Елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № А-7/254 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 8 шілдеде № 5440 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 маусымдағы Заңының 13-бабы, 1-1 тармақтағы 6-8) тармақшасына сәйкес, Ақмола облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса ұсынылып отырған елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақмола облысы әкімінің орынбасары В.Н.Балахонцевқа жүктелсін.
3. Ақмола облысы әкімдігінің осы қаулысы Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі С.Кулагин
Ақмола облысы әкімдігінің
2016 жылғы 31 мамырдағы
№ А-7/254 қаулысымен
бекітілді
Елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің сыныптамасы 1. Жалпы ережелер
1. Елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің осы сыныптамасы (бұдан әрі – сыныптама) Ақмола облысы елді мекендерінің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерін анықтайды (бұдан әрі – көшелер).
2. Осы сыныптамада келесі анықтамалар қолданылады:
1) жол шаруашылығының объектісі (бұдан әрі – ЖШО) –табиғи-ауа райы жағдайларына қарамастан жылдың кез келген уақытында көліктің және жаяу жүргіншілердің қауіпсіз қозғалысына арналған жол имараты;
2) жол төсемесі –қала көшелерінің жүру бөлігінің шегіндегі көп қабатты құрылым, оның құрамына жол жамылғысының үстіңгі және төменгі қабаттары, жол негізі және оның құрылымдық қабаты, сондай-ақ өтетін автокөлік құралынан жүктемені алатын және оны топыраққа беретін жол төсемесінің жамылғы бөлігі жатады;
3) қала көшелерін және жол имараттарын пайдалануды басқару – қала көшелерінің және жол имараттарының талап етілетін техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану ахуалын қамтамасыз ету үшін ЖШО инструменталды диагностикалау және техникалық есепке алу, жағдайын мониторингілеу негізінде жол-жөндеу жұмыстарының экономикалық негізделген стратегиясын әзірлеу арқылы қалалық жол шаруашылығын басқарудың жол-пайдалану органдары мен әкімшілік-шаруашылық органдарының ұйымдастырушылық және регламенттік іс-шараларының кешені;

Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов
Постановление акимата Акмолинской области от 31 мая 2016 года № А-7/254. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 8 июля 2016 года № 5440
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 6-8) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июня 2001 года "Об автомобильных дорогах", акимат Акмолинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Акмолинской области Балахонцева В.Н.
3. Настоящее постановление акимата Акмолинской области вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким области С.Кулагин
Утвержден
постановлением акимата
Акмолинской области
от 31 мая 2016 года
№ А-7/254
Классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов 1. Общие положения
1. Настоящая классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов (далее - классификация) определяет виды работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов (далее - улицы) Акмолинской области.
2. В настоящей Классификации используются следующие определения:
1) объект дорожного хозяйства (далее - ОДХ) - дорожное сооружение, предназначенное для безопасного движения транспорта и пешеходов в любое время года, независимо от природно-климатических условий;
2) дорожная одежда - это многослойная конструкция в пределах проезжей части городских улиц, в которую входят верхний и нижележащие слои дорожного покрытия, дорожное основание и его конструктивные слои, а также подстилающий слой дорожной одежды, воспринимающие нагрузку от проезжающего автотранспортного средства и передающая еҰ на грунт;
3) управление эксплуатацией городских улиц и дорожных сооружений - это комплекс организационных и регламентирующих мероприятий административно-хозяйственных и дорожно-эксплуатационных органов управления городским дорожным хозяйством с разработкой экономически обоснованной стратегии дорожно-ремонтных работ на основе мониторинга состояния, инструментальной диагностики и технического учета ОДХ для обеспечения требуемого технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния городских улиц и дорожных сооружений;

4) жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі – ЖКО) – ЖШО құрылымдық және конструктивті элементтерін және жол имараттарының зақымдануына, сондай-ақ оның қатысушыларына, ЖШО меншік иелері мен жол имараттарына және мемлекетке материалдық, физикалық және өзге де шығын әкелген автомобиль жолдарында (осы іргеде қала жолдарында) орын алған көлік құралдарымен және жол қозғалысының басқа да қатысушыларымен жол қозғалысы ережелерін бұзумен байланысты болатын оқиғалар.
3. Көшелердің күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу жол жұмыстары келесі топтарға жіктеледі:
1) көшелер мен жол имараттарын пайдалануды басқару;
2) көшелерді, оларды қысқы күтіп ұстауды қоса алғанда, күтіп ұстау және жасыл желектерді баптау;
3) ЖШО жол таңбаларын қоса алғанда көше-жол торабының ЖШО ағымдағы жөндеу және авариялы жөндеу;
4) орташа және күрделі жөндеу.
2. Көшелерді және жол ғимараттарын пайдалануды басқару
4. Көшелерді және жол имараттарын пайдалануды басқару келесі жұмыс түрлерін қамтиды:
1) көшелер мен жол имараттарының ЖШО жағдайына мониторинг жүргізу және ЖШО техникалық есепке алу;
2) көше-жол торабының көліктік-пайдалану ахуалына құралды диагностикалау және алынған нәтижелерді талдау;
3) жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын негіздеу, жол-жөндеу жұмыстарын, оларды орындаудың мерзімдерін жоспарлау, қажетті қаржы ресурстарын жоспарлау;
4) көлік қозғалысының қауіпсіздігі мен жайлылығын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
5) көшелер мен жол имараттарының сақталуын қамтамасыз ету және оларды мерзімінен бұрын ескіруінен сақтау;
6) көшелерді жөндеу мен күтіп ұстауда нормативтік базаны жетілдіру және өзектендіру;
7) көшелерді және жол имараттарын пайдалануды басқару жөніндегі жұмысты орындауды ұйымдастыру, үйлестіру, реттеу және бақылау.
3. Көшелерді, оларды қысқы күтіп ұстауды қоса алғанда күтіп ұстау және жасыл желектерді баптау
5. Көктемгі, жазғы, күзгі маусымдарда көшелерді ЖШО құрылымдық және конструктивті элементтерін күтіп ұстау кезінде келесі жұмыстар жүргізіледі:
1) жер қабаты және су бұру жүйесі бойынша:
жол жамылғысын шұңқырлы жөндеу, сырғуға төзімді және ескіруге төзімді асфальбетонды төсеу арқылы жамылғының барша еніне немесе қозғалыстың бір немесе бірнеше жолағының еніне міндетті фрезерлеу жолымен жол жамылғысының тұрақсыз қабатын ауыстыру арқылы жүру бөлігінде жолтабандарды және тегіс емес жерлерді жою;
су бұру арналарын, жол бойғы-арық тораптарын және көктемде қар суын, ал жазда қоқысты шығару арқылы қоқыс пен лайдан тазалау;
жол жағасында, иірімді учаскелердегі кептіргіш науаларды қазу және жабу;
жиектерді, бөлгіш жолақтарды, шөп егуді жоспарлау;
шабу және шабылған шөптерді жинау;
шабылған материалдарды жер жамылғысының жиектері мен шеттеріндегі бұталарды қазып алу, ағаштарды, жабайы өсетін бұталарды тамырымен жұлу;
материалдар қоспасымен жиектер мен бөлгіш жолақтарды, себу бермдерін жоспарлау;

4) дорожно-транспортные происшествия (далее - ДТП) - происшествия, связанные с нарушением правил дорожного движения транспортными средствами и другими участниками дорожного движения, произошедшие на автомобильных дорогах (в тот час городских дорогах), повлекшие за собой повреждения структурных и конструктивных элементов ОДХ и дорожных сооружений, а также материальный, физический и иной ущерб его участникам, собственникам ОДХ и дорожных сооружений и государству.
3. Работы выполняемые при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц классифицируются на следующие группы:
1) управление эксплуатацией улиц и дорожных сооружений;
2) содержание улиц, включая зимнее содержание и уход за зелеными насаждениями;
3) текущий ремонт ОДХ улично-дорожной сети, включая дорожную разметку ОДХ и аварийный ремонт;
4) средний и капитальный ремонты.
2. Управление эксплуатацией улиц и дорожных сооружений
4. Управление эксплуатацией улиц и дорожных сооружений включает в себя следующие виды работ:
1) ведение мониторинга состояния ОДХ улиц, дорожных сооружений и технический учет ОДХ;
2) инструментальная диагностика транспортно-эксплуатационного состояния улично-дорожной сети и анализ полученных результатов;
3) обоснование стратегии дорожно-ремонтных работ, планирование дорожно-ремонтных работ, сроков их проведения, планирование потребных финансовых ресурсов;
4) организация и обеспечение безопасности и удобства движения транспорта;
5) обеспечение сохранности улиц и дорожных сооружений и предохранение их от преждевременного износа;
6) совершенствование и актуализация нормативной базы ремонта и содержания улиц;
7) организация, координация, регулирование и контроль над выполнением работ по управлению эксплуатацией улиц и дорожных сооружений.
3. Содержание улиц, включая зимнее содержание и уход за зелеными насаждениями
5. При содержании структурных и конструктивных элементов ОДХ улиц в весенний, летний, осенний периоды выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и системе водоотвода:
ямочный ремонт дорожного покрытия, ликвидация колей и неровностей на проезжей части с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с обязательным фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигостойчивого и износостойкого асфальтобетона;
очистка водоотводных канав, придорожно-арычной сети и стоков весной от снега, а летом от наносного мусора и грязи с вывозкой мусора;
раскопка и засыпка осушительных воронок на обочинах, на пучинистых участках;
планировка откосов, разделительных полос, засев травами;
окашивание и уборка скошенной травы;
вырубка кустарников и корчевка деревьев, дикорастущей поросли на обочинах и откосах земляного полотна с уборкой вырубленного материала;
планировка обочин, разделительных полос, присыпных берм, с добавления материала;

