"Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 265 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 3 қарашада № 14390 болып тіркелді.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 20.12.2022 № 530-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Мұрағат ісі және құжаттама департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде төлнұсқасына толық сәйкес келетін оның графикалық форматтағы көшірмелерін "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырланған қағаз және электрондық түрдегі осы бұйрықтың көшірмелерін ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілуін;
4) ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы тармақпен қарастырылған іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәлімет беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
____________Т.Дүйсенова

Об утверждении профессионального стандарта "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 265. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2016 года № 14390.
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 20.12.2023 № 530-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда".
2. Департаменту архивного дела и документации в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копий в графическом формате в полном соответствии с подлинником для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для официального опубликования, включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в течение десяти календарных дней после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
"Согласован"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
_____________ Т. Дуйсенова

2016 жылғы 30 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 265 бұйрығымен
бекітілген
"Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 10.01.2025 № 4-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне және құзыреттілікке, еңбек мазмұнына, сапасына және шарттарына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (БА) – Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы заңнамаға сәйкес қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу үшін негіз болып табылады және еңбек қатынастарын реттеуге, ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан әртүрлі экономикалық қызмет түрлеріндегі ұйымдарда персоналды басқарудың тиімді жүйесін қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді шешу үшін қолданылады;
2) біліктілік – еңбек қызметтерін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, еңбек нарығына және одан әрі білім алу және оқуға арналған игерілген құзыреттіліктердің құндылығын ресми тану;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) еңбек функциясы – бизнес процеспен айқындалатын еңбек іс-әрекеттерінің интеграцияланған және салыстырмалы түрде дербес жиынтығын білдіретін және оларды орындау үшін қажетті құзыреттіліктің болуын талап ететін еңбек қызметі түрінің құрамдас бөлігі;
6) жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА) – жұмыстарды тарифтеуге және жұмысшыларға тарифтік разрядтар беруге арналған анықтамалық;
7) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат берілмей жүргізілетін білім беру түрі;
8) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
9) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;

30 сентября 2016 года
Утвержден
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 28 сентября 2016 года № 265
Профессиональный стандарт "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда"
Сноска. Профессиональный стандарт - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 10.01.2025 № 4-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда" (далее – профессиональный стандарт) – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих (КС) – в соответствии с трудовым законодательством в Республике Казахстан является основой для установления квалификационных требований к работникам и применяется для решения вопросов, связанных с регулированием трудовых отношений, обеспечением эффективной системы управления персоналом в организациях различных видов экономической деятельности независимо от организационно-правовых форм;
2) квалификация – официальное признание ценности освоенных компетенций для рынка труда и дальнейшего образования, и обучения, позволяющее осуществлять трудовую деятельность;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
6) единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС) – справочник, предназначенный для тарификации работ и присвоения тарифных разрядов рабочим;
7) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
8) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
9) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владениетипо компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;

10) кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган – Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша консультациялық және әдіснамалық қызметті жүзеге асыратын Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша акционерлік қоғам нысанында құрылады;
11) кәсіптік кіші топ – еңбек функцияларының және оларды орындау үшін қажетті құзыреттіліктің біртұтас жиынымен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
12) кәсіптік топ – ортақ интеграциялық негізі (ұқсас немесе жақын арналуы, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары) бар кәсіптік кіші топтардың жиынтығы және оларды орындау үшін пайымдалған ұқсас еңбек функцияларының және құзыреттілігінің жиынтығы;
13) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
14) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы (ҰКС) – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
15) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
16) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
17) салалық біліктілік шеңбері (СБШ) – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышының, Ұлттық біліктілік шеңберінің негізінде әзірленетін және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат;
18) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі;
19) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін айқындайтын жіктеуіш.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар лауазымдарының жіктеу анықтамалығы

10) национальный орган по профессиональным квалификациям –национальный орган по профессиональным квалификациям, осуществляющий консультативную и методологическую деятельность по вопросам Национальной системы квалификаций, создается по решению Правительства Республики Казахстан в форме акционерного общества;
11) профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
12) профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
13) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
14) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
15) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
16) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
17) отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли:;
18) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
19) общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор, определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;

2) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
4) ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
5) ҰКС – Ұлттық кәсіптер сыныптауышы;
6) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Ұлттық архив қорының сақталуын қамтамасыз ету".
5. Кәсіптік стандарттың коды: R91013.
6. ЭҚЖЖ-ға сәйкес секцияны, бөлімді, топтарды, сынып пен ішкі сыныпты көрсету:
Секция: R Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің қызметі және мәдениет саласындағы өзге де қызмет.
Негізгі топ: 91 Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің қызметі және мәдениет саласындағы өзге де қызмет.
Кәсіптік топ: 91.0 Кітапханалар мен архивтердің қызметі
Кәсіптік кіші топ: 91.01.3 Архивтердің қызметі
Кіші сынып: Мемлекеттік архивтердің қызметі
7. Стандарттың қысқаша сипаттамасы:
Кәсіптік стандартты әзірлеу мақсаты: Ұлттық архив қоры құжаттарының сақталуын қамтамасыз ететін мемлекеттік архивтер (республикалық, облыстық, қалалық және аудандық) қызметкерлерінің кәсіби қызмет саласында еңбектің мазмұнына, сапасына, шарттарына, жұмыскерлердің біліктілігі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптарды белгілеу.
Кәсіптік стандарт ҰБЖ төрт негізгі элементінің бірі болып табылады. Архив ісі саласындағы ҰБШ және СБШ деңгейлерін ескереді. Кәсіптік стандарт негіздемелік құжат болып табылады, архивтердің деңгейлері (республикалық, облыстық, қалалық және аудандық) бойынша мемлекеттік архив мекемелерінің қызмет қағидатын ескереді, сәйкестің деңгейлері бойынша архивтердің қызметкерлерінің біліктілік өлшемдерін әзірлеу үшін негіз болады.
Кәсіптік стандарт архивтердің қызметкерлерінің санаттарын арттыруын ескере отырып жалақы қорын ұлғайтуды жоспарлау үшін және олардың мансабын жоғарылату үшін негіз болып табылады.
Кәсіптік стандарт Паспорттан және кәсіптер карточкаларынан тұрады, онда архив жұмыскерлерінің біліктіліктері архив саласындағы СБШ-ның 7 деңгейімен және ҰБШ-ның (2-8 деңгейлер) сипатталады, кәсіптер бойынша "білім", "біліктер", "дағдылар", "жеке құзыреттер" төрт жалпыланған көрсеткіштер бойынша 2, 3 және 4 деңгейлі жіктеу қолданылады.
"Археограф", "Архивист", "Архивариус", "Архив құжаттарының суретші-реставраторы", "Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник" мамандықтары үшін төрт кіші деңгей қарастырылған, олар 4, 5, 6 деңгейдегі санаты жоқ маман, 4.1, 5.1, 6.1 деңгейдегі II санатты маман, 4.2, 5.2, 6.2, 7.2 деңгейдегі I санатты маман, 4.3, 5.3, 6.3, 7.3, 8.3 деңгейдегі жоғары санатты маманды білдіреді.

2) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) НРК – Национальная рамка квалификаций;
5) НКЗ – Национальный классификатор занятий;
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Обеспечение сохранности Национального архивного фонда".
5. Код профессионального стандарта: R91013
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Секция: R Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры.
Основная группа: 91 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры.
Профессиональная группа: 91.0 Деятельность библиотек и архивов.
Профессиональная подгруппа: 91.01.3 Деятельность архивов.
Подкласс: Деятельность государственных архивов.
7. Краткое описание профессионального стандарта:
Цель разработки профессионального стандарта: установление требований в области профессиональной деятельности, к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников государственных архивов (республиканских, областных, городских и районных), обеспечивающих сохранность документов Национального архивного фонда.
Профессиональный стандарт является одним из четырех основных элементов НСК. Учитывает уровни НРК и ОРК в сфере архивного дела. Профессиональный стандарт является рамочным документом, учитывает принцип деятельности государственных архивных учреждений в разрезе уровня архивов (республиканских, областных, городских и районных), служит основой для выработки критериев квалификации сотрудников архивов по уровням соответствия.
Профессиональный стандарт служит основанием для планирования повышения фонда заработной платы с учетом повышения категории сотрудников архива и их карьерного продвижения.
Профессиональный стандарт состоит из Паспорта и карточек профессий, в которых квалификации работников архива характеризуются в соответствии с 7-мю уровнями ОРК в сфере архивов и НРК (2-8 уровни) в разрезе профессий применен 2-х, 3-х и 4-х уровневая классификация согласно пункту 7 настоящего профессионального стандарта по четырем обобщенным показателям: "знания", "навыки", "умения" и "личностные компетенции".
Для профессий "Археограф", "Архивист", "Архивариус", "Художник-реставратор архивных документов", "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования" предусмотрены четыре подуровня, означающие специалист без категории c уровнем 4, 5, 6, специалист II категории – 4.1, 5.1, 6.1, специалист I категории – 4.2, 5.2, 6.2, 7.2, специалист высшей категории – 4.3, 5.3, 6.3, 7.3, 8.3.

Басшылықтың "Директор", "Директордың орынбасары", "Бас қор сақтаушы", "Құрылымдық бөлімшенің басшысы", "Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары" мамандықтары үшін олардың деңгейлерінің иерархиясына сәйкес санаттардың берілуінсіз 8.5, 7.5, 6.5; 8.4, 7.4, 6.4; 8.3, 7.3, 6.3; 6.2 деңгейлері қолданылған.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Директор – СБШ-нің 8.5, 7.5, 6.5 деңгейі;
2) Директордың орынбасары – СБШ-нің 8.4, 7.4, 6.4 деңгейі;
3) Бас қор сақтаушы – СБШ-нің 7.3, 6.3 деңгейі;
4) Құрылымдық бөлімшенің басшысы – СБШ-нің 7.3, 6.3 деңгейі;
5) Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары – СБШ-нің 7.2, 6.2 деңгейі;
6) Археограф – СБШ-нің 8.3, 7.3, 7.2, 6.3, 6.2, 6.1, 6 деңгейі;
7) Архивист – СБШ-нің 7.3, 7.2, 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5, 4.3, 4.2, 4.1, 4 деңгейі;
8) Архивариус – СБШ-нің 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5 деңгейі;
9) Архив қоймасының меңгерушісі – СБШ-нің 7, 6 деңгейі;
10) Архив құжаттарының суретші-реставраторы – СБШ-нің 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5, 4.3, 4.2, 4.1, 4 деңгейі;
11) Архивтік құжаттардың реставраторы – СБШ-нің 5, 4, 3 деңгейі;
12) Фильмдік материалдардың реставраторы – СБШ-нің 5, 4, 3, 2 деңгейі;
13) Лаборант (орташа біліктілік) – СБШ-нің 5, 4, 3 деңгейі;
14) Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету бойынша техник – СБШ-нің 5, 4.2, 4.1, 4 деңгейі;
15) Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы – СБШ-нің 3, 2 деңгейі;
16) Палеограф – СБШ-нің 7.3, 7.2, 6.3, 6.2, 6.1, 6 деңгейі;
17) Архив ұйымы директорының кеңесшісі – СБШ-нің 8, 7, 6 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-004
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
8.5
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Білік-тілігі:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (PhD докторантура, PhD докторы ғылыми дәрежесі, бейіні боынша PhD докторы, ғылым кандадаты, ғылым докторлары)
Гуманитарлық ғылымдар, Өнер, Әлеуметтік ғылымдар, Журналистика және ақпарат, Құқық, Бизнес және басқару, Ақпараттық коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл, не Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе "Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына сәйкес Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органымен (бұдан әрі – Жұмыс органы) бекітілетін басым мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтаған тұлғалар үшін және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" кадрларды даярлау бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде төрт жыл;
облыстық мемлекеттік архивтер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл, не Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында Жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат" "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" кадрларын даярлау бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде үш жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтердің филиалдары үшін – архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде үш жыл жұмыс өтілі не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған тұлғалар үшін кемінде бес жыл жұмыс өтілі, не Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында Жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" кадрларын даярлау бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде екі жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

При этом для профессий руководящего состава "Директор", "Заместитель директора", "Главный хранитель фондов", "Руководитель структурного подразделения", "Заместитель руководителя структурного подразделения", а также "Советник директора архивной организации" применены в соответствии их иерархии уровни 8.5, 7.5, 6.5; 8.4, 7.4, 6.4; 8.3, 7.3, 6.3; 6.2 без присвоения категорий.
8. Перечень карточек профессий:
1) Директор – уровень ОРК 8.5, 7.5, 6.5;
2) Заместитель директора – уровень ОРК 8.4, 7.4, 6.4;
3) Главный хранитель фондов – уровень ОРК 7.3, 6.3;
4) Руководитель структурного подразделения – уровень ОРК 7.3, 6.3;
5) Заместитель руководителя структурного подразделения – уровень ОРК 7.2, 6.2;
6) Археограф – уровень ОРК 8.3, 7.3, 7.2, 6.3, 6.2, 6.1, 6;
7) Архивист – уровень ОРК 7.3, 7.2, 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5; 4.3, 4.2, 4.1, 4;
8) Архивариус – уровень ОРК 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5;
9) Заведующий архивохранилищем – уровень ОРК 7, 6;
10) Художник-реставратор архивных документов –уровень ОРК 6.3, 6.2, 6.1, 6, 5.3, 5.2, 5.1, 5, 4.3, 4.2, 4.1, 4;
11) Реставратор архивных документов – уровень ОРК 5, 4, 3;
12) Реставратор фильмовых материалов – уровень ОРК 5, 4, 3, 2;
13) Лаборант (средней квалификации) – уровень ОРК 5, 4, 3;
14) Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования – уровень ОРК 5, 4.2, 4.1, 4;
15) Оператор аппаратов микрофильмирования микрофильмирования и копирования – уровень ОРК 3, 2;
16) Палеограф – уровень ОРК 7.3, 7.2, 6.3, 6.2, 6.1, 6;
17) Советник директора архивной организации – уровень ОРК 8, 7, 6.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Директор (заведующий) архивной организации"
Код группы
1349-0
Код наименования занятия
1349-0-004
Наименование профессии
Директор (заведующий) архивной организации
Уровень квалификации по ОРК
8
Подуровень квалификации по ОРК
8.5
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее пяти лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым рабочим органом Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом согласно Указу Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом" (далее – Рабочий орган), и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – стаж работы не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее двух лет стажа работы в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1349-0-004. Архив ұйымы директорының (меңгерушісінің) орынбасары
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамалары
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық ету
2. Архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу және жариялау
1-еңбек функциясы:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық ету
1-дағды:
Архив қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін айқындау
Дағдылар:
1.Стратегиялық міндеттерді әзірлеу және архив қызметін жоспарлау
2. Архив саласында жаңа білім мен шешімдер алуға жеткізетін ететін жобаларды зерттеу, әзірлеу, іске асыру.
3. Архив дамуының ағымдағы жағдайын талдау, проблемалық мәселелерді айқындау және оларды шешу жолдарын әзірлеу.
4. Архив ісін, құжаттық дереккөздерді насихаттау мәселелері бойынша пікірталастар ұйымдастыру.
5. Идеяларды құрастрыу, инновациялық қызметтің нәтижелерін болжау және архив ісі саласында кең ауқымды өзгерістерді жүзеге асыру, күрделі өндірістік және ғылыми процестерге басшылық ету.
6. Архив қызметкерлеріне қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету.
7. Мемлекеттік архивтерде еңбек тәртібін, өрт қауіпсіздігін, өндірістік санитарияны және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды сақтау мәселелері жөніндегі заңнама мен нормативтік қықытық актілердің орындалуын бақылау.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын, өрт қауіпсіздігін сақтауды, еңбекті қорғауды, өндірістік санитарияны регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Мемлекеттік архивтердегі қауіпсіздік талаптары мен еңбек қауіпсіздігі, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
5. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
6. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Дағды 2: Архив жұмысына автоматтан-дырылған ақпараттық технологияларды енгізу
Дағдылар:
1. Заманауи ақпараттық технологиялардың процестерін зерттеу және оларды архив саласында енгізу жолдарын әзірлеу.

1349-0-004. Заместитель директора (заведующего) архивной организации
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
2. Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Дополнительные трудовые функции:
Научное исследование и публикация архивных документов
Трудовые функция 1:
Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
Навык 1:
Определение политики, стратегии деятельности архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Вырабатывать стратегические задачи и планирование работы деятельности архива.
2. Исследовать, разрабатывать, реализовывать проекты, ведущих к получению новых знаний и решений в архивной сфере.
3. Анализировать текущую ситуацию развития архива, выявлять проблемные вопросы и выработка путей их решения.
4. Организовывать дискуссии по вопросам архивного дела, пропаганды документальных источников.
5. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности и осуществлять широкомасштабные изменения в сфере архивного дела, руководить сложными производственными и научными процессами.
6. Обеспечить безопасные условия труда сотрудникам архива.
7. Контролировать соблюдение законодательства и нормативных правовых актов по вопросам соблюдения трудовой дисциплины, пожарной безопасности, производственной санитарии и требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения, соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах, а также пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.
4. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
5. Методов проведения научно-исследовательских работ.
6. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Внедрение автоматизированных информационных технологий в работу архива
Умения:
1. Исследовать процессы современных информационных технологий и вырабатывать пути их внедрения в архивной сфере.

2. IT-технологиялар саласындағы архив қызметкерлерінің біліктілігін арттыру процестерін талдау және оларды жетілдіру.
3. Цифрлық архивтерді басқару.
4. Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, ІТ-технологиялар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметіндегі автоматтандыру және цифрландыру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру әдістемесі.
2-еңбек функциясы:
Архивті білікті
кадрлармен қамтамасыз
ету
1-дағды:
Барлық құрылымдық бөлімшелер-дің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшелердің ережелеріне, қызметкерлердің функционалдық міндеттемеріне талдау жүргізу.
2. Олардың қызметін талдау негізінде орынбасарларының, құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен қызметкерлерінің міндеттерін ұтымды бөлу.
3. Орынбасарларына және құрылымдық бөлімшелердің басшыларына өкілеттіктер беру.
4. Құрылымдық бөлімшелер жұмысының тиімділігін талдау.
5. Құрылымдық бөлімшелердің жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізбеу тәуекелдерін уақытылы айқындау.
6. Тапсырмаларды дұрыс құру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметін ұйымдастыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері мен әдістемесі.
2 - дағды:
Архив қызметкер-лерінің кәсіби құзырларын, білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, олардың біліктілігін жүйелі арттыруды ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Оңтайлы еңбек жағдайларын ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
2. Архив қызметкерлерімен еңбек заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
3. Кәсіби құзырларын ескере отырып, құрылымдық бөлімшелер қызметкерлері жұмысының тиімділігін талдау.
4. Қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамашылдығы мен белсенділігін дамытуға ықпал ету.
5. Архив қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды жетілдіру бойынша әдістемені енгізу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

2. Анализировать процессы повышения квалификации сотрудников архива в сфере IТ-технологий и совершенствовать их.
3. Управлять цифровыми архивами.
4. Организовать работу по разработке методических рекомендаций по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, IТ-технологий, финансирования, государственных закупок.
2. Отечественного и зарубежного опыта в сфере автоматизации и цифровизации в деятельности архива.
3. Методики перевода документов в цифровой формат.
Трудовая функция 2: Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Навык 1:
Организация работы и эффективного взаимодействия всех структурных подразделений
Умения:
1. Проводить анализ положений структурных подразделений, функциональные обязанности сотрудников.
2. Рационально распределять обязанности заместителей, руководителей и работников структурных подразделений на основе анализа их деятельности.
3. Делегировать полномочия заместителям и руководителям структурных подразделений.
4. Анализировать эффективность работы структурных подразделений.
5. Своевременно выявлять риски не достижения плановых показателей структурными подразделениями.
6. Правильно генерировать поручения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива.
3. Основ и методики организации труда и управления.
Навык 2:
Рациональное использование и развитие профессиональных компетенций, знаний и опыта сотрудников архива, организация систематического повышения их квалификации
Умения:
1. Обеспечить организацию оптимальных условий труда.
2. Обеспечить соблюдение требований трудового законодательства сотрудниками архива.
3. Анализировать эффективность работы сотрудников структурных подразделений с учетом их профессиональных компетенций.
4. Совершенствовать механизмы и способы трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
5. Внедрения методики по совершенствованию повышения квалификации работников архива.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.

2. Архив қызметін ұйымдастыру, қызметкерлерді ынталандыру және олардың біліктілігін арттыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Қосымша еңбек
функциясы:
Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу және жариялау
1-дағды:
Архив қорларында құжаттарды айқындау және зерттеу жүргізу
Дағдылар:
1. Архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратымен және анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс істеу.
2. Архив қорлары бойынша құжаттарды айқындау және іріктеу әдістемесін меңгеру.
3. Құжаттық дереккөздердің мазмұнына талдау жасау, солардың негізінде жеке тарихи фактілер мен оқиғалар бойынша көзқарасты баяндау.
4. Құжаттарды айқындау және оларды зерттеу мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
5. Архив қорларын зерттеу бойынша әртүрлі ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив саласы, ақпаратқа қол жеткізу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ғылыми-зерттеу жұмысының әдістері.
3. Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2-дағды:
Архивтік құжаттардың ғылыми жариялануын ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Архивтік құжаттарды, тарих бойынша оқу құралдарын ғылыми жариялаудың барлық түрлерінің тұжырымдамаларын әзірлеуді ұйымдастыру.
2. Құжат мәтінін таңдау және беру әдістемесін жетік меңгеру.
3. Құжатты археографиялық ресімдеуді жүргізу.
4. Ғылыми басылымдарға ғылыми-анықтамалық аппарат ұйымдастыру және жасау.
5. Құжаттарға мәтіндік ескертпелер жасау әдістемесін меңгеру.
6. Архивтік құжаттарды ғылыми жариялау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
7. Археография және архивтік құжаттарды жариялау бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеуді ұйымдастыру.
8. Баспа ұйымдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара әрекеттесу.
9. Архив қорларының құжаттық дереккөздерін насихаттау бойынша ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар және семинарлар ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және археография саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.
2. Архивтік құжаттарды ғылыми айналымға енгізу әдістемесі.
3. Ғылыми жарияланымның тұрпаттары мен түрлері.
4. Архивтік құжаттарды, архив саласының жарияланым қызметін ғылыми айналымға енгізу мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Көп тапсырма
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
6.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.4
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
6.4
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)

2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива, мотивации работников и повышения их квалификации.
3. Основ организации труда и управления.
Дополнительная трудовая функция
Научное исследование и публикация архивных документов
Навык 1:
Выявление и исследование документов в архивных фондах
Умения:
1. Работать с научно-справочным аппаратом и справочно-информационным фондом архива.
2. Владеть методикой выявления и отбора документов по архивным фондам.
3. Осуществлять анализ содержания документальных источников, на основе которых излагать точку зрения по отдельным историческим фактам и событиям.
4. Разрабатывать методические рекомендации по вопросам выявления документов и их исследования.
5. Организовывать различные научно-практические форумы, конференции по исследованию архивных фондов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, доступа к информации.
2. Методов научно-исследовательской работы.
3. Отечественного и зарубежного опыта по научному исследованию архивных документов.
Навык 2:
Организация научной публикации архивных документов
Умения:
1. Организовать разработку концепций всех видов научной публикации архивных документов, учебных пособий по истории.
2. В совершенстве владеть методикой выбора и передачи текста документа.
3. Проводить археографическое оформление документа.
4. Организовывать и составлять научно-справочный аппарат к научным изданиям.
5. Владеть методикой составления текстуальных примечаний к документам.
6. Применять на практике нормативные правовые акты по вопросам научной публикации архивных документов.
7. Организовать разработку методических рекомендаций по археографии и публикации архивных документов.
8. Взаимодействовать с издательскими организациями, средствами массовой информации.
9. Организовывать научно-практические форумы, конференции и семинары по пропаганде документальных источников архивных фондов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Методики введения в научный оборот архивных документов.
3. Типов и видов научной публикации.
4. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам введения в научный оборот архивных документов, публикационной деятельности архивной сферы
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4
Директор (заведующий) архивной организации
6.4
Директор (заведующий) архивной организации

1349-0-004. Архив ұйымы директорының (меңгерушісінің) орынбасары
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық ету
2. Архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
1-еңбек функциясы:
Мемлекеттік архивтік өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық ету
1-дағды:
Архив қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін анықтау
Дағдылар:
1. Ұзақмерзімді перспективаға архивтің дамуының стратегиялық міндеттерін болжау және оларды тиімді іске асыру бойынша зертеулер жүргізу.
2. Архив ісі саласында ғылыми және өзге де жобаларды әзірлеуді және іске асыру үйлестіру.
3. Цифрлық құжаттарды басқару, архивтік қорларға қол жетімділік әдістемесін әзірлеуді жүзеге асыру.
4. Архив ісі, археография және құжаттану саласында ғылыми зерттеулердің іске асырылуын үйлестіру.
5. IT- технологиялдарды қолдана отырып ғылыми-анықтамалық аппараттың автоматтандырылуын қамтамасыз ету.
6. Архив ісі, археография және құжаттану саласында әдістемелік ұсынымдар әзірлеулерді түрлендіруді үйлестіру.
7. Архивтік құжаттарды жариялау бойынша шетелдік архивтермен бірлескен жобалардың іске асырылуын басқару.
8. Архивтік қорлардың құжаттық дереккөздері негізінде халықаралық және республикалық ғылыми басылымдарда мақалалар жариялау.
9. Архив ісі, археография және құжаттану мәселелері бойынша ғылыми-диалогтық алаңшалар, форумдар, конференциялар ұйымдастыруды үйлестіру.
10. Құжаттық мұраны насихаттау бойынша баспа ұйымдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен және ғылыми-оқу мекемелерімен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру.
11. Архив қызметкерлеріне қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету.
12. Мемлекеттік архивтерде еңбек тәртібін, өрт қауіпсіздігін, өндірістік санитарияны және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды сақтау мәселелері жөніндегі заңнама мен нормативтік қықытық актілердің орындалуын бақылау.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын, өрт қауіпсіздігін сақтауды, еңбекті қорғауды, өндірістік санитарияны регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

1349-0-004. Заместитель директора (заведующего) архивной организации
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
2. Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Дополнительные трудовые функции:
Использование и публикация архивных документов
Трудовые функция 1:
Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
Навык 1:
Определение политики, стратегии деятельности архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Осуществлять исследование по прогнозированию стратегических задач развития архива на долгосрочную перспективу и их эффективной реализации.
2. Координировать разработку и реализацию научных и других проектов в сфере архивного дела.
3. Осуществлять разработку методики управления цифровыми документами, доступа к документам архивных фондов.
4. Координировать реализацию научных исследований в области архивного дела, археографии и документоведения.
5. Обеспечить автоматизацию научно-справочного аппарата с применением IT- технологий.
6. Координировать модернизацию разработок методических рекомендаций в области архивного дела, археографии и документоведения.
7. Руководить реализацией совместных проектов с зарубежными архивами по публикации архивных документов.
8. Публиковать в международных и республиканских научных изданиях статьи на основе документальных источников архивных фондов.
9. Координировать организацию научно-диалоговых площадок, форумов, конференций по вопросам архивного дела, археографии и документоведения.
10. Осуществлять взаимодействие с издательскими организациями, средствами массовой информации и научно-образовательными учреждениями по пропаганде документального наследия.
11. Обеспечить безопасные условия труда сотрудникам архива.
12. Контролировать соблюдение законодательства и нормативных правовых актов по вопросам соблюдения трудовой дисциплины, пожарной безопасности, производственной санитарии и требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения, соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.

2. Мемлекеттік архивтердегі қауіпсіздік талаптары мен еңбек қауіпсіздігі, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
5. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
6. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2-дағды:
Архив жұмысына автоматтан-дырылған ақпараттық технологияларды енгізу
Дағдылар:
1. Архив саласында заманауи ақпараттық технологиялар процестерін қолдану.
2. Архив қызметкерлерінің IT-технологиялар саласындағы біліктілігін арттырудың ұйымдастырылуын қамтамасыз ету.
3. IT-технологиялар саласында архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдарды енгізу.
4. Ақпараттық жүйелермен және заманауи IТ-бағдарламалармен жұмыс істеу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, ІТ-технологиялар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметіндегі автоматтандыру және цифрландыру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру әдістемесі.
2 - еңбек функциясы:
Архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету
1-дағды:
Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшелер мен олардың қызметкерлерінің жүктемесін талдау.
2. Орынбасарларының, құрылымдық бөлімшелер басшыларының және қызметкерлерінің міндеттерін бөлу.
3. Орынбасарларына және құрылымдық бөлімшелердің басшыларына өкілеттіктер беру.
4. Құрылымдық бөлімшелер жұмысының тиімділігін қамтамасыз ету.
5. Құрылымдық бөлімшелердің жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізбеу тәуекелдерін уақытылы анықтау.
6. Тапсырмаларды дұрыс құру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметін ұйымдастыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2-дағды:
Архив қызметкерлерінің кәсіби құзырын, білімдері мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, олардың біліктілігін жүйелі арттыруды ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Оңтайлы еңбек жағдайларын ұйымдастыру.
2. Архив қызметкерлерімен еңбек заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
3. Кәсіби құзырларын ескере отырып, құрылымдық бөлімшелер қызметкерлері жұмысының тиімділігін талдау.

2. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах, а также пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.
4. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
5. Методов проведения научно-исследовательских работ.
6. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Внедрение автоматизированных информационных технологий в работу архива
Умения:
1. Применять процессы современных информационных технологий в архивной сфере.
2. Обеспечить организацию повышения квалификации сотрудников архива в сфере IТ-технологий.
3. Внедрять методические рекомендации в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
4. Работать с информационными системами и современными IТ-программами.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, IТ-технологий, финансирования, государственных закупок.
2. Отечественного и зарубежного опыта в сфере автоматизации и цифровизации в деятельности архива.
3. Методики перевода документов в цифровой формат.
Трудовая функция 2:
Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Навык 1:
Организация работы и эффективного взаимодействия всех структурных подразделений
Умения:
1. Анализировать загруженность структурных подразделений и их сотрудников.
2. Распределять обязанности заместителей, руководителей и работников структурных подразделений.
3. Делегировать полномочия заместителям и руководителям структурных подразделений.
4. Обеспечить эффективность работы структурных подразделений.
5. Своевременно выявлять риски недостижения плановых показателей структурными подразделениями.
6. Правильно генерировать поручения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива.
3. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Рациональное использование и развитие профессиональных компетенций, знаний и опыта сотрудников архива, организация систематического повышения их квалификации
Умения:
1. Организовать оптимальные условия труда.
2. Обеспечить соблюдение требований трудового законодательства сотрудниками архива.
3. Анализировать эффективность работы сотрудников структурных подразделений с учетом их профессиональных компетенций.

4. Қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамашылдығы мен белсенділігін дамытуға ықпал ету.
5. Архив қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың заманауи әдістерін қолдану.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметін ұйымдастыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Қосымша еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
1-дағды:
Архив қорларында құжаттарды анықтау және зерттеу жүргізу
Дағдылар:
1. Архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратымен және анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс істеу.
2. Архив қорлары бойынша құжаттарды айқындау және іріктеу әдістемесін игеру.
3. Архивтік құжаттардың мазмұнын талдау, олар бойынша көзқарас білдіру.
4. Құжаттарды айқындау және оларды зерттеу мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
5. Архивтік құжаттарды насихаттау бойынша ғылыми-практикалық конференциялар мен семинарлар ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі, ақпаратқа қол жеткізу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ғылыми-зерттеу жұмысының әдістері.
3. Архивтік құжаттарды айқындау және зерттеу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2-дағды:
Архивтік құжаттарды пайдалануды және жариялауды ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Архивтік құжаттар негізінде ақпараттық іс-шараларды ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
2. Архив қорларын насихаттау бойынша баспа және электрондық бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмысты ұйымдастыру.
3. Архивтік құжаттарды насихаттау бойынша ғылыми-практикалық конференциялар, дөңгелек үстелдер, кездесулер ұйымдастыру.
4. Архивтік құжаттарды жариялау түрлерінің тұжырымдамасын әзірлеу (жинақтың, анықтамалықтың, проспектінің жоспар-проспекті).
5. Құжат мәтінін таңдау және беру әдістемесін меңгеру.
6. Құжатты археографиялық рәсімдеуді жүргізу.
7. Ғылыми басылымдарға ғылыми-анықтамалық аппарат жасау.
8. Құжаттарға мәтіндік ескертулер жасау әдістемесін меңгеру және оны іс жүзінде қолдану.
9. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
10. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу.
11. Баспа ұйымдарымен өзара әрекеттесу.
Білім:
1. Архив ісі және архив құжаттарын пайдалану саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.

4. Способствовать развитию трудовой мотивации, инициативности и активности работников.
5. Применения современных методов повышения квалификации работников архива.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива.
3. Основ организации труда и управления.
Дополнительная трудовая функция
Использование и публикация архивных документов
Навык 1:
Выявление и исследования документов в архивных фондах
Умения:
1. Работать с научно-справочным аппаратом и справочно-информационным фондом архива.
2. Владеть методикой выявления и отбора документов по архивным фондам.
3. Анализировать содержание архивных документов, выражать точку зрения по ним.
4. Разрабатывать методические рекомендации по вопросам выявления документов и их исследования.
5. Организовывать научно-практические конференции и семинары по пропаганде архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, доступа к информации.
2. Методов научно-исследовательской работы.
3. Отечественного и зарубежного опыта по выявлению и исследованию архивных документов.
Навык 2:
Организация использования и публикации архивных документов
Умения:
1. Обеспечить организацию информационных мероприятий на основе архивных документов.
2. Организовывать работу с печатными и электронными средствами массовой информации по пропаганде архивных фондов.
3. Организовывать научно-практические конференции, круглые столы, встречи по пропаганде архивных документов.
4. Разрабатывать концепцию видов публикации архивных документов (план-проспект сборника, справочника, проспекта).
5. Владеть методикой выбора и передачи текста документа.
6. Проводить археографическое оформление документа.
7. Составлять научно-справочный аппарат к научным изданиям.
8. Владеть методикой составления текстуальных примечаний к документам и применять ее на практике.
9. Применять на практике нормативные правовые акты по вопросам использования и публикации архивных документов.
10. Вносить предложения по разработке методических рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов.
11. Взаимодействовать с издательскими организациями.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и использования архивных документов, Правил издания документов Национального архивного фонда.

2. Архивтік құжаттарды ғылыми айналымға енгізу әдістемесі.
3. Архивтік құжаттарды пайдалану бойынша жұмыс түрлері.
4. Архивтік құжаттарды жариялау тұрпаттары мен түрлері.
5. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Көп тапсырма
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.5
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
6.5.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
8.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
6.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
11. "Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-004
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6.5
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, мамандық)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл не Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін кемінде бес жыл;
облыстық мемлекеттік архивтер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде төрт жыл не Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін кемінде бес жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде үш жыл жұмыс өтілі не Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін кемінде бес жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
1349-0-004. Архив ұйымы директорының (меңгерушісі) орынбасары
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық ету

2. Методики введения в научный оборот архивных документов.
3. Видов работ по использованию архивных документов.
4. Типов и видов публикации архивных документов.
5. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов.
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.5
Директор (заведующий) архивной организации
6.5.
Директор (заведующий) архивной организации
8.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
11. Карточка профессии "Директор (заведующий) архивной организации"
Код группы
1349-0
Код наименования занятия
1349-0-004
Наименование профессии
Директор (заведующий) архивной организации
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.5
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет )
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее пяти лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв;
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв;
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – стаж работы не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1349-0-004. Заместитель директора (заведующего) архивной организации
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива

2. Архивті білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
1 - еңбек қызметі:
Мемлекеттік архивінің өндірістік әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
1-дағды:
Архив қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін анықтау
Дағдылар:
1. Стратегиялық міндеттерді әзірлеу және архив қызметінің жұмысын жоспарлау.
2. Архив саласында жаңа білім мен жаңа шешімдер алуға әкелетін жобаларды зерттеу, әзірлеу, іске асыру.
3. Архив дамуының ағымдағы жағдайын талдау, проблемалық мәселелерді айқындау және оларды шешу жолдарын әзірлеу.
4. Архив ісі бойынша пікірталастарға, сондай-ақ архив құжаттарын насихаттауға қатысу.
5. Идеяларды қалыптастыру, инновациялық қызметтің нәтижелерін болжау және архив ісі саласында кең ауқымды өзгерістерді жүзеге асыру, күрделі өндірістік және ғылыми процестерге басшылық ету.
6. Архив қызметкерлеріне қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету.
7. Мемлекеттік архивтерде еңбек тәртібін, өрт қауіпсіздігін, өндірістік санитарияны және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды сақтау мәселелері жөніндегі заңнама мен нормативтік қықытық актілердің орындалуын бақылау.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын, өрт қауіпсіздігін сақтауды, еңбекті қорғауды, өндірістік санитарияны регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Мемлекеттік архивтердегі қауіпсіздік талаптары мен еңбек қауіпсіздігі, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
5. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
6. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2 - дағды:
Архив жұмысына автоматтан-дырылған ақпараттық технология-ларды енгізу
Дағдылар:
1. IT-технологиялар саласында архив қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
2. Ақпараттық жүйелермен жұмыс істеу.
3. IT-технологиялар саласында, архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдарды практикалық жұмыста қолдануды ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметіндегі автоматтандыру және цифрландыру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.

2. Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью государственного архива
Навык 1:
Определение политики, стратегии деятельности архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Выработка стратегических задач и планирование работы деятельности архива.
2. Исследовать, разрабатывать, реализовывать проекты, ведущих к получению новых знаний и новых решений в архивной сфере.
3. Анализировать текущую ситуацию развития архива, выявлять проблемные вопросы и выработка путей их решения.
4. Участвовать в дискуссиях по архивному делу, а также пропаганде архивных документов.
5. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности и осуществлять широкомасштабные изменения в сфере архивного дела, руководить сложными производственными и научными процессами.
6. Обеспечить безопасные условия труда сотрудникам архива.
7. Контролировать соблюдение законодательства и нормативных правовых актов по вопросам соблюдения трудовой дисциплины, пожарной безопасности, производственной санитарии и требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения, соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах, а также пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.
4. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
5. Методов проведения научно-исследовательских работ.
6. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Внедрение автоматизированных информационных технологий в работу архива
Умения:
1. Организовать повышение квалификации сотрудников архива в сфере IТ-технологий.
2. Работать с информационными системами.
3. Организовать применение в практической работе методических рекомендаций в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, финансирования, государственных закупок.
2. Отечественного и зарубежного опыта в сфере автоматизации и цифровизации в деятельности архива.

