Сот сараптамасы органдары сот сарапшыларының жүктемелері нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 327 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 6 сәуірде № 14985 болып тіркелді
"Cот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот сараптамасы органдары сот сарапшыларының жүктемелері нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 327 бұйрығымен
бекітілген
Сот сараптамасы органдары сот сарапшыларының жүктемелері нормативтері
1. Осы Сот сараптамасы органдары сот сарапшыларының жүктемелері нормативтері (бұдан әрі – Нормативтер) "Cот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы Нормативтер жүргізілетін сараптамалардың күрделілік дәрежесіне байланысты бір сот сарапшысына келетін сараптамалар саны жүктемесінің нормасын айқындайды.
3. Жүктеме нормативтерін айқындау кезінде сот-сараптамалық зерттеулердің күрделілік дәрежесі бойынша төрт санатқа бөлінетіндігі ескеріледі:
1) жай – стандартты, зерттеудің көп еңбек сіңіруді қажет ететін әдістерін қолдануды талап етпейтін, күрделі емес объектілер бойынша;
2) күрделілік дәрежесі орташа – бұл ретте объектілердің сапалық және мөлшерлік сипаттамалары, сондай-ақ сот-сараптамасы зерттеулерінің пайланылатын әдістемелері белгілі бір уақыт шығынын талап етеді;
3) күрделі – ұзақ және көп ғылыми еңбек сіңіруді қажет ететін, аспаптық әдістерді қолдануды, оқиға орнына шығумен байланысты алынған нәтижелерді терең талдауды талап ететін, көп объектілі, көп сұрақтары бар сот-сараптамалық зерттеулері;

Об утверждении Нормативов нагрузки судебных экспертов органов судебной экспертизы
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 327. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 2017 года № 14985.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Нормативы нагрузок судебных экспертов органов судебной экспертизы.
2. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 327
Нормативы нагрузок
судебных экспертов органов судебной экспертизы
1. Настоящие Нормативы нагрузок судебных экспертов органов судебной экспертизы (далее – Нормативы) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" (далее – Закон).
2. Настоящие Нормативы определяют норму нагрузки количества экспертиз на одного судебного эксперта в зависимости от степени сложности проводимых экспертиз.
3. При определении нормативов нагрузки учитывается, что судебно-экспертные исследования по степени сложности делятся на четыре категории:
1) простые - стандартные, по несложным объектам, не требующие использования трудоемких методов исследования;
2) средней степени сложности - при которых качественные и количественные характеристики объектов, а также используемые методики судебно-экспертных исследований требуют определенных временных затрат;
3) сложные - судебно-экспертные исследования, требующие применения длительных и наукоемких, инструментальных методов, глубокого анализа полученных результатов, связанные с выездом на место происшествия, многообъектные, с большим количеством вопросов;

4) аса күрделі – жаңа объектілердің өзіне ғана тән, стандартты емес, сондай-ақ әдістемелік және ұйымдастырушылық жағынан күрделендірілген, соның ішінде ахуалдық міндеттерді шешу жөніндегі зерттеулер.
4. Сот медицинасы, сот психиатриясы және сот наркологиясы саласындағы сараптама түрлерінен бөлек түрлердің бөлінісіндегі күрделілік дәрежесі бойынша жүктеме нормативтері осы Нормативтерге 1-қосымшада келтірілген.
5. Сот медицинасы саласында сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын сот сарапшылары жүктеме нормативтері осы Нормативтерге 2-қосымшада келтірілген.

4) особо сложные - оригинальные, нестандартные исследования новых объектов, а также усложненные в методическом и организационном отношении, в том числе по решению ситуационных задач.
4. Нормативы нагрузки в разрезе видов, за исключением видов экспертиз в сфере судебной медицины, судебной психиатрии и судебной наркологии, по степени сложности приведены в приложении 1 к настоящим Нормативам.
5. Нормативы нагрузки судебных экспертов осуществляющих судебно-экспертную деятельность в сфере судебной медицины приведены в приложении 2 к настоящим Нормативам.

6. Сот психиатриялық және сот наркологиялық саласында сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын сот сарапшылары жүктемелерінің нормативтері осы Нормативтерге 3-қосымшада келтірілген.
7. Сот сараптамасы органына материал келіп түскен кезде сот сараптамасы органының басшысы алдағы жүргізілетін сараптамалық зерттеудің күрделілігін алдын-ала бағалайды, сараптаманы жүргізудің мерзімін анықтайды және оның сақталуына бақылауды жүзеге асырады;

6. Нормативы нагрузки судебных экспертов, осуществляющих судебно-экспертную деятельность в сфере судебной психиатрии и судебной наркологии приведены в приложении 3 к настоящим Нормативам.
7. При поступлении материалов в орган судебной экспертизы, руководитель органа судебной экспертизы производит предварительную оценку сложности предстоящего экспертного исследования, определяет срок производства экспертизы и осуществляет контроль за его соблюдением.

