"Мемлекеттік кірістер органдарында кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді есепке алу, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын айқындау және кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 20 сәуірдегі № 274 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 15 қыркүйектегі № 493 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 13 қазанда № 14323 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы № 294 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 26.02.2018 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік кірістер органдарында кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді есепке алу, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын айқындау және кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 20 сәуірдегі № 274 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11172 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 22 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Мемлекеттік кірістер органдарында кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді есепке алу, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын айқындау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда қолданылатын ұғымдар Қазақстан Республикасы және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасымен белгіленген мағынада қолданылады.
Осы Қағидаларда уәкілетті лауазымды тұлға деп кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді тіркеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ қамтамасыз ету сомаларының есебін жүргізетін аумақтық мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің, кеденнің, кеден бекетінің лауазымды тұлғасы түсініледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мынадай тәсілдермен қамтамасыз етіледі:
ақшамен;
банк кепілдігімен;
кепілгерлікпен;
мүлік кепілімен;
сақтандыру шартымен.
Кодекстің 143-бабының 1-тармағында көрсетілген кедендік операцияларды жасау кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген өзге де жағдайларда кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету қолданылады.
Кедендiк тасымалдаушы және (немесе) кеден өкiлi ретiнде қызметтi жүзеге асыру үшін кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшесіне немесе кеденге ұсынылады.";
6-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2015 года № 274 "Об утверждении Правил учета в органах государственных доходов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, определения суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, а также применения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 сентября 2016 года № 493. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2016 года № 14323. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 294.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 26.02.2018 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2015 года № 274 "Об утверждении Правил учета в органах государственных доходов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, определения суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, а также применения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11172, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 22 июня 2015 года) следующие изменения:
в Правилах учета в органах государственных доходов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, определения суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
В настоящих Правилах под уполномоченным должностным лицом понимается должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов, таможни, таможенного поста (далее - подразделение органа государственных доходов), осуществляющее регистрацию обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, а также производящее учет сумм обеспечения.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уплата таможенных пошлин, налогов обеспечивается следующими способами:
деньгами;
банковской гарантией;
поручительством;
залогом имущества;
договором страхования.
Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов применяется при совершении таможенных операций, перечисленных в пункте 1 статьи 143 Кодекса, а также в иных случаях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан.
Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов для осуществления деятельности в качестве таможенного перевозчика и (или) таможенного представителя представляется в территориальные подразделения органа государственных доходов или таможню.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:

"6. Карточка екі данада ресімделеді:
Карточканның бірінші данасы, оны тіркеген мемлекетік кірістер органының бөлімшесінде қалады;
екінші данасы, Карточка тіркелген күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік операциялар жасалатын мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне немесе кедендік операцияны жасауды жүзеге асырушы лауазымды тұлғаға беріледі және (немесе) жолданады.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Кодекістің 298-бабына сәйкес кедендік декларацияны бергенге дейін тауарларды шығарған жағдайда, шығару оны уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне қосу үшін енгізілген, уәкілетті экономикалық операторда бар кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы шегінде жүзеге асырылады.
Уәкілетті экономикалық оператор декларант болып әрекет ететін тауарларды кедендік декларацияны бергенге дейін шығару кезінде, мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі немесе тауарларды шығаруды жүзеге асырушы лауазымды тұлға, тауарларды шығарумен байланысты міндеттемелер орындалғанға дейін қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің автоматандырылған ақпараттық жүйесіне немесе уәкілетті лауазымды тұлғаға бұл туралы ақпаратты жолдайды және (немесе) хабардар етеді.
Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға, уәкілетті экономикалық оператор декларант болып әрекет ететін кедендік декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы ұсынылған ақпаратты ескереді, сондай-ақ уәкілетті экономикалық оператор тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне аталған ақпаратты жолдайды және (немесе) хабардар етеді.
11. Төлеуші, кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету жүргізілген кедендік операцияларды аяқтағаннан кейін, кедендік операция жүргізілген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей растайтын құжатардың көшірмелерін бере отырып, Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесіне, немесе уәкілетті лауазымды тұлғаға бұл туралы ақпаратты жолдайды.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға кедендік баждарды төлеуді қамтамасыз ету сомасын қайтару үшін кедендік операциялар жүргізілген мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшелеріне немесе кедендік операцияны жүзеге асырған лауазымды тұлға ұсынған құжаттарды, кедендік операцияларды жасаған кездегі міндеттемелердің уақтылы және тиісінше орындалуына тексеруді жүзеге асырады.";

