"Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 16 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 17 қарашадағы № 663 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 29 желтоқсанда № 14629 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2016 жылғы 24 маусымдағы 53-ө өкімімен бекітілген "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне баланың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет нормативтік құқықтық актілер тізбесінің 26-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 16 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10280 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 3 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
быйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (М.С. Әбдікәрім) заңнамада белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 16 "Об утверждении Правил организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей и подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 ноября 2016 года № 663. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2016 года № 14629.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2017 г.
В соответствии с пунктом 26 Перечня нормативных правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав ребенка", утвержденного распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан 24 июня 2016 года № 53-р, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 16 "Об утверждении Правил организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей и подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10280, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 3 марта 2015 года) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них.";
в Правилах организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей и подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них";
Правила организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них, утвержденным указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Абдыкарим М.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
______________ Д. Абаев
30 қараша 2016 жыл
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Деңсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
______________ Т. Дүйсенова
2 желтоқсан 2016 жыл
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________ Қ. Қасымов
23 қараша 2016 жыл
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2016 жылғы 17 қараша
№ 663 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 16 бұйрығымен
бекітілген
Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 117-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген және оларды отбасына тәрбиелеуге беру мақсатында жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу тәртібін белгілейді.

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копий в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" для официального опубликования, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2017 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
СОГЛАСОВАН
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
___________ Д. Абаев
30 ноября 2016 года
СОГЛАСОВАН
Министр здравоохранения и
Социального развития
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
2 декабря 2016 года
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________ К. Касымов
23 ноября 2016 года
Приложение
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 17 ноября 2016 года № 663
Утвержден
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 января 2015 года № 16
Правила организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 117 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс) и устанавливают порядок организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них с целью передачи их на воспитание в семью.

2. Осы Қағидаларда мынадай анықтаулар пайдаланылады:
1) ата-аналарының (ата-анасының) қамқорлығынсыз қалған бала (балалар) – ата-ана құқықтарының шектелуiне немесе олардан айырылуына, хабарсыз кеткен деп танылуына, қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектелген деп танылуына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуiне, бала тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерiн қорғаудан жалтаруына, оның ішінде баланы тәрбиелеу немесе медициналық ұйымнан алудан бас тартуына байланысты, сондай-ақ ата-ана қамқоршылығы болмаған және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өз құқықтары мен мүдделерінің қажетті қорғалуын қамтамасыз етуге мұқтаж болған өзге де жағдайларда жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынан айырылған бала (балалар);
2) Республикалық деректер банкіндегі жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың бастапқы есебі – бұл жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды анықтаған сәттен бастап есепке алу және оларды анықталған жері бойынша бір ай ішінде орналастыруды қамтамасыз ету;
3) жетім бала (балалар) – ата-анасының екеуі де немесе жалғыз анасы (әкесі) қайтыс болған бала (балалар);
4) Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкі (бұдан әрі – Республикалық деректер банкі) – жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы, сондай-ақ жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдар туралы мәліметтерді қамтитын деректер базасы;
5) Республикалық деректер банкіндегі жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың орталықтандырылған есебі – бұл Қазақстан Республикасының аумағында орналастыруды қамтамасыз ету үшін Республикалық деректер банкіне өңірлік есепке қойған сәттен бастап екі ай ішінде орналыстырылмаған жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың есебі;
6) Республикалық деректер банкіндегі жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың өңірлік есебі – бұл облыста, республикалық маңызы бар қалада және астанада Республикалық деректер банкіне бастапқы есепке қойған сәттен бастап бір ай мерзімде орналастырылмаған жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың есебі.
3. Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды толық және жан-жақты есепке алу үшiн Республикалық деректер банкінің бастапқы, өңірлік және орталықтандырылған есебіне алу жүргiзiледi.

