"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 6 сәуірдегі № 155 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 18 мамырда № 15130 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13594 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 28 сәуірде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында колледж басшыларының кәсіби дамуы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқыту сапасын заманауи педагогикалық менеджмент негізінде арттыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жеңіл өнеркәсіп саласы бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды білім беру жүйесін енгізу жағдайында өндірістік технологиялық процестерді модельдеуді пайдалану әдістемесі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының баспа, полиграфия, кітап тарату саласындағы арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды оқыту жүйесін ендіру жағдайында техникалық және кәсіптік білім берудің оқыту іс-әрекетін ұйымдастырудың кластерлік тәсілі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

О внесении изменения и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2017 года № 155. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2017 года № 15130. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13594, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 28 апреля 2016 года) следующие изменение и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессиональное развитие руководителей колледжей в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Повышение качества обучения в организациях технического и профессионального образования на основе современного педагогического менеджмента" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика использования моделирования производственно-технологических процессов в условиях внедрения дуальной системы обучения" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения отрасли легкой промышленности в организациях технического и профессионального образования согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Кластерный подход к организации образовательной деятельности в техническом и профессиональном образовании в условиях внедрения дуальной системы обучения" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы издания, полиграфии и книгораспространения организаций технического и профессионального образования согласно приложению 4 к настоящему приказу;

5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының туризм мен қонақ үй шаруашылығы саласындағы мамандықтар бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында туризм және қонақүй шаруашылығы саласы үшін мамандарды даярлаудың инновациялық тәсілі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының тамақтандыру мен мейрамханалық бизнес саласындағы мамандықтар бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Тамақтану саласын ұйымдастыру мамандарын даярлаудың инновациялық тәсілі - техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының түлектерін сапалы оқыту шарты ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Тігін өндірісі мен киімді модельдеу" мамандығы бойынша "Инклюзивті оқыту мен дуальды оқыту элементтерін енгізу - техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде түлектерді әлеуметтендіру мен бейімдеудің шарты" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша "Инклюзивті оқыту мен дуальды оқыту элементтерін енгізу - техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде түлектерді әлеуметтендіру мен бейімдеудің шарты" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальді оқыту жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде білім беру процесін ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жалпы-гуманитарлық пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қоғамдық-гуманитарлық пәндер оқытушыларының нәтижеге бағытталған білім беру моделінде қызмет жасауға кәсіби-тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационный подход в подготовке специалистов для сферы туризма и организации гостиничных хозяйств в организациях технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы туризма и организации гостиничных хозяйств учебных заведений технического и профессионального образования согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационный подход в подготовке специалистов организаций сферы питания - как условие качества обучения выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы питания и ресторанного бизнеса организаций технического и профессионального образования согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" организаций технического и профессионального образования согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика" организаций технического и профессионального образования согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в системе технического и профессионального образования в условиях дуального обучения" для преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессионально-личностная готовность преподавателя общественно-гуманитарных дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" для преподавателей общественно-гуманитарных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 10 к настоящему приказу;

11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жалпы білім беретін пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "ТжКБ жүйесін жаңғырту жағдайындағы жалпы білім беретін пәндер оқытушыларының кәсіби құзыреттілігі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жаратылыстану-математика пәндері оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жаратылыстану-математика пәндері оқытушысының нәтижеге бағытталған білім беру моделі жағдайындағы кәсіби-тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшылары мен менеджерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Кадрлар даярлау жүйесін жаңғыртудың мемлекеттік саясаты және әлемдік үрдістер тұрғысында өзгерістерді басқару" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жаңа формациядағы педагогі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Дуальды оқыту жүйесі жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы оқу процесін жобалау мен ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының экология мамандықтары бойынша түлектеріне "таза өндірісті" енгізу әдіснамасын оқытудың инновациялық әдістері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "0903000 "Электр энергетикасы" мамандығы бойынша оқыту мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Мұнайгаз саласының мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында дуальды оқытудың ерекшеліктері" тақырыбындағы бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің педагогикалық шеберліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

11) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессиональная компетентность преподавателя общеобразовательных дисциплин в условиях модернизации системы ТиПО" для преподавателей общеобразовательных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессионально-личностная готовность преподавателя естественно-математических дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" для преподавателей естественно-математических дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление изменениями в контексте мировых тенденций и государственной политики модернизации системы подготовки кадров" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагог новой формации системы технического и профессионального образования" для преподавателей и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального образования в условиях дуальной системы обучения" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные методы обучения выпускников организаций технического и профессионального образования по экологическим специальностям методологии внедрения "чистого производства" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организации образовательного процесса в условиях обновления содержания обучения по специальности 0903000 "Электроэнергетика" согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности дуального обучения в условиях обновления содержания технического и профессионального образования по специальностям нефтегазовой отрасли" согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие педагогического мастерства преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 19 к настоящему приказу;

20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндер бойынша білім беру процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында педагогикалық мамандықтар бойынша білім беру технологияларын тиімді оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беруде заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды пайдалану (СМАРТ)" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді оқыту процесінде білім алушылардың базалық және кәсіби құзыреттерін қалыптастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Инновациялық білім беру технологиялары техникалық және кәсіптік білім берудегі жаратылыстану-математика пәндері оқытушыларының кәсіби-педагогикалық қызметін дамытудың құралы ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "CLIL (КЛИЛ) әдістемесі: жалпы білім беретін пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Жаратылыстану-ғылыми пәндерді оқыту процесінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алушылардың жобалау-зерттеу қызметін тьюторлық сүйемелдеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының құқықтық құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларын енгізудің ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "CLIL (КЛИЛ) әдістемесі: арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

20) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по музыкально-теоретическим и специальным дисциплинам в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное преподавание образовательных технологий по педагогическим специальностям в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование современных педагогических и SMART-технологий (СМАРТ) в техническом и профессиональном образовании" согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование базовых и профессиональных компетенций обучающихся в процессе изучения специальных дисциплин" согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные образовательные технологии как средство развития профессионально-педагогической деятельности преподавателей естественно-математических дисциплин технического и профессионального образования" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания общеобразовательных дисциплин на английском языке" согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Тьюторское сопровождение проектно-исследовательской деятельности обучающихся организаций технического и профессионального образования в процессе преподавания естественнонаучных дисциплин" согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие правовой компетенции у руководителей организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности внедрения кредитно-модульной технологии обучения в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке" согласно приложению 29 к настоящему приказу;

30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Бейіні (мамандығы) бойынша кадрлар даярлаудағы заманауи тәсілдер" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында қолданбалы бакалавриаттың білім беру бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымын тиімді басқару. ISO 9001 (ИСО) халықаралық стандартына негізделген білім берудегі сапа менеджментінің жүйесі.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-қосымшаларға сәйкес 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 және 33-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Н.Ж. Оспанова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін ресми жариялау үшін мерзімді баспа басылымдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Э.А. Суханбердиеваға жүктелсін.

30) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные подходы в подготовке кадров по профилю (специальности)" согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ прикладного бакалавриата в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ технического и профессионального образования, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода" согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление организацией технического и профессионального образования. Система менеджмента качества в образовании на основе международного стандарта ISO 9001" (ИСО) согласно приложению 33 к настоящему приказу.";
дополнить приложениями 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 и 33 согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 к настоящему приказу.
2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Оспанова Н.Ж.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копий настоящего приказа в периодические печатные издания для официального опубликования, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Суханбердиеву Э.А.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 6 сәуірдегі
№ 155 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына 15-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Дуальды оқыту жүйесі жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы оқу процесін жобалау мен ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Дуальды оқыту жүйесі жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы оқу процесін жобалау мен ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының басшыларына арналған.
2. Бағдарлама дуальды оқыту жүйесі жағдайында оқу-тәрбие процесін жобалау мен ұйымдастыруда техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының кәсіби-басқарушылық құзыреттілігін дамытуды қарастырады.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты дуальды оқыту жүйесі жағдайында оқу-тәрбие процесін жобалау мен ұйымдастыруда ТжКБ ұйымдары басшыларының кәсіби-басқарушылық құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) дуальды оқыту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) дуальды оқытуды іске асыратын базалық ТжКБ ұйымдарының инновацияларымен танысу;
3) дуальды оқыту жүйесі жағдайында ТжКБ ұйымдары басшыларының инновациялық және кәсіби деңгейін жетілдіру;
4) дуальды оқытуда әдістемелік тұрғыдан қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
5) дуальды оқыту процесін басқару мен бақылау.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
дуальды оқытудың дәстүрлі түрлері мен әдістерін;
дуальды оқытуды іске асыру тетіктерін біледі;
2) мыналарды:
белгіленген біліктілік талаптарына сай білім алушыларды даярлауда өндіріс талаптарын ұйымдастыра;
дуальды оқытуға арналған модульдік оқу жұмыс бағдарламаларын әзірлеу үшін кәсіптік стандарттарды қолдана;
еңбек ресурстарын кәсіптік оқытуды ұйымдастыру бойынша жұмыс берушілермен тығыз байланыс жасай алады;
3) жұмыс орнында меңгерген дағдылары, дуальды оқыту жүйесінде білім алушыларды даярлау тәжірибесі арқылы кәсіптік білім беру сапасын көтеру дағдылары мен нысандарын меңгереді.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 6 апреля 2017 года № 155
Приложение 15
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года № 193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального образования в условиях дуальной системы обучения"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального образования в условиях дуальной системы обучения" (далее - Программа) предназначена для руководителей организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа предусматривает развитие управленческой компетентности руководителей организаций ТиПО в проектировании и организации учебно-воспитательного процесса в условиях дуальной системы обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессионально-управленческой компетентности руководителей организаций ТиПО в проектировании и организации учебно-воспитательного процесса в условиях дуальной системы обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучение нормативно-правовых актов в области дуального обучения;
2) знакомство с инновациями базовых организаций ТиПО, реализующих дуальное обучение;
3) повышение инновационного и профессионального уровня руководителей организаций ТиПО в условиях дуального обучения;
4) организация методического обеспечения дуального обучения;
5) управление и контроль за процессом дуального обучения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
формы и методы дуального обучения;
механизм реализации дуального обучения;
2) умеют:
организовать производственные требования для подготовки обучающихся в соответствии с требованиями к установленной квалификации;
применять профессиональные стандарты для разработки модульных рабочих учебных программ для дуального обучения;
взаимодействовать с работодателями по организации профессионального обучения трудовых ресурсов;
3) владеют навыками и формами повышения качества профессионального образования посредством предоставления опыта подготовки обучающихся в системе дуального обучения, навыками обучения на рабочем месте.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының экология мамандықтары бойынша түлектеріне "таза өндірісті" енгізу әдіснамасын оқытудың инновациялық әдістері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының экология саласында арнайы пәндер оқытушыларын және өндірістік оқыту шеберлерін оқытуға арналған.
2. Бағдарлама "таза технологияларды" енгізу бойынша өзекті құзыреттілікті қалыптастыруға, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру бойынша қажетті білім көлеміне және Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ЭЫДҰ) елдерінде "таза технологияларды" енгізетін инженерлерді оқытудың норвегтік әдістемесін табысты сынақтан өткізу нәтижелеріне бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты кластерлік тәсіл негізінде экология саласында арнайы пәндер оқытушыларының және өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру, "таза өндірісті" енгізу әдістемесі бойынша олардың арнайы құзыреттіліктерін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын зерттеу, экологиялық занңаманың негіздерін зерттеу;
2) саланың өндірістік озық мамандарын кәсіби даярлау үшін арнайы пәндер оқытушыларына және өндірістік оқыту шеберлеріне қажетті кәсіби салада психологиялық-педагогикалық құзыреттіліктерді арттыру;
3) кәсіпорындардың өндірістік ортасына ену, кәсіпорындарда замануи инновациялық технологиялармен жұмыс және жекелеген білім салаларында тыңдаушылардың кәсібилігін етілдіру;
4) ТжКБ оқу орындарында инновациялық білім беру технологиясын пайдалану бойынша икемділікті қалыптастыру, оқу процессінде ақпараттық-коммуникациялық технология бойынша құзыреттілікті қалыптастыру (бұдан әрі - АКТ).
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс аяқталғаннан тындаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын және ТжКБ ұйымдарын дамыту бойынша нормативтік құқықтық актілердің тұжырымдамалық негіздерін;
Қазақстан Республикасы экология заңнамасының негізгі талаптарын;
саладағы "таза өндірісті" енгізу әдіснамасының тұжырымдамалық негіздерін;
"таза өндірісті" енгізу бойынша жобалауды басқару қағидаттарын және енгізу оқытудың инновациялық педагогикалық технологиясының әдіснамасын;
ТжКБ ұйымдарында педагогті кәсіби дамытуды психологиялық педагогикалық колдаудың заманауи әдістерін біледі;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные методы обучения выпускников организаций технического и профессионального образования по экологическим специальностям методологии внедрения "чистого производства" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в сфере экологии технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на обучение по организации учебно-воспитательного процесса, формирование ключевых компетенций по внедрению "чистых технологий" и построен на результатах успешного апробирования норвежских методик обучения инженеров внедрения "чистых технологий" в странах Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение квалификации преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в сфере экологии на основе кластерного подхода, повышение их специальных компетенций по методологии внедрения "чистого производства" с применением инновационных методов обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления модернизации системы ТиПО, изучить основы экологического законодательства;
2) повысить психолого-педагогические компетенции в профессиональной области, необходимые преподавателям специальных дисциплин и мастерам производственного обучения для подготовки профессионально успешных специалистов отрасли;
3) погрузиться в производственную среду предприятия, работа с современными инновационными технологиями на предприятиях и повысить профессионализм слушателей в отдельных областях специальности;
4) сформировать умение по использованию инновационных образовательных технологий в организации ТиПО, компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе (далее - ИКТ);
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления модернизации системы ТиПО и концептуальные основы нормативно-правовых актов по развитию организаций ТиПО;
основные требования законодательства Республики Казахстан в области экологии;
концептуальные основы методологии внедрения "чистого производства" в отрасль;
принципы управления проектом и инновационные педагогические технологии обучения методологии по внедрению "чистого производства";
современные подходы психолого-педагогического сопровождения профессионального развития педагога в организациях ТиПО;

