Қостанай облысы елді мекендерінің көшелерін күтiп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделi жөндеу кезiнде орындалатын жұмыстар түрлерiнің сыныптамасын бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2016 жылғы 23 мамырдағы № 246 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 24 маусымда № 6495 болып тіркелді.
"Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қостанай облысы елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі А. Мұхамбетов
Әкімдіктің
2016 жылғы 23 мамырдағы
№ 246 қаулысымен бекітілген
Қостанай облысы елді мекендерінің көшелерін күтiп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделi жөндеу кезiнде орындалатын жұмыстар түрлерiнің сыныптамасы
Ескерту. Сыныптама жаңа редакцияда - Қостанай облысы әкімдігінің 01.02.2019 № 36 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қостанай облысы елді мекендерінің көшелерін күтiп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделi жөндеу кезiнде орындалатын жұмыстар түрлерiнің жіктелімі (бұдан әрi – Жіктелім) Қостанай облысы елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделi жөндеу кезiнде орындалатын жұмыстар түрлерiн белгiлейдi.
2. Жіктелім жол-жөндеу жұмыстарының көлемдерiн негiздеу және оларды орындау үшiн республикалық және жергiлiктi бюджеттерден бөлiнетiн қаржы қаражаттарын есептеу үшiн қолданылады.
3. Осы Жіктелімде мынадай анықтамалар қолданылады:
1) елді мекендерінің көшелеріне тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегіндегі автомобиль жолдары жатады;
2) елді мекендерінің көшелерін ағымдағы жөндеу – маршруттық тәсілмен орындалатын, бұзылған учаскелерді жөндеу жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, бүкіл жыл бойы жүргізілетін, автомобиль жолдарында авариялық жағдайлар, ақаулар туындауының алдын алу, сондай-ақ автомобиль жолын шұғыл қалпына келтіру және жөндеу тәртібімен орындалатын жұмыстар кешені;
3) елді мекендерінің көшелерін орташа жөндеу – көшелердің бастапқы пайдалану сапаларын және жол құрылыстарын қалпына келтіруге байланысты жұмыстар кешені;
4) елді мекендерінің көшелерін күрделі жөндеу – қолданыстағы техникалық санатын өзгертпей, көшенің көліктік-пайдалану сипаттамаларын қалпына келтіру және (немесе) жақсарту жөніндегі жұмыстар кешені;

Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Костанайской области
Постановление акимата Костанайской области от 23 мая 2016 года № 246. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 24 июня 2016 года № 6495.
В соответствии со статьей 13 Закона Республики от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Костанайской области.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Костанайской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области А. Мухамбетов
Утверждена
постановлением акимата
от 23 мая 2016 года № 246
Классификация
видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем
и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Костанайской области
Сноска. Классификация – в редакции постановления акимата Костанайской области от 01.02.2019 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Костанайской области (далее – классификация) определяет виды работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Костанайской области.
2. Классификация применяется для обоснования объемов дорожно-ремонтных работ и расчета финансовых средств, выделяемых из республиканского и местных бюджетов для их выполнения.
3. В настоящей классификации используются следующие определения:
1) к улицам населенных пунктов относятся автомобильные дороги в пределах соответствующих административно-территориальных единиц;
2) текущий ремонт улиц населенных пунктов – комплекс работ, выполняемых в порядке предупреждения возникновения аварийных ситуаций, дефектов на автомобильных дорогах, а также неотложного восстановления и ремонта автомобильной дороги, проводимых в течение всего года, включая мероприятия по ремонту разрушенных участков, выполняемых маршрутным способом;
3) средний ремонт улиц населенных пунктов – комплекс работ, связанных с восстановлением первоначальных эксплуатационных качеств улиц и дорожных сооружений;
4) капитальный ремонт улиц населенных пунктов – комплекс работ по восстановлению и (или) улучшению транспортно-эксплуатационных характеристик улиц без изменения существующей технической категории;

5) елді мекендерінің көшелерін күтіп ұстау – елді мекендер шекаралары шегінде автомобиль жолын тиісті техникалық жай-күйде ұстау, оның техникалық жай-күйін бағалау жөніндегі, сондай-ақ жолда жүру қауіпсіздігін ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар кешені;
6) елді мекендерінің көшелерін пайдалануды басқару – бұл үнемдi негiзделген жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын әзiрлеу арқылы оларға диагностикалау мен мониторинг жүргiзудiң негiзiнде көшелер мен жол құрылыстарының қажеттi техникалық деңгейiн және көлiктiк-пайдалану жай-күйiн қамтамасыз ету бойынша ұйымдық және регламенттейтiн кешенi;
7) елді мекендер көшелерінің жай-күйiне мониторинг жүргiзу – бұл пайдалану және қоршаған ортаның ықпал етуi нәтижесiнде мүмкiн болатын антропогендiк өзгерiстердiң жай-күйiн қадағалау мен бақылау, бағалау мен болжамдау жүйесi;
8) елді мекендерінің көшелерін маршрутты жөндеу тәсiлi – бұл көлiк қозғалысы үшiн қауiптi ақаулықтарды жою жергiлiктi учаскелердегi жол жабынының тегiстiгiн қалпына келтiру жұмыстарын қоса алғанда, маршрут бойынша орындалатын жөндеу кешені;
9) жол жамылғысы – бұл автокөлiк құралдарынан түсетiн салмақты қабылдайтын және оны топыраққа беретiн автомобиль жолдарының бөлiнген белдеулерiнiң шегiндегi көп қабатты құрылғы;
10) жол қызметінің объектілері – жол-пайдалану кешендері, пайдалану қызметінің жұмыскерлеріне арналған тұрғын үйлер, автобус аялдамалары, павильондар, демалыс алаңдары, автомобильдердің аз уақытқа аялдауына арналған алаңдар, автомобильдерді техникалық қарауға арналған құрылғылар, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған құрылыстар мен құрылғылар, орман белдеулері, көпірлерге қызмет көрсету және оларды күзету пункттері, технологиялық және авариялық-шақыру байланысының құрылғылары, жүріп өту үшін ақы алудың бағдарламалық-аппараттық кешені;
11) көше (көшенiң көлiк жүретiн бөлiгi) – елдi мекендер шекарасының шегiндегi автомобиль жолы;
12) ресайкілеу – алынған қоспаны тығыздау және жабысқағы бар тас материалды қоспай немесе қоса отырып, қайта өңделген асфальт-бетонды кейіннен жылжыту арқылы ескі жол жабынын фрезірлеу технологиясы;
13) себу бермасы – жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдарын орналастыруға арналған үйінді құламасы немесе ойықша үстіндегі алаңқа.
4. Елді мекендерінің көшелерін пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүргiзуге нақты бөлiнген қаржы ресурстары елді мекендер көшелері мен ондағы құрылыстардың көлiктiк-пайдалану жай-күйiн тексеру және диагностикалау материалдары негiзiнде белгiленіп өткiзiлетiн жөндеу жұмыстарының түрлерiне және жол-жөндеу жұмыстарының әзiрленген стратегиясына қарай бөлiнедi.

5) содержание улиц населенных пунктов – комплекс работ по поддержанию надлежащего технического состояния автомобильной дороги в пределах границ населенных пунктов, оценке ее технического состояния, а также по организации и обеспечению безопасности дорожного движения;
6) управление эксплуатацией улиц населенных пунктов – комплекс организационных и регламентирующих работ по обеспечению требуемого технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния улиц, на основе их диагностики и мониторинга, с разработкой экономически обоснованной стратегии дорожно-ремонтных работ;
7) мониторинг состояния улиц населенных пунктов – система наблюдений и контроля, оценки и прогноза возможных антропогенных изменений их состояния в результате эксплуатации и воздействия окружающей среды;
8) маршрутный способ ремонта улиц населенных пунктов – комплекс ремонтных работ, выполняемых по маршруту, включая работы по ликвидации опасных для движения транспорта дефектов и по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках;
9) дорожная одежда – многослойная конструкция в пределах проезжей части автомобильной дороги, воспринимающая нагрузку от автотранспортного средства и передающая ее на грунт;
10) объекты дорожной службы – дорожно-эксплуатационные комплексы, жилые дома для работников эксплуатационной службы, автобусные остановки, павильоны, площадки отдыха, площадки для кратковременной остановки автомобилей, устройства для технического осмотра автомобилей, сооружения и устройства, предназначенные для обеспечения безопасности дорожного движения, лесополосы, пункты обслуживания и охраны мостов, устройства технологической и аварийно-вызывной связи, программно-аппаратный комплекс взимания платы за проезд;
11) улица (проезжая часть улицы) – автомобильная дорога в пределах границ населенных пунктов;
12) ресайклирование – технология фрезерования старого дорожного покрытия с последующим смещением переработанного асфальтобетона с добавлением или без добавления каменного материала с вяжущим и уплотнением получившейся смеси;
13) берма присыпная – площадка, устраиваемая на поверхности откоса насыпи или выемки предназначенная для размещения технических средств организации дорожного движения.
4. Фактически выделенные денежные ресурсы на проведение работ по эксплуатации улиц населенных пунктов распределяются исходя из видов проводимых ремонтных работ, установленных на основе материалов обследования и диагностики транспортно-эксплуатационного состояния улиц населенных пунктов и дорожных сооружений и выработанной стратегии дорожно-ремонтных работ.

5. Елді мекендерінің көшелерін күтiп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделi жөндеулер кезiнде орындалатын сыныпталатын жұмыс түрлерi жол саласында қолданылатын осы жұмыс түрлерiнiң нормативтiк-техникалық құжаттарының талаптарына сәйкес орындалады.
6. Елді мекендерінің көшелерін пайдалануды басқару өзiне мынадай жұмыстарды енгiзедi:
1) жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын негiздеу және қажеттi қаржы ресурстарын жоспарлау;
2) елді мекендерінің көшелерін сақтауды қамтамасыз ету және оларды уақытынан бұрын тозудан алдын ала сақтау;
3) технологияны жетiлдiру және елді мекендерінің көшелерін жөндеу мен күтiп ұстау жұмыстарын ұйымдастыру;
4) елді мекендерінің көшелерін пайдалануды басқару жұмыстарын орындауды ұйымдастыру, үйлестіру, реттеу және бақылау;
5) елді мекендерінің көшелерін ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу жұмыстары шегінде көшелер учаскелерін техникалық сүйемелдеу және мониторингілеу.
7. Елді мекендерінің көшелерін диагностикалау мен мониторинг жүргiзу iс-шараларының құрамына мына жұмыс түрлерi кiредi:
1) елді мекендерінің көшелерін, оларды күтiп ұстау сапасын бағалау арқылы жүйелi түрде (көктемгi, күзгi және айлық) тексеру;
2) елді мекендер көшелері мен ондағы құрылыстардың техниқалық деңгейін және көлiктiк-пайдалану жай-күйiн бағалау арқылы көзбен шолу және аспаптық тексеру, ондағы көшелер мен құрылыстарды паспорттандыру;
3) елді мекендерінің көшелеріндегі көлiк қозғалысының қарқындылығы мен құрамын есепке алу;
4) объектiлердi техникалық сараптау, соның iшiнде жедел шешiмдер қабылдауды талап ететiн төтенше жағдайларда және өзге жағдайларда материалдар мен жұмыстардың сапасын бағалау.
2. Елді мекендерінің көшелерін күтiп ұстау
8. Елді мекендерінің көшелерін күтiп ұстау жұмыстары жыл бойы үздiксiз жүзеге асырылады.
Елді мекендерінің көшелері мен ондағы құрылыстарды күтiп ұстау жұмыстарын уақтылы жүргiзу мақсатында оларды көзбен көрiп тексеру патрульдеу арқылы жүзеге асырылады.
9. Елді мекендерінің көшелерін күтiп ұстау жұмыстарын жүргiзу нәтижесiнде жыл бойы көлiк құралдарының үздiксiз, қауiпсiз және жайлы қозғалысы қамтамасыз етiлуi қажет.
10. Күтiп ұстау жұмыстары жобалық құжаттаманы жасауды талап етпейді. Оларды қолданыстағы заңнамамен бекітілген қаржыландыру нормативіне сәйкес, күтiп ұстауға бөлiнген қаражат шегiнде ақаулар тiзбесi бойынша елді мекендердің көшелерін тексеру нәтижесi негiзiнде жоспарлайды.
11. Елді мекендерінің көшелері мен ондағы құрылыстарды күтiп ұстау жұмыстары көктемгi, жазғы және күзгi кезеңде күтiп ұстау, қысқы күтiп ұстау, елді мекендердің көшелерін көгалдандыру, жолдар мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару, сондай-ақ өзге жұмыстарға бөлiнедi.

