"Кеме құжаттарының тізбесін, Кеме құжаттарын жүргізу қағидаларын және Кеме құжаттарына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 163 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 24 қазандағы № 737 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 28 қарашада № 14461 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кеме құжаттарының тізбесін, Кеме құжаттарын жүргізу қағидаларын және Кеме құжаттарына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 163 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10649 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 3 шілдеде жарияланған,) мынандай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кеме құжаттарының тізбесінде:
мынадай мазмұндағы 19 және 20-тармақтармен толықтырылсын:
"19. Жүк операцияларының журналы (құйылған зиянды сұйық заттарды тасымалдайтын кемелер үшін).
20. Қалдықтарды жою үшін басқару жоспары (100 тіркелімдік тонна және одан да көп жалпы сыйымдылығы бар әрбір кеме, 15 және одан да көп адам тасымалдауға рұқсат берілетін, әрбір кеме, стационарлық және құбылмалы платформалар).";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кеме құжаттарын жүргізу ережелерінде:
7374 және 75-тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Теңiзге, жағадағы қабылдау құрылыстарына немесе басқа кемеге тастауды қоса алғанда, тастаудың немесе аяқталған өртеудiң әрбiр операциясын журналға жазып отыру керек және өртеген немесе лақтырған күнiн көрсете отырып, командалық құрамның жауапты адамы қол қоюы тиiс. Журналдың әрбiр толтырылған бетiне кеменiң капитаны қол қоюы тиiс.
74. Әрбiр өртеу немесе лақтыру туралы жазбада күнi және уақыты, порт немесе кеме атауы (порттық қабылдау құрылыстарына немесе басқа кемеге тастаған кезде) не кеменiң тұрған жерi, қоқыстың санаты және лақтырылған немесе өртелген қоқыстың болжамды мөлшерi қамтылуы тиiс.
Журналда жазу үшін қоқыс мынадай санаттарға бөлінеді:
1) А–пластмассалар;
2) В–азық-түлік қалдықтары;
3) С–тұрмыстық қалдықтар;
4) D–аспаздық май;
5) Е–инсинераторлардан алынған күл;
6) F–пайдаланған қалдықтар;
7) G–жүктің қалдығы;
8) Н–жануарлардың өлексесі;
9) I–ұстау құралдары.
75. Журналға әрбiр келесi жағдайларда жазба жүргiзiлуi тиiс:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 163 "Об утверждении Перечня судовых документов, Правил ведения судовых документов и Требований к судовым документам"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 октября 2016 года № 737. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2016 года № 14461.
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 163 "Об утверждении Перечня судовых документов, Правил ведения судовых документов и Требований к судовым документам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10649, опубликованный 3 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Перечне судовых документов, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктами 19 и 20 следующего содержания:
"19. Журнал грузовых операций (для судов, перевозящих вредные жидкие вещества наливом).
20. План управления ликвидацией мусора (для каждого судна валовой вместимостью 100 регистровых тонн и более, для каждого судна, на котором допускается перевозка 15 человек и более, для стационарных и плавучих платформ).";
в Правилах ведения судовых документов, утвержденных указанным приказом:
пункты 73, 74 и 75 изложить в следующей редакции:
"73. Каждую операцию сброса или завершенного сжигания, включая сброс в море, на береговые приемные сооружения или на другое судно, следует записывать в Журнале и подписывать с указанием даты сжигания или сброса ответственным лицом командного состава. Каждая заполненная страница Журнала должна быть подписана капитаном судна.
74. Запись каждого сжигания или сброса должна включать дату и время, порт или название судна (при сбросе в портовые приемные сооружения или на другие суда) либо местоположение судна, категории мусора и предполагаемое количество сброшенного или сожженного мусора.
Для записи в Журнале мусор подразделяется на следующие категории:
1) А–пластмассы;
2) B–пищевые отходы;
3) C–бытовые отходы;
4) D–кулинарный жир;
5) E–зола из инсинераторов;
6) F–эксплуатационные отходы;
7) G–остатки груза;
8) H–туши животных;
9) I–орудия лова.
75. Записи в Журнале должны производиться в каждом из следующих случаев:

1) қоқыс теңiзге лақтырылғанда:
лақтыру күнi мен уақыты;
кеменің орналасқан жері (ендiгi мен бойлығы, лақтырудың басталуы мен аяқталуы орындары туралы жүк қалдықтарын лақтыруына қатысты мәліметтер қосылады);
лақтырылған қоқыстың санаты;
әрбір санат үшін лақтырылған қоқыстың шамамен алғандағы саны, м3;
командалық құрамның, операцияға жауапты тұлғаның қолы;
2) қоқыс жағадағы қабылдау құрылыстарына немесе басқа кемеге лақтырылғанда:
лақтыру күнi мен уақыты;
порт немесе кеменiң атауы;
лақтырылған қоқыстың санаты;
әрбір санат үшін лақтырылған қоқыстың шамамен алғандағы саны, м3;
командалық құрамның,операцияға жауапты тұлғаның қолы;
3) қоқыс өртелген кезде:
жағудың басталуы мен аяқталуының күні және уақыты;
жағудың басында және аяқталған кезде кеменің орналасқан жері (ендік және бойлық);
жағылған қоқыстың санаты;
әрбір санат үшін лақтырылған қоқыстың шамамен алғандағы саны, м3;
командалық құрамның, операцияға жауапты тұлғаның қолы;
4) қоқысты лақтыруы немесе теңізде жоғалтудың авариялық немесе басқа ерекше жағдайлары:
оқиғаның күнi мен уақыты;
порт немесе оқиға болған кезде кеменiң орналасқан жерi (ендiгi, бойлығы және судың тереңдігі, егер белгілі болса);
лақтырылған немесе жоғалған қоқыстың санаты;
қоқыстың әрбір санатының шамамен алғандағы саны, м3;
себебі немесе жоғалуы мен жалпы ескертулер".
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Журналда МАРПОЛ 73/78-ге I-қосымшаның 17-қағидасына сәйкес "Машина үй-жайларындағы операциялар" I-бөлімімен көзделген, толтырылуға жататын тармақтар тізбесінде көрсетілген машина үй-жайларындағы операциялар тіркеледi".
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Журналда МАРПОЛ 73/78-ге I-қосымшаның 36-қағидасына сәйкес "Жүк/балластық операциялар (мұнай танкерлері үшін)" II-бөлімінде көзделген толтырылуға жататын тармақтар тізбесінде көрсетілген жүк және балластық операциялар тіркеледі".
мынадай мазмұндағы 10-тараумен толықтырылсын:
"10. Жүк операциялары журналын жүргізу тәртібі:
95. Жүк операциялары журналын жүргізу (бұдан әрі – Журнал) МАРПОЛ 73/78 және Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
96. Журнал құйылған зиянды сұйық заттарды тасымалдаумен айналысатын кемелерде жүк және балластық операцияларын тіркейтін кеме құжаты болып табылады.
97. Журналдың титул парағында Журналдың нөмірі, кеменің атауы, тіркелген нөмірі немесе кеменің шақыру дабылы, Халықаралық теңіз ұйымының сәйкестендіру нөмірі, жалпы сыйымдылығы, кеменің тіркелген порты, Журналдың басталған және аяқталған күндері көрсетіледі.
98. Журналда МАРПОЛ 73/78-ге II-қосымшадағы "Құйылған зиянды сұйық заттардың тасымалын жүзеге асыратын кемелерге арналған жүк операциялары журналының нысаны" II-толықтырумен көзделген толтыруы тиіс тармақтардың тізбесінде көрсетілген жүк және балластық операциялар тіркеледі.