2) жол жиектері, резервтер мен бөлу жолағы бойынша:
су ағуын қамтамасыз ету үшін жоспарлау;
жол жиегін саздан тазалау;
бөлу жолақтарын, құламаларды және көгалдарды тұрақты түрде тазалықта және бірқалыпта ұстау; қоқыстан және бөгде заттардан тазалау, оларды тиеу және қоқыс орнына шығару;
жасыл желектерді баптау, кесілген материалдарды жинау арқылы ауру және құрғап қалған жасыл желектерді жоспарлы кесу және отау;
оталған материалдарды шығару арқылы жол қозғалысының қауіпсіздігіне ықпал ететін ағаш-талды өсімдіктермен, жабайы өсінділермен күресу;
қорларда, бөлу жолақтарында шөптерді шабу, шабылған шөптерді қоқыс орнына шығару;
3) күрделі жамылғыларымен жүру бөлігі бойынша:
топырақты-құм үйіндісін шығару арқылы жүру бөлігінің науасын тазалау және жамылғысын сыпыру;
жол жамылғысын қоқыстан тазалау, лайдан жуу, сонымен қатар үстіңгі-белсенді заттары бар концентрациялы жуу құралдарын қолдану арқылы ЖШО жүру бөлігін жуу;
сумен жүру бөлігін шаңсыздандыру;
жүру бөлігі мен жол жиектерін жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін бөгде заттардан тазалау.
4) жетілдірілген жамылғыларымен жүру бөлігі бойынша:
тұтқыр материалдары көп учаскелерді күтіп ұстау;
топырақты-құм үйінділерін шығару арқылы көшелердің жүру бөлігіндегі науаларды тазалау және жамылғысын сыпыру;
осьтік және қор жолақтарын сыпыру;
жол жамылғыларын қоқыстан тазалау, лайдан жуу;
сумен жүру бөлігін шаңсыздандыру;
жүру бөлігі мен жол жиектерін жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін бөгде заттардан тазалау;
5) ауыспалы жамылғыларымен жүру бөлігі бойынша:
жамылғыны лайдан тазалау;
өңделген жамылғыларды сыпыру және сумен жүру бөлігін шаңсыздандыру;
жамылғыны пішіндеу және тығыздау;
жамылғыға ұсақ тастарды және таскебектерді сыпыру, катунды тазалау;
жүру бөлігі мен жол жиектерін жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін бөгде заттардан тазалау;
6) топырақты және топырақты жақсартылған жамылғысымен жүру бөлігі бойынша:
сумен жүру бөлігін шаңсыздандыру;
орын алған шұңқырларды, жолтабандарды, басқа да тегіс емес жерлерді жою үшін жамылғыны пішіндеу;
жүру бөлігі мен жол жиектерін жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін бөгде заттардан тазалау;
7) жаяу жолдар, алаңдар бойынша бөгде қоқыстардан тазалау, сыпыру, жуу және сумен шаңсыздандыру;
8) көлік құралдарының уақытша тұрақтары, ауыспалы, топырақты жамылғыларымен кіреберіс жолдар бойынша:
сумен шаңсыздандыру, бөгде заттардан тазалау;
жаңа материалдарды қосусыз пішіндеу;
9) жоғарғы қабат су бұру жүйелері, жол бойы-арық жүйесі және жауын-шашын кәрізі бойынша:
топырақты-құм үйінділерінен және үйінді қоқыстан тазалау;
су бұру жүйесінің жұмысқа жарамды күйінде тұрақты түрде қолдау, кюветтер мен су бұру арналарын тазалау және пішіндеу, олардың нығайтылуындағы шағын ақауларды жою; жауын-шашын кәріздерінің, дренаждық құрылғылардың шағын ақауларын жою және тазалау;
жабайы өсінділерді отау;

2) по обочинам, резервам и полосе отвода:
планировка для обеспечения стока воды;
очистка обочин от грязи;
постоянное поддержание полосы отвода, обочин, откосов и газонов в чистоте и порядке; очистка от мусора и посторонних предметов, погрузка и вывоз их на свалку;
уход за насаждениями, плановая вырубка и корчевка больных и сухостойных насаждений с уборкой вырубленного материала;
борьба с древесно-кустарниковой растительностью, дикорастущей порослью, влияющей на безопасность дорожного движения с уборкой вырубленного материала;
окос травы в резервах, полосе отвода, уборка и вывоз скошенной травы на свалку;
3) по проезжей части с капитальными покрытиями:
подметание покрытия и зачистка лотков проезжей части улиц с удалением грунтово-песчаных наносов;
очистка дорожных покрытий от мусора, мойка от грязи, в том числе мойка проезжей части ОДХ с применением концентрированных моющих средств, содержащих поверхностно-активные вещества;
обеспыливание проезжей части водой;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
4) по проезжей части с усовершенствованными покрытиями:
уход за участками с избытком вяжущего материала;
подметание покрытия и зачистка лотков проезжей части улиц с удалением грунтово-песчаных наносов;
подметание осевых и резервных полос;
очистка дорожных покрытий от мусора, мойка от грязи;
обеспыливание проезжей части водой;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
5) по проезжей части с переходными покрытиями:
очистка покрытия от грязи;
подметание обработанных покрытий и обеспыливание проезжей части водой;
профилирование и уплотнение покрытия;
наметание каменной мелочи и высевок на покрытие, уборка катуна,
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
6) по проезжей части с грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
обеспыливание проезжей части водой;
профилировка покрытия для устранения образовавшихся ям, колей, других неровностей;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
7) по тротуарам, площадям, подметание, уборка постороннего мусора, мойка и обеспыливание водой;
8) по временным стоянкам транспортных средств, подъездным дорогам с переходными, грунтовыми покрытиями:
обеспыливание водой, уборка постороннего мусора;
профилирование без добавления новых материалов;
9) по системам поверхностному водоотводу, придорожно-арычной системе и ливневой канализации:
очистка от грунтово-песчаных наносов и наносного мусора;
постоянное поддержание в работоспособном состоянии системы водоотвода, прочистка и профилирование кюветов и водоотводных канав, устранение мелких дефектов их укреплений; прочистка и устранение мелких повреждений ливневой канализации, дренажных устройств;
вырубка дикорастущей поросли;

10) жаяужолдар, саябақ, бақша, гүлзарлардың, жағалау бойы мен аула ішілік көшелердің алаңдары мен жолдары бойынша:
жаяужолдарды, алаңдарды және басқа да объектілерді қоқыстан тазалау;
өтпежолдарды, жаяужолдарды және алаңдарды ылғалдандыру;
шағын сәулет нысанындағы құралдарды жуу құралдарын қолдану арқылы тазалау және жуу (қоршаулар, жол жайғастыру объектілері);
11) жол қозғалысы қауіпсіздігінің, ұйымдастыру және реттеудің техникалық құралдары мен объектілері (бұдан әрі – ЖҚ ТҚО) және көшелерді жайғастыру бойынша:
жаяу жүргінші жолдарын және оны жайғастырудың элементтерін тазалықта және тиісті қалыпта ұстау;
қоршауларды және дабыл бағандарын, жол белгілерін, ақпараттық жол сілтегіштерді, қалқандарды, билбордтарды тексеру, олардың бекітпелерін тарту, қалқандарды түзету, лай мен шаңнан тазалау, жуу;
шудан қорғайтын экрандарды лайдан және қоқыстан тазалау, жуу;
автобус аялдамаларын, демалу аалңдарын, автопавильондарды тексеру, лай мен қоқыстан тазалау.
6. Қыс маусымында күтіп ұстау жұмысына жатады:
1) көшелерді қысқы тазалау, оның ішінде:
алғашқы кезектегі операция:
көктайғаққа қарсы материалдармен көшенің жүру бөлігін жаппай өңдеу (төсеу);
көшелердің жүру бөлігінен және ЖШО құрылымдық элеметтерінен қарды механикалық сыру және жүру бөлігінде қарды "төсеу-сыпыру" режимінде науаларда қарды үйінділерге жинастыру;
көшелердің жүру бөлігінің және өтпежолдар науаларының бойында қар үйінділерін құрастыру, жүру бөлігінен және жаяу жолдардан тазаланатын қарды науа бөлігіне, уақытша жинастыру және одан кейін шығару үшін көшелердің жүру бөлігінен, өтпе жолдардан, жаяу жолдардан және ЖШО басқа да құрылымдық элементтерінен тазаланатын қар массасынан қарды жылжыту;
қарды жол жиектеріне, құламаларға және бөлу жиектеріне алдағы уақытта шығару арқылы жылжыту;
жүру бөлігінде және жаяу жолдарда мұзды жинастыру және қар-мұзды құрылымдарын шығару;
қауіпсіз көлік қозғалысын қамтамасыз ету үшін ЖШО және ЖҚ ТҚО құрылымдық элеметтерін орын алған қар жамылғылары мен мұздан тазалау;
бір деңгейдегі (қиылыстарда) және тоғысқан көше, темір жол қиылыстарында, қалалық жолаушылар көлігінің аялдамаларында, әкімшілік және қоғамдық ғимараттарға кіреберістерде, аулаларға және квартал ішілік кіреберістердің алдында, жаяу жүргіншілердің жолдарында, жаяу жолдарда қар үйінділерін бөлшектеу (қар үйінділерін жылжыту) құрылғысы;
алдағы уақытта шығару үшін бөлу жолағында жүру бөлігінен жиналған қарды жинастыру;
жасыл желектердің сақталуы және ерінді сулардың ағуы қамтамасыз етілу жағдайында алдын ала дайындалған алаңдарда, жаяу жүргіншілер жолдарынан жинау барысында жинақталған химиялық реагенттері жоқ қарды саябақтарда, орман бақтарында, бақшаларда, гүлзарларда және басқа да жасыл аймақтарда жинастыру;
қалалық жолаушылар көлігінің аялдамаларынан, жер үсті жолаушылар өтпежолдарынан, көпірлерден және жол өтулерден қарды алғашқы кезектегі (таңдаулы) шығару;
екінші кезектегі операция:
қар массасын тиеу және шығару арқылы ЖШО құрылымдық элементтерінен қар үйінділерін шығару;
өздігінен аударатын көлікке тиеу немесе бос аумаққа ауыстыру алдында жаяу жол жиегінен автогрейдермен қар үйіндісін өңдеу;
қар шығарылған соң жүру бөлігінде жол науаларын тазалау;
қарды түпкілікті (жаппай) шығару кезектілікке сәйкес алғашқы кезектегі шығару аяқталуы бойынша және тапсырыс берушімен арнайы дайындалған алаңға жүргізіледі;
ЖШО қарды шығару (қоғамдық көлік аялдамаларынан, жаяу жүргінші жолдарында, көпірлерден, өтпежолдардан, эстакададан, тоннелдерден; халық көп баратын және жаяу жүргіншілер қарқынды қозғалысы жерлерінде және әлеуметтік маңызды объектілерде);
қар массасын жаппай шығару:
қосындыларды жеткізу, дайындау, сұйық және қатты реагенттерді дайындау, көктайғаққа қарсы материалдарды жинау және олармен алдағы уақытта жол жамылғыларын өңдеу;
жүру бөлігінен талап етілетін уақытта тазалау арқылы фрикционды, химиялық көктайғаққа қарсы материалдармен жүру бөлігін өңдеу;
жүру бөлігін сыпыру басталатын жағынан бөлу жолағымен қоса магистральдарда екі метрлі науа аймақтарын жақтау тасына дейін қардан және сүрлемелерден тұрақты түрде тазалау;
трасса маңы қорларынан қала көшелерінің жүру бөлігінің науа маңы аймағынан жақтау тасына дейін қардан және қатқан судан тұрақты түрде тазалау;
бөлу жолақтарында, жаяужолдарда, аялдама қалталарында, аялдама павильондарында және жерүсті жолаушылар көлігінің отырғызу алаңдарында, жаяу жүргінші жолдарында, қар көшкіні мен көктайғақ кезінде болсын, сонымен қатар одан кейін де қардан және мұздан тұрақты түрде тазалау;
бөлгіш бетон қабырғаларды, металл қисықжолақты брустарды, кедергілік қоршауларды, жол белгілерін және жол сілтегіштерді қауіпсіз көлік қозғалысын қамтамасыз ету үшін қардан және қатқан судан тұрақты негізде тазалау;
көпір имараттарында, жерүсті және жерасты жаяу жүргіншілердің жолдарында баспалдақ жолдарды қардан және мұздан тазалау;
жаяу жүргіншілердің жолдарын, бақша дивандарын, урналарды және ЖШО элементтерін, сондай-ақ олардың алдындағы кеңістікті, жақтауларын және кіреберістерін қардан және қатқан судан тазалау;
қар көшкініне қарсы іс-шаралар өткізу;
табиғи су көздерінде қатқан сумен күресу;
бөлшектелген мұздарды және қоқысты белгіленген жерге шығару арқылы инженерлік тораптардағы аварияның салдарынан орын алған жолдардың жүру бөліктерінде және жаяу жолдарда қатқан суларды жою;
жол техникасы тұрақтарын және жылытылатын пункттерді жылумен қамтамасыз ету;
көктайғақ жамылғысымен учаскелерде қысқа мерзімді қолданыстағы жол белгілерін орнату;
жол техникасы мен механизаторлардың тәулік бойғы кезекшілігін ұйымдастыру;
жетіспейтін белгілерді және қоршауларды орнату;
зақымдауларды жою, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жол белгілерінің қалқандарын және қоршауларды толық ауыстыру;
Көлік пен жаяу жүргіншілердің еркін қозғалысына кедергі келтірмейтін жерлерде жинастыру арқылы жаяу жолдарды, ауладағы жаяу жүргінші жолдарын және аумақты қардан және асфальтты қатқансудан қыс маусымындағы тазалау және жинастыру, көктайғаққа қарсы материалдарды шашу;
аула ішілік көшелерді қысқы тазалау (қысқы күтіп ұстау), оның ішінде:
жаңадан түскен қарды сыпыру;
2 сантиметрден астам қалыңдығымен жаңа түскен қарды жылжыту;
көктайғаққа қарсы материалдармен өңдеу;
қатқан судан және мұздан тазалау;
қар жиналатын жерлерге қар мен мұзды шығару;
қар жаумаған күндері сыпыру;
контейнерлік алаңдарды тазалау;
урналарды қоқыстан тазалау және оларды залалсыздандыру.

