Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің қызметтік куәлікті беру қағидаларын және оның сипаттамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 16 қыркүйектегі № 393 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 20 қазанда № 14342 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің қызметтік куәлікті беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің қызметтік куәлігінің сипаттамасы бекітілсін.
2. Кадр және әкімшілік қамтамасыз ету департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның баспа және электрондық түрдегі көшірмесін "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 393 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің қызметтік куәлікті беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің қызметтік куәлікті беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) қызметтік куәлікті беру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выдачи служебного удостоверения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его описания
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 сентября 2016 года № 393. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2016 года № 14342.
В соответствии с пунктом 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила выдачи служебного удостоверения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) описание служебного удостоверения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадрового и административного обеспечения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр сельского хозяйства
А. Мырзахметов
Приложение 1
к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министра сельского хозяйства
от 16 сентября 2016 года № 393
Правила выдачи служебного удостоверения
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи служебного удостоверения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок выдачи служебного удостоверения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).

2. Мемлекеттік қызметшінің қызметтік куәлігі (бұдан әрі – қызметтік куәлік) оның мемлекеттік лауазымы мен лауазымдық өкілеттіктерін растайтын ресми құжат болып табылады.
3. Тиісінше ресімделмеген, жарамдылық мерзімі өткен, түзетілген және тазартылған куәлік жарамсыз болып саналады.
2-тарау. Қызметтік куәлікті беру тәртібі
4. Қызметтік куәлік:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің қолымен – комитеттер төрағаларына және олардың орынбасарларына, департаменттер директорларына және олардың орынбасарларына;
2) Министрліктің жауапты хатшысының қолымен – Министрліктің басқарма басшыларына, бас сарапшыларына және сарапшыларына, аумақтық бөлімшелер басшыларына және басшыларының орынбасарларына;
3) ведомстволар төрағаларының қолымен – ведомстволардың қызметкерлеріне;
4) аумақтық бөлімшелер басшыларының қолымен – аумақтық бөлімшелер қызметкерлеріне беріледі.
5. Қызметтік куәлік қызметкерлерге лауазымға тағайындалған, лауазымы өзгерген, бұған дейін берілген қызметтік куәлік бүлінген, жоғалған, мерзімі өткен жағдайда 3 жыл мерзімге беріледі.
6. Қызметкерлер алған қызметтік куәлік үшін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Министрлік мемлекеттік қызметшілерінің қызметтік куәліктерін беруді және қайтаруды есепке алу журналына (бұдан әрі – есепке алу журналы) қол қояды.
7. Қызметтік куәліктер және есепке алу журналы Министрліктің Персоналды басқару қызметінің (бұдан әрі – Қызмет) сейфінде сақталады.
8. Мемлекеттік қызметке алғаш қабылданған мемлекеттік қызметшіге қызметтік куәлікті тапсырған кезде Қызмет оны пайдалану, сақтау және қайтару тәртібін түсіндіруді жүргізеді.
Жоғалту жағдайын қоспағанда, қызметтік куәлікті ауыстыру кезінде бұрын берілген қызметтік куәлік Қызметке қайтарылуы тиіс.
9. Жыл сайын, Қызметпен 10 қаңтардағы жай-күй бойынша, Қызмет қызметтік куәліктердің есептік деректерге сәйкестігіне салыстырып тексеру жүргізеді.

2. Служебное удостоверение государственного служащего (далее – служебное удостоверение) является официальным документом, подтверждающим его государственную должность и должностные полномочия.
3. Удостоверение без соответствующего оформления, с просроченным сроком действия, помарками и подчистками считается недействительным.
Глава 2. Порядок выдачи служебного удостоверения
4. Служебное удостоверение выдается:
1) за подписью Министра сельского хозяйства Республики Казахстан – председателям комитетов и их заместителям, директорам департаментов и их заместителям;
2) за подписью Ответственного секретаря Министерства – руководителям Управлений, главным экспертам и экспертам Министерства, руководителям и заместителям руководителей территориальных подразделений;
3) за подписью председателей ведомств – сотрудникам ведомств;
4) за подписью руководителей территориальных подразделений – сотрудникам территориальных подразделений.
5. Служебные удостоверения выдаются сотрудникам сроком на 3 года при назначении на должность, изменении должности, порче, утрате, по истечении срока действия ранее выданного служебного удостоверения.
6. За полученное служебное удостоверение сотрудники расписываются в журнале учета выдачи и возврата служебных удостоверений государственных служащих Министерства (далее – журнал учета) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
7. Служебные удостоверения и журнал учета хранятся в сейфе Службы управления персоналом Министерства (далее – Служба).
8. При вручении служебного удостоверения государственному служащему, впервые принятому на государственную службу, Службой проводится разъяснение порядка его использования, хранения и возврата.
При замене служебного удостоверения ранее выданное служебное удостоверение подлежит возврату в Службу, за исключением случаев утери.
9. Ежегодно, по состоянию на 10 января, Службой проводится сверка соответствия служебных удостоверений их учетным данным.

