаттан кешіктірмей ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасын анықтау фактісі бойынша Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және оны ұсыну кезінде оқыс оқиға туралы қолжетімді ақпараттың көлеміне сәйкес ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының картасы түрінде береді.
Ақпараттық қауіпсіздіктің әрбір оқыс оқиғасына ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының жеке картасы толтырылады.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-2. Төлем жүйесінің инфрақұрылымында төлем жүйесі операторының төлем жүйесінде қолданылатын технологиялары бойынша ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйелер жөніндегі мәліметтерде бағдарламалық модульдердің сипаттамасы қамтылады, олар мыналарды:
1) жабдықтың кез келген учаскесінде кез келген уақытта электр қуаты толық немесе ішінара ажыратылған кезде ақпаратты сенімді сақтауды, рұқсатсыз қолжетімділіктен қорғауды, дерекқордың тұтастығын және электрондық архивтер мен дерекқорлардағы ақпараттың толық сақталуын;
2) әкімші және пайдаланушы сияқты кірудің кемінде екі деңгейін көздейтін бағдарламалық қамтамасыз етуде іске асырылған кіріс деректеріне, функцияларға, операцияларға, есептерге көп деңгейлі қолжеткізуді;
3) есепке алу жүйелерінде сақталатын деректерді резервтеу және қалпына келтіру мүмкіндігін;
4) мынадай атрибуттарды: оқиғаның басталған күні мен уақытын, оқиғаның атауын, іс-әрекетті жүргізген пайдаланушыны, жазбаның сәйкестендіргішін, оқиғаның аяқталған күні мен уақытын, оқиғаның орындалу нәтижесін сақтай отырып, ақпараттық жүйеде орын алған оқиғаларды тіркеуді және сәйкестендіруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Төлем жүйесінің операторы Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 5-бабының 5-тармағында, Қағидалардың 4, 8-тармақтарында және 15-тармағының екінші бөлігінде көзделген құжаттарды Ұлттық Банкке қағаз тасымалдағышта не электрондық түрде ұсынады.
6. Төлем жүйесінің операторы төлем жүйесі операторының атқарушы органының басшысы (мүшелері) туралы мәліметтерді Ұлттық Банкке төлем жүйесі операторының атқарушы органы басшысының (мүшесінің) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесін (көшірмелерін) қоса бере отырып, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.

Информация об инцидентах информационной безопасности в инфраструктуре платежной системы, указанных в настоящем пункте, предоставляется оператором платежной системы в возможно короткий срок, но не позднее сорока восьми часов с момента выявления такого инцидента оператором платежной системы по факту выявления инцидента информационной безопасности в виде карты инцидента информационной безопасности по форме согласно приложению 1-1 к Правилам и в соответствии с объемом доступной информации об инциденте на момент ее предоставления.
На каждый инцидент информационной безопасности заполняется отдельная карта инцидента информационной безопасности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-2. Сведения по информационным системам инфраструктуры платежной системы, содержащие информацию по применяемым в платежной системе технологиям оператора платежной системы включают описание программных модулей, обеспечивающих:
1) надежное хранение информации, защиту от несанкционированного доступа, целостность баз данных и полную сохранность информации в электронных архивах и базах данных при полном или частичном отключении электропитания в любое время на любом участке оборудования;
2) многоуровневый доступ к входным данным, функциям, операциям, отчетам, реализованным в программном обеспечении, предусматривающим как минимум, два уровня доступа: администратор и пользователь;
3) возможность резервирования и восстановления данных, хранящихся в учетных системах;
4) регистрацию и идентификацию происходящих в информационной системе событий с сохранением следующих атрибутов: дата и время начала события, наименование события, пользователь, производивший действие, идентификатор записи, дата и время окончания события, результат выполнения события.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Документы, предусмотренные пунктом 5 статьи 5 Закона о платежах и платежных системах, пунктами 4, 8 и частью второй пункта 15 Правил, представляются оператором платежной системы в Национальный Банк на бумажном носителе либо в электронном виде.
6. Сведения о руководителе (членах) исполнительного органа оператора платежной системы представляются оператором платежной системы в Национальный Банк по форме, согласно приложению 2 к Правилам с приложением копии (копий) документа (документов), удостоверяющего (удостоверяющих) личность руководителя (члена) исполнительного органа оператора платежной системы.