10) по тротуарам, дорожкам и площадкам парков, скверов, бульваров, набережных и внутридворовым улицам:
очистка тротуаров, дорожек, площадок и других объектов от мусора;
увлажнение проездов, тротуаров и площадок;
очистка и помывка с применением моющих средств малых архитектурных форм (ограждений, объектов дорожного обустройства);
11) по техническим средствам и объектам безопасности, организации и регулирования дорожного движения (далее –ТС ОДД) и обустройству улиц:
содержание в чистоте и порядке пешеходных переходов и элементов их обустройства;
осмотр ограждений и сигнальных столбиков, дорожных знаков, информационных указателей, щитов, билбордов, подтягивание их креплений, выпрямление щитков, очистка от пыли и грязи, мойка;
очистка от грязи и мусора, мойка шумозащитных экранов;
осмотр автобусных остановок, площадок отдыха, автопавильонов, очистка от грязи и мусора.
6. К работам по зимнему содержанию относятся:
1) зимняя уборка улиц, в том числе:
первоочередные операции:
сплошная обработка (посыпка) проезжей части улиц противогололедными материалами;
механизированное подметание снега на проезжей части улиц и структурных элементов ОДХ и сгребание снега на проезжей части в снежные валы в лотках в режиме "посыпка-подметание";
формирование снежного вала вдоль лотков проезжей части улиц и проездов, сдвижка снега, счищаемого с проезжей части и тротуаров в лотковую часть, из снежной массы, счищаемой с проезжей части улиц, проездов, тротуаров и других структурных элементов ОДХ для временного складирования снежной массы и последующего вывоза;
сдвигание снега на обочины, откосы и полосы отвода с последующим вывозом;
скалывание льда и удаление снежно-ледяных образований на проезжей части и тротуарах;
очистка от снежных образований и льда конструктивных элементов ОДХ и ТС ОДД для обеспечения безопасного движения транспорта;
устройство разрывов в валах снега (раздвижка снежных валов) на пересечениях улиц в одном уровне (на перекрестках) и примыканиях, железнодорожных, у остановок городского пассажирского транспорта, подъездов к административным и общественным зданиям, перед въездами во дворы и внутриквартальные проезды, на пешеходных переходах, на тротуарах;
складирование собранного с проезжей части снега на полосе отвода для последующего вывоза;
складирование собранного при уборке пешеходных дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки, при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечении оттока талых вод;
первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок городского пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов;
операции второй очереди:
удаление снежных валов со структурных элементов ОДХ с погрузкой и вывозом снежных масс;
обработка снежных валов автогрейдером от борта тротуара перед погрузкой в самосвалы либо перекидкой на свободные территории;
зачистка дорожных лотков на проезжей части после удаления снега;
окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью и определяемой заказчиком на специально подготовленные площадки;
вывоз снега с ОДХ (от остановок общественного транспорта, на пешеходных переходах, с мостов, путепроводов, эстакад, из тоннелей; в местах массового посещения населения и интенсивного движения пешеходов и социально значимых объектов);
сплошной вывоз снежных масс:
завоз, заготовка компонентов, приготовление жидких и твердых реагентов, складирование противогололедных материалов и дальнейшая обработка ими дорожных покрытий;
обработка проезжей части фрикционными, химическими противогололедными материалами, с последующей их уборкой через требуемое время с проезжей части;
регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня двухметровых прилотковых зон на магистралях с разделительной полосой, со стороны которых начинается подметание проезжей части;
регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня прилотковых зон проезжей части городских улиц со стороны притрассовых резервов;
регулярная расчистка от снега и льда на разделительных полосах, тротуарах, остановочных карманах и остановочных павильонах и посадочных площадках наземного пассажирского транспорта, пешеходных дорожек как в период снегопада и гололеда, так и после него;
регулярная очистка от снега, наледи разделительных бетонных стенок, металлического криволинейного бруса, барьерных ограждений, дорожных знаков и указателей для обеспечения безопасного движения транспорта;
уборка от снега и льда с лестничных сходов на мостовых сооружениях, надземных и подземных пешеходных переходах;
очистка от снега и наледи пешеходных дорожек, садовых диванов, урн и элементов ОДХ, а также пространство перед ними, с боков и подходы к ним;
проведение противолавинных мероприятий;
борьба с наледями естественных водных источников;
ликвидация наледей на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшихся в результате аварий на инженерных сетях, с последующим вывозом в отведенные места сколотого льда и мусора;
теплообеспечение стоянок дорожной техники и обогревательных пунктов;
установка дорожных знаков кратковременного действия на участках со скользким покрытием;
организация круглосуточного дежурства дорожной техники и механизаторов;
установка недостающих знаков и ограждений;
исправление повреждений, полная замена щитков дорожных знаков и ограждений с целью обеспечения безопасности дорожного движения;
зимняя уборка и очистка тротуаров и дворовых пешеходных дорожек и территорий от снега и наледи до асфальта, со складированием в местах, не препятствующих свободному проезду транспорта и движению пешеходов, посыпка противогололедными материалами;
зимняя уборка (зимнее содержание) внутридворовых улиц, в том числе:
подметание свежевыпавшего снега;
сдвигание свежего снега толщиной свыше 2 сантиметров;
обработка противогололедными материалами;
очистка от наледей и льда;
вывозка снега и льда на снегосвалки;
подметание в дни без снегопада;
уборка контейнерных площадок;
очистка урн от мусора и их дезинфекция.

7. Жасыл желектерді баптауға келесі жұмыс түрлері жатады:
1) топырақты баптау (трактормен культивациялау, топырақты қатармен қопсылау, арамшөптермен химиялық күресу);
2) өртке қарсы жырту;
3) құрғақ орман алқаптарын санитарлық және алдын алу отауларын және түптеу жүргізу, аумақты тазалау арқылы құлаған ағаштарды кесу, қорғалатын аймақта талдар мен бұтақтарды (1 метр радиусында), электр сымдарын, сондай-ақ көше атауларын және үйлердің нөмірлік белгілерін жабатын талдарды кесу, ұйымдастырылған қоқыс орындарына кесілген дөңбектерді шығару;
4) су құю және баптау.
8. Жол бойғы гүлзарларды, бақшаларды және сәнді гүлді желектерді баптау жұмысына жатады:
1) топырақты отырғызуға, сонымен қатар гүлзарларды құрастыруға даярлау;
2) тұқым дайындау және өсінділерді өсіру;
3) отырғызу, су құю және топырақты тыңайтқыштандыру;
4) арамшөптерді түптеу, жинастыру және шығару;
5) вегетациялану мерзімі аяқталған бір жылдық өсімдіктерді жинастыру және ұйымдастырылған қоқыс орындарына шығару;
6) жол бойғы гүлзарларға құнарлы топырақ әкелу және төсеу, оны жаңасына ауыстыру;
7) топыраққа су құю, тыңайтқыштандыру, гүлзарларды кесу, шабылған шөптерді жинау және қоқыс орнына шығару.
4. Көше-жол трабының ЖШО, ЖШО жол таңбалануын қоса алғандағы ағымдағы жөндеу және авариялы жөндеу
9. Көшелердің көше-жол тораптарын және жол имараттарын ағымдағы жөндеу барысында келесі жұмыс түрлері орындалады:
1) жер жамылғысы және су бұру бойынша:
жер жамылғысының, су бұрулардың, қорлардың, қорғау, нығайту және реттегіш имараттарының жекелеген шағын зақымдануларын түзету;
жекелеген учаскелерде 100 текше метрге дейін көлемімен көлік құралының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін төселуімен жол жиектеріне төсеу, отау және жоспарлау;
материалды қосу арқылы себілетін бермді жоспарлау;
2) жол төсемесі бойынша, сонымен қатар:
асфальбетонды жамылғысымен:
шағын деформациялануларды және зақымдануларды (отырған, жарылған жерлерді бітеу), 1 шаршы метрге дейін ауданымен шағын дара ісінулерді, ұсақтануларды жою, жамылғыларды жарықшаларды бітеу, жол жамылғысын шұңқырлы жөндеу, жолтабандарды жою;
асфальтбетонды және цементбетонды жамылғыларды қабыршықтану және сырлау учаскелерінде эмульсиялы-минералды қоспалардан қорғаныс қабатын құрастыру;
эмульсиялы-минералды қоспалардың екі қабатын төсеу немесе 0,8 метрге дейін енін төсеу жолақтары бойынша үстіңгі қабатты өңдеу жолымен 300 миллиметрге дейін тереңдігімен жолтабандарды жою;
жолтаңбаларды қара шағылтаспен немесе асфальтбетонмен толтыру арқылы жолтабандар бойынша дөңестену мен тегіс емес жерлерді ішінара фрезерлеу немесе жалдарды кесу және жамылғының барша еніне эмульсиялы-минералды қоспадан қорғаныш қабатын төсеу;
оқшаулағыш карталармен ұсақ тұқымды үстіңгі өңдеудің оқшаулағыш қабатын орнату арқылы жарықшалардың дамуын және жарықша торларын тоқтату және оның алдын алу;
асфальтбетонды жамылғылардың ескірген жоғарғы қабаттарын қалпына келтіру және жекелеген шағын жол учаскелерінің ұзындығы бойынша (20 метр дейін) оларды қайта төсеу;
шағылтас пен қиыршықтас қосу арқылы шағылтас пен қиыршықтас жамылғыларының пішінін түзету;

