"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерінде көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің бланкілерін дайындау, сақтау және есепке алу, көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін беру және дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 386 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 12 желтоқсандағы № 1152 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 12 қаңтарда № 14667 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерінде көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің бланкілерін дайындау, сақтау және есепке алу, көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін беру және дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 386 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11186 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерінде көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің бланкілерін дайындау, сақтау және есепке алу, көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін беру және дайындау қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жеке және заңды тұлғаларға МТНБ-ны беру "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжатты алғаннан кейін:
1) жаңа МТНБ-лар – Тізілімге қол қойғызып;
2) МТНБ телнұсқалары – осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген МТНБ телнұсқалары тізіліміне қол қойып жүргізіледі.
Мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат МТНБ-ны, оның ішінде телнұсқаларды беруге негіз болған құжаттармен бірге тігіледі.
МТНБ-ны беру көлік құралының иесіне МТНБ-ны, оның ішінде сақтауға тапсырылған МТНБ-ны нақты беруді білдіреді. МТНБ-ны иелікке беру КҚТК-ге және "Автомобиль" автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйесіне" МТНБ-ның жеке әріптік-цифрлық белгіленуін енгізу болып табылады.".
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ұлттық стандарттың және бір өңірдің шегінде көлік құралын мемлекеттік тіркеу талаптарына сәйкес келген кезде автомобиль үшін АЕК-ның 280 пайызы көлемінде және мотокөлік құралдары мен тіркемелері үшін АЕК-ның 140 пайызы көлемінде мемлекеттік баждарды төлей отырып, мынадай жағдайларда:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 386 "Об утверждении Правил изготовления, хранения и учета бланков свидетельств о регистрации транспортных средств, присвоения и изготовления государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств в подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 декабря 2016 года № 1152.Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 января 2017 года № 14667.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан "Об утверждении Правил изготовления, хранения и учета бланков свидетельств о регистрации транспортных средств, присвоения и изготовления государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств в подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан" от 23 апреля 2015 года № 386, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11186, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 10 июня 2015 года), следующие изменения:
в Правилах изготовления, хранения и учета бланков свидетельств о регистрации транспортных средств, присвоения и изготовления государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств в подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Выдача ГРНЗ физическим и юридическим лицам производится после получения документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Кодекс):
1) новых ГРНЗ - под роспись в Реестре;
2) дубликатов ГРНЗ - под роспись в Реестре выданных дубликатов ГРНЗ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Документ, подтверждающий уплату государственной пошлины, подшивается совместно с документами, послужившими основанием к выдаче ГРНЗ, в том числе дубликатов.
Выдачей ГРНЗ является фактическая передача ГРНЗ владельцу транспортного средства, в том числе ГРНЗ сданных на хранение. Присвоением ГРНЗ является внесение в СРТС и программное обеспечение "Автоматизированная информационно-поисковая система "Автомобиль" индивидуального буквенно-цифрового обозначения ГРНЗ.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Допускается повторное присвоение ГРНЗ, бывших в пользовании на транспортные средства прежним владельцам, при их соответствии требованиям национального стандарта и государственной регистрации транспортного средства в пределах одного региона с уплатой государственных пошлин в размере 280 процентов МРП для автомобиля и 140 процентов МРП для мототранспортных средств и прицепов в следующих случаях:

1) МТНБ берілген, бұрын оған тіркелген көлік құралын есептен шығарған жағдайда, оның атына жаңадан тіркелетін көлік құралына иесінің еркі бойынша;
2) МТНБ берілген, КҚТК ауыстырған және көлік құралының тіркеу деректері өзгерген кезде иесінің еркі бойынша, егер біруақытта бұрын берілген МТНБ-ның телнұсқасын дайындау немесе жаңа МТНБ беру жүргізілетін болса, бұрын пайдалануда болған МТНБ-ларды бұрынғы иелерінің көлік құралдарына қайта беруге жол беріледі.
Иесін өзгертпей, КҚТК ауыстырған және (немесе) көлік құралының тіркеу деректері өзгерген кезде бұрынғы МТНБ-ны бергені үшін мемлекеттік баж төлеу жүргізілмейді.
Ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес келген және көлік құралын бір өңірдің шегінде мемлекеттік тіркеген кезде Кодексте белгіленген мемлекеттік баждарды төлей отырып, құқық мирасқорының (мұрагерінің) ерік білдіруі бойынша мұрагерлік мәні болып табылатын көлік құралына бұрынғы МТНБ-ны қайта беруге жол беріледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жолдауды;
3) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына мемлекеттік және орыс тілдерінде қағаз және электронды түрде бір данада жолдауды;
4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1, 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Алматы және Астана қалалары ішкі істер департаменттерінің бастықтары:
1) ішкі істер органдары жеке құрамының осы бұйрықты зерделеуін және талаптарын сақтауын қамтамасыз етсін;
2) ішкі істер органдарының жұмысын осы бұйрықтың талаптарына сәйкес ұйымдастырсын.

1) по волеизъявлению владельца на вновь регистрируемое транспортное средство на его имя, при условии снятия с учета ранее зарегистрированного за ним транспортного средства, которому был присвоен ГРНЗ;
2) по волеизъявлению владельца при замене СРТС и изменении регистрационных данных транспортного средства, на которое был присвоен ГРНЗ, если одновременно производится изготовление дубликата ранее присвоенного ГРНЗ или выдача нового ГРНЗ.
При замене СРТС и (или) изменении регистрационных данных транспортного средства без изменения владельца уплата государственной пошлины за выдачу прежнего ГРНЗ не производится.
По волеизъявлению правопреемника (наследника) допускается повторная выдача прежних ГРНЗ на транспортное средство, являющееся предметом наследования, при их соответствии требованиям национального стандарта и государственной регистрации транспортного средства в пределах одного региона с уплатой государственных пошлин установленных Кодексом.".
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
3) в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Начальникам Департаментов внутренних дел областей, городов Алматы и Астаны:
1) обеспечить изучение и соблюдение требований настоящего приказа личным составом органов внутренних дел;
2) организовать работу органов внутренних дел в соответствии с требованиями настоящего приказа.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі ___________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы "___" ________

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
"___" ________ 2016 года