2) мыналарды:
"таза өндірістік" қағидаттарын енгізу бойынша жобаларды басқаруды;
"таза өндірістік" қағидаттарының стратегиясын әзірлеуді;
"таза өндірісті" енгізу бойынша бизнес-жоспарды әзірлеуді;
кәсіпорындарда заманауи инновациялық технологияны;
экологиялық мамандықтар бойынша мамандарды даярлаудың тиімділігін арттыру және жетілдіру жөніндегі ұсынымдар әзірлеуді қолдана алады;
3) мыналарды:
заманауи тәсіл тұрғысында білім алу принциптерін;
саланың өндірістік озық мамандарын кәсіби даярлау үшін психологиялық-педагогикалық құзыреттіліктерді;
ТжКБ ұйымдарының оқу-тәрбие процесінде тренинг, коуч-сессиялар, шеберлік сыныптар элементтерін және басқа инновациялық педагогикалық технологияларды қолдану дағдыларын;
педагогикалық қызметті қарқындату жағдайларында заманауи АКТ технологияларды;
салада "таза өндірісті" енгізу әдіснамасын оқытудың шағын-сабақтары таныстырылымының дағдыларын меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны 2 есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсырмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін жүзеге асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық
және кәсіптік білім беру
ұйымдарының экология
мамандықтары бойынша
түлектеріне "таза өндірісті"
енгізу әдіснамасын оқытудың
инновациялық әдістері" білім
беру бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
Көшпелі практикалық сабақ
Шағын-сабақты қорғау
Жобалық қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
4
6
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саясат пен даму стратегиясының негізгі бағыттары
2
4
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
2
4
10
2.1
Оқыту мен тәрбиелеудің заманауи теорияларының тұжырымдамалық негізі
2
2
2.2
ТжКБ ұйымдарының тиімділігін арттыру және оқитындарды ыңталандыру.
2
2
4
2.3
ТжКБ оқитындардың девианттық мінез-құлқының педагогикасы мен психологиясының негіздері
2
2
4
3
Мазмұндық модуль
1 0
10
8
2
2
6
2
2
42
3.1
"Таза өндірістің" тұжырымдамалық негіздері. Қоршаған ортаның ластауын төмендету әдістері.
Қоршаған ортаны қорғау, "таза өндіріс" негізгі түсініктерінің мәні
Табиғат қорғау шараларын дамытудағы негізгі кезеңдер. "Таза өндіріс" қағидаттарының мазмұны. Ластауды болдырмау стратегиясының мақсаттары және нәтижелері. Артықшылықтар
2
2
2
6
3.2
Өнеркәсіптік ластануды бақылау аспаптарына шолу. Нормативтіқ-құқықтық стандарттар, экономикалық, халықаралық, экологиялық есеп, экологиялық көрсеткішетерді бағалау, өмірлік циклді бағалау, экодизайн, қоршаған ортаны басқару жүйесі
2
2
4
3.3
"Таза өндіріс" қағидаттарын енгізу жобаларын әзірлеу әдістемесі. Жоба: түсініктер, мақсаттар, сипаттамалар, түрлер. "Таза өндірісті" енгізу жобасын басқару. Оның функциялары және процестері.
"Таза өндіріс" жобасының құрылымы. Жобаның мақсаты: талаптар және реттеу. Жобаны іске асыру стратегиясы. Жобаның өмірлік циклі және оның кезеңдерінің сипаттамасы
2
2
4
8
3.4
"Таза өндіріс" қағидаттарын енгізудің бизнес-жоспары. Түсінігі. Құрылымы. Құрастыру
2
4
2
8
3.5
Кәсіпорынның мысалында экологиялық проблемаларды талдау
2
2
4
3.6
"Аумақтарды абаттандыру және объектілерді құру кезінде шөп өсімдіктерінің түрлерін пайдалану және қалыптастыру" тақырыбы бойынша шеберлік сыныбы
2
2
3.7
ТжКБ оқу орындарында жобалау және ғылыми-зерттеу жұмыстарының тәжірибесі
6
6
3.8
Арнайы пәндер оқытушылары және өндірістік оқыту шеберлері білімдерінің игерілу және және қорытылу деңгейлерінің диагностикасы
2
2
3.9
Жобаларды қорғау.
2
2
4
Технологиялық модуль
8
4
2
14
4.1
"Таза өндірісті" енгізу жолдарын іздеу практикасындағы сыни ойлау
2
2
4.2
Тренингті өткізу негіздері. Түсініктер. Талаптар. Тренингке даярлық. Жаттығушыға талап. Тренингтің барысы
2
2
4.3
Коучинг білім беруді басқару процесі нысандарының бірі ретінде
2
2
4.4
Таныстырылымды өткізу технологиясы. Мақсаты. Түрлері. Таныстырылымға даярлық. Таныстырылымды өткізу. Таныстырылым нәтижелері
2
2
4.5
Prezi редакторында жұмыс
4
4
4.6
Инновациялық педагогикалық технологияларды пайдалана отырып, арнайы пәндер бойынша шағын-сабақтар таныстырылымы
2
2
5
Вариативтік модуль
8
8
5.1
Оқытудың дуальды жүйесі. ТжКБ оқытудың дуальды жүйесін ұйымдастырудың халықаралық тәжірибесі. Дуальды жүйені кезең-кезеңмен енгізуге бағытталған білім беру қызметін жоспарлау түрлері мен нысандары
5.2
ТжКБ оқу орындарының кәсіпкерлікті дамыту тұрғысында еңбек нарығымен ынтымақтастығы
5.3
ТжКБ мамандығына экологиялық білімді кіріктіру үшін пәнаралық байланыстарды қолдану
5.4
ТжКБ беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау жүйесінің жаңа тәсілдері
5.5
Экология мамандықтары бойынша дуальды оқыту жағдайында оқыту әдістерінің тиімділігі және әртүрлілігі
5.6
Дуальды оқыту жағдайында арнайы пәндерді оқытудағы күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау және оқу бағдарламалық жобалау. Ақпараттық объектілердің қайта оқыту мен құру технологиясы
5.7
Өндірістік оқыту дәрісіне заманауи талаптар
5.8
Блум таксономиясы оқытудың табыстылығын бағалаудың әдістемесі ретінде
Барлығы:
16
8
20
16
6
2
6
2
2
2
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 6 сәуірдегі
№ 155 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына 17-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "0903000 "Электр энергетикасы" мамандығы бойынша оқыту мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

2) умеют:
управлять проектом по внедрению принципов "чистого производства";
разрабатывать стратегию внедрения принципов "чистого производства";
разрабатывать бизнес-план по внедрению "чистого производства";
работать с современными инновационными технологиями на предприятиях;
разрабатывать рекомендации по повышению эффективности и совершенствованию подготовки специалистов по экологическим специальностям;
3) владеют:
принципами на образование с позиций современного подхода;
психолого-педагогическими компетенциями, необходимыми для подготовки профессионально успешных специалистов отрасли;
навыками применения элементов тренинга, коуч-сессий, мастер-классов и инновационных педагогических технологий в учебно - воспитательном процессе организаций ТиПО;
современными ИКТ в условиях интенсификации педагогической деятельности;
навыками презентации мини-уроков обучения методологии внедрения "чистого производства" в отрасль.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации педагогических кадров
"Инновационные методы обучения выпускников
организаций технического и профессионального
образования по экологическим специальностям
методологии внедрения "чистого производства"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
Выездное практическое занятие
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1.
Нормативно-правовой модуль
2
4
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами
2
4
6
2
Психолого-педагогический модуль
4
2
4
10
2.1
Концептуальные основы современных теорий обучения и воспитания
2
2
2.2
Современные методы повышения эффективности и мотивация обучающихся организаций ТиПО
2
2
4
2.3
Основы педагогики и психологии девиантного поведения обучающихся организаций ТиПО
2
2
4
3
Содержательный модуль
10
10
8
2
2
6
2
2
42
3.1
Концептуальные основы "чистого производства". Методы снижения загрязнения окружающей среды. Сущность основных понятий охраны окружающей среды, "чистого производства". Основные этапы в развитии природоохранных мероприятий. Содержание принципов "чистого производства". Цели и результаты стратегии предотвращения загрязнения
2
2
2
6
3.2
Обзор инструментов контроля за промышленным загрязнением. Нормативно-правовые, экономические, международные стандарты, экологическая отчетность, оценка экологических показателей, оценка жизненного цикла, чистое производство, экодизайн, системы управления окружающей средой
2
2
4
3.3
Методика разработки проектов внедрения принципов "чистого производства". Проект: понятие, цели, характеристики, виды. Управление проектом внедрения "чистого производства". Его функции и процессы. Структура проекта "чистое производство". Цели проекта: требования и ранжирование. Стратегия реализации проекта. Жизненный цикл проекта и характеристика его этапов
2
2
4
8
3.4
Бизнес-план проекта по внедрению принципов "чистого производства". Понятие. Структура. Составление
2
4
2
8
3.5
Анализ экологических проблем на примере предприятия
2
2
4
3.6
Мастер-класс на тему "Использование и формирование видов травянистых растений при озеленении территорий и создании объектов"
2
2
3.7
Опыт проектно-исследовательской работы в организаций ТиПО
6
6
3.8
Диагностика входного и выходного уровней знаний преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения
2
2
3.9
Защита проектов
2
2
4
Технологический модуль
8
4
2
14
4.1
Критическое мышление в практике поиска путей внедрения "чистого производства"
2
2
4.2
Основы проведения тренинга. Понятие. Требования. Принципы проведения. Подготовка к тренингу. Требования к тренеру. Ход тренинга
2
2
4.3
Коучинг как одна из форм управления образовательным процессом
2
2
4.4
Технология проведения презентации. Назначение. Виды. Подготовка к презентации. Проведение презентации. Результаты презентации
2
2
4.5
Работа в редакторе Prezi (Прэзи)
4
4
4.6
Презентация мини-урока по специальной дисциплине с использованием инновационных педагогических технологий
2
2
5
Вариативный модуль
8
8
5.1
Дуальная система обучения. Международный опыт организации дуальной системы обучения в профессионально-техническом образовании. Виды и формы планирования образовательной деятельности, ориентированной на поэтапное внедрение дуальной системы
5.2
Сотрудничество учебных заведений ТиПО с рынком труда в контексте развития предпринимательства.
5.3
Применение межпредметных связей для интеграции экологического образования в специальность ТиПО
5.4
Новые подходы к системе оценки учебных достижений обучающихся в условиях обновления содержания ТиПО
5.5
Разнообразие и эффективность обучающих методов по экологическим специальностям в условиях дуального обучения
5.6
Перспективное календарно-тематическое планирование и моделирование учебно-программного обеспечения преподавания специальных дисциплин в условиях дуального обучения
5.7
Современные требования к уроку производственного обучения
5.8
Таксономия Блума как методика оценки успешности обучения
Итого:
16
8
20
16
6
2
6
2
2
2
80
Приложение 3
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 6 апреля 2017 года № 155
Приложение 17
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организации образовательного процесса в условиях обновления содержания обучения по специальности 0903000 "Электроэнергетика"

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "0903000 "Электр энергетикасы" мамандығы бойынша оқыту мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Бағдарлама білім беруді жаңғырту ТжКБ ұйымдарының оқу-тәрбие процесі жағдайында электроэнергетикалық саласындағы арнайы пәндер оқытушыларын даярлауды жүзеге асыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты: 0903000 "Электроэнергетика" мамандығы бойынша білім мазмұнын жаңарту аясында педагогикалық іс-әрекеттерді жүзеге асыру ретінде арнайы білім беретін пәндердің оқытушыларының кәсіби құзыреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жаңғырту шеңберінде білім беру жүйесін дамытудың бағыттары мен келешегін зерттеу;
2) халықаралық және отандың тәжірибе аясында ТжКБ дуальды оқыту жүйесін енгізуінің негізгі бағыттарын зерттеу;
3-тарау. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ жүйесін мазмұнын анықтап, дамыту стратегиясы мен мемлекеттік саясатының нормативті құқықтық актілерінің негізгі бағыттарын;
ТжКБ саласындағы әріптестік қарым-қатынастардың негізгі бағыттарын;
кәсіби қарым-қатынастар заңдылықтарын, тұлғаның кәсіби шеберлігі мен сапасын;
білім мазмұнын жаңарту аясында 0903000 "Электроэнергетика" мамандығын оқытуды жүзеге асырудағы оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру ерекшеліктерін;
модульдік-құзыреттілік тәсілге негізделген білім беру бағдарламаларды дайындап енгізу механизімін; модульдік оқыту бағдарламалардың құрылымын, оның құрамдас элементтерін тағайындауды;
сандық білім беру бағдарламаларды қолдану әдісін, арнайы мамандықтарды оқытудағы виртуалды жаттығу кешендерін;
электроэнергетикалық саладағы еңбек қауіпсіздігін қалыптастыруға бағытталған ұйымдастыру-техникалық шаралар кешенін біледі;
2) мыналарды:
ең маңызды міндеттердің бірі ретінде білім алушының тұлғасын қалыптастыру және дамыту жүйесінің негіздемесін педагогикалық іс-әрекеттің субьектісі ретінде қарастыруды;
ТжКБ мекемелерінде кәсіби бағдар беру жұмыстары мен кәсіби практиканы ұйымдастыру мәселелері бойынша әлеуметтік әріптестермен қарым-қатынас құруды;
ТжКБ мекемелерінде оқыту-тәрбиелеу процесінің тиімділігін арттыру мақсатында интербелсенді және заманауи әдістемелерді;
0903000 "Электроэнергетика" мамандығы бойынша оқыту жағдайында оқыту-тәрбиелеу процесін модельдеуді;
модульдік әдістеме негізінде арнайы пәндердің жұмыс оқу бағдарламаларын жобалауды;
білім алушылардың талапқа сай құзыреттіліктерін қалыптастыратын заманауи оқыту технологияларын енгізуді қолдана алады;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организации образовательного процесса в условиях обновления содержания обучения по специальности 0903000 "Электроэнергетика" (далее - Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на подготовку преподавателей специальных дисциплин организаций ТиПО к реализации учебно-воспитательного процесса в условиях обновления содержания подготовки специалистов электроэнергетической отрасли.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций преподавателей специальных дисциплин организаций ТиПО к реализации педагогической деятельности в рамках обновления содержания специальности 0903000 "Электроэнергетика".
4. Задачи Программы:
1) изучить приоритетные направления и перспективы развития системы образования в рамках модернизации ТиПО;
2) изучить основные направления внедрения дуального обучения в систему ТиПО в контексте международного и казахстанского опыта.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
4) знают:
основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО и нормативно-правовые акты, определяющие содержание системы ТиПО;
основные направления взаимодействия партнеров в области технического и профессионального образования;
закономерности профессионального общения и профессиональные умения и качества личности;
особенности организации учебно-воспитательного процесса, реализации педагогической деятельности в рамках обновления содержания преподавания специальности 0903000 "Электроэнергетика";
механизм внедрения образовательных программ, основанных на модульно-компетентностном подходе; структуру модульной учебной программы, назначение ее составных элементов;
методику использования цифровых образовательных ресурсов, виртуальных тренажерных комплексов в преподавании специальных дисциплин;
комплекс организационно-технических мероприятий, направленных на формирование безопасных условий труда в электроэнергетической отрасли.
5) умеют:
выдвигать в качестве первоочередной задачи разработку и обоснование системы формирования личности обучающегося как субъекта педагогической деятельности;
выстраивать взаимодействие с социальными партнерами по вопросам организации профессиональной практики и профориентационной работы в организациях ТиПО;
применять современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия для повышения эффективности учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО;
моделировать учебно-воспитательный процесс в условиях обучения по специальности 0903000 "Электроэнергетика";
проектировать рабочие учебные программы специальных дисциплин на основе модульного подхода;
внедрять современные образовательные технологии, формирующие у обучающихся востребованные компетенции;

3) мыналарды:
ТжКБ саласында әріптестік қарым - қатынастарды тиімді ұйымдастыру тәсілдерін;
айтарлықтай теориялық ұстанымдарын тексеру мен эксперименттік растау әдістемесін;
білім алушылардың құзыреттіліктерін талапқа сай қалыптастыратын заманауи оқыту технологияларын енгізудегі тиімді тәсілдерді меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнама барысында анықталады
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсырмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "0903000 "Электр
энергетикасы" мамандығы
бойынша оқыту мазмұнын
жаңарту жағдайында білім беру
процесін ұйымдастыру
ерекшеліктері" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыны
Көшпелі практикалық сабақ
Дөңгелек үстел
Жоба қорғау
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саясат пен даму стратегиясының негізгі бағыттары
4
2
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
2
4
10
2.1
Жасөспірімдердің психофизиологиялық ерекшеліктері. Педагог пен білім алушының "Мен" -тұжырымдамасын қалыптастыру
2
2
2.2
Педагог тұлғасы мен педагогикалық қызметінің психологиясы
2
2
4
2.3
Ұжымдық еңбек психологиясы мен корпоративтік этика негіздері
2
2
4
3
Мазмұндық модуль
4
18
2
4
2
8
2
2
42
3.1
Білім мазмұнын жаңарту жағдайындағы энергетика саласының мамандарына құзырлы кәсіби білім берудің заманауи моделі
4
4
8
3.2
Білім беру мен оқытудағы заманауи тәсілдер, арнайы пәндерді оқытуда интерактивті өзара әрекеттесу әдістері
2
4
6
3.3
Заманауи оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің практикалық тәсілдері
4
4
3.4
Модульдік-құзыреттілік тәсіліне негізделген білім беру бағдарламаларды енгізу жағдайындағы әзірлемелер әдістемесі
4
4
3.5
Кәсіптік білім берудегі білім алушылардың әлеуметтік бейімделуіне ықпал ететін тұлғалық-бағдарлы парадигмасы
2
2
3.6
Құзырлылықты қалыптастырушы оқу модульдерінің перспективтік-тақырыптық, күнделікті сабақ жоспарын құрастыру тәжірибесі
4
4
3.7
Білім алушыларды критериалды бағалау. Оқушыларды бағалау процесін сипаттау
2
2
3.8
ТжКБ мекемелерінде кәсіби практика мен кәсіби бағдар беруді ұйымдастырудағы әлеуметтік әріптестіктің ролі
2
2
4
3.9
Электроэнергетика саласындағы ұлттық және салалық шеңберлердің біліктілік талаптары
2
2