7. К уходу за зелеными насаждениями относятся следующие работы:
1) уход за почвой (тракторная культивация, рыхление почвы в рядах, химическая борьба с сорняками);
2) противопожарная опашка;
3) проведение санитарных и профилактических вырубок и корчевок сухостойных лесонасаждений, разрезка упавших деревьев с зачисткой территории, обрезка сучьев и ветвей в охранной зоне (в радиусе 1 метра) электрических проводов, а также закрывающих указатели улиц и номерные знаки домов, с вывозом спила и пней на организованные свалки;
4) полив и уход.
8. К уходу за клумбами, цветниками, цветочными придорожными газонами и декоративными цветочными насаждениями относятся следующие работы:
1) подготовка почвы под посадку, в том числе с формированием клумб;
2) подготовка семян и выращивание рассады;
3) посадка, полив, удобрение почвы;
4) прополка, уборка и вывоз сорняков;
5) уборка и вывоз на организованную свалку однолетних растений по окончанию срока их вегетации;
6) завоз и закладка почвенного грунта в цветочные придорожные вазоны, замена его на свежий;
7) полив, удобрение почвы, окос газонов, уборка и вывоз скошенной травы на свалку.
4. Текущий ремонт ОДХ улично-дорожной сети, включая дорожную разметку ОДХ и аварийный ремонт
9. При текущем ремонте улично-дорожной сети улиц и дорожных сооружений выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление отдельных мелких повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений;
подсыпка, срезка и планировка обочин с подсыпкой обеспечивающих безопасное движение транспортных средств, объемом до 100 кубических метров на 1 километр на отдельных участках;
планировка присыпных берм с добавлением материала;
2) по дорожным одеждам, в том числе:
по асфальтобетонным покрытиям:
устранение мелких деформаций и повреждений (заделка выбоин, просадок), кромочности, одиночных небольших пучин площадью до 1 квадратного метра, заливка трещин на покрытиях, ямочный ремонт дорожных покрытий, устранение колей;
устройство защитных слоев из эмульсионно-минеральных смесей на участках шелушения и выкрашивания асфальтобетонных и цементобетонных покрытий;
ликвидация колей глубиной до 30 миллиметров путем укладки двух слоев эмульсионно-минеральной смеси или поверхностной обработки по полосам наката шириной до 0,8 метров;
частичное фрезерование или срезка гребней выпора и неровностей по колеям с заполнением колей черным щебнем или асфальтобетоном и устройство защитного слоя из эмульсионно-минеральной смеси на всю ширину покрытия;
остановка и предупреждение развития трещин и сетки трещин устройством изолирующего слоя мелкозернистой поверхностной обработки локальными картами;
восстановление изношенных верхних слоев асфальтобетонных покрытий и укладка их вновь на отдельных небольших по протяженности (до 20 метров) участках дороги;
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий с добавлением щебня или гравия;

топырақты және топырақты жақсартылған жолдарды пішіндеу, пішінін қалпына келтіру және олардың жүру бөліктерін шағылтаспен, қиыршықтаспен, қожбен және басқа да материалдармен 1000 шаршы метрден 15 текше метрге дейінгі шығынымен жақсарту;
ісінген және осал топырақты жол учаскелерін күтіп ұстау, оларды уақытша қоршау, ауалы шұңқырларды жабу, жол жамылғысынан және жер қабатынан су бұруды қамтамасыз ету;
алдын ала жону арқылы жаяужолдарда жамылғыны шұңқырлы жөндеу немесе жаңа қабатын төсеу арқылы ескірген бөлігін алу.
Асфальтбетонды жамылғыны шұңқырлы жөндеу құрамына көшенің 1 өн бойымен өлшенетін километр 100 шаршы метрге дейінгі көлемде "картамен" жөндеу жатады, оның ішінде:
талап етілетін тегістікті және кедір-бұдырлықты қамтамасыз ету арқылы жол төсемесінің ескірген жоғарғы қабатын қалпына келтіру.
монолитті цементбетонды жамылғылар бойынша:
цементбетонды жамылғылардағы жіктерді жөндеу және толтыру;
сегменттердің ескірген үстерін қалпына келтіру, цементбетонды жамылғылар сегменттерінің сырғуларын және сынған жерлерін жөндеу, бұзылып қалпына келтіруге келмейтін сегменттерді ауыстыру, цементбетонды жамылғыларды үстіңгі қабатты зақымданулардан қорғау;
жинақтаулы темірбетонды жамылғылар бойынша:
темірбетонды жамылғылардағы жіктерді жөндеу және толтыру;
жекелеген плиталарды көтеру және тегістеу, темірбетон плиталарының сырғуларын және сынған жерлерін жөндеу,жамылғыны үстіңгі қабатты зақымданулардан қорғау;
көпір жамылғылары бойынша:
қажеттілігіне қарай бұзылған плиталар мен кеспелтектерді таспен ауыстыру арқылы плиталар мен кеспелтектерден көпір жамылғысын жөндеу;
шағылтас пен қиыршықтас жамылғылары бойынша: битуммен өңделген жамылғыны қоса таскебек және ұсақ қиыршықтас төсеу;
қиыршықтасты және топырақты көшелер бойынша:
1 шақырымға 100 текше метрге дейін жаңа материалдарды қосу арқылы жекелеген учаскелерде қиыршықтасты және топырақты көшелердің пішінін түзету;
көшелерді хлорлы кальциймен, битуммен және материалдармен шаңсыздандыру;
көшелердің ісінген учаскелерін күтіп ұстау;
3) бөлу жолағы бойынша:
зақымдануларды түзету және үйінділер мен ойықтардың құламаларын жоспарлау (қажеттілігіне қарай топырақ қосу арқылы);
нығайтылмаған жиектерді төсеу, кесу, жоспарлау және тығыздау;
4) жасанды инженерлік жол имараттары бойынша:
шағын зақымдануларды, имараттардың жекелеген элементтерін (тіреу бөлшектері, перилалар, кедергі қоршаулары, төсемдер, бағандар, дуал қабырғалар, дренажды құрылғылар) түзету;
көпірлердің металл элементтерін оқшаулаулы сырлау;
құрылымдардағы жарықшаларды торкретирлеу, қалауларды, сылақтарды жөндеу, тойтармаларды ішінара ауыстыру;
арналар арқылы өту және өтпелі көпіршелерді ауыстыру және түзету;
су үсті көпірлердің, паромды өткелдерді және жағалау құрылғыларының шағын зақымдануларын түзету (конопатка,қаптауларын жөндеу, такелажды түзету);
көпірлерде, жол құбырларында жүру бөлігінің жамылғысын шұңқырлы жөндеу, жамылғыда жарықшаларды жөндеу;
өтпежолдар плиталарының ажыратуға тоғысу бөлшектерін герметизациялау;
деформациялы жіктерді шағын жөндеу;
бекітпе бұрамалардағы деформациялы жіктерді жою;
ескі мастикадан алдын ала тазалау арқылы деформацияланған жіктерге мастика құю;
деформациялық сырғымалы парақтарда дәнекерлеу (олар үзілген жағдайда), жетіспейтін серіппелерді орнату;
деформацияланған жіктердің тетіктерін және құрылымдарын шағын жөндеу;
деформацияланған жіктердің аймағында немесе жіктердің үстінде жамылғыны ауыстыру;
жаяужолдарда асфальтбетонды жамылғының жарықшалары мен ойықтарын жөндеу;
жаяужолдарда цементбетонды жамылғының жарықшалары мен ойықтарын жөндеу;
перилалы қоршаулардың сырланатын қабатын оқшаулы қалпына келтіру (сырлау);
жүру бөлігінде жиектемелі қоршауларда таңбалау енгізу;
автожолдардың үстіндегі жол құбырларының қасбеттік бағандарының астынан тік таңбалау енгізу;
автожолардың үстінен жол құбырларының тіреулерінде тік таңбалауын енгізу;
нығайтудың бетонды плиталарының арасындағы жіктерді цемент қоспасымен ажырату;
құбырлардың, баулықтардың, құламалы қанаттардың, арналардың кірме және шығыс нығайтпаларының жекелеген зақымданған буындарын ауыстыру және жөндеу, құбыр науаларын тегістеу және тас сұлбасын қалпына келтіру;
гидрооқшаулағыш құбырларды олардың арасындағы буындары мен секцияларының жіктерін бітеу арқылы конопаткамен жөндеу;
оқшаулағыш және реттегіш имараттардың шайылған үйінділерініңорындарын жою;
бірмезетте орындарындағы суларды кетіру арқылы көпірдің топырақпен түйіскен жерінде төсеу;
тірегіштерде шаю шұңқырын бітеу;
элементтерді балшықтан тазалау, тақтайларды, ағаш көпірлердегі едендерді ауыстыру;
жекелеген тойтармаларды ауыстыру, металды төсеме құрылыстары элементтерінің шамалы деформациялануын түзету;