"6. Карточка оформляется в двух экземплярах:
первый экземпляр Карточки остается в подразделении органа государственных доходов, зарегистрировавшем ее;
второй экземпляр, не позднее рабочего дня, следующего за днем регистрации Карточки, передается и (или) направляется в автоматизированной информационной системе в подразделение органа государственных доходов, в котором будет совершаться таможенная операция или должностному лицу, осуществляющему совершение таможенной операции.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. В случае выпуска товаров до подачи таможенной декларации в соответствии со статьей 298 Кодекса, выпуск осуществляется в пределах сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, имеющегося у уполномоченного экономического оператора, внесенного для включения его в реестр уполномоченных экономических операторов.
При выпуске до подачи таможенной декларации товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, подразделение органа государственных доходов или должностное лицо, осуществляющее выпуск товаров, направляет информацию об этом и (или) уведомляет в автоматизированной информационной системе подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо, с целью учета сумм обеспечения до исполнения обязательств, связанных с выпуском товаров.
Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо учитывает представленную информацию о выпуске товаров до подачи таможенной декларации, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, а также направляет данную информацию и (или) уведомляет в автоматизированной информационной системе орган государственных доходов, осуществляющий ведение реестра уполномоченных экономических операторов.
11. После завершения плательщиком таможенной операции, по которой произведено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, подразделение органа государственных доходов, в котором произведена таможенная операция, не позднее следующего рабочего дня направляет информацию об этом в подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченному должностному лицу с предоставлением копий подтверждающих документов.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо для возврата сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин осуществляет проверку документов, представленных подразделением органа государственных доходов, в котором произведена таможенная операция или должностным лицом, осуществившем таможенную операцию, на предмет своевременного и надлежащего исполнения обязательства при совершении таможенной операции.";

15, 16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету берілген, оның ішінде белгіленген мерзімде міндеттемелерді төлеуші орындамаған немесе тисінше орындамаған кезде, аталған кедендік операция жүргізілген немесе жүргізілуі тиіс мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшесі немесе кедендік операцияны жүзеге асырған лауазымды тұлға міндеттеменің орындалу мерзімі келген немесе міндеттемені орындамау немесе тисінше орындамау фактісі анықталған келесі жұмыс күнінен кешіктірмей растайтын құжаттарды ұсына отырып, Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесіне, немесе уәкілетті лауазымды тұлға бұл туралы ақпараттарды жолдайды.
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету бойынша берілген, оның ішінде белгіленген мерзімде төлеушінің міндеттемелерін орындамағаны немесе тисінше орындамағаны туралы ақпараттарды алғаннан кейін Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға төлеушінің өз міндеттемелерін орындамаумен немесе тисінше орындамаумен байланысты шараларды қабылдайды.
16. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкалары тізілімінде ресімделген Карточкалардың есебін жүргізуді жүзеге асырады.
17. Төлеушінің өтініші бойынша, егер кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді енгізу бойынша кедендік операция жасалмаған жағдайда, Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету карточкасы тізілімінің ескертпесіне күшін жою туралы мәліметтерді енгізе отырып, Карточка күшiн жоюға жатады.
Карточка күшін жойған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға Карточканың екінші данасы жолданған мемлекеттік кірістер органының бөлімшесін Карточканың күшін жоюы туралы ақпараттандырады.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер орган бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ақшаны уақытша орналастыру шотына қамтамасыз ету сомасын енгізу туралы ұсынылған төлем құжаттарының, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтердің негізінде, кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша мемлекеттік кірістер органының уақытша орналастыру шотына кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын енгізу туралы Төлем құжаттарының тізілімін қалыптастыруды жүргізеді.

пункты 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"15. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательств, по которым предоставлено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе в установленные сроки, подразделение органа государственных доходов, в котором произведена или должна производиться данная таможенная операция или должностное лицо, осуществившее таможенную операцию, не позднее следующего рабочего дня, в котором наступил срок исполнения обязательства или обнаружен факт неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства, направляют информацию об этом в подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченному должностному лицу с предоставлением подтверждающих документов.
Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку или уполномоченное должностное лицо после получения информации о неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательств, по которым предоставлено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе в установленные сроки, принимает меры в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком своих обязательств.
16. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо осуществляет ведение учета оформленных Карточек в Реестре карточек обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. По заявлению плательщика в случае, если таможенная операция, по которой внесено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, не совершилась, Карточка подлежит аннулированию с внесением сведений об аннулировании в примечание Реестра карточек обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов.
Не позднее рабочего дня, следующего за днем аннулирования Карточки, подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо информирует подразделение органа государственных доходов, которому направлен второй экземпляр Карточки, об аннулировании Карточки.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо на основании представленных платежных документов о внесении сумм обеспечения на счет временного размещения денег, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения таможенных пошлин, налогов, производит формирование Реестра платежных документов о внесении сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на счет временного размещения органа государственных доходов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

20. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға, ақшаны уақытша орналастыру шотына ақшаны салған кезде төлеушінің кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындауын есепке алу және бақылау мақсатында осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточкаларды (бұдан әрі – Қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточка) жүргізуді жүзеге асырады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Төлеуші ақшаны уақытша орналастыру шотына ақшаны енгізуді қамтамасыз ету міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын бюджетке есептеуді жүзеге асырады.
Бұл ретте мемлекеттік кірістер органы бес жұмыс күнінің ішінде төлеушіге, олардың міндеттемелерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы бойынша ақшаны уақытша орналастыру шотынан кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасының бюджетке есептелуі туралы хабарлайды.";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ұсынылған банктік кепілдіктің, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтердің негізінде, кедендік баждарды, салықтарды камтамасыз ету сомаларын есепке алу мақсатында, осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Банктік кепілдіктер тізілімін қалыптастыруды жүргізеді.
34. Банк кепілдігімен қамтамасыз ету міндеттемесін орындаған төлеуші, бұл туралы Банкке хабарлайды.
Банк кепілі бақылаудан алынады, ал банктік-кепіл, орындау үшін банктік кепіл берілген міндеттемелерді төлеуші орындаған жағдайда банктік кепілдің қолданылуын тоқтату туралы Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлғаға хабардар етеді.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ұсынылған кепілгерлік шарттың, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтердің негізінде, кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасының есебін жүргізу мақсатында, осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кепілгерлік шарттар тізілімін қалыптастыруды жүргізеді.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ұсынылған мүлік кепілі шартының, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтердің негізінде, кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасының есебін жүргізу мақсатында осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мүлік кепілі шарттарының тізілімін қалыптастыруды жүргізеді.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

20. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо в целях учета и контроля исполнения обязательств плательщика по уплате таможенных пошлин, налогов при внесении денег на счет временного размещения денег, осуществляет ведение Лицевых карточек по суммам обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – Лицевая карточка по суммам обеспечения) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательства, обеспеченного внесением денег на счет временного размещения денег, подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо осуществляет зачисление сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет.
При этом орган государственных доходов в течение пяти рабочих дней уведомляет плательщика о зачислении сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов со счета временного размещения денег в бюджет по неисполненному или ненадлежаще исполненному им обязательству.";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо на основании представленной банковской гарантии, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения таможенных пошлин, налогов, производит формирование Реестра банковских гарантий по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
34. Плательщик, исполнивший обязательство, обеспеченное банковской гарантией, извещает об этом банк.
Банковская гарантия снимается с контроля, а банк-гарант уведомляется подразделением органа государственных доходов, зарегистрировавшем Карточку, или уполномоченным должностным лицом о прекращении действия банковской гарантии в случаях исполнения плательщиком обязательств, во исполнение которых представлена банковская гарантия.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо на основании представленного договора поручительства, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения таможенных пошлин, налогов, производит формирование Реестра договоров поручительства по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо на основании представленного договора залога имущества, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения таможенных пошлин, налогов, производит формирование Реестра договоров залога имущества по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:

"58. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ұсынылған сақтандыру шартының, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтердің негізінде, кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасының есебін жүргізу мақсатында, осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сақтандыру шарттарының тізілімін қалыптастыруды жүргізеді.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану қағидасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурстарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 493 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 20 cәуірдегі
№ 274 бұйрығына
2-қосымша
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз
етуді қолдану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген және кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді (бұдан әрі – бас қамтамасыз ету) қолдану тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларда уәкілетті лауазымды тұлға деп кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді тіркеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ қамтамасыз ету сомасының есебін жүргізетін аумақтық мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің, кеденнің, кеден бекетінің (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі) лауазымды тұлғасы түсініледі.

"58. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо на основании представленного договора страхования, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения таможенных пошлин, налогов, производит формирование Реестра договоров страхования по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.";
Правила применения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) официальное опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 сентября 2016 года № 493
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 апреля 2015 года № 274
Правила
применения генерального обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок применения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – генеральное обеспечение).
В настоящих Правилах под уполномоченным должностным лицом понимается должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов, таможни, таможенного поста (далее - подразделение органа государственных доходов), осуществляющее регистрацию обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, а также производящее учет сумм обеспечения.

2. Бас қамтамасыз етуді мемлекеттік кірістер органы Қазақстан Республикасының аумағында сол бір тұлға белгілі бір мерзімде бірнеше кедендік операциялар жасаған кезде қабылдайды.
Бұл ретте, тауарлардың бір партиясына қатысты бас қамтамасыз ету бойынша бірнеше кедендік операцияларды жасауға жол беріледі.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеушінің (бұдан әрі – төлеуші) өтінішінде айқындалған мерзімге мемлекеттік кірістер органдары Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қабылдайды. Бұл ретте, кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану мерзімі төлеушінің өтінішінде көрсетілген кезең ішінде туындайтын кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету міндеттемелерді төлеушінің орындау мерзімінен асуы тиіс.
3. Кедендік операциялар жасалатын не басталатын мемлекеттік кірістер органына бас қамтамасыз етуді енгізуді растайтын құжат осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылған Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растау (бұдан әрі – БҚР) болып табылады.
2-тарау. Кедендік операцияларды жасаған кезде бас
қамтамасыз етуді қолдану тәртібі
4. Мемлекеттік кірістер органдары төлеушінің жазбаша өтініші бойынша бас қамтамасыз етуді осы өтініште айқындалған мерзімге қабылдайды.
5. Мемлекеттік кірістер органның бөлімшесінде, немесе уәкілетті лауазымды тұлға мемлекеттік кірістер органында өтініш тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей әрбір кедендік операцияға кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасы (бұдан әрі – Карточка) ресімделеді.
6. Карточка мынадай даналарда ресімделеді:
Карточканың бірінші данасы, оны тіркелген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесінде қалады;
қалған даналары, тиісті кедендік операциялардың санына қарай, Карточка тіркелген күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне және (немесе) кедендік операциялар жасалатын мемлекеттік кірістер органына немесе кедендік операцияны жасауды жүзеге асырушы лауазымды тұлғаға беріледі және (немесе) жолданады.
Бұл ретте, уәкілетті экономикалық оператор ретінде қызметті жүзеге асыру үшін кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда, Карточканың екінші данасы ол тіркелген күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдарының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне беріледі және (немесе) жолданады.
Уәкілетті экономикалық оператор ретінде қызметті жүзеге асыру үшін кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету аумақтық мемлекеттік кірістер органының бөлімшесіне немесе кеденге ұсынылады.

