"Ақтау қалалық тұрғын үй инспекциясы" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Маңғыстау облысы Ақтау қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 30 наурыздағы № 530 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 03 мамырда № 3036 болып тіркелді. Күші жойылды- Маңғыстау облысы Ақтау қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 01 тамыздағы № 1429 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды –Маңғыстау облысы Ақтау қаласы әкімдігінің 01.08.2016 № 1429 қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Тұрғын үй инспекциясы туралы үлгі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 241 бұйрығына сәйкес, қала әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ақтау қалалық тұрғын үй инспекциясы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Ақтау қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекеме басшысына (Е. Туретаев):
осы қаулының Маңғыстау облысының әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін, оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде орналастыруын және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары Ө.С. Бисақаевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі С. Трұмов
Ақтау қаласы әкімдігінің
2016 жылғы "30" наурыз
№ 530 қаулысымен
бекітілген
"Ақтау қалалық тұрғын үй инспекциясы" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. "Ақтау қалалық тұрғын үй инспекциясы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – тұрғын үй инспекциясы) тұрғын үй қорын басқару саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін заңды тұлға мәртебесіне ие коммерциялық емес ұйым болып табылады.
2. Тұрғын үй инспекциясы қала әкімдігінің 2015 жылғы 11 қарашадағы № 1587 қаулысымен құрылды.
3. Тиісті саланың уәкілетті органы, сондай-ақ тұрғын үй инспекциясына қатысты құқық субъектісінің функциясын жүзеге асыратын орган Ақтау қаласының әкімдігі (бұдан әрі – құрылтайшы) болып табылады.
4. Тұрғын үй инспекциясының толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Ақтау қалалық тұрғын үй инспекциясы" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – Государственное учреждение "Актауская городская жилищная инспекция".
Тұрғын үй инспекциясы:
облыстық маңызы бар қала әкімдігі деңгейінде (тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте кондоминиум объектілері болған кезде) Тұрғын үй бөлімі түрінде құрылады.

Об утверждении положения государственного учреждения "Актауская городская жилищная инспекция"
Постановление акимата города Актау Мангистауской области от 30 марта 2016 года № 530. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 03 мая 2016 года № 3036. Утратило силу постановлением акимата города Актау Мангистауской области от 01 августа 2016 года № 1429
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Актау Мангистауской области от 01.08.2016 № 1429
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Типового положения о жилищной инспекции", акимат города ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение государственного учреждения "Актауская городская жилищная инспекция" согласно приложению.
2. Руководителю государственного учреждения "Аппарат акима города Актау" (Е. Туретаев):
обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Мангистауской области, его размещения в информационно-правовой системе "Әділет" и официального опубликования в средствах массовой информации;
принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Актау Бисакаева У.С.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города С. Трумов
Утверждено постановлением
акимата города Актау
от "30" марта 2016 года №530
П О Л О Ж Е Н И Е государственного учреждения "Актауская городская жилищная инспекция" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Актауская городская жилищная инспекция" (далее - жилищная инспекция) является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, для осуществления государственного контроля в сфере управления жилищным фондом.
2. Жилищная инспекция создана постановлением акимата города от 11 ноября 2015 года №1587.
3. Уполномоченным органом соответствующей отрасли, а также органом осуществляющим по отношению к нему функции субъекта права в отношении жилищной инспекции является акимат города Актау (далее - учредитель).
4. Полное наименование жилищной инспекции:
на государственном языке – "Ақтау қалалық тұрғын үй инспекциясы" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - Государственное учреждение "Актауская городская жилищная инспекция";
Жилищная инспекция создается:
на уровне акимата города областного значения - в виде Отдела жилищной инспекции (при наличии на соответствующей административно-территориальной единице объектов кондоминиума).

