Қаржылық делдалдық қызметтерінің шығарылымын есепке алу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 23 қыркүйектегі № 217 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 25 қазанда № 14362 болып тіркелді
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 258) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қаржылық делдалдық қызметтерінің шығарылымын есепке алу әдістемеcі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ұлттық шоттар басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күні ішінде баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ұлттық шоттар басқармасы осы бұйрықты жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Қ.К. Орынханов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы            Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2016 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 217 бұйрығымен
бекітілді
Қаржылық делдалдық қызметтерінің шығарылымын есепке алу әдістемесі

Об утверждении Методики учета выпуска услуг финансового посредничества
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 23 сентября 2016 года № 217. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 октября 2016 года № 14362
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике», а также подпунктом 258) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику учета выпуска услуг финансового посредничества.
2. Управлению национальных счетов совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) направление в печатном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению национальных счетов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Орунханов К.К.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан                       Н. Айдапкелов
Утверждена
Приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 23 сентября 2016 года № 217
Методика учета выпуска услуг финансового посредничества

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қаржылық делдалдық қызметтерінің шығарылымын есепке алу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы Әдістеме халықаралық стандарттарға сәйкес қаржылық делдалдық қызметтерінің шығарылымын есепке алу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі - Комитет) пайдалануына арналған және Ұлттық шоттар жүйесінің мақсаттары үшін ғана қолданылады.
3. Осы Әдістеменің мақсаты институционалдық секторлардың өндіріс, табыстарды пайдалану шоттарын және «ресурстар-пайдалану» мен «шығындар-шығарылым» кестелерін құру үшін пайдаланылатын қаржылық делдалдықтың жанама түрде өлшенетін қызметтерінің (бұдан әрі – ҚДЖӨҚ) шығарылымы мен пайдаланылу көрсеткіштерінің есептеулерін жетілдіру болып табылады. Осы Әдістемені қолдану қаржылық секторда құрылатын қосылған құнды бағалаудың сенімділігін арттыруға және экономика салаларында пайдалануға жәрдемдеседі.
4. Осы Әдістемеде келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) депозиттер – банкке немесе басқа да депозиттік мекемеге сақтауға берілген, бірақ мерзімінің және белгілі бір шарттардың келуімен депозиттік келісімшартта белгіленген пайыздық мөлшерлемені төлеумен қайтаруға жататын ақшалай қаражат. Аударымдық және өзге де депозиттердің түрлері бар.
2) кредиттер (несиелер) – кредиторлар ақшалай қаражатты тікелей қарыз алушыларға ұсынған кезде пайда болатын қаржы құралдары, бұл беруге жатпайтын құжаттармен расталады.
3) қаржылық делдалдық – дебиторлардың қажеттіліктері мен кредиторлардың талаптарын сәйкестікке келтіру бойынша қызмет. Ол клиенттер оған сәйкес қарызға алатын және кредиттей алатын шарттардың баламалы жиынтығын ұсынатын қаржылық мекемелермен жүзеге асырылады.
2-тарау. 2008 жылғы ҰШЖ сәйкес ҚДЖӨҚ шығарылымын есептеу тәртібі
5. Банктер мен басқа да қаржылық мекемелердің делдалдық қызметі жинақтары бар және оларды инвестицияларды қаржыландыру үшін ресурстарды пайдаланатын институционалдық бірліктерге, қаржылық емес корпорацияларға қайтарымды негізде уақытша пайдалануға беретін әртүрлі институционалдық бірліктердің (үй шаруашылықтары мен кәсіпорындардың) бос қаржы ресурстарын тарту және шоғырландырудан тұрады. Банктер және басқа да қаржылық мекемелер жинақтайтын институционалдық бірліктер мен инвестициялайтын институционалдық бірліктер арасындағы делдал ретінде жүреді. Қаржылық мекемелердің делдалдық қызметі ресурстарды бір институционалдық бірліктерден өзгелерге беруге байланысты шығындарға ұшырайды, және өзіне белгілі тәуекелді жүктейді, қаржылық міндеттемелерді өзіне қабылдайды.

Глава 1. Общие положения
1. Методика учета выпуска услуг финансового посредничества (далее - Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» (далее - Закон).
2. Настоящая Методика предназначена для использования Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет) для учета выпуска услуг финансового посредничества, согласно международным стандартам и применяется исключительно для целей Системы национальных счетов.