7. Төлем жүйесінің операторы төлем жүйесі операторының капиталында он пайыздан астам үлесі (акциялары) бар төлем жүйесі операторының құрылтайшылары (акционерлері) туралы мәліметтерді (бұдан әрі – құрылтайшылар (акционерлер) туралы мәліметтер) Ұлттық Банкке Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
8. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысқан жағдайда, осы банк (осы ұйым) мына құжаттарды:
1) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысу жөніндегі ақпаратты
(бұдан әрі – төлем жүйесіне қатысу жөніндегі ақпарат);
2) төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысу негізінде жүзеге асырылатын шарттың (шарттардың) көшірмесін (көшірмелерін) ұсына отырып, төлем жүйесінің операторымен төлем жүйесіне қатысуға шартты жасасқан күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Ұлттық Банкке осындай қатысу туралы хабарлайды.
9. Ұлттық Банк төлем жүйесінің операторынан төлем жүйесі туралы ақпаратты не банктен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан қатысу туралы ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде төлем жүйесі туралы деректерді Қағидаларға
6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем жүйелері журналына енгізеді.
Ұлттық Банк төлем жүйелерінің журналын электрондық түрде жүргізеді.
10. Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 5-бабының
5-тармағында және Қағидалардың 8-тармағының 2) тармақшасында көзделген құжаттарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, төлем жүйесінің операторы, банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым өзгертілген және (немесе) толықтырылған құжаттарды Ұлттық Банкке осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде ұсынады.
Төлем жүйесі туралы ақпаратта және төлем жүйесіне қатысу жөніндегі ақпаратта көрсетілген деректер өзгертілген кезде төлем жүйесінің операторы, банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жаңартылған деректерді Ұлттық Банкке еркін жазбаша нысанда осындай өзгерістер енгізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде ұсынады.
Ұлттық Банкке бұдан бұрын олар туралы ақпарат берілген төлем жүйесі операторының атқарушы органының басшысы (мүшелері) туралы мәліметтер, құрылтайшылар (акционерлер) туралы мәліметтер өзгертілген кезде төлем жүйесінің операторы Қағидаларға 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жаңартылған мәліметтерді Ұлттық Банкке осындай өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде ұсынады.
Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуын тоқтатқан жағдайда, банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым ерікті жазбаша нысанда банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуын тоқтатқан күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуын тоқтатқаны туралы Ұлттық Банкке хабарлайды.

7. Сведения об учредителях (акционерах) оператора платежной системы, имеющих долю (акции) более десяти процентов в капитале оператора платежной системы (далее – сведения об учредителях (акционерах)), представляются оператором платежной системы в Национальный Банк по формам, согласно приложениям 3 и 4 к Правилам.
8. В случае участия банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе, данный банк (данная организация), письменно информирует Национальный Банк о таком участии в течение десяти календарных дней с даты заключения договора с оператором платежной системы на участие в платежной системе с представлением следующих документов:
1) информации об участии в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе, по форме, согласно приложению 5 к Правилам (далее – информация об участии в платежной системе);
2) копии (копий) договора (договоров), на основании которого (которых) осуществляется участие в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе.
9. Национальный Банк в течение десяти рабочих дней со дня получения информации о платежной системе от оператора платежной системы либо информации об участии в платежной системе от банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, включает данные о платежной системе в журнал платежных систем по форме, согласно приложению 6 к Правилам.
Журнал платежных систем ведется Национальным Банком в электронном виде.
10. В случае внесения изменений и (или) дополнений в документы, предусмотренные пунктом 5 статьи 5 Закона о платежах и платежных системах, подпунктом 2) пункта 8 Правил, оператор платежной системы, банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, представляет в Национальный Банк измененные и (или) дополненные документы в течение десяти календарных дней со дня внесения таких изменений и (или) дополнений.
При изменении данных, указанных в информации о платежной системе и информации об участии в платежной системе, оператор платежной системы, банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, представляет в Национальный Банк в произвольной письменной форме обновленные данные в течение десяти календарных дней со дня внесения таких изменений.
При изменении сведений о руководителе (членах) исполнительного органа оператора платежной системы, сведений об учредителях (акционерах), информация по которым ранее представлена в Национальный Банк, оператор платежной системы представляет в Национальный Банк в течение десяти календарных дней со дня внесения таких изменений и (или) дополнений обновленные сведения по формам, согласно приложениям 2, 3 и 4 к Правилам.
В случае прекращения участия банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе, банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уведомляет в произвольной письменной форме Национальный Банк о прекращении участия в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе, в течение десяти календарных дней со дня прекращения участия банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе.

