"Алматы қаласы Тілдерді дамыту, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің кейбір мәселелері туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 01 сәуірдегі № 2/116 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2016 жылғы 25 сәуірде № 1280 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 2/260 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 10.06.2016 № 2/260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2015 жылғы 28 қазандағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мәдениет және тарихи-мәдени мұра мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" заңдарына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің атауы "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі болып өзгертілсін;
заңды тұлғаның орыс тіліндегі атауы өзгермейді.
2. Қоса беріліп отырған "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) туралы Ереже бекітілсін.
3. Басқарма заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) Алматы қаласы әділет органдарында Басқарманың қайта тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді жүргізсін, одан кейін ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін интернет-ресурста және Алматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында жарияласын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары А. Қырықбаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Б. Байбек
Алматы қаласы әкімдігінің
2016 жылғы 1 сәуірдегі
№ 2/116 қаулысымен бекітілді
"Алматы қаласы Тілдерді дамыту,
архивтер және құжаттама басқармасы"
коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы
Ереже 1. Жалпы ережелер
1. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Алматы қаласының аумағында тілдерді дамыту, ономастика, архив ісі және құжаттама салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

О некоторых вопросах коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы"
Постановление акимата города Алматы от 01 апреля 2016 года № 2/116. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 25 апреля 2016 года № 1280. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 10 июня 2016 года № 2/260
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 10.06.2016 № 2/260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 28 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам культуры и историко-культурного наследия" акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Переименовать "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі" на "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі";
наименование юридического лица на русском языке не меняется.
2. Утвердить прилагаемое Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" (далее - Управление).
3. Управлению в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить перерегистрацию Управления в органах юстиции города Алматы;
2) произвести государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан и на официальном интернет-ресурсе акимата города Алматы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы А. Кырыкбаева.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Б. Байбек
Утверждено
постановлением акимата
города Алматы
от 1 апреля 2016 года № 2/116
Положение
о коммунальном государственном учреждении
"Управление по развитию языков,
архивов и документации города Алматы"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области развития языков, ономастики, архивного дела и документации на территории города Алматы.

2. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне және өзге де нормативтік құқықтық актілерге, Алматы қаласы әкімдігінің қаулыларына, Алматы қаласы әкімінің шешімдері мен өкімдеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі коммуналдық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, жеке балансы, мемлекеттік тілдегі өзінің атауы бар мөрі және мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес оған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіпте "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделген шешімдер қабылдайды.
7. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: 050001, Алматы қаласы, Бостандық ауданы, Республика алаңы, 4.
9. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы".
10. Осы Ереже "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.

2. Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, постановлениями акимата города Алматы, решениями и распоряжениями акима города Алматы, а также настоящим Положением.
3. Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" является юридическим лицом в организационно-правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет самостоятельный баланс, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождения коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы": 050001, город Алматы, Бостандыкский район, площадь Республики, 4.
9. Полное наименование коммунального государственного учреждения:
на государственном языке: "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесі;
на русском языке: Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы".
10. Настоящее Положение является учредительным документом коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы".

11. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру республикалық және Алматы қаласының жергілікті бюджеті қаражатының есебінен жүзеге асырылады.
12. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама
басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы,
негізгі міндеттері, функциялары мен құқықтары
13. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 желтоқсандағы "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 29 маусымдағы № 110 "Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлығына сәйкес "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы анықталды – мемлекеттік тілдің басымдық жағдайымен және Алматы қаласында тұратын этностардың тілдерін дамыта отырып, мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыру; архив қоры құжаттарын сақтауды, жинақтауды, есепке алуды және пайдалануды қамтамасыз ету, әлеуметтік маңызды мемлекеттік қызметтерді көрсету үдерістерінің сапасы мен тиімділігін арттыру.
14. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің міндеттері Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңының 25-1, 25-2 баптарымен, Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 желтоқсандағы "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" Заңының 18 бабымен, Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 29 маусымдағы № 110 "Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлығымен анықталды:
1) Алматы қаласында тілдерді дамыту, ономастика, архивтер ісі және құжаттама саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;

11. Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджета города Алматы.
12. Коммунальному государственному учреждению "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы".
Если коммунальному государственному учреждению "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности
коммунального государственного учреждения "Управление по развитию
языков, архивов и документации города Алматы"
13.В соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О национальном архивном фонде и архивах", Указом Президента Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 110 "О Государственной программе развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 годы" определена миссия коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" - реализация государственной языковой политики, с приоритетным положением государственного языка и развитием языков этносов, проживающих в городе Алматы, обеспечение хранения, комплектования, учета и использования документов архивного фонда, повышение качества и эффективности процессов предоставления социально значимых государственных услуг.
14. Задачи коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" определены статьями 25-1, 25-2 Закона Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", статьей 18 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О национальном архивном фонде и архивах", Указом Президента Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 110 "О Государственной программе развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 годы":
1) реализация единой государственной политики в области развития языков, ономастики, архивного дела и документации в городе Алматы;

2) Алматы қаласында тілдерді дамыту, ономастика, архивтер ісі және құжаттама саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамаларының сақталуын бақылау;
3) қазақ тілінің мемлекеттік басқарудың және іс жүргізудің негізгі тілі ретіндегі әлеуметтік-коммуникативтік қызметін кеңейту және нығайту;
4) Алматы қаласында басқа тілдердің сақталуы мен дамуына жағдай жасау;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын қалыптастыруды, сақтауды және пайдалануды қамтамасыз ету;
6) басқа органдармен бірге архив ісі мен іс жүргізудің мемлекеттік жүйесін дамыту және жетілдіру.
15. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функциялары Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 75, 509 баптарымен, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 138 бабының 43, 108 тармақтарымен, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шiлдедегі "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңының 25-1, 25-2 баптарымен, Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 желтоқсандағы "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" Заңының 15-1, 18-баптарымен, Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы "Әкімшілік рәсімдер туралы" Заңының 9-2 бабымен, Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Жарлығымен, Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 29 маусымдағы № 110 "Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлығымен анықталды:
1) Алматы қаласында тілдерді дамыту, ономастика, архив ісі және құжаттама саласындағы мемлекеттік саясатты жүргізу жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру;
2) Алматы қаласы әкімдігінің жанындағы ономастикалық комиссияның қызметін қамтамасыз ету, Алматы қаласындағы ономастикалық жұмыстарды үйлестіру;
3) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жанындағы архивтер және құжаттама саласындағы сараптамалық-тексеру комиссиясының қызметін қамтамасыз ету;
4) мемлекеттік тіл саясатының өзекті мәселелеріне арналған қалалық байқаулар мен әдеби оқулар, Қазақстан халқы тілдерінің фестивалін, конференциялар, дөңгелек үстелдер, семинарлар өткізу;
5) мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыру жөніндегі қоғамдық және үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
6) Алматы қаласында мемлекеттік және басқа тілдерді үйрену үшін жағдай туғызу;

2) контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области развития языков, ономастики и архивного дела в городе Алматы;
3) расширение и укрепление социально-коммуникативных функций казахского языка в качестве основного языка государственного управления и делопроизводства;
4) создание условий для сохранения и развития других языков в городе Алматы;
5) обеспечение формирования, сохранности и использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан;
6) развитие и совершенствование архивного дела и государственной системы делопроизводства совместно с другими органами.
15. Функции коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" определены пунктами 43, 108 статьи 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, статьями 75, 509 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", статьями 25-1, 25-2 Закона Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", статьями 15-1, 18 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О национальном архивном фонде и архивах", статьей 9-2 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы", Указом Президента Республики Казахстан от 29 июня 2011 года №110 "О Государственной программе развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011- 2020 годы":
1) разработка и реализация мер по осуществлению государственной политики в области развития языков, ономастики, архивного дела и документации в городе Алматы;
2) обеспечение деятельности ономастической комиссии при акимате города Алматы, координация ономастической работы в городе Алматы;
3) обеспечение деятельности экспертно-проверочной комиссии в области архивов и документации при коммунальном государственном учреждений "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы";
4) проведение городских конкурсов и литературных чтений, фестиваля языков народа Казахстана, конференций, круглых столов, семинаров посвященных актуальным проблемам государственной языковой политики;
5) взаимодействие с общественными и неправительственными организациями по осуществлению государственной языковой политики;
6) создание условий для изучения государственного и других языков в городе Алматы;