2. В настоящих Правилах использованы следующие определения:
1) ребенок (дети), оставшийся без попечения родителей (родителя), - ребенок (дети), лишившийся попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием безвестно отсутствующими, объявлением умершими, признанием недееспособными или ограниченно дееспособными, отбыванием наказания в местах лишения свободы, уклонением от воспитания ребенка или защиты его прав и интересов, в том числе с отказом взять ребенка из воспитательной или медицинской организации, а также в иных случаях отсутствия родительского попечения и нуждающийся в обеспечении необходимой защиты его прав и интересов, предусмотренных законами Республики Казахстан;
2) ребенок-сирота (дети-сироты) - ребенок (дети), у которого умерли оба или единственный родитель;
3) Республиканский банк данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи (далее - Республиканский банк данных) - база данных, содержащая сведения о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, а также о лицах, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свои семьи;
4) первичный учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей Республиканского банка данных – это учет детей–сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, с момента их выявления и обеспечение его устройство в течение месяца по месту их нахождения;
5) региональный учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей Республиканского банка данных – это учет детей–сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, не устроенных в течение месяца с момента постановки их на первичный учет Республиканского банка данных в области, городе республиканского значения и столице;
6) централизованный учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей Республиканского банка данных – это учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, не устроенных в течение двух месяцев с момента постановки их на региональный учет Республиканского банка данных для обеспечения их устройства на территории Республики Казахстан.
3. Для полного и всестороннего учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, ведутся первичный, региональный и централизованный учеты Республиканского банка данных.

2 - тарау. Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру тәртібі
4. Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды анықтауды ата-ананың қамқорлығының болмауы туралы өздеріне белгілі болған барлық жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
5. Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды анықтаған немесе олар туралы ақпарат түскен кезде олар анықталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың органы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың сауалнамасына (электронды нысанда) олар туралы мәліметтерді енгізу арқылы Республикалық деректер банкінің бастапқы есебіне қояды.
6. Кодекстің 117-бабының 5-тармағына сәйкес жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұратын жері бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың органы олар туралы мәліметтер түскен күннен бастап бір ай ішінде баланы отбасына тәрбиелеуге (асырап алуға, қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа, баланы қабылдайтын отбасына) беру арқылы орналастыруды қамтамасыз етеді .
7. Ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың органы баланың сауалнамасына мынадай а құжаттарды бар болғанда тіркейді:
1) баланың жеке басын куәландыратын құжаттар (туу туралы куәлік, жеке куәлік);
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 13 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10288 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды беретін комиссияның қызметі мен құрамын айқындаудың қағидаларына сәйкес балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы комиссия қорытындысының көшірмесі;
3) ата-анасы (ата-аналары) қайтыс болған бала үшін ата-анасының (ата-аналарының) қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі;
4) адасып қалған (тастанды) балаға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы акт;
5) ата-аналық құқықтардан бас тартқан балаға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ата-аналық құқықтардан бас тарту және бала асырап алуға келісім беру туралы өтініш;
6) тастап кеткен балаға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланы денсаулық сақтау ұйымында тастап кету туралы акт;

Глава 2. Порядок организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
4. Выявление детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, осуществляется всеми физическими и юридическими лицами, которым стало известно об отсутствии родительского попечения.
5. При выявлении или получении информации о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, орган района, города областного значения, города республиканского значения и столицы в течение одного рабочего дня со дня их выявления ставит их на первичный учет Республиканского банка данных путем внесения сведений о них в анкету ребенка (в электронной форме) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. В соответствии с пунктом 5 статьи 117 Кодекса орган района, города областного значения, города республиканского значения и столицы по месту нахождения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в течение месяца со дня поступления сведений о них обеспечивает устройство ребенка путем передачи на воспитание в семью (усыновление, опеку или попечительство, патронат, приемная семья).
7. Орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы прикрепляет к анкете ребенка следующие документы при их наличии:
1) документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении, удостоверение личности);
2) копию заключения комиссии о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей на усыновление в соответствии с Правилами деятельности и определения состава комиссии, выдающей заключение о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 13 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10288);
3) копию свидетельства о смерти родителя (родителей) для ребенка, родитель (родители), которого умер (-ли);
4) акт о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка, на заблудившегося (подкинутого) ребенка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) заявление об отказе от родительских прав и согласии на усыновление ребенка на ребенка, от которого отказались родители по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) акт об оставлении ребенка в организации здравоохранения, на оставленного ребенка по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