5. Классифицируемые виды работ, выполняемые при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов выполняются в соответствии с требованиями действующих в дорожной отрасли нормативно-технических документов.
6. Управление эксплуатацией улиц населенных пунктов включает в себя следующие работы:
1) обоснование стратегии дорожно-ремонтных работ и планирование потребных финансовых ресурсов;
2) обеспечение сохранности улиц населенных пунктов и предохранение их от преждевременного износа;
3) совершенствование технологии и организации работ по ремонту и содержанию улиц населенных пунктов;
4) организация, координация, регулирование и контроль за выполнением работ по управлению эксплуатацией улиц населенных пунктов;
5) техническое сопровождение и мониторинг участков улиц населенных пунктов в рамках работ по текущему, среднему и капитальному ремонту.
7. В состав работ по диагностике и мониторингу улиц населенных пунктов входят:
1) систематические (весенние, осенние и месячные) осмотры улиц населенных пунктов с оценкой качества их содержания;
2) визуальное и инструментальное обследования с оценкой технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния улиц населенных пунктов и сооружений на них паспортизация улиц и сооружений на них;
3) учет интенсивности и состава движения транспорта на дорогах улиц населенных пунктов;
4) техническая экспертиза объектов, в том числе: оценка качества материалов и работ, в случаях чрезвычайных и иных ситуаций, требующих принятия неотложных решений.
2. Содержание улиц населенных пунктов
8. Работы по содержанию улиц населенных пунктов осуществляются непрерывно в течение всего года.
В целях своевременного проведения работ по содержанию улиц населенных пунктов и сооружений на них, их визуальный осмотр осуществляется ежедневно посредством патрулирования.
9. В результате проведения работ по содержанию улиц населенных пунктов должно быть обеспечено бесперебойное, безопасное и удобное движение транспортных средств, в течение всего года.
10. Работы по содержанию не требуют составления проектной документации. Их планируют на основе результатов осмотров улиц населенных пунктов по ведомостям дефектов, в пределах средств на содержание, согласно действующим нормативам финансирования, утвержденных действующим законодательством.
11. Работы по содержанию улиц населенных пунктов и сооружений на них подразделяются на содержание в весенний, летний и осенний периоды, зимнее содержание, озеленение улиц населенных пунктов, управление эксплуатацией дорог и сооружений на них, а также прочие работы.

12. Елді мекендерінің көшелерін күтiп ұстау жұмыстарының құрамына операторлардың айтуымен ақпаратты жинау, өңдеу және күн сайын жыл бойы ұсыну кiредi, соның iшiнде:
1) бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараттық қамтамасыз етуiн қоса алғанда елді мекендер көшелеріндегі жол жүрулер туралы;
2) болған жол-көліктік оқиғалар (бұдан әрі – ЖКО) туралы;
3) тал және тасқын суларды жiберу кезiндегi жұмыстар туралы;
4) қысқы уақытта қар тазалайтын машиналар мен механизмдердiң жұмысы туралы;
5) ақпараттарды жинау және өңдеу, елді мекендер көшелерінің көлiк-пайдалану жай-күйi туралы деректердiң бiрыңғай ақпараттық банкiне әкiмшiлiк ету және басқару.
13. Елді мекендерінің көшелері мен ондағы құрылыстарды көктемгi, жазғы, күзгi кезеңдерде күтiп ұстау кезiнде, яғни жыл сайын мынадай жұмыстарды орындайды:
1) елді мекендерінің көшелері мен ондағы құрылыстардың жай-күйiне патрульдiк қадағалау;
2) жер жамылғысы мен су өткiзу жүйесi бойынша:
су өткiзгiш жыраларды көктемде қардан, ал жазда қоқыстарды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы жиналған қоқыс пен балшықтан тазалау;
жиектердегi, иiрiмдi учаскелердегi кептiргiш науаларды қазу және себу;
жиектердi жоспарлау, шөптермен себу;
шабу және шабылған шөптердi жинау;
шабылған материалдарды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы жер жамылғысының жиектерi мен шеттерiндегi бұталарды қазып алу, ағаштарды, жабайы өсетiн бұталарды тамырымен жұлу;
материалдар қоспастан жиектер мен себу бермдерiн жоспарлау;
жеке учаскелердегi көлiк құралдарының қауiпсiз қозғалысын қамтамасыз ететiн себу арқылы жиектердi және бермдердi себу, кесу және жоспарлау;
иiрiм учаскелердi жою;
жиектердi себу және бекiту;
жеке элементтерiн ауыстырумен және жаңа материалдарды пайдалану арқылы жер төсемi, су қайтарғыш, резервтер, бермдер, қорғаныс, бекiту және реттегiш құрылыстарының жеке бұзылуларын түзету;
көлiк құралдарының қауiпсiз қозғалысын қамтамасыз ететiн материалдарды қосу немесе қоспау арқылы жиектердi және бермаларды кесу және жоспарлау;
үйінділердің шайылған жергілікті жерлерін жою, шайылуларды себу;
жаңа жыраларды қазу;
қурап қалған ағаштарды тамырландыру және шауып алу;
арық жүйесін және жем беру лотоктарын жөндеу немесе ауыстыру;
3) бөлiнген белдеулер бойынша:
су ағысын қамтамасыз ету үшiн бөлу жолағын жоспарлау;
бөлу жолағындағы қоқысты жинау, шығару және пайдаға асыруға беру;
шабылған материалдарды тиеу, шығару және пайдаға асыруға беру арқылы жол қозғалысының қауiпсiздiгiне ықпал ететiн ағаштарды, бұталарды, жабайы өсетiн бұталарды шабу және тамырымен жұлу;
бөлiнген белдеулердi шабу және шабылған шөптердi, қамыстарды және қурайларды жинау, тиеу, шығару және пайдаға асыруға беру;
еріген және тасқын суларды жіберуді қамтамасыз ететін материалдарды қосу арқылы бөлу жолағын жоспарлау;

12. В состав работ по содержанию улиц населенных пунктов входит сбор, обработка и представление ежедневной круглогодичной информации, с содержанием операторов, в том числе:
1) о проезжаемости на улицах населенных пунктов, включая информационное обеспечение средств массовой информации;
2) о произошедших дорожно-транспортных происшествиях (далее – ДТП);
3) о работах в период пропуска талых и паводковых вод;
4) о работе снегоуборочных машин и механизмов в зимнее время;
5) сбор и обработка информации, администрирование и управление единым информационным банком данных о транспортно-эксплуатационном состоянии улиц населенных пунктов и сооружений на них.
13. При содержании улиц населенных пунктов и сооружений на них в весенний, летний, осенний и зимний периоды, то есть круглогодично выполняют следующие работы:
1) патрульный надзор за состоянием улиц населенных пунктов и сооружений на них;
2) по земляному полотну и системе водоотвода:
очистка водоотводных канав весной от снега, а летом от наносного мусора и грязи с погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию мусора;
раскопка и засыпка осушительных воронок на обочинах, на пучинистых участках;
планировка откосов, засев травами;
окашивание и уборка скошенной травы;
вырубка кустарников и корчевка деревьев, дикорастущей поросли на обочинах и откосах земляного полотна с уборкой, погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию вырубленного материала;
планировка обочин и присыпных берм, без добавления материала;
подсыпка, срезка и планировка обочин и берм с подсыпкой обеспечивающий безопасное движение транспортных средств, на отдельных участках;
ликвидация пучинистых участков;
подсыпка и укрепление обочин;
исправление отдельных повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, берм, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений с заменой отдельных элементов и использованием нового материала;
срезка и планировка обочин и берм, с добавлением или без добавления материала, обеспечивающих безопасное движение транспортных средств;
устранение локальных мест размыва насыпи, засыпка промоин;
прокопка новых канав;
вырубка сухости и коронование деревьев;
ремонт и замена арычной системы и прикормочных лотков;
3) по полосе отвода:
планировка полосы отвода для обеспечения стока воды;
сбор мусора в полосе отвода, погрузка, вывоз и передача в утилизацию;
вырубка и корчевка деревьев, кустарников, дикорастущей поросли, влияющих на безопасность дорожного движения, с уборкой, погрузкой, вывозкой и передача в утилизацию вырубленного материала;
окашивание полосы отвода и уборка, погрузка, вывозка и передача в утилизацию скошенной травы, камыша и бурьяна;
планировка полосы отвода с добавлением материала для обеспечения пропуска талых и паводковых вод;

4) күрделi жамылғысы бар жүру бөлiгi бойынша:
жүру бөлiгiн тазалау және жуу;
ылғалдың, ауаның, күн радиациясының кiруiнен асфальтты-бетонды жабынды тиiмдi оқшаулау үшiн жаңартатын сұйықтықты пайдалану, атмосфералық ықпалдың әсерiнен бұзылған битумды қалпына келтiру, жамылғының суға төзiмдiлiгiн сақтау және қалпына келтiру;
жарықшақтарды құю;
шұңқырларды жою, шарықшақтарды, шұңқырларды, отырыңқы жерлердi бiтеу, жиектердi тегiстеу;
жергiлiктi учаскелердiң төсемдерiндегi иiрiмдердi жою;
төсемдегi шорлар мен қауiптi тегiссiздiктi кесу, тозу қабатын кейiннен кедiр-бұдыр негiздi өңдеу арқылы ойыстарды бiтеу;
жүру бөлiгiн белгiлеу;
цемент–бетон жамылғыларында жарықшақтарды жөндеу және толтыру;
апатты-қауiптi учаскелердi бағдарлы тәсiлмен жөндеу (иiрiмдердi жою, негiз және жабындарды жөндеу, шұңқырды жөндеу, жарықтарды бiтеу, тегiстейтiн қабаттарды қондыру, жол жиектерiн бекiту, жабындарды үстiртiн өңдеу);
ресайклинг әдісімен учаскелерді жөндеу (иірімді жою, негіз және жабындарды ішінара жөндеу, шұңқырды жөндеу);
жол жабынының үстіңгі қабатын өңдеу;
елді мекендерінің көшелерін бағдарлы тәсiлмен жөндеу жүргiзу кезiнде жолдарды күтiп ұстау, сондай-ақ бағдар бойынша анықталған қозғалыс үшiн қауiптi ақаулықтарды жою жұмыстары, жергiлiктi учаскелерде жол төсемiнiң тегiстiлiгiн қалпына келтiрудi қамтитын жөндеу жұмыстары кешенi, оның iшiнде ресайклинг әдiсiмен жүргiзiледi. Жөндеудiң бағдарлы тәсiлi кезiнде жөндеу жұмыстары аралас бағдардың барлық ұзындығында, жергiлiктi учаскелердегi жол төсемiнiң маңызды ақаулықтары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде орындалады.
Жұмыстар әрi ақаулықтар тiзбесi негiзiнде қолданыстағы ережелерге сәйкес ресiмделген тиiстi ақаулықтары мен атқару сметаларын жою үшiн қабылданған жұмыстар технологиясы бойынша елді мекендерінің көшелерін күтiп ұстауды жүргiзетiн жол ұйымдастыру күштерiмен орындалады;
5) жетiлдiрiлген жамылғысы бар жүру бөлiгi бойынша:
тұтқыр материалдары көп учаскелердi күтiп ұстау;
жарықшақтарды құю;
шұңқырларды жою, жарықшақтарды, шұңқырларды, отырыңқы жерлердi бiтеу, көше учаскесiнiң жиектерiн тегiстеу;
жүру бөлiгiн белгiлеу;
апатты-қауiптi учаскелердi бағдарлы тәсiлмен жөндеу (иiрiмдердi жою, негiз және жабындарды жөндеу, шұңқырды жөндеу, жарықтарды бiтеу, тегiстейтiн қабаттарды қондыру, жол жиектерiн бекiту, жабындарды үстiртiн өңдеу);
ресайклинг әдісімен учаскелерді жөндеу (иірімді жою, негіз және жабындарды ішінара жөндеу, шұңқырды жөндеу);
жол жабынының үстіңгі қабатын өндеу;
елді мекендерінің көшелеріне бағдарлы тәсiлмен жөндеу жүргiзу кезiнде жолдарды күтiп ұстау, сондай-ақ бағдар бойынша анықталған қозғалыс үшiн қауiптi ақаулықтарды жою жұмыстары, жергiлiктi учаскелерде жол төсемiнiң тегiстiлiгiн қалпына келтiрудi қамтитын жөндеу жұмыстары кешенi, оның iшiнде ресайклинг әдiсiмен жүргiзiледi. Жөндеудiң бағдарлы тәсiлi кезiнде жөндеу жұмыстары аралас бағдардың барлық ұзындығында, жергiлiктi учаскелердегi жол төсемiнiң маңызды ақаулықтары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде орындалады.
Жұмыстар әрi ақаулықтар тiзбесi негiзiнде қолданыстағы ережелерге сәйкес ресiмделген тиiстi ақаулықтары мен атқару сметаларын жою үшiн қабылданған жұмыстар технологиясы бойынша елді мекендерінің көшелерін күтiп ұстауды жүргiзетiн жол ұйымдастыру күштерiмен орындалады;