3-тарау. Тізілімді жүргізу
11. Ұлттық Банк тізілімді Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде қағаз тасымалдағышта және электрондық түрде жүргізеді және Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсына жариялайды.
12. Ұлттық Банк төлем жүйесін жүйелік маңызы бар, маңызды немесе өзге төлем жүйесіне:
1) күнтізбелік жыл аяқталғаннан кейін жүргізілген төлем жүйелерінің жұмыс істеуін талдау қорытындылары бойынша дербес;
2) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем жүйесі операторының жазбаша өтініші (бұдан әрі – жазбаша өтініш) негізінде жатқызады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Ұлттық Банк төлем жүйелерінің жұмыс істеуіне өздігінен жүргізген талдаудың қорытындылары бойынша төлем жүйесін жүйелік маңызы бар, маңызды немесе өзге төлем жүйесі ретінде тізілімге енгізу не тізілімдегі төлем жүйесінің түрін өзгерту туралы шешім қабылдайды.
14. Ұлттық Банк төлем жүйелерінің жұмыс істеуіне өздігінен жүргізген талдаудың қорытындылары бойынша төлем жүйесін жүйелік маңызы бар, маңызды немесе өзге төлем жүйесіне жатқызу мақсатында төлем жүйесінің операторына Қағидалардың 15-тармағы екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсыну үшін сұрату жібереді.
Төлем жүйесінің операторы Ұлттық Банктен осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген сұратуды алған күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде Қағидалардың 15-тармағы екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады.
15. Төлем жүйесін жазбаша өтініш негізінде жүйелік маңызы бар, маңызды немесе өзге төлем жүйесіне жатқызу үшін төлем жүйесінің операторы Ұлттық Банкке жазбаша өтініш ұсынады.
Жазбаша өтінішке мына құжаттар:
1) төлем жүйесі операторының басқару органының төлем жүйесін ұйымдастыру жөніндегі шешімі және (немесе) төлем жүйесі операторының құрылтай құжаттары;
2) төлем жүйесі операторының төлем жүйесіне қатысушылармен жасалған төлем жүйесіне қатысуға арналған шарт;
3) төлем жүйесі Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйелері үшін белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келуін растайтын, не төлем жүйесін өзге төлем жүйелеріне жатқызуды растайтын, төлем жүйесі арқылы соңғы он екі айда жүзеге асырылған төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының көлемі жөніндегі мәліметтер қоса беріледі.

Глава 3. Ведение реестра
11. Реестр ведется Национальным Банком на казахском и русском языках на бумажном носителе и в электронном виде по форме, согласно приложению 7 к Правилам и публикуется на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
12. Национальный Банк относит платежную систему к системно значимой, значимой или иной платежной системе:
1) самостоятельно по итогам анализа функционирования платежных систем, проведенного по окончании календарного года;
2) на основании письменного обращения оператора платежной системы по форме согласно приложению 8 к Правилам (далее – письменное обращение).
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Национальный Банк самостоятельно по итогам проведенного анализа функционирования платежных систем принимает решение о включении платежной системы в реестр в качестве системно значимой, значимой или иной платежной системы либо изменении вида платежной системы в реестре.
14. По итогам самостоятельно проведенного анализа функционирования платежных систем Национальный Банк в целях отнесения платежной системы к системно значимой, значимой или иной платежной системе направляет оператору платежной системы запрос в письменной форме для представления документов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части второй пункта 15 Правил.
Оператор платежной системы в течение десяти календарных дней со дня получения запроса Национального Банка, предусмотренного частью первой настоящего пункта, представляет документы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) части второй пункта 15 Правил.
15. Для отнесения платежной системы к системно значимой, значимой или иной платежной системе на основании письменного обращения оператор платежной системы представляет в Национальный Банк письменное обращение.
К письменному обращению прилагаются следующие документы:
1) решение органа управления оператора платежной системы об организации платежной системы и (или) учредительные документы оператора платежной системы;
2) договор на участие в платежной системе, заключаемый оператором платежной системы с участниками платежной системы;
3) сведения об объемах платежей и (или) переводов денег, осуществленных через платежную систему за последние двенадцать месяцев, подтверждающие соответствие платежной системы критериям, установленным для системно значимых или значимых платежных систем в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 6 Закона о платежах и платежных системах, либо подтверждающие отнесение платежной системы к иным платежным системам.