Жылына, тірі адамның әрбір 700 сараптамасына 1 лауазым
3
Ұйымның (филиалдың) өңірлік өкілдігінің мәйіттердің, жәбірленушілердің, айыпталушылардың және басқа да адамдардың сараптамасы бөлімшесінде (ауылдық, аудандық бөлімшелер)
Жылына, мәйіттің әрбір 60 және тірі адамның әрбір 200 сараптамасына 1 лауазым. Оларда 2 және одан артық сот-медициналық сарапшылары лауазымдары болған кезде сол лауазымдардың біреуінің орнына меңгеруші лауазымы белгіленеді
4
Ұйымның (филиалдың) өңірлік өкілдігінің сот-биологиялық бөлімшесінде

1 должность на каждые 700 экспертиз потерпевших, обвиняемых и других лиц в год
3
в отделении экспертизы трупов, экспертизы потерпевших, обвиняемых и других лиц регионального представительства организации (сельские районные отделения)
1 должность на каждые 60 экспертиз трупов и 200 экспертиз потерпевших, обвиняемых и других лиц в год. При наличии в них 2-х и более должностей судебно-медицинских экспертов устанавливается должность заведующего вместо одной из этих должностей
4
в судебно-биологическом отделении
регионального представительства организации

Жылына, әрбір 2400 зерттеу объектісіне 1 лауазым;
әрбір 30 цитологиялық зерттеуіне 1 лауазым
5
Ұйымның өңірлік өкілдігінің медициналық-криминалистік бөлімшесінде
Жылына, әрбір 45 сараптамаға немесе 1200 зерттеу объектісіне 1 лауазым
6
Ұйымның өңірлік өкілдігінің химиялық-токсикологиялық бөлімшесінде
Жылына, әрбір 80 толық талдауға 1 лауазым
7
Ұйымның өңірлік өкілдігінің сот-гистологиялық бөлімшесінде
Жылына, әрбір 400 сараптамаға немесе 2800 блокқа 1 лауазым
8
Ұйымның өңірлік өкілдігінің молекулярлы-генетикалық бөлімшесінде

1 должность на каждые 2400 объектов
исследований в год; 1 должность на каждые 30 цитологических исследований в год
5
в медико-криминалистическом отделении регионального представительства организации
1 должность на каждые 45 экспертиз или 1200 объектов исследования в год
6
в химико-токсикологическом отделении регионального представительства организации
1 должность на каждые 80 полных анализов в год
7
в судебно-гистологическом отделении регионального представительства организации
1 должность на каждые 400 экспертиз или 2800 блоков в год
8
в молекулярно-генетическом отделении регионального представительства организации

Жылына, әрбір зерттеу есебінің 1000 шартты бірлігіне 1 лауазым
9
Ұйымның өңірлік өкілдігінің күрделі сараптамалар бөлімшесінде
Жылына, қылмыстық және азаматтық істердің материалдары бойынша әрбір 20 сараптамаға 1 лауазым
10
Ұйымның өңірлік өкілдігінің ұйымдастыру-әдістемелік бөлімшесінде
филиалдың штат кестесінде 20-дан артық сарапшылар лауазымы болған кезде 2 лауазым; филиалдың штат кестесінде 20-дан кем сарапшылар лауазымы болған кезде 1 лауазым
Сот сараптамасы органдары
сот сарапшыларының
жүктемелері нормативтеріне
3-қосымша
Сот психиатриялық және сот наркологиялық саласында сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын сот сарапшылары жүктемелерінің нормативтері
№ р/с
Лауазымдардың атауы
Лауазымдар саны
Сот-психиатриялық сарапшылар лауазымдары мынадай есеппен белгіленеді:
1.
Амбулаторлық комиссиялық сот-психиатриялық сараптамасы бөлімшесінде (филиалдың)
Жылына 200 сараптамаға 3 лауазым (кәмелет жасқа толмағандардың 150 сараптамасына және 100 қайтыс болғандарға өткізілетін сараптамаларға)
2
Стационарлық сот-психиатриялық сараптамасы бөлімшесінде
10 төсек орынға 1 лауазым (кәмелетке толмағандар сараптамасына 8 төсек орынға)
Сот-наркологиялық сарапшылар лауазымдары мынадай есеппен белгіленеді:
3
Филиалдың сот-наркологиялық сараптамасы бөлімшесінде
Жылына 500 сараптамаға 1 лауазым

1 должность на каждые 1000 условных единиц учета исследований в год
9
в отделении сложных экспертиз регионального представительства организации
1 должность на каждые 20 экспертиз по материалам уголовных и гражданских дел в год
10
в организационно-методическом отделении регионального представительства организации
2 должности при наличии в штатном расписании филиала более 20 экспертных должностей; 1 должность при наличии в штатном расписании филиала менее 20 экспертных должностей;
Приложение 3
к Нормативам нагрузки
судебных экспертов
органов судебной экспертизы
Нормативы нагрузки судебных экспертов, осуществляющих судебно-экспертную деятельность в сфере судебной психиатрии и судебной наркологии
п/п
Наименование должностей
Количество должностей
Должности судебно-психиатрических экспертов устанавливаются из расчета:
1.
в отделении амбулаторной комиссионной судебно-психиатрической экспертизы (филиала)
3 должности на 200 экспертиз в год (на 150 экспертиз несовершеннолетних, на 100 посмертных экспертиз)
2
в отделении стационарной судебно-психиатрической экспертизы
1 должность на 10 коек (для экспертизы несовершеннолетних на 8 коек).
Должности судебно-наркологических экспертов устанавливаются из расчета:
3
в отделении судебно-наркологической экспертизы филиала
1 должность на 500 экспертиз в год