профилировка грунтовых и грунтовых улучшенных дорог, восстановление профиля и улучшение их проезжей части щебнем, гравием, шлаком и другими материалами с расходом до 15 кубических метров на 1000 квадратный метр;
уход за участками дорог с пучинистыми и слабыми грунтами, временное их ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
ямочный ремонт покрытия на тротуарах с предварительным фрезерованием или разборкой изношенного с укладкой нового слоя.
В состав ямочного ремонта асфальтобетонного покрытия входит ремонт "картами" размером до 100 квадратных метров на 1 погонный километр улицы, в том числе:
восстановление изношенного верхнего слоя дорожной одежды с обеспечением требуемой ровности и шероховатости.
по монолитным цементобетонным покрытиям:
ремонт и заполнение швов в цементобетонных покрытиях;
восстановление изношенной поверхности сегментов, ремонт сколов и обломов сегментов цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных сегментов, защита цементобетонных покрытий от поверхностных разрушений;
по сборным железобетонным покрытиям:
ремонт и заполнение швов в железобетонных покрытиях;
подъемка и выравнивание отдельных плит, ремонт сколов и обломов плит цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита покрытий от поверхностных разрушений;
по мостовым покрытиям:
ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки, с заменой разрушенных плиток и брусчатых камней при необходимости;
по щебеночным и гравийным покрытиям: россыпь высевок и мелкого гравия, включая покрытия, обработанные битумом;
по гравийным и грунтовым улицам:
исправление профиля гравийных и грунтовых улиц на отдельных участках с добавлением новых материалов до 100 кубических метров на
1 километр;
обеспыливание улиц хлористым кальцием, битумом и материалами;
уход за вспученными участками улиц;
3) по полосе отвода:
исправление повреждений и планировка откосов насыпей и выемок (с добавлением при необходимости грунта);
подсыпка, срезка, планирование и уплотнение неукрепленных обочин; устранение деформаций и повреждений на укрепленных обочинах;
4) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
исправление небольших повреждений, отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, дренажных устройств);
локальная окраска металлических элементов мостов;
торкретирование трещин в конструкциях, ремонт кладки, штукатурки, частичная смена заклепок;
замена и исправление переездных и переходных мостиков через канавы;
исправление небольших повреждений наплавных мостов, паромных переправ и причальных устройств (конопатка, ремонт обшивки, исправление такелажа);
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
герметизация узлов примыкания переходных плит к открылкам;
мелкий ремонт деформационных швов;
устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
приварка в деформационных швах скользящих листов (в случае их отрыва), установка недостающих пружин;
мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в цементобетонном покрытии тротуаров;
локальное восстановление окрасочного слоя (подкраска) перильного ограждения;
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
нанесение вертикальной разметки на низ фасадных балок путепроводов над автодорогами;
нанесение вертикальной разметки на опорах путепроводов над автодорогами;
расшивка цементным раствором швов между бетонными плитами укрепления;
замена и ремонт отдельных поврежденных звеньев труб, оголовков, откосных крыльев, входных и выходных укреплений русел и выравнивание лотков труб, восстановление каменной наброски;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор;
очистка элементов от гнили, замена досок, настила на деревянных мостах;
замена отдельных заклепок, исправление незначительных деформаций элементов металлических пролетных строений;

5) көшелерді жайластыру және ахуалы, қозғалысты, байланыс пен жарықтандыруды ұйымдастыру объектілері бойынша:
қызмет атқаруы аяқталғанды жою, ескіргенді қалпына келтіру, сонымен қатар жол жасанды инженерлік имараттарда тік және көлденең таңбалауларды енгізу;
зақымданған және моральды ескіргендерді түзету және ауыстыру, сондай-ақ жетіспейтін жол қоршауларын, жол белгілерін қайтадан орнату;
көшелерді жайғастыру элементтерін сырлау, оның ішінде: қалалық қоғамдық жолаушылар көлігін, қоршауларды және қала көшелерін жайғастырудың басқа да элементтерін сырлау және ағарту;
зақымдануларды жою және металды бағыттағышщ жүргінші қоршауларын және жаяужол бағандарын сырлау; зақымданған бағандар ауыстыруға, ал жоғы орнатылуғажатады;
бірегей жағдайларда жетіспейтін белгілерді, қоршауларды орнату, зақымдануларды түзету, жол белгілерінің қалқандарын және қоршауларды толығымен ауыстыру, панноны орнату және жөндеу, жол жайғастырулардың элементтерін реставрациялау;
жөндеу, сонымен қатар ЖКО кейін: көше жарықтандыру металды тіреулерін, жарықтандырудың кабельді желілерін, ауалы желінің сымдары мен тартпаларын бірмезетте ауыстыру арқылы жарықтандыру арматурасын, төлқұжат мәліметтердің талаптарына сәйкес ағымдағы жөндеу көлемінде көше жарықтандыруын басқарудың автоматика және телемеханика құралдарын, сонымен қатар тораптар мен агрегаттарды түгендеу, зақымданғанын және жөндеуге келмейтіндерін ауыстыру және қалпына келтіру арқылы жөндеу;
жөндеу аралық кезеңде көше жарықтандыруын сырлау;
қызмет ету мерзіміне сәйкес ескірген көше жарықтандыруын ауыстыру;
оның көлемінен кем дегенде 10% көшенің жүру бөлігі мен жаяу жол арасында гүлзарларды жөндеу;
6) ЖШО жайғастыру элементтері мен құрылымдық элементтер бойынша:
жаңа негізін немесе құрсаманы орнату арқылы отырған немесе сынған жиекті (жиектемелі) тасты жоспарлы және пішінді (кеңістіктегі орны) түзету, сондай-ақ оның жалпы ұзындығынан 5% дейін жамылғының барлық үлгілерінде, сонымен қатар ЖКО және шаюлардан соң жаңаларын (қажеттілігіне қарай) орнату арқылы жекелеген бұзылған жиекті (жиектемелі) тасты ауыстыру;
жалпы ұзындығынан 5% дейін,сонымен қатар ЖКО және шаюлардан соңжекелегенжиекті (жиектемелі) тастың цементбетонды тіреулерін жөндеу;
қоғамдық көлік аялдамаларының аймағында жасанды тас материалдарынан жиекті (жиектемелі) тасты маусымдық сырлау;
қолданылмайтын құдықтарды қоса алғанда, жол жамылғысының деңгейінде құдықтардың қақпақтарын түзету;
жол жамылғысының деңгейінде су қабылдағыш құдықтардың торларын түзету;
трамвай жолдарымен, көпір имараттарының деформацияланған жіктерімен, құдықтардың қақпақтарымен және жауын-шашын суларының торларымен түйісетін жерлерде жол жамылғысын жөндеу;
жол жамылғысында жарықшаларды битуммен және битумды мастикамен тегістеу (құю);
жол жамылғысын сіңетін герметизациялайтын құрамдармен өңдеу;
жол жиектерін төсеу және нығайту (100 шаршы метр учаскелерде);
қоғамдық көлік аялдамаларының аумағында және жол жасанды имараттардың аймағында жиекті (жиектемелі) тасты маусымдық сырлау;
қоғамдық көлік аялдамаларында урналарды жөндеу, сырлау немесе ауыстыру;

5) по обстановке и обустройству улиц, объектам организации движения, связи, освещения:
удаление отслужившей, восстановление изношенной и нанесение вновь вертикальной и горизонтальной разметок, в том числе, на элементах дорожных искусственных инженерных сооружений;
исправление и замена поврежденных и морально устаревших, а также установка вновь недостающих дорожных ограждений, дорожных знаков;
окраска обстановки и элементов обустройства улиц, в том числе: окраска и побелка павильонов городского общественного пассажирского транспорта, ограждений и других элементов обустройства городских улиц;
устранение повреждений и покраска металлических направляющих пешеходных ограждений и тротуарных столбиков; поврежденные столбики подлежат замене, а отсутствующие установлению;
установка недостающих знаков, ограждений в единичных случаях, исправление повреждений, полная замена щитов дорожных знаков и ограждений, установка и ремонт панно, реставрация элементов обстановки пути;
ремонт, в том числе после ДТП: металлических опор уличного освещения, кабельной линии освещения, осветительной арматуры с одновременной заменой проводов и растяжек воздушной линии, средств автоматики и телемеханики управления уличного освещения в размерах текущего ремонта, в соответствии с требованиями паспортных данных, в том числе с ревизией и заменой поврежденных и не подлежащих ремонту и восстановлению узлов и агрегатов;
покраска опор уличного освещения в межремонтный период;
замена устаревших элементов уличного освещения в соответствии со сроком их службы;
ремонт газона между тротуаром и проезжей частью улицы не более 10% общей его площади;
6) по конструктивным элементам и элементам обустройства ОДХ:
исправление в плане и профиле (положения в пространстве) просевших или выбитых бортового (бордюрного) камня с устройством нового основания и обоймы, а также замена отдельных разрушенных бортовых (бордюрных) камней с установкой новых (при необходимости) на всех типах покрытий, до 5 % от его общей длины, в том числе после ДТП и размывов;
ремонт цементобетонных упоров отдельных бортового (бордюрного) камня до 5 % от его общей длины, в том числе после ДТП и размывов;
сезонная покраска бортового камня (бордюров) из искусственных каменных материалов в зонах остановок общественного транспорта;
выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием, включая недействующие колодцы;
выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
ремонт дорожного покрытия в местах сопряжений с трамвайными путями, деформационными швами мостовых сооружений, люками колодцев и ливнесточными решетками;
заделка (заливка) трещин в дорожных покрытиях битумом и битумными мастиками;
обработка дорожных покрытий пропитывающими герметизирующими составами;
подсыпка и укрепление обочин (на участках до 100 квадратных метров);
сезонная покраска бортового (бордюрного) камня в зонах остановок общественного транспорта и на дорожных искусственных сооружениях;
ремонт, покраска или замена урн на остановках общественного транспорта;

2-5 миллиметр шағылтас-фракциясының авариялы құрамын сақтау үшін контейнерлерді жөндеу және сырлау;
ескірген сигменттерді, сонымен қатар ЖКО кейін ауыстыру арқылы жасанды жол тегіс еместігін (бұдан әрі – ЖЖТЕ) қалпына келтіру немесе жөндеу;
сырлау арқылы (сегменттердің ескірген бөлшектерін ауыстыру арқылы) металды кедергі қоршауларының, сонымен қатар ЖКО кейін зақымдануларын жою;
бетонды кедергі қоршаулардың зақымдануларын жою;
шудан қорғайтын экрандардың (ескірген элементтерін ауыстыру арқылы), сонымен қатар ЖКО кейін зақымдануларын жою;
ЖКО кейін жол бойы шағын сәулет нысандарының және көгалдандыру элементтерінің, сонымен қатар орман желектерінің, гүлзарлардың, гүлбақтардың зақымдануларын жою;
орман қорғау металды дуалдарды (ескірген сегменттерін ауыстыру арқылы), сонымен қатар ЖКО кейін жөндеу және сырлау;
жол белгілері мен сілтегіштерді, ақпараттық қалқандарды тіреулерімен және бекітпелерімен қоса (ескірген элементтерін ауыстыру арқылы), сонымен қатар ЖКО кейін жөндеу;
қауіпсіздік буферлерін, сонымен қатар ЖКО кейін ауыстыру;
су өткізу құбырларын, ашық үлгідегі жол бойы-арық тораптарының үстеңгі жақтары мен түйіскен жерлерін жөндеу;
төсем арқылы құламаларды жөндеу.
5. Көшелерді және жол имараттарын орташа және күрделі жөндеу
10. Көшелерді және жол имараттарын орташа жөндеу барысында келесі жұмыстар орындалады:
ылғалды және қар ұстайтын жерлерде жер жамылғысының шамалы ұзындығы бойынша учаскелері бойынша көтеру және кеңейту, ісінулі учаскелерді жою;
орын алған су бұру арналарын тазалау, жаңа арналарды қазу, зақымдануларды түзету және үйемелер мен ойықтар құламаларының тіктігін азайту, дренажды, қорғаныс және нығайту құрылғыларын, су бұру имараттарын және көпірлер мен құбырларда су өткеру арналарын түзету, шөп отырғызу;
жол жиектерін төсеу, шабу, жоспарлау және нығайту;
2) жол төсемесі бойынша:
жылжуға және ескіруге төзімді асфальбетонның жаңа қабатын төсеу арқылы жамылғының барша еніне немесе қозғалыстың бір немесе бірнеше жолағының еніне міндетті фрезерлеу жолымен жол жамылғысының тұрақсыз қабатын ауыстыру арқылы жүру бөлігінде жолтабандарды және тегіс емес жерлерді жою;
талап етілетін тегістікті және кедір-бұдырлықты қамтамасыз ете отырып, қолда бар жол төсемесін алу және құрылығысымен топырақты тұрақтандыру арқылы жекелеген және ісінулі учаскелерде жол төсемесін орнату және жетілдірілген жамылғылардың ескірген жоғары қабатын қалпына келтіру;
көше жамылғыларында кедір-бұдырлы үстерін орнату;
жаңа материалды қосу арқылы орын алған көтерілуі, жолтабаны, жалдарды, жетілдірілген жамылғыны қайлау және регенерациялау;
цементбетонды жамылғылардың қалпына келтіруге келмейтін ескірген сегменттерін ауыстыру;
темірбетонды жамылғылардың ескірген плиталарын ауыстыру, темірбетонды жамылғылардың жекелеген плиталарын көтеру, тегістеу;
қорғау қабатын төсеу, үлкен қашықтықта темірбетон плиталарының және цементбетонды жамылғылары сегменттерінің арасындағы түйісулерді жөндеу, жекелеген учаскелерде асфальтбетонды қабат төсеу;
шағылтас және қиыршықтас жамылғылардың, сондай-ақ көшенің бір шақырымға 500 текше метрге дейін көлемімен материалдарды қосу арқылы топырақты жолдардың пішінін қалпына келтіру;
сіңіретін және шаңсыздандыратын материалдармен қиыршықтасты және топырақты көшелердің өту бөліктерін жақсарту;
вираждар орнату және қозғалыс үшін қауіпті қиылыстардың көрінуін қамтамасыз ету;
жөнделетін учаскелерде жүру бөлігін таңбалау;

