Сот сарапшысының әдеп кодексін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 304 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 30 наурызда № 14957 болып тіркелді.
"Сот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот сарапшысының әдеп кодексі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған осы бұйрықтың қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М.Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 27 наурыздағы
№ 304 бұйрығымен
бекітілді
Сот сарапшысы этикасының кодексі
1-тарау. Жалпы қағидалар
1. Қазақстан Республикасы сот сарапшысы этикасының осы кодексі (бұдан әрі – Кодекс) "Сот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.
2. Кодекс Қазақстан Республикасының сот сарапшылары басшылыққа алатын сарапшылық этиканың жалпы принциптері мен нормаларының жиынтығынан тұрады.
3. Сот сарапшыларының Кодекс қағидаларын білуі және сақтауы, олардың кәсіби қызметі мен еңбек тәртібінің сапасын бағалау өлшемшарттарының бірі болып табылады.
4. Осы Кодекстегі этикалық нормалар мен талаптар барлық сот сарапшылары үшін міндетті, олар оны бұлжытпай сақтауы тиіс.
2-тарау. Сот сарапшысы қызметінің этикалық принциптері
5. Сот сарапшысы өзінің лауазымдық міндеттерін орындау кезінде мынадай принциптерді сақтауы тиіс:
1) тәуелсіздік:
сот сарапшысының тәуелсіздігі оның сот ісін жүргізуге қатысушылардың кез келгеніне: сараптама тағайындаған тұлғаларға, істің нәтижесіне мүдделі тараптар мен басқа да тұлғаларға қатысты тәуелсіздік пен турашыл көзқарасты ұстануын ұйғарымдайды. Сот сарапшысының тәуелсіздігі олардың қызметінің негізге алынатын принципі болып табылады;

Об утверждении Кодекса этики судебного эксперта
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 304. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2017 года № 14957.
В соответствии с пунктом 26) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Кодекс этики судебного эксперта.
2. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для официального опубликования, включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утвержден
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 304
Кодекс этики судебного эксперта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Кодекс этики судебного эксперта Республики Казахстан (далее – Кодекс) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности".
2. Кодекс представляет собой свод общих принципов и норм экспертной этики, которыми руководствуются судебные эксперты Республики Казахстан.
3. Знание и соблюдение судебными экспертами положений Кодекса является одним из критериев оценки качества их профессиональной деятельности и трудовой дисциплины.
4. Этические нормы и требования, содержащиеся в настоящем Кодексе обязательны для всех судебных экспертов, которые должны неуклонно соблюдаться ими.
Глава 2. Этические принципы деятельности судебного эксперта
5. Судебный эксперт при выполнении своих должностных обязанностей должен соблюдать следующие принципы:
1) независимость:
независимость судебного эксперта предполагает его следование независимой и беспристрастной позиции в отношении любых участников судопроизводства: лиц, назначивших экспертизу, сторон и других лиц, имеющих интерес в исходе дела. Независимость судебного эксперта является основополагающим принципом их деятельности;

2) адалдық және объективтілік:
сот сарапшысының адалдығы және объективтілігі оның кәсіби және жеке мінез-құлықтың мінсіз нормаларын ұстануын, өзінің тұжырымдары мен шешімдерінде тұрашылдықты сақтай отырып өз жұмысын білікті, ұқыпты орындауын ұйғарымдайды. Оның тұжырымдары мен сарапшылық қорытындыларына ағат түсінік немесе оған жасалатын қысым емес, тек қана заңды және шынайы ақпарат қана негіз болуы тиіс;
3) әдептілік:
сот сарапшысы адамдарға тілектес, өзінің кәсіби қызметіне ұқыпты және адал болуы, өзінің абырой-атағымен өз мүддесін білдіретін ұйымның абырой-атағын нығайтуы тиіс;
4) кәсіби құзыреттілік:
сот сарапшысы біліктілігі мен жұмыс сапасын, процестік заңнаманы, нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелер мен әдістемелік ұсыныстарды, оқу құралдарын білудегі білімдерін ұдайы арттырып отыруы, сондай-ақ проактикалық дағдыларын жетілдіріп отыруы тиіс;
5) мінсіз мінез-құлық:
сот сарапшысы сот сараптамасы органының беделін нығайтуға әрдайым жәрдем көрсетіп отырады, құқық бұзушылық жасамайды және өзінің беделі мен сот сараптамасы органының беделіне зиян келтіретін мінез-құлықтан аулақ болады. Сот сарапшысы өзінің кәсіби қызметінде заңнама нормаларын, өзінің лауазымдық міндеттерін және жалпыға бірдей этикалық нормаларды бұлжытпай басшылыққа алады;
6) ниеттестік:
сот сарапшысы, өзінің немесе мекеменің беделіне нұқсан келтіруі, мүдделер жанжалын туындатуы, сот сараптамасы органының қызметіне тікелей немесе жанама түрде зиян келтіруі мүмкін жөнсіз қызметке тартылмауы тиіс;
7) ақпараттың құпиялығы:
сот сарапшысы сот сараптамасын жүргізуге байланысты істің мән-жайлары туралы өзіне мәлім болған мәліметтер мен өзге де мәліметтерді жарияламауы тиіс.
3-тарау. Сот сарапшысына қойылатын этикалық талаптар
6. Сот сарапшысы өз қызметін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасы Конституциясының, "Сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, сот-сараптама қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің, осы Кодекстің ережелерін бұлжытпай сақтайды.
Сот сарапшысы:
1) қызметтік міндетін адал және жоғары кәсіби деңгейде орындауы;
2) сот-сарапшылық зерттеулер жүргізу кезінде ғылыми-техникалық құралдарды, әдістер мен әдістемелерді тиімді пайдалану үшін өзінің кәсіби деңгейі мен біліктілігін арттыруы;
3) жоғары моральдық және адамгершілік өлшемдерге сай болуы тиіс. Адал, әділетті, қарапайым болуы, жалпыға бірдей моральдық-этикалық нормаларды сақтауы, құқық қорғау, арнайы органдардың қызметкерлерімен және соттармен, сондай-ақ азаматтармен және әріптестерімен қарым-қатынаста сыпайылық және ізеттілік көрсетуі;