1) когда мусор сбрасывается в море:
дата и время сброса;
местонахождение судна (широта и долгота, в отношении сброса остатков груза включаются сведения о местах начала и окончания сброса);
категория сброшенного мусора;
приблизительное количество сброшенного мусора каждой категории, м3;
подпись лица командного состава, ответственного за операцию;
2) когда мусор сбрасывается на приемные сооружения или на другое судно:
дата и время сброса;
порт или название судна;
категория сброшенного мусора;
приблизительное количество сброшенного мусора каждой категории, м3;
подпись лица командного состава, ответственного за операцию;
3) когда мусор сжигается:
дата и время начала и окончания сжигания;
местонахождение судна (широта и долгота) в начале и при прекращении сжигания;
категории сожженного мусора;
приблизительное количество сброшенного мусора каждой категории, м3;
подпись лица командного состава, ответственного за операцию;
4) аварийные или другие исключительные сбросы или потери мусора в море:
дата и время происшествия;
порт или местонахождение судна во время происшествия (широта, долгота и глубина воды, если известна);
категория сброшенного или потерянного мусора;
приблизительное количество каждой категории мусора, м3;
причина или потери и общие замечания.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. В Журнале регистрируются операции в машинных помещениях, указанные в Перечне пунктов, подлежащих заполнению, предусмотренном частью I "Операции в машинных помещениях" в соответствии с правилом 17 Приложения I к МАРПОЛ 73/78 с поправками.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. В Журнале регистрируются грузовые и балластные операции, указанные в Перечне пунктов, подлежащих заполнению, предусмотренном частью II "Грузовые/балластные операции (для нефтяных танкеров)" в соответствии с правилом 36 Приложения I к МАРПОЛ 73/78 с поправками.";
дополнить главой 10 следующего содержания:
"10. Порядок ведения журнала грузовых операций
95. Ведение журнала грузовых операций (далее - Журнал) осуществляется в соответствии с МАРПОЛ 73/78 и Законом.
96. Журнал является судовым документом, в котором регистрируются грузовые и балластные операции на судах, осуществляющих перевозку вредных жидких веществ наливом.
97. На титульном листе Журнала указываются номер Журнала, название судна, регистровый номер или позывной сигнал судна, идентификационный номер Международной морской организации, валовая вместимость, порт приписки судна, даты начала и окончания Журнала.
98. В Журнале регистрируются грузовые и балластные операции, указанные в Перечне пунктов, подлежащих заполнению, предусмотренном Дополнением II "Форма журнала грузовых операций для судов, перевозящих вредные жидкие вещества наливом" к Приложению II к МАРПОЛ 73/78.

99. Журналға жазбаларды енгізген кезде келесі деректер жазылады:
1) 1-бағанда күні қойылады;
2) 2-бағанда операциялық код қойылады;
3) 3-бағанда жоғарыда көрсетілген тізбеге сәйкес тармақтың нөмірі қойылады;
4) 4-бағанда операциялар және операцияға жауапты тұлғаның қолы тіркеледі, бұл ретте осы бағанда операцияның мән-жайлары хронологиялық тәртіпте жазылады.
100. Әрбір аяқталған операцияға кеменің операцияның өткізілуіне жауапты командалық құрамның тұлғасы күнін көрсете отырып, қол қояды. Қолының қасында жақшаның ішінде лауазымы, тегі және аты-жөні көрсетіледі. Журналдың әрбір толтырылған бетіне кеме капитаны қол қояды.
101. Жазбалар Журналға белгіленген операция аяқталғаннан кейін дереу енгізіледі.";
2 және 3-қосымшалар алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кеме құжаттарына қойылатын талаптар:
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес кеме құжаттары тізбесінің 11-18-тармақтарында көрсетілген куәліктерді (бұдан әрі – куәлік) Кеме қатынасының тіркелімі және Заңға сәйкес танылған шетелдік сыныптау қоғамдары береді. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Кеме құжаттары тізбесінің 6, 7, 8, 19, 20-тармақтарында көрсетілген кеме құжаттарының нысандары, беру тәртібі мен куәлікке қойылатын талаптар, сондай-ақ нысандары Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартармен регламенттеледі.
9. Кеме құжаттары мемлекеттік және орыс және (немесе) ағылшын тілдерінде жасалады.".
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмелерін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

99. При внесении записей в Журнал вносятся следующие сведения:
1) в графе 1 проставляется дата;
2) в графе 2 проставляется операционный код;
3) в графе 3 проставляется номер пункта, согласно вышеуказанному перечню;
4) в графе 4 регистрируются операции и подпись лица командного состава, ответственного за операцию, при этом в данной графе подробности операций записываются в хронологическом порядке.
100. Каждая завершенная операция подписывается ответственным за проведение операции лицом командного состава судна с указанием даты записи. Рядом с подписью в скобках указывается должность, фамилия и инициалы ответственного лица. Каждая заполненная страница Журнала подписывается капитаном судна.
101. Записи в Журнал вносятся регулярно, сразу же после окончания фиксируемой операции.";
приложение 2 и 3 исключить;
в Требованиях к судовым документам, утвержденных указанным приказом:
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Свидетельства, указанные в пунктах 11-18 Перечня судовых документов согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – свидетельства) выдаются Регистром судоходства и иностранными классификационными обществами, признанными в соответствии с Законом. Формы, порядок выдачи и требования к свидетельствам, а также формы к судовым документам, указанным в пунктах 6, 7, 8, 19, 20 Перечня судовых документов согласно приложению 1 к настоящему приказу, регламентируются международными договорами Республики Казахстан.
9. Судовые документы составляются на государственном и русском, и (или) английском языках.".
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в бумажном и электроном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
Министрі
Ж. Қасымбек

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек