"Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 32 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қаңтардағы № 32 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 6 наурызда № 14873 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 32 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13182 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 6 сәуірде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ағылшын тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

О внесении изменения и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 32 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2017 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2017 года № 14873. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 32 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13182, опубликованный в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" от 6 апреля 2016 года) следующие изменение и дополнения:
пункт 1 указанного приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык" в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык" в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык" в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык" в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Английский язык" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу;

6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердің бастауыш сынып пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Бейнелеу өнері" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Музыка" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл педагог кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде облыстық, Алматы, Астана қалаларының білім басқармалары, аудандық (қалалық) білім бөлімдері мен әдістемелік кабинет мамандарының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша тілдік пәндер бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Изобразительное искусство" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Музыка" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров естественно – математического цикла по предмету "Проектная деятельность" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Информационно – коммуникационные технологии" и "Информатика" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) образовательную программу курсов повышения квалификации специалистов областных, городов Алматы, Астаны, управлений, районных (городских) отделов образования и методических кабинетов в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Информационно – коммуникационные технологии" и "Информатика" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров языковых предметов по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 15 к настоящему приказу;

16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша бастауыш сынып пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл педагог кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшылары орынбасарларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес "Тиімді оқыту" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес "Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім көшбасшылығы" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес "Дене шынықтыру" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес "Робот техникасы" элективті курсы бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

16) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров естественно-математического цикла по предмету "Проектная деятельность" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных организаций в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) образовательную программу курсов повышения квалификации заместителей руководителей общеобразовательных организаций в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) образовательную программу курсов повышения квалификации заместителей руководителей школ по воспитательной работе в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу курсов повышения квалификации специалистов по организации мониторинга в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное обучение" согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в школе" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в педагогическом сообществе" согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Физическая культура" согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по элективному курсу "Робототехника" согласно приложению 27 к настоящему приказу;

28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес Жалпы білім беретін мектептер басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес "Практикадағы рефлексия" жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес "Ағылшын тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес "Робот техникасы негіздері" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес "Робот техникасын іске асыру жағдайында IT-технологиялар бойынша теориялық және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру ерекшеліктері" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес "Биоақпараттану және синергетика" технологиясы: сабақтың сапасын басқару" жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес "Информатика", "Физика", "Химия" және "Биология" пәндерінен ағылшын тілінде сабақ беретін жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес Жаратылыстану – математика бағыты бойынша "Химия", "Биология", "Физика", "Информатика" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының жалпы білім беру бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде "Тілдік құзыреттілік" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ағылшын тілі оқытушыларының тілдік және кәсіби біліктілігін арттыру" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес қазақ тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

28) образовательную программу курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных школ согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ "Рефлексия в практике" согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Английский язык" согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) oбразовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) oбразовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организаций теоретических и внеклассных работ по IT-технологии в условиях реализации робототехники" согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ "Технология: "Биоинформатика и синергетика" – управление качеством на уроке" согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ по предметам "Информатика", "Физика", "Химия" и "Биология" на английском языке согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам естественно-математического направления "Химия", "Биология", "Физика", "Информатика" согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Языковая компетенция" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Повышение языковой и профессиональной компетенции преподавателей английского языка" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 40 к настоящему приказу;

41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес орыс тілді мектептердегі "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес қазақ тілді мектептердегі "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес "Математика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес "Информатика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес "Физика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес "Биология" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес "География" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес "Қазіргі әлемдегі Қазақстан" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес "Графика және жобалау" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша өңірлік және мектеп үйлестірушілерінің біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес "Билингвалды пән мұғалімі" біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларына арналған "Үш тілде оқыту жағдайында жалпы орта білім беретін мектепті басқару жүйесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

41) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Русский язык" и "Русская литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык и литература" в школах с казахским языком обучения согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Математика" согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) oбразовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Информатика" согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Физика" согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) oбразовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Химия" и "Естествознание" согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Биология" и "Естествознание" согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "География" и "Естествознание" согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "История Казахстана" и "Основы права" согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Всемирная история" и "Основы права" согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахстан в современном мире" согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Графика и проектирование" согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) образовательную программу курсов повышения квалификации региональных и школьных координаторов по внедрению системы критериального оценивания согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) образовательную программу курсов повышения квалификации "Билингвальный учитель – предметник" согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Система управления общеобразовательной школой в условиях обучения на трех языках" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 55 к настоящему приказу;

56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш мектепте оқытудың инновациялық процесін басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектептің инновациялық дамуын басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш сыныптарда білім беру процесін ұйымдастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарының кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес ұйғыр, тәжік, өзбек тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Content and Language Integrated Learning - CLIL" тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесін игеру бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Пәнді ағылшын тілінде оқытудың инновациялық әдістерін меңгеру бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Үш тілде оқыту жағдайында мұғалімдердің пәндік және тілдік-қатысымдық құзыреттіліктерін қалыптастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

56) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным процессом обучения в начальной школе в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным развитием школы в условиях обновления содержания образования" для директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в начальных классах в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности заместителя директора по профильному обучению в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по профильному обучению организации среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика интегрированного обучения языку и предмету" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с уйгурским, таджикским, узбекским языками обучения согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning - CLIL" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей по освоению инновационных методик преподавания предмета на английском языке" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование предметной и коммуникативно-языковой компетентности учителей в условиях обучения на трех языках" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 63 к настоящему приказу;

64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің химия мұғалімдеріне арналған "Мектепте үштілді білім беруге көшу жағдайында химияны оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған "Үш тілде білім беру жағдайында информатика пәнін оқытуда STEM технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында информатика сабақтарында робот техникасы құралдарын қолдану" курсының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру білім беру бағдарламасы;
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында физиканы оқытуда Smart технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы бекітілсін.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30-қосымшаларға сәйкес 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А. Жонтаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмелерін ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.

64) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика изучения химии в условиях обучения на трех языках в школе" для учителей химии школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование STEM – технологии в преподавании информатики в условиях обучения на трех языках" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 65 к настоящему приказу;
66) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование средств робототехники на уроках информатики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование Smart-технологий в преподавании физики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей физики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 67 к настоящему приказу.";
дополнить приложениями 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Жонтаева Ж.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копий для официального опубликования в периодические печатные издания и республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Э.А.Суханбердиеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 38-қосымша
Қазақ тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама қазақ тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 160 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пәндер бойынша Оқу бағдарламаларын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Суханбердиеву Э.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 38
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленных учебных программ по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения (далее – Учебные программы).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 160 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебных программ по предметам и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебных программ по предметам;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебным программам по предметам.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач Учебных программ по предметам;
2) умение учителей использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебным программам по предметам.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету.

8. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын және пән бойынша оқу жоспарларын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
9. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
10. Оқу барысында мұғалімдер ықшамсабақ процесінде "эксперимент" жүргізеді.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) Күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тап-сырмалар;
5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пән бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
Қазақ тілді мектептердегі
"Қазақ тілі" және
"Қазақ әдебиеті" пәндері
бойынша педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2

8. Учителя осваивают Учебную программу и учебный план по предмету. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
9. В соответствии с учебным планом занятия в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
10. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) Руководство для учителя;
3) Презентации и раздаточный материал;
4) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим направлениям: понимание обновленной образовательной программы, навыки обучения, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие определить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров по предметам
"Казахский язык" и "Казахская
литература" в школах с
казахским языком обучения
Учебный план
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную учебную программу
1
Введение в обновленную учебную программу
1. Введение в обучение.
Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2

2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Белсенді оқу әдістері.
2
3. Оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
2
4. Оқу ортасына қойылатын талаптар.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары.
2
2. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
3. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
4. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4
Оқу бағдарламасы: жоспарлау және ресурстар
1. Оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау.
4
3. Сабақты ресурстармен қамтамасыз ету.
2
5
Тілдік білім мен дағдыларды дамытудың маңызы
1. Тілдік дағдыларды дамытудың маңызы.
2
2. Тілдік дағдыларға тән ерекшеліктер.
2
3. Тілдік дағдылар мен құзыреттілікті дамытудың маңыздылығын айқындау.
2
4. Оқушылардың тілдік дағдыларын дамытуына қолдау көрсету.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Тыңдалым дағдылары
1. Тиімді тыңдалымды анықтау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Тиімді тыңдалым әдіс-тәсілдері.
2
3. Тиімді тыңдалым жаттығуларын әзірлеу.
2
4. Тиімді тыңдалым жаттығуларын көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
7
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Айтылым дағдылары
1. Айтылым дағдыларын дамыту.
2
2. Айтылым дағдыларын дамыту әдіс-тәсілдері.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
3. Айтылым жаттығуларын әзірлеу.
2
4. Айтылым жаттығуларын көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
8
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Оқылым дағдылары
1. Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті сабақтарындағы белсенді оқылым әдістері.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
2. Белсенді оқылым әдіс-тәсілдері: проблеманы шешу.
2
3. Оқылым жаттығуларын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Оқылым жаттығуларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
9
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Жазылым дағдылары
1. Жазылым дағдыларын дамыту.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2

2. Содержание учебной программы.
2
3. Структура учебных программ и учебных планов.
2
4. Принципы спиральной образовательной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2
Эффективное учение и преподавания
1. Характеристики эффективного преподавания и учения.
2
2. Активное обучение.
2
3. Применение методов активного обучения.
2
4. Среда обучения.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания.
2
2. Содержание критериального оценивания.
2
3. Процесс формативного оценивания.
2
4. Процесс суммативного оценивания.
2
4
Учебная программа:
планирование и ресурсы
1.Содержание и структура учебных программ.
2
2. Среднесрочное и краткосрочное планирование уроков.
4
3. Ресурсное обеспечение учебных программ.
2
5
Важность разработки языкового сознания и навыков
1. Значение развития языковых навыков.
2
2. Особенности языковых навыков.
2
3. Определение значения развития языковых навыков и компетенций.
2
4. Поддержка развития языковых навыков учащихся.
2
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
6
Навыки понимания и стратегии.
Навыки слушания
1. Определение навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Методы и подходы эффективного слушания.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков эффективного слушания.
2
4. Демонстрация заданий по развитию навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
7
Навыки понимания и стратегии.
Навыки говорения
1. Развитие навыков говорения.
2
2. Методы и подходы развития навыков говорения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков говорения.
2
4. Демонстрация заданий по развитию навыков говорения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки в обучении.
2
8
Навыки понимания и стратегии.
Навыки чтения
1. Методы активного чтения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
2. Методы и приемы обучения чтению: решение проблем.
2
3. Разработка заданий для развития активного чтения.
2
4. Демонстрация заданий для развития активного чтения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
9
Навыки понимания и стратегии.
Навыки письма
1. Развитие навыков грамотного письма. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2

2. Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті сабақтарына арналған жазылым жаттығуларын саралау.
2
3. Сараланған жазылым жаттығуларын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Сараланған жазылым жаттығуларын көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
10
Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығулар
1. Оқушы жұмысының сапасын жақсартуға арналған жаттығулар.
2
2. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіру тәсілдері.
2
3. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығуларды көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша оқыту
11
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Графикалық органайзерлерді әзірлеу және қолдану.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу және көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
12
Мәтін құрастыру және өзгерту
1. Мәтін құру және түрлендіру.
2
2. Оқу үдерісінде тиімді сұрақ-жауап әдістерін қолдану.
2
3. Мәтін құрастыруға арналған жазылым құрылымдарын әзірлеу және көрсету.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу және көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
13
Қазақ тілі мен әдебиетін оқытудағы бағалау үдерісі
1. Критериалды бағалауды қолдану.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
3. Оқу мақсатына және ойлау дағдыларының деңгейіне сәйкес бағалау критерийлерін, тапсырмалар мен дескрипторлар әзірлеу.
2
4. Қалыптастырушы және жиынтық бағалауға арналған тапсырма дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
14
Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті сабақтарын жоспарлау
1. Қазақ тілі және қазақ әдебиеті бойынша сабақ жоспарларын әзірлеу.
4
2. Сабақ жоспарларын көрсету және кері байланыс.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
4
15
Оқудағы ілгерілеуді бағамдау және кері байланыс
1. Оқу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды жоспарлау
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2

2. Дифференциация письменных заданий на уроках казахского языка и казахской литературы.
2
3. Разработка дифференцированных письменных заданий.
2
4. Демонстрация дифференцированных письменных заданий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
10
Задания для повышения качества работы учащихся
1. Задания для улучшения качества работы учащихся.
2
2. Способы совершенствования качества работы учащихся.
2
3. Разработка заданий по повышению качества работы учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Демонстрация заданий по повышению качества работы учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 3: Обучение по обновленной учебной программе
11
Исследовательские навыки
1. Способы использования различных видов графических органайзеров.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков.
2
4. Демонстрация заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
12
Создание и преобразование текстов
1. Создание и преобразование текстов.
2
2. Применение эффективных вопросов и ответов.
2
3. Разработка структуры письма.
2
4. Демонстрация структуры письма. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
13
Процесс оценивания при обучении казахскому языку и казахской литературе
1. Использование критериального оценивания.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
3. Разработка критериев оценивания, заданий и дескрипторов в соответствии с целями обучения и уровнем мыслительных навыков учащихся.
2
4. Подготовка заданий для формативного и суммативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
14
Планирование уроков казахского языка и казахской литературы
1. Разработка планов урока по предметам.
4
2. Демонстрация планов урока и обратная связь. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
15
Оценка прогресса в обучении и обратная связь
1. Планирование заданий по развитию навыков обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2

2. Ықшамсабақ өткізу.
4
3. Ықшамсабақ бойынша кері байланыс
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін анықтау.
2
4-апта. Жоспарларды әзірлеу және түзету
16
Қазақ тілі бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Пән бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын талдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
6
3. Сабақ жоспарларын көрсету және өзара бағамдау.
2
4. Саралап оқытуды ұйымдастыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
4
5. Пәнді оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
17
Қазақ әдебиеті бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Пән бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын талдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2

2. Микропреподавание.
4
3. Обратная связь по микропреподаванию.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 4: Разработка и корректировка учебных планов
16
Планирование уроков по казахскому языку
1. Анализ учебной программы и учебных планов по предмету. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
6
3. Демонстрация поурочных планов и взаимооценивание.
2
4. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
4
5. Реализация межпредметных связей при обучении предметам. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
17
Планирование уроков по казахской литературе
1. Анализ учебной программы и учебных планов по предмету. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2

2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
8
3. Сабақ жоспарларын көрсету және өзара бағамдау.
2
4. Сабақтарды жоспарлауда критериалды бағалауды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
5. Сабақ жоспарларын өзара бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
18
Ықшамсабақты жоспарлау және өткізу
1. Ықшамсабаққа арналған тапсырмаларды жоспарлау.
2

2. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
8
3. Демонстрация поурочных планов и взаимооценивание.
2
4. Использование критериального оценивания при планировании уроков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсов обучения: критериальное оценивание.
2
5. Взаимооценка разработанных планов урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
18
Планирование и проведение микропреподавания
1. Планирование заданий для микропреподавания.
2

2. Ықшамсабақ өткізу.
4
3. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы: 160 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 39-қосымша
Орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 160 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пән бойынша Оқу бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пән бойынша Оқу бағдарламасының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі.
3) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын және пән бойынша оқу жоспарларын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.

2. Проведение микропреподавания.
4
3. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего: 160 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 2
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 39
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 160 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебной программы по предмету и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебной программы по предмету;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач Учебной программы по предмету;
2) умение учителей использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету.
8. Учителя осваивают Учебную программу и учебный план по предмету. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.

2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Тілдік дағдыларды дамыту
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқыту мен оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
4
3. Оқу ортасына қойылатын талаптар.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесі.
2
2. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4. Баға қою тәртібі. Білім алушы портфолиосы. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Білім беру бағдарламасы: жоспарлау және ресурстар
1. Оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау.
4
3. Сабақты ресурспен қамтамасыз ету.
2
5
Тілдік дағдылардың маңызы
1. Тілдік дағдылардың маңызы.
2
2. Тілдік дағдыларға тән ерекшеліктер.
2
3. Тілдік дағдылар мен құзыреттілікті дамытудың маңыздылығын айқындау.
2
4. Тілдік дағдылар мен құзыреттілікті дамы-тудың маңыздылығын айқындау.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Тыңдалым дағдылары
1. Тиімді тыңдалым.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Тиімді тыңдалым әдіс-тәсілдері.
2
3. Тыңдалым жаттығуларын әзірлеу және көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
4. Тиімді тыңдалым жаттығуларын көрсету
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
7
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Айтылым дағдылары
1. Айтылым дағдыларын дамыту.
2
2. Айтылым дағдыларын дамытуға арналған әдіс-тәсілдер.
2
3. Айтылым дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу.
2
4. Айтылым дағдыларын қалыптастыруға арналған жаттығуларды көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
8
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Оқылым дағдылары
1. Белсенді оқылым әдіс-тәсілдері.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
2. Белсенді оқылым әдіс-тәсілдері.
2
3. Белсенді оқылым жаттығуларын әзірлеу.
2
4. Белсенді оқылымға арналған жаттығуларды көрсету.
2
9
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Жазылым дағдылары
1. Жазылым дағдыларын дамыту әдіс-тәсілдері. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2

2. Содержание учебной программы.
2
3. Структура учебной программы и учебных планов.
2
4. Развитие языковых навыков.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристики эффективного преподавания и учения.
2
2. Использование активного обучения в процессе преподавания и учения.
4
3. Среда обучения.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Система критериального оценивания.
2
2. Процесс формативного оценивания.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Механизм выставления оценок. Портфолио ученика. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
4
Учебная программа: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура учебной программы.
2
2. Среднесрочное и краткосрочное планирование уроков.
4
3. Ресурсное обеспечение учебной программы.
2
5
Важность разработки языкового сознания и навыков
1. Значение языковых навыков.
2
2. Особенности языковых навыков.
2
3. Важность развития языковой компетенции и навыков речевой деятельности.
4
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
6
Навыки понимания и стратегии.
Навыки слушания
1. Эффективное слушание.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ
2
2. Стратегии эффективного слушания.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков эффективного слушания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Демонстрация заданий по развитию эффективного слушания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
7
Навыки понимания и стратегии.
Навыки говорения
1. Развитие навыков говорения.
2
2. Методы и подходы по развитию навыков говорения.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков говорения.
2
4. Демонстрация заданий по формированию речевых навыков говорения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
8
Навыки понимания и стратегии.
Навыки чтения
1. Стратегии активного чтения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
2. Техники активного чтения.
2
3. Разработка заданий по развитию активного чтения.
2
4. Демонстрация заданий по развитию активного чтения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
9
Навыки понимания и стратегии.
Навыки письма
1. Методы и подходы по развитию письменных навыков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2

2. Жазылым жаттығуларын саралау.
2
3. Сараланған жазылым жаттығуларын әзірлеу.
2
4. Сараланған жазылым жаттығуларын көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
10
Тілдік бірліктерді пайдалану
1. Грамматикалық мағына және сөздің грамматикалық тұлғасы.
2
2. Синтаксистік құрылымдарды пайдалану ерекшеліктері.
2
3. Тілдік бірліктерді пайдалануға арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
4
3-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша оқыту
11
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Графикалық органайзерлерді қолдану жолдары.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Зерттеу және жоба жұмысын орындау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу және көрсету.
2
4. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
12
Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығулар
1. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге көмектесу үшін сөздік қорды байытуға арналған жаттығулар.
2
2. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіру жолдары.
2
3. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
4
13
Мәтін құрастыру және өзгерту
1. Мәтін құрастыру және түрлендіру
2
2. Тиімді сұрақ-жауап.
2
3. Мәтін құрастыруға арналған жазылым құрылымдарын әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
4
14
Қазақ тілі мен әдебиетін оқытудағы бағалау үдерісі
1. Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарында критериалды бағалауды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Оқу мақсатына және ойлау дағдыларының деңгейіне сәйкес бағалау критерийлерін, тапсырмалар мен дескрипторлар әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Бөлім/ортақ тақырып және тоқсан бойынша жиынтық бағалауға арналған тапсырма дайындау.
2
15
Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарын жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау
2
2. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
4
3. Сабақ жоспарларын көрсету және кері байланыс.
2
4-апта. Жоспарларды әзірлеу және түзету
16
Рефлексия және кері байланыс
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын түзету.
2

2. Дифференциация учебных заданий.
2
3. Планирование дифференцированных учебных заданий.
2
4. Демонстрация дифференцированных учебных заданий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
10
Использование языковых единиц
1. Грамматическое значение и грамматическая форма слова.
2
2. Особенности использования синтаксических конструкций.
2
3. Разработка заданий по использованию языковых единиц. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
4
Неделя 3: Обучение по обновленной учебной программе
11
Развитие исследовательских навыков
1. Способы использования различных видов графических органайзеров.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Разработка и демонстрация упражнений по развитию исследовательских и проектных навыков.
2
4. Информационно – коммуникационные технологии. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
12
Упражнения для повышения качества работы учащихся.
1. Упражнения по расширению словарного запаса и улучшения качества работы учащихся.
2
2. Способы совершенствования качества работы учащихся.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков критического мышления.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
4
13
Создание и преобразование текстов
1. Создание и преобразование текстов.
2
2. Эффективный опрос.
2
3. Разработка структуры письма при составлении различных текстов.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
14
Процесс оценивания на уроках казахского языка и литературы
1. Применение критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Составление критериев оценивания в соответствии с целями обучения и уровнем мыслительных навыков учащихся, разработка заданий и дескрипторов. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Составление заданий для суммативного оценивания за раздел/сквозную тему и четверть.
2
Неделя 4: Разработка и корректировка учебных планов
15
Планирование уроков казахского языка и литературы
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование краткосрочного плана урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
3. Демонстрация плана урока и обратная связь
2
Неделя 4: Разработка и корректировка учебных планов
16
Рефлексия и обратная связь
1. Корректировка краткосрочного плана урока.
2

2. Әзірленген сабақты көрсету.
4
3. Рефлексия және кері байланыс.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
17
Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарын жоспарлау
1. Пән бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын талдау.
2
2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
10
3. Сабақтарды өзара бағамдау.
4
18
Оқу бағдарламасын жүзеге асыруға дайындық
1. Саралап оқытуды ұйымдастыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2

2. Демонстрация разработанного урока.
4
3. Рефлексия и обратная связь. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
17
Планирование уроков казахского языка и литературы
1. Анализ учебной программы и учебных планов.
2
2. Планирование уроков по разделам учебной программы.
10
3. Взаимооценивание уроков.
4
18
Подготовка к реализации учебной программы в классе
1. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2

2. Пәнаралық байланысты жүзеге асыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
3. Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын түзету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну
4
19
Оқу нәтижелерін бағамдау/ бекіту және рефлексия
1. Ықшамсабақ.
2
2. Ықшамсабақты өткізу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
4

2. Реализация межпредметных связей. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
3. Корректировка краткосрочных планов урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсов обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
19
Оценивание/ закрепление достигнутых результатов и рефлексия
1. Микропреподавание.
2
2. Проведение микропреподавания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование, активное обучение, предметные педагогические знания и критериальное оценивание.
4

3. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау
2
Барлығы: 160 академиялық сағат.
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 40-қосымша
Орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының мақсаты орыс тілді мектептердегі қазақ тілі мұғалімдерін өздерінің оқыту әдістемесіне өзгеріс енгізуге даярлап, оқушыларының бойында қазақ тіліне деген құрмет пен сүйіспеншілікті оятуға талпындыруды көздейді.
3. Мұғалімдердің біліктілігін арттыру курсы 3 айға созылатын үш кезеңнен тұрады:
1) "Бірінші бетпе-бет" кезеңі – 160 академиялық сағат;
2) "Мектептегі тәжірибе" кезеңі – 96 академиялық сағат;
3) "Екінші бетпе-бет" кезеңі – 160 академиялық сағат.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: педагог кадрлардың пәндер бойынша Оқу бағдарламалары мен тілді тиімді үйрету дағдыларын игерудегі қажеттіліктерін қанағаттандыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) Бағдарламаның негізгі бағыттары туралы теориялық түсінік қалыптастыру;
2) қазақ тілін екінші тіл ретінде оқыту әдістемесінің ерекшеліктерін түсінуді қамтамасыз ету;
3) екінші тілді үйретудің түрлі әдіс-тәсілдерін қолдана білуін қамтамасыз ету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер Бағдарламаның теориялық негіздерін біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер қазақ тілін екінші тіл ретінде оқыту әдістемесінің ерекшеліктерін түсінеді;
3) мұғалімдер екінші тілді үйретудің түрлі әдіс-тәсілдерін қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама бетпе-бет нысанында өтетін аудиториялық сабақтар мен белгілі бір тапсырмалар жиынтығын орындауды көздейтін "Мектептегі тәжірибе" кезеңінен тұрады. Бірінші "Бетпе-бет" кезеңінде тыңдаушылар Бағдарламаның негізгі бағыттары мен мазмұнын талқылап, оларды оқыту тәжірибесіне енгізу жолдарын қарастырады. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде Бағдарлама аясында қарастырылатын әдіс-тәсілдер тәжірибе жүзінде іске асырылады. Бұл кезеңде тыңдаушылар өздерінің күнделікті оқыту тәжірибесінде ұсынылған әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, арнайы тапсырмаларды орындайды.

3. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего: 160 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 3
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 40
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предметам "Казахский язык" и "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения (далее – Учебная программа), а также на предметную переподготовку учителей, развитие мотивации к предмету, формирование интереса к изучению казахского языка в контексте трансформации педагогических подходов, стратегий и техник преподавания.
3. Продолжительность Программы – 3 месяца, структурированные в три этапа:
1) первый этап аудиторного обучения "Лицом к лицу" – 160 часов;
2) этап "Практика в школе" – 96 часов;
3) второй этап аудиторного обучения "Лицом к лицу" – 160 часов.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель программы:
удовлетворение потребностей педагогических кадров по Учебной программе и овладении навыками эффективного обучения языку.
5. Задачи программы:
1) сформировать концептуальное понимание теоретических основ основных направлений Программы;
2) обеспечить понимание особенностей методики обучения казахскому языку как второму языку обучения;
3) обеспечить навыки и умения применять различные методики обучения.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание теоретических основ Программы;
2) понимание учителями особенностей методики обучения казахскому языку как второму языку обучения;
3) умение применять учителями различные методики обучения.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из двух аудиторных этапов и этапа "Практика в школе", предусматривающий выполнение комплекса определенных заданий. Первый аудиторный этап "Лицом к лицу" предполагает выполнение специальных заданий для выполнения в период этапа "Практика в школе". На первом этапе обучения слушатели проанализируют основные направления Программы и методики их внедрения в школьную практику. На этапе "Практика в школе" апробируются основные идеи, предусмотренные в рамках Программы. На данном этапе слушатели выполняют специальные задания, используя предложенные методы и подходы в ежедневной практике.

8. Екінші "Бетпе-бет" кезеңінде тыңдаушылар оқыту мен оқудағы өзгерістер туралы рефлексия жасап, олардың қазақ тілін оқыту тәжірибесін жетілдіруге және оқушылардың тілдік дағдыларын дамытуға ықпалын анықтап, осы өзгерістердің нәтижелерін өз бетінше және өзара бағамдайды.
9. Сабақтардың тақырыптары осы Бағдарламаның қосымшасында ұсынылған курстың оқу жоспарында баяндалған. Сонымен қатар, тыңдаушылар Бағдарлама аясында ұсынылған тәсілдерді тәжірибеде қалай қолданғаны туралы және Бағдарламаның негізгі бағыттарын қалай жүзеге асырғаны туралы рефлексиялық есеп жазады.
10. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Тренерге арналған нұсқаулық;
3) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
4) Үлестірме материалдар және таныстырылымдар;
5) "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар.
Орыс тілді мектептердегі
"Қазақ тілі" және
"Қазақ тілі мен әдебиеті"
пәндері бойынша педагог
кадрлардың біліктілігін арттыру
курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары

8. Второй аудиторный этап "Лицом к лицу" ориентирован на рефлексию о реализуемых изменениях в преподавании и учении, на совершенствование опыта преподавания и учения казахскому языку, развитии языковых навыков у учащихся, на само- и взаимооценку результатов данных изменений.
9. Темы занятий изложены в учебном плане курса согласно приложению к данной Программе. Кроме того, слушатели подготовят рефлексивный отчет о реализации основных направлений Программы и об апробированных ими методах и подходах, предложенных в Программе.
10. Программа сопровождается учебно-методическим комплексом:
1) Программа повышения квалификации педагогических кадров
2) Руководство для тренера
3) Руководство для учителя
4) Раздаточные и презентационные материалы
5) Задания для выполнения в период практики в школе.
Приложение к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров по предметам
"Казахский язык" и "Казахский
язык и литература" в школах
с русским языком обучения
Учебный план
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов

2. Мұғалім портфолиосына қойылатын талаптар.
2
Барлығы: 160 академиялық сағат
5-8-апталар: "Мектептегі тәжірибе" кезеңі
"Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындалатын шаралар:
1) Бағдарламаның бағыттарын іске асыруды жоспарлау және оны іске асыру;
2) Бағдарлама аясында ұсынылған тәсілдерді оқыту тәжірибесінде қолдану;
3) портфолио жинақтау.
Барлығы: 96 академиялық сағат (күніне 4 сағат * 6 күн).
Ескерту: "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде тренерлер форум, қоғамдастық және электронды байланыс құралдары (электронды пошта, Skype, WhatsApp т.б.) арқылы мұғалімдерге қолдау көрсетеді.

2. Требования, предъявляемые к портфолио учителя.
2
Всего: 160 академических часов
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
Недели 5-8: Этап "Практика в школе"
Мероприятия этапа "Практика в школе":
1) планирование и реализация основных направлений Программы;
2) применение в практике преподавания методов, предложенных в рамках Программы;
3) сбор портфолио.
Всего: 96 часов (4 часа в день* 6 дней).
Примечание: на этапе "Школьный опыт" тренеры оказывают учителям содействие через форумы, сообщества и средства электронной связи (электронная почта, Skype, WhatsApp)
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов

9-12-апталар: Екінші "Бетпе-бет" кезеңі
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Екінші "Бетпе-бет" кезеңіне кіріспе
1. Екінші "Бетпе-бет" кезеңіне кіріспе және "Мектептегі тәжірибе" кезеңі бойынша жалпы рефлексия.
8
2
Бағдарлама бағыттарын тәжірибеде іске асыру: орта қалыптастыру
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңіндегі қазақ тілі ортасын қалыптастыру арқылы оқыту тәжірибесімен бөлісу.
8
3
Бағдарлама бағыттарын тәжірибеде іске асыру: саралау
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңіндегі қазақ тілін саралап оқыту тәжірибесімен бөлісу.
8
4
Бағдарлама бағыттарын тәжірибеде іске асыру: белсенді оқу
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде қазақ тілін үйретуде белсенді оқуды ұйымдастыру тәжірибесімен бөлісу.
8
5
Бағдарламада ұсынылған тәсілдерді өз тәжірибесінде қолдану: орта қалыптастыру
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орта қалыптастыруға бағытталған тәсілдер бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау.
4
2. Тапсырманың орындалуын өзара бағамдау және кері байланыс.
4
6
Бағдарламада ұсынылған тәсілдерді өз тәжірибесінде қолдану: оқуды саралау
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде оқуды саралауға бағытталған тәсілдер бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау.
8
2. Тапсырманың орындалуын өзара бағамдау және кері байланыс.
8
7
"Табиғи тәсіл"
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде "Табиғи тәсіл" бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау, өзара бағамдау және кері байланыс.
8
8
"Тыңдау-көру-орындау" тәсілі
1. "Тыңдау-көру-орындау" тәсілі бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау.
4
2. Тапсырманың орындалуын өзара бағамдау және кері байланыс.
4
9
"Таныстыру-жаттығу-өндіру" тәсілі
1. "Таныстыру-жаттығу-өндіру" тәсілі бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау.
4
2. Тапсырманың орындалуын өзара бағамдау және кері байланыс.
4
10
Тапсырма негізінде тіл үйрену тәсілі
1. Тапсырма негізінде тіл үйрену тәсілі бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау.
4
2. Тапсырманың орындалуын өзара бағамдау және кері байланыс.
4
11
Рефлексиялық есептің бірінші тарауын пысықтау
1. Рефлексиялық есептің Бағдарлама бағыттары туралы теориялық білімге арналған тарауын талдау және өзара бағамдау.
8
12
Рефлексиялық есеп
1. Рефлексиялық есептің А тарауын қорытындылау.
8
13
Рефлексиялық есептің екінші тарауын пысықтау
1. Рефлексиялық есептің Бағдарламада ұсынылған әдіс-тәсілдерді тәжірибеде қолдануға арналған тарауын өзара бағамдау және кері байланыс.
8
14
Рефлексиялық есептің үшінші тарауын пысықтау
1. Рефлексиялық есептің Бағдарлама бағыттарын тәжірибе жүзінде іске асыру туралы рефлексияға арналған тарауын өзара бағамдау және кері байланыс.
8
15
Рефлексиялық есеп

Недели 9-12: Второй этап "Лицом к лицу".
Практическое осуществление направлений программы
1
Введение во второй этап "Лицом к лицу"
1. Общая рефлексия по этапу "Школьный опыт".
8
2
Практическое осуществление направлений программы: формирование среды
1. Обмен опытом обучения путем формирования казахскоязычной среды на этапе "Школьный опыт".
8
3
Практическое осуществление направлений программы: дифференцирование
1. Обмен опытом дифференцированного обучения на этапе "Школьный опыт".
8
4
Практическое осуществление направлений программы: активное обучение
1. Обмен опытом организации активного обучения в обучении казахскому языку на этапе "Школьный опыт".
8
5
Применение в собственной практике методов, предлагаемых в программе: формирование среды
1. Обсуждение выполнения задания по методам формирования среды на этапе "Школьный опыт".
4
2. Взаимное оценивание выполнения задания и обратная связь.
4
6
Применение в собственной практике методов, предлагаемых в программе:
дифференцирование
1. Обсуждение выполнения задания по методам дифференцирования обучения на этапе "Школьный опыт".
8
2. Взаимное оценивание выполнения задания и обратная связь
8
7
"Естественный метод"
1. Обсуждение, взаимное оценивание выполнения на этапе "Школьный опыт" задания по "Естественному методу" и обратная связь
8
8
Метод "Слушать-видеть-выполнять"
1. Обсуждение выполнения задания по методу "Слушать-видеть-выполнять"
4
2. Взаимное оценивание выполнения задания и обратная связь
4
9
Метод "Знакомство-упражнение-выработка"
1. Обсуждение выполнения задания по методу "Знакомство-упражнение-выработка".
4
2. Взаимное оценивание выполнения задания и обратная связь.
4
10
Метод обучения языку на основе задания
1. Обсуждение выполнения задания по методу обучения языку на основе задания.
4
2. Взаимное оценивание выполнения задания и обратная связь.
4
11
Повторение первого раздела рефлексивного отчета
1. Обсуждение и взаимное оценивание раздела рефлексивного отчета, посвященного теоретическим знаниям о направлениях Программы.
8
12
Рефлексивный отчет
1. Подведение итогов раздела А рефлексивного отчета.
8
13
Повторение второго раздела рефлексивного отчета
1. Взаимооценивание раздела рефлексивного отчета, посвященного практическому применению методов и приемов, предлагаемых в Программе, и обратная связь.
8
14
Повторение третьего раздела рефлексивного отчета
1. Взаимооценивание раздела рефлексивного отчета и обратная связь.
8
15
Рефлексивный отчет

1. Рефлексиялық есептің Ә және Б тарауларын қорытындылау.
8
16
Таныстырылым дайындау
1. Бағдарлама бағыттарын тәжірибе жүзінде іске асыру бойынша таныстырылым дайындау.
8
17
Жеке таныстырылым
1. Бағдарлама бағыттары мен мазмұнын тәжірибе жүзінде іске асыру бойынша таныстырылым ұсыну және бағалау (6 слайд, ұзақтығы 20 минут).
16
18
Курс бойынша рефлексия
1. Таныстырылым жасау қорытындысы бойынша дамытуды қажет ететін бағыттарды анықтау. Тілді үйретуде қолданылатын педагогикалық әдіс-тәсілдерді жетілдіру мақсатындағы жоспарлау.
8
Барлығы: 160 академиялық сағат
Курс бойынша жиынтығы: 416 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 41-қосымша
Орыс тілді мектептердегі "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орыс тілді мектептердегі "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама орыс тілді мектептердегі "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 160 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пәндер бойынша Оқу бағдарламаларын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.

1. Подведение итогов по разделам А и Б рефлексивного отчета.
8
16
Подготовка презентации
1. Подготовка презентации по практическому осуществлению направлений Программы.
8
17
Персональная презентация
1. Представление и оценивание презентации по практическому осуществлению направлений и содержания Программы (6 слайдов длительностью 20 минут).
16
18
Рефлексия по курсу
1. Определение по результатам проведения презентации направлений, требующих развития. Планирование в целях совершенствования педагогических методов и приемов, применяемых в обучении языку.
8
Всего: 160 академических часов
Всего по курсу: 416 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут
Приложение 4
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 41
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Русский язык" и "Русская литература" школах с русским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Русский язык" и "Русская литература" в школах с русским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предметам "Русский язык" и "Русская литература" в школах с русским языком обучения (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 160 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебных программ по предметам и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебных программ по предметам;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебным программам по предметам.
6. Ожидаемые результаты:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач Учебных программ по предметам;
2) умение учителями использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебным программам по предметам.

