"Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 265 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 3 қарашада № 14390 болып тіркелді.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 20.12.2022 № 530-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Мұрағат ісі және құжаттама департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде төлнұсқасына толық сәйкес келетін оның графикалық форматтағы көшірмелерін "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырланған қағаз және электрондық түрдегі осы бұйрықтың көшірмелерін ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілуін;
4) ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы тармақпен қарастырылған іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәлімет беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
____________Т.Дүйсенова

Об утверждении профессионального стандарта "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 265. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2016 года № 14390.
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 20.12.2023 № 530-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда".
2. Департаменту архивного дела и документации в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копий в графическом формате в полном соответствии с подлинником для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для официального опубликования, включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в течение десяти календарных дней после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
"Согласован"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
_____________ Т. Дуйсенова

2016 жылғы 30 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 265 бұйрығымен
бекітілген
"Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 20.12.2022 № 530-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне және құзыреттілікке, еңбек мазмұнына, сапасына және шарттарына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (БА) – Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы заңнамаға сәйкес қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу үшін негіз болып табылады және еңбек қатынастарын реттеуге, ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан әртүрлі экономикалық қызмет түрлеріндегі ұйымдарда персоналды басқарудың тиімді жүйесін қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді шешу үшін қолданылады;
2) біліктілік – еңбек қызметтерін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, еңбек нарығына және одан әрі білім алу және оқуға арналған игерілген құзыреттіліктердің құндылығын ресми тану;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) еңбек функциясы – бизнес процеспен айқындалатын еңбек іс-әрекеттерінің интеграцияланған және салыстырмалы түрде дербес жиынтығын білдіретін және оларды орындау үшін қажетті құзыреттіліктің болуын талап ететін еңбек қызметі түрінің құрамдас бөлігі;
6) жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (ЭҚЖЖ) – жұмыстарды тарифтеуге және жұмысшыларға тарифтік разрядтар беруге арналған анықтамалық;
7) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат берілмей жүргізілетін білім беру түрі;
8) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
9) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;

30 сентября 2016 года
Утвержден
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 28 сентября 2016 года
№ 265
Профессиональный стандарт "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда"
Сноска. Профессиональный стандарт - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 20.12.2023 № 530-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда" (далее – профессиональный стандарт) – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих (КС) – в соответствии с трудовым законодательством в Республике Казахстан является основой для установления квалификационных требований к работникам и применяется для решения вопросов, связанных с регулированием трудовых отношений, обеспечением эффективной системы управления персоналом в организациях различных видов экономической деятельности независимо от организационно-правовых форм;
2) квалификация – официальное признание ценности освоенных компетенций для рынка труда и дальнейшего образования и обучения, позволяющее осуществлять трудовую деятельность;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
6) единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС) – справочник, предназначенный для тарификации работ и присвоения тарифных разрядов рабочим;
7) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
8) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
9) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;

10) кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган – Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша консультациялық және әдіснамалық қызметті жүзеге асыратын Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша акционерлік қоғам нысанында құрылады;
11) кәсіптік кіші топ – еңбек функцияларының және оларды орындау үшін қажетті құзыреттіліктің біртұтас жиынымен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
12) кәсіптік топ – ортақ интеграциялық негізі (ұқсас немесе жақын арналуы, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары) бар кәсіптік кіші топтардың жиынтығы және оларды орындау үшін пайымдалған ұқсас еңбек функцияларының және құзыреттілігінің жиынтығы;
13) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
14) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы (ҰКС) – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
15) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
16) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
17) салалық біліктілік шеңбері (СБШ) – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышының, Ұлттық біліктілік шеңберінің негізінде әзірленетін және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат;
18) Ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі – ҰБЖ) – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені;
19) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі;

10) национальный орган по профессиональным квалификациям –национальный орган по профессиональным квалификациям, осуществляющий консультативную и методологическую деятельность по вопросам Национальной системы квалификаций, создается по решению Правительства Республики Казахстан в форме акционерного общества;
11) профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
12) профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
13) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
14) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
15) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
16) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
17) отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли:
18) Национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального.
19) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;

20) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін айқындайтын жіктеуіш.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар лауазымдарының жіктеу анықтамалығы
2) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
3) ҰБЖ – Ұлттық біліктілік жүйесі;
5) ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
6) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету".
5. Кәсіптік стандарттың коды: R91013.
6. ЭҚЖЖ-ға сәйкес секцияны, бөлімді, топтарды, сынып пен ішкі сыныпты көрсету:
Секция: R Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің қызметі және мәдениет саласындағы өзге де қызмет.
Негізгі топ: 91 Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің қызметі және мәдениет саласындағы өзге де қызмет.
Кәсіптік топ: 91.0 Кітапханалар мен архивтердің қызметі
Кәсіптік кіші топ: 91.01.3 Архивтердің қызметі
Кіші сынып: Мемлекеттік архивтердің қызметі
7. Стандарттың қысқаша сипаттамасы:
Кәсіптік стандартты әзірлеу мақсаты: Ұлттық архив қоры құжаттарының сақталуын қамтамасыз ететін мемлекеттік архивтер (республикалық, облыстық, қалалық және аудандық) қызметкерлерінің кәсіби қызмет саласында еңбектің мазмұнына, сапасына, шарттарына, жұмыскерлердің біліктілігі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптарды белгілеу.
Кәсіптік стандарт ҰБЖ төрт негізгі элементінің бірі болып табылады. Архив ісі саласындағы ҰБШ және СБШ деңгейлерін ескереді. Кәсіптік стандарт негіздемелік құжат болып табылады, архивтердің деңгейлері (республикалық, облыстық, қалалық және аудандық) бойынша мемлекеттік архив мекемелерінің қызмет қағидатын ескереді, сәйкестің деңгейлері бойынша архивтердің қызметкерлерінің біліктілік өлшемдерін әзірлеу үшін негіз болады.
Кәсіптік стандарт архивтердің қызметкерлерінің санаттарын арттыруын ескере отырып жалақы қорын ұлғайтуды жоспарлау үшін және олардың мансабын жоғарылату үшін негіз болып табылады.
Кәсіптік стандарт Паспорттан және кәсіптер карточкаларынан тұрады, онда архив жұмыскерлерінің біліктіліктері архив саласындағы СБШ-ның 7 деңгейімен және ҰБШ-ның (2-8 деңгейлер) сипатталады, кәсіптер бойынша "білім", "біліктер", "дағдылар", "жеке құзыреттер" төрт жалпыланған көрсеткіштер бойынша 2, 3 және 4 деңгейлі жіктеу қолданылады.

20) общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор, определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) НСК – Национальная система квалификаций;
4) НРК – Национальная рамка квалификаций;
5) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда".
5. Код профессионального стандарта: R91013
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Секция: R Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры.
Основная группа: 91 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры.
Профессиональная группа: 91.0 Деятельность библиотек и архивов.
Профессиональная подгруппа: 91.01.3 Деятельность архивов.
Подкласс: Деятельность государственных архивов.
7. Краткое описание профессионального стандарта:
Цель разработки профессионального стандарта: установление требований в области профессиональной деятельности, к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников государственных архивов (республиканских, областных, городских и районных), обеспечивающих сохранность документов Национального архивного фонда.
Профессиональный стандарт является одним из четырех основных элементов НСК. Учитывает уровни НРК и ОРК в сфере архивного дела. Профессиональный стандарт является рамочным документом, учитывает принцип деятельности государственных архивных учреждений в разрезе уровня архивов (республиканских, областных, городских и районных), служит основой для выработки критериев квалификации сотрудников архивов по уровням соответствия.
Профессиональный стандарт служит основанием для планирования повышения фонда заработной платы с учетом повышения категории сотрудников архива и их карьерного продвижения.
Профессиональный стандарт состоит из Паспорта и карточек профессий, в которых квалификации работников архива характеризуются в соответствии с 7-ю уровнями ОРК в сфере архивов и НРК (2-8 уровни) в разрезе профессий применен 2-х, 3-х и 4-х уровневая классификация согласно пункту 7 настоящего профессионального стандарта по четырем обобщенным показателям: "знания", "навыки", "умения" и "личностные компетенции".

"Археограф", "Архивист", "Архивариус", "Инженер", "Архив құжаттарының суретші-реставраторы", "Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник" мамандықтары үшін төрт кіші деңгей қарастырылған, олар 4, 5, 6 деңгейдегі санаты жоқ маман, 4.1, 5.1, 6.1 деңгейдегі II санатты маман, 4.2, 5.2, 6.2, 7.2 деңгейдегі I санатты маман, 4.3, 5.3, 6.3, 7.3, 8.3 деңгейдегі жоғары санатты маманды білдіреді.
Басшылықтың "Директор", "Директордың орынбасары", "Бас қор сақтаушы", "Құрылымдық бөлімшенің басшысы", "Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары" мамандықтары үшін олардың деңгейлерінің иерархиясына сәйкес санаттардың берілуінсіз 8.5, 7.5, 6.5; 8.4, 7.4, 6.4; 8.3, 7.3, 6.3; 6.2 деңгейлері қолданылған.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Директор – СБШ-нің 8.5, 7.5, 6.5 деңгейі;
2) Директордың орынбасары – СБШ-нің 8.4, 7.4, 6.4 деңгейі;
3) Бас қор сақтаушы – СБШ-нің 7.3, 6.3 деңгейі;
4) Құрылымдық бөлімшенің басшысы – СБШ-нің 7.3, 6.3 деңгейі;
5) Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары – СБШ-нің 7.2, 6.2 деңгейі;
6) Археограф – СБШ-нің 8.3, 7.3, 7.2, 6.3, 6.2, 6.1, 6 деңгейі;
7) Архивист – СБШ-нің 7.3, 7.2, 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5 деңгейі;
8) Архивариус – СБШ-нің 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5 деңгейі;
9) Архив қоймасының меңгерушісі – СБШ-нің 7, 6 деңгейі;
10) Инженер – СБШ-нің 6.2, 5.1, 5 деңгейі;
11) Архив құжаттарының суретші-реставраторы – СБШ-нің 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5, 4.3, 4.2, 4.1, 4 деңгейі;
12) Архивтік құжаттардың реставраторы – СБШ-нің 5, 4, 3 деңгейі;
13) Фильмдік материалдардың реставраторы – СБШ-нің 5, 4, 3, 2 деңгейі;
14) Лаборант (орташа біліктілік) – СБШ-нің 5, 4, 3 деңгейі;
15) Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник – СБШ-нің 5, 4.2, 4.1, 4 деңгейі;
16) Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы – СБШ-нің 3, 2 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-004
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
8.5
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілігі:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (PhD докторантура, PhD докторы ғылыми дәрежесі, бейіні боынша PhD докторы, ғылым кандадаты, ғылым докторлары)
Гуманитарлық ғылымдар, Өнер, Әлеуметтік ғылымдар, Журналистика және ақпарат, Құқық, Бизнес және басқару, Ақпараттық коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл, Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл, не архив саласында кемінде төрт жыл немесе басшылық лауазамдарда "Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" (бұдан әрі – Жұмыс органы) Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 жарлығына сәйкес шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін,
және кадрларды даярлау бағыттары бойынша "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Журналистика және ақпарат", "Бизнес және басқару", "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" ғылыми дәрежесі бар адамдар;
астана, облыстық мемлекеттік архивтер, республикалық маңызы қалалардағы мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл, Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл, немесе архив саласында кемінде үш жыл немесе басшылық лауазамдарда жұмыс органы шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған және кадрларды даярлау бағыттары бойынша "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Журналистика және ақпарат", "Бизнес және басқару", "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" ғылыми дәрежесі бар адамдар;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтердің филиалдары үшін – архив саласында кемінде үш жыл немесе басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілі, Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл жұмыс өтілі, немесе шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған және кадрларды даярлау бағыттары бойынша "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Журналистика және ақпарат", "Бизнес және басқару", "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" ғылыми дәрежесі бар немесе архив саласы бойынша кемінде екі жыл өтілі бар адамдар үшін екі жыл;
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

Для профессий "Археограф", "Архивист", "Архивариус", "Инженер", "Художник-реставратор архивных документов", "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования" предусмотрены четыре подуровня, означающие специалист без категории c уровнем 4, 5, 6, специалист II категории – 4.1, 5.1, 6.1, специалист I категории – 4.2, 5.2, 6.2, 7.2, специалист высшей категории – 4.3, 5.3, 6.3, 7.3, 8.3.
При этом для профессий руководящего состава "Директор", "Заместитель директора", "Главный хранитель фондов", "Руководитель структурного подразделения", "Заместитель руководителя структурного подразделения" применены в соответствии их иерархии уровни 8.5, 7.5, 6.5; 8.4, 7.4, 6.4; 8.3, 7.3, 6.3; 6.2 без присвоения категорий.
8. Перечень карточек профессий:
1) Директор – уровень ОРК 8.5, 7.5, 6.5;
2) Заместитель директора – уровень ОРК 8.4, 7.4, 6.4;
3) Главный хранитель фондов – уровень ОРК 7.3, 6.3;
4) Руководитель структурного подразделения – уровень ОРК 7.3, 6.3;
5) Заместитель руководителя структурного подразделения – уровень ОРК 7.2, 6.2;
6) Археограф – уровень ОРК 8.3, 7.3, 7.2, 6.3, 6.2, 6.1, 6;
7) Архивист – уровень ОРК 7.3, 7.2, 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5;
8) Архивариус – уровень ОРК 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5;
9) Заведующий архивохранилищем – уровень ОРК 7, 6;
10) Инженер –уровень ОРК 6.2, 5.1, 5;
11) Художник-реставратор архивных документов –уровень ОРК 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5, 4.3, 4.2, 4.1, 4;
12) Реставратор архивных документов – уровень ОРК 5, 4, 3;
13) Реставратор фильмовых материалов – уровень ОРК 5, 4, 3, 2;
14) Лаборант (средней квалификации) – уровень ОРК 5, 4, 3;
15) Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования – уровень ОРК 5, 4.2, 4.1, 4;
16) Оператор аппаратов микрофильмирования микрофильмирования и копирования – уровень ОРК 3, 2.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Директор (заведующий) архивной организации"
Код группы
1349-0
Код наименования занятия
1349-0-004
Наименование профессии
Директор (заведующий) архивной организации
Уровень квалификации по ОРК
8
Подуровень квалификации по ОРК
8.5
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее пяти лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым рабочим органом Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом согласно Указу Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом" (далее – Рабочий орган), и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – стаж работы не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее двух лет стажа работы в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1349-0-004. Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамалары
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
2. Архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу және жариялау
Еңбек функциясы 1:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
Дағды 1:
Архив қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін айқындау
Дағдылар:
1. Стратегиялық міндеттерді әзірлеу және архив қызметін жоспарлау
2. Архив саласында жаңа білім мен шешімдер алуға жетекшілік ететін жобаларды зерттеу, әзірлеу, іске асыру.
3. Архив дамуының ағымдағы жағдайын талдау, проблемалық мәселелерді анықтау және оларды шешу жолдарын әзірлеу.
4. Архив ісін, деректі дереккөздерді насихаттау мәселелері бойынша пікірталастар ұйымдастыру.
5. Идеяларды қалыптастыру, инновациялық қызметтің нәтижелерін болжау және архив ісі саласында кең ауқымды өзгерістерді жүзеге асыру, күрделі өндірістік және ғылыми процестерге басшылық жасау.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Дағды 2: Архив жұмысына автоматтандырылған ақпараттық технологияларды енгізу
Дағдылар:
1. Заманауи ақпараттық технологиялардың процестерін зерттеу және оларды архив саласында енгізу жолдарын әзірлеу.
2. Ақпараттық технологиялар саласындағы архив қызметкерлерінің біліктілігін арттыру процестерін талдау және оларды жетілдіру.
3. Ақпараттық жүйелермен және заманауи бағдарламалармен жұмыс істеу.
4. Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, АТ-технологиялар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

1349-0-004. Заместитель директора (заведующего) архивной организации
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
2. Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Дополнительные трудовые функции:
Научное исследование и публикация архивных документов
Трудовые функция 1:
Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
Навык 1:
Определение политики, стратегии деятельности архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Выработка стратегических задач и планирование работы деятельности архива.
2. Исследовать, разрабатывать, реализовывать проекты, ведущих к получению новых знаний и решений в архивной сфере.
3. Анализировать текущую ситуацию развития архива, выявлять проблемные вопросы и выработка путей их решения.
4. Организовывать дискуссии по вопросам архивного дела, пропаганды документальных источников.
5. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности и осуществлять широкомасштабные изменения в сфере архивного дела, руководить сложными производственными и научными процессами.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Внедрение автоматизированных информационных технологий в работу архива
Умения:
1. Исследовать процессы современных информационных технологий и вырабатывать пути их внедрения в архивной сфере.
2. Анализировать процессы повышения квалификации сотрудников архива в сфере IТ-технологий и совершенствовать их.
3. Работать с информационными системами и современными IТ-программами.
4. Организовать работу по разработке методических рекомендаций по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, IТ-технологий, финансирования, государственных закупок.

2. Архив қызметіндегі автоматтандыру және цифрландыру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру әдістері.
2 еңбек функциясы : архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Дағды 1:
Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшелердің ережелеріне, қызметкерлердің функционалдық міндеттеріне талдау жүргізу.
2. Құрылымдық бөлімшелердің орынбасарларының, басшылары мен қызметкерлерінің міндеттерін олардың қызметін талдау негізінде ұтымды бөлу.
3. Өкілеттіктерді құрылымдық бөлімшелердің орынбасарлары мен басшыларына беру.
4. Құрылымдық бөлімшелер жұмысының тиімділігін талдау.
5. Құрылымдық бөлімшелердің жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізбеу тәуекелдерін уақтылы анықтау.
6. Тапсырмаларды дұрыс жасаңыз.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметін ұйымдастыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері мен әдістемесі.
Дағды 2:
Архив қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерін, білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, олардың біліктілігін жүйелі арттыруды ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Оңтайлы еңбек жағдайларын ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
2. Архив қызметкерлерінің еңбек заңнамасы талаптарын сақтауын қамтамасыз ету.
3. Құрылымдық бөлімшелер қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерін ескере отырып, олардың жұмыс тиімділігін талдау.
4. Жұмыскерлердің еңбек уәждемесінің тетіктері мен тәсілдерін, бастамалары мен белсенділігін жетілдіру.
5. Архив қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды жетілдіру бойынша әдістемені енгізу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, Стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметін ұйымдастыру, қызметкерлерді ынталандыру және олардың біліктілігін арттыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Қосымша еңбек функциясы
Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу және жариялау
Дағды 1:
Архив қорларында құжаттарды анықтау және зерттеу
Дағдылар:
1. Архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратымен және анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс істеу.
2. Архив қорлары бойынша құжаттарды анықтау және іріктеу әдістемесін меңгеру.
3. Деректі дереккөздердің мазмұнына талдау жасау, соның негізінде жеке тарихи фактілер мен оқиғалар бойынша көзқарасты баяндау.

2. Отечественного и зарубежного опыта в сфере автоматизации и цифровизации в деятельности архива.
3. Методики перевода документов в цифровой формат.
Трудовая функция 2: Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Навык 1:
Организация работы и эффективного взаимодействия всех структурных подразделений
Умения:
1. Проводить анализ положений структурных подразделений, функциональные обязанности сотрудников.
2. Рационально распределять обязанности заместителей, руководителей и работников структурных подразделений на основе анализа их деятельности.
3. Делегировать полномочия заместителям и руководителям структурных подразделений.
4. Анализировать эффективность работы структурных подразделений.
5. Своевременно выявлять риски недостижения плановых показателей структурными подразделениями.
6. Правильно генерировать поручения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива.
3. Основ и методики организации труда и управления.
Навык 2:
Рациональное использование и развитие профессиональных компетенций, знаний и опыта сотрудников архива, организация систематического повышения их квалификации
Умения:
1. Обеспечить организацию оптимальных условий труда.
2. Обеспечить соблюдение требований трудового законодательства сотрудниками архива.
3. Анализировать эффективность работы сотрудников структурных подразделений с учетом их профессиональных компетенций.
4. Совершенствовать механизмы и способы трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
5. Внедрения методики по совершенствованию повышения квалификации работников архива.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива, мотивации работников и повышения их квалификации.
3. Основ организации труда и управления.
Дополнительная трудовая функция
Научное исследование и публикация архивных документов
Навык 1:
Проведение выявления и исследование документов в архивных фондах
Умения:
1. Работать с научно-справочным аппаратом и справочно-информационным фондом архива.
2. Владеть методикой выявления и отбора документов по архивным фондам.
3. Осуществлять анализ содержания документальных источников, на основе которых излагать точку зрения по отдельным историческим фактам и событиям.

4. Құжаттарды анықтау және оларды зерттеу мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
5. Архив қорларын зерттеу бойынша түрлі ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив саласы, ақпаратқа қол жеткізу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ғылыми-зерттеу жұмысының әдістері.
3. Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 2:
Архивтік құжаттардың ғылыми жариялануын ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Архив құжаттарын, тарих бойынша оқу құралдарын ғылыми жариялаудың барлық түрлерінің тұжырымдамаларын әзірлеуді ұйымдастыру.
2. Құжат мәтінін таңдау және беру әдістемесін жетік меңгеру.
3. Құжатты археографиялық рәсімдеуді жүргізу.
4. Ғылыми басылымдарға ғылыми-анықтамалық аппарат ұйымдастыру және жасау.
5. Құжаттарға мәтіндік ескертулер жасау әдістемесін меңгеру.
6. Архивтік құжаттарды ғылыми жариялау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
7. Археография және архивтік құжаттарды жариялау бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеуді ұйымдастыру.
8. Баспа ұйымдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара әрекеттесу.
9. Архив қорларының деректі көздерін насихаттау бойынша ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар мен семинарлар ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және археография саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.
2. Архивтік құжаттарды ғылыми айналымға енгізу әдістері.
3. Ғылыми жарияланымның түрлері мен түрлері.
4. Архив құжаттарын, архив саласының жарияланым қызметін ғылыми айналымға енгізу мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Көп тапсырма
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
6.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.4
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
6.4
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
10. "Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-004
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
7.5
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура, резидентура)
Гуманитарлық ғылымдар, Өнер, әлеуметтік ғылымдар, Журналистика және ақпарат, құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл, не архив ісі саласында кемінде төрт жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін басшы лауазымдарда басым мамандықтар бойынша оқу орындарында, шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның (бұдан әрі – жұмыс органы) "Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына сәйкес және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар" кадрлар даярлау бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы бекітетін, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар";
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл, не архив ісі саласында кемінде үш жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін басшы лауазымдарда жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар" кадрларын даярлау бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін оқу орындарында, "Журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар";
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін – архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде үш жыл жұмыс өтілі не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл жұмыс өтілі, не Президент жанындағы білім беру ұйымдарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде екі жыл жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша және адамдар үшін, "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" кадрларын даярлау бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:

4. Разрабатывать методические рекомендации по вопросам выявления документов и их исследования.
5. Организовывать различные научно-практические форумы, конференции по исследованию архивных фондов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, доступа к информации.
2. Методов научно-исследовательской работы.
3. Отечественного и зарубежного опыта по научному исследованию архивных документов.
Навык 2:
Организация научной публикации архивных документов
Умения:
1. Организовать разработку концепций всех видов научной публикации архивных документов, учебных пособий по истории.
2. В совершенстве владеть методикой выбора и передачи текста документа.
3. Проводить археографическое оформление документа.
4. Организовывать и составлять научно-справочный аппарат к научным изданиям.
5. Владеть методикой составления текстуальных примечаний к документам.
6. Применять на практике нормативные правовые акты по вопросам научной публикации архивных документов.
7. Организовать разработку методических рекомендаций по археографии и публикации архивных документов.
8. Взаимодействовать с издательскими организациями, средствами массовой информации.
9. Организовывать научно-практические форумы, конференции и семинары по пропаганде документальных источников архивных фондов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Методики введения в научный оборот архивных документов.
3. Типов и видов научной публикации.
4. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам введения в научный оборот архивных документов, публикационной деятельности архивной сферы
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4
Директор (заведующий) архивной организации
6.4
Директор (заведующий) архивной организации
10. Карточка профессии "Директор (заведующий) архивной организации"
Код группы
1349-0
Код наименования занятия
1349-0-004
Наименование профессии
Директор (заведующий) архивной организации
Уровень квалификации по ОРК
7
Подуровень квалификации по ОРК
7.5
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура, резидентура)
Гуманитарные науки, Искусство, Социальные науки, Журналистика и информация, Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее пяти лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым рабочим органом Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом согласно Указу Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом" (далее – Рабочий орган), и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – стаж работы не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее двух лет стажа работы в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1349-0-004. Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
2. Архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
Еңбек функциясы 1:
Мемлекеттік архивтік өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
Дағды 1:
Архив қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін айқындау
Дағдылар:
1. Стратегиялық міндеттерді анықтау және архив қызметін жоспарлау.
2. Архив саласында жаңа білім мен шешімдер алуға әкелетін жобаларды әзірлеу және іске асыру.
3. Архивтің қазіргі даму жағдайын талдау, проблемалық мәселелерді анықтау және оларды шешу жолдарын ұсыну.
4. Архив ісі, архив құжаттарын насихаттау мәселелері бойынша пікірталас тақырыбын ұсыну және оларды ұйымдастыруға қатысу.
5. Инновациялық қызметтің нәтижелерін зерттеу және болжау, архив ісі саласындағы өзгерістерді жүзеге асыру, күрделі өндірістік және зерттеу процестерін басқару.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, Стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Дағды 2:
Архив жұмысына автоматтандырылған ақпараттық технологияларды енгізу
Дағдылар:
1. Архив саласында заманауи ақпараттық технологиялар процестерін қолдану.
2. Арх-технологиялар саласындағы архив қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
3. Арх-технологиялар саласында архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдарды енгізу.
4. Ақпараттық жүйелермен және заманауи АТ-бағдарламалармен жұмыс істеу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, ІТ-технологиялар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

1349-0-004. Заместитель директора (заведующего) архивной организации
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
2. Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Дополнительные трудовые функции:
Использование и публикация архивных документов
Трудовые функция 1:
Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
Навык 1:
Определение политики, стратегии деятельности архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Определение стратегических задач и планирование работы деятельности архива.
2. Разрабатывать и реализовывать проекты, ведущие к получению новых знаний и решений в архивной сфере.
3. Анализировать текущую ситуацию развития архива, выявлять проблемные вопросы и предлагать пути их решения.
4. Предлагать тематику дискуссий по вопросам архивного дела, пропаганды архивных документов и участвовать в их организации.
5. Исследовать и прогнозировать результаты инновационной деятельности, осуществлять изменения в сфере архивного дела, руководить сложными производственными и исследовательскими процессами.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Внедрение автоматизированных информационных технологий в работу архива
Умения:
1. Применять процессы современных информационных технологий в архивной сфере.
2. Обеспечить организацию повышения квалификации сотрудников архива в сфере IТ-технологий.
3. Внедрять методические рекомендации в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
4. Работать с информационными системами и современными IТ-программами.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, IТ-технологий, финансирования, государственных закупок.

1. Архив ісі саласы боыйнша, ақпаратқа қол жеткізу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ғылыми-зерттеу жұмысының әдістері.
3. Архивтік құжаттарды анықтау және зерттеу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 2:
Архивтік құжаттарды пайдалануды ұйымдастыру және жариялау
Дағдылар:
1. Архивтік құжаттар негізінде ақпараттық іс-шараларды ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
2. Архив қорларын насихаттау бойынша баспа және электрондық бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмысты ұйымдастыру.
3. Архивтік құжаттарды насихаттау бойынша ғылыми-практикалық конференциялар, дөңгелек үстелдер, кездесулер ұйымдастыру.
4. Архивтік құжаттарды жариялау түрлерінің тұжырымдамасын әзірлеу (жоспар-жинақ, анықтамалық, даңғыл даңғылы).
5. Құжат мәтінін таңдау және беру әдістемесін меңгеру.
6. Құжатты археографиялық рәсімдеуді жүргізу.
7. Ғылыми басылымдарға ғылыми-анықтамалық аппарат жасау.
8. Құжаттарға мәтіндік ескертулер жасау әдістемесін меңгеру және оны іс жүзінде қолдану.
9. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
10. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу.
11. Баспа ұйымдарымен өзара әрекеттесу.
Білім:
1. Архив ісі және архив құжаттарын пайдалану саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.
2. Архивтік құжаттарды ғылыми айналымға енгізу әдістері.
3. Архивтік құжаттарды пайдалану бойынша жұмыс түрлері.
4. Архивтік құжаттарды жариялау түрлері мен түрлері.
5. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Көп тапсырма
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.5
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
6.5.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
8.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
6.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
11. "Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-004
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6.5
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, мамандық, ординатура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында кемінде бес жыл немесе басшылық лауазымдарда не Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін кемінде бес жыл;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив ісі саласында кемінде төрт жыл немесе басшы лауазымдарда не Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін кемінде бес жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін-архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде үш жыл жұмыс өтілі не Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін кемінде бес жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:

1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, доступа к информации.
2. Методов научно-исследовательской работы.
3. Отечественного и зарубежного опыта по выявлению и исследованию архивных документов.
Навык 2:
Организация использования и публикация архивных документов
Умения:
1. Обеспечить организацию информационных мероприятий на основе архивных документов.
2. Организовывать работу с печатными и электронными средствами массовой информации по пропаганде архивных фондов.
3. Организовывать научно-практические конференции, круглые столы, встречи по пропаганде архивных документов.
4. Разрабатывать концепцию видов публикации архивных документов (план-проспект сборника, справочника, проспекта).
5. Владеть методикой выбора и передачи текста документа.
6. Проводить археографическое оформление документа.
7. Составлять научно-справочный аппарат к научным изданиям.
8. Владеть методикой составления текстуальных примечаний к документам и применять ее на практике.
9. Применять на практике нормативные правовые акты по вопросам использования и публикации архивных документов.
10. Вносить предложения по разработке методических рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов.
11. Взаимодействовать с издательскими организациями.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и использования архивных документов, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Методики введения в научный оборот архивных документов.
3. Видов работ по использованию архивных документов.
4. Типов и видов публикации архивных документов.
5. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов.
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.5
Директор (заведующий) архивной организации
6.5.
Директор (заведующий) архивной организации
8.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
11. Карточка профессии "Директор (заведующий) архивной организации"
Код группы
1349-0
Код наименования занятия
1349-0-004
Наименование профессии
Директор (заведующий) архивной организации
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.5
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее пяти лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв;
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв;
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – стаж работы не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1349-0-004. Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
2. Архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек қызметі 1:
Мемлекеттік архивінің өндірістік әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
Дағды 1:
Архив қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін айқындау
Дағдылар:
1. Стратегиялық міндеттерді әзірлеу және архив қызметінің жұмысын жоспарлау.
2. Архив саласында жаңа білім мен жаңа шешімдер алуға әкелетін жобаларды зерттеу, әзірлеу, іске асыру.
3. Архив дамуының ағымдағы жағдайын талдау, проблемалық мәселелерді анықтау және оларды шешу жолдарын әзірлеу.
4. Архив ісі бойынша пікірталастарға, сондай-ақ архив құжаттарын насихаттауға қатысу.
5. Идеяларды қалыптастыру, инновациялық қызметтің нәтижелерін болжау және архив ісі саласында кең ауқымды өзгерістерді жүзеге асыру, күрделі өндірістік және ғылыми процестерге басшылық жасау.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Дағды 2:
Архив жұмысына автоматтандырылған ақпараттық технологияларды енгізу
Дағдылар:
1. Ақпараттық технологиялар саласында архив қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
2. Ақпараттық жүйелермен жұмыс істеу.
3. Ақпараттық технологиялар саласында, архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдарды практикалық жұмыста қолдануды ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметіндегі автоматтандыру және цифрландыру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру әдістері.
Еңбек қызметі 2:
Архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Дағды 1:
Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру
Дағдылар:

1349-0-004. Заместитель директора (заведующего) архивной организации
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
2. Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
Навык 1:
Определение политики, стратегии деятельности архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Выработка стратегических задач и планирование работы деятельности архива.
2. Исследовать, разрабатывать, реализовывать проекты, ведущих к получению новых знаний и новых решений в архивной сфере.
3. Анализировать текущую ситуацию развития архива, выявлять проблемные вопросы и выработка путей их решения.
4. Участвовать в дискуссиях по архивному делу, а также пропаганде архивных документов.
5. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности и осуществлять широкомасштабные изменения в сфере архивного дела, руководить сложными производственными и научными процессами.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Внедрение автоматизированных информационных технологий в работу архива
Умения:
1. Организовать повышение квалификации сотрудников архива в сфере IТ-технологий.
2. Работать с информационными системами.
3. Организовать применение в практической работе методических рекомендаций в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, финансирования, государственных закупок.
2. Отечественного и зарубежного опыта в сфере автоматизации и цифровизации в деятельности архива.
3. Методики перевода документов в цифровой формат.
Трудовая функция 2: Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Навык 1:
Организация работы и эффективного взаимодействия всех структурных подразделений
Умения:

1. Құрылымдық бөлімшелер орынбасарларының, басшыларының және қызметкерлерінің міндеттерін бөлу.
2. Өкілеттіктерді құрылымдық бөлімшелердің орынбасарлары мен басшыларына беру.
3. Тапсырмаларды дұрыс жасаңыз.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметін ұйымдастыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Дағды 2:
Архив қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерін, білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, олардың біліктілігін жүйелі арттыруды ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Оңтайлы еңбек жағдайларын ұйымдастырыңыз.
2. Архив қызметкерлерінің еңбек заңнамасы талаптарын сақтауын қамтамасыз ету.
3. Қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамасы мен белсенділігін дамытуға ықпал ету.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметін ұйымдастыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Көп тапсырма
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Наименование профессии:
8.5
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
7.5.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
8.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
6.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
12. "Архив ұйымы директорының (меңгерушісінің) орынбасары" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-004
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
8.4
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (PhD докторантура, PhD докторы ғылыми дәрежесі, бейіні бойынша PhD докторы, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл, не архив ісі саласында кемінде үш жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін басшы лауазымдарда жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін;
облыстық мемлекеттік архивтер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде үш жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл, не архив ісі саласында кемінде екі жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін басшы лауазымдарда жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" бағыттары кадрларын даярлау бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін – архив ісі саласында кемінде екі жыл немесе басшылық лауазымдарда не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл не архив ісі саласында кемінде бір жыл немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін басшы лауазымдарда жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1. Распределять обязанности заместителей, руководителей и работников структурных подразделений.
2. Делегировать полномочия заместителям и руководителям структурных подразделений.
3. Правильно генерировать поручения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива.
3. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Рациональное использование и развитие профессиональных компетенций, знаний и опыта сотрудников архива, организация систематического повышения их квалификации
Умения:
1. Организовать оптимальные условия труда.
2. Обеспечить соблюдение требований трудового законодательства сотрудниками архива. 3. Способствовать развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива.
3. Основ организации труда и управления.
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.5
Директор (заведующий) архивной организации
7.5.
Директор (заведующий) архивной организации
8.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
12. Карточка профессии "Заместитель директора (заведующего) архивной организации"
Код группы согласно НКЗ
1349-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
1349-0-004
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
Уровень квалификации по ОРК
8
Подуровень квалификации по ОРК
8.4
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв либо не менее одного года в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1349-0-004. Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік архивтің өндірістік қызметіне басшылық жасау
2. Шаруашылық және техникалық қызметтердің, қаржылық қызметтің жұмысына басшылық жасау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету және оларды пайдалану жөніндегі мемлекеттік архивтің өндірістік қызметіне басшылық жасау
Дағды 1:
Архивті дамыту стратегиясын және оны іске асыру тетігін әзірлеуді ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Проблемалық мәселелерді анықтай отырып және оларды шешу жолдарын ұсына отырып, архив дамуының ағымдағы жағдайын талдау.
2. Архив жұмысын жоспарлау және архив құжаттарын қабылдау, сақтауды қамтамасыз ету және пайдалану бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді бақылау.
3. Архивтік құжаттарды пайдалану және оларды жариялау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
4. Архив ісі, археография және құжаттану саласындағы ғылыми зерттеулерге жетекшілік ету.
5. Архивтік құжаттарды жариялау түрлерінің тұжырымдамасын әзірлеу (жоспар-жинақ, анықтамалық).
6. Ғылыми-анықтамалық аппаратты жетілдіру және қайта өңдеу бойынша жұмысты ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
7. Архив ісі, археография және құжаттану саласында әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
8. Архив құжаттарын насихаттау бойынша пікірталастар ұйымдастыру.
9. Баспа ұйымдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара әрекеттесу.
10. Архивтік құжаттарды насихаттау бойынша ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар мен семинарлар ұйымдастыру.
Знания:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, Стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару, архив құжаттарын пайдалану және жариялау саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми зерттеулерді, архивтік құжаттарды пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу әдістері.
4. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері
Дағды 2:
Мемлекеттік архивтердің функцияларын автоматтандыру
Дағдылар:
1. Ақпараттық технологиялар, архив саласын цифрландыру саласында қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.

1349-0-004. Директор (заведующий) архивной организации
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной деятельностью государственного архива по обеспечению сохранности архивных документов
2. Руководство работой хозяйственной и технической служб, финансовой деятельности
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство производственной деятельностью государственного архива по обеспечению сохранности архивных документов и их использованию
Навык 1:
Организация разработки стратегии развития архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Анализировать текущую ситуацию развития архива с выявлением проблемных вопросов и предложением путей их решения.
2. Планировать работу архива и контролировать достижение плановых показателей по приему, обеспечению сохранности и использованию архивных документов.
3. Организовать работу по использованию архивных документов и их публикации.
4. Руководить научными исследованиями в области архивного дела, археографии и документоведения.
5. Разрабатывать концепцию видов публикации архивных документов (план-проспект сборника, справочника, проспекта).
6. Обеспечивать организацию работы по усовершенствованию и переработке научно-справочного аппарата.
7. Разрабатывать методические рекомендации в области архивного дела, археографии и документоведения.
8. Организовывать дискуссии по архивному делу и пропаганде архивных документов.
9. Взаимодействовать с издательскими организациями, средствами массовой информации.
10. Организовывать научно-практические форумы, конференции и семинары по пропаганде архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией, использования и публикации архивных документов.
3. Методов организации и проведения научных исследований, работ по использованию архивных документов.
4. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Автоматизация функций государственных архивов
Умения:
1. Организовать повышение квалификации сотрудников в сфере IТ-технологий, цифровизации архивной сферы.

2. Автоматтандыруға жататын функцияларды талдауды жүзеге асыру.
3. Архив жұмысына ақпараттық жүйелер мен бағдарламаларды енгізу.
4. Ақпараттық технологиялар саласында, архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдарды практикалық жұмыста қолдануды ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, ақпараттық технологиялар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі саласында қолданылатын заманауи автоматтандырылған жабдықтардың түрлері мен сипаттамалары.
3. Архив қызметінде автоматтандыру және цифрландыру, ақпаратық технологияларды қолдану саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
4. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау әдістемелері.
Еңбек функциясы 2: Шаруашылық және техникалық қызметтердің, қаржылық қызметтің жұмысына басшылық жасау
Дағды 1:
архивте еңбек қауіпсіздігі техникасын қамтамасыз ету
Дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшелер басшыларының, орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін бөлу.
2. Құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен орынбасарларына өкілеттік беру.
3. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын, санитариялық-эпидемиологиялық нормаларды бұзу тәуекелдерін анықтау және оларды жою, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасы саласындағы білімін арттыру жөнінде шаралар қабылдау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
4. Төтенше жағдайлар кезінде архивтік құжаттарды эвакуациялауды жоспарлауды қамтамасыз ету.
5. Қызметкерлер мен келушілерді архив ғимаратынан эвакуациялау жұмыстарын ұйымдастыру.
6. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық нормалар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
7. Тапсырмалар жасау.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, еңбек қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық нормалар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттеу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
3. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Есептеу техникасының, коммуникациялар мен байланыстың заманауи құралдары.
5. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
6. Архив қызметін ұйымдастыру, еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 2:
Жарықтандыру, жылыту, желдету, ауаны баптау және басқа да жабдықтардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Дағдылар:

2. Осуществлять анализ функций, подлежащих автоматизации.
3. Внедрять в работу архива информационные системы и программы.
4. Организовать применение в практической работе методических рекомендаций в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, IТ-технологий, финансирования, государственных закупок.
2. Видов и характеристик современного автоматизированного оборудования, применяемые в сфере архивного дела.
3. Отечественного и зарубежного опыта в сфере автоматизации и цифровизации в деятельности архива, применения IТ-технологий.
4. Методики перевода документов в цифровой формат, приема электронных документов на государственное хранение.
Трудовая функция 2: Руководство работой хозяйственной и технической служб, финансовой деятельности
Навык 1:
Обеспечение техники безопасности труда в архиве
Умения:
1. Распределять обязанности руководителей, заместителей и работников структурных подразделений.
2. Делегировать полномочия руководителям и заместителям структурных подразделений.
3. Организовать работу по выявлению рисков нарушений требований безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм и принятию мер по их устранению, по повышению знаний работников в области техники безопасности.
4. Обеспечить планирование эвакуации архивных документов при чрезвычайных ситуациях.
5. Организовать работу по эвакуации сотрудников и посетителей из здания архива.
6. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела, безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм.
7. Генерировать поручения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Основ организации труда и управления.
3. Технических характеристик, конструктивных особенностей разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
5. Методов исследования, порядка и условий выполнения работ.
6. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива, обеспечение безопасности труда.
Навык 2:
Обеспечение функционирования систем освещения, отопления, вентиляции, кондиционирования и другого оборудования.
Умения:

1. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз етудің оңтайлы шарттарын ұйымдастыру.
2. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану саласында техникалық-экономикалық талдау мен сараптама жүргізуді қамтамасыз ету.
3. Архивтік құжаттардың сақталу қатерінің тәуекелдерін анықтау және оларды жою жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
4. Ғимарат пен жабдықтың тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерін ұтымды пайдалануды жоспарлау.
5. Пайдалану-техникалық мәселелерді жедел шешу, ақауларды жою бойынша жұмысты ұйымдастыру.
6. Ғимараттың тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің жай-күйіне бақылауды жүзеге асыру.
7. Архив мүлкінің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ету.
8. Әдістемелік ұсынымдарды, техникалық құжаттаманы әзірлеуді ұйымдастыру.
9. Бекітілген стандарттарға сәйкес архив ісі, өрт қауіпсіздігі, ғимараттың коммуникацияларына қойылатын талаптар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, өрт қауіпсіздігі, санитарлық нормалар, ғимараттар мен құрылыстардың коммуникацияларына қойылатын талаптарды реттейтін, сондай-ақ еңбек қатынастарын реттейтін техникалық стандарттар мен регламенттер саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
3. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Есептеу техникасының, коммуникациялар мен байланыстың заманауи құралдары.
5. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
6. Архивтердің сақталуын қамтамасыз ету және архив қызметін ұйымдастыру жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 3:
Архивтің материалдық-техникалық базасын нығайтуға қатысу
Дағдылар:
1. Архивтің материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту қажеттілігін талдау және негіздеу.
2. Материалдық-техникалық құралдар мен жабдықтарды сатып алу бойынша техникалық ерекшеліктерді әзірлеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, өрт қауіпсіздігі, санитарлық нормалар, жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтердің сақталуын қамтамасыз ету және архив қызметін ұйымдастыру жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибе.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.5.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
7.5.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
6.5.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
7.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
6.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.3.
Бас қор сақтаушы
6.3.
Бас қор сақтаушы

1. Организовать оптимальные условия обеспечения сохранности архивных документов.
2. Обеспечить проведение технико-экономического анализа и экспертизы в сфере эксплуатации зданий и сооружений.
3. Выявлять риски угрозы сохранности архивных документов и обеспечить меры по их устранению.
4. Планировать рациональную эксплуатацию систем жизнеобеспечения здания и оборудования.
5. Оперативно решать эксплуатационно-технические вопросы, организацию работы по устранению неисправностей.
6. Осуществлять контроль по состоянию систем жизнеобеспечения здания.
7. Обеспечить сохранность имущества архива, его эффективное и рациональное использование.
8. Организовать разработку методических рекомендаций, технической документации.
9. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела, пожарной безопасности, требований к коммуникациям здания согласно утвержденным стандартам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, пожарной безопасности, санитарных норм, технических стандартов и регламентов, регламентирующих требования к коммуникациям зданий и сооружений, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Основ организации труда и управления.
3. Технических характеристик, конструктивных особенностей разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
5. Методов исследования, порядка и условий выполнения работ.
6. Отечественного и зарубежного опыта по обеспечению сохранности архивов и организации деятельности архива.
Навык 3:
Участие в укреплении материально-технической базы архива
Умения:
1. Анализировать и обосновывать потребность архива в улучшении материально-технической оснащенности.
2. Организовать работу по разработке технической спецификации по приобретению материально-технических средств и оборудования.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, пожарной безопасности, санитарных норм, планирования, финансирования, государственных закупок.
2. Отечественного и зарубежного опыта по обеспечению сохранности архивов и организации деятельности архива.
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.5.
Директор (заведующий) архивной организации
7.5.
Директор (заведующий) архивной организации
6.5.
Директор (заведующий) архивной организации
7.4.
Заместитель директора (заведующнго) архивной организации
6.4.
Заместитель директора (заведующнго) архивной организации
7.3.
Главный хранитель фондов
6.3.
Главный хранитель фондов

14. "Архив ұйымы директорының (меңгерушісінің) орынбасары" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-004
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6.4
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
мамандығы:
біліктілігі:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура, резидентура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында кемінде төрт жыл немесе басшылық лауазымдарда не Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін кемінде бес жыл;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив ісі саласында кемінде үш жыл немесе басшы лауазымдарда не Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін кемінде бес жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архиавтер филиалдары үшін-архив ісі саласында кемінде екі жыл немесе басшы лауазымдарда не Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін кемінде бес жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1349-0-004. Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік архивтің өндірістік қызметіне басшылық жасау
2. Шаруашылық және техникалық қызметтердің, қаржылық қызметтің жұмысына басшылық жасау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету және оларды пайдалану жөніндегі мемлекеттік архивтің өндірістік қызметіне басшылық жасау
Дағды 1:
Архивті дамыту стратегиясын және оны іске асыру тетігін әзірлеуді ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Архивтің қазіргі даму жағдайын талдау негізінде проблемалық мәселелерді анықтау және оларды шешу жолдарын ұсыну.
2. Архив жұмысын жоспарлау және архив құжаттарын қабылдау, сақтау және пайдалану бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз ету.

14. Карточка профессии "Заместитель директора (заведующего) архивной организации"
Код группы согласно НКЗ
1349-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
1349-0-004
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.4
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура, резидентура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв;
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв;
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1349-0-004. Директор (заведующий) архивной организации
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной деятельностью государственного архива по обеспечению сохранности архивных документов
2. Руководство работой хозяйственной и технической служб, финансовой деятельности
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство производственной деятельностью государственного архива по обеспечению сохранности архивных документов и их использованию
Навык 1:
Организация разработки стратегии развития архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Выявлять проблемные вопросов на основе анализа текущей ситуации развития архива и предлагать пути их решения.
2. Планировать работу архива и обеспечить достижение плановых показателей по приему, обеспечению сохранности и использованию архивных документов.

1349-0-009. Архив қоймасының меңгерушісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұлттық архив қоры құжаттарының және мемлекеттік сақтаудағы басқа да архив құжаттарының сақталуын, мемлекеттік есепке алынуын қамтамасыз ету жөніндегі архив қоймаларының қызметіне басшылық жасау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Ұлттық архив қоры құжаттарының және мемлекеттік сақтаудағы басқа да архив құжаттарының сақталуын, мемлекеттік есепке алынуын қамтамасыз ету жөніндегі архив қоймаларының қызметіне басшылық жасау
Дағды 1:
Мемлекеттік есепке алуды жүргізу
Дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшенің жұмысы туралы жоспар мен есептерді жасауды қамтамасыз ету.
2. Есепке алу құжаттарын жүргізу әдістемесін (қор карточкасы, қор парағы, құжаттардың келіп түсу және шығу журналы және басқалар) және архив паспортын жасау.
3. Қор ісін жүргізу және оны жүйелі жаңарту бойынша бақылауды жүзеге асыру.
4. Архив қоймаларының паспорттарын жасауды ұйымдастыру.
5. Мемлекеттік архивтің жиынтық паспортын жасау үшін архив қоймаларының паспорттарын талдау.
6. Мемлекеттік есепке алу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу.
7. Құжаттардың бар-жоғын және жай-күйін тексеру және оларды іздестіру жөніндегі жұмыстарды жүргізуге басшылық жасау.
8. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архивистерге беру.
9. Архив қорлары бойынша ғылыми баяндамалар, мақалалар, шолулар дайындау дағдыларын меңгеру.
Білім:
1. Архив области саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, жинақтау және мемлекеттік есепке алу мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар.
2. Мемлекеттік есепке алуды жинақтау және жүргізу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Мемлекеттік есеп саласындағы әдіснамалық білім.
Дағды 2:
Архив қорларын сақтау, физикалық жай-күйін жақсарту, құжаттарды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелерін жасау, температуралық-ылғалдылық режимін сақтау бойынша шаралар кешенін жүргізу
Дағдылар:
1. Архив құжаттарын жұмылдыру эвакуациялау жоспарын әзірлеу.
2. Төтенше жағдайлар кезінде архивтік құжаттардың сақталуын, оларды эвакуациялауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешенін ұйымдастыру.
3. Архив құжаттарын эвакуациялау бойынша жұмыстарды жоспарлау және оқу-жаттығулар өткізу.
4. Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз етуді сақтау бойынша архив қоймаларын зерттеуді ұйымдастыру жөніндегі жұмысты қамтамасыз ету.

1349-0-009. Заведующий архивохранилищем
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство деятельностью архивохранилищ по обеспечению сохранности, государственному учету документов Национального архивного фонда и других архивных документов, находящихся на государственном хранении
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство деятельностью архивохранилищ по обеспечению сохранности, государственному учету документов Национального архивного фонда и других архивных документов, находящихся на государственном хранении
Навык 1:
Ведение государственного учета
Умения:
1. Обеспечить составление плана и отчетов о работе структурного подразделения.
2. Владеть методикой ведения учетных документов (карточка фонда, лист фонда, журнал поступления и выбытия документов и иные) и составления паспорта архива.
3. Осуществлять контроль по ведению дела фонда и его систематическому обновлению.
4. Организовать составление паспортов архивохранилищ.
5. Анализировать паспорта архивохранилищ для составления Сводного паспорта государственного архива.
6. Вносить предложения по совершенствованию нормативной правовой базы по вопросам государственного учета.
7. Руководить проведением работ по проверке наличия и состояния документов и их розыску.
8. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
9. Владеть навыками подготовки научных докладов, статей, обзоров по архивным фондам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, методических рекомендаций по вопросам комплектования и государственного учета.
2. Отечественного и зарубежного опыта по комплектованию и ведению государственного учета.
3. Методологические знания в области государственного учета.
Навык 2:
Проведение комплекса мер по сохранению, улучшению физического состояния архивных фондов, реставрации и страховому копированию документов, соблюдение температурно-влажностного режима
Умения:
1. Разрабатывать план мобилизационной эвакуации документов архива.
2. Организовать комплекс мер по обеспечению сохранности архивных документов при чрезвычайных ситуациях, их эвакуацию.
3. Планировать работу и проводить учения по эвакуации документов архива.
4. Обеспечить работу по организации обследования архивохранилищ по соблюдению обеспечения сохранности архивных документов.

5. Архив қорлары бойынша аса құнды құжаттарды анықтауды, олардың тізімдемесін жасауды ұйымдастыру.
6. Архивтік құжаттардың сақтандыру қорын құру бойынша жұмыс жүргізу.
7. Құжаттарды қалпына келтіру, шаңсыздандыру, дезинфекциялау және дезинсекциялау жұмыстарын ұйымдастыру.
8. Талаптарға сәйкес архив қоймаларын материалдық-техникалық жарақтандыру жөнінде ұсыныстар енгізу.
9. Архивтің консультативтік-кеңесші комиссиялары қарайтын құжаттарға ұсыныстарды, ескертулерді талдау және енгізу.
10. Жабдықпен, материалдармен және реактивтермен жұмыс істеу.
Білім:
1. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелері бойынша әдістемелік ұсынымдар.
2. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды реставрациялау және сақтандыру көшірмесін жасау бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелері саласындағы әдіснамалық білім.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей білу
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.4.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
7.4.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
6.4.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
7.9.
7.9. Архив қойма меңгерушісі
6.9.
Архив қойма меңгерушісі
6.3
Бас қор сақтаушы
16. "Қорлардың бас сақтаушысы" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-003
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Қорлардың бас сақтаушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6.3
Кәсіптік білім деңгейі
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, мамандық, ординатура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Архив саласындағы жұмыс өтілі кемінде төрт жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1349-0-004. Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
1349-0-009. Архив қоймасының меңгерушісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:

5. Организовать проведение выявления особо ценных документов по архивным фондам, составление их описи.
6. Проводить работу по созданию страхового фонда архивных документов.
7. Организовать работу по реставрации, обеспыливанию, дезинфекции и дезинсекции документов.
8. Вносить предложения по материально-техническому оснащению архивохранилищ в соответствии с требованиями.
9. Анализировать и вносить предложения, замечания к документам, рассматриваемых консультативно-совещательными комиссиями архива.
10. Работать с оборудованием, материалами и реактивами.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности труда, пожарной безопасности, методических рекомендаций по обеспечению сохранности документов, реставрации и страховому копированию.
2. Отечественного и зарубежного опыта по обеспечению сохранности архивных документов, их реставрации и страховому копированию.
3. Методологические знания в области обеспечения сохранности документов, их реставрации и страховому копированию.
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.4.
Директор (заведующий) архивной организации
7.4.
Директор (заведующий) архивной организации
6.4.
Директор (заведующий) архивной организации
7.9.
Заведующий архивохранилищем
6.9.
Заведующий архивохранилищем
6.3
Главный хранитель фондов
16. Карточка профессии "Главный хранитель фондов"
Код группы согласно НКЗ
1349-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
1349-0-003
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Главный хранитель фондов
Уровень квалификации по ОРК
6
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Подуровень квалификации по ОРК
6.3
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
Требования к опыту работы:
Стаж работы в сфере архивного дела не менее четырех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1349-0-004. Директор (заведующий) архивной организации
1349-0-009. Заведующий архивохранилищем
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

8. Талаптарға сәйкес архив қоймаларын материалдық-техникалық жарақтандыру жөнінде ұсыныстар енгізу.
9. Архивтің консультативтік-кеңесші комиссиялары қарайтын құжаттарға ұсыныстарды, ескертулерді талдау және енгізу.
10. Жабдықпен, материалдармен және реактивтермен жұмыс істеу.
Білім:
1. Архив безопасности, еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелері бойынша әдістемелік ұсынымдар.
2. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмесін жасау бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелері саласындағы әдіснамалық білім.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей білу
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.4.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
7.4.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
6.4.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
7.9.
Архив қойма меңгерушісі
6.9.
Архив қойма меңгерушісі
7.3
Бас қор сақтаушы
17. "Құрылымдық бөлімшенің басшысы" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1122-2
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1122-2-002
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
7.3
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура, резидентура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында кемінде төрт жыл немесе басшы лауазымдарда не архив ісі саласында кемінде үш жыл немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив ісі саласында кемінде үш жыл немесе басшы лауазымдарда не архив ісі саласында кемінде екі жыл немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1349-0-005. Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің құрылымдық бөлімшесінің (қызметінің, бөлімінің) өндірістік қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Тиісті бағыттар бойынша құрылымдық бөлімшеге (қызметке, бөлімге) басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Тиісті бағыттар бойынша құрылымдық бөлімшеге (қызметке, бөлімге) басшылық ету
Дағды 1:
Ережеде айқындалған міндеттер мен функцияларды орындау бойынша құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметін ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысын жоспарлау.
2. Архивтік құжаттарды жинақтау, сақтауды қамтамасыз ету және пайдалану бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді бақылау.
3. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) құзыреті шеңберінде проблемалық мәселелерді анықтай отырып және оларды шешу жолдарын ұсына отырып, архивті дамытудың ағымдағы жағдайын талдау.
3. Архивтің консультативтік-кеңесші комиссиялары қарайтын құжаттарға ұсыныстарды, ескертулерді талдау және енгізу.
4. Құрылымдық бөлімше (қызмет, бөлім) қызметінің бағыты бойынша ғылыми-зерттеу тақырыптары мен әдістемелік құжаттарды әзірлеу.
6. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметкерлерін тағайындау, ауыстыру, қызметтен босату, оларға көтермелеу және жаза қолдану, олардың біліктілігін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу.
7. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметіне қатысты мәселелер бойынша жұмыстарға рецензия жасауды және консультация беруді жүзеге асыру.
8. Ғылыми баяндамалармен, мақалалармен, дәрістермен және хабарламалармен сөйлеу

8. Вносить предложения по материально-техническому оснащению архивохранилищ в соответствии с требованиями.
9. Анализировать и вносить предложения, замечания к документам, рассматриваемых консультативно-совещательными комиссиями архива.
10. Работать с оборудованием, материалами и реактивами.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности труда, пожарной безопасности, методических рекомендаций по обеспечению сохранности документов, реставрации и страховому копированию.
2. Отечественного и зарубежного опыта по обеспечению сохранности архивных документов их реставрации и страховому копированию.
3. Методологические знания в области обеспечения сохранности документов, их реставрации и страховому копированию.
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.4.
Директор (заведующий) архивной организации
7.4.
Директор (заведующий) архивной организации
6.4.
Директор (заведующий) архивной организации
7.9.
Заведующий архивохранилищем
6.9.
Заведующий архивохранилищем
7.3
Главный хранитель фондов
17. Карточка профессии "Заведующий архивохранилищем"
Код группы согласно НКЗ
1349-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
1349-0-009
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Заведующий архивохранилищем
Уровень квалификации по ОРК
7
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура, резидентура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее пяти лет в сфере архивного дела или не менее одного года для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или без предъявления требований к стажу работы к лицам, завершившим обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1349-0-003 Главный хранитель
2621-1-003 Архивист
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности архивных документов Национального архивного фонда и других архивных документов, хранящихся в архивохранилище
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Прием документов на государственное хранение, ведение учета документов в архивохранилище
2. Обеспечение сохранности архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Прием документов на государственное хранение, ведение учета документов в архивохранилище и обеспечение их сохранности
Навык 1:
Осуществление приема документов на государственное хранение, ведение их учета
Умения:
1. Рационально размещать принятые документы в архивохранилище.
2. Осуществлять ведение дела фонда и его обновление.
3. Заполнять учетные документы.
4. Составлять паспорт архивохранилища.
5. Осуществлять проверку наличия и состояния документов и их розыск.
6. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией, методические рекомендации по приему документов на государственное хранение и их учету.
7. Вносить предложения по совершенствованию нормативной правовой базы по вопросам комплектования архива, государственного учета.
8. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, вопросам комплектования архива, государственного учета.
2. Методических рекомендаций по вопросам приема документов на государственное хранение и их учета.
3. Современных информационных систем ведения статистических данных.
4. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования архива и ведению государственного учета архивных документов.
Навык 2:
Проведение комплекса мер по сохранению, улучшению физического состояния архивных фондов, реставрации и страховому копированию документов, соблюдение температурно-влажностного режима
Умения:
1. Разрабатывать план эвакуации документов архивохранилища.
2. Проводить комплекс мер по обеспечению сохранности архивных документов при чрезвычайных ситуациях, их эвакуацию.
3. Проводить обследование архивохранилищ по соблюдению обеспечения сохранности архивных документов.
4. Осуществлять проверку наличия и состояния документов и их розыск.
5. Проводить работу по реставрации, обеспыливанию, дезинфекции и дезинсекции, документов.
6. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией.
7. Выявлять особо ценные документы по архивным фондам, составлять их описи.
8. Проводить работу по созданию страхового фонда архивных документов.

9. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архивистерге беру.
10. Басқа құрылымдық бөлімшелермен (қызметтермен, бөлімдермен) өзара әрекеттесу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын реттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Мемлекеттік архивтердің функцияларын автоматтандыру
Дағдылар:
1. Ақпараттық технологиялар, архив саласын цифрландыру саласында құрылымдық бөлімше қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
2. Автоматтандыруға жататын функцияларды талдауды жүзеге асыру.
3. Құрылымдық бөлімшенің жұмысына ақпараттық жүйелер мен бағдарламаларды енгізуге ықпал ету.
3. Ақпараттық жүйелермен және бағдарламалармен жұмыс істеу.
5. Практикалық жұмыста ақпараттық технологиялар саласында, архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдарды қолдану.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттандыру, ақпараттық технологиялар, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі, архив құжаттарын цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау мәселелері бойынша ақпараттандыру және цифрландыру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру және оларды пайдалану әдістемелері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
6.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.3
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
19. "Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары" мамандығының карточкасы
ҰСК сәйкес топтың коды
1122-2
ҰСК сәйкес сабақ атауының коды
1122-2-005
ҰСК сәйкес кәсіптің атауы
Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
7.2
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандық:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура, резидентура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында кемінде үш жыл немесе басшы лауазымдарда, не архив ісі саласында кемінде екі жыл немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін Қазақстан Республикасының Президенті кезіндегі білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша басшылық лауазымдарда – "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін; облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде екі жыл, не архив саласында кемінде бір жыл немесе Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін басшы лауазымдарда жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша және "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1122-2-002. Құрылымдық бөлімшенің басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің құрылымдық бөлімшесінің (қызметінің, бөлімінің) өндірістік қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Тиісті бағыттар бойынша құрылымдық бөлімшеге (қызметке, бөлімге) басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Тиісті бағыттар бойынша құрылымдық бөлімшеге (қызметке, бөлімге) басшылық ету
Дағды 1:
Ережеде айқындалған міндеттер мен функцияларды орындау бойынша құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметін ұйымдастыру
Дағдылар:

9. Вносить предложения по материально-техническому оснащению архивохранилища в соответствии с требованиями.
10. Работать с оборудованием, материалами и реактивами.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности труда, пожарной безопасности, методических рекомендаций по обеспечению сохранности документов, реставрации и страховому копированию.
2. Отечественного и зарубежного опыта по обеспечению сохранности архивных документов, их реставрации и страховому копированию.
3. Современного оборудования по обеспечению температурно-влажностного режима и пожарной безопасности.
4. Методологии в области обеспечения сохранности документов, их реставрации и страхового копирования.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.3
Главный хранитель фондов
6.3
Главный хранитель фондов
7
Заведующий архивохранилищем
6
Заведующий архивохранилищем
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
19. Карточка профессии "Руководитель структурного подразделения"
Код группы согласно НКЗ
1122-2
Код наименования занятия согласно НКЗ
1122-2-002
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Руководитель структурного подразделения
Уровень квалификации по ОРК
7
Подуровень квалификации по ОРК
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура, резидентура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1349-0-005. Заместитель директора (заведующего) архивной организации
Основная цель деятельности:
Организация производственной деятельности структурного подразделения (службы, отдела) государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Руководство структурным подразделением (службой, отделом) по соответствующим направлениям
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство структурным подразделением (службой, отделом) по соответствующим направлениям
Навык 1:
Организация деятельности структурного подразделения (службы, отдела) по выполнению задач и функций, определенных в положении
Умения:

1. Архивтік құжаттарды жинақтау, сақтауды қамтамасыз ету және пайдалану бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
2. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) құзыреті шеңберінде проблемалық мәселелерді анықтаумен және оларды шешу жолдарын ұсынумен құрылымдық бөлімшенің ағымдағы даму жағдайын талдау.
3. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметіне қатысты мәселелер бойынша кеңес беру.
4. Ғылыми баяндамалармен, мақалалармен, дәрістермен және хабарламалармен сөйлеу
5. Жас архивистерге тәжірибе, білім, дағдылар беру.
6. Басқа құрылымдық бөлімшелермен (қызметтермен, бөлімдермен) өзара әрекеттесу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, Стратегиялық жоспарлау, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттеу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Мемлекеттік архивтердің функцияларын автоматтандыру
Дағдылар:
1. ІТ-технологиялар, архив саласын цифрландыру саласында біліктілікті арттыру.
2. Автоматтандыруға жататын құрылымдық бөлімшенің функцияларын талдауды жүзеге асыру.
3. Ақпараттық жүйелермен және бағдарламалармен жұмыс істеу.
4. Практикалық жұмыста ІТ-технологиялар саласында, архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау және оларды пайдалану бойынша әдістемелік ұсынымдарды қолдану.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивті істер мәселелері бойынша ақпараттандыру және цифрландыру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру әдістері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.2.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
6.2.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
6.3
Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
20. "Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары" мамандығының карточкасы
ҰСК сәйкес топтың коды
1122-2
ҰСК сәйкес сабақ атауының коды
1122-2-005
ҰСК сәйкес кәсіптің атауы
Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
6.2
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандық:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, мамандық, резидентура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде үш жыл;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде екі жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1122-2-002. Құрылымдық бөлімшенің басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің құрылымдық бөлімшесінің (қызметінің, бөлімінің) өндірістік қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Тиісті бағыттар бойынша құрылымдық бөлімшеге (қызметке, бөлімге) басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Тиісті бағыттар бойынша құрылымдық бөлімшеге (қызметке, бөлімге) басшылық ету
Дағды 1:
Ережеде айқындалған міндеттер мен функцияларды орындау бойынша құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметін ұйымдастыру
Дағдылар:

1. Планировать работу структурного подразделения (службы, отдела).
2. Контролировать достижение плановых показателей по комплектованию, обеспечению сохранности и использованию архивных документов.
3. Анализировать текущую ситуацию развития архива с выявлением проблемных вопросов и предложением путей их решения в рамках компетенции структурного подразделения (службы, отдела).
3. Анализировать и вносить предложения, замечания к документам, рассматриваемых консультативно-совещательными комиссиями архива.
4. Разрабатывать научно-исследовательские темы и методические документы по направлению деятельности структурного подразделения (службы, отдела).
6. Вносить предложения по назначению, перемещению, освобождению от должности работников структурного подразделения (службы, отдела), поощрению и наложению на них взысканий, повышению их квалификации.
7. Осуществлять рецензирование работ и консультировать по вопросам, относящимся к деятельности структурного подразделения (службы, отдела).
8. Выступать с научными докладами, статьями, лекциями и сообщениями
9. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
10. Взаимодействовать с другими структурными подразделениями (службами, отделами).
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, безопасности труда, пожарной безопасности, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Автоматизация функций государственных архивов
Умения:
1. Организовать повышение квалификации сотрудников структурного подразделения в сфере IТ-технологий, цифровизации архивной сферы.
2. Осуществлять анализ функций, подлежащих автоматизации.
3. Способствовать внедрению в работу структурного подразделения информационные системы и программы.
4. Работать с информационными системами и программами.
5. Применять в практической работе методические рекомендации в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение и их использованию.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информатизации, IТ-технологий, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта в сфере информатизации и цифровизации по вопросам архивного дела, переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
3. Методики перевода документов в цифровой формат и их использования.
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.3
Руководитель структурного подразделения
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
20. Карточка профессии "Руководитель структурного подразделения"
Код группы согласно НКЗ
1122-2
Код наименования занятия согласно НКЗ
1122-2-002
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Руководитель структурного подразделения
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее четырех лет в сфере архивного дела;
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1349-0-005. Заместитель директора (заведующего) архивной организации
Основная цель деятельности:
Организация производственной деятельности структурного подразделения (службы, отдела) государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Руководство структурным подразделением (службой, отделом) по соответствующим направлениям
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство структурным подразделением (службой, отделом) по соответствующим направлениям
Навык 1:
Организация деятельности структурного подразделения (службы, отдела) по выполнению задач и функций, определенных в положении
Умения:

1. Архивтік құжаттарды жинақтау, сақтауды қамтамасыз ету және пайдалану бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
2. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) құзыретіне сәйкес проблемалық мәселелерді талдау, анықтау және оларды шешу жолдарын ұсыну.
3. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметіне қатысты мәселелер бойынша кеңес беру.
4. Жас архивистерге тәжірибе, білім, дағдылар беру.
5. Басқа құрылымдық бөлімшелермен (қызметтермен, бөлімдермен) өзара әрекеттесу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, Стратегиялық жоспарлау, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттеу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Мемлекеттік архивтердің функцияларын автоматтандыру
Дағдылар:
1. ІТ-технологиялар, архив саласын цифрландыру саласында біліктілікті арттыру.
2. Автоматтандыруға жататын құрылымдық бөлімшенің функцияларын талдауды жүзеге асыру.
3. Ақпараттық жүйелермен және бағдарламалармен жұмыс істеу.
4. Практикалық жұмыста ІТ-технологиялар саласында, архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау және оларды пайдалану бойынша әдістемелік ұсынымдарды қолдану.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивті істер мәселелері бойынша ақпараттандыру және цифрландыру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру әдістері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.2.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
6.2.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
7.3
Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
21. "Археограф" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1-001
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Археограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
8.3
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіби білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (PhD докторантура, PhD докторы ғылыми дәрежесі, бейіні бойынша PhD докторы, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Гуманитарлық ғылымдар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Архив саласындағы жұмыс өтілі кемінде алты жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
2621-1-003 Архивист (Архив ісі бойынша әдіскер)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын ғылыми айналымға енгізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Архив құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы құжаттық жарияланымдар мен архивтік анықтамалықтарды (жолсілтемелер, каталогтар, шолулар, көрсеткіштер) дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Архив құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы құжаттық жарияланымдар мен архивтік анықтамалықтарды (жолсілтемелер, каталогтар, шолулар, көрсеткіштер) дайындау
1 дағды:
Архив қорларында құжаттарды айқындауды және зерттеуді жүргізу
Машықтар:
1. Архив қорлары бойынша құжаттарды айқындау және іріктеу әдістемесін практикада қолдану.
2. Архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратымен және анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс істеу.
3. Құжаттарды айқындап, олардың ғылыми құндылығы мен өзектілігін анықтау.
4. Архив қорлары бойынша анықталған мәліметтердің картотекасын, архив құжаттарының тақырыптық тізбелерін жасау.
5. Құжаттамалық дереккөздердің мазмұнын талдау, жекелеген тарихи фактілер мен оқиғалар жөнінде өз көзқарасын білдіру.
6. Археография және архив ісі саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.
7. Құжаттарды айқындау бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
8. Архивтік құжаттарды зерттеу, айқындау және іріктеу әдістемесі мен басқа да мәселелер бойынша пікір таластыру.
9. Архив қорларын зерттеу мәселелері бойынша ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі, ақпаратқа қол жеткізу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ғылыми-зерттеу жұмысының түрлері мен әдістері.
3. Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу, құжаттарды айқындау және іріктеу процесі бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2 дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын ғылыми пайдалану және жариялау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды, фотоқұжаттық көрмелер мен тақырыптық экспозицияларды ғылыми жариялау түрлерінің тұжырымдамаларын әзірлеу.
2. Құжат мәтінін таңдау және беру әдістемесін меңгеру.
3. Археографиялық ресімдеуді және құжаттарға түсініктеме беруді жүзеге асыру.
4. Жинақтарға, анықтамалықтарға және жарияланымдардың өзге де түрлеріне Тарихи, археографиялық алғысөздер, ғылыми-анықтамалық аппарат жасау.
5. Құжаттарға мәтіндік ескертулер жасау әдістемесін меңгеру.
6. Архивтік құжаттарды пайдалану және ғылыми жариялау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
7. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау.
8. Архив қорларының құжаттары негізінде ғылыми баяндамалар дайындау және ғылыми-практикалық форумдарда, конференцияларда сөз сөйлеу.
9. Архивтік құжаттарды пайдалана отырып, мақалалар жариялау, телесюжеттер мен радиохабарлар өткізу.
10. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу.
Білім:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.
2. Ғылыми жарияланымның үлгілері мен түрлері.
3. Архивтік құжаттарды ғылыми айналымға енгізу әдістері.
4. Архив және баспа саласындағы құжаттық дереккөздерді, заманауи ақпараттық технологияларды ғылыми айналымға енгізу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3 дағды:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды пайдалану мен жариялаудың бизнес-процестеріне талдау жасау.
2. Архив құжаттарын пайдалану және жариялау мәселелері бойынша идеяларды қалыптастыру, архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
3. Археография, архивтік құжаттарды жариялау, экспозициялар мен көрмелерді ресімдеу, ақпараттық іс-шаралар өткізу және т.б. бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеуді жүзеге асыру.
Білім:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
3. Архив және баспа саласындағы құжаттық дереккөздерді, заманауи ақпараттық технологияларды ғылыми айналымға енгізу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Сыни тұрғыдан ойлау
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.3
Археограф
7.2
Археограф
6.3
Археограф
6.2
Археограф
7.3.
Архивист
7.2
Архивист
6.3
Архивист
6.2
Архивист

1. Планировать работу структурного подразделения (службы, отдела).
2. Контролировать достижение плановых показателей по комплектованию, обеспечению сохранности и использованию архивных документов.
3. Анализировать текущую ситуацию развития архива с выявлением проблемных вопросов и предложением путей их решения в рамках компетенции структурного подразделения (службы, отдела).
3. Анализировать и вносить предложения, замечания к документам, рассматриваемых консультативно-совещательными комиссиями архива.
4. Разрабатывать научно-исследовательские темы и методические документы по направлению деятельности структурного подразделения (службы, отдела).
6. Вносить предложения по назначению, перемещению, освобождению от должности работников структурного подразделения (службы, отдела), поощрению и наложению на них взысканий, повышению их квалификации.
7. Осуществлять рецензирование работ и консультировать по вопросам, относящимся к деятельности структурного подразделения (службы, отдела).
8. Выступать с научными докладами, статьями, лекциями и сообщениями
9. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
10. Взаимодействовать с другими структурными подразделениями (службами, отделами).
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, безопасности труда, пожарной безопасности, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Автоматизация функций государственных архивов
Умения:
1. Организовать повышение квалификации сотрудников структурного подразделения в сфере IТ-технологий, цифровизации архивной сферы.
2. Осуществлять анализ функций, подлежащих автоматизации.
3. Способствовать внедрению в работу структурного подразделения информационные системы и программы.
3. Работать с информационными системами и программами.
5. Применять в практической работе методические рекомендации в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информатизации, IТ-технологий, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта в сфере информатизации и цифровизации по вопросам архивного дела, переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
3. Методики перевода документов в цифровой формат и их использования.
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.3
Руководитель структурного подразделения
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
21. Карточка профессии "Заместитель руководителя структурного подразделения"
Код группы согласно НКЗ
1122-2
Код наименования занятия согласно НКЗ
1122-2-005
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Заместитель руководителя структурного подразделения
Уровень квалификации по ОРК
7
Подуровень квалификации по ОРК
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура, резидентура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее одного года в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1122-2-002. Руководитель структурного подразделения
Основная цель деятельности:
Организация производственной деятельности структурного подразделения (службы, отдела) государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Руководство структурным подразделением (службой, отделом) по соответствующим направлениям
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство структурным подразделением (службой, отделом) по соответствующим направлениям
Навык 1:
Организация деятельности структурного подразделения (службы, отдела) по выполнению задач и функций, определенных в положении
Умения:
1. Обеспечить достижение плановых показателей по комплектованию, обеспечению сохранности и использованию архивных документов.
2. Анализировать текущую ситуацию развития структурного подразделения с выявлением проблемных вопросов и предложением путей их решения в рамках компетенции структурного подразделения (службы, отдела).
3. Консультировать по вопросам, относящимся к деятельности структурного подразделения (службы, отдела).
4. Выступать с научными докладами, статьями, лекциями и сообщениями
5. Передавать опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
6. Взаимодействовать с другими структурными подразделениями (службами, отделами).
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Автоматизация функций государственных архивов
Умения:
1. Повышать квалификацию в сфере IТ-технологий, цифровизации архивной сферы.
2. Осуществлять анализ функций структурного подразделения, подлежащих автоматизации.
3. Работать с информационными системами и программами.
4. Применять в практической работе методические рекомендации в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение и их использованию.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта в сфере информатизации и цифровизации по вопросам архивного дела.
3. Методики перевода документов в цифровой формат.
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.2.
Руководитель структурного подразделения
6.2.
Руководитель структурного подразделения
6.3
Заместитель руководителя структурного подразделения
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист

23. "Археограф" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1-001
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Археограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
7.2
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіби білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура, резидентура)
Гуманитарлық ғылымдар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Архив ісі саласындағы жұмыс өтілі кемінде төрт жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
2621-1-003 Архивист (архив ісі бойынша әдіскер)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын ғылыми айналымға енгізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Архив құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы құжаттық жарияланымдар мен архивтік анықтамалықтарды (жолсілтемелер, каталогтар, шолулар, көрсеткіштер) дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
1 еңбек функциясы:
Архив құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы құжаттық жарияланымдар мен архивтік анықтамалықтарды (жолсілтемелер, каталогтар, шолулар, көрсеткіштер) дайындау
1 дағды:
Архив қорларында құжаттарды айқындауды және зерттеуді жүргізу
Машықтар:
1. Архив қорлары бойынша құжаттарды айқындау және іріктеу әдістемесін практикада қолдану.
2. Архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратымен және анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс істеу.
3. Құжаттарды айқындап, олардың ғылыми құндылығы мен өзектілігін анықтау.
4. Архив қорлары бойынша анықталған мәліметтердің картотекасын, архив құжаттарының тақырыптық тізбелерін жасау.
5. Құжаттық дереккөздердің мазмұнын талдау.
6. Археография және архив ісі саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.
7. Құжаттарды айқындау бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
8. Архив қорларын зерттеу мәселелері бойынша ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар ұйымдастыру.
Білім:
1. Ақпаратқа қол жеткізу, архив ісі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ғылыми-зерттеу жұмысының түрлері мен әдістері.
3. Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу, құжаттарды айқындау және іріктеу процесі бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2 дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын ғылыми пайдалану және жариялау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:

23. Карточка профессии "Археограф"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1-001
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Археограф
Уровень квалификации по ОРК
8
Подуровень квалификации по ОРК
8.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Гуманитарные науки
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы в сфере архивного дела не менее шести лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-003 Архивист (методист по архивному делу)
Основная цель деятельности:
Введение в научный оборот документов Национального архивного фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Подготовка документальных публикаций и архивных справочников (путеводители, каталоги, обзоры, указатели) о составе и содержании документов архива
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Подготовка документальных публикаций и архивных справочников (путеводители, каталоги, обзоры, указатели) о составе и содержании документов архива
Навык 1:
Проведение выявления и исследование документов в архивных фондах
Умения:
1. Применять на практике методику выявления и отбора документов по архивным фондам.
2. Работать с научно-справочным аппаратом и справочно- информационным фондом архива.
3. Выявлять документы и определять их научную ценность и актуальность.
4. Составлять картотеку выявленных сведений по архивным фондам, тематические перечни архивных документов.
5. Анализировать содержание документальных источников, излагать точку зрения по отдельным историческим фактам и событиям.
6. Проводить научно-исследовательскую работу в области археографии и архивного дела.
7. Разрабатывать методические рекомендации по выявлению документов.
8. Дискутировать по вопросам исследования архивных документов, методики выявления и отбора документов и иным.
9. Организовать научно-практические форумы, конференции по вопросам исследования архивных фондов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, доступа к информации.
2. Типов, видов и методов научно-исследовательской работы.
3. Отечественного и зарубежного опыта по научному исследованию архивных документов, процессу выявления и отбора документов.
Навык 2:
Осуществление работ по научному использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:

1. Архивтік құжаттарды, фотоқұжаттық көрмелер мен тақырыптық экспозицияларды ғылыми жариялау түрлерінің тұжырымдамаларын әзірлеу.
2. Құжат мәтінін таңдау және беру әдістемесін меңгеру.
3. Археографиялық ресімдеуді және құжаттарға түсініктеме беруді жүзеге асыру.
4. Жинақтарға, анықтамалықтарға және жарияланымдардың өзге де түрлеріне тарихи, археографиялық алғысөздер, ғылыми-анықтамалық аппарат жасау.
5. Құжаттарға мәтіндік ескертулер жасау әдістемесін меңгеру.
6. Архивтік құжаттарды пайдалану және ғылыми жариялау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
7. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау.
8. Архив қорларының құжаттары негізінде ғылыми баяндамалар дайындау және ғылыми-практикалық форумдарда, конференцияларда сөз сөйлеу.
9. Архивтік құжаттарды пайдалана отырып, мақалалар жариялау, телесюжеттер мен радиохабарлар өткізу.
10. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу.
Білім:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.
2. Ғылыми жарияланымның үлгілері мен түрлері.
3. Архивтік құжаттарды ғылыми айналымға енгізу әдістері.
4. Архив және баспа саласындағы құжаттық дереккөздерді, заманауи ақпараттық технологияларды ғылыми айналымға енгізу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3 дағды:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды пайдалану мен жариялаудың бизнес-процестеріне талдау жасау.
2. Архив құжаттарын пайдалану және жариялау мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
3. Археография, архивтік құжаттарды жариялау, экспозициялар мен көрмелерді ресімдеу, ақпараттық іс-шаралар өткізу және т.б. бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеуді жүзеге асыру.
Білім:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
3. Архив және баспа саласындағы құжаттық дереккөздерді, заманауи ақпараттық технологияларды ғылыми айналымға енгізу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Сыни тұрғыдан ойлау
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.3
Археограф
7.3
Археограф
6.3
Археограф
6.2
Археограф
7.3.
Архивист
7.2
Архивист
6.3
Архивист
6.2
Архивист

1. Разрабатывать концепции видов научной публикации архивных документов, фотодокументальных выставок и тематических экспозиций.
2. Владеть методикой выбора и передачи текста документа.
3. Осуществлять археографическое оформление и комментирование документов.
4. Составлять исторические, археографические предисловия, научно-справочный аппарат к сборникам, справочникам и иным видам публикаций.
5. Владеть методикой составления текстуальных примечаний к документам.
6. Применять на практике нормативные правовые акты по вопросам использования и научной публикации архивных документов.
7. Взаимодействовать со средствами массовой информации по вопросам использования и публикации архивных документов.
8. Готовить научные доклады и выступать на научно-практических форумах, конференциях на основе документов архивных фондов.
9. Публиковать статьи, проводить телесюжеты и радиопередачи с использованием архивных документов.
10. Вносить предложения по разработке методических рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Типов и видов научной публикации.
3. Методики введения в научный оборот архивных документов.
4. Отечественного и зарубежного опыта по введению в научный оборот документальных источников, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Навык 3:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов
Умения:
1. Осуществлять анализ бизнес-процессов использования и публикации архивных документов.
2. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам использования и публикации архивных документов.
3. Осуществлять разработку методических рекомендаций по археографии, публикации архивных документов, оформлению экспозиций и выставок, проведению информационных мероприятий и иные.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Методов проведения научно-исследовательских работ.
3. Отечественного и зарубежного опыта по введению в научный оборот документальных источников, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Критическое мышление
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.3
Археограф
7.2
Археограф
6.3
Археограф
6.2
Археограф
7.3.
Архивист
7.2
Архивист
6.3
Архивист
6.2
Архивист

30. "Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1-003
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6.3
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, мамандық, резидентура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, Ақпараттық коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық, облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде үш жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін - архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде екі жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивист (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану
Еңбек функцияларының сипаты
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
3. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
Қосымша еңбек функциялары:
Ақпараттық технологияларды енгізу
Еңбек қызметі 1:
Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру
Машықтар:
1. Архив қорларын жинақтау және құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
2. Құжаттардың құндылығының өлшемдерін анықтау және оларды Ұлттық архив қорының құрамына жатқызу.

30. Карточка профессии "Архивист (методист по архивному делу)"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1-003
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Архивист (методист по архивному делу)
Уровень квалификации по ОРК
7
Подуровень квалификации по ОРК
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура, резидентура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских, областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее пяти лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее четырех лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция"
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивариус (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Комплектование, хранение, учет и использование документов Национального архивного фонда и других архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
2. Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
3. Использование и публикация архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
Внедрение информационных технологий
Трудовые функция 1:
Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
Навык 1:
Осуществление научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Генерировать идеи и прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам комплектования архивных фондов и научно-технической экспертизы ценности документов.
2. Определять критерии ценности документов и их отнесения к составу Национального архивного фонда.

3. Қорға тарихи анықтама және істер тізімдемелеріне алғы сөздер құрастыру.
4. Құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу кезінде қағаз жүзіндегі құжаттардың және электронды құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу.
5. Жұмыс тәжірибесінде қағаз негіздегі және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қолдану, ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру.
6. Архив қорларына тарихи анықтамалар, істер тізімдемелеріне алғы сөздер, істер және құжаттар тізімдемелерін,сақтауға жатпайтын құжаттарды, соның ішінде электрондық құжаттарды жоюға бөлу туралы актілерді құрастыру.
7. Тізімдемелерді жетілдіру және қайта өңдеу, ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
8. Жинақталған тәжірибемен, біліммен, машықтармен және дағдылармен жас архивистермен бөлісу.
Білімдер:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, Архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар, жинақтау көздерінің тізімін жүргізу мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттардың құндылығына сараптама жасау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Жинақтау көздеріне әдістемелік және практикалық көмек көрсету
Машықтар:
1. Ұйымдарды, кәсіпорындарды архивті толықтыру көздерінің тізіміне қосу және одан шығару критерийлерін анықтау.
2. Мемлекеттік архивтерді толықтыру көздерінің тізімін құрастыру.
3. Мемлекеттік архивтерді толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдардың бақылау істерін мәліметтермен толықтыру бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
4. Жұмыс тәжірибесінде архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін құрастыру және алармен өзара әрекеттесу мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды қолдану.
5. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу, құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу мәселелерін талқылау бойынша пікірталастарға қатысу.
6. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін құрастыру және алармен өзара әрекеттесу, құжаттардың құндылығына сараптама жасау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді түсіндіру жөнінде семинарлар өткізу.

3. Владеть методикой экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов при научно-технической обработке документов.
4. Совершенствовать методику проведения научной экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
5. Применять научный подход при составлении исторических справок к архивным фондам и предисловий к описям дел.
6. Составлять описи дел и документов, акты о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению, в том числе электронных документов.
7. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
8. Проводить работу по усовершенствованию и переработке описей, составлению научно-справочного аппарата.
9. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
4. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
Навык 2:
Оказание методической и практической помощи источникам комплектования
Умения:
1. Владеть научным подходом при определении критериев включения организаций, предприятий в список источников комплектования архива и их исключения.
2. Составлять списки источников комплектования государственных архивов.
3. Совершенствовать методологию ведения наблюдательных дел организаций, входящих в список источников комплектования государственного архива и осуществлять работу по их наполнению сведениями.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты и методические рекомендации по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования и взаимодействия с ними.
5. Организовывать дискуссии по обсуждению вопросов комплектования архивных фондов, взаимодействия с источниками комплектования, экспертизе ценности документов.
6. Проводить семинары по разъяснению нормативных правовых актов и методических рекомендаций по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования, взаимодействия с ними, экспертизе ценности документов.

7. Архивтік қорларды толықтыру мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау және құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу.
8. Архив ісі саласында зерттеу жұмыстарын жүргізу.
9. Жинақталған тәжірибемен, біліммен, машықтармен және дағдылармен жас архивистермен бөлісу.
Білімдер:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, Архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар, жинақтау көздерінің тізімін жүргізу мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе, жүргізу жинақтау көздерінің тізімі.
3. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру, толықтыру көздерінің тізімін құрастыру әдістемелерін.
Дағды 3:
Архив қорларын жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулықтарды, ұсынымдарды әзірлеу
Машықтар:
1. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру, толықтыру көздерінің тізімін құрастыру әдістемелерін іс жүзінде қолдану
2. Архив қорларын жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесуі бизнес-процестеріне талдау жүргізу.
3. Архив қорларын жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
4. Архив қорларын толықтыру, құжаттардың құндылығына сараптама жасау, мемлекеттік архивтің толықтыру көздерінің тізімдері, ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру мәселелері бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізу және әдістемелік ұсынымдарды, нұсқаулықтарды әзірлеу.
5. Жинақталған тәжірибемен, біліммен, машықтармен және дағдылармен жас архивистермен бөлісу.
Білімдер:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, Архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар, жинақтау көздерінің тізімін жүргізу мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.

7. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам комплектования архивных фондов и научно-технической экспертизы ценности документов.
8. Проводить научно-исследовательскую работу в области архивного дела.
9. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела, ведения списка источников комплектования.
3. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
Навык 3:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам комплектования архивных фондов и взаимодействию с источниками комплектования
Умения:
1. Применять на практике методологию проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
2. Осуществлять анализ бизнес-процессов экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования, описей дел, исторических справок, ведения дела фонда и наблюдательных дел.
3. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам комплектования архивных фондов, экспертизы ценности документов, списка источников комплектования государственного архива и иные.
4. Проводить научно-исследовательскую работу и разработку методических рекомендаций, инструкций по вопросам комплектования архивных фондов, экспертизы ценности документов, списка источников комплектования государственного архива, составления научно-справочного аппарата.
5. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.

3. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттарды жинақтау,құндылығына сараптама жасау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарды жүргізу әдістері, Архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
4. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру, толықтыру көздерінің тізімін құрастыру әдістемелерін.
Еңбек қызметі 2:
Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Архивтік құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу
Машықтар:
1. Қабылданған құжаттарды архив қоймасына ұтымды орналастыру.
2. Есеп құжаттарын толтыру.
3. Құжаттарды қабылдау және есепке алу мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді жұмыс тәжірибесінде қолдану
4. Құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау және оларды есепке алу мәселелері бойынша пікірталастарға қатысу .
5. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
6. Архив ісі саласында зерттеу жұмыстарын жүргізу.
7. Жинақталған тәжірибемен, біліммен, машықтармен және дағдылармен жас архивистермен бөлісу.
Білімдер:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, Архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Архивтік құжаттарды қабылдаудың және олардың есебін жүргізудің әдістемелері.
Дағды 2:
Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру мәселелері бойынша әдістемені іс жүзінде қолдану.
2. Істер мен құжаттардың бар-жоғын және физикалық жағдайын тексеру бойынша жұмыстар кешенін жүргізу.
3. Істер мен құжаттарды шаңнан тазарту, картондау, нөмірлеу, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру.
4. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді жұмыс тәжірибесінде қолдану.
5. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
6. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізу.
7. Жинақталған тәжірибемен, біліммен, машықтармен және дағдылармен жас архивистермен бөлісу.
Білімдер:

3. Методов проведения научно-исследовательских работ по комплектованию, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
4. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
Трудовые функция 2:
Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
Навык 1:
Осуществление приема архивных документов и ведение их учета
Умения:
1. Владеть методикой приема архивных документов и их учета.
2. Рационально размещать принятые документы в архивохранилище.
3. Заполнять учетные документы.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам приема и учета документов.
5. Участвовать в дискуссиях по вопросам приема документов на государственное хранение и их учету.
6. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам приема, учета архивных документов.
7. Проводить научно-исследовательскую работу в области архивного дела.
8. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам приема, учета архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Методологии приема архивных документов и ведение их учета.
Навык 2:
Осуществление работ по обеспечению сохранности документов
Умения:
1. Применять на практике методологию по вопросам обеспечения сохранности документов, восстановления затухающего текста.
2. Проводить комплекс работ по проверке наличия и физического состояния дел и документов.
3. Осуществлять работы по обеспыливанию, картонированию, нумерации, реставрации дел и документов, восстановлению затухающего текста.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам обеспечения сохранности документов.
5. Участвовать в дискуссиях по архивному делу.
6. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам обеспечения сохранности документов и вносить предложения по их совершенствованию.
7. Проводить научно-исследовательскую работу по обеспечению сохранности документов.
8. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:

1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Құжаттардың, олардың көшірмелерінің сақталуын қамтамасыз ету, өшіп бара жатқан мәтінді реставрациялау, қалпына келтіру, Архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Шаңсыздандыру, картондау, істер мен құжаттарды реставрациялау, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру әдістемелері.
Еңбек қызметі 3:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
Дағды 1:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жеке және заңды тұлғалардың сұраныстарын орындау.
2. Көрмелердің, тақырыптық экспозициялардың тұжырымдамасын әзірлеу (тақырыптық-экспозициялық, графикалық жоспар).
3. Архивтік құжаттарды танымал ету бойынша іс-шараларды өткізу (теле-, радиохабарлар, баспа басылымдарындағы мақалалар, мектептегі сабақтар, дәрістер, экскурсиялар, жұртшылықпен кездесулер және өзгелер).
4. Архив қорларының құрамы мен мазмұнын зерделеу, оның негізінде ақпараттық хаттарды, тақырыптық тізімдерді, шолуларды, қор аралық көрсеткіштерді құрастыру.
5. Құжаттарды айқындау және олардың құндылығы мен өзектілігін анықтау.
6. Құжаттардың мәтінін таңдау және жазу, оларды археографиялық ресімдеу және түсініктеме беру.
7. Жинақтарға, анықтамалықтарға тарихи, археографиялық алғы сөздерді, ғылыми-анықтамалық аппараттарды құрастыру.
8. Жинақталған тәжірибемен, біліммен, машықтармен және дағдылармен жас архивистермен бөлісу.
Білімдер:
1. Архивтік құжаттарды пайдалану, ақпаратқа қол жеткізу, ақпараттандыру салаларындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару қағидаларын және өтініштерді қарауды реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілеқарауды реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе..
3. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау типтері, түрлері.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулықтарды, ұсынымдарды әзірлеу
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау бойынша бизнес-процестерді талдауды жүзеге асыру.
2. Архив ісі бойынша пікірталастарға қатысу және зерттеудің бастапқы нәтижелерін жариялау.

1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам обеспечения сохранности документов, их реставрации, восстановления затухающего текста, современных информационныхх технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Методологии проведения обеспыливания, картонирования, реставрации дел и документов, восстановления затухающего текста.
Трудовые функция 3:
Использование и публикация архивных документов
Навык 1:
Осуществление работ по использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Исполнять запросы физических и юридических лиц.
2. Разрабатывать концепцию выставок, тематических экспозиций (тематико-экспозиционный, графический план).
3. Проводить мероприятия по популяризации архивных документов (теле-, радиопередачи, статьи в печатных изданиях, школьные уроки, лекции, экскурсии, встречи с общественностью и иные).
4. Осуществлять инициативное информирование о составе и содержании документов.
5. Выявлять документы и определять их ценность и актуальность.
6. Составлять тематические перечни, обзоры, межфондовые указатели.
7. Владеть методикой выбора и передачи текста документа.
8. Осуществлять археографическое оформление и комментирование документов.
9. Владеть методикой составления текстуальных примечаний к документам.
10. Составлять исторические, археографические предисловия, научно-справочный аппарат к сборникам, справочникам.
11. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Типов, видов использования и публикаций архивных документов.
4. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов
Умения:
1. Осуществлять анализ бизнес-процессов по использованию и публикации архивных документов.
2. Участвовать в дискуссиях по архивному делу и публикации исходных результатов исследований.

3. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
4. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізу.
5. Жинақталған тәжірибемен, біліммен, машықтармен және дағдылармен жас архивистермен бөлісу.
Білімдер:
1. Архивтік құжаттарды пайдалану, ақпаратқа қол жеткізу, ақпараттандыру салаларындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару қағидаларын және өтініштерді қарауды реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау, архив ісі және баспа ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау типтері, түрлері.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ақпараттық технологияларды енгізу
Дағды 1:
Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру
Машықтар:
1. Цифрландыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз етумен және жабдықпен жұмыс істеу.
2. Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру мәселелері бойынша бизнес-процестерді талдауды жүзеге асыру.
3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
4. Жинақталған тәжірибемен, біліммен, машықтармен және дағдылармен жас архивистермен бөлісу.
Білімдер:
1. Архив ісі, ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 2
Ғылыми-анықтамалық аппаратты автоматтандыру
Машықтар
1. Автоматтандырылған каталогтық анықтамалықты (жүйелі, тақырыптық каталог) жүргізу.
2. Архивтік құжаттардан алынған мәліметтерді тақырыптық деректер базасына енгізу.
3. Автоматтандырылған ғылыми-анықтамалық аппаратты жүргізу әдістемесін меңгеру.
4. Жинақталған тәжірибемен, біліммен, машықтармен және дағдылармен жас архивистермен бөлісу.
Білімдер:
1. Архив ісі, ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ғылыми-анықтамалық аппарат және архив қызметін автоматтандыру мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Ойлау икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Сыни тұрғыдан ойлау
Логикалық ойлау
Тілектестік
Жазбаша және коммуникативтік дағдылар
Оқуға және өз бетінше білім алуға қабілеттілік
Бастамашылық
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.3
Археограф
7.3
Археограф
7.2
Археограф
6.3
Археограф
6.2
Археограф
7.3
Архивист
7.2
Архивист
6.2
Архивист

3. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам использования и публикации архивных документов.
4. Проводить исследовательскую работу по вопросам использования и публикации архивных документов.
5. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
3. Типов, видов использования и публикаций архивных документов.
4. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Дополнительная трудовая функция 1:
Внедрение информационных технологий
Навык 1:
Перевод архивных документов в цифровой формат
Умения:
1. Работать с программным обеспечением и оборудованием по оцифровке.
2. Осуществлять анализ бизнес-процессов по вопросам перевода архивных документов в цифровой формат.
3. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам перевода архивных документов в цифровой формат.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации и информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам перевода архивных документов в цифровой формат.
Навык 2
Автоматизация научно-справочного аппарата
Умения
1. Ведение автоматизированного каталогового справочника (систематический, тематический каталог).
2. Вносить сведения из архивных документов в тематические базы данных.
3. Владение методикой ведения автоматизированного научно-справочного аппарата.
4. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации и информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам автоматизации научно-справочного аппарата и деятельности архива.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Критическое мышление
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.3
Археограф
7.3
Археограф
7.2
Археограф
6.3
Археограф
6.2
Археограф
7.2
Архивист
6.3
Архивист
6.2
Архивист

34. "Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1-003
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
5.3
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Архивист немесе іс жүргізуші лауазымдарындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивист (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану
Еңбек функцияларының сипаты
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
3. Архивтік құжаттарды пайдалану ақпараттық технологияларды қолдана отырып
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек қызметі 1:
Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру.
Машықтар:
1. Құжаттардың құндылығының өлшемдерін анықтау және оларды Ұлттық архив қорының құрамына жатқызу.
2. Құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу кезінде қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу.
3. Жұмыс тәжірибесінде қағаз негіздегі және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қолдану, ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру.
4. Істер мен құжаттардың тізімдемелерін, сақтауға жатпайтын құжаттарды, оның ішінде электрондық құжаттарды жоюға бөлу туралы актілер құрастыру.
Білімдер:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жинақтау, қағаз негіздегі және электрондық құжаттардың құндылығына сараптама жасау, Архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.

34. Карточка профессии "Архивист (методист по архивному делу)"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1-003
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Архивист (методист по архивному делу)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.1
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских, областных государственных архивов, для республиканских, областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее одного года в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивариус (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Комплектование, хранение, учет и использование документов Национального архивного фонда и других архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
2. Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
3. Использование архивных документов с применением информационных технологий
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
Навык 1:
Осуществление научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Определять критерии ценности документов и их отнесение к составу Национального архивного фонда.
2. Составлять исторические справки к фонду и предисловия к описям дел.
3. Осуществлять экспертизу ценности документов на бумажной основе и электронных документов при научно-технической обработке документов.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
5. Составлять описи дел и документов, акты о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению, в том числе электронных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.

1. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру мәселелері бойынша әдістемені тәжірибе жүзінде қолдану.
2. Істер мен құжаттардың бар-жоғын және физикалық жағдайын тексеру бойынша жұмыстар кешенін жүргізу.
3. Істер мен құжаттарды шаңнан тазарту, картондау, нөмірлеу, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру.
4. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мәселесі бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді жұмыс тәжірибесінде қолдану.
Білімдер:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Құжаттардың, олардың көшірмелерінің сақталуын қамтамасыз ету, өшіп бара жатқан мәтінді реставрациялау, қалпына келтіру, Архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Шаңсыздандыру, картондау, істер мен құжаттарды реставрациялау, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру әдістемелері.
Еңбек қызметі 3:
Ақпараттық технологияларды қолдана отырып архивтік құжаттарды пайдалану
Дағды 1:
Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архивтік құжаттарды пайдалану бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жеке және заңды тұлғалардың сұраныстарын орындау.
2. Көрмелерді, архивтік құжаттардың тақырыптық экспозицияларын ресімдеу.
3. Архивтік құжаттарды насихаттау бойынша іс-шараларды өткізу (мектептегі сабақтар, дәрістер, экскурсиялар, жұртшылықпен кездесулер).
4. Архив қорларының құрамы мен мазмұнын зерделеу, соның негізінде тақырыптық тізімдер құрастыру.
Білімдер:
1. Архивтік құжаттарды пайдалану, ақпаратқа қол жетімділік, ақпараттандыру және өтініштерді қарауды реттейтін өзге де заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды пайдалану, Архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Архивтік құжаттарды пайдаланудың түрлері.
Дағды 2
Ғылыми-анықтамалық аппаратты автоматтандыру және архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру
Машықтар:
1. Цифрландыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз етумен және жабдықпен жұмыс істеу және ғылыми-анықтамалық аппаратты жүргізу.
2. Архивтік құжаттарды сканерлеуді жүзеге асыру.
3. Архивтік құжаттардан алынған мәліметтерді тақырыптық деректер базасына енгізу.
Білімдер:

1. Применять на практике методологию по вопросам обеспечения сохранности документов, восстановления затухающего текста.
2. Проводить комплекс работ по проверке наличия и физического состояния дел и документов.
3. Осуществлять работы по обеспыливанию, картонированию, нумерации, реставрации дел и документов, восстановлению затухающего текста.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам обеспечения сохранности документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам обеспечения сохранности документов, их реставрации, восстановления затухающего текста, современных информационныхх технологий в сфере архивного дела.
3. Методологии проведения обеспыливания, картонирования, реставрации дел и документов, восстановления затухающего текста.
Трудовые функция 3:
Использование архивных документов с применением информационных технологий
Навык 1:
Осуществление работ по использованию документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Исполнять запросы физических и юридических лиц.
2. Оформлять выставки, тематические экспозиции архивных документов.
3. Проводить мероприятия по популяризации архивных документов (радиопередачи, статьи в печатных изданиях, школьные уроки, лекции, экскурсии, встречи с общественностью и иные).
4. Изучать состав и содержание архивных фондов, на основе которого составлять информационные письма, тематические перечни.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Типов, видов использования архивных документов.
Навык 2
Автоматизация научно-справочного аппарата и перевод архивных документов в цифровой формат
Умения
1. Работать с программным обеспечением и оборудованием по оцифровке и ведению научно-справочного аппарата.
2. Осуществлять анализ бизнес-процессов по вопросам перевода архивных документов и научно-справочного аппарата в цифровой формат.
3. Ведение автоматизированного каталогового справочника (систематический, тематический каталог).
4. Вносить сведения из архивных документов в тематические базы данных.
5. Владение методикой ведения автоматизированного научно-справочного аппарата.
Знания:

40. "Архивариус" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архивариус
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6.1
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілігі:
Жоғары (бакалавриат, мамандық, ординатура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Архив сфере саласында кемінде бір жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621-1-003 Архивист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архив құжаттарын қабылдау, сақтау, есепке алу және пайдалану
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архив құжаттарын қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету және оларды пайдалану
Қосымша еңбек функциялары:
Ақпараттық технологияларды енгізу
Еңбек функциясы 1:
Архив құжаттарын қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету және оларды пайдалану
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығын қабылдауды, ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау
Дағдылар:
1. Қабылданған құжаттарды архив қоймасына ұтымды орналастыру ..
2. Құжаттардың құндылық өлшемдерін және олардың Ұлттық архив қорының құрамына жатқызылуын айқындау.
3. Практикалық жұмыста құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппарат құру тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
4. Істер мен құжаттардың тізімдемесін жасау.
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы, құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау мәселелері жөніндегі заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, ғылыми-анықтамалық аппарат.
2. Архив ісі саласындағы құжаттардың құндылығын, заманауи ақпараттық технологияларды жинақтау, сараптау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 2:
Құжаттардың сақталуын және есепке алынуын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Есеп құжаттарын толтырыңыз.
2. Істер мен құжаттардың бар-жоғын және физикалық жай-күйін тексеру бойынша жұмыстар кешенін жүргізу.
3. Істер мен құжаттарды шаңсыздандыру, картондау, нөмірлеу, реставрациялау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
4. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласында, құжаттардың сақталуын және есепке алынуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша практикалық жұмыста нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
Білім:

40. Карточка профессии "Архивариус"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Архивариусы
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Гуманитарные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
Не менее трех лет в сфере архивного дела
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-003 Архивист
Основная цель деятельности:
Прием, хранение, учет и использование документов Национального архивного фонда и других архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Прием, учет, обеспечение сохранности архивных документов и их использование
Дополнительные трудовые функции:
Внедрение информационных технологий
Трудовые функция 1:
Прием, учет, обеспечение сохранности архивных документов и их использование
Навык 1:
Осуществление приема, научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Рационально размещать принятые документы в архивохранилище.
2. Определять критерии ценности документов и их отнесение к составу Национального архивного фонда.
3. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов, составления научно-справочного аппарата.
4. Составлять описи дел и документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации, по вопросам научно-технической экспертизы ценности документов, научно-справочного аппарата.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
Навык 2:
Осуществление работ по обеспечению сохранности и учету документов
Умения:
1. Заполнять учетные документы.
2. Проводить комплекс работ по проверке наличия и физического состояния дел и документов.
3. Осуществлять работы по обеспыливанию, картонированию, нумерации, реставрации дел и документов.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией, по вопросам обеспечения сохранности и учета документов.
Знания:

46. "Архив қоймасының меңгерушісі" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-009
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив қоймасының меңгерушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ (бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы) бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура, резидентура)
Гуманитарлық ғылымдар,
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында кемінде бес жыл немесе Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін және "Тарих", "Архивтану, құжаттану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін кемінде бір жыл және "Құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану"
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1349-0-003 Бас қор сақтаушы
2621-1-003 Архивист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының архив құжаттарының және архив қоймасында сақталатын басқа да архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мемлекеттік сақтауға құжаттарды қабылдау, архив қоймасында құжаттардың есебін жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Мемлекеттік сақтауға құжаттарды қабылдау, архив қоймасында құжаттардың есебін жүргізу және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Мемлекеттік сақтауға құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру, олардың есебін жүргізу
Машықтар:
1. Қабылданған құжаттарды архив қоймасына орналастыру ұтымды.
2. Қор ісін жүргізуді және оны жаңартуды жүзеге асыру.
3. Есеп құжаттарын толтырыңыз.
4. Архив қоймасының паспортын жасау.
5. Құжаттардың бар-жоғын және жай-күйін тексеруді және оларды іздестіруді жүзеге асыру.
6. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау және оларды есепке алу бойынша әдістемелік ұсынымдарды практикада қолдану.
7. Архивті жинақтау, мемлекеттік есепке алу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу.
8. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру
Білімдер:
1. Архив ісі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, архивті жинақтау, мемлекеттік есепке алу мәселелері.
2. Құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау және оларды есепке алу мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар.

46. Карточка профессии "Архивариус"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Архивариусы
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
5.1
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
-
Требования к опыту работы:
Не менее одного года в сфере архивного дела
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-003 Архивист
Основная цель деятельности:
Прием, хранение, учет и использование документов Национального архивного фонда и других архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Прием, учет, обеспечение сохранности архивных документов и их использование
Дополнительные трудовые функции:
Внедрение информационных технологий
Трудовые функция 1:
Прием, учет, обеспечение сохранности архивных документов и их использование
Навык 1:
Осуществление приема, научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Рационально размещать принятые документы в архивохранилище.
2. Определять критерии ценности документов и их отнесение к составу Национального архивного фонда.
3. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов, составления научно-справочного аппарата.
4. Составлять описи дел и документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации, по вопросам научно-технической экспертизы ценности документов, научно-справочного аппарата.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
Навык 2:
Осуществление работ по обеспечению сохранности и учету документов
Умения:
1. Заполнять учетные документы.
2. Проводить комплекс работ по проверке наличия и физического состояния дел и документов.