5. Тұрғын үй инспекциясының құрылымы мен шекті штат санын "Жергiлiктi атқарушы органдардың штат санының лимиттерiн бекiтудiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 15 желтоқсандағы № 241 қаулысымен бекітілген олардың штат санының лимиті шегінде жергілікті атқарушы органы белгілейді.
Тұрғын үй инспекциясы басқа заңды тұлғаны құра алмайды, сондай-ақ заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушы) бола алмайды.
6. "Ақтау қалалық тұрғын үй инспекциясы" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, 4 шағын аудан, қала әкімдігінің ғимараты.
2. Тұрғын үй инспекциясының заңдық мәртебесі
7. Тұрғын үй инспекциясы мемлекеттік тіркеуден өткен сәттен бастап кейін құрылды деп саналады және заңды тұлға құқығын иеленеді.
8. Тұрғын үй инспекциясының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөртаңбалары, сондай-ақ банктерде шоттары болады.
9. Тұрғын үй инспекциясы өз міндеттемелері бойынша өзінің иелігіндегі ақшаға жауапты болады.
10. Тұрғын үй инспекциясының азаматтық-құқықтық мәмілелері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшелерде міндетті тіркеуден өткеннен кейін күшіне енді.
3. Тұрғын үй инспекциясының міндеттері, функциялары мен
өкілеттіктері
11. Тұрғын үй инспекциясының міндеті тұрғын үй қорын басқару саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру болып табылады.
12. Тұрғын үй инспекциясының негізгі функциясы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне тұрғын үй инспекциясының лауазымды тұлғаларының тексеру жүргізуі болып табылады.
13. Тұрғын үй инспекциясының негізгі өкілеттігіне:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық зерттеуді ұйымдастыру;
2) кондоминиум объектісінің тізбесін ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізудің, мерзімділігін және кезектілігін айқындау;
3) кондоминиум объектісін басқару органы ұсынған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған, тұрғын үй көмегінің қатысуымен қаржыландырылатын шығыстардың сметасын келісу;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстарды қабылдау жөніндегі комиссияларға қатысу;
5) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасау және олар туралы істерді қарау;
6) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 1-1-тармағында көзделген жағдайда қызмет көрсететін ұйымды айқындау;
7) кондоминиум объектісінің үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері өтініш жасаған кезде кондоминиум объектісін басқару жөнінде есептің бар-жоғын тексеру жатады.

5. Структура и предельная штатная численность жилищной инспекции устанавливаются местным исполнительным органом в пределах лимита их штатной численности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года № 1324 "О некоторых вопросах утверждения лимитов штатной численности местных исполнительных органов".
Жилищная инспекция не создает, а также не выступает учредителем (участником) другого юридического лица.
6. Местонахождение государственного учреждения "Актауская городская жилищная инспекция": Республика Казахстан, Мангистауская область, город Актау, 4 микрорайон, здание городского акимата.
2. Юридический статус жилищной инспекции
7. Жилищная инспекция считается созданной и приобретает права юридического лица с момента ее государственной регистрации.
8. Жилищная инспекция имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки, а также счета в банках второго уровня.
9. Жилищная инспекция отвечает по своим обязательствам, находящимся в ее распоряжении деньгами.
10. Гражданско-правовые сделки жилищной инспекции вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Задачи, функции и полномочия жилищной инспекции
11. Задачей жилищной инспекции является государственный контроль в сфере управления жилищным фондом.
12. Основной функцией жилищной инспекции является проведение проверки должностными лицами деятельность субъектов кондоминиума.
13. Основными полномочиями жилищной инспекции являются:
1) организация технического обследования общего имущества объекта кондоминиума;
2) определение перечня, периодов и очередности проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
3) согласование сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной органом управления объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи;
4) участие в комиссиях по приемке выполненных работ по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
5) составление протоколов и рассмотрению дел об административных правонарушениях;
6) определение обслуживающей организации, которая осуществляет функции органа управления объектом кондоминиума в случае, предусмотренном пунктом 1-1 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях";
7) проведение проверки наличия отчета по управлению объектом кондоминиума при обращении собственников помещений (квартир) объекта кондоминиума.