3. Целью настоящей Методики является совершенствование расчетов показателей выпуска и использования услуг финансового посредничества, измеряемых косвенным образом (далее – УФПИК), которые используются для составления счета производства, использования доходов институциональных секторов и таблиц «ресурсы-использование» и «затраты-выпуск». Применение данной Методики содействует повышению надежности оценок добавленной стоимости, создаваемой в финансовом секторе и использованию в отраслях экономики.
4. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) депозиты – денежные средства, переданные банку или другому депозитному учреждению на хранение, но подлежащие по наступлении срока и определенных условий возврату с оплатой установленной в депозитном договоре процентной ставки. Различают переводные и прочие депозиты.
2) кредиты (ссуды) – финансовые инструменты, которые образуются, когда кредиторы предоставляют денежные средства непосредственно заемщикам, это подтверждается документами, не подлежащими передаче.
3) финансовое посредничество – деятельность по приведению в соответствие потребностей дебиторов и желаний кредиторов. Она осуществляется финансовыми учреждениями, предлагающими альтернативный набор условий, в соответствии с которыми клиенты заимствуют и кредитуют.
Глава 2. Порядок расчетов выпуска УФПИК в соответствии с СНС
2008 года
5. Посредническая деятельность банков и других финансовых учреждений состоит в привлечении и аккумулировании свободных финансовых ресурсов различных институциональных единиц (домашних хозяйств и предприятий), которые имеют сбережения, и передают их во временное пользование на возмездной основе тем институциональным единицам, нефинансовым корпорациям, которые используют эти ресурсы для финансирования инвестиций. Банки и другие финансовые учреждения, выступают как посредники между теми институциональными единицами, которые сберегают, и теми институциональными единицами, которые инвестируют. Посредническая деятельность финансовых учреждений несут издержки, связанные с передачей ресурсов от одних институциональных единиц другим, и берут на себя известный риск, принимают на себя финансовые обязательства.

6. Несиелер қаржылық мекемелермен берілген және депозиттер қаржылық мекемелерде орналастырылған кезде ҚДЖӨҚ шығарылымы несиелермен және депозиттермен операцияларға қатысты анықталады. ҚДЖӨҚ шығарылымын есептеу кезінде есепке құнды қағаздармен операциялар нәтижесінде пайда болатын меншіктен түскен табыстарды есептеулерге қосылмайды, өйткені құнды қағаздармен жасалатын операциялар делдалдық болып табылмайды. Қаржылық мекемелер құнды қағаздарды нарықта сатып алғанда немесе сатқанда олар бұл қағаздардың бағасына әсер етпейді.
7. Банкаралық айқындамалар сәйкестендіріледі және құралдардың жеке санаты ретінде көрсетіледі. Бұл банкаралық несиелер мен депозиттердің өзге несиелер мен депозиттерден ажырату мүмкіндігін қарастыру себептерінің бірі. Екінші себеп қаржылық делдалдықтың жанама түрде өлшенетін қызметтерінің төлемін есептеумен байланысты. ҚДЖӨҚ есептеу үшін банктердің банктік емес клиенттерінің несилері мен депозиттері қалдықтарының шамалары пайдаланылады және банктер алатын немесе төлейтін пайыздар мен дәл сол несилер мен депозиттер қалдықтарына пайыздың базистік мөлшерлемесін қолдану жолымен есептелген пайыздар арасындағы айырмашылық есептеледі. Банктер арасындағы қатынастарда ҚДЖӨҚ төленеді немесе төленбейді, банктер бір-бірінен қарыз алады немесе бір-біріне тәуекел факторын қоспайтын мөлшерлеме бойынша қаражат ұсынады. Бұл себептер бойынша банкаралық несиелер мен депозиттер өзге несиелер мен депозиттерден ажыратылады (ҰШЖ 2008, 11.56-тармақ).
8. Пайыздың базистік мөлшерлемесінің есептелуі осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген. ҚДЖӨҚ шығарылымын есептеу кезінде базистік мөлшерлеме ретінде банкаралық пайыздық мөлшерлеме пайдаланылады. Банкаралық пайыздық мөлшерлемені есептеу үшін жеткілікті бастапқы ақпарат жоқ. Бұл Әдістемеде базистік мөлшерлемені баламалы есептеу – несиелерге және депозиттерге пайыздың мөлшерлемелері арасындағы орташа мәнді пайдалану сипатталған.