3) владеют:
эффективными способами организации взаимодействия партнеров в области технического и профессионального образования;
методологией экспериментального подтверждения и проверки существенных теоретических положений;
эффективными способами внедрения современных образовательных технологий, формирующих у обучающихся востребованные компетенции.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курса повышения
квалификации педагогических кадров
"Особенности организации образовательного
процесса в условиях обновления содержания
обучения по специальности 0903000 Электроэнергетика"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическое занятие
Тренинг
Семинар
Мастер- класс
Выездное практическое занятие
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.3
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами
4
2
6
2
Психолого-педагогический модуль
4
2
4
10
2.1
Психофизиологические особенности подростков. Формирование
"Я" - концепции педагога и обучающегося
2
2
2.2
Психология педагогической деятельности и личности педагога
2
2
4
2.3
Основы корпоративной этики и психология коллективного труда
2
2
4
3
Содержательный модуль
4
18
2
4
2
8
2
2
42
3.1
Современная модель компетентностного профессионального образования в условиях обновления содержания обучения специалистов в области энергетики
4
4
8
3.2
Современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия в преподавании спецдисциплин
2
4
6
3.3
Практические подходы к разработке современных учебно-методических комплексов
4
4
3.4
Методика разработки образовательных программ, основанных на модульно - компетентностном подходе
4
4
3.5
Личностно-ориентированная парадигма профессионального образования, способствующая социальной адаптации обучающихся
2
2
3.6
Практика составления перспективно-тематического, поурочного планов учебных модулей для формирования компетенций
4
4
3.7
Критериальное оценивание обучающихся. Характеристика процесса оценки обучающихся
2
2
3.8
Роль социальных партнеров в организации профессиональной практики и профориентационной работы в организациях ТиПО
2
2
4
3.9
Квалификационные требования национальной и отраслевой рамки квалификаций в сфере электроэнергетики
2
2

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мұнайгаз саласының мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында дуальды оқытудың ерекшеліктері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының мұнайгаз саласы бойынша арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ мазмұнын жаңарту шеңберінде дуальды оқытуды енгізу бойынша оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты мұнайгаз саласының мамандықтары бойынша ТжКБ мазмұнын жаңарту жағдайында дуальды оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, кадрларды даярлау сапасын қамтамасыз ету үшін арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жүйесін жаңғыртудың бағыттарын және негізгі даму стратегияларын зерттеу;
2)) ТжКБ мазмұнын жаңарту шеңберінде дуальды оқыту жүйесін енгізудің ерекшеліктері туралы жаңа көзқарастарды қалыптастыру және білімдерін тереңдету;
3) ТжКБ мазмұнын жаңарту аясындағы дуальды оқыту жүйесін енгізу барысында мұнайгаз саласы арнайы оқытушысының ролін айқындау;
4) Дуальды оқыту жүйесін енгізу бойынша жаңа әдістерді қолдану мен кәсіби іс-әрекет нәтижесін өзіндік талдау дағдылары мен біліктіліктерін қалыптастыру;
5) Дуальды оқыту негізіндегі оқу-тәрбие процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану бойынша құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарында қолданылатын нормативтік құқықтық актілердің тұжырымдамалық негіздерін, ұлттық біліктілік аясы мен кәсіби стандарттар негізінде кадрларды даярлау саласындағы дуальды оқыту жүйесін біледі;
ТжКБ жүйесінде мұнайгаз саласының арнайы пәндер бойынша серіктестіктің негізгі бағыттарын біледі;
дуальды оқытуды енгізу барысында оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың ерекшеліктерін біледі;
2) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарында әлеуметтік серіктестермен дуальды оқытуды ұйымдастыру мәселелері бойынша, кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмыстары бойынша өзара қарым-қатынас құра алады;
дуальды оқытуды енгізу барысында оқу- тәрбие процесін модельдей алады;
ТжКБ ұйымдарында заманауи технологиялар мен интерактивті қарым-қатынас әдістерін қолдана алады;
дуальды оқыту жағдайында мұнайгаз саласының арнайы пәндер бойынша жұмыс оқу бағдарламаларын, тақырыптық күнтізбені жоспарлай және модельдей алады;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности дуального обучения в условиях обновления содержания технического и профессионального образования по специальностям нефтегазовой отрасли" (далее - Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения нефтегазовой отрасли организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на организацию учебно-воспитательного процесса по внедрению дуального обучения в рамках обновления содержания ТиПО.
Глава 2. Цели и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по обеспечению качества подготовки кадров, с учетом особенностей дуального обучения в условиях обновления содержания ТиПО по специальностям нефтегазовой отрасли.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные стратегии развития и направления модернизации системы ТиПО;
2) сформировать новые представления и углубить знания об особенностях внедрения системы дуального обучения в рамках обновления содержания ТиПО;
3) выработать новое представление о роли преподавателя специальных дисциплин нефтегазовой отрасли по внедрению системы дуального обучения в условиях обновления содержания ТиПО;
4) сформировать умения и навыки самоанализа результатов профессиональной деятельности и использования новых методов по внедрению системы дуального обучения;
5) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебно-воспитательном процессе на основе дуального обучения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курсов слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных правовых актов в сфере ТиПО, системы дуального обучения в области подготовки кадров на основе национальной рамки квалификаций и профессиональных стандартов;
основные направления взаимодействия партнеров по специальным дисциплинам нефтегазовой отрасли в системе ТиПО;
особенности организации учебно-воспитательного процесса в условиях внедрения дуального обучения;
2) умеют:
выстраивать взаимодействие с социальными партнерами по вопросам организации дуального обучения, профессиональной практики и профессионально-ориентационной работы в организациях ТиПО;
моделировать учебно-воспитательный процесс в условиях внедрения дуального обучения;
применять современные технологии и методы интерактивного взаимодействия в организациях ТиПО;
планировать и моделировать рабочие учебные программы и календарно-тематические планы по специальным дисциплинам нефтегазовой отрасли в условиях дуального обучения;

3) мыналарды:
Ұлттық біліктілік шеңбері мен кәсіби стандарттар негізінде кадрларды даярлау барысныда серіктестердің өзара қарым-қатынасын ұйымдастырудың жаңа тәсілдерін меңгереді;
дуальды оқытуды енгізу мүмкіндіктері мен даму перспективасын бағалау тәсілдерін меңгереді;
ТжКБ беру ұйымдарында дуальды оқыту жүйесі барысында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру сапасын бағалау, диагностикалау және даму процесіне мониторинг жасау дағдыларын меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны 2 есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсырмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін жүзеге асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мұнайгаз саласының
мамандықтары бойынша
техникалық және кәсіптік білім
беру мазмұнын жаңарту
жағдайында дуальды оқытудың
ерекшеліктері" білім беру
Бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
Көшпелі практикалық сабақ
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын- сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саясат пен стратегиясы дамуының негізгі бағыттары
6
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
6
10
2.1
Педагогикалық қызмет пен педагог тұлғасының психологиясы
2
2
4
2.2
ТжКБ беру оқу орындары оқытушыларының имиджі
2
2
2.3
Корпоративтік этика негіздері мен ұжымдық еңбек психологиясы
2
2
4
3
Мазмұндық модуль
10
14
2
4
4
2
2
2
2
42
3.1
Кәсіптік білім беру аймағындағы шетелдік және қазақстандық алдыңғы қатарлы тәжірибедегі кәсіби дайындық
2
2
3.2
ТжКБ жаңартылған білім мазмұны жағдайында дуальды оқытуды енгізудің даму перспективасы мен мүмкіндіктері (SWOT- талдау) (СВОТ)
2
2
4
3.3
Мұнайгаз мамандығы бойынша білім алушыларды сапалы дайындауға жаңаша көзқарасты көтеру
2
2
4
3.4
Кәсіптік стандарттар негізінде оқу бағдарламаларын құрастыру тәжірибесі
2
2
4
3.5
Мұнайғаз мамандығына білім алушылардың өзіндік қарым-қатынасын қалыптастыруға бағытталған модульдік оқу бағдарламаларын жобалаудың құзыреттілік амалдары
2
2
4
3.6
Білім беру мен оқытудағы заманауи тәсілдер, ТжКБ мазмұнының жаңғыруы шарттарында мұнайгаз саласындағы пәндерді оқытудағы интерактивті өзара әрекеттесу әдістері
2
2
4
3.7
ТжКБ беру ұйымдарында мұнайгаз саласының мамандықтары бойынша кәсіптік бағдар беру және кәсіби практиканы ұйымдастырудағы әлеуметтік әріптестердің рөлі
4
4
3.8
Әлемдік дағдарыс жағдайында мұнайгаз саласы бойынша Қазақстан экономикасында бәсекеге қабілеттілік проблемалары
2
2
4
3.9
Мұнайдың дүниежүзілік нарықтық дамуының заңдылықтары. Өндіру, қор скважиналары және әлемдегі мұнай қоры
2
2

3) владеют:
новыми способами организации взаимодействия партнеров в области подготовки кадров с учетом национальной рамки квалификаций и профессиональных стандартов;
способами оценки перспектив и возможностей внедрения дуального обучения;
навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества организации учебно-воспитательного процесса в условиях дуального обучения в организациях ТиПО.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Особенности дуального обучения в условиях
обновления содержания технического
и профессионального образования
по специальностям нефтегазовой отрасли"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
Выездное практическое занятие
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами
6
6
2
Психолого-педагогический модуль
4
6
10
2.1
Психология педагогической деятельности и личность педагога
2
2
4
2.2
Имидж преподавателя в системе ТиПО
2
2
2.3
Основы корпоративной этики и психология коллективной деятельности
2
2
4
3
Содержательный модуль
10
14
2
4
4
2
2
2
2
42
3.1
Передовой зарубежный и казахстанский опыт профессиональной подготовки в области профессионального образования
2
2
3.2
Дуальное обучение – перспективная система обучения в ТиПО (SWOT - анализ) (СВОТ)
2
2
4
3.3
Современный взгляд на повышение качества профессиональной подготовки обучающихся по специальностям нефтегазовой отрасли
2
2
4
3.4
Опыт разработки программ обучения на основе професиональных стандартов
2
2
4
3.5
Компетентностный подход к проектированию модульных учебных программ, направленных на формирование осознанного отношения обучающихся к профессии
2
2
4
3.6
Современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия в преподавании дисциплин нефтегазовой отрасли в условиях обновления содержания ТиПО
2
2
4
3.7
Роль социальных партнеров в организации профессиональной практики и профессионально-ориентационной работы по специальностям нефтегазовой отрасли в организациях ТиПО
4
4
3.8
Проблемы конкурентоспособности экономики Республики Казахстан по нефтегазовым отраслям в условиях мирового кризиса
2
2
4
3.9
Закономерности развития мирового рынка нефти. Добыча, фонд скважин и запасы нефти в мире.
2
2

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің педагогикалық шеберліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) жүйесінде қызмет жасайтын арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыруға арналған.
2. Бағдарлама арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің еңбек нарығының сұранысына сай білім алушылардың түйінді құзыреттіліктерін қалыптасуын қамтамасыз етуге бағыттылған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты ТжКБ ұйымдарында қызмет жасайтын арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің бойында өзін-өзі үнемі жетілдіру мен педагогикалық шеберлігін дамытуға деген қажеттілікті қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жүйесін жаңғырту шеңберінде арнайы пән оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
2) үздіксіз кәсіби дамуында рефлексия және өзін-өзі бағалау дағдыларын жетілдіру;
3) білім алушылардың бойында өз бетімен білім алу, өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыруға бағытталған әдістермен қаруландыру;
4) білім алушыларға болашақ маман ретінде қалыптасуға көмектесетін оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру әдістемесімен қамтамасыз ету;
5) жаңашыл-педагогтар идеясын зерделеу және жаңа технологиялық әдістерді қолдану негізінде арнайы пән оқытушыларының кәсіби шеберліктерінің деңгейін көтеру;
6) ТжКБ оқытушыларының кәсіби дамуына қолдау көрсету.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
дуальды оқыту саласында нормативтік құқықтық құжаттарды;
ТжКБ ұйымының ұжымында және әріптестер арасында жағымды психологиялық ахуалды орнатуды;
интербелсенді білім беру әдістемесін, оның репродуктивтік білім беру жүйесімен салыстырғанда артықшылықтары мен өзектілігін біледі.
2) мыналарды:
интербелсенді әдістеме бойынша сабақты жоспарлауды;
сабақ беру практикасында интербелсенді әдістерді және тәсілдерін;
өз практикалары туралы сыни ойланады, өзін-өзі кәсіби жетілдіруді жоспарлауды қолдана алады.
3) мыналарды:
интербелсенді әдістеме идеялары ауқымында білім алушылардың білімін бағалау тәсілдерін;
жекелеген білім алушылардың топтық қызметіне бастама жасауды және басқаруды;
желілік қоғамдастық жағдайында жұмыс істеуді;
оқытушы білім алушыларды білім алуға тартудың интербелсенді әдістемесін меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие педагогического мастерства преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее-ТиПО).
2. Программа направлена на формирование у педагогических кадров ключевых компетентностей по подготовке обучающихся, востребованных на рынке труда.
Глава 2. Цели и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование потребности к постоянному совершенствованию и развитие педагогического мастерства у преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в организациях ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) развитие профессиональной компетентности преподавателей специальных дисциплин в рамках модернизации ТиПО;
2) совершенствование навыков рефлексии и самооценки для непрерывного профессионального развития;
3) вооружение методами и приемами, направленными на формирование у обучающихся навыков самостоятельного обучения и саморегуляции;
4) обеспечение методикой организации учебно-воспитательного процесса, помогающего студентам сформироваться как будущему специалисту;
5) повышение уровня преподавателей по специальным дисциплинам на основе применения новых технологических методов и изучении идей педагогов-новаторов;
6) содействие профессиональному развитию преподавателей ТиПО.
Глава 3. Ожидаемые результаты
5. Ожидаемые результаты слушателей по завершению усвоения программы:
1) знают:
нормативно-правовые акты в области дуального образования;
факторы благоприятного психологического климата в коллективе организации ТиПО и среди коллег;
интерактивные методы обучения, преимущества и актуальность по сравнению с репродуктивной системой образования.
2) умеют:
составлять план интерактивных занятий;
применять интерактивные методы и способы в практике проведения занятий;
критически мыслить о своей практике, планировать свое профессиональное саморазвитие.
3) владеют:
навыками контрольно-оценочной деятельности в рамках идеи интерактивной методики;
навыками инициирования и руководства деятельностью отдельных групп
обучающихся;
навыками работы в условиях сетевого сообщества;
интерактивной методикой вовлечения обучающихся в обучение.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндер бойынша білім беру процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының музыкалық-теориялық және арнайы пән оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндердің оқу-тәрбие процесін жобалау ерекшеліктерін зерттеуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндер оқытушыларының оқу-тәрбие процесін жобалау және жүзеге асыру бойынша кәсіби құзіреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ оқытушыларының қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарға сәйкес білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асыру механизмдері туралы білімді жүйелеу;
2) интерактивті өзара әрекеттесу әдістері, оқыту мен үйретудегі заманауи амалдарды пайдалану негізінде оқу-тәрбие процесін үлгілеу дағдыларын қалыптастыру;
3) ТжКБ ұйымдарында кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруда әлеуметтік серіктестіктің мүмкіндіктерін пайдалану қажеттілігін танып білу;
4) ТжКБ жаңғырту жағдайында оқыту нәтижелерін бағалау мақсатын: бақылау үшін бағалаудан дамыту үшін бағалауға қарай өзгеруін ұғыну;
5) оқу сабақтарының тиімділігін арттыру үшін арнайы және музыкалық-теориялық пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
4) мыналарды:
білім беру, оның ішінде ТжКБ саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асырудың негізгі механизмдерін;
арнайы және музыкалық-теориялық пәндерді оқытудың тұжырымдамалық негіздерін;
оқыту әдістерінің білім алушылардың жас ерекшеліктерімен және ерекше білім алу қажеттіліктерімен өзара байланысын;
ТжКБ жаңғырту жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру ерекшеліктерін;
оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудағы заманауи амалдарды; оқыту мен үйретудегі формативті және суммативті бағалаудың мақсатын;
музыкалық-теориялық және арнайы пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын пайдалану әдістемесін біледі;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по музыкально-теоретическим и специальным дисциплинам в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных и музыкально-теоретических дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на изучение особенностей проектирования учебно-воспитательного процесса музыкально-теоретических и специальных дисциплин в условиях модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций преподавателей музыкально-теоретических и специальных дисциплин по проектированию и реализации учебно-воспитательного процесса в условиях модернизации системы ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) систематизировать знания о механизмах реализации стратегических направлений государственной политики в области образования в соответствии с нормативными правовыми актами, регламентирующими деятельность преподавателей ТиПО;
2) сформировать навыки моделирования учебно-воспитательного процесса на основе использования современных подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия;
3) осознать необходимость использования возможностей социальных партнеров в организации профессиональной практики и профориентационной работы в организациях ТиПО;
4) осмыслить изменение цели оценивания результатов обучения в условиях модернизации ТиПО: от оценивания для контроля к оцениванию для развития;
5) сформировать навыки использования цифровых образовательных ресурсов в преподавании специальных и музыкально-теоретических дисциплин для повышения эффективности учебных занятий.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
основные механизмы реализации государственной политики в области образования, в том числе ТиПО;
концептуальные основы преподавания специальных и музыкально-теоретических дисциплин;
взаимосвязь методов обучения с возрастными особенностями обучающихся и их особыми образовательными потребностями;
особенности организации учебно-воспитательного процесса в условиях модернизации ТиПО;
современные подходы к оцениванию учебных достижений учащихся; цель формативного и суммативного оценивания в преподавании и обучении;
методику использования цифровых образовательных ресурсов в преподавании общепрофессиональных и специальных дисциплин;