ремонт, покраска контейнеров для хранения аварийного запаса щебня фракции 2-5 миллиметров;
восстановление или ремонт искусственные дорожные неровности (далее – ИДН) с заменой изношенных сегментов, в том числе после ДТП;
устранение повреждений металлических барьерных ограждений с покраской (с заменой изношенных частей сегментов), в том числе после ДТП;
устранение повреждений бетонных барьерных ограждений;
устранение повреждений шумозащитных экранов (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;
устранение повреждений после ДТП придорожных малых архитектурных форм и элементов озеленения, в том числе лесонасаждений, клумб, цветников;
ремонт и покраска лесозащитных металлических заборов (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;
ремонт дорожных знаков и указателей, информационных щитов со стойками и креплениями (с заменой изношенных элементов), в том числе после ДТП;
замена буферов безопасности, в том числе после ДТП;
ремонт поверхностей и стыков водопропускных труб; придорожно-арычной сети открытого типа;
ремонт откосов с засыпкой промоин.
5. Средний и капитальный ремонты улиц и дорожных сооружений
10. При среднем ремонте улиц и дорожных сооружений выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб, засев травами;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;
2) по дорожным одеждам:
ликвидация колей и неровностей на проезжей части капитальных покрытий с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с обязательным фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигоустойчивого и износостойкого асфальтобетона;
восстановление изношенных верхних слоев усовершенствованных покрытий и устройство дорожной одежды на отдельных и пучинистых участках, с разборкой существующей дорожной одежды и стабилизацией грунта с устройством, с обеспечением требуемой ровности и шероховатости;
устройство шероховатых поверхностных слоев на покрытиях улиц;
кирковка или регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку с добавлением нового материала;
замена не подлежащих восстановлению изношенных сегментов на цементобетонном покрытий;
замена изношенных плит железобетонных покрытий, подъемка, выравнивание отдельных плит железобетонных покрытий;
устройство защитного слоя, ремонт стыков плит железобетонных и сегментов цементобетонных покрытий на большом протяжении, укладка на отдельных участках слоя асфальтобетона;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением материалов в количестве до 500 кубических метров на 1 километр улицы;
улучшение проезжей части гравийных и грунтовых улиц вяжущими и обеспыливающими материалами;
устройство виражей и обеспечение видимости на опасных для движения кривых;
разметка проезжей части на ремонтируемых участках;

3) жасанды инженерлік жол имараттары бойынша:
деформацияланған жіктердің астынан су бұру науасын қалпына келтіру;
су бұру құбырларын жөндеу (құбырларды ұзарту немесе қосымша құбырлар орнату);
гидрооқшаулардың түйіскен жеріндегі жамылғыда жіктерді тегістеу және оларды мастикамен құю;
су құбырында оқшауларды жөндеу;
көпір топырақпен түйіскен жерінде 10 сантиметрден астам отырған жағдайда буындарын жөндеу (шағылтас төсеу арқылы қосымша жамылғы есебінен тегістеу);
топырақпен түйіскен шеткі жаяу жол плитасын ауыстыру;
жол төсемесін қалпына келтіру арқылы өтпелі плиталардың жекелеген ауытқуларын қалпына келтіру;
плиталарды аршу арқылы шайылған жағдайда өтпелі плиталардың астына топырақ төсеу;
болат элементтері бар деформацияланған жіктердің бөлшектерін ішінара ауыстыру;
жол төсемесі деңгейінде жұмыс жүргізілген жағдайда мастикалы және резеңкелі толықтыруларымен жабық үлгідегі деформацияланған жіктерді ауыстыру;
жаяужолдарда жіктерді ауыстыру;
жаяужолдардың жамылғысын тегістеу, жаңа жамылғы төсеу;
жаяужолды блоктарда кең жіктердегі ойықтарды түзеу, жаяужол қасбеттерін қорғаныс жамылғысымен өңдеу;
жаяужол блоктарында жарықшалар менжекелеген дөңестерді жою;
жаяужол блоктарының түйіскен жерлерін жылтырату және оқшаулау;
жаяужолдарды қалпына келтіру, жекелеген зақымданған блоктарды нығайту немесе ауыстыру;
жаяужол плиталарының бұзылған жерлерін жою;
оқшауларды орнату немесе жаяужолдарды асфальтбетонмен жабу;
жекелеген секцияларды жөндеу, перилалардың жекелеген тіреуіштерін нығайту;
барша ұзындығы бойынша перилаларды немесе көпір имараты ұзындығының бір бөлігін ауыстыру;
баршы ұзындығы бойынша перилаларды сырлау;
жаңа анкеровкасымен периланың тіреуішін бекіту бөлшектерін ауыстыру;
бетон құрылымдарының (плита, арқалық қабырғасы, аркасы және басқа элементтері) барша бетін гидрофобазиялау немесе сырлау;
диафрагма түйіскен жерлерін жөндеу;
көпірлер мен жол құбырларын ішінара қайта салу немесе жөндеу, сондай-ақ технкиалық құжаттамамен бекітілген жөнделетін жол үшін белгіленген техникалық санаттарға сәйкес келетін нормаға дейін ауқымдылығын және есептік жүктемесін жеткізу арқылы су өткізу құбырларын толықтай немесе ішінара қайта салу;
көпірлерде күрделі емес жұмыстарды атқару (төсемдерді, арқалық торларды, жекелеген бөлшектер мен элементтерді ауыстыру, қалауды түзету, жер жамылғысымен түйісуі);
алдын ала-қауырт темірбетонды және металды аралық құрылыстарды бақылау;
көпір имаратының жүру бөлігінде жамылғыны қалпына келтіру немесе ауыстыру;
жаяужол блоктарында жіктерді нақыштау, жаяужолдарда жамылғы төсеу;
қоршауларды жөндеу немесе реконструкциялау;
материалдар мен құрылғыларды ауыстыру арқылы деформацияланған жіктерді жөндеу;
гидрооқшауларды жөндеу;
жаяужолдарды, перилаларды,жиектемелерді жөндеу және ауыстыру;
көпірдің өту бөлігінде су құбырын жақсарту, су бұру құбырларын және терезелерін ауыстыру;
темірбетонды құрылғылардың қасбеті жағын гидрооқшаулау, негізгі арқалықтардың үстін сырлау;
жарықшаларды герметизациялау, ойықтарды, сколдарды тегістеу, көпірдің темірбетон элементтерінің қорғаныс қабатын қалпына келтіру;
металды аралық құрылыстарды тұтастай сырлау;
арқалықтардың өзара қосылуын қалпына келтіру;
дренажды және су құбырын, өтпелі плиталарды ауыстыру арқылы үйіндісімен көпірдің түйісуін жөндеу;
жер жамылғысы мен реттегіш имараттар құламаларының нығайтуларын жөндеу;
тірегішлер мен реттегіш имараттарды майысуларды жою;
металды аралық имараттарында жекелеген элементтерді нығайту, өтпелі фермаларымен көпірлерде тор элементтерін түзету;
жоғары қуатты бұрамалардағы тойтармаларды ауыстыру;
тіректі бөлшектерінің жобалық орнын жөндеу және қалпына келтіру;
тіректі алаңдарда ағызуларды жөндеу және қалпына келтіру;
қаптамалардың жіктерін жөндеу, ерітінділерді жарықшаларға инъекциялау;
аралық құрылыстар мен тіректердің қарау құрылғысын жөндеу және қалпына келтіру;
тірек денесін жөндеу;
темірбетонды аралық имараттардың шығатын жерлерінде тірек бөлшектерін күшейту;
құбырлардың жекелеген буындары менұштарын ауыстыру немесе жөндеу, оқшаулауын және түйіскен жерлерін түзету;
тірегіш қабырғаларды, күшейткіш және реттегіш имараттарды жөндеу;
галереялар мен ілмелер, сондай-ақ олардың жекелеген элементтерін ауыстыру;

3) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более 10 сантиметров (выравнивание за счет дополнительного покрытия с досыпкой щебня);
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются в уровне дорожной одежды;
замена деформационных швов на тротуарах;
выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
заделка выбоин широких щелей в тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
окраска перил по всей длине;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетона конструкций (плит, ребер балок, арок и других элементов);
ремонт стыков диафрагм;
частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб, с доведением их габаритов и расчетных нагрузок до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном);
контроль строительного подъема в предварительно-напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
восстановление или замена покрытий на проезжей части мостового сооружения;
зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах;
ремонт или реконструкция ограждений;
ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
сплошная окраска металлических пролетных строений;
восстановление объединения балок между собой;
ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменой переходных плит;
ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах со сквозными фермами;
замена заклепок на высокопрочные болты;
ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
ремонт и восстановление смотровых устройств пролетных строений и опор;
ремонт тела опор;
усиление опорных частей в местах опирания железобетонных пролетных строений;
замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений,
галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов;

