Азаматтық қызметші болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт салаларындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2016 жылғы 24 наурыздағы № 85 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 26 сәуірде N 3725 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 375 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 27.12.2018 № 375 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 18-бабы 2) тармақшасына, 139-бабы 9-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Азаматтық қызметші болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт салаларындағы мамандар лауазымдарының тізбесі қосымшаға сәйкес айқындалсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, бірақ 2016 жылғы 1 ақпаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Солтүстік Қазақстан
облысының әкімі
Е. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Солтүстік Қазақстан
облыстық мәслихат
хатшысы
2016 жылғы 24 наурыз
Қ.Едіресов
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2016 жылғы 24 наурыздағы № 85 қаулысына қосымша
Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт салаларындағы мамандар лауазымдарының тізбесі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 06.06.2018 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Білім беру мамандарының лауазымдары:
1) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысы;
2) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының орынбасары;
3) психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес басшысы;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының оқытушысы;
5) негізгі орта, жалпы орта бiлiм берудiң, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім ұйымдарының барлық мамандықтағы мұғалімдері - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;

Об определении Перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 24 марта 2016 года № 85. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 26 апреля 2016 года № 3725. Утратило силу постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2018 года № 375
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 27.12.2018 № 375 (вводится в действие с 01.01.2019).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 18, пунктом 9 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить Перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности, согласно приложению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но распространяется на правоотношения, возникшие с 1 февраля 2016 года.
Аким
Северо-Казахстанской области
Е. Султанов
"СОГЛАСОВАНО"
Секретарь
Северо-Казахстанского
областного маслихата
24 марта 2016 года
К.Едресов
Приложение к постановлению акимата Северо-Казахстанской области от 24 марта 2016 года № 85
Перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности
Сноска. Приложение в редакции постановления акимата Северо-Казахстанской области от 06.06.2018 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Должности специалистов образования:
1) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия;
2) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия;
3) руководитель психолого-медико-педагогической консультации;
4) преподаватель организации технического и профессионального, послесреднего образования;
5) учителя всех специальностей основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;

6) дефектолог-мұғалім (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
7) логопед-мұғалім - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
8) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының өндірістік оқыту шебері - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
9) педагог-психолог - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
10) қосымша білім беретін педагог - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
11) бастапқы әскери даярлық ұйымдастырушысы-оқытушы - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
12) ұйымдастырушы-педагог - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
13) оқытушы-жаттықтырушы - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі санаты жоқ мамандар;
14) әлеуметтік педагог - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
15) тәрбиеші - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
16) дене тәрбиесі нұсқаушысы (негізгі қызметтердің) - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
17) әдіскер (негізгі қызметтердің) - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
18) жетекші - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
19) барлық мамандықтағы дәрігерлер - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
20) мейірбике/мейіргер - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
21) зертханашы - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
22) музыкалық жетекші (негізгі қызметтердің) - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
23) кітапхана меңгерушісі;
24) шеберхана меңгерушісі;
25) әдіскер - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;
26) библиограф - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;
27) кітапханашы - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;

6) учитель-дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
7) учитель-логопед - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
8) мастер производственного обучения организаций технического и профессионального, послесреднего образования - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
9) педагог-психолог - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
10) педагог дополнительного образования - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
11) преподаватель-организатор начальной военной подготовки - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
12) педагог-организатор - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
13) тренер-преподаватель - специалисты высшего, среднего уровня квалификации без категории;
14) социальный педагог - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
15) воспитатель - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
16) инструктор по физкультуре (основных служб) - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
17) методист (основных служб) - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
18) вожатый - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
19) врачи всех специальностей - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
20) медицинская (ий) сестра (брат) - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
21) лаборант - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
22) музыкальный руководитель (основных служб) - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
23) заведующий библиотекой;
24) заведующий мастерской;
25) методист - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
26) библиограф - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
27) библиотекарь - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;