3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын және пән бойынша оқу жоспарларын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
9. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
10. Оқу барысында мұғалімдер ықшамсабақ процесінде "эксперимент" жүргізеді.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) Күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тапсырмалар;
5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пән бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
Орыс тілді мектептердегі
"Орыс тілі" және
"Орыс әдебиеті" пәндері
бойынша педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
4
3. Оқу ортасына қойылатын талаптар.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары.
2
2. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
3. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
4. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4
Оқу бағдарламасы: жоспарлау және ресурстар
1. Пән бойынша оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау.
4
3. Сабақты ресурстармен қамтамасыз ету.
2
5
Тілдік білім мен дағдыларды дамытудың маңызы
1. Тілдік дағдыларды дамытудың маңызы.
2
2. Тілдік дағдыларға тән ерекшеліктер.
2
3. Тілдік дағдылар мен құзыреттілікті дамытудың маңыздылығын айқындау.
4
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Тыңдалым дағдылары
1. Тиімді тыңдалымды анықтау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Тиімді тыңдалым әдіс-тәсілдері.
2
3. Тыңдалым жаттығуларын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
4. Тыңдалым жаттығуларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
7
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Айтылым дағдылары
1. Айтылым дағдыларын дамыту.
2
2. Айтылым дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
4
3. Айтылым жаттығуларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
8
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Оқылым дағдылары
1. Белсенді оқылым әдістері.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
2. Белсенді оқылым әдіс-тәсілдері.
2
3. Белсенді оқылым жаттығуларын әзірлеу
2
4. Белсенді оқылым жаттығуларын көрсету
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау
2
9
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Жазылым дағдылары
1. Жазылым дағдыларын дамыту.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
2. Жазылым жаттығуларын саралау.
2
3. Сараланған жазылым жаттығуларын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау
2
4. Сараланған жазылым жаттығуларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
10
Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығулар
1. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығулар.
2
2. Жұмыстарды өзара бағалау.
2
3. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес дайындалған жаттығуларды көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша оқыту
11
Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту
1. Графикалық органайзерлерді әзірлеу және қолдану.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жат-тығуларды әзірлеу.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жат-тығуларды көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламаларын түсіну
2
12
Мәтін құрастыру және өзгерту
1. Мәтін құру және түрлендіру.
2
2. Оқу үдерісінде тиімді сұрақ-жауап әдістерін қолдану.
2
3. Мәтін құрастыруға арналған жазылым құрылымдарын әзірлеу.
2
4. Мәтін құрастыру және өзгерту.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
13
Алға ілгерілеу және үлгерім (критериалды бағалау)
1. Бағалау критерийлерін құрастыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Бағалау критерийлерін белгілеу.
2
3. Критериалды бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру
2
4 Бағалау критерийлеріне сәйкес тапсырмаларды әзірлеу және көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
14
Сабақтарды жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
4
2. Сабақ жоспарларын көрсету
2
3. Сабақ жоспарларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
15
Оқудағы ілгерілеуді бағамдау және рефлексия
1. Бағалау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
2. Ықшамсабақ өткізу.
4
3. Бағалау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4-апта. Жоспарларды әзірлеу және түзету
16
Орыс тілі бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын талдау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Тыңдалым, айтылым, оқылым дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды жоспарлау.
4
3. Сабақ жоспарларын көрсету және өзара бағамдау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
17
Орыс тілі бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Жазылым дағдысын дамытуға арналған жаттығуларды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
2. Тілдік нормаларды сақтауға арналған жаттығуларды жоспарлау.
2
3. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Сабақ жоспарларын өзара бағамдау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
18
Орыс әдебиеті бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын талдау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. "Түсіну және мәтін бойынша/ сұрақтарға жауап беру" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
2
3. "Мәтінді талдау және интерпретация" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Сабақ жоспарларын өзара бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
19
Орыс әдебиеті бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Орыс әдебиеті пәнінің оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
2. "Бағалау және салыстырмалы талдау" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
2
3. Сабақ жоспарларын өзара бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Өзін-өзі бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
20
Сыныпта оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Сабақ жоспарларын түзету және жетілдіру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Тілдік дағдыларды дамытуға арналған жаттығуларды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
3. Оқушылардың жетістіктерін бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы: 160 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 42-қосымша
Қазақ тілді мектептердегі "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебных программ по предметам.
8. Учителя осваивают Учебные программы и учебный планы по предметам. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
9. В соответствии с учебным планом занятия в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
10. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) Руководство для учителя;
3) Презентации и раздаточный материал;
4) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим критериям: понимание обновленной образовательной программы, навыки обучения, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие оценить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предметам
"Русский язык" и "Русская литература"
в школах с русским языком обучения
Учебный план
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную учебную программу
1
Введение в обновленную учебную программу
1. Введение в обучение.
Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание учебной программы.
2
3. Структура учебных программ и учебных планов.
2
4. Принцип спиральной образовательной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристики эффективного преподавания и учения.
2
2. Использование активного обучения в процессе преподавания и учения.
4
3. Среда обучения.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания.
2
2. Содержание критериального оценивания.
2
3. Процесс формативного оценивания.
2
4. Процесс суммативного оценивания.
2
4
Учебная программа: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура учебных программ по предметам.
2
2. Среднесрочное и краткосрочное планирование уроков.
4
3. Ресурсное обеспечение учебных программ.
2
5
Важность разработки языкового сознания и навыков
1. Значение языковых навыков.
2
2. Особенности языковых навыков.
2
3. Важность последовательного обучения в рамках речевой деятельности.
4
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
6
Навыки понимания и стратегии.
Навыки слушания
1. Определение навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Методы и подходы эффективного слушания.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Демонстрация заданий по развитию навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
7
Навыки понимания и стратегии.
Навыки говорения
1. Развитие навыков говорения.
2
2. Разработка заданий по развитию навыков говорения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
4
3. Демонстрация заданий по развитию речевых навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
8
Навыки понимания и стратегии.
Навыки чтения
1. Методы активного чтения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
2. Техника активного чтения.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков активного чтения.
2
4. Демонстрация заданий по активному чтению. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
9
Навыки понимания и стратегии.
Навыки письма
1. Методы по развитию письменной речи.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
2. Дифференциация письменных заданий.
2
3. Планирование дифференцированных письменных заданий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Демонстрация дифференцированных письменных заданий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
10
Стратегии повышения качества работы учащихся
1. Стратегии расширения словарного запаса по улучшению качества работы учащихся.
2
2. Взаимооценивание работ.
2
3. Планирование заданий по повышению качества работы учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Демонстрация заданий в соответствии с учетом возрастных особенностей учащихся.
2
Неделя 3: Обучение по обновленной учебной программе
11
Развитие исследовательских навыков
1. Способы использования различных видов графических органайзеров.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков.
2
4. Демонстрация заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
12
Создание и преобразование текстов
1. Моделирование текстов.
2
2. Эффективный опрос.
2
3. Оформление структуры письма и создание текстов.
2
4. Создание и преобразование текстов. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
13
Прогресс и достижения (критериальное оценивание)
1. Составление критериев оценивания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Определение критериев оценивания.
2
3. Планирование и организация оценивания по критериям.
2
4. Демонстрация заданий по критериям оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
14
Планирование уроков
1. Составление краткосрочных планов урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
2. Обсуждение краткосрочных планов урока.
2
3. Демонстрация краткосрочных планов урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
15
Оценка прогресса в обучении и рефлексия
1. Планирование заданий по развитию навыков оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
2. Микропреподавание.
4
3. Демонстрация заданий по развитию навыков оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 4: Разработка и корректировка учебных планов
16
Планирование уроков по русскому языку
1. Анализ учебной программы и учебных планов. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Планирование заданий по развитию навыков слушания, говорения, чтения.
4
3. Само – и взаимооценивание уроков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
17
Планирование уроков по русскому языку
1. Планирование заданий по развитию навыков письма. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
2. Планирование заданий по соблюдению речевых норм.
2
3. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Само- и взаимооценивание уроков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
18
Планирование уроков по русской литературе
1. Анализ учебной программы и учебных планов. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Планирование уроков по разделу "Понимание и ответы по тексту/ на вопросы".
2
3. Планирование уроков по разделу "Анализ и интерпретация текста". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Само – и взаимооценивание уроков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
19
Планирование уроков по русской литературе
1. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
2. Планирование уроков по разделу "Оценка и сравнительный анализ".
2
3. Взаимооценка разработанных уроков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Самооценка разработанных уроков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
20
Подготовка к реализации учебной программы в классе
1. Корректировка разработанных планов уроков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсов обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Использование заданий по развитию языковых навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
3. Оценка прогресса учащихся.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Рефлексия и оценка достигнутых результатов курсового обучения.
2
Всего: 160 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 5
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 42
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык и литература" в школах с казахским языком обучения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Математика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама "Математика" пәні бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пән бойынша Оқу бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пән бойынша Оқу бағдарламасының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі.
3) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын және пән бойынша оқу жоспарларын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
9. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
10. Оқу барысында мұғалімдер ықшамсабақ процесінде "эксперимент" жүргізеді.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) Күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тапсырмалар;
5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пән бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
"Математика" пәні бойынша
педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Оқытуда белсенді оқу әдістерін қолданудың маңызы.
2
4. Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
2. Критериалды бағалаудың құрылымы. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4. Баға қою тәртібі. Білім алушы портфолиосы. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасын іске асыру: жоспарлау және ресурстар
1. Оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Оқу бағдарламасы: оқу мақсаттары және ұзақ мерзімді жоспар.
2
3. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Пәнді оқытудағы тілдік мақсаттардың маңызы. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
5
Белсенді оқу әдістері
1. Белсенді оқу жаттығулары.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
2. Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
2
3. Оқушылардың математикалық есептерді шешу дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
4. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Оқу үдерісінде графикалық органайзерлерді және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Оқушылардың жоба жұмыстарын орындау дағдыларын дамыту.
2
4. Зерттеу және жоба жұмысын орындау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
7
Математиканы оқытудағы бағалау үдерісі
1. Критериалды бағалауды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тап-сырмалар дайындау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
4
8
Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының "Сандар" және "Алгебра" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
3. "Геометрия" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, жоспарлау.
2
4. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
9
Сабақтарды жоспарлау
1. "Математикалық модельдеу және талдау" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
2
2. Саралап оқытуды ұйымдастыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
3. Пәнаралық байланысты жүзеге асыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
4. Сабақты ресурспен қамтамасыз ету.
2
10
Жаңартылған оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабақ жоспарлау.
2
2. Ықшамсабақты өткізу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
2
3. Ықшамсабақты көрсету.
2
4. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы: 80 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 44-қосымша
"Информатика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Математика" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предмету "Математика" (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цели и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебной программы по предмету и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебной программы по предмету;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задачи Учебной программы по предмету;
2) умение учителей использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету.
8. Учителя осваивают Учебную программу и учебный план по предмету. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
9. В соответствии с учебным планом занятия в рамках данной Программы реализуются на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
10. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) Руководство для учителя;
3) Презентации и раздаточный материал;
4) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим критериям: понимание обновленной образовательной программы, навыки обучения, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие оценить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предмету "Математика"
Учебный план
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную учебную программу
1
Введение в обновленную учебную программу
1. Введение в обучение.
Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание обновленной учебной программы.
2
3. Структура учебной программы и учебного плана.
2
4. Принцип спиральной образовательной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Стратегии эффективного преподавания и учения.
2
2. Применение активного обучения в процессе преподавания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Значение применения стратегий активного обучения в процессе преподавания.
2
4. Определение и учет потребностей учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Структура критериального оценивания. Процесс формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Механизм выставления оценок. Портфолио обучающегося. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
4
Учебная программа: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура учебной программы.
2
2. Учебная программа: цели обучения и долгосрочное планирование.
2
3. Среднесрочное и краткосрочное планирование. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Значение языковых задач в обучении предмету. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
5
Методы активного обучения
1. Методы активного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
2. Развитие у учащихся навыков работы с информацией.
2
3. Задания по развитию навыков решения задач. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
4. Применение стратегий дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 2: Обучение по обновленной учебной программе
6
Развитие исследовательских навыков
1. Применение графических органайзеров и информационно-коммуникационных технологий.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Развитие навыков выполнения проектных работ.
2
4. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
7
Процесс оценивания при обучении
1. Применение критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Подготовка заданий для формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Подготовка заданий для суммативного оценивания.
2
8
Планирование уроков по разделам учебной программы
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделам "Числа" и "Алгебра". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
3. Планирование уроков по геометрии. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, планирование.
2
4. Планирование уроков по разделу "Статистика и теория вероятностей". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
9
Планирование уроков
1. Планирование уроков по разделу "Математическое моделирование и анализ".
2
2. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
3. Реализация межпредметных связей. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
4. Ресурсное обеспечение урока.
2
10
Подготовка к реализации обновленной учебной программы
1. Планирование микропреподавания.
2
2. Проведение микропреподавания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
2
3. Демонстрация микропреподавания.
2
4. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего: 80 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 7
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 44
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Информатика"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Информатика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама "Информатика" пәні бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пән бойынша Оқу бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу тұрғысынан мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пән бойынша Оқу бағдарламасының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі.
3) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын және пән бойынша оқу жоспарларын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
9. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
10. Оқу барысында мұғалімдер ықшамсабақ процесінде "эксперимент" жүргізеді.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) Күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тапсырмалар;
5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пән бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
"Информатика" пәні бойынша
педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Жаңартылған оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Белсенді оқу әдістерін қолданудың маңызы.
2
4. Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
2. Критериалды бағалаудың құрылымы.
Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4. Баға қою тәртібі. Білім алушы портфолиосы.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасы: жоспарлау және ресурстар
1. Оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Оқу бағдарламасы: оқу мақсаттары және ұзақ мерзімді жоспар.
2
3. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
4. Пәнді оқытудағы тілдік мақсаттар.
2
5
Белсенді оқу әдістері
1. Белсенді оқу жаттығулары.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
2. Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
2
3. Компьютерлік модельдеу және бағдарламалау дағдыларын дамыту үшін оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіруге арналған жаттығулар.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
4. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Графикалық органайзерлер мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Оқушылардың жоба жұмысын орындау дағдыларын дамыту.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу және көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
7
Информатика сабағындағы бағалау үдерісі
1. Информатика сабақтарында критериалды бағалауды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар дайындау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
4
8
Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақ жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
3. "Ақпараттық жүйелер" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, жоспарлау.
2
4. "Денсаулық және қауіпсіздік" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
9
Сабақтарды жоспарлау
1. "Компьютерлік ойлау" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
2
2. Оқушылардың оқуын дамыту және ынталандыру үшін сараланған жаттығуларды пайдалану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
3. Пәнаралық байланысты жүзеге асыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
4. Сабақты ресурспен қамтамасыз етуді жоспарлау.
2
10
Оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабақ жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
4
2. Ықшамсабақты өткізу.
2
3. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы: 80 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 45-қосымша
"Физика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Информатика" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предмету "Информатика" (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курса подготовки учителей составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебной программы по предмету и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебной программы по предмету;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач Учебной программы по предмету;
2) умение учителей использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету.
8. Учителя осваивают Учебную программу и учебный план по предмету. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
9. В соответствии с учебным планом занятия в рамках данной Программы реализуются на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
10. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) Руководство для учителя;
3) Презентации и раздаточный материал;
4) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим критериям: понимание обновленной образовательной программы, навыки обучения, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие оценить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предмету "Информатика"
Учебный план
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную учебную программу
1
Введение в обновленную учебную программу
1. Введение в обучение.
Патриотический акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание обновленной учебной программы.
2
3. Структура учебных программ и учебных планов.
2
4. Спиральная образовательная программа.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристики эффективного преподавания и учения.
2
2. Применение активного обучения в процессе преподавания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Значение применения активного обучения.
2
4. Выявление и учет потребностей учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Структура критериального оценивания. Процесс формативного оценивания.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Механизм выставления оценок. Портфолио обучающегося. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
4
Учебная программа: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура образовательной программы.
2
2. Учебная программа: цели обучения и среднесрочное планирование.
2
3. Среднесрочное и краткосрочное планирование. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Языковые цели обучения.
2
5
Методы активного обучения
1. Задания для определения активного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
2. Развитие навыков учащихся в работе с информацией.
2
3. Задания для развития логического мышления учащихся и совершенствования навыков программирования и компьютерного моделирования. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
4. Методы дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
6
Развитие исследовательских навыков
1. Применение графических органайзеров и информационно-коммуникационных технологий.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Развитие навыков выполнения проектных работ.
2
4. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
7
Процесс оценивания на уроках
1. Применение критериального оценивания на уроках информатики. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Организация и планирование формативного оценивания.
2
3. Разработка заданий для формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Разработка заданий для суммативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
8
Планирование уроков по разделам учебной программы
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделу "Компьютерные системы". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения.
2
3. Планирование уроков по разделу "Информационные системы". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, планирование.
2
4. Планирование уроков по разделу "Здоровье и безопасность". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
9
Планирование уроков
1. Планирование уроков по разделу "Компьютерное мышление".
2
2. Применение дифференцированных заданий для развития и стимулирования обучения учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
3. Реализация межпредметных связей. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
4. Ресурсное обеспечение урока.
2
10
Подготовка к реализации учебной программы в классе
1. Планирование микропреподавания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
4
2. Демонстрация микропреподавания.
2
3. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего: 80 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 8
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 45
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Физика"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пәндер бойынша Оқу бағдарламаларын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын және пән бойынша оқу жоспарларын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
9. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
10. Оқу барысында мұғалімдер ықшамсабақ процесінде "эксперимент" жүргізеді.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) Күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тапсырмалар;
5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пәндер бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
"Химия" және
"Жаратылыстану" пәндері
бойынша педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқыту мен оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Белсенді оқу әдістерін қолданудың маңызы.
2
4. Пәнді оқытуда оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
2. Критериалды бағалаудың құрылымы.
Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4. Баға қою тәртібі. Білім алушы портфолиосы.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасын іске асыру: жоспарлау
1. "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Оқу бағдарламасы: оқу мақсаттары және ұзақ мерзімді жоспар.
2
3. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Пәнді оқытудағы тілдік мақсаттардың маңызы.
2
5
Белсенді оқу әдістері
1. Белсенді оқу жаттығулары.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
2. Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
2
3. Есеп шығару дағдыларын дамыту жаттығулары. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
4. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламалары бойынша оқыту
6
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
2. Химия және жаратылыстану сабақтарындағы эксперименттік жұмыс және модельдеу.
2
3. Оқушылардың жоба жұмысын орындау дағдыларын дамыту.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
7
Сабақтағы бағалау үдерісі
1. Пәндерді оқытуда критериалды бағалауды қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
8
Химия/жаратылыстану сабақтарын жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау, оқыту дағдылары.
6
9
Химия/жаратылыстану сабақтарын жоспарлау
1. Оқу бағдарламасының "Химиядағы энергетика", "Химия және қоршаған орта" және "Химия және өмір" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
2. Саралап оқытуды ұйымдастыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
3. Пәнаралық байланысты жүзеге асыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
4. Сабақты ресурспен қамтамасыз етуді жоспарлау.
2
10
Оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабақ жоспарлау.
2
2. Ықшамсабақты өткізу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
2
3. Ықшамсабақты көрсету.
2
4. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы: 80 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 47-қосымша
"Биология" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Химия" и "Естествознание" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предметам "Химия" и "Естествознание" (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебных программ по предметам и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебных программ по предметам;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения Учебных программ по предметам.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задачи Учебных программ по предметам;
2) умение учителями использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебным программам по предметам.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебных программ по предметам.
8. Учителя осваивают Учебные программы и учебные планы по предметам. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
9. В соответствии с учебным планом занятия в рамках данной Программы реализуются на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
10. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) Руководство для учителя;
3) Презентации и раздаточный материал;
4) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим критериям: понимание обновленной образовательной программы, навыки в обучении, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие оценить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предметам "Химия" и "Естествознание"
Учебный план
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленные учебные программы
1
Введение в обновленные учебные программы
1. Введение в обучение. Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание учебных программ.
2
3. Структура учебных программ и учебных планов.
2
4. Принцип спиральности образовательной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристика эффективного преподавания и учения.
2
2. Использование активного обучения в процессе преподавания и учения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Значение применения методов активного обучения.
2
4. Определение и учет потребностей учащихся в обучении предмета. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: определение потребностей учащихся.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Структура критериального оценивания. Процесс формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов повышения квалификации: образ мышления.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Портфолио обучающегося и механизм выставления оценки. Определение степени достижения ожидаемых результатов повышения квалификации: критериальное оценивание.
2
4
Учебные программы: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура учебных программ по предметам "Химия" и "Естествознание".
2
2. Учебные программы: цели обучения и долгосрочное планирование.
2
3. Среднесрочное и краткосрочное планирование. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Значение языковых задач в обучении предметам.
2
5
Методы активного обучения
1. Методы активного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
2. Развитие у учащихся навыков работы с информацией.
2
3. Задания по развитию навыков решения задач. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
4. Применение стратегий дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 2: Обучение по обновленным учебным программам
6
Развитие исследовательских навыков
1. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
2. Экспериментальная работа и моделирование на уроках химии и естествознания.
2
3. Развитие навыков выполнения проектных работ.
2
4. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
7
Процесс оценивания на уроках
1. Применение критериального оценивания при изучении предметов. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Подготовка заданий по формативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Подготовка заданий по суммативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
8
Планирование уроков по химии и естествознанию
1. Структурирование краткосрочного плана уроков.
2
2. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование, навыки в обучении.
6
9
Планирование уроков по химии и естествознанию
1. Планирование уроков по разделам учебной программы: "Энергетика в химии", "Химия вокруг нас" и "Химия и жизнь". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
2. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
3. Реализация межпредметных связей. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
4. Ресурсное обеспечение урока.
2
10
Подготовка к реализации учебных программ в классе
1. Планирование микропреподавания.
2
2. Проведение микропреподавания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки в обучении, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
2
3. Демонстрация микропреподавания.
2
4. Рефлексия и подведение итогов курсов повышения квалификации.
2
Всего: 80 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 10
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 47
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Биология" и "Естествознание"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Биология" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама "Биология" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 160 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пәндер бойынша Оқу бағдарламаларын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын және пән бойынша оқу жоспарларын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
9. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
10. Оқу барысында мұғалімдер ықшамсабақ процесінде "эксперимент" жүргізеді.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) Күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тапсырмалар;
5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пән бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
"Биология" және
"Жаратылыстану" пәндері
бойынша педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе. "Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқыту мен оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Белсенді оқу әдістерін қолданудың маңызы.
2
4. Пәнді оқытуда оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
2. Критериалды бағалаудың құрылымы. Қалыптастырушы бағалау үдерісі. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4. Баға қою тәртібі. Оқушы портфолиосы. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасын іске асыру: жоспарлау
1. Пән бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Оқу бағдарламасы: оқу мақсаттары және ұзақ мерзімді жоспар.
2
3. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Пәнді оқытудағы тілдік мақсаттардың маңызы.
2
5
Белсенді оқу әдістері
1. Белсенді оқу жаттығулары.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
2. Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
2
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану құзыреттілігін дамытуға арналған жаттығулар. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
4. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламалары бойынша оқыту
6
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
2. Эксперименттік жұмыс және модельдеу.
2
3. Оқушылардың жоба жұмысын орындау дағдыларын дамыту.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
7
Сабақтардағы бағалау үдерісі
1. Критериалды бағалауды қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
8
Биология және жаратылыстану бойынша сабақ жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақ жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау, оқыту дағдылары.
6
9
Биология және жаратылыстану сабақтарын жоспарлау
1. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды өзара бағалау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
2. Саралап оқытуды ұйымдастыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
3. Пәндерді оқытуда пәнаралық байланысты іске асыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
4. Сабақты ресурспен қамтамасыз ету.
2
10
Оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабақ жоспарлау.
2
2. Ықшамсабақты өткізу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
2
3. Ықшамсабақты көрсету.
2
4. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы: 80 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 48-қосымша
"География" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Биология" и "Естествознание" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предметам "Биология" и "Естествознание" (далее – Учебные программы).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебных программ по предметам и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебных программ по предметам;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учеными программами по предметам;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебных программам по предметам.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задачи Учебных программ по предметам;
2) умение учителями использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебным программам по предметам.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебных программ по предметам.
8. Учителя осваивают Учебные программы и учебные планы по предметам. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
9. В соответствии с учебным планом занятия в рамках данной Программы реализуются на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
10. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) Руководство для учителя;
3) Презентации и раздаточный материал;
4) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим критериям: понимание обновленной образовательной программы, навыки обучения, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие оценить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предметам "Биология" и "Естествознание"
Учебный план
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленные учебные программы
1
Введение в обновленные учебные программы
1. Введение в обучение. Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание учебных программ.
2
3. Структура учебных программ и учебных планов.
2
4. Принцип спиральности учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристики эффективного преподавания и учения.
2
2. Использование активного обучения в процессе преподавания и учения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Значение применения методов активного обучения.
2
4. Определение и учет потребностей учащихся в обучении предмета. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Структура критериального оценивания. Процесс формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов повышения квалификации: образ мышления.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Механизм выставления оценок. Портфолио обучающегося. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
4
Учебные программы: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура учебных программ по предметам.
2
2. Учебные программы: цели обучения и долгосрочное. планирование.
2
3. Среднесрочное и краткосрочное планирование. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Значение языковых задач в обучении предметам.
2
5
Методы активного обучения
1. Методы активного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
2. Развитие у учащихся навыков работы с информацией.
2
3. Задания по развитию компетентности в использовании информационно-коммуникационных технологий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
4. Применение стратегий дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: учет возрастных особенностей учащихся.
2
Неделя 2: Обучение по обновленным учебным программам
6
Развитие исследовательских навыков
1. Развитие исследовательских навыков у учащихся.
2
2. Экспериментальная работа и моделирование.
2
3. Развитие навыков выполнения проектных работ.
2
4. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
7
Процесс оценивания на уроках
1. Применение критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Подготовка заданий по формативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Подготовка заданий по суммативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
8
Планирование уроков биологии и естествознания
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование, навыки обучения.
6
9
Планирование уроков биологии и естествознания
1. Взаимооценивание уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового. обучения: планирование.
2
2. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
3.Реализация межпредметных связей при обучении предметам. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные. педагогические знания.
2
4. Ресурсное обеспечение уроков.
2
10
Подготовка к реализации учебных программ в классе
1. Планирование микропреподавания.
2
2. Проведение микропреподавания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
2
3. Демонстрация микропреподавания.
2
4. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего: 80 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 11
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 48
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "География" и "Естествознание"