2) мыналарды:
білім берудегі жаңа амалдар жағдайында оқу қызметін жобалауды;
ТжКБ ұйымдарында оқу-тәрбие процесінің тиімділігін арттыру үшін интерактивті өзара әрекет әдістерін, оқыту мен үйретудің заманауи амалдарын қолдануды;
ТжКБ жаңғырту жағдайында оқыту нәтижелерін бағалау: бақылау үшін бағалаудан дамыту үшін бағалау критерийлерін пайдалануды;
әлеуметтік серіктестерді тартып, кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастырудың тиімді түрлерін анықтауды;
білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды қолдана алады;
3) мыналарды:
интерактивті өзара әрекеттесу әдістерін, оқыту мен үйретудің заманауи амалдарын қолдану негізінде оқу-тәрбие процесін үлгілеу дағдыларын;
оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал ететін инновациялық педагогикалық технологияларды пайдалану дағдыларын;
оқыту нәтижелерін бағалаудың бар амалдарын;
ТжКБ жаңғырту жағдайында арнайы және музыкалық-теориялық пәндер бойынша оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудағы мәселелер мен оларды шешу жолдарын бағалауды;
арнайы және музыкалық-теориялық пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстардың дидактикалық және технологиялық мүмкіндіктерін бағалау қабілеттерін меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сайкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.

2) умеют:
проектировать учебную деятельность в условиях новых подходов в образовании;
применять современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия для повышения эффективности учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО;
использовать критерии оценивания результатов обучения в условиях модернизации ТиПО: от оценивания для контроля к оцениванию для развития;
определять эффективные формы организации профессиональной практики и профориентационной работы с привлечением социальных партнеров;
использовать информационно-коммуникационные технологии для повышения эффективности образовательного процесса;
3) владеют:
навыками моделирования учебно-воспитательного процесса на основе использования современных подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия;
навыками использования инновационных педагогических технологий, способствующими развитию творческих способностей обучающихся;
существующими подходами к оцениванию результатов обучения;
умениями оценивать проблемы и возможные пути их решения в организации учебно-воспитательного процесса по музыкально-теоретическим и специальным дисциплинам в условиях модернизации ТиПО;
способами оценки дидактических и технологических возможностей цифровых образовательных ресурсов в преподавании музыкально-теоретических и специальных дисциплин.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында педагогикалық мамандықтар бойынша білім беру технологияларын тиімді оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының арнайы пән оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама арнайы пәндерді тиімді оқытуды ұйымдастыру үшін белсенді оқыту әдістерінің заманауи білім беру техналогиялары саласындағы қажетті теориялық біліммен қамтамасыз етуге арналған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ мазмұнын жаңғырту жағдайында педагогикалық мамандықтар бойынша оқытушылардың кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) арнайы пәндерді тиімді оқыту мақсатында оқытушыларды заманауи білім беру технологиялар және оқытудың белсенді әдістері бойынша қажетті теориялық білім мен қамтамасыз ету;
2)оқытушыларды бір тұтас педагогикалық процессті ұйымдастырудың тұжырымдамасы және ықпалдарымен таныстыру;
3)педагогтардың кәсіби білімі мен дағдыларын жетілдіру, олардың шығармашылық мүмкіндіктерін дамыту;
4) ТжКБ оқыту процессін психологиялық-педагогикалық қолдаудың маңыздылы туралы педагогтерде түсінік арттыру;
5) ТжКБ жүйесінде заманауи білім беру технологияларын қолдану дағдыларын арттыру;
6) арнайы пәндерді оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану құзыреттілігін арттыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
оқу-тәрбие процесінде заманауи білім беру технологияларды қолданудың теориялық әдіснамасын, заманауи педагогикалық технологиялардың теориялық негіздерін, ТжКБ ұйымдарын дамыту бойынша нормативтік құқықтық актілердің тұжырымдамалық негіздерін;
ТжКБ ұйымы оқытушысының кәсіби дамуын психология-педагогикалық сүйемелдеуде дүниежүзілік ғылым жетістіктерін;
ТжКБ жаңғырту жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру ерекшеліктерін, заманауи білім беру технологияларын, интербелсенді оқыту әдістерін және оларды оқу-тәрбие процесіне енгізуді біледі;
2) мыналарды:
ТжКБ жүйесінде оқу-тәрбие процесін тиімді ұйымдастыруда инновациялық білім беру технологияларын қолдануды;
ТжКБ жүйесінде интербелсенді әдістер мен заманауи технологияларды қолдану барысында оқу-тәрбие процесін жобалауды, оларды қолданудың маңыздылығын анықтауды қолдана алады;
3) мыналарды:
оқу процесінде интерактивті әдістер мен заманауи технологияларды қолдануды;
арнайы пәндерді тиімді оқытуда қажетті болған ұйымдастыру, өткізу, оқу-тәрбие процесін талдау дағдыларын;
ТжКБ жаңғырту жағдайында заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное преподавание образовательных технологий по педагогическим специальностям в организациях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на обеспечение необходимыми теоретическими знаниями в области современных образовательных технологий и активных методов обучения для организации эффективного преподавания специальных дисциплин.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование компетенций преподавателей специальных дисциплин в условиях модернизации ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить преподавателей необходимыми теоретическими знаниями в области современных образовательных технологий и активных методов обучения для организации эффективного преподавания специальных дисциплин;
2) ознакомить преподавателей с концепциями и подходами к организации целостного педагогического процесса;
3) совершенствовать профессиональные знания и умения педагогов, развивать их творческий потенциал;
4) повысить понимание у педагогов значимости психолого-педагогического сопровождения учебно-воспитательного процесса в ТиПО;
5) повысить навыки использования современных образовательных технологий в системе ТиПО;
6) повысить компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в преподавании специальных дисциплин.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных правовых актов по развитию организаций ТиПО, теоретические основы современных педагогических технологий, методологию использования современных образовательных технологий в учебно-воспитательном процессе;
достижения мировой науки и практики по психолого-педагогическому сопровождению профессионального развития педагога в области ТиПО;
особенности организации учебно-воспитательного процесса в условиях модернизации ТиПО, современные образовательные технологии, интерактивные методы обучения и пути их внедрения в учебно-воспитательный процесс;
2) умеют:
применять инновационные образовательные технологии обучения для повышения эффективности учебно-воспитательного процесса в ТиПО;
проектировать учебно-воспитательный процесс в ТиПО, применяя интерактивные методы и современные технологии обучения, определять целесообразность их использования;
3) владеют:
навыками использования современных образовательных технологий и интерактивных методов обучения в учебном процессе;
навыками организации, проведения и анализа мониторинга учебно-воспитательного процесса необходимыми для эффективного преподавания специальных дисциплин;
современными информационно-коммуникационными технологиями в условиях модернизации ТиПО.

4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі- ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық
және кәсіптік білім беру
ұйымдарында педагогикалық
мамандықтар бойынша білім
беру технологияларын тиімді
оқыту" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Көшпелі практикалық сабақ
Дөңгелек үстел
Шағын–сабақты қорғау
Жобаны қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саясат пен даму стратегиясының негізгі бағыттары
6
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
2
10
2.1
ТжКБ жаңғырту жағдайында педагогтардың кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу
2
2
2.2
ТжКБ оқытушысының әлеуметтік-психологиялық тәсілдемелері
2
2
2.3
Арнайы пәндерді оқыту сабақтарында психологиялық қауыпсыздық
2
2
2.4
Колледж жағдайында оқу қызметін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
2.5
Арнайы пәндерді оқыту жағдайында оқу процессін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
3
Мазмұндық модуль
4
14
6
4
4
2
4
2
2
42
3.1
Бір тұтас педагогикалық процессті үйымдастырудың тұжырымдамасы мен негіздері. Заманауи педагогикалық технологиялардың теориялық негіздері
2
2
3.2
Арнайы пәндерді оқытуда белсенді әдістермен заманауи білім беру (педагогикалық) технологиялар. Заманауи білім беру (педагогикалық) технологияларды жіктеу және ақпараттық технологиялардың сипаттамасы
2
2
4
3.3
Саралап оқытудың әдістемелік көріністері мен теориялық негіздері. Оқытудың тұлғаға бағытталған технологиясы
2
2
4
3.4
Сыни тұрғыдан ойлау технологиясы. Сыни тұрғыдан ойлаудың тиімді стратегиялары.
4
4
3.5
ТжКБ ұйымдарының білім алушылары мен оқытушыларының эмоционалды ой-өрісінің даму технологиясы. Эмоционалды ой-өрісінің даму технологиясы жағдайында практикалық сабақтарды дайындау әдістемесі
2
2
4
3.6
Кәсіби білім берудегі құзіреттілік тәсілдеме. Құзыреттілік тәсілдеменің ұстанымдары. Дәстүрлі тәсілдеменің құзіреттілік тәсілдемесінен айырмашылығы
2
2
4
3.7
Мақсатты қою әдістемесі. SMART (СМАРТ) (Self Monitoring Analysis and reporting technology  – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (бұдан әрі-SMART) бойынша қойылған мақсаттың дәстүрлі мақсатты қоюдан айырмашылығы
2
2
4
3.8
ТжКБ жаңғырту жағдайында оқыту нәтижелерін бағалаудың заманауи тәсілдемесі
2
2
3.9
Блум таксономиясы - оқыту жетістіктерін бағалау әдісі ретінде. Критериалды бағалаудың негіздері. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың мақсаттары мен ұстанымдары
2
2
3.10
Білім алушылардың жетістіктерін бағалаудың түрлері: диагностикалық формативті және жиынтық. Формативті бағалау техникасы
2
2
3.11
Білім алушылармен кері байланыс орнатудың маңыздылығы. Бірін-бірі бағалау, өзін-өзі бағалау, рефлексия
4
4
3.12
Сase study (Кейс стади) әдісі - интербелсенді оқыту әдісі. Сase study (Кейс стади) жасау процесі. Кейспен жұмыс істеу технологиясы. Сase-study (Кейс стади) әдісін қолдану ерекшеліктері. Сase-study (Кейс стади) әдісін қолданатын оқытушының рөлі
2
2
3.13
Жобаны қорғау
2
2
3.14
Кіріс және шығыс диагостикасы
2
2
4
Технологиялық модуль
2
12
14
4.1
Жобалау оқыту технологиясы-ХХІ ғасырдың білім беру технологиясы. Жобалау технологиясының мақсаттары. Жобаларды жіктеу
2
2
4.2
Қашықтықтан оқытудың жаңа формалары (скринкаст, подкаст, вебинар). Ғылыми және оқу мазмұны бойынша ақпараттарды ғаламтор желісінде іздестіру технологиялары
4
4
4.3
Мультимедия технологиясын пайдаланып білім беру процессін үстемелі (интенсивті) ету. Өз скринкасты қалай жазуға болады. YouTube-тан (Ютуб) роликтерді іздеу, көшіру және жөндеу. Freemake Video Converter (Фримэик Видео Конвентер) бағдарламасымен жұмыс. Білім алушының тақырыбы бойынша роликті іздеу, көшіру және жөндеу
4
4
4.4
Оnlinе іс-шараларды (веб-конференциялар жүйесін) ұйымдастырудың заманауи технологиялары. Интербелсенді оқытудың мультимедиялық технология құралдарын пайдаланатын оnline-лекциялар, вебинарлар. Өз вебинарыңды қалай жүргізуге болады. Оnwebinar.ru (онвебинар.ру) сервисімен жұмыс
2
2
4.5
Ақпараттар базасын желіде сақтау, смартфон. PowerPoint (Пауэр Поинт) бағдарламасында кәсіби электронды курс құру. Power point бағдарламасымен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
8
8
5.1
Тәрбиелік білім беру технологиялары; тәрбиелік білім беру технологияларының жіктелуі
5.2
Инклюзивті білім беру; инклюзивті білім беру технологиялары; қашықтықтан оқыту, инклюзивті білім берудің интербелсенді технологиялары
5.3
ТжКБ жүйесінде педагог қызметкерлерді аттестаттаудың ережесі
5.4
ТжКБ жүйесінде тұлғаға-бағыттап оқыту
5.5
Интерактивті технологиялар арқылы дәрістерді дайындаудың маңызы
5.6
SMART (СМАРТ) білім берудегі SMART (СМАРТ) оқулықтар. Контенттің жаңа парадигмасы
5.7
Кластерлік тәсіл әлеуметтік серіктестік түр ретінде
5.8
Білім алушыларды ерекше қажеттіліктеріне сәйкес оқытуда жекелей оқытуға жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік ету
Барлығы:
16
8
30
8
4
4
2
4
2
2
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 6 сәуірдегі
№ 155 бұйрығына 8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына 22-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беруде заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды (СМАРТ) пайдалану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Эффективное преподавание образовательных
технологий по педагогическим специальностям
в организациях технического
и профессионального образования"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Выездные практические занятия
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами
6
6
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2
10
2.1
Психолого-педагогическое сопровождение профессионального развития педагога в условиях модернизации системы ТиПО
2
2
2.2
Социально-психологические аспекты профессиональной деятельности преподавателя ТиПО
2
2
2.3
Психологическая безопасность образовательной среды на занятиях специальных дисциплин
2
2
2.4
Психолого-педагогические особенности организации учебной деятельности в условиях организации ТиПО
2
2
2.5
Проектирование психологически безопасной образовательной среды на занятиях специальных дисциплин
2
2
3
Содержательный модуль
4
14
6
4
4
2
4
2
2
42
3.1
Концепции и подходы к организации целостного педагогического процесса. Теоретические основы современных педагогических технологий
2
2
3.2
Современные образовательные (педагогические) технологии, активные методы обучения в преподавании специальных дисциплин. Классификация современных образовательных (педагогических) технологий и характеристика информационных технологий обучения
2
2
4
3.3
Теоретические основы и методические аспекты дифференцированного обучения. Личностно-ориентированные технологии обучения
2
2
4
3.4
Технология развития критического мышления. Эффективные стратегии технологии критического мышления
4
4
3.5
Технологии развития эмоционального интеллекта преподавателей и обучающихся в организациях ТиПО. Методика разработки практических заданий в условиях технологии развития эмоционального интеллекта
2
2
4
3.6
Компетентностный подход в профессиональном образовании. Принципы компетентностного подхода. Отличие традиционного от компетентностного подхода
2
2
4
3.7
Методика постановки целей. Определить различия обычных целей и целей поставленных по технологии SMART (СМАРТ) (Self Monitoring Analysis and reporting technology) (Селф Мониторинг Аналисис энд репортинг технолоджи)
2
2
4
3.8
Современные подходы к оцениванию результатов обучения в условиях обновления содержания ТиПО
2
2
3.9
Таксономия Блума как методика оценки успешности обучения. Основы критериального оценивания; принципы и цели оценивания достижений обучающихся
2
2
3.10
Виды оценивания достижений обучающихся: диагностическое, формативное и суммативное. Техники формативного оценивания
2
2
3.11
Значение обратной связи с обучающимися; взаимооценивание, самооценивание, рефлексия
4
4
3.12
Метод Сase study (Кейс стади) -интерактивный метод обучения. Процесс создания и технология работы с кейсом. Особенности применения метода Сase study (Кейс стади). Роль преподавателя, практикующего метод Сase study (Кейс стади)
2
2
3.13
Защита проектов
2
2
3.14
Входая и выходная диагностика
2
2
4
Технологический модуль
2
12
14
4.1
Проектная технология обучения - образовательная технология XXI века. Цели проектного обучения. Классификация проектов
2
2
4.2
Технологии поиска и актуализации информации научного и учебного содержания в сети интернет. Новые формы дистанционного учебного контента (скринкасты, подкасты, вебинары)
4
4
4.3
Интенсификация учебного процесса с использованием технологий мультимедиа. Как записать свой скринкаст. Как искать, скачивать и монтировать ролики с YouTube (Ютуб). Работа с программой Freemake Video Converter (Фримэик Видео Конвертер). Поиск, скачивание и монтирование ролика по теме обучающегося
4
4
4.4
Современные технологии для организации оnlinе-мероприятий (системы вебконференций), оnline – лекций, вебинаров. Как провести свой вебинар. Работа с сервисом onwebinar.ru (онвебинар.ру)
2
2
4.5
Облачное хранение базы данных, смартфон. Разработка профессиональных электронных курсов в Power Point (Пауэр Поинт)
2
2
5
Вариативный модуль
8
8
5.1
Воспитательные образовательные технологии; классификация воспитательных образовательных технологий
5.2
Инклюзивное образование; технологии инклюзивного образования; дистанционные, интерактивные технологии инклюзивного образования
5.3
Порядок проведения аттестации педагогических работников ТиПО
5.4
Личностно-ориентированное обучение в системе ТиПО
5.5
Особенности подготовки лекций с использованием интерактивных технологий
5.6
SMART (СМАРТ) учебники в SMART (СМАРТ) образовании. Новая парадигма контента
5.7
Кластерный подход как форма социального партнерства
5.8
Тьюторское сопровождение индивидуальной траектории обучения обучающихся с особыми образовательными возможностями
Итого:
16
8
30
8
4
4
2
4
2
2
80
Приложение 8
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 6 апреля 2017 года № 155
Приложение 22
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование современных педагогических и SMART – технологий (СМАРТ) в техническом и профессиональном образовании"

