"Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 72 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 ақпанда № 13260 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
басыV1600013260_3
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 609 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1004 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1204000 – Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)
Біліктілігі: 120401 2 – Матрос (теңіз және балық аулау флоты)*
120402 2 – Рөлші (ұстаушы)*
120403 2 – Кеме электригі*
120404 2 – Кеме қозғалтқышының өздігінен басқару
моторшысы*

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384 "Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2016 года № 13260. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Примечание РЦПИ!
См. начало V16013260_3
Приложение 609
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1004
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1204000 – Эксплуатация водного транспорта (по профилю)
Квалификации:
120401 2 – Матрос (морской и рыбопромысловый флот)*
120402 2 – Рулевой (кормщик)*
120403 2 – Электрик судовой*
120404 2 – Моторист самостоятельного управления судовым двигателем*

292-478**
ӨО және КП 00
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
1728
АА 00
аралық аттестаттау
72
ҚА 00
қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
қорытынды аттестаттау
24
КДДБ 02
кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндеттелген оқудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100с. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 610 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1005 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1204000 – Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)

292-478**
ПО и ПП 00
Профессиональное обучение и профессиональная практика
1728
ПА 00
Промежуточная аттестация
72
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02 (ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия. * В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей. ** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин. *** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02). Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 610
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1005
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1204000 – Эксплуатация водного транспорта (по профилю)
Квалификации:

300-350**
ӨО және КП 00
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
1224
АА 00
аралық аттестаттау
36
ҚА 00
қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
қорытынды аттестаттау***
24
КДДБ 02
кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндеттелген оқудың қорытындысы:
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100с. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 611 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1006 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1204000 – Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)

300-350**
ПП 00
Профессиональная практика
1224
ПА 00
Промежуточная аттестация
36
ИА 00
Итоговой аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02 (ОУППК)
оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия. * В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей. ** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности. Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 611
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1006
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1204000 – Эксплуатация водного транспорта (по профилю)
Квалификации:

792
КП 02
Диплом алды практика
144
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
КДДБ 00
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100с. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: пәндер бойынша120409 3 – Кеме жүйелерінің механигі біліктілігі үшін кешенді емтихан (АП 04, АП 05, АП 06)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 616 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1011 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша) Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1204000 – Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)

792
ПП 02
Преддипломная
144
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия. * В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей. ** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин. *** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена для квалификации 1204093 – Механик по судовым системам по специальным дисциплинам (СД.04, СД.05, СД.06). Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 616
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1011
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Эксплуатация транспорта
Специальность:
1204000 – Эксплуатация водного транспорта (по профилю)
Квалификации:

КҚ 2.1.1-2.1.10
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
КҚ 2.5.1.-2.5.10
КҚ 2.6.1-2.6.10
АП 02
Техникалық білім негіздері, слесарлық және электромонтаж жұмыстары
Техникалық өлшеу, қондыру және дәлдік шегі. Стандарттау мен машина құрылыс. Машина құрастыру мен деталдарды дайындауда. Жіберілетін қателіктер, жалпы сипаттамасы, себептері, түрлері. Наминалды және ауытқулы өлшемдер. Нақты өлшем. Дәлдік шегі мен оның аумағы. Өңдеу дәлдігі. Квалитеттер мен тегістік параметрлері. Дәлдік шегі мен қондыру жүйесі. Метрология; түсінік, қолданылатын терминдері, өлшеу аспаптарының көрсеткіші, әмбебап өлшеу құралдары; түрлері, жалпы сипаттамасы, қолданылуы, құрылысы мен пайдалану тәртібі. Техникалық механика туралы жалпы мәлімет. Машина мен механизмдер түрлері, бөліктері, кинематикалық механизмдер.
Білімдер:
- шлюпкалар құрылысы мен оларды теңізде пайдалануды;
- кеме жүк көтеру механизмдері құрылысы мен оларды қолдануды;
- кеме радиостанциясы, жарық және дыбыстық құралдардың құрылысы мен қолдану ережесін;
- жағыдағы объектілер және басқа кемелермен радиобайланыс орнату тәртібін;
- материалтану негіздерін, электротехника, техникалық механика қондыру мен дәлдік шегі жүйелерін;
- техникалық сызбаларды оқу ережесін;
- түрлі слесарлық жұмыстарды атқару тәртібін;
- кеме механизмдері мен құрылғыларын, басты қозғалтқышты жөндеуді;
- жөндеу жұмыстары технологиясы;
іскерліктер:
- трюмдерді ашу және жабу, жүк көтергіш кран бағандарын бағыттау, жүктерді тесу-түсіру, механизмдерге қызмет көрсету;
- теңіз түйіндерін жасауды, такелажды, ағаш ұстасы, желкендік жұмыстарын атқаруды;
- кемені жағаға тоқтату жұмыстарын;
- кеменің белгілеріне қарай сыйымдылығын анықтау, цистерналардағы су мөлшерін тексеруді;
- ау құралдарымен жұмыс істеуді, оларға техникалық қызмет көрсетіп, жөндеуді;
- ау құралдарын көтеру мен түсіруге байланысты барлық операцияларды атқаруды;
- кәсіптік балықтар, омыртқасыз жәндіктер мен өсімдіктер ассортименті мен түрін ажыратуды;
БК 6
БК 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.6
Біліктілігі: 120401 2 – Матрос (теңіз және балық аулау флоты)*
АП 03
Теңіз практикасы
Кемелердің қақтығысуын болдырмаудың Халықаралық ерекшеліктері, жалпы жағдайлар, құрылымы, терминдер мәні, ережелер, мазмұны мен оларды қолдану жолдары. Рангоут. Такелаждық жабдықтар мен материалдар. Кемедегі такелаждық жұмыстар. Руль арқылы басқаратын кезде ағылшын және орыс тілдерінде берілетін командалар, олардың мәні. Арқаннан байлау механизмдері, брашниль, лебедка, шпильдер, түрлері, кемеде орналасуы, жұмыс істеу принципі және техникалық күтімі. Кеме тораптары: түрлері, қызметі және құрылысы, техникалық күтімі. Теңіз жүк тасымал негіздері. Кемені жүк тасымалына әзірлеу. Жүктерді тиеу және орналастыру. Рейдті жүк тиеу операциялары. Жүктерді қабылдау және есептеу, тапсыру. Мұнай өнімдерін танкер арқылы тасымалдау. Кеменің суға батып кетпеуін қамтамасыз ететін шаралар. Аппатты жағдайдағы кемелерге жәрдем беру. Кемедегі қайықтар және оны пайдалану талаптары. Кемедегі майлау, сырлау жұмыстары. Ағаш өңдеу және ұстамалық жұмыстар.
білімдер:
теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін Халықаралық конвенция негізгі талаптарын;
теңіз және балық аулау флоты кемелерінде қызмет ету жарғысын;
теңіз және балық аулау флоты қызметін реттейтін бұйрықтар мен нұсқаларды, басқа да ресми құжаттарды;
кемені жүзуге дайындау тәртібін;
регистр ережелері талаптарын;
ісерліктер:
- теңізде жүзушілерге берілетін навигациялық хабарламалар мен ескертпелерді алу тәртібін;
жүзуге арналған парталар, оларға жергілікті жағдайларға байланысты түзетулер енгізуді;
ашық теңізде қақтығыстар болдырмаудың Халықаралық ережелерін;
апатқа ұшыраған кемелер мен адамдарды құтқарудың теңіз және балық аулау флоты жарғысы талаптарын;
экипаж мүшелерінің дабылды сигналдар кезіндегі іс-әрекетін;
жалпы және жеке құтқару құралдарының құрылысы мен пайдалану тәртібі;
құтқару және өрт сөндіру құралдары, полубалық жарықтар мен сигналдық құрылғыларды пайдалануды, күтіп ұстау мен сақтауды;
кеме танкерінің су сыйымдылығын, оның қозғалысын анықтау тәсілдерін;
- кеменің жүк қоймалары мен ондағы температураны тұрақты өлшеп отыруды;
БК 6
БК 8
КҚ 2.1.1 - КҚ 2.1.10
АП 04
Кемедегі қысымша механизмдер
Кемедегі негізгі көмекші механизмдер, түрлері, қызметі, жетектер, жалпы сипаттамалар мен оларға қойылатын талаптар. Гидравлика негіздері. Сорап қондырғылары туралы ұғым және оның нақты сүлбасы. Піспекті сораптар: ұғым, нақты сүлбасы, құрылысы, жұмыс істеу принципі; артықшылықтары мен кемшіліктері. Ротациялық сораптар туралы жалпы түсінік, сыйпаттамасы мен түрлері. Қалақты сораптар: түрлері, құрылысы, қолдануы және жұмыс істеу принципі, жетістіктері мен кемшіліктері. Гидрожетектер: түрлері, құрылысы басқару органдары, пайдаланылуы және жөндеу. Кемедегі қосымша бу қазандықтары: түрлері, қолдануы, жалпы сыйпаттамасы, құрылысы, пайдаланылатын жанармайлары және олардың түрлері.Кемедегі мұздатқыш құрылғылар. Жасанды суық алу агрегаттарын пайдалану. Мұздатқыш машиналар мен қондырғылар, компрессорлар түрлері, суыту әдістері, жұмыс істеу принципі, нақтылық сүлбасы. Кеме мұздату қондырғыларын автоматтандыру, олардың параметрлері, баптау жұмыстары.
Трюмдерді салқындату тәсілдері, мұздатқыш қондырғылар, олардың мұздату тәсілдеріне жалпы сипаттама.
Білімдер:
- гидравликаның негізгі ұғымын;
- сұйықтық ағысының толассыздық заңдарын;
- насос қондырғыларын және олардың принципиалды схемасын;
- поршенді насостың артықшылығы мен жетіспеушілігін;
- электр монтаждық жұмыстарын жүргізу технологиясын;
- тоңазытқыш агрегаттарының классификациясын;
- тоңазытқыш қондырғысы конденсаторының әрекет ету принциптерін;
- оқшаулағыш құрылғыларын;
Іскерліктер:
- сұйықтық температурасын және сорғыш құбырдың гидравликалық кедергісін, сиретуден сору тәуелділігін анықтайды;
- поршенді насостарға техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- ротационды насостарды қолданады;
- лопастты насостарға техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- кеменің тоңазытқыш қондырғыларына техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- тоңазытқыш машиналарын қолданады;
- жасанды
- тоңазытқыш агентінің қызып кететін реттегіштерін, автоматика құралдарын қолданады;
- іске қосуға тоңазытқыш қондырғыларын дайындайды;
- тоңазытқыш қондырғыларының жұмыс режимін жөнге келтіреді;
- тоңазытқыш қондырғыларының ақаулықтарын табады және жояды;
- еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
БК 6
БК 8
КҚ 2.1.1 - КҚ 2.1.10
АП 05
Өнеркәсіптік балық аулау техникасы.
Балық аулауда қолданылатын негізгі құрал-жабдықтар. Кеме борты мен кормалары арқылы балық аулау тәсілдері, пайдаланылатын механизмдер мен құрылғылар, кеменің кәсіптік балық аулау схемасы. Балық аулау құралдары мен механизмдерінің жұмысын бақылайтын аспаптар. Қалталы аулау тәсілі; негізгі аулау принципі, құралдар, кәсіпшілік ауданы. Дрифтерлі аулаудың негізгі принциптері мен құрал-жабдықтары, аулау технологиясы. Ауа құралдарының техникалық күтімі. Кәсіптік ихтология. Кәсіптік балықтарға жалпы технологиялық сипаттама. Ұзақ мерзімге сақтау және антисептиктерді қолдану. Балықтарды өндірістік салқындату тәсілдері. Омыртқасыз жәндіктер мен өсімдік өңдеу кәсіпшілігі.
Білімдер:
теңіз және балық аулау флотында шағын кемелерді ережеге сай жүргізуді;
кеме балық өңдеу цехындағы атқарылатын жұмыстарды, оның орындалу технологиясын; аспаптар мен құралдарды;
дайын өнім шығару үшін балықтарды, жәндіктер мен өсімдіктерді өңдеуді;
балықты сақтау ережелерін;
дайын өнім шығару үшін балықтарды, жәндіктер мен өсімдіктерді өңдеуді;
балықты сақтау ережелерін;
еңбек және техника қауіпсіздігінің шараларын сақтау;
санитарлық-гигиеналық талаптарды орындауды.
іскерліктер:
ау құралдарымен жұмыс істеуді, оларға техникалық қызмет көрсетіп, жөндеуді;
ау құралдарын көтеру мен түсіруге байланысты барлық операцияларды атқаруды;
кәсіптік балықтар, омыртқасыз жәндіктер мен өсімдіктер ассортименті мен түрін ажыратуды;
оларды алдын ала өңдеуді;
аулау жұмысы мен өңдеу кезінде еңбек қауіпсіздігінің ережелерін сақтауды.
БК 6
БК 8
КҚ 2.1.1 - КҚ 2.1.10
АП 06
Кәсіптік механизмдер
Кәсіптік лебедкалар: түрлері, құрылысы, пайдаланылуы. Тралмен аулау механизмдері.
Дрифтерей аулау механизмдер. Ауды тарататын машиналар. Балық аулау механизмдерін күтіп-баптау және жөндеу.
білімдер:
кеме трюмдері, жүк арту, түсіру крандары, арқандар, басқа да қосалқы механизмдер құрылысы мен пайдалануын;
кеме балық өңдеу цехындағы атқарылатын жұмыстарды, оның орындалу технологиясын; аспаптар мен құралдарды; іскерліктер:
трюмдерді ашу және жабу, жүк көтергіш кран бағандарын бағыттау, жүктерді тесу-түсіру, механизмдерге қызмет көрсету;
БК 6
БК 8
КҚ 2.1.1.- ҚК 2.1.10

ПК 2.1.1-2.1.10
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПК 2.5.1.-2.5.10
ПК 2.6.1-2.6.10
СД 02
Основы технических знаний, слесарные и электромонтажные работы.
Допуски, посадки и технические измерения. Стандартизация в машиностроении. Погрешности при изготовлении деталей и сборке машин. Номинальный и предельные размеры. Действительный размер. Допуск размера. Поле допуска. Посадки, их виды и назначение. Точность обработки. Квалитеты и параметры шероховатости. Системы допусков и посадок. Метрология. Универсальные средства измерения. Основные сведения из технической механики. Классификация механизмов и машин. Звенья механизмов. Кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи, типы кинематических пар). Детали машин. Детали и сборочные единицы. Виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения). Механизмы передачи вращательного движения. Виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные): назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема. Передаточное число. Сопротивление материалов. Абсолютно твердое тело. Основные виды деформации и распределение напряжения при них. Внешние силы и их виды. Внутренние силы упругости и напряжения. Действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения. Слесарные работы. Организация слесарных работ. Виды слесарных работ и технология их выполнения. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте судовых энергетических установок и вспомогательных механизмов. Электромонтажные работы. Электромонтажное оборудование, приспособления, инструменты и материалы, применяемые при электромонтажных работах. Технология проведения электромонтажных работ. Основные требования к качеству соединений и укладке кабелей.
Знания:
-устройство, принцип действия и эксплуатация судовых грузоподъемных механизмов;
-устройство шлюпок и правила их эксплуатации на воде;
-устройство и правила эксплуатации судовой радиостанции, средств зрительной и световой связи;
-правила радиосвязи с судами и береговыми объектами;
-основы материаловедения, электротехники, системы допусков, посадок и технической механики;
-правила чтения технических чертежей;
-виды слесарных работ и порядок их выполнения;
-ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-технология ремонтных работ;
-документация, оформляемая при ремонте судна, его агрегатов и механизмов;
-порядок представления судна к освидетельствованию;
Умения:
-открывать и закрывать трюмы; поднимать и опускать грузовые стрелы; эксплуатировать судовые лебедки и краны, грузозахватные приспособления и механизмы; проводить их техническое обслуживание;
-вязать морские узлы, выполняет такелажные, парусные, плотницкие и малярные работы;
-выполнять швартовные операции;
-определять осадку судна по маркировке на штевнях, замерять уровень воды в льялах и танках (цистернах);
-выполнять сетевые и такелажные работы с орудиями лова, обслуживать и ремонтировать орудия лова;
-выполнять все операции при спуске и подъеме орудии лова;
-определять видовой и размерный ассортимент промысловых рыб, промысловых беспозвоночных и растений;
-производить предварительную их обработку;
-соблюдать безопасность труда при обработке рыбы, промысловых беспозвоночных и растений.
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.3
ПК 2.5.1
ПК 2.6.6
Квалификация: 120401 2 – Матрос (морской и рыбопромысловый флот)*
СД 03
Морская практика.
Международные правила предупреждения столкновения судов (МППСС): общие положения, структура, значение терминов, употребляемых в МППСС, содержание. Рангоут. Материалы и предметы такелажного снаряжения.
Судовые такелажные работы. Рулевое устройство: назначение, классификация, схема устройства, характеристика различных типов рулевых устройств, техническая эксплуатация. Швартовное устройство: назначение, основные части, их расположение и устройство. Грузовые устройства судна: классификация, назначение, характеристика, устройство, размещение на судне, принцип действия, техническая эксплуатация. Средства связи судна: виды, характеристика, применение. Основы морских перевозок грузов. Подготовка судна к погрузке. Погрузка и укладка грузов. Рейдовые грузовые операции.
Приемка, счет и сдача грузов. Перевозка нефтеналивных грузов. Борьба за живучесть судна. Оказание помощи судам, терпящим бедствие. Судовые шлюпки и их эксплуатация.
Малярные работы. Плотницкие работы.
Знания:
-основные требования Международной конвенции по безопасности морских судов;
-уставы службы на судах морского и рыбопромыслового флотов;
-основные инструкции, наставления и приказы, регламентирующие службу на судах морского и рыбопромыслового флотов;
-порядок и содержание подготовки судна к плаванию;
-требования правил Регистра;
Умения:
-выполнять судовые, такелажные, малярные работы и текущий ремонт под руководством боцмана или рулевого.
-поддерживать чистоту на палубах и судовых помещениях, следить за соблюдением членами экипажа правил внутреннего распорядка дня.
-следить за сохранностью грузов, инвентаря и судового имущества.
-производить подачу и уборку швартовных канатов и трапов, обеспечивая их надежное закрепление при стоянке судна.
-по указанию вахтенного начальника отдавать и поднимать якоря, участвовать в спуске и подъеме шлюпок.
-принимать участие в подготовке грузовых помещений, грузовых средств и инвентаря к погрузке, выгрузке и уборке их по походному.
-пользоваться общими и индивидуальными спасательными средствами, знать их размещение на судне.
-следить за исправностью аварийно-спасательного имущества, средств пожаротушения, сигнальных огней.
-работать веслами на шлюпке.
-по указанию вахтенного начальника измерять глубину судового хода.
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1 - ПК 2.1.10
СД 04
Судовые вспомогательные механизмы.
Основные судовые вспомогательные механизмы: классификация, назначение, предъявляемые к ним требования, характеристики и приводы. Основы гидравлики.
Насосы и их параметры. Поршневые насосы: понятие, принципиальная схема, классификация, устройство, принцип действия, достоинства и недостатки. Ротационные насосы: понятие, классификация, характеристика. Лопастные насосы: классификация, характеристика, устройство, принцип действия, применение. Струйные насосы: виды, устройство, принцип действия, применение, достоинства и недостатки. Гидроприводы: назначение, принципиальная схема, виды, устройство, органы управления, эксплуатация и ремонт. Судовые вспомогательные паровые котлы: назначение, классификация, характеристика, устройство, применяемое топливо и его классификация. Процесс горения топлива. Судовые холодильные установки. Холодильные агенты и теплоносители. Компрессоры холодильных установок: назначение, классификация, характеристика, устройство, принцип действия. Теплообменные и вспомогательные аппараты холодильных установок. Автоматика судовых холодильных установок. Способы охлаждения трюмов, охлаждающие и замораживающие устройства. Эксплуатация судовых холодильных установок.
Знания:
- основные понятия гидравлики;
- Закон непрерывности потока жидкости;
- насосные установки и ее принципиальные схемы;
- достоинства и недостатки поршневых насосов;
- технологию проведения электромонтажных работ;
- классификацию холодильных агрегатов;
- принцип действия конденсаторов холодильных установок;
- изоляционные устройства;
Умения:
- определять зависимость всасывания от разрежения, гидравлического сопротивления всасывающего трубопровода и температуры жидкости;
- обслуживать и ремонтировать поршневые насосы;
- применять ротационные насосы;
- обслуживать и ремонтировать лопастные насосы;
- обслуживать и ремонтировать судовые холодильные установки;
- применять холодильные машины;
- использовать приборы автоматики, регуляторы перегрева холодильного агента;
- подготавливать холодильные установки к пуску;
- регулировать режим работы холодильной установки;
- выявлять и устранять неисправности холодильных установок;
- соблюдать безопасность труда.
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1 - ПК 2.1.10
СД 05
Техника промышленного рыболовства.
Основные материалы, применяемые для изготовления оснастки орудий лова. Кошельковый лов: принцип, объекты лова и районы промысла, конструкция неводов, промысловые схемы и технология лова. Дрифтерный лов: принцип, объекты и орудия лова, дрифтерные порядки и их типы, техника лова. Техническая эксплуатация орудий лова. Промысловая ихтиология. Общая технологическая характеристика рыбы. Основы обработки рыбы.
Знания:
-обязанности матроса в соответствии с уставами службы на судах морского, рыбопромыслового флотов;
-орудия лова промыслового судна, их устройство, принцип действия, обслуживание и ремонт;
-правила выполнения операций по спуску и подъему орудии лова;
-правила определения качества рыбы, промысловых беспозвоночных и растений;
-технология разделки рыбы, беспозвоночных и растений для изготовления готовой продукции;
-сроки хранения рыбы, промысловых беспозвоночных и растений на палубе до их разделки и готовой продукции в цехе;
-правила безопасности труда при обработке рыбы, промысловых беспозвоночных и растений;
-санитарно-гигиенические правила работы с рыбой, промысловыми беспозвоночными и растениями.
уметь:
-выполняет сетевые и такелажные работы с орудиями лова, обслуживает и ремонтирует орудия лова;
-выполняет все операции при спуске и подъеме орудии лова;
-определяет видовой и размерный ассортимент промысловых рыб, промысловых беспозвоночных и растений;
-производит предварительную их обработку;
-соблюдает безопасность труда при обработке рыбы, промысловых беспозвоночных и растений.
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1 - ПК 2.1.10
СД 06
Промысловые механизмы.
Промысловые лебедки: назначение, классификация, характеристика, общее устройство, применение. Механизмы тралового лова. Механизмы дрифтерного промысла. Неводовыборочные машины и силовые блоки. Ремонт промысловых механизмов.
Знания:
-назначение, устройство и правила технической эксплуатации судовых трюмов, грузовых стрел, лебедок, кранов, грузозахватных приспособлений и механизмов;
-технологическое оборудование в рыбном цехе судна; устройство, принцип действия, техническое обслуживание и ремонт;
Умения:
-открывает и закрывает трюмы; поднимает и опускает грузовые стрелы; эксплуатирует судовые лебедки и краны, грузозахватные приспособления и механизмы; проводит их техническое обслуживание
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1.- ПК 2.1.10

КҚ 2.2.1 - КҚ 2.2.10
Біліктілігі: 120403 2 – Кеме электригі*
АП 03
Кеме электр жабдықтары
Кеме электр станциялары: түрлері, қызметі, техникалық сипаттамасы, құрылысы мен қолданылуы. Кеме электр тізбектері, ондағы электр энергиясының таратылу схемасы, түрлері, жалпы сипаттамасы. Үлестіруші қондырғы мен басқару аппараттары, түрлері, қызметі, жұмыс істеу принципі және орналастыру. Электр шамдарының құрылысы мен олардың түрлері. Кеме электр жетегі: жалпы түсінік: түрлері, сипаттамасы, құрылысы мен қызметі (тұрақты және айнымалы ток электр қозғалтқыштары) электр қозғалтқыштарын түрлі режимге басқару схемасы. Оларға техникалық және жөндеу аппаратурасы; түрлері, пайдалану, құрылысы және қызметі, түйіспелер: түрлері, құрылысы, жалпы сипаттамасы, техникалық қызметі. Электр басқару схемалары; (электр қозғалтқыштар, көмекші механизмдер, электр жетекті сораптар, желдеткіштер мен компрессорлар) құрылысы, құрастыру және пайдалану тәртібі. Рульдік құрылғылардағы электр жетектер. Зәпірлік құрылғылардың электр жетектері және оларды пайдалану. Тралды шығарлардың электр жетектері. Жүк көтергіш құрылғылардың электр жетектері. Аккумулятор батареялары: түрлері, сипаттамасы, жұмыс істеу принципі, техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Кеменің ішкі байланысы, радио-байланыс және апатты-ескертпелі сигналдар. Электр қозғалтқышты кемелер: жалпы сипаттамалары, электр ескектерінің сызбасы, бас генераторлар мен электр қозғалтқышты ескектері. Кеме электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету; жөндеу кезеңдері, техникалық қызмет технологиясы, машиналарды реттеу, баптау және консервациялау, құрғату аспаптар мен жабдықтарды тексеру.
білімдер:
кеме электрстанцияларын, құрылысын, жұмыс істеу принципін, технологиялық қызмет көрсетуі мен жөндеуін;
кеме электр жабдықтары мен оның пайдалануын;
электр аспаптары мен құрылғыларының кемеде орналасуын, құрылысын, жұмыс істеу приципін;
электр жетектері құрылысы, олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етуді;
автоматты қондырғылар жүйесін;
электротехника және материалтану негіздерін;
-назначение, принцип действия, основные параметры, устройство аккумуляторных батарей; схемы зарядных устройств преобразователей;
кемедегі кабельдік беріліс жүйелерін, олардың ақаулары мен болдырмау шараларын, жөндеу тәсілдерін;
жарық беруші электр қондырғыларды, аспаптар қызметі мен құрылысын;
сигнал оттары мен прожекторларды, жарық және дыбыстық апатты жағдайда пайдалануды;
аккумулятор батареяларының пайдалану мерзімі мен оларға техникалық қызмет көрсетуді;
кемедегі командалық телефондық және апатты кезеңдегі байланыс тәсілін;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылысын, пайдалануды;
іскерліктер:
кеме электрстанциялары механизмдері мен агрегаттарын іске қосуға дайындауды, жұмыс режимін тексеріп, тоқтата білу мен техникалық қызмет көрсету;
кеме электр жабдықтарын реттеп, ақауларын анықтауды және түзеуді;
слесарлық жұмыстар мен техникалық қызмет көрсетіп, жөндеуді;
кеме рулін басқару жетектері мен электр қозғалтқыштарға, басқа да қосымша механизмдер мен агрегаттарға электр энергиясының берілуін бақылауды;
кеме кабельдерін қайта құрастырып, жөндеуді, электр жабдықтары мен жарық беруші сигналдық желілерді түзетуді:
аккумулятор батареяларына қызмет көрсетуді;
апатты, командалық және телефондық байланыстарды қалыпты жағдайда ұстап, қызмет көрсетуді;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалануды;
электр схемалары мен сызбалардағы белгілерді оқуды;
кеме электр жабдықтарының техникалық құжаттарын жүргізуді;
кемедегі вахталық қызметті кейінге сай атқаруды;
барлық дабылдарда іс-әрекет етуді;
жеке және ұжымдық құтқару құралдарын пайдалануды;
еңбек қорғау мен санитарно-гигиеналық нормалардың талаптарын орындауды;
өрт қауіпсіздігі ережелері мен сөндіру құралдарын пайдалануды.
БК 6
БК 8

ПК 2.2.1 - ПК 2.2.10
Квалификация: 120403 2 – Электрик судовой*
СД 03
Электрооборудование судов
Судовые электрические станции: назначение, классификация, характеристики, устройство, область применения. Судовые электрические цепи. Распределительные устройства и аппаратура управления. Приборы защиты от перегрузок электрических сетей. Судовое электроосвещение и электронагревательные приборы. Судовой электропривод: понятие, назначение, классификация, характеристики, устройство (электродвигателей постоянного и переменного тока). Аппаратура управления вспомогательными электроприводами: назначение, характеристики, классификация, общее устройство. Электроприводы судовых вспомогательных механизмов. Электроприводы рулевых устройств. Электропривод якорно-швартовных устройств. Электропривод траловых лебедок. Электропривод грузоподъемных устройств. Аккумуляторные батареи: назначение, типы (кислотные, щелочные), характеристики, устройство, принцип работы, техническое обслуживание и ремонт. Радиосвязь, внутрисудовая связь и аварийно-предупредительная сигнализация. Электродвижение судов: определение, характеристики судов с электродвижением, принципиальная схема гребной электрической установки, главные генераторы и гребные электродвигатели.
Техническая эксплуатация судового электрооборудования: периодичность и технология технического обслуживания, консервация и расконсервация машин, их сушка и регулировка, проверка и регулировка аппаратуры.
Знания:
-устройство, принцип действия, техническая эксплуатация и ремонт судовых электростанций;
-назначение и схема электрооборудования судна;
-назначение, устройство, принцип действия и расположение электрических приборов, аппаратов, механизмов и установок на судне;
-устройство, работа и обслуживание электрических приводов;
-назначение, устройство и эксплуатация автоматизированных устройств, регулирующих работу электрооборудования;
-основы электротехники и материаловедения;
-периодичность и правила технического обслуживания аккумуляторных батарей;
-схемы аварийной, командной и телефонной связи на судне;
-назначение, устройство, принцип действия и порядок технического обслуживания аппаратов аварийной, командной и телефонной связи;
-назначение, устройство и правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами;
-условные обозначения на электрических схемах и на электромонтажных рабочих чертежах, правила их чтения;
умения:
-осуществлять подготовку к работе, пуск, использование в действии, проверку режима работы, остановку и техническое обслуживание агрегатов и механизмов судовой электростанции;
-производить осмотр, диагностику, выявляет неисправности, ремонтирует и регулирует электрооборудование судна;
-выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования;
-контролировать подачу электроэнергии на электродвигатели рулевого привода, лебедки, брашпиля и других электрифицированных вспомогательных механизмов и систем;
-проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж кабелей электрооборудования судна, сигнальных и осветительных трасс;
-обслуживать и содержать в исправном состоянии станцию сигнальных огней, прожекторы, средства аварийной предупредительной сигнализации и другие световые и звуковые сигнальные устройства;
-обслуживать аккумуляторные батареи;
-обслуживать и содержать в исправном состоянии аварийную, командную и телефонную связь;
-пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
-читать чертежи и электрические схемы;
-вести установленную техническую документацию по электрооборудованию судна;
-нести вахту согласно судовому расписанию;
-действует по всем видам тревог;
-спускать и поднимать шлюпки, ходить на них под веслами и с двигателем;
-пользоваться коллективными и индивидуальными спасательными средствами;
-соблюдает правила безопасности труда и санитарно-гигиенические нормы труда;
-выполнять меры противопожарной безопасности и пользуется противопожарными средствами.
БК 6
БК 8

КҚ 2.3.1 - КҚ 2.3.9
Біліктілігі: 120404 2 – Кеме қозғалтқышының өздігінен басқару моторшысы*
АП 03
Кеменің энергетикалық қондырғылары
Такелажды жабдықтың материалдары және заттары (арқандар, такелажды шынжырлар, жүк көтергіш темір ілгек (гак), такелажды қапсырма шегелер, талрептер, блоктар, жүк көтергіштер). Кеменің такелажы және рангоуттар. Кеме бөлмесін және корпусын күту. Жүк тасымалының негіздері және тасымалдау ережелері. Жүк тиеу-жүк түсіру жұмыстарын жүргізу ережелері. Ауыр жүкті, палуба жүктерін және ағаштар жүгін арту ерекшеліктері. Мұнай құйылған жүктерді арту және тасымалдау. Сұйықтықты жүктер классификациясы. Мұнай өнімдері және олардың разрядтары. Жүк тиеу жұмыстарының кеме-сағатты нормалары. Көлік құжаттарын рәсімдеу және тасымалдауға жүктерді қабылдау. Кемедегі жүктерді тапсыру және сапар жолдағы операциялар. Бекітілген пунктегі жүктерді беру және сақтау. Почта және ауыр жүктер багажын, жолаушыларды тасымалдау. Тарифтер, есептемелер ретін және оларды қолдану ережелері.
білімдер:
- кеме жұмысында қолданылатын негізгі материалдарды;
- алуан түрдегі жүктерді және тиеу ережесін;
- мұнай өнімдерін және олардың разрядтарын;
- жүк тиеу жұмысының кеме-сағаттық нормаларын;
- жүк тиеу және түсіру актісін және оларды құрастыру ретін;
- ыдыстың бұзылуы кезінде жүктерді ашып алудың ретін;
- билеттер түрлерін және формасын;
- жолаушыларды тасымалдау кезіндегі экипаждың міндеттерін;
- тарифтің түрлерін және формасын;
іскерліктер:
- малярлық жұмыстар атқарады;
- жүктер күйінің сапасын анықтайды;
- айлақтағы жұмыстарды жүргізеді;
- жүктерді қабылдауға танктерді дайындайды;
- мұнай өнімдерімен жұмысы кезінде сақтандырғыш жабдықтарын қолданады;
- жұмыссыз тұру мезгіліне есептер шығарады;
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
КҚ 2.4.1 -
КҚ 2.4.10
Біліктілігі: 120405 2 – Рефрижератор қондырғыларының моторшысы (машинисі)*
АП 03
Кеменің рефрижераторлық қондырғылары
Жасанды салқындатудың физикалық мәні. Тоңазытқыш машинаның жұмыс процесіндегі термодинамиканың негіздері. Тоңазытқыш агенттері және жылу таратушылар. Механикалық энергиямен шығындалатын тоңазытқыш машиналары. Кеме тоңазытқыш машинасының компрессорлары. Тоңазытқыш машинаның жылу алмастырғыш аппаратуралары. Тоңазытқыш машинасының арматурасы және құбырлары, қосалқы аппаратуралары. Жылу энергиясы шығынымен жұмыс істейтін тоңазытқыш машиналар. Кеменің рефрижераторлық құрылғысының ерекшеліктері. Кеменің оқшаулағыш материалдары және конструкциясы. Салқындату құралдарының құрылысы және трюмдерді салқындату тәсілдері. Кеменің тоңазытқыш қондырғылары. Технологиялық тоңазытқыш жабдықтары. Ұсақ тоңазытқыш қондырғылары. Тоңазытқыштар. Ауаны тазартқыш қондырғылары. Кеме тоңазытқыш қондырғысын пайдалану. Тоңазытқыш қондырғысын жөндеу.
білімдер:
- физикалық денелер күйінің параметрін;
- тоңазытқыш коэффициенті туралы ұғымын;
- жылу таратқыштың қасиеттерін;
- тоңазытқыш машинасының компрессорлы жұмысының жылулық сипаттамасын;
- қосалқы жабдықтардың элементтерін;
- тоңазытқыш қондырғысы мен жылу алмастырғыш аппаратурасының жұмысына майдың әсерін;
- кеменің рефрижераторлық құралғысының ерекшеліктерін;
- аппараттың жүктерін түсіру және тиеудің механикаланған процестерін;
- ауаны тазартудың жұмыс принциптерін;
іскерліктер:
- кеңейтілген цилиндрді реттегіш желдеткішпен ауыстырып отырады;
- тоңазытқыш қондырғысының жұмыс көрсеткіштер сапасын анықтайды;
- кеме компрессорларына техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- жылу алмастырғыш аппаратураларын дайындау кезінде негізгі материалдарды қолданады;
- тоңазытқыш машинасының жылу алмастырғыш аппаратурасына техникалық күтім жасайды және жөндеу жүргізеді;
- салқындатқыш бөлмесінің температурасын жөнге келтіреді;
- компрессорлар мен қондырғылар жүйесінің дайындығына тексеріс жүргізеді;
- жүйелерді маймен және хладагентпен толтырады;
- жөндеуден кейін тоңазытқыш қондырғысын сынақтан өткізеді;
- техникалық құжатнамаларды толтырады;
- тоңазытқыш қондырғысын жөндеу кезінде еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
БК 6
БК 8
КҚ 2.5.1 - КҚ 2.5.10
АП 04
Кемедегі энергетикалық қондырғылар
Кемедегі негізгі энергетикалық қондырғалар: түрлері, сипаты, қолданылуы. Іштен жану двигательдері: түрлері, параметрі, термодинамикалық процесстер. Іштен жану қозғалтқыштарының негізгі жұмыс процестері (төрт контактылы және екі контактылы, тыныштық қалпы, пішпек қозғалысы, цилиндр көлемі, қысу деңгейін, такт т.б.), дизельді және карбюраторлары қозғалтқыштар. Басты қозғалмайтын деталдары (орнатылған рама, рама подшипниктері, цилиндр қақпақтары). Құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Кривошипті-шатунды механизм. Газ таратқыш механизмдер: реттелуі, жұмыс істеу принципі, байқалатын ақаулар және оларды жою жолдары. Іштен жану двигательдерінің қоректендіру жүйелері: түрі, схемалары, негізгі элементтері мен жұмыс істеу принципі. Майсорғыш сораптар; форсункалар, сүзгіштер, сепараттарлар, олардың құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Сораптар мен гидроисстектер. Жылу өткізгіштер мен сепараторлар: қызметі, түрлері, бекіту тәсілдері. Іштен жану двигательдерінің суыту жүйелері; қызметі, түрлері, негізгі элементтері және жұмыс істеу принципі. Оталдыру жүйесі, құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Ауа шығару және кіргізу жүйелері.
білімдер:
кемені сумен жанармай, азық-түлік және материалдық техникалық, оларды арналастырып, сақтау нормаларын;
кеменің басты механизмдері мен құрылғыларын, қозғалтқыштарды пайдалану техникасын;
кеме механизмдері мен құрылғыларын, басты қозғалтқышты жөндеуді;
- дизель мен қозғалтқыш карбюраторының қоспажасауын;
- ІЖҚ қуаты мен үнемділігін;
- ішкі жану қозғалтқышының жұмыс үрдісін (төрттактілі және қостактілі қозғалтқышты);
- ауа артықшылық коэффициентін;
- қозғалтқыш үнемділігін;
- қуатының өсу жолын;
- отынның үлестік шығынын;
- біртекті қоспаны алу тәсілдерін;
іскерліктер:
- жүйені май және тоңазытуагентімен толтыруы;
- топтама мен жұмсалуын және жалпы сипаттамасын анықтауы;
- орташа инжикаторлық қысым, әсерлі қуат, пайдалы әрекет коэфициентін анықтауы;
- болуы мүмкін ағаттықтарды жоюы және оны жою тәртібін білуі;
- отын сорабын реттеуі (клапан типтес, реттығын типтес жоғары қысымды);
- ішкі жану қозғалтқышы жүйесін қызмет көрсету және жөндеуді;
- жинағыш, басқыш, сақтандырғыш клапан және қондырғы қаңылтағына қызмет көрсетуі.
БК 6
БК 8
КҚ 2.5.1 - КҚ 2.5.10
КП 01
Кәсіптік практика
Кемелердің соқтығысуын алдын алудың халықаралық ережелері (КСАХЕ).
Жүріп тұрған, тарту және итерумен айналысатын механикалық қозғалтқышты кеме, желкенді кеме, шөккен кемелер, зәкір және шөгінде тұрған кемелердің оттары мен белгілері. Бір-біріне жақын балық және кәсіпкерлік буынсыздарды аулаумен айналысып жүрген балықаулау кемелерінің қосымша сигналдары. Рангоут. Такелаж жабдықтарының материалдары мен заттары. Арқан сипаттамалары. Кеме баспалдағы.
Кеменің жүктік қондырғылары.
Жүк тесіктердің жабдықтары. Кеме байланыс құралдарын қолдану. Көзбен көру және есту байланыс құралдары, оларды қолдану. Кемені тиеуге даярлау. Қажетті жүзушілікті, мықтылықты, құралғы тұрақтылығын, жүк тобын тиеу кезінде сыйымдылығы мен бірізділігін мейлінше қолдануды қамтамасыз ету. Балласттың мәні. Түрлі жиындалған жүктерді тиеу және орналастыру.
Кеме борты астында жүк жүзу құралдарының тұру мықтылығын қамтамасыз ету.
Электржинақтау жұмыстарын өткізу технологиясы.
іскерліктер:
- жүзудің және түрлі жағдайда икемделіп жол табудың негізгі ережелерін;
- рангоут құрылымының негіздерін;
- рөл қондырғысын;
- рөлде берілетін орысша, қазақша, ағылшынша бұйрықтарды және оның мәнін, мағына-сын;
- зәкір қондырғысын;
- зәкір операциясында икемделіп жол табудың тәсілдерін;
- байлану қондырғыларын;
- байлану механизмдерінің орналасуын
дағдылар:
- жұмысты жоспарлауы;
- кемені лоцманмен бірге жүзгенде басқаруы;
- жағалауға түрлі жағдайда кемені байлауға даярлауы;
- байлау кезінде берілетін түрлі бұйрықтарды орындауы;
- байлау операциясы кезінде еңбек қауіпсіздігін қаматамасыз етуі;
- такелаж саймандарын қолдануы;
- теңіз түйінін байлай алуы;
- кемелерді теңізбен сүйреуді жүзеге асыруы;
- қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып кемені және сүйретілетін нысанды сүйреуге даяр-лауы;
- апатқа ұшыраған кемелерге көмек көрсетуі;
- кеме энергетикалық қондырғысы мен көмекші механизмдерге техникалық қызмет көр-сету және жөндеу кезінде ұсталық жұмыстарды орындауы;
- еңбекті қорғау және қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықты өткізуі.

ПК 2.3.1 - ПК 2.3.9
Квалификация: 120404 2 – Моторист самостоятельного управления судовым двигателем*
СД 03
Судовые энергетические установки
Основные судовые энергетические установки: определение, классификация, назначение и общая характеристика. Двигатели внутреннего сгорания (ДВС): классификация, параметры и термодинамические процессы. Основные определения двигателя внутреннего сгорания (мертвой точки, хода поршня, объема цилиндров, степени сжатия, такта). Рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя). Смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей.
Мощность и экономичность ДВС: определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия. Удельный расход топлива. Экономичность двигателя. Пути увеличения мощности. Остов двигателя внутреннего сгорания. Главные неподвижные детали (фундаментная рама, рамовые подшипники, крышки цилиндров): назначение, устройство, принцип работы. Кривошипно-шатунный механизм. Механизм газораспределения: назначение, устройство, приводы, работа, регулировка, возможные неисправности и порядок их устранения. Топливная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, классификация, схемы и составные элементы, принцип работы. Смазочная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, составные элементы, работа, обслуживание и ремонт. Насосы и гидроприводы. Теплообменники и сепараторы: назначение, классификация, принцип действия, способы крепления, обслуживание и ремонт. Охлаждающая система двигателей внутреннего сгорания: назначение, классификация, составные элементы, принцип работы.
Система впуска и выпуска: назначение, составные элементы, принцип работы. Воздуховпуск.
Знания:
-нормы обеспеченности судна топливом, водой, запасами продуктов и материально-технического оснащения, порядок их пополнения и хранения на судне;
-устройство, техническая эксплуатация главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей;
-мощность и экономичность ДВС;
-рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя);
-коэффициент избытка воздуха;
-экономичность двигателя;
-пути увеличения мощности;
-удельный расход топлива;
-способы получения однородной смеси;
Умения:
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- определять классификацию и назначение и общей характеристики;
- определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия;
- исправлять возможные неисправности и порядок их устранения;
- регулировать топливные насосы (высокого давления клапанного типа, золотникового типа);
- обслуживать и ремонтировать систему двигателя внутреннего сгорания;
- обслуживать коллекторы, глушители, предохранительные клапаны и мембраны устройств.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 2.4.1 -
ПК 2.4.10
Квалификация: 120405 2 – Моторист (машинист) рефрижераторных установок*
СД 03
Судовые рефрижераторные установки
Физическая сущность искусственного охлаждения.
Термодинамические основы рабочих процессов холодильных машин. Холодильные агенты и теплоносители. Холодильные машины на затрате механической энергии. Компрессоры судовых холодильных машин: назначение, классификация, характеристики, устройство, применение. Теплообменные аппараты холодильных машин. Вспомогательные аппараты, трубопроводы и арматура холодильных машин. Холодильные машины, работающие с затратой тепловой энергии. Особенности устройства рефрижераторных судов. Судовые изоляционные материалы и конструкции: закономерности теплоотдачи, коэффициент теплоотдачи изоляционных материалов, требования к изоляционным материалам, характеристики, конструкции изоляционного материала. Способы охлаждения трюмов и устройство охлаждающих приборов. Судовые холодильные установки: принципиальная схема, узлы включения отдельных механизмов и теплообменных аппаратов, предъявляемые требования. Технологическое холодильное оборудование. Мелкие холодильные установки: назначение, классификация, применение. Холодильники: назначение, типы, характеристика, устройство, схемы технологического процесса. Установки кондиционирования воздуха: классификация, принципиальное устройство, характеристика, принцип работы, контрольно-измерительные приборы, требования, предъявляемые к ним. Эксплуатация судовых холодильных установок. Ремонт холодильной установки.
Знания:
- параметры состояния физических тел;
- понятие холодильного коэффициента;
- свойства теплоносителей;
- тепловые характеристики работы компрессорной холодильной машины;
- элементы вспомогательного оборудования;
- влияние масла на работу теплообменных аппаратов и холодильной установки;
- особенности устройства рефрижераторных судов;
- механизацию процессов загрузки и выгрузки аппаратов;
- принцип работы кондиционирования воздуха;
Умения:
- производить замену расширительного цилиндра регулирующим вентилем;
- определять качество показателей работы холодильной установки;
- обслуживать и ремонтировать судовые компрессоры;
- применять основные материалы при изготовлении теплообменных аппаратов;
- выполнять техническое обслуживание и ремонт теплообменных аппаратов холодильных машин;
- регулировать температуру охлаждающих помещений;
- выполнять проверку готовности компрессоров и систем установки;
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- проводить испытания холодильной установки после ремонта;
- заполнять техническую документацию;
- соблюдать безопасность труда при ремонте холодильной установки.
БК 6
БК 8
ПК 2.5.1 - ПК 2.5.10
СД 04
Судовые энергетические установки
Основные судовые энергетические установки: определение, классификация, назначение и общая характеристика. Двигатели внутреннего сгорания (ДВС): классификация, параметры и термодинамические процессы. Основные определения двигателя внутреннего сгорания (мертвой точки, хода поршня, объема цилиндров, степени сжатия, такта). Рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя). Смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей.
Мощность и экономичность ДВС: определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия. Удельный расход топлива. Экономичность двигателя. Пути увеличения мощности. Остов двигателя внутреннего сгорания. Главные неподвижные детали (фундаментная рама, рамовые подшипники, крышки цилиндров): назначение, устройство, принцип работы. Кривошипно-шатунный механизм. Механизм газораспределения: назначение, устройство, приводы, работа, регулировка, возможные неисправности и порядок их устранения. Топливная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, классификация, схемы и составные элементы, принцип работы. Смазочная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, составные элементы, работа, обслуживание и ремонт. Насосы и гидроприводы. Теплообменники и сепараторы: назначение, классификация, принцип действия, способы крепления, обслуживание и ремонт. Охлаждающая система двигателей внутреннего сгорания: назначение, классификация, составные элементы, принцип работы.
Система впуска и выпуска: назначение, составные элементы, принцип работы. Воздуховпуск. Воздушные фильтры.
Знания:
-нормы обеспеченности судна топливом, водой, запасами продуктов и материально-технического оснащения, порядок их пополнения и хранения на судне;
-устройство, техническая эксплуатация главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей;
-мощность и экономичность ДВС;
-рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя);
-коэффициент избытка воздуха;
-экономичность двигателя;
-пути увеличения мощности;
-удельный расход топлива;
-способы получения однородной смеси;
Умения:
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- определять классификацию и назначение и общей характеристики;
- определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия;
- исправлять возможные неисправности и порядок их устранения;
- регулировать топливные насосы (высокого давления клапанного типа, золотникового типа);
- обслуживать и ремонтировать систему двигателя внутреннего сгорания;
- обслуживать коллекторы, глушители, предохранительные клапаны и мембраны устройств.
БК 6
БК 8
ПК 2.5.1 - ПК 2.5.10
ПП 01
Профессиональная практика
Международные правила предупреждения столкновения судов (МППСС).
Огни и знаки судов с механическим двигателем на ходу, занятых буксировкой и
толканием, парусных судов, судов, стесненных своей осадкой, судов, стоящих на
якоре и на мели. Дополнительные сигналы для рыболовных судов, занятых ловом рыбы и промысловых беспозвоночных вблизи друг к другу. Рангоут. Материалы и предметы такелажного снаряжения. Характеристика тросов. Судовые трапы.
Грузовые устройства судна.
Оборудование грузовых люков. Использовать средства связи судна. Зрительные и звуковые средства связи, их применение. Подготовка судна к погрузке. Обеспечение необходимой плавучести, остойчивости, прочности корпуса, максимального использования вместимости и последовательности загрузки партий груза. Значение балласта. Погрузка и укладка грузов в различной упаковке.
Обеспечение надежной стоянки грузовых плавсредств под бортом судна.
Технология проведения электромонтажных работ.
Умения:
- основные правила плавания и маневрирования в различных условиях;
- основные конструкции рангоута;
- рулевое устройство;
- команды на русском, казахском и английском языках, подаваемые при управлении рулем, и их значение;
- якорное устройство;
- способы маневрирования судна при якорных операциях;
- швартовное устройство;
- расположение швартовных механизмов;
Навыки:
- планировать работу;
- управлять судном при плавании с лоцманом;
- подготавливать к швартовке судна к причалу в различных условиях;
- исполнять команды, подаваемые при швартовке;
- обеспечивать безопасность труда при проведении швартовных операций;
- применять такелажные инструменты;
- вязать морские узлы;
- осуществлять буксировку судов морем;
- подготавливать судно и буксируемый объект к буксировке, обеспечивая ее безопасность;
- оказать помощь судам, терпящим бедствие;
- выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте судовых энергетических установок и вспомогательных механизмов;
- проводить инструктаж по охране и безопасности труда.

КҚ 3.8.3
КҚ 3.8.4
АП.02
Кеменің электр жетектері
Кеме электржетегі: түсінік, жұмсалуы, топтамасы, сипаттамасы, құрылымы (тұрақты және айнымалы тоқ электрқозғалтқышы). Көмекші электржетектерін басқару аппаратурасы: жұмсалуы, сипаттамасы, топтамасы, жалпы құрылымы. Кеме көмекші механизмдерінің электржетегі. Рөл құрылысы электржетегі. Зәкір-тоқтау құрылымының электржетегі. Трал жүкшығыр электржетегі. Жүккөтергіш құрылым электржетегі. Аккумулятор батареялары: жұмсалуы, типтері (қышқылдық, сілтілік), сипаттамасы, құрылымы, жұмыс принципі, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
-электрлік жетек құрылысы, жұмысы мен қызметін;
-электртехника және матреиалтану негіздерін;
-электр сызбасы мен электрмонтаждау жұмыс сызбасындағы шартты белгілерді, оларды оқу ережелерін
Іскерліктер:
-электржабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі ұсталық жұмыстарды орындай;
-рөл жетегі, шынжыржіп, брашпиль және басқа да электрленген көмекші механизм мен жүйе электрқозғалтқыштарына электрқуатын беруді қадағалай;
-кеме электржабдықтары кабелі, сигнал және қарық беру тросын демонтаждай, жөндей, төсей және монтаждай;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
АП.03
Кеменің техникалық бақылау жабдықтарының және автоматикасының электр жүйесі.
Қадағалау туралы жалпы деректер; қысым мен айырылуды өлшеу аппаратурасы; темпарутураны қадағалау аппаратурасы; тұздыңболуы, газ деңгейі, шығыны мен сараптау аппаратурасы; айналу және қуат жиілігін өлшеу аппаратурасы; жылутехникалық қадағалау сигнализаторлары; автоматтандырылған жүйе топтамасы; басқару нысанының қасиеті; тура әрекетті реттеуіші бар автоматтық реттеуіш көрсеткіштер жүйесі; тура емес әрекетті реттеуіші бар автоматтық реттеуіш көрсеткіштер жүйесі; типтік реттеуіш элеиенттерін құрылымдық орындау; пневмореттеу ретке салынған жүйесі және оның элементтері; ІЖҚ автоматтық термореттеу; кеме ІЖҚ айналым жиілігін автоматтық реттеу; автоматтық қадағалау жүйесі және кеме энергетикалық қондырғы сигнал беруі; кеме СЭУ автоматтық қорғаныс жүйесі; кемелік көмекші қанадық қондырғысын автоматтандыру; жалпыкемелі жүйе мен көмекші механизмдерді автоматтандыру; ДВС қашықтықтан автоматтандырылған басқару жүйесі; автоматтандыру құралы сенімділігін қатамасыз ету, диагноз қою автоматтандырылған жүйесі.
Білімдер:
-тұзөлшегіш құрылымы мен әрекет ету принципін, деңгей көрсеткішін, термометр, температураны өлшеу шкаласын, аспаптың принципиалдық сызбасын;
-жылутехникалық бақылау, қысым, температура, деңгей, шығыс сигнал беру құрылысы мен әрекет ету принципін;
- автоматтандырылған жүйе түрлерін
Іскерліктер:
- реттелетін және реттелмейтін жіктеушімен қысым мен темпатратура сигнале берушінің бапталуын, қиын емес жөндеуді жүргізе;
- статикалық және динамикалық сипаттамасын ала, тура әрекетті реттеуіштерді түзетуді жүргізе, қиын емес жөндеуді жүргізе;
- пневматикалық жүйені реттеуді, бергішті түзеу, бергіштің статикалық сипатттамасын алуды жүргізе;
-кеме ДВС жұмысы көрсеткішін релейлік оперативтік қадағалау сызбасын оқи.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
АП.04
Кеме знергоқондырғылары, механизмдері және жүйелері.
Кеме электр станциялары: жұмсалуы, топтамасы, сипаттамасы, құрылысы, қолданыс аясы. Кеме электр тізбектері. Бөлу құрылысы мен басқару аппратурасы. Электр желісінің артық жүгінен қорғау аспабы. Кеме электржарығы мен электқыздырғыш аспаптары. Радиобайланыс, кемеішілік байланыс және апаттық-ескерту сигнал беру қондырғысы. Кеме электрқозғалысы: электрмен қозғалатын кеменің анықтамасы, сипаттамасы, есу электр құрылымы принципиалдық сызбасы, басты генератор мен есу электрқозғалтқышы.
Кеме электржабдықтарының техникалық қызметке салынуы: технологиялық қызметтің кезеңі мен технологиясы, машинаның консервациясы мен қайта жаңарту, кептіру және реттеу, аппратураны тексеру және реттеу.
Білімдер:
- кеме электрстанциясы құрылысы, әрекет ету принципі, техникалық қызметке салу және жөндеуді;
-кеме электржабдығының жұмсалуы мен сызбасын;
-аккумулятор батарейінің кезеңдігі мен техникалық қызмет көрсету ережелерін;
-кемедегі апаттық, бұйрықтық және телефон байланысының сызбасын;
-апаттық, бұйрықтық және телефондық байланыс аппаратына техникалық қызмет көрсету тәртібі, жұмсалуы, құрылысы, әрекет ету принципін;
-қадағалау-өлшеуіш аспабы мен саймандарының жұмсалуы, құрылысы мен қолданыс ережесін;
Іскерліктер:
-жұмысқа айындалуды, қосу, әрекет кезінде қолддана, жұмыс кестесін тексере, кеме электрстанциясы агрегаты мен механимздерінің тоқтап қалу мен техникалық қызмет көрсетілуін жүзеге асыра;
-кеме электржабдықтарын тексеру, диагноз қою, кемшіліктерді анықтау, жөндеу және реттеуді жүргізе;
-сигнал оты, прожектор, апаттық ескерту сигналдары құралдарын және басқа да жарықтық және дыбыстық сигнал құрылымдарын жарамды жағдайда ұстай және қызмет көрсете;
-аккумулятор батареясына қызмет көрсете;
-апаттық, бұйрықтық және телефонбайланысын жарамды жағдайда ұстай және қызмет көрсете;
-қадағалау-өлшеуіш аспабы мен саймандарын қолдана;
-сызба мен электрлік нобайды оқи;
-кеме электржабдықтауы бойынша белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізе;
-еңбек қауіпсізігі мен еңбек қалыбының санитарлық гигиеналық қалыбын сақтай;
-өрт қауіпсіздігі шараларын орындай
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
АП.05
Электромашиналар
Электр машинасы туралы түсінік, топтамасы мен әрекет ету принциптері, рөлі мен жұмсалуы; трансформаторлар; тұрақты тоқ машиналары; тұрақты тоқ генераторы; тұрақты тоқ қозғалтқыштары: негізгі сипаттамасы, жұмысқа салу талаптары, даму болашағы; арнайы қолданыстағы тұрақты тоқ машиналары; топтамасы, құрылымы, айнымалы тоқ машинасының әрекет ету принциптері.
Автоматика, басқару, реле қорғанысы және басқалардың электр аппараттары: құрылысы, әрекет ету принципі, негізгі техникалық сипаттамасы; құрылысы, әрекет ету принципі, негізгі техникалық сипаттамасы; электрон аппаратындағы физикалық құбылыстар.
Білімдер:
-пайдалы әрекеттің коэфициенті мен жоғалтуларын, құрылыс жұмсалуын, әрекет ету принципін, жұмыс үрдісін, трансформатор параллель жұмысын, арнайы трансформаторларды;
- электрон аппараттарының жұмыс жасау принциптерін
Іскерліктер:
-жұмыс кестесін таңдай, синхрондық және асинхрондық машинаның жұмыс үрдісін, құрылымдық орындай;
- арнайы жұмсалуы титіс айнымалы тоқ машинасын қолдана;
- берілген техникалық шарт бойынша электр аппараттарын таңдай;
- жұмыстың берілген кестесіне сай электр аппраттарын тексере
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
АП.06
Кеме радиоқондырғылары.
Кемелік радиобайланыс аппаратурасы. Радиобайланыс аппратурасын кемеде орналастыру және қоректенуді қосу. Антенна-фидерлік қондырғы: жұмсалуы, құрылымы мен негізгі көрстеткіштері. Кеме антеннасының негізгі типтері, олардың құрылымдық ерекшеліктері мен кемеде орналастырылуы. Кемелік радионавигациялық қондырғылар. Кеме радионавигаторлары, олардың жұмыс жасау принципі, кемеде аппратураны орналастыру құрамы мен орналасуы. Кемелік радиолокациялық станцасы (РЛС):оның антенна қондырғысы мен басқа жүйе аппаратурасы, кемеде орналастыру. Радионавигациялық жүйелер.
Гирокомпас: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Репитерлер: жұмсалуы, құрылымы. Гирокомпас пен репитерді кемеге орналастыру.
Эхолоттар: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Төсем: жұмсалуы мен топтастырылуы. Гидравликалық, индукциялық және гидроакустикалық төсем әрекетінің құрылысы мен әрекет ету принциптері. Басқа жүйенің аппратурасымен төсемді қосу, кемеде орналастыру, қоректенуді қосу сызбасы. Судовые системы автоматики. Авторолдіктер: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Автоматтық өрт сигналберу жүйесі. Бас қозғалтқышпен қашықтықтан басқару аппаратурасы (турбиндік, дизель және басқа): жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Электрондық сигнал беру аппаратурасы. Қауірт, тұрмыстық, ескерту сигнал беру: жұмсалуы, әрекет ету принципі, қоректенуді қосудың құрылымдық сызбасы. Кеме байланысының аппаратурасы. Телефон байланысы, қаттысөйлеу байланысы мен тарату, машиндік телеграф, жұмсалуы мен әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- радиотаратқыш пен радиоқабылдағыш, құрылымы мен негізгі буындарының құрылымы мен жұмсалуын;
- радионавигациялық қондырғы жұмсалуы мен типтерін;
- радионавигациялық жүйе типтері, секторлық радио-маяк және қабылдауиндикаторын;
- автоматика кеме жүйесінің топтамасы, жұмсалуы, негізгі элементтері (бергіш, таратқыш, қабылдағыш, орындаушы қондырғы);
- кемедегі жұмсалу, әрекет ету принципі, топтамасы, құрылымдық сызба, кемеде орналастыруды және автоматтық өрт сигналберу қоректену жүйесін қосу сызбасын;
- электр сигнады түрлері мен саймандарын, электрон сигнал беру аппратурасы құрылымын;
- кеме байланысының түрлері мен саймандарын, кеме байланысы аппратурасы құрылымын
Іскерліктер:
-жұмысқа қуатыаз радиостанцияны тарата, радиостанция аппратурасынан табылған ақауды жоя;
-кемеде қабылдау антеннасын даярлай және құрастыра және жұмыстың бар түрінен аппратура байланысын тексере;
-біліктілігі жоғарырақ радиомонтаждаушы басшылығымен радиотехникалық құралды жөндеуді жүргізе;
-навигациялық сайманды жөндеуді жүргізе;
-біліктілігі жоғарырақ радиомонтаждаушы басшылығымен байланыс аппратурасы мен электрнавигациялық аппратураны даяр іргетаста кемеде құра;
- аспап қоректену негізгі тізбегінде ақауларды анықтай және жоя;
-аккумуляторды монтаждай, баптай және зарядтай
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
АП.07
Кеме электр жабдықтары мен автоматикасына техникалық күтім көрсету және жөндеу технологиясы.
Жарықберу аппаратурасы, кеме сигналменерекшелену оттары, навигациялық оттар: дайындалу материалы, орналасу әрі бекітілуіне қойылатын талаптар. Мұнайқұятын кемелерде электрмен жарық түсіру ерекшеліктері. Кеме электр жарық түсіру электрқауіпсіздігін қамтамасыз ету тәсілдері. Кеме электрлік станциялары.
Кеме электрстанциясының құрылымы, орналастырылу және құрылуына қойылатын талаптар. Кеме апаттық электрқуаты көздері. Кеме электрстанциясының электрқауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігінің талаптары. Трансформаторлар. Электр машиналар. Асинхрондық қозғалтқыштар. Көпжылдамдықты қозғалтқыштар. Асинхрондық қозғалтқыштар жұмысының кестесі. Басқару мен қорғаныс аппаратурасының бөлу құрылымы.
Дайындық жұмыстары: жұмыс орны мен еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру. Кабельді кеме қалқасы мен жиынтығында монтаждау технологиясы. Мұнайқұйғыш кемедегі электр желісін монтаждау ерекшеліктері. Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Жарық түсіру қондырғысын монтаждау технологиясы.
Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Электр машина, қосу аппратурасы мен автоматика элементтері технологиясы. Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Электрқозғалтқыштар мен қосудыреттеуші аппартура мен бөлу қондырғысы, қалқан және басқаларды жөндеу технологиясы.
Білімдер:
- жарық түсіру аппаратурасының жұмсалуы, құрылымын;
- кеме электр станциясының жалпы сипаттамасы, топтамасын;
- трансформатор құрылысы, әрекет ету принципі, жұмсалуы, типтері, қосылуын;
- асихрондық қозғалтқыш механикалық және жұмыс сипаттамасын, қосудың электрлік сызбасын, құрылысы мен әрекет ету принципін
Іскерліктер:
- кабельді панель, ілме, науа және құбырда монтаждау, кабель мен сым шеттерін маркалау, металл қабықшаны қорғап жермелеуді орындай;
-суданқорғау және каюталық сөндіргішті құра, кабель мен оның сымдарын енгізе;
-қосудыреттеуші аппратураны монтаждай, кабедьді маркалай және аппратураға тақта орната;
-іскеқосылу кестесінде қорғаныс релесі мен автоматтық қосқышты құра;
- кабель трассасы мен аппратураны құру орнын белгілей, электрмонтаждау дайындамасын қабылдай әрі тексере, белгіленген трасса дұрыстығын тексере;
-жарық түсіру аппратурасын монтаждай, сөндіргіш, кабельді қалқан клеммасына қоса, маркалай;
-кабель экранын жермелей;
-техникалық құжаттамаға сай кабельді дұрыс қалыптастыру әрі қосуды тексере;
-электржабдықты қоса;
-электр машинасын қабылдау-тапсыру сынақтары мен қосудыреттеуіш аппаратураны қоса
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4

ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
Судовые электроприводы
Судовой электропривод: понятие, назначение, классификация, характеристики, устройство (электродвигателей постоянного и переменного тока). Аппаратура управления вспомогательными электроприводами: назначение, характеристики, классификация, общее устройство. Электроприводы судовых вспомогательных механизмов. Электроприводы рулевых устройств. Электропривод якорно-швартовных устройств. Электропривод траловых лебедок. Электропривод грузоподъемных устройств. Аккумуляторные батареи: назначение, типы (кислотные, щелочные), характеристики, устройство, принцип работы, техническое обслуживание и ремонт.
Знания:
-устройство, работа и обслуживание электрических приводов;
-основы электротехники и материаловедения;
-условные обозначения на электрических схемах и на электромонтажных рабочих чертежах, правила их чтения;
Умения:
- производить осмотр, диагностику, выявляет неисправности, ремонтирует и регулирует электрооборудование судна;
-выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования;
-контролировать подачу электроэнергии на электродвигатели рулевого привода, лебедки, брашпиля и других электрифицированных вспомогательных механизмов и систем;
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4
Электрические системы автоматики и контроля судовых технических средств
Общие сведения о контроле; аппаратура для замера давлений и разряжении; аппаратура контроля температуры; аппаратура для измерения солесодержания, уровня, расхода, анализа газов; аппаратура для измерения частоты вращения и мощности; сигнализаторы теплотехнического контроля; классификация автоматизированных систем; свойства объектов управления; система автоматического регулирования параметров с регулятором прямого действия; система автоматического регулирования параметров с регуляторами непрямого действия; конструктивное выполнение элементов типовых регуляторов; унифицированная система пневморегулирования и ее элементы; автоматическое терморегулирование ДВС; автоматическое регулирование частоты вращения судовых ДВС; системы автоматического контроля и сигнализация судовых энергетических установок; системы автоматической защиты судовых СЭУ; автоматизация судовых вспомогательных котельных установок; автоматизация общесудовых систем и вспомогательных механизмов; системы дистанционного автоматизированного управления ДВС; обеспечение надежности средств автоматизации, автоматизированные системы диагностики.
Знания:
-принцип действия и устройство солемеров, указателей уровня, термометров, шкалы замера температур, принципиальные схемы приборов;
-устройство и принцип действия сигнализаторов теплотехнического контроля, сигнализаторов давления, температуры, уровня, расхода;
- виды автоматизированных систем.
Умения:
- производить настройку сигнализаторов давления и температуры с регулируемым и нерегулируемым дифференциалом, несложный ремонт;
- снимать статическую и динамическую характеристики, производить настройку регуляторов прямого действия, проводить несложный ремонт;
- производить регулирование пневматической системы, настройку датчиков, снимать статические характеристики датчиков;
- читать схемы релейного оперативного контроля параметров работы судового ДВС
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4
Энергетическое оборудование, механизмы и системы судна
Судовые электрические станции: назначение, классификация, характеристики, устройство, область применения. Судовые электрические цепи. Распределительные устройства и аппаратура управления. Приборы защиты от перегрузок электрических сетей. Судовое электроосвещение и электронагревательные приборы. Радиосвязь, внутрисудовая связь и аварийно-предупредительная сигнализация. Электродвижение судов: определение, характеристики судов с электродвижением, принципиальная схема гребной электрической установки, главные генераторы и гребные электродвигатели.
Техническая эксплуатация судового электрооборудования: периодичность и технология технического обслуживания, консервация и расконсервация машин, их сушка и регулировка, проверка и регулировка аппаратуры.
Знания:
-устройство, принцип действия, техническая эксплуатация и ремонт судовых электростанций;
-назначение и схемы электрооборудования судна;
-периодичность и правила технического обслуживания аккумуляторных батарей;
-схемы аварийной, командной и телефонной связи на судне;
-назначение, устройство, принцип действия и порядок технического обслуживания аппаратов аварийной, командной и телефонной связи;
-назначение, устройство и правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами;
Умения:
- осуществлять подготовку к работе, пуск, использование в действии, проверку режима работы, остановку и техническое обслуживание агрегатов и механизмов судовой электростанции;
-проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж кабелей электрооборудования судна, сигнальных и осветительных трасс;
-обслуживать и содержать в исправном состоянии станцию сигнальных огней, прожекторы, средства аварийной предупредительной сигнализации и другие световые и звуковые сигнальные устройства;
-обслуживать аккумуляторные батареи;
-обслуживать и содержать в исправном состоянии аварийную, командную и телефонную связь;
-пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
-читать чертежи и электрические схемы;
-вести установленную техническую документацию по электрооборудованию судна;
-соблюдать правила безопасности труда и санитарно-гигиенические нормы труда;
-выполнять меры противопожарной безопасности.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4
Электрические машины
Понятие, классификация и принцип действия электрических машин, их роль и назначение; трансформаторы; машины постоянного тока; генератор постоянного тока; двигатели постоянного тока: основные характеристики, эксплуатационные требования, перспективы развития; машины постоянного тока специального применения; классификация, устройство, принцип действия машины переменного тока.
Электрические аппараты автоматики, управления, релейной защиты и другие: устройство, принцип действия, основные технические характеристики; устройство, принцип действия, основные технические характеристики; физические явления в электронных аппаратах.
Знания:
- назначение устройства, принцип действия, рабочий процесс, потери и коэффициент полезного действия, параллельную работу трансформаторов, специальные трансформаторы;
- принцип работы электронных аппаратов;
Умения:
- выбирать режимы работы, рабочий процесс синхронных и асинхронных машин, конструктивные исполнения;
- использовать машины переменного тока специального назначения.
- выбирать электрические аппараты по заданным техническим условиям;
- проверять электрические аппараты на соответствие заданным режимам работы
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4
Судовое радиооборудование
Аппаратура судовой радиосвязи. Размещение аппаратуры радиосвязи на судне и схема подключения питания. Антенно-фидерные устройства: назначение, устройство и основные параметры. Основные типы судовых антенн, их конструктивные особенности и размещение на судне. Судовые радионавигационные устройства. Судовые радионавигаторы, принцип их действия, состав и размещение аппаратуры на судне. Судовая радиолокационная станция (РЛС): ее соединение с антенным устройством и аппаратурой других систем и размещение на судне. Радионавигационные системы.
Гирокомпасы: назначение, классификация, устройство и принцип действия, структурная схема, соединение с аппаратурой других систем, включение питания. Репитеры: назначение, устройство. Размещение гирокомпаса и репитеров на судне.
Эхолоты: назначение, устройство и принцип действия, размещение на судне, соединение с аппаратурой других систем, схема подключения питания. Лаги: назначение и классификация. Устройство и принцип действия гидравлического, индукционного и гидроакустического лагов. Соединение лагов с аппаратурой других систем, размещение на судне, схема подключения питания. Судовые системы автоматики. Авторулевые: назначение, структурная схема, принцип действия, размещение на судне, связь с другими системами, схема подключения питания. Системы автоматической пожарной сигнализации. Аппаратура дистанционного управления главным двигателем (турбиной, дизелем и др.): назначение, структурная схема, принцип действия, размещение на судне, связь с другими системами, схема подключения питания. Аппаратура электронной сигнализации. Авральная, бытовая, предупредительная сигнализация: назначение, принцип действия, структурная схема подключение питания. Аппаратура судовой связи. Структурная схема систем телефонной связи, громкоговорящей связи и трансляции, машинного телеграфа, их назначение и принцип действия, размещение на судне, схема подключения питания.
Знания:
-радиопередатчики и радиоприемники, их устройство и назначение основных узлов;
- назначение и типы радионавигационных устройств;
- типы, секторные радио-маяки и приемоиндикаторы радионавигационных систем;
- классификация, назначение, основные элементы (датчики, передатчики, приемщики, исполнительные устройства) судовых систем автоматики;
- назначение, принцип действия, классификация, структурная схема, размещение на судне и схема подключения питания системы автоматической пожарной сигнализации;
- виды и приборы электрической сигнализации, устройство аппаратуры электронной сигнализации;
- виды и приборы судовой связи, их устройство аппаратуры судовой связи;
Умения:
-развертывать маломощные радиостанции для работы, устранять выявленные неисправности в аппаратуре радиостанции;
-изготовлять и устанавливать приемные антенны на судах и проверять аппаратуру на связь по всем видам работы;
-производить ремонт радиотехнических средств под руководством радиомонтажника более высокой квалификации;
-производить ремонт навигационных приборов;
-устанавливать на судах на готовых фундаментах аппаратуру связи и электронавигационную аппаратуру под руководством радиомонтажника судового более высокой квалификации;
- выявлять и устранять повреждения в основных цепях питания приборов;
-производить монтаж, наладку и зарядку аккумуляторов.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4
Технология технического обслуживания и ремонта судового электрооборудования и автоматики
Осветительная аппаратура, судовые сигнальноотличительные огни, навигационные огни: материал изготовления, требования к размещению и креплению. Особенности электрического освещения на нефтеналивных судах. Способы обеспечения электробезопасности судового электрического освещения. Судовые электрические станции.
Конструкции судовых электростанций, требования к размещению и установке. Аварийные судовые источники электроэнергии. Требования безопасности труда и электробезопасности к судовым электростанциям. Трансформаторы. Электрические машины. Асинхронные двигатели. Многоскоростные двигатели. Режимы работы асинхронных двигателей. Распределительные устройства аппаратуры управления и защиты.
Подготовительные работы: организация рабочего места и безопасности труда. Технология монтажа кабеля на переборках и на наборе судна. Особенности монтажа электрических сетей на нефтеналивных судах. Требования безопасности труда. Технология монтажа осветительных установок.
Требования безопасности труда. Технология монтажа электрических машин, пусковой аппаратуры и элементов автоматики. Требования безопасности труда. Технология ремонта электродвигателей и пускорегулирующей аппаратуры и аппаратуры распределительных устройств, щитков и пр.
Знания:
- назначение, конструкция осветительной аппаратуры;
- общую характеристику, классификацию судовых электрических станции;
- устройство, принцип действия, назначение, типы, соединения трансформаторов;
- принцип действия, устройство, электрические схемы включения, механическую и рабочую характеристику асинхронного двигателя;
Умения:
- выполнять монтаж кабеля на панелях, подвесках, желобах и трубах, маркировка концов кабелей и проводов, защитное заземление металлических оболочек;
-установить водозащитные и каютные выключателей, заводка кабелей и проводов в них;
-монтаж пускорегулирующей аппаратуры, маркировка кабеля и установка табличек на аппаратуре;
-установка защитных реле и автоматических выключателей на режим срабатывания.
- разметка кабельных трасс и мест установки аппаратуры, приемка и проверка комплектности электромонтажных заготовок, проверка правильности размеченных трасс;
-монтаж осветительной арматуры, выключателей, подключение кабеля к клеммам щита, маркировка;
-заземление кабельных экранов;
-проверка правильности установки и соединения кабелей в соответствии с технической документацией;
-пуск электрооборудования;
-приемо-сдаточные испытания электрических машин и пускорегулирующей аппаратуры.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4

Біліктілігі: 120409 3 – Кеме жүйелерінің механигі
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Кемелердің теориясы және құрылғысы
Ішкі суда жүзетін кемелердің негізгі түрлері және классификациясы.
Кемелердің классы және жүзу ауданы.Кемелерді техникалық бақылау органдары. Кеме корпусының геомертиясы.Кеме гидромеханикасының негізі.
Үлкен және кішкене кисаю бұрыштарындағы орнықтылық.
Өзеннің немесе көлдің кейбір жерлеріндегі кеме қозғалысына келетін кедергілер.
Кеме қозғалтқыштарының түрлері және олрадың
ерекшеліктері.
Металлдан,пластмассадан немесе темірбетоннан жасалған кеме корпустарының ерекшеліктері.
Кеме корпустарын таңдау жүйесі.
Кеме жасау кезеңдері,
оларды жобалау және жабықтарын дайындау туралы түсініктер.Кемені суға түсіруге және көтеруге арналған құрылымдар.
Негізгі қондырғылар және кемені жабдықтау.
Өрттен қорғау және құтқару жабдықтары.
Кеме құрылымдары және жүйелері.
Білімдер:
- кеме бақылау ұйымдары, олардың бүл мәселедегі компетенциялық ауқымдары; бақылау ұйымдастырудағы Регистрдың атқаратын қызметі; кеме конструкциясының негізгі элементтері.
-негізгі базалық жазықтықтар,теориялық сызбаның проекциялары және сызықтары,кеме корпусының негізгі размерлері және іс жүзіндегі олардың қатнастарының
мағнасы; кеме корпусының
формасын толтыру коэффициентінің маңызы;
-кеме жүзу теориясының негізгі терминдері мен анықтамалары;ауырлық ортасы мен шамалық ортаның негізгі айырмашылықтары;
Негізгі жүзу мінездемелерінің атқаратын қызметі және оларды іс жүзінде пайдалану ауқымдары; мінездемелерді графикалық
ықшамдау;
-кеме жүктері маркаларын айқындаудың мағнасы
Кеменің отсектерінің бату мінездемесіне сәйкес классификациясы;кеменің батпаулығына қойылатын талаптар;
Кеменің батпауын қамтамасыздандыру үшін қойылатын талаптар;
батпаудың түрлері
мен шаралары; "курстағы орнықтылық" және "бұрымдылық" деген ұғымдардың
айырмашылығы;
кеменің циркуляциялық элементтері және рөлдік тетіктердің жұмыс істеу принципы.
-кеме құрлысында әртүрлі материалдарды қолдану салалары және олардың корпустық конструкциясын біріктіру түрлері;
Корпустық барлық бөліктердің орналасу тәртібі және
олардың элементтері,аттары, атқаратын қызметтері;
корпустың және құрамындағы
фундаментінің әртүрлі жабындарын таңдап алу ерекшеліктері кеме корпусының шебі.
Іскерліктер:
- Кеменің құрлысы және геометриясы бойынша
негізгі терминдер мер анықтамаларды түсіндіруді, кеме корпусына қатысты теорияляқ сызбаларды еркін меңгеру және түсіну, теорияляқ сызбалардың элементтері бойынша кеме корпусын көлемді түрде елестетіп, кеме кесіндісінің жазықтығының ауданын есептеу білуді.
Жылжымалы жүктердің кеме орнықтылығына әсерін түсіндіру және әртүрлі факторлардың
кеме басқарымдылығына әсерін анықтауды. Мөлшерлі формуланы қордана отырып, кеме қозғалысындағы 10судың кедергісін есептеп шығаруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7

Квалификация: 120409 3 – Механик по судовым системам
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Теория и устройство судна
Классификация и основные типы судов внутреннего плавания. Органы технического надзора за судами. Геометрия корпуса судна. Основы гидромеханики судна. Устойчивость при малых и больших углах наклонения. Сопротивление воды движению судна на определенных участках реки и озера. Типы судовых движителей и их особенности. Особенности конструкции корпусов металлических, пластмассовых и железобетонных судов. Системы набора корпуса судна. Понятие о проектировании, подготовка к устройству и этапы строительства судна. Сооружения для подъема и спуска судов на воду. Основное оборудование и снабжение судов. Средства противопожарной защиты и спасательные средства. Судовые устройства и системы.
Знания:
-организации, осуществляющие надзор за судами, область их компетенции в этом; роль Регистра в организации надзора; основные элементы конструкции судов.
-основные базовые плоскости, проекции и линии теоретического чертежа, главные размерения корпуса судна и практическое значение их соотношений, сущность коэффициентов полноты корпуса судна.
-основные термины и определения теории плавучести; основное различие центра тяжести и центра величины; назначение и графическое отображение основных характеристик плавучести, область их практического применения;
-назначение и изображение грузовых марок на судах.
-классификацию отсеков судна в зависимости от характера их затопления; требования к непотопляемости судов; меры и способы обеспечения непотопляемости судов.
-различие понятий "поворотливость" и "устойчивость на курсе"; элементы циркуляции судна и принцип действия рулевых органов.
-область применения различных материалов в судостроении и способы соединения корпусных конструкций. конструкцию,
-элементы и правила расположения всех составных частей набора корпуса, их наименование и назначение; особенности набора различных перекрытий корпуса и фундаментов в его составе, оконечностей корпусов судов.
Умения:
-объяснять основные термины и определения по геометрии и устройству судна, свободно ориентироваться и читать теоретические чертежи корпусов судов, объемно представлять форму корпуса судна по элементам теоретического чертежа, рассчитывать площади сечений судна.
объяснять влияние подвижных грузов на остойчивость судна
- определять степень влияния различных факторов на управляемость судна.
- применять приближенные формулы для вычисления сопротивления среды корпусу судна при его движении.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7

КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
АП.02
Кеме корпусының конструкциясы
Кеменiң корпусы және оның элементтерi, терминдер және анықтамалар, қойылатын талаптар; корпустық конструкцияның пішіні мен өлшемдерін таңдау; кеме конструкциясының рационалды корпустарын жасаудың негізгі принциптері; кемелерді жобалаудағы классификациялық ұйымдар мен кеме шаруашылығының теңiздегi регистрiнiң рөлi; қазiргi заман кемесін жасауда қолданылатын материалдар және профилдер;
тіреулер мен кеме корпусының жүйелер жиынтығы; штевенлердiң ерекшелiгі және түрлерi; корпусты конструкциялардың технологиясы;
Білімдер:
- кеменің әр түрлi түрiнiң конструкциялық ерекшелiктерi бойынша әзірлемелерін;
- қазіргі заман және болашақты кемелердің техникалық сипаттамасын;
- сыртқы қаптамалар, түптiк, бүйiрлі және палубалық жабындар, палубалық ойықтар конструкциясын;
- кеменің тұмсықты және артқы жағының шетін, бойлық және көлденең тасалаудың, рубкалар мен қондырмалар конструкциясын;
Іскерліктер:
- кеменің таңдап алынған түріне жалпы деректерін және жүйелеп баяндауды;
- кеменiң жазық және көлемдi секцияларын құрастыруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5 КҚ 3.9.7
АП.03
Кеменің берiктiгi және жобалау
Серпiмдiлiк теориясының негiздерi: ережелері, принциптері; корпусты конструкцияның орнықтылығы және дәлдiк проблематикасы; берiктiк теориясы; кемені жобалаудағы есептеу принциптері; құрылыс механикасының негiздерi; сыртқы жүктемелер, деформация, кернеу; кемелі жабындарды жобалау (сыртқы қаптамалар, түптiк, бүйiрлі және палубалық жабындар, тасалар мен қалқалар); кеменің жабындарын берiктікке есептеу; арқалықтар және пластиналардың орнықтылығы және бағалау принциптерінің есебi; берiктiк есебін орындаудағы ЭЕМ; кеме корпусының шегіне жеткен күйі бойынша берiктік бағасы; кеме корпусының жалпы және жергiлiктi тербелу туралы ұғым;
Білімдер:
- берiктiк және сенiмдiлiк бойынша теңiз және өзен техникасын жобалаудың негiздерiн;
- кеме жабындарын жобалау әдістерін;
- алдын-ала беріктік, қаттылық және орнықтылықтың есептері туралы мағлұматтарды;
- кеменің корпусты констукциясын және оларды жобалаудың негіздерін;
Іскерліктер:
- қолдаңбалы бағдарламалар қолданысымен қамтылатын кемелер мен басқа да теңіз техникасының корпустарын жобалаудағы типтік, беріктік және басқа есептеулерді орындауын;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5 КҚ 3.9.7
АП.04
Кеме құрылғысы және жүйелері
Құрылғылар классификациясы (басқару тұтқасы, зәкiр, арқандап байлағыш, буксирлі, жүк таситын, кәсiпшiлiк); құтқарушы және арнайы құрылғылар; кеме жүйелерi автоматикасының элементтерi; құбырлардың гидравликалық есебiнiң негiздерi; трюмдiк және балласт жүйелерi, өртке қарсы, жасанды микроклимат, ағынды және тұрмыстық сумен жабдықтаудың, қысылған ауа мен газдар, төкпелі кемелердің арнайы жүйелерi; суық құрылғылардың жүйелері; кеме палубалық механизмдерi мен құрылғылардың қысқаша сипаттамасы; механизмдер өзгешелігі және кеме жүйелерiнiң арматурасы;
Білімдер:
- кемені сумен жанармай, азық-түлік және материалдық техникалық, оларды арналастырып, сақтау нормаларын;
кеменің басты механизмдері мен құрылғыларын, қозғалтқыштарды пайдалану техникасын;
кеме механизмдері мен құрылғыларын, басты қозғалтқышты жөндеуді;
- дизель мен қозғалтқыш карбюраторының қоспажасауын;
- ІЖҚ қуаты мен үнемділігін;
- ішкі жану қозғалтқышының жұмыс үрдісін (төрттактілі және қостактілі қозғалтқышты);
- ауа артықшылық коэффициентін;
- қозғалтқыш үнемділігін;
- қуатының өсу жолын;
- отынның үлестік шығынын;
- біртекті қоспаны алу тәсілдерін;
Іскерліктер:
- кеменің жалпы құрылғысын;
- кеме палубалық механизмдердің артықшылығы мен кемшіліктерін және негiзгi техникалық сипаттамасын;
- жүйелер классификациясын және олардың құрастырымдық элементтерiн;
- кеме жүйелерін жобалаудың ретін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5 КҚ 3.9.7
АП.05
Кеменің энергетикалық қондырғылары
Кеме энергетикалық қондырғыларының міндеттері, классификациясы, құрамы және көрсеткiштері (КЭҚ); ең басты кеме берiлістері және муфталар; кеменің білік өткiзгiшi; КЭҚ жүйелері; дизелді, парлы және газтурбиналы, электрлі энергетикалық, қосалқы КЭҚ; электрлік қондырғылармен басқару (ЭҚ) және олардың кемеде ЭҚ орналастыру, автоматтандыруы; қоршаған ортаны қорғайтын кеменің құралдары;.
Білімдер:
- кеме энергетикалық қондырғыларының (КЭҚ) құрылғысын және әрекет ету принциптерін;
- электрлік қондырғылардың түр өзгешелігін;
- КЭҚ пайдалану ережелерiн;
Іскерліктер:
- ЭҚ басқарудың схемасын жинауды және оқи алуын;
- қосалқы КЭҚ-ның сипатты ақауларын жоюды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1

ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
СД.02
Конструкция корпуса судна
Корпус судна и его элементы, термины и определения, предъявляемые требования; выбор размеров и формы корпусных конструкций; основные принципы создания рациональных корпусных конструкций судов; роль регистра судоходства и классификационных обществ в проектировании судов; применяемые материалы и профили в современном судостроении; системы набора корпуса судна и перекрытий; специфика и типы штевней; технологичность корпусных конструкций.
Знания:
- разработки по особенностям конструкции различных типов судов;
- технические характеристики современных и перспективных судов;
- конструкцию наружной обшивки, днищевых, бортовых и палубных перекрытий, палубные вырезы;
- конструкцию надстроек и рубок, продольных и поперечных переборок, носовой и кормовой оконечностей судна.
Умения:
- давать описание и общие данные выбранного типа судна;
- конструировать плоские и объемные секции судна.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
СД.03
Проектирование и прочность судов
Основы теории упругости: положения, принципы; проблематика точности и устойчивости корпусных конструкций; теория прочности; принципы расчетного проектирования судов; основы строительной механики; внешние нагрузки, деформации, напряжения; проектирование судовых перекрытий (наружная обшивка, днищевые перекрытия, бортовые перекрытия, палубные перекрытия, переборки и выгородки); прочностные расчеты судовых перекрытий; расчетные принципы оценки, устойчивость балок и пластин; ЭВМ в выполнении расчетов прочности; прочностная оценка корпуса судна по предельному состоянию; понятие об общей и местной вибрации корпуса судна.
Знания:
- основы проектирования морской и речной техники по прочности и надежности;
- методы проектирования судовых перекрытий;
- предварительные понятия о расчетах на прочность, жесткость и устойчивость;
- корпусные конструкции судов и основы их проектирования.
Умения:
- выполнять типовые, прочностные и другие расчеты при проектировании корпусов судов и кораблей и другой морской техники с использованием прикладного программного обеспечения.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
СД.04
Судовые устройства и системы
Классификация устройств (рулевое, якорное, швартовное, буксирное, грузовое, промысловое); спасательные и специальные устройства; элементы автоматики судовых систем; основы гидравлического расчета трубопроводов; системы трюмные и балластные, противопожарные, искусственного микроклимата, бытового водоснабжения и сточные, сжатого воздуха и газов, специальные системы наливных судов; системы хладоустановок; краткая характеристика судовых палубных механизмов, устройств; специфика механизмов и арматуры судовых систем;
Знания:
- общие устройство судов;
- основные технические характеристики и достоинства, недостатки судовых палубных механизмов;
- классификацию систем и их конструктивные элементы;
- порядок проектирования судовых систем.
Умения:
- выполнять гидравлический расчет трубопровода;
- выбирать элементы устройств и систем;
- применять спасательные и специальные устройства.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
СД.05
Судовые энергетические установки
Назначение, классификация, состав и показатели судовых энергетических установок (СЭУ); главные судовые передачи и муфты; судовой валопровод; системы СЭУ; дизельные, паро- и газотурбинные, электроэнергетические, вспомогательные СЭУ; управление электрической установкой (ЭУ) и ее автоматизация, расположенной ЭУ на судне; судовые средства защиты
Знания:
- устройство и принцип действия судовых энергетических установок (СЭУ);
- разновидности электрических установок;
- правила эксплуатации СЭУ.
Умения:
- читать и собирать схемы управления энергетическими установками;
- устранять характерные неисправности вспомогательного судового оборудования
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1

КҚ 3.9.2
КҚ 3.9.4 КҚ 3.9.6
КҚ 3.9.7
АП.06
Кемелерді жөндеу және құрылыс технологиясы
Кеме жасайтын кәсiпорындардың классификациясы және құрамы; кеменiң құрылысының өндiрiстiк процестерi; техникалық мөлшерлеудiң негiздерi; плаздың міндеттері мен түрлері; плазбен бөлу құрылысы; корпусты цехтар жұмыстарын плазбен қамтуын және бөлшектердiң өлшемдерiнiң анықтау; корпусты өңдеуші цехтар; жалға беру қоймасы; құрастырушы- дәнекерлегiш цехтар; құрылыстық орындағы құрылыстың әдiстерi және кеме корпусын құрастыруының тәсілдерi; суға кемелерді түсiру; монтажды-салып бiтiретiн жұмыстар; кемелерді өткізу және сынау; кеме жөндейтiн кәсiпорындар және кеме жөндеуші ұйымдар; кеме жөндеудiң түрлер және әдiстерi; энергетикалық қондырғыларын жөндеудің, кеме құрылғылары мен жүйелерiнiң негiздерi; докке кеменiң қойылуы; корпустардың пайдаға асыру, корпустың дефектациясы, жөндеуi
Білімдер:
- Кемелік технологиялық
тоңазытқыш қондырғылары.
- кеме корпустарын жасау саласындағы жаңашыл жетістіктерді;
- пайдаға асатын кеме құрылғыларының конструкциясы мен жұмыс принциптерін;
- түйіндер, секциялар, блоктарды дәнекерлеу мен құрастырудың технологиялық процестерін;
- монтажды-салып бiтiретiн жұмыстарды орындаудағы қауіпсіздік талаптарын;
- еңбек процестерін мөлшерлеудің әдістемесін;
Іскерліктер:
- жалға берудi алдын ала өңдеуiн, бөлшектердi белгiлеу және таңбалауды, жылулық кесудi, механикалық өңдеудi, икемділік, бөлшектердi iрiктеп жинақтауды, бөлшектердi өңдеудiң технологиялық маршруттарын орындай алуды;
- корпусты конструкциялардың дәнекерлеу мен құрастыруын жүзеге асыруды;
- су өткiзбеушiлiк және герметикалығына конструкцияны сынақтан өткізуді;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5 КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
АП.07
Кемені жөндеудегі және кеме жасаудағы технологиялық процестерді механикаландыру мен автоматтандыру
Өндiрiстiк процестердiң автоматтандыру және механикаландыру анықтамалары және негiзгi ұғымдары (автоматиканың элементтері және құрылғысы, теориясы); икемді өндiрiстiк жүйелер (ИӨЖ) және робототехникасы; басқарудың автоматтандырылған жүйелерi (БАЖ ); өндiрiстiң плазалы-технологиялық дайындығын автоматтандыру; кеме корпусының блоктерi мен секцияларын, бөлшектерін, түйiндерін жасауын автоматтандыру және механикаландыру; құрылыстық орында кеме корпусының құрастыру бойынша жұмыстарын механикаландыру; кеме жөндеудегі техникалық процестердi механикаландыру және автоматтандыру;
Білімдер:
- өндiрiстiк процесстердi механикаландыру және автоматтандыру құралдарын;
- корпус бөлшектерін жүйеге келтіру мен стандарттау есебімен кемені құру және жөндеуге арналған автоматтандыру және механикаландыру құралдарын таңдап алудың әдiстерiн;
Дағдылар:
- кеме жүйесiнiң құбырларын, корпусты кемені салудың номенклатуралар бұйымдарын даярлауды;
- кеме бөлмелерінің жабдығы мен өңдеу процестерін механикаландыруын қалыптастыруды;
- кеменің су асты бөлiгiн тазарту мен бояуын механикаландыруды орындай алуын.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5 КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
АП. 00
Арнайы пәндер

ПК 3.9.2
ПК 3.9.4
ПК 3.9.6
ПК 3.9.7
СД.06
Технология постройки и ремонта судов
Классификация и состав судостроительных предприятий; производственный процесс постройки судна; основы технического нормирования; назначение и виды плазов; построение плазовой разбивки; определение размеров деталей, плазовое обеспечение работ корпусных цехов; корпусообрабатывающий цех; склад проката; сборочно-сварочный цех; методы постройки и способы формирования корпуса судна на построечном месте; спуск судов на воду; монтажно-достроечные работы; испытания и сдачи судов; судоремонтные предприятия и организация судоремонта; виды и методы судоремонта; основы ремонта энергетических установок, судовых устройств и систем; постановка судна в док; дефектация, ремонт корпуса, утилизация корпусов.
Знания:
- новейшие достижения в области судокорпусостроения;
- конструкцию и принцип работы судовых устройств утилизации;
- технологические процессы сборки и сварки узлов, секций, блоков;
- требования безопасности при выполнении монтажно-достроечных работ;
- методику нормирования трудовых процессов.
Умения:
- выполнять предварительную обработку проката, разметку и маркировку деталей, тепловую резку, механическую обработку, гибку, комплектацию деталей, технологические маршруты обработки деталей;
- осуществлять сборку и сварку корпусных конструкций;
- производить испытание конструкции на водонепроницаемость и герметичность.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
СД.07
Механизация и автоматизация технологических процессов в судостроении и ремонте судов:
основные понятия и определения механизации и автоматизации производственных процессов (теория, элементы и устройства автоматики); гибкие производственные системы (ГПС) и робототехника; автоматизированные системы управления (АСУ); автоматизация плазово-технологической подготовки производства; механизация и автоматизация изготовления деталей, узлов, секций и блоков корпуса судна; механизация работ по формированию корпуса судна на построечном месте; механизация и автоматизация техпроцессов в ремонте судов.
Знания:
- средства механизации и автоматизации производственных процессов;
- методы подбора средств механизации и автоматизации для постройки и ремонта судов с учетом стандартизации и унификации деталей корпуса.
Умения:
- изготавливать изделия корпусодостроечной номенклатуры, трубопроводов судовых систем;
- формировать механизацию процессов отделки и оборудования судовых помещений;
- выполнять механизацию очистки и окраски подводной части судов.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8

2.1. 120401 2 – Матрос (теңіз және балық аулау флоты) *
КҚ 2.1.1 Боцманның немесе рөлшінің баскаруымен кемелік, такелаждық, бояу жұмыстарын және ағынды жөндеуді жүргізу.
КҚ 2.1.2 Ішкі күн тәртібі талабын экипаж мүшелерінің сақтауын қадағалауды, кемелік ғимраттарда және палубада тазалықты қамтамасыз ету.
КҚ 2.1.3 Кемелік мүліктерді, инвентарларды, жүктердің сақталуын қадағалау.
КҚ 2.1.4 Швартовка жасау арқандарын және траптарды қою, алу және кеме тоқтаған кезде олардың сенімді бекітілуін қамтамасыздандыру
КҚ 2.1.5 Вахталық бастықтың бұйырығымен якорды беру және түсіру, шлюпканы көтеру және түсіру жұмыстарына қатысу.
КҚ 2.1.6 Жүктерді сақтауға арналған ғимраттарды дайындау жұмыстарына қатысу, жүктік жабдықтар мен инвертарларды тиеу, түсіру және оларды тасымалдау үшін жинай білу.
КҚ 2.1.7 Жалпылық және жекелік құтқару жабдықтарын пайдалануды меңгеру жыне олардың кемедегі тұратын орнын білу.
КҚ 2.1.8. Авариялық-құтқару мүлігін, өрт сөндіру құралдарының, сигнализация оттарының дұрыстығын қадағалау.
КҚ 2.1.9. Шлюпкада ескекпен жұмыс істеу. Кеменің жүзу құралдарын басқару
КҚ 2.1.10. Гидрометерологиялық жағдайдың өзгерістерін бақылау
2.2 120402 2 – Рөлші (ұстаушы)*
КҚ 2.2.1 Кеменің тіркеу, якорлық, швартовтық жабдықтары мен рөлдік механизмдерінің жұмысын басқару және олардың күтім ережелерін сақтау.
КҚ 2.2.2 Кемелердің теңізде соқтығысуының алдын алу үшін, сондай-ақ ішкі су жолдарының жүзу Ережелерін, жергілікті жүзу тәртібінің, әлеуметтік және жалпы лоциялық жағдайлардың халықаралық ережелерінің талаптарын орындау.
КҚ 2.2.3 Кемені басқаруды көзбен шолу арқылы, сондай-ақ курскөрсеткіштің көмегімен бағдарлап, вахталық бастықтың нұсқауымен жүзе білу.
КҚ 2.2.4. Матростардың мендетіне кіретін малярлық, ағашұсталық, такелаждық және басқа да жұмыстарды меңгеру.
КҚ 2.2.5 Мостикте және рубкада тазалықты сақтау
КҚ 2.2.6 Кестеге сәйкес қарастырылған сағаттар бойынша тоқтау және жүзу кезінде кемедегі вахталық қызметті атқара білу.
КҚ 2.2.7 Шлюпканы түсіре, көтере және басқара білу.
КҚ 2.2.8 Коршаған ортаны бақылау және кемені басқару туралы вахталық бастықтың нұсқауын орындау.
КҚ 2.2.9 Сигналдық оттардың, ал күндізгі жағдайға байланысты қажетті сигналдық жалаулар мен белгілердің жұмыстарын тексеру.
КҚ 2.2.10 Рейске шығар алдында, болмаса тұрақтан кейін рейсті жалғастырғанда рөлдік жабдықтардың түзулігін тексеру.
КҚ 2.2.11 Кеменің тұрған орнын навигациялық техниклық құралдар арқылы анықтау, визуальды әдіспен анықтау, якорлық және швартовтық жұмыстарды орындау

2.1. 120401 2 – Матрос (морской и рыбопромысловый флот)*
ПК 2.1.1 Выполнять судовые, такелажные, малярные работы и текущий ремонт под руководством боцмана или рулевого.
ПК 2.1.2 Поддерживать чистоту на палубах и судовых помещениях, следить за соблюдением членами экипажа правил внутреннего распорядка дня.
ПК 2.1.3 Следить за сохранностью грузов, инвентаря и судового имущества.
ПК 2.1.4 Производить подачу и уборку швартовных канатов и трапов, обеспечивая их надежное закрепление при стоянке судна.
ПК 2.1.5 По указанию вахтенного начальника отдавать и поднимать якоря, участвовать в спуске и подъеме шлюпок.
ПК 2.1.6 Принимать участие в подготовке грузовых помещений, грузовых средств и инвентаря к погрузке, выгрузке и уборке их по походному.
ПК 2.1.7 Пользоваться общими и индивидуальными спасательными средствами, знать их размещение на судне.
ПК 2.1.8 Следить за исправностью аварийно-спасательного имущества, средств пожаротушения, сигнальных огней.
ПК 2.1.9 Управлять плавсредствами судна.
ПК 2.1.10 Определение прогноза погоды в особых условиях плавания, следить за изменением гидрометеорологических условий.
2.2. 120402 2 – Рулевой (кормщик)*
ПК 2.2.1 Управлять механизмами рулевого, швартовного, якорного, буксирного устройства судна, соблюдать правила ухода за ними.
ПК 2.2.2 Выполнять требования международных правил предупреждения, столкновения судов, Правил плавания по внутренним водным путям, местных правил плавания, основных положений общей и специальной лоции.
ПК 2.2.3 Под руководством вахтенного начальника управлять судном как по визуальным ориентирам, так и по курсоуказателю.
ПК 2.2.4 Выполнять малярные, плотницкие и такелажные работы, а также все работы, входящие в обязанности матросов.
ПК 2.2.5 Следить за чистотой на мостике и в рубке.
ПК 2.2.6 Нести ходовые и стояночные вахты в часы, установленные судовым расписанием вахт.
ПК 2.2.7. Спускать и поднимать шлюпку, а также управлять шлюпкой.
ПК 2.2.8. Выполнять указания вахтенного начальника по наблюдению за окружающей обстановкой и управлению судном.
ПК 2.2.9. Проверять действие сигнальных огней, а в дневное время – наличие сигнальных флагов и знаков, необходимых в данной обстановке.
ПК 2.2.10. Проверять исправность работы рулевого устройства при выходе судна в рейс или продолжении рейса после стоянки судна.
ПК 2.2.11. Определение местоположения судна по техническим средствам навигации, визуальным способом, эксплуатация технических средств навигации, обслуживание радиолокационной станции, GPS, NAVTEX, выполнение швартовных и якорных работ.

КҚ 2.2.12 Гидрометерологиялық жағдайдың өзгерістерін бақылау, жүзудің ерекше жағдайындағы ауа райының болжамын анықтау.
2.3. 120403 2 – Кеме электригі*
КҚ 2.3.1 Электржабдықтарды жөндегенде немесе техникалық қызмет көрсеткен кезде монтаждық жұмыстарды атқара білу.
КҚ 2.3.2 Рөлдік келтіргіштің электрқозғалтқыштарына, брашпилге, лебедкаға, басқа да электрлендірілген қосалқы механизмдер мен жүйелерге электрэнергиясының берілуін бақылау.
КҚ 2.3.3 Кеменің электржабдықтарының кабельдерін жөндеу, жүргізу, монтаждау, демонтаждау, сондай-ақ сигналдық және жарық жолдарының трассаларының кабельдерін жүргізу және жинақтау.
КҚ 2.3.4 Сигналдық оттар станцияларын, прожекторларды, авариялық ескерту сигнализациясының құралдарын және басқа да жарық, дабастық сигналдық құрылғыларды дұрыс ұстау және оларға қызмет көрсету.
КҚ 2.3.5 Аккумулятор батареясына күтім көрсету.
КҚ 2.3.6 Авариялық, командалық және телефондық байланысты дұрыс күйінде ұстау және оларға қызмет көрсету.
КҚ 2.3.7 Бақылау-өлшеу аспаптары мен құрал-саймандарын қолдана білу.
КҚ 2.3.8 Сызбаларды және электр схемаларды оқу.
КҚ 2.3.9 Кеменің электржабдығы бойынша қабылданған техникалық құжаттаманы толтыру.
2.4. 120404 2 – Кеме қозғатқышының өздігінен басқару моторшысы*
КҚ 2.4.1 Техникалық жабдықтардың жұмысын қадағалап, оларды басқара отыра, өзінің постысында болу
КҚ 2.4.2 Энергетикалық қондырғылардың жабдықтарын күту туралы нұсқаудың орындалуын қадағалау.
КҚ 2.4.3 Кестеге сәйкес белгіленген, өз қармағына қарайтын механизмдерге техникалық қызмет көрсету.
КҚ 2.4.4 Кемелік техниканы пайдалану жөніндегі ережелерді орындау.
КҚ 2.4.5 Машина бөлімшесіндегі қосымша механизмдерді және негізгі қозғаушыны жұмысқа дайындап, басқара білу.
КҚ 2.4.6 Жұмыс барысында негізгі қозғаушынының, қосымша механизмдердің қашықтық басқару жүйесінің, автоматизациялау жабдықтарының зақымдарын тауып, олардың жою шараларын табу.
КҚ 2.4.7 Жалпы және жеке құтқару жабдықтарын қолдана білу.
КҚ 2.4.8 Машиналық бөлімшеде слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.4.9 Кеменің пайдалану мерзімін ұзартатын шараларға қатысу.
КҚ 2.4.10 Ішкі тәртіп, еңбек және электр қауіпсіздік ережелерін орындау.
КҚ 2.4.11 Коршаған ортаны қорғау талаптарын орындау.
2.5. 120405 2 – Рефрижератор қондырғыларының моторшысы (машинисі)*
КҚ 2.5.1 Кемелік тоңазыту қондырғыларын жөндеуге және пайдалануға байланысты жұмыстарды жүргізу
КҚ 2.5.2 Пайдаланылатын сигналдық, қорғау, бақылау приборларын, ауаны
кондиционерлейтін жүйені және тоңазытқыш қондырғыларының жұмыс режимдерін бақылау.

ПК 2.2.12. Определение прогноза погоды в особых условиях плавания, следить за изменением гидрометеорологических условий.
2.3. 120403 2 – Электрик судовой*
ПК 2.3.1. Выполнять монтажные работы при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования.
ПК 2.3.2. Контролировать подачу электроэнергии на электродвигатели рулевого привода, лебедки, брашпиля и других электрифицированных вспомогательных механизмов и систем.
ПК 2.3.3. Проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж кабелей электрооборудования судна, сигнальных и осветительных трасс.
ПК 2.3.4. Обслуживать и содержать в исправном состоянии станцию сигнальных огней, прожекторы, средства аварийной предупредительной сигнализации и другие световые и звуковые сигнальные устройства.
ПК 2.3.5. Обслуживать аккумуляторные батареи.
ПК 2.3.6. Обслуживать и содержать в исправном состоянии аварийную, командную и телефонную связь.
ПК 2.3.7. Пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами.
ПК 2.3.8. Читать чертежи и электрические схемы.
ПК 2.3.9. Вести установленную техническую документацию по электрооборудованию судна.
2.4. 120404 2 – Моторист самостоятельного управления судовым двигателем*
ПК 2.4.1. Находится на своем посту, вести контроль за работой технических средств и осуществлять управление ими.
ПК 2.4.2. Соблюдать инструкции по обслуживанию технических средств энергетической установки.
ПК 2.4.3. Проводить техническое обслуживание механизмов, закрепленных за ним расписанием по заведованиям.
ПК 2.4.4. Выполнять правила технической эксплуатации судовой техники
ПК 2.4.5. Готовить к работе главные двигатели и управлять ими, а также вспомогательными механизмами машинного отделения.
ПК 2.4.6. Обнаруживать неисправности в работе главных двигателей, вспомогательных механизмов, систем дистанционного управления и средств автоматизации, принимать меры по их устранению.
ПК 2.4.7. Пользоваться общими и индивидуальными спасательными средствами.
ПК 2.4. 8. Выполнять слесарно-ремонтные работы в машинном отделении.
ПК 2.4.9. Участвовать в мероприятиях по обеспечению живучести судна.
ПК 2.4.10. Выполнять правила внутреннего распорядка, безопасности труда и электробезопасности.
ПК 2.4.11. Соблюдать требования по охране окружающей среды
2.5. 120405 2 – Моторист (машинист) рефрижераторных установок*
ПК 2.5.1. Выполнять работы, связанные с техническим обслуживанием и ремонтом судового холодильного оборудования.
ПК 2.5.2. Контролировать режим работы обслуживаемого холодильного оборудования и систем кондиционирования воздуха, приборов контроля, сигнализации и защиты.

КҚ 2.5.3 Ауаны кондиционерлейтін, тоңазытқыш қондырғыларының жүйелерінің құбырларын тартып және олардың жөндеу, демонтаждау, монтаждау жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.5.4 Кеменің тоңазытқыш техникалық қондырғыларын, механизмдерін, аппараттарын бүлдірмей ұстап, оларға техникалық күтім көрсету.
КҚ 2.5.5 Дербес қорғау жабдықтарды, кемелік тоңазытқыш қондырғыларының хладоагентінің авариялық әсерінен сақтап, бүлдірмей ұстап, оларға техникалық күтім көрсету.
КҚ 2.5.6 Кеменің рефрижераторлық қондырғыларының, аварийялық және жұмыстық, сигнализациялық, автоматтық басқару жұмысын бақылайтын жабдықтары, бүлдірмей, дұрыс ұстау.
КҚ 2.5.7 Бақылау -өлшеуіш аспаптарын, приборларды қажеттілігіне сәйкес пайдалану.
КҚ 2.5.8 Кеменің рефрижераторлық қондырғыларының сызбалары мен схемаларын менгеру.
КҚ 2.5.9 Кеменің рефрижераторлық қондырғыларының жұмысына байланысты техникалық құжаттарды жүргізу.
КҚ 2.5.10 Коршаған ортаны қорғау талаптарын орындау.
2.6. 120406 2 – Кіші кеме жүргізушісі
КҚ 2.6.1 Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі талаптарды орындау.
КҚ 2.6.2 Қоршаған ортанын, гидрометеорологиялық жағдайдың өзгеруін, кеменің қауыпсіз жүзуін үнемі бақылауға алу.
КҚ 2.6.3 Кемедегі тазалық пен тәртіпті сақтау.
КҚ 2.6.4 Кеменің жүзуін, ҚР- ның ішкі су жолдарында жүзу Ережелерінің талаптарын бұлжытпай орындай отырып, іске асыру.
КҚ 2.6.5 Кеменің авариясыз жүзуін қамтамазызданыру үшін барлық қажетті шараларды пайдалану.
КҚ 2.6.6 Кеменің жарық сигналдарының жүмысын, керекті уақытында жануын, сөнуін қадағалау.
КҚ 2.6.7 Апатқа ұшыраған кемеге көмек көрсету және адамдарды құтқаруға шаралар қолдану.
КҚ 2.6.8 Кеменің пайдалану мерзімін арттыруға арналған нұсқауларды орындау.
3 Орта буын маманы
3.1  120407 3 – (Кеме) механигі
КҚ 3.7.1 Машина бөлімінде кеме кестесіне сәйкес вахтаны алып жүру және вахталық өндірістік тапсырманың орындалуын қадағалау.
КҚ 3.7.2 Кемелік механизмдердің инструкцияға сәйкес пайдалануын және күтім көрсету жұмыстарының орындалуын қармағындағы вахта мүшелерінен қалтқысыз талап ету.
КҚ 3.7.3 Машиналық-котелдық бөлімшеде тазалық пен тәртіпті ұстау.
КҚ 3.7.4 Негізгі қозғаушының берілген режимде үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыздандыру.
КҚ 3.7.5 Кеменің пайдалану мерізімін ұзартатын жабдықтардың (өрттік және кептірмелік жүйелер, өрттік инвертарь) жұмысқа әрқашан дайын болуын қадағалау.
КҚ 3.7.6 Қабылданған тәртіпке сәйкес машиналық журналды жүргізу.
КҚ 3.7.7 Жанармай мен майлау материалдарын үнемдеп, шығындамай пайдалану.
КҚ 3.7.8 Авариялық жағдайларды жоюға қатысу

ПК 2.5.3. Проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж трубопроводов систем холодильных установок и воздуховодов систем кондиционирования воздуха.
ПК 2.5.4. Обслуживать и содержать в исправном состоянии механизмы, аппараты и устройства судовой холодильной техники.
ПК 2.5.5. Обслуживать и содержать в исправном состоянии средства индивидуальной защиты от аварийного воздействия хладагентов судового рефрижераторного оборудования.
ПК 2.5.6. Содержать в исправном состоянии средства аварийной и рабочей сигнализации, автоматического управления и контроля работы рефрижераторных установок на судне.
ПК 2.5.7. Пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами по их назначению.
ПК 2.5.8. Читать чертежи и схемы судового рефрижераторного оборудования.
ПК 2.5.9.Вести установленную техническую документацию по судовым рефрижераторным установкам.
ПК 2.5.10. Соблюдать требования по охране окружающей среды.
2.6. 120406 2 – Судоводитель маломерного судна
ПК 2.6.1. Соблюдать требования по охране окружающей среды.
ПК 2.6.2. Осуществлять постоянное наблюдение за окружающей обстановкой, изменениями гидрометеорологических условий и безопасностью плавания судна.
ПК 2.6.3. Обеспечивать поддержание на судне чистоты и порядка.
ПК 2.6.4. Осуществлять управление судном в движении, строго соблюдая требования Правил плавания по внутренним водным путям РК.
ПК 2.6.5. Принимать все необходимые меры по обеспечению безаварийного плавания судна.
ПК 2.6.6. Следить за своевременным включением (выключением) и несением на судне световых сигналов.
ПК 2.6.7. Оказывать помощь судну, терпящему бедствие и применять меры к спасению людей.
ПК 2.6.8. Обеспечивать выполнение наставлений по борьбе за живучесть судна.
3. Специалист среднего звена
3.1. 120407 3 – Механик (судовой)
ПК 3.7.1 Контролировать несение вахтенной службы в машинном отделении, обеспечивая выполнения вахтой производственных заданий.
ПК 3.7.2 Требовать от подчиненных членов вахты строгого соблюдения инструкций по обслуживанию и эксплуатации судовых механизмов.
ПК 3.7.3 Поддерживать в машинно-котельном отделении чистоту и порядок.
ПК 3.7.4 Обеспечивать бесперебойную работу главных двигателей на заданном режиме.
ПК 3.7.5 Следить за тем, чтобы средства борьбы за живучесть судна (пожарная и осушительная системы, пожарный инвентарь), находились в постоянной готовности к действию.
ПК 3.7.6 Вести машинный журнал по установленным правилам.
ПК 3.7.7 Принимать меры по экономному расходованию топлива и смазочных материалов.
ПК 3.7.8 Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.

3.2 120408 3 – (Кеме) электромеханигі
КҚ 3.8.1 Кемедегі ішкі тәртіпті орындау, еңбек қауіпсіздігі мен электр қауіпсіздігінің ережелерін сақтау.
КҚ 3.8.2 Авариялық жағдайды жоюға қатысу.
КҚ 3.8.3 Электрожабдықтардың пайдалану кестесін құрып, осыған байланысты орындалатын міндеттерді бөлу.
КҚ 3.8.4 Кемелік электрожабдықтарды техникалық пайдалануды ережелер мен инструкцияға сәйкес жүргізу.
КҚ 3.8.5 Электрожабдықтар бойынша материалдық және инвентарлық есеп жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.8.6 Генераторларды, электроқозғағыштарды және электрожабдықтардың пайдалану және күту жұмыстарын инструкцияларға, болмаса басқа да нормативті құжаттардың талаптарына сәйкес жүргізу.
КҚ 3.8.7 Дабылдың барлық түрлері бойынша әрекет ету.
КҚ 3.8.8 Кеменің пайдалану мерізімін арттыратын нұсқау талаптарының орындалуын қадағалау.
3.3 120409 3 – Кеме жүйелерінің механигі
КҚ 3.9.1 Кеме жүйесінде қолданылатын құбырларды жасау, жинау және сынау үшін есеп жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.9.2 Нормативті –техникалық құжаттардың талабтарына сәйкес кемелік жүйелердің сенімді жұмыс істеуін қамтамасыздандыру.
КҚ 3.9.3 Кемелік жүйелердің, механизмдердің,аппараттар мен қондырғылардың принциптік схемаларын, монтаждық сызбаларын меңгеру.
КҚ 3.9.4 Кеменің комплекстік жүйелерінің техникалық күтім және жөндеу жұмыстарын жоспарлы түрде жүргізілуін қамтамасыз ету.
КҚ 3.9.5 Арнайы қондырғылар мен приборларды пайдалана отыра, кемелік жүйелердің жүксалмақ дәрежесін және орнықты жұмыс істеуін анықтау.
КҚ 3.9.6 Кемелік жүйелерді коррозиядан және қақтардың пайда болуынан қорғау, құбырлардың жылу сақтау үшін қойылған шараларын жүргізу.
КҚ 3.9.7 Кеменің пайдалану мерізімін арттыратын жұмыстар мен міндеттерді орындау.
КҚ 3.9.8 Аварийялық жағдайдың салдарын жоюға қатысу.
3.4. 120410 3 – Кеме жүргізуші -техник
КҚ 3.10.1 Кеменің, бергілеген уақыт аралығында, пайдалану және күту жұмыстаын жүргізу үшін, экипажды ұйымдастыру.
КҚ 3.10.2 Кеменің пайдалану мерізімін арттыратын шараларды жасауға қатысу.
КҚ 3.10.3. Қауыпсіз жүзуді бақылайтын органдардың нұсқауын орындай отыра, жүктер мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін орындау.
КҚ 3.10.4. Экипаж жұмыстарын ұйымдастыру үшін озат түрлер мен әдістерді қолдану.
КҚ 3.10.5. Кемедегі механизм дер мен қондырғылардың ақауларын табу және жою.
КҚ 3.10.6. Экипаж мүшелерінің квалификациясын арттыру үшін, кемеде техникалық оқу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.10.7. Кеме және кемелік жұмыстарды жүргізгенде қауыпсіздік шараларын анықтау.
КҚ 3.10.8. Құтқару құралдарын қажетті мөлшерде жабдықтап, қолдануға үнемі дайындығын және олардға баратын жолдың ашықтығын қамтамасыздандыру.

3.2 120408 3 – Электромеханик (судовой)
ПК 3.8.1. дальше поменяйте Выполнять внутренний распорядок на судне, соблюдать правила безопасности труда и электробезопасность.
ПК 3.8.2. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
ПК 3.8.3. Составлять расписание и распределять обязанности по обслуживанию электрооборудования.
ПК 3.8.4. Осуществлять техническую эксплуатацию судового электрооборудования с соблюдением правил и инструкций.
ПК 3.8.5. Вести инвентарную и материальную отчетность по электрооборудованию.
ПК 3.8.6. Выполнять правила, требования инструкций и других нормативных документов по обслуживанию и эксплуатации генераторов, электродвигателей и другого электрооборудования.
ПК 3.8.7. Действовать по всем видам тревог.
ПК 3.8.8. Соблюдать требования наставлений по борьбе за живучесть судна.
3.3. 120409 3 – Механик по судовым системам
ПК 3.9.1. Выполнять расчеты по изготовлению трубопроводов, сборке и их испытанию в составе судовых систем.
ПК 3.9.2. Обеспечивать надежную эксплуатацию судовых систем в соответствие с требованиями нормативно-технической документации.
ПК 3.9.3. Читать принципиальные схемы, сборочные и монтажные чертежи судовых систем, их механизмов, аппаратов и устройств.
ПК3.9.4. Обеспечивать выполнение плановых технических обслуживаний и ремонт комплекса судовых систем
ПК 3.9.5. Определять степень нагрузки и устойчивой работы судовых систем с применением специального оборудования и приборов.
ПК 3.9.6. Выполнять работы по защите судовых систем от коррозийного разрушения и накипеобразования, теплоизоляции трубопроводов.
ПК 3.9.7.Выполнять обязанности и работы по борьбе за живучесть судовых систем.
ПК 3.9.8. Участвовать в ликвидации последствий аварийных ситуаций.
3.4. 120410 3 – Техник-судоводитель
ПК 3.10.1 Обеспечивать организацию работы экипажа по содержанию, обслуживанию и эксплуатации судна в установленный период.
ПК 3.10.2. Участвовать в разработке и осуществлении мероприятий по борьбе за живучесть судна.
ПК 3.10.3. Выполнять правила перевозки грузов, пассажиров, требования и предписания контролирующих органов по безопасности плавания.
ПК 3.10.4. Применять прогрессивные методы и формы организации работы судового экипажа.
ПК 3.10.5. Выявлять и устранять неисправности в работе судовых механизмов и оборудования.
ПК 3.10.6. Проводить на судне техническую учебу членов экипажа для повышения их квалификации.
ПК 3.10.7. Определять меры по обеспечению безопасности судна и безопасном ведении судовых работ.
ПК 3.10.8. Обеспечивать постоянную готовность спасательных средств к немедленному использованию, свободный доступ к ним, укомплектованность их надлежащим снабжением.

КҚ 3.10.9 ҚР- ның ішкі су жолдарында жүзу Ережелерінің талаптарын бұлжытпай орындай отыра, кеменің жүзуін және оның аварийясыз жұмыс істеуі үшін барлық мүмкіншілікті пайдалану.
КҚ 3.10.10 Кеменің тұрған орнын навигациялық техниклық құралдар арқылы анықтау, визуальды әдіспен анықтау, навигациалық техникалық құралдарға және GPS, NAVTEX. радиолакациондық станцияға күтім көрсету,
КҚ 3.10.11 Рекше жағдайда жүзуде ауа райының прогнозын анықтау, гидрометерологиялық жағдайлардың өзгерістерін бақылау.
КҚ 3.10.12 Навигациалық техникалық құралдарға зақымдалуын анықтап, жөндеу
3.5. 120411 3-Техник.
КҚ 3.11.1 Кеменің тұрған орнын навигациялық техниклық құралдар арқылы анықтау, визуальды әдіспен анықтау, навигациалық техникалық құралдарға және GPS, NAVTEX. радиолакациондық станцияға күтім көрсету,
КҚ 3.11.2 Ерекше жағдайда жүзуде ауа райының прогнозын анықтау, гидрометерологиялық жағдайлардың өзгерістерін бақылау.
КҚ 3.11.3 Кеменің пайдалану мерізімін арттыратын шараларды жасауға қатысу.
КҚ 3.11.4 Негізгі гидрометірлік приборларды тексеру.
КҚ 3.11.5 Жер қарпу жұмыстарының жоспарын мөлшерлеп жасап, және соның салдарынан пайда болатын жырашықтарының грунт көлемін анықтау.
КҚ 3.11.6 Өзеннің су шығынын әртүрлі әдіспен анықтау.
КҚ 3.11.7 Өзеннің су деңгейінің тербеліс кестесін белгілеу.
КҚ 3.11.8 Жергілікті жерлерде бөлу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.11.9.Пайдаланылатын және күрделі жер қарпу ойықтарының трассаларын белгілеу.
КҚ 3.11.10 Су өлшеу бақылауларын жүргізу
КҚ 3.11.11 Жер қарпу жүмыстарын орындау үшін наряд-тапсырма толтыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 619 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1014 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім (жоғары деңгей)
Білім беру коды және бейіні:1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар
технологиясы
Мамандығы: 1207000 – Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы
Біліктілігі: 120701 2 – Талшық өңдеуші*
120702 2 – Талшық өндіру бойынша ағындық желі
операторы*

ПК 3.10.9. Выполнять требования Правил плавания по внутренним водным путям РК при управлении судном в движении, принимать все необходимые меры по обеспечению безаварийного плавания судна.
ПК 3.10.10. Определение местоположения судна по техническим средствам навигации, визуальным способом, эксплуатация технических средств навигации, обслуживание радиолокационной станции, GPS, NAVTEX, выполнение швартовных и якорных работ.
ПК 3.10.11. Определение прогноза погоды в особых условиях плавания, следить за изменением гидрометеорологических условий.
ПК 3.10.12. Выявлять и устранять неисправности в работе технических средств навигации.
3.5. 120411 3 – Техник
ПК 3.11.1 Определение местоположения судна по техническим средствам навигации, визуальным способом, эксплуатация технических средств навигации, обслуживание радиолокационной станции, GPS, NAVTEX, выполнение швартовных и якорных работ.
ПК 3.11. 2. Определение прогноза погоды в особых условиях плавания, следить за изменением гидрометеорологических условий.
ПК 3.11.3. Участвовать в разработке и осуществлении мероприятий по борьбе за живучесть судна.
ПК 3.11.4. Выполнять поверки основных гидрометрических приборов.
ПК 3.11.5. Составлять укрупненные планы землечерпательных прорезей и вычислять объем грунта на прорези.
ПК 3.11.6. Определять расход воды в реке различными способами.
ПК 3.11.7. Строить графики колебаний уровней воды в реке.
ПК 3.11.8. Производить разбивочные работы на местности.
ПК 3.11.9. Трассировать эксплуатационные и капитальные землечерпательные прорези.
ПК 3.11.10. Выполнять водомерные наблюдения
ПК 3.11.11. Составлять наряд-задание на землечерпательные работы.
Приложение 619
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1014
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по видам). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1207000 – Технология обработки волокнистых материалов
Квалификации:
120701 2 – Отделочник волокна*
120702 2 – Оператор поточной линии по выработке волокна*

468
КТ 02
Диплом алдындағы практика
72
АА 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
Даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
2880
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сағаттар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02).
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 621 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1016 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім (жоғары деңгей)
Білім беру коды және бейіні:1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар
технологиясы
Мамандығы: 1207000 – Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы
Біліктілігі: 120701 2 – Талшық өңдеуші*
Оқыту түрі: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 10 ай
Жалпы орта білім базасында
Циклдер және пәндер индексі
Циклдер жә пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Курстар бойынша бөлу*
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмыстарының саны
Курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
Теориялық сабақтар
Практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
Курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер(кәсіптік орыс тілі, кәсіптік шетел тілі, дене тәрбиесі)

468
ПП 02
Преддипломная практика
72
ПА 00
Промежуточная аттестация
72
ИА 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю
Всего
3312
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 621
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1016
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образования:
12000000 – Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1207000 – Технология обработки волокнистых материалов
Квалификации:
120701 2 – Отделочник волокна*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
На базе: общего среднего образования
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по курсам*
Экзамен
Зачет
Количество контрольных работ
Курсовой проект (работа)
Всего
Теоретические занятия
Практические (лабораторно-практические) занятия
Курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины(профессиональный казахский язык,
профессиональный иностранный язык,
физическая культура)

216
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
3
ҚА 02
Даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сағаттар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (1.ЖКП 05, ЖКП 09, ЖКП 10; 2. АП 01, АП 02, АП 03, АП 05, АП 06) немесе дипломдық жұмысты қорғау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 625 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1020 қосымша
1207000 – "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклі және кәсіби практика бойынша бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгіленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Берілістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көріністің сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- құрастырма құжаттардың бірыңғай жүйесі (ҚҚБЖ);
- сызбалар мен схемаларды орындаудың негізгі ережелері;
Іскерліктер: - техникалық суреттер және сызу арқылы ойды дұрыс жеткізе білу;
- күрделілігі орташа эскиздер мен детальдарды орындауды

216
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю
Всего
4320
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам (1.ОПД 05.ОПД 09, ОПД 10; 2. СД 01,СД 2,,СД 03, СД 05,СД 06) или защита дипломной работы
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 625
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1020
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования
по специальности: 1207000 – "Технология обработки волокнистых материалов"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали
средней сложности.

БҚ 1, БҚ 4
ЖКП 02
Электротехника және электроника
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбегі; электромагниттер; электрлік өлшеулер; тұрақты және айнымалы токтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электржетек негіздері; электр энергияны беру және үлестіру; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика және есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
- электр тізбегінің жұмыс режимін және электр тогының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты токтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- өтпелі процестердің туындау себептерін
Іскерліктер:
- тұрақты ток және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- қарапайым электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды.
БҚ 2, БҚ 3
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, мониторинп, сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құн және өзіндік құн; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро және
микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат
негіздерін;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетинг анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды.
БҚ 4, БҚ 5
ЖКП 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтаулар; өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау негіздері: сапаны басқару және стандарттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтаулар; өнімді сынау және бақылау; сапа жүйелері. Сертификаттау: сертификаттау жүйелері; сертификация ережелері және реті; шектер және кондыру жүйелері; техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның
міндеттерін, маңызын,
принциптерін, объектілерін,
субъектілерін, әдістерін, құқықтық негіздерін;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымын;
- өнімді қабылдау және сынақтан өткізу ережелерін
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын дұрыс таңдап, оларды қолдана білуді;
- сапа жүйесіндегі құжаттарды қолдануын.
БҚ 3, БҚ 5,
КҚ 2.1.4.,
КҚ 2.5.3.,
КҚ 3.7.6.,
КҚ 3.7.7.
ЖКП 05
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Техника қауіпсіздігі. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесі. Бір жүйеден екіншісіне ауысу. Екілік арифметика логика – пән ретінде. Үлгілік; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсінік. Модель түрлері. ОС WINDOWS түрлері WORD мәтіндік процессоры. ЕХСЕL электронды кестелері. COREL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт-бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсінігі. Көрініс тәсілдері мен қасиеттері. Алгоритм түрлері. Есеп шығару кезеңдері. Бағдарлама тілі. Бағдарлама және оның қүрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берілген шарт түрлері. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдік бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктік бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсінік, анықтама, реттемелі параметр, нысаны /объектісі/, олардың қасиеттері мен схемалары. Автоматты ретеуіштердің атқаратын қызметі, тіктелуі, құрылысы, жұмыс істеу приципі, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелері. Автоматтық басқару жүйесінің қосалқы құралдары. Процестерді автоматтық басқару жүйесінен қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше.
Білімдер:
- ақпаратты кодтау ережелерін;
- есептеу жүйелерін;
- екілік арифметиканы;
- формалдық, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, Win Zip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар қабығын;
- алгоритмдер түсінігін;
- көрініс тәсілдері мен қасиеттерін;
- алгоритм түрлерін;
- бағдарлама тілін;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктік бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесінен процестерді қолмен және керісінше ауыстыру ретін
Іскерліктер:
- бір жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтіндік процессорымен, ЕХСЕL-дің электронды кестесімен, Corel DRAW-тың векторлық
редакторымен жұмыс істеуді; вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен
басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 1,
БҚ 2,
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер

БК 1, БК 4
ОПД 02
Электротехника и электроника
Электротехника: электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного токов; электромагниты; электрические измерения; электрические машины постоянного и переменного токов; трансформаторы, основы электропривода; передача и распределение электрической энергии. электроника: физические основы Электроники; электронные приборы; электронные выпрямители; стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные оборудования вычислительной техники и автоматики; микроЭВМ и микропроцессоры.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения
характеристик электрического тока;
- основные способы расчета цепей постоянного тока;
- причины возникновения
переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты
электрических цепей;
- включать, выключать и
эксплуатировать оборудование, оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
БК 2,
БК 3
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства - хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и
определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы.
Умения:
- определить цену себе стоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.
БК 4,
БК 5
ОПД 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие целостность и единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Основы стандартизации: основные определения и термины в отраслях стандартизации и управления качеством; испытание продукции и контроль; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; допуски и посадки, технические
Знания:
- основы метрологии,
стандартизации и сертификации;
- основные понятия и
определения продукции;
- концепция электронной
управляющей системы;
- методы и средства измерений.
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам.
БК 3,
БК 5, КК 2.1.4., КК 2.5.3., КК 3.7.6., КК 3.7.7.
ОПД 05
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика-как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы ЕХСЕL; векторный редактор Согеl DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Соmmander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS.
архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования
линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления
процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей ЕХСЕL, с векторным редактором Согеl DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1,
БК 2,
БК 5
СД 00
Специальные дисциплины

Біліктілік: 120701 2 – Талшық өңдеуші*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Тоқыма талшықтар жіктемесі. Тоқыма талшықтарын алғашқы өңдеу және олардың қасиеттері, құрылымы. Мақта шикізатынан тоқыма талшықтарды ажырату. Мақта талшықтарының қасиеттері. Мақта талшықтарының сұрыптары. Мақта талшығының стандарттары. Техникалық құжатнамалар. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі. Кәсіпорындағы электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- жабдықтарда талшық өңдеу процесі және т.б технологиялық процестер туралы жалпы мағлұматтарды;
- өнім ассортиментінің сапасын және технологиялық процестер барысында оларға әсер ететін факторларды
Іскерліктер:
- талшық өңдеудің негізгі технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын талшықтың сапасын бақылауды және есепке алуды.
БҚ 1, БҚ 2,
БҚ 4, КҚ 2.1.1,
КҚ 2.1.2,
КҚ 2.1.3,
КҚ 2.1.4,
КҚ 2.1.5,
КҚ 2.1.6,
КҚ 2.1.7
АП 02
Талшық өңдеудің технологиялық жабдықтары
Талшықтарды өңдеу процестері және түрлерінің жалпы сипаттамасы. Өңдеу процесінің жалпы жіктемесі. Кәсіпорындағы талшықтарды  өңдеудің жалпы схемалары. Әр түрлі талшықты құрамды талшықтарды өңдеудің ерекшеліктері. Талшықтың нөмірлері және түрлері; талшықтарға арналған мемлекеттік стандарттар; түтілген талшықты сұрыптау және өңдеу ережелері; түтілген талшықтар сапасына қойылатын талаптар; тарақтың нөмірлері; талшықтар будасын байлаудың ережелері; өңделген талшықтар мен қалдықтарды есепке алуы реті. Тағайындалған нөмірден алынған және түтілген зығыр материалын шығарудағы бекітілген нормасын сақтау. Қоймадан, өңдеу түрі мен оның нөмірмен сәйкестігін тексерісімен, есепке алу журналы мен тіркеме қағазымен, биркада көрсетілген шикізаттарды алу және қабылдау. Жұмыс орындарына зығыр талшығын дер кезінде берілуін қамтамасыз ету. Мемлекеттік стандарттар талабына сәйкес сұрыпталған, қайта түтілген, түстері мен нөмері бойынша өңдеудегі талшықтарды сұрыптауды ішінара бақылау
Білімдер:
- талшықтар түрлері мен нөмірлерін;
- талшықтарға арналған мемлекеттік стандарттарды және түтілген талшықтарды сұрыптау ережелерін;
- зығыр және қалдықтардың нөмірлерін және сұрыптарын;
- талшықтар мен қалдықтар сапасына қойылатын талаптарды;
- рұқсат етілген ауытқулар мен талшықтар түрлерін және әртүрлі нөмірлерге арналған бір шөкім талшық салмағының нормаларын;
- өңдеу препаратының түрлерін
Іскерліктер:
- талшықтар сапасын
және нөмерін жоғарылату үшін қол тарақтарда талшықтар өңдеуін орындауды;
- бекітілген мемлекеттік стандарттар талабына
сәйкес нөмірлер
мен түстер бойынша
талшықтардың сұрыпталуын;
- өңделген бір шөкім
талшықтарды ыдысқа
жинап салу және оларды байлап, салмағы бойынша өткізу;
- түтілетін талшықтарға бақылау өңдеулер өткізуді.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, КҚ 2.1.1, КҚ 2.1.2, КҚ 2.1.3, КҚ 2.1.4, КҚ 2.1.5, КҚ 2.1.6, КҚ 2.1.7

Квалификация: 120701 2 - Отделочник волокна*
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Строение, свойства волокон и первичная обработка текстильных волокон. Отделение текстильных волокон от хлопка-сырца. Свойства хлопковых волокон. Стандарты. Техническая документация. Безопасность труда на обрабатывающих предприятиях. Электробезопасность и пожарная безопасность на предприятиях.
Знания:
- общие сведения о
технологическом процессе отделки волокна и др. материалов на оборудованиях;
- факторы, воздействующие на ход технологического процесса и качество выпускаемого ассортимента продукции
Умения:
- применять основные технологические процессы отделки волокна;
- вести учет и контролировать качества волокон.
.
БК 1, БК 2, БК 4, ПК 2.1.1, ПК 2.1.2, ПК 2.1.3, ПК 2.1.4, ПК 2.1.5, ПК 2.1.6, ПК 2.1.7
СД 02
Технологические оборудования для отделки волокон
Общая характеристика видов и процессов отделки волокон. Общая классификация процессов отделки. Общая схема отделки волокон на предприятии. Особенности отделки волокон различного волокнистого состава. Номера и виды волокна; государственные стандарты на волокно; правила отделки и сортировки чесаного волокна; требования, предъявляемые к качеству чесаного волокна; номера гребней; правила вязки пачек волокна; порядок учета обработанного волокна и очеса. Соблюдение установленных норм выхода чесаных льноматериалов и получение заданных номеров. Получение и прием сырья со склада, контроль соответствия его номерам и видам обработки, указанным на бирках, в накладных или книгах учета. Обеспечение своевременной подачи льноволокна к рабочим местам. Выборочный контроль сортировки волокна по номерам и цвету при отделке, перечесе и сортировке очеса в соответствии с требованиями государственных стандартов.
Знания:
- номера и виды волокна;
- государственные стандарты на волокно и правила сортировки чесаного волокна;
- сорта и номера льна и очеса;
- требования, предъявляемые к качеству чесаного волокна и очеса;
- нормы веса горсти для различных номеров и видов волокна и допустимые отклонения.
- виды отделочных препаратов
Умения:
- выполнять отделку волокна на ручных гребнях для повышения номера и качества волокна;
- сортировать волокна по номерам и цвету в соответствии с требованиями, установленными государственными стандартами;
- укладывать обработанных горстей волокна в пачки, перевязывание их и сдача по весу;
- проводить контрольные разработки трепаного волокна.
БК 1, БК 2, БК 4, ПК 2. 1.1, ПК 2.1.2, ПК 2.1.3, ПК 2.1.4, ПК 2.1.5, ПК 2.1.6, ПК 2.1.7

Біліктілік: 120702 2 – Талшық өндіру бойынша ағындық желі операторы*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Тоқыма талшықтар жіктемесі. Тоқыма талшықтарын алғашқы өңдеу және олардың қасиеттері, құрылымы. Мақта шикізатынан тоқыма талшықтарды ажырату. Мақта талшықтарының қасиеттері. Мақта талшықтарының сұрыптары. Мақта талшығының стандарттары. Техникалық құжатнамалар. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі. Кәсіпорындағы электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- тоқыма талшықтардың жіктемесін және т.б талшықты материалдарды өңдеудің технологиялық процестері туралы жалпы мағлұматтарды;
- талшық өндірудегі технологиялық процестер және оларға әсер ететін факторларды
Іскерліктер:
- талшық өндіру мен өңдеу өндірісінің негізгі технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын өнім сапасын бақылауды және есепке алуды.
БҚ 1, БҚ 2,
БҚ 4,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.2.2,
КҚ 2.2.3,
КҚ 2.2.4,
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.2.6,
КҚ 2.2.7,
КҚ 2.2.8
АП 02
Талшық өңдірудің ағындық желісіндегі технологиялық жабдықтар
Талшықтар туралы мәліметтер. Маталарды өңдеу процестері және түрлерінің жалпы сипаттамасы.
Кинематикалық берілістің негізгі элементтері.
Қабықты дақылдардың қысқа талшықтарын өңдірудің ағынды желісіне қосылған шүйке дайындау агрегаттарындағы, мыжып-езу, түту, кептіру машиналарындағы, сондай-ақ осылармен байланысты басқа да технологиялық және қосымша жабдықтарда түтілген қысқа сабақты шикізаттарды өңдеудің технологиялық процестері. Шала өңделген ұзын талшықтарды түту машинасында өңдеу.
Пневмокөлік болмаған кезеңде біркелкі үздіксіз шикізат қабатын қалыптастыру үшін қалдықтарды түту, кептіру машиналарының қореқтік транспортеріне қолмен жүктеу. Шүйке дайындау агрегаттарынан шыққан қысқа талшықтарды жинау және оларды ыдысқа салу, олардың шала өңделгендерін іріктеп, оларды қайта өңдеу үшін қайтару.
Талшықтарды пневмоқондырғыларға беру және түту машинасының қысқыш механизміне шала өңделген талшық-тарды қолмен тиеу. ндалған орынға тасымалдау және төсеу. Өңдеуді қажет ететін талшықтарды жеткізу. Сабау және жуып тазартатын жабдықтарды техникалық пайдаланудың ережелері.
Білімдер:
- түту машиналары, тасымалдаушы механизмдер мен орауға қарсы тетіктердің, қысқа талшықтарды өңдеу бойынша ағынды желілерге қосылған механизмдер мен жабдықтарға қызмет көрсету ережелерін және олардың қызметін;
- қалдықтар мен шала шикізаттарды түту, шатысқан және қысқа сабақты шикізаттарды өңдеу және кептіру режимдерін;
- шала өңделген талшықтарды өңдеудің тәртібін;
- өңделетін материалдың түрлерін және олардың  ылғалдық нормасын;
- кептіргіш машинаның транспортерін жүктеу тығыздығының бірқалыптылығын;
- қоректік транспортерге
және мыжып-езу машиналарына шикізатты жеткізіп беру тәртібін;
- талшықтардың негізгі қасиеттерін және ұзын талшықтар сапасына қойылатын талаптарды;
- кептеліп-оралып қалған талшықтарды алу тәртібін;
- талшықты өңдеу және зығыр немесе кендір сабанын дайындау процесін басқарудағы бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын
Іскерліктер:
- ұзын талшық өндірудегі қосалқы жұмыстарды орындауды;
- қызмет көрсететін машина мен механизмдер жұмыстарын, машина мен механизмдердің айналмалы бөліктеріндегі орауға қарсы құрылғының ақауы болмауын бақылауды;
- табылған кемшіліктерді жоюды;
- ұзын талшықтарды алу үшін жинамалы үстелге талшықтың кептеліп-оралғандарының жарамдыларын әперуді;
- қызмет көрсететін жабдықтар мен қондырғыларға талшықтың оралып қалуының алдын алуды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3, БҚ 4,
БҚ 5,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.2.2,
КҚ 2.2.3,
КҚ 2.2.4,
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.2.6,
КҚ 2.2.7,
КҚ 2.2.8

Квалификация: 120702 2 – Оператор поточной линии по выработке волокна*
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Строение, свойства волокон и первичная обработка текстильных волокон. Отделение текстильных волокон от хлопка-сырца. Свойства хлопковых волокон. Стандарты. Техническая документация. Безопасность труда на обрабатывающих предприятиях. Электробезопасность и пожарная безопасность на предприятиях.
Знания:
- классификацию текстильных волокон и общие сведения о
технологических процессах обработки волокнистых материалов;
- факторы, действующие на ход технологического процесса выработки волокна
Умения:
- применять основные технологические процессы
выработки волокон;
- вести учет и контролировать качества готовых волокон.
БК 1, БК 2, БК 4,
ПК 2.2.1, ПК 2.2.2, ПК 2.2.3, ПК 2.2.4, ПК 2.2.5, ПК 2.2.6, ПК 2.2.7, ПК 2.2.8
СД 02
Технологические оборудования поточной линии по выработке волокна
Сведения о волокнах. Общая характеристика видов и процессов выработки волокон. Основные элементы кинематических передач. Технологический процесс обработки короткостебельного сырья и путанины, сырца из них и отходов трепания на мяльной, трясильной и сушильной машинах, куделеприготовительном агрегате и другом сопряженном с ними технологическом и вспомогательном оборудовании и установках, включенных в поточную линию по выработке
короткого волокна лубяных культур. Обработка недоработанного длинного волокна на трепальной машине. При отсутствии пневмотранспорта формирование равномерного непрерывного слоя сырья, отходов трепания и загрузка вручную питающего транспортера сушильной машины. Съем с куделеприготовительного агрегата короткого волокна с отбором недоработанного волокна и возвращением его для повторной переработки, с увязкой чистого волокна в пачки. Подача волокна в пневмоустановку, загрузка вручную недоработанного волокна в зажимной механизм трепальной машины. Подноска волокна, подлежащего обработке. Правила технической эксплуатации трепально-промывного оборудования.
Знания:
- назначение и правила обслуживания оборудования и механизмов, включенных в поточную линию по выработке короткого волокна, трепальной машины, транспортирующих механизмов и противонамоточных приспособлений;
- режим сушки и обработки
короткостебельного сырья
и путанины, сырца и отходов трепания;
- режим обработки недоработанного волокна;
- виды обрабатываемого
материала и нормы влажности его;
- плотность загрузки
транспортера сушильной машины;
- правила подачи сырья в мяльную машину и на питающий транспортер;
- основные свойства волокна и требования, предъявляемые к качеству длинного волокна;
- правила съема намотов;
- устройство контрольно-
измерительных приборов по управлению процессом приготовления тресты и выработки волокна.
Умения:
- выполнять вспомогательные работы по выработке длинного волокна;
- наблюдать за работой обслуживаемых машин и механизмов, за исправным
состоянием противонамоточных устройств на вращающихся частях машин и механизмов;
- устранить обнаруженных
недостатков;
- подавать на раскладочный стол намотов, годных для получения длинного волокна;
- предупреждать образование намотов и забивок рабочих органов обслуживаемого оборудования и установок.
БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.2.1, ПК 2.2.2, ПК 2.2.3, ПК 2.2.4, ПК 2.2.5, ПК 2.2.6, ПК 2.2.7, ПК 2.2.8

Біліктілік: 120703 2 – Джин жабдықтарының операторы*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Тоқыма талшықтар жіктемесі. Тоқыма талшықтарын алғашқы өңдеу және олардың қасиеттері, құрылымы. Мақта шикізатынан тоқыма талшықтарды ажырату. Мақта талшықтарының қасиеттері. Мақта талшықтарының сұрыптары. Мақта талшығының стандарттары. Техникалық құжатнамалар. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі.
Кәсіпорындағы электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- тоқыма талшықтардың жіктемесін және т.б талшықты материалдарды өңдеудің технологиялық процестері туралы жалпы мағлұматтарды;
- мақта шикізатын шиттеудегі физикалық-техникалық және технологиялық процестер және оларға әсер ететін факторларды
Іскерліктер:
- Джиндеу ендірісінің негізгі технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын өнім сапасын бақылауды және есепке алуды.
БҚ 4, БҚ 5,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
АП 02
Джиндеу жабдықтары
Талшықтар туралы мәліметтер. Кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Тағайындалған режимдегі жүзотызтісті джинде және шитті мақтаны білікті джинде талшықты ажырату процестері. Автоматта-ндырылған өндірістік процестің дистанциялық басқару пульті. Мақта шикізатынан шитті ажырату машинасының қоректенуін реттеу. Машина жұмысындағы талшықтың кептеліп, бітеліп қалуларын және басқа да ақауларды жою және олардың жұмысының қалыпты тәртібін қамтамасыз ету. Шикізат білікшесінің кезеңдік лықсуы; жұмыс білікшесіндегі саңылауларды тазалау. Цехтарға шитті мақтаның бірқалыпты жеткізілуін бақылау. Талшық ажыратудан кейінгі талшықты қалдықтар және аралы мақта ажыратқыштагы шикізат білікшенің тығыздығы. Өндірістік қалдықтарды дер кезінде алып тастауды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтар мен автоматтандырылған аспаптарды алдын ала тазалау және жөндеу.
Білімдер:
- шитті мақта, талшықтар, тұқымдар және қалдықтарға арналған стандарттарды;
- пульт және қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережесі мен құрылысын;
- жабдықтарды автоматты түрде қашықтан басқарудың схемасын;
- мақтаның шитінен ажырату (джин) цехының технологиялық жабдықтарын реттеу ережелерін;
- мақта талшығының сапасына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- улюктың бөлінуін реттеуді;
- білікті мақта ажыратқыштағы тойтарыс тілімшелерді қондыру және реттеуді;
- біліктілігі ең төменгі оператордың жұмысына басшылық етуді;
- араға ауысым жасауда, технологиялық саңылаулар мен разводканы реттеуге,
қызмет көрсететін машиналарды жөндеуге
қатынаса алуын.
БҚ 1, БҚ 2,
БҚ 3, БҚ 4,
БҚ 5,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.3.2,
КҚ 2.3.3,
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5,
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
Біліктілік: 120704 2 – Линтер жабдықтары операторы*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Талшықтар туралы мәліметтер. Кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Линтерлеу процесі. Тоқыма талшықтар жіктемесі. Тоқыма талшықтарын алғашқы өңдеу және қасиеттері, қүрылымы. Мақта шикізатынан тоқыма талшықтарды ажырату. Мақта линтінің қасиеттері. Мақта линтінің сұрыптары. Техникалық құжатнамалар. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі. Кәсіпорындағы электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі
Білімдер:
- линтер жабдықтарында линт алудың технологиялық процестері туралы негізгі мағлұматтарды;
- өнім ассортиментінің сапасын және технологиялық процестер барысында оларға әсер ететін факторларды.
Іскерліктер:
- шитті линтерлеудің технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын линт өнімдерінің сапасын бақылауды және есепке
алуды.
БҚ 4,
БҚ 5,
КҚ 2.4.2,
КҚ 2.4. 3
АП 02
Линтер жабдықтары
Линтерлей процестерінің түрлері мен жалпы сипаттамалары. Линтердегі негізгі кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Механикалық берілістер. Тағайындалған режиммен жұмыс істейтін линтермен шитті линтерлеу процестері. Автоматтандырылған өндірістік процестің дистанциялық басқару пульті. Линтердің қоректенуін реттеу. Технологиялық және қосалқы жабдықтардың бір-бірімен байланысуын және линтердің үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету. Араларды және колосникті торды тазалау. Машина жұмысында шикізаттың толып, кептеліп қалуын және басқа да ақауларды жою және олардың жұмысының қалыпты жұмысістеу тәртібін қамтамасыз ету. Технологиялық жабдықтар мен автоматтандырылған аспаптарды алдын ала тазалау және жөндеу.
Білімдер:
- пульт және қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережесі мен құрылғысын;
- линтер цехының технологиялық жабдықтарын реттеу
ережелерін;
- линт сапасына қойылатын талаптарды;
- қызмет көрсететін машинаның жұмыс органдары арасындағы саңылаулар шамасын;
- линт және тұқымдар
стандартын және линтерлеудің технологиялық процестерін.
Іскерліктер:
- линтерлеу жұмыстарын реттеуді;
- қызмет көрсететін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы ақауларды жоюды;
- аралы цилиндрлерге ауысым жасауға және линтерді жөндеуге қатынасуын.
- біліктілігі төменгі оператордың жұмысын басқару.
БҚ 1, БҚ 2,
БҚ 3, БҚ 4,
БҚ 5,
КҚ 2.4.1,
КҚ 2.4.2,
КҚ 2.4.3,

Квалификация: 120703 2 – Оператор джинного оборудования*
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Строение, свойства и первичная обработка текстильных волокон. Отделение текстильных волокон от хлопка-сырца. Свойства хлопковых волокон.
Стандарты. Техническая документация. Безопасность труда на обрабатывающих предприятиях. Электробезопасность и пожарная безопасность на предприятиях.
Знания:
- классификацию текстильных волокон и общие сведения о
технологических процессах обработки волокнистых материалов;
- факторы, воздействующие на ход технологического и физико-технического процессов джинирования хлопка-сырца
Умения:
- применять основные технологические процессы джинирования;
- вести учет и контролировать качества готовых волокон.
БК 4, БК 5, ПК 2.3.1,
ПК 2.3.2,
ПК 2.3.3
СД 02
Джинное оборудование
Сведения о волокнах. Основные элементы кинематических передач. Процесс джинирования хлопка-сырца на валичных джинах и стотридцатипильных джинах в заданном режиме. Дистанционный пульт управления автоматизированного производственного процесса. Регулирование питания джинов. Ликвидация забоев и других неполадок в работе машин и обеспечение нормального режима их работы. Периодический сброс сырцового валика; чистка канавок на рабочих валиках. Визуальный контроль за равномерным поступлением хлопка-сырца в цех. Плотность сырцовых валиков на пильных джинах и остаточной волокнистости семян после джинирования. Организация своевременного удаления отходов производства. Профилактическая чистка и ремонт технологического оборудования и приборов автоматизации.
Знания:
- стандарты на хлопок-сырец, волокно, семена и отходы;
- устройство и правила
эксплуатации обслуживаемого оборудования и пульта;
- схему автоматизированного дистанционного управления оборудованием;
- правила регулирования
технологического оборудования джинного цеха;
- требования, предъявляемые к качеству хлопкового волокна.
Умения:
- регулировать выделения улюка;
- устанавливать и регулировать отбойные пластины на валичных джинах;
- руководить работой оператора более низкой квалификации;
- принимать участие в смене пил, регулировании технологических зазоров и разводок, в ремонте обслуживаемых машин.
БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.3.1,
ПК 2.3.2,
ПК 2.3.3,
ПК 2.3.4,
ПК 2.3.5,
ПК 2.3.6,
ПК 2.3.7
Квалификация: 120704 2 Оператор линтерного оборудования*
СД 01
Общая технология производства
Сведения о волокнах. Основные элементы кинематических передач. Процесс линтерования. Классификация текстильных волокон. Строение, свойства и первичная обработка текстильных волокон. Отделение текстильных волокон от хлопка-сырца. Свойства хлопкового линта. Сорта хлопкового линта. Техническая документация. Безопасность труда на обрабатывающих предприятиях. Электробезопасность и пожарная безопасность на предприятиях.
Знания:
- общие сведения о
технологическом процессе линтерования на линтерном оборудовании;
- факторы, вляющие на ход технологического процесса и качество выпускаемого ассортимента продукции
Умения:
- применять основные технологические процессы
линтерования семян;
- вести учет и контролировать качества линта.
БК 4, БК 5, ПК 2.4.2,
ПК 2.4.3
СД 02
Линтерное оборудование
Общая характеристика видов и процессов линтерования. Основные элементы кинематических передач в линтерных установках. Механические передачи. Процесс линтерования семян на линтерах в заданном режиме. Дистанционный пульт управления автоматизированного производственного процесса. Регулирование питания линтеров. Обеспечение бесперебойной работы линтерного и сопряженного с ним технологического и вспомогательного оборудования. Чистка пил и
колосниковых решеток. Ликвидация забоев и других неполадок в работе машин и обеспечение нормального режима их работы. Профилактическая чистка и ремонт технологического оборудования и приборов автоматизации.
Знания:
- устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования и пульта;
- правила регулирования
технологического оборудования линтерного цеха;
- требования, предъявляемые к качеству линта;
- величину зазоров между
рабочими органами обслуживаемых машин;
- технологический процесс
линтерования семян, стандарты на линт и семена.
Умения:
- регулировать работу линтеров;
- устранять неполадки в работе обслуживаемых машин и механизмов;
- участвовать в ремонте линтеров и смене пильных цилиндров;
- руководство работой оператора более низкой квалификации.
БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.4.1,
ПК 2.4.2,
ПК 2.4.3,

КҚ 2.4.4,
КҚ 2.4.5,
КҚ 2.4.6
Біліктілік: 120705 2 – Кептіру жабдықтарының операторы*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Тоқыма талшықтар жіктемесі.Тоқыма талшықтарын алғашқы өңдеуден алдын кептіру процесі. Кептірудің мақсаты мен мағынасы. Камералық, бумен және газ-түтінді кептіру машиналарында жайылған сабандарды, талшықты, шитті және талшықты қалдықтарды , сондай –ақ зығыр дақылдарының түтілген қалдықтарын кептіру процестері. Техникалық құжатнамалар. Еңбек қорғау. Кептіру цехтарындағы электр және өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- талшықты материалдарды кептіру процестері туралы жалпы мағлұматтарды;
- өнім ассортиментінің сапасын және технологиялық процестер барысында оларға әсер ететін факторларды
Іскерліктер:
- кептірудің негізгі
технологиялық процестерін қолдануды;
- кептірілген шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасын
бақылауды және есепке алуды.
БҚ 1, БҚ 2, КҚ 2.5.1,
КҚ 2.5.2,
КҚ 2.5.3
АП 02
Кептіру жабдығы
Маталарды өңдеу процестері және түрінің жалпы сипаттамасы.
Кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Жайылған сабандарды, талшықты, шитті және талшықты қалдықтарды , сондай –ақ зығыр дақылдарының түтілген қалдықтарын кептірудің камералық, бу және газ-түтінді кептіру машиналары. Жоғары білікті оператордың жетекшілігімен конвейерлік, бумен кептіру машинасында қабықты дақылдардың жібітілген және буға піскен сабандарын және ылғал қабықтарды кептіру. Қабат қалыптастыру механизміне, кесек түсірушіге, кептіру машинасының транспортеріне белгіленген қалындықтағы шикізатты үздіксіз беру үшін шикізаттың кабатын қалыптастыру. Бекітілген тығыздықты сақтау арқылы кептіргіш машинаның транспортеріне шикізатты қолмен бір қалыпты жүктеу. Кептіргіш машинаның қоректену транспортеріне материалдың берілген қалыңдықтағы қабатын қамтамасыз ету және пневмокөлікке шикізаттың берілісін бақылау. Кептіру алаңында шикізаттың ылғал бауларын кептірудің жұмыстырын орындау. Бекітілген ағынды кептіру машинасындағы түптерді қырқатын және сабақтарды кесетін машиналарға қызмет көрсету.
Білімдер:
- қызмет көрсететін жабдықтар мен механизмдердің құрылысын және реттеу ережесін;
- қабықты дақылдар шикізаты-ның, талшықтың, тіннің,
тұқымның және қалдықтарды түтудің сапалық белгілері мен негізгі қасиеттерін, оларды кептірудің технологиялық
процестерін;
- материалды жүктеу
тығыздығын;
- түптерді қырқу және
сабақтарды кесудің ережелерін;
- шикізат берілісін реттеу және жүктеу механизмдері мен басқару ережелерін;
- өнімнің ылғалдылық нормаларын.
Іскерліктер:
- кептіру машинасының
жүктеу тығыздығын реттеуді және қабаттың ұзындығы мен қалыңдығы бойынша транспортерге сабанның бір қалыпты жүктелуін бақылауды;
- кептіргіш машина мен басқару пультінің, сүзгілер, ауаағарлар, желдеткіштер, камералар, транспортерлер жұмысын қадағалауды;
- өнімнің кептірілу сапасын, түсін, белгілі бір түсінің бір қалыптылығын және
ылғалдылығын тексеруді;
- техникалық ақаулардың алу және жоюды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3, БҚ 4, БҚ 5,
КҚ 2.5.1,
КҚ 2.5.2,
КҚ 2.5.3,

ПК 2.4.4,
ПК 2.4.5,
ПК 2.4.6
Квалификации: 120705 2 – Оператор сушильного оборудования*
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Строение, свойства и первичная обработка текстильных волокон. Сущность и цель сушки. Процесс подсушки стланцевой тресты, волокна, семян и отходов трепания лубяных культур в камерных, конвейерных паровых и дымогазовых сушильных машинах. Техническая документация. Охрана труда. Электро- и пожарная безопасность на сушильных цехах.
Знания:
- общие сведения о
технологическом процессе сушки волокнистых материалов;
- факторы, воздействующие на ход технологического процесса и качество выпускаемого ассортимента продукции
Умения:
- применять основные технологические процессы
сушки;
- вести учет и контролировать качества сырца и готовой продукции.
БК 1, БК 2, ПК 2.5.1,
ПК 2.5.2,
ПК 2.5.3
СД 02
Сушильное оборудование
Общая характеристика видов и процессов отделки тканей. Основные элементы кинематических передач. Камерные, конвейерные паровые и дымогазовые сушильные машины для подсушки стланцевой тресты, волокна, семян и отходов трепания лубяных культур. Сушки моченцовой и паренцовой тресты лубяных культур и мокрого луба в конвейерных паровых сушильных машинах под руководством оператора более высокой квалификации. Формирование слоя сырья заданной толщины для непрерывной подачи на транспортер сушильной машины, к комеподбивателю, в слое формирующий механизм. Равномерная загрузка вручную материалов на транспортер сушильной машины с соблюдением установленной плотности. При подаче сырья пневмотранспортом обеспечение заданной толщины и контроль слоя материалов на питающем транспортере сушильной машины. Выполнение работ по сушке мокрых снопов сырья (после промприготовления) на полях сушки. Обслуживание машины по разрезанию стеблей и обрезке корней, установленной в потоке с сушильной машиной.
Знания:
- устройство и правила регулирования обслуживаемого оборудования и механизмов;
- основные свойства и качественные признаки лубяного сырья, волокна, луба, отходов трепания и семян, технологический процесс их сушки;
- плотность загрузки материала;
- правила резки стеблей и обрезки корней;
- правила управления механизмами загрузки и регулирования подачи сырья;
- нормы влажности продукции.
Умения:
- контролировать за равномерной загрузкой тресты на транспортер по толщине и ширине слоя и регулирование плотности загрузки сушильной машины;
- наблюдать за работой сушильной машины и пульта управления, фильтров, воздуховодов, вентиляторов, камер, транспортеров;
- контролировать за качеством сушки продукции, цветом, равномерностью окраски и влажностью;
- предупреждать и устранять технические неполадки.
БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.5.1,
ПК 2.5.2,
ПК 2.5.3,

КҚ 2.5.4,
КҚ 2.5.5,
КҚ 2.5.6.
Біліктілік: 120706 2 – Талшық және мата өңдеуші*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Тоқыма талшықтар жіктемесі. Тоқыма талшықтарды алғашқы өңдеу және оның қасиеттері, құрылысы. Жұмыстар сипаттамасы. Талшық және матаны өңдеу. Тиісті технологиялық режимдерге сәйкес маталарды өңдеу машиналарында өңдеу. Матаны машинаға салу. Біліктер арасындағы саңылауды, матаның қозғалу жылдамдығын, кептіру камерасындағы температураны реттеу. Белгіленген нормаларға сәйкес талшықты қоректік торға төсеу немесе қоректендіруші құрылғыларға беру. Эмульсияның берілуін реттеу. Талшық пен матаны өңдегеннен соң жинау. Техникалық құжатнамалар. Еңбек қорғау. Кәсіпорындағы электр және өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- тиісті жабдықтарда мата және талшықты және басқа материалдарды өңдеудің технологиялық процестері туралы жалпы мағлұматтарды;
- өнім ассортиментінің шығарылу сапасын және оған технологиялық процестер барысында әсер ететін факторларды.
Іскерліктер:
- әр түрлі материалдар
ендірісінің негізгі технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын матаның және талшықтардың сапасын
бақылауды және есепке
алуды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
КҚ 2.6.2,
КҚ 2.6.3,
КҚ 2.6.4
АП 02
Талшық және мата өңдеудің технологиялық жабдықтары
Талшық және мата өңдеудің технологиялық жабдықтары туралы жалпы мағлұматтар.
Кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Талшықтар мен маталарды өңдеу. Бекітілген технологиялық режимге сәйкес өңдеу машиналарына маталарды жайғастыру; машинаға маталарды салу. Машинада талшықтарды түту. Қапшықтар және будаларды шешу. Бекітілген нормаға сәйкес қоректік торға талшықтарды төсеу және олармен қоректенетін тетіктерді жүктеу. Эмульсияның берілуін реттеу. Майлау және түтудің сапасын бақылау. Өңдеуден кейін талшықтарды буып-түю және маталарды қаптап салу. Өңдеуден кейін бекітілген орынға және қызмет көрсететін машиналарға талшықтар мен маталарды тасымалдау. Машинаны желдету және тазалау. Жабдықтарға қызмет көрсету, жөндеу, майлау және тазалау. Өнімнің сапасын бақылау және стандарттау.
Білімдер:
- талшықтардың сұрыбы мен түрлерін, маталардың ассортиментін;
- қызмет көрсететін Жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принциптерін және оларды күту ережелерін;
- қоспалар компонентінің
қасиеттерін және оларды қолдануды;
- қоректік торға талшықтарды төсеудің нормасын;
- өңделген талшықтар мен маталар сапасына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- түту-майлау
машинасында қоспалардың
даярлануын;
- авто қоректендіргішке
қоспа компоненттерінің
берілуін қамтамасыз етуді;
- жұмыс орнына талшық пен ыдыстарды тасуды;
- жұмысқа қолданылатын жабдықтарды дайындауды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3, БҚ 4,
БҚ 5,
КҚ 2.6.1,
КҚ 2.6.2,
КҚ 2.6.3,
КҚ 2.6.4,

ПК 2.5.4,
ПК 2.5.5,
ПК 2.5.6.
Квалификации: 120706 2 – Обработчик волокна и ткани*
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Строение, свойства и первичная обработка текстильных волокон. Характеристика работ. Обработка ткани и волокна. Отбойка ткани на отбойной машине в соответствии с установленным технологическим режимом. Заправка ткани в машину. Регулирование величины разводки между валами, скорости движения ткани и температуры в сушильной камере. Настилание волокна на питающую решетку или загрузку им питающих приспособлений в соответствии с установленными нормами. Регулирование подачи эмульсии. Складывание ткани, упаковка волокна в тару после обработки. Техническая документация. Охрана труда. Электро- и пожарная безопасность на предприятии.
Знания:
- общие сведения о
технологическом процессе обработки волокна и ткани и др. материалов на оборудованиях;
- факторы, воздействующие на ход технологического процесса и качество выпускаемого ассортимента продукции.
Умения:
- применять основные технологические процессы
производства различных
материалов;
- вести учет и контролировать качества готовых тканей и волокон.
БК 1, БК 2, БК 3,
ПК 2.6.2,
ПК 2.6.3,
ПК 2.6.4
СД 02
Технологические оборудования для обработки волокна и ткани
Общие сведения о технологических оборудованиях по обработке волокна и ткани. Основные элементы кинематических передач. Обработка волокна и ткани. Отбойка ткани на отбойной машине в соответствии с установленным технологическим режимом; заправка ткани в машину. Расщипывание волокна на щипальной машине. Распаковка кип или мешков. Настилание волокна на питающую решетку или загрузка им питающих приспособлений в соответствии с установленными нормами. Регулирование подачи эмульсии. Контроль качества замасливания и расщипывания. Складывание ткани, упаковка волокна в тару после обработки. Транспортирование волокна и ткани к обслуживаемой машине и в установленное место после обработки. Обмахивание и чистка машины. Обслуживание, ремонт, смазывание и чистка оборудования. Стандартизация и контроль качества продукции.
Знания:
- ассортимент тканей, виды и сорта волокон;
- устройство, принцип работы обслуживаемого оборудования и правила ухода за ним;
- назначение и свойства компонентов смеси;
- норму настила волокна на
питающую решетку;
- требования, предъявляемые к качеству обработанной ткани и волокна
Умения:
- приготовить смеси на щипально-замасливающих машинах;
- обеспечить подачу компонентов смеси в автопитатель;
- транспортировать тары с
волокном к рабочему месту;
- подготовить обслуживаемого оборудования к работе.
БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.6.1,
ПК 2.6.2,
ПК 2.6.3,
ПК 2.6.4,

КҚ 2.6.5,
КҚ 2.6.6.
БҰАП 00
Білім ұйымдарымен анықталатын пәндер**
КТ
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Темір ұстасы практикасы. Дәнекерлеу практикасы. Механикалық практика. Мақта шикізатын тазалау және кептіру механизмдерін игеру практикасы. Технологиялық машиналар. Қысымдалған ауамен тасымалдау және желдету. Престеу қондырғыларының қызметін пайдалану. Жүк тиеу-түсіру механизмдері мен машиналары. Мақта өңдеу зауыттарын электр энергиясымен қамтамасыз ету.
Іскерліктер:
- талшық құрылымы, оның пісіп-жетілуін;
- мақта талшығының негізгі қасиеттерін, сипаттамаларын;
- мақтаны шығыттан ажырату және талшық тазалаудың технологиялық процестерін;
- технологиялық машиналарын жинақтау және олардың жұмысын ұйымдастыруды.
Дағдылар:
- бақылау-өлшеу жұмыстарын жүргізуді;
- мақта тайларының салмағына, көлеміне және орау сапасына қойылатын талаптарды сақтауын;
- зертханалық талдаудан кейінгі талшықты материалдардың таза салмағын есептей алуды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Өндіріс орнымен танысу. Мақта өңдейтін өндірістегі техникалық және өрттен қауіпсіздендіру шаралары туралы нұсқау алу. Мақта шикізатын қабылдау, кептіру-тазалау және сақтау реттері мен ережелерін орындау. Мақта талшығы құрамын оның пісіп-жетілуіне қарай анықтау. Талшық құрамын анықтайтын аспаптармен жұмыс істеу. Пресс қондырғыларының, гидрожүйелерінің, джин және линтер батареяларының орналасу реттерін сақтау. Технологиялық тізбектер жұмысының ақауларын анықтап, алдын алу, оларды түзету үшін техникалық бақылау. Талшық тазалағыштар және джин қондырғыларының ақауларын анықтау. Өнім шығымын реттеу. Машиналарға баратын шиттің толық таралуын, линтерден шыққан шиттің толық түксізденуін, мақта талшығы сапасының стандарттарға сәйкестігін қадағалау. Линтерден кейінгі өнімдердің ақауларын түзету тәсілдерін, престеу және линтер қондырғыларында жұмыс істеуді үйрену. Толық автоматтандырылган технологиялық тізбектерді игеру. Практика күнделігін толтыру, практика материалдарын қорытындылап, есеп дайындау.
Іскерліктер:
- өндірістік цехтардағы апаттың алдын алу, техника және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау бойынша шараларының жоспарын;
- практика өткен жердегі өндірістік цехтар құрылымын;- мекеме құрылымын және ондағы жұмыстардың ұйымдастырылуын.
Дағдылар:
- жөндеу бригадасының құрамында жөндеу және техникалық күтім көрсетуді, жөндеу жұмысының сапасын бақылауды, ақаулар себебін табуды және жоюды;
- өндіріске қажетті технологиялық қүрал-жабдықтар санын анықтап,есептеуді;
- цехтардағы технологиялық
жабдықтарды пайдалануда жоғары өнімділігін ұйымдастыру, олардың
техникалық жағдайын қадағалауды;
- техника қолданудағы экономикалық тиімділігі және техникалық пайдалану бойынша есептерін құрастыруды;
- тозу мерзімі жетіп, іске жарамсыз машиналардың құжаттарын толтыруды.
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 4,
КҚ 3.7.4.,
КҚ 3.7.6.
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық әдебиеттермен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- орыс тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті
лексикалық және
грамматикалық
минимумды меңгеруін
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің жазба және ауызша сөйлесудегі кемшіліктер мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалықтарды қолдана
алуды.

ПК 2.6.5,
ПК 2.6.6.
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика
Слесарная практика. Сварочная практика. Механическая практика. Практика по освоению механизмов для сушки и очистки хлопка-сырца. Технологические машины. Пневмотранспорт и вентиляция. Эксплуатация прессовой установки. Погрузочно-разгрузочные машины, механизмы и электроснабжение хлопкоперерабатывающих заводов.
Умения:
- структуру волокна в зависимости от его зрелости;
- основные свойства хлопка-волокна, их характеристики;
- технологические процессы джинирования и волокноочистки;
- комплектацию технологических машин и организацию их работы
Навыки:
- проводить контрольно-измерительные работы;
- соблюдать требования к кипам по весу, габаритам и качеству упаковок;
- вычислять кондиционный
вес волокнистых материалов после лабораторного анализа.
БК 1, БК 2, БК 3
ПП 02
Производственно-технологическая практика
Знакомство с предприятием. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности в хлопкоперерабатывающем производстве. Освоение правил и порядка приема, хранения, сушки и очистки хлопка-сырца. Определение структуры волокна в зависимости от его зрелости; состава хлопкового волокна. Работа с приборами для определения свойств волокна. Изучение порядка расположения батареи джинирования, линтерования и гидрокоммуникации прессовых установок. Осуществления технического контроля неполадок в работе технологических линий, их виды, меры предупреждения и устранения. Выявление пороков джинирования и волокноочистки. Регулировка выхода продукции. Соблюдение стандартов к качеству хлопкового волокна, правил и способов регулирования распределения семян по машинам, полной опушенности семян после линтерования. Овладевание методами устранения возможных пороков в процессе линтерования, навыками работы на установках линтерования и прессования. Работа на автоматизированных линиях полного технологического цикла. Заполнение дневника, обобщение материалов практики и составление отчета.
Умения:
- план мероприятий по соблюдению правил техники
безопасности, пожарной
безопасности и профилактике производственного травматизма в производственных цехах;
- структуру производственных цехов, где проходила практика;
- организацию работы и
структуру предприятия.
Навыки:
- проводить техническое
обслуживание и ремонтные
работы в составе ремонтной бригады, контролировать качества ремонтных работ, обнаружение и уст ранение обнаруженных неисправностей;
- рассчитывать необходимое количество технологического оборудования;
- организовать высокопроизводительное использование технологического оборудования цехов, следить
за их техническим состоянием;
- составлять отчеты по
технической эксплуатации
и экономической эффективности применения техники;
- заполнять документы на
списания механизмов и машин, изношенных и пришедших в негодность в результате длительного пользования.
БК 2, БК 3, БК 4, ПК 3.7.4., ПК 3.7.6.
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего уровня)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых
компетенций
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической литературой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- казахский язык и владеть необходимым
лексическим и грамматическим
минимумом, необходимым
для работы и анализа текстов профессиональной направленности
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей
терминологий в отрасли;
- устранять ошибки и
недочеты в своей устной и
письменной речи;
- использовать словарь по
специальности.

БҚ 1, БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіби шет тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық орамдар. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас, тілді тыңдай арқылы түсіну, жазбаша және ауызша аудару.
Білімдер:
- мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексикалық, грамматикалық материал
Іскерліктер:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік бойынша) грамматикалық минимумды пайдалану;
- шетел тілінде қарым-қатынас жасаудың ең оңай жолын білуі
БҚ 5
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу негізінің жүйелері; салауатты өмір сүруді анықтайтын факторлар; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі қүрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық
негіздерін
Іскерліктер:
- спортпен айналысу,
физикалық белсенділікті
жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану.
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 5
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы; дінтану негіздері: мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет; қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен IX-XIII ғасырлардағы қазақ хандықтарының ортағасырлық мәдениеті. ХІV-ХV ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХVІ-ХVІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХVIІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. XIX ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (XIX ғасырдың 2-жартысындағы және XX ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білім беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы. Дін - қоғамдық құбылыс ретінде. Діннің мәні мен рөлі. Діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді,
- түсініктер: конфуцилік, даосизм, Қытай өнерін;
- үнді мәдениетінің
ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- түсініктер: Ислам,
қурайш, Мухаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағытын;
- Франция мәдениетін:
Ашель мәдениетін,
кроманьондықтарды,
галдарды, франктарды,
әдебиетті, философияны;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесін;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстанмәдениетіне тигізген әсерін білу
Іскерліктер:
- дүниежүзілік мәдениет тарихының негізгі кезеңдерін және олардың өркениет мәдениетін аша білу;
- мәдени мұраны пайдалану;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу;
- діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлерін талдай алу.
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 5
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі кезеңдері; адам табиғаты және оның өмір сүруі, адам және Құдай, адам және ғарыш, адам, қоғам, өркениет, мәдениет; жеке тұлғаның еркіндігі мен жауапкершілігі, адамның танымы мен іс-әрекеті, ғылым және оның рөлі, адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми, діни сипаты мен көріністері туралы түсініктері, адам өммірінің мағынасы;
- ғылым мен ғылыми түсініктің рөлі, оның құрылымын, түрі мен әдістерін, әлеуметтік және этикалық мәселелерді
Іскерліктер:
- адамның рухани дамуының биологиялық және әлеуметтік бастамасын анықтауды; адам санасының мағынасын, саналық және санасыз мінез-құлықты;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік мінез-құлықты реттеуді.
БҚ 4, БҚ 5
ӘЭП 03
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оньң негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партиялар мен партия жүйелері.
Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті, әлеуметтік жіктелуді, әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттелу формаларын білу.
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстандағы және әлемдегі) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті
қалыптастыру.
БҚ 4, БҚ 5
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегіэкономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономиканың,
салықтық, ақшалай-
несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін.
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттауды;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын.
БҚ 3,
БҚ 4,
БҚ 5
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық, ұғым, жүйе, дерек көздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпы декларациясы, түлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет
саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды.
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық
құжаттарды қолдана білу.

БК 1, БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-граммaтический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой
деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
- владеть элементарными
умениями общения на
иностранном языке.
БК 5
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы
физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие
здорового образа жизни;
- социально-биологические
и психофизиологические
основы физической культуры
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и
укрепления здоровья.
БК 1, БК 4, БК 5
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура.
История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; куль тура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана. Ислам.
Знания:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство,
даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской
культуры и ее основные достижения;
- понятия ислам, курайш,
Мухаммед, Коран, Аллах,
Мекка;
- основные принципы хриcтианского учения и его
ценностные ориентации;
- культура Франции:
Ашельская культура, кроманьонцы, галлы, франки,
литература, философия;
- образ жизни и система
ценностей кочевников;
- сформировать знания о
культурном фундаменте
казахского этноса в период
средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана
Умения:
- раскрыть основные этапы
истории мировой культуры
и их цивилизации;
- использовать культурное
наследие;
- свободно пользоваться
понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной
культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы.
БК 1, БК 4, БК 5
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи
мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и
этических проблемах
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БҚ 4, БҚ 5
СЭД 03
Основы социологии и политологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство- как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном
расслоении, социальном
взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности,
формы регуляции
Умения:
- развивать социальные
движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики,
политические отношения и
процессы (в Казахстане и в
мире в целом);
- составить представление
о политических системах и
политических режимах.
БҚ 4, БҚ 5
СЭД 04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микро экономики, о налоговой,
денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БҚ 3, БҚ 4, БҚ 5
СЭД 05
Основы права
Право, понятие, система, источники; Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-
этические нормы в сфере
профессиональной деятельности.
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-
правовые документы,
регламентирующие
профессиональную деятельность специалиста.

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3, БҚ 4
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәннің мазмұны, оның мақсаттары. Іс қағаздарын жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктерді қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңсе қүжаттарын жүргізу негізі. Өйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-қаржы-есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану. Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары. Құжат қорлары туралы түсінік. Іс қағаздарын сақтауды қалыптастыру. Мұрағат. Мемлекеттік және мекеме мұрағаттары. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- пәннің мазмұны мен мақсатын;
- техникалық және
лингвистикалық сөздіктер түрлерін;
- ақпараттық және іс
қүжаттарының жіктелуін;
- қазіргі кезде іс қағаздарын жүргізу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формуляры
және олардың бөліктерін
Іскерліктер:
- әртүрлі құжаттарды
жіктеуді;
- құжаттар формулярын
толтыруды;
- әкімшілік-ұйымдастыру
құжаттарымен жұмыс жасауды;
- мұрағаттық құжаттардың текстілері үлгілерін талдауды;
- мұрағатқа қүжаттарды
дайындап, сақтауға тапсыруды.
БҚ 4, БҚ 5
ЖКП 02
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгіленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Берілістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көріністің сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- құрастырма құжаттардың бірыңғай жүйесі (ҚҚБЖ);
- сызбалар мен схемаларды орындаудың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- техникалық суреттер және сызу арқылы ойды дұрыс жеткізе білу;
- күрделілігі орташа эскиздер мен детальдарды орындауды.
БҚ 1, БҚ 4
ЖКП 03
Техникалық механика
Теориялық механиканың негіздері: статика; күштердің жазықтық және кеңістіктік жүйелері; кинематика; нүкте және қатты дененің кинематикасы; динамика; күштер инерциясы; үйкеліс; қуат және жұмыс; материалдар кедергілері; ішкі және сыртқы күштер; қиманың әдістері; созылумен кесіктер есебі; бұралуы; иілуі; беріктік пен қатаңдығын есептеу; нүкте күйіндегі кернеулігі; эквивалентті кернеулік күйі; беріктілік гипотезасы және оларды қолдану; кедергінің қажуы; қысылған сырықтың беріктігі; машиналар мен механизмдер бөлшектері; жазықтық механизмдері; біліктер мен осьтер; осьтер мен біліктер тірегі; муфталар; машиналар бөлшектерінің қосылысы; конструкция элементтері; машиналар мен механизмдер сипаттамасы.
Білімдер:
- теориялық механиканың
аксиомалары мен негізгі ұғымдарын;
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін;
- машина бөлшектерін беріктікке, қатандыққа, орнықтылыққа есептей алуды;
- материалдарды сынау әдістері мен тәсілдерін;
- механизмдердің негізгі түрлерін, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамасын.
Іскерліктер:
- қозғалыс нүктесінің
параметрін және оның
жылдамдығы мен үдеуін есептеп шығаруды;
- практикалік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру
мүмкіндігін анықтауды;
- машиналар бөлшектерін қосып жалғауды.
БҚ 2, БҚ 3, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 9;
КҚ 2.1.3.;
КҚ 2.1.5.
ЖКП 04
Электротехника және электроника
Электротехника: электр өрісі; тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбегі; электрмагниттер; электрлік өлшеуіштер; тұрақты және айнымалы токтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электржетек негіздері; электр энергияның тасымалдау және бөлу; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика және есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
- электр тізбегінің жұмыс режимін және электр тогының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты токтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- өтпелі процестердің туындау себептерін
Іскерліктер:
- тұрақты ток және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- қарапайым электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды.
БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5;
КҚ 2.3.4,
КҚ 2.3.5.,
КҚ 3.7.2.,
КҚ 3.7.3.
ЖКП 05
Материалтану
Материалтану негіздері; агротехника дақылдары, шикізаттарды дайындау және сақтау; материалдар құрылымы және қасиеттері; шикізат пен талшықтардың ағымдағы стандарттары; материалдарды қолдану аймақтары; мақта және басқа талшықтар; талшық құрылымы; талшық құрылысы мен қасиеттері; кенеп талшығы: түрлері және қасиеттері; жүн талшығы: түрлері және қасиеттері; табиғи жібек, жібек талшығы және оның қасиеттері; химиялық талшықтар; үлгілер алу әдістері және таспалар дайындау; талшықтың пісіп-жетілуі мен ширатылу қасиеттерін анықтау; поляризацияланған сәуле арқылы талшықтың ширатылу қасиеттерін анықтау.
Білімдер:
- тоқыма өндірісінде
қолданылатын талшықтар жіктемесін, құрылысын, талшықтардың физикалық- механикалық және технологиялық қасиеттерін;
- металдардың беріктігін арттырудың негізгі тәсілдерін және оларды өңдеуді
Іскерліктер:
- түрлі әдістер арқылы талшықтар қасиеттерін анықтауды;
- материалдарды қолдану саласын.
БҚ 5;
КҚ 2.1.3.,
КҚ 2.4.4.,
КҚ 2.5.3.,
КҚ 2.6.3.,
КҚ 3.7.3.
ЖКП 06
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтамалар;
өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау облысындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді сынау және бақылау; сапа жүйелері. Сертификаттау: сертификаттау жүйелері; сертификация ережелері және реті; шектер және кондыру жүйелері; техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның міндеттерін, маңызын,
принциптерін, нысадарын,
субъектілерін, әдістерін,
құқықтық негіздерін;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымын;
- өнімді қабылдау және сынақтан өткізу ережелерін
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын
дұрыс таңдап, оларды
қолдана білуді;
- сапа жүйесіндегі құжаттардың қолдануын.
БҚ 3, БҚ 5,
КҚ 2.1.4.,
КҚ 2.5.3., КҚ 3.7.6., КҚ 3.7.7.
ЖКП 07
Гидравлика және жылу техникасының негіздері
Жылу процесі физикасының негізгі түсініктері: жылу өткізгіштік, газ тәрізді, сұйық және қатты денелердің жылу сыйымдылығы. Термодинамика заңдары. Техникалық термодинамика элементтері. Жылу балансының тендеу. Жылу және бу генераторлары. Жылу техникалық құрылғысы және оларды пайдалану. Жылудың конвекциялық, мәжбүрлік таралуы. Жылумен қамтамасыз ету. Көмір, табиғи газ, мазут тәрізді отындардың жылу бөлгіш қасиеттерін салыстыру. Гидростатиканың негізгі заңдары. Паскаль заңы. Гидравликалық престер және күшейткіштер. Гидродинамиканың негізгі заңдары. Гидравликалық сорғылардың жіктемесі. Поршеньді және ортадан тепкіш сорғылардың жұмыстарын салыстыру. Білікті, бұрамалы, ағысты және қанатты сорғылардың жұмыс принципі.
Білімдер:
- гидравлика негіздерін;
- гидравликалық құрылғының техникалық-экономикалық сипаттамасын және әрекет ету принциптерін, пайдалану ережесін;
- гидравликалық сораптарға қызмет көрсетуді және пайда болатын ақауларды табуды
Іскерліктер:
- гидравликалық сораптардың өнімділігін анықтай алуды.
БҚ 4,
КҚ 2.5.3.,
КҚ 2.6.5.,
КҚ 3.7.3.
ЖКП 08
Автоматика негіздері
Автоматика элементтері. Автоматика жүйелері және элементтері туралы жалпы мәліметтер. Автоматика жүйесінің күшейткіштер мен элементтері. Автоматика жүйесінің орындаушы элементтері. Автоматика жүйесі релелік теориясының элементтері. Логикалық элементтер. Реттегіштер мен реттеу объектілері.
Білімдер:
- автоматты басқарудың құрал-жабдықтары: датчиктер, орындаушы механизмдер, күшейткіштер мен реттегіштерді;
- өндірістегі технологиялық процестерді автоматтандырудың функционалдық, құрылымдық және принципиалдық схемаларын, құрылу принциптерін
Іскерліктер:
- автоматика жүйесінің элементтерін сынақтан өткізуді;
- типтік логикалық
элементтерден түзілген автоматика схемасын талдауды және оқуды.
БҚ 1, БҚ 3, КҚ 2.2.1., КҚ 2.2.2., КҚ 2.2.3., КҚ 2.2.4., КҚ 2.2.5,
КҚ 2.2.6.,
КҚ 2.2.7.,
КҚ 2.2.8.
ЖКП 09
Талшық қасиеттерін анықтайтын физикалық әдістер
Мақта анализаторлары арқылы талшық ақаулары мен лас қоспалардың мөлшерін анықтау. МКШ-1 кептіру шкафы мен техникалық таразының көмегімен мақтаның ылғалдығын анықтау. Гравиметрлік, ауа өтімділігі әдістері және микронейр көрсеткіштері арқылы талшықтың сызықтық тығыздығын табу. Талшықтың түсі мен сыртқы түрін салыстырмалы тәсілмен айқындау. Мақта талшығының қасиетін анықтайтын аспаптардың құрылымы, жұмыс принциптері және оларды пайдалану ережелері. Мақта талшығының физика-механикалық қасиеттерін қадағалау және олардың мемлекеттік стандартқа сай келуін талап ету.
Білімдер:
- шикізат сапасын анықтайтын құрал-жабдықтар құрылысын, электрлік өлшеулердің әдістерін;
- электрөлшеуіш аспаптарының көп түрлілігін және олардың қолдану аясын
Іскерліктер:
- өлшейтін әмбебап аспаптардың қолдануын.

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3, БҚ 4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и
технических словарей;
- классификацию деловых
и информационных документов;
- основные требования к
современным стандартам
делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части.
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными
документами;
- анализировать образцы
текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив.
БҚ 4, БҚ 5
ОПД 02
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали
средней сложности.
БК 1, БК 4
ОПД 03
Техническая механика
Основы теоретической механики: статика: плоская и пространственная система сил;
кинематика; кинематика точки и твердого тела; динамика; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние; гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин: плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основные понятия и аксиомы теоретической механики;
- основные положения статики, кинематики, динамики;
- приемы и методы испытания материалов;
- расчеты деталей машин на
прочность, жесткость, устойчивость;
- основные виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
Умения:
- выполнять соединения деталей машин;
- рассчитывать параметры
движения точки, ее скорость и ускорение;
- определять возможные деформации деталей в практической работе.
БК 2, БК 3, БК 5, БК 6, БК 9; ПК 2.1.3.; ПК 2.1.5.
ОПД 04
Электротехника и электроника
Электротехника: электрические поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические измерения; электрические машины постоянного и переменного токов; трансформаторы; основы электропривода; передача и распределение электрической энергии. Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения
характеристик электрического тока;
- основные методы расчета
линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения
переходных процессов.
Умения:
- подбирать параметры
элементов по заданным
условиям работы цепей и
устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять
основные параметры простых электрических и магнитных цепей.
БК 2, БК 4, БК 5; ПК 2.3.4, ПК 2.3.5., ПК 3.7.2., ПК 3.7.3.
ОПД 05
Материаловедение
Основы материаловедения; агротехника культур, заготовка сырья; строение и
хранение сырья; строение и свойства материалов; действующие стандарты на сырье и волокно; области применения материалов; хлопковое волокно и другие виды волокон; строение волокна; виды и свойства; льняные волокна: виды и свойства; шерстяные волокна: виды и свойства; натуральный шелк, шелковое волокно и их свойства; химические волокна: их виды и свойства; способы получения образцов и подготовка ленты; определение зрелости и крученности хлопкового волокна; определение с помощью поляризованного луча свойства кручения хлопкового волокна.
Знания:
- строение, физико-механические, технологические свойства и классификацию волокон, применяемых в
текстильной промышленности;
- основные способы упрочения металлов и их обработку.
Умения:
- определение с помощью различных методов свойства волокон;
Области применения материалов.
БК 5; ПК 2.1.3., ПК 2.4.4., ПК 2.5.3., ПК 2.6.3., ПК 3.7.3.
ОПД 06
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- правила проведения испытаний и приемки продукции
Умения:
- правильно выбрать
измерительные средства и
пользоваться ими;
- применить документацию
систем качества.
БК 3,
БК 5, ПК 2.1.4., ПК 2.5.3., ПК 3.7.6., ПК 3.7.7
ОПД 07
Основы теплотехники и гидравлики
Основные понятия физики тепловых процессов: теплопроводность, теплоемкость газообразных, жидких и твердых тел. Законы термодинамики. Элементы технической термодинамики. Уравнение теплового баланса. Тепло- и парогенераторы. Теплотехнические устройства и их эксплуатация. Методы передачи теплового излучения, конвекционные, принудительные и т.д. Теплоснабжение. Сравнение теплотворности горючих материалов: угля, природного газа, мазута и т.д. Основные законы гидростатики. Закон Паскаля. Гидравлический пресс. Гидравлические усилители. Основные законы гидродинамики. Классификация гидравлических насосов. Сравнение характеристик поршневых и центробежных насосов. Принцип работы валичных, винтовых, струйных и крыльчатых насосов.
Знания:
- основы гидравлики;
- принцип работы, правила
эксплуатации и технико-
экономические характеристики
гидравлических устройств;
- техническое обслуживание,
обнаружение возможных
неисправностей гидравлических насосов
Умения:
- определить производительность гидравлических насосов.
БК 4, ПК 2.5.3., ПК 2.6.5., ПК 3.7.3.
ОПД 08
Основы автоматики
Элементы систем автоматики. Общие сведения о системах и элементов автоматики. Усилители и элементы систем автоматики. Исполнительные элементы систем автоматики. Элементы теории релейных систем автоматики. Логические элементы. Объекты регулирования и регуляторы.
Знания:
- возможности применения
средств автоматики: датчиков, усилителей, исполнительных элементов и регуляторов;
- принципы построения
функциональных, структурных и принципиальных схем автоматизации технологических процессов производства.
Умения:
- проводить испытание
элементов систем автоматики;
- составить и читать схемы
автоматики на типовых логических элементах.
БК 1, БК 3, ПК 2.2.1., ПК 2.2.2., ПК 2.2.3., ПК 2.2.4., ПК 2.2.5, ПК 2.2.6., ПК 2.2.7., ПК 2.2.8.
ОПД 09
Физические методы определения свойств волокон
Определение содержания порока и сорных примесей волокна на хлопкоанализаторе типа АХ. Определение массового отношения влаги с помощью сушильных шкафов ШСХ-1 и технических весов. Определение линейной плотности и показателя микронейр гравиметрическим методом, методом воздухопроницаемости и показателя микронейр. Определение цвета и
внешнего вида методом сравнения. Приборы для определения свойств хлопкового волокна, их устройства, принцип работы, правила пользования. Контроль физико-механических свойств хлопкового волокна и анализ их соответствия государственному стандарту.
Знания:
- устройства приборов по определению основных характеристик сырья, методы электрических измерений;
- разновидности
электроизмерительных
приборов и область их
применения.
Умения:
- применять универсальные
приборы измерений.

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3, БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.1.2., КҚ 2.1.4., КҚ 2.3.7., КҚ 2.4.4., КҚ 2.5.3., КҚ 2.6.3., КҚ 3.7.6., КҚ 3.7.7.
ЖКП 10
Кәсіпорындағы менеджмент, маркетинг және кәсіпкерлік қызметтің негіздері
Менеджмент негіздері. Менеджменттің ғылыми және практикалық маңызы, ұйымдастыру элементтері және басқару процестері, ішкі және сыртқы басқару жүйесінің элементтері. Ауылшаруа-шылық өнімдерін өңдеу кәсіпорындардағы менеджменттің функциялары. Маркетинг негіздері. Маркетинг және оның дамуының негізгі бағыттары. Маркетинг шешімдері және маркетингтік зерттеулер үшін ақпараттар. Нарық маркетингінің объектісі. Нарықты сегменттеу. Ауылшаруашылық өнімдерін өңдеу кәсіпорындарының тауар саясаты. Сервис ауылшаруашылық өнімдерін өңдеу кәсіпорындарының қосымша қызметі. Ауылшаруашылық өнімдерін өңдеу кәсіпорындарындағы баға және баға саясаты, маркетингті стратегиялау, жоспарлау және бақылау. Өндірістік шығын және табыс. Ауылшаруашылық өнімдерін өңдеу кәсіпорындарындағы жалақы. Банктер және несие ақша саясаты. Бюджет, салық. Нарық жағдайындағы салық жүйесі. Биржа және биржа қызметі. Шарт түрлері. Кәсіпкерлік қызметті құқықтық жағынан қамтамасыз ету. Нарықтық қатынастар кезіндегі есеп және есеп беру. Шаруашылық қызметін талдау. Сыртқы экономикалық қызмет. Біріккен кәсіпорын. Валюталық шот. Бизнес жоспарды құру.
Білімдер:
- өндірістік және технологиялық процестерін ұйымдастыруды;
- кәсіпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстарын және оларды тиімді қолданудың көрсеткіштерін;
- өнімге (қызметке) баға белгілеудің механизмін және қазіргі жағдайдағы еңбекақы төлеудің формаларын;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдістемесін.
Іскерліктер:
- ұйым қызметінң негізгі техникалық-экономикалық
көрсеткіштерін қабылданған
әдістеме бойынша есептеп шығаруды;
- оперативтік жоспарлардың
көрсеткіштерін есептеуді және олар арқылы практикалық шешім қабылдауды.
БҚ 3, БҚ 4, БҚ 5,
КҚ 3.7.6.,
КҚ 3.7.7.
ЖКП 11
Еңбекті қорғау
Адамға әсер ететін негативтік факторлардың әсері; жарақаттайтын және зиянды факторлардың идентификациясы; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауіп-қатерлерінен қорғану құралдары және әдістері; экобиоқорғау және өртке қарсы техникалар; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздері; еңбекті қорғаудағы материалдық шығындар; кәсіби қызметтік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі
туралы жалпы мағлұматтарды
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді практикаде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді.

БК 1, БК 2, БК 3, БК 4, БК 5, ПК 2.1.2., ПК 2.1.4., ПК 2.3.7., ПК 2.4.4., ПК 2.5.3., ПК 2.6.3., ПК 3.7.6., ПК 3.7.7.
ОПД 10
Менеджмент, маркетинг и организация бизнеса
Основы менеджмента. Научное и практическое значение менеджмента. Элементы организации и процесса управления. Элементы внутренней и внешней системы управления. Функции менеджмента на предприятиях по первичной обработке волокнистых материалов. Основы маркетинга. Маркетинг и основные направления его развития. Окружающая среда маркетинга. Информация для маркетинговых решений и маркетинговые исследования. Рынок, как объект маркетинга: сегментирования рынка. Товарная политика предприятий (услуги предприятий). Реклама, стимулирования сбыта, личная продажа, система маркетинговых коммуникаций. Цена и ценовая политика перерабатывающих предприятий, стратегия, планирование и контроль маркетинга. Издержки производства и доход. Заработная плата на перерабатывающих предприятиях. Банки и кредитно-денежная политика. Бюджет. Налоги. Налоговая система в условиях рынка. Биржа и биржевая деятельность. Виды договоров. Правовое обеспечение предпринимательской деятельности. Учет и отчетность при рыночных отношениях, и анализ хозяйственной деятельности. Внешнеэкономическая деятельность. Совместные предприятия. Валютный счет. Составление бизнес-плана.
Знания:
- организацию производственного и
технологического
процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия (организации), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана
Умения:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
БК 3, БК 4, БК 5, ПК 3.7.6., ПК 3.7.7.
ОПД 11
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических
процессов;
- причины травматизма на
предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности.
Умения:
- применять на практике
знания по охране труда и
окружающей среды;
- пользоваться индивидуальным и средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.

БК 1; БК 2;
БК 3; БК 5
ПК 2.1.9.;
ПК 2.2.8.;
ПК 2.5.10.
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 120707 3 – Техник-технолог
АП 01
Ауылшаруашылық өнімдерін қабылдау және сақтау
Мақта шикізатын жинауды ұйымдастыру. Мақта шикізатын дайындау пункттеріне қабылдау тәртібі мен ережелері. Мақта шикізатын сақтау. Қоймалар мен мақта шикізаты жиналатын алаңдарға қойылатын талаптар. Мақта шикізатының физикалық-механикалық қасиеттері. Технологиялық процестер жөніндегі жалпы мәліметтер. Техникалық бақылау бөлімі. Мақта шикізатының стандарты, үлгі алу және сынақ өткізу әдістері. Мақта талшығының стандарты, үлгі алу және сынақ өткізу әдістері. Мақта шитінің, линттің және талшықты қалдықтардың стандарттарын анықтау үшін сынақ өткізу әдістері. ТЖ-1.5, ТД және СТАМ-К-2 жылу генераторларымен қамтамасыз етілген 2СБ-10, СБО кептіргіш машиналары. Мақта шикізатын кептіру барабандарында кептірудің тәртібі. Мақта шикізатын алдын-ала кептірудің технологиялық процесі және кептіргіш машиналардың қалыпты жұмысын қамтамасыз ету. Мақта шикізатын маялау және жабық қоймаларға жию тәртібі, сол кезеңде қолданылатын туннель қазғыш механизмдер. Мақта шикізатын алдын-ала тазалау технологиясы.
Білімдер:
- шикізат дайындау ұйымдарын, тапсырушы мекемелермен шаруашылық келісім шарт жасауды;
- ауылшаруашылық өнімдерін сақтау және есепке алу әдістерін
Іскерліктер:
- мекеменің бизнес-жоспарын, шаруашылық ішінде атқарылатын жұмыстар жоспарын әзірлеуді;
- талшықты материалдарды
өңдеу саласындағы
технологиялық желілердің
жүйелік жұмыс жоспарын түзуді;
- өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды пайдаланудың ережесін сақтауды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
КҚ 2.1.1.,
КҚ 3.7.3.
АП 02
Талшықты материалдарды алғашқы өңдеу
Талшықты материалдарды алғашқы өңдеуге арналған негізгі жабдықтың құрылысы және жұмыс принциптері, технологиялық процестері; ақаудың себептері және оны ескерту бойынша шараларды қолдану. Мақта тазалау зауыттарының технологиялық схемасы, олардың түрі мен қуаты. Мақта шикізатын кептіру әдістері. Кептіру-тазалау цехтары. Кептіргіш құрылғылардың құрылысы мен жұмысы. Кептіргіш құрылғылардың жабдықтарына техникалық қызмет көрсету. Мақта шикізатын түрлі лас қоспалардан тазарту. Майда және ірі лас қоспалардан тазарту. Ірі лас қоспаларды тұтқыштар. Мақта шикізатын кептіру мен тазалаудың ПЛПХА ағымдық желісі. Білікті және аралы джиндердің жұмыс процесі. Білікті джиндердің конструкциясы, негізгі жұмыс құралдары. Білікті джиннің жұмыс өнімділігі. Аралы джиндер. Жұмыс камерасы. Аралы джиннің жұмыс өнімділігі. Джиндердегі технологиялық процесс. Мақта талшығын тазалағыштар. Конденсорлар. Шит тазалағыштар. Мақта шитін линтерлеу. Линтерлеу процесінің маңызы. Линтердің түрлері мен конструкциялары. Линтердің бөлшектері мен деталдары, жұмыс өнімділігі. Шитті қайталап линтерлеу және линт сапасы. Линтерді батареяларға тізу. Шитті делинтерлеу. Линтті тазалау.
Білімдер:
- мақта шикізатын кептіру
туралы жалпы мағлұматтарды;
- талшықты материалдарды
алғашқы өңдеу үшін
қолданылатын шикізаттың
негізгі түрлерін;
- талшық тазалау және
джиндеудің технологиялық
процестерін;
- линт алудың технологиялық процестерін.
Іскерліктер:
- жабдықтар өнімділігі және талшықты материалдарды алғашқы өңдеудің технологиялық
процестер параметрінің есептерін шығаруды;
- технологиялық желілер жұмысына кесте құрастыруды;
- кептіру тәртібін сақтауын;
- кептіру жабдықтарына
техникалық күтім жасауды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
КҚ 2.1.1.,
КҚ 2.1.5.,
КҚ 2.2.1.,
КҚ 2. 2. 4.,
КҚ 2.3.1.,
КҚ 2.4.1.,
КҚ 2.4.2.,
КҚ 2. 5. 2.,
КҚ 2.6.1.
АП 03
Ауыр жұмыстарды механикаландыру
Жалпы мәліметтер. Мақта шикізатын, мақта шитін және талшықты қалдықтарды тасымалдаушы механикалық қүрал-жабдықтар. ПЛА-таспалы қамтамасыз еткіш. Жылжымалы таспалы тасымалдауыштар, олардың өнімділігі мен тұтыну қуатын есептеу. Қоймалар мен мақта маяланатын алаңдарға мақта шикізатын жиюды механикаландыру. ОБТ және ТТ үңгірқазғыш машиналары. Бункер-қамтамасыз еткіштер батареясы. Мақта шитін қоймаларға тасымалдау және тиеу. Мақта талшығы тайларын, линт және талшықты қалдықтарды тиеу-түсіру және тасымалдау жұмыстары.
Білімдер:
- талшық қалдығын, мақта тұқымдарын және шитті мақтаны тасымалдауда қолданылатын механикалық құралдың түрлерін;
- шитті мақтаны қоймаға тапсыру және қабылдауды
Іскерліктер:
- ленталы транспортердің тұтынушылық қуаттылығын және өнімділігін есептеп шығаруды;
- қоймаларға мақта тұқымдарын тиеу және тасымалдау кестесін
құруды;
- тиеу-түсіру және көліктік операцияларды атқара алуын.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
КҚ 2.1.5.,
КҚ 2.2.1.,
КҚ 2.3.6.,
КҚ 2.4.2.,
КҚ 2.5.1.
АП 04
Көтергіш-көлік механизмдері және олардың электр құрал-жабдықтары
Талшықты материалдарды алғашқы өңдейтін ұйымдардың (кәсіпорындар) көтергіш-транспортты жүйелері; транспорт технологиясы; қоймалық операцияның құрылғысы; қоймалардың жабдықтары; жүк қармағыш құрал-саймандар; транспортты жүк тасымалдағыштар; крандар, контейнерлер; жүк тиеу-түсіру машиналары; жерде тұратын транспорттар; өнеркәсіп транспортының қосалқы құрылғылары. Электрожетектің механикалық сипаттамасы. Электрожетектің өтпелі режимі. Электрожетектің қуаттын есептеу. Электр қозғалтқышын басқару және қорғау аппараттары. Электрожетекті автоматты басқару. Ауылшаруашылығы өндірісінде электрожетектің жұмыс ерекшеліктері. Мақта өңдеу зауыттарының машиналары мен агрегаттарының, желдеткіш қондырғыларының электрожетегі. Электр қыздырғыш және электротехникалық қондырғылар. Ауылшаруашылығы өндірісінде электр қуатын қолданудың технико-экономикалық негіздері.
Ауылшаруашылық өнімдерін жылу арқылы өңдеуге және кептіруге арналған электрмен қыздыру қондырғылары. Инфрақызыл сәулелендіру қондырғылары. Төмен кернеулі аппаратура. Бөліп-тарқату қондырғылары мен трансформаторлық подстанциялар.
Білімдер:
- техникалық механика,
механизмдердің негізгі ережелерін;
- жүк тиеу-түсіру операциясынан контейнердің және қозғалмалы құрамның бос тұрып қалу нормаларын;
- электр жетектің механикалық сипаттамасын;
- желдеткіш қондырғысындағы электр жетегінің жұмыс істеу принциптерін
Іскерліктер:
- көліктердің техникалық күйін тексеруді;
- көтергіш көлік механизмдерін қолдануды;
- ауылшаруашылық өнімдерін жылу арқылы өңдеуге және құрғатуға арналған электрмен қыздыру қондырғыларын пайдалана алуды;
- электрожетекті автоматты басқаруды.
БҚ 1, БҚ 3,
КҚ 2.1.5.,
КҚ 2.2.5.,
КҚ 2.5.6., КҚ 3.7.2., КҚ 3.7.3.
АП 05
Технологиялық жабдықтарды пайдалану және жөндеу
Жабдықтар мен машина бөлшектерінің конструкциялық материалдары және олардың қасиеттері; жабдықтарды тиімді пайдалану теориясының негіздері; жабдықтарды майлау және диагностикасы; тот басу және оның түрлері; жабдықтарды жөндеудің типтік технологиялық процестері: машина бөлшектерін жөндеу әдістері; бөлшектерді қалпына келтірудің механикалық әдістері; жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйелері; жөндеуді жоспарлау және оның құжаттамасы; мамандандырылған жабдықтарды жөндеу мен монтаждау және оның баптау әдістері.
Білімдер:
- технологиялық жабдықтарды тиімді пайдалану және жоспарлы-ескертілген жөндеу жүйелерін;
- жабдықтарды тексеру және ақауларын табудың әдістерін;
- техникалық пайдалану ережелерін және еңбек қауіпсіздігі талаптарын
Іскерліктер:
- жөндеу жұмыстарының
сапасын және жабдықтың техникалық жағдайын тексеруіне қатынаса алуды;
- мезгілсіз тозудың себептерін айқындауды;
- жабдықтар мен машинаның, майлайтын материалдың қажеттігін есептеп шығаруды.
БҚ 2, БҚ 3,
КҚ 2.1.5.,
КҚ 2.1.6.,
КҚ 2.1.7.,
КҚ 2.2.6.,
КҚ 2.3.6.,
КҚ 2.4.6.,
КҚ 2.5.6.,
КҚ 2.6.5.
АП 06
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Табиғи талшықтар өндірісіндегі автоматты жүйелердің сипаттамасы және классификациясы; технологиялық процестер басқарудың объектісі ретінде; автоматтандырылған реттеу жүйелері; өндірістің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау; бақылаудың әдістері және құралы; сигнализация және қорғау жүйелері.
Білімдер:
- автоматтандырылған жобалау жүйесінің негіздерін;
- талшықты материалдарды
алғашқы өңдеудің технологиялық процестерін автоматты реттейтін типтік жүйелерді
Іскерліктер:
- автоматты бақылау және басқару жүйелерінің процестерін тексеруді.
БҚ 1, БҚ 3,
КҚ 2.2.1.,
КҚ 2.2.2.,
КҚ 2.2.3.,
КҚ 2.2.4.,
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.2.6.,
КҚ 2.2.7.,
КҚ 2.2.8.
АП 07
Инновациялық технологиялар
Шетел мақта шикізатын өңдеу зауыттарының құрал-жабдықтары. АҚШ мақта өңдеу зауыттарының технологиялық желілері. Олардың негізгі құрал-жабдықтары және технологиялық процестерімен танысу. "Хардвик-Эттер" және "Континенталь, Мосс-Гордин" фирмаларының құрал-жабдықтары және олардың техникалық көрсеткіштері. Шетелдік джин машиналары. "НИМЕКС" және мақта келісім-шарт корпорацияларындағы шетелдік мақта өңдеу зауыттарының құрал-жабдықтары.
Білімдер:
- ауыл шаруашылығының
өндеу салаларындағы прогрессивтік технологиялар және оларды дамыту процестері жөніндегі мағлұматтарды
Дағдылар:
- жаңа жабдықтар алуға хабарлама толтыруды, тозу мерзімі жетіп, іске жарамсыз машиналардың құжаттарын толтыруды.
БҚ 4, БҚ 5,
КҚ 3.7.6.,
КҚ 3.7.4.
БҰАП 00
Білім ұйымдарымен анықталатын пәндер
КП
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Темір ұстасы практикасы. Дәнекерлеу практикасі. Механикалық практика. Мақта шикізатын тазалау және кептіру механизмдерін игеру практикасы. Технологиялық машиналар. Қысымдалған ауамен тасымалдау және желдету. Престеу қондырғыларының қызметін пайдалану. Жүк тиеу-түсіру механизмдері мен машиналары. Мақта өңдеу зауыттарын электр энергиясымен қамтамасыз ету.
Іскерліктер:
- талшық құрылымы, оның пісіп-жетілуін;
- мақта талшығының негізгі қасиеттерін, сипаттамаларын;
- мақтаны шығыттан ажырату және талшық тазалаудың технологиялық процестерін;
- технологиялық машиналарын жинақтау және олардың жұмысын
ұйымдастыруды
Дағдылар:
- бақылау-өлшеу жұмыстарын жүргізуді;
- мақта тайларының салмағына, көлеміне және орау сапасына қойылатын талаптарды сақтауын;
- зертханалық талдаудан кейінгі талшықты материалдардың таза салмағын есептей алуды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Өндіріс орнымен танысу. Мақта өңдейтін өндірістегі техникалық және өрттен қауіпсіздендіру шаралары туралы нұсқау алу. Мақта шикізатын қабылдау, кептіру-тазалау және сақтау реттері мен ережелерін орындау. Мақта талшығы құрамын оның пісіп-жетілуіне қарай анықтау. Талшық құрамын анықтайтын аспаптармен жұмыс істеу. Пресс қондырғыларының, гидрожүйелерінің, джин және линтер батареяларының орналасу реттерін сақтау. Технологиялық тізбектер жұмысының ақауларын анықтап, алдын алу, оларды түзету үшін техникалық бақылау. Талшық тазалағыштар және джин қондырғыларының ақауларын анықтау. Өнім шығымын реттеу. Машиналарға баратын шиттің толық таралуын, линтерден шыққан шиттің толық түксізденуін, мақта талшығы сапасының стандарттарға сәйкестігін қадағалау. Линтерден кейінгі өнімдердің ақауларын түзету тәсілдерін, престеу және линтер қондырғыларында жұмыс істеуді үйрену. Толық автоматтандырылган технологиялық тізбектерді игеру. Практика күнделігін толтыру, практика материалдарын қорытындылап, есеп дайындау.
Іскерліктер:
- өндірістік цехтардағы апаттың алдын алу, техника және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау бойынша шараларының жоспарын;
- практика өткен жердегі өндірістік цехтар құрылымын;
- мекеме құрылымын және ондағы жұмыстардың ұйымдастырылуын.
Дағдылар:
- жөндеу бригадасының құрамында жөндеу және техникалық күтім көрсетуді, жөндеу жұмысының сапасын бақылауды, ақаулар себебін табуды және жоюды;
- өндіріске қажетті технологиялық қүрал-жабдықтар санын анықтап, есептеуді;
- цехтардағы технологиялық
жабдықтарды пайдалануда
жоғары өнімділігін
ұйымдастыру, олардың
техникалық жағдайын
қадағалауды;
- техника қолданудағы
экономикалық тиімділігі және техникалық пайдалану бойынша есептерін құрастыруды;
- тозу мерзімі жетіп, іске жарамсыз машиналардың
құжаттарын толтыруды.

БК 1; БК 2;
БК 3; БК 5
ПК 2.1.9.; ПК 2.2.8.; ПК 2.5.10.
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 120707 3 – Техник-технолог
СД 01
Прием и хранение сельскохозяйственной продукции
Организация заготовок. Правила и порядок приемки хлопка-сырца на заготовительных пунктах. Способы складирования. Механизмы для складирования хлопка-сырца. Правила технической эксплуатации машин и механизмов. Общие сведения о технологическом процессе. Отдел технического контроля. Стандарты на хлопок-сырец, отбор проб и методы
испытания. Стандарты на хлопок-волокно, отбор проб и методы испытания. Стандарты и методы испытания семян, линта и волокнистых отходов. Сушилки 2СБ-10,СБО с теплогенераторами ТЖ-1,5 и ТД или СТАМ-К-2. Процесс сушки хлопка-сырца в сушильных барабанах. Режим сушки. Устройство туннелей в бунтах хлопка и крытых складах. Технологический процесс предварительной очистки хлопка-сырца и обеспечение нормальной работы машин.
Знания:
- организацию заготовок, разрабатывать хозяйственные договора с предприятиями-поставщиками;
- методы хранения и учета
сельскохозяйственной продукции.
Умения:
- составить бизнес-план
предприятия и внутрихозяйственный план работ;
- разрабатывать системный план работ технологических линий перерабатывающей отрасли волокнистых материалов;
- соблюдать правилу
эксплуатации производственных зданий и сооружений.
БК 1, БК 2, БК 3, ПК 2.1.1., ПК 3.7.3.
СД 02
Первичная обработка волокнистых материалов
Технологический процессы, устройства и принцип работы основного оборудования для первичной обработки волокнистых материалов; причины брака и применяемые меры по его предупреждению. Технологическая схема хлопкоочистительных заводов, их типы и мощность. Методы сушки хлопка-сырца. Сушильно-очистительные цехи. Режим сушки. Устройство и работа сушилок. Обслуживание сушильного оборудования и уход за ними. Тепловой расчет при сушке хлопка-сырца воздухом. Очистка хлопка-сырца от сорных примесей. Очистители мелкого и крупного сора. Уловители тяжелых примесей. Поточная линия ПЛПХА для сушки и очистки хлопка-сырца. Процессы валичного и пильного джинирования. Конструкции валичных джинов, основные рабочие органы. Производительность валичного джина. Пильное джинирование. Питатели. Технологический процесс пильного джинирования. Рабочая камера, пильный цилиндр. Волокносъемные устройства. Производительность пильного джина. Волокноочистители. Батарейные волокноотводы. Конденсеры. Семеноочистители. Сущность процесса линтерования. Типы и конструкции линтеров. Узлы и детали линтеров, производственные показатели. Качество линта и многократное линтерование семян. Установка линтеров в батареи. Делинтерование семян. Очистка линта.
Знания:
- общие сведения о сушке хлопка-сырца;
- основные виды сырья, используемого для первичной обработки волокнистых материалов;
- технологические процессы джинирования и волокноочистки;
- технологический процесс
линтерования.
Умения:
- производить расчет параметров технологических
процессов первичной обработки волокнистых материалов и
производительности оборудования;
- составить график работы
технологических линий;
- соблюдать режим сушки;
- выполнять техническое
обслуживание сушильного
оборудования.
БК 1, БК 2, БК 3, ПК 2.1.1., ПК 2.1.5., ПК 2.2.1., ПК 2.2.4., ПК 2.3.1., ПК 2.4.1., ПК 2.4.2., ПК 2.5.2., ПК 2.6.1.
СД 03
Механизация трудоемких работ
Общие сведения. Механизация трудоемких операций при приеме и складировании хлопка-сырца. Механические средства для
транспортировки хлопка-сырца, хлопковых семян и волокнистых отходов. Ленточный питатель ПЛА. Передвижные ленточные транспортеры. Расчет производительности и мощности, потребляемой ленточными транспортерами. Механизация разборки бунтов и подачи хлопка-сырца из хранилищ в трубопровод пневмотранспортной установки. Туннелеройные машины ОБТ или ТТ. Батарейный бункер-питатель. Транспортировка и загрузка хлопковых семян в хранилища. Погрузочно-разгрузочные и транспортные операции с кипами хлопкового волокна, линта и волокнистых отходов.
Знания:
- виды механических средств транспортировки хлопка-сырца, хлопковых семян и волокнистых отходов;
- приемы и складирования хлопка-сырца.
Умения:
- производить расчет производительности и мощности, потребляемой ленточными транспортерами;
- составить график
транспортировки и загрузки хлопковых семян в хранилища;
- выполнять погрузочно- разгрузочные и транспортные операции.
БК 1, БК 2, БК 3, ПК 2.1.5., ПК 2.2.1., ПК 2.3.6., ПК 2.4.2., ПК 2.5.1.
СД 04
Подъемно-транспортные механизмы и их электрооборудования
Подъемно-транспортные системы организаций (предприятий) первичной обработки волокнистых материалов; транспортная технология; устройство складских операций; оборудование складов; грузозахватные приспособления; транспортные грузоперевозки; краны, контейнеры; погрузочно-разгрузочные машины; напольный транспорт; вспомогательные устройства промышленного транспорта. Основы электропривода. Механические характеристики электроприводов. Переходные режимы в электроприводах. Расчет мощности электроприводов. Энергетика электроприводов. Аппаратура управления и защита электродвигателей. Автоматическое управление электроприводами. Электропривод машин, агрегатов и поточных машин. Особенности работы электроприводов в условиях сельскохозяйственного производства. Электропривод вентиляционных установок. Электропривод машин и агрегатов
хлопкоочистительных заводов. Электронагревательные и электротехнические установки. Технико-экономическая основа применения электроэнергии тепловых и
теплотехнических процессов сельскохозяйственного производства. Электронагревательные установки для тепловой обработки и сушки сельскохозяйственной продукции. Установки для электрического освещения и облучения. Установки инфракрасного облучения. Аппаратура управления и защиты. Аппаратура низкого напряжения. Распределительные устройства и трансформаторные подстанции.
Знания:
- основные положения технической механики, механизмов;
- нормативы простоя подживного состава и контейнеров под
погрузочно-разгрузочными
операциями;
- механические характеристики электроприводов;
- принцип работы электроприводов
вентиляционных установок.
Умения:
- контролировать техническое состояние соответствующих видов транспорта;
- использовать подъемно-транспортные механизмы;
- применять электронагревательные
установки для тепловой
обработки и сушки
сельскохозяйственной
продукции;
- автоматическое управление электроприводами.
БК 1, БК 3, ПК 2.1.5., ПК 2.2.5., ПК 2.5.6., ПК 3.7.2., ПК 3.7.3.
СД 05
Эксплуатация и ремонт технологического оборудования
Конструкционные материалы деталей машин и оборудования, их свойства; основы теории рациональной эксплуатации оборудования; смазка оборудования и диагностика; коррозия и ее виды; типовой технологический процесс ремонта оборудования: методы ремонта деталей машин; механические способы восстановления деталей; система технического обслуживания и ремонта оборудования; планирование ремонта и его документация; ремонт и монтаж специализированного оборудования и методы его наладки.
Знания:
- систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации
технологического оборудования;
- методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов;
- правила технической
эксплуатации и требования
безопасности труда.
Умения:
- применять участие в проверке технического состояния оборудования, качества ремонтных работ;
- выявлять причины преждевременного износа;
рассчитывать потребность смазочных материалов, машин и оборудования.
БК 2, БК 3, ПК 2.1.5., ПК 2.1.6., ПК 2.1.7., ПК 2.2.6., ПК 2.3.6., ПК 2.4.6., ПК 2.5.6., ПК 2.6.5.
СД 06
Автоматизация технологических процессов
Характеристика и классификация автоматических систем в производстве натуральных волокон; технологические
процессы как объекты управления; системы автоматического регулирования; контроль основных технологических параметров производства; методы и средства контроля; системы сигнализации и защиты.
Знания:
- основы систем автоматизированного проектирования;
- типовые системы автоматического регулирования
технологических процессов первичной обработки волокнистых материалов.
Умения:
- контролировать процесс систем автоматического контроля и управления.
БК 1, БК 3, ПК 2. 2.1., ПК 2.2.2., ПК 2.2.3., ПК 2.2.4., ПК 2.2.5, ПК 2.2.6., ПК 2.2.7., ПК 2.2.8.
СД 07
Инновационная технология
Оборудование хлопкоочистительных заводов зарубежных стран. Технологические линии хлопкоперерабатывающих заводов США. Ознакомление с технологическими процессами хлопкоперерабатывающих заводов США и их основным оборудованием. Технологические линии и оборудования хлопкоперерабатывающих заводов "Хардвик-Эттер" и "Континенталь, Мосс-Гордин". Зарубежные джины. Технические показатели зарубежных очистителей хлопка-сырца, применяемых на заводах "НИМЕКС" и хлопковой контрактной корпорации.
Знания:
- о прогрессивных технологиях и тенденциях развития перерабатывающей отрасли сельскохозяйственного производства
Умения:
- составлять заявки на приобретения нового оборудования, заполнять документы на списания механизмов и машин, изношенных и пришедших в негодность в результате длительного пользования.
БК 4, БК 5, ПК 3. 7.6., ПК 3.7.4.
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
Слесарная практика. Сварочная практика. Механическая практика. Практика по освоению механизмов для сушки и очистки хлопка-сырца. Технологические машины.
Пневмотранспорт и вентиляция. Эксплуатация прессовой установки. Погрузочно-разгрузочные машины, механизмы и электроснабжение хлопкоперерабатывающих заводов.
Знания:
- структуру волокна в зависимости от его зрелости;
- основные свойства хлопка-волокна, их характеристики;
- технологические процессы джинирования и волокноочистки;
- комплектацию технологических машин и организацию их работы.
Умения:
- проводить контрольно-измерительные работы;
- соблюдать требования к кипам по весу, габаритам и качеству упаковок;
- вычислять кондиционный
вес волокнистых материалов после лабораторного анализа.
БК 1, БК 2, БК 3
ПП 02
Производственно-технологическая практика
Знакомство с предприятием. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности в хлопкоперерабатывающем производстве. Освоение правил и порядка приема, хранения, сушки и очистки хлопка-сырца. Определение структуры волокна в зависимости от его зрелости; состава хлопкового волокна. Работа с приборами для определения свойств волокна. Изучение порядка расположения батареи джинирования, линтерования и гидрокоммуникации прессовых установок. Осуществления технического контроля неполадок в работе технологических линий, их виды, меры предупреждения и устранения. Выявление пороков джинирования и волокноочистки. Регулировка выхода продукции. Соблюдение стандартов к качеству хлопкового волокна, правил и способов регулирования распределения семян по машинам, полной опушенности семян после линтерования. Овладевание методами устранения возможных пороков в процессе линтерования, навыками работы на установках линтерования и прессования. Работа на автоматизированных линиях полного технологического цикла. Заполнение дневника, обобщение материалов практики и составление отчета.
Знания:
- план мероприятий по соблюдению правил техники
безопасности, пожарной
безопасности и профилактике производственного травматизма в производственных цехах;
- структуру производственных цехов, где проходила практика;
- организацию работы и
структуру предприятия.
Умения:
- проводить техническое
обслуживание и ремонтные
работы в составе ремонтной бригады, контролировать качества ремонтных работ, обнаружение и устранение обнаруженных неисправностей;
- рассчитывать необходимое количество технологического оборудования;
- организовать высокопроизводительное использование технологического оборудования цехов, следить
за их техническим состоянием;
- составлять отчеты по
технической эксплуатации
и экономической эффективности применения техники;
- заполнять документы на
списания механизмов и машин, изношенных и пришедших в негодность в результате длительного пользования.

БҚ 2, БҚ 3, БҚ 4, КҚ 3.7.4., КҚ 3.7.6.
КП 03
Диплом алдындағы өндірістік практика
Мақта өңдеу зауыттарының құрылымымен танысу. Сызу-өрнектеу, есептеу жұмыстары. Цехтар мамандары мен басқарушыларының міндеттерін зерттеу. Практикані қорытындылау және дипломдық жобаны орындау үшін алғашқы құжаттарды және басқа материалдарды жинақтау.
Іскерліктер:
- цехтағы жұмысшы ұжымын басқарудың әдістерін;
- жоспарлы-ескерту жөндеуді ұйымдастыруын;
- өндірістік жұмысты
ұйымдастыру және өндірістік басқару процестерін
Дағдылар:
- сызба-безендіру және есептеу жұмыстарын орындай алуды;
- дипломдық жобалау үшін қажетті материалдарды жүйелеу және талдауды.
БҚ 4,
КҚ 2.1.7.,
КҚ 2.5.6.,
КҚ 3.7.5.,
КҚ 3.7.6.,
КҚ 3.7.7.
Ескерту. 1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттің коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру
БҚ 2
Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
БҚ 3
Кәсіптік талаптар мен технологиялық процестерде көрсетілген іс-әрекеттерді орындау
БҚ 4
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешудің ең тиімді әдістері мен амалдарын таңдау
БҚ 5
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1. 120701 2 - Талшық өңдеуші*
КҚ 2.1.1. Жұмыс орындарына зығыр талшығы немесе мақта шикізатының дер кезінде берілуін қамтамасыз етеді.
КҚ 2.1.2. Түтілген талшықтарды жете тексеретін технологиялық процестерді реттейді.
КҚ 2.1.3. Қол тарақта талшықтың қыл-қыбырын түсіреді немесе түтілген талшықтың ұштарына өңдеу жүргізеді.
КҚ 2.1.4. Дайындалатын талшықтың сапалық тексерісін іске асырады.
КҚ 2.1.5. Жабдықтар жұмысындағы ұсақ ақауларды табады және жояды.
КҚ 2.1.6. Жөндеуге жабдықты дайындайды.
КҚ 2.1.7. Техникалық құжаттарды рәсімдейді.
2.2. 120702 2 - Талшық өндіру бойынша ағындық желі  операторы*
КҚ 2.2.1. Зығыр дақылдарының және мақта талшықтарын өндіру бойынша өңдеудің технологиялық процестерін жүргізеді.
КҚ 2.2.2. Түту машинасында шала өңделген ұзын талшықтарды өңдейді.
КҚ 2.2.3. Ұзын талшықты өңдіру бойынша қосалқы жұмыстарды орындайды.
КҚ 2.2.4. Қызмет көрсететін машиналар мен механизмдер жұмысын бақылайды.
КҚ 2.2.5. Кептіргіш машинаның қоректік транспортерін қолмен жүктейді және түту қалдықтарының, шикізаттың бірқалыпты үздіксіз қабатын қалыптастырады.
КҚ 2.2.6. Орауға қарсы тетіктерге, тасымалдаушы механизмдерге, түту машинасына, қысқа талшықтар өндірудің ағымдық желілеріне қосылған жабдықтар мен механизмдерге техникалық күтім көрсету ережесін тағайындайды.

БК 2, БК 3, БК 4, ПК 3.7.4., ПК 3.7.6.
ПП 03
Производственно-преддипломная практика
Ознакомление с организационной структурой хлопкоперерабатывающих заводов; чертежно-оформительские и вычислительные работы; изучение должностных обязанностей специалистов и руководителей подразделений; сбор исходных документов и материалов для отчета о практике и для выполнения дипломного проекта.
Знания:
- методы руководства рабочим коллективом в цеху;
- организацию планово-
предупредительного ремонта;
- процесс управления производством и организацию
производственных работ
Умения:
- выполнять чертежно-
оформительские и вычислительные работы;
- анализировать и систематизировать данные, полученные для дипломного
проектирования.
БК 4,ПК 2.1.7., ПК 2.5.6., ПК 3.7.5., ПК 3.7.6., ПК 3.7.7.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Организовать рабочее место
БК 2
Соблюдать правил техники безопасности, пожарной безопасности и производственной санитарии
БК 3
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом и профессиональными требованиями
БК 4
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности
БК 5
Обновлять свои знания и навыки в течение всей профессиональной деятельности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО, послесреднего образования
Код и наименование квалификации
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 120701 2 - Отделочник волокна*
ПК 2.1.1. Обеспечить своевременной подачи льноволокна и хлопка-сырца к рабочим местам.
ПК 2.1.2. Регулировать технологический процесс контрольных разработок трепаного волокна.
ПК 2.1.3. Выполнять отделку концов горстей трепаного волокна или спуск волокна в очес на ручных гребнях.
ПК 2.1.4. Осуществлять контроль качества изготовляемых волокон.
ПК 2.1.5. Выявлять и устранять мелкие неполадки в работе оборудования.
ПК 2.1.6. Подготавливать оборудование к ремонту.
ПК 2.1.7. Оформлять техническую документацию.
2.2. 120702 2 - Оператор поточной линии по выработке волокна*
ПК 2.2.1. Вести технологический процесс обработки по выработке волокна лубяных культур и хлопка-сырца.
ПК 2.2.2. Обрабатывать недоработанные длинные волокна на трепальной машине.
ПК 2.2.3. Выполнять вспомогательные работы по выработке длинного волокна.
ПК 2.2.4. Наблюдать за работой обслуживаемых машин и механизмов.
ПК 2.2.5. Формировать равномерный непрерывный слой сырья, отходов трепания и загрузка вручную питающего транспортера сушильной машины.
ПК 2.2.6. Назначать правила обслуживания оборудования и механизмов, включенных в поточную линию по выработке короткого волокна, трепальной машины, транспортирующих механизмов и противонамоточных приспособлений.

КҚ 2.2.7. Түту қалдықтары мен шикі өнімді, олардың араласпасын және қысқа сабақты шикізатты өңдеу мен кептірудің режимдерін реттейді.
КҚ 2.2.8. Шала өңделген талшықты қайта өңдеудің режимдерін жөнге келтіреді.
2.3. 120703 2 - Джин жабдықтарының операторы*
КҚ 2.3.1. Берілген режимде білікті және аралы джиндерде джиндеу процестерін жүзеге асырады.
КҚ 2.3.2. Шитті мақтаның цехтарға бірқалыпты түсіруін бақылайды.
КҚ 2.3.3. Джиндеу процесінде ажыратылған шиттердегі талшық қалдықтарын және аралы джиндегі шикізат білікшенің тығыздығын тексереді.
КҚ 2.3.4. Пульт пен жабдықтарға техникалық күтім жасайды және құрылғыларды пайдаланады.
КҚ 2.3.5. Жабдықтарға автоматты дистанциялық басқару схемасын құрастырады.
КҚ 2.3.6. Джин цехының технологиялық жабдықтарын реттейді.
КҚ 2.3.7. Мақта талшығының сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
2 .4. 120704 2 - Линтер жабдықтарының операторы*
КҚ 2.4.1. Тағайындалған режимде шитті линтерлеу процестерін жүргізеді.
КҚ 2.4.2. Өндірістік процестерді автоматтандырылған пультпен басқарады.
КҚ 2.4.3. Линтер жұмысын реттейді.
КҚ 2.4.4. Линт сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
КҚ 2.4.5. Қызмет көрсететін жабдықтар мен пульт құрылғысын пайдаланады.
КҚ 2.4.6. Линтер цехындағы технологиялық жабдықтарды реттейді және жөнге келтіреді
2. 5 . 120705 2 - Кептіру жабдықтарының операторы*
КҚ 2.5.1. Кептіру машинасының жүктелу тығыздығын реттейді;
КҚ 2.5.2. Кептіру машинасының транспортеріне үздіксіз жіберілетін белгіленген қалыңдықтағы шикізат қабатын қалыптастырады.
КҚ 2.5.3. Өнімнің ылғалдылық нормасын бақылайды;
КҚ 2.5.4. Ауысымды қабылдайды және тапсырады.
КҚ 2.5.5. Жұмыс орнын және жабдықтардың санитарлық жағдайын тиісті деңгейде ұстайды.
КҚ 2.5.6. Еңбекті қорғау нормалары мен ережесін сақтайды.
2. 6. 120706 2 - Талшық және мата өңдеушісі*
КҚ 2.6.1. Талшық пен матаны өңдейді;
КҚ 2.6.2. Талшықты қолмен алуды іске асырады;
КҚ 2.6.3. Бөгде қоспаларға іріктеу жасайды;
КҚ 2.6.4. Қапқа салынған және тайлап буылған талшықтарды босатып, аралас компоненттерді өлшеуді қамтамасыз етеді;
КҚ 2.6.5. Талшық сақталатын қоймалардағы аралас компоненттердің мөлшерін, олардың ылғалдығын, талшықтардың түтілуін, майлану сапасын бақылайды.
КҚ 2.6.6. Өңдеуден кейін талшықтар мен маталарды буып, қаптайды.
3. Орта буын маманы
3.7. 120707 3 - Техник-технолог
КҚ 3.7.1 Технологиялық және басқа да техникалық құжаттарды рәсімдейді.
КҚ 3.7.2. Электрлік, магниттік және электрондық тізбектің негізгі параметрлерін өлшейді және есептейді.
КҚ 3.7.3. Бақылау-өлшеу құралдарын қолданады.
КҚ 3.7.4. Талшықты материалдарды пайдалану мәселелерін шешуде экономикалық тиімділікті назарда ұстайды.

ПК 2.2.7. Регулировать режим сушки и обработки короткостебельного сырца и путанины, сырца и отходов трепания.
ПК 2.2.8. Регулировать режим обработки недоработанного волокна.
2.3. 120703 2 - Оператор джинного
оборудования*
ПК 2.3.1. Осуществлять джинирования хлопка-сырца на валичных и пильных джинах в заданном режиме.
ПК 2.3.2. Проводить визуальный контроль за равномерным поступлением хлопка-сырца в цех.
ПК 2.3.3. Проверять плотность сырцовых валиков на пильных джинах и остаточной волокнистости семян после джинирования.
ПК 2.3.4. Эксплуатировать устройство и обслуживать оборудование и пульта.
ПК 2.3.5. Составлять схему автоматизированного дистанционного управления оборудованием.
ПК 2.3.6. Регулировать технологическое оборудование джинного цеха.
ПК 2.3.7. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству хлопкового волокна.
2.4. 120704 2 - Оператор линтерного
оборудования*
ПК 2.4.1. Ведет линтерование семян на линтерах в заданном режиме.
ПК 2.4.2. Управлять автоматизированным пультом производственного процесса.
ПК 2.4.3. Регулировать работу линтеров.
ПК 2.4.4. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству линта.
ПК 2.4.5. Эксплуатировать устройство обслуживаемого оборудования и пульта.
ПК 2.4.6. Регулировать технологическое оборудование линтерного цеха.
2. 5 . 120705 2 - Оператор сушильного
оборудования*
ПК 2.5.1. Регулировать плотность загрузки сушильной машины;
ПК 2.5.2. Формировать слой сырья заданной толщины для непрерывной подачи на транспортер сушильной машины.
ПК 2.5.3. Контролировать нормы влажности продукции;
ПК 2.5.4. Принимать и сдавать смену.
ПК 2.5.5. Поддерживать на должном уровне санитарного состояния оборудования и рабочих мест.
ПК 2.5.6. Соблюдать правила и нормы охраны труда.
2. 6. 120706 2 - Обработчик волокна и
ткани*
ПК 2.6.1. Обрабатывать волокна и ткани;
ПК 2.6.2. Ведет расщипывание волокна вручную;
ПК 2.6.3. Производить отбор посторонних примесей;
ПК 2.6.4. Обеспечить распаковку кип или мешков с волокном, приготовление компонентов смеси к взвешиванию;
ПК 2.6.5. Контролировать наличия компонентов смеси в лабазах, качества замасливания, расщипывания волокон, влажности смеси.
ПК 2.6.6. Складывать ткани, упаковка волокна в тару после обработки.
3. Специалист среднего звена
3.7. 120707 3 - Техник-технолог
ПК 3.7.1. Оформлять технологическую и другую техническую документацию.
ПК 3.7.2. Рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических, магнитных и электронных цепей.
ПК 3.7.3. Использовать контрольно-измерительные приборы.
ПК 3.7.4. Решать вопросы использования волокнистых материалов с учетом экономической целесообразности.

КҚ 3.7.5. Өнімнің түрлеріне байланысты нормативтік құжаттар талаптарын қолданады.
КҚ 3.7.6. Сапа жүйесінің құжаттарын пайдаланады.
КҚ 3.7.7. Қазақстан Республикасы сертификаттау жүйесіндегі кұжаттарды және негізгі ережелерін қолданады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 626 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1021 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім беру
Білім беру коды және бейіні:1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар
технологиясы
Мамандығы: 1208000 – Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері
бойынша)
Біліктілігі: 120801 2 – Түту жабдықтары операторы*
120802 2 – Иіруші
120803 2 – Таспалық жабдықтар операторы*
120804 2 – Туралау жабдықтар операторы*
120805 2 – Орау автоматының операторы*
120806 2 – Айналдыру жабдықтары операторы*
120807 2 – Ширату жабдықтары операторы*
120808 2 – Қопсыту-түту агрегатының операторы*
120809 2 – Жіпті бөлу операторы*
120810 2 – Реттеп орау агрегатының операторы*
120811 2 – Зығырды түту машинасының операторы*

ПК 3.7.5. Применять требования нормативных документов к видам продукции.
ПК 3.7.6. Применять документацию систем качества.
ПК 3.7.7. Применять основные правила и документы системы сертификации Республики Казахстан.
Приложение 626
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1021
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по видам). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1208000 – Технология прядильного и чесального производства (по видам)
Квалификации:
120801 2 – Оператор чесального оборудования*
120802 2 – Прядильщик
120803 2 – Оператор ленточного оборудования*
120804 2 – Оператор ровничного оборудования*
120805 2 – Оператор мотального автомата*
120806 2 – Оператор крутильного оборудования*
120807 2 – Оператор тростильного оборудования*
120808 2 – Оператор разрыхлительно трепального агрегата*
120809 2 – Оператор распределения пряжи*
120810 2 – Оператор релаксационно-мотального агрегата*
120811 2 – Оператор льночесальной машины*

648
КП. 02
Диплом алды практикасы
360
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА. 02 (КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5184
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
5800
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар (1.ЖКП 05, ЖКП 08, ЖКП 10, ЖКП 11; 2. АП 01, АП 02, АП 03, АП 04) кешенді емтихандар немесе дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 629 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1024 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім берудің жоғары деңгейі
Білім беру коды және бейіні:1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар
технологиясы
Мамандығы: 1208000 – Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері
бойынша)

648
ПП.02
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
360
ПА 00
Промежуточной аттестации
144
ИА 01
Итоговой аттестации
72
ИА 01
Итоговой аттестации***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5184
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
5800
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия. * В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин. *** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: комплексные экзамены: (1. ОПД 05, ОПД 08, ОПД 10, ОПД 11; 2. СД 01, СД 02, СД 03, СД 04) или зашита дипломной работы Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности. Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 629
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1024
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по видам). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1208000 – Технология прядильного и чесального производства (по видам)
Квалификации:

504
КП. 02
Диплом алды практикасы
396
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА. 02 (КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4320
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: кешенді емтихандар: (1.ЖКП 05, ЖКП 08, ЖКП 10, ЖКП 11;
2. АП 01, АП 02, АП 03, АП 04) немесе дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 631 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1026 қосымша
1208000 – "Иіру және түту өндірісінің технологиясы (түрлері
бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәндердің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сызу негіздері
сызбаларды ресімдеу ережесі;
сызбалардағы геометриялық құрылымдар;
сызбалардағы проекциялық кескіндер;
бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диаметриялық проекциялары;
бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары;
геометриялық пішіндердің жазбасы;
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
- cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
- cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
- құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыру, сызу және оқу;
- анықтамалықтарды қолдану;
- эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
- сызуларды ресімдеуде нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану
БҚ1
БҚ3
БҚ13

504
ПП.02
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
396
ПА 00
Промежуточной аттестации
180
ИА 01
Итоговой аттестации
72
ИА 01
Итоговой аттестации***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: комплексные экзамены: (1. ОПД 05, ОПД 09, ОПД 10; 2. СД 01, СД 02, СД 03, СД 05, СД 06 ) или зашита дипломной работы
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 631
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1026
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 1208000 – "Технология прядильного и чесального производства (по видам)"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, Умения и навыки
Код формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное
черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК1
БК3
БК13

КҚ2.1.5
КҚ2.2.7
КҚ2.3.3
ЖКП. 02
Электротехника
жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты токтың электрлік тізбектері; элекромагнетизм;
электротехникалық өлшеулер;
ауыспалы токтың бір фазалық тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі; трансформаторлар;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
жартылайөткізгіш құралдар; фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштер, күшейткіштер; микроэлектрониканың интегралды сұлбалары
Білімдер:
- электр және магнит өрісі түсінігі;
- трансформатор қондырғылары, ауыспалы және тұрақты тоқ машиналары;
- электрондық шам қондырғылары, газразрядты, жартылай өткізгіш құралдар және оларды қолдану ережелері
Іскерліктер:
- электр және магнит өрістерін графикалық бейнелеу;
- магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау;
- ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеу;
- электр тізбектерін жинау
БҚ1
БҚ13
БҚ10
БҚ13
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
ЖКП. 03
Экономика негіздері
пәні және экономика әдістері;
Қазақстан экономикасының заманауи жағдайы;
нарықтық механизм және оның қызмет ету қағидалары;
нарықтық қатынас жүйесіндегі кәсіпорындар;
кәсіпорынның негізгі қорлары мен оны пайдаланудың тиімділігі;
кәсіпорынның айналым қоры және оны пайдалану тиімділігі;
өндірісті ұйымдастыру, кәсіпорынның өндірістік бағдарламаларын қалыптастыру;
кәсіпорындағы еңбекті және жалақыны ұйымдастыру;
өнімдердің өзіндік құнын жоспарлау және бағаның құрылуы;
қарқынды қызметті жоспарлау және өндірістің тиімділігін арттыру; табыс және рентабельділік
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- Қазақстан экономикасының құрылысы;
- нарықтың құрылысы мен функциялары;
- өндірістік сипаттамалар мен кәсіпорын құрылысы;
- негізгі және айналым қорларының құрамы мен құрылысы, кәсіпорын қаражаты;
- өндірісті ұйымдастыру типтері;
- өндірістің құндылық көрсеткіштері және өнімдерді тарату;
- нормаланған еңбектің мәні;
- өнім құнының түрлері;
- инвестиция түрлері
Іскерліктер:
- экономикалық процестер мен олардың нәтижелерін талдау;
- нарықты жіктеу;
- кәсіпорынның өндірістік құрылысын анықтау;
- кәсіпорын мүлкінің орташа жылдық құнын анықтау;
- айналым құралдарында кәсіпорын қажеттілігін анықтау;
- кәсіпорынның өндірістік қуатын, жұмысшылардың еңбекақысын, инвестиция тиімділігін және т.б. есептеу
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
БҚ13
КҚ2.1.2
КҚ2.1.4
ЖКП. 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; баспа процесінің стандарттары;
сертификаттау негіздері;
терминдер және анықтауыштар; "Сертификаттау туралы" Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеу әдiстері мен құралдарын;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды;
БҚ1
БҚ6
БҚ10
БҚ13
БҚ14

ПК2.1.5
ПК2.2.7
ПК2.3.3
ОПД. 02
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
БК1
БК13
БК10
БК13
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ОПД. 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.
БК1
БК4
БК6
БК8
БК13
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ОПД. 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; стандартизация процесса печатания; основы сертификации; термины и определения; закон РК "О сертификации"; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
в результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и средства измерений.
Умения:
- проводить технические измерения;
-определять соответствие изделий Государственным стандартам.
БК1
БК6
БК10
БК13
БК14

КҚ2.1.2
КҚ2.2.7
ЖКП. 05
Информатика негiздерi және өндiрiстi автоматтандыру
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды;
БҚ1
БҚ9
БҚ12
БҚ13
КҚ2.1.1
КҚ2.1.6
КҚ2.2.7
АП.00
Арнайы пәндер
АП. 01
Өндiрiстің жалпы технологиясы
Тоқыма мата талшықтар классификациясы. Иiру.
Иiрiм жiп және оның қасиеттерi. Иiрудiң жүйелерi. Иiрiм жiптiң сапасын бақылау. Тоқымашылық. Маталар және оның қасиеттерi. Тоқымашылықтағы иiрiм жiптерді қайта өңдеудiң жүйелілігі. Иiрiм жiптерді қайта орау. Иiрiм жiптi тізіпорау. Шлихтау. Тоқымашылық түрлерi. Трикотаж өндiрiсi. Трикотаж түрлерi. Трикотаж өндiрiсiнің жабдықтары. Трикотаж машиналарының жалпы сипаттамалары және әрекет ету принциптері. Беймата материалдар өндiрiсі. Маталарды өңдеу. Маталарды өңдеудiң түрлерi. Маталар өңдеудің мәні және мақсаты.
Түту өндірісінің технологиясы. Түту өндірісінің жабдықтары.
Білімдер:
- иіру, тоқымашылық, маталарды өңдеу және т.б технологиялық процестері туралы жалпы мағлұматтарды;
- өнім түржиынын шығарылу сапасын және технологиялық процестер барысында әсер ететiн факторларды;
Іскерліктер:
- әр түрлi материалдар өндiрiсiнiң негiзгi технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын матаның сапасын бақылауды және есепке алуды;
БҚ1
БҚ2
БҚ10

ПК2.1.2
ПК2.2.7
ОПД. 05
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором CorelDRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК1
БК9
БК12
БК13
ПК2.1.1
ПК2.1.6
ПК2.2.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Прядение.
Пряжа и ее свойства. Системы прядения. Контроль качества пряжи. Ткачество. Ткань и ее свойства. Последовательность переработки пряжи в ткачестве. Перематывание пряжи. Снование пряжи. Шлихтование. Виды ткачества. Производство трикотажа. Виды трикотажа. Оборудование для производства трикотажа. Общая характеристика и принцип действия трикотажных машин. Производство нетканых материалов. Виды нетканых материалов. Отделка тканей. Виды отделки тканей. Сущность и цель отделки тканей
Знания:
- общие сведения о технологическом процессе прядения, ткачества и отделки;
- факторы, воздействующие на ход технологического процесса и качество выпускаемого ассортимента продукции.
Умения:
- применять основные технологические процессы производства различных материалов;
- вести учет и контролировать качества готовых тканей
БК1
БК2
БК10

КҚ2.2.1
КҚ2.2.13
КҚ2.3.1
КҚ2.3.6
КҚ2.4.1
Біліктілігі: 120801 2 – Түту жабдықтары операторы*
АП.02
Түтетін өндіріс технологиясы. Түтетін өндірістің технологиялық үдерісі туралы мәлімет.Түтетін өндіріс түрлері. Өнім түрлері және оның сапасы. Өнімнің физика-механикалық параметрлері және оның сапасына ықпал ететін факторлар. Мемлекеттік стандарттар. Техникалық құжаттама.
Түтетін өндіріс машиналар және жабдықтар. Тарақпен түтетін жабдық. Тарақпен түтетін жабдықтың міндеті, құрылғысы. Технологиялық үдеріс. Шикізат сапасына қойылатын талаптар. Жабдықты пайдалану, жұмыс үдерісінде ақаулықтарды жою. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету. Дөңгелек түтетін машина. Дөңгелек түтетін машинаның міндеті, құрылғысы, жұмысы. Шикізат, шикізат сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық үдеріс. Жабдықты пайдалану ережелері және ағымдағы жөндеу.
Түтетін жабдық.Түтетін жабдықтың міндеті, құрылғысы және жұмысы. Пайдалану ережелері. Шикізат түрлері. Әр түрлі жабдық түрлеріне арналған шикізат сапасына қойылатын талаптар. Түтудің технологиялық үдерісі. Түтетін-таспалы агрегат. Түтетін-таспалы агрегаттың міндеті, құрылғысы, жұмысы. Пайдалану ережесі. Шикізат сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық үдеріс. Агрегатқа техникалық қызмет көрсету. Шығарылатын өнім сапасын бақылауда қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары. Техникалық құжаттама. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- түтетін жабдық құрылғысы және оны пайдалану;
- шикізат сапасына қойылатын талаптар;
- әр түрлі талшық түрлерін өндірудің технологиялық үдерісі;
- таңбалау ережелері, түсі, сызықтық өлшемі, салмағы бойынша қалпына келтірілетін жүннің шартты белгілері;
- сапасын бақылауға арналған аспаптар мен құрал-саймандар;
- жабдыққа техникалық қызмет көрсету;
- еңбек қаіпсіздігі.
Іскерліктер:
- әр түрлі талшық түрлерін түтудің технологиялық үдерісін жүргізу;
- таспа өндіру үшін қыл-қыбырлар мен талшық қоспаларының технологиялық үдерісін жүргізу;
- әр түрлі түтетін жабдықтарда түтетін мақта, киіз бұйым негіздері, шыны талшықты түту және желімдеудің технологиялық үдерісін жүргізу;
- жабдыққа техникалық қызмет көрсету;
- өнім сапасын бақылау;
- өнімді таңбалау және буып-түю;
- жөндеуге жабдықты тапсыру және оны жөндеуден қабылдау;
- еңбек қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ1
БҚ 2
БҚ3
БҚ10
КҚ2.1.1
КҚ2.12
КҚ2.1.3
КҚ2.1.4
КҚ2.1.5
КҚ2.1.6
КҚ2.1.7
КҚ2.1.8
КҚ2.1.9
КҚ2.1.10
КҚ2.1.11
КҚ2.1.12
Біліктілігі: 120802 2 – Иіруші
АП.02
Арнайы технология
Тоқыма машинасы кинематикалық берiлісінің негiзгi элементтері. Иiру машинасындағы технологиялық процестер, оның жалпы құрылғысы. Иіру машинасы түйiндері мен механиздерінің құрылғысы. Иіру машинасының созу аспабы. Ширатпа механизмдері. Иірімжіп және шикiзаттың негізгі физикалы-механикалық қасиеттерi. Иiрiмжiп түрлерi. Иірімжіп және шикiзаттар қасиеттерiн анықтауға арналған бақылау-өлшеуiш аспаптары. Иiрiмжiптер МЕСТы және оның қолданысы.
Иіру машинасының технологиялық және кинематикалық есептерi. Әртүрлi конструкциялық иiру машинасының кинематикалық схемалары. Иiру машинасының өнiмдiлiгi. Иiрудегi қалдықтар. Таспа, созба, иірімжіп ақаулары. Өнiмнiң сапасын бақылау және стандарттау. Иiру және иіру-ширату машиналарына қызмет көрсету. Иiру машиналарын техникалық пайдалану ережелерi. Үзілгіштік және оларды ескерту, жою әдiстерi. Иiрушінiң еңбегiн ұйымдастыру. Жабдықтарды баптау және жөндеу туралы негiзгi мәлiметтер. Таза түрдегi табиғи және химиялық талшықтарды қайта өңдеу ерекшелiктерi және олардың қоспалары. Иіру өндірісінің технологиясы мен техникасын дамытудың негiзгi бағыттары.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтар механизмiнiң өзара әрекеттесуi және құрылғысын, жұмысын;
- қолданылатын таспалар, созбалар, жалаң жіптер мен иiрiмжiптiң негiзгi қасиеттерін;
- созбалар (таспа, жалаң жіп) және иiрiмжiптiң сапасына қойылатын талаптарды;
- иiрiмжiптiң сапасыз оралу себептерiн және оларды жою әдiстерiн;
- қалдықтар нормасы және түрлерін, оларды азайту әдiстерiн;
- түйіспе және түсіріп тарату тәсілдерін;
- түсіріп алу ретін және машиналарды толтыру мен қайта толтықтыруды;
Іскерліктер:
- түсетiн таспалар, созбалар, жалаң жіптің сапасын тексеруді;
- үзінділер, таспалар, созбалар және иiрiмжiптерді септеу;
- таспа, созба, жіптер ақауларын анықтауды;
- машинаны гильзамен (патрондармен) қамтамасыз етуді;
- машинаның жұмыс құралдарын оралған жіптен тазартуды;
- тозған жүгiртпені, қысымды білiкшелерді және тазалағыш құрал-саймандарды ауыстыруын;
БҚ1
БҚ13
БҚ14

ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.1
ПК2.3.6
ПК2.4.1
120801 2 – Оператор чесального оборудования
СД 02
Технология чесального производства. Общие сведения о технологическом процессе чесального производства. Виды чесального производства. Ассортимент продукции и его качества. Физико-механические параметры продукции и факторы, влияющие на ее качество. Государственные стандарты. Техническая документация.
Машины и оборудование чесального производства. Гребнечесальное оборудование. Назначение, устройство гребнечесального оборудования. Технологический процесс. Требования к качеству сырья. Эксплуатация оборудования, устранение неисправностей в процессе работы. Техническое обслуживание оборудования. Круглочесальные машины. Назначение, устройство, работа круглочесальной машины. Сырье, требования к качеству сырья. Технологический процесс. Правила эксплуатации оборудования и текущий ремонт.
Чесальное оборудование. Назначение, устройство и работа чесального оборудования. Правила эксплуатации. Виды сырья. Требования к качеству сырья для различных видов оборудования. Технологический процесс чесания. Чесально-ленточный агрегат. Назначение, устройство, работа чесально-ленточного агрегата. Правила эксплуатации. Сырье, требования к качеству сырья. Технологический процесс. Техническое обслуживание агрегата. Контрольно-измерительные приборы, применяемые при контроле качества выпускаемой продукции. Техническая документация. Безопасность труда.
Знания:
-устройство и эксплуатация чесального оборудования;
-требования, предъявляемые к качеству сырья;
-технологический процесс выработки различных видов волокна;
-правила маркировки, условные обозначения восстановленной шерсти по цвету, линейным размерам, весу;
-приборы и инструменты для контроля качества;
-техническое обслуживание оборудования;
-безопасность труда.
Умения:
-ведение технологического процесса чесания различных видов волокна;
-ведение технологического процесса очесов и смеси волокна для выработки ленты;
-ведение технологического процесса чесальной ваты, основы войлочных изделий, чесание и проклеивание стекловолокна на чесальном оборудовании различных видов;
-техническое обслуживание оборудования;
-контроль качества продукции;
-маркировка и упаковка продукции;
-участие в сдаче в ремонт и приемке оборудования из ремонта;
-соблюдение безопасности труда, электробезопасности и пожарной безопасности.
БК1
БК2
БК3
БК10
ПК2.1.1
ПК2.12
ПК2.1.3
ПК2.1.4
ПК2.1.5
ПК2.1.6
ПК2.1.7
ПК2.1.8
ПК2.1.9
ПК2.1.10
ПК2.1.11
ПК2.1.12
Квалификация: 120802 2 – Прядильщик
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач текстильных машин. Технологические процессы на прядильной машине, ее общее устройство. Устройство узлов и механизмов прядильных машин. Вытяжные приборы прядильных машин. Крутильные механизмы. Основные физико-механические свойства полуфабрикатов и пряжи. Виды пряжи. Контрольно-измерительные приборы для определения свойств полуфабрикатов и пряжи. ГОСТ на пряжу и его назначение. Технологический и кинематический расчет прядильных машин. Кинематические схемы прядильной машин разных конструкций. Производительность прядильной машины. Отходы в прядении. Пороки ленты, ровницы и пряжи. Стандартизация и контроль качества продукции. Обслуживание прядильных и прядильно-крутильных машин. Правила технической эксплуатации прядильных машин. Обрывность, способы предупреждения и устранения. Организация труда прядильщика. Основные сведения о наладке и ремонте оборудования. Особенности переработки натуральных и химических волокон в чистом виде и их смесей. Основные направления развития техники и технологии прядильного производства.
Знания:
- устройство, работа и взаимодействие механизмов обслуживаемого оборудования;
- основные свойства используемой ленты, ровницы, одиночной нити и пряжи;
- требования к качеству ровницы (ленты, одиночной нити) и пряжи;
- причины некачественной намотки пряжи и способы их устранения;
- виды и нормы отходов, способы их уменьшения;
- способы разгона ставок и съема;
- порядок снятия съемов, заправки и перезаправки машин.
Умения:
- проверять качество поступающей ленты, ровницы, одиночной нити;
- ликвидировать обрывы, ленты, ровницы и пряжи;
- определить пороки ленты, ровницы, нити;
- обеспечить машину гильзами (патронами);
- очищать рабочие органы машины от намотов;
- сменить изношенные бегунки, нажимные валики и очистительные приспособления.
БК1
БК13
БК14

КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.4
КҚ2.2.5
КҚ2.2.6
КҚ2.2.7
КҚ2.2.8
КҚ2.2.9
КҚ2.2.10
КҚ2.2.11
КҚ2.2.12
КҚ2.2.13
КҚ2.2.14
Біліктілігі: 120803 2 – Таспалық жабдықтар операторы*
120804 2 – Туралау жабдықтар операторы*
АП. 02
АП. 02
Арнайы технология
Ленталық және туралау жабдығының құрылғысы және қолданысы.
Ленталық және туралау машинасының технологиялық процестері.
Ленталық жабдықтарға қызмет көрсету.
Туралау жабдығына қызмет көрсету. Өңдіру нормалары және қызмет көрсету нормалары. Таспалар және созбалар, олардың негізгі қасиеттері. Таспалар және созбалар ақаулары. Таспадағы басқа да ақаулар және өткізуін ескерту, жою. Ленталық және туралау машинасы жұмысындағы қалдықтар. Қалдықтарды жинау және тапсыру. Өнiмнiң сапасын бақылау және стандарттау. Тоқыма машинасы кинематикалық берiлісінің негiзгi элементтері. Ленталық және туралау жабдығының құрылғысы және жұмыс принциптері.
Туралау жабдығының (мақта-маталы, жiбек, жүннен тоқылған, зығыр өндiрiсі) классификациясы. Ленталық және туралау машиналарын техникалық пайдалану ережелерi. Үзілгіштік және оларды ескерту, жою әдiстерi. Еңбек және жабдықтар өнiмдiлiгi. Ленталық және туралау жабдығының технологиялық және кинематикалық есептерi. Ленталы-созбаларға көшудің жаңа техникасы және технологиялар.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн машиналардың қолдану ережесін және құрылғысын, реттеуiш аспаптарды, механизмiнiң өзара әрекеттесуiн, оларды күту режимдерін;
- қызмет көрсететiн машинаның толтыруын және түйіспелер таңдап алуы ретін;
- таспаның сызықты тығыздығын;
- таспаның сапасын бақылау әдiстерiн;
- кiріс және шығыс таспаларын өлшеудi;
- созбаның сызықты тығыздығын және түрлерін;
- орауыш сапасына және таспа, созбалар сапасына қойылатын негізгі талаптарды;
- қысымды білікше және тарақ, шарғы, бізөкше, мүйізше сапасына қойылатын талаптарды;
Іскерліктер:
- ленталық және туралау жабдықтарына қызмет көрсетуді;
- машинадағы созбаларды істеп шығару процесін жүргізуді;
- шарғыға созбаларды толықтыруын;
- әр түрлi жүйедегі таспалы машинасында таспаны істеп шығару процесiн орындауды;
- машиналар өнімі және қоректенуіндегі шумақ жіпті мен ыдысын ауыстыруды;
БҚ1
БҚ4
БҚ10
КҚ2.3.1
КҚ2.3.2
КҚ2.3.3
КҚ2.3.4
КҚ2.3.5
КҚ2.3.6
КҚ2.3.7
КҚ2.3.8
КҚ2.3.9
КҚ2.3.10
КҚ2.3.11
КҚ2.3.12
КҚ2.3.13
БҚ1
БҚ4
БҚ10
БҚ13
КҚ2.4.1
КҚ2.4.2
КҚ2.4.3
КҚ2.4.4
КҚ2.4.5
КҚ2.4.6
КҚ2.4.7
КҚ2.48
КҚ2.4.9
КҚ2.4.10
КҚ2.4.11
КҚ2.4.12
КҚ2.4.13
Біліктілігі: 120805 2 – Орау автоматының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлiстің негiзгi элементтері. Жiп орағыш автоматының технологиялық процестерi, олардың сипаттамасы. Әр алуан түрдегі орау жабдықтарында әртүрлі тікиіршікті, металды жіптер мен шынылы талшықты, элестомерлік, тазартылмаған жібекті, табиғи және химиялық талшықтың әртүрлі түрдегі және тығыздықтағы жіптерін, иірімжіптерін қайта ораудың процестері. Орағыш автоматта және жартылай автоматтында, шумақ жіп автоматтындағы жiптерді орау. Сызықты тығыздығы, салмағы, өңдеудiң түрлерi және түстері бойынша жiптердi қабылдау. Кiрiс және шығыс тікиіршік сапасымен, түспен, сызықтық тығыздығы бойынша түскен иірімжіпті қайта орауын бақылау. Техникалық шарттарға сәйкес ақаулы тікиіршіктерді iрiктеу. Кіріс және оралатын тікиіршікті ауыстыру, магазин-автоматты шөлмекпен, собықпен заярдтау. Бақылау аспаптарын реттеу.
Магазин-автомат жаттықпағанда бақылау-керіліс құрылғыларына жіптерді толтыру. Ақаулы жерді тарқату үшін магазин-автоматты қайта заярдтау, оларды сортқа бөлу, собықтарды жинау, жөргемді тоқып алу, жіп септеу.
Шикізатты үнемдеу, қайтара орау процесінің сапасы мен үздіксіздігін қамтамасыз ететін және басқа да жұмыс тәсілдерін орындау, ораманы жою. Тікиіршікке жіп ұштарын бекіту, түсірім алу, оралатын тікиіршікке (түйіспе жіберу) және біркелкі түсіріп төгуді қамтамасыз ету. Қызмет көрсететiн жабдықтың барлық механизмінiң күйін және жұмысын бақылау. Жіпбағыттауыш пен түйіндегіш, кергіш пен бақылау-тазалағыш тетіктердің жағдайын және домалақтар, тікиіршік мөлшері мен ораманың дұрыс формасын бақылау. Этикеткамен түтікшені толтыру. Шпинделге бос қағазды патрондар толтыру. Қалдықтарды жинау және сұрыптау. Орауыш ақауларын ескерту; резервтегi орауышты бақылау. Орауыштың сапасын бақылау. Дайын өнiмді жинау. Дайындалған ыдысқа иіршікті, шумақты буып-түю, оларды таңу және таңбалау. Жұмыс орынына қағазды, этикеткены, қорапты, таңғышты тасып жеткізу. Қызмет көрсететiн жабдықтарды күту.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтың құрылғысын, пайдалану ережесін және күтуді, негізгі механизмiнiң өзара әрекеттесуiн;
- қайта өңделетiн шикiзаттың түржиынын;
- қайта өңделетін жіптер мен иірімжіптің сызықтық тығыздығын, санды қосуын, қасиеттерін, түрлерін;
- тазартылмаған жібек, жіптерді өңдеу түрлерін және түстерін;
- тікиіршікті орау тығыздығын және өлшемдерін;
- иiрiмжiп, жіптерді керiлу шамасын және оны реттеудің әдiстерiн;
- қалдықтар түрлерін және нормасын;
- шығарылған тікиіршік сапасына қойылатын талаптарды;
- қапталған бұйымдар тұржиынын және таңбалануын, жiптердi буып-түю әдiстерiн;
Іскерліктер:
- домалақтау, крестеп орау машинасында шпагатты, кабелдік, жіпті және арқанды (ақ) иірімжіптеріне қайта орау процестерін жүргізуді;
- орау машинасында бухттан шарғыға шіруге қарсы және тотығуға қарсы құрамды сіңірген вицтің оралуын орындауды;
- әртүрлі жүйедегі жартылай автоматта боялған тігін жібегін орауды;
- қызмет көрсететiн машиналарға мулине орамдарын орауды және қалауды;
- қызмет көрсететiн жабдықты толтыруын, вицті барабанға жүргізуді;
- қоректенетiн тікиіршіктерге ауыстыру жасауды;
- шатасқан орамдарын дұрыстауды;
- орамдардың дұрыс салынуын бақылау;
- патрондарға дұрыс оралуын тексеруді;
- қайта орау процесіндегі вицті тартуын;
- иiрiмжiп және шпагаттың керiлуін реттеуді;
- боялған тiгiн жiбегiнен істеп қойылған орауыштарды шешуін;
- жинау машинасының шарғысына этикеттi қағаздың орамын толтықтыру және сумен резервуарды толтыруын;
- қызмет көрсететiн жабдықтың жұмысын және жеке оның механизмiнiң дұрыстығын бақылауды;
БҚ1
БҚ10
БҚ14

ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
ПК2.2.5
ПК2.2.6
ПК2.2.7
ПК2.2.8
ПК2.2.9
ПК2.2.10
ПК2.2.11
ПК2.2.12
ПК2.2.13
ПК2.2.14
Квалификации: 120803 2 – Оператор ленточного оборудования*; 120804 2 – Оператор ровничного оборудования*
СД 02
СД 02
Специальная технология
Назначение и устройство ленточного и ровничного оборудования. Технологические процессы на ленточной и ровничной машине. Обслуживание ленточного оборудования.
Обслуживание ровничного оборудования. Нормы выработки и нормы обслуживания. Лента и ровница, их основные свойства. Пороки ленты и ровницы. Предупреждение или удаление пропусков и других дефектов в ленте. Отходы при работе ленточных и ровничных машин. Сбор и сдача отходов. Стандартизация и контроль качества продукции. Основные элементы кинематических передач текстильных машин. Устройство и принцип работы ленточного и ровничного оборудования. Классификация ровничных машин (хлопчатобумажного, льняного, шерстяного, шелкового производства). Правила технической эксплуатации ровничного и ленточного оборудования. Обрывность, способы предупреждения и устранения. Производительность труда и оборудования. Технологический и кинематический расчет ровничного и ленточного оборудования. Новые в технике и технологии ленточно-ровничного перехода.
Знания:
- устройство и правила эксплуатации обслуживаемых машин, регулирующих приборов, взаимодействие их механизмов, режим ухода за ними;
- порядок подбора ставок и заправки обслуживаемых машин;
- линейную плотность ленты;
- способы контроля качества ленты;
- развес входящей и выходящей ленты;
- виды и линейную плотность ровницы;
- основные требования, предъявляемые к качеству ленты, ровницы и качеству намотки;
- требования, предъявляемые к качеству гребней, катушек, шпилек, рогулек и нажимных валиков.
Умения:
- Обслуживать ровничное и ленточные оборудование;
- вести процесс выработки ровницы на машинах;
- заправить ровницу на катушки;
- производить процесс выработки ленты на ленточных машинах различных систем;
- менять тазы и клубки на питании и выпуске машины.
БК1
БК4
БК10
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
ПК2.3.6
ПК2.3.7
ПК2.3.8
ПК2.3.9
ПК2.3.10
ПК2.3.11
ПК2.3.12
ПК2.3.13
БК1
БК4
БК10
БК13
ПК2.4.1
ПК2.4.2
ПК2.4.3
ПК2.4.4
ПК2.4.5
ПК2.4.6
ПК2.4.7
ПК2.48
ПК2.4.9
ПК2.4.10
ПК2.4.11
ПК2.4.12
ПК2.4.13
Квалификация: 120805 2 – Оператор мотального автомата*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Технологические процессы мотального автомата, их характеристика. Процесс перематывания пряжи, нитей из натуральных и химических волокон различных видов и плотностей, стекловолокна, эластомерных, металлических нитей и шелка-сырца, различных паковок на мотальном оборудовании различных видов. Намотка ниток на намоточных автоматах и полуавтоматах, клубочных автоматах. Прием ниток по линейной плотности, весу, видам отделки и цветам. Контроль поступающей на перемотку пряжи по линейным плотностям, цветам, качеству входящей и наматываемой паковок. Отбраковка дефектных паковок согласно техническим условиям. Зарядка магазина-автомата початками, шпулями, смена входной и наматываемой паковок. Регулирование контрольных приборов. При несрабатывании магазина-автомата - заправка нитей в контрольно-натяжные устройства. Ликвидация обрывов нитей, провязка мотков, сбор недоработанных початков, рассортировка их, отмотка дефектных мест для повторной зарядки магазина-автомата. Ликвидация намотов и выполнение других рабочих приемов, обеспечивающих непрерывность и качество процесса перемотки и экономию сырья. Обеспечение равномерного съема сматываемых и наматываемых паковок (разгон ставок), снятие съема, закрепление конца нити на паковке. Наблюдение за состоянием и работой всех механизмов обслуживаемого оборудования. Контроль за правильной формой намотки и размерами паковок, клубков, состоянием натяжных и контрольно-очистительных приспособлений, нитенаправителей и узловязателей. Заполнение трубки этикетками. Заправка пустых бумажных патронов на шпиндель. Сбор и сортировка отходов. Предупреждение пороков намотки; контроль за резервной намоткой. Контроль качества намотки. Уборка готовой продукции. Упаковка бобин, клубков в подготовленную тару, их перевязка и маркировка. Транспортирование к рабочему месту бумаги, этикеток, коробов, перевязки. Уход за обслуживаемым оборудованием.
Знания:
- устройство, правила эксплуатации и ухода за обслуживаемым оборудованием, взаимодействие его основных механизмов;
- ассортимент перерабатываемого сырья;
- виды, свойства, число сложений, линейную плотность перерабатываемой пряжи и нитей;
- цвета и виды отделок нитей, шелка-сырца;
- размеры и плотность намотки паковок;
- величину натяжения пряжи, нитей, способы ее регулирования;
- виды и нормы отходов;
- требования, предъявляемые к качеству выпускаемых паковок;
- ассортимент и маркировку упакованных изделий, способы упаковки ниток.
Умения:
- ведет процесс перемотки шпагата, кабельной, веревочной и канатной (бельной) пряжи на клубочных, крестомотальных машинах;
- выполнять намотку виц, пропитанных противогнилостным и антикоррозионным составом с бухт на катушки на мотальной машине;
- наматывать крашеный швейный шелка на полуавтоматах различных систем;
- наматывать и складывать мотки мулине на обслуживаемые машины;
- производить заправку обслуживаемого оборудования, виц на барабан;
- выполнять смену питающих паковок;
- исправлять запутанные мотки;
- наблюдать за правильным складыванием мотков;
- контролировать за правильной намоткой на патроны;
- подтягивать вицы в процессе перемотки;
- регулировать натяжение пряжи и шпагата;
- снимать наработанные паковки с крашеным швейным шелком;
- заправлять рулон этикетной бумаги на катушку уборочной машины и заполнять резервуар водой;
- наблюдать за работой обслуживаемого оборудования и исправностью отдельных его механизмов.
БК1
БК10
БК14

КҚ2.5.1
КҚ2.5.2
КҚ2.5.3
КҚ2.5.4
КҚ2.5.5
КҚ2.5.6
КҚ2.5.7
КҚ2.5.8
КҚ2.5.9
КҚ2.5.10
КҚ2.5.11
КҚ2.5.12
КҚ2.5.13
КҚ2.5.14
Біліктілігі: 120806 2 – Айналдыру жабдықтары операторы*
120807 2 – Ширату жабдықтары операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлiстің негiзгi элементтері.
Орауыш машиналар және жартылай автоматты, ширату және есу машинасындағы технологиялық процестер. Жіптерді сабақтаудың технологиялық сұлбасы. Гильза машинасы және жартылай автоматтағы технологиялық процестер. Жіптерді (иiрiмжiпті) ширақтау және оның қолданысы, технологиялық сұлбасы. Ширатудың негiзгi технологиялық операциялары. Есу машинасында атқарылатын негiзгi технологиялық процестер. Есу машиналары, олардың конструкциясы, типтері және ерекшелiгі. Ескіш орауыштар түрлерi. Есуді бекiту. Орағыш жартылай автомат және машиналары; ширату машиналары; есу машиналары. Өңдеу және қолдану, алу әдiсі бойынша иiрiмжiптiң классификациясы. Орағыш машина мен жартылай автоматтың механизмдері және түйіндер құрылғысы.
Гильзадағы жіптерді орауға арналған машиналар және жартылай автомат типтері. Ширату машинасының негiзгi механизмдерi. Есу машинасының механизмдері және түйiндер құрылғысы. Ширату жабдықтары. Есу жабдықтары. Жiптердiң ақаулар түрi, олардың сипаттамасы, ескерту шаралары және жою. Ширату және есу жабдықтарын техникалық пайдалану ережелерi туралы жалпы мәлiметтер. Жабдықты жөндеу туралы мәлiметтер. Жөндеудiң түрлерi. Өнiмнiң сапасын бақылау және стандарттау.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтың құрылғысын, қолдану ережесін, оларды күтуді;
- жіптерді есу, ширату және ораудың технологиялық процестерін;
- қайта өңделетiн жiптер мен иiрiмжiптiң санды қосылысын және сызықты тығыздығын;
- iстеп шығарылатын ширатпа бұйымдардың өлшемдерiн;
- ширатпаның шамасын және бағыттарын;
- қайта өңделетiн жіптер мен иірімжіптің қасиеттерін және сапасын, түрлерін;
- тозаң түрлері мен нормасын және оларды азайту шараларын;
Іскерліктер:
- ширату және ширату-есу машинасында табиғи және химиялы талшықтан жасалған жіптер мен иірімжіптерді ширату процестерін орындауды;
- ширатпа сапасын тексеруді, иiрiмжiптiң ақауларын жоюды;
- есу машинасында табиғи және химиялы талшықтан жасалған жіптер мен иірімжіптерді есудің процестерін жүргізуді;
- иіршіктегі жiптің оралу тығыздығын реттеуді;
- технологиялық процестерді жұмыстандыру, автоматтандыру және механикаландыруды енгiзуін;
БҚ1
БҚ2
БҚ13
БҚ15
КҚ2.6.1
КҚ2.6.2
КҚ2.6.3
КҚ2.6.4
КҚ2.6.5
КҚ2.6.6
КҚ2.6.7
КҚ2.6.8
КҚ2.6.9
КҚ2.6.10
КҚ2.6.11
КҚ2.6.12
КҚ2.6.13
БҚ1
БҚ2
БҚ13
БҚ15
КҚ2.7.1
КҚ2.7.2
КҚ2.7.3
КҚ2.7.4
КҚ2.7.5
Біліктілігі: 120808 2 – Қопсыту-түту агрегатының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлiстің негiзгi элементтері. Қопсытқыш-түткіш агрегаттарындағы технологиялық процестер, олардың сипаттамасы.
Кенепті бір процесті түткіш, тозаң-тазалағыш, шаң қағатын, тікенектен құрғату және басқа да машиналарда мақтаны, жүнді, қалдықтарды түтудің және қопсытудың процестері. Қопсытқыш-түткіш машинасының тіке, көлденең және сорғыш жұмсартқышымен мақтаны түту процестері. Қоректендіргіш тордағы төсеуiш қоспалары. Талшықтарды бiрқалыпты араластыруын қамтамасыз ету. Технологиялық процестің барысын бақылау. Кенептiң берілген жуандығына сәйкестенген педаль реттеуiшiн баптау және кенептiң салмағын реттеу. Істеп қойылған кенептi қолмен түсіру, кенептi толтыру және авто түсірушіні бақылау. Кенептi өлшеу. Iлеспе талонын салу. Қолмен және пневмо жүйелер көмегімен машиналар астынан қалдықтарды кезеңмен алып тастау. Бекітілген графикпен сәйкес машиналарды күту.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтың құрылғысын, қолдану ережесiн және оларды күтуін;
- қоректендіргіш тордағы төсеуiш нормасын немесе қоректендіргіш тетіктерді жүктеуін;
- шикiзатты қопсытудың технологиялық процестерін;
- қоспаның қайта өңдеуге түсетін құрамын және атауларын;
- кенептің салмағы бойынша нормасын және одан мүмкін болатын ауытқуларды;
Іскерліктер:
- қопсытқыш-түткіш машинасында басқа да қоспалар компонентімен алғашқы қопсыту, жүндерді араластыру және түту процестерін жүргізуді;
- шикiзатты тасуды, оны қоректендіргіш торға жайып қоюды;
- қоспаның кезектегі компонентiмен қоректендіргіш тетіктерге шикізатты жүктеуді;
БҚ1
БҚ3
БҚ10
БҚ13

ПК2.5.1
ПК2.5.2
ПК2.5.3
ПК2.5.4
ПК2.5.5
ПК2.5.6
ПК2.5.7
ПК2.5.8
ПК2.5.9
ПК2.5.10
ПК2.5.11
ПК2.5.12
ПК2.5.13
ПК2.5.14
Квалификации: 120806 2 – Оператор крутильного оборудования*; 120807 2 – Оператор тростильного оборудования*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Технологические процессы на намоточных машинах и полуавтоматах, тростильных и крутильных машинах. Технологическая схема заправки нитей. Технологический процесс на гильзовой машине и полуавтомате. Трощение нитей (пряжи) и его назначение, технологическая схема трощения. Основные технологические операции трощения. Основные технологические процессы, выполняемые на крутильных машинах. Крутильные машины, их конструкция, типы и особенности. Виды крутильных паковок. Фиксация крутки.
Намоточные полуавтоматы и машины; тростильные машины; крутильные машины. Классификация пряжи по способу получения, по назначению и отделке. Устройство узлов и механизмов намоточных машин и полуавтоматов.
Типы полуавтоматов и машин для намотки ниток на гильзы. Основные механизмы тростильной машины.
Устройство узлов и механизмов крутильных машин. Тростильное оборудование. Крутильные оборудование. Виды пороков нитей, их характеристика, меры предупреждения и устранения. Общие сведения о правилах технической эксплуатации тростильного и крутильного оборудования. Сведения о ремонте оборудования. Виды ремонта. Стандартизация и контроль качества продукции.
Знания:
- устройство, правила эксплуатации и ухода за обслуживаемым оборудованием;
- технологический процесс кручения, трощения и намотки нитей;
- линейную плотность и число сложений перерабатываемых нитей и пряжи;
- размеры вырабатываемых крученых изделий;
- величину и направление крутки;
- виды, свойства и качество перерабатываемой пряжи и нитей;
- виды и нормы угаров и меры по их сокращению.
Умения:
- выполнить процесс кручения пряжи и нитей из натуральных и химических волокон на крутильных и тростильно-крутильных машинах;
- контролировать качество кручения, устранить дефекты пряжи;
-ведет процесс трощения пряжи и нитей из натуральных и химических волокон на тростильных машинах;
- регулировать плотность намотки нитей на бобины;
- внедрять роботизацию, автоматизацию и механизацию технологических процессов;
БК1
БК2
БК13
БК15
ПҚ2.6.1
ПК2.6.2
ПК2.6.3
ПК2.6.4
ПК2.6.5
ПК2.6.6
ПК2.6.7
ПК2.6.8
ПК2.6.9
ПК2.6.10
ПК2.6.11
ПК2.6.12
ПК2.6.13
БК1
БК2
БК13
БК15
ПК2.7.1
ПК2.7.2
ПК2.7.3
ПК2.7.4
ПК2.7.5
Квалификация: 120808 2 – Оператор разрыхлительно трепального агрегата*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Технологические процессы на разрыхлительно-трепальных агрегатах, их характеристика. Процесс рыхления и трепания хлопка, шерсти, отходов на холстовых однопроцессных трепальных, угаро-очищающих, пылевыколачивающих, обезрепеивающих и других машинах. Процесс трепания хлопка на вертикальных, горизонтальных и всасывающих разрыхлителях разрыхлительно-трепальных машин. Настил смеси на питающую решетку. Обеспечение равномерного смешивания волокна. Наблюдение за ходом технологического процесса. Наладка педального регулятора и регулирование веса холста в соответствии с заданной толщиной холста. Снятие наработанного холста вручную, наблюдение за автосъемщиком и заправка холста. Взвешивание холста. Вкладывание сопроводительного талона. Периодическое удаление отходов из-под машин при помощи пневмосистемы и вручную. Уход за машинами в соответствии с установленным графиком.
Знания:
- устройство обслуживаемого оборудования, правила эксплуатации и ухода за ним;
- нормы настила на питающую решетку или загрузки в питающее приспособление;
- технологический процесс рыхления сырья;
- наименование и состав поступающих в переработку смесей;
- вес холста по норме и допустимые отклонения от нее;
Умения:
- ведет процесс первичного рыхления, смешивания и трепания шерсти и других компонентов смеси на разрыхлительно-трепальной машине;
- транспортировать сырье, раскладывать его на питающую решетку;
- загрузить сырьем питающих приспособлений с чередованием компонентов смеси
БК1
БК3
БК10
БК13

КҚ2.8.1
КҚ2.8.2
КҚ2.8.3
КҚ2.8.4
КҚ2.8.5
КҚ2.8.6
КҚ2.8.7
КҚ2.8.8
КҚ2.8.9
КҚ2.8.10
КҚ2.8.11
КҚ2.8.12
Біліктілігі: 120809 2 – Жіпті бөлу операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлiстің негiзгi элементтері. Технологиялық процестер.
Тікиіршік өлшемі мен шикізат түрлері бойынша, иірімжіптің сызықтық тығыздығына сәйкестенген асқыш конвейердің бесігімен, орау мен ширату машинасының шанағымен иірімжіптер бөлудің процестері. Жайма және оның жиынымен, маталар артикулімен сәйкестенген іліптоқу машинасымен иірімжіпті, тоқыма станогімен желіжіпті бөлу. Иiрiмжiптiң негiздерiн сақтауға арналған механикаланған стеллаждың басқару пультiндегi магнетоны қосу. Аспалы конвейердi қосу және сөндiру; жүктеушi-түсiру құрылғының, конвейердiң жұмысы үстінен бақылау. Конвейердің керілген және жауып тасталған, қоршау құрылғысының техникалық жағдайын, бекітілген орынға жіберуге арналған стеллаждағы негізді таңдауын, стеллаждан желіжіпті түсіріп алу дұрыстығын, түсірім істелу толықтығын бақылау. Механикаланған стеллаж, басқару пультi жұмысының жарамсыздығын, конвейнер сынуы жөнінде кезекшігі хабарлау немесе апаттық жағдайда аспалы конвейерді кідірту. Механикаланған стеллаждың, басқару пультiнің жұмысын бақылау. Техникалық құжаттама. Еңбек қауiпсiздiгi.
Білімдер:
- аспалы конвейер, механикаланған стеллаж, басқару пультiнің құрылғысын, пайдалану ережесін, оларды күтуін;
- шанақпен иірімжіпті сабақтау және магнето қосудың ережелерін;
- тоқыма арқау орағыш ұршықтағы желіжіп ұзындығын, шығарылатын маталар артикулін, иірімжіптің сызықтық тығыздығын;
- партиядағы тізіпорайтын білікшенің санын, сызықтық тығыздықпен иірімжіпті қайта сабақтау ережесін;
- тікиіршік өлшемдерiн;
- жөнелтілетін шикiзаттарды есепке алудың ережелерiн;
- механикаланған стеллаж, аспалы конвейер апатының немесе сыну жөнінде кезекшіге хабарлаудың ретін;
Іскерліктер:
- аспалы конвейер бесігімен, орау мен ширату машинасымен иірімжіпті бөлу процестерін пультпен басқарып жүргізуді;
- аспа бесіктің шахта арқылы өту кезінде сынудан сақтап қалу мақсатымен аспалы конвейер бесігіне иірімжіптің толтырылу дұрыстығын тексеруді;
БҚ1
БҚ4
БҚ10
БҚ15
КҚ2.9.1
КҚ2.9.2
КҚ2.9.3
КҚ2.9.4
КҚ2.9.5
КҚ2.9.6
КҚ2.9.7
КҚ2.9.8
КҚ2.9.9
КҚ2.9.10
КҚ2.9.11
КҚ2.9.12
Біліктілігі: 120810 2 – Реттеп орау агрегатының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлiстің негiзгi элементтері. Технологиялық процестер. Агрегаттың техникалық қызмет көрсетуі. Бекітілген деңгейге дейінгі иірімжіпті камераға толтыру, булағыш камерасының сорғыш каналына жіптерді сабақтау және конус-төсемге иіршік орнату. Тазалағыш құрылғысымен орағыш машинаның парафиндейтін механизінде, кергішке бағыттағыш шыбық арқылы сабақтап, шыны түтікшеден иірімжіпті қалпына кеттіріп алу. Орайтын тікиіршік және кірісін ауыстыру; жіп септеу, релаксация және қайта ораудың процестерiн үздiксіз қамтамасыз ететiн және басқа да жұмыстық тәсілдерін орындау. Оралатын тікиіршіктің (тікиіршік екпіні) және бір қалыпты түсірімнің шумақталуын қамтамасыз ету. Орау машинасындағы технологиялық процестер барысын, температуралық тәртiпті, қысыммен парды, иірімжiптің түтікшені толтырылу дәрежесiн, иірімжіп керілуін бақылау.
Шығарылатын тікиіршік өлшемімен және иірімжіп ылғалдығын парафиндеу, релаксациясы. Қалдықтарды жинау және өткiзу. Запастағы рамкаға иіршіктерді қондыру.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн машинаның негiзгi механизмінің өзара әрекеттесуі және құрылғысын;
- қолданылатын жабдықты күтудiң ережесін және режимдерін;
- шығарылатын иiрiмжiптiң сызықты тығыздығын, түрлерін, қасиеттерін және оның релаксациясы мен қайта ораудың сапасына қойылатын талаптарды;
- жiптердiң керiліс шамасын реттеу әдiстерiн;
- қалдық түрлерін және нормаларын;
Іскерліктер:
- орау машинасы мен булау камерасынан құралған агрегаттарда иірімжіпті қайта орау және релаксацияның технологиялық процестерін жүргізуді;
- релаксация камерасы мен каналдың жағдайын, резервті орағышты бақылау, түсетін иірімжіп пен конус тексерісін жүргізуді;
- қолданылатын жабдықты жөндеуден қабылдауына қатынасу, оны тазалауды;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ14