4) по проезжей части с капитальными покрытиями:
очистка и мойка проезжей части;
использование омолаживающих жидкостей для эффективной изоляции асфальтобетонного покрытия от проникновения влаги, воздуха, от солнечной радиации, восстановления разрушенного под влиянием атмосферных воздействий битума, сохранения и восстановления водостойкости покрытий;
заливка трещин;
ликвидация ямочности, заделка трещин, выбоин, просадок, выравнивание кромок;
устранение пучин на покрытии на локальных участках;
срезка наплывов и опасных неровностей на покрытии, заделка впадин с последующим устройством шероховатой поверхностной обработки слоя износа;
разметка проезжей части;
ремонт и заполнение швов в цементобетонных покрытиях;
ремонт аварийно-опасных участков маршрутным способом (устранение пучин, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий);
ремонт участков методом ресайклинга (устранение пучин, частичный ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт);
устройство поверхностных обработок покрытий;
при выполнении ремонта улиц населенных пунктов маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию дорог, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, в том числе по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках.
Работы выполняются силами дорожной организации, производящей содержание улиц населенных пунктов по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов;
5) по проезжей части с усовершенствованными покрытиями:
уход за участками с избытком вяжущего материала;
заливка трещин;
использование омолаживающих жидкостей для эффективной изоляции асфальтобетонного покрытия от проникновения влаги, воздуха, от солнечной радиации, восстановления разрушенного под влиянием атмосферных воздействий битума, сохранения и восстановления водостойкости покрытий;
ликвидация ямочности, заделка трещин, выбоин, просадок, выравнивание кромок участка улиц;
разметка проезжей части;
ремонт аварийно-опасных участков маршрутным способом (устранение пучин, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий);
ремонт участков методом ресайклинга (устранение пучин, частичный ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт);
устройство поверхностных обработок покрытий;
при выполнении ремонта улиц населенных пунктов маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию улиц, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, в том числе по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках.
Работы выполняются силами дорожной организации, производящей содержание улиц населенных пунктов по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов;

6) өтпелi жамылғысы бар жүру бөлiгi бойынша:
төсемдi балшықтан тазалау;
төсемдi сумен шаңсыздандыру;
материалдар қосу арқылы төсемдi кескiндеу және нығыздау;
төсемдерге тас үгiндiлерi мен илендiлердi үю, катундарды жинау;
шағылтасты және қиыршықтасты төсемдердің қапталдарына материалдарды қосу немесе қоспау арқылы қалпына келтіру;
шағылтасты және қиыршықтасты төсемдердiң қапталдарын қалпына келтiру;
7) топырақты және топырақты жақсартылған төсемi бар жүру бөлiгi бойынша:
материалдарды қосу арқылы пайда болған шұңқырлар, сораптар, басқа тегiссiздiктердi жою үшiн төсемдi кескiндеу;
ірі тегіссіздіктер пайда болғанға дейін жүргізілетін тегістеу-профилактикалық іс-шаралары;
елді мекендердің көшелерін хлорлы кальций, битум және басқа материалдармен шаңсыздандыру;
елді мекендер көшелерінің кепкен учаскелерiн күтiп ұстау, уақытша қоршау, ауа науаларын орналастыру және себу, жол төсемi мен жол жамылғысының үстiнен су өтуiн қамтамасыз ету;
қиыршықтасты жол жамылғысын тұтқыр және басқа материалдармен шаңсыздандыру;
8) елді мекендер көшелерінің жағдайы және абаттандыру, қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектiлерi бойынша:
шу жолақтары, шудан қорғау экрандарын салу және жөндеу;
жетiспейтiн белгiлердi, қоршауларды орнату, бұзылуларды қалпына түзету, жол белгiлерi мен қоршаулардың қалқандарын толық ауыстыру, панноларды, жол жиектерiнiң тастарын орнату және жөндеу, жолды жайғастыру элементтерiн қалпына келтiру;
сәулет безендiрулерi мен абаттандыру элементтерiнiң жеке бұзылуларын және ақаулықтарын жөндеу;
автопавильондар, дәретханалар, күркелер, жол белгiлерi, қоршаулар және автомобиль жолдарының басқа жайғастыру элементтерiн жөндеу, сырлау және ақтау, тiк және көлденең белгiлердi түсiру;
күркелер, орындықтарды, дәретханаларды орнату және жөндеу;
қоршауларды, сигнал беру бағандарын, белгiлердi, қалқандарды үнемi тексеру, бекiткiштерiн тарту, қалқандарды түзету, шаң мен балшықтан тазалау, жуу;
автобус аялдамаларын, дәретханаларды, күркелердi кезеңдi тексеру, шаңнан, балшықтан және қоқыстан тазалау, жуу;
қозғалысты ұйымдастыру, байланыс және жарықтандыру құралдарын күтiп ұстау, күту және жарамдылығын қадағалау;
жүру бөлiгiн және жиектердi бөтен, жол қозғалысының қуiпсiздiгiне қауiп төндiретiн заттардан тазалау;
жолдарды, көпiрлердi, жол өткiзгiштердi, үңгi жолдарды, көлiк айрықтарын, паромдық өткелдердi және басқа жол құрылыстарын электрмен жабдықтау желiлерiн тазалықта және ретке келтiрiп ұстау, iстен шыққан шамдарды, шамшырақтарды, сымдарды, кабельдердi, трансформаторларды, жарық тiреулерiн және басқа электрмен жабдықтау элементтерiн ауыстыру және жаңаларын монтаждау, радио байланысын, ақы алу жүйесiн, зияткерлiк көлiк жүйесiн, басқа технологиялық және сигнал беру байланысының басқа құралдарын, кабель желiлерiн, сондай-ақ, бағдаршам объектiлерiн, қозғалысты ұйымдастыру құралдарын, олардың қызмет етуi үшiн байланыс каналдарын жалға алуды қоса алғанда, қозғалысты диспетчерлiк және автоматтандырып басқару құралдарын тазалықта және ретке келтiрiп ұстау;
қозғалысты ұйымдастыру, байланыс және жарықтандыру объектiлерiнiң құралдарын жеке бұзылулардан және ақаулықтардан жөндеу;
жол желiлiк телеграфтық немесе радио байланыс және басқа технологиялық және сигнал-шақыру байланысын қалпына келтiру;
өлшеу құралдарын, жабдықтарды қондыру, жөндеу және күтiп ұстау, автокөлiк құралдарының қозғалысын бақылау және мониторинг үшiн бағдарламалық қамтамасыз ету;
жалпы пайдаланымдағы көшелерді күтiп ұстау және жөндеудi жүзеге асыратын көлiк құралдарының қозғалысын бақылауға арналған навигациялық жүйелердi күтiп ұстау, қондыру және пайдалану;
жүргiншiлер бөлiгiне "мысық көз" жол маркерiн қондыру (қажет болған жағдайда);
тиiстi сертификаттарды, таразы бақылау аркаларының өлшеу құралдарын алумен жыл сайынғы тексерудi жүргiзу;
бақылау посттарын, аркалар мен басқа металл құрылымдары және/немесе темiр-бетон бұйымдарын, ақпараттық (жарық диодты) жол белгiлерi мен өзгеріп тұратын ақпараты бар жеке жобалау табло жабдықтарын орнату және/немесе жөндеу, ауыстыру, оның ішінде оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау, бұл ретте жұмыс көлемдерi сметалық құжаттамамен белгiленедi;
жол қозғалысы қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес жол қоршауларын орнату қолданыстағы елді мекендердің көшелеріне аялдама павильондарын, жол сервис павильондарын, кiшi архитектуралық пiшiндерін, тiкұшақтарға арналған ұшу-қону алаңдарын, демалыс алаңдарын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын ескере отырып, жүргiзушiлер мен жолаушылардың пайдалануы үшiн жайлылықты қамтамасыз ету мақсатында ауыспалы-жылдамдық жолақтарын салу және қажет болған жағдайда оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау, сонымен бiрге жұмыс көлемдерi техникалық құжаттамамен белгiленедi;
шығу және кіру жолдарын жөндеу;
жол учаскелеріндегі қолданыстағы тротуарлар мен жаяу жүргіншілер жолдарын, сондай-ақ жол үстіндегі жол өтпелерін жөндеу;
жарық шағылыстыратын элементтерді орнату және ауыстыру, сондай-ақ оларды балшықтан және қардан тазарту;
бүйірлі желбағарды орнату және ауыстыру;
қираған жол учаскелерін қалпына келтіру кезінде уақытша айналма жолдарын салу;