7) баланың жеке басын куәландыратын құжаты болмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеу және құжаттандыру туралы қолдаухат;
8) адасып қалған (тастанды) балаға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғылықты мекенжайын анықтау туралы қолдаухат;
9) адасып қалған (тастанды) балаға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы актіде көрсетілген мекенжайға бару актісі;
10) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың туыс-туғандарының бар-жоғы туралы анықтама;
11) жетім балалар және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйым басшысының асырап алуға келісімі;
12) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерде тұратын туыстарынан, Қазақстан Республикасының азаматтарынан асырап алуға ұсынылған балалардан бас тартуларын растайтын қолхат;
13) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың денсаулық жағдайы туралы дәрігердің қорытындысы.
14) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 0-ден 5 жасқа дейінгі баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп;
15) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 6 жас және одан да асқан баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттардың бірі бар болған жағдайда, баланың сауалнамасы түзетілуге тиіс.
9. Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды Республикалық деректер банкінің бастапқы есебіне қою күні ретінде ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың органы баланың ресімделген сауалнамасын Республикалық деректер банкінде тіркеген күні саналады.
10. Республикалық деректер банкінің бастапқы есебіне қойылған күннен бастап бір ай өткен соң нақты тұрғылықты жері бойынша отбасына тәрбиелеуге орналастырылмаған жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар Республикалық деректер банкінің өңірлік есебіне автоматты түрде ауыстырылады.
11. Республикалық деректер банкінің өңірлік есебінде тұрған ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың есебін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың органы жүргізеді.

7) ходатайство о предоставлении сведений о регистрации и документировании граждан Республики Казахстан при отсутствии у ребенка документов, удостоверяющих личность по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
8) ходатайство об установлении места жительства на заблудившегося (подкинутого) или оставленного ребенка по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
9) акт о проведении выезда по адресу, указанному в акте о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка на заблудившегося (подкинутого) ребенка по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
10) справка о наличии либо отсутствии родственников у ребенка по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
11) согласие руководителя организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на усыновление для воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
12) расписка от родственников, граждан Республики Казахстан, проживающих на территории Республики Казахстан и за ее пределами, подтверждающих отказ от предложенных детей для усыновления по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
13) заключение врача о состоянии здоровья ребенка, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
14) отчет о психологических и социальных особенностях развития ребенка в возрасте от 0 до 5 лет по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
15) отчет о психологических и социальных особенностях развития ребенка в возрасте от 6 лет и старше по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
8. При установлении наличия одного из документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, анкета ребенка подлежит корректировке.
9. Датой постановки детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на первичный учет Республиканского банка данных считается дата регистрации оформленной анкеты ребенка органом района, города областного значения, города республиканского значения и столицы в Республиканском банке данных.
10. Дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, не устроенные на воспитание в семью по месту фактического нахождения по истечении одного месяца со дня постановки на первичный учет Республиканского банка данных автоматически переводятся на региональный учет Республиканского банка данных.
11. Учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся на региональном учете Республиканского банка данных, ведется органом области, города республиканского значения и столицы.