3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру әдістемесі.
2-еңбек қызметі:
Архивті білікті
кадрлармен қамтамасыз
ету
1-дағды:
Барлық құрылымдық бөлімшелер-дің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Орынбасарларының, құрылымдық бөлімшелер басшыларының және қызметкерлерінің міндеттерін бөлу.
2. Орынбасарларына және құрылымдық бөлімшелердің басшыларына өкілеттіктер беру.
3. Тапсырмаларды дұрыс құру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтің қызметін ұйымдастыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2 - дағды:
Архив қызметкер-лерінің кәсіби құзыреттерін, білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, олардың біліктілігін жүйелі арттыруды ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Оңтайлы еңбек жағдайларын ұйымдастыру.
2. Архив қызметкерлерімен еңбек заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
3. Қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамашылдығы мен белсенділігін дамытуға ықпал ету.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметін ұйымдастыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Көп тапсырма
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Наименование профессии:
8.5
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
7.5.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
8.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
6.4
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
12. "Архив ұйымы директорының (меңгерушісінің) орынбасары"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-004
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив ұйымы директорының (меңгерушісінің) орынбасары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
8.4
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (PhD докторантура, PhD докторы ғылыми дәрежесі, бейіні бойынша PhD докторы, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл немесе Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған тұлғалар үшін кемінде бес жыл, не Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында Жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, жрналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" кадрларды даярлау бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде үш жыл;
облыстық мемлекеттік архивтер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде үш жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл, не Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша Жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде екі жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін – архив ісі саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде екі жыл не Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін кемінде бес жыл не Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша Жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған тұлғалар үшін және "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" бағыттары бойынша ғылыми дәрежесі бар тұлғалар үшін архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде бір жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3. Методики перевода документов в цифровой формат.
Трудовая функция 2: Обеспечение архива квалифицированными кадрами
Навык 1:
Организация работы и эффективного взаимодействия всех структурных подразделений
Умения:
1. Распределять обязанности заместителей, руководителей и работников структурных подразделений.
2. Делегировать полномочия заместителям и руководителям структурных подразделений.
3. Правильно генерировать поручения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива.
3. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Рациональное использование и развитие профессиональных компетенций, знаний и опыта сотрудников архива, организация систематического повышения их квалификации
Умения:
1. Организовать оптимальные условия труда.
2. Обеспечить соблюдение требований трудового законодательства сотрудниками архива.
3. Способствовать развитию трудовой мотивации, инициативности и активности работников.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива.
3. Основ организации труда и управления.
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.5
Директор (заведующий) архивной организации
7.5.
Директор (заведующий) архивной организации
8.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.4
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
12. Карточка профессии "Заместитель директора (заведующего) архивной организации"
Код группы согласно НКЗ
1349-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
1349-0-004
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
Уровень квалификации по ОРК
8
Подуровень квалификации по ОРК
8.4
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Гуманитарные науки,
Искусство, Социальные науки,
Журналистика и информация, Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв, либо не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее пяти лет для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв либо не менее одного года в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлениям подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Информационно-коммуникационные технологии".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1349-0-004. Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік архивтің өндірістік қызметіне басшылық жасау
2. Шаруашылық және техникалық қызметтердің, қаржылық қызметтің жұмысына басшылық жасау
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету және оларды пайдалану жөніндегі мемлекеттік архивтің өндірістік қызметіне басшылық жасау
1-дағды:
Архивті дамыту стратегиясын және оны іске асыру тетігін әзірлеуді ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Ұзақ мерзімді перспективаға архивтің даму стратегиясына болжам жасау, архив мекемесінің стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге кедергі болатын болуы мүмкін тәуекелдерді айқындау.
2. Архивтік қорлардың ақпаратына қол жеткізу құралдарын басқару әдістерін әзірлеуді жүзеге асыру.
3. Архив ісі, археография және құжаттану саласындағы ғылыми зерттеулерге жетекшілік ету.
4. Архивтік құжаттарды жариялау түрлерінің (жинақтың, анықтамалықтың, проспектінің жоспар-проспекті) тұжырымдамасын әзірлеу.
5. Зерттеулер негізінде ғылыми-анықтамалық аппаратты жетілдіруді және оны автоматтандыруды енгіру.
6. Архив ісі, археография және құжаттану саласында әдістемелік ұсынымдар әзірлеуді үйлестіру.
7. Архивтік құжаттардың негізінде ғылыми мақалалар жариялау.
8. Баспа ұйымдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен және ғылыми-оқу мекемелерімен құжаттық мұраны насихаттау бойынша өзара әрекеттесуді жүзеге асыру.
9. Архивтік құжаттық дереккөздерді насихаттау бойынша ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар мен семинарлар үйлестіру.
Знания:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару, архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми зерттеулерді, архивтік құжаттарды пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу әдістері.
4. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2-дағды:
Мемлекеттік архивтердің функцияларын автоматтан-дыру
Дағдылар:
1. IТ-технологиялар, архив саласын цифрландыру саласындағы қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.

1349-0-004. Директор (заведующий) архивной организации
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной деятельностью государственного архива по обеспечению сохранности архивных документов
2. Руководство работой хозяйственной и технической служб, финансовой деятельности
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство производственной деятельностью государственного архива по обеспечению сохранности архивных документов и их использованию
Навык 1:
Организация разработки стратегии развития архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Прогнозировать стратегию развития архива на долгосрочную перспективу, выявлять возможные риски препятствующие достижению стратегических целей и задач архивного учреждения.
2. Осуществлять разработку методов управления средствами доступа к информации архивных фондов.
3. Руководить научными исследованиями в области архивного дела, археографии и документоведения.
4. Определять концепцию видов публикации архивных документов (план-проспект сборника, справочника, проспекта).
5. Внедрять на основе исследований совершенствование научно-справочного аппарата и его автоматизацию.
6. Координировать разработку методических рекомендаций в области архивного дела, археографии и документоведения.
7. Публиковать научные статьи на основе документов архивных фондов.
8. Осуществлять взаимодействие с издательскими организациями, средствами массовой информации и научно-образовательными учреждениями по пропаганде документального наследия.
9. Координировать проведение научно-практических форумов, конференций по пропаганде архивных документальных источников.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией, использования и публикации архивных документов.
3. Методов организации и проведения научных исследований, работ по использованию архивных документов.
4. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Автоматизация функций государственных архивов
Умения:
1. Организовать повышение квалификации сотрудников в сфере IТ-технологий, цифровизации архивной сферы.

2. Автоматтандыруға жататын функцияларға талдау жүргізуді жүзеге асыру.
3. Архив жұмысына ақпараттық жүйелер мен бағдарламаларды енгізу.
4. IТ-технологиялар саласында, архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдарды практикалық жұмыста қолдануды ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, IТ-технологиялар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі саласында қолданылатын заманауи автоматтандырылған жабдықтардың түрлері мен сипаттамалары.
3. Архив қызметінде автоматтандыру және цифрландыру, IТ-технологияларды қолдану саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
4. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау әдістемелері.
2-еңбек функциясы: Шаруашылық және техникалық қызметтердің, қаржылық қызметтің жұмысына басшылық
ету
.
1-дағды:
Архивте еңбек қауіпсіздігі техникасын қамтамасыз ету
Дағдылар:
1. Ғылыми әдістерді қолданып адами ресурстарды басқаруды жүзеге асыру.
2. Құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен орынбасарларына өкілеттік беру.
3. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын, санитариялық-эпидемиологиялық нормаларды бұзу тәуекелдерін айқындау және оларды жою, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасы саласындағы білімін арттыру жөнінде шаралар қабылдау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
4. Төтенше жағдайлар кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтерді, стандарттарды сақтай отырып архивтік құжаттардың эвакуациясын жоспарлауды қамтамасыз ету.
5. Қызметкерлер мен келушілерді архив ғимаратынан эвакуациялау жұмыстарын ұйымдастыру.
6. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық нормалар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
7. Архив қызметкерлеріне қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету.
8. Мемлекеттік архивтерде еңбек тәртібін, өрт қауіпсіздігін, өндірістік санитарияны және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды сақтау мәселелері жөніндегі заңнама мен нормативтік қықытық актілердің орындалуын бақылау.
9. Тапсырмалар құру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, еңбек қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық нормалар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын, өрт қауіпсіздігін сақтауды, еңбекті қорғауды, өндірістік санитарияны регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Мемлекеттік архивтердегі қауіпсіздік талаптары мен еңбек қауіпсіздігі, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі.

2. Осуществлять анализ функций, подлежащих автоматизации.
3. Внедрять в работу архива информационные системы и программы.
4. Организовать применение в практической работе методических рекомендаций в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, IТ-технологий, финансирования, государственных закупок.
2. Видов и характеристик современного автоматизированного оборудования, применяемые в сфере архивного дела.
3. Отечественного и зарубежного опыта в сфере автоматизации и цифровизации в деятельности архива, применения IТ-технологий.
4. Методики перевода документов в цифровой формат, приема электронных документов на государственное хранение.
Трудовая функция 2: Руководство работой хозяйственной и технической служб, финансовой деятельности
Навык 1:
Обеспечение техники безопасности труда в архиве
Умения:
1. Осуществлять управление человеческими ресурсами с применением научных методов.
2. Делегировать полномочия руководителям и заместителям структурных подразделений.
3. Организовать работу по выявлению рисков нарушений требований безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм и принятию мер по их устранению, по повышению знаний работников в области техники безопасности.
4. Обеспечить планирование эвакуации архивных документов при чрезвычайных ситуациях с соблюдением нормативов, стандартов по технике безопасности.
5. Организовать работу по эвакуации сотрудников и посетителей из здания архива.
6. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела, безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм.
7. Соблюдать трудовую дисциплину, требования по противопожарной безопасности и охране труда в государственных архивах.
8. Контролировать соблюдение законодательства и нормативных правовых актов по вопросам соблюдения трудовой дисциплины, пожарной безопасности, производственной санитарии и требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
9. Генерировать поручения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения, соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах, а также пожарной безопасности.

3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
6. Есептеу техникасының, коммуникациялар мен байланыстың заманауи құралдары.
7. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
8. Архивтің қызметін ұйымдастыру, еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2 - дағды
Жарықтан-дыру, жылыту, желдету, ауаны баптау және басқа да жабдықтар-дың жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Дағдылар:
1. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз етудің оңтайлы шарттарын ұйымдастыру.
2. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану саласында техникалық-экономикалық талдау мен сараптама жүргізуді қамтамасыз ету.
3. Архивтік құжаттардың сақталуына қатерлер туындау тәуекелдерін айқындау және оларды жою жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
4. Ғимарат пен жабдықтардың тіршілігін қамтамасыз ету жүйелерін ұтымды пайдалануды жоспарлау.
5. Пайдалану-техникалық мәселелерді жедел шешу, ақауларды жою бойынша жұмысты ұйымдастыру.
6. Ғимараттың тіршілігін қамтамасыз ету жүйелерінің жай-күйіне бақылауды жүзеге асыру.
7. Архив мүлкінің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ету.
8. Әдістемелік ұсынымдарды, техникалық құжаттаманы әзірлеуді ұйымдастыру.
9. Бекітілген стандарттарға сәйкес архив ісі, өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, ғимараттың коммуникацияларына қойылатын талаптарды іс жүзінде қолдану.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, өрт қауіпсіздігі, санитарлық нормалар, ғимараттар мен құрылыстардың коммуникацияларына қойылатын талаптарды реттейтін, сондай-ақ еңбек қатынастарын реттейтін техникалық стандарттар мен регламенттер саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
3. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Есептеу техникасының, коммуникациялар мен байланыстың заманауи құралдары.
5. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
6. Архивтердің сақталуын қамтамасыз ету және архивтің қызметін ұйымдастыру жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 3:
Архивтің материалдық-техникалық базасын нығайтуға қатысу
Дағдылар:
1. Архивтің материалдық-техникалық жарақтандырылуын жақсарту қажеттілігін талдау және негіздеу.
2. Материалдық-техникалық құралдар мен жабдықтарды сатып алу бойынша техникалық ерекшеліктерді әзірлеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, өрт қауіпсіздігі, санитарлық нормалар, жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.
4. Основ организации труда и управления.
5. Технических характеристик, конструктивных особенностей разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
6. Современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
7. Методов исследования, порядка и условий выполнения работ.
8. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива, обеспечение безопасности труда.
Навык 2:
Обеспечение функционирования систем освещения, отопления, вентиляции, кондиционирования и другого оборудования.
Умения:
1. Организовать оптимальные условия обеспечения сохранности архивных документов.
2. Обеспечить проведение технико-экономического анализа и экспертизы в сфере эксплуатации зданий и сооружений.
3. Выявлять риски угрозы сохранности архивных документов и обеспечить меры по их устранению.
4. Планировать рациональную эксплуатацию систем жизнеобеспечения здания и оборудования.
5. Оперативно решать эксплуатационно-технические вопросы, организацию работы по устранению неисправностей.
6. Осуществлять контроль по состоянию систем жизнеобеспечения здания.
7. Обеспечить сохранность имущества архива, его эффективное и рациональное использование.
8. Организовать разработку методических рекомендаций, технической документации.
9. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела, пожарной безопасности, требований к коммуникациям здания согласно утвержденным стандартам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, пожарной безопасности, санитарных норм, технических стандартов и регламентов, регламентирующих требования к коммуникациям зданий и сооружений, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Основ организации труда и управления.
3. Технических характеристик, конструктивных особенностей разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
5. Методов исследования, порядка и условий выполнения работ.
6. Отечественного и зарубежного опыта по обеспечению сохранности архивов и организации деятельности архива.
Навык 3:
Участие в укреплении материально-технической базы архива
Умения:
1. Анализировать и обосновывать потребность архива в улучшении материально-технической оснащенности.
2. Организовать работу по разработке технической спецификации по приобретению материально-технических средств и оборудования.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, пожарной безопасности, санитарных норм, планирования, финансирования, государственных закупок.

1349-0-004. Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік архивтің өндірістік қызметіне басшылық ету
2. Шаруашылық және техникалық қызметтердің, қаржылық қызметтің жұмысына басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету және оларды пайдалану жөніндегі мемлекеттік архивтің өндірістік қызметіне басшылық ету
1-дағды:
Архивті дамыту стратегиясын және оны іске асыру тетігін әзірлеуді ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Проблемалық мәселелерді айқындай отырып және оларды шешу жолдарын ұсына отырып, архив дамуының ағымдағы жағдайын талдау.
2. Архив жұмысын жоспарлау және архивтік құжаттарды қабылдау, сақтауды қамтамасыз ету және пайдалану бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді бақылау.
3. Архивтік құжаттарды пайдалану және оларды жариялау бойынша жұмысты жүзеге асыру.
4. Архив ісі, археография және құжаттану саласында зерттеулер жүргізу.
5. Архивтік құжаттарды жариялау түрлерінің тұжырымдамасын әзірлеу (жинақтың, анықтамалықтың, проспектінің жоспар-проспекті).
6. Ғылыми-анықтамалық аппаратты уақытылы жетілдіруді және қайта өңдеуді қамтамасыз ету.
7. Архив ісі, археография және құжаттану саласында әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
8. Архив ісі және архивтік құжаттарды насихаттау бойынша пікірталастар жүргізу.
9. Баспа ұйымдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара әрекеттесу.
10. Архивтік құжаттарды насихаттау бойынша ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар мен семинарлар өткізуді ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын реттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару қағидалары.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару, архив құжаттарын пайдалану және жариялау саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми зерттеулерді, архивтік құжаттарды пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу әдістері.
4. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2-дағды:
Мемлекеттік архивтердің функцияларын автоматтандыру
Дағдылар:
1. IT-технологиялар, архив саласын цифрландыру саласындағы қызметкерлердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.

1349-0-004. Директор (заведующий) архивной организации
1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной деятельностью государственного архива по обеспечению сохранности архивных документов
2. Руководство работой хозяйственной и технической служб, финансовой деятельности
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство производственной деятельностью государственного архива по обеспечению сохранности архивных документов и их использованию
Навык 1:
Организация разработки стратегии развития архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Анализировать текущую ситуацию развития архива с выявлением проблемных вопросов и предложением путей их решения.
2. Планировать работу архива и контролировать достижение плановых показателей по приему, обеспечению сохранности и использованию архивных документов.
3. Осуществлять работу по использованию архивных документов и их публикации.
4. Проводить исследования в области архивного дела, археографии и документоведения.
5. Разрабатывать концепцию видов публикации архивных документов (план-проспект сборника, справочника, проспекта).
6. Обеспечить своевременное усовершенствование и переработку научно-справочного аппарата.
7. Разрабатывать методические рекомендации в области архивного дела, археографии и документоведения.
8. Вести дискуссии по архивному делу и пропаганде архивных документов.
9. Взаимодействовать с издательскими организациями, средствами массовой информации.
10. Организовать проведение научно-практических форумов, конференций и семинаров по пропаганде архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией, использования и публикации архивных документов.
3. Методов организации и проведения научных исследований, работ по использованию архивных документов.
4. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Автоматизация функций государственных архивов
Умения:
1. Обеспечить повышение квалификации сотрудников в сфере IТ-технологий, цифровизации архивной сферы.

2. Автоматтандыруға жататын функцияларды талдауды жүзеге асыру.
3. Архив жұмысына ақпараттық жүйелер мен бағдарламаларды енгізу.
4. IT-технологиялар саласында, архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдарды практикалық жұмыста қолдануды ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, IT-технологиялар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі саласында қолданылатын заманауи автоматтандырылған жабдықтардың түрлері мен сипаттамалары.
3. Архив қызметінде автоматтандыру және цифрландыру, IT-технологияларды қолдану саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
4. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау әдістемелері.
2-еңбек функциясы: Шаруашылық және техникалық қызметтердің, қаржылық қызметтің жұмысына басшылық жасау
1-дағды:
Архивте еңбек қауіпсіздігі техникасын қамтамасыз ету
Дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшелер басшыларының, орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін бөлу.
2. Құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен орынбасарларына өкілеттік беру.
3. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын, санитариялық-эпидемиологиялық нормаларды бұзу тәуекелдерін анықтау және оларды жою, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасы саласындағы білімін арттыру жөнінде шаралар қабылдау бойынша жұмыс жүргізу.
4. Төтенше жағдайлар кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтерді, стандарттарды сақтай отырып архивтік құжаттардың эвакуациясын жоспарлауды қамтамасыз ету.
5. Қызметкерлер мен келушілерді архив ғимаратынан шығару жұмыстарын ұйымдастыру.
6. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық нормалар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
7. Архив қызметкерлеріне қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету.
8. Мемлекеттік архивтерде еңбек тәртібін, өрт қауіпсіздігін, өндірістік санитарияны және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды сақтау мәселелері жөніндегі заңнама мен нормативтік қықытық актілердің орындалуын бақылау.
9. Тапсырмалар құру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, еңбек қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық нормалар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттеу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.

2. Осуществлять анализ функций, подлежащих автоматизации.
3. Внедрять в работу архива информационные системы и программы.
4. Организовать применение в практической работе методических рекомендаций в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, IТ-технологий, финансирования, государственных закупок.
2. Видов и характеристик современного автоматизированного оборудования, применяемые в сфере архивного дела.
3. Отечественного и зарубежного опыта в сфере автоматизации и цифровизации в деятельности архива, применения IТ-технологий.
4. Методики перевода документов в цифровой формат, приема электронных документов на государственное хранение.
Трудовая функция 2: Руководство работой хозяйственной и технической служб, финансовой деятельности
Навык 1:
Обеспечение техники безопасности труда в архиве
Умения:
1. Распределять обязанности руководителей, заместителей и работников структурных подразделений.
2. Делегировать полномочия руководителям и заместителям структурных подразделений.
3. Проводить работу по выявлению рисков нарушений требований безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм и принятию мер по их устранению, повышению знаний работников в области техники безопасности.
4. Обеспечить разработку плана эвакуации архивных документов при чрезвычайных ситуациях с соблюдением нормативов, стандартов по технике безопасности.
5. Организовать работу по эвакуации сотрудников и посетителей из здания архива.
6. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела, безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм.
7. Соблюдать трудовую дисциплину, требования по противопожарной безопасности и охране труда в государственных архивах.
8. Контролировать соблюдение законодательства и нормативных правовых актов по вопросам соблюдения трудовой дисциплины, пожарной безопасности, производственной санитарии и требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
9. Генерировать поручения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения, соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах, а также пожарной безопасности.

1349-0-003. Бас қор сақтаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік архивтің өндірістік қызметіне басшылық жасау
2. Шаруашылық және техникалық қызметтердің, қаржылық қызметтің жұмысына басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету және оларды пайдалану жөніндегі мемлекеттік архивтің өндірістік қызметіне басшылық жасау
1-дағды:
Архивтің даму стратегиясын және оны іске асыру тетігін әзірлеуді ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Архивтің қазіргі даму жағдайын талдау негізінде проблемалық мәселелерді айқындау және оларды шешу жолдарын ұсыну.
2. Архив жұмысын жоспарлау және архив құжаттарын қабылдау, сақтау және пайдалану бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
3. Архивтік құжаттарды пайдалану бойынша іс-шаралар өткізу және оларды жариялауды ұйымдастыру.
4. Архивтік құжаттарды жариялау түрлерінің тұжырымдамасын әзірлеу (жинақтың, анықтамалықтың, проспектінің жоспар-проспектін).
5. Ғылыми-анықтамалық аппаратты жетілдіру және қайта өңдеу жөніндегі жұмысты жүргізу.
6. Архив ісі, археография және құжаттану саласында әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
7. Архив ісі бойынша пікір-таластарға және архив құжаттарын насихаттауға қатысу.
8. Баспа ұйымдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара әрекеттесу.
9. Архивтік құжаттарды насихаттау бойынша ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар және семинарлар өткізуді ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын реттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару қағидалары.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару, архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми зерттеулерді, архивтік құжаттарды пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу әдістері.
4. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2-дағды:
Мемлекеттік архивтердің функцияларын автоматтандыру
Дағдылар:
1. IT-технологиялар, архив саласын цифрландыру саласындағы өз біліктілігінің және қызметкерлер біліктілігінің деңгейін арттыру.
2. Автоматтандыруға жататын функцияларды айқындау.
3. Архив жұмысына ақпараттық жүйелер мен бағдарламаларды енгізу.

1349-0-003. Главный хранитель фондов
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной деятельностью государственного архива по обеспечению сохранности архивных документов
2. Руководство работой хозяйственной и технической служб, финансовой деятельности
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство производственной деятельностью государственного архива по обеспечению сохранности архивных документов и их использованию
Навык 1:
Организация разработки стратегии развития архива и механизма ее реализации
Умения:
1. Выявлять проблемные вопросов на основе анализа текущей ситуации развития архива и предлагать пути их решения.
2. Планировать работу архива и обеспечить достижение плановых показателей по приему, обеспечению сохранности и использованию архивных документов.
3. Проводить мероприятия по использованию архивных документов и организовать их публикацию.
4. Разрабатывать концепцию видов публикации архивных документов (план-проспект сборника, справочника, проспекта).
5. Проводить работу по усовершенствованию и переработке научно-справочного аппарата.
6. Разрабатывать методические рекомендации в области архивного дела, археографии и документоведения.
7. Участвовать в дискуссии по архивному делу и пропаганде архивных документов.
8. Взаимодействовать с издательскими организациями, средствами массовой информации.
9. Организовать проведение научно-практических форумов, конференций и семинаров по пропаганде архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией, использования и публикации архивных документов.
3. Методов организации и проведения научных исследований, работ по использованию архивных документов.
4. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Автоматизация функций государственных архивов
Умения:
1. Повышать свой уровень квалификации и квалификации сотрудников в сфере IТ-технологий, цифровизации архивной сферы.
2. Выявлять функции, подлежащие автоматизации.
3. Внедрять в работу архива информационные системы и программы.

4. IT-технологиялар саласында, архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдарды практикалық жұмыста қолдануды ұйымдастыру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, IT-технологиялар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі саласында қолданылатын заманауи автоматтандырылған жабдықтардың түрлері мен сипаттамалары.
3. Архив қызметінде автоматтандыру және цифрландыруды, IT-технологияларды қолдану саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
4. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау әдістемелері.
2-еңбек функциясы:
Шаруашылық және техникалық қызметтердің, қаржылық қызмет-
тің жұмысына басшылық ету
1-дағды:
Архивте еңбек қауіпсіздігі техникасын қамтамасыз ету
Дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшелер басшыларының, орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін бөлу.
2. Құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен орынбасарларына өкілеттіктер беру.
3. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын, санитарлық-эпидемиологиялық нормаларды бұзу тәуекелдерін айқындау және оларды жою, қызметкерлердің қауіпсіздік техникасы саласындағы білімін арттыру жөнінде шаралар қабылдау.
4. Төтенше жағдайлар кезінде архивтік құжаттарды эвакуациялау жоспарын іске асыру.
5. Қызметкерлер мен келушілерді архив ғимаратынан шығару жұмыстарын ұйымдастыру.
6. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық нормалар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
7. Тапсырмалар құру.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, еңбек қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық нормалар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу, сондай-ақ еңбек қатынастарын реттеу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
3. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Есептеу техникасының, коммуникациялар мен байланыстың заманауи құралдары.
5. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
6. Архив қызметін ұйымдастыру, еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2 - дағды:
Жарықтандыру, жылыту, желдету, ауаны баптау және басқа да жабдықтардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Дағдылар:
1. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша оңтайлы жағдайлар жасау.
2. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану бойынша техникалық-экономикалық талдау және сараптама жүргізу.

4. Организовать применение в практической работе методических рекомендаций в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, IТ-технологий, финансирования, государственных закупок.
2. Видов и характеристик современного автоматизированного оборудования, применяемые в сфере архивного дела.
3. Отечественного и зарубежного опыта в сфере автоматизации и цифровизации в деятельности архива, применения IТ-технологий.
4. Методики перевода документов в цифровой формат, приема электронных документов на государственное хранение.
Трудовая функция 2:
Руководство работой хозяйственной и технической служб, финансовой деятельности
Навык 1:
Обеспечение техники безопасности труда в архиве
Умения:
1. Распределять обязанности руководителей, заместителей и работников структурных подразделений.
2. Делегировать полномочия руководителям и заместителям структурных подразделений.
3. Выявлять риски нарушений требований безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм и принимать меры по их устранению, повышению знаний работников в области техники безопасности.
4. Реализовать план эвакуации архивных документов при чрезвычайных ситуациях.
5. Организовать работу по эвакуации сотрудников и посетителей из здания архива.
6. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела, безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм.
7. Генерировать поручения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, безопасности труда, санитарно-эпидемиологических норм, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Основ организации труда и управления.
3. Технических характеристик, конструктивных особенностей разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
5. Методов исследования, порядка и условий выполнения работ.
6. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива, обеспечение безопасности труда.
Навык 2:
Обеспечение функционирования систем освещения, отопления, вентиляции, кондиционирования и другого оборудования.
Умения:
1. Создать оптимальные условия по обеспечению сохранности архивных документов.
2. Проводить технико-экономический анализ и экспертизу по эксплуатации зданий и сооружений.

15. "Бас қор сақтаушы" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1349-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1349-0-003
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Бас қор сақтаушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
7.3
Кәсіптік білім деңгейі
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілігі:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Архив саласындағы жұмыс өтілі кемінде бес жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1349-0-004. Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
1349-0-009. Архив қоймасының меңгерушісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұлттық архив қоры құжаттарының және мемлекеттік сақтаудағы басқа да архив құжаттарының сақталуын, мемлекеттік есепке алынуын қамтамасыз ету жөніндегі архив қоймаларының қызметіне басшылық жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Ұлттық архив қоры құжаттарының және мемлекеттік сақтаудағы басқа да архив құжаттарының сақталуын, мемлекеттік есепке алынуын қамтамасыз ету жөніндегі архив қоймаларының қызметіне басшылық жасау
Дағды 1:
Мемлекеттік есепке алуды жүргізу
Дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшенің жұмысы туралы жоспар мен есептерді жасауды қамтамасыз ету.
2. Есепке алу құжаттарын жүргізу әдістемесін (қор карточкасы, қор парағы, құжаттардың келіп түсу және шығу журналы және басқалар) және архив паспортын жасау.
3. Қор ісін жүргізу және оны жүйелі жаңарту бойынша бақылауды жүзеге асыру.
4. Архив қоймаларының паспорттарын жасауды ұйымдастыру.
5. Мемлекеттік архивтің жиынтық паспортын жасау үшін архив қоймаларының паспорттарын талдау.
6. Мемлекеттік есепке алу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу.
7. Құжаттардың бар-жоғын және жай-күйін тексеру және оларды іздестіру жөніндегі жұмыстарды жүргізуге басшылық жасау.
8. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архивистерге беру.
9. Архив қорлары бойынша ғылыми баяндамалар, мақалалар, шолулар дайындау дағдыларын меңгеру.
Білім:
1. Архив области саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, жинақтау және мемлекеттік есепке алу мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар.

15. Карточка профессии "Главный хранитель фондов"
Код группы согласно НКЗ
1349-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
1349-0-003
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Главный хранитель фондов
Уровень квалификации по ОРК
7
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Подуровень квалификации по ОРК
7.3
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
Требования к опыту работы:
Стаж работы в сфере архивного дела не менее пяти лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1349-0-004. Директор (заведующий) архивной организации
1349-0-009. Заведующий архивохранилищем
Основная цель деятельности:
Организация производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство деятельностью архивохранилищ по обеспечению сохранности, государственному учету документов Национального архивного фонда и других архивных документов, находящихся на государственном хранении
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Руководство деятельностью архивохранилищ по обеспечению сохранности, государственному учету документов Национального архивного фонда и других архивных документов, находящихся на государственном хранении
Навык 1:
Ведение государственного учета
Умения:
1. Обеспечить составление плана и отчетов о работе структурного подразделения.
2. Владеть методикой ведения учетных документов (карточка фонда, лист фонда, журнал поступления и выбытия документов и иные) и составления паспорта архива.
3. Осуществлять контроль по ведению дела фонда и его систематическому обновлению.
4. Организовать составление паспортов архивохранилищ.
5. Анализировать паспорта архивохранилищ для составления Сводного паспорта государственного архива.
6. Вносить предложения по совершенствованию нормативной правовой базы по вопросам государственного учета.
7. Руководить проведением работ по проверке наличия и состояния документов и их розыску.
8. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
9. Владеть навыками подготовки научных докладов, статей, обзоров по архивным фондам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, методических рекомендаций по вопросам комплектования и государственного учета.

2. Мемлекеттік есепке алуды жинақтау және жүргізу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Мемлекеттік есеп саласындағы әдіснамалық білім.
Дағды 2:
Архив қорларын сақтау, физикалық жай-күйін жақсарту, құжаттарды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелерін жасау, температуралық-ылғалдылық режимін сақтау бойынша шаралар кешенін жүргізу
Дағдылар:
1. Архив құжаттарын жұмылдыру эвакуациялау жоспарын әзірлеу.
2. Төтенше жағдайлар кезінде архивтік құжаттардың сақталуын, оларды эвакуациялауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешенін ұйымдастыру.
3. Архив құжаттарын эвакуациялау бойынша жұмыстарды жоспарлау және оқу-жаттығулар өткізу.
4. Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз етуді сақтау бойынша архив қоймаларын зерттеуді ұйымдастыру жөніндегі жұмысты қамтамасыз ету.
5. Архив қорлары бойынша аса құнды құжаттарды анықтауды, олардың тізімдемесін жасауды ұйымдастыру.
6. Архивтік құжаттардың сақтандыру қорын құру бойынша жұмыс жүргізу.
7. Құжаттарды қалпына келтіру, шаңсыздандыру, дезинфекциялау және дезинсекциялау жұмыстарын ұйымдастыру.
8. Талаптарға сәйкес архив қоймаларын материалдық-техникалық жарақтандыру жөнінде ұсыныстар енгізу.
9. Архивтің консультативтік-кеңесші комиссиялары қарайтын құжаттарға ұсыныстарды, ескертулерді талдау және енгізу.
10. Жабдықпен, материалдармен және реактивтермен жұмыс істеу.
Білім:
1. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелері бойынша әдістемелік ұсынымдар.
2. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды реставрациялау және сақтандыру көшірмесін жасау бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелері саласындағы әдіснамалық білім.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнында санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын регламенттейтін заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.

2. Отечественного и зарубежного опыта по комплектованию и ведению государственного учета.
3. Методологические знания в области государственного учета.
Навык 2:
Проведение комплекса мер по сохранению, улучшению физического состояния архивных фондов, реставрации и страховому копированию документов, соблюдение температурно-влажностного режима
Умения:
1. Разрабатывать план мобилизационной эвакуации документов архива.
2. Организовать комплекс мер по обеспечению сохранности архивных документов при чрезвычайных ситуациях, их эвакуацию.
3. Планировать работу и проводить учения по эвакуации документов архива.
4. Обеспечить работу по организации обследования архивохранилищ по соблюдению обеспечения сохранности архивных документов.
5. Организовать проведение выявления особо ценных документов по архивным фондам, составление их описи.
6. Проводить работу по созданию страхового фонда архивных документов.
7. Организовать работу по реставрации, обеспыливанию, дезинфекции и дезинсекции документов.
8. Вносить предложения по материально-техническому оснащению архивохранилищ в соответствии с требованиями.
9. Анализировать и вносить предложения, замечания к документам, рассматриваемых консультативно-совещательными комиссиями архива.
10. Работать с оборудованием, материалами и реактивами.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности труда, пожарной безопасности, методических рекомендаций по обеспечению сохранности документов, реставрации и страховому копированию.
2. Отечественного и зарубежного опыта по обеспечению сохранности архивных документов, их реставрации и страховому копированию.
3. Методологические знания в области обеспечения сохранности документов, их реставрации и страховому копированию.
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.
2. Соблюдать требования безопасности и охраны труда в государственных архивах.
3. Обеспечить соблюдение требований безопасности труда во время и по окончанию работы, а также в аварийных ситуациях.
4. Соблюдать санитарно-эпидемиологические требования на рабочем месте.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регламентирующих соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований по охране труда и пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.

2. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмесін жасау бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелері саласындағы әдіснамалық білім.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнында санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын регламенттейтін заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптары
2-дағды:
Еңбек қауіпсіздігін сақтау.
Машықтар:
1.Еңбек және Әлеуметтік кодекстердің, еңбек саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
2. Еңбек тәртібін сақтау.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.
4. Мемлекеттік архивтің басшылығымен, әріптестермен және келушілерімен байланыста болу.
Білімі:
1. Еңбек қатынастарын реттейтін заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің нормалары.
2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей білу
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.4.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
7.4.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
6.4.
Архив ұйымының директоры (меңгерушісі)
7.9.
Архив қойма меңгерушісі
6.9.
Архив қойма меңгерушісі
7.3
Бас қор сақтаушы
17. "Архив қоймасының меңгерушісі" мамандығының карточкасы
НКЗ (ҰСК) сәйкес Топтың коды
1349-0
НКЗ сәйкес сабақ атауының коды
1349-0-009
НКЗ сәйкес кәсіптің атауы
Архив қоймасының меңгерушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
-
БТБА бойынша біліктілік деңгейі
болмайды
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында кемінде бес жыл немесе Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін және "Тарих", "Архивтану, құжаттану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін кемінде бір жыл және "Құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану";
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:

2. Отечественного и зарубежного опыта по обеспечению сохранности архивных документов их реставрации и страховому копированию.
3. Методологические знания в области обеспечения сохранности документов, их реставрации и страховому копированию.
Дополнительная трудовая функция 1: Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.
2. Соблюдать требования безопасности и охраны труда в государственных архивах.
3. Обеспечить соблюдение требований безопасности труда во время и по окончанию работы, а также в аварийных ситуациях.
4. Соблюдать санитарно-эпидемиологические требования на рабочем месте.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регламентирующих соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований по охране труда и пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.
4. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Навык 2:
Соблюдение трудового законодательства
Умения:
1. Соблюдать требования Трудового и Социального Кодексов, нормативных правовых актов в сфере труда.
2. Соблюдать трудовую дисциплину.
3. Соблюдать этику гражданских служащих.
4. Контактировать с руководством, коллегами и посетителями государственного архива.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регулирующих трудовые отношения.
2. Правил внутреннего трудового распорядка.
3. Этики гражданских служащих.
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.4.
Директор (заведующий) архивной организации
7.4.
Директор (заведующий) архивной организации
6.4.
Директор (заведующий) архивной организации
7.9.
Заведующий архивохранилищем
6.9.
Заведующий архивохранилищем
7.3
Главный хранитель фондов
17. Карточка профессии "Заведующий архивохранилищем"
Код группы согласно НКЗ
1349-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
1349-0-009
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Заведующий архивохранилищем
Уровень квалификации по ОРК
7
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее пяти лет в сфере архивного дела или не менее одного года для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или без предъявления требований к стажу работы к лицам, завершившим обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1349-0-003 Бас қамқоршы
2621-1-003 архивші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының архив құжаттарының және архив қоймасында сақталатын басқа да архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мемлекеттік сақтауға құжаттарды қабылдау, архив қоймасында құжаттардың есебін жүргізу
2. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Мемлекеттік сақтауға құжаттарды қабылдау, архив қоймасында құжаттардың есебін жүргізу және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Мемлекеттік сақтауға құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру, олардың есебін жүргізу
Дағдылар:
1. Қабылданған құжаттарды архив қоймасына орналастыру ұтымды.
2. Қор ісін жүргізуді және оны жаңартуды жүзеге асыру.
3. Есеп құжаттарын толтырыңыз.
4. Архив қоймасының паспортын жасау.
5. Құжаттардың бар-жоғын және жай-күйін тексеруді және оларды іздестіруді жүзеге асыру.
6. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау және оларды есепке алу бойынша әдістемелік ұсынымдарды практикада қолдану.
7. Архивті жинақтау, мемлекеттік есепке алу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу.
8. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру
Білім:
1. Архив ісі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, архивті жинақтау, мемлекеттік есепке алу мәселелері.
2. Құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау және оларды есепке алу мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар.
3. Статистикалық деректерді жүргізудің заманауи ақпараттық жүйелері.
4. Архивті жинақтау және архивтік құжаттардың мемлекеттік есебін жүргізу мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 2:
Архив қорларын сақтау, физикалық жай-күйін жақсарту, құжаттарды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелерін жасау, температуралық-ылғалдылық режимін сақтау бойынша шаралар кешенін жүргізу
Дағдылар:
1. архив қоймасының құжаттарын эвакуациялау жоспарын әзірлеу.
2. Төтенше жағдайлар кезінде архивтік құжаттардың сақталуын, оларды эвакуациялауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешенін жүргізу.
3. Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз етуді сақтау бойынша архив қоймаларына тексеру жүргізу.
4. Құжаттардың бар-жоғын және жай-күйін тексеруді және оларды іздестіруді жүзеге асыру.
5. Құжаттарды қалпына келтіру, шаңсыздандыру, дезинфекциялау және дезинсекциялау жұмыстарын жүргізу.
6. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.

1349-0-003 Главный хранитель
2621-1-003 Архивист
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности архивных документов Национального архивного фонда и других архивных документов, хранящихся в архивохранилище
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Прием документов на государственное хранение, ведение учета документов в архивохранилище
2. Обеспечение сохранности архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Прием документов на государственное хранение, ведение учета документов в архивохранилище и обеспечение их сохранности
Навык 1:
Осуществление приема документов на государственное хранение, ведение их учета
Умения:
1. Рационально размещать принятые документы в архивохранилище.
2. Осуществлять ведение дела фонда и его обновление.
3. Заполнять учетные документы.
4. Составлять паспорт архивохранилища.
5. Осуществлять проверку наличия и состояния документов и их розыск.
6. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией, методические рекомендации по приему документов на государственное хранение и их учету.
7. Вносить предложения по совершенствованию нормативной правовой базы по вопросам комплектования архива, государственного учета.
8. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, вопросам комплектования архива, государственного учета.
2. Методических рекомендаций по вопросам приема документов на государственное хранение и их учета.
3. Современных информационных систем ведения статистических данных.
4. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования архива и ведению государственного учета архивных документов.
Навык 2:
Проведение комплекса мер по сохранению, улучшению физического состояния архивных фондов, реставрации и страховому копированию документов, соблюдение температурно-влажностного режима
Умения:
1. Разрабатывать план эвакуации документов архивохранилища.
2. Проводить комплекс мер по обеспечению сохранности архивных документов при чрезвычайных ситуациях, их эвакуацию.
3. Проводить обследование архивохранилищ по соблюдению обеспечения сохранности архивных документов.
4. Осуществлять проверку наличия и состояния документов и их розыск.
5. Проводить работу по реставрации, обеспыливанию, дезинфекции и дезинсекции, документов.
6. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией.

2. Құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау және оларды есепке алу мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар.
3. Статистикалық деректерді жүргізудің заманауи ақпараттық жүйелері.
4. Архивті жинақтау және архивтік құжаттардың мемлекеттік есебін жүргізу мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 2:
Архив қорларын сақтау, физикалық жай-күйін жақсарту, құжаттарды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелерін жасау, температуралық-ылғалдылық режимін сақтау бойынша шаралар кешенін жүргізу
Дағдылар:
1. Архив қоймасының құжаттарын эвакуациялау жоспарын әзірлеу.
2. Төтенше жағдайлар кезінде Архивтік құжаттардың сақталуын, оларды эвакуациялауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешенін жүргізу.
3. Архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз етуді сақтау бойынша архив қоймаларына тексеру жүргізу.
4. Құжаттардың бар-жоғын және жай-күйін тексеруді және оларды іздестіруді жүзеге асыру.
5. Құжаттарды қалпына келтіру, шаңсыздандыру, дезинфекциялау және дезинсекциялау жұмыстарын жүргізу.
6. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
7. Архив қорлары бойынша аса құнды құжаттарды анықтау, олардың тізімдемелерін жасау.
8. Архивтік құжаттардың сақтандыру қорын құру бойынша жұмыс жүргізу.
9. Талаптарға сәйкес архив қоймасын материалдық-техникалық жарақтандыру жөнінде ұсыныстар енгізу.
10. Жабдықпен, материалдармен және реактивтермен жұмыс істеу.
Білім:
1. Архив қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелері бойынша әдістемелік ұсынымдар.
2. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды реставрациялау және сақтандыру көшірмесін жасау бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Температуралық-ылғалдылық режимін және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған заманауи жабдықтар.
4. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру және сақтандыру көшірмелері саласындағы әдіснамалар.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
Шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.3
Бас қор сақтаушы
6.3
Бас қор сақтаушы
7
Архив қоймасының меңгерушісі
6
Архив қоймасының меңгерушісі
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
19. "Құрылымдық бөлімшенің басшысы" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
1122-2
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
1122-2-002
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
7.3
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында кемінде төрт жыл немесе басшы лауазымдарда не архив ісі саласында кемінде үш жыл немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив ісі саласында кемінде үш жыл немесе басшы лауазымдарда не архив ісі саласында кемінде екі жыл немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында немесе жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2. Методических рекомендаций по вопросам приема документов на государственное хранение и их учета.
3. Современных информационных систем ведения статистических данных.
4. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования архива и ведению государственного учета архивных документов.
Навык 2:
Проведение комплекса мер по сохранению, улучшению физического состояния архивных фондов, реставрации и страховому копированию документов, соблюдение температурно-влажностного режима
Умения:
1. Разрабатывать план эвакуации документов архивохранилища.
2. Проводить комплекс мер по обеспечению сохранности архивных документов при чрезвычайных ситуациях, их эвакуацию.
3. Проводить обследование архивохранилищ по соблюдению обеспечения сохранности архивных документов.
4. Осуществлять проверку наличия и состояния документов и их розыск.
5. Проводить работу по реставрации, обеспыливанию, дезинфекции и дезинсекции, документов.
6. Применять на практике нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией.
7. Выявлять особо ценные документы по архивным фондам, составлять их описи.
8. Проводить работу по созданию страхового фонда архивных документов.
9. Вносить предложения по материально-техническому оснащению архивохранилища в соответствии с требованиями.
10. Работать с оборудованием, материалами и реактивами.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности труда, пожарной безопасности, методических рекомендаций по обеспечению сохранности документов, реставрации и страховому копированию.
2. Отечественного и зарубежного опыта по обеспечению сохранности архивных документов, их реставрации и страховому копированию.
3. Современного оборудования по обеспечению температурно-влажностного режима и пожарной безопасности.
4. Методологии в области обеспечения сохранности документов, их реставрации и страхового копирования.
Дополнительная трудовая функция 1: Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.
2. Соблюдать требования безопасности и охраны труда в государственных архивах.
3. Обеспечить соблюдение требований безопасности труда во время и по окончанию работы, а также в аварийных ситуациях.
4. Соблюдать санитарно-эпидемиологические требования на рабочем месте.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регламентирующих соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований по охране труда и пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.
4. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Навык 2:
Соблюдение трудового законодательства
Умения:
1. Соблюдать требования Трудового и Социального Кодексов, нормативных правовых актов в сфере труда.
2. Соблюдать трудовую дисциплину.
3. Соблюдать этику гражданских служащих.
4. Контактировать с руководством, коллегами и посетителями государственного архива.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регулирующих трудовые отношения.
2. Правил внутреннего трудового распорядка.
3. Этики гражданских служащих.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.3
Главный хранитель фондов
6.3
Главный хранитель фондов
7
Заведующий архивохранилищем
6
Заведующий архивохранилищем
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
19. Карточка профессии "Руководитель структурного подразделения"
Код группы согласно НКЗ
1122-2
Код наименования занятия согласно НКЗ
1122-2-002
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Руководитель структурного подразделения
Уровень квалификации по ОРК
7
Подуровень квалификации по ОРК
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее четырех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1349-0-005. Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің құрылымдық бөлімшесінің (қызметінің, бөлімінің) өндірістік қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Тиісті бағыттар бойынша құрылымдық бөлімшеге (қызметке, бөлімге) басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Тиісті бағыттар бойынша құрылымдық бөлімшеге (қызметке, бөлімге) басшылық ету
Дағды 1:
Ережеде айқындалған міндеттер мен функцияларды орындау бойынша құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметін ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) жұмысын жоспарлау.
2. Архивтік құжаттарды жинақтау, сақтауды қамтамасыз ету және пайдалану бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді бақылау.
3. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) құзыреті шеңберінде проблемалық мәселелерді анықтай отырып және оларды шешу жолдарын ұсына отырып, архивті дамытудың ағымдағы жағдайын талдау.
3. Архивтің консультативтік-кеңесші комиссиялары қарайтын құжаттарға ұсыныстарды, ескертулерді талдау және енгізу.
4. Құрылымдық бөлімше (қызмет, бөлім) қызметінің бағыты бойынша ғылыми-зерттеу тақырыптары мен әдістемелік құжаттарды әзірлеу.
6. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметкерлерін тағайындау, ауыстыру, қызметтен босату, оларға көтермелеу және жаза қолдану, олардың біліктілігін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу.
7. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметіне қатысты мәселелер бойынша жұмыстарға рецензия жасауды және консультация беруді жүзеге асыру.
8. Ғылыми баяндамалармен, мақалалармен, дәрістермен және хабарламалармен сөйлеу
9. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архивистерге беру.
10. Басқа құрылымдық бөлімшелермен (қызметтермен, бөлімдермен) өзара әрекеттесу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын реттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Мемлекеттік архивтердің функцияларын автоматтандыру
Дағдылар:
1. Ақпараттық технологиялар, архив саласын цифрландыру саласында құрылымдық бөлімше қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
2. Автоматтандыруға жататын функцияларды талдауды жүзеге асыру.

1349-0-005. Заместитель директора (заведующего) архивной организации
Основная цель деятельности:
Организация производственной деятельности структурного подразделения (службы, отдела) государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Руководство структурным подразделением (службой, отделом) по соответствующим направлениям
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Руководство структурным подразделением (службой, отделом) по соответствующим направлениям
Навык 1:
Организация деятельности структурного подразделения (службы, отдела) по выполнению задач и функций, определенных в положении
Умения:
1. Планировать работу структурного подразделения (службы, отдела).
2. Контролировать достижение плановых показателей по комплектованию, обеспечению сохранности и использованию архивных документов.
3. Анализировать текущую ситуацию развития архива с выявлением проблемных вопросов и предложением путей их решения в рамках компетенции структурного подразделения (службы, отдела).
3. Анализировать и вносить предложения, замечания к документам, рассматриваемых консультативно-совещательными комиссиями архива.
4. Разрабатывать научно-исследовательские темы и методические документы по направлению деятельности структурного подразделения (службы, отдела).
6. Вносить предложения по назначению, перемещению, освобождению от должности работников структурного подразделения (службы, отдела), поощрению и наложению на них взысканий, повышению их квалификации.
7. Осуществлять рецензирование работ и консультировать по вопросам, относящимся к деятельности структурного подразделения (службы, отдела).
8. Выступать с научными докладами, статьями, лекциями и сообщениями
9. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
10. Взаимодействовать с другими структурными подразделениями (службами, отделами).
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, безопасности труда, пожарной безопасности, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Автоматизация функций государственных архивов
Умения:
1. Организовать повышение квалификации сотрудников структурного подразделения в сфере IТ-технологий, цифровизации архивной сферы.
2. Осуществлять анализ функций, подлежащих автоматизации.

2. Еңбек тәртібін сақтау.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.
4. Мемлекеттік архивтің басшылығымен, әріптестермен және келушілерімен байланыста болу.
Білімі:
1. Еңбек қатынастарын реттейтін заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің нормалары.
2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
6.4.
Архив ұйымы директорының орынбасары (меңгерушісі)
7.3
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
21. "Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары"
мамандығының карточкасы
ҰСК сәйкес топтың коды
1122-2
ҰСК сәйкес сабақ атауының коды
1122-2-005
ҰСК сәйкес кәсіптің атауы
Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
7.2
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандық:
Біліктілік:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында кемінде үш жыл немесе басшы лауазымдарда, не архив ісі саласында кемінде екі жыл немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін Қазақстан Республикасының Президенті кезіндегі білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша басшылық лауазымдарда – "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін; облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтер үшін – архив ісі саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде екі жыл, не архив саласында кемінде бір жыл немесе Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған адамдар үшін басшы лауазымдарда жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша және "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2. Соблюдать трудовую дисциплину.
3. Соблюдать этику гражданских служащих.
4. Контактировать с руководством, коллегами и посетителями государственного архива.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регулирующих трудовые отношения.
2. Правил внутреннего трудового распорядка.
3. Этики гражданских служащих.
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
6.4.
Заместитель директора (заведующего) архивной организации
7.3
Руководитель структурного подразделения
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
21. Карточка профессии "Заместитель руководителя структурного подразделения"
Код группы согласно НКЗ
1122-2
Код наименования занятия согласно НКЗ
1122-2-005
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Заместитель руководителя структурного подразделения
Уровень квалификации по ОРК
7
Подуровень квалификации по ОРК
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях либо не менее одного года в сфере архивного дела или на руководящих должностях для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по специальностям "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1122-2-002. Құрылымдық бөлімшенің басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік архивтің құрылымдық бөлімшесінің (қызметінің, бөлімінің) өндірістік қызметін ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Тиісті бағыттар бойынша құрылымдық бөлімшеге (қызметке, бөлімге) басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Тиісті бағыттар бойынша құрылымдық бөлімшеге (қызметке, бөлімге) басшылық ету
Дағды 1:
Ережеде айқындалған міндеттер мен функцияларды орындау бойынша құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметін ұйымдастыру
Дағдылар:
1. Архивтік құжаттарды жинақтау, сақтауды қамтамасыз ету және пайдалану бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
2. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) құзыреті шеңберінде проблемалық мәселелерді анықтаумен және оларды шешу жолдарын ұсынумен құрылымдық бөлімшенің ағымдағы даму жағдайын талдау.
3. Құрылымдық бөлімшенің (қызметтің, бөлімнің) қызметіне қатысты мәселелер бойынша кеңес беру.
4. Ғылыми баяндамалармен, мақалалармен, дәрістермен және хабарламалармен сөйлеу
5. Жас архивистерге тәжірибе, білім, дағдылар беру.
6. Басқа құрылымдық бөлімшелермен (қызметтермен, бөлімдермен) өзара әрекеттесу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, Стратегиялық жоспарлау, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттеу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Мемлекеттік архивтердің функцияларын автоматтандыру
Дағдылар:
1. ІТ-технологиялар, архив саласын цифрландыру саласында біліктілікті арттыру.
2. Автоматтандыруға жататын құрылымдық бөлімшенің функцияларын талдауды жүзеге асыру.
3. Ақпараттық жүйелермен және бағдарламалармен жұмыс істеу.
4. Практикалық жұмыста ІТ-технологиялар саласында, архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау және оларды пайдалану бойынша әдістемелік ұсынымдарды қолдану.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивті істер мәселелері бойынша ақпараттандыру және цифрландыру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру әдістері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнында санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын регламенттейтін заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптары
2-дағды:
Еңбек қауіпсіздігін сақтау.
Машықтар:
1.Еңбек және Әлеуметтік кодекстердің, еңбек саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
2. Еңбек тәртібін сақтау.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.
4. Мемлекеттік архивтің басшылығымен, әріптестермен және келушілерімен байланыста болу.
Білімі:
1. Еңбек қатынастарын реттейтін заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің нормалары.
2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Сыни тұрғыдан ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.2.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
6.2.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
6.3
Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
22. "Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары"
мамандығының карточкасы
ҰСК сәйкес топтың коды
1122-2
ҰСК сәйкес сабақ атауының коды
1122-2-005
ҰСК сәйкес кәсіптің атауы
Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
6.2
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандық:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, мамандық)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық мемлекеттік архивтер үшін – архив саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде үш жыл;
облыстық мемлекеттік архивтер, Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтері үшін – архив саласында немесе басшылық лауазымдарда кемінде екі жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1122-2-002. Руководитель структурного подразделения
Основная цель деятельности:
Организация производственной деятельности структурного подразделения (службы, отдела) государственного архива
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Руководство структурным подразделением (службой, отделом) по соответствующим направлениям
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функция 1:
Руководство структурным подразделением (службой, отделом) по соответствующим направлениям
Навык 1:
Организация деятельности структурного подразделения (службы, отдела) по выполнению задач и функций, определенных в положении
Умения:
1. Обеспечить достижение плановых показателей по комплектованию, обеспечению сохранности и использованию архивных документов.
2. Анализировать текущую ситуацию развития структурного подразделения с выявлением проблемных вопросов и предложением путей их решения в рамках компетенции структурного подразделения (службы, отдела).
3. Консультировать по вопросам, относящимся к деятельности структурного подразделения (службы, отдела).
4. Выступать с научными докладами, статьями, лекциями и сообщениями
5. Передавать опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
6. Взаимодействовать с другими структурными подразделениями (службами, отделами).
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Автоматизация функций государственных архивов
Умения:
1. Повышать квалификацию в сфере IТ-технологий, цифровизации архивной сферы.
2. Осуществлять анализ функций структурного подразделения, подлежащих автоматизации.
3. Работать с информационными системами и программами.
4. Применять в практической работе методические рекомендации в сфере IТ-технологий, по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение и их использованию.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта в сфере информатизации и цифровизации по вопросам архивного дела.
3. Методики перевода документов в цифровой формат.
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышлениеУмение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.2.
Руководитель структурного подразделения
6.2.
Руководитель структурного подразделения
6.3
Заместитель руководителя структурного подразделения
8.3
Архивист
7.3
Архивист
6.3
Архивист
22. Карточка профессии "Заместитель руководителя структурного подразделения"
Код группы согласно НКЗ
1122-2
Код наименования занятия согласно НКЗ
1122-2-005
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Заместитель руководителя структурного подразделения
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет)
Гуманитарные науки,
Искусство,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских государственных архивов – не менее трех лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях;
для областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее двух лет в сфере архивного дела или на руководящих должностях.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2. Құжаттық жарияланымдарды (архивтік құжаттар жинақтары, проспектілер, буклеттер, фотоальбомдар) және ғылыми мақалаларды дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
1.Ғылыми-әдістемелік базаны жетілдіру.
2. Қауіпсіздік нормаларын сақтау.
Еңбек функциясы 1:
Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар шығару
1-дағды:
Архивтік анықтамалықтар дайындау (жолсілтемелер, әкімшілік-аумақтық бөліну, мемлекеттік органдардың және басқаларының анықтамалықтары)
Машықтар:
1. Мемлекеттік басқару жүйесіне, экономиканың салалары мен әлеуметтік салалар жүйесіне сәйкес құжаттық ақпаратты жіктеу әдістері бойынша зерттеулер ұйымдастыру жөнінде жобалар, тұжырымдамалар әзірлеуді жүзеге асыру.
2. Анықтамалық басылымдарды дайындау әдістемесін талдау және жетілдіру.
3. Архив қоры, сақтау/есепке алу бірлігі және архивтік құжат деңгейінде архивтік анықтамалық-тардың сипаттау мақалаларының әдістерін жетілдіру.
4. Қор құрушының және архивтік қордың тарихын зерттеу негізінде қорға тарихи анықтама дайындау әдістемесін меңгеру.
5. Архивтік құжаттардың түрлері және олардың мазмұны, қор құрушы қызметінің бағытын көрсететін тақырыптары бойынша, тақырыптарының хронологиясын көрсете және олардың географиялық (әкімшілік-аумақтық шекараларын) белгілей отырып құрамын және мазмұнын аңдатпалау.
6. Дереккөздерін талдау және архив қорына библиография құрастыру.
7. Құжаттардың түпнұсқалы-лығын, толықтығының дәрежесін, шығарып көрсету тәсілін және сипаттау тәртібінің әдістерін меңгеру.
Білім:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік анықтамалықтарды дайындау әдістемесін.
3. Архивтік анықтамалықтардың тұрпаттары, түрлері және тәсілдері.
4. Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар дайындау жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибені, архив және баспа ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды.
2-дағды:
Архивтік қорларға ғылыми-анықтамалық аппаратты, қорларға шолуларды, архивтік қорларға көрсеткіш-терді, қораралық көрсеткіштерді әзірлеу
Машықтар:
1. Істер тізімдемелерін құрастыру, құжаттардың маңыздылығы бойынша тізімдемелердің құрылымдық бөлімдерін жүйелеу әдістемесін меңгеру.
2. Ақпараттандырылуын арттыру және архивтік қорлар бойынша қажетті мәліметтерді іздестіруді жеделдету жөнінде архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратын жетілдіру.
3. Құжаттарды каталогтандыруды жетілдіру бойынша зерттеулер жүргізу, жүйелендіру және тақырыбы қағидаттары негізінде каталогтарды құрастыру әдістемесін әзірлеу.
4. Істер мен құжаттарды жетілдіру және қайта өңдеу әдістемесін іс жүзінде қолдану.

2. Подготовка к изданию документальных публикаций (сборники архивных документов, проспекты, буклеты, фотоальбомы) и научных статей.
Дополнительные трудовые функции:
1. Совершенствование научно-методической базы
2. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Издание справочников по документам архивных фондов
Навык 1:
Подготовка архивных справочников (путеводители, справочники административно-территориального деления, государственных органов и другие)
Умения:
1. Осуществлять разработку проектов, концепций по организации исследований по методам классификации документной информации в соответствии системы государственного управления, отраслей экономики и социальной сфер.
2. Анализировать и совершенствовать методику подготовки справочных изданий.
3. Совершенствовать методы описательных статей архивных справочников на уровне архивного фонда, единицы хранения/учета и архивного документа.
4. Владеть методикой подготовки исторической справки к фонду на основе исследования истории фондообразователя и архивного фонда.
5. Аннотировать состав и содержание архивных документов по видам и их содержанию, темам, отражающим направления деятельности фондообразователя, с указанием хронологии тем и обозначением их географических (административно-территориальных) границ.
6. Анализировать источники и составлять библиографию к архивному фонду.
7. Владеть методами порядка описания подлинности документов, степени полноты, способа воспроизведения и внешних особенностей дел.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации.
2. Методики подготовки архивных справочников.
3. Типов, видов, форм и способов архивных справочников.
4. Отечественного и зарубежного опыта по подготовке справочников по документам архивных фондов, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Навык 2:
Разработка научно-справочного аппарата, обзоров фондов, указателей к архивным фондам, межфондовых указателей
Умения:
1. Владеть методикой составления описей дел, систематизации структурных разделов описей по значимости документов.
2. Совершенствовать научно-справочный аппарат архива по повышению информативности и ускорению поиска необходимых сведений по архивным фондам.
3. Осуществлять исследования по усовершенствованию каталогизации документов, разрабатывать методику составления каталогов на основе принципов систематизации и тематики.
4. Применять на практике методику усовершенствования и переработки дел и документов.

5. Бір архивтік қор шегінде және қораралық көрсеткіштер құрастыру.
6. Әліпбилік, географиялық, атаулық және өзге де арнайы көрсеткіштерді құрастыру әдістемесін және қағидаттарын меңгеру.
7. Қорларға шолулар құру сұлбаларының (құрылымдық, салалық, заттық-тақырыптық, хронологиялық және басқалары), тақырыптық шолулардың тұжырымдамасын анықтау.
Білімі:
1. Ғылыми-анықтамалық аппарат, ақпараттандыру мәселелері бойынша архив ісі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Тізімдемелерді және ғылыми-анықтамалық аппараттың басқа түрлерін жетілдіру және қайта өңдеу әдістемесі.
3. Архивтердің ғылыми-анықтамалық аппараттың мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2-еңбек функциясы:
Құжаттық жарияланымдарды
(архивтік құжаттар жинақтары, проспектілер, буклеттер, фотоальбомдар) және ғылыми мақалаларды басып шығаруға дайындау.
1-дағды:
Архивтік қорларда құжаттарды айқындау және зерттеулер жүргізу.
Машықтар:
1. Құжаттық дереккөздерді айқындау және зерттеудің ғылыми-зерттеу процесін басқару.
2. Бекітілген құжаттық және ғылыми жарияланымдардың тұжырымдамасына сәйкес отандық және шетелдік архивтерде құжаттарды айқындауды ұйымдастыру.
3. Архивтік қорлар бойынша іздестіру жұмысының бизнес-процесін, архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратын және анықтамалық-ақпараттық қорын жетік меңгеру.
4. Архивтік қорлар және мерзімді басылымдар бойынша құжаттарды айқындау және іріктеу әдістемесін меңгеру, құжаттық жарияланымдар үшін құжаттарды айқындау және іріктеу процестерін жетілдіруді жүзеге асыру.
5. Ғылыми жарияланым қамтитын хронологиялық кезеңнің статистикалық мәліметтерін айқындауды жүзеге асыру, статистикалық мәліметтерге сәйкес зерделенетін құбылыстардың динамикасын көрсету.
6. Жазылған методологиялық қағидаттар мен басылымның міндеттері негізінде, оларды жариялауға іріктеу мақсатымен, айқындалған құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына деректанулық талдау жүргізу.
7. Талдау негізінде құжат мазмұнының өзектілігінің өлшемшарттарын анықтау.
8. Архивтік қорлар және архивтер бойынша картотеканы жүргізу, айқындалған құжаттық дереккөздерді, мәліметтерді жүргізу жөніндегі жұмысты үйлестіру.
9. Фактілерді, оқиғалар мен құжаттық дереккөздердің мазмұнын талдау, бастамашылық, орындаушылық және қорытындылық сипаттағы құжаттардың себептік-салдарлық байланыстарын белгілеу, жекелеген тарихи фактілер мен оқиғалар бойынша қорытынды және өз көзқарасын құрастыру әдістерін меңгеру.
10. Археография және архив ісі саласындағы ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыру және басқару.
11. Бір және бірнеше архивтер бойынша архивтік құжаттардың тақырыптық тізбелерін және іріктемелерін құрастыру әдістемесін меңгеру.

5. Составлять указатели в пределах одного архивного фонда и межфондовые.
6. Владеть методикой и принципами составления алфавитных, географических, именных и других специальных указателей.
7. Определять концепцию схемы построения обзоров фондов (структурная, отраслевая, предметно-тематическая, хронологическая и другие), тематических обзоров.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела по вопросам научно-справочного аппарата, информатизации.
2. Методики усовершенствования и переработки описей и других видов научно-справочного аппарата.
3. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам научно-справочного аппарата архивов.
Трудовые функция 2:
Подготовка к изданию документальных публикаций (сборники архивных документов, проспекты, буклеты, фотоальбомы) и научных статей.
Навык 1:
Проведение выявления и исследование документов в архивных фондах
Умения:
1. Руководить научно-исследовательским процессом выявления и исследования документальных источников.
2. Организовывать выявление документов в отечественных и зарубежных архивах в соответствии утвержденной концепции документальных и научных публикаций.
3. В совершенстве владеть бизнесс-процессами поисковой работы по архивным фондам, научно-справочным аппаратом и справочно-информационным фондом архива.
4. Владеть методикой выявления и отбора документов по архивным фондам и периодическим изданиям, осуществлять совершенствование процессов выявления и отбора документов для документальных публикаций.
5. Осуществлять выявление статистических сведений за хронологический период, который охватывает научная публикация, показывать динамику изучаемых явлений в соответствии статистических данных.
6. Проводить источниковедческий анализ научной и практической ценности выявленных документов с целью отбора их для публикации на основе изложенных методологических принципов и задач издания.
7. На основе анализа определять критерии актуальности содержания документа.
8. Координировать работу по ведению картотеки, выявленных документальных источников, сведений в разрезе архивных фондов и архивов.
9. Владеть методами анализа фактов, событий и содержания документальных источников, установления причинно-следственных связей документов инициативного, исполнительного и итогового характера, составления выводов и собственной точки зрения по отдельным историческим фактам и событиям.
10. Организовывать и руководить научно-исследовательской работой в области археографии и архивного дела.
11. Владеть методикой составления тематических перечней и подборок архивных документов в разрезе архивных фондов одного архива и нескольких архивов.

12. Архивтік қорларды зерттеу, құжаттарды айқындау және іріктеу мәселелері бойынша пікір-таластар, ғылыми-практикалық форумдар ұйымдастыру.
Білімі:
1. Архив ісі, археография және деректану және ақпаратқа қол жеткізу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының тұрпаттарын, түрлерін және жүргізу әдістерін.
3. Тарихи, деректану, палеографиялық жәнн лингвистикалық зерттеулер қағидаттарын.
4. Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу, құжаттарды айқындау және іріктеу процестері бойынша отандық және шетелдік тәжірибені.
2-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архивтік құжаттарды ғылыми пайдалану және жариялау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
Машықтар:
Архивтік құжаттарды ғылыми жарияланымдарының (ғылыми, ғылыми-көпшілік және оқу) басылым тұрпаттарының, фотоқұжаттық көрмелер мен тақырыптық экспозицияларының тұжырымда-масын әзірлеу процесін басқару.
2. Тақырыпқа, тұрпатына, түріне және басылым мақсатына сәйкес құжаттарды айқындау дереккөздерінің шеңберін анықтау.
3. Құжаттардың қолжазбалық және баспа мәтіндерін, шетел тіліндегі және аудиовизуалды құжаттарды, ерте заманғы, жаңа және осы заманғы заңнамалық актілерді таңдау және тапсыру ерекшеліктерін меңгеру.
4. Құжаттарды археографиялық ресімдеу, оларға комментарилер, мәтіндік ескертпелер құрастыру, ғылыми басылым құрылымында құжаттарды жүйелеу бойынша жұмысты басқару.
5. Құжаттың түр-түрін, адресат авторын, күнін, шығарып көрсету тәсілдерін және сыртқы ерекшеліктерін, түпнұсқалылығын не көшірмелігін анықтау.
6. Құжат туралы бақылау-анықтамалық мәліметтері және оны іздестіру деректері бар легенда дайындау.
7. Жинақтарға, анықтамалықтарға және ғылыми жарияланымдардың басқа да түрлеріне тарихи және археографиялық алғысөздер, ғылыми-анықтамалық аппарат құрастыруды қаматамасыз ету.
8. Архив қорларының құжаттары негізінде ғылыми баяндамалар дайындау және ғылыми-практикалық форумдарда, конференцияларда сөз сөйлеу.
9. Ғылыми және мерзімді басылымдарда мақалалар жариялауды ұйымдастыру.
10. Архивтік қорлардың құжаттық дереккөздері негізінде сюжеттер мен хабарлар тарату бойынша бірлескен жобаларды іске асыру жөнінде теле- және радиокомпаниялармен өзара әрекет ету.
11. Архивтік құжаттарды пайдалану және ғылыми жариялау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді іс жүзінде қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Архивтік анықтамалықтарды дайындау әдістемесін.

12. Организовать дискуссии, научно-практические форумы по вопросам исследования архивных фондов, методики выявления и отбора документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, археографии, источниковедения и доступа к информации.
2. Типов, видов и методов проведения научно-исследовательской работы.
3. Принципов исторического, источниковедческого, палеографического и лингвистического исследований.
4. Отечественного и зарубежного опыта по научному исследованию архивных документов, процессу выявления и отбора документов.
Навык 2:
Осуществление работ по научному использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Руководить процессом разработки концепции типов изданий научной публикации архивных документов (научной, научно-популярной и учебной), фотодокументальных выставок и тематических экспозиций.
2. Определять круг источников выявления документов в соответствии темы, типа, вида и цели издания.
3. Владеть методикой выбора и особенностями передачи рукописных и печатных текстов документов, иноязычных и аудиовизуальных документов, законодательных актов раннего, нового и новейшего времени.
4. Руководить работой по археографическому оформлению документов, составлению к ним комментариев, текстуальных примечаний, систематизации документов в структуре научного издания.
5. Определять разновидность, автора адресата документа, датирование, способов воспроизведения и внешних особенностей документа, подлинность либо его копийность.
6. Готовить легенду, содержащую контрольно-справочные сведения о документе и его поисковые данные.
7. Обеспечить составление исторического и археографического предисловий, научно-справочного аппарата к сборникам, справочникам и иным видам научных публикаций.
8. Готовить научные доклады и выступать на научно-практических форумах, конференциях на основе документов архивных фондов.
9. Организовывать публикацию статей в научных и периодических изданиях.
10. Взаимодействовать с теле- и радиокомпаниями по реализации совместных проектов по трансляции сюжетов и передач на основе документальных источников архивных фондов.
11. Применять на практике нормативные правовые акты по вопросам использования и научной публикации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Типов, видов, форм и способов научных изданий и публикаций.

3. Архивтік анықтамалықтардың тұрпаттарын, түрлерін, нысандары мен құрастыру тәсілдерін.
4. Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар дайындау жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибені, архив және баспа ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды.
1-қосымша еңбек функциясы:
Ғылыми-әдістемелік базаны жетілдіру
1-дағды:
Архивтік анықтамалықтарды дайындау, каталогтандыру, ғылыми-анықтамалық аппаратты жетілдіру мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу.
Машықтар:
1. Архивтік анықтамалықтар дайындау процестері бойынша зерттеулер және әдістемелік нұсқаулықтар, естеліктер, қағидалар зәрлеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру (жолсілтемелер, әкімшілік-аумақтық анықтама-лықтар, биліктің мемлекеттік органдары мен мекемелердің, кәсіпорындардың анықтамалық-тары).
2. Зерттеулер негізінде құжаттарды каталогтандыру, картотекалар мен каталогтар құрастыру және жүргізу бойынша әдістемелік ұсынымдар, естеліктер әзірлеу жөніндегі жұмысты басқару.
3. Тізімдемелерді жетілдіру және қайта өңдеу бойынша әдістемелік әзірлемелерді ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
4. Архивтік анықтамалықтарды дайындау, каталогтандыру, ғылыми-анықтамалық аппаратты жетілдіру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді, зерттеулер нәтижелері мен практикалық тәжірибесін жұмыста қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Архивтік анықтамалықтарды дайындау әдістемесін.
3. Архивтік анықтамалықтардың тұрпаттарын, түрлерін, нысандары мен құрастыру тәсілдерін.
4. Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар дайындау жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибені, архив және баспа ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды.
2-дағды:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу.
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды пайдалану түрлері және жариялау бойынша бизнес-процестерге зерттеулер жүргізу.
2. Идеяларды құру, архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
3. Археография, архивтік құжаттарды жариялау, экспозияциялар мен көрмелерді ресімдеу, ақпараттық іс-шараларды өткізу және тағы басқалары бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу жөніндегі жұмысты басқару.
4. Құжаттарды ғылыми жариялау, фотоқұжаттық көрмелер үшін айқындау және іріктеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдар әзірлеуді жүзеге асыру.
5. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша зерттеулер жүргізу және әдістемелік ұсынымдар әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу.
Білімі:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді, Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару қағидасын.

3. Методики введения в научный оборот архивных документов.
4. Отечественного и зарубежного опыта по введению в научный оборот документальных источников, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Дополнительная трудовая функция 1:
Совершенствование научно-методической базы
Навык 1:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам подготовки архивных справочников, каталогизации, совершенствования научно-справочного аппарата
Умения:
1. Организовывать работу по исследованию и разработке методических инструкций, памяток, правил по процессам подготовки архивных справочников (путеводители, административно-территориальные справочники, справочники государственных органов власти и учреждений, предприятий и другие).
2. На основе исследований руководить работой по каталогизации документов, разработке методических рекомендаций, памяток по составлению и ведению картотек и каталогов.
3. Обеспечить организацию методических разработок по усовершенствованию и переработке описей.
4. Применять в работе нормативные правовые акты по вопросам подготовки архивных справочников, каталогизации, совершенствования научно-справочного аппарата, результаты исследований и практический опыт.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации.
2. Методики подготовки архивных справочников.
3. Типов, видов, форм и способов составления архивных справочников.
4. Отечественного и зарубежного опыта по подготовке справочников по документам архивных фондов, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Навык 2:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов
Умения:
1. Проводить исследования бизнес-процессов по видам использования и публикации архивных документов.
2. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам использования и публикации архивных документов.
3. Руководить работой по разработке методических рекомендаций по вопросам археографии, публикации архивных документов, оформления экспозиций и выставок, проведения информационных мероприятий и иные.
4. Осуществлять разработку методических рекомендаций по выявлению и отбору документов для научных публикаций, фотодокументальных выставок.
5. Вносить предложения по проведению исследований и разработке методических рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда.

2621-1-003 Архивист (архив ісі бойынша әдіскер)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын ғылыми айналымға енгізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар шығару.
2. Құжаттық жарияланымдарды (архивтік құжаттар жинақтары, проспектілер, буклеттер, фотоальбомдар) басып шығаруға дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау.
1-еңбек функциясы :
Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар шығару
1-дағды: Архивтік анықтамалық-тар дайындау (жолсілтеме-лер, әкімшілік-аумақтық бөлінудің, мемлекеттік органдардың анықтамалық-тарын)
Машықтар:
1. Мемлекеттік басқару және экономика мен әлеуметтік салалар жүйесіне сәйкес құжаттық ақпаратты жіктеу жөнінде зерттеулер жүргізу.
2. Анықтамалық басылымдарды – жолсілтемелер, әкімшілік-аумақтық бөлінудің, мемлекеттік органдардың анықтамалықтарын және тағы басқаларын құрастыру әдістерін басқару.
3. Қор құрушының тарихын және архив қорын зерттеу негізінде қорға тарихи анықтама құрастыру.
4. Архивтік қор, сақтау/есепке алу бірлігі және архивтік құжат деңгейінде архивтік анықтамалықтардың сипаттау мақалаларын дайындау әдістерін қолдану.
5. Тақырыптарының хронологиясын көрсетіп және географиялық (әкімшілік-аумақтық) шекараларын белгілеп архивтік құжаттардың түрлері бойынша құрамын және мазмұнын аңдатпалау.
6. Анықтамалық басылымдардың архивтік құжаттарына библиографиялық мәліметтер құрастыру.
7. Құжаттардың түпнұсқалылығын, толықтығының дәрежесін, шығарып көрсету әдісін және істердің, құжаттардың сыртқы ерешеліктерін сипаттау әдістерін іс жүзінде қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі, археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік анықтамалықтарды дайындау әдістемесін.
3. Архивтік анықтамалықтардың тұрпаттарын, түрлерін, нысандарын және құрастыру әдістерін.
4. Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар, архив және баспа ісі салаларындағы заманауи ақпараттық технологияларды дайындау жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибені.
2-дағды:
Архивтік қорларға ғылыми-анықтамалық аппаратты, қорларға шолуларды, архивтік қорларға көрсеткіш-терді, қораралық көрсеткіш-терді әзірлеу
Машықтар:
1. Құжаттардың каталогтандырылуын жетілдіру, жүйелік және тақырыптық каталогтарды жүргізуді жүзеге асыру.
2. Сақтау мерзімі тұрақты істер тізімдемелерін жетілдіру және қайта өңдеу жөніндегі жұмысты жүргізу.
3. Істер тізімдемелеріне алғысөздер құрастыру.
4. Әліпбилік, географиялық, атаулық және өзге де арнайы көрсеткіштерді құрастыру жөніндегі жұмысты жүзеге асыру.

2621-1-003 Архивист (методист по архивному делу)
Основная цель деятельности:
Введение в научный оборот документов Национального архивного фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Издание справочников по документам архивных фондов.
2. Подготовка к изданию документальных публикаций (сборники архивных документов, проспекты, буклеты, фотоальбомы).
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Издание справочников по документам архивных фондов
Навык 1:
Подготовка архивных справочников (путеводители, справочники административно-территориального деления, государственных органов и другие)
Умения:
1. Проведение исследований по классификации документной информации в соответствии системы государственного управления и отраслей экономики и социальной сфер.
2. Управление методами составления справочных изданий – путеводители, справочники административно-территориального деления, государственных органов и другие.
3. Составлять историческую справку к фонду на основе исследования истории фондообразователя и архивного фонда.
4. Применять методы подготовки описательных статей архивных справочников на уровне архивного фонда, единицы хранения/учета и архивного документа.
5. Аннотировать состав и содержание архивных документов по видам с указанием хронологии тем и обозначением их географических (административно-территориальных) границ.
6. Составлять библиографические сведения к архивным документам справочных изданий.
7. Применять на практике методы описания подлинности документов, степени полноты, способа воспроизведения и внешних особенностей дел, документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации.
2. Методики подготовки архивных справочников.
3. Типов, видов, форм и способов составления архивных справочников.
4. Отечественного и зарубежного опыта по подготовке справочников по документам архивных фондов, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Навык 2:
Разработка научно-справочного аппарата, обзоров фондов, указателей к архивным фондам, межфондовых указателей
Умения:
1. Совершенствовать каталогизацию документов, осуществлять ведение систематического и тематического каталогов.
2. Вести работу по усовершенствованию и переработке описей дел постоянного срока хранения.
3. Составлять предисловие к описям дел.
4. Осуществлять работу по составлению алфавитных, географических, именных и других специальных указателей.