3. Температуралық-ылғалдылық режимін және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған заманауи жабдықтар.
4. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелері саласындағы әдіснамалар.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.3
Бас қор сақтаушы
6.3
Бас қор сақтаушы
7
Архив қоймасының меңгерушісі
6
Архив қоймасының меңгерушісі
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
48. "Инженер" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2149-9
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2149-9
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Инженер-электротехниктерді қоспағанда, техника саласындағы басқа мамандар-кәсіпқойлар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6.2
ЭҚЖЖ (бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы) бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл (2-тарау. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 45-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының 444-446-тармақтары)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, мамандық, ординатура)
Инженерлік және инженерлік, қызмет көрсету саласы, инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
II санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3119 Зертханашы
8133-0-026 Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
3115 Микрофильмдеу аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтердің жабдықтары мен ғимараттарын пайдалануды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Ғимарат пен жабдықты пайдалануға техникалық қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Ғимарат пен жабдықты пайдалануға техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Электрмен, жылумен, сумен жабдықтау жүйелерінің, желдету және өртке қарсы жүйелердің қызметін қамтамасыз ету
Дағдылар:

3. Применять на практике инновационные методы работы.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации и информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам перевода архивных документов в цифровой формат.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5.3
Архивист
5.2
Архивист
5.1
Архивист
5
Архивист
5.3
Архивариус
5.2
Архивариус
5.1
Архивариус
48. Карточка профессии "Инженер"
Код группы согласно НКЗ
2149-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
2149-9
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Другие специалисты-профессионалы в области техники, исключая инженеров-электротехников, н.в.д.г.
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 45. Инженер, пункты 444-446, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Инженерия и инженерное дело, Сфера обслуживания,Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Код профессии 3119 Лаборант
Код профессии 8133-0-026 Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Код профессии 3115 Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования
Основная цель деятельности:
Обеспечение эксплуатации оборудования и зданий государственных архивов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Техническое обслуживание эксплуатации здания и оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Техническое обслуживание эксплуатации здания и оборудования
Навык 1:
Обеспечение деятельности систем электро-, тепло-, водоснабжения, вентиляционной и противопожарной систем
Умения:

1. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану саласында әдістемелік және басқа да құжаттарды, техникалық құжаттамаларды әзірлеу, техникалық-экономикалық талдау жүргізу.
2. Техникалық құжаттамаға сараптама жүргізу, жабдықтың жай-күйі мен пайдаланылуын, белгіленген талаптардың, қолданыстағы нормалардың, ережелер мен стандарттардың сақталуын қадағалау және бақылау.
3. Архивтік құжаттардың сақталу қатерінің тәуекелдерін анықтау және оларды жою жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
4. Ғимарат пен жабдықтың тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерін ұтымды пайдалануды жоспарлау.
5. Пайдалану-техникалық мәселелерді жедел шешу, ақауларды жою.
6. Ғимараттың тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің жай-күйіне бақылауды жүзеге асыру
7. Бекітілген стандарттарға сәйкес архив ісі, өрт қауіпсіздігі, ғимараттың коммуникацияларына қойылатын талаптар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
Білім:
1. Архив ісі, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, ғимараттар мен құрылыстардың коммуникацияларына қойылатын талаптарды реттейтін техникалық стандарттар мен регламенттер.
2. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
3. Есептеу техникасының, коммуникациялар мен байланыстың заманауи құралдары.
4. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
Дағды 2:
Архивте еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау ережелері мен нормаларының сақталуын қамтамасыз ету.
2. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын, санитарлық-эпидемиологиялық нормаларды бұзу тәуекелдерін анықтау және оларды жою жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
3. Қызметкерлер мен келушілерді архив ғимаратынан жедел эвакуациялау.
4. Қауіпсіздік техникасы саласындағы қызметкерлердің білімін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру.
5. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық нормалар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
Білім:
1. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық нормалар саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Техникалық сипаттамалары, әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
3. Есептеу техникасының, коммуникациялар мен байланыстың заманауи құралдары.
4. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
5. Еңбек қауіпсіздігіне жағдай жасау бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тапқырлық
Міндеттеме
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
6.3.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы

1. Разработка методических и других документов, технической документации, проведение технико-экономического анализа в сфере эксплуатации зданий и сооружений.
2. Проводить экспертизу технической документации, надзор и контроль за состоянием и эксплуатацией оборудования, соблюдением установленных требований, действующих норм, правил и стандартов.
3. Выявлять риски угрозы сохранности архивных документов и обеспечить меры по их устранению.
4. Планировать рациональную эксплуатацию систем жизнеобеспечения здания и оборудования.
5. Оперативно решать эксплуатационно-технические вопросы, устранять неисправности.
6. Осуществлять контроль по состоянию систем жизнеобеспечения здания
7. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела, пожарной безопасности, требований к коммуникациям здания согласно утвержденным стандартам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, пожарной безопасности, технических стандартов и регламентов, регламентирующих требования к коммуникациям зданий и сооружений.
2. Технических характеристик, конструктивных особенностей разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
3. Современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
4. Методов исследования, порядка и условий выполнения работ.
Навык 2:
Организация безопасности труда в архиве
Умения:
1. Обеспечить соблюдение правил и норм охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
2. Выявлять риски нарушений требований по безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм и обеспечить меры по их устранению.
3. Оперативно эвакуировать сотрудников и посетителей из здания архива.
4. Организовать работу по повышению знаний работников в области техники безопасности.
5. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела, безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм.
2. Технических характеристик, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
3. Современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
4. Методов исследования, порядка и условий выполнения работ.
5. Отечественного и зарубежного опыта по созданию условий безопасности труда.
Требования к личностным компетенциям:
Изобретательность Целеустремленность Ответственность Организаторские способности
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.3.
Руководитель структурного подразделения

49. "Инженер" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2149-9
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2149-9
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Инженер-электротехниктерді қоспағанда, техника саласындағы басқа мамандар-кәсіпқойлар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
5.1
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл (2-тарау. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 45-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының 444-446-тармақтары)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8133-0-026 микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
Техник-механик 3115-1 (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтердің жабдықтары мен ғимараттарын пайдалануды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Ғимарат пен жабдықты пайдалануға техникалық қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Ғимарат пен жабдықты пайдалануға техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Электрмен, жылумен, сумен жабдықтау жүйелерінің, желдету және өртке қарсы жүйелердің қызметін қамтамасыз ету
Дағдылар:
1. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану саласында әдістемелік және басқа да құжаттарды, техникалық құжаттамаларды әзірлеу, техникалық-экономикалық талдау жүргізу.
2. Техникалық құжаттамаға сараптама жүргізу, жабдықтың жай-күйі мен пайдаланылуын, белгіленген талаптардың, қолданыстағы нормалардың, ережелер мен стандарттардың сақталуын қадағалау және бақылау.
3. Архивтік құжаттардың сақталу қатерінің тәуекелдерін анықтау және оларды жою жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.

49. Карточка профессии "Инженер"
Код группы согласно НКЗ
2149-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
2149-9
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Другие специалисты-профессионалы в области техники, исключая инженеров-электротехников, н.в.д.г.
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
5.1
Уровень квалификации по ЕТКС
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 45. Инженер, пункты 444-446, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8133-0-026 Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
3115-1 Техники-механики (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Обеспечение эксплуатации оборудования и зданий государственных архивов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Техническое обслуживание эксплуатации здания и оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Техническое обслуживание эксплуатации здания и оборудования
Навык 1:
Обеспечение деятельности систем электро-, тепло-, водоснабжения, вентиляционной и противопожарной систем
Умения:
1. Разработка методических и других документов, технической документации, проведение технико-экономического анализа в сфере эксплуатации зданий и сооружений.
2. Проводить экспертизу технической документации, надзор и контроль за состоянием и эксплуатацией оборудования, соблюдением установленных требований, действующих норм, правил и стандартов.
3. Выявлять риски угрозы сохранности архивных документов и обеспечить меры по их устранению.

50. "Инженер" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2149-9
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2149-9
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Инженер-электротехниктерді қоспағанда, техника саласындағы басқа мамандар-кәсіпқойлар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе техникалық және кәсіптік, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл (2-тарау. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 45-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының 444-446-тармақтары)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтіліне талаптар қойылмай
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8133-0-026 Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
3115-1 Техник-механик (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтердің жабдықтары мен ғимараттарын пайдалануды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Ғимарат пен жабдықты пайдалануға техникалық қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимарат пен жабдықты пайдалануға техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Электрмен, жылумен, сумен жабдықтау жүйелерінің, желдету және өртке қарсы жүйелердің қызметін қамтамасыз ету
Дағдылар:
1. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану саласында әдістемелік және басқа да құжаттарды, техникалық құжаттамаларды әзірлеу, техникалық-экономикалық талдау жүргізу.
2. Техникалық құжаттамаға сараптама жүргізу, жабдықтың жай-күйі мен пайдаланылуын, белгіленген талаптардың, қолданыстағы нормалардың, ережелер мен стандарттардың сақталуын қадағалау және бақылау.

50. Карточка профессии "Инженер"
Код группы согласно НКЗ
2149-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
2149-9
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Другие специалисты-профессионалы в области техники, исключая инженеров-электротехников, н.в.д.г.
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
5
Уровень квалификации по ЕТКС
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 45. Инженер, пункты 444-446, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
-
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8133-0-026 Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
3115-1 Техники-механики (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Обеспечение эксплуатации оборудования и зданий государственных архивов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Техническое обслуживание эксплуатации здания и оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Техническое обслуживание эксплуатации здания и оборудования
Навык 1:
Обеспечение деятельности систем электро-, тепло-, водоснабжения, вентиляционной и противопожарной систем
Умения:
1. Разработка методических и других документов, технической документации, проведение технико-экономического анализа в сфере эксплуатации зданий и сооружений.
2. Проводить экспертизу технической документации, надзор и контроль за состоянием и эксплуатацией оборудования, соблюдением установленных требований, действующих норм, правил и стандартов.

51. "Архив құжаттарының суретші-реставраторы" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2651-9
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2651-9-006
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Қалпына келтіруші суретші
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейіне
6.3
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Мәдениет министрінің бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік архив мекемелерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Кескіндеме" мамандықтарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және I санаттағы архив құжаттарының суретші-реставраторы лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі 2016 жылғы 27 маусымдағы № 177, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13943 болып тіркелген.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, мамандық, ординатура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санаттағы архивтік құжаттардың суретші-реставраторы лауазымында мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621-3-003 көркем шығармалар мен тарихи ескерткіштерді қалпына келтіруші
7319-9-009 архивтік және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші
2651-9-006 қалпына келтіруші суретші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың бастапқы түрін қалпына келтіру және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени игілік объектілеріне жатқызылған архивтік құжаттарды (пергаменттерді, суреттерді, құжаттық ескерткіштерді және басқаларды) реставрациялау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени игілік объектілеріне жатқызылған архивтік құжаттарды (пергаменттерді, суреттерді, құжаттық ескерткіштерді және басқаларды) реставрациялау
Дағды 1:
Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне тексеру жүргізу
Дағдылар:
1. Қалпына келтірілетін объектіге тексеру жүргізу.
2. Оның бастапқы көрінісін орнатыңыз, оның өзгеру тарихын анықтаңыз.
3. Қалпына келтірілетін объектінің жай-күйін сипаттауды жүзеге асыру.
4. Химиялық, физикалық және биологиялық зерттеулердің нәтижелері негізінде қалпына келтірілетін объектінің бұзылуының себептері мен сипатын анықтау.
5. Материалдардың күйін және олардың зақымдануын диагностикалау.

51. Карточка профессии "Художник-реставратор архивных документов"
Код группы согласно НКЗ
2651-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
2651-9-006
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Художник-реставратор
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Высшее (или послевузовское) образование по одной из следующих специальностей: "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Живопись" и стаж работы по специальности в должности художника-реставратора архивных документов I категории не менее 3 лет согласно Типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей и специалистов государственных архивных учреждений Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 177, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13943.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Гуманитарные науки,
Искусство
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности в должности художника-реставратора архивных документов I категории не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-3-003 Реставратор художественных произведений и исторических памятников
7319-9-009 Реставратор архивных и библиотечных материалов
2651-9-006 Художник-реставратор
Основная цель деятельности:
Восстановление первозданного вида архивных документов и обеспечение их сохранности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Реставрация архивных документов (пергаментов, картин, документальных памятников и иных), отнесенных к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Реставрация архивных документов (пергаментов, картин, документальных памятников и иных), отнесенных к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан
Навык 1:
Проведение обследования физического и технического состояния архивных документов
Умения:
1. Проводить осмотр реставрируемого объекта.
2. Устанавливать его первоначальный вид, определять историю его изменения.
3. Осуществлять описание состояния реставрируемого объекта.
4. Определять причины и характер разрушений реставрируемого объекта на основании результатов химических, физических и биологических исследований.
5. Диагностировать состояние материалов и их повреждений.

6. Қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу әдістемесін әзірлеу, оларды жүргізу үшін материалдарды таңдау.
Білім:
1. Архив ісі және мәдениет саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Пергамент пен картиналарды, деректі ескерткіштердің стилистикалық ерекшеліктерін қоса алғанда, архивтік құжаттардың барлық түрлеріндегі қартаю процестерінің түрлері, қасиеттері және мәні.
3. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Есептеу техникасының, коммуникацияның және байланыстың заманауи құралдары.
5. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
6. Архивтік құжаттарды реставрациялау саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар
Дағды 2:
Архивтік құжаттарды қалпына келтіру бойынша аса күрделі, аса күрделі жұмыстарды орындау
Дағдылар:
1. Объектінің зақымдану тізімдемесін жасау, объектіні зерттеу нәтижелерін, қолданылған әдістер мен материалдарды сипаттау.
2. Қалпына келтіру жұмыстарының жекелеген процестерін деректі фотофиксациялау бойынша фотографтарға нұсқама жүргізу.
3. Негізді, топырақты және түрлі-түсті қабатты нығайтуды, сондай-ақ кескіндеме мен графика туындыларын қалпына келтіру кезінде авторлық жұмысты жасыратын немесе бұрмалайтын кейінгі қабаттарды жоюды жүзеге асыру. 4.Қалпына келтіру жұмыстары процесінің құжаттамасын жүргізу.
5. Архивтік құжаттарды қалпына келтіру мәселелері бойынша кеңес беру.
Білім:
1. Архив ісі және мәдениет саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Пергамент пен картиналарды, деректі ескерткіштердің стилистикалық ерекшеліктерін қоса алғанда, архивтік құжаттардың барлық түрлеріндегі қартаю процестерінің түрлері, қасиеттері және мәні.
4. Архивтік құжаттарды қалпына келтірудің техникасы, технологиясы, материалдардың түрлері, негізгі әдістері және оларды қолдану тәсілдері.
5. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
6. Есептеу техникасының, коммуникацияның және байланыстың заманауи құралдары.
7. Зерттеу әдістері, қалпына келтіру жұмыстарын орындау тәртібі мен шарттары.
8. Архивтік құжаттарды реставрациялау саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тапқырлық
Міндеттеме
Жауапкершілік
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.2
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
6.1
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
6
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
5.3
Архивтік құжаттарды қалпына келтіруші

6. Разрабатывать методику проведения реставрационных работ, подбирать материалов для их ведения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и культуры.
2. Видов, свойств и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей, включая пергамент и картины, стилистических особенностей документальных памятников.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи.
5. Методы исследования, порядок и условия выполнения работ.
6. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в области реставрации архивных документов
Навык 2:
Выполнение особо сложных, наиболее сложных работ по реставрации архивных документов
Умения:
1. Составлять описи повреждений объекта, описывать результаты исследований объекта, примененных методов и материалов.
2. Проводить инструктаж фотографов по документальной фотофиксации отдельных процессов реставрационных работ.
3. Осуществлять укрепление основы, грунта и красочного слоя, а также удаление позднейших наслоений, скрывающих или искажающих авторскую работу при реставрации произведений живописи и графики. 4.Вести документирование процесса реставрационных работ.
5. Консультировать по вопросам реставрации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и культуры.
2. Видов, свойств и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей, включая пергамент и картины, стилистических особенностей документальных памятников.
4. Техники, технологии, видов материалов, основных методов реставрации архивных документов и способов их применения.
5. Технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
6. Современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи.
7. Методы исследования, порядок и условия выполнения реставрационных работ.
8. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в области реставрации архивных документов
Требования к личностным компетенциям:
Изобретательность Целеустремленность Ответственность Организаторские способности
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.2
Художник-реставратор архивных документов
6.1
Художник-реставратор архивных документов
6
Художник-реставратор архивных документов
5.3
Реставратор архивных документов

63. "Архивтік құжаттарды қалпына келтіруші" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
7319-9
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
7319-9-009
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
ЭҚЖЖ бойынша 6-разряд (57-шығарылым, 3-тарау. Реставрациялау жұмыстарына разрядтар бойынша жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 12-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20336 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 125 бұйрығымен бекітілген архив және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші, 6-разряд, 166-168-тармақтар).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Кейін орта білім (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бакалавриатта кемінде екі жыл оқу немесе жоғары білім беру бағдарламаларын үш жыл меңгерген, практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621-3-003 Көркем шығармалар мен тарихи ескерткіштерді қалпына келтіруші
7319-9-009 Архив және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші
2651-9-006 Суретші-қалпына келтіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың бастапқы түрін қалпына келтіру және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Ұлттық мәдени игілік объектісіне жатқызылған аса құнды құжаттар мен құжаттарды эксперименттік реставрациялау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Ұлттық мәдени игілік объектісіне жатқызылған аса құнды құжаттар мен құжаттарды эксперименттік реставрациялау жұмыстарын орындау
Дағды
1: Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне тексеру жүргізу
Дағдылар:
1. Қалпына келтірілетін объектіге тексеру жүргізу.
2. Оның бастапқы көрінісін орнатыңыз, оның өзгеру тарихын анықтаңыз.
3. Қалпына келтірілетін объектінің жай-күйін сипаттауды жүзеге асыру.
4. Қалпына келтірілетін объектінің бұзылуының себептері мен сипатын анықтаңыз.
5. Материалдардың күйін және олардың зақымдануын диагностикалау.
Білім:
1. Архив ісі және мәдениет саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттардың барлық түрлеріндегі қартаю процестерінің түрлері, қасиеттері және мәні.
3. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.

63. Карточка профессии "Реставратор архивных документов"
Код группы согласно НКЗ
7319-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
7319-9-009
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Реставратор архивных и библиотечных материалов
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
6-й разряд по ЕТКС (выпуск 57, глава 3. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на реставрационные работы, параграф 12. Реставратор архивных и библиотечных материалов, 6 разряд, пункты 166-168, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 125, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20336).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-3-003 Реставратор художественных произведений и исторических памятников
7319-9-009 Реставратор архивных и библиотечных материалов
2651-9-006 Художник-реставратор
Основная цель деятельности:
Восстановление первозданного вида архивных документов и обеспечение их сохранности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение экспериментальных реставрационных работ особо ценных документов и документов, отнесенных к объектом национального культурного достояния
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Выполнение экспериментальных реставрационных работ особо ценных документов и документов, отнесенных к объектом национального культурного достояния
Навык 1:
Проведение обследования физического и технического состояния архивных документов
Умения:
1. Проводить осмотр реставрируемого объекта.
2. Устанавливать его первоначальный вид, определять историю его изменения.
3. Осуществлять описание состояния реставрируемого объекта.
4. Определять причины и характер разрушений реставрируемого объекта.
5. Диагностировать состояние материалов и их повреждений.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и культуры.
2. Видов, свойств и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.

4. Есептеу техникасының, коммуникацияның және байланыстың заманауи құралдары.
5. Қалпына келтіру жұмыстарын орындау тәртібі мен шарттары.
6. Архивтік құжаттарды реставрациялау саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар
Дағды
2: Архивтік құжаттарды реставрациялау бойынша жұмыстардың күрделілігі орташа орындау
Дағдылар:
1. Объектінің зақымдану тізімдемесін жасау, қолданылған әдістер мен материалдардың нәтижелерін сипаттау.
2. Аса құнды құжаттарды, қолжазбаларды, сирек кездесетін кітаптарды, карталардың түпнұсқаларын, плакаттарды, гравюраларды және басқа да бейнелеу материалдарын реставрациялау және зарарсыздандыру тәртібін өз бетінше айқындау.
3. Құжаттардың фрагменттерін, баспа басылымдары мен мөрлердің парақтарын іріктеуді және монтаждауды жүзеге асыру.
4. Архивтік құжаттарды қалпына келтіру мәселелері бойынша кеңес беру.
Білім:
1. Архив ісі және мәдениет саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттардың барлық түрлеріндегі ескіру процестерінің түрлері, қасиеттері және мәні.
3. Архивтік құжаттарды қалпына келтірудің техникасы, технологиясы, материалдардың түрлері, негізгі әдістері және оларды қолдану тәсілдері.
4. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.

4. Современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи.
5. Порядок и условия выполнения реставрационных работ.
6. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в области реставрации архивных документов
Навык 2:
Выполнение средней сложности работ по реставрации архивных документов
Умения:
1. Составлять описи повреждений объекта, описывать результаты примененных методов и материалов.
2. Самостоятельно определять порядок проведения реставрации и обеззараживания особо ценных документов, рукописей, редких книг, оригиналов карт, плакатов, гравюр и других изобразительных материалов.
3. Осуществлять подбор и монтирование фрагментов документов, листов печатных изданий и печатей.
4. Консультировать по вопросам реставрации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и культуры.
2. Видов, свойств и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей.
3. Техники, технологии, видов материалов, основных методов реставрации архивных документов и способов их применения.
4. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.

66. "Фильм материалдарын қалпына келтіруші" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
8133-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
8133-0-044
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Фильм материалдарын қалпына келтіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
ЭҚЖЖ бойынша 6-7-разрядтар (32-шығарылым, 2-тарау. Химия-фотография өндірісі бойынша жұмыстарға разрядтар бойынша жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 123-124 параграфтар. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21595 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 422 бұйрығымен бекітілген фильм материалдарын қалпына келтіруші, 262-267-тармақтар).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бакалавриатта кемінде екі жыл оқу немесе жоғары білім беру бағдарламаларын меңгерген үш жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2651-9-006 Суретші-қалпына келтіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Киноматериалдардың бірінші түрін жасау және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Ұлттық мәдени игілік объектілеріне жатқызылған аса құнды киноқұжаттар мен киноқұжаттарды реставрациялау жөніндегі жұмыстардың барлық түрлерін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Ұлттық мәдени игілік объектілеріне жатқызылған аса құнды киноқұжаттар мен киноқұжаттарды реставрациялау жөніндегі жұмыстардың барлық түрлерін орындау
Дағды 1:
Киноқұжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеу жүргізу
Дағдылар:
1. Қалпына келтірілетін фильм материалына тексеру жүргізу.
2. Оның бастапқы көрінісін орнатыңыз, оның өзгеру тарихын анықтаңыз.
3. Қалпына келтірілетін фильм материалының жай-күйін сипаттауды жүзеге асыру.
4. Қалпына келтірілетін фильм материалындағы ақаулардың себептері мен сипатын анықтаңыз.
5. Фильм материалдарының күйін және олардың зақымдануын диагностикалау.
6. Фильм материалдарының барлық түрлерін қалпына келтіру әдістерін, формулаларын және режимдерін таңдау
Білім:
1. Архив ісі және кино өнері саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
3. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.

66. Карточка профессии "Реставратор фильмовых материалов"
Код группы согласно НКЗ
8133-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
8133-0-044
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Реставратор фильмовых материалов
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
6-7-й разряды по ЕТКС (выпуск 32, глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по химико-фотографическому производству, параграфы 123-124. Реставратор фильмовых материалов, пункты 262-267, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21595).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, ,
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2651-9-006 Художник-реставратор
Основная цель деятельности:
Восстановление первозданного вида фильмовых материалов и обеспечение их сохранности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение всех видов работ по реставрации особо ценных кинодокументов и кинодокументов, отнесенных к объектом национального культурного достояния
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Выполнение всех видов работ по реставрации особо ценных кинодокументов и кинодокументов, отнесенных к объектом национального культурного достояния
Навык 1:
Проведение обследования физического и технического состояния кинодокументов
Умения:
1. Проводить осмотр реставрируемого фильмового материала.
2. Устанавливать его первоначальный вид, определять историю его изменения.
3. Осуществлять описание состояния реставрируемого фильмового материала.
4. Определять причины и характер дефектов реставрируемого фильмового материала.
5. Диагностировать состояние фильмовых материалов и их повреждений.
6. Осуществлять выбор методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов фильмовых материалов
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и киноискусства.
2. Видов дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.

