Сот сарапшыларын аттестаттауды өткізу жөніндегі комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 334 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 7 сәуірде № 14990 болып тіркелді.
"Сот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 19) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот сарапшыларын аттестаттауды өткізу жөніндегі комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 334 бұйрығымен
бекітілген
Сот сарапшыларын аттестаттауды өткізу жөніндегі комиссия туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сот сарапшыларын аттестаттауды өткізу жөніндегі комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Сот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 19) тармақшасына сәйкес әзірленді және аттестаттауды өткізу жөніндегі комиссияның қызметін (бұдан әрі - Комиссия), сонымен қатар Сот сарапшыларын, сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сарапшыларды кезектен тыс аттестаттауды айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 15.05.2018 № 752 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) аттестаттаудан, оның ішінде кезектен тыс аттестаттаудан (бұдан әрі – аттестаттау) өткізу үшін сот сарапшыларын сапалы іріктеуді қамтамасыз ету;
2) сот сарапшыларын аттестаттаудан, оның ішінде кезектен тыс аттестаттаудан сапалы өткізу;

Об утверждении Положения о комиссии по проведению аттестации судебных экспертов
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 334. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2017 года № 14990.
В соответствии с подпунктом 19) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о комиссии по проведению аттестации судебных экспертов.
2. Департаменту по организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утверждено
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 334
Положение о комиссии по проведению аттестации судебных экспертов
Глава 1. Общие положения
1. Положение о комиссии по проведению аттестации судебных экспертов разработано (далее-Положение) в соответствии подпунктом 19) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" (далее - Закон) и определяет деятельность комиссии по проведении аттестации, в том числе внеочередной аттестации судебных, судебно-медицинских, судебно-наркологических и судебно-психиатрических экспертов (далее - Комиссия).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.05.2018 № 752 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основными задачами Комиссии являются:
1) обеспечение качественного отбора судебных экспертов для прохождения аттестации, в том числе внеочередной аттестации (далее - аттестация);
2) качественное проведение аттестации судебных экспертов;

3) отырыстың ашықтығын және жариялығын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Комиссия тұрақты жұмыс істейтін орган болып табылады және мүшелерінің тақ санынан (кем дегенде 5 адамнан) тұрады.
Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (не оны алмастыратын адамның) бұйрығымен бекітіледі.
4. Алып тасталды – ҚР Әділет министрінің 15.05.2018 № 752 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Комиссия төрағасы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сараптама қызметін ұйымдастыру жөніндегі департаментінің директоры (бұдан әрі - Департамент) болып табылады.
Комиссия төрағасы болмаған кезде, (іссапарда, уақытша еңбекке жарамсыздық кезінде, демалыста) оның қызметтерін Комиссияның бекітілген құрамындағы тізім бойынша келісі адам атқарады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 15.05.2018 № 752 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды – ҚР Әділет министрінің 15.05.2018 № 752 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Комиссия құрамына енгізу үшін кандидатураларды Департаменттің келісім бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамалары органының басшысы ұсынады.
8. Комиссияның қызметін ұйымдастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамалары органының Кадрлық қамтамасыз ету басқарамасы қызметкерлерінің қатарынан Комиссия хатшысы тағайындалады.
2-тарау. Комиссияның өкілеттіктері
9. Комиссия төрағасы:
1) отырысты шақырады;
2) Комиссияның қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
3) Комиссияның жұмысын жоспарлайды;
4) Комиссия отырыстарында төрағалық етеді.
10. Комиссия мүшелері:
1) сот сарапшыларын аттестаттауға ұсынған құжаттармен танысады;
2) Комиссия отырысында шешілуі тиіс мәселелерді қарайды және тиісті шешім шығарады;
3) отырыстарға қатысу жөніндегі өз өкілеттігін басқа адамдарға бермейді;
4) сот сарапшыларының білім деңгейін анықтау мақсатында ауызша әңгілесуді өткізеді;
5) сот сарапшыларының аттестаттаудан өту нәтижелерін бағалайды.
11. Комиссияның мүшесі, егер ол:
1) сот сарапшысының туысы болса;
2) сот сарапшыларын аттестаттаудың нәтижесіне жеке, тікелей немесе жанама мүдделі болса немесе оның әділдігіне негізделген күмән тудыратын өзге мән-жайлар болса, сот сарапшыларын аттестаттауға қатыспайды және шығарылады.