5. Бір архивтің және бірнеше архивтердің архивтік қорлары бөлігінде қорларға шолулар, тақырыптық тізбелер және құжаттардың іріктемелерін дайындауды жүзеге асыру.
2-еңбек функциясы:
Құжаттық жарияланымдар (архивтік құжаттар жинақтары, проспектілер, буклеттер, фотоальбомдар) және ғылыми мақалаларды басып шығаруға дайындау
Білімі:
1. Ғылыми-анықтамалық аппарат, ақпараттандыру мәселелері бойынша архив ісі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Тізімдемелерді және ғылыми-анықтамалық аппараттың басқа түрлерін жетілдіру және қайта өңдеу әдістемесін.
3. Архивтердің ғылыми-анықтамалық аппаратының мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
1-дағды:
Архивтік қорларда құжаттарды айқындау және зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Архивтік қорларда құжаттарды айқындау және зерттеу әдістемесін білу.
2. Құжаттарды, мәліметтерді айқындау бойынша архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратымен және анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс жүргізу.
3. Жариялау тұжырымдамасына сәйкес құжаттарды айқындау, қаралатын тақырыптың тарихиграфиясын зерделеу негізінде олардың ғылыми құндылығын және өзектілігін анықтау.
4. Архивтік қорлар бойынша айқындалған мәліметтердің картотекасын, тақырыптық тізбелерді, архивтік құжаттардың іріктемелерін құрастыру.
5. Құжаттық деректердің мазмұнын талдау, жекелеген тарихифактілер мен оқиғалар бойынша көзқарасын айта білу.
6. Айқындалған құжаттық деректердің ғылыми құндылығын анықтау, олардың тарих ғылымында, әртүрлі жарияланым-дарда пайдалануын талдау.
7. Археография және архив ісі саласында ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізу.
8. Құжаттарды айқындау және іріктеу бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
9. Архивтік құжаттарды зерттеу мәселелері бойынша пікір-таластарға, ғылыми жарияланымға не фотоқұжаттық көрмелердің құрамына енгізу үшін құжаттарды айқындау және іріктеу жөнінде әдістемелік ұсынымдар әзірлеуге қатысу.
10. Құжаттарды айқындау және архивтік қорларды зерттеу мәселелері бойынша халықаралық және республикалық ғылыми-практикалық форумдарға, конференция-ларға қатысу.
Білімі:
1. Архив ісі, археография, деректану және ақпаратқа қол жеткізу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының тұрпаттары, түрлері және әдістері.
3. Тарихи, деректану, палеографиялық және лингвистикалық зерттеулер қағидаттар.
4. Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу, құжаттарды айқындау және іріктеу процесі бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа архивтік құжаттарды ғылыми пайдалану және жариялау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
Машықтар:

5. Осуществлять подготовку обзоров фондов, тематических перечней и подборок документов в разрезе архивных фондов одного архива и нескольких архивов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела по вопросам научно-справочного аппарата, информатизации.
2. Методики усовершенствования и переработки описей и других видов научно-справочного аппарата.
3. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам научно-справочного аппарата архивов.
Трудовые функция 2:
Подготовка к изданию документальных публикаций (сборники архивных документов, проспекты, буклеты, фотоальбомы) и научных статей.
Навык 1:
Проведение выявления и исследование документов в архивных фондах
Умения:
1. Владеть методикой выявления и отбора документов по архивным фондам.
2. Работать с научно-справочным аппаратом и справочно-информационным фондом архива по выявлению документов, сведений.
3. Выявлять документы в соответствии концепции публикаций, определять их научную ценность и актуальность на основе изучения историографии рассматриваемой темы.
4. Составлять картотеку выявленных сведений по архивным фондам, тематические перечни, подборки архивных документов.
5. Анализировать содержание документальных источников, излагать точку зрения по отдельным историческим фактам и событиям.
6. Определять научную ценность выявленных документальных источников, анализировать их использование в исторической науке, различных публикациях.
7. Проводить научно-исследовательскую работу в области археографии и архивного дела.
8. Разрабатывать методические рекомендации по выявлению и отбору документов.
9. Принимать участие в дискуссиях по вопросам исследования архивных документов, в разработке методических рекомендаций по выявлению и отбору документов для включения в научную публикацию либо в состав фотодокументальных выставок.
10. Участвовать в международных и республиканских научно-практических форумах, конференциях по вопросам выявления документов и исследования архивных фондов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, археографии, источниковедения и доступа к информации.
2. Типов, видов и методов научно-исследовательской работы.
3. Принципов исторического, источниковедческого, палеографического и лингвистического исследований.
4. Отечественного и зарубежного опыта по научному исследованию архивных документов, процессу выявления и отбора документов.
Навык 2:
Осуществление работ по научному использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:

1. Архивтік құжаттарды, фотоқұжаттық көрмелер мен тақырыптық экспозицияларды ғылыми жариялау түрлерінің тұжырымдамаларын әзірлеу.
2. Құжат мәтінін таңдау және беру әдістемесін меңгеру, жоспарланған басылым тұжырымдамасының өлшемшарттарымен салыстыру.
3. Құжаттың түрін, оны шығарып көрсету әдісін, түпнұсқалылығын не көшірмелігін анықтап, археографиялық ресімдеуді жүзеге асыру.
4. Құжатқа мәтіндік ескертпелер дайындау.
5. Архивтік құжаттардың жинақтарына, фотоальбомдарға және жарияланымдардың басқа түрлеріне тарихи және археографиялық алғысөздер, ғылыми-анықтамалық аппарат құрастыру.
6. Құжаттық дереккөздерді пайдалану және насихаттау мәселелері бойынша баспа және электронды бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара әрекет ету.
7. Архивтік құжаттарды пайдаланып ғылыми және мерзімдік басылымдарда мақалалар жариялау, телесюжеттер трансляциясын және радиохабарларды ұйымдастыру.
8. Архивтік қорлардың құжаттары негізінде ғылыми баяндамалар дайындау және ғылыми-практикалық форумдарда, конференцияларда сөз сөйлеу.
9. Архивтік құжаттарды пайдалану және ғылыми жариялау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді іс жүзінде қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді, Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару қағидасын.
2. Ғылыми жарияланымдардың тұрпаттарын және түрлерін.
3. Архивтік құжаттарды ғылыми айналымға енгізу әдістемесін.
4. Құжаттық дереккөздерді ғылыми айналымға енгізу жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибені, архив және баспа ісі салаларындағы заманауи ақпараттық технологияларды.
3-дағды:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулық-
тар, ұсынымдар әзірлеу.
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды пайдаланудың және жариялаудың бизнес-процестеріне талдау жасау.
2. Идеяларды құру, архив құжаттарын пайдалану және жариялау мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
3. Құжаттарды археографиялық өңдеу, архивтік құжаттарды басып шығаруға дайындау, көрмелерді ресімдеу, ақпараттық іс-шаралар өткізу бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеуді жүзеге асыру.
Білімі:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді, Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару қағидасын.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және әдістемелік ұсынымдар әзірлеу әдістерін.
3. Құжаттық дереккөздерді ғылыми айналымға енгізу жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибені, архив және баспа ісі салаларындағы заманауи ақпараттық технологияларды.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.

1. Разрабатывать концепции видов научной публикации архивных документов, фотодокументальных выставок и тематических экспозиций.
2. Владеть методикой выбора и передачи текста документа, сопоставлять с критериями концепции планируемого издания.
3. Осуществлять археографическое оформление с определением вида документа, способа его воспроизведения, подлинности либо копийности.
4. Готовить текстуальные примечания к документу.
5. Составлять исторические и археографические предисловия, научно-справочный аппарат к сборникам архивных документов, фотоальбомам и другим видам публикаций.
6. Взаимодействовать с печатными и электронными средствами массовой информации по вопросам использования и пропаганды документальных источников.
7. Публиковать статьи в научных и периодических изданиях, организовывать трансляции телесюжетов и радиопередач с использованием архивных документов.
8. Готовить научные доклады и выступать на научно-практических форумах, конференциях на основе документов архивных фондов.
9. Применять на практике нормативные правовые акты по вопросам использования и научной публикации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Типов и видов научной публикации.
3. Методики введения в научный оборот архивных документов.
4. Отечественного и зарубежного опыта по введению в научный оборот документальных источников, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Навык 3:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов
Умения:
1. Осуществлять анализ бизнес-процессов использования и публикации архивных документов.
2. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам использования и публикации архивных документов.
3. Осуществлять разработку методических рекомендаций по археографической обработке документов, подготовке к изданию архивных документов, оформлению выставок, проведению информационных мероприятий.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Методов проведения научно-исследовательских работ и разработки методических рекомендаций.
3. Отечественного и зарубежного опыта по введению в научный оборот документальных источников, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.

2. Құжаттық жарияланымдарды басылымға дайындау (архивтік құжаттардың жинақтары, проспектілер, буклеттер, фотоальбомдар).
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау.
1-еңбек функциясы:
Архив құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы құжаттық жарияланымдар мен архивтік анықтамалықтарды (жолсілтемелер, каталогтар, шолулар, көрсеткіштер) дайындау
1-дағды:
Архив қорларында құжаттарды айқындауды және зерттеуді жүргізу
Машықтар:
1. Анықтамалық басылымдарды – жолсілтемелер, әкімшілік-аумақтық бөлінудің, мемлекеттік органдардың және т.б. анықтамалықтарын құрастыру әдістерін білу.
2. Архивтік қорға тарихи анықтама құрастыру.
3. Архивтік анықтамалықтардың сипаттау мақалаларын дайындауды жүзеге асыру.
4. Аңдатпалау әдістерін қолданып архивтік құжаттардың тақырыптарын құрастыру.
5. Құжаттың және құжат бойынша өзге де анықтамалық-ақпараттық мәліметтердің шығарып көрсету әдісін, түпнұсқалылығын анықтау, құжаттың жасалу күнін белгілеу өлшемшарттарын білу.
6. Мемлекеттік басқару және экономиканың салалары мен әлеуметтік саланың жүйесіне сәйкес құжаттық ақпараттың жіктемесін зертеу бойынша командада жұмыс істеу.
Білімі:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамаларды және нормативтік құқықтық актілерді.
2. Архивтік анықтамалықтарды дайындау әдістемесін.
3. Архивтік анықтамалықтардың тұпаттарын, түрлерін, нысандары мен әдістерін.
4. Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар дайындау бойынша отандық және шетелдік тәжірибені, архив ісі және баспа ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды.
2 дағды:
Ғылыми-анықтамалық аппарат, қорларға шолулар, архивтік қорларға көрсеткіштер, қораралық көрсеткіштер әзірлеу.
Машықтар:
1. Жүйелік және тақырыптық каталогатр құрастыру бойынша жұмыс жүргізу.
2. Тізімдемелерді қайта өңдеудің қорытындысы бойынша істер тізімдемелерін құрастыру.
3. Тізімдемелерді қайта өңдеу кезінде архивтік шифрлердің аудару кестелерін дайындауды жүзеге асыру.
4. Істер тізімдемелерін жетілдіргенде істердің тақырыптарын толық немесе іріктеп қараумен не қараусыз түзету.
5. Тізімдемелерді жетілдіру және қайта өңдеудің қорытындысы бойынша құжаттарды сараптау және сараптама-тексеру комиссиясының қарауына дайындау.
6. Әліпбилік, географиялық, атаулық, қор аралық көрсеткіштер құрастыру.
Білімі:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Тізімдемелерді және ғылыми-анықтамалық аппараттың басқа түрлерін жетілдіру және қайта өңдеу әдістемесін.
3. Ғылыми-анықтамалық аппараттың мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибені.
2-еңбек функциясы:
Құжаттық жарияланымдарды (архивтік құжаттар жинақтарын, проспектілер, буклеттер, фотоальбомдар) және ғылыми мақалаларды басып шығаруға дайындау.
1-дағды:
Архивтік қорларда құжаттарды айқындау және зерттеулер жүргізу.
Машықтар:
1. Архивтік қорлар бойынша құжаттарды айқындау және іріктеу әдістемесін іс жүзінде қолдану.

2. Подготовка к изданию документальных публикаций (сборники архивных документов, проспекты, буклеты, фотоальбомы).
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Издание справочников по документам архивных фондов
Навык 1:
Подготовка архивных справочников (путеводители, справочники административно-территориального деления, государственных органов и другие)
Умения:
1. Владеть методами составления справочных изданий – путеводители, справочники административно-территориального деления, государственных органов и другие.
2. Составлять историческую справку к архивному фонду.
3. Осуществлять подготовку описательных статей архивных справочников.
4. Составлять заголовки архивных документов с применением методов аннотации.
5. Владеть критериями определения способа воспроизведения, подлинности, установления даты создания документа и других справочно-информационных сведений по документу.
6. Работать в команде по проведению исследований классификации документной информации в соответствии с Системой государственного управления и отраслей экономики и социальной сфер.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации.
2. Методики подготовки архивных справочников.
3. Типов, видов, форм и способов архивных справочников.
4. Отечественного и зарубежного опыта по подготовке справочников по документам архивных фондов, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Навык 2:
Разработка научно-справочного аппарата, обзоров фондов, указателей к архивным фондам, межфондовых указателей
Умения:
1. Вести работу по составлению систематического и тематического каталогов.
2. Составлять описи дел по итогам переработки описей.
3. Осуществлять подготовку переводных таблиц архивных шифров при переработке описей.
4. Редактировать заголовки дел с полным или выборочным просмотром либо без просмотра дел при усовершенствовании описей дел.
5. Готовить документы по итогам усовершенствования и переработкИ описей на рассмотрение экспертной и экспертно-проверочной комиссий.
6. Составлять алфавитные, географические, именные, межфондовые указатели.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела по вопросам научно-справочного аппарата, информатизации.
2. Методики усовершенствования и переработки описей и других видов научно-справочного аппарата.
3. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам научно-справочного аппарата архивов.
Трудовая функция 2:
Подготовка к изданию документальных публикаций (сборники архивных документов, проспекты, буклеты, фотоальбомы) и научных статей.
Навык 1:
Проведение выявления и исследование документов в архивных фондах
Умения:
1. Применять на практике методику выявления и отбора документов по архивным фондам.

2. Қажетті құжаттар мен мәліметтерді іздестіру бойынша ғылыми-анықтамалық аппаратпен және архивтің анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс істеу.
3. Құжаттарды айқындау және олардың ғылыми құндылығын және өзектілігін анықтау.
4. Бір архивтің және бірнеше архивтердің архивтік қорлары бөлігінде архивтік құжаттардың тақырыптық тізбелерін құрастыру.
5. Архивтік құжаттардың мазмұнын талдау, құжатта жазылған тарихи фактілер мен оқиғалар бойынша ұйғарымдар мен қорытындылар жасау.
6. Құжаттарды археографиялық ресімдеу саласында ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізу.
7. Құжаттарды айқындау бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
8. Құжаттарды айқындау және архивтік қорларды зерттеу мәселелері бойынша ғылыми баяндамалармен конференцияларға қатысу.
Білім:
1. Архив ісі, археография, деректану, ақпаратқа қол жеткізу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының тұрпаттарын, түрлері мен әдістерін.
3. Тарихи, деректану, палеографиялық және лингвистикалық зерттеулер қағидаттарын.
4. Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу, құжаттарды айқындау және іріктеу бойынша отандық және шетелдік тәжірибені.
2-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архивтік құжаттарды ғылыми пайдалану және жариялау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды ғылыми жариялау тұжырымдамасын, фотоқұжаттық көрмелер мен тақырыптық экспозициялар әзірлеуге ұсыныстар енгізу және қатысу.
2. Құжаттарды басып шығаруға алдын ала және түпкілікті таңдауды жүзеге асыру (құжаттар жинағы, буклет, фотоальбом және басқалары).
3. Құжат мәтінін басылымдар түрлеріне тапсыру кезінде құжаттың толық мәтінін не үзіндісін енгізуді анықтау.
4. Құжаттарға археографиялық ресімдеуді жүргізу, жинақтарға тарихи және археографиялық алғысөздер, ғылыми-анықтамалық аппарат құрастыру.
5. Архивтік құжаттарды пайдаланып мақалалар жариялау, телесюжеттер және радиохабарлар өткізу жөнінде бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара әрекет ету.
6. Архивтік қорлардың құжаттары негізінде ғылыми баяндамалармен конференцияларға қатысу.
7. Архивтік құжаттарды пайдалану және ғылыми жариялау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді іс жүзінде қолдану.
8. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу.
Білімі:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді, Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару қағидаларын.
2. Ғылыми жариялаудыі тұрпаттары мен түрлерін.

2. Работать с научно-справочным аппаратом и справочно-информационным фондом архива по поиску необходимых документов и сведений.
3. Выявлять документы и определять их научную ценность и актуальность.
4. Составлять тематические перечни архивных документов в разрезе архивных фондов одного архива и нескольких архивов.
5. Анализировать содержание архивных документов, делать выводы и заключения по историческим фактам и событиям, изложенных в документе.
6. Проводить научно-исследовательскую работу в области археографического оформления документов.
7. Разрабатывать методические рекомендации по выявлению документов.
8. Участвовать с научными докладами в конференциях по вопросам выявления документов и исследования архивных фондов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, археографии, источниковедения и доступа к информации.
2. Типов, видов и методов научно-исследовательской работы.
3. Принципов исторического, источниковедческого, палеографического и лингвистического исследований.
4. Отечественного и зарубежного опыта по научному исследованию архивных документов, процессу выявления и отбора документов.
Навык 2:
Осуществление работ по научному использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Вносить предложения и участвовать в разработке концепции научной публикации архивных документов, фотодокументальных выставок и тематических экспозиций.
2. Осуществлять предварительный и окончательный выбор документов к изданию (сборник документов, буклет, фотоальбом и другие).
3. Определять включение полного текста документа либо в извлечении при передаче текста документа к видам изданий.
4. Проводить археографическое оформление документов, составлять исторические и археографические предисловия, научно-справочный аппарат к сборникам.
5. Взаимодействовать со средствами массовой информации по публикации статей, проведению телесюжетов и радиопередач с использованием архивных документов.
6. Участвовать с научными докладами в конференциях на основе документов архивных фондов.
7. Применять на практике нормативные правовые акты по вопросам использования и научной публикации архивных документов.
8. Вносить предложения по разработке методических рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Типов и видов научной публикации.

2621-1-003 Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын ғылыми айналымға енгізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтарды басып шығару
2. Архив құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы құжаттық жарияланымдар мен архивтік анықтамалықтарды (жолсілтемелер, каталогтар, шолулар, көрсеткіштер) дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау.
1-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттардың
құжаттары бойынша анықтамалықтарды басып шығару
1-дағды:
Архивтік анықтамалық-тарды (жолсілтемелер, әкімшілік-аумақтық бөлінудің, мемлекеттік органдардың анықтамалық-тарын) дайындау
Машықтар:
1. Анықтамалық басылымдарды – жолсілтемелер, әкімшілік-аумақтық бөлінудің, мемлекеттік органдардың және тағы басқаларын құрастыру бойынша жұмыс жүргізу.
2. Архив қорға тарихи анықтама, архивтік анықтамалықтарға сипаттама мақалалар жасау.
3. Архивтік анықтамалықтарға енгізілетін архивтік құжаттардың тақырыптарын аңдатпалау.
4. Шығарып көрсету әдісін, түпнұсқалылығын көрсетіп, құжаттың жасалу күнін анықтап құжаттарды сипаттау.
5. Архив қорлары бойынша жолсілтеменің құрылымын жүйелеу.
6. Мемлекеттік басқару және экономиканың салалары мен әлеуметтік орта жүйесіне сәйкес құжаттық ақпараттың жіктелуіне зерттеу жүргізу бойынша командада жұмыс істеу.
Білімі:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік анықтамалықтарды дайындау әдістемесін.
3. Архивтік анықтамалықтардың тұрпаттары, нысандары және әдістері.
4. Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтарды дайындау жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибені, архив және баспа ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды.
2-дағды:
Ғылыми-анықтамалық аппаратты, қорларға шолулар, архивтік қорларға көрсеткіштер, қораралық көрсеткіштер әзірлеу.
Машықтар:
1. Істер тізімдемелерін, тізімдемелерге алғысөздер және тізімдемелерді қайта өңдеудің қорытындысы бойынша архивтік шифрлардың аудары кестелерін құрастыру.
2. Каталогтарды жүйелеу қағидаттарын білу, каталогтарға карточкалар (жүйелік, тақырыптық) жасау
3. Істер тізімдемелерін жетілдіргенде және қайта өңдегенде толық немесе іріктеп қараумен не істерді қараусыз істер тақырыптарына түзету енгізу.
4. Тізімдемелерді жетілдіру және қайта өңдеу бойынша актілерді және өзге құжаттарды толтыру.
5. Әліпбилік, географиялық, атаулық көрсеткіштер құрастыру.
6. Архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратын және анықтамалық-ақпараттық қорын автоматтандыру бойынша жұмысты жүзеге асыру.
Білімі:

2621-1-003 Архивист (методист по архивному делу)
Основная цель деятельности:
Введение в научный оборот документов Национального архивного фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Издание справочников по документам архивных фондов.
2. Подготовка к изданию документальных публикаций (сборники архивных документов, проспекты, буклеты, фотоальбомы).
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовая функция 1:
Издание справочников по документам архивных фондов
Навык 1:
Подготовка архивных справочников (путеводители, справочники административно-территориального деления, государственных органов и другие)
Умения:
1. Осуществлять работу по составлению справочных изданий – путеводители, справочники административно-территориального деления, государственных органов и другие.
2. Составлять историческую справку к архивному фонду, описательные статьи архивных справочников.
3. Аннотировать заголовки архивных документов, включаемых в архивные справочники.
4. Описывать документы с указанием способа воспроизведения, подлинности, установлением даты создания документа.
5. Систематизировать структуру путеводителя по фондам архива.
6. Работать в команде по проведению исследований классификации документной информации в соответствии системы государственного управления и отраслей экономики и социальной сфер.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации.
2. Методики подготовки архивных справочников.
3. Типов, видов, форм и способов архивных справочников.
4. Отечественного и зарубежного опыта по подготовке справочников по документам архивных фондов, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Навык 2:
Разработка научно-справочного аппарата, обзоров фондов, указателей к архивным фондам, межфондовых указателей
Умения:
1. Составлять описи дел, предисловие к описям и переводные таблицы архивных шифров по итогам переработки описей.
2. Владеть принципами систематизации каталогов, составлять карточки к каталогам (систематические, тематические).
3. Редактировать заголовки дел с полным или выборочным либо без просмотра дел при усовершенствовании и переработке описей дел.
4. Заполнять акты и другие документы по усовершенствованию и переработке описей.
5. Составлять алфавитные, географические, именные указатели.
6. Осуществлять работу по автоматизации научно-справочного аппарата архива и справочно-информационного фонда.
Знания:

1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы ғылыми-анықтамалық аппарат мәселелері бойынша заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Тізімдемелерді және ғылыми-анықтамалық аппараттың басқа түрлерін жетілдіру және қайта өңдеу әдістемесін .
3. Архивтердің ғылыми-анықтамалық аппаратының мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2-еңбек функциясы:
Құжаттық жарияланымдарды (архивтік құжаттардың жинағы, проспектілер, буклеттер, фотоальбом-дар) және ғылыми мақалаларды басып шығаруға дайындау.
1-дағды:
Архивтік қорларда құжаттарды айқындау және зерттеуді жүргізу
Машықтар:
1. Құжаттарды, материалдар мен мәліметтерді айқындау бойынша архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратымен және анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс істеу қағидаттарын білу.
2. Зерттеу тұжырымдамасына сәйкес олардың ғылыми құндылығын және өзектілігін анықтап, архивтік қорлар бойынша құжаттарды айқындау және іріктеу жөніндегі жұмысты жүзеге асыру.
3. Құжаттарды археографиялық ресімдеу, оларды шығарып көрсету әдісін, түпнұсқалылығын және басқа да анықтамалық-ақпараттық мәліметтерді анықтау мәселелері бойынша зерттеулер жүргізу.
4. Архивтік құжаттарда жазылған тарихи фактілер мен оқиғалар бойынша ұйғарымдар мен қорытындылар құрастыру.
5. Құжаттарды жариялауға айқындау және іріктеу бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеуді жүзеге асыру.
6. Архивтік қорларды зерттеу мәселелері бойынша ғылыми баяндамалармен конференцияларға қатысу.
7. Бір архивтік қордың бөлігінде архивтік құжаттардың тақырыптық тізбелерін құрастыруды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Архив ісі, археография, деректану және ақпаратқа қол жетімділік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Ғылыми-зерттеу жұмысының тұрпат-тарын, түрлерін және әдістерін.
3. Тарихи, деректану, палеографиялық және лингвистикалық зерттеулердің қағидаттарын.
4. Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу, құжаттарды айқындау және іріктеу процесі бойынша отандық және шет елдік тәжірибені.
2-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа архивтік құжаттарды ғылыми пайдалану және жариялау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
Умения:
1. Архивтік құжаттарды, фотоқұжаттық көрмелерді және тақырыптық экспозицияларды ғылыми жариялау тұжырымдамасын әзірлеу, архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізу.
2. Оның құрылымын, ғылыми-анықтамалық аппараттың құрамын анықтап, басып шығаруға дайындау бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін жүргізіп, архивтік құжаттар жинағының жоспар-проспектін әзірлеуді жүзеге асыру.

1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела по вопросам научно-справочного аппарата, информатизации.
2. Методики усовершенствования и переработки описей и других видов научно-справочного аппарата.
3. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам научно-справочного аппарата архивов.
Трудовая функция 2:
Подготовка к изданию документальных публикаций (сборники архивных документов, проспекты, буклеты, фотоальбомы) и научных статей.
Навык 1:
Проведение выявления и исследование документов в архивных фондах
Умения:
1. Владеть принципами работы с научно-справочным аппаратом и справочно-информационным фондом архива по выявлению документов, материалов и сведений.
2. Осуществлять работу по выявлению и отбору документов по архивным фондам с определением их научной ценности и актуальности в соответствии концепции исследования.
3. Вести исследования по вопросам археографического оформления документов, определения их способа воспроизведения, подлинности и других справочно информационных сведений.
4. Составлять выводы и заключения по историческим фактам и событиям, изложенных в архивных документах.
5. Осуществлять разработку методических рекомендаций по выявлению и отбору документов для публикаций.
6. Участвовать с научными докладами в конференциях по вопросам исследования архивных фондов.
7. Обеспечить составление тематических перечней архивных документов в разрезе архивных фондов одного архива.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, археографии, источниковедения и доступа к информации.
2. Типов, видов и методов научно-исследовательской работы.
3. Принципов исторического, источниковедческого, палеографического и лингвистического исследований.
4. Отечественного и зарубежного опыта по научному исследованию архивных документов, процессу выявления и отбора документов.
Навык 2:
Осуществление работ по научному использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Вносить предложения по разработке концепции научной публикации архивных документов, фотодокументальных выставок и тематических экспозиций, разработке методических рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов.
2. Осуществлять разработку плана-проспекта сборника архивных документов с определением его структуры, состава научно-справочного аппарата, проведение основных видов работ по подготовке к изданию.

27. "Археограф" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың
коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1-001
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Археограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6.2
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіби білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, специалитет)
Гуманитарлық ғылымдар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Архив ісі саласындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
2621-1-003 Архивист (архив ісі бойынша әдіскер)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын ғылыми айналымға енгізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Перечень трудовых функций
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар басып шығару.
2. Құжаттық жарияланымдарды басып шығаруға дайындау (архивтік құжаттардың жинақтарын, проспектілер, буклеттер, фотоальбомдар).
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1 еңбек функциясы:
Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар басып шығару.
1-дағды:
Архивтік анықтамалықтар дайындау
(жолсілтемелер, әкімшілік-аумақтық бөлінудің анықтамалық-тары және басқалары)
Машықтар:
1. Архивтік құжаттары бойынша анықтамалық басылымдар құрастыру жөніндегі командада жұмыс істеу.
2. Анықтамалық басылымдардың құрылымын жүйелеу, оларға ғылыми-анықтамалық аппарат құрастыру.
3. Архивтік анықтамалықтарға енгізілетін архивтік құжаттар тақырыптарының аңдатпаларын жүзеге асыру.
4. Құжаттың шығарып көрсету тәсілін, түпнұсқалылығын, жасалған күнін көрсете отырып құжаттарды сипаттау.
5. Архивтік қорға тарихи анықтама, архивтік анықтамалықтарға сипаттау мақалаларын жасау,
6. Құжаттық ақпарат жіктемесіне зерттеу жүргізу жөніндегі командада жұмыс істеу.
Білімі:
1. Архив ісі және археография, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Архивтік анықтамалықтарды дайындау әдістемесін.
3. Архивтік анықтамалықтардың тұрпаттарын, түрлерін, құрастыру нысандары мен әдістерін.
4. Архивтік қорлардың құжаттары бойынша анықтамалықтар дайындау жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибені, архив және баспа ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды.
2-дағды:
Ғылыми-анықтамалық аппарат, қорларға шолулар, архивтік қорларға жолсілтемелер, қораралық
жолсілтемелер әзірлеу
Машықтар:
1. Жүйелік және тақырыптық каталогтар құрастыру қағидаттарын білу.
2. Істер тізімдемелерін, тізімдемелерге алғысөз құрастыру, істер тізімдемелерін жетілдіргенде және қайта өңдегенде толық немесе іріктеп қараумен не істерді қараусыз істер тақырыптарына түзету енгізу.

27. Карточка профессии "Археограф"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1-001
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Археограф
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет )
Гуманитарные науки
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы в сфере архивного дела не менее двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-003 Архивист (методист по архивному делу)
Основная цель деятельности:
Введение в научный оборот документов Национального архивного фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Издание справочников по документам архивных фондов.
2. Подготовка к изданию документальных публикаций (сборники архивных документов, проспекты, буклеты, фотоальбомы).
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Издание справочников по документам архивных фондов
Навык 1:
Подготовка архивных справочников (путеводители, справочники административно-территориального деления, государственных органов и другие)
Умения:
1. Работать в команде по составлению справочных изданий по архивным документам.
2. Систематизировать структуру справочных изданий, составлять к ним научно-справочный аппарат.
3. Осуществлять аннотацию заголовков архивных документов, включаемых в архивные справочники.
4. Описывать документы с указанием способа воспроизведения, подлинности, установлением даты создания документа.
5. Составлять историческую справку к архивному фонду, описательные статьи архивных справочников.
6. Работать в команде по проведению исследований классификации документной информации.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и археографии, информатизации.
2. Методики подготовки архивных справочников.
3. Типов, видов, форм и способов составления архивных справочников.
4. Отечественного и зарубежного опыта по подготовке справочников по документам архивных фондов, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Навык 2:
Разработка научно-справочного аппарата, обзоров фондов, указателей к архивным фондам, межфондовых указателей
Умения:
1. Владеть принципами составления систематических и тематических каталогов.
2. Составлять описи дел, предисловие к описям, редактировать заголовки дел с полным или выборочным просмотром либо без просмотра дел при усовершенствовании и переработке описей дел.

3. Тізімдемелерді қайта өңдегенде архивтік шифрлердің ауыстыру кестелерін құрастыру бойынша жұмыс жүргізу.
4. Тізімдемелерді жетілдіру және қайта өңдеу бойынша актілерді және басқа құжаттарды толтыру.
5. Архивтің ғылыми-анықтамалық аппараты және анықтамалық-ақпараттық қор бойынша деректер базасына мәліметтер енгізуді жүзеге асыру.
6. Әліпбилік, географиялық, атаулық жолсілтегіштер құрастыру.
Білімі:
1. Ғылыми-анықтамалық аппараттың, ақпараттандырудың мәселелері бойынша архив ісі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Тізімдемелерді және ғылыми-анықтамалық аппараттың басқа түрлерін жетілдіру және қайта өңдеу әдістемесін.
3. Архивтердің ғылыми-анықтамалық аппараттының мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибені.
2-еңбек функциялары:
Құжаттық жарияланымдарды (архивтік құжаттардың жинақтары, проспектілер, буклеттер, фотоальбомдар) және ғылыми мақалаларды басып шығаруға дайындау
1-дағды :
Архивтік қорларда құжаттарды айқындау және зерттеу
Машықтар:
1. Жариялауға жоспарланған басылымдарға құжаттарды айқындау бойынша ғылыми-анықтамалық аппаратпен және архивтің анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс істеу.
2. Архивтік қорлар бойынша құжаттарды айқындау және іріктеуді жүзеге асыру, тарихи құндылығын және өзектілігін анықтау.
3. Құжаттарды археографиялық ресімдеу мәселелері бойынша зерттеулер жүргізу.
4. Айтулы даталар күнтізбесіне сәйкес архивтік құжаттардың тақырыптық тізбелерін құрастыру.
5. Жариялау үшін құжаттарды айқындау және іріктеу бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
6. Архивтік қорларды зерттеу мәселелері бойынша ғылыми баяндамалармен конференцияларға қатысу.
Білімі:
1. Архив ісі, археография, ақпараттандыру, деректану және ақпаратқа қол жеткізу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілерді.
2. Ғылыми-зерттеу жұмысының тұрпаттарын, түрлерін және әдістерін.
3. Тарихи, деректану, палеографиялық және лингвистикалық зерттеулердің қағидаттарын.
4. Архивтік құжаттарды ғылыми зерттеу, айқындау және іріктеу процестері бойынша отандық және шетелдік тәжірибені.
2-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының, басқа архтивтік құжаттарды ғылыми пайдалану және жариялау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Оның құрылымын анықтап, басып шығаруға дайындау бойынша жұмыстың негізгі түрлерін жүргізіп, ғылыми-анықтамалық аппараттың құрамын, архивтік құжаттар жинағының жоспар-проспектін әзірлеу
2. Құжат мәтінін толық не бір бөлігін тапсыруды анықтап, басылымның концепциясына және оның әр түрлеріне сәйкес құжат мәтінін таңдау және тапсыру,
3. Архивтік құжаттардың жинағына не басқа басылымға енгізілетін құжаттарды құжаттың түрін, авторын және адресатын, оның жасалу орны мен күнін, шығарып көрсету әдісін және түпнұсқалылығын анықтап, қатысты құжаттар бойынша қажетті ақпараттық-анықтамалық мәліметтерді белгілеп, археографиялық ресімдеу жүргізу.

3. Проводить работу по составлению переводных таблиц архивных шифров при переработке описей.
4. Заполнять акты и другие документы по усовершенствованию и переработке описей.
5. Осуществлять ввод сведений в базу данных по научно-справочному аппарату архива и справочно-информационному фонду.
6. Составлять алфавитные, географические, именные указатели.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела по вопросам научно-справочного аппарата, информатизации.
2. Методики усовершенствования и переработки описей и других видов научно-справочного аппарата.
3. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам научно-справочного аппарата архивов.
Трудовые функция 2:
Подготовка к изданию документальных публикаций (сборники архивных документов, проспекты, буклеты, фотоальбомы) и научных статей.
Навык 1:
Выявление и исследование документов в архивных фондах
Умения:
1. Работать с научно-справочным аппаратом и справочно-информационным фондом архива по выявлению документов к планируемым к публикации изданиям.
2. Выявлять и осуществлять отбор документов по архивным фондам, определять историческую ценность и актуальность.
3. Вести исследования по вопросам археографического оформления документов.
4. Составлять тематические перечни архивных документов согласно календаря знаменательных дат.
5. Разрабатывать методические рекомендации по выявлению и отбору документов для публикаций.
6. Участвовать с научными докладами в конференциях по вопросам исследования архивных фондов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, археографии, источниковедения и доступа к информации.
2. Типов, видов и методов научно-исследовательской работы.
3. Принципов исторического, источниковедческого, палеографического и лингвистического исследований.
4. Отечественного и зарубежного опыта по научному исследованию архивных документов, процессу выявления и отбора документов.
Навык 2:
Осуществление работ по научному использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Разрабатывать план-проспект сборника архивных документов с определением его структуры, проведение основных видов работ по подготовке к изданию, состава научно-справочного аппарата.
2. Осуществлять выбор и передачу текста документа в соответствии с концепцией издания и его разновидности с определением передачи полного текста документа либо в извлечении.
3. Проводить археографическое оформление документов, включаемых в сборник архивных документов либо другое издание, с определением вида документа, автора и адресата, места и даты его создания, способа воспроизведения и подлинности, установлением необходимых информационно-справочных сведений по смежным документам.

28. "Археограф" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1-001
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Археограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6.1
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіби білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, специалитет)
Гуманитарлық ғылымдар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Архив ісі саласындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
2621-1-003 Архивист (архив ісі бойынша әдіскер)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын ғылыми айналымға енгізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архив құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы құжаттық жарияланымдар мен архивтік анықтамалықтарды (жолсілтемелер, каталогтар, шолулар, көрсеткіштер) дайындау.
2. Цифрландыру жағдайларында архивтік қорлардың құжаттық көздерін баршаға танымал ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1.Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-еңбек функциясы:
Архив құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы құжаттық жарияланымдар мен архивтік анықтамалықтарды (жолсілтемелер, каталогтар, шолулар, көрсеткіштер) дайындау
1-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын ғылыми пайдалану және жариялау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды ғылыми пайдалану және жариялаудың әдістемесін және қағидаттарын білу.
2. Архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратымен және анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс істеу.
3. Архивтік қорлар бойынша құжаттарды айқындау және іріктеу әдістемесін іс жүзінде қолдану.
4. Жоспарланатын архивтік басылымының құрамына енгізу өзектілігін анықтау үшін құжаттарды айқындау және олардың ғылыми құндылығын анықтау.
5. Археографиялық ресімдеуді және құжаттарға түсініктеме беруді жүзеге асыру.
5. Жинақтарға, анықтамалықтарға және өзге де архивтік басылымдарға тарихи, археографиялық алғысөздер, ғылыми-анықтамалық аппарат жасау.
6. Архивтік құжаттарды пайдалана отырып, мақалалар жариялау, телесюжеттер мен радиохабарлар өткізу.
7. Ғылыми-практикалық конференция-лардың жұмысына қатысу үшін архивтік қорлардың құжаттары негізінде баяндамалар дайындау.
8. Архивтік құжаттарды жариялау және насихаттау бойынша баспа және электронды бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара әрекет ету (мақалалар жариялау, телесюжеттер мен радиохабарлар тарату).
Білімі:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.

28. Карточка профессии "Археограф"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1-001
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Археограф
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.1
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет )
Гуманитарные науки
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы в сфере архивного дела не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-003 Архивист (методист по архивному делу)
Основная цель деятельности:
Введение в научный оборот документов Национального архивного фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка документальных публикаций и архивных справочников (путеводители, каталоги, обзоры, указатели) о составе и содержании документов архива.
2. Популяризация документальных источников архивных фондов в условиях цифровизации.
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовая функция 1:
Подготовка документальных публикаций и архивных справочников (путеводители, каталоги, обзоры, указатели) о составе и содержании документов архива
Навык 1:
Осуществление работ по научному использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Владеть методикой и принципами научного использования и публикации архивных документов.
2. Работать с научно-справочным аппаратом и справочно-информационным фондом архива.
3. Применять на практике методику выявления и отбора документов по архивным фондам.
4. Выявлять документы и определять их историческую ценность для определения актуальности включения в состав планируемого архивного издания.
5. Осуществлять археографическое оформление и составлять комментарии к документам.
6. Составлять исторические, археографические предисловия, научно-справочный аппарат к сборникам, справочникам и другим архивным изданиям.
7. Готовить доклады на основе документов архивных фондов для участия в работе научно-практических конференций.
8. Взаимодействовать с печатными и электронными средствами массовой информации по публикации и пропаганде архивных документов (публикация статей, трансляция телесюжетов и радиопередач).
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда.

2. Құжаттық дереккөздерді ғылыми айналымға енгізу бойынша отандық және шетелдік тәжірибені, архив және баспа саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістерін.
2-дағды:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялаудың бизнес-процестеріне талдау жасау.
2. Архив құжаттарын пайдалану және жариялау мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
3. Археография және архив ісі саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.
4. Археография, архивтік құжаттарды жариялау, экспозициялар мен көрмелер ресімдеу, ақпараттық іс-шаралар өткізу бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу.
5. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша зерттеулер жүргізу және әдістемелік ұсынымдар әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу.
Білімі:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары.
2. Архив және баспа саласындағы құжаттық дереккөздерді, заманауи ақпараттық технологияларды ғылыми айналымға енгізу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
2-еңбек функциясы:
Цифрландыру жағдайларында архивтік қорлардың құжаттық дереккөздерін баршаға танымал ету
1-дағды:
Құжаттарды пайдалану және жариялау бойынша ақпараттық технология-ларды енгізу
Машықтар:
1. Архив ісі саласында бағдарламалық қамтамасыз етумен және ақпараттық жүйелермен жұмыс істеу.
2. Оларды автоматтандыру мақсатымен құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша бизнес-процестерге талдау жүргізу.
3. Археографтар мен архивистердің функцияларын автоматтандыру бойынша ұсыныстар енгізу.
4. Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа аудару.
5. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау кезінде веб-дизайнның әдістерін білу.
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды электронды нысанда пайдалану және жариялау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2-дағды: Құжаттарды пайдалану және жариялау
процестерін автоматтан-дыру
Машықтар:
1. Тақырыптық деректер базаларын, архивтік қорлардың құрамы және мазмұны бойынша ақпараттық жүйелердің модульдерін жүргізу бойынша жұмысты жүзеге асыру және оларға мәліметтер енгізу.
2. Автоматтандырылған ғылыми-анықтамалық аппаратты жүргізу әдістемесін білу.
3. Архивтік басылымдарды, мақалаларды электронды нысанда дайындау және оларды интернет-ресурстарда, әлеуметтік желілерде жариялау.

2. Отечественного и зарубежного опыта по введению в научный оборот документальных источников, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов
Умения:
1. Осуществлять анализ бизнес-процессов использования и публикации архивных документов.
2. Прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам использования и публикации архивных документов.
3. Проводить научно-исследовательскую работу в области археографии и архивного дела.
4. Разрабатывать методические рекомендации по археографии, публикации архивных документов, оформлению экспозиций и выставок, проведению информационных мероприятий.
5. Вносить предложения по проведению исследований и разработке методических рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Отечественного и зарубежного опыта по введению в научный оборот документальных источников, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Трудовая функция 2:
Популяризация документальных источников архивных фондов в условиях цифровизации
Навык 1:
Внедрение информационных технологий по использованию и публикации документов
Умения:
1. Работать с программным обеспечением и информационными системами в сфере архивного дела.
2. Осуществлять анализ бизнес-процессов по вопросам использования и публикации архивных документов с целью их автоматизации.
3. Вносить предложения по автоматизации функций археографов и архивистов.
4. Переводить архивные документы в цифровой формат.
5. Владеть методами веб-дизайна при использовании и публикации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации и информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов в электронной форме.
Навык 2
Автоматизация процессов использования и публикации документов
Умения:
1. Осуществлять работу по ведению тематических баз данных, модулей информационных систем по составу и содержанию архивных фондов и внесение в них сведений.
2. Владеть методикой ведения автоматизированного научно-справочного аппарата.
3. Готовить архивные издания, статьи в электронной форме и публиковать их на интернет-ресурсах, социальных сетях.