2) честность и объективность:
честность и объективность судебного эксперта предполагает придерживание им безупречных норм профессионального и личного поведения, выполнение своей работы квалифицированно, добросовестно, с соблюдением беспристрастности в своих выводах и решениях. Основанием для его выводов и заключений эксперта может быть только законная и объективная информация, но не предвзятость или оказанное на него давление;
3) порядочность:
судебный эксперт должен быть доброжелательным к людям, корректным и добросовестным в своей профессиональной деятельности, своим авторитетом укреплять авторитет представляемой им организации;
4) профессиональная компетентность:
судебный эксперт должен постоянно повышать квалификацию и качество работы, знания процессуального законодательства, нормативных правовых актов, методик и методических рекомендаций, пособий, а также совершенствовать практические навыки;
5) безупречное поведение:
судебный эксперт всемерно содействует укреплению репутации органа судебной экспертизы, не совершает правонарушений и воздерживается от поведения, которое может нанести ущерб его репутации и репутации органа судебной экспертизы. Судебный эксперт, в своей профессиональной деятельности неуклонно руководствуется нормами законодательства, своими должностными обязанностями и общепринятыми этическими нормами;
6) лояльность:
судебный эксперт не может быть вовлечен в ненадлежащую деятельность, которая способна дискредитировать его самого или учреждение, вызвать конфликт интересов, нанести прямой или косвенный ущерб деятельности органа судебной экспертизы;
7) конфиденциальность информации:
судебный эксперт не должен разглашать сведения об обстоятельствах дела и иные сведения, ставшие ему известными в связи с производством судебной экспертизы.
Глава 3. Этические требования к судебным экспертам
6. При осуществлении своей деятельности судебный эксперт неуклонно соблюдает требования Конституции Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности", иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих судебно-экспертную деятельность, положения настоящего Кодекса.
7. Судебный эксперт должен:
1) исполнять должностные обязанности добросовестно и на высоком профессиональном уровне;
2) повышать свой профессиональный уровень и квалификацию для эффективного использования научно-технических средств, методов и методик при проведении судебно-экспертных исследований;
3) соответствовать высоким моральным и нравственным критериям. Быть честным, справедливым, скромным, соблюдать общепринятые морально-этические нормы, в обращении с сотрудниками правоохранительных, специальных органов и судов, а также с гражданами и коллегами проявлять вежливость и корректность;

4) қызметтік міндеттерін жүзеге асыруы кезінде заңдылықты қамтамасыз етуі;
5) еңбек тәртібін бұлжытпай орындауы, кәсіби этика нормалары мен іскерлік мінез-құлық қағидаларын ұқыпты сақтауы, жұмыс уақытын тиімді әрі ұтымды пайдалануы;
6) өзінің пайдалануындағы материалдық, техникалық және ғылыми-әдістемелік ресурстардың сақталуын қамтамасыз етуі, сондай-ақ сот-сараптамалық зерттеулерді жүргізуге арналған шығыс материалдарын ұтымды, тиімді және тек қана қызметтік мақсатта пайдалануы;
7) әріптестерімен, сондай-ақ сот сараптамасын тағайындайтын адамдармен қарым-қатынаста әдепті және ілтипатты болуы;
8) іскерлік этикет пен ресми мінез-құлық ережелерін сақтауы;
9) сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жөніндегі шараларды қабылдауы тиіс.
8. Сот сарапшысы:
1) өзінің лауазымдық міндеттерін ұқыпты орындауына күмән туғызарлық мінез-құлыққа;
2) сот сарапшысының және ұйымның атына немесе абырой-атағына нұқсан келтіруі мүмкін жанжалдық ахуалдарға;
3) жеке сипаттағы мәселелерді шешу кезінде мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ұйымдардың, лауазымдық тұлғалардың, мемлекеттік қызметшілер мен азаматтардың қызметіне ықпал жасауы үшін қызмет бабын пайдалануға;
4) заңмен тәртіптік, әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілік көзделген теріс қылықтармен құқық бұзушылық жасауға;
5) айналасындағылар заңсыз сыйақы алу келісімі ретінде қабылдауы мүмкін мінез-құлықтарға (пікірлерге, қылықтарға, әрекеттерге);
6) қызметтік ақпаратты пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарға пайдалануға;
7) шындыққа жанаспайтын мәліметтерді таратуға, соның ішінде сот мәжілісі барысында басқа сарапшылардың кәсіби сапасын немесе олардың қорытындыларының кәсіби деңгейін талқылауға және түсініктеме беруге, басқа сот сарапшысына кір келтіретін, сондай-ақ оған қатысты сыни ескертпелер мен пікір айтуларға жол бермеуі керек.
9. Сот сарапшысы қызметтен тыс уақытта:
1) жалпыға бірдей моральдық-этикалық нормаларды ұстануға, қоғамға қарсы мінез-құлық жағдайларын болдырмауы;
2) өзін сыпайы ұстауға және өзінің лауазымдық жағдайына басымдық бермеуі;
3) өз тарапынан қоғамдық адамгершілік, тәртіп пен қауіпсіздікке қол сұғумен орайлас заңнаманың талаптарын бұзуға жол бермеуі және басқа азаматтарды заңға және қоғамға қарсы әрекеттер жасауға тартпауы тиіс.
10. Сот сарапшысы өзінің міндеттерін орындау кезінде оның сырт келбеті қызмет жағдайы мен іс-шаралар форматына байланысты ресмилік, ұстамдылықты, дәстүрлікті, ұқыптылықты танытатын жалпыға бірдей іскерлік стильге сәйкес болуы тиіс.

4) обеспечивать законность при осуществлении служебных обязанностей;
5) неуклонно соблюдать трудовую дисциплину, добросовестно следовать нормам профессиональной этики и правил делового поведения, рационально и эффективно использовать рабочее время;
6) обеспечивать сохранность материальных, технических и научно-методических ресурсов, находящихся в его пользовании, а также рационально, эффективно и только в служебных целях использовать расходные материалы для выполнения судебно-экспертного исследования;
7) быть корректным и внимательным в обращении с коллегами, а также лицами, назначающими судебную экспертизу;
8) соблюдать деловой этикет и правила официального поведения;
9) принимать меры по предупреждению коррупции.
8. Судебный эксперт не должен допускать:
1) поведения, вызывающего сомнения добросовестного исполнения им своих должностных обязанностей;
2) конфликтных ситуаций, способных нанести ущерб репутации или авторитету судебного эксперта и организации;
3) использования служебного положения для оказания влияния на деятельность государственных органов, органов местного самоуправления, организаций, должностных лиц, государственных служащих и граждан при решении вопросов личного характера;
4) совершения проступков и правонарушений, за которые законом предусмотрена дисциплинарная, административная либо уголовная ответственность;
5) поведения (высказываний, жестов, действий), которое может быть воспринято окружающими как согласие на получение незаконного вознаграждения;
6) использования служебной информации в корыстных и иных личных целях;
7) распространения сведений, не соответствующих действительности, не комментировать и обсуждать, в том числе в ходе судебных заседаний, профессиональные качества других экспертов или профессиональный уровень их заключений, не допускать выражения и высказывания, порочащие другого судебного эксперта, а также критические замечания в его адрес.
9. Судебный эксперт во внеслужебное время должен:
1) придерживаться общепринятых морально-этических норм, не допускать случаев антиобщественного поведения;
2) проявлять скромность, не подчеркивать и не использовать свое должностное положение;
3) не допускать со своей стороны нарушения требований законодательства, сопряженных с посягательством на общественную нравственность, порядок и безопасность, и не вовлекать других граждан в совершение противоправных, антиобщественных действий.
10. Внешний вид судебного эксперта при исполнении им своих обязанностей в зависимости от условий службы и формата мероприятия должен соответствовать общепринятому деловому стилю, который отличают официальность, сдержанность, традиционность, аккуратность.

4-тарау. Этикалық шиеліністер және оларды шешу
11. Сот сарапшысы өзінің абырой-атағына немесе іскерлік беделіне зиян келтіруі мүмкін шиеліністі жағдайлардан аулақ болуы тиіс.
12. Шиеліністі жағдай туындаған кезде сот сарапшысы тікелей басшысына хабарлауы және тиісті шаралар қабылдау үшін жанжал мәселесін талқылауы тиіс.
13. Сот сарапшыларының осы Кодекстің ережелерін сақтау мәселесі аттестаттау, жоғары тұрған лауазымдарға ұсыну үшін кадр резервін қалыптастыру, сондай-ақ тәртіптік жазалар қолдану кезінде ескерледі.

Глава 4. Этические конфликты и их разрешение
11. Судебный эксперт должен избегать конфликтных ситуаций, которые могут нанести ущерб его личному авторитету или деловой репутации.
12. В случае возникновения конфликтной ситуации судебный эксперт должен доложить и обсудить проблему конфликта с непосредственным руководителем для принятия соответствующих мер.
13. Соблюдение судебными экспертами положении настоящего Кодекса учитывается при проведении аттестации, формировании кадрового резерва для выдвижения на вышестоящие должности, а также при наложении дисциплинарных взысканий.