10. Қызметтік куәліктерді толтыру, ресімдеу, есепке алу, беру, сақтау, қайтару және жою тәртібін жалпы бақылауды Қызмет басшысы жүзеге асырады.
11. Қызметтік куәлік жоғалған немесе бүлінген жағдайда, оның иесі үш жұмыс күні ішінде Қызметке жазбаша (ерікті) нысанда хабарлайды.
12. Қызметтік куәлікті жоғалтудың, бүлдірудің, сондай-ақ оны басқа адамдарға берудің немесе мақсатқа сай пайдаланбаудың әрбір фактісі бойынша Қызмет қызметтік тергеп тексеру туралы бұйрық шыққан күннен бастап он жұмыс күні ішінде қызметтік тергеп тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Министрліктің тәртіптік комиссиясы кінәлілерді тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселені қарайды.

10. Общий контроль за порядком заполнения, оформления, учета, выдачи, хранения, возврата и уничтожения служебных удостоверений осуществляет руководитель Службы.
11. В случае утраты или порчи служебного удостоверения, его владелец в течение трех рабочих дней извещает в письменной (произвольной) форме Службу.
12. По каждому факту утраты, порчи служебного удостоверения, а также передачи его другим лицам или использования не по назначению, Служба в течение десяти рабочих дней со дня издания приказа о проведении служебного расследования проводит служебное расследование, по результатам которого дисциплинарная комиссия Министерства рассматривает вопрос о привлечении виновных к дисциплинарной ответственности.

13. Қызметтік куәлігін жоғалтқан тұлға, жоғалған қызметтік куәлігінің жарамсыздығы туралы хабарландыруды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жібереді, бұл туралы Қызметті хабардар етеді. Жоғалғанның орнына жаңа қызметтік куәлікті қызметтік тергеп тексеру жүргізілгеннен кейін Қызмет береді.
14. Жұмыстан босатылған кезде қызметкер қызметтік куәлікті Қызметке тапсырады.
Қызметтік куәлікті тапсырған кезде кету парағына қызметтік куәлікті беру үшін жауапты адамның қолы қойылады.

13. Лицо, утратившее служебное удостоверение, направляет на опубликование в средствах массовой информации объявление о недействительности утраченного служебного удостоверения, о чем информирует Службу. Новое служебное удостоверение взамен утраченного выдается Службой после проведения служебного расследования.
14. При увольнении сотрудник сдает служебное удостоверение в Службу.
На обходном листе при сдаче служебного удостоверения ставится подпись лица, ответственного за выдачу служебного удостоверения.

15. Жұмыстан босаған кезде, бүлінуіне не болмаса қолданылу мерзімі өтуіне байланысты тапсырылған қызметтік куәліктер еркін нысандағы тиісті жою туралы акт жасала отырып, жойылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
қызметтік куәлікті беру
қағидаларына қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің мемлекеттік қызметшілеріне қызметтік куәліктердің берілуін және қайтарылуын есепке алу журналы
Қызметтік куәліктің нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Атқаратын лауазымы
Берілген күні
Алғаны туралы жеке қолы
Қызметтік куәлікті ауыстырғаны және тапсырғаны (тағайындалуы, лауазымының өзгеруі, мерзімінің өтуі, жұмыстан босатылуы, жоғалуы) туралы белгі
Қызметтік куәлікті жою (актінің нөмірі мен күні)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі мемлекеттік қызметшілерінің қызметтік куәліктердің берілуін және қайтарылуын есепке алу журналы тігіледі, нөмірленеді және Қызметтің қолымен және мөрімен расталады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 393 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі қызметтік куәлігінің сипаттамасы
1. Қызметтік куәліктің мұқабасы көк түсті жоғары сапалы жасанды былғарыдан тұрады, көлемі - 99 х 65 милиметр (ашып көрсетілген күйінде).
2. Сол жағында: Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі, елтаңбаның төменгі жағында "ҚАЗАҚСТАН" деген жазу, төменгі жағында куәліктің жарамдылық мерзімі (үш жыл мерзімге беріледі) көрсетіледі.
3. Куәліктің сыртқы бетінің ортасында алтын түсті Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі орналасқан, одан төмен "КУӘЛІК" "УДОСТОВЕРЕНИЕ" деген жазулар баспаханалық шрифтімен жазылады.
Куәліктің үстіңгі сол жақ бөлігінде қара түсті баспаханалық шрифті баспа әріптерімен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ МИНИСТРЛІГІ" жазуы жазылған, бұдан әрі ведомстволар мен олардың аумақтық бөлiмшелерiнің қызметшілері үшін ведомствоның атауы көрсетіледі.
Төменде қара түсті баспа әріптерімен куәліктің нөмірі (№) көрсетілген, сондай-ақ қызыл түсті баспаханалық шрифт баспа әріптерімен "КУӘЛІК" жазуы жазылған.
Куәліктің нөмірі Қызметтік куәліктердің берілуін және қайтарылуын есепке алу журналына (бұдан әрі – Журнал) сәйкес беріледі.
Куәлікте қызметшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) атқаратын лауазымы және басшының қолы қара шрифтпен орындалған.
4. Оң жағында: қара түсті баспаханалық шрифт баспа әріптерімен "МИНИСТЕРСТВО СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" жазуы жазылған, бұдан әрі ведомстволар мен олардың аумақтық бөлiмшелерiнің қызметшілері үшін ведомствоның атауы көрсетіледі.
Төменде қызыл түсті баспаханалық шрифт баспа әріптерімен "УДОСТОВЕРЕНИЕ" жазуы жазылған, сондай-ақ қара түсті баспа сөзімен куәліктің нөмірі (№) көрсетілген.