9. Базистік мөлшерлемені есептеу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастырылған деректері:
1) несиелер мен депозиттердің қалдықтары жөніндегі деректер;
2) алынған және төленген пайыздар жөніндегі деректер пайдаланылады.
10. Есептеулерде несиелер мен депозиттердің қорлары бойынша кезең соңындағы деректер пайдаланылған. Несиелер мен депозиттердің кезеңдегі орташа қалдықтары сәйкесінше ағымдағы айғы несиелер мен депозиттердің өткен аймен арифметикалық орташа ретінде есептелген.
11. Несиелер мен депозиттер бойынша пайыздардың мөлшерлемелері алынған және төленген пайыздардың тиісінше орташа алғанда кезеңдегі несиелер мен депозиттердің қалдықтарына қатынасымен есептеледі. Несиелер мен депозиттер бойынша пайыздың мөлшерлемесін есептеу формуласы:
мұндағы:
– несиелер бойынша пайыздың мөлшерлемесі;
– депозиттер бойынша пайыздың мөлшерлемесі;
– несиелер бойынша пайыздар;
– депозиттер бойынша пайыздар;
– орташа алғанда есептік кезеңдегі несиелердің қалдықтары;
– есептік кезеңдегі депозиттердің орташа қалдықтары;

6. Выпуск УФПИК определяется в отношении операций с ссудами и депозитами и тогда, когда эти ссуды предоставляются финансовыми учреждениями и депозиты размещаются в финансовых учреждениях. При исчислении выпуска УФПИК не включаются в расчеты доходы от собственности, возникающие в результате операций с ценными бумагами, поскольку считается, что операции с ценными бумагами не являются посредническими. Когда финансовые учреждения приобретают или продают ценные бумаги на рынке, они не воздействуют на цены этих бумаг.
7. Межбанковские позиции идентифицируются и отражаются как отдельная категория инструментов. Это одна из причин для рассмотрения возможности отделения межбанковских ссуд и депозитов от других ссуд и депозитов. Вторая причина связана с исчислением оплаты услуг финансового посредничества, измеряемых косвенным образом. Для исчисления УФПИК используются величины остатков ссуд и депозитов небанковских клиентов банков и исчисляется разница между процентами, которые банки получают или выплачивают, и процентами, исчисленными путем применения базисной ставки процента к тем же самым остаткам ссуд и депозитов. В отношениях между банками УФПИК выплачивается или не выплачивается, банки заимствуют друг у друга или предоставляют друг другу средства по ставкам, не включающим фактор риска. По этим причинам межбанковские ссуды и депозиты отделяются от других ссуд и депозитов (СНС 2008, пункт 11.56).
8. Расчет базисной ставки процента приведен в приложении 1 к настоящей Методике. При расчете выпуска УФПИК в качестве базисной ставки используется межбанковская процентная ставка. Для расчета межбанковской процентной ставки нет достаточной исходной информации. В данной Методике описан альтернативный расчет базисной ставки - использование среднего значения между ставками процента на ссуды и на депозиты.
9. Для расчета базисной ставки используются данные Национального банка Республики Казахстан, размещенные на его официальном интернет-ресурсе:
1) данные об остатках ссуд и депозитов;
2) данные о полученных и выплаченных процентах.
10. По запасам ссуд и депозитов в расчетах использовались данные на конец периода. Остатки ссуд и депозитов в среднем за период рассчитаны как среднее арифметическое ссуд и депозитов текущего месяца с предыдущим месяцем соответственно.
11. Ставки процентов по ссудам и депозитам рассчитываются отношением полученных и выплаченных процентов к остаткам ссуд и депозитов в среднем за период соответственно. Формула расчета ставки процента по ссудам и депозитам:
где:
rL – ставка процента по ссудам;
rD – ставка процента по депозитам;
Il – проценты по ссудам;
Id – проценты по депозитам;
yL – остатки ссуд в среднем за отчетный период;
yD – остатки депозитов в среднем за отчетный период.

12. Базистік мөлшерлеме келесі формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– пайыздың базистік мөлшерлемесі;
– несиелер бойынша пайыздың мөлшерлемесі;
– депозиттер бойынша пайыздың мөлшерлемесі;
– орташа алғанда кезеңдегі несие қалдықтарының қалдықтардың жалпы құрылымындағы үлес салмағы;
D – орташа алғанда кезеңдегі депозит қалдықтарының қалдықтардың жалпы құрылымындағы үлес салмағы.
