Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйелерін ендіру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 4 мамырдағы № 108-891 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2016 жылы 15 маусымда № 1029 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, «Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 9-бабының 34) тармақшасына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйелерін ендіру және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. «Астана қаласының Жолаушылар көлігі басқармасы» мемлекеттік мекемесінің басшысына осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған интернет-ресурста және Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында жариялау жүктелсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің бірінші орынбасары С.М. Хорошунға жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім                                       Ә. Жақсыбеков
Астана қаласы әкімдігінің
2016 жылғы 4 мамырдағы
№ 108-891 қаулысымен
бекітілген
Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйелерін ендіру және
пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйелерін ендіру және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағида) «Жол жүрісі туралы» Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 сәуірдегі Заңына, «Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленген және Астана қаласының аумағындағы жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін ендірудің және пайдаланудың негізгі қағидаттарын белгілейді.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) басқарушы компания – жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін ендіру және пайдалану функцияларын жүзеге асыратын компания.
2) уәкілетті орган – Астана қаласының жолаушылар көлігі саласында басшылықты жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган;
2. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін ендірудің
мақсаты және міндеттері
3. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізудің мақсаты Астана қаласының тұрғындары үшін көліктік қолжетімділікті қамтамасыз ету, оның ішінде көше-жол желісінің өткізу қабілеттілігін жоғарылату, апаттылықты азайту, қоғамдық көліктің жұмыс істеу тиімділігін арттыру болып табылады.

Об утверждении Правил внедрения и эксплуатации автоматизированных систем управления дорожным движением
Постановление акимата города Астаны от 4 мая 2016 года № 108-891. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 15 июня 2016 года № 1029
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», подпунктом 34) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О статусе столицы Республики Казахстан», акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внедрения и эксплуатации автоматизированных систем управления дорожным движением.
2. Возложить на руководителя Государственного учреждения «Управление пассажирского транспорта города Астаны» опубликование настоящего постановления после государственной регистрации в органах юстиции в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе акимата города Астаны.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима города Астаны Хорошуна С.М.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким                                       А. Джаксыбеков
Утверждены
постановлением акимата
города Астаны
от 4 мая 2016 года № 108-891
Правила
внедрения и эксплуатации автоматизированных систем
управления дорожным движением
1. Общие положения
1. Правила внедрения и эксплуатации автоматизированных систем управления дорожным движением (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года «О дорожном движении», Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О статусе столицы Республики Казахстан» и устанавливают основные принципы внедрения и эксплуатации автоматизированной системы управления дорожным движением на территории города Астаны.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) управляющая компания – компания, осуществляющая функции внедрения и эксплуатации автоматизированной системы управления дорожного движения.
2) уполномоченный орган – местный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере пассажирского транспорта города Астаны.
2. Цель и задачи внедрения автоматизированных систем
управления дорожного движения
3. Целью внедрения автоматизированных систем управления дорожного движения является обеспечения транспортной доступности для жителей города Астаны, в том числе повышения пропускной способности улично-дорожной сети, сокращения аварийности, повышения эффективности функционирования общественного.

4. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесінің міндеттері:
1) көлік жүйесінің пайдалану тиімділігін арттыру:
а) көлік ағындарының өткізу қабілеттілігін ұлғайту;
б) көліктің әр түрлерін пайдаланумен байланысты жолдағы кідірістерді азайту;
2) жолдағы ыңғайлық пен жайлылықты арттыру:
а) қоғамдық көліктің көліктік қолжетімділігін ұлғайту;
б) жолдың жоспарланған учаскесін өту уақытының сенімділігі;
в) жол жүрісі учаскелерінің жалпы және жеке қауіпсіздігі;
3) жол жүрісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету:
а) жол жүрісі қатысушыларының қауіпсіздігін ұлғайту;
б) жол-көлік оқиғаларының санын қысқарту;
5. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйелерін ендіру, пайдалану және басқару басқарушы компаниямен жүзеге асады.
3. Басқарушы компанияның функциясы
6. Басқарушы компания:
1) жол жүрісін ұйымдастыру және жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесі мәселелері бойынша жолдарды қайта құру және салу кезінде техникалық шарттарды әзірлеу және келісуді;
2) тұрғын үй объектілерін, коммерциялық жылжымайтын мүлікті, өндірістік кәсіпорындарды, өзге де инфрақұрлым объектілерін қайта құру мен салуды ескеріп, көше-жол желісіндегі жол жүрісін қолданыстағы және болжамды ұйымдастыруды көліктік талдауды;
3) жаңадан әзірленетін және енгізілетін жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесінің техникалық ерекшеліктерін әзірлеу және келісуді;
4) жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін біріктіруді жүзеге асырады.
4. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін ендіруге
қойылатын талаптар
7. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін ендіру тәртібі:
1) техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу;
2) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу;
4) тестік сынаулар;
5) жол жүрісін басқару жүйесін пайдалануға енгізу.
8. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін әзірлеу және ендіру туралы шешім қабылдағанға дейін басқарушы компания бастапқы деректерді жүйелі зерттеу жүргізуі тиіс:
1) көше-жол желісінің паспорттарын;
2) көше-жол желісін құру және қайта құру жоспарын;
3) көлік түрлері мен көлік құралдарының типтері бойынша қозғалыс қарқындылығы мен жылдамдығы туралы алдын ала деректерді;
4) жолаушыларды тасымалдаудың жоспарлы сызбанұсқасы мен жолаушылар ағынының санағын;
5) жол қозғалысының қиындау және жол-көлік оқиғаларының ошақтары бойынша статистиканы;
6) интелектуалды көлік жүйесін енгізу аймағының топологиялық картасын;