14. Тұрғын үй инспекциясы өзіне жүктелген өкілеттіктерге сәйкес:
1) кондоминиум объектісінде және үй маңындағы аумақта үй-жай (пәтер) меншік иесінің ортақ мүлкін қолдану, күтіп ұстау, пайдалану және жөндеу тәртібінің сақталуына;
2) тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда) үйге ортақ жылуды, энергияны, газды және су ресурстарын есептейтін аспаптардың болуына;
3) кондоминиум объектісіндегі үй-жай меншік иелерінің ортақ мүліктің және оның инженерлік жабдықтарының техникалық жай-күйіне, қолданыстағы нормативтік-техникалық және жобалық құжаттамаларға сәйкес оны күтіп ұстау мен жөндеу бойынша жұмыстарды уақытында орындалуына;
4) тұрғын үйді (тұрған ғимаратты) маусымдық пайдалануға дайындау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға;
5) қабылданған шешімдерді және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқаманы орындауға;
6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстың сапасына мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асырады.
15. Тұрғын үй инспекциясы тұрғын үйлерді (тұрған ғимараттарды), үй іргесіндегі аумақты күтіп ұстау және коммуналдық қызмет көрсету сапасын бақылау жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады, сондай-ақ бақыланатын объектілердің иелеріне, кәсіпорындарға, ұйымдарға немесе тұрғын үйлерді (тұрған ғимараттарды), үй іргесіндегі аумақты пайдаланатын азаматтарға консультациялық көмек көрсетеді.
16. Тұрғын үй инспекциясының лауазымды адамдары:
1) тексеру жүргізген кезде қызметтік куәлігін көрсетсе тексерілетін объектіге барады;
2) тексеру жүргізу кезінде кез келген қажетті ақпаратты сұратады, тексеру нысанына қатысы бар құжаттардың түпнұсқасымен танысады;
3) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 43 бабының 7 тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен біліктілік талаптарына сәйкес үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысына кооператив басқармасының төрағасы қызметіне кандидатура ұсынуға;
4) тексеруді "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңына сәйкес жүргізеді;
5) тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін объектінің белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмейді;
6) тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етеді;
7) тұрғын үй қорын күтіп ұстау ережелерінің бұзылуы туралы актілер жасайды;

14. Жилищная инспекция в соответствии с возложенными на нее полномочиями осуществляет следующие функции государственного контроля за:
1) соблюдением порядка использования, содержания, эксплуатации и ремонта общего имущества собственников помещений (квартир) в объекте кондоминиума и территорий прилегающей к объекту кондоминиума;
2) наличием в жилых домах (жилых зданиях) общедомовых приборов учета тепло-, энерго-, газо- и водоресурсов;
3) техническим состоянием общего имущества собственников помещений в объекте кондоминиума и его инженерного оборудования, своевременным выполнением работ по его содержанию и ремонту в соответствии с действующими нормативно-техническими и проектными документами в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства;
4) осуществлением мероприятий по подготовке жилого дома (жилого здания) к сезонной эксплуатации;
5) выполнением принятых решений и предписаний по устранению выявленных нарушений;
6) качеством работ, выполненных по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
15. Жилищная инспекция принимает участие в подготовке нормативных и методических документов по контролю качества содержания жилых домов (жилых зданий), территории прилегающей к объекту кондоминиума и предоставлению коммунальных услуг, а также оказывает консультационную помощь владельцам подконтрольных объектов, предприятиям, организациям или гражданам, осуществляющим эксплуатацию жилых домов (жилых зданий) и придомовых территорий.
16. Должностные лица жилищной инспекции:
1) при предъявлении служебного удостоверения посещают проверяемый объект во время проведения проверки;
2) при проведении проверки запрашивают любую необходимую информацию, знакомятся с оригиналами документов, относящихся к предмету проверки;
3) рекомендуют общему собранию собственников помещений (квартир) кандидатуру на должность председателя правления кооператива соответствующего квалификационным требованиям, утверждаемым уполномоченным органом согласно пункту 7 статьи 43 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях";
4) проводят проверки в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
5) не препятствуют установленному режиму работы проверяемого объекта в период проведения проверки;
6) обеспечивают сохранность полученных документов и сведений, полученных в результате проведения проверки;
7) составляют акты о нарушениях порядка содержания общего имущества объекта кондоминиума;

8) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 241 бұйрығына сәйкес Тұрғын үй инспекциясы туралы үлгі ережеге қосымшаға сәйкес тұрғын үй қорын күтіп ұстау ережелерін бұзушылықтарды жою туралы орындалуы міндетті нұсқама шығарады.
17. Тұрғын үй инспекциясына Ережеде бекітілген өзінің қызметінің мәні мен мақсатына жауап бермейтін қызметті жүзеге асыруға, сондай-ақ мәмілелер жасауға жол берілмейді.
4. Тұрғын үй инспекциясын басқару
18. Тұрғын үй инспекциясына жалпы басқаруды құрылтайшы жүзеге асырады.
19. Құрылтайшы мынадай функцияларды жүзеге асырады.
1) тұрғын үй инспекциясына мүлікті бекітіп береді;
2) тұрғын үй инспекциясын жеке қаржыландыру жоспарын жасайды;
3) тұрғын үй инспекциясына берілген мүлікті сақтауға бақылауды жүзеге асырады;
4) тұрғын үй инспекциясының ережесін бекітеді, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
5) тұрғын үй инспекциясының құрылымын, оны қалыптастыру тәртібін және тұрғын үй инспекциясы органының өкілеттігі мерзімін, тұрғын үй инспекциясының шешім қабылдау тәртібін белгілейді;
6) тұрғын үй инспекциясы басшысының құқықтарын, міндеттерін және жауапкершілігін, оны атқарып отырған лауазымнан босату негіздерін белгілейді;
7) мемлекеттік орган болып табылатын мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, тұрғын үй инспекциясының құрылымын және шекті штат санын бекітеді;
8) тұрғын үй инспекциясы басшысының ұсынымы бойынша оның орынбасарын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) жылдық қаржылық есепті бекітеді;
10) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша тұрғын үй инспекциясына берілген немесе олардың жеке шаруашылық қызметінің нәтижесінде сатып алынған мүлікті алып қоюға немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
11) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша республикалық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыруды және таратуды жүзеге асырады (жергілікті атқарушы орган коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешім қабылдайды).
20. Тұрғын үй инспекциясының басшысын Ақтау қаласының әкімі қызметке тағайындады және қызметтен босатады.
21. Тұрғын үй инспекциясының басшысы тұрғын үй инспекциясының жұмысын ұйымдастырады, Ақтау қаласының әкіміне тікелей бағынады және тұрғын үй инспекциясына жүктелген міндеттерді орындау және олардың өз функцияларын жүзеге асыру үшін дербес жауапты болады.
22. Тұрғын үй инспекциясы қызметін жүзеге асырған кезде тұрғын үй инспекциясының басшысы:
1) тұрғын үй инспекциясының атынан сенімхатсыз әрекет етеді;

8) выносят обязательные для исполнения Предписания по устранению нарушений правил содержания общего имущества объекта кондоминиума, по форме согласно приложению к настоящему типовому Положению о жилищной инспекции утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 241.
17. Не допускается осуществление жилищной инспекцией деятельности, а также совершение сделок, не отвечающих предмету и целям ее деятельности, закрепленным в Положении.
4. Управление жилищной инспекцией
18. Общее управление жилищной инспекцией осуществляет учредитель.
19. Учредитель осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за жилищной инспекцией имущество;
2) утверждает индивидуальный план финансирования жилищной инспекции;
3) осуществляет контроль за сохранностью имущества жилищной инспекции;
4) утверждает положение жилищной инспекции, внесение в него изменений и дополнений;
5) определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления жилищной инспекции, порядок принятия жилищной инспекцией решений;
6) определяет права, обязанности и ответственность руководителя жилищной инспекции, основания освобождения его от занимаемой должности;
7) утверждает структуру и предельную штатную численность жилищной инспекции, за исключением государственных учреждений являющихся государственными органами;
8) по представлению руководителя жилищной инспекции назначает на должность и освобождает от должности его заместителя;
9) утверждает годовую финансовую отчетность;
10) по согласованию учредителя уполномоченный орган по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного жилищной инспекции или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
11) по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу осуществляет реорганизацию и ликвидацию республиканского государственного учреждения (местный исполнительный орган принимает решение о реорганизации и ликвидации коммунального государственного учреждения).
20. Руководитель жилищной инспекции назначается на должность и освобождается от должности акимом города Актау.
21. Руководитель жилищной инспекции организует и руководит работой жилищной инспекцией, непосредственно подчиняется акиму города Актау и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на жилищную инспекцию задач и осуществление им своих функций.
22. При осуществлении деятельности жилищной инспекции руководитель жилищной инспекции:
1) без доверенности действует от имени жилищной инспекции;