4) көшелердің ахуалы, қозғалыс, байланыс, жарықтандыру объектілері бойынша:
елді мекендер арқылы өтетін көше учаскелерінде жаңа жаяужолдар, жүргінші жолдарын салу;
көшенің жүру бөлігінен жеке орналасқан жаңа велосипед соқпақтарын салу;
жаңғырту құрылғысын өзгертусіз жамылғыны алдын ала тегістеу (бөлшектеу) арқылы асфальтбетонды қосындыдан жамылғы төсеу жолымен жаяужолдарды және жүргінші жолдарын жөндеу;
көшелердің ұзындығы бойынша шағын учаскелерін кеңейту кезінде кеңейтуге жататын инженерлік желілерді (қозғалыс, байланыс, жарықтандыруды ұйымдастыру объектілері) жаңа орындарға ауыстыру;
жаңа жеке қоршаулар орнату, жөнделетін учаскелерде жол белгілерінің және жол сілтегіш құрылғылардың жаңасын орнату немесе ауыстыру (қалпына келтіру), жекелеген түйісу жерлерінде, демалу алаңдарында, автомобиль тұрақтарында, қонақжайлылық жерлерде сәулет рәсімдеу және абаттандыруды қоса алғанда қоршауларды жөндеу;
түйісу жерлерін жөндеу (кіру және өту, жазғы және тракторлы жолдар);
дабыл құрылғыларын, жол қозғалысын, байланыс құралдарын және жарықтандыруды ұйымдастыру объектілерін жөндеу;
жол ақпараттық жүйелерді және кешендерді, жеке жобалаудың белгілері мен таблосын, жол қозғалысын диспечерлік және автоматты басқару элементтері мен жүйелерін; автономды және қашықты басқару белгілерін жәнеауыспалы ақпаратты таблоны, бағдаршамды объектілерді қалпына келтіру;
жол желілік телеграфты немесе радио байланысты және басқа да технологиялық және дабылды-шақырылым байланыс құралдарын қалпына келтіру; кабельді желіні, жабдықтарды жөндеудің төлқұжаттық талаптарына сәйкес басқарудың техникалық кешендерін қалпына келтіру;
көшелерді жайғастыру элементтерін жөндеу (автопавильондар, тірегіш қабырғалар, ақпараттық пано).
Көшелердің пайдалану жағдайын және көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қалпына келтіруді қамтамасыз ететін жұмыс түрлері, оның ішінде:
қатардан шыққан науалардың барша ұзындығынан 10% дейін ішінара ауыстыру арқылы жол бойы-арықты ашық жүйелерді жөндеу;
барша ұзындығынан 10% дейін қатардан шыққан жиекті (жиектемелі) тасты ішінара қалпына келтіру, қайта орнату немесе ауыстыру;
жөндеу кезектілігінің кестесі өтіп кеткен жағдайда, ауыстырылатын жиекті (жиектемелі) тасты және жол бойы-арықты жүйесінің бұзылған және пайдалануға келмейтін науаларының үлесі ақаулар ведомосын құрастыру арқылы көзкөрімді бағалау негізінде анықталады;
жол жамылғысының деңгейіне құдық қақпақшаларын бірдейлендіру;
жол жамылғысының деңгейіне су қабылдау құдықтарының торларын бірдейлендіру;
металды кедергілі қоршауларды, шудан қорғағыш экрандардың зақымданған учаскелерін (сегменттерін) жөндеу, сонымен қатар жаңасына ауыстыру;
бұзылған жерінде плиталардан және кеспелтектен көпір жамылғысын жөндеу;
жол жиектерін жөндеу және нығайту (картамен 100 шаршы метрден астам).

4) по обстановке улиц, объектам организации движения, связи, освещению:
устройство новых тротуаров и пешеходных дорожек на участках улиц, проходящих через населенные пункты;
устройство новых отдельно расположенных от проезжей части улиц велосипедных дорожек;
ремонт тротуаров и пешеходных дорожек с устройством покрытий из асфальтобетонных смесей с предварительным фрезерованием (разборкой) покрытия без изменения конструкции основания;
перенос на новое место подпадающих под уширение инженерных сетей (объектов организации движения, связи, освещению) при уширении небольших по протяженности участков улиц;
устройство новых отдельных ограждений, установка новых и замена (восстановление) дорожных знаков и направляющих устройств на ремонтируемых участках, ремонт ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха, стоянок автомобилей, достопримечательных мест;
ремонт примыканий (съездов и переездов, летних и тракторных путей);
ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения, средств связи и освещения;
восстановление дорожных информационных систем и комплексов, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением; автономных и дистанционно управляемых знаков и табло со сменной информацией, светофорных объектов;
восстановление дорожной линейной телеграфной или радиосвязи и других средств технологической и сигнально-вызывной связи; восстановление кабельной сети, технических комплексов управления в соответствии с паспортными требованиями ремонта оборудования;
ремонт элементов обустройства улиц (автопавильонов, подпорных стен, информационных панно).
Виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния улицы и безопасность движения транспортных средств, в том числе:
ремонт придорожно-арычной открытой системы с частичной заменой, до 10 % от всей длины вышедших из строя лотков;
частичное восстановление, переустановка или замена бортового (бордюрного) камня, вышедшего из строя, до 10 % от всей его длины;
в случае пропущенного графика очередности ремонта доля заменяемых разрушенных и не подлежащих использованию лотков придорожно - арычной системы и бортового (бордюрного) камня определяется на основе визуальной оценки с составлением ведомости дефектов;
выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием;
выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
ремонт поврежденных участков (сегментов) металлических барьерных ограждений, шумозащитных экранов, в том числе с заменой на новые;
ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки в местах разрушений;
подсыпка и укрепление обочин (картами свыше 100 квадратных метров).

11. Көшелердің және жол имараттарының ЖШО күрделі жөндеу құрамына келесі жұмыс түрлері жатады:
жоба алды пысықтау;
жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу (бұдан әрі – ЖСҚ);
ЖШО жайғастыру, қауіпсіз қозғалысты ұйымдастыру және қамтамасыз ету арқылы жол-жөндеу жұмыстарын жүргізу;
жол-жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау және қабылдау.
12. Күрделі жөндеу барысында қала көшелерінде жоспардағыдай, сонымен қатар аралық пішінде, көшенің жалпы ұзындығынан 25%-ға дейін ұзындығымен жекелеген түзетулер және қайта орнатулар жүргізуге рұқсат беріледі.
13. Жол-жөндеу жұмыстарының өндірісі (құрылғылы элементтерді және ЖШО жайғастыру элементтерін күрделі жөндеу), қосады:
1) жер жамылғысы және су бұру бойынша:
техникалық құжаттамамен бекітілген жөнделетін жол үшін белгіленген техникалық санаттарға сәйкес келетін нормаларға дейін жер жамылғысының геометриялық өлшемдерін жеткізу арқылы түзету (топырақты кеңейту, көтеру, ауыстыру, көзкөрімділігін қамтамасыз ету, дөңгеленуінің радиусын ұлғайту, аралық ауытқуларды жеңілдету, тік көлбеу мен вираждарды орнату), көшенің жекелеген учаскелерін түзету;
дөңесті, сырғыған және бұзылған учаскелерді жою, шөгуді оқшаулайтын дренаждарды орнату және жер жамылғысының орнықтылығын қамтамасыз ететін басқа да жұмыстар;
қиылысатын және жанасатын көшелерде жер жамылғысын және су бұру жүйелерін орнату;
көшенің жүрмейтін бөлігінде автомобильдердің аялдамасы, тұрағы үшін алаңдар орнату;
көшелерді күрделі жөндеу бойынша жұмыс аймағында орналасқан көшелердің жойылатын учаскелерінде жол бойы резервтерін рекультивациялау (жобалау сметалық құжаттамаға сәйкес);
тасқын суы, көшкін, сырғыма, жауын-шашын, сейсмикалық және стихиялы бұзушылықтардың салдарын жою;
2) жол төсемесі бойынша, оның ішінде:
асфальтбетонды жамылғысымен:
кем дегенде қозғалыстың бір жолағына жол төсемесін нығайту (қалыңдату), кеңейту және сапалы негізінде қолда бар жол төсемесін пайдалану және регенерациялау арқылы барынша жетілдірілген жол төсемесінің үлгілерін орнату;
көшелерге ЖШО ведомстволық тиістілігіне сәйкес, қайтадан орнатылатын (түзетілетін) көше учаскелерінде, сонымен қатар елді мекен айналасында және оларға кіреберістерде жол төсемесін орнату;
көліктік айырымдарда, инженерлік құрылғыларда, жаяужолдарда, жүргінші және велосидеп соқпақтарында, автобус аялдамаларында, демалу алаңдарында және автокөлік тұрақтарында жол төсемесін орнату;
қажеттілігін жаңартқан жағдайда, велосипед соқпағын орналастыру үшін негізгі көшенің жүру бөлігін кеңейту;
алдын ала тегістеу және жоғарғы қабатын төсеу, ал қажет болған жағдайда төменгі және тегістейтін қабатын төсеу арқылы жол төсемесі жамылғысының ескірген қабаттарын ауыстыру;
тік пішінін алдын ала түзету және деформациялануын және бұзушылығын жою арқылы негіз ретінде қолда барды қолдану жолымен жол төсемесінің жамылғысын орнату;
жол жамылғысының қабаттарын төсеу алдында жарықшалардың орын алуын болдырмау жөніндегі іс-шаралар өткізу.
Цементбетонды жамылғысымен:
алдын ала ескі цементбетонды жамылғыны ұсақтау және осылайша алынған негізгі материалын мұқият тығыздау;
цементбетоннан, армобетоннан, фибробетоннан қабатын төсеу;
цементбетонды жамылғы бойынша жөндеу жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес жүргізіледі.
Жамылғының басқа үлгілері бойынша:
шағылтасты және қиыршықтасты жамылғылардың пішінін түзету, сондай-ақ жаңа материалдарды қосу арқылы топырақ жолдарды түзету,сіңіру материалдарымен жүру бөлігін жақсарту;
жасанды және табиғи материалдардан жиектемелердің және жетілдірілген жамылғылардың шеттері бойынша нығайту жолақтарының, сонымен қатар негізгі жол төсемесінің үлгісі бойынша жаңасын орнату және ескіргенін ауыстыру;