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беруде заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды (СМАРТ) пайдалану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының арнайы пән оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама арнайы пән оқытушылары заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды (СМАРТ) (Self Monitoring Analysis and reporting technology) (Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (бұдан әрі - SMART) (СМАРТ) оқу-тәрбие процесінде қолдануға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ жүйесін жаңғырту аясында арнайы пән оқытушыларының педагогикалық және smart-технологиялар негізінде біліктіліктерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдаушыларды білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілермен таныстыру;
2) арнайы пән оқытушыларының заманауи педагогикалық технологияларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
3) ТжКБ тыңдаушылардың smart-технологияларды қолдануда білімін көтеріп, практикалық дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық акт негіздерін;
заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды (СМАРТ) және оларды оқу процесіне енгізу жолдарын біледі;
2) мыналарды:
ақпараттық және SMART-технологияларды (СМАРТ) ТжКБ ұйымдарындағы оқу процесінде қолдануды;
оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін ТжКБ ұйымдарында жетілдіруді;
3) мыналарды:
оқу процесінде заманауи педагогикалық технологияларды қолдану дағдыларын;
SMART-технологиялардың (СМАРТ) көмегімен білім алушылардың шығармашылық ізденісін ұйымдастыру дағдыларын меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование современных педагогических и SMART – технологий (СМАРТ) в техническом и профессиональном образовании" (далее – Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на использование современных педагогических и SMART - технологий (СМАРТ) (Self Monitoring Analysis and reporting technology) (Селф Мониторинг Аналисис энд репортинг технолоджи) (далее – SMART) (СМАРТ) в учебно-воспитательном процессе преподавателями специальных дисциплин.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение педагогической и информационных компетентностей преподавателя специальных дисциплин в условиях модернизации системы ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) ознакомить слушателей с нормативными правовыми актами в области образования;
2) обучить эффективному применению современных инновационных технологий на занятиях специальных дисциплин;
3) повысить уровень знаний и практических навыков применения smart-технологий в ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
содержание действующих нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность организаций образования;
современные педагогические и SMART - технологии (СМАРТ) и пути их внедрения в учебный процесс.
2) умеют:
использовать информационные и SMART - технологии (СМАРТ) в ТиПО;
разрабатывать и моделировать инновационные методы в ТиПО.
3) владеют:
навыками использования современных образовательных технологий обучения в учебном процессе;
навыками организация работы по развитию творческих способностей обучаюшихся с помощью SMART - технологий.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді оқыту процесінде білім алушылардың базалық және кәсіби құзыреттерін қалыптастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының арнайы пән оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама арнайы пәндер циклы бойынша оқу-тәрбие процесін жобалау және жүзеге асыруда заманауи тәсілдемелері бойынша қажетті ауқымдағы білім алуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты арнайы пәндерді оқыту процесінде базалық және кәсіби құзыреттерді қалыптастыруды қамтамасыз ететін ТжКБ ұйымдары оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асыру механизмдері туралы білімді жүйелеу және қазақстандық білім беруді жаңғырту әдіснамасының маңыздылығын түсінуге ықпал ету;
2) ТжКБ оқу-тәрбиелік процесін психологиялық-педагогикалық қолдаудың маңыздылы туралы арнайы пән оқытушаларында түсінік қалыптастыру;
3) ТжКБ жаңарту жағдайында білім беру процесін жүзеге асыру сұрақтары бойынша білімді тереңдету және жалпылау, арнайы пәндерді тиімді оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті жаңаша тәсілдерді қолдану негізінде кәсіби құзіреттілікті дамыту;
4) арнайы пәндерді оқыту құзыреттілігін арттыру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияны (бұдан әрі - АКТ) қолдана отырып, сандық білім беру ресурстарын пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
білім беру саласындағы, оның ішінде ТжКБ мемлекеттік саясатты жүзеге асырудың негізгі механизмдерін;
арнайы пәндер бойынша оқыту стандарты, оқу бағдарламасының мазмұнын, АКТ пайдаланылатын оқу-әдістемелік кешендер, оқыту процесін ұйымдастырудағы жаңа тәсілдерді: арнайы пәндерді оқу мен оқыту құралдары, әдістері мен формаларын;
білім беру мазмұнының жаңаруы және білім алушылардың жас ерекшеліктері және олардың ерекше білімділік қажеттіліктері бойынша оқыту әдістерінің өзара байланысы мәнмәтінінде арнайы пәндер бойынша білім беру процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің маңыздылығын;
ТжКБ жаңғыруы жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктерін;
оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың заманауи тәсілдерін: оқыту мен оқудағы қалыптастырушы және жиынтық бағалаудың мақсатын, білім алушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған әдістер мен тәсілдер, оқу стратегиялар жүйесін;
арнайы пәндерді оқытудағы сандық білім беру ресурстарын пайдалану әдістерін біледі;
2) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарындағы оқу-тәрбие процесінің тиімділігін арттыру үшін интерактивті қарым-қатынас әдістерін, оқыту мен оқудағы жаңаша тәсілдерді;
білім алушыларға тапсырмалар жиынтығын қалыптастыру, білімді меңгеру сапасын қамтамасыз ететін, Блум таксономиясына сәйкес әртүрлі деңгейлік тапсырмаларды құрастыруды;
білім алушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған, оқыту процесінде білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытудағы әдістер мен тәсілдерді қолдана алады;
3) мыналарды:
білім беру процесін ұйымдастырудағы мәселелерді және оларды шешу жолдарын бағалау білігін;
арнайы пәндерді тиімді оқытуды ұйымдастыруға арналған қажетті базалық және кәсіби құзыреттіліктерді;
білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауда барлық тәсілдерді салыстыру дағдыларын, білім алушылардың сыни ойлауын дамыту үшін тәсілдерді тиімді пайдалану дағдыларын;
кәсіби желілік қоғамдастықтағы өзара әрекеттестік және арнайы пәндерді оқытудағы сандық білім беру ресурстарының технологиялық мүмкіндіктерін және дидактикалық бағалау тәсілдерін меңгереді.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование базовых и профессиональных компетенций обучающихся в процессе изучения специальных дисциплин" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на получение необходимого объҰма знаний по современным подходам к проектированию и реализации учебно - воспитательного процесса по предметам специального цикла.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности преподавателей организаций ТиПО, обеспечивающих формирование базовых и профессиональных компетенций обучающихся в процессе изучения специальных дисциплин.
4. Задачи Программы:
1) систематизировать знания о механизмах реализации стратегических направлений государственной политики в области ТиПО и содействовать пониманию сущности методологии модернизации казахстанского образования;
2) сформировать понимание значимости психолого-педагогического сопровождения учебно - образовательного процесса у преподавателей специальных дисциплин организаций ТиПО;
3) обобщить и углубить знания по вопросам реализации учебно - образовательного процесса в условиях модернизации ТиПО, развить профессиональные компетенции на основе использования современных подходов, необходимые для организации эффективного преподавания специальных дисциплин;
4) сформировать навыки использования цифровых образовательных ресурсов с применением информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) для повышения компетентности в преподавании специальных дисциплин.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают:
основные механизмы реализации государственной политики в области ТиПО;
стандарт обучения по специальным дисциплинам, содержание учебной программы, учебно-методические комплексы с использованием ИКТ, новые подходы к организации учебно-воспитательного процесса: формы, методы и средства к преподаванию и обучению специальных дисциплин;
значимость психолого-педагогического сопровождения учебно-воспитательного процесса по специальным дисциплинам в контексте обновления содержания образования, взаимосвязь методов обучения с возрастными особенностями обучающихся и их особыми образовательными потребностями;
современные подходы к оцениванию учебных достижений обучащихся; цель формативного и суммативного оценивания в преподавании и обучении, систему учебных стратегий, методов и приемов, направленных на развитие критического мышления обучающихся;
методику использования цифровых образовательных ресурсов в преподавании специальных дисциплин;
2) умеют:
применять современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия для повышения эффективности учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО;
формировать заданий для обучающихся, обеспечивающие качество усвоения знаний, составлять разноуровневые задания согласно таксономии Блума;
применять методы и приемы, направленные на развитие критического мышления обучающихся, развивать исследовательские навыки обучающихся в процессе преподавания;
3) владеют:
умениями оценивать проблемы и возможные пути их решения в организации учебно-воспитательного процесса;
базовыми и профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного преподавания специальных дисциплин;
навыками сравнения существующих подходов к оцениванию учебных достижений обучающихся, навыками эффективного использования приемов для развития критического мышления обучающихся;
способами оценки дидактических и технологических возможностей цифровых образовательных ресурсов преподавания специальных дисциплин и взаимодействия в профессиональных сетевых сообществах.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Инновациялық білім беру технологиялары техникалық және кәсіптік білім берудегі жаратылыстану-математика пәндері оқытушыларының кәсіби-педагогикалық қызметін дамытудың құралы ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының кәсіптік және жаратылыстану - математика бағытындағы оқытушыларына қарастырылған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарының жаратылыстану-математика бағытындағы пәндер оқытушыларының іс-әрекеттің даму құралы ретінде инновациялық білім беру технологияларының кәсіби-педагогикалық дамуының құзіреттілік тәсіліне бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты инновациялық білім беру технологияларын қолдану үшін ТжКБ ұйымдарының жаратылыстану - математика бағытындағы оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы білім беруді дамыту жүйесінің басым бағыттары мен болашағын сараптау;
2) жаратылыстану - математика бағытындағы пәндерді оқыту процессінде инновациялық білім беру технологияларын қолдану жағдайын психологиялық-педагогикалық тұрғыдан анықтау;
3) инновациялық білім беру технологияларының мазмұнын қарастыру;
4) жалпы білім беретін пәндерді оқытуда интернет сервистерін және "бұлтты", заманауи мультимедиа ресурстарын қолдану техникаларын меңгеру;
5) курс тақырыбы бойынша білім, білік, дағдыларын кеңейту және тереңдету.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ҚР білім беруді дамытудың басым бағыттары мен болашағын;
жаратылыстану - математика бағытындағы пәндерді оқыту процессінде инновациялық білім беру технологияларын қолданудың психологиялық-педагогикалық жағдайын;
өз қызметінде рефлексия мен кері байланыстың қажеттілігін;
білім беру технологияларының инновациялық мазмұны мен мәнін;
15 жасар білім алушының білім жетістігін бағалаудың (Programme for International Student Assessment) (Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент) (бұдан әрі - PISA) (ПИЗА);
PISA халықаралық зерттеулерінің бағыттарын біледі;
2) мыналарды:
модульдік технология негізінде оқу материалының мазмұнын құрылымдауды;
жаратылыстану - математика бағытындағы пәндерді оқытуда инновациялық білім беру технологияларын практикада қолдануды;
оқытудың коллаборативті ортасын құруды;
ТжКБ ұйымдарында білім алушының оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыруды;
кейс-тапсырма құруды қолдана алады;
3) мыналарды:
жаратылыстану - математика бағытындағы пәндерді оқытуда интернет сервистер мен "бұлтты" заманауи мультимедиялық ресурстарды қолдану техникаларын;
бейсызықты құрылыммен интербелсенді мультимедиалық таныстырылым (Prezi.com) (Прэзи.ком) жасаудың техникасын меңгереді.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные образовательные технологии как средство развития профессионально-педагогической деятельности преподавателей естественно-математических дисциплин технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для преподавателей естественно-математических дисциплин технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на компетентностный подход в использовании инновационных образовательных технологий как средства развития профессионально-педагогической деятельности преподавателей естественно-математических дисциплин ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности преподавателей естественно-математических дисциплин ТиПО по применению инновационных образовательных технологий.
4. Задачи Программы:
1) проанализировать приоритетные направления и перспективы развития системы образования Республики Казахстан;
2) выявить психолого-педагогические условия применения инновационных образовательных технологий в процессе преподавания естественно-математических дисциплин;
3) изучить содержание инновационных образовательных технологий;
4) овладеть техникой использования современных мультимедиа-ресурсов, "облачных" и интернет сервисов в преподавании общеобразовательных дисциплин;
5) углубить и расширить знания, умения и навыки по теме курса.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают:
приоритетные направления и перспективы развития системы образования Казахстана;
психолого - педагогические условия применения инновационных образовательных технологий в учебно-воспитательном процессе естественно-математических дисциплин;
необходимость рефлексивной и обратной связи в своей деятельности;
сущность и содержание инновационных образовательных технологий;
концептуальные основы Международной программы оценки образовательных достижений 15-летних обучающихся (Programme for International Student Assessment) (Программ фор Интернешнл Студент Ассессмент), далее – PISA (ПИЗА);
направления международного исследования PISA (ПИЗА);
2) умеют:
структурировать содержание учебного материала на основе модульной технологии;
применять на практике инновационные образовательные технологии в преподавании естественно-математических дисциплин;
создавать коллаборативную среду обучения;
осуществлять критериальное оценивание учебных достижений обучающихся в организациях ТиПО;
составлять кейс-задания;
3) владеют:
техникой использования современных мультимедиа-ресурсов, "облачных" и интернет сервисов в преподавании общеобразовательных дисциплин;
техникой создания интерактивных мультимедийных презентаций с нелинейной структурой (Prezi.com) (Прэзи.ком).