4. Задачи автоматизированных систем управления дорожного движения:
1) повышение эксплуатационной эффективности транспортной системы:
а) увеличение пропускной способности транспортных потоков;
б) уменьшение задержек в пути, связанных с использованием различных видов транспорта.
2) увеличение удобства и комфорта в пути:
а) увеличение транспортной доступности общественного транспорта;
б) надежность времени прохождения запланированного участка пути;
в) общая и личная безопасность участников дорожного движения;
3) обеспечение безопасности дорожного движения:
а) увеличение безопасности участников дорожного движения;
б) сокращение количества дорожно-транспортных происшествий.
5. Внедрение, эксплуатация и управление автоматизированных систем управления дорожным движением осуществляется управляющей компанией.
3. Функции управляющей компании
6. Управляющая компании осуществляет:
1) разработку и согласование технических условий при реконструкции и строительстве дорог по вопросам организации дорожного движения и автоматизированных систем управления дорожным движением;
2) транспортный анализ существующей и прогнозируемой организации дорожного движения на улично-дорожной сети с учетом строительства и реконструкции жилых объектов, коммерческой недвижимости, производственных предприятий, других объектов инфраструктуры;
3) разработку и согласование технических спецификаций вновь разрабатываемых и внедряемых автоматизированных систем управления дорожным движением;
4) интеграция автоматизированных систем управления дорожным движением.
4. Требования к внедрению автоматизированных систем
управления дорожным движением
7. Порядок внедрения автоматизированных систем управления дорожным движением:
1) разработка технико-экономического обоснования;
2) разработка проектно-сметной документации;
3) производство строительно-монтажных работ;
4) тестовые испытания;
5) ввод в эксплуатацию системы управления дорожным движением.
8. До принятия решения о разработке и внедрении автоматизированных систем управления дорожным движением управляющей компанией должны быть проведены системные исследования исходных данных:
1) паспорта улично-дорожной сети;
2) плана создания и реконструкции улично-дорожной сети;
3) предварительных данных об интенсивности и скорости движения по видам транспорта и типам транспортных средств;
4) плановой схемы пассажирских перевозок и статистики пассажиропотоков;
5) статистики по очагам затруднений движения и дорожно-транспортных происшествии;
6) топологической карты зоны внедрения интеллектуальной транспортной системы;

7) көлік ағындарының қарқындылығы, жылдамдығы және оларды көше-жол желісінде көлік құралдарының типтері бойынша ажыратуды;
8) таңғы, кешкі және маусымдық (саяжайлық) кезең бойынша қарбалас жүктемелерін;
9) көше-жол желісі учаскелерінің өткізу қабілеттілігіне сұраныс сызбанұсқасын.
5. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін
пайдалануға қойылатын талаптар
9. Интеллектуалды көлік жүйесінің орталық және перифериялық жабдығын күтіп-ұстау, пайдалану, ағымдағы және жоспарлы жөндеу жұмыстары өндіруші зауыт нұсқаулықтарына сәйкес қамтамасыз етілуі тиіс.
Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін объектілерін ұзақ мерзімді пайдалану мақсатында жабдықтың толығымен қолданыста болу кезеңіндегі олардың тұрақты функционалдық жарамдылығы қамтамасыз етілуі тиіс.
10. Орталық және перифериялық жабдықты ағымдағы және жоспарлы жөндеу жұмыстарын басқарушы компания жүзеге асырады.
7. Қорытынды ережелер
11. Қағиданың талаптарын бұзу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартады.

7) интенсивности, скорости транспортных потоков и их разделение по типам транспортных средств на улично-дорожной сети;
8) пиковых нагрузок по утренним, вечерним и сезонным (дачным) пикам;
9) схемы спроса на пропускную способность участков улично-дорожной сети.
5. Требования к эксплуатации автоматизированных систем
управления дорожным движением
9. Содержание, эксплуатация, текущий и плановый ремонт центрального и периферийного оборудования интеллектуальной транспортной системы должны обеспечиваться в соответствии с инструкциями заводов-изготовителей.
В целях долгосрочной эксплуатации объектов автоматизированных систем управления дорожным движением должна быть обеспечена их постоянная функциональная исправность на весь период эксплуатации.
10. Текущий и плановый ремонт центрального и периферийного оборудования осуществляется управляющей компанией.
7. Заключительные положения
11. Нарушение требований Правил влечет ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.