6. Сабақты ресурспен қамтамасыз ету.
2
10
Оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабақ жоспарлау.
2
2. Ықшамсабақты өткізу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
2
3. Ықшамсабақты көрсету.
2
4. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы: 80 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 53-қосымша
Критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша өңірлік және мектеп үйлестірушілерінің біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Критериалды бағалау жүйесін енгізу жөніндегі өңірлік және мектеп үйлестірушілерінің біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Бағдарламаның жалпы мақсаты өңірлік және мектеп үйлестірушілерін (бұдан әрі – үйлестірушілер) орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалаудың мазмұнымен, құрылымымен, қағидаттарымен таныстыру болып табылады.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша үйлестірушілерді оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: үйлестірушілерге Қазақстан Республикасы орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізуді іске асыруға көмектесу.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) критериалды бағалау жүйесінің мақсатын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын білу және түсінуін қалыптастыру;
2) оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсіну және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) орта білім мазмұнын жаңарту аясында критериалды бағалау жүйесін енгізу дағдыларын қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) үйлестірушілер критериалды бағалау жүйесінің мақсатын, міндеттерін, құрылымы мен мазмұнын біледі және түсінеді;
2) үйлестірушілер оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолданады.
3) үйлестірушілердің орта білім мазмұнын жаңарту аясында критериалды бағалау жүйесін енгізу дағдылары қалыптасады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан басталып, критериалды бағалау мәселесіне арналған ғылыми әдебиетті талдаумен жалғасады. Үйлестірушілерге критериалды бағалау жүйесінің құрылымын, мазмұнын қарастыруға және осы теорияны тәжірибеде қолдануға мүмкіндік беріледі.
8. Күнделікті сабақтардың соңында үйлестірушілер рефлексия жасап, аталған Бағдарлама бойынша оқу мақсаттарына қол жеткізуді және үйлестірушінің тәжірибелік қызметінде оны іске асыру жөніндегі алдағы қажетті іс-қимылдарын анықтауды мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.

6. Ресурсное обеспечение урока.
2
9
Подготовка к реализации учебной программы в классе
1. Планирование микропреподавания.
2
2. Микропреподавание. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки в обучении, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
2
3. Демонстрация микропреподавания.
2
4.Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего: 80 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут
Приложение 16
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 53
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации региональных и школьных координаторов по внедрению системы критериального оценивания
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации региональных и школьных координаторов по внедрению системы критериального оценивания (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Общей целью Программы является ознакомление региональных и школьных координаторов (далее – координаторы) с содержанием, структурой, принципами критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
оказание содействия координаторам в реализации внедрения системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.
5. Задачи Программы:
1) сформировать знание и понимание структуры, содержания, цели и задач системы критериального оценивания;
2) обеспечить понимание и умение по использованию системы критериального оценивания для достижения целей обучения;
3) сформировать навыки по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления среднего образования.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание структуры, содержания, цели и задач системы критериального оценивания;
2) понимание и умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения;
3) навыки по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления среднего образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу критериального оценивания. Координаторам предоставляется возможность рассмотрения содержания, структуры критериального оценивания и применение теории на практике.
8. По завершении ежедневного обучения осуществляется рефлексия и выполняются задания в целях мониторинга достижения целей обучения по данной Программе и определения следующих необходимых действий по ее реализации в практической деятельности координатора.

9. Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
10. Оқу барысында үйлестірушілерге шағын модерация процесінде әзірленген тапсырмаларды сынап көру ұсынылады.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Үйлестірушілердің біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Үйлестірушіге арналған нұсқаулық;
3) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) Күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тапсырмалар;
5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Үйлестірушілердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау. Әр сала бойынша үйлестірушінің оқу деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
Критериалды бағалау жүйесін
енгізу жөніндегі өңірлік және
мектеп үйлестірушілерінің
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Критериалды бағалаудың құрылымы және мазмұны
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе. "Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Жаңартылған оқу бағдарламасының мазмұны. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
3. Критериалды бағалау жүйесі.
4
2
Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны
1. Критериалды бағалау жүйесінің теориялық негіздері.
4
2. Критериалды бағалау жүйесі.
2
3. Критериалды бағалау қағидаттары.
2
3
Бағалаудың құрылымы және мазмұны
1. Қалыптастырушы бағалау теориясы.
4
2. Қалыптастырушы бағалау құрылымы.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
4
4
Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру
1. Қалыптастырушы бағалау тәжірибесі.
4
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
4
5
Кері байланыстың маңызы
1. Оқу үдерісіндегі кері байланыс.
4
2. Қалыптастырушы бағалау үдерісіндегі кері байланыстың маңызы. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
4
2-апта. Критериалды бағалау жүйесін енгізуді басқару
6
Жиынтық бағалауға кіріспе
1. Жиынтық бағалаудың құрылымы.
4
2. Бөлім/ортақ тақырып бойынша жиынтық бағалау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
4
7
Тоқсандық жиынтық бағалау
1. Тоқсандық жиынтық бағалау үдерісі.
4
2. Тоқсандық жиынтық бағалауды ұйымдастыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
4
8
Жиынтық бағалау қорытындыларын талдау
1. Тоқсандық жиынтық бағалау нәтижелерін модерациялау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
8
9
Критериалды бағалау жүйесінде баға қою механизмі
1. Оқушылардың оқу жетістіктері нәтижелерін тіркеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
4
2. Баға қою механизмі.
4
10
Критериалды бағалау жүйесін енгізуді басқару
1. Критериалды бағалау жүйесін енгізу үдерісін басқару.
4
2. Өңірлік және мектеп үйлестірушілерінің қызметі.
4
Барлығы: 80 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 54-қосымша
"Билингвалды пән мұғалімі" біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы

9. Учебный процесс в рамках Программы обучения координаторов реализуется на основе эмпирической модели обучения Дэвида Колба.
10. В ходе обучения координаторам предлагается апробировать фрагменты разработанных заданий в процессе микромодерации.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу курсов повышения квалификации координаторов;
2) Руководство для координатора;
3) Раздаточный и презентационный материал;
4) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности координаторов оценивается по следующим критериям: понимание обновленной образовательной программы, образ мышления, планирование, предметные педагогические знания, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие определить уровень обучения у координатора (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации региональных и
школьных координаторов по внедрению
системы критериального оценивания
Учебный план
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
Неделя 1: Структура и содержание критериального оценивания
1
Введение в обновленную программу
1. Введение в обучение.
Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание обновленных учебных программ. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
3. Система критериального оценивания.
4
2
Содержание системы критериального оценивания
1. Теоретические основы критериального оценивания.
4
2. Система критериального оценивания.
2
3. Принципы критериального оценивания.
2
3
Структура критериального оценивания
1. Теория формативного оценивания.
4
2. Структура формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
4
4
Организация формативного оценивания
1. Практика формативного оценивания.
4
2. Планирование формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
4
5
Значение обратной связи
1. Обратная связь в учебном процессе
4
2. Значение обратной связи в процессе формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
4
Неделя 2: Управление внедрением системы критериального оценивания
6
Введение в суммативное оценивание
1. Структура суммативного оценивания.
4
2. Суммативное оценивание за раздел/ сквозную тему. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
4
7
Суммативное оценивание за четверть
1. Процесс суммативного оценивания за четверть.
4
2. Организация суммативного оценивания за четверть. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
4
8
Анализ итогов суммативного оценивания
1. Модерация результатов суммативного оценивания за четверть. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
8
9
Механизм выставления оценок системе критериального оценивания
1. Регистрация результатов учебных достижений учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
4
2. Механизм выставления оценок.
4
10
Управление внедрением системы критериального оценивания
1. Управление процессом внедрения системы критериального оценивания.
4
2. Деятельность регионального и школьного координаторов.
4
Всего: 80 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 17
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 54
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Билингвальный учитель-предметник"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Билингвалды пән мұғалімі" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (әрі қарай - Бағдарлама) "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пәндері мұғалімдерінің біліктілігін арттыруын реттейді.
2. Бағдарламада "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пәндері оқытушыларының үш тілді білім беру моделіне көшу жағдайында кәсіби құзыреттіліктерін дамыту және оларды дайындау жайлы толық мәліметтер көрсетілген.
3. Бағдарлама оқыту тіліне қарамастан ағылшын тілінде жүзеге асырылады. Осы Бағдарлама ағылшын тілін меңгеруді оқытудың әдіс-тәсілдерін жетілдіре дамытуды қамтамасыз етеді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті
4. Бағдарламаның мақсаты: пән мұғалімдерінің тілдік және кәсіби құзіреттіліктерін дамыту, сондай-ақ пәннің терминологиясымен және ағылшын тілінде оқытудың әдістемесімен таныстыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) кәсіби біліктілікті арттыру;
2) тілдік құзіреттілікті арттыру;
3) сабақ берудің комуникативті әдістемесін үйрету;
4) сыни тұрғыдан ойлауды дамыту әдістемесін үйрету;
5) CLIL элементтерін пайдалана отырып сабақты жүргізуді үйрету;
6) ағылшын тілінде сабақты жоспарлауды және қосымша дереккөздерді пайдалануға үйрету;
7) ағылшын тілінде оқу шараларын ұйымдастыруға және сабақты жүргізуді үйрету.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы және мазмұны
6. Бағдарлама мұғалімнің ағылшын тілін меңгеру дәрежесіне қарай осы Бағдарламаның қосымшасында берілген оқу жоспарына сәйкес оқытылады.
7. Оқу жоспарларына тілдік дайындық бойынша модульдар мен біріктірілген ағылшын тілінің дайындық элементтері бар оқытудың қатысымдық әдістемесі кіреді.
7. Тілдік деңгейді анықтау үшін Кэмбридж университеті дайындаған Кэмбридждік деңгей анықтайтын он-лайн тесті мен деңгейді растау үшін әңгімелесу өткізіледі.
9. Әрбір курс аяқталғаннан кейін тілді меңгергенін растау үшін қорытынды тесті өткізіледі.
10. Оқытудың курсы аяқталғаннан кейін "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пән мұғалімдері ағылшын тілін меңгерудің жалпы европалық шкаласы (еркін меңгеру) деңгейіне жетеді; оқытудың қатысымдық әдістемесін меңгереді; сыни тұрғыдан ойлау әдістемесін үйренеді; оқытудың пәндік - тілдік элементтерін пайдалана отырып сабақ өткізуге үйренеді; сабақты жоспарлауға және қосымша ресурстарды пайдаланана білуге үйренеді; оқыту мен сабақ барысын ұйымдастыруға үйренеді.
Қазақстан Республикасының
білім жүйесінің үш тілді білім
беру моделіне көшу аясында
"Билингвалды пән мұғалімі"
педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Тілді бастапқы деңгейде меңгерген "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пәндері оқытушыларына арналған курстың мазмұны
Сағат саны

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Билингвальный учитель-предметник" (далее - Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации учителей общеобразовательных школ по предметам "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика".
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций в условиях перехода на трехъязычную модель образования учителей предметов "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика".
3. Программа реализуется на английском языке вне зависимости от языка обучения организации среднего образования. Программа обеспечивает интегрированный подход в обучении английскому языку для совершенствования уровня владения английским языком и улучшения навыков применения методики преподавания.
4. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 480 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
5. Цель Программы:
повышение языковой и профессиональной компетенции учителей – предметников, а также ознакомление с терминологией и методикой преподавания предмета на английском языке.
6. Задачи Программы:
1) повысить языковую компетенцию учителей;
2) научить приемам коммуникативного обучения;
3) научить методам и приемам развития навыков критического мышления.
7. Результаты обучения:
1) повышение языковой компетенции учителей;
2) знание и понимание приемов коммуникативного обучения;
3) умение использовать методы и приемы развития навыков критического мышления.
Глава 3. Структура и содержание Программы
8. Программа предполагает обучение по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе в зависимости от уровня владения преподавателей английским языком.
9. Учебный план включают в себя модули по языковой подготовке и по коммуникативному методу преподавания английского языка с элементами интегрированной подготовки.
10. Для определения уровня проводится тестирование, разработанное университетом Кэмбридж и устное собеседование для подтверждения уровня.
11. По окончании каждого курса проводится итоговый тест и устное собеседование для подтверждения уровня владения английским языком.
12. По окончании курса учителя предметов "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика" повысят уровень владения английским языком до уровня В1 (уровень самостоятельного владения) по общеевропейской шкале, овладеют коммуникативной методикой преподавания, методикой развития навыков критического мышления и научатся ведению урока, используя элементы предметно - языкового обучения, планирования урока и использованию дополнительных ресурсов для организации учебной деятельности на английском языке.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Билингвальный учитель -предметник"
в рамках перехода на трехъязычную модель
образования Республики Казахстан
Учебный план
Содержание курса для преподавателей предметов "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика" с начальным уровнем владения английским языком
Количество часов