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Пәндік-тілдік кіріктірілген оқыту (CLIL) әдістемесі: ерекшеліктері, артықшылықтары, әдістері мен тәсілдері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының жалпы білім беретін пәндер оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама оқытушылардың оқыту процесінің негіздерін (мазмұн, тіл, коммуникация, таным) және CLIL (КЛИЛ) (Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг), бұдан әрі – CLIL (КЛИЛ) бағдарламасы бойынша білім алушыларға арналған қолдау стратегияларын түсінуіне бағытталады.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты педагогтердің өзін-өзі жетілдіруі мен кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін арттыру, педагогтердің кәсіби және мәдени тұрғыдан дамуына ықпал ету, CLIL әдістемесін енгізу тиімділігін қамтамасыз ету.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ берудің Мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының мазмұны және білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптармен танысу және оны қолдану;
2) CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша пәндерді оқыту процесінде психологиялық-педагогикалық, әдістемелік білімдер мен жүйелі құрылған жұмыс жоспарын және инновациялық технологияларды қолданудың негізгі жолдарын меңгерту және қолдану;
3) жаңартылған білім беру жүйесінің негізгі талабы бойынша оқытушылардың CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша пәндерді оқыту барысында белсенді және интербелсенді әдістер мен заманауи білім беру технологияларын қолдануына ықпал ету;
4) оқытушылардың CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша пәндерді оқыту барысында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға баулу;
5) CLIL (КЛИЛ) бағдарламасы (мазмұн, тіл, коммуникация, таным) бойынша сабақ беру әдістемесін көрсету.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
мыналарды:
пәндік-тілдік кіріктірілген оқыту әдістемесі, оны қолдану түрлері мен тәсілдері туралы;
CLIL (КЛИЛ) бағдарламасын енгізудің ерекшеліктері, басымдылықтары, мазмұнын, әдіс-тәсілдерін біледі.
мыналарды:
пәннің мазмұнын меңгеру мен тілдік дағдыларды дамыту кезінде білім алушыларға қолдау көрсету бойынша негізгі тәсілдердін;
оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың түрлі кезеңдерінде пәндік-тілдік кіріктірілген оқытуды ендіру үшін жоспарлаудың негізгі ұстанымдарын қолдана алады;
мыналарды:
пәндік-тілдік кіріктірілген оқытудағы бағалау әдістерін;
пәндік-тілдік кіріктірілген оқыту әдістемесін меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
A) нормативтік құқықтық;
B) психологиялық-педагогикалық;
C) мазмұндық;
D) технологиялық;
E) вариативтік.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания общеобразовательных дисциплин на английском языке" (далее - Программа) направлена на обучение, преподавателей общеобразовательных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на понимание основ процесса обучения преподавателей (содержание, язык, коммуникация, познание) и стратегии в поддержку обучающихся по CLIL (КЛИЛ) (Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лэндгуидж Интегрэйтед ЛҰнинг), далее - CLIL) (КЛИЛ).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности и личного самосовершенствования педагогов, обеспечение эффективности внедрения методики CLIL (КЛИЛ), содействие культурному и профессиональному развитию педагогов.
4. Задачи Программы:
1) изучить и использовать содержание Государственного общеобязательного стандарта ТиПО и требования к уровню подготовки обучающихся;
2) освоить и использовать основные пути инновационных технологий, системного рабочего плана и психолого-педагогических, методических знаний в процессе обучения предметам по методике CLIL (КЛИЛ);
3) согласно основному требованию обновленной образовательной программы использовать современные технологии и интерактивные методы в процессе преподавания по методике CLIL (КЛИЛ);
4) использовать информационно-коммуникационные технологии во время обучения предметам по методике CLIL (КЛИЛ);
5) показать методику преподавания по программе CLIL (КЛИЛ) (содержание, язык, коммуникация, познание).
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели
1) знают:
методику предметно-языкового интегрированного обучения, виды и методы использования;
особенности, преимущества, содержание, методы и подходы внедрения программы CLIL (КЛИЛ);
2) умеют:
использовать основные методы поддержки обучающихся во время развития языковых навыков и освоения предметного содержания;
применять основные принципы планирования для предметно-языкового интегрированного обучения на разных этапах организации учебно-воспитательного процесса;
3) владеют:
методами оценивания предметно-языкового интегрированного обучения;
методикой преподавания предметно-языкового интегрированного обучения.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Жаратылыстану-ғылыми пәндерді оқыту процесінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алушылардың жобалау-зерттеу қызметін тьюторлық сүйемелдеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының ғылыми-жаратылыстану бағытындағы пән мұғалімдеріне ұсынылған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарында білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметінде тьюторлық жетекшілік етуде құзыреттілік тәсілге бағытталған.
Тьюторлық сүйемелдеу – бұл білім алушыны оның индивидуалды қозғалысында, жобалау және білім беру бағдарламасын құру, өмірлік таңдаудың түрлі жағдайларында оңтайлы шешімдерді қабылдауға үйрету.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етуде ғылыми-жаратылыстану бағытындағы педагогтің кәсіби құзыреттілігін жетілдіру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жүйесін жаңғырту шеңберінде ТжКБ жүйесінің даму болашағын және басым бағыттарын талдау;
2) білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етуде психологиялық-педагогикалық жағдайларды анықтау;
3) білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етудің мазмұны мен мәнін меңгеру;
4) білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік ету процессін жүзеге асыруда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану артықшылықтарын анықтау;
5) курс тақырыбы бойынша тыңдаушылардың білім және білік дағдыларын кеңейту және тереңдету.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мыналарды:
Қазақстандық білім беру мазмұнын жаңарту саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі басымдық бағыттарын;
ТжКБ жаңғыртуда тұжырымдамалық;
білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етудің психологиялық-педагогикалық негіздерін;
"тьюторлық жетекшілік ету" түсінігінің мазмұнын және мәнін;
білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етудің теориялық негіздерін үлгілеуді;
білім алушылардың оқу жетістігін критериалды бағалау ұстанымдарын;
білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік ету үшін тиімді инновациялық білім беру технологияларын және оқытудың интерактивті әдістерін жүзеге асыруды біледі;
2) мыналарды:
пәнаралық сабақтастықты іске асыру мақсатында ғылыми-жаратылыстану бағытындағы пәндерді ресурстармен қамтамасыз ету және оқу-әдістемелік материалдарын;
білім беру мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде ғылыми-жаратылыстану бағытының мазмұнын, құрылымындағы ерекшеліктерін;
білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік ету процессін үлгілеуді;
білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілікті жүзеге асыру үшін оқытудың интерактивті әдістерін, білім беруде инновациялық және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды тиімді қолдануды;
ғылыми-жаратылыстану бағытындағы пәндерді оқыту процессінде білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуды;
білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауды және тиімді оқытуды қолдауды және салыстыруды;
ғылыми-жаратылыстану бағытында білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуды қалыптастыруға тапсырмалар құруды;
зерттеу сабақтарының кезеңдеріне панорамалық қорғау жүргізуді қолдана алады;
3) мыналарды:
білім алушылардың зерттеушілік-жобалық қызметіне тьюторлық жетекшілік ету дағдыларын;
панорамалық сабақ кезеңін қорғау үшін таныстырылымдық дағдылары; Lesson Study (Лессон Стади) зерттеу сабағын талдау және жобалау дағыларын;
білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды іске асыру дағдыларын;
PISA (ПИЗА) (Programme for International Student Assessment) (Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент) форматындағы тапсырмалар құру әдістерін меңгереді.

Глава 1. Введение
1. Образовательная курсов повышения квалификации педагогических кадров "Тьюторское сопровождение проектно-исследовательской деятельности обучающихся организаций технического и профессионального образования в процессе преподавания естественнонаучных дисциплин" (далее - Программа) предназначена для преподавателей естественнонаучных дисциплин технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направленна на компетентностный подход к осуществлению тъюторского сопровождения в проектно-исследовательской деятельности обучающихся в организациях ТиПО.
Тьюторское сопровождение – это сопровождение обучающегося в его индивидуальном движении, проектирование и построение с подопечным его образовательной программы, обучение принятию оптимальных решений в различных ситуациях жизненного выбора.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности преподавателей естественнонаучных дисциплин по осуществлению тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся в условиях модернизации образования в ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) в рамках модернизации ТиПО проанализировать приоритетные направления и перспективы развития системы ТиПО;
2) выявить психолого-педагогические условия тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
3) освоить сущность и содержание тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
4) выявить преимущества использования информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в процессе осуществления тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
5) углубить и расширить знания, умения и навыки слушателей по теме курса.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления государственной политики в области обновления содержания казахстанского образования;
концептуальные идеи модернизации ТиПО;
психолого-педагогические основы тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
сущность и содержание понятия "тьюторское сопровождение";
теоретические основы моделирования тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
принципы критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
эффективные инновационные образовательные технологии и методы интерактивного обучения для осуществления тъюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся.
2) умеют:
анализировать учебно-методические материалы и ресурсное обеспечение предметов естественнонаучного цикла с целью осуществления межпредметной интеграции;
выявлять различия в структуре, содержании естественнонаучных дисциплин в контексте обновленного содержания образования;
моделировать процесс тъюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
применять эффективные инновационные и информационно-коммуникационные технологии, методы интерактивного обучения для осуществления тъюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
развивать исследовательские навыки обучающихся в организациях ТиПО в процессе преподавания естественнонаучных дисциплин;
сравнивать подходы к оцениванию учебных достижений обучающихся и отбирать эффективные;
составлять задания, способствующие развитию функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся;
проводить панорамную защиту этапа занятия – исследования;
3) владеют:
навыками тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся;
презентационными навыками для панорамной защиты этапа занятия;
навыками проектирования и анализа занятия – исследования Lesson Study (Лессон Стади);
навыками осуществления критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
приемами составления заданий формата PISA (ПИЗА) (Programme for International Student Assessment) (Программ фор Интернешнл Студент Ассессмент).

4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама келесі модульдерден тұрады:
1) нормативтік құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында анықталады
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақтар (шағын іс-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың ОӘК беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Жаратылыстану-
ғылыми пәндерді оқыту
процесінде техникалық және
кәсіптік білім беру
ұйымдарында білім
алушылардың жобалау-зерттеу
қызметін тьюторлық
сүйемелдеу" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрістері
Тәжірибелік жұмыстр
Тренинг
Көшпелі практикалық сабақ
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын сабақ таныстырылымы
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саясат пен даму стратегиясының негізгі бағыттары
4
2
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
6
10
2.1
Білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етудің психологиялық аспектілері
2
2
4
2.2
Ерекше қажеттіліктері бар білім алушылармен жекелей жұмыс жасауда тьюторлық жетекшілік ету
2
2
2.3
Білім алушылардың зерттеушілік-жобалық қызметіне тьюторлық жетекшілік етуге құзыреттілік тұрғыдан қамтамасыз етуді іске асыру
2
2
4
3
Мазмұндық модуль
6
18
2
4
2
2
4
2
2
42
3.1
ТжКБ модернизациялау мәнмәтініндегі Ғылыми-жаратылыстану" пәндерді оқыту ерекшеліктері
2
2
3.2
"Тьюторлық жетекшілік ету" түсінігінің мазмұны және мәні.
Білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етудің теориялық негіздерін үлгілеу. Тьюторлық практика түрлері
2
2
4
3.3
ТжКБ білім алушыларының әрекетіне жобалық-зерттеушілік жетекшілік ету моделі (тақырып таңдау бойынша)
4
4
3.4
Білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік ету процессін жоспарлау әдістемесі (тақырып таңдау бойынша)
4
4
3.5
Білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етудің түрлері мен әдістері (тақырып таңдау бойынша)
4
4
3.6
(Lesson study) (Лессон стади) зерттеу сабағын талдау және жобалау ерекшеліктері "Металдар" тақырыбы
4
4
3.7
PISA (ПИЗА) халықаралық зерттеулеріне сәйкес ғылыми-жаратылыстану сауаттылығын бағалау және дамыту
4
4
3.8
Білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметінің нәтижесін критериалды бағалау тәсілдері ("Ақуыз. Құрылысы мен функциялық қызметі", "Қоғам және табиғатпен өзара байланыс"
"Жылу двигательдері. Жылу двигательдерінің "ПӘК", "Металдар коррозиясы және олармен күресу" тақырыптарында мысал ретінде)
2
2
4
3.9
Дөңгелек үстел "ТжКБ ұйымдарында білім алушылардың жобалық әрекетіне тьюторлық жетекшілік етуді ұйымдастыру: мәселелері, шешу жолдары"
2
2
3.10
Конференция "ТжКБ модернизациясы мәнмәтінінде білім алушылардың жобалық-зерттеушілік әрекетіне тьюторлық жетекшілік етудің теориясы және практикасы"
2
2
3.11
Сабақтың шағын таныстырылымы - Ықшам сабақ (тақырып таңдау бойынша)
4
4
3.12
Жоба қорғау
2
2
3.13
Қорытынды тестілеу
2
2
4
Технологиялық модуль
14
14
4.1
Білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік етуде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
4
4
4.2
Оқу мультимедиялық ресурстарды қолдану мүмкіндіктері. Сызба, кесте, диаграммалармен жұмыс
6
6
4.3
Ғылыми-жаратылыстану пәндерін оқытуда смарт және мобильді оқыту
4
4
5
Вариативті модуль
8
8
5.1
Білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік ету процессінде ынтымақтастық орта және белсенді өзара әрекет құру
5.2
Білім алушыларды ерекше қажеттіліктеріне сәйкес оқытуда жекелей оқытуға жобалық-зерттеушілік қызметіне тьюторлық жетекшілік ету
5.3
Кәсіби практиканы ұйымдастыруда тьютордың жұмыс түрі мен әдістері
5.4
ТжКБ ұйымдарында білім алушыларының оқу қызметіне тьюторлық жетекшілік ету
5.5
Білім алушылардың сыныптан тыс қызметіне тьюторлық жетекшілік ету
5.6
"Технопарк" жобасына тьюторлық жетекшілік ету процесін модельдеу
5.7
"Робототехника" жобасына тьюторлық жетекшілік ету процесін модельдеу
5.8
"Химия және косметика" жобасына тьюторлық жетекшілік ету процесін модельдеу
Барлығы:
14
8
34
8
4
2
2
4
2
2
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 6 сәуірдегі
№ 155 бұйрығына 13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына 27-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының құқықтық құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из следующих модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогической;
3) содержательной;
4) технологической;
5) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.
13. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Тьюторское сопровождение
проектно-исследовательской деятельности обучающихся
организаций технического и профессионального
образования в процессе преподавания
естественнонаучных дисциплин"
Учебно-тематический план
Тематика Занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Выездные практические занятия
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-занятия
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.2
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами
4
2
6
2
Психолого-педагогический модуль
4
6
10
2.1
Психологический аспект тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся
2
2
4
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение проектно-исследовательской деятельности обучающихся с особыми образовательными потребностями
2
2
2.3
Компетентностный подход к осуществлению тъюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся
2
2
4
3
Содержательный модуль
6
18
2
4
2
2
4
2
2
42
3.1
Особенности преподавания предметов естественнонаучного цикла в контексте модернизации ТиПО
2
2
3.2
Сущность и содержание основополагающего понятия: "тьюторское сопровождение". Теоретические основы моделирования тьюторского сопровождения проектно-иссследовательской деятельности обучающихся. Виды тьюторских практик
2
2
4
3.3
Модель тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся в ТиПО (тема по выбору)
4
4
3.4
Методика планирования процесса тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся (тема по выбору)
4
4
3.5
Формы и методы тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся (тема по выбору)
4
4
3.6
Особенности проектирования и анализ занятия-исследования (Lesson study) (Лессон стади) на примере темы "Металлы"
4
4
3.7
Развитие и оценка функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся в соответствии с международными исследованиями: PISA (ПИЗА)
4
4
3.8
Критериальный подход к оцениванию результатов проектно-исследовательской деятельности обучающихся (на примере тем: "Белок. Строение и функции", "Взаимодействие общества и природы", "Тепловые двигатели. Коэффициент полезной деятельности тепловых двигателей", "Коррозия металлов и борьба с ней")
2
2
4
3.9
Круглый стол "Организация тьюторского сопровождения проектной деятельности обучающихся ТиПО: проблемы, пути решения"
2
2
3.10
Конференция "Теория и практика тьюторского сопровождения проектной деятельности обучающихся в контексте модернизации ТиПО
2
2
3.11
Микропреподавание. Мини-презентация занятия (тема по выбору)
4
4
3.12
Защита проектов
2
2
3.13
Итоговое тестирование
2
2
4
Технологический модуль
14
14
4.1
Использование информационно-коммуникационных технологий в тьюторском сопровождении проектно-исследовательской деятельности обучающихся
4
4
4.2
Возможности учебных мультимедийных ресурсов. Работа с диаграммами, таблицами, схемами
6
6
4.3
Мобильное и смарт обучение в преподавании естественнонаучных дисциплин
4
4
5
Вариативный модуль
8
8
5.1
Интерактивное взаимодействие и создание коллаборативной среды в процессе тьюторского сопровождения проектно-исследовательской деятельности обучающихся
5.2
Тьюторское сопровождение индивидуальной траектории обучения обучающихся с особыми образовательными возможностями
5.3
Методы и формы работы тьютора в организации профессиональной практики
5.4
Тьюторское сопровождение учебной деятельности обучающихся в организациях ТиПО
5.5
Тьюторское сопровождение
деятельности обучающихся во внеучебное время
5.6
Моделирование процесса тьюторского сопровождения проекта "Технопарк"
5.7
Моделирование процесса тьюторского сопровождения проекта "Робототехника"
5.8
Моделирование процесса тьюторского сопровождения проекта "Химия и косметика"
Итого:
14
8
34
8
4
2
2
4
2
2
80
Приложение 13
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 6 апреля 2017 года № 155
Приложение 27
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие правовой компетенции у руководителей организаций технического и профессионального образования"