13. ҚДЖӨҚ шығарылымын есептеу осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген. ҚДЖӨҚ шығарылымын есептеу несиелермен және депозиттермен операциялар үшін жеке жүргізіледі. Несиелермен операциялар үшін ҚДЖӨҚ шығарылымы есептік кезеңдегі несиелердің орташа қалдығын несиелер бойынша пайыз мөлшерлемесі мен пайыздың базистік мөлшерлемесі арасындағы айырмашылыққа көбейту жолымен есептеп шығарылады. Депозиттермен операциялар үшін ҚДЖӨҚ шығарылымы есептік кезеңдегі депозиттердің орташа қалдығын пайыздың базистік мөлшерлемесі мен депозиттер бойынша пайыз мөлшерлемесі арасындағы айырмашылыққа көбейту арқылы есептеп шығарылады. Несиелер мен депозиттер бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымын есептеу формулалары келесідей:
,
,
мұндағы:
– несиелер бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымы;
– депозиттер бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымы;
– орташа алғанда есептік кезеңдегі несиелердің қалдықтары;
– орташа алғанда есептік кезеңдегі депозиттердің қалдықтары;
– несиелер бойынша пайыздың мөлшерлемесі;
– депозиттер бойынша пайыздың мөлшерлемесі;
– пайыздың базистік мөлшерлемесі.
14. ҚДЖӨҚ шығарылымының жалпы мөлшері несиелер бойынша ҚДЖӨҚ мен депозиттер бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымдарын қосу арқылы алынады:
мұндағы:
– несиелер бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымы;
– депозиттер бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымы.
3-тарау. Пайдаланушылар бойынша КДЖӨҚ шығарылымын бөлу тәртібі
15. Экономика секторлары бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымын бөлу үшін экономика секторлары бөлінісіндегі кредиттер мен депозиттер бойынша деректер пайдаланылады. Экономиканың институционалдық секторлары бөлінісінде несиелер бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымы кредиттер құрылымына қарай бөлінеді, депозиттер бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымы депозиттер құрылымына қарай бөлінеді. Экономиканың институционалдық секторлары бөлінісіндегі кредиттер мен депозиттердің құрылымы осы Әдістемеге
3-қосымшада келтірілген.
16. Үй шаруашылықтары секторы үш кіші секторға бөлінеді:
1) тұрғын үй иелері;
2) түпкілікті тұтынушылар;
3) корпорацияланбаған кәсіпорындар.
17. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің статистикалық жарияланымдарында банк кредиттері бойынша кредиттеу объектілеріне қарай құрылысқа және азаматтардың тұрғын үй сатып алуға арналған кредиттері мен азаматтардың тұтынушылық мақсаттарына арналған кредиттерінің ақпараты бар, бұл ақпарат негізінде олардың үй шаруашылықтары секторының кредиттеріндегі үлесі анықталады, кредиттердің қалған бөлігі корпорацияланбаған кәсіпорындардың кредиттеріне жатады. Осы есептік үлестер бойынша үй шаруашылықтары секторының ҚДЖӨҚ шығарылымы бөлінеді. Экономика секторлары бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымын бөлу нәтижесі осы Әдістемеге 4-қосымшада келтірілген.

12. Базисная ставка рассчитывается по следующей формуле:
где:
rr – базисная ставка процента;
rL – ставка процента по ссудам;
rD – ставка процента по депозитам;
wL – удельный вес остатков ссуд в среднем за период в общей структуре остатков;
wD – удельный вес остатков депозитов в среднем за период в общей структуре остатков.
13. Расчет выпуска УФПИК представлен в приложении 2 к настоящей Методике. Исчисление выпуска УФПИК производится отдельно для операций с ссудами и депозитами. Выпуск УФПИК для операций с ссудами исчисляется путем умножения среднего остатка ссуд за отчетный период на разницу между ставкой процента по ссудам и базисной ставкой процента. Выпуск УФПИК для операций с депозитами исчисляется путем умножения среднего остатка депозитов за отчетный период на разницу между базисной ставкой процента и ставкой процента по депозитам. Формулы расчета выпуска УФПИК по ссудам и депозитам следующая:
где:
FISIML – выпуск УФПИК по ссудам;
FISIMD – выпуск УФПИК по депозитам;
yL – остатки ссуд в среднем за отчетный период;
yD – остатки депозитов в среднем за отчетный период;
rL – ставка процента по ссудам;
rD – ставка процента по депозитам;
rr – базисная ставка процента.