2. Генеральное обеспечение принимается органами государственных доходов при совершении одним и тем же лицом на территории Республики Казахстан нескольких таможенных операций в определенный срок.
При этом, совершение нескольких таможенных операций по генеральному обеспечению допускается в отношении одной партии товаров.
Генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов принимается органами государственных доходов на срок, определенный в заявлении плательщика таможенных пошлин, налогов (далее – плательщик). При этом срок действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов должен превышать сроки исполнения плательщиком обязательств по обеспечению уплаты таможенных пошлин, налогов, возникающих в течение периода, указанного в заявлении плательщика.
3. Документом, подтверждающим внесение генерального обеспечения в орган государственных доходов, в котором будут совершаться либо начинаться таможенные операции, является Подтверждение генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – ПГО), составленное по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок применения генерального обеспечения
при совершении таможенных операций
4. Орган государственных доходов по письменному заявлению плательщика принимает генеральное обеспечение на срок, определенный в данном заявлении.
5. Не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации заявления в орган государственных доходов, подразделением органа государственных доходов или уполномоченным должностным лицом оформляется карточка обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – Карточка) на каждую таможенную операцию.
6. Карточка оформляется в следующих экземплярах:
первый экземпляр Карточки остается в подразделении органа государственных доходов, зарегистрировавшем ее;
остальные экземпляры в количестве, соответствующем таможенным операциям, не позднее рабочего дня, следующего за днем регистрации Карточки, передаются и (или) направляются в автоматизированной информационной системе в подразделения органа государственных доходов и (или) в органы государственных доходов, в которых будут совершаться таможенные операции либо должностным лицам, осуществляющим совершение таможенных операций.
При этом, в случае предоставления генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов для осуществления деятельности в качестве уполномоченного экономического оператора, второй экземпляр Карточки не позднее рабочего дня, следующего за днем ее регистрации, передается и (или) направляется в автоматизированной информационной системе в орган государственных доходов, который осуществляет ведение реестра уполномоченных экономических операторов.
Генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов для осуществления деятельности в качестве уполномоченного экономического оператора представляется в территориальные подразделения органов государственных доходов или таможню.

7. Ресімделген Карточкалардың негізінде Карточканы тіркелген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға 1-6, 11-бағаналарын толтыру арқылы БҚР ресімдеуді жүргізеді.
Бұл ретте БҚР-ды рәсімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға БҚР-ның есебін, БҚР-да көрсетілген кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етудің енгізілген сомасының жеткіліктілігіне бақылау жүргізеді.
8. БҚР тіркеу нөмірінің мынадай құрылымы бар:
ООООО/ККААЖЖ/ННННН, мұнда:
ООООО – БҚР-ны тіркеген мемлекеттік кірістер органының коды;
КК – тіркелген күні;
АА – тіркелген айы;
ЖЖ – тіркелген жылдың соңғы цифры;
ННННН – БҚР-дың реттік нөмірі.
БҚР-дың реттік нөмірлерін нөмірлеу бір санынан басталады. Әрбір келесі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан бастап Карточканың реттік нөмірлерін нөмілеу бір санынан басталады.
9. БҚР мынадай даналарда ресімделеді:
БҚР-дың бірінші данасы БҚР-ды тіркелген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесінде қалады;
БҚР-дың басқа даналары тиісті кедендік операциялардың санына қарай, мемлекеттік кірістер органының бөлімшесіндегі автоматтандырылған ақпараттық жүйеге және (немесе) кедендік операциялар жасалатын мемлекеттік кірістер органына не кедендік операциялар жасауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаға беріледі және (немесе) жолданады.
Мемлекеттік кірістер органдарында төлеушінің бас қамтамасыз етуді қабылдау туралы өтініші тіркелген күннен кейінгі он күннен кешіктірмей төлеушіге бас қамтамасыз етуді тіркеу немесе бастарту себебін көрсетіп, тіркеуден бас тарту туралы хабарлама жолданады.
10. Төлеушінің өтініші бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растауға толықтыру қалыптастырылады, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растау тізілімінде (бұдан әрі – БҚР Тізілімі), мынадай:
кедендік операцияларды жасау мерзімін ұзартуға байланысты, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді қолдану мерзімі ұзартылған;
банк кепілдігін, мүлік кепілі шартын, кепілгерлік шартын, сақтандыру шартын қолдану мерзімі ұзартылған;
кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсынған заңды тұлға немесе кепілгер болып табылатын заңды тұлға қайта ұйымдастырылған;
бір тауар партиясында әкелінген тауарлардың бөлігін кедендік тазарту нәтежиесі бойынша кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы азайған жағдайларда тиісті өзгертулер көрсетіледі.