6) по проезжей части с переходными покрытиями:
очистка покрытия от грязи;
обеспыливание покрытия водой;
профилирование и уплотнение покрытия с добавлением материала;
наметание каменной мелочи и высевок на покрытие, уборка катуна;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий с добавлением или без добавления соответствующего материала;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий.
7) по проезжей части с грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
профилировка покрытия для устранения образовавшихся ям, колей, других неровностей с добавлением материалов;
утюжка – профилактическое мероприятие, проводимое до образований крупных неровностей;
обеспыливание улиц населенных пунктов хлористым кальцием, битумом и другими материалами;
уход за вспученными участками улиц населенных пунктов, временное ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
обеспыливание проезжей части гравийных дорог вяжущими материалами;
8) по обстановке и обустройству улиц населенных пунктов, объектам организации движения, связи, освещению:
установка недостающих знаков, ограждений, исправление повреждений, полная замена щитов дорожных знаков и ограждений, установка и ремонт панно, установка и ремонт бордюрного камня, реставрация элементов обстановки пути;
исправление отдельных повреждений и неисправностей элементов архитектурного оформления и благоустройства;
ремонт, окраска и побелка автопавильонов, туалетов, беседок, дорожных знаков, ограждений и других элементов обустройства улиц населенных пунктов, нанесение вертикальной и горизонтальной разметки;
устройство и ремонт беседок, скамеек, туалетов;
постоянный осмотр ограждений и сигнальных столбиков, знаков, щитков, подтягивание креплений, выпрямление щитков, очистка от пыли и грязи, мойка;
периодический осмотр автобусных остановок, площадок отдыха, туалетов, беседок, очистка от пыли, грязи и мусора, мойка;
содержание, уход и наблюдение за исправностью средств по организации движения, связи и освещению;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
поддержание в чистоте и порядке линий электроосвещения дорог, мостов, путепроводов, тоннелей, транспортных развязок и других дорожных сооружений, монтаж новых и замена вышедших из строя ламп и светильников, проводов, кабелей, трансформаторов, опор освещения и других элементов электроосвещения, техническое обслуживание трансформаторов, поддержание в чистоте и порядке радиосвязи и других средств технологической и сигнальновызывной связи, кабельной сети, а также светофорных объектов, средств организации движения, диспетчерского и автоматизированного управления движением, включая аренду каналов связи для их функционирования;
исправление отдельных повреждений и неисправностей объектов организации движения, связи, освещения;
восстановление дорожной линейной телеграфной или радиосвязи и других средств технологической и сигнально-вызывной связи;
устройство, ремонт и содержание измерительных приборов, оборудования и программные обеспечения для контроля и мониторинга движения автотранспортных средств;
содержание, установка и эксплуатация навигационной системы для контроля движения транспортных средств, осуществляющий содержание и ремонт улиц населенных пунктов;
устройство на проезжей части дорожного маркера "кошачий глаз" (при необходимости);
проведение ежегодной поверки, с получением соответствующего сертификата, измерительных приборов арок весового контроля;
устройство и/или ремонт, замена контрольных постов, арок и других металлоконструкций или/и железобетонных изделий, информационных светодиодных) дорожных знаков и табло с изменяющейся информацией индивидуального проектирования, при этом объемы работ определяются сметной документацией;
устройство дорожных ограждений согласно требованиям безопасности дорожного движения, устройство на существующих улицах населенных пунктов остановочных павильонов, павильонов дорожного сервиса, малых архитектурных форм, взлетно-посадочных площадок для вертолетов, площадок отдыха и переходно-скоростных полос с целью обеспечения удобства пользования для водителей и пассажиров, с учетом требований безопасности дорожного движения и при необходимости их освещение и электроснабжение, при этом объемы работ определяются технической документацией;
ремонт съездов и переездов;
ремонт существующих тротуаров и пешеходных дорожек, в том числе надземных переходов на участках дорог;
устройство и замена светоотражающих элементов, также их очистка от грязи и снега;
устройство и замена боковых ветроуказателей;
устройство временных объездных путей на период восстановления разрушенных участков дорог;

9) жасанды құрылыстар бойынша:
жүру бөлiгiнiң жиектас қоршауларына белгi қою;
тапсырыс берушiнiң нұсқамасы бойынша жол қауiпсiздiгiн негiзге ала отырып, сүйеулер мен тосқауыл қоршауларының бұзылуларын түзету және қондыру;
көпiрлердiң металлды элементтерiнiң сүйеу қоршауларының бояу қабатын (бояма) жергiлiктi қалпына келтiру;
автожолдардың үстiндегi жол өткiзгiштерiнiң маңдай алды арқалықтарының астына тiк белгiлер қою;
автожолдардың үстiндегi жол өткiзгiштерiнiң тiректерiне тiк белгiлер қою;
жинау техникасы өткеннен кейiн жаяу жүргiншiлер жолдарының бойындағы жүру бөлiгiн балшықтан, қардан, қоқыстан және бөтен заттардан тазалау;
қар тазалайтын техника өткеннен кейiн жаяу жүргiншiлер жолдарының бойындағы жүру бөлiгiн қар мен мұздан тазалау;
су қайтаратын түтiктердi балшықтан, тастардан және қардан тазалау;
сорғылардан болған деформациялық жiктерiнiң су қайтаратын науаларын тазалау;
қабаттарды ашық типтi деформациялық жiктерге алмастыруға арналған ойықтарды балшықтан тазалау;
ашық типтi деформациялық жiктердiң күрделi құрылыстарының механизмдерiн тазалау және майлау;
суды жiберуге арналған жаяу жүргiншiлер жолдары шығырларындағы терезелердi тазарту;
көпiрдiң жаяу жүргiншiлер жолы мен жүру бөлiгiнiң арасындағы тосқауыл қоршауларының қисық сызықты бiлеуiнiң астындағы кеңiстiктi балшықтан, қардан және мұздан тазалау;
сүйенiш, тосқауыл қоршауларын, жол белгiлерiн кiр мен қардан тазалау;
арқалықтардың үстiн кiрден, жағылған топырақтан, өсiмдiктерден тазалау;
арқалықтардың тiрек тораптарын жуу;
тiрек бөлiктерiн қардан, кiрден тазалау;
тiрек бөлiктерiнiң жұмыс iстейтiн үстiне графиттi құрылыстарды жағу;
темiр тiрек бөлiктерi бекiткiштерiнiң бұрандамаларын тарту;
тiректердiң бастарын және фермалық алаңдарды қоқыс пен кiрден, қар мен мұздан тазалау;
конустар мен еңiс бекiнiстерiн кiрден, шөптен және талдардан тазалау;
тiректердегi мұзды уату және мұзды кесу;
сең жүру және тасқын суларды өткiзудi ұйымдастыру;
байқау құралдарын (баспалдақтар, арбашалар) тазалау;
көпiр құрылыстарын ағымдағы және кезеңдi тексеру;
қоқыстарды және кесiлген ағаштарды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы көпiр және су өткізу құбырларды аймақтарынан арақашықтығы елю метрге дейін, ағыны бойынша жоғары және төмен бұталы өсiмдiктердi жою және ағаштарды шабу, көпiр астындағы аймақтарды санитарлық тазалау;
темiр-бетон құбырларының аралықтарын лай мен балшықтан тазалау;
шағын көпiрлер мен құбырлардың аралықтарын күзде жабу және көктемде ашу;
сел жүрудi, тасқын суларды жiберу, жолдар мен құрылыстарды тасқыннан, мұз басудан, орман және дала өрттерiнен қорғау бойынша сақтандыру жұмыстары;
құрылыстардың жеке элементтерiн (тiрек бөлiктерi, сүйенiштер, тосқауыл қоршаулары, төсенiштер, дiңгектер, тiреуiштер, дуал қабырғалары, тік құрылыстардың тақталары, шкафты қабырғалар, ашылу есікшелері құрғату құрылғылары және тағыда басқа) қондыру, ауыстыру және жөндеу;
көпiрлердiң темiр элементтерiн жергiлiктi сырлау;
көпiрлердiң, жол өткiзгiштердiң жүру бөлiгiндегi төсемдi шұңқырлы жөндеу, төсемдегi жарықшақтарды бiтеу;
деформациялық жiктердi ұсақ жөндеу;
деформациялық жiктердi ескi шайырдан алдын ала тазалау арқылы шайыр құю;
деформациялық жiктердiң аймағындағы немесе жiктердiң алдындағы төсемдi алмастыру;
аяқ жолдардың асфальт-бетон төсемдерiндегi жарықшақтар мен еңiстердi бiтеу;
аяқ жолдардың цемент-бетон төсемдерiндегi жарықшақтар мен еңiстердi бiтеу;
үйiндiлердiң шайылған жергiлiктi жерлерiн және реттеу құрылыстарын жою;
үйiндiсi бар көпiрлердiң жанасқан жерлерiндегi шайылуларды себу, осы жерлердегi суды бiр уақытта жою;
тiректердегi шайылу шұңқырларын бiтеу;
құбырлардың гидро оқшаулануын жөндеу және олардың буындары мен бөлiктерi арасындағы жiктердi бiтеу;
көпірлердің, жол өткізгіштердің жүру бөлігіндегі төсемді шұңқырды жөндеу, төсемдегі жарықшақтарды бітеу;
құбырлардың жеке буындарын, бастарын жиектердің қанаттарын, арнаның шығыс және кіріс бекінісін жөндеу және алмастыру және құбырдың науасын түзету, нобайланған тасты қалпына келтіру;
ағаш көпірлердегі төсемдерін, тақтайларды ауыстыру, элементтерді шірігеннен тазалау;
болаттан жасалған элементтері бар ақаулық жіктердің бөлшектерін жекелеп алмастыру;

9) по искусственным сооружениям:
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
устройство и исправление повреждений перил и барьерных ограждений исходя из безопасности проезда по предписанию заказчика;
восстановление окрасочного слоя (подкраска) перильного ограждения металлических элементов мостов;
очистка тротуаров, проезжей части вдоль тротуаров от грязи, снега, мусора и посторонних предметов после прохода уборочной техники;
очистка проезжей части вдоль тротуаров от снега и льда после прохода снегоуборочной техники;
очистка водоотводных трубок от грязи, камней и снега;
очистка водоотводных лотков под деформационными швами от наносов;
очистка от грязи пазов для перемещения листов в деформационных швах открытого типа;
очистка и смазка механизмов сложных конструкций деформационных швов открытого типа;
очистка тротуаров от грязи, снега и мусора и посторонних предметов;
прочистка окон в тротуарных блоках для пропуска воды;
очистка от грязи, снега и льда пространства под криволинейным брусом барьерного ограждения между тротуаром и проезжей частью моста;
очистка от грязи и снега перильного, барьерного ограждения, дорожных знаков;
очистка поверхностей балок от грязи, наносного грунта, растительности;
промывка опорных узлов балок;
очистка от снега, грязи опорных частей;
смазка рабочих поверхностей опорных частей графитовой композицией;
подтяжка болтов крепления металлических опорных частей;
очистка оголовков опор и подферменных площадок от мусора и грязи, снега и льда;
очистка конусов и укрепления откосов от грязи, травы и кустарника;
скалывание у опор и ледорезов льда;
организация пропуска ледохода и паводковых вод;
очистка смотровых приспособлений (лестниц, тележек);
текущие и периодические осмотры мостовых сооружений;
удаление из зоны моста и водопропускных труб кустарниковой растительности на расстоянии пятьдесят метров, выше и ниже по течению и вырубка деревьев, санитарная уборка подмостовой зоны с погрузкой, вывозкой и передача в утилизацию мусора и вырубленного материала;
очистка отверстий железобетонных труб от ила и грязи;
закрытие осенью и открытие весной отверстий малых мостов и труб;
пропуск ледохода, паводковых вод, предупредительные работы по защите улиц и сооружений от наводнений, наледей, заторов;
устройство, замена и ремонт отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, плит пролетного строения, шкафных стенок, открылок дренажных устройств и так далее);
локальная окраска металлических элементов мостов;
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
мелкий ремонт деформационных швов;
заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в цементобетонном покрытии тротуаров;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
замена и ремонт отдельных повреждений звеньев труб, оголовков, откосных крыльев, входных и выходных укреплений русел и выравнивание лотков труб, восстановление каменной наброски;
очистка элементов от гнили, замена досок, настила на деревянных мостах;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов на тротуарах;

10) қосымша қысқы күтiп ұстау жұмыстарына жататындар:
көк тайғаққа қарсы материалдарды әзiрлеу, дайындау;
қардан қорғану құралдарын (қалқандар, кiше қоршаулар, шарбақтар және сол сияқтылар) әзiрлеу;
қардан қорғану шарбақтарын, қалқандарды, панельдерiн және басқа да қардан қорғану құрылғыларын орнату, бөлшектеу және жөндеу;
елді мекендерінің көшелерін патрульдiк қардан тазалау, елді мекендердің көшелерін қарлы борасындардан аршу, жолдардың жүру бөлiгiн қарлы жамылғыдан тазалау, жиектерден, еңiстерден және резервтерден қарлы дуалдардан жою;
жол белгiлерi мен тосқауыл қоршауларын қарлы борасындардан тазалау;
жүру бөлiгiн фрикциялық, химиялық және басқа да көк тайғаққа қарсы материалдармен өндеу және оларды кейiннен жүру бөлігінен қажетті уақыттан кейін тазалау;
автобус аялдамаларын, павильондарды, демалыс алаңдарын және жол қызметi объектiлерiн қар мен мұздан жүйелi түрде тазалау;
қар тоқтату үшiн автомобиль жолдарының бойынан қар борасындары мен орларын құру;
тайғақ жамылғысы бар учаскелерде қысқа уақыт әрекет ететiн жол белгiлерiн орнату;
ауыр ауа райы жағдайларында жол-жөндеу қызметi жұмысшыларының қатарынан және жол техникасын тәулiк бойы күзетудi ұйымдастыру.
3. Елді мекендерінің көшелерін ағымдағы жөндеу
14. Елді мекендерінің көшелерін ағымдағы жөндеу – маршруттық тәсiлмен орындалатын, бұзылған учаскелердi жөндеу жөнiндегi iс-шараларды қоса алғанда, бүкiл жыл бойы жүргiзiлетiн, елді мекендердің көшелерінде авариялық жағдайлар, ақаулар туындауының алдын алу, сондай-ақ автомобиль жолын шұғыл қалпына келтiру және тәртiбiмен орындалатын жұмыстар кешенiн қарастырады.
Қаржыландыру нормативтерiне сәйкес елді мекендерінің көшелерін ағымдағы жөндеуге бөлiнген қаржы шегiнде ақаулықтар тiзбесi бойынша жолдарды тексеру нәтижелерi негiзiнде жоспарланады. Жұмыстарды бағдарлы тәсiлмен орындау кезiнде жұмыстарды сметалық есептер негiзiнде орындауға жол берiледi. Мүмкiн болатын үдеудiң және олардың аса маңызды бұзылуларға айналуының алдын алу мақсатында ағымдағы жөндеу шеңберiнде ақаулықтар мен бұзылуларды жою жұмыстарын толығымен орындамауға жол берiлмейдi.
15. Елді мекендерінің көшелері мен оңдағы құрылыстарды ағымдағы жөндеу кезiнде мынадай жұмыстар орындалады:
1) жер төсемi және су қайтарғыш бойынша:
дымқыл және қар борайтын жерлердiң жер төсемiнiң ұзақтығы бойынша учаскелерiн көтеру және кеңейту, кiшкене иiрiм учаскелердi жою;
қолданыстағы су бұрғыш жыраларды тазалау, қоқыс тастайтын жерге қоқыстарды тиеу және шығару, жаңа жыраларды қазу, үйiндiлер мен қуыстар жиектерiнiң бұзылуларын түзету және құламаларын азайту, құрғату, қорғау және бекiту құрылғыларын, су бұрғыш құрылғыларды және көпiрлер мен құбырлардың бұру арналарын түзету;
тұрақты шымды жабынды құру бойынша қажеттi агротехникалық iс-шараларды жүргiзу арқылы жер төсемi мен резервтердiң жиектерiн шөппен себу, опырылған, мүжiлген жерлердi, сең шығарындыларын тазалау;
жиектердi себу, шабу, жоспарлау және бекiту;
тал және тасқын суларды жіберуді қамтамасыз ететін материалдарды қосу арқылы бөлу жолағын жоспарлау;

10) к дополнительным работам по зимнему содержанию относятся:
заготовка, приготовление противогололедных материалов;
изготовление средств снегозащиты (щитов, изгородей, заборов и тому подобное);
установка, разборка и ремонт снегозащитных заборов, щитов, панелей и других снегозащитных устройств;
патрульная снегоочистка улиц населенных пунктов, расчистка улиц населенных пунктов от снежных заносов, профилировка снежного покрова проезжей части улиц населенных пунктов, удаление снежных валов с обочин, откосов и резервов;
очистка от снежных заносов дорожных знаков и барьерного ограждения;
обработка проезжей части фрикционными, химическими и другими противогололедными материалами, с последующей их уборкой;
регулярная расчистка от снега и льда автобусных остановок, павильонов, площадок отдыха и объектов дорожного сервиса;
создание снежных валов и траншей вдоль улиц населенных пунктов для задержания снега;
установка дорожных знаков кратковременного действия на участках со скользким покрытием;
организация круглосуточного дежурства из числа работников дорожно-ремонтной службы и дорожной техники, в сложных погодных условиях.
3. Текущий ремонт улиц населенных пунктов
14. Текущий ремонт улиц населенных пунктов и сооружений на них предусматривает комплекс работ, выполняемых в порядке предупреждения возникновения аварийных ситуаций, дефектов на улицах населенных пунктов, а также неотложного восстановления и ремонта улиц населенных пунктов, проводимых в течение всего года, включая мероприятия по ремонту разрушенных участков, выполняемых маршрутным способом.
Он планируется на основе результатов осмотров улиц по ведомостям дефектов, в пределах средств на текущий ремонт улиц населенных пунктов, согласно нормативов финансирования. При выполнении работ маршрутным способом допускается выполнение работ на основе сметных расчетов. Не допускается недовыполнение работ по ликвидации деформаций и разрушений в рамках текущего ремонта в целях предупреждения возможного нарастания и превращения их в более значительные разрушения.
15. При текущем ремонте улиц населенных пунктов и сооружений на них выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
засев травами откосов земляного полотна и резервов, с проведением необходимых агротехнических мероприятий по созданию устойчивого дернового покрова, расчистка обвалов, оползней и селевых выносов;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;
планировка полосы отвода с добавлением материалов для обеспечения пропуска талых и паводковых вод;

2) жол жамылғылары бойынша, соның iшiнде монолиттi цемент-бетон төсемдерi бойынша:
сегменттердiң тозған бетiн қалпына келтiру, цемент-бетон төсемдерi тақталарының сынықтары мен омыруларын жөндеу, қалпына келтiруге жатпайтын бұзылған тақталарды алмастыру, цемент-бетон төсемдерiн беттiк бұзылулардан қорғау;
соның iшiнде жиналмалы темiр-бетон төсемдерi бойынша:
темiр-бетон төсемдерiндегi жiктердi жөндеу және толтыру;
жеке тақталарды көтеру және тегiстеу, тақталардың сынықтарын жөндеу, қалпына келтiруге жатпайтын бұзылған тақталарды алмастыру, төсемдердi беттiк бұзылулардан қорғау;
3) жасанды құрылыстар бойынша:
аяқ жолдардың ақаулық жiктердi алмастыру;
үйiндiлерi бар жанасқан шеткi аяқ жолдардың тақталарын алмастыру;
болаттан жасалған элементтерi бар ақаулық жiктердiң бөлшектерiн жекелеп алмастыру;
ақаулық жiктердiң астындағы су бұрғыш науаларды қалпына келтiру;
су бұрғыш түтiктердi жөндеу (түтiктердi өсiру немесе қосымша түтiктердi салу);
жаяу жүргiншiлер жолына гидрооқшаулаудың жанасқан жерлерiндегi төсемнiң жiктерiн салу және оларды шайырмен құю;
су бұрғыш түтiктердегi оқшаулануды жөндеу;
аяқ жолдардың блоктарындағы жеке сынықтар мен жарықшақтарды жою;
аяқ жолдардың тақталарының сынған жерлерiн жою;
оқшау жерлердi салу немесе аяқ жолдарға асфальт-бетон төсеу;
жаңа анкерлерi бар сүйенiштердiң тiректерiндегi бекiткiштердiң тораптарын алмастыру;
көпiрлерде жеңiл жөндеу жұмыстарын орындау (төсемелерiн, арқалық торларын, жеке тораптарын және элементтерiн ауыстыру, жер жамылғысымен жанасқан қалауын түзету және тағы да басқа);
көпiрдiң жүру бөлiгiндегi төсемдi қалпына келтiру немесе алмастыру;
гидрооқшаулауды жөндеу;
жаяу жүргiншiлер жолдарын, сүйенiштердi, жиектастарды жөндеу және алмастыру;
жарықшақтарды беттiк герметизациялау, қуыстарды, сынықтарды бiтеу, көпiрдiң темiр-бетон элементтерiнiң қорғау қабатын қалпына келтiру;
жиектер мен реттеу құрылыстарының шұңқырларын жою;
аса төзiмдi бұрандамалардағы тойтармаларды алмастыру;
қаптау жiктерiн сөгу, жарықшақтарға ерiтiндiлердi егу;
құрылғылардағы жарықшақтарды бiтеу, қалаңдыларды, сылақтарды жөндеу, тойтармаларды жекелеп алмастыру;
орлар арқылы өтпелi және көшпелi көпiрлердi ауыстыру және түзету;
аспалы көпiрлердiң, паромдық өтпелердiң және айлақ құрылғыларын (тығындау, қаптаманы жөндеу, такелажды және соған ұқсастарды түзету);
өтпелi тақталардың жанасу тораптарын герметизациялау;
деформациялық жiктердiң ағуын бұрандамаларды тарту арқылы жою;
сырғанау тақталарының деформациялық жiктерiн дәнекерлеу (олар жұлынып қалған жағдайда), жетiспейтiн серiппелердi орнату;
деформациялық жiктердiң механизмдерi мен құрылғыларын ұсақ жөндеу;
құбырлардың гидро оқшаулануын жөндеу және олардың буындары мен бөлiктерi арасындағы жiктердi бiтеу;
жеке тойтармаларды алмастыру, темiр аралық құрылыстар элементтерiнiң ұсақ ақаулықтарын түзету;
су өткізгіш құбырларды жөндеу;
көпірлер мен су өткізгіш құбырларды жөндеу кезінде, қажет болған жағдайда ұзақтығы бір километрден аспайтын айналма жолын салу;
су өткізгіш құбырларды жөндеу;
көпірлер мен су өткізгіш құбырларды жөндеу кезінде, қажет болған жағдайда ұзақтығы бір километрден аспайтын айналма жолын салу;

2) по дорожным одеждам, в том числе по монолитным цементобетонным покрытиям:
восстановление изношенной поверхности сегментов, ремонт сколов и обломов плит цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита цементобетонных покрытий от поверхностных разрушений;
в том числе по сборным железобетонным покрытиям;
ремонт и заполнение швов в железобетонных покрытиях;
подъемка и выравнивание отдельных плит, ремонт сколов и обломов плит, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита покрытий от поверхностных разрушений;
3) по искусственным сооружениям:
замена деформационных швов на тротуарах;
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном и так далее);
восстановление или замена покрытий на проезжей части моста;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
замена заклепок на высокопрочные болты;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
торкретирование трещин в конструкциях, ремонт кладки, штукатурки, частичная смена заклепок;
герметизация узлов примыкания переходных плит к открылкам;
устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
приварка в деформационных швах скользящих листов (в случае их отрыва), установка недостающих пружин;
мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
замена отдельных заклепок, исправление незначительных деформаций элементов металлических пролетных строений;
ремонт водопропускных труб;
при ремонте мостов и водопропускных труб в случае необходимости выполнить устройство объездных путей протяженностью не более одного километра;

4) қозғалыс, байланыс, жарықтандыруды ұйымдастыру объектiлерiне елді мекендерінің көшелерін салу және жайластыру бойынша:
елді мекендерінің көшелерін учаскелерiндегi қолданыстағы тротуарлар мен жаяу жүргiншiлер жолдарын, сондай-ақ жол үстiндегi жол өтпелерiн жөндеу және жаңаларын салу;
шығу және кiру жолдарын;
сигнализацияны, жол қозғалысын ұйымдастыру (бағдаршамдар, жол белгiлерi, ақпараттық (жарықтық диодты), жол белгілері мен өзгеріп тұратын ақпараты бар жеке жобалау табло жабдықтары, оның ішінде оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау, байланыс және жарықтандыру объектiлерiн орнату және/немесе жөндеу, ауыстыру, бұл ретте жұмыс көлемдері сметалық құжаттамамен белгіленеді.
16. Қауiптi ақаулықтарды және елеулi өзгерiстердi және жергiлiктi учаскелердегi жол төсемiнiң бұзылуларын жою кезiнде негiздiң қабаты үшiн алынған материалды кейiннен пайдалану және төсемнiң жаңа қабатын салу арқылы қауiптi ақаулықтар мен бұзылуларды жою мақсатында төсемнiң енi бойынша жергiлiктi жерлердi қайлау.
4. Елді мекендерінің көшелері мен ондағы құрылыстарды орташа жөндеу
17. Елді мекендерінің көшелерін орташа жөндеу елді мекендерінің көшелері мен жол құрылыстарының алғашқы пайдалану сапасын қалпына келтiрумен байланысты жұмыстарды кезеңдi орындауды көздейдi.
18. Орташа жөндеу кезiнде жол жамылғысының тозған қабатын және тегiстiлiгiн кезеңдi қалпына келтiру, сондай-ақ жер төсемiнiң, су бұрғыштардың, жасанды, қорғау, бекiту, реттеу және басқа жол құрылыстарының бұзылуларын түзету жүргiзiледi.
Орташа жөндеу бойынша жұмыстар көлемдерiн ақаулықтар тiзбесiнiң негiзiнде жасалған сметалық есептер анықтайды.
19. Елді мекендерінің көшелері мен жол құрылыстарының орташа жөндеу кезiнде мына жұмыстар орындалады:
1) жер төсемi және су бұрғыш бойынша:
дымқыл және қар борайтын жерлердiң жер төсемiнiң ұзақтығы бойынша учаскелерiн көтеру және кеңейту, кiшкене иiрiм учаскелердi жою;
қолданыстағы су бұрғыш жыраларды тазалау, қоқыс тастайтын жерге қоқыстарды тиеу және шығару, жаңа жыраларды қазу, үйiндiлер мен қуыстар жиектерiнiң бұзылуларын түзету және құламаларын азайту, құрғату, қорғау және бекiту құрылғыларын, су бұрғыш құрылғыларды және көпiрлер мен құбырлардың бұру арналарын түзету;
жиектердi себу, шабу, жоспарлау және бекiту;
2) жол жамылғылары бойынша:
жетiлдiрiлген қоспаларды қолданумен үстiңгi қабатты өңдеу;
жетiлдiрiлген төсемнiң тозған жоғарғы қабатын қалпына келтiру және қолданыстағы жол жамылғысын бөлшектеу және қажеттi жағдайда қабатты тегiстейтiн және үстiңгi қабатқа немесе жөнделетiн учаскенiң барлық ұзындығына тозу қабатына өңдеу жүргiзу арқылы жеке және иiрiмдi учаскелерде жол жамылғысын салу;
асфальт-бетон қоспасының қажеттi мөлшерiн қосу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да өзгерiстерi мен ақаулары бар жетiлдiрiлген төсемдi қалпына келтiру;
жаңа материалдардың қажеттi мөлшерiн қосу арқылы және жол жабындарының негiзiн салу үшiн алынған материалдарды, оның үстiне асфальтты-бетон қабатын немесе тозу қабатын төсеу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да өзгерiстерi мен ақаулары бар жетiлдiрiлген төсемдi қайлау және қалпына келтiру;
жаңа материалдарды және жұмыс өндiрiсiнiң технологияларын қолдану арқылы сыналған учаскелердi салу және оларға мониторинг жүргiзу;
монолиттi цемент-бетонды төсем бойынша:
цемент-бетон төсемдерiн қалпына келтiруге жатпайтын тозған тақталарын алмастыру, цемент-бетон төсемдерiндегi бойлық және көлденең жыртылған жерлердi ою;
жиналмалы темiр-бетон төсемдерi бойынша:
тозған тақталарды алмастыру, темiр-бетон төсемдерiнiң жеке тақталарын көтеру немесе тегiстеу;
қорғау қабатын салу, үлкен ұзақтықтағы темiр-бетон тақталарының және цемент-бетон төсемдерiнiң жапсарларын жөндеу, жеке учаскелерде асфальт-бетон қабатын салу;

4) по обстановке и обустройству улиц населенных пунктов, объектам организации движения, связи, освещения:
ремонт существующих и устройство новых тротуаров и пешеходных дорожек, в том числе надземных переходов на участках улиц населенных пунктов;
ремонт съездов и переездов;
установка, замена и/или ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения (светофоры, дорожные знаки, информационных (светодиодным) дорожных знаков и табло с изменяющейся информацией индивидуального проектирования, в том числе их освещение и электроснабжение), средств связи и освещений, при этом объемы работ определяются сметной документацией.
16. При ликвидации опасных дефектов и значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках выполняется кирковка локальных мест по ширине покрытия, с целью устранения опасных деформаций и неровностей, с последующим использованием полученного материала для слоя основания и укладкой нового слоя покрытия.
4. Средний ремонт улиц населенных пунктов и сооружений на них
17. Средний ремонт улиц населенных пунктов предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с восстановлением первоначальных эксплуатационных качеств улиц населенных пунктов и сооружений на них.
18. При среднем ремонте улиц населенных пунктов производят периодическое восстановление слоя износа и ровности дорожных покрытий, а также исправление повреждений земляного полотна, водоотвода, искусственных, защитных, укрепительных, регуляционных и других дорожных сооружений.
Объемы работ по среднему ремонту определяются сметным расчетом, составляемым на основании ведомостей дефектов.
19. При среднем ремонте улиц населенных пунктов и дорожных сооружений выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;
2) по дорожным одеждам:
устройство поверхностных обработок, в том числе с использованием усовершенствованных смесей;
восстановление изношенных верхних слоев усовершенствованных покрытий и устройство дорожной одежды на отдельных и пучинистых участках, с разборкой существующей дорожной одежды и стабилизацией грунта с устройством, в необходимых случаях, выравнивающего слоя и поверхностной обработки или слоя износа на всем протяжении ремонтируемого участка;
регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку и другие деформации и дефекты, с добавлением необходимого количества асфальтобетонной смеси;
кирковка или ресайклирование усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку и другие деформации и дефекты, с добавлением необходимого количества нового материала и использованием полученного материала для устройства основания дорожной одежды, с последующей укладкой поверх него слоя асфальтобетонного покрытия или слоя износа;
устройство опытных участков с применением новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними.
по монолитным цементобетонным покрытиям:
замена не подлежащих восстановлению изношенных плит цементобетонных покрытий, нарезка продольных или поперечных бороздок на цементобетонных покрытиях;
по сборным железобетонным покрытиям:
замена изношенных плит, подъемка или выравнивание отдельных плит железобетонных покрытий;
устройство защитного слоя, ремонт стыков плит железобетонных и сегментов цементобетонных покрытий на большом протяжении, укладка на отдельных участках слоя асфальтобетона;

3) топырақты төсемдерi бойынша:
шағылтасты және қиыршықтасты төсемдердiң қапталдарын, сондай-ақ материалдар қолдану арқылы топырақты жолдарды қалпына келтiру;
қиыршықтасты және топырақты жолдардың жүру бөлiгiн тұтқыр және шаңсыздандыратын материалдар мен жақсарту;
вираждарды салу және қозғалыс үшін қауіпті қисық көрінулерді қамтамасыз ету;
жөнделетiн учаскелердiң жүру бөлiгiн белгiлеу;
цемент бетонды жабынның құрылғысы немесе асфальтбетонды жабынның ұзындығы бес жүз метрден аспайтын негізгі құрылғысы бар цемент бетонды жабынға ауыстыру;
жолдың техникалық санатын өзгертпей, ұзақтығы он бес километрден аспайтын ұсақтасты және қиыршықтасты жабынды асфальт-бетонды жабынға ауыстыру;
4) жасанды құрылыстар бойынша:
ақаулық жiктердiң астындағы су бұрғыш науаларды қалпына келтiру;
су бұрғыш түтiктердi жөндеу (түтiктердi өсiру немесе қосымша түтiктердi салу);
жаяу жүргiншiлер жолына гидрооқшаулаудың жанасқан жерлерiндегi төсемнiң жiктерiн салу және оларды шайырмен құю;
су бұрғыш түтiктердегi оқшаулануды жөндеу;
он сантиметрден асатын отыру кезiнде үйiндiлерi бар көпiрмен жанасқан тораптарды жөндеу (шағылтасты себу арқылы қосымша төсемнiң есебiнен тегiстеу);
үйiндiлерi бар жанасқан шеткi аяқ жолдардың тақталарын алмастыру;
жол жамылғысын қалпына келтiру арқылы ауыспалы тақталардың жеке ығысуын жою;
тақталарды ашу арқылы оларды жуу кезiнде ауыспалы тақталардың астына топырақ себу;
болаттан жасалған элементтерi бар ақаулық жiктердiң бөлшектерiн жекелеп алмастыру;
жұмыстар жол жамылғысы деңгейiнде орындалған кезде шайырлы және резеңке толтыратындары бар жабық типтi ақаулық жiктердi алмастыру;
аяқ жолдардың ақаулық жiктердi алмастыру;
аяқ жолдардың төсемдерiн тегiстеу, жаңа төсемдi салу;
аяқ жолдардың блоктарындағы жалпақ саңылаулардың шұңқырларын бiтеу, аяқ жолдардың алдын қорғау төсемiмен өңдеу;
аяқ жолдардың блоктарындағы жеке сынықтар мен жарықшақтарды жою;
аяқ жолдардың блоктарындағы жапсарларды басу және оқшаулау;
аяқ жолдарды қалпына келтiру, жеке бұзылған блоктарды күшейту немесе алмастыру;
аяқ жолдардың тақталарының сынған жерлерiн жою;
оқшау жерлердi салу немесе аяқ жолдарға асфальт-бетон төсеу;
жеке секцияларды жөндеу, сүйенiштердiң жеке тiректерiнiң анкерлерiн күшейту;
барлық ұзындығында немесе көпiр құрылысы ұзындығының бөлiгiнде сүйенiштердi алмастыру;
барлық ұзындығында сүйенiштердi сырлау;
жаңа анкерлерi бар сүйенiштердiң тiректерiндегi бекiткiштердiң тораптарын алмастыру;
бетон құрылымының барлық үстiңгi бетiн (тақталар, қабырғалар, аралықтар және басқа элементтер) гидрофобизациялау немесе сырлау;
диафрагманың жапсарларын жөндеу;
көпiрлер мен жол өткiзгiштердi жартылай қайта жасау немесе жөндеу, сондай-ақ техникалық құжаттамамен бекiтiлген жөнделетiн жол үшiн белгiленген техникалық санатқа сәйкес келетiн нормаларға габариттерi мен есептiк салмақтарын жеткiзу арқылы су өткiзгiш құбырларды толық немесе жартылай қайта құру;
көпiрлерде жеңiл жөндеу жұмыстарын орындау (төсемелерiн, арқалық торларын, жеке тораптарын және элементтерiн ауыстыру, жер жамылғысымен жанасқан қалауын түзету және тағы да басқа);
алдын ала кернеулi темiр-бетон және темiр аралық құрылыстардың құрылыс көтермесiн бақылау;
көпiрдiң жүру бөлiгiндегi төсемдi қалпына келтiру немесе алмастыру;
жаяу жүргiншiлер жолдарының блоктарындағы жiктердi басу, жаяу жүргiншiлер жолдарында төсемдер салу;
қоршауларды жөндеу немесе қайта жаңарту;
материалдар мен құрылымдарды алмастыру арқылы ақаулық жiктердi жөндеу;
гидрооқшаулауды жөндеу;
жаяу жүргiншiлер жолдарын, сүйенiштердi, жиектастарды жөндеу және алмастыру;
көпiрдiң жүру бөлiгiндегi судың бұрылуын жақсарту, су бұрғыш түтiктер мен терезелердi алмастыру;
темiр-бетон құрылымдарының алдыңғы бетiн гидрооқшаулауды, басты арқалықтардың бетiн сырлау;
жарықшақтарды беттiк герметизациялау, қуыстарды, сынықтарды бiтеу, көпiрдiң темiр-бетон элементтерiнiң қорғау қабатын қалпына келтiру;
темiр аралық құрылыстарды тегiс сырлау;
арқалықтардың бiр-бiрiмен байланысуын қалпына келтiру;
құрғатқыш пен су бұрғышты, өтпелi тақталарды алмастыру арқылы көпiрдiң үйiндiмен жанасқан жерiн жөндеу;
жер төсемi және реттеу құрылыстары жиектерiнiң бекiткiштерiн жөндеу;
жиектер мен реттеу құрылыстарының шұңқырларын жою;
темiр аралық құрылыстардың жеке элементтерiн күшейту, алмаспайтын фермалары бар көпiрлерде торлардың элементтерiн түзету;
аса төзiмдi бұрандамалардағы тойтармаларды алмастыру;
тiрек бөлiктерiнiң жобалық қалпын жөндеу және қалпына келтiру;
тiреу алаңдарындағы ағындыларды жөндеу және қалпына келтiру;
қаптау жiктерiн сөгу, жарықшақтарға ерiтiндiлердi егу;
аралық құрылыстар мен тiректердiң көру құрылғыларын жөндеу және қалпына келтiру;
темiр-бетон аралық құрылыстардың шығып тұрған жерлерiндегi тiрек бөлiктерiн күшейту;
құбырлардың жеке буындары мен бастарын алмастыру немесе жөндеу, оқшаулануы мен жапсарларын түзету;
сүйеу қабырғаларын, бекiту және реттеу құрылыстарын жөндеу, галереялар мен бастырмаларды, сондай-ақ, олардың жеке элементтерiн алмастыру;
көпірлер мен су өткізгіш құбырларды жөндеу кезінде, қажет болған жағдайда ұзындығы бір километрден аспайтын айналма жолдың құрылғысын орындау;

3) по грунтовым покрытиям:
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых улиц с добавлением материалов;
улучшение проезжей части гравийных и грунтовых улиц вяжущими и обеспыливающими материалами;
устройство виражей и обеспечение видимости на опасных для движения кривых;
разметка проезжей части на ремонтируемых участках;
устройство цементобетонного покрытия либо замена асфальтобетонного покрытия на цементобетонное покрытие, с устройством основания протяженностью не более пятьсот метров;
перевод щебеночного и гравийного покрытия на асфальтобетонное покрытие без изменения технической категории дороги, протяженностью не более пятнадцати километров;
4) по искусственным сооружениям:
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более десяти сантиметров (выравнивание за счет дополнительного покрытия с досыпкой щебня);
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются в уровне дорожной одежды;
замена деформационных швов на тротуарах;
выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
заделка выбоин широких щелей в тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
окраска перил по всей длине;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетона конструкций (плит, ребер балок, арок и других элементов);
ремонт стыков диафрагм;
частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб, с доведением их габаритов и расчетных нагрузок до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой улицы, утвержденной технической документацией;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном и так далее);
контроль строительного подъема в предварительно-напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
восстановление или замена покрытий на проезжей части моста;
зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах;
ремонт или реконструкция ограждений;
ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
сплошная окраска металлических пролетных строений;
восстановление объединения балок между собой;
ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменой переходных плит;
ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах со сквозными фермами;
замена заклепок на высокопрочные болты;
ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
ремонт и восстановление смотровых устройств пролетных строений и опор;
усиление опорных частей в местах опирания железобетонных пролетных строений;
замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений, галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов;
при ремонте мостов и водопропускных труб в случае необходимости выполнить устройство объездных путей протяженностью не более одного километра;

5) қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектiлерiне елді мекендердің көшелерін салу мен жайластыру бойынша:
елді мекендер арқылы өтетін жол учаскелеріндегі қолданыстағы тротуарлар, жаяу жүргіншілер жолдарын және арық жүйесін жөндеу және жаңасын салу;
жаңа жеке қоршауларды салу, жөнделетiн учаскелерде жаңа жол белгiлерiн және сiлтеме құрылыстарын орнату және ауыстыру (қалпына келтiру), жеке айрықтарды, демалыс алаңдарын, автокөлiк тұрақтарын, көрнектi орындарды сәулеттiк безендiру және абаттандыруды қоса алғанда, қоршауларды жөндеу;
шығу және кiру жолдарын жөндеу;
сигнализацияны, жол қозғалысын ұйымдастыру (бағдаршамдар, электронды және жол белгiлерi, ақпараттық таблолар), байланыс және жарықтандыру объектiлерiн жөндеу және салу;
жол ақпараттық жүйелерiн және кешендерiн, жеке жобалау белгiлерi мен таблоларын, жол қозғалысын диспетчерлiк және автоматтық басқару элементтерi мен жүйелерiн; ауыспалы ақпараты бар автономды және дистанциялық басқару белгiлерi мен таблоларын, бағдаршам объектiлерiн қалпына келтiру;
6) жолдың пайдалану жай-күйiн және көлiк құралдары қозғалысының қауiпсiздiгiн қалпына келтiрудi қамтамасыз ететiн жұмыстардың басқа түрлерi.
5. Елді мекендерінің көшелері мен ондағы құрылыстарды күрделi жөндеу
20. Елді мекендерінің көшелерін күрделi жөндеу жолдың және жол және ондағы құрылыстардың көлiктiк-пайдалану жай-күйiн арттыруға байланысты, атап айтқанда, қолданыстағы жолдың техникалық санатын өзгертусiз жол жамылғысы мен жол құрылыстарының мықтылығының ұлғаюымен кезеңдiк жұмыстардың орындауын көздейдi.
21. Күрделi жөндеуге жататын елді мекендер көшелерінің учаскелерi қызметтiң жөндеу аралық мерзiмiнiң негiзiнде және көшелер диагностикасының нәтижесiнде белгiленедi.
22. Елді мекендерінің көшелерін күрделi жөндеу заңнамамен көзделген тәртіпте мемлекеттiк сараптамадан өткен жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына сәйкес күрделі жөндеуге жолданылатын автомобиль жолдары құрамына жататын барлық объектілер кешенінде орындалады.
23. Күрделi жөндеу кезiнде жекелеген жолдарды қалай жоспарда болса, солай қапталды бойында жөнделiп жатқан елді мекендер көшелерінің учаскесi жалпы ұзындығының ұзақтығы жиырма бес процентке дейiн жалпы жолдарды түзетуге рұқсат берiледi.
24. Жол-пайдалану қызметiнiң көпiрлерi мен жол өтпелерiн, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстар кешенiн қызметтiң жөндеу аралық мерзiмiнiң және олардың диагностикалау нәтижелерi негiзiнде күрделi жөндеуге бағытталуына болады.
Күрделi жөндеу кезiнде мынадай жұмыстар орындалады:

5) по обстановке и обустройству улиц населенных пунктов, по объектам организации движения, связи, освещению:
устройство и ремонт существующих тротуаров, пешеходных дорожек и арычных систем на участках дорог, проходящих через населенные пункты;
устройство новых отдельных ограждений, установка новых и замена (восстановление) дорожных знаков и направляющих устройств на ремонтируемых участках, ремонт ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха, стоянок автомобилей, достопримечательных мест;
ремонт съездов и переездов;
устройство и ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения (светофоры, электронные и дорожные знаки, информационные табло), средств связи и освещений;
восстановление информационных систем и комплексов, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением; автономных и дистанционно управляемых знаков и табло со сменной информацией, светофорных объектов;
6) другие виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния улиц населенных пунктов и безопасность движения транспортных средств.
5. Капитальный ремонт улиц населенных пунктов и сооружений на них
20. Капитальный ремонт улиц населенных пунктов и сооружений на них предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с повышением транспортно-эксплуатационного состояния улиц населенных пунктов и дорожных сооружений, в частности, с увеличением прочности дорожных одежд и сооружений на них без изменения существующей технической категории дороги.
21. Участки улиц населенных пунктов, подлежащие капитальному ремонту, устанавливаются на основе межремонтных сроков службы и результатов диагностики улиц населенных пунктов.
22. Капитальный ремонт улиц населенных пунктов и сооружений на них выполняется в комплексе – на все объекты, находящиеся в составе автомобильной дороги, направляемой на капитальный ремонт согласно проектной (проектно-сметной) документации, прошедшей государственную экспертизу в порядке, предусмотренном законодательством.
23. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления улиц населенных пунктов, как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до двадцати пяти процентов от общей длины ремонтируемого участка улиц населенных пунктов.
24. Мосты и путепроводы, а также комплексы зданий и сооружений дорожно-эксплуатационной службы могут отдельно направляться на капитальный ремонт на основе межремонтных сроков службы и результатов их диагностики.
При капитальном ремонте выполняют следующие работы:

1) жер төсемi және субұрғыш бойынша:
жер төсемiн жөнделетiн жол (кеңейту, көтеру, топырақты ауыстыру, көрiнудi қамтамасыз ету, дөңгелету радиусын ұлғайту, бойлық еңiстерiн жұмсарту, тiк иiндерiн және жалтарыстарын құру) үшiн белгiленген техникалық санатқа сәйкес нормаларға дейiнгi оның геометриялық параметрлерiне жеткiзумен түзету, жекелеген елді мекендер көшелерінің учаскелерiн жiктеу;
жер төсемiнiң нығаюын қамтамасыз ететiн шоқталған, шөккiнделген және опырылған учаскелердi жою, кәрiздердi, оңашаланған қабатшаларын жабдықтау және басқа жұмыстар;
қолданыстағыны қалпына келтiру және қайта құру, сондай-ақ субұрғыш жабдықтарға қажеттi жаңа құрылыстар, жаңалық қорғау және эрозияға қарсы құрылыстар;
су тасқыны, сел, нөсерлiк және басқа табиғат апаттарын жою;
жасыл екпелерді қалпына келтіру;
2) жол жамылғысы бойынша:
Ұзақтығы бес километрден аспайтын жол жамылғысын нығайту (қалыңдату), кеңейту және регенирациялық және қолданыстағы жол жамылғыларын негiзi ретiнде қолдану арқылы ең жетiлдiрiлген жол жамылғысы түрлерiн жабдықтау, сондай-ақ қайта құрылып жатқан (жiктелетiн) жол учаскелерінде және тұрғылықты пункттерiн айналма және оларға кiреберiсте жаңадан жол жамылғысын құру, көлiктiк айырығы, инженерлiк құрылғыда, тротуарда, өту және велосипед жолында, автобус аялдамасында және аялдау қалташаларында, демалу алаңында және автокөлiк тұрағында, сондай-ақ олардың өту-жылдамдық жолағында жол жамылғысын жабдықтау;
цемент-бетон жамылғысы бойынша:
ескi цемент-бетон жамылғысының үстiне, оның тұтастығын бұзбастан асфальт-бетон қоспасын нығайту қабатын құру;
ескi цемент-бетон жамылғысын алдын-ала ұсақтаумен және осындай түрде алынған негiз болатын материалды ұқыптылықпен тығыздаумен ескi цемент-бетон жамылғысының үстiне, оның тұтастығын бұзбастан асфальт-бетон қоспасын нығайту қабатын құру;
нығайту қоспасын цемент-бетоннан, армобетоннан, фибробетоннан, түрлендiрiлген цемент-бетоннан жабдықтау;
шағылтас пен қиыршық тас жамылғысын, сондай-ақ топырақ жолды жаңа материалдарды қосу арқылы түзету, байланыстыратын материалдармен өту бөлiгiн жақсарту;
жасанды және табиғи материалдардан жасалған тозған бордюрлердi, жетiлдiрiлген жамылғысымен жиектерге бекiтiлетiн жолақтар, соның iшiнде негiзгi жол жамылғысының түрi бойынша ауыстыру және жаңасын жабдықтау;
жол жамылғыларының, жаңа материалдар мен жұмыс өндiрiсi технологияларының жаңа құрылымын қолдану арқылы сыналған учаскелердi салу және оларға мониторинг жүргiзу;
3) жасанды құрылыс бойынша:
көпiрлердi, көлік айрықтарын кеңейту мен нығайту арқылы толығымен немесе ішінара, оның iшiнде олардың габариттерiн реттеумен және есептiк жүктеменiң қабiлеттiгiне салмақ түсетiн жаяу жүретiн, су өтетiн, салу, қайта салу (жаңа аралықты қоспастан габариттерiн кеңейту арқылы көпiрдi жөндеу; габаритiн кеңейтумен және ригелдi ұлғайтумен, нығайтумен, жаңа аралықты қосумен бiр жағынан немесе екi жағынан тiреуiштi кеңейту);
металл көпiрiнiң басты аралығы мен фермi элементтерiн дұрыстау және нығайту;
металл аралық құрылымын ауыстыру;
көпiрдiң өтетiн бөлiгiн ауыстыру;
су өткiзу құбырын салу және қайта салу;
құбырлардың буыны мен ауызғы бетiн ауыстыру және нығайту;
зақымдалған құбырлар сақинасын ауыстыру;
жаңа сақина мен ауызғы бетi есебiнен құбырдың ұзындығын өсiру;
тiреуiш қабырғаларды, қорғаушы нығайтылатын және реттелетiн құрылысты құру және қалпына келтiру;
қайта салынған және жаңадан салынған көпiрлердi салу;

1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой улицы населенных пунктов (уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей), спрямление отдельных участков улиц населенных пунктов;
устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек и другие работы, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
восстановление и перестройка существующих, а также постройка новых необходимых водоотводных устройств, берегозащитных и противоэрозионных сооружений;
ликвидация последствий паводковых, селевых, ливневых и других стихийных разрушений;
восстановление зеленных насаждений;
2) по дорожным одеждам:
усиление (утолщение), уширение дорожных одежд и устройство более совершенных типов дорожной одежды с регенерацией и использованием существующих дорожных одежд в качестве оснований, а также устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках улиц населенных пунктов и подъездах к ним протяженностью не более пяти километров, устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, автобусных остановках и остановочных карманах, площадках отдыха и стоянках автотранспорта, а также на переходно-скоростных полосах к ним;
по цементобетонным покрытиям:
устройство слоев усиления из асфальтобетонных смесей поверх старого цементобетонного покрытия без нарушения его сплошности;
устройство слоев усиления из асфальтобетонных смесей поверх старого цементобетонного покрытия без нарушения его сплошности, с предварительным дроблением старого цементобетонного покрытия и тщательным уплотнением полученного таким образом материала основания;
устройство слоя усиления из цементобетона, армобетона, фибробетона, модифицированного цементобетона;
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых улиц с добавлением новых материалов, улучшение проезжей части вяжущими материалами;
устройство новых и замена изношенных бордюров из искусственных и естественных материалов и укрепительных полос по краям усовершенствованных покрытий, в том числе по типу основной дорожной одежды;
устройство опытных участков с применением новых конструкций дорожных одежд, новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними;
3) по искусственным сооружениям:
постройка, перестройка полностью или частично, с уширением и усилением, мостов, в том числе пешеходных, путепроводов, с доведением их габаритов и несущей способности под расчетные нагрузки (ремонт моста с уширением габарита без добавления новых балок; с уширением габарита и добавлением новых балок увеличения и усиления ригеля; с уширением габарита, с добавлением новых балок увеличения опор с одной стороны или с двух сторон);
выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
замена металлических пролетных строений;
замена проезжей части моста;
постройка и перестройка водопропускной трубы;
замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
замена поврежденных колец труб;
наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
устройство и восстановление подпорных стен, защитных укрепительных и регуляционных сооружений;
испытание перестроенных и вновь построенных мостов;

4) пайдалану қызметiнiң ғимараттары, қосалқы құрылыстары мен өндiрiстiк базалары бойынша:
қолданыстағы ғимаратқа қосалқы-көмектесетiн және санитарлық-тұрмыстық үй-жайларды қоса салу, сыртқы қабырғалардың шегiнде ғимаратты iшкi жаңадан жоспарлау;
ғимараттың ақаулықтары мен зақымдалуын қырық процентқе дейiнгi қабырға мен жамылғы материалдарын ауыстырумен түзету, ағаш фундаменттердi тұрақтыға ауыстыру;
орталық жылуды, сумен жабдықтауды, газдарды, канализацияны электрмен жарықтандыруды жабдықтау және қолданып жүрген желiге газ құбыры мен байланыс желiсiн қосу;
есiк алдындағы құрылыстарды (үш машинаға дейiнгi гараждарды, құдық қоймаларын, қазылған ұра және басқалары), аулалық дуал мен үй жанындағы абаттандыруды ғимараттың құнынан жиырма бес проценттен аспайтын бағасымен жабдықтау;
жол-пайдалану қызметiнiң желiдегi жұмыскерлерiн орналастыру үшiн одан әрi осындай үйлердi пайдалану мақсатында жолды күрделi жөндеу жөнiндегi жұмыстарды жүзеге асыратын орындарда уақытшаның орнына тұрақты түрдегi тұрғын үйлердi, уақытша ғимараттар мен құрылыстарды көзделген сметалық соманың шегiнде елді мекендердің көшелерін жөндеу бойынша жұмыстар үшiн қажеттi уақытша ғимараттар мен қосалқы құрылыстар (битумды, тас үгiтушi, асфальт-бетонды, цемент-бетонды базалар) салу. Пайдалану қызметiнiң ғимараттар, қосалқы құрылыстар және өндiрiс базалары бойынша осы мақсаттарға арналған жыл сайынғы шығындар ағымдағы жылғы елді мекендердің көшелерді күрделi жөндеуге бөлiнген жалпы қаражаттың он проценттен аспауы керек;
жөндеу жұмыстарын жүргiзу үшiн топырақ қорын, жергiлiктi тас материалдарының кен орындарын және өндiрiстiк кәсiпорындарының шығарындыларын (әкетiлетiн күл, бокситтiк шламдар және басқалары) игеру, оларға кiру жолдарын, энергиямен қамтамасыз етудi, материалдарды қоймалау үшiн алаңдарды жабдықтау;
5) жолдың қозғалысын, байланысын және жарықтандыруды ұйымдастыру объектiлерi бойынша жолды жайластыру мен орналастыру;
елді мекендерінің көшелерін немесе олардың жекелеген учаскелерiн архитектуралық ресiмдеу және орналастыру;
аялдамалық, түсу алаңын жабдықтау;
демалу алаңын (күркемен, су көздерiн, қарау шұңқырларын немесе жолдағы және басқаша орналастырылған автомобильдi профилактикалық байқау үшiн эстакадамен), аялдама немесе автомобиль тұрағына арналған алаңды, аялдау қапталдарын оларға өту-жылдамдық жолағын жабдықтаумен (соның iшiнде әр түрлi деңгейлерде), сондай-ақ тұрғылықты пункттер шегiнде өтетiн қауiпсiздiк аралында, тротуарда, жол учаскелерiндегi өту жолдарында жабдықтау;
күрделi жөндеу өтiп жатқан учаскелерде тосқауыл шарбағын, бағыттайтын құрылғы мен жол белгiлерiн жаңадан жабдықтау немесе ауыстыру;
елді мекендерінің көшелерін бiр және әр түрлi деңгейдегi қолданып жүрген кесiп өту мен жанастыруды, сондай-ақ барлық жолдағы немесе оның учаскелерiндегi жекелеген өтпесiн, съез бен миражды, линиялық жол қызметi ғимараттарына және жолдың қызмет көрсету кешенiне кiреберiсте жаңадан жабдықтау және қайта жабдықтау;
қолданып жүрген жазғы трактор жолын, жөндеу кезеңiндегi уақытша айналма жол құрылысын жаңадан жабдықтау және қайта жабдықтау немесе табиғат апатынан қираған елді мекендер көшелерінің учаскелерiн қалпына келтiру;
желiлiк (телетайптық) жол құрылысының жекелеген елді мекендерінің көшелер учаскелерiнде, көпiрлерiнде және өткiзу паромдарында электрмен жарықтандыру немесе радиобайланыс пен технологиялық байланыстың басқа құралдарын жабдықтау;
жолдар жұмыстарын оның жекелеген элементтерiн, құрылыстарын және оның үстiнен өтетiн көлiк ағынын зерттеу үшiн қажеттi қар өлшейтiн және су өлшейтiн посттарының және басқа құрылымының қозғалысын есептеу жөнiндегi пункттердi құру және жабдықтау;
өткiзу қабiлетiн ұлғайту мақсатында жалпы пайдаланымдағы елді мекендердің көшелерінде жолақтарды кеңейтудi қоса өткiзу пунктiн жабдықтау және орналастыру;
қоршаған ортаны қорғау (қазандықта тозаң түту құрылғысын орнату, су көздерiн ластанудан қорғау және басқа жұмыстар) бойынша шараларды жүргiзу;
қажеттi коммуникациялық жүйелерге қосылу арқылы көлiк құралдарының қозғалысын бақылау және мониторингiлеу үшiн өлшеу құралдарын, жабдықтарды қондыру;
күзетудi қажет ететiн стратегиялық маңызды объектiлерде күзет және видео бақылау жүйесiн орнату.

4) по зданиям, подсобным сооружениям и производственным базам эксплуатационной службы:
внутренняя перепланировка зданий в пределах наружных стен, пристройка к существующим зданиям подсобно-вспомогательных и санитарно-бытовых помещений;
исправление дефектов и повреждений зданий, с заменой до сорока процентов материалов стен и перекрытий, замена деревянных фундаментов на постоянные;
устройство центрального отопления, водоснабжения, газификации, канализации, электроосвещения и присоединение к существующим сетям, газопроводам и линиям связи;
устройство надворных построек (сараев гаражей до трех машин, складов колодцев выгребных ям и так далее), оград дворового и приусадебного благоустройства, стоимостью не более двадцати пяти процентов стоимости зданий;
постройка временных зданий и подсобных сооружений (битумные, камнедробильные, асфальтобетонные, цементобетонные базы), необходимых для работ по ремонту улиц населенных пунктов в пределах сметных сумм, предусмотренных на временные здания и сооружения, жилых домов постоянного типа вместо временных в местах осуществления работ по капитальному ремонту улиц населенных пунктов, в целях использования таких домов в дальнейшем для размещения линейных работников дорожно-эксплуатационной службы. Ежегодные затраты на эти цели по зданиям, подсобным сооружениям и производственным базам эксплуатационной службы не должны превышать десяти процентов от общих средств, выделяемых на капитальный ремонт улиц населенных пунктов на текущий год;
освоение резервов грунта, месторождений местных каменных материалов и отходов промышленных предприятий (золы уноса, бокситовый шлак и так далее) для производства ремонтных работ, устройство к ним подъездных дорог, энергообеспечения, площадок для складирования материалов;
5) по обстановке и обустройству улиц населенных пунктов, объектам организации движения, связи и освещению улиц населенных пунктов:
архитектурное оформление и обустройство улиц населенных пунктов или их отдельных участков;
устройство остановочных, посадочных площадок;
устройство новых или замена барьерных ограждений, направляющих устройств и дорожных знаков на участках, где проводится капитальный ремонт;
устройство электроосвещения на отдельных участках улиц населенных пунктов, мостах, сооружений дорожной линейной (телетайпной) или радиосвязи и других средств технологической связи;
устройство и оборудование пунктов по учету движения, снегомерных и водомерных постов и других устройств, необходимых для изучения работы улиц, ее отдельных элементов, сооружений и проходящих по ней транспортных потоков;
устройство и обустройство пунктов пропуска на улицах населенных пунктов, включая уширение полос в целях увеличения пропускной способности;
проведение мероприятий по охране окружающей среды (установка пылеулавливающих устройств на котельных, защита водоисточников от загрязнений и другие работы);
устройство измерительных приборов, оборудований для контроля и мониторинга движения транспортных средств, с подключением к необходимым коммуникационным сетям;
устройство охранной системы и видеонаблюдения на стратегически важных объектах, требующей охраны.