7) мемлекеттік және басқа тілдерді оқытуға арналған танымдық, интерактивті, электронды бағдарламалар, оқулықтар, оқу-әдістемелік, көрнекі құралдар әзірлеу және шығару;
8) мемлекеттік тілде іс жүргізу жөніндегі жұмыстарды қамтамасыз ету үшін қажетті материалдар әзірлеу және шығару;
9) Алматы қаласында орнатылатын сыртқы жарнамалар мен көрнекі ақпараттарды ресімдеуде Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының талаптарын қамтамасыз ету;
10) Алматы қаласындағы тілдік ахуал мәселелері жөнінде әлеуметтік зерттеулер, мониторингтер жүргізу;
11) Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттары жөніндегі ақпараттық желілер мен мәліметтер базасын құру және жетілдіру жұмыстарын жүргізу;
12) Алматы қаласының аумағындағы архив ісі және іс жүргізу жағдайына талдау жасау, оның үрдістері мен заңдылықтарын зерделеу және даму тұжырымдамасы мен стратегиясын белгілеу;
13) Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қоры құжаттарының мемлекеттік есебін жүргізудің бірыңғай тәртібін енгізу;
14) Алматы қаласының ведомстволық архивтерінің жұмысына және мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардағы іс жүргізу жағдайына ұйымдастыру-әдістемелік басшылық ету және бақылау жасау;
15) шет елдердің архивтері мен ғылыми мекемелеріндегі Алматы қаласы үшін тарихи және мәдени құндылығы бар құжаттарды іздестіру, анықтау және олардың көшірмелерін алу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестіру;
16) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ақпараттық-талдау, анықтамалық құжаттар мен материалдар әзірлеу және шығару;
17) гендерлік аспектілерді қарастыру;
18) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлері қызметінің тиімділігін бағалау;
19) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен коммуналдық мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқару органының қызметін жүзеге асыру;
20) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерін қарау, келісу және бекіту;
21) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асыру;
22) коммуналдық заңды тұлғаларды мемлекеттік мүлік бойынша уәкілетті органның келісімімен қайта ұйымдастыруды және таратуды жүзеге асыру;
23) өзіне оралымды басқаруға берілген коммуналдық меншікке иелік ету және пайдалану құқығын жүзеге асыру (билік етусіз);

7) разработка и выпуск познавательных, интерактивных, электронных программ, учебников, учебно-методических, наглядных пособий для обучения государственному и другим языкам;
8) разработка и выпуск необходимых материалов для обеспечения работ по ведению делопроизводства на государственном языке;
9) обеспечение требований законодательства Республики Казахстан о языках при оформлении наружной рекламы и визуальной информации, размещаемых в городе Алматы;
10) проведение социологических исследований, мониторингов по проблемам языковой ситуации в городе Алматы;
11) проведение работы по созданию и совершенствованию информационной сети и базы данных по документам Национального архивного фонда Республики Казахстан;
12) проведение анализа состояния архивного дела и делопроизводства на территории города Алматы, изучение тенденций и закономерностей, определение концепции и стратегии их развития;
13) внедрение единого порядка государственного учета документов Национального архивного фонда Республики Казахстан;
14) организационно-методическое руководство и контроль за работой ведомственных архивов города Алматы и состоянием делопроизводства в государственных органах и иных организациях;
15) организация и координирование работ по поиску, выявлению и приобретению копий документов, имеющих историческую и культурную ценность для города Алматы, из архивов и научных учреждений зарубежных стран;
16) разработка и выпуск информационно-аналитических, справочных документов и материалов по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы";
17) рассмотрение гендерных аспектов;
18) оценка эффективности деятельности сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы";
19) осуществления функции органа государственного управления в отношении коммунальных государственных предприятий и коммунальных государственных учреждений;
20) рассмотрение, согласование и утверждение планов развития коммунальных государственных предприятий, коммунальных государственных учреждений и отчетов по их исполнению;
21) осуществление контроля и анализа выполнения планов развития коммунальных государственных предприятий;
22) осуществление реорганизации и ликвидации коммунальных юридических лиц по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу;
23) осуществление права владения и пользования коммунальным имуществом (без распоряжения), которое передано ему в оперативное управление;

24) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Алматы қаласының әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүктеген өзге де міндеттерді жүзеге асыру;
25) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті архивтік құжаттарды электрондық нысанға тұрақты негізде аударуды қамтамасыз ету.
16. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі негізгі міндеттерін орындау және өзінің функцияларын жүзеге асыру мақсатында заңмен белгіленген тәртіпте төмендегідей құқықтарға ие:
1) Алматы қаласының барлық мемлекеттік органдарынан қажетті ақпарат сұрау және алу;
2) Алматы қаласының мемлекеттік органдарының және басқа ұйымдарының өкілдерін мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыру, архивтер және іс жүргізу жағдайы мәселелері бойынша тыңдау;
3) Алматы қаласының мемлекеттік органдарының және басқа ұйымдарының Қазақстан Республикасының тіл және архив ісі туралы заңнамаларын сақтауына бақылауды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының тiл туралы заңдарында белгiленген талаптардың бұзылуын жою туралы ұсынымдар беру, тиiстi органдарға Қазақстан Республикасының тiл туралы заңдарының бұзылуына кiнәлi лауазымды адамдарға тәртiптiк жазалау шараларын қолдану туралы ұсыныстар енгiзу;
5) Алматы қаласы кәсіпкерлік субъектілері қызметінің саласында Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қоры және архивтер туралы заңнамасының сақталуын бақылау;
6) Алматы қаласы кәсіпкерлік субъектілері қызметінің саласында деректемелер мен көрнекi ақпаратты орналастыру бөлiгiнде Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасының сақталуын бақылау.
17. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің, мекемені құру мақсатына сай келмейтін қызметпен айналысуына құқығы жоқ.
3. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама
басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
қызметін ұйымдастыру
18."Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басқарма басшысы жүзеге асырады.
19. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің басшысын Алматы қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

24) осуществление иных задач, возложенных на коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" акимом города Алматы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
25) обеспечение перевода архивных документов, необходимых для оказания государственных услуг, в электронную форму на постоянной основе.
16. В целях реализации основных задач и осуществления своих функций коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" имеет право в установленном законодательством порядке:
1) запрашивать и получать необходимую информацию от всех государственных органов города Алматы;
2) заслушивать представителей государственных органов и иных организаций города Алматы по вопросам реализации государственной языковой политики, архивов и состояния делопроизводства;
3) осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках и архивного дела государственными органами и иными организациями города Алматы;
4) давать рекомендации об устранении нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан о языках, вносит предложения в соответствующие органы о применении мер дисциплинарного взыскания к должностным лицам, виновным в нарушении законодательства Республики Казахстан о языках;
5) осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах в сфере деятельности субъектов предпринимательства города Алматы;
6) осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках в части размещения реквизитов и визуальной информации в сфере деятельности субъектов предпринимательства города Алматы.
17. Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" не вправе заниматься деятельностью, не отвечающей цели создания государственного учреждения.
3. Организация деятельности коммунального государственного
учреждения "Управление по развитию языков,
архивов и документации города Алматы"
18. Руководство коммунальным государственным учреждением "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" осуществляется руководителем управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" задач и осуществление им своих функций.
19. Руководитель коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" назначается на должность и освобождается от должности акимом города Алматы.

20. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
21. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының өкілеттіктері:
1) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіндегі сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдағаны үшін жеке жауапты болады;
3) шарттар жасасады;
4) сенімхаттар береді;
5) банк шоттарын ашады;
6) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бөлімдері туралы ережелерді бекітеді;
7) мемлекеттік органдарда және басқа да ұйымдарда "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүддесін білдіреді;
8) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің барлық қызметкерлері үшін қолданыстағы заңнамаға сәйкес міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
9) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
10) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің басшы қызметкерлерінің және өзінің орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктер аясын айқындайды;
11) "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне, Қазақстан Республикасының тәртіптік заңнамасына сәйкес көтермелеу шараларын қолданады және оларға тәртіптік жаза тағайындайды;
12) заңнамаға сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Басшы өз орынбасарының өкілеттігін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама
басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі

20. Руководитель коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия руководителя коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы":
1) без доверенности действует от имени коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы";
2) принимает меры, направленные на противодействие коррупционным правонарушениям в коммунальном государственном учреждении "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;
5) открывает банковские счета;
6) утверждает положения об отделах коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы";
7) представляет коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" в государственных органах и иных организациях;
8) издает приказы и дает указания в соответствии с действующим законодательством, обязательные для всех работников коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы";
9) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы";
10) определяет обязанности и круг полномочий своих заместителя и руководящих сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы";
11) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы", в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
Исполнение полномочий руководителя коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
22. Руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество коммунального государственного учреждения
"Управление по развитию языков,
архивов и документации города Алматы"

23. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда оралымды басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі егер заңнамамен өзгеше белгіленбесе, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама
басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін
қайта ұйымдастыру және тарату
26. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама
басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
27. "Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қарамағында:
1) Алматы қаласы Тілдерді дамыту, архивтер және құжаттама басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тіл" оқу-әдістемелік орталығы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
2) "Алматы қаласының Орталық мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бар.

23. Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за коммунальным государственным учреждением "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы", относится к коммунальной собственности.
25. Коммунальное государственное учреждение "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение коммунального
государственного учреждения "Управление по развитию языков,
архивов и документации города Алматы"
26. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Перечень организаций, находящихся в ведении
коммунального государственного учреждения "Управления
по развитию языков, архивов и документации города Алматы"
27. В ведении Коммунального государственного учреждения "Управление по развитию языков, архивов и документации города Алматы" находится:
1) Коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Учебно-методический центр "Тіл" Управления по развитию языков, архивов и документации города Алматы;
2) Коммунальное государственное учреждение "Центральный государственный архив города Алматы".