ПК2.8.1
ПК2.8.2
ПК2.8.3
ПК2.8.4
ПК2.8.5
ПК2.8.6
ПК2.8.7
ПК2.8.8
ПК2.8.9
ПК2.8.10
ПК2.8.11
ПК2.8.12
Квалификация: 120809 2 – Оператор распределения пряжи*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Технологический процесс.
Процесс распределения пряжи по бункерам мотальных, тростильных машин, по люлькам подвесного конвейера в соответствии с линейной плотностью пряжи, по видам сырья и размерам паковок. Распределение основ по ткацким станкам, пряжи по вязальным машинам в соответствии с артикулом ткани, полотна и их сходом. Включение магнето на пульте управления механизированного стеллажа для хранения основ пряжи. Включение и выключение подвесного конвейера; наблюдение за работой конвейера, загрузочно-разгрузочных устройств. Контроль за полнотой наработки съемов, правильностью снятия основ со стеллажа, подбора основ на стеллаже для отправки в установленное место, за техническим состоянием ограждений, натяжного и блокирующего устройства конвейера. Останов подвесного конвейера в случае аварии, сообщение дежурному о поломке конвейера, неисправности в работе пульта управления, механизированного стеллажа. Контроль за работой пульта управления, механизированных стеллажей. Техническая документация. Безопасность труда.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен.
Знания:
- устройство пульта управления, механизированных стеллажей, подвесного конвейера, правила эксплуатации и ухода за ними;
- правила включения магнето и заправки пряжи по бункерам;
- линейную плотность пряжи, артикулы вырабатываемых тканей, полотен, длины основ на ткацких навоях;
- число сновальных валиков в партии, правила перезаправки пряжи по линейной плотности;
- размеры паковок;
- правила учета отправляемых полуфабрикатов;
- порядок извещения дежурного о поломке или аварии подвесного конвейера, механизированного стеллажа.
Умения:
- ведение с пульта управления процесс распределения пряжи по бункерам мотальных, тростильных машин, по люлькам подвесного конвейера;
- контроль за правильностью пополнения люлек подвесного конвейера пряжей с целью предотвращения поломок при прохождении люлек через шахту.
БК1
БК4
БК10
БК15
ПК2.9.1
ПК2.9.2
ПК2.9.3
ПК2.9.4
ПК2.9.5
ПК2.9.6
ПК2.9.7
ПК2.9.8
ПК2.9.9
ПК2.9.10
ПК2.9.11
ПК2.9.12
Квалификация: 120810 2 – Оператор релаксационно-мотального агрегата*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Технологический процесс. Техническое обслуживание агрегата. Установка бобин на конусоукладчик и заправка нитей во всасывающее сопло запарной камеры, заполнение камер пряжей до установленного уровня. Извлечение релаксированной пряжи из стеклянных трубок и заправка ее через направляющие прутки в натяжной и парафинирующий механизм мотальной машины с чистильным устройством. Смена входной и наматываемой паковок; ликвидация обрыва нитей и выполнение других рабочих приемов, обеспечивающих непрерывность процессов релаксации и перемотки. Обеспечение равномерного съема сматываемых и наматываемых паковок (разгон паковок). Наблюдение за ходом технологического процесса, температурным режимом, давлением пара, степенью заполнения трубок пряжей, натяжением пряжи на мотальных машинах. Релаксации и парафинирования, влажностью пряжи и размером выходящих паковок. Сбор и сдача отходов. Выставка бобин в запасную рамку.
Знания:
- устройство и взаимодействие основных механизмов обслуживаемых машин;
- режим и правила ухода за применяемым оборудованием;
- виды, свойства и линейную плотность перерабатываемой пряжи и требования, предъявляемые к качеству ее релаксации и перемотки;
- способы регулирования величины натяжения нитей;
- виды и нормы отходов.
Умения:
- ведет технологический процесс релаксации и перемотки пряжи на агрегате, состоящем из запарной камеры и мотальной машины;
- выполнять проверку поступающей пряжи, конусов, контролировать резервную намотку, состояние сопла и релаксационной камеры;
- участвовать в приеме применяемого оборудования из ремонта, его чистки.
БК1
БК2
БК3
БК14

КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.2
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.5
КҚ 2.10.6
КҚ 2.10.7
КҚ 2.10.8
КҚ 2.10.9
КҚ 2.10.10
КҚ 2.10.11
КҚ 2.10.12
КҚ 2.10.13
Біліктілігі: 120811 2 – Зығырды түту машинасының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Зығыр түткiш машинасындағы технологиялық процестер.
Агрегатталған автоматты жаюшымен зығыр түткiш машинасында түтілген талшықтар уыстарынан таспа жасаудың процестерi. Әр түрлi жүйенің зығыр түткiш машиналарында уыстағы ұзын талшықтарды түтудiң процестері. Таспаның берілген ұзындығы мен салмағының ыдыстарын жасау. Зығыр түткіш машинаның ақауларын жою үшін қажетті шараның қабылдануын және таспаны қалыптастыру процесінің барысын бақылау. Рұқсат қағазымен ескерту және жою, таспаның басқа да ақаулары. Ярлык салып престегі будаға таспаны буып-түю, таспамен ыдысын ауыстыру. Буып-түюге арналған шпагатты дайындау. Тарақтағы үйіндіні және білікшідегі талшықтар орамын, орамаларды жою. Білікшелер, тазартқышпен түбiттi алу. Бiлікшелердi сүрту. Зығыр түткiш машинаны тазалау және желпу; жөндеуден машинаның қабылдауына қатынасу. Зығыр түткiш машинаның қалыбындағы бекітілген салмақтың ұзын талшықты уыстарын тығындау және түзету. Нөмiрлер және түстер бойынша түтілетін талшықтарды салу, оларды сорттау және қалыптардан уыстарын қуыстау. Жұмыс орынына түтілген талшықтарды тасымалдау.
Байланған талшықтың белдікшесін кесу, аршылған талшықтың бумасын шешу.
Ярлык пен шпагатты дайындау. Талшықтың нөмері мен түрлері көрсетілген ондағы ярлыкпен салу, бумадағы нақтылы салмақпен түтілген талшықтар уыстарын буу.
Білімдер:
- автоматты жайып салғыштың қолданысын, жұмыс принциптерін және механизмінің өзара әрекеттесуiн;
- қолданылатын жабдықтарды күтудiң ережелерiн;
- түтілген талшықтар мен таспа сапасына қойылатын талаптарды;
- ыдыста жасайтын таспаның берілген салмағын және ұзындығын;
- престегі таспаны буып-түю ережесін;
- талшықтар түрлерін және оларды сорттау ережесін;
- ұзын талшық уысының бекітілген салмағын;
- бумаға талшықтың уыстарын буу ережелерiн;
- түстер мен ұзындығы, нөмері, алғашқы өңдеу әдiстері бойынша түтілген талшықтың түрін;
Іскерліктер:
- зығыр түткiш машинасында түткіш талшыққа тарау процесiн жүргізуді;
- тарауға арналған бекітілген салмағымен талшық уысын дайындауды;
- ақаудың бiр мезгілде жойылуымен ұзындығы бойынша талшықты теңестiрумен бекітілген салмағының уысындағы талшығына бөлуді;
- машинаның үстеліне талшық уыстарын дер кезiнде берудiң жолымен зығыр түткiш машинасының үздiксiз жұмысын қамтамасыз етуді;
- уыстарды ширатуын;
- байлауды суырып алуын;
- транспортер бесiгіндегi талшықтар бумасын жинауды;
- талшықтар орамын және ораманы құртуды;
БҚ1
БҚ3
БҚ5
БҚ14
БҚ15

ПК 2.10.1
ПК 2.10.2
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.10.5
ПК 2.10.6
ПК 2.10.7
ПК 2.10.8
ПК 2.10.9
ПК 2.10.10
ПК 2.10.11
ПК 2.10.12
ПК 2.10.13
Квалификация: 120811 2 – Оператор льночесальной машины*
СД 02
Специальная технология
Технологические процессы на льночесальной машине.
Процесс формирования ленты из горстей чесаного волокна на льночесальной машине, агрегированной с автоматическим раскладчиком. Процесс чесания длинного волокна в горстях на льночесальных машинах различных систем. Наработка тазов ленты заданной длины и веса. Наблюдение за ходом процесса формирования ленты и принятие необходимых мер для устранения неполадок льночесальной машины. Ликвидация и предупреждение пропусков и других дефектов ленты. Смена тазов с лентой, упаковка ленты в пачки на прессе с вкладыванием ярлыков. Заготовка шпагата для упаковки. Ликвидация намотов, навивов волокна на валиках и завалов в гребнях. Снятие пуха с чистителей, валиков. Протирка валиков. Обмахивание и чистка льночесальной машины; участие в приеме машины из ремонта.
Расправление и закладывание горстей длинного волокна установленного веса в колодки льночесальной машины. Выемка горстей из колодок и их сортировка, раскладывание чесаного волокна по номерам и цвету. Транспортирование трепаного волокна к рабочему месту. Развязывание пачек обдернутого волокна, разрезание поясков вязок волокна. Заготовка шпагата и ярлыков. Связывание горстей чесаного волокна определенного веса в пачки, вкладывание в них ярлыков с указанием вида и номера волокна.
Знания:
- назначение, принцип работы и взаимодействие механизмов автоматического раскладчика;
- правила ухода за применяемым оборудованием;
- требования, предъявляемые к качеству чесаного волокна и ленты;
- заданную длину и вес ленты, нарабатываемой в таз;
- правила упаковки ленты на прессе;
- виды волокна и правила его сортировки;
- установленный вес горсти длинного волокна;
- правила связывания горстей волокна в пачки;
- виды трепаного волокна по способу первичной обработки, номерам, цвету и длине.
Умения:
- ведение процесса чесания трепаного волокна на льночесальной машине;
- подготавливать горсти волокна установленного веса для чесания;
- делить волокна на горсти установленного веса с выравниванием волокна по длине с одновременным удалением дефектов;
- обеспечивать непрерывную работу льночесальной машины путем своевременной подачи горстей волокна на стол машины;
- перекручивать горсти;
- расщипывать вязку;
- укладывать пачки волокна в люльки транспортера;
- ликвидировать намоты и навивы волокна.
БК1
БК3
БК5
БК14
БК15

КҚ2.11. 1
КҚ2.11. 2
КҚ2.11. 3
КҚ2.11. 4
КҚ2.11. 5
КҚ2.11. 6
КҚ2.11. 7
КҚ2.11. 8
КҚ2.11. 9
КҚ2.11. 10
КҚ2.11. 11
КҚ2.11. 12
КҚ2.11. 13
КҚ2.11. 14
КҚ2.11. 15
Біліктілігі: 120812 2 – Мыжып түту машинасының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлістiң негiзгi элементтері. Мыжып түту машинасының құрылғысы, қолданысы, жұмысы. Мыжып түту машинасындағы технологиялық процестер. Талшықты араластыру және машинаны қоректендіретін транспортеріне оны бір қалыпты төсеу; талшықты машина арқылы өткізу. Оның түрi мен сапасына тәуелді талшыққа түсірілетін эмульсияның берiлісін реттеу. Рулонды аппаратымен таспалар оралуын және қызмет көрсететін машинаның тарақтау алаңы арқылы талшықтың өту дұрыстығын бақылау. Рулонды қабылдау және тынықтыру үшін оларды жинап қою. Қызмет көрсететін машинаның жұмыс құралындағы орамасын тарату. Техникалық құжаттама. Еңбек қауiпсiздiгi.
Білімдер:
- мыжып түту, мыжу-тарау машинасының құрылғысын, жұмыс принциптерін және механизмінің өзара әрекеттесуiн;
- талшықтар түрін және қоспа құрамын;
- әр түрдегі талшықтың төсеміне қойылатын талаптарды;
- эмульсиялаудың технологиялық режимдерін, эмульсия шығынының нормасын;
- қызмет көрсететiн машиналарды мерзiмдi майлау және тазалауды, әдiстерін;
Іскерліктер:
- мыжып түту, мыжу-тарау машинасында кендір, кенепті ұзын талшығын эмульсиялау және тарау, шаю процестерін жүргізуді;
- жөндеуден қызмет көрсететiн машиналарды қабылдауына қатынасуды;
- үйкелетiн беттердi майлауды және тазалауын орындай алуды;
БҚ1
БҚ3
БҚ10
БҚ13
КҚ2.12.1
КҚ2.12.2
КҚ2.12.3
КҚ2.12.4
КҚ2.12.5
КҚ2.12.6
КҚ2.12.7
КҚ2.12.8
КҚ2.12.9
КҚ2.12.10
КҚ2.12.11
КҚ2.12.12
КҚ2.12.13
КҚ2.12.14
КҚ2.12.15
КҚ2.12.16
КҚ2.12.17
120813 2 – Айналдырып түту машинасының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Тарау өндірісінің машиналары және жабдықтары
Тарау жабдықтары. Тарау жабдықтарының құрылғысы, жұмысы және қолданысы. Пайдалану ережелері. Шикізат түрлері. Тараудың технологиялық процестері.
Шығарылатын өнімнің сапасын бақылауда қолданылатын бақылау-өлшеуіш құралдары.
Айналма түту машиналары.
Айналма түту машинасының құрылғысы, жұмысы, қолданысы. Шикізаттар, шикізат сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық процестер. Жабдықтарды пайдалану ережелері және кезектегі жөндеулер. Қалдықтар және оларды қысқарту әдістері. Дайын өнім сапасына қойылатын талаптар.
Тарау-таспалы агрегаттар. Автоматты және қолмен реттелетін тарау-таспалы агрегатты пайдалану және құрылғысы. Мақтаны қопсыту дәрежесіне, тарам, таспа сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық процестер. Агрегаттың техникалық қызмет көрсетуі. Техникалық құжатнама. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтың құрылғысы мен оның негізгі механизмдерінің өзара әрекеттесуiн, пайдалану ережесін және оларды күту графиктерін;
- тарау жабдығын толтырудың технологиялық параметрлерiн;
- талшықтарды тарауға және порциясына қойылатын талаптарды;
- технологиялық өткелдерімен талшық толтырылатын прорцияның санын;
- таспаның, тараудың үзiлу себептерiн;
Іскерліктер:
- тарау жабдықтарында шыны талшықтарын желімдеу, киіз бұйымдары негіздерін, түтілген мақтаны, таспа жасауға арналған талшықты қоспалар мен қалдықтар, алуан түрдегі талшықтарға тарау процестерін жүргізуді;
- айналма түту машиналарда жiбек талшығын түту процестерін орындауды;
- тарау-таспалы машинасының агрегатындағы таспа жасау процестерін атқаруды;
БҚ1
БҚ5
БҚ10
БҚ13
БҚ15

ПК2.11. 1
ПК2.11. 2
ПК2.11. 3
ПК2.11. 4
ПК2.11. 5
ПК2.11. 6
ПК2.11. 7
ПК2.11. 8
ПК2.11. 9
ПК2.11. 10
ПК2.11. 11
ПК2.11. 12
ПК2.11. 13
ПК2.11. 14
ПК2.11. 15
Квалификация: 120812 2 – Оператор мяльно-чесальной машины*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Назначение, устройство, работа мяльной машины. Технологические процессы на мяльной машине. Смешивание волокна и равномерный настил его на питающий транспортер машины; пропуск волокна через машину. Регулирование подачи эмульсии, наносимой на волокно, в зависимости от его вида и качества. Контроль за правильностью прохождения волокна через гребенное поле обслуживаемой машины и намотки ленты рулонным аппаратом. Прием рулонов и складывание их для отлежки. Ликвидация намотов на рабочих органах обслуживаемых машин. Техническая документация. Безопасность труда.
Знания:
- устройство мяльных, мяльно-чесальных машин, принцип работы и взаимодействие их механизмов;
- виды волокон и состав смесок;
- требования, предъявляемые к настилу каждого вида волокна;
- технологический режим эмульсирования, нормы расхода эмульсии;
- способы и периодичность чистки и смазки обслуживаемых машин.
Умения:
- ведет процесс промина, чесания и эмульсирования длинного волокна джута, кенафа на мяльных, мяльно-чесальных машинах;
- участвовать в приеме обслуживаемых машин из ремонта;
- выполнять чистку и смазку трущихся поверхностей.
БК1
БК3
БК13
ПК2.12.1
ПК2.12.2
ПК2.12.3
ПК2.12.4
ПК2.12.5
ПК2.12.6
ПК2.12.7
ПК2.12.8
ПК2.12.9
ПК2.12.10
ПК2.12.11
ПК2.12.12
ПК2.12.13
ПК2.12.14
ПК2.12.15
ПК2.12.16
ПК2.12.17
Квалификации: 120813 2 – Оператор круглочесальной машины *
СД 02
Специальная технология
Круглочесальные машины.
Назначение, устройство, работа круглочесальной машины. Сырье, требования к качеству сырья.
Технологический процесс. Правила эксплуатации оборудования и текущий ремонт. Отходы и способы их сокращения.
Требования к качеству готовой продукции.
Знания:
- устройство обслуживаемой машины и взаимодействие его основных механизмов, правила эксплуатации и график ухода за ним;
- технологические параметры заправки круглочесальной машины;
- требования, предъявляемые к порциям и прочесу волокна;
- количество заправляемых порций волокна по технологическим переходам;
- причины обрывности прочеса, ленты.
Умения:
- ведение процесса чесания различных видов волокна, очеса и смеси волокна для выработки ленты, чесаной ваты, основы войлочных изделий, чесания и проклеивания стекловолокна на чесальном оборудовании различных видов;
- ведет процесс чесания шелкового волокна на круглочесальных машинах;
- ведет процесс выработки ленты на агрегате чесально-ленточных машин.
БК1
БК5
БК10
БК13
БК15

КҚ2.13.1
КҚ2.13.2
КҚ2.13.3
КҚ2.13.4
КҚ2.13.5
КҚ2.13.6
КҚ2.13.7
КҚ2.13.8
КҚ2.13.9
КҚ2.13.10
КҚ2.13.11
КҚ2.13.12
КҚ2.13.13
КҚ2.13.14
Біліктілігі: 120814 2 – Түту-қайта түту агрегатының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Түту-қайта түту агрегатының құрылғысы, жұмысы, қолданысы. Агрегаты жұмысқа дайындау: тарау машинасын кенеппен толтыру, арнайы құрылғыға дәке рулондарын қондыру және құрастырылу соңын, тігін машинасын толтыру. Сүзгінің шетін кескіндеу және сыпыру, түрлендіргішке жайманы төсеу, тараудың сапасын бақылау. Тiгiн машинасындағы пышақтың жұмысын тексеру.
Таралған және қайталама мақтаның үзілгіштігін құрту. Сүзгiнiң шеттерiн теңестiру. Жаймадағы кiр басқан орындарын жою. Тауарлық реттеуiш қысқыштарына тауарлық білікшенi қондыру, үстелге төсеу, сүзгінің істеп тасталған рулондарын түсіріп алу. Сүзгінің жаңа рулондарын толтыру. Жайманың жиектерін жинау және оларды қайта өңдеуге өткізу.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн агрегаттың құрылғысын, қолдану ережесiн және оларды күтуді;
- сүзгiлердi өндiру бойынша негiзгi толтырудың параметрлерін;
- тескiш жiптiң, кенептің сызықты тығыздығын және түрін;
- сүзгiлер сапасына қойылатын талаптарды және сүзгiнiң мемлекеттiк стандарттарын;
Іскерліктер:
- түту-қайта түту агрегатында сүзгілерді өңдіру кезіндегі дәкені және қайталама сүзу, түту процестерін жүргізуді;
БҚ1
БҚ3
БҚ10
БҚ13
КҚ2.14.1
КҚ2.14.2
КҚ2.14.3
КҚ2.14.4
КҚ2.14.5
КҚ2.14.6
КҚ2.14.7
КҚ2.14.8
КҚ2.14.9
КҚ2.14.10
КҚ2.14.11
КҚ2.14.12
КҚ2.14.13
КҚ2.14.14
КҚ2.14.15
120815 2 –Түту-таспа агрегаты операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Тарау өндірісінің машиналары және жабдықтары
Тарау жабдықтары. Тарау жабдықтарының құрылғысы, жұмысы және қолданысы. Пайдалану ережелері. Шикізат түрлері. Тараудың технологиялық процестері.
Шығарылатын өнімнің сапасын бақылауда қолданылатын бақылау-өлшеуіш құралдары.
Айналма түту машиналары.
Айналма түту машинасының құрылғысы, жұмысы, қолданысы. Шикізаттар, шикізат сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық процестер. Жабдықтарды пайдалану ережелері және кезектегі жөндеулер. Қалдықтар және оларды қысқарту әдістері. Дайын өнім сапасына қойылатын талаптар.
Тарау-таспалы агрегаттар. Автоматты және қолмен реттелетін тарау-таспалы агрегатты пайдалану және құрылғысы. Мақтаны қопсыту дәрежесіне, тарам, таспа сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық процестер. Агрегаттың техникалық қызмет көрсетуі. Техникалық құжатнама. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтың құрылғысы мен оның негізгі механизмдерінің өзара әрекеттесуiн, пайдалану ережесін және оларды күту графиктерін;
- тарау жабдығын толтырудың технологиялық параметрлерiн;
- талшықтарды тарауға және порциясына қойылатын талаптарды;
- технологиялық өткелдерімен талшық толтырылатын прорцияның санын;
- таспаның, тараудың үзiлу себептерiн;
Іскерліктер:
- тарау жабдықтарында шыны талшықтарын желімдеу, киіз бұйымдары негіздерін, түтілген мақтаны, таспа жасауға арналған талшықты қоспалар мен қалдықтар, алуан түрдегі талшықтарға тарау процестерін жүргізуді;
- айналма түту машиналарда жiбек талшығын түту процестерін орындауды;
- тарау-таспалы машинасының агрегатындағы таспа жасау процестерін атқаруды;
БҚ1
БҚ3
БҚ10
БҚ13
БҚ15

ПК2.13.1
ПК2.13.2
ПК2.13.3
ПК2.13.4
ПК2.13.5
ПК2.13.6
ПК2.13.7
ПК2.13.8
ПК2.13.9
ПК2.13.10
ПК2.13.11
ПК2.13.12
ПК2.13.13
ПК2.13.14
Квалификация: 120814 2 – Оператор чесально-дублировочного агрегата*
СД 02
Специальная технология
Назначение, устройство, работа чесально-дублировочного агрегата. Подготовка агрегата к работе: заправка чесальной машины холстом, установка рулонов марли в специальное устройство и сшивка концов, заправка швейной машины. Контроль качества прочеса, настила ватки на преобразователь, обрезки и обметки краев фильтров. Проверка работы ножа на швейной машине. Ликвидация обрыва прочеса и дублированной ватки. Выравнивание краев фильтра. Ликвидация загрязненных мест в полотне. Снятие наработанного рулона фильтров, укладка на стол, установка товарного валика в зажимы товарного регулятора. Заправка нового рулона фильтров. Сбор окраек полотна и сдача их на переработку.
Знания:
- устройство обслуживаемого агрегата, правила эксплуатации и ухода за ним;
- основные заправочные параметры по выработке фильтров;
- вид и линейную плотность холста, прошивной нити;
- государственные стандарты на фильтры, требования, предъявляемые к качеству фильтров;
Умения:
- ведет процесс чесания и дублирования прочеса и марли при выработке фильтров на чесально-дублировочном агрегате.
БК1
БК3
БК10
БК13
ПК2.14.1
ПК2.14.2
ПК2.14.3
ПК2.14.4
ПК2.14.5
ПК2.14.6
ПК2.14.7
ПК2.14.8
ПК2.14.9
ПК2.14.10
ПК2.14.11
ПК2.14.12
ПК2.14.13
ПК2.14.14
ПК2.14.15
Квалификация: 120815 2 – Оператор чесально-ленточного агрегата*
СД 02
Чесально-ленточный агрегат.
Устройство и эксплуатация чесально-ленточного агрегата с автоматическим и ручным регулированием.
Требования, предъявляемые к качеству прочеса, ленты, степени рыхления хлопка.
Технологический процесс.
Техническое обслуживание агрегата. Техническая документация. Безопасность труда.
Знания:
- принцип автоматического и ручного регулирования работы чесально-ленточного агрегата, его автоматических устройств;
- причины обрывности прочеса, ленты;
- требования, предъявляемые к качеству прочеса, ленты, степени рыхления хлопкового волокна;
- виды и нормы отходов и способы их снижения.
Умения:
- контролировать качества прочеса и ленты, транспортирования ленты по питающему столику.
- ликвидировать обрывы прочеса и ленты.
- заправлять ленты в компенсатор и питающий механизм ленточной машины.
- произвести замены неисправных нажимных валиков вытяжного прибора и плющильных валиков ленточной машины.
- удаление намотов ленты с рабочих органов ленточной машины.
- управление работой чесально-ленточного агрегата с помощью автоматической или ручной систем управления;
- удаление отходов из пухосборника ленточной машины.
- уход за обслуживаемым оборудованием.
БК1
БК3
БК10
БК13
БК15

КҚ2.1.6
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
ЖКП.04
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік тізбегі; электрмагниттер; электрлік өлшеуіштер; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электрлі жетек негіздері; электрлік энергияның берілісі және үлестірімі; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар;
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік тоқтың сипатын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты тоқтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
Іскерліктер:
- тұрақты токтың құрылысы және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды;
БҚ1
БҚ13
БҚ10
БҚ13
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
ЖКП.05
Материалтану
табиғи талшықтар (мақта, жүн, зығыр, жiбек); олардың классификациясы, алу, алғашқы өңдеу, қасиеттері, оларды сынаудың әдiстерi; химиялық талшықтар, жасанды талшықтар, синтетикалық талшықтар және төмен молекулалық қосылыс талшығы: оларды алу, түржиыны, классификациясы, қолдану аймағы; тоқыма материалдары қасиеттерін сынау; сынау әдiсі, құралдары, сапаның бағасы.
Білімдер:
- тоқыма талшығы және жiптер туралы жалпы мағлұматтарды;
- түржиыны, тоқыма материалының қасиеттерi мен құрылғысын;
Іскерліктер:
- әр түрлi түрдегі талшықтар мен жiптердің қасиеттерiн салыстырмалы талдау жүргізуін;
- талшықтар қасиеттерiн сынақтан өткізу;
- технологиялық процестер режимдеріне талшықтар мен жiптер қасиетiнің ықпал ету себептерін табуды;
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ2.2.1
КҚ2.2.13
КҚ2.3.1
КҚ2.3.6
КҚ2.4.1
ЖКП.06
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау облысындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді сынау және бақылау; сапа жүйелері. Сертификаттау: сертификаттау жүйелері; сертификация ережелері және реті; шектер және қондыру жүйелері; техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның міндеттерін, маңызын, принциптерін, объектілерін, субъектілерін, әдістерін, құқықтық негіздерін;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымын;
- мемлекеттік стандартты, техникалық шартты, нұсқауларды;
Іскерліктер:
- МЕСТ-пен сәйкестенген шикізат, жартылай шикізаттар мен дайын бұйымдар сапасын бақылауды;
БҚ1
БҚ6
БҚ10
БҚ13
БҚ14

ПК2.1.6
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ОПД 04
Общая электротехника с основами электроники
Электротехника: электрические поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические измерения; электрические машины постоянного и переменного токов;
трансформаторы; основы электропривода; передача и распределение электрической энергии; электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ;
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения характеристик электрического тока;
- основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических и магнитных цепей.
БК1
БК13
БК10
БК13
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ОПД 05
Материаловедение
Натуральные волокна (хлопок, шерсть, лен, шелк), их классификация, получение, первичная обработка, свойства, методы их испытания; химические волокна, искусственные волокна, синтетические волокна и волокна низкомолекулярных соединений: их получение, ассортимент, классификация, область применения; испытание свойств текстильных материалов: методы испытаний, приборы, оценка качества.
Знания:
- общие сведения о текстильных волокнах и нитях;
- строение и свойства текстильных материалов; ассортимент.
Умения:
- проводить сравнительные анализы свойств различных видов волокон и нитей;
- проводить испытания свойств волокон;
- выявить причину влияния свойств волокон и нитей на режимы технологических процессов.
БК1
БК2
БК10
ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.1
ПК2.3.6
ПК2.4.1
ОПД 06
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- государственные стандарты, технические условия, инструкции.
Умения:
- контролировать качества сырья, полуфабрикатов и готовых изделий в соответствии и ГОСТами.
БК1
БК6
БК10
БК13
БК14

КҚ2.1.2
КҚ2.2.7
ЖКП.07
Гидравлика және жылу техникасының негіздері
Жылу процесі физикасының негізгі түсініктері: жылу өткізгіштік, газ тәрізді, сұйық және қатты денелердің жылу сыйымдылығы. Термодинамика заңдары. Техникалық термодинамика элементтері. Жылу балансының теңдеу. Жылу және бу генераторлары. Жылу техникалық құрылғысы және оларды пайдалану. Жылудың конвекциялық, мәжбүрлік таралуы. Жылумен қамтамасыз ету. Көмір, табиғи газ, мазут тәрізді отындардың жылу бөлгіш қасиеттерін салыстыру. Гидростатиканың негізгі заңдары. Паскаль заңы. Гидравликалық престер және күшейткіштер. Гидродинамиканың негізгі заңдары. Гидравликалық насостардың классифи-кациясы. Поршеньді және центрден тепкіш насостардың жұмысын салыстыру. Білікті, винтті, ағымды және қанатты насостар қозғалысының принципі.
Білімдер:
- гидравлика негіздерін;
- гидравликалық құрылғының техникалы-экономикалық сипаттамасын және әрекет ету принциптерін, пайдалану ережесін;
- гидравликалық насостарға қызмет көрсетуді және пайда болатын ақаулықтарын табуды;
Іскерліктер:
- гидравликалық насостардың өнімділігін анықтай алуды;
БҚ1
БҚ13
БҚ10
БҚ13
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
ЖКП.08
Текстиль талшықтары және жіптер
Текстиль талшықтары туралы жалпы мағлұматтар. Элементарлы және кешенді талшықтар. Кендір және моно жіпті талшықтар. Текстиль талшықтарының жіктемесі. Жасанды және табиғи талшықтар. Физикалық-механикалық қасиеттері. Талшықтың абсолюттік және салыстырмалы беріктігі. Жылу өткізгіштігі және ыстыққа төзімділігі. Технологиялық қасиеттері. Иірілу қабілеттілігі. Мақта. Мақта түрлері және көртүрлілігін. Мақта шикізатын алғашқы өңдеу. Мақта талшығының химиялық құрамы мен құрылысы. Жүн талшықтары. Жүнді алғашқы өңдеу принциптері. Жүн талшығының қасиеттері. Талшық кемшіліктері. Иірілген жіп. Иірілген жіпті алу тәсілдері. Ширату. Талшық беріктігі және серпінділігі. Пілтенің біртегістігі.
Білімдер:
- текстиль талшығының қасиеттерін және классификациясын, элементарлы және кешенді талшықтың физикалы-механикалық қасиеттерін, талшықтың абсолюттік және салыстырмалы беріктігін;
Іскерліктер:
- текстиль талшығының сапасын анықтай алуды;
- талшықтарға типтік сұрыптау жүргізуді;
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ2.2.1
КҚ2.2.13
КҚ2.3.1
КҚ2.3.6
ЖКП.09
Автоматика негіздері
Автоматика элементтері. Автоматика жүйелері және элементтері туралы жалпы мәліметтер. Автоматика жүйесінің күшейткіштер мен элементтері. Автоматика жүйесінің орындаушы элементтері. Автоматика жүйесі релелік теориясының элементтері. Логикалық элементтер. Реттегіштер мен реттеу объектілері. Автоматты реттегіш жүйесінің теориялық негіздері. Реттегіштің автоматты жүйесінің статикалық және динамикалық қасиеттері. Автоматты жүйенің тұрақтылығы. Автоматты жүйедегі реттегіштердің сапалық процестері. Автоматты жүйені реттеу. Реттегіштің сызықтық емес автоматты жүйесі. Телемеханика жүйелері. Сенімділік және техникалық-экономикалық тиімділік туралы негізгі түсініктер. Ауылшаруашылық өндірісін автоматтандыру.
Білімдер:
- автоматты басқарудың құрал-жабдықтары: датчиктер, орындаушы механизмдер, күшейткіштер мен реттегіштерді;
- өндірістегі технологиялық процестерді автоматтандырудың функционалды, құрылымды және принципиалды схемасын, құрылу принциптерін;
Іскерліктер:
- автоматика жүйесінің элементтерін сынақтан өткізуді;
- типтік логикалық элементтерден түзілген автоматика схемасын талдауды және оқуды;
БҚ1
БҚ9
БҚ12
БҚ13

ПК2.1.2
ПК2.2.7
ОПД 07
Основы теплотехники и гидравлики
Основные понятия физики тепловых процессов: теплопроводность, теплоемкость газообразных, жидких и твердых тел. Законы термодинамики. Элементы технической термодинамики. Уравнение теплового баланса. Тепло- и парогенераторы. Теплотехнические устройства и их эксплуатация. Методы передачи теплового излучения, конвекционные, принудительные и т.д. Теплоснабжение. Сравнение теплотворности горючих материалов: угля, природного газа, мазута и т.д. Основные законы гидростатики. Закон Паскаля. Гидравлический пресс. Гидравлические усилители. Основные законы гидродинамики. Классификация гидравлических насосов. Сравнение характеристик поршневых и центробежных насосов. Принцип работы валичных, винтовых, струйных и крыльчатых насосов.
Знания:
- основы гидравлики;
- принцип работы, правила эксплуатации и технико-экономические характеристики гидравлических устройств;
- техническое обслуживание, обнаружение возможных неисправностей гидравлических насосов.
Умения:
-определить производительность гидравлических насосов.
БК1
БК13
БК10
БК13
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ОПД 08
Текстильные волокна и нити
Общие сведения о текстильных волокнах. Элементарные и комплексные волокна. Мононити и жгутовые волокна. Классификация текстильных волокон. Натуральные и искусственные волокна. Физико-механические свойства. Абсолютная и относительная прочность волокон. Теплопроводность и теплостойкость. Технологические свойства. Прядильная способность. Хлопок. Виды и разновидности хлопчатника. Основные принципы первичной обработки хлопка. Строение и химический состав волокон хлопка. Шерсть. Образование шерстяного волокна. Основные принципы первичной обработки шерсти. Свойства шерстяного волокна. Пороки и дефекты волокон. Пряжа. Особенности пряжи из разных видов волокон и способов получения. Крутка. Прочность и упругость. Ровнота.
Знания:
- классификацию и свойства текстильных волокон, физико-механические свойства элементарных и комплексных волокон, абсолютную и относительную прочность волокон.
Умения:
- определить качества текстильных волокон;
- производить типовые сортировки волокно.
БК1
БК2
БК10
ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.1
ПК2.3.6
ОПД 09
Основы автоматики
Элементы систем автоматики. Общие сведения о системах и элементов автоматики. Усилители и элементы систем автоматики. Исполнительные элементы систем автоматики. Элементы теории релейных систем автоматики. Логические элементы. Объекты регулирования и регуляторы. Основы теории автоматических систем регулирования. Статистические и динамические свойства автоматических систем регулирования. Устойчивость автоматических систем. Качество процесса регулирования в автоматических системах. Коррекция автоматических систем. Нелинейные автоматические системы регулирования. Системы телемеханики. Основные понятия о надежности и технико-экономической эффективности. Автоматизация сельскохозяйственного производства.
Знания:
- возможности применения средств автоматики: датчиков, усилителей, исполнительных элементов и регуляторов;
- принципы построения функциональных, структурных и принципиальных схем автоматизации технологических процессов производства.
Умения:
- проводить испытание элементов систем автоматики;
- составить и читать схемы автоматики на типовых логических элементах.
БК1
БК9
БК12
БК13

КҚ2.1.1
КҚ2.1.6
КҚ2.2.7
ЖКП.10
Иірімжіп сапасын анықтау әдістері және оны сынақтауға арналған текстиль бұйымдары мен аспаптары
Иірілген жіптің қолданылуы, шикізат құрамы, өңдеу түрлері, құрылымы және иіру әдістері бойынша жіктемесі. Тоқымашылық: трикотаж өндірісінің жіптері, техникалық мақсаттарға арналған жіптер; кілем тоқуға арналған иірілген жіптер. Тоқымашылыққа арналған негізгі-желі жіптер және арқау жіптер. Үлгі жіптер. Түрлі талшықтардан иірілген жіп алу және олардың ерекшеліктері. Иірудің кардтық, тарақтық аппараттық жүйелері. Иірілген жіпке технологиялық және пайдалану кезеңінде қойылатын негізгі талаптар. Иірілген жіптің сызықтық тығыздығын анықтау. Созып-үзу машиналары. Жіптің ширатылғыштығын өлшеу аспаптары. Иірілген жіптің беріктігін және басқада көрсеткіштерін анықтау кезеңінде оның біртегістігін пайыз есебімен автоматты түрде анықтау жабдықтары.
Білімдер:
- шикізат сапасын анықтайтын құрал-жабдықтар құрылысын, электрлік өлшеулердің әдістерін;
- электр емес шамаларды электрлік өлшеудің әдістерін;
Іскерліктер:
- салмақпен үзілген, мақта талшығының сапасын бағалауға арналған өлшегіш аспаптармен жұмыс істеуді;
- ақаулықтар мен шаң қоспаларын анықтай алуды;
БҚ1
БҚ13
БҚ14
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.4
ЖКП.11
Экономика саласы
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбекті ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы; өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патенттану, ойлап тапқыштық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдарын;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстарын және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерiн;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмін және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формаларын;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесiн;
Іскерліктер:
- ұйымның қызметiн негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштерi қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығаруды;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдауды;
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
БҚ13

ПК2.1.1
ПК2.1.6
ПК2.2.7
ОПД 10
Методы оценки качества пряжи, текстильных изделий и приборы для ее испытания
Виды пряжи. Классификация пряжи по назначению, составу сырья, виду отделки, структуре и способу прядения. Пряжа для ткачества; трикотажного производства, изготовления ниток; технических целей; коврового производства. Основная и уточная пряжа для ткачества. Фасонная пряжа. Особенности пряжи из разных видов волокон и способов получения. Структура и свойства пряжи. Требования, предъявляемые к пряже: технологические и эксплутационные. Определение линейной плотности пряжи. Разрывные машины. Определение крутки пряжи на приборе-круткомере. Автоматическое определение неровноты пряжи в процентах при определении ее прочности и других показателей.
Знания:
- устройства приборов по определению основных характеристик сырья, методы электрических измерений;
- методы электрических измерений неэлектрических величин.
Умения:
- работать измерительными приборами для оценки качества хлопкового волокна, разрывной нагрузки;
- определить пороки и сорные примеси.
БК1
БК13
БК14
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
ОПД 11
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- организацию производственного и технологического процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия (организации), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана.
Умения:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
БК1
БК4
БК6
БК8
БК13

КҚ2.1.2
КҚ2.1.4
ЖКП.12
Басқару қызметінің негіздері
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні; қазіргі менеджметтің сипатты ерекшелігі; менеджмент инфрақұрылымы және циклы; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; басқару: функциялары, ұйымдары, құрылымы, принциптері мен тәсілдері, мотивация; басқару процесіндегі реттеу және бақылау: түрлері, кезеңдері; менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж; басқару стилі; еңбек ұжымын басқару; еңбекті ұйымдастыру; басқарушылық шешім қабылдау: оның мазмұны және түрлері; шешімді шығару мен орындаудың дайындық кезеңдері; оптимизация әдістері;
Білімдер:
- кәсіпорынды басқару функциясын;
- еңбек ұжымының құрылымын;
- басшының жеке, іскерлік және психологиялық қасиеттерін;
- іскерлік қатынастағы тәртіпті;
- ұжымдағы жұмыстың әдістері мен принциптерін;
Іскерліктер:
- басқару процесін реттеуді және бақылай алуды;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж қалыптастыруды;
- еңбек ұжымын басқаруды;
- басқарушылық шешім қабылдауды;
БҚ1
БҚ6
БҚ10
БҚ13
БҚ14
КҚ2.1.2
КҚ2.2.7
ЖКП.13
Еңбектi қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсерi; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестiру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсiпорындағы еңбектi қорғаудың құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбектi қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды;
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді;
БҚ1
БҚ13
БҚ10
БҚ13
КҚ2.1.13
Қ2.2.7
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 120816 3 – Техник-технолог
АП. 01
Иіру өндірісі жалпы технологиясының негіздері
Иірудің кардтық, кардтық түтусіз тарау, кардтық түтумен тарау және аппараттық түрлері. Түту (кардтық немесе тарақтық ) және тегістелген талшықты созу (созу немесе бөлу). Мақта иіру процесінің технологиялық схемасы. Иірудің кардтық жүйесі. Иірудің тарақтың жүйесі. Иірудің аппараттық жүйесі. Жүн түту технологиясы процесінің схемасы. Иіру жоспарлары. Технологиялық өтулер туралы түсініктер. Иіру жартылай дайын өнімдері. Құрама түзеу және оған компоненттер таңдау. Босату, араластыру және түту. Мақтаны кардпен түту. Пілтені қосу және созу. Иіру алдында атқарылатын жұмыстар. Мақта иірудің тарақтық жүйесіндегі технологиялық өтулердің ерекшеліктері. Тегістелген және түтілген пілтелерді дайындаудың ағымдық желісі.
Білімдер:
- жіп иірудің толық технологиялық схемасын;
- жіп иіру өндірісінде қабылданған терминологияны, белгілеу жүйелерін, өлшем бірліктерін;
- технологиялық өтулерді;
- созу мен қосу, созудан кейінгі өнім алу процестерін;
Іскерліктер:
- иіру жоспарын түзуді;
- талшықты материалдарды өңдейтін технологиялық желілердің жүйелік жоспарын жасауды;
- технологиялық желілердің жұмыс кестесін түзуді;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ13
БҚ15

ПК2.1.2
ПК2.1.4
ОПД 12
Основы управленческой деятельности
Основные положения менеджмента, его сущность; характерные черты современного менеджмента; инфраструктура и цикл менеджмента; элементы системы управления; эффективность; управление: функции, организация, структура, принципы и методы, мотивация; контроль и регулирование в процессе управления: формы, этапы; имидж и организация работы менеджера; стили управления; управление трудовым коллективом; организация труда; принятие управленческих решений, их содержание и виды; этапы подготовки, принятия и исполнения решений; методы оптимизации.
Знания:
- функции управления предприятием;
- структура трудового коллектива;
- личностные, деловые и психологические качества руководителя;
- этикет в деловом общении;
- принципы и методы работы в коллективе.
Умения:
- контролировать и регулировать процесс управления;
- создать имидж и организацию работы менеджера;
- управлять трудовым коллективом;
- принимать управленческие решения.
БК1
БК6
БК10
БК13
БК14
ПК2.1.2
ПК2.2.7
ОПД 13
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности.
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.
БК1
БК13
БК10
БК13
ПК2.1.13
ПК2.2.7
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 120816 3 – Техник-технолог
СД 01
Основы общей технологии прядильного производства
Системы и планы прядения. Схема технологических процессов прядения хлопка. Кардная система прядения. Гребенная система прядения. Аппаратная система прядения. Схема технологических процессов прядения шерсти. Аппаратное прядение. Гребенное прядение. Грубогребенная система прядения. Назначение и сущность технологических процессов прядения хлопка. Понятие о технологических переходах. Полуфабрикаты прядения. Подбор компонентов и составление смесей. Разрыхление, смешивание и трепание. Кардочесание хлопка. Подготовка, смешивание и чесание волокон в шерстопрядении. Планы обработки сырья перед смешиванием. Смешивание компонентов. Кардочесание шерсти. Однопроцессная разрыхлительно-трепальная установка. Приемка и хранение хлопка на фабриках. Принципы составления сортировок. Типовые сортировки хлопка. Агрегатирование разрыхлительно-трепальных машин. Условия получения равномерных холстов. Виды неровности холстов. Очистка запыленного воздуха. Обслуживание машин разрыхлительно-трепального агрегата. Шляпочные чесальные машины. Питание и предварительное прочесывание. Переход волокон из приемного барабана на главный. Процесс чесания между главным барабаном и шляпками. Переход волокон с главного барабана на съемный и снятие прочеса со съемного барабана. Образование ленты.
Знания:
- полную схему технологических процессов прядения;
- терминологию, систему обозначений, единицы измерений, принятые в прядильном производстве;
- о технологических переходах;
- процессы вытягивания и сложения, условия получения продукта в результате вытягивания.
Умения:
- составить план прядения;
- разрабатывать системный план работ технологических линий перерабатывающей отрасли волокнистых материалов;
- составить график работы технологических линий.
БК1
БК2
БК3
БК13
БК15

КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1. 2.
КҚ 3.1.3.
КҚ 3.1.4.
КҚ 3.1. 5.
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.11.
КҚ 3.1.12.
КҚ 3.1.13.
КҚ 3.1.14.
АП. 02
Иiру өндiрiсiнің технологиясы және жабдықтары
Иiрудiң жүйелерi; иiрудегi технологиялық процестің схемалары; талшықты араластыруға дайындау; қолданылатын жабдықтың талшығын араластыру және қоспаларды жасау; түтудің негізгі операциялары және қоспаларды түту; түткiш жабдықтары, оның құрылғысы, жұмысы, ағынды желіде қызмет көрсету және баптау; таспаларды созу және қосу, созу өңіріндегі талшықтың қозғалысы, талшықты түзету; тарақпен тарау, тарақпен тарағыш машиналар, жалпы құрылғысы, жұмысы, қызмет көрсету, жөндеу; созбаны алу, созбалау машиналары, олардың типтерi; жалпы құрылғысы, жұмысы, қызмет көрсету және жөндеу; тікиіршіктің құрылысы; иiрiмжiп және орауыштың ақаулары; иiрудегi үзiктiк; қалдықтар және оларды қайта өңдеу; жабдықтарды жөндейтін ұйымдар; өндiрiс iшiндегi көлiктер; иiру өндiрiсінің цехтарын жобалау негiздерi; ресурсты және энергия сақтайтын технологиялар;
Білімдер:
- табиғи, химиялық талшықтардан иірімжіп пен жіптерді алудың технологиялық процестерін және олардың қоспасын;
- иіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалану ережелері мен жұмыс принциптерін, конструкциялық ерекшеліктерін, технологиялық сипаттамасын;
Іскерліктер:
- иіру өндiрiсіндегі технологиялық процестің параметрлеріне, жабдықтың өнімділігіне, шикізаттың шығындарына технологиялық есептерін жүргізуді;
- таспалар созуда мен қосуда қолданылатын машиналарын пайдалануды;
- жабдықты жұмысқа дайындау және оларды тиiстi күйiнде ұстауын, ауысымды қабылдау мен тапсыруды;
- өнiм сапасын тексеруді;
БҚ1
БҚ2
КҚ 3.1.11.
КҚ 3.1.12.
КҚ 3.1.13.
АП. 03
Иіру машиналары
Иіру машиналарының қызметі, түрлері және техникалық сипаттамалары. Иірудің технологиялық процесінің мәні. Иіру машиналарының құрылысы, негізгі механизмдері. Иірілген жіпті ширату және орау. Орау механизмінің құрылысы және жұмысы. Иіру-айналдыру машиналары. Иіру және айналдыру тәсілдерін біріктіру әдісі туралы жалпы мағлұматтар. Машиналардың механизмдері мен бөліктерінің құрылысы және жұмысы. Созу аспаптары. Созу. Айналдыру және орағыш механизмдер. Иіру-айналдыру машиналарының кинематикасын есептеу және технологиясы.
Білімдер:
- жіп иірудің мақсаты мен маңызын, жіп иіру машиналарының техникалық сипаттамаларын;
- созу машиналарының жалпы сипаттамаларын, жіктемесін;
- иіру-айналдыру және пневмомеханикалық машиналардың жұмыс принципі мен құрылымын;
Іскерліктер:
- иіру машиналарының өнімділігін есептеуді;
- қопсыту-жұлмалау машиналары мен басқа агрегаттардың күтімін;
БҚ1
БҚ3
БҚ10
БҚ14
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.3.1
АП.04
Ширатып иіру және иіру-айналдыру машинасындағы иірімжіптің үзіктері, ақаулықтары, қалдықтары
Иірілген жіптің үзіктері. Үзік түрлері. Үзілудің технологиялық және техникалық себептері. Иірілген жіптер үзілу мөлшерін төмендету және үзілудің алдын алу шаралары. Үзілуді бақылау әдістері. Үзілгіштік шамасын анықтау. Иірілген жіптің ақаулары. Иіру өндірісі қалдықтарының жіктемесі. Иірілген жіптер сапасын бақылау.
Білімдер:
- иіру-айналдыру, сақиналы машиналар жіптерінің қалдығы мен ақауларын, жіп үзілуінің технологиялық және техникалық себептерін, иіру өндірісінің қалдықтарын жіктеуді;
Іскерліктер:
- үзілу деңгейін анықтау әдістемесін және кинематикалық есебін шығаруды;
БҚ1
БҚ3
БҚ13
БҚ14
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.3.1

ПК 3.1.1.
ПК 3.1. 2.
ПК 3.1.3.
ПК 3.1.4.
ПК 3.1. 5.
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ПК 3.1.8.
ПК 3.1.9.
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.11.
ПК 3.1.12.
ПК 3.1.13.
ПК 3.1.14.
СД 02
Технология и оборудование прядильного производства
Системы прядения; схемы технологического процесса прядения; подготовка волокон к смешиванию; составление смесей и смешивание волокон, применяемое оборудование; чесание смесей и основные операции чесания; чесальное оборудование, его устройство, работа, обслуживание и наладка, поточные линии; сложение и вытягивание лент, движение волокон в поле вытягивания, распрямление волокон; гребнечесание, гребнечесальные машины, общее устройство, работа, обслуживание и наладка; получение ровницы, ровничные машины, их типы; общее устройство, работа, обслуживание и наладка; строение паковки; пороки пряжи и намотки; обрывность в прядении; отходы и их переработка; организация ремонта оборудования; внутрипроизводственный транспорт;основы проектирования цехов прядильного производства; ресурсо- и энергосберегающие технологии.
Знания:
- технологические процессы получения пряжи и нитей из натуральных, химических волокон и их смесей;
- технологическую характеристику, конструктивные особенности, назначение, принцип работы и правила эксплуатации технологического оборудования прядильного производства.
Умения:
- производить технологический расчет расхода сырья, производительности оборудования, параметров технологических процессов прядильного производства;
- эксплуатировать машины, применяемые для сложения и вытягивания лент;
- подготовить к работе оборудование и содержит их в надлежащем состоянии, принимает и сдает смену;
- контролировать качество продукции.
БК1
БК2
ПК 3.1.11.
ПК 3.1.12.
ПК 3.1.13.
СД 03
Прядильные машины
Назначение, типы и технические характеристики прядильных машин. Классификация и обозначение. Пути усовершенствования кольцевых прядильных машин. Сущность технологического процесса прядения. Схема технологического процесса получения пряжи. Привод машины и головная передача. Питающее устройство. Классификация и общая характеристика вытяжных приборов. Процесс вытягивания и вытяжные приборы ВР, вытяжной прибор с круглым игольчатым гребнем. Дополнительные устройства к вытяжным приборам. Сущность процессов кручения и наматывания. Детали прядильных машин и технологическая оснастка. Типы веретен и их устройство. Бегунки и кольца. Разделители и нитепроводники. Процесс наматывания и образования початка. Устройство и работа мотального механизма. Расчет производительности прядильных машин. Пневмомеханические прядильные машины. Кинематический расчет и методика определения уровня обрывности. Прядильно-крутильные машины (ПКМ). Общие сведения о совмещенном способе прядения и кручения. Технологический процесс прядения-кручения. Типы ПКМ. Эффективность применения прядильно-крутильных машин. Крутильный и мотальный механизмы.
Знания:
- цель и сущность прядения, назначение и типы, технические характеристики прядильных машин;
- классификацию и общие характеристики вытяжных машин;
- устройство и принцип работы пневмомеханических и прядильно-крутильных машин.
Умения:
- рассчитывать производительность прядильных машин;
- обслуживать машины разрыхлительно-трепальных и других агрегатов.
БК1
БК3
БК10
БК14
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.3.1
СД 04
Обрывность, пороки и отходы пряжи на кольцевых прядильных ипрядильно-крутильных машинах
Обрывность пряжи. Виды обрывов. Технологические и технические причины обрывности. Меры предупреждения и снижения обрывности пряжи. Виды и методы контроля обрывности пряжи. Определение величины обрывности. Пороки однониточный и ПК-пряжи. Классификация отходов прядильного производства. Контроль качества пряжи.
Знания:
- пороки и отходы пряжи на кольцевых и прядильно-крутильных машинах, технологические и технические причины обрывности, классификацию отходов прядильного производства.
Умения:
- производить кинематический расчет и методику определения уровня обрывности.
БК1
БК3
БК13
БК14
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.3.1

КҚ2.4.1
АП.05
Иіру өндірісі зертханасының міндеттері және құрылымы
Жіп иіру фабрикаларының зертханаларындағы жабдықтар мен аспап-саймандар. Жіптерді, талшықтарды, жартылай дайын өнімдерді сынау туралы жалпылама түсінік. Иірудің технологиялық процесін бақылау.
Білімдер:
- иіру және иіру-айналдыру цехтарындағы жұмыстарды жоспарлау, ұйымдастыруды;
Іскерліктер:
- иіру өндірісі зертханасында жұмыс дағдыларын алуды.
БҚ1
БҚ3
БҚ13
БҚ15
КҚ2.2.1
КҚ2.3.1
АП. 06
Өндірістік процестердi автоматтандыру
Технологиялық процестермен басқарудың негiзгi ұғымдары; тоқыма өндiрiсiндегi автоматты басқарудың типтiк жүйелері; тоқыма өндiрiсiндегi автоматты реттеудiң жүйелерi; негiзгi технологиялық параметрлердi бақылау; бақылаудың әдiстері мен құралдары; орталықтандырылған бақылау машиналары және қорғаныш пен сигнал беру жүйелері; тоқыма өндiрiсiнде роботты және микропроцессорлық техникаларды пайдалану;
Білімдер:
- автоматты басқару теориясының негiздерiн;
- иіру өндiрiсiнiң технологиялық процестерін автоматты реттеудің типтік жүйелерін;
- ағымдық технологиялық желілерді автоматтандыруға қажет құрал-жабдықтарын, машина, механизмдердің құрылысын, жұмыс принципін және оларды таңдауды, технологиялық машиналардың жұмысының тиімділігін арттыру жолдарын, жіптің үзілуін азайту мен алдын алуды;
Іскерліктер:
- тоқыма өндiрiсiнiң негiзгi технологиялық параметрлерiне бақылауды жүзеге асыруын;
БҚ1
БҚ3
БҚ8
БҚ13
БҚ15
КҚ2.1.1
КҚ2.3.4
Біліктілігі: 120817 3 – Техник-механик
АП.01
Тоқыма өндiрiсi
Иіру өндiрiсiнің технологиясы; тоқымашылық өндiрiсiнiң технологиясы; өңдеу өндiрiсiнің технологиясы; трикотаж өндiрiсiнiң технологиясы;
Білімдер:
- өнiм шығарылатын ұйымның өндiрiстік технологияларын;
Іскерліктер:
- қарапайым түрдегі өнiмдерге өндірістің озық технологиялық процестерін және ұтымды режимдерін жетілдіруді;
БҚ1
БҚ3
БК13
КҚ3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
КҚ 3.2.12.
КҚ 3.2.13.
КҚ 3.2.14.
КҚ 3.2.15.
АП.02
Жылыту, желдету және ауа тазарту
Иiру кәсiпорындардың ауасын тазарту, желдету және жылыту; технологиялық процестер барысында бөлінетін ластағыш заттар;
Иіру өндірісі өндірістік бөлмесінің жұмыс аймағындағы ауа ортасы күйінің санитарлы-гигиеналық және технологиялық талаптар; ауа тазартудың жүйелерi, салқындатқыштың секцияларын таңдау; желдеткiштер, ауа алмасуын ұйымдастыру; жылыту, цехтық бөлменiң жылу тепе-теңдiгiнiң күйi;
Білімдер:
- жылыту, желдету және ауа тазартудың жүйелерiн;
Іскерліктер:
- жұмыс орны мен жабдықтардың санитарлық жағдайын міндетті деңгейде ұстауын;
- еңбектi қорғау, техника қауiпсiздiгi, санитария және гигиенаның ережелерін сақтауды;
БҚ1
БҚ3
БҚ5
БҚ15

ПК2.4.1
СД 05
Задачи и структура лаборатории прядильного производства
Приборы и приспособления для оснащения лабораторий прядильных фабрик. Общие сведения о проведении испытаний волокна, полуфабрикатов и пряжи. Контроль технологического процесса прядения.
Знания:
- организацию и планирование работ прядильного и прядильного-крутильного цехов;
Умения:
- работать в лаборатории прядильного производства.
БК1
БК3
БК10
БК13
БК15
ПК2.2.1
ПК2.3.1
СД 06
Автоматизация производственных процессов
Основные понятия управления технологическими процессами; типовые системы автоматического управления в текстильном производстве; системы автоматического регулирования в текстильном производстве; контроль основных технологических параметров; методы и средства контроля; системы приборов; машины централизованного контроля, системы сигнализации и защиты; использование робото- и микропроцессорной техники в текстильном производстве.
Знания:
- основы теории автоматического управления;
- типовые системы автоматического регулирования технологических процессов прядильного производства;
- принцип действия, устройство и методику выбора оборудования, машин и механизмов и средств автоматизации поточных технологических линии, пути повышения эффективности работы технологических машин, меры предупреждения и снижения обрывности пряжи.
Умения:
- осуществлять контроль основных технологических параметров текстильного производства
БК1
БК3
БК8
БК13
БК15
ПК2.1.1
ПК2.3.4
Квалификация: 120817 3 – Техник-механик
СД 01
Текстильное производство
Технология прядильного производства; технология ткацкого производства; технология отделочного производства; технология трикотажного производства.
Знания:
- технологию производства выпускаемой организацией продукции;
Умения:
- разрабатывать прогрессивные технологические процессы и оптимальные режимы производства на простые виды продукции.
БК1
БК3
БК13
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.3.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
ПК 3.2.12.
ПК 3.2.13.
ПК 3.2.14.
ПК 3.2.15.
СД 02
Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха
Кондиционирование воздуха, вентиляция и отопление прядильных предприятий; загрязняющие вещества, выделяемые в ходе технологического процесса; санитарно-гигиенические и технологические требования к состоянию воздушной среды в рабочей зоне производственных помещений прядильного производства; системы кондиционирования воздуха, подбор секций кондиционера; вентиляторы, организация воздухообмена; отопление, состояние теплового баланса цехового помещения;
Знания:
- системы отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
Умения:
- поддержать на должном уровне санитарное состояние оборудования и рабочих мест;
- соблюдать правила охраны труда, техники безопасности, санитарии и гигиены.
БК1
БК3
БК5
БК15

КҚ2.1.9
КҚ2.1.12
КҚ2.2.7
АП.03
Метал кесетін аспаптар мен станоктар және кесіп өндеу
Кесу процесінің мәні, кесетін аспаптың геометриясы, кесіп өңдеудің түрлері, кескіш аспаптар түрлері. Метал кесетін станогінің негізгі тобындағы жұмыс және күйге келтірілген қозғалысы, негізгі түйіндер, таңбалануы, міндеттері. Жабдықтың типтік бөлшектерін өңдейтін технологиялық карталар.
Білімдер:
- машина мен жабдықтарды жөндеу технологиясын және ұйымдарын, техникалық күтім жасау, пайдалану ережесін;
- жеңіл өнеркәсіп жабдықтарының құрылысын және реттеу жерлерін, бөлшектерін қосу тәсілдерін;
Іскерліктер:
- машинаның кинематикалық сызбасын, жылдамдығының жоспарын, үдеуді, күштерді, жолдың жылдамдыққа, үдеуге тәуелділігінің графигін салуды;
- машинаның кейбір механизмдеріне зерттелу талдамасын жасайды;
- механизмдердің негізгі сынықтарын жояды және механизмнің барлық реттеу түрлерін орындайды;
БҚ1
БҚ13
БҚ15
КҚ2.1.3
КҚ2.1.12
КҚ2.2.7
АП.04
Жабдықтарды жөндеу технологиясы
Бөлшектердің тозу, тотбасу, сыну себептері және оларды қорғау жолдары. Кәсіпорындағы жөндеу қызметінің ұйымдары мен технологиясы, жөндеу түрлері мен әдістері. Жөндеу-механикалық цехтағы жұмыстың режимдері, құрамы. Жабдықтарды жөнге келтіру, бейімдеу, бөлшектеу, құрастыру негіздері. Жабдықтарды жөндеудегі тапсыру және қабылдау ережелері. Жөндеу жұмысының есебі. Жабдықтарды құрастыру және модернизациялау. Бөлшектерді қайта кұрастырудың негізгі тәсілдері. Жабдықтың типтік бөлшектерін қалпына келтіру.
Білімдер:
- жеңіл өнеркәсіптің жұмысын жоспарлауды және экономика негіздерін;
- меншіктің негізгі мағлұматтарын (экономикалық және құқықтық аспектілері);
- жеңіл өнеркәсіп саласындағы жөндеу кызметін ұйымдастыру, жоспарлы алдын-ала жөндеу жүйесін;
- жабдықтарды майлаудың негізгі тәсілдерін және бөлшектерді қалпына келтірудің негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
- өндірістік жоспар бойынша есептеуді, колданылатын машинаның экономикалық тиімділігін анықтауды;
- жабдықтарды жөндеу құжаттарын дайындайды, косалқы бөлшектер мен аспаптарды, кажетті материалдарды алу жөніндегі сұранысты толтырады;
- жабдықтарға жөндеу және техникалық күтім жүргізеді;
БҚ1
БҚ4
БҚ10
БҚ13
БҚ15
КҚ2.1.1
КҚ2.1.4
КҚ2.2.7
БҰАП.00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
БҰАП.01
Инновациялық технология
Шетел жіп иіру фабрикаларының жабдықтары. АҚШ жіп иіру фабрикаларының технологиялық тізбектері. Шет ел жіп иіру фабрикаларының технологиялық процестерімен және олардың негізгі жабдықтарымен танысу. АҚШ "Платт Сакко-Лоуэлл", Германияның "Шуберт және Зольцер", Италияның "Марцоли" фабрикаларының технологиялық тізбектері мен жабдықтары. ЛМ-А2-50-220, ЛМ-Л2-50-220У, РМ-Р-192-3 маркалы машиналардың жұмысы, құрылысы және техникалық сипаттамалары. Жіп иіру фабрикаларында қолданылатын шетелдік жіп иіру машиналарының техникалық сипаттамалары.
Білімдер:
- өндiрiстiк процестердi автоматтандыру аймағындағы алдыңғы отандық және шетелдік тәжiрибелерді;
Іскерліктер:
- иіру машиналарының экономикалық тиімділігін асыруға бағытталған ұсыныстар мен нұсқауларды әзірлеуін
БҚ1
БҚ2
БҚ3
КҚ2.1.2
КҚ2.1.13
ӨО.00
КП.00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы
Иіру жүйесімен танысу практикасы. Қопсыту, жұлмалау, араластыру, түту, созу, қосу және айналдыру механизмдерін игеру практикасы. Технологиялық машиналарды игеру практикасы. Технологиялық процестердің ауысуы кезеңіндегі жіп үзілуін тексеру. Шикізат, жартылай дайын және дайын өнімдердің сапасын анықтау. Цехтарды, жабдықтарды және процестерді ауамен қамтамасыз ету. Жіп иіру өндірісінде қосалқы материалдардың шығын нормасын зерттеу.
Іскерліктер:
- алуан дәрежедегі ылғалды мақта талшықтарын түтудің дәрежесін, түткіш машинасының технологиялық процестері мен өнімділік есептерін;
- түту машиналарына техникалық қызмет көрсетуді және олардың технологиялық есебін;
Дағдылар:
- жөндеу жабдықтарымен жұмыс істеуді, статистикалық есеп және алғашқы құжаттарды толтыруды, жөндеу ұстаханаларының жұмыс тиімділігін талдауды;
- өнім алудың толық циклын жүргізуді;
БҚ1
БҚ2
КҚ2.1.2
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
КП.02
Өндірістік технологиялық практика
Иіру өндірісіндегі техника қауіпсіздігі және өрттен қауіпсіздендіру шаралары туралы нұсқау алу. Өндіріс орнымен танысу. Шикізат қабылдау, шикізаттың тәуліктік қоры, кептіру-тазалау және сақтау реттері мен ережелерін орындау. Талшық құрамын оның пісіп-жетілуіне қарай анықтау. Талшық құрамын анықтайтын аспаптармен жұмыс істеу. Жоғарғы және төменгі дәрежеде тазалайтын, қопсыту-жұлмалау агрегаттарының, түту, тарау және пілте шығаратын машиналардың орналасу реттерін үйрену. Иірудегі технологиялық тізбектер желісі, олардың ақауларын анықтап, алдын алу, ақауларды болдырмау үшін техникалық бақылау. Иірілген жіп ақауларын айқындау, жіп орау кезеңінде жіберілетін ақаулар. Өнім шығымын реттеу. Жіп өнімдері сапасы стандарттарының сақталуын, иіру машиналарының тетіктерін реттеу ережелері мен әдістерін игеру. Иіру-айналдыру машинасында жұмыс істеуді игеру. Толық автоматтандырылған технологиялық тізбектерді игеру. Практика күнделігін толтыру, практика материалдарын қорытындылап, есеп дайындау
Іскерліктер:
- өндірістік цехтардағы апаттың алдын алу, техника және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау шараларының жоспарын;
- практика өткен жердегі өндірістік цехтар құрылымын;
- мекеме құрылымын және ондағы жұмыстардың ұйымдастырылуын.
Дағдылар
- өндірістегі апатты оқиғадан жарақат алғанға алғашқы көмек көрсетуді;
- жөндеу бригадасының құрамында жөндеу және техникалық күтім көрсетуді, жөндеу жұмысының сапасын бақылауды, ақаулар себебін табуды және жоюды;
- жаңа жабдықтар алуға хабарлама толтыруды, ұзақ пайдалану нәтежесінде тозу мерзімі жетіп, іске жарамсыз машиналардың құжаттарын толтыруды;
БҚ1
БҚ3
БҚ13
КҚ2.1.2
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
КП.03
Диплом алдындағы өндірістік практика
Иіру өндірісі фабрикаларының құрылымымен танысу. Сызу-өрнектеу, есептеу жұмыстарын орындау. Цех мамандары мен басқарушыларының міндеттерін зерттеу. Тәжірибені қорытындылау және дипломдық жобаны орындау үшін алғашқы құжаттарды және басқа материалдарды жинақтау. Ауысым механигі мен бастығының, мастерлердің және механикалық жөндеу цехы бастығының функцияларын окып үйрену.
Іскерліктер:
- еңбекке ақы төлеу түрлерін, жұмыс күнінің суреттерін түзуді және оны өңдеу әдістерін;
- жоспарлы-алдын-ала жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
- өндірістік жұмыстарды ұйымдастыруды және өндірісті басқару процесін;
Дағдылар:
- сызу-безендіру және есептеу жұмыстарын орындауды;
- диплом жобасы үшін алынған мәліметтерді талдап, жүйеге келтіруді;
БҚ1
БҚ3
БҚ15
КҚ2.1.2
КҚ2.1.13
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 15
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау;
Өндіріс экономикасы және автоматтандыру негіздері мен АЖБТП жөніндегі білімдерін тереңдету;
Адамаралық және коммуникативтік мінез-құлық ережесін сақтау;
Өз бетінше және командамен жұмыс істей білу;
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешу;
Жеке еңбек қызметін жоспарлау;
Керекті ақпаратты қолдану және жүйелеу;
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
Өндірістің технологиялық режимдерін бақылау және реттеу.
Адамдармен, қоғамға, қоршаған ортаға қарым-қатынасын реттеу және құқықтық нормаларды білу;
Әртүрлі халықтардың мәдени негіздері жөніндегі білімін қалыптастыру;
Кәсіби мен әлеуметтік қызметтегі процестерді және әлеуметтік-маңызды мәселелерді талдау;
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру;
Кәсіпорынның өнім шығарылуында өндіріс технологиясын сақтау;
Кәсіби қызметте ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
2.1. 120801 2 – Түту жабдықтары операторы*
КҚ2.1.1. Әр түрлі өнімдер өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.1.2. Техникалық және басқа да құжаттарды рәсімдейді;
КҚ 2.1.3. Өнімнің ақауларын ескертеді және жояды;
КҚ 2.1.4. Өндіріс шығыны мен кірісін есептейді;

ПК2.1.9
ПК2.1.12
ПК2.2.7
СД 03
Обработка резанием, металлорежущие инструменты и станки
Сущность процесса резания, геометрия режущего инструмента, виды обработки резанием, виды режущего инструмента. Назначение, маркировка, основные узлы, рабочие и настроечные движения основных групп металлорежущих станков. Технологические карты обработки типовых деталей оборудования.
Знания:
- правила эксплуатации, технического обслуживания, организацию и технологию ремонта машин и оборудования;
- способы соединения деталей, устройства и места регулировок оборудования предприятий легкой промышленности.
Умения:
- строить кинематические схемы машин, план скоростей, ускорений, сил, графики зависимости пути, скорости, ускорения;
- проводить анализ исследования некоторых механизмов машин;
- устранять основные неисправности механизмов и выполнять все виды регулировок механизмов.
БК1
БК13
БК15
ПК2.1.3
ПК2.1.12
ПК2.2.7
СД 04
Технология ремонта оборудования
Причины износа, коррозии, поломок деталей, способы их защиты. Технология и организация ремонтной службы на предприятиях, методы ремонта, виды ремонта. Состав, режим работы ремонтно-механического цеха. Основы сборки, разборки, обкатки, регулировки оборудования. Правила приема и сдачи оборудования в ремонт. Учет ремонтных работ. Основы монтажа и модернизации оборудования. Основные способы восстановления деталей. Восстановление типовых деталей оборудования.
Знания:
- основы экономики и планирования работ предприятий легкой промышленности;
- основные понятия собственности (экономические и правовые аспекты);
- организацию ремонтной службы предприятий легкой промышленности, систему планово-предупредительных ремонтов;
- основные способы смазки оборудования и основные способы восстановления деталей.
Умения:
- производить расчеты по планированию производством, определять экономическую эффективность применяемых машин;
- оформлять документацию на ремонт оборудования, составлять заявки на получение необходимых материалов, запасных частей и инструментов;
- производить обслуживание и ремонт оборудования.
БК1
БК4
БК10
БК13
БК15
ПК2.1.1
ПК2.1.4
ПК2.2.7
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ДОО 00
Инновационная технология
Оборудование прядильных фабрик зарубежных стран. Технологические линии прядильных фабрик США, Италии, Германии. Ознакомление с технологическими процессами прядильных фабрик зарубежных стран и их основным оборудованием. Технологические линии и оборудования прядильных фабрик фирмы "Марцоли", Италия, "Шуберт и Зальцер", Германия, "Плат Сакко-Лоуэлл", США. Ровничные машины РМ-650Flyer фирмы "Цинзер", ГВ-11, Г11 "Шуберт и Зальцер", Германия. Машины марки ЛМ-А2-50-220, ЛМ-Л2-50-220У. РМ-Р-192-3, их устройства, работа и технические характеристики их зарубежные аналоги "Vouk", "Grossenhanter BF-324". Технические показатели зарубежных прядильных машин, применяемые на прядильной фабрике хлопковой контрактной корпорации. Полностью автоматизированные линии "Schlafhorft Autocoro".
Знания:
- передовой отечественный и зарубежный опыт в области автоматизации производственных процессов.
Умения:
- разрабатывать предложения и рекомендации, направленные на повышения экономической эффективности прядильных машин.
БК1
БК2
БК3
БК13
ПК2.1.2
ПК2.1.13
ПП 01
Учебная практика
Знакомство с системой прядения. Практика по освоению механизмов для разрыхления, трепания, смешивания, чесания, вытягивания, сложения и кручения. Практика по технологическим машинам. Проверка обрывности по переходам технологического процесса. Контроль качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции. Воздухообеспечение процессов, оборудования и цехов. Изучение норм расходов вспомогательных материалов в прядении.
Умения:
- технологический процесс в трепальных машинах и расчет производительности, степень трепания хлопкового волокна различной степени влажности.
Навыки:
- технологический расчет и обслуживание чесальных машин;
- работать на ремонтном оборудовании, подготовить статистическую отчетность и заполнять первичные документы, анализировать технико-экономические показатели работы ремонтных мастерских предприятий;
- полный цикл.
БК1
БК2
ПК2.1.2
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ПП.02
Производственно-технологическая практика
Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности в прядильной фабрике. Знакомство с предприятием. Освоение правил и порядка приема, хранения хлопка-волокна в складе суточного запаса. Работа с приборами для определения свойств волокна. Изучение схем разрыхлительно-трепального агрегата с пониженной и повышенной очистительной способности, порядка расположения чесальных, ленточных и ровничных машин. Поточные линии в хлопкопрядении. Осуществления технического контроля неполадок в работе технологических линий, их виды, меры предупреждения и устранения. Выявление пороков пряжи, дефекты намотки и причины их возникновения. Регулировка выхода продукции. Соблюдение стандартов к качеству пряжи, правил и способов регулирования прядильных машин. Приобретать методами устранения возможных пороков пряжи, навыками работы на прядильно-крутильных машинах. Работа на автоматизированных линиях полного технологического цикла. Заполнение дневника, обобщение материалов практики и составление отчета.
Умения:
- план мероприятий по соблюдению правил техники безопасности, пожарной безопасности и профилактике производственного травматизма в производственных цехах;
- структуру производственных цехов, где проходила практика;
- организацию работы и структуру предприятия.
Навыки:
- оказывать первую помощь пострадавшему от несчастного случая на производстве;
- проводить техническое обслуживание и ремонтные работы в составе ремонтной бригады, контролировать качества ремонтных работ, обнаружение и устранение обнаруженных неисправностей;
- составлять заявки на приобретения нового оборудования, заполнять документы на списания механизмов и машин, изношенных и пришедших в негодность в результате длительного пользования.
Производства.
БК1
БК3
БК13
ПК2.1.2
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ПП 03
Производственно-преддипломная практика
Ознакомление с организационной структурой прядильной фабрики; нормой производительности прядильной и прядильно-крутильной машин; изучение должностных обязанностей специалистов и руководителей подразделений; сбор исходных документов и материалов для отчета о практике и для выполнения дипломного проекта.
Изучение функций сменного механика, мастера и начальника ремонтно-механического цеха, помощника мастера производства.
Умения:
- виды оплаты труда, составление фотографии рабочего дня и методы ее обработки;
- организацию планово-предупредительного ремонта;
- процесс управления производством и организацию производственных работ.
Навыки:
- выполнять чертежно-оформительские и вычислительные работы;
- анализировать и систематизировать данные, полученные для дипломного проектирования.
БК1
БК3
БК15
ПК2.1.2
ПК2.1.13
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 15
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
Умение работать самостоятельно и в команде;
Планировать собственные трудовые действия;
Решать проблемы на рабочем месте;
Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде.
Сформировать знания о культурном фундаменте разных народов.
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности.
Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач.
Соблюдать технологию производства выпускаемой предприятием продукции;
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Углублять знания по основам автоматизации и АСУТП и экономике производства;
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования;
Разрабатывать и оформлять технологическую документацию производства;
Регулировать и контролировать технологический режим производства
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1.
120801 2 – Оператор чесального оборудования*
ПК 2.1.1. Организовывать технологический процесс производства различной продукции.
ПК 2.1.2. Оформлять техническую и другую документацию.
ПК 2.1.3. Предупреждать и устранять дефекты продукции.
ПК 2.1. 4. Рассчитывать доходы и расходы производства.

КҚ 2.1.5. Құрастыру сызбасы бойынша бөлшектейді;
КҚ 2.1.6. Басқару жүйесінің автоматты қосалқы құралдарын пайдаланады.
КҚ 2.1.7. Тарау жабдықтарында шыны талшықтарын желімдеу, киіз бұйымдары негіздерін, түтілген мақтаны, таспалар жасау үшін талшықты қоспалар мен қалдығын, алуан түрдегі талшықтарға тарау процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.1.8. Түту жабдығын пайдаланады;
КҚ 2.1.9. Жабдықтарға техникалық жөндеу жүргізеді;
КҚ 2.1.10. Өнім сапасын бақылайды;
КҚ 2.1.11. Өнімді қаптап салып, таңбалап отырады;
КҚ 2.1.12. Жөндеуден жабдықты қабылдайды және тапсыруына қатынасады;
КҚ 2.1.13. Еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
2.2. 120802 2 – Иіруші
КҚ2.2.1 Әр түрлі иірімжіп (жалаң жіп) өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.2.2. Өңделген өнімдер және түсетін жалаң таспаның негізгі технологиялық параметрлерін бақылайды;
КҚ 2.2.3. Жабдық жұмысындағы ұсақ сынуларды табады және жояды;
КҚ 2.2.4. Машина мен жабдықтарды жөнге келтіреді және әзірлейді;
КҚ 2.2.5. Иіру жабдығының үзіліссіз және ілесетін жұмысымен қамтиды;
КҚ 2.2.6. Жұмыс орнын және жабдықтардың санитарлық күйін тиісті деңгейде ұстайды;
КҚ 2.2.7. Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтайды;
КҚ 2.2.8. Иіру машиналарына техникалық күтім жасайды;
КҚ 2.2.9. Түсетiн таспалар, созбалар, жалаң жіптің сапасын тексереді;
КҚ 2.2.10. Таспалар, созбалар, иiрiмжiпті, үзікті септеу;
КҚ 2.2.11. Таспа, созба, жіптер ақауларын анықтауды;
КҚ 2.2.12. Машиналарды толықтыру және істеп қойылған түсірімдерді түсіруге қатынасады;
КҚ 2.2.13. Өңделетін иірімжіптер сапасын тексереді;
КҚ 2.2.14. Қалдықтарды түрлері бойынша жинақтайды және оларды тапсырады;
2.3. 120803 2 – Таспалық жабдықтар операторы*
КҚ 2.3.1. Әр түрлі иірімжіп (таспа) өндірісінің технологиялық процестерін жүргізеді;
КҚ2.3.2. Өңделген өнімдер және түсетін таспаның негізгі технологиялық параметрлерін бақылайды;
КҚ2.3.3. Бөлшектер түрлерінің қажетті және жеткілікті санын қолданумен бөлшектің сызбасын орындайды;
КҚ2.3.4. Нормативтік-техникалық құжаттар талабына сәйкестенген иіру жабдығының жұмысын қамтамасыз етеді;
КҚ2.3.5. Электрондық құралдарды қолданады;
КҚ 2.3.6. Тоқымашылықтағы иірімжіпті қайта өңдеу жүйелігін сақтайды;
КҚ2.3.2.3.7. Әр түрлi жүйедегі таспалы машинасында таспаны өңдіру процесiн орындайды;
КҚ2.3. 2.3.8. Машинаны таспамен толықтырады;
КҚ2.3.2.3.9.Машина шығарымын және қоректенуіндегі шумақ жіпті мен ыдысын ауыстырады;
КҚ2.3. 2.3.10. Машинаның жұмыс құралдарын оралған жіптен тазартады және үзілген таспаларды құртады;
КҚ2.3. 2.3.11. Таспа сапасын бақылайды;
КҚ2.3. 2.3.12. Істеп шығарылған тікиіршіктерді тасымалдайды;
2.4.

ПК 2.1. 5. Деталировать по сборочному чертежу.
ПК 2.1. 6. Пользоваться вспомогательными средствами автоматических систем управления.
ПК 2.1. 7. Организовывать процесс чесания различных видов волокна, очесов и смеси волокна для выработки ленты, чесальной ваты, основы войлочных изделий, чесание и проклеивание стекловолокна на чесальном оборудовании.
ПК 2.1. 8. Эксплуатировать чесальное оборудование.
ПК 2.1.9. Производить технический ремонт оборудования.
ПК 2.1. 10. Контролировать качества продукции.
ПК 2.1. 11. Выполнять маркировку и упаковывать продукцию.
ПК 2.1. 12. Участвовать в сдаче и приемке оборудования из ремонта.
ПК 2.1.13. Соблюдать безопасность труда.
2.2.
120802 2 – Прядильщик
ПК 2.2.1. Организовывать технологический процесс производства различной пряжи (одиночной нити).
ПК 2.2. 2. Контролировать основные технологические параметры поступающей одиночной ленты, выработанной продукции.
ПК 2.2. 3. Выявлять и устранять мелкие неполадки в работе оборудования.
ПК 2.2.4. Подготавливать и проводить регулировку машин и оборудования.
ПК 2.2.5. Обеспечивать бесперебойную и сопряженную работу прядильного оборудования.
ПК 2.2.6.Поддерживать на должном уровне санитарное состояние оборудования и рабочих мест.
ПК 2.2. 7. Соблюдать правила техники безопасности.
ПК 2.2. 8. Обслуживать прядильные машины.
ПК 2.2. 9. Проверять качество поступающей ленты, ровницы, одиночной нити.
ПК 2.2.10. Ликвидировать обрывы, ленты, ровницы и пряжи.
ПК 2.2. 11. Определять пороки ленты, ровницы, нити.
ПК 2.2. 12. Участвовать в снятии наработанного съема и заправке машины.
ПК 2.2. 13. Проверять качество вырабатываемой пряжи.
ПК 2.2. 14. Собирать отходы по видам и сдавать их.
2.3.
120803 2 – Оператор ленточного оборудования*
ПК 2.3.1. Вести технологический процесс производства различной пряжи (ленты).
ПК 2.3.2. Контролировать основные технологические параметры поступающей ленты, выработанной продукции.
ПК 2.3.3. Выполнять чертеж деталей с применением необходимого и достаточного количества видов деталей.
ПК 2.3.4.Обеспечить работу прядильного оборудования, соответствующую требованиям нормативно-технической документации.
ПК 2.3.5. Применять электронные приборы.
ПК 2.3.6. Соблюдать последовательность переработки пряжи в ткачестве.
ПК 2.3.7. Обслуживать ровничное оборудование.
ПК 2.3.8. Заправлять ровницу на катушки.
ПК 2.3.9. Менять тазы с лентой, катушки с ровницей и разгон ставок.
ПК 2.3.10. Ликвидировать обрывы ровницы ленты.
ПК 2.3.11. Наблюдать за состоянием гребенного поля.
ПК 2.3.12. Снимать и заправлять съемы.
2.4.

120804 2 – Туралау жабдықтар операторы*
КҚ 2.4.1. Әр түрлі иірімжіп (созба) өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.4.2.Өңделген өнімдер және түсетін созбаның негізгі технологиялық параметрлерін бақылайды;
КҚ 2.4.3. Жабдық жұмысындағы ұсақ сынуларды табады және жояды;
КҚ 2.4.4. Машина мен жабдықтарды жөнге келтіреді және әзірлейді;
КҚ 2.4.5. Иіру жабдығының үзіліссіз және ілесетін жұмысымен қамтиды;
КҚ2.4.6. Жұмыс орнын және жабдықтардың санитарлық күйін тиісті деңгейде ұстайды;
КҚ2.4.7. Техника қауіпсіздігі ережелерін және нормасын сақтайды;
АҚ2.4.8. Туралау жабдығына техникалық күтім жасайды;
АҚ2.4.9. Шарғыларға созбаны толықтырады;
АҚ2.4.10. Шарғыны созбасымен және қондырғы сынасын, таспаны ыдысымен ауыстырады;
АҚ 2.4.11. Таспа созбасының үзілуін жояды;
АҚ 2.4.12. Тарақты аймақтың күйін бақылайды;
АҚ 2.4.13. Түсірімдерді толықтырады және түсіреді;
АҚ2.4.14.Тозған тетіктер мен бөлшектерді ауыстырады;
1.
2.5. 120805 2 – Орау автоматының операторы*
КҚ 2.5.1. Қызмет көрсететiн машиналарға мулине орамдарын орайды және қалайды;
КҚ 2.5.2. Сыртқы түрімен сапасы тексерілген түстері және сызықты тығыздығы бойынша жiптердi, жібектерді қабылдайды;
КҚ 2.5.3. Вицті барабанға, қызмет көрсететiн жабдықты толтырады;
КҚ 2.5.4. Қоректенетiн тікиіршіктерге ауысым жасайды;
КҚ 2.5.5. Иірімжіп, шпагат, жіптер үзілгіштігін жояды;
КҚ 2.5.6. Шатасқан орамдарын дұрыстайды;
КҚ2.5.7. Орамдардың дұрыс салынуын бақылайды;
КҚ2.5.8. Патрондарға дұрыс оралуын тексереді;
КҚ 2.5.9. Қайта орау процесіндегі вицті тартады;
КҚ 2.5.10. Иiрiмжiп және шпагаттың керiлуін реттейді;
КҚ2.5.11. Әр алуан түрдегі орау жабдықтарында әртүрлі тікиіршікті, металды жіптер мен шынылы талшықты, элестомерлік, тазартылмаған жібекті, табиғи және химиялық талшықтың әртүрлі түрдегі және тығыздықтағы жіптерін, иірімжіптерін қайта ораудың процестерін жүргізеді;
КҚ2.5.12. Тікиіршікке жіп ұштарын бекіту, түсірім алу, оралатын тікиіршікке (түйіспе жіберу) және біркелкі түсіріп төгуді қамтамасыз етеді;
КҚ2.5.13. Қайта төгілетін бұйымдардың ақауларын құртады;
КҚ 2.5.14. Боялған тiгiн жiбегiнен істеп қойылған орауыштарды түсіріп отырады;
КҚ2.5.15. Жинау машинасының шарғысына этикеттi қағаздың орамын толтықтырады және сумен резервуарды толтырады;
КҚ 2.5.16. Қызмет көрсететiн жабдықтың жұмысын және жеке оның механизмiнiң дұрыстығын бақылайды;
КҚ2.5.17. Жөндеуден жабдықты қабылдауына қатынасады;
КҚ2.5.18. Жабдықтарға техникалық күтім жасайды;
2.
2.6.
120806 2 – Айналдыру жабдықтары операторы*
КҚ2.6.1. Әр түрлі өнімдер өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;

120804 2 – Оператор ровничного оборудования*
ПК 2.4.1. Организовывать технологический процесс производства различной пряжи (ровницы).
ПК 2.4.2. Контролировать основные технологические параметры поступающей ровницы, выработанной продукции.
ПК 2.4.3. Выявлять и устранять мелкие неполадки в работе оборудования.
ПК 2.4.4. Подготавливать и проводить регулировку машин и оборудования.
ПК 2.4.5. Обеспечивать бесперебойную и сопряженную работу прядильного оборудования.
ПК 2.4.6. Поддерживать на должном уровне санитарное состояние оборудования и рабочих мест.
ПК 2.4.7. Соблюдать правила и нормы техники безопасности.
ПК 2.4.8. Обслуживать ровничное оборудование.
ПК 2.4.9. Заправлять ровницу на катушки.
ПК 2.4.10. Менять тазы с лентой, катушки с ровницей и разгон ставок.
ПК 2.4.11. Ликвидировать обрывы ровницы ленты.
ПК 2.4.12. Наблюдать за состоянием гребенного поля.
ПК 2.4.13. Снимать и заправлять съемы.
ПК 2.4.14. Заменять изношенные детали и приспособления.
2.5.
120805 2 – Оператор мотального автомата
ПК 2.5.1. Наматывать и складывать мотки мулине на обслуживаемые машины.
ПК 2.5.2. Принимать шелк, нитки по линейной плотности и цвету с проверкой качества по внешнему виду.
ПК 2.5.3. Заправлять обслуживаемое оборудование, вицы на барабан.
ПК 2.5.4. Выполнять смену питающих паковок.
ПК 2.5.5. Ликвидировать обрывы пряжи, шпагата, нитей.
ПК 2.5.6. Исправлять запутанные мотки.
ПК 2.5.7. Наблюдать за правильным складыванием мотков.
ПК 2.5.8. Контролировать за правильной намоткой на патроны.
ПК 2.5.9. Подтягивать вицы в процессе перемотки.
ПК 2.5.10. Регулировать натяжение пряжи и шпагата.
ПК 2.5.11. Производить процесс перематывания пряжи, нитей из натуральных и химических волокон различных видов и плотностей, стекловолокна, эластомерных, металлических нитей и шелка-сырца, различных паковок на мотальном оборудовании различных видов;
ПК 2.5.12. Обеспечивать равномерной сматываемых и наматываемых паковок (разгон ставок), снятие съема, закрепление конца нити на паковке.
ПК 2.5.13. Удалять пороки перематываемых изделий.
ПК 2.5.14. Выполнять снятие наработанных паковок с крашеным швейным шелком.
ПК 2.5.15. Заправлять рулоны этикетной бумаги на катушку уборочной машины и заполнение резервуара водой.
ПК 2.5.16. Наблюдать за работой обслуживаемого оборудования и исправностью отдельных его механизмов.
ПК 2.5.17. Участвовать в приеме оборудования из ремонта.
ПК 2.5.18. Ухаживать за обслуживаемым оборудованием.
2.6.
120806 2 – Оператор крутильного оборудования*
ПК 2.6.1. Организовывать технологический процесс производства различной продукции.

КҚ 2.6.2. Ширатпа сапасын тексереді;
КҚ 2.6.3. Иiрiмжiптiң ақауларын ескертеді және жоюды;
КҚ 2.6.4. Техникалық құжаттарды рәсімдейді;
КҚ 2.6.5. Тетіктер, аспаптар мен жабдықтарды жұмысқа әзірлейді;
КҚ 2.6.6. Жабдық жұмысындағы ұсақ сынуларды табады және жояды;
КҚ 2.6.7. Жұмыс орнын және жабдықтардың санитарлық күйін тиісті деңгейде ұстайды;
КҚ 2.6.8. Ширату және ширату-есу машинасында табиғи және химиялы талшықтан жасалған жіптер мен иірімжіптерді ширату процестерін орындайды;
КҚ 2.6.9. Тікиіршіктен қоректенетін жіптер мен иірімжіптер сапасын тексереді;
КҚ 2.6.10. Жіптер мен иірімжіптің керілуін реттейді және иіршік қондырғысын ауыстырады;
КҚ 2.6.11. Ширатылу сапасын бақылайды;
КҚ2.6.12. Иірімжіп ұштарынан шарғыны, конусты, патрондарды тазартады;
КҚ 2.6.13. Түсірімдер толықтырады және түсіруіне қатынасады;
3.
2.7.
120807 2Ширату жабдықтары операторы*
КҚ2.7.1. Әр түрлі өнімдер өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.7.2. Жіптерді есудің технологиялық процестерін жүргізеді;
КҚ2.7.3. Өнімнің кірісі мен шығынын есептейді;
КҚ2.7.4. Дайын өнімнің сапасын бақылайды;
КҚ2.7. 5. Есу жабдықтарын пайдаланады;
КҚ2.7.6. Тоқымашылықтағы иірімжіпті қайта өңдеу жүйелігін сақтайды;
КҚ 2.7.7. Есу машинасында табиғи және химиялы талшықтан жасалған жіптер мен иірімжіптерді есудің процестерін жүргізеді;
КҚ2.7. 8. Тікиіршікті ауыстырады;
КҚ2.7.9. Жіпті септейді және басқа да тәсілдерін орындайды;
КҚ2.7.10. Жіп есу сапасын және технологиялық процестің үздіксіздігін қамтамасыз етеді;
КҚ2.7. 11. Жіп есу процестерін бақылайды;
КҚ2.7.12. Бақылау талондарын толтырады және ақтарады;
КҚ2.7.13. Иіршік пен патрондар, түсетін иірімжіптер сапасын тексереді;
4.
2.8.
120808 2Қопсыту-түту агрегатының операторы*
КҚ 2.8.1. Ағынды желі кіргізілетін қопсытқыш-түткіш агрегаттарындағы мақта және басқа да компоненттер қоспасын (линт қалдығын) түтеді, тазалап отырады;
КҚ 2.8.2. Қопсытқыш-түткіш машинасының тіке, көлденең және сорғыш жұмсартқышымен мақтаны түту процестерін жүргізеді;
КҚ 2.8.3. Қоректі-қоспаның қоректендіргіш торларына мақтаны және басқа да қоспаларды төсейді;
КҚ 2.8.4. Қондырғы жиынын мен бiрқалыпты араластыруын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.8.5. Пневмо көліктер жұмысы үстінен және агрегаттар машинасында қоспаларды түту мен қопсыту процестері үстінен бақылайды;
КҚ 2.8.6. Қолмен және пневмо жүйелер көмегімен машиналар астынан қалдықтарды кезеңмен алып тастайды;
КҚ 2.8.7. Бекітілген графикпен сәйкес машиналарды күтеді;
КҚ 2.8.8. Кенепті бір процесті түткіш, тозаң-тазалағыш, шаң қағатын, тікенектен құрғату және басқа да машиналарында мақтаны, жүнді, қалдықтарды түтудің және қопсытудың процестерін жүргізеді;

ПК 2. 6.2. Контролировать качество кручения;
ПК 2.6.3. Предупреждать и устранять дефекты пряжи;
ПК 2.6.4. Оформлять техническую документацию.
ПК 2.6.5. Подготавливать к работе оборудование, инструменты и приспособления.
ПК 2.6.6. Выявлять и устранять мелкие неполадки в работе оборудования.
ПК 2.6.7. Поддерживать на должном уровне санитарное состояние оборудования.
ПК 2.6.8. Производить процесс кручения пряжи и нитей из натуральных и химических волокон на крутильных и тростильно-крутильных машинах.
ПК 2.6.9. Проверять качество пряжи и нитей на питающих паковках.
ПК 2.6.10. Менять ставку бобин, регулировать натяжение пряжи и нитей.
ПК 2.6.11. Контролировать качество кручения.
ПК 2.6.12. Очищать патроны, конуса, катушки от концов пряжи.
ПК 2.6.13. Участвовать в снятии и заправке съемов.
2.7.
120807 2 – Оператор тростильного оборудования*
ПК 2.7.1. Организовывать технологический процесс производства различной продукции.
ПК 2.7.2. Вести технологический процесс трощения нитей;
ПК 2.7.3. Рассчитывать доходы и расходы продукции.
ПК 2.7.4. Контролировать качество готовой продукции.
ПК 2.7.5. Эксплуатировать тростильное оборудование.
ПК 2.7.6. Соблюдать последовательность переработки пряжи в ткачестве.
ПК 2.7.7. Выполнять трощения пряжи и нитей из натуральных и химических волокон на тростильных машинах.
ПК 2.7.8. Сменять паковки.
ПК 2.7.9. Ликвидировать обрывы нитей и выполнять другие приемы.
ПК 2.7.10. Обеспечивать непрерывность технологического процесса и качества трощения.
ПК 2.7.11. Контролировать процесс трощения.
ПК 2.7.12. Заполнять и вкладывать контрольный талон.
ПК 2.7.13. Проверять качество поступающей пряжи, патронов и бобин.
2.8.
120808 2 – Оператор разрыхлительно трепального агрегата*
ПК 2.8.1. Выполнять очистку и трепание хлопка и других компонентов смеси (линта отходов) на разрыхлительно-трепальном агрегате, входящем в поточную линию.
ПК 2.8.2. Вести процесс трепания хлопка на вертикальных, горизонтальных и всасывающих разрыхлителях разрыхлительно-трепальных машин;
ПК 2.8.3. Настилать хлопок и другие компоненты смеси на питающую решетку питателей-смесителей.
ПК 2.8.4. Обеспечивать равномерное смешивание и сход ставки.
ПК 2.8.5. Наблюдать за процессом рыхления и трепания смеси на машинах агрегата, за работой пневмотранспорта.
ПК 2.8.6. Периодически удалять отходы из-под машин при помощи пневмосистемы и вручную.
ПК 2.8.7. Осуществлять уход за машинами в соответствии с установленным графиком.
ПК 2.8.8. Производить процесс рыхления и трепания хлопка, шерсти, отходов на холстовых однопроцессных трепальных, угаро-очищающих, пылевыколачивающих, обезрепеивающих и других машинах;

КҚ 2.8.9. Түсетін шикізаттарды сұрыптайды;
КҚ 2.8.10. Қалдықтар шығысын есептейді;
КҚ2.8.11. Шикізаттарға қайта өңдеу есептерін жүргізеді;
КҚ 2.8.12. Түткіш машинасында кенепсіз қоректендіргіштердің үздіксіздігін қамтамасыз етеді;
КҚ 2.8.13. Қайта өңделетін шикізаттар сапасына қойылатын талаптарын сақтайды;
5.
2.9.
120809 2 – Жіпті бөлу операторы*
КҚ 2.9.1. Аспалы конвейермен, механикаланған стеллажбен басқаруды;
КҚ 2.9.2. Шанақ арқылы иірімжіпті толтырады және магнетоны қосады;
КҚ 2.9.3. Тоқыма арқау орағыш ұршықтағы желіжіп ұзындығын, шығарылатын маталар артикулін, иірімжіптің сызықтық тығыздығын анықтайды;
КҚ 2.9.4. Партиядағы тізіпорайтын білікшенің санын есептейді;
КҚ 2.9.5. Тікиіршік өлшемдерiн орнатады;
КҚ 2.9.6. Жөнелтілетін шикiзаттарды есепке алады;
КҚ 2.9.7. Механикаланған стеллаж, аспалы конвейер апаты немесе сыну жөнінде кезекшіге хабарлану ретін тексереді;
КҚ 2.9.8. Жайма және оның жиынымен, маталар артикулімен сәйкестенген іліптоқу машинасымен иірімжіпті, тоқыма станогімен желіжіпті бөледі;
КҚ 2.9.9. Иiрiмжiптiң негiздерiн сақтауға арналған механикаланған стеллаждың басқару пультiндегi магнетоны қосады;
КҚ2.9.10. Аспалы конвейердің бесігін иірімжіптерге толтыру дұрыстығын тексереді;
КҚ 2.9.11. Аспалы конвейердi қосады және сөндiреді;
КҚ 2.9.12. Жүктеушi-түсiру құрылғының, конвейердiң жұмысы үстінен бақылайды;
КҚ 2.9.13. Конвейердің керілген және жауып тасталған, қоршау құрылғысының техникалық жағдайын, бекітілген орынға жіберуге арналған стеллаждағы негізді таңдауын, стеллаждан желіжіпті түсіріп алу дұрыстығын, түсірім істелу толықтығын бақылайды;
КҚ 2.9.14. Конвейнер сынуы жөнінде кезекшігі хабарлайды немесе апаттық жағдайда аспалы конвейерді кідіртеді;
КҚ 2.9.15. Механикаланған стеллаждың, басқару пультiнің жұмысын бақылайды;
6.
2.10.
120810 2Реттеп орау агрегатының операторы*
КҚ2.10.1. Орау машинасы мен булау камерасынан құралған агрегаттарда иірімжіпті қайта орайды және релаксацияны орындайды;
КҚ2.10.2. Қолданылатын жабдықтарды жөндеуден қабылдауына қатынасады;
КҚ 2.10.3. Қызмет көрсететін машинаның негізгі механизмі өзара әрекетестігі және құрылғысын пайдаланады;
КҚ 2.10.4. Қолданылатын жабдықтарды күту ережесін және режимдерін реттейді;
КҚ2.10. 5. Шығарылатын иiрiмжiптiң сызықты тығыздығын және қасиеттерін анықтайды;
КҚ 2.10.6. Релаксациясы мен қайта ораудың сапасына қойылатын талаптарды сақтайды;
КҚ 2.10. 7. Жiптердiң керiліс шамасын реттейді;
КҚ2.10. 8. Қалдықтар есебін жүргізеді;
КҚ 2.10.9. Бекітілген деңгейге дейінгі иірімжіпті камераға толтырады, булағыш камерасының сорғыш каналына жіптерді сабақтайды және конус-төсемге иіршік орнатады;

ПК 2.8.9. Сортировать поступающее сырье.
ПК 2.8.10. Рассчитывать выход отходов.
ПК 2.8.11. Ведет учет переработки сырья.
ПК 2.8.12. Обеспечивать бесперебойное питание бесхолстовой трепальной машины.
ПК 2.8.13. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству перерабатываемого сырья.
2.9.
120809 2 – Оператор распределения пряжи*
ПК 2.9.1. Управлять, механизированными стеллажами, подвесным конвейером.
ПК 2.9.2. Включать магнето и заправку пряжи по бункерам.
ПК 2.9.3. Определять линейную плотность пряжи, артикулы вырабатываемых тканей, полотен, длину основ на ткацких навоях.
ПК 2.9.4. Рассчитывать число сновальных валиков в партии.
ПК 2.9.5. Устанавливать размеры паковок.
ПК 2.9.6. Ведет учет отправляемых полуфабрикатов.
ПК 2.9.7. Контролировать порядок извещения дежурного о поломке или аварии подвесного конвейера, механизированного стеллажа.
ПК 2.9.8. Распределять основы по ткацким станкам, пряжу по вязальным машинам в соответствии с артикулом ткани, полотна и их сходом.
ПК 2.9.9. Включать магнето на пульте управления механизированного стеллажа для хранения основ пряжи.
ПК 2.9.10. Контролировать за правильностью пополнения люлек подвесного конвейера пряжей.
ПК 2.9.11. Включать и выключать подвесной конвейер.
ПК 2.9.12. Наблюдать за работой конвейера, загрузочно-разгрузочных устройств.
ПК 2.9.13. Контролировать за полнотой наработки съемов, правильностью снятия основ со стеллажа, подбора основ на стеллаже для отправки в установленное место, за техническим состоянием ограждений, натяжного и блокирующего устройства конвейера.
ПК 2.9.14. Останавливать подвесной конвейер в случае аварии, сообщать дежурному о поломке конвейера.
ПК 2.9.15. Контролировать за работой пульта управления, механизированных стеллажей.
2.10.
120810 2 – Оператор релаксационно-мотального агрегата*
ПК 2.10.1. Выполнять релаксации и перемотки пряжи на агрегате, состоящем из запарной камеры и мотальной машины.
ПК 2.10.2. Участвовать в приеме применяемого оборудования из ремонта.
ПК 2.10.3. Эксплуатировать устройство и взаимодействие основных механизмов обслуживаемых машин.
ПК 2.10.4. Регулировать режим и правила ухода за применяемым оборудованием.
ПК 2.10.5. Определять свойства и линейную плотность перерабатываемой пряжи.
ПК 2.10.6. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству релаксации и перемотки.
ПК 2.10.7. Регулировать величины натяжения нитей.
ПК 2.10.8. Ведет учет отходов.
ПК 2.10.9. Устанавливать бобины на конусоукладчик и заправлять нити во всасывающее сопло запарной камеры, заполнять камеры пряжей до установленного уровня.

КҚ 2.10. 10. Тазалағыш құрылғысымен орағыш машинаның парафиндейтін механизінде, кергішке бағыттағыш шыбық арқылы сабақтайды және шыны түтікшеден иірімжіпті қалпына кеттіріп алады;
КҚ 2.10. 11. Орайтын тікиіршік және кірісін ауыстырады;
КҚ 2.10.12. Жіптерді септейді, релаксация және қайта ораудың процестерiн үздiксіз қамтамасыз ететiн және басқа да жұмыстық тәсілдерін орындайды;
КҚ 2.10.13. Оралатын тікиіршіктің және бір қалыпты түсірімнің шумақталуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.10.14. Орау машинасындағы технологиялық процестер барысын, температуралық тәртiпті, қысыммен парды, иірімжiптің түтікшені толтырылу дәрежесiн, иірімжіп керілуін және шығатын тікиіршік өлшемі мен иірімжіп ылғалдылығын, парафиндеу мен релаксация сапасын бақылайды;
КҚ 2.10. 15. Релаксация камерасы мен каналдың жағдайын, резервті орағышты бақылайды, түсетін иірімжіп пен конусты тексереді;
КҚ 2.10.16. Қалдықтарды жинайды және өткiзеді;
КҚ 2.10.17. Запастағы рамкаға иіршіктерді қондырады;
7.
2.11.
120811 2 – Зығырды түту машинасының операторы*
КҚ 2.11.1. Зығыр түткiш машинасында түткіш талшықтарын тарап отырады;
КҚ 2.11.2. Агрегатталған автоматты жаюшымен зығыр түткiш машинасында түтілген талшықтар уыстарынан таспа қалыптастырады;
КҚ 2.11.3. Түткіш талшықтарына түстер мен ұзындығы, нөмері бойынша алғашқы өңдеу жасайды;
КҚ 2.11.4. Әр түрлі ұзындықты талшықтар үшін уыстар салмағын орнатады;
КҚ 2.11.5. Бумаға талшықтар уыстарын буады;
КҚ 2.11.6. Ыдыста істеп қойылған престелген таспаны қатарлап салады;
КҚ 2.11.7. Түтілген талшықтар мен таспалар сапасын тексереді;
КҚ 2.11.8. Тарауға арналған бекітілген салмағымен талшық уысын дайындайды;
КҚ 2.11.9. Ақаудың бiр мезгілде жойылуымен ұзындығы бойынша талшықты теңестiрумен бекітілген салмағының уысындағы талшығына бөледі;
КҚ 2.11.10. Зығыр түткіш машинаның ақауларын жою үшін қажетті шараны қабылдайды және таспаны қалыптастыру процесінің барысын бақылайды;
КҚ2.11.11. Жұмыс орынына түтілген талшықтарды тасымалдайды;
КҚ 2.11.12. Байланған талшықтың белдікшесін кеседі және аршылған талшықтың бумасын шешеді;
КҚ 2.11.13. Уыстарды ширатады;
КҚ 2.11.14. Байлауды суырып алуын;
КҚ 2.11.15. Ярлык пен шпагатты дайындайды;
КҚ 2.11.16. Талшықтың нөмері мен түрлері көрсетілген ондағы ярлыкпен салады және бумадағы нақтылы салмақпен түтілген талшықтар уыстарын буып отырады;
КҚ2.11.17. Транспортер бесігіне талшықтар бумасын жайып салады;
8.
2.12.
120812 2Мыжып түту машинасының операторы*
КҚ 2.12.1. Ойындыны өңдеу процестерін жүргізеді;
КҚ 2.12.2. Мыжу, мыжып түту машинасының құрылғысын пайдаланады;
КҚ 2.12.3. Алуан түрдегі талшықтан қоспасын құрастырады;

ПК 2.10.10. Извлекать релаксированную пряжу из стеклянных трубок и заправлять ее через направляющие прутки в натяжной и парафинирующий механизм мотальной машины с чистильным устройством.
ПК 2.10.11. Менять входную и наматывать паковок.
ПК 2.10.12. Ликвидировать обрыв нитей и выполнять другие рабочие приемы, обеспечивающие непрерывность процессов релаксации и перемотки.
ПК 2.10.13. Обеспечивать равномерный съем сматываемых и наматываемых паковок.
ПК 2.10.14. Наблюдать за ходом технологического процесса, температурным режимом, давлением пара, степенью заполнения трубок пряжей, натяжением пряжи на мотальных машинах, качеством релаксации и парафинирования, влажностью пряжи и размером выходящих паковок.
ПК 2.10.15. Проверять поступающую пряжу, конусов, контролировать за резервной намоткой, состоянием сопла и релаксационной камеры.
ПК 2.10.16. Собирать и сдавать отходы.
ПК 2.10.17. Выставлять бобины в запасную рамку.
2.11.
120811 2 – Оператор льночесальной машины*
ПК 2.11.1. Выполнять чесание трепаного волокна на льночесальной машине.
ПК 2.11.2. Формировать ленты из горстей чесаного волокна на льночесальной машине, с агрегированной с автоматическим раскладчиком.
ПК 2.11.3. Выполнять первичную обработку трепаного волокна по номерам, цвету и длине.
ПК 2.11.4. Устанавливать вес горсти для волокна различной длины.
ПК 2.11. 5. Связывать горсти волокна в пачки.
ПК 2.11.6. Упаковывать ленты на прессе нарабатываемой в таз.
ПК 2.11.7. Контролировать качество чесаного волокна и ленты.
ПК 2.11.8. Подготавливать горсти волокна установленного веса для чесания.
ПК 2.11.9. Делить волокно на горсти установленного веса с выравниванием волокна по длине с одновременным удалением дефектов.
ПК 2.11.10. Наблюдать за ходом процесса формирования ленты и принимать необходимые меры для устранения неполадок льночесальной машины.
ПК 2.11.11. Транспортировать трепаное волокно к рабочему месту.
ПК 2.11.12. Развязывать пачки обдернутого волокна, разрезать пояски вязок волокна.
ПК 2.11.13. Перекручивать горсти.
ПК 2.11.14. Расщипывать вязку.
ПК 2.11.15. Заготавливать шпагат и ярлыки.
ПК 2.11.16. Связывать горсти чесаного волокна определенного веса в пачки, вкладывать в них ярлыки с указанием вида и номера волокна.
ПК 2.11. 17. Укладывать пачки волокон в люльки транспортера.
2.12.
120812 2 – Оператор мяльно-чесальной машины*
ПК 2.12.1. Ведет процесс обработки промина.
ПК 2.12.2. Эксплуатировать устройство мяльных, мяльно-чесальных машин.
ПК 2.12.3. Составлять смески из различных видов волокон.

КҚ 2.12.4. Алуан түрдегі талшықтың төсеміне қойылатын талаптарды сақтайды;
КҚ 2.12.5. Эмульсиялаудың технологиялық режимдерін, эмульсия шығынының нормасын реттейді;
КҚ 2.12.6. Қызмет көрсететiн машиналарды мерзiмдi майлайды және тазалайды;
КҚ 2.12.7. Мыжып түту, мыжу-тарау машинасында кендір, кенепті ұзын талшығын эмульсиялау және тарауын жүргізеді;
КҚ2.12.8. Жөндеуден қызмет көрсететiн машиналарды қабылдауына қатынасады;
КҚ 2.12.9. Талшықты араластырады және машинаны қоректендіретін транспортеріне оны бір қалыпты төсейді;
КҚ 2.12.10. Талшықты машина арқылы жібереді;
КҚ 2.12.11. Оның түрi мен сапасына тәуелдіктегі талшыққа түсірілетін эмульсияның берiлісін жөнге келтіреді;
КҚ 2.12.12. Рулонды аппаратымен таспаларды орайды және қызмет көрсететін машинаның тарақтау алаңы арқылы талшықтың өту дұрыстығын бақылайды;
КҚ 2.12.13. Рулонды қабылдап отырады;
КҚ 2.12.14. Қызмет көрсететін машинаның жұмыс құралындағы ораманы құртады.
КҚ 2.12.15. Тынықтыру үшін рулонды жинап қояды;
КҚ 2.12.16. Үйкелетiн беттердi майлайды және тазалап отырады;
9.
2.13.
120813 2Айналдырып түту машинасының операторы*
КҚ 2.13.1. Әр түрлі өнімдер өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.13.2. Технологиялық және басқа да құжаттарды рәсімдейді;
КҚ 2.13.3. Технологиялық процестің барысына әсер ететін факторларды анықтайды;
КҚ 2.13.4. Өнімнің түржиынын шығарады;
КҚ 2.13.5. Физикалы-механикалық параметрлерін есептейді;
КҚ 2.13.6. Түту жабдықтарын пайдаланады;
КҚ 2.13.7. Жабдықтарды жөнге келтіреді және жөндейді;
КҚ 2.3.8. Айналма түту машиналарда жiбек талшығын түту процестерін орындайды;
КҚ 2.13.9. Жабдықтарға техникалық жөндеу жүргізеді;
КҚ 2.13.10. Өнім сапасына қойылатын нормативтерді сақтайды;
КҚ 2.13.11. Қалдықтарды жинайды;
КҚ 2.13.12. Өнім сапасын бақылайды;
КҚ 2.13.13. Жөндеуге жабдықты тапсыруына қатынасады;
КҚ 2.13.14. Еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
10.
2.14.
120814 2Түту-қайта түту агрегатының операторы*
КҚ 2.14.1. Түту-қайта түту агрегатындағы сүзгілерді өңдірудегі дәкелер және түту мен қайта түту процестерін жүргізеді;
КҚ 2. 14.2. Шикізаттың қайта өңделуге түсетіндерін өңдейді;
КҚ 2.14.3. Қалдықтар шығысын есептеп отырады;
КҚ 2.14.4. Қайта өңделетін шикзаттың сапасын бақылайды;
КҚ 2.14.5. Сүзгiлердi өндiру бойынша толтырудың параметрлерін реттейді;
КҚ 2.14.6. Тескiш жiптiң, кенептің сызықты тығыздығын анықтайды;
КҚ 2.14.7. Сүзгiлер сапасына қойылатын талаптарды және сүзгiнiң МЕСТ-ын сақтайды;
КҚ 2.14.8. Агрегаты жұмысқа дайындайды;
КҚ 2.14.9. Түту машинасын кенеппен толықтырады;
КҚ 2.14.10. Арнайы құрылғыға дәке рулондарын қондырады және ұштарын тепшиді, тігін машинасын толтырады;

ПК 2.12.4. Соблюдать требования, предъявляемые к настилу каждого вида волокна.
ПК 2.12.5. Регулировать технологический режим эмульсирования, нормы расхода эмульсии.
ПК 2.12.6. Выполнять периодичность чистки и смазки обслуживаемых машин.
ПК 2.12.7. Выполнять чесание и эмульсирование длинного волокна джута, кенафа на мяльных, мяльно-чесальных машинах.
ПК 2.12.8. Участвовать в приеме обслуживаемых машин из ремонта.
ПК 2.12.9. Смешивать волокна и равномерно настилать его на питающий транспортер машины.
ПК 2.12.10. Пропускать волокна через машину.
ПК 2.12.11. Регулировать подачу эмульсии, наносимой на волокно, в зависимости от его вида и качества.
ПК 2.12.12. Контролировать за правильностью прохождения волокна через гребенное поле обслуживаемой машины и намотки ленты рулонным аппаратом.
ПК 2.12.13. Ведет прием рулонов.
ПК 2.12.14. Ликвидировать намоты на рабочие органы обслуживаемых машин.
ПК 2.12.15. Складывать рулоны для отлежки.
ПК 2.12.16. Выполнять чистку и смазку трущихся поверхностей.
2.13.
120813 2 – Оператор круглочесальной машины*
ПК 2.13.1. Организовывать технологический процесс производства различной продукции.
ПК 2.13.2. Оформлять технологическую и другую документацию.
ПК 2.13.3. Определять факторы, влияющие на ход технологического процесса.
ПК 2.13.4. Выпускать ассортимент продукции.
ПК 2.13.5. Рассчитывать физико-механические параметры.
ПК 2.13.6. Эксплуатировать чесальное оборудование.
ПК 2.13.7. Регулировать и ремонтировать оборудование.
ПК 2.13.8. Производить чесание шелкового волокна на круглочесальных машинах.
ПК 2.13.9. Выполнять техническое обслуживание оборудования.
ПК 2.13.10. Соблюдать нормативные требования к качеству сырья.
ПК 2.13.11. Убирать отходы.
ПК 2.13.12. Контролировать качества продукции.
ПК 2.13.13. Участвовать в сдаче оборудования в ремонт.
ПК 2.13.14. Соблюдать безопасность труда.
2.14.
120814 2 – Оператор чесально-дублировочного агрегата*
ПК 2.14.1. Вести процесс чесания и дублирования прочеса марли при выработке фильтров на чесально-дублировочном агрегате.
ПК 2.14.2. Обрабатывать поступающее в переработку сырье.
ПК 2.14.3. Вести учет выхода отходов.
ПК 2.14.4. Контролировать качество перерабатываемого сырья.
ПК 2.14.5. Регулировать заправочные параметры по выработке фильтров.
ПК 2.14.6. Определять линейную плотность холста, прошивной нити.
ПК 2.14.7. Соблюдать государственные стандарты на фильтры, требования, предъявляемые к качеству фильтров.
ПК 2.14.8. Подготавливать агрегат к работе.
ПК 2.14.9. Заправлять чесальные машины холстом.
ПК 2.14.10. Устанавливать рулоны марли в специальное устройство и выполнять сшивку концов, заправлять швейные машины.

КҚ 2.14.11. Сүзгінің шетін кескіндейді және қырқады, түрлендіргішке жайманы төсемін, тараудың сапасын бақылайды;
КҚ 2.14.12. Тiгiн машинасындағы пышақтың жұмысын тексереді;
КҚ 2.14.13. Таралған және қайталама мақтаның үзілгіштігін құртады;
КҚ 2.14.14. Сүзгiнiң шеттерiн теңестiреді;
КҚ 2.14.15. Жаймадағы кiр басқан орындарын жояды;
КҚ 2.14.16. Тауарлық реттеуiш қысқыштарына тауарлық білікшенi қондырады, үстелге төсейді, сүзгінің істеп тасталған рулондарын түсіріп алады;
КҚ 2.14.17. Сүзгінің жаңа рулондарын толтырады;
КҚ 2.14.18. Жайманың жиектерін жинайды және оларды қайта өңдеуге өткізеді;
11.
2.15.
120815 2 – Түту-таспа агрегаты операторы*
КҚ 2.15.1. Әр түрлі өнімдер өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.15.2. Өнімнің ақауларын ескертеді және жояды;
КҚ2.15.3. Бекітілген техникалық құжаттар жүргізеді;
КҚ 2.15.4. Жұмысқа жабдықтарды дайындайды;
КҚ 2.15.5. Тиісті күйдегі тетіктер мен аспаптарды күтеді;
КҚ 2.15.6. Өнім сапасын тексереді;
КҚ 2.15.7. Ауысымды қабылдайды және тапсырады;
КҚ 2.15.8. Тарау-таспалы машинасы агрегатындағы таспа өңдіру процестерін атқарады;
КҚ 2.15.9. Тарау-таспалы құрылғысын пайдаланады;
КҚ 2.15.10. Таспалар мен түту сапасын бақылайды;
КҚ 2.15.11. Қызмет көрсететін агрегаттарға жөндеу жүргізеді;
КҚ 2.15.12. Мақтаны қопсыту дәрежесін реттейді;
КҚ 2.15.13. Қалдықтарды жояды;
КҚ 2.15.14. Электр қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігін сақтайды;
12. Орта буын маманы
3.16.
120816 3 – Техник-технолог
КҚ 3.16.1. Технологиялық және басқа да техникалық құжаттарды толтырады;
КҚ 3.16.2. Бақылау-өлшегіш құралдарын қолданады;
КҚ 3.16.3. Робот- және микропроцессорлық техникасын пайдаланады;
КҚ 3.16.4. Экономикалық мақсатқа сәйкестенген есебімен материалдарды пайдалану мәселелерін шешеді;
КҚ 3.16.5. Өнімнің түрлеріне нормативтік құжаттар талаптарын қолданады;
КҚ 3.16.6. Сапа жүйесінің құжаттарын пайдаланады;
КҚ 3.16.7. Қазақстан Республикасы сертификаттау жүйесіндегі негізгі ережелерін сақтайды;
КҚ 3.16.8. Иіру жоспарын түзу;
КҚ 3.16.9. Талшықты материалдарды өңдейтін технологиялық желілердің жүйелік жоспарын жасау;
КҚ 3.16.10. Технологиялық желілердің жұмыс кестесін түзу;
КҚ 3.16.11. Иіру өндiрiсіндегі технологиялық процестің параметрлеріне, жабдықтың өнімділігіне, шикізаттың шығындарына технологиялық есептерін жүргізу;
КҚ 3.16.12. Иіру машиналарының өнімділігін есептеу;
КҚ 3.16.13. Үзілу деңгейін анықтау әдістемесін және кинематикалық есебін шығару;
КҚ 3.16.14. Иіру өндірісі зертханасында жұмыс дағдыларын игереді.
3.17.
120817 3 – Техник-механик

ПК 2.14.11. Контролировать качество прочеса, настила ватки на преобразователь, обрезки и обметки краев фильтров.
ПК 2.14.12. Проверять работы ножа на швейной машине.
ПК 2.14.13. Ликвидировать обрыв прочеса и дублирования ватки.
ПК 2.14.14. Выравнивать края фильтра.
ПК 2.14.15. Ликвидировать загрязненные места в полотне.
ПК 2.14.16. Снимать наработанный рулон фильтра, укладывать на стол, устанавливать товарный валик в зажимы товарного регулятора.
ПК 2.14.17. Заправлять новое рулоны фильтров.
ПК 2.14.18. Выполнять сборку окраек полотна и сдавать их на переработку.
2.15.
120815 2 – Оператор чесально-ленточного агрегата*
ПК 2.15.1. Организовывать технологический процесс производства различной продукции.
ПК 2.15.2. Предупреждать и устранять дефекты продукции.
ПК 2.15.3. Вести установленную техническую документацию.
ПК 2.15.4. Подготавливать оборудование к работе.
ПК 2.15.5. Содержать инструменты и приспособления в надлежащем состоянии.
ПК 2.15. 6. Контролировать качество продукции.
ПК 2.15.7. Принимать и сдавать смену.
ПК 2.15.8.Выполнять процесс выработки ленты на агрегате чесально-ленточных машин.
ПК 2.15.9. Эксплуатировать чесально-ленточное устройство.
ПК 2.15.10. Контролировать качества прочеса и ленты.
ПК 2.15.11. Производить ремонт обслуживаемого агрегата.
ПК 2.15.12. Регулировать степень рыхления хлопка.
ПК 2.15.13. Удалять отходы.
ПК 2.15.14. Соблюдать электробезопасность и пожарную безопасность.
2. Специалист среднего звена
3.16.
120816 3 – Техник-технолог
ПК 3.16.1. Оформлять технологическую и другую документацию.
ПК3.16. 2. Использовать контрольно-измерительные приборы.
ПК3.16. 3. Применять робото- и микропроцессорную технику.
ПК3.16. 4. Решать вопросы использования материалов с учетом экономической целесообразности.
ПК 3.16. 5. Применять требования нормативных документов к видам продукции.
ПК3.16. 6. Применять документацию систем качества.
ПК3.16. 7. Соблюдать основные правила системы сертификации Республики Казахстан.
ПК3.16. 8. Составить план прядения;
ПК3.16. 9. Разрабатывать системный план работ технологических линий перерабатывающей отрасли волокнистых материалов;
ПК3.16. 10. Составить график работы технологических линий;
ПК3.16. 11. Производить технологический расчет расхода сырья, производительности оборудования, параметров технологических процессов прядильного производства;
ПК 3.16.12. Рассчитывать производительность прядильных машин;
ПК3.16. 13. Производить кинематический расчет и методику определения уровня обрывности;
ПК3.16. 14. Работать в лаборатории прядильного производства.
3.2. 120817 3Техник-механик.

КҚ 3.17.1. Қызметтік хаттарды, іс номенклатурасын құрастырады және реквизиттер толтырады, дұрыс орналастырады;
КҚ 3.17.2. Оларсыз, қосымша тiркелген күштердiң есепке алуымен материалдық нүктелердiң қозғалысының параметрлерiн анықтайды;
КҚ 3.17.3. Технологиялық жабдықтарға арналған электрлі қозғалтқыштарды таңдайды, трансформаторды желіге қосады, электрлі қозғалтқышпен басқару схемасын жинайды;
КҚ 3.17.4. Өлшегіш құралдарды дұрыс таңдап, оларды қолданады және шектерді жүктейді, қондыруларды таңдайды, сатандарттар пайдаланады;
КҚ 3.17.5. Microsoft Office бағдарламасының стандартты пакетін қолданады және операциялық жүйеде жұмыс істейді;
КҚ 3.17.6. Еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі ережесі сақталуын бақылау жүргізеді және жұмыстың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз етеді;
КҚ 3.17.7. Жеке қорғаныш құралдарын қолданады және сәтсіз жағдайда зақымданушыға дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді;
КҚ 3.17.8. Техникалық суреттер мен сызбалар арқылы ойын дұрыс жеткізеді, анықтамаларды қолданады, КҚБЖ-ге (ЕСКД) сәйкес схемалар, сызбаларды оқиды және құрастырады;
КҚ 3.17.9. Айналатын және майысатын кезеңдерінде эпюрлар құрады, бітеулер, тіреуіштер реакциясын анықтайды;
КҚ 3.17.10. Жөндеу кезінде бақылау-өлшегіш және жұмысшы құралдарын қолданады;
КҚ 3.17.11. Жабдықтарға кезеңдік қадағалау жүргізеді;
КҚ 3.17.12. Жабдықтарды баптайды және жинақылаудың тәсілдерін игереді;
КҚ 3.17.13. Жабдықтарды жөндеу құжаттарын дайындайды, косалқы бөлшектер мен аспаптарды, кажетті материалдарды алу жөніндегі сұранысты толтырады;
КҚ 3.17.14. Механизмдердің негізгі сынықтарын жояды және механизмнің барлық реттеу түрлерін орындайды;
КҚ 3.17.15. Метал кесетін станоктардағы бөлшектерді өңдейді және бөлшектерге слесарлық өңдеу жүргізеді;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 632 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1027 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім беру
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру,
пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар
мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы: 1211000 – Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу
Біліктілігі: 121101 1 - Кестелеуші*
121103 2 - Тігінші*
121104 1 - Киім пішуші*

ПК 3.17.1. Правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел.
ПК3.17. 2. Определять параметры движения материальной точки, как с учетом приложенных сил, так и без них.
ПК 3.17.3. Собирать схемы управления электродвигателями, подключать в сеть трансформаторы, подбирать электродвигатели для технологического оборудования.
ПК3.17. 4. Пользоваться стандартами, выбирать посадки, назначать допуски, правильно выбирать измерительные средства и пользоваться ими.
ПК3.17. 5. Работать в операционной системе, пользоваться стандартным пакетом программ Microsoft Office.
ПК3.17. 6. Обеспечить безопасность ведения работ и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности.
ПК 3.17.7. Пользоваться индивидуальными средствами защиты, оказывать доврачебную помощь пострадавшим при несчастных случаях.
ПК3.17. 8. Составлять и читать чертежи, схемы согласно ЕСКД, пользоваться справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка.
ПК3.17. 9. Определять реакции опор, заделок, строить эпюры на крутящий и изгибающий момент.
ПК3.17. 10. Пользоваться рабочими и контрольно-измерительными инструментами при ремонте.
ПК 3.17.11. Проводить периодические осмотры оборудования.
ПК 3.17.12. Владеть приемами комплектования и наладки оборудования.
ПК3.17. 13. Оформлять документацию на ремонт оборудования, составлять заявки на получение необходимых материалов, запасных частей и инструментов;
ПК3.17. 14. Устранять основные неисправности механизмов и выполнять все виды регулировок механизмов.
ПК3.17. 15. Производить слесарную обработку деталей и обработку деталей на металлорежущих станках.
Приложение 567
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1027
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1211000 - Швейное производство и моделирование одежды
Квалификации:
121101 1 – Вышивальщица*
121103 2 – Швея*
121104 1 – Раскройщик*

4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: біліктілігіне қарай бір арнайы пән бойынша емтихан тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау
1) 121101 2- Кестелеуші, 121102 2 – Шілтерші: АП 04 – Арнайы технология;
2) 121103 2 – Тігінші, 121106 2 – Арнайы тігінші: АП 04 – Тігін өндірісінің технологиясы;
3) 121104 2 – Киім пішуші, 121105 2 - Киім конструкторы, 121107 2 – Модельер-пішуші, 121110 2 - Пішуші: АП 05 – Киімді құрастыру (конструкциялау)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 633 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1028 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім беру
Білім беру коды және бейіні:1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар
технологиясы
Мамандығы: 1211000 – Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу

4320
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля, порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломной работы со сдачей экзамена по одной из спецдисциплин согласно квалификаций: 121101 1- Вышивальщица: СД 04 – Спецтехнология; 121103 2 – Швея, 121106 2 – Портной: СД 04 – Технология швейного производства; 121104 1 – Раскройщик, 121105 2 - Конструктор одежды, 121107 2 – Модельер-закройщик, 121110 2 - Закройщик: СД 05 – Конструирование одежды. Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности. Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 568
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1028
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1211000 - Швейное производство и моделирование одежды
Квалификации:

121109 3 – Техник-технолог,
121111 3 – Тігін өндірісінің технологы
1656
КП 01
Өндірістік оқыту
КП 1.1
танысу практикасы
54
КП 1.2
оқу практикасы
1026
КП 02
Кәсіптік практика
КП 2.1
Өндірістік практика (жұмыс орындарындағы)
216
КП 2.2
Технологиялық практика
72
КП 2.3
Диплом алдындағы практика
288
АА 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5184
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
5800
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жобалардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны орындау және қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 638 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1033 қосымша
1211000 – Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің пәннің индексі
Пәннің, практиканың атауылары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби терминология, бөлімдер бойынша тіл дамыту және аударма жасау техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Құжаттармен жұмыс жасауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуда және оқуда лексикалық және грамматикалық минимум;
- қазақ(орыс) тілінде қарым-қатынас жасаудың негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- кәсіби терминдерді түрлі грамматикалық формаларда қолдану;
- жағдаяттарға байланысты ұғымды және жүйелі түрде өз ойын айту;
өзінің кәсіби қызметінде қазақ(орыс) тіліндегі білімін қолдану;
- айтылған сөйлемді түсіну;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіби терминология, бөлімдер бойынша тіл дамыту және аударма жасау техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Құжаттармен жұмыс жасауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуда және оқуда лексикалық және грамматикалық минимум;
- ағылшын тілінде қарым-қатынас жасаудың негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- кәсіби терминдерді түрлі грамматикалық формаларда қолдану;
- жағдаяттарға байланысты ұғымды және жүйелі түрде өз ойын айту; - өзінің кәсіби қызметінде ағылшын тіліндегі білімін қолдану;
- айтылған сөйлемді түсіну.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Теориялық мәліметтер. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Шаңғы дайындығы. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар
Білімдер:
- қауіпсіздік техникасы ережелері;
- спорт түрлері бойынша ережелер;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру, граната лақтыру, шаңғымен жүру, спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар, туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасы;
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- волейбол, баскетбол ойнау, снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, шаңғымен жүру, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтау.
БҚ 4
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Іс–қағаздарын жүргізу және корреспонденция тұралы мәліметтер.
Ұйымдық құжаттары.
Бұйрық – жарлық құжаттар.
Ақпараттық–анықтамалық құжаттар.
Еңбек қатынастарын қүжаттау.
Қызмет хаттарының негізгі әдістемелері. Іс-қағаздарды рәсімдеу, сақтау және архивке өткізу.
Білімдер:
- іс жүргізу тілінің терминдері;
- құжат түрлері;
- деректер тізбесінің қалыптасқан құрылымы;
- құжаттардың формуляр үлгісі;
- әр түрлі іс-қағаздарының толтырылу үлгісі;
Іскерліктер:
- ережеге сәйкес құжаттарды дұрыс құру және дұрыс толтыру;
- құжат деректемелерін ұқсастығы мен айырмашылығын айыру;
- екі тілде іс-қағаздарын ережеге сәйкес жүргізу;
- нормативті актілердің талаптарын сақтау;
- құжаттарды рәсімдеу, қажетті жерлерге өткізу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
ЖКП 02
Сызу
Сызу техникасы. Сызбаларды графикалық рәсімдеу. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Бөлшек конструкциясын талдау. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызбаларды графикалық рәсімдеуге қойылатын талаптарды;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін;
Іскерліктер:
- сызбаларды рәсімдеуді;
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуін;
- мамандық бойынша сызбалар және схемалардың орындалуын;
БҚ 4
КҚ 1.1.1

121109 3 – Техник–технолог,
121111 3 - Технолог швейного производства
1656
ПО 01
Производственное обучение
ПП 1.1
ознакомительная практика
54
1
ПП 1.2
учебная практика по приобретению профессиональных навыков
1026
2,3
ПП 02
Профессиональная практика
ПП 2.1
Производственная практика (на рабочих местах)
216
3,4
ПП 2.2
Технологическая практика
72
4
ПП 03
Преддипломная практика, в т.ч. дипломное проектирование
288
4
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5184
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего
5800
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: выполнение и защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 573
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1033
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
"Швейное производство и моделирование одежды"
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формируемые знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Развитие речи, терминология по специальности.
Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональная лексика
Профессиональное общение.
Знания:
лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
основные приемы общения на казахском (русском) языке;
Умения:
- использовать профессиональные термины в разных грамматических формах;
- логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией;
- применять знания казахского языка (русского) в своей профессиональной деятельности;
- понимать речь на слух;
БК 1
БК 2
БК 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Развитие речи, терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов, профессиональное общение. Работа с профессиональными терминами: мое рабочее место, рабочие приспособления, рабочий день, время и профессия.
Знания:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на английском языке;
Умения:
- применять профессиональную терминологию в общении с клиентами;
- логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией;
- понимать речь на слух.
БК 1
БК 2
БК 8
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры.
Знания:
- правил техники безопасности;
- правил по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений;
- техники метания гранаты, толкания ядра;
- техники катания на лыжах;
- правил спортивных и подвижных игр;
- перечня индивидуального снаряжения туриста.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах;
- ходить на лыжах;
- участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и туристический маршрут.
БК 4
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке:
Сведения о делопроизводстве и корреспонденции. Организационные документы.
Приказно-уставные документы. Информационно-справочные документы. Документирование трудовых отношений.
Основная методика служебного письма. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- термины делопроизводства;
- виды документов;
- сформированная структура перечня документов;
- формуляр - образец документов;
- образец заполнения деловых бумаг;
Умения:
- правильное составлять и правильное заполнять документы согласно правил;
- определять сходство и различие данных в документах;
- вести делопроизводство на двух языках согласно правил;
- соблюдать требования нормативных актов;
- оформлять документы, передавать по месту назначения.
БК 1
БК 3
БК 6
ОПД 02
Черчение
Техника черчения. Графическое оформление чертежей. Основы геометрического и проекционного черчения. Элементы технического рисунка. Общие правила выполнения чертежей. Анализ конструкции детали. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- требования к графическому оформлению чертежей;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем;
Умения:
- оформлять чертежи;
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять чертежи и схемы по специальности.
БК3

КҚ 1.2.2
КҚ 1.2.9
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе. Нарықтық механизмнің негізгі элементері. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлік қызмет саласындағы бәсекелестік. Нарықтық экономикадағы мемлекеттің рөлі.
Мемлекеттің қаржы жүйесі және қаржы саясаты. Нарықтық экономикадағы еңбектің рөлі. Кәсіпкерлік қызметтің негізгі формалары. Шаруашылық іс –әрекеттің өндірістік тиімділігі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалайнесие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
Іскерліктер:
- экономикалық заңдар ықпалының объективтілігін түсіндіруді;
- экономикалық қатынастардың түрлеріне баға беруді;
- кәсіпкерлік қызметке экономикалық талдау жасауды.
БҚ 4
КҚ 2.7.6
ЖКП 04
Кәсіби этика және этикет
Қызмет көрсету мәдениетінің психологиясы. Қызмет көрсету мәдениетінің этикасы. Кәсіби этика. Еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасы. Эстетикалық мәдениет: техникалық эстетика және дизайн; қызметкердің сыртқы бейнесінің эстетикасы; байланыс зонасындағы қызметкердің этикеті; қызмет көрсетудің ұйымдастыру-технологиялық мәдениеті; қызмет көрсету сферасының маркетингі мен қызмет көрсетудің прогрессивті түрлері.
Білімдер:
- психология туралы жалпы мәліметтерді;
- конфликтерді шешу тәсілдерін;
- еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасын;
- кәсіпорын мен жұмыс орны интерьерінің сыртқы безендірілуінің эстетикасын;
Іскерліктер:
- қызметкердің сөйлеу мәдениетін, клиенттермен қарым-қатынас мәдениетін сақтауды;
- байланыс аймағында қызметкердің сыртқы бейнесіне қойылатын эстетикалық таҒлаптарды және этикетін сақтауды;
- қызмет көрсетудің жаңа түрлерін енгізуді.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 10
ЖКП 05
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың жалпы қағидалары және міндеттері. ҚР еңбекті қорғау жөнінде заңнамасы.
Кәсіпорындардағы қауіпсіздік техника ережелері. Өндірістік санитария мен гигиена.
Өрт қауіпсіздігі. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың құқықтық негіздерін және негізгі міндеттерін;
- электр қондырғылырына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқамалық турлерін;
- қоршаған ортаны қорғау бойынша қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- жұмысты еңбек қауіпсіздігін ескере отырып ұйымдастыру;
- міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсетуді;
БҚ 3
БҚ 8
БҚ 9
ЖКП 06
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
Жалпы электротехника: электр өрісі; тұрақты токтың электр тізбектері; электромагнетизм; трансформаторлар; айналмалы және тұрақты токтың электрлік машиналары; электр қозғалтқыштар және басқару аппаратурасы; электр энергиясын беру және бөлу.
Электроника негіздері: электровакуумдық және газдық разрядтық құралдар; жартылай өткізгіш және фотоэлектрондық құралдар; электрондық түзеткіштер және күшейткіштер; электрондық генераторлар мен өлшегіш құралдар; микроэлектрониканың интегралды кестелері.
Білімдер:
- тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбектері, өткізгіш материалдары туралы жалпы мәліметтерді;
- кедергілерді параллель жалғау және түйістіру заңдылықтарын;
- өлшегіш құралдардың қызмет принциптерін, қондырылуын, топтастырылуын;
- микроэлектрониканың интегралды кестелері туралы жалпы мәліметтерді;
Іскерліктер:
- кестелерде электр тізбектерінің негізгі элементтерін бейнелеуді;
- ұсынылған элементтерден электр тізбектерін жинақтауды;
- токтарды, кернеулерді, қуаттарды, энергияларды, кедергілерді өлшеулерді жүргізуді;
- электр қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 3
БҚ 9
ЖКП 07
Қолданбалы информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
Жоспарлы қамтамсыздандыру түрлері (жүйелі және қолданбалы).
Операциялық жүйелердің негізгі бұйрықтары. Сервистік бағдарламалардағы жұмыс. процессоры.
Power Point бағдарламасында презентацияларды жасау және көркемдеу. Жергілікті және ғаламдық желілер. WinZip архивтары. Деректер қорын басқару жүйелері.
Тігін өндірісі жабдықтарының автоматика элементтері және автоматтандыру жүйелері тұралы жалпы мәліметтер.
Білімдер:
- есептеулерге, ғылыми зерттеу және тәжірибелік құрастыру жұмыстарына арналған қазіргі заманғы компьютерлік бағдарламаларды;
- тігін өндірісі жабдықтарының автоматика элементтері және автоматтандыру жүйелері тұралы;
Іскерліктер:
- мәтіндік құжаттарды жасауда практика жүзінде компьютерлерді пайдалануды;
- мәліметтер базасын басқару жүйесін (МББЖ) пайдалануды;
- кесте мәліметтерінің негізінде цифрлік және мәтіндік ақпараттарды өңдеуді;
- қолданбалы бағдарлама пакеттерімен жұмыс істеуді.
БҚ 6
ЖКП 08
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы.
Сертификаттау негіздері; терминдер және анықтауыштар;
"Сертификаттау туралы" ҚР Заңы. Өнiм сапасы және сәйкестiк жөніндегі декларациясы. Сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері Сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру. Метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Стандарттаудың халықаралық жүйесі ИСО 9001-2000 (ISO).
Білімдер:
- стандартизация, метрология және өнім сапасы жөнінде негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiм қасиеттерін, сертификация, сапа көрсеткіштерінің номенклатурасын;
- өнім сапасын бақылау түрлерін;
- тігін саласында қолданылатын стандарт түрлерін;
- ИСО 9001-2000 (ISO) халықаралық стандарттарын:
Іскерліктер:
- нормативті-техникалық
құжаттамаларды пайдалануды;
- өнім сапасын стандарт талаптарына сәйкестігін анықтай алуды;
БҚ 3

ПК 2.1.2
ПК 2.5.3
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику. Основные элементы рыночного механизма. Рыночная система, монополия, конкуренция.
Конкуренция в сфере предпринимательской деятельности. Роль государства в рыночной экономике. Финансовая система и финансовая политика государства. Роль труда в рыночной экономике. Основные формы предпринимательской деятельности. Производственная эффективность хозяйственной деятельности.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой,
- денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- объяснить объективность действия экономических
- законов;
- дать оценку типам экономических отношений;
- проводить экономический анализ предпринимательской деятельности.
БК 4
ПК 2.7.6
ОПД 04
Профессиональная этика и этикет
Психология культуры сервиса. Этическая культура сервиса. Профессиональная этика. Этика взаимоотношений в трудовом коллективе. Эстетическая культура: техническая эстетика и дизайн; эстетика внешнего облика рабочего; этикет работника контактной зоны; организационно-технологическая культура сервиса; маркетинг сферы услуг и прогрессивные формы обслуживания.
Знания:
- общие сведения о психологии;
- способы разрешения конфликтов;
- этику взаимоотношений в трудовом коллективе;
- эстетику внешнего оформления интерьера предприятия и рабочих мест;
Умения:
- соблюдать культуру общения работника с клиентом;
- соблюдать эстетические требования к внешнему облику и этикет работника контактной зоны;
- внедрять новые виды услуг.
БК 2
БК 4
БК 8
БК 10
ОПД 05
Охрана труда
Важнейшие положения и задачи охраны труда. Законодательство по охране труда в РК. Правила техники безопасности на предприятиях. Производственная санитария и гигиена. Пожарная безопасность. Промышленная экология.
Знания:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники, производственной санитарии и гигиены;
- виды инструктажа;
- требования по охране окружающей среды;
Умения:
- организовать работу на предприятии с учетом безопасности труда;
- определять степень опасности воздействия электрического тока в сети на человека;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь.
БК 3
БК 8
БК 9
ОПД 06
Общая электротехника с основами электроники
Общая электротехника: электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; трансформаторы; электрические машины переменного и постоянного тока; электропривод и аппаратура управления; передача электрической энергии.
Основы электроники: электровакуумные и газоразрядные приборы; полупроводниковые и фотоэлектронные приборы; электронные выпрямители и усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; интегральные схемы микроэлектроники
Знания:
- общие сведения об электрических цепях постоянного и переменного тока, проводниковых материалах;
- законы последовательного и параллельного соединения сопротивлений;
- классификацию, устройство и принцип действия измерительных приборов, машин переменного и постоянного тока;
- общие сведения об интегральных схемах микроэлектроники;
Умения:
- изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
- собирать электрическую цепь из предложенных элементов;
- производить измерения тока, напряжения, мощности, энергии, сопротивления;
- соблюдать электробезопасность.
БК 3
БК 9
ОПД 07
Прикладная информатика и основы автоматизации производства
Виды программного обеспечения (системное и прикладное). Основные команды операционной системы. Работа в сервисных программах. Создание и оформление презентаций в программе Сети: локальная и глобальная. Архивы WinZip. Системы управления базами данных.
Общие сведения об элементах автоматики и системах автоматизации оборудования швейного производства.
Знания:
- современные компьютерные программы для оформления отчетов, научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок;
- об элементах автоматики и системах автоматизации оборудования швейного производства;
Умения:
- практически использовать компьютеры для обработки текстовой документации;
- использовать системы управления базами данных (СУБД);
- выполнять обработку цифровой и текстовой информации на основе табличных данных;
- работать с пакетами прикладных программ;
БК 6
ОПД 08
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации. Основы сертификации; термины и определения; Закон РК "О сертификации". Качество продукции и декларация о соответствии. Показатели качества и методы их оценки; разработка и внедрение системы менеджмента качества. Основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основные понятия и определения в области стандартизации, метрологии и качества продукции;
- свойства продукции, сертификацию, номенклатуру показателей качества;
- виды контроля качества продукции;
- виды стандартов, используемых в швейной отрасли;
- международные стандарты ИСО 9001-2000;
Умения:
- применять необходимую нормативно-техническую документацию;
- определять соответствие качества продукции требованиям стандартов.
БК 3

КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.8
КҚ 2.6.5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Тігін бұйымдарына арналған материалдар (Материалтану)
Тоқыма талшықтарының қасиеттері. Тоқыма өндірісінің технологиялық процестері. Маталардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері. Маталар мен басқа тоқыма материалдарының ассортименті. Тоқыма материалдарын стандарттау және олардың сапасы.
Білімдер:
- тоқыма материалдарының қасиеттерін;
- тігін бұйымдарына арналған маталар мен материалдар ассортиментінің сипаттамасын;
- тігін бұйымдары пакеттеріндегі материалдарды таңдауға және жинақтауға қойылатын талаптарды;
Іскерліктер:
- маталар мен материалдардың талщықтық құрамын анықтауды;
- негізгі жіп бағытын, маталардың оң және теріс беттерін, тоқу түрлерін және оның матаның сыртқы түрі мен қасиетіне әсерін анықтауды;
- талаптарға сай бұйым пакетіне қажетті материалдарын таңдауды;
- киімді өңдеу кезінде материалдардың қасиеттерін ескертуді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.6.4.
КҚ 2.7.3
АП 02
Арнайы сурет және көркем графика
Геометриялық фигураларды суреттеу. Жай заттармен матаға сурет салу. Түстер. Оюлар. Адам фигурасының пропорциясы. Схема бойынша үлгіні суреттеу. Киімдердің және оның бөлшектерінің суретін салу.
Білімдер:
- сурет туралы негізгі мағлұматтарды;
- ер, әйел адам және балалар фигурасының ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- схема бойынша әр түрлі техникада сүрет салу;
- киімдер элементтерінің суретін салу;
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.1
КҚ 2.7.2
АП 03
Тігін өндірісінің жабдықтары (Жабдықтау)
Тігін өндірісі жабдықтарының жіктелімі;.
Әр түрлі класстағы тігін машиналары және олардың сипаттамасы.
Ылғалды – жылулы өңдеуге (ЫЖӨ) арналған жабдықтар
Дайындау – пішу өндірісінің жабдықтары. Тігін өндірісін кешенді механизациялау және автоматтандыру.
Білімдер:
- құрал-жабдық тағайындалуының тігін бұйымдарын өңдеу әдістерімен байланысы;
- белгілі шетел фирмаларының тігін машиналары және жартылай автоматтарының жіктелімін;
- инелер жіктелімін;
технологиялық процестерді кешенді механизациялау шарттарын;
- ЫЖӨ арналған құралжабдықтың түрлерін және сипаттамасын;
- дайындаупішу өндірісі жабдықтарының түрлерін және сипаттамасын;
Іскерліктер:
- құрал-жабдықтар бойынша каталог, анықтама әдебиетпен қолдануды;
- киім түріне және материалдар қасиеттеріне байланысты құрал-жабдықты дұрыс таңдауды;
- тігін машинасындағы ұсақ ақаулықтарды жою ретін;
- машиналарда өңдеу және ЫЖӨ режимдерін белгілеуді;
- технологиялық операцияларды орындау кезінде еңбек қауіпсіздік талаптарын сақтай алуын
БҚ 9
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.5.
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
АП 04
Тігін өндірісінің технологиясы
Кіріспе. Киімдерді тігу технологиясының негіздері. Сыртқы киімдерді (пальто, костюмдер, күртешелер және т.б.) түйіндеп өңдеу технологиясы. Шалбар және белдемшелерді (юбкаларды) өңдеу. Көйлектерді, блузаларды, сыртқы жейделер және т.б. түйіндеп өңдеу ерекшілік-тері. Қазақ ұлттық киімін өңдеу ерекшеліктері.
Дайындау-пішу өндірісі. Киімді жөндеу және жаңарту ерекшіліктері.
Білімдер:
- қол, машина және ЫЖӨ жұмыстарының терминологиясы мен орындалуының техникалық шарттарын;
- тігіс түрлерін және олардың сипаттамасын;
- тігін бұйымдарының түйіндерін, бөліктерін өңдеу тізбегін және техникалық шарттарын;
- дайындау – пішу цехы (учаскесі) міндеттерін;
Іскерліктер:
- ассортименттік топтардағы бұйымдарды тігу бойынша машиналы және қол жұмыстарды орындауды;
- тігін бұйымдарының түйіндерін, бөліктерін машиналарда немесе қолмен өңдеуді;
- бөліктерді қосып бұйымды жинауды;
- орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді;
БҚ 7

ПК 2.3.5
ПК 2.4.8
ПК 2.6.5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Материалы для швейных изделий
(Материаловедение)
Основные свойства текстильных волокон. Технологические процессы текстильного производства. Состав, строение и свойства тканей. Ассортимент других текстильных материалов, применяемых при изготовлении одежды. Стандартизация текстильных материалов и х качество.
Знания:
- свойства текстильных материалов;
- характеристику ассортимента тканей и материалов, предназначенных для швейных изделий;
- требования к подбору и комплектации материалов для пакетов швейных изделий;
Умения:
- определять волокнистый состав тканей, материалов;
- определять направление нитей основы в тканях, лицевой и изнаночной сторон, виды переплетений и их влияние на внешний вид и свойства тканей;
- подбирать все необходимые материалы для пакета изделия в соответствии с требованиями;
- учитывать свойства материалов при изготовлении одежды.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.6.4
ПК 2.7.3
СД 02
Спецрисунок и художественная графика
Рисование геометрических фигур. Рисование драпировок с несложными предметами. Цвет. Орнамент. Пропорции фигуры человека. Рисование манекена по схемам. Рисование одежды и ее деталей
Знания:
- основные сведения о рисунке;
- особенности мужской, женской и детской фигуры;
Умения:
- выполнять рисунки в различной технике по схемам;
- выполнять рисунки элементов одежды
ПК 2.2.5
ПК 2.5.1
ПК 2.7.2
СД 03
Оборудование швейного производства (Оборудование)
Классификация оборудования швейного производства. Швейные машины различных классов и их характеристика. Оборудование для влажно-тепловой обработки (ВТО). Оборудование подготовительно-раскройного производства . Комплексная механизация и автоматизация швейного производства.
Знания:
- взаимосвязь выбора оборудования со способами обработки швейных изделий;
- классификацию швейных машин и полуавтоматов ведущих зарубежных фирм;
- классификацию игл;
- условия комплексной механизации технологических процессов;
- виды и характеристику оборудования для ВТО;
- виды и характеристику оборудования раскройно-подготовительного производства;
Умения:
- пользоваться каталогами и справочной литературой по оборудованию;
- осуществлять правильный выбор оборудования в зависимости от вида одежды и свойств материалов;
- устранять мелкие неполадки в швейной машине;
- устанавливать режимы обработки на машинах и режимы ВТО;
- соблюдать требования техники безопасности при работе на швейном оборудовании.
БК 9
ПК 2.1.5
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.5
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
СД 04
Технология швейного производства:
Введение. Основы технологии пошива одежды. Технология поузловой обработки верхней одежды (пальто, костюмов, курток и пр.). Обработка брюк и юбок. Особенности поузловой обработки женских платьев, мужских верхних сорочек и др. Подготовительно- раскройный процесс. Особенности технологии ремонта и обновления одежды.
Знания:
- терминологию и технические условия выполнения ручных, машинных и утюжильных работ;
- виды швов и их характеристику;
- последовательность и технические условия обработки узлов и деталей швейных изделий;
- функции подготовительно- раскройного цеха (участка);
Умения:
- выполнение машинных и ручных работ по пошиву изделий ассортиментных групп;
- производить обработку деталей и узлов швейных изделий на машинах или вручную;
- выполнять соединение деталей, сборку изделий;
- обеспечить качество выполняемых работ
БК 7

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.5
АП 04
Арнайы технология (1211011 үшін)
Кестелерді қолдану; кестелеу түрлері; кесте тоқуға арналған тоқыма материалдары; қол жұмыстарына арналған аспаптар және құралдар; қолды және машиналы тігістер; қолмен кестелеудің технологиясы; даярлайтын жұмыстар; қатарлап тігу; крестеп, қабатты креспен, жартылай креспен (немесе росписпен) кестелеу; гладпен, есептеп және еркін кестелеу; моншақ, бисер, шнур, таспа және т.б. қолданып кестелеу; аппликациялау; машиналы кестелеуге арналған жабдықтар; машиналы кестелеу технологиясы.
Білімдер:
- көркемдеп кестелеу түрлерін;
- көркемдеп кестелеу технологиясын;
- дәстүрлі өрнектерді және көркемдік кестелеу суреттерін;
- кестелеу бұйымдарында сәндік элементтерін композициялық орналастыру ережесін;
- бұйым формасы мен суреттің арақатынасын;
Іскерліктер:
- әр алуан түрдегі кестелеуді орындай алуын;
- сәндік материалдар қолданысымен кестелеу және алтынмен тігу жұмыстарын орындау;
- жергілікті халық қол өнерінің көркемдік дәстүрлері негізінде жеке шығармашылық элементімен бұйымдарды кестелей алуын;
- орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді;
БҚ 7
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
АП 05
Киімді құрастыру (конструкциялау)
Жеке тапсырыс бойынша киім бұйымдарын дайындаудағы құрастыру жобасының ерекшелігі. Киімдерді техникалық үлгілеу. Эскиз бойынша киім конструкциясын әзірлеу. Тұлға ерекшеліктерін ескере отырып киімді құрастыру. Ассортимент топтарындағы киімді үлгілеу мен құрастыру. Лекалдарды техникалық көбейту. Лекалдарды даярлау процесі. Лекалдардағы бақылау белгілері. Лекалдарды сақтау ережелері.
Материалдарды пішуге техникалық талаптар. Лекал жаймаларын жасау. Киімнің жаңа үлгілерін көркемдік жобалау. Жаңа сән енгізуге өндірістің конструкторлы- технологиялық дайындығы. Модель конструкциясын өлшем-нен кейін түзету әдістері. Үлгінің құрастырушылық шешімін орынды анықтау принциптері. Үлгіні жобалауды құрастыруда есеп жүргізу үшін нәтиже деректері. Киім бұйымдарын құрастыру процесінде қазіргі заманға сай технологиялық және ұйымдық-техникалықты қамтамасыз ету. Жаңа конструкторлық құжатнама қолдануы. Компьютер техникасы көмегімен конструктивті моделдеу әдістері.
Білімдер:
- техникалық моделдеу әдістерін;
- киімдер құрастырудағы қазіргі заман бағыттарын;
- фигура құрылысы және келбеті, жасына қарай жеке тапсырыс бойынша бұйымдарды моделдеу және құрастыру ерекшелігін;
- әдістемелік және моделді-конструкторлық құжаттарды;
Іскерліктер:
- тапсырыс берушінің таңдаған нобайына сәйкес киім бұйымдарының конструкциясын әзірлеуді;
- киімдер бұйымдарын жобалауға арналған құжаттарды қолдануды;
- конструкторлық құжаттарды, макеттерді, базалық лекалдарды пайдалана алуды;
- тиімді конструктивтік шешімдерін анықтай алуды;
- сызбалар құрылымын; иықты және белдеулік, бұйымның конструктив-тік үчаскелерін есептеп шығаруды;
КҚ 2.4.1

ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.5
ПК 2.7.3
ПК 2.7.5
СД 04
Спецтехнология (для 1211011)
Применение вышивки; виды вышивки; текстильные материалы для вышивания; инструмент и принадлежности для ручных работ; ручные и машинные швы; технология ручной вышивки; подготовительные работы; строчевое шитье; вышивка крестом, двойным крестом, полукрестом (или росписью); вышивка гладью, счетной и свободной; вышивка с применением бус, бисера, шнур, тесьмы и др.; аппликация; оборудование для машинной вышивки; технология машинной вышивки.
Знания:
- виды художественной вышивки;
- технологию художественной вышивки;
- традиционные узоры и рисунки художественной вышивки;
- правила композиционного размещения декоративных элементов в изделии с вышивкой;
- соотношение формы изделия и рисунка;
Умения:
- выполнение вышивки разных видов;
- выполнение золотошвейных работ и вышивки с применением декоративных материалов;
- вышивание изделий с элементом самостоятельного творчества на основе художественных традиций местного народного промысла;
- орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді;
БК 7
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
СД 05
Конструирование одежды
Особенности конструкторского проектирования при изготовлении одежды по индивидуальным заказам. Техническое моделирование одежды. Разработка конструкций одежды по эскизу. Конструирование одежды с учетом особенностей телосложения фигуры. Конструирование и моделирование одежды ассортиментных групп. Техническое размножение лекал. Процесс изготовления лекал. Контрольные обозначения на лекалах. Правила хранения лекал.
Технические требования к раскрою материала. Раскладка лекал. Художественное проектирование новых моделей одежды. Конструкторско- технологическая подготовка производства к внедрению новой моды. Методы корректировки конструкции модели после примерок. Применение новой конструкторской документации. Методы конструктивного моделирования с помощью компьютерной техники.
Знания:
- методы технического моделирования;
- современные направления в конструирование одежды;
- особенности конструирования и моделирования изделий по индивидуальным заказам с учетом возраста, строения фигуры и внешности;
- методическую и модельно-конструкторскую документацию;
Умения:
- производить разработку конструкции изделий одежды в соответствии с моделью, выбранной заказчиком;
- применять документацию для проектирования изделий одежды;
- применение базовых лекал, макетов, конструкторской документации;
- определение рационального конструктивного решения;
- производить расчет конструктивных участков изделий, плечевых и поясных; построение чертежа.
ПК 2.4.1

КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
АП 06
Киімдерді үлгілеу және көркемдеп бейнелеу:
Костюмдерді көркемдеп жобалау негіздері. Киімдерді композициялау заңдылықтары. Түйреу әдісімен киімдерді үлгілеу. Әр түрлі ассортименттік топтардағы тігін бұйымдарын үлгілеу және көркемдеп бейнелеу.
Білімдер:
- киімдерді үлгілеудің тарихы мен көркемдер жобалаудың негізгі принциптерін;
- сән өзгерістерінің заңдылықтарын;
- тұлғаның құрастыру белдеуін, киімдегі формалар мен силуэттің сипаттамасын, адам тұлғасының формаларымен байланысын;
- бұйымның бөлшек түрлерінің қарым-қатынастары туралы ұғымды және киімдер композициясындағы ритмикалық қозғалыстардың түрлерін;
- костюмдегі сәндік безендірулердің мәнін;
- түс үйлесімін құру принципін және көрермендік иллюзиясының түрлерін;
- киімдерді түйреу әдістерімен үлгілеу тәртібін;
- киімдердің стильдік шешімдерінің негізгі топтарын;
- киімдердің неге арналғандығын, түрлері мен формаларын;
- ансамбль және жинақ туралы ұғымдарды;
Іскерліктер:
- киімдерді үлгілеудің композициялық ойларын анықтауды;
- бұйымның силуэттік сызықтарына сипаттама беруді;
- ойластырылған форманы құру үшін түстің үйлесімі мен белгілі қасиетке ие материалдарды таңдауды;
- сәндік безендіру материалдардың түрлері мен сәйкестігін;
- тұлғаның жекеленген дене кемшіліктерін жасыру үшін көрермендік иллюзияларды пайдалануды;
- киімнің белгілі стильге жататындығын анықтауды;
- киімдерді үлгілеуді композициялық құраудың сипаттамасын жасауды.
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.7
БҰАП 00
Білім ұйымы анықтайтын пәндер**
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Өндiрiстiк оқыту.
Оқу шеберханаларындағы қауіпсіздік техникасы. Жабдықтардың барлық түрлерінің жалпы сипаттамасы және жұмыс істеу принциптері. Қол тігістерін орындау. Машина тігістерін орындау. Қалталарды және жеке бөліктерді өңдеу. Қарапайым тігін бұйымдарын өңдеу.
Негiзгi технологиялық процестер.
Білімдер:
-  тігін өндірісіндегі барлық жұмыстардың терминологиясы;
- қол және машина тігістерінің топтастырылуы;
- тігін құрал-жабдықтарының түрлері және оларды пайдалану ережелері;
- тігін бұйымдарының түйіндері мен бөліктерінің өңдеу әдістері, тізбегі және техникалық шарттары;
-  қарапайым тігін бұйымдарын өңдеу әдістері, тізбегі және техникалық шарттары;
- тігін бұйымдарының ЫЖӨ-не талаптар;
Іскерліктер:
- тігін жабдықтарында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауды;
- тігін жабдықтарында жұмыс істеу тәсілдерін ігеру, майда ақауларын жою;
- ЫЖӨ жабдықтарында жұмыс істеу тәсілдерін ігеру;
- операцияларды орындауда өңдеу режимдерін (ине, жіп және т.б) дұрыс таңдалуын жүзеге асыру;
- барлық тігіс түрлерін техникалық шарттарға сәйкес орындау;
- тігін бұйымдарының бөліктері мен түйіндерінің сапалы өңделуін қамтамасыз ету;
- тігін бұйымдарының сапалы өңделуін қамтамасыз ету;
БҚ 7
БҚ 9

ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.4.8
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.7.1
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
СД 06
Моделирование и художественное оформление одежды:
Основы художественного проектирования костюмов. Закономерности композиции одежды. Моделирование одежды способом наколки. Моделирование и художественное оформление швейных изделий разных ассортиментных групп.
Знания:
- историю моделирования и основные принципы художественного проектирования одежды;
- закономерности изменения моды;
- требования к моделям направляющих и промышленных коллекций;
- конструктивные пояса фигуры, характеристику формы и силуэта в одежде, связи формы с фигурой человека;
- значение декоративных отделок в костюме;
- принцип построения цветового круга и виды зрительных иллюзий;
- порядок моделирования одежды способом наколки;
- основные группы стилевых решений одежды;
- назначение, виды и формы одежды;
- понятие об ансамбле и комплекте;
Умения:
- определять модели одежды для направляющей и промышленной коллекций;
- определять композиционный замысел модели одежды;
- давать характеристику силуэтным линиям изделия;
- подбирать цветовые сочетания и материалы определенных свойств для создания задуманной формы;
- сочетать материалы декоративной отделки с материалами формы;
- использовать зрительные иллюзии для маскировки отдельных физических недостатков фигуры;
- составлять характеристику композиционного построения модели одежды.
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.7
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Производственное обучение.
Правила техники безопасности в учебных мастерских. Общая характеристика и принцип работы всех видов оборудования. Выполнение ручных стежков и строчек. Выполнение машинных швов. Обработка карманов и отдельных деталей. Обработка простых швейных изделий. Основные технологические процессы.
Знания:
- терминология всех видов работ в швейном производстве;
- классификация ручных и машинных строчек и швов;
- виды швейного оборудования и правила их эксплуатации;
- методы, последовательность и технические условия обработки узлов и деталей швейных изделий;
- методы, последовательность и технические условия обработки простых швейных изделий;
- требования к ВТО швейных изделий;
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности при работе на швейном оборудовании;
- владеть приемами работы на швейном оборудовании, устранять мелкие неполадки;
- владеть приемами работы на оборудовании ВТО;
- осуществлять правильный выбор режимов обработки (подбор игл, ниток и др.) при выполнении операций;
- выполнять все виды швов и строчек в соответствии с техническими условиями;
- обеспечивать качественную обработку деталей и узлов швейных изделий;
- обеспечивать качественную обработку швейных изделий.
БК 7
БК 9

2. Жоғары деңгей
121101 1 –Кестелеуші*
КҚ 2.1.1 қолданылатын материалдардың барлық түрлерінің тағайындалуын және сапасын анықтау;
КҚ 2.1.2 суретті салу мен өрнекті кестелеудің есептерін орындау;
КҚ 2.1.3 кестелеуді орындау әдістерін және режимдерін таңдау;
КҚ 2.1.4 техниканың әр түріне сәйкес көркемдеп кестелеудің барлық түрлерін орындау;
КҚ 2.1.5 кестелеуге арналған автоматтар мен жартылай автоматтарда жұмыстарды орындау дағдыларына ие болу.
121103 2 – Тігінші*
КҚ 2.3.1 Технологиялық талаптарға сәйкес жаппай өндірістегі бұйымды дайындау бойынша тігін жұмыстарының барлық түрлерін орындау;
КҚ 2.3.2 автоматты және жартылай автоматты тігін жабдықтарындағы жұмыс дағдыларын меңгеру;
КҚ 2.3.3 қолданылатын материалдардың қасиеттеріне байланысты өңдеу режимдерін және әдістерін таңдау;
КҚ 2.3.4 жұмыс орнында жеке өндіру нормаларының орындалуын қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.5 орындалатын жумыстардың сапасын қамтамасыз ету.
121104 1 – Киім пішуші*,
121110 2 - Пішуші (жекеленген өндіріс)*
КҚ 2.4.1 Тігуге, жөндеуге және жаңартуға тапсырыстарды қабылдау бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындау(фасон таңдау, тапсырыс паспортын рәсімдеу және өлшемдерді алу);
КҚ 2.4.2 материалдардың барлық түрлерін таңдау және сапасын бақылау;
КҚ 2.4.3 лекалдарды дайындау, материалдарды үнемді пайдалана отырып, лекал жаймаларын дайындау;
КҚ 2.4.4 киімді тігу, жөндеу және жаңартуда бұйым бөліктерін пішу;
КҚ 2.4.5 жабдықтарды, құралдарды дұрыс пайдалану;
КҚ 2.4.6 тапсырыс берушінің тұлғасына бұйым өлшемін жасау, өлшемнен кейін бұйым бөліктерін дәлдеуі және кесіп-пішу;
КҚ 2.4.7 жаңа материалдардан күрделі фасондарды өңдеу ерекшеліктері бойынша арнайы тігіншілерге нұсқау беру;
КҚ 2.4.8 дайын бұйымдардың сапасын тексеру және оларды тапсырыс берушілерге өткізу.
121105 2 – Киім конструкторы*
КҚ 2.5.1 Киімнің әр түрлі моделдерінің эскиздерін әзірлеу;
КҚ 2.5.2 жеке фигураның өлшемдерін алу;
КҚ 2.5.3 алуан түрдегі киімдер конструкциясының сызбасын құрастыра алу;
КҚ 2.5.4 жеке тапсырыс бойынша және жаппай өндіріс бұйымдарын пішуге арналған лекалдарды дайындау;
КҚ 2.5.5 лекалдарды техникалық көбейту;
КҚ 2.5.6 жаңа моделдерді өндіріске енгізу жұмысына қатысу.
121106 2
Арнайы тігінші*
КҚ 2.6.1 Техникалық талаптарға сәйкес жеке тапсырыстар бойынша киім тігудің барлық түрлерін орындау;
КҚ 2.6.2 киімді жөндеу және жаңарту бойынша жұмыстарды орындау;
КҚ 2.6.3 түрлі тігін жабдықтардағы жұмыс дағдыларын меңгеру;
КҚ 2.6.4 қолданылатын материалдардың қасиеттеріне байланысты өңдеу режимдерін және әдістерін таңдау;
КҚ 2.6.5 орындалатын жумыстардың сапасын қамтамасыз ету.

2. Повышенный уровень
121101 1 –
Вышивальщица*
ПК 2.1.1 Определять качество и назначение всех видов применяемых материалов;
ПК 2.1.2 выполнять расчет и составление рисунка или узора вышивки;
ПК 2.1.3 осуществлять выбор способов и режимов выполнения вышивки;
ПК 2.1.4 выполнять все виды художественной вышивки в соответствии с различными видами техники;
ПК 2.1.5 владеть приемами и навыками работы на вышивальных автоматах и полуавтоматах.
121103 2 - Швея*
ПК 2.3.1 Выполнять все виды швейных работ по изготовлению изделий в массовом производстве согласно технических условий;
ПК 2.3.2 владеть навыками работы на швейном оборудовании автоматического и полуавтоматического действия;
ПК 2.3.3 выбирать способы и режимы обработки в зависимости от свойств применяемых материалов;
ПК 2.3.4 обеспечивать выполнение индивидуальных норм выработки на рабочем месте;
ПК 2.3.5 обеспечивать качество выполняемых работ.
121104 1 – Раскройщик*
121110 2– Закройщик*
ПК 2.4.1 Выполнять все виды работ по приему заказов на пошив, ремонт и обновление одежды (выбор фасона, оформление паспорта заказа и снятие мерок);
ПК 2.4.2 осуществлять подбор и контроль качества всех видов материалов;
ПК 2.4.3 изготавливать лекала, производить раскладки лекал с учетом экономного расходования материалов;
ПК 2.4.4 выполнять раскрой (перекрой) при пошиве (ремонте и обновлении) одежды;
ПК 2.4.5 пользоваться оборудованием, инструментами и приспособлениями по назначению;
ПК 2.4.6 осуществлять примерку изделий на фигуре заказчиков, уточнять и подрезать детали после примерки;
ПК 2.4.7 инструктировать портных по особенностям обработки швейных изделий;
ПК 2.4.8 проверять качество готовых изделий и сдавать их заказчикам.
121105 2 -Конструктор одежды*
ПК 2.5.1 Разрабатывать эскизы различных моделей одежды
ПК 2.5.2 выполнять снятие мерок индивидуальной фигуры;
ПК 2.5.3 выполнять построение чертежей конструкций одежды различных видов;
ПК 2.5.4 изготавливать лекала для раскроя изделий массового производства и по индивидуальным заказам
ПК 2.5.5 выполнять техническое размножение лекал;
ПК 2.5.6 принимать участие в запуске новых моделей в производство.
121106 2 –Портной*
ПК 2.6.1 Выполнять все виды работ по пошиву изделий по индивидуальным заказам в соответствии с техническими условиями;
ПК 2.6.2 выполнять работы по ремонту и обновлению одежды;
ПК 2.6.3 владеть навыками работы на различном швейном оборудовании;
ПК 2.6.4 выбирать способы и режимы обработки в зависимости от свойств применяемых материалов;
ПК 2.6.5 обеспечивать качество выполняемых работ.

121107 2 –Модельер-пішуші*
КҚ 2.7.1 Жеке моделдеуді талап ететін ерекше күрделі, көркем киім бұйымдарын тігуге тапсырыстар қабылдау бойынша жұмыс кешенін орындау;
КҚ 2.7.2 суретші-модельер немесе тапсырыс берушінің эскиздері бойынша жаңа моделдер жасауға қатысу;
КҚ 2.7.3 жеке моделдеуді талап ететін ерекше күрделі жоғары көркем киім бұйымдарының материалдарын пішуге және қайта пішуге, дайындау жұмыстарының барлық түрлерін орындау;
КҚ 2.7.4 ерекше күрделі, көркем бұйымдарды орындауда біліктілігі өзінен төмен пішушілерге жетекшілік ету;
КҚ 2.7.5 жаңа материалдардан күрделі фасондарды өңдеу ерекшеліктері бойынша арнайы тігіншілерге нұсқау беру;
КҚ 2.7.6 тігін өндірісі саласындағы кәсіпкерлік қызметінің дағдыларын меңгеру;
КҚ 2.7.7 сән журналдары және каталогтарымен жұмыс жасау, сән дамуының тенденцияларын талдау.
3.Орта буын маманы
121108 3 –
Модельер-конструктор
КҚ 3.8.1 Киімнің тағайындалуына сәйкес, сән бағытын және тапсырыс берушінің жеке ерекшеліктерін ескере отырып киім үлгілерін жасау;
КҚ 3.8.2 өндіріске қабылданған киім үлгілерінің құрастыру сызбаларын орындау;
КҚ 3.8.3 ЕСКД талаптарына сәйкес лекалдар жасау;
КҚ 3.8.4 конструкциялы-технологиялық құжаттаманы дайындау;
КҚ 3.8.5 өлшемдер мен бойларына сәйкес лекалдарды техникалық көбейту;
КҚ 3.8.6 лекал жаймаларын жасау және киім бөліктерін пішу;
КҚ 3.8.7 тігін бұйымдарды өңдеу ерекшеліктері бойынша арнайы тігіншілерге нұсқау беру;
КҚ 3.8.8 сән журналдары және каталогтарымен жұмыс жасау, сән дамуының тенденцияларын талдау;
КҚ 3.8.9 күрделі үлгідегі киімді пішуде пішушілердің жұмысына жетекшілік ету;
КҚ 3.8.10 маркетингтік зерттеулер, нарық конъюнктурасына талдаулар жасау;
121109 3 –
Техник-технолог,
121111 3 – Тігін өндірісінің технологы
КҚ 3.9.1 қазіргі заманғы техника және технология жетістіктерін ескере отырып, материалдардың қасиеттері мен бұйымның тағайындалуына байланысты тігін бұйымдарын өңдеу әдістері мен жабдықтарды таңдауды жүзеге асыру;
КҚ 3.9.2 түрлі тігін жабдықтардағы жұмыс дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.9.3 материалдардың қасиеттері мен стандарт талаптарына сәйкес тігін бұйымдарын өңдеу режимдерін белгілеу;
КҚ 3.9.4 тігін бұйымдарын дайындаудың технологиялық процессін ұйымдастыру, еңбекті бөлу технологиялық схемасын даярлау және жұмыс орындарын жоспарлау;
КҚ 3.9.5 технологиялық операцияларды орындауға арналған нұсқаулы карталарды қуру;
КҚ 3.9.6 материалдардың, пішім бөліктерінің, жартылай фабрикаттардың, дайын бұйымдардың ақауларын анықтау және олардың алдын алу және жою әдістерін білу;
КҚ 3.9.7 бұйымның сапасына процесс бойында және ең соңында бақылауды қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 639-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1034-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру,
пайдалану және жөндеу (салалары бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар
мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы: 1212000 – Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша)

121107 2 Модельер-закройщик*
ПК 2.7.1 Выполнять комплекс работ по приему заказов особо сложных, высокохудожественных изделий одежды, требующих индивидуального моделирования;
ПК 2.7.2 участвовать в разработке новых моделей по эскизам художника-модельера или заказчика;
ПК 2.7.3 выполнять все виды работ по подготовке материалов к раскрою и перекрою особо сложных и высоко художественных изделий одежды, требующих индивидуального моделирования;
ПК 2.7.4 руководить работой закройщиков более низкой квалификации при раскрое особо сложных моделей одежды;
ПК 2.7.5 инструктировать портных по особенностям обработки сложных фасонов из новых материалов;
ПК 2.7.6 владеть навыками предпринимательской деятельности в области швейного производства;
ПК 2.7.7 работать с журналами и каталогами мод, анализировать тенденции развития моды.
3.Специалист среднего звена
121108 3
Модельер- конструктор
ПК 3.8.1 разрабатывать модели в соответствии с назначением одежды, с учетом направления моды и индивидуальных особенностей заказчика;
ПК 3.8.2 выполнять чертежи конструкции моделей одежды, принятых к производству;
ПК 3.8.3 изготавливать лекала в соответствии с требованиями ЕСКД;
ПК 3.8.4 разрабатывать конструкторско-технологическую документацию;
ПК 3.8.5 выполнять техническое размножение лекал по размерам и ростам;
ПК 3.8.6 выполнять раскладку лекал и раскрой деталей одежды;
ПК 3.8.7 инструктировать портных по особенностям обработки швейных изделий;
ПК 3.8.8 работать с журналами и каталогами мод, анализировать тенденции развития моды;
ПК 3.8.9 руководить работой закройщиков при раскрое особо сложных моделей одежды;
ПК 3.8.10 проводить маркетинговые исследования, анализ конъюнктуры рынка.
121109 3 – Техник-технолог
121111 3 –Технолог швейного производства
ПК 3.9.1 Осуществлять выбор методов обработки и оборудования в зависимости от свойств материалов и назначения одежды с учетом достижений техники и технологии;
ПК 3.9.2 владеть навыками работы на швейном оборудовании различного типа;
ПК 3.9.3 устанавливать режимы обработки швейных изделий с учетом свойств материалов и требований стандартов;
ПК 3.9.4 организовывать технологический процесс изготовления швейных изделий, составлять схемы разделения труда и выполнять распланировку рабочих мест;
ПК 3.9.5 составлять инструкционные карты на выполнение технологических операций;
ПК 3.9.6 уметь определять дефекты материалов, деталей кроя, полуфабрикатов, готовых изделий и знать способы их предупреждения и устранения;
ПК 3.9.7 обеспечить внутрипроцессный и окончательный контроль качества изделий.
Приложение 639
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1034
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1212000 – Обувное производство (по видам)
Квалификации:

540
КП. 02
Біліктілік практикасы
396
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
24
ҚА. 02 (КДДББ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4320
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер (АП.02, АП. 03, АП.04) бойынша кешенді емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 644-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1039-қосымша
1212000 – Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша) мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсітік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған тақырыптар бойынша диалог, әңгіме құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік, орыс тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білуді.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін сауатты пайдалана алуды.
БҚ1
БҚ3
ЖГП. 02
Кәсітік шет тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіби қатынастар үшін мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ1
БҚ3
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер:
- денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін дене тәрбиесі–спорттық қызметті пайдалануды, және дене тәрбиесін өзіндік жетілдіруді.
БҚ1
БҚ3
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
БҚ 2
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сызу негіздері
Сызбаларды ресімдеу ережесі. Сызбалардағы геометриялық құрылымдар. Сызбалардағы проекциялық кескіндер. Бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диаметриялық проекциялары. Бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары. Геометриялық пішіндердің жазбасы.
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
- cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
- cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
- құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыру, сызу және оқу;
- анықтамалықтарды қолдану;
- нобай, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
- сызуларды ресімдеуде нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану
БҚ1
БҚ3

540
ПП.02
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
396
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4320
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.02, СД.03, СД.04)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 644
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1039
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 1212000 – Обувное производство (по видам)
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания:
-государственный и русский языки, лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
-грамотно использовать профессиональную лексику;
-применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК1
БҚ3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
-использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК1
БК3
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания:
-основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения:
-использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БҚ1
БК3
ОГД. 04
История Казахстана
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Черчение
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Развертки геометрических фигур; основы технологического черчения; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сборочные чертежи, рабочий эскиз детали, технический рисунок детали, деталировка по сборочному чертежу.
Знания:
-правила оформления чертежей;
-построение разрезов;
-методы построения сборочные чертежи;
-обозначение шероховатости;
-точности обработки, допусков на обработку;
Умения:
-читать чертежи, схемы;
-выполнять эскиз детали;
-детализовать по сборочному чертежу.
БК1
БК3

КҚ2.1.5
КҚ2.2.7
КҚ2.3.3
ЖКП. 02
Электротехника
жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты токтың электрлік тізбектері;
элекромагнетизм; электротехникалық өлшеулер;
ауыспалы токтың бір фазалық тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі; трансформаторлар;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
жартылайөткізгіш құралдар; фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштер, күшейткіштер; микроэлектрониканың интегралды сұлбалары
Білімдер:
- электртехника негіздері;
- трансформатор қондырғылары, ауыспалы және тұрақты тоқ машиналары;
- электрондық шам қондырғылары, газразрядты, жартылай өткізгіш құралдар және оларды қолдану ережелері
Іскерліктер:
- электр және магнит өрістерін графикалық бейнелеу;
- магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау;
- ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеу;
- электр тізбектерін жинау
БҚ1
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.7
ЖКП. 03
Нарықтық экономика негіздері
нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторингі, сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу;
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігін;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды;
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
ЖКП. 04
Информатика негiздерi және өндiрiстi автоматтандыру
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды;
БҚ1
БҚ9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.7
ЖКП. 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; баспа процесінің стандарттары;
сертификаттау негіздері;
терминдер және анықтауыштар; "Сертификаттау туралы" Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеу әдiстері мен құралдарын;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды;
БҚ1
БҚ6
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.7
ЖКП. 06
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннiң мазмұны, оның мақсаттары. Iс қағаздарын жүргiзуде әртүрлi лингвистикалық сөздiктердi қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі. Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық құжаттары.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік. Iс қағаздарын сақтауды қалыптастыру.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуін;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптарды;
Іскерліктер:
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауды;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауды;
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
КҚ2.1.2
КҚ2.1.4
АП.00
Арнайы пәндер
АП. 01
Теріден бұйымдар өндірудің негізгі технологиялары:
теріден бұйым жасау өндірісіндегі негізгі өндіріс технологиясы мен жұмыс түрлері;
тері аяқ киімдік өнеркәсіптегі бұйымдардың негізгі ассортименті; аяқ киімді құрылымдау даму тарихы; аяқ киім өндірісі технологиясының кезеңдері; аяқтың антропометриясы: аяқты негізгі антропометрикалық нүктелері мен өлшемдік қасиеттері; аяқты өлшеудің тәсілдері мен әдістемесі; табан патологиясы мен кемшіліктері, бұзылған, өзгерген аяқты өлшеудің ерекшеліктері; табанның биомеханикасы(табанның қозғалысы мен жұмысы,табан өлшемінің өзгеруі);
аяқ киім қалпын жобалау туралы түсінік, адам табынана орай қалып өлшеміндегі айырмашылығы, ортопедикалық қалыптың стандарттық қалыптан айырмашылығы; базалық модель жоғары бетінің құрылымдық базасы сызбасын құру принципі; аяқ киім сапасының көрсеткіштері және оны қадағалау әдістері; аяқ киім кәсіпорындары жабдықтарының жұмсалуы мен сипаттамасы;
қауіпсіздік техникасы, еңбек санитариясы мен гигиенасының ережелері.
Білімдер:
- төменгі жақ тетіктері мен ортопедиялық аяқ киім арнайы тетіктерінің құрылу принципін;
- аяқ киім тетіктеріне материалды пішу және кесу технологиясын;
- аяқ киім тетіктерін өңдеу технологиясын;
- аяқ киім жоғары беті дайындамасын құрастыру технологиясын;
- аяқ киім жоғары беті дайындамасын қалыптау технологиясын;
- аяқ киім төменгі жағын бекіті технологиясын;
- аяқ киімді әрлеу технологисын
Іскерліктер:
- теріден жасалған бұйым өндірісі өнімдерін, бірінші кезекте аяқ киім, аяқ киім тетіктері, етік қалпын топтастыруда;
- аяқ киімнің құрылымдық ерекшелігін аняқтады;
- құрылымы түрліше теріден жасалған бұйымдарды даярлау операциясының ретін анықтауды;
- әр операцияға арналған сайман мен жабдықтарды анықтауды;
- табанды өлшеудің түрлі тәсілдерін қолдану;
- табан деректері бойынша тарту қалпын жобалау;
- аяқ киім бетінің сызбасын, тері галантерейлік бұйымның сыртқы, ішкі және аралық тетіктерін құруды орындау;
- аяқ киімнің төменгі жағын бір қалыпқа келтірілген тетіктер мен бйындар және ортопе-диялық аяқ киім арнайы тетіктерін жобалау;
- аяқ киім бетінің дайындама макеті мен тетіктерін орындау;
- қауіпсіздік техникасы, еңбек санитариясы мен гигиенасының ережелерін сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.2.1

ПК 2.1.5
ПК 2.2.7
ПК 2.3.3
ОПД 02
Электротехника:
определение электрической и магнитной цепей; источники и приемники (потребители) электрической энергии; основные электрические и магнитные величины; мост постоянного тока; понятие о нелинейных цепях постоянного тока; классификация магнитных цепей; элементы магнитной цепи; характеристики элементов магнитной цепи; классификация электрических цепей переменного тока; принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
-основы электротехники;
-устройство и принцип работы электрических машин;
-электронные приборы;
-электробезопасность;
Умения:
-включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами,
- соблюдать электробезопасность;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком.
БК 1
ПК 2.1.13
ПК 2.2.7
ОПД 03
Основы рыночной экономики:
введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
рекламы, виды рекламы;
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
-составить бизнес-план;
БК1
БК4
БК6
БК8
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ОПД 04
Основы информатики и автоматизации производства:
техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор CorelDRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка NortonCommander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов;
язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла;
типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ;
графические программы; разработка творческих проектов;автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы;
автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику – как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления - процесса на ручное и обратно;
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором CorelDRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК1
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.6
ПК 2.2.7
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии:
основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; испытание и контроль продукции; основы сертификации; термины и определения; закон РК "О сертификации"; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; точность в машиностроении; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и погрешности измерений;
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам;
БК1
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.6
ПК 2.2.7
ОПД 06
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основы методики служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем,
- основная терминология делопроизводства на государственном языке.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы,
- служебную переписку на казахском языке.
БК1
БК4
БК6
БК8
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы технологии производства изделий из кожи:
основные технологии производства и виды работ в производстве изделий из кожи;
основной ассортимент изделий кожевенной промышленности;
историю развития конструкции обуви;
этапы технологии производства обуви;
антропометрию ноги: основные антропометрические точки и размерные признаки ноги; способы и методику обмера ноги;
патологию и дефекты стопы, особенности обмера деформированной нижней конечности;
биомеханику стоп (движение и работа стопы, изменение размеров стопы);
понятие о проектировании обувных колодок, отличие размеров колодок от размеров стопы человека, отличие ортопедических колодок от стандартных;
принцип построения чертежа конструктивной основы верха базовой модели; показатели качества обуви и методы их контроля; назначение и характеристики оборудования обувных предприятий;
правила техники безопасности, санитарии и гигиены труда.
Знания:
- принцип построения деталей низа и специальных деталей ортопедической обуви;
- технологию раскроя и разруба материалов на детали обуви;
- технологию обработки деталей обуви;
- технологию сборки заготовок верха обуви;
- технологию формования заготовок верха обуви;
- технологию прикрепления деталей низа обуви;
- технологию отделки обуви;
Умения:
- классифицировать продукцию производства изделий из кожи, в первую очередь обувь, детали обуви, колодки;
- определять конструктивные особенности обуви;
- определять последовательность операций при изготовлении изделий из кожи различных видов конструкций;
- определять инструменты и оборудование для каждой операции;
- использовать различные способы обмера стопы;
- проектировать затяжную колодку по данным стопы;
- выполнять построение чертежей верха обуви,
наружных, внутренних и промежуточных деталей кожгалантерейных изделий;
- проектировать детали низа обуви с использованием унифицированных деталей и узлов и специальные детали ортопедической обуви;
- выполнять деталировку и макеты заготовок соблюдать правила техники безопасности, санитарии и гигиены труда.
БК 1
БК 2
ПК 2.2.1

КҚ 2.2.13
АП. 02
Материалтану негіздері:
теріден жасалған бұйымдарды даярлауда қолданылатын материалдың негізгі түрлерінің құрамы, алу тәсілі, құрылыс сипаттамасы; осы материалдардың негізгі түрлері мен түршелері; тарту, бүгіліс, қысылу кезіндегі геометрикалық,қысым және деформация, үйкелу кезіндегі релаксациялық үрдіс, сорбциондық, өткіштік, жылу физикалық, оптикалық, электрикалық, материалдың қалыптау тәсіл, тозыққа берік, беріктілік, ескіру, санитарлық химиялық, токсилогиялыққасиет материалдары; материал құрылыс әрі қасиет көрсеткіштерін анықтау әдістері мен аспаптар; стандарт бойынша материалдың сұрыптығын анықтау әдістемесі.
Білімдер:
- материалдың жалпы топтамасын, олардың туындауы, жұмсалуы мен қолданылу аясы туралы деректерді;
- материалдың құрылысы мен қасиеті туралы жалпы деректерді;
- аяқ киімге арналған материалдың қолданыс аясын;
- аяқ киімге арналған материалды өндіру тәсілдерін;
- аяқ киімге арналған негізгі материалдың қасиетін;
- ақы киімге арналған материал сапасына деген талаптарды
Іскерліктер:
- жұмысты орындау үшін материалды оның жұмсалуы және жұмысқа салу шарттары бойынша таңдау;
- жұмысты орындау кезінде материалды қолдану;
- материалды сынауды жүргізу;
- теріден болған бұйым материалының ақау мен кемшіліктерін анықтау.
БҚ1
БҚ 6
КҚ 2.1.2
Біліктілігі: 121201 2 – Аяқ киім құрастырушысы*
АП. 03
Аяқ киім жоғары беті дайындамасын құрастыру технологиясы
орындалатын операция талаптары;
аяқ киім беті дайындамасын құрастыру кезінде қолданылатын сайман мен жабдықтардың жұмсалуы мен сипаттамасы; аяқ киім беті дайындамасын құрастыру ақаулары;
аяқ киім беті тетіктерін механикалық әдіспен қосу; аяқ киім беті тетіктерін химиялық әдіспен қосу;
аяқ киім беті дайындамасын құрастыру ақауын анықтау және жою;
Аяқ киім беті дайындамасын қалыптау технологиясы
жоғары бет, қалып, ұлтарақ буыны дайындамасын жоғары бет дайындамасын қалыптауға даярлау;
аяқ киім жоғары беті дайындамасын жабдықта немесе қолмен қаптау-ілмектеу тәсілімен қалыптау;
ақя киім жоғары беті дайындамасын қаптаусыз және құрама тәсілмен қалыптау;
аяқ киім жоғары беті дайындамасы қалыптамасының ақауларын анықтау және жою; операцияны орындау технологиялық көрсеткіштері;
орындалатын операцияға қойылатын талаптар; ақя киім жоғары беті дайындамасын қалыптауда қолданылатын сайман мен жабдықтардың жұмсалуы мен сипаттамасы; аяқ киім жоғары беті дайындамасын қалыптаудағы ақаулар.
Аяқ киім табанын бекіту технологиясы
табан бекітпесіне аяқ киім ізін даярлау;
аяқ киім табанын бекітудің механикалық бекіту тәсілдерін қолдана отырып бекіту; аяқ киім табанын бекітудің химиялық бекіту тәсілдерін қолдана отырып бекіту;
аяқ киім табанын бекітудің құрамалық бекіту тәсілдерін қолдана отырып бекіту;
түрлі құрылымды аяқ киімге түрлі материалдан жасалған өкше мен нәлді бекіту; аяқ киім төменгі жағы тетіктерін бекіту ақауларын анықтау және жою.
Аяқ киімді әрлеу технологиясы
аяқ киім жоғары бетін әрлеу операциясын орындау; аяқ киім төменгі жағын әрлеу бойынша операцияны орындау; аяқ киімді даярлау әрі қаптаудың соңғы операциясын орындау; аяқ киім төменгі жағын өңдеу операциясын орындаудың технологиялық көрсеткіштері - фрезерлеу, бояу, жылтырату, әсемдеп әрлеу, айқын етіп көрсету, жуып-шаю, әрлеу құрамы мен бекітпені жағу, аяқ киімді нығырлау, тығыздау; аяқ киім жоғары бетін әрлеу операциясын орындаудың технологиялық көрсеткіштері – тазарту, ақауды бекіту, үтіктеу, айқын етіп көрсету, әсемдеп әрлеу;
аяқ киімді даярлаудың соңғы операциялары – өкшеастар, қосымша ұлтарақ және жартылай ұлтарақ, бау байлау, белгілеу.
Білімдер:
- аяқ киім жоғары беті тетіктерін қосудың негізгі әдістері, оны қолдану шарттарын;
- жіп жіктерінің түрлері және оған қойылатын талаптарды;
- желімдік тігіс түрлері және оған қойылатын талаптарын;
- операцияны орындаудың технологиялық көрсеткіштерін;
- қалыптау тәсілінің топтамасын;
- қалыптаудың алдында жасалатын операцияларды;
- жоғары бетін таза және жасанды теріден болған дайындаманы ылғандандыру кестесін;
- жоғары бет дайындамасы өкше бөлігін алдын ала қалыптау кестесін;
- аяқ киім жоғары беті дайындаманы қаптап-ілмектеп қол тәсілімен қалыптау әдістемесін;
- аяқ киім дайындама қалпын етік қалпына бекіту бойынша операция кестесін;
- аяқ киім төменгі жағы тетіктерін бекіту алдын алу операцияларын;
- аяқ киім төменгі тетіктерін бекітудің механикалық (шегелік, ағаштық сүмбілік, бұрамалық, тігілген, қайып тігіп қою, айналдыру, сандалдық, қосақтап, сыздық салынған, сыздық салып тігілген, өңірлік) әдістерін;
- аяқ киім төменгі тетіктерін бекітудің химиялық (желімдеу, ыстықпен желімдеу, құю) әдістерін;
- аяқ киім төменгі тетіктерін бекітудің құрама (сыздық салынған желімденген, желімдеп тігілген, тігістелген, "Парко" және басқа да) әдістерін;
- өкше мен нәлді бекіту тәсілдерін;
- операциян орындаудың технологиялық көрсеткіштерін;
- орындалатын операцияға қойылатын талаптарды;
- аяқ киім төменгі жақ тетіткерін бекітуде қолданылатын сайман мен жабдықтардың жұмсалуы мен сипаттамасын;
- аяқ киім төменгі жағы тетіктерін бекітудегі ақауларды;
- аяқ киімді буып-түю тәртібін;
Іскерліктер:
- аяқ киім жоғары бет тетіктерін біріктіру кезінде өзектік, жіптік, желімдік, пісіру, желімдеп пісіру әдістерін, ыстық пісіру, малу, құюды дұрыс қолдану;
- аяқ киім жоғары беті тетіктерін біріктіру сайманы мен жабдықтарын қолдану;
- аяқ киім жоғарғы беті дайындамасын қалыптауда сыртқы, ішкі және құрама тәсілдерді дұрыс қолдану;
- аяқ киім жоғарғы бетін қалыптау сайманы мен жабдықтарын қолдану;
- аяқ киім жоғары беті тетіктерін біріктіру ақауының пайда болуының алдын ала, анықтай және ақауды жою;
- табанды бекітудің химиялық, механикалық, құрама әдістерін дұрыс қолдану;
- өкше мен нәлді бекіту тәсілдерін таңдай және дұрыс қолдану;
- аяқ киім төменгі жақ тетіктерін бекітуге арналған сайман мен жабдықтарды қолдану;
- аяқ киім төменгі жағы тетіктерінің бекітілуіндегі ақаудың пайда болуының алдын алу, анықтау және ақауды жою;
- аяқ киімді әрлеу технологиясы, тәсілдері, әдістерін дұрыс таңдау және қолдану;
- материалдарды тиімді қолдану;
- аяқ киімді әрлеуге арналған сайман мен жабдықтарды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 2.2.13
СД 02
Основы материаловедения:
состав, способы получения, характеристики строения основных видов материалов, используемых для изготовления изделий из кожи; основные виды и разновидности этих материалов; свойства материалов: геометрические, при растяжении, изгибе, сжатии релаксационные процессы при напряжении и деформации, трение, сорбционные, проницаемость, тепло-физические, оптические, электрические, формовочная способность материалов, износостойкость, надежность, старение, санитарно-химические, токсилогические; приборы и методы определения показателей строения и свойств материалов; методики определения сортности материалов по стандартам.
Знания:
- общую классификацию материалов, сведения об их происхождении, назначении и области применения;
- общие сведения о строении и свойствах материалов;
- область применения материалов для обуви;
- способы производства материалов для обуви;
- свойства основных материалов для обуви;
- требования к качеству материалов для обуви;
Умения:
- подбирать материалы по их назначению и условиям эксплуатации для выполнения работ;
- применять материалы при выполнении работ;
- производить испытаопределять пороки и дефекты в материалах для изделий из кожи.
БК1
БК 6
ПК 2.1.2
Квалификация: 121201 2 – Сборщик обуви*
СД 03
Технология сборки заготовок верха обуви
требования к выполняемым операциям;
назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при сборке заготовок верха обуви; дефекты сборки заготовок верха обуви;
соединения деталей верха обуви механическими методами; соединения деталей верха обуви химическими методами;
выявления и устранения дефектов сборки заготовок верха обуви;
Технология формования заготовок верха обуви
подготовки заготовок верха, колодок, стелечных узлов к формованию заготовок верха;
формования заготовок верха обуви обтяжно-затяжным способом на оборудовании и вручную;
формования заготовок верха обуви безобтяжным и комбинированным способом;
выявления и устранения дефектов формования заготовок верха обуви; технологические нормативы выполнения операций;
требования к выполняемым операциям; назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при формовании заготовок верха обуви; дефекты формования заготовок верха обуви.
Технология крепления подошв обуви
подготовки следа обуви к креплению подошв;
прикрепления подошвы обуви с использованием механических методов крепления; прикрепления подошвы обуви с использованием химических методов крепления; прикрепления подошвы обуви с использованием комбинированных методов крепления; прикрепления каблуков и набоек из различных материалов обуви различных конструкций; выявления и устранения дефектов прикрепления деталей низа обуви.
Технология отделки обуви
выполнения операций по отделке верха обуви; выполнения операций по отделке низа обуви; выполнения завершающих операций изготовления и упаковки обуви; технологические нормативы выполнения операций отделки низа обуви - фрезерования, окрашивания, полирования, декоративной отделки, аппретирования, промывки, нанесения отделочных составов и закрепителя, уплотнения обуви; технологические нормативы выполнения операций отделки верха обуви – чистки, заделки дефектов, утюжки, аппретирования, декоративной отделки;
завершающие операции изготовления обуви –
вклеивание подпяточников, вкладных стелек и
полустелек, шнурования, клеймения.
Знания:
- основные методы соединения деталей верха обуви, условия их использования;
- виды ниточных швов и требования к ним;
- виды клеевых швов и требования к ним;
- технологические нормативы выполнения операций;
- классификацию способов формования;
- операции, предшествующие формованию;
- режимы увлажнения заготовок верха из натуральных и искусственных кож;
- режим предварительного формования пяточной части заготовки верха;
- методику формования заготовок верха обуви обтяжно-затяжным ручным способом;
- режимы операций по фиксации формы заготовки обуви на колодке;
- подготовительные операции прикрепления деталей низа обуви;
- механические методы прикрепления деталей низа обуви (гвоздевой, деревянно-шпилечный, винтовой, прошивной, втачной, выворотный, сандальный, доппельный, рантовый, рантопрошивочный, бортовой);
- химические методы прикрепления деталей низа обуви (клеевой, горячей вулканизации, литья);
- комбинированные методы прикрепления деталей низа обуви (рантоклеевой, -клеепрошивной, строчечные, "Парко" и др.);
виды и конструкции каблуков и набоек;
- способы прикрепления каблуков и набоек;
- технологические нормативы выполнения операций;
- требования к выполняемым операциям;
- назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при прикреплении деталей низа обуви;
- дефекты прикрепления деталей низа обуви;
- порядок упаковки обуви;
- требования к выполняемым операциям;
- назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при прикреплении деталей низа обуви;
- дефекты прикрепления деталей низа обуви;
Умения:
- правильно использовать штифтовый, ниточный, клеевой, сварной, клеесварной методы соединения деталей верха обуви, горячую вулканизацию, макание, литье;
- пользоваться инструментами и оборудованием соединения деталей верха обуви;
- предупреждать появление дефектов соединения деталей верха обуви, обнаруживать и устранять дефекты;
- правильно использовать внешний, внутренний, комбинированный способ формования заготовок верха обуви;
- пользоваться инструментами и оборудованием формования заготовок верха обуви;
- предупреждать появление дефектов формования заготовок верха обуви, обнаруживать и устранять дефекты;
- правильно использовать химические, механически, комбинированные методы прикрепления подошвы;
- выбирать и правильно использовать способы крепления каблуков и набоек;
- пользоваться инструментами и оборудованием для прикрепления деталей низа обуви;
- предупреждать появление дефектов прикрепления деталей низа обуви, обнаруживать и устранять дефекты;
- правильно выбирать и использовать технологии,
способы, методы отделки обуви;
- рационально использовать материалы;
- пользоваться инструментами и оборудованием для отделки обуви.
БК1
БК 2
БК3

КҚ 2.1.1
КҚ 2.12
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
БҚ1
БҚ 2
БҚ3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.12
БҚ1
БҚ 2
БҚ3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.12
Біліктілігі: 121202 2 – Материалды пішуші*
АП. 03
Материалды пішу технологиясы
материалды аяқ киім, былғарыгалантерейлік, қайыс-ер қосатын бұйымдар, музыкалық аспап тетіктерін қыспақ, білдек, машина немесе қолмен алдын ала белгілеу бойынша, білдекте берілген өлшем мен нобай бойынша музыкалық аспаптардың күрделі тетіктеріне арналған ағаштың құнды тұқым кілтегін қиындығы орташа тетікте пішу; былғары пішімі элементтерін қалыңдығы, сапасы, топографиялық учаскесіне қарай сұрыптау; музыкалық аспаптардың тесік клапанына қажетті серпінділік беру үшін жұмсақ былғарыны тармақтап орау, альбомға салу, үтіктеу;
алдын ала белгілемей қыспақ, электрпішетін пышақ, ара не қолмен қиындығы орташа тетіктерге материалды пішу; модельдердің тоқыма материалдың негізі және көлденең жібі бойынша дұрыс бөлінуін сақтау; пішу нобайын таңдау; тетіктердің шығынын есептеу; артикул, фасон, өлшем, басқа да реквизиттерін жазып бекіту; тетіктердің кескіш аумағы мен сұлбасына қарай, пішудің жинақталуы мен жұптығына қарай дәл келуін қамтамасыз ету; өңдеу материалын түсі мен реңі бойынша қалбырдың сыртқы және ішкі өңделуіне сәйкес ас күмісі, хрусталь және зергерлік бұйымды әрлеу және қалпына сай таңдау.
Тішін өндірісінің технологиялық жабдығының жалпы сипаттамасы, технологиялық үрдіс түріне қарай топтастырылыуы; тігін шаруашылығы өндірістік машинасының заманауи құрылымдық түрлері; өндірістік жабдықты жетілдіру және автоматтандыру бағыттары, технологиялық машина мен агрегаттың автоматтандырылған жетегі; қолданылатын жабдықты баптау.
Білімдер:
- пішілетін материалды сапасы, түсі, қалыңдығы, сұрпы мен текстурасына қарай таңдау ережелерін;
- пішу сапасы, таза және тура кесілгенін, пішілетін материалды мейлінше үнемді қолдану принциптерін
Іскерліктер:
- аяқ киім бұйымдары тетіктеріне материалды қыспақ, білдек, машина не қолмен пішу;
- қиындығы орташа тетіктерге материалды алдын ала белгілемей қыспақ, электрпішу пышағы, ара не қолмен пішу;
- теріден жасалған бұйым материалының кемшілігі мен ақауларын анықтау;
- модельдерді тоқыма материалы негіздері мен көлденең жіпті дұрыс бөлуін сақтау;
- пішу нобайын таңдау;
- тетіктердің шығуын есептеуді жүргізу;
- артикул, фасон, өлшем, басқа да реквизиттерді белгілеп жазу;
- пішілетін материалдың сапасы, түсі, қалыңдығы, сұрпы мен текстурасына қарай таңдау;
- пішілетін материалдың мейлінше үнемді қолданылуын, пішу сапасын, кесіндінің таза, тегіс болуын қамтамасыз ету;
- теріні пішу элементтерінің қалыңдығы, сапасы, топографиялық учаскесі бойынша сұрыптау;
- технологиялық құжаттама бойынша өлшемнің шеткі ауытқуын анықтау;
- тетіктердің кескіш аумағы мен сұлбасына, жинақтығы мен пішу жұптығына сай толық сәйкестігін қамтамасыз ету;
- жеке материалды түсі мен реңіне қарай таңдау;
- қолданылатын жабдықты баптауды орындау.
БҚ1

ПК 2.1.1
ПК 2.12
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
БК1
БК 2
БК3
ПК 2.1.1
ПК 2.12
БК3
ПК 2.1.1
ПК 2.12
Квалификация: 121202 2 – Раскройщик материалов*
СД 03
Технология раскраивания материалов
раскраивание материалов на детали средней сложности обувных, кожгалантерейных, шорно-седельных изделий, деталей музыкальных инструментов по предварительной разметке на прессах, станках, машинах или вручную, шпона ценных пород древесины для сложных деталей музыкальных инструментов по чертежам и заданным размерам на станках; рассортировка элементов кроя кожи по толщине, качеству, топографическим участкам; утюжка, закладка в альбомы, закатка полос лайки для придания проемным клапанам музыкальных инструментов требуемой упругости;
раскраивание материалов на детали средней сложности без предварительной разметки на прессах, электрозакройных ножах, пилах или вручную; соблюдение правильного распределения моделей по основе и утку текстильных материалов; выбор схемы раскроя; расчет выхода деталей; проставление артикула, фасона, размера, других реквизитов; обеспечение точного соответствия деталей по площади и контуру резаков, комплектности и парности кроя; подбор отделочного материала по цвету и оттенкам в соответствии с формой и отделкой столового серебра, хрусталя и ювелирных изделий в сочетании с наружной и внутренней отделкой футляра.
Оборудование
общая характеристика технологического оборудования швейного производства, его классификация по виду технологического процесса; современные конструктивные модификации производственных машин швейного производства; направления совершенствования и автоматизации производственного оборудования, автоматизированный привод технологических машин и агрегатов; наладка применяемого оборудования.
Знания:
- правила подбор раскраиваемых материалов по качеству, цвету, толщине, сортам и текстуре;
- принцип наиболее экономного использования раскраиваемых материалов, качества кроя, чистого, ровного среза;
Умения:
- раскраивать материалы на детали обувных изделий по предварительной разметке на прессах, станках, машинах или вручную;
- раскраивать материалы на детали средней сложности без предварительной разметки на прессах, электрозакройных ножах, пилах или вручную;
- определять пороки и дефекты в материалах для изделий из кожи;
- соблюдать правильное распределение моделей по основе и утку текстильных материалов;
- выбирать схему раскроя;
- производить расчет выхода деталей;
- проставлять артикул, фасон, размер, другие реквизиты;
- подобрать раскраиваемые материалы по качеству, цвету, толщине, сортам и текстуре;
- обеспечивать наиболее экономное использование раскраиваемых материалов, качества кроя, чистого, ровного среза;
- рассортировать элементы кроя кожи по толщине, качеству, топографическим участкам;
- определять предельные отклонения размеров по технологической документации;
- обеспечивать точное соответствие деталей по площади и контуру резаков, комплектности и парности кроя;
- подобрать отделочный материал по цвету и оттенкам;
- выполнять наладку применяемого оборудования.
БК1

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.13
КҚ 2.2.14
Біліктілігі: 121203 2 – Аяқ киімді созушы*
АП. 03
Дайындаманы қаптау технологиясы
қалыпта дайындаманың өкше бөлігін қондыру арқылы аяқ киімді машинамен не қолмен ілмектеу: дайындама шетін төсеммен бірге қалыптың өкше бөлігіне қысқашпен тарту, дайындаманың артқы сыртқы белбеуін (тігісті) қалыптың дөңгеленген өкше бөлігінің ортасына орналастыру, дайындаманы ұлтараққа бекіту; төсемді ілмектеу; ұлтарақтың отыруы: ылғалдандыру, оны машинаға салу, сызбаүлгіні салу, ұлтарақты сызбаүлгіге бекіту, оны машинаға салу, отрығызу және алу; дайындама төсемінің қажетті ілмектелуін қамтамасыз ету; дайындама тетіктерінің қалыпта орналасуының технологиялық көрсеткіштерін, ілмектеу жиегінің енін, тоқыма, қапсырма, шеге және т.б. арасындағы белгіленген қашықтықты сақтау.
Жабдықтар
аяқ киім өндірісі технологиялық жасбдықтарының жалпы сипаттамасы, технологиялық үрдіс түрлері бойынша оның топтастырылуы; аяқ киім өндірісі өндірістік машинасы заманауи құрылымдық түрлері; өндірістік жабдықтарды жетілдіру және автоматтандыру бағыттары, технологиялық машина мен агрегаттың автоматтандырылған жетектері; қолданылатын жабдықтарды баптау.
Ілмектерді бекіту технологиясы
платформа (астар, ілмек) қаптамасы дайындамасын және бекітудің тігістік желімдік әдісімен аяқ киім ізіне өкшенің машина не қолмен бекіту; аяқ киім дайындамасын: шәркей, үй және гимнастикалық туфлиді айналдыра, сандалийді қапсырмамен, аяқ киімнің модельдік және ортопедиялық аяқ киімнен басқа бар түрінің қыры мен өкшесін бекіту; қатты тері тұмсықты қолмен; бау шетін бекіту және ілмекті жиекті қапсыру; тетіктерді бекітетін материалды жыртып алмай және тігісті бұзбай қаптама шеттерін қол қысқашымен тарту, қаптама шеттерін платформаған (астар, ілмекке) бүгу, қаптама шеттерін тоқымамен бекіту; дайындаманың самай және шоғыр бөліктерін қаптау: өкше, шоғыр, самай бөліктерінде төсем мен жоғары беттерін қол қысқашымен бекіту; дайындаманың тұмсық бөлігін тік бағытта үстелдік қысқаштармен бекіту, оны машина қысқашымен бекіту, дайындаманың қалыпта дұрыс орналасуына назар аудару; ілмекті жиектің тұмсық шоғыр бөлігінде ұлтараққа бекіту; дайындама төсемі мен жоғары бет материалының қажетті ілмектелуін қамтамасыз ету, дайындаманың қалыпта әр жартылай жұпта бекітілу тетіктерінің тепе-тең орналасуы және жұп-жұбымен бірдей орналасуы қажет.
Білімдер:
- аяқ киімді шәркей, гимнастикалық және үй туфли дайындамасын, аяқ киімді бекітудің жақтаулық әдісімен табанды қалыпқа тарту арқылы машина не қолмен ілмектеу принципін;
- дайындама төсемі мен жоғары бет материалының қажетті ілмектелуін қамтамасыз ету, дайындаманың қалыпта әр жартылай жұпта бекітілу тетіктерінің тепе-тең орналасуы және жұп-жұбымен бірдей орналасу ережесін
Іскерліктер:
- етік қалыпта өкше бөлігі дайындамасын құру арқылы аяқ киімді машина не қолмен ілмектеуін орындау;
- платформа (ілмек, астарды) қатпауын және аяқ киім ізіне тігістік желімдік бекіту әдісін өкшеге машина не қолмен ілмектеуін орындау;
- дайындаманың тұмсық бөлігін тік бағытта үстелдік қысқаштармен бекіту, оны машина қысқашымен бекіту, дайындаманың қалыпта дұрыс орналастыру;
- шәркей, үй және гимнастикалық туфлиден басқа аяқ киімнің бар түрін сыртқы артқы белбеуді алдына ала бекіту арқылы дайындаманы қаптауды орындау;
- дайындама тетіктерінің қалыпта орналасуының технологиялық көрсеткіштерін, ілмектеу жиегінің енін, тоқыма, қапсырма, шеге және т.б. арасындағы белгіленген қашықтықты сақтау;
- жабдықты баптауды орындау;
- тетіктерді бекітетін материалды жыртып алмай және тігісті бұзбай қаптама шеттерін қол қысқашымен тарта, қаптама шеттерін платформаған (астар, ілмекке) бүгу, қаптама шеттерін тоқымамен бекіту;
- дайындаманың самай және шоғыр бөліктерін қаптауды орындау;
- аяқ киімнің бар түрі дайындамасын алдын ала қаптауды орындау;
- ілмекті жиектің тұмсық шоғыр бөлігінде ұлтараққа бекіту;
- дайындама төсемі мен жоғары бет материалының қажетті ілмектелуін қамтамасыз ету, дайындаманың қалыпта әр жартылай жұпта бекітілу тетіктерінің тепе-тең орналаса және жұп-жұбымен бірдей орналасуын қамтамасыз ету;
- төсемді өкше, шоғыр және самай бөліктерінде қол қысқашпен тарту;
- дайындаманы қалыпта реттей, оны артқы тігіске (белбеуге), шоғыр мен самайға бекіту
БҚ1
БҚ4

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.2.12
ПК 2.2.13
ПК 2.2.14
Квалификация: 121203 2 – Затяжчик обуви*
СД 03
Технология обтягивания заготовок
затяжка на машине или вручную обуви путем установки пяточной части заготовки на колодке: натягивание клещами края заготовки вместе с подкладкой на пяточную часть колодки, расположение заднего наружного ремня (шва) заготовки по середине закругления пяточной части колодки, прикрепление заготовки к стельке; затяжка подкладки; осадка поднаряда: увлажнение, вставка его в машину, накладывание лекала, прикрепление поднаряда к лекалу, посадка и снятие его с машины; обеспечение необходимой вытяжки подкладки заготовки; соблюдение технологических нормативов расположения деталей заготовки на колодке, ширины затяжной кромки, установленных расстояний между тексами, скобками, гвоздями и т.д.
Оборудование
общая характеристика технологического оборудования обувного производства, его классификация по виду технологического процесса; современные конструктивные модификации производственных машин обувного производства; направления совершенствования и автоматизации производственного оборудования, автоматизированный привод технологических машин и агрегатов; наладка применяемого оборудования.
Технология крепления заготовок
крепление заготовок на машине или вручную обтяжки платформы (вкладыша) и каблука на след обуви строчечно-клеевого метода крепления; крепление заготовок обуви: чувяк, домашних и гимнастических туфель под выворотку, сандалий скобками, бочков, пяток всех видов обуви, кроме модельной и ортопедической; жесткого кожаного подноска вручную; закрепление концов шнурка и околачивание затяжной кромки; вытягивание ручными клещами краев обтяжки без порывов материала и повреждений строчки, скрепляющей деталь, загибание краев обтяжки на платформу (вкладыш), прикрепление концов обтяжки тексом; перетяжка височной и пучковой частей заготовки: крепление ручными клещами верха и подкладки в пяточной, пучковой и височной частях; крепление носочной части заготовки настольными клещами в продольном направлении, крепление ее клещами машины, придание заготовки правильного положения на колодке; прикрепление затяжной кромки в носочно-пучковой части к стельке; обеспечение необходимой вытяжки материала верха и подкладки заготовки, симметричного расположения деталей крепление заготовки на колодке в каждой полупаре и одинакового расположения их в паре.
Знания:
- принцип затяжки на машине или вручную обуви путем обтягивания заготовок чувяк, гимнастических и домашних туфель на колодке, подошв для обуви бортового метода крепления;
- правила обеспечения необходимой вытяжки материала верха и подкладки заготовки, симметричного расположения деталей заготовки на колодке в каждой полупаре и одинакового расположения их в паре;
Умения:
- выполнять затяжку на машине или вручную обуви путем установки пяточной части заготовки на колодке;
- выполнять затяжку на машине или вручную обтяжки платформы (вкладыша) и каблука на след обуви строчечно-клеевого метода крепления;
- вытягивать носочную часть заготовки настольными клещами в продольном направлении, обтягивать ее клещами машины, придать заготовки правильное положение на колодке;
- выполнять обтяжку заготовок всех видов обуви, кроме чувяк, гимнастических и домашних туфель с предварительной установкой заднего наружного ремня;
- соблюдать технологические нормативы расположения деталей заготовки на колодке, ширины затяжной кромки, установленных расстояний между тексами, скобками, гвоздями и т.д.;
- выполнять наладку оборудования;
- вытягивать ручными клещами края обтяжки без порывов материала и повреждений строчки, скрепляющей деталь, загибать края обтяжки на платформу (вкладыш), прикреплять концы обтяжки тексом;
- выполнять перетяжку височной и пучковой частей заготовки;
- выполнять предварительную обтяжку заготовок всех видов обуви;
- прикреплять затяжную кромку в носочно-пучковой части к стельке;
- обеспечивать необходимую вытяжку материала верха и подкладки заготовки, симметричного расположения деталей заготовки на колодке в каждой полупаре и одинакового расположения их в паре;
- вытягивать ручными клещами верх и подкладку в пяточной, пучковой и височной частях;
- регулировать заготовку на колодке, прикрепить ее к стельке в заднем шве (ремне), в пучках и висках.
БК1
БК4

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.13
Біліктілігі: 121204 2 – Модельер-құрастырушы*
АП. 03
Былғарыдан бұйым құрылымдау және модельдеу негіздері
бұйым құрылымының даму тарихы және былғарыдан жасалған заманауи бұйымдардың құрылымдық сипаттамасы; қатты қабық әдісі бойынша дайындаманың негізгі типтерін жобалау; адам дене мүшесінің құрылысы; аяқ киім қалыптары; түрлі жыныстық жастық топқа арналған түр-түрлі құрылымдардың құрылымдық негіздерінің буындарын жобалау; бұйымның жұмысқа салыну қасиеттері; бұйым құрылымдарының материал сыйымдылығы мен еңбек жұмсалуы; бұйымдарды нобай бойынша жобалау және құрылымдау негіздері: сәннің болашағы мол бағыттары, жаңа модельдердің құрастырылу кезеңдері, бекітілу мен енгізілуі; бұйымдарды бір құрылымдық негізде жобалау; бір ретке келтірілген тетіктер мен буындарды қолдану; түрлі жастық жыныстық топтарға арналған түр-түрлі және құрылымды бұйым тетіктерінің нобайын әзірлеу және құрылымдау;бұйым тетіктері үлгілерін сериясына қарай ретімен қою.
Арнайы композиция негіздері
"композиция" және "арнайы композиция" түсініктері, композиция мен арнайы композиция негізгі заңдары, ережелері, тәсілдері мен құралдары, арнайы композиция бойынша жұмыс жасау техникасы мен әдістемесі, ойдағыны нобай мен макетте нақты түрінде жүзеге асыру; былғарыдан жасалған бұйым моделінің арнайы композициясы; костюм көркем жүйесінің композициясы: сәннің заманауи бағыттары мен ұлттық өрнектерді қолданып киім үлгілерін құру, көркем жүйе нобайын орындау.
Жабдықтар
дайындау, пішу, даярлау және құрастыру өндірісінің жабдықтары; технологиялық жабдықтардың жалпы сипаттамасы; технологиялық үрдіс түрлеріне қарай жабдықтарды топтастыру; технологиялық жабдықтардың негізгі типтерінің жұмыс жасау принциптері мен жұмыс ұйымдары; көтеру-тасымалдау қондырғысы мен цехішілік көлік; өндірісті кешенді механикаландыру әрі автоматтандырудың негізгі бағыттары.
Сурет пен көркем графика негіздері
бейнелеу сауатының негіздері; геометриялық дене, драптау, натюрморт, графикалық және натюрморттың кескіндемелік шешімінің суреті; түс теориясы; адам және дене мүшесі сұлбасын бейнелеу; бастың суретін салу, қысқамерзімді суреттеме және сұлба нобайын орындау; графика және оны адам сұлбасының суретін салуда қолдану; киімдегі адамның сұлбасының графикалық шешімі.
Білімдер:
- былғарыдан бұйымды модельдеу әрі жобалаудың жүйесін; былғарыдан болған бұйымды түрі мен жұмысалуына қарай модельдеуін;
- теріден бұйымдарды жасаудың қорлық-қуатты сақтаушы технологиясын; былғарыдан бұйымдарды жасау өндірісінің даму кезеңдерін; материалды тиімді пайдалану және қалыптауын;
- пішуге даярлық және таза тері мен жасанды материал, орама тоқыма және қалбыр материалын, киіз, тері және басқа да материалды пішуін;
- былғары мен табақ материалын кесе; тетіктерді өңдеудің технологиялық үрдістерін; буын мен дайындаманы даярлауда;
- тетіктер мен буындарды қалыптастыру;
- тетіктерді даярлау, қосу және әрлеу тәсілдерін;
- бекіту әдістерін; әрлеуді; бұйыиды белгілеу және буып-түюді; өнім сапасын бақылау және қамтамасыз етуді
Іскерліктер:
- қалыптық құжаттама, технологиялық құжаттама анықтама әдебиетімен жұмыс жасау;
- түрлің жыныс жастық топқа арналған бұйымның түрлі түрі және құүрылымының моделі нобайын құрастыру;
- былғарыдан бұйымды жасаудың технологиялық ретіне әзірлеу;
- аяқ киім моделін әзірлей, сызбаүлгіні ретімен қою;
- өндіруші фабрикада үлгілерді еншізу және тігуді қадағалау;
- аяқ киім және былғарыдан жасалған бұйымды құрастыру және модельдеу;
- мейлінше тиімді материалды, буын, бұйым, жабдықты өңдеу әдістерін таңдау және қабылданған шешімді негіздеу;
- толықтырғыштар мен материалдарды даярлау;
- келісім шарт міндеттемелерінің сапасын мен орындалуын қадағалау;
- технологиялық жабдықтың және ұйымдастырушы техникалық жарақтардың негізгі түрлерін жұмысқа салу;
- өндіріске жаңа модельдерді енгізу үшін құрылымдық құжаттаманы әзірлеу;
- аяқ киім ізін қалыптастыру және аяқ киім төменгі жағын даярлау үшін қыспақ форманың негізгі көрсеткіштерін есептеуді жүргізу
БҚ1
БҚ4

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
ПК 2.3.13
Квалификация: 121204 2 – Модельер-конструктор*
СД 03
Основы конструирования и моделирования изделий из кожи
история развития конструкций изделий и конструктивная характеристика современных изделий из кожи; проектирование основных типов заготовок по методу жесткой оболочки; строение частей тела человека; обувные колодки; проектирование узлов конструктивной основы разных видов и конструкций для разных половозрастных групп; эксплуатационные свойства изделий; материалоемкость и трудоемкость конструкций изделий; основы моделирования и конструирования изделий по эскизам: перспективное направление моды, этапы создания, утверждения и внедрения новых моделей; моделирование изделий на одной конструктивной основе; применение унифицированных деталей и узлов; разработка эскизов и конструирование деталей изделий различных видов и конструкций для разных половозрастных групп; серийная градация шаблонов деталей изделий.
Основы специальной композиции
понятия "композиция" и "спецкомпозиция", основные законы, правила, приемы и средства композиции и спецкомпозиции, техника и методика работы над спецкомпозицией, практическая реализация замысла в эскизах или макетах; спецкомпозиция моделей изделий из кожи; композиция художественных систем костюма: выполнение эскизов художественных систем, создание ансамблей одежды с использованием современных направлений моды и национальных мотивов.
Оборудование
оборудование подготовительно-раскройного, заготовительного и сборочного производств; общая характеристика технологического оборудования; классификация оборудования по виду технологического процесса; рабочие органы и принципы работы основных типов технологического оборудования; подъемно-транспортные устройства и внутрицеховой транспорт; основные направления комплексной механизации и автоматизации производства.
Рисунок и основы художественной графики
основы изобразительной грамоты; рисование геометрических тел, драпировки, натюрморта, графическое и живописное решение натюрморта; теория цвета; изображение фигуры человека и частей фигуры; рисование головы, выполнение кратковременных зарисовок и набросков фигуры; графика и ее использование в рисовании фигуры человека; графические решения фигуры человека в одежде.
Знания:
- системы моделирования и проектирования изделий из кожи; моделирование изделий из кожи по виду и назначению;
- ресурсо- и энергосберегающие технологии изготовления изделий из кожи; этапы развития производства изделий из кожи; рациональное использование и нормирование материалов;
- подготовка к раскрою и раскрой натуральных кож и искусственных материалов, рулонных текстильных и пленочных материалов, войлока, меха и других материалов;
- разруб кож и листовых материалов; - технологические процессы обработки деталей; изготовление узлов и заготовок;
- формование деталей и узлов;
- способы изготовления, соединения и отделки деталей;
- методы крепления; отделка; маркировка и упаковка изделий; контроль и обеспечение качества продукции;
Умения:
- работать с нормативными документами, технологической документацией, справочной литературой;
- создавать эскизы моделей изделий различных видов и конструкций для разных половозрастных групп;
- разрабатывать технологическую последовательность изготовления изделий из кожи;
- разрабатывать модели обуви, градировать лекала;
- контролировать внедрение и пошив образцов на фабриках- производителях;
- моделировать и конструировать обувь и изделия из кожи;
- выбирать наиболее рациональные материалы, методы обработки узлов, изделий, оборудование и обосновывать принятые решения;
- приготавливать комплектующие и материалы;
- контролировать качество и выполнение договорных обязательств;
- эксплуатировать основные виды технологического оборудования и оргтехоснастки;
- разрабатывать конструкторскую документацию к внедрению новых моделей в производство;
- производить расчет основных параметров пресс-форм для формования следа обуви и изготовления низа на обуви.
БК1
БК4

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.48
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.11
КҚ 2.4.12
КҚ 2.4.13
КҚ 2.4.14
КҚ 2.4.15
ӨО 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 01
Өндірістік оқыту
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі.
Кәсіпорындардың негізгі және қосымша цехтары, олардың міндеттері мен технологиялық үрдісі.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдерінің сипаттамасы.
Кәсіпорындағы қауіпті және зиянды факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
- негізгі астарлық және аралық материалдардың түрлері, әр түрлі аяқ киімдер мен галантерея бұйымдарының сипаттамасы;
- аяқ киім және галантерея бұйымдарына арналған материалдарды негіздеу және таңдаудың негізгі ұстанымдары мен әдістемесі;
Дағдылар:
- материалдар пакеттерінің қасиеттері мен сапасын болжау;
- бастапқы материалдардың қасиет және сапа көрсеткіштері бойынша бұйымдарды анықтау;
- материалдарды зертханалық сынақтан өткізу, оның негізгі міндеттерін анықтау, зертхана жабдықтарын сынақтан өткізу.
БҚ1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.13
ӨО 02
Темір ұсталық практика:
Темір ұста жұмыстарын ұйымдастыру; технологиялық жабдықты пайдалану үшін қажетті темір ұста құрал-саймандарының тізімін білу; темір ұста-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды құрастыру және бөлшектеу; аяқ киім тігуге арналған негізгі және қосымша жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі темір ұста жұмыстары; міндеті, жіктемесі, құрылғысы, әрекет ұстанымы, пайдалану ережесі, болуы мүмкін ақаулықтар, олардың пайда болу себептері және жою тәсілдері;жабдықты пайдалану қасиеттері: түсінігі, сапасы, сенімділігі, жұмысқа қабілеттілігі, тоқтаусыз жұмыс істеуі, жөндеуге жарамдылығы.
Іскерліктер:
- темір ұста жұмыстарын орындау, сына, төсем, сомын және басқа темір ұста бұйымдарын дайындау, механизмдер жұмысын орындау,
- бөлшектерді тазарту, жуу және жөндеу, өлшеу және темір ұста құрал-саймандарын пайдалану; құрал-сайманды таңдау;
- негізгі темір ұста-құрастыру жұмыстарын орындау.
Дағдылар:
- коммуникация, бекіту арматурасы, технологиялық аппараттарға қызмет көрсету кезінде қажетті темір ұста және темір ұсталық-жөндеу жұмыстарын, технологиялық үрдістерді орындау;
- темір ұста-өлшеу, құрал-саймандарын пайдалану.
БҚ1
БҚ3
КҚ2.1.2
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік практика
Кәсіптік оқыту.
Кіріспе сабақ. Өндіріспен таныстыру. Оқу шеберханаларында оқыту. Өндірістік тәжірибе. Кіріспе сабақ. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқау беру. Кәсіпорынмен танысу. Өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу. Станокта жұмыс істеу.
Еңбек қауіпсіздігі.
Бітіруші түлектердің біліктілік емтихандары. Тексеру жұмыстары.
Іскерліктер:
- аяқ киім үлгісінің конструкциясын және эскиздерін әзірлеуді;
- жеке аяқ киімдерін дайындаудағы тапсырысты рәсімдеуін;
Дағдылар:
- технологиялық операцияларды атқару кезінде жабдықтар жұмысын басқаруды;
- төменгі аяқ бөлігі немесе құрылысы ерекшелігіне сәйкестендіріп үлгілер таңдай алуды;
БҚ1
БҚ3

ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.48
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
ПК 2.4.12
ПК 2.4.13
ПК 2.4.14
ПК 2.4.15
ПО 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения:
- вычерчивать схемы расположения оборудования основных и вспомогательных цехов базового предприятия;
-выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки:
-безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на предприятии;
- основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК1
БК3
ПК 2.1.2
ПК 2.1.13
ПО. 02
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения:
- выполнять слесарные работы;
- изготавливать шпонки, прокладки, гайки и другие слесарные изделия, пользоваться измерительным и слесарным инструментом;
- производить выбор инструмента;
- выполнять основные слесарно-сборочные работы.
Навыки:
- выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, технологических процессов,
- пользования слесарно-измерительным инструментом.
БК1
БК3
ПК2.1.2
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ПП 00
Профессиональная практика
Производственное обучение. Вводные занятие. Ознакомление с производством. Обучение в учебных мастерских.
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием. Работа с измерительными приборами. Станочные работы. Безопасность труда.
Выпускные квалификационные экзамены. Проверочные работы.
Умения:
- разработки эскиза и конструкции модели обуви;
- оформления заказа при индивидуальном изготовлении обуви;
Навыки:
- осуществлять работы на оборудовании при выполнении технологических операций;
- выбрать модели в соответствии с особенностями строения или деформации нижних конечностей;
БК1
БК3

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.13
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі
кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру;
Білімдер:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану;
БҚ1
БҚ3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игере алу;
БҚ1
БҚ3
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану;
БҚ1
БҚ3
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәденитінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

ПК 2.1.2
ПК 2.1.13
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык:
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность;
Знания:
- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной напра-вленности;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
БК1
БК3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов;
Знания:
- лексико-грамматический материал по специаль-ности, необходимый для профессионального об-щения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК1
БК3
ОГД. 03
История Казахстана
БК1
БК4
БК6
БК8
ОГД. 04
Физическая культура
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка;
Знания:
-социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
-основы физического и спортивного самосовершенствования;
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК1
БК3
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство; даосизм ұғымдары; Қытай өнері; иероглификасы; пейзаж суреттері;
- индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- ислам; курайш ұғымдары; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті; Ашель мәдениеті; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
Іскерліктер:
- қытай мәденитенің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениттегі орны көрсету.
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
ӘЭП.02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәнін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінікті, оның құрылысын, әлеуметті және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу.
БҚ1
БҚ6
ӘЭП.03
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті, әлеуметтік жіктелуді, әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу;
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъетілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ1
БҚ4
БҚ6
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
Іскерліктер:
нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттауды;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын;
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
ӘЭП.05
Құқық негіздері
Құқық: үғымы, жүйесі, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер: адамдар мен азаматтардың құқығы және бостандығын; кәсіптік қызмет шеңберінде құқықтық-этикалық және өнегелі нормаларды білуды.
Іскерліктер: маманның кәсіби қызметі регламентіндегі нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалануды.
БҚ1
БҚ6
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбалардың орындалу ережесі; геометриялық құрылым және деталдардың техникалық контурларын сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері; машина жасаудағы сызу; сызбалардағы кескіндер катергориясы; инженерлік графиканың құралдары; мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері; көркемдік конструкциялаудың элементтері; графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар;
Білімдер:
- геометриялық және проекциялық сызудың тәсілдері мен ережелерін;
- конструкторлық және технологиялық құжаттарды оқу және рәсімдеу, құрастырудың негізгі ережелерін;
- графикалық тапсырмаларды шешудің әдістерін;
Іскерліктер:
- нобай мен көшірмелер арқылы тұтас көріністің сызбаларын, бөлшектер сызбасын орындауды;
- конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды әзірлеуге арналған қолданбалы программалардың пакеттерiн қолдануды;
БҚ1

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современ-ного Казахстана;
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
-показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре;
БК1
БК4
БК6
БК8
СЭД. 02
Основы философии
предмет философии, исторические типы философии;
общественная природа человека и смысл его существования;
материя и сознание;
диалектика;
философское понимание общества;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль в обществе; человечество перед лицом глобальных проблем;
нравственные проблемы философии
Знания:
- сведений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК1
БК6
СЭД. 03
Основы социологии
и политологии
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и политические отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность, ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-политические
процессы в Казахстане;
международные отношения
Знания:
социологического подхода в понимании закономерностей;
принципов социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
особенностей процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
составлять представления о политических системах и политических режимах
БК1
БК4
БК6
СЭД. 04
Основы экономики
предмет и метод экономической теории;
основы общественного производства;
основные типы экономических систем;
отношения собственности и их роль в экономике;
товарное хозяйство, товар и его свойства;
стоимость, теории стоимости, возникновение и сущность денег;
рыночная экономика и ее особенности.
Знания:
основных задач экономики;
структуры общественного производства, его результатов;
простого и расширенного воспроизводства;
характеристики типов экономических систем;
сущности товарного производства и условий его возникновения;
свойств товара;
теории и закона стоимости;
сущности рынка, его функций, структуры и видов
Умения:
Анализировать методы и функции экономической теории;
характеризовать право собственности и его виды
БК1
БК4
БК6
БК8
СЭД. 05
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания: права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации:
правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения: использовать нормативно – правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК1
БК6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Инженерная графика
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения, машиностроительного черчения;
- элементы технического рисования;
- методы построения комплексных чертежей;
- технические средства получения, обработки и передачи информации;
Умения:
- разрабатывать конструкторской документацию на изделия средний сложности;
- изображать плоские, объемные фигуры в аксонометрической проекции;
БК1

КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
ЖКП.02
Техникалық механика
Теориялық механиканың негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйелері; кинематика; нүкте және қатты дененің кинематикасы; динамика; күштер инерциясы; үйкеліс; қуат және жұмыс; материалдар кедергілері; ішкі және сыртқы күштер; қиманың әдістері; созылу және қысылуы; жаншылу мен кесіктер есебі; бұралуы; иілуі; беріктік пен қатаңдығын есептеу; нүкте күйіндегі кернеулігі; эквивалентті кернеулік күйі; беріктілік гипотезасы және оларды қолдану; кедергінің қажуы; қысылған сырықтың беріктігі; машиналар мен механизмдер бөлшектері; жазықтық механизмдері; біліктер мен осьтер; осьтер мен біліктер тірегі; муфталар; машиналар бөлшектерінің қосылысы; конструкция элементтері; машиналар мен механизмдер сипаттамасы;
Білімдер:
- теориялық механиканың аксиомалары мен негізгі ұғымын;
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін;
- машина бөлшектерін беріктікке, қатаңдыққа, орнықтылыққа есептей алуды;
- материалдарды сынау әдістері мен тәсілдерін;
- механизмдердің негізгі түрлерін, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамасын;
Іскерліктер:
- қозғалыс нүктесінің параметрін және оның жылдамдығы мен үдеуін есептеп шығаруды;
- тәжірибелік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру мүмкіндігін анықтауды;
- машиналар бөлшектерін қосып жалғауды;
БҚ1
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
ЖКП.03
Электротехника және электроника
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік тізбегі; электрмагниттер; электрлік өлшеуіштер; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электрлі жетек негіздері; электрлік энергияның берілісі және үлестірімі; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар;
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік тоқтың сипатын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты тоқтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
Іскерліктер:
- тұрақты токтың құрылысы және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды;
БҚ1
КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
ЖКП.04
Материалтану және материалды құрылымдау технологиясы
Былғарыдан болған бұйымдарды даярлауда қолданылатын негізгі материалдардың топтамасы; былғары шикізаты, былғарыны өндіру негіздері, былғарының құрылымы, химиялық құрамы мен физикалық механикалық қасиеттері; былғары сапасын бағалаудың негізгі әдістері, былғарының түрлері; пластмасса мен металлдан жасалған тетіктер: ассортимент пен сапа; көмекші және әрлеу материалдары; осы материалдардың негізгі түрлері мен түршелері; материал қасиеттері: созылу, иілу, қысылу кезіндегі геометриялық, қысым мен бұзылу, үйкелу, сорбциялық, өткізгіштік кезіндегі релаксациялық үрдістер, жылуфизикалық, оптикалық, электрлік, материалдың қалыпқа салыну мүмкіндіктері, тозыққа төзімділігі, беріктілік, ескіру, санитарлық химиялық, токсилогиялық.
Білімдер:
- жасанды және синтетикалық былғары, тоқыма және қалбыр материалы, резеңке пластина және тетік, картон қағаз материалдарының сапасы туралы баға және өндіріс технологиясы, құрылысы, қасиеті, түрлері туралы негізгі деректер.
Іскерліктер:
- былғарыдан жасалған бұйымдарда қолданылатын материал түрінің құрылыс тәсілдері, алынудың құрылымдық технолгиясын әзірлей;
- материалдың құрылыс көрсеткіші мен қасиетін анықтау тәсілдері мен қасиетін қолдана;
- материалдың сұрыбын стандарт бойынша анықтай
БҚ1
БҚ2

ПК 3.5.13
ПК 2.2.7
ОПД 02
Техническая механика
Основы теоретической механики; статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика; динамика: аксиомы динамики, движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов: деформации упругие и пластические; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние; гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин; передачи (фрикционные, зубчатые, передача винт-гайка, червячные, ременные, цепные); плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основные понятия статики;
- элементы кинематики и динамики;
- основные законы динамики,
- уравнения движения;
- основые положения сопротивления материалов;
- основы деталей машин;
Умения:
- производить проверочные расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
- рассчитывать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- определять возможные деформации деталей в практической работе;
БК1
ПК 3.5.6
ПК 3.5.13
ПК 2.2.7
ОПД 03
Электротехника и электроника
Электротехника: электрические поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; проводниковые изделия и электроизоляционные материалы; измерение электрических и неэлектрических величин; электрические машины постоянного и переменного тока; трансформаторы; электрические и магнитные элементы автоматики; принципы построения релейно-контактных схем; основы электропривода; передача и распределение электрической энергии; электроника: физические основы электроники; электронные приборы и устройства; фотоэлектронные приборы; электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ;
Знания:
- электрические цепи, методы расчета электрических цепей;
- основы электроники, основные принципы действия электронной техники и аппаратуры;
- основы теории электрических машин, их технические параметры и характеристики, типы, особенности;
- основные методы измерения электрических и радиотехнических величин;
Умения:
- изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
- рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических и магнитных цепей;
БК1
ПК 3.5.13
ПК2.2.7
ОПД 04
Материаловедение и технология конструкций материалов
Классификация основных материалов, используемых для изготовления изделий из кожи; кожевенное сырье, основы производства кожи, строение, химический состав и физико-механические свойства кожи; основные методы оценки качества кожи, ассортимент кож; детали из пластмасс и металла: ассортимент и качество; вспомогательные и отделочные материалы;
основные виды и разновидности этих материалов; свойства материалов: геометрические, при растяжении, изгибе, сжатии релаксационные процессы при напряжении и деформации, трение, сорбционные, проницаемость, тепло-физические, оптические, электрические, формовочная способность материалов, износостойкость, надежность, старение, санитарно-химические, токсилогические.
Знания:
- основные сведения о технологии производства, строении, свойствах, ассортименте и об оценке качества искусственных и синтетических кож, текстильных и пленочных материалов, резиновых пластин и деталей, картонно-бумажных материалов;
Умения:
- разрабатывать технологию конструкции получения, способы строения видов материалов, используемых для изготовления изделий из кожи;
- использовать приборы и методы определения показателей строения и свойств материалов;
- определять сортность материалов по стандартам.
БК1
БК2

КҚ2.2.1
КҚ2.2.13
КҚ2.3.1
КҚ2.3.6
КҚ2.4.1
ЖКП.05
Арнайы сурет пен композиция
"композиция" және "арнайыкомпозиция" түсініктері, композиция мен арнайы композиция негізгі заңдары, ережелері, тәсілдері мен құралдары, арнайы композиция бойынша жұмыс жасау техникасы мен әдістемесі, ойдағыны нобай мен макетте нақты түрінде жүзеге асыру; былғарыдан жасалған бұйым моделінің арнайы композициясы; аяқ киім тетіктерін бейнелеу; қысқа мерзімді суреттер мен аяқ киім суреттерін орындау; графика және адам табанының суретін салуды оны қолдану; адамның аяғының аяқ киімдегі графикалық шешімі.
Білімдер:
- композиция мен арнайы сурет негізгі заңдары, тәсілдері мен әдістерін, композицияда жұмыс істеудің техникасы мен әдістемесін
Іскерліктер:
- аяқ киім көркем жүйесі композициясын әзірлей;
- көркем жүйе нобайын орындай;
- сәннің заманауи бағыттары мен түс теориясының ұлттық нақыштарын қолдана отырып аяқ киім топтамасын құрастыра;
- аяқ киім тетіктерін бейнелеуді жетілдіре;
- қысқамерзімді суреттеме мен аяқ киім нобайын сала, орындай;
- адам табанын салуда графиканы қолдана;
- аяқ киімдегі адам табанының графикалық шешімін қолдана
БҚ1
БҚ2
КҚ2.2.1
КҚ2.2.13
КҚ2.3.1
КҚ2.3.6
ЖКП.06
Сурет
Бейнелеу сауатының, көлемді геометриялық дене, жазықтықтағы (қағаздағы) тұрмыс заттары мен заттар тобын, адамның гипстегі сұлбасы мен тірі модельді салудағы практикалық дағдының негіздері; қысқамерзімді суреттеме мен аяқ киім нобайын орындау; түрліше түсінілуі мүмкін: сызықты, дақты, ахроматикалық, хроматикалық, өрнектік әсемдік шешімді графикалық суреттерді орындау.
Білімдер:
- бейнелеу сауатының, көлемді геометриялық дене, жазықтықтағы (қағаздағы) тұрмыс заттары мен заттар тобын, адамның гипстегі сұлбасы мен тірі модельді салудағы практикалық дағдының негіздерін
Іскерліктер:
- қысқа мерзімді суреттеме мен сұлба нобайын орындау;
- сызықты, дақты, ахроматикалық, хроматикалық, өрнектік әсемдік шешімді графикалық суреттерді орындау.
БҚ1
БҚ2
КҚ2.2.1
КҚ2.2.13
КҚ2.3.6
ЖКП.07
Технологиялық үрдісті модельдеу және тиімді ету
Жеңіл өнеркәсіп өндірісіндегі үрдістер мен нысандарды модельдеу, оларды жүйелі түрде зерттеу қажеттілігі және модельдеу тәсілдерін жетілдіре түсу; модельдеу нысандарының сипаттамасы; технологиялық үрдісті модельдеуге керек шығыс ақпаратты тапсыру тәсілдері; жеңіл өнеркәсіп бұйымдары, құрылымдық және технологиялық шешім мен технологиялық операцияны даярлау үрдісінің сыртқы құрылымын модельдеу; өндірістің технологиялық үрдісін тиімді ету әдістері, оңтайландыру критерилері технологиялық үрдісті модельдеу кезінде түрлі тапсырманы шешу кезіндегі олардың таңдауы.
Білімдер:
- модельдеу нысанының сипаттамасын;
- технологиялық үрдісті модельдеу үшін шығыс ақпаратының тапсыру тәсілдерін;
- өндірістің технологиялық үрдісін оңтайландыру әдістерін, оңтайландыру критерилерін
Іскерліктер:
- аяқ киім өндірісіндегі үрдістер мен нысандарды модельдеуді жүзеге асыру;
- модельдеудің тәсілдерін жетілдіру және қажетті зерттеулерді жүргізу;
- аяқ киім өндірісі бұйымдарын даярлау үрдісінің сыртқы құрылымын модельдеу, құрылымдық және технологиялық шешімдер мен технологиялық операцияны орындау
БҚ1
КҚ 3.5.13
КҚ2.2.7
ЖКП. 08
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; баспа процесінің стандарттары;
сертификаттау негіздері;
терминдер және анықтауыштар; "Сертификаттау туралы" Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеу әдiстері мен құралдарын;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды;
БҚ1
БҚ6
КҚ 3.5.2
КҚ2.2.7
ЖКП. 09
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннiң мазмұны, оның мақсаттары. Iс қағаздарын жүргiзуде әртүрлi лингвистикалық сөздiктердi қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі. Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық құжаттары.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік. Iс қағаздарын сақтауды қалыптастыру.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- пәннің мазмұны мен мақсатын;
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерiн;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуін;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерiн;
Іскерліктер:
- әртүрлi құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын толтыруды;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауды;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауды;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруды.
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
ЖКП.10
Экономика саласы
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбекті ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы; өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патенттану, ойлап тапқыштық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдарын;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстарын және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерiн;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмін және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формаларын;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесiн;
Іскерліктер:
- ұйымның қызметiн негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштерi қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығаруды;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдауды;
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
ЖКП. 11
Менеджмент
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні; қазіргі заманғы менеджменттің сипатты белгілері; инфрақұрылым және менеджмент циклі; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; басқару: функциялары, ұйымдастыруы, құрылымы, принциптері мен әдістері, мотивациясы; басқару үдерісіндегі бақылау және реттеу: формалары, кезеңдері; менеджер жұмысын ұйымдастыру және имиджі; басқару тәсілдері; еңбек ұжымын басқару; еңбекті ұйымдастыру; басқарушы шешімдер қабылдау, оның мазмұны мен түрлері; шешімдер даярлау, қабылдау және орындау кезеңдері; оңтайландыру әдістері.
Білімдер:
- менеджменттің негізгі ережелерін, оның мәнін;
- инфрақұрылым және менеджмент циклін;
- басқару жүйесінің элементтерін;
- басқару функцияларын, ұйымдастыруын, құрылымын, принциптері мен әдістерін, мотивациясын;
- менеджмент формалары мен кезеңдерін;
- басқару тәсілдерін;
- еңбекті ұйымдастыруды;
- оңтайландыру әдістерін.
шикізат сапасын анықтайтын құрал-жабдықтар құрылысын, электрлік өлшеулердің әдістерін;
- электр емес шамаларды электрлік өлшеудің әдістерін;
Іскерліктер:
- қазіргі заманғы менеджменттің белгілерін сипаттауды;
- тиімділікті қолдануды;
- басқару үдерісіндегі бақылау және реттеуді;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имиджін жасауды;
- еңбек ұжымын басқаруды;
- басқарушы шешімдер қабылдауды.
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
ЖКП.12
Еңбектi қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсерi; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестiру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсiпорындағы еңбектi қорғаудың құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбектi қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды;
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді;
БҚ1
КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
АП 00
Арнайы пәндер

ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.1
ПК2.3.6
ПК2.4.1
ОПД 05
Спецрисунок и композиция
Понятия "композиция" и "спецрисунок", основные законы, правила, приемы и средства композиции и спецрисунка, техника и методика работы над спецкомпозицией, практическая реализация замысла в эскизах или макетах; композиция моделей изделий из кожи; композиция художественных систем обуви: выполнение эскизов художественных систем, создание ансамблей обуви с использованием современных направлений моды и национальных мотивов теории цвета; изображение деталей обуви; рисование, выполнение кратковременных зарисовок и набросков обуви; графика и ее использование в рисовании стопы человека; графические решения стопы человека в обуви.
Знания:
- основные законы, правила, приемы и средства композиции и спецрисунка, технику и методику работы над композицией;
Умения:
- разрабатывать композиции художественных систем обуви;
- выполнять эскизы художественных систем;
- создавать ансамблей обуви с использованием современных направлений моды и национальных мотивов теории цвета;
- модернизировать изображение деталей обуви;
- рисовать, выполнять кратковременные зарисовки и наброски обуви;
- использовать графику в рисовании стопы человека;
- применять графические решения стопы человека в обуви.
БК1
БК2
ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.1
ПК2.3.6
ОПД 06
Рисунок
Основы изобразительной грамоты, практические навыки в рисовании объемных геометрических тел, предметов быта и группы предметов на плоскости (бумаге), гипсовой фигуры человека и живой модели; выполнение кратковременных зарисовок и набросков обуви; выполнение графических рисунков различной трактовки: линейное, пятновое, ахроматическое, хроматическое, орнаментально-декоративное решение.
Знания:
- основы изобразительной грамоты, практические навыки в рисовании объемных геометрических тел, предметов быта и группы предметов на плоскости (бумаге), гипсовой фигуры человека и живой модели;
Умения:
- выполнять кратковременные зарисовки и наброски фигуры;
- выполнять графические рисунки различной трактовки, применяя линейное, пятновое, ахроматическое, хроматическое, орнаментально-декоративное решение.
БК1
БК2
ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.6
ОПД 07
Моделирование и оптимизация технологических процессов
Моделирование процессов и объектов в производстве изделий легкой промышленности, необходимость их системного исследования и совершенствования способов моделирования; характеристика объектов моделирования; способы задания исходной информации для моделирования технологических процессов; моделирование внешней структуры процесса изготовления изделий легкой промышленности, конструктивных и технологических решений и технологических операций; методы оптимизации технологических процессов производства, критерии оптимизации и их выбор при решении различных задач моделирования технологических процессов.
Знания:
- характеристику объектов моделирования;
- способы задания исходной информации для моделирования технологических процессов;
- методы оптимизации технологических процессов производства, критерии оптимизации;
Умения:
- осуществлять моделирование процессов и объектов в обувном производстве;
- проводить необходимые исследования и совершенствования способов моделирования;
- моделировать внешнюю структуру процесса изготовления изделий обувного производства, конструктивные и технологические решения и технологические операции.
БК1
ПК 3.5.13
ПК 2.2.7
ОПД 08
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Стандартизация: основные термины и определения, области стандартизации и управления качеством; системы качества;
Сертификация: организационная структура сертификации; системы сертификации; точность в машиностроении; технические измерения;
Метрология: метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- систему сертификации ГОСТ РК
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
- осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач.
БК1
БК6
ПК 3.5.2
ПК2.2.7
ОПД 09
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основы методики служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на казахском языке.
БК1
БК4
БК6
БК8
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ОПД 010
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- основы экономики и менеджмента, маркетинга;
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы;
- основные показатели производственно-хозяйственной деятельности организации (предприятия);
- виды планов, принципы их разработки;
Умения:
- рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности участка (цеха);
- оценивать эффективность производственной деятельности;
- рассчитывать прибыль, рентабельность продукции, предприятия;
- выполнить экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
- разрабатывать и оформлять технологическую документацию производства;
БК1
БК4
БК6
БК8
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ОПД 011
Менеджмент
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности; функции менеджмента; внутренняя и внешняя среда организации; основы теории принятия управленческих решений; стратегический менеджмент; система мотивации труда; управление рисками; управление конфликтами; психология менеджмента; этика делового общения; информационные технологии в сфере управления производством; особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Знания:
- цели и задачи,функции менеджмента;
- стратегию и стиль управления;
- принципы делового общения в коллективе;
- особенности планирования действий в управленческий деятельности;
Умения:
- разрабатывать стратегию менеджмента;
- использовать информационные технологии в сфере управления производством;
- применять на практике современные методы информации;
БК1
БК4
БК6
БК8
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ОПД 012
Охрана труда
Проблемы окружающей среды и промышленной экологии, основные законодательные акты, нормы и правила.
Воздействие физиолого-психологических факторов и условий деятельности на безопасность труда.
Меры безопасности при обслуживании технологического оборудования.
Структура организации охраны труда на предприятиях товаров широкого потребления.
Производственный травматизм и профессиональные заболевания.
Факторы, определяющие санитарно-гигиеническую обстановку на предприятиях. Электробезопасность.
Техника безопасности при выполнении технологических процессов.
Противопожарные требования при устройстве и эксплуатации электрооборудования, освещения, вентиляции и отопления.
Экология. Основы экологического законодательства в РК. Мероприятия по охране окружающей среды в легких промышленностях.
Знания:
- Закон РК об охране окружающей среды;
- правила инструктажа по охране труда;
- организационные, технические, санитарно-гигиенические причины возникновения производственных травм;
- оптимальные и допустимые микроклиматические условия производственных помещений;
- предельно-допустимые концентрации (ПДК) вредных веществ в воздухе рабочей зоны;
- мероприятия по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами;
Умения:
- пользоваться средствами защиты при обслуживании электроустановок;
- неукоснительно выполнять правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики.
БК1
ПК 3.5.13
ПК 2.2.7
СД 00
Специальные дисциплины

Біліктілігі: 121205 3 – Техник-технолог
АП 01
Аяқ киімге қажет материалдар мен бұйымдау:
аяқ киім мен былғарыгалантереяны даярлауда қолданылатын бұйым мен материалды жүйеге келтіру; аяқ киімге қажетті материалды анықтау әдістері мен сапасын бағалау; материал мен аяқ киімді сертификаттау; негізгі технологиялық және жұмысқа салу факторларыжәне оның аяқ киім мен галантерейлік бұйымдарды өндіру әрі киюдегі материалдың құрылысы мен қасиетіне әсер етуі; материалдың құрылымы мен қасиетіне температура, ылғалдылық, ВТО операциясы мен қалыптаудың әсері; материалдың термотөзімділік пен жылуұстағыштық қасиеттері; материал мен аяқ киім пакеті мен галантереяның қалыпқалыптасуы, қалыптұрақтылығы.
Білімдер:
- негізгі, астарлық және аралық материалдың аяқ киім мен галантерейлік бұйымдардың түр-түріне арналған қасиеттің сипатының ассортиментін;
- аяқ киім мен галантерейлік бұйымдар үшін материалды таудау және негіздеудің негізгі принципері мен әдістемесін
Іскерліктер:
- материал пакеті сапасы мен қасиетін бағдарлау;
- бұйымдарды шығыс материалының сапасы мен қасиеті көрсеткіштері бойынша анықтау;
- материалға зертханалық сынақ жасау, оның негізгі міндеттерін анықтай, зертхана жабдықтарын сынау.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1. 2.
КҚ 3.1.3.
КҚ 3.1.4.
КҚ 3.1. 5.
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.11.
КҚ 3.1.12.
КҚ 3.1.13.
КҚ 3.1.14.
АП 02
Былғарыдан жасалған бұйымдардың технологиясы:
материалды пішудегің нобайдың орналасуы; оны қолдану мен шығынданудың қалыптары; материалды кесу; былғары бұйымдар тетігін қалыптау; тетіктерді механикалық тәсілмен бекіту; былғары бұйымдары өндірісіндегі гигротермикалық үрдістер; былғары бұйымдары өндірісіндегі желімдік қосындылар; ТВЧ қолдана отырып былғарыдан бұйымның тетіктері мен буындарын даярлау; аяқ киімдегі резеңке табанды қыспақтап ыстықпен өңдеу әдістері; былғары бұйымдары өндірісіндегі құю әдістері; былғары бұйымдары өндірісіндегі әрлеу үрдістері; аяқ киім мен былғарыгалантерейлік бұйым өндірісінің технологиялық үрдісін жобалау.
Білімдер:
- қолдану мен шығындану қалыптарын;
- материалды кесу түрлерін;
- былғары бұйымдары өндірісіндегі құю әдістерін
Іскерліктер:
- былғары бұйымдары тетіктерін қалыптауды жүзеге асыру;
- тетіктерді механикалық тәсілмен бекіту тәсілдерін қолдану;
- былғары бұйымдарын өндірудегі гигрометрикалық үрдісті реттеу;
- былғары бұйымдарын өндіруде желімдік қосылымды жүзеге асыру;
- ТВЧні қолдана отырып былғары бұйымдарының тетіктері мен буындарын даярлау;
- аяқ киімдегі резеңке табанын қыспақпен ыстықта өңдеуді реттеу;
- былғары бұйымдары өндірісіндегі әрлеу үрдістерін өңдеу;
- аяқ киім мен былғарыгалантерейлік бұйымды өндіру технологиялық үрдісін жобалау.
БҚ1

Квалификация: 121205 3 – Техник-технолог
СД 01
Материалы для обуви и конфекционирование:
систематика изделий и материалов, применяемых для изготовления обуви и кожгалантереи; методы определения и оценки качества материалов для обуви; сертификации материалов и обуви; основные технологические и эксплуатационные факторы и их влияние на строение и свойства материалов в производстве и носке обуви и галантерейных изделий; влияние температуры, влажности, операции ВТО и формования на структуру и свойства материалов; термостойкость и теплостойкость материалов; формообразование, формоустойчивость материалов и пакетов обуви и галантереи.
Знания:
- ассортимент основных, подкладочных и промежуточных материалов их характеристики свойств для различных видов обуви и галантерейных изделий;
- основные принципы и методики обоснования и выбора материалов для обуви и галантерейных изделий;
Умения:
- прогнозировать свойства и качества пакетов материалов;
- определять изделия по показателям свойств и качества исходных материалов;
- проводить лабораторные испытания материалов, определять ее основные задачи, испытывать оборудование лаборатории.
БК1
БК2
БК3
ПК 3.5.1
ПК 3.5. 2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5. 5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
ПК 3.5.13
ПК 3.5.14
СД 02
Технология изделий из кожи:
размещение шаблонов при раскрое материалов; нормирование их использования и расхода; резание материалов; формование деталей изделий из кожи; механические способы крепления деталей; гигротермические процессы в производстве изделий из кожи; клеевые соединения в производстве изделий из кожи; изготовление деталей и узлов изделий из кожи с применением ТВЧ; метод прессовой вулканизации резинового низа на обуви; литьевые методы в производстве изделий из кожи; отделочные процессы в производстве изделий из кожи; проектирование технологического процесса производства обуви и кожгалантерейных изделий.
Знания:
- нормативы использования и расхода;
- виды резания материалов;
- литьевые методы в производстве изделий из кожи;
Умения:
- осуществлять формование деталей изделий из кожи;
- использовать механические способы крепления деталей;
- регулировать гигротермические процессы в производстве изделий из кожи;
- осуществлять клеевые соединения в производстве изделий из кожи;
- изготавливать детали и узлы изделий из кожи с применением ТВЧ;
- регулировать прессовую вулканизацию резинового низа на обуви;
- обрабатывать отделочные процессы в производстве изделий из кожи;
- проектировать технологический процесс производства обуви и кожгалантерейных изделий.
БК1

КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.4
АП 03
Былғары бұйымдарын құрылымдау:
былғары бұйымдарын жобалау үшін қажет анатомия негіздері, антропология және биохимия негіздері; аяқ киімнің ішкі қалыбын жобалау; былғары бұйымдарының даму тарихы және құрымдық сипаты; былғары бұйымдары тетіктерінің жұмысы, олардың қалпы, көлемінің негіздемесі; былғары бұйымдары тетіктерін біріктіруші тігістер; былғары бұйымдарын жобалау әдістемесі мен САПР негізгі ережелері; былғары бұйымдарының гигиеналық және физикалық қасиеттері; былғары бұйымдары құрылдымдарының техниккалық экономикалық сипаттамасы; былғары бұйымдары тетіктері құмаүлгінің сериялық ретке келтірілуі; былғары бұйымдарының өлшемдік ассортименті.
Білімдер:
- былғары бұйымдарын жобалау үшін қажет анатомия негіздері, антропология және биохимия негіздерін;
- былғары бұйымдарының гигиеналық және физикалық қасиеттерін;
- былғары бұйымдарының техникалық экономикалық сипаттамасын
Іскерліктер:
- аяқ киімнің ішкі қалыбын жобалау;
- былғары бұйымдарын құрастыру;
- былғары бұйымдары тетіктерін, оның қалпын, өлшемін әзірлеу;
- былғары бұйымдары тетіктерін бекіту;
- былғар бұйымдарын САПР негізгі ережелеріне сай жобалау;
- былғары бұйымдары ассортиментін шығару
БҚ4
БҚ6
БҚ8
КҚ 3.5.4
АП 04
Полимер материалын өңдеудің технологиясы:
былғары бұйымдарын даярлау кезінде қолданылатын химиялық әдістер; аяқ киім өнеркәсібінде қолданылатын химиялық өнімдер мен материалдар, аяқ киім өндірісі үрдісі кезінде оны өңдеудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- ақя киім өнеркәсібінде қолданылатын химиялық өнімдер мен материалды, оның аяқ киім өндірісі үрдісінде өңдеудің ерекшеліктерін
Іскерліктер:
- материалдың химиялық зерттеуін жүргізу;
- полимер материалды өңдеуді жүзеге асыру.
БҚ1
БҚ2
КҚ 3.1.11.
КҚ 3.1.12.
КҚ 3.1.13
АП 05
Технологиялық үрдісті автоматтандыру:
техникалық кибернетика, автоматика және автоматизация туралы негізгі түсініктер, олардың мәні мен әсерлігі, автоматтадырудың ұйымдастырушылық техникалық алғышарттары, автоматикалық жүйенің сипаттамасы мен топтамасы, басқару нысаны ретіндегі технологиялық үрдістер, реттеушілер мен реттеу заңдары, автоматтандырылған реттеу жүйесінің (АРЖ) негнізгі элементтері, автоматтық басқару теориясының элементтері, метрология және өлшеу техникасының негіздері (негізгі өлшеуіш сызбалар, саладағы технологиялық ауыспалыны автоматты түрде өлшеу және қадағалау аспаптары мен әдістері), технологиялық үрдісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ТҮБ АЖ) туралы саладағы автоматтандырылған қадағалау және реттеу жүйесін жобалау туралы түсінік.
Білімдер:
- автоматандыру құралдарының топтамасын;
- өлшеуіш саймандарының жұмыс жасау принципін;
- есептеу техникасы көмегімен технологиялық үрдісті басқаруды;
- өндірістік үрдісті автоматтандыру теориясының негіздерін;
- техникалық құрал кешендерінің топтамасын;
- технологиялық үрдісті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің қызметін
Іскерліктер:
- автоматтандыру сызбасын оқи және құрастыру;
- автоматтандырылған қадағалау және басқарудың жүйе үрдісін басқару;
- өндірісті автоматтандыру кезінде сайман мен құралдарды қолдану.
БҚ1
БҚ3

КК2.2.1
КК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
СД 03
Конструирование изделий из кожи:
основы анатомии, антропологии и биомеханики исходные данные для проектирования изделий из кожи; проектирование внутренней формы обуви; история развития и конструктивная характеристика изделий из кожи; работа деталей изделий из кожи, обоснование их формы, размеров; швы, скрепляющие детали изделий из кожи; методы проектирования и основные положения САПР изделий из кожи; гигиенические и физические свойства изделий из кожи; технико-экономическая характеристика конструкций изделий из кожи; серийное градирование шаблонов деталей изделий из кожи; размерный ассортимент изделий из кожи.
Знания:
- основы анатомии, антропологии и биомеханики исходные данные для проектирования изделий из кожи;
- гигиенические и физические свойства изделий из кожи;
- технико-экономическую характеристику конструкций изделий из кожи;
Умения:
- проектировать внутреннюю форму обуви;
- конструировать изделия из кожи;
- разрабатывать детали изделий из кожи, их формы, размеры;
- скреплять детали изделий из кожи;
- проектировать основные положения САПР изделий из кожи;
- производить ассортимент изделий из кожи.
БК4
БК6
БК8
ПК 3.5.4
СД 04
Технология переработки полимерных материалов:
химические методы, применяемые при изготовлении изделий из кожи; химические продукты и материалы, используемые в обувной промышленности, особенности их переработки в процессах обувного производства.
Знания:
- нормативы использования и расхода;
- виды резания материалов;
- литьевые методы в производстве изделий из кожи;
Умения:
- осуществлять формование деталей изделий из кожи;
- использовать механические способы крепления деталей;
- регулировать гигротермические процессы в производстве изделий из кожи;
- осуществлять клеевые соединения в производстве изделий из кожи;
- изготавливать детали и узлы изделий из кожи с применением ТВЧ;
- регулировать прессовую вулканизацию резинового низа на обуви;
- обрабатывать отделочные процессы в производстве изделий из кожи;
- проектировать технологический процесс производства обуви и кожгалантерейных изделий.
БК1
БК2
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
ПК3.5.13
СД 05
Автоматизация технологических процессов:
основные понятия технической кибернетики, об автоматике и автоматизации, их значении и эффективности, организационно-технические предпосылки автоматизации, характеристики и классификация автоматических систем, технологические процессы как объекты управления, регуляторы и законы регулирования, основные элементы автоматических систем регулирования (АСР), элементы теории автоматического управления, основы метрологии и техники измерений (основные измерительные схемы, методы и приборы для автоматического измерения и контроля технологических переменных в отрасли), понятие об автоматических системах управления технологическими процессами (АСУ ТП) и проектировании автоматических систем контроля и регулирования в отрасли.
Знания:
- основы анатомии, антропологии и биомеханики исходные данные для проектирования изделий из кожи;
- гигиенические и физические свойства изделий из кожи;
- технико-экономическую характеристику конструкций изделий из кожи;
Умения:
- проектировать внутреннюю форму обуви;
- конструировать изделия из кожи;
- разрабатывать детали изделий из кожи, их формы, размеры;
- скреплять детали изделий из кожи;
- проектировать основные положения САПР изделий из кожи;
- производить ассортимент изделий из кожи.
БК1
БК3

КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.3.1
КҚ2.4.1
АП 06
Аяқ киім мен былғары галантерейлік кәсіпорынды жобалау:
кәсіпорынды салу не қайта салудағы техникалық экономикалық негіздеме; кәсіпорында қайта салу; аяқ киім пен былғары галантерейлік кәсіпорындағы қоршаған ортаны қорғау арнайы сұрақтары; өнеркәсіптік ғимараттарды жобалаудың негіздері; генералдық жоспарды жобалаудың негізгі принциптері; қолданыстағы өндірісті қайта салу кезіндегі құрылыстық шаралар; құрылыс материалдары; санитарлық техниканы жобалау негіздері.
Білімдер:
- генералдық жоспарды жобалаудың негізгі принциптерін;
- өнеркәсіптік ғимаратты жобалаудың негіздерін;
Іскерліктер:
- кәсіпорынға алдын ала есептеу жүргізу;
- пішу және кесу цехтерін жобалау;
- аяқ киім мен былғары галантерейлік кәсіпорын жинақтау цехы, қойма мен қосалқы көмекші цехтерін жобалау.
БҚ1
БҚ3
КҚ2.2.1
КҚ2.3.1
АП 07
Былғары бұйымдарын өндіру жабдықтары мен жабдықты жобалау негіздері:
технологиялық жабдықтың жалпы сипаттамасы, технологиялық үрдістің түрлері бойынша оны топтастыру, агрегаттау және автоматтанлдыру дәрежесі; былғары бұйымдарын өндіру технологиялық жабдықтың негізгі типтерінің жұмыс ұйымдары мен жұмыс теориясы; сызбаүлгіні көбейту; материалды пішу; жартылай фабрикатты жылумен өңдеу және ылғалдандыру; аяқ киім табанын ыстықпен желімдеу; қысым астында құю әдісінің тетіктері мен аяқ киімді даярлау; аяқ киім мен былғары галантерея өндірісінің технологиялық кешенінің жабдықтары мен жұмыс орнының жасақтарын таңдау; аяқ киім табаны мен жоғары беті тетіктерін даярлау, өңдеу және әрлеу; өндірістік жабдықтарды жетілдіру мен автоматтандырудың бағыттары, технологиялық машина мен агрегаттың автоматтандырылған жетегі, былғары бұйымдары өндірісінің ТҮБ АЖ құрылымы; жаңадан жобаланатын өндірістік жабдықтарға қойылатын талаптар, жабдықты жобалаудың техникалық тапсырмасын әзірлеудің әдістері мен тәсілдері, ЕСКДға сай құрылымдық құжаттаманы даярлаудың жалпы ережелері.
Білімдер:
- өнеркәсіптік жабдықтардың негізгі технологиялық реттеуіштерінің жұмсалуы мен әдістерін;
- материалды өлшеу әрі бракқа шығару үшін өндірістік машина мен агрегаттың заманауи құрылымдық жаңашылдықтарын;
- былғары бұйымдары өндірісінің автоматтандырылған технологиялық кешені мен автоматты жобалаудың ерекшеліткерін
Іскерліктер:
- машина мен агрегат сызбасын, технологиялық сызба, циклограмманы әзірлей, олардың тетіктерін жобалау;
- технологиялық жарақтарды жобалау;
- тетіктерді кесумен өңдеу;
- тетіктерді жіп, желімдеу, ТВЧ және ультрадыбыс көмегімен пісіру арқылы бекітуді орындау;
- аяқ киім дайындамасын қаптау әрі ілмектеуді орындау, бұйым мен тетіктерді қысу арқылы қалыптау;
- аяқ киім мен былғары галантерея өндірісінің технологиялық кешенін қолдану және жаңа жабдықты құрастыру кезінде туындаған ұйымдастырушылық және ғылыми техникалық мәселені шешу
БҚ1
БҚ3

ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.3.1
ПК2.4.1
СД 06
Проектирование обувных и кожгалантерейных предприятий:
технико-экономическое обоснование строительства или реконструкции предприятия; реконструкция предприятий; специальные вопросы охраны окружающей среды на обувных и кожгалантерейных предприятиях; основы проектирования промышленных зданий; основные принципы проектирования генплана; строительные мероприятия при реконструкции действующих производств; строительные материалы; основы проектирования санитарной техники.
Знания:
- основные принципы проектирования генплана;
- основы проектирования промышленных зданий;
Умения:
- проводить предварительный расчет предприятия;
- проектировать раскройные и вырубочные цеха;
- проектировать сборочные цеха, склады и подсобно-вспомогательные цеха обувных и кожгалантерейных предприятий.
БК1
БК3
ПК2.2.1
ПК2.3.1
СД 07
Оборудование производства изделий из кожи и основы проектирования оборудования:
общая характеристика технологического оборудования, его классификация по виду технологического процесса, степени агрегатирования и автоматизации; рабочие органы основных типов технологического оборудования производства изделий из кожи; размножения лекал; раскроя материалов; увлажнения и тепловой обработки полуфабриката; вулканизации низа обуви; изготовления обуви и ее деталей методом литья под давлением; выбор оборудования и оснастки рабочих мест технологических комплексов производства обуви и кожгалантереи; изготовления, обработки и отделки деталей верха и низа обуви; направления совершенствования и автоматизации производственного оборудования, автоматизированный привод технологических машин и агрегатов, структура АСУ ТП производства изделий из кожи; требования, предъявляемые к вновь проектируемому производственному оборудованию, методы и приемы разработки технических заданий на проектирование оборудования, общие правила подготовки конструкторской документации в соответствии с ЕСКД.
Знания:
- назначение и методы выполнения основных технологических регулировок промышленного оборудования;
- современные конструктивные модификации производственных машин и агрегатов для промера и разбраковки материалов;
- особенности проектирования автоматов и автоматизированных технологических комплексов производства изделий из кожи;
Умения:
- разрабатывать технологические схемы, циклограммы, структурной схемы машин и агрегатов, проектировать их механизмы;
- проектировать технологические оснастки;
- обрабатывать детали резанием;
- выполнять скрепление деталей нитками, склеиванием, сваркой с помощью ТВЧ и ультразвука;
- выполнять обтяжки и затяжки заготовок обуви, формовать изделия и детали сжатием;
- решать организационные и научно-технические проблемы, возникающие при создании нового оборудования и его использования в технологических комплексах производства обуви и кожгалантереи.
БК1
БК3

КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
ӨО КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі.
Кәсіпорындардың негізгі және қосымша цехтары, олардың міндеттері мен технологиялық үрдісі.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдерінің сипаттамасы.
Кәсіпорындағы қауіпті және зиянды факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
- негізгі астарлық және аралық материалдардың түрлері, әр түрлі аяқ киімдер мен галантерея бұйымдарының сипаттамасы;
- аяқ киім және галантерея бұйымдарына арналған материалдарды негіздеу және таңдаудың негізгі ұстанымдары мен әдістемесі;
Дағдылар:
- материалдар пакеттерінің қасиеттері мен сапасын болжау;
- бастапқы материалдардың қасиет және сапа көрсеткіштері бойынша бұйымдарды анықтау;
- материалдарды зертханалық сынақтан өткізу, оның негізгі міндеттерін анықтау, зертхана жабдықтарын сынақтан өткізу.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.13
КҚ2.2.7
ӨО 02
Темір ұсталық практика:
Темір ұста жұмыстарын ұйымдастыру; технологиялық жабдықты пайдалану үшін қажетті темір ұста құрал-саймандарының тізімін білу; темір ұста-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды құрастыру және бөлшектеу; аяқ киім тігуге арналған негізгі және қосымша жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі темір ұста жұмыстары; міндеті, жіктемесі, құрылғысы, әрекет ұстанымы, пайдалану ережесі, болуы мүмкін ақаулықтар, олардың пайда болу себептері және жою тәсілдері;жабдықты пайдалану қасиеттері: түсінігі, сапасы, сенімділігі, жұмысқа қабілеттілігі, тоқтаусыз жұмыс істеуі, жөндеуге жарамдылығы.
Іскерліктер:
- темір ұста жұмыстарын орындау, сына, төсем, сомын және басқа темір ұста бұйымдарын дайындау, механизмдер жұмысын орындау,
- бөлшектерді тазарту, жуу және жөндеу, өлшеу және темір ұста құрал-саймандарын пайдалану; құрал-сайманды таңдау;
- негізгі темір ұста-құрастыру жұмыстарын орындау.
Дағдылар:
- коммуникация, бекіту арматурасы, технологиялық аппараттарға қызмет көрсету кезінде қажетті темір ұста және темір ұсталық-жөндеу жұмыстарын, технологиялық үрдістерді орындау;
- темір ұста-өлшеу құрал-саймандарын пайдалану.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.7
ӨО 03
Пішу цехындағы практика:
Кесу үрдісінде аяқ киімге қажетті бөлшектерді алу үшін бұйымдарды өңдеуді оқыту.
Аяқ киімнің жоғарғы бөлігі мен көп қабатты төсеміне арналған бөлшектерге байланысты жұмыстарды орындау.
Дайындау теліміндегі практика:
қос-таспалы машина: қалыңдығын бірдей ете отырып, сыртқы бөлшектерді тегістеуге арналған; реквизиттерді таңбалауға арналған машина: оның көмегімен әр аяқ киім жұбы өзінің жеке нөмірін алады; бөлшек шеттерін түсіруге арналған машина бөлшек шеттерін жұқарту есебінен аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектерін неғұрлым қолайлы етеді; жоғарғы бөлшектерді, төсем, терможелім материалдарды қайталауға арналған машина.
Тігін тігу телімдеріндегі практика:
Тігін тігетін конвейерлерде, машиналарда бұйымды өңдеуді оқыту: поднос қою үшін, бөлшектердің шетін бүгу үшін; артқы тігісті тегістеу үшін; жұлықты қалыпқа келтіру үшін.
Құрастыру теліміндегі практика:
Құрастыру конвейерлерінде өңдеуге оқыту: ұлтарақты басуға арналған машина; жұлықты қалыпқа келтіруге арналған машина; сіріні қалыптастыруға арналған машина; созуға арналаған машина: ылғалдандыруға арналған машина; өтпелі кептіргіш; салқындатқыш тоннель; салқындатуға арналған машина; қонышты өңдеуге және тазартуға арналған машина.
Іскерліктер:
- станоктарды іске қосу және тоқтатуды жүзеге асыру;
- дайындама мен құрал-саймандарды орнату, бекіту;
- шпиндель және берілістің берілген айналым жиілігіне станокты дайындау;
- қамыттар, сомындар, бұрандалар, біліктер, төлкелер, бұрғылар, тісті доңғалақтар, штуцерлерді өңдеу жұмыстарын орындау;
- дайындалатын бөлшектердің өлшемдерін бақылау.
Дағдылар:
металл кескіш станоктарда бөлшектер дайындау және өңдеу; кесетін құрал-сайманды қайрау.
КҚ2.1.2
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Алғашқы дағдыларды алуға арналған практика
Өндірістік жабдықты жөндеу, сынақтан өткізу және қабылдау технологиясын зерттеу. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесі. Жабдықты жөндеуге дайындау. Жабдықты пайдалану тәртібі және ережелері. Жабдықты бөлшектеу тәртібі және ережелері. Бөлшектеуде қолданылатын аспаптар мен құрал-саймандар. Өндірістік жабдықты реттеу.
Өндірістік жабдық бөлшектерін, тораптарын және механизмдерін жөндеу. Тораптардың мойынтірек бөлшектерін жөндеу. Шкивтер мен тежеуіштер, жалғастырғыштарды жөндеу. Тісті, бұрандалы, тізбекті және тартпалы беріліс бөлшектерін жөндеу. Қозғалыс өзгерістері механизмдерінің бөлшектерін жөндеу. Пневмо және гидрожетек бөлшектері мен тораптарын жөндеу. Өндірстік жабдықты жинақтау.
Іскерліктер:
техникалық пайдалану ережелеріне сәйкес жабдықты пайдалану жүргізу; жабдықты жөндеуге дайындау; өндірістік жабдық тораптары мен механизмдер жұмыстарын жүргізу, бөлшектердің тазарту ақаулығын табу; механизмдерді бөлшектеуде құрал-саймандар және аспаптарды пайдалану; құрастырған соң механизмдерді реттеу және баптауды жүзеге асыру; қарапайым машиналар мен агрегаттарды жинақтау, жабдықты жинақтауға іргетас дайындау; машиналарды іргетасқа бекітуді жүзеге асыру.
Дағдылар:
ағымдағы жөндеуге жабдықты дайындайтын бригададағы жұмыстар; жабдық механизмдері, тораптарын бөлшектеу; пневмо және гидрожетек бөлшектері мен тораптарын жөндеу бойынша жөнделген жабдық механизмдері мен тораптарын құрастыру бойынша жұмыстарды орындау; қарапайым машиналарды жинақтау.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.13
КҚ2.2.7
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Цехтың (бөлімшенің) технологиялық үдерісін зерттеу, орта топ маманының дублері ретінде жұмыс істеу.
Іскерліктер:
өндірістік жабдықты пайдалану, техниалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу; технологиялық параметрлерді талдау, технологиялық үрдіс барысын болжау, параметрлердің технологиялық тәртіптен ауытқуының салдары, өндірісте қауіпсіздік техникасының күйін бағалау, өндірістік-техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Дағдылар:
механизмдер мен машиналар сызбасын оқу, жабдықтардың күрделі емес жөндеу жұмыстарын орындау, технологияялық бақылау және жабдықты жөндеуді ұйымдастыруда, жөндеуге құжаттама жүргізу және ресімдеу, жабдықтарды жөндеу және тексеру кестесін құру.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.13
КП 03
Диплом алдындағы практика, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жоба орындау үшін ақпарат жинау, орта топ маманының жұмыс орнында сынақ ісінен өтуі.
Іскерліктер:
сынақ мерзімінен өтуші ретінде техник-технологтың функционалдық міндеттерді орындау шеберлігі.
Дағдылар:
линиядағы басшының; өндірістік телім ұжымының жұмысын және нормативтік-техникалық құжаттама жұмысын бақылауды.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.13
1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау;
БҚ 2
Өндіріс экономикасы және автоматтандыру негіздері мен автоматты жүйелік бағытты қолданудың техникалық процессі жөніндегі білімдерін тереңдету;
БҚ 3
Адамаралық және коммуникативтік мінез-құлық ережесін сақтау;
БҚ 4
Өз бетінше және командамен жұмыс істей білу;
БҚ 5
Жеке еңбек қызметін жоспарлау;
БҚ 6
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешу;
БҚ 7
Керекті ақпаратты қолдану және жүйелеу;
БҚ 8
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
БҚ 9
Өндірістің технологиялық режимдерін бақылау және реттеу.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
Жоғары деңгей
2.1.

ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия.
Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс.
Характеристика сырья и продуктов основных цехов.
Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Знания:
ассортимент основных, подкладочных и промежуточных материалов их характеристики свойств для различных видов обуви и галантерейных изделий;
основные принципы и методики обоснования и выбора материалов для обуви и галантерейных изделий;
Умения:
прогнозировать свойства и качества пакетов материалов;
определять изделия по показателям свойств и качества исходных материалов;
проводить лабораторные испытания материалов, определять ее основные задачи, испытывать оборудование лаборатории.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
ПК 2.2.7
ПО. 02
Слесарная практика:
организация слесарных работ; изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования; слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений; слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования для пошива обуви; назначение, классификация, устройство, принцип действия, правила эксплуатации, возможные неполадки, причины их возникновения и способы устранения; эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: выполнять слесарные работы, изготавливать шпонки, прокладки, гайки и другие слесарные изделия, выполнять разборку механизмов, очистку, промывку и ремонт деталей, пользоваться измерительным и слесарным инструментом; производить выбор инструмента; выполнять основные слесарно-сборочные работы.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
ПО. 03
Практика в раскройном цеху:
Обучение обработке изделий на вырубочном процессе для получения необходимых деталей для будущего обуви.
Выполнять работу, связанную с деталями для верхней части обуви и для нижней и многослойных настилов.
Практика на заготовочном участке:
двоильно-ленточная машина: для выравнивания детали верха, делая из толщину одинаковой; машина для клеймения реквизитов: с ее помощью каждая пара обуви получает свой идентификационный номер; машина для спускания краев деталей делает детали верхней части обуви более удобными для сшивания за счет утончения краев деталей; машина для дублирования деталей верха, подкладки и термоклейких материалов.
Практика на пошивочном участке:
Обучение обработке изделий на пошивочных конвейерах; на машинах: для ставки подноски; для загибки краев деталей; для разглаживания заднего шва; для формовки союзки.
Практика на сборочном участке:
Обучение обработке на сборочных конвейерах: машина для прибивки стельки; машина для формования и подформовки союзки; машина для формования задников; машина для затяжки: машина для увлажнения; проходное сушило; охладительный тоннель; машина для обдува; падки голенища; машина для полировки и чистки.
Умения:
осуществлять пуск и остановку станков;
производить установку, закрепление заготовки и инструмента; выполнять наладку станка на заданные частоту вращения шпинделя и подачу;
выполнять обработку хомутов, гаек, винтов, валиков, втулок, сверл, зубчатых колес, штуцеров;
контролировать размеры изготовляемых деталей.
Навыки:
изготовления и обработки деталей на металлорежущих станках; производить заточку режущего инструмента.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Изучение технологии ремонта, испытаний и приемки производственного оборудования. Система технического обслуживания и ремонта. Подготовка оборудования к ремонту. Порядок и правила эксплуатации оборудования. Порядок и правила разборки оборудования. Приспособления и инструменты, применяемые при разборке. Регулировка производственного оборудования.
Ремонт деталей, узлов и механизмов производственного оборудования. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов и тормозов, муфт. Ремонт деталей зубчатых, червячных, цепных и ременных передач. Ремонт деталей механизмов преобразования движения; ремонт базовых деталей. Ремонт деталей и узлов пневмо- и гидропривода. Монтаж производственного оборудования.
Умения: производить эксплуатацию оборудования в соответствии с Правилами технической эксплуатации; готовить оборудование к ремонту; производить разборку узлов и механизмов производственного оборудования, промывку и дефектовку деталей; пользоваться инструментом и приспособлениями при разборке механизмов; осуществлять регулировку и настройку механизмов после сборки; производить монтаж простых машин и агрегатов, подготавливать фундамент под монтаж оборудования; осуществлять крепление машин на фундаменте.
Навыки: работы в бригаде, подготавливающей оборудование к текущему ремонту; разборки механизмов, узлов оборудования; выполнения работ по сборке механизмов и узлов отремонтированного оборудования по ремонту деталей и узлов пневмо- и гидропривода; монтажа простых машин.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
ПК2.2.7
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера специалиста среднего звена.
Умения: производить эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт производственного оборудования; анализировать технологические параметры, прогнозировать ход технологического процесса, последствия отклонений параметров от технологического регламента, оценивать состояние техники безопасности на производстве, оформлять производственно-техническую документацию.
Навыки: чтения чертежей механизмов и машин, выполнения несложных ремонтов оборудования, в организации технологического контроля и ремонта оборудования, ведения и оформления документации на ремонт, составления графиков ремонтов и осмотров оборудования.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочем месте специалиста среднего звена.
Умения в качестве стажера выполнять функциональные обязанности техника - технолога.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного участка и работы с нормативно-технической документацией.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
БК 2
Углублять знания по основам автоматизации и автоматическая система управления техническим процессом и экономике производства;
БК 3
Умение работать самостоятельно и в команде;
БК 4
Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде;
БК 5
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности;
БК 6
Оформлять документацию на государственном (русском) языке;
БК 7
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
БК 8
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования
БК 9
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.1.