16. Ұлттық Банк жазбаша өтінішті қарайды және ол Ұлттық Банкке келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ол бойынша шешім қабылдайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Бірнеше төлем жүйелерінің операторы болып табылатын заңды тұлға Ұлттық Банкке әрбір төлем жүйесі бойынша жеке-жеке жазбаша өтініш береді.
18. Ұлттық Банк төлем жүйесі Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келген кезде оны жүйелік маңызы бар не маңызды төлем жүйесіне жатқызу туралы не төлем жүйесін өзге төлем жүйелеріне жатқызу жөнінде шешім қабылдайды.
19. Ұлттық Банк төлем жүйесі жазбаша өтініште көрсетілген төлем жүйесінің түріне сәйкес келмейтіні туралы шешім қабылдаған кезде Ұлттық Банк шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде себептерін көрсете отырып, бұл туралы төлем жүйесінің операторына жазбаша нысанда хабарлайды.
20. Ұлттық Банк төлем жүйесін жүйелік маңызы бар, маңызды немесе өзге төлем жүйесіне жатқызу туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) төлем жүйесін жүйелік маңызы бар, маңызды немесе өзге төлем жүйесі ретінде тізілімге енгізеді не тізілімге өзгерістер енгізеді;
2) төлем жүйесінің операторына төлем жүйесін жүйелік маңызы бар, маңызды немесе өзге де төлем жүйесіне жатқызу жөнінде жазбаша нысанда хабарлайды;
3) осы ақпаратты өзінің ресми интернет-ресурсында жариялайды.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Ұлттық Банк төлем жүйесі туралы деректерді тізілімге енгізген күннен бастап төлем жүйесі жүйелік маңызы бар, маңызды немесе өзге төлем жүйесіне жатқызылады.
22. Ұлттық Банк төлем жүйесін тізілімнен:
1) төлем жүйесі операторының қызметін тоқтату туралы мәліметтер Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізіліміне енгізілген кезде;
2) Қазақстан Республикасының аумағында төлем жүйесінің жұмыс істеуі тоқтатылған кезде;
3) Ұлттық Банк жүргізетін талдау қорытындылары бойынша қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде Қазақстан Республикасының резидент- қатысушылары осы төлем жүйесі арқылы жүргізетін төлемдердің және (немесе) аударымдардың болмауы фактісі анықталған кезде алып тастайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

16. Национальный Банк рассматривает письменное обращение и принимает по нему решение в срок не более пятнадцати рабочих дней со дня его поступления в Национальный Банк.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023).
17. Юридическое лицо, являющееся оператором нескольких платежных систем, представляет в Национальный Банк письменные обращения отдельно по каждой платежной системе.
18. Национальный Банк принимает решение об отнесении платежной системы к системно значимой либо значимой платежной системе при ее соответствии критериям, установленным пунктами 2 и 3 статьи 6 Закона о платежах и платежных системах, либо об отнесении платежной системы к иным платежным системам.
19. При принятии решения Национальным Банком о несоответствии платежной системы виду платежной системы, указанному в письменном обращении, Национальный Банк в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения в письменной форме уведомляет об этом оператора платежной системы с указанием причин.
20. Национальный Банк в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об отнесении платежной системы к системно значимой, значимой или иной платежной системе:
1) включает платежную систему в качестве системно значимой, значимой или иной платежной системы в реестр либо вносит изменения в реестр;
2) в письменной форме уведомляет оператора платежной системы об отнесении платежной системы к системно значимой, значимой или иной платежной системе;
3) публикует данную информацию на своем официальном интернет-ресурсе.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Платежная система относится к системно значимой, значимой или иной платежной системе с даты внесения Национальным Банком данных о платежной системе в реестр.
22. Национальный Банк исключает платежную систему из реестра:
1) при внесении сведений о прекращении деятельности оператора платежной системы в Национальный реестр бизнес-идентификационных номеров;
2) при прекращении функционирования платежной системы на территории Республики Казахстан;
3) при обнаружении по итогам анализа, проводимого Национальным Банком, факта отсутствия в течение двенадцати последовательных календарных месяцев платежей и (или) переводов, проводимых участниками-резидентами Республики Казахстан посредством данной платежной системы.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Төлем жүйесінің операторы төлем жүйесі Қазақстан Республикасының аумағында жұмысын тоқтатқан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке еркін жазбаша нысанда бұл жөнінде хабарлама жібереді.
24. Ұлттық Банк төлем жүйесі тізілімнен алып тастаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде төлем жүйесінің операторына тізілімнен алып тастау себебін көрсете отырып, жазбаша нысанда хабарлайды.
Төлем жүйелерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының аумағында меншікті төлем жүйесін құру немесе Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік төлем жүйесі жұмысын бастағаны туралы ақпарат
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____________________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
осы арқылы Қазақстан Республикасының аумағында меншікті төлем жүйесін құрғаны/
Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік төлем жүйесі жұмыс істей бастағаны
туралы хабарлайды (қажет емесі сызылып тасталсын)
____________________________________________________________________
(төлем жүйесінің атауы)
____________________________________________________________________
бастап (Қазақстан Республикасының аумағында төлем жүйесі жұмыс істей бастаған күн
– банктермен, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарымен немесе
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдармен төлем
жүйесіне қатысуға арналған шартты жасасқан күн) 1. Төлем жүйесі операторының
орналасқан жері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның (бар болса) мекенжайы)
2. Төлем жүйесі операторының "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан

23. Оператор платежной системы в течение трех рабочих дней со дня прекращения функционирования платежной системы на территории Республики Казахстан направляет в Национальный Банк в произвольной письменной форме уведомление об этом.
24. Национальный Банк в течение трех рабочих дней со дня исключения платежной системы из реестра в письменной форме уведомляет оператора платежной системы с указанием причины исключения из реестра.
Приложение 1
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Национальный Банк
Республики Казахстан
Информация о создании на территории Республики Казахстан собственной платежной
системы или начале функционирования на территории Республики Казахстан
иностранной платежной системы
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер
(при наличии) оператора платежной системы)
настоящим сообщает о создании на территории Республики Казахстан собственной
платежной системы/начале функционирования на территории Республики Казахстан
иностранной платежной системы (ненужное вычеркнуть)
_________________________________________________________________________
(название платежной системы)
с ________________________________________________________________________
(дата начала функционирования платежной системы на территории Республики
Казахстан - дата заключения договора на участие в платежной системе с банками,
филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан или организациями,
осуществляющими отдельные виды банковских операций)
1. Место нахождения оператора платежной системы:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии)
2. Сведения о доменном имени интернет-ресурса оператора платежной системы,

Республикасы Заңының 5-бабы 4-тармағында көзделген құжаттар орналасқан
интернет-ресурсының домендік аты туралы мәліметтер.
____________________________________________________________________
(интернет-ресурс) 3. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан
Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттардың
тізбесі:
1) ____________________________________________________________________;
2) ____________________________________________________________________.
4. Қазақстан Республикасының резиденттері – төлем жүйесінің қатысушылары туралы
мәліметтер (төлем жүйесіне қатысуға арналған шарттардың көшірмелерін қоса бере
отырып) Мен қоса беріліп отырған мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және
толық болып табылатынын растаймын. Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін. Төлем жүйесі операторының
бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________ ___________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Төлем жүйелерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына

на котором размещены документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 5 Закона
Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
_________________________________________________________________________
(интернет-ресурс)
3. Перечень представляемых документов в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона
Республики Казахстан "О платежах и платежных системах":
1) _______________________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________________.
4. Сведения об участниках платежной системы - резидентах Республики Казахстан
(с приложением копий договоров на участие в платежной системе) Подтверждаю, что
прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах. Первый руководитель оператора
платежной системы или лицо, уполномоченное на подписание
_________________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись

1-1-қосымша
Нысан
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы картасы
Ескерту. 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жалпы мәліметтер
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының сипаттамасы
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы туралы ақпарат
1
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының атауы
2
Анықталған күні мен уақыты (жжжж кк.аа.және сс:мм сағат белдеуін көрсете отырып UTC+X)
3
Анықталған орны (ұйым, филиал, ақпараттық инфрақұрылым сегменті)
4
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы туралы ақпараттың дереккөзі (пайдаланушы, әкімші, ақпараттық қауіпсіздік әкімшісі, ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесінің қызметкері немесе техникалық құрал)
5
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы іске асырылған кезде қолданылған әдістер (әлеуметтік инженерия, зиянды кодты ендіру)
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының мазмұны
6
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының симптомдары, белгілері
7
Негізгі оқиғалар (қолданбалы және жүйелік бағдарламалық қамтамасыз етудегі осалдықтарды пайдалану;
ақпараттық жүйеге рұқсатсыз кіру;
ақпараттық жүйеге немесе деректерді беру желісіне "қызмет көрсетуден бас тарту" шабуылы;
сервердің зиянды бағдарламамен немесе кодпен зақымдануы;
ақша қаражатын рұқсатсыз аудару;
электрондық ақша жүйесінің операторы қызметінің тұрақтылығына қауіп төндіретін ақпараттық қауіпсіздіктің өзге де оқыс оқиғалары)
8
Зақымданған активтер (электрондық ақша жүйесі операторының ақпараттық инфрақұрылымының нақты деңгейі, желілік жабдығының деңгейі, желілік қосымшалары мен сервистерінің деңгейі, операциялық жүйелерінің деңгейі, технологиялық процестері мен қосымшаларының деңгейі және бизнес-процестерінің деңгейі)
9
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының мәртебесі (орын алған ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасын жүзеге асыру мүмкіндігі, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасына күдік)
10
Зиян
11
Қауіп көздері (анықталған идентификаторлар)
12
Қасақана (қасақана, қате)
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы бойынша қабылданған шаралар
13
Қабылданған іс-әрекеттер (осалдықтарды сәйкестендіру, бұғаттау, қалпына келтіру және өзгелері)
14
Ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерінің туындауын барынша азайтуға бағытталған жоспарланған іс-әрекеттер
15
Хабардар болған тұлғалар (лауазымды тұлғалардың (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), мемлекеттік органдардың, ұйымдардың атауы)
16
Тартылған мамандар (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жұмыс орны, қызметі)
Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі жауапты қызметкер ____________________________________________ __________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Күні 20 ___ жылғы "____" ______
Төлем жүйелерінің
тізілімін жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Төлем жүйесі операторының атқарушы органының басшысы (мүшелері) туралы мәліметтер