7. На основании оформленных Карточек подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточки, или уполномоченное должностное лицо производит оформление ПГО путем заполнения граф 1-6, 11.
При этом подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо ведут учет ПГО, контроль за достаточностью сумм внесенного обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, указанных в ПГО.
8. Регистрационный номер ПГО имеет следующую структуру:
00000/ДДММГГ/ННННН, где:
00000 – код органа государственных доходов, зарегистрировавшего ПГО;
ДД – день регистрации;
ММ – месяц регистрации;
ГГ – последние цифры года регистрации;
ННННН – порядковый номер ПГО.
Нумерация порядковых номеров ПГО начинается с единицы. С 1 января каждого последующего календарного года нумерация порядковых номеров ПГО начинается с единицы.
9. ПГО оформляется в следующих экземплярах:
первый экземпляр ПГО остается в подразделении органа государственных доходов, зарегистрировавшем ПГО;
остальные экземпляры ПГО в количестве, соответствующем таможенным операциям, передаются и (или) направляются в автоматизированной информационной системе в подразделение органа государственных доходов и (или) в органы государственных доходов, в которых будут совершаться таможенные операции либо должностным лицам, осуществляющим совершение таможенных операций.
Не позднее десяти дней, следующих за днем регистрации в органе государственных доходов заявления плательщика о принятии генерального обеспечения, плательщику направляется уведомление о регистрации или отказе в регистрации генерального обеспечения, с указанием причин такого отказа.
10. По заявлению плательщика формируется Дополнение к подтверждению генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также отражаются соответствующие изменения в Реестре подтверждений генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – Реестр ПГО) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в следующих случаях:
продление срока действия обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, связанное с продлением срока совершения таможенной операции;
продление срока действия банковской гарантии, договора залога имущества, договора поручительства, договора страхования;
реорганизация юридического лица, представившего обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов или юридического лица, являющегося гарантом,
уменьшение сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, по результатам таможенной очистки части товаров, ввезенных в одной товарной партии.

11. Мемлекеттік кірістер орган бөлімшесі, БҚР тіркеген, немесе уәкілетті лауазымды тұлға тізілімінде ресімделген БҚР есебін жүргізуді жүзеге асырады.
12. Төлеуші кедендік операциялар жасаған кезде мемлекеттік кірістер органының бөлімшелері және (немесе) осы кедендік операциялар жасалатын лауазымды тұлға немесе кедендік операциялар жүзеге асырылатын мемлекеттік кірістер органы төлеуші ұсынған БҚР-да көрсетілген ақпараттарды БҚР-ды рәсімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ұсынған (жолданған) Карточкамен салыстыруды жүргізеді.
13. Төлеуші кедендік операцияларды аяқтағаннан кейін, мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) кедендік операция жүзеге асырылған мемлекеттік кірістер органы не кедендік операцияларды жасауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға БҚР 7-10-бағанын толтыруды жүргізеді.
14. Төлеуші кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету жүргізілген кедендік операцияларды аяқтағаннан кейін, мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) кедендік операция жүргізілген мемлекеттік кірістер органы не кедендік операцияларды жасауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, расттайтын құжаттарды ұсына отырып БҚР-ды рәсімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға бұл туралы ақпаратты жолдайды.
15. Төлеуші кедендік операцияларды жасаған кезде міндеттемелердің уақтылы және тиісінше орындалғанын растайтын құжаттарды ұсына отырып, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын қайтару туралы БҚР ресімдеген мемлекеттік кірістер органына жазбаша нысанда жүгінеді.
16. БҚР көрсетілген кедендік операциялар бойынша міндеттемелер уақтылы және тиісінше орындалғаннан кейін БҚР-ды рәсімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға бақылаудан алады.
17. БҚР-ды ресімдеген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға кедендік баждарды төлеуді қамтамасыз ету сомасын қайтару үшін мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі және (немесе) кедендік операциялар жүргізілген мемлекеттік кірістер органы не кедендік операцияларды жасауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға ұсынған құжаттарды, кедендік операцияларды жасау кезінде міндеттемелердің уақтылы және тиісінше орындалуына тексеруді жүзеге асырады.
18. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын кайтару Кодекске сәйкес жүргізіледі.

11. Учет оформленных ПГО осуществляется подразделением органа государственных доходов, оформившим ПГО, или уполномоченным должностным лицом в Реестре ПГО.
12. При совершении плательщиком таможенных операций, подразделение органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов, в которых осуществляются данные таможенные операции либо должностные лица, осуществляющие совершение таможенных операций, производят сверку информации, указанной в ПГО, представленном плательщиком с Карточкой, переданной (направленной) подразделением органа государственных доходов, оформившим ПГО, или уполномоченным должностным лицом.
13. После завершения плательщиком таможенной операции, подразделение органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов, в котором осуществляется таможенная операция, либо должностные лица, осуществляющие совершение таможенных операций производят заполнение граф 7-10 ПГО.
14. После завершения плательщиком таможенной операции, по которой произведено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, подразделение органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов, в котором произведена таможенная операция либо должностные лица, осуществляющие совершение таможенных операций, не позднее следующего рабочего дня, направляют информацию об этом в подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченному должностному лицу с предоставлением подтверждающих документов.
15. Плательщик в письменной форме обращается в орган государственных доходов, оформивший ПГО, о возврате сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов с предоставлением документов, подтверждающих своевременное и надлежащее исполнение обязательств при совершении таможенной операции.
16. После своевременного и надлежащего исполнения обязательств по таможенным операциям, указанным в ПГО, подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо снимает с контроля ПГО.
17. Подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо для возврата сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин осуществляет проверку документов, представленных подразделением органа государственных доходов и (или) органом государственных доходов, в котором произведена таможенная операция либо должностными лицами, осуществившими совершение таможенных операций, на предмет своевременного и надлежащего исполнения обязательства при совершении таможенной операции.
18. Возврат сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов производится в соответствии с Кодексом.

19. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету берілген, оның ішінде белгіленген мерзімде міндеттемелерді төлеуші орындамаған немесе тисінше орындамаған кезде, аталған кедендік операция жүргізілген немесе жүргізілуі тиіс мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшесі немесе осындай мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы міндеттеменің орындалу мерзімі келген немесе міндеттемені орындамау немесе тисінше орындамау фактісі анықталған келесі жұмыс күнінен кешіктірмей растайтын құжаттарды ұсына отырып, БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесіне, немесе уәкілетті лауазымды тұлға бұл туралы ақпараттарды жолдайды.
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету бойынша берілген, оның ішінде белгіленген мерзімде төлеушінің міндеттемелерін орындамағаны немесе тисінше орындамағаны туралы ақпараттарды алғаннан кейін БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға төлеушінің өз міндеттемелерін орындамаумен немесе тисінше орындамаумен байланысты шараларды қабылдайды.
20. Төлеушінің өтініші бойынша, егер кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді енгізу бойынша кедендік операция жасалмаған жағдайда, БҚР Тізілімінің ескертпесіне күшін жою туралы мәліметтерді енгізе отырып, БҚР күшiн жоюға жатады.
БҚР күшін жойған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, БҚР-ды рәсімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға БҚР даналары жолданған мемлекеттік кірістер органының бөлімшесін және (немесе) мемлекеттік кірістер органын БҚР күшін жоюы туралы ақпараттандырады.
21. Кедендік операция жасалмаған жағдайда, төлеуші кедендік операция жасау жоспарланған мемлекеттік кірістер органының бөлімшесіне және (немесе) мемлекеттік кірістер органына кедендік операцияның жасалмайтыны туралы өтінішпен жүгінеді.
Мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) мемлекеттік кірістер органы не олардың лауазымды тұлғалары төлеушінің өтініші негізінде тиісті ақпаратты БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесіне, немесе уәкілетті лауазымды тұлға жолдайды.
БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға осы тармақта көрсетілген ақпаратты алғаннан кейін аталған ақпаратты БҚО ескертпесінде және БҚО Тізілімінде көрсетеді.
22. Төлеуші кедендік операциялар бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тисінше орындамаған жағдайда, БҚР ресімдеген мемлекеттік кірістер органы тиісінше мына әрекеттердің бірін немесе бірнешеуін орындайды:
ақшаны уақытша орналастыру шотынан кедендік баждардың, салықтардың төлеуге жататын сомасын бюджетке аударады;
кедендік баждардың, салықтардың төлеуге жататын сомасын төлеу туралы банк-кепілгерге талабын жібереді;
кепіл берушіге кедендік баждардың, салықтардың төлеуге жататын сомасын төлеу туралы талабын жолдайды;
кепілгерге кедендік баждардың, салықтардың төлеуге жататын сомасын төлеу туралы талабын жолдайды;
сақтандыру ұйымына кедендік баждардың, салықтардың төлеуге жататын сомасын төлеу туралы талабын жолдайды.

19. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательства, по которому предоставлено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе в установленные сроки, подразделение органа государственных доходов, в котором произведена или должна производиться данная таможенная операция или должностное лицо такого органа государственных доходов, не позднее следующего рабочего дня, в котором наступил срок исполнения обязательства или обнаружен факт неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства, направляют информацию об этом в подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченному должностному лицу с предоставлением подтверждающих документов.
Подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО или уполномоченное должностное лицо после получения информации о неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательств, по которым предоставлено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе в установленные сроки, принимает меры в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком своих обязательств.
20. По заявлению плательщика в случае, если таможенные операции, по которым внесено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, не совершались, ПГО подлежит аннулированию с внесением сведений об аннулированиии в примечание Реестра ПГО.
Не позднее рабочего дня, следующего за днем аннулирования ПГО, подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо информируют подразделения органов государственных доходов и (или) органы государственных доходов либо их должностных лиц, которым направлены экземпляры ПГО, об аннулировании ПГО.
21. В случае отмены совершения таможенной операции, плательщик обращается в подразделение органа государственных доходов и (или) в орган государственных доходов, в котором планировалось совершение таможенной операции с заявлением о том, что таможенная операция совершаться не будет.
Подразделение органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов либо их должностные лица, на основании заявления плательщика направляют соответствующую информацию в подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченному должностному лицу.
Подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо после получения информации, указанной в настоящем пункте, отражает данную информацию в примечаниях ПГО и Реестре ПГО.
22. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательства по таможенной операции, орган государственных доходов, оформивший ПГО выполняет соответственно одно или несколько из следующих действий:
перечисляет со счета временного размещения денег в бюджет, подлежащие уплате суммы таможенных пошлин, налогов;
предъявляет требование к банку-гаранту об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов;
направляет залогодателю требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов;
направляет поручителю требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов;
направляет страховой организации требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов.