3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.
4. Мемлекеттік архивтің басшылығымен, әріптестермен және келушілерімен байланыста болу.
Білімі:
1. Еңбек қатынастарын реттейтін заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің нормалары.
2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Сыни тұрғыдан ойлау
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастамашылдық
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.3
Археограф
6.2
Археограф
6.1
Археограф
6.3
Архивист
6.2
Архивист
6.1.
Архивист
6
Архивист
30. "Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1-003
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
7.3
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Білік-тілігі:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, Ақпараттық коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық, облыстық мемлекеттік архивтер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде бес жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін - архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде төрт жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивист (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану
Еңбек функцияларының сипаттамалары
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:

3. Соблюдать этику гражданских служащих.
4. Контактировать с руководством, коллегами и посетителями государственного архива.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регулирующих трудовые отношения.
2. Правил внутреннего трудового распорядка.
3. Этики гражданских служащих.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Критическое мышление
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.3
Археограф
6.2
Археограф
6.1
Археограф
6.3
Архивист
6.2
Архивист
6.1.
Архивист
6
Архивист
30. Карточка профессии "Архивист (методист по архивному делу)"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1-003
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Архивист (методист по архивному делу)
Уровень квалификации по ОРК
7
Подуровень квалификации по ОРК
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень професионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура )
Гуманитарные науки,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских, областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее пяти лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее четырех лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция"
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивариус (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Комплектование, хранение, учет и использование документов Национального архивного фонда и других архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

1. Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
3. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ақпараттық технологияларды енгізу, электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмыстарды жүзеге асыру
2. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-еңбек функциясы:
Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру бойынша зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Құжаттардың құндылығын анықтау, Ұлттық арив қорына енгізу критерийлерін қолдану саласындағы ғылыми жобаларды басқару.
2. Архив қорларын жинақтау, құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау мәселелері бойынша зерттеулерді жүзеге асыру.
3. Арив қорларын жинақтау және құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау мәселелері бойынша аривтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
4. Құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу кезінде қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығын сараптау әдістемесін меңгеру.
5. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми сараптама жүргізу әдістемесін жетілдіру.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негізіндегі және электрондық құжаттардың құндылығын сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау әдіснамасы.
Дағды 2:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау
Машықтар:
1. Құжаттарды Ұлттық архив қорының құрамына жатқызу өлшемшарттарын айқындау әдістемесін меңгеру, құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу.
2. Істердің және құжаттардың тізімдемелерін, сақтауға жатпайтын құжаттарды, оның ішінде электрондық құжаттарды жоюға бөлу туралы актілерді әзірлеуді жүзеге асыру.
3. Қорлар тізімдерін қалыптастыру құрылымын анықтау, қорлар тізімдерін жүйелеу және құрастыру әдістемесін меңгеру.

1. Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
2. Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
3. Использование и публикация архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
1. Внедрение информационных технологий, осуществление работ в информационной системе электронного архива
2. Соблюдение норм безопасности
Трудовая функция 1:
Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
Навык 1:
Проведение исследований по осуществлению научно-технической экспертизы ценности документов и составлению научно-справочного аппарата
Умения:
1. Руководить проектами по научно-исследовательской деятельности в области определения ценности документов, применения критериев по включению в состав Национального архивного фонда.
2. Осуществлять исследования по вопросам комплектования архивных фондов, научно-технической экспертизе ценности документов.
3. Прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам комплектования архивных фондов и научно-технической экспертизы ценности документов.
4. Владеть методикой экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов при научно-технической обработке документов.
5. Совершенствовать методику проведения научной экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
4. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
Навык 2:
Осуществление научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Владеть методикой определения критерий отнесения документов к составу Национального архивного фонда, проводить экспертизу ценности документов.
2. Осуществлять разработку описей дел и документов, актов о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению, в том числе электронных документов.
3. Определять структуру формирования списков фондов, владеть методикой систематизации и составления списков фондов.

4. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді практикалық қолдану әдістерін қолдану.
5. Тізімдемелерді жетілдіру және қайта өңдеу, архивтік шифрлардың аударма кестелерін жасау жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізу.
6. Архивтің автоматтандырылған ғылыми-анықтамалық аппаратын жасау.
7. Архив қорларына тарихи анықтамалар мен істер тізімдемесіне алғысөздер жасау кезінде ғылыми тәсілді қолдану әдістемесін басқару.
8. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архивистерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі құжаттар мен электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығын сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау әдіснамасы.
Дағды 3:
Жинақтау көздерімен өзара іс-қимыл жасау және оларға әдістемелік және практикалық көмек көрсету
Машықтар:
1. Ұйымдарды, кәсіпорындарды аривті жинақтау көздерінің тізіміне қосу және оларды іс жүргізуде қалыптастырылатын құжаттардың құрамына сәйкес одан шығару критерийлерін айқындаудың ғылыми тәсілдерінің әдістерін басқару.
2. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізімдерін жасау процесіне басшылық жасау.
3. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдардың байқау істерін жүргізу әдіснамасын әзірлеу және жетілдіру және оларды мәліметтермен толтыру жөніндегі жұмысты жүзеге асыру.
4. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау және олармен өзара іс-қимыл жасау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді және әдістемелік ұсынымдарды практикалық қолдану әдістерін қолдану.
5. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерімен өзара іс-қимыл, құжаттардың құндылығын сараптау мәселелерін талқылау бойынша пікірталастарды ұйымдастыру және оларға басшылық жасау.
6. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау, олармен өзара іс-қимыл жасау, құжаттардың құндылығын сараптау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды түсіндіру бойынша семинарларды ұйымдастыру процестеріне басшылық жасау.

4. Применять методы практического использования нормативных правовых актов, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
5. Проводить комплекс мероприятий по усовершенствованию и переработке описей, составлению переводных таблиц архивных шифров.
6. Составлять автоматизированный научно-справочный аппарат архива.
7. Управлять методикой примения научного подхода при составлении исторических справок к архивным фондам и предисловий к описям дел.
8. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
4. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
Навык 3:
Взаимодействие с источниками комплектования и оказание им методической и практической помощи
Умения:
1. Управлять методами научного подхода определения критериев включения организаций, предприятий в список источников комплектования архива и их исключения из него в соответствии с составом документов, формирующихся в делопроизводстве.
2. Руководить процессом составления списков источников комплектования государственного архива.
3. Разрабатывать и совершенствовать методологию ведения наблюдательных дел организаций, входящих в список источников комплектования государственного архива и осуществлять работу по их наполнению сведениями.
4. Применять методы практического использования нормативные правовые акты и методические рекомендации по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования и взаимодействия с ними.
5. Организовывать и руководить дискуссиями по обсуждению вопросов комплектования архивных фондов, взаимодействия с источниками комплектования, экспертизе ценности документов.
6. Руководить процессами организации семинаров по разъяснению нормативных правовых актов и методических рекомендаций по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования, взаимодействия с ними, экспертизе ценности документов.

7. Мекемелер мен ұйымдарға істер номенклатурасын жасау, құжаттарды қалыптастыру, олардың ведомстволық деңгейде сақталуын қамтамасыз ету, құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу, құжаттарды мемлекеттік сақтауға беруге дайындау, Электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу мәселелері бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсету жөніндегі жұмысты үйлестіру.
8. Архив қорларын жинақтау және құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау, идеялар қалыптастыру.
9. Архив ісі саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыру.
10. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архивистерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жинақтау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе, қағаз негізіндегі құжаттар мен электрондық құжаттардың құндылығын сараптау, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар, жинақтау көздерінің тізімін жүргізу.
3. Қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты, толықтыру көздерінің тізімін жасау әдіснамасы.
Дағды 4:
Архив қорларын жинақтау және жинақтау көздерімен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін жасау әдіснамасын меңгеру және практикалық жұмыста қолдану.
2. Қағаз және электрондық құжаттар негізінде құжаттардың құндылығын сараптаудың бизнес-процестеріне талдау жасау, ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін, істер тізімдемелерін, тарихи анықтамаларды жасау, қор ісін және байқау істерін жүргізу.
3. Архив қорларын жинақтау, құжаттардың құндылығын сараптау, мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізімі мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау және басқалар.
4. Ғылыми-зерттеу жұмысының және әдістемелік ұсынымдарды, архив қорларын жинақтау мәселелері бойынша нұсқаулықтарды әзірлеу, құжаттардың құндылығын сараптау, мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізімін, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау процестеріне басшылық жасау.
5. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:

7. Координировать работу по оказанию методической и практической помощи учреждениям и организациям по вопросам составления номенклатуры дел, формирования документов, обеспечения их сохранности на ведомственном уровне, проведению экспертизы ценности документов, подготовки документов к передаче на государственное хранение, работы в информационной системе электронного архива.
8. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам комплектования архивных фондов и научно-технической экспертизы ценности документов.
9. Осуществлять научно-исследовательскую работу в области архивного дела.
10. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела, ведения списка источников комплектования.
3. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
Навык 4:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам комплектования архивных фондов и взаимодействию с источниками комплектования
Умения:
1. Владеть методологией проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования и применять в практической работе.
2. Осуществлять анализ бизнес-процессов экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования, описей дел, исторических справок, ведения дела фонда и наблюдательных дел.
3. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам комплектования архивных фондов, экспертизы ценности документов, списка источников комплектования государственного архива и иные.
4. Руководить процессами научно-исследовательской работы и разработки методических рекомендаций, инструкций по вопросам комплектования архивных фондов, экспертизы ценности документов, списка источников комплектования государственного архива, составления научно-справочного аппарата.
5. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:

1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жинақтау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе, қағаз негіздегі құжаттар мен электрондық құжаттардың құндылығын сараптау, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Қағаз негізіндегі құжаттар мен электрондық құжаттардың құндылығын жинақтау, сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері, арив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
4. Қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін жасау әдіснамасы.
2-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Архивтік құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды қабылдау және оларды есепке алу әдістерін басқару, электрондық құжаттардың (істердің) миграциясы әдістемесін меңгеру, олардың тұтастығын, электрондық құжаттың (істің) метадеректері бар ақпараттық пакеттің болуын тексеру.
2. Қабылданған құжаттарды архив қоймасына ұтымды орналастыру, әр стеллаж бойынша топографиялық көрсеткіштің карточкаларына өзгерістер енгізу процеесіне басшылық жасау.
3. Архив қоймасындағы стеллаждардың ұзындығының қума метрін есептеуді жүзеге асыру.
4. Есепке алу құжаттарының барлық түрлерін жүргізу әдістемесін (құжаттардың түсуі мен шығуын есепке алу кітаптары, қорлар тізімі, қор парағы, есепке алу парағы, құжаттар істерінің тізімдемесі, істер тізімдемелерінің, құжаттардың және басқалардың тізілімі), оның ішінде электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде меңгеру.
5. Қор карточкаларын жүргізуді жүзеге асыру және архив қорларының құрамы мен көлеміндегі өзгерістер туралы мәліметтерді толтыру.
6. Құжаттарды қабылдау және есепке алу мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
7. Мемлекеттік сақтауға құжаттарды қабылдау және оларды есепке алу мәселелері бойынша форумдар, семинарлар ұйымдастыру.
8. Архив құжаттарын қабылдау, есепке алу мәселелері бойынша арривтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау, идеялар қалыптастыру.
9. Аривтік құжаттарды қабылдау және есепке алу мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.
10. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по комплектованию, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
4. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
Трудовые функция 2:
Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
Навык 1:
Осуществление приема архивных документов и ведение их учета
Умения:
1. Управлять методами приема архивных документов и их учета, владеть методикой миграции электронных документов (дел), проверки их целостности, наличия информационного пакета, содержащего метаданные электронного документа (дела).
2. Руководить процессом рационального размещения принятых документов в архивохранилище, внесения изменения в карточки постеллажного топографического указателя.
3. Осуществлять расчеты погонных метров протяженности стеллажей в архивохранилище.
4. Владение методикой ведения всех видов учетных документов (книги учета поступлений и выбытия документов, список фондов, лист фонда, лист учета, опись дел документов, реестр описей дел, документов и других), в том числе в информационной системе электронного архива.
5. Осуществлять ведение карточек фондов и заполнять сведения об изменениях в составе и объеме архивных фондов.
6. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам приема и учета документов.
7. Организовывать форумы, семинары по вопросам приема документов на государственное хранение и их учету.
8. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам приема, учета архивных документов.
9. Проводить научно-исследовательскую работу по вопросам приема и учета архивных документов.
10. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации.

2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Архивтік құжаттарды қабылдау және олардың есебін жүргізу әдіснамасы.
Дағды 2:
Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қағаз жеткізгіштердегі құжаттардың, электрондық құжаттардың, аудиовизуалды құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету әдістемесін жетілдіру.
2. Архив қорларының істері мен құжаттарының бар-жоғын және физикалық жай-күйін тексеруді жүзеге асырудың бизнес-процесін ұйымдастыру.
3. Істер мен құжаттарды қалпына келтіру, қағаз жеткізгіштердегі өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру бойынша заманауи технологияларды меңгеру.
4. Аудиовизуалды құжаттарды қалпына келтіру рәсімін жетілдіру.
5. Әр түрлі құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша семинарлар, тренингтер ұйымдастыру.
6. Құжаттардың, оның ішінде электрондық және аудиовизуалды құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау, оларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу.
7. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
8. Қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру, қалпына келтіру мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу жұмысы мен әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу процестеріне басшылық жасау.
9. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архивисшілерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Шаңсыздандыру, картондау, істер мен құжаттарды қалпына келтіру, өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру әдістемелері.
3-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
1-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын пайдалану және жариялау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жеке және заңды тұлғалар сұратқан мәліметтерді іздеу бойынша архивтің, қорлардың ғылыми-анықтамалық аппаратымен жұмыс істеу әдістерін меңгеру және оларды жетілдіруді жүзеге асыру.

2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам приема, учета архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Методологии приема архивных документов и ведение их учета.
Навык 2:
Осуществление работ по обеспечению сохранности документов
Умения:
1. Совершенствовать методологию обеспечения сохранности документов на бумажных носителях, электронных документов, аудиовизуальных документов.
2. Организовать бизнес-процесс осуществления проверки наличия и физического состояния дел и документов архивных фондов.
3. Владеть современными технологиями по реставрации дел и документов, восстановлению затухающего текста на бумажных носителях.
4. Совершенствовать процедуру реставрации аудиовизуальных документов.
5. Организовывать семинары, тренинги по обеспечению сохранности различных видов документов.
6. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам обеспечения сохранности документов, в том числе электронных и аудиовизуальных, вносить предложения по их совершенствованию.
7. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам обеспечения сохранности документов.
8. Руководить процессами научно-исследовательской работы и разработки методических рекомендаций по вопросам обеспечения сохранности документов на бумажных и электронных носителях, реставрации, восстановления затухающего текста.
9. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам обеспечения сохранности документов, их реставрации, восстановления затухающего текста, современных информационныхх технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Методологии проведения обеспыливания, картонирования, реставрации дел и документов, восстановления затухающего текста.
Трудовые функция 3:
Использование и публикация архивных документов
Навык 1:
Осуществление работ по использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Владеть методами работы с научно-справочным аппаратом архива, фондов по поиску сведений запрашиваемых физическими и юридическими лицами и осуществлять их совершенствование.

2. Фотоқұжаттық көрмелер, тақырыптық экспозициялар (стационарлық, жылжымалы, онлайн және басқалар) тұжырымдамаларын әзірлеу жұмысын үйлестіру.
3. Архивтік құжаттарды насихаттау бойынша іс-шараларды жоспарлау және оларды ұйымдастыру процесін басқару.
4. Архивтік құжаттар негізінде теле-, радио хабарларын, мектеп сабақтарын, дәрістер, экскурсиялар, жұртшылықпен кездесулер және басқаларын өткізуді ұйымдастыру.
5. Архивтік құжаттарды пайдалана отырып, ғылыми журналдар мен баспа басылымдарына мақалалар дайындау қағидаларының негіздерін меңгеру және оларды жариялау бойынша ұйымдастыруды жүзеге асыру.
6. Архив қорлары құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы пайдаланушыларды бастамашылық ақпараттандыру бойынша бизнес-процесті ұйымдастыру.
7. Ақпараттық хаттың тақырыбын, міндеттерін, құрылымын айқындау, архив қорларының мазмұнын талдау және архив қорлары құжаттарының құрамы туралы ақпаратты қысқаша баяндау.
8. Құжаттар мен мәліметтерді анықтау әдістерін меңгеру, құжаттамалық дереккөздерді пайдалану жөніндегі міндеттерге сәйкес олардың құндылығы мен өзектілігін анықтау.
9. Құжаттарды археографиялық рәсімдеу, оларға мәтіндік ескертулер жасау процесін басқару.
10. Құжат мәтінін таңдау және беру әдістемесін меңгеру.
11. Жинақтарға, анықтамалықтарға және басқа да ғылыми-танымал басылымдарға тарихи, археографиялық алғысөздер, ғылыми-анықтамалық аппарат жасауды ұйымдастыру жөніндегі жұмысты үйлестіру.
12. Жеке және заңды тұлғалардың, зерттеушілер мен архивтік құжаттарды пайдаланушылардың сұраныстарын талдау және талдау қорытындылары негізінде тақырыптық тізбелерді, шолуларды, қораралық көрсеткіштерді, тақырыптық дерекқорларды дайындауды жоспарлау.
13. Жас архившілерге құжаттарды пайдалануды ұйымдастыру бойынша жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды беру.
Білімі:
1. Архив құжаттарын пайдалану, ақпаратқа қол жеткізу, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары және өтініштерді қарауды регламенттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Архивтік құжаттардың түрлері, пайдалану түрлері және жарияланымдары.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
2-дағды:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша семинарлар, конференциялар ұйымдастыру және әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды пайдаланудың және жариялаудың әртүрлі түрлері бойынша бизнес-процестерге зерттеулер мен талдау жүргізуге басшылық жасау, оның негізінде әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеуді жоспарлау.

2. Координировать работу разработки концепций фотодокументальных выставок, тематических экспозиций (стационарные, передвижные, онлайн и другие).
3. Планировать мероприятия по популяризации архивных документов и руководить процессом их организации.
4. Организовывать на основе архивных документов проведение теле-, радиопередач, школьных уроков, лекций, экскурсий, встреч с общественностью и иные.
5. Владеть основами правил подготовки статей в научные журналы и печатные издания с использованием архивных документов и осуществлять организацию по их публикации.
6. Организовывать бизнес-процесс по инициативному информированию пользователей о составе и содержании документов архивных фондов.
7. Определять тематику, задачи, структуру информационного письма, анализировать содержание архивных фондов и кратко излагать информацию о составе документов фондов архива.
8. Владеть методами выявления документов и сведений, определять их ценность и актуальность в соответствии задач по использованию документальных источников.
9. Управлять процессом археографического оформления документов, составления текстуальных примечаний к ним.
10. Владеть методикой выбора и передачи текста документа.
11. Координировать работу по организации составления исторического, археографического предисловий, научно-справочного аппарата к сборникам, справочникам и другим научно-популярным изданиям.
12. Анализировать запросы физических и юридических лиц, исследователей и пользователей архивных документов и на основе итогов анализа планировать подготовку тематических перечней, обзоров, межфондовых указателей, тематических баз данных.
13. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки по организации использования документов молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Типов, видов использования и публикаций архивных документов.
4. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Организация семинаров, конференций и разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов
Умения:
1. Руководить проведением исследований и анализа бизнес-процессов по различным видам использования и публикации архивных документов, на основе которого планировать разработку методических инструкций, рекомендаций.

2. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау бойынша семинарлар, конференциялар, практикалық сабақтар өткізуді жоспарлау.
3. Тақырыптық экспозицияларды, көрмелерді ресімдеу және таныстыру, тақырыптық тізбелерді, шолуларды, қораралық көрсеткіштерді, тақырыптық деректер базасын және басқа да пайдалану түрлерін жасау бойынша әдістемелік әзірлемелерді (жадынамалар, нұсқаулықтар) дайындау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
4. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.
5. Архив құжаттарын пайдалану және жариялау мәселелері бойынша идеяларды қалыптастыру, архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
6. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша жас архившілерге жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды беру.
Білімі:
1. Архив құжаттарын пайдалану, ақпаратқа қол жеткізу, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары және өтініштерді қарауды регламенттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив құжаттарын, архив және баспа ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Архивтік құжаттардың түрлері, пайдалану түрлері және жарияланымдары.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Ақпараттық технологияларды енгізу, электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмыстарды жүзеге асыру
1-дағды
Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды және электрондық құжаттарды миграциялау және конвертациялау
Машықтар:
1. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру бойынша бағдарламалық қамтамасыз етумен және жабдықпен жұмыс істеу әдістерін басқару.
2. Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру бойынша бизнес-процестерге талдау жүргізуге басшылық жасау.
3. Ақпараттық жүйелердегі әртүрлі электрондық тасымалдағыштардағы және электрондық құжаттарды миграциялау және конвертациялау процесінің әдістерін меңгеру.
4. Архив қызметінің бағыттары бойынша электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмысты жүзеге асыру.
5. Архив құжаттарын цифрлық форматқа көшіру, ақпараттық технологияларды енгізу, электрондық құжаттар мен электрондық архивтердің сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау, идеялар қалыптастыру.
6. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

2. Планировать проведение семинаров, конференций, практических занятий по использованию и публикации архивных документов.
3. Организовать работу по подготовке методических разработок (памятки, инструкции) по оформлению и презентации тематических экспозиций, выставок, составлению тематических перечней, обзоров, межфондовых указателей, тематических баз данных и других видов использования.
4. Проводить научно-исследовательскую работу по вопросам использования и публикации архивных документов.
5. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам использования и публикации архивных документов.
6. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам по вопросам использования и публикации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
3. Типов, видов использования и публикаций архивных документов.
4. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Дополнительная трудовая функция 1:
Внедрение информационных технологий, осуществление работ в информационной системе электронного архива
Навык 1:
Перевод архивных документов в цифровой формат, миграция и конвертация документов на электронных носителях и электронных документов
Умения:
1. Управлять методами работы с программным обеспечением и оборудованием по переводу документов в цифровой формат.
2. Руководить проведением анализа бизнес-процессов по переводу архивных документов в цифровой формат.
3. Владеть методами процесса миграции и конвертации документов на различных электронных носителях и электронных документов в информационных системах.
4. Осуществлять работу в информационной системе электронного архива по направлениям деятельности архива.
5. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам перевода архивных документов в цифровой формат, внедрение информационных технологий, обеспечение сохранности электронных документов и электронных архивов.
6. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации и информационной безопасности.

31. "Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1-003
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
7.2
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Білік-тілігі:
Жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, Ақпараттық коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық, облыстық мемлекеттік архивтер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде үш жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін - архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде үш жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивист (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану
Еңбек функцияларының сипаттамалары
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
3. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ақпараттық технологияларды енгізу, электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмыстарды жүзеге асыру
2. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-еңбек функциясы:
Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру бойынша зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратын жетілдіру бойынша ғылыми-зерттеу жобаларын іске асыруға қатысу
2. Құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау, архив қорларын толықтыру бойынша архивтің инновациялық қызметін болжау және идеяларды қалыптастыру.

31. Карточка профессии "Архивист (методист по архивному делу)"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1-003
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Архивист (методист по архивному делу)
Уровень квалификации по ОРК
7
Подуровень квалификации по ОРК
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское (магистратура )
Гуманитарные науки,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских, областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее четырех лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее трех лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция"
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивариус (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Комплектование, хранение, учет и использование документов Национального архивного фонда и других архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
2. Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
3. Использование и публикация архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
1. Внедрение информационных технологий, осуществление работ в информационной системе электронного архива
2. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
Навык 1:
Проведение исследований по осуществлению научно-технической экспертизы ценности документов и составлению научно-справочного аппарата
Умения:
1. Участвовать в реализации научно-исследовательских проектов по совершенствованию научно-справочного аппарата архива
2. Генерировать идеи и прогнозировать инновационную деятельность архива по научно-технической экспертизе ценности документов, пополнению архивных фондов.

3. Ұлттық архив қорының құрамына жатқызу бойынша құжаттардың құндылық өлшемшарттарын айқындау, құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу кезінде құжаттардың құндылығын сараптау әдістемесін меңгеру.
4. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми сараптама жүргізу әдістемесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негізіндегі және электрондық құжаттардың құндылығын сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау әдіснамасы.
Дағды 2:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау
Машықтар:
1. Құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу кезінде оларды Ұлттық архив қорының құрамына жатқызу өлшемшарттарын қолдану.
2. Қорлардың тізімін жасау әдістемесін меңгеру.
3. Істердің және құжаттардың тізімдемесін, сақтауға жатпайтын құжаттарды, оның ішінде электрондық құжаттарды жоюға бөлу туралы актілерді жасау.
4. Тізімдемелерді жетілдіру және қайта өңдеу бойынша жұмыстар кешенін жүзеге асыру, архивтік шифрлардың аударма кестелерін, архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратын жасау.
5. Архив қорларына тарихи анықтамалар мен істер тізімдемесіне алғысөздер жасау кезінде ғылыми тәсілді қолдану.
6. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі құжаттар мен электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығын сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау әдіснамасы.
Дағды 3:
Жинақтау көздерімен өзара іс-қимыл жасау және оларға әдістемелік және практикалық көмек көрсету
Машықтар:

3. Владеть методикой определения критерии ценности документов по отнесению их к составу Национального архивного фонда, экспертизы ценности документов при научно-технической обработке документов.
4. Вносить предложения по совершенствованию методики проведения научной экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
4 Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
Навык 2:
Осуществление научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Применять критерии отнесения документов к составу Национального архивного фонда при экспертизе их ценности.
2. Владеть методикой составления списков фондов.
3. Составлять описи дел и документов, акты о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению, в том числе электронных документов.
4. Осуществлять комплекс работ по усовершенствованию и переработке описей, составлять переводные таблицы архивных шифров, научно-справочный аппарат архива.
5. Применять научный подход при составлении исторических справок к архивным фондам и предисловий к описям дел.
6. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
4. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
Навык 3:
Взаимодействие с источниками комплектования и оказание им методической и практической помощи
Умения:

1. Ұйымдарды, кәсіпорындарды мұрағатты жинақтау көздерінің тізіміне енгізу критерийлерін айқындау және оларды алып тастау кезінде ғылыми тәсілді меңгеру.
2. Ұйымның немесе мекеменің қызметінде жасалатын құжаттардың құрамын талдау негізінде мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізімін жасау.
3. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдардың бақылау істерін жүргізу әдіснамасын жетілдіру және оларды мәліметтермен толтыру жөніндегі жұмысты жүзеге асыру.
4. Практикалық жұмыста архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау және олармен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды қолдану.
5. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерімен өзара іс-қимыл, құжаттардың құндылығын сараптау мәселелерін талқылау бойынша пікірталастар ұйымдастыру.
6. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау, олармен өзара іс-қимыл жасау, құжаттардың құндылығын сараптау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды түсіндіру бойынша семинарлар өткізуді ұйымдастыру.
7. Мекемелер мен ұйымдарға істер номенклатурасын жасау, құжаттарды қалыптастыру, олардың ведомстволық деңгейде сақталуын қамтамасыз ету, құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу, құжаттарды мемлекеттік сақтауға беруге дайындау, электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу мәселелері бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсетуді қамтамасыз ету.
8. Архив ісі саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және архив қорларын толықтыру және құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жинақтау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе, қағаз негізіндегі құжаттар мен электрондық құжаттардың құндылығын сараптау, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар, жинақтау көздерінің тізімін жүргізу.
3. Қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты, толықтыру көздерінің тізімін жасау әдіснамасы.
Дағды 4:
Архив қорларын жинақтау және жинақтау көздерімен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін жасау әдістемесін практикада қолдану.

1. Владеть научным подходом при определении критериев включения организаций, предприятий в список источников комплектования архива и их исключения.
2. Составлять списки источников комплектования государственного архива на основе анализа состава документов, образующихся в деятельности организации либо учреждения.
3. Совершенствовать методологию ведения наблюдательных дел организаций, входящих в список источников комплектования государственного архива и осуществлять работу по их наполнению сведениями.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты и методические рекомендации по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования и взаимодействия с ними.
5. Организовывать дискуссии по обсуждению вопросов комплектования архивных фондов, взаимодействия с источниками комплектования, экспертизе ценности документов.
6. Организовывать проведение семинаров по разъяснению нормативных правовых актов и методических рекомендаций по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования, взаимодействия с ними, экспертизе ценности документов.
7. Обеспечить оказание методической и практической помощи учреждениям и организациям по вопросам составления номенклатуры дел, формирования документов, обеспечения их сохранности на ведомственном уровне, проведению экспертизы ценности документов, подготовки документов к передаче на государственное хранение, работы в информационной системе электронного архива.
8. Проводить научно-исследовательскую работу в области архивного дела и прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам комплектования архивных фондов и научно-технической экспертизы ценности документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела, ведения списка источников комплектования.
3. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
Навык 4:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам комплектования архивных фондов и взаимодействию с источниками комплектования
Умения:
1. Применять на практике методологию проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.

2. Қағаз негізіндегі құжаттар мен электрондық құжаттардың құндылығын сараптаудың бизнес-процестерін талдау, ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін, істер тізімдемелерін, тарихи анықтамаларды жасау, қор ісін және байқау істерін жүргізу.
3. Архив қорларын жинақтау, құжаттардың құндылығын сараптау, мемлекеттік архивті жинақтау көздерінің тізімі мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
4. Архив қорларын жинақтау, құжаттардың құндылығын сараптау, мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізімі, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар, нұсқаулықтар әзірлеуді жүзеге асыру.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жинақтау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе, қағаз негіздегі құжаттар мен электрондық құжаттардың құндылығын сараптау, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Қағаз негізіндегі құжаттар мен электрондық құжаттардың құндылығын жинақтау, сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері, арив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
4. Қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін жасау әдіснамасы.
2-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Архивтік құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды қабылдау және оларды есепке алу, электрондық құжаттардың (істердің) миграциясы, олардың тұтастығын, электрондық құжаттың (істің) метадеректері бар ақпараттық пакеттің болуын тексеру әдістемесін меңгеру.
2. Қабылданған құжаттарды архив қоймасына ұтымды орналастыру, каталог карточкаларын жүргізуді жүзеге асыру.
3. Архив қоймасындағы стеллаждардың ұзындығының қума метрін есептеу әдістерін меңгеру.
4. Есепке алу құжаттарының барлық түрлерін жүргізу әдістемесін практикада қолдану, архив қорларының құрамы мен көлеміндегі өзгерістер туралы мәліметтерді және қор карточкаларын, оның ішінде электрондық архивтің ақпараттық жүйесіндегі мәліметтерді толтыру.
5. Мемлекеттік сақтауға құжаттарды қабылдау және оларды есепке алу мәселелері бойынша пікірталастарға қатысу.
6. Құжаттарды қабылдау және есепке алу мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.

2. Анализировать бизнес-процессы экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования, описей дел, исторических справок, ведения дела фонда и наблюдательных дел.
3. Проводить научно-исследовательскую работу по вопросам комплектования архивных фондов, экспертизы ценности документов, списка источников комплектования государственного архива и прогнозировать результаты инновационной деятельности архива.
4. Осуществлять разработку методических рекомендаций, инструкций по вопросам комплектования архивных фондов, экспертизы ценности документов, списка источников комплектования государственного архива, составления научно-справочного аппарата.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по комплектованию, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
4. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
Трудовые функция 2:
Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
Навык 1:
Осуществление приема архивных документов и ведение их учета
Умения:
1. Владеть методикой приема архивных документов и их учета, миграции электронных документов (дел), проверки их целостности, наличия информационного пакета, содержащего метаданные электронного документа (дела).
2. Рационально размещать принятые документы в архивохранилище, осуществлять ведение каталожных карточек.
3. Владеть методами расчета погонных метров протяженности стеллажей в архивохранилище.
4. Применять на практике методику ведения всех видов учетных документов, заполнять сведения об изменениях в составе и объеме архивных фондов и карточки фондов, в том числе в информационной системе электронного архива.
5. Участвовать в дискуссиях по вопросам приема документов на государственное хранение и их учету.
6. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам приема и учета документов.

7. Архив құжаттарын қабылдау, есепке алу мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін зерттеу және болжау.
8. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Архивтік құжаттарды қабылдау және олардың есебін жүргізу әдіснамасы.
Дағды 2:
Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру әдістемесін меңгеру.
2. Істер мен құжаттардың (қағаз және электрондық жеткізгіштерде, аудиовизуалды) бар-жоғын және физикалық жай-күйін тексеру бойынша жұмыстар кешенін жүргізуге басшылық жасау.
3. Құжаттарды қағаз тасығыштарда шаңсыздандыруды, картондауды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау.
4. Электрондық тасығыштарда, фото-, фоно-, бейнеқұжаттарда құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету әдістерін меңгеру.
5. Әр түрлі құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша пікірталастарға қатысу.
6. Құжаттардың қағаз және электрондық жеткізгіштерде, аудиовизуалды және электрондық құжаттарда сақталуын қамтамасыз ету процестерін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу.
7. Қағаз және электрондық тасығыштарда, аудиовизуалды және электрондық құжаттарда құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.
8. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Шаңсыздандыру, картондау, істер мен құжаттарды қалпына келтіру, өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру әдістемелері.
3-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
1-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын пайдалану және жариялау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жеке және заңды тұлғалардың сұратылған мәліметтерді растау бойынша іздеу жұмысының әдістерін қолдану және архивтің ғылыми-анықтамалық аппаратын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу.

7. Проводить исследования и прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам приема, учета архивных документов.
8. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам приема, учета архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Методологии приема архивных документов и ведение их учета.
Навык 2:
Осуществление работ по обеспечению сохранности документов
Умения:
1. Владеть методологией обеспечения сохранности документов и восстановления затухающего текста.
2. Руководить проведением комплекса работ по проверке наличия и физического состояния дел и документов (на бумажном и электронном носителях, аудиовизуальных).
3. Соблюдать требования по осуществлению обеспыливания, картонирования документов на бумажных носителях.
4. Владеть методами обеспечения сохранности документов на электронных носителях, фото-, фоно-, видеодокументов.
5. Участвовать в дискуссиях по по обеспечению сохранности различных видов документов.
6. Вносить предложения по совершенствованию процессов обеспечения сохранности документов на бумажных и электронных носителях, аудиовизуальных и электронных документов.
7. Проводить научно-исследовательскую работу по обеспечению сохранности документов на бумажных и электронных носителях, аудиовизуальных и электронных документов.
8. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам обеспечения сохранности документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам обеспечения сохранности документов, их реставрации, восстановления затухающего текста, современных информационныхх технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Методологии проведения обеспыливания, картонирования, реставрации дел и документов, восстановления затухающего текста.
Трудовые функция 3:
Использование и публикация архивных документов
Навык 1:
Осуществление работ по использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Применять методы поисковой работы по подтверждению запрашиваемых сведений физическими и юридическими лицами и вносить предложения по усовершенствованию научно-справочного аппарата архива.

2. Фотоқұжаттық көрмелер, тақырыптық экспозициялар тұжырымдамаларын әзірлеу процесін басқару (мақсаты, міндеттері, тақырыбы мен құрылымын анықтау, экспонаттардың болжамды құрамы, тақырыптық-экспозициялық, графикалық жоспарлар және т.б.).
3. Архивтік құжаттарды (теле-, радиобағдарламалар, баспа басылымдарындағы мақалалар, мектеп сабақтары, дәрістер, экскурсиялар, жұртшылықпен кездесулер және т.б.) танымал ету жөніндегі іс-шараларды өткізу жөніндегі жоспарларды іске асыру.
4. Болжамды мақаланың тақырыбын, мақсаты мен құрылымын айқындау, архив қорларынан деректі дереккөздерді іріктеуді, оларды талдауды, ғылыми журналдарда, баспа басылымдарында және әлеуметтік желілерде жариялау үшін мақала мәтінін баяндауды жүзеге асыру.
5. Архив қорларының пайдаланушыларын құжаттардың құрамы мен мазмұны туралы бастамашыл ақпараттандыру әдістерін меңгеру.
6. Архив қорларының мазмұнын талдау және ақпараттық хат құрылымына сәйкес архив қорлары құжаттарының құрамы туралы ақпаратты қысқаша баяндау.
7. Құжаттарды анықтау бойынша жұмысты ұйымдастыру, пайдалану тақырыбы мен түріне сәйкес олардың құндылығы мен өзектілігін анықтау.
8. Құжаттың мәтінін таңдау және беру, оны археографиялық ресімдеу, оған мәтіндік ескерту жасау принциптері мен әдістерін меңгеру.
9. Тарихи, археографиялық алғысөздер, жинақтарға, анықтамалықтарға ғылыми-анықтамалық аппарат жасау.
10. Тақырыптық тізбелерді, шолуларды, қораралық көрсеткіштерді, тақырыптық дерекқорларды жасау процесін басқару.
11. Жас архившілерге құжаттарды пайдалануды ұйымдастыру бойынша жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды беру.
Білімі:
1. Архив құжаттарын пайдалану, ақпаратқа қол жеткізу, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары және өтініштерді қарауды регламенттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Архивтік құжаттардың түрлері, пайдалану түрлері және жарияланымдары.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
2-дағды:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша семинарлар, конференциялар ұйымдастыру және әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды пайдаланудың және жариялаудың әртүрлі түрлері бойынша бизнес-процестерге зерттеулер мен талдау жүргізуге басшылық жасау, оның негізінде әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеуді жоспарлау.

2. Управлять процессом выработки концепций фотодокументальных выставок, тематических экспозиций (цель, задачи, определение темы и структуры, предполагаемый состав экспонатов, тематико-экспозиционный, графический планы и т.д.).
3. Реализовывать планы по проведению мероприятий по популяризации архивных документов (теле-, радиопередачи, статьи в печатных изданиях, школьные уроки, лекции, экскурсии, встречи с общественностью и иные).
4. Определять тему, цель и структуру предполагаемой статьи, осуществлять подбор документальных источников из архивных фондов, их анализ, изложение текста статьи для публикации в научных журналах, печатных изданиях и социальных сетях.
5. Владеть методами инициативного информирования пользователей архивных фондов о составе и содержании документов.
6. Анализировать содержание архивных фондов и кратко излагать информацию о составе документов фондов архива в соответствии структуры информационного письма.
7. Организовать работу по выявлению документов, в соответствии темы и вида использования определять их ценность и актуальность.
8. Владеть принципами и методами выбора и передачи текста документа, его археографического оформления, составления текстуального примечания к нему.
9. Составлять исторические, археографические предисловия, научно-справочный аппарат к сборникам, справочникам.
10. Руководить процессом составления тематических перечней, обзоров, межфондовых указателей, тематических баз данных.
11. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки по организации использования документов молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Типов, видов использования и публикаций архивных документов.
4. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Организация семинаров, конференций и разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам использования и публикации архивных документов
Умения:
1. Организовать работу по проведению исследований и анализа бизнес-процессов по видам использования и публикации архивных документов.

32. "Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1-003
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6.3
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Білік-тілігі:
Жоғары (бакалавриат, специалитет)
Гуманитарлық ғылымдар,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық, облыстық мемлекеттік архивтер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде үш жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде екі жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивист (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану
Еңбек функцияларының сипаттамалары
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
3. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмыстарды жүзеге асыру және архивтік құжаттарды цифрландыру
2. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-еңбек функциясы:
Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру бойынша зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Архив қорларын жинақтау және құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
2. Құжаттардың құндылығы критерийлерін қолдана отырып, қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына сараптама жасау.

32. Карточка профессии "Архивист (методист по архивному делу)"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1-003
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Архивист (методист по архивному делу)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет )
Гуманитарные науки,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских, областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее трех лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее двух лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция"
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивариус (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Комплектование, хранение, учет и использование документов Национального архивного фонда и других архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
2. Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
3. Использование и публикация архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществление работ в информационной системе электронного архива и оцифровка архивных документов.
2. Соблюдение норм безопасности
Трудовая функция 1:
Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
Навык 1:
Осуществление научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам комплектования архивных фондов и научно-технической экспертизы ценности документов.
2. Осуществлять экспертизу ценности документов на бумажной основе и электронных документов с применением утвержденных критериев ценности документов.