12. Жетім баланы, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланың сауалнамасына Республикалық деректер банкінің өңірлік есебі нөмірі берілген күн оны Республикалық деректер банкінің өңірлік есебіне қою күні болып саналады.
13. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттары бар болған жағдайда отбасына тәрбиелеуге (асырап алуға, қорғаншылық немесе қамқоршылыққа, патронатқа, баланы қабылдайтын отбасына) орналастырылмаған жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамалары Республикалық деректер банкінің өңірлік есебіне қойылған күннен бастап екі ай ішінде Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне автоматты түрде ауыстырылады.
14. Жетім баланы, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланың сауалнамасына Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебі нөмірі берілген күн ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне қою күні болып саналады.
15. Жалғыз ата-анасы немесе екеуі де:
1) бас бостандығынан айыру орындарында;
2) іздестірілуде;
3) ата-ана құқықтарынан шектелген;
4) ұзақ мерзімді емделуде болған жағдайда балалар Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне қойылмайды.
16. Ата-анасы ата-ана құқықтарынан айырылған балалардың сауалнамалары ата-ана құқықтарынан айыру туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап алты ай өткен соң Республикалық деректер банкінің өңірлік немесе орталықтандырылған есебіне ауыстырылады.
17. Республикалық деректер банкіндегі баланың сауалнамасында қамтылған ол туралы деректер өзгерген жағдайда баланың табылған жері бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың органы мәліметтер түскен күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде баланың сауалнамасына мынадай өзгерістерді енгізеді:
ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың ата-аналарының қамқорлығынсыз балалардың ата-аналардың (жалғыз ата-анасының) қамқорлығынсыз қалудың (болмауының) жайдайы өзгеруі туралы;
ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған бір ұйымнан басқа ұйымға ауыстыру туралы;
кәсіптік оқу орнына оқуға түсу туралы.
18. Баланың табылған жері бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың органы үш жасқа дейінгі жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың фотосуреттерін жылына бір рет, үш жастан он сегіз жасқа дейінгілердікін – үш жылда бір рет жаңартады.
19. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамалары олар отбасына орналасқан жағдайда (қорғаншылық немесе қамқоршылық, патронаттық тәрбие, бала асырап алу, баланы қабылдайтын отбасы) кәмелет жасқа толғанға дейін толық әрекетке қабілеттілікке ие болған, ата-аналарына (ата-анасына) қайтарылған, сот оларды қайтыс болған немесе хабар-ошарсыз кеткен деп таныған кезде Республикалық деректер банкінің бастапқы, өңірлік және орталықтандырылған есебінен автоматты түрде алынады.

12. Датой постановки ребенка-сироты, ребенка, оставшегося без попечения родителей, на региональный учет Республиканского банка данных считается дата присвоения его анкете номера регионального учета Республиканского банка данных.
13. Анкеты детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, не устроенных на воспитание в семью (усыновление, опеку или попечительство, патронат, приемная семья) в течение двух месяцев со дня постановки на региональный учет Республиканского банка данных автоматически переводятся на централизованный учет Республиканского банка данных при наличии документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
14. Датой постановки ребенка-сироты, ребенка, оставшегося без попечения родителей, на централизованный учет Республиканского банка данных считается дата присвоения его анкете номера централизованного учета Республиканского банка данных.
15. На централизованный учет Республиканского банка данных не ставятся дети единственный или оба родителя, которых:
1) находятся в местах лишения свободы;
2) находятся в розыске;
3) ограничены в родительских правах;
4) находятся на длительном лечении.
16. Анкеты детей родители, которых лишены родительских прав, переводятся на региональный учет или на централизованный учет Республиканского банка данных по истечении шести месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о лишении родительских прав.
17. При изменении сведений о ребенке, содержащихся в его анкете в Республиканском банке данных, орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы по месту нахождения ребенка в течение семи рабочих дней со дня поступления сведений вносят следующие изменения в анкету ребенка:
об изменении обстоятельств утраты (отсутствия) попечения родителей (единственного родителя) детей, оставшихся без попечения родителей детей, оставшихся без попечения родителей;
о переводе их из одной организации для детей, оставшихся без попечения родителей, в другую;
о поступлении на обучение в профессиональное учебное заведение.
18. Орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы по месту нахождения ребенка обновляют фотографии детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте до трех лет – один раз в год, в возрасте от трех лет до восемнадцати лет – один раз в три года.
19. Анкеты детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, при устройстве их в семью (опека или попечительство, патронатное воспитание, усыновление, приемная семья), приобретении ими полной дееспособности до достижения совершеннолетия, достижении ими совершеннолетия, возвращении их родителям (родителю), смерти или признание их в судебном порядке безвестно отсутствующими или объявления их умершими автоматически снимаются с первичного, регионального и централизованного учета Республиканского банка данных.