Приложение 1-1
к Правилам ведения
реестра платежных систем
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Карта инцидента информационной безопасности
Общие сведения
Характеристики инцидента информационной безопасности
Информация об инциденте информационной безопасности
1
Наименование инцидента информационной безопасности
2
Дата и время выявления (дд.мм.гггг и чч:мм с указанием часового пояса UTC+X)
3
Место выявления (организация, филиал, сегмент информационной инфраструктуры)
4
Источник информации об инциденте информационной безопасности (пользователь, администратор, администратор информационной безопасности, работник подразделения информационной безопасности или техническое средство)
5
Использованные методы при реализации инцидента информационной безопасности (социальная инженерия, внедрение вредоносного кода)
Содержание инцидента информационной безопасности
6
Симптомы, признаки инцидента информационной безопасности
7
Основные события (эксплуатация уязвимостей в прикладном и системном программном обеспечении;
несанкционированный доступ в информационную систему;
атака "отказ в обслуживании" на информационную систему или сеть передачи данных;
заражение сервера вредоносной программой или кодом;
совершение несанкционированного перевода денежных средств;
иные инциденты информационной безопасности, несущие угрозу стабильности деятельности оператора системы электронных денег)
8
Пораженные активы (физический уровень информационной инфраструктуры, уровень сетевого оборудования, уровень сетевых приложений и сервисов, уровень операционных систем, уровень технологических процессов и приложений и уровень бизнес-процессов оператора системы электронных денег)
9
Статус инцидента информационной безопасности (свершившийся инцидент информационной безопасности, попытка осуществления инцидента информационной безопасности, подозрение на инцидент информационной безопасности)
10
Ущерб
11
Источник угрозы (выявленные идентификаторы)
12
Преднамеренность (намеренный, ошибочный)
Предпринятые меры по инциденту информационной безопасности
13
Предпринятые действия (идентификация уязвимости, блокирование, восстановление и иное)
14
Запланированные действия, направленные на минимизацию возникновения рисков информационной безопасности
15
Оповещенные лица (фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц, наименование государственных органов, организаций)
16
Привлеченные специалисты (фамилия, имя, отчество (при его наличии) место работы, должность)
Ответственный работник по информационной безопасности
____________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата "____" ______ 20 ___ года
Приложение 2
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Сведения о руководителе (членах) исполнительного органа оператора
платежной системы

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____________________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы, бизнес-сәйкестендіру (бар болса) нөмірі)
____________________________________________________________________
(лауазымы)
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) өзгерген жағдайда - олар қашан және қандай себептер бойынша өзгертілгені көрсетілсін)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тұрғылықты жері, оның ішінде үй және қызметтік телефондарының нөмірлері, сондай-ақ электрондық поштаның мекенжайы)
Азаматтығы
2. Төлем жүйесінің қызметін ұйымдастырудағы салаларды сипаттау (лауазымдық міндеттерінің тізбесі):
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Мен осы мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық болып
табылатынын растаймын _______________________________ (қолы, күні).
Төлем жүйесі операторының бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
__________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)                  қолы
Төлем жүйелерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Төлем жүйесі операторының капиталында он пайыздан астам үлесі (акциялары) бар төлем жүйесі операторының құрылтайшылары (акционерлері) туралы мәліметтер (заңды тұлға үшін)