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының құқықтық құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының басшыларына арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйым басшыларының құқықтық құзыреттілік негізінде ұйымдастырушылық-басқарушылық шеберлігін жетілдіруіне бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ ұйымдары басшыларының құқықтық мәселелер және білім беру саласындағы заңнама бойынша құзыреттілігін дамыту табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ басқаруға арналған қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) ТжКБ саласындағы қолданыстағы заңдар мен нормативтік құқықтық актілердің нақты ерекшеліктері бойынша білімдерін кеңейту;
3) білім беру саласындағы құқықтық мәселелер мен заңнама бойынша колледж басшыларының кәсіби құзырлылығын арттыру;
4) ТжКБ саласындағы қолданыстағы заңдар мен нормативтік құқықтық актілердің жүзеге асыру білімдері мен дағдыларын қалыптастыру;
5) ТжКБ саласындағы қолданыстағы заңдар мен нормативтік актілердің орындалуын басқару мен бақылау бойынша тәсілдерін қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ саласындағы заңнамаларды;
ТжКБ ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құжаттамаларды біледі;
2) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарының жұмысын реттейтін заңдарды;
ТжКБ ұйымдарының жұмысын реттейтін түрлі заңдар өзара іс-қимылды жүзеге асыруды;
қызметтерінің ерекшеліктерін ескере отырып, ТжКБ ұйымдарының жұмысын реттейтін заңдар мен ережелерді қолдана алады;
3) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарының жұмысын реттейтін заңдар мен нормативтік құқықтық актілердің жүзеге асыру нысандары мен әдістерін меңгереді.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұнында осы Бағдарламаның қосымшасында келтірілген оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
8. Тыңдаушылардың қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгертіледі. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушыларға сауалнама жүргізу арқылы анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ мазмұны өзгеріссіз қалып, сағат саны екі есеге қысқарады.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие правовой компетенции у руководителей организаций технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для руководителей организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на совершенствование организационно-управленческого мастерства, основанного на правовой компетентности руководителя организации ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи программ
3. Целью Программы является развитие компетенций по правовым вопросам и законодательству в сфере образования у руководителей организаций ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучить действующие нормативные правовые акты в области ТиПО;
2) расширить знания по специфике применения действующих законодательных и нормативных правовых актов в области ТиПО;
3) повысить профессиональные компетенции руководителей колледжей по правовым вопросам и законодательству в сфере образования;
4) сформировать знания и навыки эффективного применения действующих нормативных правовых актов в области ТиПО;
5) сформировать подходы по управлению и контролю за соблюдением действующих нормативных правовых актов в области ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы законодательства в сфере ТиПО;
нормативные документы, регламентирующие деятельность организаций ТиПО;
2) умеют:
применять законы, регламентирующие деятельность организаций ТиПО;
осуществлять взаимодействие разных законов, регламентирующих деятельность организаций ТиПО;
применять законы и нормативные правовые акты, регламентирующие работу организаций ТиПО с учетом специфики их деятельности;
3) владеют:
формами и методами применения законов и нормативных правовых актов, регламентирующих работу организаций ТиПО.
Глава 4. Содержание программы
6. Образовательная программ состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческой;
3) психолого-педагогической;
4) содержательной;
5) технологической;
6) вариативной.
7. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее - УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
8 В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются слушателями, путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.

10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
12. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылау.

10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса, критерии оценки результатов обучения
12. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, метод кейсов, обсуждение видеофильмов или совместное решение вопросов.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларын енгізудің ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесінің педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі - педагогикалық қызметкерлер) кәсіби құзыреттіліктерінің сапасын арттыруға және жетілдіруге, ТжКБ жүйесін жаңғыртуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты педагогикалық қызметкерлердің ТжКБ ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларын енгізу тетігін және оған ауысу шарттарын іске асыру бойынша практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) оқытудың кредиттік-модульдік технологияларына ауысуды ескере отырып, ТжКБ ұйымдарының оқу процесіне модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген білім беру бағдарламалары мен оқу жоспарларын енгізу әдіснамасын және әдістемесін оқыту;
2) ТжКБ ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологиясына ауысу кезінде студенттің жеке оқу жоспарын, анықтамалық-жолсілтемесін құрастыру және оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді қалыптастыру бойынша практикалық дағдылар мен іскерліктерді шыңдау.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіне оқытудың кредиттік-модульдік технологиясын енгізудің тетігін;
ТжКБ ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологиясына ауысу бойынша шетелдік және қазақстандық тәжірибенің бағыттарын;
оқытудың кредиттік-модульдік технологиясына ауысу ерекшеліктерін ескере отырып, оқу жұмыс жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын әзірлеу әдістемесін, құрылымын және форматын;
оқытудың кредиттік-модульдік технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып, пәндер (модульдер) бойынша жеке оқу жоспарын, анықтамалық-жолсілтемені, оқу-әдістемелік кешенді жасаудың мақсаттарын, міндеттерін және тәртібін;
оқытудың кредиттік-модульдік технологиялары шарттарында студенттердің жоспарланған нәтижелері мен жетістіктерін критериалдық бағалау тетігін біледі және түсінеді;
2) мыналарды:
оқытудың кредиттік-модульдік технологияларының басты аспектілерін ескере отырып, оқу жұмыс жоспарының және білім беру бағдарламаларының негізгі элементтерін құрастыра;
оқытудың кредиттік-модульдік технологияларының ерекшеліктерін ескере отырып, ТжКБ ұйымдарының білім беру қызметінде пайдаланылатын қатаң есептегі құжаттар нысандарын толтыра;
оқытудың кредиттік-модульдік технологияларына ауысу кезінде білім берудің мазмұнын және студентті оқытуды ұйымдастыруды анықтайтын жеке оқу жоспарын құрастыра;
оқытудың кредиттік-модульдік технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып, силлабус құрастыра және пәндер (модульдер) бойынша оқу-әдістемелік кешен әзірлей;
оқытудың кредиттік-модульдік технологиялары шарттарында студентке практикалық ақпарат беруге арналған анықтамалық-жолсілтеме құрастыра;
оқытудың әртүрлі кезеңдерінде критериалдық бағалаудың әртүрлі үлгілерін және құралдарын пайдалана біледі;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности внедрения кредитно-модульной технологии обучения в организациях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников и приравненных к ним лиц системы ТиПО (далее - педагогические работники), модернизацию системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников по реализации механизма внедрения и условий перехода на кредитно-модульную технологию обучения в организациях ТиПО.
4. Основные задачи Программы:
1) обучение методологии и методике внедрения в учебный процесс организаций ТиПО образовательных программ и учебных планов, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода с учетом перехода на кредитно-модульную технологию обучения;
2) отработка практических навыков и умений по составлению индивидуального учебного плана, справочника-путеводителя студента и формированию учебно-методического обеспечения при переходе на кредитно-модульную технологию обучения в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают:
механизм внедрения в образовательный процесс в организациях ТиПО кредитно-модульной технологии обучения;
направления зарубежного и казахстанского опыта по переходу на кредитно-модульную технологию обучения в организациях ТиПО;
методику разработки, структуры и формата рабочих учебных планов и образовательных программ с учетом особенностей перехода на кредитно-модульную технологию обучения;
цели, задачи и порядок составления индивидуального учебного плана, справочника-путеводителя, учебно-методического комплекса по дисциплинам (модулям) с учетом особенностей кредитно-модульной технологии обучения;
механизм критериального оценивания планируемых результатов и достижений студентов в условиях кредитно-модульной технологии обучения;
2) умеют:
составлять основные элементы рабочего учебного плана и образовательной программы с учетом ключевых аспектов кредитно-модульной технологии обучения;
заполнять формы документов строгой отчетности, используемые в образовательной деятельности организаций ТиПО с учетом особенностей кредитно-модульной технологии обучения;
составлять индивидуальный учебный план, определяющий содержание образования и организацию обучения студента при переходе на кредитно-модульную технологию обучения;
составлять силлабусы и разрабатывать учебно-методический комплекс по дисциплинам (модулям) с учетом особенностей кредитно-модульной технологии обучения;
составлять справочник-путеводитель, предназначенный для предоставления практической информации студенту в условиях кредитно-модульной технологии обучения;
применять различные модели и инструменты критериального оценивания на разных этапах обучения;

3) ТжКБ ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларына ауысу кезінде тиімді оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен кәсіби құзыреттіліктерді меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) оқытудың кредиттік-модульдік технологияларын ескере отырып, модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын ТжКБ ұйымдарының оқу процесіне енгізудің әдіснамасы;
2) ТжКБ ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларына ауысуды есепке ала отырып, оқу жұмыс жоспарларын және білім беру бағдарламаларын әзірлеу әдістемесі;
3) оқытудың кредиттік-модульдік технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып, қатаң есептегі құжаттар нысандарын толтырудың теориясы және практикасы;
4) оқытудың кредиттік-модульдік технологиясына ауысу шарттарында білім беру қызметін оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді қалыптастырудың ерекшеліктері;
5) оқытудың кредиттік-модульдік технологиясы шарттарында студенттердің жоспарланған нәтижелерін және оқу жетістіктерін бағалау.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде оқу-тақырыптық жоспардағы сағат саны екі есе қысқартылады, сабақты өткізу нысаны және тақырыптар өзгеріссіз қалады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.

3) владеют навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного преподавания при переходе на кредитно-модульную технологию обучения в организациях ТиПО.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с обозначенными целью и задачами Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) методология внедрения в учебный процесс организаций ТиПО учебных планов и образовательных программ, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода с учетом кредитно-модульной технологии обучения;
2) методика разработки рабочих учебных планов и образовательных программ с учетом перехода на кредитно-модульную технологию обучения в организациях ТиПО;
3) теория и практика заполнения форм документов строгой отчетности с учетом особенностей кредитно-модульной технологии обучения;
4) особенности формирования учебно-методического обеспечения образовательной деятельности в условиях перехода на кредитно-модульную технологию обучения;
5) оценка планируемых результатов и учебных достижений студентов в условиях кредитно-модульной технологии обучения.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов в учебно-тематическом плане сокращается в два раза, форма проведения занятий и темы остаются без изменений.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.

7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).
14. Бағдарлама мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:

Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
14. Содержание Программы предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "CLIL (КЛИЛ) әдістемесі: арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі - педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама оқыту процесінің сапасын арттыруға, ТжКБ ұйымдарындағы педагогикалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты педагогикалық қызметкерлерді арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқытуға бағытталған CLIL (КЛИЛ) әдістемесі (бұдан әрі – CLIL (КЛИЛ) әдістемесі) бойынша білімдер мен практикалық дағдыларға оқыту болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) үш тілде білім беру процесінде білім беру процесін ұйымастырудың негізгі принциптерін түсіну;
2) арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесінің ерекшеліктерін үйрену;
3) педагогикалық қызметкерлердің арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесіне CLIL (КЛИЛ) әдістемесінде қолдана білу;
4) оқу сабағын CLIL (КЛИЛ) әдістемесі негізінде жоспарлай білу;
5) ағылшын тіліндегі арнайы пәндер бойынша оқу-әдістемелік құжаттарды қалыптастыра білу;
6) арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша бағалау жүйесін қолдана алу;
7) педагогикалық қызметкерлерің кәсіби ағылшын тіліндегі білімдерін үздіксіз жетілдіру қажеттіліктерін қалыптастыру;
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
үш тілде білім беру жағдайында оқыту процесін ұйымдастырудың негізгі принциптерін;
CLIL (КЛИЛ) әдістемесінің ерекшеліктерін;
кәсіби ағылшын тілі бойынша білімін жүйелі түрде жетілдіру қажеттілігін біледі және түсінеді;
2) мыналарды:
ағылшын тілін білу деңгейін және өзіндік мүмкіншіліктерін ескере отырып арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыта біледі;
CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша сабақты жоспарлай алады;
арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту бойынша оқу-әдістемелік кешенді құрастыра алады;
арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша студенттерді бағалау және сабақты жоспарлау жүйесін пайдалана біледі.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке" (далее - Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организации технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества процесса обучения, развитие и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников организаций ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является обучение педагогических работников знаниям и практическим навыкам методики CLIL (КЛИЛ), направленной на предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке (далее – методика CLIL) (КЛИЛ).
4. Основные задачи Программы:
1) понимание основных принципов организации образовательного процесса в условиях трехъязычия;
2) обучение особенностям методики преподавания специальных дисциплин на английском языке;
3) умение педагогических работников применять на практике методику СLIL (КЛИЛ) в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке;
4) умение планировать учебное занятие на основе методики СLIL (КЛИЛ);
5) умение формировать учебно-методическое обеспечение по специальным дисциплинам на английском языке;
6) умение использовать систему оценивания по методике СLIL (КЛИЛ) в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке;
7) формирование потребности педагогических работников в непрерывном совершенствовании знаний профессионального английского языка.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают:
основные принципы организации процесса обучения в условиях трехъязычия;
особенности методики СLIL (КЛИЛ);
необходимость системного совершенствования знаний по профессиональному английскому языку;
2) умеют:
преподавать специальные дисциплины на английском языке с учетом своих возможностей и уровня знания английского языка;
планировать урок по методике СLIL (КЛИЛ);
формировать учебно-методическое обеспечение по специальным дисциплинам на английском языке;
использовать систему планирования урока и оценивания студентов по методике СLIL (КЛИЛ) в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.

7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны (көрсету сабағы) қорғауды қарастырады.
8. Бағдарламаның модульдері:
1) CLIL (КЛИЛ) әдістемесінің негізгі принциптері;
2) CLIL (КЛИЛ) әдістемесінің ерекшеліктері;
3) арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде CLIL (КЛИЛ) әдістемесін практикалық қолдану;
4) сабақты CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша жоспарлау;
5) CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту нәтижелілігін бағалау өлшемшарттары;
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде оқу-тақырыптық жоспардағы сағат саны екі есе қысқартылады, сабақты өткізу нысаны және тақырыптар өзгеріссіз қалады.
10. Бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курсын өткізу процесінің тиімділігін арттыру әртүрлі білім беру технологиялары, нысандар, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: активити, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жоба әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалауға негізделген және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйе бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).

7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с обозначенными целью и задачами, данная Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта (демонстрационный урок) по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) основные принципы методики CLIL (КЛИЛ);
2) особенности методики CLIL (КЛИЛ);
3) практическое применение методики СLIL (КЛИЛ) в процессе обучения специальным предметам на английском языке;
4) планирование урока по методике CLIL (КЛИЛ);
5) критерии оценки результативности обучения специальным дисциплинам на английском языке по методике CLIL (КЛИЛ).
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, однонедельных – 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов в учебно-тематическом плане сокращается в два раза, форма проведения занятий и темы остаются без изменений.
10. Для повышения эффективности в процессе проведения курса повышения квалификации по Программе применяются различные образовательные технологии, формы, методы обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование интерактивных методов обучения: активити, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) занятий и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе, основанной на интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).