3. Құжаттарды Ұлттық архив қорының құрамына жатқызу және тұрақты сақталатын істердің тізімдемесіне енгізу жөнінде шешім қабылдау.
4. Архив қорларына тарихи анықтамалар, , істер тізімдемелері және құжаттардың барлық түрлерінің (басқарушылық, ғылыми-техникалық, аудиовизуалды, жеке құрамы бойынша, жеке шығу тегі) істер тізімдемелеріне алғысөздер, сақтауға жатпайтын құжаттарды, оның ішінде электрондық құжаттарды жоюға бөлу туралы актілер жасау.
5. Тізімдемелерді жетілдіру және қайта өңдеу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау бойынша жұмыс жүргізу.
6. Қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
7. Құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау және ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау бойынша жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негізіндегі және электрондық құжаттардың құндылығын сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Ұйымдарды, кәсіпорындарды мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізіміне енгізу және оларды алып тастау жөніндегі өлшемшарттарды айқындау.
2. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізіміне енгізу үшін ұйым құжаттарының құрамын талдау.
3. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдардың байқау істерін мәліметтермен толтыру жөніндегі жұмысты үйлестіру.
4. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау, олармен өзара іс-қимыл жасау, құжаттардың құндылығын сараптау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды түсіндіру бойынша семинарлар өткізу.
5. Мекемелер мен ұйымдарға істер номенклатурасын жасау, құжаттарды қалыптастыру, олардың ведомстволық деңгейде сақталуын қамтамасыз ету, құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу, құжаттарды мемлекеттік сақтауға беруге дайындау, ұйымға шыға отырып, электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу мәселелері бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсету.

3. Принимать решение по отнесению документов в состав Национального архивного фонда и включению в опись дел постоянного срока хранения.
4. Составлять исторические справки к архивным фондам, предисловия к описям дел, описи дел и всех видов документов (управленческая, научно-техническая, аудиовизуальная, по личному составу, личного происхождения), акты о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению, в том числе электронных документов.
5. Проводить работу по усовершенствованию и переработке описей, составлению научно-справочного аппарата.
6. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
7. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки по научно-технической экспертизе ценности документов и составлению научно-справочного аппарата молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
Навык 2:
Взаимодействие с источниками комплектования
Умения:
1. Определять критерии по включению организаций, предприятий в список источников комплектования государственного архива и их исключению.
2. Анализировать состав документов организации для включения в список источников комплектования государственного архива.
3. Координировать работу по наполнению сведениями наблюдательные дела организаций, входящих в список источников комплектования государственного архива.
4. Проводить семинары по разъяснению нормативных правовых актов и методических рекомендаций по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования, взаимодействия с ними, экспертизе ценности документов.
5. Оказывать методическую и практическую помощь учреждениям и организациям по вопросам составления номенклатуры дел, формирования документов, обеспечения их сохранности на ведомственном уровне, проведению экспертизы ценности документов, подготовки документов к передаче на государственное хранение, работы в информационной системе электронного архива с выходом в организацию.

6. Практикалық жұмыста архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау және олармен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды қолдану.
7. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерімен өзара іс-қимыл, құжаттардың құндылығын сараптау мәселелерін талқылау бойынша пікірталастарға қатысу.
8. Архив қорларын жинақтау және құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі құжаттар мен электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін жасау әдіснамасы.
Дағды 3:
Архив қорларын жинақтау және толықтыру көздерімен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, әдістемелік нұсқауларды дайындау кезінде ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін жасау әдістемесін практикада қолдану.
2. Архив қорларын жинақтаудың бизнес-процестерін, жинақтау көздерімен өзара іс-қимылды, электрондық құжаттар мен қағаз жеткізгіштердегі құжаттардың құндылығын сараптауды жүзеге асыру.
3. Архив қорларын жинақтау және толықтыру көздерімен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
4. Зерттеу жұмыстарын жүргізу және әдістемелік ұсынымдарды, істер номенклатурасын әзірлеу, істерді қалыптастыру, құжаттардың құндылығына сараптама жасау, толықтыру көздерінің тізімін, электрондық құжаттардың (істердің) және аудиовизуалды құжаттардың тізімдемелерін жасау жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу.
5. Архив қорларын жинақтау және жинақтау көздерімен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

6. Применять в практической работе нормативные правовые акты и методические рекомендации по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования и взаимодействия с ними.
7. Участвовать в дискуссиях по обсуждению вопросов комплектования архивных фондов, взаимодействия с источниками комплектования, экспертизе ценности документов.
8. Прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам комплектования архивных фондов и научно-технической экспертизы ценности документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела, ведения списка источников комплектования.
3. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
Навык 3:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам комплектования архивных фондов и взаимодействию с источниками комплектования
Умения:
1. Применять на практике методологию проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования при подготовке методических разработок.
2. Осуществлять анализ бизнес-процессов комплектования архивных фондов, взаимодействия с источниками комплектования, экспертизы ценности электронных документов и документов на бумажных носителях.
3. Прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам комплектования архивных фондов и взаимодействию с источниками комплектования.
4. Проводить исследовательскую работу и разработку методических рекомендаций, инструкций по разработке номенклатуры дел, формированию делопроизводственных дел, экспертизе ценности документов, составления списка источников комплектования, описей электронных документов (дел) и аудиовизуальных документов.
5. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам по вопросам комплектования архивных фондов и взаимодействию с источниками комплектования.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.

2. Жинақтау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе, қағаз негізіндегі құжаттар мен электрондық құжаттардың құндылығын сараптау, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
3. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жүргізу бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
4. Қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін жасау әдіснамасы.
2-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Архивтік құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу
Машықтар:
1. Ұйымдардан құжаттарды қағаз және электрондық жеткізгіштерде, электрондық құжаттарды (істерді) нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтай отырып, электрондық архив жүйесінде қабылдауды жүргізу.
2. Құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау-тапсыру актілерін ресімдеу.
3. Қабылданған құжаттарды талаптарға сәйкес архив қоймасына ұтымды орналастыру.
4. Құжаттарды қабылдау және шығару жөніндегі мәліметтерді есепке алу құжаттарына (құжаттардың түсуі мен шығуын есепке алу кітаптары, қорлардың тізімі, қор парағы, есепке алу парағы, құжаттар істерінің тізімдемесі, істер тізімдемелерінің, құжаттардың және басқалардың тізілімі) енгізу.
5. Құжаттарды қабылдау және есепке алу мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
6. Мемлекеттік сақтауға құжаттарды қабылдау және оларды есепке алу мәселелері бойынша пікірталастарға қатысу.
7. Архив құжаттарын қабылдау, есепке алу мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
8. Архив ісі саласында зерттеу жұмыстарын жүргізу.
9. Жас архившілерге қабылдау, есепке алу мәселелері бойынша жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды беру.
Білімі:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Архивтік құжаттарды қабылдау және олардың есебін жүргізу әдіснамасы.
Дағды 2:
Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру әдістемесін меңгеру.
2. Істер мен құжаттардың (қағаз және электрондық жеткізгіштерде, аудиовизуалды) бар-жоғын және физикалық жай-күйін тексеру бойынша жұмыстар кешенін жүргізуге басшылық жасау.

2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по комплектованию, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
4. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
Трудовая функция 2:
Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
Навык 1:
Осуществление приема архивных документов и ведение их учета
Умения:
1. Проводить прием от организаций документов на бумажных и электронных носителях, электронных документов (дел) в системе электронного архива с соблюдением требований нормативных правовых актов.
2. Оформлять акты приема-передачи документов на государственное хранение.
3. Рационально размещать принятые документы в архивохранилище в соответствии требований.
4. Вносить сведения по приему и выбытию документов в учетные документы (книги учета поступлений и выбытия документов, список фондов, лист фонда, лист учета, опись дел документов, реестр описей дел, документов и других).
5. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам приема и учета документов.
6. Участвовать в дискуссиях по вопросам приема документов на государственное хранение и их учету.
7. Прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам приема, учета архивных документов.
8. Проводить исследовательскую работу в области архивного дела.
9. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки по вопросам приема, ведению учета молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам приема, учета архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Методологии приема архивных документов и ведение их учета.
Навык 2:
Осуществление работ по обеспечению сохранности документов
Умения:
1. Применять на практике методологию по вопросам обеспечения сохранности документов, восстановления затухающего текста.
2. Проводить комплекс работ по проверке наличия и физического состояния дел и документов, оформлять итоги проверки наличия.

3. Істерді және құжаттарды шаңсыздандыруды, картондауды, істердегі парақтарды нөмірлеуді жүзеге асыру.
4. Қағаз жеткізгіштердегі құжаттарды қалпына келтіру әдістерін меңгеру.
5. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
6. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
7. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Шаңсыздандыру, картондау, істер мен құжаттарды қалпына келтіру, өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру әдістемелері.
3-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
1-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын пайдалану және жариялау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Көрмелер, тақырыптық экспозициялар (тақырыптық-экспозициялық, графикалық жоспар) тұжырымдамасын әзірлеу, құжаттарды анықтауды, оларды экспонаттар құрамында ресімдеуді жүзеге асыру.
2. Көрме экспонаттары, презентация кезінде тақырыптық экспозициялар бойынша шолу жасау.
3. Архивтік құжаттар негізінде баспа бұқаралық ақпарат құралдарында (газеттер, журналдар) және әлеуметтік желілерде жариялау үшін мақалалар дайындауды жүзеге асыру.
4. Архивтік құжаттарды (теле-, радиохабарлар, мектеп сабақтары, дәрістер, экскурсиялар, жұртшылықпен кездесулер және т.б.) насихаттау бойынша іс-шаралар өткізу.
5. Архив қорларының құрамы мен мазмұнын зерделеу, оның негізінде ақпараттық хаттар, тақырыптық тізбелер, шолулар, қораралық көрсеткіштер жасау.
6. Құжаттарды анықтап, олардың құндылығы мен өзектілігін анықтаңыз.
7. Құжаттардың мәтінін таңдау және беру, оларды археографиялық рәсімдеу және түсініктеме беру.
8. Тарихи, археографиялық алғысөздер, жинақтарға, анықтамалықтарға ғылыми-анықтамалық аппарат жасау.
9. Архивтің оқу залында архив қорларына және құжаттарға қолжетімділігін қамтамасыз ету бойынша зерттеушілермен өзара іс-қимыл жасау.
10. Жеке және заңды тұлғалардың тақырыптық және генеалогиялық сұрауларын орындау.

3. Осуществлять обеспыливание, картонирование дел и документов, нумерацию листов в делах.
4. Владеть методами реставрации документов на бумажных носителях.
5. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам обеспечения сохранности документов.
6. Прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам обеспечения сохранности документов.
7. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам обеспечения сохранности документов, их реставрации, восстановления затухающего текста, современных информационныхх технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Методологии проведения обеспыливания, картонирования, реставрации дел и документов, восстановления затухающего текста.
Трудовая функция 3:
Использование и публикация архивных документов
Навык 1:
Осуществление работ по использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Разрабатывать концепцию выставок, тематических экспозиций (тематико-экспозиционный, графический план), осуществлять выявление документов, их оформление в составе экспонатов.
2. Составлять обзор по экспонатам выставок, тематических экспозиций при презентации.
3. На основе архивных документов осуществлять подготовку статей для публикации в печатных средствах массовой информации (газеты, журналы) и социальных сетях.
4. Проводить мероприятия по популяризации архивных документов (теле-, радиопередачи, школьные уроки, лекции, экскурсии, встречи с общественностью и иные).
5. Изучать состав и содержание архивных фондов, на основе которого составлять информационные письма, тематические перечни, обзоры, межфондовые указатели.
6. Выявлять документы и определять их ценность и актуальность.
7. Осуществлять выбор и передачу текста документов, их археографическое оформление и комментирование.
8. Составлять исторические, археографические предисловия, научно-справочный аппарат к сборникам, справочникам.
9. Взаимодействовать с исследователями по обеспечению доступа их к архивным фондам и документам в читальном зале архива.
10. Исполнять тематические и генеалогические запросы физических и юридических лиц.

11. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив құжаттарын пайдалану, ақпаратқа қол жеткізу, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары, Зерттеушілердің Қазақстан Республикасы мемлекеттік архивтерінің оқу залдарында жұмыс істеу қағидалары және өтініштерді қарауды регламенттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Архивтік құжаттардың типтері, пайдалану түрлері және жарияланымдары.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
2-дағды:
Архивтік құжаттарды жариялау, анықтамалық басылымдарды дайындау бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды құжаттар жинағы, буклеттер, проспекттер, анықтамалық басылымдар, ғылыми журналдардағы мақалалар және мерзімді баспасөз түрінде жариялау мәселелері бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізу.
2. Архивтік құжаттарды жариялаудың бизнес-процестеріне талдау жасау.
3. Архив құжаттарын жариялау мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау.
4. Архив ісі бойынша пікірталастарға қатысу және зерттеудің бастапқы нәтижелерін жариялау.
5. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив құжаттарын пайдалану, ақпаратқа қол жеткізу, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары және өтініштерді қарауды регламенттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив құжаттарын, архив және баспа ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Архивтік құжаттардың түрлері, пайдалану түрлері және жарияланымдары.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмыстарды жүзеге асыру және архивтік құжаттарды цифрландыру
1-дағды
Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру
Машықтар:
1. Құжаттарды сканерлеу және цифрлық форматқа көшіру бойынша бағдарламалық қамтамасыз етумен және жабдықпен жұмыс істеу.
2. Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру бойынша бизнес-процестерге талдау жүргізуге басшылық жасау.
3. Құжаттарды қағаз тасығыштарда сканерлеу, мәтінді тану бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
4. Аудиовизуалды құжаттарды (фото-, фоно-, видео-, киноқұжаттар) цифрлық тасымалдағыштарға аудару.

11. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда, Правил работы исследователей в читальных залах государственных архивов Республики Казахстан и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений,
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Типов, видов использования и публикаций архивных документов.
4. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по публикации архивных документов, подготовке справочных изданий
Умения:
1. Проводить исследовательскую работу по вопросам публикации архивных документов в форме сборников документов, буклетов, проспектов, справочных изданий, статей в научных журналах и периодической печати.
2. Осуществлять анализ бизнес-процессов публикации архивных документов.
3. Прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам публикации архивных документов.
4. Участвовать в дискуссиях по архивному делу и публикации исходных результатов исследований.
5. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
3. Типов, видов использования и публикаций архивных документов.
4. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Дополнительная трудовая функция 1:
Осуществление работ в информационной системе электронного архива и оцифровка архивных документов
Навык 1:
Перевод архивных документов в цифровой формат
Умения:
1. Работать с программным обеспечением и оборудованием по сканированию и оцифровке.
2. Осуществлять анализ бизнес-процессов по вопросам перевода архивных документов в цифровой формат.
3. Сканировать документы на бумажных носителях, осуществлять процедуру распознавания текста.
4. Переводить аудиовизуальные документы (фото-, фоно-, видео-, кинодокументы) на цифровые носители.

33. "Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1-003
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архивист (архив ісі жөніндегі әдіскер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6.2
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Білік-тілігі:
Жоғары (бакалавриат, специалитет)
Гуманитарлық ғылымдар,
Әлеуметтік ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық, облыстық мемлекеттік архивтер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік архивтеры үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде екі жыл;
қалалық, аудандық мемлекеттік архивтер, мемлекеттік архивтер филиалдары үшін – архив саласында немесе кадрларды даярлау бағыттарының бірі бойынша: "Тарих", "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Мемлекеттік және жергілікті басқару", "Филология", "Құқықтану" мамандықтары бойынша кемінде бір жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивист (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану
Еңбек функцияларының сипаттамалары
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
3. Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмыстарды жүзеге асыру және архивтік құжаттарды цифрландыру
2. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-еңбек функциясы:
Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру бойынша зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Құжаттардың құндылығы критерийлерін қолдана отырып, қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына сараптама жасау және тұрақты сақталатын істер тізімдемесіне енгізу.

33. Карточка профессии "Архивист (методист по архивному делу)"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1-003
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Архивист (методист по архивному делу)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет)
Гуманитарные науки,
Социальные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
для республиканских, областных государственных архивов, государственных архивов городов республиканского значения, столицы – не менее двух лет в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция";
для городских, районных государственных архивов, филиалов государственных архивов – не менее одного года в сфере архивного дела или по одному из направлений подготовки кадров: "История", "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Государственное и местное управление", "Филология", "Юриспруденция".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивариус (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Комплектование, хранение, учет и использование документов Национального архивного фонда и других архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
2. Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
3. Использование и публикация архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществление работ в информационной системе электронного архива и оцифровка архивных документов.
2. Соблюдение норм безопасности
Трудовая функция 1:
Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
Навык 1:
Осуществление научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Осуществлять экспертизу ценности документов на бумажной основе и электронных документов с применением утвержденных критериев ценности документов и вносить в опись дел постоянного срока хранения.

2. Архив қорларына тарихи анықтамалар, істер тізімдемелеріне алғысөздер, құжаттардың барлық түрлерінің істер тізімдемелерін (басқару, ғылыми-техникалық, аудиовизуалды, жеке құрамы, жеке шығу тегі бойынша), сақтауға жатпайтын құжаттарды, оның ішінде электрондық құжаттарды жоюға бөлу туралы актілер жасау.
3. Тізімдемелерді жетілдіру және қайта өңдеу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау жөніндегі жұмысқа қатысу.
4. Қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
5. Құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау және ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау бойынша жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негізіндегі және электрондық құжаттардың құндылығын сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Ұйым қызметінде жасалатын құжаттар құрамын анықтау өлшемшарттарын қолдана отырып, мемлекеттік архивтерді толықтыру жинақтау көздерінің тізімін жасау.
2. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдардың бақылау істерін мәліметтермен толтыру жөніндегі жұмысты жүзеге асыру.
3. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау, олармен өзара іс-қимыл жасау, құжаттардың құндылығына сараптау жасау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды түсіндіру бойынша семинарлар өткізу.
4. Мекемелер мен ұйымдарға істер номенклатурасын жасау, құжаттарды қалыптастыру, олардың ведомстволық деңгейде сақталуын қамтамасыз ету, құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу, құжаттарды мемлекеттік сақтауға беруге дайындау, электрондық архивтің ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу мәселелері бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсету.
5. Практикалық жұмыста архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау және олармен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды қолдану.

2. Составлять исторические справки к архивным фондам, предисловия к описям дел, описи дел всех видов документов (управленческая, научно-техническая, аудиовизуальная, по личному составу, личного происхождения), акты о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению, в том числе электронных документов.
3. Принимать участие в работе по усовершенствованию и переработке описей, составлению научно-справочного аппарата.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
5. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки по научно-технической экспертизе ценности документов и составлению научно-справочного аппарата молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
Навык 2:
Взаимодействие с источниками комплектования
Умения:
1. Составлять списки источников комплектования государственных архивов с применением критериев определения состава документов, образующихся в деятельности организации.
2. Осуществлять работу по наполнению сведениями наблюдательные дела организаций, входящих в список источников комплектования государственного архива.
3. Проводить семинары по разъяснению нормативных правовых актов и методических рекомендаций по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования, взаимодействия с ними, экспертизе ценности документов.
4. Оказывать методическую и практическую помощь учреждениям и организациям по вопросам составления номенклатуры дел, формирования документов, обеспечения их сохранности на ведомственном уровне, проведению экспертизы ценности документов, подготовки документов к передаче на государственное хранение, работы в информационной системе электронного архива.
5. Применять в практической работе нормативные правовые акты и методические рекомендации по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования и взаимодействия с ними.

2. Құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау-тапсыру актілерін жасау.
3. Қабылданған құжаттарды әр стеллаж бойынша топографиялық көрсеткіштің карточкаларына мәліметтерді енгізе отырып, архив қоймасына ұтымды орналастыру.
4. Құжаттардың түсуі мен шығуын есепке алу кітаптарын, қорлар тізімін, қор парағын, есепке алу парағын, құжаттар істерінің тізімдемесін, істер тізімдемелерінің, құжаттардың тізілімін және басқа да есепке алу құжаттарын толтыру.
5. Құжаттарды қабылдау және есепке алу мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
6. Мемлекеттік сақтауға құжаттарды қабылдау және оларды есепке алу мәселелері бойынша пікірталастарға қатысу.
7. Жас архивистерге қабылдау, есепке алу мәселелері бойынша жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды беру.
Білімі:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Архивтік құжаттарды қабылдау және олардың есебін жүргізу әдіснамасы.
Дағды 2:
Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету әдіснамасын ескере отырып, істер мен құжаттардың бар-жоғын және физикалық жай-күйін тексеру бойынша жұмыстар кешенін жүзеге асыру.
2. Істер мен құжаттардың бар-жоғын және физикалық жай-күйін тексеру қорытындылары бойынша актілерді талдау негізінде құжаттардың сақталуын жоспарлау.
3. Шаңсыздандыру, картондау, нөмірлеу, істер мен құжаттарды қалпына келтіру, өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру.
4. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
5. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
4. Шаңсыздандыру, картондау, істер мен құжаттарды қалпына келтіру, өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру әдістемелері.
3-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау
1-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын пайдалану және жариялау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:

2. Составлять акты приема-передачи документов на государственное хранение.
3. Рационально размещать принятые документы в архивохранилище с внесением сведений в карточки постеллажного топографического указателя.
4. Заполнять книги учета поступлений и выбытия документов, список фондов, лист фонда, лист учета, опись дел документов, реестр описей дел, документов и другие учетные документы.
5. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам приема и учета документов.
6. Участвовать в дискуссиях по вопросам приема документов на государственное хранение и их учету.
7. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки по вопросам приема, ведению учета молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам приема, учета архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Методологии приема архивных документов и ведение их учета.
Навык 2:
Осуществление работ по обеспечению сохранности документов
Умения:
1. Осуществлять комплекс работ по проверке наличия и физического состояния дел и документов с учетом методологии обеспечения сохранности документов.
2. Планировать работу по сохранности документов на основе анализа актов по итогам проверки наличия и физического состояния дел и документов.
3. Проводить обеспыливание, картонирование, нумерацию, реставрацию дел и документов, восстановление затухающего текста.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам обеспечения сохранности документов.
5. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам обеспечения сохранности документов, их реставрации, восстановления затухающего текста, современных информационныхх технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ.
4. Методологии проведения обеспыливания, картонирования, реставрации дел и документов, восстановления затухающего текста.
Трудовая функция 3:
Использование и публикация архивных документов
Навык 1:
Осуществление работ по использованию и публикации документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:

1. Архивтік құжаттарды (теле-, радиохабарлар, баспа басылымдарындағы мақалалар, мектеп сабақтары, дәрістер, экскурсиялар, жұртшылықпен кездесулер және т.б.) насихаттау бойынша іс-шаралар өткізу.
2. Көрмелер, тақырыптық экспозициялар (тақырыптық-экспозициялық, графикалық жоспар) тұжырымдамасын әзірлеу.
3. Архив қорларының құрамы мен мазмұнын зерделеу, оның негізінде ақпараттық хаттар, тақырыптық тізбелер, шолулар, қораралық көрсеткіштер жасау.
4. Құжаттарды айқындау, олардың құндылығы мен өзектілігін анықтау.
5. Құжаттардың мәтінін таңдау және беру, оларды археографиялық рәсімдеу және түсініктеме беру.
6. Тарихи, археографиялық алғысөздер, жинақтарға, анықтамалықтарға ғылыми-анықтамалық аппарат жасау.
7. Архивтің оқу залының жұмысын ұйымдастыру.
8. Жеке және заңды тұлғалардың тақырыптық және әлеуметтік-құқықтық сұраныстарын орындау.
9. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас архившілерге беру.
Білімі:
1. Архив құжаттарын пайдалану, ақпаратқа қол жеткізу, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары, Зерттеушілердің Қазақстан Республикасы мемлекеттік архивтерінің оқу залдарында жұмыс істеу қағидалары және өтініштерді қарауды регламенттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Архивтік құжаттардың типтері, пайдалану түрлері және жарияланымдары.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
2-дағды:
Архивтік құжаттарды пайдалану бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу, пайдаланушыларға консультациялық көмек көрсету
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды пайдалану бойынша бизнес-процестерге талдау жүргізу (ақпараттық іс-шаралар, дәрістер, мектеп сабақтарын өткізу, тақырыптық экспозицияларды, көрмелерді ресімдеу, сұраныстарды қарау және орындау және т.б.).
2. Көрмелерді, экспозицияларды ресімдеу, тақырыптық, генеалогиялық сұраныстарды орындау, мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, ұсынымдар әзірлеу.
3. Архивтік құжаттарды пайдалану және пайдаланушылардың оларға қол жеткізуін қамтамасыз ету мәселелері бойынша пікірталастарға қатысу.
4. Зерттеушілерге архив қорларының құрамы мен мазмұны, архив құжаттарымен жұмыс істеу тәртібі, тізімдемелер мен істер беруге тапсырыстарды ресімдеу, көшіру бойынша кеңес беру.
5. Жинақталған тәжірибені, білімді, іскерлікті және дағдыларды жас мұрағатшыларға беру.
Білімі:
1. Архив құжаттарын пайдалану, ақпаратқа қол жеткізу, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары және өтініштерді қарауды реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.

1. Проводить мероприятия по популяризации архивных документов (теле-, радиопередачи, статьи в печатных изданиях, школьные уроки, лекции, экскурсии, встречи с общественностью и иные).
2. Разрабатывать концепцию выставок, тематических экспозиций (тематико-экспозиционный, графический план).
3. Изучать состав и содержание архивных фондов, на основе которого составлять информационные письма, тематические перечни, обзоры, межфондовые указатели.
4. Выявлять документы и определять их ценность и актуальность.
5. Осуществлять выбор и передачу текста документов, их археографическое оформление и комментирование.
6. Составлять исторические, археографические предисловия, научно-справочный аппарат к сборникам, справочникам.
7. Организовать работу читального зала архива.
8. Исполнять тематические и социально-правовые запросы физических и юридических лиц.
9. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда, Правил работы исследователей в читальных залах государственных архивов Республики Казахстан и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования и публикации архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Типов, видов использования и публикаций архивных документов.
4. Методов проведения научно-исследовательских работ.
Навык 2:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по использованию архивных документов, оказание консультативной помощи пользователям
Умения:
1. Осуществлять анализ бизнес-процессов по использованию архивных документов (проведение информационных мероприятий, лекций, школьных уроков, оформлению тематических экспозиций, выставок, рассмотрение и исполнение запросов и др.).
2. Разрабатывать методические инструкции, рекомендации по оформлению выставок, экспозиций, исполнению тематических, генеалогических запросов, оказанию государственных услуг.
3. Участвовать в дискуссиях по вопросам использования архивных документов и обеспечения доступа к ним пользователям.
4. Консультировать исследователей по составу и содержанию архивных фондов, порядку работы с архивными документами, оформлению заказов на выдачу описей и дел, копированию.
5. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации, Правил издания документов Национального архивного фонда и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений.

1. Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
3. Архивтік құжаттарды пайдалану
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-еңбек функциясы:
Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру бойынша зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу кезінде қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу.
2. Басқарушылық және аудиовизуалды құжаттаманың, жеке құрам, жеке тектік құжаттардың істер тізімдемесін жасау.
3. Қорға тарихи анықтамалар мен басқарушылық және аудиовизуалды құжаттаманың, жеке құрам бойынша құжаттардың, қағаз жеткізгіштердегі жеке тектік және электрондық құжаттардың тізімдемелеріне алғысөздер жасау.
4. Қағаз негіздегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі және электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негізіндегі және электрондық құжаттардың құндылығын сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізімін жасауға қатысу.
2. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдардың бақылау істерін жүргізу.
3. Құжаттарды қалыптастыру, олардың ведомстволық деңгейде сақталуын қамтамасыз ету, құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді түсіндіру.
4. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдарға семинарлар өткізу және әдістемелік және практикалық көмек көрсету.
5. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерімен өзара іс-қимыл жасау, құжаттардың құндылығын сараптау мәселелерін талқылау бойынша пікірталастарға қатысу.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

1. Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
2. Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
3. Использование архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовая функция 1:
Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
Навык 1:
Осуществление научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Осуществлять экспертизу ценности документов на бумажной основе и электронных документов при научно-технической обработке документов.
2. Составлять описи дел управленческой и аудиовизуальной документации, документов по личному составу, личного происхождения.
3. Составлять исторические справки к фонду и предисловия к описям дел управленческой и аудиовизуальной документации, документов по личному составу, личного происхождения на бумажных носителях и электронных документов.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов.
Навык 2:
Оказание методической и практической помощи источникам комплектования
Умения:
1. Участвовать в составлении списка источников комплектования государственного архива.
2. Вести наблюдательные дела организаций, входящих в список источников комплектования государственного архива.
3. Разъяснять нормативные правовые акты по вопросам формирования документов, обеспечения их сохранности на ведомственном уровне, проведению экспертизы ценности документов.
4. Проводить семинары и оказывать методическую и практическую помощь организациям, входящим в список источников комплектования государственного архива.
5. Участвовать в дискуссиях по обсуждению вопросов комплектования архивных фондов, взаимодействия с источниками комплектования, экспертизе ценности документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.

2. Қағаз негіздегі құжаттар мен электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін жасау әдіснамасы.
2-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Архивтік құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу
Машықтар:
1. Құжаттарды қабылдау-тапсыру актілерін ресімдей отырып, бекітілген тізімдемелерге сәйкес құжаттарды, оның ішінде электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдауды жүргізу.
2. Қабылданған құжаттарды архив қоймасына ұтымды орналастыру.
3. Есепке алу құжаттарының барлық түрлерін (құжаттардың түсуі мен шығуын есепке алу кітаптары, қорлар тізімі, қор парағы, есепке алу парағы) жүргізуді жүзеге асыру.
4. Құжаттарды қабылдау және есепке алу мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Архив материалдарын қалпына келтіру қажеттіліктерін болжау, құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру мәселелері бойынша әдіснаманы практикада қолдану.
2. Істер мен құжаттардың бар-жоғын және физикалық жай-күйін тексеру бойынша жұмыстар кешенін жүргізу.
3. Шаңсыздандыру, картондау, нөмірлеу, істер мен құжаттарды қалпына келтіру, өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
4. Архив қоймаларында температуралық-ылғалдылық режимін бақылауды жүзеге асыру.
5. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша архив ісі және құжаттаманы басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды қалпына келтіру, өшіп бара жатқан мәтінді қалпына келтіру, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.

2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела, ведения списка источников комплектования.
3. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
Трудовая функция 2:
Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
Навык 1:
Осуществление приема архивных документов и ведение их учета
Умения:
1. Вести прием документов, в том числе электронных на государственное хранение согласно утвержденным описям с оформлением актов приема-передачи документов.
2. Рационально размещать принятые документы в архивохранилище.
3. Осуществлять ведение всех видов учетных документов (книги учета поступлений и выбытия документов, список фондов, лист фонда, лист учета).
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам приема и учета документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам приема, учета архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методологии приема архивных документов и ведение их учета.
Навык 2:
Осуществление работ по обеспечению сохранности документов
Умения:
1. Прогнозировать потребности в реставрации архивных материалов, применять на практике методологию по вопросам обеспечения сохранности документов, восстановления затухающего текста.
2. Проводить комплекс работ по проверке наличия и физического состояния дел и документов.
3. Осуществлять работы по обеспыливанию, картонированию, нумерации, реставрации дел и документов, восстановлению затухающего текста.
4. Осуществлять контроль температурно-влажностного режима в архивохранилищах.
5. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией по вопросам обеспечения сохранности документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам обеспечения сохранности документов, их реставрации, восстановления затухающего текста, современных информационныхх технологий в сфере архивного дела.

3. Шаңсыздандыру, картондау, істер мен құжаттарды қалпына келтіру, өшіп қалған мәтінді қалпына келтіру әдістемелері.
3-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды пайдалану
1-дағды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын пайдалану және жариялау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Архив қорларының құрамы мен мазмұнын зерделеу, оның негізінде ақпараттық хаттар, тақырыптық тізбелер жасау.
2. Жылжымалы және стационарлық көрмелерді, архивтік құжаттардың тақырыптық экспозицияларын ресімдеу.
3. Радио хабарларын, мектеп сабақтарын, дәрістерді, тақырыптық және шолу экскурсияларын, жұртшылықпен кездесулерді, дөңгелек үстелдерді өткізу.
Білімі:
1. Архив құжаттарын пайдалану, ақпаратқа қол жеткізу, ақпараттандыру саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын шығару қағидалары, Зерттеушілердің Қазақстан Республикасы мемлекеттік архивтерінің оқу залдарында жұмыс істеу қағидалары және өтініштерді қарауды регламенттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды, архив ісі саласындағы заманауи ақпараттық технологияларды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Архивтік құжаттардың типтері, пайдалану түрлері және жарияланымдары.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
2-дағды:
Сұрауларды орындау
Машықтар:
1. Сұралған мәліметтерді анықтау бойынша қор тізімімен, істер тізімдемесімен жұмыс істеу.
2. Келіп түскен сұрауға (тақырыптық, әлеуметтік-құқықтық сипаттағы) сәйкес архивтік құжаттар бойынша мәліметтерді анықтау.
3. Архив ісі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес архивтік анықтамаларды, архивтік құжаттардың көшірмелерін, архивтік үзінділерді ресімдеу.
4. Жеке және заңды тұлғалардың сұраныстары мен өтініштерін орындау бойынша ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу.
5. Өтініш берушілерге сұраныстарды орындау, архивтік анықтамалар беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі бойынша кеңес беру.
6. Архив ісі саласында мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Білімі:
1. Архив ісі, ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік, мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Заңды және жеке тұлғалардың сұрауларын орындау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.

3. Методологии проведения обеспыливания, картонирования, реставрации дел и документов, восстановления затухающего текста.
Трудовая функция 3:
Использование архивных документов
Навык 1:
Осуществление работ по использованию документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, других архивных документов
Умения:
1. Изучать состав и содержание архивных фондов, на основе которого составлять информационные письма, тематические перечни.
2. Оформлять передвижные и стационарные выставки, тематические экспозиций архивных документов.
3. Проводить радиопередачи, школьные уроки, лекции, тематические и обзорные экскурсии, встречи с общественностью, круглые столы.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области использования архивных документов, доступа к информации, информатизации и иные нормативные правовые акты, регламентирующие рассмотрение обращений.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам использования архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Типов, видов использования архивных документов.
Навык 2
Исполнение запросов
Умения
1. Работать со списком фондов, описями дел по выявлению запрашиваемых сведений.
2. Выявлять сведения по архивным документам в соответствии поступившего запроса (тематического, социально-правового характеров).
3. Оформлять архивные справки, копии архивных документов, архивные выписки в соответствии требований нормативных правовых актов в сфере архивного дела.
4. Работать в информационных системах по исполнению запросов и обращений физических и юридических лиц.
5. Консультировать заявителей по порядку исполнения запросов, оказания государственной услуги по выдаче архивных справок.
6. Проводить информационно-разъяснительную работу о порядке оказания государственных услуг в области архивного дела.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации и информационной безопасности, оказания государственных услуг.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам исполнения запросов юридических и физических лиц.
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.

2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
3. Архивтік құжаттарды пайдалану
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-еңбек функциясы:
Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру бойынша зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Қағаз тасығышта құжаттардың құндылығына сараптама жасау.
2. Қағаз тасығышта сақтауға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы актілерді, жеке құрам бойынша құжаттардың, басқарушылық құжаттаманың істер тізімдемесін жасау.
3. Қағаз тасығыштағы құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппарат жасау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негіздегі құжаттардың құндылығын сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Архивті толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдарға, кәсіпорындарға консультациялық көмек көрсету.
2. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдардың бақылау істерін мәліметтермен толтыру жөніндегі жұмысты жүзеге асыру.
3. Практикалық жұмыста архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау және олармен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды қолдану.
4. Архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау, олармен өзара іс-қимыл жасасу, құжаттардың құндылығын сараптау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды түсіндіру бойынша семинарлар ұйымдастыруға қатысу.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі құжаттар мен электрондық құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негізіндегі құжаттардың және электрондық құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппаратты, жинақтау көздерінің тізімін жасау әдіснамасы.
2-еңбек функциясы:
Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Архивтік құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу
Машықтар:
1. Құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдауды жүзеге асыру және оларды архив қоймасында ұтымды орналастыру.

2. Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
3. Использование архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовая функция 1:
Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
Навык 1:
Осуществление научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Осуществлять экспертизу ценности документов на бумажном носителе.
2. Составлять описи дел управленческой документации, документов по личному составу, акты о выделении к уничтожению документов не подлежащих хранению на бумажном носителе.
3. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажном носителе, составления научно-справочного аппарата.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по экспертизе ценности документов на бумажной основе.
Навык 2:
Взаимодействие с источниками комплектования
Умения:
1. Оказывать консультативную помощь организациям, предприятиям, входящим в список источников комплектования архива.
2. Осуществлять работу по наполнению сведениями наблюдательные дела организаций, входящих в список источников комплектования государственного архива.
3. Применять в практической работе нормативные правовые акты и методические рекомендации по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования и взаимодействия с ними.
4. Участвовать в организации семинаров по разъяснению нормативных правовых актов и методических рекомендаций по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования, взаимодействия с ними, экспертизе ценности документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе и электронных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела, ведения списка источников комплектования.
3. Методологии проведения научно-технической экспертизы ценности документов на бумажной основе и электронных документов, составления научно-справочного аппарата, списка источников комплектования.
Трудовая функция 2:
Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
Навык 1:
Осуществление приема архивных документов и ведение их учета
Умения:
1. Осуществлять прием документов на государственное хранение и рационально размещать их в архивохранилище.

2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивист (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды жинақтау, сақтау, есепке алу және пайдалану
Еңбек функцияларының сипаттамалары
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету
3. Архивтік құжаттарды пайдалану
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-еңбек функциясы:
Архивтік қорларды жинақтау және толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру
Машықтар:
1. Қағаз тасығыштағы және электрондық құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу.
2. Қағаз тасығыштағы және электрондық құжаттарды сақтауға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы актілерді, жеке құрам бойынша құжаттарды, басқарушылық құжаттаманың істер тізімдемесін жасау.
3. Мәліметтерді электрондық деректер базасына енгізу.
4. Практикалық жұмыста құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, қағаз жеткізгіштегі құжаттарға және электрондық құжаттарға ғылыми-анықтамалық аппарат жасау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Қағаз негіздегі құжаттарды жинақтау, құндылығына сараптама жасау, архив саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Қағаз негіздегі құжаттардың құндылығын сараптау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістері.
Дағды 2:
Толықтыру көздерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Архивті толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдарға, кәсіпорындарға консультациялық көмек көрсету.
2. Мемлекеттік архивті толықтыру көздерінің тізіміне кіретін ұйымдардың бақылау істерін мәліметтермен толтыру жөніндегі жұмысты жүзеге асыру.
3. Істер номенклатурасын әзірлеу, құжаттардың құндылығына сараптама жасау, істер тізімдемесін жасау мәселелері бойынша семинарлар өткізу.
4. Практикалық жұмыста архив қорларын жинақтау, толықтыру көздерінің тізімін жасау және олармен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды қолдану.
Білімі:
1. Архив ісі, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба, ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

2621-1-001 Археограф
2621-1-002 Архивариус (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Комплектование, хранение, учет и использование документов Национального архивного фонда и других архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
2. Прием, учет архивных документов, обеспечение их сохранности
3. Использование архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовая функция 1:
Комплектование архивных фондов и взаимодействие с источниками комплектования
Навык 1:
Осуществление научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Осуществлять экспертизу ценности документов на бумажном носителе и электронных документов.
2. Составлять описи дел управленческой документации, документов по личному составу, акты о выделении к уничтожению документов не подлежащих хранению на бумажном носителе и электронных документов.
3. Вносить сведения в электронные базы данных.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов, составления научно-справочного аппарата к документам на бумажном носителе и электронных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов на бумажной основе, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
3. Методов проведения научно-исследовательских работ по экспертизе ценности документов на бумажной основе.
Навык 2:
Взаимодействие с источниками комплектования
Умения:
1. Оказывать консультативную помощь организациям, предприятиям, входящим в список источников комплектования архива.
2. Осуществлять работу по наполнению сведениями наблюдательные дела организаций, входящих в список источников комплектования государственного архива.
3. Проводить семинары по вопросам разработки номенклатур дел, экспертизы ценности документов, составлению описей дел.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты и методические рекомендации по вопросам комплектования архивных фондов, составления списка источников комплектования и взаимодействия с ними.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, электронного документа и электронной цифровой подписи, информатизации, информационной безопасности.