0-ден 5 жасқа дейінгі баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп
Жасы 0-ден 2 айға дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекеттесуі:
Бала көз алдында қозғалатын сылдырмақты/ойыншықты байқайды
Ересектермен байланыс:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала күлімдейді
Жасы 2-ден 6 айға дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасауы:
Бала сылдырмақты ұстайды
Бала сылдырмақпен ойнайды: оны аузына салады, сылдырлатады, бір қолынан екінші қолына ауыстырады
Тілінің дамуы:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала бір дыбыстарды айтады
Моторикасының дамуы:
Бала арқасынан етбетінен аунайды
Ересектермен байланыс:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала күлімдейді
Жасы 6-дан 9 айға дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасауы:
Бала кубиктерді қалайды
Тілінің дамуы:
Бала дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі тіркестерін қайталайды (ба-ба, да-да, ма-ма)
Моторикасының дамуы:
Бала сүйеусіз отырады:
Бала алдыға қарай еңбектейді (жылжиды):
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиешіні көтергенде тез тынышталады
Жасы 9 айдан 1 жасқа дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасауы:
Бала ойыншықпен саналы түрде ойнайды: машинаны итереді, қуыршақты керуетке салады, құыршақты тамақтандырады және т.б.
Тілінің дамуы:
Бала дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі тіркестерін қайталайды (ба-ба, да-да, ма-ма), сонымен қатар бірнеше бөлек сөздерді айта алады
Моторикасының дамуы:
Бала сүйеінбей, өздігінен жүреді:
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиешіні көтергенде тез тынышталады
1-ден 3 жасқа дейінгі балалар
Ойыншықтармен әрекет жасау:
Бала басқа балалармен рөлдік ойындар ойнайды
Бала бет-аузын қисайтады, адамдарды немесе жануарларды бейнелейді
Топтық ойындарда бала басқа балалармен бірігеді (доппен ойын, карта ойыны)
Тілінің дамуы:
Бала сөйлемдер ауқылы сөйлейді
Моторикасының дамуы:
Бала өздігінен жүреді:
Бала басқалардың көмегімен баспалдақтан түсіп, шығады
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші бөлмеден шыққанда жылайды (артынан) ереді
Бала көңілсіз болғанда немесе жараланғанда таныс тәрбиешісін іздейді
Палатаға кіретін барлық ересектермен байланысқысы келеді
Басқа балалармен байланыс:
Бала басқа балаларға қарайды немесе күлімдейді
Іс-әрекеттерінің жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы

развития ребенка в возрасте от 0 до 5 лет
Дети от 0 до 2 месяцев
Действия с игрушками:
Глаза ребенка следят за погремушкой/ игрушкой, которые движутся перед его глазами
Контакты со взрослыми:
Ребенок улыбается при контакте с воспитателем
Дети от 2 до 6 месяцев
Действия с игрушками:
Ребенок держит погремушку
Ребенок играет с погремушкой: кладет ее в рот, трясет ею, перекладывает из одной руки в другую
Развитие речи:
Ребенок издает звуки при контакте с воспитателем
Развитие моторики:
Ребенок переворачивается со спины на живот с возраста
Контакты со взрослыми:
Ребенок улыбается при контакте с воспитателем
Дети от 6 месяцев до 9 месяцев
Действия с игрушками:
Ребенок складывает кубики друг на друга
Развитие речи:
Ребенок повторяет различные сочетания гласных и согласных (ба-ба, да-да, ма-ма и т.д.)
Развитие моторики:
Ребенок сидит без опоры с возраста:
Ребенок ползает/двигается вперед с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок быстрее успокаивается, когда его держит знакомый воспитатель
Дети от 9 месяцев до 1 года
Действия с игрушками:
Ребенок осознанно играет с игрушками: толкает машинки, укладывает куклу в кровать, кормит куклу
Развитие речи:
Ребенок повторяет различные сочетания гласных и согласных (ба-ба, да-да, ма-ма и т.д.) и кроме того умеет произносить несколько отдельных слов
Развитие моторики:
Ребенок ходит, не опираясь о предметы мебели, с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок быстрее успокаивается, когда его держит знакомый воспитатель
Дети от 1 года до 3 лет
Действия с игрушками:
Ребенок играет с другими детьми в ролевые игры с игрушками
Ребенок корчит гримасы, изображает людей или животных с определенными чертами
Ребенок объединяется с другими детьми во время командных игр (игры с мячом, карточные игры и т.д.)
Развитие речи:
Ребенок говорит предложениями
Ребенок понимает предлоги: "на, под, за"
Ребенок использует предлоги: "на, под, за"
Развитие моторики:
Ребенок ходит самостоятельно с возраста:
Ребенок поднимается и спускается с лестницы с помощью, с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок плачет/следует за знакомым воспитателем, когда воспитатель выходит из комнаты
Ребенок активно ищет знакомого воспитателя, когда он/ она расстроен или поранился
Ребенок ищет физического контакта со всеми взрослыми, которые входят в палату
Контакт с другими детьми:
Ребенок проявляет интерес к другим детям, глядя или улыбаясь при виде их действий
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный

3-тен 5 жасқа дейінгі балалар
Тілінің дамуы:
Бала өткен шақта сөйлейді
Бала өз атын жазады
Бала жай сөздерді оқиды
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала баспалдақтан өздігінен түсіп, шығады
Қай жастан бастап бала көмексіз велосипед тебеді
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші бөлмеден шыққанда жылайды, (артынан) ереді
Бала көңілсіз болғанда немесе жараланғанда таныс тәрбиешісін іздейді
Палатаға кіретін барлық ересектермен байланысқысы келеді
Бала тәрбиешіге өз эмоциясын сөздермен жеткізеді
Басқа балалармен байланыс:
Бала балалармен ойнауға белсенді қатысады
Балаға басқа балалармен ойнағанды ұнатады
Іс-әрекеттерінің жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
Әр бетте есепті толтырған маманның қолы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және мөрі.
Толтыру күні
Жетім балаларды, ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған және
асырап алуға жататын
балаларды есепке алуды
ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу
қағидаларына 13-қосымша
нысан
Бұрыштама мөртабан
6 жас және одан да асқан баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп
Ақыл-ой және дене дамуын сипаттау
Дене:
Моторика
Қимылды үйлестіру
Түйсік органдары
Мимика
Ымдау
Ауызша тіл
Эмоционалды:
Сезім білдіру
Үйірлік дамуы
Ақыл-ой:
түсіну + жаңа білімді пайдалану
мектептік даму
әлеуметтік, топтарда – ересектермен – балалармен (сенім)
бейтаныс адамдарға сенім
баланың ерекшеліктері
ерекшеліктер
дамымаған жақтары
жастық дамуы (өз жасына сәйкес келеді ме)
Басқа балалармен байланыс:
Басқа балаларға қызығушылық танытады
Балалармен ойнағанды ұнатады
Балалардың ойнына белсенді қатысады
Жұмысының жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
Әр бетте есепті толтырған маманның қолы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және мөрі.
Толтыру күні

Дети от 3 до 5лет
Развитие речи:
Ребенок говорит в прошедшем времени
Ребенок пишет свое имя
Ребенок читает простые слова
Развитие моторики
Ребенок самостоятельно ходит, поднимается и спускается с лестницы с возраста:
Ребенок катается на велосипеде без помощи с возраста
Контакты со взрослыми:
Ребенок плачет/следует за знакомым воспитателем, когда воспитатель выходит из комнаты
Ребенок активно ищет знакомого воспитателя, когда он/она расстроен или поранился
Ребенок ищет физического контакта со всеми взрослыми, которые входят в палату
Ребенок выражает воспитателю свои эмоции словами
Контакт с другими детьми:
Ребенок активно участвует в играх детей
Ребенку нравится играть с детьми
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Подпись, Ф.И.О. (при его наличии) и печать специалиста, заполнявшего отчет, на каждой
странице.
Дата заполнения
Приложение 13
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей, и
доступа к информации о них
форма
Угловой штамп
Отчет о психологических и социальных особенностях
развития ребенка в возрасте от 6 лет и старше
Описание умственного и физического развития
Физическое:
Моторика
координация движений
органы восприятия
Мимика
жестикуляция
Устная речь
Эмоциональное:
Выражение чувств
Развитие привязанностей
Умственное:
понимание + применение новых знаний
школьное развитие
социальное, в группах – со взрослыми – с детьми/доверие
доверие к чужим
особенности ребенка
способности
неразвитые стороны
возрастное развитие (соответствует ли своему возрасту)
Контакт с другими детьми:
Проявляет интерес к другим детям
Нравится играть с детьми
Активно участвует в играх детей
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Подпись, Ф.И.О. (при его наличии) и печать специалиста, заполнявшего отчет, на каждой
странице.
Дата заполнения