28) аккомпаниатор - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;
29) концертмейстер - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;
30) мәдени ұйымдастырушы – біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;
31) хормейстр - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;
32) көркемдік жетекші - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі мамандар;
33) барлық аталымдағы суретшілер - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар.
2. Денсаулық сақтау мамандарының лауазымдары:
1) аудандық аурухананың, аудандық емхананың, аудандық диспансердің басшысы;
2) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының орынбасары;
3) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның клиникалық (жедел медициналық көмек бөлімшелерінің, күндізгі стационардың, емхананың, сәулелі диагностика бөлімшесінің, функционалдық диагностика, физиотерапия және емдік дене шынықтыру, стоматологиялық кабинеттің немесе бөлімшесінің) және параклиникалық (зертхана) бөлімшелерінің меңгерушілері;
4) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының мейірбике ісі жөніндегі орынбасары;
5) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын бөлімшесінің, қызметтің, бөлімнің (медициналық статистика, ұйымдастырушылық-әдістемелік және статистикалық, ақпараттық-талдау) басшылары;
6) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын дәріханасының (дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету бөлімінің) меңгерушісі;
7) барлық мамандықтағы дәрігерлер - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
8) мейірбике/мейіргер, провизор (фармацевт) - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
9) денсаулық сақтау сарапшы-маманы, зертхана маманы, қоғамдық денсаулық сақтау маманы (эпидемиолог, статистик, әдіскер), инженер-медициналық физик, сәулелік жабдыққа қызмет көрсету жөніндегі инженер, инженер радиохимик - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі санаты жоқ мамандар;
10) фельдшер, акушер, зертханашы (медициналық), мейірбике/мейіргер, тiс дәрігері (дантист), тic технигі (тіс протездеу бөлімшесінің, кабинетінің зертханашысы), стоматолог-дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті), рентген зертханашысы, фармацевт, стоматологиялық гигиенист, оптик және оптикометрист, емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы, диеталық мейірбике - біліктілігі орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;

28) аккомпаниатор - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
29) концертмейстер - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
30) культорганизатор - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
31) хормейстер - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
32) художественный руководитель - специалисты высшего уровня квалификации;
33) художники всех наименований - специалисты высшего и среднего уровня квалификации.
2. Должности специалистов здравоохранения:
1) руководитель районной больницы, районной поликлиники, районного диспансера;
2) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
3) заведующие клиническими (отделениями скорой медицинской помощи, дневным стационаром, поликлиникой, отделением лучевой диагностики, функциональной диагностики, физиотерапии и лечебной физической культуры, стоматологического кабинета или отделения) и параклиническими (лабораторией) подразделениями государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
4) заместитель руководителя по сестринскому делу государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
5) руководители отделения, службы, отдела (медицинской статистики, организационно-методического и статистического, информационно-аналитического) государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
6) заведующий аптекой (отделом лекарственного обеспечения) государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
7) врачи всех специальностей - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
8) медицинская (ий) сестра (брат), провизор (фармацевт) - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
9) специалист-эксперт в здравоохранении, специалист лаборатории, специалист общественного здравоохранения (эпидемиолог, статистик, методист), инженер-медицинский физик, инженер по обслуживанию лучевого оборудования, инженер-радиохимик - специалисты высшего уровня квалификации без категории;
10) фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), медицинская (ий) сестра (брат), зубной врач (дантист), зубной техник (лаборант зубопротезного отделения, кабинета), помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога), рентгенолаборант, фармацевт, гигиенист стоматологический, оптик и оптикометрист, инструктор по лечебной физической культуре, диетическая сестра - специалисты среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;

11) медициналық тіркеуші, дозиметрист-техник, дезинфектор-нұсқаушы - біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ мамандар;
12) барлық мамандықтағы мұғалімдер - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
13) тәрбиеші, логопед, психолог маман, дефектолог - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты мамандар;
14) тәрбиеші, емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы - біліктілігі орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
15) әлеуметтік қызметкер - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
16) кітапханашы, биохимик - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;
17) мейірбикенің/мейіргердің көмекшісі – техникалық орындаушылар.
3. Әлеуметтік қамсыздандыру мамандарының лауазымдары:
1) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысы;
2) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының орынбасары;
3) барлық мамандықтағы дәрігерлер - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
4) мейірбике/мейіргер - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
5) фармацевт – біліктілігі орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
6) зертханашы - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
7) барлық мамандықтағы мұғалімдер - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
8) тәрбиеші - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
9) психолог - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
10) емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы - біліктілігі орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
11) еңбек терапиясы жөніндегі нұсқаушы - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
12) әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
13) мәдени ұйымдастырушы (бұқаралық жұмыс жөніндегі ұйымдастырушы) - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
14) музыкалық жетекші - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;