44. "Архивариус" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2621-1
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архивариус
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6.3
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілігі:
Жоғары (бакалавриат, мамандық)
Гуманитарлық ғылымдар,
Журналистика және ақпарат,
Құқық, Бизнес және басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Архив саласында кемінде үш жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621-1-003 Архивист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архив құжаттарын қабылдау, сақтау, есепке алу және пайдалану
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Архив құжаттарын қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету және оларды пайдалану
Қосымша еңбек функциялары:
1.Ақпараттық технологияларды енгізу
2.Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы
1:
Архив құжаттарын қабылдау, есепке алу, олардың сақталуын қамтамасыз ету және оларды пайдалану
Дағды 1:
Құжаттардың құндылығын қабылдауды, ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру және ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау
Дағдылар:
1. Қабылданған құжаттарды архив қоймасына ұтымды орналастыру .
2. Құжаттардың құндылық өлшемдерін және олардың Ұлттық архив қорының құрамына жатқызылуын айқындау.
3. Практикалық жұмыста құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу, ғылыми-анықтамалық аппарат құру тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
4. Істер мен құжаттардың тізімдемесін жасау.
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы, құжаттардың құндылығын ғылыми-техникалық сараптау мәселелері жөніндегі заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер, ғылыми-анықтамалық аппарат.
2. Архив сфере саласындағы құжаттардың құндылығын, заманауи ақпараттық технологияларды жинақтау, сараптау мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 2:
Құжаттардың сақталуын және есепке алынуын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Есеп құжаттарын толтырыңыз.
2. Істер мен құжаттардың бар-жоғын және физикалық жай-күйін тексеру бойынша жұмыстар кешенін жүргізу.
3. Істер мен құжаттарды шаңсыздандыру, картондау, нөмірлеу, реставрациялау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
4. Архив ісі және құжаттаманы басқару саласында, құжаттардың сақталуын және есепке алынуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша практикалық жұмыста нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттандыру саласындағы, құжаттардың сақталуын және есепке алынуын қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архивтік құжаттарды қабылдау, есепке алу, архив аласындағы заманауи ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағды 3:
Архивтік құжаттарды пайдалану
Дағдылар:
1. Архив қоры құжаттарының құрамы мен мазмұнын зерделеу.
2. Істер тізімдемесімен жұмыс істеу.

44. Карточка профессии "Архивариус"
Код группы согласно НКЗ
2621-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
2621-1
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Архивариусы
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет)
Гуманитарные науки,
Журналистика и информация,
Право, Бизнес и управление, Информационно коммуникационные технологии
-
Требования к опыту работы:
Не менее трех лет в сфере архивного дела
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-1-003 Архивист
Основная цель деятельности:
Прием, хранение, учет и использование документов Национального архивного фонда и других архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Прием, учет, обеспечение сохранности архивных документов и их использование
Дополнительные трудовые функции:
1.Внедрение информационных технологий
2. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Прием, учет, обеспечение сохранности архивных документов и их использование
Навык 1:
Осуществление приема, научно-технической экспертизы ценности документов и составление научно-справочного аппарата
Умения:
1. Рационально размещать принятые документы в архивохранилище.
2. Определять критерии ценности документов и их отнесение к составу Национального архивного фонда.
3. Применять в практической работе нормативные правовые акты, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности документов, составления научно-справочного аппарата.
4. Составлять описи дел и документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации, по вопросам научно-технической экспертизы ценности документов, научно-справочного аппарата.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам комплектования, экспертизе ценности документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
Навык 2:
Осуществление работ по обеспечению сохранности и учету документов
Умения:
1. Заполнять учетные документы.
2. Проводить комплекс работ по проверке наличия и физического состояния дел и документов.
3. Осуществлять работы по обеспыливанию, картонированию, нумерации, реставрации дел и документов.
4. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела и управления документацией, по вопросам обеспечения сохранности и учета документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации, по вопросам обеспечения сохранности и учета документов.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам приема, учета архивных документов, современных информационных технологий в сфере архивного дела.
Навык 3:
Использование архивных документов
Умения:
1. Изучать состав и содержание документов архивного фонда.
2. Работать с описями дел.

52. "Архив құжаттарының суретші-реставраторы"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
2651-9
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
2651-9-006
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Қалпына келтіруші суретші
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейіне
6.3
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Мәдениет министрінің бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік архив мекемелерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес "Архивтану, құжаттану және құжаттамалық қамтамасыз ету", "Кескіндеме" мамандықтарының бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және I санаттағы архив құжаттарының суретші-реставраторы лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі 2016 жылғы 27 маусымдағы № 177, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13943 болып тіркелген.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары (бакалавриат, мамандық)
Гуманитарлық ғылымдар,
Өнер
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санаттағы архивтік құжаттардың суретші-реставраторы лауазымында мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621-3-003 көркем шығармалар мен тарихи ескерткіштерді қалпына келтіруші
7319-9-009 архивтік және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші
2651-9-006 қалпына келтіруші суретші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың бастапқы түрін қалпына келтіру және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени игілік объектілеріне жатқызылған архивтік құжаттарды (пергаменттерді, суреттерді, құжаттық ескерткіштерді және басқаларды) реставрациялау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени игілік объектілеріне жатқызылған архивтік құжаттарды (пергаменттерді, суреттерді, құжаттық ескерткіштерді және басқаларды) реставрациялау
Дағды 1:
Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне тексеру жүргізу
Дағдылар:
1. Қалпына келтірілетін объектіге тексеру жүргізу.
2. Оның бастапқы көрінісін орнатыңыз, оның өзгеру тарихын анықтаңыз.
3. Қалпына келтірілетін объектінің жай-күйін сипаттауды жүзеге асыру.
4. Химиялық, физикалық және биологиялық зерттеулердің нәтижелері негізінде қалпына келтірілетін объектінің бұзылуының себептері мен сипатын анықтау.

52. Карточка профессии "Художник-реставратор архивных документов"
Код группы согласно НКЗ
2651-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
2651-9-006
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Художник-реставратор
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Высшее (или послевузовское) образование по одной из следующих специальностей: "Архивоведение, документоведение и документационное обеспечение", "Живопись" и стаж работы по специальности в должности художника-реставратора архивных документов I категории не менее 3 лет согласно Типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей и специалистов государственных архивных учреждений Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 177, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13943.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее (бакалавриат, специалитет)
Гуманитарные науки,
Искусство
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности в должности художника-реставратора архивных документов I категории не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-3-003 Реставратор художественных произведений и исторических памятников
7319-9-009 Реставратор архивных и библиотечных материалов
2651-9-006 Художник-реставратор
Основная цель деятельности:
Восстановление первозданного вида архивных документов и обеспечение их сохранности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Реставрация архивных документов (пергаментов, картин, документальных памятников и иных), отнесенных к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Реставрация архивных документов (пергаментов, картин, документальных памятников и иных), отнесенных к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан
Навык 1:
Проведение обследования физического и технического состояния архивных документов
Умения:
1. Проводить осмотр реставрируемого объекта.
2. Устанавливать его первоначальный вид, определять историю его изменения.
3. Осуществлять описание состояния реставрируемого объекта.
4. Определять причины и характер разрушений реставрируемого объекта на основании результатов химических, физических и биологических исследований.

5. Материалдардың күйін және олардың зақымдануын диагностикалау.
6. Қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу әдістемесін әзірлеу, оларды жүргізу үшін материалдарды таңдау.
Білім:
1. Архив ісі және мәдениет саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Пергамент пен картиналарды, деректі ескерткіштердің стилистикалық ерекшеліктерін қоса алғанда, архивтік құжаттардың барлық түрлеріндегі қартаю процестерінің түрлері, қасиеттері және мәні.
3. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Есептеу техникасының, коммуникацияның және байланыстың заманауи құралдары.
5. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау тәртібі мен шарттары.
6. Архивтік құжаттарды реставрациялау саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар
Дағды 2:
Архивтік құжаттарды қалпына келтіру бойынша аса күрделі, аса күрделі жұмыстарды орындау
Дағдылар:
1. Объектінің зақымдану тізімдемесін жасау, объектіні зерттеу нәтижелерін, қолданылған әдістер мен материалдарды сипаттау.
2. Қалпына келтіру жұмыстарының жекелеген процестерін деректі фотофиксациялау бойынша фотографтарға нұсқама жүргізу.
3. Негізді, топырақты және түрлі-түсті қабатты нығайтуды, сондай-ақ кескіндеме мен графика туындыларын қалпына келтіру кезінде авторлық жұмысты жасыратын немесе бұрмалайтын кейінгі қабаттарды жоюды жүзеге асыру. 4.Қалпына келтіру жұмыстары процесінің құжаттамасын жүргізу.
5. Архивтік құжаттарды қалпына келтіру мәселелері бойынша кеңес беру.
Білім:
1. Архив ісі және мәдениет саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Пергамент пен картиналарды, деректі ескерткіштердің стилистикалық ерекшеліктерін қоса алғанда, архивтік құжаттардың барлық түрлеріндегі қартаю процестерінің түрлері, қасиеттері және мәні.
4. Архивтік құжаттарды қалпына келтірудің техникасы, технологиясы, материалдардың түрлері, негізгі әдістері және оларды қолдану тәсілдері.
5. Әзірленетін және пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
6. Есептеу техникасының, коммуникацияның және байланыстың заманауи құралдары.
7. Зерттеу әдістері, қалпына келтіру жұмыстарын орындау тәртібі мен шарттары.
8. Архивтік құжаттарды реставрациялау саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.

5. Диагностировать состояние материалов и их повреждений.
6. Разрабатывать методику проведения реставрационных работ, подбирать материалов для их ведения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и культуры.
2. Видов, свойств и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей, включая пергамент и картины, стилистических особенностей документальных памятников.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи.
5. Методы исследования, порядок и условия выполнения работ.
6. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в области реставрации архивных документов
Навык 2:
Выполнение особо сложных, наиболее сложных работ по реставрации архивных документов
Умения:
1. Составлять описи повреждений объекта, описывать результаты исследований объекта, примененных методов и материалов.
2. Проводить инструктаж фотографов по документальной фотофиксации отдельных процессов реставрационных работ.
3. Осуществлять укрепление основы, грунта и красочного слоя, а также удаление позднейших наслоений, скрывающих или искажающих авторскую работу при реставрации произведений живописи и графики. 4.Вести документирование процесса реставрационных работ.
5. Консультировать по вопросам реставрации архивных документов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и культуры.
2. Видов, свойств и сущность процессов старения архивных документов на всех видах носителей, включая пергамент и картины, стилистических особенностей документальных памятников.
4. Техники, технологии, видов материалов, основных методов реставрации архивных документов и способов их применения.
5. Технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства.
6. Современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи.
7. Методы исследования, порядок и условия выполнения реставрационных работ.
8. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в области реставрации архивных документов
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.

2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Міндеттеме
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.3
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
6.2
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
6.1
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
6
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
5.3
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
5.2
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
5.1
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
5
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
4.3
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
4.2
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
4.1
Архив құжаттарын қалпына келтіруші суретші
5.3
Архивтік құжаттарды қалпына келтіруші
64. "Архивтік құжаттарды қалпына келтіруші"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
7319-9
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
7319-9-009
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Архив және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
ЭҚЖЖ бойынша 6-разряд (57-шығарылым, 3-тарау. Реставрациялау жұмыстарына разрядтар бойынша жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 12-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20336 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 125 бұйрығымен бекітілген архив және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші, 6-разряд, 166-168-тармақтар).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Кейін орта білім (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бакалавриатта кемінде екі жыл оқу немесе жоғары білім беру бағдарламаларын үш жыл меңгерген, практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621-3-003 Көркем шығармалар мен тарихи ескерткіштерді қалпына келтіруші
7319-9-009 Архив және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші
2651-9-006 Суретші-қалпына келтіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың бастапқы түрін қалпына келтіру және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Ұлттық мәдени игілік объектісіне жатқызылған аса құнды құжаттар мен құжаттарды эксперименттік реставрациялау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1: Ұлттық мәдени игілік объектісіне жатқызылған аса құнды құжаттар мен құжаттарды эксперименттік реставрациялау жұмыстарын орындау
Дағды
1: Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне тексеру жүргізу
Дағдылар:

2. Правил внутреннего трудового распорядка.
3. Этики гражданских служащих.
Требования к личностным компетенциям:
Целеустремленность Организаторские способности
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.3
Художник-реставратор архивных документов
6.2
Художник-реставратор архивных документов
6.1
Художник-реставратор архивных документов
6
Художник-реставратор архивных документов
5.3
Художник-реставратор архивных документов
5.2
Художник-реставратор архивных документов
5.1
Художник-реставратор архивных документов
5
Художник-реставратор архивных документов
4.3
Художник-реставратор архивных документов
4.2
Художник-реставратор архивных документов
4.1
Художник-реставратор архивных документов
5.3
Реставратор архивных документов
64. Карточка профессии "Реставратор архивных документов"
Код группы согласно НКЗ
7319-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
7319-9-009
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Реставратор архивных и библиотечных материалов
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
6-й разряд по ЕТКС (выпуск 57, глава 3. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на реставрационные работы, параграф 12. Реставратор архивных и библиотечных материалов, 6 разряд, пункты 166-168, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 125, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20336).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621-3-003 Реставратор художественных произведений и исторических памятников
7319-9-009 Реставратор архивных и библиотечных материалов
2651-9-006 Художник-реставратор
Основная цель деятельности:
Восстановление первозданного вида архивных документов и обеспечение их сохранности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение экспериментальных реставрационных работ особо ценных документов и документов, отнесенных к объектом национального культурного достояния
Дополнительные трудовые функции:
Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Выполнение экспериментальных реставрационных работ особо ценных документов и документов, отнесенных к объектом национального культурного достояния
Навык 1:
Проведение обследования физического и технического состояния архивных документов
Умения:

67. "Фильм материалдарын қалпына келтіруші"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
8133-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
8133-0-044
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Фильм материалдарын қалпына келтіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
ЭҚЖЖ бойынша 6-7-разрядтар (32-шығарылым, 2-тарау. Химия-фотография өндірісі бойынша жұмыстарға разрядтар бойынша жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 123-124 параграфтар. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21595 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 422 бұйрығымен бекітілген фильм материалдарын қалпына келтіруші, 262-267-тармақтар).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бакалавриатта кемінде екі жыл оқу немесе жоғары білім беру бағдарламаларын меңгерген үш жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2651-9-006 Суретші-қалпына келтіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Киноматериалдардың бірінші түрін жасау және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Ұлттық мәдени игілік объектілеріне жатқызылған аса құнды киноқұжаттар мен киноқұжаттарды реставрациялау жөніндегі жұмыстардың барлық түрлерін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Ұлттық мәдени игілік объектілеріне жатқызылған аса құнды киноқұжаттар мен киноқұжаттарды реставрациялау жөніндегі жұмыстардың барлық түрлерін орындау
Дағды 1:
Киноқұжаттардың физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеу жүргізу
Дағдылар:
1. Қалпына келтірілетін фильм материалына тексеру жүргізу.
2. Оның бастапқы көрінісін орнатыңыз, оның өзгеру тарихын анықтаңыз.
3. Қалпына келтірілетін фильм материалының жай-күйін сипаттауды жүзеге асыру.
4. Қалпына келтірілетін фильм материалындағы ақаулардың себептері мен сипатын анықтаңыз.
5. Фильм материалдарының күйін және олардың зақымдануын диагностикалау.
6. Фильм материалдарының барлық түрлерін қалпына келтіру әдістерін, формулаларын және режимдерін таңдау
Білім:
1. Архив ісі және кино өнері саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
3. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.

67. Карточка профессии "Реставратор фильмовых материалов"
Код группы согласно НКЗ
8133-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
8133-0-044
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Реставратор фильмовых материалов
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
6-7-й разряды по ЕТКС (выпуск 32, глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по химико-фотографическому производству, параграфы 123-124. Реставратор фильмовых материалов, пункты 262-267, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21595).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, ,
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2651-9-006 Художник-реставратор
Основная цель деятельности:
Восстановление первозданного вида фильмовых материалов и обеспечение их сохранности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение всех видов работ по реставрации особо ценных кинодокументов и кинодокументов, отнесенных к объектом национального культурного достояния
Дополнительные трудовые функции:
Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Выполнение всех видов работ по реставрации особо ценных кинодокументов и кинодокументов, отнесенных к объектом национального культурного достояния
Навык 1:
Проведение обследования физического и технического состояния кинодокументов
Умения:
1. Проводить осмотр реставрируемого фильмового материала.
2. Устанавливать его первоначальный вид, определять историю его изменения.
3. Осуществлять описание состояния реставрируемого фильмового материала.
4. Определять причины и характер дефектов реставрируемого фильмового материала.
5. Диагностировать состояние фильмовых материалов и их повреждений.
6. Осуществлять выбор методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов фильмовых материалов
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и киноискусства.
2. Видов дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.

4. Киноқұжаттарды қалпына келтіру технологиялары.
5. Қалпына келтіру жұмыстарын орындау тәртібі мен шарттары.
6. Киноқұжаттарды қалпына келтіру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар
Дағды 2:
Киноқұжаттарды қалпына келтіру бойынша аса күрделі жұмыстарды орындау
Дағдылар:
1. Фильм материалдарының зақымдану тізімдемесін жасаңыз.
2. Фильм материалдарының барлық түрлерін қалпына келтіру әдістерін, формулаларын және режимдерін таңдау.
3. Көгеруден зардап шеккен киноқұжаттардың негативтерін фунгицидтік өңдеуді жүргізу.
4. Қалпына келтіру жұмыстарының жекелеген процестерін фотофиксациялауды және құжаттауды жүргізу.
5. Архивтік киноқұжаттарды қалпына келтіру мәселелері бойынша кеңес беру.
Білім:
1. Архив ісі және кино өнері саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
3. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Киноқұжаттарды қалпына келтіру технологиялары.
5. Киноқұжаттардың барлық түрлерін өңдеуге арналған ерітінділердің рецептуралары.
6. Қалпына келтіру жұмыстарын орындау тәртібі мен шарттары.
7. Киноқұжаттарды қалпына келтіру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнында санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын регламенттейтін заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптары
2-дағды:
Еңбек қауіпсіздігін сақтау.
Машықтар:
1.Еңбек және Әлеуметтік кодекстердің, еңбек саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
2. Еңбек тәртібін сақтау.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.
4. Мемлекеттік архивтің басшылығымен, әріптестермен және келушілерімен байланыста болу.
Білімі:
1. Еңбек қатынастарын реттейтін заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің нормалары.

4. Технологии реставрационной обработки кинодокументов.
5. Порядок и условия выполнения реставрационных работ.
6. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в области реставрации кинодокументов
Навык 2:
Выполнение особо сложных работ по реставрации кинодокументов
Умения:
1. Составлять описи повреждений фильмовых материалов.
2. Осуществлять выбор методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов фильмовых материалов.
3. Проводить фунгицидную обработку негативов кинодокументов, пораженных плесенью.
4. Проведение фотофиксации и документирования отдельных процессов реставрационных работ.
5. Консультировать по вопросам реставрации архивных кинодокументов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и киноискусства.
2. Видов дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Технологии реставрационной обработки кинодокументов.
5. Рецептуры растворов для обработки всех видов кинодокументов.
6. Порядок и условия выполнения реставрационных работ.
7. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в области реставрации кинодокументов
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.
2. Соблюдать требования безопасности и охраны труда в государственных архивах.
3. Обеспечить соблюдение требований безопасности труда во время и по окончанию работы, а также в аварийных ситуациях.
4. Соблюдать санитарно-эпидемиологические требования на рабочем месте.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регламентирующих соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований по охране труда и пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.
4. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Навык 2:
Соблюдение трудового законодательства
Умения:
1. Соблюдать требования Трудового и Социального Кодексов, нормативных правовых актов в сфере труда.
2. Соблюдать трудовую дисциплину.
3. Соблюдать этику гражданских служащих.
4. Контактировать с руководством, коллегами и посетителями государственного архива.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регулирующих трудовые отношения.

2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Міндеттеме
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5.3
Суретші-қалпына келтіруші
5.2
Суретші-қалпына келтіруші
5.1
Суретші-қалпына келтіруші
5
Суретші-қалпына келтіруші
68. "Фильм материалдарын қалпына келтіруші"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
8133-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
8133-0-044
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Фильм материалдарын қалпына келтіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
ЭҚЖЖ бойынша 6-7-разрядтар (32-шығарылым, 2-тарау. Химия-фотография өндірісі бойынша жұмыстарға разрядтар бойынша жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары, 123-124 параграфтар. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21595 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 422 бұйрығымен бекітілген фильм материалдарын қалпына келтіруші, 262-267-тармақтар)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2651-9-006 Суретші-қалпына келтіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фильм материалдарының бастапқы түрін қалпына келтіру және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Бастапқы фильм материалдарын қалпына келтіру бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Бастапқы фильм материалдарын қалпына келтіру бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындау
Дағды 1:
Бастапқы фильм материалының физикалық және техникалық жай-күйіне зерттеу жүргізу
Дағдылар:
1. Қалпына келтірілетін бастапқы фильм материалына тексеру жүргізу.
2. Оның бастапқы көрінісін орнатыңыз, оның өзгеру тарихын анықтаңыз.
3. Қалпына келтірілетін бастапқы фильм материалының жай-күйін сипаттауды жүзеге асыру.
4. Қалпына келтірілетін бастапқы фильм материалындағы ақаулардың себептері мен сипатын анықтаңыз.

2. Правил внутреннего трудового распорядка.
3. Этики гражданских служащих.
Требования к личностным компетенциям:
Целеустремленность Организаторские способности
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5.3
Художник-реставратор
5.2
Художник-реставратор
5.1
Художник-реставратор
5
Художник-реставратор
68. Карточка профессии "Реставратор фильмовых материалов"
Код группы согласно НКЗ
8133-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
8133-0-044
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Реставратор фильмовых материалов
Уровень квалификации по ОРК
4
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
6-7-й разряды по ЕТКС (выпуск 32, глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по химико-фотографическому производству, параграфы 123-124. Реставратор фильмовых материалов, пункты 262-267, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21595)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
ТиПО (специальное среднее звено)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2651-9-006 Художник-реставратор
Основная цель деятельности:
Восстановление первозданного вида фильмовых материалов и обеспечение их сохранности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение всех видов работ по реставрации исходных фильмовых материалов
Дополнительные трудовые функции:
Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Выполнение всех видов работ по реставрации исходных фильмовых материалов
Навык 1:
Проведение обследования физического и технического состояния исходного фильмового материала
Умения:
1. Проводить осмотр реставрируемого исходного фильмового материала.
2. Устанавливать его первоначальный вид, определять историю его изменения.
3. Осуществлять описание состояния реставрируемого исходного фильмового материала.
4. Определять причины и характер дефектов реставрируемого исходного фильмового материала.

1. Қара және ақ және түрлі-түсті негативтерді тексеріңіз.
2. Негізі мен фотоқабаттың лак жабындарының түрлерінің болуын анықтау.
3. Фотоқабатты қалпына келтіру әдістерін, формуласын және режимін және фильм материалдарының барлық түрлерінің негізін таңдауды жүзеге асыру.
Білім:
1. Архив ісі және кино өнері саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
3. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
4. Ақ-қара және түсті негативтерді қалпына келтіру технологиялары.
5. Қалпына келтіру және жөндеу жұмыстарын орындау тәртібі мен шарттары.
Дағды 2:
Кескіннің қара-ақ және түрлі-түсті негативтерінің фотоқабатын қалпына келтіру және оларға қорғаныш жабындарын жағу, кескіннің негативтерін жөндеу
Дағдылар:
1. Ақ-қара және түрлі-түсті негативтердің зақымдану тізімдемесін жасаңыз.
2. Қара-ақ және түрлі-түсті негативтердің барлық түрлерін қалпына келтіру әдістерін, формулаларын және режимдерін таңдау.
3. Қалпына келтіру машиналарында негативтерді қалпына келтіру және антисептикалық өңдеуді жүргізу.
4. Қалпына келтіру жұмыстарының жекелеген процестерін фотофиксациялауды және құжаттауды жүргізу.
4. Кескіннің негативіне күрделі жөндеу жүргізу.
Білім:
1. Архив ісі және кино өнері саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері және оларды жою әдістері.
3. Кептіру режимінің температурасы мен ылғалдылығын реттейтін автоматты жүйелердің жұмыс принципі.
4. Әр түрлі пленкалардың негізін өңдеуге арналған ерітінділердің формулалары.
5. Аралас негіз сорттарынан тұратын негативтерді кептіру ерекшеліктері.
6. Негативтердің фото қабатын қолмен жылтырату әдістері.
7. Пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнында санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын регламенттейтін заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.

1. Проводить осмотр черно-белых и цветных негативов.
2. Определять наличие и видов лаковых покрытий основы и фотослоя.
3. Осуществлять выбор методов, рецептуры и режима реставрации фотослоя и основы всех видов фильмовых материалов.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и киноискусства.
2. Видов дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.
4. Технологии реставрационной обработки черно-белых и цветных негативов.
5. Порядок и условия выполнения реставрационных и ремонтных работ.
Навык 2:
Реставрация фотослоя черно-белых и цветных негативов изображения и нанесение защитных покрытий на них, ремонт негативов изображения
Умения:
1. Составлять описи повреждений черно-белых и цветных негативов.
2. Осуществлять выбор методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов черно-белых и цветных негативов.
3. Проводить реставрационную и антисептическую обработка негативов на реставрационных машинах.
4. Проведение фотофиксации и документирования отдельных процессов реставрационных работ.
4. Проводить сложный ремонт негатива изображения.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и киноискусства.
2. Видов дефектов, причины их возникновения и методы устранения.
3. Принципа действия автоматических систем регулирования температуры и влажности режима сушки.
4. Рецептуры растворов для обработки основы различных видов пленок.
5. Особенностей сушки негативов, состоящих из смешанных сортов основы.
6. Техники ручной полировки фотослоя негативов.
7. Технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства.
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.
2. Соблюдать требования безопасности и охраны труда в государственных архивах.
3. Обеспечить соблюдение требований безопасности труда во время и по окончанию работы, а также в аварийных ситуациях.
4. Соблюдать санитарно-эпидемиологические требования на рабочем месте.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регламентирующих соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.

1. Фильм көшірмелерін қарау.
2. Фильм көшірмелеріндегі желімдерді желімдеу және түзету.
3. Фильм көшірмелерін ластанудан қолмен тазалаңыз.
Білім:
1. Кинофильмдер негізінің түрлері мен қасиеттері.
2. Әр түрлі негіздер үшін қолданылатын желімнің құрамы.
3. Қолданылатын желімнің сапасына қойылатын талаптар және оны сақтау ережелері.
4. Фильм материалдарын қалпына келтіру кезінде қолданылатын ерітінділердің концентрациясы, қасиеттері және мақсаты.
5. Архивтік құжаттарды реставрациялауға қабылдау және оларды реставрациялаудан кейін қайтару тәртібі.
Дағды 2:
Фильм көшірмелерінің Фото қабатын қалпына келтіру
Дағдылар:
1. Қалпына келтіру машинасын белгіленген технологияға сәйкес кинофильммен зарядтау.
2. Жоғары білікті фильм материалдарын қалпына келтірушінің басшылығымен қалпына келтіру машинасында фотоқабатты фильм көшірмелерін қалпына келтіру.
3. Ілеспе құжаттаманы және жұмыс журналдарын ресімдеу.
Білім:
1. Фильм материалдарын қалпына келтіру кезінде қолданылатын ерітінділердің концентрациясы, қасиеттері және мақсаты.
2. Қалпына келтіру машиналарының құрылғылары мен жұмыс параметрлері.
3. Реставрациялауға архивтік құжаттарды қабылдау және оларды реставрациялаудан кейін қайтару тәртібі.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнында санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын регламенттейтін заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптары
2-дағды:
Еңбек қауіпсіздігін сақтау.
Машықтар:
1.Еңбек және Әлеуметтік кодекстердің, еңбек саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
2. Еңбек тәртібін сақтау.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.
4. Мемлекеттік архивтің басшылығымен, әріптестермен және келушілерімен байланыста болу.
Білімі:
1. Еңбек қатынастарын реттейтін заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің нормалары.
2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Командада жұмыс істей білу
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.3
Суретші-қалпына келтіруші суретші
4.2
Суретші-қалпына келтіруші суретші
4.1
Суретші-қалпына келтіруші суретші
4
Суретші-қалпына келтіруші суретші
4
Фильм материалдарын қалпына келтіруші
3
Фильм материалдарын қалпына келтіруші

1. Проводить осмотр фильмокопий.
2. Склеивать и исправлять склейки на фильмокопиях.
3. В ручную очищать фильмокопии от загрязнений.
Знания:
1. Типов и свойств основы кинопленок.
2. Состава клея, применяемого для различных типов основы.
3. Требований, предъявляемых к качеству применяемого клея, и правил его хранения.
4. Концентрации, свойств и назначения растворов, применяемых при реставрации фильмовых материалов.
5. Порядка приема архивных документов на реставрацию и их возврата после реставрации.
Навык 2:
Реставрация фотослоя фильмокопий
Умения:
1. Заряжать реставрационную машину кинопленкой в соответствии с установленной технологией.
2. Реставрировать фотослой фильмокопий на реставрационной машине под руководством реставратора фильмовых материалов более высокой квалификации.
3. Оформлять сопроводительную документацию и рабочие журналы.
Знания:
1. Концентрации, свойств и назначения растворов, применяемых при реставрации фильмовых материалов.
2. Устройства и параметров работы реставрационных машин.
3. Порядок приема архивных документов на реставрацию и их возврата после реставрации.
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.
2. Соблюдать требования безопасности и охраны труда в государственных архивах.
3. Обеспечить соблюдение требований безопасности труда во время и по окончанию работы, а также в аварийных ситуациях.
4. Соблюдать санитарно-эпидемиологические требования на рабочем месте.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регламентирующих соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований по охране труда и пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.
4. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Навык 2:
Соблюдение трудового законодательства
Умения:
1. Соблюдать требования Трудового и Социального Кодексов, нормативных правовых актов в сфере труда.
2. Соблюдать трудовую дисциплину.
3. Соблюдать этику гражданских служащих.
4. Контактировать с руководством, коллегами и посетителями государственного архива.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регулирующих трудовые отношения.
2. Правил внутреннего трудового распорядка.
3. Этики гражданских служащих.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.3
Художник-реставратор
4.2
Художник-реставратор
4.1
Художник-реставратор
4
Художник-реставратор
4
Реставратор фильмовых материалов
3
Реставратор фильмовых материалов

71. "Зертханашы (орта білікті)" мамандығының карточкасы
ҰСК сәйкес топтың коды
3111-9
ҰСК сәйкес сабақ атауының коды
3111-9-005
ҰСК сәйкес кәсіптің атауы
"Зертханашы (орта білікті)"
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық бойынша жоғары білім (2-тарау. кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 42-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының зертханашысы, 435-437-тармақтары).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандық:
Біліктілік:
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бакалавриатта кемінде екі жыл оқу немесе жоғары білім беру бағдарламаларын меңгерген үш жыл, практикалық тәжірибе.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621 Архивист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету бойынша зертханалық, өлшеу және басқа да жұмыс түрлерін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1: Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету бойынша зертханалық, өлшеу және басқа да жұмыс түрлерін орындау
Дағды 1:
Архив қоймаларында температура-ылғалдылық режимінің нормаларын сақтауды қамтамасыз ету
Дағдылар:
1. Зертханалық, бақылау-өлшеу жабдықтарының жарамды жай-күйін бақылауды жүзеге асыру.
2. Архив қоймаларын тексеру және архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған ұсыныстар енгізу.
3. Жабдықпен, материалдармен және реактивтермен жұмыс істеу.
4. Орындалатын жұмыстарға байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындау.
5. Орындалған жұмыстар мен тексерулер бойынша құжаттама жасау және ресімдеу.
Білім:
1. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

71. Карточка профессии "Лаборант (средней квалификации)"
Код группы согласно НКЗ
3111-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
3111-9-005
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
"Лаборант (средней квалификации)"
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Высшее образование по соответствующей специальности (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 42. Лаборант, пункты 435-437, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621 Архивариус
Основная цель деятельности:
Обеспечение режима хранения архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение лабораторных, измерительных и других видов работ по обеспечению режима хранения архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Выполнение лабораторных, измерительных и других видов работ по обеспечению режима хранения архивных документов
Навык 1:
Обеспечение соблюдения норм температурно-влажностного режима в архивохранилищах
Умения:
1. Осуществлять контроль за исправным состоянием лабораторного, контрольно-измерительного оборудования.
2. Обследовать архивохранилища и вносить предложения, направленные на обеспечение сохранности архивных документов.
3. Работать с оборудованием, материалами и реактивами.
4. Выполнять различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми работами.
5. Составлять и оформлять документацию по выполненным работам и обследованиям.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.

2. Талдау жүргізу әдістері.
3. Зертханалық жабдықты, бақылау-өлшеу аппаратурасын және оны пайдалану қағидаларын.
4. Техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдары.
Дағды 2:
Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге байланысты эксперименттерді орындау
Дағдылар:
1. Әдістемелік құжаттарға сәйкес талдаулардың, сынақтардың, өлшемдердің, тексерулердің нәтижелерін өңдеу, жүйелеу және ресімдеу және олардың есебін жүргізу.
2. Жүргізілген эксперименттерге байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындаңыз.
3. Орындалған тексерулер бойынша құжаттама жасау және ресімдеу.
Білім:
1. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Талдау жүргізу әдістері.
3. Зертханалық жабдықты, бақылау-өлшеу аппаратурасын және оны пайдалану қағидаларын.
4. Техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдары.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнында санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын регламенттейтін заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптары
2-дағды:
Еңбек қауіпсіздігін сақтау.
Машықтар:
1.Еңбек және Әлеуметтік кодекстердің, еңбек саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
2. Еңбек тәртібін сақтау.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.
4. Мемлекеттік архивтің басшылығымен, әріптестермен және келушілерімен байланыста болу.
Білімі:
1. Еңбек қатынастарын реттейтін заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің нормалары.
2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5.1
Инженер
5
Инженер
5
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник

2. Методов проведения анализов.
3. Лабораторного оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры и правил ее эксплуатации.
4. Методов и средств выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ.
Навык 2:
Выполнение экспериментов, связанных с обеспечением сохранности архивных документов
Умения:
1. Обрабатывать, систематизировать и оформлять, в соответствии с методическими документами, результаты анализов, испытаний, измерений, обследований и вести их учет.
2. Выполнять различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми экспериментами.
3. Составлять и оформлять документацию по выполненным обследованиям.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Методов проведения анализов.
3. Лабораторного оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры и правил ее эксплуатации.
4. Методов и средств выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ.
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.
2. Соблюдать требования безопасности и охраны труда в государственных архивах.
3. Обеспечить соблюдение требований безопасности труда во время и по окончанию работы, а также в аварийных ситуациях.
4. Соблюдать санитарно-эпидемиологические требования на рабочем месте.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регламентирующих соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований по охране труда и пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.
4. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Навык 2:
Соблюдение трудового законодательства
Умения:
1. Соблюдать требования Трудового и Социального Кодексов, нормативных правовых актов в сфере труда.
2. Соблюдать трудовую дисциплину.
3. Соблюдать этику гражданских служащих.
4. Контактировать с руководством, коллегами и посетителями государственного архива.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регулирующих трудовые отношения.
2. Правил внутреннего трудового распорядка.
3. Этики гражданских служащих.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5.1
Инженер
5
Инженер
5
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования

72. "Зертханашы (орта білікті)" мамандығының карточкасы
ҰСК сәйкес топтың коды
3111-9
ҰСК сәйкес сабақ атауының коды
3111-9-005
ҰСК сәйкес кәсіптің атауы
"Зертханашы (орта білікті)"
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтіліне талаптар қойылмай орта техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім беру (2-тарау. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 42-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының 435-437-тармақтары)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандық:
Біліктілік:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2621 Архивист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету
Еңбек функциялары
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету бойынша зертханалық, өлшеу және басқа да жұмыс түрлерін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1: Архивтік құжаттарды сақтау режимін қамтамасыз ету бойынша зертханалық, өлшеу және басқа да жұмыс түрлерін орындау
Дағды 1:
Архив қоймаларында температура-ылғалдылық режимінің нормаларын сақтауды қамтамасыз ету
Дағдылар:
1. Зертханалық, бақылау-өлшеу жабдықтарының жарамды жай-күйін бақылауды жүзеге асыру.
2. Архив қоймаларын тексеру және архив құжаттарының сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған ұсыныстар енгізу.
3. Жабдықпен, материалдармен және реактивтермен жұмыс істеу.
4. Орындалатын жұмыстарға байланысты әртүрлі есептеу және графикалық жұмыстарды орындау.
5. Орындалған жұмыстар мен тексерулер бойынша құжаттама жасау және ресімдеу.
Білім:
1. Архив ісі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.

72. Карточка профессии "Лаборант (средней квалификации)"
Код группы согласно НКЗ
3111-9
Код наименования занятия согласно НКЗ
3111-9-005
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
"Лаборант (средней квалификации)"
Уровень квалификации по ОРК
4
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 42. Лаборант, пункты 435-437, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
ТиПО (специальное среднее звено)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2621 Архивариус
Основная цель деятельности:
Обеспечение режима хранения архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение лабораторных, измерительных и других видов работ по обеспечению режима хранения архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Выполнение лабораторных, измерительных и других видов работ по обеспечению режима хранения архивных документов
Навык 1:
Обеспечение соблюдения норм температурно-влажностного режима в архивохранилищах
Умения:
1. Осуществлять контроль за исправным состоянием лабораторного, контрольно-измерительного оборудования.
2. Обследовать архивохранилища и вносить предложения, направленные на обеспечение сохранности архивных документов.
3. Работать с оборудованием, материалами и реактивами.
4. Выполнять различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми работами.
5. Составлять и оформлять документацию по выполненным работам и обследованиям.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.

74. "Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
3115-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
-
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
5
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және I санаттағы микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл (2-тарау. кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 105-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының технигі, 624-626-тармақтары).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бакалавриатта кемінде екі жыл оқу немесе жоғары білім беру бағдарламаларын меңгерген үш жыл, практикалық тәжірибе.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Техник-механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және сақтандыру қорын құру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарын басқаруды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарын басқаруды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Дағды 1:
Түпкілікті нәтижеге қол жеткізуге бағытталған басқару қызметін жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Ағымдағы жағдайды талдау және алынған талдау деректері мен есептер негізінде өз құзыреті шегінде шешім қабылдау.
2. Жоспарлар мен есептер жасаңыз.
3. Техникалық құжаттаманы әзірлеу.
4. Микрофильмдеу және көшіру бойынша жабдықтарды жетілдіру және сатып алу бойынша ұсыныстар енгізу
Білім:

74. Карточка профессии "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код группы согласно НКЗ
3115-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
-
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
-
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования I категории не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 105. Техник, пункты 624-626, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ высшего образования, практический опыт.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Техник-механик
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности архивных документов и создание страхового фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Осуществление управления и техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Дополнительные трудовые функции:
Соблюдение норм безопасности
Трудовая функция 1:
Осуществление управления и техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Навык 1:
Осуществление управленческой деятельности, направленная на достижение конечного результата
Умения:
1. Анализировать текущую ситуацию и принимать решение, в пределах своей компетенции, на основе полученных данных анализа и отчетов.
2. Составлять планы и отчеты.
3. Разрабатывать техническую документацию.
4. Вносить предложения по совершенствованию и приобретению оборудования по микрофильмированию и копированию
Знания:

1. Архив ісі, ақпараттық технологиялар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жабдықтар мен кеңсе жабдықтарын пайдалану ережелері.
3. Кәсіби жағдайларды жүйелі талдау және жобалау әдістемесі, басқару шешімдерін қабылдау әдістері.
4. Жаңа техника мен прогрессивті технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу әдістері.
Дағды 2:
Микрофильмдеу және көшіру жабдығына техникалық қызмет көрсетуді және күрделі жөндеуді жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Техникалық талаптарға сәйкес көшіру аппараттарына қызмет көрсету (ерітінділерді айдау-айдау, мөлшерлегіштерді реттеу, ерітінділердің қажетті температурасын орнату, көшіру аппараттарының түсті клапандарының жұмысын және жарық деңгейін тексеру).
2. Поливинилхлоридті бұйымдарды дәнекерлеуді, винипласт құбырларын төсеуді және монтаждауды жүзеге асыру.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бөлшектері мен тораптарын дайындау және қалпына келтіру.
4. Жабдықты пайдалану процесінде ақауларды анықтау және жою.
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттық технологиялар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жабдықтар мен кеңсе жабдықтарын пайдалану ережелері.
3. Кинопленкаларды өңдеу технологиялары, қызмет көрсетілетін жабдықтың температуралық және жылдамдық сипаттамалары.
4. Жабдықтың параметрлерін, сипаттамаларын және жұмыс режимінің деректерін өлшеу әдістері мен құралдары.
5. Қолданылатын кинофильмдердің ерекшеліктерінің түрлері.
5. Әртүрлі жүйелердің сорғыларының, әртүрлі қуаттылықтағы электр қозғалтқыштары бар желдеткіштердің, компрессорлардың құрылғылары.
6. Үш фазалы электр қозғалтқыштарын қосу, оларды фазалау және жерге қосу тәртібі.
7. Кинофильмнің механикалық зақымдану себептерін анықтау әдістері және оларды жою әдістері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнында санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын регламенттейтін заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.