23. Алдыңғы кедендік операциялар бойынша міндеттемелер (талаптар, шарттар, шектеулер) орындалмаған немесе тисінше орындалмаған жағдайда, кедендік баждар, салықтар сомасын төлеу бойынша міндеттемелер орындалмаған кезде кедендік операцияларды жасауға арналған БҚР көрсетілген міндеттемелер тиісінше орындалғанға дейін ресімделмейді.
3-тарау. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас
қамтамасыз етудің есебі
24. БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету бойынша төлеушінің міндеттемелерді орындауын есепке алу және бақылау мақсатында, осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточканы (бұдан әрі – Бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточка) жүргізеді.
25. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша қабылданған міндеттемелердің негізінде, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында Бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточка әрбір төлеуші үшін дербес ашылады.
26. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етудің есебі қағаз тасымалдағышында және (немесе) автоматтандырылған жүйеде жүргізіледі.
27. Бас қамтамасыз етудің есебіс бойынша жеке карточка әрбір күнтізбелік жылға ашылады.
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы бойынша түпкілікті сальдо, алдағы қаржылық жыл үшін бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточкадан келесі жылы ашылатын бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточкаға аударылады.
28. Заңды тұлғалардың бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточкасын ашқан кезде міндетті түрде мынадай деректемелер:
заңды тұлғаның толық атауы;
бизнес сәйкестендіру нөмірі;
заңды мекенжайы көрсетіледі.
29. Жеке тұлғаның (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточкасында:
жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
жеке сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтын жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
30. Ресімделген БҚР негізінде, БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға және (немесе) кедендік операцияларды жасауды жүзеге асырған лауазымды тұлға 1-10, 15-бағандарын толтыру арқылы Бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточканы ресімдейді.
Төлеуші кедендік операцияны жасаған кезде, кедендік операция жүзеге асырылатын мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) мемлекеттік кірістер органы БҚР-ның 11-14-бағаналарын толтырады.
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас
қамтамасыз етуді қолдану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кедендік баждарды, салықтардың төленуін бас қамтамасыз
етуді растау
№ ______________________
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты,)
_______________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнесті-сәйкестендіру нөмірі )
Р/с
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Кедендік операцияның түрі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету тәсілі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтама сыз ету сомасы
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтама сыз етуді қолдану дың мерзімі
Кедендік операциялар бойын ша міндет темелерді орындау мерзімі
Кедендік опера ция басталған күн
Міндеттемені іс жүзінде орындау мерзімі
Кедендік операцияның аяқталуын белгілейтін, мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының жеке нөмірлі мөрі және Т.А.Ә.
Кедендік операциялар жасалатын аумақтық мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) мемлекеттік кірістер органының
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
_____________________________________________________________________
(бас қамтамасыз етуді растауын берген мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә.)
________________________________
(қолы және жеке нөмірлік мөрі)
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас
қамтамасыз етуді қолдану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кедендік баждарды, салықтардың төленуін бас қамтамасыз
етуді растауға қосымша
№ ______________________
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты,)
_____________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнесті-сәйкестендіру нөмірі)
Р/с
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Кедендік операцияның түрі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету тәсілі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтама сыз ету сомасы
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану мерзімі
Кедендік операциялар бойынша міндет темелерді орындау мерзімі
Кедендік операция басталған күні
Міндеттемені іс жүзінде орындау мерзімі
Кедендік операцияның аяқталуын белгілейтін, мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының жеке нөмірлік мөрі және Т.А.Ә.
Кедендік операциялар жасалатын аумақтық мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) мемлекеттік кірістер органының
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
_____________________________________________________________________
(бас қамтамасыз етуді растауын берген мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә.)
________________________________
(қолы және жеке нөмірлік мөрі)
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас
қамтамасыз етуді қолдану қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз
етуді растаулар тізілімі
Р/с №
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растау
дың тіркеу нөмірі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Төлеушінің деректемелер
Кедендік операция түрі
Кедендік баждар дың, салық тардың төленуін қамтамасыз етудің тәсілі
Кедендік баждар дың, салық тардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету кепілі (банк, кепілгер, кепіл беруші, сақтандыру ұйымы)
Кепіл беруші тандаған Кедендік баждарды, салықтар ды төлеуді қамтама сыз ету тәсілі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етудін қолданылу мерзімі
Ескертпе
Заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні
Жеке сәйкестендiру нөмiрі/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас
қамтамасыз етуді қолдану қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кедендік баждарды, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді есепке алу жөніндегі жеке карточка
Төлеушінің атауы ____________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі _______________
Қазақстан Республикасының резиденті емес төлқұжатының нөмірі мен берілген күні _______________________________________________________
№ п/п
Операция алдындағы сальдо
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растау ды тіркеу нөмірі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасын тіркеу нөмірі
Кедендік операцияның түрі
Кедендік баждар дың, салықтар дың төленуін қамтама сыз ету тәсілі
Кедендік баждар дың, салықтардың төленуін қамтама сыз етуді енгізуді растайтын құжат
Кедендік операциялар бойынша кедендік баждар дың, салықтар дың төленуін қамтама сыз ету сомасы
Кедендік операцияларды жасау кезеңінде жабылған қамтама сыз ету сомасы
Кедендік операциялар бойынша міндеттемені орындау мерзімі
Ашылған қамтамасыз ету сомасы
Міндеттеменің орындалуын растайтын құжат
Операция соңындағы сальдо
Ескертпе
Құжат нөмірі
Құжаттың күні
Соммасы
Төлеушіге қайтару үшін
Бюджетке аудару үшін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17