1-9 апталар: A1- Бастапқы деңгейі
1
Оқытушылардың тілдік деңгейін A1 - бастапқы деңгейге көтеру; ағылшын тілін бастапқы деңгейде білу үшін жеңіл лексикалық және грамматикалық құрылымдарды меңгеру; күнделікті және кәсіби өмірдегі тақырыптар бойынша сұхбаттасу практикасы; таныс жағдаяттарда ағылшын тілін қолдана білу; сондай-ақ тілдің деңгейіне сәйкес мәтінді және тілді түсіну.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, деңгейге сәйкес мәтіндермен өз бетінше жасалатын жұмыстар.
120 сағат
10-20 апталар: A2 - Қарапайым деңгей
2
Күнделікті өмірде кездесетін тақырыптар бойынша идеяларды түсіне алуы. Таныс жағдаяттарда немесе кәсіби өмірде ағылшын тілін қолдана білуі. Өз әсерлерімен ұмтылыстарын сипаттай алуы. Өзінің болашақтағы жоспарларымен ойларын жеткізе алуы. Мәтіндердің құрылымын, сондай-ақ олардың жасалуын жүйле түрде талдау жасай алуы.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, деңгейге сәйкес мәтіндермен өз бетінше жасалатын жұмыстар, кішігірім баяндамалар, презентациялар, сабақ жоспарлары, академиялық эсселер жазу.
144 сағат
21-30 апталар: В1 - Еркін деңгейі
3
Өз сезімдері мен көңіл күйлерін нақты жеткізе алуы.
Күтпеген жағдайлардың ерекшеліктерін жеткізе алу, салыстыра қарағанда жақсы ішкі сезімдерін жеткізе алуы.
Әртүрлі дереккөздерден келген мәліметтерді жалпылай алуы.
Қарсылықты деректердің артықшылықтарымен кемшіліктерін түсіндіре отырып ұсына білуі. Дәйекті баяндаманы немесе басқа да тексттерді жаза алуы, үйреншікті емес ағылшын тіліндегі әдебиеттерді оқи алуы, күрделі мәтіндерді мазмұндай алуы.
144 сағат
31-33 апталар: Біріктірілген дайындық элементтері бар "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пәндерін оқытудың қатысымдық әдістемесінің модулі
1
Сабақты жоспарлауға арналған ағылшын тілі; оқу құралдарын, ресурстар мен материалдарды пайдалана білу; сабақ барысы және сабақ өткізу; оқыту процесін басқару.
Пәндерді ағылшын тілінде оқыту мен үйрету дағдысын қалыптастыру.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, өз бетінше жасайтын жұмыстар, біріктірілген пәндік-тілдік элементтері (CLIL - Content and Language Integrated Learning) бар сабақтарды жоспарлау және көрсету.
70 сағат
Барлығы: 480 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 55-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларына арналған "Үш тілде оқыту жағдайында жалпы орта білім беретін мектепті басқару жүйесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

Недели 1-9: А1 – Начальный уровень
1
Повышение исходного уровня владения языком до уровня А1 – Начальный уровень: освоение простых лексических и грамматических структур, необходимых для элементарного владения английским языком, разговорная практика, использование английского языка в знакомых ситуациях.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа с текстами в соответствии с уровнем.
120
Недели 10-20: A 2 – Элементарное владение
2
Понимание основных идей сообщений на разные темы. Умение общаться в большинстве ситуаций, которые возникают в профессиональной деятельности. Описание впечатлений, событий, стремлений. Умение изложить и обосновать свое мнение и планы на будущее. Умение систематически применять методы всестороннего анализа языка с целью выявления структуры, типов языковых единиц, их форм и способов образования, целесообразности их использования в тексте.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа с текстами в соответствии с профилем, составление мини-лекций, презентаций, поурочных планов, написание академического эссе.
144
Недели: 21-30: В1 - Самостоятельное владение
3
Умение детально изложить переживания, описать свои чувства и реакции. Умение передать детали неожиданных событий, представить сравнительно хорошо прослеживаемые переживания. Умение обобщить информацию и ход рассуждений, взятых из различных источников. Умение представить обоснованно аргументы за и против, разъясняя преимущества и недостатки возможных точек зрения. Умение написать аргументированный доклад или текст, читать неадаптированную литературу на английском языке, пересказывать содержание сложных текстов.
144
Недели 31-33: Модуль коммуникативной методики преподавания предметов "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика" на английском языке с элементами интегрированной подготовки
4
Английский язык для планирования урока: умение использовать учебные пособия, ресурсы и материалы; ведение и ход урока, управление процессом обучения.
Применение навыков преподавания и изучения предметов посредством английского языка.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа, планирование и презентация уроков с элементами предметно-языкового интегрированного обучения.
70
Всего: 480 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут
Приложение 18
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 55
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Система управления общеобразовательной школой в условиях обучения на трех языках" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларына арналған "Үш тілде оқыту жағдайында жалпы орта білім беретін мектепті басқару жүйесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) орта білім беру ұйымдарының директорларын оқытуды реттейді.
2. Білімді жаңарту аясында мектеп директорларының біліктілігін арттыруға арналған бұл бағдарлама, педагогикалық жүйені басқарудың стратегиялық жүйесін өзгертуге, оқыту мен тәрбиелеу процесін басқаруда көшбасшылық қабілеті бар менеджерлер дайындауға, қазіргі қоғамның сұраныстары мен Қазақстан Республикасының білім беру саясатын жүзеге асыруға бағытталады.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
мектепті басқаруда заманауи тілдік білімнің мәдениетаралық коммуникативтік парадигмасын дамыту.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беруде үштілділікті енгізу жағдайында оқытудың жаңа түрлерін, әдістері мен құралдарын кіріктіру арқылы білім беру процесін басқару саласындағы мектеп директорларының кәсіби құзырлылығын кеңейту;
2) пән мен тілді кіріктіріп оқыту (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (бұдан әрі - CLIL) бойынша мектеп директорларының коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру;
3) тілді үйренудегі стратегиялық және тактикалық жоспарлау, ақпараттық-коммуникациялық технология (бұдан әрі – АКТ) негізінде басқарушылық шешім қабылдаудың тиімді үлгісін қалыптастыру;
4) басқару, ұйымдастыру, жобалау-зерттеу, әкімшілік-шаруашылық және инновациялық қызметін іске асыру үшін көшбасшы-жетекшінің тілдік білімі мен дағдыларын жетілдіру;
5) оқу процесіне оқу пәндерін қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде оқытуды енгізу мен үш тілде оқыту нәтижелерін бақылауды ұйымдастыруды тиімді басқару дағдыларын қалыптастыру;
6. Оқыту нәтижелері:
1) үштілділікті енгізу жағдайында орта білім берудің Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1080 Қаулысымен 2012 жылғы 23 тамызда бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының тұжырымдамалық негіздерін; көшбасшы-жетекші қызметінің мазмұнын, стратегиялық және тактикалық жоспарлаудың басқарушылық негізін; CLIL әдістемесін; білім беру үрдісін басқарудың заманауи тәсілдерін; тілді үйренудегі АКТ-стратегияларын біледі және түсінеді;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Система управления школой в условиях обучения на трех языках" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение директоров организаций среднего образования.
2. Программа направлена на стратегические, системные обновления в управлении педагогической системой, подготовку менеджеров, внедряющих эффективное управление и лидерство в преподавании и обучении, удовлетворяющих запросы современного общества и принципы образовательной политики Республики Казахстан.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
развитие межкультурной коммуникативной парадигмы современного языкового образования в управлении школой.
5. Задачи Программы:
1) расширить профессиональные компетенции директоров школ по управлению образовательным процессом путем интеграции новых форм, методов и средств обучения в условиях введения трехъязычного образования;
2) сформировать коммуникативные навыки руководителей школ в процессе интегрированного предметно-языкового обучения (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (далее - CLIL);
3) сформировать эффективные модели принятия управленческих решений на основе стратегического и тактического планирования, информационно-коммуникационных технологии (далее - ИКТ), ИКТ-стратегий в изучении языков;
4) усовершенствовать языковые знания и навыки руководителя-лидера для осуществления управленческой, организационной, проектно-исследовательской, административно-хозяйственной и инновационной деятельности;
5) cформировать навыки эффективного управления внедрением в учебный процесс преподавания учебных предметов на казахском, русском и английском языках и организации контроля за результатами обучения на трех языках.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями концептуальных основ нового Государственного общеобязательного стандарта среднего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080, в условиях внедрения трехъязычия; управленческих основ стратегического и тактического планирования; методики CLIL; современных подходов к управлению образовательным процессом; ИКТ-стратегий в области изучения языков;

2) стратегиялық және тактикалық жоспарлауды тілдік бағытта іске асыруды; тілдік дағдыларды қалыптастыру үшін коллаборативті ортада командалық жұмысты; тілді үйренуде басқару мен оқыту, жоспарлау үшін АКТ-стратегияларын; үштілділікті енгізу жағдайында тиімді басқарудың медиаресурстарын; оқу процесінің оқыту пәндерінде қазақ, орыс және ағылшын тілдерін енгізуді тиімді басқара алады;
3) тілді үйренудің базалық дағдыларын; стратегиялық және тактикалық жоспарлауда үштілділікті тиімді қолдана алу дағдыларын; тиімді басқару және көшбасшылық қасиеттерінің дағдыларын; үштілділікті енгізу жағдайында сабақ жоспарының құрылымын, ықшам оқыту арқылы үш тілде жоспарлау дағдыларын (E-Learning – Э-ленинг) электронды оқыту, (Smart-Learning – смарт-ленинг) смарт-оқыту, (M-Learning – М-ленинг) мобильді оқыту технологиясының құралдарын пайдалану арқылы тілдік дағдыларды қалыптастыру қабілеттерін, оқыту нәтижелерін үш тілде ұйымдастыруды бақылау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптары мен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тесттің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, шебер-сыныптар, бейнефильмдерді, бейнесабақтарды талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылық құрам бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлерін жасайды және олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларына
арналған "Үш тілде оқыту
жағдайында жалпы орта білім
беретін мектепті басқару
жүйесі" педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақты қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1 апта
1.
Нормативтік-құқықтық модуль
2
4
6
1.1

2) умение слушателями осуществлять стратегическое и тактическое планирование в применении языков обучения; организовать работу команды в коллаборативной среде для формирования языковых навыков; использовать ИКТ-стратегии для планирования и управления обучения на трех языках; применять медиаресурсы для эффективного управления в условиях внедрения трехъязычия; эффективно управлять внедрением в учебный процесс учебных предметов на казахском, русском и английском языках;
3) владение слушателями навыками эффективного использования трехъязычия в стратегическом и тактическом планировании; разработки структуры плана урока и планирования на трех языках микропреподавания; организации контроля за результатами обучения на трех языках, способностью формировать языковые навыки с использованием средств технологий электронного обучения (E-Learning – Э-ленинг), смарт-обучения (Smart-Learning – смарт-ленинг), мобильного обучения (M-Learning – М-ленинг).
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на УТП согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остается без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеоуроков, видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Система управления
общеобразовательной школой в условиях обучения
на трех языках" для директоров
организаций среднего образования
с казахским и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1.
Нормативно-правовой модуль.
2
4
6
1.1

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш мектепте оқытудың инновациялық процесін басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарламада тыңдаушылардың өзекті мәселелерін есепке ала отырып, бастауыш жалпы білім берудің негізгі бағдарламаларын игеру нәтижелері мен бастауыш мектептің заманауи моделін қалыптастырудың ерекшеліктерін жаңартуға бағытталған.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тиімді басқарушылық қызметті ұйымдастыру үшін қажетті, білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттілік деңгейлерін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру жүйесінде Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық құжаттарының өзгерістері мен толықтыруларын қолданысқа енгізу; орта білім берудің мазмұнын жаңартудың басым бағыттарын зерделеу;
2) ерекше білім беруді қажет ететін балаларды оқытудың заманауи технологиялары мен әдістерін үйрету;
3) бастауыш сыныптардың оқыту процесін ұйымдастыруда сыни тұрғыдан ойлау технологиясын тиімді пайдалану дағдыларын дамыту;
4) бастауыш сынып оқушыларының функционалдық сауаттылығын қалыптастырудағы халықаралық бағалауды зерттеу (TIMSS, PIRLS) (Trendsin International Mathematics and Science Study – Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) (бұдан әрі - TIMSS), мәтінді түсіну мен оқу сапасын халықаралық зерттеу (Progressin International Reading Literacy Study – Прогрессин Интернейшинал Ридинг Литераси Стади) (бұдан әрі - PIRLS); нәтижелерінің тәжірибесін пайдалану, талдау, жинақтау.
5) төменгі сынып оқушыларының оқудағы жетістіктерін критериалды бағалау жүйесін табысты пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) орта білім беру жүйесінде Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық құжаттарының өзгерістері мен толықтыруларын қолданысқа енгізу, Қазақстан Республикасы ғылым және білім беру жүйесін дамытудың стратегиялық бағыттары; басқарудың дәстүрлі емес жүйесіне көшудің объективті қажеттілігі мен заңдылығын, басқарушылық ойлар теориясының эволюциясын; тиімді басқаруды ұйымдастырудың психологиялық ерекшеліктерін; педагогикалық ұжымның тұлғалық және кәсіби өсуіне басқарушылық қызметі мен мотивациясының дамуын ұйымдастырудың принциптерін біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным процессом обучения в начальной школе в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования.
2. Программа направлена на практико-ориентированное обучение, учитывает актуальные вопросы слушателей, раскрывает особенности формирования современной модели начальной школы и результаты освоения основной образовательной программы начального общего образования.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение уровня профессиональных компетенций заместителей директоров организаций образования по учебной работе, необходимых для организации эффективной управленческой деятельности в условиях обновления содержания среднего образования.
5. Задачи Программы:
1) изучить приоритетные направления обновления содержания среднего образования; новшества, изменения и дополнения, внесенные в действующие нормативно-правовые документы Республики Казахстан для системы среднего образования;
2) изучить современные образовательные технологии и методики обучения детей с особыми образовательными потребностями;
3) развивать навыки эффективного использования технологии развития критического мышления при организации образовательного процесса в начальных классах;
4) анализировать, обобщать, использовать на практике результаты международного исследования по оценке качества математического и естественно-научного образования (Trendsin International Mathematics and Science Study – Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) (далее - TIMSS), международного исследования качества чтения и понимания текста (Progressin International Reading Literacy Study – Прогрессин Интернейшинал Ридинг Литераси Стади) (далее - PIRLS);
5) сформировать навыки успешного использования системы критериального оценивания учебных достижений младших школьников;
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями стратегического направления развития системы образования и науки Республики Казахстан, изменения и дополнения, внесенные в действующие нормативно-правовые акты Республики Казахстан для системы среднего образования; теорию эволюции управленческой мысли, объективную необходимость и закономерность перехода к нетрадиционным системам управления; принципы успешной организации управленческой деятельности и развития мотивации профессионального и личностного роста педагогического коллектива;

2) орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында инновациялық қызметті жүзеге асырудағы көшбасшының негізгі ұстанымдарын жүзеге асыруды; бастауыш білім беру ұйымдарында стратегиялық және тактикалық жоспарлауды басқаруды; басқарушылық шешімдерін қабылдауда заманауи басқару тәсілдерін қолдана алады;
3) төменгі сынып оқушыларының оқудағы жетістіктерін критериалды бағалаудың жүйесін; "M-Learning", "Smart-оқыту", "Lesson Study" (E-Learning – Э-ленинг), смарт-оқыту (Smart-Learning – смарт-ленинг), мобильді оқыту (M-Learning – М-ленинг) заманауи оқыту әдістерін қолдануда білім беру процесін жобалаудың дағдыларын; бастауыш білім беру ұйымдарын тиімді басқару мен көшбасшылық дағдыларын, кәсіби қызметін дамытуда өзін-өзі басқару, өзін-өзі бақылау және рефлексивті қызметінің негіздерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптарымен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, тренингтер, жобалар әдісі, шебер-сыныптар, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық оқытушылық құрамы Бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
оқу ісі жөніндегі
орынбасарларына арналған
"Білім беру мазмұнын жаңарту
жағдайында бастауыш мектепте
оқытудың инновациялық
процесін басқару" педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақтықорғау
Барлығы
1 апта
1.
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

2) умение слушателями осуществлять основные принципы инновационной деятельности лидера-руководителя в условиях обновленного содержания среднего образования; планировать стратегическое и тактическое управление в организации начального образования; использовать современный менеджмент в принятии управленческих решений;
3) владение системой критериального оценивания учебных достижений младших школьников; навыками проектирования образовательного процесса с применением современных методов электронного обучения (E-Learning – Э-ленинг), смарт-обучения (Smart-Learning – смарт-ленинг), мобильного обучения (M-Learning – М-ленинг); навыками эффективного управления и лидерства в организации начального образования; основами рефлексивной деятельности, самоконтроля и самоменджмента в развитии профессиональной деятельности.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, мастер классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
программе курса повышения квалификации
педагогических кадров "Управление инновационным
процессом в начальной школе
в условиях обновления содержания образования"
для заместителей директоров по учебной работе организаций
среднего образования с казахским и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Круглый стол
Презентация мини -уроков
Всего
Неделя 1
1.
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
24
8
20
10
10
2
6
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 57-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектептің инновациялық дамуын басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