11. В состав капитального ремонта ОДХ улиц и дорожных сооружений входят следующие виды работ:
предпроектная проработка;
разработка проектно-сметной документации (далее – ПСД);
производство дорожно-ремонтных работ с обустройством ОДХ, организацией и обеспечению безопасности движения;
контроль качества и приемка дорожно-ремонтных работ.
12. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления и переустройства городской улицы, как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до 25% от общей длины улицы.
13. Производство дорожно - ремонтных работ (капитальный ремонт конструктивных элементов и элементов обустройства ОДХ) включает:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией (уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей), спрямление отдельных участков улицы;
устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек и другие работы, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
устройство земляного полотна и системы водоотвода на пересечениях и примыканиях улиц;
устройство площадок для остановки, стоянки автомобилей вне проезжей части улиц;
рекультивация придорожных резервов, ликвидируемых участков улиц, расположенных в зоне работ по капитальному ремонту улиц (в соответствии с проектно-сметной документацией);
ликвидация последствий паводковых, селевых, оползневых, ливневых, сейсмических и стихийных разрушений;
2) по дорожным одеждам, в том числе:
с асфальтобетонным покрытием:
усиление (утолщение), уширение дорожных одежд не более чем на одну полосу движения и устройство более совершенных типов дорожной одежды с регенерацией и использованием существующих дорожных одежд в качестве оснований;
устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках улиц, в том числе на обходах населенных пунктов и подъездах к ним в соответствии с ведомственной принадлежностью ОДХ к улицам;
устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, автобусных остановках, площадках отдыха и стоянках автотранспорта;
уширение проезжей части основной улицы для размещения велосипедных дорожек, при обосновании их необходимости;
замена изношенных слоев покрытия дорожной одежды с предварительным фрезерованием и укладкой верхнего слоя, а при необходимости нижнего и выравнивающего слоев;
устройство покрытия дорожной одежды с использованием существующего в качестве основания с предварительным исправлением поперечного профиля и устранением деформаций и разрушений;
проведение мероприятий по предотвращению трещинообразования перед укладкой слоев дорожного покрытия.
С цементобетонным покрытием:
устройство с предварительным дроблением старого цементобетонного покрытия и тщательным уплотнением полученного таким образом материала основания;
устройство слоя усиления из цементобетона, армобетона, фибробетона;
ремонт по цементобетонным покрытиям осуществляется в соответствии с проектно-сметной документацией.
По другим типам покрытий:
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением новых материалов, улучшение проезжей части вяжущими материалами;
устройство новых и замена изношенных бордюров из искусственных и естественных материалов и укрепительных полос по краям усовершенствованных покрытий, в том числе по типу основной дорожной одежды;

3) ЖШО құрылғылы элементтері бойынша:
жаңадан жиекті (жиектемелі) тасты қайта орнату, ауыстыру немесе орнату;
тірек плиталарға және қаңқаларға орнату немесе басқа қазіргі заманғы технологияларды қолдану арқылы су қабылдау құдықтарының торларын және қарау құдықтары қақпақтарының құлтасын нығайту;
құмды негіздерін толық немесе ішінара ауыстыру арқылы көпір жамылғысынның тұтастай төсеніші;
жол бойын, велосипед соқпақтарын, жаяу жолдарды, автомобиль тұрақтарын жол төсемесін ауыстыру арқылы орнату және жөндеу;
жағалауды нығайту және күрделі жөндеу;
4) су бұру бойынша:
жаңа дренаждарды орнату, қолданыстағы жер үсті су бұрудың ашық үлгідегі жүйелерін қалпына келтіру;
науаларды толық ауыстыру арқылы жол бойы-арық ашық жүйесін күрделі жөндеу;
5) жасанды инженерлік жол имараттары бойынша:
көпірлерді, сонымен қатар жүргінші, жол құбырын кеңейту және нығайту арқылы, олардың ауқымдылығын және көтеру қабілеттілігін есептік жүктемеге аталған жөндеуге бекітілген техникалық құжаттамаға сәйкес жеткізу жолымен толығымен немесе ішінара салу, қайта тұрғызу (жаңа арқалықты қосусыз ауқымдылығын кеңейту арқылы; ауқымдылығын кеңейту және ригелдерді арттыру мен нығайту үшін жаңа арқалықтарды қосу арқылы; ауқымдылығын кеңейту, бір жақтан немесе екі жақтан тіректі арттыру үшін жаңа арқалықтарды қосу арқылы көпірді жөндеу);
негізгі арқалықтарды және металды көпір фермасының элементтерін түзету және нығайту;
металды аралық құрылыстарды ауыстыру;
көпір имараттарының жүру бөлігін ауыстыру;
су өткізу құбырларын қайта орнату, орнату;
құбырлардың буындарын, ұштарын ауыстыру және нығайту;
құбырлардың зақымданған сақиналарын ауыстыру;
жаңа сақиналар мен бөлшектерінің есебінен құбырдың ұзындығын ұзарту;
суүсті көпірлерін, паром өткелдерін, темір жол өткелдерін тұрақты көпірлермен және жол құбырларымен ауыстыру;
тірек қабырғаларын, қорғанысын нығайту және реттеу имараттарын орнату;
қайтадан және жаңадан салынған көпірлерді сынау;
тоннелдердің, қорғаныс галереялары мен тартпалардың құрылғылы элементтерін жөндеу және ауыстыру, сондай-ақ уақытша галереяларды және тартпаларды тұрақтыға ауыстыру;
баспалдақтарды, тірек қабарғаларын жөндеу, сонымен қатар олардың құрылғыларын барынша жетілдірілген түріне өзгерту арқылы жөндеу;
6) көшелерді жайғастыру және ахуалы, ЖШО жайғастыру, қауіпсіз қозғалысты ұйымдастыру және қамтамасыз ету бойынша:
бір және түрлі деңгейлерде қолданыстағы қиылыстарды және жанасуларды, сондай-ақ жекелеген өткелдерді, барлық жолдарға өтулер мен вираждарды немесе оның учаскелерін, қалалық жолдарға қызмет көрсететін жол қызметінің ғимараттарына кіреберістерді қайта орнату және жаңасын орнату;
жетіспейтін жаяужолдарды орнату, аялдамалы, отырғызу алаңдарын және қоғамдық көліктің автопавильондарын, қауіпсіздік аралшаларын, автомобильдердің тоқтауы және тұрағы үшін алаңдарды, жүргінші өткелдерін (түрлі деңгейдегі), сонымен қатар елді мекендердің шегінде өтетін жаяужолдарды, жүргінші соқпақтарын орнату;
стихиялы апаттардың салдарынан бұзылған көше учаскелерін жөндеу немесе қалпына келтіру кезінде уақытша өту жолдарының имараттарын, қолданыстағы уақытша айналып өту жолдарын қайтадан немесе жаңасын орнату;
өзара қиылысатын және темір жолмен қиылысатын көшелердің қиылысында қозғалысты ұйымдастырудың және реттеудің жаңа техникалық құралын орнату;
мемлекеттік меншіктегі және елді мекендерде және ЖШО су құюға арналған су құбыры тораптары мен ұңғымаларды жөндеу;
электр жабдықтарын, сыртқы жарықтандыруды, олардың төлқұжаттың мәліметтеріне сәйкес жөндеу;
инженерліктехникалық құрамының жабдықтарын, оның төлқұжаттық мәліметтеріне сәйкес жөндеу және жоспарлы ауыстыру;
көпірлерде және паром өткелдерінде, жол желілік байланыс имараттарында электр жарықтандыруларды орнату және жөндеу;
қозғалысты есепке алу пункттерін, қар және су өлшеу постыларын және көшелердің жұмысын, оның жекелеген элементтерін, имараттарды және олар бойынша өтетін көлік легін зерделеу үшін қажетті басқа да құрылғыларды орнату және жөндеу;
маталды кедергілі қоршауларды күрделі жөндеу, бетонды кедергілі қоршаулардың блоктарын, плиталарын ауыстыру және қорғаныс-сәнді жамылғысын қалпына келтіру арқылы күрделі жөндеу.

3) по конструктивным элементам ОДХ:
переустановка, замена или устройство вновь бортового (бордюрного) камня;
укрепление горловин люков смотровых колодцев и решеток водоприемных колодцев с установкой на опорные плиты и рамы или с применением других современных технологий;
сплошное мощение мостовых покрытий с полной либо частичной заменой песчаного основания;
ремонт обочин, устройство и ремонт велосипедных дорожек, тротуаров, стоянок для автомобилей с заменой дорожной одежды;
укрепление и капитальный ремонт береговых набережных;
4) по водоотводу:
устройство новых дренажей, восстановление существующих систем поверхностного водоотвода открытого типа;
капитальный ремонт придорожно-арычной открытой системы с полной заменой лотков;
5) опо искусственным инженерным дорожным сооружениям:
постройка, перестройка полностью или частично, с уширением и усилением, мостов, в том числе пешеходных, путепроводов, с доведением их габаритов и несущей способности под расчетные нагрузки, согласно утвержденной технической документации на данный ремонт (ремонт моста с уширением габарита без добавления новых балок; с уширением габарита и добавлением новых балок увеличения и усиления ригеля; с уширением габарита, с добавлением новых балок увеличения опор с одной стороны или с двух сторон);
выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
замена металлических пролетных строений;
замена проезжей части мостового сооружения;
постройка и перестройка водопропускной трубы;
замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
замена поврежденных колец труб;
наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
замена наплавных мостов, паромных переправ, железнодорожных переездов постоянными мостами и путепроводами;
устройство и восстановление подпорных стен, защитных укрепительных и регуляционных сооружений;
испытание перестроенных и вновь построенных мостов;
ремонт и замена конструктивных элементов тоннелей, защитных галерей и навесов, а также замена временных галерей и навесов на постоянные;
ремонт лестниц, подпорных стенок, в том числе с изменением их конструкций на более совершенные;
6) по обстановке и благоустройству улиц, обустройству ОДХ, организации и обеспечению безопасности движения:
устройство новых и переустройство существующих пересечений и примыканий в одном и в разных уровнях, а также отдельных переездов, съездов и виражей на всей дороге или ее участках, подъездов к обслуживающим городские дороги зданиям дорожной службы;
устройство недостающих тротуаров, устройство остановочных, посадочных площадок и автопавильонов общественного транспорта, островков безопасности, площадок для остановки или стоянки автомобилей, пешеходных переходов (в том числе в разных уровнях), а также тротуаров, пешеходных дорожек на участках дорог, проходящих в пределах населенных пунктов;
устройство новых или переустройство существующих временных объездных путей, сооружение временных объездных путей, предназначенных на период ремонта или восстановления участков улиц, разрушенных стихийными бедствиями;
устройство новых технических средств организации и регулирования движения на пересечениях улиц между собой и с железными дорогами;
ремонт водопроводных сетей и скважин, находящихся в государственной собственности и предназначенных для поливки территорий населенных пунктов и ОДХ;
ремонт электрического оборудования, наружного освещения, фонтанов в соответствии с требованиями их паспортных данных;
ремонт и плановая замена оборудования инженерно-технического состава в соответствии с требованиями его паспортных данных;
устройство и ремонт электроосвещения на мостах и паромных переправах, сооружениях дорожной линейной связи и других средств технологической связи;
устройство и ремонт пунктов по учету движения, снегомерных и водомерных постов и других устройств, необходимых для изучения работы улицы, ее отдельных элементов, сооружений и проходящих по ней транспортных потоков;
капитальный ремонт металлических барьерных ограждений, капитальный ремонт бетонных барьерных ограждений, с заменой блоков, плит и восстановлением защитно-декоративного покрытия.