4. Киноқұжаттарды қалпына келтіру технологиялары.
5. Қалпына келтіру жұмыстарын орындау тәртібі мен шарттары.
6. Киноқұжаттарды қалпына келтіру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар
Дағды 2:
Киноқұжаттарды қалпына келтіру бойынша аса күрделі жұмыстарды орындау
Дағдылар:
1. Фильм материалдарының зақымдану тізімдемесін жасаңыз.
2. Фильм материалдарының барлық түрлерін қалпына келтіру әдістерін, формулаларын және режимдерін таңдау.
3. Көгеруден зардап шеккен киноқұжаттардың негативтерін фунгицидтік өңдеуді жүргізу.
4. Қалпына келтіру жұмыстарының жекелеген процестерін фотофиксациялауды және құжаттауды жүргізу.
5. Архивтік киноқұжаттарды қалпына келтіру мәселелері бойынша кеңес беру.
Білім:
1. Архив ісі және кино өнері саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
3. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Киноқұжаттарды қалпына келтіру технологиялары.
5. Киноқұжаттардың барлық түрлерін өңдеуге арналған ерітінділердің рецептуралары.
6. Қалпына келтіру жұмыстарын орындау тәртібі мен шарттары.
7. Киноқұжаттарды қалпына келтіру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Міндеттеме
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5.3
Суретші-қалпына келтіруші
5.2
Суретші-қалпына келтіруші
5.1
Суретші-қалпына келтіруші
5
Суретші-қалпына келтіруші
67. "Фильм материалдарын қалпына келтіруші" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
8133-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
8133-0-044
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Фильм материалдарын қалпына келтіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
ЭҚЖЖ бойынша 6-7-разрядтар (32-шығарылым, 2-тарау. Химия-фотография өндірісі бойынша жұмыстарға разрядтар бойынша жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 123-124 параграфтар. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21595 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 422 бұйрығымен бекітілген фильм материалдарын қалпына келтіруші, 262-267-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

4. Технологии реставрационной обработки кинодокументов.
5. Порядок и условия выполнения реставрационных работ.
6. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в области реставрации кинодокументов
Навык 2:
Выполнение особо сложных работ по реставрации кинодокументов
Умения:
1. Составлять описи повреждений фильмовых материалов.
2. Осуществлять выбор методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов фильмовых материалов.
3. Проводить фунгицидную обработку негативов кинодокументов, пораженных плесенью.
4. Проведение фотофиксации и документирования отдельных процессов реставрационных работ.
5. Консультировать по вопросам реставрации архивных кинодокументов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и киноискусства.
2. Видов дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Технологии реставрационной обработки кинодокументов.
5. Рецептуры растворов для обработки всех видов кинодокументов.
6. Порядок и условия выполнения реставрационных работ.
7. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в области реставрации кинодокументов
Требования к личностным компетенциям:
Целеустремленность Организаторские способности
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5.3
Художник-реставратор
5.2
Художник-реставратор
5.1
Художник-реставратор
5
Художник-реставратор
67. Карточка профессии "Реставратор фильмовых материалов"
Код группы согласно НКЗ
8133-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
8133-0-044
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Реставратор фильмовых материалов
Уровень квалификации по ОРК
4
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
6-7-й разряды по ЕТКС (выпуск 32, глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по химико-фотографическому производству, параграфы 123-124. Реставратор фильмовых материалов, пункты 262-267, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21595)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
ТиПО (специальное среднее звено)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2651-9-006 Суретші-қалпына келтіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фильм материалдарының бастапқы түрін қалпына келтіру және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Бастапқы фильм материалдарын қалпына келтіру бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Бастапқы фильм материалдарын қалпына келтіру бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындау
Дағды 1:
Бастапқы фильм материалының физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеу жүргізу
Дағдылар:
1. Қалпына келтірілетін бастапқы фильм материалына тексеру жүргізу.
2. Оның бастапқы көрінісін орнатыңыз, оның өзгеру тарихын анықтаңыз.
3. Қалпына келтірілетін бастапқы фильм материалының жай-күйін сипаттауды жүзеге асыру.
4. Қалпына келтірілетін бастапқы фильм материалындағы ақаулардың себептері мен сипатын анықтаңыз.
5. Бастапқы фильм материалдарының күйін және олардың зақымдануын диагностикалау.
6. Бастапқы фильм материалдарының барлық түрлерін қалпына келтіру әдістерін, рецептурасын және режимдерін таңдауды жүзеге асыру
Білім:
1. Архив ісі және кино өнері саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
3. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Киноқұжаттарды қалпына келтіру технологиялары.
5. Қалпына келтіру жұмыстарын орындау тәртібі мен шарттары.
6. Киноқұжаттарды қалпына келтіру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар
Дағды 2:
Сынғыштығы жоғары, механикалық беріктігі төмен, механикалық зақымдануы бар, патчтары бар, перфорация қадамы бойынша 1% - дан астам шөгуі бар бастапқы фильм материалдарын қалпына келтіру жөніндегі жұмыстарды орындау.
Дағдылар:
1. Бастапқы фильм материалдарының зақымдану тізімдемесін жасаңыз.
2. Бастапқы фильм материалдарының барлық түрлерін қалпына келтіру әдістерін, формулаларын және режимдерін таңдау.
3. Көгеруден зардап шеккен бастапқы фильм материалдарын фунгицидтік өңдеуді жүргізу.
4. Қалпына келтіру жұмыстарының жекелеген процестерін фотофиксациялауды және құжаттауды жүргізу.
Білім:
1. Архив ісі және кино өнері саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
3. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Киноқұжаттарды қалпына келтіру технологиялары.

2651-9-006 Художник-реставратор
Основная цель деятельности:
Восстановление первозданного вида фильмовых материалов и обеспечение их сохранности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение всех видов работ по реставрации исходных фильмовых материалов
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Выполнение всех видов работ по реставрации исходных фильмовых материалов
Навык 1:
Проведение обследования физического и технического состояния исходного фильмового материала
Умения:
1. Проводить осмотр реставрируемого исходного фильмового материала.
2. Устанавливать его первоначальный вид, определять историю его изменения.
3. Осуществлять описание состояния реставрируемого исходного фильмового материала.
4. Определять причины и характер дефектов реставрируемого исходного фильмового материала.
5. Диагностировать состояние исходных фильмовых материалов и их повреждений.
6. Осуществлять выбор методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов исходных фильмовых материалов
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и киноискусства.
2. Видов дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Технологии реставрационной обработки кинодокументов.
5. Порядок и условия выполнения реставрационных работ.
6. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в области реставрации кинодокументов
Навык 2:
Выполнение работ по реставрации исходных фильмовых материалов повышенной хрупкости, пониженной механической прочности, имеющих механические повреждения, заплаты, усадку по шагу перфорации свыше 1 %.
Умения:
1. Составлять описи повреждений исходных фильмовых материалов.
2. Осуществлять выбор методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов исходных фильмовых материалов.
3. Проводить фунгицидную обработку исходных фильмовых материалов, пораженных плесенью.
4. Проведение фотофиксации и документирования отдельных процессов реставрационных работ.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и киноискусства.
2. Видов дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Технологии реставрационной обработки кинодокументов.

1. Қара және ақ және түрлі-түсті негативтерді тексеріңіз.
2. Негізі мен фотоқабаттың лак жабындарының түрлерінің болуын анықтау.
3. Фотоқабатты қалпына келтіру әдістерін, формуласын және режимін және фильм материалдарының барлық түрлерінің негізін таңдауды жүзеге асыру.
Білім:
1. Архив ісі және кино өнері саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
3. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Ақ-қара және түсті негативтерді қалпына келтіру технологиялары.
5. Қалпына келтіру және жөндеу жұмыстарын орындау тәртібі мен шарттары.
Дағды 2:
Кескіннің қара-ақ және түрлі-түсті негативтерінің фотоқабатын қалпына келтіру және оларға қорғаныш жабындарын жағу, кескіннің негативтерін жөндеу
Дағдылар:
1. Ақ-қара және түрлі-түсті негативтердің зақымдану тізімдемесін жасаңыз.
2. Қара-ақ және түрлі-түсті негативтердің барлық түрлерін қалпына келтіру әдістерін, формулаларын және режимдерін таңдау.
3. Қалпына келтіру машиналарында негативтерді қалпына келтіру және антисептикалық өңдеуді жүргізу.
4. Қалпына келтіру жұмыстарының жекелеген процестерін фотофиксациялауды және құжаттауды жүргізу.
4. Кескіннің негативіне күрделі жөндеу жүргізу.
Білім:
1. Архив ісі және кино өнері саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
3. Кептіру режимінің температурасы мен ылғалдылығын реттейтін автоматты жүйелердің жұмыс принципі.
4. Әр түрлі пленкалардың негізін өңдеуге арналған ерітінділердің формулалары.
5. Аралас негіз сорттарынан тұратын негативтерді кептіру ерекшеліктері.
6. Негативтердің фото қабатын қолмен жылтырату әдістері.
7. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Міндетті орындау
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Командада жұмыс істей білу
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.3
Суретші-қалпына келтіруші
4.2
Суретші-қалпына келтіруші
4.1
Суретші-қалпына келтіруші
4
Суретші-қалпына келтіруші
4
Фильм материалдарын қалпына келтіруші
3
Фильм материалдарын қалпына келтіруші

1. Проводить осмотр черно-белых и цветных негативов.
2. Определять наличие и видов лаковых покрытий основы и фотослоя.
3. Осуществлять выбор методов, рецептуры и режима реставрации фотослоя и основы всех видов фильмовых материалов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и киноискусства.
2. Видов дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Технологии реставрационной обработки черно-белых и цветных негативов.
5. Порядок и условия выполнения реставрационных и ремонтных работ.
Навык 2:
Реставрация фотослоя черно-белых и цветных негативов изображения и нанесение защитных покрытий на них, ремонт негативов изображения
Умения:
1. Составлять описи повреждений черно-белых и цветных негативов.
2. Осуществлять выбор методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов черно-белых и цветных негативов.
3. Проводить реставрационную и антисептическую обработка негативов на реставрационных машинах.
4. Проведение фотофиксации и документирования отдельных процессов реставрационных работ.
4. Проводить сложный ремонт негатива изображения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и киноискусства.
2. Видов дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
3. Принципа действия автоматических систем регулирования температуры и влажности режима сушки.
4. Рецептуры растворов для обработки основы различных видов пленок.
5. Особенностей сушки негативов, состоящих из смешанных сортов основы.
6. Техники ручной полировки фотослоя негативов.
7. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.
Требования к личностным компетенциям:
Целеустремленность Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.3
Художник-реставратор
4.2
Художник-реставратор
4.1
Художник-реставратор
4
Художник-реставратор
4
Реставратор фильмовых материалов
3
Реставратор фильмовых материалов

69. "Фильм материалдарын қалпына келтіруші" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
8133-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
8133-0-044
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Фильм материалдарын қалпына келтіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
ЭҚЖЖ бойынша 2-разряд (32-шығарылым, 2-тарау. Химия-фотография өндірісі бойынша жұмыстарға разрядтар бойынша жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 119-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21595 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 422 бұйрығымен бекітілген фильм материалдарын қалпына келтіруші, 254-255-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Білім беру ұйымдарындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту, белгіленген деңгей
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2651-9-006 Суретші-қалпына келтіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фильм материалдарының бастапқы түрін қалпына келтіру және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Фильм көшірмелерін жөндеу және қалпына келтіру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Фильм көшірмелерін жөндеу және қалпына келтіру
Дағды 1:
Фильм көшірмелерін жөндеу
Дағдылар:
1. Фильм көшірмелерін қарау.
2. Фильм көшірмелеріндегі желімдерді желімдеу және түзету.
3. Фильм көшірмелерін ластанудан қолмен тазалаңыз.
Білім:
1. Кинофильмдер негізінің түрлері мен қасиеттері.
2. Әр түрлі негіздер үшін қолданылатын желімнің құрамы.
3. Қолданылатын желімнің сапасына қойылатын талаптар және оны сақтау ережелері.
4. Фильм материалдарын қалпына келтіру кезінде қолданылатын ерітінділердің концентрациясы, қасиеттері және мақсаты.
5. Архивтік құжаттарды реставрациялауға қабылдау және оларды реставрациялаудан кейін қайтару тәртібі.
Дағды 2:
Фильм көшірмелерінің Фото қабатын қалпына келтіру
Дағдылар:
1. Қалпына келтіру машинасын белгіленген технологияға сәйкес кинофильммен зарядтау.
2. Жоғары білікті фильм материалдарын қалпына келтірушінің басшылығымен қалпына келтіру машинасында фотоқабатты фильм көшірмелерін қалпына келтіру.
3. Ілеспе құжаттаманы және жұмыс журналдарын ресімдеу.
Білім:
1. Фильм материалдарын қалпына келтіру кезінде қолданылатын ерітінділердің концентрациясы, қасиеттері және мақсаты.

69. Карточка профессии "Реставратор фильмовых материалов"
Код группы согласно НКЗ
8133-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
8133-0-044
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Реставратор фильмовых материалов
Уровень квалификации по ОРК
2
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
2-й разряд по ЕТКС (выпуск 32, глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по химико-фотографическому производству, параграф 119. Реставратор фильмовых материалов, пункты 254-255, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21595)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Краткосрочные курсы в организациях образования или обучение на предприятии
Требования к опыту работы:
Краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии, установленный уровень
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2651-9-006 Художник-реставратор
Основная цель деятельности:
Восстановление первозданного вида фильмовых материалов и обеспечение их сохранности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Ремонт и реставрация фильмокопий
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Ремонт и реставрация фильмокопий
Навык 1:
Ремонт фильмокопий
Умения:
1. Проводить осмотр фильмокопий.
2. Склеивать и исправлять склейки на фильмокопиях.
3. В ручную очищать фильмокопии от загрязнений.
Знания:
1. Типов и свойств основы кинопленок.
2. Состава клея, применяемого для различных типов основы.
3. Требований, предъявляемых к качеству применяемого клея, и правил его хранения.
4. Концентрации, свойств и назначения растворов, применяемых при реставрации фильмовых материалов.
5. Порядка приема архивных документов на реставрацию и их возврата после реставрации.
Навык 2:
Реставрация фотослоя фильмокопий
Умения:
1. Заряжать реставрационную машину кинопленкой в соответствии с установленной технологией.
2. Реставрировать фотослой фильмокопий на реставрационной машине под руководством реставратора фильмовых материалов более высокой квалификации.
3. Оформлять сопроводительную документацию и рабочие журналы.
Знания:
1. Концентрации, свойств и назначения растворов, применяемых при реставрации фильмовых материалов.

2. Қалпына келтіру машиналарының құрылғылары мен жұмыс параметрлері.
3. Реставрациялауға архивтік құжаттарды қабылдау және оларды реставрациялаудан кейін қайтару тәртібі.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Командада жұмыс істей білу
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.3
Суретші-қалпына келтіруші суретші
4.2
Суретші-қалпына келтіруші суретші
4.1
Суретші-қалпына келтіруші суретші
4
Суретші-қалпына келтіруші суретші
4
Фильм материалдарын қалпына келтіруші
3
Фильм материалдарын қалпына келтіруші
70. "Зертханашы" мамандығының карточкасы
ҰСК сәйкес топтың коды
-
ҰСК сәйкес сабақ атауының коды
-
ҰСК сәйкес кәсіптің атауы
-
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық бойынша жоғары білім (2-тарау. кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 42-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының зертханашысы, 435-437-тармақтары).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандық:
Біліктілік:
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бакалавриатта кемінде екі жыл оқу немесе жоғары білім беру бағдарламаларын меңгерген үш жыл, практикалық тәжірибе.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621 Архивист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету бойынша зертханалық, өлшеу және басқа да жұмыс түрлерін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету бойынша зертханалық, өлшеу және басқа да жұмыс түрлерін орындау
Дағды 1:
Архив қоймаларында температура-ылғалдылық режимінің нормаларын сақтауды қамтамасыз ету
Дағдылар:

2. Устройства и параметров работы реставрационных машин.
3. Порядок приема архивных документов на реставрацию и их возврата после реставрации.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.3
Художник-реставратор
4.2
Художник-реставратор
4.1
Художник-реставратор
4
Художник-реставратор
4
Реставратор фильмовых материалов
3
Реставратор фильмовых материалов
70. Карточка профессии "Лаборант (средней квалификации)"
Код группы согласно НКЗ
3111-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
3111-9-005
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
"Лаборант (средней квалификации)"
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Высшее образование по соответствующей специальности (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 42. Лаборант, пункты 435-437, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621 Архивариус
Основная цель деятельности:
Обеспечение режима хранения архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение лабораторных, измерительных и других видов работ по обеспечению режима хранения архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Выполнение лабораторных, измерительных и других видов работ по обеспечению режима хранения архивных документов
Навык 1:
Обеспечение соблюдения норм температурно-влажностного режима в архивохранилищах
Умения:

1. Зертханалық, бақылау-өлшеу жабдықтарының жарамды жай-күйін бақылауды жүзеге асыру.
2. Архив қоймаларын тексеру және архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған ұсыныстар енгізу.
3. Жабдықпен, материалдармен және реактивтермен жұмыс істеу.
4. Орындалатын жұмыстарға байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындау.
5. Орындалған жұмыстар мен тексерулер бойынша құжаттама жасау және ресімдеу.
Білім:
1. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Талдау жүргізу әдістері.
3. Зертханалық жабдықты, бақылау-өлшеу аппаратурасын және оны пайдалану қағидаларын.
4. Техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдары.
Дағды 2:
Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге байланысты эксперименттерді орындау
Дағдылар:
1. Әдістемелік құжаттарға сәйкес талдаулардың, сынақтардың, өлшемдердің, тексерулердің нәтижелерін өңдеу, жүйелеу және ресімдеу және олардың есебін жүргізу.
2. Жүргізілген эксперименттерге байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындаңыз.
3. Орындалған тексерулер бойынша құжаттама жасау және ресімдеу.
Білім:
1. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Талдау жүргізу әдістері.
3. Зертханалық жабдықты, бақылау-өлшеу аппаратурасын және оны пайдалану қағидаларын.
4. Техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдары.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5.1
Инженер
5
Инженер
5
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
71. "Зертханашы" мамандығының карточкасы
ҰСК сәйкес топтың коды
-
ҰСК сәйкес сабақ атауының коды
-
ҰСК сәйкес кәсіптің атауы
-
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтіліне талаптар қойылмай орта техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім беру (2-тарау. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 42-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының 435-437-тармақтары)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандық:
Біліктілік:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621 Архивист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету
Еңбек функциялары
Еңбек функцияларының тізбесі
Қосымша еңбек функциялары:
-
Міндетті еңбек функциялары:
Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету бойынша зертханалық, өлшеу және басқа да жұмыс түрлерін орындау
Еңбек функциясы 1: Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету бойынша зертханалық, өлшеу және басқа да жұмыс түрлерін орындау
Дағды 1:
Архив қоймаларында температура-ылғалдылық режимінің нормаларын сақтауды қамтамасыз ету
Дағдылар:

1. Осуществлять контроль за исправным состоянием лабораторного, контрольно-измерительного оборудования.
2. Обследовать архивохранилища и вносить предложения, направленные на обеспечение сохранности архивных документов.
3. Работать с оборудованием, материалами и реактивами.
4. Выполнять различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми работами.
5. Составлять и оформлять документацию по выполненным работам и обследованиям.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Методов проведения анализов.
3. Лабораторного оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры и правил ее эксплуатации.
4. Методов и средств выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ.
Навык 2:
Выполнение экспериментов, связанных с обеспечением сохранности архивных документов
Умения:
1. Обрабатывать, систематизировать и оформлять, в соответствии с методическими документами, результаты анализов, испытаний, измерений, обследований и вести их учет.
2. Выполнять различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми экспериментами.
3. Составлять и оформлять документацию по выполненным обследованиям.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Методов проведения анализов.
3. Лабораторного оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры и правил ее эксплуатации.
4. Методов и средств выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5.1
Инженер
5
Инженер
5
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
71. Карточка профессии "Лаборант (средней квалификации)"
Код группы согласно НКЗ
3111-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
3111-9-005
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
"Лаборант (средней квалификации)"
Уровень квалификации по ОРК
4
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 42. Лаборант, пункты 435-437, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
ТиПО (специальное среднее звено)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621 Архивариус
Основная цель деятельности:
Обеспечение режима хранения архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение лабораторных, измерительных и других видов работ по обеспечению режима хранения архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Выполнение лабораторных, измерительных и других видов работ по обеспечению режима хранения архивных документов
Навык 1:
Обеспечение соблюдения норм температурно-влажностного режима в архивохранилищах
Умения:

1. Зертханалық, бақылау-өлшеу жабдықтарының жарамды жай-күйін бақылауды жүзеге асыру.
2. Архив қоймаларын тексеру және архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған ұсыныстар енгізу.
3. Жабдықпен, материалдармен және реактивтермен жұмыс істеу.
4. Орындалатын жұмыстарға байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындау.
5. Орындалған жұмыстар мен тексерулер бойынша құжаттама жасау және ресімдеу.
Білім:
1. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Талдау жүргізу әдістері.
3. Зертханалық жабдықты, бақылау-өлшеу аппаратурасын және оны пайдалану қағидаларын.
4. Техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдары.
Дағды 2:
Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге байланысты эксперименттерді орындау
Дағдылар:
1. Әдістемелік құжаттарға сәйкес талдаулардың, сынақтардың, өлшемдердің, тексерулердің нәтижелерін өңдеу, жүйелеу және ресімдеу және олардың есебін жүргізу.
2. Жүргізілген эксперименттерге байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындаңыз.
3. Орындалған тексерулер бойынша құжаттама жасау және ресімдеу.
Білім:
1. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Талдау жүргізу әдістері.
3. Зертханалық жабдықты, бақылау-өлшеу аппаратурасын және оны пайдалану қағидаларын.
4. Техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдары.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
5
Инженер
4
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
73. "Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
3115-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
-
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
5
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және I санаттағы микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл (2-тарау. кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 105-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының технигі, 624-626-тармақтары).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бакалавриатта кемінде екі жыл оқу немесе жоғары білім беру бағдарламаларын меңгерген үш жыл, практикалық тәжірибе.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Техник-механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және сақтандыру қорын құру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарын басқаруды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарын басқаруды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Дағды 1:
Түпкілікті нәтижеге қол жеткізуге бағытталған басқару қызметін жүзеге асыру
Дағдылар:

1. Осуществлять контроль за исправным состоянием лабораторного, контрольно-измерительного оборудования.
2. Обследовать архивохранилища и вносить предложения, направленные на обеспечение сохранности архивных документов.
3. Работать с оборудованием, материалами и реактивами.
4. Выполнять различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми работами.
5. Составлять и оформлять документацию по выполненным работам и обследованиям.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Методов проведения анализов.
3. Лабораторного оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры и правил ее эксплуатации.
4. Методов и средств выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ.
Навык 2:
Выполнение экспериментов, связанных с обеспечением сохранности архивных документов
Умения:
1. Обрабатывать, систематизировать и оформлять, в соответствии с методическими документами, результаты анализов, испытаний, измерений, обследований и вести их учет.
2. Выполнять различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми экспериментами.
3. Составлять и оформлять документацию по выполненным обследованиям.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Методов проведения анализов.
3. Лабораторного оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры и правил ее эксплуатации.
4. Методов и средств выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер
4
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
73. Карточка профессии "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код группы согласно НКЗ
3115-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
-
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
-
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования I категории не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 105. Техник, пункты 624-626, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Техник-механик
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности архивных документов и создание страхового фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Осуществление управления и техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление управления и техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Навык 1:
Осуществление управленческой деятельности, направленная на достижение конечного результата
Умения:

1. Ағымдағы жағдайды талдау және алынған талдау деректері мен есептер негізінде өз құзыреті шегінде шешім қабылдау.
2. Жоспарлар мен есептер жасаңыз.
3. Техникалық құжаттаманы әзірлеу.
4. Микрофильмдеу және көшіру бойынша жабдықтарды жетілдіру және сатып алу бойынша ұсыныстар енгізу
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттық технологиялар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жабдықтар мен кеңсе жабдықтарын пайдалану ережелері.
3. Кәсіби жағдайларды жүйелі талдау және жобалау әдістемесі, басқару шешімдерін қабылдау әдістері.
4. Жаңа техника мен прогрессивті технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу әдістері.
Дағды 2:
Микрофильмдеу және көшіру жабдығына техникалық қызмет көрсетуді және күрделі жөндеуді жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Техникалық талаптарға сәйкес көшіру аппараттарына қызмет көрсету (ерітінділерді айдау-айдау, мөлшерлегіштерді реттеу, ерітінділердің қажетті температурасын орнату, көшіру аппараттарының түсті клапандарының жұмысын және жарық деңгейін тексеру).
2. Поливинилхлоридті бұйымдарды дәнекерлеуді, винипласт құбырларын төсеуді және монтаждауды жүзеге асыру.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бөлшектері мен тораптарын дайындау және қалпына келтіру.
4. Жабдықты пайдалану процесінде ақауларды анықтау және жою.
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттық технологиялар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жабдықтар мен кеңсе жабдықтарын пайдалану ережелері.
3. Кинопленкаларды өңдеу технологиялары, қызмет көрсетілетін жабдықтың температуралық және жылдамдық сипаттамалары.
4. Жабдықтың параметрлерін, сипаттамаларын және жұмыс режимінің деректерін өлшеу әдістері мен құралдары.
5. Қолданылатын кинофильмдердің ерекшеліктерінің түрлері.
5. Әртүрлі жүйелердің сорғыларының, әртүрлі қуаттылықтағы электр қозғалтқыштары бар желдеткіштердің, компрессорлардың құрылғылары.
6. Үш фазалы электр қозғалтқыштарын қосу, оларды фазалау және жерге қосу тәртібі.
7. Кинофильмнің механикалық зақымдану себептерін анықтау әдістері және оларды жою әдістері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Инженер
4
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник

1. Анализировать текущую ситуацию и принимать решение, в пределах своей компетенции, на основе полученных данных анализа и отчетов.
2. Составлять планы и отчеты.
3. Разрабатывать техническую документацию.
4. Вносить предложения по совершенствованию и приобретению оборудования по микрофильмированию и копированию
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информационных технологий, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Правил эксплуатации оборудования и оргтехники.
3. Методологию системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций, способы принятия управленческих решений.
4. Методы расчета экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии.
Навык 2:
Осуществление технического обслуживания и сложный ремонт микрофильмирующего и копирующего оборудования
Умения:
1. Обслуживать копировальные аппараты в соответствии технических требований (закачка-откачка растворов, регулирование дозаторов, установка требуемой температуры растворов, проверка работы цветовых клапанов копировальных аппаратов и уровня освещенности).
2. Осуществлять сварку поливинилхлоридных изделий, прокладку и монтаж винипластовых трубопроводов.
3. Изготавливать и реставрировать детали и узлы обслуживаемого оборудования.
4. Выявлять и устранять неисправности в процессе эксплуатации оборудования.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информационных технологий, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Правил эксплуатации оборудования и оргтехники.
3. Технологии обработки кинопленок, температурных и скоростных характеристик обслуживаемого оборудования.
4. Методов и средств измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования.
5. Типов и особенностей применяемых кинопленок.
5. Устройства насосов различных систем, вентиляторов с электродвигателями различной мощности, компрессоров.
6. Порядка подключения трехфазных электродвигателей, их фазировки и заземления.
7. Методики обнаружения причин механических повреждений кинопленки и способов их устранения.
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер
4
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования

74. "Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
3115-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
-
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
-
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктілік ішеі деңгейі
4.2
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және II санатты микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл (2-тарау. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 105-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының технигі, 624-626-тармақтары).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Техник-механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және сақтандыру қорын құру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына техникалық қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Микрофильмдеу және көшіру жабдығына қызмет көрсету және күрделі жөндеу жүргізу
Дағдылар:
1. Техникалық қызмет көрсету көшіру машиналарына жөндеу жүргізу.
2. Поливинилхлоридті бұйымдарды дәнекерлеуді, винипласт құбырларын төсеуді және монтаждауды жүзеге асыру.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бөлшектері мен тораптарын дайындау және қалпына келтіру.
4. Кинопленканы көшіру, өңдеу және жабдықты пайдалану процесінде ақауларды анықтау және жою.
5. Микрофильмдеу және көшіру бойынша жабдықтарды жетілдіру және сатып алу бойынша ұсыныстар енгізу
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттық технологиялар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

74. Карточка профессии "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код группы согласно НКЗ
3115-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
-
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
-
Уровень квалификации по ОРК
4
Подуровень квалификации по ОРК
4.2
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования II категории не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 105. Техник, пункты 624-626, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
ТиПО (специальное среднее звено)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Техник-механик
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности архивных документов и создание страхового фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Навык 1:
Обслуживание и проведение сложного ремонта микрофильмирующего и копирующего оборудования
Умения:
1. Обслуживать и проводить ремонт копировальных аппаратов.
2. Осуществлять сварку поливинилхлоридных изделий, прокладку и монтаж винипластовых трубопроводов.
3. Изготавливать и реставрировать детали и узлы обслуживаемого оборудования.
4. Выявлять и устранять неисправности в процессе копирования, обработки кинопленки и эксплуатации оборудования.
5. Вносить предложения по совершенствованию и приобретению оборудования по микрофильмированию и копированию
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информационных технологий, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.

2. Жабдықтар мен кеңсе жабдықтарын пайдалану ережелері.
3. Кинопленкаларды өңдеу технологиялары, қызмет көрсетілетін жабдықтың температуралық және жылдамдық сипаттамалары.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың мақсаты мен техникалық сипаттамалары.
Дағды 2:
Реставрациялау машиналары мен кинопленканы ультрадыбыстық тазалау машиналарына, кинопленканы желімдеуге арналған желімдеу жартылай автоматтарына қызмет көрсетуді және күрделі жөндеуді қамтамасыз ету
Дағдылар:
1. Қалпына келтіру жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бөлшектері мен тораптарын дайындау және қалпына келтіру.
3. Жабдықты пайдалану процесінде ақауларды анықтау және жою.
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттық технологиялар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Реставрациялық жабдықтар мен ұйымдастыру техникасын пайдалану ережесі.
3. Кинофильмдерді өңдеу технологиялары, қалпына келтіру жабдықтарының температуралық және жылдамдықтық сипаттамалары.
4. Қалпына келтіру жабдығының параметрлерін, сипаттамаларын және жұмыс режимінің деректерін өлшеу әдістері мен құралдары.
5. Қолданылатын кинофильмдердің ерекшеліктерінің түрлері.
5. Әртүрлі жүйелердің сорғыларының, әртүрлі қуаттылықтағы электр қозғалтқыштары бар желдеткіштердің, компрессорлардың құрылғылары.
6. Үш фазалы электр қозғалтқыштарын қосу, оларды фазалау және жерге қосу тәртібі.
7. Кинофильмнің механикалық зақымдану себептерін анықтау әдістері және оларды жою әдістері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Инженер
4.2
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
5
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
75. "Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
3115-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
-
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
-
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
4.1
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және санатсыз микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл (2-тарау. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 105-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының технигі, 624-626-тармақтары).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Техник-механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және сақтандыру қорын құру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына техникалық қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Микрофильмдеу және көшіру жабдығына орташа жөндеу жүргізу және қызмет көрсету
Дағдылар:

2. Правил эксплуатации оборудования и оргтехники.
3. Технологии обработки кинопленок, температурных и скоростных характеристик обслуживаемого оборудования.
4. Назначения и технических характеристик обслуживаемого оборудования.
Навык 2:
Обеспечение обслуживания и сложного ремонта реставрационных машин и машин ультразвуковой чистки кинопленки, склеечных полуавтоматов для склейки кинопленки
Умения:
1. Обслуживать и проводить ремонт реставрационного оборудования.
2. Изготавливать и реставрировать детали и узлы обслуживаемого оборудования.
3. Выявлять и устранять неисправности в процессе эксплуатации оборудования.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информационных технологий, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Правил эксплуатации реставрационного оборудования и оргтехники.
3. Технологии обработки кинопленок, температурных и скоростных характеристик реставрационного оборудования.
4. Методов и средств измерения параметров, характеристик и данных режима работы реставрационного оборудования.
5. Типов и особенностей применяемых кинопленок.
5. Устройства насосов различных систем, вентиляторов с электродвигателями различной мощности, компрессоров.
6. Порядка подключения трехфазных электродвигателей, их фазировки и заземления.
7. Методики обнаружения причин механических повреждений кинопленки и способов их устранения.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер
4.2
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
5
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
75. Карточка профессии "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код группы согласно НКЗ
3115-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
-
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
-
Уровень квалификации по ОРК
4
Подуровень квалификации по ОРК
4.1
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования без категории не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 105. Техник, пункты 624-626, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
ТиПО (специальное среднее звено)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Техник-механик
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности архивных документов и создание страхового фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Навык 1:
Обслуживание и проведение среднего ремонта микрофильмирующего и копирующего оборудования
Умения:

76. "Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
3115-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
-
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
-
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
4
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтіліне қойылатын талаптарсыз орта техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім беру (2-тарау. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 105-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының технигі, 624-626-тармақтары).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Техник-механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және сақтандыру қорын құру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына техникалық қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Микрофильмдеу және көшіру жабдығына қызмет көрсету және қарапайым жөндеу жүргізу
Дағдылар:
1. Техникалық қызмет көрсету көшіру машиналарына жөндеу жүргізу.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бөлшектері мен тораптарын дайындау және қалпына келтіру.
3. Кинопленканы көшіру, өңдеу және жабдықты пайдалану процесінде ақауларды анықтау және жою.
4. Микрофильмдеу және көшіру бойынша жабдықтарды жетілдіру және сатып алу бойынша ұсыныстар енгізу
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттық технологиялар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жабдықтар мен кеңсе жабдықтарын пайдалану ережелері.
3. Кинопленкаларды өңдеу технологиялары, қызмет көрсетілетін жабдықтың температуралық және жылдамдық сипаттамалары.

76. Карточка профессии "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код группы согласно НКЗ
3115-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
-
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
-
Уровень квалификации по ОРК
4
Подуровень квалификации по ОРК
4
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без требований к стажу работы (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 105. Техник, пункты 624-626, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
ТиПО (специальное среднее звено)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Техник-механик
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности архивных документов и создание страхового фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Навык 1:
Обслуживание и проведение простейшего ремонта микрофильмирующего и копирующего оборудования
Умения:
1. Обслуживать и проводить ремонт копировальных аппаратов.
2. Изготавливать и реставрировать детали и узлы обслуживаемого оборудования.
3. Выявлять и устранять неисправности в процессе копирования, обработки кинопленки и эксплуатации оборудования.
4. Вносить предложения по совершенствованию и приобретению оборудования по микрофильмированию и копированию
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информационных технологий, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Правил эксплуатации оборудования и оргтехники.
3. Технологии обработки кинопленок, температурных и скоростных характеристик обслуживаемого оборудования.

1. Дағды: Микротүсірілім және көшірме аппараттарында түсірілім жүргізу
2. Түсірілім камерасының жұмысын бақылау (электр аспаптарының айқындылығы, көрсеткіштері, түпнұсқа ұстағыштың тазалығы, басу үстелдеріндегі құжаттардың орналасуы, түсірілетін түпнұсқаның кадрлары).
Білім:
1. Микротүсірілім және көшіру аппараттарының құрылғылары мен жұмыс режимі.
2. Мәтіндік, штрихтік, жартылай реңкті және көп түсті құжаттардың әртүрлі жүйелерінің микротүсірілім және көшірме аппараттарында түсірілім жүргізу кезінде орындалатын операциялардың реттілігі мен мазмұнын айқындайтын Құқықтық актілер.
3. Микрофильмдерді өңдеу технологиялары.
4. Микрофильмдеу және көшіру бойынша эксперименттік жұмыстарды орындау тәртібі.
2. Дағды:
Пленканы химиялық-фотографиялық өңдеу бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Әзірлеуші машинаның, оның жекелеген тораптарының (таспа созу трактінің, коммуникациялық жүйелердің, ерітінділердің айналымын, көрінудің температуралық режимін, тамшылатқыштардың) жұмыс істеуін реттеу.
2. Температураның тұрақтылығын, компенсаторлық ерітіндіні берудің үздіксіздігін, әзірлеушінің айналымын, әзірлеуші машинаның жұмысы кезінде микрофильмдерді бекіту мен жуудың толықтығын бақылау.
Білім:
1. Микрофильмдеу пленкаларын өңдеу реттілігін анықтайтын құқықтық актілер.
2. Пленкаларды өңдеу технологиялары
3. Микрофильмдеу аппараттарының құрылғылары мен жұмыс режимі.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік; Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу; Командада жұмыс істей білу; Ізгі ниет; Жазбаша және коммуникативті дағдылар; Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті; Бастама; Компьютерлік сауаттылық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі Техник
78. "Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
8133-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
8133-0-026
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Білім беру ұйымдарындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Білім беру ұйымының базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі Техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың сақтандыру қорын құру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Қосымша еңбек функциясы:
-
Еңбек функциясы 1: Архивтік құжаттарды микрофильмдеу бойынша жұмыстар жүргізу

1. Осуществлять проверку работы, как всего микрофильмирующего аппарата, так и отдельных его узлов (оригиналодержателя, электрической части аппарата, кассеты).
2. Контролировать работу съемочной камеры (резкость, показания электроприборов, чистоту оригиналодержателя, расположение документов на прижимных столиках, кадровку снимаемого оригинала).
3. Определять порядок выполнения экспериментальных работ по микрофильмированию и копированию.
4. Вносить предложения по совершенствованию и приобретению оборудования по микрофильмированию и копированию
Знания:
1. Устройства и режима работы микросъемочных и копировальных аппаратов.
2. Правовых актов, определяющих последовательность и содержание выполняемых операций при ведении съемки на микросъемочных и копировальных аппаратах различных систем текстовых, штриховых, полутоновых и многоцветных документов.
3. Технологии обработки микрофильмов.
4. Порядка выполнения экспериментальных работ по микрофильмированию и копированию.
Навык 2:
Осуществление работ по химико-фотографической обработке пленки
Умения:
1. Регулировать функционирование проявочной машины, отдельных ее узлов (лентопротяжного тракта, коммуникационных систем, циркуляцию растворов, температурный режим проявления, каплесдувателей).
2. Контролировать постоянство температуры, непрерывность подачи компенсирующего раствора, циркуляцию проявителя, полноту фиксирования и промывания микрофильмов при работе проявочной машины.
Знания:
1. Правовых актов, определяющих последовательность обработки пленок микрофильмирования.
2. Технологии обработки пленок.
3. Устройства и режима работы аппаратов микрофильмирования.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
78. Карточка профессии "Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код группы согласно НКЗ
8133-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
8133-0-026
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Уровень квалификации по ОРК
2
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Краткосрочные курсы в организациях образования или обучение на предприятии
Требования к опыту работы:
Краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Основная цель деятельности:
Создание страхового фонда архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Дополнительная трудовая функция:
-
Трудовая функция 1:
Проведение работ по микрофильмированию архивных документов
Навык 1:
Ведение съемки на микросъемочных и копировальных аппаратах
Умения:

1. Дағды:
Микротүсірілім және көшірме аппараттарында түсірілім жүргізу
Дағдылар:.
1 Микрофильм аппаратында жұмыс істеу.
2. Түсірілім камерасының жұмысын бақылау (Электр аспаптарының айқындылығы, көрсеткіштері, түпнұсқа ұстағыштың тазалығы, басу үстелдеріндегі құжаттардың орналасуы, түсірілетін түпнұсқаның кадрлары).
Білім:
1. Микротүсірілім және көшіру аппараттарының құрылғылары мен жұмыс режимі.
2. Микротүсірілім және көшіру аппараттарында түсірілім жүргізу кезінде орындалатын операциялардың реттілігі мен мазмұнын айқындайтын Құқықтық актілер
3. Микрофильмдеу және көшіру бойынша жұмыстарды орындау тәртібі.
Дағды 2:
Пленканы химиялық-фотографиялық өңдеу бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Әзірлеуші машинаның, оның жекелеген тораптарының (таспа созу трактінің, коммуникациялық жүйелердің, ерітінділердің айналымын, көрінудің температуралық режимін, тамшылатқыштардың) жұмыс істеуін реттеу.
2. Бақылау әзірлеушінің температурасы, айналымы, әзірлеуші машинаның жұмысы кезінде микрофильмдерді бекіту және жуу толықтығы.
Білім:
1. Микрофильмдеу пленкаларын өңдеу реттілігін анықтайтын құқықтық актілер.
2. Пленкаларды өңдеу технологиялары.
3. Микрофильмдеу аппараттарының құрылғылары мен жұмыс режимі.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу;
Командада жұмыс істей білу;
Ізгі ниет;
Жазбаша және коммуникативті дағдылар;
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті;
Компьютерлік сауаттылық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
79. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Манатова А., +7 (775) 664 42 10, a.manatova@mki.gov.kz.
80. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті
Орындаушылар:
Тащанова С. Н., +7 (777) 152 72 65, s.taschanova@mki.gov.kz;
Даулетбаева Х. Д., +7 (701) 928 38 47, kh.dauletbayeva@mki.gov.kz;
Манатова А., +7 (775) 664 42 10, a.manatova@mki.gov.kz;
Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві
Орындаушылар:
Мушкенова С. Н., +7 (701) 535 01 18, mushkenova.astana@mail.ru;
Булгиева А. К., +7 (702) 290 47 88, Aliya_bulgieva88@mail.ru.
81. Архив ісі саласындағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 5 қазандағы №1 хаттама.
82. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 13 желтоқсандағы қорытындысы.

1. Работать на микрофильмирующем аппарате.
2. Контролировать работу съемочной камеры (резкость, показания электроприборов, чистоту оригиналодержателя, расположение документов на прижимных столиках, кадровку снимаемого оригинала).
Знания:
1. Устройства и режима работы микросъемочных и копировальных аппаратов.
2. Правовых актов, определяющих последовательность и содержание выполняемых операций при ведении съемки на микросъемочных и копировальных аппаратах
3. Порядка выполнения работ по микрофильмированию и копированию.
Навык 2:
Осуществление работ по химико-фотографической обработке пленки
Умения:
1. Регулировать функционирование проявочной машины, отдельных ее узлов (лентопротяжного тракта, коммуникационных систем, циркуляцию растворов, температурный режим проявления, каплесдувателей).
2. Контролировать температуру, циркуляцию проявителя, полноту фиксирования и промывания микрофильмов при работе проявочной машины.
Знания:
1. Правовых актов, определяющих последовательность обработки пленок микрофильмирования.
2. Технологии обработки пленок.
3. Устройства и режима работы аппаратов микрофильмирования.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
79. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Манатова А., +7 (775) 664 42 10, a.manatova@mki.gov.kz.
80. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Комитет архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Исполнители:
Тащанова С. Н., +7 (777) 152 72 65, s.taschanova@mki.gov.kz;
Даулетбаева Х. Д., +7 (701) 928 38 47, kh.dauletbayeva@mki.gov.kz;
Манатова А., +7 (775) 664 42 10, a.manatova@mki.gov.kz;
Национальный архив Республики Казахстан
Исполнители:
Мушкенова С. Н., +7 (701) 535 01 18, mushkenova.astana@mail.ru;
Булгиева А. К., +7 (702) 290 47 88, Aliya_bulgieva88@mail.ru.
81. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере архивного дела: протокол от 05.10.2023 года №1.
82. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 13 декабря 2023 года.

83. Қазақстан Республикасы "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 19.12.2023.
84. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 4, 2023 ж.
85. Бағдарлы жаңарту күні: 01.10.2024 ж.

83. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 19.12.2023.
84. Номер версии и год выпуска: версия 4, 2023 г.
85. Дата ориентировочной актуализации: 01.10.2024 г.