Примечание: 1 академический час – 45 минут
24
8
20
10
10
2
6
80
Приложение 20
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 57
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным развитием школы в условиях обновления содержания образования" для директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектептің инновациялық дамуын басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) орта білім беру ұйымдары директорларын, директордың оқу ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарламада орта білім беру ұйымдары басшыларының жалпы педагогикалық жүйені басқарудағы стратегиялық жүйелік жаңартулар бойынша біліктілігін арттыру көзделген.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты:
орта білім беру ұйымдары директорларының, директордың оқу ісі жөніндегі орынбасарларының жаңартылған білім беру мазмұны жағдайында мектептің инновациялық дамуына ықпал ететін педагогикалық және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) жүйелі қолданудағы өзіндік даму және басқарушылық құзіреттілік деңгейлерін арттыру.
5. Бағдарлама міндеттері:
1) мектептің инновациялық дамуын басқару механизмдері мен негізгі басымдықтарын білуді қамтамасыз ету;
2) нәтижеге бағытталған білім беру жүйесінде стратегиялық жоспарлау мен басқару дағдыларын дамыту;
3) оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып, қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жобалауға үйрету;
4) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды қолдануға үйрету;
5) педагог кадрлардың, білім алушылардың рейтингтік мониторингін білім беру процесінде жүзеге асыратындай тиімді жүйені құра білу дағдысын қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) тыңдаушылар Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті орта білім беру стандартының тұжырымдамалық негіздерін 2012 жылғы 23 тамыздағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1080 Қаулысымен екітілген, стратегиялық және тактикалық жоспарлауды негіздерін, білім беру процесін басқарудың заманауи тәсілдерін, бірыңғай ақпараттық білім кеңістігіндегі мектепішілік басқаруды, критериалды бағалаудың тәсілдерін, оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау түрлерін, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру тәсілдерін біледі;
2) тиімді басқару үшін медиа ресурстарды қолдануды, жоспарлау, басқару және оқыту үшін АКТ стратегияларын қолдануды, коллаборативті орта құруды; оқушылардың оқу жетістігін бағалауда критериалды бағалауды қолдануды, ерекше білім беруді қажет ететін балаларды тәрбиелеу мен оқыту сұрақтары бойынша шешім қабылдауды, стратегиялық және тактикалық жоспарлауды жүзеге асыруды, педагог кадрлардың, білім алушылардың рейтингтік мониторингін білім беру процесінде жүзеге асыратын, жүргізетін тиімді жүйені құруды жүзеге асырады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным развитием школы в условиях обновления содержания образования" для директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования.
2. Программа направлена на совершенствование управленческих компетентностей по планированию и управлению учебно-воспитательным процессом в контексте обновления содержания образования.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение уровня управленческих компетентностей и личного самосовершенствования директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования в системном использовании педагогических и информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ), способствующих инновационному развитию школы в условиях обновления содержания образования.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание ключевых приоритетов и механизмов управления инновационным развитием школы;
2) развить навыки стратегического планирования и управления в системе образования, ориентированного на результат;
3) научить проектированию краткосрочных планов урока с применением активных методов обучения;
4) научить применять критериальное оценивание учебных достижений учащихся;
5) научить создавать эффективную систему контрольной деятельности за образовательным процессом, образовательным пространством с осуществлением рейтингового мониторинга обучающихся, педагогических кадров.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями концептуальных основ Государственного общеобязательного стандарта среднего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080, управленческие основы стратегического и тактического планирования, современные подходы к управлению образовательным процессом; подходов критериального оценивания, исследовательской практики в школе, активных методов обучения, Web-сервисные технологии в управлении современной школой; подходы формирования функциональной грамотности учащихся;
2) умение слушателями осуществлять стратегическое и тактическое планирование, создавать коллаборативную среду для командообразования; применять ИКТ для планирования, управления и обучения; выявлять проблемы и принимать решения по вопросам обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями; создавать эффективную систему контрольной деятельности за образовательным процессом с осуществлением рейтингового мониторинга обучающихся, педагогических кадров, использовать критериальную систему оценивания учебных достижений учащихся;

3) сабақ жоспарының құрылымын, электронды портфолио, ақпаратты визуализациялауды, ықшам сабақты жоспарлау; білім берудің сапасын басқарудың мониторингтік қызметін технологияландыру дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптары мен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тесттің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, шебер-сыныптар, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылық құрам бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлерін жасайды және олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының директорларына,
директорларының оқу ісі
жөніндегі орынбасарларына
арналған "Білім беру мазмұнын
жаңарту жағдайында мектептің
инновациялық дамуын басқару"
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу- тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1 апта
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1

3) владение навыками создания структуры плана урока, электронного портфолио, визуализации информации, планирования микропреподавания фрагмента урока; навыками технологизации мониторинговой деятельности для управления качеством образования.
Глав 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы слушателей, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
Программе курса повышения
квалификации педагогических кадров
"Управление инновационным развитием школы
в условиях обновления содержания образования"
для директоров, заместителей директоров
по учебной работе организаций
среднего образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш сыныптарда білім беру процесін ұйымдастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама бастауыш сыныптардың оқу пәндерінің мазмұнын жаңартуға, оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың ерекшеліктерін меңгеруге, басқару, жоспарлау, бастауыш сынып оқушыларының оқу жетістіктеріне бағалау критерийлерін қолдануға бағытталған.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
білім берудің жаңа парадигмасына сәйкес білім беру процесін ұйымдастыру мен сапасын басқару бойынша білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында дарынды оқушылармен тиімді жұмыс ұйымдастыру жолдарын анықтау және мүмкіндігі шектеулі балаларды оқыту ерекшеліктерін айқындау;
2) білім беру процесін ұйымдастыру, сапасын басқаруды жоспарлау, диагностикалау және мониторинг жасау бойынша біліктіліктері мен басқару қызметіндегі ұйымдастыру мәдениетін дамыту;
3) білім беру мазмұнының жаңаруына байланысты бастауыш сыныпта оқытылатын пәндердің ерекшеліктері мен оқу процесін ұйымдастырудың жолдарын меңгерту;
4) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) аясында кәсіби құзыреттіліктерін арттыру;
5) тыңдаушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында қосымша ақпараттар беру.
6. Оқу нәтижелері:
1) тыңдаушылар білім беру мазмұнын жаңартудың негізгі жолдарын; педагогикалық менеджменттің теориясын; білім беру процесін басқарудың жаңа тәсілдерін; интерактивті әдістер мен инновациялық технологиялардың философиясын, критериалды бағалау жүйесін біледі және түсінеді;
2) тыңдаушылар білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында пәндерді оқытудың жаңа тәсілдерін қолдана алады; білім сапасын мониторингілей, оқу-тәрбие процесін жоспарлай, талдай және болжай алады;
3) тыңдаушылар инклюзивті білім беру жағдайында психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету тәсілдерін, дарынды балаларды анықтау жолдары мен жұмыс жасаудың әдістерін, оқу-тәрбие процесін жаңаша жоспарлау дағдыларын, қазіргі заманғы АКТ меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в начальных классах в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров организаций образования по учебной работе.
2. Программа направлена на обновление содержания учебных дисциплин начальных классов, на изучение особенностей организации учебно-воспитательного процесса, управления, планирования, применения критериев оценки учебных достижений учащихся начальных классов.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение уровня профессиональных компетенций заместителей директоров организаций образования по учебной работе, в соответствии с новой образовательной парадигмой.
5. Задачи Программы:
1) определение путей организации эффективной работы с одаренными учениками в условиях обновления содержания образования и выявление особенностей обучения детей с особыми образовательными потребностями;
2) освоение предметных особенностей и путей организации учебного процесса начальной ступени в условиях обновления содержания образования;
3) развитие профессиональных компетенций в рамках информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ);
4) предоставление дополнительной информации в целях удовлетворения потребностей слушателей;
5) предоставление дополнительной информации в целях удовлетворения запросов слушателей.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями основных путей обновления содержания образования; теории педагогического менеджмента в условиях обновления содержания образования; новых способов в управлении процессом образования; философии инновационных технологий и интерактивных методов; системы критериального оценивания.
2) умение слушателями применять новые способы преподавания дисциплин в условиях обновления содержания образования; проводить мониторинг качества образования, анализировать, планировать и прогнозировать учебно-воспитательный процесс;
3) владение слушателями способами оказания психолого-педагогической помощи в условиях инклюзивного образования, средствами диагностики одаренных детей и методами работы с ними, навыками планирования учебно-воспитательного процесса, современными ИКТ.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарының кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) орта білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орта білім беру саласындағы бағдарламалық құжаттарға сәйкес білім беру процесін ұйымдастыру бойынша қажетті білім көлеміне және оқушылардың бойында таңдаған мамандықтарына уәждік-құндылықтық көзқарасты қалыптастыруға бағытталған.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектеп директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттілік деңгейлері мен жеке өздігінен жетілдіруін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдаушыларды Қазақстан Республикасындағы бейінді білім беру мазмұнын жаңартуды түсіндіретін Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының негізгі басымдықтары және бағыттарымен таныстыру;
2) білім беру саласындағы стратегиялық құжаттармен жұмыс жасау біліктерін қалыптастыру;
3) білім беру процесінде инновациялық білім беру технологияларын қолдану бойынша біліктерін дамыту;
4) кәсіби қызметте өз-өзіне талдау жасау біліктерін қалыптастыру;
5) орта білім беру ұйымдары директорлары орынбасарларының өз кәсіби дамуларына дайындықтарын қалыптастыруға ықпал ету;
6) мектеп директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларының ақпараттық-коммуникативтік технологияларды (бұдан әрі - АКТ) игеру құзыреттіліктерін арттыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында орта білім беруді дамытудың басым бағыттарын біледі және түсінеді;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бейінді оқыту бойынша білім беру процесін жобалауды; заманауи менеджмент технологияларын, инновациялық білім беру технологияларын жобалауды; жоғары сынып оқушыларын оқыту мазмұнын жеке білім беру траекториясын құру мүмкіндіктерімен дифференциациялау үшін жағдай жасау;
3) бейінді мектептегі білім беру үрдісін ұйымдастыру сапасын бағалау мен мониторинг, диагностика жүргізу дағдыларын, заманауи ғылыми зерттеу негізінде басқару тәжірибесін жетілдіру дағдыларын, өз і-әрекетіне зерттеу мен талдау жасауды меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности заместителя директора по профильному обучению в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по профильному обучению организации среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров организаций среднего образования по профильному обучению.
2. Программа направлена необходимому объему знаний по организации образовательного процесса в соответствии с программными документами в области среднего образования и формированию у учащихся мотивационно-ценностного отношения к избранной профессии.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение уровня профессиональных компетентностей и личного самосовершенствования заместителей директоров организаций образования по профильному обучению в условиях обновления содержания образования.
5. Задачи Программы:
1) ознакомить слушателей с ключевыми приоритетами и направлениями государственной политики Республики Казахстан, обуславливающими обновление содержания профильного образования Республики Казахстан;
2) сформировать умения работы со стратегическими документами в области образования;
3) развить умения по использованию инновационных образовательных технологий в образовательном процессе;
4) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности;
5) содействовать формированию готовности у заместителей директоров организаций среднего образования к профессиональному саморазвитию;
6) повысить информационно-коммуникационную технологическую (далее - ИКТ) компетентность заместителей директоров по профильному обучению.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями приоритетных направлении развития среднего образования в рамках обновления содержания среднего образования;
2) умение слушателями проектировать образовательный процесс по профильному обучению в условиях обновления содержания образования; проектировать технологии современного менеджмента, инновационные образовательные технологии; создавать условия для дифференциации содержания обучения старшеклассников с возможностями построения индивидуальных образовательных траекторий;
3) владение навыками проведения мониторинга, диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса в профильной школе; навыками совершенствования управленческой практики на основе современных научных исследований, проводить исследования и анализ собственной деятельности.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ұйғыр, тәжік, өзбек тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (әрі қарай - Бағдарлама) (Content and Language Integrated Learning - Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (әрі қарай – CLIL) стратегиясы мен негізгі қағидаларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама ұлттық мектеп пән мұғалімдерінің CLIL тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі бойынша кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру мен дамытуға бағытталған.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспарға бойынша (одан әрі - ОТЖ) оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты:
мақсатты (екінші) тілге оқу пәндері арқылы білім алушыларды оқыту мақсатында CLIL әдістемесі бойынша пән мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру
5. Бағдарлама міндеттері:
1) әлемдік қауымдастықтың үздік тәжірибесі мен Қазақстан Республикасында көптілді білім беру аясында құқықтық білім беруді қамтамасыз ету;
2) оқушы топтарының жас ерекшеліктерінің психологиялық-лингвистикалық мінездемесін білуін және оны педагогикалық үдерісте қолдана алуын қалыптастыру;
3) тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі негізінде оқу процесінің ерекшеліктері және критерийлерін түсінеді;
4) оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып тіл мен пән кіріктірілген заманауи сабақтың жобасын дайындауға үйрету;
5) оқушылардың пәндік және тілдік оқу жетістіктерін қалыптастырушы және жиынтық бағалауға үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) тыңдаушылар көптілді білім беру мәселесі бойынша мемлекеттік саясаттың қазіргі жағдайы мен негізгі бағыттарын; көптілді білім берудің негізгі ұғымдарын, көптілді білім беру принциптерін; мектеп топтарының жас шамасына қарай психологиялық-лингвистикалық сипаттамасын біледі; тіл мен пәнді кіріктіріп оқытудың негізгі әдістемелері негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктері және критерийлерін түсінеді және біледі;
2) балалардың оқу қажеттіліктеріне жауап беретін интербелсенді ортаны ұйымдастыруды; оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін; оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру үшін оқытудың белсенді стратегияларын қолдана алады; ықшам оқыту барысында жаңа тәсілдерді қолданады;
3) тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесі (CLIL) негізінде оқу процесін ұйымдастыру, жоспарлау, жүзеге асыру дағдыларын үйренеді, педагогтердің көптілді білім беруге қатысты кәсіби мәселелерін шешуді, көптілді білім беруде қашықтан оқыту технологиясын пайдалану дағдысын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика интегрированного обучения языку и предмету" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с уйгурским, таджикским, узбекским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей физики, химии, биологии, информатики школ с уйгурским, таджикским, узбекским языками обучения основным принципам и стратегиям интегрированного предметно-языкового обучения (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (далее – CLIL).
2. Программа направлена на формирование и развитие профессиональных компетенций учителей-предметников национальных школ по методике интегрированного обучения CLIL.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
формирование профессиональных компетенций учителей-предметников по методике CLIL в целях обучения обучающихся учебным предметам посредством целевого (второго) языка.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить правовые знания в области многоязычного образования Республики Казахстан и передового опыта мирового сообщества;
2) обеспечить знание психолого-лингвистических характеристик возрастных школьных групп и умение использовать их в педагогическом процессе;
3) обеспечить знание особенностей и критериев учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предмету и языку;
4) научить проектировать современный урок с интеграцией языка и предмета с использованием активных методов обучения;
5) научить использовать формативное и суммативное оценивание учебных языковых и предметных достижений учащихся.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями современного состояния и основных направлений государственной политики в области полиязычного образования; основных понятий, принципов полиязычного образования; психолого-лингвистических характеристик возрастных школьных групп; специфику и критерии учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предмету и языку;
2) умение слушателями организовывать интерактивную среду, отвечающую образовательным потребностям детей; применять методы критериального оценивания учебных достижений обучающихся; использовать стратегии активного обучения для развития функциональной грамотности обучающихся; применять новые подходы в микропреподавании;
3) владение слушателями навыками организации, планирования и ведения образовательного процесса в рамках методики CLIL; решения профессиональных проблем педагогов полиязычного образования; использования дистанционных технологий в полиязычном образовании.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Content and Language Integrated Learning - CLIL" тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесін игеру бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) жаратылыстану-математика бағытындағы (бұдан әрі – ЖМБ), (Common European Framework of Reference – комон юрепиан фреймуорк оф референс) (бұдан әрі - CEFR) сәйкес В1-В2 деңгейінде ағылшын тілін меңгерген пән мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесін (Content and Language Integrated Learning - Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (бұдан әрі – CLIL) меңгеру аясында ЖМН мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігінің дамуына бағытталған бағдарлама және сабақтың мақсатына сәйкес пән мен тілді кіріктіріп оқыту дағдыларын қалыптастыру.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша (одан әрі - ОТЖ) оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
ағылшын тілі арқылы оқу пәндерін білім алушыларға оқытуда CLIL әдістемесін колдану бойынша ЖМБ пән мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
5. Бағдарлама міндеттері:
1) әлемдік қауымдастықтың озат тәжірибесімен таныстыру және Қазақстан Республикасында үштілді білім беру аясында құқықтық білімді қалыптастыру;
2) оқушы топтарының жас ерекшеліктерінің психологиялық-лингвистикалық мінездемесін білуін және оны педагогикалық процесінде қолдана алуын қалыптастыру;
3) тім мен пәнді кіріктіріп оқытудың әдістемесі негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктерімен таныстыру;
4) оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып сабақтарды CLIL әдістемесі бойынша жобалау дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алушылардың пән және тілдік оқу жетістіктерін қалыптастырушы және жиынтық бағалау дағдыларын қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) үштілді білім беру бойынша мемлекеттік саясаттың қазіргі жағдайы мен негізгі бағыттарын; көптілді білім берудің негізгі ұғымдарын, принциптерін анықтауды; CLIL тіл мен пәнді кіріктіріп оқытудың негізгі әдістемелері негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктері мен өлшемдерін; оқушы топтарының жас ерекшеліктерінің психолого-лингвистикалық мінездемесін біледі;
2) балалардың оқу қажеттіліктерін диагностикалау негізінде ұйымдастырушылық-әдістемелік шаралар қатарын құрастыруды; интербелсенді ортаны ұйымдастыруды; оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін қолданады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие профессиональных компетентностей учителя-предметника естественно-математического цикла по освоению методики интеграции языка и предмета – "Content and Language Integrated Learning - CLIL" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей-предметников естественно-математического направления (далее – ЕМН), владеющих английским языком на уровне В1-В2 согласно общеевропейским компетенциям владения иностранным языком (Common European Framework of Reference – комон юрепиан фреймуорк оф референс) (далее - CEFR).
2. Программа направлена на развитие профессиональной компетенции учителя-предметника ЕМН в освоении методики интегрированного преподавания языка и предмета (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (далее - CLIL) и формирование навыка интеграции языка и предмета в соответствии с целями урока.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
формирование профессиональных компетенций учителей-предметников ЕМН по применению методики CLIL в обучении обучающихся учебным предметам посредством английского языка.
5. Задачи Программы:
1) сформировать правовые знания в области трехъязычного образования Республики Казахстан и ознакомить с передовым опытом мирового сообщества;
2) сформировать знания психолого-лингвистических характеристик возрастных школьных групп и умение использовать их в педагогическом процессе;
3) ознакомить с особенностями учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предмету и языку;
4) сформировать умение проектировать уроки по методике CLIL с использованием активных методов обучения;
5) сформировать навыки использования инструментария формативного и суммативного оценивания учебных, языковых и предметных достижений обучающихся.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями современного состояния и основных направлений государственной политики в области трехъязычного образования; определения основных понятий, принципов трехъязычного образования; специфики и критериев учебного процесса на основе методики CLIL; психолого-лингвистические характеристики возрастных школьных групп;
2) умение слушателями выстраивать организационно-методические мероприятия на основе диагностики образовательных потребностей детей; организовывать интерактивную среду; применять методы критериального оценивания учебных достижений учащихся;

3) CLIL тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі аясында білім беру үдерісін жүргізу, жоспарлау және ұйымдастыру дағдыларын; үштілді білім беруші педагогтердің кәсіби мәселесінің шешімін табуды, үштілді білім беру барысында қашықтықтан оқыту технологиясын қолдануды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптарымен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тестің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (әрі қарай - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық оқытушылық құрамы Бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің физика,
химия, биология, информатика
мұғалімдеріне арналған
"Content and Language Integrated
Learning - CLIL" тіл мен пәнді
кіріктіру әдістемесін игеру
бойынша мұғалімдердің кәсіби
құзыреттілігін дамыту"
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша.
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Конференция
Шағын сабақтардың тұсаукесері
Жобаны қорғау
Қорытынды тест
Барлығы
1 апта
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1