14. Общая величина выпуска УФПИК получается путем суммирования выпусков УФПИК по ссудам и УФПИК по депозитам:
где:
FISIML – выпуск УФПИК по ссудам;
FISIMD – выпуск УФПИК по депозитам.
Глава 3. Порядок распределения выпуска УФПИК по пользователям
15. Для распределения выпуска УФПИК по секторам экономики используются данные по кредитам и депозитам в разрезе секторов экономики. Выпуск УФПИК по ссудам распределяется по структуре кредитов, выпуск УФПИК по депозитам распределяется по структуре депозитов в разрезе институциональных секторов экономики. Структура кредитов и депозитов в разрезе институциональных секторов экономики представлена в приложении 3 к настоящей Методике.
16. Сектор домашних хозяйств делится на три подсектора:
1) владельцы жилищ;
2) конечные потребители;
3) некорпорированные предприятия.
17. В статистических публикациях Национального банка Республики Казахстан по кредитам банков по объектам кредитования имеется информация кредитов на строительство и на приобретение жилья гражданами и кредитов на потребительские цели граждан, на основе этой информации определяется их доля в кредитах сектора домашних хозяйств, оставшаяся часть кредитов относится на кредиты некорпорированных предприятий. По этим расчетным долям распределяется выпуск УФПИК сектора домашних хозяйств. Результат распределения выпуска УФПИК по секторам экономики приведен в приложении 4 к настоящей Методике.

18. Институционалдық секторлар-пайдаланушылар бойынша ҚДЖӨҚ шығарылымын есептеу пайдалану элементтері бойынша оны бөлу үшін қажетті деректерді алуға мүмкіндік береді. Қаржылық емес және қаржылық корпорациялар, мемлекеттік басқару, үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар (бұдан әрі – ҮШҚКЕҰ) секторлары және үй шаруашылықтарының кіші секторлары – өздері тұратын тұрғын үй иелері және корпорацияланбаған кәсіпорындардың иелері үшін ҚДЖӨҚ шығарылымы – осы секторлардың аралық тұтынуына жатады. Үй шаруашылықтары-тұтынушылардың кіші секторы үшін ҚДЖӨҚ шығарылымы үй шаруашылықтары секторының түпкілікті тұтынуына жатады.
19. Аралық тұтынуға қаржылық емес сектордың ҚДЖӨҚ шығарылымын бөлу осы Әдістемеге 5-қосымшада келтірілген. Келтірілген есептеулерден көрініп тұрғандай аралық шығындарға бөлу үшін экономика салаларындағы банктердің кредиттері жөніндегі ақпарат пайдаланылған.
Мемлекеттік басқарудың ҚДЖӨҚ шығарылымы «Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік сақтандыру» саласын пайдалануға жатады.
Қалған секторлардың ҚДЖӨҚ шығарылымы тиісті секторлардың аралық тұтыну құрылымы бойынша бөлінеді.
4-тарау. ҚДЖӨҚ экспортын есептеу
20. ҚДЖӨҚ шығарылымын толық бағалау үшін несиелер резиденттердің қаржылық мекемелерімен бейрезиденттерге берілген және бейрезиденттердің депозиттері резиденттердің қаржылық мекемелеріне орналастырған кездегі несиелермен және депозиттермен операцияларға қатысты анықталатын ҚДЖӨҚ экспорты да бағаланады.
21. ҚДЖӨҚ экспортын қалыптастыру кезінде халықаралық инвестициялық айқындама мен төлем балансы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастырылған деректері ақпараттық негіз болып табылады.
22. Экспортқа ҚДЖӨҚ шығарылымын есептеулердің тәсілі ішкі экономика үшін ҚДЖӨҚ шығарылымын есептеулерге ұқсас, яғни ҚДЖӨҚ экспорты базистік пайыздық мөлшерлеме тұжырымдамасын пайдалану арқылы есептеледі.