1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информационных технологий, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Правил эксплуатации оборудования и оргтехники.
3. Методологию системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций, способы принятия управленческих решений.
4. Методы расчета экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии.
Навык 2:
Осуществление технического обслуживания и сложный ремонт микрофильмирующего и копирующего оборудования
Умения:
1. Обслуживать копировальные аппараты в соответствии технических требований (закачка-откачка растворов, регулирование дозаторов, установка требуемой температуры растворов, проверка работы цветовых клапанов копировальных аппаратов и уровня освещенности).
2. Осуществлять сварку поливинилхлоридных изделий, прокладку и монтаж винипластовых трубопроводов.
3. Изготавливать и реставрировать детали и узлы обслуживаемого оборудования.
4. Выявлять и устранять неисправности в процессе эксплуатации оборудования.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информационных технологий, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Правил эксплуатации оборудования и оргтехники.
3. Технологии обработки кинопленок, температурных и скоростных характеристик обслуживаемого оборудования.
4. Методов и средств измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования.
5. Типов и особенностей применяемых кинопленок.
5. Устройства насосов различных систем, вентиляторов с электродвигателями различной мощности, компрессоров.
6. Порядка подключения трехфазных электродвигателей, их фазировки и заземления.
7. Методики обнаружения причин механических повреждений кинопленки и способов их устранения.
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.
2. Соблюдать требования безопасности и охраны труда в государственных архивах.
3. Обеспечить соблюдение требований безопасности труда во время и по окончанию работы, а также в аварийных ситуациях.
4. Соблюдать санитарно-эпидемиологические требования на рабочем месте.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регламентирующих соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований по охране труда и пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.

4. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптары
2-дағды:
Еңбек қауіпсіздігін сақтау.
Машықтар:
1.Еңбек және Әлеуметтік кодекстердің, еңбек саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
2. Еңбек тәртібін сақтау.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.
4. Мемлекеттік архивтің басшылығымен, әріптестермен және келушілерімен байланыста болу.
Білімі:
1. Еңбек қатынастарын реттейтін заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің нормалары.
2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Инженер
4
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
75. "Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник" мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
3115-1
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
-
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
-
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктілік ішеі деңгейі
4.2
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгейі
Көрсетілмеген
ҮСТ бойынша біліктілік деңгейі
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және II санатты микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл (2-тарау. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кеңінен таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары 2-бөлім. Мамандардың лауазымдары, 105-параграф. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының технигі, 624-626-тармақтары).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Техник-механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және сақтандыру қорын құру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына техникалық қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Микрофильмдеу және көшіру жабдығына қызмет көрсету және күрделі жөндеу жүргізу
Дағдылар:

4. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Навык 2:
Соблюдение трудового законодательства
Умения:
1. Соблюдать требования Трудового и Социального Кодексов, нормативных правовых актов в сфере труда.
2. Соблюдать трудовую дисциплину.
3. Соблюдать этику гражданских служащих.
4. Контактировать с руководством, коллегами и посетителями государственного архива.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регулирующих трудовые отношения.
2. Правил внутреннего трудового распорядка.
3. Этики гражданских служащих.
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер
4
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
75. Карточка профессии "Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код группы согласно НКЗ
3115-1
Код наименования занятия согласно НКЗ
-
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
-
Уровень квалификации по ОРК
4
Подуровень квалификации по ОРК
4.2
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень квалификации по ТКТ
Среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования II категории не менее 2 лет (глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях, раздел 2. Должности специалистов, параграф 105. Техник, пункты 624-626, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
ТиПО (специальное среднее звено)
Профессиональное обучение (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Техник-механик
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности архивных документов и создание страхового фонда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Дополнительные трудовые функции:
Соблюдение норм безопасности
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание аппаратов микрофильмирования и копирования
Навык 1:
Обслуживание и проведение сложного ремонта микрофильмирующего и копирующего оборудования
Умения:

1. Техникалық қызмет көрсету көшіру машиналарына жөндеу жүргізу.
2. Поливинилхлоридті бұйымдарды дәнекерлеуді, винипласт құбырларын төсеуді және монтаждауды жүзеге асыру.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бөлшектері мен тораптарын дайындау және қалпына келтіру.
4. Кинопленканы көшіру, өңдеу және жабдықты пайдалану процесінде ақауларды анықтау және жою.
5. Микрофильмдеу және көшіру бойынша жабдықтарды жетілдіру және сатып алу бойынша ұсыныстар енгізу
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттық технологиялар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Жабдықтар мен кеңсе жабдықтарын пайдалану ережелері.
3. Кинопленкаларды өңдеу технологиялары, қызмет көрсетілетін жабдықтың температуралық және жылдамдық сипаттамалары.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың мақсаты мен техникалық сипаттамалары.
Дағды 2:
Реставрациялау машиналары мен кинопленканы ультрадыбыстық тазалау машиналарына, кинопленканы желімдеуге арналған желімдеу жартылай автоматтарына қызмет көрсетуді және күрделі жөндеуді қамтамасыз ету
Дағдылар:
1. Қалпына келтіру жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бөлшектері мен тораптарын дайындау және қалпына келтіру.
3. Жабдықты пайдалану процесінде ақауларды анықтау және жою.
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттық технологиялар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Реставрациялық жабдықтар мен ұйымдастыру техникасын пайдалану ережесі.
3. Кинофильмдерді өңдеу технологиялары, қалпына келтіру жабдықтарының температуралық және жылдамдықтық сипаттамалары.
4. Қалпына келтіру жабдығының параметрлерін, сипаттамаларын және жұмыс режимінің деректерін өлшеу әдістері мен құралдары.
5. Қолданылатын кинофильмдердің ерекшеліктерінің түрлері.
5. Әртүрлі жүйелердің сорғыларының, әртүрлі қуаттылықтағы электр қозғалтқыштары бар желдеткіштердің, компрессорлардың құрылғылары.
6. Үш фазалы электр қозғалтқыштарын қосу, оларды фазалау және жерге қосу тәртібі.
7. Кинофильмнің механикалық зақымдану себептерін анықтау әдістері және оларды жою әдістері.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.

1. Обслуживать и проводить ремонт копировальных аппаратов.
2. Осуществлять сварку поливинилхлоридных изделий, прокладку и монтаж винипластовых трубопроводов.
3. Изготавливать и реставрировать детали и узлы обслуживаемого оборудования.
4. Выявлять и устранять неисправности в процессе копирования, обработки кинопленки и эксплуатации оборудования.
5. Вносить предложения по совершенствованию и приобретению оборудования по микрофильмированию и копированию
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информационных технологий, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Правил эксплуатации оборудования и оргтехники.
3. Технологии обработки кинопленок, температурных и скоростных характеристик обслуживаемого оборудования.
4. Назначения и технических характеристик обслуживаемого оборудования.
Навык 2:
Обеспечение обслуживания и сложного ремонта реставрационных машин и машин ультразвуковой чистки кинопленки, склеечных полуавтоматов для склейки кинопленки
Умения:
1. Обслуживать и проводить ремонт реставрационного оборудования.
2. Изготавливать и реставрировать детали и узлы обслуживаемого оборудования.
3. Выявлять и устранять неисправности в процессе эксплуатации оборудования.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информационных технологий, безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
2. Правил эксплуатации реставрационного оборудования и оргтехники.
3. Технологии обработки кинопленок, температурных и скоростных характеристик реставрационного оборудования.
4. Методов и средств измерения параметров, характеристик и данных режима работы реставрационного оборудования.
5. Типов и особенностей применяемых кинопленок.
5. Устройства насосов различных систем, вентиляторов с электродвигателями различной мощности, компрессоров.
6. Порядка подключения трехфазных электродвигателей, их фазировки и заземления.
7. Методики обнаружения причин механических повреждений кинопленки и способов их устранения.
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.
2. Соблюдать требования безопасности и охраны труда в государственных архивах.
3. Обеспечить соблюдение требований безопасности труда во время и по окончанию работы, а также в аварийных ситуациях.

4. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптары
2-дағды:
Еңбек қауіпсіздігін сақтау.
Машықтар:
1.Еңбек және Әлеуметтік кодекстердің, еңбек саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
2. Еңбек тәртібін сақтау.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.
4. Мемлекеттік архивтің басшылығымен, әріптестермен және келушілерімен байланыста болу.
Білімі:
1. Еңбек қатынастарын реттейтін заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің нормалары.
2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлаудың икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Логикалық ойлау
Ізгі ниет
Жазбаша және коммуникативті дағдылар
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бастама
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Инженер
4.2
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
5
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
4.2
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
4.1
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
78. "Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы"
мамандығының карточкасы
ҰКС сәйкес топтың коды
8133-0
ҰКС сәйкес кәсіп атауының коды
8133-0-026
ҰКС сәйкес кәсіптің атауы
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарының операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
-
ЭҚЖЖ бойынша біліктілік деңгей
Көрсетілмеген
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Негізгі орта білім және кәсіптік даярлық (кәсіпорында оқыту)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптік даярлау бағдарламалары бойынша білім беру ұйымының базасында бір жылға дейінгі курстар немесе кәсіпорында оқу
Формалды емес және информалды біліммен байланыс::
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Архивтік құжаттардың сақтандыру қорын құру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Архивтік құжаттарды микрофильмдеу бойынша жұмыстар жүргізу
Қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1: Архивтік құжаттарды микрофильмдеу бойынша жұмыстар жүргізу
1.Дағды: Микротүсірілім және көшірме аппараттарында түсірілім жүргізу
2. Түсірілім камерасының жұмысын бақылау (электр аспаптарының айқындылығы, көрсеткіштері, түпнұсқа ұстағыштың тазалығы, басу үстелдеріндегі құжаттардың орналасуы, түсірілетін түпнұсқаның кадрлары).
Білім:
1. Микротүсірілім және көшіру аппараттарының құрылғылары мен жұмыс режимі.
2. Мәтіндік, штрихтік, жартылай реңкті және көп түсті құжаттардың әртүрлі жүйелерінің микротүсірілім және көшірме аппараттарында түсірілім жүргізу кезінде орындалатын операциялардың реттілігі мен мазмұнын айқындайтын Құқықтық актілер.
3. Микрофильмдерді өңдеу технологиялары.
4. Микрофильмдеу және көшіру бойынша эксперименттік жұмыстарды орындау тәртібі.
2.Дағды:
Пленканы химиялық-фотографиялық өңдеу бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Әзірлеуші машинаның, оның жекелеген тораптарының (таспа созу трактінің, коммуникациялық жүйелердің, ерітінділердің айналымын, көрінудің температуралық режимін, тамшылатқыштардың) жұмыс істеуін реттеу.
2. Температураның тұрақтылығын, компенсаторлық ерітіндіні берудің үздіксіздігін, әзірлеушінің айналымын, әзірлеуші машинаның жұмысы кезінде микрофильмдерді бекіту мен жуудың толықтығын бақылау.
Білім:
1. Микрофильмдеу пленкаларын өңдеу реттілігін анықтайтын құқықтық актілер.
2. Пленкаларды өңдеу технологиялары
3. Микрофильмдеу аппараттарының құрылғылары мен жұмыс режимі.
1-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнында санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын регламенттейтін заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптары
2-дағды:
Еңбек қауіпсіздігін сақтау.
Машықтар:
1.Еңбек және Әлеуметтік кодекстердің, еңбек саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
2. Еңбек тәртібін сақтау.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.
4. Мемлекеттік архивтің басшылығымен, әріптестермен және келушілерімен байланыста болу.
Білімі:
1. Еңбек қатынастарын реттейтін заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің нормалары.
2. Ішкі еңбек кестесінің қағидаларын.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік; Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу; Командада жұмыс істей білу; Ізгі ниет; Жазбаша және коммуникативті дағдылар; Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті; Бастама; Компьютерлік сауаттылық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Микрофильмдеу және көшіру аппараттарына қызмет көрсету жөніндегі Техник

4. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Навык 2:
Соблюдение трудового законодательства
Умения:
1. Соблюдать требования Трудового и Социального Кодексов, нормативных правовых актов в сфере труда.
2. Соблюдать трудовую дисциплину.
3. Соблюдать этику гражданских служащих.
4. Контактировать с руководством, коллегами и посетителями государственного архива.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регулирующих трудовые отношения.
2. Правил внутреннего трудового распорядка.
3. Этики гражданских служащих.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Логическое мышление
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер
4.2
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
5
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
4.2
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
4.1
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
78. Карточка профессии "Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования"
Код группы согласно НКЗ
8133-0
Код наименования занятия согласно НКЗ
8133-0-026
Наименование профессии в соответствии с НКЗ
Оператор аппаратов микрофильмирования и копирования
Уровень квалификации по ОРК
3
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Основное среднее образование и профессиональная подготовка (обучение на предприятии)
Требования к опыту работы:
Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования
Основная цель деятельности:
Создание страхового фонда архивных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Дополнительная трудовая функция:
-
Трудовая функция 1:
Проведение работ по микрофильмированию архивных документов
Навык 1:
Ведение съемки на микросъемочных и копировальных аппаратах
Умения:
1. Осуществлять проверку работы, как всего микрофильмирующего аппарата, так и отдельных его узлов (оригиналодержателя, электрической части аппарата, кассеты).
2. Контролировать работу съемочной камеры (резкость, показания электроприборов, чистоту оригиналодержателя, расположение документов на прижимных столиках, кадровку снимаемого оригинала).
3. Определять порядок выполнения экспериментальных работ по микрофильмированию и копированию.
4. Вносить предложения по совершенствованию и приобретению оборудования по микрофильмированию и копированию
Знания:
1. Устройства и режима работы микросъемочных и копировальных аппаратов.
2. Правовых актов, определяющих последовательность и содержание выполняемых операций при ведении съемки на микросъемочных и копировальных аппаратах различных систем текстовых, штриховых, полутоновых и многоцветных документов.
3. Технологии обработки микрофильмов.
4. Порядка выполнения экспериментальных работ по микрофильмированию и копированию.
Навык 2:
Осуществление работ по химико-фотографической обработке пленки
Умения:
1. Регулировать функционирование проявочной машины, отдельных ее узлов (лентопротяжного тракта, коммуникационных систем, циркуляцию растворов, температурный режим проявления, каплесдувателей).
2. Контролировать постоянство температуры, непрерывность подачи компенсирующего раствора, циркуляцию проявителя, полноту фиксирования и промывания микрофильмов при работе проявочной машины.
Знания:
1. Правовых актов, определяющих последовательность обработки пленок микрофильмирования.
2. Технологии обработки пленок.
3. Устройства и режима работы аппаратов микрофильмирования.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Доброжелательность
Письменные и коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Инициативность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках
ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по обслуживанию аппаратов микрофильмирования и копирования

1. Ақпараттық технологияларды енгізу
2. Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Көне жазба тарихи құжаттармен жұмыс
Дағды1 :
Көне жазба тарихи құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу және оларға ғылыми анықтамалық аппарат жасау
Машықтар:
1. Жазбаша тарихи дереккөздердің, оның ішінде шетелдік архивтерде сақталған деректердің ғылыми құндылығын және өзектілігін айқындау және анықтау.
2. Ерте тарихи дәуірлердегі құжаттардың уақытын анықтау және сипаттау.
3. Құжаттардың түпнұсқалығын, палеографиялық, лингвистикалық және басқа белгілерін белгілеу.
4. Жазбаша тарихи деректерде кездесетін мөрлер мен басқа да геральдикалық белгілерді жүйелеу.
5. Құжаттардың құндылығының және олардың Ұлттық архив қорының және ерекше құнды құжаттардың құрамына жатқызылуының өлшемшарттарын анықтау.
6. Аса құнды құжаттардың тізімдемесін жасау.
7. Архив және палеография саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.
8. Қалпына келтіру жұмыстары аяқталғаннан кейін жазбаша тарихи дереккөздердің сақталуы мен шынайылығына сараптама жүргізу.
9. Көне жазбаша тарихи құжаттармен жұмыс істеу барысында идеялар ұсыну және іс-әрекет нәтижесін болжау.
10. Жазбаша тарихи құжаттардың құндылығын бағалау әдістемесін игеру.
11. Жазбаша тарихи құжаттардың құндылығына ғылыми сараптама жүргізу әдістемесін жетілдіру.
12. Тізімдемелерді жетілдіру және қайта өңдеу, ғылыми-анықтамалық аппаратты құрастыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
13. Тарихи құжаттардың құндылығына ғылыми-техникалық сараптама жүргізу тәртібін реттейтін архив ісі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді практикалық жұмыста қолдану.
14. Жас архивистермен жинақталған тәжірибе, білім, машықтар мен дағдылармен бөлісу.
Білім:
1. Архив ісі және филология саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер.
2. Палеографиялық зерттеулер, тарихи дереккөздерді, жазбаша белгілерді, өрнектер мен су белгілерінің сипаттамасы, қолжазбаның пішіні мен түптелуі мәселелеріне қатысты отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Палеографиялық және криптографиялық зерттеудің принциптері мен технологиясы.
4. Тарихи дереккөздер мен көне жазу ескерткіштеріне палеографиялық сипаттама жүргізу әдістемесі.
5. Қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу және құжаттық дереккөздің шынайылығын анықтау әдістері.
Дағды 2:
Көне тарихи дереккөздер негізінде архив қорларына деректі басылымдарды, шолуларды, көрсеткіштерді дайындау
Машықтар:
1. Құжаттар жинақтары, шолулар, көрсеткіштер және басқа да басылымдар үшін архив қорларынан құжаттарды анықтау және іріктеу әдістемесін тәжірибеде қолдану.

1. Внедрение информационных технологий
2. Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Работа с древними письменными историческими документами
Навык 1:
Осуществление научно-технической экспертизы ценности древних письменных исторических документов и составление научно-справочного аппарата к ним
Умения:
1. Выявлять, определять научную ценность и актуальность письменных исторических источников, в том числе в зарубежных архивах.
2. Устанавливать дату и описывать документы ранних исторических эпох.
3. Устанавливать подлинность, палеографические, языковые и иные особенности документов.
4. Систематизировать печати и другие геральдические знаки, имеющиеся на письменных исторических источниках.
5. Определять критерии ценности документов и их отнесения к составу Национального архивного фонда и особо ценным документам.
6. Составлять описи особо ценных документов.
7. Проводить научно-исследовательскую работу в области архивного дела и палеографии.
8. Проводить экспертизу письменных исторических источников на предмет сохранности и подлинности по завершению реставрационных работ.
9. Генерировать идеи и прогнозировать результаты деятельности по работе с древними письменными историческими документами.
10. Владеть методикой экспертизы ценности письменных исторических документов.
11. Совершенствовать методику проведения научной экспертизы ценности письменных исторических документов.
12. Проводить работу по усовершенствованию и переработке описей, составлению научно-справочного аппарата.
13. Применять в практической работе нормативные правовые акты в сфере архивного дела, регламентирующие порядок проведения научно-технической экспертизы ценности исторических документов.
14. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и филологии.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам палеографического исследования, описания исторических источников, письменных знаков, орнаментов и водяных знаков бумаги, формата и переплета рукописи.
3. Принципы и технологию палеографического и криптографических исследований.
4. Методологию проведения палеографического описания исторических источников, памятников древней письменности.
5. Методики проведения реставрационных работ и определения подлинности документального источника.
Навык 2:
Подготовка документальных публикаций, обзоров, указателей к архивным фондам по древним историческим источникам
Умения:
1. Применять на практике методику выявления и отбора документов по архивным фондам для сборников документов, обзоров, указателей и других публикаций.

2. Архивтердің ғылыми-анықтамалық аппаратымен және анықтамалық-ақпараттық қорымен жұмыс жасай білу.
3. Айқындалған құжаттардың картотекасын/электрондық мәліметтер базасын құрастыру.
4. Араб, латын графикасын, түркі және орыс қаріп жазуын оқып, көне тарихи деректерден мәтіндерді транскрипциялау.
5. Көне тарихи дереккөздердің мазмұнын талдау, көне тарихи деректерде баяндалған тарихи деректер мен оқиғаларға өз көзқарасын жеткізу.
6. Көне тарихи дереккөздерді археографиялық өңдеу бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізу.
7. Палеографиялық зерттеу мәселелері бойынша ғылыми-практикалық форумдар, конференциялар, семинарлар ұйымдастыру.
8. Жас архивистермен жинақталған тәжірибе, білім, машықтар мен дағдылармен бөлісу.
Білім:
1. Архив ісі, археография, филология саласындағы заңнама және нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару ережелері.
2. Ғылыми басылымдардың түрлері.
3. Көне тарихи дереккөздерді ғылыми айналымға енгізу әдістері.
4. Архив ісі және баспа ісі саласындағы көне тарихи дереккөздерді, заманауи ақпараттық технологияларды ғылыми айналымға енгізудің отандық және шетелдік тәжірибесі.
5. Араб, латын графикасы, түркі және орыс жазуы.
Дағды 3:
Палеография және көне тарихи дереккөздерді басып шығару бойынша әдістемелік нұсқаулар, ұсыныстар әзірлеу
Машықтар:
1.Тарихи дереккөздер мен көне жазба ескерткіштеріне палеографиялық сипаттама жүргізу әдістемесін тәжірибеде қолдану.
2. Көне жазба тарихи құжаттардың құндылығын сараптаудың бизнес-процестеріне талдау жасау, ғылыми анықтамалық аппаратты, аса құнды құжаттар тізімдемесін, археографиялық тарихи анықтамаларды құрастыру.
3. Көне тарихи дереккөздермен жұмыс жасау және оларды ғылыми айналымға енгізу жөнінде идеялар ұсыну.
4. Палеография және көне тарихи дереккөздер бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және әдістемелік ұсыныстар, нұсқаулар әзірлеу.
5. Жас архивистермен жинақталған тәжірибе, білім, машықтар мен дағдылармен бөлісу.
Білім:
1. Архив ісі, археография, филология саласындағы заңнама және нормативтік құқықтық актілер, Ұлттық архив қорының құжаттарын басып шығару ережелері.
2. Ғылыми басылымдардың үлгілері мен түрлері.
3. Көне тарихи дереккөздерді ғылыми айналымға енгізу әдістері.
4. Араб, латын графикасы, түркі және орыс жазуы.
5. Палеографиялық және криптографиялық зерттеудің принциптері мен технологиялары.
6. Архив ісі және баспа ісі саласындағы көне тарихи дереккөздер мен заманауи ақпараттық технологияларды ғылыми айналымға енгізудің отандық және шетелдік тәжірибесі.
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ақпараттық технологияларды енгізу
Дағды 1:
Көне тарихи дереккөздерді цифрлық форматқа аудару
Машықтар:
1. Цифрландыруға арналған бағдарламалық құралмен және жабдықпен жұмыс.

2. Работать с научно-справочным аппаратом и справочно-информационным фондом архивов
3. Составлять картотеку/электронную базу выявленных документов.
4. Владеть чтением арабской, латинской графики, тюркской и русской скорописи, осуществлять транскрипцию текстов древних исторических источников.
5. Анализировать содержание древних исторических источников, излагать точку зрения по историческим фактам и событиям, изложенных в древних исторических источниках.
6. Проводить научно-исследовательскую работу по археографической обработке древних исторических источников.
7. Организовывать научно-практические форумы, конференции, семинары по вопросам палеографических исследований.
8. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, археографии, филологии, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Типов и видов научной публикации.
3. Методики введения в научный оборот древних исторических источников.
4. Отечественного и зарубежного опыта по введению в научный оборот древних исторических источников, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
5. Арабской, латинской графики, тюркской и русской скорописи.
Навык 3:
Разработка методических инструкций, рекомендаций по вопросам палеографии и публикации древних исторических источников
Умения:
1. Применять на практике методологию проведения палеографического описания исторических источников, памятников древней письменности.
2. Осуществлять анализ бизнес-процессов экспертизы ценности древних письменных исторических документов, составления научно-справочного аппарата, описей дел особо ценных документов, археографической исторических справок.
3. Генерировать идеи по работе с древними историческими источниками и их введению в научный оборот.
4. Проводить научно-исследовательскую работу и осуществлять разработку методических рекомендаций, инструкций по вопросам палеографии и древних исторических источников.
5. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, археографии, филологии, Правил издания документов Национального архивного фонда.
2. Типов и видов научной публикации.
3. Методики введения в научный оборот древних исторических источников.
4. Арабской, латинской графики, тюркской и русской скорописи.
5. Принципов и технологий палеографического и криптографического исследований.
6. Отечественного и зарубежного опыта по введению в научный оборот древних исторических источников, современных информационных технологий в сфере архивного и издательского дела.
Дополнительная трудовая функция 1:
Внедрение информационных технологий
Навык 1:
Перевод древних исторических источников в цифровой формат
Умения:
1. Работать с программным обеспечением и оборудованием по оцифровке.

2. Көне жазба дереккөздерді сканерлеу және мәтінді тану ерекшеліктерін меңгеру.
3. Көне тарихи дереккөздерді цифрлық форматқа көшіру мәселелері бойынша бизнес-процестерді талдау.
4. Көне тарихи дереккөздерді цифрлық форматқа көшіру мәселелері бойынша архивтің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау, идеяларды қалыптастыру.
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттандыру және ақпаратты қорғау саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер.
2. Көне тарихи дереккөздерді цифрлық форматқа көшіру мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Көне жазба дереккөздерді сканерлеу әдістемелері.
Дағды 2
Ғылыми анықтамалық аппаратты автоматтандыру
Машықтар:
1. Архив қорларында мемлекеттік сақтауда тұрған көне жазба тарихи құжаттардың құрамы мен мазмұны бойынша мәліметтер қорын жүргізу.
2. Тақырыптық деректер қорларына архивтік құжаттардан ақпаратты енгізу, араб, латын, түркі және орыс жазуларымен жазылған құжаттарға мәтіндік түсініктемелер жасау.
3. Автоматтандырылған ғылыми анықтамалық аппаратты жүргізу әдістерін білу.
4. Жас архивистермен жинақталған тәжірибе, білім, машықтар мен дағдылармен бөлісу.
Білім:
1. Архив ісі, ақпараттандыру және ақпаратты қорғау саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер.
2. Палеография, ғылыми-анықтамалық аппаратты және архив қызметін автоматтандыру мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
2-қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
1-дағды:
Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттемелерді орындау барысында өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
2. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптарын сақтау.
3. Жұмыс кезінде және аяқталғасын, сондай-ақ апаттық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Жұмыс орнында санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын регламенттейтін заңнама мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
3. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария бойынша нормативтер, стандарттар.
4. Мемлекеттік архивтерде еңбек қауіпсіздігі және қорғау талаптары
2-дағды:
Еңбек қауіпсіздігін сақтау.
Машықтар:
1.Еңбек және Әлеуметтік кодекстердің, еңбек саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
2. Еңбек тәртібін сақтау.
3. Азаматтық қызметшілердің этикасын сақтау.

2. Владеть особенностями сканирования и распознавания текста древних письменных источников.
3. Осуществлять анализ бизнес-процессов по вопросам перевода древних исторических источников в цифровой формат.
4. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности архива по вопросам перевода древних исторических источников в цифровой формат.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации и информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам перевода древних исторических источников в цифровой формат.
3. Методологии сканирования древних письменных источников.
Навык 2
Автоматизация научно-справочного аппарата
Умения
1. Ведение базы данных по составу и содержанию древних письменных исторических документов, находящихся на государственном хранении в архивных фондах.
2. Вносить сведения из архивных документов в тематические базы данных, составлять текстовые комментарии к документам, изложенных на арабской, латинской графике, тюркской и русской скорописи.
3. Владение методикой ведения автоматизированного научно-справочного аппарата.
4. Передавать накопленный опыт, знания, умения и навыки молодым архивистам.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела, информатизации и информационной безопасности.
2. Отечественного и зарубежного опыта по вопросам палеографии, автоматизации научно-справочного аппарата и деятельности архива.
Дополнительная трудовая функция 2:
Соблюдение норм безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований пожарной безопасности и охраны труда
Умения:
1. Соблюдать требования пожарной безопасности при выполнении должностных обязанностей.
2. Соблюдать требования безопасности и охраны труда в государственных архивах.
3. Обеспечить соблюдение требований безопасности труда во время и по окончанию работы, а также в аварийных ситуациях.
4. Соблюдать санитарно-эпидемиологические требования на рабочем месте.
Знания:
1. Норм законодательства и нормативных правовых актов, регламентирующих соблюдение пожарной безопасности, охраны труда, производственной санитарии.
2. Требований по охране труда и пожарной безопасности.
3. Нормативов, стандартов по технике безопасности, производственной санитарии.
4. Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах.
Навык 2:
Соблюдение трудового законодательства
Умения:
1. Соблюдать требования Трудового и Социального Кодексов, нормативных правовых актов в сфере труда.
2. Соблюдать трудовую дисциплину.
3. Соблюдать этику гражданских служащих.

1. Архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық етуді ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз ету
2. Архивтік құжаттарды пайдалану мен жариялауды ұйымдастырушылық қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Қауіпсіздік нормаларын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Архивтік өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылықты ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз ету
Дағды 1:
Архив директорының өндірістік және әкімшілік-өкімдік қызметіне ақпараттық және ұйымдастырушылық-техникалық қолдауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Архив пен архив директоры қызметінің стратегиялық міндеттерін әзірлеуді және жұмысын жоспарлауды ұйымдастыру.
2. Архив саласында жаңа білім мен жаңа шешімдер алуға әкелетін жобалардың іске асырылуын үйлестіру.
3. Архивтің қазіргі даму жағдайын талдау, проблемалық мәселелерді анықтау және басшылыққа оларды шешу жолдарын ұсыну.
4. Архив қызметін жетілдіру бойынша кеңестер ұйымдастыру.
5. Директорға архивтің күрделі өндірістік процестері, әкімшілік-шаруашылық және қаржылық қызметі бойынша кеңес беру.
6. Архивте еңбек заңнамасының талаптарын сақтау мәселелерін үйлестіру.
7. Еңбек уәждемесінің тетіктері мен тәсілдерін, архив қызметкерлерінің бастамасы мен белсенділігін жетілдіру, олардың біліктілігін арттыру жолдарын ұсыну.
8. Архив ісі, басқару қызметі салаласындағы кең ауқымды өзгерістер мен инновациялық қызметтің нәтижелерін болжау, идеяларды қалыптастыру.
9. Архивтің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржылық қызметі мәселелері бойынша архив директорының баяндамалары мен сөздерінің тезистерін әзірлеу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын регламенттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Басқару қызметінің әдістемелері мен бизнес-процестері.
3. Архив ісі және құжаттаманы басқару, басқару қызметі және еңбек қатынастары саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе, заманауи ақпараттық технологиялар.
4. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
Дағды 2:
Автоматтандырылған ақпараттық технологияларды енгізу мәселері бойынша кеңес беру
Машықтар:
1. Архив саласында және персоналды басқаруда ақпараттық технологияларды енгізудің бизнес-процестерін жетілдіруді ұсыну.
2. Архив персоналы қызметінің процестерін автоматтандыру бойынша нәтиженің тиімділігіне қол жеткізуді болжау.

1. Организационно-техническое обеспечение руководства производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью архива
2. Организационное обеспечение использования и публикации архивных документов
Дополнительные трудовые функции:
Соблюдение норм безопасности
Трудовые функция 1:
Организационно-техническое обеспечение руководства производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью архива
Навык 1:
Обеспечение информационной и организационно-технической поддержки производственной и административно-распорядительной деятельности директора архива
Умения:
1. Организовывать выработку стратегических задач и планирование работы деятельности архива и директора архива.
2. Координировать реализацию проектов, ведущих к получению новых знаний и решений в архивной сфере.
3. Анализировать текущую ситуацию развития архива, выявлять проблемные вопросы и предлагать пути их решения руководству.
4. Организовывать совещания по совершенствованию деятельности архива.
5. Консультировать директора по сложным производственным процессам, административно-хозяйственной и финансовой деятельности архива.
6. Координировать вопросы соблюдения требований трудового законодательства в архиве.
7. Предлагать пути совершенствования механизмов и способов трудовой мотивации, инициативы и активности работников архива, повышения их квалификации.
8. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности и широкомасштабных изменений в сфере архивного дела, управленческой деятельности.
9. Разрабатывать тезисы докладов и выступлений директора архива по вопросам производственной, административно-хозяйственной и финансовой деятельности архива.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Методологии и бизнес-процессов управленческой деятельности.
3. Отечественного и зарубежного опыта, современных информационных технологий в сфере архивного дела и управления документацией, управленческой деятельности и трудовых отношений.
4. Основ организации труда и управления.
Навык 2:
Консультирование по вопросам внедрения автоматизированных информационных технологий
Умения:
1. Предлагать совершенствование бизнес-процессов внедрения информационных технологий в архивной сфере и управлении персоналом.
2. Прогнозировать достижения эффективности результата по автоматизации процессов деятельности персонала архива.

3. IT-технологиялар саласындағы архив қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды рәсімінұйымдастыруды қамтамасыз ету.
4. Ақпараттық жүйелермен және заманауи IT-технологиялармен және ІТ-бағдарламалармен жұмыс істеу.
5. Архивтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру, электрондық құжаттарды мемлекеттік сақтауға қабылдау бойынша әдістемелік ұсынымдарды практикада қолдану.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, ақпараттық қауіпсіздік, ІТ-технологиялар, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметін автоматтандыру және цифрландыру саласындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Құжаттарды цифрлық форматқа көшіру әдістемесі.
Еңбек функциясы 2:
Архив құжаттарын пайдалануды және жариялауды ұйымдастырушылық қамтамасыз ету
Дағды 1:
Архив имиджін қалыптастыру бойынша кеңес беру
Машықтар:
1. Архивтің оң имиджін қалыптастыру бойынша баспа, электрондық бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау.
2. Қоғамда архивтің оң имиджін қалыптастыру және ілгерілету мәселелері бойынша құрылымдық бөлімшелердің тиімді өзара іс-қимылы жөніндегі жұмысты үйлестіру.
3. Архив қызметін насихаттау және оң имиджді ілгерілету тұжырымдамасын әзірлеу және оны іске асыруды жүзеге асыру.
4. Құрылымдық бөлімшелер қызметінің тиімділігін жақсарту және архив қызметкерлерінің этиканы сақтауы бойынша кеңес беру.
5. Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін анықтау және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша алдын алу шараларын қолдану жолдарын әзірлеу.
Білім:
1. Архив ісі және құжаттаманы басқару, стратегиялық жоспарлау, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу саласындағы, сондай-ақ еңбек қатынастарын реттейтін заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер.
2. Архив қызметін ұйымдастыру бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері мен әдістемесі.
Дағды 2:
Архивтік құжаттарды пайдалану және жариялау мәселелері бойынша кеңес беру
Машықтар:
1. Архивтік құжаттарды ғылыми жариялау түрлерінің тұжырымдамаларын әзірлеу, фотоқұжаттық көрмелерді экспонаттау әдістемесін меңгеру.
2. Құжаттарды археографиялық ресімдеуді жүзеге асыру, жарияланымдарға ғылыми-анықтамалық аппарат (архивтік құжаттар жинақтары, анықтамалықтар, даңғылдар, буклеттер, фотоальбомдар) әзірлеу мәселелері бойынша консультация беру.
3. Архивтік құжаттарды ғылыми жариялау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану.
4. Археография және архивтік құжаттарды жариялау бойынша әдістемелік ұсынымдарды әзірлеуді үйлестіру.

3. Модернизировать процедуру повышения квалификации сотрудников архива в сфере IТ-технологий.
4. Работать с информационными системами и современными IТ-технологиями и IТ-программами.
5. Применять на практике методические рекомендации по переводу архивных документов в цифровой формат, приему электронных документов на государственное хранение.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, информационной безопасности, IТ-технологий, финансирования, государственных закупок.
2. Отечественного и зарубежного опыта в сфере автоматизации и цифровизации в деятельности архива, управленческой деятельности.
3. Методики перевода документов в цифровой формат.
Трудовая функция 2:
Организационное обеспечение использования и публикации архивных документов
Навык 1:
Консультирование по формированию имиджа архива
Умения:
1. Взаимодействовать с печатными, электронными средствами массовой информации по формированию положительного имиджа архива.
2. Координировать работу по эффективному взаимодействию структурных подразделений по вопросам формирования и продвижения положительного имиджа архива в обществе.
3. Вырабатывать концепцию пропаганды деятельности архива и продвижения положительного имиджа и осуществлять ее реализацию.
4. Консультировать по улучшению эффективности деятельности структурных подразделений и соблюдению этики сотрудниками архива.
5. Выявлять коррупционные риски и вырабатывать пути применения привентивных мер по противодействию коррупции.
Знания:
1. Законодательства и нормативных правовых актов в области архивного дела и управления документацией, противодействию коррупционной деятельности, стратегического планирования, финансирования, государственных закупок, а также регламентирующих трудовые отношения.
2. Отечественного и зарубежного опыта по организации деятельности архива.
3. Основ и методики организации труда и управления.
Навык 2:
Консультирование по вопросам использования и публикации архивных документов
Умения:
1. Владеть методикой разработки концепций видов научной публикации архивных документов, экспонирования фотодокументальных выставок.
2. Консультировать по вопросам осуществления археографического оформления документов, составления научно-справочного аппарата к публикациям (сборники архивных документов, справочники, проспекты, буклеты, фотоальбомы).
3. Применять на практике нормативные правовые акты по вопросам научной публикации архивных документов.
4. Координировать разработку методических рекомендаций по археографии и публикации архивных документов.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
89. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Манатова А., +7 (775) 664 42 10, a.manatova@mki.gov.kz.
90. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті
Орындаушылар:
Тащанова С. Н., +7 (777) 152 72 65, s.taschanova@mki.gov.kz;
Даулетбаева Х. Д., +7 (701) 928 38 47, kh.dauletbayeva@mki.gov.kz;
Манатова А., +7 (775) 664 42 10, a.manatova@mki.gov.kz;
Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві
Орындаушылар:
Мушкенова С. Н., +7 (701) 535 01 18, mushkenova.astana@mail.ru;
Булгиева А. К., +7 (702) 290 47 88, Aliya_bulgieva88@mail.ru.
91. Архив ісі саласындағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 30 шілдедегі № 4 хаттама.
92. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 27 желтоқсандағы қорытындысы.
93. Қазақстан Республикасы "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 18 желтоқсан.
94. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2025 жыл, 5-ші нұсқа.
95. Бағдарлы жаңарту күні: 2025 жылғы 1 желтоқсан.

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
89. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Манатова А., +7 (775) 664 42 10, a.manatova@mki.gov.kz.
90. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Комитет архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Исполнители:
Тащанова С. Н., +7 (777) 152 72 65, s.taschanova@mki.gov.kz;
Даулетбаева Х. Д., +7 (701) 928 38 47, kh.dauletbayeva@mki.gov.kz;
Манатова А., +7 (775) 664 42 10, a.manatova@mki.gov.kz;
Национальный архив Республики Казахстан
Исполнители:
Мушкенова С. Н., +7 (701) 535 01 18, mushkenova.astana@mail.ru;
Булгиева А. К., +7 (702) 290 47 88, Aliya_bulgieva88@mail.ru.
91. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере архивного дела: протокол от 30 июля 2024 года № 4.
92. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 27 декабря 2024 года.
93. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 18 декабря 2024 год.
94. Номер версии и год выпуска: версия 5, 2025 год.
95. Дата ориентировочной актуализации: 1 декабря 2025 год.