121205 3 – Техник-технолог
КҚ 3.5.1. ЕСКД және ЕСТД сәйкес жобалау құрылымдаушы, технологиялық және басқа да техникалық құжаттамаларды ресімдеу;
КҚ 3.5.2. Аяқ киім өндірісінде нақты қолдану үшін материалдарды қасиетін сараптау негізінде таңдап іріктеу;
КҚ 3.5.3. Тері аяқ киім бұйымдарын белгілеу кезінде есептеу техникасы құралдарын есептеу және таңдауда қолдану;
КҚ 3.5.4. Тері аяқ киім бұйымдарын бағалауда өлшеуіш құралдарын қолдану;
КҚ 3.5.5. Өндірістік қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдану;
КҚ 3.5.6. Есептеу техникасы мен программалық қамсыздандыру үлгілік құралдарын қолдану;
КҚ 3.5.7. Өнім (қызмет) және үрдістің негізгі түрлеріне қалыптық құжаттама талаптарын қолдану;
КҚ 3.5.8. Сапа жүйесінің құжаттамасын қолдану.
КҚ 3.5.9. Аяқ киімді жекелей даярлау және өндірістік техника құралдарының технологиялық үрдісін әзірлеу әрі жүзеге асыру;
КҚ 3.5.10 Берілген жұмыс шартына арнайы материал бойынша қажетті қызметтік буындарды іріктеп таңдау;
КҚ 3.5.11. Тері аяқ киім бұйымдары мен өндірістік техника құралдарын құрылымдаушы есептеуді берілген көрсеткішімен жүргізу;
КҚ 3.5.12. Адамның анатомиялық биомеханикалық және физиологиялық көрсеткіштерін сараптау негізінде аяқ киімнің нақты тетіктерінің берілген жұмысқа салыну шарттарына қарай таңдау;
КҚ 3.5.13. Аяқ киімді барлық жыныстық жастық топқа дайындау;
КҚ 3.5.14. Өндірісте программалық қамсыздандыруды қолдану;
КҚ 3.5.15. Компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 645-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1040-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім (жоғары деңгей)
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру,
пайдалану және жөндеу (салалары бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар
мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы: 1214000 – Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары
технологиясы

121205 3 – Техник-технолог
ПК 3.5.1. Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с ЕСКД и ЕСТД;
ПК 3.5.2. Выбирать материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в производстве обуви;
ПК 3.5.3. Использовать средства вычислительной техники для расчета и выбора параметров при назначении кожевенно-обувных изделий;
ПК 3.5.4. Использовать измерительные средства для оценки качества кожевенно-обувных изделий;
ПК 3.5.5. Использовать основные положения стандартизации и сертификации в производственной деятельности;
ПК 3.5.6. Использовать типовые средства вычислительной техники и программного обеспечения;
ПК 3.5.7. Применять требования нормативных документов к основным видам продукции (услуг) и процессов;
ПК 3.5.8. Применять документацию систем качества.
ПК 3.5.9. Разрабатывать и осуществлять технологический процесс индивидуального изготовления обуви и средств производственной техники;
ПК 3.5.10. Подбирать по справочным материалам необходимые функциональные узлы и элементы для заданных условий работы;
ПК 3.5.11. Производить по заданным параметрам конструктивный расчет кожевенно-обувных изделий и средств производственной техники;
ПК 3.5.12. Выбирать на основе анализа анатомо-биомеханических и физиологических параметров человека для заданных условий эксплуатации конкретные обувные детали;
ПК 3.5.13. Изготавливать обувь для всех половозрастных групп;
ПК 3.5.14. Использовать программное обеспечение в производстве;
ПК 3.5.15. Применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
Приложение 645
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1040
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1214000 – Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий
Квалификации:

БҚ 1, БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері. Кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша
- лексика грамматикалық материалды
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын
ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игере алу.
БҚ 5
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтыны негізгі қүрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық
және психофизиологиялық негіздерін
Іскерліктер:
- спортпен айналысу,физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану.
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 5
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгіленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Берілістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көріністің сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздері;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін.
Іскерліктер:
- сызба мен техникалық
суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алуды.
БҚ 1, БҚ 4
ЖКП 02
Электротехника және электроника
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбегі; электромагниттер; электрлік өлшеулер; тұрақты және айнымалы токтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электржетек негіздері; электр энергияны беру және үлестіру; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика және есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электр тізбегінің жұмыс тәртібін;
- электр тогының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей алуды;
- электрлік желектермен жарақтандырылған құрылғыларды пайдалану және оларды тоқтату, қоса білуді;
- электр қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5;
КҚ 2.1.1.
ЖКП 03
Еңбекті қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсері; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестіру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауіп-қатерлерінен қорғану құралдары және әдістері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздері; еңбекті қорғаудағы материалдық шығындар; кәсіби қызметтік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді.

БК 1, БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по
специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-граммaтический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
- владеть элементарными умениями общения на
иностранном языке.
БК 5
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы
физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические
основы физической культуры
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 1, БК 4, БК 5
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной
геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК 1,БК 4
ОПД 02
Электротехника и электроника
Электротехника: электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного токов; электромагниты; электрические измерения; электрические машины постоянного и переменного токов; трансформаторы, основы электропривода; передача и распределение электрической энергии. Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители; стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные оборудования вычислительной техники и автоматики; микроЭВМ и микропроцессоры..
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения
характеристик электрического тока;
- причины возникновения
переходных процессов
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и
эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
БК 2, БК 4, БК 5; ПК 2.1.1.
ОПД 03
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и
окружающей среды;
- пользоваться индивидуальным и средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3
ЖКП 04
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторинп, сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро және микроэкономиканың,
салық, ақшалай-несие,әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетинг анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды.
БҚ 3, БҚ 4, БҚ 5
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Тігін өндірісінде өнім сапасын қамтамасыз етудегі стандарттаудың ролі. Стандарттау саласындағы негізгі ұғымдар мен анықтамалар. ҚР стандарттаудың мемлекеттік жүйесіндегі негізгі ережелер. Стандарттаудың экономикалық тиімділігі. Метрология негіздері мен өлшем бірліктерін қамтамасыз ету. Сапаны басқару негіздері. Бақылау түрлері, өнімдерді сертификаттау және сынау. Өнімнің сапасын басқарудың кешенді жүйесі. Стандарттаудың халықаралық жүйесі ИСО 9001-2000 (ISO).
Білімдер:
- стандарттау, метрология, және өнімдердің сапасы саласындағы негізгі ұғымдар мен анықтамаларды;
- ҚР стандарттаудың мемлекеттік жүйесіндегі негізгі ережелерді;
- өлшеудің негізгі әдістері мен топтастырылуын және олардың сипаттамасын;
- өнімнің қасиетін, сертификациясын, сапа көрсеткіштерінің номенклатурасын;
- сапаны басқару негіздерін;
- өнімнің сапасын бақылау түрлерін;
- сапа деңгейін бағалау әдістерін, сапа категорияларын;
- тігін саласында қолданылатын стандарт түрлерін;
- өндірісте өнім сапасына техникалық бақылауды ұйымдастыруды;
- өнім сапасына қойылатын заңдылықтарды бұзғаны үшін жауапқа тарту шаралары;
- ИСО 9001-2000 халықаралық стандартты қолдану салаларын
Іскерліктер:
- қажетті нормативтік техникалық құжаттарды таба білуді және оны қолдануды;
- мемлекеттік стандарттардың көрсеткіштерін қолдануды;
- өлшеу түрлері мен құралдарын таңдауды;
- үздік әлемдік және отандық өнімдердің үлгілерінің сапа деңгейінің көрсеткіштерін анықтауды;
- салаларда негізгі стандарттарды пайдалануды және шикізат, материалдары мен дайын өнімдердің сапа деңгейін анықтауды;
- өнімнің сапа деңгейінің халықаралық стандарттарға сәйкестігін анықтауды.

БК 1, БК 2, БК 3
ОПД 04
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства - хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы
Умения:
- определить цену себе стоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.
БК 3,
БК 4, БК 5
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Роль стандартизации в обеспечении качества продукции в швейном производстве. Основные понятия и определения в области стандартизации. Основные положения государственной системы стандартизации РК. Экономическая эффективность стандартизации. Основы метрологии и обеспечения единства измерений. Основы управления качеством. Виды контроля, сертификация и испытание продукции. Комплексная система управления качеством продукции. Международная система стандартизации ИСО 9001-2000 (ISO 9001-2000).
Знания:
- основные понятия и определения в области стандартизации, метрологии и качества продукции;
- основные положения государственной системы стандартизации РК;
- классификацию и основные методы измерений и их характеристику;
- свойства продукции, сертификацию, номенклатуру показателей качества;
- основы управления качеством;
- виды контроля качества продукции;
- методы оценки уровня качества, категории качества;
- виды стандартов, используемых в швейной отрасли;
- организацию технического контроля качества продукции на предприятии;
- меры привлечения к ответственности за нарушения требований законодательства о качестве продукции;
- область применения международных стандартов ИСО 9001-2000
Умения:
- осуществлять поиск необходимой нормативно-технической документации и пименять ее;
- пользоваться указателями государственных стандартов;
- выбирать виды и средства измерений;
- определять показатели уровня качества лучших мировых и отечественных образцов продукции;
- пользоваться основными стандартами в отрасли и определять уровень качества сырья, материалов и готовой продукции;
- определять соответствие качества продукции уровню международных стандартов.

БҚ 3, БҚ 5
ЖКП 06
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Техника қауіпсіздігі. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесі. Бір жүйеден екіншісіне ауысу. Екілікті арифметика логика – пән ретінде. Үлгілік; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсінік. Модель түрлері. ОС WINDOWS түрлері WOR мәтіндік процессоры. ЕХСЕL электронды кестелері. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт -бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсінігі. Көрініс тәсілдері мен қасиеттері. Алгоритм түрлері. Есеп шығару кезеңдері. Бағдарлама тілі. Бағдарлама және оның қүрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берілген шарт түрлері. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдік бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктік бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсінік, анықтама, реттемелі параметр, нысаны /объектісі/, олардың қасиеттері мен схемалары. Автоматты ретеуіштердің атқаратын қызметі, тіктелуі, құрылысы, жұмыс істеу приципі, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелері. Автоматтық басқару жүйесінің қосалқы құралдары. Процестерді автоматтық басқару жүйесінен қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше.
Білімдер:
- ақпаратты кодтау ережелерін;
- есептеу жүйелерін;
- екілік арифметиканы;
- формалдық, математикалық
логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, Win Zip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар қабығын;
- алгоритмдер түсінігін;
- көрініс тәсілдері мен
қасиеттерін;
- алгоритм түрлерін;
- бағдарлама тілін;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктік бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесінен процестерді қолмен және керісінше ауыстыру ретін
Іскерліктер:
- бір жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтіндік процессорымен, ЕХСЕL-дің электронды кестесімен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс істеуді; вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 1,
БҚ 2,
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 121401 2 - Тоқушы*
АП 01
Материалтану
Материалтану негіздері; агротехника дақылдары, шикізаттарды дайындау және сақтау; материалдар құрылымы және қасиеттері; шикізат пен талшықтарға әрекет ететін стандарттар; материалдарды қолдану аймақтары; мақта және басқа талшықтар; талшық құрылымы; талшық құрылысы мен қасиеттері; кенеп талшығы: түрлері және қасиеттері; жүн талшығы: түрлері және қасиеттері; табиғи жібек, жібек талшығы және оның қасиеттері; химиялық талшықтар; үлгілер алу әдістері және таспалар дайындау; талшықтың пісіп-жетілуі мен ширатылу қасиеттерін анықтау; поляризацияланған сәуле арқылы талшықтың ширатылу қасиеттерін анықтау.
Білімдер:
- тоқыма өндірісінде қолданылатын талшықтар жіктемесін, құрылысын, талшықтардың физикалық-механикалық және технологиялық қасиеттерін;
- металдарды беріктеудің негізгі тәсілдерін және оларды өңдеуді
Іскерліктер:
- зерттеулер процесіндегі материалдарды жинауға және өңдеуге қатынаса алуын;
- материалтану және конструкциялық материалдарын дұрыс қолдануды.

БК 3, БК 5
ОПД 06
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика-как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы ЕХСЕL; векторный редактор Согеl DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Соmmander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS.
архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования
линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления
процесса на ручное и обратно
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей ЕХСЕL, с векторным редактором Согеl DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1,
БК 2,
БК 5
CД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 121401 2 – Вязальщик*
СД 01
Материаловедение
Сырье, используемое в процессе производства. Требования, предъявляемые к его качеству.
Основы материаловедения; агротехника культур, заготовка сырья; строение и хранение сырья; строение и свойства материалов; действующие стандарты на сырье и волокно; области применения материалов; хлопковое волокно и другие виды волокон; строение волокна; виды и свойства; льняные волокна: виды и свойства; шерстяные волокна: виды и свойства; натуральный шелк, шелковое волокно и их свойства; химические волокна: их виды и свойства; способы получения образцов и подготовка ленты; определение зрелости и крученности хлопкового волокна; определение с помощью поляризованного луча свойства кручения хлопкового волокна.
Знания:
- строение, физико-механические, технологические свойства и классификацию волокон, применяемых в
текстильной промышленности;
- основные способы упрочения металлов и их обработку
Умения:
- принять участие в сборе и
обработке материалов в процессе исследований;
- ориентироваться в конструкционных материалах и
в материаловедении.

БҚ 3, БҚ 5; КҚ 2.1.3; КҚ 3.1.2.
АП 02
Трикотаж өндірісінің жалпы технологиясы
Кіріспе. Трикотаж өндірісінің факторлары. Негізгі және туынды өрілістің жалаң қабаттық трикотажы. Кулирлік (көлденең тоқылған) және желі бойынша тоқылған трикотаж. Ілмек, ілмектер қатары, ілмек бағаны, ілмек қадамы. Трикотаждың тікелей және көлденең тығыздығы. Ілмектүзу әдістері. Кулирлік трикотаждағы ілмектүзудің трикотаждық және тоқу әдістері. Ілмек түзудің он операциясы. Тығыз кесте және оның туындыларының құрылымы мен қасиеттері. Желі бойынша тоқылған жалаң қабаттық туынды өрілістің құрылымы мен қасиеттері. Негізгі және туынды өрілістің жұп трикотажы. Тоқу процесі. Ләстіктің (астарлық матаның) құрылымы мен қасиеттері. Жұп ішкі жақтық өрілістегі ілмек шығару процесі. Трикотаж бұйымдарды дайындау әдістері. Шұлық-ұйық өнімдерін дайындау технологиясы.
Білімдер:
- пәннің мазмұны, жалпы сипаты мен оның мақсаттарын;
- трикотаж өндірісінің даму факторларын;
- ілмектүзу әдістерін;
- кулирлік трикотаж;
- трикотаж бұйымдарын дайындау әдістерін
Іскерліктер:
- түрлі анықтамалық материалдарды, нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалана алады;
- тоқу процесін;
- кулирлік және желілік трикотажды.
БҚ3, КҚ2.1.3; КҚ2.1.4; КҚ2.1.5; КҚ 2.2.1.
АП 03
Бұйымдар мен мата дайындаудың технологиясы мен жабдықтары
Тоқу машиналары мен ілмектүзу әдістері туралы жалпы мәліметтер. Тоқу машиналарының жіктемесі. Бірфонтурлық айналдырып тоқу машиналары. Бірфонтурлық желі бойынша тоқу машиналары. Ләстік тоқуда қолданылатын екіфонтурлық машиналардағы ілмек қалыптастыру процесі. Екіфонтурлық айналдырып тоқу машиналары. Желі бойынша тоқу машиналары. Бірцилиндрлі және екіцилимндрлі айналдырып тоқу машиналары. Шетел фирмаларының айналдырып тоқу машиналары: Mayer and CIE (Германия), Camber (Великобритания), Oricia (Италия), Monarch (США), Fukuhara (Япония), Jumberca (Испания).
Білімдер:
- пәннің мазмұны, жалпы сипаты мен оның мақсаттарын;
- машиналардың үлгілерін, мүмкіндіктері мен қызметін;
- ілмек түзудің тоқыма әдісінің артықшылықтарын;
- машиналар өнімділігіне әсер ететін факторларды;
- бірфонтурлық және екіфонтурлық машиналардың негізгі үлгілерін;
- Mayer and CIE (Германия), Camber (Ұлыбритания), Oricia (Италия), Monarch (АҚШ), Fukuhara (Жапония), Jumberca (Испания) сияқты шетелдік фирмалардың машиналарының жіктемесін және қысқаша сипаттамаларын
Іскерліктер:
- ілмек түзудің трикотаждық және тоқу әдістерінің айырмашылықтарын;
- түрлі анықтамалық материалдарды, нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалана алады;
- тоқу машиналарының жұмысы кезеңінде техника қауіпсіздігін сақтауды

БК 3, БК 5; ПК 2.1.3; КҚ 3.1.2.
СД 02
Общая технология трикотажного производства
Введение. Факторы развития трикотажного производства.
Одинарный трикотаж главных и производных переплетений. Кулирный (поперечновязаный) и основовязаный трикотаж. Петля, петельный ряд, петельный столбик, петельный шаг. Плотность по горизонтали. Плотность по вертикали. Способы петлеобразования. Кулирный трикотаж: два способа петлеобразования – трикотажный и вязальный. Десять операций процесса петлеобразования. Строение и свойства глади и ее производной. Гладь. Строение и свойства одинарных производных основовязаных переплетений. Двойной трикотаж главных и производных переплетений. Процесс вязания. Строение и свойства ластика. Строение и свойства двухизнаночных переплетений. Процесс петлеобразования при вязании двухизнаночных переплетений. Способы изготовления трикотажных изделий. Технология изготовления чулочно-носочных изделий.
Знания:
- общую характеристику, цели и задачи предмета;
- факторы развития трикотажного производства;
- способы петлеобразования;
- кулирный трикотаж;
- способы изготовления трикотажных изделий
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией и справочными материалами;
- процесс вязания;
- кулирный и основовязаный трикотаж.
БК3, ПК2.1.3; ПК2.1.4; ПК2.1.5; ПК 2.2.1.
СД 03
Технология и оборудование для изготовления изделии и полотна
Общие сведения о вязальных машинах и способах петлеобразования. Классификация вязальных машин. Однофонтурные кругло-вязальные машины. Однофонтурные основовязальные машины. Процессы петлеобразования на двухфонтурных машинах при вязании ластика. Двухфонтурные кругловязальные машины. Плоско-вязальные машины. Кругло-вязальные машины. Одноцилиндровая и двухцилиндровая круглочулочная машины. Плосковязальные котонные машины. Ластичные, интерлочные и двухцилиндровые кругловязальные машины. Кругловязальные машины зарубежных фирм: Mayer and CIE (Германия), Camber (Великобритания), Oricia (Италия), Monarch (США), Fukuhara (Япония), Jumberca (Испания).
Знания:
- общую характеристику , цели и задачи предмета;
- возможности, назначение и модели машин;
- преимущества вязального способа петлеобразования;
- факторы, влияющие на производительность машин;
- различие основных типов однофонтурных и двухфонтурных машин;
- классификацию и краткую характеристику машин зарубежных фирм Mayer and CIE (Германия), Camber (Великобритания), Oricia (Италия), Monarch (США), Fukuhara (Япония), Jumberca (Испания.
Умения:
- отличие трикотажного и вязального способов петлеобразования;
- пользоваться нормативно-технической документацией и справочными материалами;
- соблюдать технику безопасности при работе вязальных машин.

КҚ 2.1.1; КҚ 2.1.5; КҚ 2.1.8; КҚ 2.2.1; КҚ 2.2.2.
АП 04
Трикотаж, тоқыма және галантерея өндірісіндегі жабдықтар
Тоқыма-галантерея және трикотаж өндірісі машиналарының және олардың бөлшектерінің конструкциялық схемалары мен жұмысы. Техникалық сипаттамалары. Жұмыс органдарын реттеу әдістері. Машиналарды майлау жүйелері мен әдістері.
Тігін машинасының жалпы құрылысы. Қайықты қабу. Тігін машинасының конструктивтік және техникалық ерекшеліктері. Тігін машинасының электротехникалық сипаттамалары. Тігін машиналарындағы механикаландырылған тетіктер. Тігін машинасына техникалық қызмет көрсету. Бөлшектерді желімдеп жалғайтын және ЫЖӨ арналған жабдықтар. Бір инелі және екі инелі қайықты қабитын машиналар. Бір жіпті және екі жіпті тізбекті қабитын машиналар. Ирек жиекті тігіске арналған машиналар. Жиектерін торлайтын және қайып тігу- торлау машиналары. Ішкі жағынан қабитын машиналар. Ілмекті және жапсырып бекіткіш жартылай автоматтар. Бас киімдер және арнайы кілем, тоқыма өндірісіне арналған тігін машиналары. Кеттель машиналары. Бастырмалы жартылай автоматтар. Арнайы тігін машиналары. Тігін үлескесінің қосымша, қосалқы жабдықтары.
Білімдер:
- технологиялық жабдықтың түрлерін, тағайындалуын, конструкциялық ерекшеліктерін;
- аз автоматтандыру құралдарын, тетіктерін, құрылғысын, арнайы қолданысын;
- тігін жабдықтарында жұмыс істеу ережесін;
- ұсақ ақаулықтарды жою ретін;
- тігін бұйымының түйіндері мен бөлшектерін технологиялық өңдеудің сапасына қойылатын талаптарды
Іскерліктер:
- технологиялық операцияларды атқару кезінде аз механикаландырылған құралдарды, тетіктерді, арнайы құрылғыларды қолдана алуын;
- технологиялық операцияларды орындау кезінде еңбек қауіпсіздік талаптарын сақтай алуын.
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.5;
КҚ 2.1.6;
КҚ 2.1.8;
КҚ 2.1.9.
Біліктілігі: 121402 2Шілтерші
АП 01
Материалтану
Материалтану негіздері; агротехника дақылдары, шикізаттарды дайындау және сақтау; материалдар құрылымы және қасиеттері; шикізат пен талшықтарға әрекет ететін стандарттар; материалдарды қолдану аймақтары; мақта және басқа талшықтар; талшық құрылымы; талшық құрылысы мен қасиеттері; кенеп талшығы: түрлері және қасиеттері; жүн талшығы: түрлері және қасиеттері; табиғи жібек, жібек талшығы және оның қасиеттері; химиялық талшықтар; үлгілер алу әдістері және таспалар дайындау; талшықтың пісіп-жетілуі мен ширатылу қасиеттерін анықтау; поляризацияланған сәуле арқылы талшықтың ширатылу қасиеттерін анықтау.
Білімдер:
- тоқыма өндірісінде қолданылатын талшықтар жіктемесін, құрылысын, талшықтардың физикалық-механикалық және технологиялық қасиеттерін;
- металдарды беріктеудің негізгі тәсілдерін және оларды өңдеуді
Іскерліктер:
- зерттеулер процесіндегі материалдарды жинауға және өңдеуге қатынаса алуын;
- материалтану және конструкциялық материалдарын дұрыс қолдануды.
БҚ 3,
БҚ 5;
КҚ 2.1.3;
КҚ 3.1.2.
АП 02
Арнайы сурет және көркемдік графика
Арнайы сурет негіздері және көркемдеу графикасы. Қарапайым геометриялық денелердің суретін салу. Натюрморттардың, драпировкалардың (гризайль, графика) суретін салу. Түстер туралы жалпы мәліметтер. Сәндік суреттер салу (орнамент). Адам басы мен тұлғасын бейнелеу. Киімдегі адамның кескіндеме этюді. Киімдегі адамның графикалық шешімі (ақ-қара графика). Екі тұлғалы композициядағы сәндік шешім.
Білімдер:
- арнайы сурет негіздерін: заттың сызықтық-құрастыру сызбасының салынуын, көлемдегі заттың бейнеленуінің болашақ заңдылықтары, композициялары;
- түстер туралы жалпы мәліметтерді;
- кескіндеме жұмыстарының әр түрлі техникасын;
- қазақтың ұлттық орнаменттерін бейнелеу дәстүрлерін;
- стиль заңдылықтарын;
- адам басы мен тұлғасының әр түрлі ракурстарда бейнелеу ережелерін;
- киімдегі адам тұлғасын салу принциптерін;
- қозғалыстағы адам тұлғасының берілу заңдылықтарын
Іскерліктер:
- сурет салуға арналған құралдар мен жабдықтарды дұрыс пайдалануды;
- кеңістіктегі геометриялық бейнені дұрыс бейнелеуді;
- заттардың суреттерін, болашақ заңдылықтарды, түстердің көлеңкелері мен материалдардың берілуін ескере отырып салуды; кескіндеменің әр түрлі техникасын пайдалануды;
- түстік үйлесімдерді табуды;
- орнамент түрлерін айыра білуді және оны түстерде бейнелеуді;
- неге арналғандығына қарай ұлттық өрнектерді орындауды;
- ерлер, әйелдер тұлғасының айырмашылық ерекшеліктерін, балалар тұлғасының жас ерекшеліктерін бейнелеуді;
- адам тұлғасының пропорциясын сақтай отырып қозғалыста бейнелеуді;
- киімдегі адам тұлғасын дұрыс бейнелеуді;
- көптұлғалы композициялық тапсырмаларды пайдалануды және оны шеше білуді.
БҚ 1;
БҚ 5;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.4;

ПК 2.1.1.; ПК 2.1.5.; ПК 2.1.8; ПК 2.2.1; ПК 2.2.2.
СД 04
Технология и оборудование для швейно-трикотажного производства
Конструктивные схемы и работа отдельных механизмов и узлов швейных машин трикотажного и текстильно-галантерейного производства. Технические характеристики машин. Способы регулировки рабочих органов. Системы и способы смазки машин.
Общие устройства швейных машин. Челночный стежок. Техническая характеристика и конструктивные особенности швейных машин. Электротехническая характеристика швейных машин. Приспособления малой механизации на швейных машинах. Технические обслуживания швейных машин. Оборудование для ВТО и клеевого соединения деталей. Машины одноигольные и двухигольные челночного стежка. Машины однониточного и двухниточного цепного стежка. Машины для зигзагообразной строчки. Машины краеобметочные и стачивающе-обметочные. Машины потайного стежка. Полуавтоматы петельные и закрепочные. Пуговичные полуавтоматы. Специальные швейные машины для изготовления головных уборов и для использования на предприятиях текстильной и ковровой промышленности. Кеттельные машины. Дополнительное, вспомогательное оборудование швейного участка.
Знания:
- технологическое оборудование: виды, назначение и конструктивные особенности;
- назначение специальных устройств, приспособлений, средств малой автоматизации;
- правила работы на швейном оборудовании;
- порядок устранения мелких неисправностей;
- требования к качеству технологической обработки деталей и узлов швейных изделий
Умения:
- применение специальных устройств, приспособлений, средств малой механизации при выполнении технологических операций;
- соблюдение требований безопасности труда при выполнении технологических операций.
ПК 2.1.1; ПК 2.1.2; ПК 2.1.3; ПК 2.1.4; ПК 2.1.5; ПК 2.1.6; ПК 2.1.8; ПК 2.1.9.
Квалификация: 121402 2 – Кружевница
СД 01
Материаловедение
Сырье, используемое в процессе производства. Требования, предъявляемые к его качеству.
Основы материаловедения; агротехника культур, заготовка сырья; строение и хранение сырья; строение и свойства материалов; действующие стандарты на сырье и волокно; области применения материалов; хлопковое волокно и другие виды волокон; строение волокна; виды и свойства; льняные волокна: виды и свойства; шерстяные волокна: виды и свойства; натуральный шелк, шелковое волокно и их свойства; химические волокна: их виды и свойства; способы получения образцов и подготовка ленты; определение зрелости и крученности хлопкового волокна; определение с помощью поляризованного луча свойства кручения хлопкового волокна.
Знания:
- строение, физико-механические, технологические свойства и классификацию волокон, применяемых в
текстильной промышленности;
- основные способы упрочения металлов и их обработку
Умения:
- принять участие в сборе и
обработке материалов в процессе исследований;
- ориентироваться в конструкционных материалах и
в материаловедении.
БК 3, БК 5;
ПК 2.1.3;
ПК 3.1.2.
СД 02
Спецрисунок и художественная графика
Основы спецрисунка и художественной графики. Рисование простых геометрических тел. Рисование натюрмортов, драпировок (гризайль, графика). Общие сведения о цвете. Декоративное рисование (орнамент). Изображение головы и фигуры человека. Живописный этюд человека в одежде (акварель). Графическое решение человека в одежде (черно-белая графика). Декоративное решение двухфигурной композиции.
Знания:
- основы спец. рисования: линейно-конструктивное построение предмета, законы перспективы, композиции, изображения предмета в объеме;
- общие сведения о цвете;
- различную технику работы живописи;
- традиции изображения казахского национального орнамента;
- законы стилизации;
- правила изображения головы и фигуры человека;
- принцип построения фигуры человека в одежде;
- правила передачи фигуры человека в динамике
Умения:
- правильно использовать средства и инструменты для рисования;
- выполнять рисунки предметов с учетом законов перспективы, светотени и передачи материалов;
- пользоваться различной техникой живописи;
- находить цветовые отношения;
- различать виды орнамента и изображать его в цвете;
- выполнять национальные узоры в зависимости от их назначения;
- изображать отличительные особенности мужской и женской фигуры, возрастные особенности детских фигур; изображать фигуру человека в динамике и в одежде.
БК 1; БК 5;
ПК 2.2.3; ПК2.2.4;

КҚ 2.2.5;
КҚ 2.2.6;
КҚ 3.1.1;
КҚ 3.1.6
АП 03
Жабдықтар
Тігін машинасының жалпы құрылысы. Қайықты қабу. Тігін машинасының конструктивтік және техникалық ерекшеліктері. Тігін машинасының электротехникалық сипаттамалары. Тігін машиналары-ндағы механикаландырылған тетіктер. Тігін машинасына техникалық қызмет көрсету. Бөлшектерді желімдеп жалғайтын және ЫЖӨ арналған жабдықтар. Бір инелі және екі инелі қайықты қабитын машиналар. Бір жіпті және екі жіпті тізбекті қабитын машиналар. Ирек жиекті тігіске арналған машиналар. Жиектерін торлайтын және қайып тігу-торлау машиналары. Ішкі жағынан қабитын машиналар. Ілмекті және жапсырып бекіткіш жартылай автоматтар. Бастырмалы жартылай автоматтар. Арнайы тігін машиналары. Тігін үлескесінің қосымша, қосалқы жабдықтары.
Білімдер:
- технологиялық жабдықтың түрлерін, тағайындалуын, конструкциялық ерекшеліктерін;
- аз автоматтандыру құралдарын, тетіктерін, құрылғысын, арнайы қолданысын;
- тігін жабдықтарында жұмыс істеу ережесін;
- ұсақ ақаулықтарды жою ретін;
- тігін бұйымының түйіндері мен бөлшектерін технологиялық өңдеудің сапасына қойылатын талаптарды
Іскерліктер:
- технологиялық операцияларды атқару кезінде аз механикаландырылған құралдарды, тетіктерді, арнайы құрылғыларды қолдана алуын;
- технологиялық операцияларды орындау кезінде еңбек қауіпсіздік талаптарын сақтай алуын.
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.5
АП 04
Арнайы технология
Шілтерлерді қолдану; шілтерлер тоқуға арналған материалдар; шілтерлі бұйымдар және шілтердің дәстүрлі түрлері; шілтерлерді тоқудың негізгі элементтері; тоқу техникасы; шілтерлі бұйымдарды және бір қалыпты шілтерлерді тоқу технологиясы; бұйымдардың түрлері; шілтердің сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- шілтер тоқудың дәстүрлі өнерін;
- іліп тоқу тәсілдерін;
- шілтер тоқуға арналған материалдарды;
- бұйым түріне қарай шілтер оюының композициялық құрылу негіздерін
Іскерліктер:
- шілтер тоқуды және дана шілтер бұйымдарын дәстүрлі іліп тоқу техникасымен тоқуды;
- сурет бойынша шілтерді және шілтерлі бұйымдарын тоқуды;
- тоқудың барлық элементтерін қолданып қос, спецті және қос спецті шілтерлерін тоқуды;
- киімдер безендіру үшін скан, тор, шілтерлі бұйымдарын тоқуды.
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.5;
КҚ 2.2.6.
БҰАП 00
Білім ұйымдарымен анықталатын пәндер**
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Оқу практикасы кезеңінде білім алушылар өздерінің алатын біліліктеріне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық процестерімен танысады. Оқу практикасының базасы ретінде оқу-өндірсітік, тігін, пішіп-дайындау, ұстаханалары, оқу орнының қосымша нысандары мен әлеуметтік серіктестердің, сондай-ақ жұмыс берушілердің өндірістік базалары және т.б. пайдаланылады.
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігі шараларын сақтай отырып, жұмыстар атқарады;
- бақылау журналын толтырады.
Дағдылар:
- алғашқы құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ1, БҚ2, БҚ 4, КҚ 2.1.5, КҚ 2.1.7
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Өндірістік технологиялық практиканы өту нәтижесінде білім алушылар арнайы пәндерден алған теориялық білімдерін кәсіпорындардың өндірістік базасында алған дағдылармен нақтылайды. Өндірістік технологиялық практиканы әлеуметтік серіктестер мен жұмыс берушілердің өндірістік базаларында өту барысында білім алушылар тиісті өндірістік жұмыстар атқарып, тігін (трикотаж бұйымдар шығаратын) машиналарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, оларда жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді, берілген тапсырмаларды орындап, мекеменің ішкі тәртібін сақтайды.
Іскерліктер:
- өндірістік процестерді ұйымдастырады;
- қосымша текстиль материалдар мен шикізат қажеттілігін есептейді;
- өндірістік цехтағы бір жұмыс орнында бекітілген ұстаның бақылауымен белгілі жұмыстарды орындайды.
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуді;
- дайын трикотаж (тігін) бұйымдарына, шикізат сапасына талдау жүргізе алады.
БҚ 2,
КҚ 2.1.3,
КҚ 2.1.7,
КҚ 2.2.1,
КҚ 3.1.1
КП 03
Диплом алдындағы өндірістік практика
Білім алушылар диплом алдындағы өндірістік практикані әлеуметтік серіктестер мен жұмыс берушілердің өндірістік базаларында өтеді. Диплом жұмысына материалдар жинақтайды, мекеменің ішкі өндірістік жұмыстарымен жете танысады, тігін (трикотаж бұйымдар шығаратын) машиналарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, оларда жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді, берілген тапсырмаларды орындап, мекеменің ішкі тәртібін сақтайды.
Іскерліктер:
- шығарылатын бұйымдар мен өнімдердің сапасын арттыру мақсатында жетілдіру шараларын қарастырады;
- өзінің кәсіптік жұмысында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды игереді.
Дағдылар:
- жаңа өнімдер мен бұйымдар шығаруда қажетті техникалық құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ 4,
КҚ 2.1.8,
КҚ 2.2.2,
КҚ 3.1.1,
КҚ 3.1.2
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық әдебиеттермен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- орыс тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің жазба және ауызша сөйлесудегі кемшіліктер мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалықтарды қолдана алуды.

ПК 2.2.5;
ПК 2.2.6;
ПК 3.1.1;
ПК 3.1.6
СД 03
Оборудование
Общие устройства швейных машин. Челночный стежок. Техническая характеристика и конструктивные особенности швейных машин. Электротехническая характеристика швейных машин. Приспособления малой механизации на швейных машинах. Технические обслуживания швейных машин. Оборудование для ВТО и клеевого соединения деталей. Машины одноигольные и двухигольные челночного стежка. Машины однониточного и двухниточного цепного стежка. Машины для зигзагообразной строчки. Машины краеобметочные и стачечно-обметочные. Машины потайного стежка. Полуавтоматы петельные и закрепочные. Пуговичные полуавтоматы. Специальные швейные машины. Дополнительное, вспомогательное оборудование швейного участка.
Знания:
- технологическое оборудование: виды, назначение и конструктивные особенности;
- назначение специальных устройств, приспособлений, средств малой автоматизации;
- правила работы на швейном оборудовании;
- порядок устранения мелких неисправностей;
- требования к качеству технологической обработки деталей и узлов швейных изделий
Умения:
- применение специальных устройств, приспособлений, средств малой механизации при выполнении технологических операций;
- соблюдение требований безопасности труда при выполнении технологических операций.
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.3;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.5
СД 04
Специальная технология
Применение кружев; материалы для плетения кружев и кружевных изделий; основные элементы плетения кружев; техника плетения; технология плетения мерных кружев и кружевных изделий; формы изделий; требования к качеству кружев.
Знания:
- традиции искусства кружевоплетения;
- способы плетения;
- материалы для кружевоплетения;
- правила композиционного построения кружевного орнамента с учетом вида изделия
Умения:
- выполнять плетение парных, сцепных и парносцепных кружев с применением всех элементов плетения;
- применять плетение скани, сеток, кружевных изделий для оформления одежды.
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.5;
ПК 2.2.6.
ДД 00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
В период учебной практики обучающиеся должны ознакомиться с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией. Базой для проведения практики являются учебно-производственые, швейные, подготовительно – раскройное, ткацкие мастерские и другие вспомогательные объекты учебного заведения, а также производственные объекты социальных партнеров и работодателей и др.
Умения:
- проводить работы с соблюдением норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений.
Навыки:
- оформления первичной документации.
БК1,
БК2,
БК 4,
ПК 2.1.5,
ПК 2.1.7
ПП 02
Производственно-технологическая практика
Производственно-технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучений специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности. Во время прохождения производственно-технологической практики на производственной базе социальных партнеров и работодателей, обучающиеся выполняют соответствующие работы на швейных (трикотажных цехах по выпуску изделий) машинах, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего распорядка, установленного в хозяйстве (предпрятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- организовать производственные процессы;
- рассчитывать потребности в сырье и вспомогательных текстильных материалах;
- работать на одном из рабочих мест ведущих производственных профессий предприятия (цеха).
Навыки:
- по обслуживанию технологического оборудования;
- по проведению анализов состава сырья, готовой трикотажной (швейной) продукции.
БК 2, ПК 2.1.3, ПК 2.1.7, ПК 2.2.1, ПК 3.1.1
ПП 03
Производственно-преддипломная практика
Квалификационная преддипломная практика предусматривает изучение: функционирования производства, комплекса мер по выполнению резервов повышения эффективности и производительности труда, а также оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов; мероприятия, проводимые по охране труда и технике безопасности по использованию экологически безопасной технологии производства; внедрение новых технологии в производство.
Умения:
- разрабатывать мероприятия по совершенствованию технологических процессов для улучшения качества продукции;
- использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Навыки:
- оформлять техническую документацию по внедрению технологических процессов и при освоении новых видов продукции.
БК 4, ПК 2.1.8, ПК 2.2.2, ПК 3.1.1, ПК 3.1.2
2. Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего уровня)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической литературой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- казахский язык и владеть необходимым
лексическим и грамматическим
минимумом, необходимым
для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей
терминологий в отрасли;
- устранять ошибки и
недочеты в своей устной и
письменной речи;
- использовать словарь по
специальности.

БҚ 3, БҚ 4, БҚ 5, КҚ 3.1.4, КҚ 3.1.5
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық, ұғым, жүйе, дерек көздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпы декларациясы, түлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3, БҚ 4
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәннің мазмұны, оның мақсаттары. Іс қағаздарын жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктерді қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңсе қүжаттарын жүргізу негізі. Өйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-қаржы-есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану. Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары. Құжат қорлары туралы түсінік. Іс қағаздарын сақтауды қалыптастыру. Мұрағат. Мемлекеттік және мекеме мұрағаттары. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- пәннің мазмұны мен мақсатын;
- техникалық және лингвистикалық сөздіктер түрлерін;
- ақпараттық және іс қүжаттарының жіктелуін;
- қазіргі кезде іс қағаздарын жүргізу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формуляры және олардың бөліктерін.
Іскерліктер:
- әртүрлі құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын толтыруды;
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауды;
- мұрағаттық құжаттардың текстілері үлгілерін талдауды;
- мұрағатқа қүжаттардыдайындап, сақтауға тапсыруды.
БҚ 4, БҚ 5
КҚ3.1.5.
ЖКП 02
Арнайы сурет пен композиция
Қоршаған ортаны үйлесімділік және өлшемдестікпен қабылдау. Заттарды үйлестіру тәсілі. Композицияның геометриялық ортасы. Статикалық және динамикалық тепе-теңдіктің мақсаты. Композицилық орталық. Доминанта. Статикалық және динамикалық композиция.
Композицияның айқындаушы тәсілдері. Сәндік және қолданбалы өнерде композицияның айқындаушы тәсілдері: нүкте, дақ, түс, фактура... Композиция элементтері. Қатар бағыныстылық (қатар бағыну): фон, фондағы силуэттік бейне, сұлба ауданы, сұлба сызықтың суреті, ықшамдық дәрежесі туралы түсінік, тон, түс, фактура, беттер және т.б.
Симметрия және асимметрия. Композициядағы симметрияның қызметі. Композицияның асимметрия принципімен негізгі элементтерін бөліп көрсету үшін ассимметрияны қолдану. Асимметриялық композицияның үйлесімділігін қалыптастыру. Үйлесімділіктің (пропорцияның) модульдік (арифметикалық) және геометриялық болып бөлінуі.
Композицияның бөліктері үшін модульдік (арифметикалық) және геометриялық пропорциялар.
Нюанс (азғана өзгешелік) және контраст (түстердің кереғарлығы). Нюанс немесе азғана өзгешеліктің композиция тәсілі ретінде пропорцияларда (үйлесімділікте), ырғақ, түс пен үндестілік қарым-қатынасында айқындалуы.
Білімдер:
- заттарды үйлестіру тәсілін;
- композицияны үйлестіру тәсілін;
- доминанта, композициялық орталықтарды;
- статикалық және динамикалық композицияны;
- сәндік және қолданбалы өнердегі композицияның айқындаушы тәсілдерін;
- композициядағы симметрияның рөлін;
фон, фондағы силуэттік бейне, сұлба ауданы, сұлбалық сызықтың суреті, ықшамдық дәрежесін.
Іскерліктер:
- композицияның негізгі элементтерін бөліп көрсету үшін ассимметрияны қолдануды;
- үйлесімділіктің (пропорцияның) модульдік (арифметикалық) және геометриялық болып бөлінуінің себептерін;
- асимметриялық композицияның үйлесімділігін қалыптастыруды.

БК 3, БК 4, БК 5, ПК 3.1.4, ПК 3.1.5
СЭД 05
Основы права
Право, понятие, система, источники; Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-
этические нормы в сфере
профессиональной деятельности
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-
правовые документы,
регламентирующие
профессиональную деятельность специалиста.
БК 1, БК 2, БК 3, БК 4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и
технических словарей;
- классификацию деловых
и информационных документов;
- основные требования к
современным стандартам
делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части.
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными
документами;
- анализировать образцы
текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив.
БК4, БК 5
ПК 3.1.5.
ОПД 02
Спецрисунок и композиция
Восприятие окружаюшего мира в пропорциях и соразмерностях. Компоновка предметов. Геометрический центр композиции. Статичное равновесие и динамичное равновесие как способы уравновесить композицию, способы создать гармоничность. Композиционный центр. Доминанта. Композиционный и геометрический центры композиции. Статичная композиция и динамичная композиция.
Выразительные средства композиции. Линии, точки, пятна, цвет, фактура... Выразительные средства композиции в декоративном и прикладном искусстве. Элементы композиции. Соподчинение: Фон, силуэтное изображение на определенном фоне, площадь силуэта, рисунок контурной линии, степень компактности, тон, цвет, фактуру поверхности и так далее.
Симметрия и асимметрия. Назначение симметрии в композиции. Построение композиции на принципах асимметрии. Использование асимметрии для выделения главных элементов композиции. Подразделение пропорции на модульные (арифметические), когда взаимосвязь частей и целого слагается путем повторения единого заданного размера, и геометрические, которые строятся на равенстве отношений и проявляются в геометрическом подобии членений форм.
Модульные (арифметические) и геометрические пропорции отдельных частей композиции.
Нюанс и контраст. Проявление нюанса в пропорциях, ритме, цветовых и тональных отношениях, пластике.
Знания:
- способы компоновки предметов;
- способы уравновесить композицию;
- композиционный центр, доминанта;
- композиционный и геометрический центры композиции;
- статичная и динамичная композиции;
- выразительные средства композиции в декоративном и прикладном искусстве и элементы композиции;
- фон, силуэтное изображение на определенном фоне, площадь силуэта, рисунок контурной линии, степень компактности, тон, цвет, фактуру поверхности.
Умения:
- использование асимметрии для выделения главных элементов композиции;
- модульные (арифметические) и геометрические пропорции отдельных частей композиции.

БҚ1, БҚ2, КҚ 2.2.3, КҚ 2.2.4, КҚ 2.2.5, КҚ 3.1.1.
ЖКП 03
Сурет
Сурет графиканың түрі ретінде. Сурет салу. Кескіндеме, графикалық және мүсін жасау үшін салынатын сурет. Ірі масштабтағы кескіндемелердің эскизін жасау үшін салынатын суреттер. Сурет - бейнелеу өнерінің техникалық базасы іспетті. Үш өлшем елесін жасаушы сурет элементтері.
Білімдер:
- сурет салу;
- кескіндеме, графикалық және мүсін жасау үшін салынатын суреттер;
- ірі масштабтағы кескіндемелердің эскизін жасау үшін салынатын суреттер
Іскерліктер:
- үш өлшем елесін жасаушы сурет элементтері.
КҚ 3.1.1, КҚ 3.1.2, КҚ 2.2.3.
ЖКП 04
Техникалық механика
Теориялық механиканың негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйелері; кинематика; нүкте және қатты дененің кинематикасы; динамика; күштер инерциясы; үйкеліс; қуат және жұмыс; материалдар кедергілері; ішкі және сыртқы күштер; қиманың әдістері; созылу және қысылуы; жаншылу мен кесіктер есебі; бұралуы; иілуі; беріктік пен қатаңдығын есептеу; нүкте күйіндегі кернеулігі; эквивалентті кернеулік күйі; беріктілік гипотезасы және оларды қолдану; кедергінің қажуы; қысылған сырықтың беріктігі; машиналар мен механизмдер бөлшектері; жазықтық механизмдері; біліктер мен осьтер; осьтер мен біліктер тірегі; муфталар; машиналар бөлшектерінің қосылысы; конструкция элементтері; машиналар мен механизмдер сипаттамасы.
Білімдер:
- теориялық механиканың аксиомалары мен негізгі ұғымын;
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін;
- машина бөлшектерін беріктікке, қатандыққа, орнықтылыққа есептей алуды;
- материалдарды сынау әдістері мен тәсілдерін;
- механизмдердің негізгі түрлерін, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамасын
Іскерліктер:
- қозғалыс нүктесінің параметрін және оның жылдамдығы мен үдеуін есептеп шығаруды;
- тәжірибелік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру мүмкіндігін анықтауды;
- машиналар бөлшектерін қосып жалғауды.
КҚ 2.1.8, КҚ 2.2.1, КҚ 3.1.7
ЖКП 05
Электротехника және электроника
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік тізбегі; электрмагниттер; электрлік өлшеуіштер; түрақты және айнымалы тоқтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электрлі жетек негіздері; электрлік энергияның берілісі және үлестірімі; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік токтың сипатын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты тоқтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін
Іскерліктер:
- тұрақты токтың құрылысы және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды.

БК1, БК2, ПК 2.2.3, ПК 2.2.4, ПК 2.2.5, ПК3.1.1.
ОПД 03
Рисунок
Рисунок как вид графики. Выполнение рисунка. Рисунки для создания живописных, графических, а также - скульптурных работ или архитектурных замыслов. Рисунки -как предварительные наброски и эскизы для создания более масштабных живописных произведений. Рисунок как техническая база изобразительного искусства. Элементы рисунка, создающие иллюзию  трехмерности: свет, тень, полутени, рефлекс (отсвет), блик.
Знания:
- выполнение рисунка;
- рисунки для создания живописных, графических, а также- скульптурных работ или архитектурных замыслов.
Умения:
- элементы рисунка, создающие иллюзию  трехмерности: свет, тень, полутени, рефлекс (отсвет), блик.
ПК 3.1.1, ПК 3.1.2, ПККҚ 2.1.1, КҚ 2.1.8, КҚ 2.1.9, КҚ 2.2.1, КҚ 2.2.2, 2.2.3.
ОПД 04
Техническая механика
Основы теоретической механики: статика: плоская и пространственная система сил; кинематика; кинематика точки и твердого тела; динамика; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние; гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин: плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основные понятия и аксиомы теоретической механики;
- основные положения статики, кинематики, динамики;
- приемы и методы испытания материалов;
- расчеты деталей машин на
прочность, жесткость, устойчивость;
- основные виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
Умения:
- выполнять соединения деталей машин;
- рассчитывать параметры
движения точки, ее скорость и ускорение;
- определять возможные деформации деталей в практической работе.
ПК2.1.8, ПК 2.2.1, ПК 3.1.7
ОПД 05
Электротехника и электроника
Электротехника: электрические поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические измерения; электрические машины постоянного и переменного токов; трансформаторы; основы электропривода; передача и распределение электрической энергии; электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения
характеристик электрического тока;
- основные методы расчета
линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения
переходных процессов.
Умения:
- подбирать параметры
элементов по заданным
условиям работы цепей и
устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять
основные параметры простых электрических и магнитных цепей.

БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5; КҚ 2.1.1.
ЖКП 06
Материалтану
Материалтану негіздері; агротехника дақылдары, шикізаттарды дайындау және сақтау; материалдар құрылымы және қасиеттері; шикізат пен талшықтарға әрекет ететін стандарттар; материалдарды қолдану аймақтары; мақта және басқа талшықтар; талшық құрылымы; талшық құрылысы мен қасиеттері; кенеп талшығы: түрлері және қасиеттері; жүн талшығы: түрлері және қасиеттері; табиғи жібек, жібек талшығы және оның қасиеттері; химиялық талшықтар; үлгілер алу әдістері және таспалар дайындау; талшықтың пісіп-жетілуі мен ширатылу қасиеттерін анықтау; поляризацияланған сәуле арқылы талшықтың ширатылу қасиеттерін анықтау.
Білімдер:
- тоқыма өндірісінде қолданылатын талшықтар жіктемесін, құрылысын, талшықтардың физикалық-механикалық және технологиялық қасиеттерін;
- металдарды беріктеудің негізгі тәсілдерін және оларды өңдеуді
Іскерліктер:
- зерттеулер процесіндегі материалдарды жинауға және өңдеуге қатынаса алуын;
- материалтану және конструкциялық материалдарын дұрыс қолдануды.
БҚ 3, БҚ 5; КҚ 2.1.3; КҚ 3.1.2.
ЖКП 07
Перспектива, қаріптік және көркемдік графика
Перспектива. Оның заңдары. Қаріптер жіктемесі. Қаріптер пропорциясы. Қаріпті қабылдау психологиясы. Оптикалық иллюзия (сағым) және оны жою. Қаріптерге қойылатын талаптар. Қаріптер және безендіру. Жарнамалық, сәндік, картографиялық, плакаттық-жарқағаздық, газеттік және кітап қаріптері. Қаріптер сипаттамасы. Қаріп кеглі: мәтіндік, титулдық. Қаріптер гарнитуры. Шартты атаулары: әдеби, әдеттегі, плакаттық және т.б. Қаріптер пішіні: жарқын, жартылай толық және толық және т.б. Негізгі қаріптердің көлбеулігі: тура, курсивтік. Растрлық және векторлық қаріптер. Көркем графика негіздері. Өз кәсібіне қызығушылық, әрі шығармашлықпен қарау, дербестік, белсенділік, эстетикалық мәдениетті тәрбиелеудегі көркем графиканың рөлі. Көркем графиканың ерекшеліктері. Көркем графиканың нақтылықтан айырмашылығы. Көркем графикадағы тұжырымдардың нақтылығы, артық нәрселерден бас тарту, кейбір шарттылықтар мен сәнділіктер. Көркем графика: түрлі-түсті бейнелер, оның ішінде компьютерлік технологияларды қолдану арқылы салынған бейнелер.
Білімдер:
- перспектива туралы түсінік;
- қаріптер жіктемесі;
- қаріптер пропорциясын;
- қаріпті қабылдау психологиясын;
- оптикалық иллюзия (сағым) және оны жою. Қаріптерге қойылатын талаптарды;
- көркем графиканың ерекшеліктері мен көркем графиканың нақтылықтан айырмашылығын;
- көркем графикадағы тұжырымдардың нақтылығы, артық нәрселерден бас тарту, кейбір шарттылықтар мен сәнділіктер;
- көркем графиканы: түрлі-түсті бейнелер, оның ішінде компьютерлік технологияларды қолдану арқылы салынған бейнелерді
Іскерліктер:
- қаріптер және безендіру;
- жарнамалық, сәндік, картографиялық, плакаттық-жарқағаздық, газеттік және кітап қаріптерін.

БК 2, БК 4, БК 5; ПК 2.1.1., ПК
ОПД 06
Материаловедение
Сырье, используемое в процессе производства. Требования, предъявляемые к его качеству.
Основы материаловедения; агротехника культур, заготовка сырья; строение и хранение сырья; строение и свойства материалов; действующие стандарты на сырье и волокно; области применения материалов; хлопковое волокно и другие виды волокон; строение волокна; виды и свойства; льняные волокна: виды и свойства; шерстяные волокна: виды и свойства; натуральный шелк, шелковое волокно и их свойства; химические волокна: их виды и свойства; способы получения образцов и подготовка ленты; определение зрелости и крученности хлопкового волокна; определение с помощью поляризованного луча свойства кручения хлопкового волокна.
Знания:
- строение, физико-механические, технологические свойства и классификацию волокон, применяемых в
текстильной промышленности;
- основные способы упрочения металлов и их обработку.
Умения:
- принять участие в сборе и
обработке материалов в процессе исследований;
- ориентироваться в конструкционных материалах и
в материаловедении.
БК 3, БК 5; ПК 2.1.3; КҚ 3.1.2.
ОПД 07
Перспектива, шрифтовая и
художественная графика
Перспектива. Основные законы перспективы. Классификация шрифтов. Пропорции шрифта. Психология восприятия шрифта. Оптические иллюзии и их устранение. Требования к шрифтам. Шрифт и иллюстрация. Книжные, газетные, плакатно-афишные, картографические, декоративные, рекламные шрифты. Характеристики шрифтов: кегль шрифта: текстовые, титульные. Гарнитура шрифта. Условные названия: литературная, обыкновенная, плакатная и др. - начертание шрифтов: светлые, полужирные и жирные. Наклон основных шрифтов: прямые, курсивные. Растровые и векторные шрифты.Основы художественной графики. Художественная графика с позиций воспитания эстетической культуры, активности, самостоятельности, творческого отношения к делу и интереса к профессии. Особенности художественной графики. Отличие графического изображения от реалистического. Лаконизм решения, отказ от всего лишнего, некоторые меры условности и декоративность в графике. Все способы цветного изображения относящийся к графике, в том числе и изображения, созданные с помощью компьютерных технологий.
Знания:
- основные понятия о перспективе;
- классификацию шрифтов;
- пропорции шрифта;
- психология восприятия шрифта;
- оптические иллюзии и их устранение;
- требования к шрифтам;
- знание художественной графики с позиций воспитания эстетической культуры, активности, самостоятельности, творческого отношения к делу и интереса к профессии;
- особенности художественной графики и отличие графического изображения от реалистического;
- все способы цветного изображения относящийся к графике, в том числе и изображения, созданные с помощью компьютерных технологий.
Умения:
- шрифт и иллюстрации;
- книжные, газетные, плакатно-афишные, картографические, декоративные, рекламные шрифты.

КҚ 2.1.8, КҚ 2.2.4, КҚ 3.1.7
ЖКП 08
Кескіндеме
Бейнелеу өнерінің түрі. Станоктық және монументальдық кескіндеме. Майлы (темпера, акриль) бояулармен кенепке салынған картиналар. Фреска, секко. Акварель, гуашь, пастель, т.б. түрлі-түсті бейнелер. Кескіндеме бағыты мен техникасы. Кескіндеме функциялары. Кескіндеме жанры: портрет, пейзаж, марина, тарихи кескіндеме. Батальды кескіндеме. Натюрморт. Архитектуралық кескіндеме. Анималдық және сәулеттік кескіндеме.
Білімдер:
- станоктық және монументальдық кескіндеме;
- кескіндеме бағыты мен техникасы;
- кескіндеме функциялары
Іскерліктер:
- түрлі-түсті бейнелерді салу.
КҚ 2.1.7, КҚ 2.2.5, КҚ 2.2.6, КҚ 3.1.2, КҚ 3.1.8.
ЖКП 09
Пластикалық анатомия негіздері
Адам анатомиясының негізгі заңдылықтарын үйрену әдістері. Адам ішкі құрылысының заңдылықтары. Қаңқа, буындар, бұлшық еттер, беттің негізгі деталдары мен негізгі қозғалыстар мен пропорцияларды, тепе-теңдік пен ауырлық орталығын, сондай-ақ анатомия негізінде адам фигурасын бейнелеудің әдістері. Қаңқа анатомиясы. Бас қаңқасы (қубас- ми орналасқан қаңқа және бет қаңқасы), дене қаңқасы және аяқ-қол қаңқалары. Кеуденің бұлшық еттері. Қол буынының сүйектері. Қол буынының еттері. Жамбас бұлшық еттері. Сирақ (жіліншік) еттері.
Білімдер:
- қаңқа, буындар, бұлшық еттер, беттің негізгі деталдарын;
- негізгі қозғалыстар мен пропорцияларды;
- тепе-теңдік пен ауырлық орталығын;
- кеуденің бұлшық еттері;
- қол буынының сүйектері мен қол буынының еттерін;
- жамбас бұлшық еттері мен сирақ (жіліншік) еттерін
Іскерліктер:
- бас қаңқасы бейнелеуді;
- дене қаңқасы және аяқ-қол қаңқаларын бейнелеуді.
КҚ 3.1.6, КҚ 3.1.8
ЖКП 10
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Тігін өндірісінде өнім сапасын қамтамасыз етудегі стандарттаудың ролі. Стандарттау саласындағы негізгі ұғымдар мен анықтамалар. ҚР стандарттаудың мемлекеттік жүйесіндегі негізгі ережелер. Стандарттаудың экономикалық тиімділігі. Метрология негіздері мен өлшем бірліктерін қамтамасыз ету. Сапаны басқару негіздері. Бақылау түрлері, өнімдерді сертификаттау және сынау. Өнімнің сапасын басқарудың кешенді жүйесі. Стандарттаудың халықаралық жүйесі ИСО 9001-2000 (ISO).
Білімдер:
- стандарттау, метрология, және өнімдердің сапасы саласындағы негізгі ұғымдар мен анықтамаларды;
- ҚР стандарттаудың мемлекеттік жүйесіндегі негізгі ережелерді;
- өлшеудің негізгі әдістері мен топтастырылуын және олардың сипаттамасын;
- өнімнің қасиетін, сертификациясын, сапа көрсеткіштерінің номенклатурасын;
- сапаны басқару негіздерін;
- өнімнің сапасын бақылау түрлерін;
- сапа деңгейін бағалау әдістерін, сапа категорияларын;
- тігін саласында қолданылатын стандарт түрлерін;
- өндірісте өнім сапасына техникалық бақылауды ұйымдастыруды;
- өнім сапасына қойылатын заңдылықтарды бұзғаны үшін жауапқа тарту шаралары;
- ИСО 9001-2000 халықаралық стандартты қолдану салаларын.
Іскерліктер:
- қажетті нормативтік техникалық құжаттарды таба білуді және оны қолдануды;
- мемлекеттік стандарттардың көрсеткіштерін қолдануды;
- өлшеу түрлері мен құралдарын таңдауды;
- үздік әлемдік және отандық өнімдердің үлгілерінің сапа деңгейінің көрсеткіштерін анықтауды;
- салаларда негізгі стандарттарды пайдалануды және шикізат, материалдары мен дайын өнімдердің сапа деңгейін анықтауды;
- өнімнің сапа деңгейінің халықаралық стандарттарға сәйкестігін анықтауды.

ПК 2.1.8, ПК 2.2.4, ПК 3.1.7
ОПД 08
Живопись
Живопись как вид изобразительного искусства. Станковая и монументальная живопись. Картины, созданные на мольберте. Работы выполненные масляными красками (темпера, акриловые краски и т.д.). Монументальная живопись. Фреска, секко. Рассмотрение цветных изображений на бумаге (акварель, гуашь, пастель и др.) как живописные. Направления и техника живописи. Функции живописи. Жанры живописи: портрет, пейзаж, марина, историческая живопись, батальная живопись, натюрморт, жанровая живопись, архитектурная живопись, анималистическая и декоративная живопись.
Знания:
- станковая и монументальная живопись;
- направления и техника живописи;
- функции живописи.
Умения:
- рисование цветных изображений на бумаге.
ПК 2.1.7, ПК 2.2.5, ПК 2.2.6, ПК 3.1.2, ПК 3.1.8.
ОПД 09
Основы пластической анатомии
Методика изучения и основные положения пластической анатомии человека. Анатомия скелета. Кости черепа. Пластическая анатомия мышц головы. Скелет туловища. Позвоночник. Грудная клетка. Грудина. Скелет верхней конечности. Кости плечевого пояса. Мышцы туловища. Кости предплечья. Кости кисти. Мышцы кисти. Таз – основа скелета человека. Мышцы тазового пояса.
Мышцы бедра. Мышцы голени.
Знания:
- методику изучения и основные положения пластической анатомии человека;
- анатомию скелета. Кости черепа;
- пластическая анатомия мышц головы;
- скелет туловища;
- позвоночник;
- грудная клетка.
Умения:
- изображение черепа;
- скелет туловища.
КҚ 3.1.6, КҚ 3.1.8
ОПД 10
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Роль стандартизации в обеспечении качества продукции в швейном производстве. Основные понятия и определения в области стандартизации. Основные положения государственной системы стандартизации РК. Экономическая эффективность стандартизации. Основы метрологии и обеспечения единства измерений. Основы управления качеством. Виды контроля, сертификация и испытание продукции. Комплексная система управления качеством продукции. Международная система стандартизации ИСО 9001-2000 (ISO 9001-2000).
Знания:
- основные понятия и определения в области стандартизации, метрологии и качества продукции;
- основные положения государственной системы стандартизации РК;
- классификацию и основные методы измерений и их характеристику;
- свойства продукции, сертификацию, номенклатуру показателей качества;
- основы управления качеством;
- виды контроля качества продукции;
- методы оценки уровня качества, категории качества;
- виды стандартов, используемых в швейной отрасли;
- организацию технического контроля качества продукции на предприятии;
- меры привлечения к ответственности за нарушения требований законодательства о качестве продукции;
- область применения международных стандартов ИСО 9001-2000.
Умения:
- осуществлять поиск необходимой нормативно-технической документации и пименять ее;
- пользоваться указателями государственных стандартов;
- выбирать виды и средства измерений;
- определять показатели уровня качества лучших мировых и отечественных образцов продукции;
- пользоваться основными стандартами в отрасли и определять уровень качества сырья, материалов и готовой продукции;
- определять соответствие качества продукции уровню международных стандартов.

КҚ 2.1.1, КҚ 2.1.2, КҚ 2.1.8, КҚ 3.1.3, КҚ 3.1.4, КҚ 3.1.5.
ЖКП 11
Салалар экономикасы
Нарықтық жүйе жағдайындағы кәсіпорын: ҚР қызмет көрсету саласындағы экономикалық дамудың негізгі бағыттары; кәсіпорын – экономикадағы негізгі буын, кәсіпорынның негізгі қорлары, айналым құралдары; өндірісті ұйымдастыру формалары; еңбек өнімділігі; еңбекті ұйымдастыру; еңбекті нормалау; кәсіпорын кадрлары; кәсіпорынның қызметін жоспарлау және болжамдау: жылдық жоспардың негізгі бөлімдері мен көрсеткіштері; бағаның құралуы; салықтар мен басқа міндетті төлемдер.
Білімдер:
- ҚР қазіргі жағдайын, мемлекеттік экономикалық құрылымын;
- реформалар жағдайы мен олардың нарықтағы қозғалысын;
- тұрғындарға қызмет көрсетуді ұйымдастыру, өндіріс принциптерін;
- еңбек өнімділігінің маңызын, еңбекті техникалық нормалауды, еңбек жалақысын ұйымдастыруды;
- бизнес-жоспардың құрылымы мен мазмұнын;
- салықтар түрлері мен басқа міндетті төлемдерді
Іскерліктер:
- негізгі қорларды пайдаланудың көрсеткіштерін анықтауды, амортизация суммаларын, айналыс құралдарының айналым көрсеткіштерін;
- еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеуді, жұмыс уақытының суретін, хронометражды жасауды;
- еңбек нормасын, қызметкердің жалақысын есептеуді;
- шығын сметасын жасауды, салықтардың негізгі түрлерін есептеуді;
- кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді.
КҚ 2.1.7, КҚ 3.1.3
ЖКП 12
Менеджмент
Басқару жүйесінде менеджмент – қызмет айнасы; менеджментті ақпараттық қамсыздандыру, басқару шешімдерінқабылдаудың әдістері мен технологиясы, коммуникация – байланыс үрдісі ретінде; менеджмент және менеджерлер, менеджмент стилі және менеджер имиджі; лидер, билік, бедел; бүліктік жағдайлар, олардың алдын алу және шешу; ұжымдағы әлеуметтік-психологиялық климат, бүлікті басқару; персоналдарды басқару; мотивация; мотивациялық стратегиялар мен әдістер. Персоналдарды басқару; кадрларды жоспарлау; қызмет бойынша персоналдарды қызметтік-кәсіби қорғау жүйесі; қызметтік карьераны басқару.
Білімдер:
- басқарудың қазіргі кездегі принциптері мен әдістерін, басқару қызметтерін;
- басқарудың ұйымдық құрылымын;
- басқару шешімдерін дайындау мен бекітудің әдістері және қазіргі заманғы технологиясын;
- қазіргі заманғы техникалық құралдарды, коммуникациялар мен байланыстарды пайдаланып, ақпараттарды өңдеу әдістерін;
- қызметкердің іскерлік сапасын бағалау әдістерін;
- бүліктік жағдайларды басқару тәсілдерін
Іскерліктер:
- нақты өндірістік жағдайларда басқару әдістерін қолдануды;
- басқару шешімдерін дайындауды;
- жұмыс орнын ұйымдастыруды;
- формалды емес топтарды басқаруды;
- бүліктік жағдайлардың алдын алуды және шешуді.

ПК 2.1.1, ПК 2.1.2, ПК 2.1.8, ПК 3.1.3, ПК 3.1.4, ПК 3.1.5
ОПД 11
Экономика отрасли
Предприятие в условиях рыночной системы: основные направления экономического развития сферы услуг в РК, предприятие – основное звено экономики, основные фонды предприятия, оборотные средства; организация производства и обслуживание населения, формы организации производства, производительность труда, организация труда, нормирование труда, кадры предприятия; планирование и прогнозирование деятельности предприятия: основные разделы и показатели годового плана; ценообразование; налоги и другие обязательные платежи.
Знания:
- структуру экономики государства, современное положение дел в РК;
- состояние реформ и их движение к рынку;
- организацию обслуживания населения, принципы производства;
- значение производительности труда, техническое нормирование труда, организацию оплаты труда;
- структуру и содержание бизнес-плана;
- виды налогов и других обязательных платежей.
Умения:
- определять показатели использования основных фондов, сумму амортизации, показатели оборачиваемости оборотных средств;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- производить фотографирование рабочего времени, хронометража;
- рассчитывать нормы труда, заработок рабочих;
- составлять смету затрат, начислять основные виды налогов;
- рассчитывать технико-экономические прказатели предприятия.
ПК 2.1.7, ПК 3.1.3
ОПД 12
Менеджмент
Менеджмент как вид деятельности в системе управления; информационное обеспечение в менеджменте, методы и технология принятия управленческих решений, коммуникация как связующий процесс; менеджмент и менеджеры; стиль менеджмента и имидж менеджера; лидерство, власть и авторитет; конфликтные ситуации, их предупреждение и преодоление; социально-психологический климат в коллективе, управлении конфликтами; управление персоналом; мотивация; мотивационные стратегии и методы. Управление персоналом; кадровое планирование; система служебно-профессионального продвижения персонала по службе; управление деловой карьерой.
Знания:
- современные принципы и методы управления, функции управления;
- организационную структуру управления;
- методы и современные технологии подготовки и обоснования управленческих решений;
- методы обработки информации с использованием современных технических средств, коммуникаций и связи;
- методы оценки деловых качеств работника;
- способы управления конфликтными ситуациями.
Умения:
- применять методы управления в конкретных производственных ситуациях;
- подготовить и обосновать управленческое решение;
- организовать рабочее место;
- управлять неформальной группой;
- предупреждать и разрешать конфликтные ситуации.

БҚ 4, КҚ 2.1.4, КҚ 3.1.4
ЖКП 13
Еңбекті қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсері; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестіру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауіп-қатерлерінен қорғану құралдары және әдістері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздері; еңбекті қорғаудағы материалдық шығындар; кәсіби қызметтік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды.
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 120707 3 - Техник-технолог
АП 01
Тоқыма өндiрiсi
Өсімдік (мақта, зығыр, кендір, кенеп және т.б.), жануарлар (жүн, жібек, жібек құртының пілләсі) және жасанды, синтетикалық талшықтардан иірілетін жіптер мен мата өндіретін жеңіл өнеркәсіп саласының тобындағы тоқыма өндірісінің сипаттамалары. Тоқыма талшықтарды иіру. Тігін жіптерін өндіру. Тоқыма өндірісі. Мақта маталарын өндіру. Киімнен басқа дайын тоқыма бұйымдарын өндіру. Трикотаж кездемелерін өндіру. Трикотаж бұйымдарын өндіру. Шұлық-ұйық өнімдерін өндіру. Киім аксессуарлары мен тоқыма материалдардын киім шығарыу. Арнайы киімдер дайындау. Сырт киімдерді дайындау.
Білімдер:
- өсімдік (мақта, зығыр, кендір, кенеп және т.б.), жануарлар (жүн, жібек, жібек құртының пілләсі) және жасанды, синтетикалық талшықтардан иірілетін жіптер мен мата өндіретін жеңіл өнеркәсіп саласының тобындағы тоқыма өндірісінің сипаттамаларын
Іскерліктер:
- шұлық-ұйық өнімдерін өндіру.
БҚ3, БҚ5, КҚ 2.1.3, КҚ 2.1.4, КҚ 2.1.5
АП 02
Бас киімдерді өңдеудің көркем тәсілдері
Бас киімдерді көркем өңдеуге арналған қол жұмыстарды орындауға арналған құрал-саймандар мен тетіктер. Қол жұмыстарын орындаудың техникалық жағдайлары. Қол жұмыстарының терминологиясы. Ылғалды-ыстықтай өңдеу және оның терминологиясы. Машина тігісі және оның жұмысының техникалық жағдайы. Машина жұмыстарының терминологиясы. Киім бөліктерін желіммен және ыстықтай жалғау. Киімді өңдеуге арналған желім материалдар. Жұмсақ бас киімдер дайындауға арналған материалдар. Табиғи және жасанды терілерден бас киімдер тігу технологиясы. Жөндеу жұмыстарының сипаттамасы. Пішіп-дайындау өндірісінің негізгі процестері. Тігін цехының ағынын жобалау.
Білімдер:
- қол жұмыстарын орындаудың техникалық жағдайларын;
- қол жұмыстарының терминологиясын;
- ылғалды-ыстықтай өңдеу және оның терминологиясын;
- машина тігісі және оның жұмысының техникалық жағдайы. Машина жұмыстарының терминологиясын
Іскерліктер:
- бас киімдерді көркем өңдеуге арналған қол жұмыстарды орынсдауға арналған құрал-саймандар мен тетіктерді пайдалана білуді.
КҚ 3.1.6, КҚ 3.1.7, КҚ 3.1.8, КҚ 3.1.9
АП 03
Композиция негіздері
Композиция дегеніміз не? Сәндік-қолданбалы және бейнелеу өнеріндегі композиция мәселелері.
Композицияны ұйымдастыру. Композиция заңдары. Тепе-теңдік. Тұтастық және қатар бағыну. Композициялық орталық.
Композиция түрлері. Фронтальдық композиция. Көлемдік композиция. Терең-кеңістіктік композиция.
Білімдер:
- композиция заңдары;
- тепе-теңдік. Тұтастық және қатар бағыну.
- композициялық орталық.
Композиция түрлері. Фронтальдық композиция. Көлемдік композиция
Іскерліктер:
- композицияны ұйымдастыру.

БК 4, ПК 2.1.4, ПК 3.1.4
ОПД 13
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических
процессов;
- причины травматизма на
предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности
Умения:
- применять на практике
знания по охране труда и
окружающей среды;
- пользоваться индивидуальным и средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 1, БК 2, БК 3
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 120707 3 – Техник-технолог
СД 01
Текстильное производство
Характеристики текстимльной промышленности, входящей в группу отраслей легкой промышленности, занятых переработкой растительных ( хлопок, лен, пенька, кенаф, джут, рами), животных ( шерсть, шелк (коконы шелкопряда)), искусственных и синтетических волокон в пряжу, нити, ткани. Прядение текстильных волокон.   Производство швейных ниток.  Ткацкое производство.   Производство хлопчатобумажных тканей. Производство готовых текстильных изделий, кроме одежды. Производство прочих текстильных изделий. Производство канатов, веревок, шпагата и сетей. Производство нетканых текстильных материалов и изделий из них. Производство прочих текстильных изделий, не включенных в другие группировки. Производство трикотажного полотна. Производство трикотажных изделий.   Производство чулочно-носочных изделий.
Знания:
- характеристики текстимльной промышленности, входящей в группу отраслей легкой промышленности, занятых переработкой растительных ( хлопок, лен, пенька, кенаф, джут, рами), животных ( шерсть, шелк (коконы шелкопряда)), искусственных и синтетических волокон в пряжу, нити, ткани
Умения:
- производство чулочно-носочных изделий.
БК3, БК5, ПК 2.1.3, ПК 2.1.4, ПК 2.1.5
СД 02
Художественные приемы оформления головных уборов
Инструменты и приспособления для выполнения ручных работ при художественном оформлении головных работ. Технические условия на выполнение ручных работ. Терминология ручных работ. Машинные швы. Технические условия на выполнение машинных работ. Терминология машинных работ. Оборудование для влажно-тепловой обработки. Терминология влажно-тепловых работ. Технические условия на выполнение влажно-тепловых работ. Клеевые и сварные соединения деталей одежды.
Клеевые материалы для обработки деталей одежды. Изготовление швейных мягких головных уборов.
Обработка мягких головных уборов из натурального и искусственного меха. Обработка головных уборов из различных материалов.
Характеристика ремонтных работ.
Основные процессы подготовительно-раскройного производства. Проектирование потоков швейных цехов.
Знания:
- технические условия на выполнение ручных работ;
- терминология ручных работ;
- машинные швы, технические условия на выполнение машинных работ, терминология машинных работ;
- оборудование для влажно-тепловой обработки. терминология влажно-тепловых работ. технические условия на выполнение влажно-тепловых работ.
- клеевые и сварные соединения деталей одежды
Умения:
- умение пользоваться инструментами и приспособлениями для выполнении ручных работ при художественном оформлении головных работ.
ПК 3.1.6, ПК.1.7, ПК 3.1.8, ПК 3.1.9
СД 03
Основы композиции
Что такое композиция и как ее понимать? Вопросы композиции в декоративно- прикладном и изобразительном искусстве.
Организация композиции. Законы композиции. Равновесие. Единство и соподчинение. Композиционный центр. Виды композиции. Фронтальная композиция. Объемная композиция. Глубинно-пространственная композиция.
Знания:
- законы композиции;
- равновесие;
- единство и соподчинение;
- композиционный центр;
- виды композиции;
- фронтальная композиция;
- объемная композиция
Умения:
- организация композиции.

КҚ 2.2.4, КҚ 3.1.1, КҚ 3.1.2, КҚ 3.1.6,
АП 04
Көркем-қолданбалы кескіндеме
Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің атқаратын көркемдік және практикалық функциялары. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің әсемдік өнерінен айырмашылығы. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерін күнделікті өмірде қолдану. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің сипаттамалары. Интерьер мен тұрмыста қолдану. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің бұйымдары: киім, киімдік және сәндік маталар, кілемдер, мебель, көркем шыны, фарфор, фаянс, әшекей және басқа көркем бұйымдар. Материалдары, орындалу техникасы және функциональдық белгілері бойынша көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің жіктемесі (металл, керамика, тоқыма, ағаш), (ойып салу, тігу, құю, интарсия және т.б.), (мебель, ыдыстар, ойыншықтар).
Білімдер:
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің атқаратын көркемдік және практикалық функцияларын;
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің әсемдік өнерінен айырмашылығын;
- материалдары, орындалу техникасы және функциональдық белгілері бойынша көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің жіктемесін;
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің сипаттамалары
Іскерліктер:
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерін күнделікті өмірде қолдануды;
- интерьер мен тұрмыста қолдануды.
КҚ 2.2.4, КҚ 3.1.7, КҚ 3.1.8,
АП 05
Түстану
Түстануға кіріспе. Түстану - түстер туралы кешенді ғылым. Колористика. Ахроматикалық және хроматикалық түстер. Гете розеткасы. Түс спекторындағы барлық реңктердің гармониялық триадаларға бөлінуі. Композицияның белсенді элементтерін анықтау үшін жылы ашық түстерді пайдалану. Суық түстердің ерекшеліктері. Адам психикасына түстердің әсері және олардың бөлінуі. Белсенді түстер. Пассив түстер. Жасыл түстердің адамның жұмыс қабілетіне әсері.
Ұқсастығы бойынша түс үйлесімділігінің жеті нұсқасы. Қарама-қарсы түстер.
Білімдер:
- композицияның белсенді элементтерін анықтау үшін жылы ашық түстерді пайдалануды;
- адам психикасына түстердің әсерін
Іскерліктер:
- түс спекторының барлық реңктерінің гармониялық триадаларға бөлінуі;
- ұқсастығы бойынша түс үйлесімділігінің жеті нұсқасы

ПК 2.2.4, ПК 3.1.1, ПК 3.1.2, ПК 3.1.6,
СД 04
Декоративно-прикладная живопись
Декоративно-прикладное искусство - как широкий раздел искусства, направленной на создание художественных изделий с утилитарными и художественными функциями. Отличие декоративно-прикладного искусства от произведений изящного искусства. Практическое употребление декоративно-прикладной живописи в повседневной жизни. Характеристики декоративно-прикладного искусства: эстетическое качество, рассчитанное на художественный эффект. Оформления быта и интерьера. Произведения декоративно-прикладного искусства: одежда, плательные и декоративные ткани, ковры, мебель, художественное стекло, фарфор, фаянс, ювелирные и другие художественные изделия.
Классификация отраслей декоративно-прикладного искусства по материалу (металл, керамика, текстиль, дерево), по технике выполнения (резьба, роспись, вышивка, набойка, литье, чеканка, интарсия и т. д.) и по функциональным признакам использования предмета (мебель, посуда, игрушки).
Знания:
- отличие декоративно-прикладного искусства от произведений изящного искусства;
- классификация отраслей декоративно-прикладного искусства по материалу (металл, керамика, текстиль, дерево), по технике выполнения (резьба, роспись, вышивка, набойка, литье, чеканка, интарсия и т. д.) и по функциональным признакам использования предмета (мебель, посуда, игрушки);
- характеристики декоративно-прикладного искусства
Умения:
- практическое употребление декоративно-прикладной живописи в повседневной жизни;
- оформления быта и интерьера.
ПК 2.2.4, ПК 3.1.7, ПК 3.1.8,
СД 05
Цветоведение
Введение в цветоведение.
Цветоведение, комплексная наука о цвете. Колористика, раздел науки о цвете, изучающий теорию применения цвета на практике в различных областях человеческой деятельности. Ахроматические и хроматические цвета. Розетка Гете. Деление всех оттенков цветового спектра на гармоничные триады. Применение теплых ярких цветов для выявления активных элементов композиции. Особенности холодных цветов. Действие цвета на психику человека и способность вызывать самые различные чувства и переживания: радовать и огорчать, бодрить и угнетать.
Разделение цветов на активные и пассивные по степени воздействия на психику человека. Активные цвета. Пассивные цвета. Действие зеленого цвета на работоспособность человека.
Существующие семь вариантов цветовой гармонии, построенных на сходстве. Контрастные цвета.
Знания:
- применение теплых ярких цветов для выявления активных элементов композиции;
- действие цвета на психику человека
Умения:
- деление всех оттенков цветового спектра на гармоничные триады;
- существующие семь вариантов цветовой гармонии, построенных на сходстве.

КҚ 2.2.4, КҚ 2.2.5, КҚ 2.2.6
АП 06
Тоқылған бұйымдардың технологиясы
Тоқылған бұйымдарды жинау, өңдеу және дайындау. Трикотаж бұйымдарды жинаудың әдістері мен тәсілдері. Ылғалды-жылумен өңдеу. Трикотаж бұйымдарды жинаудың реті. Трикотаж тігісі. Машиналық тігіс. Қолмен жинау. Маталарды машинамен жалғастыру. Көлденең тігіс. Тік беттік тігіс. Тік ішкі жағының тігісі. Бөліктерді ілгекпен жалғау. Иықтың тігісі. Иық қиындысын жалғау. Жеңді қайып тігу. Ашық қиықтарды оверлокпен тігу.
Білімдер:
- трикотаж бұйымдарды жинаудың әдістері мен тәсілдерін;
- трикотаж бұйымдарды жинаудың ретін
Іскерліктер:
- ылғалды-жылумен өңдеуді;
- тоқылған бұйымдарды жинау, өңдеу және дайындауды.
КҚ 3.1.10, КҚ 3.1.11.
АП 07
Бұйымдарды құрастыру
Кіріспе. Морфология негіздері. Әйелдердің сыртқы киімдерін құрастыру. Техникалық үлгілеу. Сыртқы киімдердің, астардың және астар аралық лекалдарды дайындау. Ерлердің сыртқы киімдерін құрастырудың ерекшеліктері. Жеке тапсырыстар бойынша дайындалатын, киімдер үлгілерінің құрастыруларын жасау. Лекалдар градациясы. Нақты тұлғаның өлшемі бойынша базалық конструкция (БК) лекалдарын қолданып, маталарды пішу. Жас балалардың киімдерін құрастыру ерекшеліктері. Пішушілер жұмыстарының прогрессивті әдістері.
Білімдер:
- киімді құрастыру әдістерін және оларға қойылатын талаптарды;
- ерлер мен әйелдер және балалардың үлгілік тұлғасының өлшемдік стандарттарын;
- адам тұлғасының жас мөлшеріне сай өсуінің нүктелерін;
- әйелдер және ерлер иықтық бұйымдарының негізін есептеуді және құрауды;
- әр түрлі пішімдегі бұйымдарды құрастырудың ерекшеліктерін;
- әйелдер және ерлер арқау бұйымдарын құрастыруды;
- техникалық үлгілеудің әдістері мен тәсілдерін;
- әр түрлі жағдайдағы сыртқы киім бөлшектерінің лекалдарын құрауды және жасауды;
- сән үлгісінің болашағын және типтік түрден ауытқуын ескере отырып, киімдердің әр түрлі ассортименттерін құрастыру ерекшеліктерін;
- градациялау әдістерін;
- өлшем табельдерінің неге арналғандығын және мазмұнын;
- базалық құрастыру лекалдары бойынша үлгілердің құрастыруларын жасауды;
- киімдерді жаңарту мен қайта қалпына келтіру әдістері мен тәсілдерін;
- жас балалардың иықтық және арқау бұйымдарын құрастыру ерекшеліктерін;
- жаңа материалдардан бұйымдарды құрастыру ерекшеліктерін;
- пішушілер жұмыстарының прогрессивті әдістерін
Іскерліктер:
- нормативтік-техникалық құжаттарды және анықтамалық әдебиеттерді пайдалануды;
- адам тұлғасының өлшемін алуды;
- қосымша өлшемдерді анықтауды және оларды бөлімдер бойынша бөлуді;
- әйелдер және ерлер иықтық бұйымдарының құрастыру сызбаларды құрауды және есептеуді;
- әр түрлі конфигурациялардың ұсақ бөлшектерінің, жағаларды, борттардың, жеңдердің құрастыру сызбаларын есептеуді және құрауды;
- техникалық үлгілеуді қолданып, әр түрлі пішімдегі иық бұйымдарының құрастыру сызбаларын жасауды;
- ҚҚБЖ талаптарына сәйкес киімнің сыртқы лекалдарын жасауды;
- әйелдер мен ерлердің арқау бұйымдарының құрастыру сызбаларын жасауды;
- әр түрлі материалдардан кез-келген ассортименттің сән бағытымен бұйымдардың құрастыру сызбаларын жасауды;
- лекалдар градациясын жасауды және өлшем табельдерін құрауды;
- типтік түрден ауытқулары бар тұлғаларға құрастыру сызбаларын жасауды;
- базалық құрастыру (БҚ) лекалдарын қолдануды;
- киімдерді жаңарту мен қайта өңдеу тәсілдерін меңгеруді;
- балалар киімдерінің құрастыру сызбаларын жасауды.

ПК 2.2.4, ПК 2.2.5, ПК 2.2.6
СД 06
Технология вязаных изделий Сборка, оформление и отделка вязаных изделий. Способы и приемы сборки трикотажных изделий. Влажно-тепловая обработка (ВТО). Последовательность сборки трикотажных изделий.Трикотажные швы. Машинная строчка. Ручная сборка. Соединение полотен на машине. Горизонтальный шов. Вертикальный лицевой шов (матрасный). Вертикальный изнаночный шов. Соединение деталей крючком. Плечевые швы. Соединение плечевых срезов. Втачивание рукавов. Обработка открытых срезов оверлоком.
Знания:
- способы и приемы сборки трикотажных изделий;
- последовательность сборки трикотажных изделий.
Умения:
- влажно-тепловая обработка (ВТО);
- сборка, оформление и отделка вязаных изделий.
КҚ 3.1.10, КҚ 3.1.11.
СД 07
Конструирование изделий
Введение. Основы морфологии. Конструирование женской верхней одежды. Техническое моделирование. Изготовление лекал верха, подкладки, приклада. Особенности конструирования мужской верхней одежды. Разработка конструкции моделей одежды, изготавливаемой по индивидуальным заказам. Градация лекал. Раскрой тканей с использованием лекал базовых конструкций (БК) по измерениям конкретной фигуры. Особенности конструирования детской одежды.
Знания:
- классификацию современной одежды и требования, предъявляемые к ним;
- стандарты типовых фигур мужчин, женщин, детей;
- основные антропометрические точки тела;
- основные и дополнительные размерные признаки, используемые в конструировании;
- классификацию конструктивных прибавок и технологических пропусков;
- расчет и построение чертежа конструкции женской верхней одежды;
- конструктивные особенности изделий прилегающего и свободного силуэта;
- исходные данные для конструирования поясных изделий;
- расчет и построение чертежа конструкции поясных изделий;
- особенности конструирования мужской и детской одежды;
- последовательность описания внешнего вида модели;
- способы и методы технического моделирования;
- разновидности конструкции изделий с рукавами различного покроя;
- о роли технологичных конструкции в улучшении качества швейных изделий;
- методы стандартизации, типизации и унификации деталей и узлов;
- технические условия на изготовление шаблонов (лекал);
- назначение градации деталей одежды;
- классификацию конструктивных дефектов одежды, причины их возникновения и способы их устранения .
Умения:
- определять внешнюю форму тела человека по морфологическим признакам;
- произвести обмер фигуры;
- выбирать величины размерных признаков фигуры и прибавки для конструкции плечевого изделия;
- выполнять расчеты и построение базовой конструкции женской верхней одежды;
- выполнять расчеты и строить чертеж конструкции рукавов, бортов, воротников, мелких деталей различной конфигурации;
- выполнять технические расчеты и построение чертежа конструкции поясных изделий;
- произвести полное описание внешнего вида модели;
- владеть приемами технического моделирования;
- изготовить шаблоны (лекал) для женского пальто (жакета);
- определять причины нарушения баланса и пути их устранения.

КҚ 3.1.12,
КҚ 3.1.13
АП 08
Бас киімдерді модельдеу және көркемдеу
Бас киімдерді үлгілеу мен көркемдеудің негіздері. Бас киімдер композициясының заңдылықтары. Бас киімдерді модельдеу және көркемдеу. ХХІ ғасыр киіміндегі бас киім орны. Костюмнің жаңа үлгісінің пайда болуының әлеуметтік-экономикалық шарттары. ХХ ғасыр киімдерін тігудегі ерекшеліктер. Костюм жүйесіндегі бас киім үлгілерінің дамуы. Бас киімдердің жіктемесі. Бас киім тектоникасы мен бастың морфологиялық белгілерінің өзара әрекеттестік принциптері. Бас киімдегі тұлғаны көргенде пайда болатын алғашқы иллюзиялар. Өнеркәсіптік өндіріс жағдайындағы бас киімдерді көркем жобалау мен модельдеу әдістері. Аралас және үлкен өлшемдер бойынша қалып-түрлерін көбейту әдістері. Бас киімдерді жобалау мен модельдеудің кейбір композициялық әдістері. Бас киім үлгілерін жасаудың есептік тәсілдері. Жалпы өндірістік және жеке тапсырыстар бойынша бұйымдар шығаруға арналға сызбаүлгілі құрылғыларды (лекало) дайындау. Бас киім формасы мен материал қасиеттеріне сызбаүлгі құрылғылары конфигурациясының байланыстылығы. Базалық үлгі негізінде бас киім үлгілерін құрастыру. Бас киім тігуге арналған материалдар жіктемесі. Бас киімдерді үлгілеу мен жобалау кезеңдерінде қолданылатын кіші механизацияның құралдары мен жабдықтары. Машина жұмыстарына арналған қосымша құрылғылар. Пішіп-дайындау өндірісі. Құрастыру-технологиялық біртектілігі бойынша бас киімдердің жіктемесі.
Білімдер:
- сән-үлгі тарихы және бас киімдерді көркем жобалаудың негізгі принциптері;
- сәннің өзгеру заңдылықтары;
- бас киімдердің түрлері, мақсаты және формалары;
- ансамбль және жиынтық туралы түсінік
Іскерліктер:
- сәндік киімнің композициялық идеясын анықтауды;
- бұйымдардың силуэттік сызбасының сипаттамасын беруді;
- бұйымдарды түс жарасымдылығы және матасы бойынша таңдауды.
КҚ 3.1.14, КҚ 3.1.15, КҚ 3.1.16
АП 09
Трикотаж өндірісінің технологиясы
Кіріспе. Трикотаж. Трикотаж мата негізі - желі мен арқау. Ілмек - трикотаж структурасының алғашқы элементі. Ілмек түрлері. Ілмек қатары. Ілмек бағандары. Пішу және аз сериялы эксклюзив тік өндірісте қолданылатын жартылай жүйелі, жүйелі түрде трикотажды дайындау әдістері. Трикотаж өрілуінің жіктемесі. Қолданылатын шикізат түріне байланысты трикотаж бұйымдар мен маталар тобы. Қысқа талшықтардан ширату арқылы алынған иірілген жіптерден жасалған трикотаж түрлері. Ұзын моноталшықтарды түрлі дәрежеде ширату арқылы алынған жіптерден жасалған трикотаж түрлері. Ішкі көйлектер мен төсек-орындарға арналған маталарды мақтадан, лавсанды-мақта, полинозды-мақта, визкозды-мақтадан иірілген жіптер және вискозды, ацетатты және полиамидті кешенді жіптер. Сыртқы киімдерге арналған маталардың шикізаттары. Трикотаж бұйымдардың шикізатына қойылатын талаптар. Трикотаж өндірісіне қажетті жіптердің қасиеттері.
Білімдер:
- пәннің мәні мен мазмұнын;
- трикотаж өндірісі технологиясын дамытудың негізгі бағыттарын;
- трикотаж өндірісіндегі жұмыс түрлері мен негізгі кезеңдерін;
- орындалатын жұмыстардың жіктемесін, сипатамасын және техникалық сипаттамасын;
- трикотаж бұйымдарды дайындау әдістерін
Іскерліктер:
- нормативтік-техникалық құжаттарды және оқу, анықтамалық әдебиеттерді пайдалануды.

ПК 3.1.12,
ПК 3.1.13
СД 08
Моделирование и художественное оформление головных уборов
Основы художественного моделирование и оформления головных уборов. Закономерности композиции головных уборов. Моделирование и художественное оформление изделий. Головной убор в костюме ХХІ века. Социально-экономические условия рождения нового типа костюма. Отличительные черты организации костюма ХХ века. Развитие головного убора в системе костюма. Классификация головных уборов. Принципы взаимодействия тектоники головного убора с морфологическими признаками головы. Зрительные иллюзии, возникающие при восприятии человека в головном уборе. Методы художественного проектирования головных уборов в условиях промышленного производства. Метод размножения форм-колодок по смежным и крайним размерам. Некоторые композиционные приемы проектирования головных уборов. Расчетный метод создания форм головных уборов. Разработка и изготовление лекал для изделий по индивидуальным заказам и массового производства. Зависимости конфигурации лекал от свойств материала и формы головного убора. Конструирование моделей головных уборов на основе базовой модели. Классификация материалов, применяемых при изготовлении головных уборов. Оборудование и средства малой механизации, используемые при изготовлении и моделировании швейных головных уборов. Приспособления для машинных работ. Подготовительно-раскройное производство. Классификация головных уборов по признакам конструктивно-технологической однородности.
Знания:
- историю моделирования и основные принципы художественного проектирования головных уборов;
- закономерности изменения моды;
- назначение, виды и формы головных уборов;
- понятие об ансамбле и комплекте
Умения:
- определять композиционный замысел модели одежды;
- давать характеристику силуэтным линиям изделия;
- подбирать цветовые сочетания и материалы определенных свойств для создания задуманной формы.
ПК 3.1.14, ПК 3.1.15, ПК 3.1.16
СД 09
Технология трикотажного производства
Введение. Трикотаж – текстильное полотно или изделие, полученное путем вязания. Основа и утка. Петля - первичный элемент структуры трикотажа. Разнообразные формы петель. Петельные ряды и столбики. Петельный шаг. Способы изготовления трикотажных изделий: раскройный и наиболее применимые в эксклюзивном мелкосерийном производстве – полурегулярные и регулярные. Две последние технологии наиболее применимы в эксклюзивном мелкосерийном производстве, т.к дают возможность достичь высокого качества изделия, максимальный ассортимент изделий и быструю сменяемость моделей. Классификация всех трикотажных переплетений. Сырье, используемое в процессе производства. Требования, предъявляемые к его качеству.
Группы трикотажного полотна и изделий по виду применяемого сырья. Пряжи, состоящие из коротких волокон, образованных в результате кручения; Нити, состоящие из длинных моноволокон и имеющие различную крутку. Хлопчатобумажные, хлопколавсановые, хлопкополинозные, хлопковискозные пряжи для выработки бельевых полотен, а также вискозные, ацетатные и полиамидные комплексные нити. Полушерстяные и чистошерстяные пряжи. Требования к сырью для трикотажных изделий. Свойства нити для трикотажного производства.
Знания:
- содержание предмета и его значение;
- основные направления совершенствования технологии трикотажного производства;
- основные этапы и виды работ при производстве трикотажа;
- классификацию, характеристику и технические условия выполнения работ;
- способы изготовления трикотажных изделий:
раскройный и наиболее применимые в эксклюзивном мелкосерийном производстве – полурегулярные и регулярные.
Умения:
- пользоваться учебной и справочной литературой, нормативно-технической документацией.

БҚ 2, КҚ 2.1.3, КҚ 2.1.7, КҚ 2.2.1, КҚ 3.1.1
КП 03
Диплом алдындағы өндірістік практика
Білім алушылар диплом алдындағы өндірістік тәжірибені әлеуметтік серіктестер мен жұмыс берушілердің өндірістік базаларында өтеді. Диплом жұмысына материалдар жинақтайды, мекеменің ішкі өндірістік жұмыстарымен жете танысады, тігін (трикотаж бұйымдар шығаратын) машиналарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, оларда жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді, берілген тапсырмаларды орындап, мекеменің ішкі тәртібін сақтайды.
Іскерліктер:
- шығарылатын бұйымдар мен өнімдердің сапасын арттыру мақсатында жетілдіру шараларын қарастырады;
- өзінің кәсіптік жұмысында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды игереді
Дағдылар:
- жаңа өнімдер мен бұйымдар шығаруда қажетті техникалық құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ 4, КҚ 2.1.8, КҚ 2.2.2, КҚ 3.1.1, КҚ 3.1.2
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттің коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру
БҚ 2
Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
БҚ 3
Кәсіптік талаптар мен технологиялық процестерде көрсетілген іс-әрекеттерді орындау
БҚ 4
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешудің ең тиімді әдістері мен амалдарын таңдау
БҚ 5
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Орта білімнен кейінгі ТжКБ деңгейі
Біліктіліктің коды мен атауы
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1. 121401 2 – Тоқушы*
КҚ 2.1.1. Бақылау және аспап құралдарын есепке ала отырып нұсқаулыққа сай техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындайды.
КҚ 2.1.2. Жұмыс орнын, құралдарын, бақылау-өлшеу аспаптарын, жұмыс орнының жарық деңгейін бақылайды.
КҚ 2.1.3. Жіп пен иірілген жіпті тоқуға даярлайды.
КҚ 2.1.4. Жіп айналымы түрін, жіп пен иірілген жіп ақауларын анықтайды.
КҚ 2.1.5. Машина мен жабдықты іске қосады және тоқтатады.
КҚ 2.1.6. Машина мен жабдықтың жеке бөлшектер жылдамдығын тексереді және реттейді.
КҚ 2.1.7. Негізгі және қосымша материалдардың шығындану қалпын бақылайды.
КҚ 2.1.8. Нақты бақылау және тыңдап көру арқылы машина жұмысындағы ақаулар мен дәлсіздіктерді анықтайды.
КҚ 2.1.9. Машина мен жабдық жұмысындағы ұсақ ақауды жояды.
КҚ 2.1.10. Трикотаж бұйымдарды дайындау әдістерін.
КҚ 2.1.11. Нормативтік-техникалық құжаттарды және оқу, анықтамалық әдебиеттерді пайдалануды.
2.2 121402 2 – Шілтерші
КҚ 2.2.1. Тоқудың жұпты техникасын және қарапайым тәсілдерін игеру.
КҚ 2.2.2. Жұпты-ілмелі техникасымен, сонымен қатар тоқудың күрделі тәсілдерін меңгеру.
КҚ 2.2.3. Өсімдік тектес және геометриялық оюлардың суреті бойынша жұмыс істеу.
КҚ 2.2.4. Алтын және күміс жіптер, бисер қолданысымен мазмұнды-тақырыптық суреттер бойынша жіптерді анықтау.

БК 2, ПК 2.1.3, ПК 2.1.7, ПК 2.2.1, ПК 3.1.1
ПП 03
Производственно-преддипломная практика
Квалификационная преддипломная практика предусматривает изучение: функционирования производства, комплекса мер по выполнению резервов повышения эффективности и производительности труда, а также оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов; мероприятия, проводимые по охране труда и технике безопасности по использованию экологически безопасной технологии производства; внедрение новых технологии в производство.
Умения:
- разрабатывать мероприятия по совершенствованию технологических процессов для улучшения качества продукции;
- использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Навыки:
- оформлять техническую документацию по внедрению технологических процессов и при освоении новых видов продукции.
БК 4, ПК 2.1.8, ПК 2.2.2, ПК 3.1.1, ПК 3.1.2
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО, послесреднего образования
Код и наименование квалификации
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 121401 2 – Вязальщик*
ПК 2.1.1. Выполнять работы по техническому обслуживанию согласно инструкции с учетом средств контроля и инструмента.
ПК 2.1.2. Подготовить рабочее место, инструменты, контрольно-измерительные приборы, освещенность рабочих мест.
ПК 2.1.3. Подготовить пряжку и нити к вязанию.
ПК 2.1.4. Определять вид крутки пряжки, пороки пряжки и нитей.
ПК 2.1.5. Запускать и останавливать машины и оборудование.
ПК 2.1.6. Проверять и регулировать скорость машин и отдельных функций оборудования.
ПК 2.1.7. Соблюдать нормы расхода основных и вспомогательных материалов.
ПК 2.1.8. Обнаруживать неисправности и неточности в работе машин непосредственным наблюдением и на слух.
ПК 2.1.9. Устранять мелкие разладки и дефекты в работе на машине и оборудовании.
ПК 2.1.10. Способы изготовления трикотажных изделий.
ПК 2.1.11. Пользоваться учебной и справочной литературой, нормативно-технической документацией.
2.2. 121402 2 - Кружевница
ПК 2.2.1. Владеть парной техникой и простыми приемами плетения.
ПК 2.2.2. Владеть парно-сцепной техникой, а также более сложными приемами плетения.
ПК 2.2.3. Работать по рисункам растительного и геометрического орнаментов.
ПК 2.2.4. Владеть искусством плетения по сюжетно-тематическим рисункам с применением золотых и серебряных нитей, бисера.

КҚ 2.2.5. Реңк, түстері бойынша жіптерді анықтау.
КҚ 2.2.6. Түстің әртүрлі реңімен үйлестіру.
3. Орта буын маманы
3.1. 121404 3 – Техник-технолог
КҚ 3.4.1. Өнеркәсіптік және жеке өндіріс үшін өнімдердің көркем жобаларын даярлайды.
КҚ 3.4.2. Көркем жобаларды орындау кезінде түрліше материал пайдаланады.
КҚ 3.4.3. Өнім мен үрдістің негізгі түріне нормативтік құқықтық құжат талаптарын қолданады.
КҚ 3.4.4. Сапа жүйесі құжаттарын қолданады.
КҚ 3.4.5. ҚР сертификация жүйесінің негізгі ережелері мен құжаттарын қолданады.
КҚ 3.4.6. Түрлі заттар, сәулеттік тетіктер /детальдар/, түрлі тұрыстағы адам фигурасының суретін орындайды.
КҚ 3.4.7. Көркем жобаларды даярлау кезінде мейлінше көркем құралдарды қолданады.
КҚ 3.4.8. Көркем жобаларды әзірлеу кезінде түрлі дәуірлердің өнеріндегі стильдік сипаттаманы қолданады.
КҚ 3.4.9. Қол жұмыстарын орындаудың техникалық жағдайларын.
КҚ 3.4.10. Трикотаж бұйымдарды жинаудың әдістері мен тәсілдерін.
КҚ 3.4.11. Трикотаж бұйымдарды жинаудың ретін біледі.
КҚ 3.4.12. Ерлер, әйелдер және балалар киімдерін құрастырудың ерекшеліктерін.
КҚ 3.4.13. Үлгінің сырқы көрінісін бейнелеудің кезегін біледі.
КҚ 3.4.14. Сәндік киімнің композициялық идеясын анықтау.
КҚ 3.4.15. Бұйымдардың силуэттік сызбасының сипаттамасын беруді.
КҚ 3.4.16. Бұйымдардың түс жарасымдылығы және матасы бойынша таңдауды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 651-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1046-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және
жөндеу (салалар бойынша). Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар
технологиясы
Мамандығы: 1215000 – Жеңіл өнеркәсіп ұйымдарының жабдығы

ПК 2.2.5. Различать нитки по цвету, оттенкам.
ПК 2.2.6. Сочетать различные оттенки цветов.
3. Специалист среднего звена
3.1. 121404 3 – Техник-технолог
ПК 3.4.1. Разрабатывать художественные проекты изделий для промышленного и индивидуального производства.
ПК 3.4.2. Использовать различные материалы при выполнении художественных проектов.
ПК 3.4.3. Применять требования нормативно-правовых документов к основным видам продукции и процессов.
ПК 3.4.4. Применять документацию систем качества.
ПК 3.4.5. Применять основные правила и документы системы сертификации РК.
ПК 3.4.6. Выполнять рисунки различных предметов, архитектурных деталей, фигуры человека в различных позах.
ПК 3.4.7. Использовать живописные средства в осуществлении художественных проектов.
ПК 3.4.8. Использовать стилевые характеристики в искусстве различных эпох при разработке художественных проектов.
ПК 3.4.9. Технические условия на выполнение ручных работ.
ПК 3.4.10. Способы и приемы сборки трикотажных изделий.
ПК 3.4.11. Последовательность сборки трикотажных изделий.
ПК 3.4.12. Особенности конструирования мужской, женской и детской одежды.
ПК 3.4.13. Последовательность описания внешнего вида модели.
ПК 3.4.14. Определять композиционный замысел модели одежды.
ПК 3.4.15. Давать характеристику силуэтным линиям изделия.
ПК 3.4.16. Подбирать цветовые сочетания и материалы определенных свойств для создания задуманной формы.
Приложение 651
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1046
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1215000 - Оборудование организаций легкой промышленности
Квалификации:

2.1 121501 2 – Тігін жабдықтары операторы*
КҚ 2.1.1 Жұмыстың операциялардың сапасының деңгейін жоғарылатуға, ресурстық шығындарды төмендетуге, материалдарды үнемдеуге бағытталған жаңа амалдарын енгізу.
КҚ 2.1 2 Технологиялық үрдістерді орындау үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану.
КҚ 2.1.3 Операцияларды біріктіру есебінде жабдықтар жұмысының мүмкіндіктерін кеңейту, қосалқы құралдар даярлау, автоматты және жартылай автоматты тігін жабдықтарына қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
КҚ 2.1.4 Механикаландырылған жабдықтарды, құралдарды, саймандарды, жұмыстық және бақылау-өлшеу саймандары мен аспаптарды пайдалану.
КҚ 2.1.5 Жабдықты пайдалануға даярлауды жүргізу.
КҚ 2.1.6 Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
ҚК 2.1.7 Өзін өзі жетілдіруге берік ұмтылыс ету.
2.2 121502 2 - Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электрслесарі*
КҚ 2.2.1 Жабдықтардың электр бөлігін диагностикалау бойынша жұмысты ұйымдастырудың жаңа амалдарын енгізу және басқару мен жетек элементтерінің жұмысы.
КҚ 2.2.2 Жабдықтарды басқару жүйесін бақылау.
КҚ 2.2.3 Желілердің электр параметрлерін өлшеу, ақауларын анықтау және оларды жөндеу;
КҚ 2.2.4 Электржабдыққа алдын ала жөндеу жүргізу ережелерін білу.
КҚ 2.2.5 Механикаландырылған жабдықтарды, құралдарды, саймандарды, жұмыстық және бақылау-өлшеу саймандары мен аспаптарды пайдалану.
КҚ 2.2.6 Кәсіптік қызмет аясында компьютерлік техниканы қолдануға даяр болу, үнемі кәсіби тұрғыдан өсу, жаңа білімдерді игеру.
КҚ 2.2.7 Жабдықтардың электр жүйелерінің, желілердің, релелік қорғаныс пен автоматтандырудың, электрмен қамтамасыз етілуінің көрсеткіштерін бақылау.
КҚ 2.2.8 Өлшеу аспаптарын, энергия көздерін тексеруді жүзеге асыру;
КҚ 2.2.9 Басқару жүйелерінің сұлбаларын құрастыру.
КҚ 2.2.10 Өлшеу аспаптары мен құралдарын таңдауды жүзеге асыру.
КҚ 2.2.11 Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2.3. 121503 2 – Жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындары жабдықтарының монтажнигі*
КҚ 2.3.1 Құрастыру, бөлшектеу жұмыстарын жүзеге асыру; жабдықтарды құрастырудың және бөлшектеудің тиімді жолдарын табу, жабдықтардың жұмыс істеп тұрған кезінде іргетасты, дірілді азайту құралдарын тиімді таңдау.
КҚ 2.3.2 Қауіпсіздік техникасын сақтау, әсіресе жұмысшы жоғарғы қауіптегі аумақтарда болғанда.
КҚ 2.3.3 Өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау, жұмысты қауіпсіз жүргізу жолдарын іздестіру, шектеу саймандарын міндетті түрде қолдану, жабдықтарды бөлшектеу және құрастыру кезінде қауіпсіз жұмыс жүргізу.

2.1 121501 2 – Оператор швейного оборудования*
ПК 2.1.1 Внедрять новые приемы работы, направленные на повышение качества операции, снижения ресурсных затрат, экономии материалов.
ПК 2.1. 2 Использовать пакеты прикладных программ для выполнения технологических процессов.
ПК 2.1.3 Расширять возможности работы оборудования за счет совмещения операции, разработки вспомогательной оснастки.
Осуществлять обслуживание швейного оборудования автоматического и полуавтоматического действия.
ПК 2.1.4 Пользоваться механизированным оборудованием, оснасткой, приспособлениями, рабочими и контрольно-измерительными инструментами и приборами.
ПК 2.1.5 Производить подготовку к эксплуатации оборудования.
ПК 2.1.6 Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
ПК 2.1.7 Обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию.
2.2 121502 2 - Электрослесарь по ремонту электрических машин
ПК 2.2.1 Внедрение новых приемов организации работ по диагностике электрической части оборудования, работы элементов привода.
ПК 2.2.2 Контролировать систему управления оборудования.
ПК 2.2.3 Измерять электрические параметры линий, определять повреждений и устранять их.
ПК 2.2.4 Знать порядок проведения профилактического ремонта электрооборудования.
ПК 2.2.5 Пользоваться механизированным оборудованием, оснасткой, приспособлениями, рабочим и контрольно-измерительным инструментом и приборами.
ПК 2.2.6 Быть способным и готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности, к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний.
ПК 2.2.7 Контролировать показатели электрических систем, сетей, релейной защиты и автоматизации, электроснабжения оборудования.
ПК 2.2.8 Осуществлять проверку измерительных приборов, источников энергии;
ПК 2.2.9 Составлять схемы систем управления.
ПК 2.2.10 Осуществлять выбор измерительных приборов и средств.
ПК 2.2.11 Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
2.3 121503 2 – Монтажник оборудования предприятий легкой промышленности*
ПК 2.3.1 Осуществлять монтажную, демонтажную работу; изыскание рациональных путей проведения монтажа и демонтажа, оптимальный выбор фундамента, средств снижения вибрации при работе оборудования.
ПК 2.3.2 Соблюдать технику безопасности на рабочем месте особенно в зонах повышенного риска работника.
ПК 2.3.3 Правила пожарной безопасности, поиск путей проведения безопасного ведения работ, использование локальных инструментов, ведение безопасной работы при демонтаже и монтаже оборудования.

КҚ 2.3.4 Механикаландырылған жабдықтарды, құралдарды, саймандарды, жұмыстық және бақылау-өлшеу саймандары мен аспаптарды пайдалану, үлгілік саймандарды қолдана отырып бөлшектеу және жинақтау операцияларына арналған механизмдер жарақтарын таңдау.
КҚ 2.3.5 Өндірістік қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдану;
КҚ 2.3.6 Өлшеу аспаптары мен құралдарын таңдауды жүзеге асыру.
Орта буын маманы
3.4 121504 3 - Техник - механик
КҚ 3.4.1 Тігін жабдықтарына, көліктік желілерге, машиналар механизмінің автоматты және жартылай автоматты әрекеттегі топтық жабдықтарына пайдалану-техникалық қызмет көрсетілуін және жөнделуін жүзеге асыру.
КҚ 3.4.2 Тігін машиналарының электрондық жүйелерін жөндей алу.
КҚ 3.4. 3 Желілердің электр параметрлерін өлшеу, ақауларын анықтау және оларды жөндеу;
КҚ 3.4. 4 Машиналар механизмінің әрекеттерін орнына келтіру.
КҚ 3.4.5 Қызмет көрсетілетін жабдыққа алдын ала жөндеу жүргізу ережелерін білу.
КҚ 3.4.6 Машиналар механизмдері, шоғырлар жинақталуы, бөлшектерінің дайындалу сапасын бақылау.
КҚ 3.4.7 Механизмдердің, шоғырлардың сынаудан бұрын және кейін тексеруді жүргізу, олардың сәйкестігі;
КҚ 3.4.8 Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 3.4.9 Механикаландырылған жабдықтарды, құралдарды, саймандарды, жұмыстық және бақылау-өлшеу саймандары мен аспаптарды пайдалану.
КҚ 3.4.10 Машиналар механизмдерін, шоғырларын элементтерін жобалағанда және беріктікке тексерген кезде жағдайының сипатын анықтау мен есептеулер жүргізу, материалдарды олардың қасиеттерінің талдамасы негізінде таңдап алу.
КҚ 3.4.11 Технологиялық үрдістерді орындау үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану.
КҚ 3.4.12 Технологиялық үрдістерді жобалағанда автоматтандыру құралдарын таңдау.
КҚ 3.4.13 Машиналар механизмінің жұмыс циклдарының параметрлерін есептеу және өлшеу.
КҚ 3.4.14 Басқару жүйесінің сұлбаларын құрастыру, есептеулер жүргізу.
КҚ 3.1.15 Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік қызмет аясында компьютерлік техниканы қолдануға даяр болу, үнемі кәсіби тұрғыдан өсу, жаңа білімдерді игеру.
КҚ 3.4.16 Қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес жобалық-конструкторлық, технологиялық құжаттамаларды рәсімдеу.
КҚ 3.4.17 Өндірістік қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдану.
КҚ 3.4.18 Өлшеу аспаптары мен құралдарын таңдауды жүзеге асыру;
КҚ 3.4.19 Құрастыру, бөлшектеу жұмыстарын жүзеге асыру.
КҚ 3.4.20 Жабдықтардың электр жүйелерінің, желілердің, релелік қорғаныс пен автоматтандырудың, электрмен қамтамасыз етілуінің көрсеткіштерін бақылау.

ПК 2.3.4 Пользоваться механизированным оборудованием, оснасткой, приспособлениями, рабочим и контрольно-измерительным инструментом и приборами, выбор оснастки механизмов для разборочных и сборочных операции с использованием типовых инструментов.
ПК 2.3.5 Использовать основные положения стандартизации и сертификации в производственной деятельности.
ПК 2. 3.6 Осуществлять выбор измерительных приборов и средств.
Специалист среднего звена
3.4 121504 3 - Техник - механик
ПК 3.4.1 Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт швейного оборудования автоматического и полуавтоматического действия, транспортных линий.
ПК 3.4.2 Уметь выполнять настройку электронной системы швейных машин.
ПК 3.4. 3 Измерять электрические параметры линий, определять повреждения и устранять их.
ПК 3.4. 4 Восстанавливать действия механизмов машин.
ПК 3.4.5 Знать порядок проведения профилактического ремонта оборудования.
ПК 3.4.6 Контролировать качество изготовления деталей, сборку узлов, механизмов машин.
ПК 3.4.7 Производить проверку до и после проведения испытаний узлов, механизмов их соответствие.
ПК 3.4. 8 Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
ПК 3.4.9 Пользоваться механизированным оборудованием, оснасткой, приспособлениями, рабочим и контрольно-измерительным инструментом и приборами.
ПК 3.4.10 Определять характер состояния и проводить расчеты при проектировании и проверке на прочность элементов, узлов и механизмов, выбирать материалы на основе анализа их свойств.
ПК 3.4.11 Использовать пакеты прикладных программ для выполнения технологических процессов.
ПК 3.4.12 Выбирать средства автоматизации при проектировании технологических процессов.
ПК 3.4.13 Рассчитывать и измерять параметры рабочих циклов механизмов машин.
ПК 3.4.14 Составлять схемы систем управления, производить расчеты.
ПК 3.4.15 Быть способным научно организовать свой труд, применять компьютерную технику в сфере профессиональной деятельности.
ПК 3.4.16 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию в соответствии с действующей нормативной базой.
ПК 3.4.17 Использовать основные положения стандартизации и сертификации в производственной деятельности.
ПК 3.4.18 Осуществлять выбор измерительных приборов и средств.
ПК 3.4.19 Осуществлять монтажную, демонтажную работу.
ПК 3.4.20 Контролировать показатели электрических систем, сетей, релейной защиты и автоматизации, электроснабжения оборудования.

КҚ 3.4.21 Өлшеу аспаптарын, энергия көздерін тексеруді жүзеге асыру.
КҚ 3.4. 22 Машиналардың электрондық жүйелерінің, шоғырларының және механизмдерінің жинақталуын,құрастырылуын және бақылауын жүргізу;
КҚ 3.1.23 Кәсіби лексиканы меңгеру.
КҚ 3.4.24 Әріптестермен өзара позитивті әрекеттесуге және ынтымақтастыққа даяр болу; Үнемі кәсіби өсуге, жаңа білімді меңгеруге даяр болу.
КҚ 3.4.25 Кәсіпкерлік қызметтің негізін және кәсіби салада кәсіпкерліктің ерекшеліктерін білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 656-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1051-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалары бойынша)
Мамандығы: 1216000 - Элеватор, ұн тартатын, жармалық және құрама жем
өндірісі

ПК 3.4.21 Осуществлять проверку измерительных приборов, источников энергии.
ПК 3.4. 22 Производить сборку, монтаж и контроль электронных систем, узлов и механизмов машин.
ПК 3.4.23 Владеть профессиональной лексикой.
ПК 3.4.24 Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами, к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний.
ПК 3.4.25 Знать основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере.
Приложение 656
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1051
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология производства пищевых продуктов.
Специальность:
1216000 – Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство
Квалификации:

360
КП. 05
Диплом алды практикасы
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА. 02
(КДДББ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4320
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02, АП,03) немесе арнайы пәндердің біреуінен емтихан және дипломдық жұмыс
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 660-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1055-қосымша
1216000 - Элеватор, ұн тартатын, жармалық және құрама жем
өндірісі мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік тәжірибе бойынша бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің грамматикасы;
кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдеп ерекшеліктері;
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР "Тілдер туралы" Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- қатынас түрлері, қызметі мен құралдары;
- іскерлік қатынастың негізгі ережелері мен қағидалары;
- қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдебі;
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу

360
ПП 05
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
не более 100ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
**Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.03) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.02).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 660
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1055
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1216000 – Элеваторное,
мукомольное, крупяное и комбикормовое производство
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых
компетенций
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Грамматика казахского (русского) языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
понятие и основные виды норм речи;
специфика казахского (русского) речевого этикета
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК "О языках";
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- казахского (русского) речевого этикета;
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию

БҚ 6,7
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі.
Ағылшын тілінің грамматикасы; кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
сөйлеу әрекетінің түрлері мен сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, сұқбат);
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР "Тілдер туралы" Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік кәсіптік практикадағы қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- кәсіптік лексика, терминдер;
- қысқарған күрделі сөздерді, аббревиатураларды сауатты жазу;
- тілдің стильдік ерекшеліктері (сөйлеу стильдері)
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика.
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу
БҚ 5,6
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
болашақ мамандығының жеткілікті деңгейін қамтамасыз ететін және денсаулықты нығайтуға ықпал ететін негізгі дене шынықтыру сапасы мен қозғалыс дағдылары;
сыртқы ортаның әртүрлі жағдайларында адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
гигиена мәдениеті, жарақаттың алдын алу, алғашқы медициналық көмектің түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимдері;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы;
жүзу;
туризм;
спорттық және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңы;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролі;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің тәсілдері;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептері, зақымданудың алдын-алу шаралары;
- салауатты өмір салтын сақтау ережелері;
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасы;
- шаңғымен жүру техникасының элементтері;
- жүзу түрлері мен техникалары;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдылар;
- қазақтың ұлттық спорт ойындарының түрлері мен ережелері;
- спорттық гигиена талаптары;
- Президенттік тест нормативтері;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгеру;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіру техникасын игеру;
- диск, граната лақтыру техникасын меңгеру;
- бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіру техникасын меңгеру;
- доппен жүру және лақтыру әдістерін меңгеру;
- допты беру және допты қабылдау техникасын меңгеру;
- әртүрлі тәсілдермен шаңғымен жүру техникасын меңгеру;
- жүзу техникасы;
- спорттық гигиеналық талаптарды орындау;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсету;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету
БҚ 6
ЖКП.00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП. 01
Сызу негіздері:
Сызбаларды ресімдеу ережесі;
сызбалардағы геометриялық құрылымдар;
сызбалардағы проекциялық кескіндер;
бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диметриялық проекциялары;
бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары;
геометриялық пішіндердің жазбасы;
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
- cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
- cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
- құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыру, сызу және оқу;
- анықтамалықтарды қолдану;
- эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
- сызуларды ресімдеуде нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану

БК 6,7
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Грамматика английского языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК "О языках";
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (морфологии, синтаксиса, орфографии, орфоэпии, пунктуации, стилистики);
- профессиональной лексики, терминов;
- правописания сложносокращенных слов, аббревиатур;
- стилистических особенностей языка (стилей речи)
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики;
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию
БК 5,6
ОГД. 03
История Казахстана.
ОГД. 04
Физическая культура.
Физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
основные физические качества и двигательные навыки, способствующие укреплению здоровья и обеспечивающие достаточный уровень готовности к будущей профессии;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона РК "О физической культуре и спорте";
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способов ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способов профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легко-атлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техники плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста;
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях
БК 6
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы черчения.
Правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну плоскость и на три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур;
основы технологического черчения;
расположения изображений на чертежах;
сечения и разрезы;
выполнение чертежей деталей с применением необходимого количества видов сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение;
разъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскизы деталей, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
- основных положений конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
Умения:
- составлять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
- пользоваться справочниками;
- выражать техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка
- пользоваться нормативно-технической документацией при оформлении чертежей

БҚ 4,7
ЖКП. 02
Техникалық механиканың негіздері:
Теориялық механика негіздері;
статика;
статиканың негізгі түсініктемелері және аксиомалары;
жинақталған сызбалардың жазық жүйесі;
еркін орналасқан күштердің жазық жүйесі;
күштердің кеңістіктік жүйесі;
ауырлық орталығы; кинематика;
қатты дененің қарапайым, күрделі, жазық параллельді қозғалысы;
динамика;
динамиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары;
материалдық нүктеге арналған кинетостатика әдістері;
жұмыс және қуаттылық; динамика теориясы; материалдар кедергісі; деформация түрлері: созылу және сығылу, бұралу, иілу;
беріктілікке, қиық және жаншылуға, ескеруге арналған күрделі есептеулер;
машина мен механизм бөлшектері;
негізгі берілістің түрлері мен іс-әрекет қағидалары;
білектер және осьтер;
білектер және осьтердің тіректері;
жалғастырғыштар;
машина бөлшектерінің қосылыстары
Білімдер:
- статиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары;
- динамиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары;
- кинематика негіздері;
- деформация түрі;
- негізгі берілісті орындаудың типтері мен қағидалары;
- материалдық нүктеге арналған кинетостатика әдістері;
- машина бөлшектерін қосудың типтері мен түрлері
Іскерліктер:
- созылу және сығылу, бұралу, иілу, деформацияның күрделі түрлері;
- бөлшектердің есебін жоспарлау;
- эпюраларды құру;
- тісті тасымалдың есебі;
- машинаның бөлшектерін қосудың түрлерін анықтау;
- деформация түрлерін анықтау
БҚ 5,8
ЖКП. 03
Электротехника және электроника негіздері:
Жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты токтың электрлік тізбектері;
элекромагнетизм; электротехникалық өлшеулер;
ауыспалы токтың бір фазалық тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі; трансформаторлар;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
жартылайөткізгіш құралдар; фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштер, күшейткіштер; микроэлектрониканың интегралды сұлбалары
Білімдер:
- электр және магнит өрісі түсінігі;
- трансформатор қондырғылары, ауыспалы және тұрақты тоқ машиналары;
- электрондық шам қондырғылары, газразрядты, жартылай өткізгіш құралдар және оларды қолдану ережелері
Іскерліктер:
- электр және магнит өрістерін графикалық бейнелеу;
- магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау;
- ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеу;
- электр тізбектерін жинау
БҚ 5,8
ЖКП. 04
Экономика негіздері:
Пәні және экономика әдістері;
Қазақстан экономикасының заманауи жағдайы;
нарықтық механизм және оның қызмет ету қағидалары;
нарықтық қатынас жүйесіндегі кәсіпорындар;
кәсіпорынның негізгі қорлары мен оны пайдаланудың тиімділігі;
кәсіпорынның айналым қоры және оны пайдалану тиімділігі;
өндірісті ұйымдастыру, кәсіпорынның өндірістік бағдарламаларын қалыптастыру;
кәсіпорындағы еңбекті және жалақыны ұйымдастыру;
өнімдердің өзіндік құнын жоспарлау және бағаның құрылуы;
қарқынды қызметті жоспарлау және өндірістің тиімділігін арттыру;
табыс және рентабельділік
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- Қазақстан экономикасының құрылысы;
- нарықтың құрылысы мен функциялары;
- өндірістік сипаттамалар мен кәсіпорын құрылысы;
- негізгі және айналым қорларының құрамы мен құрылысы, кәсіпорын қаражаты;
- өндірісті ұйымдастыру типтері;
- өндірістің құндылық көрсеткіштері және өнімдерді тарату;
- нормаланған еңбектің мәні;
- өнім құнының түрлері;
- инвестиция түрлері
Іскерліктер:
- экономикалық процестер мен олардың нәтижелерін талдау;
- нарықты жіктеу;
- кәсіпорынның өндірістік құрылысын анықтау;
- кәсіпорын мүлкінің орташа жылдық құнын анықтау;
- айналым құралдарында кәсіпорын қажеттілігін анықтау;
кәсіпорынның өндірістік қуатын, жұмысшылардың еңбекақысын, инвестиция тиімділігін және т.б. есептеу
БҚ 3
ЖКП. 05
Еңбекті қорғау:
Жалпы мемлекеттік нормалар мен еңбекті қорғау ережелері;
еңбекті қорғау саласындағы стандарттау;
негізгі технологиялық жабдықтармен жұмыс істеудегі техника қауіпсіздігі;
электр қауіпсіздігі;
өндірістік санитария;
өрт қауіпсіздігі;
өндірісте болған қауіпті жағдайларды тексеру және есепке алу;
еңбекті қорғау бойынша шараларды жоспарлау және қаржыландыру;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісіндегі еңбекті қорғау:
қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- техника қауіпсіздігі бойынша нормативті-техникалық құжаттар;
- еңбек қауіпсіздігінің стандартты жүйесі;
- өндіріс бөлмелері мен жұмыс орындарындағы техника қауіпсіздігі ережелері;
- өрт сөндіретін техникалық құралдардың жұмысы мен қондырғылары
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның жағдайын қорғау және бақылау амалдарын пайдалану;
- оқыс оқиға кезінде зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету;
- жұмысты қауіпсіз жағдайда жүргізуді қамтамасыз ету және еңбек қауіпсіздігі, өндірістік тазалықты, өрт қауіпсіздігі ережелерін бақылауды жүзеге асыру;
- қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету
шараларын сақтау;
- орындалатын жұмыс ережелері мен тазалық талаптарын сақтау

БК 4,7
ОПД. 02
Основы технической механики.
Основы теоретической механики;
статика;
основные понятия и аксиомы статики;
плоская система сходящихся схем;
плоская система произвольно расположенных сил;
пространственная система сил;
центр тяжести;
кинематика;
простейшее, сложное и плоскопараллельное движение твердого тела;
динамика;
основные понятия и аксиомы динамики;
метод кинетостатики для материальной точки;
работа и мощность;
теория динамики;
сопротивление материалов;
виды деформации: растяжение, сжатие, кручение, изгиб;
сложные расчеты на прочность, срез, смятие и усталость;
детали механизмов и машин;
типы и принципы действия основных передач;
валы и оси;
опоры валов и осей;
муфты;
соединения деталей машин
Знания:
- основных понятий и аксиом статики;
- основных понятий и аксиом динамики;
- основ кинематики;
- видов деформации;
- типов и принципов действия основных передач;
- метода кинетостатики для материальной точки;
- видов и типов соединений деталей машин
Умения:
- рассчитывать материалы на прочность, срез, смятие и усталость;
- планировать расчет деталей;
- строить эпюры;
- рассчитывать зубчатые передачи;
- определять типы соединений деталей машин;
- определять виды деформации
БК 5,8
ОПД. 03
Основы электротехники и электроники.
Общая электротехника;
линейные электрические цепи постоянного тока;
электрическое поле;
электрические цепи постоянного тока;
электромагнетизм;
электротехнические измерения;
цепи однофазного переменного тока;
цепи трехфазного тока; трансформаторы;
электрические машины постоянного и переменного тока;
основы электроники, электронные лампы и газоразрядные приборы;
полупроводниковые приборы;
фотоэлектронные приборы, электронные выпрямители, усилители, генераторы;
интегральные схемы микроэлектроники
Знания:
- понятий электрического и магнитного полей;
- устройства трансформатора, машин постоянного и переменного тока;
- устройства электронных ламп, газоразрядных, полупроводниковых приборов и правил их использования
Умения:
- графически изображать электрические и магнитные поля;
- определять направление линий магнитной индукции, направление силы, действующей на проводник с током;
- измерять величины силы тока (амперметром), напряжения (вольтметром), сопротивления (омметром);
- собирать электрическую цепь
БК 5,8
ОПД. 04
Основы экономики.
Предмет и метод экономики;
современное состояние экономики Казахстана;
рыночный механизм и принцип его функционирования;
предприятие в системе рыночных отношений;
основные фонды предприятия и эффективность их использования;
оборотные фонды предприятия и эффективность их использования;
организация производства, формирование производственной программы предприятия;
организация труда и заработной платы на предприятии;
планирование себестоимости продукции и ценообразование;
планирование инвестиционной деятельности и повышение эффективности производства;
доход и рентабельность
Знания:
- основных задач экономики;
- структуры экономики Казахстана;
- структуры и функций рынка;
- производственной характеристики и структуры предприятий;
- состава и структуры основных и оборотных фондов и средств предприятия;
- типов организации производства;
- стоимостных показателей производства и реализации продукции;
- значения нормирования труда;
- видов себестоимости продукции;
- видов инвестиций
Умения:
- анализировать экономические процессы и их результаты;
- классифицировать рынки;
- определять производственную структуру предприятия;
- определять среднегодовую стоимость имущества предприятия;
- определять потребность предприятия в оборотных средствах;
- рассчитывать производственные мощности предприятия, заработную плату работников, эффективность инвестирования и др. показатели
БК 3
ОПД. 05
Охрана труда.
Общегосударственные нормы и правила по охране труда;
стандартизация в области охраны труда;
техника безопасности при работе с основным технологическим оборудованием; электробезопасность;
производственная санитария;
противопожарная безопасность;
расследование и учет несчастных случаев на производстве; планирование и финансирование мероприятий по охране труда;
охрана труда в хлебопекарном, макаронном и кондитерском производстве;
охрана окружающей среды
Знания:
- нормативно-технических документов по технике безопасности;
- системы стандартов безопасности труда;
- требований техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам;
- устройства и работы технических средств пожаротушения
Умения:
- пользоваться средствами защиты и средствами контроля состояния окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях;
- обеспечивать безопасное ведение работы и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
- соблюдать меры по обеспечению охраны окружающей среды;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований

БҚ 1,2,8
ЖКП. 06
Аналитикалық химия:
Аналитикалық химияның жіктелуі мен әдістері;
сапалы талдау, сапалы талдаудың химиялық әдістері;
катиондарды жіктеу, топты реактивтер, жеке және ерекше реакциялар, талдаудың жүйелік жүрісі;
аниондарды жіктеу, жүйелік талдау әдістері,қатты заттарды талдау;
сандық талдау, сандық талдау әдістері;
сандық талдауды есептеу, талдау таразысында өлшеу әдістері;
нормалылық, титрлар, стандартты ерітінділер, стандартты ерітінділерді әзірлеу тәсілдері;
өнімдерді талдаудың оптикалық әдістері
Білімдер:
- катион мен анионға топтық реагенттің әсері, жеке және ерекше реакциялар;
- катион мен анион топтарын жүйелі және бөлшектік талдау әдістері;
- сандық талдау әдістері, жұмыс және стандартты ерітінділердің титрі
Іскерліктер:
- титрлеу қисықтарының графигін құру;
- бастапқы ерітіндіні жұмыс ерітінділерімен титрлеу;
- аналитикалық таразыда өлшеу әдістерін жүргізу;
- тұнбаларды сүзу, ерітінділерді тұндыру, декантация жүргізу;
- жұмысшы, бастапқы және стандартты ерітінділерінің нормалануы мен титрін есептеу;
- өнімді талдау кезінде оптикалық құрылғылармен жұмыс істеу
БҚ 3,8
ЖКП. 07
Көтеру-тасымалдау құрылғылары мен механизмдері:
Жүктеу-босату жұмыстарын механизациялау құралдары;
жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді жіктеу және олардың техникалық сипаттары;
жүк көтергіш машиналардың жетектері;
тежегіш және тоқтату құрылғылары;
тасымалдау механизмдері және олардың жіктелуі;
жүкті көтеру механизмі және оның құрылғысы, полиспастар;
ауыртпалық элементтері, тірегіш, айналмалы, бағыттаушы құрылғылар;
ленталық конвейерлер, олардың құрылғылары және типтері;
шынжырлы,қатпарлы, біріктіргіш, аспалы конвейерлер, олардың құрылғылары және типтері;
ожаулы, сөрелі, бесікшелі элеваторлар, олардың құрылғылары мен типтері;
бұрандалы конвейерлер, олардың құрылғылары мен типтері;
шатпа арықтары, өзіндік ағатын құбырлар, пневматикалық көліктерді орналастыру, аэрогравитациялық көліктердің құрылғылары;
сусымалы жүктермен жұмысты механизациялауға арналған машиналар мен құрылғылар
Білімдер:
- жүктеу-босату жұмыстары мен жүк тасқындарының сипаттамасы;
- көтергіш-транспорттық машиналармен жұмыс кезіндегі техникалық қауіпсіздік талаптары;
- жүк көтеру машиналары мен механизмдердің жіктелуі, олардың техникалық сипаттамалары;
- тежегіш және тоқтату құрылғыларының жұмысы мен әрекет қағидалары;
- жүкті көтеру, полиспаст механизмінің құрылғысы және жұмысы;
- конвейерлер мен элеваторлардың құрылғылары мен түрлері;
- пневматикалық көлік әрекетінің құрылғысы мен қағидалары;
- сусымалы жүктермен жұмыс істеуді механизациялауға арналған машиналар мен құрылғылардың құрылысы және әрекет қағидалары
Іскерліктер:
- жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді жіктеу;
- конвейерлар мен элеваторлардың барлық түрлерінің негізгі көрсеткіштерін есептеу;
- тежегіш және тоқтату құрылғылары жұмысын білу;
- пневматикалық көлік, аэрогравитациялық көлік құрылғылар, құбырөткізгіштердің жұмысын білу

БК 1,2,8
ОПД. 06
Аналитическая химия.
Классификация и методы аналитической химии;
качественный анализ, химические методы качественного анализа;
классификация катионов, групповые реактивы, частные и специфические реакции, систематический ход анализа;
классификация анионов, методы систематического анализа, анализ твердого вещества;
количественный анализ, методы количественного анализа;
вычисления в количественном анализе, методы взвешивания на аналитических весах;
нормальность, титры, стандартные растворы, способы приготовления стандартных растворов;
оптические методы анализа продуктов
Знания:
- действий групповых реагентов на катионы и анионы, частные и специфические реакции;
- систематического и дробного методов анализа групп катионов и анионов;
- методов количественного анализа, титра стандартных и рабочих растворов
Умения:
- строить графики кривых титрования;
- титровать исходный раствор рабочими растворами;
- проводить взвешивание на аналитических весах;
- фильтровать осадки, осаждать растворы, проводить декантацию;
- вычислять нормальность, титр рабочих, исходных и стандартных растворов;
- работать с оптическими приборами при анализе продуктов
БК 3,8
ОПД. 07
Подъемно-транспортные устройства и механизмы.
Средства механизации погрузочно-разгрузочных работ;
классификация грузоподъемных машин и механизмов и их технические характеристики;
приводы грузоподъемных машин;
тормозные и стопорные устройства;
механизмы передвижения и их классификация;
механизм подъема груза, его устройство, полиспасты;
тяговые элементы, опорные, поворотные, направляющие устройства;
ленточные конвейеры, их устройство и типы;
цепные, пластинчатые, скребковые и подвесные конвейеры, их устройство и типы;
ковшовые, полочные, люлечные элеваторы, их устройство и типы;
винтовые конвейеры, их устройство и типы;
спускные лотки, самотечные трубопроводы, установки пневмотранспорта;
устройства аэрогравитационного транспорта;
машины и установки для механизации работ с сыпучими грузами
Знания:
- характеристик погрузочно-разгрузочных работ и грузопотоков;
- требований техники безопасности при работе подъемно-транспортных машин;
- классификации грузоподъемных машин и механизмов, их технических характеристик;
- работы и принципа действия тормозных и стопорных устройств;
- работы и устройства механизма подъема груза, полиспаста;
- устройства и видов конвейеров и элеваторов;
- устройства и принципов действия пневмотранспорта;
- устройства и принципов действия машин и установок для механизации работ с сыпучими грузами
Умения:
- классифицировать грузоподъемные машины и механизмы;
- рассчитывать основные параметры всех видов конвейеров и элеваторов;
- разбираться в работе тормозных и стопорных устройств;
- разбираться в работе пневмотранспорта, устройств аэрогравитационного транспорта, трубопроводов

БҚ 5,8
ЖКП. 08
Кәсіби іс-әрекеттегі ақпараттық технологиялар:
Дербес компьютерді практикада қолдану негіздері: ДК құрылысы, операциялық жүйе, бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу, ақпаратты қорғау;
Microsoft Office ықпалдасқан пакеті: тағайындалуы, пайдалану ерекшеліктері;
компьютерлік графиканың негізгі мүмкіндіктері
Білімдер:
- ақпараттық технологияның негізгі түсінігі;
- ақпараттық және коммуникациялық технология түрлері;
- дербес компьютердің құрылысы;
- Windows операциялық жүйесі;
- бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу тәсілдері;
- ақпараттарды вирусқа қарсы қорғаудың әдістері мен тәсілдіері;
- мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
- сандық мәліметтерді өңдеу әдістері;
- MS Access БМБЖ мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
- MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
- Auto Cad компьютерлік графикасының негізгі мүмкіндіктері
Іскерліктер:
- мұрағат бағдарламаларымен жұмыс;
- вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
- кестелермен және MS Word графикалық объектілермен жұмыс;
- MS Excel электронды кестесінде мәліметтерді құру және редакциялау;
- шикізат пен негізгі материалдардың бағасын есептеу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
- MS Access БМБЖ ортасында базаны дайындау;
- MS Power Point презентациясын дайындау және оларды орындауда басқару;
- Auto Cad графикалық редакторында объектілерді құру
БҚ 4
АП.00
Арнайы пәндер
АП. 01
Микробиология:
Микроорганизмдердің морфологиясы және жіктелуі, физиологиясы;
микроорганизмдер пішіндері мен құрылысы, клеткалардың химиялық және биохимиялык құрамы;
микроорганизмдердің өміршеңдігіне сыртқы орта факторларының әсері;
тамақ өнімдері өндірісіне санитарлық-гигиеналық бақылау;
микробиологиялық бақылаудың сұлбасы, нан, макарон және кондитер өнімдері өндірісін санитарлық-гигиеналық бағалаудың негізгі көрсеткіштері
Білімдер:
- негізгі микробиологиялық түсініктер;
- микроогранизмдегі маңызды биологиялық процестер;
- өндірістің микробиологиялық ластануына әсер ететін факторлардың көзі
Іскерліктер:
- қарапайым микробиологиялық зерттеулер жасау және алынған нәтижелерге баға беру;
- бактериялардың, ашытқылардың және зең саңырауқұлақтардың түрлерін ажырату
БҚ 1,2,8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
АП.02
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері:
ҚР "Техникалық реттеу туралы" заңы;
тамақ өндірісі өнеркәсібіндегі стандарттау қағидалары;
өлшеу құралдары;
өлшем эталондары;
сертификаттау негіздері, анықтамалар мен терминдер;
тамақ өндіретін кәсіпорындарындағы сертификаттау қызметі;
өнім сапасы және сәйкестік туралы декларация;
сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау
Білімдер:
- стандарттаудың негізгі түсініктері;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағыі стандарттау қағидалары;
- метрологияның негізгі түсініктері;
- дайын өнімдердің стандарттары;
- сертификаттаудың негізгі түсініктері;
- өлшеу құралдары;
- өлшем эталондары
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдана білу;
- өнім сапасын анықтау және сәйкестік декларациясын толтыру;
- кәсіби қызметте метрологияның негізгі ережелерін қолдана білу;
- сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу

БК 5,8
ОПД. 08
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Основы практического применения персонального компьютера: устройство ПК, операционная система, ведение архива программ и данных, защита информации;
интегрированный пакет Microsoft Office: назначение, особенности использования;
основные возможности компьютерной графики
Знания:
- основных понятий информационных технологий;
- видов информационных и коммуникационных технологий;
- устройства персонального компьютера;
- операционной системы Windows;
- способов ведения архива программ и данных;
- методов и приемов антивирусной защиты информации;
- технологии обработки текстовых документов;
- методов обработки числовых данных;
- способов хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методов создания презентации в MS Power Point;
- основных возможностей компьютерной графики Auto Cad
Умения:
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать данные в электронной таблице MS Excel;
- применять основные операции MS Excel для расчета стоимости сырья и основных материалов;
- разрабатывать базу в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- создавать объекты в графическом редакторе Auto Cad
БК 4
СД.00
Специальные дисциплины
СД. 01
Микробиология.
Классификация, морфология и физиология микроорганизмов;
формы, строение микроорганизмов, химический и биохимический состав клетки;
влияние факторов внешней среды на жизнедеятельность микроорганизмов;
санитарно-гигиенический контроль зерна и продуктов его переработки;
схемы микробиологического контроля, основные показатели санитарно-гигиенической оценки элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства
Знания:
- основных микробиологических понятий;
- важнейших биохимических процессов микроорганизмов;
- возможных источников микробиологического загрязнения на производстве
Умения:
- выполнять простейшие микробиологические исследования и давать оценку полученных результатов;
- различать формы бактерий, дрожжей и плесневых грибов
БК 1,2,8
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
СД. 02
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Закон РК "О техническом регулировании";
принципы стандартизации на зерноперерабатывающих предприятиях;
средства измерений;
эталоны величин;
основы сертификации, термины и определения;
сертификация услуг на предприятиях элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
качество продукции и декларация о соответствии;
разработка и внедрение системы менеджмента качества;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основных понятий стандартизации;
- принципов стандартизации на предприятиях элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- основных понятий метрологии;
- стандартов на готовые изделия;
- основных понятий сертификации;
- средств измерений;
- эталонов величин
Умения:
- применять основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности;
- определять качество продукции и заполнять декларации о соответствии;
- применять основные положения метрологии в профессиональной деятельности;
- разрабатывать и внедрять систему менеджмента качества

БҚ 1,3,8
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Кәсіптік дағдыларды игеру практикасы:
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
негізгі және қосымша шикізаттарды және материалдарды дайындау технологиясы;
нан, макарон және кондитер өндірісіне бақылау жасау және есеп жүргізу әдістері;
кәсіпорын цехтарының өндірістік жабдықтарының жұмысымен танысу;
зертхананың өндірістік технологиялық жұмыстарымен танысу;
технологиялық үдерістің жүрісі бойынша жабдықтар мен коммуникацияның орналасуымен танысу;
мамандықтар бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- шикізаттың, шалаөнімнің, дайын өнімнің сапасын бағалау;
- технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеу;
- нан, макарон және кондитер өндірісі бойынша негізгі қол және механикалық технологиялық операцияларды орындау;
- шығарылатын өнімдерге нормативті құжаттардың талаптарын қолдану;
- шикізаттың, шалаөнімнің, дайын өнімнің сапасын куәландыратын құжаттарды ресімдеу
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
- технологиялық жабдықтармен жұмыс;
- жабдықтар мен инвентарьларға санитарлық өңдеу жүргізу;
- өнімдердің шығуын реттейтін нормативті құжаттарды пайдалану
БҚ 1,2,6,7,8
КҚ 2.1.1,
КҚ 2.1.8;
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.2.8;
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.3.8;
КҚ 2.4.3,
КҚ 2.4.8
КП. 02
Кәсіптік дағдыларды игеру және қорыту бойынша практика:
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- сынамаларды іріктеу;
- шикізаттарды талдау және өнімдерді қайта өңдеу;
- талдау нәтижелері бойынша шикізат пен өнімді өңдеу сапасына қорытынды беру;
- шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
- штаттық жұмыс орындарында жекелеген технологиялық оперцияларды орындау
Дағдылар:
- өндірістің технологиялық режимдерін сақтау;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті реттеу;
- бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу
БҚ 1,2,6,7,8
КҚ 2.1.1,
КҚ 2.1.8;
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.2.8;
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.3.8;
КҚ 2.4.1,
КҚ 2.4.8
КП. 03
Диплом алды практикасы:
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
телімдер бойынша бөлу;
мамандығы бойынша дағдыны жинақтау және жетілдіру;
жоғары деңгейдегі білікті маманға жүктелетін міндеттер шеңберінде жеке өндірістік звеноны басқару дағдысын дамыту;
кәсіпорынның өндірістік жұмысында нақты телімдерді оқып меңгеру;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- жоғары деңгей біліктілігі бар маманға жүктелген қызметтер шеңберінде және біліктілігіне сәйкес технологиялық үрдістерді жүргізу;
- өндірістің технологиялық режимдерін сақтау;
- жарамсыздықтың алдын алу, анықтау және себептерін жою;
- есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу;
- стандартты және нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалану
Дағдылар:
- технологиялық үдерістерді жүргізу;
- телімдегі жұмыстарды ұйымдастыру;
- өндірістің технологиялық режимдерін бақылау;
- технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдерін дұрыстау және реттеу;
- пайдаланатын жабдықтардың кішігірім ақауларын жою
БҚ 1,2,6,7,8
КҚ 2.1.1 –
КҚ 2.1.8;
КҚ 2.2.1 –
КҚ 2.2.8;
КҚ 2.3.1 –
КҚ 2.3.8;
КҚ 2.4.1 –
КҚ 2.4.8
Пәндер циклдері және кәсіптік тәжірибе бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің грамматикасы;
кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшклігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдеп ерекшеліктері;
аударма техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР "Тілдер туралы" Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практиканың кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- қатынас түрлері, қызметі мен құралдары;
- іскерлік қатынастың негізгі ережелері мен қағидалары;
- қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдебі;
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу

БК 1,3,8
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Практика по приобретению профессиональных навыков.
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием; инструктаж по безопасности труда при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
технология подготовки сырья к обработке;
контроль и учет
количества перерабатываемого зерна, готовой продукции и отходов;
ознакомление с работой технологического оборудования предприятия;
ознакомление с работой производственной технологической лаборатории;
ознакомление с расположением оборудования и коммуникаций по ходу технологического процесса;
ознакомление и освоение работы на штатных рабочих местах по профессиям;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- регулировать работу технологического оборудования;
- выполнять основные ручные и механизированные технологические операции по переработке сырья;
- применять требования нормативных документов к выпускаемой продукции;
- оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- работы с технологическим оборудованием;
- контроля работы технологического оборудования;
- ведения утвержденной учетно-отчетной документации
БК 1,2,6,7,8
ПК 2.1.1,
ПК 2.1.8;
ПК 2.2.1,
ПК 2.2.8;
ПК 2.3.1,
ПК 2.3.8;
ПК 2.4.3,
ПК 2.4.8
ПП 02
Практика по приобретению и закреплению
профессиональных навыков.
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии
при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
изучение работы на штатных рабочих местах
по квалификациям;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- проводить отбор проб;
- проводить анализы сырья и продуктов переработки;
- давать заключения о качестве сырья и продуктов переработки по результатам анализов;
- выявлять изменения, происходящие в сырье и продуктах переработки при неправильном ведении технологических процессов;
- выполнять отдельные технологические операции на штатных рабочих местах
Навыки:
- соблюдения технологических режимов производства;
- регулирования технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов;
- ведения утвержденной учетно-отчетной документации
БК 1,2,6,7,8
ПК 2.1.1,
ПК 2.1.8;
ПК 2.2.1,
ПК 2.2.8;
ПК 2.3.1,
ПК 2.3.8;
ПК 2.4.1,
ПК 2.4.8
ПП. 03
Преддипломная практика.
Цели и задачи практики;
оформление на предприятие;
инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности;
распределение по участкам;
обобщение и совершенствование навыков по специальности;
развитие навыков управления отдельным производственным
звеном в пределах функций, возлагаемых на специалиста
квалификации повышенного уровня;
изучение конкретных участков производственной деятельности предприятия;
выполнение работ на штатных рабочих местах по профессиям;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- вести технологические процессы в соответствии с квалификацией и в пределах функций, возлагаемых на специалиста квалификации повышенного уровня;
- соблюдать технологические режимы производства;
- предупреждать, выявлять и устранять причины брака;
- вести учетно-отчетную документацию;
- пользоваться стандартами и нормативно-технической документацией
Навыки:
- ведения технологических процессов;
- организации работы на участке;
- контроля технологических режимов производства;
- наладки и регулирования режимов работы технологического оборудования;
- устранения мелких неполадок эксплуатируемого оборудования
БК 1,2,6,7,8
ПК 2.1.1 –
ПК 2.1.8;
ПК 2.2.1 –
ПК 2.2.8;
ПК 2.3.1 –
ПК 2.3.8;
ПК 2.4.1 –
ПК 2.4.8
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формируемые знания, деятельность
и навыки
Код формируемых компетенций
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Грамматика казахского (русского) языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
понятие и основные виды норм речи;
специфика казахского (русского) речевого этикета
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК "О языках";
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- казахского (русского) речевого этикета
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию

17-19 ғасырдағы қазақ халқының мәдени салт-дәстүрі;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
- өркениет пен мәдениетті зерттеудің әр түрлі амалдары;
- әдептілік мәдениеті;
- алғашқы қауымдық құрылыс мәдениетінің, өнерінің, сенімінің, бейнелеу өнерінің бастауы;
- Ежелгі Шығыс және антикалық мәдениет;
- ежелгі кезеңнің діндер жүйесі;
- ислам, христиан, будда діндерінің халықтардың мәдениетіне әсері;
- реформация мен ренесанс кезеңінің мәдениеті;
- XVIII –XIX ғғ. мәдениет;
- XX ғ. мәдениетінің ерекшеліктері;
- қазақ мәдениетінің бастаулары;
- көшпелі мәдениет пен өркениеттің ерекшеліктері;
- мұсылмандық ренессанстың түркілер мәдениетіне әсері;
- қазақ халқының материалдық және рухани мәдениетінің дәстүрлері;
- қазіргі кездегі қазақ мәдениеті
Іскерліктер:
- мәдениеттің типтерін аша білу;
- өркениеттің даму тарихын біліп отыру;
- халықтардың материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету;
- өркениет типтерінің әртүрлі ерекшеліктерін анықтау;
- Қазақстанның мәдениетін қалыптастыруға ықпал еткен факторларды салыстыру және талдау;
- көптүрлі мәдени теориялардың ұнамды аспектілерін көрсету
БҚ 3
ӘЭП.02
Философия негіздері:
философия пәні, философияның тарихи типтері;
адам қоғамдық табиғаты мен оның өмір сүру мәні;
материя және таным;
диалектика;
қоғамның философиялық түсінігі;
жеке адамның еркіндігі және жауапкершілігі;
адам танымы және әрекеті;
ғылым және оның қоғамдағы ролі;
адамзат ғаламдық мәселелердің алдында;
философияның адамгершілік мәселелері
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы мәліметтер;
- ғылымның және ғылыми танымның ролі, оның құрылымы, түрі және әдістері
Іскерліктер:
- адамның биологиялық әлеуметтік, болмыстық және рухани бастауларындағы тәрбиесін, ақыл-ой, есінің мәнін, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтай білу;
- қоғамдағы адамдардың өзара қарым-қатынасының әдептілік мөлшерін реттеу
БҚ 3
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және саяси қарым-қатынастар;
әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға, оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік сипаты;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси процестер;
халықаралық қатынастар
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік түсіну;
- әлеуметтік жіктелу, әлеуметік өзара қарым-қатынас, әлеуметтік құрылым қағидалары;
- тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктері, реттелу түрлері
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- биліктің мазмұнын, саясаттың субъектісін, саяси қатынастар мен (Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі) процестерді анықтау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсініктерді құру
БҚ 3
ӘЭП. 04
Экономика негіздері:
Экономикалық теория пәні, әдістері;
қоғамдық өндіріс негіздері;
экономикалық жүйенің негізгі типтері;
меншіктік қатынас және оның экономикадағы ролі;
тауар шаруашылығы, тауар және оның қасиеттері;
құн, құн теориясы, ақшаның пайда болуы және мәні;
нарықтық экономика және оның ерекшеліктері
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- қоғамдық өндіріс құрылысы, оның нәтижелері;
- қарапайым және кеңейтілген қайта өндіріс;
- экономикалық жүйе типтеріне сипаттама;
- тауар өндірісінің маңызы және оның пайда болу жағдайлары;
- тауар қасиеті;
- құн теориясы және заңы;
- нарық маңызы, оның қызметтері, құрылымы және түрлері
Іскерліктер:
- экономикалық теория әдістері мен қызметтерін талдау;
- меншік құқығын сипаттау және оның түрлері
БҚ 3
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің өзегі;
тұлға, құқық, құқықтық мемлекет;
құқықтық жауапкершілік және оның түрлері;
құқықтың негізгі салалары;
Қазақстан Республикасы сот жүйесі;
құқық қорғау органдары;
ҚР әкімшілік құқығы;
ҚР азаматтық құқығы;
ҚР еңбек құқығы;
ҚР қылмыстық құқығы;
ҚР отбасы құқығы
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығы, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет барысында құқықтық және адамгершілік-әдеп нормаларының ерекшеліктері
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметіне қатынасты нормативті-құқықтық құжаттарды қолдану

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
Знания:
- различных подходов в исследовании цивилизаций и культуры;
- культуры поведения, этикета;
- первобытной культуры, зарождения первобытного искусства, верований, живописи;
- культуры Древнего Востока и античности;
- религиозных систем древности;
- влияния ислама, христианства, буддизма на культуру народов;
- культуры ренессанса и реформации;
- культуры XVII-XIXвв.;
- особенностей культуры ХХ в.;
- истоков казахской культуры;
- особенностей кочевой культуры и цивилизации;
- влияния мусульманского Ренессанса на культуру тюрков;
- традиций материальной и духовной культуры казахского народа;
- современной казахской культуры
Умения:
- раскрывать типы культур;
- прослеживать историю развития цивилизаций;
- показывать специфику материальной и духовной культуры народов;
- определять особенности различных типов цивилизаций;
- анализировать и сопоставлять факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана;
- выявлять положительные аспекты в многообразии культурных теорий
БК 3
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, исторические типы философии;
общественная природа человека и смысл его существования;
материя и сознание;
диалектика;
философское понимание общества;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль в обществе; человечество перед лицом глобальных проблем;
нравственные проблемы философии
Знания:
- сведений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 3
СЭД 03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и политические отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность, ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-политические процессы в Казахстане;
международные отношения
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- принципов социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составлять представления о политических системах и политических режимах
БК 3
СЭД. 04
Основы экономики.
Предмет и метод экономической теории;
основы общественного производства;
основные типы экономических систем;
отношения собственности и их роль в экономике;
товарное хозяйство, товар и его свойства;
стоимость, теории стоимости, возникновение и сущность денег;
рыночная экономика и ее особенности
Знания:
- основных задач экономики;
- структуры общественного производства, его результатов;
- простого и расширенного воспроизводства;
- характеристики типов экономических систем;
- сущности товарного производства и условий его возникновения;
- свойств товара;
- теории и закона стоимости;
- сущности рынка, его функций, структуры и видов
Умения:
- анализировать методы и функции экономической теории;
- характеризовать право собственности и его виды
БК 3
СЭД. 05
Основы права.
Право: понятие, система, источники;
Конституция РК – ядро правовой системы;
личность, право, правовое государство;
юридическая ответственность и ее виды;
основные отрасли права;
судебная система РК;
правоохранительные органы;
административное право РК;
гражданское право РК;
трудовое право РК;
уголовное право РК;
семейное право РК
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- особенностей правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста

БҚ 3,7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
"Техник-механик" біліктілігі
ЖКП 01
Сызу негіздері:
Сызбаларды ресімдеу ережесі;
сызбалардағы геометриялық құрылымдар;
сызбалардағы проекциялық кескіндер;
бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диаметриялық проекциялары;
бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары;
геометриялық пішіндердің жазбасы;
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
- cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
- cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
- құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыру, сызу және оқу;
- анықтамалықтарды қолдану;
- эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
- сызуларды ресімдеуде нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану
БҚ 4,7
ЖГП.02
Техникалық механиканың негіздері:
Теориялық механика негіздері;
статика;
статиканың негізгі түсініктемелері және аксиомалары;
жинақталған сызбалардың жазық жүйесі;
еркін орналасқан күштердің жазық жүйесі;
күштердің кеңістіктік жүйесі;
ауырлық центрі;
кинематика;
қатты дененің қарапайым, күрделі, жазық параллельді қозғалысы;
динамика;
динамиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары; материалдық нүктеге арналған кинетостатика әдістері;
жұмыс және қуаттылық;
динамика теориясы;
материалдар кедергісі;
деформация түрлері;
созылу және сығылу, бұралу, иілу, деформацияның күрделі түрлері;
беріктілікке, қиық және жаншылуға, ескеруге арналған күрделі есептеулер;
машина мен механизм бөлшектері;
негізгі берілістің түрлері мен іс-әрекет қағидалары;
білектер және осьтер; мойынтіректер және жалғастырғыштар;
муфтілер;
машина бөлшектерін біріктіру
Білімдер:
- статиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары;
- динамиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары;
- кинематика негіздері;
- деформация түрі;
- негізгі берілісті орындаудың типтері мен қағидалары;
- материалдық нүктеге арналған кинетостатика әдістері;
- машина бөлшектерін қосудың типтері мен түрлері;
Іскерліктер:
- созылу және сығылу, бұралу, иілуге материалдарды есептеу;
- бөлшектердің есебін жоспарлау;
- эпюра құру;
- тісті тасымалды есептеу;
- машина бөлшектерін қосудың түрлерін анықтау;
- деформация түрлерін анықтау
БҚ 5,8
ЖГП.03
Электротехника және электроника негіздері:
Жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты токтың электрлік тізбектері;
элекромагнетизм; электротехникалық өлшеулер;
ауыспалы токтың бір фазалық тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі; трансформаторлар;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
жартылайөткізгіш құралдар; фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштер, күшейткіштер; микроэлектрониканың интегралды сұлбалары
Білімдер:
- электр және магнит өрісі түсінігі;
- трансформатор қондырғылары, ауыспалы және тұрақты тоқ машиналары;
- электрондық шам қондырғылары, газразрядты, жартылай өткізгіш құралдар және оларды қолдану ережелері
Іскерліктер:
- электр және магнит өрістерін графикалық бейнелеу;
- магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау;
- ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеу;
- электр тізбектерін жинау
БҚ 5,8
ЖГП.04
Стандарттау негіздері, шақтамалары мен қондырмасы:
Стандарттаудың негіздері және қағидалары;
мемлекеттік стандарттау жүйесі, стандарттардың түрлері мен қағидалары, стандарттау көлемі;
өнім сапасы;
өзара ауыстарманың негізгі қағидалары және түрлері;
шақтамалары мен қондырмасы, негізгі түсініктер;
тегіс цилиндрлі қосылыстардың шақтамалары мен қондырма жүйесі;
калибрлер және олардың шақтамалары; техникалық өлшемдер; өлшем және бақылау әдістері мен құралдары; машина бөлшектерінің пішіні, беттің толқындылығы мен кедір-бұдырлығы;
тербелмелі-радиалды мойынтіректің шақтамалары мен қондырмасы;
кілтекті, шлицті және бұрандалы қосылыстардың шақтамалары мен қондырмасы; тісті берілістерге шақтамалар;
бұрыштық өлшемге шақтамалар;
өлшем дәлдігін нормалау
Білімдер:
- стандарттаудың негізгі түсініктемелерін;
- стандарттың түрлері мен категорияларын;
- стандарттау нысаналарын;
- өзара орнын басу қағидаларын;
- шақтамалар мен қондырмалардың бірыңғай жүйесін;
- калибрлер және олардың шақтамаларын;
- өлшем және бақылау құралдарының жіктеуін;
- беттің толқындылығы мен кедір-бұдырлығы параметрлерін
Іскерліктер:
- кәсіби істе стандарттаудың негізгі ережелерін қолдануды;
- сызбада шақтамалар мен қондырмалар таңбаларын шартты түрде белгілеуді;
- калибрлеуді тану, талдауды;
- өлшеу және бақылау құралдарын қолдануды;
- қосылыстардың қондырмаларын анықтауды, шақтамалар өрісін құруды

БК 3,7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация "Техник-механик"
ОПД. 01
Основы черчения.
Правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну плоскость и на три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур;
основы технологического черчения;
расположение изображений на чертежах;
сечения и разрезы;
выполнение чертежей деталей с применением необходимого количества видов сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение;
разъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскизы деталей, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
- основных положений конструкторской, технологической и другой нормативной документации
Умения:
- составлять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
- пользоваться справочниками;
- выражать техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка
- пользоваться нормативно-технической документацией при оформлении чертежей
БК 4,7
ОПД 02
Основы технической механики.
Основы теоретической механики;
статика;
основные понятия и аксиомы статики;
плоская система сходящихся схем;
плоская система произвольно расположенных сил;
пространственная система сил;
центр тяжести;
кинематика;
простейшее, сложное и плоскопараллельное движение твердого тела;
динамика;
основные понятия и аксиомы динамики;
метод кинетостатики для материальной точки;
работа и мощность;
теория динамики;
сопротивление материалов;
виды деформации: растяжение, сжатие, кручение, изгиб;
сложные расчеты на прочность, срез, смятие и усталость;
детали механизмов и машин;
типы и принципы действия основных передач;
валы и оси;
опоры валов и осей;
муфты;
соединения деталей машин
Знания:
- основных понятий и аксиом статики;
- основных понятий и аксиом динамики;
- основ кинематики;
- видов деформации;
- типов и принципов действия основных передач;
- метода кинетостатики для материальной точки;
- видов и типов соединений деталей машин
Умения:
- рассчитывать материалы на прочность, срез, смятие и усталость;
- планировать расчет деталей;
- строить эпюры;
- рассчитывать зубчатые передачи;
- определять типы соединений деталей машин;
- определять виды деформации
БК 5,8
ОПД. 03
Основы электротехники и электроники.
Общая электротехника;
линейные электрические цепи постоянного тока;
электрическое поле;
электрические цепи постоянного тока;
электромагнетизм;
электротехнические измерения;
цепи однофазного переменного тока;
цепи трехфазного тока; трансформаторы;
электрические машины постоянного и переменного тока;
основы электроники, электронные лампы и газоразрядные приборы;
полупроводниковые приборы;
фотоэлектронные приборы, электронные выпрямители, усилители, генераторы;
интегральные схемы микроэлектроники
Знания:
- понятий электрического и магнитного полей;
- устройства трансформатора, машин постоянного и переменного тока;
- устройства электронных ламп, газоразрядных, полупроводниковых приборов и правил их использования
Умения:
- графически изображать электрические и магнитные поля;
- определять направление линий магнитной индукции, направление силы, действующей на проводник с током;
- измерять величины силы тока (амперметром), напряжения (вольтметром), сопротивления (омметром);
- собирать электрическую цепь
БК 5,8
ОПД. 04
Основы стандартизации, допуски и посадки.
Основы и принципы стандартизации;
государственная система стандартизации, категории и виды стандартов, объемы стандартизации;
качество продукции;
общие принципы и виды взаимозаменяемости;
допуски и посадки, основные понятия;
система допусков и посадок гладких цилиндрических соединений;
калибры и их допуски;
технические измерения;
методы и средства измерения и контроля;
формы деталей машин, волнистость и шероховатость поверхности;
допуски и посадки радиальных подшипников качения;
допуски и посадки шпоночных, шлицевых и резьбовых соединений;
допуски на зубчатые передачи;
допуски на угловые размеры;
нормирование точности размеров
Знания:
- основных понятий стандартизации;
- категорий и видов стандартов;
- объектов стандартизации;
- принципов взаимозаменяемости;
- единой системы допусков и посадок;
- калибров и их допусков;
- классификации средств измерений и контроля;
- параметров шероховатости и волнистости
Умения:
- применять основные положения стандартизации в профессиональной деятельности;
- условно обозначать поля допусков и посадок на чертежах;
- разбираться в калибровке;
- пользоваться средствами измерения и контроля;
- определять посадки соединения, строить поля допусков

БҚ 1,2,5,7
ЖГП.05
Жылу техникасының негіздері:
Техникалық термодинамика;
термодинамика анықтамасы мен негізгі түсініктері;
термодинамиканың бірінші заңы;
термодинамиканың екінші заңы;
ағын термодинамикасы;
нағыз газдар;
су буы;
ылғалды ауа;
термодинамикалық циклдер;
жылу алмасудың негізгі теориясы;
жылу алмасудың негізгі түсініктері мен анықтамалары;
жылу өткізгіштік;
конвективті жылу алмасу;
жылу сәулеленуі;
жылу берілісі;
жылу энергетикасының қондырғылары;
энергетикалық отын;
қазандық қондырғылары;
от жағу қондырғылары;
отынның жануы;
ауаны қысымдау қондырғылары
Білімдер:
- жұмыс денесі жағдайының негізгі сипаттамасын;
- газ жағдайындағы процестің негізгі сипаттамасын;
- буға айналу процесінің кезеңдерін;
- жылу беру, жылу өткізу, конвекция, сәулелену түсініктерін;
- отынның жылу техникалық қасиеті мен құрамын, тағайындалуын, түрін;
- жылу энергетикалық қондырғылардың құрылысын, олардың жұмыс істеу қағидалары мен сызбаларын;
- бу мен газ бітуінің негізгі теориясын
Іскерліктер:
- газ параметрлерін анықтауды;
- су буының диаграммасын түсіндіруді;
- будың тұрақты құрғақтық қисығын құруды;
- отын жанып біткеннен кейінгі өнімдердің көлемі мен энтальпиясын анықтауды;
- отынға есеп жүргізуді;
- жылу энергетикалық қондырғылардың жылу балансы мен пайдалы жұмысының коэффициентін анықтауды
БҚ 5,8
ЖГП.06
Еңбекті қорғау:
Жалпы мемлекеттік нормалар мен еңбекті қорғау ережелері;
еңбекті қорғау саласындағы стандарттау;
негізгі технологиялық жабдықтармен жұмыс істеудегі техника қауіпсіздігі;
электр қауіпсіздігі;
өндірістік санитария;
өрт қауіпсіздігі;
өндірісте болған қауіпті жағдайларды тексеру және есепке алу;
еңбекті қорғау бойынша шараларды жоспарлау және қаржыландыру;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісіндегі еңбекті қорғау;
қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- техника қауіпсіздігі бойынша нормативті-техникалық құжаттар;
- еңбек қауіпсіздігінің стандартты жүйесі;
- өндіріс бөлмелері мен жұмыс орындарындағы техника қауіпсіздігі ережелері;
- өрт сөндіретін техникалық құралдардың жұмысы мен қондырғылары
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның жағдайын қорғау және бақылау амалдарын пайдалану;
- оқыс оқиға кезінде зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету;
- жұмысты қауіпсіз жағдайда жүргізуді қамтамасыз ету және еңбек қауіпсіздігі, өндірістік тазалықты, өрт қауіпсіздігі ережелерін бақылауды жүзеге асыру;
- қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету шараларын сақтау;
- орындалатын жұмыс ережелері мен тазалық талаптарын сақтау
БҚ 1,2,8
ЖГП.07
Материалтану және конструкциялық материал технологиясы:
Материалтану негіздері;
қара және түсті металл өндірісінің негіздері;
құю өндірісі технологиясының негіздері;
металды қысыммен өңдеу технологиясының негіздері;
пісіру өндірісі технологиясының негіздері;
металды дәнекерлеу;
металл емес конструкциялық материалдар
Білімдер:
- орын бекіткен материалдардың әртүрлі қасиеттерін белгілеуін және өлшем бірлігін;
- деформация түрлерін;
- қаттылық, беріктік, иілімділік, тұтқырлық, қажу түсініктемелерін;
- қорытпалардың қасиеттері мен түрлерін;
- түсті металдардың және олардың қорытпаларының құнды қасиеттерін;
- табиғи шайыр және синтетикалық полимерлердің қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- пластмасс және пленкалы материалдардың қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- изоляциялық материалдардың қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- аралық қабаттар, тығыздағыштар және толтырымдық материалдардың қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- ағаш материалдардың өнеркәсіпте қолдануын;
- лак-бояу материалдарды жіктеу және құрамын;
- абразивті материалдардың түрлерін;
- пісіру тәсілдерінің жіктеуін
Іскерліктер:
- металдарды қасиеттері бойынша таңдауды;
- металдар мен қорытпаларды термиялық өндеудің түрлерін ажыратуды;
- металл коррозиясын сыртқы белгілері бойынша анықтауды;
- бөлшектерге қорғау төсемін жағу алдындағы дайындау әдістерін таңдауды;
- конструкциялық, инструменталды және тоттанбайтын болаттардың сыртқы белгілері және қасиеттері бойынша айырып тануды;
- түсті металдарды және олардың қорытпаларын мақсат бойынша қолдануын;
- қолданысы және жұмыс істеу шартына байланысты қолданатын бөлшектерге пластмасса таңдауын;
- (конструкциялық немесе конструкциялық емес) әртүрлі материалдарды желімдеуін;
- өңдеу бетінің түріне байланысты өндеу әдісін таңдауын;
- материалдарға және бөлшектерге байланысты дәнекерлеу әдісін таңдауын;
- слесарлық жұмысты атқаруды
БҚ 5,8
ЖГП.08
Көтеру-тасымалдау құрылғылары мен механизмдері:
Жүктеу-босату жұмыстарын механизациялау құралдары;
жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді жіктеу және олардың техникалық сипаттары;
жүк көтергіш машиналардың жетектері;
тежегіш және тоқтату құрылғылары;
тасымалдау механизмдері және олардың жіктелуі;
жүкті көтеру механизмі және оның құрылғысы, полиспастар;
ауыртпалық элементтері, тірегіш, айналмалы, бағыттаушы құрылғылар;
ленталық конвейерлер, олардың құрылғылары және типтері;
шынжырлы, қатпарлы, біріктіргіш, аспалы конвейерлер, олардың құрылғылары және типтері;
ожаулы, сөрелі, бесікшелі элеваторлар, олардың құрылғылары мен типтері;
бұрандалы конвейерлер, олардың құрылғылары мен типтері;
шатпа арықтары, өзіндік ағатын құбырлар, пневматикалық көліктерді орналастыру, аэрогравитациялық көліктердің құрылғылары;
сусымалы жүктермен жұмысты механизациялауға арналған машиналар мен құрылғылар
Білімдер:
- жүктеу-босату жұмыстары мен жүк тасқындарының сипаттамасы;
- көтергіш-транспорттық машиналармен жұмыс кезіндегі техникалық қауіпсіздік талаптары;
- жүк көтеру машиналары мен механизмдердің жіктелуі, олардың техникалық сипаттамалары;
- тежегіш және тоқтату құрылғыларының жұмысы мен әрекет қағидалары;
- жүкті көтеру, полиспаст механизмінің құрылғысы және жұмысы;
- конвейерлер мен элеваторлардың құрылғылары мен түрлері;
- пневматикалық көлік әрекетінің құрылғысы мен қағидалары;
- сусымалы жүктермен жұмыс істеуді механизациялауға арналған машиналар мен құрылғылардың құрылысы және әрекет қағидалары
Іскерліктер:
- жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді жіктеу;
- конвейерлар мен элеваторлардың барлық түрлерінің негізгі көрсеткіштерін есептеу;
- тежегіш және тоқтату құрылғылары жұмысын білу;
- пневматикалық көлік, аэрогравитациялық көлік құрылғылар, құбырөткізгіштердің жұмысын білу
БҚ 5,8
ЖГП.09
Жоғары математика:
Сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия элементтері;
шектік пен функцияның үзіліссіздігі; туынды және оның қосымшалары;
интеграл және оның туындылары;
дифференциалды теңдеулер;
ықтималдықтар және математикалық статистика теориясының негіздері
білуі тиіс:
- дифференциалды және интегралды есептердің негіздерін;
- аналитикалық геометрия мен сызықты алгебра негіздерін;
- ықтималдылық теориясы мен математика статистика негіздерін
істеуі керек:
- туынды және интегралды функцияны анықтауды;
- дифференциалдық және матрицалық теңдеулерді шешу;
- функциясының шектігін есептеуді;
- функцияның үзіліссіздігін анықтауды

БК 1,2,5,7
ОПД. 05
Основы теплотехники.
Техническая термодинамика;
основные понятия и определения термодинамики;
первый закон термодинамики;
второй закон термодинамики;
термодинамика потока;
реальные газы;
водяной пар;
влажный воздух;
термодинамические циклы;
основы теории теплообмена;
основные понятия и определения теплообмена;
теплопроводность;
конвективный теплообмен;
тепловое излучение;
теплопередача;
теплоэнергетические установки;
энергетическое топливо;
котельные установки;
топочные устройства;
горение топлива;
компрессорные установки
Знания:
- основных характеристик состояния рабочего тела;
- основных характеристик процессов состояния газа;
- этапов процесса парообразования;
- понятий теплопередачи, теплопроводности, конвекции, излучения;
- видов, назначения, состава и теплотехнических свойств топлива;
- устройства теплоэнергетических установок, их схем и принципов действия;
- основных теорий истечения газов и паров;
Умения:
- определять параметры газа;
- объяснять диаграммы водяного пара;
- строить кривые постоянной сухости пара;
- определять объем и энтальпию продуктов сгорания топлива;
- осуществлять расчет топлива;
- определять коэффициент полезного действия и тепловой баланс теплоэнергетических установок
БК 5,8
ОПД. 06
Охрана труда.
Общегосударственные нормы и правила по охране труда;
стандартизация в области охраны труда;
техника безопасности при работе с основным технологическим оборудованием; электробезопасность;
производственная санитария;
противопожарная безопасность;
расследование и учет несчастных случаев на производстве; планирование и финансирование мероприятий по охране труда;
охрана труда в хлебопекарном, макаронном и кондитерском производстве;
охрана окружающей среды
Знания:
- нормативно-технических документов по технике безопасности;
- системы стандартов безопасности труда;
- требований техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам;
- устройства и работы технических средств пожаротушения
Умения:
- пользоваться средствами защиты и средствами контроля состояния окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях;
- обеспечивать безопасное ведение работы и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
- соблюдать меры по обеспечению охраны окружающей среды;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований
БК 1,2,8
ОПД. 07
Материаловедение и технология конструкционных материалов.
Основы материаловедения;
основы производства черных и цветных металлов;
основы технологии литейного производства;
основы технологии обработки металлов давлением;
основы технологии сварочного производства;
пайка металлов;
неметаллические конструкционные материалы
Знания:
- обозначений и единиц измерения различных свойств материалов, установленных ГОСТом;
- понятий твердости, прочности, пластичности, ударной вязкости, усталости;
- видов и свойств сплавов;
- ценных качеств цветных металлов и их сплавов;
- видов и свойств природных смол и синтетических полимеров, их применение;
- видов и свойств пластмасс
и пленочных материалов, их применение;
- видов и свойств изоляционных материалов, их применение;
- видов и свойств прокладочных, уплотнительных и набивных материалов, их применение;
- методов применения в промышленности древесных материалов;
- состава и классификации лакокрасочных материалов;
- видов абразивных материалов;
- классификации способов сварки
Умения:
- определять металлы по их свойствам;
- различать виды термической обработки металлов и сплавов;
- определять коррозию металлов по внешним признакам;
- выбирать способы подготовки деталей перед нанесением защитных покрытий;
- различать конструкционные, инструментальные и нержавеющие стали по внешним признакам и свойствам;
- применять цветные металлы и их сплавы по назначению;
- выбирать пластмассу для различных деталей исходя из их назначения и условий работы;
- склеивать различные материалы (конструкционные и не конструкционные);
- выбирать способ обработки в зависимости от вида обрабатываемой поверхности;
- выбирать способ пайки в зависимости от материала и деталей, подлежащих пайке;
- выполнять слесарные работы
БК 5,8
ОПД. 08
Подъемно-транспортные устройства и механизмы.
Средства механизации погрузочно-разгрузочных работ;
классификация грузоподъемных машин и механизмов и их технические характеристики;
приводы грузоподъемных машин;
тормозные и стопорные устройства;
механизмы передвижения и их классификация;
механизм подъема груза, его устройство, полиспасты;
тяговые элементы, опорные, поворотные, направляющие устройства;
ленточные конвейеры, их устройство и типы;
цепные, пластинчатые, скребковые и подвесные конвейеры, их устройство и типы;
ковшовые, полочные, люлечные элеваторы, их устройство и типы;
винтовые конвейеры, их устройство и типы;
спускные лотки, самотечные трубопроводы, установки пневмотранспорта;
устройство аэрогравитационного транспорта;
машины и установки для механизации работ с сыпучими грузами
Знания:
- характеристики погрузочно-разгрузочных работ и грузопотоков;
- требований техники безопасности при работе подъемно-транспортных машин;
- классификации грузоподъемных машин и механизмов и их технических характеристик;
- принципов работы и устройства тормозных и стопорных устройств;
- принципов работы и устройства механизма подъема груза, полиспаста;
- устройства и типов всех видов конвейеров и элеваторов;
- устройства и принципов работы пневмотранспорта;
- устройства и принципа действия машин и установок для механизации работ с сыпучими грузами
Умения:
- классифицировать грузоподъемные машины и механизмы;
- рассчитывать основные параметры всех видов конвейеров и элеваторов;
- разбираться в работе тормозных и стопорных устройств;
- разбираться в работе пневмотранспорта, устройств аэрогравитационного транспорта и трубопроводов;
- выбирать тяговые элементы, опорные и поворотные устройства, необходимые для профессиональной деятельности
БК 5,8
ОПД. 09
Высшая математика.
Линейная алгебра с элементами аналитической геометрии;
предел и непрерывность функции;
производная и ее приложения;
интеграл и его приложения; дифференциальные уравнения;
основы теории вероятностей и математической статистики
Знания:
- основ дифференциального и интегрального исчисления;
- основ линейной алгебры и аналитической геометрии;
- основ теории вероятностей и математической статистики;
Умения:
- вычислять производные и интегралы функций;
- решать дифференциальные и матричные уравнения;
- вычислять пределы функций;
- определять непрерывность функций

БҚ 4,7
АП. 00
Арнайы пәндер
"Техник-механик" біліктілігі
АП. 01
Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісінің машиналары мен жабдықтарының құрылғысы мен пайдалануы:
Дән өндіретін кәсіпорындардағы машиналар мен аппараттар туралы жалпы мәліметтер;
дән және өңделген өнімдерді тасымалдауға арналған машиналар;
өлшеу шаруашылығы;
тиеу-түсіру жұмыстарын кешенді механикаландыру қоспалардан дәнді ажырату машиналары;
жүгеріні өңдейтін машиналар;
дән кептіру жабдықтары;
дәнді белсенді желдетуге арналған қондырғылар;
элеваторлық-қойма шарушылығы жабдықтарына қойылатын техника қауіпсіздігі;
дән бетін "құрғақ" өңдеуге арналған материалдар;
дәнді сумен өңдеуге арналған машиналар;
жарма дақылдарын гидротермиялық өңдеге арналған машиналар;
дәнді зарарсыздандыруға арналған машиналар;
дәнді ұнтақтауға арналған машиналар;
ұнтақталған дәннің ірі өнімдері бойынша сұрыптауға арналған машиналар;
эндосперм бөлшектерін қабықтан ажыратуға арналған машиналар;
дәнді қауыздауға және жарманы жылтыратуға аранлаған машиналар;
қауыздалған өнімдерді сұрыптауға аранлаған машиналар;
ұнды өлшеуге және қапқа салуға арналған машиналар;
ұн тарту және жарма өндірісі жабдықтарына қойылатын техникалық қауіпсіздік талаптары;
құрама жем шикізатын тазалауға арналған машиналар;
құрама жем шикізатын мөлшерлеуге арналған машиналар;
құрама жемге сұйық компоненттерді енгізуге арналған қондырғылар;
құрама жемді түйіршіктеуге арналған материалдар;
құрама жем өндірісі жабдықтарына қойылатын техникалық қауіпсіздік талаптары
Білімдер:
- дән өндіретін кәсіпорындардағы машиналар мен жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, қондырғысы мен принциптері;
- дән өндіретін кәсіпорындардағы машиналар мен жабдықтарды пайдалану және реттеу ережесі;
- жабдықтардың технологиялық мүмкіндіктері;
- жабдықтар механизмі жұмысының рұқсат етілген режимдері;
- ақаулардың жіктелуі және оларды жою әдістері;
- пайдалану-майлау материалдарының жіктелуі;
- өндіріс жабдықтарын майлау түрлері және тәсілдері;
- негізгі бұзылулар және оны жою тәсілдері;
- еңбек қауіпсіздігі техникасы ережесі
Іскерліктер:
- жабдықты пайдалану кезінде шектік жүктемені есептеу;
- технологиялық жабдықтарды реттеу және жөндеу үшін жабдықтар мен аспаптарды қолдану;
- пайдаланатын жабдықтардың ақауларын анықтау және жою;
- пайдалану-майлау материалдарын таңдау;
- майлау үшін жабдықтар мен аспаптарды қолдану;
- майлау механизмдерін реттеуді орындау;
- жабдықтарды пайдалану процесін бақылау;
- анықтамалық, нормативті-конструкциялық құжаттарды пайдалану

БК 4,7
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация "Техник-механик"
СД. 01
Устройство и эксплуатация машин и оборудования элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства.
Общие сведения о машинах и аппаратах зерноперерабатывающих предприятий;
машины для транспортирования зерна и продуктов его переработки;
весовое хозяйство;
комплексная механизация погрузочно-разгрузочных работ;
машины для очистки зерна от примесей;
машины для обработки кукурузы;
зерносушильное оборудование;
установки для активного вентилирования зерна;
требования техники безопасности при обслуживании оборудования элеваторно-складского хозяйства;
машины для выделения примесей;
машины для "сухой" обработки поверхности зерна;
машины для обработки зерна водой;
машины для гидротермической обработки зерна крупяных культур;
машины для обеззараживания зерна;
машины для измельчения зерна;
машины для сортирования по крупности продуктов измельчения зерна;
машины для отделения частиц эндосперма от оболочек;
машины для шелушения зерна и шлифования крупы;
машины для сортирования продуктов шелушения;
оборудование для взвешивания и выбоя муки в мешки;
требования техники безопасности при обслуживании оборудования мукомольно-крупяного производства;
машины для очистки комбикормового сырья;
машины для дозирования комбикормового сырья;
машины для смешивания компонентов;
установка для ввода в комбикорма жидких компонентов;
установка для гранулирования комбикормов;
требования техники безопасности при обслуживании оборудования комбикормового производств
Знания:
- видов, назначения, устройства и принципов работы машин и оборудования зерноперерабатывающих предприятий;
- правил эксплуатации и регулирования машин и оборудования зерноперерабатывающих предприятий;
- технологических возможностей оборудования;
- допустимых режимов работы механизмов оборудования;
- классификации дефектов и методов их устранения;
- классификации эксплуатационно-смазочных материалов;
- видов и способов смазки промышленного оборудования;
- основных неполадок и способов их устранения;
- правил техники безопасности труда
Умения:
- учитывать предельные нагрузки при эксплуатации оборудования;
- пользоваться оснасткой и инструментом для регулировки и наладки технологического оборудования;
- выявлять и устранять неполадки эксплуатируемого оборудования;
- выбирать эксплуатационно-смазочные материалы;
- пользоваться оснасткой и инструментом для смазки;
- выполнять регулировку смазочных механизмов;
- контролировать процесс эксплуатации оборудования;
- пользоваться справочной, нормативно-конструкторской документацией

БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.1.1,
КҚ 3.1.2,
КҚ 3.1.8
АП. 02
Өндірістік желілер мен элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісінің жабдықтарын жөндеу, құрастыру және баптау:
Өзара алмастыру және тозудың жалпы түсінігі;
жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесінің мәні;
жөндеу жұмыстарының кезектілігі, жөндеу әдісмін жіктеу, бөлшектерді қалпына келтіру;
бөлшектерді жөндеу әдістері және жабдықтарды жинау бірліктері;
нория, таспалық және бұрандалық конвейерлерді, шындырлы транспортерлер, тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуге арналған жабдықтарды жөндеу;
сепараторлар, триерлер, жуу машиналары, дәнді жуу және ылғалдауға арналған машиналар, жаншитын станоктар, себу және елек машиналарын жөндеу;
жарма зауытының қауыздау бөлімін, балғалы ұнтақтау, араластырғыштар мен мөлшерлегіштерді жөндеу;
шахталық, рецеркуляциялық дән кептіргіштерді жөндеу;
желдеткіштер мен аууа үрлегіш машиналарды жөндеу;
жөндеу жұмыстарын ұйымдастырудың негізгі принциптері, жөндеу теліміндегі жұмыстардың кезектілігі және ұйымдастыру;
нория, конвейерлерді, гравитациялық көліктің құбыр өткізгіштерін, сепараторларды, дискілік триерлерді, қауыздау станоктарын, араластырғыштарды жөндеу;
дән кептіргіш, аспирациялық және пневмотранспорттық жабдықтарды жөндеу;
баптау жұмыстарының құрамы және көлемі, дән кептіргіштерді баптау және сынау
Білімдер:
- өндірістік желілерді диагностика ережелерін;
- өндірістік желілерді және негізгі технологиялық жабдықтарды құрастыру, баптау және жөндеу ережелерін;
- жөндеулік және құрастыру жұмыстарын орындау кезінде еңбекті ұйымдастыру ережелерін;
- жабдықтарды жөндеу және күтім жасаудағы материалды-техникалық қамтамасыз ету ережелері;
- жөндеу мен құрастыру жұмыстарын жүргізген кездегі еңбек қорғаудың арнайы талаптарын;
- дән өндіргіш кәсіпорындарындағы өндірістік желілер мен жабдықтарды жөндеу, құрастыру және күтім жасау жұмыстарын орындау әдістерін;
- өндірістік желілер мен жабдықтардың тозу мен сенімділік мөлшерін;
- жалғаушы мен өткізгіштердің жөндеу ережесін
Іскерліктер:
- бақылау-өлшегіш саймандар мен құралдарды пайдалануды;
- дән өндіретін кәсіпорындардың өндірістік желілері мен жабдықтарынжөндеу, құрастыру және күтім жасау жұмыстарын орындауды;
- өндірістік желілер мен жабдықтардың тозу мен сенімділік мөлшерін есептеуді;
- жалғаушы мен өткізгіштердің жөндеуін жүргізуді;
- өндірістік желілер мен жабдықтардың жұмысының жоспарын, пайдалану және жөндеу кестесін жасауды;
- өндірістік желілер мен жабдықтардың түйіндер мен агрегаттардың техникалық жағдайын диагностика қаражаттары көмегімен анықтауды;
- амортизациялық мерзімнен өткен және әрі қарай пайдалануға жарамсыз өндірістік желілер мен жабдықтарды есептен шығаруға құжаттар жасауды;
- дән өндіретін кәсіпорындардың шеберхана жұмысын басқаруды және өндірістік желілер мен жабдықтарға жоғары-сапалы жөндеу мен техникалық күтімді қамтамасыз етуді;
- өндірістік жабдықтарды құрастыру және бөлшектеуді

БК 1-5,7,8
ПК 3.1.1,
ПК 3.1.2,
ПК 3.1.8
СД. 02
Ремонт, монтаж и наладка производственных линий
и оборудования элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства.
Общие понятия о взаимозаменяемости и изнашивании;
сущность системы планово-предупредительного ремонта;
последовательность ремонтных работ, классификация методов ремонта, востановление деталей;
методы ремонта деталей и сборочных единиц оборудования;
ремонт норий, ленточных, винтовых конвейеров, цепных транспортеров со скребками и оборудования для проведения погрузочно-разгрузочных работ;
ремонт сепараторов, триеров, обоечных машин, машин для мойки и увлажнения зерна, вальцовых станков, рассевов и ситовеечных машин;
ремонт шелушильного отделения крупозавода, молотковой дробилки, смесителей и дозаторов;
ремонт шахтных, рецеркуляционных зерносушилок; ремонт вентиляторов, воздуходувных машин;
основные принципы организации монтажных работ, организация и последовательность работ на монтажном участке;
монтаж норий, конвейеров, трубопровода гравитационного транспорта, сепараторов, дисковых триеров, вальцевого станка, рассевов, молотковой дробилки, смесителя;
монтаж зерносушилок, аспирационного и пневмотранспортного оборудования;
состав и объем наладочных работ; наладка и испытание зерносушилок
Знания:
- правил диагностики производственных линий;
- правил монтажа, наладки и ремонта производственных линий и основного технологического оборудования;
- правил организации труда при выполнении ремонтных и монтажных работ;
- правил материально-технического обеспечения монтажа и обслуживаемого оборудования;
- специальных требований по охране труда при ведении ремонта и монтажа;
- способов выполнения работ по ремонту, монтажу и обслуживанию производственных линий и оборудования зерноперерабатывающих предприятий;
- норм износа и надежности производственных линий и оборудования;
- правил ремонта соединений и передач
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
- выполнять работы по ремонту, монтажу и обслуживанию производственных линий и оборудования зерноперерабатывающих предприятий;
- осуществлять ремонт соединений передач;
- составлять план работы, графики эксплуатации и ремонта производственных линий и оборудования;
- определять с помощью средств диагностики техническое состояние производственных линий и оборудования, узлов и агрегатов;
- составлять документы на списание производственных линий и оборудования, отслуживших амортизационный срок и непригодных к дальнейшей эксплуатации;
- руководить работой мастерской и обеспечивать высококачественный ремонт и техническое обслуживание производственных линий и оборудования зерноперерабатывающих предприятий;
- производить монтаж и демонтаж производственного оборудования

БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.1.1,
КҚ 3.1.3 –
КҚ 3.1.8
АП. 03
Технологиялық үрдістерді автоматтандыру:
Технологиялық параметрлерді өлшеу әдістері, өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидасы және қолданылу ерекшеліктері;
автоматиканың негізгі процестерінің жіктелуі;
тамақ өндірісін автоматты реттеу мен технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері;
автоматты жүйені реттеу әдістері;
өту процестері мен реттеу заңдары;
орындау механизмдері мен автоматты реттегіштер;
механикалық және гидравликалық процестерді автоматтандыру сызбалары;
жылу процестерін автоматтандыру сызбалары;
масса ауысу процестерін автоматтандыру сызбалары;
тамақ өндірісінің химиялық процестерін автоматтандыру сызбалары
Білімдер:
- нан, макарон және кондитер өндірісінің аппараттық-технологиялық сызбалары;
- тамақ өндірісін автоматтандыру міндеттері мен жалпы сипаттамасы;
- тамақ өнеркәсібіндегі ауаны белгілі бір нормаға жеткізу, суықпен және сумен жабдықтау процестері, бу өндірісін автоматтандыру;
- өлшеулер және өлшеу аспаптары туралы негізгі мәліметтер;
- технологиялық параметрлерді өлшеу әдісі, өлшеу құралдарын қолданудың ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидалары;
- тамақ өндірісі технологиялық процестерінің негізгі кезеңдері;
- өндіріс процесін басқару мен автоматты реттеу әдістемесі
Іскерліктер:
- тамақ өндірісін автоматты реттеу процесіне бақылау жүргізу;
- орындау механизмдері мен автоматты реттегішті пайдалану;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы химиялық және гидравликалық процестердің жүргізілуін реттеу;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы автоматтандырылған жүйелерді пайдалануда кемшіліктер мен бұзылуларды болдырмау;
- бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- өндіріс параметрлері мен технологиялық режимдердің бұзылуының алдын алу
БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.1.2,
КҚ 3.1.4,
КҚ 3.1.8
АП. 04
Аспирация, желдету және пневматикалық көлік:
Элеватор мен дән өндіретін кәсіпорындардың аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық көлік қондырғылары: жұмысы, пайдалану ережесі, техникалық күтім жасау;
пневматикалық көліктердің міндеті;
пневматикалық қондырғылардың негізгі элементтері;
аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық қондырғыларды тұтастыру;
аэрозольтасымалдағыш, аэрогравитациялық және аэродинамикалық көлік, аэронауа, олардың міндеті мен жұмыс істеу қағидалары;
желдеткіш және пневматикалық көлік қондырғыларын сынау;
аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық көлік қондырғыларына күтім жасау кезіндегі техникалық қауіпсіздік;
жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі техникалық қауіпсіздік
Білімдер:
- желдету туралы жалпы түсінік;
- ауа ағыны қозғалысының режимдері;
- желдету жүйесінің түрлері;
- аспирациялық қондырғы сызбалары;
- аспирациялық қондырғыны жинақтау тәсілдерін;
- желдеткіш қондырғылары жабдықтарын;
- аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық қондырғыларды пайдалану ережесі;
- аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық көлік қондырғыларының негізгі ақаулықтары мен оларды жою әдістерін
Іскерліктер:
- аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық қондырғылардың жұмысының тиімділігін есептеу;
- желдеткіш және пневматикалық қондырғыларды жөндеу, баптау және сынау, пайдалану;
- аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық қондырғылардың жұмысы кезінде техника қауіпсіздігі ережесін сақтау

БК 1-5,7,8
ПК 3.1.1,
ПК 3.1.3 –
ПК 3.1.8
СД. 03
Автоматизация технологических процессов.
Методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения;
классификация основных процессов автоматики;
основы автоматизации технологических процессов и автоматического регулирования элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
методы регулирования автоматических систем;
законы регулирования и переходные процессы;
автоматические регуляторы и исполнительные механизмы;
схемы автоматизации механических и гидравлических процессов;
схемы автоматизации тепловых процессов;
схемы автоматизации процессов массообмена;
схемы автоматизации химических процессов элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства
Знания:
- аппаратурно-технологических схем элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- общей характеристики и задач автоматизации элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в элеваторном, мукомольном, крупяном и комбикормовом производстве;
- основных сведений об измерениях и измерительных приборах;
- методов измерения технологических параметров, принципов действия и особенностей применения средств измерений;
- основных этапов технологических процессов элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- методов автоматического регулирования и управления производственными процессами
Умения:
- контролировать процессы автоматического регулирования элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- пользоваться автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами;
- регулировать проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- устранять неполадки и неисправности при эксплуатации автоматизированных систем;
- использовать контрольно-измерительные приборы;
- предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства
БК 1-5,7,8
ПК 3.1.2,
ПК 3.1.4,
ПК 3.1.8
СД. 04
Аспирация, вентиляция и пневмотранспорт.
Аспирационные, вентиляционные и пневмотранспортные установки элеваторной и зерноперерабатывающей промышленности: работа, правила их эксплуатации, техническое обслуживание;
назначение пневматического транспорта;
основные элементы пневмоустановок;
компоновка аспирационных, вентиляционных и пневмотранспортных установок;
расчет установок;
аэрозольтранспорт, аэрогравитационный и аэродинамический транспорт, аэрожелоба, их назначение и принцип работы;
испытание вентиляционных и пневмотранспортных установок;
техника безопасности при обслуживании аспирационных, вентиляционных и пневмотранспортных установок;
техника безопасности при выполнении ремонтных работ
Знания:
- общих понятий о вентиляции;
- режимов движения воздушных потоков;
- видов вентиляционных систем;
- схем аспирационных установок;
- способов компоновки аспирационных установок;
- оборудование вентиляционных установок;
- правил обслуживания аспирационных вентиляционных и пневмотранспортных установок;
- основных неисправностей аспирационных, вентиляционных и пневмотранспортных установок и способов их устранения
Умения:
- рассчитывать эффективность работы аспирационных, вентиляционных и пневмотранспортных установок;
- осуществлять монтаж, наладку, испытания и эксплуатацию вентиляционных и пневмотранспортных установок;
- соблюдать правила техники безопасности при обслуживании аспирационных, вентиляционных и пневмотранспортных установок

БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.1.1,
КҚ 3.1.2,
КҚ 3.1.4,
КҚ 3.1.5,
КҚ 3.1.8
АП. 05
Дән өндіретін кәсіпорындардың машиналары мен жабдықтарын есептеу және құрастыру негіздері:
Сенімділікке есептеу;
қазіргі заманғы, жоғары өндірісті машиналар мен аппараттарды оңтайлы жобалау;
дән өндіретін кәсіпорындардың жабдықтарын мықтылыққа, беріктікке, қаттылыққа, қажуына және ауытқуына есеп жүргізу;
түйіндер, бөлшектер мен механизмдерін мықтылыққа есептеу;
дәнді сақтау және өңдеу кезінде қолданылатын машина мен жабдықтарды есептеу және құрастыру;
дән өндіретін кәсіпорындардың машина мен жабдықтарының құрастырма бірліктерінің сындарлы ерекшеліктері;
дән өндіретін кәсіпорындардың машина мен жабдықтарын есептеу және құрастыру ережелері
Білімдер:
- машиналар мен жабдықтардағы құрастырма бірліктерінің сындарлы ерекшеліктерін;
- технологиялық жабдықтарын мықтылыққа, қажуына және ауытқуына есеп жүргізу ережесін;
- бөлшектер мен механизмдер түйіндерінің мықтылығын есептеу ережесін;
- дән өндіретін кәсіпорындардың машиналары мен жабдықтарын есептеу және құрастыру ережелерін
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтардың сенімділігі мен мықтылығына есеп жүргізуді;
- қазіргі заманғы, жоғары өндірісті жабдықтарды жобалауды;
- дән өндіретін кәсіпорындардың машиналары мен жабдықтарының құрастырма бірліктерінің сындарлы ерекшеліктерін пайдалануды;
- машина мен жабдықтарға геометриялық есеп жүргізуді;
- машина мен жабдықтардың құрастырма бірліктерінің ерекшеліктерін талдауды;
- механизм бөлшектерінің түйіндерін қаттылыққа, беріктілікке және ауытқуына есеп жүргізуді
БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.1.7
АП. 06
Өндіріс экономикасы:
Нарық заманындағы тамақ өнеркісібі;
тағам өнімі және оның сапасы;
тамақ өнеркәсібіндегі өндірісті қоғамдық ұйымдастыру формалары;
ғылыми-техникалық прогресс және өндірістегі инновациялар;
тағам өндірісінің негізгі негізгі қорлары және оларды пайдалану тиімділігі;
саланың айналым қорлары мен айналым құралдары, оларды пайдалану тиімділігі;
тағам өндірісінің материалдардық ресурстары және оны қолдану тиімділігі;
шикізат және материалдарды үнемдеу жолдары;
саланың еңбек ресурстары және оларды пайдалану тиімділігі;
сала өнімнің өзіндік құны және оны төмендету жолдары;
өндірістің табысы және рентабельділігі;
тағам өндірісі саласындағы бағаның құрылуы
Білімдер:
- салада қолданылатын негізгі экономикалық категориялар;
- негізгі және айналым қорлары;
- негізгі қорлардың пайдалану көрсеткіштері және оларды тізімнен шығару;
- айналымдағы қаражат көрсеткіштері;
- еңбекті ұйымдастырудың түрлері мен формалары, еңбекақы төлеу формалары;
- тариф жүйесінің мәні;
Іскерліктер:
- кәсіпорынды басқару;
- жұмыс уақытын жоспарлау және жұмыс орнын ұйымдастыру;
- өндірістік рецептураны, шикізат және шалаөнім шығынын есептеуді;
- көмекші материалдар мен шикізаттың шығындарына есеп жүргізу және бақылау жасау;
- шығынды азайту және үнемдеу бойынша технологиялық іс-шаралар жасау
БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.1.7
"Техник-технолог" біліктілігі
АП. 01
Тауартану және оны өндіретін дән мен өнімді сақтау:
Өсімдік пен егістік жасыл дақылдардың адам өміріндегі мәні;
астық өсірудің негіздері;
дәнділер мен бұршақ дәнді дақыл дәндерінің морфологиялық және анатомиялық ерекшеліктері;
дән массасының жалпы сипаттамасы;
дән сынамаларын талдауға даярлау;
дәннің балғындық көрсеткіштері;
дәннің ылғалдылығы;
дәннің нан қоры зиянкестерімен залалдануы;
дәннің өлшемі, тегістігі және болмысы;
дәннің сапасын мөлшерлеу;
іріктеу мен тұқымдықтың негіздері;
сұрыптарды шығарудың жолдары, оларды сынау;
тұқымды дән сапасының бағасы;
дәннің химиясы: минералды және азотты заттар, липидалар, пигменттер және дәрумендер, дәннің ферменттері;
дән және оның өндіретін өнімінің қышқылдығы;
дәнді дақылдар мен қарақұмдық (бидай, қарабидай, арпа, сұлы жүгері, күріш, тары, ақжүгері) тауартану;
ұн мен жармалық тауартану;
дән-бұршақты, май дақылдар мен жем-шөптік өсімдікті тауартану;
құрама жемдік тауартану (құрама жемдердің жалпы сипаттамасы, шикізат, рецептілер және құрама жемдер сапасының бағасы);
дән мен дәнді өнімдерді сақтау ережесі мен режимдері;
дәнді залалсыздандыру;
нан қорларын кеміргіштер мен зиянкестермен күрес;
дәнді желдету мен газдау
Білімдер:
- негізгі өсімдік дақылдарының жемісі мен тұқымдарын жіктеуді;
- арамшөптер, өсімдіктің зиянкестері мен ауруларымен күресу шараларын;
- дәннің массалық қасиеті;
- дәннің нақты сынамасын іріктеуді және орта сынамасын жасауды;
- дән мен өнімнің органолептикалық сапа көрсеткіші мен оның өңделуін;
- дән мен өнім қоспаларының жіктелуін, оның өңделуін;
- дән, ұн, жарма және құрама жем стандарттарын;
- дәнді дақыл іріктелімінің негізгі бағыттарын;
- тұқымдарды бақылау жүйесін;
- дәндегі минералды заттардың құрамын;
- ақуыздардың жіктелуінн;
- майдың қасиеттері және олардың константы;
- ферменттердің қасиеттерін және олардың белсенділігіне әсер ететін қозғаушы күштерді;
- бидайдың "күшті", құнды және "қатты" сұрыптарын;
- ұн бидайының сұрыптары және олардың химиялық құрамын;
- жарма сапасының көрсеткіштері және оларды анықтау әдістерін;
- құрама жем өндіруде қолданылатын шикізатты;
- жем-шөп пен құрама жемдердің сапасының көрсеткіштерін;
Іскерліктер:
- дәннің орта сынамасын жасауды;
- талдау үшін топса бөлуді;
- дән мен оның өндіретін өнімдерідің сапасының органолептикалық көрсеткішін анықтауды (түсі, жылтырлығы, иісі, дәмі);
- дәннің ылғалдылығын, ластығын және залалданғандығын анықтауды;
- жем-шөп пен құрама жемдердің сапасы жақсы екендігін анықтауды;
- дән мен дән өнімдерінің ең дұрыс режимде сақталуын таңдауды;
- дәнді желдетуін және заласыздандыруын жүргізуді;
- сақталудағы дән, ұн, жарма, құрама жемдерге бақылау жүргізуді;
- дән мен одан өндірілетін өнім сапасын бақылаудың нәтижесі туралы құжаттамаларды жасауды
БҚ 1-5,7,8

БК 1-5,7,8
ПК 3.1.1,
ПК 3.1.2,
ПК 3.1.4,
ПК 3.1.5,
ПК 3.1.8
СД. 05
Основы расчета и конструирования машин
и оборудования зерноперерабатывающих предприятий.
Расчеты на надежность; оптимальное проектирование современных высокопроизводительных машин и аппаратов;
расчет оборудования зерноперерабатывающих предприятий на прочность, жесткость, устойчивость, усталость и колебания;
расчет узлов, деталей и механизмов на прочность;
расчет и конструирование машин и оборудования, используемого при хранении и переработки зерна;
конструктивные особенности сборочных единиц машин и оборудования зерноперерабатывающих предприятий;
правила расчета и конструирования машин и оборудования зерноперерабатывающих предприятий
Знания:
- конструктивных особенностей сборочных единиц машин и оборудования;
- правил расчета технологического оборудования на прочность, усталость, колебания;
- правил расчета узлов деталей и механизмов на прочность;
- правил расчета и конструирования машин и оборудования зерноперерабатывающих предприятий;
Умения:
- производить расчет технологического оборудования на надежность и прочность;
- проектировать современное высокопроизводительное оборудование;
- использовать конструктивные особенности сборочных единиц машин и оборудования зерноперерабатывающих предприятий;
- производить геометрический расчет машин и оборудования;
- анализировать конструктивные особенности сборочных единиц машин и оборудования;
- производить расчет узлов деталей механизмов на жесткость, устойчивость и колебания
БК 1-5,7,8
ПК 3.1.7
СД. 06
Экономика отрасли.
Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство в условиях рынка;
элеваторная, мукомольная, крупяная и комбикормовая продукция и ее качество;
формы общественной организации производства в отрасли;
размещение предприятий отрасли;
научно-технический прогресс и инновации в отрасли;
основные фонды отрасли и эффективность их использования;
оборотные фонды и оборотные средства отрасли и эффективность их использования;
материальные ресурсы отрасли и эффективность их использования;
пути экономии сырья и материалов;
трудовые ресурсы отрасли и эффективность их использования;
себестоимость продукции отрасли и пути ее снижения;
прибыль и рентабельность производства;
ценообразование в отрасли элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства
Знания:
- основных экономических категорий, действующих в отрасли;
- сущности, элементов и инфраструктуры современного рынка;
- методов государственного регулирования в условиях рынка;
- направлений товарной политики;
- системы управления качеством продукции;
- факторов, влияющих на конкурентоспособность продукции;
- экономической сущности форм общественной организации производства;
- сущности рационального размещения производства;
- методов и принципов ценообразования;
- основных направлений научно-технического прогресса в отрасли;
- экономической сущности основных фондов и значения повышения эффективности их использования;
- экономической сущности оборотных фондов и оборотных средств и значения повышения эффективности их использования;
- понятия и классификации
сырьевых и материальных ресурсов;
- методов экономии сырья и материалов;
- основных направлений повышения эффективности использования трудовых ресурсов в пищевой промышленности;
- сущности себестоимости продукции и значения ее снижения;
- классификации затрат на себестоимость продукции;
- порядка формирования прибыли;
- путей повышения рентабельности производства
Умения:
- определять конкурентоспособность продукции;
- экономически обосновывать размещение отраслевых предприятий;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- рассчитывать различные виды себестоимости продукции отрасли;
- рассчитывать различные виды цен
БК 1-5,7,8
ПК 3.1.7
Квалификация "Техник-технолог"
СД. 01
Товароведение и хранение зерна и продуктов его переработки.
Значение зеленых растений и полевых культур в жизни человека;
основы выращивания урожая;
морфологические и анатомические особенности зерна злаковых и зернобобовых культур;
общая характеристика зерновой массы;
подготовка проб зерна к анализу;
показатели свежести зерна;
влажность зерна;
засоренность зерна;
зараженность зерна вредителями хлебных запасов;
размеры, выравненность и натура зерна;
нормирование качества зерна;
основы селекции и семеноводства;
методы выведения сортов, их испытание и районирование;
оценка качества семенного зерна;
химия зерна: минеральные и азотистые вещества, липиды, пигменты и витамины, ферменты зерна;
кислотность зерна и продуктов его переработки;
товароведение злаковых культур и гречихи (пшеница, рожь, ячмень, овес, кукуруза, рис, просо, сорго);
товароведение муки и крупы;
товароведение зернобобовых, масличных культур и кормовых трав;
товароведение комбикормов (общая характеристика комбикормов, сырье, рецепты и оценка качества комбикормов);
правила и режимы хранения зерна и зернопродуктов;
обеззараживание зерна;
борьба с грызунами и вредителями хлебных запасов;
вентилирование и газирование зерна
Знания:
- классификации плодов и семян основных культурных растений;
- мер борьбы с сорной растительностью, вредителями и болезнями растений;
- свойств зерновой массы;
- порядка отбора точечных проб и составления средней пробы зерна;
- классификации примесей зерна и продуктов его переработки;
- стандартов на зерно, муку, крупу, комбикорма;
- основных направлений селекции зерновых культур;
- системы контроля семян;
- особенностей "сильных", ценных и "твердых" сортов пшеницы;
- сортов пшеничной муки и их химического состава;
- показателей качества круп и методов их определения;
- сырья, используемого для выработки комбикормов;
- показателей качества кормов и комбикормов
Умения:
- составлять среднюю пробу зерна;
- выделять навески для анализа;
- определять органолептические показатели качества зерна и продуктов его переработки (цвет, блеск, запах, вкус);
- определять влажность, засоренность и зараженность зерна;
- проводить хлебопекарный анализ муки;
- определять доброкачественность кормов и комбикормов;
- выбирать оптимальные режимы хранения зерна и зернопродуктов;
- вести контроль над хранящимся зерном, мукой, крупой, комбикормами;
- составлять документы о результатах контроля качества зерна и продуктов его переработки
БК 1-5,7,8

КҚ 3.2.1,
КҚ 3.2.3,
КҚ 3.2.5,
КҚ 3.2.6
АП. 02
Элеватор өндірісінің технологиясы:
Астық қоймасы және элеватор дамуының қазіргі заманғы жағдайы мен келешегі;
дәннің анатомиялық құрылысы, микроқұрылымы және химиялық құрам ерекшеліктерінің технологиялық мәні;
дәннің физика-химиялық қасиеттері;
дәннің құрылымды-механикалық және геологиялық қасиеттері;
дәннің физикалық жылу және гидротермиялық қасиеттері;
дәннің биохимиялық және технологиялық қасиеттері;
сусымалы материалдардың механикасы;
сусымалы өнімдердің қысымын анықтау әдістері;
элеваторлардың түрлері;
элеватор жұмысының сұлбасы;
элеватордағы жабдықтардың жұмысын басқару;
электротермиялық қондырғылар көмегімен элеваторлардағы сүрмелеудегі дәннің температурасын бақылау;
элеваторлық өнеркәсіп кәсіпорындарындағы дәнді өңдеудегі технологиялық үрдісстердің сипаттары;
технологиялық үрдіс туралы түсінік және оның тиімділігі;
дән кептіру;
дәнді кептіруі мен салқындатуын бақылау үрдістері;
қабылдау және тапсыру қондырғылары;
элеватор жұмыстарын басқару жүйелері;
санитарлы-гигиеналық шарттар, еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі шаралары;
қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар
Білімдер:
- элеватордың өндірістік жұмыс үрдісіне әсер ететін қозғаушы күштерін;
- дәннің құрылуы мен химиялық құрамын;
- дәннің сапасын анықтау әдістерін;
- дәннің стандарттары мен кондицияларын;
- дәндік массаның физикалық қасиеттерін;
- сақтау кезінде дәнде болатын үрдістерді;
- нан қоры зиянкестерімен күресу шараларын;
- дәнді сақтаудың әдістері мен режимдерін;
- элеватор-қоймалық желілердің құрылымын;
- астық қоймаларын аппаратты-технологиялық сұлбасын;
- астық қоймаларға қойылатын талаптарды;
- астық қоймаларды толтыру тәртібін;
- сусымалы материалдардың көрсеткіштері мен қасиеттерін;
- дәнді қабылдау және тапсыру бойынша сыртқы жұмыстардың түрлерін;
- жабдықтарды нақты пайдалануын анықтау амалдарын;
- дәнді кептіру және салқындату үрдістерін
Іскерліктер:
- дәндік дақылдарды ботаникалық белгілері бойынша жіктеуін;
- сынамаларды іріктеуді;
- дәннің негізгі қасиеттерін анықтауды;
- дәнді сақтау кезінде болатын микробиологиялық үрдісстерді жоюды: тығыздау мен ізіне түсу, кене мен жәндіктердің дамуы;
- дәнге белсенді желдету жүргізуді;
- дәннің топтарын құрастыруды;
- нан қоры зиянкестерімен күресу бойынша іс-шаралар жүргізуді;
- газды және ылғалды дезинфекция жүргізуді;
- астық қоймасының сыйымдылығын анықтауды;
- астық қоймасының жұмыстық сұлбасын жасауды;
- дән кептіргіштің жұмысын бақылауды;
- дәнді алып өту бағытына кіретін жабдықтардың барлығын қашықтықтан басқаруды
БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.2.3 –

ПК 3.2.1,
ПК 3.2.3,
ПК 3.2.5,
ПК 3.2.6
СД. 02
Технология элеваторного производства.
Современное состояние и перспективы развития складов и элеваторов для хранения зерна;
физико-химические свойства зерна;
зерновая масса как объект хранения, способы хранения зерна, оборудование зернохранилищ;
механика сыпучих материалов;
методы определения давления сыпучего материала;
типы элеваторов;
схема работы элеваторов;
управление работой оборудования на элеваторе;
контроль температуры зерна в силосах элеваторов при помощи электротермических установок;
характеристика технологических процессов обработки зерна на предприятиях элеваторной промышленности;
понятие о технологическом процессе и его эффективности;
зерносушение;
процессы контроля сушки и охлаждения зерна;
приемные и отпускные устройства;
системы управления работой элеватора;
санитарно-гигиенические условия, безопасность труда и противопожарные мероприятия;
мероприятия по охране окружающей среды
Знания:
- факторов, влияющих на производственный процесс работы элеватора;
- строения и химического состава зерна;
- методов определения качества зерна;
- стандартов и кондиции на зерно;
- физических свойств зерновой массы;
- процессов, происходящих в зерне при хранении;
- мер борьбы с вредителями хлебных злаков;
- способов и режимов хранения зерна;
- структуры элеваторно-складской сети;
- аппаратурно-технологической схемы зернохранилищ;
- параметров и свойств сыпучего материала;
- видов внешней работы по приему и отпуску зерна;
- методики определения фактического использования оборудования;
- процессов сушки и охлаждения зерна
Умения:
- классифицировать по ботаническому признаку зерновые культуры;
- проводить отбор проб;
- определять основные свойства зерна;
- устранять микробиологические процессы, происходящие при хранении зерна: уплотнение и слеживание, развитие клещей и насекомых;
- проводить активное вентилирование зерна;
- формировать партии зерна;
- проводить мероприятия по борьбе с вредителями хлебных злаков;
- проводить газовую и влажную дезинфекции;
- определять емкость зернохранилищ;
- составлять рабочую схему зернохранилищ;
- контролировать работу зерносушилок;
- управлять оборудованием, входящим в маршрут перемещения зерна
БК 1-5,7,8
ПК 3.2.3 –

КҚ 3.2.6,
КҚ 3.2.8
АП. 03
Ұн тарту, жарма өндірісінің технологиясы:
Ұн тарту өндірісінің дәні туралы жалпы мәліметтер;
дәнді ұнтақтауға әзірлеу;
дәнді ұнтақтау;
өнімнің ассортименті мен сапасы;
тартылған ұндарды жіктеу;
қарапайым қайта ұнтақтау;
байыту үрдісі қысқартылған күрделі қайта ұнтақтаулар;
байыту үрдісі дамыған бидайдың күрделі ұнтақталуы;
макаронды ұнтақтау;
ұн тарту зауыттарының жабдықтарын іріктеу және есептеу;
ұн тарту зауыттарындағы ұнтақтаудың толық балансын алу және жасау;
жарма дақылдарының технологиялық қасиеттері;
жарма дақылдарының дәндерінен қоспаларды бөлу;
жарма дақылдары дәндері-нің гидротермиялық өңделуі;
дәнді жармаға өндіру;
бидайдан, күріштен, қарақұмықтан, жүгеріден, сұлы, бұршақ, тары және т.б. жарма өндіру;
өзара алмасу сұлбасы бойынша құнды, қоректі, жоғары жарма өндіру;
жарма өндірісінің қалдықтары мен жанама өнімдерін пайдалану;
ұн тарту-жарма өндірісінің технологиялық үрдістерін басқару;
жарма өндірісінің технологиялық үрдісін бақылау
Білімдер:
- бидай мен қара бидайдың ұндық қасиеттерін;
- ұн тарту зауыттарына келіп түсетін дәннің стандарттары;
- алғы қоспалардың сипатын, дәнді тазалау қағидаларын;
- дәнді сумен өңдеу әдістері;
- ұсақтау зауыттарында технологиялық үрдісті құру қағидаларын;
- дәнді жармаға өндірудің әдістері (жарманы сұрыптау, қабыршақтау, жарманы бөліп шығару, тегістеу, жылтырлату және т.б.);
- бидайдан,тарыдан, жүгеріден сұлыдан, арпадан, бұршақтан, қарақұмықтан жарма өндіруді;
- жарма зауыттарының технологиялық сұлбаларының негізгі техника-экономикалық көрсеткіштері
Іскерліктер:
- ұн өндіруге жіберетін дәннің сапасын анықтауды;
- ұнтақталатын топтардың есептерін жүргізуді;
- төмен сапалы дәннің сұрыптауын жүргізуді;
- дән тазалағыш жабдықтардың технологиялық тиімділігін анықтауды;
- дәнді тазалау мен гидротермиялық өңдеу режимін таңдауды;
- ұсақтау үрдісіне бақылау жасауды;
- сапасына қарай аралық өнімдерді сұрыптау үрдісін бақылау;
- дәнді жармаға өндірудің үрдісіне бақылау жүргізу;
- негізгі технологиялық жабдықтарға түсетін үлесті салмақты анықтауды
БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.2.2,
КҚ 3.2.6,
КҚ 3.2.8
АП. 04
Құрама жем өндірісінің технологиясы:
Құрама жемдерді өндіруге арналған шикізаттар және олардың ассортименттері;
құрама жемдердің рецепттері;
құрама жем өндірудің технологиялық үрдістері;
шикізатты қоспалардан тазалау;
шикізатты әзірлеу желілерінің сұлбалары;
дәндік шикізатты әзірлеу желілері;
ұнтақты шикізатты әзірлеу желісі;
сұлы мен арпаның үлбірлек қабыршақтарын бөліп шығаруға әзірлеу желілері;
азықтық өндірістегі жемдік өнімді әзірлеу желілері;
сығымдалған және кесекті шикізатты әзірлеу желілері;
тұзды дайындаудың желілері;
минералды шикізаттарды дайындау желілері;
сұйық шикізаттарды (меласса, май) қосуға дайындау желілері;
байытатын қоспаларды дайындау желілері;
ауыр сусымалы құрамдастарды дайындау желілері;
құрама жемдерді сығымдау;
алғы қоспаларды өндіру;
ақуыз-дәруменді қоспаларды өндіру;
қоюлатылған сүт ауыстырғышын өндіру;
құрама жем өндірісінің технологиялық үрдісін бақылау
Білімдер:
- құрама жем өндірісіндегі шикізаттың технологиялық қасиетін;
- шикізаттарды қоспалардан тазалау қағидасын;
- дәнді гидротермиялық өңдеу режимін;
- шикізатты ұсақтаудың әдістерін;
- құрама жем құрамдастарын мөлшерлеу ережесін;
- құрама жем құрамдастарын араластыру механизмін;
- сусымалы құрама жемдерді сығымдау үрдісін;
- сусымалы құрама жемдерді түйіршіктеу әдістерін;
- шикізатты әзірлеудің технологиялық желілер сұлбасын;
- алғы қоспаларды өндіру технологиясын;
- ақуыз-дәрумендік қоспаларды өндіру технологиясын;
- қоюлатылған сүт ауыстырғышын өндіру технологиясы
Іскерліктер:
- шикізатты қабылдауды, оның сапасын анықтауды;
- сақтаудың дұрыс режимдерін таңдауды және сақтаудағы шикізат түрлеріне бақылау жүргізуді;
- шикізаттарды қоспалардан тазалау үрдісін реттеуді;
- дәннің гидротермиялық өңдеуін жүргізуді және оның режимін бақылауды;
- дән тазалағыш жабдықтардың технологиялық тиімділігін анықтауды;
- құрамдастарды араластыру үрдісін жүргізуді;
- сусымалы құрама жемдердің сапасын анықтауды;
- түйіршіктеу үрдісін бақылауды

ПК 3.2.6,
ПК 3.2.8
СД. 03
Технология мукомольно-крупяного производства.
Общие сведения о зерне для мукомольной промышленности;
технологические свойства зерна;
составление помольных партий зерна;
очистка зерновой массы от примесей;
подготовка зерна к помолу;
размол зерна;
ассортимент и качество продукции;
классификация помолов;
простые повторительные помолы;
сложные повторительные помолы с сокращенным процессом обогащения;
сложные помолы пшеницы с развитым процессом обогащения;
макаронный помол;
подбор и расчет оборудования для мукомольных заводов;
снятие и составление полного баланса помола на мукомольных заводах;
технологические свойства крупяных культур;
выделение примесей из зерна крупяных культур;
гидротермическая обработка зерна крупяных культур;
переработка зерна в крупу;
производство крупы из пшеницы, риса, гречихи, кукурузы, овса, гороха, проса и т.д.;
производство крупы повышенной питательной ценности по взаимозаменяемым схемам;
использование отходов и побочных продуктов крупяного производства;
управление технологическим процессом мукомольно-крупяного производства;
контроль технологического процесса производства крупы
Знания:
- мукомольных свойств пшеницы и ржи;
- стандартов на зерно, поступающее на мукомольные заводы;
- характера примесей, принципов очистки зерна;
- принципов составления помольных партий;
- способов обработки зерна водой;
- принципов построения технологического процесса на мельзаводе;
- способов переработки зерна в крупу (сортирование, шелушение, крупоотделение, шлифование, полирование крупы и т.д.);
- технологии производства крупы из пшеницы, проса, кукурузы, овса, ячменя, гороха, гречихи;
- основных технико-экономических показателей технологических схем крупозаводов
Умения:
- определять качество зерна, направляемого на переработку в муку;
- осуществлять расчет помольных партий;
- проводить подсортировку зерна пониженного качества;
- определять технологическую эффективность зерноочистительного оборудования;
- выбирать режимы очистки и гидротермической обработки зерна;
- проводить контроль процесса измельчения;
- контролировать процесс сортирования промежуточных продуктов по качеству;
- вести контроль над процессом переработки зерна в крупу;
- определять удельные нагрузки на основное технологическое оборудование
БК 1-5,7,8
ПК 3.2.2,
ПК 3.2.6,
ПК 3.2.8
СД. 04
Технология комбикормового производства.
Сырье для производства комбикормов и их ассортимент;
рецепты комбикормов;
технологические процессы производства комбикормов;
очистка сырья от примесей;
схемы подготовительных линий сырья;
подготовительные линии зернового сырья;
подготовительные линии мучнистого сырья;
подготовительные линии отделения пленок от овса и ячменя;
подготовительные линии кормовых продуктов пищевых производств;
подготовительные линии прессованного и кускового сырья;
линии подготовки соли;
подготовительные линии сырья минерального происхождения;
подготовительные линии ввода жидких видов сырья (мелассы, жира);
подготовительные линии обогатительных смесей;
подготовительные линии трудно сыпучих компонентов;
прессование комбикормов;
производство премиксов;
производство белково-витаминных добавок;
производство заменителей цельного молока;
контроль технологического процесса производства комбикормов
Знания:
- технологических свойств сырья комбикормового производства;
- принципов очистки сырья от примесей;
- режимов гидротермической обработки зерна;
- способов измельчения сырья;
- правил дозирования компонентов комбикормов;
- механизма смешивания компонентов комбикормов;
- процесса прессования рассыпных комбикормов;
- способов гранулирования рассыпных комбикормов;
- схем технологических линий подготовки сырья;
- технологии производства премиксов;
- технологии производства белково-витаминных добавок;
- технологию производства заменителей цельного молока
Умения:
- вести прием сырья и определять его качество;
- выбирать правильные режимы хранения и осуществлять контроль над хранящимися видами сырья;
- регулировать процесс очистки сырья от примесей;
- проводить гидротермическую обработку зерна и контролировать ее режим;
- определять технологическую эффективность зерноочистительного оборудования;
- вести процесс смешивания компонентов;
- определять качество рассыпных комбикормов;
- контролировать процесс гранулирования

БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.2.3,
КҚ 3.2.6,
КҚ 3.2.8
АП. 05
Өндірістік-технологиялық бақылау:
Өндірістік-технологиялық зертхананың жұмысын ұйымдастыру;
өндірістік-техникалық зертхананың қызметі;
нан өнімдерін сандық-сапалық есепке алу;
өндірістің санитарлық жағдайын бақылау;
элеватор мен нан қабылдау кәсіпорындарындағы технохимиялық бақылау;
тұқым өндіруші зауыттарындағы технохимиялық бақылау;
ұн тарту зауыттарындағы технохимиялық бақылау;
жарма зауыттарындағы технохимиялық бақылау;
құрама жем зауыттарындағы технохимиялық бақылау;
стандарттау және өнімнің сапасы;
дән өндірісі кәсіпорындарындағы зертханаларды метрологиялық қамтамасыз ету;
өнімнің сапасын басқару
Білімдер:
- өндірістік-техникалық зертаханасын ұйымдастыру сұлбасын;
- үлгілерді сақтау ережесі мен оларды дара биліктен айыруды;
- нан өндірісінің санды-сапалық есепке алуын;
- дән өнімдерінің сапасы туралы журналды жүргізудің ережесін;
- элеватор және нан қабылдау кәсіпрындарындағы технохимиялық бақылау сұлбасын;
- тұқым өндіруші зауыттардағы бақылаудың технохимиялық сұлбасын;
- ұн тарту, жарма және құрама жем зауыттарындағы технохимиялық бақылау сұлбасын;
Іскерліктер:
- кәсіпорынға келіп түсетін дән өнімдерінің сапасын, олардың стандартты және техникалық шарттарға сәйкестігін анықтауды;
- дән мен тұқымды (кептіру, тазалау, белсенді желдету) өңдеу үрдістерін бақылауды;
- өнімнің шығу мөлшерін бақылауды;
- қабылданатын, өткізілетін және жүкке тиелетін дәннің, өнімнің, қалдықтардың сапасы туралы құжаттарды рәсімдеуді;
- сақтаудағы нан өнімдерінің сапасы туралы есеп беруді, сондай-ақ, өндіріліп жатқан өнімдердің шығуы мен сапасы туралы есеп беруді;
- санды-сапалық есепке алу кітабындағы жазуларды зертхананың талдаулары және құжаттарындағы мәліметтермен салыстыруды;
- көліктік қаражаттардың санитарлық жағдайын анықтауды және оларды жүк тиеуге жарамдылығын бекітуді;
- кәсіпорынның өндірістік бөлмелері мен алаңдарында механикалық тазалау, дезинсекция және дератизация жұмыстарын жүргізуді;
БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.2.1,
КҚ 3.2.3 –
КҚ 3.2.6,
КҚ 3.2.8
АП. 06
Технологиялық үрдістерді автоматтандыру:
Технологиялық параметрлерді өлшеу әдістері, өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидасы және қолданылу ерекшеліктері;
автоматиканың негізгі процестерінің жіктелуі;
тамақ өндірісін автоматты реттеу мен технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері;
автоматты жүйені реттеу әдістері;
өту процестері мен реттеу заңдары;
орындау механизмдері мен автоматты реттегіштер;
механикалық және гидравликалық процестерді автоматтандыру сызбалары;
жылу процестерін автоматтандыру сызбалары;
масса ауысу процестерін автоматтандыру сызбалары;
тамақ өндірісінің химиялық процестерін автоматтандыру сызбалары
Білімдер:
- нан, макарон және кондитер өндірісінің аппараттық-технологиялық сызбалары;
- тамақ өндірісін автоматтандыру міндеттері мен жалпы сипаттамасы;
- тамақ өнеркәсібіндегі ауаны белгілі бір нормаға жеткізу, суықпен және сумен жабдықтау процестері, бу өндірісін автоматтандыру;
- өлшеулер және өлшеу аспаптары туралы негізгі мәліметтер;
- технологиялық параметрлерді өлшеу әдісі, өлшеу құралдарын қолданудың ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидалары;
- тамақ өндірісі технологиялық процестерінің негізгі кезеңдері;
- өндіріс процесін басқару мен автоматты реттеу әдістемесі
Іскерліктер:
- тамақ өндірісін автоматты реттеу процесіне бақылау жүргізу;
- орындау механизмдері мен автоматты реттегішті пайдалану;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы химиялық және гидравликалық процестердің жүргізілуін реттеу;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы автоматтандырылған жүйелерді пайдалануда кемшіліктер мен бұзылуларды болдырмау;
- бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- өндіріс параметрлері мен технологиялық режимдердің бұзылуының алдын алу
БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП. 07
Аспирация, желдету және пневматикалық көлік:
Элеватор мен дән өндіретін кәсіпорындардың аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық көлік қондырғылары: жұмысы, пайдалану ережесі, техникалық күтім жасау;
пневматикалық көліктердің міндеті;
пневматикалық қондырғылардың негізгі элементтері;
аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық қондырғыларды тұтастыру;
аэрозольтасымалдағыш, аэрогравитациялық және аэродинамикалық көлік, аэронауа, олардың міндеті мен жұмыс істеу қағидалары;
желдеткіш және пневматикалық көлік қондырғыларын сынау;
аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық көлік қондырғыларына күтім жасау кезіндегі техникалық қауіпсіздік;
жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі техникалық қауіпсіздік
Білімдер:
- желдету туралы жалпы түсінік;
- ауа ағыны қозғалысының режимдері;
- желдету жүйесінің түрлері;
- аспирациялық қондырғы сызбалары;
- аспирациялық қондырғыны жинақтау тәсілдерін;
- желдеткіш қондырғылары жабдықтарын;
- аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық қондырғыларды пайдалану ережесі;
- аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық көлік қондырғыларының негізгі ақаулықтары мен оларды жою әдістерін
Іскерліктер:
- аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық қондырғылардың жұмысының тиімділігін есептеу;
- желдеткіш және пневматикалық қондырғыларды жөндеу, баптау және сынау, пайдалану;
- аспирациялық, желдеткіш және пневматикалық қондырғылардың жұмысы кезінде техника қауіпсіздігі ережесін сақтау
БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП. 08
Өндіріс экономикасы:
Нарық заманындағы тамақ өнеркісібі;
тағам өнімі және оның сапасы;
тамақ өнеркәсібіндегі өндірісті қоғамдық ұйымдастыру формалары;
ғылыми-техникалық прогресс және өндірістегі инновациялар;
тағам өндірісінің негізгі негізгі қорлары және оларды пайдалану тиімділігі;
саланың айналым қорлары мен айналым құралдары, оларды пайдалану тиімділігі;
тағам өндірісінің материалдардық ресурстары және оны қолдану тиімділігі;
шикізат және материалдарды үнемдеу жолдары;
саланың еңбек ресурстары және оларды пайдалану тиімділігі;
сала өнімнің өзіндік құны және оны төмендету жолдары;
өндірістің табысы және рентабельділігі;
тағам өндірісі саласындағы бағаның құрылуы
Білімдер:
- салада қолданылатын негізгі экономикалық категориялар;
- негізгі және айналым қорлары;
- негізгі қорлардың пайдалану көрсеткіштері және оларды тізімнен шығару;
- айналымдағы қаражат көрсеткіштері;
- еңбекті ұйымдастырудың түрлері мен формалары, еңбекақы төлеу формалары;
- тариф жүйесінің мәні;
Іскерліктер:
- кәсіпорынды басқару;
- жұмыс уақытын жоспарлау және жұмыс орнын ұйымдастыру;
- өндірістік рецептураны, шикізат және шалаөнім шығынын есептеуді;
- көмекші материалдар мен шикізаттың шығындарына есеп жүргізу және бақылау жасау;
- шығынды азайту және үнемдеу бойынша технологиялық іс-шаралар жасау
БҚ 1-5,7,8
КҚ 3.2.6
КП 00
Кәсіптік практика
"Техник-механик" біліктілігі
КП 01
Танысу практикасы:
Тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
кәсіпорынмен жалпы танысу: кәсіпорынды басқарудың ұйымдастырушылық құрылымы, кадрлық қызметкерлермен жұмыс, кәсіпорынның өндірістік және қаржы-шаруашылық қызметі;
өндірістің технологиялық үрдістерімен танысу;
жеке тапсырмаларды орындау;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құру;
- кәсіпорынның ұйымдастырушылық-құқықтық құрылымын, өндірістік бейінін, шығарылатын және өткізілетін өнімдердің ассортиментін, бөлім қызметін сипаттау
Дағдылар:
- таңдаған мамандығы бойынша қызметтің шынайы жағдайына бағдарлану;
- өзіндік жұмыс, дағдыларды қалыптастыру және нақты кәсіптік мәселелерді шешу кезінде оларды қолдану;
- есеп беру құжаттарын жүргізу;
- орындалатын жұмыс ережелерін сақтау;
- есеп құруға қажетті материалдарды жинау және талдау

БК 1-5,7,8
ПК 3.2.3,
ПК 3.2.6,
ПК 3.2.8
СД. 05
Производственно-технологический контроль.
Организация работы производственно-технологической лаборатории;
функции производственно-технической лаборатории;
количественно-качественный учет хлебопродуктов;
контроль над санитарным состоянием производства;
технохимический контроль на элеваторах и хлебоприемных предприятиях;
технохимический контроль на семяобрабатывающих заводах;
технохимический контроль на мукомольных заводах;
технохимический контроль на крупяных заводах;
технохимический контроль на комбикормовых заводах;
стандартизация и качество продукции;
метрологическое обеспечение лабораторий зерноперерабатывающих предприятий;
управлением качеством продукции
Знания:
- схемы организации производственно-технической лаборатории;
- правил хранения образцов и их обезличивания;
- схемы формирования среднесуточной пробы зерна;
- количественно-качественного учета хлебопродуктов;
- правил ведения журналов о качестве зернопродуктов;
- схемы технохимического контроля на элеваторах и хлебоприемных предприятиях;
- схемы технохимического контроля на семяобрабатывающих заводах;
- порядка размещения семян и режима их хранения;
- схемы технохимического контроля на мукомольных, крупяных и комбикормовых заводах
Умения:
- определять качество зернопродуктов, поступающих на предприятия и их соответствие действующим стандартам и техническим условиям;
- контролировать процессы обработки зерна и семян;
- контролировать нормы выхода продукции;
- оформлять документы о качестве принимаемых, отпускаемых и отгружаемых партий зерна, продукции, отходов;
- составлять отчеты о качестве хранящихся хлебопродуктов, семян, а также отчеты о выходе и качестве вырабатываемой продукции;
- сверять записи в книгах количественно-качественного учета с данными лабораторных анализов и документами о качестве;
- определять санитарное состояние транспортных средств и устанавливать их пригодность к погрузке;
- проводить работы по механической очистке, дезинсекции и дератизации производственных помещений и территории предприятия
БК 1-5,7,8
ПК 3.2.1,
ПК 3.2.3 –
ПК 3.2.6,
ПК 3.2.8
СД. 06
Автоматизация технологических процессов.
Методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения;
классификация основных процессов автоматики;
основы автоматизации технологических процессов и автоматического регулирования элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
методы регулирования автоматических систем;
законы регулирования и переходные процессы;
автоматические регуляторы и исполнительные механизмы;
схемы автоматизации механических и гидравлических процессов;
схемы автоматизации тепловых процессов;
схемы автоматизации процессов массообмена;
схемы автоматизации химических процессов элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства
Знания:
- аппаратурно-технологических схем элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- общей характеристики и задач автоматизации элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в элеваторном, мукомольном, крупяном и комбикормовом производстве;
- основных сведений об измерениях и измерительных приборах;
- методов измерения технологических параметров, принципов действия и особенностей применения средств измерений;
- основных этапов технологических процессов элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- методов автоматического регулирования и управления производственными процессами
Умения:
- контролировать процессы автоматического регулирования элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- пользоваться автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами;
- регулировать проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- устранять неполадки и неисправности при эксплуатации автоматизированных систем;
- использовать контрольно-измерительные приборы;
- предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства
БК 1-5,7,8
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД. 07
Аспирация, вентиляция и пневмотранспорт.
Аспирационные, вентиляционные и пневмотранспортные установки элеваторной и зерноперерабатывающей промышленности: работа, правила их эксплуатации, техническое обслуживание;
назначение пневматического транспорта;
основные элементы пневмоустановок;
компоновка аспирационных, вентиляционных и пневмотранспортных установок;
расчет установок;
аэрозольтранспорт, аэрогравитационный и аэродинамический транспорт, аэрожелоба, их назначение и принцип работы;
испытание вентиляционных и пневмотранспортных установок;
техника безопасности при обслуживании аспирационных, вентиляционных и пневмотранспортных установок;
техника безопасности при выполнении ремонтных работ
Знания:
- общих понятий о вентиляции;
- режимов движения воздушных потоков;
- видов вентиляционных систем;
- схем аспирационных установок;
- способов компоновки аспирационных установок;
- оборудование вентиляционных установок;
- правил обслуживания аспирационных вентиляционных и пневмотранспортных установок;
- основных неисправностей аспирационных, вентиляционных и пневмотранспортных установок и способов их устранения
Умения:
- рассчитывать эффективность работы аспирационных, вентиляционных и пневмотранспортных установок;
- осуществлять монтаж, наладку, испытания и эксплуатацию вентиляционных и пневмотранспортных установок;
- соблюдать правила техники безопасности при обслуживании аспирационных, вентиляционных и пневмотранспортных установок
БК 1-5,7,8
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД. 08
Экономика отрасли.
Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство в условиях рынка;
элеваторная, мукомольная, крупяная и комбикормовая продукция и ее качество;
формы общественной организации производства в отрасли;
размещение предприятий отрасли;
научно-технический прогресс и инновации в отрасли;
основные фонды отрасли и эффективность их использования;
оборотные фонды и оборотные средства отрасли и эффективность их использования;
материальные ресурсы отрасли и эффективность их использования;
пути экономии сырья и материалов;
трудовые ресурсы отрасли и эффективность их использования;
себестоимость продукции отрасли и пути ее снижения;
прибыль и рентабельность производства;
ценообразование в отрасли элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства
Знания:
- основных экономических категорий, действующих в отрасли;
- сущности, элементов и инфраструктуры современного рынка;
- методов государственного регулирования в условиях рынка;
- направлений товарной политики;
- системы управления качеством продукции;
- факторов, влияющих на конкурентоспособность продукции;
- экономической сущности форм общественной организации производства;
- сущности рационального размещения производства;
- методов и принципов ценообразования;
- основных направлений научно-технического прогресса в отрасли;
- экономической сущности основных фондов и значения повышения эффективности их использования;
- экономической сущности оборотных фондов и оборотных средств и значения повышения эффективности их использования;
- понятия и классификации
сырьевых и материальных ресурсов;
- методов экономии сырья и материалов;
- основных направлений повышения эффективности использования трудовых ресурсов в пищевой промышленности;
- сущности себестоимости продукции и значения ее снижения;
- классификации затрат на себестоимость продукции;
- порядка формирования прибыли;
- путей повышения рентабельности производства
Умения:
- определять конкурентоспособность продукции;
- экономически обосновывать размещение отраслевых предприятий;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- рассчитывать различные виды себестоимости продукции отрасли;
- рассчитывать различные виды цен
БК 1-5,7,8
ПК 3.2.6
ПП. 00
Профессиональная практика
Квалификация "Техник-механик"
ПП. 01
Ознакомительная практика.
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии;
общее знакомство с предприятием: организационная структура управления предприятием, работа с кадровым персоналом, производственная и финансово-хозяйственная деятельность предприятия;
ознакомление с технологическими процессами производства;
выполнение индивидуальных заданий;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- составлять производственную характеристику предприятия;
- описывать организационно-правовую структуру предприятия, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции, функции отделов
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- самостоятельной работы, выработки умений и их применения при решении конкретных профессиональных вопросов;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета

БҚ 1-8
КП 02
Оқу-өндірістік шеберханаларындағы оқу практикасы:
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
зертханаөндірістік шеберханалардың құрылғылары мен жабдықтарына қойылатын талаптармен таныстыру;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
слесарлық және дәнекерлеу жұмыстары;
станоктарда жұмыс істеу
Іскерліктер:
- үйлестіретін аспаптарды пайдалану;
- металды және басқа да материалдарды шабу және кесу;
- металды түзету, июдә орындау;
- сынамаларды іріктеу;
- дайындамаларды кесу және арамен кесу;
- бұрғылауды орындау, саңылауларды зенкерлеу, күшейту, бұранданы кесу;
- электрлі-газбен пісіру жұмыстарын жүргізу;
- станоктарда жұмыс істеу
Дағдылар:
- сыртқы және ішкі диаметрін, ойықтар мен саңылаудың тереңдігін өлшеу;
- бөлшек контурын өлшеу, иілген бөлшектердің жазбаларын құру;
- пышақпен және құбыр кескішпен құбырларды кесу;
- біліктегі шпондық ойықтарды шабу;
- жолақ материалдарды түзету;
- 0,05 мм дейін дәлдікпен жазықтықты кесу;
- өтпе саңылауларды бұрғылау;
- бұранда кескіш және метчикпен бұранданы кесу;
- пісіру жұмыстарын жүргізу;
- станоктарда жұмыс істеу
БҚ 1,3,8
КҚ 3.1.3
КП 03
Кәсіби дағдыларды игеру және қорыту бойынша практика:
Тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
өндіріс технологиясымен, технологиялық жабдықтармен, қосалқы цехтардың жұмысымен танысу;
өндірістік-технологиялық телімдердегі жұмыс;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- өндіріс жабдықтарын баптау және жөндеу кезінде бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- жөндеу және баптаудан кейін өндіріс жабдықтарын сынауға және қосу-баптау жұмыстарына қатысу;
- бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін таңдау, оларды дайындау процесіне қатысу;
- белгіленген есептеу-есеп беру құжаттарын құру
Дағдылар:
- баптау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
- жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
БҚ 1,2,6,7,8
КҚ 3.1.4,
КҚ 3.1.5,
КҚ 3.1.8
КП 04
Мамандық қыры бойынша практика:
Тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- жабдықтарға қызмет көрсетуде пайдалану-майлау материалдарын таңдау;
- сыртқы факторларға байланысты өндіріс жабдықтарын баптау және реттеу әдістерін таңдау;
- өндіріс жабдықтарын пайдалану процесінде анықталған кемшіліктерді жою бойынша жұмыстарға қатысу;
- жабдықтарды пайдалану бойынша жүргізілген жұмыстарға есептеу-есеп беру құжаттарын құру;
- құрылымдық бөлімшелердің ұйымдастыру жұмыстарына қатысу
Дағдылар:
- телімдерде жұмысты ұйымдастыру;
- өндіріс жабдықтарын пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау;
- пайдалану бойынша жүргізілген жұмыстарға құжаттарды ресімдеу;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті реттеу

БК 1-8
ПП. 02
Практика в учебно-производственных мастерских.
Инструктаж по охране труда и технике безопасности;
ознакомление с требованиями, предъявляемыми
к устройству и оборудованию производственной мастерской;
оказание первой помощи при несчастных случаях;
слесарные и сварочные работы;
работа на станках
Умения:
- пользоваться разметочными инструментами;
- выполнять рубку и резку металла и других материалов;
- выполнять правку, рихтовку и гибку металла;
- проводить опиливание и распиливание заготовок;
- выполнять сверление и зенкерование и развертывание отверстий, нарезать резьбу;
- проводить электро-, газосварочные работы;
- работать на станках
Навыки:
- измерения внешнего и внутреннего диаметра, глубины паза и отверстия;
- разметки контуров деталей, построения разверток гнутых деталей;
- резки труб ножовкой и труборезом;
- вырубки шпоночного паза на валу;
- правки полосового материала;
- опиливания плоскостей с точностью до 0,05мм;
- сверления сквозных отверстий;
- нарезания резьбы метчиками и плашками;
- проведения сварочных работ;
- работы на станках
БК 1,3,8
ПК 3.1.3
ПП. 03
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков.
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии;
ознакомление с технологией производства, технологическим оборудованием, работой вспомогательных цехов;
работа на производственно-технологических участках;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- применять контрольно-измерительные приборы при монтаже и ремонте технологического оборудования;
- участвовать в пусконаладочных работах и испытаниях технологического оборудования после ремонта и монтажа;
- выбирать методы восстановления деталей и участвовать в процессе их изготовления;
- составлять установленную учетно-отчетную документацию
Навыки:
- организации и проведения монтажных работ;
- организации и проведения ремонтных работ
БК 1,2,6,7,8
ПК 3.1.4,
ПК 3.1.5,
ПК 3.1.8
ПП. 04
Практика по профилю специальности.
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии
при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
изучение работы на штатных рабочих местах
по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- выбирать эксплуатационно-смазочные материалы при обслуживании оборудования;
- выбирать методы регулировки и наладки технологического оборудования в зависимости от внешних факторов;
- участвовать в работах по устранению недостатков, выявленных в процессе эксплуатации технологического оборудования;
- составлять учетно-отчетную документацию о проведении работ по эксплуатации и ремонту оборудования;
- участвовать в организации работы структурного подразделения
Навыки:
- организации работы на участке;
- организации и выполнения работ по эксплуатации технологического оборудования;
- оформления документации на проведение работ по эксплуатации;
- регулирования режимов работы оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов

БҚ 1,2,6,7,8
КҚ 3.1.3,
КҚ 3.1.6
КП 05
Диплом алды практикасы:
Практиканің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
кәсіпорынның бөлімдері мен цехтарындағы жұмыстармен танысу;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- өндіріс жабдықтарына баптау және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- өндіріс жабдықтарын пайдалану бойынша жұмыстарды орындау;
- құрылымдық бөлімшенің өндірістік қызметін ұйымдастыруға қатысу;
- технологиялық үрдістің әртүрлі кезеңдерінде технологиялық жоғалтулар мен шығындарды анықтау;
- өндірістің технологиялық режим нормаларынан ауытқуларының алдын алу және жою;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерістің жүруін қадағалау;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және оны болдырмау;
- есептеу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
- стандарттарды және нормативті-техникалық құжаттарды пайдалана білу
Дағдылар:
- телімдегі жұмысты ұйымдастыру;
- телімде орындалатын негізгі жұмыс түрлерін жоспарлау;
- техникалық және есептеу - есеп беру құжаттарын ресімдеу;
- коммуникация, қызмет көрсететін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын тексеру
БҚ 1,2,6,7,8
КҚ 3.1.3 –
КҚ 3.1.8
"Техник-технолог" біліктілігі
КП 01
Танысу практикасы:
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
кәсіпорынмен жалпы танысу: кәсіпорынды басқарудың ұйымдастырушылық құрылымы, кадрлық қызметкерлермен жұмыс, кәсіпорынның өндірістік және қаржы-шаруашылық қызметі;
өндірістің технологиялық үрдістерімен танысу;
жеке тапсырмаларды орындау;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құру;
- кәсіпорынның ұйымдастырушылық-құқықтық құрылымын, өндірістік бейінін, шығарылатын және өткізілетін өнімдердің ассортиментін, бөлім қызметін сипаттау
Дағдылар:
- таңдаған мамандығы бойынша қызметтің шынайы жағдайына бағдарлану;
- өзіндік жұмыс, дағдыларды қалыптастыру және нақты кәсіптік мәселелерді шешу кезінде оларды қолдану;
- есеп беру құжаттарын жүргізу;
- орындалатын жұмыс ережелерін сақтау;
- есеп құруға қажетті материалдарды жинау және талдау
БҚ 1-8
КП 02
Оқу-өндірістік шеберханаларындағы оқу практикасы:
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
зертхана құрылғылары мен жабдықтарына қойылатын талаптармен таныстыру;
зертхана жұмысын ұйымдастыруды меңгеру;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
зертханалық жабдықтарды меңгеру;
дәнге технохимиялық бақылауды жүргізудің әдістері;
шикізат сапасын бағалау әдістері;
өңдейтін дән өнімдеріне технохмиялық таладу жүргізу
Іскерліктер:
- жұмысқа зертханалық жабдықтарды дайындау;
- химиялық аспаптарды және реактивтерді пайдалану;
- оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- сынамаларды іріктеу;
- талдауға сынамаларды дайындау;
- шикізаттар мен материалдардың сапасын бағалауды жүргізу;
- қосымша материалдарға талдаулар жүргізу;
- шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасын, органолептикалық, физикалық, физика-химиялық көрсеткіштерін анықтау;
- технохимиялық талдаулар жүргізу және алынған нәтижеге баға беру;
- техникалық құжаттарды толтыру
Дағдылар:
- зертханалық жабдықтармен жұмыс;
- химиялық және өлшеу аспаптарымен, реагентпен, реактивтермен жұмыс;
- орындалатын жұмыс ережелерін және санитарлық талаптарды сақтау;
- аспаптардың параметрлерін анықтау;
- технохимиялық және технологиялық талдаулар жасау;
- дән және өңделген өнімдердің сапалық көрсеткіштерін анықтау

БК 1,2,6,7,8
ПК 3.1.3,
ПК 3.1.6
ПП. 05
Преддипломная практика.
Цели и задачи практики;
оформление на предприятие;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии
при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
ознакомление с работой цехов и отделов предприятия;
дублирование работы на штатных рабочих местах по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- проводить монтаж и ремонт технологического оборудования;
- выполнять работы по эксплуатации технологического оборудования;
- участвовать в организации производственной деятельности структурного подразделения;
- определять технологические потери и затраты на различных стадиях технологического процесса;
- наблюдать за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- вести учетно-отчетную документацию;
- пользоваться стандартами и нормативно-технической документацией
Навыки:
- организации работы на участке;
- проведения основных видов работ, выполняемых на участке;
- оформления технической и учетно-отчетной документации;
- проверки исправности коммуникаций, обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов
БК 1,2,6,7,8
ПК 3.1.3 –
ПК 3.1.8
Квалификация "Техник-технолог"
ПП. 01
Ознакомительная практика.
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии;
общее знакомство с предприятием: организационная структура управления предприятием, работа с кадровым персоналом, производственная и финансово-хозяйственная деятельность предприятия;
ознакомление с технологическими процессами производства;
выполнение индивидуальных заданий;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- составлять производственную характеристику предприятия;
- описывать организационно-правовую структуру предприятия, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции, функции отделов
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- самостоятельной работы, выработки умений и их применения при решении конкретных профессиональных вопросов;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета
БК 1-8
ПП 02
Практика в учебно-производственных мастерских.
Инструктаж по охране труда и технике безопасности;
ознакомление с требованиями, предъявляемыми
к устройству и оборудованию лаборатории;
изучение организации работы лаборатории;
оказание первой помощи при несчастных случаях и отравлениях;
изучение лабораторного оборудования;
методы проведения технохимического анализа зерна;
технологический анализ продуктов переработки зерна;
Умения:
- готовить лабораторное оборудование к работе;
- пользоваться химическими приборами и реактивами;
- оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях и отравлениях;
- осуществлять отбор проб;
- формировать объединенную пробу;
- подготавливать пробы к анализу;
- проводить оценку качества сырья;
- определять натурный вес зерна;
- определять качество и органолептические, физические, физико-химические показатели сырья;
- определять зараженность, засоренность и влажность зерна;
- проводить технохимический анализ зерна и давать оценку полученным результатам;
- заполнять техническую документацию
Навыки:
- работы с лабораторным оборудованием;
- работы с химическими и измерительными приборами, реагентами, реактивами;
- соблюдения правил выполняемой работы и санитарных требований;
- определения параметров приборов;
- выделения навесок
- оценки качества зерна;
- проведения технохимических и технологических анализов;
- определения качественных показателей зерна и продуктов его переработки

БҚ 1,3,8
КҚ 3.2.3
КП 03
Кәсіби дағдыларды игеру және қорыту бойынша практика:
Тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
өндіріс технологиясымен, технологиялық жабдықтармен, қосалқы цехтардың жұмысымен танысу;
өндірістік-технологиялық телімдерде жұмыс істеу;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- шикізат, дайын өнімдердің сапасын бағалау;
- технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеу;
- дәннің ұнға тартылу партиясын құру;
- элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісінің негізгі қол және меаникаландырылған технологиялық операцияларын орындау;
- шығарылатын өнімдердің нормативті құжаттары талаптарын қолдану;
- шикізат, дайын өнімдердің сапасын куәландыратын құжаттарды ресімдеу
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
- технологиялық жабдықтармен жұмыс жасау;
- жабдықтар мен инвентарьларға санитарлық өңдеу жүргізу;
- өнімнің шығарылуын реттейтін нормативті құжаттарды пайдалану
БҚ 1,2,6,7,8
КҚ 3.2.3 – КҚ 3.2.6,
КҚ 3.2.8
КП.04
Мамандық қыры бойынша практика:
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- шикізатты қабылдау және оның сапасын анықтау;
- штаттық жұмыс орындарында элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі бойынша технологиялық операцияларды орындау;
- қызмет көрсететін жабдықтардың ақауларын анықтау және жою;
- негізгі технологиялық жабдықтардағы меншікті жүктемені анықтау;
- элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісінің технологиялық режим нормаларынан ауытқуының алдын алу және болдырмау;
- өндіріс жабдықтарын пайдалану процесінде анықталған кемшіліктерді жою жұмыстарына қатысу;
- есептеу-есеп беру құжаттарын құру;
- құрылымдық бөлімше жұмыстарын ұйымдастыруға қатысу
Дағдылар:
- телімдегі жұмыстарды ұйымдастыру;
- сынамаларды іріктеу;
- шикізат, дайын өнімдерге талдаулар жүргізу;
- шикізатты сақтаудың дұрыс режимдерін таңдау;
- шикізат, дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
- ұн тарту партиясын есептеу;
- дәннің ұнға, жармаға, құрама жемге қайта өңделу процесін бақылау;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті реттеу

БК 1,3,8
ПК 3.2.3
ПП. 03
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков.
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии;
ознакомление с технологией производства, технологическим оборудованием, работой вспомогательных цехов;
работа на производственно-технологических участках;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- оценивать качество сырья и готовой продукции;
- регулировать работу технологического оборудования;
- составлять помольные партии зерна;
- выполнять основные ручные и механизированные технологические операции элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- применять требования нормативных документов к выпускаемой продукции;
- оформлять документы, удостоверяющие качество сырья и готовой продукции
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- работы с технологическим оборудованием;
- проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции
БК 1,2,6,7,8
ПК 3.2.3 – ПК 3.2.6,
ПК 3.2.8
ПП. 04
Практика по профилю специальности.
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
изучение работы на штатных рабочих местах
по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- вести прием сырья и определять его качество;
- выполнять технологические операции элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства на штатных рабочих местах;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- определять удельные нагрузки на основное технологическое оборудование;
- предупреждать и устранять отклонения от норм технологических режимов элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
- участвовать в работах по устранению недостатков, выявленных в процессе эксплуатации промышленного оборудования;
- составлять учетно-отчетную документацию;
- участвовать в организации работы структурного подразделения
Навыки:
- организации работы на участке;
- отбора проб;
- проведения анализов сырья и готовой продукции;
- выбора правильных режимов хранения сырья;
- выявления изменений, происходящие в сырье и готовой продукции при неправильном ведении технологических процессов;
- расчета помольных партий;
- контроля процесса переработки зерна в муку, крупу и комбикорма;
- регулирования технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов

БҚ 1,2,6,7,8
КҚ 3.2.1,
КҚ 3.2.3 –
КҚ 3.2.8
КП 05
Диплом алды практикасы:
тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
кәсіпорынның бөлімдері мен цехтарындағы жұмыстармен танысу;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- штаттық жұмыс орындарында элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі бойынша технологиялық үдерісті жүргізу;
- технологиялық үдерістің әртүрлі кезеңдерінде технологиялық шығындар мен жоғалуларды анықтау;
- өндірістің барлық технологиялық фазаларында ұн, жарма, құрама жем өнімдерін дайындау үдерісін жүргізуді қамтамасыз ету және бақылау;
- шикізат пен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
- шығындарды азайту және үндеу үшін технологиялық шараларды дайындау;
- ұн, жарма, құрама жем өнімдерін өндіру кезінде технологиялық режим нормаларынан ауытқудың алдын алу және жою;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, зертханалық талдаулар мен органолептикалық әдістері бойынша технологиялық үдерістің жүруін қадағалау;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және оны болдырмау;
- жұмыс орнында нұсқау жүргізу;
- есептеу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
- стандарттарды және нормативті-техникалық құжаттарды пайдалана білу
Дағдылар:
- телімдегі жұмысты ұйымдастыру;
- телімде орындалатын негізгі жұмыс түрлерін жоспарлау;
- техникалық және есептеу - есеп беру құжаттарын ресімдеу;
- коммуникация, қызмет көрсететін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын тексеру
БҚ 1,2,6,7,8
КҚ 3.2.1 –
КҚ 3.2.8
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өзінің жеке қызметін ұйымдастырады, кәсіби міндеттерін орындайды, тәсілдері мен типтік әдістерін таңдайды, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды;
Жұмыс жағдайына талдау жасайды, ағымдық және қорытынды бақылауды жүргізеді, қауіп-қатерді бағалайды, қалыпсыз жағдайларда шешім қабылдайды, өз қызметінің нәтижесіне жауап берді;
Кәсіптік және тұлғалық дамуы, кәсіби міндеттерді алға қою мен шешу үшін қажетті ақпараттарды іздейді, талдайды және бағалайды;
Кәсіптік қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады;
Кәсіби қызметінде технологиялардың жаңару жағдайына бейімделеді;
Ұжымда және командада жұмыс істей біледі, басшылықпен, әріптестерімен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасайды;
Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарын және бекітілген салалық нормативті құжаттарды сақтайды;
Техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау нормалары мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
1. Жоғары деңгей
2.1.
121601 2 – Ұн тарту өндірісінің аппаратшысы*

БК 1,2,6,7,8
ПК 3.2.1,
ПК 3.2.3 –
ПК 3.2.8
ПП. 05
Преддипломная практика.
Цели и задачи практики;
оформление на предприятие;
инструктаж по охране труда, технике безопасности
и производственной санитарии
при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
ознакомление с работой цехов и отделов предприятия;
дублирование работы на штатных рабочих местах по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- вести технологические процессы элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства на штатных рабочих местах;
- определять технологические потери и затраты на различных стадиях технологического процесса;
- контролировать и обеспечивать ведение процессов производства муки, крупы и комбикормов по всем технологическим фазам производства;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству сырья и готовой продукции;
- разрабатывать технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь;
- предупреждать и устранять отклонения от норм технологического режима при производстве муки, крупы и комбикормов;
- наблюдать за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- проводить инструктаж на рабочем месте
- вести учетно-отчетную документацию;
- пользоваться стандартами и нормативно-технической документацией
Навыки:
- организации работы на участке;
- проведения основных видов работ, выполняемых на участке;
- оформления технической и учетно-отчетной документации;
- проверки исправности коммуникаций, обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов
БК 1,2,6,7,8
ПК 3.2.1 –
ПК 3.2.8
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Анализирует рабочую ситуацию, осуществляет текущий и итоговый контроль, оценивает риски, принимает решения в нестандартных ситуациях, несет ответственность за результаты своей деятельности;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, нормы охраны труда и правила противопожарной безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.1.
121601 2 –
Аппаратчик мукомольного производства

КҚ 2.1.1. Дән шикізатын ұнтақтауға әзірлеу;
КҚ 2.1.2. Рецептке сәйкес ұнтақталған қоспаны жасау;
КҚ 2.1.3. Дәнді және аралық өнімдерді ұнтақтау процесін жүргізу;
КҚ 2.1.4. Ірілігі және сапасы бойынша дәнді ұнтақтау үшін аралық өнімдерді айыру процесін жүргізу;
КҚ 2.1.5. Дайын ұн өнімдерін ыдыстарға салу;
КҚ 2.1.6. Аспирациялық, өндірістік және көліктік жабдықтардың жұмыс режимін бақылау;
КҚ 2.1.7. Ағымдағы техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу, аспирациялық, өндірістік және көліктік жабдықтарды жөндеу және реттеу;
КҚ 2.1.8. Қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережесін сақтау.
2.2.
121602 2 – Жармалық өндірістің аппаратшысы*
КҚ 2.2.1. Дән шикізатын қауыздауға дайындау;
КҚ 2.2.2. Қауыздаудың технологиялық процестерін жүргізу, қауыздалған өнімді сұрыптау, әртүрлі технологиялық жабдықтарда жарманы қауыздау және жылтырату;
КҚ 2.2.3. Дәнді гидротермиялық өңдеудің технологиялық процестерін жүргізу;
КҚ 2.2.4. Дайын өнімнің стандарттарын сақтау;
КҚ 2.2.5. Дайын жарма өнімдерін ыдыстарға салу;
КҚ 2.2.6. Аспирациялық, өндірістік и көліктік жабдықтардың жұмыс режимін бақылау;
КҚ 2.2.7. Ағымдағы техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу, аспирациялық, өндірістік және көліктік жабдықтарды жөндеу және реттеу;
КҚ 2.2.8. Қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережесін сақтау
2.3.
121603 2 – Құрама жем өндірісі аппаратшысы*
КҚ 2.3.1. Шикізатты тазалау және ұнтақтау бойынша технологиялық процестерді жүргізу;
КҚ 2.3.2. Құрама жемді түйіршіктеу бойынша технологиялық процестерді жүргізу;
КҚ 2.3.3. Рецептке сәйкес құрама жем, белокті-дәрумендік қоспалар мен премикс компоненттерін мөлшерлеу;
КҚ 2.3.4. Дайын құрама жем өнімдерін ыдыстарға салу;
КҚ 2.3.5.Дайын құрама жем өнімдерін ыдыссыз жіберу;
КҚ 2.3.6. Аспирациялық, өндірістік және көліктік жабдықтардың жұмыс режимін бақылау;
КҚ 2.3.7. Ағымдағы техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу, аспирациялық, өндірістік және көліктік жабдықтарды жөндеу және реттеу;
КҚ 2.3.8. Қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережесін сақтау
2.4.
121604 2 - Астықты өңдеу аппаратшысы*
КҚ 2.4.1. Күрделі дән тазалау машиналарында дән мен тұқымды тазалау;
КҚ 2.4.2. Әртүрлі типтегі кептіргіштерде дән мен тұқымды кептіру және белсенді желдетуді іске асыру;
КҚ 2.4.3. Кептіру сапасын қадағалау;
КҚ 2.4.4. Сапасын ескере отырып, сүрлем бойынша дәнді бөлу;
КҚ 2.4.5. Технологиялық режим нормаларынан ауытқуын аладын ала ескерту және себептерін жою;

ПК 2.1.1. Осуществляет подготовку зернового сырья к помолу;
ПК 2.1.2. Формирует помольные смеси в соответствии с рецептурой;
ПК 2.1.3. Ведет процесс измельчения зерна и промежуточных продуктов;
ПК 2.1.4. Ведет процесс сепарирования промежуточных продуктов измельчения зерна по крупности и качеству;
ПК 2.1.5. Производит затаривание готовой мукомольной продукции;
ПК 2.1.6. Контролирует режимы работы аспирационного, производственного и транспортного оборудования
ПК 2.1.7. Осуществляет текущее техническое обслуживание, наладку и регулирование аспирационного, производственного и транспортного оборудования;
ПК 2.1.8. Соблюдает правила эксплуатации
обслуживаемого оборудования
2.2.
121602 2 –
Аппаратчик
крупяного производства
ПК 2.2.1. Осуществляет подготовку зернового сырья к шелушению;
ПК 2.2.2. Ведет технологические процессы шелушения, сортирования продуктов шелушения, шлифования и полирования крупы на различном технологическом оборудовании;
ПК 2.2.3. Ведет технологические процессы гидротермической обработки зерна;
ПК 2.2.4. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 2.2.5. Производит затаривание готовой крупяной продукции;
ПК 2.2.6. Контролирует режимы работы аспирационного, производственного и транспортного оборудования
ПК 2.2.7. Осуществляет текущее техническое обслуживание, наладку и регулирование аспирационного, производственного и транспортного оборудования;
ПК 2.2.8. Соблюдает правила эксплуатации
обслуживаемого оборудования
2.3
121603 2 –
Аппаратчик комбикормового производства
ПК 2.3.1. Ведет технологические процессы очистки и измельчения сырья;
ПК 2.3.2. Ведет технологический процесс гранулирования комбикормов;
ПК 2.3.3. Дозирует компоненты комбикормов, белково-витаминных добавок и премиксов в соответствии с рецептурой;
ПК 2.3.4. Производит затаривание готовой комбикормовой продукции;
ПК 2.3.5.Осуществляет бестарный отпуск готовой комбикормовой продукции;
ПК 2.3.6. Контролирует режимы работы аспирационного, производственного и транспортного оборудования
ПК 2.3.7. Осуществляет текущее техническое обслуживание, наладку и регулирование аспирационного, производственного и транспортного оборудования;
ПК 2.3.8. Соблюдает правила эксплуатации
обслуживаемого оборудования
2.4
121604 2 –
Аппаратчик
обработки зерна
ПК 2.4.1. Ведет очистку зерна и семян на сложных зерноочистительных машинах;
ПК 2.4.2. Осуществляет активное вентилирование и сушку зерна и семян в сушилках различного типа;
ПК 2.4.3. Контролирует качество сушки;
ПК 2.4.4. Распределяет зерно по силосам с учетом его качества;
ПК 2.4.5. Предупреждает и устраняет причины отклонений от норм технологических режимов;

КҚ 2.4.6. Аспирациялық, өндірістік және көліктік жабдықтардың жұмыс режимін бақылау;
КҚ 2.4.7. Ағымдағы техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу, аспирациялық, өндірістік және көліктік жабдықтарды жөндеу және реттеу;
КҚ 2.4.8. Қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережесін сақтау
2. Орта буын маманы
3.1.
121605 3 – Техник-механик
ПК 3.1.1. Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі жабдықтарына жоғары сапалы жөндеу жұмыстарын және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
ПК 3.1.2. Қызмет көрсететін жабдықтың үздіксіз жұмыс істеуін бақылау және қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.3. Диагностика құралдары көмегімен машиналар мен жабдықтардың, тораптар мен агрегаттардың техникалық жағдайларын анықтау;
КҚ 3.1.4. Сыртқы факторларға байланысты өндіріс жабдықтарын реттеу және жөндеу әдістерін таңдау;
КҚ 3.1.5. Өндіріс жабдықтарын пайдалану кезінде анықталған ақауларды жою;
КҚ 3.1.6. Жабдықтарды бос күйінде, жүгі бар кезінде және кешенді сынақ жүргізу кезінде жөндеу және сынақ жүргізу;
КҚ 3.1.7. Жабдықтарды монтаждау, жөндеу жұмыстарының нәтижесі туралы бекітілген есепке алу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
КҚ 3.1.8. Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелерін сақтау
3.2.
121606 3 – Техник-технолог
КҚ 3.2.1. Сапасына сәйкес дән мен тұқымды сақтауға жіберу;
КҚ 3.2.2. Ұнтақталған қоспаларды есептеу және құру;
КҚ 3.2.3. Шикізат пен дайын өнімнің сапасына бақылау жасау;
КҚ 3.2.4. Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу режимін бекіту және қадағалау;
КҚ 3.2.5. Дайын өнім стандарттарын сақтау;
КҚ 3.2.6. Бекітілген есепке алу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
КҚ 3.2.7. Қызмет көрсететін жабдықтардың жұмыс қабілетін қамтамасыз ету;
КҚ 3.2.8. Қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережесін сақтау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 661-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1056-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалары бойынша)
Мамандығы: 1218000 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары

ПК 2.4.6. Контролирует режимы работы аспирационного, производственного и транспортного оборудования
ПК 2.4.7. Осуществляет текущее техническое обслуживание, наладку и регулирование аспирационного, производственного и транспортного оборудования;
ПК 2.4.8. Соблюдает правила эксплуатации
обслуживаемого оборудования
Специалист среднего звена
3.1.
121605 3 –
Техник-механик
ПК 3.1.1. Обеспечивает высококачественный ремонт и техническое обслуживание оборудования элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
ПК 3.1.2. Контролирует и обеспечивает бесперебойную работу обслуживаемого оборудования;
ПК 3.1.3. Определяет с помощью средств диагностики техническое состояние машин и оборудования, узлов и агрегатов;
ПК 3.1.4. Выбирает методы регулировки и наладки промышленного оборудования в зависимости от внешних факторов;
ПК 3.1.5. Устраняет недостатки, выявленные в процессе эксплуатации промышленного оборудования;
ПК 3.1.6. Проводит испытания и наладку оборудования вхолостую, под нагрузкой и при комплексном опробовании;
ПК 3.1.7. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию о результатах монтажа, наладки и ремонта оборудования;
ПК 3.1.8. Соблюдает правила эксплуатации и технического обслуживания оборудования элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства
3.2
121606 3 –
Техник-технолог
ПК 3.2.1. Размещает зерно и семена на хранение в соответствии с качеством, обеспечивает требуемые режимы хранения;
ПК 3.2.2. Рассчитывает и составляет помольные смеси;
ПК 3.2.3. Контролирует качество сырья и готовой продукции;
ПК 3.2.4. Устанавливает и контролирует режимы ведения технологических процессов элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства;
ПК 3.2.5. Соблюдает стандарты на готовую продукцию;
ПК 3.2.6. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию;
ПК 3.2.7. Обеспечивает работоспособность обслуживаемого оборудования;
ПК 3.2.8. Соблюдает правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
Приложение 661
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1056
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология производства пищевых продуктов.
Специальность:
1218000 – Оборудование предприятий пищевой промышленности
Квалификации:

1. Жоғары деңгей
2.1.
121801 2 – Азық-түлік өнімдерін өндіруде жабдықтарды реттеуші*
КҚ 2.1.1. Жабдықтардың бөлшектері мен механизмдеріне слесарлық өндеу жасайды;
КҚ 2.1.2. Машина, аппараттар мен технологиялық желілерге жөндеу жүргізеді;
КҚ 2.1.3. Технологиялық жабдықтарды пайдалангуға дайындайды және қосады;
КҚ 2.1.4. Тамақ өндірісі жабдықтарына технологиялық қызмет көрсетеді;
КҚ 2.1.5. Қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы технологиялық бұзылулардың алдын алады, анықтайды, жояды;
КҚ 2.1.6. Технологиялық жабдықтарды бабына келтіреді;
КҚ 2.1.7. Қызмет көрсететін жабдықтарға жөндеу жұмыстарын және күрделі жөндеуді қоса жүргізеді;
КҚ 2.1.8. Технологиялық жабдықтардың пайдалану және жөндеу ережесін сақтайды
Жоғары деңгей
2.2.
121802 2 – Тамақ өнімдерін кесуші*
КҚ 2.2.1. Әртүрлі конструкциядағы және механизмдегі кесу машиналарында белгіленген технологиялық өлшем, қалыңдық, контуры бойынша шикізаттарды, шалаөнімдерді, дайын өнімдерді кесу және ұнтақтау үрдістерін орындайды;
КҚ 2.2.2. Берілген технологиялық режимдерге сәйкес тамақ өнімінің кесу дәрежесін реттейді;
КҚ 2.2.3. Кесілген өнімдерді ыдыстарға салады, оларды орауға немесе өңдеудің келесі кезеңіне жібереді;
КҚ 2.2.4. Пайдаланатын шикізаттың ассортиментін және қасиетін біледі;
КҚ 2.2.5. Дайын өнімнің стандарттарын сақтайды;
КҚ 2.2.6. Пышақтарды ауыстырады, баптайды және қайрайды, берілген өлшемдер бойынша саңылау және тіректерді реттейді;
КҚ 2.2.7. Кесу машиналарын қосады және сөндіреді, тазалау, майлау жұмыстарын жүргізеді, олардың жұмысындағы бұзылуларды жояды;
КҚ 2.2.8. Кесу машиналарын пайдалану және реттеу, пышақтар, тіректер мен саңылауларды орнату және бекіту ережелерін сақтайды
3. Орта буын маманы
3.1.
121803 3 – Жабдықтарды пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
КҚ 3.1.1. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтарына жоғары сапалы жөндеуді және техникалық қызметті қамтамасыз етеді;
КҚ 3.1.2. Бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері бойынша технологиялық үрдістердің режимін бақылайды, олардың қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
КҚ 3.1.3. Машиналар мен жабдықтардың, түйіндер мен агрегаттардың техникалық күйін диагностикалық құралдардың көмегімен анықтайды;
КҚ 3.1.4. Негізгі жабдықтардың бұзылуын анықтайды;
КҚ 3.1.5. Өндіріс жабдықтарын пайдалану үрдісінде анықталған бұзылуларды жояды;
КҚ 3.1.6. Бос күйінде, жүктемесі бар жабдықтарға сынақ жүргізеді және кешенді сынамада баптайды;
КҚ 3.1.7. Жабдықтарды жөндеу, баптау және реттеу нәтижелері туралы бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізеді;
КҚ 3.1.8. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтарын пайдалану және жөндеу ережелерін сақтайды
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 666-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1061-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру,
пайдалану және жөндеу (сала бойынша). Тағам өнімдерін өндіру
технологиясы.
Мамандығы: 1225000 – Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері
бойынша)

1. Повышенный уровень
2.1.
121801 1 – Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции*
ПК 2.1.1. Проводит слесарную обработку деталей и механизмов оборудования;
ПК 2.1.2. Осуществляет монтаж машин, аппаратов и технологических линий;
ПК 2.1.3. Выполняет наладку и запуск в эксплуатацию технологического оборудования;
ПК 2.1.4. Осуществляет техническое обслуживание оборудования пищевых производств;
ПК 2.1.5. Предупреждает, выявляет и устраняет технические неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
ПК 2.1.6. Выполняет регулировку технологического оборудования;
ПК 2.1.7. Проводит ремонт обслуживаемого оборудования, включая капитальный;
ПК 2.1.8. Соблюдает правила эксплуатации и ремонта технологического оборудования
2. Повышенный уровень
2.2.
121802 2 – Резчик пищевой продукции
ПК 2.2.1. Ведет технологические процессы резки и измельчения сырья, полуфабрикатов, готовой продукции на резальных машинах различных конструкций и механизмов до установленного технологией размера, толщины, контура;
ПК 2.2.2. Регулирует степень резки пищевой продукции в соответствии с заданным технологическим режимом;
ПК 2.2.3. Укладывает нарезанные изделия в тару, передает их на упаковку или последующие стадии обработки;
ПК 2.2.4. Знает ассортимент и свойства используемого сырья;
ПК 2.2.5. Соблюдает стандарты на готовые изделия;
ПК 2.2.6. Осуществляет замену, наладку и заточку ножей, регулирует упор и зазор на заданные размеры;
ПК 2.2.7. Включает и выключает резальные машины, осуществляет чистку, смазку и устранение неисправностей в их работе;
ПК 2.2.8. Соблюдает правила эксплуатации и регулирования резальных машин, установки и крепления ножей, упоров и зазоров
3. Специалист среднего звена
3.1.
121803 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
ПК 3.1.1. Обеспечивает высококачественный ремонт и техническое обслуживание оборудования предприятий пищевой промышленности;
ПК 3.1.2. Контролирует режимы технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов и обеспечивает их нормальное функционирование;
ПК 3.1.3. Определяет с помощью средств диагностики техническое состояние машин и оборудования, узлов и агрегатов;
ПК 3.1.4. Выявляет неполадки основного оборудования;
ПК 3.1.5. Устраняет недостатки, выявленные в процессе эксплуатации промышленного оборудования;
ПК 3.1.6. Проводит испытания и наладку оборудования вхолостую, под нагрузкой и при комплексном опробовании;
ПК 3.1.7. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию о результатах монтажа, наладки и ремонта оборудования;
ПК 3.1.8. Соблюдает правила эксплуатации и ремонта оборудования предприятий пищевой промышленности
Приложение 666
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1061
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология производства пищевых продуктов.
Специальность:
1225000 – Производство мяса и мясных продуктов (по видам)
Квалификации:

- мемлекеттік тіл мен мамандыққа бағытталған мәтіндерді оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
- кәсіби лексиканы қолдана білу, қазақ тілі бойынша қалыптасқан білімін өзінің кәсіби іс-ірекетінде пайдалану
БҚ 6, 7, 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі:
кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы
БҚ 6, 7, 8
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
маман даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі сабағынан алған білімдерін денсаулығын сақтау және күшейту үшін қолдану
БК 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға кіріспе. Нарықтық экономиканың негізгі принциптері.
Мониторинг, ұсыныс пен сұраныс. Нарықтық жүйе, монополия мен бәсекелестік.
Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қарым-қатынастардың субъектілері.
Экономикалық шығындар.
Маркетинг және жарнама.
Баға және құн.
Салық және салық салу
Білімдер:
- өнімді, тауарды анықтау
- бәсекелестік функциялары мен мәнін анықтау;
- банктердің функцияларын анықтау;
- нарық субъектілері туралы негізгі ұғым;
- маркетинг мәні, принциптері және оны анықтау;
- жарнамалар, олардың түрлері;
- бағаны анықтау;
- салық түрлері;
Іскерліктер:
- кіріс, шығысты есептеу;
- тауардың өзіндік құнын, бөлшектік құнын (мысалдар келтіре отырып);
- бизнес-жоспар құру;
- салықтың мәнін түсіндіру
БҚ 2
БҚ 3
БК 4
БҚ 5

- государственного языка и владение лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности.
БК 6, 7, 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 6, 7, 8
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины.
ОПД 01
Основы рыночной экономики.
Введение в рыночную экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение;
рыночная система, монополия и конкуренция;
развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений;
экономические затраты и результаты деятельности предприятий;
маркетинг и реклама;
цена и ценообразование;
эффективность производства – хозяйственной деятельности;
налоги и налогообложение
Знания:
-определения продукта, товара
-определение конкуренции сущность и функции;
-определение и функции банков;
-основные понятия по затратам, субъекта рынка;
-сущность, принципы и определение маркетинга;
-рекламы, виды рекламы;
-определение цены;
-виды налогов;
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности;
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтомс помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5

КҚ 2.5.18
КҚ 2.6.9
КҚ 2.6.15
ЖКП 02
Психология және кәсіптік қызмет әдебі.
эстетикалық мәдениет;
этикалық мәдениет;
қарым-қатынас психологиясы; қызмет саласындағы қарым-қатынас мәдениеті коммуникация;
іскерлік қатынас этикеті; қарым-қатынас стилі; тәртіп этикетінің негізгі ережелері; имидж;
сөйлеу мәдениеті;
келушілерге қызмет көрсету этикетіжәне жүргізу техникасы;
іскерлік хаттама;
дипломатикалық этикет туралы ұғым;
кездесу хаттамалары; халықаралық қатынастар тәжірибесі;
ережелер, дәстүрлер;
халықаралық қатынас шарттары;
іскерлік этикет саласы ретіндегі жұмыс орнының интерьері;
жұмыс орындарындағы ережелер
Білімдер:
- психология туралы жалпы түсінік;
- қарым-қатынас функциялары, түрлері;
- серіктестік қарым-қатынастың принциптері;
- қызмет көрсетуші персоналдарға қойылатын талаптар;
- әдеп туралы ұғым және оның тарихы;
- клиенттер арасындағы қарым-қатынас әдебі;
- қазіргі әдептің нормалары мен ережелері;
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның ерекшеліктеріне сипаттама беру;
- әлеуметтік қарым-қатынасты қабылдай білу;
- топтардағы өзара қарым-қатынас;
- қызмет көрсету саласында кәсіптік этиканы сақтау;
- сөйлеу этикетін, қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
- іскерлік қарым-қатынас және хаттама жасай білу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БК 4
БҚ 5
ЖКП 03
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау; құқықтық, нормативтік базалар.
Өндірістік жарақат; еңбекке жарамсыздық; жұмысқа кедергі келтіретін денсаулық факторлары;
Еңбекті қорғау бойынша іс шаралар;
техника қауіпсіздігі: түрлері, алдын алу шаралары. Өрттен сақтану; жабдықтардың классификациясы; оларды пайдалану, әрекет ету амалдары;
Білімдер:
өндірістегі санитария туралы жалпы ұғым;
- қауіпсіздік техникасы;
- электр қауіпсіздігінің негіздері;
- өрттен сақтану шаралары туралы жалпы мәлімет
Іскерліктер
- қауіпсіздік техникасы шараларын орындау;
- электрден сақтану шараларын орындау;
- өндірісте жарақат алған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- өрттен сақтану шараларын орындау;
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.16
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.10
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.7
ЖКП 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері:
Стандартизация; оның пайда болуы мен дамуы. Тамақтану кәсіпорындарындағы стандарттау принциптері. Халықаралық аймақтық стандартизация. Халықаралық серіктестік. Өлшеу құралдары;
Мөлшер этолоны.
Сертификаттау; сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. Тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсетуді сертификациялау. Өнім сапасын және сәйкестік декларациясы. Сапа менеджментінің жүйесін жасау және енгізу. Метрология; метрология негіздері.
Мемлекеттік метрологиялық бақылау
Білімдер:
- стандарттау негіздері;
- оның пайда болуы мен даму сатылары;
- тамақтану кәсіпорындарындағы стандарттау принциптері;
- метрология негіздері;
- сертификаттау негіздері;
- өлшеу құралдары;
- мөлшер этолоны;
Іскерліктер:
- халықаралық аймақтық стандарттаумен серіктестік;
- сертификаттау;
- терминдер мен анықтамаларды қолдану;
- тамақтану кәсіпорындарында сертификаттау қызметін көрсету;
- өнім сапасын және сәйкестік декларациясын анықтау;
- сапа менеджменті жүйесін жасау және енгізу;
- метрологияны анықтау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БК 4
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Ет микробиологиясы:
Микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері; жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы. Инфекция мен иммунитет туралы ұғым. Ет микрофлорасы. Инфекциялық жұқпалы аурулар. Шұжық өнімдерінің микрофлорасы. Банка консервілерінің микрофлорасы. Етті суыту, тоңазыту, сақтау, тұздау және ыстау микрофлорасы. Ішек-қарын мен терісінің микрофлорасы. Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерін, медициналық дәрі-дәрмектердің және желатиннің микрофлорасы.
Білімдер::
- микроорганизмдердің негізгі топтарының морфологиясы;
- жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
- зат алмасу, химиялық құрамы және микроорганизмдердің тыныс алуы мен тамақтануы, микроорганизмдердің қоршаған ортаға биологиялық әсер ету факторлары;
- өнімдерді консервациялау және сақтау;
- ет және ет өнімдерінің бұзылуы, микробтан сақтану шаралары;
- қауіпті микроағзалар туралы жалпы мәлімет;
- сауда кәсіпорындарына, қоршаған ортаны қорғауға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар;
Іскерліктер:
- микроскоппен жұмыс істеу; бактерияларды және т.б. зерттеу, тексеру;
- тамақ кәсіпорындарында азық-түлік өнімдерін сақтау және оларды түрлі микробтардан сақтау шаралары:
- стандартқа сәйкес оның жаңа сойылғандығын анықтау;
- тамақтан уланудың алдын алу шараларын жасау; жұқпалы ішек ауруларын болдырмау шаралары: гельминтоз, зооноз;
- жуу-дезифекциялау заттары мен ерітінділерін дайындау және пайдалану

ПК 2.5.18
ПК 2.6.9
ПК 2.6.15
ОПД 02
Психология и этика профессиональной деятельности.
Эстетическая культура;
этическая культура;
психология общения;
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении; стили общения;
основные правила поведенческого этикета;
имидж;
культура речи;
техника ведения и этикет обслуживания посетителей;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч, переговоров в практике международного общения;
правила, традиции, условности в международном общении;
интерьер рабочего помещения как область делового этикета;
правила содержания помещений и рабочих мест.
Знания:
-общие сведения о психологии;
-функции, виды, средства общения;
-принципы ведения партнерской беседы;
-требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
-понятие, историю, назначение этики;
-этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
Умения:
-характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
-воспринимать социально-ролевое общение;
-взаимодействовать в группе;
-применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
-соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
-вести деловой этикет и протокол
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
ОПД 03
Охрана труда.
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения
Знания:
-общие сведения о производственной санитарии;
-технику безопасности;
-основы электробезопасности;
-общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
-соблюдать технику безопасности;
-соблюдать электробезопасность;
-оказать помощь при производственной травме;
-соблюдать пожарную безопасность
ПК 2.1.10
ПК 2.2.9
ПК 2.2.16
ПК 2.3.9
ПК 2.4.6
ПК 2.5.10
ПК 2.6.10
ПК 2.8.7
ПК 2.9.7
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.12
ПК 3.1.15
ОПД 04
Основы стандартизации, сертификации, метрологии.
Стандартизация; принципы стандартизации в предприятиях питания; средства измерений;
эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; сертификация услуг на предприятиях питания; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы стандартизации;
- принципы стандартизации в предприятиях питания;
- основы метрологии;
- основы сертификации;
- средства измерений;
- эталоны величин;
Умения:
- применять термины и определения;
- определять качество продукции по органолептическим показателям;
- производить метрологические наблюдения.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
СД00
Специальные дисциплины.
СД 2.1
Микробиология мяса.
Морфология микроорганизмов. Физиология микробов. Распространение микробов в природе. Влияние внешних факторов на микроорганизмы. Действие микроорганизмов на органические и минеральные вещества. Понятие об инфекции и иммунитете. Микрофлора мяса. Инфекционные болезни- зоонозы. Пищевые токсикоинфекции и токсикозы бактериального происхождения. Микрофлора колбасных изделий. Микрофлора баночных консервов. Микрофлора мяса и мясопродуктов при охлаждении, замораживании, хранении, посоле и копчении. Микрофлора кишок и шкур. Микрофлора яиц, яйцепродуктов, медицинских препаратов и желатина.
Знания:
-морфологию основных групп микроорганизмов;
возникновение инфекционных заболеваний и пищевых отравлений;
-обмен веществ, химический состав, питание и дыхание микроорганизмов, биологических факторов внешней среды на микроорганизмы;
-использование хранения и консервации продуктов;
-микрофлору мяса и мясных продуктов, меры предупреждения микробной порчи;
-общие сведения о патогенных микроорганизмах, санитарно-гигиенические требования к торговым предприятиям, охрану окружающей среды;
-организацию санитарно-пищевого надзора.
Умения:
-работать с микроскопом, микроскопировать бактерии, плесневые грибы, дрожи;
-практически использовать факторы внешней среды при хранении и производстве продуктов и определять среды обитания на микробы в практике хранения продуктов;
-определять свежесть мяса по стандарту; соблюдать профилактические мероприятия с целью предупреждения возможности возникновения пищевых отравлений, возникновения острых кишечно-инфекционных заболеваний, гельминтозов, зоонозы;
обследовать предприятия торговли на соблюдение санитарных правил и требований, приготовить и использовать дезинфицирующие растворы

КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.10
КҚ 2.7.11
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.13
АП 02
Ауыл шаруашылық жануарларының анатомиясы мен физиологиясы:
Ағза және оның құрамды бөліктері: жасушалар, тіндер. Ағза туралы жалпы ұғым. Ағзаның қозғалыс жүйесі. Қаңқа. Бұлшық ет. Ас қорыту мұшелерінің жүйесі. Ауыз қуысы, асқазан, ішек-қарын. Тыныс алу мүшелері. Мұрын қуысы. Таңдай. Өкпе-бауыр. Қан айналу мүшелері мен лимфоайналу. Зәр шығару мүшелері, көбею мүшелері, жүйке жүйесі, сезім мүшелері. Ауыл шаруашылық құстарының физиологиясы туралы қысқаша мәлімет.
Білімдер:
- сойылған малдың анатомиялық құрылысы;
- буындарының байланысу жүйесі, сүйек жүйесі, бұлшық ет, май және біріктіруші тіндердің орналасуы;
- ет тінінің құрамы;
- еттің химиялық құрамы мен физикалық қасиеті;
- жаңа сойылған еттің сапасына қойылатын талап;
Іскерліктер:
- ет өндірісінде малдың маңызды түрлерін ажырату;
- сойылған малдың қаңқасы мен анатомиялық құрылысын анықтау;
- сойылған малдың бұлшық ет құрылысын ажырату;
- еттің тіндік құрамын бөлшектеу;
- еттің, ішек-қарынның, қанның, ас қорыту мүшелерінің химиялық және физикалық қасиеттерін ажырату;
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.15
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
АП 03
Тамақтану физиологиясының негіздері, санитария және гигиена
Тамақтану физиологиясы, микробиология, гигиена және санитария, тамақ кәсіпорнындағы физиология негіздері туралы жалпы ұғым,
Ас қорыту, зат алмасу процестері туралы ұғым. Тағамның энергетикалық құндылығы. Микробиология, микроорганизм туралы жалпы түсінік. Тамақтағы инфекциялар, улану, жұқпалы аурулар туралы жалпы ұғым. Санитария және гигиена негіздері. еңбек гигиенасы туралы ұғым. Зиянкестік, өндірістік жарақаттар, олардың алдын алу, жеке бас гигиенасы, өндірістегі қызметкерлердің санитарлық режимі, медициналық тексерілімдер, санитарлық мәдениет, олардың мақсаты мен түрлері. Егулер, олардың мақсаты мен маңызы. Санитарлық талаптар. Санитарлық бақылау жасау заңдылықтары.
Білімдер:
- қоректік заттар, маңызы, энергетикалық құндылығы, ас қорыту жүйесі туралы ұғым, зат алмасу және энергия алмасу.
- еңбек гигиенасының негіздері, жеке бас гигиенасы, санитарлық мәдениет, медициналық тексерілу, алғашқы медициналық көмек, - тағамдағы инфекциялар, улану, уланудың алдын алу шаралары.
Іскерліктер:
- өндірісте санитарлық режимді сақтау;
- жарақаттанған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- технологиялық жабдықтарды, ыдыстарды, аспаптарды таңдай білу;
- азық-түлікті ережеге сәйкес сақтау, дайын өнімді шығарудың ережесі;
- тамақтан улануды болдырмау;

ПК 2.1.10
ПК 2.2.9
ПК 2.3.4
ПК 2.3.9
ПК 2.5.10
ПК 2.6.10
ПК 2.7.10
ПК 2.7.11
ПК 2.8.7
ПК 2.9.1
ПК 2.9.4
ПК 2.9.13
СД 2.2
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных.
Организм и его составные части: клетка, неклеточные формы живого вещества, ткани. Понятие об органе, системе органов и организме. Система органов произвольного движения. Скелет. Мышцы. Система органов пищеварения: органы ротовой полости, пищевод, желудок, кишечник. Система органов дыхания: носовая полость, гортань, трахея, легкие. Система органов кровообращения и лимфообращения: органы системы кровообращения, органы лимфообращения. Система органов мочеотделения и мочевыделения: органы мочеотделения, органы мочевыделения. Система органов размножения: нервная система и органы чувств. Краткие сведения по анатомии сельскохозяйственных птиц.
Знания:
-анатомическое строение убойных животных;
-линии сочленения суставов, костной системы и расположение мышечной, жировой и соединительной тканей;
-тканевый состав мяса;
-химический состав и физические свойства мяса;
-требование к качеству свежего мяса;
Умения:
-определять важнейшие виды животных мясной промышленности;
-определять анатомическое строение скелетной системы тела убойных животных;
-определять анатомическое строение мускулатурной системы тела убойного скота;
-классифицировать тканевый состав мяса;
-определять химический состав и физиологические свойства мяса, субпродуктов, крови, кишечного сырья их разновидностей, органов пищеварения
ПК 2.1.5
ПК 2.1.8
ПК 2.1.16
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК2.2.12
ПК 2.3.6
ПК 2.4.3
ПК 2.5.15
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
СД 2.3
Основы физиологии питания, санитарии и гигиены.
Общее понятие о физиологии питания, микробиологии, гигиене и санитарии предприятий общественного питания; Основы физиологии питания; пищевые вещества и их значение; пищеварение и усвояемость пищи; понятие о процессе пищеварения; обмен веществ и энергии; питание различных групп населения; энергетическая ценность пищи; основы микробиологии; понятие о микроорганизмах; пищевые инфекции, пищевые отравления и глистные заболевания; пищевые инфекционные заболевания; общие понятия; меры предупреждения; основы гигиены и санитарии; понятие о гигиене труда; профессиональные вредности; производственный травматизм; меры предупреждения; личная гигиена; санитарный режим работников на производстве; санитарная культура; медицинские обследования, их цель и виды; предохранительные прививки, их значение; санитарные требования; санитарно-пищевое законодательство и организация санитарно-пищевого надзора.
Знания:
-пищевые вещества, значение, энергетическая ценность, понятия о процессе пищеварения, обмен веществ и энергии, питание различных групп населения;
-основы гигиены труда, личная гигиена, санитарная культура, медицинское обследование, доврачебная помощь;
-пищевые инфекции и отравления, понятия и меры предупреждения.
Умения:
-соблюдать санитарный режим на производстве;
-оказывать доврачебную помощь пострадавшему;
-выбирать технологическое оборудование, посуду и инвентарь;
-соблюдать режим хранения продуктов и правила реализации готовой продукции;
-не допускать пищевые отравления.

КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.10
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.7
АП 00
122501 2 - Мал союшы*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы
Ет және құс етін өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдлың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру.
Білімдер:
- мүйізді ірі қараның, ұсақ малдардың, шошқаның, жылқының сипаттамалары
- сойылған малды алғашқы технологиялық процестен өткізу, союдың алдындағы ережелер мен технологиялар;
- сойылған мал қаңқасының анатомиялық құрылысы,
- еттің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері;
- жаңа сойылған еттің сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- мүйізді ірі қараның, ұсақ малдардың, шошқаның, жылқы етінің тығыздығын анықтау;
- сойылатын малды жансыздандыру;
- қанын тоқтату;
- бас-сирағынан ажырату;
- терісін механикалық жолмен сыпыру;
- ішек-қарнынан ажырату;
- ұшаны ұзынынан екі бөлікке бөлу;
- ұшаға, жартылай ұшаға таңба салу;
- ұшаны құрғақ және ылғалдап тазарту;
- жаңа сойылған еттің сапасын анықтау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.17
КҚ 2.1.16
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалануm ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері, етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.13
122502 2 – Ет өңдеуші*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру.
Білімдер:
- сиыр, шошқа, қой, жылқы етінің қасиеттерін, тығыздығын ажырату;
- сиыр, шошқа, жылқы, қой және құс етін сүйегінен ажырату ережелері;
- сойылған малдың бұлшық ет жүйесі. Еттің физикалық қасиеттері, жаңа сойылған мал етінің сапасына қойылатын талаптар;
- қой, шошқа, жылқы, сиыр етін және құс етін сүйегінен ажырату кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
Іскерліктер:
- қой, сиыр, шошқа, жылқы және құс етінің тығыздығын анықтау;
- жауырын, мойын, арқа-қабырға, бел омыртқа, сиыр етінің артқы бөлігін сүйегінен ажырату;
- құс етін сүйегінен ажырату;
жаңа сойылған мал етінің сапасын анықтау

ПК 2.1.10
ПК 2.2.9
ПК 2.3.9
ПК 2.4.6
ПК 2.5.10
ПК 2.6.10
ПК 2.7.10
ПК 2.8.7
ПК 2.9.4
ПК 2.9.7
Квалификация 122501 2 -Боец скота*
СД 00
Специальные дисциплины.
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
-характеристику упитанности пород крупнорогатого скота, свиней, мелкорогатого скота, лошадей;
-технологический процесс первичной переработки убойного скота;
-правила и технологию предубойного содержания убойного скота;
-анатомическое строение скелетной и мускульной системы тела убойных животных;
-химический состав и физические свойства мяса;
-требования к качеству свежего мяса;
Умения:
-определять упитанность пород крупнорогатого скота, свиней, мелкорогатого скота, лошадей;
-производить подготовку убойных животных к оглушению;
-производить оглушение скота;
-производить обескровливание и сбор пищевой крови;
-производить отделять головы и конечности, забеловку и снимать механическим способом шкуру;
-производить извлечение внутренних органов;
-распиливать туши на две продольные части;
-производить клеймение туш, полутуши, четвертин;
-производить сухую и мокрую зачистку туш, полутуши;
определять качество свежего мяса
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.9
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ПК 2.1.14
ПК 2.1.15
ПК 2.1.17
ПК 2.1.16
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары;
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудований для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
-оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.11
ПК 2.1.13
Квалификация: 122502 2 – Обвальщик мяса*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
-характеристику упитанности туш говядины, свинины, баранины, конины;
-правила и технологию обвалки отрубов говядины, свинины, баранины, конины и мясо птицы;
-анатомическое строение скелетной и мускульной системы тела убойных животных;
-физические свойства мяса;
требования к качеству свежего мяса;
-технику безопасности при обвалке говядины, свинины, баранины, конины и мясо птицы.
Умения:
-определять упитанность туш, полутуши говядины, свинины, баранины, конины;
-обваливать лопаточную, шейную, спинно-реберную, поясничную, крестцовую, заднюю части говядины, свинины, баранины, конины;
обваливать мясо птицы;
-производить сухую и мокрую зачистку отрубов;
-определять качество свежего мяса

КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.13
КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.15
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
- етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.15
122503 2 – Етті және субөнімдерін сіңірден ажыратушы *
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- сиыр, шошқа, қой, жылқы етінің қасиеттерін, тығыздығын ажырату;
- сиыр, шошқа, жылқы, қой және құс етін сүйегінен ажырату ережелері;
- сойылған малдың бұлшық ет жүйесі;
- еттің физикалық қасиеттері, жаңа сойылған мал етінің сапасына қойылатын талаптар;
- қой, шошқа, жылқы, сиыр етін және құс етін сүйегінен ажырату кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
Іскерліктер:
- қой, сиыр, шошқа, жылқы және құс етінің тығыздығын анықтау;
- жауырын, мойын, арқа-қабырға, бел омыртқа, сиыр етінің артқы бөлігін сүйегінен ажырату;
- құс етін сүйегінен ажырату;
жаңа сойылған мал етінің сапасын анықтау;
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5.
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.13
КҚ 2.3.14
КҚ 2.3.15
КҚ 2.3.16
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері, етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау

ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.2.12
ПК 2.2.13
ПК 2.2.14
ПК 2.2.15
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары;
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудовании для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
-оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.10
ПК 2.2.15
Квалификация: 122503 2 – Жиловщик мяса и субпродуктов*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
-характеристику упитанности туш говядины, свинины, баранины, конины;
-нормы выхода жилованного мяса говядины, свинины, баранины, конины и мяса птицы;
-правила и технологию жиловки говядины, свинины, баранины, конины и мясо птицы и субпродуктов;
-анатомическое строение скелетной и мускульной системы тела убойных животных;
-физические свойства мяса;
-требования к качеству свежего мяса;
-технику безопасности при жиловке говядины, свинины, баранины, конины и мясо птицы.
Умения:
-производить жиловку мяса и субпродуктов;
-определять нормы выхода жилованного мяса и субпродуктов;
-определять качество свежего мяса.
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5.
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
ПК 2.3.13
ПК 2.3.14
ПК 2.3.15
ПК 2.3.16
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
-оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3.
122504 2 –Еттен жартылай фабрикаттар дайындаушы*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдлың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- сиыр, шошқа, қой, жылқы етінің қасиеттерін, тығыздығын ажырату;
- сиыр, шошқа, жылқы, қой және құс етін сүйегінен ажырату ережелері;
- сойылған малдың бұлшық ет жүйесі;
- еттің физикалық қасиеттері, жаңа сойылған мал етінің сапасына қойылатын талаптар;
- қой, шошқа, жылқы, сиыр етін және құс етін сүйегінен ажырату кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
Іскерліктер:
- қой, сиыр, шошқа, жылқы және құс етінің тығыздығын анықтау;
- жауырын, мойын, арқа-қабырға, бел омыртқа, сиыр етінің артқы бөлігін сүйегінен ажырату;
- құс етін сүйегінен ажырату;
жаңа сойылған мал етінің сапасын анықтау;
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.11
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.4.8
122505 2 – Шұжық өнімдерін қалыптастырушы*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- шұжықтың ассортименттері және ет өнімдерін өндірудің технологиялық процестері;
- шұжықтың барлық түрлеріне арналған жентектердің түрлері, құс еті, жылқы етінің ұлттық өнімдері;
- сыртқы қабығының технологиялық қасиеттері;
- шұжық және ет өнімдерін өндірудің технологиялық процестері мен сүрленген шошқа еті, құс еті, жылқы етінің ұлттық өнімдері;
- қалыптау тәсілдері мен жасанды қалыптарға жентек салып байлаудың амалдары;
- шұжық өнімдеріне тауарлық белгі соғу;
- жылқы етінен жасалған ұлттық өнімдерді рамаларға немесе бақандарға ілу техникасы;
- автоматтар және шприцтермен жұмыс істеу ережелері және олардың қондырғылары; атауына және қалыптың өлшеміне, сортына қарай шұжықтың тығыздығы;
- қалып пен байлайтын жіптің нормамен жұмсалуы,
- қалыптау барысында техника қауіпсіздігі ережелерінің сақталуы,
- ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері, олардан арылудың жолдары; -орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- шұжықтың барлық түрін: құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық өнімдерді қалыптау, қажетті тығыздығын сақтай отырып жылқы етінен ұлттық өнімдер мен шұжық жасау;
- батондарды табиғи және жасанды қалыптарға салып тауар белгісін сала отырып байлау;
- бақылау-өлшеу аспабының көмегімен қысымды өлшеу;
- батондарды рамаларға немесе бақандарға орналастыру жабдықтарды жұмысқа дайындау және оларды қажетті жағдайда пайдалану;
- шұжықты жентекпен толтыру кезеңінде ақауларды болдырмау;
- жұмыс орнын тиімді пайдалану және оны дұрыс ұйымдастыру; жиі-жиі дезинфекциялау-тазарту жұмыстарын жүргізу;

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3.
Квалификация:122504 2 – Изготовитель мясных полуфабрикатов*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
-устройство обслуживаемого оборудования;
-свойства мяса убойного скота различных видов;
-назначение частей туш для выработки натуральных полуфабрикатов;
-установленные размеры порций и требования технологической инструкции по производству полуфабрикатов.
Умения:
-подбирать крупнокусковые полуфабрикаты для производства натуральных порционных, мелкокусковых и панированных полуфабрикатов на механизированных линиях или вручную;
-производить подготовку для изготовления крупнокусковых полуфабрикатов и натуральных отбивных котлет;
производить подготовку и нарезать сырье для изготовления мелкокусковых полуфабрикатов.
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для первичной переработки скота, птицы и продуктов убоя;
мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
-оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;
ПК 2.4.8
Квалификация: 122505 2 – Формовщик колбасных изделий*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
-ассортимент колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, национальных изделий из конины;
-технологический процесс производства колбасных и мясных изделий;
-характеристику фарша для всех видов колбасных и мясных изделий, из мяса птицы, национальных изделий из конины;
-технологические свойства оболочки;
-технологический процесс производства колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, национальных изделий из конины;
-приемы формования и перевязки батонов в натуральной и искусственной оболочке;
товарные отметки колбасных изделий;
-технику штрикования, навешивания колбасных и национальных изделий из конины на палки и рамы;
-устройство и правила обслуживания автоматов и шприцов;
-требования к качеству и плотности наполнения оболочки фаршем в зависимости от наименования, размера оболочки и сорта колбас;
-нормы расхода оболочки и шпагата;
-правила техники безопасности при эксплуатации оборудования для формования;
-виды дефектов продукции, причины их порождающие и способы предупреждения и устранения их;
-требования к качеству выполняемых работ.
Умения:
-формовать колбасные и мясные изделия всех видов, из мяса птицы, национальные изделия из конины с соблюдением необходимой плотности;
-перевязывать батоны в натуральной и искусственной оболочке всех видов колбасных изделий с нанесением товарных отметок;
-устанавливать цевки и проводить их замену;
-регулировать по показаниям контрольно-измерительных приборов давление и разряжение на вакуум-шприцах;
-штриковать батоны и навешивать изделия на палки рамы;
-подготавливать к работе оборудование, инструменты, приспособления и содержать их в подлежащем порядке;
-предупреждать и устранять дефекты при работе на линии формования колбасных оболочек фаршем

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.12
КҚ 2.5.14
КҚ 2.5.15
КҚ 2.5.16
КҚ 2.5.17
КҚ 2.5.18
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.11
КҚ 2.5.12
КҚ 2.5.13
122506 2 – Фарш құрастырушы*
АП 02
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдлың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- етті өңдейтін кәсіпорындардағы өнімдердің негізгі ассортименттері;
- ет туралы жалпы ұғым;
- шұжық өнімдеріне арналған жентектің сипаттамасы;
- шұжық өнімдерінің барлық түрлерінің рецептурасы;
- шұжықтың барлық түрін дайындаудың технологиясы;
- технологиялық жабдықтардың қондырғылары, оларды пайдалану, сүрленген ет өнімдері, құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық ет өнімдерін дайындаудың технологиясы;
- жентекке қоректік қоспалар қосып дайындау технологиясы;
- өнімде болатын ақаулар, оларды болдырмау шаралары;
- орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- ет шикізатын ұсақтау;
- шұжықтың барлық түріне жентек дайындау: құс еті, жылқы еті, шошқа еті;
- технологиялық жабдықтарды, аспаптарды жұмысқа дайындау;
- жұмыстың сапалы орындалуын бақылау, ақауларды болдырмау;
- жұмыс орнын мерзімінде тазарту және дайындау.
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.9
КҚ 2.6.13
КҚ 2.6.14
КҚ 2.6.15
КҚ 2.6.16
КҚ 2.6.19
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.5.9
ПК 2.5.12
ПК 2.5.14
ПК 2.5.15
ПК 2.5.16
ПК 2.5.17
ПК 2.5.18
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий:
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя;
мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов;
механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов;
дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
-оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.8
ПК 2.5.11
ПК 2.5.12
ПК 2.5.13
Квалификация: 122506 2 – Составитель фарша*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов
Знания:
-ассортимент основных видов продукции мясоперерабатывающих предприятий;
-общие понятия о мясе;
-характеристику фарша для всех видов колбасных изделий;
-рецептуру всех видов колбасных изделий;
-технологию приготовления фарша всех видов колбасных изделий;
-устройство, правила эксплуатации и работы с технологическим оборудованием для измельчения мясного сырья, шприцевания рассолом, массирования, приготовления фарша;
-технологию приготовлению мясокопченностей, национальных изделий из конины, продуктов из шпика и мяса птицы;
-технологию приготовления фарша с применением пищевых добавок;
-виды дефектов продукции, причины их порождающие и способы предупреждения и устранения их;
-требования к качеству выполняемых работ;
Умения:
-измельчать мясное сырье, шпик на оборудовании для измельчения;
-составлять фарш для всех видов колбасных изделий;
-готовить фарш для всех видов колбасных и мясных изделий, из мяса птицы, национальных изделий из конины;
подготавливать технологическое оборудование, инструменты, приспособления к работе;
-предупреждать и устранять дефекты при работе на линии приготовления фарша;
-своевременно и рационально подготавливать к работе рабочее место и производить его уборку
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.6
ПК 2.6.8
ПК 2.6.9
ПК 2.6.13
ПК 2.6.14
ПК 2.6.15
ПК 2.6.16
ПК 2.6.19
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудовании для переработки скота, птицы и продуктов убоя;
мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары;
мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов;
дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
-оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;

КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.12
КҚ 2.6.13
КҚ 2.6.14
КҚ 2.6.16
КҚ 2.6.17
КҚ 2.6.18
122507 2 - Фарш дайындау жүйесінің операторы*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- етті өңдейтін кәсіпорындардағы өнімдердің негізгі ассортименттері;
- ет, құс еті туралы жалпы ұғым; бұлшық еттер мен буындардың орналасуы, біріктіруші тіндердің химиялық қасиеттері мен физикалық ерекшеліктері;
- жылулық өңдеуден өткізу тәсілдері;
- қайнатылған шұжық өнімдеріне арналған жентектің сипаттамасы;
- қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлерінің рецептурасы;
- қайнатылған шұжықтың барлық түрін дайындаудың технологиясы;
- технологиялық жабдықтардың қондырғылары, оларды пайдалану, сүрленген ет өнімдері, құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық ет өнімдерін дайындаудың технологиясы;
- жентекке қоректік қоспалар қосып дайындау технологиясы, жылулық өңдеуден өткізудің параметрлері, (температура, камералардың ылғалдылығы, қайнатылған шұжық өнімдері мен етті өңдеуге арналған жабдықтардың түрлері,
- ақаулардың түрлері,
- қайнатылған шұжық өнімдерінде болатын ақаулар, оларды болдырмау шаралары,
- орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- ет шикізатын ұсақтау,
- шұжықтың барлық түріне жентек дайындау: құс еті, жылқы еті, шошқа еті.
- технологиялық жабдықтарды, аспаптарды жұмысқа дайындау,
- жұмыстың сапалы орындалуын бақылау, ақауларды болдырмау;
- жұмыс орнын мерзімінде тазарту және дайындау;
- етті ұсақтайтын кешенді автоматты жабдықтарда жұмыс істеу, массажер, жентек араластырғыш, куттерлерде жұмыс істеу, жылулық өңдеу жұмыстарын жүргізу;
- қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлеріне жентек дайындау,
- қайнатылған шұжық өнімдерін қалыптау,
- бақылаушы өлшейтін қондырғылардың көмегімен қысымды реттеу;
- жылулық өңдеудің жекелеген операцияларын жасау;
- тұндыру, қуыру, қайнату, суыту және т.б. қиын операцияларды атқару;
- жылулық өңдеуден өткізетін қондырғылармен жұмыс барысында техника қауіпсіздігінен сақтану шараларын сақтау;
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.11
КҚ 2.7.12
КҚ 2.7.14
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау

ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ПК 2.6.13
ПК2.6.14
ПК 2.6.16
ПК 2.6.17
ПК 2.6.18
Квалификация: 122507 2 – Оператор линии приготовления фарша*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
-ассортимент всех видов вареных колбасных и мясных изделий, из мяса птицы;
технологический процесс производства вареных колбасных и мясных изделий, продуктов из мяса птицы;
требования к качеству выполняемых работ;
-правила технической эксплуатации и ухода за технологическим оборудованием;
-анатомическое строение туш, линии сочленения суставов, костной системы и расположение мышечной, жировой и соединительной тканей;
-химический состав и физические свойства мяса;
требования к качеству свежего мяса;
-холодильную обработку мяса и способы хранения мяса, виды мяса по термическому состоянию;
-нормы выходов обваленного мяса и шпика;
-виды термической обработки вареных колбасных и мясных изделий, продуктов из мяса птицы;
-правильную последовательность термической обработки вареных колбасных и мясных изделий, продуктов из мяса птицы и параметры термической обработки (температуру, продолжительность, относительную влажность воздуха в камерах);
-виды оборудования для производства вареных колбасных и мясных изделий и их классификацию;
-виды дефектов продукции, причины их порождающие, и способы предупреждения и устранения их;
-требования к качеству выполнения работ;
-правила техники безопасности при эксплуатации технологического оборудования для производства вареных колбас
Умения:
-правильно эксплуатировать и работать на комплексных автоматах для измельчения мяса, шпика и наполнения оболочек мясных фаршем, для обвалки и жиловки мясного сырья, для массирования при посоле, методом шприцевания посолочной смесью, а также других установках и массажерах, куттерах-мешалках, -фаршемешалках, формования оболочек фаршем, тепловой обработки;
-измельчать шпик на шпигорезке;
-приготавливать фарш для всех видов вареных колбасных и мясных изделий, из мяса птицы;
-формовать вареные колбасные и мясные изделия всех видов с соблюдением необходимой плотности;
-перевязывать батоны в натуральной и искусственной оболочке всех видов колбасных изделий с нанесением товарных отметок;
-регулировать по показаниям контрольно-измерительных приборов давление и разряжение на вакуум-шприцах, стационарных и универсальных термокамерах;
-штриковать батоны и навешивать изделия на палки и рамы;
-подготавливать и подвергать вареные колбасные и мясные изделия, из мяса птицы осадке для дальнейшего придания его термической обработке;
-определять готовность вареных колбасных и мясных изделий, из мяса птицы после термической обработки;
выполнять отдельные операции по термической обработке;
-выполнять сложные операции, как в стационарных, так и в универсальных термокамерах по осадке, обжарке, варке, охлаждению;
-предупреждать и устранять дефекты при работе на линии термической обработки вареных колбасных и мясных изделий, продуктов из мяса птицы;
-соблюдать правила технической эксплуатации оборудования для тепловой обработки
ПК 2.7.1
ПК 2.7.5
ПК 2.7.11
ПК 2.7.12
ПК 2.7.14
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя;
мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары;
холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов;
механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов;
дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов;
тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
-оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;

КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.8
КҚ 2.7.9
КҚ 2.7.12
КҚ 2.7.13
КҚ 2.7.13
КҚ 2.7.15
122508 2 – Пісірілген шұжық өндіру автоматының операторы*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- жұмыс қондырғылары мен жабдықтардың құрылысы мен пайдалану ережесі, жұмыс кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
- қайнатылған шұжықтарды дайындаудың технологиялық процесі;
- шұжық өнімдерін дайындаудың рецептурасы мен ассортименттері;
- стандарттар мен дайын өнімге қойылатын техникалық шарттар,
Іскерліктер:
- қайнатылған шұжық өнімдерін технология бойынша дайындау,
- автоматты жұмысқа қосу, оны пайдалану кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау,
- аппаратты қабықпен, маркалайтын лентамен, целлофанмен жарақтандыру;
автоматтың жұмысын бақылау, жентектің бірқалыпты берілуін қадағалау,
- шұжық батондарын рамаларға немесе бақандарға ілу, оларға атауларын, даярланған мерзімін жазу
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.8
КҚ 2.8.12
КҚ 2.8.13
КҚ 2.8.14
КҚ 2.8.15
КҚ 2.8.16
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.9
КҚ 2.8.8
КҚ 2.8.10
КҚ 2.8.11
КҚ 2.8.14
122509 2 – Жылу камералары мен жылу агрегатының операторы*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдлың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- шұжықтың барлық түрін: құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық өнімдерді қалыптау, қажетті тығыздығын сақтай отырып жылқы етінен ұлттық өнімдер мен шұжық жасау,
- батондарды табиғи және жасанды қалыптарға салып тауар белгісін сала отырып байлау,
- бақылау-өлшеу аспабының көмегімен қысымды өлшеу,
- батондарды рамаларға немесе бақандарға орналастыру, жабдықтарды жұмысқа дайындау және оларды қажетті жағдайда пайдалану,
- шұжықты жентекпен толтыру кезеңінде ақауларды болдырмау,
- жұмыс орнын тиімді пайдалану және оны дұрыс ұйымдастыру; жиі-жиі дезинфекциялау-тазарту жұмыстарын жүргізу;
- ет, шошқа еті, жылқы еті және т.б. жылулық өңдеу тәсілдерінің сатылары,
- жылулық өңдеуден өткізетін қондырғылар мен жабдықтар, өнімде болатын ақаулар, оларды болдырмау шаралары;
- орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар,
- жылулық өңдеу барысында техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Іскерліктер:
- қайнатылған шұжық өнімдерін технология бойынша дайындау,
- автоматты жұмысқа қосу, оны пайдалану кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау, жылулық өңдеуден өткізілген өнімдердің жарамдылығын анықтау,
- жылулық өңдеудің жекелеген операцияларын орындау,
- стационарлық және әмбебап жылу камераларында қиын операцияларды: тұндыру, қайнату, суыту, ыстау, кептіру және т.б.орындау,
- автоматты жұмысқа қосу, оны пайдалану кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау

ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.6
ПК 2.7.8
ПК 2.7.9
ПК 2.7.12
ПК 2.7.13
ПК 2.7.13
ПК 2.7.15
Квалификация: 122508 2 – Оператор автомата по производству вареных колбас*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
-устройство, правила эксплуатации и технику безопасности обслуживаемого оборудования;
-технологический процесс приготовления вареных колбас;
-ассортимент и рецептуру колбасных изделий;
-стандарты и технические условия на готовую продукцию.
Умения:
-вести технологический процесс приготовления вареных колбас;
-производить подготовку автомата к работе и правильно обслуживать его с соблюдением правил техники безопасности;
-заправлять аппарат оболочкой, целлофаном, маркировочной лентой, засыпать в накопитель скрепки;
-контролировать работу автомата, равномерную подачу фарша, плотностью набивки батонов, укладкой батонов колбасы на рамы, навешивание паспортов на загруженную раму с указанием вида продукции, времени изготовления, отправкой ее на термическую обработку.
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.8
ПК 2.8.12
ПК 2.8.13
ПК 2.8.14
ПК 2.8.15
ПК 2.8.16
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
-оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.9
ПК 2.8.8
ПК 2.8.10
ПК 2.8.11
ПК 2.8.14
Квалификация: 122509 2 – Оператор термокамер и термоагрегатов
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
-ассортимент всех видов колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, национальных изделий из конины;
-технологический процесс производства колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, национальных изделий из конины;
-виды термической обработки колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, национальных изделий из конины;
-правильную последовательность и параметры термической обработки колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика, национальных изделий из конины, продуктов из мяса птицы;
-виды оборудования для тепловой обработки и их классификацию;
-виды дефектов продукции, причины их порождающие, и способы предупреждения и устранения их;
-требования к качеству выполнения работ;
-устройство, принцип работы оборудования для тепловой обработки;
-правила техники безопасности при эксплуатации оборудования для тепловой обработки.
Умения:
-правильно подвергать осадке, термической обработке колбасные и мясные изделия, свиные мясокопчености, продукты из шпика и из мяса птицы, национальные изделия из конины;
-определять готовность колбасных и мясных изделий, мясокопченностей, продуктов из мяса птицы, национальных изделий из конины после термической обработки;
-выполнять отдельные операции по термической обработке;
-выполнять сложные операции, как в стационарных, так и в универсальных термокамерах по осадке, обжарке, варке, охлаждению, копчению, сушке;
-предупреждать и устранять дефекты при работе на линии термической обработки колбасных и мясных изделий, копченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, изделий из конины;
-соблюдать правила техническойэксплуатации оборудования для тепловой обработки

КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.8
КҚ 2.9.12
КҚ 2.9.13
КҚ 2.9.14
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.8
КҚ 2.9.9
КҚ 2.9.10
КҚ 2.9.11
КҚ 2.9.12
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіби практика
КП 01
Кәсіпорынмен танысу, кәсіпорында еңбекті қорғау және өрттен сақтану шаралары. Жұмыс орны мен құрал жабдықтарды жұмысқа дайындау. Сойылған малды алғашқы өңдеуге қабылдау:сиыр, қой, шошқа, жылқы етін бөлшектеу, етін сүйегінен ажырату тәсілдері, Жабдықтар мен қондырғыларды жұмысқа дайындау. Ет шикізатын ұсақтау, ет және шұжық өнімдерін ұсақтау. Ет және шұжық өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу технологиясы. Дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар. Оқу кезеңіндегі бос уақыт.
Іскерліктер:
- технологиялық процесстің түрлі операцияларын жүргізу;
- жұмыстарды орындау барысында қолданылатын құрал-жабдық, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- еңбекті қорғау мен қауіпсіздік техникасы нұмқамасын жұргізу;
Дағдылар:
- құрал-жабдық пен құрал-сайманмен жұмыс жасау
- дайын өнім сапасына қоятын талаптарды анықтау
БҚ 5
КҚ 2.1.1 -
КҚ 2.9.14
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлі; мамандық терминологиясы; кәсіби бағытталған мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіби қарым-қатынасқа түсу; мәтіндер бойынша мамандыққа бағытталған әңгімелер мен диалогтар құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік тіл мен мамандыққа бағытталған мәтіндерді оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
кәсіби лексиканы қолдана білу, қазақ тілі бойынша қалыптасқан білімін өзінің кәсіби іс-ірекетінде пайдалану;
- технологиялық карта мен сұлбаны қазақ (орыс) тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдер, диалог әңгіме құрастыру;
- өз ойын қазақ (орыс) тілінде жеткізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі:
Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер::
кәсіби лексиканы қолдана білу, қазақ тілі бойынша қалыптасқан білімін өзінің кәсіби іс-ірекетінде пайдалану;
- технологиялық карта мен сұлбаны қазақ (орыс) тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдер, диалог әңгіме құрастыру;
- өз ойын қазақ (орыс) тілінде жеткізу
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
Маман даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі сабағынан алған білімдерін денсаулығын сақтау және күшейту үшін қолдану
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениет теориясы Ежелгі дәуір мәдениеті
(Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим).
Ортағасыр мәдениеті (Ортағасырлық Шығыс. Ортағасырлық Батыс).
Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–Х ІХ ғ.ғ.) ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін. Конфуциандық–даосистік мәдениеті.
Үнді-буддалық мәдениет. Ислам мәдениеті.

ПК 2.9.1
ПК 2.9.4
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
ПК 2.9.8
ПК 2.9.12
ПК 2.9.13
ПК 2.9.14
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Ззнания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
-оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.8
ПК 2.9.9
ПК 2.9.10
ПК 2.9.11
ПК 2.9.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика.
ПП 01
Ознакомление с предприятием, инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятий. Подготовка рабочего места и инструмента к работе. Обучение приемам первичной переработки убойного скота; приемам разделки и обвалки говяжьих, свиных, бараньих, конских туш, полутуш, четвертин; приемам обработки мяса птицы. Подготовка оборудования, материалов и инструмента к работе. Обучение приемам измельчения мясного сырья, формования колбасных и мясных изделий. Обучение технологии термической обработки колбасных и мясных изделий; правилам упаковывания, маркировки, транспортирования. Определение требований к качеству готовых изделий.
Умения:
- проводить различные операции технологического процесса;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении работ;
- проводить инструктаж по охране и безопасности труда;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для работ;
Навыки:
- работы с инструментом и оборудованием
- определения требований к качеству готовых изделий
БК 5
ПК 2.1.1 -
-ПК 2.9.14
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формируемые знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
-технику перевода професионально-ориентированных текстов;
-лексико-грамматические материалы по специальности.
Умения:
-создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
-уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ
сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
-различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диологической.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- технику перевода професионально-ориентированных текстов;
- лексико-грамматические материалы по специальности.
Умения:
-создавать технологическую карту и схему на английском языке;
-уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ
-сформировать свою мысль на английском языке
-различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диологической.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ОГД 03
Физическая культура.
Физическое воспитание как учебный предмет в организациях ТиПО. Врачебный контроль и самоконтроль. Физическая культура в режиме труда и отдыха. Профессионально-прикладная физическая подготовка будущих специалистов. Основы здорового образа жизни. Режим двигательной активности и работоспособности
Знания:
-о необходимости в потребности в физической культуре, в физической самосовершенствовании и здоровом образе жизни;
Умения:
-повышать уровень физической подготовленности, укрепления здоровья;
-формировать осознанную потребность в физической культуре, в физическом совершенствовании и здоровом образе жизни;
-определять ключевые моменты для выполнения поставленный задачи;
-эффективно работать, как часть в группе (команде);
-улучшить физическую подготовленность, уметь применить ее на практике
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины.
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

Христиан мәдениеті. Батыс Еуропа мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті.
Қазіргі Қазақстан мәденитеі
Білімдер:
алғашқы қауымдық мәдениет кезеңдері;
Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениетінің негізгі кезеңдері;
Ортағасырлық Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесі;
реализм, символизм, натурализм және импрессионизм бағыттарының ерекшеліктері;
ХХ ғ. мәдениеті;
Іскерліктер:
мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашу;
Беғазы-Дәндібай мәдениеті ерекшеліктерін көрсету;
Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдау;
Ортағасырлық Батыс Европа және Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің еңбектерін сипаттау;
Ортағасырлық Шығыс по’
зиясын сараптау;
ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХ ғ. ғ. өнер стильдерін салыстыру;
ХХ ғ. мәдениетін сипаттау;
мәдениет пен діннің арақатынасын ашу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері. Адам мен құдай. Адам мен космос. Өркениет, мәдениет және тұлғаның еркіндігі мен жауапкершілігі
Білімдер:
ғылыми-философиялық үрдістің қалыптасу;
материя ұғымы және оның негізгі формалары;
диалектиканың негізгі заңдары мен категориялары;
қоғамның Экономикалық саяси, әлеуметтік сфералары;
Іскерліктер:
философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орнын айыру;
философияның басты мәселесінің мәнін ашу;
философиялық ойдың даму тарихын сипаттау;
дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттау;
диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттау;
философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашу;
қоғамның Экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасын және олардың қарым-қатынасын сараптау;
ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптау;
ғаламдық проблемаларды талдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер.
Қазақстандағы қоғамдық ой. Саясат түсінігі. Саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет. Саяси партиялар. Қоғамдық ұйымдар және қозғалыстар. Саяси процестер және саяси өзгерістер. Әлеуметтану пәні, оның қоғамдағы орны мен рөлі.
Білімдер:
саясаттанудың ғылымның дербес пәні ретінде пайда болуы мен дамуы;
саясат объектісі мен субъектісін және атқаратын қызметтері;
саяси жүйе ұғымы, құрылымы, қызметі;
саяси партиялардың қалыптасуы мен дамуы;
қоғам ұғымы, құрылымы, қызметі;
қоғамдық ойдың даму тарихы;
Іскерліктер:
ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі саяси ой тарихы кезеңдерін сипаттау;
Қазақстандағы саяси ахуалға өз көзқарасын білдіру;
саяси режимдердің (тотаритарлық, авторитарлық, демократиялық) мәнін ашу;
мемлекеттің пайда болуы, белгілері мен қызметтерін, себептерін ашу;
Қазақстандағы қоғамдық қозғалыстары мен саяси партияларының қоғам өміріндегі атқарып жатқан іс-әрекеттерін бағалау;
саяси процестердің мәні мен құрылымын сипаттау;
социология ғылымының қалыптасу үрдісіне үлес қосқан ойшылдардың өмірі мен көзқарастарын сипаттау.
БҚ 1,2,3,4,5
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Меншік түрлері мен формалары, жеке меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі сатылары, мазмұны. Стратегиялық жоспарлау. Экономикалық дәлелдеу әдістері.
Бизнес жоспарлау. Экономикалық анализ. Тауар мен қызмет көрсету нарығының жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
Экономикалық теория пәні, қоғамдағы Экономиканың рөлі;
Экономикалық ойдың даму тарихы және қазіргі бағыттары, мектептері;
тауар және қызметке сұраныс және ұсыныс түсінігінің айырмашылығы және бағаның тепе-теңдігі;
дүниежүзілік Экономика дамуының бағыттары;
өтпелі кезеңде макроЭкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі;
Іскерліктер:
Экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беру;
Экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін талдау;
нарықтың мәнін, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін түсіндіру;
биржаның қалыптасу себебін және қазіргі Экономикадағы мәнін ашу;
Экономикалық өсудің негізгі факторларын, деңгейлері мен түрлерін сипаттау;
қазіргі ғалам проблемаларының Экономикалық аспектілерін түсіндіру;
нарықтың әлеуметтік-Экономикалық теорияның мәнін талдау.
БҚ 1,2,5,6,7
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Мемлекет және құқық негiздерi. Конституциялық құқық негіздері. Азаматтық құқық, меншік құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыс құқығы, еңбек құқығы негіздері. Екологиялық құқық негіздері. Еңбекті қорғау туралы жалпы түсінік
Білімдер:
мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық тарихи жағдайлар;
ҚР Конституциясы, ҚР заңдары;
Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы;
әкімшілік құқық бұзушылықтар мен әкімшілік жазалар;
еңбек келісімшарты, ұжымдық шарт, еңбекақы, еңбек тәртібі;
қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру ісі;
Іскерліктер:
мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыру;
азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалану;
құқық бұзушылық фактілерін талдау;
қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама беру;
нормативтік-құқықтық актілерді қолдану;
құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау мен дұрыс қолдану;
құқықтық құжаттар мазмұнын талдау.
БҚ 1,2,3,4, 5,6

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
Знания:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности разных культур, в том числе и казахской;
-свободно пользоваться понятиями культурологи;
-прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в социальной сфере общества,
-сопостовлять духовный мир и бытие человека, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
-решать проблемные пути перехода исторических знаний в философии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане ОГСЭ.03 Основы экономики: экономика и ее основные проблемы;
Знания:
-представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
-определять факторы социального изменения и развития политических движений
-дать оценку сущности власти, субъектам политики, политическим отношениям и процессам (в Казахстане и в мире в целом);
-сравнить представления о политических системах и политических режимах
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 05
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- ориентироваться в методах
" Основы и права", определять сферы применения этих методов в системе взаимоотношения человека и общества;
- разбираться в особенностях развития правовой системы казахстанского государства;
- разбираться в типологии государств по отношению к правовой надстройке;
- различать правовые институты, их обеспечивающие нормы, правовые принципы, их обеспечивающие гарантии;
- правильно принимать полученные знания на практике, экстраполировать абстрактные нормы права на складывающиеся правоотношения, объяснять сущность социально-правовых явлений путем проведения аналогии и параллели;
- анализировать международные правовые нормативные акты, законы и др.
- понимать необходимость совершенствование политики правовой системы современного Казахстана в целях правового воспитания и повышения правовой культуры РК обеспечения законности и правопорядка.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5

122511 3 – Техник-технолог
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Кәсіпорындар мен ұйымдарда іс жүргізуді ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық- үкімдік, нормативті-құкұықтық, қаржы-есептік және анықтымалық құжаттар. Қызмет хатының әдістемесі, АБС іс жүргізуде пайдалану. Даму болашағы,негізгі принциптері. Істерді рәсімдеу, сақтау және мұрағатқа өткізу.
Білімдер:
Құжаттар мен қызмет хаттарының негізгі түрлері мен формалары, мемлекеттік тілде іс жүргізу терминологиясы.
Іскерліктер:
ұйымдастырушылық үкімдік құжаттама жүйесін унификациялау;
құжатпен жүмыс жасау процесін ұйымдастыру;
қызмет хаттарын қазақ тілінде жүргізу;
құжаттарды ЖЭЕМ арқылы рәсімдеу
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.12
ЖКП. 02
Еңбекті қорғау
Еңбек Заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. \Санитария мен гигиена негіздері. Өрт қауіпсіздігі негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Технологиялық жабдықпен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы. Қоршаған ортаны қорғау.
Білімдер:
Қазақстан Респубикасының еңбек туралы заңдары мен заң актілері;
еңбек пен демалысты ұйымдастыру түрлері мен формалары.
әр түрлі құрал-жабдықпен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасының жалпы талаптары;
өндірістік санитария ережелері, жеке қорғаныс құралдары.
Іскерлік:
әр түрлі жұмыстарды өткізуді ұйымдастыру;
алғашқы медициналық көмек көрсету;
қауіпсіздік техникасының нормалары мен талаптарының орындалуын қадағалау.
БҚ1
КҚ.1.3
ЖКП 03
Стандарттау және метрология негіздері
Стандартттау; оның пайда болуы мен дамуы;
ҚР "Стандартттау туралы" Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; халықаралық аймақтық стандартизация; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификация; сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар; тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсету сертификациясы; сапа менеджментінің жүйесін енгізу; метрология;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау;
Білімдер:
стандартизация негіздері;
оның пайда болуы мен даму сатылары;
ҚР "Стандартизация туралы" Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; халықаралық аймақтық стандартизация; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификация; сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар;
Іскерліктер:
халықаралық аймақтық стандартизациямен серіктестік;
сертификациялау;
терминдер мен анықтамаларды қолдану;
тамақтану кәсіпорындарында сертификациялық қызмет көрсету;
өнім сапасын анықтау;
метрологияны анықтау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.9
ЖКП 04
Ақпараттық технологиялар
Ақпарат, ақпарат түрлері, ақпаратты кодтау. ЭЕМ құрылысы және оның функциялары. ЭЕМ-ді бағдарламалық қамсыздандыру. Операциялық жүйелер. Файл ұғымы және оның құрылысы. Каталог және файлдармен жұмыс жасау
Білімдер
ЭЕМ құрылысы, қызмет көрсету принципі, микропроцессорлардың құрылыс ерекшеліктері, олардың сипаттамалары; есептеу жүйелері;
операциялық жүйенің құрамы мен жұмыс істеу принципі; басқаруды автоматтандыру негіздері;
өндірістік процестерді автоматтандырып басқару жүйелерінде ЭЕМ-ді қолдану;
бағдарламалық қамсыздандырудың негізгі түрлері; есептеу жүйелерін құру қағидалары;
интернет жүйесі; дербес компьютерлердің және олардың бағдарламалық қамсыздандыруының даму тенденциясы.
Іскерліктер:
ЭЕМ-ді жіктеу; ЭЕМ-ді қосу, реттеу және қызмет көрсету;
жүйелік, қызмет көрсетушілік бағдарламалармен жұмыс жасау;
қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыруды қолдану; жүйелік технологияларды ақпаратты тасымалдау үшін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5

Квалификация: 122511 3 – Техник-технолог
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины.
ОПД 01
Делопроизводство на казахском языке.
Предмет, цели и задачи курса;
общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления;
другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на ПЭВМ.
Знания:
-предмет, цели и задачи курса;
-общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
-понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
-способы создания и функции документов;
-классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
-понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
-другие виды документов;
-значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
-унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
-организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы на ПЭВМ
БК 1
БК 2
ПК 3.11.3
ПК 3.11.6
ПК 3.11.12
ОПД 02
Охрана труда.
Общие вопросы охраны труда. Производственная санитария и гигиена труда. Техника безопасности при работе на технологическом оборудовании. Пожарная безопасность.
Знания:
-основные законодательные положения по охране труда в Республике Казахстан;
-классификацию производственных вредных и опасных факторов;
-правила расследования и учета несчастных случаев;
-способы и средства защиты от воздействия электрическим током;
-правила техники безопасности при эксплуатации технологического оборудования;
-правила пожарной безопасности и правила эвакуации при чрезвычайных ситуациях;
Умения:
-устранять нарушения правил техники безопасности и законодательных положений;
-расследовать несчастные случаи;
-проводить инструктажи по охране труда и технике безопасности;
-обеспечивать защиту от вредных и опасных производственных факторов;
-определять безопасность технологического оборудования;
-использовать средства пожаротушения
ПК 3.11.4
ПК 3.11.15
ОПД 03
Стандартизация, метрология, сертификация.
Стандартизация; принципы стандартизации в предприятиях питания. Средства измерений.
Эталоны величин; сертификация. Основы сертификации; термины и определения. Сертификация услуг на предприятиях питания. Метрология;
основы метрологии.
Государственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основы стандартизации;
- принципы стандартизации в предприятиях питания;
- основы метрологии;
- основы сертификации;
- средства измерений;
- эталоны величин;
Умения:
- применять термины и определения;
- определять качество продукции по органолептическим показателям;
-производить метрологические наблюдения
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.11.2
ПК 3.11.3
ПК 3.11.6
ПК 3.11.9
ОПД 04
Информационные технологии.
Информация, виды информации, кодирование информации. Структура ЭВМ и ее функции. Программное обеспечение ЭВМ. Операционные системы. Понятие файла и его структуры. Операционная система. Работа с каталогами и файлами.
Знания:
- структура и принцип функционирования ЭВМ; особенности устройства микропроцессоров, их характеристик
-системы счисления;
-состав и принцип работы операционной системы;
-основы автоматизации управления; использование ЭВМ в системах автоматизированного управления производственными процессами;
-основные виды программного обеспечения;
Умения:
- классифицировать ЭВМ;
-производить включение, настройку, обслуживание ЭВМ и периферийных устройств;
-работать с системными, служебными и сервисными программами;
- применять прикладное программное обеспечение для решения прикладных задач;
- использовать сетевые технологии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5

КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.12
ЖКП 05
Сызу негіздері:
Сызбаларды графикалық безендіру. Жобалау негіздері, техникалық сурет салу негіздері. Машинақұрлыстық сызбалар. Геометриялық сызбалар негіздері. Сызбаларды орындаудың жалпы теориясы. Кесіндерді орындаудың жалпы ережелері. Детальдар мен эскиздер. Біріктіретін детальдар. Мамандықтары бойынша сызбалар мен схемалар.
Білімдер:
сызбаларды орындау ережелері кескіндерді орындау тең бөліктерге бөлу, жобалау ережелері геометриялық денелерді кеңістікке орналастыру;
Іскерліктер:
масштабтарды пайдалану; ұлғайту және кішірейту;
әріптер мен сандарды сызбамен кескіндеу;
өлшемдермен жұмыс істеу;
нүктелерді жобалау, фигураларды аксонометриялық жобалау;
кешенді сызбалар;
электрлік және кинематикалық сызбалар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.8
ЖКП 06
Ауыл шаруашылық жануарларының анатомиясы мен физиологиясы
Ағза және оның құрамды бөліктері: жасушалар, тіндер. Ағза туралы жалпы ұғым. Ағзаның қозғалыс жүйесі. Қаңқа. Бұлшық ет. Ас қорыту мұшелерінің жүйесі. Ауыз қуысы, асқазан, ішек-қарын. Тыныс алу мүшелері. Мұрын қуысы. Таңдай. Өкпе-бауыр. Қан айналу мүшелері мен лимфоайналу. Зәр шығару мүшелері, көбею мүшелері, жүйке жүйесі, сезім мүшелері. Ауыл шаруашылық құстарының физиологиясы туралы қысқаша мәлімет.
Білімдер:
сойылған малдың анатомиялық құрылысы;
буындарының байланысу жүйесі, сүйек жүйесі, бұлшық ет, май және біріктіруші тіндердің орналасуы;
ет тінінің құрамы;
еттің химиялық құрамы мен физикалық қасиеті;
жаңа сойылған еттің сапасына қойылатын талап;
Іскерліктер:
- ет өндірісінде малдың маңызды түрлерін ажырату;
- сойылған малдың қаңқасы мен анатомиялық құрылысын анықтай білу;
- сойылған малдың бұлшық ет құрылысын ажырата білу;
- еттің тіндік құрамын бөлшектеу;
- Еттің, ішек-қарынның, қанның, ас қорыту мүшелерінің химиялық және физикалық қасиеттерін ажырата білу
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
ЖКП 07
Тамақ өндірісінің процесстері мен аппараттары
Кіріспе. Тамақ технологиясының жалпы заңдары. Аппараттарды оңтайлы құрастыру негіздері. Механикалық процесстер. Материалдарды ұнтақтау. Материалдарды сұрыптау Материалдарды қысым көмегімен өңдеу. Гидромеханикалық процесстер. Араластыру. Жылулық процесстер. Масса алмасу процесстері.
Білімдер:
- машиналар туралы жаау.лпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері;, етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- машиналардың техникалық құжаттарын дайындау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
- етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;

ПК 3.11.2
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.12
ОПД 05
Основы черчения.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначения резьбы. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Чертеж сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
-правила выполнения чертежей, понятия о стандартах ЕСКД;
-правила деления отрезков и окружностей на равные части;
-правила проецирования геометрических тел на три плоскости;
-правила и особенности выполнения разрезов и сечений;
-правила и особенности выполнения сборочных чертежей;
-особенности выполнения строительных чертежей.
Умения:
-применять масштабы уменьшения и увеличения;
-писать буквы и цифры чертежным шрифтом;
-вычерчивать линии различной толщины и правильно наносить размеры;
-выполнять сопряжения прямых и окружностей, пользоваться лекалом, правильно строить и обводить лекальные прямые;
-проецировать точки, отрезки прямой и плоские фигуры на две или три плоскости;
-изображать в аксонометрических проекциях плоские фигуры и геометрические тела;
-выполнять комплексные чертежи;
-выполнять разрезы и сечения на чертежах несложных деталей;
-выполнять сборочные чертежи;
-использовать условные обозначения при выполнении электрических и кинематических схем;
-составлять и выполнять различного вида схемы, диаграммы и графики;
строить планы зданий.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.6
ПК 3.11.8
ОПД 06
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных.
Организм и его составные части: клетка, неклеточные формы живого вещества, ткани. Понятие об органе, системе органов и организме. Система органов произвольного движения. Скелет. Мышцы. Система органов пищеварения: органы ротовой полости, пищевод, желудок, кишечник. Система органов дыхания: носовая полость, гортань, трахея, легкие. Система органов кровообращения и лимфообращения: органы системы кровообращения, органы лимфообращения. Система органов мочеотделения и мочевыделения: органы мочеотделения, органы мочевыделения. Система органов размножения: нервная система и органы чувств. Краткие сведения по анатомии сельскохозяйственных птиц
Знания:
-анатомическое строение убойных животных;
-линии сочленения суставов, костной системы и расположение мышечной, жировой и соединительной тканей;
-тканевый состав мяса;
химический состав и физические свойства мяса;
-требования к качеству свежего мяса;
Умения:
-определять важнейшие виды животных мясной промышленности;
-определять анатомическое строение скелетной системы тела убойных животных;
-определять анатомическое строение мускулатурной системы тела убойного скота;
-классифицировать тканевый состав мяса;
-определять химический состав и физиологические свойства мяса, субпродуктов, крови, кишечного сырья их разновидностей, органов пищеварения
ПК 3.11.1
ПК 3.11.2
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ОПД 07
Процессы и аппараты пищевых производств.
Введение. Общие законы пищевой технологии. Основы рационального построения аппаратов. Механические процессы. Измельчение материалов. Сортирование материалов. Обработка материалов давлением (прессованием). Гидромеханические процессы. Перемешивание и смешивание. Тепловые процессы.
Знания:
-основные законы физики, химии, термодинамики и гидромеханики для изучения процессов пищевых производств;
-закономерностей протекания технологических процессов;
-пути совершенствования действующих технологий переработки сырья
-основные процессы пищевых технологий.
-закономерности протекания основных процессов пищевых производств
Умения:
-определять физико-химические основы процессов, используемых в пищевых и перерабатывающих отраслях промышленности;
-принципы устройства и методы расчета аппаратов, реализующих эти процессы;
-применять основные законы физики, химии, термодинамики и гидромеханики для изучения процессов пищевых производств;
-использовать действующие технологии в обработки продуктов;
-производить концентрирование; очистку газов, нагревание, охлаждение, процессы с изменением агрегатного состояния вещества, испарение, конденсация, плавление.

КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.5
ЖКП 08
Тамақ өндірісінің химиясы
Азық–түліктердің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері. Шикізаттардың химиялық құрамы; химиялық термодинамика, фазалық тепе-теңдік, ерітінділер, химичлық кинетика,, коллоидтық жүйелер, микрогетерогендік дисперстік жүйелер, жоғарымолекулярлық бірігулер және олардың ерітінділері; шикізат пен өнімді талдау тәсілі: сапалы талдау, талдау гравиметрикалық тәсілі, көлемді талдау, физика-химиялық талдау.
Білімдер:
азық–түліктердің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері.
шикізаттардың химиялық құрамы; - химиялық термодинамика, фазалық тепе-теңдік, ерітінділер, химиялық кинетика, коллоидтық жүйелер, микрогетерогендік дисперстік жүйелер, жоғарымолекулярлық бірігулер және олардың ерітінділері;
Іскерліктер:
шикізат пен өнімді талдау сапалы талдау,
талдаудың гравиметрикалық тәсілі;
көлемді талдау;
физика-химиялық талдау;
КҚ 3.11.15
ЖКП 09
Өндіріс экономикасы мен ұймдастырылуы
Халық шаруашылығының маңызды салалары, олардың сипаттамасы және өзара байланысы; саланың сипаттаманың сипаттамасы. Негізгі өндірістік қорлар, ұғымы, жіктелуі мен көрсеткіштері. НӨҚ тозуы мен амортизациясы. Жалақыны ұйымдастыру. Жалақының түрлері мен формалары. Өнімнің өзіндік құны мен кәсіпорындар пайдасы. Нарықтық экономика негіздері. Кәсіпорын туралы заң. Кәсіпорындардың өндірістік құрылымы. Негізгі және көмекші өндірісті ұйымдастыру. Бағаның құрылуы және салық жүйесі. Салық түрлері және салық салу. Өндірістік тиімділік. Жаңа техника мен технологияны енгізу тиімділігі.
Білімдер:
қазіргі экономика мен экономикалық реформалар бағытының негіздерін,
кәсіпорындарды қаржыландыру мәселелерін, негізгі және айнымалы қорлардың құрамы мен қолдану көрсеткіштерін,
кәсіпорындағы менеджмент қағидаларын.
Іскерліктер:
- өнім бірлігін өндіруге кететін шығындарды анықтау.
КҚ 3.11.12
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Ет микробиологиясы
Микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы. Инфекция мен иммунитет туралы ұғым. Ет микрофлорасы. Инфекциялық жұқпалы аурулар. Шұжық өнімдерінің микрофлора сы. Банка консервілерінің микрофлорасы. Етті суыту, тоңазыту, сақтау, тұздау және ыстау микрофлорасы. Ішек-қарын мен терісінің микрофлорасы. Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерін, медициналық дәрі-дәрмектердің және желатиннің микрофлорасы
Білімдер:
микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы және тамақтануы, микроорганизмдердің қоршаған ортаға биологиялық әсер ету факторлары;
өнімдерді консервациялау және сақтау;
ет және ет өнімдерінің бұзылуы, микробтан сақтану шаралары;
сауда кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар; қоршаған ортаны қорғау; тағамдарға санитарлық бақылау жасауды
Іскерліктер:
микроскоппен жұмыс істеу; бактерияларды және т.б. зерттеу, тексеру;, культивировать микроорганизмдерді тексеру; судың санитарлық-бактериялық анализін алу; тамақ кәсіпорындарында азық-түлік өнімдерін сақтау және оларды түрлі микробтардан сақтау шаралары:
ет өнімдеріне бактериялық зерттеу жасау;
стандартқа сәйкес оның жаңа сойылғандығын анықтау;
тамақтан уланудың алдын алу шараларын жасау; жұқпалы ішек ауруларын болдырмау шаралары: гельминтоз, зооноз;
сауда кәсіпорындарында санитарлық-гигиеналық нормалардың сақталуын бақылау және жуу-дезифекциялау заттары мен ерітінділерін пайдаланудың ережелерін білу;

ПК 3.11.1
ПК 3.11.2
ПК 3.11.5
ОПД 08
Химия пищевых производств.
Физико-химическое состояние и строение пищевого сырья и продуктов: агрегатное состояние вещества, химическая термодинамика, фазовые равновесия, растворы, химическая кинетика, поверхностные явления, коллоидные системы, микрогетерогенные дисперсные системы, высокомолекулярные соединения и их растворы. Методы анализа пищевого сырья и продуктов: качественный анализ, гравиметрический метод анализа, объемный анализ, физико-химические методы анализа, основные метрологические характеристики методов анализа.
Знания:
-основные органические питательные вещества, входящие в состав пищевых продуктов;
-отличия кристаллических решеток жидких, твердых и газообразных веществ;
-основы химической термодинамики;
-понятия фаз, фазовые равновесия;
общая характеристика растворов;
-основные понятия химической кинетики, факторы, влияющие на скорость химической реакции;
-общую характеристику дисперсных и коллоидных систем;
получение коллоидных систем;
-основные методы анализа пищевого сырья и продуктов;
Умения:
-давать характеристику каждого метода;
-с помощью методов анализа определять качественный и количественный состав пищевого сырья и мясопродуктов;
-практически определять качество пищевого сырья и мясопродуктов.
ПК 3.11.5
ОПД 09
Экономика и организация производства.
Важнейшие отрасли народного хозяйства, их характеристика и взаимосвязь;
характеристика отрасли (общественного питания): понятие, роль, особенности, развитие, связи, структура и инфраструктура, нормативная база;
предприятия общественного питания: понятие;
классификация, особенности деятельности, размещение сети, планировочные решения,
состав функциональных групп помещений;
производственная инфраструктура предприятия;
сырьевая и материально-техническая база;
организация снабжения;
производственная структура предприятия;
производственный и технологический процессы;
организация процессов производства продукции и работы основных производственных цехов;
вспомогательные производственные помещения;
реализация готовой продукции;
организация и нормирование труда на предприятиях общественного питания
Знания:
-важнейшие отрасли народного хозяйства, их характеристику и взаимосвязь;
-понятие предприятия общественного питания;
-производственную инфраструктуру предприятия;
-производственную структуру предприятия;
-организацию процессов производства продукции и работы основных производственных цехов;
Умения:
-понять роль характеристики отрасли (общественного питания) в инфраструктуре;
-классифицировать особенности деятельности;
-размещать сети, планировать решения, составлять функционирование групп помещений;
-использовать сырьевую и материально-техническую базу;
-организовывать снабжение;
-применять производственный и технологический процессы;
-использовать вспомогательные производственные помещения;
-реализовать готовую продукцию;
-нормировать труд на предприятиях общественного питания
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.11.5
СД 00
Специальные дисциплины.
СД 01
Микробиология мяса.
Морфология микроорганизмов. Физиология микробов. Распространение микробов в природе. Влияние внешних факторов на микроорганизмы. Действие микроорганизмов на органические и минеральные вещества. Понятие об инфекции и иммунитете. Микрофлора мяса. Инфекционные болезни- зоонозы. Пищевые токсикоинфекции и токсикозы бактериального происхождения. Микрофлора колбасных изделий. Микрофлора баночных консервов. Микрофлора мяса и мясопродуктов при охлаждении, замораживании, хранении, посоле и копчении. Микрофлора кишок и шкур. Микрофлора яиц, яйцепродуктов, медицинских препаратов и желатина.
Знания:
-морфологию основных групп микроорганизмов;
-возникновении инфекционных заболеваний и пищевых отравлений;
-использование хранения и консервации продуктов;
-микрофлору мяса и мясных продуктов, меры предупреждения микробной порчи;
-общие сведения о патогенных микроорганизмах,
-санитарно-гигиенические требования к торговым предприятиям;
организацию санитарно-пищевого надзора
Умения:
-работать с микроскопом, микро скопировать бактерии, плесневые грибы, дрожжи;
-исследовать различные объекты на общую микробную обсемененность,
-культивировать микроорганизмы;
-практически использовать факторы внешней среды при хранении и производстве продуктов;
- определять свежесть мяса по стандарту;
-соблюдать профилактические мероприятия с целью предупреждения возможности возникновения пищевых отравлений, возникновения острых кишечно-инфекционных заболеваний;
обследовать предприятия торговли на соблюдение санитарных правил и требований

КҚ 3.11.8
КҚ 3.11.9
АП 02
Ет және ет өнімдерінің биохимиясы
Микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы. Инфекция мен иммунитет туралы ұғым. Ет биохимиясы. Инфекциялық жұқпалы аурулар. Шұжық өнімдерінің микрофлорасы. Банка консервілерінің микрофлорасы. Етті суыту, тоңазыту, сақтау, тұздау және ыстау микрофлорасы. Ішек-қарын мен терісінің микрофлорасы. Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерін, медициналық дәрі-дәрмектердің және желатиннің микрофлорасы
Білімдер:
микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы және тамақтануы, микроорганизмдердің қоршаған ортаға биологиялық әсер ету факторлары;
өнімдерді консервациялау және сақтау;
ет және ет өнімдерінің бұзылуы, микробтан сақтану шаралары;
сауда кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар; қоршаған ортаны қорғау; тағамдарға санитарлық бақылау жасауды
Іскерліктер:
микроскоппен жұмыс істеу; бактерияларды және т.б. зерттеу, тексеру; - микроорганизмдерді тексеру; судың санитарлық-бактериялық анализін алу; - тамақ кәсіпорындарында азық-түлік өнімдерін сақтау және оларды түрлі микробтардан сақтау шаралары:
- ет өнімдеріне бактериялық зерттеу жасау; стандартқа сәйкес оның жаңа сойылғандығын анықтау;
тамақтан уланудың алдын алу шараларын жасау; жұқпалы ішек ауруларын болдырмау шаралары: гельминтоз, зооноз;
сауда кәсіпорындарында санитарлық-гигиеналық нормалардың сақталуын бақылау және жуу-дезифекциялау заттары мен ерітінділерін пайдаланудың ережелерін білу;
КҚ 3.11.5
АП 03
Ет және ет өнімдерінің технологиясы
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу; Құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
етті өңдейтін кәсіпорындардағы өнімдердің негізгі ассортименттері,
ет, құс еті туралы жалпы ұғым; бұлшық еттер мен буындардың орналасуы, біріктіруші тіндердің химиялық қасиеттері мен физикалық ерекшеліктері,
жылулық өңдеуден өткізу тәсілдері,
қайнатылған шұжық өнімдеріне арналған жентектің сипаттамасы,
қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлерінің рецептурасы,
қайнатылған шұжықтың барлық түрін дайындаудың технологиясы,
технологиялық жабдықтардың қондырғылары, оларды пайдалану, сүрленген ет өнімдері, құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық ет өнімдерін дайындаудың технологиясы,
жентекке қоректік қоспалар қосып дайындау технологиясы, Жылулық өңдеуден өткізудің параметрлері, (температура, камералардың ылғалдылығы, қайнатылған шұжық өнімдері мен етті өңдеуге арналған жабдықтардың түрлері,
- ақаулардың түрлері,
қайнатылған шұжық өнімдерінде болатын ақаулар, оларды болдырмау шаралары,
орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар
Іскерліктер:
ет шикізатын ұсақтау,
шұжықтың барлық түріне жентек дайындау: құс еті, жылқы еті, шошқа еті.
технологиялық жабдықтарды, аспаптарды жұмысқа дайындау,
жұмыстың сапалы орындалуын бақылау, ақауларды болдырмау,
жұмыс орнын мерзімінде тазарту және дайындау;
- етті ұсақтайтын кешенді автоматты жабдықтарда жұмыс істеу, массажер, жентек араластырғыш, куттерлерде жұмыс істеу, жылулық өңдеу жұмыстарын жүргізу,
- қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлеріне жентек дайындау,
- қайнатылған шұжық өнімдерін қалыптау,
бақылаушы өлшейтін қондырғылардың көмегімен қысымды реттеу,
жылулық өңдеудің жекелеген операцияларын жасау,
тұндыру, қуыру, қайнату, суыту және т.б. қиын операцияларды атқару;
- жылулық өңдеуден өткізетін қондырғылармен жұмыс барысында техника қауіпсіздігінен сақтану шараларын сақтау.

ПК 3.11.8
ПК 3.11.9
СД 02
Биохимия мяса и мясопродуктов.
Общая биохимия. Общий химический состав живых организмов. Белки, ферменты, нуклеиновые кислоты, липиды, углеводы, вода и минеральные вещества, витамины, обмен веществ как основной признак жизни. Биологическое окисление. Биосинтез. Пищевые вещества и пищеварение. Обмен углеводов, липидов, белков, нуклеиновых кислот. Водно-солевой обмен. Взаимосвязь обменами. Нервно гуморальная регуляция обменных процессов. Биохимия мышечной ткани биохимия крови, биохимия соединительной ткани, биохимия жировой ткани, биохимия покровной ткани, биохимия нервной ткани, биохимия внутренних органов, биохимия эндокринных и пищеварительных желез. Химический состав мяса и его пищевая ценность. Автолитические изменения мяса при охлаждении и хранении. Изменение мяса при замораживании. Биохимические изменения компонентов мяса под действием микробов. Изменение мяса в процессе посола. Изменение компонентов мяса при копчении. Изменение мяса при тепловом воздействии
Знания:
неорганические и органические вещества клетки, метабализм;
состав пищи, процессы расщепления белков, жиров, углеводов;
химический состав крови и основных тканей организма;
значение органических и неорганических веществ для организма;
химический состав внутренних органов и желез;
химический состав мяса, его пищевую ценность;
изменения мяса под воздействием условий окружающей среды;
Умения:
отличать живые организмы от объектов неживой природы;
отличать биологические окисления от биосинтеза;
определять пригодность мяса к использованию в пищу
ПК 3.11.5
СД 03
Технология мяса и мясопродуктов.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов. Производство мясных консервов и концентратов. Производство клея и желатина. Производство предметов народного потребления. Основы проектирования предприятий мясной и птицеперерабатывающей промышленности
Знания:
-ассортимент основных видов продукции мясоперерабатывающих предприятий;
-общие понятия о мясе;
-характеристику пород убойных животных;
-технологический процесс первичной переработки скота;
-технологию приготовления мясных полуфабрикатов;
-технологию приготовления колбасных и мясных изделий;
-технологию приготовления национальных изделий из конины;
-технологию приготовления свинокопченностей;
-технологию приготовления продуктов из мяса птицы;
-основы проектирования предприятий мясной и птицеперерабатывающей промышленности.
Умения:
-определять характеристику пород убойных животных;
-производить первичную переработку скота;
-проектировать предприятия мясной и птицеперерабатывающей промышленности.

КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 04
Өндірісті технохимиялық бақылау
Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстарды бақылау.. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу процестерін бақылауға алу. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізуге бақылау жұмысын жасау. Құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеуге бақылау жасау. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеуді бақылау. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеуге бақылау жасау.
Білімдер:
ет және ет өнімдерінің сапасын анықтауға бақылау жасау
еттің сапасын анықтаудың негізі
зертханалық жабдықтарды пайдаланудың жалпы ережелері
еттің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері;
малдың аурулары;
жас еттің сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
ет және ет өнімдерінің органолептикалық тәсілмен сапасын анықтау;
зертханада жұмысты ұйымдастыру;
ПК 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 05
Ет кәсіпорындарының жабдықтары
Машиналар туралы жалпы мәліметтер; машина туралы ұғым. Жіктелуі, машинаның негізгі түйіндері мен бөлшектері, олардың тағайындалуы. Бкріліс механизмдері. Электр жетектері, электр жетектерін басқару мен қорғау механизмдері. Мал және құсты қайта өңдеуге арналған негізгі және көмекші технологиялы жабдықты зерделеу. Малды жууға арналған жабдықтар. Ет және ет өнімдерін тоңазытып өңдеуге арналған жабдықтар. Ет өнімдерін ұнтақтауға, араластыру мен пресстеуге арналған жабдықтар. Ұшалар мен жартылай ұшаларды, ет бөліктері мен кесектерін механикалық жолмен бөлшектеуге арналған жабдықтар. Ет және ет өнімдерін мөлшерлеу, қалыптау және буып-түюге арналған жабдық. Ет және ет өнімдерін жылулық және диффузиялық өңдеуге арналған жабдық; ағынды-механикаландырылған желілер. Металл консерв тарасын жасауға арналған жабдық.
Білімдер:
машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері;
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу;
- ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;

ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 04
Технохимический контроль производства.
Контроль предубойного содержания скота и птицы. Контроль первичной переработки скота и птицы. Контроль качества мяса. Контроль холодильной обработки и хранения мяса и мясопродуктов. Контроль обработки и качества консервирования шкур. Контроль производства и качества технических жиров и кормовой муки. Контроль производства и качества колбасных изделий, копченостей и полуфабрикатов. Контроль производства и качества продукции из крови. Контроль производства и качества мясных баночных консервов. Контроль производства и качества клея и желатина. Контроль производства и качества яичного меланжа и яичного порошка.
Знания:
-общие сведения о методах определения качества мяса и мясопродуктов;
-общие правила эксплуатации и техника безопасности лабораторного оборудования;
-физические свойства и химический состав мяса и мясопродуктов;
-заболевания скота, мяса птицы;
-факторы, вызывающие порчу мяса;
требования к качеству свежего мяса
Умения:
-определять качество мяса и мясопродуктов органолептическим и лабораторным методами;
-принимать меры по предупреждению порчи мяса
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 05
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары;
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- оформлять техническую документацию машин;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда

2. Жоғары деңгей
2.1 122501 2 – Мал союшы *
КҚ 2.1.1 - малды боксқа және/немесе соятын орынға кіргізу;
КҚ. 2.1.2 - механизмдер мен жабдықтарды іске қосу
КҚ 2.1.3 - малды жансыздандыру
КҚ 2.1.4 - шынжырларды кигізіп, жансыздандырылған малды көтергіш механизмдер арқылы қансыздандыру жолына бағыттау;
КҚ 2.1.5 - шошқа және ұсақ қара малды қансыздандыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.6 - теріні механикалық жолмен сыпыру кезінде малды шынжырмен бекітіп алу;
КҚ 2.1.7 - қысылған ауа көмегімен мал ұшасын үрлеу;
КҚ 2.1.8 - ірі қара мал мен шошқа ұшаларынан бүйрек пен бүйрек майын шығару;
КҚ 2.1.9 - ірі және ұсақ қара малдың мүйіздерін кесіп немесе шауып алу
КҚ 2.1.10 - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.11 - механизмдер мен конвейер жабдықтарын іске қосу;
КҚ 2.1.12 - теріні механикалық жолмен сыпыру;
КҚ 2.1.13 - механикалық және электлі тәсілдермен малдың барлық түрлерін жансыздандыру;
КҚ 2.1.14 - лигатура салу, көтергіш механизмдер көмегімен жансыздандырыл,ан малды қансыздандыру және тағамдық қанды жинау;
КҚ 2.1.15 - шошқа ұшаларынан теріні үйіту;
КҚ 2.1.16 - ішкі құрылыс органдарын алу;
КҚ 2.1.17 - ұшалар мен жартылай ұщаларды құрғақ және сулы тәсілдермен тазалау;
2.2 122502 2 – Ет өңдеуші*;
КҚ 2.2.1 - пышақтарды қайрау;
КҚ 2.2.2 - етті сүйегінен ажырату үшін қолмен немесе механикалық аралар арқылы ұша мен жарты ұшаларды бөліктерге бөлшектеу;
КҚ 2.2.3 - малдың бір түрінің артқы бөлігінен етті ажыратқанда, сүйектен бұлшық, май және қосу тәндерін ажырату;
КҚ 2.2.4 - малдың бір түрінің жауырын бөліігінен етті ажыратқанда, сүйектен бұлшық, май және қосу тіндерін ажырату;
КҚ 2.2.5 - малдың бір түрінің мойын, төс және арқа-қабырға бөліігінен етті ажыратқанда, сүйектен бұлшық, май және қосу тіндерін ажырату;
КҚ 2.2.6 - малдың бір түрінің бел бөліігінен етті ажыратқанда, сүйектен бұлшық, май және қосу тәндерін ажырату;
КҚ 2.2.7 - шошқа ұшалары мен жартылай ұшаларынан шпикті кесіп алу;
КҚ 2.2.8 - шошқа ұшалары мен жартылай ұшаларын ысталған өнімдерге қолмен бөлшектеу;
КҚ 2.2. 9 – ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау;
КҚ 2.2. 10 - етті сүйегінен ажырату үшін қолмен немесе механикалық аралар арқылы ұшаларды, жартылай ұшаларды бөлшектеу;

2. Повышенный уровень
2.1
122501 2 – Боец скота*
ПК 2.1.1 - подгонять скот к боксу и/или месту оглушения;
ПК 2.1.2 - включать и апробировать механизмы, оборудование в работу;
ПК 2.1.3 - оглушать скот;
ПК 2.1.4 - накладывать путовые цепи и поднимать оглушенное животное с помощью подъемных механизмов на путь обескровливания;
ПК 2.1.5 - производить обескровливание туш свиней и мелкого рогатого скота;
ПК 2.1.6 - производить фиксацию цепью скота при механической съемке шкур;
ПК 2.1.7 - производить поддувку туш скота сжатым воздухом;
ПК 2.1.8 - производить выемку почек и почечного жира из туш крупного рогатого скота и свиней;
ПК 2.1.9 - опиливать или обрубать рога у крупного и мелкого рогатого скота;
ПК2.1.10 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.1.11 - включать и приводить в действие механизмы, оборудования конвейеров;
ПК 2.1.12 - производить забеловку шкур скота с последующей съемкой шкур при механической съемке;
ПК 2.1.13 - производить оглушение всех видов скота механическим, электрическим способами;
ПК 2.1.14 - накладывать лигатуру, производить обескровливание и сбор пищевой крови с оглушенного животного с помощью подъемных механизмов и конвейерного оборудования;
ПК 2.1.15 - производить опаливание шкур с туш свиней;
ПК 2.1.16 - производить извлечение внутренностей;
ПК 2.1.17 - производить проведение сухой и мокрой зачистки туш, полутуши;
2.2.
122502 2 – Обвальщик мяса*
ПК 2.2.1 - затачивать и править ножи;
ПК 2.2.2 - разделывать вручную или на механических пилах туши, полутуши, четвертины на части (отрубы) для обвалки мяса;
ПК 2.2.3 - отделять мышечную, жировую и соединительную ткани от костей при обвалке задней части одного вида скота;
ПК 2.2.4 - отделять мышечную, жировую и соединительную ткани от костей при обвалке лопаточной части одного вида скота;
ПК 2.2.5 - отделять мышечную, жировую и соединительную ткани от костей при обвалке шейной и спинно-реберной частей, грудинки одного вида скота;
ПК 2.2.6 - отделять мышечную, жировую и соединительную ткани от костей при обвалке поясничной и крестцовой частей одного вида скота;
ПК 2.2.7 - срезать шпик со свиных туш и полутуш;
ПК 2.2.8 - разделывать свиные туши и полутуши на копчености вручную;
ПК 2.2.9 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.2.10 - разделывать вручную или на механических пилах туши, полутуши, четвертины на части (отрубы) для обвалки мяса;

КҚ 2.2. 11 - малдың барлық түрлерін ұшаларын және жартылай ұшаларын еттен ажырату;
КҚ 2.2. 12 - бұлшық, қосу және май тіндерін ажырату;
КҚ 2.2. 13 - шошқа ұшалары мен жартылай ұшаларынан шпикті кесіп алу, пішін беру
КҚ 2.2. 14 - шошқа бас сүйектерінен етті ажырату;
КҚ 2.2. 15 - шошқа ұшалары мен жартылай ұшаларын ысталған өнімдерге қолмен немесе дискілі пышақтар көмегімен бөлу және жеке бөліктеріне мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкес пішін беру;
КҚ 2.2. 16 - ішкі тәртіп ережелерін, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі ережелері орындалуы үшін жауап беру
2.3 122503 2 - Етті және субөнімдерін сіңірден ажыратушы *
КҚ 2.3.1 - пышақтарды қайрау және дайындау;
КҚ 2.3.2 – тері мен шеміршек тіндерінің қалдықтарын алып тастау;
КҚ 2.3.3 - ет шашақтары мен механикалық ластануларды алып тастау;
КҚ 2.3.4 - буланған субөнімдерден үлбір, өт өзектері, қан тамырлары мен зақымдалған бөліктерін алып тастау;
КҚ 2.3.5 - шұжық және аспаздық өнімдер өндірісіне пісірілген ет пен субөнімдерді бөлу;
КҚ 2.3.6 - еттен шеміршек, үлбір, ірі қан тамырларын, май, сүйек пен сіңір қалдықтарын алып тастау;
КҚ 2.3.7 - бекон бөліктері мен шпикті сіңірсіздендіру кезінде кішкене терілерді ажырату;
КҚ 2.3.8 - тараға ет пен субөнімдерді, сіңірсіздендірілген май, шеміршек, үлбір мен қалдықтарды салу;
КҚ 2.3.9 - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау
КҚ 2.3.10 - пісірілген ет пен субөнімдерді шұжық және аспаздық өнімдер өндірісі үшін бөлу;
КҚ 2.3.11 - тері мен шеміршек қалдықтарын және ластанған жерлерді алып тастау;
КҚ 2.3.12 - үлбір, өт жолдарының, қан тамырлары мен зақымдалған бөліктерін бұқтырылған субөнімдерден алып тастау және категориялары мен сұрыптары бойынша сорттау;
КҚ 2.3.13 - етті белгіленген өлшемдегі кесектерге кесу және сіңірсіздендірілген етті нормативтер мен шығым нормасын сақтай отырып, бөлшектеу;
КҚ 2.3.14 - еттен сіңір, үлбір, ірі қан тамырларын, май, сүйек пен шеміршек қалдықтарын, механикалық және микробтық ластануларды алып тастау;
КҚ 2.3.15 - шошқа еті кесектерінің шпиктеріне пішін беру;
КҚ 2.3.16 - ет пен субөнімдерді, сіңірсіздендірілген майды, шеміршек пен сіңірлерді, үлбір мен қалдықтарды алып тастау.
2.4 122504 2 – Еттен жартылай фабрикаттар дайындаушы*;
КҚ 2.4.1 - тұтас порционды ет жартылай өнімдерін жасау үшін шикізатты дайындау, пішін беру;
КҚ 2.4.2 - бұқтырылған ет жартылай өнімдерін қолмен жасау үшін шикізатты дайындау, пішін беру;

ПК 2.2.11 - обваливать туши и части туш скота всех видов;
ПК 2.2.12 - отделять мышечную, жировую и соединительную ткани от костей при обвалке задних ножек, лопаток, филея, шеек, коробок, включая вырезку межреберного мяса и голов крупного рогатого скота;
ПК 2.2.13 - срезать шпик со свиных туш и полутуши, придание формы;
ПК 2.2.14 - обваливать свиные головы;
ПК 2.2.15 - разделывать свиные туши и полутуши на копчености вручную и дисковыми ножами с приданием формы отдельным частям согласно требованиям, установленным государственным стандартом;
ПК 2.2.16 - нести ответственность за выполнение правил внутреннего распорядка, правил техники безопасности и противопожарной безопасности
2.3
122503 2 – Жиловщик мяса и субпродуктов*
ПК 2.3.1 - затачивать и править ножи;
ПК 2.3.2 - удалять остатки кожицы, сухожильной связки
ПК 2.3.3. - удалять бахрому и механические загрязнения;
ПК 2.3.4 - удалять остатки пленок, желчных протоков, кровеносных сосудов и пораженных частей от бланшированных субпродуктов;
ПК 2.3.5. - разбирать вареное мясо и субпродукты для колбасного и кулинарного производства;
ПК 2.3.6 - отделять от мяса сухожилия, пленки, крупные кровеносные сосуды, жир, остатки костей и хрящей;
ПК 2.3.7 - удалять шкурки при жиловке беконных срезок и со шпика;
ПК 2.3.8. - укладывать в тару мясо и субпродукты, отжилованный жир, хрящи, сухожилия, пленки и отходы;
ПК 2.3.9 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.3.10 - разбирать вареное мясо и субпродукты для колбасного и кулинарного производства;
ПК 2.3.11 - удалять остатки кожицы, сухожильной связки, бахромок и загрязнений;
ПК 2.3.12 - удалять остатки пленок, желчных протоков, кровеносных сосудов и пораженных частей от бланшированных субпродуктов и сортировать по категориям и сортам;
ПК 2.3.13 - резать мясо на куски установленного размера и разборка жилованного мяса по сортам с соблюдением нормативов и выхода;
ПК 2.3.14 - отделять от мяса сухожилия, пленки, крупные кровеносные сосуды, жира, остатков костей и хрящей, механические и микробные загрязнения;
ПК 2.3.15 - придавать формы шпику со свиных отрубов;
ПК2.3.16 - укладывать в тару мясо и субпродукты, отжилованных жира, хрящей, сухожилий, пленок и отходов.
2.4 122504 2 – Изготовитель мясных полуфабрикатов*
ПК 2.4.1 - производить подготовку сырья для приготовления натуральных порционных полуфабрикатов, придание формы;
ПК 2.4.2 - производить подготовку сырья для приготовления панированных полуфабрикатов вручную, придание формы;

КҚ 2.4.3 - бифштекс, ромштекс, шницель, антрекот жасауға арналған ірі кесекті ет жартылай өнімдері үшін шикізатты дайындау, пішін беру;
КҚ 2.4.4 - шошқа, сиыр және қой еттерінен котлет жасау үшін шикізатты дайындау, пішін беру;
КҚ 2.4.5 - ұсақ кесекті ет жартылай өнімдерін дайындау, бефстроганов, гуляш пен кәуап үшін етті турау;
КҚ 2.4.6 - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.4.7 - порционды жартылай өнімдерін дайындау;
КҚ 2.4.8 - бұқтырылған ет жартылай өнімдерін механикалық желілерде немесе қолмен дайындау;
КҚ 2.4.9 - бифштекс, ромштекс, шницель, антрекот пен филе жасау үшін ірі кесекті ет жартылай өнімдерін дайындау;
КҚ 2.4.10 - шошқа, қой және сиыр корейкасынан котлет дайындау;
КҚ 2.4.11 - ұсақ кесекті жартылай өнімдерді, бефстроганов, гуляш, кәуап дайындау
2.5 122505 2 – Шұжық өнімдерін қалыптастырушы*
КҚ 2.5.1 - биркаларды дайындау, шпагат жіпті орау және шұжықтарды байлау ұшін шпагат жібін кесу;
КҚ 2.5.2 - фаршпен толтыру үшін қабықшаны цевкаға кигізу
КҚ 2.5.3 - шұжық өнімдерін шприцтеу тәсілімен қалыптау процесінде жеке операцияларды орындау;
КҚ 2.5.4 - шұжық өнімдері мен ысталған өнімдерді рамаларға ілу;
КҚ 2.5.5 - фаршты қолмен толтыру арқылы шұжық өнімдерін қалыптау;
КҚ 2.5. 6 - шұжықтың әр бір түріне белгіленген байлау тәсілдері, тауарлық белгілері мен шығындалу нормаларына сәйкес шұжық батондарын немесе сақиналарын пішін, қажетті тығыздық пен батон ұзындығын беру үшін байлау;
КҚ 2.5.7 - сосиска, сарделька және шұжықтың жеке түрлері үшін фаршы бар қабықшаларды бұрау;
КҚ 2.5.8 - ауаны шығару үшін батондарды пісу (штриковка);
КҚ 2.5.9 - шпиктен жасалатын өнімдерді дайындау, шпик пласттарын тазалау мен кесу, белгілі бір пішін беру, шпикті бұрышпен үйкеп өңдеу, ыстауға беру;
КҚ 2.5.10 - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.5.11 - шұжық өнімдерін қалыптау құрал-жабдығының жұмысын және оны пайдалану дұрыстығын қадағалау;
КҚ 2.5.12 - толтыру тығыздығын және қабықшаның шығындалу нормасын сақтай отырып, шприцтер мен автоматтарда шұжықтың барлық түрлерін қалыптау;

ПК 2.4.3 - производить подготовку сырья для приготовления крупнокусковых полуфабрикатов, предназначенных для изготовления бифштексов, ромштексов, шницелей, антрекотов, филе, придание формы;
ПК 2.4.4 - производить подготовку сырья и придание формы натуральным и отбивным котлетам из свинины, телятины, баранины;
ПК 2.4.5 - приготовить мелкокусковые полуфабрикаты, нарезать мясо для бефстроганов, поджарки, гуляша, шашлыка и пр.;
ПК 2.4.6 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены
ПК 2.4.7 - готовить натуральные порционные полуфабрикаты;
ПК 2.4.8 - готовить панированные полуфабрикаты на механизированных линиях или вручную;
ПК 2.4.9 - готовить крупнокусковые полуфабрикаты для изготовления бифштексов, ромштексов, шницелей, антрекотов, филе;
ПК 2.4.10 - готовить натуральные отбивные котлеты из корейки свиной, телячьей, бараньей и т.д.;
ПК 2.4.11 - готовить мелкокусковые полуфабрикаты: бефстроганов, поджарки, гуляша, шашлыка и пр.
2.5 122505 2 – Формовщик колбасных изделий*
ПК 2.5.1 - производить подготовку бирок, размотка, перемотка шпагата в клубки и нарезание отрезков ниток шпагата для вязки колбас;
ПК 2.5.2 - надевать оболочки на цевку для наполнения фаршем;
ПК2.5.3 - выполнять отдельные операции в процессе формования колбасных изделий методом шприцевания;
ПК 2.5.4 - навешивать колбасные изделия и копчености на палки и подвешивать их на рамы или в автокоптилки;
ПК 2.5.5 - формовать колбасные изделия путем наполнения фаршем вручную;
ПК 2.5.6 - перевязывать батоны или кольца колбас для придания формы, необходимой плотности набивки и длины батона, в соответствии с установленными, для каждого вида колбас, способами вязки, товарными отметками и нормами расхода;
ПК 2.5.7 - перекручивать оболочки с фаршем для сосисок, сарделек и отдельных видов колбас;
ПК 2.5.8 - накалывать (штриковка) батонов с целью удаления воздуха;
ПК 2.5.9 - производить подготовку продуктов из шпика, зачищать и обрезать пласты шпика, придание определенной формы, натирка шпика перцем, передача на копчение;
ПК 2.5.10 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.5.11 - контролировать работу технологического оборудования по формованию колбасных изделий и правильность его эксплуатации;
ПК 2.5.12 - формовать все виды колбасных и мясных изделий путем наполнения оболочки фаршем на шприцах и автоматах в формы с соблюдением необходимой плотности наполнения и норм расхода оболочки;

КҚ 2.5.13 - бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша вакуум-шприцтардың қысымын реттеу;
КҚ 2.5.14 - фарштың және қосымша шикізаттың шығындалу нормаларын сақтау;
КҚ 2.5.15 - рулет, балык пен мойын дайындау;
КҚ 2.5.16 - шұжық пен даналық өнімдерді (ветчина, буженина, карбонат) дайындау;
КҚ 2.5.17 - шпиктерді пласт түрінде кесу және оны өнім сортына байланысты ұсақтау, тіл, шошқа, сиыр, қой еттерін, жұмыртқа мен май дайындау;
КҚ 2.5.18 - дайын өнімнің шығым нормаларпын сақтау.
2.6 122506 2 – Фарш құрастырушы *;
КҚ 2.6.1 - пирожки, тұшпара және котлет үшін фарш құрастыру,
КҚ 2.6.2. - ет, субөнімдер, материалдар мен дәмдеуіштерді жұмыс орнында қабылдау;
КҚ 2.6.3. - рецептура бойынша фарш компоненттерін фарш аралыстырғышқа тиеу;
КҚ 2.6.4. - дайын фаршты келесі өндірістік операцияға беру;
КҚ 2.6.5. - технологиялық жабдықты іске қосу мен тексеру, оны тазалау мен жуу;
КҚ 2.6.6. - машиналарға шикізат пен компонеттерді кезекпен тиеу;
КҚ 2.6.7. - машина жұмысын қадағалау және тағайындалған өңдеу режимдерін сақтау;
КҚ 2.6.8. - фаршты түсіріп, оны тараға салу;
КҚ 2.6.9. - шикізат пен компоненттедің шығындалу нормаларын сақтау;
КҚ 2.6.10. - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.6.11 - араластыру процесін қадағалау;
КҚ 2.6. 12. - технологиялық құрал-жабдықты іске қосу және дұрыс пайдалану;
КҚ 2.6.13. - фарш құрастыру және куттерлерде, араластырғыштар мен фарш араластырғыштарда ет өнімдерін өңдеу;
КҚ 2.6.14. - фарш құрастыру және паштет езу машиналарында, куттерлерде, араластырғыштар мен фарш араластырғыштарда куонсервіге арналған массаны өңдеу;
КҚ 2.6.15. - өндірілетін өнімдер ассортиментіне сәйкес рецептура бойынша шикізатты таңдау мен есептеу;
КҚ 2.6.16. - механикаландырылған желілерде шұжық, фрикаделька, эмульсиялар мен сосискалар үшін фарш құрастыру процесін жүргізу – тағайындалған ауысымдық тапсырманы орындау үщін шикізат, негізгі және көмекші материалдардың қажеттілігін есептеу;
КҚ 2.6.17. - араластырғыш, ағынды-механикаландырылдған желілердің, куттерлердің жұмысын және фаршты өңдеу технологиялық режимдерін қадағалау;
КҚ 2.6.18. - шикізат немесе дайын өнімді тиеу, түсіру, ұнтақтау, куттерлеу, араластыру мен тасымалдау бойынша барлық жұмыстарды орындау;

ПК 2.5.13 - регулировать по показаниям контрольно-измерительных приборов давление и разряжение на вакуум-шприцах;
ПК 2.5.14 - соблюдать нормы расхода фарша и вспомогательного сырья;
ПК 2.5.15 - производить изготовление рулетов, балыков и шеек;
ПК 2.5.16 - готовить фаршированные колбасы и штучные изделия (ветчины в форме, буженины, карбоната и др.);
ПК 2.5.17 - нарезать на пласты шпик и измельчать его по размерам в зависимости от сорта изделий, подготавливать языки, свинину, телятину, говядину, яиц, масла и т.п.;
ПК 2.5.18 - соблюдать нормы выходов готовой продукции.
2.6 122506 2 – Составитель фарша*
ПК 2.6.1 - составлять фарш для котлет, пирожков и пельменей;
ПК 2.6.2 - принимать мясо, субпродукты, материалы и пряности на рабочем месте;
ПК 2.6.3 - производить дозирование компонентов фарша по рецептуре и загружать в фаршемешалку;
ПК 2.6.4 – производить передачу готового фарша на следующую производственную стадию;
ПК 2.6.5 - включать и апробировать технологическое оборудование, производить чистку и промывку его;
ПК 2.6.6 - производить последовательную загрузку сырья и компонентов (фарша, мала, жира, специй, пряностей и др.) в машины;
ПК 2.6.7 - наблюдать за работой машин и соблюдать установленные режимы обработки;
ПК 2.6.8 - выгружать массы (фарша) с укладкой в тару;
ПК 2.6.9 - соблюдать нормы расхода сырья и компонентов;
ПК 2.6.10 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.6.11 - наблюдать и контролировать процесс перемешивания;
ПК 2.6.12 - включать и правильно эксплуатировать технологическое оборудование;
ПК 2.6.13 - составлять фарш и обрабатывать мясопродукты на куттерах, мешалках и фаршемешалках;
ПК 2.6.14 - составлять фарш и обрабатывать паштетную массу для консервов на паштетопротирочных машинах, куттерах, мешалках и фаршемешалках;
ПК 2.6.15 - производить расчет и подбор сырья по рецептуре в соответствии с ассортиментом изготавливаемых продуктов;
ПК 2.6.16 - вести процесс составления фарша для колбас, фрикаделек, эмульсий и сосисок на механизированных линиях - расчет потребности различных видов сырья, основных и вспомогательных материалов для выполнения установленного сменного задания;
ПК 2.6.17 - контролировать работу волчка, поточно-механизированных линий, куттера и мешалки, за соблюдением технологических режимов обработки фарша (степенью измельчения сырья, куттерования и перемешивания);
ПК 2.6.18 - выполнять все виды работ по загрузке, выгрузке, измельчению, куттерованию, смешиванию и транспортировке сырья или готового фарша;

КҚ 2.6.19. - шикізаттың шығындалу нормаларын сақтау.
2.7 122507 2 – Фарш дайындау жүйесінің операторы *
КҚ 2.7.1. - негізгі және қосымша шикізатты қабылдау мен дайындау;
КҚ 2.7.2. - дәмдеуіштер, тұз, су және басқа да ингридиенттерге арналған мөлшерлегіштердің жұмысқа жарамдығын тексеру;
КҚ 2.7.3. - етті майда ұнтақтау агрегаттарының, тензометрлік таразылардың жұмысқа жарамдығын тексеру;
КҚ 2.7.4 - араластыруға арналған машиналардың, олардыі құрмдас бөліктерінің және фаршты шприцтеу цехына бағыттауға арналған машиналардың жұмысқа жарамдылығын тексеру;
КҚ 2.7.5. - негізгі шикізатты, дәмдеуіштер мен басқа да ингридиенттерді тиеу;
КҚ 2.7. 6. - құрал-жабдықты іске қосу және тоқтату.
КҚ 2.7. 7. - желі жұмысын реттеу.
КҚ 2.7. 8. - машиналарды тазалау, жуу және майлау;
КҚ 2.7.9. - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.7.10. - мұздатылған ет блоктарын жібіту және ұсақтау;
КҚ 2.7.11. - ағынды-механикаландырылған желілерде шұжық және ет өнімдері үшін фарш дайындау;
КҚ 2.7.12. - дәмдеуіштер, тұз, су және басқа ингридиент мөлшерлегіштерін пайдалануды бақылау;
КҚ 2.7.13 - куттер, куттер-араластырғыш, фарш аралатырғыш, тензометрлік таразылардың және фаршты шприцтеу цехына бағыттауға арналған құрамддас бөліктері мен сораптарды пайдалануды қадағалау;
КҚ 2.7.14. - шикізаттың шығындалу нормаларына сәйкес негізгі және қосымша шикізаатты тиеу;
КҚ 2.7.15. - фаршты дайындау бойынша желі жұмысын реттеу. Машиналарды тазалау, жуу және майлау.
2.8 - 122508 2 – Пісірілген шұжық өндіру автоматының операторы*;
КҚ 2.8.1. - биркаларды дайындау, шпагат жіпті орау және шұжықтарды байлау үшін шпагат жібінің кесінділерін дайындау;
КҚ 2.8.2. - шұжық батондарын қалыптау;
КҚ 2.8.3. - автомат жұмысын бос жүрісте тексеру;
КҚ 2.8. 4. - автоматты жұмысқа дайындау,целлофанмен, маркалау лентасымен толтыру және жинағышқа қысқыштар салу;
КҚ 2.8. 5. - батондарды тізу жұмысына автоматты дайындау және паспорттарды ілу;
КҚ 2.8 6 - пісірілген шұжықтарды дайындау үшін автомат жұмысын бақылау;
КҚ 2.8.7. - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.8.8 - шұжық батондарын қалыптау процесін жүргізу;
КҚ 2.8.9. - целлофан, маркалау лентасын енгізу, жинағышты қысқыштармен толтыру;
КҚ 2.8.10. - автоматты іске қосу және дұрыс пайдалану;
КҚ 2.8.11. - пісірілген шұжықтарды өндіру бойынша автомат жұмысын қадағалау;

ПК 2.6.19 - соблюдать нормы расхода сырья
2.7 122507 2 – Оператор линии приготовления фарша*
ПК 2.7.1 - принимать и подготавливать основное и вспомогательное сырье;
ПК 2.7.2 - проверять исправность дозаторов для пряностей, соли, воды и других ингредиентов;
ПК 2.7.3 - проверять исправность агрегатов тонкого измельчения мяса, тензометрических весов;
ПК 2.7.4 - проверять исправность машин для перемешивания, их составных частей и насосов для передачи фарша в шприцовочный цех;
ПК 2.7.5 - загружать основное сырье, пряности и другие ингредиенты;
ПК 2.7.6 - пускать и останавливать оборудования.
ПК 2.7.8 - регулировать работу линии.
ПК 2.7.9 - производить чистку, промывку и смазывание машин;
ПК 2.7.10 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.7.11 - размораживать, измельчать мороженые мясные блоки;
ПК 2.7.12 - производить приготовление фарша для колбасных и мясных изделий на поточно-механизированных линиях;
ПК 2.7.13 - контролировать эксплуатацию дозаторов для пряностей, соли, воды и других ингредиентов;
ПК 2.7.13 - контролировать эксплуатацию куттера, куттера-мешалки, фаршемешалки, машин для перемешивания, тензометрических весов, составных частей и насосов для передачи фарша в шприцовочный цех;
ПК 2.7.14 - загружать основное и вспомогательное сырье в соответствии с нормами расхода сырья;
ПК 2.7.15 - регулировать работу линии по приготовлению фарша. Производить чистку, промывку и смазку машин.
2.8 122508 2 – Оператор автомата по производству вареных колбас*
ПК 2.8.1 - производить подготовку бирок, размотка, перемотка шпагата в клубки и нарезание отрезков ниток шпагата для вязки колбас;
ПК 2.8.2 - формовать колбасные батоны;
ПК 2.8.3 - проверять работу автомата на холостом ходу;
ПК 2.8.4 - подготовить автомат к работе: заправлять целлофаном, маркировочной лентой, засыпать в накопитель скрепки;
ПК 2.8.5 - подготовить автомат к работе для укладки батонов и навешивать паспорта;
ПК 2.8.6 - вести контроль над работой автомата по приготовлению вареных колбас;
ПК 2.8.7 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.8.8 - вести процесс формования колбасных батонов;
ПК 2.8.9 - производить заправку целлофана, маркировочной ленты, засыпать в накопитель скрепки;
ПК 2.8.10 - приводить в действие и правильно эксплуатировать автомат в работе;
ПК 2.8.11 - контролировать работу автомата по производству вареных колбас;

КҚ 2.8.12 - пісірілген шұжықтарға арналған фарштың біркелкі берілуін қадағалау;
КҚ 2.8.13 - шұжық батондарының толу тығыздығын бақылау;
КҚ 2.8.14 - шұжық батондарының рамаларға дұрыс салынуын, тиелген рамаларға өнім түрі, дайындау уақыты, және термиялық өңдеуге жіберілу мерзімі белгіленген паспорттардың ілінуін қадағалау;
КҚ 2.8.15. - өндірілетін өнімдер ассортиментіне сәйкес рецептура бойынша шикізаттың таңдау және есептеу;
КҚ 2.8.16 – технологиялық режим параметрлерін реттеу
2.9 122509 2 – Жылу камералары мен жылу агрегатының операторы*
КҚ 2.9.1. - технологиялық режимдердің орындалуын қамтамасыз ету;
КҚ 2.9.2. - жылулық жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.9.3. - бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын қадағалау;
КҚ 2.9.4. Камералардағы санитариялық-гигиеналық режимді сақтау;
КҚ 2.9.5. - журнал жүргізу;
КҚ 2.9.6. - ет және шұжықұ өнімдерін термиялық өңдеу;
КҚ 2.9.7. - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.9.8 - камераларды пайдалану тәртібі мен санитариялық-гигиеналық режим талаптарын сақтау;
КҚ 2.9.9 - бақылау-өлшеу аспаптарын, түтін генераторларына қызмет көрсету, оларды тазалап отыру;
КҚ 2.9.10 - жылулық жабдықтың үздіксіз жұимысын қамтамасыз ету, қалыпты технологиялық режимнен ауытқу себептерін жою және алдын-алу;
КҚ 2.9.11 - автоматика аспаптары және бақылау-өлшеу аспаптары көмегімен берілген бағдарлама бойынша технологиялық режимдер мен параметрлердің орындалуын қамтамасыз ету, температура-ылғалдылық режимдерін бақылау және қадағалау;
КҚ 2.9.12 - термокамералар мен термоагрегаттарда шұжық және ет өнімдерін термиялық өңдеу процесін жүргізу;
КҚ 2.9.13 - дайын өнім сапасын, олардың нормативті-техникалық құжаттамаға сәкестігін қадағалау;
КҚ 2.9.14. - технологиялық процесстің барысы жөнінде журнал жүргізу.
3. Орта буын маманы
3.1. 122510 3 – Техник-механик
КҚ 3.10.1. - технологиялық процессті автоматтандыру бойынша технологиялық қамсыздандыруды жүзеге асыру;
КҚ 3.10.2. - машиналар мен аппараттарды енгізу, орнату және пайдалану бойынша нұсқау жүргізу;
КҚ 3.10.3. - құрал-жабдық жұмысының хронометражына есеп жүргізу, құрал-жабдықтың тұрып қалу себептері мен ұзақтығын айқындау;
КҚ 3.10.4. - құрал-жабдықты, запас бөлшектерін және құрал-саймандарға сервистік қызмет көрсетуге келісім-шарттар рәсімдеу;
КҚ 3.10.5. - машиналар мен механизмдерді орнату мен пайдалану саласында техникалық білімін қолдану;

ПК 2.8.12 - производить равномерную подачу фарша для вареных колбас;
ПК 2.8.13 - контролировать плотность набивки колбасных батонов;
ПК 2.8.14 - контролировать правильность укладки батонов колбасы на рамы, навешивания паспортов на загруженную раму с указанием вида продукции, времени изготовления, отправкой ее на термическую обработку;
ПК 2.8.15 - контролировать и производить расчет и подбор сырья по рецептуре в соответствии с ассортиментом изготавливаемых продуктов;
ПК 2.8.16 - регулировать параметры технологического режима
2.9 122509 2 – Оператор термокамер и термоагрегатов
ПК2.9.1 - обеспечить выполнения технологических режимов;
ПК 2.9.2 - обеспечить бесперебойную работу теплового оборудования;
ПК 2.9.3 - контролировать работу КИП;
ПК 2.9.4 - соблюдать санитарно-гигиенический режим в камерах;
ПК 2.9.5 - вести записи в журнале;
ПК 2.9.6 - производить термическую обработку колбасных и мясных изделий;
ПК 2.9.7 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.9.8 - соблюдать правила эксплуатации и требования санитарно-гигиенического режима в камерах;
ПК 2.9.9 - обслуживать контрольно-измерительные приборы, дымогенераторы, производить периодическую их чистку;
ПК 2.9.10 - обеспечить бесперебойную работу теплового оборудования, предупреждать и устранять причин отклонения от нормального технологического режима;
ПК 2.9.11 - обеспечить с помощью средств автоматики и контрольно-измерительных приборов выполнения технологических режимов по заданной программе, контролировать и поддерживать температурно-влажностные режимы в соответствии с программой;
ПК 2.9.12 - вести технологический процесс термической обработки колбасных и мясных изделий в термокамерах и термоагрегатах;
ПК 2.9.13 - контролировать показатели качества готовой продукции, их соответствие нормативно-технической документации;
ПК 2.9.14 - вести записи в журнале о ходе технологического процесса.
3. специалист среднего звена
3.1. 122510 3 – Техник-механик
ПК 3.10.1 - выполнять техническое обеспечение по автоматизации технологического процесса;
ПК 3.10.2 - контролировать внедрение, установку, эксплуатацию и проведение инструктажа по эксплуатации машин и аппаратов;
ПК 3.10.3 - вести учет хронометража за работой оборудования, выявлять причины и продолжительности простоев;
ПК 3.1.4 - оформлять договоры на сервисное обслуживание и для ремонта оборудования, запасных частей, деталей и инструментов;
ПК 3.10.5 - применять технические знания в области монтажа и эксплуатации машин и механизмов;

КҚ 3.10.6. - жұмысшылады ұйымдастыра білу, кіріспе, біріншілік және ағымдағы нұсқаулар жүргізу, қауіпсіздік техникасы бойынша журнал жүргізу;
КҚ 3.10.7. - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 3.10.8. - технологиялық жабдыққа профилактикалық қарау жүргізу;
КҚ 3.10.9. - жеке бөлшектер мен буындарды жөндеу;
КҚ 3.10.10-
КҚ 3.10.11. - технологиялық процесске қарай машиналар мен механизмдерді реттеу;
КҚ 3.10.12. – жұмыс орнында нұсқау жүргізу;
КҚ 3.10.13. - жөндеуге қажетті материалдарды, запас бөлшектері мен құрал-саймандарды алу үшін өтініш беру;
КҚ 3.10.14. - малды союға арналған құрал-жабдықты есепке алу және бақылау. Сәйкес нұсқамаларды жүргізу;
КҚ 3.10.15. - ет және ет өнімдерін тоңазытып өңдеуге арналған құрал-жабдықты есепке алу және бақылау;
КҚ 3.10.16. - бақылау-өлшеу аспаптары мен көмекші жабдықты пайдалану бойынша кіріспе және ағымдағы нұсқама жүргізу.
3.2. 122511 3 – Техник-технолог
КҚ 3.11.1. - цехтардағы технологиялық процесстердің ендірілуі мен жүзеге асуын бақылау;
КҚ 3.11.2. - біліктілігі жоғары мамандардың жетекшілігімен прогрессивті технологиялық процесстер мен өндірістің оңтайлы режимдерін жетілдіру;
КҚ 3.11.3. - патенттік зерттеулер мен техника және технологияның жобаланатын объектілерінің техникалық деңгейінің көрсеткіштерін анықтау жұмыстарына қатысу;
КҚ 3.11.4. - кәсіпорынның өндірістік бөлімшелерінде технологиялық тәртіптің және құрал-жабдықты пайдалану ережелерін сақтауды бақылау;
КҚ 3.11.5. - технологиялық құрал-жабдықты сынау жұмыстарына және жобаланатын технологиялық процесстерді тексеру мен игеру бойынша эксперименталдық жұмыстарға қатысу.
КҚ 3.11.6. - жасалынатын жобалардың техникалық тапсырмаларға және жобалаудың нормативті құжаттамаларына сәйкестігін қамтамасыз ету;
КҚ 3.11.7. - шығарылатын өнімнің сапасын, оны шығаруға кететін материалдық және еңбек шығындарының төмендетілуін бақылау;
КҚ 3.11.8. - жобалауға қажетті құрал-саймандарды, арнайы жабдықтарды таңдау;
КҚ 3.11.9. - өнімдерде ақаудың болу себептерін айқындау, оларды алдын-алу мен жою бойынша ұсыныстарды дайында;
КҚ 3.11.10. - өнімдерді дайындаудың сатылап дайындау процесін және технологиялық процесстің барлық операциялары бойынша бақылау тәсілдерін орнату;

ПК 3.10.6 - руководить другими работниками: проводить первичный, ознакомительный и текущий инструктаж;
ПК 3.10.7 - контролировать ведение журнала по технике безопасности в установленной форме; вести отчет по эксплуатации оборудования закрепленного сотрудника;
ПК 3.10.8 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 3.10.9 - проводить профилактические осмотры технологического оборудования;
ПК 3.10.10 - проводить мелкий ремонт отдельных деталей и узлов;
ПК 3.10.11 - проводить наладку машин и механизмов к технологическому процессу;
ПК 3.10.12 - проводить инструктаж на рабочем месте для работников;
ПК 3.10.13 - составлять заявки на получение необходимых для ремонта материалов, запасных частей, деталей и инструментов;
ПК 3.1.14 - контролировать и вести учет эксплуатируемого оборудованием для убоя скота. Проводить соответствующие инструктажи;
ПК 3.10.15 - контролировать и вести учет эксплуатируемого оборудования для холодильной обработки мяса, мясных продуктов;
ПК 3.10.16 - проводить вводный и текущий инструктаж по эксплуатации КИП и вспомогательного оборудования.
3.2. 122511 3 – Техник-технолог
ПК 3.11.1 - контролировать внедрение и осуществление технологических процессов в цехах;
ПК 3.11.2 - разрабатывать под руководством более квалифицированного специалиста прогрессивные технологические процессы и оптимальные режимы производства;
ПК 3.11.3 - участвовать в проведении патентных исследований и определении показателей технического уровня проектируемых объектов техники и технологии,
ПК 3.11.4 - контролировать соблюдение технологической дисциплины в производственных подразделениях предприятия и правил эксплуатации оборудования.
ПК 3.11.5 - участвовать в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства;
ПК 3.11.6 - обеспечить соответствие разрабатываемых проектов техническим заданиям и действующим нормативным документам по проектированию;
ПК 3.11.7 - контролировать качество выпускаемой продукции, сокращение материальных и трудовых затрат на ее изготовление;
ПК 3.11.8 - проводить подбор необходимых на проектирование приспособлений, инвентаря, специального оборудования и инструмента, предусмотренных разработанной технологией;
ПК 3.11.9 - выявлять причины брака продукции, готовить предложения по его предупреждению и устранению;
ПК 3.11.10 - устанавливать поэтапный процесс изготовления изделий и методы контроля по всем операциям технологического процесса;

КҚ 3.11.11. - өнімдерді өндіру технологиялық карталары мен схемаларын және басқа да технологиялық құжаттаманы құрастыру;
КҚ 3.11.12. - технологиялық процесстер мен режимдердің өзгеруіне байланысты техникалық құжаттамада өзгерістерді рәсімдеу және оларды кәсіпорынның бөлімшелерімен сәйкестендіру;
КҚ 3.11.13. - техникалық дәлелденген уақыт нормаларын жетілдіру жұмыстарына қатысу;
КҚ 3.11.14. - сатылық және операция кейінгі материалдық нормативтерді, шикізаттың, материалдың, құрал-саймандардың, отын мен энергияның шығындалу нормаларын есептеу және енгізу,
КҚ 3.11.15 – ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен гигиена ережелерін орындау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 673-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1068-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру,
пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы: 1229000 - Құрал жасау (салалары бойынша)

ПК 3.11.11 - составлять технологические карты и схемы производства изделий, и другую технологическую документацию;
ПК 3.11.12 - оформлять изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства и согласовывает их с подразделениями предприятия;
ПК 3.11.13 - принимать участие в разработке технически обоснованных норм времени (выработки);
ПК 3.11.14 - вести расчет и внедрять поэтапные и послеоперационные материальные нормативы, нормы расхода сырья, материалов, инструментов, топлива и энергии;
ПК 3.11.15 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены
Приложение 673
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1068
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1229000 - Приборостроение (по отраслям)
Квалификации:

3. Орта буын маманы
3.1. Біліктіліктің атауы мен коды
122901 3 – Өндіріс механигі
КҚ 3.1.1. Өндірістік қызметтердің әдіс-тәсілдерінің керекті кешенін игеру;
КҚ 3.1.2. Өндірістің технологиялық процесін білу;
КҚ 3.1.3. Аспаптар мен элементтерді жөндеу кестесін құру;
КҚ 3.1.4. Жұмыстың үздіксіз жүруіне жағдай жасау;
КҚ 3.1.5. Қажетті құрал-жабдықтар мен қондырғылардың қауіпсіздігі мен жарамдылығын сапалы түрде тексере білу;
КҚ 3.1.6. Қондырғыларды пайдалану кезіндегі кемшіліктерді табу және жою;
КҚ 3.1.7. Бақылау-өлшеу аспаптарын тиімді пайдалану мен жөндеудің іс-шараларын ұйымдастыру;
КҚ 3.1.8. Ағымдық жөндеу жұмыстарын уақытында орындау;
КҚ 3.1.9. Өлшеу аспаптарын сынаудың тәртіптерін реттеу;
КҚ 3.1.10. Өз бөлімшесінде өрт қаупін ескерту мен оны сөндіру құралдарын қолдану;
КҚ 3.1.11. Жұмыс орнын жұмыс істеуге уақытында және тиімді етіп дайындау.
2.2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3.Орта буын маманы
3.2. Біліктіліктің атауы мен коды
122902 3 –Техник-механик (барлық атаулар)
КҚ 3.2.1. Өндірістік қызметтердің әдіс-тәсілдерінің керекті кешенін игеру;
КҚ 3.2.2. Өндірістің технологиялық процесін білу;
КҚ 3.2.3. Аспаптар мен элементтерді жөндеу кестесін құру;
КҚ 3.2.4. Жұмыстың үздіксіз жүруіне жағдай жасау;
КҚ 3.2.5. Қажетті құрал-жабдықтар мен қондырғылардың қауіпсіздігі мен жарамдылығын сапалы түрде тексере білу;
КҚ 3.2.6. Қондырғыларды пайдалану кезіндегі кемшіліктерді табу және жою;
КҚ 3.2.7. Бақылау-өлшеу аспаптарын тиімді пайдалану мен жөндеудің іс-шараларын ұйымдастыру;
КҚ 3.2.8. Ағымдық жөндеу жұмыстарын уақытында орындау;
КҚ 3.2.9. Өлшеу аспаптарын сынаудың тәртіптерін реттеу;
КҚ 3.2.10. Өз бөлімшесінде өрт қаупін ескерту мен оны сөндіру құралдарын қолдану;
КҚ 3.2.11. Жұмыс орнын жұмыс істеуге уақытында және тиімді етіп дайындау.
2.3-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3.Орта буын маманы
3.3. Біліктіліктің атауы мен коды
122902 3 – Электромеханик
КҚ 3.3.1. Өндірістік қызметтердің әдіс-тәсілдерінің керекті кешенін игеру;
КҚ 3.3.2. Өндірістің технологиялық процесін білу;
КҚ 3.3.3. Аспаптар мен элементтерді жөндеу кестесін құру;
КҚ 3.3.4. Жұмыстың үздіксіз жүруіне жағдай жасау;
КҚ 3.3.5. Қажетті құрал-жабдықтар мен қондырғылардың қауіпсіздігі мен жарамдылығын сапалы түрде тексере білу;
КҚ 3.3.6. Қондырғыларды пайдалану кезіндегі кемшіліктерді табу және жою;

3. Специалист среднего звена
3.1. Код и наименование квалификации
122901 3 – Механик производства
ПК 3.1.1. Владеть необходимым комплексом приемов и способов производственной деятельности;
ПК 3.1.2. Знать технологический процесс производства;
ПК 3.1.3. Составлять график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.1.4. Создать условия для бесперебойной работы;
ПК 3.1.5. Уметь качественно проверять требуемые инструменты и оборудования на безопасность и пригодность;
ПК 3.1.6. Выявлять и устранять возникающие в процессе эксплуатации оборудования неполадки;
ПК 3.1.7. Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.1.8. Выполнять своевременно текущий ремонт;
ПК 3.1.9. Регулировать режимы испытаний измерительных приборов;
ПК 3.1.10. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем участке;
ПК 3.1.11. Своевременно и рационально подготавливать рабочее место к работе.
Таблица 2.2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3.2. Код и наименование квалификации
122902 3 – Техник-механик (всех наименований)
ПК 3.2.1. Владеть необходимым комплексом приемов и способов производственной деятельности;
ПК 3.2.2. Знать технологический процесс производства;
ПК 3.2.3. Составлять график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.2.4. Создать условия для бесперебойной работы;
ПК 3.2.5. Уметь качественно проверять требуемые инструменты и оборудования на безопасность и пригодность;
ПК 3.2.6. Выявлять и устранять возникающие в процессе эксплуатации оборудования неполадки;
ПК 3.2.7. Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.2.8. Выполнять своевременно текущий ремонт;
ПК 3.2.9. Регулировать режимы испытаний измерительных приборов;
ПК 3.2.10. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем участке;
ПК 3.2.11. Своевременно и рационально подготавливать рабочее место к работе.
Таблица 2.3 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3.3. Код и наименование квалификации
122903 3 – Электромеханик
ПК 3.3.1. Владеть необходимым комплексом приемов и способов производственной деятельности;
ПК 3.3.2. Знать технологический процесс производства;
ПК 3.3.3. Составлять график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.3.4. Создать условия для бесперебойной работы;
ПК 3.3.5. Уметь качественно проверять требуемые инструменты и оборудования на безопасность и пригодность;
ПК 3.3.6. Выявлять и устранять возникающие в процессе эксплуатации оборудования неполадки;

КҚ 3.3.7. Бақылау-өлшеу аспаптарын тиімді пайдалану мен жөндеудің іс-шараларын ұйымдастыру;
КҚ 3.3.8. Ағымдық жөндеу жұмыстарын уақытында орындау;
КҚ 3.3.9. Өлшеу аспаптарын сынаудың тәртіптерін реттеу;
КҚ 3.3.10. Өз бөлімшесінде өрт қаупін ескерту мен оны сөндіру құралдарын қолдану;
КҚ 3.3.11. Жұмыс орнын жұмыс істеуге уақытында және тиімді етіп дайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№72 бұйрығына 676 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1071 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық
шаруашылық
Мамандығы: 1401000 – Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану
Біліктілігі: 140101 2 – Тас қалаушы*
140102 2 – Ағаш ұстасы*
140103 2 – Құрылыс шебері*
140104 2 – Сылақшы*
140105 2 – Бояушы*
140106 2 – Бетоншы*
140107 2 – Арқаулаушы*
140108 2 – Пеш салушы*
140109 2 – Мәрмәрмен қаптаушы*
140110 2 – Плитамен қаптаушы*
140111 2 – Мозаикамен қаптаушы*
140112 2 – Қаптап - жылтыратушы*
140113 2 – Рулонды және дана материалдардан жасалған
жапқыштармен төбе жабушы*
140114 2 – Болат жапқыштармен төбе жабушы*
140115 2 – Темір бетон және болат бұйымдарын
монтаждаушы*
140116 2 – Паркетші*
140117 2 – Стропальші*
140118 2 – Құрылыс слесарі*
140119 2 – Құрылыс электрслесарі*
140120 2 – Құрғақ әдіс құрылысының маманы

ПК 3.3.7. Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.3.8. Выполнять своевременно текущий ремонт;
ПК 3.3.9. Регулировать режимы испытаний измерительных приборов;
ПК 3.3.10. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем участке;
ПК 3.3.11. Своевременно и рационально подготавливать рабочее место к работе.
Приложение 676
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1071
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1401000 - Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификации:
140101 2 - Каменщик*
140102 2 - Плотник*
140103 2 - Столяр строительный*
140104 2 - Штукатур*
140105 2 - Маляр*
140106 2 - Бетонщик*
140107 2 - Арматурщик*
140108 2 - Печник*
140109 2 - Облицовщик-мраморщик*
140110 2 - Облицовщик-плиточник*
140111 2 - Облицовщик-мозаичник*
140112 2 - Облицовщик-полировщик*
140113 2 - Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов*
140114 2 - Кровельщик по стальным кровлям*
140115 2 - Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций*
140116 2 - Паркетчик*
140117 2 - Стропальщик*
140118 2 - Слесарь строительный*
140119 2 - Электрослесарь строительный*
140120 2 - Специалист по сухому методу строительства

252
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
КДДБ 02
Кәсіптік даялық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативті сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау (ӨО 03) және "Техникалық және кәсіптік білімді дамыту және біліктілікті берудің республикалық ғылыми-әдістемелік орталығы" АҚ өткізетін сапаның тәуелсіз баға шегінде арнайы пәндерінен кешенді емтихан тапсыру (АП 01, АП 03, АП 04)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 681 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1076 қосымша
"1401000 – Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану"
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша терминология. Іс жүргізу жұмыстары қазақ (орыс) телінде. Аударма техникасы (сөздікпен), кәсіби қатынас.
Білімдер:
фонетиканы, лексиканы, морфологияны, қазақ (орыс) тілі синтаксисін, мамандық бойынша терминологияны.
Іскерліктер:
Кысіби-хабардар тексін аударуды (сөздікпен); кәсіби қатынасы алуы.
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Шетел тілінде қатынас негіздері: фонетика, лексика, фразеология, грамматика; мамандық бойынша іскерлік тілінің негіздері; кәсіптік лексика, фразелогиялық құрылыстар мен терминдер; кәсіптік – тағытталған текстердің аударма техникасы (сөздікпен) кәсіптік қатынас.
Білімдер:
мамандығы бойынша кәсіби қатынасқа қажетті лексика-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
сөйлесу әрекетімен сөйлесу формалары түрлерін (ауызша, жазбаша, монологикалық, диалогтік) айыра алуы тиіс.
БҚ3
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маман дайындауда дене тәрбиесінің ролі. Салауаттық өмірді қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өздігінен жетілудің физикалық және спорттық негіздері. Кәсіптік-таңдамалы денелік дайындық. Валеология негіздері.
Білімдер:
адамның жалпы мәдениеттегі, кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің ролі туралы; салауаттық өмірдің негіздерін;
Іскерліктер:
дене шынықтыру спорттық қызметті денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіптік мақсатқа жетуге, дене тәрбиесінде өзін-өзі билеуді пайдалана алуы.
БҚ 6
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Философия негіздері.
Философия тақырыбы, философиялық ойдың негізгі әлемдікасулы кезеңдері; адам табиғаты және оның өмір сүрудегі мағынасы: адам және құдай; адам және ғарыш, адам, қоғам, мәдениеттілік, мәдениет; адам бостандығы және жауапкершілік; адам танымалылығы және
қызметі; ғылым және оның ролі; ауқымды мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
Әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреттері жөнінде, адам өмірінің мағынасы жөнінде түсінікті; ғылымның және ғылыми түсініктің ролі, оның құрылымы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалар жөнінде түсініктерді;
Іскерліктер:
Адамның биологиялық және әлеуметтік, денелік және діни бастамасындағы бағытын оның түсінігінің маңызын, саналы және санасыз мінсіз-құлықын анықтауды; қоғамдағы адамдар арасындағы қатынастардың өнегелік мөлшерлерін реттеуді.
БҚ 2
ӘЭП 02
Экономика негіздері.
Экономика және оның негіздері проблемалары; микро-экономика; ресурстар; нарықтық туындауының механизмдері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; антимонологиялық реттеу; халық кірісі; әлеуметтік экономикалық проблемеларды реттеу; макроэкономика; ел эколномикасының құрылымы; ақша – несиелік және салық жүйелері; инфляция процестері; жұмыссыздық; экономикалық өсудің проблемалары; ресей экономикасының макро және микроэкономикалық проблемалары; еңбекті халықаралық бөлу; тауарлардың, қызметтермен ақшаның дүние жүзілік нарықы; бизнес негіздері.
Білімдер:
Экономикалық теорияның жалпы жағдайларын; мемлекетіміздегі және шетелдегі экономикалық жағдайларды; макро және микроэкономика негіздері; салық, ақшалық-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат жөнінде.
Іскерліктер:
өзінің кәсіптік қызметінде хабардар болуы үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануды.
БҚ5
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
әлеуметтану ғылым ретінде; қоғам әлеуметтік мәдениет системасы түрінде; әлеуметтік ортақтылық; әлеуметтік және этноулттық қатынастар; әлеуметтік процестер, әлеуметтік инститіттар мен ұйымдар; жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік мінсіз-құлқы; әлеуметтік қозғалыстар; әлеуметтік даулар және оларды шешу жолдары; саясаттану тақырыбы; саяси билік және биліктік қатынастар; саяси жүйе саясат субьектілері; саяси сезімдер; саяси мәдениет; әлеуметтік саясат және халықаралық қатынастар; Қазақстандағы әлеуметтік – экономикалық процесер.
Білімдер:
Заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік қатынас жөнінде түсінікті, әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелуі, әлеуметтік өзара қатынас жөніндегі түсініктерді; тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын;
Іскерліктер:
Әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстары мен басқа факторларды дамытуды; билік маңызын, саясат субьектілерін, саяси қатынастар мен процестерді анықтауды; саяси ситемалар мен саяси режимдер жөнінде түсініктер дайындауды.
БҚ 1
БҚ 3
ӘЭП 04
Құқық негіздері.
Құқық: түсінік, жүйесі, көздері; Қазақстан Ата Заңы – құқықтық жүйелер өзегі.Адам құқығының барлық жалпы декларациясы; тұлға, құқық,құқықтық мемлекет; заңгенрлік жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары: мемлекеттік, әкімшілік, азаматтық, еңбектік, отбасылық, қылмыстық, Қазақстанның соттық жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
Адам және азамат құқықтары мен бостандығы, оларды іске асыру механизмдері; кәсіптік қызмет ортасында құқықтық және өнегелі – этикалық шамаларды;
Іскерліктер:
Маманның кәсіптік қызметін белгілейтін мөлшерлік-құқықтық құжаттарды пайдалануды.
БҚ2
ӘЭП 05
Мәдениеттану.
Қоғам және мәдениет. Мәдениет және мәдениеттілік. Мәдениеттің, дәстүрдің және жаңашылдықтың дамуы. Мәдениет сабақтастығы. Мәдениеттегі ұлтшылық және жалпы адамшылық. Жалпы адамның мәдениет игілігімен үйлестіре өз халқының, ұлтының мәдени-тарихтық құндылығын тану. Қазақстан мәдениетінің тууынан өнердегі алғашқы қадамдарға ерте қала заманына дейінгі даму кезеңдері. Қазақстан ортағасыр халықтарының көркемдік мәдениеті, олардың салттары, дәстүрлері, әдет-ғұрыптары мен халық өнері. Қазіргі Қазақстанның музыкадан, поэзиядын қолданбалы өнерге, театрға, киноға дейінгі мәнениеті.
Білімдер:
Негізгі түсініктерді; түсініктер: конфуциандық; даосизм; Қытай өнері; Индия мәдениетінің ерекшеліктері, онің негізгі жетістіктері; түсініктер: ислам; Құрайш; Мухаммед; Құран; құдай; Мекке; Христиан дінінің негізгі принциптері және оның бағалық бейімделулерін; Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтар, галлалар, Франкилер, әдебиетін, философиясын; көшпенділердің тұрмыс қалпы және құндылық жүйесі жөнінде; орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасы жөнінде білім қалыптастыруды; түрік және араб мәдениетінің қазақстан орта ғасыр мәдениетіне ықпалы туралы.
Іскерліктер:
Қазақ мәдениеті ерекшеліктерін ашуды; мәдениеттану түсініктерін еркін қолдануды; халықтар мәдениетінің дамуын бақылай отыруды;
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекет тілде іс қағаздарын жүргізу.
Құжаттардың жіктелуі, құжаттар реквизиттері, құжаттар ролі және олардың мағынасы, іс номенклатурасы және іс жүргізу жұмыстарын ұйымдастыру. Қызметкер құрамы, басқарушылық қызметті, ақпараттық-анықтама, қаржылық есепті құжаттарды қазақ тілінде дайындау
Білімдер:
Құжаттардың жіктелуін, құжаттар реквизиттерін, құжаттар ролін және олардың мағынасын, іс номенклатурасы мен іс жүргізу жұмыстарын ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
Құжаттарды қазақ тілінде дайындауды: қызметкер құрамын, басқару қызметін, ақпараттық – анықтама және қаржылық есеп құжаттарын.
БҚ1
ЖКП 02
Инженерлік графика.
ҚҚБЖ және ҚЖҚС стандарттарының талаптарына сай сызбаларды графикалық дайындау; сызба геометрия және проекциялық сызу негіздері: проекциялау негіздері, нүктені, түзуді, проекциялау, геометриялық дене жазықтықтары, жазықтық түзу мен жазықтықтың геометриялық дене мен олардың беттерінің қиылысуы, аксинометриялық проекциялар. Техникалық сурет, машина жасау сызуының бөліктері; құрылыс сызуы: құрылыстық сызбалар ерекшеліктері, шартты графикалық белгілері, бас жоспарлардың типографиялық негізі, сәулеттік құрылыс сызбалары, мамандық, бойынша сызбалар, нобайлау; сызбаларды оқу; Компьютерлік графика.
Білімдер:
Сызба сызықтарын және сызбаларда жазуларды орындау ережелерін; сызба геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін машина жасаусызуын: бакіту тетіктерін және разьбалы қосылыстарды.
Іскерліктер:
Жұмыс нобайларын, құрастыру сызбаларын дайындауды; ғимарат жоспарлары мен қималарын сызуды; бас жоспар дайындауды.

252
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта (ПО 03) и сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.03, СД.04), в рамках независимой оценки качества проводимой АО "Республиканского научно методического центра развития технического и профессионального образования и присвоения квалификации".
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 681
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1076
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1401000 - Строительство и
эксплуатация зданий и сооружений
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем), профессиональное общение.
Знания:
применять фонетику, лексику, морфологию, синтаксис казахского (русского) языка; терминологию по специальности
Умения: переводить (со словарем) профессионально-ориентированный текст; профессионально общаться.
БК 1
БК 3
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
основы общения на иностранном языке: фонетика, лексика, фразеология, грамматика; основы делового языка по специальности; профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение.
Знания: владеть лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения;
Умения: различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК3
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка. Основы валеологии.
Знания:
принимать роль физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека; основы здорового образа жизни
Умения:
использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре.
БК 6
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Основы философии.
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
иметь представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном начале, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении; регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 2
СЭД 02
Основы экономики.
экономика и ее основные проблемы; микроэкономика; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; антимонопольное регулирование; доходы населения; регулирование социально-экономических проблем; макроэкономика; структура экономики страны; финансы; денежно-кредитная и налоговая системы; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; микро- и макроэкономические проблемы российской экономики; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса
Знания: владеть общими положениями экономической теории;
экономические ситуации в стране и за рубежом; основами макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения: находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК5
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
социология как наука; общество как социокультурная система; социальные общности; социальные и этнонациональные отношения; социальные процессы, социальные институты и организации; личность: ее социальные роли и социальное поведение; социальные движения; социальные конфликты и способы их разрешения; предмет политологии; политическая власть и властные отношения; политическая система; субъекты политики; политическое сознание; политическая культура; мировая политика и международные отношения; социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания: иметь представление о социологическом подходе в понимании закономерностей; представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии; знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения: развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом); составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 3
СЭД 04
Основы права.
Право: понятие, система, источники; Конституция Казахстана – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права: государственное, административное, гражданское, трудовое, семейное, уголовное; судебная система Казахстана; правоохранительные органы.
Знания:
применять права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации; знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
БК2
СЭД 05
Культурология.
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции и новаторство.
Преемственность культуры.
Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения до первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана от музыки, поэзии до прикладного искусства, театра, кино.
Знания: иметь основные понятия;
понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; особенности индийской культуры и ее основные достижения; БК понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка; основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации; культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
об образе жизни и системе ценностей кочевников; сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья; о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения: раскрыть особенности казахской культуры; свободно пользоваться понятиями культурологии; прослеживать развитие культуры народов;
показать специфику материальной и духовной культуры кочевников
БК 1
БК 2
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке. Классификация документов, реквизиты документов, роль документов и их значение, номенклатура дел и организация делопроизводства. Оформление документации на казахском языке: по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочной, финансово расчетной.
Знания: применять классификацию документов, реквизиты документов, роль документов и их значение, номенклатура дел и организацию делопроизводства.
Умения: оформлять документацию на казахском языке: по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочную и финансово-расчетную документацию
БК1
ОПД 02
Инженерная графика.
графическое оформление чертежей в соответствии с требованиями стандартов ЕКСД и СПДС; основы начертательной геометрии и проекционного черчения: основы проецирования, проецирование точки, прямой, плоскости геометрических тел, пересечение плоскостей, прямой и плоскости, геометрических тел и их поверхностей, аксонометрические проекции; технический рисунок; элементы машиностроительного черчения; строительное черчение: особенности строительных чертежей, условные графические обозначения, топографическая основа генеральных планов, архитектурно-строительные чертежи, чертежи по специальности (специализации), эскизирование; чтение чертежей; компьютерная графика.
Знания: линии чертежа и правила выполнения надписей на чертежах; основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение: крепежные детали и резьбовые соединения
Умения: составлять рабочие эскизы, сборочные чертежи; вычерчивать планы и разрезы здания; разрабатывать генплан.

КҚ 3.21.1
КҚ 3.21.2
КҚ 3.22.3
ЖКП 03
Техникалық механика.
Теориялық механика: статика-негізгі түсініктер мен аксиомалар; байланыстар реакциясы; күштердің жазық және кеңістік жүйелері; олардың тепе-теңдік жағдайлары; қос күш және оның қасиеттері; жазық фигуралардың ауырлық центрі; кинематика мен динамиканың негізгі түсініктері; материалдар кедергісі – сыртқы және ішкі күштері; қиманың геометриялық сипаттамалары; материалдардың механикалық сипаттамалары; кернеулер мен деформациялар; қарапайым деформациялар – созылу және сығылу, жылжу, жаншылау, бұралу; көлденең иіліс; беріктілік пен қаттылыққа есептеу, беріктілік теориясы; күрделі кедергілер; шыбықтар беріктілігі; жүктемелердің динамикалық әсері; имарат сатикасы – негізгі жағдайлар, имараттар және олардың есепті сұлбаларының жіктелуі; өзгермейтін және өзгермелі геометриялық жүйелер, статикалық анықталатын және анықталмайтын жүйелер туралы түсінік; көп аралықты статикалық анықталатын топсалы арқалықтар-құрылымын талдау, көлденең күштер мен майысу моменттрінің эпюрлерін тұрғызу, бір моментті арқалықтар; статикалық анықталатын жазық фермалар мен рамалар, үш топсалы арқалар; статикалы анықталмайтын жүйлер және оларды күштер әдісімен және жылжыту әдісімен септеу негіздері.
Білімдер:
Күшті, тең әсерлі күштерді, байланыстырды дәне байланыстар реакциясын анықтауды; қос күшті анықтауды, қос күш моментінің түсінігін және формуласын; нүтеге сай күш моментін анықтауды, балкалар, фермалар, рамалар, рамалар тіреуіштерінің негізгі түрлерін, жүктемелер жіктелуін; дене мен жазық фигураның ауырлық центрі туралы түсініктерді; әр түрлі тепе-теңдік түрлері туралы түсініктерді; кинематика туралы негізгі түсініктерді; негізгі анықтамаларды, ғылыми болжамдарды және жорамалдарды, қима әдісін, кернеу түсініктерін, олардың формулаларын; беріктілікке есептеу формулалардың кернеулерді; деформацияларды; жылжу және бұралау деформациялары жөнінде түсініктерді; орталық сығылған шыбықтардың орнықты және орнықсыз тепе-теңдігінің формалары туралы түсініктерді; имараттың есептік сұлбалары мен жіктелуін таңдауды;
Іскерліктер:
Күштерді осьтерге проекциялауды, графикалық және аналитикалық тәсілдермен тең әсерді күштерді анықтауды; қос күш моменттерін есептеуді; қарапайым және күрделі жазық фигуралардың ауырлық центрі координаттарын анықтауды; бойлық күштер эпюраларын тұрғызу; шекті-жағадайы бойынша беріктілікке есептеуді; арқалық ұзындығы бойынша көлденең күштер мен майлау моменттерінің эпюрлерін тұрғызуд; еркінше жүктелген білеудің көлденең қимасындағы ішкі күш факторларын анықтау; эгілер формуласы бойынша сығылған шыбықтарды есептеуді орындауды.
КҚ 3.21.3

ПК 3.21.1
ПК 3.21.2
ПК 3.21.3
ОПД 03
Техническая механика.
Теоретическая механика: статика – основные понятия и аксиомы; реакция связей; плоская и пространственная системы сил, условия их равновесия; пара сил и ее свойства; центр тяжести плоских фигур; основные понятия кинематики и динамики; сопротивление материалов - внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; механические характеристики материалов; напряжения и деформации; простые деформации – растяжение и сжатие, сдвиг, смятие, кручение; поперечный изгиб; расчеты на прочность и жесткость; теория прочности; сложные сопротивления; устойчивость стержней, динамическое действие нагрузок; статика сооружений - основные положения, классификация сооружений и их расчетных схем; геометрические неизменяемые и изменяемые системы, понятие о статически определимых и неопределимых системах; многопролетные статически определимые шарнирные балки – анализ структуры, построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов, равномоментные балки; статически определимые плоские фермы и рамы, трехшарнирные арки; статически неопределимые системы и основы их расчета методом сил и методом перемещений
Знания:
определения силы, равнодействующей сил, связей и реакций связей; определение пары сил, понятие и формулу момента пары; определение момента силы относительно точки, основные виды опор балок, ферм, рам, классификацию нагрузок; понятия о центре тяжести тела и плоской фигуры; понятия о различных видах равновесия; основные понятия кинематики; основные определения, гипотезы и допущения, метод сечений, понятие напряжений, их формулы; формулы расчета на прочность, напряжения, деформации; понятие о деформациях сдвига и кручения; понятия об устойчивых и неустойчивых формах равновесия центрально-сжатых стержней; выбор расчетных схем и классификацию сооружений;
Умения: проецировать силы на оси, определять равнодействующую графическим и аналитическим способами; вычислять моменты пар сил; определять координаты центра тяжести простых и сложных плоских фигур; строить эпюры продольных сил; производить расчеты на прочность по предельному состоянию; строить эпюры поперечных сил и изгибающих моментов по длине балки; определять внутренние силовые факторы в поперечном сечении произвольно нагруженного бруса; выполнять расчеты сжатых стержней по формуле Эйлера.
ПК 3.21.3

КҚ 3.21.4
ЖКП 04
Құрылыс материалдары мен бұйымдары.
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері, сапа көрсеткіштері; ағаш материалдары, табиғи тас материалдары, керамикалық материалдар, әйнек және әйнеккристалды материалдар, металл матриалдары мен бұйымдары, минералды біріктіргіш заттар, бетондар құрылымы; бетон және темірбетон құрылыс бұйымдары мен құрылымдары; құрылыс ерітінділері, минералды біріктіргіш заттар негізіндегі жасанды тас материалдары мен бұйымдары, битум және қарамай біріктіргіш заттар және солар негізіндегі материалдар, полимерлер негізіндегі құрылыс материалдары мен бұйымдары, жылу устамды және акустикалық материалдар, лактыбояу материалдары материалдары; жіктелуі, қасиеттері, негізгі параметрлерін анықтау әдістері, құрылыс материалдары мен бұйымдары жөнінде ғылымдағы жаңалықтар; құрылыс бұйымдарын өндіру кезіндегі қор және энергия үнемдегіш технологиясы.
Білімдер:
Құрылыс материалдары мен бұйымдарын негізгі қасиеттері мен қолдану саласы.
Іскерліктер:
Сыртқа нышандарына және маркілеуіне қарап құрылыс материалдары мен бұйымдардың түрлері мен сапасын анықтауды; нақтылы жағдайларда пайдалану үшін құрылыс материалдары мен бұйымдарға техникалық және экономикалық негізделген таңдау жүргізуді;
КҚ 3.21.7
КҚ 3.21.25
КҚ 3.21.26
ЖКП 05
Геодезия.
Негізгі мағұлматтар; типографиялық карталар, жоспарлары және солармен жұмыс істеу: негізгі карта бойынша шешілетін негізгі геодезиялық сұрақтар; геодезиялық өлшеулердің тәлдері мен ережелері. Жергілікті жер сызықтарын тікелей өлшеу, бұрыш өлшеуіш аспаптар және олармен жұмыс жасау; жоспарлық тіреуіш жүйелерін тұрғызудың қарапайым әдістері және далалық өлшемдерді өңдеу; геометриялық нивелирлеу: аспаптар, биіктік тіреуішті тұрғызу технологиясы, далалық өлшердерді өңдеу; тахеометриялық түсіріс; шаршылар бойынша беттерді нивелирлеу, ұзындық имараттарды тік жоспарлау бойынша далалық және комералд жұмыстар; берілген параметрлері бойынша жобалық нүктенің орнын анықтау бойынша қарапайым инженерлік сұрақтарды шешу.
Білімдер:
Негізгі геодезиялық анықтамаларды, типография-геодезиялық жұмыстар әдістері мен принциптерін, годезиялық аспаптарды.
Іскерліктер:
Картаны оқуды, карта жобалық түзулердің ұзындығын және бағытталған бұрыштарын, координаттары мен биіктігін, белгілі координаттары бойынша аспапты әдістермен жергілікті жердегі және жобалық мөлшерін анықтауды.
КҚ 3.21.9
КҚ 3.21.27
КҚ 3.21.28
КҚ 3.21.29
ЖКП 06
Ғимараттың инженерлік – техникалық жабдықтары.
Территорияны инженерлік көркейту: территорияны дайындауды ұйымдастырудың негізгі принциптері, бет суларды ағызуды ұйымдастыру, көшелер мен жол тораптары, территорияны тік жоспарлау; елді мекендер мен ғимараттардың инженерлік жүйелері мен жабдықтары: сумен жабдықтау, гидравлика негіздері, елді мекендерді сумен қамтамасыз ету негіздері, ғимаратты сумен жабдықтау; канализация: селду мекендерді канализациялау негіздері, ғимараттың ішкі канализациясы, санитарлық тазалау және ғимараттан су ағызу; ғимараттың санитарлық – техникалық жабдықтары, санитарлық – техникалық жабдықтарды ғимарат ішінде орналастыру; энергиямен жабдықтау: жылумен жабдықтау – құрылыс жылу техникасының негіздері, жылумен жабдықтау көздері мен жүйелері, жылыту жүйелері, ғимаратты жылыту жән желдету; газбен жабдықтау елді мекендермен ғимараттарды газбен жабдықтаудың негіздері; құрылыс алаңының инженерлік жабдықтары; инженерлік жүйелер.
Білімдер:
Территорияны дайындаудың және ұымдастырудың негізгі принциптердің ғимараттың инженерлік-техникалық жүйелерінің принципиалды сұлбаларын, ғимаратты сумен жабдықтау, канализация, желдету, шартқа сәйкестендіру және жылытуды есептеу негіздерін, ғимараттын инженерлік жабдықтары.
Іскерліктер:
Ғимарат инженерлік-техникалық жүйелерінің, құрылыс алаңын принципиалды сұлбаларды дайындауды және оларды дұрыс пайдалануды ұйымдастыру; инженерлік жүйелер мен жабдықтардың сызбалары мен сұлбаларын оқуды; жергілікті жерлерде инженерлік жүйелердің сызбалары мен сұлбалары бойынша бейімделуді; құрылыс алаңында инженерлік жабдықтарды қолдану бойынша қолайлы шешімдер қабылдауды.

ПК 3.21.4
ОПД 04
Строительные материалы и изделия.
основные свойства строительных материалов, показатели качества; материалы из древесины, природные каменные материалы, керамические материалы, стекло и стеклокристаллические материалы, металлические материалы и изделия, минеральные вяжущие вещества, бетоны, сборные железобетонные и бетонные строительные изделия и конструкции; строительные растворы, искусственные каменные материалы и изделия на основе минеральных вяжущих веществ, битумные и дегтевые вяжущие вещества и материалы на их основе, строительные материалы и изделия на основе полимеров, теплоизоляционные и акустические материалы, лакокрасочные материалы; классификация, свойства, методы определения основных параметров; новое в науке о строительных материалах и изделиях; ресурсо- и энергосберегающие технологии при производстве строительных изделий
Знания: основные свойства и область применения строительных материалов и изделий
Умения: определять по внешним признакам и маркировке вид и качество строительных материалов и изделий; производить технически и экономически обоснованный выбор строительных материалов и изделий для конкретных условий использования.
ПК 3.21.7
ПК 3.21.25
ПК 3.21.26
ОПД 05
Геодезия.
общие сведения; топографические карты и планы и работы с ними: основные геодезические задачи, решаемые по карте; способы и правила геодезических измерений; непосредственные измерения линий местности, угломерные приборы и работа с ними; простейшие методы построения плановых опорных сетей и обработка полевых измерений; геометрическое нивелирование: приборы, технология построения высотной опоры, обработка полевых измерений; тахеометрическая съемка; нивелирование поверхности по квадратам, полевые и камеральные работы по вертикальной планировке линейных сооружений; решение простейших инженерных задач по определению положения проектной точки, проектной величины по заданным параметрам (координатам).
Знания: применять основные геодезические определения, методы и принципы выполнения топографо-геодезических работ, геодезические приборы.
Умения: читать карту, определять по карте длины и ориентационные углы проектных линий, координаты и высоты, по известным координатам определять положение точки и проектной величины на местности инструментальными методами
ПК 3.21.9
ПК 3.21.27
ПК 3.21.28
ПК 3.21.29
ОПД 06
Инженерно-техническое оборудование зданий.
инженерное благоустройство территорий: основные принципы организации подготовки территорий, организация поверхностного стока, сеть улиц и дорог, вертикальная планировка территорий; инженерные сети и оборудование населенных пунктов (территорий) и зданий: водоснабжение, основы гидравлики, основы водоснабжения населенных пунктов, водоснабжение зданий; канализация: основы канализования населенных пунктов, внутренняя канализация зданий, санитарная очистка и водостоки зданий; санитарно-техническое оборудование зданий, размещение санитарно-технического оборудования в зданиях; энергоснабжение: теплоснабжение – основы строительной теплотехники, источники и системы теплоснабжения, тепловые сети, отопление и вентиляция зданий; газоснабжение - основы газоснабжения населенных пунктов и зданий; инженерное оборудование строительной площадки; инженерные сети.
Знания: основные принципы организации и подготовки территорий, принципиальные схемы инженерно-технических систем зданий, основы расчета водоснабжения, канализации, вентиляции, кондиционирования и теплоснабжения зданий, инженерное оборудование зданий.
Умения: составлять принципиальные схемы инженерно-технических систем зданий, стройплощадок и организовывать их правильную эксплуатацию; читать чертежи и схемы инженерных сетей и оборудования; ориентироваться по чертежам и схемам инженерных сетей на местности; принимать оптимальные решения по использованию инженерного оборудования на строительной площадке.

КҚ 3.21.6
ЖКП 07
Ғимараттардың электртехникасы мен электржабдықтары.
Электр өрісі; тұрақты және айнымалы тоқтың электр тізбектері; электромагнитизм; электр өлшеулері; айнымалы және тұрақты тоқтың электр машиналары; трансформаторлар; электрөткізгіш негіздері; электр энергиясын беру және тарату; құрылыс алаңын электрмен жабдықтау негіздері; энергия үнемдеу технологиясы; құрылыс алаңдарындағы электр қауіпсіздігі; электроника: электрониканың физикалық негіздері; электронды аспаптар.
Білімдер:
Электр және магниттік тізбектер айырмашылығын; айнымалы тоқтың электр тізбектерін; магниттік тізбектерді; электр құрылғылардың; электр құрылғылары жөнінде негізгі мәліметтерді; электр аспаптар мн құрылғыларды; электр өлшеуіш аспаптар және оларды қолдануды; электр машиналарын; электр аспаптарын; электр энергиясын өндіруді, таратуды және пайдалануды; жүйе құрылымы және мекендеген пункттерді электрмен жабдықтауды.
Іскерліктер:
Электр тізбектерін дайындауды, электр қорегіне жалғастыруды; сақтандырғыштар алмастыруды; сымдарды жалғау мен оқшаулауды.
КҚ 3.21.5
КҚ 3.21.6
КҚ 3.21.23
ЖКП 08
Құрылыстағы кәсіпкерлік.
Құрылыстағы кәсіпкерлік, құрылыс кешеніндегі ұйымға арналған жеңілдіктер жүйесі; саудаласуға қатынасу; ұйым қызметін жоспарлаудың негіздері; жоспарлар жүйесі, олардың құрылымы және негігі көрсеткіштері; бизнес-жоспар; инвестицияның экономикалық тиімділігі, маркетинг негіздері; нарықты зерттеу, тауарды дайындау және шығару, тауарды позициялау, тауарлардың, жұмыстардың және қызмет көсетудің нарыққа қозғалу процесі; жарнама, сервис, орындаушылар ұжымы жұмыстарын ұйымдастыру негіздерін қадағалау; ұжымдағы іскерлік қатынас принциптері; кәсіптік қызмет саласындағы менеджменттің ерекшеліктері.
Білімдер:
Кәсіптік қызмет негіздерін және кәсіптік
Кәсіпкерліктің ерекшеліктерін, құрылыстағы қаржыландыру, несиелеу және салық салу негіздері жөнінде; құрылыс ұйымының негізгі ұйымдастыру құқықтық формалары жөнінде; құрылыстағы құн есептеудің әртүрлі әдістері жөнінде; қаржылау институттарының құрылыс ұйымдарымен өзара қатынастары жөнінде; баға туындауының негіздері жөнінде; бизнес – жоспар дайындау әдістемелерін; құрылыс ұйымын басқару негіздерін; маркетинг стратегиясы мен тактикасын.
Іскерліктер:
Құрылыс ұйымының экономикалық қызметінің негізгі көрсеткіштерін есептеуді; құрылыстық негізгі меншікті техникалық үнемділік көрсеткіштерін кәсіпорындарды тексеру бойынша негізгі құжаттар дайындауды; келісім шарттарды дайындау және жаса суды; нарық жөнінде ақпаратты қолдану, тауар номенклатурасын анықтауды, тауар қозғалысы және өтімі; кіші кәсіпорындарды тіркеу бойынша негізгі құжаттарды дайындау, келісім шарттарды дайындау және жасасу.
БҚ 4

ПК 3.21.6
ОПД 07
Электротехника и электрооборудование зданий. электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические измерения; электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; основы электропривода; передача и распределение электрической энергии; основы электроснабжения строительной площадки; энергосберегающие технологии; электробезопасность на строительных площадках; электроника: физические основы электроники; электронные приборы.
Знания: различие между электрическими и магнитными цепями; электрические цепи переменного тока; магнитные цепи; электрические устройства; основные понятия об электрических устройствах; электронные приборы и устройства; электроизмерительные приборы и их применение; трансформаторы; электрические машины; электрические аппараты; производство, распределение и использование электроэнергии; устройство сети и электроснабжение населенных пунктов.
Умения: составлять электрические цепи, присоединятся к электропитанию; менять предохранители; соединять и изолировать провода.
ПК 3.21.5
ПК 3.21.6
ПК 3.21.23
ОПД 08
Предпринимательство в строительстве.
Основы предпринимательства в строительстве, система льгот для организаций строительного комплекса; участие в торгах; основы планирования деятельности организаций; система планов, их структура и основные показатели; бизнес-план; экономическая эффективность инвестиций; основы маркетинга: исследование рынка, разработка и создание товара, позицирование товара, процесс продвижения товаров, работ и услуг на рынок, реклама, сервис, контроль основы организации работы коллектива исполнителей;
принципы делового общения в коллективе; особенности менеджмента в области профессиональной деятельности
Знания: основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере; об основах финансирования, кредитования и налогообложения в строительстве; об основных организационно-правовых формах строительных организаций;
о различных методах расчета стоимости в строительстве;
о взаимодействии финансовых институтов (бирж, страховых, инвестиционных компаний и др.) со строительными организациями;
об основах ценообразования; методику разработки бизнес-плана;
основы управления строительной организацией; стратегию и тактику маркетинга.
Умения: рассчитывать основные показатели экономической деятельности строительной организации; рассчитывать основные удельные технико–экономические показатели (ТЭП) строительства; оформлять основные документы по регистрации малых предприятий; составлять и заключать договоры;
использовать информацию о рынке, определять товарную номенклатуру, товародвижение и сбыт; оформлять основные документы по регистрации малых предприятий,
составлять и заключать договоры
БК 4

КҚ 3.21.16
КҚ 3.21.17
КҚ 3.21.18
КҚ 3.21.36
КҚ 3.21.37
ЖКП 09
Құрылыс мөлшерлері, құрылыстағы жұмыстар сапасын бақылау.
Құрылыс жинақтау және жобалау ұйымдарында сапа жүйелерін (ИСО: 9000-2000) енгізу және сертификаттау; құрылы-жинақтау ұйымдарындағы сапа жүйесінің негізгі принциптері; сапаны басқару бойынша нұсқаулар; сапа жүйесінің процедурасын құжаттау; сапасы жоспарлау және басқару; жобалық, технологиялық және мөлшерлік-техникалық құжаттар; метрологиялық және геодезиялық қамтамасыз ету; сапаны бақылау және бағалау, сапа жөнінде мәліметтерді тіркеу; сапа мәліметтерін талдау және кемшіліктерін түзету істері.
Білімдер:
Құрылыс сызбаларын дайындауға ҚҚБЖ және ҚЖҚС стандарттарының талаптары; ғимараттар мен имараттарды жобалауға, құрылыс жинақтаужұмыстарын өндіру мен қабылдауға қажетті құрылыс мөлшері мен ережелерін (ҚМмЕ-н); жұмыстарды қауіпсіз жүргізудің және қоршаған ортаны қорғаудың ережелерін
Іскерліктер:
Құрылыс жинақтау жұмыстарының бұзылған технологиясын жоя және сапасын қамтамасыз ете жұмыстар өндірісінің реттілігін қадағалауды, мемлекеттік стандарттармен, ҚМмЕ-ен және басқа мөлшерлік құжаттармн жұмыс істеуді.
БҚ 7
КҚ 3.21.19
ЖКП 10
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Ақпараттық және коммуникациялық технологияның негізгі принциптері, әдістері және қасиеттері, олардың тиімділігі; автоматтандырылған жұмыс орындары (АЖО), олардың шеңберлі және салалық жүйелері қызметте қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету және ақпараттық.
Білімдер:
Автоматты жобалау жүйесін қолдана сызбаларды орындау технологиясын; кәсіптік қызметте ақпараттық және телекоммуникациялық технологияның құрамын, қызметін және пайдалану мүмкінділігін; AutoCad – ты.
Іскерліктер:
Кәсіптік қызметінде бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалануды; компьютерлік және телекоммуникациялық жабдақтарды қолдануды.
КҚ 3.21.2
КҚ 3.21.20
КҚ 3.21.21
АП.00
Арнайы пәндер
АП 01
Ғимараттар мен құрылымдардың конструкциялары.
Құрылыс құрылымдарын, негіздерді және іргетастарды жобалау мен есептеу негіздері; құрылыс құрылымдары мен негіздері жобалауға қажетті ҚМмЕ-ін, шекті жағдайларына есептеу, құрылыс құрылымдарын есептеу кезінде жүктемелерді анықтау, металл, ағаш, тас және армотасты, темірбетон құрылымдары: жалпы мағұлматтар, материалдар, есептеу және құрастыру, құрылыс құрылымдарын жобалаудың жалпы принциптері; негіздер мен іргетастар; негіздерпді шекті жағдайларға есептеу негіздері, табиғи негіздердегі тайыз орналасқан іргетастарды жобалау, қада тәрізді іргетастарды жобалау түсініктері, жасанды негіздер.
Білімдер
Ғимараттардың жіктелуін; ғимараттың көлемдік – жоспарлық құрылымынң бөлшектерін; әртүрлі құрылымдарды қолдану, салалары, жобалау кезінде оларды таңдауды; ғимараттар мен имараттарды жобалауға қажетті құрылыс мөлшерлері мен ережелерін (ҚМмЕ-н), әр түрлі құрылыс материалдарынан олардың құрылымдық бөлшектерін таңдауды.
Іскерліктер:
Сәулеттік – құрылыс сызбаларын дайындауды; ғимаратты жіктеудің ғимараттағы әр құрылымның міндетті қызметін анықтауды; белгіленген құрылымдық бөлшектерді қолданудың орындылығын дәлелдеуді; әртүрлі типті ғимараттардың көлемдік-жоспарлық шешімін дәлелдеуді.

ПК 3.21.16
ПК 3.21.17
ПК 3.21.18
ПК 3.21.36
ПК 3.21.37
ОПД 09
Строительные нормы, контроль за качеством работ в строительстве.
Внедрение и сертификация Систем качества ИСО:9000-2000 в строительно-монтажных и проектных организациях; основные принципы системы качества в строительно-монтажных организациях; руководство по управлению качеством; документирование процедуры системы качества; планирование и управление качеством; проектная, технологическая и нормативно-техническая документация; метрологическое и геодезическое обеспечение; контроль и оценка качества регистрация данных о качестве; анализ данных о качестве и корректирующие действия.
Знания: требования стандартов ЕСКД и СПДС к оформлению и составлению строительных чертежей; строительные нормы и правила (СНиПы) на проектирование зданий и сооружений; на производство и приемку строительно-монтажных работ; правила по безопасному проведению работ и защите окружающей среды.
Умения: контролировать технологическую последовательность производства работ, устраняя нарушения технологии и обеспечивая качество строительно-монтажных работ,
работать с государственными стандартами, СНиПами и другой нормативной документацией.
БК 7
ПК 3.21.19
ОПД 10
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места (АРМ), их локальные и отраслевые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в профессиональной деятельности; интегрированные информационные системы в профессиональной деятельности; проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отраслям и сферам деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений; моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности.
Знания: технологию выполнения чертежей с использованием системы автоматического проектирования (САПР); состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;AutoCAD.
Умения: использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
ПК 3.21.2
ПК 3.21.20
ПК 3.22.21
СД.00
Специальные дисциплины
СД 01
Конструкции зданий и сооружений.
основы проектирования и расчета строительных конструкций, оснований и фундаментов: СНиПы на проектирование строительных конструкций и оснований, расчет по предельным состояниям, определение нагрузок при расчете строительных конструкций; металлические, деревянные, каменные и армокаменные, железобетонные конструкции: общие сведения, материалы, расчет и конструирование, общие принципы проектирования строительных конструкций; основания и фундаменты: основы расчета оснований по предельным состояниям, проектирования фундаментов неглубокого заложения на естественных основаниях, понятие о проектировании свайных фундаментов, искусственные основания.
Знания: классификацию зданий; элементы обьемно-планировочной структуры зданий; основные конструктивные схемы зданий; области применения различных конструкций, их выбор при проектировании; строительные нормы и правила (СНиПы) на проектирование зданий и сооружений, их конструктивных элементов из различных строительных материалов.
Умения: классификацию зданий; элементы обьемно-планировочной структуры зданий; основные конструктивные схемы зданий; области применения различных конструкций, их выбор при проектировании; строительные нормы и правила (СНиПы) на проектирование зданий и сооружений, их конструктивных элементов из различных строительных материалов.

КҚ 3.21.2
АП 02
Еңбек қорғау.
Негативті факторлардың адамға әсері; жарақаттандыратын және зиянды факторларды теңестіру; техкникалық жүйелердің және технологиялық процестердің қауіптілігінен қорғау әдістері мен құралдарын, экобиоқорғаныш техникасы; Өндірістік тазалық, кәсіпорындардағы еңбекті қорғаудың құқықтық мөлшерлік және ұйымдастыру негіздері, еңбекті қорғауға кететін материалдық шығындар; кәсіптік қызмет саласындағы еңбек қауіпсіздігі жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктері, өрт сөндіру шаралары мен құралдары. Сәтсіз оқиғалар (соғып алған күйдірілген, кескен электр тоғымен жарақаттанған, буынған, уланған жағдайларда) кезіндегі алғашқы көмек.
Білімдер:
өндірістік тазалық жөнінде жалпы мағұлматтарды; қауіпсіздік техникасын; электр қауіпсіздігі негіздерін; өрт қауіпсіздігі жөнінде жалпы мағұлматтарды.
Іскерліктер:
Қауіпсіздік техникасын сақтауды; электр қауіпсіздігін сақтауды; Өндірістік жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсетуді; өрт қауіпсіздігін сақтауды.
КҚ 3.23.4
КҚ 3.23.5
АП 03
Құрылыс құрылымдарын есептеу негіздері.
Құрылыс құрылымдарын, негіздерді және іргетастарды жобалау және есептеу негіздері; құрылыс құрылымдары мен негіздерді жобалауға қажетті ҚМмЕ-і шекті жағдайлары бойынша есептеу, құрылыс құрылымдарын есептеу кезінде жүктемелерді анықтау; металл, ағаш, тас және армотасты, темір-бетон құрылымдары: жалпы мағлұматтар, материалдар, есептеу және құрастыру, құрылыс құрылымдарын жобалаудың негізгі принциптері; негіздер мен іргетастар: шекті жағдайлары бойынша негізді есептеудің негіздері, табиғи негіздердегі тайыз орналасқан іргетастарды жобалау, қада тәрізді іргетастарды жобалау жөнінде түсінік жасанды негіздері.
Білімдер:
шектік жағдайлары бойынша құрылыс құрылымдары мен негіздері есептеу әдістерін, болат қаңқаны қолдану саласын, қаңқаның көтергіш бөлшектері және оларды есептеуді; бетон және арматура кластары; арматура бұйымдарының түрлері, оларды құрастыру ережелері; темір бетон құрылымдарының кернеулі-деформацияланған жағдайларының сатылары туралы; жүктеме астындағы майысатын темір бетон бөлшектерінің жұмыстары жөнінде; жүктеме атындағы центрден тыс сығылған темір бетон бөлшектерінің жұмысы туралы; темірбетон тас құрылымдарын жобалаудың жалпы принциптерін.
Іскерліктер:
мөлшерлік және есептік жүктемелер шамаларын анықтауды; металл құрылымдарының қосылыстарын есептеу мен құрастыруды; ҚҚБж және ҚЖҚС талаптарына сай арматура бұйымдарын сызу және оларға сипаттамалар дайындауды; есепті сұлбасын сызу және бойлық арматура көлденең қимасының ауданын анықтауды; құрылыс құрылымдарының жұмыс сызбаларын оқуды; құрылыс құрылымдарының сызбалары мен құрастырылуын орындауды.

ПК 3.21.2
СД 02
Охрана труда.
воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов, экобиозащитная техника; производственная санитария, правовые нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, меры и средства пожаротушения. Первая помощь при несчастных случаях (ушибах, ожогах, порезах, поражениях электрическим током, удушье, отравлениях). Способы оказания первой (доврачебной) помощи при несчастных случаях.
Знания: общие сведения о производственной санитарии;
технику безопасности;
основы электробезопасности;
общие сведения о пожарной безопасности.
Умения: соблюдать технику безопасности;
соблюдать электробезопасность;
оказать помощь при производственной травме;
соблюдать пожарную безопасность
ПК 3.23.4
ПК 3.23.5
СД 03
Основы расчета строительных конструкций.
основы проектирования и расчета строительных конструкций, оснований и фундаментов: СНиПы на проектирование строительных конструкций и оснований, расчет по предельным состояниям, определение нагрузок при расчете строительных конструкций; металлические, деревянные, каменные и армокаменные, железобетонные конструкции: общие сведения, материалы, расчет и конструирование, общие принципы проектирования строительных конструкций; основания и фундаменты: основы расчета оснований по предельным состояниям, проектирования фундаментов неглубокого заложения на естественных основаниях, понятие о проектировании свайных фундаментов, искусственные основания.
Знания: методы расчета строительных конструкций и оснований по предельным состояниям, область применения стального каркаса, несущие элементы каркаса и их расчет; классы бетона и арматуры; виды арматурных изделий, правила их конструирования; о стадиях напряженно-деформированного состояния железобетонных конструкций; о работе изгибаемых
железобетонных элементов под нагрузкой; о работе внецентренно сжатых железобетонных элементов под нагрузкой; общие принципы проектирования железобетонных, каменных, конструкций.
Умения: определять величины нормативных и расчетных нагрузок; рассчитывать и конструировать соединения металлических конструкций; вычерчивать арматурные изделия и составлять на них спецификацию в соответствии с требованиями ЕСКД и СПДС; назначить расчетную схему и определять площадь поперечного сечения продольной арматуры; читать рабочие чертежи строительных конструкций; выполнять чертежи и конструирование строительных конструкций.

КҚ 3.21.22
КҚ 3.21.26
АП 04
Құрылыстық-жинақтау өндірісін ұйымдастыру және технологиясы
Құрылыс өндірісінің негізгі жағдайлары: құрылыс өндірісінің ерекшеліктері, құрылыс жұмыстары, құрылысқа геодезиялық қызмет ету
және еңбекті ұйымдастыру; құрылыс өндірісінің технологиясы; құрылыс процестерін технологиялық жобалау, құрылыс жүктерін тасымалдау, геодезиялық жұмыстар, жер қадалар орнату, тас, ағаш, пісіру, бетон және темірбетон жұмыстары, құрылыс құрылымдарын жинақтау, қорғаныш пен оқшаулауды, өңдеулік жабындарды орнату бойынша жұмыстар; қыс жағдайларындағы жұмыстар; ғимараттар мен имараттарды қалпына келтіру бойынша жұмыстар, құрылыс өндірісін ұйымдастыру: жұмыстар өндірісін және құрылысты ұйымдастыруды жобалау, құрылыс өндірісін тасқынды ұйымдастыру негіздері; мерзімдік және сеттік жоспарлау, құрылыстың бас жоспары, ішкі алаңдық инженерлік жүйелер; құрылыс сапасын бақылау.
Білімдер:
құрылыс нысанындағы құрылыс
құжаттарының тізімін; құрылыс өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуын; құрылыс
жұмыстары өндірісін жобалау кезіндегі, ғимараттар мен имараттарды салу және пайдалану кезіндегі геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлері; құрылыс жұмыстарының көлемдерін анықтау әдістерін.
Іскерліктер:
жобаға, жұмыс сызбаларына мөлшерлік құжаттардың және нысанды тапсыру мерзіміне сай құрылыс жинақтау жұмыстары өндірісін жүргізуді; учаскеде құрылыс материалдары мен құрылымдарды қабылдау және жинау жұмыстарын ұйымдастыруды; құрылыс машиналарын, аз механикаландырылған жабдықтарды, энергетикалық қондырғыларды, колік құралдарын, технологиялық жабдықтарды тиімді пайдалану; бригадалар мен звеноларды орналастыру және тапсырма беру бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды; құрылыс-жинақтау жұмыстары технологиясының бұзылыстарын жоя және сапасын қамтамасыз ете жұмыс өндірісінің технологиялық реттілігін қадағалауды; құрылыс-жинақтау жұмыстарын өлшеуді және көлемдерін есептеуді орындау; инновациялық технологияны ендіруді, құрылыс- жинақтау жұмыстарының әдістері мен тәсілдері.
КҚ 3.21.11
КҚ 3.21.14
КҚ 3.21.15
КҚ 3.21.30
КҚ 3.21.33
АП 05
Ғимараттар мен құрылымдарды техникалық пайдалану.
Ғимаратты техникалық пайдалануды ұйымдастыру; физикалық және моральдық тозу, қызмет ету мерзімі; ғимаратты күні бұрын тозудан қорғау; негіздерді, іргетастарды, қабырғаларды, көріністерді, аражабындарды, едендерді, тасаларды, шатырларды, баспалдақтарды, терезелерді, есіктерді және т.б. техникалық пайдалану; ғимаратты
пайдалану бойынша мөлшерлік құжаттар; ғимараттың құрылымдары мен инженерлік жабдықтарын жөндеу және алмастыру.
Білімдер:
пайдаланылатын нысанға қойылатын пайдалану талаптары; ғимараттар мен имараттардың техникалық жағдайын сипаттайтын параметрлер; территорияны инженерлік көркейтудің негізгі мақсатттары туралы; ғимараттар мен имараттарды пайдаланудың ғылыми негіздері мен практикалық міндетттерін; нақтылы пайдаланылатын ғимараттардың сенімділігі мен ұзақ мерзімділігіне
проблемалары және оның даму перспективаларын;
Іскерліктер:
ғимаратты техникалық пайдалану бойынша шараларды іске асыруды, ғимараттар мен имараттардың құрылымдары мен инженерлік жабдықтарын күнделікті дұрыс ұстауды іске асыруды; ғимараттар мен имараттардың пайдалану жарамдылығы мен бұзылыс диагностикасы параметрлерін байқау мен тексеру жүргізуді; құрылымдары мен инженерлік жабдықтарды жөндеу мен алмастыруды ұйымдастыруды іске асыруды.

ПК 3.21.22
ПК 3.21.26
СД 04
Технология и организация строительно-монтажного производства.
основные положения строительного производства: особенности строительного производства, строительные работы, геодезическое обслуживание строительства и организация труда; технология строительного производства; технологическое проектирование строительных процессов, транспортирование строительных грузов, геодезические работы, земляные, свайные, каменные, деревянные, сварочные, бетонные и железобетонные работы, монтаж строительных конструкций, работы по устройству защитных и изоляционных, отделочных покрытий; работа в зимних условиях; работы по реконструкции зданий и сооружений; организация строительного производства: проектирование производства работ и организации строительства, основы поточной организации строительного производства; календарное и сетевое планирование, строительный генеральный план, внутриплощадочные инженерные сети; контроль за качеством строительства.
Знания: перечень строительной документации на объекте строительства;
технологию и организацию строительного производства;
основные виды геодезических работ при проектировании производства строительных работ, строительстве и эксплуатации зданий и сооружений;
методы определения объемов строительных работ.
умения: осуществлять производство строительно-монтажных работ в соответствии с проектом, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов и сроками сдачи объекта;
организовать работу на участке по приемке и складированию строительных материалов и конструкций; по рациональному использованию строительных машин, средств малой механизации, энергетических установок, транспортных средств, технологической оснастки; по расстановке и выдаче заданий бригадам и звеньям;
контролировать технологическую последовательность производства работ, устраняя нарушения технологии и обеспечивая качество строительно-монтажных работ; выполнять замеры и расчет объемов строительно-монтажных работ; внедрять инновационные технологии, методы и приемы производства строительно-монтажных работ.
ПК 3.21.11
ПК 3.21.14
ПК 3.21.15
ПК 3.21.30
ПК 3.21.33
СД 05
Техническая эксплуатация зданий и сооружений.
организация технической эксплуатации зданий; физический и моральный износ, срок службы; защита зданий от преждевременного износа; техническая эксплуатация оснований, фундаментов, стен, фасадов, перекрытий, полов, перегородок, крыш, лестниц, окон, дверей и т.д.; нормативные документы по эксплуатации зданий; ремонт и замена конструкций и инженерного оборудования зданий.
Знания: эксплуатационные требования к объекту эксплуатации; параметры, характеризующие техническое состояние зданий и сооружений; об основных задачах инженерного благоустройства территории; научные основы и практические задачи эксплуатации зданий и сооружений; факторы, влияющие на надежность и долговечность конкретных эксплуатируемых зданий; причины и виды их повреждений; актуальные проблемы эксплуатации зданий и сооружений и перспективы ее развития.
Умения: осуществлять мероприятия по технической эксплуатации зданий, осуществлять повседневное содержание конструкций и инженерного оборудования зданий и сооружений; проводить осмотры и контроль параметров эксплуатационной пригодности и диагностику повреждений зданий и сооружений; осуществлять организацию ремонта и замены конструкций и инженерного оборудования.

КҚ 3.23.6
КҚ 3.23.7
АП 06
Нарықтық экономика және өндірісті басқару негіздері.
Құрылыс саласының ел экономикасындағы орны және оның сипаттамасы; құрылыс ұйымдарының (кәсіпорындардың) ұйымдастырушылық-құқықтық формалары; кәсіпшілік негіздері; ұйымның экономикалық
ресурстары; ұйымның әртүрлі қаржы институттарымен қарым қатынастары; ұйым мүліктері; негізгі өндірістік қорлар және оларды бағалау түрлері; айналым қаржылары; айналым қаржыларының маңызы мен құрылымы, материалдық емес активтер; өндіріс шығыны, сметалық жоспарлық және фактіге негізделген өзіндік құны туралы түсініктер; өндірістік шығынның жіктелуі; статьялар және бөлшектер бойынша өзіндік құнының құрылымы; еңбек ақыны есептеу; өзіндік құнды төмендетудің негізгі бағыттары; ұйым кірістері; еңбек өнімділігі; еңбек өнімділігінің негізгі көрсеткіштері, кіріс және рентабельділік; салық салу жүйесі; салықтардың жіктелуі; бюджеттік және бюджеттік емес қорлар мен салықтар бойынша есептеу реті (тәртібі); құрылыс кешенінің ұйымы үшін жеңілдіктер жүйесі; саудаласуға қатынасу; ұйым қызметін жоспарлау негіздері; жоспарлар жүйесі, олардың құрылымы мен негізгі көрсеткіштері; бизнес – жоспар; инвестицияның экономикалық тиімділігі; маркетинг негіздері, нарықты зерттеу, тауар дайындау және өндіру, тауарды бағыттау, нарыққа тауарларды, жұмыстар мен қызмет көрсетуді нарыққа жеткізу процесі, жарнама сервис, тексеру.
Білімдер:
сұранысты, ұсынысты; нарықтық тепе-теңдікті; тұтынушыларды; кірістерді қалыптастыру және таратуды; әлеуметтік қорғау сұрақтарын; өндіріс пен нарықты; бәсекелестік пен монополияны; тәуекелдікті қамсыздандыру және
бөлуді; маркетинг пен жарнаманы;
ақша мен банктік жүйені, бағалы қағаздарды; ҚР салық жүйесін; қазіргі экономикадағы биржаларды; еңбек нарығын; еңбек бастылығы мен жұмыссыздықты; бизнес ұйымдастыру формаларын, басқаруды, менеджментті.
Іскерліктер:
кірістерді қалыптастыру мен таратуды; бәсекелесші болуды; бизнесті ұйымдастыруды.
КҚ 3.21.15
КҚ 3.21.17
КҚ 3.21.18
КҚ 3.21.33
АП 07
Жер және қозғалмайтын мүліктерді бағалау.
Мемлекеттік жер кадастры; топырақтану процесі; топырақ құнарлығы; жер шамасын және сапасын есепке алу; жер бағалау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі; жер қыртысы сапасын бағалай айыру; жерді экономикалық бағалау; жерді кадастрлық бағалау; жерлерді нарықтық бағалау; жерге төлемдер; қозғалмайтын нарығының жұмыс істеу ерекшеліктері; қозғалмайтын мүлік құқықтарын тізімге аоу және онымен ымыраласу, жылжымайтын мүліктерді бағалау ыңғайы мен әдістері; жылжымайтын мүліктер нарығындағы келісімдер; қазіргі қазақстан жылжымайтын мүліктер
нарығындағы жағдайларда жылжымайтын мүліктерді бағалау ерекшеліктері.
Білімдер:
Қазақстанда қозғалмайтын мүліктер нарығын дайындау ерекшеліктерін; қозғалмайтын мүлік дәрежелерін; жылжымайтын мүлік нарығындағы келісім түрлері және оларды тізімге алу ережелерін; жылжымайтын мүліктерді бағалау әдістері; жер кадастарының негізгі принциптері және жүргізу тәртібін; жерлер тәртібі және есепке алуды.
Іскерліктер:
топырақтық, геоботаникалық, агрохимиялық және басқа зерттеулердің нәтижелерін пайдалануды; жылжымайтын мүлікке және келісімге тиісті
құқықтарды тізімге алу;
қозғалмайтын мүліктер мен келісімге келу.

ПК 3.23.6
ПК 3.23.7
СД 06
Основы рыночной экономики и управление производством.
место строительной отрасли в экономике страны и ее характеристика; организационно-правовые формы строительных организаций (предприятий); основы предпринимательства; экономические ресурсы организации; взаимодействие организаций с различными финансовыми институтами; имущество организации; основные производственные фонды и виды их оценки ; оборотные средства ; сущность и структура оборотных средств; нематериальные активы; понятие издержек производства, сметной, плановой и фактической себестоимости; классификация затрат на производство; структура себестоимости по статьям и элементам затрат; расчет заработной платы; основные направления снижения себестоимости; доходы организации; производительность труда; основные показатели производительности труда; прибыль и рентабельность; система налогообложения; классификация налогов; порядок расчетов по налогам с бюджетом и внебюджетными фондами; система льгот для организаций строительного комплекса; участие в торгах; основы планирования деятельности организаций; система планов, их структура и основные показатели; бизнес-план; экономическая эффективность инвестиций;
основы маркетинга: исследование рынка, разработка и создание товара, позицирование товара, процесс продвижения товаров, работ и услуг на рынок, реклама, сервис, контроль.
Знания: спрос, предложение; рыночное равновесие; потребителей; формирование и распределение доходов; вопросы социальной защиты; производство и рынок; конкуренцию и монополии; страхование и распределение риска; маркетинг и рекламу; деньги и банковскую систему; ценные бумаги; налоговую систему в РК; биржи в современной экономике; рынок труда; трудовую занятость и безработицу; формы организации бизнеса; управление; менеджмент
Умения: формировать и распределять доходы; быть конкурентоспособным; организовать бизнес.
ПК 3.21.15
ПК 3.21.17
ПК 3.21.18
ПК 3.21.33
СД 07
Оценка земли и недвижимости.
Государственный земельный кадастр; почвообразовательный процесс; плодородие почв; учет количества и качества земель; организация и порядок проведения земельно-оценочных работ; бонитировка почв; экономическая оценка земель; кадастровая оценка земель; рыночная оценка земель; платежи за землю; особенности функционирования рынка недвижимости; регистрация прав на недвижимость и сделок с ней; подходы и методы оценки недвижимости; сделки на рынке недвижимости; особенности оценки недвижимости в условиях современного казахстанского рынка недвижимости.
знания:
особенности формирования рынка недвижимости в Казахстане; категории недвижимости; виды сделок на рынке недвижимости и правила их регистрации; подходы и методы оценки недвижимости; основные принципы и порядок ведения земельного кадастра, порядок и учет земель, бонитировки почв и оценки земель.
умения:
пользоваться данными почвенных, геоботанических, агрохимических и других обследований; регистрировать права на недвижимость и сделки; производить сделки с недвижимостью.

КҚ 3.21.34
АП 08
Құрылыс машиналары мен шағын механизация жабдықтары.
машина бөлшектері және олардың қосылыстары туралы негізгі мағлұматтар; күштік жабдықтар және жетектік құрылғылар; көлік құралдары; тасымалдау және тиеп-түсіру
машиналары; жүк қармағыш жабдықтары, поиспастар, лебедкалар, домкраттар, жүк көтергіштер (тальдер), құрылыс крандары мен көтергіштер; дайындық жұмыстарына, су ағызу және деңгейін төмендетуге арналған машиналар; жер қазу көліктік машиналары, тас ұнтақтау машиналары, экскаваторлар және жұмыстарына ранлған арнайыланған жабдықтар; бұрғылау және қада қағу жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтар; бетон және темібетон жұмыстарына арналған жабдықтар; механикаландырылған құрылыс құрал- саймандарды; өңдеу жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтар; құрылыс машиналары мен жабдықтардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс жасау принциптері, пайдалану негіздері.
Білімдер:
құрылыс машиналары мен төмен механикаландырылған құралдардың типтері жөнінде; негізгі құрылыс машиналары мен төмен механикаландырылған құралдардың арналуы, жұмыс істеу принциптері техника-экономикалық және пайдалану көрсеткіштерін, құрылыс жұмыстар түрлеріне сай жағдайларда оларды қолдану, құрылыс машиналары мен төмен механикаландырылған құралдарды пайдалану негізіндегі еңбекті қорғауды.
Іскерліктер:
механикаландырылған құрылыс жұмыстарын орындау үшін құрылыс машиналары мен төмен механикаландырылған құралдардың өнімділігін анықтауды және таңдауды; құрылыс машиналары, энергетикалық қондырғылардың, көлік жабдықтарының жұмыстарын оперативті есепке алуды жүргізу.
КҚ 3.21.10
КҚ 3.21.30
АП 09
Жобаларды басқару.
Әртүрлі деңгейдегі нерархия қолдануымен жұмыстар өндірісінің мерзімдік графиктерін дайындау; ресурстар қажеттілігінің графигін, ақша қаражаттарын жобаға толық және жұмыстардың жеке түрлеріне, ресурстарға ақша қаражаты шығындары графигін тұрғызу, ресурстық қамтамасыз жоспарлау. Шығын статиялары құрылымына сай нысан бөлшектеріне, әртүрлі құрылыс жұмыстарына шығындарды бөлуді талдау; Корпоративтік ақпараттық жүйелерге (КАЖ-ге) бөлу, мәліметтерді бағдарламаға импорттау және экспорттау мүмкіндігі құрылыс сметаларын, қоймалық, бухгалтерлік бағдарламаларды дайындау мүмкіншілігі.
Білімдер:
Мерзімдік жоспарларды, ресурстар қажеттілігін графиктерін дайындау кезеңдерін, құрылыс өндірісін тасқынды ұйымдастыру кезіндегі сеттік графиктерді және циклограммаларды дайындау мен есептеу әдістерін.
Іскерліктер:
таңдамалы бағдарламалар пакеттері көмегімен мерзімдік жоспарларды, сеттік графиктерді, материалдық-техникалық ресурстар мен жұмысшы кадрларының қажеттік графиктерін дайындауды.

ПК 3.21.34
СД 08
Строительные машины и средства малой механизации.
основные сведения о деталях машин и их соединениях; силовое оборудование и приводные устройства; транспортные средства; транспортирующие и погрузочно-разгрузочные машины; грузозахватные устройства, полиспасты, лебедки, домкраты, тали, строительные краны и подъемники; машины для подготовительных работ, водоотлива и водопонижения; землеройно-транспортные машины; дробильные машины, экскаваторы и специализированное оборудование для земляных работ; машины и оборудование для буровых и свайных работ; оборудование для бетонных и железобетонных работ; механизированный строительный инструмент; машины и оборудование для отделочных работ; классификация, назначение, устройство, принцип работы, основы эксплуатации строительных машин и оборудования.
знания:
о типах строительных машин и средств малой механизации; назначение, принципы действия, технико-экономические и эксплуатационные показатели основных строительных машин и средств малой механизации, правила их применения при соответствующих видах строительных работ, охрану труда при эксплуатации строительных машин и средств малой механизации;
умения:
определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения механизированных строительных работ; вести оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств.
ПК 3.21.10
ПК 3.21.30
СД 09
Управление проектами.
Разработка календарных графиков производства работ с поддержкой различных уровней иерархий; построение графика потребностей в ресурсах, графика расходования денежных средств на проект в целом и на отдельный вид работ, ресурсов планирование ресурсного обеспечения Анализ распределения затрат на элементы объекта, на строительные работы различных типов в соответствии со структурой статей затрат; Интеграция в корпоративные информационные системы (КИС), возможность импорта-экспорта данных в программы составления строительных смет, складские, бухгалтерские программы.
знания:
этапы разработки календарных планов, графиков потребностей в ресурсах, методику составления и расчета сетевых графиков и циклограмм при поточной организации строительного производства.
умения:
разрабатывать с помощью пакета прикладных программ календарные планы, сетевые графики, графики потребности в материально–технических ресурсах
и рабочих кадрах.

КҚ 3.21.33
КҚ 3.21.36
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Балташылық ағаш шеберлік.
электрленген аспаппен, қол әдісімен ағашты өңдеу. Бөлшектерді ағаш өңдеу станоктарында өңдеу. Ағаш шеберлік бұйым бөлшектерін қосу (жалғастыру). Қарапайым ағаш шеберлік бұйымдарды өз бетімен дайындау.
Іскерліктер:
Құрылыс алаңында және дайындау шеберханасында орындалатын ағаш шеберлік жұмыстар түрлерін; ағаш материалдарының ассортименті мен сорттығын, олардың сапасына МС –тың талаптары, ағашты өңдеудің негізгі түрлерін: жону, аралау, сүргілеу, ою және бұрғылау.
Дағдылар:
қол аспабымен жонуды, аралауды,
сүргілеуді, бұрғылауды, жаншуды, ағашты электр арамен, электр сүргімен, электр ойғышпен ағашты өңдеуді, қарапайым ағаш шеберлік бұйымдар және олардың жеке түйіндерін дайындауды; есік жармалары, терезе жақтаулары, фрамугалар және б., ірге бастырғылар, жақтаулар мен калтелдерді.
КҚ 3.21.33
КП 02
Қаптама жұмыстары.
Қаптама жұмыстарына арналған материалдар мен бұйымдар. Беттерді тақтайша материалдармен қаптауға дайындық. Беттерді тақтайша материалдармен қаптау. Төбелерді қаптау. Беттерді ірі
өлшемді табақты және тақталы материалдармен қаптау.
Іскерліктер:
табиғи тастармен, әшекей бетондармен қаптауға арналған бұйымдарды; керамикалық қаптама материалдар мен бұйымдарды, шыны-кристалды бұымдарды, синтетикалық тақтайша материалдарды; ірі өлшемді табақты және тақталы материалдарды (асбес цементті табықтар мен бұйымдар, ағаш талшақты-жоңқалы тақталар, ағаш қабатты және қағаз-қабатты пластиктер, сәндік үш хаттар, винипласты, винистиролды, поливинилхлоридты және басқа тақталар), аспалы төбеге арналған материалдар мен бұйымдарды, гипсокартонды.
Дағдылар:
керамикалық, әйнек және синтетикалық плиталармен, ағаш-талшықты және ағаш-жоңқалы тақталармен, сәндік үш хатпен, ипс-картонмен тас, бетон және сыланған беттерді қаптауға дайындауды орындау, бұрандамалармен, шегелермен және мастикамен бекіту жолымен тік беттерді керамикалық, әйнек және басқа табақшалармен қаптама орындауды, тік беттерді ағаш – талшықты, ағаш жоңқалы және гипскартон тақталармен қапта орындауды.
КҚ 3.21.33
КП 03
Тас қалау жұмыстары.
тас қабырғаларды бір қатарлы жүйемен кіпіштен қалау. Бұрыштарды жанасу және қабырғалар қиылыстарын бір қатарлы жүйемен өру. Қабырғаларды көп қатарлы жүйемен өру, тіреуіштерді үш қатарлы жүйемен өру. Қабырғаларды қуысты керамикалық блоктардан өру. Қабырғаларды майда блоктардан өру.
Іскерліктер:
қалауға қажетті материалдарды, ерітінді дайындауға керекті жабдықтарды, құрал – саймандар мен механизмдерді. Кірпіш қалау процесін. Жұмысшы және тас қалау өндірісіне қажетті тексеру – өлшеуіш құралын, инвентарь мен тетіктер, норма – комплектті; қабырғаны бір қатарлы және көп қатарлы жүйелермен өру әдістерін; әртүрлі жүйемен өрілген құрылымдар сапасына қойылатын талаптарды; шекті ауытқуды; өрім сапасын қадағалауды.
Дағдылар:
бір қатарлы жүйемен бұрыштарды, жанасуларды және қабырғалар қосылыстарын қалауды (өруді); көп қатарлы жүйемен қабырғалармен басқа бөлшектерді өруді орындауды; қабырға өрімін керамикалық тастардан орындауды.
КҚ 3.21.33
КП 04
Сылақ жұмыстары.
Сылақ ерітінділерін дайындау. Беттерді сылаққа дайындау. Беттерге ерітінді жағу, тегістеу және ысқылау. Беттерді қаптама табақтарымен қаптау. Ернеулерді тарту.
Іскерліктер:
сылақ ерітінділерінің түрлері және оларды қолдану. Ерітінділер үшін материалдар. Ерітінді дайындауға қолданылатын механизмдер мен тетіктерді. Сылақ астындағы негізге қойылатын техникалық талаптар. Мөлшерден рұқсат етілетін ауытқулар және оларды тексеру тәсілдері. Құрал-саймандар мен тетіктер, бүркудің, астарлардың және жабу қабатының арналуы.
Әр қабат қалындығын және және бетіне жағу ретін. Беттерді тексеруді. Төбелердің жазықтығын тексеруді.
Дағдылар:
кірпіш, бетон және ағаш беттерін сылаққа дайындауды; беттерді қол және механикаландырылған әдістермен сылауды, тягалармен тартуды.
КҚ 3.21.33
КП 05
Майлау жұмыстары.
Сырлаға беттерді дайындау. Астарлау құрамдарын дайындау. Беттерді сырлауға астарлау. Тегістегіш құралдарды дайындау және беттерге жағу. Сулы сырлау құрамдарын дайындау және олармен беттерді сырлау. Майлы сырлау құрамдарды дайындау және олармен беттерді сырлау. Қабырға беттерін желімдеуге дайындау және қарапайым түсқағаздармен желімдеу.
Іскерліктер:
астарлау құрамына кіретін негізгі компоненттерді, оларға қойылатын талаптарды, сыртқы түрі, түсі және иісі бойынша желім сапасын анықтауды, сұйық шынының сырлау жұмыстарындағы арналуын; астарлау құрамына кіретін негізгі компоненттерді, оларға қойылатын талаптарды, астарлаулар, олардың арналуын, рецептерді, дайындау және беттерге жағу тәсілдерін, қабырғаларды, төбелерді, едендерді, есіктер мен терезе жақтауларын майлы, сулы және синтетикалық құрамдармен сырласу тәсілдері, металл беттерін сырлауды. Майлы, сулы және синтетикалық құрамдармен сырлау кезіндегі қолданылатын құралдарды, беттерді майлы, сулы және синтетикалық құрамдармен сырлау кезінде жұмыстарды механикаландыруды, бояу бүріккіш тапанша және білекше қолдануды.
Дағдылар:
сырлауға ағаш, сыланған және бетон беттерін дайындауды; ағаш, сыланған және бетон беттерін тегістеуді; беттерді сулы және майлы құрамдармен сырлауға астарлауды; беттерді сулы және майлы құрамдармен сырлай алуды.
КҚ 3.21.33
КП 06
Геодезиялық практика.
теодолиттік жұмыстар – жазық және тік бұрыштарды, азимуттарды өлшеу. Нивелирлік жұмыстар – теодолиттік жүрістің нүктелерін нивелирлеу, трассаны нивелирлеу, көлденең профильдерді тұрғызу. Ғимаратты бөлу бойынша инженерлік міндеттерді шешу. Құрылыс – жинақтау алаңындағы инженерлік геодезиялық жұмыстар.
Іскерліктер:
аспаптарды тексеруді; теодолиттік түсірісті; теодолиттік жолдың бұрыштарын нивелирлеуді; трассаны нивелирлеуді; шаршылар бойымен беттерді имараттың биіктік бөлінуін нивелирлеу.
Дағдылар:
аспаптар бойынша есепті анықтауды; бұрыш өлшеуіш және нивелирлік журналды толтыруды және оларды өңдеуді, бойлық профильді тұрғызуды және профильде жобалауды; нивелирлік жоспар сызуды; жобадан берілген бұрыштарды, сызық ұзындығын, деңгейлерді болмысына шығаруды, берілген шаманы жобадан болмысына шығаруды; орындалу сызбаларымен танысып білуді; геодезиялық бөлу жұмыстарын дайындауды; жергілікті жерде еңістер беруді.

ПК 3.21.33
ПК 3.21.36
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Плотнично-столярная.
обработка древесины ручным способом, электрофицированным инструментом. Обработка деталей на деревообрабатывающих станках. Соединение элементов столярных изделий. Самостоятельное изготовление простейших плотнично-столярных изделий.
Умения: обработка древесины ручным способом, электрофицированным инструментом. Обработка деталей на деревообрабатывающих станках. Соединение элементов столярных изделий.
Навыки тесать, распиливать, строгать, сверлить, выдалбливать древесину ручным инструментом обрабатывать древесину электропилой, электрорубанком, электродолбежником, изготавливать простейшие столярные изделия и их отдельные узлы: дверные полотна, оконные переплеты, фрамуги и др., заготавливать и прибивать плинтусы, наличники и галтели.
ПК
3.21.33
ПП 02
Облицовочные работы.
материалы и изделия для облицовочных работ. Подготовка поверхностей под облицовку плиточными материалами. Облицовка поверхностей плиточными материалами. Облицовка потолков. Облицовка поверхностей крупноразмерными листовыми и плитными материалами.
Умения:. изделия для облицовки из природного камня, декоративных бетонов, керамические облицовочные материалы и изделия, стеклокристаллические изделия, синтетические плиточные материалы; крупноразмерные листовые и плитные материалы (ас-бестоцементные листы и изделия, древесно-волокнистые и древесно-стружечные плиты, древесно-слоистый и бумажно-слоистый пластик, декоративная фанера, винипластовые, полистирольные, поливинилхлоридные и другие плиты), материалы и изделия для подвесных потолков, гипсокартон
Навыки: выполнять подготовку каменной, бетонной и оштукатуренной поверхностей под облицовку керамическими, стеклянными и синтетическими плитами, древесно-волокнистыми и древесно-стружечными плитами, декоративной фанерой, гипсокартонном, выполнять облицовку вертикальных поверхностей керамическими, стеклянными, и другими плитками на растворе и мастике, выполнять облицовку вертикальных поверхностей древесно-волокнистыми, древесно-стружечными и гипсокартонными плитами (листами) путем крепления их шурупами, гвоздями и мастикой.
ПК
3.21.33
ПП 03
Каменные работы.
кладка каменных стен из кирпича по цепной системе перевязки швов. Кладка углов, примыканий и пересечений стен по цепной системе перевязки швов. Кладка стен по многорядной системе перевязки швов, столбов – по трехрядной системе перевязки швов. Кладка стен из керамических пустотных камней. Кладка стен из мелких блоков.
Умения: материалы для кладки;
оборудование, инструмент и
механизмы для приготовления раствора. Процесс кирпичной
кладки. Рабочий и контрольно-измерительный инструмент,
инвентарь и приспособления, нормокомплект для производства каменной кладки; способы кладки
стен по цепной и многорядной
системам перевязки швов;
требования к качеству каменных конструкций, выполняемых по различным системам перевязки
швов; допускаемые отклонения; контроль качества кладки.
Навыки: выполнять кладку углов, примыканий и пересечений стен по цепной системе перевязки швов; выполнять кладку стен и других элементов по многорядной системе перевязки швов; выполнить кладку стен из керамических камней.
ПК 3.21.33
ПП 04
Штукатурные работы.
приготовление штукатурных растворов. Подготовка поверхностей под оштукатуривание. Нанесение растворов на поверхность с разравниванием и затиркой. Облицовка поверхностей облицовочными листами (сухой штукатуркой). Вытягивание карнизов.
Умения: виды штукатурных растворов и их применение. Материалы для растворов. Механизмы и приспособления, применяемые для приготовления растворов. Технические требования к основаниям под штукатурку. Допускаемые отклонения от нормы и способы их проверки. Инструмент и приспособления; назначение обрызга, грунта и накрывочного слоя. Толщину каждого слоя и порядок нанесения их на поверхность. Провешивание поверхностей. Проверку горизонтальности потолков.
Навыки подготовить кирпичную, бетонную и деревянную поверхности под оштукатуривание; оштукатуривать поверхности ручным и механизированным способом; вытягивать тяги, карнизы.
ПК 3.21.33
ПП 05
Малярные работы.
подготовка поверхностей под окраску. Приготовление грунтовочных составов. Грунтовка поверхностей под окраску. Приготовление и нанесение на поверхности шпаклевочных составов. Приготовление водных окрасочных составов и окраска ими поверхностей. Приготовление масляных окрасочных составов и окраска ими поверхностей. Подготовка под оклейку и оклеивание стен простыми обоями.
Умения: основные компоненты, входящие в состав грунтовок, требования, предъявляемые к ним,. определение качества клея по внешнему виду, цвету и запаху,. назначение в малярных работах жидкого стекла, основные компоненты, входящие в состав грунтовок, требования, предъявляемые к ним, грунтовки, их назначение, рецепты, приготовление и способы нанесения на поверхность, способы окраски масляными, водными и синтетическими составами стен, потолков, полов, дверей и оконных переплетов, окраска стальных поверхностей. Инструмент, применяемый при окраске масляными, водными и синтетическими составами Механизация работ по окраске поверхностей масляными, водными и синтетическими составами, применение пистолета-распылителя и валика.
Навыки: подготовить под окраску деревянную, оштукатуренную и бетонную поверхности, шпаклевать деревянные, оштукатуренные, бетонные поверхности, грунтовать поверхности под окраску водными и маслинными окрасочными составами, уметь окрашивать поверхности водными и масляными составами.
ПК 3.21.33
ПП 06
Геодезическая практика.
теодолитные работы – измерение горизонтальных и вертикальных улов, азимутов. Нивелирные работы – нивелирование точек теодолитного хода, нивелирование трассы, построение поперечных профилей. Расчеты существующих, проектных и рабочих отметок.
Умения: определять отсчеты по приборам; заполнять угломерный и нивелирный журналы и обрабатывать их; построить продольный профиль и проектировать на профиле; построить нивелирный план; выносить с проекта заданные углы, длины линий, отметки в натуру; разбираться в исполнительных чертежах; оформлять геодезические разбивочные работы; задавать уклоны на местности.
Навыки: проверки инструментов; теодолитнойсьемки; нивелирования вершин теодолитного хода, трассы, поверхности по квадратам; высотной розбивки сооружений;

КҚ 3.21.9
КҚ 3.21.927
КП 07
Жұмысшы мамандығын алу үшін.
Құрылыс объектілерімен танысу. Инструктаж алу. ІІІ разрядттағы жұмысшыларды біліктілікке сәйкес құрылыс жұмыстарына оқыту. Разрядттық біліктілікке тағайындау және сынақтау
Іскерліктер:
Өзінің жұмыс орнында рациналды еңбекті ұйымдастыру;
Орындалған жұмыстардың технологиялық процесстері; құрал саймандарға күтім жасау, құрал саймандарды реттестіру, және пайдаланудың техникалық ережесі; орындалған жұмыстарға кеткен нормалық шығындары;
Орындалған жұмыстардың сапасын қадағалау; өзіндік жұмыс орындарында өрттерді өшіру және алдын ала ескерту құралдары болуы қажет, еңбектік санитарлық-гигиеналық және қауіпсіздік әдістері сақталу қажет.
Дағдылар:
Тексеру операциясына қатысу, ІІІ ші разрядтағы конструкцияларды жинақтауша, сылақтауша, сырлаушы, тас қалаушы біліктілікке сәйкес сапасын қадағалау құрылыстық жинақтау жұмысын орындау, жұмыс орнын, қойылған уақыттарын ұйымдастыру.
КҚ 3.21.33
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Өндірістік технологиялық.
Құрылыс ұйымымен және оның өндірістік базасымен танысу. Нысанды салу үшін қажетті құжаттар. Нысанда жұмыстар сапасын бағалау және қадағалау жүйесі. Еңбекті қорғау өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігін есепке ала құрылыс алаңын ұйымдастыру. Жұмыс орнында бригада құрамында жұмыс жасау, құрылыс-жинақтау жұмыстары өндірісінің технологиясын оқып білу. Бригададағы еңбекті ұйымдастыру және жалақы төлеу жүйесі.
Іскерліктер:
Жұмыс сызбаларын, сметаларды, жұмыс өндірісінің жобасын, жұмыстарды ұйымдастыру және қадағалау үшін инженерлік –
т ехникалық қызметкерлер және бригадалармен оларды пайдалануды, заявкаларды дайындауды, жұмыс өндірісі кезінде дайындалатын техникалық құжаттарды ( жұмыстар журналы, қабылдау актілері және т.б.) дайындауды; бригада еңбекті және жалақыны төлеу жүйесін ұйымдастыруды, бригада құрамын: мамандығын, біліктілігін, бригада және звено құрамының сан шамасын; бригадирдің құқығы мен міндеттерін; бригадамен орындалатын жұмыс түрлерін, жұмыс кестелерін, жұмыстарды ұйымдастыруға қолданылатын құжаттарды, соның ішінде сапаны операциялық бақылау сұлбаларын.
Дағдылар:
иемденген жұмыс мамандығы көлемінде, шектес мамандықтарға дайындығы сай болғанда жұмыстарды орындауды; еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғану және қоршаған ортаны қорғау бойынша бекітілген ережелерді сақтауды қамтамасыз ете жұмыс звеноларының жұмыстарын басқаруды; жобалық құжаттарды еркін оқуды және оны бөлу және құрылыс жұмыстарын орындағанда пайдалануды; нарядтар дайындауды, жасырын жұмыстарға актілер дайындауды, есеп құжаттарын дайындауды.
БҚ1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.21.33
ӨО 02
Диплом алдындағы.
Құрылыс ұйымымен таныстыру. Нарық жағдайында құрылысты басқару, жоспарлау және ұйымдастыру жүйесін оқып білу. Құрылыс ұйымындағы инженерлік – техникалық қызметкерлері жұмыстарын дублерлеу. Құрылыс ұйымының негізгі бөлімдері жұмыстарын оқып білу. Есеп құжаттарымен танысу. Диплом жобалауға материалдар дайындау және оны талдау.
Іскерліктер:
Жұмыстарды оперативтік-өндірістік жоспарлау бойынша құжаттарды; графиктерді дайындау әдістемелерін; құрылыс нысандарында өндіріс жоспарларының орындалуын бақылау жүйесін; машина және механизмдерді пайдалануды оперативтік есепке алу құжаттарын; жүктер тасымалдауға құжаттар дайындауды; жұмыстар жоспарын орындау бойынша есепті құжаттар дайындауды; материалдарға құрылымдарға және жабдықтарға заказ дайындау ретін; салынып біткен нысандарды пайдалануға тапсыру графиктерін; құрылыстағы жұмыстар сапасын бағалау және қадағалау жүйесін; жұмыстарды тапсырма берушіге тапсыру және орындалған жұмыстарды есепке алуды; ұйымдастыру – техникалық және әлеуметтік шаралар жоспарын.
Дағдылар:
бригадирлермен бірге жұмыс бригадаларын комплектілеуді; материалдар, құрылымдар және жабдықтарды қабылдауды және сапасын тексеруді; бригадаларға жұмыс фронтын даярлауды; бригадаларды құрал – саймандармен және икемді тетіктермен қамтамасыз етуді; жұмыс орындарында материалдарды уақытылы жеткізуді қамтамасыз етуді; бригадаларға жұмыс нарядтарын беруді; жұмыстар өндірісі жобасымен негізделген жұмыс өндірісінің технологиясымен қамтамасыз етуді; орындалған жұмыстар сапасын тексеру және сапаны операциялық тексеру картасы негізінде олардың ҚМмЕ-ге сәйкестігін тексеруді; бригадалармен орындалған жұмыстарды қабылдауды және наряд тапсыруды; материалдарды дұрыс сақтауды және үнемді шығындауды қамтамасыз етуді.
БҚ1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.21.33
ӨО 03
Дипломдық жобалау.
Оқыған пәндер бойынша қалыптасқан теориялық білім деңгейін практикалық дағдылықтармен бекіту және дипломдық жоба орындау кезінде тиімді пайдалану, қабылдаған білімді қорытындалау. Заманауи талаптарға сәйкес жобалық шешімдер қабылдау.
Іскерліктер: теориялық білім мен практикалық дағдылықтарды бекітуді, тереңдетуді, жүйелендіруді; ғылыми, инженерлі-техникалық шешімдер қабылдай білуді және өз бетінше сараптама жасауды; есептеу-түсіндірме жазбаларында жобалық шешімдердің маңызын дәләлді және сауатты көрсете білуі;
Дағдылар:
Әдебиет және жоба материалдарымен өз бетінеше жұмыс сітеу дағдылықтарын қалыптастыруды; Инженерлік-техникалық құрылғыларды жинақтау және жобалау жұмыстары бойынша кешенді мәселелрді шешу және сараптама жасай білу.
БҚ1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7

ПК 3.21.9
ПК 3.21.27
ПК 3.21.28
ПК 3.21.29
ПП 07
Для получения одной из рабочих профессий.
ознакомление со строительным объектом. Вводный инструктаж. Обучение строительным работам в соответствии с квалификационной характеристикой рабочего III разряда. Квалификационные испытания и присвоение разряда
знания:
рациональную организацию труда на своем рабочем месте;
технологический процесс выполняемой работы; правила технической эксплуатации и ухода за оборудованием, приспособлениями и инструментом, при помощи которых он работает и которые обслуживает; норму расхода материалов на выполняемые им работы;
требования к качеству выполняемых работ (в том числе по смежным операциям или процессам); виды брака, порождающие его причины, способы его предупреждения и устранения; безопасные и санитарно-гигиенические методы труда, основные средства и приемы предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте (участке).
умения:
организовать рабочее место, спланировать время, исходя из конкретных производственных заданий, выполнять строительно-монтажные работы с требуемым качеством в соответствии с квалификационной характеристикой каменщика, штукатура, маляра, плотника, монтажника конструкций 3-го разряда, участвовать в операционном и приемочном контроле.
ПК
3.21.33
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Производственно-технологическая практика.
знакомство со строительной организацией и ее производственной базой. Документация, необходимая для возведения объекта. Система оценки и контроля качества работ на объекте. Организация строительной площадки с учетом требований охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности. Работа на рабочем месте в составе бригады, изучение технологии производства строительно-монтажных работ. Организация труда и система оплаты в бригаде.
знания:
рабочие чертежи, сметы, проект производства работ, их использование инженерно- техническими работниками и бригадами для организации и контроля работ, оформления заявок; техническую документацию, оформляемую при производстве работ (журналы работ, акты приемки и т.д. ); организацию труда и систему оплаты в бригаде; состав бригады: профессии, квалификации, численный состав бригады и звеньев; права и обязанности бригадира; виды работ, выполняемые бригадой, графики работ, документацию, применяемую для организации работ, в том числе схемы операционного контроля качества.
умения:
выполнять работы в пределах полученной рабочей профессии, а при соответствующей подготовки и по смежным профессиям;
руководить работой рабочих звеньев (бригад), обеспечивая соблюдения установленных правил по охране труда, противопожарной защите и охране окружающей среды;
свободно читать проектную документацию и пользоваться ей при выполнении разбивочных и строительных работ;
оформлять наряды, составлять акты на скрытые работы, составлять отчетную документацию.
БК1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ПК
3.21.33
ПО 02
Преддипломная практика.
Ознакомление со строительной организацией. Изучение системы планирования, организации и управления строительством в рыночных условиях. Работа - дублирование инженерно-технических работников и служб строительной организации. Изучение работы основных отделов строительной организации. Ознакомление с отчетной документацией. Сбор материала для дипломного проектирования и его анализ.
Умения документацию по оперативно-производственному планированию работ; методику составления недельно-суточных графиков; систему контроля выполнения производственных планов на строительных объектах; документацию оперативного учета использования машин и механизмов; документацию по оформлению перевозок грузов; отчетную документацию по выполнению плана работ; порядок оформления заказов на материалы, конструкции и оборудование; график сдачи в эксплуатацию пусковых объектов; систему оценки и контроля качества работ в строительстве; порядок сдачи работ заказчику и учет выполненных работ; план организационно-технических и социальных мероприятий.
Навыки: комплектовать совместно с бригадирами рабочие бригады; производить приемку и входной контроль качества материалов, конструкций и оборудования; подготавливать фронт работ для бригад; обеспечивать бригады инструментом и приспособлениями; обеспечивать своевременную доставку материалов к рабочим местам; выдавать бригадам наряды на работу; обеспечивать обоснованную проектом производства работ технологию производства работ; проверять качество выполняемых работ и их соответствие СНиП на основе карт операционного контроля качества; принимать работы, выполненные бригадирами и сдавать наряды; обеспечивать правильное хранение и экономное расходование материалов.
БК1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ПК
3.21.33
ПО 03
Дипломное проектирование.
Синтезирует теоретическую подготовку и практические навыки по изученным дисциплинам,
обобщение предыдущего опыта проектной работы и использования теоретических знаний, полученных за период обучения при разработке проекта, требующего нестандартного решения; выполнения проектных предложений приближающихся к требованиям современного производства.
Умения: выразить идею проектного предложения в графике, идею композиционно-пространственного решения- в перспективном изображении , макетах; принимать и оценивать качество проектного предложения с точки зрения смежных специальностей; доказательно и грамотно отразить суть проектных предложений в расчетно-пояснительной записке.
Навыки: самостоятельной работы с литературой и проектными материалами, развития умения последовательно ставить, анализировать и решать комплекс архитектурных задач
БК1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7

КҚ 3.21.11
КҚ 3.21.14
КҚ 3.21.15
КҚ 3.21.30
КҚ 3.21.33
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу
бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша терминология. Іс жүргізу жұмыстары қазақ (орыс) телінде. Аударма техникасы (сөздікпен), кәсіби қатынас.
Білімдер:
фонетиканы, лексиканы, морфологияны, қазақ (орыс) тілі синтаксисін, мамандық бойынша терминологияны.
Іскерліктер:
Кысіби-хабардар тексін аударуды (сөздікпен); кәсіби қатынасы алуы.
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі.
Шатал тілінде қатынас негіздері: фонетика, лексика, фразеология, грамматика; мамандық бойынша іскерлік тілінің негіздері; кәсіптік лексика, фразелогиялық құрылыстар мен терминдер; кәсіптік – тағытталған текстердің аударма техникасы (сөздікпен) кәсіптік қатынас.
Білімдер:
мамандығы бойынша кәсіби қатынасқа қажетті лексика-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
сөйлесу әрекетімен сөйлесу формалары түрлерін (ауызша, жазбаша, монологикалық, диалогтік) айыра алуы тиіс.
БҚ3
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі.
Маман дайындауда дене тәрбиесінің ролі. Салауаттық өмірді қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. өздігінен жетілудің физикалық және спорттық негіздері. Кәсіптік-таңдамалы денелік дайындық. Валеология негіздері.
Білімдер:
адамның жалпы мәдениеттегі, кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің ролі туралы; салауаттық өмірдің негіздерін;
Іскерліктер:
дене шынықтыру спорттық қызметті денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіптік мақсатқа жетуге, дене тәрбиесінде өзін-өзі билеуді пайдалана алуы.
БҚ 6
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбаларды дайындау ережелері. Сызбаларда геометриялық тұрғызу.
Сызбаларда проекциялық бейнелеу. Бір және үш жазықтыққа тік бұрышты проекциялау,геометриялық
Фигуралардың изометриялық және диаметриялық проекциялары. Сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы. Геометриялық фигуралардың жазбалары. Бейнелердің сызбаларда орналасуы. Кесінділер және қималар. Тік бұрышты және аксонометриялық осьтерде кесінділер мен қималардың қажетті және жеткілікті түрлерін қолдана бөлшектердің сызбаларын орындау. Машина жасау сызуы. Қарапайым сәулеттік – құрылыс металл құрылымдары сызбаларын оқи білу. Ажырайтын қосылыстар. Ажырамайтын қосылыстар. Құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшек нобайы, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
сызба сызықтары және сызбаларда жазуды орындау ережелерін; сызба геометриясының негіздері мен проекциялық сызкды; машина жасау сызуын: бекіткі бөлшектер және резьбалы қосылыстар.
Іскерліктер:
жұмыс нобайларын, құрастыру сызбаларын дайындауды; ғимараттың жоспарлары мен қималарын сызуды; бас жоспарды дайындауды;
БҚ 4
БҚ 7
ЖКП 02
Электр техникасы.
Электрлік және магниттік тізбектер. Айнымалы тоқтың электр тізбектері. Магниттік тізбектер.
Тұрақты тоқ тізбектері. Электр құрылғылары. Электр қондырғылары туралы негізгі түсініктер.
Электронды аспаптар және құрылысы. Электр өлшеуіш аспаптар және оларды қолдану. Трансформаторлар.
Электр машиналары. Электр аппараттары. Электр қуатын өндіру, үлестіру және пайдалану. Электр станциялары, жүйелері және электрмен жабдықтау. Электр желісі және электр автоматикасы.
Білімдер:
сызба сызықтары және сызбаларда жазуды орындау ережелерін; сызба геометриясының негіздері мен проекциялық сызуы; машина жасау сызуын: бекіткіш бөлшектер және резьбалы қосылыстар.
Іскерліктер:
жұмыс нобайларын, құрастыру сызбаларын дайындауды; ғимараттың жоспарлары мен қималарын сызуды; бас жоспарды дайындауды;
БҚ 2

ПК 3.21.11
ПК 3.21.14
ПК 3.21.15
ПК 3.21.30
ПК
3.21.33
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенного уровня квалификации)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем), профессиональное общение.
Знания:
применять фонетику, лексику, морфологию, синтаксис казахского (русского) языка; терминологию по специальности
Умения: переводить (со словарем) профессионально-ориентированный текст; профессионально общаться.
БК 1
БК 3
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
основы общения на иностранном языке: фонетика, лексика, фразеология, грамматика; основы делового языка по специальности; профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение.
Знания: владеть лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения;
Умения: различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК3
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка. Основы валеологии.
Знания:
принимать роль физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека; основы здорового образа жизни
Умения:
использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре.
БК 6
ОПД 00
Обще профессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Проекционные изображения на чертежах. Прямоугольное проецирование на одну и три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших геометрических фигур. Чертеж и изометрическая проекция детали. Развертки геометрических фигур. Расположения изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях. Машиностроительное черчение. Чтение простейших архитектурно-строительных чертежей, металлических конструкций Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания: линии чертежа и правила выполнения надписей на чертежах; основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение: крепежные детали и резьбовые соединения.
Умения: составлять рабочие эскизы, сборочные чертежи; вычерчивать планы и разрезы здания; разрабатывать генплан
БК 4
БК 7
ОПД 02
Электротехника.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Электрические устройства. Основные понятия об электрических устройствах. Электронные приборы и устройства. Электроизмерительные приборы и их применение. Трансформаторы. Электрические машины. Электрические аппараты. Производство, распределение и использование электроэнергии. Электрические станции, сети и электроснабжение. Электропривод и электроавтоматика.
Знания: различие между электрическими и магнитными цепями; электрические цепи переменного тока; магнитные цепи; электрические устройства; основные понятия об электрических устройствах; электронные приборы и устройства; электроизмерительные приборы и их применение; трансформаторы; электрические машины; электрические аппараты; производство, распределение и использование электроэнергии; устройство сети и электроснабжение населенных пунктов.
Умения: составлять электрические цепи, присоединятся к электропитанию; менять предохранители; соединять и изолировать провода
БК 2

КҚ 2.19.1
КҚ 2.19.2
КҚ 2.19.7
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері.
Экономикалық теориялық негіздері. Нарықтық экономикаға кіру. Экономика жөнінде түсінік. Сұраныс, ұсыныс. Нарықтық тепе – теңдік. Тұтынушылар.Кірістерді
құру және бөлу. Әлеуметтік қорғаныш сұрақтары. Өндіріс және нарық. Нарықтық экономикадағы жұмысшылар. Бәсеке және монополия. Сақтандыру және тәуекелділікті тарату. Маркетинг және жарнама. Ақша және банк жүйесі. Құнды қағаздар. Мемлекет және экономика. Салықтар. ҚР салық жүйесі. Қазіргі экономикадағы биржалар. Еңбек нарығы. Жұмыс бастылық және жұмыссыздық. Бизнес ұйымдастыру формалары. Басқару. Менеджмент. Экономикалық өрлеу және циклділік. Халықаралық сауда және әлемдік экономика. Өркениет пен экономиканың ауқымды мәселелері.
Бизнеспен танысу.
Білімдер:
сызба сызықтарын және сызбаларда жазуды орындау ережелерін; сызба геометриясының; негіздері мен проекциялық сызуды; машина жасау сызуын; бекіткіш бөлшектер және резьбалы қосылыстар.Іскерліктер:
жұмыс нобайларын,құрастыру сызбаларын дайындауды; ғимараттың жоспары мен қималарын сызуды; бас жоспарды жайындауды.
БҚ 1
БҚ 3
ЖКП 04
Информатика және өндірісті автоматтандыру негіздері.
Қауіпсіздік техникасы. Ақпарат. Ақпаратты кодтау. Бір жүйеден екінші жүйеге көшіру. Модельдеу. Модель жөнінде түсінік. Модель типтері. ОС WINDOWS түрлері. MS WORD текстік процессоры. MS EXCEL электронды кестелері. Corel Draw векторлы редактор. Вирустан қорғану. Winzip архиваторы. Norton Commander бағдарлама – қабығы. Ойындар. Алгоритм түсінігі. Қасиеттері, көрсету тәсілдері. Алгоритм типтері. Бағдарлау тілі. Бағдарлама, оның құрылымдануы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Мәлімет типтері. Сызықтық бағдарламаларды бағдарлау. Тармақталған бағдарламаларды бағдарлау. Циклдық бағдарламаларды бағдарлау. Массивтер. Графикалық бағдарламалар. Творчестволық жобаларды дайындау. Автоматты реттеу: түсінік, анықтама, реттеу параметрлері, реттеу нысаны, оның қасиеттері, сұлбалары. Автоматты реттегіштер: жіктелуі, арналуы, құрылысы, жұмыс жасау принципі, функциональды және құрылымдық сұлбалары, икемдеу органдары. Басқарудың автоматты жүйелерінің қосалқы жабдықтары: панельдер, басқару станциялары мен блоктары, жағдай сілтемелері, бағдарламалық құрылғылар. Үдірісті автоматтық басқарудан қолмен басқаруға көшіру және керісінше.
Білімдер:
ақпаратты кодпен хабарлауды; модельдеуді; модель типтерін;
ОС WINDOWS түрлерін; MS WORD текстік процессоры; MS EXCEL электронды кестелерін; Corel Draw векторлы редакторын; Вирустан қорғау; Winzip архиваторын; OC DOS; Norton Commander бағдарлама – қабығын; ойындарды; алгоритм түсінігін; қасиеттері; көрсету тәсілдері; алгоритм типтерін; программалау тілін; бағдарламаны, оның құрылымдануын; командалар мен операторларды;шартты операторларды; цикл операторларын; мәлімет типтерін; сызықтық бағдарламаларды бағдарлауды; тармақталған бағдарламалауды; циклдық бағдарламалауды.
Іскерліктер:
творчестволық жобалар дайындауды; автоматты реттеуді: түсініктер, анықтамалар, реттелгіш параметрлер, реттеу нысаны, оның қасиеттері, сұлбалары; үдірісті автоматтық басқарудан қолмен басқаруға аудару және керісінше.
БҚ 4
БҚ 5
ЖКП 05
Еңбек қорғау және техникалық қауіпсіздік.
Негативті факторлардың адамға әсері; жарақаттандыратын және зиянды факторларды теңестіру; техкникалық жүйелердің және технологиялық процестердің қауіптілігінен қорғау әдістері мен құралдарын, экобиоқорғаныш техникасы; Өндірістік тазалық, кәсіпорындардағы еңбекті қорғаудың құқықтық мөлшерлік және ұйымдастыру негіздері, еңбекті қорғауға кететін материалдық шығындар; кәсіптік қызмет саласындағы еңбек қауіпсіздігі жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктері, өрт сөндіру шаралары мен құралдары. Сәтсіз оқиғалар (соғып алған күйдірілген, кескен электр тоғымен жарақаттанған, буынған, уланған жағдайларда) кезіндегі алғашқы көмек.
Білімдер:
өндірістік тазалық жөнінде жалпы мағұлматтарды; қауіпсіздік техникасын; электр қауіпсіздігі негіздерін; өрт қауіпсіздігі жөнінде жалпы мағұлматтарды.
Іскерліктер:
Қауіпсіздік техникасын сақтауды; электр қауіпсіздігін сақтауды; Өндірістік жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсетуді; өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 7

ПК 2.19.1
ПК 2.19.2
ПК 2.19.7
ОПД 03
Основы рыночной экономики.
основы экономической теории.
Введение в рыночную экономику. Понятие об экономике. Спрос, предложение. Рыночное равновесие. Потребители. Формирование и распределение доходов. Вопросы социальной защиты. Производство и рынок. Рабочие в рыночной экономике. Конкуренция и монополия. Страхование и распределение риска. Маркетинг и реклама. Деньги и банковская система. Ценные бумаги. Государство и экономика. Налоги. Налоговая система в РК. Биржи в современной экономике. Рынок труда. Трудовая занятость и безработица. Формы организации бизнеса. Управление. Менеджмент. Экономический рост и цикличность. Международная торговля и мировая экономика. Актуальные проблемы цивилизации и экономики.
Знакомство с бизнесом.
Знания: владеть общими положениями экономической теории;
экономические ситуации в стране и за рубежом; основами макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения: находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 3
ОПД 04
Основы информатики и автоматизации производства.
Техника безопасности. Информация. Кодирование информации. Перевод из одной системы в другую. Моделирование. Понятие модели. Типы моделей. Виды ОС ОСWINDOWS. Текстовый процессор WORD. Электронные таблицы EXCEL. Векторный редактор CorelDRAW. Защита от вирусов. Архиватор WinZip. ОС DOS. Программа-оболочка NortonCommander. Игры. Понятие алгоритма. Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы. Операторы цикла. Типы данных. Программирование линейных программ. Программирование разветвляющихся программ. Программирование цикличных программ. Массивы Графические программы.
Разработка творческих проектов. Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
кодирование информации; моделирование; типы моделей; виды ОС ОСWINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор CorelDRAW; защиту от вирусов; архиватор WinZip, ОС DOS;программу-оболочку NortonCommander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программу, ее структуризацию; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных програм
Умения:
разрабатывать творческих проекты; автоматически регулировать: понятия, определения, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; переводить процесс с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
БК 4
БК 5
ОПД 05
Охрана труда и техника безопасности. воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов, экобиозащитная техника; производственная санитария, правовые нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, меры и средства пожаротушения. Первая помощь при несчастных случаях (ушибах, ожогах, порезах, поражениях электрическим током, удушье, отравлениях). Способы оказания первой (доврачебной) помощи при несчастных случаях
Знания:
общие сведения о производственной санитарии;
технику безопасности;
основы электробезопасности;
общие сведения о пожарной безопасности.
Умения
соблюдать технику безопасности;
соблюдать электробезопасность;
оказать помощь при производственной травме;
соблюдать пожарную безопасность
БК 7

КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
АП 01
Беттерін сылау жұмыстарының технологиясы.
Ғимараттар мен имараттар түрлері, арналуы, функционалдық арналуы, қабат санына, күрделілігіне, көлемді – жоспарлық және құрылымдық шешімдеріне байланысты жіктелуі. Ғимараттың негізгі бөліктері: түрлері және арналуы.Әдейі арналған құрылымдар. Ғимараттың негізгі құрылымдық сұлбалары. Құрылыс жұмыстары: түрлері, арналуы, орындалу реті және қысқаша сипаттама. Құрылыс жұмыстарының индустриалды әдістері. Өңдеу жұмыстарының индустриалды әдістері. Өңдеу жұмыстары: арналуы, түрлері, көлемдері.
Сырлау жұмыстары: арналуы, арналуына, ғимарат дәрежелеріне, қолданылатын материалдарына байланысты жіктелуі. Сылақ жұмыстары: арналуы,түрлері, қолданылатын материалдарына байланысты жіктелуі. Қаптау жұмыстары: түрлері, қапталатын беттер түріне және қолданылатын материалдарға байланысты жіктелуі. Керамикалық бетон, мәрмәр тақтайшалардан едендерді төсеу технологиясы. Тік беттерді керамикалық, зертасты, синтетикалық және мәрмәр тақтайшалармен қаптау технологиясы. Құймалы жіксіз едендерді орнату технологиясы. Әрлеу жұмыстарына арналған құрал – саймандар, механизмдер, тетіктер. Олардың арналуы, жіктелуі, құрылысы, техникалық сипаттамалары. Тексеру-өлшеуіш аспаптары: қолданылуы, құрылысы, пайдалану ережелері. Механикаландырылған қол құрал – саймандары. Құрал – саймандарды таңдау және қолдана білу. Беттерді әрлеу жұмыстарына дайындау: негізгі түрлері, операцияларды орындау реті. Тік және жазық темірбетон, кірпіш, тас беттерді сылақтауға, қаптауға, сырлауға дайындау. Беттерді өлшеу: ережелері, әдістері, құрал – саймандар. Қабырғалар мен төбелерді өлшеу. Қабырғалар мен төбелерді өлшеу дәлдігіне қойылатын құрылыс мөлшерлері мен ережелерінің талаптары. әрлеу жұмыстарына қажетті материалдар: жіктелуі, арналуы, қолданылуы, құрамы, қасиеттері. Негізгі әрлеу материалдарын қолмен дайындау. Беттерге материалдарды жағу. Беттерді қаптау. Ерітінділер: түрлері, әртүрлі құрамды ерітінділерді дайындау тәсілдері. Ерітінділер құрамын және толтырғыштар ірілігін анықтау. Ерітінді жылжығыштығын тексеру. Бейтараптандыру құрамдары: түрлері, дайындау тәсілдері.
Сылақтауға беттерді дайындау: түрлері, арналуы, операцияларды орындау реті. Қарапайым сылақтауға беттерді дайындау. Беттерді қарапайым және жақсартылған сылақтау технологиясы. Жамылғы қабатын жағу, тегістеу және ысқылау. Бұрыштарды және қиын жиектерді әрлеу. Беттерді арнайы ерітінділермен сылақтау технологиясы. Арнайы ерітінділерді дайындау тәсілдері. Беттерді қарапайым сылақтау. Жоғары сапалы сылақтау: түрлері, арналуы, операцияларды орындау реті. Беттерді жоғары сапалы сылақтау жұмысының сапасын бақылау. Маяктар бойынша сылақтау технологиясы. Маркілер мен маяктар: түрлері, арналуы, құрылымы. Ағаш және металл маяктары. Маяктар бойынша сылақтау. Сыланған беттерді жөндеу технологиясы. Қарапайым сылақты жөндеу. Терезе және есік ойықтарын сылақтау. Құрал – саймандар мен және тетіктермен танысу, жақтауларды өлшеу, таң сәрі бұрышын анықтау, еңістер мен бітеуіштердегі ерітіндіні тегістеу. Қораптарды тығыздау тәсілдерін меңгеру. Жылжымалы планкалы бұрыштама көмегімен жақтаулардың таң сәрі бұрышын анықтау тәсілдерін меңгеру. Табылған таң сәрі бұрышы бойынша түзеткіштерді бекіту. Түзеткіштерді орнату және орнатылуын деңгейлегіш және тіктегіш арқылы тексеру. Жақтауларды және бітеуіштердегі ерітіндіні жағу және тегістеу тәсілдерін меңгеру. Жақтауларға жамылғы қабатын жағу және оны "қудалау" тәсілімен ысқылау. Түзеткіштерді босату және бұрыштар мен қиын жисктерді жылтырату. Қарапайым тартымдарды, бұрыштарды әшекейлеуді орындау технологиясы. Сызбадағы тартымдар пішіндерімен танысу. Үлгілерді құрастыру. Беттерді тартымдар орындау үшін дайындау. Үлгі бойынша бағыттағыш рейкаларды бекіту. Рейкалардың орнатылуын деңгейлегіш және ватерпеспен тексеру. Әкті – гипсті ерітінді дайындау. Сызғыш және кескіш – күрекше көмегімен бұрыштарды әшекейлеу. Бұрыштық үлгі көмегімен бұрыштарды орындау. Құрылыс мөлшерлерінің талаптарына сай орындалатын тартқыш сапасын тексеру. Кенердоғаны қолмен жасау. Бағаналар мен жауырындық
қабырғаларды сылақтау технологиясы. Бағаналарды өлшеу және маркалар мен маяктарды орнату. Сақиналы маяктар үшін үлгілерді бекіту. Төрт қырлы бағаналарды сылақтау. Тұрақты қималы дөңгелек бағаналарды сылақтау. Жауырындық қабырғаларды (плястраларды) сылақтау. Бекітіліп қойылған ережелер бойынша өте шығыңқы жауырындық қабырғаларды сылақтау. Ішкі және сыртқы тік бұрыштарды жылтырату. Сылақтау жұмыстарын механикаландыру. Сылақтау жұмыстарын механикаландыру. Сылақтау жабдықтарын жұмысқа дайындау. Шлангілер, ерітінді өткізгіштердің, қосылыстар мен бүріккіштердің дұрыстығын тексеру. Ерітіндінің жылжымалылығын анықтау. Бүріккіштер жұмысын реттеу. Беттерге ерітінді жағу. Жабдықтар жұмысындағы ақауларды жою. Ерітіндіні тегістеу және жаю. Тегістегіш машиналар көмегімен ерітіндіні тегістеу. Көріністерді сылақтау технологиясы. Көрініс беттерін сылақтауға дайындау. Көріністер тегістігін анықтау. Көріністерді сылақтау. Қара сылақ пен негізгі сылақты қолмен жағу, маяктар бойынша тегістеу. Әрлеу сылағын жүргізу және ысқылау. Сәндік сылақтар жасау үшін түрлі іріліктегі толтырғыштары бар боялған ерітінділерді дайындау. Әдеттегі ерітінділерден дайындық қабаттарын орындау. Дайындық қабатын өңдеу. Сәндік сылақ қабатын жағу. Сәндік сылақтың түріне байланысты сәндік қабатты өңдеу. Беттерді қатырма сылақ табақтарыменқаптау. Қатырма сылақ табақтарын пішу.беттерді белгілеу, маркілер мен маяктарды орнату, таспа тақтайшаларды бекіту. Қатырма сылақ тақтайларын орнату және орнатылуын тексеру. Қатырма сылақ тақталарын мастика үстіне жабыстыру, шегелермен бекіту. Жіктерін ерітіндімен және басқа материалдармен бітеу. Сыланған беттерді жөндеу. Сылақтың беріктілігін, сипаттамасын және жұмыстар көлемін анықтау үшін беттерді тексеру. Кәдімгі ерітінділерден орындалған құймалы сылақтың жөндеуін орындау. Көне сылақты ысқылау. Жарықшалар мен саңлауларды кесу және әшекейлеу, жаңа сылақ жағу. Тартымдарды ысқылау және жөндеу. Русталған сылақтарды жөндеу. Еңбек қауіпсіздігінің ережелері.
Білімдер:
беттерді сылағанда және сылақты жөндегенде қарапайым жұмыстарды орындау тәсілдерін; қатырма сылақтарды бекітуге арналған мастикалар құрамын; желдеткіш қораптарын орнату тәсілдерін; Беттерді сылау және сылақты жөндеу кезіндегі орташа қиындықтағы жұмыстарды орындау тәсілдері; Әсемдік ерітінділерді арнайы сылаққа арналған және торкреттеуге арналған бетондар құрамдары және дайындау тәсілдерін; ұстасуды бәсеңдеткіш пен үдеткіштер түрлері және қасиеттерін; химиялық қоспалы (хлорлы ерітінді, сақар және хлорлы кальций қосылған ерітінділер) ерітінділердің қасиеттері және оларды ұстай білуді; жақсартылған сылақтарды орындау әдістерін;беттерді маяктау тәсілдерін; ерітінді сорғыштардың цемент пушкілердің және оларға қажетті бүріккіштердің құрылғыларын; тегістеу машиналарының құрылғыларын, сылақ жұмыстарының сапоктарына қойылатын талаптарды; ерітінділерді
механикаландырылған әдістермен жағу әдістерін және беттерді торкреттеуді;еңбектің қауіпсіз жағдайларын;
Іскерліктер:
беттерді қарапайым сылақпен орындауды; қарапайым сылақты жөндеуді, беттерді біртұтас тегістеуді;механикаландырылған құралмен беттерді бедерлеуді; дайын қаңқа бетіне металл тор керуді; сым торларға ерітінді жағуды; қабырғаларға жақтаулар мен еденкемерлер жанасу жерлерін жағып тығындауды; дайын құрғақ ерітінді қоспаларынан ерітінді дайындауды; дайын маяктар бойынша қатырма сылақ табақтарын желімдеуді; ағаш беттерге қатырма сылақ табақтарын желімдеуді;ағаш беттерге қатырма сылақ табақтарын қағып бекітуді; қораптарды және ірі панельді тасалар жанасу жерлерін тығыздағышпен толтыруды; желдеткіш қораптарының тақталары мен блоктарын құю үшін қалыптарды құрастыруды, ажыратуды және тазалауды; желдету қораптарының тақталарын және блоктарын тазалау мен майлауды; сылақты ысқылау; ерітіндісорғыш көмегімен беттерге сылақ ерітіндісін жағуды; қабырғалардың, төбелердің, тегіс тіреуіштердің, жауырындық қабырғалардың, еңісті қуыстардың, біркелкі қималы арқалықтардың беттерін қолмен жақсартылған сылақты орындауды; жақсартылған сылақты жөндеу; бітеуіштер мен құймалар еңістерін сылауды; кенередоғаларды тартуды және бұрыштардыәшекейлеуді; жоғары сапалы сырлау астына құмсыз жамылғы орнатуды; құрамалы темірбетон аражабын тақтадлары және қабырға панельдері арасындағы жіктерді толтырып әшекейлеуді; ішкі және сыртқы тік бұрыштарды әрлеуді; сылақталған беттерге механикаландырылған құралдармен ерітінді жағуды; беттерді торкреттеуді; жақтауларды құрамалы бөлшектермен әрлеуді; темір тор бойынша қораптар мен каналдарды сылақтау; сылақ бетін темірлеуді; тақталарды құюды және күрделі кескінді желдету қораптарын орнатуды; клапандар мен пердешелер үшін рамкаларды орнату және бекітуді; тұрғын желдету құралдарын орнатуды; олардың жұмысын тексеруді және салпыншақтар мен кронштейндерді қатайтуды; әшекей ерітінділерді дайындауды; әрлеу қабатын механикаландырылған түрде тегістеуді.

ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6 ПК 2.3.7 ПК 2.3.8
СД 01
Технология оштукатуривания поверхностей.
Здания и сооружения: виды, назначение, классификация по функциональному назначению, этажности, капитальности, обьемно-планировочному и конструктивному решению. Основные части (элементы) зданий: виды и назначение. Конструкции специального назначения. Основные конструктивные схемы зданий. Строительные работы: виды, назначение, последовательность выполнения и краткая характеристика. Индустриальные методы строительных работ. Индустриальные методы отделочных работ. Отделочные работы: назначение, виды, объемы. Штукатурные работы: назначение, виды, классификация в зависимости от применяемых материалов. Облицовочные работы: виды, классификация в зависимости от видов облицовываемых поверхностей и применяемых материалов. Технология устройства наливных бесшовных полов. Инструменты, механизмы, приспособления, для отделочных работ: назначение, классификация, устройство, технические характеристики. Контрольно-измерительные приборы: назначение, устройство, правила эксплуатации. Ручные механизированные инструменты. Выбор и пользование инструментами. Подготовка поверхностей под отделочные работы: основные виды, последовательность выполнения операций. Подготовка вертикальных и горизонтальных железобетонных, кирпичных, каменных поверхностей под оштукатуривание, облицовку, окраску. Провешивание поверхностей: правила, приемы, инструменты.
Провешивание стен и потолков. Требования строительных норм и правил к точности провешивалия стен и потолков. Материалы для отделочных работ: классификация, назначение, применение, состав, свойства.. Растворы: виды, способы приготовления растворов различных составов. Определение состава растворов и крупности заполнителя. Проверка подвижности раствора. Подготовка поверхностей под оштукатуривание: виды, назначение, последовательность выполнения операций. Подготовка поверхностей под простое оштукатуривание. Технология простого и улучшенного оштукатуривания поверхностей. Нанесение, разравнивание и затирка накрывочного слоя. Отделка углов и фасок. Технология оштукатуривания поверхностей специальными растворами. Способы приготовления специальных растворов. Простое оштукатуривание поверхностей. Высококачественное оштукатуривание: виды, назначение, последовательность выполнения операций. Контроль качества высоко качествественного оштукатуривания поверхностей. Технология оштукатуривания по маякам. Марки и маяки: виды, назначение, устройство. Деревянные и металлические маяки. Оштукатуривание по маякам. Технология ремонта оштукатуренных поверхностей. Технология выполнения простейших тяг, разделки углов. Ознакомление с профилем тяг на чертеже. Сборка шаблонов. Подготовка поверхностей для выполнения тяг. Навешивание направляющих реек по шаблону. Проверка установки реек уровнем и ватерпасом. Приготовление известково-гипсового раствора. Разделка углов тяги при помощи линейки. Выполнение углов при помощи углового шаблона. Проверка качества выполняемой тяги в соответствии с требованиями строительной нормы. Выполнение падуг от руки. Технология оштукатуривания колонн и пилястр. Провешивание колонн и устройство марок и маяков. Крепление шаблонов для кольцевых маяков. Оштукатуривание четырехгранных колонн (пилонов). Оштукатуривание круглых колонн постоянного сечения и сужающихся. Оштукатуривание пилястр. Оштукатуривание сильно выступающих пилястр по навешенным правилам. Натирка лузговых и усеночных углов. Механизация штукатурных работ. Подготовка штукатурного оборудования к работе. Проверка исправности шлангов, растворо-проводов, соединений и форсунок. Определение подвижности раствора. Регулирование работы форсунок. Нанесение раствора на поверхности. Устранение неполадок в работе оборудования. Разравнивание и заглаживание раствора. Затирка раствора с помощью затирочных машин. Технология оштукатуривания фасадов. Облицовка поверхностей листами сухой штукатурки. Раскрой листов сухой штукатурки, разметка поверхностей, установка марок и маяков, крепление реек. Установка и выверка установки листов сухой штукатурки.
Знания:
способы выполнения простых работ при оштукатуривании поверхностей и ремонте штукатурки; составы мастик для крепления сухой штукатурки; способы устройства вентиляционных коробов; способы выполнения работ средней сложности при оштукатуривании поверхностей и ремонте штукатурки; составы и способы приготовления декоративных растворов, растворов для штукатурки специального назначения и бетонов для торкретирования; виды и свойства замедлителей и ускорителей схватывания; свойства растворов с химическими добавками (хлористые растворы, растворы с добавлением поташа, хлористого кальция) и правила обращения с ними; способы выполнения улучшенной штукатурки; способы промаячивания поверхностей;
безопасные условия труда.
Умения:
выполнять простое оштукатуривание поверхностей; ремонтировать простую штукатурку, сплошное выравнивание поверхностей; насекать поверхности механизированным инструментом; натягивать металлические сетки по готовому каркасу; обмазывать раствором проволочные сетки; подмазывать места примыкания к стенам наличников и плинтусов; приготовлять растворы из готовых сухих растворных смесей; приклеивать листы сухой штукатурки по готовым маякам; прибивать листы сухой штукатурки к деревянным поверхностям; оконопачивать коробки и места примыканий крупнопанельных перегородок; собирать, разбирать и очищать формы для отливки плит и блоков вентиляционных коробов; зачищать и подмазывать плиты и блоки вентиляционных коробов; перетирать штукатурку; наносить штукатурный раствор на поверхность при помощи растворонасоса; выполнять улучшенное оштукатуривание вручную прямолинейных поверхностей стен, потолков, гладких столбов, пилястр, ниш с откосами, балок постоянного сечения; ремонтировать улучшенную штукатурку; оштукатуривать откосы заглушин и отливов; вытягивать падуги и разделывает углы; торкретировать поверхности; отделывать откосы сборными элементами; оштукатуривать камеры коробов и каналы по стальной сетке; железнить поверхность штукатурки; отливать плиты и устанавливать вентиляционные короба сложного очертания; готовить декоративные растворы; выполнять механизированную затирку отделочного слоя.

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
АП 01
Бояу жұмыстарының технологиясы.
Беттерді сырлауға дайындау. Бітеме құрамалары: түрлері, арналуы. Астарлау құрамдарын қолмен дайындау тәсілдері. Астарлау құрамдарын әр түрлі беттерге жағу тәсілдері. Беттерді битум негізіндегі лактармен қолмен жабуды: түрлері, операцияны орындау реті. Бетке лактарды қолмен жағу. Сулы бояулар: орындалу сапасына, байланыстырғыш түрлеріне байланысты жіктелуі, қолдану салалары. Сулы колерлер: түрлері, дайындау тәсілдері. Сулы бояу құрамдарындағы әртүрлі үлдір пайда болу заңдары. Беттерге қолмен және механикаландырылған әдіспен жағу сулы бояу құрамдарына қойылатын талаптар. Сулы бояу астына жасалатын астарлау құрамдары: түрлері, оларды дайындау тәсілдері. Жақпа пасталары. Сулы бояу құрамдарын дайындау. Сулы бояу астына астарлау құрамдарына дайындау. Үстіңгі қабатты сулы құрамдармен қарапайым және жақсартылған түрде сырлау: Үстіңгі қабатты түрлері, арналуы және операцияларды орындау реті. сулы құрамдармен қарапайым сырлауды орындау. Үстіңгі қабатты сулы құрамдармен қалыптағыдай және жақсартылған сырлаулар сапасына ҚМ Е – ің қояр талаптары. Беттерді тұсқағаздармен дайындау: түрлері, арналуы, операцияларды орындау реті. Желім құрамдары: түрлері, дайындау, беттерге жағу тәсілдері. Материалдар шығынының мөлшерлері. Желім құрамдарын дайындау. Сырланған беттерді жөндеу технологиясы. Сырланған беттерді тексеру. Жөндеу жұмыстарының көлемін және мерзімін анықтау. Беттерді әртүрлі сырлау кезіндегі негізгі сырлау операцмяларын орындау технологиясы. Беттерді майлы, эмальды және эмульсиялы мен сырлау құрамдарымен сырлағыш: кездегі негізгі майлау операцияларын орындау. Сырлау жұмыстарын механизация жабдықтарын пайдалана отыра орындау тәсілдері. Сырлау жұмыстарын электр бояу пульттарымен орындау: жұмысқа дайындалу, майлау құрамын беруді реттеу, қармақпен қозғалу әдістерін игеру. Қарапайым сырлаулық әрлеулерді орындау тәсілдері. Сырлаулық әрлеу түрлерімен танысу. Беттерді желімдеу технологиясы. Әдістерді игеру: суретін келітре тұсқағаздарды пішу, қарапайым және орташа тығыздықтағы тұсқағаз жаймаларын жайғастыру, оларға желім (клейстер) жағу және қабырғаларға жаймаларды айқастыра желімдеу. Бұрыштарының тіктігін тексеру және суреттерін сәйкестендіру. Тұсқағаздарды сипап тегістеу. Көмкермелерді желімдеу. Тұсқағаз кесетін машиналарда тұсқағаз жиектерін кесу әдістерін меңгеру. Беттерді маталармен желімдеу әдістерін меңгеру. Ғимарат көріністерін сырлау технологиясы. Оқушыларды ғимарат көріністерінде әрлеу жұмыстарының үйымдастырылуымен таныстыру. Жұмыс орындарын, материалдар мен құрал – саймандарды дайындау. Сатылы қоршауларды (аспалы бесіктер, сатылар) құрастыру жұмыстарының әдістерін, қабырға беттерін, жақтауларды, сәулеттік бөлшектерді сырлауға дайындау жұмыстарының әдістерін меңгеру. Көріністерді және оның бөлшектерін қолмен және механикаландырылған жабдықтарды қолдана сырлау. Орандалып жатқан жұмыстардың сапасын операциялық және соңғы тексеру. Сырланған беттерді жөндеу технологиясы. Беттерді көне бояудан тазалау. Беттерді бейтараптау және оларды сырлауға дайындау. Жөнделіп жатқан беттердің сырлауға дайындық сапасын тексеру. Астарлау және тегістегіш құрамдарын жағу, беттерді ажарлау. Бояу құрамдарының тұтқырлығын, түсін және колерлерді тексеру. Беттерге бояу құрамдарын жаққышпен, валикпен және қол бояу пультымен жағу. Сырлау жұмыстарын орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігінің ережелері:
Білімдер:
сырлау, желімдеу және беттерді жөндеу бойынша қарапайым жұмыстарды орындау тәсілдерін; сырлау сапасына қойылатын негізгі талаптарды; сырлау және желімдеу беттерін дайындау тәсілдерін; тегістегіш құрамдарын дайындауға және араластыруға арналған механизмдер құрылымдарын; желімді қайнату тәсілдерін; тұс қағаздарды пішу әдістері; беттерді сырлау, желімдеу және жөндеу кездерінде орташа қиындықтағы жұмыстарды орындау тәсілдерін; сырланған және желімделген беттердің сапасына қойылатын талаптарды; сырлау құрамдарын дайындау тәсілдерін; машиналардың, механизмдердің және механикаландырылған құрал – саймандардың құрылғысын, қызмет жасау принципін және пайдалану ережелерін; еңбек қауіпсіздік жағдайларын.
Іскерліктер:
көздері мен шайборларын кесуді; жарықшаларды әшекейлеуді; тегістегіш құрамдарын дайындауды және жағуды; беттерді қолмен тегістеуді;механикаландырылған тәсілмен жағылған тегістегіш құрамдарды тегістеуді; беттерді жаққыштармен, валиктермен, қол бояғыш пульттарымен астарлауды; астарланған, сырланған және тегістелген беттерді ажарлауды; қолмен битум негізіндегі лактармен беттерді жабуды; тұсқағаз жиектерін қолмен кесуді; беттерге желім құрамдарын жағуды; қабырғаларға қағаз жапсыруды, желім қайнатуды; беттерді механикаландырылған құрал мен тегістеуді, олифтеуді және астарлауды; беттерді жаққыштармен, валиктермен, қол бояу пульттарымен сырлауды; өңдеусіз жиектемелерді тартуды; трафарет бойынша бір түске сырлауды; дайын рецепт бойынша астарлауды; бояу құрамдарын, эмульсияларды және пасталарды дайындауды; қабырға беттерін қарапайым және орташа тығыздықты немесе маталармен желімдеуді; тұсқағаздарды алмастыруды; желімделген беттердегі дақтардағы кетіруді; кескіш машиналармен тұсқағаз жиектерін кесуді; станокта тұсқағазды пакеттен пішуді атқаруды.

ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6 ПК 2.4.7 ПК 2.4.8
СД 01
Технология малярных работ.
Подготовка поверхностей под окраску. Грунтовочные составы: виды, назначение. Способы приготовления грунтовочных составов вручную. Способы нанесения грунтовочных составов на различные поверхности. Покрытие поверхностей вручную лаками на основе битума: виды, последовательность выполнения операций. Нанесение лаков на поверхности вручную. Водные окраски: классификация по качеству выполнения, по связующему, входящему в окрасочный состав, области применения. Водные колера: виды, способы приготовления. Законы пленкообразования у различных водных окрасочных составов. Требования к водным окрасочным составам для ручного и механизированного нанесения на поверхность. Грунтовочные составы под водные окраски: виды, способы их приготовления. Подмазочные пасты. Приготовление водных окрасочных составов. Приготовление грунтовочных составов под водные окраски. Простая и улучшенная окраска поверхностей водными составами: виды, назначение и последовательность выполнения операций. Выполнение простой окраски поверхностей водными составами. Требования СНиП к качеству простой и улучшенной окрасок поверхностей водными составами. Подготовка поверхностей под оклейку обоями: виды, назначение, последовательность выполнения операций. Клеевые составы: виды, приготовление, способы нанесения на поверхности. Нормы расходования материалов. Приготовление клеевых составов. Технология ремонта окрашенных поверхностей. Осмотр окрашенных поверхностей. Определение объемов и сроков ремонтных работ. Технология выполнения основных малярных операций при окраске поверхностей различными окрасочными составами. Выполнение основных малярных операций при окраске поверхностей масляными, эмалевыми и эмульсионными окрасочными составами. Способы выполнения малярных работ с использованием средств механизации. Выполнение малярных работ электрокраскопультами: подготовка к работе, регулирование подачи окрасочного состава, освоение приемов движения удочкой. Способы выполнения простейших малярных отделок. Ознакомление с видами малярных отделок. Технология оклеивания поверхностей. Освоение приемов: раскроя обоев с подгонкой рисунка, раскладывания полотнищ обоев простых и средней плотности, нанесение на них клейстера и наклеивания полотнищ на стенку внахлестку. Проверка вертикальности углов и подгонка рисунка. Разглаживание обоев. Наклеивание бордюра. Освоение приемов обрезки кромок обоев на обоерезальной машине. Освоение приемов пакетного раскроя обоев. Освоение приемов оклеивания поверхностей тканями. Технология окраски фасадов зданий. Ознакомление учащихся с организацией отделочных работ на фасадах зданий. Окраска фасадов и его элементов вручную и с применением средств механизации. Пооперационный и заключительный контроль качества выполняемых работ.
Технология ремонта окрашенных поверхностей. Очистка поверхностей от старой краски. Нейтрализация поверхностей и подготовка их под окраску. Проверка качества подготовки ремонтируемых поверхностей к окраске. Нанесение грунтовочных и шпатлевочных составов, шлифование поверхностей. Проверка вязкости окрасочных составов, цвета и колеров. Нанесение окрасочных составов на поверхности кистью, валиком и ручным краскопультом. Правила безопасности труда при выполнении малярных работ.
Знания: способы выполнения простых работ по окрашиванию, оклеиванию и ремонту поверхностей; основные требования к качеству окрашивания; способы подготовки поверхностей под окрашивание и оклеивание; устройство механизмов для приготовления и перемешивания шпатлевочных составов; способы варки клея; способы раскроя обоев; способы выполнения работ средней сложности при окрашивании, оклеивании и ремонте поверхностей; требования, предъявляемые к качеству окрашенных и оклеенных поверхностей; способы приготовления окрасочных составов; устройство, принцип действия и правила эксплуатации машин, механизмов и механизированного инструмента
Умения: вырезать сучья и засмолы; расшивать трещины; приготовлять и перетирать шпатлевочные составы; шпатлевать поверхности вручную; разравнивать шпатлевочный состав, нанесенный механизированным способом; грунтовать поверхности кистями, валиками, ручными краскопультами; шлифовать огрунтованные, окрашенные и прошпатлеванные поверхности; покрывть поверхности лаками на основе битумов вручную; обрезать кромки обоев вручную; наносить клеевой состав на поверхности; оклеивать стены бумагой, варить клей;шпатливать,проолифливать и грунтовать поверхности механизированным инструментом;
окрашивать поверхности кистями, валиками, ручными краскопультами; вытягивать филенки без подтушевывания; окрашивать по трафарету в один тон; приготовлять грунтовочные окрасочные составы, эмульсии и пасты по готовой рецептуре; оклеивать поверхности стен обоями простыми и средней плотности или тканями; менять обои, наклеенные внахлестку; удалять пятна на оклеенных поверхностях; обрезать кромки обоев на обоерезальной машине; осуществлять пакетный раскрой обоев на станке.

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
АП 01
Бетон жұмыстарының технологиясы.
Бетон қоспасын дайындау: жалпы түсігіктер, бетон араластырғыш түрлері, құрылымы, еңбек өнімділігі, сақтау және тасымалдау тәсілдері.
Цемент: түрлері, арналуы, тұтқырғыш заттардың және қоспалардың жіктелуі.
Су: құрамы, қасиеттері, арналуы, суға қойылатын талаптар. Бетон қоспасын тасымалдау: арналуы және қоспаны тасымалдауға арналған машиналардың сипаттамалары, қойылатын талаптар, дайын қоспаларды тасымалдауға шекті мерзімдері, бетон қоспасының қатпарлануынан және кеуіп кетуінен сақтандыру шаралары. Бетон қоспасын төсеу: ережелер мен әдістері: бетон қоспасын дайындауға және төсеуге арналған машиналар: машиналарда жұмыстарды ұйымдастыру принциптері, ленталы конвейерлердің, бетон салғыштардың, бетон араластырғыш қондырғылар тетіктерінің сипаттамасы. Бетон қоспасын төсеуге және тығыздауға кететін уақыт мөлшері және өрім. Құрылымды бетондау тәсілдері: іргетасқа, негізге және массивтерге бетон салу әдістері.
Қалып: түрлері, арналуы, құрылымы, әртүрлі құрылымдар қалыртарын орнату және ажырату реті.
Білімдер:
бетон қоспасын дайындау тәсілдерін, бетон беттерін бедерлеу тәсілдерін, құрылымға бетон қоспасын беру әдістерін, бетонға қарау ережелерін, цементтің, толтырғыштардың және бетон қапаларының негізгі қасиеттері мен маркілерін, бетон қоспасын салу және нығыздау тәсілдерін, қарапайым құрылымдар қалыпын орнату және ажырату тәсілдерін.
Іскерліктер:
бетон қоспасын дайындау және оны құрылымға салу жұмыстарын орындауды, бетон және темірбетон құрылымдарын қолмен ажыратуды іске асыру, оларда тесіктер мен іздерді қол құрал – сайманымен тесуді, қарапайым құймалы бетон және темірбетон құрылымдарын бетондауды, тік сызықты пішіндегі қалқанды қалып орнатуды, едендер астына бетон негіздерін, сонымен қатар цемент тегістегіш қабатын орнатуды.
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
АП 01
Арқаулау жұмыстарының технологиясы.
Болат арматура туралы негізгі мағлұматтар: түрлері, арналуы, түржиыны. Болат арматураны тазалау, сызу, түзету тәсілдері. Тарқату, кесу және майыстыру тәсілдері. Арматура жұмыстарына болат арматураларын дайындау. Құрал – саймандар, тетіктер, станоктар: түрлері, арналуы, құрылымы, жұмыс жасау принципі, қатынас ережелері, өнім мөлшері. Құрал – саймандарды және тетіктерді таңдау және оларды пайдалану. Шыбықтар мен қаңқалар орналасуын белгілеу тәсілдері. Тәсілдері: шыбықтарды байлау түйіндері; қарапайым арматураны және армоқұрылымды орнату және бекіту; торларды және жазық қаңқаларды құрастыру және байлау.
Білімдер:
арматура түрлерін, болат арматураны тарқату және кесу ережелері мен тәсілдерін; арматураны жазуға, түзетуге және кесіге арналған қол лебедкалары мен станоктарының құрылымын, кәдімгі арматура мен құрылымды жинақтау, орнату және бекіту әдістерін.
Іскерліктер:
болат арматураны даттан тазартуды, оларды маркілері және диаметрлері бойынша сорттауды, болат арматурасын тарқатуды және созуды орындауды, әртүрлі тәсілдермен оны майыстыруды, қарапайым қаңқаларды байлауды, қарапайым құрылымдар қалыпында шыбықтар мен қаңқалардың орналасуын белгілеуді, қарапайым торлар мен жазық қаңқаларды құрастыруды және орнатуды.

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6 ПК 2.5.7 ПК 2.5.8
СД 01
Технология бетонных работ.
Приготовление бетонной смеси: общие понятия, типы бе-тоносмесителей, устройство, производительность, способы хранения и транспортирования.
Цемент: виды, назначение, классификация вяжущих веществ и добавок. Вода: состав, свойства, назначение, требования, предъявляемые к воде. Транспортирование бетонной смеси: назначение и характеристики машин для транспортирования смеси, требования, допустимые сроки транспортирования готовых смесей, меры предупреждения расслаивания и высыхания бетонной смеси. Укладка бетонной смеси: правила и способы. Машины для приготовления и укладки бетонной смеси: принципы организации работ на машинах, характеристика ленточных конвейеров, бетоноукладчиков, приспособлений бетоносмесительной установки. Нормы времени и выработки на укладку и уплотнение бетонной смеси. Способы бетонирования конструкций: приемы укладки бетонной смеси в фундаменты, основания и массивы. Опалубка: виды, назначение, конструкции, последовательность установки и разборки опалубки различных конструкций. Разборка опалубки простой конструкции.
Знания: способы приготовления бетонной смеси, способы насечки бетонных поверхностей, приемы подачи бетонной смеси в конструкции, правила ухода за бетоном, основные свойства и марки цемента, заполнителей и бетонных смесей, основные способы укладки и уплотнения бетонных смесей, способы установки и разборки опалубки простейших конструкций.
Умения: выполнять работы по приготовлению бетонной смеси и ее укладке в конструкции,
осуществлять вручную разборку бетонных и железобетонных конструкций, пробивать в них отверстия и борозды, ручным инструментом, осуществлять бетонирование простых бетонных и железобетонных монолитных конструкций, устанавливать щитовую опалубку прямолинейного очертания, устраивать бетонные основания полов а также цементную стяжку.
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6 ПК 2.6.7
СД 01
Технология арматурных работ.
Основные сведения о арматурной стали: виды, назначение, сортамент. Способы очистки, правки, вытягивания, выпрямления арматурной стали Способы размотки, резки и гнутья. Подготовка арматурной стали для арматурных работ. Инструмент, приспособления, станки: разновидность, назначение, устройство, принцип действия, правила обращения, нормы выработки. Выбор и пользование инструментами и приспособлениями. Способы разметки расположения стержней и каркасов. Приемы: вязки узлов стержней; сборки, установки и крепления простой арматуры и армоконструкций; сборки и вязки сеток и плоских, каркасов на нескольких шаблонах.
Сборка и вязка сеток и плоских каркасов.
Знания:
виды арматуры, правила и способы размотки и резания арматурной стали, устройство ручных лебедок и ручных станков для размотки, правки и резки арматуры, приемы сборки, установки и крепления простой арматуры и армоконструкци
Умения:
очищать арматурную сталь от ржавчины, сортировать ее по маркам и диаметру, выполнять размотку и вытягивание арматурной стали,выправлять, резать,гнуть ее различными способами, вязать простые каркасы,
осуществлять разметку расположения стержней и каркасов а опалубке простых конструкций, собирать и устанавливать простые сетки и плоские простые каркасы.

КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
АП 01
Пеш жұмыстарының технологиясы.
Негізгі материалдар мен ерітінділер: түрлері, арналуы, құрамы, қасиеттері, арнайы ерітінділер дайындау тәсілдері.
Отқа берік балшықтан ерітінді дайындау. Пеш өріміндегі жарықтарды балшық ерітіндісімен тығындау. Жіктерді байластыру жүйелері. Пеш аспаптары мен изразецтер: түрлері, арналуы, жіктелуі, пеш аспаптарын орнату және алмастыру технологиясы. Түсі бойынша іріктеу, пеш изразецтерін сорттау және ысқылау. Қапталмаған пештерде аспаптарды алмастыру жұмыстарын орындау. Пештерді, ошақтарды және мұржаларды қалау: пеш астына іргетастар қалау тәсілдері, негіз орнату технологиясы. Пештерді қалау және бұзу реттілігі. Қапталған пешті бұзу жұмыстарын орындау.
Білімдер:
кірпіш және бетон сапасына қойылатын негізгі талаптарды, пеш астына іргетас қалау тәсілдерін, уақытша пештерді қалау тәсілдерін, жіктерін байланыстыру жүйелерін, қапталған пештерді ажырату әдістерін, тік бөлгіштерді орнату тәсілдерін.
Іскерліктер:
негіз орнатуды, пеш астына іргетас қалауды, түтінжүргішке жалғыстыра пештің уақытша типін өруді, пеш аспаптарын орнатуды және бекітуді, түсіне сәйкес пеш сырлы тақталарын сорттау және іріктеуді, отқа төзімді балшықтан ерітінді дайындауды.
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
АП 01
Жасанды мәрмәрмен қаптау технологиясы.
Жасанды мәрмәрмен қаптауға беттерді дайындау ережелері. Жасанды мәрмәрмен қаптауға беттерді дайындау. Түсті – гипс қоспалары: түрлері, арналуы, құрамы, дайындау ережелері. Әр түрлі құрамды түсті – гипс қоспаларын дайындау. Желімді ерітінділер: түрлері, арналуы, дайындау рецептері. Берілген рецепт бойынша желімді ерітінді дайындау. Мәрмәр қамыры: арналуы, қолданылуы, дайындау рецепті. Берілген рецепт бойынша мәрмәр қамырын дайындау. Қаптауға шынымәрмәр тақталарын дайындау ережелері. Шынымәрмәр тақталарын қаптауға дайындау. Жасанды мәрмәрмен қаптау технологисы. Беттерді шынымәрмәр тақталармен қаптау технолгиясы. Ішкі қаптау жұмыстары өндірісінің технологиясы. Қаптама жұмыстарының өндірісі үшін құрал – саймандармен және тетіктермен танысу. Тасты таңдау және тақталарды орнатуға дайындалу. Қабырғаларды, еденкемерлерді, ернеулерді қаптау. Жіктерін еркін байластырумен, тік жіктерін дұрыс кезектестіріп тақталарды жік жігімен орнату. Сәулеттік бөлшектерді қаптау технологиясы. Ойықтарды қаптау. Терезе алды тақтайларды сыртқы шетіне қарай еңісті орнату. Терезе алды тақтайлары ұштарын өрімге бекіту. Жақтауларды орнату және бекіту. Маңдайшаларды орнату және қиыстырылған ілмектермен, істіктермен бекіту. Бағаналарды қаптаудың ерекшеліктерімен танысу. Ғимарат сыртқы бөлшектерін қапату технологиясы. Құрал – саймандар және тетіктермен, ғимарат сыртқы бөліктерінің бөлшектерін дайындау технологиялық карталарымен танысу. Қабырғалар мен сәулеттік бөлшектерді жасауды мәрмәрмен қаптау технологиясы. Мәрмәр қамырын бетке жағу. Жоғарғы бөлікке жазық қатарлармен шынымәрмәр тақталарын орнату. Қапталатын бетке тақтаны қиюластыру. Жікті белгілеу. Едендер орнатудың технологясы және табиғи тастардан басқыштар орнату. Еден астына негіз дайындау. Еден тақталарын төсеу. Ерітіндіні жаю. Ерітіндіге тақталар төсеу. Тақта жиектерін шабу. Баспалдақ тепкішектерін қаптау. Шынымәрмәр тақталардан еден орнату технологиясы. Белгіленген деңгейлер бойынша маяктар орнату. Маяк бауларын орнату. Тақталарды түйістіренемесе жіктер қалдыра төсеу. Жіктерді анықтап белгілеу. Сурет бойынша едендерді тақталармен әрлеу. Қаптамаға қарау ережелері. Қаптаманы тазалау: сумен жуу, құммен, бумен тазалау. Тас бетін екінші рет әрлеу. Еңбек қауіпсіздігінің ережелері.
Білімдер:
жасанды мәрмәрмен қаптау кезіндегі орташа қиындықтағы жұмыстарды орындау тәсілдерін; жасанды мәрмәрмен қаптау негізінің сапасына қойылатын талаптарды; мәрмәр массасын орнату тәсілдерін; еңбек жағдайының қауіпсіздігін.
Іскерліктер:
жазық беттерінің қаптамасын жылтыратуды; сәулеттік дайындаудың тіке сызықты бөлшектерін дайындау кезінде қалыптарға мәрмәр массасын салуды; беттерге дайындық қабатын орнатуды.

ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6 ПК 2.7.7
СД 01
Технология печных работ.
Основные материалы и растворы: виды, назначение, состав, свойства, способы приготовления специальных растворов. Приготовление растворов из гжельской и огнеупорной глины.
Заделывание трещин в кладке печи глиняным раствором. Системы перевязки швов. Печные приборы и изразцы: виды, назначение, классификация, технология установки и замены печных приборов. Подбор по цвету, сортировка и притирка печных изразцов. Выполнение работ по замене приборов в необлицованных печах. Кладка печей, очагов и труб: способы кладки фундаментов под печи, технология устройства оснований, последовательность кладки и разборки печей. Выполнение работ по разборке облицованной печи.
Знания: основные требования, предъявляемые к качеству кирпича и бетона, способы кладки фундаментов под печи, способы кладки временных печей, системы перевязки швов, способы разборки облицованных печей, способы устройства вертикальных разделок
Умения: устраивать основания выполнять кладку фундаментов под печи, выкладывать печи временного типа с присоединением их к дымоходам, устанавливать укреплять печные приборы, сортировать и подбирать по цвету печные изразцы, приготовлять растворы из огнеупорной глины.
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6 ПК 2.8.7
СД 01
Технология облицовки искусственным мрамором.
Правила подготовки поверхностей под облицовку искусственным мрамором. Подготовка поверхностей под облицовку искусственным мрамором. Гипсово-цветовые смеси: виды, назначение, состав, правила приготовления. Приготовление гипсово-цветовых смесей различных составов. Клеевые растворы: виды, назначение, рецепты приготовления. Приготовление клеевого раствора по заданному рецепту. Мраморное тесто: назначение, применение, рецепты приготовления. Приготовление мраморного теста по заданному рецепту. Правила подготовки стекломраморных плит к облицовке. Подготовка стекломраморных плит к облицовке. Технология облицовки искусственным мрамором. Технология облицовки поверхностей стекломраморными плитами. Технология производства внутренних облицовочных работ. Ознакомление с инструментами и приспособлениями для производства облицовочных работ. Выбор камня и подготовка плит к установке. Облицовка стен, плинтуса, поля стены, карниза. Установка плит шов в шов, с правильным чередованием вертикальных швов, со свободной перевязкой швов. Технология облицовки архитектурных деталей. Облицовка проемов (подоконников, наличников, перемычек). Установка подоконников с уклоном к наружному краю. Заделка концов подоконника в кладку. Установка и закрепление наличников. Установка и закрепление перемычек комбинированными крюками и штырями. Ознакомление с особенностями облицовки колонн. Технология облицовки наружных элементов зданий. Ознакомление с инструментами и приспособлениями, технологическими картами на изготовление деталей наружных элементов зданий. Технология облицовки стен и архитектурных деталей искусственным мрамором. Облицовка оселковым мрамором (стукко). Нанесение мраморного теста на поверхность. Установка стекломраморных плит вверх горизонтальными рядами. Притирка плиты к облицовываемой поверхности. Фиксация шва. Технология устройства полов и установки ступеней из природного камня. Подготовка основания под полы. Укладка плит пола. Расстилание раствора. Укладка плит на раствор. Подтеска кромок плит. Облицовка лестничных маршей. Технология устройства полов из стекломраморных плит. Установка маяков по вынесенным отметкам. Прокладка маячных шнуров. Укладка плит вплотную или со швами. Фиксация швов. Отделка полов плитами по рисунку. Правила ухода за облицовкой.
Знания:
способы выполнения простых работ по облицовке керамическими, стеклянными, асбестоцементными и другими плитками; свойства соляной кислоты и допустимую крепость раствора; способы установки и крепления плиток; требования к качеству облицовки; приемы работ с уровнем; способы выполнения работ средней сложности по облицовке керамическими, стеклянными, асбестоцементными и другими плитками; способы разбивки, провешивания и промаячивания горизонтальных и вертикальных поверхностей; способы установки и крепления фасонных плиток; правила ремонта полов и смены облицовочных плиток; способы облицовки стеклом "марблит"; основы устройства машин для вибровтапливания плиток
Умения:
облицовывать плитками на растворе сплошные прямолинейные поверхности стен; заполнять раствором швы между плитками; натягивать и обмазывать металлические сетки раствором; устраивать выравнивающий слой; разбирать плитки облицованных поверхностей; перерубать и прирубать плитки с подточкой кромок; сверлить отверстия в плитках; приготовлять растворы и мастики для крепления плиток; облицовывать полы плитами из литого камня;провешивать и промаячивать под облицовку прямолинейные поверхности; облицовывать пилястры, ниши и другие мелкие поверхности; облицовывать плитками на растворе и мастиках сплошные прямолинейные поверхности стен; устанавливать фасонные плитки (карнизные, плинтусные, угловые); укладывать фризы простого рисунка с разметкой; менять облицовочные плитки; ремонтировать плиточные полы; облицовывать поверхности стен стеклом "марблит" и плитками из стеклокристаллита, стекломрамора; облицовывать полы с применением машин для вибровтапливания плиток.

КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.7
АП 01
Плитамен қаптама жұмыстарының технологиясы.
Материалдарды алдын – ала дайындау: түрлері, арналуы, операцияларды орындау реттілігі.Қаптама жұмыстарына дайындалу кезіндегі қолданылатын үлгілер, тетіктер, механизмдер. Тақтайшалық материалдарды қаптауға дайындау. Тақтайша қаптамалар: түрлері, арналуы, қапталатын беттерге қойылатын талаптар. Беттерді қаптауға және едендер төсеуге дайындау технологиясы. Дайындама, тегістегіш қабатын, ылғалоқшаулағыш орнатуға арналған құрал – саймандар,тетіктер, инвентарь. Дайындама, тегістеу қабаты, ылғалоқшаулағыш ақаулары. Ақауларды жою тәсілдері. Қаптама астына және едендер төсеуге негіздерді дайындау. Тақтайшаларды орнату және бекіту. Тақтайшалы едендерді төсеу технологиясы. Еденнің геометриялық пішінін дұрыстау және оның тақтайша өлшемдеріне шектілігін анықтау. Шекті емес жерлерді толтыру үшін тақтайшаларды шабу. Таза еден деңгейлерін қабырғаларға түсіру және маяктарды, фриздерді және иілімдерді орнату. Еденді алымдарға бөлу. Ерітіндіні төсеу және тегістеу. Тақтайшаларды ерітіндіге салу. Белгілей қарапайым суретті фриздерді салу. Үлгі қолдана едендерді төсеу. Тақтайшалы едендерді қарапайым суреттері бойынша түрлі – түсті тақтайшалар төсеумен, тақтайшаларды вибросіңіргіш құрылымы және жұмыс жасауымен таныстыру. Беттерді тақтайшалармен қаптау технологиясы. Деңгейлегіш немесе нивелир арқылы таза еден деңгейін реперден алу. Беттерді өлшеуге дайындау, маркілерді орнату. Қабырға беттерінің еселілігін анықтау.
Табақшаларды белгілеу және кесу. Бірінші қатар деңгейінде байлау – бауды тарту. Тік беттерді жік – жігіне келтіре, диагоналы бойынша қаптау. Фасонды тақтайшаларды төсеу. Бұрыштық және қатардағы тақтайшаларды орнату. Жіктерді ерітіндімен толтыру. Тақтайшалар арасындағы жіктер енін реттеу үшін тетіктерді пайдалану. Тақтайшаларды ерітіндіден тазалау. Қапталған беттерді жуу. Белдеушелерді, ернеулерді, еденкемерлерді, ішкі және сыртқы тік бұрыш тақтайшаларын орнату. Қабырғаларды полистирал тақтайшаларымен қаптаудың, үлгіне пайдалана қаптаудың, бағаналарды, пилястрлерді, жақтауларды қаптаудың ерекшеліктерімен таныстыру; қапталған беттерді күту ережелерімен таныстыру. Тақтайша едендер мен қапталған беттерді жөндеу технологиясы. Көне тақтайшаларды ұрып түсіру, босатылған беттерді өңдеу, түсі және өлшемдеріне сәйкес жаңа тақтайшалар сұрыптау. Ерітінді немесе мастика жағу, тақтайшаларды орнату, тагістеу, жіктерін толтыру, қапталған беттерді тазалау. Тақтайша – қаптама жұмыстарын орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігінің ережелері.
Білімдер:
керамикалық, әйнекті, асбесцементті және басқа да тақтайшалармен қаптау брйынша қарапайым жұмыстарды орындау тәсілдерін; тұз қышқылының қасиеттерін және ерітіндінің мүмкіндік күштілігін; тақтайшаларды орнату және бекіту тәсілдерін; қаптама сапасына қойылатын талаптарды; тіктеуішпен жұмыс жасау әдістерін; керамикалық, әйнекті, асбесцементті және басқа тақтайшалармен қаптау бойынша орташа қиындықтағы жұмыстарды орындау тәсілдері; жазық және тік беттерді бөлу, өлшеу және маяктау тәсілдерін; фасонды тақтайшаларды орнату және бекіту тәсілдерін; едендерді жөндеу және қаптама тақтайшаларын ауыстыру ережелерін; "марблит" әйнегімен қаптау тәсілдерін; тақтайшаларды дірілдете енгізуге(сіңіру) арналған машиналар құрылымының негіздерін; еңбектің қауіпсіз жағдайлары.
Іскерліктер:
ерітінді үстіне түзу сызықты қабырға беттерін тақтайшалармен қаптауды; тақтайшалар арасындағы жіктерді ерітіндімен толтыруды; металл торларды тартын бекітуді және оларға ерітінді жағуды; тегістегіш қабатын орнатуды; қапталған беттердегі тақтайшаларды ажыратуды; тақтайшалар шабуды және жиектерін егеуді; тақтайшаларда тесіктер бұрғылауды; тақтайшаларды бекіту үшін ерітінділер мен мастикалар дайындауды; құйылған тас тақталармен едендер қаптауды; тік сызықты беттерді қаптау үшін өлшеуді және маяктауды; пилястрлар, қуыстар және басқа кіші беттерді қаптауды; тақтайшалармен ерітіндіде және мастикада біртұтас тік сызықты қабырға беттерін қаптауды; фасонды(ернеулік, еденкемер, бұрыштық) тақтайшалар орнатуды; белгілей қарапайым сурет фриздерін орнатуды; қаптама тақтайшаларды ауыстыруды; тақтайшалы едендерді жөндеуді; қабырға беттерін "марблит" шынысымен және шыныкристаллит, шынымәрмәр тақтайшалармен қаптауды; тақтайшаларды дірілдете ендіру машиналарын қолдана едендерді қаптауды.

ПК 2.9.1
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.4
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6 ПК 2.9.7
Технология облицовочных работ плиткой.
Предварительная подготовка материалов: виды, назначение, последовательность выполнения операций. Шаблоны, приспособления, механизмы, применяемые при подготовке материалов к облицовочным работам. Подготовка плиточных материалов к облицовке. Плиточные облицовки: виды, назначение, требования к облицовываемым поверхностям. Технология подготовки поверхностей под облицовку и настилку полов. Инструменты, приспособления, инвентарь для устройства подготовки, стяжки, гидроизоляции. Дефекты подготовок, стяжек, гидроизоляции. Способы устранения дефектов. Подготовка оснований под облицовку и настилку полов. Установка и крепление плиток. Технология настилки плиточных полов. Выверка геометрической формы пола и определение кратности его размерам плитки. Перерубка плиток для заполнения некратных мест (доборы). Вынесение отметок чистого пола на стены и устройство: маяков, фризов и провесок. Разбивка пола на захватки. Укладка и разравнивание раствора.
Укладка плиток на раствор. Укладка фризов простого рисунка с разметкой. Настилка полов с применением шаблона. Ознакомление: с настилкой плиточных полов по простейшим рисункам цветными плитками, с устройством и работой машины для вибровтапливания плиток. Технология облицовки поверхностей плитками. Вынесение отметок чистого пола от репера уровнем или нивелиром. Подготовка, провешивание поверхностей, установка марок. Определение кратности поверхностей стен. Разметка и нарезка плиток доборов. Натягивание шнура-причалки на уровне первого ряда. Облицовка вертикальных поверхностей шов в шов, вразбежку, по диагонали. Укладка фасонных плиток. Установка угловых и рядовых плиток. Заполнение швов раствором. Применение приспособлений (скоб, вставок) для регулирования ширины шва между плитками. Очистка плиток от раствора. Промывка облицованных поверхностей. Установка: поясков, карнизов, плинтусов, лузговых и усеночных плиток. Ознакомление с особенностями: облицовки стен полистирольными плитками, облицовки с использованием шаблона, облицовки стен, колонн, пилястр, откосов, установки цокольного ряда облицовки стен стеклом "марблит". Ознакомление с правилами ухода за облицованной поверхностью. Технология ремонта плиточных полов и облицованных поверхностей. Отбивка старых плиток, обработка освобожденных поверхностей, подбор новых плиток по цвету и размерам. Нанесение раствора или мастики, установка, выравнивание, осаживание плиток, заполнение швов, очистка облицованных поверхностей. Правила безопасности груда при выполнении облицовочно-плиточных работ.
знания:
способы выполнения простых работ по облицовке керамическими, стеклянными, асбестоцементными и другими плитками; свойства соляной кислоты и допустимую крепость раствора; способы установки и крепления плиток; требования к качеству облицовки; приемы работ с уровнем; способы выполнения работ средней сложности по облицовке керамическими, стеклянными, асбестоцементными и другими плитками; способы разбивки, провешивания и промаячивания горизонтальных и вертикальных поверхностей; способы установки и крепления фасонных плиток; правила ремонта полов и смены облицовочных плиток; способы облицовки стеклом "марблит"; основы устройства машин для вибровтапливания плиток; безопасные условия труда.
умения:
облицовывать плитками на растворе сплошные прямолинейные поверхности стен; заполнять раствором швы между плитками; натягивать и обмазывать металлические сетки раствором; устраивать выравнивающий слой; разбирать плитки облицованных поверхностей; перерубать и прирубать плитки с подточкой кромок; сверлить отверстия в плитках; приготовлять растворы и мастики для крепления плиток; облицовывать полы плитами из литого камня; провешивать и промаячивать под облицовку прямолинейные поверхности; облицовывать пилястры, ниши и другие мелкие поверхности; облицовывать плитками на растворе и мастиках сплошные прямолинейные поверхности стен; устанавливать фасонные плитки (карнизные, плинтусные, угловые); укладывать фризы простого рисунка с разметкой; менять облицовочные плитки; ремонтировать плиточные полы; облицовывать поверхности стен стеклом "марблит" и плитками из стеклокристаллита, стекломрамора; облицовывать полы с применением машин для вибровтапливания плиток.

КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.2
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
КҚ 2.12.5
КҚ 2.12.6
АП 01
Рулонды және дана материалдардан жабылмаларды жабу технологиясы.
Дана материалдардан жасалған жабылмалар: арналуы, түрлері, жіктелуі, құрылымы. Жабылма астындағы негіздер: арналуы, жіктелуі, негізгі дайындауға қажетті құрал – саймандар. Мастикаға желімделетін оралмалы жабылмалар: түрлері, арналуы, әртүрлі құрылымды жазық шатырларды орнату бойынша операцияларды орындау реттілігі. Күрделі пішін үйлесімді шатырлар: түрлері және құрылымы. "Демалатын" жабылмалар. Балқымалы жабылма материалдарынан жасалған жабылмалы жабындар. Қорғаныш қабаты: арналуы, құрылғысы, құрал – саймандар мен тетіктер, қорғаныш қабатын орнату кезіндегі операцияларды орындау реттілігі. Оралмалы материалдардан жасалған жабылмаларды жөндеу. Еңбек қауіпсіздігінің жағдайлары.
Мастикалы жабылмалар: түрлері, арналуы, құрылымы, орнату технологиясы. Мастикалы жабылмаларды жөндеу. Еңбек қауіпсіздігінң жағдайлары. Дана материалдардан жасалған шатырлар: түрлері, жіктелуі, құрылымы, құрылғысы. Толқынды асбесцементті табақтардан жасалған жабылмалар. Жазық асбесцементті табақтардан жасалған жабылмалар. Ұсақ даналы материалдардан жасалған жабылмалар.
Білімдер:
салқын және ыстық мастикаларды дайындау тәсілдерін, толтырғыштарды кептіру, елеу және қыздыру тәсілдерін; қарапайым пішінді шатырларды белгілеу тәсілдерін; қарпайым пішінді шатырларды орамалы және дана материалдармен жабу тәсілдерін; балқытылатын руберойдты қыздыруға арналған агрегаттар мен тетіктердің құрылғысы және оларды пайдалану ережелерін; материалдар мен шатырды жабу сапасына қойылатын талаптарды; орташа қиындықтағы шатырларды оралмалы және дана жабылма материалдарымен жабу тәсілдерін; мастикалар мен грунтовкаларды жағуға арналған бүріккіштердің құрылғысын; дана жабылма материалдарын механикалық әрлеу тәсілдерін; орамалы және дана материалдардан жасалған жабылмаларды орнату және жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігінің жағдайларын.
Іскерліктер:
оралмалы және дана материалдардан жасалған жабылмаларды орнату және жөндеуикезіндегі қарапайым жұмыстарды орындауды; оралмалы және дана материалдардан жасалған жабылмаларды орнату және жөндеу кезіндегі орташа қиындықтағы жұмыстарды орындауды.
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.5
КҚ 2.13.6
КҚ 2.13.7
КҚ 2.13.8
АП 01
Қаңылтырлық болаттан қаңылтырларды қондыру технологиясы.
Жабылмалық қаңылтырды белгілеу: арналуы, қолданылуы, операцияларды орындау реттілігі, қолданылатын аспаптар мен тетіктер. Еңбектің қауіпсіз жағдайлары. Жабылма болат қаңылтырын кесу: арналуы, қолданылуы, операцияларды орындау реттілігі, механизмдер, аспаптар, тетіктер. Қайшылар: арналуы, құрылғысы, қолданылуы. Еңбек қауіпсіздігінің жағдайлары. Домалату: арналуы, жіктелуі, операцияларды орындау реттілігі. Домалату кезінде қолданылатын жабдықтар, құрал – саймандар, тетіктер. Жаншу. Еңбек қауіпсіздігінің жағдайлары.
Ғимараттар мен имараттардың жабылмасын орнату кезіндегі балташылық жұмыстар: арналуы, түрлері, операцияны орындау реті. Ағаш жұмыстарының ақауларынан сақтандыру. Еңбек қауіпсіздігінің жағдайлары. Балташы аспаптары: арналуы, түрлері, қолданылуы. Күтім: қайрау, егеу, түзету, аспапты жөндеу. Еңбек қауіпсіздігінің жағдайлары.
Ғимараттар мен имараттар: түрлері, арналуы, функционалдық арналуы, қабат саны, күрделілігіне, көлемдік – жоспарлау және құрылымдық шешімдеріне байланысты жіктелуі. Ғимараттың негізгі бөліктері: түрлері және арналуы. Арнайыланған құрылымдар. Ғимараттың негізгі құрылымдық сұлбалары. Құрылыс жұмыстары: түрлері, арналуы, орындалу реттілігі және қысқаша сипаттама. Құрылыс жұмыстарының индустриялды әдістері. Жабылма жұмыстары: түрлері, жіктелуі, орындалу реттілігі. Жабылма жұмыстарына материалдар дайындау. Еңбек қауіпсіздігінің жағдайлары.
Болат қаңылтырдан жасалған жабылмалардың құрылымдық бөлшектері. Болат қаңылтырдан жасалған жабылма жабынының бөлшектерін дайындау: арналуы, операцияларды орындау реттілігі. Аспаптар және азгабаритті тетіктер: жіктелуі, арналуы, қолданылуы. Еңбек қауіпсіздігінің жағдайлары. Болат жабылма бөлшектері: жіктелуі, арналуы, түрлері және бөлшектерді дайындау кезіндегі операциялар реттілігі. Аспаптар мен тетіктер. Жабылма болат қаңылтырдан жасалатын бөлшектерді дайындау кезіндегі операциялардың негізгі түрлері. Еңбек қауіпсіздігінің жағдайлары. Жабылманы жабылма болат қаңылтырларынан орнату: арналуы және орындалатын операциялар реттілігі.
Білімдер:
жабылма болаттың негізгі қасиеттерін; қарапайым шатырлардың жабынын орнату және жөндеу тәсілдерін, жабылма картиндерін дайындауды және жабын бөлшектерін орнатуды; материалдар және жабылма болат табақтарынан жасалған жабындар сапасына қойылатын талаптарды; орташа қиындықтағы шатырлар жабынын жөндеу және орнату тәсілдерін; үлгілер дайындау және сол үлгілер бойынша жабылмалық табақты болат қаңылтардан бұйымдар, бөлшектер және фасонды бөлшектерін құрастыру тәсілдерін; жабын бөлшектерін дайындаудың механикаландарылған тәсілдері; жабын жіктерін дәнекерлеу түрлерін.
Іскерліктер:
болат қаңылтырынан жасалған жабылманы орнату және жөндеу кезіндегі қарапайым жұмыстарды орныдауды; болат қаңылтырынан жабылма жасау және жөндеу кезіндегі орташа қиындықтағы жұмыстарды орындауды.

ПК 2.12.1
ПК 2.12.2
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.12.5
ПК 2.12.6
СД 01
Технология покрытия кровель из рулонных и штучных материалов.
Кровли из рулонных материалов: назначение, виды, классификация, конструкции. Основания под кровли: назначение, классификация, инструменты для приготовления оснований. Рулонные кровли па приклеивающихся мастиках: виды, назначение, последовательность выполнения операций по устройству плоских крыш различных конструкций. Крыши сложной конфигурации: виды и конструкции. "Дышащие" кровли. Кровельные покрытия из наплавляемых кровельных материалов. Защитный слой: назначение, устройство, инструменты и приспособления, последовательность выполнения операций при устройстве защитного слоя. Ремонт кровель из рулонных материалов. Безопасные условия труда. Мастичные кровли: назначение, виды, конструкции, технология устройства. Ремонт мастичных кровель. Безопасные условия труда. Крыши из штучных материалов: виды, классификация, конструкции, устройство. Кровли из волнистых асбестоцементных листов. Кровли из плоских асбестоцементных листов. Кровли из мелкоштучных материалов
Знания:
способы приготовления холодных и горячих мастик; способы просушки, просеивания и подогрева наполнителей; способы разметки крыш простой формы; способы покрытия рулонными и штучными материалами крыш простой формы; устройство и правила обращения с агрегатами и приспособлениями для разогрева наплавляемого рубероида; требования к качеству материалов и покрытий крыш; способы покрытия крыш средней сложности рулонными и штучными кровельными материалами; устройство распылителей для нанесения мастик и грунтовок; способы механизированной обработки штучных кровельных материалов; безопасные условия труда при устройстве и ремонте рулонных кровель и кровель из штучных материалов.
Умения:
выполнять простые работы при устройстве и ремонте рулонных кровель и кровель из штучных материалов; выполнять работы средней сложности при устройстве и ремонте рулонных кровель и кровель из штучных материалов.
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.5
ПК 2.13.6 ПК 2.13.7
ПК 2.13.8
СД 01
Технология устройства кровель из кровельной стали.
Конструктивные элементы кровель из кровельной стали. Заготовка элементов покрытий кровель из кровельной стали: назначение, последовательность выполнения операций. Инструменты и малогабаритные приспособления: классификация, назначение, применение. Безопасные условия труда. Детали из кровельной стали: классификация, назначение, виды и последовательность операций при заготовке деталей. Инструменты и приспособления. Основные виды операций при заготовке деталей из кровельной стали. Безопасные условия труда. Устройство кровель из кровельной стали: назначение и последовательность
Знания:
основные свойства кровельной стали;способы ремонта и устройства покрытий простых крыш, заготовка картин и установка деталей покрытий; требования к качеству материалов и покрытий из кровельной листовой стали; способы ремонта и устройства покрытий крыш средней сложности; способы изготовления шаблонов и сборки по шаблонам изделий, деталей и фасонных частей покрытий из кровельной листовой стали; механизированные способы заготовки элементов покрытий; приемы пайки швов покрытий.
Умения: выполнять простые работы при устройстве и ремонте кровель из кровельной стали; выполнять работы средней сложности при ремонте и устройстве кровель из кровельной стали

КҚ 2.14.1
КҚ 2.14.2
КҚ 2.14.3
КҚ 2.14.4
КҚ 2.14.5
АП 01
Жинақтау жұмыстарының технологиясы.
Жинақтау жұмыстары: тағайындалуы, түрлері, құрылымдардың қолданылу тәуекелділігінің жіктелуі. Құрылымдарды қоймаға салу, тиеу, тасымалдау түсіру. Такелажды және жинақтау негіздері. Строппен қармауыштардың түрлері, белгіленулері, қолдану ережелері. Құрылымдарды қатайту: жинақтау кезінде дабылдауды орындау дәйекті орындау ережесі. Құрылымдық элементтерді дұрыстау және уақытша қатайту әдісі. Жырашықты, ұяшықты, тесіктерді және шұңқырларды бітеп тастау. Құрылымдарды қоймаға салу, тиеу, тасымалдау түсіру. Ішкі қабырғалар және құрамалы таса қабырғаларды жинақтау. Болат және темірбетон констукциясы жинақтауда қарапайым жұмыстарды орындау. Дәнекерленген тігістерлі тексеру. Өздігінен кесілетін болттарды орнату.
Білімдер:
Тасты қалау және құрылыс құрылғыларын жинақтауды орындау үшін арналған құрал саймандар және құрылғылар; жабдықтарға, құрал саймандарға және құрылғыларға күтім жасау және пайдалану техникалық ережесі; матаудың негізгі түрлері, қармауланған құрылғылар, такелаж негіздері; типтік бұйымдарды матау ережесі; түрлі жүктерді араластыру және көтеру кезіндегі матау ережесі; жүкұстағыш дәйектерінің конструктивті ерекшеліктері (матау, траверс, ұстағыштар және т.б.); ЛЭП ке жақын өзі жүретін крандардың меңзеу жұмыстары кезіндегі қауіпсіздіктің түрлері және жүкұстағыш крандардың техникалық көрсеткіштері; матауға және арқанға белгіленген салмақтар;
Іскерліктер:
Құрылғыларды жинастыруда тазартуды орындау; жинақтау кезінде біріктіру болттарды қатайтуды орындау; өзікесілетін болттарды орнатуын өндіру; дәнекерленген жерлердің тығыздығын тексеру үшін керасин және бор арқылы тексеру; қолмен бұрау тығынын болат үлгісіне ауыстыру.
КҚ 2.15.1
КҚ 2.15.2
КҚ 2.15.3
КҚ 2.15.4
КҚ 2.15.5
КҚ 2.15.6
КҚ 2.15.7
КҚ 2.15.8
КҚ 2.15.9
КҚ 2.15.10
АП 01
Паркет едендерін орнату технологиясы.
Ағаш жасау шебері, тығыздау, паркеттеу және шынылау жұмысы кезіндегі белгілеулер. Таңбалаушы және өлшеуші құралдар. Қолмен ағаштан жасалғанплитаны, қайралған, аралағнған тақтайды жекелендіру және дәстелеу. Қол арасымен аралау әдістері. Шаблонды пайдалана отырып таңтайды аралап кесу және қайрау. Электр арасын пайдалан отырып қолмен аралау. (тіксызықты және пішінін аралап тастау). Ағаштарды сүргілеу. Ағаштарды сүргілеу үшін қолдан жасалған құралдар. Сүргілеу құралдарын қолмен төсеу және қайрау.
Бүртігі бар біліктің шетін біріктіру: бұрыштық, ортақталынған және ұяшықталынған.
Паркет едендерін біріктіру құралдары. Желімдеу және оны қолдану үшінгі құралдан.
Білімдер:
ағаш материалдарының түрлері және қасиеттерін; ағашты кесу негіздерін; қол және электрленген құрал – саймандарын; ағашты өңдеудің негізгі операцияларын; ағаш шеберілік және балташылық қосылыс түрлерін; паркет жұмыстары туралы жалпы мағлұматтарды; паркет тақтайшаларының, паркет тақтайларының және паркет еден түрлерін; паркет астындағы төсем қабатының материалдарын; мастика түрлерін; паркет едендерге және жабындарға қойылатын талаптарды; паркет жұмыстарына қолданылатын құрал – саймандарды; паркет жабынын дайындау және төсеу (орнату) тәсілдерін; паркет жұмыстарында қолданылатын қол сорғыштарының қолданылуын, құрылғысы және пайдалану ережелерін; ендірме рейкаларды дайындау және қолдану тәсілдерін; паркет едендерін орнату кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдер.
Іскерліктер:
паркетші құрал – саймандарын және жұмыс орнын дайындауды, паркет астына негіз дайындауды; қағаздан, қатырма қағаздан немесе мастикадан төсеніш қабатын орнатуды; дайын мастикаларды қол сорғыштарымен қотаруды немесе қолмен жеткізуді; өлшемдері, түсі және сорты бойынша паркет тақтайшаларын сорттауды; лагалар орнатуды; паркет едендерін төсеу бойынша қарапайым жұмыстарды, тазалауды, ажарлауды және жылтыратуды.

ПК 2.14.1
ПК 2.14.2
ПК 2.14.3
ПК 2.14.4
ПК 2.14.5
СД 01
Технология монтажных работ.
Основное такелажное, монтажное оборудование и приспособления: виды, назначение, правила транспортирования и складирования. Стропы и захватные приспособления: виды, назначение, правила применения. Крепление конструкций: последовательность выполнения операций, правила сигнализации при монтаже. Заделка борозд, гнезд, выбоин и отверстий. Погрузочно-разгрузочные и складские работы. Монтаж сборных перегородок и внутренних стен: последовательность выполнения операций. Выполнение простейших работ по монтажу стальных и железобетонных конструкций. Проверка сварных швов. Установка самонарезающих болтов.
Знания: инструменты и приспособления, применяемые для каменной кладки и монтажа строительных конструкции; правила технической эксплуатации и ухода за оборудованием, приспособлениями и инструментами; основные виды стропов, захватных приспособлений, такелажной оснастки; правила строповки типовых изделии; правила строповки, подъема и перемещения различных грузов; конструктивные особенности грузозахватных приспособлений (стропов, траверс, захватов и др.); технические характеристики грузозахватных кранов и требования безопасности при работе стреловых самоходных кранов вблизи ЛЭП; основные положения о системе стандартов безопасности труда (ССБТ); допустимые нагрузки стропов и канатов;
Умения: выполнять зачистку собираемых конструкции; выполнять крепление монтажных болтов соединений; производить установку самонарезающих болтов; проверять керосином и мелом сварные швы при проверке их плотности; править фасонные стали на ручных винтовых прессах; укладывает плиты дорожных покрытий; производить временное крепление конструкций; выполняет утепление бетонных и железобетонных конструкции; замоноличивать стыки и некратные места, выполнять работы по монтажу стальных и железобетонных конструкций
ПК 2.15.1
ПК 2.15.2
ПК 2.15.3
ПК 2.15.1
ПК 2.15.2
ПК 2.15.3
ПК 2.15.4
ПК 2.15.5
ПК 2.15.6 ПК 2.15.7
ПК 2.15.8
ПК 2.15.9
ПК 2.15.10
СД 01
Технология устройства паркетных полов.
Виды столярных и плотничных соединений. Шиповые соединения: угловые, серединные и ящичные. Виды столярных соединений для оконных и дверных блоков, столярных перегородок и встроенной мебели.
Расчет основных размеров и изготовление угловых, серединных и ящичных соединений. Виды плотничных соединений. Способы сращивания, наращивания и сплачивания бревен, брусьев. Виды и приемы выполнения угловых соединений в рубленых домах. Безврубовые соединения. Соединения деталей на нагелях, гвоздях, шурупах, клеях. Выбор клея, приготовление клеевых растворов. Режимы склеивания. Соединение деталей паркетных полов. Оборудование для склеивания и его использование.
Знания:
основные виды лесоматериалов и свойства древесины; основы резания древесины; ручные и электрифицированные инструменты; основные операции по обработке древесины; виды столярных и плотничных соединений (сопряжений; общие сведения о паркетных работах; состав паркетных полов (покрытия, прослойки, стяжки и др.); виды паркетной клепки, паркетной доски и паркетных полов; материалы для подстилающего слоя под паркет; виды мастик; требования к паркетным полам и покрытиям; применяемые инструменты для паркетных работ; способы подготовки и укладки (устройство) паркетного покрытия; применение, устройство и правила эксплуатации ручных насосов при паркетных работах; способы заготовки и применения вставных реек; механизмы и машины, применяемые при устройстве паркетных полов.
Умения: производить подготовку инструмента и рабочего места паркетчика, подготовку оснований под паркет; выполнять устройство подстилающего слоя под паркет из бумаги, картона или мастики; производить перекачивание готовых мастик ручными насосами или подноску вручную; сортировать клепку по размеру, цвету и сорту;
производить укладку лаг; выполнять простые работы по настилке паркетных полов, зачистку, шлифовку и натирку простых паркетных полов вручную.

КҚ 2.16.1
КҚ 2.16.2
КҚ 2.16.3
КҚ 2.16.4
КҚ 2.16.5
КҚ 2.16.6
КҚ 2.16.7
АП 01
Стропылау жұмыстарының технологиясы.
Негізгі такелаж, жинақтау жабдықтары мен тетіктері: түрлері, арналуы, тасымалдау және жинау ережелері. Строптар және қармауыш тетіктер: түрлері, арналуы, қолдану ережелері. Құрылымдарды бекіту: операцияны орындау реттілігі, жинақтау кезіндегі белгі беру. Айғыздарды, ұяларды, шұңқырларды және тесіктерді бітеу. Тиеп – түсіру және қоймалық жұмыстар.
Білімдер:
Жабдықтарды, тетіктерді және құрал – саймандарды техникалық пайдалану және күту ережелерін; строптардың, қармауыш тетіктердің, такелаж жабдықтарының негізгі түрлерін; типтік бұйымдарды стропылау ережелерін; әртүрлі жүктерді стропылау, көтеру және жылжыту ережелерін; жүк қармағыш тетіктерінің құрылымдық ерекшеліктерін; жүк көтергіш крандардың техникалық сипаттамаларын және электр беру желілері жанында өздігінен жүретін жебелі крандар жұмыс істегендегі қауіпсіздік талаптарын; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі (ЕҚСЖ) туралы негізгі ережелерін; строптарға және арқандарға рұқсат етілу жүктемелерін.
Іскерліктер:
ұзындығы және массасы әртүрлі жүктерді стропылау мен байластыруды; көтеру, жылжыту және қою кезінде жүктерді бақылауды; инвентарлы строптармен металл, бетон және темірбетон құрылымдарын жинақтау ілмектеріне, қапсырмаларға, ілмектерге және т.б. ілуді.
КҚ 2.17.1
КҚ 2.17.2
КҚ 2.17.3
КҚ 2.17.4
КҚ 2.17.5
АП 01
Жалпы слесарьлық жұмыстар.
Жазықтық белгілеу: арналуы, түрлері, аспаптары мен материалдары, жұмыстарды орындау реттілігі. Белгілеуді орындау кезіндегі ақаулар: түрлері, жою тәсілдері. Жазықтық белгілеуді орындау. Металды кесу: арналуы, қолданылуы, аспаптар, жұмыстардың орындалу реттілігі. Кесу кезіндегі ақаулар: түрлері, жою тәсілдері. Аспаптарды таңдау және металды кесу жұмыстарын орындау. Металды түзету және майыстыру: арналуы, қолданылуы, жабдықтар, аспаптар. Дайындамаларды суықтай және ыстық күйінде түзету реттілігі. Пластикалық және мортты материалдардан жасалған бөлшектерді түзету ерекшеліктері. Түзету және майыстыру кезіндегі ақаулар: түрлері, ескерту және жою тәсілдері. Таспалы болатты, жұмыс болат шыбықты түзету. Майыстыру сұлбалары. Бейтарап сызық, созылу және сығылу учаскелері. Деформациялар. Дайындамаларды майыстыруға есептеу. Жолақты болатты, сорттық болат прокатты, болат табақтың жиектерін, сақиналарды, құбырларды ию. Құбырларды бүгу және ернеулеу. Металды кесу: арналуы, қолданылуы, операцияларды орындау реттілігі. Кесу құрал – саймандары мен тетіктері. Слесарь арасымен жолақты, шаршылы, жұмыр, бұрыштық болаттарды және құбырларды кесу. Құбырларды құбыр кесу станогінде, табақты металды қол қайшыларымен және рычагты қайшылар арқылы кесу. Металды аралау: арналуы, қолданылуы, операцияларды орындау реттілігі. Аралауға қажетті құрал – саймандар мен тетіктер. Ашық және жабық жазық беттерді тік, үшкір және доғал бұрыштармен аралау. Параллель жазық беттерді, цилиндр шыбықтарды, қисық сызықты дөңес және ойық беттерді, әртүрлі пішінді құбырларды аралау. Бұрғылау, зенкерлеу және жазу: арналуы, қолданылуы, опарецияларды орындау реттілігі. Бұрғылауға, зенкерлеуге және жазуға қажетті құрал – саймандар мен тетіктер. Кондуктордағы белгі бойынша өткін тесіктерді, тіреуіштерді, өлшеуіш сызғыштарды қолдана саңлаусыз тесіктерді қол және электр бұрғыларымен тесу. Бұранда және тойтарма бүркешіктері астына тесіктерді зенкерлеу. Цилиндрлі және конусты тесіктерді қолмен жазу.Бұрғыларды, зенкерлерді, жазғыштарды таңдау. Резьба ою: арналуы, қолданылуы, операцияларды орындау реттілігі. Резьбаны оюға арналған құрал – саймандар мен тетіктер: ішкі және сыртқы бұрандаларда, шпилькаларда сыртқы резьбаны ою; өткін және саңлаусыз тесіктерде резьба ою; жетекті станоктарда, құбыр кесу машиналарында метчиктермен резьбалар ою. Резьбалық қосылыстырды, тығыздағыш материалсыз, құбырлардың резьбалы қосылыстарын құрастыру және бөлшектеу; нығыздағыштар салып шентемірлі қосылыстарды құрастыру. Тойтару: арналуы, қолданылуы, тойтарма қосылыс түрлері, операцияларды орындау реттілігі. Тойтаруға қажетті құрал – саймандар мен тетіктер. Тойтарма қосылыстардағы ақаулар: түрлері, ескерту және жою тәсілдері. Айқастырылған қосылыстарды қолмен және престе жарты дөңгелекті және жасырын басты тойтармалармен құрастыру және тойтару. Механикаландырылған аспаптармен тойтару. Шабрлеу: арналуы, қолданылуы, түрлері, шабрлеуге арналған әдіптер, операцияларды орындау реттілігі. Шабрлеуге арналған құрал – саймандар мен тетіктер. Шабрлеу кезіндегі ақаулар: түрлері, себептері, жою тәсілдері. Жазық, тура сызықты, қисық сызықты беттерді және құбыр өткізгіш арматура бөлшектерін шабрлеу. Механикаландырылған аспаптарды қолдана шабрлеу. Шабрлерді қайрау және дұрыстау. Ысқылау: арналуы, қолданылуы, дәлдік дәрежесі, материалдар, операцияларды орындау реттілігі. Ысқылауға арналған құрал – саймандар мен тетіктер. Конустық беттерді ысқылаудың ерекшеліктері. Ысқылауды механикаландыру. Әртүрлі бөлшектердің жазық беттерін қолмен ысқылау. Енсіз жазық беттерді және жапқыш арматура бөлшектерін ысқылау. Тойтару, қалайылау, желімдеу: арналуы, қолданылуы, түрлері, материалдар, құрал – саймандар, тетіктер және жабдықтар. Тойтаруға беттерді дайындау технологиясы. Тойтару тәсілдері. Тойтару кезіндегі ақаулар: түрлері, пайда болу себептері және жою тәсілдері. Қалайылау технологиясы: батыру, ұнтақтау. Желімдер: түрлері, құрамдары, арналуы, дайындау. Желімдеу кезіндегі ақаулар: түрлері, ескерту және тәсілдері. Дәнекерлегіштер мен жанарғылар көмегімен жұмсақ және қатты суғарумен қара және түсті металдарды тойтару. Беттерді батыру және ұнтақтау арқала қалайылау. Әртүрлі желімдермен бұйымдарды желімдеу. Желімдерді таңдау. Пластмасса құбырларын тойтару. Гидравликалық трансмиссиялар. Слесарьлық өңдеудің технологиялық процесі. Технологиялық процесс туралы түсініктер.
Білімдер:
жеке қарапайым тораптарды бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындаудың негізгі әдістерін; жүк және жеңіл автомобилбдер, автобустар, мотоциклдер, құрылыс жол машиналар мен тракторлар құрылғыларын, тораптарға бөлшектеу ережелері мен реттілігін және құрылыстық – жол машиналары мен тракторларды жөндеуге дайындауды; салқындату және тежегіш сұйықтарының; майлардың және отындардың арналуы мен қоладанылуын; қарапайым қосылыстар мен тораптарды жөндеу және құрастыру ретін; орындалатын жұмыс көлемі бойынша электротехника және металл технологиясы жөнінде негізгі мәліметтерді; электр өткізгіштерді өңдеу, ұзарту, оқшаулау және джекерлеу бойынша әдістері мен тәсілдерін; электртехникалық және оқшаулағыш материалдардың негізгі түрлерін, олардың қасиеттері мен арналуын; автомобильдерді құрылыстық – жол машиналары мен тракторларды техникалық бақылау және қызмет көрсету кезінде бекіту жұмыстарын орындау тәсілдерін; шектері мен отырғызылуын, дәлдік кластары мен кедір – бұдырлық параметрлерін; өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиеттерін; универсалды және арнайы тетіктердің және орташа қиындықтағы бақылау - өлшегіш аспаптардың арналуы мен қолдану ережелерін; пневмо – және электр аспаптарын қолдану ережелерін.
Іскерліктер:
автомобильдердің, құрылыстық – жол машиналардың, тракторлар мен жалғастыру механизмдерінің қарапайым тораптарын бөлшектеуді; арнайы және дизельді автомобильдерді, ұзындығы 9,5 м – ге дейінгі автобустарды, құрылыстық–жол машиналарын, тракторларды, тіркеуіш механизмдерін бөлшектеуді және оларды жөндеуге дайындауды; автомобильдердің қарапайым қосылыстары мен түйіндерін жөндеу мен құрастыруды орындауды, сонымен қатар құрылыстық–жол машиналары мен тракторлардың қарапайым қосылыстарын бөлшектеуді, жөндеуді және құрастыруды; өткізгіштерді жалғауды, оқшауландыруды және дәнекерлеуді орындау; автомобильдерге бірінші және екінші техникалық қызмет көрсету кезінде бекіту жұмыстарын орындауды, анықталған ұсақ ақауларды жоюды, сонымен бірге құрылыстық– жол машиналарын, тракторларды, тіркеуіш механизмдерді техникалық бақылау және қызмет көрсету кезінде бекіту жұмыстарын орындауды; автомобильдерді жөндеу және құрастыру бойынша орташа қиындықтағы жұмыстарды орындауды.

ПК 2.16.1
ПК 2.16.2
ПК 2.16.3
ПК 2.16.4
ПК 2.16.5
ПК 2.16.6 ПК 2.16.7
СД 01
Технология стропальных работ.
Основное такелажное, монтажное оборудование и приспособления: виды, назначение, правила транспортирования и складирования. Стропы и захватные приспособления: виды, назначение, правила применения. Крепление конструкций: последовательность выполнения операций, правила сигнализации при монтаже. Заделка борозд, гнезд, выбоин и отверстий. Погрузочно-разгрузочные и складские работы.
Знания: правила технической эксплуатации и ухода за оборудованием, приспособлениями и инструментами; основные виды стропов, захватных приспособлений, такелажной оснастки; правила строповки типовых изделии; правила строповки, подъема и перемещения различных грузов; конструктивные особенности грузозахватных приспособлений (стропов, траверс, захватов и др.); технические характеристики грузозахватных кранов и требования безопасности при работе стреловых самоходных кранов вблизи ЛЭП; основные положения о системе стандартов безопасности труда (ССБТ); допустимые нагрузки стропов и канатов.
Умения: выполнять строповку и увязку грузов раз личной длины и массы; наблюдать за грузом при подъеме, перемещении и укладке; зацеплять стальные бетонные и железобетонные конструкции инвентарными стропами за монтажные петли, скобы, крюки и т.п.
ПК 2.17.1
ПК 2.17.2
ПК 2.17.3
ПК 2.17.4
ПК 2.17.5
СД 01
Общеслесарные работы.
Разметка плоскостная: назначение, виды, инструменты и материалы, последовательность выполнения работ. Дефекты при выполнении разметки: виды, способы устранения. Выполнение плоскостной разметки. Рубка металла: назначение, применение, инструменты, последовательность выполнения работ. Дефекты при рубке: виды, способы устранения. Выбор инструмента и выполнение работ по рубке металла. Правка и гибка металла: назначение, применение, оборудование, инструменты. Последовательность правки заготовок в холодном и горячем состояниях. Особенности правки деталей из пластичных и.хрупких материалов. Дефекты при правке и гибке: виды, способы предупреждения и устранения. Правка полосовой стали, круглого стального прутка. Схемы гибки. Нейтральная линия, участки растяжения и сжатия. Деформации. Расчет заготовок для гибки. Гибка: полосовой стали, стального сортового проката, кромок листовой стали, колец, труб. Развальцовка и отбортовка труб. Резка металла: назначение, применение, последовательность выполнения операции. Инструменты и приспособления для резки. Резание полосовой, квадратной, круглой, угловой стали и труб слесарной ножовкой. Резание труб труборезом, листового металла ручными ножницами и на рычажных ножницах. Опиливание металла: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для опиливания. Опиливание открытых и закрытых плоских поверхностен под прямым, острым и тупым углами. Опиливание параллельных плоских поверхностей, цилиндрических стержней, криволинейных выпуклых и вогнутых поверхностей, труб различных профилей. Сверление, зенкование и развертывание: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для сверления, зенкования и развертывания. Сверление сквозных отверстий по разметке в кондукторе, глухих отверстий с применением упоров, мерных линеек, лимбов и т.д., ручными и электрическими дрелями. Зенкование отверстий под головки винтов и заклепок. Развертывание цилиндрических и конических отверстий вручную. Подбор: сверл, зенкеров, зенковок, разверток. Нарезание резьбы: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Нарезание наружных резьб на болтах, шпильках, трубах; нарезание резьбы в сквозных и глухих отверстиях; нарезание резьб метчиками на приводных станках, трубонарезных машинах. Сборка и разборка резьбовых соединений, резьбовых соединений труб без уплотнительного материала; сборка фланцевых соединений с постановкой прокладок. Клепка: назначение, применение, виды заклепочных соединений, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для клепки. Дефекты заклепочных соединении: виды, способы предупреждения и устранения. Шабрение: назначение, применение, виды, припуски на шабрение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для шабрения. Дефекты при шабрении: виды, причины, способы устранения. Шабрение плоских поверхностей, прямолинейных, криволинейных и деталей трубопроводной арматуры. Пайка, лужение, склеивание: назначение, применение, виды, материалы, инструменты, приспособления и оборудование. Технология подготовки поверхностей под пайку. Способы пайки. Дефекты при пайке: виды, причины возникновения и способы устранения. Технология лужения: погружением, растиранием. Клеи: виды, составы, назначение, приготовление. Дефекты при склеивании: виды, способы предупреждения и устранения. Припои и флюсы. Пайка черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки. Лужение поверхностей погружением и растиранием. Склеивание изделий различными клеями. Подбор клеев. Пайка пластмассовых труб. Гидравлические трансмиссии. Технологический процесс слесарной обработки. Понятие о технологическом процессе.
Знания: основные приемы выполнения работ по разборке отдельных простых узлов; основные сведения об устройство грузовых и легковых автомобилей, автобусов, мотоциклов, дорожно-строительных машин и тракторов, правила и последовательность разборки на узлы и подготовки к ремонту дорожно-строительных машин и тракторов; назначение и применение охлаждающих и тормозных жидкостей, масел и топлива; порядок ремонта и сборки простых соединений и узлов; основные сведения по электротехнике и технологии металлов в объеме выполняемой работы; основные виды электротехнических и изоляционных материалов, их свойства и назначение; приемы и способы разделки, сращивания, изоляции и пайки электропроводов; способы выполнения крепежных работ при техническом осмотре и обслуживании автомобилей, дорожно-строительных машин и тракторов; допуски и посадки, квалитеты (классы точности) и параметры шероховатости (классы чистоты обработки); основные механические свойства обрабатываемых материалов; назначение и правила применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и средней сложности контрольно-измерительного инструмента; правила применения пневмо- и электроинструмента.
Умения: разбирать простые узлы автомобилей, дорожно-строительных машин, тракторов и прицепных механизмов; разбирать грузовые автомобили, кроме специальных и дизельных, легковые автомобили, автобусы длиной до 9,5м,дорожно-строительные машины, трактора, прицепные механизмы и подготавливать их к ремонту; выполнять ремонт, сборку простых соединений и узлов автомобилей, а также разбирать, ремонтировать и собирать простые соединения и узлы дорожно-строительных машин и тракторов с заменой отдельных частей и деталей; выполнять разделку, сращивание, изоляцию и пайку проводов; выполнять крепежные работы при первом и втором техническом обслуживаниях автомобилей, устранять выявленные мелкие неисправности, а также, выполнять крепежные работы при техническом осмотре и обслуживании дорожно-строительных машин, тракторов, прицепных механизмов; производить слесарную обработку узлов и деталей по 11-12-м квалитетам (4-5-м классам точности) с применением универсальных приспособлений; выполнять работы средней сложности по ремонту и сборке автомобилей.

КҚ 2.18.1
КҚ 2.18.2
КҚ 2.18.3
КҚ 2.18.4
КҚ 2.18.5
КҚ 2.18.6
КҚ 2.18.7
АП 01
Электр жинақтау операциялары.
арналуы, жіктелуі, негізгі талаптар, мазмұны және орындалу реттілігі. Электр жинақтау жұмыстарын ұйымдастыру: негізгі шаралар. Электр жинақтау жұмыстарын орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігі. Электр жинақтау операциялары: арналуы, жіктелуі, негізгі талаптар, мазмұны және орындалу реттілігі. Электр жинақтау жұмыстарын ұйымдастыру: негізгі шаралар. Электр жинақтау жұмыстарын орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігі. Жалпылай және арналуы арналымдағы электр жинақтау механизмдері, құралдары және тетіктері: түрлері, құрылымы, қолданылуы, комплектенуі. Сымдар және кабельдер желілерінің қосылыстары мен тармақтануы: орындау ережелері, сапасын тексеру, пайдаланылатын материалдар мен құрал – саймандар. Жинақтау қосылыстары: түрлері, арналуы. Қалайылау және дәнекерлеу: арналуы, физикалық негіздері, орындау әдістері, құрал – саймандар мен тетіктер. Дәнекерленген бұйымдар сапасына қойылатын талаптар. Дәнекерлер мен флюстер: жіктелуі, қасиеттері, сипаттамалары. Қалайылауды және қалайымен, мыспен дәнекерлеуді орындау. Электр машиналарын бөлшектеу және құрастыру технологиясы: негізгі операцияларды орындау ережелері, жұмыс орнын ұйымдастыру. Жөндеу жұмыстары кезіндегі өлшеулер: түрлері, арналуы, жабдықтар. Жөндеу кезіндегі сынақ: негізгі шаралар, дайындалу, өткізу реті, жабдықтар. Жұмыстарды жүргізуге арналған жабдықтар, тетіктер мен құрал – саймандар: түрлері, арналуы, қолдану тәсілдері.
Білімдер:
негізгі электр жинақтау операцмяларын және оларды орындау тәсілдерін. Электр жинақтау құралдары мен тетіктерінің жіктелуін және қолдану ережелерін. Сымға оқшаулағыш салу станоктарында жұмыс жасау ережелерін. Оқшаулағыш бөлшектері түрлерін, оларды дайындау мен өңдеуді. Сымдар мен кабельдерді қосу және ұштау әдістерін. Әртүрлі дәнекерлеу түрлерін орындау тәсілдерін. Дәнекерлеу мен флюстер жіктелуін. Компоненттерді жинақтауға дайындық жұмыстарына қойылатын талаптарды. Сымдар мен кабельдер құрылымын, оларды салу, бекіту және жабу тәсілдерін. Электр өткізгіш кабельді желілер трассаларын техникалық қадағалау ережесін. Кабель желілерін профилактикалық бақылау сроктарын. Қызмет көрсетілетін электр жабдықтарында жөндеу жұмыстарының технологиялық реттілігін және мазмұнын.
Іскерліктер:
электр жинақтау жұмыстарын арнайы тетік жабдықтарын қолдана орындауды. Қалайылау және қалайымен, мыспен дәнекерлеуді, арматуралау жүргізуді. Кабельбер ұштарын өңдеуді. Электр жинақтауда қолданылатын материалдар сортаментін және сапасын анықтауды. Электр схемаларын оқуды, оның ішінде электр желілері мен жүйелері схемаларын. Қызмет етілетін электр жабдықтарына жататын күрделі емес схемадарды жасауды. Кернеуі 10 кв – қа дейінгі электр жабдықтары мен таратқыш қондырғы аппаратураларын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жұмыстарын орындауды. Таратқыш қондырғыларды жабдықтарын пайдалану процесінде пайда болатын қарапайым бұзылыстарды табу және жоюды, профилактикалық жұмыстар жүргізуді. 4 – 5 класс дәлдіктегі слесарлық және слесарлық – жинақтау жұмыстарын орындауды, арнайы жабдықпен және құралдармен олардың орындалу сапасын тексеру.

ПК 2.18.1
ПК 2.18.2
ПК 2.18.3
ПК 2.18.4
ПК 2.18.5
ПК 2.18.6 ПК 2.18.7
СД 01
Электромонтажные операции.
Назначение, классификация, основные требования, содержание и последовательность выполнения.
Организация электромонтажных работ: основные мероприятия.
Безопасности труда при выполнении электромонтажных работ.
Электромонтажные операции: назначение, классификация, основные требования, содержание и последовательность выполнения.
Организация электромонтажных работ: основные мероприятия.
Безопасности труда при выполнении электромонтажных работ.
Электромонтажные механизмы инструменты и приспособления общего и специального назначения: виды, конструкция, применение, комплектация.
Соединения и ответвление жил проводов и кабелей: правила выполнения, контроль качества, используемые материалы и инструменты
Монтажные соединения: разновидности, назначение.
Лужение и пайка: назначение, физические основы, способы выполнения, инструменты и приспособления. Требования к качеству паянных изделий.
Припои и флюсы: классификация, свойства, характеристики.
Выполнение лужения и пайки оловом, медью, серебряным припоем. Технология разборки и сборки электрических машин: порядок выполнения основных операций, организация рабочего места.
Измерения при ремонте: виды, назначение, средства. Испытания при ремонте: основные мероприятия, подготовка, порядок проведения, оборудование.
Оборудование, приспособления и инструменты для проведения работ: виды, назначение, способы использования.
Знания:
Основные электромонтажные операции и способы их выполнения. Классификацию и правила применения электромонтажного инструмента и приспособлений. Правила работы на изолировочных станках по наложению изоляции на провода.
Виды изоляционных деталей, порядок их заготовки и обработки.
Способы соединения и оконцевания проводов и кабелей.
Способы выполнения различных видов паек. Классификацию припоев и флюсов. Требования к подготовке компонентов под монтаж. Конструкцию проводов и кабелей, способы их прокладки, крепления и заделки. Порядок технических осмотров трасс кабельных линий электропроводок.
Сроки профилактических осмотров кабельных линий.
Технологическую последовательность и содержание ремонтных работ на обслуживаемом электрооборудовании.
Умения: Выполнять электромонтажные работы с применением специальных средств приспособлений. Проводить лужение и пайку оловом, медью, серебряным припоем, армировку.
Выполнять разделку концов кабелей Определять сортамент и качество материалов, используемых при электромонтаже. Читать электрические схемы, в том числе схемы электрических сетей и систем, кабельной сети участка.
Составлять несложные схемы, относящиеся к обслуживаемому электрооборудованию.
Выполнять разборку, ремонт и сборку электрооборудования и аппаратуры распределительных устройств напряжением до 10 кВ.
Выявлять и устранять простые неполадки, возникающие в процессе эксплуатации оборудования распределительных устройств, проводить профилактические работы.
Выполнять слесарные и слесарно-сборочные работы по 11-12 квалитетам (4-5 класс точности), контролировать качество их выполнения с помощью специального оборудования и инструментов.

КҚ 2.19.1
КҚ 2.19.2
КҚ 2.19.3
КҚ 2.19.4
КҚ 2.19.5
КҚ 2.19.6
КҚ 2.19.7
АП 01
Құрғақ әдістер құрылысының технологиясы.
"Құрғақ өңдеу" комплексті жүйелерде қолданылатын материалдардың физика – механикалық қасиеттері жөнінде негізгі мағлұматтар. Гипсқатырма қағазды табақтар – түрлері, қасиеттері, өлшемдері, сипаттамалары, шартты белгілері, қолданылуы. Металл пішіндер және бекіиу тетіктері. Ойықадырлы гипс тақталары: түрлері, қасиеттері, өлшемдері, сипаттамалары, шартты белгілері, қолданылуы. Құрғақ құрылыс қоспалары: сылақты, тегістегіш, желімді, ылғал – оқшаулағышты: түрлері, қасиеттері, өлшемдері, сипаттамалары, шартты белгілері, қолдану саласы. Қосалқы материалдар(грунтовкалар, ленталар, оралмалы материалдар, бекіту бұйымдары, нығыздағыштар, жинақтау желімдері, жинақтау көбіктері,тазалау жабдықтары). Сылақ жұмыстарына керекті ерітінділер, құрғақ өрімелі қоспалар, қаптама жұмыстарына керекті мастика құрамдары.
Білімдер:
еңбек қауіпсіздік техникасын; өндірістік тазалық пен жарақаттану профилактикасын;сәтәіз оқиғалар кезінде алғашқы көмек көрсетуді; электр қауіпсіздігі мен өртке қарсы шараларды; "құрғақ өңдеу" комплектілі жүйелерімен
бөлмерекді өңдеу алдындағы дайындық жұмыстарын орындау технологиясы; қаңқаларды жинақтау технологиясымен және оларды табақты өңдеу материалдарымен қаптауды; өзі тегістелетін қоспалардан еденді орнату технологиясын; құрылыста қолданылатын материалдар қасиеттерін; жұмыс өндірісінің алдыңғы қатарлы әдістерін және жаңа материалдары енгізуді; гипскартон табақтарымен қаптаған кездегі жөндеу жұмыстарын;құрылыстың құрғақ әдісі бойынша маманының міндеттерін; орындалған жұмыстардағы ақау түрлерін, олардың пайда болу себептерін, олардан сақтандыру және жою тәсілдерін; жабдықтарды, тетіктерді және құралдарды техникалық пайдалану және күту ережелерін; орындалатын жұмыстар сапасына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
күрделі емес құрылымдарды бөлшектеуді және күрделі құрылымдар қаңқаларына жинақтауды; пішуді және әртүрлі құрылымдық қаңқаларды табақты өңдеу материалдарымен қаптауды өндіруді; өздігінен тегістелетін қоспалардан едендер орнату жұмыстарын орындауды, ойықадырлы тақталарды пішу және жинақтау жұмыстарын орындауды; қаптамаларды қарапайым жөндеу жұмыстарын орындауды; жұмыс ақауларын ескертуді және жонды; шикі зат, отынды – энергетикалық және метариалдық ресурстарды үнемді және ұтымды пайдалануды; белніленген техникалық құжаттарды қолдануды; жабдықтауды, құрал – саймандарды; тетіктерді жұмысқа уақытылы және ұтымды пайдалануды және оларды жақсы жағдайда ұстауды, ауысымды қабылдау мен тапсыруды; еңбек қауіпсіздігі мен ішкі тәртіп ережелерін сақтауды; қоршаған орта экологиясына қроғау талаптарын сақтауды; еңбекті қорғау талаптарын сақтауды; жұмыс орнында, учаскеде өртті ескерту және сөндіру жабдықтарын қолдануды.

ПК 2.19.1
ПК 2.19.2
ПК 2.19.3
ПК 2.19.4
ПК 2.19.5
ПК 2.19.6 ПК 2.19.7
СД 01
Технология сухих методов строительства.
Основные сведения о физико- механических свойствах материалов, применяемых в комплексных системах, "сухой отделки" (гипс, состав, свойства, применение, гипсовые вяжущие). Гипсокартонные и гипсоволокнистые листы-виды, свойства, размеры, характеристики, условные обозначения, применение. Металлические профили и крепежные элементы. Плиты гипсовые пазогребневые - виды, назначение, конструкции, размеры, свойства, применение. Сухие строительные смеси: штукатурные, шпаклевочные, клеевые, гидроизоляционные - свойства, технические характеристики и область применение. Вспомогательные материалы (грунтовки, ленты, рулонные материалы, крепежные изделия, герметики, монтажные клеи, монтажные пены, средства для чистки, полировки удаления плесени, грибков. Виды растворов для штукатурных работ составы растворов, сухих растворимых смесей, мастик для Облицовочных работ.
Знания: технологию выполнения подготовленных работ под отделку помещений,
комплектными системами "сухой отделки"; технологию монтажа каркасов и облицовку их отделочными листовыми
материалами; технологию устройства полов из самонивелирующихся смесей; технологию выполнения штукатурных работ; свойства, применяемых в строительстве материалов; прогрессивные методы производства работ и внедрение новых материалов; ремонтные работы при обшивке гипсокартонными листами; обязанности специалиста по сухому методу строительства; виды дефектов выполненных работ, причины их порождающие, способы
предупреждения и устранения их; правила технической эксплуатации и ухода за оборудованием, приспособлениями
и инструментами; требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ
Умения: производить демонтаж несложных конструкций и монтаж каркасов сложных конструкций; производить раскрой и обшивку каркасов различных конструкций листовыми отделочными материалами; выполнять работы по устройству полов из самонивелирующихся смесей, выполнять работы по раскрою и монтажу пазогребневых плит; выполнять работы по простому ремонту обшивок, облицовок, оснований пола; предупреждать и устранять дефекты работ; экономно и рационально использовать сырьевые, топливно-энергетические и материальные ресурсы; пользоваться установленной технической документацией; своевременно и рационально подготавливать к работе оборудование, инструменты, приспособления и содержать их в надлежащем состоянии, принимать и сдавать смену; соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка; соблюдать требования к охране экологии окружающей среды; соблюдать требования охраны труда; пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте участке.

3.21.33
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Заманауи әлемді рухани, мәдени, зияткерлік және экологиялық біртұтастық ретінде қабылдау, заманауи қоғамда өзін және өзінің алатын орнын сезіну.
БҚ 2
Болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңызын түсіну, оған қызығушылық таныту;
БҚ 3
ҚР ата заңының негізін білу, экологиялық, құқықтық, ақпараттық және коммуникативтік мәдениеттерді меңгеру, мемлекеттік тілде және шетел тілінде тілдесуді игеру
БҚ 4
Өзінің еңбегін ғылыми тұрғыда ұйымдастыра білуге бейімді болу, кәсіби қызмет деңгейінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдана білуге дайын болу.
БҚ 5
Өмірлік құбылыстарды түсінуге, ақиқатты өзіндік ізденуге, кәсіби қызмет деңгейіндегі мәселелерді өзіндік және тиімді шеше білу.
БҚ 6
Кооперацияға, қарым-қатынас орнатуға, коммуникативтік бейімлілікке дайындығын таныту.
БҚ 7
Білімділік және кәсіби деңгейін үнемі көтеруге, өзіндік жеке мүддесін актуалдаудағы және жүзеге асырудағы қажеттіліктерге, жаңа білімді және біліктілікті игерудегі өзіндік қол жеткізуге, өзін-өзі дамытуға дайындығын таныту.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КББ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1
140101 2 – Тас қалаушы*
КҚ 2.1.1. Күрделі қабырғаларды қалауды орындай алу.
КҚ 2.1.2. Орташа және күрделі қабырғаларды қаптай отырып, қалай білу.
КҚ 2.1.3.Құрылымы ерекше күрделі қалау жұмысын жасай білу, оларды тұрғыза білу;
КҚ 2.1.4. Жай қабырғаны қаптай отырып, қалау.
КҚ 2.1.5. Жеңілдетілген құрылымды қабырғаны қалау.
КҚ 2.1.6. Шыны блокпен қалау.
КҚ 2.1.7. Орташа салмақты құрама бөлшектер мен элементтерді монтаждау;
КҚ 2.1.8. Кірпіш қабырғалар мен арақабырғаларды арматуралау.
2.2
140102 2 – Ағаш ұстасы*
КҚ 2.2.1. Ағаш құрылымдар мен ғимараттың негізгі ағаш бөліктері элементтерінің сапасы мен оларға қойылатын талаптарды білу;
КҚ 2.2.2. Күрделі ағаш құрылымдар мен күрделі ағаш кесінділер мен қосындыларын дайындау және белгілеу;
КҚ 2.2.3. Ағаш құрылымдарды құруда қолданылатын такелаждық құрылғы қондырғысын жасау;
КҚ 2.2.4.Компрессор қондырғылардың көмегімен ағаш құрылымдарға антисептикалық бөлшектер мен оттан қорғау құрамын сіңірту;
КҚ 2.2.5. Инженерлік ғимараттарға сай аса күрделі ағаш құрылымдарын дайындау;
КҚ 2.2.6. Қорама қалыптың барлық түрлерінің құрылғысын жасау;

3.21.33
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
Иметь представление о современном мире как духовной, культурной, интеллектуальной и экологической целостности, осознавать себя и свое место в современном обществе.
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
Знать основы конституции РК, обладать экологической, правовой, информационной и коммуникационной культурой, элементарными умениями общения на государственном и иностранном языках;
Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению информационно-коммуникационных технологий в сфере профессиональной деятельности.
Быть способным к осмыслению жизненных явлений, самостоятельному поиску истины, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности.
Проявлять готовность к кооперации, к установлению контактов, коммуникативные способности, корпоративность.
Проявлять готовность к постоянному повышению образовательного и профессионального уровня, потребность в актуализации и реализации своего личностного потенциала, способность к самостоятельному приобретению новых знаний и умений, способность к саморазвитию
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенного уровня
2.1
140101 2 – Каменщик*
ПК 2.1.1. Выполнять кладку сложных стен.
ПК 2.1.2. Выполнять кладку стен средней сложности и сложных с одновременной облицовкой.
ПК 2.1.3. Выполнять кладку особо сложных конструкций, их возведения и раскружаливания.
ПК 2.1.4. Выполнять кладку простых стен с одновременной облицовкой.
ПК 2.1.5. Производить кладку стен облегченных конструкций.
ПК 2.1.6. Производить кладку из стеклоблоков.
ПК 2.1.7. Производить монтаж сборных элементов и деталей среднего веса.
ПК 2.1.8. Выполнять армирование кирпичных стен и перегородок.
2.2
140102 2 – Плотник*
ПК 2.2.1. Использовать знания основные элементов деревянных частей зданий и деревянных конструкций и требования, предъявляемые к их качеству.
ПК 2.2.2. Производить разметку и изготовление сложных деревянных конструкций, сложных соединений и врубок.
ПК 2.2.3. Производить устройство такелажных приспособлений, применяемых при установке деревянных конструкций.
ПК 2.2.4. Выполнять пропитку деревянных конструкций и деталей антисептическими и огнезащитными составами при помощи компрессорных установок.
ПК 2.2.5. Изготавливать особо сложные деревянные конструкции ответственных инженерных сооружений;
ПК 2.2.6. Производить устройства всех видов опалубки;

КҚ 2.2.7. Ірі өлшемдегі элементтердің инвентарлық үлгілерін (шаблондарын) дайындау;
2.3
140103 2 – Құрылыс шебері *
КҚ 2.3.1.Ағаш бұйымдары элементтерін жинау және орайластығын жасау;
КҚ 2.3.2. Ағаш сүрегінің кей жерлерінің жеке бөліктерін тегістеу;
КҚ 2.3.3. Күрделілігі орташа ағаш бұйымдарын даярлау;
КҚ 2.3.4. Қатты ағаш түрлерінің қасиетін білу және оларды өңдеу тәсілдерін игеру;
КҚ 2.3.5.Күрделі ағаш бұйымдарын дайындай білу, қиюластыру;
КҚ 2.3.6. Аса күрделі ағаш бұйымдарын дайындау және қондыру;
2.4
140104 2 – Сылақшы *
КҚ 2.4.1. Декоративті ерітінділер, арнайы сылаққа арналған ерітінділер дайындау және бетон жұмысын арнайы торкретаратпен жүргізу тәсілін жүргізу;
КҚ 2.4.2. Құрылымы ерекше күрделі үстіңгі бетті сылақ жүргізер бұрын сулап алу және белгілеу;
КҚ 2.4.3.Бәсеңдеткіш және үдеткіш ұстасу қасиеттерін, химиялық қоспалардың қасиеттерін (хлор ерітінділерін, поташ (сілтілік қасиеті бар ақ түсті түйіршік зат), хлорлы кальций) білу, олармен жұмыс істеу ережелерін білу;
КҚ 2.4.4. Сапалы сылақ жұмысын жүргізу;
КҚ 2.4.5. Насос ерітіндісі, цемент – пушка торкретаратты және тегістегіш машинаның бүріккісін құруда өз білімін қолдану;
КҚ 2.4.6. Сылақ жұмысының сапасына қойылатын талаптарды білу;
КҚ 2.4.7. Үстіңгі бетке ерітіндіні механика көмегімен жағу, сылақ, бетон жұмысын арнайы пневматикалық торкретаратпен жүргізу тәсілін қолдану;
КҚ 2.4.8. Жоғары сапалы сылақ жүргізу;
КҚ 2.4.9.Қасбеттерге декоративті сылақ жүргізу, қасбеттің бетін және ішкі бетін бөліктерге бөліп, белгілеу;
КҚ 2.4.10. Арнайы көзделген (гидроизоляциялық, газоизоляциялық, дыбыс өткізбейтін, термотұрақты, рентген өткізбейтін) сылақ жүргізу;
КҚ 2.4.11. Көркем сылақ жүргізу;
2.5
140105 2 – Бояушы *
КҚ 2.5.1. Бояу және тұсқағаз жұмысы өндірісінде пайдаланылатын, материалдың сапасына қойылатын талаптарды практикада қолдану;
КҚ 2.5.2.Үстіңгі бетті сырлау мен жапсыру сапасына қойылатын талаптарды практикада жүзеге асыру;
КҚ 2.5.3. Бояу құрамын даярлау;
КҚ 2.5.4.Сырлау жұмысында қолданылатын механизмдер мен механикаландырылған құрал – жабдықтарды, машиналарды құру және эксплуатациялау ережелері жөніндегі білімін практикада қолдану;
КҚ 2.5.5. Жылжымалы сырлау станциясын орнату және эксплуатациялау ережелері, жоғарғы қысымды сырлау агрегаттарын қондыру және пайдалану ережелері жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 2.5.6.Бояу құрамын таңдау(ағарту, түсін реттеу), шрифт, әшекейлеу түрлері;
КҚ 2.5.7. Химиялық әсерін ескере отырып, пигмент қосу және түсін түрлендіру ережелерін қолдану;
2.6

ПК 2.2.7. Изготавливать инвентарные шаблоны крупноразмерных элементов.
2.3
140103 2 – Столяр строительный*
ПК 2.3.1.Выполнять сопряжения и сборку элементов столярных изделий;
ПК 2.3.2. Выполнять заделку отдельных мест древесины;
ПК 2.3.3.Изготовлять столярные изделия средней сложности.
ПК 2.3.4. Использовать знания свойств древесины твердых пород и знать способы ее обработки
ПК 2.3.5. Выполнять изготовление, пригонку и навеску сложных столярных изделий;
ПК 2.3.6. Выполнять изготовление и установку особо сложных столярных изделий
2.4
140104 2 – Штукатур*
ПК 2.4.1. Приготавливать декоративные растворы, растворы для штукатурки специального назначения и бетоны для торкретирования;
ПК 2.4.2. Выполнять разметку особо сложных поверхностей под штукатурку и промаячивание поверхностей;
ПК 2.4.3. Использовать свойства замедлителей и ускорителей схватывания, свойства растворов с химическими добавками (хлористые растворы, растворы с добавлением поташа, хлористого кальция) и знать правила обращения с ними;
ПК 2.4.4. Выполнять улучшенную штукатурку;
ПК 2.4.5. Использовать знания по устройству растворонасосов, цемент-пушки и форсунок к ним, затирочных машин;
ПК 2.4.6. Использовать знания по требованию к качеству штукатурных работ;
ПК 2.4.7. Выполнять механизированное нанесение растворов и торкрета поверхности;
ПК 2.4.8. Выполнять высококачественную штукатурку;
ПК 2.4.9.Выполнять декоративное оштукатуривание фасадов, разметку и разбивку поверхностей фасада и внутренних поверхностей;
ПК 2.4.10.Производить штукатурку специального назначения (гидроизоляционную, газоизоляционную, звукопоглощающую, термостойкую, рентгенонепроницаемую);
ПК 2.4.11. Производить художественную штукатурку
2.5
140105 2 – Маляр*
ПК 2.5.1. Применять на практике требования, предъявляемые к качеству материалов, применяемых при производстве малярных и обойных работ;
ПК 2.5.2. Применять на практике требования, предъявляемые к качеству окрашенных и оклеенных поверхностей;
ПК 2.5.3. Приготовлять окрасочные составы;
ПК 2.5.4. Применять на практике знания по устройству и правила эксплуатации машин, механизмов и механизированного инструмента для малярных работ.
ПК 2.5.5. Применять на практике знания по устройству и правила эксплуатации передвижных малярных станций, устройству и правила эксплуатации окрашивающих агрегатов высокого давления;
ПК 2.5.6.Производить подбор окрасочных составов (разбелы, подцвечивание), видов росписей и шрифтов;
ПК 2.5.7. Использовать правила цветообразования и приемы смешивания пигментов с учетом их химического взаимодействия;
2.6

140106 2– Бетоншы*
КҚ 2.6.1. Дайын құрылым мен бұйымдардағы бетон қоспасының сапасына қойылатын талаптарды ескеріп, практикада қолдану;
КҚ 2.6.2. Бетон насос және бетон жүргізу құрылғылары, машиналар мен цементті бетон жолдары жабынын қондырғанда жік ойықтарына арналған құрылғылар, бетон қалайтын және бетон әрлейтін жол машиналары, вибраторлар (дірілдеткіштер) мен виброалаңшалар, вакуумды агрегаттардың түрлері мен негіздері жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 2.6.3. Қысқы мерзімде бетондау құрылымын жүргізу және бетонды қыздыру, аязға қарсы қатырмайтын қоспалар және оларды қолдану тәсілдерін білу;
КҚ 2.6.4. Ағашты тіреп ұстап тұратын, күрделілігі орташа құрылым қалпын қондыру және бөлшектеу;
КҚ 2.6.5. Қарапайым арматураны қондыру және жинау, қиын арматураланған құрылым мен бұйымдарды дайындау;
КҚ 2.6.6. Құрылым, бетонды күтіп – баптау, нығыздап қалау ережелері бойынша бетон қоспасын қалауға ұсыну тәсілінде алған білімін практикада қолдану;
КҚ 2.6.7. Бетон қоспасын нығыздау және қалау;
2.7
140107 2 – Арқаулаушы *
КҚ 2.7.1. Арматураны, армоқұрылымды монтаждау мен арматураның барлық түрлерінің бастапқы кернеуі үшін такелаждық құрылғы мен механизмдер қолдану;
КҚ 2.7.2. Шаблонда немесе темір – бетон ұстындарын орнатқанда қолданылатын темір тіреулерде (кондукторда) орналасуын белгілеу және қарапайым торлар мен жазық қаңқалардың өзегін сызба мен нобай бойынша бұрап айналдыру;
КҚ 2.7.3. Ванна тәсілімен арматураны дәнекерлеуге дайындау;
КҚ 2.7.4. Армопалубалық блоктарды және фермопакеттерді, бос каркастарды құрастырғанда, сызба мен нобай бойынша өзектерінің орналасуын белгілеу;
КҚ 2.7.5. Құрылған арматура мен армоқұрылымды бұрап айналдыру;
КҚ 2.7.6. Жазық арматуралық қаңқалар (каркастар) мен и блоктарды қабылдау ережелері бойынша алған білімін практикада қолдану;
2.8
140108 2 – Пеш салушы*
КҚ 2.8.1.Түрлі жағдайда пайдаланылатын пештер мен алауошақтардың (каминдердің) құрылымы жайлы білімін практикада қолдану:
КҚ 2.8.2. Параллельді және біртіндеп түтін айналымын жасайтын құрылғы жасау;
КҚ 2.8.3. Әр түрлі отын түрлеріне арналған отын құрылымы жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 2.8.4. Пеш пен алауошақтарды (каминдерді) қалау сапасына қойылатын талаптар жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 2.8.5. Жіктерді байлаудың барлық жүйелерін қолдана отырып, қалау;
КҚ 2.8.6. Қыш тақташамен қапталған қаптама астынан белгілеу;
КҚ 2.8.7. Қалау барысында алауошақ пен пешті қыш тақташамен (кафельмен) қаптау;
2.9
140109 2 – Мәрмәрмен қаптаушы*
КҚ 2.9.1. Бояғыштардың өндіріс жағдайында сілтілік тұрақтылығын және жарыққа тұрақтылығын анықтау;

140106 2– Бетонщик*
ПК 2.6.1. Применять на практике требования, предъявляемые к качеству бетонных смесей, готовых конструкций и изделий;
ПК 2.6.2. Применять на практике знания видов и основ устройства бетононасосов и бетоноводов, машин и приспособлений для прорезки швов при устройстве цементно-бетонных дорожных покрытий, бетоноукладочных и бетоноотделочных дорожных машин, вибраторов и виброплощадок, вакуумных агрегатов;
ПК 2.6.3. Производить бетонирование конструкций в зимнее время и знать способы прогрева бетона, противоморозные добавки и область их применения
ПК 2.6.4. Производить установку и разборку опалубки конструкций средней сложности и поддерживающих лесов
ПК 2.6.5. Производить сборку и установку простой арматуры, изготавливать напряженно-армированные конструкции и изделия;
ПК 2.6.6. Применять на практике знания приемов подачи бетонных смесей в конструкции, правил уплотнения и ухода за бетоном;
ПК 2.6.7. Выполнять укладку и уплотнение бетонной смеси21
2.7
140107 2 - Арматурщик*
ПК 2.7.1. Применять такелажные приспособления и механизмы для монтажа арматуры, армоконструкций и предварительного напряжения арматуры всех видов;
ПК 2.7.2. Производить разметку расположения в шаблоне или в кондукторе и выверку по чертежам и эскизам стержней, простых сеток и плоских каркасов;
ПК 2.7.3. Производить подготовку арматуры под сварку, в том числе ванным способом;
ПК 2.7.4. Производить разметку расположения стержней при сборке пространственных каркасов, армоопалубочных блоков и фермопакетов по чертежам и эскизам;
ПК 2.7.5. Производить выверку установленной арматуры и армоконструкций;
ПК 2.7.6. Применять на практике знания правил приемки плоских арматурных каркасов и блоков
2.8
140108 2 - Печник*
ПК 2.8. 1. Применять на практике знания конструкций печей и каминов различного назначения;
ПК 2.8.2. Производить устройство параллельных и последовательных дымооборотов;
ПК 2.8.3. Применять на практике знания конструкции топливников для различного вида топлива;
ПК 2.8.4. Применять на практике знания по требованиям, предъявляемым к качеству кладки печей и каминов;
ПК 2.8.5. Выполнять кладку, используя все системы перевязки швов;
ПК 2.8.6. Производить разметку под облицовку изразцами;
ПК 2.8.7. Производить облицовку печей и каминов изразцами в процессе кладки.
2.9
140109 2 - Облицовщик-мраморщик*
ПК 2.9.1. Определять в производственных условиях щелочеустойчивости и светоустойчивости красителей;

КҚ 2.9.2. Мәрмәр массасы құрамын және бояуды таңдау;
КҚ 2.9.3. Жасанды мәрмәрмен қапталған үстіңгі бетті технологиялық жүйелілікпен әрлеу;
КҚ 2.9.4. Қаптау сапасына қойылатын талаптарды орындау;
2.10
140110 2 – Плитамен қаптаушы*
КҚ 2.10.1. Көлбеу (горизонтальды) және тік (вертикальды) үстіңгі бетті бөліктерге бөлу, өлшеу және өңдеу;
КҚ 2.10.2. Фасонды плиталарды құру және бекіту тәсілдерін игеру;
Қ 2.10.3. Қаптама плиталарды ауыстыру және еденді жөндеу жолдарын практикада қолдану;
КҚ 2.10.4. "Марблит" шынысымен қаптау тәсілін игеру;
КҚ 2.10.5. Плиткаларды вибротаптағыш машиналардың негізгі құрылғысы жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 2.10.6. Белгілеу тәсілдерін меңгеру және қисық сызықты үстіңгі бетті декоративті қаптама мен плитка қаптамасы астынан бөліктерге бөлу;
КҚ 2.10.7. Декоративті қаптау тәсілдерін игеру;
2.11
140111 2 – Мозаикамен қаптаушы*
КҚ 2.11.1. Көлбеу (горизонтальды) және тік (вертикальды) үстіңгі бетті бөліктерге бөлу, өлшеу және өңдеу;
КҚ 2.11.2. Шыны, мәрмәр немесе металл талшықтарын қалау тәсілін меңгеру;
КҚ 2.11.3. Таскестелі едендердің беті мен сәулеттік безендіру бөлшектерінің сапасына қойылатын талаптарды білу, қисық сызықты үстіңгі бетті өлшеу және бөліктерге бөлу тәсілдері;
КҚ 2.11.4. Қажетті түс массасын алу үшін бояғыш мөлшерін білу;
КҚ 2.11.5. Отырғызылған таскестеге арналған тастың қасиетін пайдалану;
КҚ 2.11.6.Белгілеу (таңбалау) тәсілдерін, көркем –декоративті қаптама астынан бөліктерге бөлу тәсілдерін игеру;
КҚ 2.11.7. Сурет немесе нобай бойынша декоративті қаптама жасау тәсілдерін меңгеру;
2.12
140112 2 – Қаптап- жылтыратушы*
КҚ 2.12.1. Тастың барлық түрлерін біртіндеп өңдеу мен оның тәсілдерін игеру;
КҚ 2.12.2. Механикаландырылған аспаптармен жұмыс істеу құрылғылары мен ережелерін білу;
КҚ 2.12.3. Плиталарды желімдеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.12.4. Жылтыратып тегістеу сапасына қойылатын талаптарды орындау;
КҚ2.12.5.Қаптаманың зақымданған жерлерін бітеу және жөндеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.12.6. Табиғи тасты ажарлап- әрлеуге арналған стационарлық және жылжымалы станоктардың негізгі құрылғыларын білу;
2.13
140113 2 – Рулонды және дана материалдардан жасалған жапқыштармен төбе жабушы*
КҚ 2.13.1. Орама жабынмен және жеке материалдар жабынымен күрделілігі орташа үй шатырын жабу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.13.2. Жеке материалдар жабынын механикалық өңдеу тәсілін меңгеру, белгіліеу тәсілін және күрделі үй шатырын орама жабынмен және жеке материалдар жабынымен жабу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.13.3. Жағым мен бітеме топырақ жағуға арналған бүріккіштің құрылғысын білу;

ПК 2.9.2. Подбирать краски и составы мраморной массы;
ПК 2.9.3. Выполнять в технологической последовательности отделку поверхностей, облицовываемых искусственным мрамором;
ПК 2.9.4. Выполнять требования, предъявляемые к качеству облицовки;
2.10
140110 2 - Облицовщик-плиточник*
ПК 2.10.1. Выполнять разбивку, провешивание и промаячивание горизонтальных и вертикальных поверхностей;
ПК 2.10.2. Владеть способами установки и крепления фасонных плиток;
ПК 2.10.3. Применять на практике правила ремонта полов и смены облицовочных плиток;
ПК 2.10.4. Владеть способами облицовки стеклом "марблит";
ПК 2.10.5. Применять на практике знания основ устройства машин для вибровтапливания плиток;
ПК 2.10.6. Владеть способами разметки и разбивки под облицовку плитками криволинейных поверхностей и под декоративную облицовку;
ПК 2.10.7. Владеть способами декоративной облицовки.
2.11
140111 2 - Облицовщик-мозаичник*
ПК 2.11.1. Владеть способами разбивки, провешивания и промаячивания горизонтальных и вертикальных поверхностей;
ПК 2.11.2. Владеть способами укладки стеклянных, мраморных или металлических жилок;
ПК 2.11.3. Знать требования, предъявляемые к качеству поверхности мозаичных полов и деталей архитектурного оформления способы разбивки и провешивания криволинейных поверхностей;
ПК 2.11.4. Владеть способами дозировки красителей для получения массы необходимого цвета;
ПК 2.11.5. Использовать свойства камня, применяемого для саженой мозаики;
ПК 2.11.6. Владеть способами разметки и разбивки поверхностей под художественно-декоративную облицовку;
ПК 2.11.7. Владеть способами декоративной облицовки по рисункам или эскизам.
2.12
140112 2 - Облицовщик-полировщик*
ПК 2.12.1. Владеть способами и последовательностью обработки камня всех пород;
ПК 2.12.2. Знать устройство и правила работы механизированным инструментом;
ПК 2.12.3. Владеть способами склеивания плит;
ПК 2.12.4. Выполнять требования, предъявляемые к качеству полировки;
ПК 2.12.5. Владеть способами ремонта и заделки поврежденных мест облицовки;
ПК 2.12.6. Знать основы устройства стационарных и передвижных станков для шлифовки и полировки естественного камня.
2.13
140113 2 - Кровельщик по рулонным кровлям и
по кровлям из штучных материалов*
ПК 2.13.1. Владеть способами покрытия крыш средней сложности рулонными и штучными кровельными материалами;
ПК 2.13.2. Владеть способами механизированной обработки штучных кровельных материалов, способами разметки и покрытия крыш сложной формы рулонными и штучными кровельными материалами;
ПК 2.13.3. Знать устройство распылителей для нанесения мастик и грунтовок;

КҚ 2.13.4. Құрылғы қабысуларының барлық түрлерінің ерекшеліктерін білу;
КҚ 2.13.5. Орама материалдарды жапсыруға қолданылатын машиналардың құрылғысын білу;
КҚ 2.13.6. Күрделі нысандағы шатыр жабынының сапасына қойылатын талаптарды орындау;
КҚ 2.13.7. Орама, жағым және жеке шатыр материалдарының негізгі қасиеттерін білу;
КҚ 2.13.8. Агрегаттарды тұтыну ережелері мен құрылғыларын білу және балқытылған қарақағазды (жабын материалын) қыздыруға арналған аспаптарды білу;
2.14
140114 2 – Болат жапқыштармен төбе жабушы*
КҚ 2.14.1. Күрделілігі орташа шатыр жабынының құрылғысы мен жөндеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.14.2. Шаблон дайындау және шаблон бойынша бұйымдар мен бөлшектерді, құрыш табақ шатырдан жасалған жабынның фасонды бөлшектер жинау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.14.3. Жабын элементтерін дайындаудың механикалық тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.14.4. Жабын жіктерін дәнекерлеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.14.5. Табақты құрыш шатыр жасау және жөндеу тәсілдерін игеру;
2.15
140115 2 – Темір бетон және болат бұйымдарын монтаждаушы*
КҚ 2.15.1. Құрыш және темірбетон құрылымдарын, құрама бетон түрлері мен бетон маркаларын, құрылыс болаттарының маркалары мен негізгі қасиеттерін анықтау;
КҚ 2.15.2. Жеке элементтерден құрылымды жинау және құрастыру әдістерін игеру;
КҚ 2.15.3. Орташа салмақты құрылымды құрастыруда такелаждық және көтергіш жабдықтар мен аспаптарды қондыру және жинаудың амал – тәсілдерін игеру;
КҚ 2.15.4. Құрастырылған құрылымды ілмектеу, байланыстыру мен құрылым элементтерін бекіту, құрылымды құрастырғанда тас төсем жасау тәсілдерін игеру;
КҚ 2.15.5.Түйіскен жерлердің саңылаусыз, ауа кірместей болуы үшін нығыз төсемдер қолдану және оларды жапсыру тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.15.6. Ауыр құрама темірбетон бағаналарын, іргетас блоктарын және тіреулерді монтаждау, ғимараттар мен имараттардың жеке ауыр элементті немесе блокты құрыш құрылымдарын монтаждау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.15.7. Ауыр құрыш бағаналар мен тіреулерді монтаждау, құрыш құрылымдарды нығыздап жинау тәсілдері мен амалдарын игеру;
КҚ 2.15.8. Өндірістік имараттар мен ғимараттардың ерекше ірі габаритті және ауыр салмақты құрылымдарын монтаждау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.15.9. Такелаждық және көтергіш жабдықтар мен аспаптардың аса күрделі түрлерін жинау және қондыру амалдары мен тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.15.10. Көлемді блоктар мен құрылымдардың типтік емес аса күрделі ілмектеу, газ жиналатын, сақталатын орын (газгольдер) мен қоймаларын (резервуарды) полистілі және индустриальды монтаждау тәсілдерін меңгеру;
2.16
140116 2 – Паркетші*
КҚ 2.16.1. Еденге ламинат пен паркет қалқаны қатарынан төсем төсеу және жөндеу тәсілдерін меңгеру;

ПК 2.13.4. Знать особенности устройства примыкания всех видов;
ПК 2.13.5. Знать устройство машин, применяемых для наклейки рулонных материалов;
ПК 2.13.6. Выполнять требования, предъявляемые к качеству покрытий кровель сложной формы.
ПК 2.13.7. Знать основные свойства рулонных, мастичных и штучных кровельных материалов;
ПК 2.13.8. Знать устройства и правила обращения с агрегатами и приспособлениями для разогрева наплавляемого рубероида.
2.14
140114 2 - Кровельщик по стальным кровлям*
ПК 2.14.1. Владеть способами ремонта и устройства покрытий крыш средней сложности;
ПК 2.14.2. Владеть способами изготовления шаблонов и сборки по шаблонам изделий, деталей и фасонных частей покрытий из кровельной листовой стали;
ПК 2.14.3. Владеть механизированными способами заготовки элементов покрытий;
ПК 2.14.4. Выполнять приемы пайки швов покрытий;
ПК 2.14.5. Владеть способами ремонта и устройства кровель из листовой кровельной стали.
2.15
140115 2 - Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций*
ПК 2.15.1. Определять основные свойства и марки строительных сталей, марки бетона и виды сборных бетонных, железобетонных и стальных конструкций;
ПК 2.15.2. Владеть способами сборки и монтажа конструкций из отдельных элементов;
ПК 2.15.3. Владеть способами и приемами сборки и установки такелажного и подъемного оборудования и приспособлений при монтаже конструкций средней массы;
ПК 2.15.4. Владеть способами строповки монтируемых конструкций, способы соединений и креплений элементов конструкций, способы подмащивания при монтаже конструкций;
ПК 2.15.5. Применять уплотняющие прокладки для герметизации стыков и владеть способами их наклейки;
ПК 2.15.6. Производить монтаж тяжелых сборных железобетонных колонн, фундаментных блоков и балок, владеть способами монтажа стальных конструкций зданий и сооружений отдельными тяжелыми элементами или блоками;
ПК 2.15.7. Владеть способами и приемами монтажа тяжелых стальных колонн и балок, способами укрупнительной сборки стальных конструкций;
ПК 2.15.8. Владеть способами монтажа особо крупных габаритных и тяжеловесных конструкций зданий и промышленных сооружений;
ПК 2.15.9. Владеть способами и приемами сборки и установки особо сложных видов такелажного и подъемного оборудования и приспособлений;
ПК 2.15.10. Владеть способами особо сложной нетиповой строповки конструкций и объемных блоков, способами полистового и индустриального монтажа резервуаров и газгольдеров.
2.16
140116 2 - Паркетчик*
ПК 2.16.1. Владеть способами настилки и ремонта полов из рядового щитового паркета и ламината;

КҚ 2.16.2. Паркет қалқанын дайындау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.16.3. Қалқан бетінің табанын және оның паркет тойтармасын қаптауға дайындау, паркет қалқаны қатарынан еденге төсем төсеу және оны жөндеу әдістерін меңгеру;
КҚ 2.16.4. Паркет еденнің сапасына қойылатын талаптарды орындау;
Қ 2.16.5. Паркет едендерді жеке тойтармалар мен тақтайлардан және паркет қалқанынан төсем төсеу мен жөндеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.16.6. Паркет еденді әрлеу машиналарының құрылғыларын білу және оларды пайдалану ережелерін білу;
2.17
140117 2 – Стропальші*
КҚ 2.17.1. Монтаждауда қолданылатын барлық ауыр жүк көтергіш құралдарды сынау және жабдықтау әдістерін, құрылғыларын, пайдалану ережелерін білу;
КҚ 2.17.2. Түрлі такелаждық жұмыстарға арналған болат арқандарды таңдау;
КҚ 2.17.3. Ауыр салмақты құрылыс құрылымдары мен жабдықтарын құрастыру (монтаждау) орнына көтеріп, түсіруде ілмектеу мен шешу әдістерін меңгеру;
КҚ 2.17.4. Болат арқандар мен ілмектерді жарамсыз деп танығанда (бракқа шығарғанда), Мемлекеттік қалалық техбақылау ережелерін практикада қолдану;
КҚ 2.17.5. Болат қанаттарды сынау ережелерін, майлау және жарамсыз деп тану мерзімін практикада қолдану;
2.18
140118 2 – Құрылыс слесарі*
КҚ 2.18.1. Аспаптарды дайындауға қолданылатын металдардың негізгі қасиеттерін білу;
КҚ 2.18.2. Аспаптарды шынықтыру мен түзетудің негізгі амал - тәсілдерін амалдарын практикада қолдану;
КҚ 2.18.3. Такелаждық жабдықтардың, жөндеуде қолданылатын механикалық станоктар мен аспаптардың құрылғысы мен пайдаланылуын білу;
КҚ 2.18.4. Қорытпаның негізгі көрсеткіштерін, болат металдардың маркалары мен сорттарын, қондыру мен ауытқу шегі жайлы жалпы мәліметтерді практикада қолдану;
КҚ 2.18.5. Механикаландырылған аспаптарды қолдана отырып, күрделі бөлшектерді слесарлық және термоөңдеу тәсілдерін игеру;
КҚ 2.18.6. Бөлшектерді жинау мен өңдеуде қондыру және ауытқу шегін практикада қолдану;
КҚ 2.18.7.Шаблон мен заттың мөлшерін дәл белгілеу үшін қолданылатын өлшеуіш (калибр) бойынша бөлшектерді қиюластыру тәсілдерін игеру;
КҚ 2.18.8. Машинаны жөндеу, реттеу, жинау, бөлшектеу, сондай – ақ іштен жанатын қозғалтқышты (двигательді) құру ережелері мен тәсілдерін практикада қолдану;
2.19
140119 2 – Құрылыс электрслесарі*
КҚ 2.19.1. Күрделілігі орташа электр сұлбасын білу, құрастырылған приборлар мен аӨКТараттардың құрылғысының негіздерін білу;
КҚ 2.19.2. Технологиялық линиялардағы жұмыс тәртібін, құрылым бөлшектерін таңбалау тәсілдері мен ережелерін білу;
КҚ 2.19.3. Материалдар мен жабдықтарды жинақтау ережелерін практикада қолдану;
КҚ 2.19.4. Жоғары вольтты приборлар мен аӨКТараттардың негізгі құрылғыларын игеру;

ПК 2.16.2. Владеть способами изготовления паркетных щитов;
ПК 2.16.3. Владеть способами подготовки поверхности основания щита и облицовки его паркетной клепкой, способами настилки и ремонта полов из рядового и щитового паркета;
ПК 2.16.4. Выполнять требования, предъявляемые к качеству паркетных полов;
ПК 2.16.5. Владеть способами настилки и ремонта паркетных полов из отдельной клепки, досок и паркетных щитов;
ПК 2.16.6. Знать устройство машин для отделки паркетных полов и правила их эксплуатации.
2.17
140117 2 - Стропальщик*
ПК 2.17.1. Знать устройство, правила пользования и способы оснастки и испытания всех грузоподъемных средств, применяемых при монтаже;
ПК 2.17.2. Производить выбор стальных канатов для различных такелажных работ;
ПК 2.17.3. Владеть способами строповки и расстроповки тяжеловесных строительных конструкций и оборудования при подъеме и опускании на место монтажа;
ПК 2.17.4. Применять на практике правила Госгортехнадзора по браковке стальных канатов и стропов;
ПК 2.17.5. Применять на практике правила испытаний, сроки износа и смазки стальных канатов;
2.18
140118 2 - Слесарь строительный*
ПК 2.18.1. Знать основные свойства металлов, применяемых для изготовления инструментов;
ПК 2.18.2. Применять на практике основные правила и способы заправки и закалки инструментов;
ПК 2.18.3. Знать устройство и использование такелажного оборудования, механизированного инструмента и станков, применяемых при ремонте;
ПК 2.18.4. Применять на практике общие сведения о допусках и посадках, сортамента и марки инструментальных сталей, основные данные о сплавах;
ПК 2.18.5. Владеть способами слесарной и термической обработки сложных деталей с применением механизированного инструмента.
ПК 2.18.6. Применять на практике допуски и посадки при обработке и сборке деталей;
ПК 2.18.7. Владеть способами пригонки деталей по шаблонам и калибрам;
ПК 2.18.8. Применять на практике правила и способы установки, разборки, сборки, ремонта и регулирования машин, а также двигателей внутреннего сгорания
2.19
140119 2 - Электрослесарь строительный*
ПК 2.19.1. Владеть знаниями электрических схем средней сложности, основ устройства монтируемых приборов и аппаратов ;
ПК 2.19.2. Знать порядок работы на технологических линиях, правила и способы маркировки деталей конструкций;
ПК 2.19.3. Применять на практике правила комплектования материалов и оборудования;
ПК 2.19.4. Владеть основами устройства высоковольтных приборов и аппаратов;

КҚ 2.19.5. Түйіскен үстіңгі бетті өңдеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.19.6. Бөліп таратқыш қалқандардың, пульттердің, басқару және қорғаныш шкафтарының типтері мен құрылымдарын білу;
КҚ 2.19.7. Электр жабдықтарын реттеу және тексерудің амал – тәсілдерін игеру;
2.20
1401202– Құрғақ әдіс құрылысының маманы
КҚ 2.20.1. Материал бойынша (ағаш, ағашты ауыстырғыш негізінде, пластикалық, акустикалық, гипсокартон) әрлеу панельдерінің жіктелуін білу;
КҚ 2.20.2. Панельдерді қабырғаға жапсыру тәсілдерін игеру;
КҚ 2.20.3. Қабырғаға және төбеге арналған панельдердің қасиеттері мен жапсырылу маркасын білу;
КҚ 2.20.4. Төбені гипсокартонмен және қабырғаны қаптамамен қаптау;
КҚ 2.20.5. Аспалы төбенің құрылғысын жасау;
КҚ 2.20.6 Астыңғы жағынан жалғап тігілген төбені құру;
КҚ 2.20.7.Керіп жасалған төбені құру;
2.23
1401222 – Қаңқа-қаптауыш құрастырылымдар құрастырушысы*
КҚ 2.22.1. Қаңқалы-қаптау конструкциясын жинақтау өндірісі кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.22.2. Таса қабырғаларды констукциясын орнату.
КҚ 2.22.3. Тақта, панель, парақ материалдарын қолдана отырып сыртқы және ішкі кеңістіктерді әрлеу.
КҚ 2.22.4. Қаңқалы-қаптау конструкциясы жұмысын орындау.
2.21
1401242 – Кең бейінді құрылыс шебері
Арқаулаушылық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.24.1. Арқаулаушылық жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.24.2. Арқаулаушылық констукцияларды өндіру.
КҚ 2.24.3. Әр түрлі күрделілерге темір бетон констукциясын армалау.
КҚ 2.24.4. Арқаулаушылық жұмысы кезінде сапасын қадағалап тұру.
Бетондау жұмысын орындау.
КҚ 2.24.1. Бетондау жұмысын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.24.2. Әр түрлі ауыр жұмыстарға бетон өнімдерін өндіру.
КҚ 2.24.3. Темір бетон және бетон жұмыстарының сапасын қадағалау.
КҚ 2.24. 4. Бетон және темірбетон конструкциясын жөндеу жұмыстарын орындау.
Тас жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.24.1. Тас жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.2. Әр тұрлі ауыр жұмыстарға жалпы тас өнімдерін өндіру.
КҚ 2.24.3. Орташа салмақты архитекторлық элементтерді кірпіштен және тастардан орындау.
КҚ 2.24.4. Кірпіш ғимараттарды орындау кезінде жабдықтау жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.5. Тастарды қалауды орындау кезінде жылу оқшаулағыш жұмыстарын өндіру.
КҚ 2.24.6. тас жұмыстары кезінде сапасын қадағалау.
КҚ 2.24.7. Тас констукциясына жөндеу жүргізу.
Металл констукциясы және құрамалы темір бетоннан ғимараттармен имараттардың барлық типтеріне жинақтау жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.1. Жинақтау жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.2. Барлық типтік ғимараттарды тұрғызу кезінде темірбетон констукциясын жинақтап өндіру.
КҚ 2.24.3. Ғимарттармен имараттарды металл констукциясымен жинақтау өндіру.
КҚ 2.24.4. Жинақтау жұмыстарының сапасын қадағалау.
Пеш салу жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.24.1. Пеш салу жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.2. Әр түрлі типті пештерге қалауды өндіру.
КҚ 2.24.3. Пештерді әртүрлі материалдармен әрлеу.
КҚ 2.24.4. Пеш салу жұмыстары кезінде сапасын қадағалау.
КҚ 2.24.5. Пештерге жөндеу жұмыстарын өндіру.
Құрылыс ұстасы жұмыстарын орындау.
КҚ 2.24.1. Құрылыс ұстасы жұмыстарын өндіру алдында дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.2. Құрылыс жүктері және констукцияларды ір түрлі топтағы ұсталықпен өндіру.
Электірлі дәнекерлеуді қолмен орындау жұмыстары.
КҚ 2.24.1. Электірлі дәнекерлеуді қолмен орындау жұмыстарын орындау алдында дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.24.2. Әр түрлі күрделілерге металл констукциясын қолмен электрлі дәнекерлеуді жұргізу.
КҚ 2.24.3.Әр түрлі күрделілерге металлдарды кесуді жүргізу.
КҚ 2.24.4. Әр түрлі құралдардың және бұйындардың еруі.
КҚ 2.24.5. Дәнекерлеу жұмыстарының сапасын қадағалау.

ПК 2.19.5. Владеть способами обработки контактных поверхностей;
ПК 2.19.6. Знать типы и конструкции распределительных щитов, пультов и шкафов управления и защиты;
ПК 2.19.7. Владеть способами и методами проверки и регулирования электрического оборудования.
2.20
140120 2-Специалист по сухому методу строительства
ПК 2.20.1. Знать классификацию отделочных панелей по материалу (деревянные, на основе заменителей дерева, пластиковые, акустические, гипсокартона);
ПК 2.20.2. Владеть способами крепления панелей к стенам;
ПК 2.20.3. Знать свойства и марки клеев для стеновых и потолочных панелей;
ПК 2.20.4. Производить обшивку стен и потолков гипсокартоном;
ПК 2.20.5. Производить устройство подвесных потолков;
ПК 2.20.6 Производить устройство подшивных потолков;
ПК 2.20.7. Производить устройство натяжных потолков.
2.21
140122 2 - Монтажник каркасно-обшивных конструкций
ПК 2.22.1. Выполнять подготовительные работы при производстве монтажа каркасно-обшивочных конструкций.
ПК 2.22.2. Устраивать ограждающие конструкции, перегородки.
ПК 2.22.3. Выполнять отделку внутренних и наружных поверхностей с использованием листовых материалов, панелей, плит.
ПК 2.22.4. Выполнять ремонт каркасно-обшивочных конструкций
2.22
140124 2 – Мастер
строитель широкого профиля
Выполнение арматурных работ.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве арматурных работ.
ПК 2.24.2. Изготавливать арматурные конструкции.
ПК 2.24.3. Армировать железобетонные конструкции различной сложности.
ПК 2.24.4. Контролировать качество арматурных работ.
Выполнение бетонных работ.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве бетонных работ.
ПК 2.24.2. Производить бетонные работы различной сложности.
ПК 2.24.3. Контролировать качество бетонных и железобетонных работ.
ПК 2.24. 4. Выполнять ремонт бетонных и железобетонных конструкций.
Выполнение каменных работ.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве каменных работ.
ПК 2.24.2. Производить общие каменные работы различной сложности.
ПК 2.24.3. Выполнять сложные архитектурные элементы из кирпича и камня.
ПК 2.24.4. Выполнять монтажные работы при возведении кирпичных зданий.
ПК 2.24.5. Производить гидроизоляционные работы при выполнении каменной кладки.
ПК 2.24.6. Контролировать качество каменных работ.
ПК 2.24.7. Выполнять ремонт каменных конструкций.
Выполнение монтажных работ при возведении всех типов зданий и сооружений из сборных железобетонных и металлических конструкций.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве монтажных работ.
ПК 2.24.2. Производить монтаж железобетонных конструкций при возведении всех типов зданий.
ПК 2.24.3. Производить монтаж металлических конструкций зданий и сооружений.
ПК 2.24.4. Контролировать качество монтажных работ.
Выполнение печных работ.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве печных работ.
ПК 2.24.2. Производить кладку различных типов печей.
ПК 2.24.3. Выполнять отделку печей различными материалами.
ПК 2.24.4. Контролировать качество печных работ.
ПК 2.24.5. Производить ремонт печей.
Выполнение стропальных работ.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве стропальных работ.
ПК 2.24.2. Производить строповку и увязку различных групп строительных грузов и конструкций.
Выполнение сварочных работ ручной электродуговой сваркой.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве сварочных работ ручной электродуговой сваркой.
ПК 2.24.2. Производить ручную электродуговую сварку металлических конструкций различной сложности.
ПК 2.24.3. Производить резку металлов различной сложности.
ПК 2.24.4. Выполнять наплавку различных деталей и изделий.
ПК 2.24.5. Осуществлять контроль качества сварочных работ

2.22
1401252 – Өңдеу құрылыс жұмыстарының шебері
Сылақ жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.1. Сылақ жұмыстарын орындағаннан бұрын дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.25.2. Күрделі үстіңгі беттерді сылақтауды орындау.
КҚ 2.25.3. Сылақталған беттерді әрлеу.
КҚ 2.25.4. Сылақталған беттерге жөндеу жүргізу.
Қаңқалы-қаптау конструкциясын жинақтау
КҚ 2.25.1. Қаңқалы-қаптау конструкциясын жинақтау өндірісі кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.25.2. Таса қабырғаларды констукциясын орнату.
КҚ 2.25.3. Тақта, панель, парақ материалдарын қолдана отырып сыртқы және ішкі кеңістіктерді әрлеу.
КҚ 2.25.4. Қаңқалы-қаптау конструкциясы жұмысын орындау.
Сырлау жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.1. Сырлау жұмыстарын өндірер алдында дайындық жұмысын жүргізу.
КҚ 2.25.2. Беттерді әр түрлі сылақ құрамдарымен бояу.
КҚ 2.25.3. Беттерді әр түрлі материалдармен желімдеу.
КҚ 2.25.4. Боялған және желімденген беттерге жөндеу жүргізу.
Плитамен және таскескенмен әрлеу жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.1. Әрлеу жұмыстарын өндіру алдында дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.2. Көлбеу (горизонтальды) және тік (вертикальды) үстіңгі беттеріне әрлеу жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.3. Плитамен және таскескенмен әрлеу жұмыстарын орындау.
Синтетикалық материалдан әрлеу жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.1. Синтетикалық материалмен әрлеу жұмыстарын өндіру алдында дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.2. Әр түрлі күрделі беттерге синтетикалық материалдармен өңдеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.25.3. Синтетикалық материалдармен әрленген беттерге жөндеу жүргізу.
Мозайкалық жұмысты орындау.
КҚ 2.25.1. Мозайкалық едендерді орнату кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.25.2. Мозайкалық едендерді орындау.
КҚ 2.25.3. Мозайкалық едендерге жөндеу жүргізу.
140126 2 – Жалпы құрылыс жұмыстарының шебері
Арқаулаушылық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.26.1. Арқаулаушылық жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.26.2. Арқаулаушылық конструкцияларды дайындау.
КҚ 2.26.3. Әр түрлі күрделілерге темір бетон констукциясын армалау.
КҚ 2.26.4. Арматуралау жұмысы кезінде сапасын қадағалап тұру.
Бетондау жұмысын орындау.
КҚ 2.26.1. Бетондау жұмысын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.26.2. Әр түрлі ауыр жұмыстарға бетон өнімдерін өндіру.
КҚ 2.26.3. Темір бетон және бетон жұмыстарының сапасын қадағалау.
КҚ 2.26. 4. Бетон және темірбетон констукциясынв жөндеу жұмыстарын орындау.
Тас жұмыстарын орындауда.
Қ 2.26.1. Тас жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
Қ 2.26.2. Әр тұрлі ауыр жұмыстарға жалпы тас өнімдерін өндіру.
КҚ 2.26.3. Орташа салмақты архитекторлық элементтерді кірпіштен және тастардан орындау.
КҚ 2.26.4. Кірпіш ғимараттарды орындау кезінде жабдықтау жұмыстарын жүргізу.

2.22
140125 2 - Мастер отделочных строительных работ
Выполнение штукатурных работ.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при производстве штукатурных работ.
ПК 2.25.2. Производить оштукатуривание поверхностей различной степени сложности.
ПК 2.25.3. Выполнять отделку оштукатуренных поверхностей.
ПК 2.25.4. Выполнять ремонт оштукатуренных поверхностей.
Выполнение монтажа каркасно-обшивочных конструкций.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при производстве монтажа каркасно-обшивочных конструкций.
ПК 2.25.2. Устраивать ограждающие конструкции, перегородки.
ПК 2.25.3. Выполнять отделку внутренних и наружных поверхностей с использованием листовых материалов, панелей, плит.
ПК 2.25.4. Выполнять ремонт каркасно-обшивочных конструкций.
Выполнение малярных работ.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при производстве малярных работ.
ПК 2.25.2. Окрашивать поверхности различными малярными составами.
ПК 2.25.3. Оклеивать поверхности различными материалами.
ПК 2.25.4. Выполнять ремонт окрашенных и оклеенных поверхностей.
Выполнение облицовочных работ плитками и плитами.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при производстве облицовочных работ.
ПК 2.25.2. Выполнять облицовочные работы горизонтальных и вертикальных поверхностей.
ПК 2.25.3. Выполнять ремонт облицованных поверхностей плитками и плитами.
Выполнение облицовочных работ синтетическими материалами.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при облицовке синтетическими материалами.
ПК 2.25.2. Выполнять облицовку синтетическими материалами различной сложности.
ПК 2.25.3. Выполнять ремонт облицованных поверхностей синтетическими материалами.
Выполнение мозаичных работ.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при устройстве мозаичных полов.
ПК 2.25.2. Устраивать мозаичные полы.
ПК 2.25.3. Выполнять ремонт мозаичных полов.
3.26
1401262 - Мастер общестроительных работ
Выполнение арматурных работ.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве арматурных работ.
ПК 2.26.2. Изготавливать арматурные конструкции.
ПК 2.26.3. Армировать железобетонные конструкции различной сложности.
ПК 2.26.4. Контролировать качество арматурных работ.
Выполнение бетонных работ.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве бетонных работ.
ПК 2.26.2. Производить бетонные работы различной сложности.
ПК 2.26.3. Контролировать качество бетонных и железобетонных работ.
ПК 2.26. 4. Выполнять ремонт бетонных и железобетонных конструкций.
Выполнение каменных работ.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве каменных работ.
ПК 2.26.2. Производить общие каменные работы различной сложности.
ПК 2.26.3. Выполнять сложные архитектурные элементы из кирпича и камня.
ПК 2.26.4. Выполнять монтажные работы при возведении кирпичных зданий.

КҚ 2.26.5. Тастарды қалауды орындау кезінде жылу оқшаулағыш жұмыстарын өндіру.
КҚ 2.26.6. тас жұмыстары кезінде сапасын қадағалау.
КҚ 2.26.7. Тас констукциясына жөндеу жүргізу.
Металл констукциясы және құрамалы темір бетоннан ғимараттармен имараттардың барлық типтеріне жинақтау жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.26.1. Жинақтау жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.26.2. Барлық типтік ғимараттарды тұрғызу кезінде темірбетон констукциясын жинақтап өндіру.
КҚ 2.26.3. Ғимарттармен имараттарды металл констукциясымен жинақтау өндіру.
КҚ 2.26.4. Жинақтау жұмыстарының сапасын қадағалау.
Пеш салу жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.24.1. Пеш салу жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.26.2. Әр түрлі типті пештерге қалауды өндіру.
КҚ 2.26.3. Пештерді әртүрлі материалдармен әрлеу.
КҚ 2.26.4. Пеш салу жұмыстары кезінде сапасын қадағалау.
КҚ 2.26.5. Пештерге жөндеу жұмыстарын өндіру.
Стропальдық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.26.1. Стропальдық жұмыстарын өндіру алдында дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.26.2. Құрылыс жүктері және констукцияларды әр түрлі топтағы ұсталықпен өндіру.
Электрлі дәнекерлеуді қолмен орындау жұмыстары.
КҚ 2.26.1. Электірлі дәнекерлеуді қолмен орындау жұмыстарын орындау алдында дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.26.2. Әр түрлі күрделілерге металл констукциясын қолмен электрлі дәнекерлеуді жұргізу.
КҚ 2.26.3.Әр түрлі күрделілерге металлдарды кесуді жүргізу.
КҚ 2.26.4. Әр түрлі құралдардың және бұйындардың еруі.
КҚ 2.26.5. Дәнекерлеу жұмыстарының сапасын қадағалау.
3.1
140121 3 - Құрылыс - технигі
КҚ 3.21.1. Жобаланған сызу мен сызба геометрияның амал – тәсілдері, қағидаларын практикада қолдану;
КҚ 3.21.2. Құрылыс сызбаларын жасау мен безендіруге арналған ЕСКД пен СПДС стандарт талаптарын орындау;
КҚ 3.21.3. Автоматты жобалау жүйесін (АЖЖ) қолдана отырып, сызбаларды орындау;
КҚ 3.21.4. Төзімділік, қаттылық және тұрақтылықтың негізгі есебін жасау;
КҚ 3.21.5. Негізгі электротехниканы білу және ғимаратты электрмен жабдықтаудың негізгі есептерін жасау;
КҚ 3.21.6. Электрмен жабдықтау, электр технологиясы және құрылыс алаңшаларын электрмен жабдықтауды білу;
КҚ 3.21.7. Құрылыс материалдары мен бұйымдарының қолданылу аясы мен негізгі қасиеттері жайлы білімдерін практикада қолдану және оларды қабылдау мен қоймаға сақтау ережелерін, шығынды үнемдеу бойынша қойылатын талаптарды білу;
КҚ 3.21.8. Топырақтың жайын, құрамын, қасиеттерінің негізгі параметрлерін білу;
КҚ 3.21.9. Негізгі геодезиялық анықтауларды, әдістерді және определения, топографогеодезиялық жұмыстарды орындау принциптері мен тәсілдерін білу, геодезиялық құралдармен жұмыс істеу;

ПК 2.26.5. Производить гидроизоляционные работы при выполнении каменной кладки.
ПК 2.26.6. Контролировать качество каменных работ.
ПК 2.26.7. Выполнять ремонт каменных конструкций.
Выполнение монтажных работ при возведении всех типов зданий и сооружений из сборных железобетонных и металлических конструкций.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве монтажных работ.
ПК 2.26.2. Производить монтаж железобетонных конструкций при возведении всех типов зданий.
ПК 2.26.3. Производить монтаж металлических конструкций зданий и сооружений.
ПК 2.26.4. Контролировать качество монтажных работ.
Выполнение печных работ.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве печных работ.
ПК 2.26.2. Производить кладку различных типов печей.
ПК 2.26.3. Выполнять отделку печей различными материалами.
ПК 2.26.4. Контролировать качество печных работ.
ПК 2.26.5. Производить ремонт печей.
Выполнение стропальных работ.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве стропальных работ.
ПК 2.26.2. Производить строповку и увязку различных групп строительных грузов и конструкций.
Выполнение сварочных работ ручной электродуговой сваркой.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве сварочных работ ручной электродуговой сваркой.
ПК 2.26.2. Производитьручную электродуговую сварку металлических конструкций различной сложности.
ПК 2.26.3. Производить резку металлов различной сложности.
ПК 2.26.4. Выполнять наплавку различных деталей и изделий.
ПК 2.26.5. Осуществлять контроль качества сварочных работ
3.1
140121 3 - Техник-строитель
ПК 3.21.1. Применять на практике законы, методы и приемы проекционного черчения и начертательной геометрии;
ПК 3.21.2. Выполнять требования стандартов ЕСКД и СПДС к оформлению и составлению строительных чертежей;
ПК 3.21.3. Выполнять чертежи с использованием системы автоматического проектирования (САПР);
ПК 3.21.4. Производить основные расчеты на прочность, жесткость и устойчивость;
ПК 3.21.5. Знать основы электротехники и выполнять основные расчеты электроснабжения зданий;
ПК 3.21.6. Знать электроснабжение, электротехнологии и электрооборудование строительных площадок;
ПК 3.21.7. Применять на практике знания основных свойств и области применения строительных материалов и изделий, знать правила их приемки и складирования, требования по экономному расходованию;
ПК 3.21.8 Знать основные параметры состава, состояние и свойства грунтов;
ПК 3.21.9. Знать основные геодезические определения, методы и принципы выполнения топографогеодезических работ, работать с геодезическими приборами;

КҚ 3.21.10. Құрылыс машиналарының техникалық - экономикалық және пайдалану көрсеткіштерін, жұмыс істеу принциптерін, қолданылу орнын білу және негізгі кіші механизациялық құралдар, олардың құрылыс жұмыстарының түрлеріне сәйкес қолданылу ережелерін, кіші механизациялық құралдары мен құрылыс машиналарын пайдалануда еңбекті қорғауды білу;
КҚ 3.21.11.Техникалық және тарифтік норма негіздерін, жобалық – сметалық құжаттарды бекіту мен келісу, жасалу тәртібі, құрамы жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 3.21.12. Құрылыс ұйымдарының негізгі қорлары мен айналым қаражаттары, оларды пайдалану көрсеткіштері жайлы білу;
КҚ 3.21.13. Ұйымның қаржы және еңбек қорларының құрамы, оларды тиімді пайдалану көрсеткіштері жайлы білу;
КҚ 3.21.14. Қазіргі жағдайдағы еңбекке ақы төлеу нысандары, баға белгілеу жайлы білу;
КҚ 3.21.15. Құрылыс ұйымдарының (мекемелерінің) қызметін ұйымдастыру және жоспарлау жайлы білу;
КҚ 3.21.16. Бизнес- жоспар жасау;
КҚ 3.21.17. Құрылыс ұйымдарын басқару негіздерін білу;
КҚ 3.21.18. Маркетинг стратегиясы мен тактикасын білу;
КҚ 3.21.19.Құрылыс сызбаларын жасау міндеттерін шешуде нормативтік құжаттарды қолдану;
КҚ 3.21.20.Құрылыс сызбаларын қолмен және компьютерлік графикамен жасау;
КҚ 3.21.21. Нобайлар жасау;
КҚ 3.21.2. Төзімділігін, қаттылығын және орнықтылығын есептеу;
КҚ 3.21.23. Жасалынған сұлбаға сай электр жабдықтары мен электрлік құралдарды іске қосу, ауыстыру, жерге қосу;
КҚ 3.21.24. Құрылыс алаңында электрлік технология және электрлік жабдықтарды қолдану бойынша оңтайлы шешімдер қабылдау;
КҚ 3.21.25. Сыртқы белгілері мен таңбалары бойынша құрылыс материалдары мен бұйымдарының түрлері мен сапасын анықтау;
КҚ 3.21.26. Нақты жағдайда қолдану үшін құрылыс материалдары мен бұйымдарын техникалық және экономикалық жағынан негізделген таңдау жасау;
КҚ 3.21.27.Геологиялық тілік, стратиграфиялық бағана жасау және топырақтың төзімділігін және түрін өзгерткіштік қасиетін анықтау;
КҚ 3.21.28. Геологиялық карта мен кесінділерді оқу;
КҚ 3.21.29. Топографиялық картаны оқу, карта бойынша жобаланған линиялардың ұзындығы мен бағыт – бағдар бұрыштарын, координаттары мен биіктігін анықтау; анықталған координат бойынша нүктенің орналасу жайын және құрал – саймандық тәсілмен жобалық жер көлемін анықтау;
КҚ 3.21.30. Механизацияланған құрылыс жұмыстарын атқару үшін құрылыс машиналары мен кіші механизациялық құралдардың өнімділігін анықтау және комплектісін таңдау, энергетикалық құрылғылар, көлік құралдары, құрылыс машиналарының жедел жұмыс істеуінің есебін жүргізу;

ПК 3.21.10. Знать назначение, принципы действия, технико-экономические и эксплуатационные показатели основных строительных машин и средств малой механизации, правила их применения при соответствующих видах строительных работ, охрану труда при эксплуатации строительных машин и средств малой механизации;
ПК 3.21.11. Применять на практике знания о составе, порядке разработки, согласования и утверждения проектно-сметной документации; основ технического и тарифного нормирования;
ПК 3.21.12. Обладать знаниями основных фондов и оборотных средств строительной организации, показателями их использования;
ПК 3.21.13. Обладать знаниями о составе трудовых и финансовых ресурсов организации, показателей их эффективного использования;
ПК 3.21.14. Обладать знаниями по механизмам ценообразования, формам оплаты труда в современных условиях;
ПК 3.21.15. Владеть знаниями по организации и планированию деятельности строительной организации (предприятия);
ПК 3.21.16. Разрабатывать бизнес-плана;
ПК 3.21.17. Владеть знаниями основ управления строительной организацией;
ПК 3.21.18. Владеть знаниями по стратегии и тактики маркетинга;
ПК 3.21.19. Пользоваться нормативной документацией при решении задач по составлению строительных чертежей;
ПК 3.21.20. Выполнять строительные чертежи в ручной и компьютерной графике;
ПК 3.21.21. Выполнять эскизы;
ПК 3.21.22. Выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость;
ПК 3.21.23. Подключать, переключать, заземлять электрооборудование и электроинструмент согласно существующим схемам;
ПК 3.21.24. Принимать оптимальные решения по использованию электротехнологий и электрооборудования на строительной площадке;
ПК 3.21.25. Определять по внешним признакам и маркировке вид и качество строительных материалов и изделий;
ПК 3.21.26. Производить технический и экономический обоснованный выбор строительных материалов и изделий для конкретных условий использования;
ПК 3.21.27. Выполнять геологический разрез, стратиграфическую колонку и определять прочность и деформативные свойства грунтов;
ПК 3.21.28. Читать геологическую карту и разрезы;
ПК 3.21.29. Читать топографическую карту, определять по карте длины и ориентационные углы проектных линий, координаты и высоты; по известным координатам определять положение точки и проектной величины на местности инструментальными методами;
ПК 3.21.30. Определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения механизированных строительных работ; вести оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств;

КҚ 3.21.31. Сметалық құжат жасау;
КҚ 3.21.32. Жұмыс өндірісінде наряд жасау, бригаданың алатын жалақысын есептеп шығару, бөлу;
КҚ 3.21.33. Құрылыс ұйымының экономикалық қызметінің негізгі көрсеткіштерін есептеу;
КҚ 3.21.34. Құрылыстың негізгі үлесті техникалық–экономикалық көрсеткіштерін (ТЭК) есептеу;
КҚ 3.21.35. Шағын мекеменің негізгі тіркеу құжаттарын рәсімдеу;
КҚ 3.21.36. Келісімшарттар құру, жасасу;
КҚ 3.21.37. Нарық жайлы мәліметтерді пайдалану, тауар атауларын, тауар қозғалысы мен өтімін анықтау;
3.2
140123 3 - Қаңқалы-қаптау технологиясы бойынша маманы
КҚ 3.23.1. Бригада жұмыстарын жоспарлау.
КҚ 3.23.2. Біліктілігіне байланысты белгіленген міндеттерді әр бір мүшелерге тағайындау.
КҚ 3.23.3. Әр бригада мүшелері орындаған жұмыстарын бағалау және қадағалау.
КҚ 3.23.4. Еңбекті қорғау шарттарына сәйкес бригада жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 3.23.5. Жұмыстың қауіпсіздік жақтарын қарастыру.
КҚ 3.23.6. Техникалық шарттар және жоба жұмыстарының орындалу шарттарына жиі және құралдандырылған бағалау жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.23.7. Сызаттарды пайда болуын бәсеңдету
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 682 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1077 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1403000 – Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды,
желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану
(түрлері бойынша)
Біліктілігі: 140301 2 - Слесарь-сантехник*
140302 2 - Технологиялық кұбыр жолдарын құрастырушы*
140303 2 - Санитарлық-техникалық кұрал-жабдықты
құрастырушы*
140304 2 - Желдету жүйелерiн құрастырушы: ауаны
кондиционерлеу, пневмакөлiктi,аспирациялауы*

ПК 3.21.31. Составлять сметную документацию;
ПК 3.21.32. Составлять наряды на производство работ, производить начисления и распределения заработной платы в бригаде;
ПК 3.21.33. Рассчитывать основные показатели экономической деятельности строительной организации;
ПК 3.21.34. Рассчитывать основные удельные технико–экономические показатели (ТЭП) строительства;
ПК 3.21.35. Оформлять основные документы по регистрации малых предприятий;
ПК 3.21.36. Составлять и заключать договоры;
ПК 3.21.37. Использовать информацию о рынке, определять товарную номенклатуру, товародвижение и сбыт;
3.2
1401233- Специалист по каркасно-обшивным технологиям
ПК 3.23.1. Планировать работу бригады.
ПК 3.23.2. Распределять обязанности между ее членами в соответствии с их квалификацией.
ПК 3.23.3. Контролировать и оценивать работу, выполняемую каждым членом бригады.
ПК 3.23.4. Организовывать работу бригады в соответствии с требованиями охраны труда.
ПК 3.23.5. Применять безопасные приемы работы.
ПК 3.23.6. Визуально и инструментально проводить оценку соответствия выполненных работ требованиям проекта и технических условий.
ПК 3.23.7. Устранять выявленные дефекты
Приложение 682
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1077
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1403000 - Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)
Квалификации:
140301 2 - Слесарь-сантехник*
140302 2 - Монтажник технологических трубопроводов*
140303 2 - Монтажник санитарно-технического оборудования*
140304 2 - Монтажник систем вентиляции: кондиционирования воздуха, пневмотранспорта и аспирации*

144
ӨО 03
Дипломдық жобалау (8 апта)
288
АА. 00
Аралық аттестаттау
252
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
КА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытуға бөлінген сағат саны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативті сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 687 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1082 қосымша
1403000 — "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды,
желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және
пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының
мазмұны (жоғары деңгей )
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілдері
Қазақ (орыс) тілінің фонетика, лексика, морфология, синтаксисі. Сөз дамыту. Мамандық бойынша терминология. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. (Сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіптік қарым қатынас.
Білімдер:
қазақ (орыс) тілінің фонетика, лексика, морфология, синтаксисін;
- мамандық бойынша терминологияны.
Іскерліктер:
- кәсіптік-бағыттағы мәтінді (сөздікпен) аудару техникасы;
- кәсіптік деңгейде қарым-қатынас жасауды
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіптік қарым қатынасқа арналған лексика грамматикалық материал. Кәсіптік бағдарланған (ауызша, жазбаша, монолог, диалогтық) сөз табының түрлері
Білімдер:
- кәсіптік қарым қатынасқа арналған, мамандық бойынша қажетті материалды;
Іскерліктер:
- кәсіптік бағдарланған (ауызша, жазбаша, монолог, диалогтық) сөз табының түрлерін ажырата білуді.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Денсаулықты нығайту, дененің үйлесімді дамуына ықпал тигізу. Өмірлік маңызды қозғалу дағдылықтары мен мүмкіндіктерін үйрету. Адам ағзасының функционалдық мүмкіндіктерін жетілдіру. Қозғалыс мүмкіндіктерін дамыту. Топпен және жеке бастпен қарым-қатынаста жұмыс істеудегі психикалық ерекшеліктерді тәрбиелеу.
Педагогика, психология, физиология, гигиена, жарақаттанудан сақтану, келбетті түзету білімдерінің негізін оқып үйрену.
Дене тәрбиесімен өздігінен айналысуды ұйымдастыру және практикалық ептілігін қалыптастыру.
Қазақстандағы дене тәрбиесінің даму тарихы. Қозғалыс іс-әрекеттерді үйрену және дене шынықтыру сапасын оқытудың педагогикалық, физиологиялық және психологиялық негіздері. Бұлшық етке күш салудағы тыныс алу, қан айналымы және денеге қуат берудің физиологиялық негіздері. Дене шынықтыру сапасындағы жас шамасының ерекшеліктері. Жеке ағзаның психофункционалды ерекшелігі.
Дене жаттығуларымен жеке айналысуды ұйымдастыру тәсілдері. Жеке гигиена және жарақаттанудан сақтану ережелері. Таңдаған спорт түріне қарай қозғалыс іс-әрекеттерін техникалық дұрыс орындау. Дене ерекшеліктеріне қарай қабілеттерді жетілдіру жеке жаттығуларын жүргізу.
Дене жаттығуларын жасаған кезде ағзаның функционалдық жағдайын бақылау және реттеу.
Жарақаттанудан сақтану және қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Заманауи спорттық жабдықтар мен құрал саймандарды дене шынықтыруын жетілдіру үшін тиімді қолдану.
Білімдер:
- олимпиадалық ойындар мен спорттың даму тарихын;
- адам қозғалысының ерекшеліктері мен тәсілдерін, психологиялық және биологиялық прцесстердің адам қозғалысы мен дамуына тигізер маңызы мен орны;
- дене жаттығуларын жасағанда қан айналымы, тыныс алу және қаңқа бұлшық еттерінің жұмыс істеу ерекшеліктерін бақылаудың қарапайым тәсілдері жайлы;
- есту және көру мүшелерінің маңызын және оларды дамыту жаттығуларын;
- жасалатын жаттығулар терминологиясын;
- дене ерекшеліктері және оларды тестілеудің жалпы ережелерін;
- жеке гигиена, шынықтыру процедураларының ережелерін, дене келбетінің бұзылуын болдырмаудың және дене сымбаттылығын сақтаудың негіздері;
- дене тәрбиесі сабағында болуы мүмкін жарақаттану себептері мен оның алдын алуды.
Іскерліктер:
- дұрыс келбетті қалыптастыру, икемділік, күш жинау және жетілу үйлесімділігін қалыптастыратын таңғы гимнастика және дене жаттығуларының кешенін тиімді орындау және таңдау;
- жүрек қағысының жылдамдығы көрсеткіштері, хал-жайына, сырт көрсеткіштеріне қарай жүктеме беру тәртібін және дене дамуын бақылауды арнайы күнделікке тіркеу;
- өзіндік жаттығулар ұйымдастыру және жүргізу;
- дене тәрбиесі сабағында өз құрдастары және курстастарымен қарым-қатынаста болуды.
БК 7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызуды безендiру ережелерi. Сызбадағы геометриялық құрулар. Сызбадағы проекциялық көрiнiстер. Қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диметриялық проекцияларын бiр және үш жазықтыққа тiк бұрышпен проекциялау. Бөлшектердiң изометриялық проекциясы мен сызбасы. Геометриялық фигуралардың жазбасы. Технологиялық сызба негiздерi. Сызбада көрiнiстердi орналастыру. Қималар мен кесiктер. Бөлшектердiң сызбасын жеткiлiктi көрiнiстермен, қималар мен кесiктерiн тiк бұрышпен аксонометриялық осiн ескере отрып орындау. Машина жасау сызбасы. Ажырамайтын қосылыстар. Жинақтаушы сызба, жұмыстық сызба, бөлшектер эскизi, жинақтаушы
Білімдер:
сызудың линияларын және сызудағы жазуларды орындау ережелерін;сызба геометриясы мен проекциялық сызудың негізін, машинақұрылыс сызуын;
Іскерліктер:
жұмысшы сызба эскизі мен құрама сызуларды және ғимараттың жоспары мен тілігін; бас жоспарды орындауды.
БҚ 1
БҚ 3

144
ПО 03
Дипломное проектирование
288
ПА. 00
Промежуточная аттестация
252
ИА. 00
Итоговая аттестация:
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 687
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1082
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
1403000 - Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике повышенного уровня квалификации.
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Делопроизводство на государственном языке. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- фонетику, лексику, морфологию, синтаксис казахского (русского) языка;
- терминологию по специальности.
Умения:
- переводить (со словарем) профессионально-ориентированный текст;
- профессионально общаться.
БК 3
БК 4
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально-ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 3
БК 4
БК 5
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура.
Укрепление здоровья, содействие гармоническому физическому развитию. Расширение двигательного опыта
Обучение жизненно важным двигательным умениям и навыкам. Совершенствование функциональных возможностей организма. Развитие двигательных способностей.
Воспитание индивидуальных психических черт и особенностей в общении и коллективном взаимодействии
Обучение основам знаний педагогики, психологии, физиологии, гигиены, профилактики травматизма, коррекции осанки.
Формирование практических умений в организации и проведении самостоятельных форм занятий физической культурой.
Историческое развитие физической культуры в Казахстане.
Педагогические, физиологические и психологические основы обучения двигательных действий и воспитания физических качеств.
Физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращение и энергообеспечение при мышечных нагрузках.
Возрастные особенности развития физических качеств.
Психофункциональные особенности собственного организма.
Способы организации самостоятельных занятий физическими упражнениями.
Правила личной гигиены, профилактики травматизма.
Технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спортивной специализации.
Проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей.
Разрабатывать индивидуальный двигательный режим
Контролировать и регулировать функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений
Соблюдать правила безопасности и профилактики травматизма
Пользоваться современным спортивным инвентарем и оборудованием с целью повышения эффективности самостоятельных форм занятий физической культурой
Знания:
- Об особенностях зарождения физической культуры, истории первых Олимпийских игр;
- О способах и особенностях движений и передвижений человека, роли и значении психических и биологических процессов в осуществлении двигательных актов;
- О работе скелетных мышц, систем дыхания и кровообращения при выполнении физических упражнений, о способах простейшего контроля за деятельностью этих систем;
- Об обучении движениям, роли зрительного и слухового анализаторов при их освоении и выполнении;
- О терминологии изучаемых упражнений, об их функциональном смысле и направленности воздействия на организм;
- О физических качествах и общих правилах их тестирования;
- Об общих и индивидуальных основах личной гигиены, о правилах использования закаливающих процедур, профилактики нарушений осанки и поддержания достойного внешнего вида;
- О причинах травматизма на занятиях физической культурой и правилах его предупреждения.
Умения:
- Составлять и правильно выполнять комплексы утренней гимнастики и комплексы физических упражнений на развитие координации, гибкости, силы, на формирование правильной осанки;
- Вести дневник самонаблюдения за физическим развитием и физической подготовленностью, контролировать режимы нагрузок по внешним признакам, самочувствию и показателям частоты сердечных сокращений;
- Организовывать и проводить самостоятельные занятия;
-Уметь взаимодействовать с сокурсниками и сверстниками в процессе занятий физической культурой.
БК 7
ОПД 00
Обще профессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение:
крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение:
условности в строительных чертежах. Планы и разрезы здания. Генплан
Знания:
-основы черчения и начертательной геометрии, машиностроительное и строительное черчение.
Умения:
- составлять рабочие эскизы,
- сборочные чертежи;
- вычерчивать планы и разрезы здания;
- разрабатывать генплан.
БК 1
БК 3

КҚ2.3.12
КҚ2.4.16
КҚ2.5.15
КҚ2.8.8
ЖКП 02
Электротехника.
Электр және магнит тiзбегi. Тұрақты ток тiзбегi. Айнымалы ток тiзбегi. Электрлi магнитизм және магнетизм. Электр құрылғылары. Электр құрғылары туралы тусiнiк негiздерi. Электронды приборлар мен құрылғылар. Электр өлшегiш приборлар мен құрылғылар және олардың қолданылуы. Трансформаторлар. Электр машиналары. Электр аппараттары. Өндiрiсте электр энергиясын пайдалану және жанжаққа тарату. Электр станциялары, желiлер және электр мен қамтамасыз ету. Электр жетегi мен электрлi автоматика.
Білімдер:
электрлік және магниттік тізбектердің айырмашы-лығын; айнымалы токтың электрлік тізбегін; магнит тізбектерін; электрлік құрылымдар-ды; электрлік құры-лымдар туралы негізгі түсініктерді; электрондық аспаптар мен қондырғылар; электр өлшегіш аспаптар мен олардың қолданылуы; трансформаторлар; электр машиналары; электр энергиясының өндірісі, таралуы және қолданылуы; жүйелер қондырғылары мен елді мекендерді электрмен қамтамасыз ету.
Іскерліктер: электр тізбектерін құру сақтағыштарды ауыстыру, сымдарды жалғау және изоляциялау.
БҚ3
БҚ6
ЖКП 03
Нарықтық экономика негiздерi.
Экономикалық теория негiздерi.
Нарықтық экономикаға кiрiспе Экономика туралы түсiнiк Сұраным. Ұсыныс. Нарықтық тепе-теңдiк. Тұтынашылар. Кiрiстi қалыптастыру мен бөлу. Әлеуметтiк қорғау мәселесi. Өндiрiс және нарық. Нарықтық экономика жағдайындағы жұмысшылар. Бәсекелестiк және монополия. Сақтандыру және тәуекелдi болу Маркетинг және жарнама. Ақша және банк жүйесi. Бағалы қағаздар. Мемлекет және экономика. Салықтар. ҚР салық жүйесi. Қазiргi экономикадағы биржалар. Еңбек рыногы. Еңбекпен қамту және жұмыссыздық. Бизнестi ұйымдастыру нысандары. Басқару. Менеджмент. Экономикалық даму мен циклдық. Халықаралық сауда және әлемдәк экономика Өркениет пен экономиканың толғақты проблемалары. Бизнеспен танысу.
Білімдер:
сұраныс, нарықтық тепе-теңдік, тұтынушылар; кірістерді қалыптастыру және тарату; әлеуметтік қорғау сұрақтары; өндіріс және нарық; конкуренция және монополия; тәуекелділікті сақтандыру; маркетинг және жарнама; ақша және банк жүйесі; құнды қағаздар; ҚР салық жүйесі; кәзіргі экономикадағы биржа; еңбек нарығы; еңбекпен қамту және жұмыссыздық; бизнесті ұйымдастыру үлгісі; басқару; менеджмент.
Іскерліктер:
кірістерді қалыптастыру және тарату; бәсекелестікке қабілетті болу; бизнес-жоспар құру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 04
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi.
Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тар-мақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау.
Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функцииональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
мәліметті кодтау; модельдеу; модель типтері; WINDOWS ОС жүйелері; электронды кесте EXSEL; вектор редакторы Corel DRAF; вирустардан сақтану; ойындар; архиваторлар; алгоритм туралы түсінік; алгоритм типтері; бағдарлама тілдері; структуралау; командалар мен операторлар; цикл операторлары; сызықты программаларды бағдарламалау; тармақталған бағдарламалар; циклдік программаларды бағдарламалау,
Іскерліктер:
шығармашылық жобаларды құрастыру; автоматтық реттеу: түсініктер мен анықтамалар, реттеуші параметр, реттеу объектісі, оның қасиеттері, сұлбасы, автоматтық басқару үрдісін қолмен басқаруға ауытыру және керісінше;
БҚ 3
БҚ 6
ЖКП 05
Еңбек қорғау.
ҚР еңбекті қорғау туралы заңдары. Өрт қауіпсіздігі. Құрылғылардың классификациясы: арналуы, әрекеттерінің принципі, құрылымдардың ерекшеліктері, таңдау критериялары, пайдаланудың қауіпсіздік ережелері; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база; өндірістік травма; еңбек жағдайына әсерін тигізетін факторлар; еңбекті қорғау іс шаралары; алғашқы медициналық көмек көрсету;. Қауіпсіздік техникасы: түрлері, ескеру шаралары.
Білімдер:
өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
- Қауіпсіздік техникасы;
- Электр қауіпсіздігінің техникасы;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәлімет;
Іскерліктер:
техника қауіпсіздігін қадағалау;
- өндірістік травмада алғашқы көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін қадағалау.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП 06
Материалтану.
Негізгі материалдар: қолдану облысы, олардың қасиеті. Теміркөміртекті қорытпалар. Түсті металдар және қорытпалар. Болат пен шойынның термиялық өңделуі. Темірлердің тотығуы және қорғау шаралары. Пластикалық массалар және олардан алынған өнімдер. Электрді изолязиялау және электрді өткізетін материалдар. Дәнекерлу электродтары туралы жалпы мәлімет. Дәнекерлеу сымдары.дәнекерлеу материалдарын дайындау ережелері. Дәнекерлеу материалдарының шығындарының нормасы. Көмекші матералдар. Сортамент құбырлардың, фитингі, фасонды бөлімдердің, арматуралар, бекіту құралдары. Сорттау құбырлардың номенклатурасымен фитингі, фасонды бөлімдері, арматуралар және бекіту құралдары. Қосалқы материалдар (зығыр бұрым, қызыл бояу, күкірт ерітінді және т.б.).
Білімдер:
- металдар мен қорытпалар туралы негізгі түсініктер;
- теміркөміртекті қорытпалар; түсті металдар мен олардың қорытпалары;
- болат пен шойынның термиялық өңдеуі; металдардың тотығуы және оларға қолданатын шаралар;
- пластикалық масса және олардан алынған өнімдер; электроизоляциялық және электр тогын өткізетін материалдар;
- дәнекерленетін электродтар мен дәнекерленетін сымдардың қолданылуы, дәнекерленетін материалдарды дайындау; дәнекерленетін материалдардың шығынының нормасы.
Іскерліктер:
- әртүрлі материалдарды дәнекерлеуге дайындау; көмекші материалдарды қолдану.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.4.15
КҚ 2.5.14
КҚ 2.6.4
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.6
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Құжаттардың жіктелуі, құжат реквизиттері, құжаттардың ролі мен маңызы, іс номенклатурасы және іс қағаздарын ұйымдастыру. Құжаттарды қазақ тіліде рәсімдеу: жеке құрам бойынша, басқару ісінің негіздерін, ақпараттық анықтама және қаржы есептік істер. Қызмет хаттарын құрастыру әдістемелері.
Білімдер:
құжаттар реквизиттері, құжаттардың ролі мен мәні; іс номенклатурасы мен іс жүргізуді ұйымдастыру.
Іскерліктер:
құжатарды қазақ тілінде рәсімдеу: жеке құрам бойынша, басқару ісінде, анықтама мәліметтік және қаржы есептік құжаттарды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пластмасса және металдарды кесу мен дәнекерлеу.
Электрмен дәнекерлеудің құрылғылары, техникасы және технологиясы.
Дәнекерлеу посты: негізгі түлері, құрылғылардың, құралдар мен аспаптар жинақталуы және оларға қойылатын талаптар. Дәнекерлеу постында қызмет көрсеткенде қауіпсіздік техникасын және жұмыс орнын ұйымдастыруға талаптар. Біліктерді доғалық балқыту және пластиналарды төменгі, қиғаш және горизонтальды жағдайда дәнекерлеу жіктері (электродтың маркасы мен диаметрін таңдау, балқыту мен дәнекерлеудің режимін қою). Сыртқы түріне қарап дәнекерлеудің сапасын анықтау, дәнекерлеу жіктерінің ақауларын түзету.
Электрлік доға және оның қолданылуы.
Қорғаныш және инертті газдардың ортасында дәнекерлеу. Плазмалық доға және оның қолдануы. Плазмалық дәнекерлеуге арналған аспаптар және кескіштер.
Газбен дәнекерлеудің негізгі теориялары
Пісіретін жалын: түрлері, қолдануы, сыртқы және жылулық сипаттамалары, құрылымы. Металлургиялық процестер, газбен дәнекерлеу кезінде болатындар. Пісіретін материалдар. Газ дәнекерлеуінде қолданатын газдар: түрлері, қасиеттері, алыну тәсілдері. Флюстер: арналуы және оларға қойылатын талаптар.
Газбен дәнекерлеу жұмыстары
Қызмет ету және газбен дәнекерлеуге арналған аппараттарды пайдалануы. Ацетилендік генераторлар: арналуы классификациясы, құрылымы, жұмысы, қолдану әдістері. Біліктерді газбен балқыту, көміртекті болаттардан алынған пластиндерді дәнекерлеу және қысып ұстауы. Қолмен оттекті кесу: маңызы, тағайындауы, тәсілдердің таптастыруы. Қолдық пышақтар: таптастыру, конструктивті ерекшеліктері, техникалық сипаттамалары. Құрастыру және көміртекті болаттардан қарапайым бөлшектерді газбен дәнекерлеуі. Жұмыс орнын ұйымдастыруға және еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
Газбен дәнекерлеу жұмыстары
Газды көп қабатты ерітпелер және дәнекерлеу. Төмен және орташа қоспалы болаттардан газды дәнекерлеуі. Оттекті-флюстік кесу. Айналма тігістердің газды дәнекерлеуі. Түрлі түсті металдар және қорытпалардың газды дәнекерлеу. Қатты қорытпалармен газды балқытуы. Қарапайым бөлшектерден түсті металдар мен қорытпаларды, көміртекті және конструкционды болаттардың орташа қиындықтағы бөлшегін газбен дәнекерлеу және құрастыру.
Қолмен доғалық дәнекерлеу және метал кесуі
Құрастыру және қарапайым бұйымдарды доғалық дәнекерлеуі. Дәнекерлеу кезінде бөлшектердің құрастыруы, қажетті саңылау құруы. Диаметрді іріктеп алуы және электродтар маркалары.
Қолмен доғалық дәнекерлеу және метал кесуі
Ауалы-доғалық кесу. Доғалық көп қабатты балқытулар және дәнекерлеу. Қорғаныш және инертті газдар ортасында қолмен доғалық дәнекерлеу. Төмен және орташа қоспалы болаттармен қолмен доғалық дәнекерлеу. Түрлі түсті металдар және қорытпаларды қолмен доғалық дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды қолмен доғалық балқыту. Плазмалы-доғалық кесу.
Шектен тек басқасының, барлық жағынан орташа қиындықтағы бөлшектер мен конструкциялар тігістерін пісірудегі доғалық дәнекерлеу және құрастыру.
Білімдер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру талаптарын және электрмен дәнекерлеу постында қызмет көрсету еңбегінің қауіпсіздігі; сыртқы түріне қарап дәнекермен жалғанған жерлердің сапасын анықтау, қорғаныш және газдардың ортасында дәнекерлеу жүргізу; плазмалық доға және оны қолдану, плазмалық дәнекерлеуге арналған аспаптар; газды дәнекерлеу теориясының негізі; дәнекерлеу жалын: түрлері, қолданылуы, сыртқы және жылу сипаттамалары; газ дәнекерлеуінде жүретін металлургиялық үрдістер, дәнекерлеу материалдары; газ дәнекерлеуінде қолданатын газдар: түрлері, алыну тәсілдері, флюстар: арналуы, оларға қойылатын талаптар.
Іскерліктер: жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасын қадағалау; қолмен бөлетін оттегілік кесуді орындау, (бачокқа жанатын сұйықтықтарды құю, қажетті қысымды ұстап тұру, парақ және профильді металдарды кесу.) көміртекті болаттардың жәй бөлшектерін дәнекерлеу және құрастыру. Жәй бөлшектерді тақастырып, бұрышпен, таврға, айқастырып құрастыру. Ұстағыштың орнын және оларды қоюдың тәртібін анықтау.ұстағыштарды орындау. Жәй бөлшектердің дәнекерлеуін және балқытылуын. Жәй құймалардағы жарықтар мен сызаттарды демдеу. Ақауларды жөндегенде конструкциялар мен бөлшектерді қыздыру. Жіктердің тығыздығын керосин тығынымен анықтау ақауларды жөндеу. Газды көпқабатты балқыту мен дәнекерлеуді орындау. Аз және орташа жақсартылған болаттардың газды дәнекерлеуін орындау. Оттекті флюсті кесуді. Сақиналы жіктерді газбен дәнекерлеу. Орташа күрделіліктегі көміртекті және конструкциялық болаттардың және түсті металдар мен қорытпалардың жинақталуы мен газбен дәнекерлеуін.
Қолмен доғалы дәнекерлеу және металдарды кесу.
Қарапайым өнімдердің жинақталуы мен доғалық дәнекерлеуі. Бөлшектерді дәнекерлеуге дайындау және қуыстар қалдыру.
Электродтың диаметрі мен маркасын таңдау. Қарапайым және жауапты емес бөлшектерді балқыту.
Ауалық доғалық кесу. Көпқабатты доғалық балқыту мен дәнекерлеу. Қорғау және инертті газдар ортасында қолмен доғалық дәнеерлеу.аз және орташа жақсартылған болаттарды қолмен доғалық дәнекерлеу. Қатты қорытпалармен қолмен ауалық доғалық балқыту. Плазмалық доғалық кесу. Орташа күрделіліктегі жинақтау мен доғалық дәнекерлеу.
Практикалық тәжірибесінің болуы керек:
- пластмассаларды кесу және желімдеу;
- пластмассаларды кесу және желімдеуге дайындау;
- пластмасса және метал бұйымдарын біріктіру;
- электргазбен дәнекерлеу және металдарды кесу;
жұмыстарын орындағанда жұмыс орнын ұйымдастыру мен қауіпсіздік техникасын қадағалау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.4.15
КҚ 2.5.14
КҚ 2.6.4
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.6

ПК 2.3.12
ПК 2.4.16
ПК 2.5.15
ПК 2.8.8
ОПД 02
Электротехника.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Электрические устройства. Основные понятия об электрических устройствах. Электронные приборы и устройства. Электроизмерительные приборы и их применение. Трансформаторы. Электрические машины. Электрические аппараты. Производство, распределение и использование электроэнергии.
Электрические станции, сети и электроснабжение. Электропривод и электроавтоматика.
знания:
- различие между электрическими и магнитными цепями;
- электрические цепи переменного тока;
- магнитные цепи;
- электрические устройства; основные понятия об электрических устройствах;
- электронные приборы и устройства; электроизмерительные приборы и их применение;
-производство, распределение и использование электроэнергии;
- устройство сети и электроснабжение населенных пунктов.
Умения:
-составлять электрические цепи,
- присоединятся к электропитанию;
- менять предохранители;
- соединять и изолировать провода.
БК 3
БК 6
ОПД 03
Основы рыночной экономики.
Основы экономической теории. Введение в рыночную экономику. Понятие об экономике. Спрос, предложение. Рыночное равновесие. Потребители. Формирование и распределение доходов. Вопросы социальной защиты. Производство и рынок. Рабочие в рыночной экономике. Конкуренция и монополия. Страхование и распределение риска. Маркетинг и реклама. Деньги и банковская система. Ценные бумаги. Государство и экономика. Налоги. Налоговая система в РК. Биржи в современной экономике. Рынок труда. Трудовая занятость и безработица. Формы организации бизнеса. Управление. Менеджмент. Экономический рост и цикличность. Международная торговля и мировая экономика. Актуальные проблемы цивилизации и экономики.
Знакомство с бизнесом.
Знания:
- спрос, предложение; рыночное равновесие; потребителей; формирование и распределение доходов;
- вопросы социальной защиты; производство и рынок;
- конкуренцию и монополии;
- страхование и распределение риска;
-маркетинг и рекламу;
- деньги и банковскую систему;
- ценные бумаги; налоговую систему в РК;
- биржи в современной экономике; рынок труда;
- трудовую занятость и безработицу;
- формы организации бизнеса;
- управление; менеджмент.
Умения:
формировать и распределять доходы от прибыли предприятия;
- составлять бизнес-план.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 04
Основы информатики и автоматизации производства.
Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы.  Операторы цикла.  Типы данных. Программирование линейных программ.  Программирование разветвляющихся программ. Программирование цикличных программ.  Массивы. Графические программы.
Разработка творческих проектов. Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
-кодирование информации; моделирование; типы моделей;
- виды ОС ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD;
электронные таблицы EXCEL;
- векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов;
- архиватор WinZip, ОС DOS;
-программу-оболочку Norton Commander; игры;
- типы алгоритмов;
-типы данных; программирование линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- программирование цикличных программ.
Умения:
- разрабатывать творческие проекты;
- переводить процесс управления с автоматического управления на ручное управление и обратно
БК 3
БК 6
ОПД 05
Охрана труда.
Закон РК об охране труда. Пожарная безопасность. Классификация оборудования: назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации; охрана труда; правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда; оказание первой медицинской помощи. Техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- общие сведения о производственной санитарии;
- технику безопасности при производстве работ;
- основы электробезопасности;
- общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
-соблюдать технику безопасности;
-соблюдать электробезопасность;
-оказать помощь при производственной травме;
-соблюдать пожарную безопасность
БК 4
БК 5
БК 7
ОПД 06
Материаловедение.
Основные сведения о металлах и сплавах. Железоуглеродистые сплавы. Цветные металлы и сплавы. Твердые сплавы. Термическая обработка стали и чугуна. Коррозия металлов и меры защиты. Пластические массы и изделия из них. Электроизоляционные и электропроводниковые материалы. Общие сведения о сварочных электродах. Сварочная проволока. Марки сплошного сечения для автоматической сварки. Правила подготовки сварочных материалов. Материалы для пайки углеродистых сталей. Нормы расхода сварочных материалов. Вспомогательные материалы. Сортамент труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления. Сортировка по номенклатуре труб, фитингов, фасонных частей, арматуры и средств крепления. Вспомогательные материалы (льняная прядь, сурик, раствор серы и т. П.).
Знания:
-основные сведения о металлах и сплавах;
- коррозию металлов и меры борьбы с ней;
- пластические массы и изделия из них;
- применение сварочных электродов и сварочной проволоки;
- правила подготовки сварочных материалов;
- норму расхода сварочных материалов.
Умения:
-подготавливать сварочные материалы для сварки изделий из разных материалов;
иметь практический опыт:
- в подготовке сварочных материалов для сварки изделий из разных материалов; использовать вспомогательные материалы.
БК 1
БК 4
БК 6
ПК 2.4.15
ПК 2.5.14
ПК 2.6.4
ПК 2.8.1
ПК 2.8.6
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке.
Классификация документов, реквизиты документов, роль документов и их значение, номенклатура дел и организация делопроизводства. Оформление документации на казахском языке: по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочной, финансово расчетной.
Знания:
- Виды документов, порядок их оформления,
- значение и роль документов,
- порядок номенклатуры дел и организацию делопроизводства.
Умения:
- оформлять документацию на казахском языке: по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочной и финансово-расчетной документации.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Сварка и резка металлов и пластмасс.
Оборудование, техника и технология электросварки.
Сварочный пост и требования к нему. Требования к организации рабочего места и безопасности труда при обслуживании сварочного поста. Дуговая наплавка валиков и сварка пластин в нижнем, наклонном, вертикальном и горизонтальном положениях сварного шва (выбор диаметра и марки электрода, подбор и установка режима наплавки и сварки, выполнение наплавки и сварки). Проверка качества сварных соединений по внешнему виду и по излому, исправление дефектов сварных швов. Электрическая дуга и ее применение. Сварка в среде защитных и инертных газов. Плазменная дуга и ее применение. Аппаратура для плазменной сварки и резки. Основы теории газовой сварки. Металлургические процессы, происходящие при газовой сварке. Сварочные материалы. Газы, используемые для газовой сварки. Флюсы. Газосварочные работы. Обслуживание и эксплуатация аппаратуры для газовой сварки. Ацетиленовые генераторы. Подготовка ацетиленового генератора к работе. Сварочные горелки. Подготовка сварочной горелки к работе. Обслуживание газосварочной аппаратуры с соблюдением требований безопасности труда. Газовая наплавка валиков, прихватка и сварка пластин из углеродистой стали (при нижнем, вертикальном и горизонтальном положениях сварного шва). Требования к организации рабочего места и безопасности труда. Ручная кислородная резка. Ручные резаки. Выполнение ручной кислородной разделительной резки. Керосино (бензино) - кислородная резка. Сборка и газовая сварка простых деталей из углеродистых сталей. Сборка простых деталей встык, в угол, в тавр, внахлестку при всех положениях сварного шва кроме потолочного. Определение мест прихваток и последовательности их наложения. Выполнение прихватки. Наплавка и сварка простых деталей. Заварка раковин и трещин в простых отливках. Подогрев конструкций и деталей при заварке дефектов и правке. Испытание швов на плотность керосиновой пробой и устранение дефектов. Газовая многослойная наплавка и сварка. Газовая сварка низко- и среднелегированных сталей. Кислородно-флюсовая резка. Газовая сварка кольцевых швов. Газовая сварка цветных металлов и сплавов. Газовая наплавка твердыми сплавами. Сборка и газовая сварка деталей средней сложности из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая сварка и резка металла. Сборка и дуговая сварка простых изделий. Сборка деталей под сварку, установка необходимого зазора. Подбор диаметра и марки электрода. Ручная дуговая сварка покрытыми электродами простых деталей и конструкций из углеродистых сталей в нижнем, наклонном и вертикальном положениях сварного шва с соблюдением требований безопасности труда. Наплавка простых и неответственных деталей. Заварка небольших раковин. Воздушно-дуговая резка. Дуговая многослойная наплавка и сварка. Ручная дуговая сварка в среде защитного и инертного газа. Ручная дуговая сварка низко- и среднелегированных сталей. Ручная дуговая сварка цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая наплавка твердыми сплавами. Плазменно-дуговая резка. Сборка и дуговая сварка средней сложности деталей и конструкций во всех положениях сварного шва кроме потолочного. Прямолинейная резка пластин из прямоуглеродистой стали толщиной до 30 мм ацетилено-кислородным пламенем по разметке вручную различными способами, резка профильного металла ацетилено-кислородным пламенем. Установка расхода ацетилена для подогревающего пламени и режущего кислорода в зависимости от толщины разрезаемого металла. Проверка качества резки. Прямолинейная резка пластин, профильного металла и труб пропан-бутан-кислородным пламенем по разметке вручную различными способами. Установка режима резки. Проверка качества резки. Пробивка и вырезка отверстий в металле при помощи газовой резки. Срезка головок заклепок и болтов. Удаление дефектов сварных швов. Разделка кромок (снятие фаски) на изделиях и заготовках под сварку. Воздушно-дуговая, плазменная, кислородно-флюсовая резки изделий из легированных сталей, цветных металлов и сплавов и чугуна. Организация рабочего места и правила безопасности труда при выполнении электрогазосварочных работ и работ по резке металлов. Сварка и склейка пластмасс. Техника безопасности. Подготовка пластмассы под сварку и склейку. Соединение пластмассовых и металлических изделий.
Знания:
-требования к организации рабочего места и безопасности труда при обслуживании сварочного поста электросварки: проверку качества сварных соединений по внешнему виду и по излому, исправление дефектов сварных швов;
-электрическую дугу и ее применение;
-сварку в среде защитных и инертных газов; плазменную дугу и ее применение.
- аппаратура для плазменной сварки и резки;
- основы теории газовой сварки;
- металлургические процессы, происходящие при газовой сварке.
- сварочные материалы;
- газы, используемые для газовой сварки.
Умения:
- организовать рабочее место и соблюдать безопасность труда.
- выполнять ручную кислородную разделительную резку.
- выполнять керосино-(бензино) - кислородную резку (заливка в бачок горючей жидкости, поддержание необходимого давления, резку листового и профильного металла).
- делать сборку и газовую сварку простых деталей из углеродистых сталей.
- делать сборку простых деталей встык, в угол, в тавр, внахлестку при всех положениях сварного шва кроме потолочного.
- определять место прихваток и последовательности их наложения.
- наплавку и сварку простых деталей. - заваривать раковины и трещины в простых отливок.
- испытывать швов на плотность керосиновой пробой и устранение дефектов.
- выполнять газовую многослойную наплавку и сварку.
- выполнять газовую сварку низко- и среднелегированных сталей.
- выполнять кислородно-флюсовую резку.
- выполнять газовую сварку кольцевых швов.
- выполнять газовую сварку цветных металлов и сплавов.
- выполнять газовую наплавку твердыми сплавами.
- выполнять сборку и газовую сварку деталей средней сложности из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов.
- выполнять ручную дуговую сварку и резку металла.
- делать сборку и дуговую сварку простых изделий.
- подбирать диаметра и марки электрода.
- выполнять ручную дуговую сварку покрытыми электродами простых деталей и конструкций из углеродистых сталей в нижнем, наклонном и вертикальном положениях сварного шва с соблюдением требований безопасности труда.
- делать наплавку простых и неответственных деталей.
- делать заварку небольших раковин.
- выполнять воздушно-дуговую резку.
- выполнять дуговую многослойную наплавку и сварку. Ручную дуговую сварку в среде защитного и инертного газа. Ручную дуговую сварку низко- и среднелегированных сталей.
- выполнять ручную дуговую сварку цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая наплавка твердыми сплавами.
- выполнять плазменно-дуговая резка. Сборка и дуговая сварка средней сложности.
иметь практический опыт:
- в организации рабочего места и правилах безопасности труда при выполнении электрогазосварочных работ и работ по резке металлов.
- В сварке и склейке пластмасс.
- в применении техники безопасности.
- в подготовки пластмассы под сварку и склейку.
- В соединении пластмассовых и металлических изделий.
БК 1
БК 4
БК 6
ПК 2.4.15
ПК 2.5.14
ПК 2.6.4
ПК 2.8.1
ПК 2.8.6

КҚ2.2.8
КҚ 2.3.6
КҚ2.3.7
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.11
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.5.11
КҚ 2.5.12
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.3.
КҚ 2.6.8
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
140301 2 - Слесарь-сантехник* біліктілігі
АП 02
Слесарь-сантехниктің арнайы технологиясы
Сантехникалық қондырғылар, элементтер мен түйіндер. Болат, шойын және пластикалық тұрбаларды жөндеу. Крандар мен араластырғыштарды жөндеу. Конденсация және оның алдын алудың шаралары. Сантехникалық құрылғылар мен басқа да құрылғыларды қондыру. Сантехникалық және әрлеу жұмыстары: ішкі коммуникацияларды жүргізу. Сыртқы крандарды қондыру. Жабатын бұрағышты қондыру. Суларды тазалайтын фильтрлер. Жылыту жүйелері. Ғимарттардағы ауаны тарататын желдету мен желдеткіштер. Ғимаратты суық сумен қамтамасыз ету. Суды фильтрлеу мен су құбырының жүйелері. Су өлшейтін түйіндер. Ғимараттарды ыстық сумен қамтамасыз ету. Ыстық суды жылытқыштар мен аккумуляторлар. Суды аластату жүйелері мен тазалағыш ғимараттар. Ғимаратты қоқыстан тазарту. Қатты және сұйық қоқыстарды зиянсыздандыру.
Білімдер:
Сантехникалық қондырғылар, элементтер мен түйіндер; конденсацияны және зиянсыздандыру шараларын; жылыту жүйелерін; Ғимараттардағы ауаны тарататын желдету мен желдеткіштер. Ғимаратты суық сумен қамтамасыз ету. Суды фильтрлеу мен су құбырының жүйелері. Су өлшейтін түйіндер. Ғимараттарды ыстық сумен қамтамасыз ету. Ыстық суды жылытқыштар мен аккумуляторлар. Суды аластату жүйелері мен тазалағыш ғимараттар. Ғимаратты қоқыстан тазарту; қатты және сұйық қоқыстарды зиянсыздандыру.
Іскерліктер: сыртқы крандарды, жабатын бұрағыштарды, сантехникалық және басқа да құрылғыларды қондыру; суды тазалайтын фильтрлар; жылыту жүйелері; ғимараттардағы ауаны тарататын желдетулер.
Практикалық тәжірибесінің болуы керек:
- болат, шойын және пластмасса тұрбаларын жөндеу;
- сантехникалық құрылғылар мен басқа жабдықтарды қондыру;
- сантехникалық және әрлеу жұмыстарын орындау;
- ішкі коммуникация желілерін жүгізу.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
140302 2 - Технологиялық құбы жолдарын құрастырушы* біліктілігі
АП 02
Технологиялық құбы жолдарын құрастырушының арнайы технологиясы
Жалпы слесарлық жұмыстар
Жазықтық белгі. Белгі қоятын базалардың таңдауы; тұйық нұсқаларды құру, шеңберлердің, үшін радиустіқ және қисық лекальды. Біліктік сызықтардың белгісі, бөлшектердің нұсқалары. Белгі үлгілермен, үлгілерге және сызбаға. Белгі қоятын аспап. Метал шабуы. Болат жапырақ шабуы белгімен, әртүрлі кескін үйлесімі дайындауларының шауып алу, дәнекерлеудің астына жиектердің ұшталуы. Қолданылатын аспап және оның ұштауы. Түзету және метал иілгіш. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Болат тілінген түзету, дөңгелек болат шыбықшаның, жапырақ болаттар,металлоконструкцияларды. Болаттар, болат сортты прокатты, жиектердің тілінген иілгіш жапырақ болаттар, сақиналарды, құбырларды. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Қолданылатын аспап. Метал кесуі. Болат тілінген, квадрат, дөңгелек, бұрыштағы кесу және құбырлардың слесарлық қол арамен. Құбыр кескішпен құбырларын кесу, жапырақ металдың қолдық қайшылар. Метал арамен кесуі. Ашық және жабық жалпақ беттердің арамен кесуі бұрыштармен түзу, өткір және доғалмен. Паралельді жалпақ беттердің арамен кесуі, цилиндрлік оқтамалардың, қисық сызықты дөңес және ойыс беттерді, әртүрлі профильдердің құбырлары. Қолданылатын аспап. Бұрғымен тесу, көз алмай қарау және жазу. Тесіп өткен тесіктердің бұрғымен тесуі кондукторда белгімен, керең тесіктердің тіректердің қолдануымен, бір қалыпты сызғыштарды, лимбылардың және т.б., қолдық және электрлік қол бұрғылармен. Тесіктердің көз алмай қарауы бұрандалардың кішкене бастарының астына және тойтарып шегелеулердің. Цилин жазуы және конустық тесіктердің қолмен істелетін. Бұрғылардың іріктеп алу, зенкеров, зенковок, ұңғыларды.
Оюларды кесу, құрастыру-қосуларды. сыртқы оюлардың кесу болттарда, шпилькаларда, құбырларда; оюдың тесіп өткен және кереңдерді тесіктерде; оюлардың таңбалаушылармен қозғалтқыштты станоктарда, құбыр кескіш машиналарда. Құрастыру және тәртіптеп сұрыптау-қосулардың,-құбырлардың қосуларының нығыздамайтын материалмен; пісіру бөлшегі қосулардың құрастыруы салулардың орнатып қоюымен. Қолданылатын аспап. Тойтару. Құрастыру және тойтару қосу нахлесточногосы қолмен істелетін және престе тойтарып шегелеулермен жарты шеңбер және жасырын кішкене бастармен. Тойтару механикаландырылған аспаптармен. Қолданылатын аспап. Жалпақ беттердің, түзу сызықты, қисық сызықтылардың және құбыр арматура бөлшектерінің. Шабрение механикаландырылған аспаптардың қолдануымен. Қайрау және шаберов. май құю сипап тегістеу. Әртүрлі бөлшектердің жалпақ беттердің қолдық сипап тегістеуі. Тар жалпақ беттердің сипап тегістеуі "пакетпен" және ілмектік арматура бөлшектерінің. Дәнекерлеу, көгалдану, желімдеу. Дәнекерлемелер және ісіктер. Қара және түрлі түсті металдардың дәнекерлеуі жұмсақ және қатты дәнекерлемелермен дәнекерлегіштердің көмегі жанында және шілтердің. Беттердің көгалдануы тиеумен және ұнтақтаумен. өнімдерді әртүрлә желімдермен жабыстыру. Желімдерді таңдау.
Құбырларды жалғастыру кезіндегі негізгі операциялар.
Болат құбырлардың қосуы. Құбырлардың белгісі. құбырларды қолмен кесу істелетіні. Құбырлардың отбортовкасы. Құбырлардың қосуы оюда. Сыртқы және ішкі оюдың кесу құбырларда қолмен істелетін. Тәртіптеп сұрыптау-қосулардың. Құбырлардың қосуы түтіктерді пісірудегі бөлшектерде. Пісіру бөлшегі қосулардың тәртіптеп сұрыптауы. Құбырлардың қосуы дәнекерлеуде. Шойындық құбырлардың қосуы. Құбырлардың белгісі. Дайындауларға құбырлардың перерубкасы. Шойындық құбырлардың қосуы қосу раструбногосы арқасында, кең қоныштардың бітеуімен. Пластмассалық құбырлардың қосуы. Берілген ұзындық дайындауларына құбырлардың белгісі. Құбырлардың қосуы (материалдың тәуелділігінде, жұмыс шарттарының және құбырлардың салулары) дәнекерлеумен, желімге, кең қоныштардың, фланецтердің, гайкалардың және пластмассалық құбырлардың қосуы арқасында басқа материалдардан құбырлармен. Керамикалық бетонды және темірбетонды қосу құбырлары. Белгі және кесілген құбырлары. Құбырлардың асбестоцементның қосуы (қысым және қысымсыздардың). керамикалық құбырлардың қосуы қосулардың раструбныхі арқасында. Бетонды және темірбетонды құбырлардың қосуы жапсар раструбногосы арқасында және қоспа асбестоце-ментнойынан қорған құрылғысымен.
Сыртқы құбырлардың монтажы.
Сыртқы құбырлардың монтаж технологиясы. Дайындау және қабырғалардың бекітуі траншеяға және котловандардың, қоршаушы контрукциялардың құруы, жер асты коммуникациялардың салпыншақтары. Такелаждық лайықтаулардың құруы; строповка қабылдаулары және жүктердің ауыспалылықтары және контрукциялардың. Коллекторлардың монтажы, камералардың және тағайындаулардың барлық түрлерінің құдықтарының, құбырлардың енгізуіне арналған қабырғаларда тесіктердің пробивкасы. Құбыр арматура құруы және ұзындық жабдықтау. Жылы су жүргізетін және канализациялық аулардың монтажы. Құбырлардың байқаулары.
Негізгі операцияның қосу жанында және құбырлардың монтажында.
Болат және шойындық құбырлардың монтажы. Белгі, қолмен істелетін, құбырлардың отбортовкасы. Құбырлардың қосуы оюда. Қосулардың оюда нығыздамайтын және нығыздайтын материалмен құрастыруы. Тәртіптеп сұрыптау-қосулардың. Құбырлардың қосуы түтіктерді пісірудегі бөлшектерде. Пісіру бөлшегі қосулардың тәртіптеп сұрыптауы. Құбырлардың қосуы дәнекерлеуде. Құбырлардың салу технологиясы. Қосу және пластмассалық құбырлардың монтажы. Берілген ұзындық дайындауларына құбырлардың белгісі. Құбырлардың қосуы (материалдың тәуелділігінде, жұмыс шарттарының және құбырлардың салулары) дәнекерлеумен, желімге, кең қоныштардың, фланецтердің, гайкалардың және пластмассалық құбырлардың қосуы арқасында басқа материалдардың құбырлары. Қосу және шыны құбырлардың монтажы. Белгі және құбырларды иілгіші. Құбырлардың соңылардың өңдеуі. Құбырлардың қосуы тегіс соңылармен-және қорғау қабықтармен. Құбырлардың қосуы басқа материалдардан. Құбырлардың салу технологиясы. Түрлі түсті металдардан құбырлардың монтажы. Белгі, кескіш қолмен істелетін, монтажға қосулардың дайындауы. Құбырлардың монтажына қойылатын талаптар. Алюмидан құбырлардың монтаж ерекшеліктері, мыс, жезді, титандық және қорғасын металдар. Арнайы тағайындау құбырларының монтажы. Құбырлардың монтажына қойылатын талаптар. Тоңазытқыш құрулардың құбырлардың монтаж ерекшеліктері, майлайтындардың, гидравликалық және пневматикалық жүйелерді; құбырмен вакуумдықтардың сымдардың; құбырлардың жылытумен және биік қысымның. Арматура монтажы. Құрастыру және су қақпалы және құбыр арматура монтажы. Тегеріштердің сипап тегістеу, сақиналардың, ысырмалардың, клапандардың, вентильдердің, кері клапандардың және тығындық крандардың. Арматура монтажына талаптың. Таңбалау және арматура айырмалық бояуы. Құрастыру және түйіндердің монтажы және құбырлардың одақтарыны. Дәреже және түйіндерге бұйымдардың әртүрлі түрлердің ірілендіру тәсілі және одақтар. Аз механикаландыру құралдарының түрлері, жабдықтаудың, технологиялық жабдықтаудың, арнайы аспаптардың және лайықтауда құрастыруға және технологиялық құбырлардың монтажында. Жүйелерді құрастыру, салқын және ыстық сумен жабдықтаудың, канализацияның және басқа жүйелерді. Түрлері, құрастыру және әртүрлі материалдардан құбырлардың ірілендірілген түйіндердің монтажы. Такелаждық жұмыстар, еңбек қауіпсіздік талаптары.
Білімдер:
жабық конструкцияларды, шеңберді, радиустық және лекалды қисықтарды құру; ось линияларын, бөлшек контурларын белгілеу; клепканы; айқастырып жалғастырудың қолмен заклепкасы және жартылай шеңберлі және құпия ұштарымен прессте жалғастыру; механикалық құралдармен клепкалау; дәнекерлегіштердің және горелканың көмегімен қара және түсті металдарды дәнекерлеу; болат тұрбаларды жалғастыру; тұрбалардың берілген ұзындығын белгілеу; тұрбаларды дәнекерлеп, желімдеп, қоныштардың көмегімен жалғастыру (материалға, жұмыс шартына тұрба жүргізуге байланысты); пластмасса тұрбаларын басқа материалдан жасалған тұрбалармен жалғастыру; шыны тұрбаларының жалғастыруы және монтажы; керамикалық тұрбаларды қоныштың көмегімен жалғастыру; асбестцемент тұрбаларын жалғастыру (арынды және арынсыз); бетон және темірбетон тұрбаларын қоныш түйісімен жалғастыру; сыртқы құбырлар монтажының технологиясы; түсті металдар тұрбаларының монтажы; әртүрлі материалдардан алынған тұрбалардың іріленген түйіндерінің жинақталуы мен монтажы; такелаждық жұмыстар; еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
шаблон, үлгі және сызба бойынша белгілеуді жүргізу; металдарды шабуды жүргізу; әртүрлі бөлшектердің бетін қолмен үйкеп тегістеу орындау; тұрбалардағы сыртқы және ішкі оюды қолмен жүргізу; оюдағы жалғастыруды нығыздағыш және нығыздағыш емес материалдармен жүргізу; фланецтағы тұрбаларды жалғастыру; дәнекерленген тұрбаларды жалғастыру; шойын тұрбаларын жалғастыру; түсті металдан алынған тұрбалардың монтажын жүргізу.
Практикалық тәжірибе жинақтауы керек:
- металмен жұмыс істеу;
- бұрандалы біріктірулерді тығыздағыш материалдарды қолданып және қолданбай жинақтай білу;
- фланец арқылы тұрбаларды біріктіру;
- фланец арқылы және бұранда арқылы біріктірілген тұрбаларды ажырату;
- тұрбаларды дәнекерлеп біріктіру;
- шойын тұрбаларды біріктіру;
- сыртқы құбырларды жинақтау технологиясын;
- такелаждық жұмыстар жүргізу;
- еңбектегі қауіпсіздікті сақтау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.2.8
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
ПК 2.4.12
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
ПК 2.5.12
ПК 2.6.1
ПК 2.6.3
ПК 2.6.8
ПК 2.8.2
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
Квалификация: 140301 2 - Слесарь – сантехник*
СД 02
Специальная технология слесаря-сантехника
Сантехнические устройства, элементы и узлы. Ремонт стальных, чугунных и пластиковых труб. Ремонт кранов, смесителей. Конденсация и меры по ее предотвращению. Установка сантехнических устройств и другого оборудования. Сантехнические и отделочные работы: прокладка внутренних коммуникаций. Установка наружного крана. Установка перекрывающего вентиля. Установка сантехнического и другого оборудования. Фильтры для очистки воды. Системы отопления. Системы вентиляций воздухораспределение в зданиях, вентиляторы. Холодное водоснабжение зданий. Фильтрование воды, водопроводные сети. Водомерные узлы. Горячее водоснабжение зданий. Подогреватели и аккумуляторы горячей воды. Водоотводящие сети и очистные сооружения. Мусоро удаление зданий. Сооружения для обезвреживания твердых и жидких отходов.
Знания:
- сборку сантехнических устройств, элементов и узлов;
- меры по предотвращению конденсации;
- системы отопления;
- системы вентиляций и воздухораспределения в зданиях;
- холодное водоснабжение зданий;
- фильтрование воды,
- водопроводные сети;
- водомерные узлы;
- горячее водоснабжение зданий;
- подогреватели и аккумуляторы горячей воды;
-водоотводящие сети и очистные сооружения;
- мусоро удаление зданий;
- сооружения для обезвреживания твердых и жидких отходов.
Умения:
- устанавливать наружные краны, перекрывающие вентили, сантехническое и другого оборудование, фильтры для очистки воды, системы отопления, системы вентиляций и воздухораспределения в зданиях.
иметь практический опыт:
- в ремонте стальных, чугунных и пластиковых труб, кранов, смесителей,
- в установке сантехнических устройств и другого оборудования; - в сантехнических и отделочных работах:
- прокладке внутренних коммуникаций.
БК 1
БК 4
БК 7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
Квалификация: 140302 2 - Монтажник технологических трубопроводов*
СД 02
Специальная технология монтажника технологических трубопроводов
Обще слесарные работы Разметка плоскостная. Выбор разметочных баз; построение замкнутых контуров, окружностей, радиусных и лекальных кривых. Разметка осевых линий, контуров деталей. Разметка по шаблонам, образцам и чертежам. Разметочный инструмент. Рубка металла. Рубка листовой стали по разметке, вырубка заготовок различной конфигурации, обрубание кромок под сварку. Применяемый инструмент и его заточка. Правка и гибка металла. Развальцовка и отбортовка труб. Правка полосовой стали, круглого стального прутка, листовой стали, металлоконструкций. Гибка полосовой стали, стального сортового проката, кромок листовой стали, колец, труб. Развальцовка и отбортовка труб. Применяемый инструмент. Резка металла. Резание полосовой, квадратной, круглой, угловой стали и труб слесарной ножовкой. Резание труб труборезом, листового металла ручными ножницами и на рычажных ножницах. Опиливание металла. Опиливание открытых и закрытых плоских поверхностей под прямым, острым и тупым углами. Опиливание параллельных плоских поверхностей, цилиндрических стержней, криволинейных выпуклых и вогнутых поверхностей, труб различных профилей. Применяемый инструмент. Сверление, зенкование и развертывание. Сверление сквозных отверстий по разметке в кондукторе, глухих отверстий с применением упоров, мерных линеек, лимбов и т.д., ручными и электрическими дрелями. Зенкование отверстий под головки винтов и заклепок. Развертывание цилиндрических и конических отверстий вручную. Подбор сверл, зенкеров, зенковок, разверток. Нарезание резьбы, сборка резьбовых соединений.
Нарезание наружных резьб на болтах, шпильках, трубах; нарезание резьбы в сквозных и глухих отверстиях; нарезание резьб метчиками на приводных станках, трубонарезных машинах. Сборка и разборка резьбовых соединений, резьбовых соединений труб без уплотнительного материала; сборка фланцевых соединений с постановкой прокладок. Применяемый инструмент. Клепка. Сборка и клепка нахлесточного соединения вручную и на прессе заклепками с полукруглыми и потайными головками. Клепка механизированными инструментами. Применяемый инструмент. Шабрение. Шабрение плоских поверхностей, прямолинейных, криволинейных и деталей трубопроводной арматуры. Шабрение с применением механизированных инструментов. Затачивание и заправка шаберов. Притирка. Ручная притирка плоских поверхностей различных деталей. Притирка узких плоских поверхностей "пакетом" и деталей запорной арматуры Пайка, лужение, склеивание. Припои и флюсы. Пайка черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки. Лужение поверхностей погружением и растиранием. Склеивание изделий различными клеями. Подбор клеев.
Основные операции при соединении труб
Соединение стальных труб. Разметка труб. Отрезка труб вручную. Отбортовка труб. Соединение труб на резьбе. Нарезание наружной и внутренней резьбы на трубах вручную. Сборка соединений на резьбе без уплотнительного и с уплотнительным материалом. Разборка резьбовых соединений. Соединение труб на фланцах. Разборка фланцевых соединений. Соединение труб на сварке. Соединение чугунных труб. Перерубка труб на заготовки. Соединение чугунных труб с помощью раструбного соединения, с заделкой раструбов. Соединение пластмассовых труб. Соединение труб (в зависимости от материала, условий работы и прокладки трубопроводов) сваркой, на клею, с помощью раструбов, фланцев, накидных гаек и др. Соединение пластмассовых труб с трубами из других материалов. Соединение асбестоцементных, керамических, бетонных и железобетонных труб. Разметка и отрезка труб. Соединение асбестоцементных труб (напорных и безнапорных). Соединение керамических труб с помощью раструбных соединений. Соединение бетонных и железобетонных труб с помощью раструбного стыка, с установкой уплотнительных резиновых колец и устройством замка из асбестоцементной смеси.
Монтаж наружных трубопроводов
Технология монтажа наружных трубопроводов. Подготовка и крепление стен траншее и котлованов, установка ограждающих конструкций, подвесок подземных коммуникаций. Установка подземно-такелажных приспособлений; приемы строповки и перемещения грузов и конструкций. Монтаж коллекторов, камер и колодцев всех видов назначений, пробивка отверстий в стенах для ввода труб. Установка трубопроводной арматуры и линейного оборудования. Монтаж тепловых, водопроводных и канализационных сетей. Испытания трубопроводов.
Основные операции при соединении и монтаже трубопроводов.
Соединение и монтаж стальных и чугунных трубопроводов. Разметка, отрезка вручную, отбортовка труб. Соединение труб на резьбе. Нарезание наружной и внутренней резьбы на трубах вручную. Сборка соединений на резьбе без уплотнительного и с уплотнительным материалом. Разборка резьбовых соединений. Соединение труб на фланцах. Разборка фланцевых соединений. Соединение труб на сварке. Технология прокладки трубопроводов. Соединение и монтаж пластмассовых трубопроводов. Разметка труб на заготовки заданной длины. Соединение труб (в зависимости от материала, условий работы и прокладки трубопроводов) сваркой, на клею, с помощью раструбов, фланцев, накидных гаек и др. Соединение пластмассовых труб с трубами из других материалов. Технология прокладки трубопроводов. Соединение и монтаж стеклянных трубопроводов. Разметка и гибка труб. Обработка концов труб. Соединение труб с гладкими концами, с буртами и защитными оболочками. Соединение труб с трубопроводами из других материалов. Технология прокладки трубопроводов. Монтаж трубопроводов из цветных металлов. Разметка, отрезка вручную, подготовка соединений к монтажу. Требования к монтажу трубопроводов. Особенности монтажа трубопроводов из алюминиевых, медных, латунных, титановых и свинцовых металлов. Монтаж трубопроводов специального назначения. Требования к монтажу трубопроводов. Особенности монтажа трубопроводов холодильных установок, смазочных, гидравлических и пневматических систем; кислородопроводов; вакуумных трубопроводов; трубопроводов с обогревом и высокого давления. Монтаж арматуры. Сборка и монтаж водозаборной и трубопроводной арматуры. Притирка дисков, колец, задвижек, клапанов, вентилей, обратных клапанов и пробковых кранов. Требования к монтажу арматуры. Маркировка и отличительная окраска арматуры. Укрупнительная сборка и монтаж узлов и блоков трубопроводов. Степень и способы укрупнения различных видов изделий в узлы и блоки. Виды средств малой механизации, оборудования, технологической оснастки, специальных инструментов и приспособлении при укрупнительной сборке и монтаже технологических трубопроводов. Укрупнительная сборка систем, холодного и горячего водоснабжения, канализации и других систем. Виды, сборка и монтаж укрупненных узлов трубопроводов из различных материалов. Такелажные работы, требования безопасности труда.
Знания:
- построение замкнутых контуров, окружностей, радиусных и лекальных кривых; разметку осевых линий, контуров деталей;
клепку; сборку и клепку нахлесточного соединения вручную и на прессе заклепками с полукруглыми и потайными головками;
- клепку механизированными инструментами;
- пайку черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки; соединение стальных труб;
- соединение пластмассовых труб; разметку труб на заготовки заданной длины; соединение труб (в зависимости от материала, условий работы и прокладки трубопроводов) сваркой, на клею, с помощью раструбов, фланцев, накидных гаек и др.;
- соединение пластмассовых труб с трубами из других материалов; соединение и монтаж стеклянных трубопроводов; соединение асбестоцементных труб (напорных и безнапорных).
- соединение керамических труб с помощью раструбных соединений.
- соединение бетонных и железобетонных труб с помощью раструбного стыка, с установкой уплотнительных резиновых колец и устройством замка из асбестоцементной смеси;
- технологию монтажа наружных трубопроводов; монтаж трубопроводов из цветных металлов;
- виды, сборку и монтаж укрупненных узлов трубопроводов из различных материалов;
- такелажные работы,
- требования безопасности труда.
Умения:
- производить разметку по шаблонам, образцам и чертежам; использовать разметочный инструмент; производить рубку металла;
- выполнять ручную притирку плоских поверхностей различных деталей;
-нарезать наружную и внутреннюю резьбы на трубах вручную;
- производить сборка соединений на резьбе без уплотнительного и с уплотнительным материалом; разбирать резьбовые соединения;
- соединять трубы на фланцах;
- разбирать фланцевые соединения;
- соединять трубы на сварке;
- соединять чугунные трубы;
- производить монтаж трубопроводов из цветных металлов.
иметь практический опыт:
- в работе с металлом;
- в сборке соединений на резьбе без уплотнительного материала и с уплотнительным материалом;
- в разборке резьбовых соединений; соединения труб на фланцах;
- в разборке фланцевых соединений;
- в соединении труб на сварке;
- в соединении чугунных труб;
- в технологии монтажа наружных трубопроводов; такелажных работ,
- в соблюдении безопасности труда.
БК 1
БК 4
БК 7

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
140303 2 - Санитарлық-техникалык құрал-жабдықты құрастырушы* біліктілігі
АП 02
Санитарлық-техникалык құрал-жабдықты құрастырушының арнайы технологиясы.
Жалпы слесарлық жұмыстар
Жазықтық белгі. Белгі қоятын базалардың таңдауы; тұйық нұсқаларды құру, шеңберлердің, үшін радиустіқ және қисық лекальды. Біліктік сызықтардың белгісі, бөлшектердің нұсқалары. Белгі үлгілермен, үлгілерге және чертежге. Белгі қоятын аспап. Метал шабуы. Болат жапырақ шабуы белгімен, әртүрлі кескін үйлесімі дайындауларының шауып алу, жиектердің обрубаниесі дәнекерлеудің астына. Қолданылатын аспап және оның ұштауы. Түзету және метал иілгіш. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Болат тілінген түзету, дөңгелек болат шыбықшаның, жапырақ болаттар, металлоконструкцияларды. Болаттар, болат сортты прокатты, жиектердің тілінген иілгіш жапырақ болаттар, сақиналарды, құбырларды. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Қолданылатын аспап. Метал кесуі. Болат тілінген, квадрат, дөңгелек, бұрыштағы кесу және құбырлардың слесарлық қол арамен. Құбыр кескішпен құбырларын кесу, жапырақ металдың қолдық қайшылар. Метал арамен кесуі. Ашық және жабық жалпақ беттердің арамен кесуі бұрыштармен түзу, өткір және доғалмен. Паралельді жалпақ беттердің арамен кесуі, цилиндрлік оқтамалардың, қисық сызықты дөңес және ойыс беттерді, әртүрлі профильдердің құбырлары. Қолданылатын аспап. Бұрғымен тесу, көз алмай қарау және жазу. Тесіп өткен тесіктердің бұрғымен тесуі кондукторда белгімен, керең тесіктердің тіректердің қолдануымен, бір қалыпты сызғыштарды, лимбылардың және т.б., қолдық және электрлік қол бұрғылармен. Тесіктердің көз алмай қарауы бұрандалардың кішкене бастарының астына және тойтарып шегелеулердің. Цилин жазуы және конустық тесіктердің қолмен істелетін. Бұрғылардың іріктеп алу, зенкеров, зенковок, ұңғыларды. Оюларды кесу, құрастыру-қосуларды. сыртқы оюлардың кесу болттарда, шпилькаларда, құбырларда; оюдың тесіп өткен және кереңдерді тесіктерде; оюлардың таңбалаушылармен қозғалтқыштты станоктарда, құбыр кескіш машиналарда. Құрастыру және тәртіптеп сұрыптау-қосулардың,-құбырлардың қосуларының материал уплотнительногосы; пісіру бөлшегі қосулардың құрастыруы салулардың орнатып қоюымен. Қолданылатын аспап. Тойтару. Құрастыру және тойтару қосу нахлесточногосы қолмен істелетін және престе тойтарып шегелеулермен жарты шеңбер және жасырын кішкене бастармен. Тойтару механикаландырылған аспаптармен. Қолданылатын аспап. Жалпақ беттердің, түзу сызықты, қисық сызықтылардың және құбыр арматура бөлшектерінің. Шабрение механикаландырылған аспаптардың қолдануымен. Қайрау және шаберов. май құю сипап тегістеу. Әртүрлі бөлшектердің жалпақ беттердің қолдық сипап тегістеуі. Тар жалпақ беттердің сипап тегістеуі "пакетпен" және ілмектік арматура бөлшектерінің. Дәнекерлеу, көгалдану, желімдеу. Дәнекерлемелер және ісіктер. Қара және түрлі түсті металдардың дәнекерлеуі жұмсақ және қатты дәнекерлемелермен дәнекерлегіштердің көмегі жанында және шілтердің. Беттердің көгалдануы тиеумен және ұнтақтаумен.
Слесарлы-монтаждық жұмыстар орындауға арналған құрылғылар
Слесарлы-монтаждық жұмыстардың орындалуына арналған аспаптардың типтік жинақтары. Қолдық және механикаландырылған аспаптар. Тағайындаулары, құрылғысы және механикаландырылған аспаптардың қолдануы. Электрлендірілген құрылғы. құрлысы және электрлендірілген құралдарды қолдануы, тағайындауы. Монтаж жұмыстардың орындалуына арналған талпыныс. Еңбек қауіпсіздік талаптары.
Құрастыру, сипап тегістеу және арматура құрастыруы.
Жабдықтау, құралдар, лайықты материалдар. Жабдықтау жұмысына аспаптарды, лайықты материалды дайындау. Арматураға: түрлері, тағайындауы, қолдануы, таптастыруы, талаптары. Ілмектік, су қақпалы, реттеуші, сақтандыратын арматура. Сальниктардың толтыру ережелері және салу алмастырулары. Арматура тексеру, жинақтауды тексеруі. Арматура құрастыру. Сипап тегістеудің технологиялық процесі. Ережелері және тегеріштердің сипап тегістеу әдістері. Арматураны сипап тегістеу. Арматура ақаулары: түрлері, көріну себептері және жою тәсілдері.
Желдету жабдықтары және желдету жүйелерінің бөлшектері мен ауа тазартқыштар.
Желдеткіштер: түрлері, әрекет принцибы. ауажылқыштар және жылыту - желдету агрегаттары. Калориферлер, электрокалориферлер, жылыту - желдету агрегаттары. Ауа тазалауы: негізгі ұғымдары, ауа тазалауына арналған жабдықтар. Салқындатқыштар: құрылғы, үлгілері, тағайындауы, қолдану. Жеңіл- жылу перделері. Электр қозғалтқыштары: негізгі техникалық құжаттар. Қарапайым желдету жабдықтарын құрастыру.
Дайындық жұмыс туралы мәліметтер
Санитарлық-техникалық бұйымдарды дайындаулардың өндіріс әдістері. Цехтар және дайындалған кәсіпорын бөлімдері. Даярлау технологиясының ерекшелігі. Түйіндер және бөлшектерді дайындаудағы негігі ақаулар. Монтаж дайындау зауыттары туралы қысқаша мәлімдеме. Станоктар, механизмдар және жұмыстарға арналған аспаптар. Жұмысшы орын ұйымы және еңбек қауіпсіздігі.
Технология негіздері және монтаж жұмыстарының ұйымдастыруы
Механомонтаждық жұмыс құрылыстық- монтажды жұмыстардың түрі ретінде. Өндірістік монтаждауды басқару ұйымдастыруы. Монтаждық жұмыстарды орындау тәсілдері және ұйымдастыруы. Ішкі құбырлар жүргізу және санитарлы-техникалық жүйелерді монтаждау жұмыстарының өндірістік жұмыстарына техникалық құжатнамалар. Обьектілерде дайындық, монтаждық, тапсыру жұмыстары.
Блоктар мен түйіндерді монтаждап құрастыруын үлкейту.
Блоктар мен түйіндердің әртүрлі типті бұйымдарын үлкейту тәсілдері және дәрежелері. Жылыту жүйелерінің түйіндерін құрастыруы. Сумен жабдықтау және канализация жүйелерінің түйіндерін ірілендіріп құрастыруы. Құрастыруға қойылатын негізгі талаптар. Конвейерлік әдіспен монтаждалған, межфермендік кеңістікпен жабылған ғимараттарда құбыр жүргізудегі монтаждаудың ерекшеліктері. Блоктар мен түйіндер үлкейтудегі негізгі ақаулар. Слесарлық жұмыстарды орындаудағы мамандандырылған слесарлар бригадалар құрамына қатынасуы. Блоктар мен түйіндер монтаждап үлкейтіп құрастырудың кезінде еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыруы.
Жөнделген жабдықтарды сынауы
Жабдықтауды сынау. Жабдықтарды сынау кезінде қолданылатын саймандар мен аспаптар, құралдар, жабдықтар. Тексерулердің түрлері. Жабдықтарды сынау нәтижелерін журналға жазуды жүргізу ережелері. Жабдықтарды сынау кезінде еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыруы.
Білімдер:
Жазықтық белгіні орындау; металды шабу; құралдарды қолдану, жұмыстардың орындалу тәртібі; шабу кезіндегі ақаулар: түрлері, жою әдістері; дайындамалардың суық және ыстық түрде жөндеудің тәртібі; пластикалық және морт материалдардан алынған бөлшектерді түзетудің еркшеліктері; беттерді дәнекерлеуге дайындау технологиясы; қол және механикалық құралдардың арналуы, құрылымы және қолданылуы;арматураларды үйкеуге, жинақтауға және сынауға арналған аспаптар, көмекші құралдар және материалдар; арматуралар: түрлері, арналуы, қолданылуы, классификациясы, талаптар, жинақтау және сұрыптау тәртібі; су қабылдағыш, реттегіш, сақтағыш арматура: арналуы, құрылымы, қысқаша сипаттамалары; сальниктерді толтыру және тығындарды ауыстыру ережелері; желдеткіштер: түрлері, әрекет принциптері, конструкциясы және коснтрукциялау ерекшеліктері, конструкция типтеріне байланысты классификациясы, қолдану облысы, осьтік және шатыр желдеткіштері, электрқозғалтқышқа жалғасуына байланысты радиалды және осьтік желдеткіштердің конструктивтік орындалу схемасы, радиалды желдеткіштердің корпустарының оң және сол жағымен айналдырудың сұлбасы; ауаны тазарту: негізгі түсініктер, ауаны тазалауға арналған құрылғылар; объектідегі дайындық, монтаждық және тапсыруға арналған жұмыстар: жалпы сипаттамасы, түрлері және жұмысты орындау тәртібі; түйіндерді комплектациялау.
Іскерліктер:
Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы орындау. Метал кесуі. Болат тілінген, квадрат, дөңгелек, бұрыштағы кесу және құбырлардың слесарлық қол арамен. Құбыр кескішпен құбырларын кесу, жапырақ металдың қолдық қайшылар. Метал арамен кесуі. Ашық және жабық жалпақ беттердің арамен кесуі бұрыштармен түзу, өткір және доғалмен. Паралельді жалпақ беттердің арамен кесуі, цилиндрлік оқтамалардың, қисық сызықты дөңес және ойыс беттерді, әртүрлі профильдердің құбырлары. Қолданылатын аспап. Бұрғымен тесу, көз алмай қарау және жазу. Тесіп өткен тесіктердің бұрғымен тесуі кондукторда белгімен, керең тесіктердің тіректердің қолдануымен, бір қалыпты сызғыштарды, лимбылардың және т.б., қолдық және электрлік қол бұрғылармен. Тесіктердің көз алмай қарауы бұрандалардың кішкене бастарының астына және тойтарып шегелеулердің. Цилин жазуы және конустық тесіктердің қолмен істелетін. Бұрғылардың іріктеп алу, зенкеров, зенковок, ұңғыларды.
Практикалық тәжірибе жинақтауы керек:
- слесарь арасымен жолақты, шаршы, дөңгелек, бұрышты және тұрбаларды кесу;
- тұрба кескіштермен тұрба кесу, табақты болат материалын қол қайшысымен және шығырлы қайшымен кесу;
- металл кесу және арматура өңдеу;
- дайындау цехтары мен бөлімшелердегі жұмыс орнын тиімді және қауіпсіздік шараларын ұйымдастыру
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
Квалификация: 140303 2 Монтажник санитарно-технического оборудования*
СД 02
Специальная технология монтажника санитарно-технического оборудования.
Обще слесарные работы.
Разметка плоскостная: назначение, виды, инструменты и материалы, последовательность выполнения работ. Выбор режущего, измерительного и проверочного инструмента, приспособлений, режимов обработки. Определение межоперационных припусков на основные слесарные операции и допуски на промежуточные размеры. Инструменты и приспособления, повышающие точность и производительность обработки. Значение стандартизованных и нормализованных деталей и инструмента для выполнения слесарных работ.
Инструменты и приспособления для выполнения слесарно-монтажных работ.
Типовые наборы инструментов для выполнения слесарно-монтажных работ. Ручные и механизированные инструменты: слесарные молотки, кувалды, гаечные ключи, трещеточные ключи, оправки, струбцины, фиксаторные клещи для сборки бесфланцевых воздуховодов. Пистолет-заклепочник, ручные ножницы. Назначение, устройство и применение ручных и механизированных инструментов. Электрифицированный инструмент: гайковерты, ручные ножницы, сверлильные машины, шлифовальные угловые машины, преобразователи частоты тока. Назначение, устройство и применение электрифицированного инструмента. Приспособления для выполнения монтажных работ: назначение, устройство, применение. Требования безопасности труда при работе с инструментами и приспособлениями для выполнения слесарно-монтажных работ. Разборка, притирка и сборка арматуры.
Оборудование, инструменты, приспособления и материалы для разборки, притирки, сборки и испытания арматуры. Подготовка к работе оборудования, инструментов, приспособлений и материалов. Арматура: виды, назначение, применение, классификация, требования, последовательность разборки и сборки. Запорная, водозаборная, регулирующая, предохранительная арматура: назначение, устройство, краткие характеристики. Правила набивки сальников и смены прокладок. Набивка сальников кранов и вентилей, установленных на действующих трубопроводах. Разборка водозаборной (сантехнической) и трубопроводной арматуры. Ревизия арматуры, проверка комплектности. Притирка дисков, колец задвижек, клапанов, вентилей, обратных клапанов и пробковых кранов. Сборка арматуры. Технологический процесс притирки. Правила и приемы притирки дисков, колец задвижек, клапанов вентилей, обратных клапанов. Притирка арматуры ручным способом и при помощи механизированных приспособлений. Испытание арматуры на прочность и плотность. Дефекты арматуры: виды, причины возникновения и способы устранения.
Вентиляционное оборудование и детали систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
Вентиляторы: виды, принцип действия, конструкции и конструктивные особенности, классификация по типам конструкций, создаваемому давлению, перемещаемой среде, область применения, радиальные, осевые и крышные вентиляторы, схемы конструктивных исполнений радиальных и осевых вентиляторов в зависимости от соединения их с электродвигателями, схемы положений корпусов радиальных вентиляторов правого и левого вращения. Воздухонагреватели и отопительно-вентиляционные агрегаты: виды, назначение, применение, классификация по виду теплоносителя, числу рядов теплопередающих трубок. Калориферы, электрокалориферы, отопительно-вентиляционные агрегаты: типы, назначение, устройство, применение. Параллельная и последовательная установка воздухонагревателей. Очистка воздуха: основные понятия, оборудование для очистки воздуха. Сухая очистка воздуха: устройство, типы, применение, характеристики оборудования для сухой очистки воздуха. Мокрая очистка воздуха: устройство, типы, характеристики оборудования для мокрой очистки воздуха. Кондиционеры: устройство, типы, назначение, применение. Центральные кондиционеры: устройство и основные типовые секции. Местные автономные и неавтономные кондиционеры. Эжекционные кондиционеры-доводчики. Приточные камеры и воздушные завесы: назначение, применение, устройство, основные узлы, технические характеристики. Воздушно-тепловые завесы: назначение, применение, устройство. Унифицированные воздушно-тепловые завесы. Электродвигатели: основные технические данные электродвигателей, применяемых в вентиляционных установках, их комплектация, правила эксплуатации. Разборка и сборка простейшего вентиляционного оборудования.
Сведения о заготовительных работах.
Методы производства заготовок санитарно-технических изделий, их преимущества и недостатки. Цехи и отделения заготовительного предприятия, их оборудование и виды изготавливаемых узлов и деталей. Ознакомление с цехами и отделениями заготовительного предприятия, с оборудованием и технологией изготовления изделий из стальных, чугунных и пластмассовых труб. Сведения о технологии изготовления монтажных узлов и деталей из стальных и чугунных труб. Степень укрупненной сборки (комплектации) заготовок из труб для систем отопления, горячего и холодного водоснабжения и канализации в узлы (блоки). Правила упаковки и транспортировки готовых узлов, деталей к месту монтажа. Виды проводимых испытаний деталей и узлов на месте их изготовления. Особенности технологии изготовления (обработки, формирования, гибки, соединения), испытаний, транспортировки узлов и деталей пластмассовых трубопроводов. Основные дефекты при изготовлении узлов и деталей санитарно-технических систем, их причины и способы устранения. Краткие сведения о заводах монтажных заготовок, заводах санитарно-технических заготовок, центрально-заготовительных мастерских. Цехи и отделения заготовительного предприятия, их оснащение и номенклатура изготовляемых изделий водопроводной, канализационной сети и газоснабжения для монтажа в заводских условиях санитарно-технических кабин, комнат и других объемных элементов. Участие в составе бригад квалифицированных слесарей в изготовлении узлов и деталей из труб, соединяемых на резьбе, сварке и фланцах. Станки, механизмы и инструменты для заготовительных работ. Организация рабочего места и безопасность труда в заготовительных цехах и отделениях.
Основы технологии и организации монтажных работ.
Механомонтажные работы как вид строительно-монтажных работ. Понятие о производственном и технологическом процессах монтажа. Структура производственного процесса монтажа. Состав технологических процессов. Монтажная операция, прием. Организация управления монтажным производством. Структура монтажного управления и функции его подразделений. Специализация монтажных участков. Требования к организации монтажных работ. Организация и способы выполнения монтажных работ. Техническая документация на производство работ по монтажу санитарно-технических систем и наружных трубопроводов. Проект организации строительства (ПОС), проект производства работ (ППР) и их содержание. Понятие о сетевых графиках работ. Карты трудовых процессов, их состав. Состав рабочих чертежей на монтаж оборудования. Технологические монтажные схемы. Ознакомление с видами и содержанием исполнительной документации. Понятие об инженерно-технологической подготовке производства. Подготовительные, монтажные, сдаточные работы на объекте: общая характеристика, виды и последовательность выполнения работ.
Укрупнительная сборка монтажных узлов и блоков.
Степень и способы укрупнения различных видов изделий в узлы и блоки. Виды средств малой механизации, оборудования, технологической оснастки, специальных инструментов и приспособлений, применяемых при укрупнительной сборке санитарно-технических узлов и деталей. Сборка узлов систем отопления. Основные требования к сборке радиаторных, конвекторных узлов и узлов панельного отопления, блоков калориферов. Унифицированные трубные узлы систем отопления и средства крепления. Сборка укрупнительных узлов систем водоснабжения и канализации. Основные требования к сборке: узлов холодного и горячего водоснабжения, канализации оборудования санитарно-технических систем. Сборка узлов трубопроводов в промышленных зданиях. Виды укрупнительных узлов для монтажа санитарно-технических кабин, комнат, обвязки групповых умывальников, водомерных и тепловых узлов насосных установок. Комплектация узлов. Особенности монтажа трубопроводов в межферменном пространстве покрытий зданий, монтируемых конвейерным методом. Основные дефекты укрупненных узлов и блоков: причины их возникновения и способы устранения. Участие в составе бригад квалифицированных слесарей по выполнению следующих работ: изготовление узлов и деталей из труб, соединяемых на резьбе, сварке и фланцах, обработка, формирование, гибка, соединение, испытание, транспортировка узлов и деталей пластмассовых трубопроводов, укрупнительная сборка (комплектация) заготовок из труб для систем отопления, водоснабжения и газоснабжения. Участие в проводимых испытаниях узлов и деталей на месте их изготовления, маркировке, упаковке и транспортировке готовых изделий на место монтажа. Организация рабочего места и безопасность труда при укрупнительной сборке монтажных узлов и блоков.
Испытание смонтированного оборудования
Испытания оборудования: виды, требования к подготовке испытаний, их краткая характеристика. Оборудование, приборы, инструменты и принадлежности, применяемые при испытаниях оборудования. Виды проверок, выполняемых монтажниками до испытания систем и оборудования. Виды регулировочных работ, выполняемых в ходе и после испытаний. Правила ведения записей в журнал результатов испытаний оборудования. Виды отчетной документации при сдаче оборудования в эксплуатацию. Организация рабочего места и безопасность труда при испытаниях оборудования.
Знания:
- выполнение плоскостной разметки; рубку металла:
- последовательность выполнения работ; дефекты при рубке: виды, способы устранения;
- последовательность правки заготовок в холодном и горячем состояниях;
- особенности правки деталей из пластичных и хрупких материалов; технологию подготовки поверхностей под пайку;
Умения:
- назначение, устройство и применение ручных и механизированных инструментов; оборудование, инструменты, приспособления и материалы для разборки, притирки, сборки и испытания арматуры; подготовку к работе оборудования, инструментов, приспособлений и материалов; арматуру: виды, назначение, применение, классификация, требования, последовательность разборки и сборки; запорная, водозаборная, регулирующая, предохранительная арматура: назначение, устройство, краткие характеристики; правила набивки сальников и смены прокладок;
- вентиляторы: виды, принцип действия, конструкции и конструктивные особенности, классификация по типам конструкций, создаваемому давлению, перемещаемой среде, область применения, радиальные, осевые и крышные вентиляторы, схемы конструктивных исполнений радиальных и осевых вентиляторов в зависимости от соединения их с электродвигателями, схемы положений корпусов радиальных вентиляторов правого и левого вращения; очистку воздуха: основные понятия, оборудование для очистки воздуха;
- подготовительные, монтажные, сдаточные работы на объекте: общую характеристику, виды и последовательность выполнения работ; виды укрупнительных узлов для монтажа санитарно-технических кабин, комнат, обвязки групповых умывальников, водомерных и тепловых узлов насосных установок; комплектацию узлов.
Умения:
- выполнять развальцовку и отбортовку труб; резку металла; подбирать: сверла, зенкера, зенковки, развертки; нарезать резьбу;
- последовательно разбирать и собирать арматуру;
- выполнять набивку сальников и смену прокладок; делать набивку сальников кранов и вентилей, установленных на действующих трубопроводах;
- производить разборку водозаборной (сантехнической) и трубопроводной арматуры;
- выполнять ревизию арматуры; проверку комплектности; притирать диски, кольца задвижек, клапанов, вентилей, обратных клапанов и пробковых кранов;
- собирать арматуру;
- выполнять притирку арматуры ручным способом и при помощи механизированных приспособлений;
- разбирать и сбирать простейшее вентиляционное оборудование.
иметь практический опыт:
- в резании полосовой, квадратной, круглой, угловой стали и труб слесарной ножовкой;
- в резании труб труборезом, листового металла ручными ножницами и на рычажных ножницах;
- в опиливании металла; притирки арматуры;
- в организации рабочего места и безопасности труда в заготовительных цехах и отделениях.
БК 1
БК 4
БК 7

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
140304 2 - Желдету жүйелерін құрастырушы: ауаны кондиционерлеу, пневмакөлікті, аспирациялауы * біліктілігі
АП 02
Желдету жүйелерін құрастырушы: ауаны кондиционерлеу, пневмакөлікті, аспирациялауының арнайы технологиясы.
Ғимараттар және құрылыстық техникалық жүйелер, салушылар туралы жалпы мәлімет
Ғимараттар және салушылар. Жалпы мәлімдеме. Құрылыс нормалары және ережелері (СНжЕ). Санитарлы-техникалық жүйе. Желдету жүйелері, ауа тазартыш құрылғысы, пневмотранспортты және аспирация. Технологиялық құбырлар. Құрылыстағы техникалық жүйелердің контрукциялары. Санитарлы-техникалық, желдету түйіндердің Ғ және технологиялық құбырлардың негізгі бөлімі. Құрылыстағы техникалық жүйелерге және технологиялық құбыр сымдарына талаптар. Құрылыстағы техникалық жүйелерге арналған материалдар. Топтастыру. Сорттау номенклатурасы. Қосалқы материалдар
Жалпы слесарлық жұмыстар.
Жазықтық белгі. Белгі қоятын базалардың таңдауы; тұйық нұсқаларды құру, шеңберлердің, үшін радиустіқ және қисық лекальды. Біліктік сызықтардың белгісі, бөлшектердің нұсқалары. Белгі үлгілермен, үлгілерге және сызбаға. Белгі қоятын аспап. Метал шабуы. Болат жапырақ шабуы белгімен, әртүрлі кескін үйлесімі дайындауларының шауып алу, дәнекерлеудің астына жиектердің ұшталуы. Қолданылатын аспап және оның ұштауы. Түзету және метал иілгіш. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Болат тілінген түзету, дөңгелек болат шыбықшаның, жапырақ болаттар,металлоконструкцияларды. Болаттар, болат сортты прокатты, жиектердің тілінген иілгіш жапырақ болаттар, сақиналарды, құбырларды. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Қолданылатын аспап. Метал кесуі. Болат тілінген, квадрат, дөңгелек, бұрыштағы кесу және құбырлардың слесарлық қол арамен. Құбыр кескішпен құбырларын кесу, жапырақ металдың қолдық қайшылар. Метал арамен кесуі. Ашық және жабық жалпақ беттердің арамен кесуі бұрыштармен түзу, өткір және доғалмен. Паралельді жалпақ беттердің арамен кесуі, цилиндрлік оқтамалардың, қисық сызықты дөңес және ойыс беттерді, әртүрлі профильдердің құбырлары. Қолданылатын аспап. Бұрғымен тесу, көз алмай қарау және жазу. Тесіп өткен тесіктердің бұрғымен тесуі кондукторда белгімен, керең тесіктердің тіректердің қолдануымен, бір қалыпты сызғыштарды, лимбылардың және т.б., қолдық және электрлік қол бұрғылармен. Тесіктердің көз алмай қарауы бұрандалардың кішкене бастарының астына және тойтарып шегелеулердің. Цилин жазуы және конустық тесіктердің қолмен істелетін. Бұрғылардың іріктеп алу, зенкеров, зенковок, ұңғыларды.
Оюларды кесу, құрастыру-қосуларды. сыртқы оюлардың кесу болттарда, шпилькаларда, құбырларда; оюдың тесіп өткен және кереңдерді тесіктерде; оюлардың таңбалаушылармен қозғалтқыштты станоктарда, құбыр кескіш машиналарда. Құрастыру және тәртіптеп сұрыптау-қосулардың,-құбырлардың қосуларының нығыздамайтын материалмен; пісіру бөлшегі қосулардың құрастыруы салулардың орнатып қоюымен. Қолданылатын аспап. Тойтару. Құрастыру және тойтару қосу нахлесточногосы қолмен істелетін және престе тойтарып шегелеулермен жарты шеңбер және жасырын кішкене бастармен. Тойтару механикаландырылған аспаптармен. Қолданылатын аспап. Жалпақ беттердің, түзу сызықты, қисық сызықтылардың және құбыр арматура бөлшектерінің. Шабрение механикаландырылған аспаптардың қолдануымен. Қайрау және шаберов. май құю сипап тегістеу. Әртүрлі бөлшектердің жалпақ беттердің қолдық сипап тегістеуі. Тар жалпақ беттердің сипап тегістеуі "пакетпен" және ілмектік арматура бөлшектерінің. Дәнекерлеу, көгалдану, желімдеу. Дәнекерлемелер және ісіктер. Қара және түрлі түсті металдардың дәнекерлеуі жұмсақ және қатты дәнекерлемелермен дәнекерлегіштердің көмегі жанында және шілтердің. Беттердің көгалдануы тиеумен және ұнтақтаумен. Өнімдерді әртүрлі желімдермен желімдеу. Желімдерді таңдау. Пластмасса тұрбаларын жалғау. Гидравликалық трансмиссия. Слесарлық өңдеудің технологиялық үрдісі. Технологиялық үрдіс туралы түсінік. НОТтың техникалық үрдіске қоятын негізгі талаптары. Сызбаны зерттеу. өңдеудің тәртібін анықтау. Дайындамалардың резервін анықтау немесе дайындамаларды таңдау. Қолмен істейтін жұмысты станокпен ауыстыру.кесетін, өлшейтін және бақылайтын аспаптар мен көмекші құралдарды таңдау. өңдеутін дәлдігі мен өнімділігін арттыратын аспаптар мен құралдар.
Кіру рұқсат, отырғызу және техникалық өлшеуіш.
Машина құрастыруда және бөлшектерді дайындауда кезіндегі жіберілетін ауытқулар. Ауытқулардың өлшемдері: түрлері, көзі, өлшеу дәлдіктерін арттыратын әдістер. өлшемдері: номиналды, шекті, нақты,шекті ауытқулар, жіберілетін өлшемдер.
Кіру рұқсаттары: ұғым, анықтама. Отырғызуды: ұғым, түрлері, тағайындауы. Кіру рұқсаттарының жүйелері және отырғызуларды. Дәлдік сыныптары. Белгілеу чертежде кіру рұқсат және отырғызуларды құй. Бет кедір-бұдырлығы: ұғым, параметрлері, МемСт бойынша шероховатості анықтау. Өлшеуіш аспаптар және құралдар: түрлері, тағайындауы, характемен негізгілер ұзындық және бұрыштағы мөлшерлердің өлшеуіне арналған құрал сыйпаттамалары: түрлері, қолданылатын қабылдаулары газ параметрлерінің өлшеуіне арналған құрал және газды шаруашылықта бақылау өлшеу құралдары. Өлшеулердің орындалуы. Өлшеу қателік анықтамасы.
Тетіктік механикадан мәлімет
Механизмдер кинематикасы: негзгі түсініктер мен терминдер. Материалдар қарсыласуы: негізгі түсініктер, анықтамалар, терминдер. Машиналар бөлшектері. Жалпы және арнайы мақсаттарға арналған бөлшектер мен құрама бірліктер. Машинаның ажыратылатын және ажыратылмайтын бөлшектері.
Слесарлы-монтаждық жұмыстар орындауға арналған құрылғылар мен аспаптар.
Слесарлы-монтаждық жұмыстардың орындалуына арналған аспаптардың типтік жинақтары. Қолдық және механикаландырылған аспаптар: слесарь балғалары, кувалда, струбциналар т.б. Тағайындаулары, құрылғысы және механикаландырылған аспаптардың қолдануы. Электрлендірілген құрылғы. құрлысы және электрлендірілген құралдарды қолдануы, тағайындауы. Монтаж жұмыстардың орындалуына арналған талпыныс. Еңбек қауіпсіздік талаптары.
Желдету жабдықтары және желдету жүйелерінің бөлшектері мен ауа тазартқыштар.
Желдеткіштер: түрлері, әрекет принцибы. ауажылқыштар және жылыту - желдету агрегаттары. Калориферлер, электрокалориферлер, жылыту - желдету агрегаттары. Ауа тазалауы: негізгі ұғымдары, ауа тазалауына арналған жабдықтар. Салқындатқыштар: құрылғы, үлгілері, тағайындауы, қолдану. Жеңіл- жылу перделері. Электр қозғалтқыштары: негізгі техникалық құжаттар. Қарапайым желдету жабдықтарын құрастыру
Ауаағарлар және олардың желдету жүйелеріне арналған бөлшектер, ауа тазартқыштар, пневмотранспорттық және аспирациялар
Ауаағарлар және каналдар: түрлері, тағайындау, қолдану. Фальцевті қосуда және дәнекерлеудегі ауаағарлар. Фальцев түрлері. Шиыршықты контрукциялардың ауаағарлары. дөңгелек және тік бұрышты қималардың ауаағарлары. Ауауағарлардың мөлшері (қиманың). Пневмотранспорт жүйелерінің мөлшерлері. Қарапайым фальцевті ауаағарлар және фальцевсіз бөлшектері. Металлапластан және фольгадан, полиэтилендік пленкадан, асбестцемент тұрбасынан т.б. металл емес материалдардан алынған ауаағарлар. Желдеткіш жүйелері. Ауа ағарларды жалғастыру бөлшектері. Ауа ағынын реттейтін бөлшектер. Ауаны тарататын қондырғылар. Желдету жүйелерінің типтік бөлшектері. Ауатаратқыш құрылғы. сұрыптау және ауаағарлардың блоктарын құрастыруы. Еңбек қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
Ғимараттар және құрылыстық техникалық жүйелер арналуына байланысты квалификациясын,
Ғимараттар және салушылар. Конструкциялардың негізгі элементтері мен матеиралдары. Құрылыс нормалары және ережелері (СНжЕ). Санитарлы-техникалық жүйе. Желдету жүйелері, ауа тазартыш құрылғысы, пневмотранспортты және аспирация. Технологиялық құбырлар. Құрылыстағы техникалық жүйелердің контрукциялары. Санитарлы-техникалық, желдету түйіндердің Ғ және технологиялық құбырлардың негізгі бөлімі. Құрылыстағы техникалық жүйелерге және технологиялық құбыр сымдарына талаптарды. Құрылыстағы техникалық жүйелерге арналған материалдар. Топтастыру. Сорттау номенклатурасы. Қолдану облысы. Радиалды, осьті, шатырлы желдеткіштер және олардың конструктивтік орындалуы. Қосалқы материалдар. Ауа жылытқыштар және жылыту желдеткіш агрегаттары: арналуы, қолданылуы, классификациясы, калориферлер, электрокалориферлер. Жылыту желдеткіш агрегаттары: типтері, арналуы, құрылымы, ауаағарлар мен каналдар.
Іскерліктер:
оюмен жалғастырудың жинақталуын және құрастыруын; жалын мен және дәнекерлегіштердің көмегімен қара және түсті металлдардың жалғастыруын, қарапайым желдеткіштер құрылғыларын жинақтау және құрастыру, әртүрлі өлшемдегі және қимадағы ауаағарлары жинақтау және бөлшектеу. Ауаағарларды бөшектеп, құрастырғанда еңбек қауіпсіздігі ережелерін қолдану.
Практикалық тәжірибе жинақтауы керек:
- металл бұйымдары және материалдарымен жұмыс істеу;
- қималары мен өлшемдері әртүрлі ауаағар блоктарын жинақтау және бөлшектеу;
- ауаағар блоктарын жинақтау және бөлшектеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
Квалификация: 140304 2 - Монтажник систем вентиляции: кондиционирования воздух, пневмотранспорта и ассимиляции*
СД 02
Специальная технология монтажника систем вентиляции: кондиционирования воздуха, пневмотранспорта и ассимиляции.
Общие сведения о зданиях и сооружениях и технических системах в строительстве.
Здания и сооружения: классификация гражданских, промышленных зданий и сооружений по назначению, основные элементы, конструкции и материалы, применяемые при возведении зданий и сооружений. Общие сведения о технологической последовательности монтажа зданий и сооружений. Санитарно-технические, электрогазосварочные работы в строительстве. Строительные нормы и правила (СНиП) на санитарно-технические и электрогазосварочные работы. Санитарно-технические системы: общие сведения, назначение, классификация. Системы вентиляции, кондиционирования воздуха, пневмотранспорта и аспирации. Технологические трубопроводы. Конструкции технических систем в строительстве. Основные части(элементы) узлы санитарно-технических, вентиляционных систем и технологических трубопроводов. Требования к техническим системам в строительстве и технологическим трубопроводам. Материалы для технических систем в строительстве: область применения, свойства. Сортаменты: труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления. Сортировка по номенклатуре: труб, фитингов, фасонных частей, арматуры и средств крепления. Вспомогательные материалы: виды, назначение, применение.
Общеслесарные работы.
Разметка плоскостная: назначение, виды, инструменты и материалы, последовательность выполнения работ. Дефекты при выполнении разметки: виды, способы устранения. Выполнение плоскостной разметки. Рубка металла: назначение, применение, инструменты, последовательность выполнения работ. Дефекты при рубке: виды, способы устранения. Выбор инструмента и выполнение работ по рубке металла. Правка и гибка металла: назначение, применение, оборудование, инструменты. Дефекты при правке и гибки: виды, способы предупреждения и устранения. Правка полосовой стали, круглого стального прутка. Схемы гибки. Гибка: полосовой стали, стального сортового проката, кромок листовой стали, колец, труб. Развальцовка и отбортовка труб. Резка металла: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для резки. Резание полосовой, квадратной, круглой, угловой стали и труб слесарной ножовкой. Резание труб труборезом, листового металла ручными ножницами и на рычажных ножницах. Опиливание металла: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для опиливания. Сверление, зенкование и развертывание: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для сверления, зенкования и развертывания. Сверление сквозных отверстий по разметке в кондукторе, глухих отверстий с применением упоров, мерных линеек, лимбов и т.д., ручными и электрическими дрелями. Зенкование отверстий под головки винтов и заклепок. Развертывание цилиндрических и конических отверстий вручную. Подбор: сверл, зенкеров, зенковок, разверток. Нарезание резьбы: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для нарезания резьбы: наружной, внутренней. Нарезание наружных резьб на болтах, шпильках, трубах. Нарезание резьбы в сквозных и глухих отверстиях. Нарезание резьб метчиками на приводных станках, трубонарезных машинах. Сборка и разборка резьбовых соединений, резьбовых соединений труб без уплотнительного материала. Сборка фланцевых соединений с постановкой прокладок. Клепка: назначение, применение, виды заклепочных соединений, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для клепки. Дефекты заклепочных соединений: виды, способы предупреждения и устранения. Клепка механизированными инструментами. Шабрение: назначение, применение, виды, припуски на шабрение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для шабрения. Дефекты при шабрении: виды, причины, способы устранения. Шабрение с применением механизированных инструментов. Затачивание и заправка шаберов. Притирка: назначение, применение, степень точности, материалы, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для притирки. Особенности притирки конических поверхностей. Механизация притирки. Ручная притирка плоских поверхностей различных деталей. Притирка узких плоских поверхностей "пакетом" и деталей запорной арматуры. Пайка, лужение, склеивание: назначение, применение, виды, материалы, инструменты, приспособления и оборудование. Технология подготовки поверхностей под пайку. Способы пайки. Дефекты при пайке: виды, причины возникновения и способы устранения. Технология лужения: погружением, растиранием. Клеи: виды, составы, назначение, приготовление. Дефекты при склеивании: виды, способы предупреждения и устранения. Припои и флюсы. Пайка черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки. Лужение поверхностей погружением и растиранием. Склеивание изделий различными клеями. Подбор клеев. Пайка пластмассовых труб. Гидравлические трансмиссии. Технологический процесс слесарной обработки. Понятие о технологическом процессе. Основные требования НОТ к техническим процессам обработки. Изучение чертежа. Определение резервов заготовки или подбор заготовки. Выбор базирующих поверхностей и методов обработки. Определение последовательности обработки. Замена ручной обработки обработкой на станках. Выбор режущего, измерительного и проверочного инструмента, приспособлений, режимов обработки. Определение межоперационных припусков на основные слесарные операции и допуски на промежуточные размеры. Инструменты и приспособления, повышающие точность и производительность обработки. Значение стандартизованных и нормализованных деталей и инструмента для выполнения слесарных работ.
Допуски, посадки и технические измерения.
Погрешности при изготовлении деталей и сборке машин. Погрешности измерений: виды, источники, способы повышения точности измерений. Размеры: номинальный, предельный, действительный, предельные отклонения, допуск размера, поле допуска. Посадки: виды, назначение, системы допусков и посадок. Шероховатость поверхности: параметры, обозначение на чертежах. Основные характеристики измерительных инструментов и приборов: интервал и цена деления шкалы, диапазон показаний, диапазон измерений. Средства для измерений линейных размеров. Концевые меры длины. Средства измерения отклонений формы поверхностей. Средства контроля и измерения шероховатости поверхности. Калибры, их основные типы. Основные факторы, определяющие выбор средств для измерения линейных размеров.
Сведения из технической механики.
Кинематика механизмов: основные понятия и термины. Сопротивление материалов: основные понятия, определения, термины. Детали машин. Детали и сборочные единицы общего и специального назначения. Требования к ним. Разъемные и неразъемные соединения деталей машин. Виды разъемных соединений и основные крепежные детали. Виды неразъемных соединений деталей машин. Детали и сборочные единицы передач вращательного движения.
Инструменты и приспособления для выполнения слесарно-монтажных работ.
Типовые наборы инструментов для выполнения слесарно-монтажных работ. Ручные и механизированные инструменты: слесарные молотки, кувалды, гаечные ключи, трещеточные ключи, оправки, струбцины, фиксаторные клещи для сборки бесфланцевых воздуховодов. Пистолет-заклепочник, ручные ножницы. Назначение, устройство и применение ручных и механизированных инструментов. Электрифицированный инструмент: гайковерты, ручные ножницы, сверлильные машины, шлифовальные угловые машины, преобразователи частоты тока. Назначение, устройство и применение электрифицированного инструмента. Приспособления для выполнения монтажных работ: назначение, устройство, применение. Требования безопасности труда при работе с инструментами и приспособлениями для выполнения слесарно-монтажных работ.
Вентиляционное оборудование и детали систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
Вентиляторы: виды, принцип действия, конструкции и конструктивные особенности, классификация по типам конструкций, создаваемому давлению, перемещаемой среде, область применения, радиальные, осевые и крышные вентиляторы, схемы конструктивных исполнений радиальных и осевых вентиляторов в зависимости от соединения их с электродвигателями, схемы положений корпусов радиальных вентиляторов правого и левого вращения. Воздухонагреватели и отопительно-вентиляционные агрегаты: виды, назначение, применение, классификация по виду теплоносителя, числу рядов теплопередающих трубок. Калориферы, электрокалориферы, отопительно-вентиляционные агрегаты: типы, назначение, устройство, применение. Параллельная и последовательная установка воздухонагревателей. Очистка воздуха: основные понятия, оборудование для очистки воздуха. Сухая очистка воздуха: устройство, типы, применение, характеристики оборудования для сухой очистки воздуха. Мокрая очистка воздуха: устройство, типы, характеристики оборудования для мокрой очистки воздуха. Кондиционеры: устройство, типы, назначение, применение. Центральные кондиционеры: устройство и основные типовые секции. Местные автономные и неавтономные кондиционеры. Эжекционные кондиционеры-доводчики. Приточные камеры и воздушные завесы: назначение, применение, устройство, основные узлы, технические характеристики. Воздушно-тепловые завесы: назначение, применение, устройство. Унифицированные воздушно-тепловые завесы. Электродвигатели: основные технические данные электродвигателей, применяемых в вентиляционных установках, их комплектация, правила эксплуатации. Разборка и сборка простейшего вентиляционного оборудования.
Воздуховоды и их детали для систем вентиляции, кондиционирования воздуха, пневмотранспорта и аспирации.
Воздуховоды и каналы: виды, назначение, применение. Воздуховоды на фланцеевом соединении и сварке. Виды фальцев: простой, лежачий одинарный и двойной, угловой стоячий, с угловым защелочным фальцем. Воздуховоды спиральных конструкций. Воздуховоды круглого и прямоугольного сечений. Размеры (сечения) воздуховодов. Размеры систем пневмотранспорта. Воздуховоды из унифицированных деталей. Воздуховоды фланцевые и бесфланцевые. Фасонные части для систем аспирации и пневмотранспорта. Воздуховоды из металлопласта и фольги, полиэтиленовой пленки, асбестоцементных труб, коробов и других неметаллических материалов. Вентиляционные детали. Детали для соединения воздуховодов. Детали для регулирования потока воздуха. Воздухораспределительные устройства. Типовые детали вентиляционных систем. Детали крепления воздуховодов. Разборка и сборка блоков воздуховодов различных размеров и сечений. Правила безопасности труда при разборке и сборке воздуховодов.
Знания:
-классификацию гражданских, промышленных зданий и сооружений по назначению;
-основные элементы, конструкции и материалы, применяемые при возведении зданий и сооружений;
- санитарно-технические системы;
-сортаменты: труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления;
-пайку, лужение, склеивание; способы пайки; припои и флюсы;
-лужение поверхностей с погружением и растиранием;
- склеивание изделий различными клеями;
-средства для измерений линейных размеров;
-разъемные и неразъемные соединения деталей машин;
-виды разъемных соединений и основные крепежные детали;
-виды неразъемных соединений деталей машин;
-детали и сборочные единицы передач вращательного движения;
-вентиляторы: виды, принцип действия, конструкции и конструктивные особенности, классификация по типам конструкций, создаваемому давлению, перемещаемой среде;
-область применения, радиальных, осевых и крышных вентиляторов,
-воздухонагреватели и отопительно-вентиляционные агрегаты: их виды, назначение, применение, классификацию по виду теплоносителя, числу рядов теплопередающих трубок;
-калориферы, электрокалориферы, отопительно-вентиляционные агрегаты: их типы, назначение, устройство, применение; воздуховодов и каналов.
Умения:
- производить сборку и разборка резьбовых соединений;
- выполнять пайку черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки;
- разбирать и собирать простейшее вентиляционное оборудование;
- разбирать и собирать блоки воздуховодов различных размеров и сечений;
- применять правила безопасности труда при разборке и сборке воздуховодов.
иметь практический опыт:
- в работе с металлическими изделиями и материалами;
- в сборке и разборке блоков воздуховодов различных размеров и сечений;
- в применении правил безопасности труда при разборке и сборке воздуховодов.
БК 1
БК 4
БК 7

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.5.11
КҚ 2.5.12
КҚ 2.5.13
КҚ 2.5.14
КҚ 2.5.15
140306 2 - Пластмасса дәнекерлеуші *біліктілігі
Пластмасса дәнекерлеушінің арнайы технологиясы.
Пластмасса дәнекерлеу.
Пластмассаларды дәнекерлеу және желімдеу технологиясы. Қолдану облыстары. Пластмассалардың түрлері мен олардың сапасы. Кеңістіктің кез келген жағдайында бөліп, кесу. Балқыту: біліктерді, кеңейтілген біліктердің платиналарына балқыту. Әртүрлі қалыңдықтағы пластмассаларды дәнекерлеу. Дәнекерлеу сапасын тексеру. Бұрыштық жалғастыруларды дәнекерлеу. Жалғастыруларды екі қабат етіп дәнекерлеу. Сынығына байланысты дәнекерлеудің сапасын анықтау. Дәнекерлеу тәсілдерін игеру: айқастырып, таврлық қималы, әртүрлі қалыңдықтағы пластиналарды вертикалды жағдайдағы пластинаны. Тәсілдерді игеру: әртүрлі бұрыштарды орналасқан біліктерді пластинаға балқыту, нормалы қалыңдықтағы біліктердің вертикалды жазығына балқыту. Жиектерін өңдемей вертикалды және горизонтальды жағдайда тақап дәнекерлеу. Орындалған жіктердің сапасын тексеру Пластмассаларды дәнекерлеуге және желімдуге дайындау. Дәнекерлеуге арналған аппараттар. Дәнекерлеу құралдарына дәнекерлеу үшін өнімдерді жинақтау. Пластмассаларды кесу. Төбеден басқа кеңістіктің барлық жағдайда қарапайым бөлшектерді дәнекерлеу және желімдеу. Жіктер мен желімденген жерлердің ақауларын анықтау және оларды жою.
Пластмасса тұрбаларын жалғастыру. Тұрбаларды жалғастыру (материалына, жұмыс шартына және тұрба жүргізуіне байланысты) дәнекерлеумен, желіммен, қонышпен, фланецпен т.б. Пластмасса тұрбаларын басқа материалдардан алынған тұрбаларымен жалғастыру. өнімдерді әртүрлі желімдермен жабыстыру. Желімдерді таңдау. Пластмасса тұрбаларын жабыстыру.
Білімдер:
Пластмассаларды дәнекерлеу және желімдеу технологиясы. Қолдану облыстары. Пластмассалардың түрлері мен олардың сапасы. Материалдарды дәнекерлеуге және желімдеуге дайындау.
Іскерліктер:
Әртүрлі қалыңдықтағы пластмассаларды дәнекерлеу. Пластмасса бөлшепктерін дәнекерлеуге және желімдеуге дайындау.
Практикалық тәжірибе жинақтауы керек:
- қауіпсіздік техникасын сақтай отырып пластмассаларды дәнекерлеу мен желімдеуден.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
ПК 2.5.12
ПК 2.5.13
ПК 2.5.14
ПК 2.5.15
Квалификация: 140306 2 - Сварщик пластмасс*
Специальная технология сварщика пластмасс.
Сварка пластмасс.
Технология сварки и склейки пластмасс. Область применения.
Виды и различия пластмасс и их качество. Разделительная резка в любом пространственном положении. Наплавка: валиков, наплавка на пластины уширенного валика. Сварка пластин различной толщины. Проверка качества сварки. Сварка угловых соединений. Сборка под сварку с установлением правильного зазора. Наложение прихваток. Сварка соединений в два слоя. Проверка качества сварки по излому. Освоение приемов сварки: нахлесточных, тавровых соединений, пластин различной толщины с наложением облегченного и усиленного шва, пластин в вертикальном положении. Освоение приемов: наплавки валиков на пластину, установленную под разными углами к столу, с постепенным увеличением угла до 90 градусов, наплавки на вертикальную плоскость валиков нормальной ширины, сплошной наплавки на вертикальную плоскость в один слой вертикальных валиков, сварки встык в вертикальном и горизонтальном положениях без разделки кромок, сварки угловых и тавровых соединений вертикальными швами, сварки внахлестку при вертикальном расположении шва, сварки в горизонтальном положении на вертикальной плоскости, наплавки горизонтальных валиков на вертикальной плоскости, сплошной наплавки горизонтальных валиков на вертикальную плоскость, сварки встык горизонтального шва на вертикальной плоскости без разделки кромок, сварки угловых тавровых и нахлесточных соединений горизонтальными швами. Проверка качества выполненных швов. Подготовка пластмасс к сварке и склейки. Аппараты для сварки. Сборка изделий под сварку в сборочно-сварочных приспособлениях. Резка пластмассы. Сварка и склейка простых деталей из различных пластмасс во всех пространственных положениях сварного шва кроме потолочного. Выявление дефектов сварных швов и склеек и устраняет их; чтение чертежей изделий средней сложности.
Соединение пластмассовых труб. Разметка труб на заготовки заданной длины. Соединение труб (в зависимости от материала, условий работы и прокладки трубопроводов) сваркой, на клею, с помощью раструбов, фланцев, накидных гаек и др. Соединение пластмассовых труб с трубами из других материалов. Склеивание изделий различными клеями. Подбор клеев. Пайка пластмассовых труб.
Знания:
- технологию сварки и склейки пластмасс;
- область применения пластмассовых изделий и материалов;
- виды и различия пластмасс и их качество;
- подготовку материалов к склеиванию к свариванию пластмасс.
Умения:
-сваривать и склеивать пластмассы разных видов и форм;
- подготавливать детали к сварке и склейки пластмасс.
иметь практический опыт:
- в сваривании и склеивании пластмасс соблюдая при этом процессе технику безопасности.
БК 1
БК 4
БК 7

1. Жоғары деңгей
140301 2 – Слесарь- сантехник*
КҚ 2.1.1. Сантехникалық құрылғылар мен бөлек түйіндердің жөндеу жұмыстарын жүргізеді, қызмет көрсету;
КҚ 2.1.2 Болат, шойын және пластикалық құбырлардың жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.1.3 Араластырғыштың вентильдің, жуғыш бачоктың, крандардың жөндеуін жүргізу;
КҚ 2.1.4 Тұрбаларды тотығудан қорғау;
КҚ 2.1.5 Тұрбаларды бітеуден тазарту;
КҚ 2.1.6 Керамикалық және фаянсты санитарлы техникалық өнімдерді тазалау;
КҚ 2.1.7 Пайда болған жарықтар мен сызаттарды бітеу.
140302 2 – Технологиялық кұбыр жолдарын құрастырушы*
КҚ 2.2.1 Сыртқы және технологиялық құбырларын монтаждауда және жүргізілуде орындалатын қарапайым жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.2 Кәсіптік қажетті көлемде слесарлық жұмыстарды орындай білу;
КҚ 2.2.3 Тұрбаларды, фитингтерді, үлгі бөлшектерін, арматураны нығайту құралдарын номенклатура бойынша сұрыптау және онымен жұмыс істей білу;
КҚ 2.2.4 Жұмысқа қажетті көмекші құралдарды дайындау (сурик, ерітінді. шүйке)
КҚ 2.2.5 Металдар мен тұрбаларды ию, түзету, қию, белгілеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.6 Түйістерді муфтамен, конргайкамен, болттармен жинақтайды; прокладкаларды жүргізеді;
КҚ 2.2.7 Тұрбалардағы сақтағыш тығындар мен бұқтырмаларды алады, тұрбалардың шетіне консервация жүргізеді;
КҚ 2.2.8 Белгі бойынша парақ металлдарды, металлопласты, полимер және басқа да материалдарды қолмен кесуді жүргізу; тұрба шеттерін майыстыруды, аралауды және оларды дәнекерлеуге дайындау, жіктерін өңдеу;
КҚ 2.2.9 Тұрбаның бетін, құбырлардың бөлшектерін, арматураны, болттар мен шпилькаларды консервіленетін майлаудан тазарту, коллекторлардың бөлшектерін, құдықтарды, камераларды, каналдарды монтаж алдында тазалайды, шыныдан алынған құрылғыларды, тұрбаларды, бөлшектерді жуу;
КҚ 2.2.10 Жіктерді бітейтін ерітінді дайындайды, материалдарды жұмыс орнына әкеледі;
КҚ 2.2.11 Жүктерді жылжытады.
140303 2 – Санитарлық-техникалық кұрал-жабдықтарды құрастырушы*
КҚ 2.3.1 Ішкі орталық жылыту жүйелерінің, сумен қамтамасыз етудің, канализацияның, газбен жабдықтаудың, су ағын жолдарын монтажы мен жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.3.2 Тұрбаларды, фитингтерді, үлгі бөлшектерін, арматура мен нығайту құралдарын, жүргізушінің тік және фасонды бөлшектерді сұрыптау;
КҚ 2.3.3 Көмекші материалдарды дайындау;
КҚ 2.3.4 Айдағышты муфтамен және контргайкалармен, гайканы болттармен кешендеу;
КҚ 2.3.5 Тұрбалардағы бұқтырманы және сақтағыш тығындады қондыру және алып тастау;
КҚ 2.3.6 Жәй бөлшектерді, түйіндерді көміртекті болат конструкцияларын қолмен доғалық, плазмалы, газды автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеуді орындау;

1. Повышенный уровень
140301 2 Слесарь-сантехник*
ПК 2.1.1. Обслуживать и производить ремонт сантехнического оборудования и отдельных узлов;
ПК 2.1.2. Проводить ремонт стальных, чугунных и пластиковых трубопроводов;
ПК 2.1.3. Проводить ремонт кранов, смесителей, вентилей, смывных бачков;
ПК 2.1.4. Проводить защиту труб от ржавчины;
ПК 2.1.5. Устранять засоры;
ПК 2.1.6. Проводить очистку керамических и фаянсовых санитарно-технических изделий;
ПК 2.1.7. Заделывать образовавшиеся трещины и щели;
140302 2Монтажник технологических трубопроводов*
ПК 2.2.1. Выполнить простейшие работы при прокладке и монтаже наружных и технологических трубопроводов;
ПК 2.2.2. Выполнить слесарные работы в объеме требований по профессии;
ПК 2.2.3. Сортировать по номенклатуре трубы, фитинги, фасонные части, арматуру и средства крепления;
ПК 2.2.4. Подготовить вспомогательный материал к работе (льняную прядь, сурик, раствор и т. п.);
ПК 2.2.5. Производить скручивание неответственных соединений;
ПК 2.2.6. Комплектовать сгоны муфтами и контргайками, болты гайками, устанавливает прокладки, сбивает окалины после газовой резки;
ПК 2.2.7. Устанавливать и снимать предохранительные пробки и заглушки на трубах, проводить консервацию концов труб;
ПК 2.2.8. Производит вручную по разметке резку листового металла, металлопласта, полимерного и другого материала; опиловку и правку концов труб, подготовку их под сварку, обработку швов;
ПК 2.2.9. Производить очистку поверхностей труб, деталей трубопроводов, арматуры, болтов и шпилек от консервирующей смазки, очистку деталей коллекторов, колодцев, камер и каналов перед их монтажом, промывку оборудования, труб и деталей из стекла;
ПК 2.2.10. Готовить растворы для заделки стыков, осуществляет подачу материалов к рабочим местам;
ПК 2.2.11. Выполнять перемещение грузов.
140303 2Монтажник санитарно-технического оборудования*
ПК 2.3.1. Выполнять работы при монтаже и ремонте внутренних систем центрального отопления, водоснабжения, канализации, газоснабжения и водостоков;
ПК 2.3.2. Сортировать трубы, фитинги, фасонные части, арматуру и средства крепления, прямые и фасонные части воздуховодов;
ПК 2.3.3. Готовить вспомогательные материалы;
ПК 2.3.4. Комплектовать сгоны муфтами и контргайками, болты гайками;
ПК 2.3.5. Устанавливать, и снимать предохранительные пробки и заглушки на трубах;
ПК 2.3.6. Выполнять ручную дуговую, плазменную, газовую автоматическую и полуавтоматическую сварку простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей;

КҚ 2.3.7 Орташа күрделі металл бөлшектердің оттекті және плазмалы түзу сызықты және қисық сызықты дәнекерлеу жіктерін іске асыру.
КҚ 2.3.8 Оттегілік кесуді қолмен орындау;
КҚ 2.3.9 Қарапайым, жауапты емес бөлшектердің балқытуын орындау;
КҚ 2.3.10 Қарапайым бөлшектерде, түйіндерде, құймаларда ақауларды жою;
КҚ 2.3.11 Конструкция мен бөлшектерді балқыту кезінде қыздыруды орындау;
КҚ 2.3.12 Тұрба түйіндері мен бөлшектеріне схемаларды құру және оқу.
140304 2 – Желдету жүйелерiн құрастырушы: ауаны кондиционерлеу, пневмакөлiктi, аспирациялауы*
КҚ 2.4.1 Пневмокөлік пен аспирацияда, ауаны конденсациялауда, желдету жүйесі мен құрылғылардың монтажындағы жұмыстарды орындау;
КҚ 2.4.2 Тұрбаны, фитингті, фасонды бөлшектерді, арматура мен бекіту құралдарын сұрыптау;
КҚ 2.4.3 Көмекші материалдарды дайындайды;
КҚ 2.4.4 Прокладкаларды орнатады, қол құралдарының көмегімен фланецті және ажыратылатын жалғастыруды жинайды;
КҚ 2.4.5 Түйістіруді муфтамен және контргайкамен, болтты гайкаменжинақтайды;
КҚ 2.4.6 Тұрбалардағы сақтандыру тығындары мен бұқтырмаларын орнату және шешу;
КҚ 2.4.7 Тұрбалардың бөлшектерін, ауа тартқыштардың бөлшектері мен түйіндерін,санитарлы техникалық аспаптармен басқа да жүктерді тасымалдайды;
КҚ 2.4.8 Жүктерді инвентарлы строптармен ілу;
КҚ 2.4.9 Жәй бөлшектерді, түйіндерді көміртекті болат конструкцияларын қолмен доғалық, плазмалы, газды автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.4.10 Орташа күрделі металл бөлшектердің оттекті және плазмалы түзу сызықты және қисық сызықты дәнекерлеу жіктерін іске асыру.
КҚ 2.4.11 Оттегілі кесуді қолмен орындау;
КҚ 2.4.12 Кеңістіктің барлық жағдайында бөлшектерді, түйіндерді, конструкцияларды ұстағыштармен іске асыру;
КҚ 2.4.13 Қарапайым, жауапты емес бөлшектердің балқытуын орындау;
КҚ 2.4.14 Қарапайым бөлшектерде, түйіндерде, құймаларда ақауларды жою;
КҚ 2.4.15 Конструкция мен бөлшектерді балқыту кезінде қыздыруды орындау;
КҚ 2.4.16 Тұрба түйіндері мен бөлшектеріне схемаларды құру және оқу.
140305 2 – Санитарлық-техникалық жүйелер мен кұрылғыларды құрастырушы*
КҚ 2.5.1 Ішкі орталық жылыту жүйелерінің, сумен қамтамасыз етудің, канализацияның, газбен жабдықтаудың, су ағын жолдарын монтажы мен жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.5.2 Көмекші материалдарды дайындау;
КҚ 2.5.3 Прокладкаларды орнатады, қол құралдарының көмегімен фланецті және ажыратылатын жалғастыруды жинайды;
КҚ 2.5.4 Айдағышты муфтамен және контргайкалармен, гайканы болттармен жинақтау;

ПК 2.3.7. Осуществлять кислородную и плазменную прямолинейную и криволинейную резку в нижнем и вертикальном положении сварного шва металлов простых и средней сложности деталей;
ПК 2.3.8. Выполнять ручную кислородную резку;
ПК 2.3.9 Выполнять наплавку простых неответственных деталей;
ПК 2.3.10. Устранять раковины и трещины в простых деталях, узлах, отливках;
ПК 2.3.11. Подогревать конструкции и детали при плавке,
ПК 2.3.12. Читать и составлять схемы на трубные узлы и детали.
140304 2Монтажник систем вентиляции: кондиционирования воздуха, пневмотранспорта и аспирации
ПК 2.4.1. Выполнять работы при монтаже систем и оборудования вентиляции, кондиционирования воздуха, пневмотранспорта и аспирации;
ПК 2.4.2. Сортировать трубы, фитинги, фасонные части, арматуру и средства крепления, прямые и фасонные части воздуховодов;
ПК 2.4.3. Готовить вспомогательные материалы;
ПК 2.4.4. Устанавливать прокладки и собирать фланцевые и разъемные соединения воздуховодов и оборудования с применением ручного инструмента;
ПК 2.4.5. Комплектовать сгоны муфтами и контргайками, болты гайками;
ПК 2.4.6. Устанавливать, и снимать предохранительные пробки и заглушки на трубах;
ПК 2.4.7. Транспортирует детали трубопроводов, детали и узлы воздуховодов, санитарно-технических приборов и других грузов;
ПК 2.4.8. Зацеплять грузы инвентарными стропами;
ПК 2.4.9. Выполнять ручную дуговую, плазменную, газовую автоматическую и полуавтоматическую сварку простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей,
ПК 2.4.10. Осуществлять кислородную и плазменную прямолинейную и криволинейную резку в нижнем и вертикальном положении сварного шва металлов простых и средней сложности деталей;
ПК 2.4.11. Выполнять ручную кислородную резку;
ПК 2.4.12. Осуществляет прихватку деталей, изделий, конструкций во всех пространственных положениях;
ПК 2.4.13. Выполняет наплавку простых неответственных деталей;
ПК 2.4.14. Устранять раковины и трещины в простых деталях, узлах, отливках;
ПК 2.4.15. Подогревать конструкции и детали при плавке;
ПК 2.4.16. Читать и составлять схемы на трубные узлы и детали.
140305 2Монтажник санитарно-технических систем и оборудования*
ПК 2.5.1. Выполнять работы при монтаже и ремонте внутренних систем центрального отопления, водоснабжения, канализации, газоснабжения и водостоков;
ПК 2.5.2. Готовить вспомогательные материалы;
ПК 2.5.3.Устанавливать прокладки и собирает фланцевые и разъемные соединения воздуховодов и оборудования с применением ручного инструмента;
ПК 2.5.4. Комплектовать сгоны муфтами и контргайками, болты гайками;

КҚ 2.5.5 Тұрбалардағы бұқтырманы және сақтағыш тығындарды қондыру және алып тастау;
КҚ 2.5.6 Тұрбалардың бөлшектерін, ауа тартқыштардың бөлшектері мен түйіндерін, санитарлы техникалық аспаптармен басқа да жүктерді тасымалдайды;
КҚ 2.5.7 Жүктерді инвентарлы строптармен ілу;
КҚ 2.5.8 Жәй бөлшектерді, түйіндерді көміртекті болат конструкцияларын қолмен доғалық, плазмалы, газды автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.5.9 Орташа күрделі металл бөлшектердің оттекті және плазмалы түзу сызықты және қисық сызықты дәнекерлеу жіктерін іске асыру.
КҚ 2.5.10 Оттегілік кесуді қолмен орындау;
КҚ 2.5.11 Кеңістіктің барлық жағдайында бөлшектерді, түйіндерді, конструкцияларды ұстағыштармен іске асыру;
КҚ 2.5.12 Қарапайым, жауапты емес бөлшектердің балқытуын орындау;
КҚ 2.5.13 Қарапайым бөлшектерде, түйіндерде, құймаларда ақауларды жою;
КҚ 2.5.14 Конструкция мен бөлшектерді балқыту кезінде қыздыруды орындау;
КҚ 2.5.15 Тұрба түйіндері мен бөлшектеріне схемаларды құру және оқу.
140306 2 - Пластмасса дәнекерлеуші*
КҚ 2.6.1 Төбеден басқа барлық кеңістік жағдайында әртүрлі пластмассалардан алынған қарапайым бөлшектердің дәнекерлеуі мен желімдеуін жүргізу;
КҚ 2.6.2 Конструкция мен бөлшектерді дәнекерлеу кезінде қыздыруды орындау;
КҚ 2.6.3 Берілген температура режиміне сәйкес бөлшектерді дәнекерлегенде алдын-ала қыздыруды жүргізу;
КҚ 2.6.4 Күрделілігі орташа бөлшектерде, түйіндерде, құймаларда ақауларды жою;
КҚ 2.6.5 Қарапайым бөлшектерде жапсырмалар жүргізеді;
КҚ 2.6.6 Пластмассаларды қолмен кесуді жүргізу.
140307 2 – Электромонтаж-даушы-реттеуші*
КҚ 2.7.1 Электромонтаж жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.7.2 Электрлік жарықтандыру жүйелерін іске асыру;
КҚ 2.7.3 Жүйелерге электр сымдарын дұрыс жалғау үшін трассалардың құрылымдарын білу;
КҚ 2.7.4 Қарапайым жарықтандыру және күш құрылымдарын сынай білу.
140308 2 - Электргаз дәнекерлеуші*
КҚ 2.8.1 Металды дәнекерлеуге дайындау;
КҚ 2.8.2 Құрамалы дәнекерлеу құралдарында өнімдерді дәнекерлеуге жинақтау;
КҚ 2.8.3 Газ баллондарын жұмысқа дайындау;
КҚ 2.8.4 Төбеден басқа кеңістіктің барлық жағдайында қарапайым бөлшектерді, түсті металдарды және құймаларды дәнекерлеуді іске асыру;
КҚ 2.8.5 Машина бөлшектерін, механизмдерді, конструкция ақауларын балқытады және механикалық өңдеу мен сынама қысымға құйманы жүргізу;
КҚ 2.8.6 Металдарды кесуді жүргізу;
КҚ 2.8.7 Дәнекерленгеннен кейін жіктерді қорғау және дәнекерленген жіктердің ақауларын анықтау және оларды жою;

ПК 2.5.5. Устанавливать и снимать предохранительные пробки и заглушки на трубах;
ПК 2.5.6. Транспортировать детали трубопроводов, детали и узлы воздуховодов, санитарно-технических приборов и других грузов;
ПК 2.5.7. Зацеплять грузы инвентарными стропами;
ПК 2.5.8. Выполнять ручную дуговую, плазменную, газовую автоматическую и полуавтоматическую сварку простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей;
ПК 2.5.9. Осуществлять кислородную и плазменную прямолинейную и криволинейную резку в нижнем и вертикальном положении сварного шва металлов простых и средней сложности деталей;
ПК 2.5.10. Выполнять ручную кислородную резку;
ПК 2.5.11. Осуществлять прихватку деталей, изделий, конструкций во всех пространственных положениях;
ПК 2.5.12. выполнять наплавку простых неответственных деталей;
ПК 2.5.13. Устранять раковины и трещины в простых деталях, узлах, отливках;
ПК 2.5.14. Подогревать конструкции и детали при плавке;
ПК 2.5.15. Читать и составлять схемы на трубные узлы и детали.
140306 2 - Сварщик пластмасс*
ПК 2.6.1. Выполнять сварку средней сложности деталей, конструкций, трубопроводов из различных пластмасс и простых деталей и конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
ПК 2.6.2. Выполнять подогрев конструкций и деталей при сварке и склейке;
ПК 2.6.3. Производить предварительный и сопутствующий подогревы при сварке деталей с соблюдением заданного температурного режима.
ПК 2.6.4. Устраняет раковины и трещины в деталях и механизмах средней сложности наплавкой пластмассы;
ПК 2.6.5. Производить наклейку элементов простых деталей и заплат;
ПК 2.6.7 Производит ручную резку и подгонку пластмасс.
140307 2 – Электромонтажник-наладчик*
ПК 2.7.1. Производить электромонтажные работы;
ПК 2.7.2. Монтировать электрические осветительные сети;
ПК 2.7.3. Знать устройство трасс, электропроводок для правильного подсоединения к сети;
ПК 2.7.4. Производить испытания простых осветительных и силовых установок.
140308 2 - Электрогазосварщик*
ПК 2.8.1. Подготавливать металл к сварке;
ПК 2.8.2. Выполнять сборку изделий под сварку в сборочно-сварочных приспособлениях и прихватками;
ПК 2.8.3. Подготавливать газовые баллоны к работе;
ПК 2.8.4. Производит сварку простых деталей из различных сталей, цветных металлов и сплавов во всех пространственных положениях сварного шва кроме потолочного шва;
ПК 2.8.5. Выполнять наплавку дефектов деталей машин, механизмов, конструкций и отливок под механическую обработку и пробное давление;
ПК 2.8.6. Выполнять резку металла;
ПК 2.8.7. Зачищать швы после сварки, выявляет дефекты сварных швов и устраняет их;

КҚ 2.8.8 Күрделілігі орташа өнімдердің сызбасын оқу.
2. Орта буын маманы
140309 3 – Техник-сантехник
КҚ 3.9.1 Муниципалды шаруашылықта жауапты жұмыстардың өндірісіне қатысу және слесарлар бригадасын координациялау;
КҚ 3.9.2 Санитарлы техникалық жұмыстарда, желдетуде және инженерлік жүйелерде құрылыс жұмысын координациялау;
КҚ 3.9.3 Тұрмыс қажеттік, өндірістік санитарлы техникалық құрылымдарда, желдеткіштер мен инженерлік жүйелердің жұмыс принципін және технологиялық құрылымдарын координациялау;
КҚ 3.9.4 Слесарлар бригадасын координациялау:
а) сыртқы белгілеріне қарап қателіктерді анықтау;
б) технологиялық үрдісте бөлек түйіндердің жұмысын тексеру в) қателіктерді тиімді әдістермен жөндеу.
КҚ 3.9.5 Слесарлар бригадасын жүйелер мен құрылғылардағы қателіктерді анықтап, түзеуге координациялау;
КҚ 3.9.6 Жұмыс өндірісінде жұмысшылардың қауіпсіздік техникасын қадағалауын, алғашқы медициналық көмек көрсету, қажет жағдайда жапа шеккенге жасанды дем салу.
КҚ 3.9.7 Экономика негіздерін, өндірісті және еңбекті ұйымдастыруды білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 688 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1083 қосымша
Үлгілік оқу жоспарлары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1404000 – Сумен қамтамасыздандыру және су қашыртқы
жүйелерінің тазартқыш ғимараттары

ПК 2.8.8. Читать чертежи изделий средней сложности.
2. Специалист среднего звена
140309 3Техник сантехник
ПК 3.9.1. Владеть основами технического черчения;
ПК 3.9.2. Принимать участие и координировать работы по подготовке слесарной бригады к производству ответственных работ в муниципальном хозяйстве;
ПК 3.9.3. Координировать работу строительства, монтажа и эксплуатации санитарно-технических работ, вентиляции и инженерных систем;
ПК 3.9.4. Координировать технологическую наладку устройств и принцип работы санитарно-технических систем, вентиляции и инженерного оборудования бытового и промышленного назначения;
ПК 3.9.5. Координировать слесарную бригаду: а) определять по внешнему признаку причину неисправности, б) проверять работу отдельных узлов в технологической последовательности, в) ликвидировать неисправности оптимальными методами;
ПК 3.9.6. Координировать процесс трудовой деятельности работающих с соблюдением техники безопасности при производстве работ, оказании первой медицинской помощи и при необходимости выполнения искусственного дыхания пострадавшему.
ПК 3.9.7. Владеть основами экономики, организации труда и организации производства;
Приложение 688
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1083
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1404000 – Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения
Квалификации:

216
КП. 06
Диплом жобасын орындау
252
АА. 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 КДДБ
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
3744
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 04, АП 05, АП 06) немесе дипломдық жұмысты қорғаумен арнайы пәндердің біреуінен (АП 06).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 692 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1087 қосымша
1404000 – Сумен қамтамасыздандыру және су қашыртқы жүйелерінің
тазартқыш ғимараттары мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекттік тілде іс қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының ic-кағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандык бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- казақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеу және оларды талдауға кажетті лексикалық және грамматикалық минимумды менгеру.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып, құжаттар оқу, диалог жүргізу;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жою;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 12
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандык бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тындап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап, ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға кажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- тілдің ic-әрекет түрлерін және сөйлесу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игеру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы. Дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері. Салауатты өміp сүруді анықтайтын себептер. Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер. Жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері. Өздігінен жетілудің физикалық негіздері. Кәсіби-қолданбалы ic-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен кажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КП. 00
Кәсіптік пәндер
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер

216
ПО 06
Дипломное проектирование
252
ПК 00
Промежуточный аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация:
72
ИА. 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 ОУПП
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Количество часов обязательного обучения:
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.04, СД.05, СД.06) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД 06).
Приложение 692
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1087
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
1404000 – Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владение необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 9
БК 12
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты итермины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический
материал поспециальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 9
БК 11
ОГД. 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры. Основные системы физической культуры и самовоспитания. Факторы, определяющие здоровый образ жизни. Способы и средства восстановления работоспособности. Режимы двигательной активности и работоспособности. Основы физического самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПД. 00
Профессиональные дисциплины
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины

140401 2 – Тазалау құрылғылары операторы *
140402 2 – Технологиялық жабдықтардың және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы*
ЖКП. 01
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгіленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Берілістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көріністің сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздері;
- конструкторлық құжаттаманың біріңғай жүйесі;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелері.
Іскерліктер:
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білу;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 12
ЖКП. 02
Электротехника
Электрлі және магнитті тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негізгі электрлік және магниттік шамалар. Тұрақты тоқтың көпірі. Тұрақты тоқтың сызықсыз тізбектері туралы ұғым. Магнитті тізбек классификациясы. Магнитті тізбек элементінің сипаттамасы. Айнымалы тоқтың электр тізбегінің классификациясы. Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібі;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптар;
- ауспалы процестердің туындау себептері.
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей алу;
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білу;
- электр қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1
ЖКП. 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе. Нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, мониторингі, сұранысы және ұсынысы. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі. Кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар. Маркетинг және жарнама, құн және өзіндік құны. Шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі. Салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро және микроэкономика, салық ақшалай несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінік;
- маркетингті анықтау және маңызы;
- жарнамалар, жарнама түрлері.
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БК 5
БҚ 6
БҚ 12
ЖКП. 04
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Техника қауіпсіздігі. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесі. Бір жүйеден екіншісіне ауысу. Екілікті арифметика логика - пән ретінде. Үлгілік. Математикалық логика. Модельдеу. Модель туралы түсінік. ОС WINDOWS түрлері. WORD мәтіндік процессоры. EXCEL электронды кестелері. Corel DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт –бағдарламасы. Ойындар.
- Алгоритм түсінігі. Kөpiнic тәсілдері мен қасиеттері. Алгоритм турлері. Есеп шығару кезеңдері. Бағдарлама тілі. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берілген шарт түpлepi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдық бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктік бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсінік, анықтама, реттемелі параметр, нысаны, олардың қacиеттepi мен схемалары. Автоматты ретеуіштердің атқаратын қызметі, тіктелуі, құрылысы, жұмыс icтey приципі, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелері. Автоматтық басқару жүйесінің қосалқы құралдары. Панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткіштер мен сезгіштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестерді автоматтық басқару жүйесінен қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше.
Білімдер:
- ақпарадты кодпен хабарлау ережелерін;
- есептеу жүйелерін;
- екілік арифметиканы;
- логиканы пән ретінде қарастыру;
- формаларды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсінігін көрініc тәсілдері мен касиеттері;
- алгоритм түрлері;
- бағдарлама тілі;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсәлдері;
- тармақты бағдарламаны жобалау;
- графиктік бағдарламалар;
- автоматтық басқару жүйесінен процестерді қолмен және керісінше ауыстыру реті.
Іскерліктер:
- 6ip жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтіндік процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесімен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс icтеу;
- вирустардан қорғауды құру;
- творчестволық жобаларды әзірлеу;
- автоматты реттеуді қолдану;
- автоматты жүйемен басқарудыі қосалқы құралдарын пайдалану;
- техника қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.1.1

140401 2 – Оператор очистных сооружений*
140402 2 – Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций*
ОПД. 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение.Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей.Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и
проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 12
ОПД. 02
Электротехника
Определение электрическойи магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока: понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
-соблюдать правила электробезопасности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1
ОПД. 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику. Основные принципы рыночной экономики мониторинг. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производства – хозяйственной деятельности . Налоги и налогообложение.
Знания:
- определения продукта, товара;
-определение конкуренции сущность и функции;
-определение и функции банков;
-основные понятия по затратам, субъекта рынка;
-сущность, принципы и определения маркетинга;
-реклама, видах рекламы;
- определение цены;
- видах налогов.
Умения:
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
- объяснить сущность налога.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 12
ОПД. 04
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности. Информация. Кодирование информации. Системы счисления. Перевод из одной системы в другую. Двоичная арифметика. Логика – как предмет. Формальная, математическая логика. Моделирование. Понятие модели. Типы моделей. Виды ОС WINDOWS. Текстовый процессор WORD. Электронные таблицы EXCEL.Векторный редактор CorelDRAW. Защита от вирусов. Архиватор WinZip. ОС DOS. Программа-оболочка NortonCommander. Игры. Понятие алгоритма. Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы .Операторы цикла. Типы данных. Программирование линейных программ . Программирование разветвляющихся программ. Программирование цикличных программ. Графические программы. Разработка творческих проектов. Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство и принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки, вспомогательные средства автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичной арифметики;
- логику – как предмет;
- формальной, математической логике;
- видах ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- о алгоритме;
- типах алгоритмов;
- языках программирования;
- способах программирования линейных программ;
- программирования разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором CorelDRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, датчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 2.1.1

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.6
ЖКП. 05
Құрылыс жинақтау жұмыстарының технологиясы мен ұйымдастыру негіздері
Жер ойықтары, монолит бірікпе және темірбірікпе қондырғылардың құрылысы. Жабдықтар мен сумен жабдықтауды, жабдықтар мен сумен жабдықтау және суқайтаруды жинақтау, арнайы жұмыстар. Құрылыс жинақтау жұмыстарын ұйымдастыру. Еңбек тәртібі мен қалыбы, жұмысты қауіпсіз өткізу және қоршаған ортаны қорғау бойынша шаралар.
Білімдер:
- сумен жабдықтау және су қайтару жүйесі мен құрылымдарын салу жинақтаудағы технология мен жұмыс ұйымдастыру негізі;
- сумен жабдықтау және су қайтару жүйесін жобалаудағы құрылыстық қалып пен ережелері, құрылыс-жинақтау жұмыстары өндірісі мен қабылдауы;
- құрылыс өндірісінің технологиясы, ғимараттардың құрылымдық элементтері және негізгі құрылыс материалдары;
- еңбек тәртібі мен қалыбы, жұмысты қауіпсіз өткізу және қоршаған ортаны қорғау бойынша ережелер.
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігі, өрткеқарсы қауіпсіздік, қоршаған ортаны қорғау талаптарының орындалуын бақылай алу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 12
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.7
ЖКП. 06
Еңбек қорғау және өндірістік экология
Табиғатты қорғау. Табиғатты қорғау бойынша мемлекеттік мекемелер мен қоғамдық ұйымдар. Аймақ табиғатын қорғау ерекшеліктері. Ортаның ластану көздері және қалдықтардың топтамасы. Табиғат корларын қорғау және тиімді пайдалану. Суқұбыры-каналдық шаруашылық ұйымдары қызметін реттеуші негізгі нормативтік құжаттамалар (Қазакстан Республикасының Су Кодексі, Санитарлық ережелер мен қалыптар және т.б.).
Экобиоқорғану техникасы, технологиялық процестер мен техникалық жүйелер қayiп-қатерінен қорғау құралдары және әдістері. Кәсіпорындағы еңбек қорғаудың нормативті және ұйымдастырушылық негіздері. Еңбек қорғаудағы материалды. Шығындар. Кәсіби қызмет саласындағы қayiпciз еңбек шартын камтудың ерекшелігі.
Білімдер:
- ұйымдағы еңбек және қаржы қорларының құрамы, оларды тиімді қолдану көрсеткіштері;
- адамдарға әсер ететін қолайсыз факторлар.
Іскерліктер:
- құрылыс және арнайы сызбалармен құрастырылған нормативтік құжаттарды колдану;
- табиғи ресурстарды орынды пайдалану;
- қалдықтарды кайта өңдеу және жоюдың техникалық құралдарын қолдану;
- жарақаттайтын және зиянды факторларды идентифирлеу;
- кәсіби қызмет саласында кауіпсіздік шарасын сактау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10
БҚ12
КҚ 2.1.7
ЖКП. 07
Гидравлика
Сұйықтың негізгі физикалық қасиеттері. Гидростатика. Гидродинамика негіздері. Гидравликалық қарсыластықтар. Сұйық қозғалысының режимі, оның түрлері және сипаттамалары. Ашық ағындағы сұйықтықтар. Жер асты суларының қозғалысы. Арынды құбырдағы сұйықтықтың қозғалысы. Арық пен құбырдағы сұйықтықтың арынсыз байыпты қозғалысы. Құбырлардың гидравликалық есебі. Сұйықтың тесік пен саптамадан ағуы.
Білімдер:
Гидравлика негіздері және гидравликалық есептеу әдістері.
Іскерліктер:
- арынды және арынсыз құбырлардың гидравликалық есептерін жүргізу;
- жабдық, құбыр мен арматураны таңдауды жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
БҚ12
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Сумен қамтамасыз ету және су қайтару технологиясы
Сумен жабдықтау үшін суды қолдану. Сумен жабдықтау жүйесі және оның жұмыс істеу кeстeci. Суды беру және бөлу жүйесі, суқұбыры жүйесінің құрылысы. Суарткы құрылымдары. Су сапасын жақсарту әдістері. Тұрақтандыру өңдеулері. Сутазарту станцияларын жобалау. Қала, шағын елді-мекен және өнеркәсіптік кәсіпорындардан суқайтару сызбасы мен нұскасы. Жүйе мен қондырғыларды, олардың гидравликалық есебін, құрылысын жобалау. Ағын судың құрамы мен қасиеті. Тоған-ағын суды қабылдағыш. Түрлі категориялы ағын суларды тазарту және зарарсыздандыру әдістері.

ПК 2.1.2
ПК 2.1.6
ОПД. 05
Технология и организация строительно-монтажных работ
Устройство земляных выемок, монолитных бетонных и железобетонных сооружений. Монтаж оборудования и систем водоснабжения и оборудования и систем водоснабжения и водоотведения, специальные работы. Организация строительно-монтажных работ; правила и нормы труда, меры по безопасному проведению работ и защите окружающей среды.
Знания:
- основы технологии и организации работ при строительстве и монтаже сетей и сооружений водоснабжения и водоотведения;
- строительные нормы и правила на проектирование систем водоснабжения и водоотведения, производство и приемку строительно-монтажных работ;
- технологию строительного производства, конструктивные элементы зданий и основные строительные материалы;
- правила и нормы труда, меры по безопасному проведению работ и защите окружающей среды.
Умения:
- контролировать соблюдение требований техники безопасности, противопожарной безопасности, защиты окружающей среды.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 12
ПК 2.1.1
ПК2.1.7
ОПД. 06
Охрана труда и промышленная экология
Охрана природы. Государственные учреждения и общественные организации по охране природы. Особенности охраны природы региона. Источники загрязнения среды и классификация отходов. Охрана и рациональное использование природных ресурсов. Основные нормативные документы, регламентирующие деятельность организаций водопроводно-канализационного хозяйства (Водный Кодекс Республики Казахстан, Санитарные правила и нормы и т.д.). Методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов, экобиозащитная техника. Правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии. Материальные затраты на охрану труда. Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- состав трудовых и финансовых ресурсов организации, показатели их эффективного использования;
- воздействие негативных факторов на человека.
Умения:
- пользоваться нормативной документацией по составлению строительных и специальных чертежей;
- рационально использовать природные ресурсы;
- использовать технические средства утилизации и переработки отходов.
- идентифицировать травмирующие и вредные факторы;
- соблюдать меры предосторожности в сфере профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 10
БК 12
ПК2.1.7
ОПД. 07
Гидравлика
Физические свойства жидкости, гидростатика, основы гидродинамики. Гидравлические сопротивления. Режимы движения жидкостей, их виды и характеристики. Жидкости в открытых руслах. Движение грунтовых вод. Движение жидкости в напорных трубопроводах. Безнапорное равномерное движение жидкости в каналах и трубах. Гидравлический расчет трубопроводов, истечение жидкости из отверстий и насадок.
Знания:
- основы гидравлики и методы гидравлических расчетов.
Умения:
- производить гидравлические расчеты напорных и безнапорных трубопроводов;
- производить подбор оборудования, труб и арматуры.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 10
БК 12
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Технология водоснабжения и водоотведения

Қолмен және механизмдер арқылы тәулігіне 5мың м3 дейінгі қуаттылықпен ғимараттарға кешенді тазалау жүргізу. Тұндырғыштан тұнбасын шығару. Ағынды сұйықтық келуіне тәуелділікте құрылыс жұмысының режимін реттеу. Биосүзгіш секциясының беттерімен суды тарату. Бөліп таратқыш құрылғысын тазалау. Мөлшерлеуші құрылғылар мен кезеңнің алмасуын зарядтау және іске қосу. Сүзгіге ауаның берілісі үстінен бақылау. Сүзетін қабатты штыктеу. Сүзгілер беттерінің шаңдануын жою. Алаңдар мен тоғандарға күтім жасау. Лай алаңдарын каскадпен тұнбасын дұрыс таралуына қадағалау жасау. Жазғы мезгілдегі арам шөптен тазарту және тасқыннан дренаждың, арықтың қалдығынан тазарту. Қысқы мезгілдегі мұзды жою. Дымқыл шықтарды және белсенді лайды тиеу. Метантенктағы температураны шықтар деңгейі үстінен бақылау. Газды желідегі және кеңістіктегі купол астынан тұрақты газдың қысымын қалыпта ұстау. Ең жоғарғы білікті оператор жетекшілігімен механизмдер мен ғимаратқа профилактикалық және ағымдағы жөндеудің өндірісі.
Білімдер:
- сумен жабдықтау жүйесін жобалау және салу кезінде геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлері;
- сутаскыны және апат кезінде суқұбыры тосқауылдың қызметін көтеру жолдары;
- суқайтару жүйесін жобалау және салу кезінде геодезиялық жұмыстың негізгі түрлері;
құрылғыларды тазалағыш құрылысын және олардың жұмыс режимі;
- құбырлар мен каналдар коммуникациясы;
- су жинағыш жаймасын тазарту және жабдығына профилактикалық жөндеу мерзімі;
- тұнбаны қотаратын және үрлейтін жабдықтар, электр сораптар, жеткізуші және апарушы коммуникация жүйесінің, мөлшерлегіш құрылғысының құрылысы;
- биосүзгіштегі жұмыстың журналың жүргізу;
- ағынды су қалдығын табиғи кептіру тәсілдері.
Іскерліктер:
- пайдалану кезінде сумен жабдықтау жүйесінің әсерлі және тұрақты жұмысын қамтамасыз ету;
- пайдалану кезінде суқайтару жүйесінің әсерлі және тұрақты жұмысын қамтамасыз eту;
- ағын су қалдықтарын өңдеу, зарарсыздандыру және қолдануды жүргізу;
- тырмауыш немесе арнайы құрал арқылы шарбақтардан қоқысты шығарып отыру;
- алаңдардың дұрыс жүктемелеуін бақылау;
- тағайындағыш жайма мен алаңдарға ұсақ жөндеу жасау;
- еңбек қорғау бойынша нормалар мен ережесі, санитарлық-гигиеналық талаптары атқарылуын қамту.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
АП. 02
Сумен қамтамасыз ету және су қайтару жүйелерінің жабдықтары
Сораптар. Түрлері, жұмсалуы, жұмыс жасау принципі. Сорап жетегінің жалпы сипаттамасы. Қабылдау және арын құбырларының, жалғастырғыш, құбыр арматурасы және бақылау-өлшеу арматурасының құрылымы; желдеткіштер. Топтамасы, жұмсалуы мен олардың құрылымы; желдеткіш құрылымдарды пайдалану ережелері. Электржетектер. Түрлері, жұмсалуы және жұмыс жабдығындағы электржетек құрамды элементтері. Электрқозғалтқыштар. Типтері, жұмыс жасау принципі және оның құрылымы. Қозғалтқыштардың механикалық және электрлік сипаттамасы. Қосуды реттеуші аппаратура, құрылымы және жұмыс жасау принципі.
Білімдер:
- жөнделетін жабдықтың құрылысы;
- нақты жабдықты сынақтау және монтаждау технологиясының тәсілдері.
Іскерліктер:
- жеткізетін және такелажды жабдықтардағы жұмыстарды атқару;
- желдеткіш қондырғысын пайдалана алу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 12
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
Біліктілігі: 1404012-Тазалау құрылғылары операторы*
АП 03
Тазарту құрылымдарын пайдалану
Сумен қамтамасыз ету және суқайтару жүйесін тазарту құрылымдарын техникалық пайдалануды ұйымдастыру. Табиғи су тазарту ғимаратын пайдалану. Суқайтару жүйесін, жүйе құрылымдарын, ағын суды тазарту және шөгіндіні өңдеу. Пайдалану. Қосу-жөндеу жұмыстары. Сумен қамтамасыз ету және суқайтару жүйесі мен құрылымдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Инженерлік жүйені пайдалану бойынша қызметті лицензиялау туралы негізгі ережелер.
Білімдер:
- қайнар көзден алу үшін суды алу және тазартудың шағын өнімділік құрылыс құрылымының ерекшеліктері;
- қала және өнеркәсіптік кәсіпорындардын су қайтару жүйесі мен сызбасы, қалалық және өндірістік ағын суларды тазарту және шөгіндіні өңдеу тәсілдері, тазарту ғимаратының құрылымы, оны есептеу тәсілдері;
- сумен жабдықтау және су қайтару жүйесінің тазарту құрылымы мен жабдықтарды пайдалану.
Іскерліктер:
- шаруашылық ауыз су және өндірістік мақсатқа суды даярлау құрылымдары мен жабдықтарын, ағын су шөгінділерін залалсыздандыруды тексеруді орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БК 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
Біліктігі: 1404022-Технологиялық жабдықтардың және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы*
АП 03
Технологиялық жабдықтардың конструкцияларын монтаждау
Технологиялық жабдықтау, оның құрылғысы және топастыру. Технологиялық құбырлар, арнайы құбырлады тағайындау, оларды сызбаларда белгілеу. Монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру. Монтаждалған құбырларды сынау тәсілдері. Көтеру-тасымалдау жабдықтары мен такелажды жабдықтар. Жүк қысып ұстайтын құрылғылар: арқандар, строптар, траверстер, басып алулар. Оларды іріктеп алу, сақтау, қызмет көрсету мерзімін арттыру тәсілдері. Жүк көтергіш жабдықтау таңдау. Көтеру-тасымалдау жабдықтарын пайдалану кезіндегі қаіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- такелаждық құралдарды пайдалану ережелері және құрылысы;
- жүк көтергіш жабдықтармен жұмыс жасау ережелері;
- монтаждау ұйымдарында дайындалатын құрылыс металконструкцияларының түрлері мен номенклатурасы;
- металконструкцияларының жинақтау мен дайындау технологиясын.
Іскерліктері:
- құбырлардың ішкі қабырғалары мен шеттерін тазарта алу;
- орта қиындықтағы жабдықтар мен бөлшектерді құрастыру;
- құбырлар мен арматураларды монтаждау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
ӨО.00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП. 01
Оқу практикасы
Өндірістік мекеменің құрылымы. Өндірістік мекеменің жұмысшыларының қызметтік міндеттері. Сумен қамтамасыз ету және су қайтару жұйесінің құрылымдарының мақсаты. Өндіріске арналған суды дайындау схемалары. Ағынды суды тазарту схемалары. Құрылғыларды пайдалану ережелері. Қарапайым операцияларды орындау.
Іскерліктер:
- сумен қамтамасыз ету және су қайтару мекемесінің құрылымымен танысу;
- құрылғылардың түрлері мен типтерін анықтай алу
- құрылғыларды пайдалану ережелерін анықтау.
Дағдылар:
- сумен қамтамасыз ету және су қайтару мекемесінің құрылымын анықтау;
- құрылғылардың түрлері мен типтерін анықтау;
- құрылғыларды ережелеріне сәйкес пайдалану;
- жұмыс орнында қарапайым операцияларды орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 12
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КП. 02
Технологиялық практика

Использование воды для целей водоснабжения. Системы водоснабжения и режим их работы. Системы подачи и распределения воды. Устройство водопроводной сети. Водозаборные сооружения; методы улучшения качества воды. Стабилизационная обработка. Проектирование водоочистных станций. Водоочистное оборудование для малых населенных пунктов: индивидуальные, бытовые и групповые установки подготовки питьевой воды. Обработка, утилизация осадков природных вод. Схемы и системы водоотведения городов, малых населенных пунктов и промышленных предприятий. Проектирование сетей и сооружений, их гидравлический расчет, устройство. Состав и свойства сточных вод. Водоем - приемник сточных вод. Методы очистки и обеззараживания различных категорий сточных вод. Обслуживание комплекса очистных сооружений мощностью до 5 тыс.м3 в сутки с помощью механизмов и вручную. Выпуск осадка из отстойников. Регулирование режима работы сооружений в зависимости от поступления сточной жидкости. Распределение воды по поверхности секций биофильтров. Очистка распределительных устройств. Наладка и зарядка дозирующих устройств и чередование периодов. Наблюдение за подачей воздуха в фильтр. Ликвидация заплываний поверхностей фильтров. Штыкование фильтрующего слоя. Обслуживание площадок и прудов. Наблюдение за правильным распределением осадка по каскадам иловых площадок. Прочистка отводных канав, дренажей от заилования и удаление в летнее время сорняков. Устранение наледи в зимнее время. Загрузка сырого осадка и активного ила. Наблюдение за уровнем осадка и температурой в метантенках. Поддержание постоянного давления газа в подкупольном пространстве и газовой сети. Производство профилактического и текущего ремонтов сооружений и механизмов под руководством оператора более высокой квалификации.
Знания:
- основные виды геодезических работ при проектировании и сооружении сетей водоснабжения;
- пути повышения барьерной роли водопроводов в период паводков и аварий;
- основные виды геодезических работ при проектировании и сооружении сетей водоотведения;
- устройство очистных сооружений, режим их работы;
- коммуникации каналов и трубопроводов;
- сроки профилактических ремонтов оборудования и чистки водосборных лотков;
- устройство дозирующих устройств, системы подводящих и отводящих коммуникаций, электронасосов, оборудования по продувке и перекачке ила;
ведение журнала работ на биофильтрах;
- способы естественной сушки осадка сточныхвод;
- устройство и назначение сооружений естественной сушки.
Умения:
- обеспечивать безотказную и эффективную работу систем водоснабжения при их эксплуатации.
- обеспечивать безотказную и эффективную работу систем водоотведения при их эксплуатации;
- производить снятие отбросов с решеток при помощи грабель или специальных кошек;
- наблюдать за правильной нагрузкой площадки;
- выполняет мелкий ремонт площадок и разводящих лотков;
- обеспечивает выполнение санитарно-гигиенических требований, норм и правил по охране труда
- производить обработку, обезвреживание и использование осадка сточных вод.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 12
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК2.1.7
СД. 02
Оборудование систем водоснабжения и водоотведения
Насосы. Виды, назначение, принцип действия. Общая характеристика привода насоса. Устройство приемных и напорных трубопроводов, муфт, трубопроводной арматуры и контрольно-измерительной аппаратуры. Вентиляторы. Классификация, назначение и их устройство. Виды и устройство воздуховодов. Правила эксплуатации вентиляционных установок. Электроприводы. Виды, назначение и составные элементы электроприводов рабочего оборудования. Электродвигатели. Типы, принцип действия и их устройство. Механические и электрические характеристики двигателей. Пускорегулирующая аппаратура, устройство и принцип действия.
Знания:
- устройство монтируемого оборудования;
- способы, технология монтажа и испытания этого оборудования.
Умения:
- выполняет работы на приводном и такелажном оборудовании;
- эксплуатировать вентиляционные установки.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 12
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
Квалификация: 1404012– Оператор очистных сооружений*
СД 03
Эксплуатация очистных сооружений
Организация технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения. Эксплуатация очистных сооружений природных источников, систем водоотведения. Сооружений систем, очистка сточных вод и обработка осадка. Эксплуатация, пусконаладочные работы. Техника безопасности при эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения. Основные положения о лицензировании деятельности по эксплуатации инженерных систем.
Знания:
- особенности строительства сооружений малой производительности для приема и очистки из источника;
- системы и схемы водоотведения городов и промышленных предприятий, способы очистки городских и производственных сточных вод и обработки осадков, конструкции очистных сооружений, способы их расчета;
- эксплуатация сооружений и оборудования систем водоснабжения и водоотведения.
Умения:
- выполнять проверку конструкций, сооружений и оборудования для подготовки воды на хозяйственно-питьевые и производственные цели, удаления и обезвреживания осадков сточных вод.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК2.1.7
Квалификация: 1404022- Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций*
СД 03
Монтаж конструкций технологического оборудования
Технологическое оборудование, его устройство и классификация. Технологические трубопроводы, назначение специальных трубопроводов, их обозначение на чертежах и схемах. Организация монтажных работ, понятие о ПОС и ППР. Подъемно-транспортное оборудование и такелажная оснастка. Грузозахватные приспособления: канаты, стропы, траверсы, захваты. Способы их подбора, хранения, увеличение срока службы. Выбор грузоподъемного оборудования. Правила техники безопасности при эксплуатации подъемно-транспортного оборудования.
Знания:
- устройство и правила пользования такелажными средствами;
- правила работы с грузоподъемным оборудованием:
- виды и номенклатура строительных металлоконструкций, изготавливаемых в монтажных организациях;
- технологию изготовления и сборку металлоконструкций.
Умения:
- производить зачистку трубных гнезд и обработку концов труб;
- монтировать отдельные узлы оборудования средней сложности;
- монтаж тубопроводов и оборудования.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.5
ПК 2.1.7
ПО 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 01
Учебная практика
Структура производственного предприятия. Обязанности персонала производственного предприятия. Обязанности систем водоснабжения и водоотведения.Схемы подготовки воды для промышленного использования . Схемы очистки сточных вод. Правила по эксплуатации оборудований. Выполнение простейших операции.
Умения:
- ознакомление со структурой предприятии водоснабжения и водоотведения;
- подбор типов и видов оборудования
- определение правил по эксплуатации оборудования.
Навыки:
-определение структуры предприятии водоснабжения и водоотведения;
- подбор типов и видов оборудования
- определение правил по эксплуатации оборудования;
- выполнение простейших операции на рабочем месте.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 12
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПП. 02
Технологическая практика

1. Сумен қамтамасыз ету және су қайтару желілерін салудың дайындық жұмыстары (құрылыс аймақтарын тазарту, құбырларды орналастыру, уақытша коммуникацияларды орнату).
2. Жер жұмыстары (топырақты қолмен және техниканың көмегімен өңдеу, траншеялардың табаның тегістеу, траншеяларды бекіту, жер асты суларын төмендетуге арналған жұмыстар), жер жұмыстарын орындаған кездегі қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау.
3. Құбырларды орнату. Дайындық жұмыстары. Құбырларды іріктеу. Фасонды бөлшектерді орнату. Құбырларды сынау тәсілдері. Құбыр желілерін шаю және зарарсыздандыру. Құбырларды пайдалануға қабылдау. Пайдалануға қабылдауға арналған құжаттарды рәсімдеу. Құбырларды орнату кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
4. Суқұбыры және канализациялық құдықтар мен камераларды орнату және құрастыру жұмыстары. Негізді құрастыру. Сақиналар мен блоктарды крандармен және қолмен орнату. Жүруге арналған сатылар мен басқалдақтарды орнату. Люктар мен торларды орнату. Қауіпсіздік шаралары.
5. Арнайы шеберханаларда санитарлық-техникалық жүйелердің түйіндер мен бөлшектерін дайындау. Фасонды бөлшектерді іріктеу. Болат, шойын және пластмассадан жасалған құбырлардан түйіндер дайындау. Түйіндерді сынау. Дайын өнімді қабылдау.
6. Ішкі сумен қамтамасыз ету және канализация жүйелерін монтаждау. Құбырларды, фасонды бөліктерді және арматураларды, сораптарды монтаждау. Санитарлық құрылғыларды орнату. Желіні сынау және қабылдау. Құбырларды оқшаулау.
Іскерліктер:
- техникалық құжаттаманы жүргізу;
- құрылыс-жинақтау жұмыстарын жүргізу тәсілдері;
- құрылыс аумағын ұйымдастыру (құрылыс материалдарын жеткізу, түсіру, жинау орындарын таңдау, құрылысқа арналған көліктердің түрлерін тану, уақытша коммуникациялар, қажетті құжаттарды рәсімдеу);
- жалақы төлеу тәртібін білу.
Дағдылары:
- құрылысты жоспарлау тәсілдері;
- қажетті матералдар мен құрылғылардың көлемі мен түрін таңдау;
- желідегі ақаулар мен тозығы жеткен құрылғыларды анықтап, оларды жою шараларын таңдау;
- өндіріске заманауи технологияларды ендіріп құрылғылар мен желілірдің беріктігін нығайту;
- өндіріске энергия үнемдеу тәсілдерін ендіру;
- құбырларды орнату кезінде қоршаған ортаға зиянсыз технологияларды пайдалану;
- құрылыс монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау шаралары мен қауіпсіздік техникасын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 12
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КП. 03
Дипломалды практика
1. Құрылыс мекемесі бойынша:
Жоба бойынша құрылыс мекемесінің құрылымын, жекеленген звенолардың байланысы мен қатынастарын зерттеу. Желілер мен құрылымдардың жобалары, жұмыс сызбалары мен жеке конструкциялар мен құрылымдардың жаңа жобалары. Құрылыс жұмыстарының жобалары, олардың модернизациялау дәрежесі, өндірістің ағымы. Жоспарлау, жоспарды орындау тәртібі. Өндіріс нормалары. Қауіпсіздік шаралары

1. Подговительные работы по строительству сетей водоснабжения и водоотведения (строительные площадки, места получения, завоз и складирование материалов, внутрипостроечный транспорт , временные комуникации, оформление при этом необходимой документации).
2. Земляные работы (разработка грунта вручную и с помощью тезхники, зачистка и планировка дна траншей, тепление траншей, водоотливные работы с понижением уровня грунтовых вод), техника безопасности и охрана труда при выполнении земляных работ.
3. Укладка труб. Подготовительные работы. Отбор труб. Установка фасонов частей. Приемы испытания трубопроводов. Промывка и дезинфекция водопроводных линии. Прием в эксплуатацию трубопроводов. Оформление при этом необходимой документации .
4. Производство работ по установке и устроиству водопроводно-канализационных колодцев и камер. Устройство основания . Укладка колец и блоков с помощью техники и вручную. Установка ходовых скоб и лестниц. Установка люков и решеток. Мероприятия по технике безопастности.
5. Заготовка узлов и деталей санитарно технических систем в мастерских . Подбор фасонных частей. Сборка узлов из стальных, чугунных и пластмассовых труб. Испытание узлов. Прием готовой продукции.
6. Монтаж систем внутреннего водоснабжения и канализации. Монтаж трубопроводов, фасонных частей и арматуры, насосов . Установка санприборов. Испытание и приемка сети. Изоляция труб.
Умения:
- оформление технической документации;
- способы ведения строительно-монтажных работ;
-организация строительной площадки (строительные площадки, места получения, завоз и складирование материалов, внутрипостроечный транспорт , временные комуникации, оформление при этом необходимой документации);
- система заработной платы.
Навыки:
- методы планирования строительства;
- подбор объема и видов необходимых материалов;
-выявление износа и изьянов оборудования на сети, выбор мероприятии по их ликвидации;
- введение в производство передовых технологий по укреплению оборудований и сетей;
- введение в производство энергосберегающих технологий;
- использование безвредных для окружающей среды технологий;
- охрана труда итехниика безопастности при строительно- монтажных работах.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 12
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПП. 03
Преддипломная практика
1. По строительному предприятию:
Исследование структуры строительной организации , взаимоотношение и связь отдельныз взеньев между собой. Проекты сетей и сооружений, рабочие чертежи или новые проекты отдельных конструкций. Прект организаций строительных, выбор методов организации работ, степень механизаций и поточность производства.

