Пошта төлемінің мемлекеттік белгілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 3 сәуірдегі № 119 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 сәуірде № 15055 болып тіркелді.
"Пошта туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 9 сәуірдегі Заңының 17-бабының 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Пошта төлемінің мемлекеттік белгілеріне қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс департаменті (З. Худайбергенова):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 3 сәуірдегі
№ 119 бұйрығымен
бекітілген
Пошта төлемінің мемлекеттік белгілеріне қойылатын талаптар
1. Осы пошта төлемінің мемлекеттік белгілеріне қойылатын талаптар (бұдан әрі - Талаптар) "Пошта туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 9 сәуірдегі Заңының 17-бабының 2-тармағына және Дүниежүзілік пошта одағының (бұдан әрі – ДПО) актілеріне сәйкес әзірленді және пошта төлемінің мемлекеттік белгілеріне қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілеріне пошта маркалары, блоктар, маркіленген хат қалталар және (немесе) пошта карталары, франкирлеу машиналарының баспа-таңбасы, Ұлттық пошта операторы қызметінің төленуін растайтын уәкілетті органның айналымға енгізген электрондық және басқа да белгілері жатады.
3. Пошта маркаларында, блоктарда, маркіленген хат қалталарда және (немесе) пошта карталарында мынадай жазбалар қамтылады:
1) мемлекеттік тілде және латын әріптерімен жазылған мемлекеттің атауы;

Об утверждении Требований к государственным знакам почтовой оплаты
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 3 апреля 2017 года № 119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2017 года № 15055.
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к государственным знакам почтовой оплаты.
2. Департаменту связи Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (З. Худайбергенова) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 3 апреля 2017 года № 119
Требования к государственным знакам почтовой оплаты
1. Настоящие Требования к государственным знакам почтовой оплаты (далее – Требования) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте" и Актами Всемирного почтового союза (далее – ВПС) и определяют требования к государственным знакам почтовой оплаты.
2. К государственным знакам почтовой оплаты относятся почтовые марки, блоки, маркированные конверты и (или) почтовые карточки, оттиски франкировальных машин, электронные и иные знаки, вводимые в обращение уполномоченным органом, которые подтверждают оплату услуг Национального оператора почты.
3. Почтовые марки, блоки, маркированные конверты и (или) почтовые карточки содержат:
1) название государства, написанное на государственном языке и латинскими буквами;

2) пошта төлемінің электрондық белгілерін қоспағанда, араб сандарымен не латын әріптерімен жазылған, Қазақстан Республикасының ресми валютасында көрсетілген номинал құны;
3) пошта төлемінің электрондық белгілерін қоспағанда, араб сандарымен жазылған шығарылым жылы.
4. Қажет болған жағдайда, пошта маркаларында, блоктарда, маркіленген хат қалталарда және (немесе) пошта карточкаларында:
1) мемлекеттік тілде немесе латын әріптерімен жазылған "пошта" сөзін;
2) мемлекеттік тілде жазылған сюжеттің атауын көрсетуге жол беріледі.
5. Пошта маркаларының, блоктардың, маркіленген хат қалталардың және (немесе) пошта карточкаларының номиналды құнын белгілеген жағдайда, мынадай латын әріптері пайдаланылады:
"А" - заңды тұлғалар үшін Қазақстан Республикасының шегінде- 20 грамға дейінгі салмақта тіркелмейтін хатты жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"В" - Қазақстан Республикасының шегінен тыс елдерге жер үсті көлігімен 50 грамға дейінгі салмақта тіркелмейтін хатты жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"С" - Қазақстан Республикасының шегінде 50 грамға дейінгі салмақта арнаулы хатты жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"N" - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жер үсті көлігімен 10 грамға дейінгі салмақта тіркелмейтін пошталық карточканы жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"М" - Қазақстан Республикасы шегінде жер үсті көлігімен салмағы 10 грамға дейінгі арнаулы пошталық карточканы жіберу тарифіне сәйкес келеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 07.02.2019 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілері, олардың тік немесе көлденең мөлшерлері 15 мм-ден кем болмау шартымен кез келген нысанда болуы мүмкін.
7. Компостермен жасалған кез келген ерекше ойықтар немесе зерленген бедерлі ізтаңбалар осы Талаптардың 3, 4 және 5-тармақтарында көрсетілген пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін белгілеу айқындылығына кедергі келтірмеуі тиіс.
8. Франкирлеу машинасы арқылы қойылатын баспа-таңбасы ашық қызыл түсті болуы тиіс.
9. Франкирлеу машинасының баспа-таңбасында мынадай жазбалар орналасуы тиіс:
1) мемлекеттік тілде жазылған мемлекеттің, жөнелтім қаланың атауы;
2) араб сандарымен жазылған, Қазақстан Республикасының ресми валютасынада көрсетілген жөнелтім құны.
10. Ұлттық пошта операторы қызметінің төлемін растайтын, уәкілетті органның айналымға енгізген электрондық және басқа да белгілер мемлекеттік тілде және латын әріптерімен жазылған мемлекеттің атауынан тұрады.
11. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерінде орналасқан қызметтік жазбалар оңай оқылуы тиіс.

2) номинальную стоимость, выраженную в официальной валюте Республики Казахстан, написанную арабскими цифрами либо латинскими буквами, за исключением электронных знаков почтовой оплаты;
3) год выпуска арабскими цифрами, за исключением электронных знаков почтовой оплаты.
4. В случае необходимости допускается указание на почтовых марках, блоках, маркированных конвертах и (или) почтовых карточках:
1) слова "почта" на государственном языке или латинскими буквами;
2) наименования сюжета на государственном языке.
5. В случае обозначения номинальной стоимости почтовых марок, блоков, маркированных конвертов ил (или) почтовых карточках используются следующие латинские буквы:
"А" - соответствует тарифу на пересылку нерегистрируемого письма весом до 20 грамм в пределах Республики Казахстан для юридических лиц;
"В" - соответствует тарифу на пересылку нерегистрируемого письма весом до 50 грамм наземным транспортом за пределы Республики Казахстан;
"С" - соответствует тарифу на пересылку заказного письма весом до 50 грамм в пределах Республики Казахстан;
"N" - соответствует тарифу на пересылку нерегистрируемой почтовой карточки весом до 10 грамм наземным транспортом за пределы Республики Казахстан;
"М" - соответствует тарифу на пересылку заказной почтовой карточки весом до 10 грамм наземным транспортом в пределах Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 07.02.2019 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Государственные знаки почтовой оплаты могут быть любой формы при условии, что их вертикальные или горизонтальные размеры не будут меньше 15 миллиметров.
7. Любые отличительные проколы компостером или тисненые рельефные отпечатки не должны мешать ясности обозначений государственных знаков почтовой оплаты, указанных в пунктах 3, 4 и 5 настоящих Требований.
8. Оттиски, проставляемые с использованием франкировальных машин должны быть ярко-красного цвета.
9. Оттиски франкировальных машин содержат:
1) название государства, города отправления, написанное на государственном языках;
2) стоимость отправления, выраженную в официальной валюте Республики Казахстан, написанную арабскими цифрами.
10. Электронные и иные знаки, вводимые в обращение уполномоченным органом, которые подтверждают оплату услуг Национального оператора почты содержат название государства, написанное на государственном языке и латинскими буквами.
11. Надписи, размещенные на государственных знаках почтовой оплаты, должны быть легко читаемыми.

12. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерінің орналасуы сюжеттің композициялық шешіміне сәйкес болуы тиіс.

12. Расположение надписей на государственных знаках почтовой оплаты должно соответствовать композиционному решению сюжета.