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер (при наличии) оператора платежной системы
_______________________________________________________________
(должность)
1. Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(в соответствии с документом, удостоверяющим личность, в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) - указать, когда и по какой причине они были изменены)
Индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
Данные документа, удостоверяющего личность
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер, серия (при наличии) и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(место жительства, в том числе номера домашнего и служебного телефонов, а также адрес электронной почты)
Гражданство
2. Описание сферы деятельности в организации платежной системы (перечень должностных обязанностей):
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Подтверждаю, что настоящие сведения мною проверены и являются достоверными и полными _______________________________ (подпись, дата).
Первый руководитель оператора платежной системы или лицо, уполномоченное на подписание
_________________________________________ ______________ фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 3
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Сведения об учредителях (акционерах) оператора платежной системы,
имеющих долю (акции) более десяти процентов в капитале оператора
платежной системы (для юридического лица)

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
1. Төлем жүйесі операторының құрылтайшысы (акционері) туралы мәліметтер:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(атауы)
______________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Орналасқан жері:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы, интернет-ресурс (бар болса)
Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
Қазақстан Республикасының резиденті/бейрезиденті:
______________________________________________________________
Негізгі қызмет түрі:
______________________________________________________________
2. Төлем жүйесі операторының капиталындағы үлес (акция) мөлшері:
_____________________
Күні жағдай бойынша
3. Төлем жүйесінің операторы құрылтайшысының (акционерінің) басшысы туралы мәліметтер:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
20__ жылғы "___" __________________
Мен осы мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық болып табылатынын растаймын ________________________________
(қолы, күні).
Төлем жүйесі операторының бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
__________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)            қолы
Төлем жүйелерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Төлем жүйесі операторының капиталында он пайыздан астам үлесі (акциялары) бар төлем жүйесі операторының құрылтайшылары (акционерлері) туралы мәліметтер (жеке тұлға үшін)

Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер (при наличии) оператора платежной системы)
1. Сведения об учредителе (акционере) оператора платежной системы:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование) __________________________________________________
_______________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (при наличии)
Место нахождения: ______________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса) _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты, интернет-ресурс (при наличии)
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
Резидент/нерезидент Республики Казахстан:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Основной вид деятельности:
_______________________________________________________________
2. Размер доли (акции) в капитале оператора платежной системы:
По состоянию на:_________________
дата
3. Сведения о руководителе учредителя (акционера) оператора платежной системы: _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) "____" _______________ 20 ___ года
Подтверждаю, что настоящие сведения мною проверены и являются достоверными и
полными _______________________________
(подпись, дата).
Первый руководитель оператора платежной системы или лицо, уполномоченное на подписание
_________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 4
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Сведения об учредителях (акционерах) оператора платежной системы, имеющих долю (акции) более
десяти процентов в капитале оператора платежной системы (для физического лица)

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса))
1. Төлем жүйесі операторының құрылтайшысы (акционері) туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_______________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Туылған күні
_______________________________________________________________
Азаматтығы _______________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
_______________________________________________________________
(құжат, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері
_______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
_______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы (бар болса)
Жұмыс орны (орналасқан жерін көрсете отырып), лауазымы
_______________________________________________________________
2. Төлем жүйесі операторының капиталындағы үлес (акция) мөлшері:
______________________
күні жағдай бойынша
20__ жылғы "___" ______________________
Мен осы мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық болып табылатынын растаймын __________________________________
(қолы, күні).
Төлем жүйесі операторының бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
__________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)            қолы
Төлем жүйелерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысу туралы ақпараттар
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____________________________________________________________________
(банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының немесе банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)

Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер (при наличии) оператора платежной системы)
1. Сведения об учредителе (участнике) оператора платежной системы:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
Дата рождения ___________________________________________________
_______________________________________________________________
Гражданство _____________________________________________________
_______________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
(документ, номер, серия (при наличии) и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства ________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии)
Место работы (с указанием места нахождения), должность
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
2. Размер доли (акции) в капитале оператора платежной системы:
По состоянию на:
_________________
дата
"____" _______________ 20 ___ года
Подтверждаю, что настоящие сведения мною проверены и являются достоверными и полными _______________________________ (подпись, дата).
Первый руководитель оператора платежной системы или лицо, уполномоченное на подписание
_________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 5
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Национальный Банк
Республики Казахстан
Информация об участии в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе
Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер банка, филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды
банковских операций)

1) Төлем жүйесінің атауы: _____________________________________________
____________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
(төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуға арналған шартты
жасау күні)
3) Төлем жүйесінің операторы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Төлем жүйесі операторының орналасқан орны:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы (бар болса) 4) "Төлемдер және
төлемдер жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4-тармағында
көзделген құжаттар жарияланған төлем жүйесінің операторы интернет-ресурсының
домендік аты туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
(интернет-ресурс) 5) Төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуға
негіз болатын шарттың (шарттардың) көшірмесі (көшірмелері):
1) __________________________________________________________________;
2) __________________________________________________________________.
Мен қоса беріліп отырған мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық
болып табылатынын растаймын. Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін. Банктің, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкі филиалының немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымның бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті адам
_____________________________________ _____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Төлем жүйелерінің
тізілімін жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Төлем жүйелерінің журналы