15. Служебные удостоверения, сданные при увольнении, порче либо по истечении срока действия, подлежат уничтожению с составлением соответствующего акта об уничтожении в произвольной форме.
Приложение
к Правилам выдачи
служебного удостоверения
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета выдачи и возврата служебных удостоверений
государственных служащих Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Номер
служебного
удосто-
верения
Фамилия,
имя,
отчество
(при его
наличии)
Занимаемая
должность
Дата
выдачи
Личная
подпись
о полу-
чении
Отметка о
замене и
сдаче
служебного
удостоверения
(назначение,
изменение
должности,
истечение
срока,
увольнение,
утеря)
Уничтоже-
ние
служебного
удосто-
верения
(номер и
дата акта)
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание: журнал учета выдачи служебного удостоверения
государственных служащих Министерства сельского хозяйства Республики
Казахстан прошнуровывается, пронумеровывается и заверяется подписью и
печатью Службы.
Приложение 2
к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министра сельского хозяйства
от 16 сентября 2016 года № 393
Описание служебного удостоверения
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
1. Обложка служебного удостоверения состоит из кожзаменителя высокого качества синего цвета, размером 99 х 65 миллиметров (в развернутом состоянии).
2. На левой стороне: изображение Государственного Герба Республики Казахстан, под гербом надпись "ҚАЗАҚСТАН", ниже указывается срок действия удостоверения (выдается сроком на три года).
3. На лицевой стороне удостоверения по центру расположено изображение Государственного Герба Республики Казахстан золотистого цвета, ниже типографским шрифтом выполнена надпись "КУӘЛІК", "УДОСТОВЕРЕНИЕ".
Вверху левой части удостоверения печатными буквами черным типографическим шрифтом выполнена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ МИНИСТРЛІГІ", далее для сотрудников ведомств и их территориальных подразделений указывается наименование ведомства.
Ниже печатными буквами черной надписью указан номер (№) удостоверения, а также печатными буквами красным типографическим шрифтом выполнена надпись "КУӘЛІК".
Нумерация удостоверения присваивается согласно Журналу учета выдачи и возврата служебных удостоверений (далее – Журнал).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность сотрудника удостоверения и подпись руководителя выполнены черным шрифтом.
4. На правой стороне: печатными буквами черным типографическим шрифтом выполнена надпись "МИНИСТЕРСТВО СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН", далее для сотрудников ведомств и их территориальных подразделений указывается наименование ведомства.
Ниже печатными буквами красным типографическим шрифтом выполнена надпись "УДОСТОВЕРЕНИЕ", а также печатными буквами черной надписью указан номер (№) удостоверения.

Қызметшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) атқаратын лауазымы және басшының қолы қара шрифтпен орындалған. Қосымша беттің сол жақ бөлігінде қызметшінің фотосуретін жабыстыруға арналған 3 x 4 сантиметр көлеміндегі орын болады.
5. Қызметшінің қызметтік куәлігіне қол қойғаннан кейін фотосурет карточкасының төменгі оң жақтағы бұрышына елтаңбалы мөрдің бедері қойылады, содан кейін алдыңғы беті ламинатталады және артқы бетімен куәлік мұқабасының ішкі бөлігіне жабыстырылады.

Фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность служащего и подпись руководителя выполнены черным шрифтом. В левой части вкладыша место для вклейки фотографии служащего размером 3x4 сантиметра.
5. После подписи служебного удостоверения служащего в правом нижнем углу фотографической карточки накладывается оттиск гербовой печати, затем лицевая часть ламинируется и тыльной стороной приклеивается к внутренней части обложки удостоверения.