3) владение слушателями навыками организации, планирования и ведения образовательного процесса в рамках методики CLIL; решения профессиональных проблем педагогов трехъязычного образования; применения дистанционных технологий в трехъязычном образовании.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на УТП согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остается без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеоуроков, видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Развитие профессиональной компетентности
учителей по освоению методики
интеграции языка и предмета
"Content and Language Integrated
Learning - CLIL" для учителей
физики, химии, биологии, информатики
школ с казахским и русским
языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер- класс
ВПЗ
Конференция
Презентация мини-урока
Защита проекта
итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1
Нормативно-правовой модуль.
4
2
6
1.1

1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Пәнді ағылшын тілінде оқытудың инновациялық әдістерін меңгеру бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) ағылшын тілін кемінде В1 дәрежесінде меңгерген физика, химия, биология, информатика мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарламада Тeaching Кnowledge Test (тичинг нолидж тест) және Тeaching Кnowledge Test Content and Language Integrated Learning (тичинг нолидж тест контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (бұдан әрі – ТКТ (ағылшын тілінде оқыту әдістемесі) және TKT CLIL (тілді және пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі) базасында кәсіби құзыреттілікті дамыту арқылы жаратылыстану-математика бағытындағы пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесіне сүйене отырып, әрбір модулде ағылшын тілі деңгейін спираль тәріздес амал негізінде жетілдіру көзделген.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспарға бойынша (бұдан әрі - ОТЖ) оқыту курсының ұзақтығы 470 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
шет тілдерін меңгеру деңгейлерін айқындайтын жалпы еуропалық тілдік құзыреттілік параметрлеріне сәйкес (Common European Framework of Reference – комон юрепиан фреймворк оф референс) (бұдан әрі - CEFR) B1 деңгейінен В2 деңгейіне дейін мұғалімдердің ағылшын тілін меңгеру деңгейін жетілдіру және ағылшын тілінде жаратылыстану-математика бағытындағы пәндерді (бұдан әрі – ЖМБ пәндері) оқыту әдістемесін меңгерту.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) ағылшын тілін меңгеру деңгейін ағылшын тілінде пәнді оқытудың қажетті деңгейіне дейін кезең-кезеңмен жетілдіру;
2) ағылшын тілінде ТКT CLIL ЖМБ пәндерді тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесінің негізінде оқытудың ерекшеліктерін зерттеу;
3) оқытудың белсенді әдістерін XXI ғасыр дағдыларының талаптарына сай пайдаланып, ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақты жобалау біліктерін қалыптастыру;
4) оқу үдерісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану бойынша педагогтердің құзіреттілігін қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) тыңдаушылар заманауи коммуникативтік педагогиканың негіздерін; ағылшын тілінде пәнді инновациялық оқыту әдістемесін біледі;
2) тыңдаушылар инновациялық амалдарды, оқушылардың тілдік құзыреттіліктерін дамыту үшін оқу материалдарды қолданады, пәндер бойынша ағылшын тілінде дидактикалық материалдарды әзірлейді, пәндердің бағдарламаларын оқушылардың тілдік білімі мен білім қажеттіліктеріне сәйкес бейімдейді, ағылшын тілінде сабақтарда проблемалық жағдаяттарды құрастырады; оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақты жобалайды, ағылшын тілінде оқушылардың зерттеушілік және шығармашылық іс-әрекетін ұйымдастырады;

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей по освоению инновационных методик преподавания предмета на английском языке" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей школ, преподающих в старших классах физику, химию, биологию и информатику, имеющих уровень владения английским языком не менее В1.
2. В Программе отражен подход спиралевидного совершенствования уровня английского языка в каждом модуле с опорой на методики преподавания предметов естественно-математического направления на английском языке через развитие профессиональных компетенций на основе методики преподавания на английском языке (Teaching Knowledge Test – тичинг нолидж тест) (далее – ТКТ) и методики интегрированного обучения языка и предмета (Teaching Knowledge Test Content and Language Integrated Learning - тичинг нолидж тест контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (далее – ТКТ CLIL).
3. Продолжительность курсового обучения составляет 470 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование уровня владения английским языком от уровня В1 до уровня В2 согласно общеевропейской шкале языковых компетенций (Common European Framework of Reference - комон юрепиан фреймуорк оф референс) (далее – CEFR) и освоение учителями методики преподавания предметов естественно-математического направления (далее – предметы ЕМН) на английском языке.
5. Задачи Программы:
1) поэтапно совершенствовать уровень владения английским языком до необходимого уровня преподавания предмета на английском языке;
2) изучить особенности учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке TKT CLIL;
3) сформировать умение проектировать урок по методу ТКТ CLIL с использованием интерактивных методов обучения в соответствии с навыками XXI века;
4) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями основ современной коммуникативной педагогики; инновационных подходов и методики преподавания предмета на английском языке;
2) умение слушателями использовать инновационные подходы, учебные материалы для развития языковых компетенций учащихся, разрабатывать дидактические материалы по предметам на английском языке, адаптировать программы предметов под соответствующие языковые знания и образовательные потребности учеников; создавать речевые ситуации проблемного характера на уроках на английском языке; проектировать урок по методу ТКТ CLIL с использованием активных методов обучения, организовать творческую и исследовательскую деятельность учащихся на английском языке;

3) ағылшын тілін В2 деңгейінде, орта білім беруде үштілді білім беру бағдарламасының мақсатына жету үшін коммуникативтік педагогика әдістерін, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 2 модульден тұрады:
1) 1-модуль – мұғалімнің педагогикалық шеберлігі (TKТ) – 220 сағат;
2) 2-модуль – ЖМБ пәндерді кіріктіріп оқыту әдістемесі (TKT CLIL) – 250 сағат.
8. Модульдердің мазмұнында Бағдарламаның қосымшасына сәйкес Бағдарламаның оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша негізгі сұрақтар қарастырылады.
9. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында күнделікті рефлексия, материалдарды меңгеру және алған білімін тәжірибеде қолдану деңгейін анықтау мақсатында шағын сабақтар тізбегінің жекелей таныстырылымы, тыңдаушының оқытушымен бірлескен өзіндік жұмысы, сонымен қатар портфолио қорғау жүргізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
11. ЖМБ пәндерін ағылшын тілінде оқыту әдістемесін меңгеруді бақылау мақсатында оқу аяқталған соң Кембридж университетінің TKT CLIL емтиханы көзделген.
12. Тыңдаушылардың ағылшын тілін меңгеру деңгейі English Speakers of Other Languages (ағылшын тілі ағылшын тілінде сөйлемейтіндер үшін - инглиш спикез оф азэ лагуиджиз, ESOL) авторизацияланған Емтихан орталығының базасында Кембридж Университеті емтихан орталығы (Cambridge English Language Assesstment- Кэмбридж Инглиш Лангуидж Ассессмент) өткізетін қорытынды бағалау - Cambridge English: First Certificate of English (FCE) (Кэмбридж Инглиш: ферст сертификейт оф инглиш) емтиханы арқылы анықталады.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің физика,
химия, биология, информатика
мұғалімдеріне арналған "Пәнді
ағылшын тілінде оқытудың
инновациялық әдістерін меңгеру
бойынша мұғалімнің кәсіби
құзыреттілігін дамыту"
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Тематика занятий
Жұппен жұмыс жасау
Практикалық жұмыс
Шағын топта жұмыс жасау
Жағдаяттарды талдау
Шағын-шаралар таныстырылымы
ТОӨЖ
Рефлексия
Барлығы
1
Мұғалімнің педагогикалық шеберлігі (Teaching Knowledge) 220 сағ.

3) владение слушателями английским языком на уровне В2, методами коммуникативной педагогики для достижения целей программы обучения на трех языках в среднем образовании, методикой ТКТ CLIL, информационно-коммуникационными технологиями.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 2 модулей:
1) модуль 1 - педагогическое мастерство учителя (TKT) – 220 часов;
2) модуль 2 - методика интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке (TKT CLIL) – 250 часов.
8. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с УТП данной Программы согласно приложению к Программе.
9. При организации образовательного процесса будет проводиться ежедневная рефлексия, индивидуальная презентация серии мини-уроков, самостоятельная работа слушателя, а также защита портфолио.
10. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
11. В качестве контроля усвоения методики преподавания предметов ЕМН на английском языке предусмотрен экзамен университета Кембридж TKT CLIL по завершению обучения.
12. Уровень владения слушателями английским языком определяется итоговым оцениванием через международный экзамен Cambridge English: First Certificate of English (далее - FCE) (Кембридж инглиш: ферст сертификейт оф инглиш), проводимым Экзаменационным советом Университета Кембридж (Cambridge English Language Assessment – Кембридж инглиш лангуидж ассесмент) на базе авторизованного экзаменационного центра Английский для неносителей языка (English Speakers of Other Languages – инглиш спикез оф азе лангуиджиз, ESOL).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Развитие профессиональной
компетентности учителей по освоению
инновационных методик преподавания
предмета на английском языке"
для учителей физики, химии, биологии,
информатики школ с казахским
и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Работа в паре
Практическая работа
Работа в малых группах
Анализ ситуаций
Презентация мини-мероприятия
СРСП
Рефлексия
Всего
1
Педагогическое мастерство учителя
(Teaching Knowledge - тичинг нолидж) 220 ч.

2.10
Кембридж университетінің емтиханы - TKT CLIL
4
2.11
Портфолионы қорғау
8
Барлығы: 470 сағат
Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 26-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 63-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Үш тілде оқыту жағдайында мұғалімдердің пәндік және тілдік-қатысымдық құзыреттіліктерін қалыптастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Үш тілде оқыту жағдайында мұғалімдердің пәндік және тілдік-қатысымдық құзыреттіліктерін қалыптастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) ағылшын тілін А2 кем емес деңгейден меңгерген физика, химия, биология, информатика мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарламада ағылшын тілінде оқыту әдістемесі (Teaching Knowledge - тичинг нолидж) (бұдан әрі – ТКТ) және тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі (Teaching Knowledge Test Content and Language Integrated Learning - тичинг нолидж тест контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (бұдан әрі – ТКТ CLIL) базасында кәсіби құзіреттіліктерді дамыту арқылы ағылшын тілінде жаратылыстану-математика бағытындағы пәндерді (бұдан әрі – ЖМБ пәндер) оқыту әдісі тіректері әр модульде ағылшын тілі деңгейін спиральді тәсілмен жетілдіру айқындалған.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспарға бойынша (бұдан әрі - ОТЖ) оқыту курсының ұзақтығы 640 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4.Бағдарламаның мақсаты:
шет тілдерін меңгеру деңгейлерін айқындайтын жалпы еуропалық тілдік құзыреттілік параметрлеріне (Common European Framework of Reference - комон юрэпиен фреймворк оф референс) (бұдан әрі - CEFR) сәйкес А2 деңгейінен В2 деңгейіне дейін мұғалімдердің ағылшын тілін меңгеру деңгейін жетілдіру және ағылшын тілінде жаратылыстану-математика бағытындағы пәндерді оқыту әдістемесін меңгеруі болып табылады.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) ағылшын тілін меңгеру деңгейін ағылшын тілінде пәнді оқытудың қажетті деңгейіне дейін кезең кезеңмен жетілдіру;
2) TКT CLIL ағылшын тілінде ЖМБ пәндерін кіріктіріп оқыту әдістемесінің негізінде оқытудың ерекшеліктерін зерттеу;

2.10
Экзамен университета -Кембридж TKT CLIL
4
2.11
Защита портфолио
8
Всего: 470 часов.
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 26
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 63
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование предметной и коммуникативно-языковой компетентности учителей в условиях обучения на трех языках" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров: "Формирование предметной и коммуникативно-языковой компетентности учителей в условиях обучения на трех языках" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей школ, преподающих в старших классах физику, химию, биологию и информатику, имеющих уровень владения английским языком не менее А2.
2. В Программе отражен подход спиралевидного совершенствования уровня английского языка в каждом модуле с опорой на методики преподавания предметов естественно-математического направления (далее – предметов ЕМН) на английском языке через развитие профессиональных компетенций на основе методики преподавания на английском языке (Teaching Knowledge Test - тичинг нолидж тест) (далее - ТКТ) и методики интегрированного обучения языка и предмета (Teaching Knowledge Test Content and Language Integrated Learning - тичинг нолидж тест контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (далее – ТКТ CLIL).
3. Продолжительность курсового обучения составляет 640 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование уровня владения английским языком от уровня А2 до уровня В2 согласно общеевропейской шкале языковых компетенций (Common European Framework of Reference - комон юрэпиен фреймворк оф референс) (далее – CEFR) и освоение учителями методики преподавания предметов естественно-математического направления (далее – предметы ЕМН) на английском языке.
5. Задачи Программы:
1) поэтапно совершенствовать уровень владения английским языком до необходимого уровня преподавания предмета на английском языке;
2) изучить особенности учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке ТKT CLIL;

3) ЖМБ пәндері бойынша ХХІ ғасыр дағдыларына сәйкес оқытудың белсенді әдістерін пайдаланып, ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақты жобалау біліктерін қалыптастыру;
4) оқу үдерісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану бойынша педагогтердің құзіреттілігін қалыптастыру.
6. Оқыту нәтижелері:
1) заманауи коммуникативтік педагогиканың негіздерін; ағылшын тілінде пәнді оқыту әдістемесін біледі;
2) оқушылардың тілдік құзыреттіліктерін дамытуда оқу материалдарын инновациялық амалдарды қолдануды, ағылшын тілінде ЖМБ пәндері бойынша дидактикалық материалдарды әзірлеуді, ЖМБ пәндердің бағдарламаларын оқушылардың тілдік білімі мен білім қажеттіліктеріне сәйкес бейімдеуді; ағылшын тілінде ЖМБ пәндері бойынша сабақтарда проблемалық сипаттағы сөйлеу жағдаяттарын құрастыруды; ағылшын тілінде оқытылатын ЖМБ пәндері бойынша полемикалық қарым-қатынастың әр түрлі формасында түрлі тақырыптарда пікірталас өткізу мен ұйымдастыруды, оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақтар жобалауды; ағылшын тілінде оқушылардың зерттеушілік және шығармашылық іс-әрекетін ұйымдастыруды, сын тұрғысынан ойлау стратегиясын қолданады;
3) ағылшын тілін В2 деңгейінде, орта білім беруде үштілді білім беру бағдарламасының мақсатына жету үшін коммуникативтік педагогика әдістерін, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 3 модульден тұрады:
1) 1-модуль – ЖМБ пәндердің мұғалімдеріне арналған үдемелі ағылшын тілі (Intensive English Language for Subject Teachers - интенсив инглиш лангуидж фо сабжект тичез) -170 сағат;
2) 2-модуль – мұғалімнің педагогикалық шеберлігі (TKT) – 220 сағат;
3) 3-модуль – ЖМБ пәндерді пән мен тілді кіріктіріп оқыту әдістемесі (TKT CLIL) – 250 сағат.
8. Модульдердің мазмұнында Бағдарламаның қосымшасына сәйкес Бағдарламаның оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша негізгі сұрақтар қарастырылады.
9. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында күнделікті рефлексия, материалдарды меңгеру және алған білімін тәжірибеде қолдану деңгейін анықтау мақсатында шағын сабақтар тізбегінің жекелей таныстырылымы, тыңдаушының оқытушымен бірлескен өзіндік жұмысы, сонымен қатар портфолио қорғау жүргізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
11. ЖМБ пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесін меңгеруді бақылау мақсатында оқу аяқталған соң Кембридж университетінің TKT CLIL емтиханы көзделген.

3) сформировать умение проектировать урок по методу ТКТ CLIL с использованием интерактивных методов обучения в соответствии с навыками XXI века по предметам ЕМН;
4) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями основ современной коммуникативной педагогики; инновационных подходов и методики преподавания предмета на английском языке;
2) умение слушателями использовать инновационные подходы, учебные материалы для развития языковых компетенций учащихся, разрабатывать дидактические материалы по предметам ЕМН на английском языке, адаптировать программы предметов ЕМН под соответствующие языковые знания и образовательные потребности учеников; создавать речевые проблемные ситуации на уроках по предметам ЕМН на английском языке, организовать и вести дискуссию в различных формах полемического общения на актуальные темы по предметам на английском языке; проектировать урок по методу ТКТ CLIL с использованием интерактивных методов обучения, организовать творческую и исследовательскую деятельность учащихся на английском языке по предметам ЕМН, применять стратегии критического мышления;
3) владение слушателями английским языком на уровне В2; методами коммуникативной педагогики для достижения целей программы обучения на трех языках в среднем образовании; методикой ТКТ CLIL и ИКТ.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 3 модулей:
1) модуль 1 - интенсивный английский язык для учителей предметов ЕМН (Intensive English Language for Subject Teachers - интенсив инглиш лангуидж фо сабжект тичез) – 170 часов;
2) модуль 2 - педагогическое мастерство учителя (TKT) – 220 часов;
3) модуль 3 - методика интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке (TKT CLIL) – 250 часов.
8. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии УТП данной Программы согласно приложению к Программе.
9. При организации образовательного процесса будет проводиться ежедневная рефлексия, индивидуальная презентация серии мини-уроков в целях выявления уровня усвоения материала и применении в собственной практической деятельности, самостоятельная работа слушателя, а также защита портфолио.
10. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
11. В качестве контроля усвоения методики преподавания предметов ЕМН на английском языке предусмотрен экзамен университета Кембридж TKT CLIL по завершению обучения.

12. Тыңдаушылардың ағылшын тілін меңгеру деңгейі (English Speakers of Other Languages - инглиш спикез оф азэ лангуиджиз, ESOL) (ағылшын тілі ағылшын тілінде сөйлемейтіндер үшін) авторизацияланған Емтихан орталығының базасында Кембридж Университеті емтихан орталығы (Cambridge English Language Assesstment - Кэмбридж Инглиш Лангуидж Ассессмент) өткізетін қорытынды бағалау (Cambridge English: First Certificate of English - Кэмбридж инглиш: ферст сертификейт оф инглиш) (FCE) емтиханы арқылы анықталады.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің физика,
химия, биология, информатика
мұғалімдеріне арналған
"Үш тілде оқыту жағдайында
мұғалімдердің пәндік және
тілдік-қатысымдық
құзыреттіліктерін
қалыптастыру" педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Жұппен жұмыс жасау
Практикалық жұмыс
Шағын топта жұмыс жасау
Жағдаяттарды талдау
Шағын-шаралар таныстырылым ы
ТОӨЖ
Рефлексия
Барлығы
1

12. Уровень владения слушателями английским языком определяется итоговым оцениванием через международный экзамен (Cambridge English - кэмбридж инглиш): First Certificate of English – (Первый Кембриджский сертификат - ферст сертификейт оф инглиш) (FCE), проводимым Экзаменационным советом Университета Кембридж (Cambridge English Language Assessment - Кэмбридж Инглиш Лангуидж Ассессмент) на базе авторизованного экзаменационного центра (English Speakers of Other Languages - английский для не носителей языка - Инглиш Спикез оф азэ лангуиджиз, ESOL).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Формирование предметной и
коммуникативно-языковой компетентности
учителей в условиях обучения
на трех языках" для учителей
физики, химии, биологии, информатики
школ с казахским и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Работа в паре
Практическая работа
Работа в малых группах
Анализ ситуаций
Презентация мини-мероприятия
СРСП
Рефлексия
Всего
1

3.10
Кембридж университетінің емтиханы - TKT CLIL.
4
3.11
Портфолионы қорғау.
8
Барлығы: 640 сағат
Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 27-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 64-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің химия мұғалімдеріне арналған "Мектепте үштілді білім беруге көшу жағдайында химияны оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің химия мұғалімдеріне арналған "Мектепте үштілді білім беруге көшу жағдайында химияны оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) химия мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама үштілді білім беруге көшу жағдайында химияны оқытудың әдістемесі бойынша мұғалімнің кәсіби құзіреттілігін арттыруға бағытталған. Бағдарламаның жаңашылдығы орта білім беру ұйымында химия пәнін ағылшын тілімен кіріктіру жағдайындағы оқыту әдістемесін әзірлеу болып табылады.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспар (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты:
үштілді білім беру жүйесіне көшу жағдайында химияны оқытудың әдістемесі бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) үштілді білім беру жағдайында химияны оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін қарастыру;
2) үштілді білім беру жүйесіне көшу жағдайында химиядан білім беру үдерісін жобалаудың тұжырымдамалық негіздерін зерделеу;
3) химияны оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) қолданудың мүмкіндіктерін ашу;
4) мемлекеттік және ағылшын тіліндерімен кіріктіру негізінде химияны үштілде оқытудың тәсілдерін меңгеру.
6. Оқыту нәтижелері:
1) үштілді білім беруді кезең-кезеңмен енгізуді тыңдаушылардың білуі мен түсінуі; үштілді білім беру жағдайында химия пәні бойынша оқыту процесін тұжырымдамалық негізде жобалауды, пән және тілді кіріктіріп оқыту әдістемесі (Content and Language Integrated Learning- Контент энд Лангуидж Интегрейтид Лернинг) (бұдан әрі - CLIL) аясында оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау ерекшеліктерін біледі;
2) химия пәнінен қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде терминологиялық сөздік құрастыру, химиялық терминдерді ағылшын тілінде оқу және есте сақтау, меңгеру барысында (CLIL) әдістемесін қолдану, қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде химиялық терминологияны қолданып мәтіндер мен тапсырмалар құрастыруды, "химия-ағылшын тілі", "химия-қазақ тілі" кіріктірілген сабақтар жобалауды, нақты тақырып бойынша (CLIL) пән мазмұнында көрсетілген амалдар мен формалар арқылы жасай алады;

3.10
Экзамен университета Кембридж TKT CLIL
4
3.11
Защита портфолио
8
Всего: 640 часов.
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 27
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2017 года № 32
Приложение 64
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика изучения химии в условиях обучения на трех языках в школе" для учителей химии школ с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика изучения химии в условиях обучения на трех языках в школе" для учителей химии школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей химии школ.
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности учителей по методике преподавания химии в условиях перехода на трехъязычное образование. Новизна Программы заключается в разработке методики преподавания химии в организации среднего образования в условиях интеграции с английским языком.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение профессиональной компетентности учителей по методике преподавания химии в условиях перехода на трехъязычное образование.
5. Задачи Программы:
1) рассмотреть психолого-педагогические аспекты обучения химии в условиях трехъязычного образования;
2) изучить концептуальные основы проектирования образовательного процесса по химии в условиях перехода на трехъязычное образование;
3) выявить возможности использования информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) при обучении химии;
4) овладеть приемами трехъязычного обучения химии на основе интеграции с государственным и английским языками.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями поэтапного внедрения трехъязычного образования; концептуальных основ проектирования образовательного процесса по химии в условиях трехъязычного образования; особенностей оценивания знаний обучающихся в рамках методики предметно-языкового обучения (Content and Language Integrated Learning- Контент энд Лангуидж Интегрейтид Лернинг) (далее - CLIL);
2) умение слушателями составлять терминологический словарь по химии на английском, казахском и русском языках; применять методику CLIL при изучении и запоминании химической терминологии на английском языке; составлять тексты и задания по химии с использованием химической терминологии на казахском, русском и английском языках; проектировать интегрированный урок: "химия-английский язык", "химия-казахский язык"; способы и формы представления предметного содержания по конкретной теме;

3) қазіргі заманауи білім беру технологияларын, үштілді білім беру жағдайында интерактивтік әдістермен байланыстыруды, зертханалық тәжірибелер мен практикалық сабақтарды өткізу процесінде қазақ және орыс тілдеріндегі химиялық терминологияны, үштілді білім беру жағдайында химиядан сабақтан тыс жұмыстарды ұйымдастыру әдістемесін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік- құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптары мен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жоба жұмыстары, ықшам-сабақтар (ықшам-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тесттің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнесабақтарды, бейнефильмдерді талқылау, шеберлік сыныптар, бірлесіп мәселелерді шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық оқытушылық құрамы Бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлерін әзірлейді, олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің химия
мұғалімдеріне арналған
"Мектепте үштілді білім беруге
көшу жағдайында химияны
оқыту әдістемесі" педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік жұмыс
Тренинг
Ссеминар
Шеберлік сынып
Дөңгелек үстел
Шағынсабақ таныстырылымы
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1 апта
1
Нормативтік–құқықтық модуль
4
2
6
1.1

3) владение слушателями современными образовательными технологиями преподавания и обучения; методами интерактивного взаимодействия в условиях трехъязычного образования; терминологией по химии на английском, казахском и русском языках в процессе проведения лабораторных опытов и практических занятий; методикой организации внеклассной работы по химии в условиях трехъязычного образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на УТП согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП курса согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остается без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в УМК курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеоуроков, видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Методика изучения химии в
условиях обучения на трех языках
в школе" для учителей химии
школ с казахским и русским
языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
Круглый стол
Презентация мини-урока
Итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1
Нормативно – правовой модуль.
4
2
6
1.1

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған "Үш тілде білім беру жағдайында информатика пәнін оқытуда STEM технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) информатика мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарламаның негізгі бағыты педагогтер мен тыңдаушылардың жаңаша ойлауын қалыптастыру мақсатында білім беру процесіне (Science Technology Engineering Math - сайнс текнолоджи инжениеринг мэс) (бұдан әрі - STEM) оқытуды енгізу болып табылады.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспар (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
үштілді білім беру жағдайында STEM технологиялары негізінде информатика мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасында үштілді білім беруді сатылай енгізуді үйрету;
2) Пән және тілді кіріктіру негізінде информатиканы оқыту аясында (Content and language integrated learning - контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (бұдан әрі - CLIL) пән және тілді кіріктіріп оқытудың элементтерін меңгеру;
3) үштілді білім беру жағдайында білім беру процесінде STEM learning (стэм ленинг) жүйесін енгізудің мәселелерін анықтау;
4) STEM learning (стэм ленинг) жүйесі мен мектептің материалдық-техникалық базасын есепке ала отырып, информатика бойынша сабақтарды жобалауды үйрену;
5) тәжірибеде сандық білім беру контенттерін әзірлеу мен енгізуді білу; информатиканы оқытуда заманауи мультимедия-ресурстары, "бұлтты" және ғаламтор сервистерін пайдалану техникасын меңгеру.
6. Оқыту нәтижелері:
1) STEM learning (стэм ленинг) жүйесін пайдалану бойынша халықаралық тәжірибе; информатиканы оқытуда CLIL пән және тілді кіріктіріп оқытудың элементтерін, үштілді білім беру жағдайында білім беру процесіне STEM learning (стэм ленинг) жүйесін енгізу мәселелерін біледі;
2) информатика сабақтарында STEM learning енгізу бойынша SWOT-талдау (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats – күшті жақтары, әлсіз жақтары, мүмкіндіктері, қауіптер – стренс, уикнесис, опотьюнитис, сретс) құра алады, STEM learning (стэм ленинг) жүйесі мүмкіндіктері мен мектептің материалдық-техникалық базасын есепке ала отырып, информатика бойынша сабақтарды жобалайды, тәжірибеде сандық білім беру контенттерін әзірлейді, енгізеді және жасай алады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование STEM - технологии в преподавании информатики в условиях обучения на трех языках" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей информатики.
2. Основным направлением Программы является внедрение STEM обучения (Science Technology Engineering Maths - сайнс текнолоджи инжениеринг мэс) (далее – STEM) в образовательный процесс с целью формирования нового мышления обучающихся и педагогов.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
развитие профессиональной компетентности учителей информатики через освоение STEM технологий в условиях трехъязычного образования.
5. Задачи Программы:
1) изучить поэтапное внедрение трехъязычного образования в Республике Казахстан;
2) овладеть элементами предметно-языкового интегрированного обучения (Content and Language Integrated Learning - контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (далее – CLIL) в контексте преподавания информатики на основе интеграции предмета и языка;
3) определить проблемы внедрения системы STEM-learning (стэм ленинг) в образовательный процесс в условиях трехъязычного образования;
4) научиться проектировать занятия по информатике с учетом возможностей системы STEM-learning (стэм ленинг) и материально-технической базы школы;
5) уметь разрабатывать и внедрять в практику цифровые образовательные контенты; овладеть техникой использования современных мультимедиа-ресурсов, "облачных" и интернет сервисов в преподавании информатики.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями международного опыта по использованию системы STEM-learning (стэм ленинг); элементов предметно-языкового интегрированного обучения CLIL в контексте преподавания информатики; проблем внедрения системы STEM-learning (стэм ленинг) в образовательный процесс в условиях трехъязычного образования;
2) умение слушателями составлять SWOT-анализ (Opportunities, Threats, Strengths, Weaknesses - сильные стороны, слабые стороны, возможности, угрозы – стренс, уикнесис, опотьюнитис, сретс) по внедрению STEM-learning (стем ленинг) на уроках информатики; проектировать занятия по информатике с учетом возможностей систем STEM-learning и материально-технической базы школы; разрабатывать и внедрять в практику цифровые образовательные контенты;

3) тыңдаушылар информатиканы оқытуда заманауи мультимедия-ресурстарын, "бұлтты" және ғаламтор сервистерін пайдалану техникасын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9.Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптары мен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, ықшам-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстары, тестің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнесабақтарды, бейнефильмдерді талқылау, шеберлік сыныптар, бірлесіп мәселелерді шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық оқытушылық құрамы Бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлері әзірлейді, олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің
информатика пәнінің
мұғалімдеріне арналған
"Үш тілде білім беру
жағдайында информатика пәнін
оқытуда STEM технологияларды
пайдалану" педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Дәріс-тандау
Тәжірибелік сабақ
Семинар
Шеберлік сыныбы
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтардың тұсаукесері
Жобаны қорғау
Қорытынды тест
Барлығы
1 апта
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

3) владение слушателями техникой использования современных мультимедиа-ресурсов, "облачных" и интернет сервисов в преподавании информатики.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. Содержание модулей основывается УТП согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остается без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеоуроков, видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Использование STEM-технологии
в преподавании информатики
в условиях обучения на трех языках"
для учителей информатики школ
с казахским и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическая работа
Тренинги
Семинар
Мастер-класс
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1
Нормативно-правовой модуль.
6
6
1.1

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында информатика сабақтарында робот техникасы құралдарын қолдану" курсының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) информатика мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама пәнді оқыту процесіндегі пәнаралық байланысты ұйымдастыру және білімді бағалау жүйесін өңдеуге мүмкіндік береді, робототехника құралдарын қолданып "Информатика" пәнінің оқу бағдарламасын құруға үйретеді.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
білім беру мазмұнын жаңарту аясында робототехника құралдарын қолдану барысында оқушылардың ақпараттық және техникалық сауаттылығын дамытуды қолдау бойынша информатика мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) информатика пәні мұғалімдерінің кәсіби қызметі аясында құқықтық білімдерін қалыптастыру;
2) курс тыңдаушыларын информатика сабағы барысында оқушылармен психологиялық-педагогикалық өзара әрекеттесу негіздерімен таныстыру;
3) білім беру мазмұнын жаңарту аясында робототехника құралын қолдану арқылы информатика пәнін оқытудың жаңа амалдарымен таныстыру;
4) информатика пәнін оқыту барысында робототехника құралдарын қолдануға үйрету, робототехника бұйымдарын құрау және қолдану аясында оқушылардың жобалау қызметтерін ұйымдастыру;
5) сабақтан тыс және факультативтік қызметті ұйымдастыру үшін курс тыңдаушыларын робототехника пәнін оқытуда пайда болған қосымша мүмкіндіктерімен таныстыру.
6. Оқыту нәтижелері:
1) роботтарды басқару және конструкциялау негіздерін, баланың ақпараттық сауаттылығын дамытудағы траекторияны жоспарлау және жобалаудың негізгі әдістемелерін біледі;
2) балалардың жас және жеке ерекшеліктерінің теңгерімін және дарынды балалармен жұмыс істеудің негізгі қағидаларын, коммуникациялау процесін дұрыс және тиімді құруын қолдана алады;
3) робототехника құралдарын қолдану арқылы информатика пәні бойынша оқу-тәрбие барысын ұйымдастыру және жоспарлау дағдыларын, оқушының ақпараттық біліктілігін дамыту үшін робототехника құралдарын қолданумен қатар информатика сабағында жобалай алу мүмкіндіктерін; "робототехника" пәні бойынша сыныптан тыс және үйірме жұмыстарында жоспарлау дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование средств робототехники на уроках информатики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей информатики.
2. Программа обучает построению учебной программы предмета "Информатика" с использованием средств робототехники, позволяет выработать систему оценки знаний и организацию межпредметных связей в процессе преподавания предмета.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение профессиональных компетентностей учителя информатики по поддержке и развитию информационной и технической грамотности обучающихся в области применения средств робототехники в рамках обновления содержания образования.
5. Задачи Программы:
1) сформировать правовые знания в области профессиональной деятельности учителей информатики;
2) ознакомить слушателей курсов с основами психолого-педагогического взаимодействия с обучающимися в процессе обучения информатике;
3) ознакомить слушателей с новыми подходами в обучении информатики с использованием средств робототехники, в условиях обновления содержания образования;
4) научить применять средства робототехники в преподавании информатики, организовывать проектную деятельность обучающихся в области конструирования и применения робототехнических изделий;
5) ознакомить слушателей курса с дополнительными возможностями открываемыми предметом робототехника для организации внеурочной и факультативной деятельности.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями основ конструирования и управления роботами; основных методик планирования и проектирования траектории развития информационной грамотности ребенка;
2) умение слушателями учитывать баланс возрастных и индивидуальных особенностей детей и основные принципы работы с одаренными детьми, правильно и эффективно строить процессы коммуникации;
3) владение слушателями навыками планирования и организации учебно-воспитательного процесса по информатике с применением средств робототехники; способами проектирования урока информатики с применением средств робототехники для развития информационной компетентности учащихся; навыками планирования внеклассной и кружковой работы по предмету "Робототехника".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында физиканы оқытуда Smart технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) физика мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарламаның негізгі бағыты тәуелсіз жобалау кәсіби өсу траекториясын насихаттау, білім алуға қол жеткізуін кеңейту мақсатында жаһандық ашық білім беру кеңістігін пайдалану арқылы қалалық және ауылдық мектептерде мұғалімдердің білім деңгейін арттыру болып табылады.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында физика мұғалімдерінің біліктіліктерін арттыру жүйесінде (Specific Measurable Attainable Relevant Time-bounded – нақтылық, өлшемділігі, қолжетімділік, релеванттық, уақыттағы нақтылық - специфик, межирабл, атейнебл, релевант, тайм баундид) (бұдан әрі - Smart) технологияларын қолдану.
5. Бағдарлама міндеттері:
1) білім беру мазмұнын жаңарту саласында нормативтік және стратегиялық құжаттарды зерттеу;
2) Smart оқытуды қолдану саласындағы халықаралық тәжірибені қарастыру;
3) Smart оқыту дамытудың негізгі бағыттарын зерттеу;
4) материалдық-техникалық базасына тиісті Smart оқытудың мүмкіндіктерін пайдалана отырып физика сабақтарын өткізуді жоспарлау;
5) цифрлық білім беру контентін пайдалану мен құру үшін Smart құрылғыларды қолдану.
6. Оқыту нәтижелері:
1) елдің білім беру жүйесінің стратегиялық бағыттарын; физика пәні мұғалімдері қызметінің әдістемелік негіздері; білім мазмұнын жаңарту үшін Smart-оқыту жүйесін енгізу; халықаралық тәжірибені оқыту негізінде мобильді және Smart-оқытуды қолдануды біледі және түсінеді;
2) мектептің материалдық-техникалық базасының мүмкіндіктері мен Smart технологиясын пайдалана отырып, физика сабақтарын жоспарлауға; эксперименттер жүргізуге және қазіргі заманғы физика негіздерін зерттеуді көрсету үшін сандық зертханалық кешенін қолдануға; сандық білім беру контентін құру үшін Smart құрылғыларын тыңдаушылар қолдана алады;
3) физика сабағында Smart технологияларды пайдалану дағдыларын қолдануға, физика сабағында мобильді құрылғыларды, сандық білім беру контентін техникасымен құруға, зертханалық жұмыстарды жүргізуге, физиканы зерттеу кезінде "бұлтты" интернет-технологияларды тыңдаушылар меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование Smart - технологий в преподавании физики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей физики школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей физики.
2. Основным направлением Программы является повышение уровня образования учителей городских и сельских школ посредством использования международного открытого образовательного пространства с целью расширения доступа к образованию, способствующего самостоятельному конструированию профессиональной траектории роста.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
использование Smart технологий (Specific Measurable Attainable Relevant Time-bounded – конкретность, измеримость, достижимость, релевантность, определенность во времени – специфик, межирабл, атейнебл, релевант, тайм баундид) (далее - Smart) в системе повышения квалификации учителей физики в условиях обновления содержания среднего образования.
5. Задачи Программы:
1) изучить нормативные и стратегические документы в области обновления содержания образования;
2) рассмотреть международный опыт в области применения Smart обучения;
3) изучить основные направления развития Smart обучения;
4) планировать проведение уроков физики с использованием возможностей Smart обучения при соответствующей материально-технической базе;
5) использовать Smart устройства для создания и использования цифрового образовательного контента.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание стратегических направлений образовательной системы страны; методической основы деятельности учителей физики; внедрение Smart-обучающей системы для обновления содержания образования; использование мобильного и Smart-обучения на основе изучения международного опыта;
2) умения слушателями планировать уроки физики, используя Smart технологии и возможности материально-технической базы школы; использовать цифровой лабораторный комплекс для демонстрации при изучении основ современной физики и проведения экспериментов; использовать смарт устройства для создания цифрового образовательного контента;
3) владение слушателями навыками использования Smart технологиями на уроках физики; мобильными устройствами на уроках физики; техниками создания цифрового образовательного контента, проведения лабораторных работ, использования "облачных" интернет-технологий при изучении физики.