3) обеспечение открытости и гласности заседания.
3. Комиссия является постоянно действующим органом и состоит из нечетного числа членов (не менее 5 человек).
Состав Комиссии утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан (либо лицом его замещающим).
4. Исключен приказом Министра юстиции РК от 15.05.2018 № 752 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Председателем Комиссии является директор Департамента по организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее-Департамент).
Во время отсутствия председателя Комиссии (командировка, временная нетрудоспособность, отпуск) его функции выполняет один из заместителей председателя Комиссии, первый по списку из утвержденного состава Комиссии, в случае его отсутствия - следующий по списку.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.05.2018 № 752 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра юстиции РК от 15.05.2018 № 752 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Кандидатуры для включения в состав Комиссии представляются руководителем органа судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстана по согласованию с Департаментом.
8. Для организации деятельности Комиссии из числа сотрудников Управления кадрового обеспечения органа судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан назначается секретарь Комиссии.
Глава 2. Полномочия комиссии
9. Председатель Комиссии:
1) созывает заседания;
2) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;
3) планирует работу Комиссии;
4) председательствует на заседаниях Комиссии.
10. Члены Комиссии:
1) знакомятся с представленными документами на аттестацию судебных экспертов;
2) рассматривают вопросы, подлежащие разрешению на заседании Комиссии и выносят соответствующее решение;
3) свои полномочия по участию в заседаниях другим лицам не делегируют;
4) в целях определения уровня знаний судебных экспертов, проводят устное собеседование по определенному виду судебной экспертизы;
5) оценивают результаты прохождения аттестации судебных экспертов.
11. Член Комиссии не участвует при аттестации судебных экспертов и подлежит отводу, если он:
1) является родственником судебного эксперта;
2) лично, прямо или косвенно заинтересован в исходе аттестации судебных экспертов или имеются иные обстоятельства, вызывающие обоснованные сомнения в его беспристрасности.

12. Осы Ереженің 11-тармағында көрсетілген мән-жайлар болған кезде Комиссияның мүшесі өздігінен бас тартады.
Өздігінен бас тартпаған жағдайда отырысқа қатысатын Комиссияның мүшелері қарсылық білдіреді.
13. Өздігінен бас тарту және қарсылық білдіру аттестаттауға дейін, сондай-ақ, аттестаттау барысында жасалады.
14. Комиссия мүшесінің өздігінен бас тартуы (қарсылық білдіруі) туралы шешімін Комиссия отырысқа қатысқан мүшелердің көпшілік дауысымен жазбаша нысанда қабылдайды және Комиссия мүшесі қатысуымен жариялайды.
15. Комиссияның хатшысы:
1) Комиссия отырысының күн тәртібін жасайды;
2) Комиссияның мүшелеріне Комиссия отырысының өтетін күні мен орны туралы хабарлайды;
3) отырысты өткізу үшін қажетті материалдарды дайындауды жүзеге асырады, сот сарапшыларын аттестаттау жөніндегі комиссия отырысының хаттамасын (бұдан әрі – Хаттама) және сот сарапшылары аттестаттау, оның ішінде кезектен тыс аттестаттау жөніндегі комиссия отырысының қорытындысын (бұдан әрі – Қорытынды) ресімдейді;
4) Комиссия мүшесі болып табылмайды.
16. Комиссияның отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі және Комиссия мүшелерінің жалпы санынан кем дегенде үштен екісі қатысса, заңды болып саналады.
17. Комиссия шешімі ұсынылған құжаттардың негізінде қабылданады, Комиссия мүшелерінің қорытындысы қатысып отырғандардың қарапайым көпшілік дауысымен ашық дауыс беру жолымен қабылданады және оны төрағалық етуші жариялайды.
Дауыстар тең болған кезде Комиссия төрағасының (ол болмаған кезде – төраға орынбасарының) дауысы шешуші болып табылады.
18. Комиссияның отырысы хаттамамен ресімделеді.
Комиссия отырысының хаттамасына аттестаттауды өткізу нәтижесі бойынша Комиссияның мүшелері және хатшысы қол қояды.
Комиссия аттестаттау туралы теріс шешім қабылдаған жағдайда Комиссия отырысының хаттамасында бас тартудың дәлелдері көрсетіледі.
19. Комиссияның шешімі Қорытынды түрінде ресімделеді.
20. Аттестаттау ісі сақтау мерзімі 5 жылды құрайтын құжаттардың санатына жатады.

12. При наличии обстоятельств, указанных в пункте 11 настоящего Положения, член Комиссии заявляет самоотвод.
В случае не заявления самоотвода, отвод заявляется членами Комиссии, участвующим в заседании.
13. Самоотвод и отвод заявляется как до аттестации так и входе аттестации судебных экспертов.
14. Решение о самоотводе (отводе) члена Комиссии принимается Комиссией в письменной форме большинством голосов ее членов, участвующих в заседаниях, и оглашается в присутствии члена Комиссии.
15. Секретарь Комиссии:
1) формирует повестку дня заседания Комиссии;
2) оповещает членов Комиссии о дате и месте проведения заседания Комиссии;
3) осуществляет подготовку материалов для проведения заседания, оформляет протокол заседания комиссии по проведению аттестации, в том числе внеочередной аттестации судебных экспертов (далее – Протокол) и заключение заседания комиссии по проведению аттестации, в том числе внеочередной аттестации судебных экспертов (далее – Заключение);
4) не является членом Комиссии.
16. Заседание Комиссии проводятся по мере необходимости, и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
17. Решение Комиссии принимается на основании представленных документов, заключение членов Комиссии проводится открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих и объявляется председательствующим.
При равном количестве голосов, голос председателя Комиссии (в случае отсутствия - заместителя председателя) является решающим.
18. Заседание Комиссии оформляется протоколом.
Протокол заседания Комиссии подписывается членами Комиссии по результатам проведения аттестации и секретарем.
В случае принятия Комиссией отрицательного решения об аттестации в протоколе заседания Комиссии указываются мотивы отказа.
19. Решение Комиссии оформляется в виде Заключения.
20. Аттестационное дело относится к категории документов хранения сроком 5 лет.