23. ПГО на совершение таможенных операций при неисполненных обязательствах по уплате сумм таможенных пошлин, налогов в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанностей (требований, условий, ограничений) по предыдущим таможенным операциям не оформляется до соответствующего исполнения указанных обязательств.
Глава 3. Учет генерального обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
24. Подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо в целях учета и контроля исполнения обязательств плательщика по генеральному обеспечению уплаты таможенных пошлин, налогов, осуществляет ведение Лицевых карточек по учету генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – Лицевая карточка по учету генерального обеспечения) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
25. Лицевая карточка по учету генерального обеспечения открывается отдельно для каждого плательщика в целях учета сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, на основании принятых обязательств по уплате таможенных пошлин, налогов.
26. Учет генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов ведется на бумажных носителях и (или) в автоматизированной системе.
27. Лицевая карточка по учету генерального обеспечения открывается на каждый календарный год.
Окончательное сальдо по суммам обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов переносится из лицевой карточки по учету генерального обеспечения за предыдущий финансовый год в лицевую карточку по учету генерального обеспечения, открываемую в следующем году.
28. При открытии лицевой карточки по учету генерального обеспечения юридических лиц, в обязательном порядке указываются следующие реквизиты:
полное наименование юридического лица;
бизнес-идентификационный номер;
юридический адрес.
29. В лицевых карточках по учету генерального обеспечения физических лиц (включая индивидуальных предпринимателей), указываются:
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица;
индивидуальный идентификационный номер;
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица, являющегося нерезидентом Республики Казахстан.
30. На основании оформленного ПГО, подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО или уполномоченное должностное лицо и (или) должностные лица, осуществившие совершение таможенных операций, производят оформление Лицевой карточки по учету генерального обеспечения путем заполнения граф 1-10, 15.
При совершении плательщиком таможенной операции, подразделение органа государственных доходов и (или) органа государственных доходов, в котором осуществляется таможенная операция, производит заполнение граф 11-14 ПГО.
Приложение 1
к Правилам применения генерального
обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
Форма
Подтверждение генерального обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
№ _______________________________
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
физического лица)
_____________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный
номер)
№ п/п
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Вид таможенной операции
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Срок действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Cрок исполнения обязательства по таможенной операции
Дата начала таможенной операции
Срок фактического исполнения обязательства
Ф.И.О. и личная номерная печать должностного лица органа государственных доходов, фиксирующего завершение таможенной операции
Подразделение территориального органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов, в котором совершаются таможенные операции
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица органа государственных доходов,
выдавшего подтверждение генерального обеспечения)
__________________________________
(подпись и личная номерная печать)
Приложение 2
к Правилам применения генерального
обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
Форма
Дополнение к подтверждению генерального обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
№ _______________________________
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
физического лица)
_____________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный
номер)
№ п/п
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Вид таможенной операции
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Срок действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Cрок исполнения обязательства по таможенной операции
Дата начала таможенной операции
Срок фактического исполнения обязательства
Ф.И.О. и личная номерная печать должностного лица органа государственных доходов, фиксирующего завершение таможенной операции
Подразделение территориального органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов, в котором совершаются таможенные операции
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица органа государственных доходов,
выдавшего подтверждение генерального обеспечения)
__________________________________
(подпись и личная номерная печать)
Приложение 3
к Правилам применения генерального
обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
Форма
Реестр подтверждений генерального обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
№ п/п
Регистрационный номер подтверждений генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Регистрационный номер карточек обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Реквизиты плательщика
Вид таможенной операции
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Гарант обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (банк, поручитель, залогодатель, страховая организация)
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, выбранный поручителем
Срок действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Примечание
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 4
к Правилам применения генерального
обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
Форма
Лицевая карточка по учету генерального обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Наименование плательщика
_______________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный
номер _________________________________________________________
Номер и дата выдачи паспорта нерезидента Республики Казахстан
_______________________________________________________________
№ п/п
Сальдо на начало операции
Регистрационный номер подтверждений генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Вид таможенной операции
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Документ, подтверждающий внесение обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов по таможенной операции
Сумма обеспечения, заблокированная на период совершения таможенной операции
Cрок исполнения обязательства по таможенной операции
Разблокированная сумма обеспечения
Документ, подтверждающий исполнение обязательства
Сальдо на конец операции
Примечание
Для возврата плательщику
Для перечисления в бюджет
Номер документа
Дата документа
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17