11) медицинский регистратор, техник-дозиметрист, инструктор-дезинфектор - специалисты среднего уровня квалификации без категории;
12) учителя всех специальностей - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
13) воспитатель, логопед, специалист психолог, дефектолог - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий;
14) воспитатель, инструктор по лечебной физкультуре - специалисты среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
15) социальный работник - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
16) библиотекарь, биохимик - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
17) помощник медицинской (ого) сестры (брата) - технические исполнители.
3. Должности специалистов социального обеспечения:
1) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия;
2) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия;
3) врачи всех специальностей - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
4) медицинская (ий) сестра (брат) - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
5) фармацевт - специалисты среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
6) лаборант - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
7) учителя всех специальностей - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
8) воспитатель - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
9) психолог - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
10) специалист по лечебной физической культуре - специалисты среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
11) инструктор по трудотерапии - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
12) специалист по социальной работе - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
13) культорганизатор (организатор по массовой работе) - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
14) музыкальный руководитель - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;

15) кітапханашы - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;
16) дәріхана меңгерушісі.
4. Мәдениет мамандарының лауазымдары:
1) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысы;
2) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының орынбасары;
3) бас қор сақтаушы;
4) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын секторының, бөлімінің басшысы;
5) мемлекеттік мекемеге және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынға әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсетумен айналысатын құрылымдық бөлімшенің: шаруашылықтың басшысы;
6) жетекші ғылыми қызметкер, аға ғылыми қызметкер, ғылыми қызметкер, кіші ғылыми қызметкер;
7) қор сақтаушы - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
8) барлық аталымдағы суретшілер (негізгі қызметтер) - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
9) экскурсия жүргізуші - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
10) барлық аталымдағы әдіскер (негізгі қызметтер) - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
11) музей қорын есепке алу жөніндегі архивист - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
12) архивист - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
13) архивист - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;
14) әдіскер – біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар.
5. Спорт мамандарының лауазымдары:
1) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысы;
2) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының орынбасары;
3) аға жаттықтырушы;
4) аға жаттықтырушы-оқытушы;
5) барлық мамандықтағы дәрігерлер - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
6) мейірбике/мейіргер (мамандандырылған) - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
7) әдіскер - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
8) спортшы-нұсқаушы – біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі санаты жоқ мамандар;
9) нұсқаушы (спортшы-нұсқаушыны қоспағанда) - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар;
10) жаттықтырушы - біліктілігі жоғарғы, орта деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;

15) библиотекарь - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
16) заведующий аптекой.
4. Должности специалистов культуры:
1) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия;
2) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия;
3) главный хранитель фондов;
4) руководитель сектора, отдела государственного учреждения и государственного казенного предприятия;
5) руководитель структурного подразделения, занятого административно-хозяйственным обслуживанием государственного учреждения и государственного казенного предприятия: хозяйства;
6) ведущий научный сотрудник, старший научный сотрудник, научный сотрудник, младший научный сотрудник;
7) хранитель фондов - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
8) художники всех наименований (основных служб) - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
9) экскурсовод - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
10) методист всех наименований (основных служб) - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
11) архивист по учету фондов музеев - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
12) архивист - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
13) архивист - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
14) методист - специалисты высшего и среднего уровня квалификации.
5. Должности специалистов спорта:
1) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия;
2) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия;
3) старший тренер;
4) старший тренер – преподаватель;
5) врачи всех специальностей - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
6) медицинская (ий) сестра (брат) (специализированная (ый)) - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
7) методист - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
8) инструктор-спортсмен - специалисты высшего, среднего уровня квалификации без категории;
9) инструктор (за исключением инструктора-спортсмена) - специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
10) тренер - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;

11) психолог - біліктілігі жоғарғы деңгейдегі жоғарғы, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
12) психолог – біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ мамандар;
13) ат спорты түрлерінен ветеринариялық дәрігер - біліктілігі жоғарғы және орта деңгейдегі мамандар.

11) психолог - специалисты высшего уровня квалификации первой, второй категорий и без категории;
12) психолог - специалисты среднего уровня квалификации без категории;
13) ветеринарный врач в конных видах спорта - специалисты высшего и среднего уровня квалификации.