2) мемлекеттік органдарда тұрғын үй инспекциясының мүддесін білдіреді;
3) шарттар жасасады;
4) сенімхаттар береді;
5) тұрғын үй инспекциясының іссапарлар, тағылымдамалар, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік жоғарғы оқу орындарында оқыту
және қызметкерлердің біліктілігін арттырудың басқа да түрлері бойынша тәртіп пен жоспарларды бекітеді;
6) банк шоттарын ашады;
7) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады;
8) Ақтау қаласының әкімі тағайындаған қызметкерлерді қоспағанда, тұрғын үй инспекциясының қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) тұрғын үй инспекциясының қызметкерлерін көтермелеу шараларын қабылдайды және тәртіптік жаза қолданады;
10) өзінің орынбасарының және тұрғын үй инспекциясының өзге де басшы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін белгілейді.
5. Тұрғын үй инспекциясының мүлкін құру тәртібі
23. Тұрғын үй инспекциясының мүлкін заңды тұлғаның активтері құрайды, оның құны өзінің балансында көрсетіледі. Тұрғын үй инспекциясының мүлкі:
1) оған құрылтайшы берген мүлік;
2) өз қызметі нәтижесінде сатып алған мүлік;
3) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптасады.
24. Тұрғын үй инспекциясының мүлкі мемлекеттік коммуналдық меншік болып табылады және жедел басқару құқығында оған тиесілі.
25. Тұрғын үй инспекциясы өзіне бекітіліп берілген мүлікті және өзіне смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығармайды немесе оған өзгеше әдіспен билік ете алмайды.
26. Тұрғын үй инспекциясының қызметі Ақтау қаласы әкімдігінің бюджетінен қаржыландырылады (шығыстар сметасы).
27. Тұрғын үй инспекциясы бухгалтерлік есеп жүргізеді және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік және бюджеттік есеп, қаржы және бюджеттік есеп беру саласындағы заңнамаға сәйкес есеп береді.
28. Тұрғын үй инспекциясының қаржы-шаруашылық қызметін тексеруді және ревизия жүргізуді құрылтайшы жүзеге асырады.
6. Тұрғын үй инспекциясының жұмыс режимі
29. Тұрғын үй инспекциясының жұмыс режимі дүйсенбі-жұмада сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 12.30-дан 14.00-ге дейін, демалыс: сенбі, жексенбі, мереке күндері.
7. Тұрғын үй инспекциясының құрылтай құжатына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу тәртібі
30. Тұрғын үй инспекциясының құрылтай құжатына өзгерістер мен толықтырулар енгізу құрылтайшының шешімі бойынша жүргізіледі.
31. Тұрғын үй инспекциясының құрылтай құжатына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тіркеледі.

2) представляет интересы жилищной инспекции в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;
5) утверждает порядок и планы жилищной инспекции по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
8) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников жилищной инспекции, кроме сотрудников, назначаемых акимом города Актау;
9) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников жилищной инспекции;
10) определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя и иных руководящих сотрудников жилищной инспекции.
5. Порядок образования имущества жилищной инспекции
23. Имущество жилищной инспекции составляют активы юридического лица, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество жилищной инспекции формируется за счет:
1) имущества, переданного ему учредителем;
2) имущества приобретенного в результате собственной деятельности;
3) иных источников, не запрещенных Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
24. Имущество жилищной инспекции является государственной коммунальной собственностью и принадлежит ей на праве оперативного управления.
25. Жилищная инспекция не отчуждает и не распоряжается иным способом закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
26. Деятельность жилищной инспекции финансируется из местного бюджета акимата города Актау (сметы расходов).
27. Жилищная инспекция ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского и бюджетного учета, финансовой и бюджетной отчетности.
28. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности жилищной инспекции осуществляется учредителем.
6. Режим работы жилищной инспекции
29. Режим работы жилищной инспекции понедельник - пятница с 9:00 до 18:30 часов, обеденный перерыв с 12:30 до 14:00 часов, выходной: суббота, воскресенье, праздничные дни.
7. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные
документы жилищной инспекции
30. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы жилищной инспекции производится по решению учредителя.
31. Внесенные изменения и дополнения в учредительные документы жилищной инспекции регистрируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

8. Тұрғын үй инспекциясын қайта ұйымдастыру және тарату
32. Тұрғын үй инспекциясын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

8. Условия реорганизации и ликвидации жилищной инспекции
32. Реорганизация и ликвидация жилищной инспекции осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.