1) Наименование платежной системы: _________________________________________
__________________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________________
(дата заключения договора на участие в платежной системе, в том числе
в иностранной платежной системе)
3) Оператор платежной системы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер (при наличии) оператора
платежной системы)
Место нахождения оператора платежной системы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии)
4) Сведения о доменном имени интернет-ресурса оператора платежной системы,
на котором размещены документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 5 Закона
Республики Казахстан "О платежах и платежных системах"
________________________________________________________________________
(интернет-ресурс)
5) Копия (копии) договора (договоров), на основании которого (которых)
осуществляется участие в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе:
1) ______________________________________________________________________;
2) ______________________________________________________________________.
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными
и полными. Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах. Первый
руководитель банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или
организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или лицо,
уполномоченное на подписание
_____________________________________ _____________
фамилия, имя, отчество (при наличии) подпись
Приложение 6
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Журнал платежных систем

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
р/с №
Төлем жүйесін журналға қосу күні
Төлем жүйесі операторының атауы
Төлем жүйесі операторының бизнес идентификациялау нөмірі (бар болса)
Төлем жүйесі операторының орналасқан жері
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесі Қазақстан Республикасының аумағында құрылған/ Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін шетелдік төлем жүйесі
Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуы туралы мәліметтер
Төлем жүйесінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыруды бастау күні (төлем жүйелерінің операторлары үшін)/ төлем жүйелеріне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуға шарттар жасау күні (банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Төлем жүйелерінің
тізілімін жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Төлем жүйелерінің тізілімі
Р/с
Төлем жүйесін тізілімге қосу күні
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесі операторының атауы
Төлем жүйесі операторының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Төлем жүйесі операторының орналасқан жері, телефоны, электрондық поштасының мекенжайы, интернет-ресурсы, бірінші басшысының деректері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Жүйелік маңызы бар төлем жүйелері
Маңызды төлем жүйелері
Өзге төлем жүйелері
Төлем жүйелерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Төлем жүйесі операторының жазбаша жолданымы

Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
№ п/п
Дата включения платежной системы в журнал
Наименование оператора платежной системы
Бизнес-идентификационный номер оператора платежной системы (при наличии)
Место нахождения оператора платежной системы
Название платежной системы
Платежная система создана на территории Республики Казахстан/ иностранная платежная система, функционирующая на территории Республики Казахстан
Сведения об участии банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе
Дата начала функционирования платежной системы на территории Республики Казахстан (для операторов платежных систем)/ дата заключения договора на участие в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе (для банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 7
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Реестр платежных систем
п/п
Дата включения платежной системы в реестр
Название платежной системы
Наименование оператора платежной системы
Бизнес-идентификационный номер оператора платежной системы (при наличии)
Место нахождения оператора платежной системы, телефон, адрес электронной почты, интернет-ресурс, данные первого руководителя
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Системно значимые платежные системы
Значимые платежные системы
Иные платежные системы
Приложение 8
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Национальный Банк
Республики Казахстан
Письменное обращение оператора платежной системы

4) Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларының 15-тармағы екінші бөлігінің
1) және 2) тармақшаларында көзделген, қоса беріліп отырған құжаттар:
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________.
Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларының 15-тармағы екінші бөлігінің
1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттар жарияланған интернет-ресурстың
домендік аты (мекенжайы) (Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларының
15-тармағы екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса
берілмейді):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мен қоса беріліп отырған мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық
болып табылатынын растаймын. Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін. Төлем жүйесі операторының бірінші
басшысы немесе қол қоюға уәкілетті адам
_____________________________________ _____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы

4) Прилагаемые документы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) части второй
пункта 15 Правил ведения реестра платежных систем:
1) __________________________________________________________________;
2) __________________________________________________________________.
либо доменное имя (адрес) интернет-ресурса, на котором размещены документы,
предусмотренные подпунктами 1) и 2) части второй пункта 15 Правил ведения
реестра платежных систем (документы, предусмотренные подпунктами 1) и 2)
части второй пункта 15 Правил ведения реестра платежных систем, не прилагаются):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными
и полными. Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель оператора платежной системы или лицо, уполномоченное
на подписание __________________________________________ _____________
фамилия, имя, отчество (при наличии) подпись