2. Құрылымдарды пайдалану бойынша:
Пайдалану мекемесінің құрылымы. Өндірістік жоспар. Ауыз су мен ағынды судың өзіндік құнын анықтау әдістері. Желілерді пайдаланудың әдістері мен техникалық тәсілдері. Насос станциясының жұмыс режимі және қызметкерлерінің міндеттері. Насос станциясының жабдықтары мен оларды күту ерекшеліктері. Су қабылдағыштардың құрылымы мен оларды пайдалану ерекшеліктері. Су тазартудың негізгі әдістері мен құрылымдары. Ағынды сулардың сапасын бақылау. Практика объектіндегі құрылғыларды автоматтандыру қауісіздік техникасы және өртқауіпсіздік шаралары.
Іскерліктер:
- техникалық құжаттаманы жүргізу;
- құрылыс-жинақтау жұмыстарын жүргізу тәсілдері;
- құрылыс аумағын ұйымдастыру (құрылыс материалдарын жеткізу, түсіру, жинау орындарын таңдау, құрылысқа арналған көліктердің түрлерін тану, уақытша коммуникациялар, қажетті құжаттарды рәсімдеу);
- жалақы төлеу тәртібін білу.
Дағдылары:
- құрылысты жоспарлау тәсілдері;
- қажетті матералдар мен құрылғылардың көлемі мен түрін таңдау;
- желідегі ақаулар мен тозығы жеткен құрылғыларды анықтап, оларды жою шараларын таңдау;
- өндіріске заманауи технологияларды ендіріп құрылғылар мен желілірдің беріктігін нығайту;
- өндіріске энергия үнемдеу тәсілдерін ендіру;
- құбырларды орнату кезінде қоршаған ортаға зиянсыз технологияларды пайдалану;
- құрылыс монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау шаралары мен қауіпсіздік техникасын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
140401 2 – Тазалау құрылғылары операторы*
140402 2 – Технологиялық жабдықтардың және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы*
1404033 - Су құбыры кәрізі шаруашылығында желілер мен құрылыстарды пайдалану технигі
БҚ 1
Өмір бойы білім мен дағдысын жаңартып отыру.
БҚ 2
Автоматизация және ТӨБАЖ негізі, өндіріс экономикасы бойынша білімдердін терендету.
БҚ 3
Тұлғааралық және коммуникативтік ұстаным ережесін сақтау.
БҚ 4
Өзінің еңбегін жоспарлай білу.
БҚ 5
Қажетті ақпаратты табу әрі қолдану.
БҚ 6
Техникалық құжаттамамен жұмыс жасау.
БҚ 7
Жабдықты жұмысқа салу кезіндегі қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау ережелерін сақтау.
БҚ 8
Өмірлік және кәсіби мақсаттарға қол жеткізу үшін дене шынықтыру-спорттық іс-әрекетті пайдалану.
БҚ 9
Әр түрлі халықтардың мәдени іргетасы туралы білімін қалыптастыру.
БҚ 10
Әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік институттары туралы түсінікке болужәне нормативтік-құқықтық құжаттарды талдай алу.
БҚ 11
Шетел тілінде қарапайым қарым-қатынас жасау шеберлігін игеру.
БҚ 12
Мемлекеттік (орыс) тілдерінде құжаттама рәсімдеу.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер һ
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

2. По эксплуатации сооружений.
Структура эксплуатационной организаций. Производственный план. Методы определения себестоимости. Методы и технические приемы эксплуатации сетей. Режим работы насосной станций и задачи обслуживающего персонала. Оборудование насосной станций и уход за ним. Устройство водоприемных сооружений и особенности их экспуатаций. Основные методы и сооружения очистки сточных вод. Контроль за качеством очистки сточных вод. Мероприятия по автоматизации сооружении на объекте практики. Техника безопастности и противопожарные мероприятия.
Умения:
- оформление технической документации;
- способы ведения строительно-монтажных работ;
-организация строительной площадки (строительные площадки, места получения, завоз и складирование материалов, внутрипостроечный транспорт, временные комуникации, оформление при этом необходимой документации);
- система заработной платы.
Навыки:
- методы планирования строительства;
- подбор объема и видов необходимых материалов;
-выявление износа и изьянов оборудования на сети, выбор мероприятии по их ликвидации;
- введение в производство передовых технологии по укреплению оборудований и сетей;
- введение в производство энергосберегающих технологий;
- использование безвредных для окружающей среды технологий;
- охрана труда и техника безопастности при строительно-монтажных работах.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 12
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
140401 2 – Оператор очистных сооружений*
140402 2 – Монтажник технологического оборудования и связанных с ним констукций*
140403 3 – Техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства
БК1
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
БК 2
Углублять знания по основам автоматизации и АСУТП и экономике производства.
БК 3
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения.
БК 4
Планировать собственные трудовые действия.
БК 5
Находить и применять необходимую информацию.
БК 6
Работать с технической документацией.
БК 7
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования.
БК 8
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования.
БК 9
Сформировать знания о культурном фундаменте разных народов.
БК 10
Знать и анализировать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде.
БК 11
Вести профессиональную деятельность на иностранном языке.
БК 12
Оформлять документацию на государственном (русском) языке.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

2. Жоғары деңгей
2.1. 140401 2 –Тазалау құрылғылары операторы*
КҚ 2.1.1 Тәулігіне қуаты 5 мың м3 дейінгі тазалау үймереттері кешеніне механизмдердің көмегімен және қолымен қызмет көрсету.
КҚ 2.1.2 Тұндырғыштардан тұнбаларды шығару.
КҚ 2.1.3 Бұратын арналарды, сорғыт-қыларды лайдан тазарту және жазғы уақытта арам шөптерді жұлу; қысқы уақытта қызыл су мұзын алып тастау.
КҚ 2.1.4 Шикі қалдықты және белсенді қайырларды тиеу.
КҚ 2.1.5 Метантенктердегі тұнбалар мен температуралардың деңгейін байқау.
КҚ 2.1.6 Күмбездің астындағы кеңістікте және газ торабында газдың тұрақты қысымын ұстап тұру.
КҚ 2.1.7 Үймереттер мен механизмдерге күнделікті және профилактикалық жөндеу жүргізу.
2.2. 140402 2 – Технологиялық жабдықтарды және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы *
КҚ 2.2.1 Болат құрылымдарды құрастыру кезінде қарапайым жұмыстарды орындау.
КҚ 2.2.2 Шаблоны бойынша бөліктерді белгілеу.
КҚ 2.2.3 Тесіктерді зырылдауықпен және бұрғымен тесу.
КҚ 2.2.4 Бұрындалы және ернемекті қосылыстарды жинауды жүзеге асыру.
КҚ 2.2.5 Металл құрылымдарды түзеу.
КҚ 2.2.6 Монтаждау бұрандамаларымен бекіту.
КҚ 2.2.7 Механизмдер мен машиналарды жинақтауға қойылатын техникалық талаптар мен рұқсаттарды орындау.
3. Орта буын маманы
3.1. 140403 3 – Су құбыры кәрізі шаруашылығында желілер мен құрылыстарды пайдалану технигі
КҚ 3.3.1 СКШ жүйелерін техникалық пайдалануды, олардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
КҚ 3.3.2 Тораптардағы, үймереттер мен жабдықтардағы сынған жерлерді тоқтату және жою жөніндегі жұмыстарды орындау.
КҚ 3.3.3 Жер жұмыстарын жер астындағы үймереттер мен жер астындағы жабдықтар бойынша жұмыс істеу ережелеріне сәйкес жүргізуді қамтамасыз ету.
КҚ 3.3.4 Жұмысшылар бригадасы нормаланған міндеттерді орындауы үшін жағдай жасау.
КҚ 3.3.5 Ауысым барысында орындалатын көлемге тораптарды, үймереттер мен жабдықтарды күрделі және күнделікті жөндеу жөніндегі қажетті құжаттама жасау.
КҚ 3.3.6 Жаңа технологиялық процестерді игеру және оларды өндіріске ендіру жөнінде эксперименталды жұмыстар жүргізуге қатысу.
КҚ 3.3.7 Жылдық жоспарлы алдын-алу жұмыстарды құрастыру.
КҚ 3.3.8 Айлық материалдық есептерді құрастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 693 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1088 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналды шаруашылық
Мамандығы: 1405000 – Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін
құрастыру және пайдалану

2. Повышенный уровень
2.1. 140401 2 – Оператор очистных сооружений*
ПК 2.1.1 Обслуживать комплекс очистных сооружений мощностью до 5 тыс. м3 в сутки с помощью механизмов и вручную.
ПК 2.1.2 Производить выпуск осадка из отстойников.
ПК 2.1.3 Прочищать отводные канавы, дренажи от заилования и удалять в летнее время сорняки; устранять наледь в зимнее время.
ПК 2.1.4 Загружать сырой осадок и активный ил.
ПК 2.1.5 Наблюдать за уровнем осадка и температуры в метантеках.
ПК 2.1.6 Поддерживать постоянное давление газа в покупольном пространстве и газовой сети.
ПК 2.1.7 Производить профилактический и текущий ремонт сооружений и механизмов.
2.2. 140402 2 –Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций*
ПК 2.2.1 Выполнять простые работы при монтаже стальных конструкций.
ПК 2.2.2 Выполнять разметку деталей по шаблону.
ПК 2.2.3 Сверлить отверстия трещоткой и дрелью.
ПК 2.2.4 Осуществлять сборку резьбовых и фланцевых соединений.
ПК 2.2.5 Выполнять правку металлоконструкций.
ПК 2.2.6 Крепить монтажными болтами.
ПК 2.2.7 Соблюдать технические требования и допуска. предъявляемые к монтажу механизмов и машин.
3.Специалист среднего звена
3.1. 140403 3 –Техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства
ПК3.3.1 Обеспечивать техническую эксплуатацию, бесперебойную работу систем ВКХ.
ПК 3.3.2 Выполнять работы по локализации и ликвидации повреждений на сетях, сооружениях и оборудовании.
ПК 3.3.3 Обеспечивать производство земляных работ в соответствии с правилами производства работ по подземным сооружениям и подземному оборудованию.
ПК 3.3.4 Создавать условия для выполнения бригадой рабочих нормированных заданий.
ПК 3.3.5 Составлять необходимую документацию по капитальному и текущему ремонту сетей, сооружений и оборудования на объем, выполняемый в течение смены.
ПК 3.3.6 Участвовать в проведении экспериментальных работ по освоению новых технологических процессов и внедрению их в производство.
ПК 3.3.7 Составлять планово-предупредительные работы на год.
ПК 3.3.8 Составлять ежемесячные материальные отчеты.
Приложение 693
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1088
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1405000 - Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения
Квалификации:

1116
ӨО 02
Өндірістік практика
108
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытуға бөлінген сағат саны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: пәндер (ЖКП. 05, ЖКП. 06, АП.01, АП. 02) бойынша кешенді емтиханын тапсыра отырып дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 694 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1090 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналды шаруашылық
Мамандығы: 1405000 Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін
құрастыру және пайдалану

1116
ПО 04
Производственная практика
108
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия. * В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей. ** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин. ***Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломной работы и сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, ОПД.05, ОПД 06) Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 694
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1090
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1405000 Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения
Квалификации:

324
ӨО 02
Өндірістік практика
108
АА 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытуға бөлінген сағат саны
1440
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: пәндер (ЖКП. 05, ЖКП. 06, АП.01, АП. 02) бойынша кешенді емтиханын тапсыра отырып дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 695 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1091 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білімнің коды мен бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналды шаруашылық
Мамандығы: 1405000 Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін
құрастыру және пайдалану

324
ПО 04
Производственная практика
108
ПА 00
Промежуточная аттестация
72
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия. * В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей. ** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин. ***Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломной работы и сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, ОПД.05, ОПД 06)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания
образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 695
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1091
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1405000 - Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения
Квалификации:

144
ӨО 03
Дипломдық жобалау
216
АА 00
Аралық аттестаттау
192
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік дайындық деңгейінің бағалау және біліктілік тағайындау
12
Міндетті оқытуға бөлінген сағат саны
5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
6588
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау (ӨО. 03) және пәндер (АП.03, АП. 04, АП.06) бойынша кешенді емтиханын тапсыру отырып
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 696 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1092 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білімнің коды мен бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналды шаруашылық
Мамандығы: 1405000 – Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін
құрастыру және пайдалану

144
ПО 03
Дипломное проектирование
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
192
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия. * В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей. ** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин. ***Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта (ПО 03) и сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.03, СД.04, СД.06) Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, дульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 696
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1092
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1405000 - Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения
Квалификации:

140504 3 – Газ объектілері құрал-жабдығын пайдалану технигі
КҚ 3.4.1. Газ шаруашылығының отандық өндірісіне слесарлар бригадаларын дайындау жұмыстарына қатысу және осы салаға үлес қосуға ат салысу;
КҚ 3.4.2. Газ тарату желілері мен жабдықтарды пайдалану, жинақтау және құрылыс жұмыстарын жүргізуге үлес қосу;
КҚ 3.4.3. Тұрмыстық, қоғамдық және өндірістік мақсаттағы санитарлы-техникалық жүйелердің жұмыс істеу үрдісі мен жабдықтарын технологиялық жөндеу жұмыстарын жүргізуге үлес қосу;
КҚ 3. 4.4. Слесарлық бригаданың жұмысын үйлестіру: а) сыртқы белгілері бойынша ақаулар мен бұзылуды анықтау; б) технологиялық ретпен жеке түйіндердің жұмысын тексеру; в) тиімді әдістермен ақауларды жөндеу.
КҚ 3.4.5. Слесарлық бригаданы апаттан қайта жөндеу жұмыстары кезінде қондырғылар мен жүйеде кеткен ақауларды, газдың жылыстау жерлерін дер кезінде анықтай білуге бағыттау.
КҚ 3.4.6. Жұмысшылардың жұмыс өндірісінде қауіпсіздік техникасын сақтай отырып еңбек қызметі үрдісін жүргізуін, зардап шеккендерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету және қажет болғанда жасанды тыныс алдыра білуге бағыттау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 698-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1094-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1406000 - Жергілікті магистральдық және желілік
құбырларды монтаждау

140504 3 – Техник по эксплуатации оборудования газовых объектов
ПК 3.4.1. Принимать участие и координировать работы по подготовке слесарной бригады к производству ответственных работ в газовом хозяйстве;
ПК 3.4.2. Координировать работу строительства, монтажа и эксплуатации оборудования и газораспределительных систем;
ПК 3.4.3. Координировать технологическую наладку устройств и принцип работы санитарно-технических систем, оборудования бытового, общественного и промышленного назначения;
ПК 3. 4.4. Координировать слесарную бригаду: а) определять по внешнему признаку причину неисправности, б) проверять работу отдельных узлов в технологической последовательности, в) ликвидировать неисправности оптимальными методами;
ПК 3.4.5. Координировать слесарную бригаду своевременно выявлять неисправности и утечки в системах и оборудовании и при аварийно-восстановительных работах.
ПК 3.4.6. Координировать процесс трудовой деятельности работающих с соблюдением техники безопасности при производстве работ, оказании первой медицинской помощи и при необходимости выполнения искусственного дыхания пострадавшему.
Приложение 698
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1094
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1406000 – Монтаж магистральных, локальных и сетевых трубопроводов
Квалификации:

828
КП.02
Диплом алдындағы практика
432
АА.00
Аралық аттестаттау
180
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау***
60
КДДББ.00
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны орындау және қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 702-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1098-қосымша
1406000 - Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды
монтаждау мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі
Орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде орыс тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
БҚ 1
БҚ 8
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде шет тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
БҚ 1
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындау үрдісінде Дене тәрбиесі ролі; салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; Дене тәрбиесі мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері
Білімдер:
- маман дауярлау үрдісінде Дене тәрбиесідің мәнін;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
Іскерліктер:
- таңертеңгі Дене тәрбиесі кешенін құрастыру;
- Дене тәрбиесі нормативтерін орындау
БҚ 11
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Мекемелерде іс қағаздарын жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастырылуы. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе және құжаттық жұмыс жүргізу негіздері.
Ұйымдастыру-өкім беру, нормативтік-құқықтық, ақшалай-қаржы есеп беру және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістемесі.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік.
Жазба құжаттарының алғашқы жинақтары. Күрделі жазба жинақтары.
Құжат қорлары туралы ұғым.
Мұрағат. Ведомстволық және мемлекеттік мұрағаттар. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерi;
- іскелік және ақпараттық құжаттардың жіктемесі;
- iс жүргiзу замануи стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттардың формуляры және оның құрама бөлiктерi;
- құжаттар жинағы туралы ұғым;
- құжаттар қоры туралы ұғым.
Іскерліктер:
- әртүрлi сөздiктердi қолдану;
- әртүрлi құжаттарды жіктеу;
- құжаттардың формулярын құрастыру;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- мұрағат құжаттардың мәтіндік үлгiлерiн талдау;
- құжаттарды дайындап, мұрағатқа сақтауға тапсыруы.
БҚ 8
ЖКП 02
Сызу
Сызбалардың графикалық өңделуі. Сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздері. Техникалық сурет салу элементтері. Машина құрастыру сызуы. Сызуды орындау жалпы ережелер. Бұрандалардың бейнесі және белгісі. Бөлшектер мен нобайлардың сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Беріліс. Ажырамайтын қосылыстар. Жалпы көрініс сызбалар. Құрастыру сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар мен сұлбалар
Білімдер:
- сызбалар мен сұлбаларды құрастыру негізгі ережелері;
- сызу геометриясы және проекциялық сызудың негіздері
Іскерліктер:
- бөлшектеу және құрастыру сызбаларын орындау

828
ПП 02
Преддипломная
432
ПА.00
Промежуточная аттестация
180
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА.02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К 00
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф 00
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 702
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1098
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования
по специальности: 1406000 – Монтаж магистральных, локальных и сетевых трубопроводов
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Синтаксис казахского языка; терминология по
специальности; техника перевода
(со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение;
развитие речи.
Знания:
- казахского языка в объеме необходимом для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли
БК 1
БК 8
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Терминология по специальности; техника перевода
(со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение;
развитие речи.
Знания:
-иностранного языка в объеме необходимом для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли
БК 1
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
-основные понятия здорового образа жизни
Умения:
-составлять комплексы утренней физзарядки;
- выполнять нормативы физической подготовленности
БК 11
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей.
Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве.
Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники.
Понятие о фонде документов.
Архив. Ведомственные и государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
- понятие о сборниках документов;
- понятие о фонде документов.
Умения:
- пользоваться различными видами словарей;
- классифицировать различные документы;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформлять и сдать хранение дел в архив
БК 8
ОПД.02
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
-основ начертательной геометрии и проекционного черчения
Умения:
- выполнять сборочные чертежи и деталировку

КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.1
ЖКП 03
Электротехника
Электр және магниттік тізбегін анықтау. Электр энергия көздері және қабылдағыштары (тұтынушылары). Негізгі электр және магниттік шамалар. Тұрақты токтағы желілі емес тізбектері туралы ұғым. Магниттік тізбектердің жіктемесі. Магниттік тізбектің элементтері. Айнымалы токтағы электр тізбектердің жіктемесі. Электр машиналардың құрылымы және іс-әрекет принципі
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электр тізбектердің жіктемесін
Іскерліктер:
- электр тізбектердің есебін орындау
- электр қауіпсіздігін сақтау
КҚ 2.1.2
КҚ 2.3.2
ЖКП 04
Еңбек қорғау
Еңбек туралы заңнама негiздерi. Еңбек қарым-қатынастарын қорғау заңдар.
Кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттану туралы ұғым.
Өндiрiстiк ортаның метеорологиялық жағдайлары. Желдету және жарықтандыру тағайындалуы. Табиғи және жасанды желдету.
Жабдықтар мен құбырларды монтаждау және қайта құрастыру кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Электр тогы әсері және ток соққан кездегі алғашқы көмек.
Құбырлар мен жабдықтарды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздік ережелері.
Құбырлардың жөндеуден өткен бөлігін үрлеу, сынау және қайта жұмысқа енгізу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері.
Өрт қауіпсіздік негіздері.
Өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері.
Білімдер:
- еңбек қорғау бойынша жұмыс ұйымдастыру, өндірістік жарақаттану және кәсіби аурулар және оларды алдын-алу туралы ұғым;
- электр ток әсері және алғашқы жәрдем көрсету
- кәсіпорындағы қауіпсіздік техника ережесі
- қысым астындағы сауыттарды қауіпсіз пайдалану
- агрессивті және жарылыс қауіпті заттарды сақтау, тасымалдау
- өрт қауіпсіздік негіздері, өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері
Іскерліктер:
- еңбек қорғау бойынша нұсқаулық ережелері;
- қысым астындағы сауыттарды қауіпсіз пайдалану ережесі;
- өртке қарсы қызмет ұйымдастыру;
КҚ 2.1.19
КҚ 2.2.15
КҚ 2.3.15
ЖКП 05
Нарықтық экономика негіздері
Кіріспе. Нарықтық экономиканың негізгі принциптері, мониторинг, сұраныс және ұсыныс; нарықтық жүйесі, монополия және бәсекелестік; экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижесі; маркетинг және жарнама; баға және баға қалыптасуы; өндірістің, шаруашылық қызметінің тиімділігі; салық және салық салу
Білімдер:
- нарықтық экономиканың негізгі принциптері;
- өндірістік-шаруашылық қызметінің тиімділігі;
- салық және салық салу
Іскерліктер:
бизнес–жоспарын құрастыру
КҚ 9
ЖКП 06
Информатика және өндіріс автоматтандыру негіздері
Қауіпсіздік техникасы; модель туралы ұғым, модель түрі, ОС WINDOWS түрлері; мәтіндік процессор WORD, электрондық кестелер EXCEL, векторлы редактор Corel DRAW, вирустардан қорғаныс; архиватор WinZip; OC DOS; қабық бағдарлама Norton Commander; алгоритм туралы ұғым, бағдарламалау тілдері; бағдарлама, оның құрылысы; команда және оператор; автоматтық реттеу: реттеу нысаны, сұлбалар, автоматтық реттегіштер: жіктемесі, тағайындалуы, іс-әрекет принципі, функционалды және құрылымдық сұлбалары, автоматтық басқару жүйенің қосымша құралдары; автоматтық басқару барысынан қолмен басқаруға көшу және керісінше қолмен басқарудан автоматтық басқаруға ауысу
Білімдер:
- алгоритм түрлерн
- бағдарламалау тілдері
- графикалық бағдарламалары
- автоматтық басқару барысынан қолмен басқаруға және керісінше қолмен басқарудан автоматтық басқаруға ауысу тәртібі
Іскерліктер:
- WORD мәтіндік процессормен, EXCEL электрондық кестемен, Corel DRAW векторлы редактормен жұмыс атқару
- вирустан қорғаныс қою
- автоматтық реттеуді қолдану
- автоматтық басқару жүйесінің қосымша құралдарын қолдану
КҚ 10
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері
Статика: байланыс реакциясы, жазық және аралық күш жүйесінің тепе – теңдік жағдайы, күштің жұптық теориясы, жазық фигуралардың ауырлық орталығы. Кинематика: нүктелердің кинематикалық сипаты, нүкте қозғалысының теңдеуі, қатты денелердің нүкте қозғалысындағы жылдамдығы. Динамика: кіріс және айнымалы қозғалыстағы жұмыс және қуат шамасын анықтау, пайдалы әрекет коэффициенті. Материалдардың кедергісі: ішкі және сыртқы күштер, қиысудың геометриялық сипаты; кернеу және формасы өзгеруі; форма өзгеру түрлеріндегі төзімділік, тұрақтылық есебін жүргізу. Машиналар мен механизмдер бөлшектері: механизмдер мен машиналардың бөлшектері туралы негізгі ұғым. Берілістер: цилиндрлік, конустылық, бұрамдықты, белдікті, тізбекті. Сырғу және тербеліс ішпектер. Тіректер. Ирек оймалы және шпондық қосылыстар.
Білімдер:
- статика аксиомасы, жуық нүкте шегінде күшті анықтау ережесі;
- кіріс және өздік орналасқан күштің жазық жүйесінің тепе–теңдік теңдеулері;
- күрделі қималардың ауырлық орталығын анықтау формуласы;
- созылу, сығылу, кесу, мыжу, сынау, бугілудегі ішкі күштік факторларын, кернеуін анықтау формуласы;
- көлденең күштің эпюрін құру, тиісті кернеудің, айнымалы күштің, көлденең күштің және бүгілу сәттерін реттілігі;
- тегіс телімде және дененің айнымалы қозғалысындағы тұрақты күшпен қуаттың жұмысын анықтау формуласы; ретімен қосылған механизмдердің пайдалы әрекет коэффициенті;
- машиналар мен машина бөлшектеріне қойылатын негізгі талаптары;
- берілістің белгілеу шарттары; механизмдердің кинематикалық сұлбасы;
- тік тісті және тік емес тісті берілістердің міндеті мен ерекшеліктері;
- тербеліс ішпектер материалдарының қолданылуы, құрылымы, қолдану саласы, тағайындалуы;
- осьтер мен біліктердің, редукторлардың құрылымы, қолдану саласы, тағайындалуы;
Іскерліктер:
- тепе теңдік теңдеуін құру және шамамен белгісізді табу;
- шамалы нүктеге қарағанда күш сәтін анықтау; консольды, екі тіректі балка және басқа да денелердің тірек реакцияларын анықтау; брустың көлденең қимасында жүктеме түрлерін анықтау;
- көлденең күштің, қажетті кернеудің, айнымалы сәттердің, бүгілу сәттерінің эпюрін құру;
- созуда, ығыстыруда, кесуде, бүгуде есептің үш түрін орындау;
- механизмдердің кинематикалық сұлбасын оқу және құру үшін шартты беріліс белгілерін қолдану;
- бұрыштық жылдамдықты, айнымалы сәттерді, барлық біліктердегі қуатын, жеке беріліс сатыларындағы байланысты анықтау;
- тісті берілістердің негізгі өлшемдерінің геометриялық есебін жүргізу
КҚ 1
ЖКП 08
Шақтама мен техникалық өлшемдер
Техникалық өлшемдер негіздері. Калибр және шақтама. Көлемін өлшеу құралдары; шақтама және қондырма, автоматтық бақылау жүйесі, электр өлшемдер, реттеуіш электронды және цифрлы өлшеуіш аспаптар
Білімдер:
- бөлшектердің өзара ауыстырмалылығы
- техникалық өлшемдер
- бөлшектер мен қосылыстардың шақтамасы және қондырмасы
Іскерліктер:
- өңдеу бөлшектерін әр түрлі дәлдік дәрежесіне сай өлшеу
- техникалық құжаттамамен жұмыс атқару
- өңдеу шақтамасын анықтау
- тиісті құрал-саймандарын іріктеу

ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.1
ОПД.03
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин
Знания:
- основ электротехники;
- классификацию электрических цепей
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
-соблюдать электробезопасность
ПК 2.1.2
ПК 2.3.2
ОПД. 04
Охрана труда
Основы трудового законодательства. Законы, регулирующие трудовые отношения.
Понятие о профессиональных заболеваниях и
производственном травматизме.
Метеорологические условия производственной среды. Назначение вентиляции и освещения. Естественная и искусственная вентиляции.
Техника безопасности при монтаже и демонтаже оборудования и трубопроводов. Действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком.
Правила безопасности при эксплуатации оборудования и трубопроводов.
Правила безопасности при продувке, испытании и ввод в эксплуатацию отремонтированных участков трубопроводов.
Основы пожарной безопасности.
Методы и средства тушения пожаров.
Знания:
- организации работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профессиональном заболевании и мерах по их предотвращению;
- действие электрического тока и первая помощь при поражении электрическим током;
- правила техники безопасности на предприятиях;
- безопасность эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ;
- основы пожарной безопасности, методы и средства тушения пожаров;
Умения:
- правила инструктажа по охране труда;
- правила безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- организацию службы пожарной охраны;
ПК 2.1.19
ПК 2.2.15
ПК 2.3.15
ОПД. 05
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
-основных принципов рыночной экономики;
- эффективности производственно-хозяйственной деятельности; налогов и налогообложения
Умения:
- составить бизнес-план
БК 9
ОПД. 06
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; понятие алгоритма; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; автоматическое регулирование: объект регулирования, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- типов алгоритмов;
- языка программирования;
-графических программ;
- порядка перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно
Умения:
-работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
-применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления
БК 10
ОПД. 07
Основы технической механики
Статика: реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур. Кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки, ускорения при различных видах движения точки твердого тела. Динамика: определение работы и мощности при поступательном и вращательном движении, коэффициент полезного действия. Сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации. Детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин. Передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные. Подшипники скольжения и качения. Опоры. Резьбовые и шпоночные соединения.
Знания:
- теоретическая механика и его основные виды;
- статика, основные понятия и аксиомы статики;
- основные понятия кинематики;
- основные понятия и аксиомы динамики;
- сопротивление материалов;
- детали машин;
- расчеты на прочность детали и машин;
- виды соединения;
- общие сведения о передачах и виды передач;
- валы и оси;
- подшипники;
- муфты;
- детали корпусов и пружины;
Умения:
- объяснять основы теоретической механики;
- применять знание о основных понятиях и аксиомы статики;
- знать основные понятие кинематики;
- применять знание о основных понятиях и аксиомы динамики;
- расчытать сопротивление материалов и на прочность детали машин;
- знать виды соединения и виды передач;
- знать валы и оси, подшипники и муфты;
- производить расчеты на прочность, жесткость и упругость;
- определять коэффициент снижения предела выносливости.
БК 1
ОПД.08
Допуски и технические измерения
Основы технических измерений. Калибры и допуски. Средства для измерения размеров; допуски и посадки; система автоматического контроля; электрические измерения; регулирующие электронные и цифровые измерительные приборы
Знания:
-взаимозаменяемость деталей;
- технические измерения;
- допуски и посадки деталей и соединений;
Умения:
- производить замеры обрабатываемых деталей с различной степенью точности;
- работать с технической документацией;
- определять допуски на обработку;
- подбирать соответствующий инструмент

КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.1
ЖКП 09
Құбырлар мен құбыржол арматурасының қосылысы туралы жалпы деректер
Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау барысында қолданылатын құбарлар мен құбыр тартылымдарының түрлері. Функционалды тағайындалуы бойынша құбырлы тартылымдарының жіктемесі. Қолданыстағы құбырлардың тізімдемесі. Құбыр трассаларын бөлу, және құбыр тартылымдарын құрылыс және технологиялық құралымдарына байланыстыру. Балқытып біріктірілген және дәнекерленген ажырамайтын қосылыстар. Ажырамалы қосылыстар: ернемектік, таңбалы. Өңдеулі және шөрке төсеу арқылы тығыздау
Білімдер:
- құбырлар арматурасының маркалануы және айырмалық бояуы
- құбырлар арматурасының қолдану саласы және функционалды тағайындалуы
- құбырлар арматурасының түрлері және негізгі параметрлері
- ернемектік қосылыстар мен бекіткіштер
- жалпы қауіпсіздік талаптары
Іскерліктер:
- технологиялық тағайындалуы бойынша құбарлар арматурасын таңдау
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 140601 2 – Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу слесарі*
АП 01
Арнайы технология
Өндірістік санитария, оның мақсаты. Кәсіби аурулары және өндірістік жарақаттану алдын алу шаралары. Жеке гигиена. Жалпы слесарлық жұмыстар. Шақтама және техникалық өлшемдер. Құбырларды жалғау. Техникалық білімдер негіздері, слесарлық, электромонтаждық, стропты және балташылық жұмыстары
Білімдер:
- такелаж жұмыстары
- құбырларды монтаждау жалпы ержелері
- болаттан жасалған құбырларды монтаждау
- цеш ішіндегі құбырларды монтаждау
- цех аралық құбырларды монтаждау
- қоспалы болаттан жасалған және ішкі жабынымен, жоғары қысымды құбырларды монтаждау ерекшеліктері
- түсті металдан жасалған, металды емесе және шойыннан жасалған құбырларды монтаждау ерекшеліктері
- қауіпсіздік техникасы негізгі ережелері
Іскерліктер:
- технологиялық құбырларды негізгі жалғау және монтаждау операцияларының мазмұнын анықтау
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.19
Біліктілік: 140602 2 – Технологиялық құбырларын құрастырушы*
АП 01
Арнайы технология
Ғимарат, құрылыстар мен құбырлар туралы жалпы мағлұмат. Құбырлар мен құбыржол арматурасының қосылысы туралы жалпы деректер. Такелаж жұмыстарының тәсілдерін игеру. Сыртқы құбырларды монтаждау тәсілдерін игеру. Сыртқы және технологиялық құбырларды монтаждауғы техникалық өлшемдер. Монтаждық жұмыстарды ұйымдастыру және технология негіздері. Монтаждық жұмыстарын атқару құрылыс машиналары, жабдығы, құрал-саймандары мен аспаптары. Құбырларды жалғау және монтаждау негізгі операциялары. Газбен балқытып біріктіру жұмыстары. Электрмен балқытып біріктіру жұмыстары. Техникалық механика деректері. Слесарлық жұмыстар. Электромонтаждық жұмыстар
Білімдер:
- такелаж жұмыстары
- құбырларды монтаждау жалпы ержелері
- болаттан жасалған құбырларды монтаждау
- цеш ішіндегі құбырларды монтаждау
- цех аралық құбырларды монтаждау
- қоспалы болаттан жасалған және ішкі жабынымен, жоғары қысымды құбырларды монтаждау ерекшеліктері
- түсті металдан жасалған, металды емесе және шойыннан жасалған құбырларды монтаждау ерекшеліктері
- қауіпсіздік техникасы негізгі ережелері
Іскерліктер:
- технологиялық құбырларды негізгі жалғау және монтаждау операцияларының мазмұнын анықтау

ПК 2.1.3
ПК 2.2.1
ОПД. 09
Общие сведения о соединениях труб и трубопроводной арматуры
Виды труб и трубных проводок, применяемых при монтаже магистральных, локальных и сетевых трубопроводов. Классификация трубных проводок по функциональному назначению. Номенклатура применяемых труб. Разбивка трубных трасс и привязка трубных проводок к строительным и технологическим конструкциям. Неразъемные соединения сваркой и пайкой. Разъемные соединения: фланцами, тавровым. Под разработку, торцевым уплотнением.
Знания:
- маркировка и отличительная окраска трубопроводной арматуры;
- область применения и функциональное назначение трубопроводной арматуры;
- типы и основные параметры трубопроводной арматуры;
- фланцевые соединения и крепеж;
- общие требования безопасности;
Умения:
- осуществлять выбор трубопроводной арматуры по технологическому назначению
ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
Специальные дисциплины
Квалификация: 140601 2 – Слесарь по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов*
СД. 01
Специальная технология
Производственная санитария, ее задачи. Профилактика профессиональных заболеваний и производственного травматизма. Личная гигиена. Общеслесарные работы. Допуски и технические измерения. Соединение труб.
Основы технических знаний, слесарные, электромонтажные,
стропальные и плотничные работы.
Знания:
- основные технологические процессы эксплуатации, ремонта, сборки и испытания оборудования;
- организацию ремонтных работ,
- способы восстановления деталей;
- основные технологические операции ремонтных работ;
Умения:
- организовать работы по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов;
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
ПК 2.1.10
ПК 2.1.19
Квалификация: 140602 2 – Монтажник технологических трубопроводов*
СД. 01
Специальная технология
Общие сведения о зданиях, сооружениях и трубопроводах.
Общие сведения о соединениях труб и трубопроводной арматуры
Освоение приемов такелажных работ.
Освоение приемов монтажа наружных трубопроводов.
Технические измерения при монтаже наружных и технологических трубопроводов.
Основы технологии и организации монтажных работ.
Строительные машины, оборудование, приспособления и инструменты для выполнения монтажных работ.
Основные операции при соединении и монтаже трубопроводов.
Газосварочные работы.
Электросварочные работы.
Сведения из технической .механики.
Слесарные работы.
Электромонтажные работы.
Знания:
- такелажные работы
- общие правила монтажа трубопроводов
- монтаж стальных трубопроводов
- монтаж внутрицеховых трубопроводов
- монтаж межцеховых трубопроводов
- особенности монтажа трубопроводов высокого давления, из легированной стали и с внутренним покрытием
- особенности монтажа трубопроводов из цветных металлов, неметаллических и чугунных
- основные правила техники безопасности
Умения:
- определить содержание основных операций соединения и монтажа технологических трубопроводов

КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.8
Біліктілік: 140603 2 – Пластмасса дәнекерлеуші*
АП.01
Арнайы технология
Балқытып біріктіру туралы жалпы мағлұмат. Қолмен балқытып біріктіру технологиясы. Лазермен балқытып біріктіру технологиясы. Шақтама және техникалық өлшемдер. Балқытып біріктіру дайындық жұмыстары. Пластмасса туралы негізгі деректер.
Білімдер:
- пластмассаны балқытып біріктіру тәсілдері
- қолданылған әдісіне сай дәнекерлеу ваннасындағы өтетін процестердің ерекшеліктері
Іскерліктер:
- пластмассаның әр түрі мен нысандарын балқытып біріктіру және жапсыру
- әр түрлі дәнекерлеу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін еркін ажырату
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Доғалы балқытып біріктіру тәсілдері, аппаратурасы және аспаптары. Материалды токарь және фрезер станогында механикалық өңделуімен таныстыру
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстарын өткізу;
- жұмыс орны мен жабдығын дайындау
- жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарын қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.15
КП.00
Кәсіптік практика
КП 01
Өндірістік практика. Кіріспе. Еңбек қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынмен танысу. Бақылау-өлшеуіш аспаптармен жұмыс істеу. технологиялық құбарларды дайындау және жөндеу, монтаждау, пластмассаны балқытып біріктіру өндірістік бригадасында жұмыс атқару
Іскерліктер:
- техникалық жүйелердің құрылысы және тораптарының нобайларын орындау
- техникалық жүйесінің тораптарын дайындау барысында ажырамалы және ажырамайтын қосылыстарын құрастыру
- техникалық жүйесінің құрылымы мен тораптарын ірілеу құрастыру
- жүк тасымалдау такелаж жұмыстарын жүк көтергіш құралдары мен механизмдері арқылы атқару
- құбырларды полимер материалдарынан дәнекерлеу
- орындалған жұмыстардың сапасын өзін-өзі бақылау және бағалау критериясын таңдау
Дағдылар:
- қима үлгісі, үлгі мен сызбалар бойынша белгілеу, белгілеу құрал-саймандарын пайдалану; металл шабу;
- түрлі бөлшектердің жазық қабатын қолмен ысқылау;
- құбырлардың сыртқы және ішкі бұрандасын қолмен кесу;
- тығыздау материалмен және тығыздау материалсыз бұрандалы қосылыстарды жинақтау, бұрандалы қосылыстарды бөлшектеу;
- құбырларды ернемек арқылы жалғау;
- ернемектік қосылыстарды бөлшектеу;
- құбырларды балқытып біріктіру;
- шойыннан жасалған құбырларды жалғау;
- түсті металдан жасалған құбырларды монтаждау;
- пластмассаны дәнекерлеуге және жапсыруға дайындау;
- техника қауіпсіздік ережесін сақтау
КҚ 2.1.1-КҚ 2.1.19
КҚ 2.2.1-КҚ 2.2.15
КҚ 2.3.1-КҚ 2.3.15
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, тәжірибенің атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тіл дамыту. Мемлекеттік тілде іс жүргізу. Қазақстан Республикасының іс жүргізу нормативтік құжаттарын білу. Мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы, кәсіби қарым-қатынас; Кәсіби лексика.
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін кәсіби бағдарланған мәтіндерді талдау үшін тиісті көлемде орыс тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
- мамандық бойынша сөздікпен қолдану
БҚ 8
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негіздері, кәсіби лексика, фразеология тіркестер мен терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Оқу және жазу, ауызша және жазбаша аудару, естіген сөзін ұғу
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде лексикалық-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- сөйлесу түрлерін және сөйлесу нысандарын ажырату білу (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат)
- шетел тілінде қарапайым қарым-қатынасты меңгеру
БҚ 1
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесідың әлеуметтік мәні; Дене тәрбиесі және өзін өзі тәрбиелеудің негізгі жүйелері; салауатты өмір салтын белгілейтін факторлар; жұмыс қабілетін қалпына келтіру құралдар мен тәсілдері; қозғалтқыш белсенділіктің және жұмыс қабілетінің режимдері; физикалық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы физикалық дайындықтың қажеттілігі және бағыты
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамаларын
- Дене тәрбиесі әлеуметтік–биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу және жүйелі түрде физикалық белсенділікті сақтау;
- дене тәрбиесінің білімдерін өзін-өзі жетілдіру және денсаулығын нығайту үшін пайдалану
БҚ 11
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Қазақстан Республикасының замануи ғылымы және мәдениеті. Дінтану негіздері. Дін қоғамдық құбылым ретінде: оның мәні және ролі; пайда болуы және тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
Білімдер:
- дүниежүзілік және отандық мәдениет.
- Дінтану негіздері.
Іскерліктер:
- дүниежүзілік мәдениет және өркениет тарихының негізгі кезеңдерін жеткізу
- мәдени мұрасын пайдалану
- дін пайда болуын және оның тарихи түрлерін талдау
БҚ 1
ӘЭП 02
Философия негіздері
Әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі; адам табиғаты және оның қалыптасу мәні: адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі; адамзаттық ұғым және әрекет; ғылым және оның ролі; адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністерін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы;
- әлеуметтік және этикалық мәселелерін
Іскерліктер:
- әр түрлі бастамаларындағы адам іс-әрекетін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу
БҚ 1
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Замануи саяси мектептер; саясат; саяси билік; демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде; саяси жүйе; саяси партия мен партия жүйесі; қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар; саясат жүйесіндегі адам; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдісі
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну;
- әлеуметтік құрылымы;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру
БҚ 7
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Меншік нысаналары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы; жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызмет жағдайын талдау
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелері;
- елдегі және шетелдегі экономикалық жағдайлар;
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттау;
- өзінің кәсіби қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану;
БҚ 9
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі; адам құқығының жалпылай декларациясы; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормалары;
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіби қызметін реттеуіш нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу
БҚ 6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннiң мазмұны, оның мақсаттары. Iс қағаздарын жүргiзуде әр түрлi лингвистикалық сөздiктердi қолдану. Мекемелерде, кәсіпорындарда іс жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы жинақтары. Күрделі жазба жинақтар.
Құжат қорлары туралы түсінік.
Мұрағат. Мемлекеттік мұрағат және мекеме мұрағаты.
Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- ақпараттық және iскерлік құжаттардың жіктемесі;
- замануи iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттардың формуляры және кұрама бөлiктерi;
Іскерліктер:
- іскерлік және ақпараттық бағдарланған әр түрлi құжаттарды жіктеу;
- құжаттардың формулярын құрастыру;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- құжаттарды мұрағатқа рәсімдеу, сақтау және тапсыру
БҚ 8
ЖКП 02
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбаларды рәсімдеу ережелері; геометриялық құрылым мен техникалық бөлшектердің пішіндерін сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық бөлшектердің пішіндерін сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; құрылымдаушылық (конструкторлық) құжаттарды зерттеп дайындау мен рәсімдеу ережелері; машина құрастыру сызуы; сызбадағы бейнелерлің категориялары; инженерлік графика құралдары; мамандық бойынша бұйымдардың сызбасы мен сұлбаларын орындау әдістері мен тәсілдері; көркем құрылымдау элементтері; графикалық ақпаратты бейнелеудің техникалық құралдары жөніндегі негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалық жүйе туралы ұғым.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- техникалық бөлшектер пішінін сызу ережелері мен геометриялық құрылымы;
- сызбадағы бейнелердің категориялары: көрініс, тілік, қима;
- компьютерлік графикалық жүйе;
Іскерліктер:
- проекциялық сызуды;
- графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану;
- мамандық бойынша бұйымдардың сызбасы мен сұлбаларын орындау әдістері мен тәсілдерін қолдану

ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.8
Квалификация: 140603 2 – Сварщик пластмасс*
СД. 01
Специальная технология
Основные сведения о сварке.
Технология ручной сварки.
Технология лазерной сварки.
Допуски и технические измерения.
Подготовительно-сварочные работы.
Основные сведения о пластмассах.
Знания:
- способы сварки пластмасс
- особенности процессов, протекающих в сварочной ванне при применении того или иного метода;
Умения:
- сваривания и склеивания пластмассы разных видов и форм;
- свободно ориентироваться в преимуществах и недостатках различных методов сварки.
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПО. 00
Производственное обучение
ПО.01
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Приемы дуговой электросварки, аппаратура и приспособления. Ознакомление с механической обработкой материалов на токарных и фрезерных станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
- обработки материалов на токарных и фрезерных станках
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.15
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП.01
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов, монтажу технологических трубопроводов, сварке пластмасс.
Умения:
- выполнять эскизы конструкций и узлов технических систем.
- выполнять сборку разъемных и неразъемных соединений при изготовлении узлов технических систем.
- проводить укрупнительную сборку конструкций и узлов технических систем
- Выполнять такелажные работы при перемещении грузов с помощью грузоподъемных средств и механизмов
- производить сварку труб из полимерных материалов
- выбирать критерии оценивания и вести самоконтроль качества выполнения работ;
Навыки:
- производить разметку по шаблонам, образцам и чертежам; использовать разметочный инструмент; производить рубку металла;
- выполнять ручную притирку плоских поверхностей различных деталей;
-нарезать наружную и внутреннюю резьбы на трубах вручную;
- производить сборка соединений на резьбе без уплотнительного и с уплотнительным материалом; разбирать резьбовые соединения;
- соединять трубы на фланцах;
- разбирать фланцевые соединения;
- соединять трубы на сварке;
- соединять чугунные трубы;
- производить монтаж трубопроводов из цветных металлов;
- подготовить пластмассы под сварку и склейку;
- соблюдать правила техники безопасности
ПК 2.1.1-
ПК 2.1.19
ПК 2.2.1-
ПК 2.2.15
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.15
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Профессиональная лексика.
Знания:
-казахского (русского) языка в объеме, необходимом для работы и анализа текстов профессиональной направленности
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- использовать словарь по специальности
БК 8
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке
БК 1
ОГД. 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья
БК 11
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана. Наука и культура Республики Казахстан на современном этапе. Основы религиоведения. Религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
Знания:
- мировой и отечественной культуры;
- основы религиоведения
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
-анализировать происхождение религии и ее исторические типы
БК 1
СЭД. 02
Основы философии
Основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем
Знания:
- философских, научных и религиозных картин мира;
- о роли науки и научного познания;
- социальных и этических проблем
Умения:
- определять поведение человека в различных ситуациях;
-регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 1
СЭД. 03
Основы политологии и социологии
Современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; средства и методы политической деятельности; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- социальной структуры;
- особенности процесса социализации личности
Умения:
- составить представление о политических системах и политических режимах
БК 7
СЭД. 04
Основы экономики
Формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 9
СЭД. 05
Основы права
Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основная методика служебного письма. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
Знания:
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- оформления, хранения и сдачи дел в архив
БК 8
ОПД. 02
Инженерная графика
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правил оформления чертежей;
- геометрических построений и правил вычерчивания контуров технических деталей;
- категорий изображения на чертеже: виды, разрезы, сечения;
-компьютерной графической системы
Умения:
- проекционного черчения;
- применять методы решения графических задач;
- использовать методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности

КҚ 3.4.1
ЖКП 03
Техникалық механика
Теориялық механика негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйесі; кинематика; динамика; инерция күші; үйкеліс; материал кедергісі; ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі; созылу және сығылу; кесу (қиық) мен майысу есебі; бұрау; бүгіліс (иіліс); беріктік пен қаттылық есебі; қажу кедергісі; сығылған стерженьдер тұрақтылығы; механизмдер мен машиналардың бөлшектері; жалпақ механизмдер; біліктер мен осьтер; біліктер мен осьтердің тіректері; муфталар; машина бөлшектерінің байланыстары; құрылым элементтері; механизмдер мен машиналардың сипаттамалары
Білімдер:
- теориялық механика негіздерін;
- күштердің жазықтық және кеңістік жүйесін;
- кинематиканың негізгі ұғымдарын;
- механизмдер мен машиналардың бөлшектерін;
- құрылым элементтерін;
- механизмдер мен машиналардың сипаттамаларын;
Іскерліктер:
- қима әдістерін орындау;
- кесінді мен майысу есебін жүргізу;
- беріктік пен қаттылық есебін жүргізу;
- қажу кедергісін анықтау;
- сығылған өзектердің тұрақтылығын анықтау;
КҚ 3.4.2
ЖКП 04
Электротехника және электроника
Тұрақты бір фазалы және синусоидальдық үш фазалы токтардың электр тізбектері; тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналары; күштік трансформаторлар; трансформаторлардың арнайы түрлері; электроника негіздері; электр энергиясын өндіру, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер; электрвакуумдық және газразрядтық аспаптар, электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар
Білімдер:
- тұрақты және айнымалы токтағы электр тізбектері;
- тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналары;
- электроника негіздері;
- электр энергиясын өндіру, беру және тарату жөнінде жалпы мәліметтер;
Іскерліктер:
- электр тізбектердің есебін жүргізу;
- күштік және арнайы трансформаторларды сипаттау;
- электрвакуумды және газразрядтық аспаптарды, электронды түзеткіштерді, тұрақтандырғыштарды, күшейткіштер мен генераторларды қолдану
КҚ 3.4.3
ЖКП 05
Шақтама мен техникалық өлшемдер
Техникалық өлшемдер негіздері. Калибр және шақтама. Көлемін өлшеу құралдары; шақтама және қондырма, автоматтық бақылау жүйесі, электр өлшемдер, реттеуіш электронды және цифрлы өлшеуіш аспаптар
Білімдер:
- бөлшектердің өзара ауыстырмалылығы
- техникалық өлшемдер
- бөлшектер мен қосылыстардың шақтамасы және қондырмасы
Іскерліктер:
- өңдеу бөлшектерін әр түрлі дәлдік дәрежесіне сай өлшеу
- техникалық құжаттамамен жұмыс атқару
- өңдеу шақтамасын анықтау
- тиісті құрал-саймандарын іріктеу
КҚ 4
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.14
ЖКП 06
Гидравлика
Гидростатика. Сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi.
Гидростатикалық қысым және оның қасиеттерi.
Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы.
Жазықтың бетіне түскен сұйықтықтың қысымы. Қысым орталығы.
Қисық сызықты жазықтыққа сұйықтықтардың қысымы. Архимед заңы.
Гидростатика заңының есебі және жұмыс принципіне негізделген аспаптар, машиналар мен құрылыстар.
Гидродинамика.
Гидродинамиканың негiзгi түсiнiктері мен анықтамалары.
Ағынның үзіліссіздігі және сұйықтықтың шығынының теңдеуі.
Идеальды және нақты сұйықтықтар үшiн Бернулли теңдеуi. Графикалық кескіндеу. Дроссельді құбылыс және оның практикалық мағынасы.
Гидравликалық кедергiлер.
Құбыр желісіндегі сұйықтықтың қозғалыс режимі. Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалыста арынның жоғалуы. Гидравликалық кедергінің коэффициенті.
Дөңгелек емес құбырларда арынның жоғалуы.
Жергілікті кедергілер. Құбыр желілерінде сұйықтықтың қозғалуы.
Кеуектi ортада сұйықтықтың қозғалуы.
Білімдер:
- гидравликаның негізі, сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi,
- газ бен сұйықтықтың негізгі қасиетінің қысым мен температураға байланысы;
- гидродинамиканың негізгі түсінігі мен анықтамалары;
- ағынның гидравликалық элементтері;
- Бернулли теңдеуінің энергетикалық мағнасы;
- сұйықтықтың шығыны мен жылдамдығын өлшейтін аспаптардың құрылысы мен жұмыс принципі;
- сұйықтықтың қозғалыс тәртібін және оларды анықтау критериясы;
- әр-түрлі фактордан қысым мен арын жоғалуының байланысы;
- құбырда арынның жоғалуын азайту тәсілдері;
- сұйық ағынының энергетикалық қорына гидравликалық кедергінің әсері;
- құбыр желісін есептеудің негізгі формуласы;
- құбыр желісінде пайда болатын гидравликалық соққы;
- жұқа қабырғалардағы саңылаудан сұйықтықтың ағып кетуі;
- бүйір қабырғалардан сұйықтықтың ағып кетуі;
- сұйықтықтың ағып кетуіне Рейнольдс санының әсері;
- сүзілудің негізгі заңы және оны қолдану шекарасы;
- иілімді-тұтқыр сұйықтықтар және олардың қаситтері;
Іскерліктер:
- сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшейтін аспаптарды қолдану;
- сұйықтықтың қысымын анықтау (абсолюттік, артық, вакуумдық);
- ағынның негізгі элементтерін есептеу;
- сұйықтықтың жылдамдығын өлшейтін аспаптар мен шығын өлшегішті қолдану;
- идеалді және шынайы сұйықтықтар үшін Бернулли теңдеуін есептеу;
- Рейнольдс санын есептеу;

ПК 3.4.1
ОПД. 03
Техническая механика
Основы теоретической механики; статика; плоская и пространственная система сил; кинематика; динамика; силы инерции; трение; сопротивление материалов; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин; плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
-основ теоретической механики;
- плоской и пространственной систем сил;
- основные понятия кинематики;
- детали механизмов и машин;
- элементы конструкций;
- характеристики механизмов и машин
Умения:
-выполнять методы сечения;
- производить расчеты на срез и смятие;
- осуществлять расчеты на прочность и жесткость;
- определять сопротивление усталости;
- определять устойчивость сжатых стержней
ПК 3.4.2
ОПД. 04
Электротехника и электроника
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов; основы электроники; общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии; электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы
Знания:
- электрических цепей постоянного и переменного тока;
- электрических машин постоянного и переменного токов;
- основ электроники;
- общих сведений о производстве, передаче и распределении электрической энергии
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- давать характеристику силовых трансформаторов и трансформаторов специального вида;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы
ПК 3.4.3
ОПД. 05
Допуски и технические измерения
Основы технических измерений. Калибры и допуски. Средства для измерения размеров; допуски и посадки; система автоматического контроля; электрические измерения; регулирующие электронные и цифровые измерительные приборы
Знания:
-взаимозаменяемость деталей;
- технические измерения;
- допуски и посадки деталей и соединений;
Умения:
- производить замеры обрабатываемых деталей с различной степенью точности;
- работать с технической документацией;
- определять допуски на обработку;
- подбирать соответствующий инструмент
БК 4
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.14
ОПД. 06
Гидравлика
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей.
Гидростатическое давление и его свойства.
Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля.
Давление жидкости на плоскую стенку. Центр давления. Давление жидкости на криволинейную поверхность.
Закон Архимеда.
Приборы, машины, сооружения, принцип действия которых и расчет основан на законах гидростатики. Гидродинамика. Основные понятия и определения гидродинамики.
Уравнения расхода жидкости и неразрывности потока. Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости.
Графическая иллюстрация.
Явление дросселирования и его практическое применение.
Гидравлические сопротивления. Режимы движения жидкости в трубопроводах. Потери напора при равномерном движении жидкости. Коэффициент гидравлического сопротивления.
Потери напора в некруглых трубах. Местные сопротивления.
Движение жидкости в трубопроводах.
Движение жидкости в пористой среде.
Знания:
- зависимость основных свойств жидкостей и газов от температуры и давления;
- основные понятия и определения гидродинамики;
- гидравлические элементы потока;
- энергетический смысл уравнения Бернулли;
- устройство и принцип действия приборов для измерения расхода и скорости:
- возможные способы снижения потерь напора в трубах;
- назначение и классификацию трубопроводов;
- основные формулы для расчета трубопроводов;
- гидравлический удар в трубопроводах;
- влияние числа Рейнольдса на истечение жидкости;
- основной закон фильтрации и границы его применения;
- вязко-пластичные жидкости и их свойства
Умения:
- пользоваться приборами для измерения плотности и вязкости жидкости;
- определять давление жидкости;
- производить расчет основных элементов потока;
- пользоваться расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости;
- производить расчет уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной жидкости;
- рассчитать число Рейнольдса;
- определять потери напора при ламинарном и турбулентном режиме движения жидкости;
-производить расчет простого и сложного трубопроводов;

КҚ 3.4.11
ЖКП 07
Қолданбалы информатика
Замануи компьютерлер туралы жалпы мағлұмат және олардың сипаттамасы.
Жеке компьютердің операциялық жүйесі. Магнит дискісі және оның жүйелі аймақтары. Пакеттік командалық файлы және оның ішкі командалары.
NORTON COMMANDER (NC) сервистік командасы. Файлдарды архивтеу және архивтен шығару. Мәтін редакторы. WINDOWS қабатының жетілдірілген бағдарламалық қабықшасы. Шетелде информатика дамуының тенденциялары мен көріністері. EXCEL электронды кестесі. Формула енгізу бойныша жұмыс. Компьютермен жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- Windows операциялық жүйесiнiң құралу және пайдалану тұжырымдамасының негiзгi ойлары;
- Windows нысандары: папка, файл, қосымша, құжат;
- Windows ортасында алмасу буферiнiң ролi;
- "Сiлтеуiш" бағдарламасының жұмысы;
- Windows қалыптасқан бағдарламасының негiзгi мүмкiндiктерi;
- құжаттардың құры және сақтау;
- символдарды және абзацтардың форматтау;
- кестелердiң құру және редакциялау;
- Word редакторында құжатты басып шығару;
- диаграмма құру, диаграмма өлшемiн және түрін өзгерту, диаграмманы редакциялау, басып шығаруға дайындау шарты;
- нысандардың суретін салу, бiрiктiру және қосу, нысандардың формасын өзгерту, редакциялау;
- компьютерлiк вирустердің сипаттамасы,
- компьютерлік вирустердің негiзгi түрлерi;
- архиватор бағдарламаласын пайдалану;
- компьютерлiк желiлер;
- Интернеттiң пайда болуы мен оның дамуы - Интернет желiсiмен жұмыстың негiзгi принциптерi;
Іскерліктер:
- "Сiлтеуiш" бағдарламасымен жұмыс жасау;
- экран түстерiн және түстер гаммасын келтiру;
- дыбыстық бейнелеудi келтiру;
- тышқанның көмегiмен фрагменттердi көшiру және орын ауыстыру;
- символдарды және абзацты форматтау;
- символдарды және абазцтың форматын көшіріп алу
- мәтіннің грамматикасы мен орфографиясын тексеру;
- автоауыстыру функциясын пайдалану;
- колонтитулды құру;
- мәтіндік құжаттарды, кiтаптар мен брошюраларды құру;
- график және диаграмманы құру
- иллюстрациялармен жұмыс жасау;
- нысандармен жұмыс жасау;
- антивирустық бағдарламалармен жұмыс жасау;
- Интернет желiсiне қосылу;
- модемдi баптау;
- Интернет желiсiмен байланыстыруды баптау.
КҚ 3.4.1
ЖКП 08
Құбырлар мен құбыржол арматурасының қосылысы туралы жалпы деректер
Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау барысында қолданылатын құбарлар мен құбыр тартылымдарының түрлері. Функционалды тағайындалуы бойынша құбырлы тартылымдарының жіктемесі. Қолданыстағы құбырлардың тізімдемесі. Құбыр трассаларын бөлу, және құбыр тартылымдарын құрылыс және технологиялық құралымдарына байланыстыру. Балқытып біріктірілген және дәнекерленген ажырамайтын қосылыстар. Ажырамалы қосылыстар: ернемектік, таңбалы. Өңдеулі және шөрке төсеу арқылы тығыздау
Білімдер:
- құбырлар арматурасының маркалануы және айырмалық бояуы
- құбырлар арматурасының қолдану саласы және функционалды тағайындалуы
- құбырлар арматурасының түрлері және негізгі параметрлері
- ернемектік қосылыстар мен бекіткіштер
- жалпы қауіпсіздік талаптары
Іскерліктер:
- технологиялық тағайындалуы бойынша құбарлар арматурасын таңдау

ПК 3.4.11
ОПД. 07
Прикладная информатика
Общие сведения о современных компьютерах и их характеристики. Операционная система персонального компьютера. Магнитные диски и их системные области. Пакетные командные файлы и их внутренние команды. Сервисная команда - NORTON COMMANDER (NC). Программы архивации разархивации файлов. Редакторы текстов. Интегрированная программная оболочка WINDOWS. Тенденции и перспективы развития информатики за рубежом. Электронные таблицы EXCEL. Работа по вводу формул. Техника безопасности при работе с компьютерами.
Знания:
- основные положения концепции построения и использования операционной системы Windows;
- объекты Windows: папка, файл, приложение, документ;
- роль буфера обмена в среде Windows;
- назначение программы “Проводник”;
- основные возможности стандартных программ Windows;
- создание и сохранение документов;
- форматирование символов и абзацев;
- создание и редактирование таблиц;
- печать документа в редакторе Word;
- построение диаграмм, изменения размеров и типа диаграммы, редактирование диаграмм, условия подготовки диаграммы к печати;
-рисование объектов, объединение и соединение объектов, изменение формы объектов, редактирование объектов;
- характеристику компьютерных вирусов;
- основные виды компьютерных вирусов;
- использование программы- архиватора;
- компьютерные сети;
- появление и развитие Интернета;
- основные принципы работы сети Интернет;
Умения:
-работать с программой “Проводник”;
- настроить разрешения и цветов экрана, цветовой гаммы;
- настроить звуковое оформление;
- перемещать и копировать фрагменты с использованием мыши;
- форматировать символы и абзацы;
- копировать формат символов и абзаца;
- проверять грамматику и орфографию текста;
- использовать функции автозамены;
- создавать колонтитулы;
- создавать книги и брошюры текстовых документов;
- создавать графики и диаграммы;
- работать с иллюстрациями;
- работать с объектами;
- работать с антивирусными программами;
- производить подключения к сети Интернет;
- настроить модемы;
- настроить соединения с узлом Интернета;
ПК 3.4.1
ОПД. 08
Общие сведения о соединениях труб и трубопроводной арматуры
Виды труб и трубных проводок, применяемых при монтаже магистральных, локальных и сетевых трубопроводов. Классификация трубных проводок по функциональному назначению. Номенклатура применяемых труб. Разбивка трубных трасс и привязка трубных проводок к строительным и технологическим конструкциям. Неразъемные соединения сваркой и пайкой. Разъемные соединения: фланцами, тавровым. Под разработку, торцевым уплотнением.
Знания:
- маркировка и отличительная окраска трубопроводной арматуры;
- область применения и функциональное назначение трубопроводной арматуры;
- типы и основные параметры трубопроводной арматуры;
- фланцевые соединения и крепеж;
- общие требования безопасности;
Умения:
- осуществлять выбор трубопроводной арматуры по технологическому назначению

КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
ЖКП 09
Материалтану
Металдардың құрылысы, қасиеттерi.
Қорытпалардың теория негіздері.
Көміртекті болаттар.
Болатты термиялық және химиялық өңдеу.
Легiрленген болат.
Шойын.
Ұнтақ материалдар.
Қатты қорытпалар.
Түсті металл қорытпалары.
Негізгі ерекше қасиетті қорытпалар. Металдар коррозиясы. және онымен күрес.
Металды өңдеу әдістері. Металдар қысыммен өңдеу. Балқытып біріктіру, дәнекерлеу және металды термиялық кесу.
Металды кесу арқылы өңдеу. Электрлі өңдеу тәсілдері.
Металл емес құралмалы материалдар.
Пластмассалар. Каучук негізіндегі материалдар.
Ағаш, лак, краска, төсеніш және нығыздау материалдары.
Жаңа құрылымдық материалдары және үдемелі технологиялар
Білімдер:
- материалтану физикалық-химиялық негіздері;
- электртехникалық және құрылымдық материалдардың негізгі қасиеттері, қолдану саласы;
- пластмасса өндірісі үшін шикізаттар;
- каучук қасиеттері және түрлері, оның алынуы;
- құю әдісінің кемшіліктері мен жетістіктері;
- сызбадағы дәнекерлеу қосылыстарының белгіленуі;
Іскерліктер:
- құрама бойынша қорытпаның сипаттамасын беру;
- өткізгіш материалдарды жіктеу;
- сым және кабельдің маркасын тану;
- электроқшаулағыш материалдардың төзімділігін анықтау;
- магниттік материалдың түрін анықтау;
- дәнекер және флюс таңдау;
белгілі бұйым үшін пластмассаны таңдау үшін анықтамалықты қолдануды;
- құйманы алудың тиiмдi тәсiлдерiн таңдауды;
- қолмен қалып құюды шығарылатын моделде өндiрудi;
- доғалы пiсiруге қажеттi жабдық ретінде электрод таңдауды;
КҚ 1
ЖКП 10
Еңбек қорғау
Еңбек туралы заңнама негiздерi. Еңбек қарым-қатынастарын қорғау заңдар.
Кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттану туралы ұғым.
Өндiрiстiк ортаның метеорологиялық жағдайлары. Желдету және жарықтандыру тағайындалуы. Табиғи және жасанды желдету.
Жабдықтар мен құбырларды монтаждау және қайта құрастыру кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Электр тогы әсері және ток соққан кездегі алғашқы көмек.
Құбырлар мен жабдықтарды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздік ережелері.
Құбырлардың жөндеуден өткен бөлігін үрлеу, сынау және қайта жұмысқа енгізу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері.
Өрт қауіпсіздік негіздері.
Өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері.
Білімдер:
- еңбек қорғау бойынша жұмыс ұйымдастыру, өндірістік жарақаттану және кәсіби аурулар және оларды алдын-алу туралы ұғым;
- электр ток әсері және алғашқы жәрдем көрсету
- кәсіпорындағы қауіпсіздік техника ережесі
- қысым астындағы сауыттарды қауіпсіз пайдалану
- агрессивті және жарылыс қауіпті заттарды сақтау, тасымалдау
- өрт қауіпсіздік негіздері, өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері
Іскерліктер:
- еңбек қорғау бойынша нұсқаулық ережелері;
- қысым астындағы сауыттарды қауіпсіз пайдалану ережесі;
- өртке қарсы қызмет ұйымдастыру;

ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ОПД. 09
Материаловедение
Строение и свойства металлов.
Основы теории сплавов.
Углеродистые стали. Термическая и химическая обработка стали. Легированные стали.
Чугуны.
Порошковые материалы. Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов. Сплавы особого назначения.
Коррозия металлов и меры борьбы с ней.
Способы обработки металлов. Обработка металлов давлением.
Сварка, пайка и термическая резка металлов.
Обработка металлов резанием.
Электрические методы обработки.
Неметаллические конструкционные материалы.
Пластические массы. Материалы на основе каучука.
Древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы.
Новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Знания:
- физико-химических основ материаловедения;
- основных свойств электротехнических и конструкционных материалов, области их применения
Умения:
- давать характеристику сплава в зависимости от состава;
-классифицировать проводниковые материалы;
-расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять электрическую прочность электроизоляционных материалов;
-определять тип магнитных материалов;
-выбирать припои и флюсы
БК 1
ОПД. 10
Охрана труда
Основы трудового законодательства. Законы, регулирующие трудовые отношения.
Понятие о профзаболевания и
о производственном травматизме.
Метеорологические условия производственной среды. Назначение вентиляции и освещения. Естественная и искусственная вентиляции.
Техника безопасности при монтаже и демонтаже оборудования и трубопроводов. Действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком.
Правила безопасности при эксплуатации трубопроводов.
Правила безопасности при продувке, испытании и ввод в эксплуатацию отремонтированных участков трубопроводов.
Основы пожарной безопасности.
Методы и средства тушения пожаров.
Знания:
- организации работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению;
- действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком;
- правила техники безопасности на предприятиях;
- безопасность эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ;
- основы пожарной безопасности, методы и средства тушения пожаров;
- нормативно-правовые основы по охране окружающей среды;
- загрязнение природной среды вредными веществами;
Умения:
- правила инструктажа по охране труда;
- правила безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- организацию службы пожарной охраны;

КҚ 3.4.16
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Электрмонтаждық жұмыстарының технологиясы
Монтаждық жұмыстарын ұйымдастыру. Дайындау-монтаждық телімінің жабдығы. Монтаждық жұмыстарын атқаруға арнайы құрал-саймандар, механизмдер мен аспаптар. Қалқан, пульт және стативті монтаждау. Құбырлы тартылымдарын монтаждау. Пластмассажан жасалған құбырлы тартылымдарын және пневмокабельді монтаждау. Құбырлы тартылымдарын монтаждаудағы қауіпсіздік техникасы. Электр тартылымдарын монтаждау. Бірінші реттілік және екінші реттілік аспаптарды монтаждау
Білімдер:
- электр тораптар туралы, монтаж туралы жалпы мағлұмат;
- электр тартылымдарын трассаларын дайындау
Іскерліктер:
- монтаждық жұмыстарды атқаруға қажетті арнайы құрал-саймандарын қолдану;
- монтаждық жұмыстарын ұйымдастыру;
- қауіпсіздік техникасын сақтау;
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
АП 02
Газбен пісіру және кесу технологиясы
Газжалынды жұмыстарды атқарудағы жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі. Жабдықтар және аппаратурамен жұмыс істеу ережесі. Оттек, кальций карбиді, ацетилен: қасиеттері, тағайындалуы, қолданылуы, шығарылуы. Жанармай газ- алмастырушы: қасиеттері, тағайындалуы, қолданылуы, шығарылуы. Флюс: қасиеттері, тағайындалуы, қолданылуы, оларға қойылған талаптар. Пісіру сым. Газ жалынының құрамы. Пісіру жалынының түрін таңдау негіздері және оны реттеу. Газбен пісіру әдістері. Газбен пісру режимдері. Пісіру бұйымдарын құрастыру. Әр түрлі жазықтық жағдайларында балқытып біріктіру. Газбен пісірудегі жік салу техникасы. Газбен балқытып біріктірудегі форма өзгерістері және кернеулері. Газжалынды жұмыстардың өртке қарсы шаралары. Құбырларды балқытып біріктіру: құбырлардың тағайындалуы және сипаты, құбырлардың жіктемесі, құбырлардың бөлшектері, құбырлар мен бөлшектердің материалы. Құбырларды балқытып біріктіру. Құбырларды қолмен доғалы балқытып біріктіру.
Білімдер:
- газдың қасиеттерін, олармен жұмыс атқару қауіпсіздік техникасы
- манометрдің тексеру мерзімі және баллонды сынақтау
- газбен пісіру орнына қойылатын қпуіпсіздік талаптары
- металл кесу аппаратурасы, металлды оттекпен кесу режимдері
- пісіру бөлшектерін құрастыру әдістері, газбен пісіру режимінің көрсеткіштері
- дәнекерлеу ваннасынан металлдың ағылуына қарсы шаралары
- ұзындығына байланысты жіктердің пісіру тәсілдері
Іскерліктер:
- газбен балқытып біріктіру режимдерін іріктеу
- бөлшектердің жиегін балқытып біріктіруге дайындау
- құбырларды газбен кесу
- пластмассадан жасалған құбырлар мен жалғаларын балқытып біріктіру және жапсыру
КҚ 3.4.9
АП 03
Монтаждық жұмыстарының технологиясы мен ұйымдастырылуы
Құбырлар туралы жалпы мағлұмат. Цех ішіндегі құбырларды монтаждау технологиясы. Цех аралық құбырларды монтаждау технологиясы. Жер үстіндегі құбырларды төсеу. Жер астындағы құбырларды төсеу
Білімдер:
- өндірістегі монтаждық жұмыстардың технологиялық процестерінің мәні
- өндірістік процестерін механикаландыру және автоматтандыру дәрежесі
- технологиялық процестер мен технологиялық картасы
- нысандарды монтаждауға қабылдау
Іскерліктер:
- монтаждық жұмыстарын атқару;
- жұмыстағы  қауіпсіздік техникасын сақтау

ПК 3.4.16
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Технология электромонтажных работ
Организация монтажных работ. Оборудование монтажно-заготовительного участка. Специальный инструмент, механизмы и приспособления, необходимые для производства монтажных работ. Монтаж щитов, пультов и стативов. Монтаж трубных проводок. Монтаж пластмассовых трубных проводок и пневмокабелей. Техника безопасности при монтаже трубных проводок. Монтаж электрических проводок. Монтаж первичных и вторичных приборов
Знания:
- общие сведения об устройстве электрических сетей, монтаж;
- подготовку трасс, электропроводок
Умения:
- применять специальные инструменты, необходимые для производства монтнажных работ;
- организовать монтажные работ;
- соблюдать технику безопасности ;
ПК 3.4.15
ПК 3.4.16
СД. 02
Технология газовой сварки и резки
Организация рабочего места и безопасность труда при газопламенных работах. Правила обращения с оборудованием и аппаратурой. Кислород, карбид кальция, ацетилен: свойства, назначение, применение, получение. Горючие газы-заменители: свойства, назначение, применение, получение.
Флюсы: свойства, назначение, применение, требования, предъявляемые к ним. Сварочная проволока. Состав газового пламени. Принципы выбора вида сварочного пламени и его регулирование.
Способы газовой сварки.
Режимы газовой сварки.
Сборка изделий под сварку. Сварка в различных пространственных положениях. Техника наложения швов при газовой сварке.
Деформации и напряжения при газовой сварке. Противопожарные мероприятия при газопламенных работах.
Сварка трубопроводов: назначение и характеристика трубопроводов, классификация трубопроводов, детали трубопроводов, материал труб и деталей.
Газовая сварка труб. Ручная дуговая сварка труб.
Знания:
- свойства газов, технику безопасности при работе с ними;
- сроки поверки манометров и испытание баллонов;
- требования безопасности к посту газовой сварки;
- аппаратуру для резки металла, режимы кислородной резки металлов;
- способы сборки деталей под сварку; показатели режима газовой сварки;
- меры против вытекания металла из сварочной ванны; - способы сварки швов различной длины
Умения:
- подбирать режимы газовой сварки;
- подготавливать кромки деталей под сварку.
- газовой резки труб;
- сваривать и склеивать пластмассовые трубы и соединения;
ПК 3.4.9
СД. 03
Технология и организация монтажных работ
Общие сведения о трубопроводах. Технология монтажа внутрицеховых трубопроводов. Технология монтажа межцеховых трубопроводов. Прокладка надземных трубопроводов. Прокладка подземных трубопроводов.
Знания:
- сущность технологических процессов монтажных работ на производстве;
- степень механизации и автоматизации производственных
процессов;
- технологические процессы и технологические карты;
- приемка объектов под монтаж;
Умения:
- производить монтажные работы;
- соблюдать технику безопасности при проведении работ

КҚ 3.4.12
АП 04
Технологиялық құбырларды өлшеу құралдары
Өлшеу әдістері. Өлшеу атқару шаралары. Өлшеу құралдары және қосымша құрылғылар. Қауіпсіздік талаптары.
Білімдер:
- технологиялық өлшеу сұлбасын
Іскерліктер:
- құбырлар қабырғасының қалындығын анықтау;
- құбырлардың желілі шамаларын өлшеу
- бөлшектер мен арматурасының параметрлерін өлшеу
КҚ 3.4.13
АП 05
Монтаждық жүк көтеру және тасымалдау машиналары
Жүк көтергіш механизмдердің жіктемесі, негізгі параметрлері және есептеу негіздері. Жүк іліп алу аспаптары. Жүк көтергіш машиналардың және механизмдердің элементтері. Жүк көтергіш машиналардың металлқұралымы. Тасымалдау машиналарының түрін таңдау негізгі критериялары. Тарту элементімен жабдықталған тасымалдау машиналары (таспалы және тізбекті конвейер). Тарту мүшесіз тасымалдау машиналары (гравитациялық құрылғылар, пневматикалық, гидравликалық, бұрандамалы, тербеліс конвейер). Еден үстілік көлік. Көтергіш-тасымалдау машиналарын пайдалану қауіпсіздік техникасы
Білімдер:
- жүк көтергіш құрылғылардың түрлері және техникалық сипаттамасы;
- иілгіш тарту элементтері;
- бұрылыс механизмінің іске қосылуы және тежелуі
- жүк көтергіш машинадағы металлқұралымының есептеу негіздері
- жүк көтергіш машиналарын пайдаланудағы қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету ережесі
- тасымалдау машиналардың негізгі түрлері
- тасымалдау машиналардың негізгі құрама бірліктері және көлік машинаның бөлшектері
- тарту мүшесіз тасымалдау машинасы
Іскерліктер:
- жүк көтергіш механизмдегі элеметтердің есебін жүргізу
- қажетті жобалық есеп жүргізу;
- тасымалдау машинаның жалпы тағайындалған элементтерін айқындау, жобалау кезінде оларды дұрыс қолдану
КҚ 3.4.4
АП 06
Технологиялық құбырларды даярлау және монтаждау
Технологиялық құбырлар туралы жалпы мағлұмат. Құбырларды даярлау үшін қолданылатын материалдар мен бұйымдар. Құбырларды өңдеу және арматурасын дайындау. Құбырларды балқытып біріктіру. Құбырларды орталықтандырып даярлау. Құбырларды монтаждау. Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы шаралардың жалпы сұрақтары.
Білімдер:
- құбырлардың тағайындалуы;
- құбырлардың жіктемесі;
- құбырларды даярлау үшін қолданылатын материалдар мен бұйымдар;
- құбырларды өңдеу және арматура дайындау тәртібі;
- құбырларды балқытып біріктіру әдістері және балқытып біріктіру жалғаулардың түрлері;
- құбырларды монтаждау жалпы ережесі
Іскерліктер:
- құбырлардың ішкі диаметрін есептеу
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.14
АП 07
Сала экономикасы
Өндiрiстiң экономикалық негiздерi.
Өндірістік кәсiпорын – кәсiпкерлiктiң материалдық базасы және объектiсі.
Кадрлар, еңбек өнiмдiлiгi және еңбек ақы.
Технологиялық жабдықтар мен құбырларды құрастырудың өзiндiк құны және кәсiпорын шығыны.
Пайда, рентабельдiк, баға қалыптасуы, өнімнің бәсекелесуге қабілеті.
Кәсiпорынның және оның құрылымдық бөлшектерінің техникалық- экономикалық көрсеткіштері.
Сала кәсiпорыны қызметтерiнiң экономикалық механизмi.
Өндiрiстiң экономикалық тиiмдiлiгiн көтеру маңыздылығы.
Технологиялық жабдықтар мен құбырларды монтаждау бойынша жаңа техника мен технология енгізудің жалпы және салыстырмалы тиiмдiлiгі.
Кәсіпорынды басқару.
Өндiрiстi басқару ұйымдастыру негіздері.
Негізгі және қосымша ұйымдастыру.
Білімдер:
- кәсіпорынның өндірістік құрылымы;
- кәсіпорынның материалдық-техникалық базасы және құралдары;
- еңбек өнімділігі және кадрлар
- еңбек ақысын ұйымдастыру
- пайда, рентабельділік, бәсекелесуге қабілеті
- негізгі және қосымша өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштері
- шығарылған өнімнің өзіндік құны
- нарықтық экономикасы жағдайларында баға қалыптасуы және салық жүйесі
- өндірістің техникалық дамуы
- өндірістің тиімділігін арттыру
- кәсіпорындағы жоспарлау негіздері
Іскерліктер:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында бағытталу
- кәсіпорынның негізгі өндірістік қорларын пайдалану және мүлік қозғалысы көрсеткіштерінің есебін жүргізу
- техникалық нормалаудағы нормалардың есебін жүргізу, хронометраждық байқау жүргізу және оларды өңдеу
- қосыша бөлімдердің штаттық есебін жүргізу, еңбек ақы қорын есептеу
КҚ 9

ПК 3.4.12
СД. 04
Средства измерения технологических трубопроводов
Методы измерений. Условия выполнения измерений. Средства измерения и вспомогательные устройства. Требования безопасности.
Знания:
- технологическая схема измерения
Умения:
- определять толщину стенок трубы;
- измерять линейные размеры трубопровода;
- измерять параметры деталей и арматуры;
ПК 3.4.13
СД. 05
Монтажные грузоподъемные и транспортные машины
Классификация, основные параметры и основы расчета грузоподъемных механизмов. Грузозахватные приспособления. Элементы грузоподъемных машин и механизмов. Металлоконструкции грузоподъемных машин. Основные критерии выбора вида и типа транспортирующих машин. Транспортирующие машины с тяговым элементом (ленточные и цепные конвейеры). Транспортирующие машины без тягового органа (гравитационные устройства, пневматические, гидравлические, винтовые, качающиеся конвейеры). Напольный транспорт. Техника безопасности при эксплуатации подъемно-транспортных машин
Знания:
- типы и технические характеристики грузоподъемных устройств;
- гибкие тяговые элементы;
- пуск и торможение механизма поворота;
- основы расчета металлоконструкций грузоподъемных машин;
- правила обеспечения безопасных условий эксплуатации грузоподъемных
машин.
- основные виды и типы транспортирующих машин;
- основные сборочные единицы транспортирующих машин и детали транс-
портных машин;
- транспортирующие машины без тягового органа;
Умения:
- производить расчет элементов грузоподъемных механизмов.
- выполнять необходимые проектировочные расчеты;
- выявлять общие по назначению элементы транспортирующих машин, правильно применять их при проектировании
ПК 3.4.4
СД. 06
Изготовление и монтаж технологических трубопроводов
Общие сведения о технологических трубопроводах. Материалы и изделия, применяемые для изготовления трубопроводов. Обработка труб и подготовка арматуры. Сварка трубопроводов. Централизованное изготовление трубопроводов. Монтаж трубопроводов. Общие вопросы техники безопасности и противопожарные мероприятия
Знания:
- назначение трубопроводов;
- классификация трубопроводов;
- материалы и изделия, применяемые для изготовления трубопроводов;
- порядок обработки труби подготовки арматуры;
- способы сварки трубопроводов и виды сварных соединений;
- общие правила монтажа трубопроводов
Умения:
- проводить расчет внутреннего диаметра трубопровода;
ПК 3.4.9
ПК 3.4.12
ПК 3.4.14
СД.07
Экономика отрасли
Экономические основы производства.
Промышленное предприятие как объект и материальная база предпринимательства
Кадры, производительность труда и заработная плата.
Издержки производства и себестоимости работ по монтажу технологического оборудования и трубопроводов.
Прибыль, рентабельность, ценообразование, конкурентоспособность продукции.
Технико-экономические показатели предприятий и их структурных подразделений.
Экономический механизм деятельности предприятий отрасли.
Сущность повышения эффективности экономического производства. Общая и сравнительная эффективность внедрения новой техники и технологии по монтажу технологического оборудования и трубопроводов.
Управление предприятием. Основы организации управления производством.
Организация основного и вспомогательного производства.
Знания:
- производственная структура предприятия;
- материально-техническая база и средства предприятия;
- кадры и производительность труда;
- организация оплаты труда;
- прибыль, рентабельность и конкурентоспособность;
- технико-экономические показатели
основного и вспомогательного производства;
- себестоимость выпускаемой продукции;
- ценообразование и налоговая система в условиях рыночной экономики;
- техническое развитие производства;
- повышение эффективности производства;
- основы планирования на предприятиях
Умения:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
-производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
-вести расчет норм, применяемых в техническом нормировании; проводить хронометражные наблюдения и уметь их обрабатывать;
-вести расчет штатов подразделений; расчет фондов заработной платы;
БК 9

КҚ 3.4.1
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Доғалы балқытып біріктіру тәсілдері, аппаратурасы және аспаптары. Материалды токарь және фрезер станогында механикалық өңделуімен таныстыру
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстарын өткізу;
- жұмыс орны мен жабдығын дайындау
- жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарын қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КҚ 2
КҚ 5
КП 00
Кәсіптік практика
Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі ережелерінен инструктаж.
Өндіріс, оның құрылымы, цехтардың өзара байланысы туралы мәліметтер. Кәсіпорынның ішкі тәртіп ережелері. Кәсіпорынмен жалпы танысу. Өндірістік байланыстарын зерделеу. Жабдықтар мен құрал-саймандардың паспортын зерттеу. Монтаждық сызбаларын құру, өлшемдерін және өлшемдік нобайларын алу, монтажға дайындау. Цех ішіндегі құбырларды монтаждау технологиялық реттілігі және негізгі монтаждық операциялары. Кұралым, жабдықтар мен құбырлардың ірі блокты монтажы. Цех ішіндегі құбырлар үшін тірек құрылымдардың түрлері. Құбырлардың жылжымалы тіректерін орнату. Құбырлардың тораптарын қабылдау және жинауға орын дайындау. Құбырлардың тораптарын, жеке бөлшектерін монтаждау орнына жеткізу.
Монтаждық жұмыстар: құбыр трассаларын белгілеу, тірек құралымдарын, тірегі және ілгіштерін орнату, арматура және қарымталауыштарын орнату, құбыр тораптарын іріктеу және жобалық қалпына орнату, монтаждық тігістерін қосу.
Наряд және еңбек ақы жүйесі.
Жабдықтарды жөндеу және монтаждау графигін құрастыру. Жобаға берілген тапсырма бойынша дипломдық жобаның тапсырмасын жинау.
Іскерліктер:
- жұмыс орнында қауіпсізідк техникасы талаптарын сақтау
- жабдықтарды жән құбырларды монтаждау технологиялық процесін жүргізу туралы нұсқаулықты зерделеу
- жабдықтар мен құбырлардың ақаулану себептерін анықтау
Дағдылар:
- жеке технологиялық жабдығын немесе блокты қызметтендіру жұмыстарын атқару;
- жабдықтар мен құбырлардың жөндеу сапасын бақылау;
- жабдықтар мен құбырларды іске қосу және тоқтату
- сақтандырғыш арматурасының жұмысын баптау
- қондырғылардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
- цех шығындарын, кәсіпорының пайдасы мен рентабельділігін анықтау
КҚ 3

ПК 3.4.1
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Выполнение общеслесарных операций при изготовлении деталей технических систем ручными инструментами и на механизированном оборудовании. Обработка металла на станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
- обработки материалов на токарных и фрезерных станках
БК 2
БК 5
ПП.00
Профессиональная практика
Инструктаж по технике безопасности на рабочем месте.
Основные сведения о производстве, его структура, взаимосвязь цехов.
Правила внутреннего распорядка на предприятии. Общее знакомство с предприятием.
Изучение производственных связей производства. Изучение паспортов оборудования и инструмента. Составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу. Технологическая последовательность и основные операции монтажа внутрицеховых трубопроводов. Крупноблочный монтаж конструкции, оборудования и трубопроводов.
Типы опорных конструкции для внутрицеховых трубопроводов. Установка подвижных опор трубопроводов.
Подготовка площадок для приемки и укрупнительной сборки узлов трубопроводов. Приемка и доставка на место монтажа узлов трубопроводов, отдельных деталей. Монтажные работы: разбивка трассы трубопроводов, установка опорных конструкции, опор и подвесок, установка арматуры и компенсаторов, укрупнение и установка узлов трубопроводов в проектное положение, соединение монтажных стыков
Наряды и система оплаты труда.
Сбор необходимых материалов по теме дипломного проектирования
Умения:
- соблюдать требования техники безопасности на рабочем месте;
- изучить инструкцию по ведению технологического процесса монтажа оборудования и трубопроводов;
- определять причины неисправности оборудования и трубопроводов;
-
Навыки:
- проводить работы по обслуживанию отдельного технологического оборудования или блока;
- контролировать качество ремонта оборудования и трубопроводов;
- производить пуск оборудований и трубопроводов и их остановку;
- регулировать работы предохранительной арматуры;
- рассчитывать технико-экономические показатели установок;
- определять цеховые расходы, прибыль и рентабельность предпрития;
БК 3

КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (КҚ)
БҚ 1
Өмір бойы білімі мен дағдысын жаңарту;
БҚ 2
Тұлғааралық және коммуникативтік ұстаным ережесін сақтау;
БҚ 3
Ұжымда және өздігінен жеке жұмыс жасай алу;
БҚ 4
Техникалық құжаттамамен жұмыс жасау;
БҚ 5
Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі, еңбек қорғау ережелерін сақтау;
БҚ 6
Құқық нормаларын білу, тұлға аралық, қоғам және қоршаған ортамен байланыстарды реттеу
БҚ 7
Кәсіби және әлеуметтік қызметтегі маңызды әлеуметтік мәселелер мен процестерін талдау
БҚ 8
Мемлекеттік (орыс) тілінде құжаттаманы рәсімдеу.
БҚ 9
Кәсіби қызметінің экономикалық сараптамасын жүргізу
БҚ 10
Ақпаратты жинау, сақтау және өңдеудің компьютерлік әдістерін меңгеру.
БҚ11
Дене бітімінің өздік жетіліуінде дағдыларына қол жеткізу;
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1 Біліктіліктің коды және атауы
1406012 – Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу слесарі*
КҚ.2.1.1 Слесарлық, слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау
КҚ 2.1.2 Сызбалар мен нобайларды, электр сұлбаларын оқу
КҚ 2.1.3. Құбырларға қолмен белгі салу мен кесуді орындау;
КҚ 2.1.4 Ажарлау машина қолдану арқылы бөлшектер мен құбырлардың ұштарын өңдеу;
КҚ 2.1.5 Төсемдер мен аралық төсемдерді жасау;
КҚ 2.1.6 Саңылауларды бұрғылау;
КҚ 2.1.7 Құбыр бөліктерін жинақтау;
КҚ 2.1.8 Құбырларды механикаландырылған белгілеу және кесу;
КҚ 2.1.9 Жылу өрістеуін және металдардың жайылғыштығын өлшеу үшін реперлерді орнату;
КҚ 2.1.10 Текшелердегі және механикаландырылған желілердегі құбыр тораптарын жинақтау;
КҚ 2.1.11 Тотығуға қарсы жабынды бір уақытта жаға отырып,механикаландырылған және жартылай автоматты желілердегі құбырдың тік сызықты секцияларын жинау;
КҚ 2.1.12 Диаметрі 80 мм мен 200 мм аралығындағы құбырларды майыстыру;
КҚ 2.1.13 Диаметрі 100 мм мен 200 мм аралығындағы болат құбырларды түйістіру және құбырларға шентемірлерді қондыруды орындау;
КҚ 2.1.14 Тығыздамаларды толтыру;
КҚ 2.1.15 Гидравикалық сынай отырып, диаметрі 200 мм дейінгі құбыр тораптарын 4 МПа (40 кгс/см2) дейінгі шартты қысымға жинақтау;
КҚ 2.1.16 Диаметрі 200 мм дейінгі арматураларды 4 МПа (40 кгс/см2) шарттық қысымға дайындау;сылау, тегістеу, гидравикалық сынау және орнату;
КҚ 2.1.17 Полиэтилен, винипласт,алюминий,мыс пен жезден жасалған құбырларды көмкеру, шығарып алу, дәнекерлеу арқылы түйістіру;
КҚ 2.1.18 Полиэтилен, винипласт,алюминий,мыс және т.б. жасалған құбыр бөліктері мен элементтерін жасау;

ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПК 3.4.10
ПК 3.4.12
ПК 3.4.13
ПК 3.4.14
ПК 3.4.15
ПК 3.4.16
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
БК 2
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
БК 3
Умение работать самостоятельно и в команде;
БК 4
Работать с технической документацией;
БК 5
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности;
БК 6
Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде;
БК 7
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности;
БК 8
Оформлять документацию на государственном (русском) языке;
БК 9
Проводить экономический анализ профессиональной деятельности;
БК 10
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
БК 11
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 Код и наименование квалификации
140601 2-Слесарь по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов*
ПК 2.1.1 Выполнять слесарные, слесарно-сборочные работы;
ПК 2.1.2 Читать чертежи и эскизы, электрические схемы;
ПК 2.1.3 Выполнять разметку и резку труб вручную;
ПК 2.1.4 Обрабатывать концы деталей и труб шлифовальной машиной;
ПК 2.1.5 Изготавливать подкладки и прокладки;
ПК 2.1.6 Сверлить отверстия;
ПК 2.1.7 Комплектовать детали трубопровода;
ПК 2.1.8 Выполнять механизированную резку и нарезку труб;
ПК 2.1.9 Устанавливать репера для замера тепловых расширений и ползучести металлов;
ПК 2.1.10 Выполнять сборку узлов трубопроводов на стендах и механизированных линиях;
ПК 2.1.11 Выполнять сборку прямолинейных секций трубопроводов на механизированных и полуавтоматических линиях с одновременным нанесением антикоррозийного покрытия.
ПК 2.1.12 Выполнять гнутье труб диаметром от 80 до 200 мм;
ПК 2.1.13 Выполнять насадку фланцев на трубы и стыковку стальных труб диаметром от 100 до 200 мм;
ПК 2.1.14 Производить набивку сальников;
ПК 2.1.15 Выполнять сборку узлов трубопроводов диаметром до 200 мм на условное давление до 4 МПа (40 кгс/см2) с гидравлическим испытанием;
ПК 2.1.16 Выполнять подготовку, притирку, шабровку, гидравлическое испытание и установку арматуры диаметром до 200 мм на условное давление до 4 МПа (40 кгс/см2);
ПК 2.1.17 Производить отбортовку, разбортовку и стыковку под сварку труб из полиэтилена, винипласта, алюминия, меди и латуни;
ПК 2.1.18 Изготавливать детали и элементы трубопроводов из полиэтилена, винипласта, алюминия, меди и т.п.

КҚ 2.1.19 Еңбек қорғау және гигиена талаптарын сақтау;
2.2 Біліктіліктің коды және атауы
1406022 – Технологиялық құбырларын құрастырушы*
КҚ 2.2.1 Арнайы құралдар мен аспаптарды қолдану арқылы электр шамаларын өлшеу, қарапайым электромонтаждық жұмыстарын атқару
КҚ 2.2.2 Сызбалар мен сұлбаларды стандартқа сәйкес құрастыру және оқу, анықтамалық әдебиетпен қолдану
КҚ 2.2.3 Шыны құбырлардан жасалған құбыржолдарды жинау мен сынау;
КҚ 2.2.4 Шыныдан жасалған қалыпты бөлігі мен бекіткіш арматураны орнату;
КҚ 2.2.5 Арматураның гидравликалық және электр жетектерін орнату;
КҚ 2.2.6 Полиэтилен және винипласт құбырларды дәнекерлеу;
КҚ 2.2.7 Шыны, поливинилхлорид, винипласт,алюминий, мыс пен жезден жасалған құбыржол элементтерін бөліктердің орналасқан жері бойынша жасау;
КҚ 2.2.8 Шыныдан жасалған жабдықтарды және шыны құбырлардан жасалған құбыржолды монтаждау;
КҚ 2.2.9 Жабдықтарды, құрал-саймандарды, керек-жарақты, қосалқы материалдарды жұмысқа дайындау;
КҚ 2.2.10 Полиэтилен,винипласт,алюминий,мыс және жезден жасалған құбырларды көмкеру, шығарып алу, дәнекерлеу арқылы түйістіру;
КҚ 2.2.11 Оттегі өткізгіштің бөліктері мен құбырларын майдан тазарту;
КҚ 2.2.12 Саңылауларды бұрғылау немесе тесу;
КҚ 2.2.13 Білдекте шыны құбырларды кесу;
КҚ 2.2.14 Тотығуға қарсы жабындардың астындағы дәнекерлеу жіктерін тазарту;
КҚ 2.2.15 Еңбек қорғау қауіпсіздік ережесін сақтау;
2.3 Біліктіліктің коды және атауы
1406032 – Пластмасса дәнекерлеуші*
КҚ 2.3.1 Сызбалар мен нобайларды, электр сұлбаларды оқу
КҚ 2.3.2 Электр тізбегінің есебін орындау
КҚ 2.3.3 Әр түрлі құрылымдардың винипласт, полиэтилен, полиметилакрилат, полиамид және сополимерлерден жасалған түйіс жіктерін, бұрыштамалы және таңбалы жіктерін әр түрлі пітелермен дәнекерлеу;
КҚ 2.3.4 Блоктарды дәнекерлеу;
КҚ 2.3.5 Дәнекерлеу баспақтарында царг жіктерін жиілігі жоғары токпен дәнекерлеу;
КҚ 2.3.6 Пластик жабындардың түйіс және бұрыштамалы жіктерін жоғары жиілікпен дәнекерлеу;
КҚ 2.3.7 Полиамидтен жасалған бұйымдардың құймаларының ақауларын дәнекерлеу;
КҚ 2.3.8 Ірі көлемді пластмассадан жасалған резервуарларын дәнекерлеу және қаптау;
КҚ 2.3.9 Пластмассадан жасалған оқшаулағыш пен қоршау және құбырлардың оқшаулама жіктерін дәнекерлеу;
КҚ 2.3.10 Дәнекерлеу жіктерін дайындау;
КҚ 2.3.11 Металл құрылымды, ванна, құбыржолдарын пластмассамен қоршау, бұдан кейін жіктерін әр түрлі жабдықта дәнекерлеу;
КҚ 2.3.12 Пластмассаны дәнекерлеу алдында алдын ала желіммен бекітіп алу;
КҚ 2.3.13 Тотығуға қарсы оқшаулау және ваннаның жіктерін дәнекерлеу;

ПК 2.1.19 Соблюдать требования к гигиене и охране труда
2.2 Код и наименование квалификации
140602 2 – Монтажник технологических трубопроводов*
ПК 2.2.1 Выполнять замеры электрических величин, несложные электромонтажные работы с применением специальных средств и приспособлений;
ПК 2.2.2 Составлять и читать чертежи и схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.2.3 Выполнять монтаж и испытание трубопроводов из стеклянных труб;
ПК 2.2.4 Устанавливать фасонные части из стекла и запорной арматуры;
ПК 2.2.5 Устанавливать гидравлические и электрические приводы арматуры;
ПК 2.2.6 Осуществлять сварку полиэтиленовых и винипластовых труб;
ПК 2.2.7 Изготавливать по месту деталей элементы трубопроводов из стекла, полиэтилена, спирально армированных из поливинилхлорида, винипласта, алюминия, меди и латуни;
ПК 2.2.8 Выполнять монтаж оборудования из стекла и трубопроводов из стеклянных труб.
ПК 2.2.9 Подготавливать к работе оборудование, инструменты, приспособления, вспомогательные материалы;
ПК 2.2.10 Производить отбортовку, разбортовку и стыковку под сварку труб из полиэтилена, винипласта, алюминия, меди и латуни;
ПК 2.2.11 Обезжиривать детали и трубы кислородопровода;
ПК 2.2.12 Сверлить или пробивать отверстия;
ПК 2.2.13 Перерезать стеклянные трубы на станке;
ПК 2.2.14 Производить зачистку сварных швов под антикоррозионные покрытия;
ПК 2.2.15 Соблюдать правила безопасности по охране труда.
2.3 Код и наименование квалификации
140603 2 – Сварщик пластмасс*
ПК 2.3.1 Читать чертежи и эскизы, электрические схемы;
ПК 2.3.2 Выполнять расчеты электрических цепей
ПК 2.3.3 Выполнять сварку стыковых, угловых и тавровых швов из винипласта, полиэтилена, полиметилакрилата, полиамидов и сополимеров сварочными горелками различных конструкций;
ПК 2.3.4 Выполнять сварку блоков;
ПК 2.3.5 Осуществлять сварку царг на сварочных прессах токами высокой частоты;
ПК 2.3.6 Производить высокочастотную сварку стыковых и угловых швов пластикатовых покрытий;
ПК 2.3.7 Выполнять заварку дефектов литьев изделий из полиамидов;
ПК 2.3.8 Выполнять сварку и облицовку резервуаров крупногабаритных пластмассовых.
ПК 2.3.9 Осуществлять обкладку изоляцией из пластмассы и сварку стыков изоляции трубопроводов;
ПК 2.3.10 Подготавливать сварочные швы;
ПК 2.3.11 Обкладывать пластмассами металлоконструкции, ванны, трубопроводы с последующей сваркой швов на различном оборудовании;
ПК 2.3.12 Выполнять предварительное крепление пластмасс клеем перед сваркой;
ПК 2.3.13 Обкладывать антикоррозийной изоляцией и выполнять сварку швов ванны;

КҚ 2.3.14 Жіктердің сапасын тексеру;
КҚ 2.3.15 Еңбек қорғау қауіпсіздік ережесін сақтау;
3. Орта буын маманы
3.4 Біліктіліктің коды және атауы
1406043 – Техник-механик
КҚ 3.4.1 Жобалау, ақпараттық қамтамасыз ету, өндіріс, еңбек ұйымдастыру,басқару,метрологиялық қамтамсыз ету, техникалық бақылау саласындағы жұмыстарды орындау;
КҚ 3.4.2 Механикалық жүйедегі элементтерінің беріктік есебін жүргізу
КҚ 3.4.3 Әр түрлі электр жүйесінің параметрлерін есептеу
КҚ 3.4.4 Механикалық жабдықтардағы қорғаныс құралдарының жай-күйі мен жөндеуін техникалық қадағалау;
КҚ 3.4.5 Технологиялық жабдығы мен құралымдарын жөндеуге ақаулы ведомосын құрастыру
КҚ 3.4.6 Жабдықтардың барлық түрлерін, сондай-ақ амортизациялық мерзімін атқарған және жан-жақты ескірген жабдықтарды есепке алу, оларды тізімнен шығаруға құжаттар дайындау;
КҚ 3.4.7 Жабдықтың техникалық жай-күйіне байланысты тоқтап қалудың себептері мен ұзақтығын талдауды жүзеге асыру;
КҚ 3.4.8 Механизмдердің тораптары мен бөліктерін жөндеу мен қалпына келтірудің озық әдістерін әзірлеу және енгізу;
КҚ 3.4.9 Құбыр бөліктерін, тораптары және блоктарын өңдеу;
КҚ 3.4.10 Мезгілінен бұрын тозу себептерін анықтау мақсатында жабдықтардың, жекелеген бөліктердің және тораптардың жұмыс істеу жағдайын зерттеу;
КҚ 3.4.11 Құрастырылған жабдықтарды гидравликалық және пневматикалық сынақтан өткізу;
КҚ 3.4.12 Қысымға және диаметріне тәуелсіз құбырларды монтаждау және арматурасын орнату;
КҚ 3.4.13 Кұбырлардың желілі шамасын өлшеуге технологиялық сұлбаларды құрастыру
КҚ 3.4.14 Технологиялық құбырлардың монтаждық дайындау және төсеу нобайларын құрастыру;
КҚ 3.4.15 Электр қондырғылар мен аспаптарды монтаждау және дәлдеу
КҚ 3.4.16 Еңбек қорғау және қауіпсіздік техника ережесін сақтауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 703-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1099-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1407000 - Гидротехникалық құрылыс

ПК 2.3.14 Проверять качество полученных швов;
ПК 2.3.15 Соблюдать правила безопасности по охране труда
3.Специалист
среднего звена
3.4 Код и наименование квалификации
140604 3 Техник - механик
ПК 3.4.1 Выполнять работы в области научно-технической деятельности по проектированию, информационному обслуживанию, организации производства, труда и управлению, метрологическому обеспечению, техническому контролю;
ПК 3.4.2 Производить проверочные расчеты прочности элементов механических систем;
ПК 3.4.3 Рассчитывать параметры различных электрических систем;
ПК 3.4.4 Осуществлять технический надзор за состоянием и ремонтом защитных устройств на механическом оборудовании;
ПК 3.4.5 Составлять дефектную ведомость на ремонт технологического оборудования и связанных с ним конструкций;
ПК 3.4.6 Вести учет всех видов оборудования, а также отработавшего амортизационный срок и морально устаревшего, подготовку документов на их списание;
ПК 3.4.7 Осуществлять анализ причин и продолжительность простоев, связанных с техническим состоянием оборудования;
ПК 3.4.8 Разрабатывать и внедрять прогрессивные методы ремонта и восстановления узлов и деталей механизмов;
ПК 3.4.9 Изготавливать детали, узлы и блоки трубопроводов;
ПК 3.4.10 Изучать условия работы оборудования, отдельных деталей и узлов с целью выявления причин их преждевременного износа;
ПК 3.4.11 Проводить гидравлическое и пневматическое испытания смонтированного оборудования;
ПК 3.4.12 Осуществлять монтаж трубопроводов и установку арматуры независимо от диаметра и давления;
ПК 3.4.13 Составлять технологические схемы измерений линейных размеров трубопровода
ПК 3.4.14 Составлять эскизы для заготовки и прокладки технологических трубопроводов по месту монтажа;
ПК 3.4.15 Проводить монтаж и наладку электроустановок и приборов;
ПК 3.4.16 Обеспечивать соблюдение правил охраны труда и техники безопасности
Приложение 703
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1099
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1407000 – Гидротехническое строительство
Квалификации:

252
КП04
Өндірістік диплом алды практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау***
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін. ***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: пәндер бойынша кешенді емтихандар (АП 03, АП 07, ЖКП 11) немесе дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады. Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 704-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1100-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1407000 - Гидротехникалық құрылыс

252
ПП 04
Производственная преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
216
ИА 00
Итоговая аттестация***
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия. * В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин. *** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам (СД.03, СД.07, ОПД.11) или защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности. Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 704
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1100
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1407000 – Гидротехническое строительство
Квалификации:

140701 3 Техник-гидротехник
КҚ 3.1.1. Гидротораптардың жобаларын дайындаған кезде құрылыс материалдарын және жабдықтарын таңдау үшін нормативтік және анықтамалық әдебиетін пайдалану.
КҚ 3.1.2. Экологиялық қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау талаптарына ескере отырып гидротехникалық құрылымдарды жөндеуде алдын алу іс–шараларын жүргізу.
КҚ 3.1.3. Құрылыс және зерттеу жұмыстарында геодезиялық және гидрометриялық аспаптарды пайдалану, өлшеу жүргізудің техникасы мен реттілігін білу.
КҚ 3.1.4. Арнайы және анықтамалық әдебиетте, нұсқаулықтарда қолданылатын терминдерді, дайындалу үстіндегі техникалық құжаттаманы құрастыру мен рәсімдеу ережелерін, техникалық шарттар мен қолданыстағы стандарттарды білу.
КҚ 3.1.5. Қазақстан Республикасының сертификация жүйесінің негізгі ережелерін және құжаттарын қолдану
КҚ 3.1.6. Жалпы құрылыстық және гидротехникалық жұмыстарды жүргізуде техникалық және технологиялық есептеулерді орындау.
КҚ 3.1.7. Жұмыстың жүргізу технологиясын, техникалық сипаттамасын, конструктивтік ерекшелігін,қызметін, жұмыс принципі мен қолданыстағы құрылымдар және жабдықтарды пайдалану ережелерін білу.
КҚ 3.1.8. Құрылыс, гидротехникалық құрылымдар, ақауларды анықтау әдістерін және параметрлерді өлшеу, құрылғылары мен әдістерін, жабдықтар және құрылымдардың жұмыс істеу режимінің көрсеткіші мен сипаттамасын білу.
КҚ 3.1.9. Техникалық есептеулерді, графикалық және есептеуіш жұмыстарды орындау, ақпаратты алудың, өңдеудің, жіберудің техникалық құралдарын қолдану.
КҚ 3.1.10. Прогресивті технология мен жаңа техниканы, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабуларды енгізудің экономикалық тиімділігін негіздеуге қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 706-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1102-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 14000000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1409000 - Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы

140701 3 -Техник-гидротехник
ПК 3.1.1. Пользоваться нормативной и справочной литературой для выбора строительных материалов и оборудования при разработке проектов гидроузлов.
ПК3.1.2. Проводить профилактические мероприятия и ремонт гидротехнических сооружений, с учетом требований экологической безопасности и охраны окружающей среды.
ПК 3.1.3. Пользоваться геодезическими и гидрометрическими приборами в строительной и исследовательской деятельности, знать последовательность и технику проведения измерений.
ПК 3.1.4.Знать терминологию, применяемую в специальной и справочной литературеи инструкциях, действующие стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее составления и правила оформления.
ПК 3.1.5.Применять основные правила и документы системы сертификации Республики Казахстан
ПК 3.1.6.Выполнять технические и технологические расчеты при производстве общестроительных и гидротехнических работ
ПК 3.1.7.Выполнять технологию производства, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого оборудования и сооружений.
ПК 3.18.Знать методы строительства Гидротехнических сооружений, обнаружения дефектов, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования и сооружений.
ПК 3.1.9.Выполнять технические расчеты, графические и вычислительные работы, пользоваться техническими средствами получения, обработки и передачи информации.
ПК 3.1.10.Участвовать в обосновании экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений.
Приложение 706
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1102
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1409000 - Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
Квалификации:

Біліктілігі: 140902 2 - Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және
ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі*
140903 2 – Дефектоскопты арбалар операторы*
140904 2 – Дефектоскопты жабдықтар операторы*
Оқытудың нормативті мерзімі: 10 ай
Циклдің (пәннің)индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы орыс тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 12
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.15
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша термин сөздер.
Кәсіптік-бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Дамудың кәсіптік қатынасы.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шетел тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 12
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.15
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау.
БҚ13
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар. Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. Құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері.
Іскерліктер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 02
Электротехниканың теориялық негіздері.
Кіріспе. Электр және магниттік тізбектер. Негізгі анықтамалар, электр тізбектерін есептеудің топологиялық параметрлер мен әдістері. Ауыспалы тоқ (тұрақты) тоқтың тізбектерін талдау және есептеу. Магниттік тізбектерді есептеу және талдау. Электромагнитті құрылғылар мен электр машиналары. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Тұрақты тоқ машиналары (ТТМ). Заманауи өндірістегі электр жетегі.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері.
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 03
Еңбек қорғау.
Еңбек заңдылығының негіздері. Еңбек қорғауды басқару, еңбек шартына әсер ететін факторлар. Еңбек қорғау бойынша іс-шаралар. Жарақаттану және кәсіптік сырқаттар. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік техникасының негіздері. Электр қауіпсіздігі. Тұтынушылардың электр қондырғысын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері. Теміржол көлігіндегі жұмыстардың қауіпсіз тәсілдері мен қауіпсіздік талаптары. Қорғаныс құралдары. ТЖҚ объектілеріндегі өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы.Алғашқы көмекті көрсету. Өрт қауіпсізідігі.
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы.
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 9
БҚ 13

Квалификации: 140902 2 - Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений*
140903 2 - Оператор дефектоскопной тележки
140904 2 - Оператор дефектоскопного оборудования
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенций
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского языка. Развитие речи, терминологии по специальностям. Техника перевода со словарем, профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.4.15
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.15
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы; сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД; чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения.
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК2
БК5
БК6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Введение. Электрические и магнитные цепи. Основные определения, топологические параметры и методы расчета электрических цепей. Анализ и расчет цепей переменного (постоянного) тока. Анализ и расчет магнитных цепей. Электромагнитные устройства и электрические машины. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Машины постоянного тока (МПТ). Электропривод на современном производстве.
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК2
БК5
БК6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД 03
Охрана труда.
Основы трудового законодательства. Управление охраной труда, факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда. Травматизм и профессиональные заболевания. Основы пожарной безопасности. Основы техники безопасности на железнодорожном транспорте. Электробезопасность. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей. Требования безопасности и безопасные приемы работ на железнодорожном транспорте. Защитные средства. Гигиена труда и производственная санитария на объектах СЖД; оказание первой помощи; пожарная безопасность.
Знания:
-основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
-соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК6
БК7
БК9
БК13

КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.6
ЖКП 04
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Курстың пәні мен міндеттері. Ақпараттарды тасымалдау, өңдеу мен сақтаудың әдістері. Ақпараттық технологиялар. ПЭВМ құрылысы. Мәтіндік, кестелік, кестелік және дауысты берілгендермен жұмыс жасаудың бағдарламалары. Желілік орта, түрлері, қасиеттері, ақпараттарды іздеу. Математикалық модель жасау. Бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 05
Стандарттау және метрология негіздері.
ҚР стандартының Мемлекеттік жүйесі (МСЖ); стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңды актілер. Стандарттаудың халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (СНГ) жүйесі. Метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨМЖ). Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттаудың негізі. Өлшем құралдары. Өлшемдердің эталоны. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. ҚР "Сертификаттау туралы" Заңы.
Білімдер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесі.
Іскерліктер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері. Түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСБ қолдану. Мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау. Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу. Коореспонденция туралы түсінік. Құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері. Құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері. Ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері. Басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ). Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері. Құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу. Іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесі.
Іскерліктер:
- іс қағаздарын кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесімен сәйкес жасау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12

ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.4.6
ОПД 04
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса; методы хранения, обработки и передачи информации; информационные технологии"; структура ПЭВМ; программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными; компьютерные коммуникации; математическое моделирование; основы программирования.
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ОПД 05
Основы стандартизации и метрологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции; принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК "О сертификации".
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД 06
Делопроизводство на государственном языке
Предмет, цели и задачи курса; понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив.
общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии. Понятие о корреспонденции; способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов. Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ.
Знания:
- государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері.
Техникалық механика негіздері. Статика: статиканың аксиомасы. Күштердің тегіс және кеңістіктік жүйесі. Кинематика: кинематиканың негізгі түсініктері. Нүкте мен қатты дененің кинематикасы. Динамика: динамиканың аксиомасы, материалдық нүктенің қозғалысы. Инерция күші. Ысқылау. Жұмысы және қуаттылық. Материалдардың кедергісі: созылмалы және пластикалық өзгертулер. Ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі. Созу және қысу. Мыжу және кесу есептері, беріктік және қаттылық, тұрақтық және шаршау. Айналу. Иілу. Механизмдер мен машиналардың бөлшектері: құрылым элементтері. Механизмдер мен машиналар сипаттамасы.
Білімдер:
- статика, кинематика және динамика заңдары мен жүктемелердің әртүрлі түрлері барысында құрылымдар элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеудің әдістері.
Іскерліктер:
- статика, кинематика және динамика заңдарының негізінде жүктемелердің әртүрлі түрлерінің құрылымдық элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеуді жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.5
ЖКП 08
Материалтану және құрылыс материалдары.
Материалтанудың физикалық-химиялық негіздері. Материалдардың қасиеті мен құрылысы. Параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері. Материалдарды қолдану аймағы. Құрылымдық материалдардың жіктелуі: металдар, ерітінділер, шойындар, қосындыланған болаттар. Олардың қасиеттері, сипаты мен қолдану аймағы. Электрлі техникалық материалдардың жіктелуі: сымдар, жартылай өткізгіш материалдары: қасиеттері, қолдану аймағы. Электрлі оқшаулау материалдары. Диэлектриктер физикасы. Физикалық-механикалық сипаттамалар. Газ тәріздес диэлектриктер. Полярлы материалдар. Электрлі оқшаулау материалдары мен компаундтар. Рәзіңкелер. Электрлі оқшаулаушы слюда, керамика, әйнек. Қабатты пластмасстар. Магнитті материалдар. Олардың сипаттарының қасиеттері және оларды қолдану аймағы. Материалдарды өңдеу әдістері. Термикалық, химикалық-термикалық өңдеудің негіздері. Пайдалану материалдары.
Білімдер:
өндірісте қолданылатын материалдардың сипаты, қасиеттері мен міндеті, сақтау тәсілдері мен шарттары.
Іскерліктер:
- МЖМБС талаптарына сәйкес кәсіби қызмет объектілеріндегі жұмыстарды орындау үшін материалдарды олардың сипаты, қасиеті мен міндетін таңдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
ЖКП 09
Геодезия.
Геодезия бойынша негізгі мәліметтер. Геодезия бойынша жалпы мәліметтер. Жер бедері және оның бейнесі. Есептік техника мен өлшеу кемшіліктері туралы түсінік. Жерге сызықтың бағытталуы. Теодолитті түсірілім. Сызықтық өлшемдер. Тік және көлденең бұрыштарды өлшеуге арналған құралдар. Теодолтиттік түсірілімнің жүргізілуі. Егін материалдарын өңдеу. Теодолиттік жүрістің жоспарын құру. Кеңістікті есептеу. Геометриялық нивелирлеу. Нивелирлеу туралы жалпы түсінік. Геометриялық нивелирлеуге арналған құралдар. Теміржол трассасын нивелирлеуде түсірілім жүргізу. Трассаны нивелирлеудегі материалдарды өңдеу. Жер беттеріндегі аймақты нивелирлеу. Темір жол бұрылыстарын бөлшектеп бөлу. Тахеометриялық түсірілім. Техеометриялық түсірілім мен пайдаланылатын құралдар туралы түсінік. Техеометриялық түсірілімді жүргізу. Техеометриялық түсірілімнің материалдарын өңдеу. Аэрофототүсіру. Темір жолды пайдалану мен құрыс жасау кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Темір жол құрылысы, жолдың ағымдық күтімі кезіндегі жұмыстар мен техника қауіпсіздік ережелері. Станциялық жолдарды жөндеу мен ұзарту кезіндегі жұмыстар мен техника қауіпсіздік ережелері. Тоғыспайтын жолдарды төсеу кезінде линиялық өлшеулер.
Білімдер:
- геодезиялық құралдардың міндеті, құрылғылары мен техникалық сипаты;
- геодезиялық түсірілімдерді өндіру тәсілдері мен далалық материалдарды өңдеу технологиясы.
Іскерліктер:
- геодезиялық құралдарды тексеруді орындау;
- геодезиялық түсірілімдерді, есептеу және графикалық өңдеуді жүзеге асыру, іздестіру кезіндегі геодезиялық түсірілімдер.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12

ПК 2.2.4
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД 07
Основы технической механики.
Основы теоретической механики; статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; детали механизмов и машин: элементы конструкций; характеристики механизмов и машин
Знания:
-законов статики, кинематики и динамики и методов расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок.
Умения:
- на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.3.3
ПК 2.4.5
ОПД 08
Материаловедение и строительные материалы.
Физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов. Методы измерения параметров и свойств материалов. Области применения материалов. Классификация конструкционных материалов: металлы, сплавы, чугуны, легированные стали; их свойства, характеристики и области применения. Классификация электротехнических материалов: проводники, полупроводниковые материалы: свойства, область применения. Электроизоляционные материалы: физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда; керамика, стекло; слоистые пластмассы; магнитные материалы: их свойства характеристики и области их применения. Методы обработки материалов: основы термической, химико-термической обработки; экипировочные материалы.
Знания:
-назначения, характеристик и свойств материалов, способов хранения и условий применения на производстве.
Умения:
- выбирать материалы в соответствии с их назначениями, характеристиками и свойствами для выполнения работ на объектах профессиональной деятельности в соответствии стребованиям ГОСТов.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ОПД 09
Геодезия.
Общие сведения по геодезии. Рельеф местности и его изображения. Понятие о погрешностях измерения и вычислительная техника. Ориентирование линий на местности. Теодолитная съемка. Линейные измерения.
Приборы для измерения горизонтальных и вертикальных углов. Производство теодолитной съемки. Обработка полевых материалов. Составление планов теодолитных ходов. Вычисление площади по квадратам. Геометрическое нивелирование. Общие сведения о нивелировании. Приборы для геометрического нивелирования. Производство съемок нивелирования трассы. Обработка полевых материалов нивелирования трассы. Нивелирование участков земной поверхности. Детальная разбивка железнодорожных кривых. Тахеометрическая съемка.
Понятие о тахеометрической съемке и применяемых приборах. Производство тахеометрической съемки.
Обработка полевых материалов тахеометрической съемки. Аэрофотосъемка. Геодезические работы при строительстве и эксплуатации железнодорожного пути.
Работы при текущем содержании пути, строительстве железных дорог и правила техники безопасности.
Работы при ремонте и удлинений станционных путей и правила техники безопасности. Линейные измерения при укладке бесстыкового пути.
Знания:
- назначения, устройства и технических характеристик геодезических инструментов;
- способов производства геодезических съемок и технологию обработки полевых материалов.
Умения:
- - выполнять проверку геодезических инструментов;
- производить геодезические съемки, вычислительную и графическую обработку полевых материалов геодезических съемок при изыскании.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.4
ЖКП 10
Темір жолының жалпы курсы.
Темір жол көлігі мен оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Жол және жол шаруашылығы. Жылжымалы құрам: локомотивтер және локомотив шаруашылығы. Бөлек пунктер. Сигнализация және байланыс құрылыстары мен құрылғылары. Темір жолын электрмен жабдықтау құрылғылары. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру.
Білімдер:
- теміржолдың негізгі элементтері, жылжымалы құрам мен бөлек пунктердің түрлері, пойыздар қозғалысының арақашықтығын реттеу жүйесі мен темір жолдарын электрмен жабдықтау.
Іскерліктер:
- теміржолының элементтерін ажырата білу, жылжымалы құрам, бөлек пунктердің түрлері және пойыздар қозғалысын реттеу жүйесінің түрлері.
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП 11
Салалық экономика негіздері.
Экономикалық жүйелердің жалпы негіздері. Микро-және макро- экономика. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық. қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. өндірістік-қаржылық әрекетті жоспарлау, есептеу және талдау.
Білімдер:
- қоғамдық өндірістің теориялық негіздері, нарықтық экономиканың мәні, оның артықшылықтары мен кемшіліктері, экономикалық процестерді, ақша-қаражат жүйесін, халықаралық экономика мен ауыспалы экономиканы әлемдік қауымдастықта ерекшеліктермен реттеудегі мемлекеттің рөлі.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық процестерді, заманауи экономикалық саясаттың сауалдарын түсіну және түсіндіру үшін базалық экономикалық білімді қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
ЖКП.12
Құқық және көлік заңдылығының негіздері.
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі. Егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Темір жол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу. Жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің регламент беруші тасымалы. "Темір жолының жарлығы". Темір жол көлігіндегі жауапкершілік. Талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі. Еңбек құқығы. Ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт). Темір жол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу. Темір жол көлігінің пәні. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі. Еңбек дауларын шешудің тәртібі. Патенттік құқық.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР заңдары, заңнамалық актілер, кәсіби қызмет барысында қарым-қатынасты реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамалар.
Іскерліктер:
- заңнамалық және нормативті құқықтық актілер жүйесінде жол таба білу және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3
КҚ 12
АП 00
Арнайы пәндер
140902 2 - Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі*
АП 01
Теміржол табаны.
Жер қабаты. Жол төсемдерінің атқаратын қызметтері және оның түрлері.Жол төсемдерінің бойлық кескіндері. Бөлу сызықтары, күзету аймақтарыКүрделі жағдайдағы жер қабаты құрылғыларының ерекшеліктері. Су бөгеу құрылғылары мен ғимараттары. Бекіту және қорғаныс құрылғылары мен құрылыстары. Жер қабатының тозуы, қирауы және деформациясы. Жолдың жоғарғы қабаты. Жолдың жоғарғы қабатының міндеттері мен түрлері. Рельстер. Шпалдар. Аралық рельстік бекітулер. Қуып жетуден жолды бекіту. Балласттық қабат. Көпірлер мен туннельдердегі жолдың жоғарғы қабаты. Ұзартылған рельстер мен тоғысусыз жолдар. Жолдың жоғарғы қабатын дамытудың келешегі. Жолмен жылжымалы құрамның өзара әрекеті. Габариттер. Рельстік жолдар бойынша жылжымалы құрамның өту шарттары. Жолдың түзу және қисық учаскелеріндегі рельстік табандарының құрылғысы. Өткелдер мен қоршауларының құралдары.Өткелдер. Жол белгілері мен қоршау құралдары. Жолдың тоғысуы мен түйісуі. Қарапайым симметриялық бағыттық бұрғылар. Қарапайым бағыттық бұрмаларының өлшемін есептеуБағыт бұрмаларын бөлу. Жолдардың, бағыт көшелерінің және бағыт съездерінің түйісуі. Қайталанушы құрылғылар. Жолдардың түйісуі.
Білімдер:
- теміржол табандарының жасанды құрылыстары, жер қабаты мен жолдың жоғарғы қабатының құрылымы.
Іскерліктер:
- жер қабатының элементтерін анықтау, жолдың жоғарғы қабатының түрін таңдауды жүзеге асыру, темір жол табанының орташа және күрделі жөндеу жұмысын жүзеге асыру.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 02
Темір жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жол шаруашылығын басқару құрылымы және ұйымдастыру. Жол шаруашылығын жүргізудің негіздері.Жолдың құжаттамасы. Жолдың ағымдық күтімі.Жолдың ағымдық күтімі бойынша тапсырмалар. Жол ақаулары, олардың пайда болуы және жою тәсілдері. Жол жағдайын бағылау. Жолдың үстіңгі қабатының ағымдық күтімі.Белгі беру белгілерін, өткелдерді және жол төсемдерін күту. Темір бетонды шпалдардағы жолдың күтімі. Тоғыспайтын жолдардың күтімі. Электр тартылысты, орталықтандырылған және автоблокталған желідегі жол күтімі. Пойыздар қозғалысының жылдамдығымен желідегі жол күтімі. АЖЖ бойынша жұмыс негіздері. Рельстердің тозуы және бағыт бұрмаларының металлдық бөліктері. Жолды жөндеу. Жол жөндеуді ұйымдастыру. Технологиялық үрдістер және жол жұмыстарының өндірісі. Жолды көтере жөндеу. Жолдың ортаңғы қабатын жөндеу. Жолды толық жөндеу. Рельстерді толық ауыстыру. Жөнделген жолды қабылдау ережелері. Бағыттық бұрмаларды ауыстыру. Жер төсемдерін толық жөндеу. Өткелдерге толық жөндеу жүргізу. ЖЖҚ элементтерін жөндеу. Рельстерді жөндеу. Бағыт бұрмаларындағы металлды бөлшектерді жөндеу. Бөренелер мен шпалдарды жөндеу. Ескі материалдарды жөндеуден кейін қабылдаудағы техникалық шарттар. АЖЖ бойынша жұмысты ұйымдастыру. Жолдың техникалық жағдайын бақылау және есепке алу бойынша құжаттамалар. Жол жағдайы бағалау. АЖЖ бойынша жоспарлы ескерту жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау. Лауазымдық нұсқаулық және есеп беру бойынша техникалық құжаттар. Жолды қардың тозуынан және су кетуінен қорғау.
Білімдер:
- жер төсемі мен жолдың жоғарғы қабатын кезекті, күтіп ұстау мен орташа және күрделі жөндеу технологиясы;
- теміржол табандарын пайдаланудың техникалық шарттары мен нормалары.
Іскерліктер:
- жасанды құрылыстар мен жер төсемі және жолдың жоғарғы қабатының ақауларын анықтау;
- жөндеу жұмыстарын техникалық пайдаланудың ережелерінің талаптарымен сәйкес жүргізу.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 03
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы жалпы мәліметтер мен ережелер. Габариттер. Жол шаруашылығының ғимараттары мен құрылғылары. Вагон және локомотив шаркашылығындағы ғимараттар мен құрылғылар, сумен қамтамасыз ету және су құбырлары. Қалпына келтіру құралдары. Станциялық шаруашылықтың ғимараттары мен құрылғылары. Сигнализация, автоматтандыру, блоктау және байланыс ғимаратты мен құрылғылары. Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. ТЖ электрмен қамтамасыз ету ғимараттары мен құрылғылары. Ғимараттар мен құрылғыларды бақылау, оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: Жалпы талаптар. Жылжымалы құрамға қызмет көрсету және жөндеу. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары. Жол жұмыстарын орындау кезіндегі пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық. Жалпы ережелер. Жұмыстарды атқару орны бойынша поездардың өту жылдамдығы және шарттары. "Терезедегі" жұмысты атқару реті және жол машиналарының жұмыстары.Өткелдерде жұмыс жасау кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Стансаларда жұмыс атқару кезіндегі орынды қоршау тәртібі.Пойыздар қозғалысына күтпеген жерден болған кедергі кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Ескерту берудің тәртібі. Жылжымалы бiрлiктермен пайдалануын реті. Пойыздар тоғысуының реті. Жолдың үстіңгі қабатына материалдарды орналастыру.
Пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілік таныту. Жұмыс пойыздарының қалыптастыру кестесі. Жол машиналарының бiр жағынан жiберілуіндегі рұқсат етілген жылдамдықтар.
Білімдер:
- теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтарды орындау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 04
Жол және құрылыс жұмыстарына арналған машиналар мен механизмдер.
Жол шаруашылығының энергетикасы. Ішкі қыздыру қозғалтқыштары. Электр стансалары мен желілері. Электрлі жол құралдары. Гидравликалық жол құралы. Құрылыс жұмыстары үшін механикаландырылған құралдар. Электрленген құрал. Ішкі қызу қозғалтқышты құралдары. Ауыр үлгідегі жол машиналары. Жер төсемін жөндейтін машиналар. Жолды балластан және рельстік түйісулерден тазалайтын және қоқыстанудан тазалайтын машиналар. Рельс шпалды темір торларды бағыт бұрмаларын қоюға арналған машиналар. Түзетуге, шегелеуге және тығыздауға және балласт призмасын өңдеуге арналған машиналар.
Білімдер:
- теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің жұмыс проинципі, техникалық сипаты мен міндеттері және құрылғылары.
Іскерліктер:
- теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде машиналар мен механизмдерді олардың техникалық талаптары мен міндеттеріне сәйкес пайдалану.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 05
Рельстердің бүлінбеуін бақылау.
Рельстер ақаулары және бұрмалардың элементтері.
Бүлінбеуге бақылау жүргізудің негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы электромагнитті әдістердің физикалық негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы ультрадыбыстық әдістердің физикалық негіздері. Бүлінбеуді бақылаудың құрал-саймандары. Дәнекерленетін рельстердің түйісулерін бақылауды ұйымдастыру. Дефектоскопты кешендік қолдану және ұйымдастыру, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
- рельстердің бүлінбеуін бақылаудың әдістерін, дефектоскоп әрекетінің принциптері мен құрылғылары мен міндеттерін, бұрмалы ауыстырулардың элементтері мен өткір ақаулы рельстерді байқаудың тәртібін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты арбалар көмегімен түрлерді анықтау және рельстер ақауларының пайда болуын жіктеу.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
1409032 - Дефектоскопты арбалар операторы*
АП 01
Теміржол табаны.
Жер қабаты. Жол төсемдерінің атқаратын қызметтері және оның түрлері. Жол төсемдерінің бойлық кескіндері. Бөлу сызықтары, күзету аймақтары Күрделі жағдайдағы жер қабаты құрылғыларының ерекшеліктері. Су бөгеу құрылғылары мен ғимараттары. Бекіту және қорғаныс құрылғылары мен құрылыстары. Жер қабатының тозуы, қирауы және деформациясы. Жолдың жоғарғы қабаты. Жолдың жоғарғы қабатының міндеттері мен түрлері. Рельстер. Шпалдар. Аралық рельстік бекітулер. Қуып жетуден жолды бекіту. Балласттық қабат. Көпірлер мен туннельдердегі жолдың жоғарғы қабаты. Ұзартылған рельстер мен тоғысусыз жолдар. Жолдың жоғарғы қабатын дамытудың келешегі. Жолмен жылжымалы құрамның өзара әрекеті. Габариттер. Рельстік жолдар бойынша жылжымалы құрамның өту шарттары. Жолдың түзу және қисық учаскелеріндегі рельстік табандарының құрылғысы. Өткелдер мен қоршауларының құралдары. Өткелдер. Жол белгілері мен қоршау құралдары. Жолдың тоғысуы мен түйісуі. Қарапайым симметриялық бағыттық бұрғылар. Қарапайым бағыттық бұрмаларының өлшемін есептеу. Бағыт бұрмаларын бөлу. Жолдардың, бағыт көшелерінің және бағыт съездерінің түйісуі. Қайталанушы құрылғылар. Жолдардың түйісуі.
Білімдер:
- теміржол табандарының жасанды құрылыстары, жер қабаты мен жолдың жоғарғы қабатының құрылымы.
Іскерліктер:
- жер қабатының элементтерін анықтау, жолдың жоғарғы қабатының түрін таңдауды жүзеге асыру, темір жол табанының орташа және күрделі жөндеу жұмысын жүзеге асыру.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12

ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.4.4
ОПД 10
Общий курс железных дорог.
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав железных дорог. Локомотивы и локомотивное хозяйство. Раздельные пункты. Сооружение и устройства сигнализации, связи. Устройства электроснабжения железных дорог. Организация движения поездов.
Знания:
- основных элементов железнодорожного пути, видов подвижного состава, раздельных пунктов, систем интервального регулирования движения поездов и электроснабжения железных дорог.
Умения:
- различать элементы железнодорожного пути, виды подвижного состава, разделительных пунктов и систем регулирования движения поездов.
БК1
БК2
ОПД 11
Основы экономики отрасли.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ОПД.12
Основы права и транспортного законодательства.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан; всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы. Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта. Право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. "Устав железных дорог"; ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров. Патентное право.
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
- Ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 12
СД.00
Специальные дисциплины
1409022-Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений*
СД.01
Железнодорожный путь.
Земляное полотно. Назначение земляного полотна и его виды. Поперечные профили земляного полотна. Полоса отвода, охранные зоны. Особенности устройства земляного полотна в сложных условиях. Водоотводные устройства и сооружения. Укрепительные и защитные устройства и сооружения. Деформации, повреждения и разрушения земляного полотна. Верхнее строение пути. Назначение и типы верхнего строения пути. Рельсы. Шпалы. Промежуточные рельсовые скрепления. Закрепление пути от угона. Балластный слой. Верхнее строение пути на мостах и в тоннелях. Длинномерные рельсы и бесстыковой путь. Перспективы развития верхнего строения пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Габариты. Условия прохождения подвижного состава по рельсовому пути. Устройство рельсовых колей на прямых и кривых участках пути. Переезды и приборы путевого заграждения.Переезды. Путевые знаки и приборы заграждения. Соединение и пересечения путей. Обыкновенные симметричные стрелочные переводы. Расчет размеров обыкновенного стрелочного перевода. Разбивка стрелочного перевода. Пересечения путей, стрелочные съезды и стрелочные улицы. Повторительные устройства. Сплетения путей.
Знания:
- конструкции земляного полотна,
верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
Умения:
- определять элементы земляного полотна, производить выбор типа верхнего строения пути, производить средний и капитальный ремонт железнодорожного пути.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути.
Организация и структура управления путевым хозяйством. Основы ведения путевого хозяйства. Паспортизация пути. Текущее содержание пути. Задачи текущего содержания пути. Неисправности пути, причины их появления и способы устранения.
Контроль состояния пути. Текущее содержание верхнего строения пути. Содержание земляного полотна, переездов и сигнальных знаков. Содержание пути на железобетонных шпалах. Содержание бесстыкового пути. Содержание пути на линиях с автоблокировкой, централизацией и электрической тягой. Содержание пути на линиях со скоростным движением поездов. Содержание пути на пучинных участках. Основные работы по ТСП. Износ рельсов и металлических частей стрелочных переводов. Ремонт пути. Организация ремонта пути. Технологические процессы производства путевых работ. Подъемочный ремонт пути. Средний ремонт пути. Капитальный ремонт пути. Сплошная смена рельсов. Правила приемки отремонтированного пути. Смена стрелочных переводов. Капитальный ремонт земляного полотна.
Капитальный ремонт переездов. Ремонт элементов ВСП. Ремонт рельсов. Ремонт металлических частей стрелочных переводов. Ремонт шпал и брусьев. Технические условия на приемку отремонтированных старогодных материалов. Организация работ по ТСП. Документация по учету и контролю технического состояния пути. Оценка состояния пути. Планирование и организация планово- предупредительных работ по ТСП. Техническая документация по отчетности и должностные инструкции. Защита пути от снежных и песчаных заносов и паводковых вод.
Знания:
-технологий текущего содержания, среднего и капитального ремонтов земляного полотна и верхнего строения пути;
- норм, допусков и технических условий эксплуатации железнодорожного пути.
Умения:
- определять неисправности земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений;
- производить ремонтные работы в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.03
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт.
Подвижной состав. Общие требования. Техническое обслуживание и ремонт подвижного состава. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Движение поездов. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402):Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ. Порядок производства работ в "окно" и работы путевых машин
Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях. Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.04
Машины и механизмы для путевых и строительных работ.
Энергетика путевого хозяйства. Двигатели внутреннего сгорания. Электрические станции и сети. Электрический путевой инструмент. Гидравлический путевой инструмент. Механизированный инструмент для строительных работ. Электрический инструмент.
Инструмент с двигателями внутреннего сгорания.
Путевые машины тяжелого типа. Машины для ремонта земляного полотна. Машины для очистки балласта и рельсовых скреплений и удаление засорителей. Машины для перевозки и укладки рельсошпальной решетки, стрелочных переводов и плетей бесстыкового пути. Машины для выправки, подбивки и рихтовки пути, уплотнение и отделка балластной призмы.
Знания:
- назначения, устройства, технических характеристик и принципов работы машин и механизмов применяемых при строительстве и ремонте железнодорожного пути..
Умения:
-эксплуатировать машины и механизмы при строительстве и ремонте железнодорожного пути в соответствии с их назначениями и техническими характеристиками.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.05
Неразрушающий контроль рельсов.
Дефекты рельсов и элементов переводов. Основы неразрушающего контроля. Физические основы электромагнитных методов неразрушающего контроля рельсов.Физические основы ультразвукового неразрушающего контроля рельсов. Приборы и средства неразрушающего контроля. Организация контроля сварочных стыков рельсов. Организация комплексного использования дефектоскопов, их технические обслуживание и ремонт.
Знания:
- классификации методов неразрушающего контроля рельсов, назначения, устройства и принципа действия дефектоскопов, порядка обнаружения остродефектных рельсов и элементов стрелочных переводов.
Умения:
- с помощью дефектоскопных тележек определять виды, типы и происхождение дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов в соответствии с их классификацией.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
1409032-Оператор дефектоскопной тележки
СД.01
Железнодорожный путь.
Земляное полотно. Назначение земляного полотна и его виды. Поперечные профили земляного полотна. Полоса отвода, охранные зоны. Особенности устройства земляного полотна в сложных условиях. Водоотводные устройства и сооружения. Укрепительные и защитные устройства и сооружения. Деформации, повреждения и разрушения земляного полотна. Верхнее строение пути. Назначение и типы верхнего строения пути. Рельсы. Шпалы. Промежуточные рельсовые скрепления. Закрепление пути от угона. Балластный слой. Верхнее строение пути на мостах и в тоннелях. Длинномерные рельсы и бесстыковой путь. Перспективы развития верхнего строения пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Габариты. Условия прохождения подвижного состава по рельсовому пути. Устройство рельсовых колей на прямых и кривых участках пути. Переезды и приборы путевого заграждения. Переезды. Путевые знаки и приборы заграждения. Соединение и пересечения путей. Обыкновенные симметричные стрелочные переводы. Расчет размеров обыкновенного стрелочного перевода. Разбивка стрелочного перевода. Пересечения путей, стрелочные съезды и стрелочные улицы. Повторительные устройства. Сплетения путей.
Знания:
- конструкции земляного полотна,
верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
Умения:
- определять элементы земляного полотна, производить выбор типа верхнего строения пути, производить средний и капитальный ремонт железнодорожного пути.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
АП 02
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы ережелер мен жалпы мәліметтер. Габариттер. Жол шаруашылығының құрылыстары мен құрылғылары. Локомотив және вагон шараушалығының құрылыстары мен құрылғылары, су құбырлары мен сумен жабдықтау құрылғылары. Қайта қалпына келтіру құралдары. Стансалы шаруашылықтың құрылыстары мен құрылғылары. Сигнализация мен байланыс және автоматтандыру құрылғылары мен құрылыстары. Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. Теміржолдарын электрмен жабдықтау құрылғылары мен құрылыстар. Құрылыстар мен құрылғыларды тексеру және оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: жалпы талаптары. Жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пунктер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары. Жол жұмыстарын өндіру кезінде пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулықтар. (ЦП-4402): жалпы ережелер. Жұмыстарды өндіру бойынша пойыздарды өткізу жылдамдығы мен шарттары. "Терезе" жұмыстарды өндіру тәртібі мен жол машиналарының жұмыс тәртібі. Аралықта жұмыстарды өндіру орындарын қоршау тәртібі. Станса жанындағы жұмыстарды өндіру тәртібі. Стансаларда жұмыстарды өндіру орындарын қоршау тәртібі. Пойыздар қозғалысы үшін кездейсоқ пайда болған кедергілердің орнын қоршау тәртібі. Ескертулерді тапсыру тәртібі. Қозғалмалы бірліктермен қолдану тәртібі. Пойыздардың кездесу тәртібі. Жолдың жоғарғы қабатының материалдарын орналастыру. Пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілігі. Жұмыс пойыздарын қалыптастырудың схемасы. Жол машиналарын транспорттаудың мүмкін болатын жылдамдықтары.
Білімдер:
- темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация және байланыс бойынша нұсқаулықтар, маневрлік жұмыстарды өндіру және пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде маневрлік жұмыстарды өндіру және пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулықтар, сигнализация және байланыс бойынша нұсқаулықтар, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
АП 03
Арнайы технологиялар.
Рельстердің бүлінбеуін бақылау және бұрмалы ауыстырулар элементтерінің негіздері. Рельстердің түрлері мен таңбалануы. Ақаулар мен рельстердің бүліну түрлері және бұрмалы ауыстырулардың элементтері. Ультра дыбысты дефектоскопты арбалар жұмысының принциптері мен міндеттері. Жұмысқа Дефектоскопты жұмысқа дайындау. Жолдағы рельстерді бақылау. Жалпы талаптар. Дефектоскопты арбаларды жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің түрлері. Өткір ақаулы рельстерді анықтау кезіндегі әрекеттердің тәртібі. Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау.
Білімдер:
- дефектоскопты арбалардың техникалық сипаты мен құрылғылары және міндеттері;
- рельстер ақаулары мен бұрмалы ауыстыруларды және оларды бақылау әдістерін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты арбалар көмегімен бұрмалы ауыстырулар элементтері мен рельстер ақауларының түрлері мен типтерін анықтау;
- пойыздар қозғалысы үшін кездейсоқ пайда болған кедергілердің орнын қоршау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12

ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
СД.02
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт. Подвижной состав: Общие требования. Техническое обслуживание и ремонт подвижного состава. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Движение поездов. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402):Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ. Порядок производства работ в "окно" и работы путевых машин
Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях. Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
СД.03
Специальные технологии.
Основы неразрушающего контроля рельсов и элементов стрелочных переводов. Типы и маркировка рельсов. Классификация дефектов и повреждений рельсов и элементов стрелочных переводов. Назначение и принцип работы ультразвуковых дефектоскопных тележек. Подготовка дефектоскопа к работе. Контроль рельсов в пути. Общие требования. Виды ремонтов и технического обслуживание дефектоскопных тележек. Порядок действий при обнаружении остродефектных рельсов. Техника безопасности и охрана труда.
Знания:
- назначение, устройство и технические характеристики дефектоскопных тележек;
- классификацию дефектов рельсов и стрелочных переводов и методы их контроля.
Умения:
- определять виды и типы дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов с помощью дефектоскопных тележек;
- ограждать места внезапно возникшего препятствия для движения поездов.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.7
АП 03
Арнайы технологиялар.
Рельстердің бүлінбеуін бақылау және бұрмалы ауыстырулар элементтерінің негіздері. Рельстердің түрлері мен таңбалануы. Ақаулар мен рельстердің бүліну түрлері және бұрмалы ауыстырулардың элементтері. Дефектоскопты жабдықтар жұмысының принциптері мен міндеттері. Дефектоскопты жабдықты жұмысқа дайындау. Жолдағы рельстерді бақылау. Жалып талаптар. Дефектоскопты арбалар жабдықтарын реттеу, құрастыру және шашу. Дефектоскопты арбаларды жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің түрлері. Өткір ақаулы рельстерді анықтау кезіндегі әрекеттердің тәртібі. Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау.
Білімдер:
- дефектоскопты жабдықтардың техникалық сипаты мен құрылғылары және міндеттері;
- рельстер ақаулары мен бұрмалы ауыстыруларды және оларды бақылау әдістерін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты жабдықтардың көмегімен бұрмалы ауыстырулар элементтері мен рельстер ақауларының түрлері мен типтерін анықтау;
- пойыздар қозғалысы үшін кездейсоқ пайда болған кедергілердің орнын қоршау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
БҰАП00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер **
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Ағаш ұсталық практика.
Қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы іс–шаралар. Орман материалдары және олардың қасиеттері. Қол және механикаландырылған құралдар мен станоктар. Қолмен және станоктарда ағаштарды бөренелерді аралау. Қолмен және станоктарда кесу. Бұрғылау және ою. Ағаш ұсталық қосылулар. Кешендік жұмыстар.
- негізгі ағаш ұсталық операцияларды орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
ӨО 02
Электрлі дәнекерлеу практикасы.
Электрлі дәнекерлеу жабдықтар. Дәнекерлеу агрегаттарын басқару. Білікшелерді еріту және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсырмаларды иілген және тігінен дәнкерлеу және еріту. Флюс қабатының астында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
ӨО 03
Геодезиялық практика.
Геодезиялық өлшеу негіздері. Геодезиялық өлшеу және бақылау құралдары мен аспаптары. Кеңістік және жазықтық таңбалау. Теміржол табандарын пайдалану мен жобалау және іздестіру барысында орындарда түсіруді жүзеге асыру және қыр жердегі материалдарды есептеу мен кестелік өңдеуді орындау
- студенттерде теодолитті, нивелирлі және тахеметриялық түсірілімдерді орындауда және алынған материалдарды өндеу ілімдері мен дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
ӨО 04
Темір ұсталық практика.
Өлшем негіздері. Өлшеуші және бақылау құралдары. Кеңістіктегі және жазықтықтағы таңбалау. Аралау. Бұрғылау. Кескіндемелерді кесу. Кескіндемелер түрі. Зенкерлеу мен саңылауларды кесу. Металды түзету және иілдіру. Металды кесу және аралау. Ысқылау және қырнау. Металды жапсыру. Кешендік жұмыстар.
- негізгі темір ұсталық операцияларды орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
ӨО 05
Электромонтаждық практика.
Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Сымдарды қосу және бөлу. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді құрастыру. Электр қуаты тізбектерін құрастыру. Күш беруші электр жабдықтарын құрастыру
- электрлі және электрлі механикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімдерді қалыптастыру
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
ӨО 06
Темір ұсталық-механикалық практика.
Қауіпсіздік техникасы. Механикалық өндеуші станоктардың құрылғысы. Басқару принциптері. Цилиндрлі, конустық және фасондық үстіңгі қабаттарды иаза және қате қайрау. Торцтық қайрау және дайындарды кесу. Ішкі шұңқырларды қырнау немесе жону. Саңылауларды өндеу. Кескідемелерді кесу. Кешендік жұмыстар.
- механикалық өндеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде ілім мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
КП01
Танымдық практика.
Теміржол көлігі желілі кәсіпорны әрекеттерінің түрлері мен міндеттері және негізгі мақсаттары. Цехтар, жол аралығының құрылысымен танысу: дөңгелек жұптарын, жылжымалы құрамның арбаларын қалыптастыру бойынша; автотіркемелі құрылғыларды құрастыру бойынша; ішкі жабдықтарды құрастыру мен монтаждау бойынша.
- студенттерде өзінің болашақ мамандығы туралы біртұтас көріністі қалыптастыру.
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
КП02

ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.7
СД.03
Специальные технологии.
Основы неразрушающего контроля рельсов и элементов стрелочных переводов. Типы и маркировка рельсов. Классификация дефектов и повреждений рельсов и элементов стрелочных переводов. Назначение и принцип работы дефектоскопного оборудования. Подготовка дефектоскопного оборудования к работе. Контроль рельсов в пути. Общие требования. Демонтаж, монтаж и регулировка оборудования дефектоскопных тележек. Виды ремонтов и технического обслуживание дефектоскопных тележек. Порядок действий при обнаружении остродефектных рельсов. Техника безопасности и охрана труда.
Знания:
- назначение, устройство и технические характеристики дефектоскопного оборудования;
- классификацию дефектов рельсов и стрелочных переводов и методы их контроля.
Умения:
- определять виды и типы дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов с помощью дефектоскопного оборудования;
- ограждать места внезапно возникшего препятствия для движения поездов.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.01
Столярная практика
Техника безопасности и противопожарные мероприятия. Лесоматериалы и их свойства. Ручные и механизированные инструменты и станки. Распилование древесины вручную и на станках. Строгание вручную и на станках. Сверление и долбление. Столярные соединения. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных столярных операции
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПО.02
Электросварочная практика
Электросварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПО.03
Геодезическая практика
Основы геодезического измерения. Геодезические измерительные и контрольные приборыи инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Производить съемки на местности и выполнять вычислительную и графическую обработку полевых материалов при и зыскание и проектировании и эксплуатации железнодорожного пути
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении теодолитных, нивелирных и тахеометрических съемок и обработку полученных материалов.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПО.04
Слесарная практика
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПО.05
Электромонтажная практика
Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПО.06
Слесарно-механическая практика
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы.
формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механикообрабатывающих станках.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПП.01
Ознакомительная практика
Основные цели, задачи и виды деятельности линейных предприятии железнодорожного транспорта. Ознакомление со структурой дистанции пути, с цехами: по формированию колесных пар, буксовых узлов и тележек подвижного состава; по сборки автосцепного устройства; по сборке и монтажа внутренного оборудования.
- формирование у студентов целостного представления о своей будущей профессиональной деятельности.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПП.02
Учебная практика на получение рабочей профессии

Жұмыс кәсібін игерудегі оқу практикасы. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Өңірлердегі жол монтері (машықтанушы) ретіндегі жұмыс. 2-3 дәрежелі жол монтері дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру.
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игерудегі практикалық дағдылар мен ілімдерді меңгеру.
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
КП03
Өндірістік-технологиялық практика.
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол аралығының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша жүру кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Төленетін жұмыс орнында немесе дублер (іскерлік сынақ) ретінде жұмыс жасау. Практика бойынша есеп беруді дайындау.
- жол аралығының әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндер арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
1409000 - "Теміржол құрылысы, жол мен жол шаруашылығы" мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламасының
құрылысы.
Біліктілік: 140902 2 - Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және
ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі*
140903 2 – Дефектоскопты арбалар операторы*
140904 2 –Дефектоскопты жабдықтар операторы*
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
Циклдің (пәннің)индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы орыс тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ12
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.15
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша термин сөздер.
Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Дамытудың кәсіптік қарым-қатынасы.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шетел тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ12
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.15
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау.
БҚ13
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар. Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары. Мамандық бойынша сызбалар мен схемалар, құрылыс сызбаларының элементтері.
Білімдер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері.
Іскерліктер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
ПҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 02
Электротехниканың теориялық негіздері.
Кіріспе. Электр және магниттік тізбектер. Негізгі анықтамалар, электр тізбектерін есептеудің топологиялық параметрлер мен әдістері. Ауыспалы тоқ (тұрақты) тоқтың тізбектерін талдау және есептеу. Магниттік тізбектерді есептеу және талдау. Электромагнитті құрылғылар мен электр машиналары. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Тұрақты тоқ машиналары (ТТМ). Заманауи өндірістегі электр жетегі.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері.
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 03
Еңбек қорғау.
Еңбек заңдылығының негіздері. Еңбек қорғауды басқару, еңбек шартына әсер ететін факторлар.Еңбек қорғау бойынша іс-шаралар. Жарақаттану және кәсіптік сырқаттар. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік техникасының негіздері. Электр қауіпсіздігі. Тұтынушылардың электр қондырғысын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері. Теміржол көлігіндегі жұмыстардың қауіпсіз тәсілдері мен қауіпсіздік талаптары. Қорғаныс құралдары. ТЖҚ объектілеріндегі өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Алғашқы көмекті көрсету. Өрт қауіпсізідігі.
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы.
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 9
БҚ 13

Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве монтера пути (стажера) в окорлодках.Сдача экзамена на присвоение разряда монтера пути 2-3 разряда.
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПП.03
Производственно-технологическая практика Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
Структура учебной программы технического и профессионального образования по специальности 1409000 – "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство".
Квалификация: 140902 2 - Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений*
140903 2 - Оператор дефектоскопной тележки
140904 2 - Оператор дефектоскопного оборудования
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенций
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского языка. Развитие речи, терминологии по специальностям. Техника перевода со словарем, профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.4.15
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.15
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы; сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД; чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения.
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК2
БК5
БК6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Введение. Электрические и магнитные цепи. Основные определения, топологические параметры и методы расчета электрических цепей. Анализ и расчет цепей переменного (постоянного) тока. Анализ и расчет магнитных цепей. Электромагнитные устройства и электрические машины. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Машины постоянного тока (МПТ). Электропривод на современном производстве.
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК2
БК5
БК6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД 03
Охрана труда.
Основы трудового законодательства. Управление охраной труда, факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда. Травматизм и профессиональные заболевания. Основы пожарной безопасности. Основы техники безопасности на железнодорожном транспорте. Электробезопасность. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей. Требования безопасности и безопасные приемы работ на железнодорожном транспорте. Защитные средства. Гигиена труда и производственная санитария на объектах СЖД; оказание первой помощи; пожарная безопасность.
Знания:
-основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
-соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК6
БК7
БК9
БК13

Жұмыс кәсібін игерудегі оқу практикасы. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Өңірлердегі жол монтері (машықтанушы) ретіндегі жұмыс. 2-3 дәрежелі жол монтері дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру.
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игерудегі практикалық дағдылар мен ілімдерді меңгеру.
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
КП03
Өндірістік-технологиялық практика.
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол аралығының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша жүру кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Төленетін жұмыс орнында немесе дублер (іскерлік сынақ) ретінде жұмыс жасау. Практика бойынша есеп беруді дайындау.
- жол аралығының әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндер арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
1409000 - "Теміржол құрылысы, жол мен жол шаруашылығы" мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жалпы білім беретін оқу
бағдарламасының құрылысы.
Біліктілік: 140905 3 – Техник-жолшы-құрылысшы
Оқытудың нормативті мерзімі: 2 жыл 10 ай
Циклдің (пәннің)индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі. Мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті. Үнді-будда мәдениеті. Ислам мәдениетінің әлемі. Христиандық мәдениет. Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері. Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі Нәсілшілдік мәселесі. Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі. Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі. Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсініктер, мәдениет концепциясы, әлемнің ғылыми, діни көрінісінің дамуы, мәдениеттер мен өркениеттер түрлері және тарихи формалары, олардың өзара байланысы, мәдениеттегі адамның рөлі, оның адамгершілік міндеттері мен мәдени құндылықтары.
Іскерліктер:
- мәдени, әлеуметтік-саяси және ғылыми әдебиетті талдау, заманауи өнерде үлгілер мен бағыттарды анықтау; мәдени қауымдастықтарды, атаулы күндер мен құбылыстарды жіктеу.
БҚ3
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері.Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні. Адам және Құдайадам және космос.Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы.Адамдық таным және әрекет.Ғылым және оның рөлі. адамзат ғаламдық мәселелер алдында.
Білімдер:
- философиялық білімнің тарихи кезеңдері нің мәні мен мазмұнын және эволюциясын, қоғам өмірінің салалары, табиғат заңдары мен тарихи дамудың қозғаушы күштері мен заңдылықтары, заманауи әдеби тілдің негізгі нормалары.
Іскерліктер:
- туындаған жағдайлар мен мәселелерді элементарлы түрде талдауды жүргізу, өз ойын сауатты түрде жеткізе білу, қоғамдық өмірдің құндылық нормаларын түсіну және ажырата білу, қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың нормаларын сақтау.
БҚ 3
ӘЭП03
Салалық экономика негіздері.
Экономикалық жүйелердің жалпы негіздері. Микро-және макро- экономика. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық. қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. өндірістік-қаржылық әрекетті жоспарлау, есептеу және талдау.
Білімдер:
- қоғамдық өндірістің теориялық негіздері, нарықтық экономиканың мәні, оның артықшылықтары мен кемшіліктері, экономикалық процестерді, ақша-қаражат жүйесін, халықаралық экономика мен ауыспалы экономиканы әлемдік қауымдастықта ерекшеліктермен реттеудегі мемлекеттің рөлі.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық процестерді, заманауи экономикалық саясаттың сауалдарын түсіну және түсіндіру үшін базалық экономикалық білімді қолдану.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 12
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтану пән ретінде. Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қауымдастықтар. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға. Оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы. Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қатынастары. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- саясаттану мен әлеуметтану дамуының негізгі категориялары, түсініктері мен бағыттары; негізгі заңнамалар мен қоғам дамуының тарихи кезеңдері.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте гуманитарлық және әлеуметтік заңдардың негізгі заңдарын қолдану; қоғам өмірінде болып отыратын құбылыстар мен процестерді талдау.
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ 12
ӘЭП 05
Құқық және көлік заңдылығының негіздері.
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі. Егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Темір жол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу. Жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің регламент беруші тасымалы. "Темір жолының жарлығы". Темір жол көлігіндегі жауапкершілік. Талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі. Еңбек құқығы. Ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт). Темір жол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу. Темір жол көлігінің пәні. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі. Еңбек дауларын шешудің тәртібі. Патенттік құқық.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР заңдары, заңнамалық актілер, кәсіби қызмет барысында қарым-қатынасты реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамалар.
Іскерліктер:
- заңнамалық және нормативті құқықтық актілер жүйесінде жол таба білу және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамаларды қолдану.
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы қазақ (орыс) тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ12
КҚ 3.5.15
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал. Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық).
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шетел тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ12
КҚ 3.5.15
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау.
БҚ13
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар. Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. Құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері.
Іскерліктер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау.
БҚ2
БҚ5
БҚ6

Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве монтера пути (стажера) в окорлодках.Сдача экзамена на присвоение разряда монтера пути 2-3 разряда.
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПП.03
Производственно-технологическая практика Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
Структура образовательной учебной программы технического и профессионального образования по специальности 1409000 – "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство".
Квалификация: 140905 3 – Техник-путеец-строитель
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенций
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация. Становление культуры. Конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры. Проблема расизма. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий, развития, концепций культуры, научных, религиозных картин мира, исторические формы, типы, многообразие культур и цивилизаций их взаимосвязи, место человека в культуре, его нравственные обязанности и культурные ценности.
Умения:
- анализировать культурологическую, социально-политическую и научную литературу, выявлять стили и направления в современном искусстве; классифицировать культурные общности, события и явления.
БК3
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и Бог; человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- сущность и содержание основных исторических типов философских знаний их эволюцию, сферы жизни общества, законов природы, закономерности и движущие силы исторического развития, основные нормы современного литературного языка.
Умения:
-проводить элементарный анализ ситуации и проблемы, грамотно выражать свои мысли отличать и понимать ценностные нормы общественной жизни, соблюдать нормы отношений между людьми в обществе.
БК 3
СЭД.03
Основы экономики отрасли.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК2
БК5
БК 6
БК12
СЭД.04
Основы политологии и социологии.
Социология как наука. Общество как социокультурная система. Социальные общности; социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы. Социальные институты и организации. Личность: ее социальные роли и социальное поведение. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения; политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- основных категории, понятий, законов, направлений развития политологии и социологии; основные закономерности и этапы исторического развития общества
Умения:
- применять основные законы гуманитарных и социальных наук в профессиональной деятельности; анализировать процессы и явления, происходящие в обществе.
БК2
БК3
БК4
БК 12
СЭД 05
Основы права и транспортного законодательства.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы. Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта. Право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. "Устав железных дорог". Ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров. Патентное право.
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
- Ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.15
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского языка; развитие речи; терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов.Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 3.5.15
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 3.5.15
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Графическое оформление чертежей; шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа, геометрические построения, теория изображений; проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции; комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров; изображение: виды, разрезы, сечения; машиностроительное черчение, конструкторские документы; основные надписи; машиностроительные чертежи, эскизы; сборочные чертежи; разъемные соединения; чтение и детализирование сборочных чертежей; элементы строительного черчения (планы и разрезы).
Чертежи и схемы по специальности: схемы первичной и вторичной коммутации ( в том числе КИП), обозначения электрооборудования по международным стандартам. Требования ГОСТ, ЕСКД.
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК2
БК5
БК6

КҚ 3.5.6
ЖКП 02
Электротехниканың теориялық негіздері.
Электр өрісі. Тұрақты тоқтың электрлі тізбектері, тұрақты тоқтың электрлі тізбектерін есептеу. Магниттік өріс. Магниттік тізбектер. Тұрақты тоқтың магниттік өрісі. Магниттік тізбектерді есептеу. Электрлі магниттік индукция. Электрлі магниттік индукцияның физикалық заңдары. Өзіндік индукцияның құбылысы. Өзіндік индукцияның электрлі қозғау күші (ЭҚК). Ауыспалы тоқтың электрлі тізбектері. Синусоидальды электрлі тоқ туралы негізгі мәліметтер, синусоидальды тоқтың желілі электрлі тізбектері. Электрлі және электрлі тізбектердегі резонанс. Электрлі тізбектерді есептеу. Синусоидальды кезеңдік кернеуліктер мен тоқтар. Ауыспалы тоқтың желілі емес электрлі тізбектері. Үшфазалы тізбектер. Жинақталған шамалармен электрлі тізбектердегі ауыспалы үрдістер.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері.
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ12
КҚ 3.5.16
ЖКП 03
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғау. Құқықтық және нормативтік база. Қауіпсіз пайдаланудың ережелері. Өрт қауіпсіздігі., Өндірістік жарақаттар және сырқаттар. Еңбек шартына әсер етуші факторлар. Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Қауіпсіздік техникасы: түрлері, құралдары, алдын алу шаралары. Электр жарақатының себептері. Қауіпсіз заттардың адам ағзасына әсері (жоғары кернеулік, электр және магнит өрісі, қадамдық кернеулік және т.б.). Электр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары, жеке қорғаныс құралдары. Теміржол объектілеріндегі еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария.
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы.
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.16
ЖКП 04
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Курстың пәні мен міндеттері. Ақпараттарды тасымалдау, өңдеу мен сақтаудың әдістері. Ақпараттық технологиялар. ПЭВМ құрылысы. Мәтіндік, кестелік, кестелік және дауысты берілгендермен жұмыс жасаудың бағдарламалары. Желілік орта, түрлері, қасиеттері, ақпараттарды іздеу. Математикалық модель жасау. Бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.6
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока, физические процессы в электрических цепях постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока; магнитное поле. Магнитные цепи. Магнитное поле постоянного тока. Расчет магнитных цепей. Электромагнитная индукция; физические законы электромагнитной индукции; явление самоиндукции; электродвижущая сила (ЭДС) самоиндукции; электрические цепи переменного тока. Основные сведения о синусоидальном электрическом токе, линейные электрические цепи синусоидального тока. Резонанс в электрических цепях. Расчет электрических цепей. Несинусоидальные периодические напряжения и токи. Нелинейные электрические цепи переменного тока. Трехфазные цепи. Переходные процессы в электрических цепях с сосредоточенными параметрами
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 3.5.16
ОПД.03
Охрана труда.
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации; пожарная безопасность; производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма; воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека. Технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги.
Знания:
-основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
-соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.9
ПК 3.5.16
ОПД.04
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса. Методы хранения, обработки и передачи информации. Информационные технологии. Структура ПЭВМ. Программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными. Компьютерные коммуникации. Математическое моделирование. Основы программирования.
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.1
ЖКП 05
Стандарттау және метрология негіздері.
ҚР стандартының Мемлекеттік жүйесі (МСЖ); стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңды актілер. Стандарттаудың халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (СНГ) жүйесі. Метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨМЖ). Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттаудың негізі. Өлшем құралдары. Өлшемдердің эталоны. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. ҚР "Сертификаттау туралы" Заңы.
Білімдер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесі.
Іскерліктер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесін қолдану.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ12
КҚ 3.5.3
ЖКП 06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері. Түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСБ қолдану. мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау. Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу. Коореспонденция туралы түсінік. Құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері. Құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері. Ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері. Басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ). Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері. Құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу. Іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесі.
Іскерліктер:
- іс қағаздарын кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесімен сәйкес жасау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.6
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері.
Техникалық механика негіздері. Статика: статиканың аксиомасы. Күштердің тегіс және кеңістіктік жүйесі. Кинематика: кинематиканың негізгі түсініктері. Нүкте мен қатты дененің кинематикасы. Динамика: динамиканың аксиомасы, материалдық нүктенің қозғалысы. Инерция күші. Ысқылау. Жұмысы және қуаттылық. Материалдардың кедергісі: созылмалы және пластикалық өзгертулер. Ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі. Созу және қысу. Мыжу және кесу есептері, беріктік және қаттылық, тұрақтық және шаршау. Айналу. Иілу. Механизмдер мен машиналардың бөлшектері: құрылым элементтері. Механизмдер мен машиналар сипаттамасы.
Білімдер:
- статика, кинематика және динамика заңдары мен жүктемелердің әртүрлі түрлері барысында құрылымдар элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеудің әдістері.
Іскерліктер:
- статика, кинематика және динамика заңдарының негізінде жүктемелердің әртүрлі түрлерінің құрылымдық элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеуді жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.1
ОПД.05
Основы стандартизации и метрологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС). Законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений. Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Качество продукции. Принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта. Средства измерений. Эталоны величин. Сертификация. Основы сертификации. Термины и определения. Закон РК "О сертификации".
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК7
БК6
БК9
БК12
ПК 3.5.3
ОПД06
Делопроизводство на государственном языке. Предмет, цели и задачи курса. Понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 3.5.2
ПК 3.5.6
ОПД 07
Основы технической механики.
Основы теоретической механики. Статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность. Сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие. Расчеты на срез и смятие, кручение; изгиб. Детали механизмов и машин: элементы конструкций. Характеристики механизмов и машин
Знания:
-законов статики, кинематики и динамики и методов расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок.
Умения:
- на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.9
АП 02
Рельстердің бүлінбеуін бақылау.
Рельстер ақаулары және бұрмалардың элементтері.
Бүлінбеуге бақылау жүргізудің негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы электромагнитті әдістердің физикалық негіздері.
Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы ульрадыбыстық әдістердің физикалық негіздері.
Бүлінбеуді бақылаудың құрал-саймандары. Дәнекерленетін рельстердің түйісулерін бақылауды ұйымдастыру. Дефектоскопты кешендік қолдану және ұйымдастыру, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
- рельстердің бүлінбеуін бақылаудың әдістерін, дефектоскоп әрекетінің принциптері мен құрылғылары мен міндеттерін, бұрмалы ауыстырулардың элементтері мен өткір ақаулы рельстерді байқаудың тәртібін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты арбалар көмегімен түрлерді анықтау және рельстер ақауларының пайда болуын жіктеу.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.10
КҚ.3.5.13
АП 03
Темір жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жол шаруашылығын басқару құрылымы және ұйымдастыру. Жол шаруашылығын жүргізудің негіздері. Жолдың құжаттамасы. Жолдың ағымдық күтімі. Жолдың ағымдық күтімі бойынша тапсырмалар. Жол ақаулары, олардың пайда болуы және жою тәсілдері. Жол жағдайын бағылау. Жолдың үстіңгі қабатының ағымдық күтімі. Белгі беру белгілерін, өткелдерді және жол төсемдерін күту. Темір бетонды шпалдардағы жолдың күтімі. Тоғыспайтын жолдардың күтімі. Электр тартылысты, орталықтандырылған және автоблокталған желідегі жол күтімі. Пойыздар қозғалысының жылдамдығымен желідегі жол күтімі. АЖЖ бойынша жұмыс негіздері. Рельстердің тозуы және бағыт бұрмаларының металлдық бөліктері. Жолды жөндеу. Жол жөндеуді ұйымдастыру. Технологиялық үрдістер және жол жұмыстарының өндірісі. Жолды көтере жөндеу. Жолдың ортаңғы қабатын жөндеу. Жолды толық жөндеу. Рельстерді толық ауыстыру. Жөнделген жолды қабылдау ережелері. Бағыттық бұрмаларды ауыстыру. Жер төсемдерін толық жөндеу. Өткелдерге толық жөндеу жүргізу. ЖЖҚ элементтерін жөндеу. Рельстерді жөндеу. Бағыт бұрмаларындағы металлды бөлшектерді жөндеу. Бөренелер мен шпалдарды жөндеу. Ескі материалдарды жөндеуден кейін қабылдаудағы техникалық шарттар. АЖЖ бойынша жұмысты ұйымдастыру. Жолдың техникалық жағдайын бақылау және есепке алу бойынша құжаттамалар. Жол жағдайы бағалау. АЖЖ бойынша жоспарлы ескерту жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау. Лауазымдық нұсқаулық және есеп беру бойынша техникалық құжаттар. Жолды қардың тозуынан және су кетуінен қорғау.
Білімдер:
- жер төсемі мен жолдың жоғарғы қабатын кезекті, күтіп ұстау мен орташа және күрделі жөндеу технологиясы;
- теміржол табандарын пайдаланудың техникалық шарттары мен нормалары.
Іскерліктер:
- жасанды құрылыстар мен жер төсемі және жолдың жоғарғы қабатының ақауларын анықтау;
- жөндеу жұмыстарын техникалық пайдаланудың ережелерінің талаптарымен сәйкес жүргізу.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.4
ПК 3.5.9
СД.02
Неразрушающий контроль рельсов.
Дефекты рельсов и элементов переводов. Основы неразрушающего контроля. Физические основы электромагнитных методов неразрушающего контроля рельсов. Физические основы ультразвукового неразрушающего контроля рельсов
Приборы и средства неразрушающего контроля. Блок - схемы дефектоскопов. Магнитные дефектоскоп МРД-66. Магнитные и ультразвукового вагоны-дефектоскопы. Ультразвуковой дефектоскоп УРДО-3. Ультразвуковые дефектоскопы Поиск-2, Поиск-10Э. Ультразвуковой дефектоскоп Рельс-6.
Бесконтактной и низкочастотный ультразвуковые дефектоскопы УДС1-20, УДС1-01. Организация контроля сварочных стыков рельсов. Организация комплексного использования дефектоскопов, их технические обслуживание и ремонт.
Знания:
- классификации методов неразрушающего контроля рельсов, назначения, устройства и принципа действия дефектоскопов, порядка обнаружения остродефектных рельсов и элементов стрелочных переводов.
Умения:
- с помощью дефектоскопных тележек определять виды, типы и происхождение дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов в соответствии с их классификацией.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.9
ПК 3.5.10
ПК.3.5.13
СД.03
Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути.
Организация и структура управления путевым хозяйством. Паспортизация пути. Текущее содержание пути. Задачи текущего содержания пути. Неисправности пути, причины их появления и способы устранения. Контроль состояния пути. Текущее содержание верхнего строения пути. Содержание земляного полотна, переездов и сигнальных знаков. Содержание пути на железобетонных шпалах. Содержание бесстыкового пути. Содержание пути на линиях с автоблокировкой, централизацией и электрической тягой. Содержание пути на линиях со скоростным движением поездов. Содержание пути на пучинных участках. Основные работа по ТСП. Износ рельсов и металлических частей стрелочных переводов. Ремонт пути. Организация ремонта пути. Технологические процессы производство путевых работ. Подъемочный ремонт пути Средний ремонт пути. Капитальный ремонт пути. Сплошная смена рельсов. Правила приемки отремонтированного пути. Смена стрелочных переводов. Капитальный ремонт земляного полотна. Капитальный ремонт переездов. Ремонт элементов ВСП. Ремонт рельсов. Ремонт металлических частей стрелочных переводов. Ремонт шпал и брусьев.
Технические условия на приемку отремонтированных старогодных материалов. Организация работ по ТСП. Документация по учету и контролю технического состояния пути. Оценка состояния пути. Планирование и организация планово-предупредительных работ по ТСП. Техническая документация по отчетности и должностные инструкции. Защита пути от снежных и песчаных заносов и паводковых вод.
Знания:
-технологий текущего содержания, среднего и капитального ремонтов земляного полотна и верхнего строения пути;
- норм, допусков и технических условий эксплуатации железнодорожного пути.
Умения:
- определять неисправности земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений;
- производить ремонтные работы в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.11
КҚ.3.5.13
АП 04
Жол және құрылыс жұмыстарына арналған машиналар мен механизмдер.
Жол шаруашылығының энергетикасы. Ішкі қыздыру қозғалтқыштары. Электр стансалары мен желілері. Электрлі жол құралдары. Гидравликалық жол құралы. Құрылыс жұмыстары үшін механикаландырылған құралдар. Электрленген құрал. Ішкі қызу қозғалтқышты құралдары. Ауыр үлгідегі жол машиналары. Жер төсемін жөндейтін машиналар. Жолды балласттан және рельстік түйісулерден тазалайтын және қоқыстанудан тазалайтын машиналар. Рельс шпалды темір торларды бағыт бұрмаларын қоюға арналған машиналар. Түзетуге, шегелеуге және тығыздауға және балласт призмасын өңдеуге арналған машиналар.
Білімдер:
- теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің жұмыс проинципі, техникалық сипаты мен міндеттері және құрылғылары.
Іскерліктер:
- теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде машиналар мен механизмдерді олардың техникалық талаптары мен міндеттеріне сәйкес пайдалану.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.4
КК 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ.3.5.0
КҚ 3.5.13
АП 05
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы жалпы мәліметтер мен ережелер. Габариттер. Жол шаруашылығының ғимараттары мен құрылғылары. Вагон және локомотив шаркашылығындағы ғимараттар мен құрылғылар, сумен қамтамасыз ету және су құбырлары. Қалпына келтіру құралдары. Станциялық шаруашылықтың ғимараттары мен құрылғылары. Сигнализация, автоматтандыру, блоктау және байланыс ғимаратты мен құрылғылары. Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. ТЖ электрмен қамтамасыз ету ғимараттары мен құрылғылары. Ғимараттар мен құрылғыларды бақылау, оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: Жалпы талаптар. Жылжымалы құрамға қызмет көрсету және жөндеу. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары. Жол жұмыстарын орындау кезіндегі пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық. Жалпы ережелер. Жұмыстарды атқару орны бойынша поездардың өту жылдамдығы және шарттары. "Терезедегі" жұмысты атқару реті және жол машиналарының жұмыстары. Өткелдерде жұмыс жасау кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Стансаларда жұмыс атқару кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Пойыздар қозғалысына күтпеген жерден болған кедергі кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Ескерту берудің тәртібі. Жылжымалы бiрлiктермен пайдалануын реті. Пойыздар тоғысуының реті. Жолдың үстіңгі қабатына материалдарды орналастыру. Пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілік таныту. Жұмыс пойыздарының қалыптастыру кестесі. Жол машиналарының бiр жағынан жiберілуіндегі рұқсат етілген жылдамдықтар.
Білімдер:
- теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтарды орындау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.11
ПК.3.5.13
СД.04
Машины и механизмы для путевых и строительных работ.
Энергетика путевого хозяйства. Двигатели внутреннего сгорания. Электрические станции и сети. Механизированный путевой инструмент. Электрический и гидравлический путевые инструменты. Механизированный инструмент для строительных работ. Электрический инструмент. Воздушный инструмент. Инструмент с двигателями внутреннего сгорания. Путевые машины тяжелого типа. Машины для лечения земляного полотна. Машины для балластировки и подъемники пути на балласт. Машины для очистки балласта и рельсов скреплений и удалений засорителей. Машины для перевозки и укладки рельсошпальной решетки, стрелочных переводов и плетей бесстыкового пути. Машины для выправки, подбивки и рихтовки пути, уплотнение и отделки балластной призмы. Оборудование производственных баз ПМС. Машины для сборки и разборки рельсошпальной решетки. Машина для сварки и обработки рельсов ПРСМ-3. Моторные гайковерты ШПМ-2/МГ и ПМГ. Оборудование шпалоремонтной мастерской. Машины для борьбы со снежными заносами. Снегоочистители. Снегоуборочные машины и стационарные устройства. Подъемно-транспортные машины. Стрелочные краны. Козловые краны. Башенные и портальные краны. Грузовые и пассажирские дрезины и летучки. Автомобили и тракторы. Машины для производства строительных работ. Землеройные и землеройно-транспортные машины. Дробильно-сортировочные машины. Машины для приготовления бетонов и растворов. Машины и оборудование для подготовки арматуры. Машины и оборудование для укладки бетона и формирования изделий. Перспективы развития и повышение надежности путевых и строительных машин.
Знания:
- назначения, устройства, технических характеристик и принципов действия машин и механизмов применяемых при строительстве и ремонте железнодорожного пути.
Умения:
-эксплуатировать машины и механизмы при строительстве и ремонте железнодорожного пути в соответствии с их назначением и техническими характеристиками.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК.3.5.0
ПК 3.5.13
СД.05
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402):Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ.
Порядок производства работ в "окно" и работы путевых машин. Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях
Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.16
КҚ 3.5.17
АП 06
Теміржол көлігіндегі ғимараттар мен құрылыстар.
Азаматтық ғимараттар құрылымының негізгі үлгілері. Азаматтық ғимараттардың конструктивті тұлғалары жіне конструкциондық элементтері. Іргетастар мен табандар. Қаңқа қабырғалары мен элементтері. Жабулар мен едендер.Қалқандар. Терезелер мен есіктер. Шатырлар мен аспа төбелер.Жабындар. Тепшектер. Ірі панельді ғимараттар. Көлемді шығырлы ғимараттар. Ағаш ғимараттар. Техникалық-тазалық және инжинерлік жабдықталған ғимараттардың құрылыстық элементтері. Азаматтық ңимараттардың негізгі жобалары. Темір жолдағы өндірістік ғимараттардың құрылымдары. Теміржол көлігіндегі ғимараттардың құрылымдық үлгілері мен жіктелуі
Іргетастар және іргетас бөренелері. Темір бетонды және болат тіректер. Қабырғалар мен фахверкалар. Терезелер, есіктер, қақпалар. Жабындар мен фонарлар. Едендер. Қалқандар мен ғимараттың басқа элементтері. Инженерлік ғимараттардың құрылымдары. Өндірістік ғимараттардың негізгі жобалары. Мобильдік ғимараттар. Ерекше шартпен тұрғызылған ғимараттар құрылымы. Отырып қалатын жерлердегі ғимараттардың ерекшелiктерi. Сейсмикалық аудандардағы ғимараттардың ерекшеліктері. Сәулет туралы қысқаша мәліметтер. Сәулеттiк композицияның көркем құралдары. Сәулет тарихынан қысқаша мәліметтер.
Жеке-топтық сабақтар.
Білімдер:
- құрылымдық элементтердің түрлері, заманауи азаматтық және өндірістік құрылыстар мен ғимараттардың құрылысы мен жіктелуі;
- ерекше жерлерде салынатын ғимараттар мен құрылыстардың ерекшеліктері;
- жобалық құжаттамалар жұмысы мен архитектурасы, жобалау негіздері.
Іскерліктер:
- азаматтық және өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың түрлері мен элементтерін ажырата білу;
- ғимараттар мен құрылыстар элементтерінің құрылымдық және номиналды өлшемдері мен класстарын анықтау;
- салынатын ғимараттар мен құрылыстардың техникалық-экономикалық бағалауын жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП 07
Құрылыс құрылымдарының негiзгi есептері.
Құрылыстық құрылымдардың негізгі есептері мен жобалары. Жүктемелер мен әсер етулер. Есептеу кедергілері. Қайта жасау жағдайындағы әдістер. Жүктемелердің жиыны. Металдық құрылымдар. Металдық құрылым үлгілері. Сұрыптама. Болат құрылымдар элементтерінің есебі. Болат құралымдардың элементтерiн қоса есептеу және құрастыру. Болат шығырлардың есептері мен құрылымы. Болат бағаналардың құрылымы мен есебі. Болат фермалардың құрылымы мен есебі. Темір бетонды құрылымдар. Қолдану аясы. Бетонның маркасы мен классы. Темір бағана.
Темір бетнды құрылымның жұмысы. Шиеленiстi - өзгертiлген күй кезеңдері. Иілетін элементердің есебі. Созылмалы және жиылмалы элементтер есебі.
Жобалы-кернеулік темір бетонды құрылымдарды есептеудің негізгі ережелері. Темірбетонды іргетастардың құрылымы мен есебі. Тасты құрылымдар. Материалдар, құрылымдық кестелер жіне тасты құрылымдардың есебі. Қалыптастырылған құрылымдардың түрлері мен есебі. Ағаш құрылымдар. Ағаш құрылымдардың элементтерін есептеу. Ағаш құрылымдары элементтерінің қосылуы және есебі.
Білімдер:
- өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар мен құрылыстардың құрылыстық құрылымдарының құрылуы мен есептеулерінің әдістері, элементтерінің жіктелуі.
Іскерліктер:
- құрылыстық құрылымдардың түрлерін анықтау және таңдау;
- беріктілік коэффициенті мен материалдардың төзімділігіне, жүктемелердің сипаты мен жіктелуі бойынша ғимараттар мен құрылыстар элементтерінің құрылуы мен есептерін жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП 08
Құрылыстық өндірісті ұйымдастыру технологиясы.
Құрылыстық өндірістің негізгі ережелері. Құрылыстық өндірісітің ерекшеліктері.
Дайындық жұмыстары. Көліктік және тиеу-түсіру жұмыстары. Құрылыстық-монтажды жұмыстардың технологиясы. Жер жұмыстары. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының технологиясы.Жығу жұмыстар.Таспен жұмыс. Тасты жұмыстар. Ағаш ұсталық және ағаш шеберлiк жұмыстар. Бетондық және темір бетонды жұмыстар. Құрылыстық құрылымдардың монтажы. Қорғайтын және оқшаулағыш жабындардың құрылымы. Бөлімдік жұмыстар. Ғимараттарды жөндеу мен кәсіпорындарды қайта құру кезіндегі құрылыстық-монтаждық жұмыстар. Жөндеу жұмыстарының технологиясы. Құрылысты ұйымдастыру және жұмысты атқару. Құрылысты ұйымдастыру және атқару жұмыстарының жобалары. Құрылыстық өндірістің ағымдық ұйым негіздері. Объектілерді ағымдық, толық және қайта жаңарту кезіндегі жұмыстың ұйымдастырылуы. Құрылыстық өндірісті технологиялық-ұйымдастыру дайындығы. Құрылыстың күнтізбелік жоспары. Құрылыстық негізгі жоспар. Құрылысты басқару. Құрылыс жүргізіліп бітірген оъектілер мен жұмысты тапсыру.
Білімдер:
- құрылыстық өндіріс пен заманауи технологияны ұйымдастыру және құрылыс нормалары құрылыстық жұмыстарды ұйымдастыру ережелерінің әдістері мен нысандары;
- құрылыстық-құрастыру жұмыстары тәсілдерінің тәртібі.
Іскерліктер:
- құрылыстық-құрастыру жұмыстарын орындауды қамтамасыз ету;
- құрылыстық-құрастыру жұмыстарын орындауға техникалық құжаттаманы құру, нормативті-техникалық және анықтамалық әдебиеттермен жұмыс жасау;
- еңбектің алдыңғы қатарлы әдістерін енгізу және қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтауды бақылау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП09
Көліктегі экономика және өндірісті басқару.
Стансаның жол машиналары мен жол аралығының шаруашылық есебі. Шаруашылық есебінің негізгі ережелері. Қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету. Өндірісті дамыту қорының құралдарын қолдану. Өндірістік-қаржылық әрекетті талдау, есептеу және есеп беру негіздері. Жасампаздық және патенттік құқық; бухгалтерлік есеп. Есеп беру мен есептеу негіздері. Жолдың жоғарғы қабатының материалдарын есептеу. Бухгалтерлік есеп. ПМС пен жол аралығының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау. Күрделі жұмыс шығынын талдау. Еңбек бойынша жоспарды орындауды талдау. Сметалы нормативтер мен сметалы құжаттамалар. Жобалық-сметалы құжаттаманы сараптау, бекіту және келісу. Жол шаруашылығы өнеркәсіптік кәсіпорнының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау, ұйымдастыру және жоспарлау. Жол шаруашылығының өнеркәсіптік кәсіпорындары. Өндірістік әрекетті жоспарлау. Экономикалық ынталандыру қорлары мен еңбекақы қорларын жоспарлау.
- Білімдер:
- нарықтық экономика жағдайындағы локомотив шаруашылығы мен темір жол көлігінің міндеттері, локомотив шаруашылығының рөлі мен міндеттері, жол шаруашылығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын пайдалануды ұйымдастыру, еңбекақысын жүйелеудің сауалдары.
Іскерліктер:
- жол шаруашылығына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді пайдаланудың сауалдары экономикалық негіздермен шешу, локомотив депосы жұмысының көлемді және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау, өндірістік аймақтар, материалдар мен запастағы бөліктерді, жұмысшылар құрамы мен еңбекті төлеу қорын жабдықтау қажет.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.16
ПК 3.5.17
СД.06
Конструкция зданий и сооружений на железнодорожном транспорте.
Основные типы конструкций гражданских зданий. Конструкционные элементы и конструктивные типы гражданских зданий. Основания и фундаменты. Стены и элементы каркаса. Перекрытия и полы. Перегородки. Окна и двери. Крыши и подвесные потолки. Кровля. Лестницы. Крупнопанельные здания. Здания на объемных блоках. Деревянные здания. Строительные элементы санитарно-технического и инженерного оборудования зданий.
Основы проектирования гражданских зданий. Конструкция производственных зданий на железных дорогах. Классификация и конструктивные типы зданий на железнодорожном транспорте. Фундаменты и фундаментные балки. Железобетонные и стальные каркасы. Стены и фахверки. Окна, двери, ворота. Покрытия и фонари.
Полы. Перегородки и другие элементы зданий. Конструкции инженерных сооружений. Основы проектирования производственных зданий. Мобильные здания. Конструкции зданий, возводимых в особых условиях. Особенности зданий на просадочных грунтах. Особенности конструкций зданий в сейсмических районах. Краткие сведения об архитектуре. Художественные средства архитектурной композиции. Краткие сведения из истории архитектуры.
Знания:
-классификаций и конструкций современных гражданских и производственных зданий и сооружений, типов конструктивных элементов;
- особенностей зданий и сооружений возводимых в особых условиях;
- основы проектирования, архитектуры и работы проектной документацией.
Умения:
- различать типы и элементы гражданских и производственных зданий и сооружений;
- определять классы, номинальные и конструктивные размеры элементов зданий и сооружений;
- производить технико-экономическую оценку возводимых зданий и сооружений.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.07
Основы расчета строительных конструкций.
Основы проектирования и расчета строительных конструкций. Нагрузки и воздействия. Расчетные сопротивления.Метод предельных состояний. Сбор нагрузок. Металлические конструкции. Типы металлических конструкций. Сортамент. Расчет элементов стальных конструкций. Расчет и конструирование соединений элементов стальных конструкций. Конструкция и расчет стальных балок. Конструкция и расчет стальных колонн. Конструкция и расчет стальных ферм. Железобетонные конструкции. Область применения. Классы и марки бетона. Арматура. Работа железобетонных конструкций. Стадии напряженно-деформированного состояния. Расчет изгибаемых элементов. Расчет растянутых и сжатых элементов. Основные положения расчета предварительно – напряженных железобетонных конструкций. Конструирование и расчет железобетонных фундаментов. Каменные конструкции. Материалы, конструктивные схемы и расчет каменных конструкций. Виды и расчет армированных каменных конструкций. Деревянные конструкции. Расчет элементов деревянных конструкций. Расчет и соединение элементов деревянных конструкций.
Знания:
-классификации элементов, методов расчета и конструирования строительных конструкций промышленных и гражданских зданий и сооружений.
Умения:
- определять и выбирать типы строительных конструкций;
- производить расчеты и конструирование элементов зданий и сооружений по классификациям и характеристиками нагрузок, прочности материалов и коэффициента надежности.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК.3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.08
Технология организация строительного производства.
Основные положения строительного производства. Особенности строительного производства. Подготовительные работы. Транспортные и погрузочно-разгрузочные работы. Технология строительно-монтажных работ. Земляные работы. Свайные работы. Каменные работы. Плотничные и столярные работы. Бетонные и железобетонные работы. Монтаж строительных конструкций. Устройство защитных и изоляционных покрытий. Отделочные работы. Строительно-монтажные работы при реконструкции предприятий и ремонта зданий. Строительно-монтажные работы при реконструкции предприятий. Технология ремонтных работ. Организация строительства и производства работ. Проекты организации строительства и производства работ. Основы поточной организации строительного производства. Организация работ при реконструкции, капитальном и текущем ремонте объектов. Организационно-техническая подготовка строительного производства. Календарные планы строительства. Строительный генеральный план. Контроль за строительством. Сдача работ и законченных строительных объектов
Знания:
- формы и методы современных технологий и организации строительного производства, строительных норм и правил организации строительных работ;
- порядка приемки строительно-монтажных работ.
Умения:
- обеспечивать выполнения планов строительно-монтажных работ;
- составлять техническую документацию на выполнение строительно-монтажных работ, работать с нормативно-технической и справочной литературой;
- внедрять передовые методы труда и контролировать соблюдений правил техники безопасности.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК.3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.09
Экономика транспорта и управление производством.
Хозяйственный расчет дистанции пути и путевой машинной станции. Основные положения хозяйственного расчета. Финансирование и материально-техническое обеспечение. Материально-техническое обеспечение. Фонды экономического стимулирования. Использование средств фонда развития производства. Сметная документация. Системы документации и калькуляции. Локальные и объектные сметные расчеты. Сводный сметный расчет. Порядок формирования договорных цен. Накладные расходы. Расчет внешне накладных расходов. Авторский надзор и его формы. Стоимость строительство путевых машин. Изобретательство и патентное право. Основные положение по организации изобретательства. Основы изобретательского и патентного права. Открытия и изобретательство. Затрат на изобретение рационализации. Основы учета, отчетности и анализа производственно-финансовой деятельности. Бухгалтерский учет. Основы учета и отчетности. Учет материалов верхнего строение пути. Бухгалтерская отчетность. Анализ производственно-финансовой деятельности дистанцией пути и ПМС. Анализ расходов на капитальный ремонт. Анализ выполнение плана по труду. Сметные нормативы и сметная документация. Согласования, утверждения и экспертиза проектно-сметной документации. Планировки, организация и анализ производственно-финансовой деятельности промышленных предприятий путевого хозяйства. Промышленные предприятия путевого хозяйства. Планирование производственной деятельности. Планирования фонда заработной платы и фондов экономического стимулирования.
Знания:
- задач железнодорожного транспорта и локомотивного хозяйства в условиях рыночной экономики, структур управления локомотивным хозяйством, роли и задачи локомотивного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое путевого хозяйства, вопросы нормирования оплаты труда.
Умения:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания путевого хозяйства, выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих производственно-финансовый план по труду.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.15
АП 10
Жаңа теміржол желілерін іздестіру мен жобалаудың негiздерi.
Темір жолдарын іздестіру мен жобалаудың негіздері. Темір жолдарын жобалаудың негіздері. Тартым шамалары. Бойлық кескін мен жоспарды жобалау. Темір жолдарын трассалаудың негіздері. Су өткізгіш жасанды кіші құрылыстарды таңдау және орналастыру. Нұсқаларды салыстыру. Техникалық іздеудің жалпы мәліметтері. Қолданыстағы темір жолдарды қайта жасауға жоспарлау. Екінші жолды жоспарлау. Темір жолдарын түзетулердің негіздері. Теміржол құрылысы туралы жалпы мәліметтер.
Жалпы құрылыстық дайындау жұмыстар. Жол төсемдерінің құрылыстары. Жарғы жұмыстары. Кіші жасанды ғимараттарды салу. Жолды төсеу. Жолды балластау. Темір жолдарды электрмен қамтамасыз ету жөніндегі ұғымдар. Ғимараттар туралы ұғымдар. Темір жолдарды уақытша пайдалану. Тұрақты пайдалануға жолды тапсыру.
Білімдер:
- жаңа теміржол желілерін жобалау және іздестіру тәртібі мен әдістері, теміржол табандарын қайта қалпына келтіру әдістері.
Іскерліктер:
- теміржол табандарын жобалау кезінде алдын ала және соңғы іздестіру және теміржол табандарын қайта қалпына келтіру жұмыстарын орындау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.5
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
АП 11
Жасанды ғимараттар.
Көпір шаруашылығының негіздері.Жасанды ғимараттардың түрлері. Жасанды ғимараттарды пайдалану мен қызметтік шарттары. Жасанды ғимараттардың құрылғылары мен оларды күту жұмыстары. Құрылымды жетік білу оларды салу тәсілдері. Ағаш көпірлер. Металды көпірлер.
Толық көпірлердің тіректері Тасты жіне бетонды көпірлер. Темірбетонды көпірлер. Құбырлар. Туннелдер. Тірек қабырғалары. Жасанды ғимараттарды пайдаланудың жалпы сұрақтары. Жасанды ғимараттарды сақтау және олардың қызмет ету мерзімін ұзарту. Пайдалану жағдайларында қауіпсіздікті қамтамасыз ету және тиімді орындау. НОТ элементтері.
Білімдер:
- жасанды ғимараттардың әртүрлілігі мен міндеттері, олардың элементтері;
- жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы, жасанды ғимараттарды сақтау мен бақылаудың мерзімдері мен түрлері.
Іскерліктер:
- жасанды ғимараттардың түрлерін анықтау;
- жасанды ғимараттардың өлшемдерін жүзеге асыру, жасанды ғимараттардың ақауларын анықтау және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- жасанды ғимараттарда жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.11
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер **
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Ағаш ұсталық практика.
Қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы іс–шаралар. Орман материалдары және олардың қасиеттері. Қол және механикаландырылған құралдар мен станоктар. Қолмен және станоктарда ағаштарды бөренелерді аралау. Қолмен және станоктарда кесу. Бұрғылау және ою. Ағаш ұсталық қосылулар. Кешендік жұмыстар.
- негізгі ағаш ұсталық операцияларды орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.5.1-3.5.10
ӨО 02
Геодезиялық практика.
Геодезиялық өлшеу негіздері. Геодезиялық өлшеу және бақылау құралдары мен аспаптары. Кеңістік және жазықтық таңбалау. Теміржол табандарын пайдалану мен жобалау және іздестіру барысында орындарда түсіруді жүзеге асыру және қыр жердегі материалдарды есептеу мен кестелік өңдеуді орындау
- студенттерде теодолитті, нивелирлі және тахеметриялық түсірілімдерді орындауда және алынған материалдарды өндеу ілімдері мен дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 3.5.1-3.5.10
ӨО 03
Электрлі дәнекерлеу практикасы.
Электрлі дәнекерлеу жабдықтар. Дәнекерлеу агрегаттарын басқару. Білікшелерді еріту және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсырмаларды иілген және тігінен дәнкерлеу және еріту. Флюс қабатының астында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.5.1-3.5.10
ӨО 04
Темір ұсталық практика.
Өлшем негіздері. Өлшеуші және бақылау құралдары. Кеңістіктегі және жазықтықтағы таңбалау. Аралау. Бұрғылау. Кескіндемелерді кесу. Кескіндемелер түрі. Зенкерлеу мен саңылауларды кесу. Металды түзету және иілдіру. Металды кесу және аралау. Ысқылау және қырнау. Металды жапсыру. Кешендік жұмыстар.
- негізгі темір ұсталық операцияларды орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.5.1-3.5.10
ӨО 05
Темір ұсталық-механикалық практика.
Қауіпсіздік техникасы. Механикалық өндеуші станоктардың құрылғысы. Басқару принциптері. Цилиндрлі, конустық және фасондық үстіңгі қабаттарды иаза және қате қайрау. Торцтық қайрау және дайындарды кесу. Ішкі шұңқырларды қырнау немесе жону. Саңылауларды өндеу. Кескідемелерді кесу. Кешендік жұмыстар.
- механикалық өндеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде ілім мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.5.1-3.5.10
ӨО 06
Электромонтаждық практика.
Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Сымдарды қосу және бөлу. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді құрастыру. Электр қуаты тізбектерін құрастыру. Күш беруші электр жабдықтарын құрастыру
- электрлі және электрлі механикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімдерді қалыптастыру
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП 01

ПК 3.5.15
СД.10
Основы изыскания и проектирования новых железнодорожных линий.
Основы изысканий и проектирования железных дорог. Основы проектирования железных дорог. Тяговые расчеты. Проектирование плана и продольного профиля. Основы трассирования железных дорог. Размещение и выбор малых водопропускных искусственных сооружений. Сравнение вариантов. Общие сведения о технических изысканиях. Проектирование реконструкции существующих железных дорог. Проектирование вторых путей. Основы постройки железных дорог. Общие сведения о железнодорожном строительстве. Общестроительные подготовительные работы. Сооружение земляного полотна. Буровзрывные работы. Постройка малых искусственных сооружений. Укладка пути. Балластировка пути. Понятие об электрификации железных дорог. Понятие о зданиях. Временная эксплуатация железных дорог. Сдача линий в постоянную эксплуатацию.
Знания:
-методов и порядка изыскания и проектирования новых железнодорожных линий и реконструкции существующих железных дорог.
Умения:
-выполнять предварительные и окончательные изыскательные работы при проектировании железнодорожных линий и реконструкции существующих..
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.5
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
СД.11
Искусственные сооружения.
Основы мостового хозяйства. Виды искусственных сооружений. Условия службы и эксплуатация искусственных сооружений. Устройство и содержание искусственных сооружений. Совершенствование конструкций, способы их возведения и сооружения. Деревянные мосты. Металлические мосты. Опоры капитальных мостов
Каменные и бетонные мосты. Железобетонные мосты. Трубы. Тоннели. Подпорные стены. Общие вопросы эксплуатации искусственных сооружений
Сохранение искусственных сооружений и продление срока их службы. Обеспечение безопасности и эффективного выполнения работ в эксплуатационных условиях. Элементы НОТ.
Знания:
- разновидностей и назначений искусственных сооружений их элементов
- видов и сроковнадзора и ухода за искусственными сооружениями, техники безопасности при выполнении работ.
Умения:
- определять виды искусственных сооружений;
- производить обмеры искусственных сооружений, выявлять неисправностей и производить ремонт, элементов искусственных сооружений.
- соблюдать технику безопасности при работе на искусственных сооружениях.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК 3.5.11
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.01
Столярная практика
Техника безопасности и противопожарные мероприятия. Лесоматериалы и их свойства. Ручные и механизированные инструменты и станки. Распилование древесины, ручная и на станках. Строгание вручную и на станках. Сверление и долбление. Столярные соединения. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных столярных операции
ПК 3.5.1-3.5.10
ПО.02
Геодезическая практика
Основы геодизического измерения. Геодезические измерительные и контрольные приборы и инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Производить съемки на местности и выполнять вычислительную и графическую обработку полевых материалов при и зыскание и проектировании и эксплуатации железнодорожного пути
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении теодолитных, нивелирных и тахеометрических съемок и обработку полученных материалов.
ПК 3.5.1-3.5.10
ПО.03
Электросварочная практика
Электросварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции.
ПК 3.5.1-3.5.10
ПО.04
Слесарная практика
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.05
Слесарно-механическая практика
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы.
формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механикообрабатывающих станках.
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.06
Электромонтажная практика
Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.01
Учебная практика на получение рабочей профессии

Жұмыс кәсібін игерудегі оқу практикасы. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Өңірлердегі жол монтері (машықтанушы) ретіндегі жұмыс. 2-3 дәрежелі жол монтері дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру.
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игерудегі практикалық дағдылар мен ілімдерді меңгеру.
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП02
Өндірістік-технологиялық құрылыс практикасы.
Қауіпсіздіктехникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық Жол және құрылыс жұмыстарын өндіру кезінде кәсіпорынның құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша ауысу кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Дублер (машықтанушы) ретінде немесе төленетін жұмыс орындарындағы жұмыс.Практика бойынша есеп беруді жасау.
- жылжымалы құрамды өндіру бойынша нақты кәсіпорынның әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП03
Өндірістік-технологиялық практика.
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол аралығының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша жүру кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Төленетін жұмыс орнында немесе дублер (іскерлік сынақ) ретінде жұмыс жасау. Практика бойынша есеп беруді дайындау.
- жол аралығының әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндер арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП04
Диплом алдындағы практика.
Қауіпсіздіктехникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның өндірістік сипаты. Жол аралығының мәні мен рөлі. Жол жұмыстарын өндіру кезінде технологиялық процестермен танысу. Кәсіп пен біліктілік бойынша жұмысшылар санын талдау. Еңбек өнімділігінің деңгейі мен оны жетілдірудің іс шаралары. Еңбек ақы жүйесі мен материалдық ынталандырудың жүйесі. Жылжымалы құрамды және оның тораптарын құрастыру бойынша желілік графиктерді қолдану. Еңбек қорғау мен қоршаған ортаның күйі. Практика бойынша есеп беруді дайындау. Практикаларды өту кезінде диплом жобасын орындауға материалдарды дайындау мен жинауды жүзеге асыру керек
- алғашқы кәсіптік тәжірибені игеру, мамандық бойынша ілім білімді және дағдыны қорытындылау мен жетілдіру, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындығы, болашақ маманның материалдарды жинау мен қорытынды аттестацияға дайындығы
КҚ 3.5.1-3.5.10
1409000 - "Теміржол құрылысы, жол мен жол шаруашылығы" мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің оқу бағдарламасының
құрылысы.

Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве монтера пути (стажера) в окорлодках.Сдача экзамена на присвоение разряда монтера пути 2-3 разряда.
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.02
Производственно-технологическая строительная практика
Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой предприятия по производству путевых и строительных работ.
Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.03
Производственно-технологическая практика Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.04
Преддипломная практика
Инструктаж по технике безопасности и охрана труда. Производственная характеристика предприятия. Роль и значение дистанции пути. Ознакомление с технологическим процессом при производстве путевых работ. Анализ численности рабочих по профессиям и квалификациям. Уровень производительности труда и меры по ее повышению. Система заработной платы и материального стимулирования. Применение сетевых графиков по сборке подвижного состава и его узлов. Состояние охраны труда и окружающей среды. Оформление отчета по практике. В период прохождения практик должны производить сбор и подготовку материалов к выполнению дипломного проекта
-овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
ПК 3.5.1-3.5.10
Структура образовательной учебной программы технического и профессионального образования по специальности:
1409000 – "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство".

КҚ 3.5.1
ЖКП 05
Стандарттау және метрология негіздері.
ҚР стандартының Мемлекеттік жүйесі (МСЖ). Стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңды актілер. Стандарттаудың халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (СНГ) жүйесі. Метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨМЖ). Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттаудың негізі. Өлшем құралдары. Өлшемдердің эталоны. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. ҚР "Сертификаттау туралы" Заңы.
Білімдер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесі.
Іскерліктер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесін қолдану.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ12
КҚ 3.5.3
ЖКП 06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері. Түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұйымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСУ қолдану. Мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау. Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу. Коореспонденция туралы түсінік; құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері. Құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері. ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері. Басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ). Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлер. Құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу. Іс қағаздарының компьютерленуі. ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесі.
Іскерліктер:
- іс қағаздарын кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесімен сәйкес жасау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.6
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері.
Техникалық механика негіздері. Статика: статиканың аксиомасы. Күштердің тегіс және кеңістіктік жүйесі. Кинематика. Кинематиканың негізгі түсініктері. Нүкте мен қатты дененің кинематикасы. Динамика. Динамиканың аксиомасы, материалдық нүктенің қозғалысы. Инерция күші. Ысқылау. Жұмыс және қуаттылық. Материалдардың кедергісі: созылмалы және пластикалық өзгертулер. Ішкі және сыртқы күштер. Қима әдісі. Созу және қысу. Мыжу және кесу есептері, беріктік және қаттылық, тұрақтық және шаршау. Айналу. Иілу. Механизмдер мен машиналардың бөлшектері: құрылым элементтері. Механизмдер мен машиналар сипаттамасы.
Білімдер:
- статика, кинематика және динамика заңдары мен жүктемелердің әртүрлі түрлері барысында құрылымдар элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеудің әдістері.
Іскерліктер:
- статика, кинематика және динамика заңдарының негізінде жүктемелердің әртүрлі түрлерінің құрылымдық элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеуді жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.1
ОПД.05
Основы стандартизации и метрологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС). Законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений. Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Качество продукции. Принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта. Средства измерений. Эталоны величин. Сертификация. Основы сертификации. Термины и определения. Закон РК "О сертификации".
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК7
БК6
БК9
БК12
ПК 3.5.3
ОПД06
Делопроизводство на государственном языке.
Предмет, цели и задачи курса. Понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 3.5.2
ПК 3.5.6
ОПД 07
Основы технической механики.
Основы теоретической механики. Статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность. Сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие. Расчеты на срез и смятие, кручение; изгиб. Детали механизмов и машин: элементы конструкций. Характеристики механизмов и машин
Знания:
-законов статики, кинематики и динамики и методов расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок.
Умения:
- на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.9
АП 02
Рельстердің бүлінбеуін бақылау.
Рельстер ақаулары және бұрмалардың элементтері.
Бүлінбеуге бақылау жүргізудің негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы электромагнитті әдістердің физикалық негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы ульрадыбыстық әдістердің физикалық негіздері. Бүлінбеуді бақылаудың құрал-саймандары. Дәнекерленетін рельстердің түйісулерін бақылауды ұйымдастыру. Дефектоскопты кешендік қолдану және ұйымдастыру, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
- рельстердің бүлінбеуін бақылаудың әдістерін, дефектоскоп әрекетінің принциптері мен құрылғылары мен міндеттерін, бұрмалы ауыстырулардың элементтері мен өткір ақаулы рельстерді байқаудың тәртібін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты арбалар көмегімен түрлерді анықтау және рельстер ақауларының пайда болуын жіктеу.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.10
КҚ.3.5.13
АП 03
Темір жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жол шаруашылығын басқару құрылымы және ұйымдастыру. Жол шаруашылығын жүргізудің негіздері.Жолдың құжаттамасы. Жолдың ағымдық күтімі.Жолдың ағымдық күтімі бойынша тапсырмалар. Жол ақаулары, олардың пайда болуы және жою тәсілдері.Жол жағдайын бағылау. Жолдың үстіңгі қабатының ағымдық күтімі.Белгі беру белгілерін, өткелдерді және жол төсемдерін күту. Темір бетонды шпалдардағы жолдың күтімі. Тоғыспайтын жолдардың күтімі.Электр тартылысты, орталықтандырылған және автоблокталған желідегі жол күтімі. Пойыздар қозғалысының жылдамдығымен желідегі жол күтімі. АЖЖ бойынша жұмыс негіздері. Рельстердің тозуы және бағыт бұрмаларының металлдық бөліктері. Жолды жөндеу. Жол жөндеуді ұйымдастыру. Технологиялық үрдістер және жол жұмыстарының өндірісі. Жолды көтере жөндеу. Жолдың ортаңғы қабатын жөндеу. Жолды толық жөндеу. Рельстерді толық ауыстыру. Жөнделген жолды қабылдау ережелері. Бағыттық бұрмаларды ауыстыру. Жер төсемдерін толық жөндеу. Өткелдерге толық жөндеу жүргізу.ЖЖҚ элементтерін жөндеу. Рельстерді жөндеу. Бағыт бұрмаларындағы металлды бөлшектерді жөндеу. Бөренелер мен шпалдарды жөндеу. Ескі материалдарды жөндеуден кейін қабылдаудағы техникалық шарттар. АЖЖ бойынша жұмысты ұйымдастыру. Жолдың техникалық жағдайын бақылау және есепке алу бойынша құжаттамалар. Жол жағдайы бағалау. АЖЖ бойынша жоспарлы ескерту жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау. Лауазымдық нұсқаулық және есеп беру бойынша техникалық құжаттар. Жолды қардың тозуынан және су кетуінен қорғау.
Білімдер:
- жер төсемі мен жолдың жоғарғы қабатын кезекті, күтіп ұстау мен орташа және күрделі жөндеу технологиясы;
- теміржол табандарын пайдаланудың техникалық шарттары мен нормалары.
Іскерліктер:
- жасанды құрылыстар мен жер төсемі және жолдың жоғарғы қабатының ақауларын анықтау;
- жөндеу жұмыстарын техникалық пайдаланудың ережелерінің талаптарымен сәйкес жүргізу.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.4
ПК 3.5.9
СД.02
Неразрушающий контроль рельсов.
Дефекты рельсов и элементов переводов. Основы неразрушающего контроля. Физические основы электромагнитных методов неразрушающего контроля рельсов. Физические основы ультразвукового неразрушающего контроля рельсов
Приборы и средства неразрушающего контроля. Блок - схемы дефектоскопов. Магнитные дефектоскоп МРД-66. Магнитные и ультразвукового вагоны-дефектоскопы. Ультразвуковой дефектоскоп УРДО-3. Ультразвуковые дефектоскопы Поиск-2, Поиск-10Э. Ультразвуковой дефектоскоп Рельс-6.
Бесконтактной и низкочастотный ультразвуковые дефектоскопы УДС1-20, УДС1-01. Организация контроля сварочных стыков рельсов. Организация комплексного использования дефектоскопов, их технические обслуживание и ремонт.
Знания:
- классификации методов неразрушающего контроля рельсов, назначения, устройства и принципа действия дефектоскопов, порядка обнаружения остродефектных рельсов и элементов стрелочных переводов.
Умения:
- с помощью дефектоскопных тележек определять виды, типы и происхождение дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов в соответствии с их классификацией.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.9
ПК 3.5.10
ПК.3.5.13
СД.03
Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути.
Организация и структура управления путевым хозяйством. Паспортизация пути. Текущее содержание пути. Задачи текущего содержания пути. Неисправности пути, причины их появления и способы устранения. Контроль состояния пути. Текущее содержание верхнего строения пути. Содержание земляного полотна, переездов и сигнальных знаков. Содержание пути на железобетонных шпалах. Содержание бесстыкового пути. Содержание пути на линиях с автоблокировкой, централизацией и электрической тягой. Содержание пути на линиях со скоростным движением поездов. Содержание пути на пучинных участках. Основные работа по ТСП. Износ рельсов и металлических частей стрелочных переводов. Ремонт пути. Организация ремонта пути. Технологические процессы производство путевых работ. Подъемочный ремонт пути Средний ремонт пути. Капитальный ремонт пути. Сплошная смена рельсов. Правила приемки отремонтированного пути. Смена стрелочных переводов. Капитальный ремонт земляного полотна. Капитальный ремонт переездов. Ремонт элементов ВСП. Ремонт рельсов. Ремонт металлических частей стрелочных переводов. Ремонт шпал и брусьев.
Технические условия на приемку отремонтированных старогодных материалов. Организация работ по ТСП. Документация по учету и контролю технического состояния пути. Оценка состояния пути. Планирование и организация планово-предупредительных работ по ТСП. Техническая документация по отчетности и должностные инструкции. Защита пути от снежных и песчаных заносов и паводковых вод.
Знания:
-технологий текущего содержания, среднего и капитального ремонтов земляного полотна и верхнего строения пути;
- норм, допусков и технических условий эксплуатации железнодорожного пути.
Умения:
- определять неисправности земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений;
- производить ремонтные работы в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.11
КҚ.3.5.13
АП 04
Жол және құрылыс жұмыстарына арналған машиналар мен механизмдер.
Жол шаруашылығының энергетикасы. Ішкі қыздыру қозғалтқыштары. Электр стансалары мен желілері. Электрлі жол құралдары. Гидравликалық жол құралы. Құрылыс жұмыстары үшін механикаландырылған құралдар.
Электрленген құрал. Ішкі қызу қозғалтқышты құралдары. Ауыр үлгідегі жол машиналары. Жер төсемін жөндейтін машиналар. Жолды балласттан және рельстік түйісулерден тазалайтын және қоқыстанудан тазалайтын машиналар. Рельс шпалды темір торларды бағыт бұрмаларын қоюға арналған машиналар. Түзетуге, шегелеуге және тығыздауға және балласт призмасын өңдеуге арналған машиналар.
Білімдер:
- теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің жұмыс проинципі, техникалық сипаты мен міндеттері және құрылғылары.
Іскерліктер:
- теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде машиналар мен механизмдерді олардың техникалық талаптары мен міндеттеріне сәйкес пайдалану.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ.3.5.0
КҚ 3.5.13
АП 05
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы жалпы мәліметтер мен ережелер. Габариттер. Жол шаруашылығының ғимараттары мен құрылғылары. Вагон және локомотив шаркашылығындағы ғимараттар мен құрылғылар, сумен қамтамасыз ету және су құбырлары. Қалпына келтіру құралдары. Станциялық шаруашылықтың ғимараттары мен құрылғылары. Сигнализация, автоматтандыру, блоктау және байланыс ғимаратты мен құрылғылары.Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. ТЖ электрмен қамтамасыз ету ғимараттары мен құрылғылары. Ғимараттар мен құрылғыларды бақылау, оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: Жалпы талаптар. Жылжымалы құрамға қызмет көрсету және жөндеу. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары. Жол жұмыстарын орындау кезіндегі пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық. Жалпы ережелер. Жұмыстарды атқару орны бойынша поездардың өту жылдамдығы және шарттары. "Терезедегі" жұмысты атқару реті және жол машиналарының жұмыстары. Өткелдерде жұмыс жасау кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Стансаларда жұмыс атқару кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Пойыздар қозғалысына күтпеген жерден болған кедергі кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Ескерту берудің тәртібі. Жылжымалы бiрлiктермен пайдалануын реті. Пойыздар тоғысуының реті. Жолдың үстіңгі қабатына материалдарды орналастыру. Пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілік таныту. Жұмыс пойыздарының қалыптастыру кестесі. Жол машиналарының бiр жағынан жiберілуіндегі рұқсат етілген жылдамдықтар.
Білімдер:
- теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтарды орындау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.11
ПК.3.5.13
СД.04
Машины и механизмы для путевых и строительных работ.
Энергетика путевого хозяйства. Двигатели внутреннего сгорания. Электрические станции и сети. Механизированный путевой инструмент. Электрический и гидравлический путевые инструменты. Механизированный инструмент для строительных работ. Электрический инструмент. Воздушный инструмент. Инструмент с двигателями внутреннего сгорания. Путевые машины тяжелого типа. Машины для лечения земляного полотна. Машины для балластировки и подъемники пути на балласт. Машины для очистки балласта и рельсов скреплений и удалений засорителей. Машины для перевозки и укладки рельсошпальной решетки, стрелочных переводов и плетей бесстыкового пути. Машины для выправки, подбивки и рихтовки пути, уплотнение и отделки балластной призмы. Оборудование производственных баз ПМС. Машины для сборки и разборки рельсошпальной решетки. Машина для сварки и обработки рельсов ПРСМ-3. Моторные гайковерты ШПМ-2/МГ и ПМГ. Оборудование шпалоремонтной мастерской. Машины для борьбы со снежными заносами. Снегоочистители. Снегоуборочные машины и стационарные устройства. Подъемно-транспортные машины. Стрелочные краны. Козловые краны. Башенные и портальные краны. Грузовые и пассажирские дрезины и летучки. Автомобили и тракторы. Машины для производства строительных работ. Землеройные и землеройно-транспортные машины. Дробильно-сортировочные машины. Машины для приготовления бетонов и растворов. Машины и оборудование для подготовки арматуры. Машины и оборудование для укладки бетона и формирования изделий. Перспективы развития и повышение надежности путевых и строительных машин.
Знания:
- назначения, устройства, технических характеристик и принципов действия машин и механизмов применяемых при строительстве и ремонте железнодорожного пути.
Умения:
-эксплуатировать машины и механизмы при строительстве и ремонте железнодорожного пути в соответствии с их назначением и техническими характеристиками.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК.3.5.0
ПК 3.5.13
СД.05
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402):Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ.
Порядок производства работ в "окно" и работы путевых машин. Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях
Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.16
КҚ 3.5.17
АП 06
Теміржол көлігіндегі ғимараттар мен құрылыстар.
Азаматтық ғимараттар құрылымының негізгі үлгілері. Азаматтық ғимараттардың конструктивті тұлғалары жіне конструкциондық элементтері. Іргетастар мен табандар. Қаңқа қабырғалары мен элементтері. Жабулар мен едендер. Қалқандар. Терезелер мен есіктер. Шатырлар мен аспа төбелер. Жабындар. Тепшектер. Ірі панельді ғимараттар. Көлемді шығырлы ғимараттар. Ағаш ғимараттар. Техникалық-тазалық және инжинерлік жабдықталған ғимараттардың құрылыстық элементтері. Азаматтық ғимараттардың негізгі жобалары. Темір жолдағы өндірістік ғимараттардың құрылымдары. Теміржол көлігіндегі ғимараттардың құрылымдық үлгілері мен жіктелуі
Іргетастар және іргетас бөренелері. Темір бетонды және болат тіректер. Қабырғалар мен фахверкалар. Терезелер, есіктер, қақпалар. Жабындар мен фонарлар. Едендер. Қалқандар мен ғимараттың басқа элементтері.Инженерлік ғимараттардың құрылымдары. Өндірістік ғимараттардың негізгі жобалары. Мобильдік ғимараттар. Ерекше шартпен тұрғызылған ғимараттар құрылымы. Отырып қалатын жерлердегі ғимараттардың ерекшелiктерi. Сейсмикалық аудандардағы ғимараттардың ерекшеліктері. Сәулет туралы қысқаша мәліметтер.
Сәулеттiк композицияның көркем құралдары. Сәулет тарихынан қысқаша мәліметтер.
Жеке-топтық сабақтар.
Білімдер:
- құрылымдық элементтердің түрлері, заманауи азаматтық және өндірістік құрылыстар мен ғимараттардың құрылысы мен жіктелуі;
- ерекше жерлерде салынатын ғимараттар мен құрылыстардың ерекшеліктері;
- жобалық құжаттамалар жұмысы мен архитектурасы, жобалау негіздері.
Іскерліктер:
- азаматтық және өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың түрлері мен элементтерін ажырата білу;
- ғимараттар мен құрылыстар элементтерінің құрылымдық және номиналды өлшемдері мен класстарын анықтау;
- салынатын ғимараттар мен құрылыстардың техникалық-экономикалық бағалауын жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП 07
Құрылыс құрылымдарының негiзгi есептері.
Құрылыстық құрылымдардың негізгі есептері мен жобалары. Жүктемелер мен әсер етулер. Есептеу кедергілері. Қайта жасау жағдайындағы әдістер. Жүктемелердің жиыны. Металдық құрылымдар. Металдық құрылым үлгілері. Сұрыптама. Болат құрылымдар элементтерінің есебі. Болат құралымдардың элементтерiн қоса есептеу және құрастыру. Болат шығырлардың есептері мен құрылымы. Болат бағаналардың құрылымы мен есебі. Болат фермалардың құрылымы мен есебі. Темір бетонды құрылымдар. Қолдану аясы. Бетонның маркасы мен классы. Темір бағана.
Темір бетнды құрылымның жұмысы. Шиеленiстi - өзгертiлген күй кезеңдері. Иілетін элементердің есебі. Созылмалы және жиылмалы элементтер есебі. Жобалы-кернеулік темір бетонды құрылымдарды есептеудің негізгі ережелері. Темірбетонды іргетастардың құрылымы мен есебі. Тасты құрылымдар. Материалдар, құрылымдық кестелер жіне тасты құрылымдардың есебі. алыптастырылған құрылымдардың түрлері мен есебі. Ағаш құрылымдар. Ағаш құрылымдардың элементтерін есептеу. Ағаш құрылымдары элементтерінің қосылуы және есебі.
Білімдер:
- өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар мен құрылыстардың құрылыстық құрылымдарының құрылуы мен есептеулерінің әдістері, элементтерінің жіктелуі.
Іскерліктер:
- құрылыстық құрылымдардың түрлерін анықтау және таңдау;
- беріктілік коэффициенті мен материалдардың төзімділігіне, жүктемелердің сипаты мен жіктелуі бойынша ғимараттар мен құрылыстар элементтерінің құрылуы мен есептерін жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП 08
Құрылыстық өндірісті ұйымдастыру технологиясы.
Құрылыстық өндірістің негізгі ережелері. Құрылыстық өндірісітің ерекшеліктері.
Дайындық жұмыстары. Көліктік және тиеу-түсіру жұмыстары. Құрылыстық-монтажды жұмыстардың технологиясы. Жер жұмыстары. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының технологиясы.
Жығу жұмыстар. Таспен жұмыс. Тасты жұмыстар. Ағаш ұсталық және ағаш шеберлiк жұмыстар. Бетондық және темір бетонды жұмыстар. Құрылыстық құрылымдардың монтажы.
Қорғайтын және оқшаулағыш жабындардың құрылымы. Бөлімдік жұмыстар. Ғимараттарды жөндеу мен кәсіпорындарды қайта құру кезіндегі құрылыстық-монтаждық жұмыстар. Жөндеу жұмыстарының технологиясы. Құрылысты ұйымдастыру және жұмысты атқару. Құрылысты ұйымдастыру және атқару жұмыстарының жобалары. Құрылыстық өндірістің ағымдық ұйым негіздері. Объектілерді ағымдық, толық және қайта жаңарту кезіндегі жұмыстың ұйымдастырылуы. Құрылыстық өндірісті технологиялық-ұйымдастыру дайындығы. Құрылыстың күнтізбелік жоспары. Құрылыстық негізгі жоспар. Құрылысты басқару. Құрылыс жүргізіліп бітірген оъектілер мен жұмысты тапсыру.
Білімдер:
- құрылыстық өндіріс пен заманауи технологияны ұйымдастыру және құрылыс нормалары құрылыстық жұмыстарды ұйымдастыру ережелерінің әдістері мен нысандары;
- құрылыстық-құрастыру жұмыстары тәсілдерінің тәртібі.
Іскерліктер:
- құрылыстық-құрастыру жұмыстарын орындауды қамтамасыз ету;
- құрылыстық-құрастыру жұмыстарын орындауға техникалық құжаттаманы құру, нормативті-техникалық және анықтамалық әдебиеттермен жұмыс жасау;
- еңбектің алдыңғы қатарлы әдістерін енгізу және қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтауды бақылау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП 09
Көліктегі экономика және өндірісті басқару.
Стансаның жол машиналары мен жол аралығының шаруашылық есебі. Шаруашылық есебінің негізгі ережелері. Қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету. Өндірісті дамыту қорының құралдарын қолдану. Өндірістік-қаржылық әрекетті талдау, есептеу және есеп беру негіздері. Жасампаздық және патенттік құқық; бухгалтерлік есеп. Есеп беру мен есептеу негіздері. Жолдың жоғарғы қабатының материалдарын есептеу. Бухгалтерлік есеп. ПМС пен жол аралығының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау. Күрделі жұмыс шығынын талдау. Еңбек бойынша жоспарды орындауды талдау. Сметалы нормативтер мен сметалы құжаттамалар. Жобалық-сметалы құжаттаманы сараптау, бекіту және келісу. Жол шаруашылығы өнеркәсіптік кәсіпорнының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау, ұйымдастыру және жоспарлау. Жол шаруашылығының өнеркәсіптік кәсіпорындары. Өндірістік әрекетті жоспарлау. Экономикалық ынталандыру қорлары мен еңбекақы қорларын жоспарлау.
Білімдер:
- нарықтық экономика жағдайындағы локомотив шаруашылығы мен темір жол көлігінің міндеттері, локомотив шаруашылығының рөлі мен міндеттері, жылжымалы құрамды пайдалану, жөндеу және техникалық қызметін ұйымдастыру, еңбек төлемін реттеудің сауалдары.
Іскерліктер:
- жылжымалы құрамнық техникалық қызметі мен жөндеуді пайдалануды ұйымдастырудың сұрақтарын экономикалық негіздермен шешу, локомотив депосы жұмысының көлемді және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау, өндірістік аймақтар, материалдар мен запастағы бөліктерді, жұмысшылар құрамы мен еңбекті төлеу қорын жабдықтау қажет.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.16
ПК 3.5.17
СД.06
Конструкция зданий и сооружений на железнодорожном транспорте.
Основные типы конструкций гражданских зданий. Конструкционные элементы и конструктивные типы гражданских зданий. Основания и фундаменты. Стены и элементы каркаса. Перекрытия и полы. Перегородки. Окна и двери. Крыши и подвесные потолки. Кровля. Лестницы. Крупнопанельные здания. Здания на объемных блоках. Деревянные здания. Строительные элементы санитарно-технического и инженерного оборудования зданий.
Основы проектирования гражданских зданий. Конструкция производственных зданий на железных дорогах. Классификация и конструктивные типы зданий на железнодорожном транспорте. Фундаменты и фундаментные балки. Железобетонные и стальные каркасы. Стены и фахверки. Окна, двери, ворота. Покрытия и фонари.
Полы. Перегородки и другие элементы зданий. Конструкции инженерных сооружений. Основы проектирования производственных зданий. Мобильные здания. Конструкции зданий, возводимых в особых условиях. Особенности зданий на просадочных грунтах. Особенности конструкций зданий в сейсмических районах. Краткие сведения об архитектуре. Художественные средства архитектурной композиции. Краткие сведения из истории архитектуры.
Знания:
- классификаций и конструкций современных гражданских и производственных зданий и сооружений, типов конструктивных элементов;
- особенностей зданий и сооружений возводимых в особых условиях;
- основы проектирования, архитектуры и работы проектной документацией.
Умения:
- различать типы и элементы гражданских и производственных зданий и сооружений;
- определять классы, номинальные и конструктивные размеры элементов зданий и сооружений;
- производить технико-экономическую оценку возводимых зданий и сооружений.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.07
Основы расчета строительных конструкций.
Основы проектирования и расчета строительных конструкций. Нагрузки и воздействия. Расчетные сопротивления. Метод предельных состояний. Сбор нагрузок. Металлические конструкции. Типы металлических конструкций. Сортамент. Расчет элементов стальных конструкций. Расчет и конструирование соединений элементов стальных конструкций. Конструкция и расчет стальных балок. Конструкция и расчет стальных колонн. Конструкция и расчет стальных ферм. Железобетонные конструкции. Область применения. Классы и марки бетона. Арматура. Работа железобетонных конструкций. Стадии напряженно-деформированного состояния. Расчет изгибаемых элементов. Расчет растянутых и сжатых элементов. Основные положения расчета предварительно – напряженных железобетонных конструкций. Конструирование и расчет железобетонных фундаментов. Каменные конструкции. Материалы, конструктивные схемы и расчет каменных конструкций. Виды и расчет армированных каменных конструкций. Деревянные конструкции. Расчет элементов деревянных конструкций. Расчет и соединение элементов деревянных конструкций.
Знания:
-классификации элементов, методов расчета и конструирования строительных конструкций промышленных и гражданских зданий и сооружений.
Умения:
- определять и выбирать типы строительных конструкций;
- производить расчеты и конструирование элементов зданий и сооружений по классификациям и характеристиками нагрузок, прочности материалов и коэффициента надежности.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК.3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.08
Технология организации строительного производства.
Основные положения строительного производства. Особенности строительного производства. Подготовительные работы. Транспортные и погрузочно-разгрузочные работы. Технология строительно-монтажных работ. Земляные работы. Свайные работы. Каменные работы. Плотничные и столярные работы. Бетонные и железобетонные работы. Монтаж строительных конструкций. Устройство защитных и изоляционных покрытий. Отделочные работы. Строительно-монтажные работы при реконструкции предприятий и ремонта зданий. Строительно-монтажные работы при реконструкции предприятий. Технология ремонтных работ. Организация строительства и производства работ. Проекты организации строительства и производства работ. Основы поточной организации строительного производства. Организация работ при реконструкции, капитальном и текущем ремонте объектов. Организационно-техническая подготовка строительного производства. Календарные планы строительства. Строительный генеральный план. Контроль за строительством. Сдача работ и законченных строительных объектов
Знания:
- формы и методы современных технологий и организации строительного производства, строительных норм и правил организации строительных работ;
- порядка приемки строительно-монтажных работ.
Умения:
- обеспечивать выполнения планов строительно-монтажных работ;
- составлять техническую документацию на выполнение строительно-монтажных работ, работать с нормативно-технической и справочной литературой;
- внедрять передовые методы труда и контролировать соблюдений правил техники безопасности.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК.3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.09
Экономика транспорта и управление производством.
Хозяйственный расчет дистанции пути и путевой машинной станции. Основные положения хозяйственного расчета. Финансирование и материально-техническое обеспечение. Материально-техническое обеспечение. Фонды экономического стимулирования. Использование средств фонда развития производства. Сметная документация. Системы документации и калькуляции. Локальные и объектные сметные расчеты. Сводный сметный расчет. Порядок формирования договорных цен. Накладные расходы. Расчет внешне накладных расходов. Авторский надзор и его формы. Стоимость строительство путевых машин. Изобретательство и патентное право. Основные положение по организации изобретательства. Основы изобретательского и патентного права. Открытия и изобретательство. Затрат на изобретение рационализации. Основы учета, отчетности и анализа производственно-финансовой деятельности. Бухгалтерский учет. Основы учета и отчетности. Учет материалов верхнего строение пути. Бухгалтерская отчетность. Анализ производственно-финансовой деятельности дистанцией пути и ПМС. Анализ расходов на капитальный ремонт. Анализ выполнение плана по труду. Сметные нормативы и сметная документация. Согласования, утверждения и экспертиза проектно-сметной документации. Планировки, организация и анализ производственно-финансовой деятельности промышленных предприятий путевого хозяйства. Промышленные предприятия путевого хозяйства. Планирование производственной деятельности. Планирования фонда заработной платы и фондов экономического стимулирования.
Знания:
- задач железнодорожного транспорта и локомотивного хозяйства в условиях рыночной экономики, структур управления локомотивным хозяйством, роли и задачи локомотивного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое путевого хозяйства, вопросы нормирования оплаты труда.
Умения:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания путевого хозяйства, выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих производственно-финансовый план по труду.
БК7
БК6
БК9
БК13

Жұмыс кәсібін игерудегі оқу практикасы. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Өңірлердегі жол монтері (машықтанушы) ретіндегі жұмыс. 2-3 дәрежелі жол монтері дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру.
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игерудегі практикалық дағдылар мен ілімдерді меңгеру.
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП 03
Өндірістік-технологиялық құрылыс практикасы.
Қауіпсіздіктехникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық Жол және құрылыс жұмыстарын өндіру кезінде кәсіпорынның құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша ауысу кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Дублер (машықтанушы) ретінде немесе төленетін жұмыс орындарындағы жұмыс.Практика бойынша есеп беруді жасау.
- жылжымалы құрамды өндіру бойынша нақты кәсіпорынның әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП 04
Өндірістік-технологиялық практика.
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол аралығының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша жүру кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Төленетін жұмыс орнында немесе дублер (іскерлік сынақ) ретінде жұмыс жасау. Практика бойынша есеп беруді дайындау.
-жол аралығының әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндер арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП05
Диплом алдындағы практика.
Қауіпсіздіктехникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның өндірістік сипаты. Жол аралығының мәні мен рөлі. Жол жұмыстарын өндіру кезінде технологиялық процестермен танысу. Кәсіп пен біліктілік бойынша жұмысшылар санын талдау. Еңбек өнімділігінің деңгейі мен оны жетілдірудің іс шаралары. Еңбек ақы жүйесі мен материалдық ынталандырудың жүйесі. Жылжымалы құрамды және оның тораптарын құрастыру бойынша желілік графиктерді қолдану. Еңбек қорғау мен қоршаған ортаның күйі. Практика бойынша есеп беруді дайындау. Практикаларды өту кезінде диплом жобасын орындауға материалдарды дайындау мен жинауды жүзеге асыру керек
- алғашқы кәсіптік тәжірибені игеру, мамандық бойынша ілім білімді және дағдыны қорытындылау мен жетілдіру, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындығы, болашақ маманның материалдарды жинау мен қорытынды аттестацияға дайындығы
КҚ 3.5.1-3.5.10
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік маңыздылығы мен мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылықты тудыру;
БҚ 2
Өндірістік мәселелерді шешуде, жаңа білім мен ілімдерді игеруде шығармашылыққа ұмтылу;
БҚ 3
Әлемнің қазіргі ғылыми біртұтас кескінінің негізін меңгеру, рухани, мәдени, интеллектуалды тұтастығын игеру; заманауи қоғамның ортасынан өз орнын табу; өздігінен жетілдіруге тұрақты ұмтылу (өзін-өзі тануға, өзін-өзі басқаруға, өзін-өзі бағалауға, өздігінен реттеу және өзін жетілдіруге); шығармашылық тұрғыда өздігінен орындаушылыққа ұмтылу;
БҚ 4
Шет тілдерінде қарым-қатынас жасаудың қарапайым жолдарын меңгеру және оларды кәсіби қызметінде пайдалану;
БҚ 5
Орындайтын жұмысқа жауапкершілік таныту, игерілген кәсіптік білімді қолдана отырып кәсіби әрекет саласындағы мәселелерді тиімді етіп шешуге және өзіндік әрекет жасауға қабілетті болу;
БҚ 6
Жоғары білікті мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
БҚ 7
Еңбек қауіпсіздігін, санитарлық және өртке қарсы талаптар мен ішкі тәртіпті сақтау;
БҚ 8
Қоршаған ортаны қорғау ісіне араласу, алғашқы экологиялық білімді болу және көмек көрсете білу, табиғатты қорғау қажеттілігін түсіну;
БҚ 9
Алғашқы медициналық көмекті көрсету;
БҚ 10
Өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру, негізгі жабдықтарды, құралдар мен материалдарды сақтау мен қолданудың ережелерін білу;
БҚ 11
Әрдайым кәсіби шеберлігін арттыру, ғылыми ақпараттардан хабардар болуға, өндірістік үрдістерге алдыңғы қатарлы технологияларды енгізуге, еңбекті ғылыми ұйымдастырудың негіздерін игеруге ұмтылу;
БҚ 12
Қазақстан Республикасы Конституциясының негізін, Еңбек Заңнамасының әдептік және құқықтық нормаларын білу; ұжым мүшелерінің ынтымақтастығы мен өнімді өзара әрекетіне жағдай жасау;
БҚ 13
Салауатты өмір салты жайында хабардар болу, денешынықтыру дағдыларын білу және жетілдіру;
БҚ 14
Саланың техникалық объектілерінде жұмыс істеу кезінде болып жатқан физикалық және химиялық үрдістер мен көріністер жөнінде хабардар болу.
Кесте 2 – Кәсіптік құзыреттер
ТжәнеКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер(КҚ)
Жоғары деңгей

Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве монтера пути (стажера) в окорлодках.Сдача экзамена на присвоение разряда монтера пути 2-3 разряда.
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.03
Производственно-технологическая строительная практика
Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой предприятия по производству путевых и строительных работ.
Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.04
Производственно-технологическая практика Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути.Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.05
Преддипломная практика
Инструктаж по технике безопасности и охрана труда. Производственная характеристика предприятия. Роль и значение дистанции пути. Ознакомление с технологическим процессом припроизводстве путевых работ. Анализ численности рабочих по профессиям и квалификациям. Уровень производительности труда и меры по ее повышению. Система заработной платы и материального стимулирования. Применение сетевых графиков по сборке подвижного состава и его узлов. Состояние охраны труда и окружающей среды. Оформление отчета по практике. В период прохождения практик должны производить сбор и подготовку материалов к выполнению дипломного проекта
-овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
ПК 3.5.1-3.5.10
Примечание Таблица 1 – Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Стремиться к творческому подходу при решении производственных задач, к приобретению новых знаний и умений;
БК 3
Владеть основными аспектами современной научной целостной картины мира как духовной, культурной, интеллектуальной целостности; осознавать себя и свое место в современном обществе; обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
БК 4
Обладать элементарными умениями общения на иностранном языке и применять их в профессиональной деятельности;
БК 5
Быть ответственным за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать задачи в области профессиональной деятельности, используя полученные профессиональные знания;
БК 6
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
БК 7
Соблюдать правила безопасности труда, санитарные и противопожарные требования и внутренний распорядок;
БК 8
Участвовать в деятельности по защите окружающей среды, иметь первоначальные экологические знания и умения, понимать необходимость защиты природы;
БК 9
Оказывать первую медицинскую помощь;
БК 10
Организовывать свое рабочее место, знать правила пользования и хранения основного оборудования, инструментов и материалов;
БК 11
Постоянно повышать профессиональное мастерство, стремиться овладевать научной информацией, внедрять передовые технологии в производственные процессы, владеть основами научной организацией труда;
БК 12
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, Трудового Законодательства; способствовать продуктивному взаимодействию и сотрудничеству членов коллектива;
БК 13
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования;
БК 14
Иметь представление о физических и химических процессах и явлениях происходящих при работе технических объектов отрасли
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

140902 2 - Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі*
КҚ2.2.1 Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі ретінде кәсіби әрекетке дайындығы
КҚ2.2.2 Жол дистансасы мен өңірді басқарудың құрылысы туралы түсіну
КҚ2.2.3 Графикалық редакторлар мен компьютерлік техниканы қолданумен сызбалар мен сызуларды оқу және құрудың негізгі әдістерін игеру
КҚ2.2.4 Жол бригадирінің іс қағаздарын жүргізу негіздері және кәсіптік лексиканы игеру
КҚ2.2.5 Жер қабаты, жасанды құрылыстар мен жолдың істіңгі құрылысы туралы түсінікті қалыптастыру
КҚ2.2.6 Жол құралдары, механизмдері мен машиналарын қолдану аясында әрекет ету принципі, негізгі сипаттамасы жөнінде түсіну
КҚ2.2.7 Бұрмалы берілімдерді өлшеу мен есептеуді жүзеге асыру, жолдың түзу және қисық учаскелерінің енін бақылау, жолдың енін бақылау
КҚ2.2.8 Технологиялық үрдіс пен еңбек қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес жол мен жасанды құрылыстардың ағымдық ұстауы бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау
КҚ2.2.9 Апаттық жағдайлардың пайда болуы барысында алғашқы әрекеттерді жүзеге асыру
КҚ2.2.10 Техникалық құжаттаманы толтыру
КҚ2.2.11 Кәсіби әрекет барысында реттеуші құқықтық қатынастардың заңдары мен заңнамалық актілерін сақтау, еңбек қорғау нормалары мен ережелерін, қауіпсіздік техникасын, өнеркәсіптік санитария мен өртке қарсы қорғанысты сақтау
КҚ2.2.12 Теміржол табаны мен жасанды құрылыстарды жөндеу мен пайдалану барысында техникалық пайдалану, салалық және міндетті нұсқаулықтардың ережелерін орындауды қамтамасыз ету
140903 2 - Дефектоскопты арбалар операторы*
КҚ 2.3.1 Дефектоскопты арбалар операторы ретінде кәсіби әрекетке дайындығы
КҚ 2.3.2 Рельстер ақауларын жіктеу, дефектоскопты арбалар жұмысының принципін білу
КҚ 2.3.3 Жол шаруашылығының дефектоскопты арбаларын тексеру мен қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КҚ2.3.4 Теміржол табандарының рельстерін бақылау әдістерін таңдау
КҚ 2.3.5 Рельстерді тексеру мен теміржол табандарының ақауы бар және өткір ақаулы рельстерді тексеруді жүзеге асыру
КҚ2.3.6 Техникалық және нормативті құжаттамаларды толтыру
КҚ 2.3.7Техникалық пайдалану, салалық және міндетті нұсқаулықтар ережелерінің орындалуын қамтамасыз ету
140904 2- Дефектоскопты жабдықтар операторы*
КҚ 2.4.1 Дефектоскопты жабдықтар операторы ретінде кәсіптік әрекетіне дайындық
КҚ2.4.2 Дефектоскопты жабдықтардың негізгі техникалық сипатын игеру
КҚ2.4.3 Электрониканың негізгі заңдарын игеру және дефектоскопты жабдықтардың негізгі электрлі техникалық параметрлерінің негізгі заңдарын игеру

140902 2-Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений*
ПК.2.2.1 Готовность к профессиональной деятельности в качестве бригадира (освобожденного) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений.
ПК 2.2.2 Иметь представление о структуре управления дистанции пути и околодка.
ПК 2.2.3 Владеть основными методами построения и чтения чертежей и схем с использованием графических редакторов и компьютерной техники.
ПК 2.2.4 Владеть профессиональной лексикой бригадира пути и основами делопроизводства.
ПК 2.2.5 Иметь представление о земляном полотне, верхнем строении пути и искусственных сооружениях
ПК 2.2.6Иметь представление об основных характеристиках, принципах действия в области применения путевых приборов, механизмов и машин
ПК 2.2.7 Производить расчеты, измерения стрелочных переводов, контролировать ширину колеи, уровни прямых и кривых участков пути
ПК 2.2.8 Выполнять основные виды работ по текущему содержанию пути и искусственных сооружений в соответствии с требованиями технологического процесса и безопасности труда
ПК 2.2.9 Осуществлять первоочередные действия при возникновении аварийных ситуаций
ПК 2.2.10 Заполнять техническую документацию
ПК 2.2.11Соблюдать законы и законодательные акты регулирующих правовые отношения в процессе профессиональной деятельности, правил и норм охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты
ПК 2.2.12 Обеспечивать выполнения правил технической эксплуатации, отраслевых и должностных инструкций при эксплуатации и ремонте железнодорожного пути и искусственных сооружений
1409032- Оператор дефектоскопной тележки
ПК 2.3.1 Готовность к профессиональной деятельности в качестве оператора дефектоскопной тележки
ПК 2.3.2 Классифицировать дефекты рельсов, знать принципы работы дефектоскопных тележек
ПК 2.3.3 Производить проверку и обслуживание дефектоскопных тележек путевого хозяйства
ПК 2.3.4 Выбирать методы контроля рельсов железнодорожного пути
ПК 2.3.5 Производить проверку рельсов и выявлять дефектные и остродефектные рельсы железнодорожного пути
ПК 2.3.6 Заполнять техническую и нормативную документацию
ПК 2.3.7 Обеспечивать выполнение правил технической эксплуатации, отраслевых и должностных инструкций
140904 2- Оператор дефектоскопного оборудования
ПК 2.4.1 Готовность к профессиональной деятельности в качестве оператора дефектоскопного оборудования
ПК 2.4.2 Владеть основными техническими характеристиками дефектоскопного оборудования
ПК 2.4.3 Владеть основными законами электротехники и производить расчеты основных электротехнических параметров дефектоскопного оборудования

КҚ2.4.4 Еңбек қауіпсіздігінің технологиялық үрдістеріне сәйкес дефектоскопты жабдықтарын жөндеу, түзету, монтаждау мен қызмет көрсету бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау
КҚ2.4.5 Өзінің әрекетін жоспарлау және талдауды жүзеге асыру, дефектоскоп саласындағы алдыңғы қатарлы технологиялар мен ғылыми жетістіктерді, техникалық құралдарды тиімді қолдануды жүзеге асыру
КҚ2.4.6 Технологиялық құжаттамалар, шұғыл журналдар мен басқа нормативті құжаттарды толтыру
КҚ2.4.7 Техникалық пайдаланудың ережелері мен салалық және міндетті нұсқаулықтардың орындалуын қамтамасыз ету.
Орта буын маманы
140905 3- Техник-жолшы- құрылысшы
КҚ3.5.1 Техник-құрылысшы ретінде кәсіби әрекетке дайын болу
КҚ 3.5.2 Техник-құрылысшының кәсіби лексикасын игеру
КҚ3.5.3 ЕҚСЖ мен ЕСТД негізгі ережелерін орындау. ҚР стандарттау мен метрологияның мемлекеттік жүйелері
КҚ3.5.4 Жолдың жоғарғы құрылысының элементтерін есептеу барысында кинематика, статика және динамиканың заңдарын қолдану
КҚ3.5.5 Темір жолының жер қабаты, жолдың жоғарғы құрылысы мен жасанды құрылыстар және беріктілік пен тұрақтылыққа тексеру есебінің әдістері туралы түсіну
КҚ3.5.6 Жолды жөндеу бойынша технологиялық үрдістердің схемасын сызу және оқу, компьютерлік техниканы қолданумен техникалық құжаттаманы құру және жасау
КҚ 3.5.7 Жол құрылысының жақындау габаритін тексеру
КҚ3.5.8 Жер қабаты, жолдың жоғарғы құрылысы мен жасанды құрылыстардың ақауларын іздестіру мен байқаудың әдістерін игеру
КҚ3.5.9 Технологиялық үрдістер мен еңбек қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес жолдың кезекті ұстауын бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
КҚ3.5.10 Өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар мен құрылыстар, теміржол торабының құрылысы кезінде материалдар шығынының нормаларын есептеудің әдістерін игеру, құрылыс материалдарының қасиеті туралы түсіну
КҚ3.5.11 Жасанды ғимараттар, өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар мен құрылыстарды, жолдың жоғарғы құрылысының жер төсемін пайдалану, жөндеу және құрылысы кезінде іздестіру геодезиялық жұмыстарды жүзеге асырады
КҚ3.5.12 Азаматтық және өнеркәсіптік ғимараттар элементтерінің құрылымы туралы түсінікті қалыптастыру және құрылыс өндірісінің жұмысын ұйымдастыру
КҚ3.5.13 Автомобиль және теміржол жүрісіндегі көтеру-көліктік, жөндеу, жүк және тасымалдау машиналары мен механизмдерін кәсіби әрекетте дағдыларды қолдануды игеру
КҚ3.5.14 Өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар мен құрылыстарды ұйымдастыру бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау

ПК 2.4.4 Выполнять основные виды работ по монтажу, наладке, обслуживанию и ремонту дефектоскопного оборудования в соответствии с требованиями технологического процессами безопасности труда
ПК 2.4.5 Осуществлять анализ и планирование своей деятельности, эффективно использовать технические средства, научных достижений и передовых технологий в области дефектоскопии
ПК 2.4.6 Заполнять технологическую документацию, оперативные журналы и другие нормативные документы.
ПК 2.4.7 Обеспечивать выполнение правил технической эксплуатации, отраслевых и должностных инструкций.
Специалист среднего звена
140905 3- Техник- путеец - строитель
ПК 3.5.1 Быть готовым к профессиональной деятельности в качестве техника-строителя
ПК 3.5.2 Владеть профессиональной лексикой техника-строителя
ПК 3.5.3 Выполнять основные положения ЕСКД и ЕСТД. Государственной системы стандартизации и метрологии РК
ПК 3.5.4 Использовать законы статистики, кинематики и динамики при расчете элементов верхнего строения пути
ПК 3.5.5 Иметь представление о земляном полотне, верхнем строении пути и искусственных сооружениях железнодорожного пути и методов проверочных расчетов на прочность и устойчивость
ПК 3.5.6 Читать и вычерчивать схемы технологических процессов по ремонту пути, составлять и оформлять техническую документацию с использованием компьютерной техники
ПК 3.5.7 Проверять габариты приближения строения пути
ПК 3.5.8 Владеть методикой поиска и обнаружения неисправностей земляного полотна, верхнего строения пути и искусственны х сооружений
ПК 3.5.9 Выполнять основные виды работ по текущему содержанию пути в соответствии с требованиями технологического процесса и безопасности труда
ПК 3.5.10 Иметь представление о свойствах строительных материалов, владеть методикой расчета норм расходов материалов при строительстве железнодорожного пути, промышленных и гражданских зданий и сооружений.
ПК 3.5.11 Производить изыскательные геодезические работы при строительстве, ремонте и эксплуатации земляного полотна верхнего строения пути, искусственных сооружений, промышленных и гражданских зданий и сооружений.
ПК 3.5.12 Иметь представление о конструкциях элементов гражданских и промышленных зданий и организовывать работы строительного производства
ПК 3.5.13 Владеть навыками использования в профессиональной деятельности подъемно-транспортных, ремонтных, грузовых и перевозочных машин и механизмов на автомобильном и железнодорожном ходу
ПК 3.5.14 Выполнять основные виды работ по организации строительства промышленных и гражданских зданий и сооружений

КҚ3.5.15 Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыстарды, жол шаруашылығын ұйымдастыру мен экономика туралы көріністі қалыптастыру
КҚ3.5.16 Кәсіби әрекет саласында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету және қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария, өртке қарсы қорғаныс және еңбек қорғау нормалары мен ережелерін орындауды бақылау
КҚ 3.5.17 Техникалық пайдалану, салалық және міндетті нұсқаулықтардың ережелерін орындауды қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 711-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1107-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1411000 - Көпірлер мен көлік үңгі жолдары

ПК 3.5.15 Иметь представление об экономике и организации путевого хозяйства и промышленного и гражданского строительства
ПК 3.5.16 Обеспечивать безопасные условия труда в сфере профессиональной деятельности и контролировать выполнение правил и норм охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты
ПК 3.5.17 Соблюдать правила технической эксплуатации, отраслевых и должностных инструкций
Приложение 711
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1107
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1411000 – Мосты и транспортные тоннели
Квалификации:

120
20
БҰАП ОО
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер**
68/
486**
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және Кәсіптік практика
1728
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Танысу практикасы
36
ӨО 02
Геологиялық практика
144
ӨО 03
Геодезиялық практика
216
ӨО 04
Бөліну практика
360
ӨО 05
Жұмысшы мамандығын меңгеру практикасы
288
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Мамандық бойынша практика (технологиялық)
324
КП.02
Диплом алды практика
144
КП.03
Диплом жобасын орындау
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 02
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
ҚДДБ
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту бойынша қорытынды
4320
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады. Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 713-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1109-қосымша
1411000 – "Көпірлер мен көлік үңгі жолдары" мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны. (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі. мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- орыс тілінің синтаксисін;
- кәсіби терминдерді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның са-лауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік -биологиялық және психикалық-физиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді

120
20
ДОО. 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
68/
486**
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
1728
ПО. 00
Производственное обучение:
ПО. 01
Ознакомительная практика
36
ПО.02
Геологическая практика
144
ПО.03
Геодезическая практика
216
ПО.04
Разбивочная практика
360
ПО.05
Практика освоения рабочей профессии
288
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика по профилю специальности (технологическая)
324
ПП.02
Преддипломная практика
144
ПП.03
Выполнение дипломного проекта
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
180
ИА. 00
Итоговая аттестация***
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 713
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1109
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1411000 – "Мосты и транспортные
тоннели"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- синтаксис казахского языка;
- профессиональные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК2,3,4,5, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.

БҚ 8,9
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзілік және отан мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтауды;
- жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалануды.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелері.
Білімдер:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылыми танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез құлығын, оның санасының маңызын, саналы мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам-әлеуметтік мәдени жүйе ретінде.Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынастар. Әлеуметтік процесстер, әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым-қатынастар.Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары.
Білімдер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
- әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
- әлеуметтік тұғыр формаларды, түлғаны оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
Іскерліктер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
- әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
- реттегіш формаларды, түлғаны әлеуметтендіру процессінің ерекшеліктерін;
істеуі керек:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңыктауды;
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП 0.4
Экономика негіздері.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидаттары.
Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде бағдарлау үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдануды.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
БҚ 3,4,5,6,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 0.1
Мемлекеттік тілде іс кағаздарын жүргізу.
Кәсіптік қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу техноло-гиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйым-дастырудың тәртібі. Кеңселік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды;
- қызметтік хатты құру әдісін, құжаттардың орналасуы мен жіктелімін.
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу және құру.

БК 8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры.
Сохранение мирового и национального культурного наследия.
Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию.
Умения:
- сохранение мирового и национального культурного наследия;
- использование местного краеведческого и культурного наследия
БК 3,4,5,6,7
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК3,4,5,6,7
СЭД.03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК3,4,5,6,7
СЭД.04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной
БК 3,4,5,6,7
СЭД.05
Основы права.
Право, понятие, система, источники,
Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 3,4,5,6,7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования, предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов.
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.

БҚ 4,5,6,7
КҚ 3.1.2, 3.1.14
ЖКП 0.2
Сызу.
Жазуларға, белгі көрсетулерге, ауқымдар, сызуға қойылатын талаптар. Жобалық сызудың негіздері. Сызба геометрия негіздері. Жобалық сызудың жаңадан жасалған тәсілдері. Тапсыру, құрастыру сызбаларын, қосу, сызу тетіктерін орындау тәртібі. Құрылыстық сызу элементері. Құрылыстық сызу және машина жасау құрылысына арналған үлгілер.
Білімдер:
- геометриялық денелерді салу жолдары
- сызбалар ресімдеудің негізгі ережелерін;
- конструкторлық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу мен әзірлеудің ережелерін
Іскерліктер:
- құрастыру бірліктерін, сызба бөлшектерін орындауын;
- суреттерді орындауын;
- сызбалардын оқуын;
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін пайдалануды;
- инженерлік графиканың құралдарын қолдануды.
БҚ 2,6,10
КҚ.1.1., 3.1.2., 3.1.9, 3.1.10
ЖКП 0.3
Техникалық механика негіздері мен құрылыс статикасы.
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы.
Тепе-теңділіктің техникалық механика негіздері мен құрылыс статикасы:
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы.
Тепе-теңділіктің орнықтылығы.
Материалдардың қарсылық негіздері.
Созылу-сығылу. Кесіндіге және жаншылуға есептеулер. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары. Тік білеудің иілуі.
Қиғаш иілу және орталықтан тыс сығылу. Тік қималы білеулердің ығысуы және бұралуы. Орталық-сығылу сырықтардың беріктігі.
Динамикалық және қайта-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік.
Құрылыстардың статикасы.
Жазық сырықтар жүйелерінің геометриялық өзгертілмеуін зерттеу.
Көп бойлы статикалық анықталатын білеулер.
Статикалық анықталатын жазық рамалар. Статикалық анықта-латын жазық фермалар. Статикалық анықталатын жазық жүйелеріндегі ауыстырылуды анықтау. Кесілмеген білеулер. Тіреуіш қабырғалар.
Білімдер:
- негізгі күш жүйелерін;
- күштердің жазық жүйесінің тепе-теңдігін;
- нүкте мен белдікке қатысты күш сәтін, деформацияланған дененің қасиеті және деформацияның сипаттамасы туралы
- негізгі гипотезасы мен дәлділігін;
- құрылыстардың геометриялық құрылымын зерттеу тәсілдерін;
- көпбойлы арқалықтарда, рамалар мен аркаларда эпюраларды салу әдістерін.
Іскерліктер:
- тірек реакцияларын аналтикалық анықтауды;
- күштердің әр түрлі жүйелерінің тепе-теңдігіне тапсырмаларды шешу;
- жай және күрделі қималардың ауыртпалық орталығының орналасуын анықтауды;
- болат илемдеуінің түржинынын пайдалануды;
- қима әдісімен ішкі күштердің анықталуын;
- ішкі күштер факторлары мен кернеулерінің эпюрлерін салуды;
- көп бойлы арқалықтар мен рамаларда эпюрлерді салуды;
- арка мен фермалардағы күшейтуді анықтауды;
- арқалық пен фермалардағы әсер ету

БК 4,5,6,7
ПК 3.1.2, 3.1.14
ОПД 02
Черчение.
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи.
Основные методы проецирования.
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Элементы строительного чертежа.
Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации
Умения:
-выполнение чертежей деталей, сборочных единиц,
-выполнение эскизов,
-чтение чертежей.
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 2,6,10
ПК3.1.1., 3.1.2.,
3.1.9, 3.1.10
ОПД 03
Основы технической механики и статика сооружений.
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики.
Плоская система сходящихся сил.
Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести.
Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие.
Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений.
Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения.
Устойчивость центрально-сжатых стержней.
Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Статика сооружений.
Исследование геометрической неизменяемости плоских стержневых систем. Многопролетные статически определимые балки.
Статически определимые плоские рамы.
Статически определимые плоские формы.
Определение перемещений в статически определимых плоских системах.
Неразрезные балки.
Подпорные стены.
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
- способы исследования геометрической структуры сооружений;
- методы построения эпюр в многопролетных балках, рамах, арках.
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.
- строить эпюры в многопролетных балках и рамах;
- определять усилие в арках и фермах;
- строить линии влияния в балках и фермах и определять по ним усилия.

БҚ 3,4,6,
КҚ 3.1.3, 3.1.8,
БҚ3.1.9, 3.1.10,
КҚ3.1.11, 3.1.16, 3.1.18
ЖКП0.4
Электротехника және электроника.
Электр алаңы. Тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегі. Электромагнетизм. Өткізгіш бұйымдары және электрайырғыш материалдары. Электрлік өлшемдер. Тұрақты және ауыспалы ток электр машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері Электрониканың физикалық негіздері. Электрлік аспаптар. Электронды генераторлар мен өлшеуіш аспаптар. Автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғылары. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.
Микроэлектрониканың интегральды сұлбалары. Энергияны сақтайтын технологиялар; құрылыс алаңында электр қауіпсіздігі.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- тұрақты және ауыспалы токтың электртізбегін, электрмагнетизмді;
- трансформаторлар түрлерін;
- электрожетек негіздерін;
- электроника негіздерін;
- электронды түзегіштер және стабилизаторларды;
- микропроцесстер мен микро ЭЕМ жұмысы қағидаттарын;
Іскерліктер:
- өткізгіш бұйымдары мен электрайырғыш материалдарын пайдалануды;
- электр өлшемдерді пайдалануды;
- тұрақты және ауыспалы тоқ, электрмашиналарын пайдалануды;
- электр энергиясын беру мен бөлуді;
- электрон аспаптарды қолдануды;
- автоматика мен есептеу техникасының электротехника негіздері құрылғыларын пайдалануды.
БҚ 1-9
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.11, 3,1.15-3.1.20
ЖКП 0.5
Құрылыс материалдары мен бұйымдары.
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері. Тас материал дары, органикалық тұтқыр материалдар, асфальт бетоны, асфальтбетондық қосындылар, минерал тұтқыр материалдар, цемент бетоны, цементбетондық қосындылар және олардың негізгі қасиеттері. Тұтқыр материалдармен бекітілген грунттар, жергілікті құрылыс материалдары. Құрылыс материалдар мен бұйымдар туралы ғылымдағы жаңалықтар; құрылыс бұйымдарын өндіргенде ресурс пен энергияны сақтайтын технологиялар.
Білімдер:
- құрылыс материалдары мен бұйымдарының физикалық, механикалық, технологиялық қасиеттері және оларды қолдану салалары, оларды қабылдау мен қоймаға қою ережелерін;
Іскерліктер:
- сыртқы белгілері мен таңбасы бойынша құрылыс материалдар мен бұйымдарының түрі мен сапасын анықтауды;
- пайдаланудың нақты жағдайлары үшін құрылыс материалдары мен бұйымдарының техникалық және экономикалық негізделген таңдауын жасауды.
БҚ 1-6,8,9,11
КҚ 3.1.1-3.1.3, 3.1.9-3.1.11, 3.1.17, 3.1.18
ЖКП 0.6
Геология және гидрогеология.
Геология мен гидрогеологияның негіздері. Жердің құрылысы мен құрамы. Жер қабатының мине-ралдары. Жердің ішкі сыртқы күштерінің Геология және гидрогеология:
Геология мен гидрогеологияның негіздері. Жердің құрылысы мен құрамы. Жер қабатының минералдары. Жердің ішкі сыртқы күштерінің геологиялық әрекеті, таужыныстары мен жер асты сулары. Инженерлік геология негіздері. Жердің құрамы, жіктелімі және негізгі физикалық-механикалық қасиеттері. Жердің жіктелімі мен зертханалық сынаулар. Инженерлік-геологиялық зерттеу негіздері. Инженердік құрылыстарға геологиялық үдерістердің әсер етуі; жобалау мен құрылыста инженерлік-геологиялық іздеулер.
Білімдер:
- жердің құрылысы мен құрамын;
- жер мен топырақтардың жіктелімін және негізгі физикалық, механикалық қасиеттерін;
- жер астындағы су қозғалысының заңдарын;
- инженерлік-геологиялық зерттеудің кезеңдерін;
- тау техникалық ұғымдарын және терминологияны.
Іскерліктер:
- атылған вулкандардың шикізаттарын жол құрылысында пайдалануды, тануды және анықтауды;
- топырақтың құрамын және қасиетін әр түрлі әдістер бойынша анықтауды;
- кен орындарының паспорттарын құруды.

БК 3,4,6,
ПК 3.1.3, 3.1.8,
3.1.9, 3.1.10,
3.1.11, 3.1.16,
3.1.18
ОПД 04
Электротехника и электроника.
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Физические основы электроники.
Электронные приборы.
Электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
Микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Интегральные схемы микроэлектроники. Энергосберегающие технологии; электробезопасность на строительной площадке.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
- электронные выпрямители и стабилизаторы;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ.
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
БК 1-9
ПК 3.1.1, 3.1.2,
3.1.4, 3.1.11,
3,1.15-3.1.20
ОПД 05
Строительные материалы и изделия.
Основные свойства строительных материалов. Каменные материалы, органические вяжущие материалы, асфальтобетон, асфальтобетонные смеси, минеральные вяжущие материалы, цементобетон, цементобетонные смеси и их основные свойства.
Грунты, укрепленные вяжущими материалами, местные строительные материалы.
Новое в науке о строительных материалах и изделиях; ресурсо- и энергосберегающие технологии при производстве строительных изделий.
Знания:
-физические, механические технологические свойства и области применения строительных материалов и изделий, правила их приемки и складирования;
Умения:
- определять по внешним признакам и маркировке вид и качество строительных материалов и изделий;
- производить технически и экономически обоснованный выбор строительных материалов и изделий для конкретных условий использования.
БК1-6,8,9,11
ПК 3.1.1-3.1.3,
3.1.9-3.1.11,
3.1.17, 3.1.18
ОПД 06
Геология и грунтоведение.
Основы геологии.
Состав и строение земли.
Минералы земной коры.
Геологическая деятельность внутренних и внешних сил земли, горные породы и подземные воды.
Основы инженерной геологии. Квалификация, состав и основные физико-механические свойства грунтов.
Лабораторные испытания и классификация грунтов.
Основы инженерно-геологических исследований.
Воздействие геологических процессов на инженерные сооружения;
Инженерно-геологические изыскания при проектировании и строительстве.
Знания:
-состав и строение Земли;
-основные физические, механические свойства грунтов и почв,
их классификацию;
законы движения подземных вод;
-стадии инженерно-геологических обследований;
-горнотехнические понятия и
Терминологию.
Умения:
-распознавать, определять и
использовать продукты извержения вулканов;
-определять состав и свойства
грунтов.
-составлять паспорт месторождений.

БҚ 1,3,4,8,9
КҚ 3.1.2, 3.1.5, 3.1.8, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.17, 3.1.20
ЖКП 0.7
Геодезия және маркшейдерлік іс.
Геодезия негіздері, масштабтары, жоспарлар мен карталардағы өңір мен рельефті салу. Жоспарлар мен карталар бойынша өңір учаскелердің алаңдарын өлшеу және анықтау. Өңірде сызық-тарды бағдарлау, бұрыш өлшеуіш аспаптары мен бұрыштық өлшеулер, сызықтық өлшеуіштері. Жоғарылымдарды анықтау. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жобалаудағы инженерлік-геодезиялық жұмыстар. Теодолиттік жүрістер: теодолиттік, тахеометриялық түсірілімдер. Биіктік тірек желісін салу және оның аспаптары. Тахеометриялық түсірілім, квадраттар бойынша жер бетін нивелирлеу. Желілік құрылыстарды вертикальды жоспарлау бойынша камералдық пен дала жұмыстары. Берілген параметрлері (координаттары) бойынша жобалық нүктенің, орналасқан орнын анықтау бойынша ең қарапайым инженерлік тапсырмаларды шешу. Жер бетінде шахталық құрылғыларды құру; шахта стволы мен ствол жан-жағындағы өңдеулердің өту орны бойынша маркшейдерлік жұмыстар; жер астындағы маркшейдерлік негіздеудің бағдарлауы.
Білімдер:
- геодезиялық-маркшейдерлік жұмыстарды жүргізу бойынша нұсқаулықтарды,басқару тапсырмаларды;
- геодезиялық аспаптар мен құралдардың, маркшейдерлік құрал-жабдықтардың құрылғысы мен пайдалануын
- жер үстіндегі түсірілімдерді жасауды және техникалық-есептеу жұмыстарын;
Іскерліктер:
- топографиялық картаны оқу,
- карта бойынша жобалық сызықтардың ұзындығы мен бағдарлық бұрыштарын, координаттар мен биіктіктерді анықтауды;
- белгілі координаттар бойынша құрал-сайман әдістерімен өңірде нүкте мен жобалық шаманың орналасқан жерін анықтауды;
- құрылыс алаңында геодезиялық және маркшейдерлік жұмыстарды жасауды.
БҚ 1-4,6,8,11
КҚ 3.1.5,3.1.6, 3.1.17, 3.1.19, 3.1.20
ЖКП 0.8
Құрылыс машиналары және шағын механизациялау құралдары.
Машиналардың детальдері мен олардың қосылыстары туралы негізгі мәліметтер. Күш құрал-жабдығы және жетек құрылғылары. Көлік құралдары, тасымалдайтын және тиеп-түсіретін машиналар, жүк қармайтын құрылғылар, құрылыс крандары мен көтергіштері, даярлау жұмыстарына, суды құю мен суды төмен түсіруге арналған машиналар; жер қазғыш-көліктік машиналар; экскаваторлар мен жер жұмыстарына арналған мамандандырылған жабдықтар; бұрғылау мен қадау жұмыстарына арналған машиналар; бетондық пен темір бетондық жұмыстарына арналған жабдық. Тау жынысын уатым және бұрғылауға арналған, ашық тау өңдеулерге арналған, тау жынысын тиеуге арналған машиналар мен жабдықтар; жинақтама үңгіртаулық қаптауларды монтаждау мен гидроизоляциялауға арналған механизмдер мен жабдықтар; машиналардың өту кешендері; тоннельдік көлік. Құрылыс машиналарын пайдаланудың негіздері; жүк көтеретін және құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралар.
Білімдер:
- негізгі құрылыс машиналарының және шағын механизациялау құралдарының мәнін, әрекет ету қағидаттарын, техникалық-экономикалық және эксплуатациялық көрсеткіштерін,оларды пайдалану ережелерін.
Іскерліктер:
- механизацияланған жұмыстарды орындау үшін негізгі құрылыс машиналарының және шағын механизациялау құралдарының жинақтамасын таңдауды және өнімділікті анықтауды;
- құрылыс машиналарының, энергетикалық құрылғылардың көлік құралдарының жұмысын жедел есепке алуды.

БК 1,3,4,8,9
ПК 3.1.2, 3.1.5,
3.1.8, 3.1.14,
3.1.15,3.1.17,
3.1.20
ОПД 07
Геодезия и маркшейдерское дело.
Основы геодезии, масштабы, изображения ситуации местности и рельефа на планах и картах.
Измерения и определение площадей участков местности по планам и картам.
Ориентирование линий на местности, угломерные приборы и угловые измерения, линейные измерения.
Определение превышений.
Приборы и построение высотной опорной сети.
Тахеометрическая съемка, нивелирование поверхности по квадратам.
Полевые и камеральные работы по вертикальной планировке линейных сооружений.
Решение простейших инженерных задач по определению положения проектной точки, проектной величины по заданным параметрам (координатам).
Разбивка шахтных сооружений на поверхности; Маркшейдерские работы по проходке ствола шахты и околоствольных выработок; ориентирование подземного маркшейдерского обоснования.
Знания:
-инструкции, руководящие указания по проведению геодезическо-маркшейдерских работ;
-устройство и использование геодезических приборов и инструментов, маркшейдерского оборудования;
-производство наземных съемок
и технико-вычислительные
работы.
Умения:
-читать топографическую карту, -определять по карте длины и ориентационные углы проектных линий, координаты и высоты; ---по известным координатам определять положение точки и проектной величины на местности инструментальными методами;
- производить геодезические и маркшейдерские работы на строительной площадке.
БК 1-4,6,8,11
ПК 3.1.5,3.1.6,
3.1.17,3.1.19,
3.1.20
ОПД 08
Строительные машины и средства малой механизации.
Основные сведения о деталях машин и их соединениях. Силовое оборудование и приводные устройства. Транспортные средства, транспортирующие и погрузочно-разгрузочные машины, грузозахватные устройства, строительные краны и подъемники, машины для подготовительных работ, водоотлива и водопонижения; землеройно-транспортные машины; экскаваторы и специализированное оборудование для земляных работ; машины и оборудование для буровых и свайных работ;
оборудование для бетонных и железобетонных работ; механизированный строительный инструмент; машины и оборудование для отделочных работ. Машины и оборудование для отбойки и бурения горной породы, для открытых горных разработок, для погрузки горной породы; механизмы и оборудование для монтажа и гидроизоляции сборных тоннельных обделок; проходческие комплексы машин; тоннельный транспорт.
Основы эксплуатации строительных машин; меры безопасности при эксплуатации грузоподъемных и строительных машин и механизмов.
Знания:
-назначение, принципы
действия, технико-экономические и эксплуатационные показатели основных строительных машин и средств малой механизации, правила их эксплуатации;
Умения:
-определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения механизированных работ;
-вести оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств.

БҚ 1-4,6,8,9,11
КҚ 3.1.11, 3.1.15-20
ЖКП 0.9
Қолданбалы информатика.
Операциялық жүйе типтері мен белгілеу. Жүйелерді анықтау мен негізгі ұғымдары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік пен графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар. Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және кәсіптік қызметтегі ақпараттық ресурстар. Кәсіптік қызметтегі модельдеу және болжамдау.
Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын,
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын;
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды, курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
БҚ 1,2,3,4,6,
КҚ3.1.2., 3.1.13, 3.1.15, 3.1.19
ЖКП 10
Өндіріс экономикасы.
Ел экономикасындағы құрылыс саласының орны. Кәсіпорындардың негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік нысандағы кәсіпорындар қызметінің ерекшеліктері. Ұйымның әрекетін жоспарлау негіздері; жоспарлар жүйесі, олардың құрылымы мен негізгі көрсеткіштері; бизнес-жоспар; инвестициялардың экономикалық тиімділігі Еңбекті нормалау және ғылыми ұйымдастыру. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, жұмыстың пайдалылығы мен табысын, пайдасын жоспарлау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтық экономи калық ұғымдары туралы, кәсіпорынның өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін, маркетинг және менеджмент негізін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін.
Іскерліктер:
- кәсіпорын қорының көрсеткіштерін санай алуды, сметалық есеп жасауды, өндірістік бағдарламаны есепке алуды;
- өндірістік шығынды есептеуді, жұмыс сметасын және материалдық қорларда экономикалық тиімділікте қажеттілікті және шаруашылық қызметтің талдауын жүргізуді.
БҚ 1,3,4,6,10,11
КҚ 3.1.11, 3.1.13, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП 11
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, Кәсіптік сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі. Өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіз-дері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнер кәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін, кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.

БК 1-4,6,8,9,11
ПК 3.1.11,3.1.15-20
ОПД 09
Прикладная информатика.
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
Прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в профессиональной деятельности.
Моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности
Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 1,2,3,4,6,
ПК3.1.2.,3.1.13,
3.1.15,3.1.19
ОПД 10
Экономика производства.
Место строительной отрасли в экономике страны. Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Основы планирования действия организации; система планов, их структура и основные показатели; бизнес-план; экономическая эффективность инвестиций. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
Умения:
рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет, рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности и проводить анализ хозяйственной деятельности.
БК 1,3,4,6,10,11
ПК 3.1.11,3.1.13,
3.1.15,3.1.16
ОПД 11
Охрана труда и окружающей среды.
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.

БҚ 1,3,4,7,8,9,10
КҚ 3.1,17, 3,1.20
ЖКП 12
Жобалау-сметалық іс.
Құрылыс жобалауын ұйымдастырудың негіздері (жобалаудың негізгі кезеңдері мен сатылары; жобалау ісін ұйымдастыру; жобалық шешімді сипаттайтын негізгі техникалық –экономикалық көрсеткіштер, жобалық шешімдердің үнем-ділігін бағалау); еңбекті норма-лау, баға құрудың ерекшеліктері, құрылыстың сметалық құнының құрылымы; сметалар (сметалық құжаттаманың түрлері; сметалық бағалар мен нормалардың жүйесі); жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу, келістіру, сараптау және бекіту.
Білімдер:
- көпірлер мен тоннельдерді жобалау мен салу кезіндегі инженерлік іздеулердің мақсаттары, құрамы мен әдістерін;
- өнімге (қызметтерге) баға құрудың тетіктерін, қазіргі уақыттағы жағдайларда еңбек ақысын төлеу нысандарын; бизнес-жоспарды әзірлеудің әдістемесін.
Іскерліктер:
- жобалық–сметалық құжаттаманы әзірлеуді, келістіруді, сараптамасын жүргізіп бекітуді.
БҚ 2,3,6.8,10,11
КҚ 3.1.2, 3.1.11 3.1.13, 3.1.15, 3.1.19
АП 00
Арнайы пәндер
АП.01
Гидравлика, гидрогеология және гидрометрия.
Гидравлика, гидростатика туралы негізгі мәліметтер;гидродинамика негіздері және саңылау мен қаптамалар арқылы сұйықтың ағылуы; ашық арналарда су қозғалысы; суағарлар; гидрология туралы жалпы мәліметтер: жер бетіндегі судың гидрологиясы; гидрометрия туралы жалпы мәліметтер: судың деңгейлері және олардың өлшемі: тереңдіктің өлшеуі; ағыстың жылдамдығын өлшеу; сораптың және судың шығынын анықтау; үлкен және кіші көпірлердің жобасын жасау үшін судың шығынын анықтау; кіші көліктік құрылыстың жобасын жасау үшін судың шығынын анықтау.
Білімдер:
- көпірлерді,көліктік құрылғыларды,үңгіртауларды жобалау мен салу үшін қажетті гидравликаның, гидрогеологияның, гидрометрияның негізгі мәліметтерін.
Іскерліктер:
- су өткізетін құрылыстарға арналған судың шығынын есептеу.
БҚ 2-4,8
КҚ 3.1.5, 3.1.19, 3.1.20
АП.02
Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелері мен жалпы курсы.
Темір жол көлігі туралы жалпы мәліметтер; жол шаруашылығының габариттері, құрылыстары мен құрылғылары; бөлек пункттер; темір жолдарды электрмен жабдықтаудың құры-лыстары мен құрылғылары; сигнализация мен байланыстың құрылыстары мен құрылғылары; қозғалмалы құрам; құрылғылардың құрылысын қарау және оларды жөндеу; темір жол тасымалдауларын ұйымдастыру; пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қозғалысты ұйымдастыру; автомобиль жолының құрылысы мен салынуы.
Білімдер:
- темір жолдарды жобалаудың жоспарда қырынан қарағандағы негізгі жолдары;
- жол шаруашылығының габариттері мен құрылғыларын.
Іскерліктер:
- нормативтік құжаттармен, жобалық-сметалық және технологиялық құжаттамамен, анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеуді;
- темір жолдарды пайдалану үдерісінде геодезиялық бақылау жасауды.

БК 1,3,4,7,8,9,10
ПК 3.1.17,3.1.20
ОПД 12
Проектно-сметное дело.
Основы организации строительного проектирования (основные этапы и стадии проектирования; организация проектного дела; основные технико-экономические показатели, характеризующие проектное решение; оценка экономичности проектных решений); нормирование труда, особенности ценообразования, структура сметной стоимости строительства; сметы (виды сметной документации; система сметных цен и норм); разработка, согласование, экспертиза и утверждение проектно-сметной документации.
Знания:
- цели, состав и методы инженерных изысканий при проектировании и строительстве мостов и тоннелей;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях; методику разработки бизнес-плана;
Умения:
разрабатывать, согласовывать,
проводить экспертизу и утверждение проектно-сметной документации.
БК 2,3,6.8,10,11
ПК 3.1.2,3.1.11
3.1.13,3.1.15,
3.1.19
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Гидравлика, гидрология и гидрометрия:
Общие сведения о гидравлике, гидростатике; основы гидродинамики и истечение жидкости через отверстия и насадки; движение воды в открытых руслах; водосливы; общие сведения о гидрологии: гидрология поверхностных вод; общие сведения о гидрометрии; уровни воды и их измерение; промер глубин; измерение скоростей течения; определение расходов воды и насосов; определение расходов воды для проектирования сред-
них и больших мостов; определение расхода воды для проектирования малых транспортных
сооружений.
Знания:
- основные сведения гидравлики, гидрогеологии, гидрометрии, необходимые для проектирования и строительства мостов, транспортных сооружений, тоннелей;
Умения:
- определять расчетные расходы воды для водопропускных сооружений.
БК 2-4,8
ПК 3.1.5, 3.1.19,
3.1.20
СД.02
Общий курс и правила технической эксплуатации железных дорог.
Общие сведения о железнодорожном транспорте; габариты; сооружения и устройства путевого хозяйства; раздельные пункты; сооружения и устройства электроснабжения железных дорог; сооружения и устройства сигнализации и связи; подвижной состав; осмотр сооружений устройств и их ремонт; организация железнодорожных перевозок; организация движения и обеспечение безопасности движения поездов; сооружение и устройство автомобильной дороги.
Знания:
- основные принципы проектирования железных дорог в плане и профиле;
- габариты, сооружения и устройства путевого хозяйства.
Умения:
- работать с нормативными документами, проектно-сметной и технологической документацией, справочной литературой;
- вести геодезический контроль в процессе
эксплуатации железных дорог.

БҚ 1-6, 8-11
КҚ 3.1.2, 3.1.5, 3.1.10, 3.1.20
АП 03
Тау жыныстарын бұзу.
Тау жыныстары, жер астындағы өңдеулер, карьерлер мен разрездер туралы негізгі мәліметтер; бұрғылау жұмыстары; жарылыс теориясы мен жарылғыш заттардың негіздері; өндірістік жарылғыш заттар және олардың қасиеттері; жарылыс құралдары; сілемдегі жарылыстың физиикалық негіздері және оларды есептеу негіздері; тау өңдеулерін, карьерлерде керме шаюын, жер астындағы жағдайларда, ор, траншея, қазан-шұңқырлардан өткенде жары-лыспен тау жыныстарын бұзу; зарядтардың жарылмай қалудың себептері және жарылмай қалған оқтарды жою тәсілдері; жарылыс жұмыстарын ұйымдастырғанда қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- үңгіртаулардың және басқа жер астындағы құрылыстардың конструкциясын; айналадағы грунтпен өзара әрекеттесу сипаттамасын;
- жер астындағы өңдеулерден өткенде және ашық тау өңдеулерде жарылыс жұмыстарын қауіпсіз жасау технологиясын;
- жарылғыш заттармен айналысу ережелері мен қасиеттерін;
Іскерліктер:
- жарылғыш заттармен, тау жыныстарын бұзу құралдарымен және өлшеу аппаратурасымен айналысуды;
- зарядтардың, жарылыс жұмыстарда қауіпсіз аумақтардың есептерін жасауды.
БҚ 1-6, 8-11
ПК 3.1.5, 3.1.8, 3.1.11, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.17-20
АП.04
Ашық тау жыныстары.
Ашық тау жыныстарын жобалау мен ұйымдастырудың негіздері; ашық тау жұмыстарының жүйелері мен технологиялық сұлбалары; грунттарды өңдеу; ашық тау жұмыстарындағы көлік; ысырып тастау жұмыстары; тоннельдерді салғанда жұмыстардың ашық тәсілдері; жол-құрылыс материалдарының кен орнын ашық өңдеу; өндірістің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету; қоршаған ортаны сақтау.
Білімдер:
- ашық тау жыныстарын жобалау мен ұйымдастырудың негіздерін;
Іскерліктер:
- жұмыс сызбаларын, сұлбаларын оқу мен орындауды;
- ашық тау жыныстарының технологиялық сұлбаларын әзірлеуді;
- өндірістік-технологиялық құжаттаманы құруды.
БҚ 1-6, 8-11
ПК 3.1.2, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.11-20
АП.05
Негіздер мен іргетастар.
Грунттар механикасының негіздері; негіз грунттарының салмақ түсетін қабілеті; негіздердің шөгуі; негіздердің салмақ түсетін қабілетін қолдан арттыру; негіздер мен іргетастардың жобалау мен есептеуі туралы мәліметтер; шағын қаланған, діңгектік және бағаналық, массивті терең қаланған іргетастар; сейсмикалық аудандарда іргетастар; бар құрылыстарда іргетастар мен негіздерді күшейту.
Білімдер:
- іргетастардың негізгі құрастырымдарын;
- барлық құрылыстардың іргетасы мен негіздерін күшейту әдістерін.
Іскерліктер:
- негіздер мен іргетастардың жобалауы мен есептеуін орындауды.
БҚ 2,3,6,8,10
ПК 3.1.2, 3.1.3, 3.1.10, 3.1.19, 3.1.20
АП.06
Көліктік және қолдан жасалған құрылыстар.
Тағайындау, қолдану саласы; жобалаудың техникалық нормалары; үңгіртау трассасында, автомобиль және темір жолдардағы инженерлік-геологиялық іздеулер; көліктік және қолдан жасалған құрылыстарды есеп-теудің негізгі ережелері; қолда-ныстағы жүктемелер; түрлі тағайындау үңгіртауларының, көпірлерінің тіректерін жобалау мен құрастырудың негіздері; арқалық бойлық құрылыстарды жобалаудың негізгі қағидаттары; аркалық, рамалық, ванттық және құрама көпірлердің конструкциялары; металл көпірлердің конструкциялары, бойлық құрылыстардың үлгілері туралы негізгі мәліметтер; металл, ағаш көпірлер мен тақтай төсемдердің жүк көтерімділігін анықтау, жобалауы мен қайта құруының негіздері; қалалық көліктік шешімдер туралы негізгі ұғымдар; қисық сызықты бойлық құрылыстарды жобалаудың ерек-шеліктері; су өткізетін құбырлар, тіреп қоятын қабырғалар, лоток-тар туралы негізгі мәліметтер.
Білімдер:
- көпірлерді,үңгіртаулар мен көліктік құрылыстарды жобалаудың негіздерін;
- көпірлер конструкцияларын;
- түрлі конструкциялардағы көпірлерді есептеу
- үңгіртаулар, көпірлер мен көліктік құрылыстарды жөндеу, қайта құру, қалпына келтіру мен күшейту жөніндегі жұмыстар технологиясын;
Іскерліктер:
- құрылыс жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес құрылыс-монтаждық жұмыс жасауды.
БК 1-6, 8-11
ПК 3.1.1-3.1.3, 3.1.5,3.1.6,3.1.8-3.1.10, 3.1.13, 3.1.16, 3.1.17
АП.07
Көпірлерді,үңгі жолдар мен басқа қолдан жасалған құрылыстарды салу.
Көліктік құрылыстарды салудың негізгі қағидаттары; жобалық құжаттама: құрылысты ұйымдастыру жобасы (ҚҰЖ), жұмыстарды жасау жобасы (ЖЖЖ), технологиялық карталар; тиеу-түсіру жұмыстары; тау, қалқандық, ашық және арнайы тәсілдермен тоннельдерді салудың технологиясы мен ұйымдастырылуы; шахталар стволдарын салудың тәсілдері мен технологиялық сұлбалары; көпірлік конструкцияларды жасау: қалыптық, арматуралық, бетондық жұмыстар; құрама конструкциялардың зауытта жасау; батқан және бұрғылау қадаларында, табиғи негізде іргетастар мен тіректерді салу; түрлі гидрогеологиялық жағдайларда қазаншұңқырларды өңдеу; уақытша қосалқы құрылыстар, орнығулар мен құрылысқа арналған мүліктік конструкциялар; гидроизоляция мен су бұрғышымен жүргінші бөлігін құру; су өткізгіш құбырларды, тірек қабырғаларын және басқа да шағын көліктік құрылыстарды салу; көпір құрылыстарын, үңгіртауларды жөндеу, қайта құру, қалпына келтіру, күшейту және пайдалану; уақытша ғимараттарды салу; қауіпсіздік техникасы конструкциялар; гидроизоляция мен су бұрғышымен жүргінші бөлігін құру; су өткізгіш құбырларды, тірек қабырғаларын және басқа да шағын көліктік құрылыстарды салу; көпір құрылыстарын, үңгіртауларды жөндеу, қайта құру, қалпына келтіру, күшейту және пайдалану; уақытша ғимараттарды салу; қауіпсіздік техникасы ережелері.
Білімдер:
- көпірлерді, үңгіртаулар мен басқа қолдан жасалған құрылыстардың салуын ұйымдастыру қағидаттарын;
- көпірлер конструкциясын даярлаудың технологиясы мен ұйымдастыруын;
- көпірлер, үңгіртаулар мен көліктік құрылыстарды ұстау мен пайдаланудың ережелерін;
- құрылыс-монтаждық жұмыстарды қабылдау мен жасауға құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарын;
- үңгіртаулар, көпірлер мен көліктік құрылыстарды жөндеу, қайта құру, қалпына келтіру мен күшейту жөніндегі жұмыстар технологиясын;
- құрылыс, көліктік және тиеу-түсіру жұмыстарын орындағанда қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- қолданыстағы үңгіртауларда жұмыс жасаудың тәртібін және қауіпісіздік техникасы ережелерін істеуі керек.
Іскерліктер:
- құрылыс жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес құрылыс-монтаждық жұмыс жасауды;
- Мемлекеттік стандарттар көрсеткішін, құрылыс нормалары мен ережелерін (ҚНмЕ) және басқа құжаттаманы пайдалануды;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемінің есептеуі мен өлшеуін орындауды;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындағанда қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы сақтану ережелерін сақтауды.
БҚ 1-6,8,11
КҚ 3.1.1,3.1.2, 3.1.6-3.1.11, 3.1.13-3.1.17
АП.08
Жол қозғалысының ережелері мен қауіпсіздігі.
Жол қозғалысының ережелері, жүргізушінің Кәсіптік сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психофизио-логиясының негіздері, жүргізушінің Кәсіптік әдеті. Жол-көлік оқиғалары: автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық-пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек, адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері, өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік, есірткі және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
- жол белгілері және оларды қолдану тәсілдері мен мағынасын;
- жол таңбасы және оған қойылатын талаптарды;
- жол қиылысынан өту ережесін;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды.
Іскерліктер:
- жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алуды;
- жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтауды;
- жүкті белгілеп оны орналастыруды;
- жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беруді,
- ЖКО болған жағдайда алғашқы дәрігерге дейінгі көмек корсетуді.

БК 1-6, 8-11
ПК 3.1.2, 3.1.5, 3.1.10, 3.1.20
СД.03
Разрушение горных пород.
Основные сведения о горных породах, подземных выработках, карьерах и разрезах; буровые работы; основы теории взрыва и взрывчатых веществ; промышленные взрывчатые вещества и их свойства; средства взрывания; физические основы взрыва в массиве и основы их расчета; разрушение горных пород взрывом при проведении горных выработок, уступной отбойки в карьерах, при очистной выемке в подземных условиях, проходке канав, траншей,
котлованов; причины отказов зарядов и способы ликвидации отказавших снарядов; техника безопасности при организации взрывных работ.
Знания:
- конструкции тоннелей и других подземных сооружений, характер их взаимодействия с окружающим грунтом;
- технологию безопасного производства взрывных работ при проходке подземных выработок и на открытых горных разработках;
- свойства и правила обращения со взрывчатыми веществами;
Умения:
- обращаться со взрывчатыми веществами, средствами разрушения горных пород и измерительной аппаратурой;
- производить расчеты зарядов, безопасных зон при взрывных работах.
БК 1-6, 8-11
ПК 3.1.5, 3.1.8,
3.1.11, 3.1.14,
3.1.15,3.1.17-20
СД.04
Открытые горные работы.
Основы проектирования и организации открытых горных пород; системы и технологические
схемы открытых горных работ; разработка грунтов; транспорт на открытых горных работах; отвальные работы; открытые способы работ при строительстве тоннелей; открытая разработка месторождений дорожно-строительных материалов; обеспечение безопасных условий производства; охрана окружающей среды.
Знания:
- основы проектирования и организации открытых горных пород
Умения:
- читать и выполнять рабочие чертежи, схемы;
-разрабатывать технологические схемы открытых горных работ;
- составлять производственно-технологическую документацию.
БК 1-6, 8-11
ПК 3.1.2, 3.1.5,
3.1.7, 3.1.11-20
СД.05
Основания и фундаменты.
Основы механики грунтов; несущая способность грунтов основания; осадка оснований; искусственные повышения несущей способности оснований; сведения о проектировании и расчетах оснований и фундаментов; фундаменты: мелкого заложения, свайные и столбчатые, массивные глубокого заложения; фундаменты в сейсмических районах; усиление оснований и фундаментов в существующих сооружениях.
Знания:
- основные конструкции фундаментов;
- методы усиления оснований и фундаментов в существующих сооружениях.
Умения:
- выполнять проектирование и расчеты оснований и фундаментов.
БК 2,3,6,8,10
ПК 3.1.2, 3.1.3,
3.1.10, 3.1.19,
3.1.20
СД.06
Транспортные и искусственные сооружения.
Назначение, область применения; технические нормы проектирования; инженерно-геологические изыскания на автомобильных и железных дорогах, на трассе тоннеля; основные положения расчета транспортных и искусственных сооружений; действующие нагрузки; основы конструирования и проектирования опор мостов, тоннелей различного назначения; основные принципы проектирования балочных пролетных строений; конструкции арочных, рамных, вантовых и комбинированных мостов; основные сведения о конструкциях металлических мостов, типах пролетных строений; основы проектирования, способы реконструкции и усиления, определение грузоподъемности металлических, деревянных мостов и подмостей; основные понятия о городских транспортных развязках; особенности проектирования криволинейных пролетных строений; основные сведения о водопропускных трубах, подпорных стенках, лотках.
Знания:
- основы проектирования мостов, тоннелей и транспортных сооружений;
- конструкции мостов;
- методы расчета мостов различных конструкций;
- конструкцию тоннелей и других подземных
сооружений;
- основы расчета отдельных элементов конструкций тоннелей;
- особенности проектирования криволинейных пролетных строений.
Умения:
- составлять схемы ремонта, усиления и реконструкции элементов опор и пролетных строений балочных мостов, тоннелей различного назначения.
БК 1-6, 8-11
ПК 3.1.1-3.1.3,
3.1.5,3.1.6,3.1.8-
3.1.10, 3.1.13,
3.1.16, 3.1.17
СД.07
Строительство мостов, тоннелей и других искусственных сооружений.
Основные принципы строительства транспортных сооружений; проектная документация: проект организации строительства (ПОС), проект производства работ (ППР), технологические карты; погрузочно-разгрузочные и транспортные работы; технология и организация строительства тоннелей горным, щитовым, открытым и специальными способами; способы и технологические схемы сооружения стволов шахт; изготовление мостовых конструкций: опалубочные, арматурные, бетонные работы; заводское изготовление сборных конструкций; сооружение фундаментов и опор на естественном основании, погруженных и буровых сваях; разработка котлованов в различных гидрогеологических условиях; временные вспомогательные сооружения, обустройства и инвентарные конструкции для строительства; устройство проезжей части с гидроизоляцией и водоотводом; строительство водопропускных труб, подпорных стенок и других малых транспортных сооружений; ремонт, реконструкция, восстановление и усиление, эксплуатация тоннелей, мостовых сооружений; строительство временных зданий; правила техники безопасности.
Знания:
- принципы организации строительства мостов, тоннелей и других искусственных сооружений;
- технологию и организацию изготовления мостовых конструкций;
- правила эксплуатации и содержания мостов, тоннелей и транспортных сооружений;
- требования строительных норм и правил на производство и приемку строительно-монтажных работ;
- технологию работ по ремонту, реконструкции, восстановлению и усилению тоннелей, мостов и транспортных сооружений;
- правила техники безопасности при выполнении строительных, транспортных и погрузочно-разгрузочных работ;
- правила техники безопасности и порядок производства работ в действующих тоннелях.
Умения:
- осуществлять производство строительно-монтажных работ в соответствии с проектом строительства, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов;
- пользоваться Указателем государственных стандартов, строительными нормами и правилами (СНиПами) и другой документацией;
- выполнять замеры и расчеты объемов строительно-монтажных работ;
- соблюдать правила техники безопасности и противопожарной защиты при выполнении строительно-монтажных работ.
БК 1-6,8,11
ПК 3.1.1,3.1.2,
3.1.6-3.1.11,
3.1.13-3.1.17
СД.08
Правила и безопасность дорожного движения.
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя.
Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожные знаки, их назначение и способы применения;
- дорожную разметку и требования предъявляемые к ней;
- правила проезда перекрестков;
- способы постановки транспортного средства на стоянку;
- условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.