23. Банкаралық кредиттер мен депозиттер базистік мөлшерлеме бойынша немесе соған жақын ұсынылады, бұл жағдайда ҚДЖӨҚ болмайды. Сапалы базистік пайыздық мөлшерлемені есептеу бейрезиденттерден алынған пайыздар және бейрезиденттерге төленген пайыздар жөніндегі төлем балансының деректері резиденттер банктері мен бейрезиденттер банктері арасындағы түсімдер мен төлемдерді қосқан кезде қиындай түседі. ҚДЖӨҚ экспортын есептеуде базистік мөлшерлеме ретінде ішкі экономиканың базистік мөлшерлемесі пайдаланылады, пайыздың базистік мөлшерлемесінің есептелуі осы Әдістемеге 1-қосымшада көрсетілген.
24. ҚДЖӨҚ экспорты көрсетілетін қызметтер экспортының құрамында ескеріледі. ҚДЖӨҚ экспортын есептеу осы Әдістемеге 6-қосымшада келтірілген.
Қаржылық делдалдық қызметтерінің
шығарылымын есепке алу
әдістемесіне 1-қосымша
Пайыздың базистік мөлшерлемесінің есептелуі
Кезең
Қалдықтары, млн.теңге
Алынған (төленген) пайыздар, млн.теңге
Кезеңге орташа қалдықтары, млн.теңге
Пайыздың мөлшерлемелері, %
Қалдықтар барлығы, млн.теңге
Салмақтары, %
Пайыздың базистік мөлшерлемесі, %
несиелердің
депозиттердің
несиелер бойынша
депозиттер бойынша
несиелердің
депозиттердің
несиелер бойынша
депозиттер бойынша
несиелердің
депозиттердің
1
2
3
4
5
6

18. Исчисление выпуска УФПИК по институциональным секторам-пользователям позволяет получить необходимые данные для его распределения по элементам использования. Выпуск УФПИК для секторов нефинансовых и финансовых корпораций, государственного управления, некоммерческих организации обслуживающие домашних хозяйств (далее – НКООДХ) и подсекторов домашних хозяйств - собственников жилищ, в которых они проживают, и собственников некорпорированных предприятий – относится к промежуточному потреблению этих секторов. Выпуск УФПИК для подсектора домашних хозяйств-потребителей относится к конечному потреблению сектора домашних хозяйств.
19. Распределение выпуска УФПИК нефинансового сектора на промежуточное потребление приведено в приложении 5 к настоящей Методике. Как видно из представленных расчетов для распределения на промежуточные затраты использовалась информация о кредитах банков в отраслях экономики.
Выпуск УФПИК государственного управления относится к использованию отрасли «Государственное управление и оборона; обязательное социальное страхование».
Выпуск УФПИК остальных секторов распределяется по структуре промежуточного потребления соответствующих секторов.
Глава 4. Расчеты экспорта УФПИК
20. Для полной оценки выпуска УФПИК оценивается и экспорт УФПИК, который определяется в отношении операций с ссудами и депозитами, когда эти ссуды предоставляются финансовыми учреждениями резидентов нерезидентам и депозиты нерезидентов размещаются в финансовых учреждениях резидентов.
21. Информационной основой при формировании экспорта УФПИК служат данные Национального банка Республики Казахстан, размещенные на его официальном интернет-ресурсе по международной инвестиционной позиции и по платежному балансу.
22. Подход расчетов выпуска УФПИК на экспорт идентичен с расчетами выпуска УФПИК для внутренней экономики, то есть экспорт УФПИК рассчитывается с использованием концепции базисной процентной ставки.
23. Межбанковские кредиты и депозиты предоставляются по базисной ставке или близко к ней, в этом случае УФПИК отсутствует. Расчет качественной базисной процентной ставки затрудняется, когда данные платежного баланса о полученных процентах от нерезидентов и выплаченных процентов нерезидентам включают поступления и выплаты между банками резидентов и банками нерезидентов. В расчетах экспорта УФПИК в качестве базисной ставки используется базисная ставка внутренней экономики, расчет базисной ставки процента приведен в приложении 1 к настоящей Методике.
24. Экспорт УФПИК учитывается в составе экспорта услуг. Расчеты экспорта УФПИК приведены в приложении 6 к настоящей Методике.
Приложение 1
к Методике учета выпуска услуг
финансового посредничества
Расчет базисной ставки процента
Период
Остатки, млн. тенге
Проценты полученные (выплаченные), млн. тенге
Остатки в среднем за период, млн. тенге
Ставки процента, %
Остатки всего, млн. тенге
Веса, %
Базисная ставка процента, %
ссуд
депозитов
по ссудам
по депозитам
ссуд
депозитов
по ссудам
по депозитам
ссуд
депозитов
1
2
3
4
5
6