БҚ 1,4,6,7,8,9,10
КҚ 3.1.12, 3.1.16, 3.1.20
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Таныстыру практикасы.
Кәсіпорын салаларының қызметі мен үлгілерді үйрену.
Іскерліктер
- кәсіпорынның үлгілері мен түрлерін,
- автомобиль жолдары мен аэродромдарды пайдалану мен құрылысын орындауды.
Дағдылар:
- таңдалған мамандық мамандарының қызметі туралы ұғымды меңгереді.
БҚ. 2,5,6,8
ӨО.02
Геологиялық практика.
Геология – іздеу жұмыстарын орындау дағдыларын еңбекпен өтеу.
Іскеріктер:
- геология – іздеу жұмыстарын орындау;
- инженерлік-геологиялық зерттеулерді жүргізу кезінде құжаттарды құрастыру; әртүрлі тәсілдермен топырақ ерекшелігі мен құрамды анықтау;
- геологиялық тіліктер мен сызбаларды құрастыру;
Дағдылар:
- ашық су қоймаларында гидравликалық мінездерді анықтау;
- қорыстарды бекіту мөлшері мен топырақты су деңгейінің жасанды төмендету әдістерін анықтауды.
КҚ 3.1.5, 3.1.6. 3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18, 3.1.19
ӨО. 03
Геодезиялық практика.
Өрістік және камеральды жұмыстардың орындалу дағдыларын еңбекпен өтеу.
Іскеліктер:
- тұрғылықты жердің топографиялық түсірілімі бойынша өрістік және камеральды жұмыстарды орындауды.
Дағдылар:
- геодезиялық аспаптар мен жүйелердің түзетілуі мен тексерілуі;
- топографиялық жоспарлардың түпнұсқасын құру мен өрістік өлшеулерді автоматтандыру үшін компьютерлік және спутниктік технологияны пайдалану;
- топографикалық жұмыстардың жаңашылдық әдістерін меңгеруді.
КҚ 3.1.5, 3.1.6. 3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18, 3.1.19
ӨО.04
Бөліну практикасы.
Бөліну жұмыстарын орындау дағдыларын еңбекпен өтеу, жол элементтерін бөлу үшін сызбаларды құрастыру
Іскерліктер:
- негізгі бөліну жұмыстары мен дайындық жұмыстарын орындау;
- жол элементтерін бөлшектік бөлу үшін жұмыс сызбаларын құрастыру;
- құрылыс үдерісінде жол элементтерінің өлшемдері мен ережесін сақтауға бақылауды іске асыру.
Дағдылар:
- жер қыртысының,су қоймалары, жасанды құрылыстардың жоспарлы және жоғары бөлінуін жүргізуде.
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.6. 3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18, 3.1.19
ӨО 05
Жұмыс мамандығын игеруге практика.
Нысандардың жобалану мен құрылысы кезіндегі негізгі технологиялық оталарды орындау дағдыларын еңбекпен өңдеу.
Іскерліктер:
- негізгі бөліну және дайындық жұмыстарын орындау;
- жол элементтерін бөлшектік бөлу үшін жұмыс сызбаларын құрастыру;
- құрылыс үдерісінде жол элементтерінің өлшемдері мен ережесін сақтауда бақылауды іске асыру.
Дағдылар:
- жер қыртысының,су қоймалары, жасанды құрылыстардың жоспарлы және жоғары бөлінуін жүргізуге;
- өндірістік алаңдарда құрылыс жұмысшыларының жұмысын ұйымастыруда.
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.6. 3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18, 3.1.19
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Мамандықтың кәсібі бойынша практика (технологиялық практика).
Жұмыс орындарында білім алушылармен орындалатын технологиялық, өндірістік ұғымдарды кеңейту мен тереңдету;
Зерттелетін технологиялық үдерістердің орны мен рөлі туралы нақты ұғымның өңделуі; Өндірістік жағдайда нақты міндеттерді шешу үдерісінде жалпы дайындық кезінде алынған білімді қолдана білуді дамыту.
Іскерліктер:
- өндірістік жағдайда жалпы дайындық кезінде алынған білімді қолдану.
Дағдылар:
- негізгі технологиялық оталарды орындау.
КҚ 3.1.11-3.1.13, 3.1.19
КП.02
Дипломалды практика, дипломдық жобаның орындалуы.
Оқыту үдерісінде білім алушылармен алынған практикалық дағдыларды жетілдіру мен жинақтау, жұмыстың озық технологиясымен, өндіріс экономикасы және еңбекті ұйымдастырумен танысу, таңдаған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыстарын білуге дағдылану, бастапқы мәліметтердің дипломдық жобаға дайындығы.
Іскерліктер:
- таңдаған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмысты;
Дағдылар:
- технологиялық үдерістер өндірісінде қызметтегі талдау;
- жұмыс орындарын ұйымдастыру.
КҚ 3.1.7, 3.1.8, 3.1.14-3.1.20
Кесте 2. Базалық құзіреттер
Құзіреттер коды
Базалық құзіреттер (БҚ)
БҚ 1
Еңбекке қолайлы жағдай тудыру
БҚ 2
Міндеттерді өз уақытында және сапалы түрде орындау
БҚ 3
Қызметті іске асыру құралдары мен оңтайландыру тәсілдерін қолдану.
БҚ 4
Анықталмаған жағдайда, өзіндік қызметке дайын болу.
БҚ 5
Әріптестермен өзара қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу.
БҚ 6
Білімін жоғарылатып, Кәсіптік өсуге дайын болу
БҚ7
Еңбек заңдарына сәйкес өзінің құқығын қорғай білу.
БҚ 8
Өндірістік тазалық пен өртке қарсы қауіпсіздікті, еңбекті қорғау нормалары мен ережелерін, қауіпсіздік техникасын сақтау.
БҚ 9
Бірінші медициналық көмек көрсете білу
БҚ 10
ҚР-ның заңнамасын және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау.
БҚ 11
Өзінің қызметін жобалау және ұйымдастыру
3 Кесте. Кәсіптік құзіреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттер (КҚ)
Орта буын маманы
1411013 "Құрылысшы-техник"

БК 1,4,6,7,8,9,10
ПК 3.1.12,3.1.16,
3.1.20
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика.
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Умения:
- виды и типы предприятий, выполняющих строительство и эксплуатацию автомобильных дорог и аэродромов.
Навыки:
-представление о производственной деятельности специалистов выбранной специальности.
БК. 2,5,6,8
ПО.02
Геологическая практика.
Отработка навыков выполнения геолого – поисковых работ.
Умения:
- выполнять геолого-поисковые работы;
- составлять документацию при проведении инженерно-геологических обследований;
- определять состав и свойства грунтов различными способами;
- составлять геологические разрезы и схемы.
Навыки:
- в измерении гидравлических характеристик открытых водоемов;
- в определении методов искусственного понижения уровня грунтовой воды и меры закрепления плывунов;
- в определении гранулометрического состава грунтов.
ПК 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ПО. 03
Геодезическая практика.
Отработка навыков выполнения
полевых и камеральных работ.
Умения:
- выполнять полевые и камеральные работы по топографическим съемкам местности.
Навыки:
- проведения исследований, проверок и юстировок геодезических приборов и систем;
- использования компьютерных и спутниковых технологий для автоматизации полевых измерений и создания оригиналов топографических планов;
- в освоении инновационных методов топографических работ
ПК 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ПО.04
Разбивочная практика Отработка навыков выполнения разбивочных работ, составления чертежей для разбивки элементов дороги.
Умения:
- выполнять основные разбивочные работы и подготовительные работы;
- составлять рабочие чертежи для детальной
разбивки элементов дороги;
- осуществлять контроль за соблюдением положения и размеров элементов дороги в процессе строительства.
Навыки:
- в проведении плановой и высотной разбивки земляного полотна, водоводов и искусственных сооружений.
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ПО.05
Практика на освоение рабочей профессии
Отработка навыков выполнения основных технологических операций при проектировании и строительстве объектов.
Умения:
- выполнять основные разбивочные работы и подготовительные работы;
- составлять рабочие чертежи для детальной
разбивки элементов дороги;
- осуществлять контроль за соблюдением положения и размеров элементов дороги в процессе строительства.
Навыки:
- в проведении плановой и высотной разбивки земляного полотна, водоводов и искусственных сооружений;
- в организации работы строительных рабочих на производственных участках.
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика по профилю специальности
(технологическая практика).
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах;
Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов;
Развитие умений активно применять знания, полученные при общей подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
-применять знания, полученные при общей подготовке, в условиях производства.
Навыки:
-выполнение основных технологических операций.
ПК3.1.11-3.1.13,
3.1.19
ПП.02
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства, приобретение умений организаторской работы по избранной специальности, подготовка исходных материалов к дипломному проекту
Умения:
-организаторская работа по избранной специальности
Навыки:
-анализ действующих на производстве технологических процессов,
-организация рабочих мест.
ПК3.1.7, 3.1.8,
3.1.14-3.1.20
Таблица 2 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Своевременное и качественное выполнение обязанностей;
БК 3
Использование наиболее рациональных способов и средств осуществления деятельности;
БК 4
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК8
Соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
БК9
Оказание первой медицинской помощи;
БК10
Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов
БК11
Планирование и организация своей деятельности;
Таблица 3 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
1411013
Техник-строитель

К.Қ 3.1.1. Құрылыс-монтажды жұмыстарды өндірістік жұмыстың жобасы сәйкес жұмыс сызбаларымен, нормативтік құжаттардың талаптарымен қамтамасыз ету.
К.Қ. 3.1.2. Жоба-конструкторлық, техникалық құжаттарды өңдеу.
К.Қ.3.1.3. Материалдар кедергісін және теория бойынша негізгі есептерді орындау.
К.Қ. 3.1.4. Магниттік тіркеу және қарапайым электрлердің негізгі параметрлерін шешу.
К.Қ. 3.1.5. Үңгіртауларды, көліктерді жөндеу, қайта өңдеу, құрылыста, жобалауды іздену кезінде геологиялық тексеру мен геодезиялық жұмыс жүргізу.
К.Қ.3.1.6. Бөліну жұмыстарын орындау.
К.Қ. 3.1.7. Әр түрлі тәсілдер бойынша үңгіртаулардан өту жұмысын ұйымдастыру.
К.Қ. 3.1.8. Бұрғылау жұмысты өткізу кезінде ұйымдық-техникалық шараларды өңдеу, қалыптастыру.
К.Қ. 3.1.9. Монтаждық бойлау құрылысы, қорғаныс тіректері, көпірлер конструкцияларын дайындауды қамтамасыз ету.
К5. 3.1.10. Су өткізу құбырлары мен көпірлер, көпірлердің өтілуі, көліктік қорғаныстың техникалық жағдайын тексеру кезіндегі жұмыстарды орындау.
К.Қ. 3.1.11. Көтеру машиналарын және материалдардың шығындалған материалдық нормативтерін есептеу.
К.Қ. 3.1.12. Жол-құрылыс техникасын басқару.
К.Қ. 3.1.13. Өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау, жер қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
К.Қ. 3.1.14. Орындаушы ұжымның жұмысын ұйымдастыру.
К.Қ. 3.1.15. Қалыптаспаған оқиғаларды жұмыстарды жобалау негізіндегі жағдайларда дұрыс шешім қабылдай алу, өндірістік жұмыстарды дұрыс ұйымдастыру және жоспарлау.
К.Қ. 3.1.16. Техникалық жабдықтарды, көліктік құралдарды, энергетикалық құрылғыларды, механизацияның кішігірім көздерін, құрылыс машиналарын өнімді пайдалану.
Техникалық жүйелікті қатаң сақтай отырып жұмысты ұйымдастыру және бақылау.
Жерлерді қабылдау жұмыстары бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және материалдарды қаттап тастау.
Кәсіптік қызметте ақпараттық техниканы қолдану.
Қоршаған ортаны қорғау, өрт сөндіру қауіпсіздігін, еңбекті қорғауды сақтауды қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 714-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1110-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру кодымен бейіні: 1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1412000 - Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі

ПК 3.1.1. Обеспечивать строительно-монтажные работы в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов;
ПК 3.1.2 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию
ПК 3.1.3. Выполнять основные расчеты по теоретической механике и сопротивлению материалов.
ПК 3.1.4. Рассчитывать основные параметры простых электрических и магнитных цепей.
ПК 3.1.5. Проводить геодезические работы и геологические обследования при изысканиях, проектировании, строительстве, реконструкции, ремонте мостов и тоннелей.
ПК 3.1.6. Выполнять разбивочные работы.
ПК 3.1.7. Организовывать работу по проходке тоннелей различными способами.
ПК 3.1.8. Разрабатывать организационно-технические мероприятия проведения буровзрывных работ.
ПК 3.1.9. Обеспечивать изготовление мостовых конструкций, сооружение опор, монтаж пролетных строений.
ПК 3.1.10. Выполнять работу по проверке технического состояния транспортных сооружений, мостовых переходов, мостов и водопропускных труб.
ПК 3.1.11. Рассчитывать нормативы материальных затрат материалов и эксплуатации машин.
ПК 3.1.12. Управлять дорожно-строительной техникой.
ПК 3.1.13. Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности участка, оценивать эффективность производственной деятельности.
ПК 3.1.14. Организовывать работы коллектива исполнителей.
ПК 3.1.15. Планировать и организовывать производства работ, выбирать оптимальные решения при планировании работ в условиях нестандартных ситуаций.
ПК 3.1.16. Рационально использовать строительные машины, средства малой механизации, энергетические установки, транспортные средства, технологические оснастки.
Контролировать и организовывать работы с соблюдением строгой технологической последовательности.
Организовывать работу на участке по приемке и складированию материалов.
Использовать информационные технологии в профессиональной деятельности.
Обеспечивать соблюдение охраны труда, противопожарной безопасности, защиты окружающей среды.
Приложение 714
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1110
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1412000 – Производство строительных изделий и конструкций
Квалификации:

612
АА. 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
2880
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02, АП 07, АП 08) немесе арнайы пәндердің біреуінен (АП 07) емтихан және дипломдық жұмыс
****Бұл бағдарлама жалпы орта білім беру бағдарламасымен қатар қолданған жағдайда іске асырылады.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 718-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1114-қосымша
1412000 Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ тілі
Кәсіби қарым–қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико – грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
- Мемлекеттік тіл
- Тілдің қоғамдағы міндеті
- Кәсіби лексиканың мәні
- Мамандық бойынша термин сөздер
Іскерліктер:
- кәсіби лексиканы сауатты қолдана білу
- өзінің кәсіптік қызметінде қазақ тілінен білімін қолдана білуіқабілеті
- фонетикалық және графикалық қасиеттерін анықтау
- сөздердің мағынасын талдау
- негізгі синтаксистік құрылымдарды анықтау
- кәсіби бағытта (сөздікпен) мәтіндерді аудару және оқу үшін қажетті, лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі (орыс тілді емес топтардағы оқыту)
Орыс тілінің синтакисі.
Кәсіби қарым–қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико–грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
- тілдің қоғамдағы міндеті
- кәсіби лексиканың мәні
- орыс тілінің синтаксисі
- мамандық бойынша термин сөздер
Іскерліктер:
- графикалық және фонетикалық қасиеттерін анықтау;
- сөздердің мағынасын
талдау;
- негізгі синтаксистік құрылымдарын анықтау;
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіби қарым–қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико–грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
- Тілдің қоғамдағы міндеті
- тіл ерекшеліктері және оның стилі
- Кәсіби лексиканың мәні
- Мамандық бойынша терминологиялар
Іскерліктер:
- фонетикалық және графикалық қасиеттерін анықтау
- сөз мағынасын талдау
- негізгі синтаксистік құрылымдарды анықтау
- кәсіби сөйлеуде терминдерді қолдану
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Маманды даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның денсаулығын қалыптастырудағы өмір салты. Әлеуметтік–биологиялық және психофизиологиялық дене тәрбиесінің негізі.Дене және спорттық өзін–өзі жетілдіру негізі. Кәсіби қолданбалы ден тәрбиесі.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене тәрбиесі және спорт туралы" заңы.
- адамның әлеуметтік және кәсіби, жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі.
- салауатты өмір салтының негіздері,
- қозғалыс қызметінің әдістері,
- жүзу техникасы және түрлері,
- туристік дағдылар мен жабдықтау түрлері,
- спорт гигиенасының талаптары,
- Президенттік тест нормативтері.
Іскерліктер:
- өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін, денсаулықты нығайту үшін дене шынықтыру – сауықтыру әрекетін қолдану.
- жеңіл атлетика жаттығуларын орындау техникасын меңгеру,
- қысқа,орташа және ұзын қашықтықта жүгіру техникасын меңгеру,
- диск лақтыру, граната, техникасын меңгеру
- жүгіріп, орнынан, ұзындыққа секіру техникасын меңгеру,
- допты лақтыру және допты алып жүруді меңгеру,
- доп беру және қабылдау тәсілін меңгеру,
- әртүрлі тәсілдермен шаңғыда қозғалу техникасын меңгеру,
- жүзу техникасын меңгеру,
- спорт гигиенасының талаптарын орындау,
- туристікдағдылар мен біліктерді көрсету,
- жырылған, жеңіл жарақат, дақ, болмашы жара болған кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету,
- өзін–өзі бақылау күнделігін жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП 04
Қазақтсан тарихы
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Инженерлік графика
Техникалық графика негіздері.
сызба геометриясының және жобалаушы сызу негіздері. Машина құру сызбасының негізі:
бөлшектердің ажырайтын және ажырамайтын қосылысы, жұмыс сызбалары мен бөлшектер нобайлары, қосымша сызбалады құру және ресімдеу. Сызбалар. Ғимарат сызбасы, құрылыс сызбалары туралы жалпы мәлімет. Металды құрастырылымдар сызбасы. Компьютерлік графика негіздері.
Білімдер:
- сызба геометриясының және жобалаушы сызу негіздері, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының, машина құрылысы сызуының элементтері,
- құрастырымдық құжаттамасының біріңғай жүйесі
Іскерліктер:
- машиналық және қол графикасының сызбасын орындау,
- сызбаларды оқу және құру, стандартқа сай сызбалар, анықтамалық қолдану, сызба мен техникалық суреттің көмегімен өзінің ойын айту
- мамандық бойынша сызбалар мен сұлбаларды орындау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9

612
ПА. 00
Промежуточная аттестация
108
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД 01, СД 02, СД 07, СД08) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД 07).
****Реализация данной программы предусматривает одновременное получение общего среднего образования
Приложение 718
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1114
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
1412000 - Производство строительных изделий и конструкций
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
-Государственный язык
- функции языка в обществе;
- сущность профессиональной лексики;
-терминологии по специальности
Умения:
-Грамотно использовать профессиональную лексику,
-быть способным применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 01
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения)
Синтаксис русского языка. Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- сущность профессиональной лексики;
- синтаксиса русского языка,
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- употреблять в речи профессиональную терминологию.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- особенности языка и его стили;
- сущность профессиональной лексики;
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства
- толковать значение слов
- определять основные синтаксические конструкции
- употреблять в речи профессиональную терминологию
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические Основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
-закон Республики Казахстана "О физической культуре и спорте"
-О роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека,
-основы здорового образа жизни,
-способы двигательной деятельности,
-виды и технику плавания,
- правила туристических навыков и виды снаряжений,
-требования спортивной гигиены,
-нормативы Президентского теста.
Умения:
-Использовать физкультурно-оздоровительную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей,
-владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений,
-владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции,
-владеть техникой метания диска, гранаты,
-владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места, с разбега,
-владеть способами ведения и броска мяча,
- владеть приемами подачи и приема мяча,
-владеть техникой передвижения на лыжах различными способами,
-владеть техникой плавания,
- выполнять требования спортивной гигиены,
- демонстрировать туристские навыки и умения,
-оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях,
-вести дневник самоконтроля.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 04
История Казахстана
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Инженерная графика
Основы технической графики.
Основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Основы машиностроительного черчения: разъемных и неразъемные соединения деталей, рабочие чертежи и эскизы деталей, составление и оформление сборочных чертежей. Схемы.
Общие сведения о строительных чертежах, чертежах зданий.
Чертежи металлических конструкций.
Основы компьютерной графики.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения,
-единую систему конструкторской документации
Умения:
- выполнять чертежи в машинной и ручной графике,
-составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка
- выполнять чертежи и схемы по специальности
БК1,2,3,4,5,6,7,8,9

КК 2.1.1
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.4.1
КК 2.5.1
КК 2.6.1
КК 2.7.1
КК 2.8.1
ЖКП 02
Техникалық механика
Механикалық теория негіздері: статика, статика аксиомасы, күш жүйесі, материалдар кедергісі; формасы өзгерген жағдайының түрлері: созылу (сығу), жылжу, бұрау, түзу бүгу, қиын деформация; беріктік есебі, машиналар мен механизмдер бөлшектері; машиналар мен механизмдер сызбасын кинематикалық құру және оқу; әртүрлі түрлерге түйіндеп берудің негізгі геометриялық есебінің өлшемдері.
Білімдер:
- теоретиялық механиканы: статиканы, негізгі ұғымдар мен аксиомаларды,
- статиканың негізгі ережелерін, кинематика, динамика, жұмыс көрсеткіштерін анықтау әдісі, құралымдық материалдар қасиеті,
- күштің жазық және кеңістіктік жүйесі, олардың тепе–теңдігінің жағдайы, жазық фигураладың ауырлық орталығы,
- материалдардың механикалық сипаттамасы, қуат және деформация, жай деформация – созу және қысу, жылжыту мен жапыру,
- беріктік пен қаттылық есебі, беріктік теориясы.
Іскерліктер:
- жүктелу түрлері мен құралымдардың көлденең қимасының ішкі күш факторы,
- айналғыш кезіндегі строить эпюраны құру,
- сығылған желіні тұрақтылыққа тексеру.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.2
КК 2.2.2
КК 2.3.2
КК 2.4.2
КК 2.5.2
КК 2.6.2
КК 2.7.2
КК 2.8.2
ЖКП 03
Электроника негіздерімен жалпы электротехника
электроэнергетика, электро-техника и электроника өнеркәсібінің алдына қойған міндеттері. Электрлік және магниттік тізбекті анықтау. Электр қуатын қабылдау (тұтыну) және көздері. Негізгі электрлік және магниттік шамасы. Электрлік және магниттік тізбе параметрлері. Тұрақты тоқ тізбегінің қарапайым есебі. Тізбекті әртүрлі түрлерге элементтерді қосу арқылы қайта жасау. Тұрақты тоқ көпірі. Тұрақты тоқтың сызықсыз тізбегі туралы ұғым. Сызықсыз элементтерді қолдану үлгісі. Магнитті тізбекті топтастыру. Магнитті тізбек элементтері. Магнитті тізбек элементтерінің сипаттамасы. Айнымалы тоқтың электрлі тізбегін топтастыру. Қуаттылық шамасы және оны көтеру тәсілдері. Айнымалы тоқ тізбегінің бірнеше көздерінің (қуаттың бірнеше көздері) күрделі есебінің түсінігі. Тізбек телімдерінің қуаттылығын және кернеулі тоқтарды анықтау. Айнымалы тоқтың көпфазалы жүйесі, үшфазалы электрлік тізбек. Үшфазалы электрлік тізбек есебінің түсінігі. Үшфазалы электрлік тізбек қуаттылығы. Айналушы магнит өрісі туралы ұғым. Сызықсыз элементтермен айнымалы тоқтың электрлік тізбегі туралы ұғым. Электротехникалық құрылғы. Электротехникалық құрылғы сызбасы мен топтасуы. Электронды құралдар. Әртүрлі жүйелерді қайта жасау өлшемдері. Трансформаторлардың қызмет жасау принцпі және құрылғы, тағайындамасы. Электрлі машиналар құрылғысы және жұмыс істеу принцпі. Тұрақты және айнымалы тоқ генераторлары. Бір фазалы және үш фазалы синхронды генератор. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғаушы күш. Тұрақты тоқтың қозғаушы күші. Асинхронды қозғалтқыш күш. Қолмен және автоматтық басқару аппаратурасы. Бақылаушылар. Электронды реле. Термо және фотореле.
Білімдер:
- электротехника негіздері,
- тұрақты тоқтың электрліктізбегі, ауыспалы тоқтың бір фазалы тізбегі,
- электромагнит өрісінің негізгі сипаттамасы,
- тұрақты тоқтың негізгі заңдары: Кулон, Ом, Кирхгор, Джоул-Ленц,
- коммутацияның бірінші және екінші заңы,
- электр жабдығы: трансформаторлар, тұрақты тоқтың электр машиналары, электржетек.
- электроника негіздері, электронды құралдар,
Іскерліктер:
- электр тізбегінің есебін орындау,
- Кулон заңын қолдану,
- Гаусс теоремасын қолдану,
- тұрақты тоқ құрылғысының және берілген тізбек жұмысының шартына байланысты элементтер параметрлерін жинап алу, тұрақты тоқ есебін орындау,
- конденсаторды қосу және ажырату,
- индукциялы катушканы ажырату.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖКП 04
Материалтану
Металтанудың дамуы туралы қысқаша мәлімент. Құрылыс материалдары туралы жалпы мәлімет. Метал және қорытпаның физикалық, химиялық, механикалық және технологиялық қасиеттері. Арматуралық болатты топтастыру, құрам қасиеті мен әртүрлі болатты таңбалау. Ерітінділер мен бетондарды таңбалау және қолдану, топтастыру. Бетон және темір бетон бұйымдарын жылу өңдеу мағынасы мен мәні.
Білімдер:
- материалдардың физико-химиялық қасиеті,
- материалдардың құрылуы мен механикалық қасиеті,
- қоспа, коррозияжәне коррозиядан қорғау әдістері,
- металлды емес құралымдық материалдар
Іскерліктер:
- негізгі құрылыс материалдарының физико-химиялық қасиетін анықтау,
- пісіру жұмыстарын жүргізу,
- металлды кесу және дәнекерлеуді жасау,
- материалдарды қаттылыққа, қажулыққа, омырылғыштыққа, майысқақтыққа сынау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ОПД 02
Техническая механика
Основы теоретической механики: статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин;
чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов;
Знания:
-теоретическую механику: статику, основные понятия и аксиомы,
-основные положения статики, кинематики, динамики, метода определения показателей работы, свойства конструкционных материалов,
- плоскую и пространственную систему сил, условия их равновесия, центр тяжести плоских фигур,
-механические характеристики материалов, напряжения и деформации, простые деформации - растяжение и сжатие, сдвиг и смятие,
-расчеты на прочность и жесткость, теория прочности.
Умения:
-определять виды нагружений и внутренние силовые факторы в поперечных сечениях конструкций,
-строить эпюры крутящих моментов,
-проводить проверку сжатых стрежней на устойчивость.
БК1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПК 2.6.2
ПК 2.7.2
ПК 2.8.2
ОПД 03
Общая электротехника с основами электроники
Задачи, поставленные перед электроэнергетикой, электротехнической и электронной промышленностью. Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Параметры электрических и магнитных цепей.
Расчет простой цепи постоянного тока Преобразование цепей с различными видами соединений элементов. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Примеры применения нелинейных элементов.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Коэффициент мощности и способы его повышения. Понятие о расчете сложных (с несколькими источниками питания) цепей переменного тока. Определение токов, напряжений и мощностей участков цепи. Многофазная система переменного тока, трехфазные электрические цепи.
Понятие о расчете трехфазной цепи. Мощность в трехфазной цепи. Понятие о вращающемся магнитном поле.
Понятие об электрических цепях переменного тока с нелинейными элементами.
Электротехнические устройства.
Классификация и схемы электротехнических устройств. Электронные приборы. Измерительные преобра-зователи различных систем. Назначение, устройство и принцип действия трансформаторов.
Принцип действия и устройство электрических машин. Генераторы постоянного и переменного тока. Однофазные и трехфазные синхронные генераторы. Двигатели постоянного и переменного тока. Двигатели постоянного тока. Асинхронные двигатели.
Аппаратура ручного и автоматического управления.
Контролеры. Электронные реле. Реле напряжения. Термо- и фотореле.
Знания:
- основы электротехники,
- электрические цепи постоянного тока, однофазные цепи переменного тока, трехфазные цепи,
- основные характеристики электромагнитного поля,
- основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца,
- первый и второй закон коммутации,
- электрооборудование: трансформаторы, электрические машины постоянного тока, электропривод.
- основы электроники, электронные приборы,
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей,
- применение закона Кулона,
- применение теоремы Гаусса,
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока, уметь выполнять расчеты постоянного тока,
-заряжать и разряжать конденсатор,
- отключать индуктивную катушку.
БК1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОПД 04
Материаловедение
Краткие сведения о развитии металловедения.
Общие сведения о строительных материалах.
Физические, химические, механические и технологические свойства металлов и сплавов.
Классификация арматурных сталей, состав свойства и маркировка различных сталей. Классификация, применение и маркировка бетонов и растворов. Сущность и значение тепловой обработки бетонных и железобетонных изделий.
Знания:
- физико-химические свойства материалов,
-строение и механические свойства материалов,
- сплавы, коррозию и методы защиты от коррозии,
- неметаллические конструкционные материалы
Умения:
- определять физико-химические свойства основных строительных материалов,
- производить сварочные работы,
- производить резку и пайку металлов,
-испытывать материалы на твердость, усталость, хрупкость, перегиб
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9

КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.3
ЖКП 05
Мемлекеттік тілде ісқағаздарын жүргізу
Пән, курстың міндеті мен мақсаты
- кіріс және шығыс корреспонденцияны тіркеу
- құжаттардың функциясы және құру тәсілі.
- құжаттарды ресімдеу ережесі, құрылымдық бөлімдері, тағайындалуы, таратылуы, топтастырылуы.
Өкімдік–ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеудің бірыңғайланған жүйесі: түсінігі, сипаттамасы, топтамасы, ресімдеу ерекшеліктері. (ҰӨҚ)
Құжаттардың басқа түрлері
Құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ҚҚМЖ), құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағымымен, олардың түрлерімен; тіркеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау. Іс жүргізуді компьютерлеу: мағынасы, міндеттері, болашағы, құамдық бөліктері, ұйымның негізгі принцптері, ДЭКМ құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
- пән, курстың міндеті мен мақсаты
- кіріс және шығыс корреспонденцияны тіркеу
- құжаттардың функциясы және құру тәсілі.
- құжаттарды ресімдеу ережесі, құрылымдық бөлімдері, тағайындалуы, таратылуы, топтастырылуы.
- өкімдік–ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеу ерекшеліктері, сипаттамасы, топтамасы, түсінігі. (ҰӨҚ)
Құжаттардың басқа түрлері
Құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ҚҚМЖ) Іс жүргізуді компьютерлеу:
мағынасы, міндеттері, болашағы, құамдық бөліктері, ұйымның негізгі принцптері, ДЭКМ құжаттаманы ресімдеу.
қызметтік хат құру әдісін, құжаттардың топтамасы мен қозғалысын, кіріс және шығыс құжаттарды тіркеу, құжаттарды сақтау, ресімдеу, мұрағатқа тапсыру,
Іскерліктер:
- Өкімдік–ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеудің бірыңғайланған жүйесі: түсінігі, сипаттамасы, топтамасы, ресімдеу ерекшеліктері. (ҰӨҚ)
- құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағымымен, олардың түрлерімен; тіркеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау.
- деректемелерді, дұрыс орналастыру және толтыру, қызметтік хат құру, істер номенклатурасын, индекстеу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖКП 06
Құрылыс өндірісінің негіздері
Ғимараттар мен үймәреттер құрастырылымдары: жалпы мәлімет, өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар құрылымдық бөлімін шешу, құрылыс жылу техникасының негізі, ғимараттың құрастырылымдық және сүйеніштік жүйесіне салмақ түсіру, Құрылыс құрастырылымдарының негізгі есебі: құрылыс құрастырылымдарын жобалаудың негізгі ережесі, бірінші және екінші топтаманы топтастыру жүктемесінің жеке жағдайы бойынша құрылыс құрастырылымдарының есебі ұғымы, жүктеу және ықпал жасау, нормативтік және есептік жүктемелер, құрылыс құрастырылымдарының негізгі есебі, құрылыс құрастырылымдарын бірігіп құрастыру және есебі, иілімге, сығылуға жұмыс істейтін, іргетас, іргетастыорналастыру тереңдігі, іргетас етегінің өлшемін бөлу.
Құрылыс өндірісінің негізі: Құрылыс өндірісінің құрылымы мен мазмұны, құрылыс өндірісінің нормативті және жобалық құжаттама, құрылыс жүгін тасу, түпті өңдеу әдістері мен тәсілдері, жер жұмысының өндірісі,жер ғимаратының өлшемін анықтау, қадау жұмысының өндірісі, дайын тіректерді батыру тәсілі, толтырмалы тірек құрылғысы, тасты жұмыс, қалау түрлері, байламалы жіктер жүйесі, тас қалаушының еңбек және жұмыс орнын ұйымдастыру, бетонды және темір бетонды жұмыстар, шегендеп бекіту түрлері, арматуралық жұмыстар, бетон қоспасының күтімі және тығыздалуы, қалау, дайындау принцптері, қысқы уақытта бетондау тәсілі, құрылыс құрастырылымдар монтажы үрдісінің технологиясы, монтажды көтергішті таңдау, темір бетон және металды құрастырылымдардың ерекшеліктері, металды пластикалық құрастрылымдар және ғимараттарды тез тұрғызатын монтажды үрдістердің технологиясы, ағаш, қаңқа – панелді үйлер құрастырылымдары және ағаш желімінен жасалған ұзына бойлы құрастырылымдарға салмақ түсіретін монтаж, бүркеп жабу құрылғы үрдісінің технологиясы, еден құрылғысы, сылақ және өңдегіш жұмыстары, майлау, түсқағаз және әйнектеу жұмыстары, құрылысты ұйымдастырудың негізгі принцптері, құрылыстағы күнтізбелік жоспарлау туралы жалпы мәлімет, құрылыстың бас жоспары, қоймалардың объект ішінде ұйымдасуы.
Білімдер:
- ғимараттың негізгі конструктивтік элементтері,
- азаматтық және өнеркәсіптік ғимараттар,
- құрылыс бұйымдары мен конструкцияларының таңбалануы және негізгі қасиеттерін,
- қазіргі заманғы ғимараттың конструктивті шешімі,
- бас жоспардың масштабының орындалуы,
- жер телімдерінің бас жоспарын оқу,
- бас жоспарлардағы шартты белгілер,
- ғимараттың инженерлі-техникалық жабдығы,
- инженерлік жабдықтың құрылыс элементі,
Құрылыс конструкцияларын құрастыру
- құрылыс конструкцияларын есептеу әдісі
- іргетасы мен негізін, құрылыс конструкцияларын жобалау үшін нормативті-техникалық құжаттама;
- есептік сызбаны құру ережесі;
- есептік жүктемеден ішкі күшті анықтау әдісі;
- жүк салмағы конструкциясының жұмысын;
- материалға байланысты конструкция жұмысының ерекшеліктері;
- құрылыс материалдарының беріктігі мен деформациялық сипаттамасы болат, бетон, арматура, ағаш, тас қалау);
- құрылыс конструкциялары есебінің негізі.
Іскерліктер:
- құрылыс сызбаларын оқу,
- конструктивті сызба мен ғимараттың аумақты өлшемдерін жұмыстық сызба бойынша анықтау
- іргетастың конструктивті сызбасын таңдау,
- мемлекеттік стандарттарды және құрылыс конструкциялары тізімдемесін қолдану,
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың негізгі жоспарын жобалау
- конструкцияларды есептеу және жобалау,
- конструкцияға әсер етуші жүктемені есептеу;
- конструкция сызбасына қарап, конструкцияның есептік сызбасын құру
- салмақ түсетін конструкция қабілетін тексеру;
- қосымша жүктемеден қиылған элементті жинап алу;
- конструкция элементтерінің бірігу есебін орындау;
- құрылыс – құрастыру жұмыстарының өндірісін қамтамасыз ету,
- жер қазу ғимаратын салу кезінде жердің үстіңгі қабатының нығыздануы коэффициентін анықтау,
- құрылыс материалдары мен конструкцияларын қаттап тастау және қабылдау бойынша жұмысты ұйымдастыру
- монтажды темір бетон бұйымдарының сапасын бағалау,
- тас қалау сапасын және тас ғимаратын салу бойынша жұмыстардың орындалуын қабылдануын бақылау,
- бақылау – өлшеу құралдарымен жұмыс істеу,
- нормативті құжаттамамен жұмыс істеу,
- мемлекеттік стандарттарды құрылыс конструкцияларына қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9

ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.6.3
ПК 2.7.3
ПК 2.8.3
ОПД 05
Делопроизводство на государственном языке
предмет, цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления;
другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на ПЭВМ.
Знания:
-предмет, цели и задачи курса;
-понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
-способы создания и функции документов;
-классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
-понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
-другие виды документов;
-Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
-значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
-методику составления служебного письма, классификацию и движение документов,
- регистрацию входящей и исходящей корреспонденции, хранение, оформление, передачу дел в архив
Умения:
унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
-организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы:
на ПЭВМ.
-правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать.
БК1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОПД 06
Основы строительного производства
Конструкции зданий и сооружений: общие сведения, конструктивные решения частей гражданских и промышленных зданий, основы строительной теплотехники, несущий остов и конструктивные системы зданий,
Основы расчета строительных конструкций: основные положения проектирования строительных конструкций, понятие о расчете строительных конструкций по предельным состояниям первой и второй группы класс-сификация нагрузок, нагрузки и воздействия, нормативные и расчетные нагрузки, основы расчета строительных конструкций, работающих на сжатие и на изгиб, расчет и конструирование соединений строительных конструкций, фундаменты, глубина зало-жения фундаментов, распределение размеров подошвы фундаментов.
Основы строительного производства: содержание и структура строительного производства, нормативная и проектная документация строительного производства, транспортирование строительных грузов, способы и методы разработки грунта, производство земляных работ, определение размеров земляного сооружения, подсчет объемов работ, производство свайных работ, устройство набивных свай, способы погружения готовых свай, устройство набивных свай, устройство сборных и монолитных ростверков, каменные работы, разновидности кладки, системы перевязки швов, организация рабочего места и труда каменщика, бетонные и железобетонные работы, виды опалубки, арматурные работы, организационные принципы приготовления, укладки, уплотнения и ухода за бетонной смесью, сроки распалубливания, способы бетонирования в зимнее время, технология процессов монтажа строительных конструкций, выбор монтажного крана, особенности монтажа железобетонных и металлических конструкций, технология процессов монтажа быстровозводимых зданий и металлопластиковых конструкций, технология строительства деревянных домов каркаснопанельной конструкции и монтажа несущих большепролетных конструкций из клееной древесины, технология процессов устройства изоляционных покрытий, технология процессов устройства кровельных покрытий, устройство полов, штукатурные и облицовочные работы, малярные, обойные и стекольные работы, основные принципы организации строительства, общие сведения о календарном планировании в строительстве, строительный генеральный план, организация приобъектных складов.
Знания:
-основные конструктивные элементы зданий,
-гражданские и промышленные здания,
- основные свойства и маркировку строительных изделий и конструкций,
- современные конструктивные решения зданий,
- масштабы выполнения генеральных планов,
- читать генеральные планы участков,
- условные обозначения на генеральных планах,
- инженерно-техническое оборудование зданий,
- строительные элементы инженерного оборудования,
-монтаж строительных конструкций
-методику расчета строительных конструкций
- нормативно-техническую документацию для проектирования строительных конструкций, оснований и фундаментов;
- правила построения расчетных схем;
- методику определения внутренних усилий от расчетных нагрузок;
- работу конструкций под нагрузкой;
- особенности работы конструкций в зависимости от материалов;
- прочностные и деформационные характеристики строительных материалов (стали, бетона, арматуры, древесины, каменной кладки);
- основы расчета строительных конструкций.
Умения:
- читать строительные чертежи,
-определять по рабочим чертежам габаритные размеры зданий и конструктивную схему
-выбирать конструктивную схему фундамента,
- пользоваться государственными стандартами и каталогами на строительные конструкции,
- проектировать генеральные планы промышленных предприятий
-рассчитывать и проектировать конструкции,
- подсчитывать нагрузки, действующие на конструкции;
-по конструктивной схеме построить расчетную схему конструкции
- проверять несущую способность конструкций;
-подбирать сечение элемента от приложенных нагрузок;
-выполнять расчеты соединений элементов конструкции;
-обеспечивать производство строительно-монтажных работ,
- определять коэффициент уплотнения грунтов при возведении земляных сооружений,
- организовывать работу по приемке и складированию строительных материалов и конструкций
- оценивать качество монтажа железобетонных изделий,
- контролировать качество каменной кладки и приемки выполнения работ по возведению каменных сооружений,
- работать с контрольно-измерительными приборами,
- работать с нормативной документацией,
- пользоваться государственными стандартами на строительные конструкции,
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9

КК 2.1.1
КК 2.1.7
КК 2.2.1
КК 2.2.7
КК 2.3.1
КК 2.3.7
КК 2.4.1
КК 2.4.7
КК 2.5.1
КК 2.6.1
КК 2.6.7
КК 2.7.1
КК 2.7.7
ЖКП 07
Жылу техника және термодинамика негіздері
Термодинамиканың негізгі ұғымдары. Негізгі заңдары мен газдардың мінсіз жағдайы, олардың жылу сыйымдылығы. Термодинамиканың бірінші заңы. Термодинамиканың екінші заңы. Бу мен газдың кедергісі мен өтуі. Энергетикалық қондырғы және жылу қозғалтқышының мінсіз циклі. Жылу беру негіздері. Жанармай және жану үрдісі. Қазандық қондырғы.
Білімдер:
- Термодинамиканың негізгі заңдары, заттардың негізгі теңдігі, термодинамиканың бірінші және екінші заңдарын біріккен формуласы, термодинамика ның жеке заттық қасиеттері. Термодинамикалық есептің химиялық жүйеге әсер етуі, жылу шығару заңы және жылу алмасуды анықтау мен негізгі ұғымы.
Іскерліктер:
Зат жағдайының формуласы, термодинамиканың бірінші заңының күрделі ашық жүйенің жалпы түріндегі формуласы, термодинамикалық жүйенің ағыны үшін термодинамика заңының 1 – ші формуласы, термодинамика заңының 2 – математикалық формуласы, конвективті жылу алмасу формуласы, газ жағдайының параметрін анықтау, жұмысын, жылдамдығын және газ өту үрдісіндегі шығынды анықтау, термодинамика мен жылу техниканың негізгі заңдарын кәсіби қызметте қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖКП 08
Метрология, стандарттау және сертификаттау негіздері
Метрология және техникалық негізгі өлшемдер; калибр және кіру рұқсаты; өлшемдерді өлшеу үшін құралдар; Кіру және түсу; автоматтық бақылау жүйесі; электрлік өлшемдер; электрлік шама өлшемі мен негізгі түсінігі; электронды реттеуші және сандық өлшеу құралдары; электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу.
Білімдер:
- метрология, стандарттау және сертификаттау анықтамасы мен негізгі ұғымдары,
- жалпы техникалық және әдістемелік–ұйымдастыру стандарттар жүйесінің негізгі ережелері,
- сапа жүйесінің құжаттамасы,
- өнім сапасын көтеру жолдары,
- шама эталоны
Іскерліктер:
- өндіріс қызметіндегі серификаттау, және стандарттау, метрологияның негізгі ережелерін қолдану негізінде әрекет етуші нормативтік базаға сәйкес техникалық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу,
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдау және оларды қолдана білу,
- сапа жүйесінің құжаттамасын қолдану,
- үрдіс пен өнімнің негізгі түріне нормативті құжаттардың талаптарын қолдану
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.5
КК 2.2.5
КК 2.3.5
КК 2.4.5
КК 2.5.5
КК 2.6.5
КК 2.7.5
КК 2.8.5
ЖКП 09
Компьютерлік технологиялар
Қазіргі заман компьютері және олардың сипаттамасы. Операциялық жүйені анықтау мен негізгі ұғымдар. Операциялық жүйе командасы. Сервистік бағдарлама. Антивирустық бағдарламалар (типтері, қолданылуы, құрылуы). Кеңселік бағдарламалар. ОС Windows; мәтіндік редактор Microsoft Word; электрондық кесте Excel; дерекқор; компьютерлік желілер; Графикалық редактор AutoCad;
ЭЕМ курстық жобалауда қолдану; жұмыс орындарын автоматтандыру.
Білімдер:
- автоматтандырылған ақпараттарды өңдеу,
- негізгі ұғымдарды, технологияны, электронды-есептеу машиналарын және есептеу жүйелерінің жалпы дербес құрамы,
- есептеу техникасын бағдарламалық қамтамасыз ету, операциялық жүйе және қабықша,
- ақпаратты беру және сақтау, іздеуді жөндеу, орналастыруды ұйымдастыру,
- рұқсат етілмеген мүмкіндіктен ақпаратты қорғау,
- ақпаратты қорғаудың вирусқа қарсы амалы.
- мәтіндік процессорлар, электронды кестелер, базалық мәліметтерді басқару жүйесі, графикалық редактор, автоматтандырылған жүйе
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте бағдарламалық ұамтамасыз етуді қолдану,
- компьютерлік және телекоммуникацялық құралдардықолдану.

ПК 2.1.1.
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ПК 2.3.1
ПК 2.3.7
ПК 2.4.1
ПК 2.4.7
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.6.7
ПК 2.7.1
ПК 2.7.7
ОПД 07
Основы термодинамики и теплотехники
Основные понятия термодинамики. Основные законы и состояния идеальных газов, их теплоемкость. Первый закон термодинамики. Второй закон термодинамики. Истечение и дросселирование газов и паров. Идеальные циклы тепловых двигателей и энергетических установок. Основы теплопередачи. Топливо и процессы горения. Топочные устройства. Котельные установки.
Знания:
-основные законы, термодинамики, основные уравнения вещества, объединенные выражения первого и второго законов термодинамики термодинамические свойства индивидуальных веществ. Методы расчета термодинамических свойств химически реагирующих систем, основные понятия и определения теплообмена, законы теплового излучения
Умения:
уравнения состояния вещества, уравнение первого закона термодинамики для сложной открытой системы в общем виде, уравнение 1-го закона термодинамики для проточной термодинамической системы, математическое выражение 2-го закона термодинамики, уравнения конвективного теплообмена. Определения параметров состояния газов, определения работы, скорости и расхода газа в процессе истечения, использования в профессиональной деятельности основных законов термодинамики и теплотехники.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОПД 08
Основы метрологии, стандартизации и сертификации
Метрология и основы технических измерений; калибры и допуски; средства для измерения размеров; допуски и посадки; система автоматического контроля; электрические измерения; основные понятия и меры электрических величин; регулирующие электронные и цифровые измерительные приборы; измерение электрических и неэлектрических величин.
Знания:
- основные понятия и определения метрологии, стандартизации и сертификации,
- основные положения систем общетехнических и организационно-методических стандартов,
- документацию систем качества,
- пути повышения качества продукции,
- эталоны величин
Умения:
- оформлять технологическую и техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой на основе использования основных положений метрологии, стандартизации и сертификации в производственной деятельности,
- правильно выбирать измерительные средства и пользоваться ими,
- применять документацию систем качества,
- применять требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПК 2.5.5
ПК 2.6.5
ПК 2.7.5
ПК 2.8.5
ОПД 09
Компьютерные технологии
Современные компьютеры и их характеристики. Основные понятия и определения операционной системы. Команды операционной системы. Сервисная программа. Антивирусные программы (типы, применение, установка). Офисные программы.
ОС Windows; текстовый редактор MicrosoftWord; электронная таблица Excel; базы данных;
компьютерные сети; графический редактор AutoCad;
использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.
Знания:
-автоматизированную обработку информации,
- основные понятия, технологию, общий состав персональных электронно-вычислительных машин и вычислительных систем,
- программное обеспечение вычислительной техники, операционные системы и оболочки,
- организацию размещения, обработку поиска, хранения и передачи информации,
- защиту информации от несанкционированного доступа,
- антивирусные средства защиты информации.
- текстовые процессоры, электронные таблицы, системы управления базами данных, графические редакторы, автоматизированные системы
Умения:
- Использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности, применять компьютерные и телекоммуникационные средства.

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.6
КК 2.2.6
КК 2.3.6
КК 2.4.6
КК 2.5.6
КК 2.6.6
КК 2.7.6
КК 2.8.6
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Құрылыс материалдарының жалпы технологиясы
Физикалық қасиеттері. Механикалық қасиеттері. Тау жыныс және тау жыныс түзуші минералдар. Өндіру және кенсіз шикізатты қайта өңдеу. Құрылыс ағашы. Табиғаттағы тас материалдар. Керамикалық материалдар. Шыны және шыны кристалдық материалдар. Минералды тұтқыр зат: Әуе және гидравликалық зат. Жасанды тас материалдары: Бетондар, ерітінділер, құрама темір бетон құрастырылымдары, силикатты және гипстік материалдар мен бұйымдар, таскендір цемент бұйымдары, битумдық және қарамайлы тұтқыр заттар мен олардың негізінде материалдар, полимерлік құрылыс материалдары, жылылықты оқшаулайтын және акустикалық материал, лак және бояу жасау материалдары.
Білімдер:
- құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері,
- кенсіз шикізат түрлері,
- құрылыс керамикасын, керамикалық тастар мен плиткаларды, керамикадан санитарлық-техникалық бұйымдар,
- бейорганикалық бырыстырғыш заттар және олардың негізіндегі бұйымдар,
- бетондар және құрылыс ерітіндісі,
- жылу өткізбейтін және акустикалық материалдар мен бұйымдар,
- жұмсақ жабындық материалдар,
- құрылыс материалдары және полимер негізіндегі бұйымдар, полимерлік герметика,
- құрылыс материалдары және шыныдан жасалған бұйымдар.
Іскерліктер:
- материалдың негізгі өлшемдерін анықтау,
- құрылыс қоспаларымен жұмыс істеу,
- кентассыз шикізат түрлерін айыра білу,
- бейметалл құрылыс бұйымдары өндірісінің үйлесімді технологиялық сызбасын таңдау
- таңдап алынған технологиялық құралдың пайдалылығын негіздеу
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.3
КК 2.1.7
КК 2.2.3
КК 2.3.3
КК 2.3.7
КК 2.4.3
КК 2.5.3
КК 2.6.3
КК 2.6.3
КК 2.7.3
КК 2.7.7
КК 2.8.3
АП 02
Құрылыс бұйымдары мен құрылымдарын өндірудегі механикалық жабдықтар
Материалдарды майдалау үшін құрал–жабдықтар: уатқыш, талқандайтын материалды сығу, конустық уатқыш, соқпалы қызметтегі уатқыш, дестелеуіш уатқыш, айналма. Материалдарды сұрыптау үшін машина. Дамылсыз және үздіксіз әрекеттегі ұсақтағыш аспап. Бекітпе, құю құрылғысы, қоректендіруші, мөлшерлеуіштерді топтастыру және жалпы мәлімет.
Уатқыш – іріктеу зауыттары мен қондырғысы: зауыттарды топтастыру, құрал – жабдықтарды құрастыру және таңдау. Ауаны шаң мен газдан тазарту үшін аппарат. Формаларды топтастыру, темір бетон бұйымдарын дайындау үшін формалар. Бетон қоспасын тығыздау үшін тербелмелі құрал жабдық.
Білімдер:
- механикалық жабдықтардың әрекет ету құрылғысы мен қағидаты,
- механикалық құрылғыны пайдалану ережесі,
- қазіргі заманғы машиналар мен жабдықтардың конструкциясы және техникалық сипаттамасы,
- механизмдер мен жабдықтардың кинематикалық сызбасы
Іскерліктер:
- берілген параметр және техникалық мінездемесі бойынша таңдап алуды жүргізу,
- механикалық жабдықтың алдын ала қарау жүргізу,
- механикалық жабдық жұмысын бақылау.

БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
ПК 2.6.6
ПК 2.7.6
ПК 2.8.6
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Общая технология строительных материалов
Физические свойства. Механические свойства. Горные породы и породообразующие минералы. Добыча и переработка нерудного сырья. Строительная древесина. Природные каменные материалы. Керамические материалы. Стекло и стеклокристаллические материалы. Минеральные вяжущие вещества: воздушные и гидравлические вещества. Искусственные каменные материалы: бетоны, растворы, сборные железобетонные конструкции, силикатные и гипсовые материалы и изделия, асбестоцементные изделия, битумные и дегтевые вяжущие вещества и материалы на их основе, полимерные строительные материалы, теплоизоляционные и акустические материалы, лакокрасочные материалы.
Знания:
- основные свойства строительных материалов,
- виды нерудного сырья,
- строительную керамику, керамические камни и плитки, санитарно-технические изделия из керамики,
- неорганические вяжущие вещества и изделия на их основе,
- бетоны и строительные растворы,
- теплоизоляционные и акустические материалы и изделия,
- мягкие кровельные материалы,
- строительные материалы и изделия на основе полимеров, полимерные герметики,
- строительные материалы и изделия из стекла.
Умения:
- определять основных параметров материалов,
- работать со строительными смесями,
- различать виды нерудного сырья,
- выбирать оптимальную технологическую схему производства неметаллических строительных изделий
- обосновывать целесообразность выбранного технологического оборудования
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.3.7
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.6.3
ПК 2.6.7
ПК 2.7.3
ПК 2.7.7
ПК 2.8.3
СД 02
Механическое оборудование производства строительных изделий и конструкций
Оборудование для измельчения материалов: дробилки, разрушающие материал сжатием, конусные дробилки, дробилки ударного действия, валковые дробилки, бегуны. Машины для сортировки материалов.
Мельницы периодического и непрерывного действия. Общие сведения и классификация затворов, засыпные устройства, питатели, дозаторы.
Дробильно-сортировочные заводы и установки: классификация заводов и установок, подбор и компоновка оборудования.
Аппараты для очистки воздуха и газов от пыли.
Формы для изготовлении железобетонных изделий, классификация форм.
Вибрационное оборудование для уплотнения бетонных смесей
Знания:
- устройство и принцип действия механического оборудования,
- правила эксплуатации механического оборудования,
- конструкции и технические характеристики современных машин и оборудования,
- кинематические схемы механизмов и оборудования
Умения:
-производить подбор механического оборудования по заданным параметрам и техническим характеристикам,
- проводить профилактический осмотр механического оборудования,
- контролировать работу механического оборудования.

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.8
КК 2.2.8
КК 2.3.8
КК 2.4.8
КК 2.5.7
КК 2.5.8
КК 2.6.8
КК 2.7.8
КК 2.8.7
КК 2.8.8
АП 03
Құрылыс бұйымдары мен құрылымдарын өндірудегі жылу техникалық жабдықтар
Материалдарды жылумен өңдеу және кептіру үшін құру, термоылғалдылықпен өңдеу және метал емес құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдарын күйдіру; жылу техникалық жабдық жұмысының тәртібі және қызмет ету принцпі, қондырғысы.
Білімдер:
- техника негіздері,
- термодинамика заңы,
- жылу үрдістері және температураны бағалау әдістері,
- отынның жану негізі
- бейметалл құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын күйдіру және кептіру үрдістері,
- жылу техникалық жабдық жұмысының әрекет ету қағидаты мен құрылғысы,
- жылу техникалық жабдықтар жұмысының тәртібі.
Іскерліктер:
- термодинамика заңын қолдану,
- электрлік өлшемдерді орындау,
- жылу техникалық есептерді орындау.
- жылу техникалық есептерді жылу алмастырғы аппараттарында жасау,
- дүркін–дүркін және тоқтаусық әрекет ету жылу техникалық есебі қондырғысын шығару.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.1
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.4.1
КК 2.5.1
КК 2.6.1
КК 2.7.1
КК 2.8.1
АП 04
Технологиялық үрдістерді автоматтандыру
Өндірістік үрдістерді автоматтандырудың жалпы сұрақтары. Дәнекерлеу үрдісінің технологиялық автоматтануы.
Технологиялық нысандар мен қондырғылардың жалпы зауыттық автоматтануы. Технологиялық үрдістерді басқару жүйесін автоматтандыру (ТҮБЖА). Техникалық құралдар және қосалқы жүйе ТҮБЖА.
Бағдарламалық басқарумен автоматты манипулятор (өнеркәсіптік роботтар)
Білімдер:
- технологиялық параметрлерді бақылау тәсілінің түрі,
- кішігірім процессор жүйесін құру қағидаты мен құрылымы,
- өндірістің автоматтану үрдісі
Іскерліктер:
- технологиялық параметрлерді өлшеуді шығару,
- есептеу техникасымен жұмыс істеу,
- технологиялық үрдістерді басқару,
- өндірісті автоматтандыру облысындағы техникалық білімді қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.8
КК 2.2.8
КК 2.3.8
КК 2.4.8
КК 2.5.8
КК 2.6.8
КК 2.7.8
КК 2.8.8
АП 05
Өндіріс жоспарын ұйымдастыру
Құриндустриясы экономикасының ерекшеліктері; кәсіпорын кәсіпкерліктің материалды қоры және нысан ретінде; кәсіпорын формалары; кәсіпорын қызметінің технико–экономикалық көрсеткіштері және оның құрылымдық бөлімшелері; еңбек өнімділігі және материалдық ресурстар; жалақыны ұйымдастыру; өндіріс шығыны; маркетинг; бағаны қалыптастыру; табыс, пайдалылық; өнімнің бәсекеге қабілеттілігі, кәсіпорын қаржысы; қаржылық, несиелік және басқа да мекемелермен өзара байланыс; салық жүйесі; өндірістік кәсіпорын қызметкерлері; кәсіпорын қоры және оның айналымы; кәсіорынды басқару; алғашқы өндірістік ұжымды басқарудың педагогика – психологиялық негізі; басқару шешімдерін қабылдау; ұжым қызметін жоспарлау; ұйымдастырушылық міндетінің шешімі; басшының ұжыммен өзара қарым–қатынасы; еңбекті ұйымдастыру бойынша басшының жұмыстағы жеке техникасы.
Білімдер:
- кәсіпорынның ұйымдық–құқықтық формалары,
- кәсіпорынның негізгі өндірістік қорлары, негізгі өндірістік қорларды бағалау түрлері,
- айналым қорлары,
- еңбек өнімділігі,
- жалақы есебі,
- өзіндік құнды арзандатудың негізгі бағыттары,
- өндіріс шығыны түсінігі,
- кәсіпорын кірісі,
- пайда және тиімділік,
- баға белгілеу,
- ҚР салық салу жүйесі
Іскерліктер:
- кәсіпорын қызметінің негізгі экономикалық көрсеткіштерін есептеу,
- кәсіпорынның материалды–техникалық дамуын жоспарлау,
- кәсіпорынның кірісін, пайдасын, тиімділігін жоспарлау
- жалақыны есептеу

БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.6.8
ПК 2.7.8
ПК 2.8.7
ПК 2.8.8
СД 03
Теплотехническое оборудование производства строительных изделий и конструкций
Тепловая обработка материалов и установки для сушки, термовлажностной обработки и обжига неметаллических строительных изделий и конструкций; устройство, принцип действия и режим работы теплотехнического оборудования
Знания:
- основы теплотехники,
- законы термодинамики,
- тепловые процессы и методы оценки температуры,
- основы горения топлива
- процессы сушки и обжига неметаллических строительных изделий и конструкций,
- устройство и принцип действия работы теплотехнического оборудования,
- режим работы теплотехнического оборудования.
Умения:
- пользоваться законами термодинамики,
- выполнять электрические измерения,
- выполнять теплотехнические расчеты.
- производить теплотехнические расчеты теплообменных аппаратов,
- производить теплотехнические расчеты установок периодического и непрерывного действия.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
СД 04
Автоматизация технологических процессов
Общие вопросы автоматизации производственных процессов. Автоматизация технологических процессов сварки. Автоматизация общезаводских технологических объектов и установок. Автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП). Технические средства и подсистемы АСУТП.
Автоматические манипуляторы с программным управлением (промышленные роботы)
Знания:
- виды средств контроля технологических параметров,
- структуру и принцип построения микропроцессорных систем,
- процесс автоматизации производства
Умения:
- производить измерения технологических параметров,
- работать с вычислительной техникой,
- управлять технологическими процессами,
- применять технические знания в области автоматизации производства.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
ПК 2.5.8
ПК 2.6.8
ПК 2.7.8
ПК 2.8.8
СД 05
Организация планирования производства
Особенности экономики стройиндустрии; предприятие как объект и материальная база предпринимательства; формы предприятий; технико-экономические показатели деятельности предприятия и его структурных подразделений; производительность труда и материальные ресурсы; организация заработной платы; издержки производства; маркетинг; формирование цен; прибыль, рентабельность; конкурентоспособность продукции, финансы предприятия; взаимосвязи с финансовыми, кредитными и другими учреждениями; налоговая система; производственный персонал предприятия; фонды предприятия и их оборот; управление предприятием; менеджмент; менеджер; управление предприятий; психолого-педагогические основы управлением первичным производственным коллективом; принятие управленческих решений; планирование деятельности коллектива; решение организаторской задачи; взаимо-отношения руководителя с коллективом; техника личной работы руководителя по организации труда.
Знания:
- организационно-правовые формы предприятий,
- основные производственные фонды предприятий, виды оценки основных производственных фондов,
- оборотные фонды,
- производительность труда,
- расчет заработной платы,
- основные направления снижения себестоимости,
- понятие издержек производства,
- доходы предприятия,
- прибыль и рентабельность,
- ценообразование,
- система налогообложения в РК
Умения:
- рассчитывать основные показатели экономической деятельности предприятия,
- планировать материально-техническое развитие предприятия,
- планировать доходы, прибыль, рентабельность предприятия
-рассчитывать заработную плату

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.4
КК 2.2.4
КК 2.3.4
КК 2.4.4
КК 2.5.4
КК 2.6.4
КК 2.7.4
КК 2.8.4
АП 06
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау: құқықтық және нормативті база, еңбек жағдайына әсер етуші факторлар, еңбекті қорғау бойынша шаралар. Өндірістік жарақаттанушылық және кәсіптік сырқат: себептері, түрі, тәсілі, шаралары, ескертулер.
Еңбек қауіпсіздігі, электр қауіпсіздік және өндірістегі және оқу шеберханаларындағы өрт қауіпсіздігі. Метал өңдейтін станоктарда жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар мен негізгі ережелер. Ғимараттарда өрттің пайда болу себептері, өрттің алдын алу шаралары. Өрт кезінде тәртіп ережесі, алғашқы өрт сөндіру құралдарын қолдану ережесі. Құрылғы мен өрт сөндіруді қолдану және өрт сөндіру краны. Өндірістік тазалық және еңбек гигиенасының негізі. Өндірістік экология негізі. Ластану түрлері мен көздері. Су бассейнін және жер ресурстарын қорғау. Қатты қалдықтарды қайта өңдеудің негізгі бағыттары.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын,
- қауіпсіздік техникасы бойынша ережесін,
- өнеркәсіп экологиясын
Іскерліктер:
- еңбек жағдайына талдау жасау және жарақаттанушылық себептері,
- еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру,
- қорғаныстың жеке тәсілдерін қолдану,
- қоршаған орта және еңбекті қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдану,
- өндірістік жарақат алған кезде көмек көрсету.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.9
КК 2.2.9
КК 2.3.9
КК 2.4.9
КК 2.5.9
КК 2.6.9
КК 2.7.9
КК 2.8.9
АП 07 Біліктілігі: "Үңгіржол пешін тиеуші*"
Үңгіржол пешін тиеу және күйдіру технологиясы
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеттерін. Кенсіз щикізат түрлері. Құрылыс керамикасы. Қабырғалық материалдар: кірпіш, керамикалық тастар, керамикалық плиткалар (бас, ішкі қабырғаны қаптау үшін, нақышты кілем, еден үшін плитка). Пеш түрлері. Құрылыс материалдарын өңдеудің түрлері. Пеш жұмысының тәртібі. Құрамдас бөлікті салу.
Білімдер:
- Үңгіржол пешіне жартылай фабрикаттар мен құамдас бөлігін тиеу үрдісі.
- Құрамдас бөліктерді, құрылыс қоспаларын мөлшерлеу.
- Өнімді салқындату тәртібі және оны түсіру.
Іскерліктер:
- Үңгіржол пешінен өнімді қабылдап алу.
- Үңгіржол пешіне жартылай фабрикаттар мен құамдас бөлігін тиеу
- Құрамдас бөліктерді, құрылыс қоспаларын мөлшерлеу
КҚ 2.1.8
АП 07 Біліктілігі: "Шихталаушы*"
Шихта дайындау технологиясы
Негізгі түсініктер. Шихтаның негізгі құрамдас бөліктері. Шихтаны пресс-қалыптарға салу.
Шихтаны дайындау және өлшеу үшін бастапқы материалдарды мөлшерлеу. Шихтаны дайындау жұмыстарын орындаудағы еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру: негізгі талаптар.
Білімдер:
шихта қоспасын дайындау барысын;
- шихтаны өлшеу барысын;
- шихтаны пресс-қалыптарға салу барысын;
- шихтаны дайындау үшін бастапқы материалдарды
Іскерліктер:
шихта қоспасын дайындауды;
- шихтаны өлшеп, пресс-қалыптарға салуды;
- мазмұны бойынша басқа ұқсас міндеттерді орындауды.

БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
СД 06
Охрана труда
Охрана труда: правовая и нормативная база, факторы, влияющие на условия труда,
мероприятия по охране труда. Производственный травматизм и профессиональная заболеваемость: причины, виды, средства, меры предупреждения.
Безопасность труда, электробезопасность и пожарная безопасность на производстве и учебных мастерских.
Основные правила и инструкции по безопасности труда при работе на металлообрабатывающих станках. Причины возникновения пожаров в помещениях, меры предупреждения пожаров. Правила поведения при пожаре, правила пользования первичными средствами пожаротушения. Устройство и применение огнетушителей и пожарных кранов. Основы гигиены труда и производственной санитарии.
Основы промышленной экологии. Источники и виды загрязнений. Защита водного бассейна и земельных ресурсов. Основные направления переработки твердых отходов.
Знания:
- общие нормы охраны труда,
- правила по технике безопасности,
- промышленную экологию
Умения:
- анализировать условия труда и причины травматизма,
- организовывать работу по охране труда,
- пользоваться индивидуальными средствами защиты,
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды,
- оказать помощь при производственной травме.
БК1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.9
ПК 2.2.9
ПК 2.3.9
ПК 2.4.9
ПК 2.5.9
ПК 2.6.9
ПК 2.7.9
ПК 2.8.9
СД 07 Квалификация "Загрузчик туннельной печи*"
Технология загрузки и обжига туннельных печей
Основные свойства строительных материалов. Виды нерудного сырья. Строительная керамика.
Стеновые материалы: кирпич, керамические камни, керамические плитки (фасадные, для внутренней облицовки стен, коврово-мозаичные, плитки для пола).
Виды печей. Виды обработки строительных материалов. Режимы работы печей. Загрузка компонентов.
Знания:
- процесс загрузки компонентов и полуфабрикатов в туннельные печи;
- дозировку компонентов строительных смесей;
- режимы охлаждения продукции и ее выгрузку;
Умения:
- принимать продукцию из туннельных печей;
- загружать компоненты и полуфабрикаты в туннельные печи;
- дозировать компоненты строительных материалов.
ПК 2.1.8
СД 07 Квалификация "Шихтовщик*"
Технология приготовления шихты
Основные понятия. Основные компоненты шихты. Засыпка шихты в пресс-формы. Дозировка исходных материалов для изготовления шихты и взвешивание шихты.
Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении работ по приготовлению шихты: основные требования.
Знания:
- процесс приготовления смеси шихты;
- процесс взвешивания шихты;
- процесс засыпки шихты в пресс-формы;
- дозировку исходных материалов для изготовления шихты;
Умения:
- готовить смеси шихты; - взвешивать и засыпать шихту в пресс-формы;
- дозировать исходные материалы для изготовления шихты;
-выполнять другие родственные по содержанию обязанности.

КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
АП 07  Біліктілігі: "Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндірісіндегі қалыптаушы*"
Темір-бетон және бетон өнімдері мен құрылымдарын өндіру технологиясы
Әр түрлі құрылымдағы бассейндерде шламды ауамен және механикалық түрде араластыру.
Шламның қажетті деңгейін ұстап тұру үшін шикізатты араластырғышқа бірқалыпты етіп салуды мөлшерлеу.
Ары қарай ұсақтау және цемент өндірісіндегі басқа да жұмыстар үшін ұсатылатын денелерді сұрыптау.
Бетонды қоспалар мен ерітінділердің құрамдас бөліктерін мөлшерлеу.
Құрамдас бөліктерді бункерлерден, циклондардан және бактардан алу, оларды араластырғыш агрегаттарға салу.
Темір-бетон өнімдер мен құрылымдарды қалыптау.
Арматуралық каркастың жекелеген элементтерін қалыптарға орналастыру.
Сыналар мен темір өзектерді орналдастыру, қалыптарға бетон қоспаларын толтыру, өнімдерді қалыптардан алу.
Темір-бетон құрылымдарды жинау: панельдерді, блоктарды, сантехникалық кабиналарды, лифтілердің шахталарын және т.с.с.
Құрастырылатын бұйымдардың және бекіткіштері бар элементтердің түйіскен жерлері.
Изоляциялық материалдарды төсеу, жапсарларды ерітіндімен сылау және темір-бетон және бетон өнімдері өндірісіндегі басқа да жұмыстар.
Білімдер:
- темір-бетон өнімдері мен конструкциялардың технологиялық нобайларын дайындауды;
- жұмыс тәртібін;
- машиналар мен жабдықтардың құрылысы, қызметі, оларды пайдалану ережесін;
- темір-бетон өнімдері мен конструкцияларды дайындау үшін бастапқы материалдардың жіктелуін, қасиеттерін, мөлшерлеуді.
Іскерліктер:
- темір-бетон өнімдері мен конструкцияларды дайындауда қарапайым және орташа күрделіліктегі жұмыстарды орындауды;
- бетон қоспаларын және құрылыс ерітінділерін дайындауды;
- технологиялық жабдықтарды топпен (қашықтықтан) басқаруды;
- таскендір – цемент өнімдерін қалыптау;
- гипстік плита блогын және цементті – құмды жабынқыш.
КҚ 2.3.8
Асбест-цементті және азбест-силитті өнімдердің технологиясы
Асбест-цементті өнімдерді қалыптау, шикі табақ беттерін өлшемдер мен пішімдер бойынша белгілеу және кесу
Жинауға дайындалған асбест цементті табақ беттеріне грунт жағу. Линиялық өлшемдерін тексерумен асбест цементті плиталарды жинау.
Берілген рецепт бойынша асбест цементті мастика дайындау және жиналған плиталарға оны жағу.
Табақ беттерін біріктіру мен жапсыру үшін саңылауды тесу және асбест-цементті және азбест-силитті өнімдер өндірісіндегі басқа да жұмыстар.
Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- асбест-цементті және азбест-силитті өнімдер мен констркуцияларды дайындаудың технологиялық нобайларын;
- жұмыс тәртібін;
- машиналар мен жабдықтардың құрылысын, қызметін, оларды пайдалану ережесін;
- асбест-цементті және азбест-силитті өнімдерді дайындау үшін бастапқы материалдардың жіктелуін, қасиеттерін, мөлшерлеуді.
Іскерліктер:
- асбест-цементті және азбест-силитті өнімдерді дайындауда қарапайым және орташа күрделіліктегі жұмыстарды орындауды;
- асбест-цементті өнімдерді қалыптауды, бетон қоспаларын және құрылыс ерітінділерін дайындауды;
-гипс плиталары мен цемент- құмды жабынқыны қалыптау.
КҚ 2.3.8
АП 07  Біліктілігі: "Кептіру агрегаттарының машинисі*"
Машиналар мен кептіру агрегаттарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Бірінші және екінші құрылыстарда қолданылатын машиналар мен агрегаттарды жөндеу туралы жалпы мәліметтер.
Машиналар мен агрегаттарды жөндеу туралы түсінік.
Агрегаттар мен өндіріс жабдықтарын пайдалану. Пайдалану қызметін ұйымдастыру. Машиналардың сенімділігі. Машиналар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастырумен оны жүргізу.
Бөлшектер мен жинау бірліктерін жөндеу технологиясы. Машиналар мен агрегаттарды майлау.
Білімдер:
кептіру агрегаттарын басқару барысын;
- құрылыс өнімдері мен конструкцияларының өндірісі бойынша машиналарды басқару барысын;
- мазмұны бойынша басқа ұқсас міндеттерді орындауды.
Іскерліктер:
кептіру агрегаттарын басқаруды;
- құрылыс өнімдері мен конструкцияларының өндірісі бойынша машиналарды басқаруды;
- кептіру агрегаттарын жөндеуді.

ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
СД 07
Квалификация "Формовщик в производстве стеновых и вяжущих материалов*"
Технология производства железобетонных и бетонных изделий и конструкций
Воздушное и механическое перемешивание шлама в бассейнах различной конструкции.
Дозирование сырья в болтушке с обеспечением равномерной его загрузки для поддержания необходимого уровня шлама.
Сортировка мелющих тел для последующего размола и другие работы в производстве цемента.
Дозирование компонентов бетонных смесей и растворов.
Прием компонентов из бункеров, циклонов и баков и загрузку их в смесительные агрегаты,
Формование железобетонных изделий и конструкций.
Укладка в формы отдельных элементов арматурного каркаса;
Установка вкладышей и сердечников, заполнение форм бетонной смесью, расформовка изделий.
Сборка железобетонных конструкций: панелей, блоков, сантехнических кабин, шахт лифтов и тому подобное.
Стыковка монтируемых изделий и элементов с их креплением.
Укладка изоляционных материалов, заделка стыков раствором и другие работы в производстве железобетонных и бетонных изделий.
Знания:
- технологические схемы изготовления асбестоцементных и асбестосилитовых изделия изделий и конструкций;
- режимы работы;
- устройство, назначение, правила эксплуатации машин и оборудования;
- классификацию, свойства, дозирование исходных материалов для изготовления асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
Умения:
- выполнять работы простой и средней сложности по изготовлению асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
- формовать асбестоцементные изделия смеси и строительные растворы;
- управлять (дистанционно) группами технологического оборудования;
- формовать асбестоцементные изделия.
- формовать гипсовые плиты блоки и цементно-песчаную черепицу.
ПК 2.3.8
Технология производства асбестоцементные и асбестосилитовые изделия
Формование асбестоцементных изделий, разметку и раскрой сырых листов на размеры и конфигурации.
Нанесение грунтового слоя на
асбестоцементные листы,
подлежащие сборке.
Сборка асбестоцементных плит с проверкой линейных размеров.
Изготовление асбестоцементной мастики по заданной рецептуре и обмазку ею собранных плит.
Сверление отверстий для соединения листов и их склеивание и другие работы в производстве асбестоцементных и асбестосилитовых изделий.
Безопасность труда.
Знания:
- технологические схемы изготовления асбестоцементных и асбестосилитовых изделия изделий и конструкций;
- режимы работы;
- устройство, назначение, правила эксплуатации машин и оборудования;
- классификацию, свойства, дозирование исходных материалов для изготовления асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
Умения:
- выполнять работы простой и средней сложности по изготовлению асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
- формовать асбестоцементные изделия смеси и строительные растворы;
- управлять (дистанционно) группами технологического оборудования;
- формовать асбестоцементные изделия.
- формовать гипсовые плиты блоки и цементно-песчаную черепицу.
ПК 2.3.8
СД 07
Квалификация "Машинист сушильных агрегатов*"
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация машин и сушильных агрегатов
Общие сведения о ремонте машин и агрегатов применяемых в строительстве первичных и вторичных целях. Понятия о ремонте машин и агрегатов. Эксплуатация агрегатов и оборудования производства. Организация эксплуатационного обслуживания.
Надежность машин. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта машин и агрегатов. Технология ремонта деталей и сборочных единиц. Смазка машин и агрегатов.
Знания:
- процесс управления сушильными агрегатами;
- процесс управления машинами по производству строительных изделий и конструкций;
- других родственных по содержанию обязанностей.
Умения:
- управлять сушильными агрегатами,
- управлять машинами по производству строительных изделий и конструкций;
-выполнять ремонт сушильных агрегатов

КҚ2.4.7
КҚ2.4.8
АП 07 Біліктілігі: "Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықты реттеуші*"
Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтарды реттеу
Құрылыс жабдықтарын бағдарламамен басқару.
Бағдарламамен басқарылатын станоктарда бөлшектерді өңдеу.
Құрылыс жабдықтарын ретке келтіру және жөндеу.
Бірінші жөндеу.
Станоктың жұмысын талдау.
Бағдарламамен басқарылатын станоктарды жаңа бөлшектерді өңдеуге қайта бағыттау.
Бағдарламамен басқарылатын манипуляторларды жөндеу және робот техникаларын пайдаланатын жабдықтар жинағын ретке келтіру.
Өнеркәсіп манипуляторлары.
Әр түрлі тұрпаттағы өнеркәсіп манипуляторларын жөндеу.
Бағдарламамен басқарылатын өнеркәсіп манипуляторларының ұстағыштарын жөндеу. Жөндеу жұмыстарын орындаудағы еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру: негізгі талаптар.
Білімдер:
- бағдарламамен басқарылатын станоктарды;
- жүк көтеретін және көлік жабдықтарын жөндеуді, реттеуді;
- бағдарламамен басқарылатын станоктар мен манипуляторларды жөндеуді;
Іскерліктер:
карьерлердің, кептіру цехтарының, саз балшықты және цемент-құмды черепицаны күйдірудің, керамзитті қиыршық тастардың, аглопориттің, әк пен гипстің, масса дайындау бөлімдерінің және шикізат пен дайын өнімдердің механикаландырылған қоймаларының жүк көтеретін және көлік жабдықтарын жөндеуді, реттеуді;
КҚ2.5.7
АП 07 Біліктілігі: "Отырғызушы*"
Керамикалық бұйымдарды өндіру технологиясы.
Асфальт мастикасын және массасын қайнату, олардан асфальт плиталарын қалыптау және асфальт мастикасы мен плиткалары өндірісіндегі басқа да жұмыстар.
Түрлі маркадағы битумнан және басқа да құрамдас бөліктерден сіңдіру мен жабу массасын қайнату, резина ұнтақтарын, битумды, асбесті, кумаронды шайырды, пластификаторларды араластыру және пластификациялау, жұмсақ шатыр мен гидроизоляциялық материалдардың өндірісіндегі басқа да жұмыстар.
Қаптайтын плиткаларды құю, үлгілік тастар мен плиталарды, қышқылға төзімді құбырларды, колонналарды, тройниктерді, отводтарды және басқа да құрылыс керамикасы бұйымдарын қалыптау. Слюданы ұсақтау, майдаланған слюданы жіктеу, әр түрлі формадағы, өлшемдегі және қызметіне байланысты бөлшектерді слюдадан штамптау. Құрылыс керамикасының бұйымдары. Керамика бұйымдарының сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
күйдіру пештеріне тастарды салу барысын;
- сіңдіру мен жабу массасын қайнату барысын;
- орналастырушы автоматтың агрегатты тораптарының құрылысын;
- тасымалдау құрылғыларын;
Іскерліктер:
- күйдіру пештеріне тастарды салу
- сіңдіру массасын қайнату;
- салатын автоматтың агрегатты тораптарын бақылау.

ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
СД 07
Квалификация "Наладчик оборудования в производстве строительных материалов*"
Наладка оборудования в производстве строительных материалов
Программное управление строительного оборудования. Обработка деталей на станках с программным управлением. Наладка и подналадка строительного оборудования. Первичная наладка.
Анализ работы станка. Переналадка станков с программным управлением на обработку новой детали.
Наладка манипуляторов с программным управлением и комплексов оборудования, обслуживаемых робототехническими устройствами.
Промышленные манипуляторы.
. Наладка промышленных манипуляторов различного типа. Выполнение наладки захватов промышленных манипуляторов с программнымуправлением. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочныхработ: основные
требования.
Знания:
- станки с программным управлением;
- наладку и регулирование грузоподъемного и транспортного оборудования;
- наладку и подналадку станков с программным управлением и манипаляторов;
Умения:
- выполнять наладку и регулирование грузоподъемного и транспортного оборудования карьеров, цехов сушки, обжига глиняной и цементно-песчаной черепицы, керамзитового гравия, аглопорита, извести и гипса, массозаготовительных отделений и механизированных складов сырья и готовой продукции;
- обеспечивать бесперебойную работу технологического оборудования карьеров, цехов сушки, обжига глиняной и цементно-песчаной черепицы, керамзитового гравия, аглопорита, извести и гипса, массозаготовительных отделений и механизированных складов сырья и готовой продукции.
ПК 2.5.7
СД 07
Квалификация "Садчик*"
Технология производства керамических изделий
Варка асфальтовой мастики и массы, формовка из них асфальтовых плиток и другие работы в производстве асфальтовой мастики и плитки;
Варка пропиточной и покровной массы из битумов различных марок, пека и других компонентов, смешивание и пластификацию резиновой крошки, битума, асбеста, кумароновой смолы, пластификаторов и другие работы в производстве мягкой кровли и гидроизоляционных материалов.
Литье облицовочных плиток, формование фасонных камней и плит, кислотоупорных труб, колонн, тройников, отводов и других изделий строительной керамики.
Измельчение слюды, классификация молотой слюды по тонике помола, штамповку деталей из слюды различных форм, размеров и назначения;
Изделия строительной керамики.
Требования, предъявляемые к качеству керамических изделий.
Знания:
- процесс посадки камня в обжиговые печи;
- процесс варки пропиточной и покровной массы;
- устройство агрегатных узлов автомата-садчика;
- транспортирующие устройства;
Умения:
- сажать камни в обжиговые печи
- варить пропиточную массу;
- контролировать работу агрегатных узлов автомата-садчика.

КҚ 2.6.8
АП 07 Біліктілігі: "Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндірісіндегі түсіруші – қалаушы*"
Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндірісінің технологиясы.
Қабырғалық және тұтқыр материалдары өндірісінің прогрессивті технологиясын енгізу.
Жаңарған техникалық сипаттамасы және кеңейген қызмет көрсету мүмкіндіктері бар жабдықтар мен машиналар, сонымен қатар жаңа материалдардың шығуы.
Ерітінді араластырғышқа құрамдас бөліктердің (гипс, опилка, су) рецептке сәйкес толастамай салынуын реттеу.
Қызмет көрсететін жабдықтар мен тасымалдау құрылғыларының жұмыс тәртібі. Қабырғалық өнімдерді престеу жабдықтары.
Формаға келтірілетін массаның сапасын сыртқы белгілер бойынша анықтау тәсілдері. Өндірістің тиімділігін көтеру, еңбек өнімділігін, орындалған жұмыстың сапасын көтеру, материалдық шығындарды үнемдеу, өзіндік құнды және жұмыстың көп еңбекті қажет ететіндігін төмендету жолдары.
Білімдер:
қабырғалық материалдар өндірісінің технологиясын;
- қызмет көрсететін жабдықтар мен тасымалдайтын құрылғылардың жұмыс тәртібін;
- қабырғалық өнімдерді пресстейтін жабдықтарды;
- формаға келтірілетін массаның сапасын анықтау тәсілдерін;
Іскерліктер:
ерітінді араластырғышқа құрамдас бөліктердің рецептке сәйкес салынуын реттеуді;
- формаға келтірілетін массаның сапасын сыртқы белгілер бойынша анықтау тәсілдерін;
- қабырғалық пен байланыстыру материалдары өндірісінің прогрессивті технологиясын.
КҚ 2.7.8
АП 07 Біліктілігі: "Қабырғалық бұйымдар өндірісіндегі басқару пульті операторы*"
Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндірісіндегі технологиялық жабдықтар
Қабырғалық өнімдерді престеу бойынша қызмет көрсету жабдығы.
Формаға келтірілетін массаның сапасын сыртқы белгілер бойынша анықтау тәсілдері.
Шикізат түріндегі кірпішке қойылатын талаптар.
Қызмет көрсететін жабдықтарды тазалау мен майлау ережесі.
Пресс жұмысындағы шағын ақауларды жою тәсілдері.
Байланыс жүйесі мен сигнализацияны орнату.
Өндірістің тиімділігін көтеру жолдары – еңбек өнімділігін көтеру, орындалған жұмыстың сапасын көтеру, участоктағы, бригададағы, өз жұмыс орнындағы материалдық шығындарды үнемдеу, өзіндік құнды және жұмыстың көп еңбекті қажет ететіндігін төмендету жолдары.
"Жалпы ережелер" жұмысшылардың кәсіптері мен жұмыстың Бірыңғай тарифті-біліктілік анықтамалығында қарастырылыған көлемдегі еңбек және өндіріс экономикасының негіздері.
Еңбек қауіпсіздігі мен ішкі тәртіп ережелерінің талаптары.
Білімдер:
толастамай жұмыс істейтін ерітінді араластырғыштың құрылысы мен жұмыс істеу қағидасын;
- гипс-бетонды ерітінді дайындау рецептін;
- гипс-бетонды прокат бойынша механизмдерді техникалық пайдалану ережесі және жұмыс принципін;
- бақылау-өлшеу аспаптары мен басқару пультінің құрылысын;
- қабырғалық өнімдер өндірісінің технологиясын;
- қызмет көрсететін және тасымалдайтын құрылғылардың орналасу нобайы мен жұмыс істеу тәртібін;
- қабырғалық өнімдерді престейтін жабдықтың құрылысын;
- формаға келтірілетін массаның сапасын сыртқы белгілер бойынша анықтау тәсілдерін;
- шикізат түріндегі кірпішке қойылатын талаптарды;
- қызмет көрсететін жабдықтарды тазалау мен майлау ережесін;
- пресс жұмысындағы шағын ақауларды жою тәсілдерін;
- байланыс жүйесі мен сигнализацияны орнатуды;
- өндірістің тиімділігін көтеру жолдары – еңбек өнімділігін көтеруді, орындалған жұмыстың сапасын көтеруді, участоктағы, бригададағы, өз жұмыс орнындағы материалдық шығындарды үнемдеуді, өзіндік құнды және жұмыстың көп еңбекті қажет ететіндігін төмендету жолдарын;
- "Жалпы ережелер" жұмысшылардың кәсіптері мен жұмыстың Бірыңғай тарифті-біліктілік анықтамалығында қарастырылыған көлемдегі еңбек және өндіріс экономикасының негіздерін;
Іскерліктер:
прокатты станокты басқарудағы қосымша жұмыстарды орындауды;
- толастамай жұмыс істейтін ерітінді араластырғышқа құрамдас бөліктердің бекітілген рецептке сәйкес салынуын бақылауды және реттеуді;
- технологиялық линиялардың жеке немесе блокталған екі агрегатын пультпен басқаруды;
- конвейер жылдамдығын реттеуді;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылауды.
КҚ 2.8.7

ПК 2.6.8
СД 07
Квалификация "Съемщик-укладчик в производстве стеновых и вяжущих материалов*"
Технология производства стеновых и вяжущих материалов
Внедрение прогрессивных технологий производства стеновых и вяжущих материалов. Оборудования и машин с модифицированными техническими характеристиками и расширенными функциональными возможностями, а также появление новых материалов. Регулировка поступления в растворомешалку непрерывного действия компонентов (гипса, опилок, воды) в строгом соответствии с установленной рецептурой. Режим работы обслуживаемого оборудования и транспортирующих устройств. Оборудования по прессованию стеновых изделий.
Методы определения по внешним признакам качества формуемой массы. Пути повышения эффективности производства, повышения производительности труда, качества выполненных работ, экономии материальных, снижение себестоимости и трудоемкости работ.
Знания:
- технологию производства стеновых изделий;
- режим работы обслуживаемого оборудования и транспортирующих устройств;
- оборудование по прессованию стеновых изделий;
- методы определения качества формуемой массы;
Умения:
- регулировать поступления в растворомешалку компонентов в соответствии с рецептурой;
- определять по внешним признакам качество формуемой массы;
- прогрессивные технологии производства стеновых и вяжущих материалов.
ПК 2.7.8
СД 08
Квалификация "Оператор пульта управления в производстве стеновых изделий*"
Технологическое оборудование в производстве стеновых и вяжущих материалов
Устройство обслуживаемого оборудования по прессованию стеновых изделий. Методы определения по внешним признакам качества формуемой массы. Требования, предъявляемые к кирпичу-сырцу. Правила чистки и смазки обслуживаемого оборудования.
Способы устранения мелких неисправностей в работе пресса.
Установленную систему связи и сигнализации. Пути повышения эффективности производства - повышения производительности труда, качества выполненных работ, экономии материальных ресурсов на участке, в бригаде, на своем рабочем месте, снижение себе-стоимости и трудоемкости работ.
Основы экономики труда и производства в объеме требований, предусмотренных "Общими положениями" Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Требования безопасности труда и внутреннего распорядка.
Знания:
- устройство и принцип работы растворомешалки непрерывного действия;
- рецептуру изготовления гипсобетонного раствора;
- принцип работы и правила технической эксплуатации механизмов стана по прокатке гипсобетонных панелей;
- устройство пульта управления и контрольно-измерительных приборов;
- технологию производства стеновых изделий;
- схему расположения и режим работы обслуживаемого оборудования и транспортирующих устройств;
Устройство обслуживаемого оборудования по прессованию стеновых изделий. Методы определения по внешним признакам качества формуемой массы. Требования, предъявляемые к кирпичу-сырцу. Правила чистки и смазки обслуживаемого оборудования.
Способы устранения мелких неисправностей в работе пресса.
Установленную систему связи и сигнализации. Пути повышения эффективности производства - повышения производительности труда, качества выполненных работ, экономии материальных ресурсов на участке, в бригаде, на своем рабочем месте, снижение себестоимости и трудоемкости работ.
Основы экономики труда и производства в объеме требований, предусмотренных "Общими положениями" Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Требования безопасности труда и внутреннего распорядка.
Умения:
- выполнять вспомогательные работы при управлении механизмами прокатного стана;
- наблюдать и регулировать поступления в растворомешалку непрерывного действия компонентов; в строгом соответствии с установленной рецептурой;
- управлять с пульта отдельными или двумя сблокированными агрегатами технологической линии;
- регулировать скорости конвейера;
- наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.8.7

КҚ 2.8.8
ӨО жәнеКТ
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Слесарлық-механикалық және арматуралық-пісіру
Металды тазалау. Белгілеу. Кесу. Тілімшені және құбырды икемдеу. Құбырды, тілімшенің қабырғасын және жазықтығын арамен кесу. Саңылауды тесу, бұрғылау. Жинақтық – пісіру жұмыстары. Жинақтық – пісіру жұмыстарын орындау кезінде техника қауіпсіздік ережелері бойынша нұсқаулық. Қолмен имектеп дәнекерлеу құрылғысымен таныстыру. (ҚИД). Тілімшеге білікшені имелік қалқығышты. Тұтастыру, бұрыштық, арқалық және өсіп қосылған жері. Тұтастыру, бұрыштың төменгі жақ жапсарын бір қабатпен дәнекерлеу. Электродтармен бүркеп имектеп кесу. Тұтастыру және бұрыштың төменгі жақ жапсарын көп қабатпен дәнекерлеу. Пластиналық құбырдағы жырықты күйдіру және балқыту. Еңкейіңкі жағдайдағы тұтастыру және бұрышты дәнекерлеу. Қосындыланған болатты дәнекерлеу. Метал құрастырылымдарының күрделі емес бұрыштарын дәнекерлеу және жинақтау. Көлденеңінен және бұрышынан тігістерді қолмен имектеп дәнекерлеу. ҚИД бұрылыстық және бұрылыстық емес құбырлардың түйісуі, пісіру, ернемек қайнатуы. Дәнекерлік тігістерді тығыздыққа тексеру.
Іскерліктер:
- желілік және сым арматураны,болат торын, ширатылған, арқандарды сақтауды ұйымдастыру және қабылдауды жүзеге асыру,
- арматуралық болатты тазалау және түзеу,
- қол және жетек станогында арматуралық болатты кесу мен бүгуді жүзеге асыру, қалып және сызба бойынша бөлшекті белгілеуді жүргізу,
- шегелеу, бұрғылау, металды қолмен және электр құралын қолдану арқылы тілімдеп кесу,
- металлды қолмен және слесарлық құралды қолдану арқылы кесу,
Дағдысы:
- электрлі имектеп дәнекерлеу жігінің әртүрлі түрлерін орындау бойынша,
- өзектік арматураны ыстықтай тегістеп дәнекерлеу,
- арматуралықторды дәнекерлеу, жалпақ және кеңдік тірегі,
- төсейтін бөлшекті дайындау бойынша,
- монтажды ілмекті дайындау бойынша белгі салушы мен бұранда кескішті қолдану арқылы және бұранданы қолмен кесу,
- жұқа темірді шегелеу,
- электрлі және механикалық дәнекерлеушіні қолдану арқылы жамау және қалайылау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.1
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.4.1
КК 2.5.1
КК 2.6.1
КК 2.7.1
КК 2.8.1
ӨО 02
Оқу практикасы
Кәсіпорынмен таныстыру. Кәсіпорын шығаратын өнім. Кәсіпорынның негізгі құрал–жабдығымен таныстыру. Кәсіпорындағы еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Көлік құралдары, жұмыс орындары, өндірістегі жұмыстар және дайындық жұмыстарын ұйымдастырылуымен таныстыру.
Жұмысқа материалды дайындау ережесімен таныстыру. Құрылғымен және аппаратурамен, олардың қызмет көрсету ережесімен таныстыру.
Іскерліктер:
- Жұмысқа құрал–жабдықты, сайман, құралдарды даярлау, оларды тиісті реті бойынша ұстау.
- Еңбек және ішкі тәртіп ережесін сақтау.
- Материалды жұмысда дайындау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.1
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.4.1
КК 2.5.1
КК 2.6.1
КК 2.7.1
КК 2.8.1

ПК 2.8.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарно-механическая
и арматурно-сварочная
Очистка металла
Разметка
Рубка, гибка пластин и труб.
Резка пластин и труб
Опиливание плоскости и ребер пластин, труб
Сверление, пробивка отверстий
Сборочно-сварочные работы.
Инструктаж по технике безопасности при выполнении сборочно-сварочных работ. Ознакомление с оборудованием для ручной дуговой сварки (РДС).
Дуговая наплавка валиков на пластины. Сборка стыковых, угловых, тавровых и нахлесточных соединений. Однослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Дуговая резка покрытыми электродами. Многослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Прожигание и заплавка отверстий в пластинах и трубах. Сварка стыковых и угловых швов в наклонном положении. Сварка легированных сталей. Сборка и сварка несложных узлов металлоконструкции.
Ручная дуговая сварка горизонтальных и вертикальных швов. РДС поворотных и неповоротных стыков труб, приварка, варка фланцев. Проверка сварных швов на плотность.
Умения:
- осуществлять прием и организацию хранения стержневой и проволочной арматуры, стальных сеток, прядей, канатов,
- править и чистить арматурную сталь,
- осуществлять резку и гибку арматурной стали на ручных и приводных станках,
- производить разметку детали по чертежу и шаблону,
- клепать, сверлить, зенковать металл ручным способом и с использованием электроинструмента,
- рубить металл ручным способом и с использованием слесарного инструмента,
Навыки:
-по выполнению различных видов швов электродуговой сваркой,
- сварки горячекатаной стержневой арматуры,
- сварка арматурных сеток, плоских и пространственных каркасов,
-по изготовлению закладных деталей,
- по изготовлению монтажных петель
- нарезать резьбы ручным способом и с применением метчиков и плашек,
- клепать тонколистовой металл,
- паять и лудить с использованием пропоев электрическими и механическими паяльниками
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПО 02
Учебная практика
Ознакомление с предприятием. Продукция, выпускаемая предприятием. Ознакомление с основным оборудованием предприятия. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятии. Ознакомление с организацией работы в заготовительных и производственных работах, с рабочими местами, транспортными средствами.
Ознакомление с правилами подготовки материала к работе.
Ознакомление с оборудованием и аппаратурой, правилами их обслуживания.
Умения:
- подготавливать к работе оборудование, инструменты и приспособления, содержать их в надлежащем порядке
- соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка
- подготавливать материал к работе
БК 1,2,3,4,5,6,7, 8,9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1

КК 2.1.9
КК 2.2.9
КК 2.3.9
КК 2.4.9
КК 2.5.9
КК 2.6.9
КК 2.7.9
КК 2.8.9
КП 00
Кәсіптік практика
КП 03
Технологиялық практика
Кәсіпорынмен таныстыру.
Кәсіпорынмен шығарылатын өнім. Кәсіпорынның негізгі жабдықтарымен таныстыру. Кәсіпорындағы еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулық. Өндірілетін және өндірістік жұмыстармен, жұмыс орындарымен, икөлік құралдарымен таныстыру.
Іскерліктер:
- Жөндеу жұмыстары кезінде шойын қайнату;
- Түсті метал қайнату;
- газбен дәнекерлеу жұмысы кезінде жұмыс орнын ұйымдастыру;
- Қайнату шырағы мен ацетиленді генератор жұмысын орындау;
- Дәнекерлік тігістерді газбен дәнекерлеу арқылы жамау;
- Оттектік кесу жұмысын орындау;
- Метал құрастырылымдарының күрделі емес түйінін газбен дәнекерлеу және жинақтау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.2
КК 2.1.3
КК 2.1.4
КК 2.1.5
КК 2.1.6
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.2.1
КК 2.4.2
КК 2.4.3
КП 04
Диплом алдындағы практикасы
ҚИД метал құрастырылымдарды аз көміртекті және аз қосындыланған болаттан барлық жазықтық жағдайларда. ҚИД құрастырылымдарын жоғары көміртекті және қосындыланған болаттан. ҚИД бұрылыстық және бұрылыстық емес құбырлардың түйісуі, пісіру, ернемек қайнатуы. Құрылыс құрастырылымдарының механикалық дәнекерлеу. Газбен дәнекерлеу және металды кесу. Түсті метал және шойын бұйымдарын қолмен имектеп дәнекерлеу. Балқыту жұмыстары. Дәнекерлеудің жоғары өнімділік тәсілі. Құрастырылымдарды дәнекерлеу сапасын бақылау.
Іскерліктер:
- ҚИД метал құрастырылымдарды аз көміртекті және аз қосындыланған болаттан барлық жазықтық жағдайлары және жинақтау бойынша жұмыстарды орындау;
- ҚИД құрастырылымдарын жоғары көміртекті және қосындыланған болаттан жинақтау және дәнекерлеу;
- ҚИД бұрылыстық және бұрылыстық емес құбырлардың түйісуі,пісіру, ернемек қайнатуы жинақтау және дәнекерлеу;
- Дәнекерлеу тігістерін тығыздыққа тексеру;
- Ұнтақты сым және газдан қорғану ортасындағы жартылай автоматтық машиналардың құрастырылымдарын дәнекерлеу және жинақтау бойынша жұмысты орындау;
- Қосындыдан автоматтық машиналардың құрастырылымдарын дәнекерлеу және жинақтау бойынша жұмысты орындау;
- Газбен дәнекерлеу және металды кесу бойынша жұмыс орнын ұйымдастыру;
- аз көміртекті және аз қосындыланған болат құрастырылымдарын және аз диаметрлі құбырды, сондай – ақ түсті металды жинақтау және газбен дәнекерлеу;
- шойынды құрастырылымды суық және ыстықдәнекермен дәнекерлеу және жинақтау бойынша жұмыстарды орындау;
- мыспен, алюминимен, титанмен және басқа да түсті металмен және олардың ерітпе қоспасымен дәнекерлеу;
- Әртүрлі сырттай газбен балқыту және қолмен имек жұмысын орындау;
- Жұптанған электродтармен, электрод тарағымен, батқан имек және т.б. дәнекерлеу жұмысын орындау;
- құрастырылымдарды дәнекерлеу сапасы мен бақылау бойынша жұмыстарды орындау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.2
КК 2.1.3
КК 2.1.4
КК 2.1.5
КК 2.1.6
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.2.1
КК 2.4.2
КК 2.4.3
Пәндер циклдеры және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пән) индексі
Пәндердің, практикалардың атауы және негізгі тараулары
Білім, іскерлік және дағдыларды қалыптастыру
Қалыптасатын құзыреттер
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі
Кәсіби қарым–қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико–грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
- Мемлекеттік тіл
- Тілдің қоғамдағы міндеті
- Кәсіби лексиканың мәні
- Мамандық бойынша термин сөздер
Іскерліктер:
- кәсіби лексиканы сауатты қолдана білу
- өзінің кәсіптік қызметінде қазақ тілінен білімін қолдана білуі қабілеті
- фонетикалық және графикалық қасиеттерін анықтау
- сөздердің мағынасын талдау
- негізгі синтаксистік құрылымдарды анықтау
- кәсіби бағытта (сөздікпен) мәтіндерді аудару және оқу үшін қажетті, лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП.01
Кәсіби орыс тілі (орыс тілді емес топтардағы оқыту)
Орыс тілінің синтакисі.
Кәсіби қарым–қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико–грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
- Тілдің қоғамдағы міндеті
- Кәсіби лексиканың мәні
- Орыс тілінің синтаксисі
- Мамандық бойынша термин сөздер
Іскерліктер:
графикалық және фонетикалыққ асиеттерін анықтау;
- сөздердің мағынасын талдау;
- негізгі синтаксистік құрылымдарын анықтау;
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Кәсіби қарым–қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико–грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
- Тілдің қоғамдағы міндеті
- тіл ерекшеліктері және оның стилі
- Кәсіби лексиканың мәні
- Мамандық бойынша термин сөздер
Іскерліктер:
- фонетикалық және графикалық қасиеттерін анықтау
- сөз мағынасын талдау
- негізгі синтаксистік құрылымдарды анықтау
- кәсіби сөйлеуде терминдерді қолдану
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Маманды даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның денсаулығын қалыптастырудағы өмір салты. Әлеуметтік–биологиялық және психофизиологиялық дене тәрбиесінің негізі. Дене және спорттық өзін–өзі жетілдіру негізі. Кәсіби қолданбалы ден тәрбиесі.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене тәрбиесі және спорт туралы" заңы.
- адамның әлеуметтік және кәсіби, жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі.
- салауатты өмір салтының негіздері,
- қозғалыс қызметінің әдістері,
- жүзу техникасы және түрлері,
- туристік дағдылар мен жабдықтау түрлері,
- спорт гигиенасының талаптары,
- Президенттік тест нормативтері.
Іскерліктер:
- өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін, денсаулықты нығайту үшін дене шынықтыру–сауықтыру әрекетін қолдану.
- жеңіл атлетика жаттығуларын орындау техникасын меңгеру,
- қысқа,орташа және ұзын қашықтықта жүгіру техникасын меңгеру,
- диск лақтыру, граната, техникасын меңгеру
- жүгіріп, орнынан, ұзындыққа секіру техникасын меңгеру,
- допты лақтыру және допты алып жүруді меңгеру,
- доп беру және қабылдау тәсілін меңгеру,
- әртүрлі тәсілдермен шаңғыда қозғалу техникасын меңгеру,
- жүзу техникасын меңгеру,
- спорт гигиенасының талаптарын орындау,
- туристікдағдылар мен біліктерді көрсету,
- жырылған, жеңіл жарақат, дақ, болмашы жара болған кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету,
- өзін–өзі бақылау күнделігін жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және қоғам өміріндегі оның ролі;
Мәдениетті зерттеудің көп тәсілділігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуциийлік және даосистік мәдениет тұрпаттары; үнділік-буддистік мәдениет тұрпаттары;
Христиандық мәдениет тұрпаты;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Батыс европалық мәдениет және оның дамуының қазіргі әлемге ықпалы;
Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және сонылығы; нәсілшілдік проблемалары;
Көшпенділік өркениетінің пайда болуы және сонылығы;
Орта ғасыр тұсындағы Қазақстанның мәдениеті;

ПК 2.1.9
ПК 2.2.9
ПК 2.3.9
ПК 2.4.9
ПК 2.5.9
ПК 2.6.9
ПК 2.7.9
ПК 2.8.9
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 03
Технологическая практика
Ознакомление с предприятием. Продукция, выпускаемая предприятием. Ознакомление с основным оборудованием предприятия. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятии. Ознакомление с организацией работы в заготовительных и производственных работах, с рабочими местами, транспортными средствами.
Ознакомление с правилами подготовки материала к работе.
Ознакомление с оборудованием и аппаратурой, правилами их обслуживания.
Умения:
-сваривать чугун при ремонтных работах;
-сваривать цветные металлы;
-организовывать рабочее место при газосварочных работах;
-выполнять работы с ацетиленовым генератором и сварочной горелкой;
- накладывать сварные швы газовой сваркой;
- выполнять работы кислородной резкой;
-собирать и сваривать газовой сваркой несложные узлы металлоконструкций.
БК 1,2,3,4,5,6,7, 8,9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПП 04
Преддипломная практика
РДС металлоконструкций из малоуглеродистой и низколегированной стали во всех пространственных положениях. РДС конструкций из высокоуглеродистых и легированных сталей. РДС поворотных и неповоротных стыков труб приварка фланцев. Механизированная сварка металлоконструкции.
Газовая сварка и резка металла. Ручная дуговая сварка изделий из чугуна и цветных металлов. Наплавочные работы. Высокопроизводительные способы сварки. Контроль качества сварных конструкций.
Умения:
- выполнять работы по сборке и РДС металлоконструкции из малоуглеродистых и низколегированных сталей во всех пространственных положениях;
- собирать и сваривать конструкции из высокоуглеродистых и легированных сталей;
- собирать и сваривать поворотные и неповоротные стыки труб, приваривать фланцы; - проверять сварные швы на плотность;
- выполнять работы по сборке и сварке конструкций на полуавтоматических машинах в среде защитного газа и порошковой проволокой; - выполнять работы по сборке и сварке конструкций на автоматических машинах под флюсом;
- организовывать рабочее место при газовой сварке и резке металла;
- собирать и сваривать газом трубы малого диаметра и металлоконструкции из малоуглеродистых и легированных сталей, а также цветных металлов;
- выполнять работы по сборке и сварке конструкций горячей и холодной сваркой чугуна; - сваривать медью, алюминием, титаном и др. цветными металлами и их сплавами;
- выполнять работы ручной дуговой и газовой наплавкой различных поверхностей;
-выполнять сварку спаренными электродами, гребенкой электродов, погруженной дугой и др.;
- выполнять работы по контролю и качеству сварных конструкций.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- Государственный язык
- функции языка в обществе;
- сущность профессиональной лексики;
- терминологии по специальности
Умения:
-Грамотно использовать профессиональную лексику,
-быть способным применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
-владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 02
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения)
Синтаксис русского языка лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- сущность профессиональной лексики;
- синтаксиса русского языка,
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- употреблять в речи профессиональную терминологию.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 03
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- особенности языка и его стили;
- сущность профессиональной лексики;
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства
- толковать значение слов
- определять основные синтаксические конструкции
- употреблять в речи профессиональную терминологию
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические Основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка. Теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;основные требования к организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности
здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;туризм;
спортивные и подвижные игры;казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
-закон Республики Казахстана "О физической культуре и спорте"
-О роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека,
-основы здорового образа жизни,
-способы двигательной деятельности,
-виды и технику плавания,
- правила туристических навыков и виды снаряжений,
-требования спортивной гигиены,
-нормативы Президентского теста.
Умения:
-Использовать физкультурно-оздоровительную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей,
-владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений,
-владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции,
-владеть техникой метания диска, гранаты,
-владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места, с разбега,
-владеть способами ведения и броска мяча,
- владеть приемами подачи и приема мяча,
-владеть техникой передвижения на лыжах различными способами,
-владеть техникой плавания,
- выполнять требования спортивной гигиены,
- демонстрировать туристские навыки и умения,
-оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях,
-вести дневник самоконтроля.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация, становление культуры.
Конфуцианско-даосистский тип культуры.
Индо-буддийский тип
культуры.
Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры.
Проблема расизма.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации.
Культура Казахстана в период Средневековья.

17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері;
Қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцийлік, даосизм, Қытай өнері ұғымын;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам, курайш; Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке ұғымдарын;
- христиандық ілімнің негізгі қағидаларын және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галлдарды, франтерді, әдебиетін, философиясын;
- көшпенділердің өмірі мен құндылықтар жүйесі туралы;
- Орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне тигізген ықпалын;
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білуді;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдануды;
- қадағалауды;
көшпенділердің материалдық және рухани-мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетуді.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тануы және қызметі, ғылым және оның ролі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелер.
Білімдер:
- әлемдегі философиялық, ғылыми және діни жағдай туралы, адам өмірінің мәні туралы ұғымды;
- ғылымның ролі мен ғылыми таным туралы, оның құрылымын, формалары мен әдістерін;
- әлеуметтік және этикалық проблемалар туралы ұғымды.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, тән және рухани бастау алуда адам мінезін анықтауды, оның санасының мәнін, саналы және санасыз мінезді анықтауды;
қоғамдағы адамдардың адамгершілік норма қарым-қатынастарын реттеуді.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Саясаттану ғылым ретінде;
Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және этноұлттық қатынастар; әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институтар мен ұйымдар; тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік мінезі; саясаттану пәні; саяси үкімет және үкіметтік қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік–саяси процестер
ЖГӘЭ.03. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары
Білімдер:
- заңдылық түсінігіндегі әлеуметтік тәсіл туралы ұғымды;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекет туралы ұғымды;
- тұлғаны әлеуметтендіру барысының ерекшеліктерін, регуляция формаларын білуді.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты дамытуды және әлеуметтік өзгерістер мен дамытудың басқа да факторларын дамытуды;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен процестерді (Қазақстанда және жалпы әлемде) анықтауды;
саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы ұғымды қалыптастыруды.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ӘЭП 04
Құқық негіздері
Құқық ұғымы, жүйесі, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конститутциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органы.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын; оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- кәсіптік жұмыс саласындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды
Іскерліктер:
- маманның кәсіби жұмысыны реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды қолдана білуді.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ӘЭП 05
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
Іскерліктер:
өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Инженерлік графика
Техникалық графика негіздері.
сызба геометриясының және жобалаушы сызу негіздері. Машина құру сызбасының негізі:
бөлшектердің ажырайтын және ажырамайтын қосылысы, жұмыс сызбалары мен бөлшектер нобайлары, қосымша сызбалады құру және ресімдеу. Сызбалар. Ғимарат сызбасы, құрылыс сызбалары туралы жалпы мәлімет. Металды құрастырылымдар сызбасы. Компьютерлік графика негіздері.
Білімдер:
- сызба геометриясының және жобалаушы сызу негіздері, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының, машина құрылысы сызуының элементтері,
- құрастырымдық құжаттамасының біріңғай жүйесі
Іскерліктер:
- машиналық және қол графикасының сызбасын орындау,
- сызбаларды оқу және құру, стандартқа сай сызбалар, анықтамалық қолдану, сызба мен техникалық суреттің көмегімен өзінің ойын айту
- мамандық бойынша сызбалар мен сұлбаларды орындау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.1.1
КК 3.2.1
КК 3.3.1
КК 3.4.1
КК 3.5.1
КК 3.6.1
КК 3.7.1
КК 3.8.1
ЖКП 02
Техникалық механика
Механикалық теория негіздері: статика, статика аксиомасы, күш жүйесі, материалдар кедергісі; формасы өзгерген жағдайының түрлері: созылу (сығу), жылжу, бұрау, түзу бүгу, қиын деформация; беріктік есебі, машиналар мен механизмдер бөлшектері; машиналар мен механизмдер сызбасын кинематикалық құру және оқу; әртүрлі түрлерге түйіндеп берудің негізгі геометриялық есебінің өлшемдері.
Білімдер:
- теоретиялық механиканы: статиканы, негізгі ұғымдар мен аксиомаларды,
- статиканың негізгі ережелерін, кинематика, динамика, жұмыс көрсеткіштерін анықтау әдісі, құралымдық материалдар қасиеті,
- күштің жазық және кеңістіктік жүйесі, олардың тепе–теңдігінің жағдайы, жазық фигураладың ауырлық орталығы,
- материалдардың механикалық сипаттамасы, қуат және деформация, жай деформация – созу және қысу, жылжыту мен жапыру,
- беріктік пен қаттылық есебі, беріктік теориясы.
Іскерліктер:
- жүктелу түрлері мен құралымдардың көлденең қимасының ішкі күш факторы,
- айналғыш кезіндегі строить эпюраны құру,
- сығылған желіні тұрақтылыққа тексеру.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.1
КК 3.10.1
ЖКП 05
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
электроэнергетика, электро-техника и электроника өнеркәсібінің алдына қойған міндеттері. Электрлік және магниттік тізбекті анықтау. Электр қуатын қабылдау (тұтыну) және көздері. Негізгі электрлік және магниттік шамасы. Электрлік және магниттік тізбе параметрлері. Тұрақты тоқ тізбегінің қарапайым есебі.Тізбекті әртүрлі түрлерге элементтерді қосу арқылы қайта жасау. Тұрақты тоқ көпірі. Тұрақты тоқтың сызықсыз тізбегі туралы ұғым. Сызықсыз элементтерді қолдану үлгісі. Магнитті тізбекті топтастыру. Магнитті тізбек элементтері. Магнитті тізбек элементтерінің сипаттамасы. Айнымалы тоқтың электрлі тізбегін топтастыру. Қуаттылық шамасы және оны көтеру тәсілдері. Айнымалы тоқ тізбегінің бірнеше көздерінің (қуаттың бірнеше көздері) күрделі есебінің түсінігі. Тізбек телімдерінің қуаттылығын және кернеулі тоқтарды анықтау. Айнымалы тоқтың көпфазалы жүйесі, үшфазалы электрлік тізбек. Үшфазалы электрлік тізбек есебінің түсінігі. Үшфазалы электрлік тізбек қуаттылығы. Айналушы магнит өрісі туралы ұғым. Сызықсыз элементтермен айнымалы тоқтың электрлік тізбегі туралы ұғым. Электротехникалық құрылғы. Электротехникалық құрылғы сызбасы мен топтасуы. Электронды құралдар. Әртүрлі жүйелерді қайта жасау өлшемдері. Трансформаторлардың қызмет жасау принцпі және құрылғы, тағайындамасы. Электрлі машиналар құрылғысы және жұмыс істеу принцпі. Тұрақты және айнымалы тоқ генераторлары. Бір фазалы және үш фазалы синхронды генератор. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғаушы күш. Тұрақты тоқтың қозғаушы күші. Асинхронды қозғалтқыш күш. Қолмен және автоматтық басқару аппаратурасы. Бақылаушылар. Электронды реле. Термо және фотореле.
Білімдер:
- электротехника негіздері,
- тұрақты тоқтың электрліктізбегі, ауыспалы тоқтың бір фазалы тізбегі,
- электромагнит өрісінің негізгі сипаттамасы,
- тұрақты тоқтың негізгі заңдары: Кулон, Ом, Кирхгор, Джоул-Ленц,
- коммутацияның бірінші және екінші заңы,
- электр жабдығы: трансформаторлар, тұрақты тоқтың электр машиналары, электржетек.
- электроника негіздері, электронды құралдар,
Іскерліктер:
- электр тізбегінің есебін орындау,
- Кулон заңын қолдану,
- Гаусс теоремасын қолдану,
- тұрақты тоқ құрылғысының және берілген тізбек жұмысының шартына байланысты элементтер параметрлерінжинап алу, тұрақты тоқ есебін орындау,
- конденсаторды қосу және ажырату,
- индукциялы катушканы ажырату.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.1
КК 3.10.1
ЖКП 04
Материалтану
Металтанудың дамуы туралы қысқаша мәлімент. Құрылыс материалдары туралы жалпы мәлімет. Метал және қорытпаның физикалық, химиялық, механикалық және технологиялық қасиеттері. Арматуралық болатты топтастыру, құрам қасиеті мен әртүрлі болатты таңбалау. Ерітінділер мен бетондарды таңбалау және қолдану, топтастыру. Бетон және темір бетон бұйымдарын жылу өңдеу мағынасы мен мәні.
Білімдер:
- материалдардың физико-химиялық қасиеті,
- материалдардың құрылуы мен механикалық қасиеті,
- қоспа, коррозияжәне коррозиядан қорғау әдістері,
- металлды емес құралымдық материалдар
Іскерліктер:
- негізгі құрылыс материалдарының физико-химиялық қасиетін анықтау,
- пісіру жұмыстарын жүргізу,
- металлды кесу және дәнекерлеуді жасау,
- материалдарды қаттылыққа, қажулыққа, омырылғыштыққа, майысқақтыққа сынау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9

Культурные традиции казахов в период 17-19 веков.
Культура современного Казахстана
Знания:
-понятия: конфуцианство, даосизм, искусство Китая,
-особенности индийской культуры и ее основные достижения,
- понятия: ислам, буддизм, христианство; курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка,
-сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья,
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана
- западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Умения:
-раскрыть особенности китайской культуры,
-свободно пользоваться понятиями культурологи,
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования;
человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура.
Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-основные категории и понятия философии, роль философии в жизни человека и общества,
-основы философского учения о бытии, сущность процесса познания,
- основы научной, философской и религиозной картин мира,
- об условиях формирования личности, свободе и ответственности за сохранение жизни, культуры и окружающей среды,
- о социальных и этических проблемах, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий
Умения:
-ориентироваться в наиболее общих философских проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основе формирования культуры гражданина и будущего специалиста;
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы;
социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения; политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Знания:
-представление о социалогическом подходе в понимании закономерностей,
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции,
-социально-экономические процессы в Казахстане
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития,
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы,
-составить представление о политических системах и
политических режимах.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СЭД 04
Основы права
Право. Понятие, система, источники. Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство.
Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система
Республика Казахстан,
правоохранительные органы
Знания:
- права и обязанности работников в профессиональной деятельности,
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации,
- знать правовые и нравственно-этическиенормы в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста,
- защищать свои права в соответствии с правовыми и нормативными документами
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СЭД 05
Основы экономики
экономика и ее основные проблемы; микроэкономика; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; антимонопольное регулирование; доходы населения; регулирование социально-экономических проблем; макроэкономика; структура экономики страны; финансы; денежно-кредитная и налоговая системы; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; микро- и макроэкономические проблемы российской экономики; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса.
Знания:
- современные школы экономической мысли,
-товарное производство и предпосылки его возникновения,
- рынок и его механизм, структуру рынка,
- основы предпринимательства,
-ценообразование на ресурсы и формирование доходов,
- макроэкономическую нестабильность: виды безработицы и инфляции, цикличность экономического роста,
- государственное регулирование,
- международную валютную систему,
Умения:
- строить графики равновесия, спроса и предложения,
- рассчитывать эластичность спроса и предложения
-рассчитывать уровень безработицы,
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Инженерная графика
Основы технической графики.
Основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Основы машиностроительного черчения: разъемных и неразъемные соединения деталей, рабочие чертежи и эскизы деталей, составление и оформление сборочных чертежей. Схемы.
Общие сведения о строительных чертежах, чертежах зданий. Чертежи металлических конструкций. Основы компьютерной графики.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения,
- единую систему конструкторской документации
Умения:
- выполнять чертежи в машинной и ручной графике,
-составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка
- выполнять чертежи и схемы по специальности
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.10.1
ПК 3.10.2
ПК 3.10.3
ОПД 02
Техническая механика
Основы теоретической механики: статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин;
чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов;
Знания:
-теоретическую механику: статику, основные понятия и аксиомы,
-основные положения статики, кинематики, динамики, метода определения показателей работы, свойства конструкционных материалов,
- плоскую и пространственную систему сил, условия их равновесия, центр тяжести плоских фигур,
-механические характеристики материалов, напряжения и деформации, простые деформации - растяжение и сжатие, сдвиг и смятие,
-расчеты на прочность и жесткость, теория прочности.
Умения:
-определять виды нагружений и внутренние силовые факторы в поперечных сечениях конструкций,
-строить эпюры крутящих моментов,
-проводить проверку сжатых стрежней на устойчивость.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.1
ПК 3.10.1
ОПД 03
Общая электротехника с основами электроники
Задачи, поставленные перед электроэнергетикой, электротехнической и электронной промышленностью. Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Параметры электрических и магнитных цепей.
Расчет простой цепи постоянного тока Преобразование цепей с различными видами соединений элементов. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Примеры применения нелинейных элементов.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Коэффициент мощности и способы его повышения. Понятие о расчете сложных (с несколькими источниками питания) цепей переменного тока. Определение токов, напряжений и мощностей участков цепи. Многофазная система переменного тока, трехфазные электрические цепи.
Понятие о расчете трехфазной цепи. Мощность в трехфазной цепи. Понятие о вращающемся магнитном поле.
Понятие об электрических цепях переменного тока с нелинейными элементами.
Электротехнические устройства.
Классификация и схемы электротехнических устройств. Электронные приборы. Измерительные преобразователи различных систем. Назначение, устройство и принцип действия трансформаторов.
Принцип действия и устройство электрических машин. Генераторы постоянного и переменного тока. Однофазные и трехфазные синхронные генераторы. Двигатели постоянного и переменного тока. Двигатели постоянного тока. Асинхронные двигатели.
Аппаратура ручного и автоматического управления.
Контролеры. Электронные реле. Реле напряжения. Термо и фотореле.
Знания:
- основы электротехники,
- электрические цепи постоянного тока, однофазные цепи переменного тока, трехфазные цепи,
- основные характеристики электромагнитного поля,
- основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгора, Джоуля-Ленца,
- первый и второй закон коммутации,
- электрооборудование: трансформаторы, электрические машины постоянного тока, электропривод.
- основы электроники, электронные приборы,
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей,
- применение закона Кулона,
- применение теоремы Гаусса,
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока, уметь выполнять расчеты постоянного тока,
-заряжать и разряжать конденсатор,
- отключать индуктивную катушку.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.1
ПК 3.10.1
ОПД 04
Материаловедение
Краткие сведения о развитии металловедения.
Общие сведения о строительных материалах.
Физические, химические, механические и технологические свойства металлов и сплавов.
Классификация арматурных сталей, состав свойства и маркировка различных сталей. Классификация, применение и маркировка бетонов и растворов. Сущность и значение тепловой обработки бетонных и железобетонных изделий.
Знания:
- физико-химические свойства материалов,
-строение и механические свойства материалов,
- сплавы, коррозию и методы защиты от коррозии,
- неметаллические конструкционные материалы
Умения:
- определять физико-химические свойства основных строительных материалов,
- производить сварочные работы,
- производить резку и пайку металлов,
-испытывать материалы на твердость, усталость, хрупкость, перегиб
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9

КК 3.9.4
КК 3.10.5
КК 3.10.4
КК 3.10.5
ЖКП 05
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән, курстың міндеті мен мақсаты
- кіріс және шығыс корреспонденцияны тіркеу
- құжаттардың функциясы және құру тәсілі.
- құжаттарды ресімдеу ережесі, құрылымдық бөлімдері, тағайындалуы, таратылуы, топтастырылуы.
Өкімдік–ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеудің бірыңғайланған жүйесі: түсінігі, сипаттамасы, топтамасы, ресімдеу ерекшеліктері. (ҰӨҚ)
Құжаттардың басқа түрлері
Құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ҚҚМЖ), құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағымымен, олардың түрлерімен; тіркеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау. Іс жүргізуді компьютерлеу: мағынасы, міндеттері, болашағы, құамдық бөліктері, ұйымның негізгі принцптері, ДЭКМ құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
- пән, курстың міндеті мен мақсаты
- кіріс және шығыс корреспонденцияны тіркеу
- құжаттардың функциясы және құру тәсілі.
- құжаттарды ресімдеу ережесі, құрылымдық бөлімдері, тағайындалуы, таратылуы, топтастырылуы.
- өкімдік–ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеу ерекшеліктері, сипаттамасы, топтамасы, түсінігі. (ҰӨҚ)
Құжаттардың басқа түрлері
Құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ҚҚМЖ) Іс жүргізуді компьютерлеу:
мағынасы, міндеттері, болашағы, құамдық бөліктері, ұйымның негізгі принцптері, ДЭКМ құжаттаманы ресімдеу.
қызметтік хат құру әдісін, құжаттардың топтамасы мен қозғалысын, кіріс және шығыс құжаттарды тіркеу, құжаттарды сақтау, ресімдеу, мұрағатқа тапсыру,
Іскерліктер:
- Өкімдік–ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеудің бірыңғайланған жүйесі: түсінігі, сипаттамасы, топтамасы, ресімдеу ерекшеліктері. (ҰӨҚ)
- құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағымымен, олардың түрлерімен; тіркеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау.
- деректемелерді, дұрыс орналастыру және толтыру, қызметтік хат құру, істер номенклатурасын, индекстеу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.9
КК 3.10.9
ЖКП 06
Құрылыс өндірісінің негіздері
Ғимараттар мен үймәреттер құрастырылымдары: жалпы мәлімет, өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар құрылымдық бөлімін шешу, құрылыс жылу техникасының негізі, ғимараттың құрастырылымдық және сүйеніштік жүйесіне салмақ түсіру, Құрылыс құрастырылымдарының негізгі есебі: құрылыс құрастырылымдарын жобалаудың негізгі ережесі, бірінші және екінші топтаманы топтастыру жүктемесінің жеке жағдайы бойынша құрылыс құрастырылымдарының есебі ұғымы, жүктеу және ықпал жасау, нормативтік және есептік жүктемелер, құрылыс құрастырылымдарының негізгі есебі, құрылыс құрастырылымдарын бірігіп құрастыру және есебі, иілімге, сығылуға жұмыс істейтін, іргетас, іргетасты орналастыру тереңдігі, іргетас етегінің өлшемін бөлу.
Құрылыс өндірісінің негізі: Құрылыс өндірісінің құрылымы мен мазмұны, құрылыс өндірісінің нормативті және жобалық құжаттама, құрылыс жүгін тасу, түпті өңдеу әдістері мен тәсілдері, жер жұмысының өндірісі,жер ғимаратының өлшемін анықтау, қадау жұмысының өндірісі, дайын тіректерді батыру тәсілі, толтырмалы тірек құрылғысы, тасты жұмыс, қалау түрлері, байламалы жіктер жүйесі, тас қалаушының еңбек және жұмыс орнын ұйымдастыру, бетонды және темір бетонды жұмыстар, шегендеп бекіту түрлері, арматуралық жұмыстар, бетон қоспасының күтімі және тығыздалуы, қалау, дайындау принцптері, мерзімдері,қысқы уақытта бетондау тәсілі, құрылыс құрастырылымдар монтажы үрдісінің технологиясы, монтажды көтергішті таңдау, темір бетон және металды құрастырылымдардың ерекшеліктері, металды пластикалық құрастрылымдар және ғимараттарды тез тұрғызатын монтажды үрдістердің технологиясы,ағаш, қаңқа – панелді үйлер құрастырылымдары және ағаш желімінен жасалған ұзына бойлы құрастырылымдарға салмақ түсіретін монтаж, бүркеп жабу құрылғы үрдісінің технологиясы, еден құрылғысы, сылақ және өңдегіш жұмыстары, майлау, түсқағаз және әйнектеу жұмыстары, құрылысты ұйымдастырудың негізгі принцптері, құрылыстағы күнтізбелік жоспарлау туралы жалпы мәлімет, құрылыстың бас жоспары, қоймалардың объект ішінде ұйымдасуы.
Білімдер:
- ғимараттың негізгі конструктивтік элементтері,
- азаматтық және өнеркәсіптік ғимараттар,
- құрылыс бұйымдары мен конструкцияларының таңбалануы және негізгі қасиеттерін,
- қазіргі заманғы ғимараттың конструктивті шешімі,
- бас жоспардың масштабының орындалуы,
- жер телімдерінің бас жоспарын оқу,
- бас жоспарлардағы шартты белгілер,
- ғимараттың инженерлі-техникалық жабдығы,
- инженерлік жабдықтың құрылыс элементі,
Құрылыс конструкцияларын құрастыру
- құрылыс конструкцияларын есептеу әдісі
- іргетасы мен негізін, құрылыс конструкцияларын жобалау үшін нормативті-техникалық құжаттама;
- есептік сызбаны құру ережесі;
- есептік жүктемеден ішкі күшті анықтау әдісі;
- жүк салмағы конструкциясының жұмысын;
- материалға байланысты конструкция жұмысының ерекшеліктері;
- құрылыс материалдарының беріктігі мен деформациялық сипаттамасы болат, бетон, арматура, ағаш, тас қалау);
- құрылыс конструкциялары есебінің негізі.
Іскерліктер:
- құрылыс сызбаларын оқу,
- конструктивті сызба мен ғимараттың аумақты өлшемдерін жұмыстық сызба бойынша анықтау
- іргетастың конструктивті сызбасын таңдау,
- мемлекеттік стандарттарды және құрылыс конструкциялары тізімдемесін қолдану,
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың негізгі жоспарын жобалау
- конструкцияларды есептеу және жобалау,
- конструкцияға әсер етуші жүктемені есептеу;
- конструкция сызбасына қарап, конструкцияның есептік сызбасын құру
- салмақ түсетін конструкция қабілетін тексеру;
- қосымша жүктемеден қиылған элементті жинап алу;
- конструкция элементтерінің бірігу есебін орындау;
- құрылыс – құрастыру жұмыстарының өндірісін қамтамасыз ету,
- жер қазу ғимаратын салу кезінде жердіңүстіңгі қабатының нығыздануыкоэффициентін анықтау,
- құрылыс материалдары мен конструкцияларын қаттап тастау және қабылдау бойынша жұмысты ұйымдастыру
- монтажды темір бетон бұйымдарының сапасын бағалау,
- тас қалау сапасын және тас ғимаратын салу бойынша жұмыстардың орындалуын қабылдануын бақылау,
- бақылау – өлшеу құралдарымен жұмыс істеу,
- нормативті құжаттамамен жұмыс істеу,
- мемлекеттік стандарттарды құрылыс конструкцияларына қолдану,,

ПК3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.10.4
ПК 3.10.5
ОПД 05
Делопроизводство на государственном языке
предмет, цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления;
другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на ПЭВМ.
Знания:
-предмет, цели и задачи курса;
-понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
-способы создания и функции документов;
-классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
-понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
-другие виды документов;
-Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
-значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
-методику составления служебного письма, классификацию и движение документов,
- регистрацию входящей и исходящей корреспонденции, хранение, оформление, передачу дел в архив
Умения:
унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
-организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы:
на ПЭВМ.
-правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.9
ПК 3.10.9
ОПД 06
Основы строительного производства
Конструкции зданий и сооружений: общие сведения, конструктивные решения частей гражданских и промышленных зданий, основы строительной теплотехники, несущий остов и конструктивные системы зданий,
Основы расчета строительных конструкций: основные положения проектирования строительных конструкций, понятие о расчете строительных конструкций по предельным состояниям первой и второй группы классификация нагрузок, нагрузки и воздействия, нормативные и расчетные нагрузки, основы расчета строительных конструкций, работающих на сжатие и на изгиб, расчет и конструирование соединений строительных конструкций, фундаменты, глубина заложения фундаментов, распределение размеров подошвы фундаментов.
Основы строительного производства: содержание и структура строительного производства, нормативная и проектная документация строительного производства, транспортирование строительных грузов, способы и методы разработки грунта, производство земляных работ, определение размеров земляного сооружения, подсчет объемов работ, производство свайных работ, устройство набивных свай, способы погружения готовых свай, устройство набивных свай, устройство сборных и монолитных ростверков, каменные работы, разновидности кладки, системы перевязки швов, организация рабочего места и труда каменщика, бетонные и железобетонные работы, виды опалубки, арматурные работы, организационные принципы приготовления, укладки, уплотнения и ухода за бетонной смесью, сроки распалубливания, способы бетонирования в зимнее время, технология процессов монтажа строительных конструкций, выбор монтажного крана, особенности монтажа железобетонных и металлических конструкций, технология процессов монтажа быстровозводимых зданий и металлопластиковых конструкций, технология строительства деревянных домов каркасно-панельной конструкции и монтажа несущих большепролетных конструкций из клееной древесины, технология процессов устройства изоляционных покрытий, технология процессов устройства кровельных покрытий, устройство полов, штукатурные и облицовочные работы, малярные, обойные и стекольные работы, основные принципы организации строительства, общие сведения о календарном планировании в строительстве, строительный генеральный план, организация приобъектных складов.
Знания:
-основные конструктивные элементы зданий,
-гражданские и промышленные здания,
- основные свойства и маркировку строительных изделий и конструкций,
- современные конструктивные решения зданий,
- масштабы выполнения генеральных планов,
- читать генеральные планы участков,
- условные обозначения на генеральных планах,
- инженерно-техническое оборудование зданий,
- строительные элементы инженерного оборудования,
-монтаж строительных конструкций
-методику расчета строительных конструкций
- нормативно-техническую документацию для проектирования строительных конструкций, оснований и фундаментов;
- правила построения расчетных схем;
- методику определения внутренних усилий от расчетных нагрузок;
- работу конструкций под нагрузкой;
- особенности работы конструкций в зависимости от материалов;
- прочностные и деформационные характеристики строительных материалов (стали, бетона, арматуры, древесины, каменной кладки);
- основы расчета строительных конструкций.
Умения:
- читать строительные чертежи,
-определять по рабочим чертежам габаритные размеры зданий и конструктивную схему
-выбирать конструктивную схему фундамента,
- пользоваться государственными стандартами и каталогами на строительные конструкции,
- проектировать генеральные планы промышленных предприятий
-рассчитывать и проектировать конструкции,
- подсчитывать нагрузки, действующие на конструкции;
-по конструктивной схеме построить расчетную схему конструкции
- проверять несущую способность конструкций;
-подбирать сечение элемента от приложенных нагрузок.;
-выполнять расчеты соединений элементов конструкции;
-обеспечивать производство строительно-монтажных работ,
- определять коэффициент уплотнения грунтов при возведении земляных сооружений,
- организовывать работу по приемке и складированию строительных материалов и конструкций
- оценивать качество монтажа железобетонных изделий,
- контролировать качество каменной кладки и приемки выполнения работ по возведению каменных сооружений,
- работать с контрольно-измерительными приборами,
- работать с нормативной документацией,
- пользоваться государственными стандартами на строительные конструкции,

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.7
КК 3.10.7
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Құрылыс материалдарының жалпы технологиясы
Физикалық қасиеттері. Механикалық қасиеттері. Тау жыныс және тау жыныс түзуші минералдар. Өндіру және кенсіз шикізатты қайта өңдеу. Құрылыс ағашы. Табиғаттағы тас материалдар. Керамикалық материалдар. Шыны және шыны кристалдық материалдар. Минералды тұтқыр зат: Әуе және гидравликалық зат. Жасанды тас материалдары: Бетондар, ерітінділер, құрама темір бетон құрастырылымдары, силикатты және гипстік материалдар мен бұйымдар, таскендір цемент бұйымдары, битумдық және қарамайлы тұтқыр заттар мен олардың негізінде материалдар, полимерлік құрылыс материалдары, жылылықты оқшаулайтын және акустикалық материал, лак және бояу жасау материалдары.
Білімдер:
- құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері,
- кенсіз шикізат түрлері,
- құрылыс керамикасын, керамикалық тастар мен плиткаларды, керамикадан санитарлық-техникалықбұйымдар,
- бейорганикалық бырыстырғыш заттар және олардың негізіндегі бұйымдар,
- бетондар және құрылыс ерітіндісі,
- жылу өткізбейтін және акустикалық материалдар мен бұйымдар,
- жұмсақ жабындық материалдар,
- құрылыс материалдары және полимер негізіндегі бұйымдар, полимерлік герметика,
- құрылыс материалдары және шыныдан жасалған бұйымдар.
Іскерліктер:
- материалдың негізгі өлшемдерін анықтау,
- құрылыс қоспаларымен жұмыс істеу,
- кентассыз шикізат түрлерін айыра білу,
- бейметалл құрылыс бұйымдары өндірісінің үйлесімді технологиялық сызбасын таңдау
- таңдап алынған технологиялық құралдың пайдалылығын негіздеу
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.3
КК 3.9.4
КК 3.10.3
КК 3.10.4
КК 3.10.5
АП.02
Құрылыс бұйымдары мен құрылымдары өндірісінің технологиясы
Бетонтану: бетондар мен ерітінділер өндірісінің технологиясы, ауыр бетонның түрлері, жеңіл бетондар, көбікті газ бетондары, керамзит бетондары, қуысты бетондар, олардың жіктелуі,өндірістің ерекшеліктері; цемент қосылмаған бетондар; силикатты бетондар; темір бетонды бұйымдар мен конструкцияларды (конвейерлі, агрегатты-үздіксіз қабырғалық); әдістері және технологиялық процестері; өңдеу әдістері, темірбетон бұйымдарын жинақтау жүйесі, арматура бұйымдары мен төсейтін элементтерді (детальдарды) дайындау технологиясы; арматура, бетон араластыратын және қалыптау цехтарын жобалау негіздері; табиғи тас материалдарынан жасалған құрылыс бұйымдары мен конструкциялары өндірісінің технологиясы, құрылыс керамикасынан, асбест цемент бұйымдарынан, асфальт бетондарынан, пластмасса мен ағаш негізіндегі бұйымдар мен конструкциялар; изоляциялық материалдар, стандарттарға қойылатын талаптар, шикізаттың жартылай фабрикаттың және дайын өнімнің ТУ; технологиялық процестерін оңтайландыру әдістері; ресурстар мен энергияны үнемдеу технологияларын енгізу; шикізат материалдарын, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдерді талдаудың қазіргі заманғы әдістері; жарамсыз бұйымдардың пайда болу себептері және оның алдын алу; металл емес бұйымдар мен конструкциялар өндірісіндегі техника қауіпсіздігі; технологиялық процестерді жобалау негіздері.
Білімдер:
- металл емес бұйымдар мен конструкцияларды өңдеуді және өндіріс технологиясын;
- технологиялық нобайларды және өндіріс тәртібін;
- технологиялық процестерді оңтайландыру әдістері;
- жоғары тиімділіктегі металл емес құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын жасаудағы жаңа материалдар;
- ресурстар мен энергияны үнемдейтін технологиялар;
- металл емес құрылыс бұйымдары мен конструкциялары өндірісінің технологиялық процестерін жобалау негіздері;
- стандарттарға қойылатын талаптар, шикізаттарға, жартылай фабрикаттарға және дайын өнімге ТУ
- шикізат материалдарын, жартылай фабрикаттарды, дайын өнімдерді талдаудың қазіргі замандағы әдістері;
- жарамсыз бұйымдардың алдын алу мақсатында технологиялық процесті өзгерту бойынша іс-шаралар.
Іскерліктер:
- металл емес құрылыс бұйымдары мен конструкциялары өндірісінің қолайлы технологиялық нобайын таңдауды, оның және таңдалған технологиялық жабдықтың мақсатқа сәйкестігін негіздеуді, металл емес құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын дайындауда технологиялық картаны жасауды, технологиялық есептеулерді орындауды;
- термоылғалды өңдеу режимінің тиімділігін бағалауды, бұйымдар мен конструкциялар өндірісіндегі ресурстар мен энергияны үнемдейтін технологиялардың нобайларын бағалауды;
- шикізат материалдарына, дайын өнімдерге ГОСТ-қа сәйкес бақылау жасауды.

БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.7
ПК 3.10.7
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Общая технология строительных материалов
Основные свойства строительных материалов: общие сведения, состав и строение, свойства строительных материалов. Основные виды нерудного сырья: горные породы и порообразующие минералы, добыча и переработка нерудного сырья, материалы и изделия из природного камня, строительная керамика, стеклянные материалы и изделия, неорганические вяжущие вещества: общие сведения, гипсовые вяжущие вещества, строительная известь, портландцемент, асбестоцементные изделия, бетоны и строительные растворы, строительные материалы и изделия на основе полимеров, битумные и дегтевые вяжущие вещества, теплоизоляционные акустические материалы
Знания:
- основные свойства строительных материалов,
- виды нерудного сырья,
- строительную керамику, керамические камни и плитки, санитарно-технические изделия из керамики,
- неорганические вяжущие вещества и изделия на их основе,
- бетоны и строительные растворы,
- теплоизоляционные и акустические материалы и изделия,
- мягкие кровельные материалы,
- строительные материалы и изделия на основе полимеров, полимерные герметики,
- строительные материалы и изделия из стекла.
Умения:
- определять основных параметров материалов,
- работать со строительными смесями,
- различать виды нерудного сырья,
- выбирать оптимальную технологическую схему производства неметаллических строительных изделий
- обосновывать целесообразность выбранного технологического оборудования
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.10.3
ПК 3.10.4
ПК 3.10.5
СД 02
Технология производства строительных изделий и конструкций
Бетоны и растворы: материалы для бетона, бетонная смесь, структура и свойства бетона, принципы определения тяжелого бетона, разные виды тяжелого бетона, легкие и бесцементные бетоны, строительные растворы,
Технологические процессы изготовления бетонные и железобетонных изделий: общие сведения о бетонных и железобетонных изделиях, приемка и хранение вяжущих веществ и заполнителей, приготовление бетонных смесей, технология изготовления арматурных изделий, формование бетонных и железобетонных изделий, методы ускоренного твердения бетона, отделка и комплектация железобетонных изделий.
Производство железобетонных изделий: способы изготовления железобетонных изделий, технология производства изделий из легких бетонов на пористых заполнителях, технология производства изделий из ячеистых бетонов, технология производства сухих строительных смесей, монолитный и сборно-монолитный железобетон.
Производство изделий стеновой керамики: сырье для производство керамики, свойства глины, классификация керамических материалов и изделий, общая схема производства керамических изделий, кирпич глиняный обыкновенный, керамические плитки, санитарно-технические изделия.
Технология производства изделий и конструкций из древесины и металлопластика.
Методы оптимизации технологических процессов: пути использования отходов промышленности, причины возникновения и предупреждения брака продукции, охрана труда и пожарная безопасность на предприятиях по производству строительных материалов и изделий.
Основы проектирования технологических процессов производства строительных конструкций и изделий: исходные данные для проектирования, состав и содержание проекта на строительство предприятия, проектирование генерального плана на строительство предприятия.
Знания:
- технологию производства и отделки строительных материалов и изделий,
- технологические схемы и режимы производства,
- методы оптимизации технологических процессов,
- новые материалы при создании неметаллических строительных изделий и конструкций,
- ресурсосберегающие и энергосберегающие технологии,
- основы проектирования технологических процессов производства неметаллических строительных изделий и конструкций,
- требования стандартов на сырье, полуфабрикаты и готовую продукцию,
- современные методы анализа сырьевых материалов, полуфабрикатов и готовой продукции,
- мероприятия по изменению технологического процесса с целью предупреждения брака
Умения:
-выбирать оптимальную технологическую схему производства неметаллических строительных изделий и конструкций, обосновывать целесообразность ее и выбранного технологического оборудования,
- составлять технологические карты изготовления неметаллических строительных изделий и конструкций,
-выполнять технологические расчеты,
-оценивать эффективность режимов тепловлажностной обработки,
-осуществлять контроль сырьевых материалов.

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.10
КК 3.10.10
ӨО жәнеКП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО 02
Өндірістік оқыту.
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Техникалық жүйесінің бөлшектерін қолмен және механикаландырылған жабдығында даярлау барысында жалпы слесарлық жұмыстарды атқару. Металлды станокпен өңдеу
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстарды атқару;
- жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау
- жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарды қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КК 3.9.10
КК 3.10.10
ӨО 03
Кәсіптік практика
Өндірістік практика. Кіріспе. Еңбек қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Телімдер бойынша тарату. Кәсіпорынның құрылымымен, мамандық бойынша жұмыс атқару тәсілдері мен озық еңбек әдістерімен танысу. Жұмыс орындау бойынша есеп беру құжаттамасы. Техникалық құжаттаманы өңдеу, тіркеу және рәсімдеу тәртібі. Монтаждық сызбаларды құрастыру, өлшемдерін және өлшемдік нобайларын түсіріп алу, монтаждауға дайындау. Монтаждық-құрастыру жұмыстары. Қауіпсіздік техникасы. Материалды тасымалдау және объектіде сақтау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынақтау және пайдалануға тапсыру. Объектідегі жұмыстық және мемлекеттік қабылдау жұмыстардың құрамы. Жұмыс атқару шебердің мінждеттерін және құқықтарын зерделеу. Бригада құрамсында жұмыс ұйымдастыру, жұмысшылар мен инженерлік техникалық қызметкерлердің еңбек ақысы. Объектісін монтаждауға дайындау. Дайындау жұмыстар. Монтаж сапасын бақылау. Пайдалану алдында сынақтау. Практика күнделігін рәсімдеу, есеп беру
Іскерліктер:
- жұмыстар орындалу бойынша есеп беру құжаттамасын құрастыру және толтыру
- техникалық құжаттаманы өңдеу, тіркеу және рәсімдеу
- монтаждық сызбаларын құрастыру, өлшемдерін және өлшемдік нобайларын түсіріп алу
- жабдықтар мен жүйелерді монтаждауға дайындау
Дағдылар:
- жөндеу жұмыстарын атқару;
- тағайындаған мамандық бойынша,
- шыныпакеттерді орнату мен жиегіндегі ағаштарды кесу бойынша
КК 3.9.10
КК 3.10.10
1–кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік маңызы мен мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту.
БҚ 2
Жұмыс орнын ұйымдастыру
БҚ 3
Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдау және олар үшін жауапкершілікте болу
БҚ 4
Құрылыс материалдары мен бұйымдарын дайындаудың жаңашыл технологиясы және тәжірибеде қолданылатын өзінің дағдылары мен білімдерін жаңарту
БҚ 5
Нұсқаулыққа сәйкес іс–әрекет жасау
БҚ 6
Қызметті жүзеге асырудың амалдары мен әдістерін ұтымды қолдануды таңдау. Өнім сапасы мен еңбек өнімділігін көтеру мақсатында өндіріс қорларын ашу.
БҚ 7
Ұжымда және командада жұмыс істеу, тұтынушылармен, басшылармен, әріптестермен тиімді қарым – қатынас жасау.
БҚ 8
Кәсіптік қызметте ақпараттық–коммуникативтік технологияларды қолдану.
БҚ 9
Білім беретін және кәсіби деңгейін үнемі көтеруге дайындығын көрсету, өзінің жеке мүмкіндігін жүзеге асыру және көкейтесті ету, жаңа білім мен білікті өз бетінше алу қабілеттігі, өз бетінше даму қабілеттігі.
2–кесте Кәсіптік құзыреттер
ТиОБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттіліктер(КҚ)
2. Жоғары деңгей

БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.10
ПК 3.10.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО 01
Производственное обучение
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Выполнение общеслесарных операций при изготовлении деталей технических систем ручными инструментами и на механизированном оборудовании. Обработка металла на станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
ПК 3.9.10
ПК 3.10.10
ПП 02
Профессиональная практика
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности. Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно- технических работников. Оформление дневника, отчета по практике.
Умения:
-заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ.
- выполнять обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления.
Навыки:
-производства ремонтных работ;
-организаторской работы по избранной специальности
ПК 3.9.10
ПК 3.10.10
Таблица 4. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес
БК 2
Организовывать рабочее место
БК 3
Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях и нести за них ответственность
БК 4
Обновлять свои знания и навыки, используемые в практике и новейшие технологии изготовления строительных материалов и изделий
БК 5
Выполнять действия согласно инструкции
БК 6
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции
БК 7
Работать в коллективе и команде, эффективно общаться с коллегами, руководством, потребителями
БК 8
Использовать информационно-коммуникативные технологии в профессиональной деятельности
БК 9
Проявлять готовность к постоянному повышению образовательного и профессионального уровня, потребность в актуализации и реализации своего личностного потенциала, способность к самостоятельному приобретению новых знаний и умений, способность к саморазвитию
Таблица 5. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2.Повышенный уровень

1412 01 2 – Үңгіржол пешін тиеуші*
КҚ 2.1.1. Стандарттарға сәйкес сызба, нобайларды жасау және оқу, анықтамалық әдебиетті қолдану.
КҚ 2.1.2. Материалдың беріктігі мен қажуын есептеу.
КҚ 2.1.3. Негізгі құрылыс материалдарының физикалық–химиялық қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.1.4. Металдарды дәнекерлеу және кесу, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.1.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.1.6. Компьютерлік техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.
КҚ 2.1.7. Құрылыс материалдарын қабылдау және жинау.
КҚ 2.1.8. Бункер циклон, бак компоненттерін қабылдау, араластырғыш агрегаттарға компоненттерді жүктеу,бетондық қоспа мен ерітіндіні дозалау дағдыларын қабылдауды меңгеру.
КҚ 2.1.9. Техника қауіпсіздігі ережесін және еңбекті қорғау, заңды табиғатты қорғау ережелерін сақтау.
1412 02 2 – Шихталаушы*
КҚ 2.2.1. Стандарттарға сәйкес сызба, нобайларды жасау және оқу, анықтамалық әдебиетті қолдану.
КҚ 2.2.2. Материалдың беріктігі мен қажуын есептеу.
КҚ 2.2.3. Негізгі құрылыс материалдарының физикалық–химиялық қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.2.4. Металдарды дәнекерлеу және кесу, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.2.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.2.6. Компьютерлік техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.
КҚ 2.2.7. Шихтаны жүргізу.
КҚ 2.2.8. Шихта қоспасын дайындау дағдысын меңгеру, шихтаны баспаққалыптарға төгу және өлшеу.
КҚ 2.2.9. Техника қауіпсіздігі ережесін және еңбекті қорғау, заңды табиғатты қорғау ережелерін сақтау.
1412 03 2 – Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндірісіндегі қалыптаушы*
КҚ 2.3.1. Стандарттарға сәйкес сызба, нобайларды жасау және оқу, анықтамалық әдебиетті қолдану.
КҚ 2.3.2. Материалдың беріктігі мен қажуын есептеу.
КҚ 2.3.3 Негізгі құрылыс материалдарының физикалық–химиялық қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.3.4. Металдарды дәнекерлеу және кесу, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.3.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.3.6. Компьютерлік техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.

1412 01 2 – Загрузчик туннельной печи*
ПК 2.1.1. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.1.2. Производить расчеты на прочность и усталость материалов
ПК 2.1.3. Определять физико-химические свойства основных строительных материалов
ПК 2.1.4. Обеспечивать рациональное использование производственных мощностей, экономное расходование сырьевых и топливно-энергетических ресурсов. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции.
ПК 2.1.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.1.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 2.1.7. Принимать и складировать строительный материал
ПК 2.1.8. Обладать навыками приема компонентов из бункеров, циклонов и баков, загрузки компонентов в смесительные агрегаты, дозировки компонентов бетон-ных смесей и растворов.
ПК 2.1.9. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда, природоохранное законодательство
1412 02 2 – Шихтовщик*
ПК 2.2.1. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.2.2. Производить расчеты на прочность и усталость материалов
ПК 2.2.3. Определять физико-химические свойства основных строительных материалов
ПК 2.2.4. Обеспечивать рациональное использование производственных мощностей, экономное расходование сырьевых и топливно-энергетических ресурсов. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции.
ПК 2.2.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.2.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 2.2.7. Производить шихту
ПК 2.2.8. Обладать навыками готовки смеси шихты, взвешивания и засыпки шихты в пресс-формы
ПК 2.2.9. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда, природоохранное законодательство
1412 03 2 – Формовщик в производстве стеновых и вяжущих материалов*
ПК 2.3.1. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.3.2. Производить расчеты на прочность и усталость материалов
ПК 2.3.3. Определять физико-химические свойства основных строительных материалов
ПК 2.3.4. Обеспечивать рациональное использование производственных мощностей, экономное расходование сырьевых и топливно-энергетических ресурсов. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции.
ПК 2.3.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.3.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами

КҚ 2.6.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.6.6. Компьютерлік техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.
КҚ 2.6.7. Дайын құрылыс материалдарын жинау.
КҚ 2.6.8. Араластырғыш агрегаттарға компоненттерді дозалау, жүктеу дағдыларын меңгеру.
К.Қ. 2.6.9. Техника қауіпсіздігі ережесін және еңбекті қорғау, заңды табиғатты қорғау ережелерін сақтау.
1412 07 2 – Қабырға және тұтқыр материалдар өндірісіндегі түсіруші – қалаушы*
КҚ 2.7.1. Стандарттарға сәйкес сызба, нобайларды жасау және оқу, анықтамалық әдебиетті қолдану.
КҚ 2.7.2. Материалдың беріктігі мен қажуын есептеу.
КҚ 2.7.3. Негізгі құрылыс материалдарының физикалық–химиялық қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.7.4. Металдарды дәнекерлеу және кесу, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.7.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.7.6. Компьютерлік техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.
КҚ 2.7.7. Дайын құрылыс материалдарын жинау.
КҚ 2.7.8. Құрастырылымдардың жеке элементтерін жинау және құру, қалау дағдыларын иелену.
КҚ 2.7.9. Техника қауіпсіздігі ережесін және еңбекті қорғау, заңды табиғатты қорғау ережелерін сақтау.
1412 08 2 – Қабырғалық бұйымдар өндірісіндегі басқару пульті операторы*
КҚ 2.8.1. Стандарттарға сәйкес сызба, нобайларды жасау және оқу, анықтамалық әдебиетті қолдану.
КҚ 2.8.2. Материалдың беріктігі мен қажуын есептеу.
КҚ 2.8.3. Негізгі құрылыс материалдарының физикалық–химиялық қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.8.4. Металдарды дәнекерлеу және кесу, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.8.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.8.6. Компьютерлік техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.
КҚ 2.8.7. Басқару аспаптарын жөндеу дағдыларын меңгеру.
КҚ 2.8.8. Өндірістегі автоматтандырылған және жартылай автоматтандырылған жұмыс үрдісін бақылау және басқару дағдысын иелену.
КҚ 2.8.9. Техника қауіпсіздігі ережесін және еңбекті қорғау, заңды табиғатты қорғау ережелерін сақтау.
3.Орта буын маманы
1412 09 3 – Техник технолог
КҚ 3.9.1. Құрылыс конструкцияларын есептеу және жобалау.
КҚ 3.9.2. Құрылыс – монтаждау жұмыстарының өндірісін қамтамасыз ету.

ПК 2.6.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.6.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 2.6.7. Складировать готовый строительный материал
ПК 2.6.8. Обладать навыками загрузки, дозирования компонентов в смесительные агрегаты
ПК 2.6.9. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда, природоохранное законодательство
1412 07 2 – Съемщик-укладчик в производстве стеновых и вяжущих материалов*
ПК 2.7.1. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.7.2. Производить расчеты на прочность и усталость материалов
ПК 2.7.3. Определять физико-химические свойства основных строительных материалов
ПК 2.7.4. Обеспечивать рациональное использование производственных мощностей, экономное расходование сырьевых и топливно-энергетических ресурсов. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции.
ПК 2.7.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.7.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 2.7.7. Складировать готовый строительный материал
ПК 2.7.8. Обладать навыками укладки, установки и сборки отдельных элементов конструкций
ПК 2.7.9. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда, природоохранное законодательство
1412 08 2 – Оператор пульта управления в производстве стеновых изделий*
ПК 2.8.1. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.8.2. Производить расчеты на прочность и усталость материалов
ПК 2.8.3. Определять физико-химические свойства основных строительных материалов
ПК 2.8.4. Обеспечивать рациональное использование производственных мощностей, экономное расходование сырьевых и топливно-энергетических ресурсов. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции.
ПК 2.8.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.8.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 2.8.7. Обладать навыками наладки и ремонта приборов управления
ПК 2.8.8. Обладать навыками управления и контроля работы автоматических и полуавтоматических процессов в производстве
ПК 2.8.9. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда, природоохранное законодательство
3.Специалист среднего звена
1412093 – Техник -технолог
ПК 3.9.1. Рассчитывать и проектировать строительные конструкции
ПК 3.9.2. Владеть основами строительного производства и обеспечивать производство строительно-монтажных работ

КҚ 3.9.3. Бұйымдар мен конструкциялар өндірісінің технологиялық нобайларын жасау.
КҚ 3.9.4. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын дайындаудың іс–тәжірибеде қолданылатын жаңашыл технологияларын білу;
КҚ 3.9.5. Материалдарды беріктікке, қажулыққа, сынғыштыққа, майысқақтыққа сынау және негізгі кіріс бақылауын жасау.
КҚ 3.9.6. Жылу техникалық есептеулерді жасау.
КҚ 3.9.7. Компьютерлік техниканы, сырттағы құрылғыларды, антивирустық бағдарламаларды қолдану.
КҚ 3.9.8. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын дайындаудың технологиялық картасын жасау.
КҚ 3.9.9. Өндірістік–техникалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 3.9.10. Техникалық қызмет көрсету және құрал–жабдықты жөндеудің оңтайлы технологиялық сызбасын таңдау, техникалық қауіпсіздік жағдайын бағалау, механикалық құрылғыларды таңдау дағдыларына ие болу.
1412 10 3 – Металл-пластик өнімдерін жасау және құрастыру шебері
КҚ 3.10.1. Құрылыс конструкцияларын жобалау және есептеу.
КҚ 3.10.2. Құрылыс – монтаждау жұмыстарының өндірісін қамтамасыз ету және құрылыс өндірісінің негізін игеру.
КҚ 3.10.3. Металды пластикалыққұрылыс бұйымдары менконструкцияларын өндірудің технологиялық сызбасын жасау.
КҚ 3.10.4. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын дайындаудың іс–тәжірибеде қолданылатын жаңашыл технологияларын білу;
КҚ 3.10.5. Материалдарды беріктікке, қажулыққа, сынғыштыққа, майысқақтыққа сынау және негізгі кіріс бақылауын жасау.
КҚ 3.10.6. Жылу техникалық есептеулерді жасау.
КҚ 3.10.7. Компьютерлік техниканы, сырттағы құрылғыларды, антивирустық бағдарламаларды қолдану.
КҚ 3.10.8. Металды пластикалыққұрылыс бұйымдары менконструкцияларын дайындаудың технологиялық картасын жасау.
КҚ 3.10.9. Өндірістік–техникалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 3.10.10. Техникалық қызмет көрсету және құрал–жабдықты жөндеудің оңтайлы технологиялық сызбасын таңдау, техникалық қауіпсіздік жағдайын бағалау, механикалық құрылғыларды таңдау дағдыларына ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 719 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1115 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1415000 Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері
бойынша)

ПК 3.9.3. Составлять технологические схемы производства строительных изделий и конструкций
ПК 3.9.4.Знать используемые в практике и новейшие технологии изготовления строительных материалов и изделий;
ПК 3.9.5. Осуществлять входной контроль основных и вспомогательных материалов, испытывать материалы на твердость, усталость, хрупкость и прогиб.
ПК 3.9.6. Выполнять теплотехнические расчеты.
ПК 3.9.7. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 3.9.8. Составлять технологические карты изготовления строительных изделий и конструкций
ПК 3.9.9. Оформлять производственно-техническую документацию
ПК 3.9.10. Обладать навыками проведения технического обслуживания и ремонта оборудования подбора оптимальных технологических схем, оценки состояния техники безопасности, подбора механического оборудования
1412 103 – Мастер по изготовлению и монтажу
металлопластиковых изделий
ПК 3.10.1. Рассчитывать и проектировать строительные конструкции
ПК 3.10.2. Владеть основами строительного производства и обеспечивать производство строительно-монтажных работ
ПК 3.10.3. Составлять технологические схемы производства металлопластиковых строительных изделий и конструкций
ПК 3.10.4.Знать используемые в практике и новейшие технологии изготовления строительных материалов и изделий;
ПК 3.10.5. Осуществлять входной контроль основных и вспомогательных материалов, испытывать материалы на твердость, усталость, хрупкость и прогиб.
ПК 3.10.6. Выполнять теплотехнические расчеты.
ПК 3.10.7. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами и специальными профессиональными программами
К 3.10.8. Составлять технологические карты изготовления металлопластиковых строительных изделий и конструкций
ПК 3.10.9. Оформлять производственно-техническую документацию
ПК 3.10.10. Обладать навыками проведения технического обслуживания и ремонта оборудования подбора оптимальных технологических схем, оценки состояния техники безопасности, подбора механического оборудования
Приложение 719
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1115
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1415000 - Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)
Квалификации:

144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау:
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП. 03, АП. 04, АП. 05).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1415000 Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)

144
ИА 00
Итоговая аттестация:
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД – социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.03,СД.04, СД.05)
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1415000 - Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)
Квалификации:

0,05 мм жазықтықтарды егеулеу;
тесіктерді бұрғылау;
бұрандаойғыш және бұрандакескіштер арқылы бұранда кесу;
жинақтау операцияларын орындау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
ӨО. 03
Дәнекерлеу жұмыстары
Электр газбен дәнекерлеушінің жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасы. Жік, айқассалын және түзілімдерге қарай метал байламдарын дәнекерлеу. Құбырларды дәнекерлеу және газбен кесу. Ауа-плазмалы дәнекерлеу және металды кесу. Дәнекерлеуші ретінде өздік жұмысын жүргізу.
Іскерліктер:
металдардың дәнекерлеу байланыстарын орындай білу;
құбырларды газ арқылы кесуді орындау;
дәнекерлеу ауаарна дайындау;
пластмасс құбырлары мен байланыстарын дәнкерлеу және желімдеу;
ауа-плазмалы дәнекерлеу мен металдарды кесу жұмысын орындау;
жұмыс орнын ұйымдастыру.
Дағдылар:
- газ арқылы дәнекерлеу және құбырларды кесу жұмыстарын орындау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.6
ӨО. 04
Электрмеханикалық жұмыстар
Такелаждық жұмыстар барысында қауіпсіздік техникасын сақтау. Такелаждаушының құрылғылары мен механизмдері. Такелаждық және шылбырлау жұмыстарының
технологиясы. Лифттің материалдары мен құрылғыларын тасымалдау және қоймалау.
Такелаждаушы-шылбырлаушы ретінде өздік жұмыстарын жүргізу.
Лифтте монтаждық және электрмонтаждық жұмыстар жүргізу барысында қауіпсіздік техникасын сақтау. Монтаждық және электрмонтаждық жұмыстары барысында қолданылатын материалдар, құрал-саймандар, құрылғылар мен механизмдер. Монтаждық жұмыстарға дайындық жүргізу. Лифтті монтаждау әдістері. Шахтаны монтаждау. Жүкшығыр мен шығыршықтарды монтаждау. Лифттің қозғалтқыш бөліктерін монтаждау. Қорғауға арналған жерге тұйықтау құрылғыларын монтаждау. Жарық беру құралдары мен жарық беру электрқұрылғыларының таратқыш құрылғыларын монтаждау. Электрөткізгіштердің трассаларына дайындық жүргізу. Электрөткізгіштерді монтаждау. Кернеу күші 1 кВ дейінгі кабельді тізбектерді монтаждау. Дөңгелек тәрізді өткізгіштерін монтаждау. Электрэнергияны тарату және қабылдау құрылғыларын монтаждау. Изоляторлар мен дөңгелектерді монтаждау. Шахта есіктері, кабина, есіктер өткізгіштерін баптау және реттеу. Лифт бәсеңдеткіштер мен арқантартқыш шкивтерін баптау. Лифттің тежеуіш құрылғыларын баптау. Лифт арқандары мен аспаларын баптау. Еден мен кабина тұрқын, бағыттағыштар, кабина башмактары мен теңсалмақтарды баптау. Ұстағыштар мен жылдамдық шектеуіштерін баптау. Бәсеңдеткішке баптау жүргізу. Магнитті станцияларда орналасқан электраппараттарды реттеу. Асинхронды қозғалтқыштың жұмысын баптау. Қабаттық ауыстырып-қосқыштар, индуктивті және түйіспе селекция бергіштері мен нақты тоқтау бергіштерін реттеу. Ажыратқыштарды реттеу.
Іскерліктер:
кәсіптік қызмет көрсету саласында сақтық шараларын орындау;
техникалық және жұмыс сызбаларды оқи білу;
жүкқармауыш құралдарын дұрыс таңдау және қолдана білу;
жүккөтергіш және арқандарының жүккөтерімділігін анықтай білу;
шылбырлау сұлбаларын құрастыру;
түзілімдердің тұтқырлығы мен тұзақтарын орындау;
монтаждау және электрмонтаждау жұмыстарын жүргізуде әдіс-тәсілдерді туралы қажетті ақпарат іздеу жұмысын жүзеге асыру;
техникалық сызбаларды оқи білу;
монтаж жүргізу және ұстаным сұлбаларының таңбалануын тексеру;
ереже бойынша жөндеуге арналған құралдар және құрылғыларды қолдана білу;
сұлба бойынша оқшаулау материалдарын өңдеу;
өлшеу құралдарын қолдана білу;
қажетті электр өлшемдерін орындау;
кабельдардың ақауын жөндеу;
оқшаулауды қалпына келтіру;
кабельдар мен өткізгіштерді орналастыру, айыру, ұзарту,
дәнекерлеу, тығыздау, балқыту, қалайлау жұмыстарын жүргізе білу;
электр тізбектердің үзілмеуін тексеру;
лифт шахталарының жабдықтарын монтаждауды орындау;
лифттің механикалық бөліктері мен жабдықтарына монтаж жасау;
лифттің электр жабдықтарын монтаждау жұмысын орындау;
лифт өткізгіштерін монтаждау жұмысын орындау;
электрэнергияны тарату және қабылдау құрылғыларын монтаждау жұмысын орындау;
қорғауға арналған жерге тұйықтау құрылғыларын монтаждау жұмысын орындау.
Дағдылар:
техникалық және технологиялық құжаттарды қолдану;
жүктердің дұрыс орналастыру;
жүккөтергіштің мойны мен арқандарының сапалығын бақылау;
такеладық жұмыстар орындау барысында жұмыс орнын дайындауды ұйымдастыру;
құралдар мен жабдықтардың жарамдылықтарын анықтау;
монтаждау орнына жүктер мен жүктердің орналасуын көтеру;
оқшаулау материалдарын дайындау және өңдеу;
талаптаға сәйкес материалдарды сақтау;
электрөткізгіштерді жқндеуге өткізгіш сымдардың таңбалануы мен қиысуын анықтау;
балқыту арқылы токты анықтау;
қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында жерге тұйықталу құрылғылар мен автоматты ажыратқыштар, сақтандырғыштар мен өткізгіштерді таңдау;
жарық және дабыл беру кезіндегі олқылықтарды және жою шараларын анықтау;
электр тізбектерінің үзілу жерлерін анықтау;
тізбектердің үзілу жерлерін жөндеу;
лифттің механикалық және электр жабдықтарын монтаждау, баптау және реттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

- опиливания плоскостей с точностью до 0,05мм;
- сверления сквозных отверстий;
- нарезания резьбы метчиками и плашками;
- выполнения сборочных операций.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПО. 03
Сварочные работы
Организация рабочего места электрогазосварщика и техника безопасности. Сварка соединений металла в стык, в нахлестку и узлов. Сварка и газовая резка труб.
Воздушно-плазменная сварка и резка металла.
Самостоятельная работа в качестве сварщика.
Умения:
- выполнять сварочные соединения металла в стык, нахлестку и узлов;
- выполнять сварку труб;
- выполнять газовую резку труб;
- изготавливать сварные воздуховоды;
- сваривать и склеивать пластмассовые трубы и соединения;
- выполнять воздушно-плазменную сварку и резку металлов;
- организовывать рабочее место.
Навыки:
- выполнения газовой сварки и резки труб.
БК 1
БК 3
БК 4
ПК 2.1.1
ПК 2.1.6
ПО. 04
Электромеханические работы
Техника безопасности при производстве такелажных работ. Приспособления и механизмы такелажника.
Технология такелажных и стропальных работ. Транспортирование и складирование материалов и конструкций лифта.
Самостоятельная работа в качестве такелажника-стропальщика. Техника безопасности при монтажных и электромонтажных работах на лифтах. Материалы, изделия, инструмент, приспособления и механизмы, используемые при монтажных и электромонтажных работах. Подготовка к монтажным работам. Методы монтажа лифтов. Монтаж шахты. Монтаж лебедок и блоков. Монтаж подвижных частей лифта. Монтаж устройств защитного заземления. Монтаж светильников, приборов и распределительных устройств осветителных электроустановок. Подготовка трасс электропроводок. Монтаж электропроводок. Монтаж кабельных линий на напряжение до 1 кВ. Монтаж шинопроводов.
Монтаж устройств приема и распределения электроэнергии. Монтаж изоляторов и шин. Наладка и регулировка дверей шахты и кабины, замков и приводов дверей.
Наладка лифтовых редукторов и канатоведущих шкивов. Наладка тормозных устройств лифтов. Наладка лифтовых канатов и подвесок. Наладка пола и каркаса кабины, направляющих и башмаков кабин и противовесов. Наладка ловителей и ограничителя скорости. Наладка вводного рубильника. Регулировка электроаппаратов, установленных на магнитной станции. Наладка работы асинхронного двигателя.
Регулировка этажных преключателей, индуктивных и контактных датчиков селекции и датчиков точной остановки. Регулировка конечных выключателей.
Умения:
- соблюдать меры предосторожности в сферепрофессиональной деятельности;
- читать технические схемы и рабочие чертежи;
- выбирать и пользоваться грузозахватными приспособлениями;
- определять допустимые нагрузки на стропах и канатах;
- составлять схемы строповки;
- выполнять вязку узлов и петель;
- осуществлять поиск информации о способах и методах выполнения монтажных и электромонтажных работ;
- читать электрические схемы;
- проверять маркировку монтажных и принципиальных схем;
- пользоваться по назначению монтажными инструментами, приспособлениями и механизмами;
- обработать по чертежу изоляционные материалы;
- применять по назначению измерительные приборы;
- выполнять необходимые электрические измерения;
- устранять повреждения кабелей;
- восстановить изоляцию;
- выполнять прокладку, разделку и сращивание кабелей и проводов;
- выполнять сварку, опрессование, пайку и лужение;
- проверять непрерывность электрической цепи;
- выполнять монтаж оборудования шахты лифта;
- выполнять монтаж механической части оборудования лифтов;
- выполнять монтаж электрического оборудования лифта;
- выполнять монтаж электропроводок лифта;
- выполнять монтаж устройств приема и распределения электроэнергии;
- выполнять монтаж устройств защитного заземления.
Навыки:
- применения в работе технической и технологической документации;
- строповки грузов;
- организации и подготовки рабочего места для выполнения такелажных работ;
- определения пригодности приспособлений и тары;
- подъема груза и перемещения к месту монтажа;
- заготовки и обработки изоляционных материалов;
- хранения материалов в соответствии с требованиями;
- определения сечения и марки проводов;
- определения тока плавкой вставки;
- выбора проводов, предохранителей, автоматических выключателей, заземляющих устройств для обеспечения безопасности;
- определения мест и характере повреждения кабелей и изоляции;
- выполнения оконцевания жил и проводов;
- устранения мест разрыва электрической цепи;
- монтажа, наладки и регулировки механического и электрического оборудования лифтов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.1.1-2.1.8
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Диплом алдындағы практика
Практикаға құжаттарын тіркеу. Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік инструктажы. Жұмыс учаскесімен танысу.
Шебер дублерінің міндеттерін орындау.
Өндірістік саяхаттар.
Материалдарды жалпылау және есептерге тіркеу жүргізу.
Іскерліктер:
- шынайы өнеркәсіптік жағдайында лифт электромеханигінің кәсіптік міндеттерін атқару.
Дағдылар:
- жұмыс орнын ұйымдастыру.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру оқу
бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Кәсіптік лексика және терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумы;
- мамандық бойынша негізгі терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 8
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша тілді дамыту. Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас;
- мамандық бойынша негізгі сөздер мен терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы. Дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері. Салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер. Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер. Жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері. Өздігінен жетілудің физикалық негіздері. Кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдары;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- салауатты өмір салтын жүргізу;
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
БҚ 9
БҚ 10
ӘЭП. 00
Әлеметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мадениеттану
Мәдениеттану және оның қоғамдағы ролі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы. Мәдениеттің конфуцийлік-даосистік типі.
Мәдениеттің үнді-будда типі.
Ислам мәдениетінің әлемі. Мәдениеттің христиандық типі. Батысевропалық мәдениет және оның қазіргі заман дамуына тигізген әсері.
Африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі. Көшпелі өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі.
Орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті.
ХVІІ-ХІХ ғғ. қазақтардың мәдени дәстүрлері. Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсініктер,
- түсініктер: конфуцианство, даосизм, Қытай өнері;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптері және оның құндылықты бағыты;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галдар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысы және құндылықтар жүйесі;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруы;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасыр Қазақстан мәдениетіне тиген әсері.
Іскерліктер:
- мәдениеттану түсінігін еркін игеру;
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалды ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 6
ӘЭП. 02
Философия негіздері
Философия пәні. Әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінігі;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінігі, оның құрылысы, әлеуметті және этикалық мәселелерің түрлері мен әдістер;
- қазырғы заманғы әлеуметтік және этикалық проблемалар.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын сақтау.
БҚ 6
ӘЭП. 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері Саясаттану ғылым ретінде. Саяси ғылымының даму тарихы және негізгі кезеңдері. Қазақстанның саяси санасы. Саяси билігі және саяси жүйелері. Саяси режимі. Мемлекет және азаматтық қоғам. Саяси партиялар. Қазақстанның қоғамдық-саяси қозғалыстары. Адам және саясат. Адам саясаттың субъектісі ретінде. Идеология, оның саясаттағы ролі. Саяси мәдениеті. Егеменді Қазақстан халықаралық қарым-қатынас жүйесінде. Әлеуметтану ғылым ретінде. Әлеуметтік зерттеулер. Жеке тұлғаның әлеуметі.
Білімдер:
- саяси сананың даму тарихы;
- саясаттану және әлеуметтанудың ғылым ретінде қалыптасуы;
- қоғамдық-саяси ұыймдар және қозғалыстар туралы түсінігі, олардың қоғамдағы ролі;
- қоғамдық-саяси жүйе;
- демократия принциптері және оның негізгі белгілері;
- мемлекеттің негізгі белгілері;
- басқару түрлері;
- Қазақстанның саяси-идеологиялық бағыттары;
- саяси партиялардың жүктелуі;
- әлеуметтанудың нысанасы мен міндеттері;
- элеуметтік зертеулердің мақсаты мен мәні.
Іскерліктер:
- ҚР мемлекеттік билік органдарын сипаттау;
- Қазақстанның саяси партияларының және қоғамдық қозғалыстарының қызметтерін, олардың қоғамның өміріндегі ролін бағалау;
- "саяси плюрализм" ұғымның маңызың түсіндіру;
- құқықтық мемлекетің белгілірің талдау;
- саяси режимдердің маңызын ашып айту;
- өзінің пікірін дәлелдеу үшін материалдар қолдану.
БҚ 6
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
Экономика және оның қоғамдағы қызметі. Экономикалық теориялар.
Экономикалық жүйелерінің жалпы негіздері. Мүлік және бизнес түрлері. Кәсіпкерліктің ұйымдастыруы және әлеуметтік-экономикалық маңызы. Шаруашылықтың нарықтық жүйесі. Сұраныс және ұсыныс теориясының негіздері. Тұтыну тәртіп теориясының негіздері. Өндірістің шығыны мен түсімділігі. Бәсекелестік және монополия. Макроэкономика және оның көрсеткіштері.Экономикалық өсім және экономиканың циклдік толқуы. Макроэкономикалық тепе-теңдігі. Қаражат және инфляция. Жұмыссыздық және тұрғындырды әлеуметтік қорғау. Қаржы жүйесі және мемлекеттің фискальдық саясаты. Кредиттік жүйесі. Дүниежүзілік экономика. Экономикалық дамудың халықаралық аспектілері.
Білімдер:
- экономикалық теориясының жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдердегі экономикалық жағдай;
- макро- және микроэкономиканың негіздері;
- салық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат.
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның құрылуы механизмдерін сипаттау;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын.
БҚ 6
КҚ 3.1.10

ПК 2.1.1-2.1.8
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП.01
Преддипломная практика
Оформление на практику. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности. Ознакомление с участком работы. Выполнение обязанностей дублера мастера. Производственные экскурсии. Обобщение материалов и оформление отчета.
Умения:
- выполнять профессиональные обязанности электромеханика по лифтам в условиях реального производства.
Навыки:
- организации рабочего места.
БК 1-10
ПК 2.1.1 – 2.1.8
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Деловая лексика и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- лексического и грамматического минимума, необходимого для чтения и перевода (со словарем);
- основных терминов по специальности.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2
БК 5
БК 8
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессионального общения;
- основных слов и терминов.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 5
БК 8
БК 9
ОГД.03
История Казахстана
ОГД. 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры. Основные системы физической культуры и самовоспитания. Факторы, определяющие здоровый образ жизни. Способы и средства восстановления работоспособности. Режимы двигательной активности и работоспособности.
Основы физического самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры.
Умения:
- вести здоровый образ жизни;
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
БК 9
БК 10
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Предмет культурологии. Культура и цивилизация.
Мировые культуры и цивилизации. Культура древней эпохи. Древние цивилизации. Индо-буддийская культура. Культура Конфуции – Дао.Античная культура. Христианская культура. Культура средневековья. Культура Новой эпохи. Культура XX века.Культура России. Теория и история отечественной культуры. Истоки казахской культуры. Формирование цивилизации тюркских племен. Исламская религия. Мусульманский Ренессанс. Традиционная казахская культура. Культура казахского народа в VIII-XIX вв.Культура казахов в советское время. Культура Республики Казахстан.
Знания:
- исторического формирования понятия "культура";
- предмета и задач культурологии как научной дисциплины;
- соотношения понятий "культура" и "цивилизация";
- особенностей и тенденций развития культуры в разных периодах истории;
- вклада великих личностей в развитие культуры;
- истории древних цивилизаций;
- значения средневековых городов и памятников;
- содержания и сути мировых религий, взаимосвязи культуры и религии;
- места казахской культуры в мировой культуре;
- этнокультурных особенностей народов Казахстана;
- основных направлений культурной политики Республики Казахстан;
- проблем и путей возрождения национальной культуры.
Умения:
- сравнивать культурные изменения разных периодов;
- сравнивать и анализировать моральные и религиозные учения;
- выражать свою точку зрения на проблемы и пути возрождения национальной культуры;
- пользоваться возможностями медиа ресурсов;
- использовать информационные и периодические печатные материалы при составлении рефератов, тезисов, докладов и конспектов.
БК 6
СЭД. 02
Основы философии
Предмет философии. Основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и Бог. Человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философской, научной и религиозной картины мира;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов;
- современных социальных и этических проблем.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного в поведении;
- соблюдать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 6
СЭД. 03
Основы политологии и социологии
Политология – как наука.
История развития и основные этапы политической науки. Политическая мысль Казахстана. Политическая власть и политические системы. Политический режим. Государство и гражданское общество. Политические партии. Общественно-политические движения Казахстана.Человек и политика. Человек – как субъект политики. Идеология, ее роль в политике. Политическая культура. Суверенный Казахстан в системе международных отношений.
Социология – как наука.
Социологические исследования. Социология личности.
Знания:
- истории развития политической мысли;
- становления политологии и социологии как науки;
- понятияоб общественно-политическихорганизациях и движениях, их роли в обществе;
- общественно-политической системы;
- принциповдемократии и ее основных признаков;
- понятия государства, основных его признаков;
- форм и видов правления;
- политико-идеологических направлений Казахстана;
- классификации политических партий;
- предметов и задач социологии;
- цели и сути социологических исследований.
Умения:
- характеризировать государственные органы власти РК;
- оценивать деятельность политических партий и общественных движений Казахстана,их роль в жизни общества;
- обьяснять содержание и значение понятия "политический плюрализм";
- анализировать признаки правового государства;
- раскрывать суть политических режимов;
- пользоватьсяматериалами и источниками для обоснования своего мнения.
БК 6
СЭД.04
Основы экономики Экономика и ее роль в обществе.Экономические теории. Общие основы экономических систем. Собственность и формы бизнеса. Социально -экономическая сущность и организация предпринимательства.
Рыночная система хозяйствования. Основы теории спроса и предложения. Основы теории потребительского поведения. Издержки производства и прибыль. Конкуренция и монополия.
Макроэкономика и ее показатели. Экономический рост и циклические колебания экономики.
Макроэкономическое равновесие. Деньги и инфляция. Безработица и социальная защита населения. Финансовая система и фискальная политика государства.
Кредитно – банковская система. Всемирная экономика. Международные аспекты экономического развития.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономической ситуации в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики;
- налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики.
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 6
141502 3

КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.10
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Құқықтық мемлекет.
Конституциялық құқық.
Әкімшілік құқық. Азаматтық құқық. Еңбек құқығы. Қылмыстық құқық. Отбасылық құқық. Экологиялық құқық. Халықаралық құқық.
Білімдер:
- адамның және азаматтың құқықтары мен еркіндіктері, оларды іске асыру механизмдері;
- кәсіптік қызметінің саласындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормалары.
Іскерліктер:
- жеке басының бостандығын және қадір-қасиетін қорғау;
- маманның кәсіптік қызметін реттейтін құқықтық-нормативтік құжаттарды қолдану.
БҚ 2
БҚ 6
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Кәсіпорындарында, мекемелерде іс қағаздарын жүргізудің түсінігі, жүйесі және ұйымдастыруы. Құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі. Ұйымдастыруөкімдік, құқықтық, ақша-финанс-есептік және анықтамалық құжаттары. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Құжаттарды тізімдеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау. Іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- құжаттарды құру тәсілдері және міндеті;
әні, мақсаты және мазмұны;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі;
- іс қағаздарын компьютерлендірудің мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Іскерліктер:
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
-ДЭЕМда құжаттарды ресімдеу.
БҚ 8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.9
КҚ 3.3.9
ЖКП. 02
Инженерлік графика
Геометриялық сызу. Сызбалардың орындалу ережесі. Геометриялық құрылым және бөлшектердің техникалық контурларын сызу ережелері. Проекциялық сызу. Техникалық сурет салу. Конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері. Машина жасаудағы сызу. Сызбалардағы кескіндер катергориясы. Инженерлік графиканың құралдары. Мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері. Көркемдік конструкциялаудың элементтері. Графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар. Компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар.
Білімдер:
- геометриялық және проекциялық сызудың тәсілдері мен ережелері;
- сызбалар және схемаларды құрастырудың негiзгi ережелерi;
- кеңiстiктiк бейнелерді графикалық елестету тәсілдері;
- конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу, рәсімдеу, құрастыру ережелері.
Іскерліктер:
- нобай мен көшірмелер арқылы тұтас көріністің сызбаларын, бөлшектер сызбасын орындау;
- конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды әзірлеуге арналған қолданбалы программалардың пакеттерiн қолдану.
БҚ 8
КҚ 3.1.3

ПК 3.2.10
141503 3
ПК 3.3.10
141504 3
ПК 3.4.10
СЭД.05
Основы права
Правовое государство.
Конституционное право.
Административное право. Гражданское право.
Трудовое право.
Уголовное право.
Семейное право.
Экологическое право.
Международное право.
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- защищать личную свободу и достоинство;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
БК 6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов. Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация.
Знания:
- способов создания и функций документов;
- классификации, носителей, назначения, составных частей, правил оформления документов;
- значения, задач, перспектив, основных принципов компьютеризации делопроизводства.
Умения:
- работать с организационно-административными документами;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
- оформлять документы на ПЭВМ.
БК 8
141502 3
ПК 3.2.9
141503 3
ПК 3.3.9
141504 3
ПК 3.4.9
ОПД. 02
Инженерная графика
Геометрическое черчение. Правила оформления чертежей. Геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей. Проекционное черчение. Техническое рисование. Правила разработки и оформления конструкторской документации. Машиностроительное черчение. Категории изображений на чертеже. Средства инженерной графики. Методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности. Элементы художественного конструирования. Основные понятия о технических средствах отображения графической информации.
Понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правил и приемов геометрического и проекционного черчения;
- основных правил построения чертежей и схем;
- способов графического представления пространственных образов;
- правил разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации.
Умения:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации.
БК 8
141502 3

КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
ЖКП. 03
Техникалық механика
Теориялық механиканың негіздері. Статика. Күштердің жазықтық және кеңістік жүйелері. Кинематика. Нүкте және қатты дененің кинематикасы. Динамика. Күштер инерциясы. Үйкеліс. Қуат және жұмыс. Материалдар кедергісі. Ішкі және сыртқы күштер. Қиманың әдістері. Созылу және қысылуы. Жаншылу мен кесіктер есебі. Бұралуы. Иілуі. Беріктік пен қатаңдығын есептеу. Нүкте күйіндегі кернеулігі. Эквивалентті кернеулік күйі. Беріктілік гипотезасы және оларды қолдану. Кедергінің қажуы. Қысылған сырықтың беріктігі. Машиналар мен механизмдер бөлшектері. Жазықтық механизмдері. Біліктер мен осьтер. Осьтер мен біліктер тірегі. Муфталар. Машиналар бөлшектерінің қосылысы. Конструкция элементтері. Машиналар мен механизмдер сипаттамасы.
Білімдер:
- теориялық механиканың аксиомалары мен негізгі ұғымдары, денелердің орын ауыстыру және тепе-теңдік заңдары;
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелері;
- машина бөлшектерінің беріктікке, қатаңдыққа, орнықтылыққа есебі;
- материалдарды сынау әдістері мен тәсілдері;
- жалпы тағайындалған механизмдер мен машиналардың бөлшектерін құрастыру.
Іскерліктер:
- қозғалыс нүктесінің параметрін және оның жылдамдығы мен үдеуін есептеп шығару;
- тәжірибелік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру мүмкіндігін анықтау;
- машиналар бөлшектерін қосып жалғау.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.5
ЖКП. 04
Электротехника және электроника
Тұрақты бір фазалық және синусоидальдық үш фазалы токтардың электр тізбектері. Тұрақты және айнымалы токтардың электр машиналары. Күш беретін трансформаторлар. Трансформаторлардың арнаулы түрлері. Электроника негіздері. Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу жөнінде жалпы мәліметтер. Электрвакуумдық және газразрядтық аспаптар. Электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар.
Білімдер:
- тұрақты бір фазалық және синусоидальдық үш фазалы токтардың электр тізбектері;
- тұрақты және ауыспалы токтардың электр машиналары;
- электроника негіздері;
- электр энергиясын өндіру, беру және бөлу жөнінде жалпы мәліметтері.
Іскерліктер:
- күш беретін трансформаторларды, трансформаторлардың арнаулы түрлерін сипаттау;
- электрвакуумды және газразрядтық аспаптарды, электронды түзеткіштерді, тұрақтандырғыштарды, күшейткіштер мен генераторларды қолдану.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
ЖКП. 05
Электр радио өлшеулер
Өлшеу құралдарының метрологиялық көрсеткіштері. Стандартты өлшеу сигналдарын жасау құралдары. Токті, кернеулік және қуаттылықты өлшеу. Электр радио техникалық тізбегі мен компонентінің сипаттамасы және параметрлерін өлшеу. Өлшеулер дәлдігіне өлшегіш құралдардың ықпалы. Өлшеулерді автоматтандыру.
Білімдер:
- физикалық шаманың бірліктері және өлшеулері жөніндегі ұғымдар;
- өлшеу құралдарының негізгі түрлері және олардың топтастырылуы.
Іскерліктер:
- өлшеу әдістерін сақтау;
- өлшеу қателіктерін табу;
- сигналдар формасын зерттеу және сигналдар параметрлерін өлшеу.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.4
ЖКП. 06
Электрондық техника және электр жетек негіздері
Электрондық техника негіздері. Р-n ауысу қасиеттері және қалыптасуы. Түйіспелі құбылыстар. Жартылай өткізгіштер мен фото электрондық құралдарды қосу схемасы және негізгі параметрі, құрылғысы, әрекет ету принципі. Ақпаратты бейнелейтін құрылғылар. Типтік электрондық құрылғылар. Электрондық түзеткіштер, түрлендіргіштер, инверторлар. Электрондық құрылғының қорғанышы. Цифрлік электронды схемалар. Электр техникалық құрылғыларында қисынды элементтерін қолдану. Электр жетек негіздері. Электр жетектің орнатылмаған механикалық қозғалысы. Тәуелсіз, жүйелілік және ауыспалы қозғағыштың тұрақты ток қозғалтқышымен электр жетегі. Ауыспалы токтің қозғалтқышымен электр жетегі. Асинхрондық және синхронды қозғалтқыштармен электр жетектің топтастырылуы, оларда өтетін процестердің ерекшеліктері. Электр жетегі жұмысының энергетикалық көрсеткіштері, қуаттылық есептері. Электр қозғалтқыштарын таңдау және тексеру.
Білімдер:
- электронды техниканың физикалық негіздері;
- типтік электрондық құрылғының және түзеткіштердің схемасы, параметрлік қатынасы, әрекет ету принциптері;
- цифрлік электрондық жүйенің қисынды элементінің сипаттамасы және параметрі, негізгі қисынды операциялары;
- электр жетектің механикалық бөлігіндегі схемалар есептері және механикалық сипаттамалары, құрылымы.
Іскерліктер:
- қисынды элементтегі қарапайым схемаларды оқу;
- электр жетектің электрлік және электр механикалық параметрлерін есептеп шығару.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
ЖКП. 07
Экономика саласы
Сала және нарықтық экономика. Саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері. Өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы. Негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер. Ұйымның инфрақұрылымы. Ұйымның қаражаты және мүлігі. Негiзгi және айналымдағы қаражаттар. Еңбек ресурстары. Еңбектің ұйымдастыруы, мөлшерлеуі және еңбекақы төлеуі. Ұйымның маркетингтік қызметi. Өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты. Өндiрiс шығыны және өнiмнiң, қызметтердің өзiндiк құны. Бағаның құрылуы. Ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы. Өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі. Патенттану, ойлап тапқыштық. Инновациялық және инвестициялық саясат. Ұйымның сыртқы экономикалық қызметi. Бизнес-жоспар. Негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдары;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстары және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерi;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмі және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формалары;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесi.
Іскерліктер:
- ұйымның қызметiнің негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштерiн қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығару;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдау.
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10

ПК 3.2.3
141503 3
ПК 3.3.3
141504 3
ПК 3.4.3
ОПД. 03
Техническая механика
Основы теоретической механики. Статика. Плоская и пространственная система сил. Кинематика. Кинематика точки и твердого тела. Динамика. Силы инерции. Трение. Работа и мощность. Сопротивление материалов. Силы внешние и внутренние. Метод сечения. Растяжение и сжатие. Расчеты на срез и смятие. Кручение. Изгиб.
Расчеты на прочность и жесткость. Напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние. Гипотезы прочности и их применение. Сопротивление усталости. Устойчивость сжатых стержней. Детали механизмов и машин. Плоские механизмы. Валы и оси. Опоры валов и осей. Муфты. Соединения деталей машин. Элементы конструкций. Характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основных понятий и аксиом теоретической механики, законов равновесия и перемещения тел;
- основных положений статики, кинематики, динамики;
- приемов и методов испытания материалов;
- расчетов деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость;
- конструирования деталей машин и механизмов общего назначения.
Умения:
- рассчитать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- определять возможные деформации деталей в практической работе;
- выполнять соединения деталей машин.
141502 3
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.5
ОПД. 04
Электротехника и электроника
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов. Электрические машины постоянного и переменного токов. Силовые трансформаторы. Специальные виды трансформаторов. Основы электроники. Общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии.
Электровакуумные и газоразрядные приборы. Электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
Знания:
- электрических цепей постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов;
- электрических машин постоянного и переменного токов;
- основ электроники.
Умения:
- характеризовать силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ОПД. 05
Электрорадиоизмерения
Метрологические показатели средств измерений. Приборы формирования стандартных измерительных сигналов. Измерение тока, напряжения и мощности. Измерение параметров и характеристик электрорадиотехнических цепей и компонентов. Влияние измерительных приборов на точность измерений. Автоматизация измерений.
Знания:
- понятий об измерениях и единицах физических величин;
- основных видов средств измерений и их классификации.
Умения:
- соблюдать методы измерений;
- выявлять погрешности измерений;
- исследовать формы сигналов, измерять параметры сигналов.
141502 3
ПК 3.2.4
141503 3
ПК 3.3.4
141504 3
ПК 3.4.4
ОПД. 06
Основы электронной техники и электропривода
Основы электронной техники. Образование и свойства р-n перехода. Контактные явления. Устройство, принцип действия, основные параметры и схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов. Устройства отображения информации. Типовые электронные устройства. Электронные выпрямители, преобразователи, инверторы. Защита электронных устройств. Цифровые электронные схемы. Применение логических элементов в электротехнических устройствах. Основы электропривода. Неустановившееся механическое движение электропривода. Электропривод с двигателями постоянного тока независимого, последовательного и смешанного возбуждения. Электропривод с двигателем переменного тока. Классификация электроприводов с асинхронными и синхронными двигателями, особенности переходных процессов в них. Энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности. Выбор и проверка электродвигателей.
Знания:
- физических основ электронной техники;
- принципов действия, параметрических соотношений, схем выпрямителей и типовых электронных устройств;
- основных логических операций, параметров и характеристик логических элементов цифровых электронных систем;
- структуры, механических характеристик и расчетных схем механической части электропривода.
Умения:
- читать несложные схемы на логических элементах;
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ОПД. 07
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика. Особенности и перспективы развития отрасли. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Инфраструктура организации. Капитал и имущество организации. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Маркетинговая деятельность организации. Производственная программа и производственная мощность. Издержки производства и себестоимость продукции, услуг. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции. Патентоведение, изобретательство. Инновационная и инвестиционная политика. Внешнеэкономическая деятельность организации. Бизнес-план. Методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- организации производственного и технологического процессов;
- материально-технических, трудовых и финансовых ресурсов отрасли и предприятия (организации), показателей их эффективного использования;
- механизмов ценообразования на продукцию (услуги), форм оплаты труда в современных условиях;
- методикразработки бизнес-плана.
Умения:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
141502 3

КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
ЖКП. 08
Материалтану
Материалдардың құрылымы туралы жалпы мәліметтер.
Электр радио материалдардың жіктеуі. Өткізігіш материалдардың негізгі қасиеттері мен сипатамалары. Жартылай өткізгіш материалдар. Қарапайым жартылай өткізгіштер. Жартылай өткізігіш байланыстар. Бейөткізгіштердің қасиеттері. Қатты органикалық және бейорганикалық бейөткізгіштер. Сұйық, газ тәрізді бейөткізгіштер. Активті бейөткізгіштер. Магниттік материалдардың негізгі сипаттамалары мен жіктеуі. Электрондық техника бұймдарында қолданатын материлдар.
Білімдер:
- материалдардың құрылысы;
- электрлік және магниттік қасиеттері бойынша материалдардың жіктеуі;
- өткізгіш, жартылай өткізгіш, дейөткізгіш материалдардың электрлік, механикалық, жылулық, физикалық, химиялық, технологиялық қасиеттері;
- материалдардың қолдану салалары.
Іскерліктер:
- материалдар қасиеттері мен параметрлерін өлшеу;
- электрлік және радио техникалық тізбектің негізгі компоненттерін қолдану.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
ЖКП. 09
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтамалар. Өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау облысындағы негізгі терминдер мен анықтамалар. Өнімді сынау және бақылау. Сапа жүйелері. Сертификаттау жүйелері. Сертификация ережелері және реті. Шектер және қондыру жүйелері. Техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның міндеттері, маңызы, принциптері, объектілері, субъектілері, әдістері, құқықтық негіздері;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымы;
- мемлекеттік стандарттар, техникалық шарттар, нұсқаулар.
Іскерліктер:
- стандарттау мен сертификаттау бойынша жұмысы жөніндегі есебін құрастыру үшін мәліметтерді жүйелеу, әзірлеу және өңдеу.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.8
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.8
ЖКП. 10
Менеджмент
Әртүрлі ұйымды-құқықтық тиесілі және меншіктік түріндегі ұйымдарды басқару міндеттері мен мақсаттары. Менеджмент функциясы. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасы. Басқару шешімдерін қабылдаудың негізгі теориясы. Стратегиялық менеджмент. Еңбектің дәлелдік жүйесі. Қауіп-қатерді басқару. Дау-жанжалды басқару. Менеджмент психологиясы. Іскерлік қарым-қатынастың этикасы. Өндірісті басқару саласындағы ақпараттық технологиялар. Кәсіби қызметтің саласындағы менеджмент ерекшеліктері.
Білімдер:
- менеджменттің міндеттері мен мақсаттары, функциясы;
- басқарудың стилі және стратегиясы;
- ұжымдағы іскерлік қарым-қатынастың принциптері,
- басқару қызметіндегі жоспарлау әрекетінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- менеджменттің стратегиясын құрастыру;
- өндірісті басқару саласындағы ақпараттық технологияларды қолдану.
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.10

ПК 3.2.9
ПК 3.2.10
141503 3
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
141504 3
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ОПД. 08
Материаловедение
Общие сведения о строении материалов. Классификация электрорадиоматерилов. Основные свойства и характеристики проводниковых материалов. Полупроводниковые материалы. Простые полупроводники. Полупроводниковые соединения. Свойства диэлектриков. Твердые органические и неорганические диэлектрики. Жидкие, газообразные диэлектрики. Активные диэлектрики. Основные характеристики и классификация магнитных материалов. Материалы для изделий электронной техники.
Знания:
- строения материалов;
- классификации материалов по электрическим и магнитным свойствам;
- электрических, механических, тепловых, физико-химических, технологических свойств проводниковых, полупроводниковых и диэлектрических материалов;
- областей применения материалов.
Умения:
- измерять параметры и свойства материалов;
- применять основные компоненты электрических и радиотехнических цепей.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ОПД. 09
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основные понятия и определенияметрологии.Метрологические службы, обеспечивающие единствоизмерений. Государственный метрологический контроль и надзор. Основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством. Испытание и контроль продукции. Системы качества. Системы сертификации. Порядок и правила сертификации. Система допусков и посадок. Технические измерения.
Знания:
- целей, задач, принципов, объектов, субъектов, средств, методов, правовых основ стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуры международных и региональных стандартов;
- государственных стандарты, технических условий, инструкций.
Умения:
- систематизировать, обрабатывать и подготавливать данные для состовления отчетов о работе по стандартизации и сертификации.
141502 3
ПК 3.2.5
ПК 3.2.8
141503 3
ПК 3.3.5
ПК 3.3.8
141504 3
ПК 3.4.5
ПК 3.4.8
ОПД. 10
Менеджмент
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности. Функции менеджмента. Внутренняя и внешняя среда организации. Основы теории принятия управленческих решений. Стратегический менеджмент. Система мотивации труда. Управление рисками. Управление конфликтами. Психология менеджмента. Этика делового общения. Информационные технологии в сфере управления производством. Особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Знания:
- целей, задач и функций менеджмента;
- стратегии и стилей управления;
- принципов делового общения в коллективе;
- особенностей планирования действий в управленческой деятельности.
Умения:
- разрабатывать стратегию менеджмента;
- использоватьинформационные технологии в сфере управления производством.
141502 3

КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.10
ЖКП. 11
Еңбек қорғау
Қазақстан Республикасының негізгі заңдылықтары мен нормативтік актілердегі еңбекті қорғау мәселелері. Түсініктер мен анықтамалар. Еңбекті қорғауды ұйымдастырудың негіздері. Еңбек қорғаудың эргономикалық аспектілері.
Өндірістік санитария. Электр қауіпсіздігі. Өрт қауіпсіздігі. Өндірістегі лифт жұмысының техникалық қауіпсіздігі және еңбек қауіпсіздігі. Өндірістегі лифт жұмысы кезіндегі еңбек қауіпсіздігінің талаптары. Лифтті пайдалану кезіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Білімдер:
- лифттің және лифт жабдықтарының монтаждау, демонтаждау, жөндеу және баптау бойынша жұмыстарын жүргізу кезінде еңбектің қауіпсіздігі және жұмыс орынын ұымдастырудың құқықтық және нормативтік талаптары;
- лифтті құрастыру және пайдаланудағы қауіпсіздігі қағидалары;
- өртке қарсы және электр қауіпсіздік қағидалары.
Іскерліктер:
жұмыс орнындағы еңбек қорғау талаптары және санитарлы-техникалық нормаларды орындау;
электрберілістер бағыты және лифт апаттарын жою жұмысын ұйымдастыру;
электр, электрмеханикалық жабдықтарының орналасу жоспарын құру және жұмыс орындарының ұйымдастырылуын жүзеге асыру;
еңбек қорғау талаптары, өртке қарсы қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғауды бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру
Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру жүйелері. Өнеркәсіптік кәсіпорындарды цехішілік электрмен қамсыздандыру. Цехтардың күштік және жарықтау жабдықтары туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс тәртібі мен электрмен қамсыздандырудың үздіксіздік дәрежесі бойынша электр энергия қабылдағыштарының жіктелуі. 1000В дейін қондырғыларда электр тораптарын қорғау. Кәсіпорындардың зауыттары мен өнеркәсіптік алаңдарын электрмен қамсыздандыру. 1000В жоғары кернеумен өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру сұлбалары. Басты төмендеткіш қосалқы станциялар (БТҚ) және тарату қосалқы станциялары (ТҚС). Қысқа тұйықталулар. Электр энергиясының сапасы. Кернеуді реттеу тәсілдері, 1000В жоғары кернеумен тораптарда реактивті қуаттың компенсациясы. Қосалқы станция және электр беріліс желісі тіреуштердің құтқару жерленгішін есептеу.
Білімдер:
- энергетикалық жүйелер жөніндегі негізгі мәліметтерді;
- электрлік станция мен қосалқы станциясы электр жабдығының және электр берілісі желісінің конструктивті ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- жарықтау қондырғысының электрлік сұлбаларын оқу;
- токтің экономикалық тығыздығы мен мүмкін болатын токпен өнімнің өткізгіштік қимасын таңдау бойынша есептер шығару;
- электрлік желідегі кернеудің шығынын анықтау;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын оқу.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
АП. 02
Энергожүйелерінің релелік қорғанысы және автоматикасы
Релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар. Релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар. Электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы. Энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН. Өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері. Ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.
Білімдер:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс принципі;
- қорғаныстың принципиалды сұлбалары;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының әрекет ету принципі;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН белгіленуі мен жұмыс принципі.
Іскерліктер:
- электр беріліс желілері мен трансформатордың, электрлік машиналар мен аппаратураның релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқу.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
АП. 03
Тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау және жөндеу

ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.10
141503 3
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.10
141504 3
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
ПК 3.4.10
ОПД. 11
Охрана труда
Вопросы охраны труда в основных законодательных и нормативных актах Республики Казахстан. Понятия и определения.
Организационные основы охраны труда. Эргономические аспекты охраны труда. Производственная санитария.
Электробезопасность.
Пожарная безопасность. Охрана труда и техника безопасности при производстве работ на лифтах. Обеспечение безопасности при эксплуатации и пользовании лифтами.
Знания:
- правовых и нормативных требований к организации рабочего места и безопасности труда при работе по монтажу, демонтажу, ремонту и наладке лифтов и лифтового оборудования;
- правил устройства и безопасной эксплуатации лифта;
- правил противопожарной и электробезопасности.
Умения:
- выполнять санитарно-технические нормы и требования охраны труда на рабочем месте;
- организовать работы по ликвидации аварий на лифтах и линиях электропередач;
- составлять планы размещения электрического и электромеханического оборудования и осуществлять организацию рабочих мест;
- контролировать соблюдение требований охраны труда, противопожарной безопасности, защиты окружающей среды.
БК 1
БК 2
БК 3
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Электроснабжение предприятий
Системы электроснабжения промышленных предприятий. Внутрицеховое электроснабжение промышленных предприятий. Общие сведения о силовом и осветительном оборудовании цехов. Классификация приемников электроэнергии по степени бесперебойности электроснабжения и режимов работы. Защита электрических сетей в установках до 1000 В. Электроснабжение промышленных площадок предприятий. Схемы электроснабжения промышленных предприятий напряжением выше 1000 В. Главные понизительные подстанции (ГПП) и распределительные подстанции (ГРП).Короткие замыкания. Качество электроэнергии. Способы регулирования напряжения, компенсация реактивной мощности в сетях напряжением выше 1000 В. Расчет защитного заземления подстанций и опор линии электропередачи.
Знания:
- основных сведений об энергетических системах;
- конструктивных особенностей линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций.
Умения:
- читать электрические схемы осветительных установок;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- определять потери напряжения в электрических сетях;
- читать схемы защиты от перенапряжения.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
СД. 02
Релейная защита и автоматика энергосистем
Общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы. Релейная защита, ее функции, требования к релейной защите. Релейные защиты линий электропередачи, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков. Автоматика энергосистем: апв, авр, арв, аур, арн. Противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация. Вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.
Знания:
- устройства и принципа действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальных схем защиты;
- требований к релейной защите;
- принципа действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначения и принципа действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН.
Умения:
- читать схемы релейной защиты и автоматики электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
СД. 03
Монтаж и наладка электрооборудования распределительных устройств

Электр станциялары мен қосалқы станцияларында электр монтаждық жұмыстардың құрамы мен көлемі. Электр монтаждық жұмыстар өндірісіндегі техникалық прогрестің негізгі бағыттары. Объектіде электр монтаждық жұмыстарды ұйымдастыру. Электр монтаждық жұмыстардың механизациясы. Көтеріп-тасымалдау және такелаждық жабдық. Металл өңдейтін және пісіру жабдығы. Кабелдер мен сымдарды монтаждауға арналған механизмдер мен айлабұйымдар. Жалпы қолданыстағы монтаждық механизмдер, айлабұйымдар және құралдар. Механизация құралдарының барлығы және оларды пайдалану. 35-1150 кВ кернеумен ашық тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау. Жабық тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау. Тіректік, өткізілетін және аспалы оқшаулама мен кірмелерді сынау. Күштік трансформаторлар мен автотрансформаторларды тексеру және сынау. Өлшеу трансформаторларын тексеру және сынау. Ажыратқыштарды тексеру және сынау. Күштік кабель желілерін тексеру және сынау. Ауыстырмалы электрлендірілген құралды және төмендеткіш трансформаторларды тексеру және сынау. Оқшаулау электр қорғаныстық құралдарды сынау.
Білімдер:
- бекіту тетіктері мен арматураның негізгі түрлері;
- қарапайым аспаптарды, электр аппараттарын және пневматикалық құралды орнату негіздері;
- қарапайым электр сұлбалары;
- қарапайым такелаждық құралдардың құрылғысы және пайдалану тәсілдері;
- электр монтаждық жұмыстарда қолданылатын пісіру жабдықтарының түрлері және оларды пайдалану ережелері;
- электр монтаждық жұмыстарын орындау үшін жабдықтарын және материалдарды жинақтау ережелері;
- жоғары вольтты, бақылау және арнайы кабелдерді бөлу және монтаждау тәсілдері;
- электр қондырғысын баптау кезіндегі өлшеу техникасы;
- электр қондырғысын сынаудың көлемі.
Іскерліктер:
- төселген құбырларды, кабелдерді, шықпаларды таңбалау;
- құралымдар мен аппараттарды бекіту;
- аппараттар мен аспаптарды демонтаждау және монтаждау;
- барлық маркалы сымдарды, кабелдерді әртүрлі тәсілдермен жалғау, ұштау және қосып жалғау;
- айырғыштарды, бөлектеуіштерді, қысқа тұйықтағыштарды және жерлендіргіштерді монтаждау;
- электр сұлбаларымен жұмыс істеу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.5
АП. 04
Лифттердің және эскалаторлардың электрлік сұлбасы
Электрлік сұлбаның құралу принципі. Лифттің электрлік сұлбасындағы шартты, әріпті және графикалық белгіленуі. Лифттің электр сұлбасының негізгі тізбектері: олардың міндеттері және оларға лифтті қауіпсіз пайдалану және құрылым ережесінің (ПУБЭЛ) талабы. Лифттің жұмысшы бағдарламасы және режимі, басқару жүйелері. Лифттің электрлік сұлбаларын сызып жазуға арналған белгілеулері және құрылуы (құрылымы). Лифттің сұлбаларында қолданылатын жартылай өткізгіштік электронды аспаптар (диодтар, транзис-торлар, симисторлар, резисторлар, конденсаторлар, варисторлар, жарықтандыру-шы диодтар, санды-әріпті жартылай өткізгіштік индикаторлар, транзисторлы және тристорлы оптопарлар, интеграциялау дәрежесіндегі алуан микросұлбалар, біркристалды микро-ЭЕМ). Жүк көтергіштік және модификациялау мақсаты бойынша әртүрлі лифттің типтік электрлік сұлбалары. Электрлі сұлбаларды оқу. Электрлі қондырғысының құрылымы ережелері (ПУЭ) және тұтынушылардың электрлі қондырғысын пайдалану ережелері (ПЭЭП).
Білімдер:
- электрлік сұлбаларының топтастырылуы және оларды оқу мен құру ережесі;
- лифт электр жабдығының ең көп таралған типтік сұлбасының түрлері;
- қызмет көрсететін жабдықтың блокты-сұлбалары және олармен жұмыс істеу реті;
- шартты, графикалық белгіленулер, олардың монтаждық және принципиалды сұлбалардағы орналасу ережесі;
- таңбалану мақсаты, оның көптүрлілігі, монтаждық және принципиалды сұлбаларды тексеру тәсілдері.
Іскерліктер:
- электрлік схемаларды, соның ішінде лифт және лифт электр жабдығының сұлбасын оқу;
- монтаждық және принципиалды сұлбаның таңбалануын тексеру.
КҚ 3.1.3

Состав и объем электромонтажных работ на электрических станциях и подстанциях. Основные направления технического прогресса в производстве электромонтажных работ. Организация электромонтажных работ на объекте. Механизация электромонтажных работ. Подъемно-транспортное и такелажное оборудование. Металлообрабатывающее и сварочное оборудование. Механизмы и приспособления для монтажа кабелей и проводов. Монтажные механизмы, приспособления и инструменты общего назначения. Содержание и эксплуатация средств механизации. Монтаж электрооборудования открытых распределительных устройств напряжением 35-1150 кв. Монтаж электрооборудования закрытых распределительных устройств. Испытание опорных, проходных и подвесных изоляторов и вводов. Проверка и испытание силовых трансформаторов и автотрансформаторов. Проверка и испытание измерительных трансформаторов. Проверка и испытание выключателей, силовых кабельных линий, переносного электрифицированного инструмента и понижающих трансформаторов безопасности. Испытание изолирующих электрозащитных средств.
Знания:
- основных видов крепежных деталей и арматуры;
- основых устройств простых приборов, электроаппаратов и применяемого электрифицированного и пневматического инструмента;
- простых электрических схем;
- устройства и способов пользования простыми такелажными средствами;
- правил комплектации материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ;
- способов разделки и монтажа высоковольтных, контрольных и специальных кабелей;
- техники измерения при наладке электроустановок;
- объемов испытания электроустановок.
Умения:
- маркировать проложенные трубы, кабели, отводы;
- выполнять крепление конструкций и аппаратов;
- выполнять демонтаж и монтаж аппаратов и приборов;
- выполнять соединение, оконцевание и присоединение проводов, кабелей всех марок разными способами;
- выполнять монтаж разъединителей, отделителей, короткозамыкателей и заземлений;
-работать с электрическими схемами;
- соблюдать правила техники безопасности.
141502 3
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.5
СД. 04
Электрические схемы лифтов и эскалаторов
Принцип построения электрических схем. Условные, буквенные и графические обозначения в электрических схемах лифтов и эскалаторов. Основные цепи электросхем лифтов, их назначение и требования ПУБЭЛ к ним. Системы управления, режим и программы работы лифтов и эскалаторов. Построение (структура) и обозначения для описания электрических схем лифтов. Полупроводниковые электронные приборы, применяемые в схемах лифтов (диоды, транзисторы, симисторы, резисторы, конденсаторы, варисторы, светодиоды, цифробуквенные полупроводниковые индикаторы, транзисторные и тиристорные оптопары, микросхемы различной степени интеграции, однокристальные микро-ЭВМ). Типовые электрические схемы лифтов различных по назначению, грузоподъемности и модификации. Чтение электрических схем. Правила устройства электроустановок (ПУЭ) и правила эксплуатации электроустановок потребителей (ПЭЭП).
Знания:
- классификации электрических схем, правил их чтения и составления;
- видов наиболее распространенных типовых схем лифтового электрооборудования;
- блок-схем обслуживаемого оборудования, порядка работы с ними;
- условных и графических обозначений, правил их расположения на монтажных и принципиальных схемах;
- назначения маркировки, ее разновидностей.
Умения:
- читать электрические схемы, в том числе электрические схемы лифтов и лифтового электрооборудования;
- проверять маркировку монтажных и принципиальных схем.
141502 3

КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
АП. 05
Электрмен қамсыздандыру желісін басқару және байланыс
Өнеркәсіптік кәсіпорындағы электрмен қамсыздандыру желісін диспетчерлік басқару негіздері. Басқарудың оперативтік пунктері және диспетчерлік ұйымдары. Диспетчерлік пункттің оперативті жұмыстық құжаттамасы. Электрмен қамсыздандыру желісіндегі оперативті қызметкердің міндеттері. Электр жабдықтар жұмысы үстінен оперативті бақылаудың әдістері. Оперативті ауыстырып қосуды орындау ережелері. Қосалқы станциялар мен электр беріліс линиясындағы апатты жою бойынша жұмыстарын ұйымдастыру. Жоғары тұрған энергиямен қамтамасыз ететін мекемелердің диспетчерлік қызметімен өзара әрекет ету. Диспетчерлік басқарудың техникалық құралдары. Телемеханика және есептеу техникасы жүйелерінің элементтері мен түйіндері. Телемеханика жүйелері. Ақпаратты беру арналары. Электр беріліс линиясымен байланыс беру арналары. Байланыс және телемеханика арналарының аппаратурасы.
Білімдер:
- автоматтық және диспетчерлік басқару құрылымы;
- есептеу техникасы жүйелерінің элементтері мен түйіндері;
- өнеркәсіптік кәсіпорындағы электрмен қамсыздандыру электр желісінің электр жабдықтары.
Іскерліктер:
- электр станциялары мен қосалқы станцияларында техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- цехаралық және цехішілік электр желісінің сұлбаларын құру;
- типтік ауыстырып қосуды орындау;
- жерлендіру құрылғыларын есептеу;
- қосалқы станциялар мен электр беріліс линиясында апаттарды жою бойынша жұмыстарын ұйымдастыру;
- диспетчерлік басқарудың техникалық құралдарымен жұмыс істеу.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
Біліктілік: 141502 3 - Техник
АП. 06
Диспетчерлік жабдықтарды техникалық пайдалану және жөндеу
Диспетчерлік қызметінің лифттерде атқаратын міндеттері. Диспетчерлік пульт: міндеттері, типтері және жалпы құрылысы. Пульттің аппартуралары. Пультке келіп түсетін сигналдар. Біріккен диспет-черлік жүйелер (ОДС).
БДЖ-ге келіп түсетін ақпараттың көлемі. Лифттің жұмыс істеуі туралы сигналдар. Пульттің аппаратуралары және аспаптары. Қалқанның (шитки) байланысы. Лифттің апат кезіндегі сигналдауы. Лифт диспетчерлеудің екі жақты қатты сөйлеуші байланысы: тағайындалуы, әрекет етуші принципі. Автоматты бақылау және жөнге салудың құралдары. Автоматика: ұғымы, анықтамасы. Технологиялық процесті бақылау және жөнге салу: міндеті, әдістері, құралдары. Электрлік емес шамаларды өлшеуге арналған құралдар: бір түрлігі, топтастырылуы, ерекшеліктері, негізгі түйіндері, әрекет ету принципі, техникалық сипаттамасы, құрылысты және принциптік схемалары, қолдануы. Құралдар панелдері мен шкаласына түсірілетін шартты белгілеулер: айырмалық ерекшеліктері, графикалық атқарылуы, бөліну бағасы. Құралдар мен аспаптар көрсеткіштерінің шифрін ашу әдістері. Тұрғын үй ғимараттары мен инженерлік жабдықтарды пайдалану кезінде қолданылатын құралдар: түр өзгешелігі, тағайындалуы, қолдану ережелері. Көрсеткіштер және құралдардың негізгі ақаулықтары: түрлері, пайда болу себептері, жою тәсілдері, қолданылатын құралдар, материалдар.
Білімдер:
- лифттік және диспетчерлік жабдығын техникалық байқаудан өткізудің ережелері;
- техникалық құжатнама түрлері, міндеті және мазмұны, талабы;
- коммутациялық аппаратуралардың түр өзгешелігі және міндеттері;
- номинал күштенумен сақтандырғыштарды таңдау ережелері;
- басқару кілттері мен байланыстырғышты реттеу және жөндеу технологиясы;
- пульттер, панелдер мен қалқандардың орналасуы және схемасы, құрылғысы, міндеттері;
- монтажды-коммутациялық схемамен сәйкестенген пульт және қалқандағы сымдарды ажыратып қою ережесі;
- құралдарға электрлік өткізгіштердің қосылу және таңбалану реті;
- автоматика құралдар мен бақылау-өлшеу құралдарын бөлектеу және монтаждау тәсілдері.
Іскерліктер:
- лифттік және диспетчерлік жабдығына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
- техникалық және технологиялық құжатнамаларды жұмыста қолдану;
- бекітілген эксплуатациялық құжатнаманы жүргізуі;
- басқару кілттері мен байланыстырғышқа және басқа да күрделі емес коммутациялық аппаратураларды жөнге келтіру және жөндеу жүргізу;
- тексеруге арналған олардың қосатын құралдарын қалқандарға қондыру;
- панельдерде барлық үлгідегі сақтандырғыштарға монтаж жасау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5

ПК 3.2.3
141503 3
ПК 3.3.3
141504 3
ПК 3.4.3
СД. 05
Управление сетями электроснабжения и связь
Основы диспетчерского управления сетями электроснабжения промышленного предприятия. Организация диспетчерских и оперативных пунктов управления. Оперативная рабочая документация диспетчерского пункта. Обязанности оперативного персонала сети электроснабжения. Методы оперативного контроля за работой электрооборудования. Правила выполнения оперативных переключений. Организация работ по ликвидации аварий на подстанциях и линиях электропередачи. Взаимодействие с диспетчерской службой вышестоящей энергоснабжающей организации. Технические средства диспетчерского управления. Элементы и узлы систем телемеханики и вычислительной техники. Системы телемеханики. Каналы передачи информации. Каналы связи по линиям электропередачи. Аппаратура каналов связи и телемеханики.
Знания:
- структуры автоматического и диспетчерского управления;
- элементов и узлов систем вычислительной техники;
- электрооборудования электрических сетей электроснабжения промышленных предприятий.
Умения:
- работать с технической документацией на электростанциях и подстанциях;
- составлять схемы межцеховых и внутрицеховых электрических сетей;
- выполнять типичные переключения;
- рассчитывать заземляющие устройства;
- организовать работы по ликвидации аварий на подстанциях и линиях электропередачи;
- работать с техническими средствами диспетчерского управления.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
Квалификация: 141502 3 - Техник
СД. 06
Техническая эксплуатация и ремонт диспетчерского оборудования
Назначение диспетчерского обслуживания лифтов. Диспетчерский пульт: назначение, типы и общее устройство. Аппаратура пульта. Сигналы, поступающие на пульт. Объединенная диспетчерская система (ОДС). Объем информации, поступающей на ОДС. Сигналы о работе лифта. Аппаратура и приборы пульта. Щитки связи. Аварийная сигнализация лифта. Двухсторонняя громкоговорящая связь лифтовой диспетчеризации: назначение, принцип действия. Приборы автоматического контроля и регулирования. Автоматика: понятия, определения. Контроль и регулирование технологического процесса: назначение, методы, средства. Приборы для измерения неэлектрических величин: разновидности, классификация, особенности, основные узлы, принцип действия, технические характеристики, структурные и принципиальные схемы, применение. Условные обозначение, наносимые на шкалы и панели приборов: отличительные особенности, графическое исполнение, цена деления. Методы расшифровки показаний приборов и инструментов. Средства, применяемые при эксплуатации жилых зданий и инженерного оборудования: разновидности, назначение, правила использования. Основные неисправности датчиков и приборов: виды, причины возникновения, способы устранения, применяемые средства, материалы.
Знания:
- правил проведения технических осмотров лифтового и диспетчерского оборудования;
- видов, назначения и содержания технической документации, требований к ее оформлению;
- назначения и разновидностей коммутационной аппаратуры;
- правил выбора предохранителей по номинальному напряжению;
- технологии ремонта и регулирования контакторов и ключей управления;
- назначения, устройства, схем и расположения пультов, панелей и щитов;
- правил разводки проводов в щитах и пультах согласно монтажно-коммутационным схемам;
- порядка маркировки и присоединения электрических проводок к приборам;
- способов монтажа и демонтажа контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
Умения:
- осуществлять эксплуатационно-техническое обслуживание, лифтового и диспетчерского оборудования;
- применять в работе техническую и технологическую документацию;
- вести установленную эксплуатационную документацию;
- проводить ремонт и регулирование контакторов, ключей управления и другой коммутационной аппаратуры;
- устанавливать на щитах приборы с подключением их для проверки;
- выполнить монтаж всех типов предохранителей на панелях.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5

Біліктілік: 141503 3 - Жабдықтарды пайдалану және жөндеу технигі
АП. 06
Лифт жабдығын техникалық пайдалану және жөндеу
Лифтітерді қарау. Лифттің техникалық жағдайын тексеру. Жөндеу жұмыстары. Лифттерге ағымдағы және күрделі жөндеулердің техникалық бақылауын орындау бойынша өндірістік және техникалық нұсқаулықтар. Дайындық жұмыстары. Лифтке техникалық қызмет көрсету жасайтын бөлімшелердің өндірістік құрылымы. Жөндеуге техникалық және технологиялық құжатнамалар. Кемістік ведомосін құрастыру. Жөндеу жұмыстары өткізілу кезінде қойылатын талаптар. Лифт жабдығының ең көп таралған ақаулықтары. Лифттің механикалық жабдығын жөнге келтіру және баптау. Лифттің электрлік жабдығын жөнге келтіру және баптау. Лифттің жабдығы мен түйіндерін жөндеу технологиясы. Негізгі операциялар және олардың орындалу реті, қолданылатын құрылғылар, аспаптар, қосалқы материалдар, сапаны бағалау белгілері, жөндеуден кейінгі қабылдаулар. Бір жылдамдықты электр қозғалтқыштарын қосу және сөндіру, ортаға келтіру, қондырғысын орнату. Тежегіш құрылғысы мен көтергіш механизмдерін жөнге келтіру және құрастыру, бөлшектеу.
Білімдер:
- лифтті бақылауын жүргізу технологиясы;
- лифттің техникалық жағдайын тексерудің негізгі ережесі;
- жөндеу түрлері;
- жөндеудегі технологиялық құжатнамаларды жұмыс процесінде қолдану реті;
- лифттің механикалық жабдығын жөнге келтіру және баптау кезінде қолданылатын құралдар, операциялар жүйелілігі, негізгі тәсілдері;
- лифттің электрлік жабдығын жөнге келтіру және баптаудың негізгі талабы, орындалу реті, жұмыстың мазмұны;
- лифттің жабдығы мен түйіндерін жөндеу кезіндегі қосалқы материалдар, қолданылатын құрылғылар мен аспаптар, оның орындалу реті, негізгі операциясы, ережесі.
Іскерліктер:
- жөндеу жұмыстарының көлемін анықтау;
- жөндеу жұмыстарын өткізудің кестесін және жоспарын құру;
- кемістік ведомостін дайындау;
- лифттің тежегіш құрылғысы мен көтергіш механизмдерін жөнге келтіру және құрастыру, бөлшектеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
Біліктілік: 141504 3 - Техник-механик
АП. 06
Лифтті техникалық пайдалану және жөндеу Лифттерге қызмет көрсету және пайдалануда лифтті қауіпсіз пайдалану және құрылым ережесінің (ПУБЭЛ) талабы. Лифттің жұмысын тексеруші және техникалық қадағалауын жүргізетін қызмет етушілер, олардың міндеттері, жұмысқа жіберу (алу) тәртібі. Лифт бойынша электр механигіне қойылатын талаптар, оның міндеті. Лифт бойынша электр механигінің шеберханасына қойылатын талаптар, ондағы жабдықтар. Электр өлшегіш құралдар, аспаптар, қорғаныш және сақтандырғыш құралдары, оларды пайдалану ережелері, есепке алу және сақтау орны. Лифттерге техникалық қызмет көрсету жасайтын ұйымдар. Лифттерді техникалық тексерудің кезеңділігі, жұмыс мазмұны және оларды орындау тәртібі. Лифттің механикалық және электрлі жабдығының типтік ақаулары: түрлері, жоспарлы қарап-тексеру процессі кезіндегі анықтау тәсілдері және қызмет көрсетуі, оны болдырмау әдістері. Құрал-жабдықтарды реттеуі бойынша жұмысты жүргізудің мазмұны мен тәртібі. Лифттерді жоспарлы-ескертпе жөндеудің жүйелері. Өндіріс тәртібі мен кезеңділігі. Лифттерді жөндеу кезіндегі электр механигінің жұмысты орындау мазмұны мен түрлері. Жөндеуден өткен лифтті қабылдау тәртібі. Лифттерді жөндеу және техникалық тексеріп-қалауын жүргізу кезінде жұмысты орындаудың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастыру шаралары. Лифтті пайдалануға тапсыру және баптау, монтаждау жөніндегі жалпы мәліметтер. Лифтті техникалық куәландыру, оны жүргізу тәртібі. Лифтте болатын апаттық және сәтсіз оқиғалардың тексеру тәртібі. Лифт құрал-жабдықтарының болашақтағы дамуы. Өндірістік нұсқау талабына сәйкес лифт бойынша электр механигінің жұмысы және типтік операцияларды орындауы.
Білімдер:
- лифтке техникалық қызмет көрсету жүргізудің әзірлеу процестері;
- пайдалану кезеңі ішінде техникалық қызмет көрсетудің уақыты және кезеңі;
- машиналы бөлмесіндегі электр жабдықтары мен электр өткізгіштеріне техникалық қызмет көрсетудің процестері;
- тежегіш, редуктор, лебедка рамасына қызмет көрсету технологиясы;
- ұштық айырғыштар мен жылдамдықты шектегішке қызмет көрсету технологиясы;
- шахтадағы электр ажыратып қосқыштар мен электр аппаратына, датчик шунтына, бағыттағыштарға қызмет көрсету технологиясы;
- кабинаның астыңғы төсеміне, қозғалмалы еденіне, купеге, төменгі жағына, жоғарғы жағына, есегіне қызмет көрсетуі;
- шуңқырмаңы жабдығына: шектелген жылдамдықтағы арқанның керілген құрылғысына қызмет көрсетуі;
- қарсы салмақтың және кабинаның серіппелі буферіне қызмет көрсетуі;
- шұңқырмаңындағы электр өткізгіштер мен электр аппаратына қызмет көрсетуі.
Іскерліктер:
- жөндеу жұмыстары үшін қосалқы бөліктің, материалдардың, жабдықтарды тарату жоспарын және тұтынушы есептерін құрастыру;
- жөндеуге қажетті шығындар нормасын құру және негіздеу;
- өндірістік процестерге технологиялық карталар әзірлеу;
- өндірістік процестің негізгі түрлеріне калькуляциясы мен сметасын жасау;
- нұсқаулықта қарастырылған қауіпсіздік шараларын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Оқу практика

Квалификация: 141503 3 - Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
СД. 06
Техническая эксплуатация и ремонт лифтового оборудования
Осмотр лифтов. Проверка технического состояния лифтов. Ремонтные работы. Производственные и технические инструкции по выполнению технических осмотров, текущих и капитальных ремонтов лифтов. Подготовительные работы. Производственная структура подразделений по обслуживанию лифтов. Техническая и технологическая документации на ремонт. Составление дефектной ведомости. Требования безопасности при проведении ремонтных работ. Наиболее распространенные неисправности лифтового оборудования. Наладка и регулировка механического оборудования лифта. Наладка и регулировка электрического оборудования лифта. Технология ремонта узлов и оборудования лифта. Основные операции, порядок их выполнения, используемые приспособления, инструменты, вспомогательные материалы, критерии оценки качества, приемка после ремонта. Выполнение установки, центровки, подключения и переключения односкоростных электродвигателей. Выполнение разборки, сборки и регулирования подъемного механизма и тормозного устройства.
Знания:
- технологии проведения осмотра лифта;
- основных правил проверки технического состояния лифта;
- видов ремонта;
- порядка использования в процессе работы технологической документации на ремонт;
- основных способов, последовательности операций, используемых средств при наладке и регулировке механического оборудования лифта;
- содержания работ, порядка выполнения, основных требований при наладке и регулировке электрического оборудования лифта;
- правил, основных операций, порядка их выполнения, используемых приспособлений, инструментов, вспомогательных материалов при ремонте узлов и оборудования лифта.
Умения:
- определить объем ремонтных работ;
- составлять план и график проведения ремонтных работ;
- составлять дефектную ведомость;
- разбирать, собирать и регулировать тормозные устройства и подъемный механизм лифта.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 3.3.2
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
Квалификация: 141504 3 - Техник-механик
СД. 06
Техническая эксплуатация и ремонт лифтов
Требования ПУБЭЛ в части эксплуатации и обслуживания лифта. Персонал, осуществляющий технический надзор и контроль за работой лифтов, его обязанности, порядок допуска к работе. Требования к электромеханику по лифтам, его обязанности. Требования к мастерской электромеханика по лифтам, ее оборудование. Электроизмерительные приборы, инструмент, защитные и предохранительные средства, правила пользования ими, учета и хранения. Организация технического обслуживания лифтов. Периодичность технических осмотров лифтов, содержание работ и порядок их выполнения. Типовые неисправности механического и электрического оборудования лифтов: виды, способы определения в процессе плановых осмотров и обслуживания, методы их устранения. Порядок и содержание работ по регулировке оборудования. Система планово-предупредительных ремонтов лифтов: периодичность и порядок производства. Виды и содержание работ, выполняемых электромехаником при ремонте лифтов. Порядок приемки лифтов из ремонта. Организационные и технические мероприятия, обеспечивающие безопасное выполнение работ при проведении технических осмотров и ремонтов лифтов. Общие сведения о монтаже лифтов, наладке и сдаче лифтов в эксплуатацию. Техническое освидетельствование лифтов, порядок его проведения. Порядок расследования несчастных случаев и аварий на лифтах. Перспективы развития лифтового оборудования. Выполнение типовых операций и работ электромеханика по лифтам в соответствии с требованиями производственных инструкций.
Знания:
- процесса подготовки к проведению технического обслуживания лифта;
- сроков и периодов проведения технического обслуживания за период эксплуатации;
- процесса технического обслуживания электрооборудования и электропроводок в машинном помещении;
- технологии обслуживания тормоза, редуктора, рамы лебедки;
- технологии обслуживания канатоведущего шкива и отводного блока лебедки;
- технологии обслуживания ограничителя скорости и концевого выключателя;
- технологии обслуживания направляющих, шунтов датчиков, электроаппаратов и электроразводки в шахте;
- обслуживания дверей, верха, низа, купе, подвижного пола, нижних башмаков кабины;
- обслуживания оборудования приямка: натяжного устройства каната ограничителя скорости;
- обслуживания пружинных буферов кабины и противовеса;
- обслуживания электроаппаратов и электропроводок в прямке.
Умения:
- составить расчет потребности и планов распределения оборудования, материалов, запасных частей для ремонтных работ;
- составить и обосновать нормы расходов необходимых для ремонта;
- разработать технологическую карту на производственные процессы;
- составить смету, калькуляции на основные виды производственных процессов;
- соблюдать меры безопасности, предусмотренные инструкцией.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Учебная практика

КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КП. 02
Мамандыққа енгізу
Таңдаған мамандығы бойынша білім ісінің сипаттамасы. Тәжірибелік, курстық және дипломдық жобалардың үлгілері. Ішкі техникалық қондырғыларын, желдеткіш және инженерлік жүйелердің технологиялық үрдісін монтаждау және пайдалануды шолу (экскурсия). Слесарь және монтаж жұмыстарының жалпы түсінігі. Мекеменің немесе ұйымның оқу профилі бойынша сипттамасы. Өндірісте кәсіптік және құрылымдық өсу. Кәсіптік оқытудың кезеңдері.
Іскерліктер:
- таңдап алған мамандық және өндірістің технологиялық үрдіс бойынша бағдарлану.
Дағдылар:
- өзін жеке кәсіби тұрғыда дәлелдеу.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 9
КП. 03
Технологиялық практика
Өндірістегі монтаж және жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен және технологиялық үрдістердің негізімен танысу. Лифт электромеханигінің міндеті мен құқығын зерттеу. Жұмысшы мамандығын алуға емтихан тапсыру. Өндірістік үрдістердің механизациялау және автоматизациялау көрсеткіштері. Санитарлық техникалық жұмыстар өндірісінің графигімн, технологиялық картасын және технологиялық үрдістерін зерттеу. Объектіні монтажға қабылдау. Жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздікке инструктаж жүргізу. Бір айға жұмыс қорытындысын шығару (нарядтарды шығару, матеиралдардың есебі). Күнделікті, есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техника және өнеркәсіп санитария ережелерін сақтап лифттерде монтаждау, жөндеу, бапату жұмыстарын жүргізу;
лифттерді монтаждау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстардың құжаттарын рәсімдеу.
Дағдылар:
- өндірістік технологиялық процесстеріне қатысу.
БҚ 1-10
КҚ 3.1.1-3.1.10
КҚ 3.2.1-3.2.10
КҚ 3.3.1-3.3.10
КП. 04
Диплом алдындағы практика
Өндірісті басқару құрылымымен танысу. Кіріспе нұсқаулық. Практика объектісімен танысу, өндірістегі қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қорғаныс бойынша нұсқау.лық. Орындалған жұмыс туралы есеп беру құжаттары.
Техникалық құжаттарды өндеу, тізімдеу және рәсімдеу тәртібі. Монтаждау сызбаларын құрастыру, өндірістік өлшеулер және өлшеу нобайларын жасау, монтажға дайындық жасау. Монтаждыққұрастыру жұмыстар. Қауіпсізідік техникасы. Материалдарды тасымалдау және объектте дайындау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынау және пайдалануға тапсыру. Жұмыс өндіруші шеберінің міндеттері мен құқыларын зерттеу. Бригада ішінде еңбекті ұйымдастыру, жұмысшылардың еңбек ақысы. Объектті монтаж жасауға дайындау. Дайындық жұмыстары. Монтаждың сапалылығын тексеру. Практика бойынша күнделікті, есепті рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өндірістегі қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қорғаныс бойынша нұсқау.лық өткізу;
жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу туралы құжаттарды құрастыру;
орындалған жұмыс туралы есеп беру құжаттарды құрастыру және толтыру;
жұмыс орындалуы бойынша нарядтарды рәсімдеу және жабу;
- монтаждау сызбаларын құрастыру, өндірістік өлшеулер және өлшеу нобайларын жасау;
- материалдарды тасымалдау және объектте дайындау жұмыстарын жүргізу;
- объектті монтаж жасауға дайындау.
Дағдылар:
- бригада ішінде еңбекті ұйымдастыру, жұмысшылардың еңбек ақысын төлеу;
- лифт және лифт жабдықтарына техникалық қарау өндірісін жоспарлау.
БҚ 1-10
КҚ 3.1.1-3.1.10
КҚ 3.2.1-3.2.10
КҚ 3.3.1-3.3.10
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет
тер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Қауіпсізідік техниканы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өртке қарсы және өнеркәсіп қауіпсіздік нормаларын және ережелерін сақтау;
БҚ 2
Қазақстан Республикасы заңнамасының және саладағы бекітілген нормативтікқұқықтық құжаттардың талаптарын сақтау;
БҚ 3
Өздік еңбек қызметін жоспарлау;
БҚ 4
Міндеттерін ұақытында және сапалы орындау;
БҚ 5
Қарым-қатынастың коммуникативтік дағдыларына ие болу;
БҚ 6
Кәсіби және әлеуметтік қызметтегі үрдістер мен әлеуметті-маңызды мәселелерді талдау, азаматтардың құқық, бостандық және міндеттерің қолдану және қорғау;
БҚ 7
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану және қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру;
БҚ 8
Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
БҚ 9
Өзін-өзі жинақтау және өзін-өзі дамыту дағдыларына ие болу;
БҚ 10
Салауатты өмір сүру туралы ғылыми түсінігіне, дене жетілдірудің іскерліктеріне және дағдыларына ие болу.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.2
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПП. 02
Ознакомительная практика
Характеристика образовательной деятельности по выбранной специальности. Образцы выполнения практических, курсовых и дипломных проектов. Обзор технологического процесса монтажа и эксплуатации, внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (экскурсии). Общие понятия слесарных и монтажных работ. Характеристика предприятий и организаций по профилю обучения. Структурный и профессиональный рост на производстве. Стадии профессионального обучения и карьерный рост.
Умения:
- ориентироваться в выбранной профессии и технологическом процессе производства.
Навыки:
- профессионального становления и развития.
БК 1
БК 6
БК 9
ПП. 03
Технологическая практика
Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством монтажных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей электромеханика по лифтам. Сдача экзамена на получение рабочей профессии. Степень механизации, автоматизации производственных процессов. Изучение технологических процессов и технологических карт, графиков производства технических работ. Участие в приемке объектов под монтаж, в разработке проекта производства работ и технологических карт, в проведении инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности, в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия. Оформление дневника, отчета о практике.
Умения:
- производить монтажные, ремонтные, наладочные работы на лифтах соблюдая правила техники безопасности и промышленной санитарии;
- оформлять документациюна монтаж, ремонт и техническое обслуживание лифтов.
Навыки:
- участия в производственных технологических процессах.
БК 1-10
141502 3
ПК 3.2.1-3.2.10
141503 3
ПК 3.3.1-3.3.10
141504 3
ПК 3.4.1-3.4.10
ПП. 04
Преддипломная практика
Ознакомление со структурой управления производством. Вводный инструктаж. Ознакомление с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу. Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технических работников. Подготовка объекта под монтаж. Заготовительные работы. Контроль качества монтажа. Испытание к сдаче в эксплуатацию. Оформление дневника, отчета по практике.
Умения:
- проводить инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве;
- составлять документацию на техническое обслуживание и ремонт оборудования;
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ;
- оформлять и закрывать наряды на выполнение работ;
- составлять монтажные чертежи, производственное снятие замеров и замерных эскизов;
- производить транспортировку материалов и заготовку на объекте;
- подготавливать объекта под монтаж.
Навыки:
- организации труда внутри бригады, оплаты труда работников;
- планирования производства технического осмотра лифтов и лифтового оборудования.
БК 1-10
141502 3
ПК 3.2.1-3.2.10
141503 3
ПК 3.3.1-3.3.10
141504 3
ПК 3.4.1-3.4.10
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии, противопожарной и промышленной безопасности;
БК 2
Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативно-правовых актов;
БК 3
Планирование собственных трудовых действий;
БК 4
Своевременное и качественное выполнение обязанностей;
БК 5
Обладать коммуникативными навыками общения;
БК 6
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности, защищать и использовать права, свободы и обязанности граждан.
БК 7
Использование информационно-коммуникационных технологий и осуществление поиска информации для эффективного выполнения профессиональных задач;
БК 8
Совершенствование работы с технической документацией;
БК 9
Обладать навыками самоорганизации и саморазвития;
БК 10
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень

2.1. 141501 2 Лифт электромеханигі
КҚ 2.1.1. Міндетті орындау үшін қажетті құралдар мен материалдарды анықтау және дайындау;
КҚ 2.1.2. Жарықтандыру, сигнал беру және лифт жетегін басқару тізбектеріндегі қарапайым ақаулықтарды анықтау және жою;
КҚ 2.1.3. Жабдықтар жағдайының бақылау тексерісін орындау;
КҚ 2.1.4. Технологиялық міндетті айқындау, оны шешу тәсілдері мен амалдарын анықтау;
КҚ 2.1.5. Лифт жабдықтары жұмысының оңтайлы режимдерін таңдау, орнату және қолдану;
КҚ 2.1.6. Лифт жабдықтарын жөндеу, монтаждау, демонтаждау және техникалық пайдаланудың орта қиыншылықтық жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.7. Лифттің механикалық және электрлік жабдықтарын баптау, реттеу және сынау жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.8. Міндетті өндіруші зауыттардың нұсқауларының және өнеркәсіптік қауіпсізідігінің талаптарына сәйкес орындау сапасын бағалау.
Орта буын маманы
3.2. 141502 3 - Техник
КҚ 3.2.1. Техникалық тапсырысты айқындау, бағынушы жұмысшыларға техникалық міндеттерді ұғындыру;
КҚ 3.2.2. Жұмыста қолданалатын барлық жабдықтарды, құралдарды және механизмдерді қарау;
КҚ 3.2.3. Лифттің электрлік сұлбаларын және сызбаларын оқу;
КҚ 3.2.4. Лифттің диспетчерлік жабдықтарының басқару, жарықтандыру және сигнал беру жүйелеріндегі ақаулықтарды анықтау және жою;
КҚ 3.2.5. Диспетчерлік жабдықтарын жөндеу, монтаждау, демонтаждау және техникалық пайдаланудың қиын және аса қиын жұмыстарын орындау;
КҚ 3.2.6. Міндетті орындау барысында бағынушы жұмысшылардың жұмысын бақылау және қажетті түзетуді енгізу;
КҚ 3.2.7. Өз берілген өкілеттік шеңберінде, саладағы жұмысқа қатысты шешім қабылдау;
КҚ 3.2.8. Бағынушы қызметкерлердің орындаған жұмыстарының саласын талдау;
КҚ 3.2.9. Жөндеу және монтаждау жұмыстарын өткізудің кестесін және жоспарын, өндірістік процестің негізгі түрлеріне калькуляциясы мен сметасын, орындалған жұмыстардың актысын құру;
КҚ 3.2.10. Кәсіпорынның материалдықтехникалық, еңбек және қаржы ресурстарын тіимді пайдалану.
3.3. 141503 3 Жабдықтарды пайдалану және жөндеу технигі
КҚ 3.3.1. Техникалық тапсырысты айқындау, бағынушы жұмысшыларға техникалық міндеттерді ұғындыру;
КҚ 3.3.2. Жұмыста қолданалатын барлық жабдықтарды, құралдарды және механизмдерді қарау;
КҚ 3.3.3. Лифттің және эскалаторлардың электрлік сұлбаларын және сызбаларын оқу;
КҚ 3.3.4. Лифттің және эскалаторлардың электрлік және механикалық жабдықтарының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
КҚ 3.3.5. Лифттің және эскалаторлардың жабдықтарын жөндеу, монтаждау, демонтаждау және техникалық пайдаланудың қиын және аса қиын жұмыстарын орындау;

2.1. 1415012 -Электромеханик по лифтам
ПК 2.1.1. Определять и подготавливать необходимые для выполнения задачи инструменты и материалы;
ПК 2.1.2.Определять и устранять простые неисправности в цепях освещения, сигнализации и управления приводом лифтов;
ПК 2.1.3. Выполнять контрольную проверку состояния оборудования;
ПК 2.1.4. Уточнять технологическую задачу, определять способы и приемы ее решения;
ПК 2.1.5. Подбирать, устанавливать и использовать оптимальные режимы работы лифтового оборудования;
ПК 2.1.6. Выполнять работы средней сложности по ремонту, монтажу, демонтажу и технической эксплуатации лифтового оборудования;
ПК 2.1.7. Производить наладку, регулирование и испытание механического и электрического оборудования лифтов;
ПК 2.1.8. Оценивать качество выполнения задачи согласно инструкциям заводов изготовителей и требованиям промышленной безопасности.
2. Специалист среднего звена
3.2. 141502 3 - Техник
ПК 3.2.1. Уточнять техническое задание, разъяснять технические задачи подчиненным работникам;
ПК 3.2.2. Осматривать все оборудование, инструменты и механизмы, используемые в работе;
ПК 3.2.3. Читать чертежи и электрические схемы лифтов;
ПК 3.2.4. Определять и устранять неисправности в системах управления, освещения и сигнализации диспетчерского оборудования лифтов;
ПК3.2.5. Выполнять сложные и особо сложные работы по ремонту, монтажу, демонтажу и технической эксплуатации диспетчерского оборудования лифтов;
ПК 3.2.6. Контролировать и вносить необходимую коррекцию в работу подчиненных в ходе выполнения задачи;
ПК 3.2.7. Принимать решения, касающиеся работы участка, в рамках представленных полномочий;
ПК 3.2.8. Анализировать качество выполнения работы подчиненными работниками;
ПК 3.2.9. Составлять план и график проведения ремонтных и монтажных работ, смету и калькуляции на основные виды производственных процессов, акты выполненных работ;
ПК 3.2.10. Эффективно использовать материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы предприятия.
3.3. 141503 3 - Техник по ремонту и эксплуатации оборудования
ПК 3.3.1. Уточнять техническое задание, разъяснять технические задачи подчиненным работникам;
ПК 3.3.2. Осматривать все оборудование, инструменты и механизмы, используемые в работе, выявлять и устранять неисправности;
ПК 3.3.3. Читать чертежи и электрические схемы лифтов и эскалаторов;
ПК 3.3.4. Определять и устранять неисправности в работе электрического и механического лифтового оборудования и оборудования эскалаторов;
ПК 3.3.5. Выполнять сложные и особо сложные работы по ремонту, монтажу, демонтажу и технической эксплуатации оборудования лифтов и эскалаторов;

162
КП. 02
Бітіру алдындағы өндірістік практика сонын ішінде дипломдық жұмысты орындау және/немесе кешенді емтиханға дайындық
252
АА. 00
Аралық аттестаттау
54
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер (АП.01, АП. 02, АП.04).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 726-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1122-қосымша
1416000 - Қалдықтарды қайта өңдеу мамандығы бойынша техникалық
және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының
мазмұны
Циклдердің (пәндердің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндердің оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен). Мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: мемлекеттік, қазақ тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білу.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер және терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы Дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік–биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін Дене тәрбиесі-спорттық қызметті пайдалануды, және Дене тәрбиесін өзіндік жетілдіруді.
БҚ 4
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер

162
ПП. 02
Предвыпускная производственная практика, в том числе выполнение дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену
252
ПА. 00
Промежуточная аттестация
54
ИА. 00
Итоговая аттестация
36
ИА. 01
Итоговая аттестация***
24
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучени, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.04).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности. Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 726
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1122
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 1416000 - Переработка отходов
Содержание учебных программ по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки, владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 4
ОГД. 04
История Казахстана
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины

Біліктілік: 141601 2 - Қатты тұрмыс қалдықтарын сұрыптау жөніндегі базаның операторы
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Құжат, құжаттандыру, құжаттау түсінігі. Құжаттардың қолданылуы. Бланкілер мен деректер. Құжаттардың топтпры: ұйымдастырушылық, бұйрықты, ақпараттық-анықтамалық. Құжаттау жүйесі. Құжаттарды жинау және сақтау. Іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істің қалыптасу тәртібі.
Білімдер: құжаттардың қолданысын, құрам бөлігін, рәсімдеу ережесін; құжаттарды құру әдістерін және жүйесін; оргтехника құралдарын, жалпы сипаттамасын, кәсіпорында ұйымдастырушылық және басқарушылық процестерін еңгізуді және қолдануды.
Іскерліктер: іскерлік қағаздар: өтініш, бұйрықтар, қызыметтік хат және т.б. құруды; құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, тіркеуді, олардың есебін жүргізуді, қазіргі заманға сай оргтехниканы пайдалануды.
БҚ1
БҚ8
ЖКП. 02
Сызу
БЖҚҚ түсінігі, БЖҚҚ және МС талабына сай сызуларды графикалық безендіру. Сызудың пішіні мен бағыты. Масштабы. Көлемін ендіру. Бөлшектерді жобалаудың орындалуын қабылдау. Проекциялық сызу және техникалық суреттеу. Техникалық бөлшектерді жобалау. Сызу геометриясының негізі: нүкте және түзу, беттік және дене, аксонометриялық проекциялар; өзгеріс проекциясының амалы, геометриялық денелердің кескіні, жоғары геометриялық денелерді өзара кескіндеу. Сызу, геометриялық және жобамен сызудың негіздері. Сызуларды орындаудың жалпы ережелері, түрлері, кесігі, кескіні, бөлшектерді белгілеумен кескіндеу, эскизі, мамандық бойынша сызулар, нормативті техникалық құжаттар, машинамен графикалаудың әдістері мен құралдары.
Білімдер: конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (БЖҚҚ), сызулармен эскиздерді орындаудың дағдысы мен ережесін, проекциялық сызулар мен сызбалық геометрияның негізін.
Іскерліктер: қазіргі кездегі компьютерлік кестелік әдістермен мамандық бойынша сызбаларды оқуды, орындауды және формаға келтіруді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күш моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация. Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизімдер мен машинаның тетіктері. Жай механизімдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизімдері: қосиінді-бұлғақ механизімі, бағдартқыш механизімі; олардың құрылысы мен қолданысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизімдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизімдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққыа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқа құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдауды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
ЖКП. 04
Электрониканың негіздерімен электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтың электр тізбектері. Электрмагнетизм, электрлік өлшемдер, тұрақты және айналмалы тоқтарының электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияларын беру және тарату. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңын, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтауды, негізгі тізбек элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқтың машиналарының құрылысын және әрекет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және әрекет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтарының принциптік электр сызбаларын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың, кернеудін, кедіргінің манызды есептеулерін жүргізуді.
КҚ 2.1.2

Квалификация: 141601 2 - Оператор базы по сортировке твердых бытовых отходов*
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания: назначение, составные части, правила оформления документов; способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения: составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие; организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК 1
БК 8
ОПД. 02
Черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Техническое черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначения резьб. Разъемные и неразъемные соединения. Чертежи и эскизы деталей. Чертежи по специальности. Чтение и деталирование сборочных чертежей.
Знания: единая система конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения: выполнять и читать чертежи, эскизы и схемы по специальности.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики.
Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил.
Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия.
Момент сил. Центробежная и центростремительная силы.
Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация.
Расчет на прочность, жесткость и устойчивость.
Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения.
Работа и мощность. Коэффициент полезного действия.
Трение. Роль трения в технике.
Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике.
Виды передач. Передаточное отношение.
Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 2.1.2

КҚ 2.1.3
ЖКП. 05
Материалтану және құрылымдық материалдар
Материалдарды жіктеу, оның қазіргі заманғы өркениеттің материалдық базасын құрудағы ролі.
Материалтанудың физика-химиялық негіздері. Материалдардың құрылысы мен қасиеті. Материалдарды қолдану аймағы.
Құрылымдық материалдарды жіктеу. Жабдықтардың құрылымдық материалдарына қойылатын талаптар.
Қара металдар, олардың қолданылуы мен пайдаланылуы. Шойын мен болаттың химиялық құрамы. Шойын мен болаттың механикалық қасиеті. Қосындыланған болат, оның қасиеті және қолданылуы.
Түсті металдар; жез, қола алюминий. Түсті металдарды техникада пайдалану және қолдану. Металдардың жетіспеушілігі кезінде пластмассалық заттар және т.б. материалдарды қолдану. Металдар мен қоспалар коррозиясы. Металдарды коррозиядан қорғау әдістері. Электрайырғыш материалдар: түсінігі, түрлері, қасиеті, қолданылуы.
Майлау материалдары: түрлері, қасиеті, қолданылуы. Қымтап-тығыздау материалдары, олардың сипаттамасы және қолданылуы. Бекіту материалдары мен бұйымдар.
Білімдер: материалдарды жіктеуді, олардың технологиялық қасиеттері мен қолдану аймағын және олардың қызмет көрсету мерзімін; көп кездесетін құрылымдық материалдарды; құрылымдық материалдарға қойылатын талаптарды.
Іскерліктер: материалдың технологиялық қасиетін және қолдану аймағын ескере отырып бұйымдардың (тетіктердің) қызмет көрсету мерзімін болжамдауды; технологиялық жабдықтардың түйіндері мен тетіктері үшін материалдарды, құрылымдық материалдарды тиімді пайдалану бойынша негізделген таңдаулар жүргізуді.
КҚ 2.1.2
ЖКП. 06
Химиялық технологияның процестері мен аппараттары
Негізгі процестерді жіктеу: механикалық, гидромеханикалық, жылуылық, және масса айырбастау, химиялық процестер, мерзімді және үздіксіз.
Механикалық процестер мен аппараттар. Қатты материалдарды орын ауыстыру. Қатты материалдарды ұсату. Ұсатудың физикалық негіздері. Ұсату процесінің аппараттары. Ұсату сызбалары. Материалдарды жіктеу (сұрыптау). Қатты материалдарды мөлшерлеу мен араластыру. Гидромеханикалық процестер.
Гидравлика негіздері. Сұйық заттар мен газдарды араластыру. Сұйық және газды гетерогенді жүйелерді бөлу. Газдарды тазарту. Сұйық ортада араластыру.
Жылу процестері мен аппараттары. Жылуберу негіздері. Жылуалмасу аппараты. Қыздыру және салқындату. Энергияның көздері, жылудың химиялық аппараттарға келіп кетуінің өндірістік әдістері.
Буландыру. Кристалдандыру. Жасанды салқындатқыш. Масса айырбас процестері және аспаптар. Масса беріліс негіздері. Абсорбция. Айдау және ректификация. Кептіру.
Білімдер: сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясында қолданылатын негізгі процестердің жіктелуін және физикалық мәнін; олардың өту жағдайларын; механикалық, жылулық және масса айырбастық аппараттардың құрылымын, қолданысын және қызмет көрсетуін.
Іскерліктер: мәні бойынша процестерді айыра білуді, процестің түріне байланысты өндірістің негізгі технологиялық сатыларын сипаттауды; процестердің материалдық және жылулық балансының есебін құруды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
ЖКП. 07
Жалпы химиялық технологиясы
Химиялық процестердің жалпы заңдылықтары. Шикізат пен энергетика. Судың технологиясы. Күкірт қышқылы өндірісі. Аммиак өндірісі. Кальциленген сода өндірісі. Тұз қышқылы, хлор, күйдіргіш натрий өндірісі. Қыш, тұтқыр заттар өндірісі. Шойын мен болат металлургиясы. Түсті металдар өндірісі. Мұнай технологиясы. Органикалық синтез өнімдерін өндіру. Полимерлер технологиясы. Ақаба сулар мен атмосферадағы өндірістік шығарындыларды тазарту.
Білімдер: процестер түрлерін; химия-технологиялық процестердің техника-экономикалық көрсеткіштерін; өндірістік мақсаттағы суға қойылатын талаптарды; күкірт қышқылын, күйдіргіш натрий, хлор және тұз қышқылдарын өндірісте қолдануды, олардың қасиеттері мен алынуын; шойын мен болат, цемент, қыш, полимерлер өндірісінің технологиясын; ақаба суларды тазарту әдістерін; атмосферадағы ауаның ластануын болдырмау шараларын; бейорганикалық, органикалық синтездің, металлургиялық және т.б. негізгі өндіріс қалдықтарын.
Іскерліктер: технологиялық сызбаларды оқуды, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді; қалдықтар түзетін өндірістің технологиялық сызбалар кезеңін табуды.
КҚ 2.1.1
ЖКП. 08
Жылу техника негіздері және жылу техникалық жабдықтар
Термодинамика негіздері, термодинамикалық процестер.
Жылукүші қондырғылары.
Жылуалмасу және жылу беру түрлері.
Жылуалмасу аппараттарын жіктеу. Жылуалмастырғыштардың қолданысы мен қызмет принципі.
Булану және кептіру қондырғыларының түрлері, қолданылуы және жұмыс принциптері. Кәдеге жарату-қазандары. Отынның жану процесінің негіздері, жану процесінің балансын құру. Жылу техникалық жабдықтардың жылу есептеу негіздері. Жылу техникалық жабдықтарды пайдалану. Отын–энергетикалық ресурстарды ұтымды пайдалану әдістері.
Білімдер: термодинамиканың негізгі заңдарын, термодинамикалық процестерді, жылу беру түрлерін; жанудың түрлерін, жылу балансы теңдеуін; негізгі жылу техникалық жабдықтарды және ҚТҚ сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясында оны пайдалану әдістерін.
Іскерліктер: негізгі термодинамикалық процестерді сипаттау мен анықтауды; жылу беру процесін айыра білуді; отынның жану есебін жүргізуді және жылу балансын құруды, жылу техникалық жабдықтардың жылу есебін орындауды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
ЖКП. 09
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттау мен метрологияның өнім сапасын жоғарлатудағы ролі. Құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, сиандарттау құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объетілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететің метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен байқау. Өнімнің сапасы, сапаның көрсеткіші және оларды бағалау тәсілі; сынақ және өнімді бақылау.
Білімдер: метрология, стандарттау сертификация және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызыметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.

ПК 2.1.3
ОПД. 05
Материаловедение и конструкционные материалы
Классификация материалов, их роль в создании материальной базы современной цивилизации.
Физико-химические основы материаловедения. Строение и свойства материалов. Области применения материалов.
Классификация конструкционных материалов.
Требования, предъявляемые к конструкционным материалам оборудования.
Черные металлы, их назначение и применение. Химический состав чугуна и стали. Механические свойства чугуна и стали. Легированные стали, их свойства и применение.
Цветные металлы: бронза, латунь, алюминий. Назначение и применение цветных металлов в технике.
Замена дефицитных металлов пластмассами и др. материалами. Коррозия металлов и сплавов. Методы защиты металлов от коррозии.
Электроизоляционные материалы: понятие, виды, свойства, применение.
Смазочные материалы: виды, свойства, применение.
Набивочные и прокладочные материалы, их характеристика и назначение.
Крепежные материалы и изделия.
Знания: классификация, технологические свойства, область применения материалов и сроки их службы; наиболее распространенные конструкционные материалы; требования, предъявляемые к конструкционным материалам.
Умения: прогнозировать срок службы изделия (детали) с учетом технологических свойств материала и области применения;
делать обоснованный выбор по рациональному использованию материалов, конструкционного материала для узла, детали технологического оборудования.
ПК 2.1.2
ОПД. 06
Процессы и аппараты химической технологии
Классификация основных процессов: механические, гидромеханические, тепловые и массообменные, химические процессы, периодические и непрерывные.
Механические процессы и аппараты. Перемещение твердых материалов. Измельчение твердых материалов. Физические основы измельчения. Аппараты процессов измельчения. Схемы измельчения. Классификация (сортировка) материалов. Дозирование и смешивание твердых материалов.
Гидромеханические процессы. Основы гидравлики. Перемещение жидкостей и газов. Разделение жидких и газовых гетерогенных систем.
Очистка газов. Перемешивание в жидких средах.
Тепловые процессы и аппараты. Основы теплопередачи. Теплообменная аппаратура. Нагревание и охлаждение. Источники энергии, промышленные способы подвода и отвода теплоты в химической аппаратуре. Выпаривание. Кристаллизации. Искусственное охлаждение.
Массообменные процессы и аппараты. Основы массопередачи. Абсорбция. Перегонка и ректификация. Сушка.
Знания: классификация и физический смысл основных процессов, используемых в технологии сортировки и переработки; условия их протекания;
назначение, конструкция, принцип действия механических, тепловых и массообменных аппаратов.
Умения: различать процессы по сущности, характеризовать основные технологические стадии производства по типу процессов; производить расчет материального и теплового баланса процессов.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ОПД. 07
Общая химическая технология
Общие закономерности химических процессов. Сырье и энергетика. Технология воды. Производство серной кислоты. Производство аммиака. Производство кальцинированной соды. Производство едкого натра и соляной кислоты, хлора. Производство керамики, вяжущих веществ. Металлургия чугуна и стали. Производство цветных металлов. Технология нефти. Производство продуктов органического синтеза. Технология полимеров. Очистка сточных вод и промышленных выбросов в атмосферу.
Знания: типы процессов; технико-экономические показатели химико-технологических процессов; требования, предъявляемые к воде в промышленных целях; применение серной кислоты, едкого натра, хлора и соляной кислоты в производстве, их свойства и получение; технологии производства чугуна и стали, цемента, керамики, полимеров; методы очистки сточных вод; мероприятия по предотвращению загрязнения атмосферного воздуха; отходы основных производств неорганического, органического синтеза, металлургии и др.
Умения: читать технологические схемы, давать характеристику сырья и готовой продукции; выявлять стадию технологической схемы, образующей отходы производства.
ПК 2.1.1
ОПД. 08
Основы теплотехники и теплотехническое оборудование
Основы термодинамики, термодинамические процессы.
Теплосиловые установки. Виды теплообмена и теплопередача.
Классификация теплообменных аппаратов. Назначение и принцип работы теплообменников.
Виды, назначение и принцип работы выпарных и сушильных установок. Котлы-утилизаторы. Основы процесса горения топлива, составление баланса процесса горения.
Основы теплового расчета теплотехнического оборудования.
Эксплуатация теплотехнического оборудования. Способы рационального использования топливно-энергетических ресурсов.
Знания: основные законы термодинамики, термодинамические процессы, виды теплопередач; виды горения, уравнения теплового баланса; основное теплотехническое оборудование и приемы его эксплуатации технологии сортировки и переработки ТБО.
Умения: характеризовать и определять основные термодинамические процессы; различать процессы теплопередачи; производить расчеты горения топлива и составлять тепловой баланс; выполнять тепловой расчет теплотехнического оборудования.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ОПД. 09
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.

КҚ 2.1.4
ЖКП. 10
Нарықтық экономика негізідері
Нарықтық экономиканың негізгі түсінігі мен принциптері. Талап және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық жағдай субъектісі. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызыметінің нәтижелері. Ұжым және еңбекақы төлеу. Өзіндік құн, бағаның құрылуы және өндірістік-шаруашылық қызметінің тиімділігі. Салық және салықсалу. Экономикалық даму мәселелері. Еңбектің халықаралық бөлінуі.
Білімдер: кәсіпорынның жұмысын ұйымдастыру мен құрылысын; әрекеттегі өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі аралас мамандықтардың жұмысын; еңбекақы төлеуді ұйымдастыру мен формаларын; бағаның құрылу механизмдерін және кәсіпорын табыстарын алуды.
Іскерліктер: еңбек өнімділігін және еңбекақыны есептеуді; өнімнің өзіндік құнын анықтауды (жұмыс, қызмет); ұйымның қызметін тиімді бағалауды.
БҚ 3
ЖКП. 11
Қолданбалы информатика
Файлдармен жұмыс. Графика. Бағдарламаны жалпы кәсіптік, арнайы пәндер бойынша жұмыстарды орындауда есептер шығару үшін қолдану.
Білімдер: технологтялық есептер шығару үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді, сызбалар мен сызба-нұсқаларды құруды.
Іскерліктер:
үлгілік технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуде, компьютерде сызбаларды рәсімдеуде.
БҚ 6
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар мен бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы.
Өндірістік жарақат жағдайларын тіркеу тәртібі және ережелері. Өндіріс алаңдары мен цехтарындағы еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар.
ҚТҚ сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясындағы техникалық және аппараттық қауіптілік көздері.
Негізгі шикізаттардың, жартылай өнімдердің, дайын өнімдердің, қалдықтар мен шығарындылардың уландырғыш, өрт және жарылғыш қауіпті сипаттамасы.
Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғаныс шаралары. Өртқауіпсіздік шаралары.
Өртқауіпсіздік құрылғылары, аспаптар мен сигнал беру, өрт сөндіру құралдары.
ҚР экологиялық кодексі.
ҚТҚ сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясындағы ақаба сулар және газды ауа ортаны ластаудың негізгі көздері.
ҚТҚ сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясындағы экологиялық проблемеларды шешудің жолдары.
ҚТҚ сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясы, ақаба сулар мен газауа шығарындыларды тазарту әдістері. Қалдықтарды қайта өңдеу және пайдалану.
Кәсіпорындағы табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: кәсіби қызмет саласында еңбек қауіпсіздігін қамтамассыз ету ерекшеліктерін; өндірісте еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін; шектеулі рауалы концентрация (ШРК) мен жеке қорғаныш құралдарын; өрт болған жағдайды және жарылысты ескертуді; техногендік процестердің қоршаған ортаға әсерін.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын қолдануды, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді; қызметкерлер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды.
БҚ 7
АП. 02
Қалдықтарды қайта өңдеудің жабдықтары мен технологиясының негіздері
Қалдықтар түсінігі. Қалдықтар мен ресурстарды үнемдеуді басқару. Қалдықтарға көңіл бөлудің нормативтік-құқықтық базасы. Қалдықтарды жіктеу. Қатты қалдықтар: түсінігі, жіктелуі, пайда болу көздері, құрамы, физика-химиялық қасиеті, қолдану аймағы.
Пайдаланылатын қалдықтар және олардың ресурстық әлуеті.
Қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдаға асырудың негізгі технологиялық принциптері.
Қатты қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдаға асыруға дайындаудың технологиялық процестері.
ҚТҚ көму, айыру және қайта өңдеу технологиялары.
Білімдер: қалдықтарды жіктеуді; қатты тұрмыстық қалдықтарды пайдаға келтіру мен қайта өңдеу әдістерін; технологиялық процестің кезеңдері мен жабдықтарын және қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеуді.
Іскерліктер: қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын ескеріп олардың принциптік технологиялық сызбасын құруды; нақты технологиялық кезеңнің жабдықтарына таңдау жүгізуді.

ПК 2.1.4
ОПД. 10
Основы рыночной экономики
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Организация и оплата труда. Себестоимость, ценообразование и эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: организация работ и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация и формы оплаты труда; механизмы ценообразования и получения доходов предприятия.
Умения: рассчитывать производительность труда и заработную плату; определять себестоимость продукции (работ, услуг); оценивать эффективность деятельности организации.
БК 3
ОПД. 11
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении схем и чертежей.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: производить типовые технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 6
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда.
Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма.
Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия.
Технические и аппаратурные источники опасности технологии сортировки и переработки ТБО.
Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов.
Производственная санитария и гигиена труда.
Основные профилактические и защитные мероприятия.
Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения.
Экологический кодекс РК.
Основные источники загрязнения газовоздушной среды и сточных вод технологии сортировки и переработки ТБО.
Пути решения экологических проблем технологии сортировки и переработки ТБО.
Методы очистки газовоздушных выбросов и сточных вод, технологии сортировки и переработки ТБО. Переработка и использование отходов.
Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; влияние техногенных процессов на окружающую среду.
Умения:
применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды.
БК 7
СД. 02
Основы технологии и оборудование переработки отходов
Понятие отходов. Управление отходами и ресурсосбережением. Нормативно – правовая база обращения с отходами. Классификация отходов. Твердые отходы: понятие, классификация, источники образования, состав, физико-химические свойства, область использования. Отходы потребления и их ресурсный потенциал. Основные технологические принципы переработки и утилизации отходов. Технологические процессы подготовки твердых отходов к переработке и утилизации. Технологии захоронения, сепарации и переработки ТБО.
Знания: классификация отходов; способы утилизации и переработки твердых бытовых отходов; стадии и оборудование технологического процесса и переработки твердых бытовых отходов.
Умения: составлять принципиальную технологическую схему переработки твердых бытовых отходов с учетом их морфологического состава; производить выбор оборудования конкретной технологической стадии.

КҚ 2.1.1
АП. 03
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Өндірістік процестерді автаматтандыру туралы негізгі түсініктер. Химиялық талшықтар өндірісінің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау-өлшеу аспаптары. Блокировкалау жүйелері, дыбысты және жарықты сигнал берулер. Технологиялық поцестерді басқару кезіндегі микропроцессорлық техника. Технологиялық процестерді автоматты басқарудың үлгідегі жүйелері.
Білімдер: бақылаудың автоматты құралдар құрылысын, реттеуді, қорғаулар мен блокировкаларды, агрегаттар мен машиналардың жеке түйіндерінің автоматтандыру сызба-нұсқасын; автоматтық басқару жүйелерінің үлгідегі басқару сызба-нұсқасын; технологиялық параметрлерді бақылаудың әдіс-тәсілдерін.
Іскерліктер: бақылау-өлшеуіш аспаптарды белгілі бөлімге орнатып қолданудың технологиялық сызба-нұсқасын; қашықтықтық беріліс жүйесінің жұмысын талдауды; функционалды сызба-нұсқаны оқуды, автоматтандыру жүйесін реттеудің (АЖР) құрылыс сызбасын құруды.
КҚ 2.1.3
АП. 04
Қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптаудың технологиясы және жабдықтар
Қатты қалдықтарды қайта өңдеу және екіншілік материалдар мен энергетикалық ресурстар есебінде пайдалануға дайындаудың технологиялық процестері. Қатты тұрмыстық қалдықтардың қайта өңдеу мен кәдеге жарату обьектісі ретіндегі технологиялық қасиеттері мен сипаттамалары.
Қопсыту, ұсақтау,айыру және т.б. технологиялық процестердің жабдықтары.
Білімдер: қатты тұрмыстық қалдықтардың жіктелуін және технологиялық қасиеттерін; қалдықтарды қайта өңдеудің технологиялық сызбасын; сұрыптау кезіндегі жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипатын.
Іскерліктер: технологиялық режімнің бұзылу себептері мен жабдықтар жұмысындағы ақауларды табуды; ақауларды табу және пайда болу себептерін; негізгі және қосымша жабдықтардың құрылысын, қызмет принципін сызба бойынша түсіндіруді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
Біліктілік: 141601 2 - Қатты тұрмыс қалдықтарын сұрыптау жөніндегі базаның операторы*
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.

ПК 2.1.1
СД. 03
Основы автоматизации технологических процессов
Основные понятия об автоматизации производственных процессов.
Контроль основных технологических параметров производства химических волокон и контрольно-измерительные приборы.
Системы блокировки, звуковая и световая сигнализации.
Микропроцессорная техника в управлении технологическими процессами.
Типовые системы автоматического управления технологическими процессами.
Знания: устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки; схемы автоматизации отдельных узлов агрегатов и машин; схемы управления типовыми системами автоматического управления; методы и средства контроля технологических параметров.
Умения: обосновывать применение контрольно-измерительных приборов на определенном участке технологической схемы; анализировать работу систем дистанционной передачи; читать функциональную схему, строить структурную схему АСР.
ПК 2.1.3
СД. 04
Технология и оборудование сортировки твердых бытовых отходов
Технологические процессы подготовки твердых отходов к переработке и использованию в качестве вторичных материальных и энергетических ресурсов. Характеристики и технологические свойства твердых бытовых отходов как объекта переработки и утилизации. Оборудование технологических процессов разрыхления, дробления, сепарации и др.
Знания: классификацию и технологические свойства твердых бытовых отходов; технологическую схему переработки отходов; конструкцию и эксплуатационные характеристики оборудования стадий сортировки.
Умения: выявлять причины нарушений технологического режима и неисправности в работе оборудования; выявлять дефекты и причины возникновения неисправностей; объяснять по схеме устройство, принцип работы основного и вспомогательного оборудований.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.

БҚ 1-7
КҚ 2.1.1
ӨО. 02
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Химиялық өндірістің техникалық қызмет көрсетуі мен негізгі және қосымша жабдықтарын жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июды, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режімін қолдануды.
Дағдылар: технологиялық аппараттар, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөңдеу жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.1.4
ӨО. 03
Процестер мен аппараттарды зертханасында оқыту
Механикалық және гидромеханикалық процестер жабдықтарының қызмет көрсетуі.
Құбыр сымдары мен тиек арматурасының құрылысымен практикалық танысу. Құбыржолдарының қызмет көрсетуі.
Сорғылар мен вакуумды сорғылардың құрылысымен, қызмет көрсету ережелерімен практикалық танысу.
Механикалық процестер.
Қатты материалдарды ауыстыру үшін жабдықтар. Көлбеу ауыстыру үшін үздіксіз тасымалдау құрылысымен практикалық танысу. Тік және аралас ауысу үшін үздіксіз тасымалдау құрылысымен практикалық танысу.
Қатты материалдарды үгіту. Ұсақтау машиналарының құрылымын оқып білу және практикалық танысу.
Материалдарды сұрыптау жабдықтары. Жіктегіш және айырғыш қондырғыларымен практиалық танысу. Қатты материалдарды мөлшерлеу мен араластыру. Шанаптар, мөлшерлегіштер, араластырғыштардың құрылысымен практикалық танысу. Жабдықтарды пайдалану сипаты мен қызмет көрсету ережесі.
Іскерліктер: қондырғылар мен жабдықтардың жұмыс параметрлерін анықтауды; жабдықтардың профилактикалық тексеру алгоритімін құруды.
Дағдылар: жабдықтардың қызмет көрсету әдістерінде.
КҚ 2.1.4
ӨО. 04
Жылу техника жабдықтары зертханасында оқыту
Рекуператорлар, регенераторлар, кәдеге жарату – қазандары, ауыстыру клапандары, түтін сорғылар, газқұбырлары құрылысымен практикалық танысу. Қолданылуы, құрылысын оқып білу, қызмет көрсету.
Іскерліктер: технологиялық жабдықтардың жұмыс параметрлерін анықтауды және оларды бақылауды іске асыруды; ақаудың болу себептерін табу мен оларды болдырмау әдістерін.
Дағдылар: жылу техникалық жабдықтардың техникалық күйін анықтауда; жылу техникалық жабдықтарды пайдалануда; ұсақ ақаулылықтарды болдырмауда; жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуда; жабдықтар мен аппараттардың жұмысын бағалауда; жабдықтардың сызбаларымен жұмыс істеуде.
КҚ 2.1.4
ӨО. 05
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтық зертханасындағы оқыту (БӨАжА)
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Автоматтық реттеу жүйелер элементтері мен технологиялық процестерді басқару жүйелері элементтермен танысу. Аралық түрлендіргіштерді оқып білу, екіншілік өлшеу аспаптарын және алғашқы түрлендіргіштерді оқып-үйрену.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіштерді алуды; аспаптардың жұмысқа жарамдылығына тексеру жүргізуді, аспаптардағы ұсақ ақауылдарды табуды және оларды жоюды, технологиялық жорналға аспаптардың нәтиже көрсеткіштерін рәсімдеуді.
Дағдылар: аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақауылдарды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.

БК 1-7
ПК 2.1.1
ПО. 02
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования химических производств. Эксплуатационные свойства оборудования: качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарных работ: разметки, рубки металла, правки, гибки и резке металла, опиливанию металла, сверлению деталей и нарезанию резьбы в деталях; применять оптимальные режимы обработки деталей и механизмов.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 2.1.4
ПО. 03
Обучение в лаборатории процессов и аппаратов
Обслуживание оборудования механических и гидромеханических процессов.
Практическое ознакомление с устройством трубопроводов и запорной арматуры. Обслуживание трубопроводов. Практическое ознакомление с устройством и правилами обслуживания насосов, вакуум-насосов.
Механические процессы. Оборудование для перемещения твердых материалов. Практическое ознакомление с устройством непрерывного транспорта для горизонтального перемещения. Практическое ознакомление с устройством непрерывного транспорта для вертикального и смешенного перемещений.
Измельчение твердых материалов. Практическое ознакомление и изучение конструкции дробильно-размольных машин. Оборудование сортировки материалов. Практическое ознакомление с устройствами грохотов и сепараторов. Дозирование и смешивание твердых материалов. Практическое ознакомление с устройством бункеров, дозаторов, питателей, смесителей. Эксплуатационные характеристики и правила обслуживания оборудования.
Умения: определять параметры работы установок и оборудования; составлять алгоритм профилактического осмотра оборудования.
Навыки: приемов обслуживания оборудования.
ПК 2.1.4
ПО. 04
Обучение в лаборатории теплотехнического оборудования
Практическое ознакомление с устройством рекуператоров, регенераторов, котлов - утилизаторов, переводных клапанов, дымососов, газопроводов. Назначение, изучение устройства, обслуживание.
Умения: определять параметры работы теплотехнического оборудования и осуществлять их контроль; выявлять характер неисправностей и способы их устранения.
Навыки: по определению технического состояния теплотехнического оборудования; эксплуатации теплотехнического оборудования; устранения мелких неисправностей; пуска и остановки оборудования; оценки работы оборудования и аппаратуры; работы с чертежами оборудования.
ПК 2.1.4
ПО. 05
Обучение в лаборатории контрольно – измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Ознакомление с элементами автоматической системы регулирования, системы управления технологическими процессами. Изучение промежуточных преобразователей, вторичных измерительных приборов и первичных преобразователей.
Умения: снимать показания приборов, производить проверку работоспособности приборов, выявлять и устранять мелкие неполадки приборов; оформлять результаты показаний приборов в технологическом журнале.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.

КҚ 2.2.3
АП. 03
Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу технологиясы және жабдықтар
Қалдықтар түсінігі. Қалдықтар мен ресурстарды үнемдеуді басқару. Қалдықтарға көңіл бөлудің нормативтік-құқықтық базасы. Қалдықтарды жіктеу. Қатты қалдықтар: түсінігі, жіктелуі, пайда болу көздері, құрамы, физика-химиялық қасиеті, қолдану аймағы.
Пайдаланылатын қалдықтар және олардың ресурстық әлуеті. Қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдаға асырудың негізгі технологиялық принциптері. Қатты қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдаға асыруға дайындаудың технологиялық процестері. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеудің
Экология-экономикалық және технологиялық проблемалары.
Жанармай қалдықтарын қайта өңдеудің технологиясы мен жабдықтары.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жаратудың термиялық әдістері. Биотермиялық қалдықтарды қордаландыру. Қатты тұрмыстық қалдықтардың органикалық фракцияларын анаэробты қайта өңдеу. Медициналық қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жарату.
Білімдер: қалдықтарды жіктеуді; қатты қалдықтарды пайдаға келтіру мен қайта өңдеу әдістерін; қатты тұрмыстық қалдықтар мен қайта өңдеу өнімдерінің физика-химиялық қасиетін; ҚТҚ қайта өңдеу әдістерін; қалдықтарды өртеу, пиролиздеу, биохимиялық өңдеу және басқа да процестердің мәні мен жабдықтарын; қайта өңдеу әдістерінің технологиялық параметрлерін.
Іскерліктер: қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын ескеріп олардың принциптік технологиялық сызбасын құруды; нақты технологиялық кезеңнің жабдықтарына таңдау жүгізуді; технологиялық режімнің бұзылу себептері мен жабдықтар жұмысындағы ақауларды табуды; ақауларды табу және пайда болу себептерін; негізгі және қосымша жабдықтардың құрылысын, қызмет принципін сызба бойынша түсіндіруді.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.

ПК 2.2.3
СД. 03
Технология и оборудование переработки отходов
Понятие отходов. Управление отходами и ресурсосбережение. Нормативно – правовая база обращения с отходами. Классификация отходов. Твердые отходы: понятие, классификация, источники образования, состав, физико-химические свойства, область использования. Отходы потребления и их ресурсный потенциал. Основные технологические принципы переработки и утилизации отходов. Технологические процессы подготовки твердых отходов к переработке и утилизации.
Эколого-экономические и технологические проблемы переработки твердых бытовых отходов. Технология и оборудование переработки горючих отходов.
Термические методы переработки и утилизации твердых бытовых отходов.
Биотермическое компостирование.
Анаэробная переработка органических фракций твердых бытовых отходов.
Переработка и утилизация медицинских отходов.
Знания:
классификация отходов; способы утилизации и переработки твердых отходов; физико-химические свойства твердых бытовых отходов и продуктов переработки; методы переработки твердых бытовых отходов; сущность и оборудование процессов сжигания, пиролиза, биохимической переработки и др.; технологические параметры методов переработки.
Умения:
составлять принципиальную технологическую схему переработки твердых бытовых отходов с учетом их морфологического состава; производить выбор оборудования конкретной технологической стадии;
выявлять причины нарушений технологического режима и неисправности в работе оборудования; выявлять дефекты и причины возникновения неисправностей; объяснять по схеме устройство, принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.

2. Жоғары деңгей
2.1. 141601 2 - Қатты тұрмыс қалдықтарын сұрыптау жөніндегі базаның операторы*
2.1.1 қатты тұрмыстық қалдықтарды кешенді қайта өңдеудің технологиялық процесінің принципті сызба нұсқасын білу; қызмет көрсету орындарының технологиялық процесі; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика – механикалық және физика – химиялық қасиеттерінің технологиялық процесі;
2.1.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын;
2.1.3 бақылау-өлшеу аспаптарының жәй және орташа күрделілікті құрылымын; технологиялық процесті бақылау әдістерін білу;
2.1.4 белгіленген режімде жабдықтардың жұмысын қадағалау және ауытқуларды бағалау, технологиялық процестердің параметрлерін реттеп отыру және әсерлесу әдістерін таңдау;
2.1.5 сұрыптау конвейерлеріне қатты тұрмыстық қалдықтарды беру жылдамдығын реттеу;
2.1.6 конвейерлік тізбектер бойынша қатты тұрмыстық қалдықтар ағымының таралуын бақылау;
2.1.7 бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптаудың сызбасын бақылау кезеңін жүргізу;
2.1.8 аралас салалар мамандарымен диспетчерлік байланысты іске асыру.
2.2. 141602 2 - Қалдықтарды қайта өңдеу жөніндегі оператор*
2.2.1 қатты тұрмыстық қалдықтарды кешенді қайта өңдеудің технологиялық процесінің принципті сызба нұсқасын білу; қызмет көрсету учаскелері процестерінің технологиясын; шикізат, дайын өнім мен қосымша материалдардың физика – механикалық және физика–химиялық қасиеттерін;
2.2.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын;
2.2.3 бақылау-өлшеу аспаптарының жәй және орташа күрделілікті құрылымын; технологиялық процесті бақылау әдістерін білу;
2.2.4 белгіленген режімде жабдықтардың жұмысын қадағалау және ауытқуларды бағалау, технологиялық процестердің параметрлерін реттеп отыру және әсерлесу әдістерін таңдау;
2.2.5 технологиялық жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды таба білу;
2.2.6 жұмыс учаскесінің технологиялық жабдықтарының технологиялық режімін іске қосу, тоқтату және қорту;
2.2.7 талдау нәтижелері мен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реагенттердің температурасын, қысымын, шығымын бақылау және реттеу;
2.2.8 бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне байланысты вакуумдық, буды және басқа да коммуникацияларды аражабындау;
2.2.9 ТЖ негізінде сынама іріктемесін жүргізе білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 727-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1123-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1500000 Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы: 1502000 – Агрономия

2. Повышенный уровень
2.1. 141601 2 - Оператор базы по сортировке твердых бытовых отходов*
2.1.1 знать принципиальную схему технологического процесса комплексной переработки твердых бытовых отходов; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
2.1.2 знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования;
2.1.3 знает устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса;
2.1.4 поддерживать работу оборудования в заданном режиме и оценивать отклонение, выбирать способы воздействия и оперативно регулировать параметры технологических процессов;
2.1.5 регулировать скорость подачи твердых бытовых отходов на конвейер сортировки;
2.1.6 контролировать распределение потоков твердых бытовых отходов по конвейерным линиям;
2.1.7 вести контроль стадий схемы сортировки твердых бытовых отходов по показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.1.8 осуществлять диспетчерскую связь со специалистами смежных профилей.
2.2. 141602 2 - Оператор по переработке отходов*
2.2.1 знать принципиальную схему технологического процесса комплексной переработки твердых бытовых отходов; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
2.2.2 знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования;
2.2.3 знает устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса
2.2.4 поддерживать работу оборудования в заданном режиме и оценивать отклонение, выбирать способы воздействия и оперативно регулировать параметры технологических процессов;
2.2.5 уметь выявлять неполадки в работе технологического оборудования;
2.2.6 осуществлять пуск, останов и вывод на технологический режим технологического оборудования рабочего участка;
2.2.7 контролировать и регулировать температуру, давление, расход реагентов по результатам анализа и показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.2.8 перекрывать вакуумные, паровые и другие коммуникации в зависимости от показаний контрольно-измерительных приборов;
2.2.9 уметь производить отбор проб согласно ТУ.
Приложение 727
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1123
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1500000 Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1502000 – Агрономия
Квалификации:

288
АА 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау***
72
ҚА 01
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4320
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар:150203 3 - Агроном біліктілігі үшін арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (АП.01, АП.03, АП.04, АП.07 ) немесе арнаулы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 01);
150204 3 – Өсімдікті қорғау агрономы біліктілігі үшін Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (АП.01, АП.02, АП.03, АП.10) немесе арнайы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 03).
150205 3 – Агрохимик біліктілігі үшін Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан (АП.03, АП.04, АП.05, АП.08 ) немесе арнайы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 03).
Техник-зертханашы біліктілігі үшін Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (АП.01, АП.02, АП.06, АП.08 ) немесе арнайы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 06).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 730-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1226-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
Техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1500000 Ауыл шаруашылығы, ветеринария
және экология
Мамандығы: 1502000 – Агрономия

288
ПП 03
Производственная преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации:
для квалификации 150203 3 - Агроном сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.03, СД.04, СД.07 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.01);
для квалификации 150204 3 – Агроном по защите растений сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.03, СД.10) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.03);
для квалификации 150205 3 - Агрохимик сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.03, СД.04, СД.05, СД.08 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.03);
для квалификации 150205 3 - Агрохимик сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.03, СД.04, СД.05, СД.08 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.03);
для квалификации 150206 3 – Техник-лаборант сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.06, СД.08 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.06).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 730
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1126
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1500000 Сельское хозяйство ветеринария и экология
Специальность:
1502000 – Агрономия
Квалификации:

216
АА 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(ҚДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5184
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
5800
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар:
150203 3 - Агроном біліктілігі үшін арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (АП.01, АП.03, АП.04, АП.07 ) немесе арнаулы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 01);
150204 3 – Өсімдікті қорғау агрономы біліктілігі үшін Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (АП.01, АП.02, АП.03, АП.10) немесе арнайы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 03).
150205 3 – Агрохимик біліктілігі үшін Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан (АП.03, АП.04, АП.05, АП.08 ) немесе арнайы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 03).
150206 3 – Техник-зертханашы біліктілігі үшін Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (АП.01, АП.02, АП.06, АП.08 ) немесе арнайы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 06).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 731-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1227-қосымша
1502000 – "Агрономия" мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәндердің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік орыс тілі.
Кәсіптік орыс тілдің рөлі. Мамандық бойынша атаунама. Қазақ орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Болашақ мамандыққа бағдарланған мәтін бойынша әңгімелер мен сұхбат құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік, (орыс тілдерін білу және кәсіптік бағыт мәтіндерін оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану;
- өзінің кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілдерін қолдану.
БҚ 1-4
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық айналыстар және атаулар. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас, тілді дамыту.
Білімдер:
- Кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыт мәтіндерін оқу және аудару (сөздікпен), лексикалық минимумды пайдалану.
БҚ 1-4
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі.
Маман даярлаудағы дене тәрбиесінің рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесі әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене тәрбиесі және спорттық жетілдіру негіздері. Кәсіптік қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негіздері;
- адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене шынықтырудың рөлі туралы түсінік.
Іскерліктер:
- денсаулығын нығайту үшін, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға қол жеткізу, денесін шынықтыру үшін алған білімін пайдалану.

216
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5184
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
5800
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации:
для квалификации 150203 3 - Агроном сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.03, СД.04, СД.07 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.01);
для квалификации 150204 3 – Агроном по защите растений сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.03, СД.10) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.03);
для квалификации 150205 3 - Агрохимик сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.03, СД.04, СД.05, СД.08 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.03);
для квалификации 150205 3 - Агрохимик сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.03, СД.04, СД.05, СД.08 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.03);
для квалификации 150206 3 – Техник-лаборант сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.06, СД.08 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.06).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 731
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 1127
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1502000 – "Агрономия"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык.
Роль профессионального казахского языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания:
- государственного, русского языка и владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотного использования профессиональной лексики;
- применения знаний по казахскому и русскому языкам в своей профессиональной деятельности.
БК1-4
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум.
БК1-4
ОГД. 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
- представления о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека.
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.

БҚ 1-5
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
150201 2 – "Зертханашы" біліктілігі
ЖКП.01
Ботаника өсімдіктер физиологиясымен.
Цитология. Протопласт. Ядро мен жасушаның бөлінуі. Туынды протопласталар. Гистология. Меристематикалық, жамылғы және бөлінгіш ұлпалар. Органография және өсімдіктің көбеюі. Вегативті мүшелер: тамыр, сабақ, өркен, жапырақ. Репродуктивті мүшелер: гүл (жеміс, тұқым). Тозаңдану. Жеміс беру. Тұқым морфологиясы. Құрғақ және шырынды жемістер. Өсімдіктің көбеюі. Өсімдіктерді жүйелеу. Төменгі сатыдағы өсімдіктер. Жүйелеуге ену. Бактериялар, вирустар, фаги. Саңырауқұлақтар, шараналы саңырауқұлақтар, қыналар, балдырлар. Жоғары сатыдағы өсімдіктер. Бөлімдер. Өсімдіктер географиясының бөліктері, флоралық география, экономикалық география. Өсімдіктер физиологиясы, өсімдік жасушасы. Фотосинтез. Өсімдіктің тыныс алуы, өсімдіктің су режимі. Өсімдіктің тамырдан қоректенуінің физиологиялық ерекшеліктері. Өсу және даму. Өсімдік онтогенезі. Өсімдіктің қолайсыз ортаға төзімділігі. Өсімдіктер физиологиясы.
Білімдер:
- өсімдік жасушасының құрылысы, ядро мен жасушасының бөлінуі, түсті микроскоптың құрылымы және онымен жұмыс істеу тәртібі, түзілу протопластына жататын жасушаның негізгі компоненттері (қор өнімдері, вакуоль, жасушалы қабырға).
- Ұлпа туралы түсінік, өсімдіктің вегативтік (тамыр, сабақ, жапырақ, өркен), репродуктивті (гүл, жемісі, тұқымы) мүшелері, олардың макро және микроскопиялық құрылымы мен қызметтері, дамуы мен морфологиялық сипаты, фотосинтезбен байланысы; - микро және мегаспорогенездің мәні, тозаңдану, өсімдік түрлері; көбею мен өркендеуі, адамның шаруашылық қызметіндегі маңызы, отнтогенез және филогенез түсінігі, олардың байланысын, бактериялар, вирустар, балдырлар, саңырауқұлақтар және шараналы саңырауқұлақтар сипаты және олардың құрылымы, қоректену мен көбеюін, шаруашылық қызметтегі және табиғаттағы маңызы; - өсімдіктің әр түрінің айрықша ерекшеліктері, мәдени, жабайы және арамшөпті өсімдіктер;
- флора, өсімдік, фитоценоз, агрофитоценоз, флора патшалығы, көлденең және кең аймақтылық, экологиялық фактор түсініктері және олардың өсімдік өміріне тигізетін әсері. Өсімдіктің физиологиясы, фотосинтез, өсімдіктің тыныс алуы, су режимі, өсімдік қоректенуінің физиологиялық негіздері;
- өсімдік тұрақтылығын.
Іскерліктер:
- өсімдіктің морфологиялық сипатын және жүйелігін анықтайтын құралмен жұмыс істеуді, уақытша микроқұралдарды дайындауды, микроскоппен жұмыс істеуді, микропрепараттарда клетканың қор өнімін ажыратуды, өсімдік ұлпаларының байланысын мысал ретінде көрсетуді, микропрепараттарда ұлпаларды ажыратуды;
- тамыр жүйесіне, өсімдіктің әр түріне морфологиялық сипаттама беруді, тамырды өзгеруін ажыратуды және гүлдің формуласын оқуды.
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 5,

БК1-5
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины.
Квалификация: 150201 2 – Лаборант
ОПД.01
Ботаника и физиология растений.
Цитология. Протопласт. Деление ядра и клетки. Производные протопласта. Гистология. Меристематические, покровные и выделительные ткани. Органография и размножение растений. Вегетативные органы: корень, стебель, побег, лист. Репродуктивные органы: цветок (плод, семя). Опыление. Оплодотворение. Морфология семени. Плоды сухие и сочные. Размножение растений. Систематика растений. Низшие растения. Введение в систематику. Бактерии, вирусы и фаги. Грибы, слизевики, лишайники, водоросли. Высшие растения. Отделы. Элементы географии растений, флористическая география, экономическая география. Физиология растений, растительной клетки. Фотосинтез. Дыхание растений, водный режим растений. Физиологические особенности корневого питания растений. Рост и развитие. Онтогенез растений. Устойчивость растений к неблагоприятным условиям среды. Физиология растений.
Знания:
- строения растительных клеток, способов деления ядра и клетки, устройства светового микроскопа и правил работы с ним, особенностей компонентовклетки, относящихся к производным протопласта (запасные продукты, вакуоль, клеточная стенка);
- понятие ткани, вегетативных (корень, стебель, побег, лист) и репродуктивных (цветок, плод, семя) органов растений, их макро и микроскопическое строение и функции, развитие и разнообразие, морфологическую характеристику, связь с фотосинтезом;
- сущность и значения микро и мегаспорогенеза, опыления и двойного опыления, виды растений;
- понятия размножения и воспроизведения, их значение в хозяйственной деятельности человека, понятие онтогенеза и филогенеза, их связь;
- общей характеристики бактерий, вирусов, фагов, водорослей, грибов, слизевиков, лишайников, их строение, питание, размножение и распространение, их значение в природе и в хозяйственной деятельности;
- отличительных особенностей разных видов растений, культурные дикорастущие и сорные растения;
- понятий флоры, растительности, фитоценоза, агрофитоценоза, флорического царства, широтной и вертикальной зональности, экологических факторов, их влияние на жизнедеятельность растений;
- физиологии растений, фотосинтеза, дыхания растений, водного режима растений, физиологических основ питания растений;
- устойчивости растений.
Умения:
- работать с определителем систематических и морфологических характеристик растений, изготавливать временные микропрепараты, работать с микроскопами, различать запасные продукты клетки на микропрепаратах, показывать на примерах взаимосвязь растительных тканей, различать ткани на микропрепаратах;
- давать морфологическую характеристику корневых систем различных видов растений, различать видоизмененные корни, читать формулы цветков.
БК 1, БК 3, БК 5,

КҚ 3.1.1.
ЖКП.02
Егіншілік топырақтану негіздерімен.
Жердің пайда болуы құрылысы. Жер қыртысының түзілуі мен құрамы. Жер қыртысының шөгінді бетінің түзілуі. Қазақстандағы топырақ түзуші жыныстар. Топырақ және оның құнарлылығы туралы ұғым. Топырақ түзілу үрдісі және оның факторлары. Топырақ профилі және оның морфологиялық белгілері. Топырақтың минералдық бөлігінің пайда болуы және құрамы. Топырақтың классикалық құрамы. Топырақ коллоидтары. Топырақтың сіңіргіштік қабілеті мен реакциясы. Топырақтың сулы қасиеті мен су режимі. Топырақ ауа және жылу режимі. Қазақстан топырағының аймақтық сипаты мен диагностикасы. Қаратопырақты аймақ. Қызғылт топырақты аймақ және қоңыр топырақты аймақ. Сұр топырақты және сұр-қоңыр топырақты аймақ. Интроаймақтық топырақ. Сор тапырақты жерлер. Сортаң жерлер. Кермекті сұр тапырақты жерлер. Өзен аңғарлары мен таулы аймақтардағы топырақ. Құм. Топырақ карталары мен картограммалары. Өсімдікдіктердің өмір сүру факторлары мен егіншілік аймақтары. Қарқынды егіншіліктегі топырақ құнарлығының ұдайы өндірісі. Арам шөптердің биологиялық ерекшеліктері, жіктелуі және олармен күресу шаралары. Ауыспалы егіс және оның агрономиялық маңызы. Ауыспалы егістің жіктелуі мен сұлбалары. Топырақты өңдеудің ғылыми негіздері. Ауыл шаруашылық дақылдарына топырақты өңдеу жүйесі. Егіс жұмыстары негізгі түрлерінің сапасын бақылау.
Білімдер:
- минерология, геология және топырақтанудың бір бірімен байланысын;
- Қазақстан террито риясында топырақ құралу процесінің құнарлығы; топырақ профилінің құралуы және оның шығу тегін; топырақтың қасиеті және оның маңызын; топырақтың заңдылығы мен жіктелуін; Қазақстандағы топырақтың орналасуы мен оның факторларын; топырақ картасы және картограмма;
- жер шаруашылығының ғылыми негіздері; жер шаруашылығының заңдары мен оларды тәжірибеде қолдану;
- арамшөптердің биологиялық ерекшеліктері және олармен күресу шаралары; -ауыспалы егіс түсінігі және оның маңызын. ауыспалы егістің түрлері мен артықшы лығын;
- топырақты өңдеу жүйесінің маңызын; әр түрлі дақылдарға топырақты өңдеу әдістері мен тәсілдерін;
- эрозия туралы және оның болу себептерін. эрозиямен күресу шараларын;
- жер шаруашылығы жүйесінің маңызын, мәнін және мақсатын; жер шаруашылығының негізгі зенолары мен оны игеру жолдарын.
Іскерліктер:
- топырақты дұрыс пайдалану, оның кұнарлылығын көтеру, мелиоративтік және мәдениет-техникалық шараларды өткізу, топырақты танаптық зерттеу материалдарын камералық және лабораториялық өндеуластанған танаптың картасын кұру, ауыспалы егісті енгізу және меңгеру, танаптық жұмыстар сапасын бақылауды жүзеге асыру, егіншіліктің топырақ қорғау жүйесін дайындау.
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 5,
КҚ 3.1.3;
КҚ 3.1.5.
ЖКП.03
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Өрт қауіпсізідігі. Жабдықтардың жіктелуі: белгілері, қолданылу қағидаттары, құрылысының ерекшеліктері, таңдау белгілері, қауіпсіздік ережесін пайдалану; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база;
өндірістік жарақаттану және аурулар; еңбек жағдайларына ықпал ететін әсерлер; еңбекті қорғау бойынша шаралар; қауіпсіздік техникасы: сақтандыру түрлері, құралдары және шаралары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтер; -қауіпсіздік техникасы;
- электрлік қауіпсіздік негіздері;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы мен санитария ережелерін сақтау;
- электрлік қауіпсіздік сақтау;
- өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ5,
КҚ 3.1.3.
ЖКП.04
Қоршаған ортаны қорғау.
Экология негіздері: экология туралы ұғым, экологиялық факторлар және оргаҒнизмдер. Популяция, биоцеҒноз, экожүйе. Биосфера және адам. АгробиоцеҒноздар. Қоршаған табиғи ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану. Ауыл шаруашылық өндірісін қоршаған ортаны қорғаудың осы заманғы мәселелері. Атмосфералық ауаны, жерді және жер қойнауын, су ресурстарын, өсімдіктер және жануарлар дүниесін қорғау. Қазақстан Республикасындағы қоршаған табиғи ортаны қорғауды ұйымдастыру. Халықаралық ынтымақтастық.
Білімдер:
- экология туралы ұғым; осы заманғы экологияның құрылымы туралы; экологияның даму тарихы; аутэкология туралы; демэкология, синэкология және биосфера туралы; экологиялық факторлар және олардың жіктелуі туралы;
- орта факторлары туралы; популяция, қауымдастық және биоценоз туралы; экологиялық жүйелер және олардың жіктелуі туралы;
- биогеохимиялық циклдар туралы;
- экологиялық сукцессиялар туралы; В. И. Вернадскийдің биосфера туралы ілімі жөніндегі; биосферадағы тірі заттардың қызметтері туралы;
- негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық зат айналымы туралы;
- биотехносфера мен ноосфера туралы;
- биосфера эволюциясы туралы.
Іскерліктер:
- табиғатты қорғау қызметінің, агроэкологияның экологиялық мәселелерін шешу; негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық зат айналымын анықтау;
- экологиялық факторларды және олардың тірі организмдерге ықпалын анықтау;
- экожүйелердің өнімділігін анықтау, табиғатты қорғау қызметі бойынша шараларды жүргізу, қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік құжаттарды қолдану.
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 5
КҚ 3.1.5.
ЖКП.05
Өсімдіктерді қорғау.
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянкестері мен аурулары туралы жалпы мәліметтер. Жалпы энтомология жөніндегі негізгі ұғымдар. Жалпы фитопатология және өсімдік иммунитеті жөніндегі негізгі ұғымдар. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестерімен күресудің әдістері. Агротехникалық, биологиялық, механикалық, физикалық күрес әдістері. ХиҒмиялық күрес әдістері, пестицидтермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары және қорғау құралдары. Өсімдіктер каҒрантині. Өсімдіктерді қорғаудың кешенді (интеграцияланған) шаралары туралы ұғым. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері және мен қорғау шараларының жүйесі. Көп улы зиянкестер және олармен күрес. Дәнді дақылдардың аурулары мен зиянкестері және олардан қорғау шараларының жүйесі. Астық және оның сақтау кезіндегі оның өнімдерінің зиянкестері және олармен күрес шаралары. Бұршақты, техникалық дақылдардың, қант қызылшасы, картоп, көкөніс, жемісті және жидекті дақылдардың аурулары мен зиянкестері және оларды қорғау шараларының жүйесі. Сақтау кезіндегі көкөніс пен картоп аурулары және олармен күресу шаралары. Орман және егіс қорғау екпелерінің зиянкестері мен аурулары және олармен күрес шаралары.
Білімдер:
- насекомдардың, кенелердің, нематодтардың және кеміргіштердің морфологилық және анатомиялық құрылысы, жүйелеу қағидаты және жіктелуі, насекомдар дамуының биологиялық ерекшеліктері,насекомдар басты отрядтарының сипаттамасы;
- зиянкестерге әсер ететін экологиялық факторлар.
- өсімдік ауруларының жіктелуі және аурулардың себептері, паразит және оның түрлері;
- өсімдіктің жұқпалы ауруларын туғызатын морфологиялық, биологиялық, экологиялық микроорганизмдер және олардың жүйелігі, өсімдіктерді зиянкестерден қорғаудың негізгі әдістерін және құралдарын;
- пестицидтермен жұмыс істеу кезінде қорғану шаралары мен құралдары, көп улы зиянкестердің көптараған түрлері, олардың биологиясы, олармен күресу шаралары; ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерінің көп тараған түрлері, таралуы, зиякестігі, биологиясы, ауыл шаруашылық дақылдарының аурулар түрлерін және олармен күресу шаралары;
- арамшөптермен күресу жолдары, тұқымдардың ауруға шалдыққандығын сараптаутәсілдері;
- ауылшаруашылық да қылдарының зиякестерінің түрлері және олардың өнімдерін сақтау кезінде қайта өңдеу, күресу шаралары;
- көшеттер мен егістікті қорғау ормандарының негізгі аурулары мен зиянкестері.
Іскерліктер:
- жәндіктердің жас фазалары, типтері, гербаридің зақымдануы, материалдар арқылы отрядтарын анықтау; жәндіктерді, нематодтарды, кенелерді, кеміргіштерді сыртқы құрылысы бойынша ажырата білу;
- өсімдіктің ауруға төзімділігін анықтау,аурулардың негізгі түрлерін анықтау,ауру туғызғыштар тобының әр түрлілігіне микроскопиялық дайындау;
- пестицидтердің мөлшерін анықтау,өсімдікті өңдеу үшін сұйық заттар дайындау;
- ауылшаруашылықтағы көпулы зиянкестерді морфологиялық және зақымдану мөлшеріне қарай анықтау, ауру туғызғыштарының меңгерудің микрос копиялық құралдарын дайындау, зиянкестермен және аурулармен күресу кезінде алдын алу шараларын жүргізу.
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 5
КҚ 3.1.5.
ЖКП.06
Тұқым шаруашылығы.
Цитология негіздері. Жасуша және оның компоненттері. Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік. Полиплоидиялар туралы ұғым. Тұқым қуалаушылық коды. Сұрып туралы ұғым. Түрлері, маңызы. Ауыл шаруашылық дақылдары селекциясының негізгі материалдары. Селекциялық жұмыстағы қағидаттар мен негізгі бағыттар. Түр ішіндегі және алыстан гибридтеу. Өсімдіктер селекциясында полиплоидты, гаплодты және мутагенезді пайдалану. Өсімдіктер селекциясындағы гетерозис және оны пайдалану. Іріктеу әдістері. Селекциялық маҒтериалды бағалау. Селекциялық үрдісті ұйымдастыру және оны меңгеру техникасы. Тұқым шаруашылығының міндеттері және даму тарихы. Сұрып жаңарту. Сұрып алмастыру. Өнеркәсіптік негіздегі тұқым өндірісі. Егіс дақылдарының тұқым шаруашылығындағы мемлекеттік сұрыптық және тұқымдық бақылау. Егіс дақылдарының тұқым шаруашылығы. Бақша және көкөніс дақылдарының тұқым шаруашылығы.
Білімдер:
- цитология негіздері;
- жасуша және оның компоненттері;
- тұқым қуалаушылық және өзгергіштік;
- сұрыптардың маңызы және селекциялық үрдістің негізгі бағыттары;
- селекция әдістері және будандастыру түрлері, селекция материалдарын бағалау;
- гетерозис туралы түсінік және оның заңдылықтары;
- тұқымшараушылығын ғылыми ұйымдастыру, іздеу, тұқымдарды өндіру.
Іскерліктер:
- тұқымдарды өндіру бойынша селекция үрдістерін ұйымдастыру.
БҚ 2,
БҚ 5;

ПК 3.1.1.
ОПД.02
Земледелие с почвоведением.
Происхождение и строение Земли. Образование и состав земной коры. Образование поверхности отложений земной коры. Почвообразующие породы на территории Казахстана. Понятие о почве и ее плодородии. Почвообразовательный процесс и его факторы. Почвенный профиль и его морфологические признаки. Происхождение и состав минеральной части почвы. Классический состав почвы. Почвенные коллоиды. Поглотительная способность и реакция почвы. Водные свойства и водный режим почвы. Воздушный и тепловой режимы почвы. Зональная характеристика и диагностика почвы Казахстана. Черноземная зона. Каштановая зона и зона бурых почв. Зона серозема и серобурых почв. Интрозональные почвы. Солончаки. Солонцы. Солоди. Почвы речных долин и горных областей. Пески. Почвенные карты и картограммы. Факторы жизни растений и зоны земледелия. Воспроизводство плодородия почвы в интенсивном земледелии. Биологические особенности и Классификация сорняков и меры борьбы с ними. Севообороты и их агрономическое значение. Классификация и схемы севооборотов. Научные основы обработки почвы. Система обработки почвы под сельскохозяйственные культуры. Контроль качества основных видов полевых работ.
Знания:
- взаимосвязи почвоведения, геологии и минералогии;
- почвообразующих процессов на территории Казахстана. почвы, ее плодородия;
- формирования почвенных профилей и их происхождение;
- свойств почвы и их значения;
- закономерностей и классификации почвы. расположения почв на территории Казахстана и их факторов;
- карты почв и картограммы;
- научных основ земледелия;
- законов земледелия и использования их на практике;
- биологических особенностей сорняков и мер борьбы с ними. понятия севооборота и его значения;
- видов и предшественников севооборотов;
- значения системы обработки почвы. примов и способов обработки почвы под различные культуры;
- об эрозии и причинах вызывающих ее;
- мер борьбы с эрозией;
- сущности, целей и задач системы земледелия.
-основных звеньев земледелия и путей освоения.
Умения:
- правильно использовать почву, повышать ее плодородие, проводить мелиоративные и культурно-технические мероприятия, полевое обследование, камеральные и лабораторные обработку материалов и почвенных растений, составлять карту засоренности полей, внедрять и осваивать севооборот, осуществлять контроль качества полевых работ, разрабатывать почвозащитную систему земледелия, делать анализ системы земледелия.
БК 2, БК3, БК5, ПК 3.1.3;
ПК 3.1.5.
ОПД.03
Охрана труда и техника безопасности
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- общих сведений о производственной санитарии;
- техники безопасности;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
- соблюдать технику безопасности и правила санитарии;
- соблюдать электробезопасность;
- оказывать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность.
БК5,
ПК 3.1.3.
ОПД.04
Охрана окружающей среды.
Основы экологии: понятие об экологии, экологические факторы и организмы. Популяция, биоценоз, экосистема. Биосфера и человек. Агробиоценозы. Охрана окружающей природной среды и рациональное использование природных ресурсов. Современные проблемы охраны окружающей среды в сельскохозяйственном производстве. Охрана атмосферного воздуха, земель и недр, водных ресурсов, растительного и животного мира. Организация охраны окружающей природной среды в Республике Казахстан. Международное сотрудничество.
Знания:
- понятий об экологии; о структуре современной экологии; истории развития экологии;
- об аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
- об экологических факторах и их классификации;
- о факторах среды;
- популяции, сообществе и биоценозе;
- об экологических системах и их классификации;
- о биогеохимических циклах;
- об экологических сукцессиях;
- об учении В. И. Вернадского – о биосфере;
- о функциях живого вещества в биосфере;
- о биогеохимическом круговороте основных химических элементов;
-о биотехносфере и ноосфере;
- об эволюции биосферы.
Умения:
- уметь решать экологические проблемы природоохранной деятельности, агроэкологии;
- определять: биогеохимические круговороты основных химических элементов;
- экологические факторы и их влияние на живые организмы;
- продуктивность экосистем, проводить мероприятия по природоохранной деятельности, применять нормативные документы по охране окружающей среды.
БК 2, БК 3, БК 5
ПК 3.1.5.
ОПД.05
Защита растений.
Общие сведения о вредителях и болезнях сельскохозяйственных культур. Основные понятия об общей энтомологии. Основные понятия об общей фитопатологии и иммунитете растений. Методы борьбы с вредителями и болезнями сельскохозяйственных культур. Агротехнический, биологический, механический и физический методы борьбы. Химический метод борьбы, меры безопасности и защитные средства при работе с пестицидами. Карантин растений. Понятие об интегрированной защите растений. Вредители и болезни сельскохозяйственных культур и система защитных мероприятий. Многоядные вредители и борьба с ними. Вредители болезни зерновых культур и система защитных мероприятий. Вредители зерна и продуктов ее переработки при хранении и меры борьбы с ними. Вредители и болезни бобовых, технических культур, сахарной свеклы и картофеля, овощных, плодовых, ягодных культур и система защитных мероприятий. Болезни овощей и картофеля при хранении меры борьбы с ними. Вредители и болезни лесных полезащитных насаждений и меры борьбы с ними.
Знания:
- морфологического и анатомического строения, принципов систематики и классификации насекомых, клещей, слизней, нематод,грызунов,биологических особенностей развития насекомых, характеристик главнейших отрядов насекомых;
- экологических факторов, оказывающих воздействие на вредителей;
- причин, вызывающих болезни растений, классификации болезней, о паразитизме и его формах;
- морфологии, биологии, экологии и систематики групп микроорганизмов, вызывающих инфекционные болезни растений;
- основных методов и средств защиты растений от вредных организмов, мер безопасности и защитных средств при работе с пестицидами;
- видового состава распространения многоядных вредителей, вредности и мер борьбы с ними, видового состава, распространения, вредоносности, биологии вредителей сельскохозяйственных культур, видов болезней сельскохозяйственных культур и системы борьбы с ними;
- борьбы с сорняками. методов экспертизы семян на зараженность болезнями;
- видового состава вредителей сельскохозяйственных культур и продуктов их переработки при хранении и мер борьбы с ними;
- основных вредителей и болезни саженцев и лесных полезащитных растений.
Умения:
- определять отряды насекомых по взрослой и личинистой фазам, типы повреждений по гербариям, натуральным образцам, фиксированному материалу;
- различать по внешнему строению клещей, нематод, слизней и грызунов;
- определять иммунитет растений к болезням,определять основные типы болезней;
- готовить микроскопические препараты различных систематических групп возбудителей болезней;
- производить расчеты норм расхода пестицидов по действующему веществу и препарату, готовить рабочие жидкости для обработки растений;
- определять многоядных вредителей сельскохозяйственных культур по морфологическим признакам и характеру повреждений растений, составлять фенокалендарь;
- готовить микроскопические препараты изучаемых возбудителей болезней, проводить профилактические и истребительные мероприятия при борьбе с вредителями и болезнями.
БҚ 2, БҚ 3, БҚ 5
КҚ 3.1.5.
ОПД.06
Основы семеноводства.
Основы цитологии. Клетка и ее компоненты. Наследственность и изменчивость. Понятие о полиплоидии. Код наследственности. Понятие о сорте. Виды, значение. Основные материалы селекции сельскохозяйственных культур. Принципы и основные направления в селекционной работе. Внутривидовая и отдаленная гибридизация. Использование полиплоидии, гаплодии и мутагенеза в селекции растений. Гетерозис и его использование в селекции растений. Методы отбора. Оценка селекционного материала. Организация и техника селекционного процесса. Задачи и история развития семеноводства. Сортообновление. Сортосмена. Производство семян на промышленной основе. Государственный сортовой и семенной контроль в семеноводстве полевых культур. Семеноводство полевых культур. Семеноводство бахчевых и овощных культур.
Знания:
- основы цитологии;
- клетки и ее компонентов;
- наследственности и изменчивости;
- значения сорта, принципов и основных направлений селекционного процесса;
- методов селекции и типов скрещивания, оценки селекционного материала;
- понятия о гетерозисе и его закономерностях;
- научной организации семеноводства, производства семян на промышленной основе.
Умения:
- организовывать селекционные процессы по производству семян.
БК 2, БК 5;

КҚ 3.1.2.;
КҚ 3.1.4.
ЖКП.07
Агрохимия.
Өсімдіктің химиялық құрамы мен өнімнің сапасы. Өсімдіктің қоректенуі. Топырақтың құрамы және сіңіргіштігі. Топырақтың құнарлылығының тиімділігі. Қазақстандағы негізгі топырақ түрлерінің агрохимиялық сипаты. Тыңайтқыштардың жіктелуі, олардың Қазақстанда шығарылуы мен пайдалануын. Азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар және кешенді тыңайтқыштар. Минералды тыңайтқыштарды қолдану технологиясы. Органикалық тыңайтқыштар және оларды қолдану технологиясы. Тыңайтқыштар жүйесінің құрылымының негізгі принциптері. Ауыл шаруашылық дақылдарын қарқынды өсіруде және қоршаған ортаны қорғау кезінде тыңайтқыштарды қолдану. Ауыспалы егіс кезінде тыңайтқыштардың жүйесі. Ауыл шаруашылығындағы кешенді агрохимиялық қызмет көрсету жүйесі. Агрохимиялық зерттеу әдістері.
Білімдер:
- ауыл шаруашылық дақылдарының химиялық құрамының ерекшеліктерін және оның өнім сапасына тигізетін әсері;
- өсімдіктердің қоректенуінің негізгі элементтерінің рөлі және олардың ауыл шаруашылық дақыл дарының құралуындағы қажеттілігі, өсімдік қоректенуінің химиялық диагностика негіздері;
- ауыл шаруашылық дақылдарына гипстеудің әсерін және тыңайтқыштың тиімділігі, минералды тыңайтқыштардың жіктелуі және олардың сапасына қойылатын стандарт талапатары;
- азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар, кешенді тыңайтқыштар және Қазақстандағы олардың ассортименті, оларды алу тәсілдері. минералды тыңайтқыштардың негізгі түрлерінің ерекшеліктері, қасиеті, құрамы және топырақпен байланыс тылығы, минералды тыңайтқыштарды енгізу дің, босатудың, сақтаудың және тасымалдаудың ережелері, тыңайтқыш тардың сапасын төмендетпеу шаралар жүйесі;
- минералды, органикалық тыңайт қыштарды қолдану кезінде табиғатты қорғау бойынша шараларды және техника қауіпсіздігі;
- органикалық тыңайтқыштың маңызын, мәнін, құрамын және оны енгізу тиімділігін, сақтау ережесі. Органкиалық тыңайтқыштарды қолда натына аудандар ды сидераттарды қолдану тәсілдері;
- органикалық тыңайтқыштарды пайдалану тиімділігі және технологиясы;
- тыңайтқыштар жүйесінің міндеттері, тыңайтқыш тардың мөлшерін анықтау, тыңайтқыштарды енгізу тәсілдері.
Іскерліктер:
- сыртқы белгілері және өсімдік диагностикасының "Экспресс–әдіс" нәтижелері бойынша ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі қоректену бөліктерімен қамтылуын анықтау;
- талдау жасау кезінде техника қауіпсізідігін сақтай отырып, зертхана құралдарын дұрыс қолдана білу;
- ЭЕМ қолдана отырып жобалы құжаттарды құрастыру үшін шығыс материалдарын дайындау;
- минералды тыңайтқыштарды қолданудың тиімділігін анықтау;
- тыңайтқыштарды дұрыс енгізу мен сақтауды ұйымдастыру;
- агрохимиялық талдау бойынша органикалық тыңайтқыштың сапасын анықтау;
- қалыпты тыңайтқыш мөлшерін анықтау.
БҚ2,
БҚ3;
БҚ4;
БҚ5;

ПК 3.1.2.;
ПК 3.1.4.
ОПД.07
Агрохимия.
Химический состав растений и качество урожая. Питание растений. Состав и поглотительная способность почв. Потенциальное и эффективное плодородие почв. Агрохимическая характеристика основных типов почв в Казахстане. Гипсование солонцовых почв и используемые материалы. Классификация удобрений, их производство и применение в Казахстане. Азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные
удобрения. Технология применения минеральных удобрений. Органические удобрения, технология их применения. Основные принципы построения системы удобрений. Применение удобрений при интенсивных технологиях возделывания сельскохозяйственных культур и охрана окружающей среды. Система удобрений при севооборотах. Система комплексного агрохимического обслуживания сельского хозяйства. Методы агрохимических исследований.
Знания:
- особенностей химического состава важнейших сельскохозяйственных культур и его влияния на качество продукции;
- роли основных элементов питания в жизни растений и потребности в них для формирования урожая сельскохозяйственных культур, основ химической диагностики питания растений;
- классификации солонцов по содержанию натрия и глубине залегания солонцового горизонта, условия эффективного применения гипса для улучшения солонца, влияния гипсования на урожай сельскохозяйственных культур и эффективность удобрений;
- классификации минеральных удобрений и требований стандартов к их качеству, азотных, фосфорных, калийных удобрений, микроудобрений, комплексных удобрений, их ассортимента в Казахстане, способов получения;
- состава, свойства, взаимодействие с почвой, особенностей применения основных форм минеральных удобрений;
- требований стандартов к их качеству;
- правил хранения, отпуска, транспортировки и подготовки к внесению минеральных удобрений, системы мероприятий по предотвращению потерь и снижению качеств удобрений, техники безопасности и мероприятий по охране природы при применении минеральных, органических удобрений;
- значения, состава, способов рационального хранения, норм, сроков и об эффективности внесения органических удобрений, значения и районов применения органических удобрений;
- способов использования сидеритов;
- технологии и об эффективности использования органических удобрений;
- задач системы удобрений, рринципов подхода к определению нормудобрений,
способов внесения удобрений.
Умения:
- определять по внешним признакам и результатам "Экспресс – методом" растительной диагностики обеспеченность сельскохозяйственных культур основными элементами питания;
- правильно использовать ла
бораторное оборудование с соблюдением правил безопасности труда при проведении анализов;
- рассчитывать нормы гипса для химической мелиорации солонцовых почв;
- подготавливать исходный материал для составления проектно-сметной документации с использованием ЭВМ.
- распознавать, определять эффективность применения минеральных удобрений;
- организовать правильное хранение и внесение удобрений;
- оценивать качество органических удобрений по результатам агрохимических анализа;
- определять и корректировать рекомендуемые нормативные дозы удобрений.
БК2, БК3; БК4; БК5;

КҚ 2.1.2.;
КҚ 2.1.5.
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Өсімдік шаруашылығы.
Өсімдіктер және олардың өмір сүру жағдайлары, оларды реттеу тәсілдері. Топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері, топырақ түзілу үрдісі. Арамшөптер және олармен күрес. Ауыспалы егіс. Топырақты өңдеу (топырақты өңдеудің міндеттері, амалдары және жүйелері, топырақты эрозиядан қорғау). Егіншіліктің аймақтық жүйелері. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері, олармен күрес әдістері. Тыңайтқыштар және оларды қолдану. Егіс, көкөніс және жеміс дақылдарының ботаникалық және биологиялық ерекшеліктері. Сұрыптар. Гибридтер. Тұқым себу амалдары. Тұқым себу, тұқым сапасына қойылатын талаптар, тұқым себу мөлшерлері, мерзімдері және тәсілдері. Тұқым сіңіру тереңдігі, себу мен отырғызуды күту. Дақылдардың пісіп жетілу ерекшеліктері, өнім жинау мерзімдері мен тәсілдері. Суғару жағдайындағы индустриалдық, қарқынды егіп өсіру технологиясының ерекшеліктері, егіс дақылдарын егіп өсіру технологиялық картасының агротехникалық бөлімін құрастыру. Табиғи шабындық пен жайылымның маңызы. Өсімдік топтары, үстіңгі және тамырдан жақсарту амалдары. Пішен, пішендеме, сүрлем дайындау технологиясы. Өнімді бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
- өсімдіктің құрылысы,өсімдіктің табиғаттағы, адам өміріндегі маңызы;
- жабық тұқымдылардың негізгі вегетативтік мүшелерінің құрылымы, жабық тұқымдылардың репродуктивтік мүшелерінің құрылысы, тұқым және жеміс түзілу үрдісі;
- топырақ түзілуі;
- топырақтың негізгі типтерінің құрамы, құрылысы және қасиеттері;
- топырақ құнарлылығын жақсарту мен сақтау амалдары;
- арамшөптердің биологиялық ерекшеліктері мен жіктелуі;
- арамшөптермен күрес шаралары;
- дақылдар алмасуы;
- егіс алқаптарының құрылымы;
- ауыспалы егісті салу қағидаттары;
- топырақты өңдеудің ғылыми негіздері, міндеттері және амалдары;
- жаздық және күздік дақылдар астындағы топырақты өңдеу жүйелері;
- жерді өңдеу ерекшеліктері;
- ауыспалы егістегі топырақты өңдеу жүйесі;
- топырақтың құрамы, қасиеттері, өзара ықпалдасуы және органикалық тыңайтқыштарды қолдану ерекшеліктері;
- ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі зиянкестері мен аурулары;
- тірі организмдердің түрлік құрамы;
- зиянкестердің зақымдау және аурулардың жұқтыру типтері;
- ауыл шаруашылық дақылдарын суғару тәсілдері, мерзімі және мөлшерлері;
- мал азықтық дақылдардың морфологиялық белгілері.
Іскерліктер:
өсімдікке морфологиялық талдау жүргізу, анықтауыштың көмегімен өсімдікті анықтау;
- өсімдіктің шаруашылық құндылығын анықтау;
- Практикалық жұмыста агрометериологиялық ақпаратты пайдалану;
- топырақтағы қара шірік құрамын анықтау, - топырақтың механикалық құрамы, сіңіргіштік қабілеттері және реакциялары;
- тыңайтқыш сіңіру мөлшерін есептеу;
- негізгі таралған зиянкестер мен ауруларды тану;
- зиянкестермен және аурулармен күрес шараларын ұйымдастыру;
- орташа үлгі іріктеуді жүргізу;
- тұқымға құжаттар рәсімдеу, тұқымның себу сапасын анықтау, суғару мөлшерін есептеу және суғару кестелерін құрастыру;
- ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсірудің қарқынды технологиялары бойынша технологиялық карталар құрастыру;
- тұқымы мен өскіні бойынша көкөніс дақылдарының негізгі түрлерін ажырату;
- ауыл шаруашылық дақылдарының морфологиялық белгілерін ажырату;
- жеміс дақылдарының аудандастырылған сұрыптарын тану.
БҚ2;
БҚ6;
БҚ9;
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.6.
АП.02
Жеміс-көкөніс шаруашылығы.
Көкөніс шаруашылығы. Көкөніс дақылдарының жіктелуі мен биологиялық ерекшеліктері. Қорғаулы грунт ғимаратының құрылысы мен жылыту. Ашық және қорғаулы грунттарда көкөніс дақылдарын өсіру. Ашық грунттағы ауыспалы егіс және қорғаулы грунттағы дақыл алмасуы. Жеміс шаруашылығы. Жеміс дақылдарының биологиялық ерекшеліктері мен морфологиялық белгілері. Жеміс дақылдарын отырғызу материалын өсіру технологиясы. Жеміс бағын отырғыза бастау. Жас және жеміс беретін баққа күтім жасау. Жидекті дақылдар. Көкөніс пен жемістерді сақтау мен қайта өңдеу. Көкөністер мен жемістерді сақтау және қайта өңдеудің қарапайым тәсілдері.
Білімдер:
- көкөніс дақылдарының жіктелуі, көкөніс дақылдарын қарқынды өсіру жолдары;
- жеміс-жидек дақылдарының ерекшеліктері;
- отырғызу материалын өсіру технологиясы және оларды көбейту әдістері; - бақ отырғыза бастаудың өнеркәсіптік технологиясы;
- көкөністерді, жеміс пен жидектерді өңдеу және сақтау технологиясы.
Іскерліктер:
- әр түрлі ауыспалы егіс пен дақыл алмасуын құрастыру;
- жас және жеміс беретін бақты күтіп баптау, жидектіктерді отырғызу мен күту.
БҚ2;
БҚ6;
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.6.
АП.03
Ауыл шаруашылығын механикаландыру және электрлендіру.
Тракторлар, іштен жанатын қозғалтқыштар туралы негізгі мәліметтер. Іштен жанатын қозғалтқыштардың тетіктері мен жүйелері. Ауыл шаруашылық машиналары. Топырақтың негізгі, беткі қабатын өңдеуге және өсімдіктерді күтіп баптауға және топырақты қопсытуға арналған машиналар мен қондырғылар. Себу және отырғызу машиналары, тыңайтқыш сіңіруге арналған машиналар, ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптермен күреске арналған машиналар. Ауыл шаруашылық дақылдарын жинауға арналған машиналар. Астықты жинаудан кейінгі өңдеуге арналған машиналар. Ауыл шаруашылық машиналарын талап етілетін агротехникалық жұмыс тәртібіне дайындау. Машина-трактор паркін пайдалану. Машиналарды өндірістік техникалық пайдалану. Машина-трактор паркі құрамын есептеу, машиналарға техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау. Ауыл шаруашылық өндірісін механикаландыру мен автоматтандыру. Ауыл шаруашылығындағы электрлік қондырғыларды автоматты басқару аппараттары. Өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді электрлендіру және автоматтандырудың жарықтандыру және сәулелендіру қондырғылары. Мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді механикаландыру мен автоматтандыру. Сумен жабдықтауды, мал азығын дайындау мен үлестіруді, сиыр сауыны мен сүтті алғаш өңдеуді, қой қырқу мен тоғытуды, көң шығаруды механикаландыру, электрлендіру және автоматтандыру. Мал шаруашылық фермаларындағы микроклимат пен жылыту. Ауыл шаруашылық өндірісіндегі жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- тракторлар мен автомобильдердің жалпы құрылысы мен жіктелуі;
- қозғалтқыштардың жалпы құрылысы мен негізгі қағидаттары; кривошипті-шатунды және газ таратқыш тетіктердің құрылысы мен жұмысы және оларды реттеу;
- қоректену және майлау жүйесінің жұмысы мен құрылымы;
- қозғалтқыштарды іске қосу мен суыту жүйесі, тракторлар мен автомобильдердің электроқұрылғысы, тракторлар мен автомобильдердің басқару органдары мен жүргізу бөлігі;
- тракторлар мен автомобильдердің техникалық пайдалану ережелері.
Іскерліктер:
- шатунды механизмді жинау және шашу.
- газ тарату механизмін шашу және жинауды, газтарату механизмін реттеу;
- форсункалардың жағдайын тексеру, майды тарату қысымын анықтау, қалыпты қысымға форсунканы реттеу;
- майлау жүйесінің клапандарын реттеп, жұмыс істеуі,
майлау цетрофигураның реактивті жұмыс істеуін тексеру;
- қозғалтқыштың магнето және тарату құрылғылары, магнетоның байланысын;
- аспалы соқа мен тұтас өңдейтін қопсытқыштарды, дән сепкіштерді жұмысқа дайындау.
- сошниктерді берілген егіс тереңдігіне қою, талап етілетін тұқым себу, минералдық тыңайтқыштарды сіңіру қалпына, астық жинайтын комбайн дестелегішінің тетіктерін жұмысқа дайындау және ретке келтіру;
- астық жинайтын комбайнның бастырғышын жұмысқа дайындау және бастырғыш аппараттарды ретке келтіру, астық жинайтын комбайнды тазалап ретке келтіру.
БҚ1;
БҚ2;
БҚ6;
БҚ7;
БҚ8;
КҚ 2.1.1.
АП.04
Зертханалық жабдықтар.
Зертханалық зерттеулер техникасының міндеттері. Зертханашыға қойылатын талаптар. Зертханадағы қауіпсіздік техникасы. Химиялық ыдыс: шыны, кварц, фарфор, жоғары отқа төзімді, дистиллятор, созылмалы сөре, центрифугалар, ротатондар. Металл жабдықтар. Аспаптар. Таразылар: техникалық, техникалық шаршы, торзиондық, талдамалық, электрондық. Қыздырғыш саймандар, құрғатқыш сөре, муфельдік пеш, термостат. Мүлік: бақ, топырақ және астық сынамаларын алуға арналған, електер жиынтығы. Оптикалық саймандар: ұлғайтқыш лупалар, бикулярлар, микроскоптар және булағыш керек-жарақтар. Өлшегіш саймандар: РН-метр, отты фотометр, фотоэлектроколориметр, фотометр, хроматограф, ареометрлар, термометрлер.
Білімдер:
- зертханадағы жұмысты орындау техникасы;
- зертханада жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
- зертханалық жабдықтардың түрлері, олардың мақсаты мен техникалық сипат тамасы;
- зертханалық жабдықтарды пайдалану ережесі;
- зертханалық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аппаратураларын реттеу.
Іскерліктер:
- зертханалық жабдықтарды тексеру мен оны реттеу; зертханалық-техникалық құжаттаманы жүргізу; зертханалық жабдықтарға алдын алу шараларын жүргізу; зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қамтамасыз ету; зертханада жұмыс істеуге бөлінген уақытты ұтымды және дұрыс пайдалану.
БҚ1;
БҚ2;
БҚ6;

ПК 2.1.2.;
ПК 2.1.5.
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Растениеводство.
Растения и условия их жизни, способы их регулирования. Образование, состав и свойства почвы, почвообразовательный процесс.
Сорняки и борьба с ними. Севообороты. Обработка почвы (задачи и приемы обработки почвы, системы обработки почвы, защита почв от эрозии).
Зональные системы земледелия. Болезни и вредители сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Удобрения и их применение. Ботанические и биологические особенности полевых, овощных и плодовых культур. Сорта. Гибриды.
Приемы подготовки семян к посеву. Посев, требования к качеству семян, нормы высева семян, сроки посева, способы посева. Глубина заделки семян; уход за посевами и посадками. Особенности созревания культур, сроки и способы уборки. Особенности индустриальной, интенсивной технологии возделывания при орошении, составления агротехнической части технологической карты возделывания полевых культур. Значение естественных сенокосов и пастбищ. Группы растительности, приемы поверхностного и коренного улучшения. Технология заготовки сена, сенажа, силоса. Основы программирования урожая.
Знания:
- строения растений, значений растений в природе,жизни человека; - структуры основных вегетативных органов покрытосеменных, строения репродуктивных органов покрытосеменных, процесса образования семян и плодов;
- почвообразование;
- состава, строения и свойства основных типов почв;
- приемов улучшения и сохранения плодородия почвы;
- биологических особенностей и классификации сорняков;
- мер борьбы с сорными растениями;
- чередования культур;
- структуры посевных площадей;
-принципов построения севооборотов;
-научных основ, задач и приемов обработки почвы;
- системы обработки почвы под яровые и озимые культуры;
- особенностей обработки земель;
- системы обработки почвы в севооборотах;
- состава, свойств, взаимодействия с почвой и особенностями применения органических удобрений;
- основных вредителей и болезни сельхозкультур; - видового состава вредных организмов;
- типов повреждений вредителями и поражений болезнями;
- способов, сроков и норм поливов сельхозкультур;
- морфологических признаков кормовых культур.
Умения:
- проводить морфологический анализ растений, определять растения с помощью определителя; - определять хозяйственную ценность растений;
- использовать агрометериологическую информацию в практической работе;
- определять содержание гумуса в почве, механический состав, поглотительные способности и реакции почвы;
- производить расчет норм внесения удобрений;
- распознавать основных распространенные вредителей и болезни;
- организовывать меры борьбы с болезнями и вредителями;
- производить отбор среднего образца;
- оформлять документы на семена, определять посевные качества семян,рассчитывать поливные нормы и составлять графики поливов;
- составлять технологические карты по интенсивной технологии возделывания сельхозкультур;
- различать основные виды овощных культур по семенам и всходам;
- различать морфологические признаки сельхозкультур;
- распознавать районированные сорта плодовых культур.
БК2;
БК6;
БК9;
ПК 2.1.1;
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.6.
СД.02
Плодоовощеводство.
Овощеводство. Классификация и биологические особенности овощных культур. Устройство и обогрев сооружений защищенного грунта. Возделывание овощных культур в открытом и защищенном грунтах. Севообороты в открытом и культурообороты в защищенном грунтах. Плодоводство. Биологические особенности и морфологические признаки плодовых культур. Технология выращивания посадочного материала плодовых растений. Закладка плодового сада. Уход за молодыми и плодоносящим садом. Культура ягодников. Хранение и переработка овощей и плодов. Хранение и простейшие способы переработки овощей и плодов.
Знания:
- классификации овощных культур, устройства сооружений защищенного грунта и способов обогрева;
- ннтенсивных технологий возделывания овощных культур; - особенностей плодово-ягодных культур;
- технологии выращивания посадочного материала и способы размножения;
- промышленных технологии закладки садов, способов хранения и переработки овощей.
Умения:
- составлять различные виды севооборотов и культурооборотов;
- ухаживать за молодым и плодоносящим садом, закладывать и ухаживать за ягодниками.
БК2;
БК6;
ПК 2.1.1;
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.6.
СД.03
Механизация и электрификация сельского хозяйства.
Основные сведения о тракторах, двигателях внутреннего сгорания. Механизмы и системы двигателей внутреннего сгорания. Сельскохозяйственные машины. Машины и орудия для основной, поверхностной обработки почвы и уходу за растениями. Посевные и посадочные машины, машины для внесения удобрений, машины для борьбы с вредителями, болезнями и сорняками сельскохозяйственных культур. Машины для уборки сельскохозяйственных культур. Машины для послеуборочной обработки зерна.
Подготовка сельскохозяйственных машин к требуемому агротехническому режиму работы. Эксплуатация машинно-тракторного парка. Основы производственной технической эксплуатации машин. Расчет состава машинно-тракторного парка, планирование технического обслуживания машин. Механизация и
автоматизация сельскохозяйственного производства. Аппараты автоматического управления электроустановками в
сельском хозяйстве. Осветительные и
облучающие установки электрификации и
автоматизации производственных процессов в растениеводстве и животноводстве. Механизация и автоматизация производственных процессов в животноводстве. Механизация, электрификация и автоматизация водоснабжения, приготовление и раздача кормов, доения коров и первичной обработки молока, стрижки и купки овец, удаления навоза. Микроклимат и отопление на животноводческих фермах. Техника безопасности при выполнении работ в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
- классификации общего устройства тракторов и автомобилей;
- основных принципов работы и общего устройства двигателя;
- устройство и работы кривошипно-шатунного, газораспределительного механизмов их регулировки;
- устройства и работы системы питания и смазки;
- системы охлаждения и пуска двигателей, электрооборудования тракторов автомобилей, силовой передачи, ходовой части и органов управления тракторов и автомобилей;
- правил технической эксплуатации тракторов и автомобилей.
Умения:
- производить разборку и сборку кривошипно-шатунного механизма;
- механизма газораспре деления;
- проверять состояние форсунки, определять давление впрыска топлива, качество распыления топлива,проводить регулировку форсунки на нормальное давление впрыска;
- давления срабатывания и регулировку клапанов систем смазки, проверку работы реактивной масляной центрифуги;
- проводить установку прерывателя-распределителя и магнето на двигатели, регулировать контакты прерывателя магнето;
- подготавливать к работе навесные плуга и культиваторы сплошной обработки, зерновые сеялки.
- проводить расстановку сошников на заданную глубину посева, настройку на требуемую норму высева семян, внесения минеральных удобрений, подготовку к работе и регулировку механизмов жатки зерноуборочного комбайна;
- подготавливать к работе молотилки зерноуборочного комбайна и регулировать молотильные аппараты, регулировать очистку зерноуборочного комбайна.
БК1;
БК2;
БК6;
БК7;
БК8;
ПК 2.1.1.
СД.04
Лабораторное оборудование.
Задачи техники лабораторных исследований. Требования, предъявляемые к лаборантам. Техника безопасности в лаборатории. Химическая посуда: стеклянная, кварцевая, фарфоровая, высокоогнеупорная. Дистиллятор, вытяжной шкаф, центрифуги, ротатоны. Металлическое оборудование. Инструменты. Весы: технические, технические квадратные, торзионные, аналитические, электронные. Нагревательные приборы, сушильный шкаф, муфельная печь, термостат. Инвентарь: садовый, для взятия почвенных и зерновых проб, набор сит. Оптические приборы: лупы увеличительные, бикуляры, микроскопы и припаровальные принадлежности. Измерительные приборы: РН-метр, пламенный фотометр, фотоэлектроколориметр, фотометр, хроматограф, ареометры, термометры.
Знания:
- техники выполнения работ в лаборатории;
- техники безопасности при работе в лаборатории;
- видов лабораторного оборудования, его назначение и техническую характеристику;
- правил эксплуатации лабораторного оборудования;
- регулировки лабора торного оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
Умения:
- проводить проверку лабораторного оборудования и его регулировку;
- вести лабораторно-техническую документацию;
- проводить профилактику лабораторного оборудования;
- обеспечивать техническое обслуживание и ремонт лабораторного оборудования;
- рационально и правильно использовать время, отведенное для работы в лаборатории.
БК1;
БК2;
БК6;

КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.12;
КҚ 2.1.13.
АП.05
Практикалық іс негіздері.
Практикалық іс және оның ерекшеліктері. Далалық тәжірибе жүргізу жағдайларының ерекшеліктері, жер телімін таңдау мен дайындау. Далалық тәжірибе әдістемесінің негізгі бөліктері. Далалық тәжірибеге нұсқаларды орналастыру. Далалық экспериментті жоспарлау. Далалық тәжірибелерді отырғызу мен жүргізу техникасы. Көбею кезеңіндегі бақылау мен есепке алу. Өнімді және оның сапасын есепке алу. Далалық тәжірибе бойынша құжаттама, мәліметтерді өңдеу және есептілік. Өндірістік жағдайларда далалық тәжірибелерді дайындау.
Білімдер:
- далалық тәжірибеге қойылатын талаптар; - далалық тәжірибелердің түрлері;
- далалық тәжірибелерді жүргізу жағдайларының ерекшеліктері;
- далалық тәжірибе әдістемесінің бөліктері;
- далалық тәжірибені отырғызу нұсқаларын орналастыру әдістерінің жіктелуі;
- далалық тәжірибені отырғызу техникасы;
- далалық тәжірибедегі бақылау мен есепке алу түрлері;
- далалық тәжірибе бойынша құжаттамалардың түрлері;
- ғылыми агрономия әдістері.
Іскерліктер:
- тәжірибені жоспарлау: зерттеу мақсатын, міндеттерін,  объектілерін анықтау, эксперимент сұлбасын әзірлеу, далалық тәжірибенің оңтайлы құрылымын және оны жүргізуге арналған телімді таңдау;
- далалық тәжірибедегі отырғызуды жүргізу, Практикалық телімдегі далалық жұмыстарды жүргізу;
- бақылау мен есепке алуды жоспарлау мен жүргізу; далалық тәжірибенің құжаттамасын жүргізу, мәліметтерін өңдеу және есебін құрастыру.
БҚ1;
БҚ4;
БҚ6;
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.8;
КҚ 2.1.10.
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
150202 2 – "Технологиялық жабдықтарды реттеуші" біліктілігі
ЖКП. 01
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Өрт қауіпсізідігі. Жабдықтардың жіктелуі: белгілері, қолданылу қағидаттары, құрылысының ерекшеліктері, таңдау белгілері, қауіпсізіздікті пайдалану ережесі; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база;
өндірістік жарақаттану және аурулар; еңбек жағдайларына ықпал ететін әсерлер; еңбекті қорғау бойынша шаралар; қауіпсіздік техникасы: сақтандыру түрлері, құралдары және шаралары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтер;
- қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы мен санитария ережелерін сақтау;
- электрлік қауіпсіздік сақтау;
- өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ5,
КҚ 3.1.3.
ЖКП. 02
Сызу.
Пәннің мақсаттары мен міндеттері. Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесінің (БКҚЖ) құрылымы мен мақсаты.
Сызбаларды графикалық рәсімдеу. Проекциялық сызу. Техникалық сурет пен сызу. Бөлшектердің сызбалары мен эскиздерін орындаудың жалпы ережелері. Жинау сызбалары мен сұлбаларын оқу.
Білімдер:
- ұғымдар: сызба, эскиз, жіберу, отырғызу, кесінді, қиылысу, жалпы түр, жоғарыдан түр, бүйірден түр, мемлекеттік стандарт бойынша форматтардың көлемі, проекциялардың түрлері;
Іскерліктер:
- жазуларды орындау, контурларды сызу, жинау сызбалары мен сұлбаларын оқу, геометриялық салуларды орындау, сызбаларды ресімдеу кезінде стандарттарды пайдалану; техникалық суретті, бөлшектердің сызбаларын, эскиздерді, кесінділерді, қиылысуларды орындау.
БҚ1;
БҚ6;
БҚ9.
ЖКП. 03
Агрономия негіздері.
Ауыл шаруашылық дақылдарының өмір сүру жағдайлары және егіншіліктегі реттеу. Топырақ және оның құнарлылығы. Арамшөптер, олармен күрес шаралары. Ауыспалы егіс және оның маңызы. Топырақты өңдеу. Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянкестері мен аурулары және олармен күрес шаралары. Тыңайтқыштар және оларды қолдану. Мелиоративтік және эрозияға қарсы шаралар. Тұқым және тұқым себу. Егіншіліктің аймақтық жүйесі. Дәнді дақылдарды егіп өсіру технологиясы. Дәнді-бұршақты дақылдарды егіп өсіру технологиясы. Тамыр жемістілерді егіп өсіру технологиясы. Картопты егіп өсіру технологиясы. Майлы дақылдарды егіп өсіру технологиясы. Мал азықтық екпе шөптер. Шабындықтар мен жайылымдар. Көкөніс және жеміс дақылдарын өсіру технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Жер кодексі;
- адам өміріндегі өсімдіктің рөлі, олардың жіктелуі, көбеюі және дамуына арналған қажетті жағдайлар;
- топырақ, оның құнарлылығы, механикалық құрамы және физикалық қасиеттері туралы;
- зиянкестер мен аурулар, олармен күрес шаралары туралы;
- ауыспалы егіс және оның маңызы туралы; тыңайтқыштың маңызы, олардың ауыл шаруашылық дақылдарына ықпалы туралы;
- топырақты негізгі және себу алдындағы өңдеу амалдары, топырақты өңдеу сапасы мен оған қойылатын талаптар, тұқым сапасына қойылатын талаптар, себу тәсілдері, себу тәсілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктері туралы;
- мелиоративтік шаралар туралы;
- дақылдардың морфологиялық құрылысы мен олардың биологиялық ерекшеліктері;
- ауыл шаруашылық дақылдарын себу тәсілдері;
- ауыл шаруашылық агрегаттарымен және машиналарымен үйлесімдегі топырақты өңдеу амалдары;
- адамның қоректенуіндегі көкөніс дақылдарының маңызы; -қорғаулы грунттің негізгі түрлері;
- көшеттік әдісті қолдану;
- көкөніс, жеміс және жидек дақылдарын өсіру ерекшеліктері
Іскерліктер:
- тұқымдасы, өмір сүру жағдайлары және көбею тәсілдері бойынша өсімдіктерді ажырату;
- ауыспалы егіс сұлбасын құрастыру;
- сыртқы түрі бойынша тыңайтқышты тану, тыңайтқыш сіңіру мөлшерін есептеу;
- тұқым себу жарамдылығы мен мөлшерін есептеу;
- ауыл шаруашылық дақылдары астындағы технологиялық карталарды құрастыру;
- негізгі ауыл шаруашылық дақылдарының тұқымдарын тану.
БҚ2;
БҚ6;
БҚ7;
БҚ9;
ПК
ЖКП. 04
Электротехника негіздері.
Тұрақты токтың электр тізбектері. Электромагнетизм.
Бір фазалы айнымалы токтың электр тізбектері. Үш фазалы айнымалы токтың электр тізбектері. Электротехникалық өлшемдер мен саймандар. Трансформаторлар. Айнымалы токтың электрлік машиналары. Тұрақты токтың электрлік машиналары. Электрлік қозғалтқыштарды пайдалану. Электр жетегі және басқару аппаратурасы. Ішкі электрлік өткізгіштер. Өткізгіштер мен кабельдердің типі мен қиылысуын таңдау. Электрлік вакуумдық және иондық саймандар. Жартылай өткізгішті және фотоэлектрондық саймандар. Электрондық түзеткіштер. Электрондық күшейткіштер мен генераторлар.
Білімдер:
- айнымалы токтың үш фазалы тізбектері және оған тұтынушыларды қосу тәсілдері;
- айнымалы және тұрақты токтың электрлік машиналары, қосу және қорғау аппаратурасы; автоматика жүйесінде қолданатын қарапайым электрондық саймандар; трансформатордың құрылысы мен қолданылу қағидаты.
Іскерліктер:
электр тізбектерінің сұлбаларын құрастыру,бір фазалы және үш фазалы тұрақты токтың электр тізбектерін есептеуді орындау; тұрақты токтың қарапайым электр тізбектерінің негізгі параметрлерін анықтау; тұрақты токтың қарапайым электр тізбектерін қарапайым есептеуді, электр тізбектерінің негізгі параметрлерін өлшеуді орындау;
- электр тізбектерінің ерекшеліктерін талдау; қосылыстардың түрлерін талдау; электрлік қозғалтқыштарды басқарудың қарапайым сұлбаларын жинау;
- трансформаторлар мен электрлік қозғалтқыштарды желіге қосу; қозғалтқыштардың айналу бағытын қолдану; техникалық жабдықтарға арналған электрлік қозғалтқыштарды іріктеу.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;
БҚ 9;

ПК 2.1.3;
ПК 2.1.12;
ПК 2.1.13.
СД.05
Основы опытного дела.
Полевой опыт и его особенности. Особенности условий проведения полевого опыта, выбор и подготовка земельного участка. Основные элементы методики полевого опыта. Размещение вариантов в полевом опыте. Планирование полевого эксперимента. Техника закладки и проведения полевых опытов. Наблюдение и учеты в период вегетации. Учет урожая и его качества. Документация, обработка данных и отчетность по полевому опыту. Подготовка полевых опытов в производственных условиях.
Знания:
- требований к полевому опыту;
- видов полевых опытов;
- особенности условий проведения полевых опытов;
- особенности условий проведения полевого опыта;
- элементы методики полевого опыта;
- классификацию методов размещения вариантов закладки полевого опыта;
- технику закладки полевого опыта;
- виды наблюдений и учетов в полевом опыте; - виды документации по полевому опыту;
- методы научной агрономии.
Умения:
- планировать опыт: определять цель, задачи, объекты исследования, разрабатывать схему эксперимента, выбирать оптимальную структуру полевого опыта и участок для его проведения;
- производить закладку полевого опыта,проводить полевые работы на опытном участке;
- планировать и проводить наблюдения и учеты;
- вести документацию, обрабатывать данные и составлять отчет полевого опыта.
БК1;
БК4;
БК6;
ПК 2.1.1;
ПК 2.1.8;
ПК 2.1.10.
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация: 150202 2 –Наладчик технологического оборудования
ОПД. 01
Охрана труда и техника безопасности.
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- общих сведений о производственной санитарии;
- техники безопасности;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности;
Умения:
- соблюдать технику безопасности и правила санитарии;
- соблюдать электробезопасность;
- оказать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность.
БК5, ПК 3.1.3.
ОПД. 02
Черчение.
Цели и задачи предмета. Структура и назначение единой системы конструкторской документации /ЕСКД/.
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение. Техническое рисование и черчение. Общие правила выполнения чертежей и эскизов деталей.
Чтение сборочных чертежей и схем.
Знания:
- понятий: чертеж, эскиз, допуск, посадка, разрез, сечение, общий вид, вид сверху, с боку, размеры форматов по ГОСТу, видов проекций.
Умения:
- выполнять надписи, вычерчивать контуры, читать сборочные чертежи и схемы, выполнять геометрические построения, пользоваться стандартами при оформлении чертежей;
- выполнять техническое рисование, чертежи деталей, эскизы, разрезы, сечения.
БК1; БК6; БК9.
ОПД. 03
Основы агрономии.
Условия жизни сельскохозяйственных культур и регулирование в земледелии. Почва и ее плодородие. Сорняки, основные меры борьбы с ними. Севообороты и их значение. Обработка почвы. Вредители и болезни сельскохозяйственных культур и основные меры борьбы с ними. Удобрения и их применение. Мелиоративные и противоэрозийные мероприятия. Семена и посев. Зональная система земледелия. Технология возделывания зерновых культур. Технология возделывания зернобобовых культур. Технология возделывания корнеплодов. Технология возделывания картофеля. Технология возделывания масличных культур. Кормовые сеянные травы. Сенокосы и пастбища. Технология выращивания овощных и плодовых культур.
Знания:
- земельного кодекса Республики Казахстан;
- о роли растений в жизни человека, их классификацию, размножение и необходимые условия для развития;
- о почве, ее плодородии, механическом составе и физических свойствах;
- о вредителях и болезнях,
- о мерах борьбы с ними; - о севообороте и его значении;
- значение удобрений, влиянии их на урожайность сельскохозяйственных культур;
- приемы основной и подпосевной обработок почвы, качества и требования к обработке почвы, требования к качеству семян, способы посева, преимущества и недостатки способов посева;
- о мелиоративных мероприятиях;
- морфологическое строение культур и их биологические особенности;
- способы посева основных сельскохозяйственных культур;
- приемы обработки почвы в сочетании с агрегатами сельскохозяйственных машин;
- значение овощных культур в питании человека;
- основные виды защищенного грунта;
- для чего применяется рассадный метод;
-особенности выращивания овощных, плодовых и ягодных культур.
Умения:
- различать растения по семействам, условиям жизни и способам размножения;
- составлять схему севооборотов;
- распознавать удобрения внешнему виду, рассчитывать норму внесения удобрений;
- рассчитывать годность и норму высева семян;
- составлять технологические карты под сельскохозяйственные культуры;
- распознавать семена основных сельскохозяйственных культур.
БК2;
БК6;
БК7;
БК9;
ОПД. 04
Основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм.
Электрические цепи однофазного переменного тока. Электрические цепи трехфазного переменного тока. Электротехнические измерения и приборы. Трансформаторы.
Электрические машины переменного тока. Электрические машины постоянного тока.
Эксплуатация электрических двигателей. Электропривод и аппаратура управления. Внутренние электрические проводки. Выбор типа и сечения проводов и кабелей. Электровакуумные и ионные приборы. Полупроводниковые и фотоэлектронные приборы. Электронные выпрямители. Электронные усилители и генераторы.
Знания:
- трехфазных цепей переменного тока и способов подключения к ней потребителей;
- электрических машин переменного и постоянного тока, пусковой и защитной аппаратуры;
- простейших электронных приборов, применяемых в системе автоматики;
- устройства и принципов действия трансформатора.
Умения:
- составлять схемы электрических цепей, выполнять расчеты однофазного и трехфазного электрических цепей постоянного тока, определять основные параметры простейшие электрических цепей постоянного тока, выполнять простые расчеты цепей постоянного тока, измерения основных параметров электрических цепей, разбираться в особенностях электроцепей, разбираться в видах соединений, собирать простейшие схемы управления электродвигателями;
- подключать в сеть трансформаторы и электродвигатели, применять направления вращения двигателей, подбирать электродвигатели для технического оборудования.
БК 1;
БК 2;
БК 6;
БК 9;

КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2.
ЖКП. 05
Материалтану.
Қара металдар, түсті металдар және қоспалар. Металдарды термиялық өңдеу, қосалқы материалдар, бөлшектің бетін коррозиядан қорғау.
Білімдер:
- металдар мен және қоспалардың түрлері, химиялық және физикалық қасиеттері.
Іскерліктер:
- түрлері мен қасиеттері бойынша металдарды ажырату.
БҚ 7;
БҚ 8;
КҚ 2.2.5;
КҚ 2.2.8.
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Слесарлық-жөндеу ісі.
Слесарлық іс, өлшеу техникасы, аспаптарды толтыру, металдарды белгілеу, кесу, металдарды түзету және майыстыру, қиып кесу, металдарды құю, бұрғылау, бұрау, ою, шегелеу, қыру және сүрту, пісіру, қалайылау, құю, тоқпақтау. Жөндеу ісі, кривошипті-шатунды тетікті жөндеу, жанар-жағар май, қоректену, салқындату, майлау жүйесін, күш берілісін, жүріс бөлігін, қаңқаларды, жүктеу құрылғысын, жүргізуші алаңшасын, тасымалдағыштарды, элеваторларды және тізбектерді жөндеу. Жөндеуден кейін қозғалтқышты, доңғалақтардың жетекші және жетектелуші белдіктерін жинау, өңдеу, ретке келтіру және сынау. Топырақ өңдейтін, сепкіш, отырғызғыш, жинағыш машиналарды және өсімдіктерді қорғауға арналған машиналарды жөндеу.
Білімдер:
- слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік, техникасы, металдарды белгілеу, кесу, түзету, майыстыру, қиып кесу, құю, бұрғылау, бұрау, ою, шегелеу, қыру, сүрту, пісіру, қалайылау, құю, тоқпақтау тәсілдері.
- жөндеу жұмыстарының түрлері.
Іскерліктер:
- бөлшектердің тозу шамасы мен сипатын анықтау, сәйкес техникалық құралдарды қолдану;
- жөндеу жұмыстарын орындау, кривошипті-шатунды тетікті, жанар-жағар май, қоректену, салқындату, майлау жүйелерін, күш берілісін, жүріс бөлігін, қаңқаларды, жүктеу құрылғысын, жүргізуші алаңшасын, тасымалдағыштарды, элеваторларды және тізбектерді жөндеу;
- жөндеуден кейінгі қозғалтқышты, доңғалақтардың жетекші және жетектелуші белдіктерін жинауды, өңдеуді, ретке келтіруді және сынауды жүргізу;
- топырақ өңдейтін, сепкіш, отырғызғыш, жинағыш машиналарды және өсімдіктерді қорғауға арналған машиналарды жөндеуді орындау.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 7;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.5.
АП. 02
Ауыл шаруашылық машиналары.
Топырақ өңдейтін машиналар мен құралдар, себу және отырғызу машиналары. Тыңайтқыш сіңіргіш машиналар. Өсімдіктерді химиялық қорғауға арналған машиналар. Мал азығын дайындауға арналған машиналар. Астық жинайтын машиналар. Жүгері жинайтын машиналар. Астықты жинаудан кейінгі өңдейтін машиналар. Түйнек жемістілерді, тамыр жемістілерді және талшықты дақылдарды жинауға арналған машиналар. Көкөністерді жинауға және бақтар мен жүзімдіктердегі жұмыстарды механикаландыруға арналған машиналар.
Білімдер:
ауыл шаруашылық машиналарына қойылатын агротехникалық талаптар, жұмыс тағайыны, құрылысы және қағидаттары, техникалық сипаттамалары, машиналарға техникалық қызмет көрсету ережесі, қауіпсіздік техникасы.
Іскерліктер:
ауыл шаруашылық машиналарына қойылатын агротехникалық талаптарға сәйкес жұмысқа дайындау, ауыл шаруашылық машиналары мен қондырғыларын орнату, ретке келтіру.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 8;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.5.
АП. 03
Технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Технологиялық жабдықтардың жалпы құрылысы мен жіктелуі, басқару амалдары, негізгі тетіктердің жұмыс негіздері, технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету. Машиналар мен жабдықтарды күрделі жөндеу: жөндеу туралы жалпы мәліметтер, бөлшектер мен түйіндерді дефектілеу және жинақтау. Қолмен және механикаландырылған дәнекерлеу, пісіріп дәнекерлеу, қалтқылау. Машиналар мен жабдықтардың жинау бірліктерін жөндеу: құрастырмалар, қаңқалар және кабиналар, блок-картерлер, цилиндрлердің бастары, корпустық бөлшектер мен жамылғы қаптар, цилиндр – поршень тобындағы бөлшектер, кривошип-шатун және насостардың газ таратқыш тетіктері, сүзгілер, радиаторлар, турбокомпрессорлар, отын және гидравликалық аппаратуралар. Аккумуляторлар мен электрлік жабдықтарды күрделі жөндеу. Біліктерді, катоктарды, роликтерді, күпшектерді, дискілерді, тегершіктерді, тербеліс, жетекші доңғалақтардың және шынжыр табан буындарының айгөлектерін, рессорларды, рульдік басқару және алдыңғы белдік бөлшектерін, цилиндрлерді, гидрожүйелерді қалпына келтіру. Ауыл шаруашылық машиналары мен мал шаруашылық фермаларының жабдықтарын қалпына келтіру. Тоңазытқыш қондырғыларды, пастеризаторларды және сепараторларды, қой қырқуға арналған жабдықтарды жөндеу. Мал шаруашылық фермалары жабдықтарының электр қозғалтқыштары мен төмен вольттық қосу-қорғау аппаратураларын жөндеу.
Білімдер:
- трактордың тағайыны, типі, құрылысы, жүріс бөлігі, тарту кластары бойынша технологиялық жабдықтардың жіктелуі;
- қозғалтқыштардың жіктелуі; қозғалтқыштардың негізгі тетіктері мен жүйелері олардың тағайыны; қозғалтқыштардың техникалық сипаттамалары;
- қозғалтқыштардың жұмыс оралымдары туралы ұғым, қозғалтқыштың негізгі тетіктері мен жүйелерінің құрылысы, негізгі ақаулары және жұмысы, бөлшектердің тағайыны, өңдеу материалдары; жөндеу-қалпына келтіру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережесі;
- бөлшектер мен түйіндерді жөндеу, дефектілеу және жинақтау туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
- қозғалтқыштың, жетекші белдіктің негізгі тетіктерін жинау, шашу және ретке келтіру, қозғалтқыш жүйелері мен тетіктерінің, трансмиссия мен іліністің, беріліс қорабының, үлестіру қорабының, карданды берілістің, белдіктердің, жүріс бөлігінің, рульдік басқарудың, тежеуіш жүйесінің, кабинаның, платформаның және қосымша жабдықтардың ақауларын табу мен түзету;
- техникалық диагностиканы және ТҚ жоспарлы-сақтандыру жүйесін, бақылау және күнделікті техникалық қызмет көрсетуді, нөмірлік техникалық қызмет көрсетуді орындау;
- полимер материалдарды қолданумен пластикалық деформация бөлшектері мен қосымша жөндеу бөлшектерін қалпына келтіруді және жөндеуді жүзеге асыру;
- қалпына келтірілген бөлшектерді электрофизикалық және слесарлық-механикалық өңдеуді қолдану;
- машиналар мен жабдықтардың жинау бірліктерін жөндеу.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 7;
БҚ 9;
КҚ 2.2.1;

ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2.
ОПД. 05
Материаловедение.
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии.
Знания:
- видов, химических и физических свойств металлов, сплавов.
Умения:
- различать металлы по их видам, свойствам.
БК 7;
БК 8;
ПК 2.2.5;
ПК 2.2.8.
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Слесарно-ремонтное дело.
Слесарное дело, техника измерений, заправка инструментов, разметка, рубка металлов, правка и гибка, резание металлов, отливание металлов, сверление, зенкование, развертывание, нарезание резьбы, клепка, шабрение и притирка, паяние, лужение, заливка, запрессовка и выпрессовка.
Ремонтное дело, ремонт КШМ, ГСМ, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи, ходовой части, рам, выгружного устройства, площадки водителя, транспортеров, элеваторов и цепей. Сборка, обработка, регулировка и испытание двигателя после ремонта, ведущего и ведомого мостов колес.
Ремонт почвообрабатывающих, посевных, посадочных, уборочных машин и машин для защиты растений.
Знания:
- техники безопасности при проведении слесарно-ремонтных работ, способов разметки, рубки металлов, правки и гибки, резания металлов, отливания металлов, сверления, зенкования, развертывания, нарезания резьбы, клепки, шабрения и притирки, паяния, лужения, заливки, запрессовки и выпрессовки.
- видов ремонтных работ.
Умения:
- определять величину и характер износа деталей, применять соответствующие технические средства;
- выполнять ремонтные работы, ремонт КШМ, ГСМ, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи, ходовой части, рам, выгружного устройства, площадки водителя, транспортеров, элеваторов и цепей;
- проводить сборку, обработку, регулировку и испытание двигателя после ремонта, ведущего и ведомого мостов колес;
- выполнять ремонт почвообрабатывающих, посевных, посадочных, уборочных машин и машин для защиты растений.
БК 1;
БК 2;
БК 7;
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.3;
ПК 2.2.5.
СД. 02
Сельскохозяйственные машины.
Почвообрабатывающие машины и орудия, посевные и посадочные машины. Машины для внесения удобрения. Машины для химической защиты растений. Машины для заготовки кормов. Зерноуборочные машины. Кукурузоуборочные машины. Машины для послеуборочной обработки зерна. Машины для уборки клубнеплодов, корнеплодов и прядильных культур. Машины для уборки овощей и механизации работ в садах и виноградниках.
Знания:
- агротехнических требований, назначений, устройств и принципов работы, технических характеристик сельскохозяйственных машин, правил технического обслуживания машин, техники безопасности
Умения:
- подготавливать сельхозмашины к работе в соответствии с агротехническими требованиями, устанавливать, выполнять регулировку сельхозмашин и установок.
БК 1;
БК 2;
БК 8;
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.3;
ПК 2.2.5.
СД. 03
Техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования.
Общее устройство и классификация технологического оборудования, приемы управления, основы работы основных механизмов, техническое обслуживание технологического оборудования.
Капитальный ремонт машин и оборудования: общие сведения о ремонте, дефектация и комплектование деталей и сопряжений. Ручная и механизированная сварка, пайкосварка, наплавка. Ремонт сборочных единиц машин и оборудования: несущих конструкций, каркасов и кабин, блок-картеров, головок цилиндров, корпусных деталей и кожухов, деталей цилиндро – поршневой группы, кривошипно-шатунных и газораспределительных механизмов насосов, фильтров, радиаторов и турбокомпрессоров, топливной и гидравлической аппаратуры. Капитальный ремонт аккумуляторов и электрооборудования. Восстановление валов, катков, роликов, ступиц, дисков, шестерен, подшипников качения, ведущих колес и звеньев гусениц, рессор, деталей рулевого управления и передних мостов, цилиндров, гидросистем. Восстановление сельхозмашин и оборудования животноводческих ферм. Ремонт холодильных установок, пастеризаторов и сепараторов, оборудования для стрижки овец. Ремонт электродвигателей и низковольтной пускозащитной аппаратуры оборудования животноводческих ферм.
Знания:
- классификации технологического оборудования по назначению, типу, устройству, ходовой части, тяговых классов трактора;
- классификации двигателей, основных механизмов и системы двигателей, их назначения;
- технических характеристик двигателей, понятии о рабочих циклах двигателей, устройства, основных неисправ ностей и работы основных механизмов и систем двигателя, назначения деталей, материалов обработки,
правил техники безопасности при ремонтно-восстановительных работах;
- общих сведений о ремонте, дефектации и комплектовании деталей и сопряжений.
Умения:
- производить сборку, разборку и регулировку основных механизмов двигателя, ведущего моста, находить и исправлять неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования;
- выполнять техническую диагностику и планово-предупредительную систему ТО, контрольное и ежедневное техническое обслуживание, номерное и техническое обслуживание;
- проводить восстановление и ремонт деталей пластической деформацией и дополнительными ремонтными деталями с применением полимерных материалов; - применять электрофизическую и слесарно-механическую обработку восстанавливаемых деталей;
- ремонт сборочных единиц машин и оборудования.
БК 1;
БК 2;
БК 7;
БК 9;
ПК 2.2.1;

КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.9.
АП. 04
Технологиялық жабдықтарды диагностикаландыру.
Техникалық диагностика мен техникалық қызмет көрсетудің негізгі ережелері. Диагностикаландыру тәртібі, технологиялық жабдықтарды диагностикаландыру. Комбайндарды диагностикаландыру. Автомобильдерді диагностикаландыру. Машиналардың қалдық ресурсын болжау. Технологиялық жабдықтарды диагностикаландыру құралдарының жіктелуі. Бақылау-диагностикалық құралдар. МТП жайын диагностикаландыруға арналған саймандар мен керек-жарақтар. Электрондық диагностикалық саймандар. Диагностикаландыру орындары мен телімдері. Шаруашылықтардағы техникалық диагностика және ТҚ. Ұйымдастыру техникасының көмегімен техникалық қызмет көрсетуді жедел жоспарлау. Диагност шеберлер мен реттеуші шеберлердің құқықтары мен міндеттері. Диагностика құралдарын таңдау. Жабдықтар құрастырмаларының диагностика мен техникалық қызмет көрсетуге бейімдігін арттыру.
Білімдер:
- техникалық диагностика түрлерінің жіктелуі, техникалық диагностиканың міндеттері, диагностика әдістері;
- комбайндардың кривошип-шатун тетіктерін, цилиндр-поршень тобын, газ таратқыш тетігін, салқындату және майлау жүйелерін, жинау бірліктері мен агрегаттарын, қоректену және ауа тазалау бөліктерін, айгөлекті түйіндерін, еңкіш камера мен орақтың жетек тетіктерін, басқару тетіктері мен жүріс бөліктерін диагностикаландыру, техникалық қызмет көрсету және сараптама технологиясы;
- автомобильдердің трансмиссиясына, жүріс рульдік басқару бөліктеріне, тежеуіш жүйесіне, комбайндар мен тракторлардың гидравликалық жүйелеріне техникалық қызмет көрсету.
- қуат өлшегіштердің құрылысы мен пайдалану технологиясы.
- диагностикаландыру орындары мен телімдері, тракторлар, комбайндар және автомобильдер электрлік жабдықтарының аккумуляторларын, генераторларын, стартерларын, реле-генераторларын диагностикаландыру және техникалық қызмет көрсету.
Іскерліктер:
- диагностикалық белгілері бойынша және қарапайым диагностикалық саймандардың көмегімен автомобильдер қозғалтқышының, трансмиссиясының, жүріс бөлігінің және рульдік басқару бөлігінің, тежеуіш жүйесінің, технологиялық жабдықтардың гидравликалық жүйелерінің техникалық жай күйін анықтау;
- бақылау-диагностикалық карталарды құрастыру;
- ТҚ-1, ТҚ-2 және ағымдық жөндеу кезіндегі жабдықтарды диагностикаландыру.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.5.
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы.
Білім алушылар оқу тәжірибесі кезеңінде алған біліктілікке сәйкес өндірістің негізгі технологиялық үрдістерімен танысуы тиіс. Тәжірибе өткізуге арналған база егіс алқаптары, бақтар, бақша алқаптары, оқу-өндірістік шеберханалар, оқу-өндірістік шаруашылықтың машина ауласы, оқу орнының және өңір аграрлық құрылымдарының басқа да қосалқы объектілері болып табылады.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы қалыптарын сақтау жағдайында жұмысты жүргізу;
- бақылау журналын жүргізу.
Дағдылар:
- алғашқы құжаттаманы ресімдеу.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;

ПК 2.2.2;
ПК 2.2.9.
СД. 04
Диагностирование технологического оборудования.
Основные положения технической диагностики и технического обслуживания. Порядок диагностирования, диагностирование технологического оборудования. Диагностирование комбайнов. Диагностирование автомобилей. Прогнозирование остаточного ресурса машин. Классификация средств диагностирования технологического оборудования. Контрольно-диагностические средства. Приборы и приспособления для диагностирования состояния МТП. Электронные диагностические приборы. Посты и участки диагностирования.
Техническая диагностика
и ТО в хозяйствах. Оперативное планирование технического обслуживания с помощью средств оргтехники. Права и обязанности мастеров – диагностов и мастеров-наладчиков. Выбор средств диагностики. Повышение приспособленности конструкции оборудования к диагностике и техническому обслуживанию.
Знания:
- классификации видов технической диагнос тики, задач технической диагностики, методов диагностики;
- технологии диагностирования, технического обслужи вания и экспертизы КШГ, цилиндро поршневой группы, газораспределительного механизма, систем охлаждения и смазки, сборочных единиц и агрегатов комбайна, систем питания и очистки воздуха, подшипниковых сопряжений, приводных механизмов наклонной камеры и молотилки зерноуборочных комбайнов, механизмов управления и ходовых систем комбайнов;
- технического обслуживания трансмиссии, ходовой части и рулевого управления, тормозных систем автомобилей, гидравлических систем комбайнов и тракторов;
- устройства и технологии использования измерителей мощности; - постов и участков диагностирования.
- технологии диагностирования и ТО аккумуляторов, генераторов, стартеров, реле-генераторов электрооборудования тракторов, комбайнов и автомобилей.
Умения:
- определять техническое состояние двигателя, трансмиссии, ходовой части и рулевого управления, тормозных систем автомобилей, гидравлических систем технологического оборудования по диагностическим признакам и с помощью простейших диагностических приборов;
- составлять контрольно-диагностические карты;
- диагностировать оборудование при ТО-1, ТО-2 и текущем ремонте.
БК 1;
БК 2;
БК 6;
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.5.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика.
В период учебной практики обучающиеся должны ознакомиться с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Базой для проведения практики являются поля, сады, огороды, учебно-производственные мастерские, машинный двор учебно-производственного хозяйства, другие вспомогательные объекты учебного заведения и агроформирования региона.
Умения:
- проводить работы при соблюдении норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений.
Навыки:
- оформления первичной документации.
БК 1;
БК 2;
БК 6;

КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.10;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.9.
КП.02
Технологиялық практика.
Өндірістік-технологиялық тәжірибенің өзіндік міндеті – білім алушыларды тікелей кәсіпорындағы өндірістік үрдістермен таныстыру, арнаулы пәндерді оқыту кезінде алған білімді бекіту және мамандық бойынша Практикалық дағдыларды беру. Білім алушыларды өндірістік-технологиялық тәжірибе уақытында бағдарламада қарастырылған сәйкес жұмыстарды орындайды, шаруашылықта (кәсіпорында, ұйымда) белгіленген ішкі еңбек тәртібі ережесін сақтайды, күнделік жүргізеді, тапсырмаларды орындайды.
Іскерліктер:
- өндірістік үрдістерді ұйымдастыру;
- шикізат пен қосалқы материалдарға қажеттілікті есептеу;
- кәсіпорынның өндірістік кәсіптерін жүргізетін жұмыс орындарының бірінде жұмыс істеу.
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету бойынша;
- шикізаттың, дайын өнімнің химиялық құрамына талдау жүргізу бойынша.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 9;
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.10;
КҚ 2.1.11;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.9.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін
оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәндердің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік орыс тілі.
Кәсіптік тілдің рөлі. Мамандық бойынша атаунама. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Болашақ мамандыққа бағдарланған мәтін бойынша әңгімелер мен сұхбат құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік, орыс тілдерін білу және кәсіптік бағыт мәтіндерін оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану; өзінің кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілдерін қолдану.
БҚ 1-4
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық айналыстар және атаулар. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас, тілді дамыту.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыт мәтіндерін оқу және аудару (сөздікпен), лексикалық минимумды пайдалану.
БҚ1-4
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі.
Маман даярлаудағы дене тәрбиесінің рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене тәрбиесі және спорттық жетілдіру негіздері. Кәсіптік қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негіздері;
- адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене шынықтырудың рөлі туралы түсінік.
Іскерліктер:
- денсаулығын нығайту үшін, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға қол жеткізу, денесін шынықтыру үшін алған білімін пайдалану.
БҚ 1-5
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану.

ПК 2.1.1;
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.10;
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.9.
ПП.02
Технологическая практика.
Производственная технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности.
Во время производственной технологической практики обучающиеся выполняют соответствующие работы, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего трудового распорядка, установленного в хозяйстве (предприятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- организовать производственные процессы;
- рассчитывать потребности в сырье и вспомогательных материалах;
- работать на одном из рабочих мест ведущих производственных профессий предприятия;
Навыки:
- обслуживания технологического оборудования;
- проведения анализов химического состава сырья, готовой продукции.
БК 1;
БК 2;
БК 9;
ПК 2.1.1;
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.10;
ПК 2.1.11;
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.9.
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык.
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис русского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знание:
- государственного, русского языка и владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умение:
- грамотного использования профессиональной лексики, применения знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК5;
БК8;
БК10;
БК11;
БК12.
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знание:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умение:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум.
БК5;
БК8;
БК10;
БК11;
БК12.
ОГД. 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
- о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК3;
БК7;
БК8;
БК10.
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
мировые типы культур;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі. Мәдениетті зерттеуге қатынастардың әр алуандығы. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы. Мәдениеттердің әлемдік тұрпаттары. Исламдық мәдениет әлемі. Христиандық мәдениет тұрпаты. Батыс еуропалық мәдениет және оның осы заманғы әлемге тигізген ықпалы. Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және бірегейлігі. Нәсілшілдік мәселесі. Көшпелі өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі. Орта ғасырлар заманындағы Қазақстан мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі. Осы заманғы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуциандық;
- даосшылдық;
- әлемдік өнер;
- әлемдік мәдениет ерекшеліктері және жетістіктері;
- ислам, курайш, Мұхаммед пайғам бар, Құран, Алла, Мекке христиандық ілімнің негізгі қағидаттары және оның құндылық бағдарлары;
- Франция мәдениеті, Ашель мәдениеті, кроманьҒондықтар, галдар, франкілер, әдебиет, философия;
- көшпенділердің өмір салты мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырлар заманындағы қазақ этносының мәдени іргетасы туралы білімді қалыптастыру;
- орта ғасырлық Қазақстан мәдениетіне түркі және араб мәдениеттерінің ықпалы туралы.
Іскерліктер:
- әлемдік мәдениет ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің өзіндік ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12.
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі тыныстары; адамның табиғаты және оның тіршілік мәні; адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі; адам танымы мен қызметі; ғылым және оның рөлі; адамзаттың жаһандық мәселелері.
Білімдер: әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреттері, адам өмірінің мәні туралы түсініктер; ғылым мен ғылыми танымның рөлі мен оның құрылымы, нысандары және әдістері, әлеуметтік және әдептілік мәселелер туралы;
Іскерліктер: биологиялық және рухани, тән және жан бастауларындағы адамның мінез-құлқын, оның санасының, саналы және санасыз мінез-құлқының мәнін анықтау; қоғамдағы адамдар арасындағы имандылық қалыптарын реттеу.
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12.
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қауымдар. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға: әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік мінез-құлық. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қатынастары. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінуге әлеуметтанушылық қатынас туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара ықпалдастық туралы түсінік;
- тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу нысандарын білу.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарды дамыту және басқа да әлеуметтік өзгерістер мен даму факторлары;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қатынастарды және үрдістерді анықтау (Қазақстандағы және тұтасымен әлемдегі);
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінік құрастыру.
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12
ӘЭП.04
Экономика негіздері.
Мақсаттар, негізгі ұғымдар, мәні, қағидаттар. Меншік нысандары мен түрлері, меншікті басқару. Жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, айқындамалық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу және болжамдарды әзірлеу әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар мен қызмет көрсетулер нарығының жайкүйін талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елдегі және шетелдердегі экономикалық ахуал;
- макро және микроэкономика негіздері, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметіне бағдарлауға қажетті экономикалық ақпаратты табу мен пайдалану.
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12
ӘЭП.05
Құқық негіздері.
Құқық ұғымы, жүйесі, қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің өзегі. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауаптылық және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау орҒгандары.
Білімдер:
- адам және азамат құқықтары мен бостандықтары, оларды іске асыру тетіктері;
- кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық және имандылық-әдептілік қалыптарын білу.
Іскерліктер:
кәсіптік қызмет нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Құжаттар және олардың түрлері. Іс жүргізу әдістері. Құжаттама жүйесі. Ұйымдық басқару құжаттарының жүйесі. Құжаттаманы жүйелеу. Стандартталған жүйе. Құжаттарды құрастыру. Құжаттардың формуляры. Ұйымдық-әкімшілік басқару құжаттарының дың үлгілері бойынша құжаттарды құрастыру. Іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Құжат айналымын ұйымдастыру. Құжатты тіркеуді ұйымдастыру және анықтамалық ақпарат. Азаматтардың өтініші бойынша іс жүргізуді ұйымдастыру. Іс жүргізу құжаттарын қалыптастыру және сақтау. Істі ресімдеуді жүргізуді ұйымдастыру және оның тәртібі. Іс номенклатурасы. Іс жүргізудегі құжат құндылығына сараптама жасау. Сақтау мерзімі бойынша құжаттар тізбесі. Істерді ведомстволық мұрағатқа өткізуге дайындау.
Білімдер:
- "Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
- құжаттардың түрлері мен құжаттама әдістері;
- құжаттар жиынтығы;
- іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы;
- құжат айналымын ұйымдастыру;
- іс номенклатурасы;
- сақтау мерзімі бойынша құжаттар тізбесі.
Іскерліктер:
- құжаттаманы жүйелеу;
- құжаттарды құрастыру;
- мұрағатты қалыптастыру және іс жүргізу құжаттарын сақтау;
- істерді ведомстволық мұрағатқа дайындау және өткізу.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 9.
ЖКП.02
Ботаника өсімдіктер физиологиясымен.
Цитология. Протопласт. Ядро мен жасушаның бөлінуі. Туынды протопласталар. Гистология. МеристемаҒтикалық, жамылғы және бөлінгіш ұлпалар. ОрҒганография және өсімдіктің көбеюі. Вегативті мүшелер: тамыр, сабақ, өркен, жапырақ. Репродуктивті мүшелер: гүл (жеміс, тұқым). Тозаңдану. Жеміс беру. Тұқым морфологиясы. Құрғақ және шырынды жемістер. Өсімдіктің көбеюі. Өсімдіктерді жүйелеу. Төменгі сатыдағы өсімдіктер. Жүйелеуге ену. Бактериялар, вирустар, фаги. Саңырауқұлақтар, шараналы саңырауқұлақтар, қыналар, балдырлар. Жоғары сатыдағы өсімдіктер. Бөлімдер. Өсімдіктер географиясының бөліктері, флоралық география, экономикалық география. Өсімдіктер физиологиясы, өсімдік жасушасы. Фотосинтез. Өсімдіктің тыныс алуы, өсімдіктің су режимі. Өсімдіктің тамырдан қоректенуінің физиологиялық ерекшеліктері. Өсу және даму. Өсімдік онтогенезі. Өсімдіктің қолайсыз ортаға төзімділігі. Өсімдіктер физиологиясы.
Білімдер:
- өсімдік жасушасының құрылысы, ядро мен жасушасының бөлінуі, түсті микроскоптың құрылымы және онымен жұмыс істеу тәртібі, түзілу протопластына жататын жасушаның негізгі компоненттері (қор өнімдері, вакуоль, жасушалы қабырға);
- ұлпа туралы түсінік, өсімдіктің вегативтік (тамыр, сабақ, жапырақ, өркен), репродуктивті (гүл, жемісі, тұқымы) мүшелері, олардың макро және микроскопиялық құрылымы мен қызметтері, дамуы мен морфологиялық сипаты, фотосинтезбен байланысы;
- микро және мегаспорогенездің мәні, тозаңдану, өсімдік түрлері;
- көбею мен өркендеуі, адамның шаруашылық қызметіндегі маңызы, отнтогенез және филогенез түсінігі, олардың байланысын, бактериялар, вирустар, балдырлар, саңырауқұлақтар және шараналы саңырауқұлақтар сипаты және олардың құрылымы, қоректену мен көбеюін, шаруашылық қызметтегі және табиғаттағы маңызы;
- өсімдіктің әр түрінің айрықша ерекшеліктері, мәдени, жабайы және арамшөпті өсімдіктер;
- Флора, өсімдік, фитоценоз, агрофитоценоз, флора патшалығы, көлденең және кең аймақтылық, экологиялық фактор түсініктері және олардың өсімдік өміріне тигізетін әсері;
- өсімдіктің физиологиясы, фотосинтез, өсімдіктің тыныс алуы, су режимі, өсімдік қоректенуінің физиологиялық негіздері;
- өсімдік тұрақтылығы.
Іскерліктер:
- өсімдіктің морфологиялық сипатын және жүйелігін анықтайтын құралмен жұмыс істеуді, уақытша микроқұралдарды дайындауды, микроскоппен жұмыс істеуді, микропрепараттарда клетканың қор өнімін ажыратуды, өсімдік ұлпаларының байланысын мысал ретінде көрсетуді, микропрепараттарда ұлпаларды ажыратуды;
- тамыр жүйесіне, өсімдіктің әр түріне морфологиялық сипаттама беруді, тамырды өзгеруін ажыратуды және гүлдің формуласын оқудыды үйрену.
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 5,
КҚ 3.1.3;
КҚ 3.1.5.
ЖКП.03
Егіншілік топырақтанумен және мелиорациямен.
Жердің пайда болуы, құрылысы. Жер қыртысының түзілуі мен құрамы. Жер қыртысының шөгінді бетінің түзілуі. Қазақстан аумағындағы топырақ түзуші жыныстар. Топырақ және оның құнарлылығы туралы ұғым. Топырақ түзілу үрдісі және оның факторлары. Топырақ профилі және оның морфологиялық белгілері. Топырақтың минералдық бөлігінің пайда болуы және құрамы. Топырақтың классикалық құрамы. Топырақ коллоидтары. Топырақтың сіңіргіштік қабілеті мен реакциясы. Топырақтың сулы қасиеттері мен су режимі. Топырақтың ауа және жылу режимі. Қазақстан топырағының аймақтық сипаты мен диагностикасы. Қара топырақты аймақ. Қызғылт топырақты аймақ және қоңыр топырақты аймақ. Сұр топырақты және сұр-қоңыр топырақты аймақ. Интроаймақтық топырақ. Сор тапырақты жерлер. Сортаң жерлер. Кермекті сұр тапырақты жерлер. Өзен аңғарлары мен таулы аймақтардың топырағы. Құм. Топырақ карталары мен картограммалары. Өсімдікдіктердің өмір сүру факторлары мен егіншілік аймақтары. Қарқынды егіншіліктегі топырақ құнарлығының ұдайы өндірісі. Арам шөптердің биологиялық ерекшеліктері, жіктелуі және олармен күресу шаралары. Ауыспалы егіс және оның агрономиялық маңызы. Ауыспалы егістің жіктелуі мен сұлбалары. Топырақты өңдеудің ғылыми негіздері. Ауыл шаруашылық дақылдарына топырақты өңдеу жүйесі. Егіс жұмыстары негізгі түрлерінің сапасын бақылау. Суландыру мелиорациясы. Құрғату мелиорациясы. Техникалық мелиорация және ауыл шаруашылық жерлерінің игерілуі. Топырақ эрозиясы және онымен күрес шаралары. Ауыл шаруашылығын сумен жабдықтау және арналандыру. Жайылымды суландыру. мелиоративтік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру. Агромелиорация және орман өсіру.
Білімдер:
- топырақтанудың, геологияның және минералогияның өзара байланысы;
- Қазақстан аумағындағы топырақ түзуші үрдістер;
- топырақ және оның құнарлылығы;
- топырақ профильдері және олардың пайда болуы;
- топырақтың қасиеттері және олардың маңызы;
- топырақтың заңдылықтары мен жіктелуі;
- Қазақстан аумағындағы топырақтың орналасуы және олардың факторлары; топырақ карталары мен картограммалар; егіншіліктің ғылыми негіздері;
- егіншілік заңдары және оларды тәжірибеде пайдалану;
- арам шөптердің биологиялық ерекшеліктері және жіктелуі, олармен күрес шаралары;
- ауыспалы егіс және оның маңызы: ауыспалы егіс түрлері мен алдыңғы дақылдары;
- топырақты өңдеу жүйесінің маңызы; әр түрлі дақылдар астындағы топырақты өңдеу амалдары мен тәсілдері;
- эрозия және оны туғызатын себептер туралы, эрозиямен күрес шаралары;
- егіншілік жүйесінің мәні, мақсаттары және міндеттері, егіншіліктің негізгі буындары мен игеру жолдары;
- жер және су ресурстарын қорғау ережесі, топырақ эрозиясымен күрес бойынша шаралар, ауыл шаруашылық өндірісінің жоғары рентабельдігін қамтамасыз ететін гидротехникалық, орман-мелиоративтік және басқа да мелиорация жүйелері;
мелиорация саласындағы ғылыми және озат тәжірибе жетістіктері.
Іскерліктер:
- топырақты дұрыс пайдалану, оның құнарлылығын арттыру, мелиоративтік және дақылдық-техникалық шараларды, егісті тексеруді, материалдар мен топырақты өсімдіктерді камералық және зертханалық өңдеуді жүргізу, егісті арамшөп басу картасын құрастыру, ауыспалы егісті енгізу мен игеру, егіс жұмыстарының сапасына бақылау жүргізу, егіншіліктің топырақты қорғау жүйесін әзірлеу, егіншілік жүйесіне талдау жасау;
- жерлерді суландыру, құрғату, егіс қорғау орман отырғызу, топырақ эрозиясымен күрес бойынша сұлбалар құрастыру.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного
Казахстана;
Знания:
- основных понятий;
- понятии:
конфуцианство;
- даосизм;
- мировое искусство;
- особенности мировых культур и их основные достижения;
- понятия: ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка,
основных принципов христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции, Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности мировых культур;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК8;
БК11;
БК12.
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- о философских, научных и религиозных картинах мира, смысла жизни человека;
- о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК8;
БК11;
БК12
СЭД.03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в казахстане
Знания:
-о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представлениеи о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК8;
БК11;
БК12
СЭД.04
Основы экономики.
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 8;
БК 11;
БК 12
СЭД.05
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан,
правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и
нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК8;
БК11;
БК12
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на
государственном языке.
Документы и их виды. Методы ведения делопроизводства. Система документации. Система организационно-распорядительной документации. Стандартизованная система делопроизводства. Составление документов. Формуляр документов и их составные части.
Текст документа. Составление документа по образцам организационно-административных документов. Совокупность документов. Организация и технология делопроизводства. Организация документооборота. Организация регистрации документа и справочная информация.
Организация делопроизводства по заявлению граждан. Формирование и хранение документов делопроизводства. Организация оформления дел и их порядок. Номенклатура дел. Экспертиза ценности документа в делопроизводстве. Перечень документов по срокам хранения. Подготовка сдачи дел в ведомственный архив.
Знания:
- Закона Республики Казахстан "О языках";
- видов документов и методов документации;
- совокупности документов;
- организации и технологии ведения делопроизводства;
- организации документооборота;
- номенклатуры дел;
- оперечня документов по срокам хранения.
Умения:
- систематизировать документацию,
- составлять документы; формировать архив и
хранить документы делопроизводства;
- готовить и сдавать дела в ведомственный архив.
БК6;
БК7;
БК8;
БК9.
ОПД.02
Ботаника с физиологией растений.
Цитология. Протопласт. Деление ядра и клетки. Производные протопласта. Гистология. Меристематические, покровные и выделительные ткани. Органография и размножение растений. Вегетативные органы: корень, стебель, побег, лист. Репродуктивные органы: цветок (плод, семя). Опыление. Оплодотворение. Морфология семени. Плоды сухие и сочные. Размножение растений. Систематика растений. Низшие растения. Введение в систематику. Бактерии, вирусы и фаги. Грибы, слизевики, лишайники, водоросли. Высшие растения. Отделы. Элементы географии растений, флористическая география, экономическая география. Физиология растений, растительной клетки. Фотосинтез. Дыхание растений, водный режим растений. Физиологические особенности корневого питания растений. Рост и развитие. Онтогенез растений. Устойчивость растений к неблагоприятным условиям среды. Физиология растений.
Знания:
- строения растительных клеток, способов деления ядра и клетки, устройств светового микроскопа и правил
работы с ним, особенностей компонентов клетки, относящихся к производным протопласта (запасные продукты, вакуоль, клеточная стенка);
- понятий ткани, вегетативных (корень, стебель, побег, лист) и репродуктивных (цветок, плод, семя) органов растений, их макро и микроскопических строений и функций, развитие и разнообразие, о морфологической характеристике, о связи с фотосинтезом;
- сущности и значения микро и
мегаспорогенеза, опыления и двойного опыления, видов растений;
- понятий размножения и
воспроизведения, их значения в хозяйственной деятельности человека, понятий онтогенеза и филогенеза, их связи;
- общей характеристики бактерий, вирусов, фагов, водорослей, грибов, слизевиков, лишайников, их строение, питание, размножение и распространение, их значения в природе и в хозяйственной деятельности;
- отличительных особенностей разных видов растений, культурных дикорастущих и сорных растений;
- понятий флоры, растительности, фитоценоза, агрофитоценоза, флорического царства, широтной и вертикальной зональности, экологических факторов, их влияния на жизнедеятельность растений;
- физиологии растений, фотосинтеза, дыхания растений, водного режима растений, физиологических основ питания растений;
- устойчивости растений.
Умения:
- работать с определителем систематических и морфологических характеристик растений, изготавливать временные микропрепараты, работать с микроскопами, различать запасные продукты клетки на микропрепаратах, показывать на примерах взаимосвязь растительных тканей, различать ткани на микропрепаратах;
- давать морфологическую характеристику корневых систем различных видов растений, различать видоизмененные корни, читать формулы цветков.
БК 7;
БК 8;
ОПД.03
Земледелие с почвоведением и мелиорация.
Происхождение и строение Земли. Образование и состав земной коры. Образование поверхности отложений земной коры. Почвообразующие породы на территории Казахстана. Понятие о почве и ее плодородии. Почвообразовательный процесс и его факторы. Почвенный профиль и его морфологические признаки. Происхождение и состав минеральной части почвы. Классический состав почвы. Почвенные коллоиды. Поглотительная способность и реакция почвы. Водные свойства и водный режим почвы. Воздушный и тепловой режимы почвы. Зональная характеристика и диагностика почвы Казахстана. Черноземная зона. Каштановая зона и зона бурых почв. Зона серозема и серобурых почв. Интрозональные почвы. Солончаки. Солонцы. Солоди. Почвы речных долин и горных областей. Пески. Почвенные карты и картограммы. Факторы жизни растений и зоны земледелия. Воспроизводство плодородия почвы в интенсивном земледелии. Биологические особенности и Классификация сорняков и меры борьбы с ними. Севообороты и их агрономическое значение. Классификация и схемы севооборотов. Научные основы обработки почвы. Система обработки почвы под сельскохозяйственные культуры. Контроль качества основных видов полевых работ.
Оросительная мелиорация. Осушительная мелиорация. Культуротехническая мелиорация и сельскохозяйственное освоение земель.
Эрозия почв и меры борьбы с ней.
Сельскохозяйственное водоснабжение и канализация.
Обводнение пастбищ. Планирование и организация мелиоративных работ.
Агромелиорация и лесоводство.
Знания:
- взаимосвязи почвоведения, геологии и минералогии;
- почвообразующие процессы на территории Казахстана.
- почвы, ее плодородия.
- формирования почвенных профилей и их происхождения;
- свойств почвы и их значения;
- закономерностей и классификации почв;
- расположения почв на территории Казахстана и их факторов;
- карты почв и картограммы;
- научных основ земледелия, законов земледелия и использования их на практике;
- биологических особенностей сорняков и мер борьбы с ними;
- понятия севооборота и его значения;
- видов и предшественников севооборотов;
- значения системы обработки почвы, приемов и способов обработки почвы под различные культуры, об эрозии и причинах вызывающих ее, меры борьбы с эрозией.
- сущности, цели и задач системы земледелия, основных звеньев земледелия и путей освоения;
- видов мелиорации, правил охраны водных и земельных ресурсов, мероприятий по борьбе с эрозией почв, системы гидротехнической,
лесомелиоративной и другой мелиорации, обеспечивающих высокую рентабельность сельскохозяйственного производства, достижении науки и передового опыта в области мелиорации.
Умения:
- правильно использовать почву, повышать ее плодородие, проводить мелиоративные и культурно-технические мероприятия, полевое обследование, камеральные и лабораторные обработки материалов и почвенных растений, составлять карту засоренности полей, внедрять и осваивать севооборот, осуществлять контроль качества полевых работ, разрабатывать почвозащитную систему земледелия, делать анализ системы земледелия;
- составлять схемы по орошению, осушению земель, полезащитному лесоразведению, борьбе с эрозией почв.
БК 6;
БК 7;
БК 8;

КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.11;
КҚ 3.3.14;
КҚ 3.3.25.
ЖКП.04
Информатика бағдарламалау негіздерімен.
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін басқару тиімділігін арттырудағы информатиканың рөлі. Ақпаратты электрондық өңдеу технологиясы. Ақпарат, ақпараттың қасиеттері, ақпарат беру тәсілдері, санау жүйесі, бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру. ЭЕМ-де есеп шешу кезеңдері. Алгоритм ұғымы, оның қасиеттері. Алгоритм тұрпаттары. Алгоритмдерді жазу тәсілдері. Осы заманғы компьютердің құрылғысы, дербес электрондық-есептеу машиналарын бағдарламамен қамтамасыз ету, бағдарламалық құралдарды жіктеу. Операциялық жүйелер. Сервистік бағдарламалар. Қолданбалы бағдарламалар пакеттері: мәтіндер редакторлары, электрондық кестелер, графикалық редакҒторлар, мәліметтер базаларын басқару жүйелері. Алгоритмдік бағдарламалау тілдері және оларды пайдалану. Pascal бағдарламалау тілі, тілдің синтаксисі, тілдің негізгі ұғымдары. Мәліметтер тұжырымдамасы. Тілмен ұсталатын мәліметтердің тұрпаттары, олармен ұсталатын операциялар мен атқаратын қызметтер. Бағдарламалау тілінің, операторы: енгізу шығару операторлары, бағдарламалау тілінің графикалық мүмкіндіктері, шартты оператор. Оралым опеҒраторлары. Объектілік бағдарланған бағдарламалау тілдері, объектілік бағдарланған бағдарламалау бөліктері.
Білімдер:
- ақпарат ұғымы, оның қасиеттері және беру тәсілдері; санау жүйесі, бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру;
- ЭЕМ-де есеп шешу кезеңдері;
- алгоритм тұрпаттары мен қасиеттері, алгоритмдерді жазу тәсілдері;
- осы заманғы компьютердің құрылғысы;
- бағдарламалық құралдарды жіктеу; операциялық жүйелер жөніндегі негізгі ұғымдар (MS-DOS, WINDOWS, UNIX);
- мәтіндер редакторлары, электрондық кестелер,графикалық редакторлар, мәліметтер базаларын басқару жүйелері, алгоритмдік бағдарламалау тілдері;
- тілдің синтаксисі, тілдің негізгі ұғымдары; бағдарламамен қамтамасыз етуді кеңейту үшін өз білімін пайдалана білу;
- енгізу шығару операторлары, бағдарламалау тілінің графикалық мүмкіндіктері, шартты оператор;
- оралым операторлары, объектілік бағдарланған бағдарламалау бөліктері.
Іскерліктер:
- мәтіндік, графикалық, кестелік редакторларды жұмысқа пайдалану;
- ЭЕМ барлық осы заманғы сыртқы құрылғыларын пайдалану;
- іс жүргізуде ВК бағдарламамен қамтамасыз етуді пайдалану;
- алгоритмді графикалық түрде ресімдеу;
- жай операторларды, графикалық операторларды, шартты операторды және оралым операторларын пайдаланумен әзірленген алгоритмдер бойынша бағдарлама құрастыру.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 5;
БҚ 6;
БҚ 8.
ЖКП.05
Мал шаруашылығы мен ара шаруашылығы негіздері.
Жануарлар анатомиясы мен физиологиясы. Ауыл шаруашылық жануарларын өсіру мен азықтандыру негіздері. Жеке мал шаруашылығы. Зоогигиена және ветеринария негіздері. Ауыл шаруашылық өндірісін механикаландыру негіздері. Ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру технологиясын механикаландыру негіздері. Мал шаруашылық өнімдерін механикаландыру негіздері.
Білімдер:
- ұғымдар: анатомия, физиология, организм, жасушалар, ұлпалар, мүшелер, жануарлар организміндегі мүшелер жүйесі, жануарларды ғылыми азықтандырудың маңызы, мал азығының химиялық құрамы, тұқымдар, олардың түзілуі мен жіктелуі, өсімдіктердің құрылысы; табиғаттағы, адам өміріндегі өсімдіктердің маңызы;
- зоогигиена және ветеринария негіздері; ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру технологиясын механикаландыру негіздері;
- мал шаруашылық өнімдерін механикаландыру негіздері.
Іскерліктер:
- жануарлармен жұмыс істеу кезінде, жануарларды азықтандыру, өсіру және бағу кезінде анатомия және физиология негіздері білімін қолдану, аурулармен және зиянкестермен күрес жүргізу.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;

ПК 3.3.2;
ПК 3.3.11;
ПК 3.3.14;
ПК 3.3.25.
ОПД.04
Информатика с основами программирования.
Роль информатики в повышении эффективности управления агропромышленным комплексом Республики Казахстан. Технология электронной обработки информации.
Информация, свойства информации, способы передачи информации, системы счисления, перевод из одной системы счисления в другую. Этапы решения задач на ЭВМ; понятие алгоритма, его свойства; типы алгоритмов; способы записи алгоритмов.
Устройство современного компьютера, программное обеспечение персональных электронно-вычислительных машин, классификация программных средств. Операционные системы. Сервисные программы. Пакеты прикладных программ: редакторы текстов, электронные таблицы, графические редакторы, системы управления базами данных.
Алгоритмические языки программирования и их использование. Язык программирования Pascal, синтаксис языка, основные понятия языка; концепция данных; типы данных, поддерживаемые языком, операции и функции над ними; операторы языка программирования: операторы ввода вывода, графические возможности языка программирования условный оператор; операторы цикла. Объектно-ориентированные языки программирования, элементы объектно-ориентированного программирования.
Знания:
- понятие информации, ее свойства и способов передачи информации,
системы счисления, перевода из одной системы счисления в другую;
- этапов решения задач на ЭВМ;
- типов алгоритмов и их свойства, способов записи алгоритмов;
- устройства современного компьютера;
- классификации программных средств;
- основных понятии об операционных системах (MS-DOS, WINDOWS, UNIX);
- редакторов текстов,
электронных таблиц,
графических редакторов;
- системы управления базами данных.
- алгоритмических языков программирования
синтаксиса языка, основных понятии языка;
- использования своих знаний для расширения программного обеспечения;
- операторов ввода вывода,
графических возможностей языка программирования
условного оператора;
- операторов цикла,
элементов объектно-ориентированного программирования.
Умения:
- использовать в работе возможности текстового, графического, табличного редакторов;
- использовать все современные внешние устройства ЭВМ;
-использовать программное обеспечение ВК в делопроизводстве;
- оформлять алгоритм в графическом виде;
- составлять программы по разработанным алгоритмам с использованием простых операторов,
операторов графики, условного оператора и операторов цикла;
- владеть техникой эксплуатации ВТ, основами организации баз данных и навыками составлением программ для решения простейших задач.
БК 1;
БК 2;
БК 5;
БК 6;
БК 8.
ОПД.05
Основы животноводства и пчеловодства.
Анатомия и физиология животных. Основы разведения и кормления сельскохозяйственных животных. Частное животноводство. Основы зоогигиены и ветеринарии. Основы механизации сельскохозяйственного производства. Основы механизации технологии возделывания сельскохозяйственных культур. Основы механизации производства животноводческой продукции.
Знания:
- понятиий анатомия, физиология, организм, клетки, ткани, органы, системы органов в организме с/х животных,
основ разведения и кормления с/х животных, химический состав кормов, породы, их образование и классификацию, строение растений; значения растений в природе, жизни человека;
-о снов зоогигиены и ветеринарии;
- основ механизации технологии возделывания сельскохозяйственных культур;
- основ механизации производства животноводческой продукции.
Умения:
- применять знания основ анатомии и физиологии при работе с животными, при кормлении, разведении и содержании животных, проводить борьбу с болезнями и вредителями.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
БК 12;

КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.23;
КҚ 3.3.14;
КҚ 3.3.22.
ЖКП.06
Агрометеорология.
Атмосфера және оның негізгі қасиеттері. Күн радиациясы және радиациялық теңгерім. Топырақ және ауа температурасы. Атмосферадағы және топырақтағы су. Жел. Ауа райы және оны болжау. Ауыл шаруашылығы үшін қауіпті метеорологиялық құбылыстар және олармен күрес шаралары. Агроклиматология негіздері. Агрометеорологиялық бақылаулар. Агрометеорологиялық болжау әдістері. Ауыл шаруашылық өндірісін агрометеорологиялық қамтамасыз ету.
Білімдер:
- негізгі анықтамалар мен ұғымдар, өлшем бірліктері, табиғаттағы құбылыстар мен өзгерістерді өлшеу және анықтау әдістері туралы, табиғи құбылыстармен күрес әдістері туралы, олардың пайда болу себептері туралы, ауыл шаруашылық бағасы, агроклиматтық көрсеткіштер, ұқсастықтары, аудандастыру туралы;
- ауыл шаруашылығына жарамды жерлердің микроклиматын жақсарту әдістері, агрометеорологиялық бақылау және агрометеорологиялық болжам туралы.
Іскерліктер:
- топырақ пен ауа температурасын өлшеу; топырақ пен ауа ылғалдылығын анықтау; жауын-шашын мөлшері, қар жамылғысының биіктігі және қардың тығыздығы; сайман бойынша желдің бағыты мен жылдамдығы;
- үсікті болжау;
- аудан агроклиматтық сипаттамасын жүргізу;
- агрометеорологиялық болжам құрастыру;
- ауыл шаруашылық маманының Практикалық жұмысында агрометеорологиялық ақпаратты пайдалану.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;
КҚ 3.3.1.
ЖКП.07
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Өрт қауіпсіздігі. Жабдықтардың жіктелуі: белгілері, қолданылу қағидаттары, құрылысының ерекшеліктері, таңдау белгілері, қауіпсіз пайдалану ережесі; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база;
өндірістік жарақаттану және аурулар; еңбек жағдайларына ықпал ететін әсерлер; еңбекті қорғау бойынша шаралар; қауіпсіздік техникасы: сақтандыру түрлері, құралдары және шаралары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтер;
- қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы мен санитария ережелерін сақтау;
- электрлік қауіпсіздік сақтау;
- өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 3;
БҚ 8.
ЖКП.08
Қоршаған ортаны қорғау.
Экология негіздері: экология туралы ұғым, экологиялық факторлар және организмдер. Популяция, биоценоз, экожүйе. Биосфера және адам. АгробиоцеҒноздар. Қоршаған табиғи ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану. Ауыл шаруашылық өндірісін қоршаған ортаны қорғаудың осы заманғы мәселелері. Атмосфералық ауаны, жерді және жер қойнауын, су ресурстарын, өсімдіктер және жануарлар дүниесін қорғау. Қазақстан Республикасындағы қоршаған табиғи ортаны қорғауды ұйымдастыру. Халықаралық ынтымақтастық.
Білімдер:
- экология туралы ұғым; осы заманғы экологияның құрылымы туралы;
- экологияның даму тарихы;
- аутэкология туралы;
- демэкология, синэкология және биосфера туралы;
- экологиялық факторлар және олардың жіктелуі туралы;
- орта факторлары туралы; популяция, қауымдастық және биоценоз туралы;
- экологиялық жүйелер және олардың жіктелуі туралы;
- биогеохимиялық циклдар туралы;
- экологиялық сукцессиялар туралы;
- В.И. Вернадскийдің биосфера туралы ілімі жөніндегі: биосферадағы тірі заттардың қызметтері туралы;
- негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық зат айналымы туралы;
- биотехносфера мен ноосфера туралы;
- биосфера эволюциясы туралы.
Іскерліктер:
- табиғатты қорғау қызметінің, агроэкологияның экологиялық мәселелерін шешу;
- негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық зат айналымын анықтау;
- экологиялық факторларды және олардың тірі организмдерге ықпалын анықтау;
- экожүйелердің өнімділігін анықтау, табиғатты қорғау қызметі бойынша шараларды жүргізу, қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік құжаттарды қолдану.
БҚ 4;
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12;
ЖКП.09
Аграрлық құқық.
Аграрлық құқықтың мәні мен атқаратын қызметтері. Меншік құқығы. Ауыл шаруашылық шаруашылық жүргізу субъектілерінің құқықтық жағдайы. Кәсіпкерліктің құқықтық негіздері. Шаруашылық шарты және оның ауыл шаруашылық кәсіпорындары мен ұйымдары қызметіндегі рөлі. Шаруашылық шарттарының жекелеген түрлері. Жер құқығы. Экологиялық құқық негіздері. Ауыл шаруашылық кәсіпорындары мен ұйымдарындағы еңбекті құқықтық реттеу. Тәртіптік және материалдық жауаптылық. Еңбек даулары және оларды қарау тәртібі.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Жер кодексі, ауыл шаруашылығындағы қатынастарды құқықтық реттейтін нормативтік актілер, шаруашылық жүргізу нысандары;
- ауыл шаруашылығын басқару құрылымы.
Іскерліктер:
- табиғатты қорғау заң актілерін бұзғаны үшін азаматтық және қылмыстық кодекстердің баптарына, әкімшілік-құқықтық жауаптылық жөніндегі заңнамаларға бағдарлану;
- экономикалық мақсаттарда жерді және табиғи ресурстарды иелену, пайдалану және билік жүргізу бойынша қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының Жер кодексін және басқа да нормативтік актілерді бұзу себептері мен салдарын талдау.
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 10;
БҚ 12.
ЖКП.10
Ауыл шаруашылық экономикасы.
Меншік нысандарындағы ауыл шаруашылығы. Жер ресурстары. Оларды пайдалану тиімділігін арттыру. Ауыл шаруашылығындағы өндіріс құралдары, қарқынды саясат және капитал салымдары. Еңбек ресурстары және оларды пайдалану тиімділігі. Ғылыми-техникалық прогресс (ҒТП) ауыл шаруашылығын қарқындандыру. Шаруашылық жүргізу нарықтық тетігінің экономикалық негіздері. Ауыл шаруашылығындағы орналастыру, мамандандыру, шоғырландыру және кіріктіру үрдістері. Ауыл шаруашылығындағы тауар-ақша қатынастары. Өндіріс шығындары және кәсіпкерлік жағдайындағы өнімнің өзіндік құны. Ауыл шаруашылық және агроөнеркәсіптік кешеннің өңдеуші салалары өнімдеріне баға, баға құрылымын жетілдіру. Ауыл шаруашылығының экономикалық тиімділігі. Өсімдік шаруашылығы өнімдері өндірісінің экономикасы. Мал шаруашылық өнімдері өндірісінің экономикасы.
Білімдер:
- меншік нысандары және нарықтық жағдайлардағы шаруашылық жүргізу нысандары;
- ауыл шаруашылығындағы инвестициялардың, капитал салымдарының ерекшеліктері, қаржыландыру көздері туралы;
- еңбек ресурстарының ұғымы, құрамы және оларды және пайдалану;
- ҒТП нысандары; нарықтық тетіктің мазмұны мен қолданылуы туралы;
- нарық құрылымы мен түрлері туралы;
- сұраныс пен ұсыныс туралы, баға мен бәсекенің өзара ықпалдасуы туралы;
- ауыл шаруашылы ғындағы тауар-ақша қатынастары туралы, өнімдердің түрлері туралы;
- ауыл шаруашылық өнімдерінің өзіндік құны туралы;
- өндірістің экономикалық тиімділік көрсеткіштері туралы;
- рентабельдік туралы, өсімдік шаруашылығы салаларын дамыту міндеттері туралы;
- мал шаруашылығы жүйесі туралы.
Іскерліктер:
- ауыл шаруашылығының инфрақұрылымын құрастыру;
- нарық жағдайларын дағы ауыл шаруашылық өндірісін дамыту міндеттерін анықтау;
- ресурстарға ауыл шаруашылық қажеттілігін анықтау;
- салық, рента, жалдау, экономикалық тиімділік есептеулерін орындау;
- капитал салымдарының тиімділігі мен ақтауы бойынша есептеулерді орындау, еңбек ресурстарына қажеттілікті анықтау;
- еңбек өнімділігі, қарқындылығы есептеулерін жүргізу;
- ұдайы және тауарлық өнімді анықтау;
- аукциондар мен жәрмеңкелер өткізу;
- шарт құрастыру, биржалық мәмілелер жүргізу;
- ауыл шаруашылық және өңдеу өнімдері шығындарын есептеу және өзіндік құнын анықтау;
- әр түрлі тұрпатты ауыспалы егіс тұрпаттарын, табын айналымын құрастыру, ұдайы табын өндірісін есептеу.
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 11.
ЖКП.11
Тұқым шаруашылығы селекция негіздерімен.
Цитология негіздері. Жасуша және оның компоненттері. Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік. Полиплоидиялар туралы ұғым. Тұқым қуалаушылық коды. Сұрып туралы ұғым. Түрлері, маңызы. Ауыл шаруашылық дақылдары селекциясының негізгі материалдары. Селекциялық жұмыстағы қағидаттар мен негізгі бағыттар. Түр ішіндегі және алыстан гибридтеу. Өсімдіктер селекциясында полиплоидты, гаплодты және мутагенезді пайдалану. Өсімдіктер селекциясындағы гетерозис және оны пайдалану. Іріктеу әдістері. Селекциялық материалды бағалау. Селекциялық үрдісті ұйымдастыру және оның техникасы. Тұқым шаруашылығының міндеттері және даму тарихы. Сұрып жаңарту. Сұрып алмастыру. Өнеркәсіптік негіздегі тұқым өндірісі. Егіс дақылдарының тұқым шаруашылығындағы мемлекеттік сұрыптық және тұқымдық бақылау. Егіс дақылдарының тұқым шаруашылығы. Бақша және көкөніс дақылдарының тұқым шаруашылығы.
Білімдер:
- цитология негіздері;
- жасуша және оның компоненттері;
- тұқым қуалаушылық және өзгергіштік.
- сұрыптардың маңызы және селекциялық үрдістің негізгі бағыттары;
- селекция әдістері және будандастыру түрлері.
- гетерозис туралы түсінік және оның заңдылықтары;
- селекция материал дарын бағалауды.
- тұқым шараушылығы ның ғылыми ұйымдас тырылуы, тұқымдарды өндіру.
Іскерліктер:
- тұқымдарды өндіру бойынша селекция процестерін ұйымдастыру.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
КҚ 3.3.1;

ПК 3.3.1;
ПК 3.3.23;
ПК 3.3.14;
ПК 3.3.22.
ОПД.06
Агрометеорология.
Атмосфера и ее основные свойства. Солнечная радиация и радиационный баланс. Температура почвы и воздуха. Вода в атмосфере и в почве. Ветер. Погода и ее предсказание. Опасные для сельского хозяйства метеорологические явления и меры борьбы с ними. Основы агроклиматологии. Агрометеорологические наблюдения. Методы агрометеорологических прогнозов. Агрометеорологическое обеспечение сельскохозяйственного производства.
Знания:
- основных определений и понятий, единицы
измерения, методов измерений и определения явлений и изменений в природе, методов борьбы с природными явлениями, причин их возникновения, сельскохозяйственной оценки, об
агроклиматических показателях, аналогах, районировании;
- методах улучшения микроклимата сельскохозяйственных угодий, агрометеорологических наблюдений и агрометеорологических прогнозов.
Умения:
- проводить измерения температуры почвы и воздуха;
- определять влажность воздуха и почвы; количество осадков, высоту снежного покрова и плотность снега;
- направление и скорость ветра по приборам;
- предсказывать заморозки;
- проводить агроклиматическое описание района;
- составлять агрометео рологические прогнозы; - использовать агрометеорологическую информацию в практической работе специалистов сельского хозяйства.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
БК 12;
ПК 3.3.1.
ОПД.07
Охрана труда и техника безопасности.
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- общих сведений о производственной санитарии;
- технику безопасности;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
- соблюдать технику безопасности и правила санитарии;
- соблюдать электробезопасность;
- оказать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность.
БК 1;
БК 2;
БК 3;
БК 8.
.
ОПД.08
Охрана окружающей среды.
Основы экологии: понятие об экологии, экологические факторы и организмы. Популяция, биоценоз, экосистема. Биосфера и человек. Агробиоценозы. Охрана окружающей природной среды и рациональное использование природных ресурсов. Современные проблемы охраны окружающей среды в сельскохозяйственном производстве. Охрана атмосферного воздуха, земель и недр, водных ресурсов, растительного и животного мира. Организация охраны окружающей природной среды в РК. Международное сотрудничество.
Знания:
- понятии об экологии;
- о структуре современной экологии;
- истории развития экологии;
- об аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
- об экологических факторах и их классификации;
- о факторах среды; популяции, сообществе и биоценозе;
- об экологических системах и их классификации;
- о биогеохимических циклах;
- об экологических сукцессиях;
- об учении В. И. Вернадского – о биосфере;
- о функциях живого вещества в биосфере;
- о биогеохимическом круговороте основных химических элементов;
- о биотехносфере и ноосфере;
- об эволюции биосферы.
Умения:
- уметь решать экологические проблемы природоохранной деятельности, агроэкологии;
- определять: биогеохимические круговороты основных химических элементов;
-экологические факторы и их влияние на живые организмы;
- продуктивность экосистем,
проводить мероприятия по природоохранной деятельности, применять нормативные документы по охране окружающей среды.
БК 4;
БК 8;
БК 11;
БК 12;
ОПД.09
Аграрное право.
Сущность и функции аграрного права. Право собственности. Правовое положение сельскохозяйственных хозяйствующих субъектов. Правовые основы предпринимательства.
Хозяйственный договор и его роль в деятельности сельскохозяйственных предприятий и организаций. Отдельные виды хозяйственного договора. Земельное право.
Основы экологического права. Правовое регулирование труда в сельскохозяйственных предприятиях и агроформированиях
Дисциплинарная и материальная ответственность.
Трудовые споры и порядок их рассмотрения.
Знания:
- Закона "О Земле" Республики Казахстан, нормативных актов, регулирующих отношения в сельском хозяйстве, форм хозяйствования;
- структуры управления сельским хозяйством;
Умения:
- ориентироваться в статьях гражданского и уголовного кодексов, в законодательстве об административно-правовой ответственности за нарушение природоохранительных законодательных актов;
- анализировать причины и следствия нарушений Земельного кодекса Республики Казахстан и других нормативных актов, регулирующих отношения по поводу владения, пользования и распоряжения землей и природными ресурсами в экономических целях.
БК 7;
БК 8;
БК 10;
БК 12.
ОПД.10
Экономика сельского хозяйства.
Сельское хозяйство среди многообразия форм собственности. Земельные ресурсы. Повышение эффективности их использования. Средства производства, интенсивная политика и капитальные вложения в сельское хозяйство. Трудовые ресурсы и эффективность их использования. Научно-технический прогресс (НТП) и интенсификация сельского хозяйства. Экономические основы рыночного механизма хозяйствования. Размещение, специализация, концентрация и интегрированные процессы в сельском хозяйстве. Товарно-денежные отношения в сельском хозяйстве. Издержки производства и себестоимость продукции в условиях предпринимательства. Цены, совершенствование ценообразования на продукцию сельского хозяйства и перерабатывающих отраслей агропромышленного комплекса. Экономическая эффективность сельского хозяйства. Экономика производства продукции растениеводства. экономика производства продукции животноводства.
Знания:
- форм собственности и форм хозяйствования в условиях рынка;
- особенностей инвестиций,
капитальных вложений в сельское хозяйство, о источниках финансирования;
- понятия, состав и использование трудовых ресурсов;
- формы НТП;
- о содержании и действии рыночного механизма;
- структуре и видах рынка;
- о спросе и предложении, о взаимовлиянии цены и конкуренции;
- о товарно-денежных отношениях в сельском хозяйстве;
- о видах продукции; о себестоимости продукции сельского хозяйства;
- о показателях экономическую эффективности производства;
- о рентабельности, о системах земледелия, о задачах развития отраслей растениеводства, о системе животноводства.
Умения:
- составлять инфра структуру сельского хозяйства;
- определять задачи развития с/х производства в условиях рынка;
- определять потребность сельского хозяйства в ресурсах;
- выполнять расчеты налогов, ренты, аренды, экономической эффективности земель;
- выполнять расчеты по эффективности и окупаемости капитальных вложений; - определять потребность в трудовых ресурсах;
- производить расчеты производительности, интенсивности труда;
- определять валовую и товарную продукцию;
- проводить аукционы и ярмарки;
- составлять договора, проводить биржевые сделки;
- вести расчет издержек и определять себестоимость продукции сельского хозяйства и переработки;
- составлять различные типы севооборотов, оборотов стада, рассчитывать воспроизводство стада.
БК 7;
БК 8;
БК 11.
ОПД.11
Семеноводство с основами селекции.
Основы цитологии. Клетка и ее компоненты. Наследственность и изменчивость. Понятие о полиплоидии. Код наследственности. Понятие о сорте. Виды, значение. Основные материалы селекции сельскохозяйственных культур. Принципы и основные направления в селекционной работе. Внутривидовая и отдаленная гибридизация. Использование полиплоидии, гаплодии и мутагенеза в селекции растений. Гетерозис и его использование в селекции растений. Методы отбора. Оценка селекционного материала. Организация и техника селекционного процесса. Задачи и история развития семеноводства. Сортообновление. Сортосмена. Производство семян на промышленной основе. Государственный сортовой и семенной контроль в семеноводстве полевых культур. Семеноводство полевых культур. Семеноводство бахчевых и овощных культур
Знания:
- основ цитологии;
-клетки и ее компонентов;
- наследственности и изменчивости;
- значения сорта, принципов и основных направлений селекционного процесса;
- методов селекции и типов скрещивания;
- понятия о гетерозисе и его закономерностях;
- оценки селекционного материала;
- научной организации семеноводства, производства семян на промышленной основе.
Умения:
- организовывать селекционные процессы по производству семян.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
ПК 3.3.1;

КҚ 3.3.3;
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.8;
КҚ 3.3.12;
КҚ 3.3.19;
КҚ 3.3.20.
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 150203 3 – Агроном
АП.01
Өсімдік шаруашылығы өнімдері өндірісінің технологиясы.
Дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар. Тамыр жемістілер мен түйнек жемістілер. Майлы және эфир майлы дақылдар. Талшықты дақылдар. Темекі және махорка. Мал азықтық екпе шөптер. Өнімді бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
- дақылдың маңызы; өнімділікті және өнім сапасын ұлғайту амалдары;
- егіс алқаптары;
- өнімге стандарттар;
- дақылдың ботаникалық сипаттамасы;
- аудандастырылған сұрыптар мен гибридтер;
- дақылдың биологиялық ерекшеліктері;
- ауыспалы егістегі дақылдың орны;
- тыңайтқыш қолдану жүйесі;
- тұқымды себуге дайындау амалдары; себу мерзімі, тәсілдері және тереңдігі;
- егісті күту амалдары;
- арамшөптермен, зиянкестермен және аурулармен агротехникалық және химиялық күрес шаралары;
- суғару мерзімі мен тәсілдері;
- дақылдың пісіп жетілу ерекшеліктері, жинау және алғашқы өңдеу тәсілдері;
- ауыл шаруашылық дақылдарының жіктелуі; ауыл шаруашылық дақылдарының биологиялық ерекшеліктері;
- ауыл шаруашылық дақылдарын өсіру технологиясының ерекшеліктері;
- ауыл шаруашылық дақылдарының морфологиялық және биологиялық ерекшеліктері;
- көбею тәсілдері; аймақ ауыл шаруашылық дақылдарының тұқымдық породно-сұрыптық құрамы; отырғызу мерзімі мен тәсілдері;
- екпелерге күтім жасау амалдары;
- аурулар мен зиянкестерден қорғау амалдары;
- өнім жинау мерзімі мен тәсілдері.
Іскерліктер
- өнім дайындауды және оны өткізуді;
- аймақтың негізгі ауыл шаруашылық дақылдарын өсіру бойынша технологиялық картаның агротехникалық бөлімін құрастыру;
- орындалған жұмыстардың сапасын анықтау;
- тыңайтқыш шашу, сіңіру мөлшерін, суғару мөлшерін есептеу; себу, суғару,
- тыңайтқыш сіңіру мерзімін анықтау, жинау қорғау шараларын жүргізу;
- топырақты өңдеуді жүргізу;
- морфологиялық белгілері бойынша көкөніс дақылдарын тану;
- жекелеген дақылдарды өсіру бойынша технологиялық карта құрастыру;
- ағаштарға, бұталарға, жидектерге телу, егу, отырғызу жүргізу, өнімді күту, жинау амалдары.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;
КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.3;
КҚ 3.3.8;
КҚ 3.3.12;
КҚ 3.3.19;
КҚ 3.3.21.
АП.02
Жеміс және көкөніс өндірісінің технологиясы.
Жеміс-көкөніс шаруашылығы.
Көкөніс дақылдарының жіктелуі мен биологиялық ерекшеліктері. Қорғаулы грунт ғимаратының құрылысы мен жылыту. жабық және ашық грунттарда көкөніс дақылдарын өсіру. Ашық грунттағы ауыспалы егіс және жабық грунттағы дақыл айналымы.
Жеміс-жидек шаруашылығы.
Жеміс дақылдарының биологиялық және морфологиялық ерекшеліктері. Жеміс өсімдіктерінің екпе материалдарын өсіру технологиясы. Жас бақтарды күтіп баптау. Жидек дақылдары. Көкөніс пен жемістерді өңдеу және сақтау. Көкөністер мен жемістерді өңдеудің қарапайым тәсілдері.
Білімдер:
- көкөніс дақылдарының жіктелуі;
- қорғаулы грунт ғимараттарының құрылысы мен қыздыру тәсілдері;
- көкөніс дақылдарының қарқынды өсіру жолдарын;
- жеміс-жидек дақылдарының ерекшеліктері;
- екпе материалдарын өсіру технологиясы және оларды көбейту әдістері;
- бақтарды өсіру технологиясы;
- көкөністерді, жеміс пен жидектерді өңдеу және сақтау тәсілдері.
Іскерліктер:
- әр түрлі ауыспалы егіс пен дақыл алмасуын құрастыру;
- жас және жеміс беретін бақты күтіп баптау;
- жидектіктерді отырғызу мен күту.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;
КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.3;
КҚ 3.3.8;
КҚ 3.3.12;
КҚ 3.3.19;
КҚ 3.3.21.
АП.03
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау және қайта өңдеу технологиясы.
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау.
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтаудың теориялық негіздері. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін жинау, тауарлық өңдеу және тасымалдау тәсілдерінің жалпы сипаттамасы. Негізгі сақтау әдістері. Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерін сақтау технологиясы.
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу
Қайта өңдеудің жалпы негіздері. Консервілеудің микробиологиялық әдістері. Жеміс және көкөніс консервілері өндірісі.
Білімдер:
- өсімдік шаруашылығы өнімдерінің химиялық құрамы мен тағамдық құндылығының ерекшеліктері, олардың сақтау кезіндегі өзгеруі, сапа талаптары, сапаны бақылау әдістері, сұрыптың өсіру технологиясының және жағдайларының өнім сапасы мен сақталуына ықпалы, озат жинау технологиясы, тауарлық өңдеу, тасымалдау және сақтау, сақтау тәртібі мен тәсілдері, қоймалардың тұрпаттары, шығынды азайту және сақтау кезіндегі сапасын сақтау жолдары;
- әр түрлі сақтау технологияларының экономикалық тиімділігі;
- өсімдік шаруашылығы өнімдерін әр түрлі қайта өңдеу технологияларының экономикалық тиімділігі;
- әр түрлі консервілеу әдістерін пайдалану мен өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеудің осы заманғы технологиялары, шикізат пен материалдар шығынының мөлшерлері;
- қайта өңдеу өнімдері, сапа көрсеткіштері, қайта өңдеу кәсіпорындарын ұйымдастыру негіздері.
Іскерліктер:
- өсімдік шаруашылығы өнімдерін дұрыс жинау, оларды тауарлық өңдеуді жүргізу, тасымалдау үшін дайындау, сақтауға отырғызу жоспарын құрастыру, ыдысқа қажеттілікті анықтау, қаптау материалдары, механикаландыру құралдары, ұраларға, орларға, қоймаға, тоңазытқышқа сақтауға қою;
- өңделетін өнімнің негізгі түрлерін дайындау, оларды дайындауға шикізат пен материалдарға қажеттілікті есептеу, жемістер мен көкөністерге дегустациялық бағалау жүргізу.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;
КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.3;
КҚ 3.3.8;

ПК 3.3.3;
ПК 3.3.4
ПК 3.3.8;
ПК 3.3.12;
ПК 3.3.19;
ПК 3.3.20.
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 150203 3 - Агроном
СД.01
Технология производства продукции растениеводства.
Зерновые и зернобобовые культуры. Корнеплоды и клубнеплоды. Масличные и эфиромасличные культуры. Прядильные культуры. Табак и махорка. Кормовые сеяные травы. Основы программирования урожаев.
Знания:
- значении культуры; приемов увеличения урожайности и качества продукции;
- посевных площадей; стандартов на продукцию;
- ботанического описания культуры;
- районированных сортов и гибридов;
- биологических особенностей культуры; - места культуры в севообороте;
- системы применения удобрений;
- приемов подготовки семян к посеву;
- сроков, способов и глубины посева;
- приемов ухода за посевами;
- агротехнических и химических мер борьбы с сорняками, вредителями и болезнями;
- сроков и способов полива;
- особенностей созревания культур и способов уборки и первичной обработки;
- классификации сельскохозяйственных культур;
- биологических особенностей сельскохозяйственных культур;
- особенностей технологии выращивания сельскохозяйственных культур;
- морфологических и биологических особенностей сельскохозяйственных культур;
- способов размножения; породно-сортового состава сельскохозяйственных культур зоны;
- сроков и способов посадки; приемов ухода за насаждениями;
- приемов защиты от болезней и вредителей;
- сроков и способов уборки урожая.
Умения:
- вести подготовку продукции и ее реализацию;
- составлять агротех ническую часть технологической карты по выращиванию основных культур зоны; - определять качество выполняемых работ;
- рассчитывать норму высева,
- внесения удобрений, поливную норму;
- определять сроки посева, полива, внесения удобрений, проведения защитных мероприятий уборки;
- проводить обработку почвы;
- распознавать овощные культуры по морфологическим признакам;
- составлять технологическую карту по выращиванию отдельных культур;
- проводить прививку, окулировку, посадку деревьев, кустарников, ягодников, основные приемы ухода, уборку урожая.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
БК 12;
ПК 3.3.1;
ПК 3.3.3;
ПК 3.3.8;
ПК 3.3.12;
ПК 3.3.19;
ПК 3.3.21.
СД.02
Технология производства плодов и овощей.
Овощеводство. Классификация и биологические особенности овощных культур. Устройство и обогрев сооружений защищенного грунта. Возделывание овощных культур в открытом и защищенном грунтах. Севообороты в открытом и культурообороты в защищенном грунтах. Плодоводство. Биологические особенности и морфологические признаки плодовых культур. Технология выращивания посадочного материала плодовых растений. Закладка плодового сада. Уход за молодыми и плодоносящим садом. Культура ягодников. Хранение и переработка овощей и плодов. Хранение и простейшие способы переработки овощей и плодов.
Знания:
- классификации овощных культур;
- устройства сооружений защищенного грунта и способов обогрева;
- интенсивных техно логии возделывания овощных культур;
- особенностей плодово-ягодных культур;
- технологии выращивания посадочного материала и способов размножения;
- промышленных технологии закладки садов;
- способов хранения и переработки овощей, плодов и ягод.
Умения:
- составлять различные виды севооборотов и культуро
оборотов;
- ухаживать за молодым и плодоносящим садом;
- закладывать и ухаживать за ягодниками.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
БК 12;
ПК 3.3.1;
ПК 3.3.3;
ПК 3.3.8;
ПК 3.3.12;
ПК 3.3.19;
ПК 3.3.21.
СД.03
Технология хранения и переработки продукции растениеводства.
Хранение продукции растениеводства.
Теоретические основы хранения растениеводческой продукции.
Общая характеристика способов уборки, товарной обработки и транспортирование растениеводческой продукции.
Основные методы хранения.
Технологии хранения отдельных видов растениеводческой продукции.
Переработка продукции растениеводства
Общие основы переработки.
Микробиологические методы консервирования.
Производство плодовых и овощных консервов.
Знания:
- особенностей химического состава и пищевой ценности растениеводческой продукции, их изменения при хранении, требований качества, методов контроля качества;
- влияния сорта, технологии и условий выращивания на качество и сохраняемость продукции;
- передовой технологии уборки, товарной обработки, транспортировки и хранения растениеводческой продукции, режимов и способов хранения;
- типов хранилищ, путей сокращения потерь и сохранения качества продукции при хранении;
- экономической эффективности различных технологии хранения;
- экономической эффективности различных способов переработки растениеводческой продукции, современных технологии переработки растениеводческой продукции с использованием различных методов консервирования, норм расхода сырья и материалов;
- показателей качества продуктов переработки, основ организации перерабатывающих предприятии.
Умения:
- правильно убирать растениеводческую продукцию, проводить их товарную обработку, готовить для перевозки, составлять план закладки на хранение, определять потребность в таре, упакововчных материала, средствах механизации, закладывать на хранение в бурты, траншеи и хранилища, холодильники;
- готовить основные виды прерабатываемой продукции, расчитывать потребность в сырье и материалах для их приготовления, проводить дегустационную оценку плодов и овощей и продуктов их переработки.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
БК 12;
ПК 3.3.1;
ПК 3.3.3;
ПК 3.3.8;

КҚ 3.3.10;
КҚ 3.3.22;
КҚ 3.3.24.
АП.04
Ауыл шаруашылығын механикаландыру және электрлендіру.
Тракторлар, іштен жанатын қозғалтқыштар туралы негізгі мәліметтер. Іштен жанатын Ішкі қозғалтқыштардың тетіктері мен жүйелері. Ауыл шаруашылық машиналары. Өсімдіктерді күтіп баптау үшін және топырақты қопсытуға арналған машиналар мен қондырғылар. Себу және отырғызу машиналары, тыңайтқыш сіңіруге арналған машиналар, ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптермен күреске арналған машиналар. Ауыл шаруашылық дақылдарын жинауға арналған машиналар. Астықты жинаудан кейінгі өңдеуге арналған машиналар. Ауыл шаруашылық машиналарын талап етілетін агротехникалық жұмыс тәртібіне дайындау. Машина-трактор паркін пайдалану. Машиналарды өндірістік техникалық пайдалану. Машина-трактор паркі құрамын есептеу, машиналарға техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау. Ауыл шаруашылық өндірісін механикаландыру мен автоматтандыру. Ауыл шаруашылығындағы электрлік қондырғыларды автоматты басқару аппараттары. Өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді электрлендіру және автоматтандырудың жарықтандыру және сәулелендіру қондырғылары. Мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді механикаландыру мен автоматтандыру. Сумен жабдықтауды, мал азығын дайындау мен үлестіруді, сиыр сауыны мен сүтті алғаш өңдеуді, қой қырқу мен тоғытуды, көң шығаруды механикаландыру, электрлендіру және автоматтандыру. Мал шаруашылық фермаларындағы микроклимат пен жылыту. Ауыл шаруашылық өндірісіндегі жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
тракторлар мен автомобильдердің жалпы құрылысы мен жіктелуі;
- қозғалтқыштардың жалпы құрылысы мен негізгі қағидаттары;
- кривошипті-шатунды және газ таратқыш тетіктердің құрылысы мен жұмысы және оларды реттеу;
- қоректену және майлау жүйесінің жұмысы мен құрылымы;
- қозғалтқыштарды іске қосу мен суыту жүйесін, тракторлар мен автомобильдердің электроқұрылғысын, тракторлар мен автомобильдердің басқару органдары мен жүргізу бөлігін;
- тракторлар мен автомобильдердің техникалық пайдалану ережелерін.
Іскерліктер:
- шатунды механизмді жинау және шашуды;
- газ тарату механизмін шашу және жинауды,газ тарату механизмін реттеуді;
- форсункалардың жағдайын тексеруді;
- майды тарату қысымын анықтауды;
- қалыпты қысымға форсунканы реттеуді, майлау жүйесінің клапандарын реттеп, жұмыс істеуін;
- майлау цетрофигу раның реактивті жұмыс істеуін тексеру;
- қозғалтқыштың магнето және тарату құрылғыларын.
- магнетоның байланысы;
- аспалы соқа мен тұтас өңдейтін қопсыт қыштарды, дән сепкіштерді жұмысқа дайындау;
- сошниктерді берілген егіс тереңдігіне қою, талап етілетін тұқым себу, минералдық тыңайтқыштарды сіңіру қалпына ретке келтіру, астық жинайтын комбайнның дестелегіш тетіктерін жұмысқа дайындау;
- астық жинайтын комбайнның бастырғышын жұмысқа дайындау және бастырғыш аппараттарды ретке келтіру;
- астық жинайтын комбайнды тазалап ретке келтіру.
БҚ1;
БҚ2;
БҚ6;
БҚ7;
БҚ8;

ПК 3.3.10;
ПК 3.3.22;
ПК 3.3.24..
СД.04
Механизация и электрификация сельского хозяйства.
Основные сведения о тракторах, двигателях внутреннего сгорания. Механизмы и системы двигателей внутреннего сгорания. Сельскохозяйственные машины. Машины и орудия для основной, поверхностной обработки почвы и уходу за растениями. Посевные и посадочные машины, машины для внесения удобрений, машины для борьбы с вредителями, болезнями и сорняками сельскохозяйственных культур. Машины для уборки сельскохозяйственных культур. Машины для послеуборочной обработки зерна. Подготовка сельскохозяйственных машин к требуемому агротехническому режиму работы. Эксплуатация машинно-тракторного парка. Основы производственной технической эксплуатации машин. Расчет состава машинно-тракторного парка, планирование технического обслуживания машин. Механизация и автоматизация сельскохозяйственного производства. Аппараты автоматического управления электроустановками в сельском хозяйстве. Осветительные и облучающие установки электрификации и автоматизации производственных процессов в растениеводстве и животноводстве. Механизация и автоматизация производственных процессов в животноводстве. Механизация, электрификация и автоматизация водоснабжения, приготовление и раздача кормов, доение коров и первичная обработка молока, стрижка и купка овец, удаление навоза. Микроклимат и отопление на животноводческих фермах. Техника безопасности при выполнении работ в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
- классификации общего устройства тракторов и автомобилей;
- основных принципов работы и общего устройства двигателя;
- устройств и работы кривошипно-шатунного, газораспределительного механизмов их регулировки;
- устройств и работы системы питания и смазки;
- системы охлаждения и пуска двигателей, электрооборудовании тракторов автомобилей, силовой передачи, ходовой части и органов управления тракторов и автомобилей;
- правил технической эксплуатации тракторов и автомобилей.
Умения:
- определять классификацию и общее устройство тракторов и двигателей, принципов работы двигателей внутреннего сгорания;
- производить разборку и сборку кривошипно-шатунного механизма;
- механизма газорас пределения,регулировать газораспределительные и декомпрессионные механизмы;
- проверять состояние форсунки;
- определять давление впрыска топлива, качество распыления топлива;
- проводить регулировку форсунки на нормальное давление впрыска, давления срабатывания и регулировку клапанов систем смазки;
- проверку работы реактивной масляной центрифуги;
- проверять на стенде технических данных исправность прерывателя и других аппаратов системы зажигания;
- проводить установку прерывателя-распреде лителя и магнето на двигатели;
- регулировать контакты прерывателя магнето;
- подготавливать к работе навесные плуга и культиваторы сплошной обработки, зерновые сеялки;
- проводить расстановку сошников на заданную глубину посева, настройку на требуемую норму высева семян, внесения минеральных удобрений, подготовку к работе и регулировку механизмов жатки зерноуборочного комбайна;
- подготавливать к работе молотилки зерноуборочного комбайна и регулировать молотильные аппараты;
- регулировать очистку зерноуборочного комбайна.
БК1;
БК2;
БК6;
БК7;
БК8;

КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.3;
КҚ 3.3.8;
КҚ 3.3.9.
АП.05
Агрохимия.
Өсімдіктің химиялық құрамы мен өнімнің сапасы. Өсімдіктің қоректенуі. Топырақтың құрамы және сіңіргіштігі. Топырақтың құнарлығының тиімділігі. Қазақстандағы негізгі топырақ түрлерінің агрохимиялық сипаты. Тыңайтқыштардың жіктелуі, олардың Қазақстанда шығарылуы мен пайдалануы. Азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар және кешенді тыңайтқыштар. Минералды тыңайтқыштарды қолдану технологиясы. Органикалық тыңайтқыштар және оларды қолдану технологиясы. Тыңайтқыштар жүйесінің құрылымының негізгі принциптері. Ауыл шаруашылық дақылдарын қарқынды өсіруде және қоршаған ортаны қорғау кезінде тыңайтқыштарды қолдану. Ауыспалы егіс кезінде тыңайтқыштардың жүйесі. Ауыл шаруашылығындағы кешенді агрохимиялық қызмет көрсету жүйесі. Агрохимиялық зерттеу әдістері.
Білімдер:
- ауыл шаруашылық дақылдарының химиялық құрамының ерекшеліктерін және оның өнім сапасына тигізетін әсерін;
- өсімдіктердің қоректенуінің негізгі элементтерінің рөлі және олардың ауыл шаруашылық дақылдарының құралуындағы қажеттілік;
- өсімдік қоректенуінің химиялық диагностика негіздерін;
- ауыл шаруашылық дақылдарына гипстеудің әсерін және тыңайтқыштың тиімділігін;
- минералды тыңай тқыштардың жіктелуін және олардың сапасына қойылатын стандарт талапатарын;
- азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар, кешенді тыңайтқыштар және Қазақстандағы олардың ассортименті, оларды алу тәсілдері;
- минералды тыңайтқыштардың негізгі түрлерінің ерекшеліктері, қасиеті, құрамы және топырақпен байланыстылығы;
- минералды тыңайтқыштарды енгізу, босату, сақтау және тасымалдау ережелері.
- тыңайтқыштардың сапасын төмендетпеу шаралар жүйесін;
- минералды, органикалық тыңайтқыштарды қолдану кезінде табиғатты қорғау бойынша шаралар және техника қауіпсіздігі;
- органикалық тыңайтқыштың маңызы, мәні, құрамы және оны енгізу тиімділігі, сақтау ережесі, органкиалық тыңайтқыштарды қолданатын аудандар;
- сидераттарды қолдану тәсілдері, органикалық тыңайтқыштарды пайдалану тиімділігі және технологиясы;
- тыңайтқыштар жүйесінің міндеттері, тыңайтқыштардың мөлшерін анықтау, тыңайтқыштарды енгізу тәсілдері.
Іскерліктер:
- сыртқы белгілері және өсімдік диагностикасының "Экспресс – әдіс" нәтижелері бойынша ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі қоректену бөліктерімен қамтылуын анықтау;
- талдау жасау кезінде техника қауіпсіздігін сақтай отырып зертхана құралдарын дұрыс қолдана білу;
- ЭЕМ қолдана отырып жобалы құжаттарды құрастыру үшін шығыс материалдарын дайындау;
- минералды тыңайтқыштарды қолданудың тиімділігін анықтау.
- тыңайтқыштарды дұрыс енгізу мен сақтауды ұйымдастыру;
- агрохимиялық талдау бойынша органикалық тыңайтқыштың сапасын анықтау;
- қалыпты тыңайтқыш мөлшерін анықтау.
БҚ2;
БҚ3;
БҚ4;
БҚ8;
БҚ12;

ПК 3.3.1;
ПК 3.3.3;
ПК 3.3.8;
ПК 3.3.9.
СД.05
Агрохимия.
Химический состав растений и качество урожая. Питание растений. Состав и поглотительная способность почв. Потенциальное и эффективное плодородие почв. Агрохимическая характеристика основных типов почв в Казахстане. Гипсование солонцовых почв и используемые материалы. Классификация удобрений, их производство и применение в Казахстане. Азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения. Технология применения минеральных удобрений. Органические удобрения, технология их применения. Основные принципы построения системы удобрений. Применение удобрений при интенсивных технологиях возделывания сельскохозяйственных культур и охрана окружающей среды. Система удобрений при севооборотах. Система комплексного агрохимического обслуживания сельского хозяйства. Методы агрохимических исследований.
Знания:
- особенности химического состава важнейших сельскохозяйственных культур и его влияние на качество продукции;
- роли основных элементов питания в жизни растений и потребность в них для формирования урожая сельскохозяйственных культур;
- основ химической диагностики питания растений;
- классификации солонцов по содержанию натрия и глубине залегания солонцового горизонта, условия эффективного применения гипса для улучшения солонца;
- влиянии гипсования на урожай сельскохозяйственных культур и эффективность удобрений;
- классификации минеральных удобрений и требовании стандартов к их качеству;
- азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения, их ассортимент в Казахстане, способы получения;
- состава, свойства, взаимодействие с почвой, особенности применения основных форм минеральных удобрений;
- требований стандартов к их качеству;
- правил хранения, отпуска, транспортировки и подготовки к внесению минеральных удобрений;
- систем мероприятий по предотвращению потерь и снижению качеств удобрений;
- техники безопасности и мероприятий по охране природы при применении минеральных, органических удобрений;
- значении, состава, способа рационального хранения, норм, сроков и эффективности и внесения органических удобрений;
- о значении и районах применения органических удобрений;
- способов использования сидератов, технологии и эффективности использования органичес ких удобрений;
- задач системы удобрений;
- принципов подхода к определению норм удобрений,способов внесения удобрений.
Умения:
- определять по внешним признакам и результатам "Экспресс – методом" растительной диагнос тики обеспеченность сельскохозяйственных культур основными элементами питания;
- правильно использовать лабораторное обору дование с соблюдением правил безопасности труда при проведении анализов;
- рассчитывать нормы гипса для химической мелиорации солонцовых почв;
- подготавливать исходный материал для составления проектно-сметной документации с использованием ЭВМ;
- распознавать, опре делять эффективность применения минераль ных удобрений;
- организовать правильное хранение и внесение удобрений;
оценивать качество органических удобрений по результатам агрохимических анализа;
- определять и корректировать рекомендуемые нормативные дозы удобрений.
БК2;
БК3;
БК4;
БК8;
БК12;

КҚ 3.3.7;
КҚ 3.3.18;
КҚ 3.3.19.
АП. 06
Өсімдіктерді қорғау.
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянкестері мен аурулары туралы жалпы мәліметтер. Жалпы энтомология жөніндегі негізгі ұғымдар. Жалпы фитопатология және өсімдік иммунитеті жөніндегі негізгі ұғымдар. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестерімен күресудің әдістері. Агротехникалық, биологиялық, механикалық, физикалық күрес әдістері. Химиялық күрес әдістері, пестицидтермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары және қорғау құралдары. Өсімдіктер карантині. Өсімдіктерді кіріктірілген қорғау туралы ұғым. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері және олардан қорғау шараларының жүйесі. Көп улы зиянкестер және олармен күрес. Дәнді дақылдардың аурулары мен зиянкестері және олардан қорғау шараларының жүйесі. Астық және оның сақтау кезіндегі оның өнімдерінің зиянкестері және олармен күрес шаралары. Бұршақты, техникалық дақылдардың, қант қызылшасы, картоп, көкөніс, жемісті және жидекті дақылдардың аурулары мен зиянкестері және оларды қорғау шараларының жүйесі. Сақтау кезіндегі көкөніс пен картоп аурулары және олармен күресу шаралары. Орман және егіс қорғау екпелерінің зиянкестері мен аурулары және олармен күрес шаралары.
Білімдер:
- насекомдардың, кене лердің, нематодтардың және кеміргіштердің морфологилық және анатомиялық құрылысы, жүйелеу қағидаты және жіктелуі;
- насекомдар дамуының биологиялық ерекшелік тері;
- насекомдар басты отрядтарының сипат тамасы;
- зиянкестерге әсер ететін экологиялық факторлар;
- өсімдік ауруларының жіктелуі және аурулардың себептері, паразит және оның түрлері;
өсімдіктің жұқпалы ауруларын туғызатын морфологиялық, биоло гиялық, экологиялық микроорганизмдер және олардың жүйелігі;
- өсімдіктерді зиянкес терден қорғаудың негізгі әдістері және құралдары;
- пестицидтармен жұмыс істеу кезінде қорғану шаралары мен құралдары;
- көп улы зиянкестердің көптараған түрлері, олардың биологиясы, олармен күресу шаралары;
- ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерінің көп тараған түрлері, таралуы, зиянкестігі, биологиясы;
- ауыл шаруашылық дақылдарының аурулар түрлері және олармен күресу шаралары.
- арамшөптермен күресу;
- тұқымдарды ауруға шалдыққандығын сараптау тәсілдері;
- ауылшаруашылық дақылдарының зиянкестерінің түрлері және олардың өнімдерін сақтау кезінде қайта өңдеу, күресу шаралары;
- көшеттер мен егістікті қорғау ормандарының негізгі аурулары мен зиянкестері.
Іскерліктер:
- жәндіктерді жас фазалары, типтері, гербаридің зақымдануы, материалдар арқылы отрядтарын анықтау;
- жәндіктерді, нематодтарды, кенелерді, кеміргіштерді сыртқы құрылысы бойынша ажырата білу;
- өсімдіктің ауруға төзімділігін анықтау;
- аурулардың негізгі түрлерін анықтау;
- ауру туғызғыштар тобының әр түрлілігіне микроскопиялық дайындау;
- пестицидтердің мөлшерін анықтау;
- өсімдікті өңдеу үшін сұйық заттар дайындау;
- ауылшаруашылығында ғы көп улы зиянкестерді морфологиялық және зақымдану мөлшеріне қарай анықтау;
- ауру туғызғыштарын меңгерудің микроскопиялық құралдарын дайындау;
- зиянкестермен және аурулармен күресу кезінде алдын алу шараларын жүргізу.
БҚ2;
БҚ3;
БҚ4;
БҚ6;
БҚ7;
БҚ8;

ПК 3.3.7;
ПК 3.3.18;
ПК 3.3.19.
.
СД.06
Защита растений.
Общие сведения о вредителях и болезнях сельскохозяйственных культур. Основные понятия об общей энтомологии. Основные понятия об общей фитопатологии и иммунитете растений. Методы борьбы с вредителями и болезнями сельскохозяйственных культур. Агротехнический, биологический, механический и физический методы борьбы. Химический метод борьбы, меры безопасности и защитные средства при работе с пестицидами. Карантин растений. Понятие об интегрированной защите растений. Вредители и болезни сельскохозяйственных культур и система защитных мероприятий. Многоядные вредители и борьба с ними. Вредители болезни зерновых культур и система защитных мероприятий. Вредители зерна и продуктов ее переработки при хранении и меры борьбы с ними. Вредители и болезни бобовых, технических культур, сахарной свеклы и картофеля, овощных, плодовых, ягодных культур и система защитных мероприятий. Болезни овощей и картофеля при хранении меры борьбы с ними. Вредители и болезни лесных полезащитных насаждений и меры борьбы с ними.
Знания:
- морфологических и анатомических строений, принципов систематики и классификации насекомых, клещей, слизней, нематод, грызунов;
- биологических особенностей развития насекомых;
- характеристики глав нейших отрядов насекомых;
- экологических факторов, оказывающих воздействие на вредителей;
- причин, вызывающих болезни растений, классификации болезней, о паразитизме и его формах;
- морфологии, биологии, экологии и систематики групп микроорганизмов, вызывающих инфекционные болезни растений;
- основных методов и средств защиты растений от вредных организмов;
- мер безопасности и защитных средств при работе с пестицидами;
- видового состава распространения многоядных вредителей, их биологии, вредности и мер борьбы с ними;
- видового состава, распространения, вредоносности, биологии вредителей сельскохозяйственных культур, видов болезней сельскохозяйственных культур и системы борьбы с ними;
- борьбы с сорняками;
- методов экспертизы семян на зараженность болезнями;
- видового состава вредителей сельскохозяйственных культур и продуктов их переработки при хранении и мер борьбы с ними;
- основных вредителей и болезни саженцев и лесных полезащитных растений.
Умения:
- определять отряды насекомых по взрослой и личинистой фазам, типы повреждений по гербариям, натуральным образцам, фиксированному материалу;
- различать по внешнему строению клещей, нематод, слизней и грызунов;
- определять иммунитет растений к болезням;
- определять основные типы болезней;
- готовить микроскопические препараты различных систематических групп возбудителей болезней;
- производить расчеты норм расхода пестицидов по действующему веществу и препарату;
- готовить рабочие жидкости для обработки растений;
- определять многоядных вредителей сельскохозяйственных культур по морфологическим признакам и характеру повреждений растений;
- составлять фенокалендарь;
- готовить микроскопические препараты изучаемых возбудителей болезней;
- проводить профилактические и истребительные мероприятия при борьбе с вредителями и болезнями.
БК2;
БК3;
БК4;
БК6;
БК7;
БК8;

КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.5;
КҚ 3.3.13.
АП.07
Менеджмент, маркетинг және агробизнес негіздері.
Менеджмент. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару қағидаттары, әдістері және атқаратын қызметтері. Менеджмент басқару туралы ғылым ретінде. Агроөнеркәсіптік менеджменттің мәні мен халық шаруашылық маңызы. Өндірісті басқарудың экономикалық әдістері. Басқару әдістері. Агроөнеркәсіптік кешен. Жаңа ауыл шаруашылық құрылымдарын басқару жүйесін ұйымдастыру. Фермерлік шаруашылықтарды басқару. Қоғамдық өндіріс тиімділігінің теориялық негіздері. Нарықтық эконоҒмикаға өту жағдайындағы агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды мемлекеттік реттеу. Жетекші еңбегін ғылыми ұйымдастыру негіздері, жетекшінің қисыны мен ойлау қабілеті. Коммуникация және түсіну. Жетекшінің құзыреті. Жетекшінің стилі мен әдістері. МенеджҒменттегі әлеуметтік жауапкершілік пен әдеп. Жетекшінің өзіндік жұмысы мен өзіндік реттелуін ұйымдастыру. Кадрлармен жұмысты ұйымдастыру. Жетекшінің бағыныштылармен өзара қарым-қатынас нысандары. Экстремальдық жағдайларда кәсіпорынды басқару. Өндірістік және әлеуметтік жанжалдар, оларды болдыртпау жолдары. Ұйымды басқаруды ақпараттық қамтамасыз ету. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару бойынша ғылым мен әлемдік тәжірибе. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару бойынша АҚШ, Канада, Жапония, Түркия және басқа да елдердің тәжірибесі.
Маркетинг. Осы заманғы маркетинг теориясы мен мәні. Тұтынушыларды ұйымдастыру және оларды ұйымдастыру. Нарық ұғымы мен маңызы. Тауар бөлуді және тауар қозғалысын ұйымдастыру. Жарнама: өткізуді тұрақтандыру, өзіндік сату, маркетингтік коммуникация жүйесі, баға және кәсіпорынның баға саясаты. Жоспарлау айқындамасы және маркетингті бақылау. Халықаралық маркетингтің мәні мен ерекшеліктері. Қазақстан Республикасының халықаралық нарыққа шығу айқындамасы.
Агробизнес. Бизнес және қоғам, еркін кәсіпкерлік саласы, агробизнесті ұйымдастыру нысандары, агробизнес кәсіпорындарын ұйымдастыру тәртібі, фермерлік шаруашылықты жүргізудің ұйымдық негіздері, ұжымдық меншік нысанымен аграрлық кәсіпорындарды ұйымдастыру, мемлекет және бизнес, аграрлық құрылымдардағы жоспарлау.
Білімдер:
- менеджмент қызметінің салалары; менеджмент деңгейлері; менеджменттің атқаратын қызметтері;
- менеджменттің осы заманғы мәселелері;
- басқарудың классикалық мектебі;
- басқаруға ғылыми қатынасы туралы;
- басқаруға әкімшілік қатынас туралы; басқару бойынша алдыңғы қатарлы елдердің тәжірибесі;
- басқарушылық қызмет заңдылықтарының сұлбалары; ауыл шаруашылық кәсіпорнының қаржылық бақылауын жүргізу сұлбалары;
- ауыл шаруашылық кәсіпорындарын қоршаған сыртқы орта туралы;
- ауыл шаруашылық кәсіпорындарына сыртқы факторлардың ықпал етуі туралы;
- менеджердің бағдарламаланған және бағдарламаланбаған шешімдері туралы;
- шешім қабылдау әдістері мен тәсілдері туралы; шешім үрдісін сұлбалық бейнелеу;
- балама шешімдер әзірлеу;
- менеджментті ақпараттық қамтамасыз ету; ақпаратты пайдалану деңгейлері;
- ақпарат жүйесінің стандарт моделін салу туралы;
- келіп түскен және сыртқа шығарылатын ақпаратты талдау туралы.
Іскерліктер:
- мотивация модельдерін құрастыру, қажеттіліктер сатылығын бейнелеу, ұйымдық сұлба үлгілерін құрастыру, алғашқы құжаттамамен жұмыс істеу, қаржылық бақылау жүргізу, аудан кәсіпорнына әсер ететін сыртқы факторларды талдау: экологиялық, экономикалық, саяси-құқықтық, әлеуметтік-мәдени; нақты ортаны, жеткізушілерді тексеру, ахуалдық есептерді қолдана отырып (үлестірме материал пайдаланып) кәсіпорын мәселесін шешу үшін балама шешімдер әзірлеу, жетекші қылықтарының әдептілігін анықтау, ақпаратпен, келіп түскен және сыртқа шығарылатын құжаттамамен жұмыс істеу, жарнамамен, каталогтармен, есептік құжаттамамен жұмыс істеу.
БҚ7;
БҚ8;
БҚ10;
БҚ11;
БҚ12;

ПК 3.3.1;
ПК 3.3. 5;
ПК 3.3.13.
СД.07
Основы менеджмента, маркетинга и агробизнеса
Менеджмент.
Принципы, методы и функции управления агропромышленным комплексом. Менеджмент, как наука об управлении. Сущность и народнохозяйственное значение агропромыш-ленного менеджмента. Экономические методы управления производством.
Методы управления. Агропромышленный комплекс. Организация системы управления новыми сельскохозяйственными формированиями. Управление фермерскими хозяйствами. Теоретические основы эффективности общественного производства. Государственное регулирование развития агропромышленного комплекса в условиях перехода к рыночной экономике.
Основы научной организации труда руководителя, логики и мышления руководителя. Коммуникация и понимание. Компетенция руководителя. Стиль и методы руководства. Социальная ответственность и этика в менеджменте. Организация личной работы и саморегуляции руководителя. Организация работы с кадрами.
Формы взаимоотношений руководителя с подчиненными. Управление предприятием в экстремальных условиях. Производственные и социальные конфликты, пути их устранения. Информационное обеспечение управлением организацией. Наука и мировой опыт по управлению агропромышленным комплексом. Опыт США, Канады, Японии, Турции и других стран по управлению агропромышленным комплексом.
Маркетинг.
Теория и суть современного маркетинга. Организация потребителей и их виды. Понятие и сущность рынка. Организация распределения и товародвижения.
Реклама: стимулирование сбыта, личная продажа, система маркетинговой коммуникации, цена и ценовая политика предприятий. Стратегия планирования и контроль маркетинга. Сущность и особенности международного маркетинга. Стратегия выхода Республики Казахстан на международные рынки.
Агробизнес.
Бизнес и общество, сфера свободного предпринимательства, формы организации агробизнеса, порядок организации предприятий агробизнеса, организационные основы ведения фермерского хозяйства, организация агропредприятий с коллективной формой собственности, государство и бизнес, планирование в агроформировании.
Знания:
- сфер деятельности менеджмента;
- уровня менеджмента; функции менеджмента;
- современных проблем менеджмента;
- классической школы управления;
- о научном подходе управления;
- об административном подходе управления;
- опыте передовых стран по управлению;
- схемы закономерностей управленческой деятельности;
- схемы проведения финансового контроля сельскохозяйственного предприятия;
- об окружающей внешней среде сельскохозяйственных предприятий;
- о влиянии внешних факторов на сельскохозяйственные предприятия;
- о программируемых и непрограммируемых решениях менеджера;
- методах и способах принятия решений; схематического изображения процесса решения;
- разработки альтернативных решений; информационного обеспечения менеджмента;
- уровней использования информации;
- о построении стандартной модели системы информации;
- об анализе входящей и выходящей информации.
Умения:
- составлять модели мотивации, изображать иерархию потребностей, составлять образцы организационной схемы, работать с первичной документацией, производить финансовый контроль, обследовать внешние факторы воздействия на предприятие своего района: экологические, экономические, политико-правовые, социально-культурные;
- анализировать факторы воздействия на сельскохозяйственные предприятия своего района;
- обследовать конкурентную среду, поставщиков, применяя ситуационные задачи (используя раздаточный материал) для решения проблемы предприятия разрабатывать альтернативные решения, определять этичность поступков руководителей тех, работать с информацией, входящей и исходящей документацией, работать с рекламами, каталогами, учетной документацией.
БК7;
БК8;
БК10;
БК11;
БК12;

КҚ 3.3.15;
КҚ 3.3.16;
КҚ 3.3.26;
КҚ 3.3.27;
АП.00
Арнаулы пәндер
150204 3 – "Өсімдікті қорғау агрономы" біліктілігі
АП.01
Жалпы және ауыл шаруашылық энтомологиясы.
Жалпы энтомология. Насекомдардың және басқа да зиянды организмдер топтарының сыртқы құрылысы. Насекомдар анатомиясы мен физиологиясы. Насекомдар биологиясы. Насекомдар экологиясы. Насекомдардың жүйеленуі мен жіктелуі. Ауыл шаруашылық энтомологиясы. Өсімдіктерді зиянкестерден қорғаудың биоценотикалық негіздері. Көп улы зиянкестер. Дәнді және мал азықтық астықты дақылдар, күріш және жүгері зиянкестері. Бір жылдық дәнді және көп жылдық мал азықтық бұршақты дақылдар зиянкестері. Қант қызылшасының зиянкестері. Картоп зиянкестері. Техникалық дақылдардың зиянкестері. Қорғаулы грунттағы көкөніс дақылдарының зиянкестері. Ашық грунттағы көкөніс және бақша дақылдарының зиянкестері. Жемісті дақылдардың зиянкестері. Жидектіктер мен жүзім зиянкестері. Егіс қорғайтын орман екпелерінің зиянкестері. Астық және оның сақтау кезіндегі өнімдерінің зиянкестері. Өсімдіктерді қорғау бойынша шараларды ұйымдастыру.
Білімдер:
- насекомдардың, кенелердің, нематодтардың және кеміргіштердің морфологилық құрылысы;
- насекомдардың анатомиялық құрылысы және физиологиясы туралы; насекомдардың биологиялық дамуы туралы;
- экологиялық факторлар туралы;
- насекомдардың жүйеленуі мен жіктелуі туралы;
- өсімдіктерді зиянкестерден қорғау әдістерінің жіктелуі және ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерімен күресте өсімдіктерді кіріктірілген қорғауды пайдалану туралы;
- Қазақстанда барынша таралған зиянкестер және олармен күрес шаралары туралы.
Іскерліктер:
- насекомдарды бөлімдерге бөлу: бас, кеуде, ауыз мүшелері, қанаттар, аяқ, құрсақ және оның қосымшалары;
- ішкі мүшелерінің құрылысымен таныстыру үшін, насекомдарды препарирлеу;
- насекомдардың даму кезеңдерін, жұмыртқалар мен жұмыртқа ұяшықтарының, қуыршақтардың тұрпаттарын, толық емес және толық айналумен насекомдарды, қуыршақтардың тұрпаттарын анықтау;
- насекомдардың даму фенологиясына бақылау жүргізу және фенологиялық күнтізбе құрастыру;
- насекомдардың өсімдіктерді зақымдау тұрпаттарын анықтау;
- биоклимограммалар мен климограммалар салу;
- насекомдардың отряд тары мен қауымдас тықтарын анықтау және насекомдар коллек цияларын, зақымданған өсімдік үлгілерін ресімдеу; агротехника лық, биологиялық, химиялық күрес әдістерін қолданып және еңбек қауіпсіздігі ережесін сақтап, өсім діктерді зиянкестерден қорғау бойынша жұмыс үрдістерін ұйымдас тыру;
- биологиялық коллекциялар мен гербарийлік үлгілерді пайдаланып, морфологиялық белгілер және өсімдіктің зақымдануы бойынша зиянкестердің түрлік құрамын анықтау;
- өңірде таралған зиянкестер дамуының фенологиялық күнтізбесін құрастыру.
БҚ6;
БҚ7;
БҚ8;
БҚ11;
БҚ12;
КҚ 3.4.7;
КҚ 3.4.8;
КҚ 3.4.10;
КҚ 3.4.12;
КҚ 3.4.13.
АП. 02
Жалпы және ауыл шаруашылық фитопатологиясы.
Жалпы фитопатология. Өсімдік ауруларының мәні мен көрінуі. Өсімдік ауруларының жіктелуі. Өсімдіктердің инфекциялық емес аурулары. Өсімдіктердің инфекциялық аурулары. Вирустар мен вироидтар – өсімдік ауруларының қоздырғыштары. Бактериялар, актиномицеттер, микоплазмалар, риккетсиялар – өсімдік ауруларының қоздырғыштары. Саңырауқұлақтар – өсімдік ауруларының қоздырғыштары. Инфекциялық аурулар экологиясы мен қарқыны. Эпифитотиялар. Өсімдіктердің инфекциялық ауруларын болжау. Ауыл шаруашылық дақылдары аурулары диагностикасының әдістері. Өсімдіктердің инфекциялық ауруларға иммунитеті. Иммунитет санаттары. Туа біткен иммунитет. Ие болған иммунитет. Иммунитет генетикасы. Өсімдіктерді аурулардан қорғау әдістері мен құралдары. Қорғау шаралары кешенін салу қағидаттары. Фитосанитарлық және терапевтік шаралар. Өсімдіктер карантині. Өсімдіктерді кіріктірілген қорғау. Ауыл шаруашылық фитопатологиясы. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары. Егіс қорғау және қалалық екпелердегі ағаш тұқымдарының аурулары. Өсімдік ауруларын есепке алу әдістері. Аурулардан өнім шығынын есепке алу.
Білімдер:
- өсімдік ауруларының мәні, олардың этиологиясы, жіктелу қағидаттары;
- микроорганизмдердің қоректену тәсілдері;
- микроорганизмдер паразитизмі мен олардың тұрпаттары туралы;
- өсімдіктердің инфекциялық ауруларын туғызатын негізгі микроорганизмдердің жүйеленуі, жіктелуі, морфологиялық құрылысы, биологиясы, этиологиялық ерекшеліктері, таралуы, сақталуы және олардың диагностикасының әдістері, өсімдік ауруларының қарқыны және оларды болжау туралы;
- өсімдіктердің ауруға иммунитетінің мәні, маңызы, оның санаттары мен факторлары туралы;
- аурулардан қорғау шаралары кешенін салу қағидаттары туралы;
- өсімдіктерді аурулардан қорғау әдістері мен құралдары туралы; дәнді, бұршақты, техникалық дақылдар, қант қызылшасы, картоп, көкөніс, жеміс және жидек дақылдары, жүзім және ағаш тұқымдары ауруларының түрлік құрамы;
- зақымдау симптомдары, қоздырғыштары, олардың биологиясы, таралуы және олармен күрес шаралары кешені;
- өсімдік ауруларын есепке алу әдістері мен бөліктері, аурулардан өнім шығынын есепке алу әдістері және қорғау шараларының тиімділігін есептеу туралы.
Іскерліктер:
- өсімдік ауруларының тұрпаттарын анықтау;
- өсімдік аурулары қоздырғыштары әр түрлі жүйелік топтарының микроскоптық препараттарын әзірлеу;
- микроорганизмдер диагностикасы әдістерін таңдау;
- аурулар анықтауышының көмегімен зақымдаудың сыртқы морфологиялық белгісі бойынша аурулардың түрлерін анықтау;
- қоздырғыштардың микроскоптық препараттарын әзірлеу;
- әр түрлі әдістермен тұқым сараптамасын жүргізу;
- ауруларға диагноз қою кезінде арнаулы әдістерді пайдалану;
- аурулармен тиімді күресті ұйымдастыру, алдын алу және жойғыш күрес шаралар кешенін дұрыс таңдау;
- ауруларды есепке алуды жүргізу және өнім шығынын анықтау.
БҚ6;
БҚ7;
БҚ8;
БҚ11;
БҚ12;
КҚ 3.4.7;
КҚ 3.4.8;
КҚ 3.4.10;
КҚ 3.4.12;
КҚ 3.4.13;

ПК 3.3.15;
ПК 3.3.16;
ПК 3.3.26;
ПК 3.3.27;
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 150204 3 – Агроном по защите растений
СД.01
Общая и сельскохозяйственная энтомология.
Общая энтомология. Внешнее строение насекомых и других групп вредных организмов. Анатомия и физиология насекомых. Биология насекомых. Экология насекомых. Систематика и классификация насекомых. Сельскохозяйственная энтомология. Биоценотические основы защиты растений от вредителей. Многоядные вредители. Вредители зерновых и кормовых злаков, риса и кукурузы. Вредители однолетних зерновых и многолетних кормовых бобовых культур. Вредители сахарной свеклы. Вредители картофеля. Вредители технических культур. Вредители овощных культур в защищенном грунте. Вредители овощных и бахчевых культур открытого грунта. Вредители плодовых культур. Вредители ягодников и винограда. Вредители полезащитных лесных насаждений. Вредители зерна и продуктов его переработки при хранении. Организация мероприятий по защите растений.
Знания:
- о морфологическом строении насекомых, клещей, нематод, слизней, грызунов;
- о анатомическом строении и физиологии насекомых;
- о биологическом развитии насекомых; об экологических факторах;
- о систематике и классификации насекомых;
- о классификации методов защиты растений и использовании в борьбе с вредителями сельскохозяйственных культур интегрированной защиты растений;
- о вредителях наиболее распространенных в Казахстане и мерах борьбы с ними.
Умения:
- расчленить тело насекомых на отделы: голова, грудь, ротовые органы, крылья, ног, брюшка и его придатки;
- проводить препарирование насекомого для ознакомления с устройством его внутренних органов;
- определять фазы развития насекомых, типы яиц и кладок яиц, личинок, насекомых с неполным и полным превращениями, типов куколок;
- вести наблюдения за фенологией развития насекомых и составлять фенологический календарь;
- определять типы повреждения растения насекомыми;
- строить биоклимограммы и климограммы;
- определять отряды и семейства насекомых и оформлять коллекции насекомых, образцы поврежденных растений;
- организовать рабочие процессы по защите растений от вредителей, применяя агротехнический, биологический, химический методы борьбы и соблюдая правила безопасности труда;
- определять видовой состав вредителей по морфологическим признакам и повреждениям растений, используя биологические коллекции и гербарные образцы;
- составлять фенологический календарь развития вредителей, распространенных в регионе.
БК6;
БК7;
БК8;
БК11;
БК12;
ПК 3.4.7;
ПК 3.4.8;
ПК 3.4.10;
ПК 3.4.12;
ПК 3.4.13.
СД. 02
Общая и сельскохозяйственная фитопатология.
Общая фитопатология. Сущность и проявление болезни растений. Классификация болезней растений. Неинфекционные болезни растений. Инфекционные болезни растений. Вирусы и вироиды – возбудители болезней растений. Бактерии, актиномицеты, микоплазмы, риккетсии – возбудители болезней растений. Грибы – возбудители болезней растений. Экология и динамика инфекционных болезней. Эпифитотии. Прогноз инфекционных болезней растений. Методы диагностики болезней сельскохозяйственных культур. Иммунитет растений к инфекционным болезням. Категории иммунитета. Врожденный иммунитет. Приобретенный иммунитет. Генетика иммунитета. Методы и средства защиты растений от болезней. Принципы построения комплекса защитных мероприятий. Фитосанитарные и терапевтические мероприятия. Карантин растений. Интегрированная защита растений. Сельскохозяйственная фитопатология. Болезни сельскохозяйственных культур. Болезни древесных пород в полезащитных и городских насаждениях. Методы учета болезней растений. Учет потерь урожая от болезней.
Знания:
- о сущности болезней растений, их этиологий, принципах классификации;
- способах питания микроорганизмов;
- паразитизме микроорганизмов и его типах;
- систематизации, классификации, морфологическом строении, биологии, этиологических особенностях, распространении, сохранении основных микроорганизмов, вызывающих инфекционные болезни растений и методах их диагностики, динамике развития болезней растений и их прогнозе;
- сущности, значении иммунитета растений к болезням, его категориях и факторах;
- принципах построения комплекса защитных мероприятий от болезней;
- методах и средствах защиты растений от болезней;
- видовом составе болезней зерновых, бобовых, технических культур, сахарной свеклы, картофеля, овощных, плодовых, ягодных культур, винограда и древесных пород;
- симптомах поражения, возбудителях, их биологии, распространении и комплексе мер борьбы с ними;
- методах и элементах учета болезней растений, методах определения потерь урожая от болезней и расчете эффективности защитных мероприятий
Умения:
- определять типы болезней растений;
- приготавливать микроскопические препараты различных систематических групп возбудителей болезней растений;
- выбирать методы диагностики микроорганизмов;
- определять виды болезней по внешним морфологическим признакам поражения с помощью определителя болезней;
- приготавливать микроскопические препараты возбудителей;
- проводить экспертизы семян различными методами;
- при постановке диагноза болезней пользоваться специальными методами;
- организовывать эффективную борьбу с болезнями, правильно подбирать комплекс профилактических и истребительных мер борьбы;
- проводить учет болезней и определять потери урожая.
БК6;
БК7;
БК8;
БК11;
БК12;
ПК 3.4.7;
ПК 3.4.8;
ПК 3.4.10;
ПК 3.4.12;
ПК 3.4.13;

КҚ 3.4.22.
АП. 03
Өсімдіктерді қорғаудың кешенді (интеграцияланған) шаралары.
Өсімдіктерді қорғаудың кешенді (интеграцияланған) шаралары жөніндегі ұғым. Өсімдіктерді қорғаудың агротехникалық әдістері. Өсімдіктерді қорғаудың химиялық әдістері. Өсімдіктерді қорғаудың биологиялық әдісі. Өсімдіктерді қорғаудың генетикалық және басқа да әдістері мен құралдары. Жекелеген ауыл шаруашылық дақылдарын кіріктірілген қорғау.
Білімдер
- өсімдіктерді зиянкестерден, аурулардан, арамшөптерден қорғаудың маңызы;
- өсімдіктерді кіріктірілген қорғау, ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсірудің қарқынды технологиялары кезінде оны экологияландыру жөнінде;
- өсімдіктерді қорғаудың барлық әдістері мен маңызы туралы;
- зиянкестіктің экономикалық бұзылуы және өсімдіктерді кіріктірілген қорғау әдістерінің деңгейі туралы;
- осы дақылға арналған рұқсат етілген пестицидтер мен биопрепараттар және оларды қолдану регламенттері туралы;
- өнімділікті арттыру және зиянкестердің, аурулардың, арамшөптердің дамуы үшін қолайсыз жағдайлар жасау мақсатында кіріктірілген қорғау бағдарламасын құрастыру қағидаттары туралы.
Іскерліктер:
- трихограммалар, фитосейулюч, энкарзиялар және басқаларды өсіру әдістемесін қолдану;
- қоныстанған егіс зиянкестеріне энтомофагтар шығару;
- энтомофагтарды табиғи көбейтуге арналған жағдай жасау бойынша шаралар әзірлеу;
- өсімдіктерді зиянды организмдерден қорғау бойынша шаралар жоспарын құрастыру.
БҚ2;
БҚ3;
БҚ4;
БҚ6;
БҚ8;
БҚ11;
БҚ12;
КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.8;
КҚ 3.4.19
КҚ 3.4.21;
КҚ 3.4.22.
АП. 04
Ауыл шаруашылығын механикаландыру және электрлендіру.
Тракторлар, іштен жанатын қозғалтқыштар туралы негізгі мәліметтер. Іштен жанатын қозғалтқыштардың тетіктері мен жүйелері. Ауыл шаруашылық машиналары. Өсімдіктерді күтіп баптауға үшін және топырақты қопсытуға арналған машиналар мен қондырғылар. Себу және отырғызу машиналары, тыңайтқыш сіңіруге арналған машиналар, ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптермен күреске арналған машиналар. Ауыл шаруашылық дақылдарын жинауға арналған машиналар. Астықты жинаудан кейінгі өңдеуге арналған машиналар. Ауыл шаруашылық машиналарын талап етілетін агротехникалық жұмыс тәртібіне дайындау. Машина-трактор паркін пайдалану. Машиналарды өндірістік техникалық пайдалану. Машина-трактор паркі құрамын есептеу, машиналарға техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау. Ауыл шаруашылық өндірісін механикаландыру мен автоматтандыру. Ауыл шаруашылығындағы электрлік қондырғыларды автоматты басқару аппараттары. Өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді электрлендіру және автоматтандырудың жарықтандыру және сәулелендіру қондырғылары. Мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді механикаландыру мен автоматтандыру. Сумен жабдықтауды, мал азығын дайындау мен үлестіруді, сиыр сауыны мен сүтті алғаш өңдеуді, қой қырқу мен тоғытуды, көң шығаруды механикаландыру, электрлендіру және автоматтандыру. Мал шаруашылық фермаларындағы микроклимат пен жылыту. Ауыл шаруашылық өндірісіндегі жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- тракторлар мен автомобильдердің жалпы құрылысы мен жіктелуі;
- қозғалтқыштардың жалпы құрылысы мен негізгі қағидаттары;
- кривошипті-шатунды және газ таратқыш тетіктердің құрылысы мен жұмысы және оларды реттеу;
- қоректену және майлау жүйесінің жұмысы мен құрылымы;
- қозғалтқыштарды іске қосу мен суыту жүйесі, тракторлар мен автомобильдердің электроқұрылғысы, тракторлар мен автомобильдердің басқару органдары мен жүргізу бөлігі, тракторлар мен автомобильдердің техникалық пайдалану ережелері.
Іскерліктер
- шатунды механизмді жинау және шашу;
- газ тарату механизмін шашу және жинау, газ тарату механизмін реттеу;
- форсункалардың жағдайын тексеру;
- майды тарату қысымын анықтауды;
- қалыпты қысымға форсунканы реттеу;
- майлау жүйесінің клапандарын реттеп, жұмыс істеу;
- майлау цетрофигураның реактивті жұмыс істеуін тексеру;
- қозғалтқыштың магнето және тарату құрылғылары;
- магнетоның байланысы, аспалы соқа және тұтас өңдейтін қопсытқыштар, дән сепкіштерді жұмысқа дайындау, сошниктерді берілген егіс тереңдігіне қою, талап етілетін тұқым себу, минералдық тыңайтқыштарды сіңіру қалыптарына ретке келтіру, астық жинайтын комбайнның дестелегіш тетіктерін жұмысқа дайындау және ретке келтіру;
- астық жинайтын комбайнның бастырғышын жұмысқа дайындау және бастырғыш аппараттарды ретке келтіру;
- астық жинайтын комбайнды тазалап ретке келтіру.
БҚ1;
БҚ2;
БҚ6;
БҚ7;
БҚ8;

ПК 3.4.22.
СД. 03
Интегрированная защита растений.
Понятие об интегрированной защите растений. Агротехнический метод защиты растений. Химические методы защиты растений. Биологический метод защиты растений. Генетический и другие методы и средства защиты растений. Интегрированная защита отдельных сельскохозяйственных культур.
Знания:
- о значении защиты растений от вредителей, болезней, сорняков;
- об интегрированной защите растений, еҰ экологизации при интенсивных технологиях возделывания сельскохозяйственных культур;
- о сущности всех методов и значении защиты растений;
- об экономических порогах вредоносности и уровне эффективности интегрированных методов защиты;
- о разрешенных пестицидах и биопрепаратах для данной культуры и о регламентах их применения;
- принципах составления программы интегрированной защиты с целью повышения урожайности и неблагоприятных условий для развития вредителей, болезней, сорняков.
Умения:
- применять методику разведения трихограммы, фитосейулюса, энкарзии и других;
- делать выпуски энтомофагов на заселенные вредителями поля;
- разрабатывать мероприятия по созданию условий для естественного размножения энтомофагов;
- составить план мероприятий по защите растений от вредных организмов.
БК2;
БК3;
БК4;
БК6;
БК8;
БК11;
БК12;
ПК 3.4.1;
ПК 3.4.8;
ПК 3.4.19
ПК 3.4.21;
ПК 3.4.22.
СД. 04
Механизация и электрификация сельского хозяйства.
Основные сведения о тракторах, двигателях внутреннего сгорания. Механизмы и системы двигателей внутреннего сгорания. Сельскохозяйственные машины. Машины и орудия для основной, поверхностной обработки почвы и уходу за растениями. Посевные и посадочные машины, машины для внесения удобрений, машины для борьбы с вредителями, болезнями и сорняками сельскохозяйственных культур. Машины для уборки сельскохозяйственных культур. Машины для послеуборочной обработки зерна. Подготовка сельскохозяйственных машин к требуемому агротехническому режиму работы. Эксплуатация машинно-тракторного парка. Основы производственной технической эксплуатации машин. Расчет состава машинно-тракторного парка, планирование технического обслуживания машин. Механизация и автоматизация сельскохозяйственного производства. Аппараты автоматического управления электроустановками в сельском хозяйстве. Осветительные и облучающие установки электрификации и автоматизации производственных процессов в растениеводстве и животноводстве. Механизация и автоматизация производственных процессов в животноводстве. Механизация, электрификация и автоматизация водоснабжения, приготовление и раздача кормов, доения коров и первичной обработки молока, стрижки и купки овец, удаления навоза. Микроклимат и отопление на животноводческих фермах. Техника безопасности при выполнении работ в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
- классификации общего устройства тракторов и автомобилей;
- об основных принципах работы и общего устройства двигателя;
- устройств и работы кривошипно-шатунного, газораспределительного механизмов их регулировки;
- устройства и работы системы питания и смазки;
- системы охлаждения и пуска двигателей, электрооборудования тракторов автомобилей, силовой передачи, ходовой части и органов управления тракторов и автомобилей;
- правил технической эксплуатации тракторов и автомобилей.
Умения:
- определять классификацию и общее устройство тракторов и двигателей, принципы работы двигателей внутреннего сгорания;
- производить разборку и сборку кривошипно-шатунного механизма, механизма газораспределения;
- регулировать газораспределительные и декомпрессионные механизмы;
- проверять состояние форсунки;
- определять давление впрыска топлива, качество распыления топлива;
- проводить регулировку форсунки на нормальное давление впрыска, давления срабатывания и регулировку клапанов систем смазки;
- проверку работы реактивной масляной центрифуги;
- проверять на стенде технических данных исправность прерывателя и других аппаратов системы зажигания;
- проводить установку прерывателя-распределителя и магнето на двигатели.;
- регулировать контакты прерывателя магнето;
- подготавливать к работе навесные плуга и культиваторы сплошной обработки, зерновые сеялки;
- проводить расстановку сошников на заданную глубину посева, настройку на требуемую норму высева семян, внесения минеральных удобрений, подготовку к работе и регулировку механизмов жатки зерноуборочного комбайна;
- подготавливать к работе молотилки зерноуборочного комбайна и регулировать молотильные аппараты;
- регулировать очистку зерноуборочного комбайна.
БК1;
БК2;
БК6;
БК7;
БК8;

КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.3;
КҚ 3.4.9.
АП. 05
Зиянкестердің, аурулардың және арамшөптердің пайда болуын болжау және дабылдандыру.
Ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерінің, ауруларының және арамшөптердің дамуы мен таралуын болжау. Фитосанитарлық қадағалауды ұйымдастыру. Зиянкестер мен аурулар болжамын ақпараттық қамтамасыз ету. Болжамдардың жіктелуі. Насекомдар популяциясын есепке алу әдістері. Ауыл шаруашылық дақылдарының ауруларының таралуы мен дамуын есепке алу әдістері. Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянкестері мен ауруларын анықтау, есепке алу және болжау.
Білімдер:
- болжам қызметінің құрылымдық бөлімшелері мен олардың міндеттері туралы;
- болжамға арналған ақпарат жинау туралы;
- ақпараттық мәліметтерді өңдеу тәсілдері туралы;
- зиянкестерді, ауруларды және арамшөптерді есепке алу әдістері туралы;
- ауылшаруашылық дақылдарының фитосанитарлық жағдайына тексеру жүргізу туралы;
- қысқа мерзімдік болжам құрастыруға арналған қажеттік ақпарат және есепке алуды өткізу мерзімі туралы;
- ұзақ мерзімдік болжам құрастыруға арналған қажетті ақпарат туралы.
Іскерліктер:
- фенологиялық күнтізбелер, климограммалар, феноклимограммалар құрастыру;
- ауылшаруашылығына жарамды жерлерді тексеру бойынша есепке алу мәліметтерін өңдеу;
- зиянкестіктің экономикалық бұзылуын пайдаланумен есеп жүргізу;
- стационарлық телімдерде және маршруттық тексеру кезінде ауруларды есепке алу әдістерін меңгеру;
- метеопредиктор, сөздік сипаттама бойынша ұзақ мерзімдік болжам құрастыру әдістемесін пайдалану; зиянкестер түрлерінің атауларын кодтау амалдарын меңгеру;
- зиянкестер мен аурулардан ықтимал өнім шығынын анықтау.
БҚ6;
БҚ7;
БҚ8;
БҚ12;
КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.3;
КҚ 3.4.7;
КҚ 3.4.10;
КҚ 3.4.12;
КҚ 3.4.13;
КҚ 3.4.14;
АП. 06
Өсімдіктер карантині.
Өсімдіктер карантинінің даму тарихы. Қазақстандағы өсімдіктер карантинінің ұйымдық негіздері. Карантиндік зиянкестер. Карантиндік саңырауқұлақ, бактериялық және вирустық аурулар. Карантиндік арамшөп өсімдіктері. Карантинге алынған өнімдерді залалсыздандыру.
Білімдер:
- зиянкестердің морфологиялық, биологиялық ерекшеліктері туралы;
- таралу тәсілдері туралы;
- қоздырғыштар морфологиясының, биологиясының ерекшеліктері және олардың таралу жолдары, карантиндік ауруларға қарсы шаралар жүйесі, осы заманғы өнімді талдау әдістері туралы;
- сараптамаға түскен өсімдік материалын тіркеу тәртібі туралы;
- карантин қою және алып тастау тәртібі туралы;
- карантиндік арамшөп өсімдіктерінің морфологиялық, биологиялық ерекшеліктері және олардың таралу тәсілдері туралы.
Іскерліктер:
- ішкі және сыртқы карантин бойынша шараларды жүргізу;
- карантиндік жағдайды белгілеу, қою және алып тастау тәртібін анықтау;
- карантиндік тексеру жүргізу;
- фумигациялық жұмыс жүргізу;
- карантиндік және жойғыштық кешенді шаралар жүйесін салуды жүргізу;
- дақылдарды егіп өсіру технологиясына карантиндік шараларды қосу.
БҚ6;
БҚ7;
БҚ8;
БҚ12;

ПК 3.4.1;
ПК 3.4.3;
ПК 3.4.9.
СД. 05
Прогноз и сигнализация появления вредителей, болезней и сорняков.
Прогноз развития и распространения вредителей, болезней и сорняков сельскохозяйственных культур. Организация фитосанитарного надзора. Информативное обеспечение прогнозов вредителей и болезней. Классификация прогнозов. Методы учета численности популяций насекомых. Методы учета распространенности и развития болезней сельскохозяйственных культур. Выявление, учет и прогноз основных вредителей и болезней сельскохозяйственных растений.
Знания:
- о структурных подразделениях службы прогнозов и их задачах;
- сборе информации для прогнозов; способах обработки информационных данных;
- методах учета вредителей, болезней, сорняков;
- сроках проведения обследо ваний сельскохозяйственных культур на их фитосанитарное сос тояние;
- необходимой информации и сроках проведения учета для составления кратко срочных прогнозов;
- необходимой информации для составления долго срочных прогнозов появления вредителей, болезней сельско хозяйственных культур.
Умения:
- составлять фенологические календари климограммы, феноклимограммы;
- обработывать данные учетов по обследованию сельскохозяйственных угодий;
- производить расчеты с использованием ЭВП – экономических порогов вредоносности;
- осваивать методы учетов болезней на стационарных участках и при маршрутных обследованиях;
- использовать методики составления долгосрочных прогнозов по метеопредикторам, словесным характеристикам;
- владеть приемами кодирования названий видов вредителей;
- определять возможные потери урожая от вредителей и болезней.
БК6;
БК7;
БК8;
БК12;
ПК 3.4.1;
ПК 3.4.3;
ПК 3.4.7;
ПК 3.4.10;
ПК 3.4.12;
ПК 3.4.13;
ПК 3.4.14;
СД. 06
Карантин растений.
История развития карантина растений. Организационные основы карантина растений в Казахстане. Карантинные вредители. Карантинные грибные, бактериальные и вирусные болезни. Карантинные сорные растения. Обеззараживание подкарантинной продукции.
Знания:
- о морфологических, биологических особенностях вредителей;
- способах распространения;
- особенностях морфологии возбудителей, специфики биологии и путей их распространения, системах мероприятий против карантинных болезней, современных методах анализа продукции; порядке регистрации растительного материала поступающего на экспертизу;
- о порядке наложения и снятия карантина;
- морфологических, биологических особенностях карантинных сорных растенияи и способах их распространения.
Умения:
- проводить мероприятия по внутреннему и внешнему карантину;
- определять порядок установления карантинного состояния, наложения и снятия карантина;
- проводить карантинные обследования;
- проводить фумигационные работы;
- проводить построение комплексных систем карантинных и истребительных мероприятий;
- включать в технологию возделывания культур карантинных мероприятий.
БК6;
БК7;
БК8;
БК12;

КҚК 3.4.1;
КҚ 3.4.7;
КҚ 3.4.10;
КҚ 3.4.12;
КҚ 3.4.13;
КҚ 3.4.15.
АП. 07
Агрохимия.
Өсімдіктің химиялық құрамы мен өнімнің сапасы. Өсімдіктің қоректенуі. Топырақтың құрамы және сіңіргіштігі. Топырақтың құнарлығының тиімділігі. Қазақстандағы негізгі топырақ түрлерінің агрохимиялық сипаты. Тыңайтқыштардың жіктелуі, олардың Қазақстанда шығарылуы мен пайдалану. Азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар және кешенді тыңайтқыштар. Минералды тыңайтқыштарды қолдану технологиясы. Органикалық тыңайтқыштар және оларды қолдану технологиясы. Тыңайтқыштар жүйесінің құрылымының негізгі принциптері. Ауыл шаруашылық дақылдарын қарқынды өсіруде және қоршаған ортаны қорғау кезінде тыңайтқыштарды қолдану. Ауыспалы егіс кезінде тыңайтқыштардың жүйесі. Ауыл шаруашылығындағы кешенді агрохимиялық қызмет көрсету жүйесі. Агрохимиялық зерттеу әдістері.
Білімдер:
- ауылшаруашылық дақылдарының химиялық құрамының ерекшеліктерін және оның өнім сапасына тигізетін әсері;
- өсімдіктердің қоректенуінің негізгі элементтерінің рөлі және олардың ауыл шаруашылық дақылдарының құралуындағы қажеттілік;
- өсімдік қоректенуінің химиялық диагностика негіздері;
- ауылшаруашылық дақылдарына гипстеудің әсері және тыңайтқыштың тиімділігі;
- минералды тыңайтқыштардың жіктелуі және олардың сапасына қойылатын стандарт талапатары;
- азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштары, кешенді тыңайтқыштар және Қазақстандағы олардың ассортименті, оларды алу тәсілдері;
- минералды тыңайтқыштардың негізгі түрлерінің ерекшеліктері, қасиеті, құрамы және топырақпен байланыстылығы;
- минералды тыңайтқыштарды енгізу, босату, сақтау және тасымалдау ережелері;
- тыңайтқыштардың сапасын төмендетпеу шаралар жүйесі;
- минералды, органикалық тыңайтқыштарды қолдану кезінде табиғатты қорғау бойынша шаралар және техника қауіпсіздігі;
- органикалық тыңайтқыштың маңызы, мәні, құрамы және оны енгізу тиімділігі, сақтау ережесі;
- органкиалық тыңайтқыштарды қол данатын аудандар;
- сидераттарды қолдану тәсілдері;
- органикалық тыңайтқыштарды пайдалану тиімділігі және технологиясы;
- тыңайтқыштар жүйесінің міндеттері;
- тыңайтқыштардың мөлшерін анықтау;
- тыңайтқыштарды енгізу тәсілдері.
Іскерліктер:
- арнаулы белгілері және өсімдік диагностикасының "Экспресс – әдіс" нәтижесі бойынша ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі қоректену бөліктерімен қамтылуын анықтау;
- талдау жасау кезінде техника қауіпсізідігін сақтай отырып зертхана құралдарын дұрыс қолдана білу;
- ЭЕМ қолдана отырып жобалы құжаттарды құрастыру үшін шығыс материалдарын дайындау;
- минералды тыңайтқыштарды қолданудың тиімділігін анықтау;
- тыңайтқыштарды дұрыс енгізу мен сақтауды ұйымдастыру;
- агрохимиялық талдау бойынша органикалық тыңайтқыштың сапасын анықтау;
- тыңайтқыштың мөлшерлі дозасын анықтау.
БҚ2;
БҚ3;
БҚ4;
БҚ8;
БҚ12;

ПК 3.4.1;
ПК 3.4.7;
ПК 3.4.10;
ПК 3.4.12;
ПК 3.4.13;
ПК 3.4.15.
СД. 07
Агрохимия.
Химический состав растений и качество урожая. Питание растений. Состав и поглотительная способность почв. Потенциальное и эффективное плодородие почв. Агрохимическая характеристика основных типов почв в Казахстане. Гипсование солонцовых почв и используемые материалы. Классификация удобрений, их производство и применение в Казахстане. Азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения. Технология применения минеральных удобрений. Органические удобрения, технология их применения. Основные принципы построения системы удобрений. Применение удобрений при интенсивных технологиях возделывания сельскохозяйственных культур и охрана окружающей среды. Система удобрений при севооборотах. Система комплексного агрохимического обслуживания сельского хозяйства. Методы агрохимических исследований.
Знания:
- особенности химического состава важнейших сельскохозяйственных культур и его влиянии на качество продукции;
- роли основных элементов питания в жизни растений и потребность в них для формирования урожая сельскохозяйственных культур;
- основ химической диагностики питания растений;
- классификации солонцов по содержанию натрия и глубине залегания солонцового горизонта, условия эффективного применения гипса для улучшения солонца;
- влиянии гипсования на урожай сельскохозяйственных культур и эффективность удобрений;
- классификации минеральных удобрений и требования стандартов к их качеству;
- азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения, их ассортимент;
- казахстане, способа получения;
- состав, свойства, взаимодействие с почвой, особенности применения основных форм минеральных удобрений;
- требовании стандартов к их качеству;
- правил хранения, отпуска, транспортировки и подготовки к внесению минеральных удобрений;
- систем мероприятий по предотвращению потерь и снижению качеств удобрений;
- техники безопасности и мероприятий по охране природы при применении минеральных, органических удобрений;
- значении, состава, способов рационального хранения, нормы, сроки и эффективности внесения органических удобрений;
- значении и районы применения органических удобрений;
- способов использования сидератов;
- технологии и эффективности использования органических удобрений;
- задач системы удобрений;
- принципов подхода к определению норм удобрений;
- способов внесения удобрений
Умения:
- определять по внешним признакам и результатам "Экспресс – методом" растительной диагностики;
- обеспеченность сельскохозяйственных культур основными элементами питания;
- правильно использовать лабораторное оборудование с соблюдением правил безопасности труда при проведении анализов;
- рассчитывать нормы гипса для химической мелиорации солонцовых почв;
- подготавливать исходный материал для составления проектно-сметной документации с использованием ЭВМ;
- распознавать, определять эффективность применения минеральных удобрений;
- организовать правильное хранение и внесение удобрений;
- оценивать качество органических удобрений по результатам агрохимических анализа;
- определять и корректировать рекомендуемые нормативные дозы удобрений.
БК2;
БК3;
БК4;
БК8;
БК12;

КҚ 3.4.4;
КҚ 3.4.16;
КҚ 3.4.17;
КҚ 3.4.18
АП. 08
Жеміс-көкөніс шаруашылығы.
Көкөніс шаруашылығы. Көкөніс дақылдарының жіктелуі мен биологиялық ерекшеліктері. Қорғаулы грунт ғимаратының құрылысы мен жылыту. Ашық және қорғаулы грунттарда көкөніс дақылдарын өсіру. Ашық грунттағы ауыспалы егіс және қорғаулы грунттағы дақыл алмасуы. Жеміс шаруашылығы. Жеміс дақылдарының биологиялық ерекшеліктері мен морфологиялық белгілері. Жеміс дақылдарын отырғызу материалын өсіру технологиясы. Жеміс бағын отырғыза бастау. Жас және жеміс беретін баққа күтім жасау. Жидекті дақылдар. Көкөніс пен жемістерді сақтау мен қайта өңдеу. Көкөністер мен жемістерді сақтау мен қайта өңдеудің қарапайым тәсілдері.
Білімдер:
- көкөніс дақылдарының жіктелуі;
- көкөніс дақылдарын қарқынды өсіру жолдары;
- жеміс-жидек дақылдарының ерекшеліктері;
- отырғызу материалын өсіру технологиясы және оларды көбейту әдістері;
- бақтарды өсіру технологиясы;
- көкөністерді, жеміс пен жидектерді өңдеу және сақтау технологиясы.
Іскерліктер:
- ауыспалы егістің әр түрлілігін құрастыру;
- жас бақты күтіп баптау;
- жидектерді отырғызу мен күту.
БҚК2;
БҚ6;
БҚ7;
БҚ9;
КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.2;
КҚ 3.4.6;
КҚ 3.4.20.
АП. 09
Өсімдік шаруашылығы.
Өсімдіктер және олардың өмір сүру жағдайлары, оларды реттеу тәсілдері. Топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері, топырақ түзілу үрдісі. Арамшөптер және олармен күрес. Ауыспалы егіс. Топырақты өңдеу (топырақты өңдеудің міндеттері, амалдары және жүйелері, топырақты эрозиядан қорғау). Егіншіліктің аймақтық жүйелері. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері, олармен мен күрес әдістері. Тыңайтқыштар және оларды қолдану. Егіс, көкөніс және жеміс дақылдарының ботаникалық және биологиялық ерекшеліктері. Сұрыптар. Гибридтер. Тұқым себу амалдары. Тұқым себу, тұқым сапасына қойылатын талаптар, тұқым себу мөлшерлері, мерзімдері және тәсілдері. Тұқым сіңіру тереңдігі, себу мен отырғызуды күту. Дақылдардың пісіп жетілу ерекшеліктері, өнім жинау мерзімдері мен тәсілдері. Суғару жағдайындағы индустриалдық, қарқынды егіп өсіру технологиясының ерекшеліктері, егіс дақылдарын егіп өсіру технологиялық картасының агротехникалық бөлімін құрастыру. Табиғи шабындық пен жайылымның маңызы. Өсімдік топтары, үстіңгі және тамырдан жақсарту амалдары. Пішен, пішендеме, сүрлем дайындау технологиясы. Өнімді бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
- өсімдіктің құрылысы;
- өсімдіктің табиғаттағы, адам өміріндегі маңызы;
- жабық тұқымдылардың негізгі вегетативтік мүшелерінің құрылымы, жабық тұқымдылардың репродуктивтік мүшелерінің құрылысы, тұқым және жеміс түзілу үрдісі; топырақ түзілуі;
- топырақтың негізгі типтерінің құрамы, құрылысы және қасиеттері;
- топырақ құнарлылығын жақсарту мен сақтау амалдары; арамшөптердің биологиялық ерекшеліктері мен жіктелуі;
- арамшөптермен күрес шаралары;
- дақылдар алмасуы;
- егіс алқаптарының құрылымы;
- ауыспалы егісті салу қағидаттары;
- топырақты өңдеудің ғылыми негіздері, міндеттері және амалдары;
- жаздық және күздік дақылдар астындағы топырақты өңдеу жүйелері;
- жерді өңдеу ерекшеліктері;
- ауыспалы егістегі топырақты өңдеу жүйесі;
- топырақтың құрамы, қасиеттері, өзара ықпалдасуы және органикалық тыңайтқыштарды қолдану ерекшеліктері;
- ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі зиянкестері мен аурулары;
- тірі организмдердің түрлік құрамы;
- зиянкестердің зақымдау және аурулардың жұқтыру типтері;
- ауыл шаруашылық дақылдарын суғару тәсілдері, мерзімі және мөлшерлері;
- мал азықтық дақылдардың морфологиялық белгілері.
Іскерліктер:
- өсімдікке морфологиялық талдау жүргізу, анықтауыштың көмегімен өсімдікті анықтау;
- өсімдіктің шаруашылық құндылығын анықтау;
- Практикалық жұмыста агрометериологиялық ақпаратты пайдалану;
- топырақтағы гумус құрамын анықтау, топырақтың механикалық құрамы, сіңіргіштік қабілеттері және реакциялары;
- тыңайтқыш сіңіру мөлшерін есептеу; негізгі таралған зиянкестер мен ауруларды тану;
- зиянкестермен және аурулармен күрес шараларын ұйымдастыру;
- орташа үлгі іріктеуді жүргізу;
- тұқымға құжаттар ресімдеу;
- тұқымның себу сапасын анықтау;
- суғару мөлшерін есептеу және суғару кестелерін құрастыру;
- ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсірудің қарқынды технологиялары бойынша технологиялық карталар құрастыру;
- тұқымы мен өскіні бойынша көкөніс дақылдарының негізгі түрлерін ажырату;
- ауыл шаруашылық дақылдарының морфологиялық белгілерін ажырату;
- жеміс дақылдарының аудандастырылған сұрыптарын тану.
БҚ2;
БҚ6;
БҚ7;
БҚ9;
КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.2;
КҚ 3.4.6;
КҚ 3.4.20.
АП. 10
Менеджмент, маркетинг және агробизнес негіздері.
Менеджмент. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару қағидаттары, әдістері және атқаратын қызметтері. Менеджмент басқару туралы ғылым ретінде. Агроөнеркәсіптік менеджменттің мәні мен халық шаруашылық маңызы. Өндірісті басқарудың экономикалық әдістері. Басқару әдістері. Агроөнеркәсіптік кешен. Жаңа ауыл шаруашылық құрылымдарын басқару жүйесін ұйымдастыру. Фермерлік шаруашылықтарды басқару. Қоғамдық өндіріс тиімділігінің теориялық негіздері. Нарықтық экономикаға өту жағдайындағы агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды мемлекеттік реттеу. Жетекші еңбегін ғылыми ұйымдастыру негіздері, жетекшінің қисыны мен ойлау қабілеті. Коммуникация және түсіну. Жетекшінің құзыреті. Жетекшінің стилі мен әдістері. Менеджменттегі әлеуметтік жауапкершілік пен әдеп. Жетекшінің өзіндік жұмысы мен өзіндік реттелуін ұйымдастыру. Кадрлармен жұмысты ұйымдастыру. Жетекшінің бағыныштылармен өзара қарым-қатынас нысандары. Экстремальдық жағдайларда кәсіпорынды басқару. Өндірістік және әлеуметтік жанжалдар, оларды болдыртпау жолдары. Ұйымды басқаруды ақпараттық қамтамасыз ету. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару бойынша ғылым мен әлемдік тәжірибе. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару бойынша АҚШ, Канада, Жапония, Түркия және басқа да елдердің тәжірибесі.
Маркетинг. Осы заманғы маркетинг теориясы мен мәні. Тұтынушыларды ұйымдастыру және оларды ұйымдастыру. Нарық ұғымы мен маңызы. Тауар бөлуді және тауар қозғалысын ұйымдастыру. Жарнама: өткізуді тұрақтандыру, өзіндік сату, маркетингтік коммуникация жүйесі, баға және кәсіпорынның баға саясаты. Жоспарлау айқындамасы және маркетингті бақылау. Халықаралық маркетингтің мәні мен ерекшеліктері. Қазақстан Республикасының халықаралық нарыққа шығу айқындамасы.
Агробизнес. Бизнес және қоғам, еркін кәсіпкерлік саласы, агробизнесті ұйымдастыру нысандары, агробизнес кәсіпорындарын ұйымдастыру тәртібі, фермерлік шаруашылықты жүргізудің ұйымдық негіздері, ұжымдық меншік нысанымен аграрлық кәсіпорындарды ұйымдастыру, мемлекет және бизнес, аграрлық құрылымдардағы жоспарлау.
Білімдер:
- менеджмент қызметінің салалары;
- менеджмент деңгейлері;
- менеджменттің атқаратын қызметтері;
- менеджменттің осы заманғы мәселелері;
- басқарудың классикалық мектебі;
- басқаруға ғылыми қатынасы туралы;
- басқаруға әкімшілік қатынас туралы;
- басқару бойынша алдыңғы қатарлы елдердің тәжірибесі;
- басқарушылық қызмет заңдылықтарының сұлбалары;
- ауыл шаруашылық кәсіпорнының қаржылық бақылауын жүргізу сұлбалары;
- ауыл шаруашылық кәсіпорындарын қоршаған сыртқы орта туралы;
- ауыл шаруашылық кәсіпорындарына сыртқы факторлардың ықпал етуі туралы;
- менеджердің бағдар ламаланған және бағдарламаланбаған шешімдері туралы;
- шешім қабылдау әдістері мен тәсілдері туралы;
- шешім үрдісін сұлбалық бейнелеу;
- балама шешімдер әзірлеу;
- менеджментті ақпараттық қамтамасыз ету; ақпаратты пайдалану деңгейлері;
- ақпарат жүйесінің стандарт моделін салу туралы;
- келіп түскен және сыртқа шығарылатын ақпаратты талдау туралы.
Іскерліктер:
- мотивация модельдерін құрастыру, қажеттіліктер сатылығын бейнелеу, ұйымдық сұлба үлгілерін құрастыру, алғашқы құжаттамамен жұмыс істеу, қаржылық бақылау жүргізу, аудан кәсіпорнына әсер ететін сыртқы факторларды талдау: экологиялық, экономикалық, саяси-құқықтық, әлеуметтік-мәдени; нақты ортаны, жеткізушілерді тексеру, ахуалдық есептерді қолдана отырып (үлестірме материал пайдаланып) кәсіпорын мәселесін шешу үшін балама шешімдер әзірлеу, жетекші қылықтарының әдептілігін анықтау, ақпаратпен, келіп түскен және сыртқа шығарылатын құжаттамамен жұмыс істеу, жарнамамен, каталогтармен, есептік құжаттамамен жұмыс істеу.
БҚ7;
БҚ8;
БҚ10;
БҚ11;
БҚ12;

ПК 3.4.4;
ПК 3.4.16;
ПК 3.4.17;
ПК 3.4.18.
СД. 08
Плодоовощеводство
Овощеводство. Классификация и биологические особенности овощных культур. Устройство и обогрев сооружений защищҰнного грунта. Возделывание овощных культур в открытом и защищҰнном грунтах. Севообороты в открытом и культурообороты в защищҰнном грунтах. Плодоводство. Биологические особенности и морфологические признаки плодовых культур. Технология выращивания посадочного материала плодовых растений. Закладка плодового сада. Уход за молодыми и плодоносящим садом. Культура ягодников. Хранение и переработка овощей и плодов. Хранение и простейшие способы переработки овощей и плодов.
Знания:
- классификации овощных культур;
- устройств сооружений защищҰнного грунта и способов обогрева;
- интенсивных технологии возделывания овощных культур;
- особенностией плодово-ягодных культур;
- технологии выращивания посадочного материала и способы размножения;
- промышленных технологии закладки садов;
- способов хранения и переработки овощей, плодов и ягод.
Умения:
- составлять различные виды севооборотов и культурооборотов;
- ухаживать за молодым и плодоносящим садом;
- закладывать и ухаживать за ягодниками.
БК2;
БК6;
БК7;
БК9;
ПК 3.4.1;
ПК 3.4.2;
ПК 3.4.6;
ПК 3.4.20.
СД. 09
Растениеводство.
Растения и условия их жизни, способы их регулирования. Образование, состав и свойства почвы, почвообразовательный процесс.
Сорняки и борьба с ними. Севообороты. Обработка почвы (задачи и приемы обработки почвы, системы обработки почвы, защита почв от эрозии).
Зональные системы земледелия. Болезни и вредители сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Удобрения и их применение. Ботанические и биологические особенности полевых, овощных и плодовых культур. Сорта. Гибриды.
Приемы подготовки семян к посеву. Посев, требования к качеству семян, нормы высева семян, сроки посева, способы посева. Глубина заделки семян; уход за посевами и посадками. Особенности созревания культур, сроки и способы уборки. Особенности индустриальной, интенсивной технологии возделывания при орошении, составления агротехнической части технологической карты возделывания полевых культур. Значение естественных сенокосов и пастбищ. Группы растительности, приемы поверхностного и коренного улучшения. Технология заготовки сена, сенажа, силоса. Основы программирования урожая.
Знания:
- строении растений;
- значений растений в природе, жизни человека;
- структур основных вегетативных органов покрытосеменных, строения репродуктивных органов покрытосеменных, процесса образования семян и плодов;
- почвообразования;
- состава, строения и свойств основных типов почв;
- приҰмов улучшения и сохранения плодородия почвы;
- биологических особенностей и классификации сорняков;
- мер борьбы с сорными растениями;
- чередования культур; структуры посевных площадей;
- принципов построения севооборотов;
- научных основ, задач и приемов обработки почвы;
- стемы обработки почвы под яровые и озимые культуры;
- собенностей обработки земель;
- стемы обработки почвы в севооборотах;
- остава, свойства, взаимодействия с почвой и особенностями применения органических удобрений;
- сновных вредителей и болезней сельхозкультур;
- идового состава вредных организмов;
- ипов повреждений вредителями и поражений болезнями;
- пособов, сроков и норм поливов сельхозкультур;
- орфологических признаков кормовых культур.
Умения:
- определить морфологический анализ растений, определять растения с помощью определителя;
- определять хозяйственную ценность растений;
- использовать агрометериологическую информацию в практической работе;
- определять содержание гумуса в почве, механический состав, поглотительные способности и реакции почвы;
- производить расчет норм внесения удобрений;
- распознавать основных распространенных вредителей и болезни;
- организовывать меры борьбы с болезнями и вредителями;
- производить отбор среднего образца;
- оформлять документы на семена;
- определять посевные качества семян;
- рассчитывать поливные нормы и составлять графики поливов;
- составлять технологические карты по интенсивной технологии возделывания сельхозкультур;
- различать основные виды овощных культур по семенам и всходам;
- различать морфологические признаки сельхозкультур;
- распознавать районированные сорта плодовых культур.
БК2;
БК6;
БК7;
БК9;
ПК 3.4.1;
ПК 3.4.2;
ПК 3.4.6;
ПК 3.4.20.
СД. 10
Основы менеджмента, маркетинга и агробизнеса.
Менеджмент.
Принципы, методы и функции управления агропромышленным комплексом. Менеджмент, как наука об управлении. Сущность и народнохозяйственное значение агропромышленного менеджмента. Экономические методы управления производством.
Методы управления. Агропромышленный комплекс. Организация системы управления новыми сельскохозяйственными формированиями. Управление фермерскими хозяйствами. Теоретические основы эффективности общественного производства. Государственное регулирование развития агропромышленного комплекса в условиях перехода к рыночной экономике.
Основы научной организации труда руководителя, логики и мышления руководителя. Коммуникация и понимание. Компетенция руководителя. Стиль и методы руководства. Социальная ответственность и этика в менеджменте. Организация личной работы и саморегуляции руководителя. Организация работы с кадрами.
Формы взаимоотношений руководителя с подчиненными. Управление предприятием в экстремальных условиях. Производственные и социальные конфликты, пути их устранения. Информационное обеспечение управлением организацией. Наука и мировой опыт по управлению агропромышленным комплексом. Опыт США, Канады, Японии, Турции и других стран по управлению агропромышленным комплексом.
Маркетинг.
Теория и суть современного маркетинга. Организация потребителей и их виды. Понятие и сущность рынка. Организация распределения и товародвижения.
Реклама: стимулирование сбыта, личная продажа, система маркетинговой коммуникации, цена и ценовая политика предприятий. Стратегия планирования и контроль маркетинга. Сущность и особенности международного маркетинга. Стратегия выхода Республики Казахстан на международные рынки.
Агробизнес.
Бизнес и общество, сфера свободного предпринимательства, формы организации агробизнеса, порядок организации предприятий агробизнеса, организационные основы ведения фермерского хозяйства, организация агропредприятий с коллективной формой собственности, государство и бизнес, планирование в агроформировании.
Знания:
- сфер деятельности менеджмента;
- уровней менеджмента;
- функции менеджмента;
- современных проблем менеджмента;
- классической школу управления;
- о научном подходе управления; об административном подходе управления;
- об опыте передовых стран по управлению;
- схемы закономерностей управленческой деятельности;
- схемы проведения финансового контроля сельскохозяйственного предприятия;
- об окружающей внешней среде сельскохозяйственных предприятий;
- о влиянии внешних факторов на сельскохозяйственные предприятия;
- о программируемых и непрограммируемых решениях менеджера;
- метода и способа принятии решений;
- схематического изображения процесса решении;
- разработки альтернативных решений;
- информационного обеспечения менеджмента;
- уровни использования информации;
- о построении стандартной модели системы информации;
- об анализе входящей и выходящей информации.
Умения:
- составлять модели мотивации, изображать иерархию потребностей, составлять образцы организационной схемы, работать с первичной документацией, производить финансовый контроль, обследовать внешние факторы воздействия на предприятие своего района: экологические, экономические, политико-правовые, социально-культурные;
- анализировать факторы воздействия на сельскохозяйственные предприятия своего района;
- обследовать конкурентную среду, поставщиков, применяя ситуационные задачи (используя раздаточный материал) для решения проблемы предприятия разрабатывать альтернативные решения, определять этичность поступков руководителей тех, работать с информацией, входящей и исходящей документацией, работать с рекламами, каталогами, учетной документацией.
БК7;
БК8;
БК10;
БК11;
БК12;

КҚ 3.4.19;
КҚ 3.4.23;
КҚ 3.4.24.
АП.00
Арнайы пәндер
150205 3 – "Агрохимик" біліктілігі
АП. 01
Химия ауыл шаруашылық талдауымен.
Катиондардың бірінші аналитикалық тобы. Калий, натрий аммонийі және магний катиондарының реакциясы. Кальций және барий катиондарының реакциясы. Катиондардың үшінші аналитикалық тобы. Алюминий, темір (III), темір (II), мырыш, марганец (II) және кобальт (II) катиондарының реакциясы. Бірінші, екінші және үшінші топтар аниондары қоспаларының реакциялары мен барысы. Катиондар мен аниондар қоспаларын сапалық талдау (құрғақ заттарды талдаудың жалпы барысы). Гравиметрлік талдау. Тетраметриялық талдау. Қышқылдық-негіздік титрлеу (бейтараптандыру әдісі). Қышқылдық-қалпына келтірушілік титрлеу (пермангананаметриялық). Шөгінді титрлеу. Хелатометриялық титрлеу. Физикалық-химиялық талдау әдістері. Фотометриялық талдау. Спектрофотометриялық талдау. Отты-фотометриялық талдау. Рефрактометриялық талдау. Поляметриялық талдау. Потенциометриялық талдау. Хроматографиялық талдау.
Білімдер:
- сандық және сапалық талдаулардың мәні, физикалық-химиялық талдау әдістері.
Іскерліктер:
- эксперимент техникасын меңгеру;
- зерттеу әдістемесін қолдану және маңызды талдамалық операцияларды жүргізу;
- титрленген қышқылдықты анықтау;
- өлшеу нәтижелерін графикалық көрсету, жабдықтарды пайдалану.
БҚ2;
БҚ3;
БҚ6;
БҚ8;
КҚ 3.5.1;
КҚ 3.5.18.
АП. 02
Агрохимия.
Өсімдіктің химиялық құрамы мен өнімнің сапасы. Өсімдіктің қоректенуі. Топырақтың құрамы және сіңіргіштігі. Топырақтың құнарлығының тиімділігі. Қазақстандағы негізгі топырақ түрлерінің агрохимиялық сипаты. Тыңайтқыштардың жіктелуі, олардың Қазақстанда шығарылуы мен пайдалануы. Азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар және кешенді тыңайтқыштар. Минералды тыңайтқыштарды қолдану технологиясы. Органикалық тыңайтқыштар және оларды қолдану технологиясы. Тыңайтқыштар жүйесінің құрылымының негізгі принциптері. Ауыл шаруашылық дақылдарын қарқынды өсіруде және қоршаған ортаны қорғау кезінде тыңайтқыштарды қолдану. Ауыспалы егіс кезінде тыңайтқыштардың жүйесі. Ауыл шаруашылығындағы кешенді агрохимиялық қызмет көрсету жүйесі. Агрохимиялық зерттеу әдістері.
Білімдер:
- ауылшаруашылық дақылдарының химиялық құрамының ерекшеліктері және оның өнім сапасына тигізетін әсері;
- өсімдіктердің қоректенуінің негізгі элементтерінің ролі және олардың ауыл шаруашылық дақылдарының құралуындағы қажеттілік;
- өсімдік қоректенуінің химиялық диагностика негіздері;
- ауылшаруашылық дақылдарына гипстеудің әсері және тыңайтқыштың тиімділігі;
- минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың сапасына қойылатын стандарт талаптары;
- азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар, кешенді тыңайтқыштар және Қазақстандағы олардың ассортименті, оларды алу тәсілдері;
- минералды тыңайтқыштардың негізгі түрлерінің ерекшеліктері, қасиеті, құрамы және топырақпен байланыстылығы;
- минералды тыңайтқыштарды енгізу, босату, сақтау және тасымалдау ережелері;
- тыңайтқыштардың сапасын төмендетпеу шаралар жүйесі;
- минералды, органикалық тыңайтқыштарды қолдану кезінде табиғатты қорғау бойынша шаралар және техника қауіпсіздігі;
- органикалық тыңайтқыштың маңызы, мәні, құрамы және оны енгізу тиімділігі, сақтау ережесі;
- органикалық тыңайтқыштарды қолданатын аудандар;
- сидераттарды қолдану тәсілдері;
- органикалық тыңайтқыштарды пайдалану тиімділігі және технологиясы;
- тыңайтқыштар жүйесінің міндеттері;
- тыңайтқыштардың мөлшерін анықтау, тыңайтқыштарды енгізу тәсілдері.
Іскерліктер:
- "Экспресс - әдіс" нәтижесі мен арнайы нышандары бойынша ауылшаруашылық дақылдарының қоректенуінің негізгі элементтерінің қамтамасыздануын анықтау;
- талдау жасау кезінде техника қауіпсізідігін сақтай отырып зертхана құралдарын дұрыс қолдана білу, ЭЕМ қолдана отырып жобалы құжаттарды құрастыру үшін шығыс материалдарын дайындау;
- минералды тыңайтқыштарды қолданудың тиімділігін анықтау;
- тыңайтқыштарды дұрыс енгізу мен сақтауды ұйымдастыру;
- агрохимиялық талдау бойынша органикалық тыңайтқыштың сапасын анықтау;
- тыңайтқыштың мөлшерлі дозасын анықтау.
БҚ2;
БҚ3;
БҚ4;
БҚ8;
БҚ12;

ПК 3.4.19;
ПК 3.4.23;
ПК 3.4.24.
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 150205 3 – Агрохимик
СД. 01
Химия с сельскохозяйственным анализом.
Первая аналитическая группа катионов. Реакция катионов калия, натрия аммония и магния. Вторая аналитическая группа катионов. Реакция катионов кальция и бария. Третья аналитическая группа катионов. Реакция катионов алюминия, железа (III), железа (II), цинка, марганца (II) и кобальта (II). Реакции и ход анализа смеси анионов первой, второй и третьей групп. Качественный анализ смеси катионов и анионов (общий ход анализа сухого вещества).
Гравиметрический анализ. Тетраметрический анализ. Кислотно-основное титрование (метод нейтрализации). Окислительно-восстановительное титрование (пермангананаметрическое)
Осадительное титрование
Хелатометрическое титрование.
Физико-химические методы анализа.
Фотометрический анализ. Спектрофотометрический анализ. Пламенно-фотометрии-ческий анализ. Рефракто-метрический анализ. Поляметрический анализ. Потенциометрический анализ. Хроматографический анализ.
Знания:
- сущности количественного и качественного анализов, физико-химические методы анализа.
Умения:
- владеть техникой эксперимента;
- применять методики исследований и проводить важнейшие аналитические операции;
- определять титруемую кислотность;
- графически выражать результаты измерений, пользоваться оборудованием.
БК2;
БК3;
БК6;
БК8;
ПК 3.5.1;
ПК 3.5.18.
СД. 02
Агрохимия.
Химический состав растений и качество урожая. Питание растений. Состав и поглотительная способность почв. Потенциальное и эффективное плодородие почв. Агрохимическая характеристика основных типов почв в Казахстане. Гипсование солонцовых почв и используемые материалы. Классификация удобрений, их производство и применение в Казахстане. Азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения. Технология применения минеральных удобрений. Органические удобрения, технология их применения.
Знания:
- об особенностях химического состава важнейших сельскохозяйственных культур и его влияния на качество продукции;
- роли основных элементов питания в жизни растений и потребности в них для формирования урожая сельскохозяйственных культур;
- основ химической диагностики питания растений;
- классификации солонцов по содержанию натрия и глубине залегания солонцового горизонта, условии эффективного применения гипса для улучшения солонца;
- влиянии гипсования на урожай сельско хозяйственных культур и эффективность удобрений;
- классификации минеральных удобрений и требовании стандартов к их качеству;
- азотных, фосфорных, калийных удобрений, микро удобрений, комплексных удобрений, их ассортимента в Казахстане, способов получения;
- состава, свойства, взаимо действия с почвой, особенностей применения основных форм минеральных удобрений;
- требовании стандартов к их качеству;
- правил хранения, отпуска, транспортировки и подготовки к внесению минеральных удобрений;
- системы
мероприятий по предотвращению потерь и снижению качеств удобрений;
- техники безопасности и мероприятия по охране природы при применении минеральных, органических удобрений;
- значении, состава, способов рационального хранения, норм, сроков и эффективности внесения органических удобрений;
- значения и районов применения органических удобрений;
- способов использования сидера тов;
- технологии и эффективности использования органических удобрений.
Умения:
- определять по внешним признакам и результатам "Экспресс–методом" растительной диагностики обеспеченность сельскохозяйственных культур основными элементами питания;
- правильно использовать лабораторное оборудование с соблюдением правил безопасности труда при проведении анализов;
- рассчитывать нормы гипса для химической мелиорации солонцовых почв;
- подготавливать исходный материал для составления проектно-сметной документации с использованием ЭВМ;
- распознавать, определять эффективность применения минеральных удобрений;
- организовать правиль ное хранение и внесение удобрений;
- оценивать качество органических удобрений по результатам агрохимических анализа.
БК2;
БК3;
БК4;
БК8;
БК12;

КҚ 3.5.1;
КҚ 3.5.3;
КҚ 3.5.5;
КҚ 3.5.12;
КҚ 3.5.16.
СД. 03
Тыңайтқыштарды қолдану технологиясы және жүйесі.
Тыңайту қолдану технологиясы және жүйесін салудың негізгі қағидаттары. Топырақ-климаттық жағдайлар және тыңайтқыштарды қолдану амалдары. Дақылдың қоректену ерекшеліктері мен егіп өсіру амалдары. Дақылдарды қарқынды егіп өсіру жағдайындағы тыңайтқыш қолдану. Көң және минералдық тыңайтқыш қолданудың үйлесімі. Минералдық тыңайтқыш қолдануды жоспарлау және мөлшерін белгілеу. Тыңайтқыш сіңіру тәсілдері. Ауыспалы егістегі маңызды ауыл шаруашылық дақылдарын тыңайту. Дәнді, дәнді-бұршақты дақылдар, көпжылдық шөптер, картоп, қант қызылшасы, мақта қозасы. Тыңайтқыш қолданудың экономикалық тиімділігі. Шаруашылық тиімділігі. Ауыл шаруашылық өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Агрохимиялық зерттеу әдістері. Биологиялық әдістер. Зертханалық әдістер.
Білімдер:
- тыңайту жүйесін салудың негізгі қағидаттары;
- топырақ-климаттық жағдайлар;
- жекелеген дақылдардың қоректену ерекшеліктері мен егіп өсіру амалдары;
- тыңайтқыш сіңіру тәсілдері;
- ауыспалы егістегі маңызды ауыл шаруашылық дақылдарын тыңайту;
- агрохимиялық зерттеу әдістерін білу.
Іскерліктер:
- минералдық тыңайтқыш қолдануды жоспарлау және мөлшерін белгілеу;
- дақылдарды қарқынды егіп өсіру жағдайындағы тыңайтқыш қолдану;
- органикалық және минералдық тыңайтқыш қолданудың үйлесімі;
- тыңайтқыш қолданудың экономикалық тиімділігін есептей білу;
- агрохимиядағы сапалық талдау әдістерін қолдану;
- агрохимиядағы сандық талдау әдістері.
БК2;
БК3;
БК4;
БК6;
БК7;
БК8;
ПК 3.5.1;
ПК 3.5.3;
ПК 3.5.6;
ПК 3.5.10;
ПК 3.5.13;
ПК 3.5.14.
АП. 04
Өсімдік шаруашылығы.
Өсімдіктер және олардың өмір сүру жағдайлары, оларды реттеу тәсілдері. Топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері, топырақ түзілу үрдісі. Арамшөптер және олармен күрес. Ауыспалы егіс. Топырақты өңдеу (топырақты өңдеудің міндеттері, амалдары және жүйелері, топырақты эрозиядан қорғау). Егіншіліктің аймақтық жүйелері. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері, олармен күресу әдістері. Тыңайтқыштар және оларды қолдану. Егіс, көкөніс және жеміс дақылдарының ботаникалық және биологиялық ерекшеліктері. Сұрыптар. Гибридтер. Тұқым себу амалдары. Тұқым себу, тұқым сапасына қойылатын талаптар, тұқым себу мөлшерлері, мерзімдері және тәсілдері. Тұқым сіңіру тереңдігі, себу мен отырғызуды күту. Дақылдардың пісіп жетілу ерекшеліктері, өнім жинау мерзімдері мен тәсілдері. Суғару жағдайындағы индустриалдық, қарқынды егіп өсіру технологиясының ерекшеліктері, егіс дақылдарын егіп өсіру технологиялық картасының агротехникалық бөлімін құрастыру. Табиғи шабындық пен жайылымның маңызы. Өсімдік топтары, үстіңгі және тамырдан жақсарту амалдары. Пішен, пішендеме, сүрлем дайындау технологиясы. Өнімді бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
- өсімдіктің құрылысы;
- өсімдіктің табиғаттағы, адам өміріндегі маңызы;
- жабық тұқымдылардың негізгі вегетативтік мүшелерінің құрылымы, жабық тұқымдылардың репродуктивтік мүшелерінің құрылысы, тұқым және жеміс түзілу үрдісі; топырақ түзілуі;
- топырақтың негізгі типтерінің құрамы, құрылысы және қасиеттері;
- топырақ құнарлылығын жақсарту мен сақтау амалдары;
- арамшөптердің биологиялық ерекшеліктері мен жіктелуі;
- арамшөптермен күрес шаралары;
- дақылдар алмасуы;
- егіс алқаптарының құрылымы; ауыспалы егісті салу қағидаттары;
- топырақты өңдеудің ғылыми негіздері, міндеттері және амалдары;
- жаздық және күздік дақылдар астындағы топырақты өңдеу жүйелері;
- жерді өңдеу ерекшеліктері;
- ауыспалы егістегі топырақты өңдеу жүйесі;
- топырақтың құрамы, қасиеттері, өзара ықпалдасуы және органикалық тыңайтқыштарды қолдану ерекшеліктері;
- ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі зиянкестері мен аурулары;
- тірі организмдердің түрлік құрамы;
- зиянкестердің зақымдау және аурулардың жұқтыру типтері;
- ауыл шаруашылық дақылдарын суғару тәсілдері, мерзімі және мөлшерлері;
- мал азықтық дақылдардың морфологиялық белгілері.
Іскерліктер:
- өсімдікке морфологиялық талдау жүргізу, анықтауыштың көмегімен өсімдікті анықтау; өсімдіктің шаруашылық құндылығын анықтау;
- Практикалық жұмыста агрометериологиялық ақпаратты пайдалану;
- топырақтағы гумус құрамын анықтау, топырақтың механикалық құрамы, сіңіргіштік қабілеттері және реакциялары;
- тыңайтқыш сіңіру мөлшерін есептеу;
- негізгі таралған зиянкестер мен ауруларды тану;
- зиянкестермен және аурулармен күресу шараларын ұйымдастыру;
- орташа үлгі іріктеуді жүргізу; тұқымға құжаттар ресімдеу;
- тұқымның себу сапасын анықтау;
- суғару мөлшерін есептеу және суғару кестелерін құрастыру;
- ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсірудің қарқынды технологиялары бойынша технологиялық карталар құрастыру;
- тұқымы мен өскіні бойынша көкөніс дақылдарының негізгі түрлерін ажырату;
- ауыл шаруашылық дақылдарының морфологиялық белгілерін ажырату;
- жеміс дақылдарының аудандастырылған сұрыптарын тану.
БҚ2;
БҚ3;
БҚ4;
БҚ6;
БҚ7;
БҚ8;

ПК 3.5.1;
ПК 3.5.3;
ПК 3.5.5;
ПК 3.5.12;
ПК 3.5.16.
СД. 03
Технология и система применения удобрений.
Основные принципы построения системы удобрения. Почвенно-климатические условия и применение удобрения. Особенности питания культур и приемы возделывания. Применение удобрений в условиях интенсивного возделывания культур. Сочетание применения навоза и минеральных удобрений. Планирование применения и установление доз минеральных удобрений. Способы внесения удобрений. Удобрение важнейших сельскохозяйственных культур в севооборотах. Зерновые, зернобобовые, многолетние травы, картофель, сахарная свекла, хлопчатник. Экономическая эффективность применения удобрений. Хозяйственная эффективность. Организация агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства.
Методы агрохимических исследований. Биологические методы. Лабораторные методы.
Знания:
- основных принципов построения системы удобрений;
- почвенно-климатические условия; особенности питания отдельных культур и приемы возделывания;
- способы внесения удобрений;
- удобрения важнейших сельскохозяйственных культур в севооборотах;
- знать методы агрохимических исследований.
Умения:
- планировать применения и устанавливать дозы минеральных удобрений;
- применять удобрения в условиях интенсивного возделывания культур;
- сочетать применение органических и минеральных удобрений;
- уметь рассчитать экономическую эффективность применения удобрений;
- применять методы качественного анализа в агрохимии;
- методы количественного анализа в агрохимии.
БК2;
БК3;
БК4;
БК6;
БК7;
БК8;
ПК 3.5.1;
ПК 3.5.3;
ПК 3.5.6;
ПК 3.5.10;
ПК 3.5.13;
ПК 3.5.14.
СД. 04
Растениеводство.
Растения и условия их жизни, способы их регулирования. Образование, состав и свойства почвы, почвообразовательный процесс.
Сорняки и борьба с ними. Севообороты. Обработка почвы (задачи и приемы обработки почвы, системы обработки почвы, защита почв от эрозии).
Зональные системы земледелия. Болезни и вредители сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Удобрения и их применение. Ботанические и биологические особенности полевых, овощных и плодовых культур. Сорта. Гибриды.
Приемы подготовки семян к посеву. Посев, требования к качеству семян, нормы высева семян, сроки посева, способы посева. Глубина заделки семян; уход за посевами и посадками. Особенности созревания культур, сроки и способы уборки. Особенности индустриальной, интенсивной технологии возделывания при орошении, составления агротехнической части технологической карты возделывания полевых культур. Значение естественных сенокосов и пастбищ. Группы растительности, приемы поверхностного и коренного улучшения. Технология заготовки сена, сенажа, силоса. Основы программирования урожая.
Знания:
- строении растений; значений растений в природе, жизни человека;
- структуры основных вегетативных органов покрытосеменных, строении репродуктивных органов покрытосеменных, процесса образования семян и плодов;
- почвообразование;
- состава, строении и свойств основных типов почв;
- приемов улучшения и сохранения плодородия почвы;
- биологических особенностей и классификации сорняков;
- мер борьбы с сорными растениями;
- чередовании культур;
- структур посевных площадей;
- принципов построения севооборотов;
- научных основ, задач и приемов обработки почвы;
- системы обработки почвы под яровые и озимые культуры;
- особенности обработки земель;
- системы обработки почвы в севооборотах;
- состав, свойства, взаимодействия с почвой и особенностями применения органических удобрений;
- основных вредителей и болезни сельхозкультур;
- видового состава вредных организмов;
- типов повреждений вредителями и поражений болезнями;
- способов, сроков и норм поливов сельхозкультур;
- морфологических признаков кормовых культур.
Умения:
- проводить морфологический анализ растений, определять растения с помощью определителя;
- определять хозяйственную ценность растений;
- использовать агрометериологическую информацию в практической работе;
- определять содержание гумуса в почве, механический состав, поглотительные способности и реакции почвы;
- производить расчет норм внесения удобрений;
- распознавать основных распространенные вредителей и болезни;
- организовывать меры борьбы с болезнями и вредителями;
- производить отбор среднего образца;
- оформлять документы на семена;
- определять посевные качества семян;
- рассчитывать поливные нормы и составлять графики поливов;
- составлять технологические карты по интенсивной технологии возделывания сельхозкультур;
- различать основные виды овощных культур по семенам и всходам;
- различать морфологические признаки сельхозкультур;
- распознавать районированные сорта плодовых культур.
БК2;
БК3;
БК4;
БК6;
БК7;
БК8;

КҚ 3.6.2.
АП. 06
Зертханалық жабдықтар.
Зертханалық зерттеулер техникасының міндеттері. Зертханашыға қойылатын талаптар. Зертханадағы қауіпсіздік техникасы. Химиялық ыдыс: шыны, кварц, фарфор, жоғары отқа төзімді. Дистиллятор, созылмалы сөре, центрифугалар, ротатондар. Металл жабдықтар. Аспаптар. Таразы: техникалық, техникалық шаршы, торзиондық, талдамалық, электрондық. Қыздырғыш саймандар, құрғатқыш сөре, муфельдік пеш, термостат. Мүлік: бақ, топырақ және астық сынамаларын алуға арналған, електер жиынтығы. Оптикалық саймандар: ұлғайтқыш лупалар, бикулярлар, микроскоптар және булағыш керек-жарақтар. Өлшегіш саймандар: РН-метр, отты фотометр, фотоэлектроколориметр, фотометр, хроматограф, ареометрлар, ы, термометрлер.
Білімдер:
- зертханадағы жұмысты орындау техникасы;
- зертханада жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
- зертханалық жабдықтардың түрлері, олардың тағайыны мен техникалық сипаттамасы;
- зертханалық жабдықтарды пайдалану ережесі;
- зертханалық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аппаратураларын реттеу.
Іскерліктер:
- зертханалық жабдықтарды тексеру мен оны реттеу; зертханалық-техникалық құжаттаманы жүргізу;
- зертханалық жабдықтарға алдын алу шараларын жүргізу;
- зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қамтамасыз ету;
- зертханада жұмыс істеуге бөлінген уақытты ұтымды және дұрыс пайдалану.
БҚ1;
БҚ2;
КҚ 3.6.7;
КҚ 3.6.9.
АП. 07
Практикалық іс негіздері.
Практикалық іс және оның ерекшеліктері. Далалық тәжірибе жүргізу жағдайларының ерекшеліктері, жер телімін таңдау мен дайындау. Далалық тәжірибе әдістемесінің негізгі бөліктері. Далалық тәжірибеге нұсқаларды орналастыру. Далалық экспериментті жоспарлау. Далалық тәжірибелерді отырғызу мен жүргізу техникасы. Көбею кезеңіндегі бақылау мен есепке алу. Өнімді және оның сапасын есепке алу. Далалық тәжірибе бойынша құжаттама, мәліметтерді өңдеу және есептілік. Өндірістік жағдайларда далалық тәжірибелерді дайындау.
Білімдер:
- далалық тәжірибеге қойылатын талаптар;
- далалық тәжірибелердің түрлері;
- далалық тәжірибелерді жүргізу жағдайларының ерекшеліктері;
- далалық тәжірибе әдістемесінің бөліктері;
- далалық тәжірибені отырғызу нұсқаларын орналастыру әдістерінің жіктелуі;
- далалық тәжірибені отырғызу техникасы;
- далалық тәжірибедегі бақылау мен есепке алу түрлері;
- далалық тәжірибе бойынша құжаттамалардың түрлері;
- ғылыми агрономия әдістері.
Іскерліктер:
- тәжірибені жоспарлау: зерттеу мақсаты, міндеттері, объектілерін анықтау, эксперимент сұлбасын әзірлеу, далалық тәжірибенің оңтайлы құрылымын және оны жүргізуге арналған телімді таңдау;
- далалық тәжірибені отырғызуды жүргізу; Практикалық телімдегі далалық жұмыстарды жүргізу;
- бақылау мен есепке алуды жоспарлау мен жүргізу;
- далалық тәжірибенің құжаттамасын жүргізу, мәліметтерін өңдеу және есебін құрастыру.
БҚ 1;
БҚ 6;
БҚ 12;

ПК 3.6.2.
СД. 06
Лабораторное оборудование.
Задачи техники лабораторных исследований. Требования, предъявляемые к лаборантам. Техника безопасности в лаборатории. Химическая посуда: стеклянная, кварцевая, фарфоровая, высокоогнеупорная. Дистиллятор, вытяжной шкаф, центрифуги, ротатоны. Металлическое оборудование. Инструменты. Весы: технические, технические квадратные, торзионные, аналитические, электронные. Нагревательные приборы, сушильный шкаф, муфельная печь, термостат. Инвентарь: садовый, для взятия почвенных и зерновых проб, набор сит. Оптические приборы: лупы увеличительные, бикуляры, микроскопы и припаровальные принадлежности. Измерительные приборы: РН-метр, пламенный фотометр, фотоэлектроколориметр, фотометр, хроматограф, ареометры, термометры.
Знания:
- техники выполнения работ в лаборатории;
-техники безопасности при работе в лаборатории;
- видов лабораторного оборудования, его назначение и техническую характеристику;
-правил эксплатации лабораторного оборудования;
- регулировки лабораторного оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
Умения:
-проводить проверку лабораторного оборудования и его регулировку;
- вести лабораторно-техничес кую документацию;
-проводить профилактику лабораторного оборудования;
- обеспечивать техническое обслуживание и ремонт лабораторного оборудования;
- рационально и правильно использовать время, отведенное для работы в лаборатории.
БК1;
БК2;
ПК 3.6.7;
ПК 3.6.9.
.
СД. 07
Основы опытного дела.
Полевой опыт т его особенности. Особенности условий проведения полевого опыта, выбор и подготовка земельного участка. Основные элементы методики полевого опыта. Размещение вариантов в полевом опыте. Планирование полевого эксперимента. Техника закладки и проведения полевых опытов. Наблюдение и учеты в период вегетации. Учет урожая и его качества. Документация, обработка данных и отчетность по полевому опыту. Подготовка полевых опытов в производственных условиях.
Знания:
- требовании к полевому опыту;
- видов полевых опытов; - особенностей условий проведения полевых опытов;
- особенностей условий проведения полевого опыта;
- элементов методики полевого опыта;
- классификации методов размещения вариантов закладки полевого опыта;
- техники закладки полевого опыта;
- видов наблюдений и учетов в полевом опыте;
- видов документации по полевому опыту;
- методов научной агрономии.
Умения:
- планировать опыт: определять цель, задачи, объекты исследования, разрабатывать схему эксперимента, выбирать оптимальную структуру полевого опыта и участок для его проведения;
- производить закладку полевого опыта;
- проводить полевые работы на опытном участке;
- планировать и проводить наблюдения и учеты;
- вести документацию, обрабатывать данные и составлять отчет полевого опыта.
БК1;
БК6;
БК12;

КҚ 3.6.9;
КҚ 3.6.10.
КҚ 3.6.11
ӨОжКП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы.
Білім алушылар оқу тәжірибесі кезеңінде алған біліктілікке сәйкес өндірістің негізгі технологиялық үрдістерімен танысуы тиіс. Тәжірибе өткізуге арналған база егіс алқаптары, бақтар, бақша алқаптары, оқу-өндірістік шеберханалар, оқу-өндірістік шаруашылықтың машина ауласы, оқу орнының және өңір аграрлық құрылымдарының басқа да қосалқы объектілері.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы қалыптарын сақтау жағдайында жұмысты жүргізу;
- бақылау журналын жүргізу.
Дағдылар:
- алғашқы құжаттаманы ресімдеу.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;
КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.14;
КҚ 3.3.17;
КҚ 3.3.19.
КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.2;
КҚ 3.4.3;
КҚ 3.4.7;
КҚ 3.4.16;
КҚ 3.4.17.
КҚ 3.5.2;
КҚ 3.5.3;
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.6.1;
КҚ 3.6.7;
КҚ 3.6.8.
КП.02
Технологиялық практика.
Өндірістік-технологиялық тәжірибенің өзіндік міндеті – білім алушыларды тікелей кәсіпорындағы өндірістік үрдістермен таныстыру, арнаулы пәндерді оқыту кезінде алған білімді бекіту және мамандық бойынша Практикалық дағдыларды беру. Білім алушыларды өндірістік-технологиялық тәжірибе уақытында бағдарламада қарастырылған сәйкес жұмыстарды орындайды, шаруашылықта (кәсіпорында, ұйымда) белгіленген ішкі еңбек тәртібі ережесін сақтайды, күнделік жүргізеді, тапсырмаларды орындайды.
Іскерліктер:
- өндірістік үрдістерді ұйымдастыру;
- шикізат пен қосалқы материалдарға қажеттілікті есептеу;
- кәсіпорынның өндірістік кәсіптерін жүргізетін жұмыс орындарының бірінде жұмыс істеу.
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету бойынша;
- шикізаттың, дайын өнімнің химиялық құрамына талдау жүргізу бойынша.
КҚ 3.3.5;
КҚ 3.3.6;
КҚ 3.3.21.
КҚ 3.3.23.
КҚ 3.4.4;
КҚ 3.4.5;
КҚ 3.4.8;
КҚ 3.4.21.
КҚ 3.5.4;
КҚ 3.5.5;
КҚ 3.5.17.
КҚ 3.6.1;
КҚ 3.6.2;
КҚ 3.6.8;
КҚ 3.6.9.
КП.03
Диплом алды практика.
Біліктілік диплом алды тәжірибесі оқып үйренуді қарастырады: өндірістің жұмыс істеуі, еңбек тиімділігі мен өнімділігін арттыру қорларын орындау бойынша шаралар кешені, сондай-ақ жабдықтар, өндірістік үрдістерді механикаландыру және автоматтандыру; өндірістің экологиялық қауіпсіз технологиясын пайдалану бойынша еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша жүргізілген шаралар; өндіріске жаңа технологияларды енгізу.
Іскерліктер:
- өнім сапасын жақсартуға арналған технологиялық үрдістерді жетілдіру бойынша шаралар әзірлеу;
- кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Дағдылар:
- технологиялық үрдістерді енгізу бойынша және өнімнің жаңа түрлерін меңгеру кезінде техникалық құжаттаманы ресімдеу.

ПК 3.6.9;
ПК 3.6.10.
ПК 3.6.11.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика.
В период учебной практики обучающиеся должны ознакомиться с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Базой для проведения практики являются поля, сады, огороды, учебно-производственные мастерские, машинный двор учебно-производственного хозяйства, другие вспомогательные объекты учебного заведения и агроформирования региона.
Умения:
- проводить работы при соблюдении норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений.
Навыки:
- оформления первичной документации
БК 1;
БК 2;
БК 6;
К 3.3.1;
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.14;
ПК 3.3.17;
ПК 3.3.19.
ПК 3.4.1;
ПК 3.4.2;
ПК 3.4.3;
ПК 3.4.7;
ПК 3.4.16;
ПК 3.4.17.
ПК 3.5.2;
ПК 3.5.3;
ПК 3.5.8.
ПК 3.6.1;
ПК 3.6.7;
ПК 3.6.8.
ПП.02
Технологическая практика.
Производственная технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности.
Во время производственной технологической практики обучающиеся выполняют соответствующие работы, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего трудового распорядка, установленного в хозяйстве (предприятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- организовать производственные процессы;
- рассчитывать потребности в сырье и вспомогательных материалах;
- работать на одном из рабочих мест ведущих производственных профессий предприятия
Навыки:
- по обслуживанию технологического оборудования;
- по проведению анализов химического состава сырья, готовой продукции.
ПК 3.3.5;
ПК 3.3.6;
ПК 3.3.21.
ПК 3.3.23.
ПК 3.4.4;
ПК 3.4.5;
ПК 3.4.8;
ПК 3.4.21.
ПК 3.5.4;
ПК 3.5.5;
ПК 3.5.17.
ПК 3.6.1;
ПК 3.6.2;
ПК 3.6.8;
ПК 3.6.9.
ПП.03
Преддипломная практика.
Квалификационная преддипломная практика предусматривает изучение:
функционирования производства, комплекса мер по выполнению резервов повышения эффективности и производительности труда, а также оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов;
мероприятия, проводимые по охране труда и технике безопасности по использованию экологически безопасной технологии производства;
внедрение новых технологии в производство.
Умения:
- разрабатывать мероприятия по совершенствованию технологических процессов для улучшения качества продукции;
- использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Навыки:
- оформлять техническую документацию по внедрению технологических процессов и при освоении новых видов продукции.

КҚ 3.3.12;
КҚ 3.3.26;
КҚ 3.3.27.
КҚ 3.4.6;
КҚ 3.4.11;
КҚ 3.4.19;
КҚ 3.4.19.
КҚ 3.5.6;
КҚ 3.5.9;
КҚ 3.5.11;
КҚ 3.5.12;
КҚ 3.5.16;
КҚ 3.5.20.
КҚ 3.6.3;
КҚ 3.6.6;
КҚ 3.6.7;
КҚ 3.6.11.
Ескерту: 1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру
БҚ 2
Қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария ережелерін сақтау
БҚ 3
Жеке гигиена ережесін сақтау
БҚ 4
Экологиялық талаптарды сақтау
БҚ 5
Компьютерлік техниканы меңгеру
БҚ 6
Технологиялық үрдіспен қарастырылған іс-әрекеттерді және кәсіптік талаптарды орындау
БҚ 7
Қызметті жүзеге асырудың барынша ұтымды тәсілдері мен құралдарын таңдау
БҚ 8
Бүкіл кәсіптік қызметінде өзінің білімі мен дағдыларын жаңарту
БҚ 9
Неғұрлым біліктілігі жоғары маманның жетекшілігімен жұмысты орындау
БҚ 10
Тұлғааралық және коммуникативтік мінез-құлық ережесін, іскерлік қарым-қатынас әдебін сақтау
БҚ 11
Қойылған мақсатты есепке алумен нақты міндеттер қою, оларды шешу және өзінің қызметін жоспарлау қабілеті
БҚ 12
Ақпарат көздерін анықтау және өз бетінше іздеу негізінде Практикалық міндеттерді шешу
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1. 150201 2 – Зертханашы
КҚ 2.1.1. Осы заманғы технологиялар мен зерттеудің негізгі әдістерін жұмыста пайдалану;
КҚ 2.1.2. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізудің бірізділігі мен техникасын есепке алу;
КҚ 2.1.3. Зертхана құралдарын және бақылау-өлшеу аппаратураларының жұмысын реттеу;
КҚ 2.1.4. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізу кезіндегі реактивтердің мөлшерін есептеу;
КҚ 2.1.5. Қажетті жабдықтарды, материалдарды, аспаптарды, мүлікті, арнайы киімді және басқаларды жұмысқа дайындау;
КҚ 2.1.6. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізуге арналған материалдар мен жабдықтарды, дайындау;
КҚ 2.1.7. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізуге арналған зерттелетін материал үлгілерін және қажетті мәліметтер үлгілерін жинау;
КҚ 2.1.8. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізуге арналған зерттелетін материалды тіркеуді жүргізу;
КҚ 2.1.9. Зертханалық-техникалық құжаттама жүргізу;
КҚ 2.1.10. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізу үшін түскен материалды алғашқы өңдеуді жүргізу;
КҚ 2.1.11. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізу кезіндегі ассистирлеу;
КҚ 2.1.12. Зертханалық жабдықтарға алдын алу шарасын жүргізу;
КҚ 2.1.13. Зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қамтамасыз ету.
2.2. 150202 2 – Технологиялық жабдықтарды реттеуші
КҚ 2.2.1. Технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеу;

ПК 3.3.12;
ПК 3.3.26;
ПК 3.3.27.
ПК 3.4.6;
ПК 3.4.11;
ПК 3.4.19;
ПК 3.4.19.
ПК 3.5.6;
ПК 3.5.9;
ПК 3.5.11;
ПК 3.5.12;
ПК 3.5.16;
ПК 3.5.20.
ПК 3.6.3;
ПК 3.6.6;
ПК 3.6.7;
ПК 3.6.11.
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Организовывать рабочее место
БК 2
Соблюдать правила техники безопасности, пожарной безопасности, производственной санитарии
БК 3
Соблюдать правила личной гигиены
БК 4
Соблюдать экологические требования
БК 5
Владеть компьютерной техникой
БК 6
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом и профессиональными требованиями
БК 7
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности
БК 8
Обновлять свои знания и навыки в течение всей профессиональной деятельности
БК 9
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации
БК 10
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения, этики делового общения
БК 11
Уметь ставить конкретные задачи, решать их и планировать свою деятельность с учетом поставленной цели
БК 12
Решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 150201 2 – Лаборант
ПК 2.1.1. Использовать в работе основные методы исследований и современные технологии;
ПК 2.1.2. Учитывать последовательность и технику проведения экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.3. Регулировать работу лабораторного оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
ПК 2.1.4. Рассчитывать дозы реактивов при проведении экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.5. Подготавливать к работе необходимое оборудование, материалы, инструментарий, инвентарь, спецодежду и др;
ПК 2.1.6. Подготавливать материалы и оборудование для проведения экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.7. Собирать образцы исследуемого материала и необходимые данные для проведения экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.8. Проводить регистрацию исследуемого материала для проведения экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.9. Вести лабораторно-техническую документацию;
ПК 2.1.10.Проводить первичную обработку поступившего материала для проведения экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.11. Ассистировать при проведении экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.12. Проводить профилактику лабораторного оборудования;
ПК 2.1.13. Обеспечивать техническое обслуживание и ремонт лабораторного оборудования.
2.2. 150202 2 – Наладчик технологического оборудования
ПК2.2.1. Регулировать работу технологического оборудования;

КҚ 2.2.2. Жабдықтарды пайдалану уақытында және оны жөндеу кезінде ақауларды анықтау және жою;
КҚ 2.2.3. Жөнделген жабдықтардың пайдалану сипаттамаларына сәйкестігін тексеру;
КҚ 2.2.4. Жабдықтарды ақаулық актілер құрастыру;
КҚ 2.2.5. Басқа да мазмұны бойынша ұқсас міндеттерді орындау;
КҚ 2.2.6. Технологиялық жабдықтарды жөндеу бойынша реттеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.7. Технологиялық жабдықтарды реттеу үрдісінде әр түрлі қиындықтағы бөлшектер мен тораптарға техникалық қызмет көрсетуді орындау;
КҚ 2.2.8. Технологиялық жабдықтарды жөндеуге, жинауға және пайдалануға арналған әр түрлі қиындықтағы керек-жарақтарды дайындау;
КҚ 2.2.9. Жөндеу-техникалық жабдықтарды пайдалану дағдыларын меңгеру.
3. Орта буын маманы
3.1. 150203 3 - Агроном
КҚ 3.3.1. Технологиялық үрдістің негізгі кезеңдерін орындау;
КҚ 3.3.2. Ауыспалы егіс сұлбасын құрастыру;
КҚ 3.3.3. Ауыл шаруашылық дақылдарын өсірудің осы заманғы технологияларын қолдану;
КҚ 3.3.4. Ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру технологияларын сақтау;
КҚ 3.3.5. Ауыл шаруашылық дақылдарын зиянды организмдерден қорғаудың кіріктірілген әдістерін пайдалану;
КҚ 3.3.6. Ауыл шаруашылығын жүргізудің аймақтық жүйелерін пайдалану;
КҚ 3.3.7. Егіп өсірілген ауыл шаруашылық дақылдарына сәйкес тыңайтқыш жүйесін қолдану;
КҚ 3.3.8. Өнімді жинау мерзімі мен тәсілдерін жұмыста есепке алу;
КҚ 3.3.9. Машиналардың негізгі маркаларына техникалық қызмет көрсету мен пайдалану ережелерін сақтау;
КҚ 3.3.10. Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің сапасын бағалау әдістерін қолдану;
КҚ 3.3.11. Топырақ құнарлығын өңдеу мен арттыру амалдарын, тәсілдерін пайдалану;
КҚ 3.3.12. Өндірістік егіс пен биологиялық өнімнің жағдайын анықтау;
КҚ 3.3.13. Рұқсат етілген препараттар тізіміне сәйкес пестицидтерді қолдану;
КҚ 3.3.14. Ластанған танаптар картасын құрастыру;
КҚ 3.3.15. Бөлімшелерге ұйымдастырушылық-технологиялық жетекшілікті жүзеге асыру;
КҚ 3.3.16. Негізделген басқару шешімдерін қабылдау;
КҚ 3.3.17. Ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру бойынша технологиялық карталар құрастыру;
КҚ 3.3.18. Ауыл шаруашылық дақылдарын өсіруге арналған қолайлы жағдайлар жасау;
КҚ 3.3.19. Технологиялық картаға сәйкес ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру бойынша жоспарланған шараларды орындау;
КҚ 3.3.20. Өнімді болжау;
КҚ 3.3.21 Егу және себу мөлшерін есептеу;
КҚ 3.3.22 Ауыл шаруашылық өнімдерін сақтауды, алғашқы өңдеуді және өткізуді ұйымдастыру;
КҚ 3.3.23 Жем-шөп дайындау мен сақтау;
КҚ 3.3.24 Өндірістің, сақтаудың және өткізудің барлық кезеңдерінде өнім шығынымен күрестің тиімді шараларын қолдану;

ПК2.2.2. Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при его ремонте;
ПК2.2.3. Проверять отремонтированное оборудование на соответствие эксплуатационным характеристикам;
ПК2.2.4. Составлять дефектные акты на ремонт оборудования;
ПК2.2.5. Выполнять другие родственные по содержанию обязанности.
ПК2.2.6. Выполнять регулировочные работы по ремонту технологического оборудования;
ПК2.2.7. Выполнять техническое обслуживание деталей и узлов различной сложности в процессе наладки технологического оборудования;
ПК2.2.8. Изготавливать приспособления различной сложности для ремонта, сборки и эксплуатации технологического оборудования;
ПК2.2.9. Владеть навыками использования ремонтно-технического оборудования.
3. Специалист среднего звена
3.1. 150203 3 - Агроном
ПК3.3.1. Выполнять основные этапы технологического процесса;
ПК3.3.2. Составлять схемы севооборотов;
ПК3.3.3. Применять современные технологии выращивания сельскохозяйственных культур;
ПК3.3.4. Соблюдать технологию возделывания сельскохозяйственных культур;
ПК3.3.5. Использовать интегрированные методы защиты сельскохозяйственных культур от вредных организмов;
ПК3.3.6. Использовать зональные системы ведения сельского хозяйства;
ПК 3.3.7. Применять соответствующую возделываемым сельскохозяйственным культурам систему удобрений;
ПК3.3.8. Учитывать в работе способы и сроки уборки урожая;
ПК3.3.9. Соблюдать правила эксплуатации и технического обслуживания основных марок машин;
ПК3.3.10. Применять методы оценки качества продукции растениеводства;
ПК3.3.11. Использовать приемы обработки и повышения плодородия почв;
ПК3.3.12. Определять состояние производственных посевов, биологический урожай;
ПК 3.3.13. Применять пестициды согласно списку разрешенных препаратов;
ПК3.3.14. Составлять карты засоренности полей.
ПК3.3.15. Осуществлять организационно-технологическое руководство подразделением;
ПК3.3.16. Принимать обоснованные управленческие решения;
ПК3.3.17. Составлять технологические карты по возделыванию сельскохозяйственных культур;
ПК3.3.18. Создавать благоприятные условия для выращивания сельскохозяйственных культур;
ПК3.3.19. Выполнять запланированные мероприятия по возделыванию сельскохозяйственных культур в соответствии с технологической картой;
ПК3.3.20. Прогнозировать урожай;
ПК 3.3.21. Рассчитывать нормы высева и посадки;
ПК 3.3.22. Организовывать хранение, первичную обработку и реализацию сельскохозяйственной продукции;
ПК 3.3.23. Заготавливать и хранить корма;
ПК 3.3.24. Применять эффективные меры борьбы с потерями урожая на всех этапах его производства, хранения и реализации;

КҚ 3.3.25 Топырақты өңдеу және құнарлылығын арттыру амалдарын қолдану;
КҚ 3.3.26 Негізделген басқарушылық шешімдерін қабылдау;
КҚ 3.3.27 Өзінің мамандану саласындағы шаруашылықтың агротехникалық жай-күйіне мониторинг жүргізу.
3.2. 150204 3 – Өсімдікті қорғау агрономы
КҚ 3.4.1. Технологиялық үрдістің негізгі кезеңдерін орындау;
КҚ 3.4.2. Ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру технологиясын сақтау;
КҚ 3.4.3. Ауыл шаруашылығын жүргізудің аймақтық жүйелерін пайдалану;
КҚ 3.4.4. Егін өсірілген ауыл шаруашылық дақылдарына сәйкес тыңайту жүйесін қолдану;
КҚ 3.4.5. Өнімді жинаудың мерзімі мен тәсілдерін есепке алу;
КҚ 3.4.6. Өндірістік егіс пен биологиялық өнімнің жағдайын анықтау;
КҚ 3.4.7. Танаптардың ластану және зиянкестер мен аурулардың таралу картасын құрастыру;
КҚ 3.4.8. Ауа-райы жағдайын, зиянкестер сатысын және өсімдіктің даму кезеңдерін есепке алумен пестицидтерді қолдану;
КҚ 3.4.9. Арнайы ауыл шаруашылық техникасын қажетті жұмыс тәртібіне қойып реттеу;
КҚ 3.4.10. Зиянды организмдермен күресте ауыл шаруашылық дақылдарын өңдеу мерзімін анықтау;
КҚ 3.4.11. Қызметкерлердің жұмысын басқару;
КҚ 3.4.12. Ауыл шаруашылық дақылдарын тексеру және зиянкестермен ластану және аурулармен зақымдану дәрежесін анықтау;
КҚ 3.4.13. Зиянды организмдердің түрлі құрамын анықтау;
КҚ 3.4.14. Өсімдік зиянкестері мен ауру қоздырғыштарының пайда болу, даму болжамын құрастыру;
КҚ 3.4.15. Өсімдіктер карантині саласындағы бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.4.16. Егіс дақылдарының қоректік бөліктермен қамтылу диагностикасын жүргізу;
КҚ 3.4.17. Жоспарланған нәтижедегі тыңайтқыш мөлшерін есептеу;
КҚ 3.4.18. Тыңайтудың және басқа да агротехникалық амалдардың тиімділігін бағалауды жүргізу;
КҚ 3.4.19. Агротехникалық, биологиялық, химиялық және басқа да қорғау құралдарымен ауыл шаруашылық өсімдіктерін зиянкестерден, аурулардан және арамшөптерден қорғау бойынша алдын алу және жою шараларының кешенін жүргізуге жетекшілік жасау;
КҚ 3.4.20. Ауыл шаруашылық дақылдарын өсіруге арналған қолайлы жағдай жасау;
КҚ 3.4.21. Ауыл шаруашылық дақылдарын зиянды организмдерден қорғаудың кіріктірілген әдістерін пайдалану;
КҚ 3.4.22. Тұқымдық және отырғызу материалдарының энтопатологиялық жайына бақылау жүргізу;
КҚ 3.3.26 Негізделген басқарушылық шешімдерін қабылдау;
КҚ 3.3.27 Өзінің мамандану саласындағы шаруашылықтың агротехникалық жай-күйіне мониторинг жүргізу.
3.3. 150205 3 – Агрохимик
КҚ 3.5.1. Тыңайтқыштар мен химиялық мелиорация құралдарын қолдану кезінде қоршаған ортаны ластауға жол бермеу;
КҚ 3.5.2. Минералдық және органикалық тыңайтқыштардың мөлшерлерін есептеу;

ПК 3.3.25. Применять приемы обработки и повышения плодородия почв;
ПК 3.3.26. Принимать обоснованные управленческие решения;
ПК 3.3.27. Проводить мониторинг агротехнического состояния хозяйства в своей области специализации.
3.2. 150204 3 – Агроном по защите растений
ПК3.4.1. Выполнять основные этапы технологического процесса;
ПК3.4.2. Соблюдать технологию возделывания сельскохозяйственных культур;
ПК3.4.3. Использовать зональные системы ведения сельского хозяйства;
ПК3.4.4. Применять соответствующую возделываемым сельскохозяйственным культурам систему удобрений;
ПК3.4.5. Учитывать способы и сроки уборки урожая;
ПК3.4.6. Определять состояние производственных посевов, биологический урожай;
ПК3.4.7. Составлять карты засоренности полей и распространенности вредителей и болезней;
ПК3.4.8. Применять пестициды с учетом погодных условий, порогов вредности и фаз развития растений;
ПК3.4.9. Регулировать специальную сельскохозяйственную технику на необходимый режим работы;
ПК3.4.10. Определять сроки обработки сельскохозяйственных культур в борьбе с вредными организмами.
ПК 3.4.11. Управлять работой персонала;
ПК 3.4.12. Обследовать сельскохозяйственные культуры и определять степень засоренности, заселенности вредителями и поражения болезнями;
ПК 3.4.13. Определять видовой состав вредных организмов;
ПК3.4.14. Составлять прогноз появления, развития вредителей и возбудителей болезней растений;
ПК3.4.15. Осуществлять контроль в области карантина растений;
ПК3.4.16. Проводить диагностику обеспеченности полевых культур элементами питания;
ПК3.4.17. Рассчитывать норму удобрений под планируемый результат;
ПК3.4.18. Проводить оценку эффективности удобрений и других агротехнических приемов;
ПК3.4.19. Руководить проведением комплекса профилактических и истребительных мероприятий по защите сельскохозяйственных растений от вредителей, болезней и сорняков агротехническими, биологическими, химическим и другими средствами защиты;
ПК3.4.20. Создавать благоприятные условия для выращивания сельскохозяйственных культур;
ПК3.4.21. Использовать интегрированные методы защиты сельскохозяйственных культур от вредных организмов;
ПК3.4.22. Осуществлять контроль за энтопатологическим состоянием семенного и посадочного материалов;
ПК3.4.23. Принимать обоснованные управленческие решения;
ПК3.4.24. Проводить мониторинг агротехнического состояния хозяйства в своей области специализации.
3.3. 150205 3 – Агрохимик
ПК3.5.1. Не допускать загрязнения окружающей среды при применении удобрений и средств химической мелиорации;
ПК3.5.2. Рассчитывать дозы минеральных и органических удобрений;

КҚ 3.5.3. Сапалық реакциялардың көмегімен минералдық және органикалық тыңайтқыштарды тану және олардың сапасының сәйкестігін анықтау;
КҚ 3.5.4. Ауыл шаруашылық өсімдіктеріне арналған қолайлы жағдай жасау;
КҚ 3.5.5. Тыңайтқыштарды дұрыс сақтауды және ұтымды рационалды пайдалануды ұйымдастыру;
КҚ 3.5.6. Тыңайтқыштарды және химиялық мелиорация құралдарын қолдану бойынша жұмыс сапасын бақылауды және есебін жүргізу;
КҚ 3.5.7. Өсімдіктің қоректенуі, тыңайтқыштардың құрамы, қасиеттері диагностикасының осы заманғы әдістерін пайдалану және оларды тиімді қолдану;
КҚ 3.5.8. Аймақтағы өсірілетін сұрыптарды және тұқым шаруашылығын жүргізу жүйесін пайдалану;
КҚ 3.5.9. Қызметкерлермен жұмысты басқару;
КҚ 3.5.10. Ауыл шаруашылық дақылдарын тыңайту жүйесін құрастыру;
КҚ 3.5.11. Қызметкерлердің минералдық тыңайтқыштарды қолдану ережелерін сақтауына бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.5.12. Талдау нәтижелері бойынша органикалық тыңайтқыштардың сапасын бағалауды жүзеге асыру;
КҚ 3.5.13. Өсімдіктер қоректенуінің кешенді диагностикасы нәтижелері бойынша ұсынылатын органикалық және минералдық тыңайтқыштардың мөлшерлерін түзету;
КҚ 3.5.14. Минералдық тыңайтқыштарды сатып алуға тапсырыс құрастыру;
КҚ 3.5.15. Тыңайтқыштарды дайындау және қолдану жоспарларын құрастыру;
КҚ 3.5.16. Тыңайтқыштарды дұрыс сақтауды және ұтымды пайдалануды ұйымдастыру;
КҚ 3.5.17. Өнімді бағдарламалау;
КҚ 3.5.18. Өндірілген өнім сапасын бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.26 Негізделген басқарушылық шешімдерін қабылдау;
КҚ 3.3.27 Өзінің мамандану саласындағы шаруашылықтың агротехникалық жай-күйіне мониторинг жүргізу.
3.4. 150206 3 – Техник-зертханашы
КҚ 3.6.1. Ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсірудің технологиялық үрдістерінің негізгі кезеңдерін орындау;
КҚ 3.6.2. Ауыл шаруашылық дақылдарды қорғаудың кіріктірілген тәсілдерін қолдану;
КҚ 3.6.3. Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің сапасын бағалау әдістерін қолдану;
КҚ 3.6.4. Топырақты өңдеу және құнарлылығын арттыру тәсілдерін қолдану;
КҚ 3.6.5. Аймақта өсірілетін сұрыптарды және тұқым шаруашылығын жүргізу жүйесін пайдалану;
КҚ 3.6.6. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізу кезінде негізгі зерттеу әдістерін қолдану;
КҚ 3.6.7. Зертханалық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аппаратураларын пайдалану және оларды пайдалану ережелерін білу;
КҚ 3.6.8. Зертханалық-техникалық есептеулерді орындау;
КҚ 3.6.9. Зертханалық жабдықтарға тексеру жүргізу;
КҚ 3.3.26 Негізделген басқарушылық шешімдерін қабылдау;
КҚ 3.3.27 Өзінің мамандану саласындағы шаруашылықтың агротехникалық жай-күйіне мониторинг жүргізу.

ПК3.5.3. Распознавать минеральные удобрения с помощью качественных реакций и определять их соответствие качества;
ПК3.5.4. Создавать благоприятные условия для сельскохозяйственных растений;
ПК3.5.5. Организовывать правильное хранение и рациональное использование удобрений;
ПК3.5.6. Проводить учет и контроль за качеством работ по применению удобрений и средств химической мелиорации;
ПК3.5.7. Использовать современные методы диагностики питания растений, состав, свойства удобрений и их эффективное применение;
ПК3.5.8. Использовать систему ведения семеноводства, сорта возделываемых культур в зоне.
ПК 3.5.9. Управлять работой персонала;
ПК 3.5.10. Составлять систему удобрений сельскохозяйственных культур;
ПК3.5.11. Осуществлять контроль за соблюдением персоналом правил применения минеральных удобрений;
ПК3.5.12. Осуществлять оценку качества органических удобрений по результатам анализов;
ПК3.5.13. Корректировать рекомендуемые дозы органических и минеральных удобрений по результатам комплексной диагностики питания растений;
ПК3.5.14. Составлять заявки на приобретение минеральных удобрений;
ПК3.5.15. Составлять планы заготовки и применения удобрений;
ПК3.5.16. Организовывать правильное хранение и рациональное использование удобрений;
ПК3.5.17. Программировать урожай;
ПК3.5.18. Осуществлять контроль за качеством производимой продукции;
ПК3.5.19. Принимать обоснованные управленческие решения;
ПК3.5.20. Проводить мониторинг агротехнического состояния хозяйства в своей области специализации.
3.4. 150206 3 – Техник-лаборант
ПК3.6.1. Выполнять основные этапы технологических процессов возделывания сельскохозяйственных культур;
ПК3.6.2. Использовать интегрированные способы защиты сельскохозяйственных культур;
ПК3.6.3. Применять методы оценки качества продукции растениеводства;
ПК3.6.4. Использовать приемы обработки и повышения плодородия почв;
ПК3.6.5. Использовать систему ведения семеноводства, сорта возделываемых культур в зоне;
ПК3.6.6. Применять основные методы исследований при проведении экспериментов, испытаний и анализов;
ПК3.6.7. Использовать лабораторное оборудование и контрольно-измерительную аппаратуру и знать правила ее эксплуатации;
ПК3.6.8. Выполнять лабораторно-технические вычисления;
ПК3.6.9. Проводить проверку лабораторного оборудования;
ПК3.6.10. Принимать обоснованные управленческие решения;
ПК3.6.11. Проводить мониторинг агротехнического состояния хозяйства в своей области специализации.