14. Бағдарлама мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) оқу процесінің барысында Бағдарламаның бес модулінің мазмұнын білу және түсіну;
2) игерген білімін жобаны қорғау (көрсету сабағы) барысында қолдана алу;
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны (демонстрациялық сабақ) жеке немесе топта қорғайды.

14. Содержание Программы предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание содержания пяти модулей Программы в ходе процесса обучения;
2) умение применить полученные знания в ходе защиты проекта (демонстрационного урока).
15. Во время и по завершению курса проводится формативное и суммативное оценивание слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации слушатель защищает проект (демонстрационный урок) индивидуально или в группе по изученным модулям.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Бейіні (мамандығы) бойынша кадрлар даярлаудағы заманауи тәсілдемелер" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама мазмұны оқыту процесінің тиімділігін және сапасын арттыруға, инновациялық технологиялар негізінде оқытылатын пәндер (модульдердің) мазмұнын өзектендіруге, ТжКБ ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерін кәсіби дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты еңбек нарығының талаптарына, жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес және бейін (мамандық) бойынша оқыту процесіндегі инновациялық технологияларды ескере отырып, кадрлар даярлау саласындағы арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктіліктерін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) озық қазақстандық және халықаралық педагогикалық тәжірибені ескере отырып, ТжКБ ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби деңгейін арттыру;
2) жүйелік жұмыс және педагогикалық практика мен өндірістің үздіксіз байланысы негізінде ТжКБ ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерін кәсіби дамыту.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
саланың (бейіннің немесе мамандықтың) ағымдағы жағдайын және дамуын;
енбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитарлық жағдай, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін;
өндірістің (кәсіпорынның) технологиялық процесіндегі инновацияларды;
студенттерді оқыту процесінде жаңа білім беру технологияларын қолдану тетіктерін;
ТжКБ ұйымдарының түлектеріне өндірістің (кәсіпорынның) талаптарын біледі;
2) мыналарды:
кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана;
еңбек нарығының сұранысына сәйкес келетін кадрларды даярлау бойынша инновациялық білім беру технологияларын қолдана;
ТжКБ ұйымдарының түлектеріне өндірістің (кәсіпорынның) талаптарын талдау негізінде оқыту нәтижесін бағалау нысандарын әзірлей біледі;
3) кадрларды даярлаудың инновациялық тәсілдемелерін меңгереді және пәндерді (модульдерді) оқыту процесінде практикалық білімдерін және дағдыларын қолданады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – өндірістік (практикалық) және теориялық.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные подходы в подготовке кадров по профилю (специальности)" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение эффективности и качества процесса обучения, актуализацию содержания преподаваемых дисциплин (модулей) на основе инновационных технологий, развитие профессиональных компетенций преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение квалификации преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в сфере подготовки кадров в соответствии с требованиями рынка труда, потребностями работодателей и учетом инновационных технологий в процессе преподавания по профилям (специальностям).
4. Основные задачи Программы:
1) повышение профессионального уровня преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО с учетом передового педагогического казахстанского и международного опыта;
2) профессиональное развитие преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО на основе системной работы и непрерывного взаимодействия между педагогической практикой и производством.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
текущее состояние и развитие отрасли (профиля или специальности);
правила охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной безопасности;
инновации в технологических процессах производства (предприятия);
механизм использования новых образовательных технологий в процессе обучения студентов;
требования производства (предприятия) к выпускнику организации ТиПО;
2) умеют:
использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности;
применять инновационные образовательные технологии по подготовке кадров, соответствующие потребностям рынка труда;
разрабатывать формы оценивания результатов обучения на основе анализа требований производства (предприятия) к выпускнику организации ТиПО;
3) владеют инновационными подходами подготовки кадров и используют практические знания и навыки в процессе преподавания дисциплин (модулей).
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – производственное (практическое) и теоретическое.

7. Жаңа білім беру технологиялары бойынша тыңдаушыда практикалық білімді, білік пен дағдыны, кәсіби құзыреттілікті қалыптастыру үшін Бағдарлама келесі 7 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) саланың (бейіннің немесе мамандықтың) индустриалды-инновациялық дамуы;
2) еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері;
3) өндірістің (кәсіпорынның) технологиялық процестеріндегі инновациялар;
4) маманның біліктілігі бойынша еңбек функцияларының тізбесі;
5) кадрлар даярлаудағы және арнайы пәндерді (модульдерді) оқытудағы тәсілдемелер;
6) кәсіби қызметтегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі мен мәні;
7) ТжКБ ұйымдарының түлектеріне өндірістің (кәсіпорынның) қоятын талаптарын талдау. Студенттің (түлектің) оқу жетістіктерін бағалау.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспар негізінде жасалған әртүрлі салалар (бейіндер немесе мамандықтар) бойынша жұмыс оқу-тақырыптық жоспарларына сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде оқу-тақырыптық жоспардағы сағат саны екі есе қысқартылады, сабақты өткізу нысаны және тақырыптар өзгеріссіз қалады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны келесі интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, тренингтер, семинарлар, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс және рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процесін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).

7. Для формирования у слушателя практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций по новым образовательным технологиям, данная Программа предусматривает освоение 7 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) индустриально-инновационное развитие отрасли (профиля или специальности);
2) правила охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной безопасности;
3) инновации в технологических процессах производства (предприятия);
4) перечень трудовых функций по квалификации специалиста;
5) подходы в подготовке кадров и преподавания специальных дисциплин (модулей);
6) роль и значение информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
7) анализ требований производства (предприятия) к выпускнику организации ТиПО. Оценка учебных достижений студента (выпускника).
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с рабочими учебно-тематическими планами по различным отраслям (профилям или специальностям), составленными на основе учебно-тематического плана, приведенного в приложении к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов в учебно-тематическом плане сокращается в два раза, форма проведения занятий и темы остаются без изменений.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь и рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).

14. Бағдарлама мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби қызметінде жаңа білімді практикалық қолдану бойынша білік және дағды.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды.

14. Содержание Программы предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание цели и задач Программы;
2) умения и навыки практического применения новых знаний в собственной профессиональной деятельности.
15. Во время и по завершению курса проводится формативное и суммативное оценивание слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации слушатель защищает проект индивидуально или в группе по изученным модулям.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында қолданбалы бакалавриат бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі - ТжКОБКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілікті арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКОБКБ жүйесінің педагогикалық қызметкерлерінің кәсіби құзыреттіліктерінің сапасын арттыруға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты педагогикалық қызметкерлердің ТжКОБКБ ұйымдарында қолданбалы бакалавриаттың білім беру бағдарламаларын (бұдан әрі - ҚБББ) іске асыру бойынша практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) ТжКОБКБ ұйымдарында ҚБББ іске асыру әдістемесін оқыту;
2) ҚБББ іске асыру барысында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру және оқу-әдістемелік қолдау бойынша практикалық дағдылар мен машықтарды шыңдау.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКОБКБ ұйымдарында ҚБББ іске асыру механизмін;
мамандықтар бойынша ҚБББ енгізудің негізгі кезеңдерін;
ТжКОБКБ ұйымдарының мамандықтар бойынша ҚБББ енгізу қызметін реттейтін арналған негізгі нормативті құқықтық құжаттарды әзірлеу әдістемесін;
мамандықтар бойынша ҚБББ іске асыру технологиясын біледі және түсінеді;
2) мыналарды:
жұмыс тобының құрамында мамандықтар бойынша ҚБББ оқу жұмыс бағдарламаларын әзірлей;
ҚБББ іске асыру барысында қазіргі заманғы білім беру технологияларын оқу-өндірістік процесте қолдана;
ТжКОБКБ ұйымдарында әлеуметтік әріптестердің қатысуымен деңгейлік үздіксіз кәсіби білім берудің тұтас құрылымын жасай;
қоғамның, білім алушының жеке қажеттіліктеріне, еңбек нарығының сұраныстарына сәйкес қалыптастырылған кәсіби құзіреттіліктерді ескере отырып, оқу нәтижелерін бағалау өлшемдерін әзірлей алады;
3) ҚБББ іске асыру кезінде ТжКОБКБ ұйымдарында тиімді оқу процесін ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен кәсіби құзыреттіліктерді меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттар мен міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру үшін Бағдарлама келесі 7 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ прикладного бакалавриата в организациях технического и профессионального послесреднего образования" (далее - Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогических работников) организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиППО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников системы ТиППО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование и развитие практических знаний, умений, навыков и профессиональных компетенций педагогических работников по реализации образовательных программ прикладного бакалавриата (далее – ОППБ) в организациях ТиППО.
4. Основные задачи Программы:
1) обучение методике реализации ОППБ в организациях ТиППО;
2) отработка практических навыков и умений по организации учебно-воспитательного процесса и разработке учебно-методического сопровождения при реализации ОППБ.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курсов слушатели:
1) знают и понимают:
механизм реализации ОППБ в организациях ТиППО;
основные этапы внедрения ОППБ по специальностям;
методику разработки основных нормативных правовых документов, регулирующие деятельность организации ТиППО по внедрению ОППБ по специальностям;
сущность технологии реализации ОППБ по специальностям;
2) умеют:
разрабатывать рабочие учебные программы прикладного бакалавриата по специальностям в составе рабочей группы;
применять современные образовательные технологии в учебно-производственном процессе в условиях реализации ОППБ;
выстраивать целостную структуру уровневого профессионального непрерывного образования в организации ТиППО с участием социальных партнеров;
составлять критерии оценки результатов обучения с учетом соответствия формируемых профессиональных компетенций обучающихся, потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
3) владеют навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного учебного процесса в организациях ТиППО при реализации ОППБ.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с обозначенными целью и задачами Программа предусматривает освоение 7 модулей и защиту проекта по их усвоению.

8. Бағдарлама модульдері:
1) мамандықтар бойынша ҚБББ іске асыру процесінің ерекшеліктері;
2) мамандықтары бойынша қолданбалы бакалавриаттың оқу жұмыс бағдарламаларын әзірлеу процесінің тәртібі;
3) мамандықтар бойынша қолданбалы жұмыс оқу бағдарламаларын әзірлеу кезеңдері;
4) мамандықтар бойынша ҚБББ бейіні мен мамандандыруын айқындау әдістемесі;
5) білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптарды анықтау әдістемесі;
6) оқу жұмыс жоспарын әзірлеу әдістемесі және форматы;
7) ҚБББ іске асыру процесін қамтамасыз ететін нормативтік құқықтық базаны зерделеу.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде оқу-тақырыптық жоспардағы сағат саны екі есе қысқартылады, сабақты өткізу нысаны және тақырыптар өзгеріссіз қалады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялауға негізделген жүйе бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).
14. Бағдарламаның мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:

8. Модули Программы:
1) специфика процесса реализации ОППБ по специальностям;
2) порядок процесса разработки рабочих учебных программ прикладного бакалавриата по специальностям;
3) этапы разработки рабочих учебных программ прикладного бакалавриата по специальностям;
4) методика определения профиля и специализации ОППБ по специальности;
5) методика определения требований к уровню подготовки обучающихся;
6) методика разработки и формат рабочего учебного плана;
7) изучение нормативной правовой базы, обеспечивающей процесс реализации ОППБ.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, однонедельных – 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов в учебно-тематическом плане сокращается в два раза, форма проведения занятий и темы остаются без изменений.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе, основанной на интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
14. Содержание Программы предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесінің педагогикалық қызметкерлерінің кәсіби құзыреттіліктерінің сапасын арттыруға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты педагогикалық қызметкерлердің модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген ТжКБ білім беру бағдарламаларын іске асыру бойынша практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде ТжКБ мамандықтары бойынша оқу жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу әдістемесімен таныстыру;
2) ТжКБ мазмұнының жаңару шарттарында модульдік-құзыреттілік тәсілдемені ескере отырып, ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінде кәсіби білімдерді және құзыреттерді шыңдау;
3) жұмыс оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу және модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген ТжКБ үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын іске асыру бойынша практикалық дағдылар мен іскерліктерді дамыту.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
құзыреттілік тәсілдемеге негізделген модульдік оқытудың принциптерін;
модульдік оқытуға көшу барысында отандық және шетелдік озық тәжірибені;
оқу жұмыс жоспарларын әзірлеу әдістемесін және ТжКБ мамандықтары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыруды;
модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген ТжКБ үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын оқу процесіне енгізу механизмін;
модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген ТжКБ оқу жұмыс жоспарларын және бағдарламаларын әзірлеудің құрылымын, нысанын және әдістемесін;
студенттердің оқу жетістіктерін бағалау әдістерін қолданудың модульдік-құзыреттілік тәсілдемесін біледі және түсінеді;
2) мыналарды:
оқу жұмыс жоспарларын және бағдарламаларын әзірлеуде модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген әртүрлі технологияларды және тәсілдерді қолдана алады;
модульдік оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, пәндер (модульдер) бойынша оқу-әдістемелік кешенді қалыптастыра алады;
студенттердің оқу жетістіктерін бағалаудың тиісті әдістерін және құралдарын пайдалана алады;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ технического и профессионального образования, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее - педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников по реализации образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода.
4. Основные задачи Программы:
1) ознакомить с методикой разработки рабочих учебных планов и программ по специальностям ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе;
2) совершенствовать у педагогических работников организаций ТиПО профессиональные знания и компетенции в условиях обновления содержания ТиПО с учетом модульно-компетентностного подхода;
3) развивать практические навыки и умения по реализации типовых учебных планов и образовательных программ ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе и разработке рабочих учебных планов и программ.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
принципы модульного обучения, основанного на компетентностном подходе;
передовой казахстанский и зарубежный опыт перехода на модульное обучение;
методику разработки рабочих учебных планов и реализацию образовательных программ по специальностям ТиПО;
механизм внедрения в учебный процесс типовых учебных планов и образовательных программ ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе;
структуру, формат и методику разработки рабочих учебных планов и программ ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе;
модульно-компетентностный подход в использовании методов оценивания учебных достижений студентов;
2) умеют:
применять различные технологии и подходы при разработке рабочих учебных планов и программ, основанных на модульно-компетентностном подходе;
формировать учебно-методический комплекс по дисциплинам (модулям) с учетом особенностей модульного обучения;
использовать соответствующие методы и инструменты оценивания учебных достижений студентов;

3) мыналарды:
модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген оқу жұмыс жоспарларын және бағдарламаларын әзірлеудің дағдысын;
ТжКБ ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген тиімді оқу процесін ұйымдастыру үшін қажетті кәсіби құзыреттіліктерді меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) құзыреттілік тәсілдемеге негізделген модульдік оқыту;
2) модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген ТжКБ үлгілік оқу жоспарларын және білім беру бағдарламаларын оқу процесіне енгізу механизмі;
3) модульдік-құзыреттілік тәсілдемеге негізделген оқу жұмыс жоспарларын және бағдарламаларын әзірлеу практикасы;
4) оқу-әдістемелік кешенді қалыптастыру;
5) студенттердің жоспарланған (күтілетін) нәтижелері мен оқу жетістіктерін бағалау әдістері.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде оқу-тақырыптық жоспардағы сағат саны екі есе қысқартылады, сабақты өткізу нысаны және тақырыптар өзгеріссіз қалады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, тренингтер, семинарлар, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).

3) владеют:
навыками разработки рабочих учебных планов и программ, основанных на модульно-компетентностном подходе;
профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного учебного процесса в организациях ТиПО, основанного на модульно-компетентностном подходе.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя знаний, умений, навыков и профессиональных компетенций в соответствии с обозначенными целью и задачами Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) модульное обучение, основанное на компетентностном подходе;
2) механизм внедрения в учебный процесс типовых учебных планов и образовательных программ ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе;
3) практика разработки рабочих учебных планов и программ, основанных на модульно-компетентностном подходе;
4) формирование учебно-методического комплекса;
5) методы оценки планируемых (ожидаемых) результатов и учебных достижений студентов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов в учебно-тематическом плане сокращается в два раза, форма проведения занятий и темы остаются без изменений.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование различных методов обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).

1-тарау. Кіріспе
1. "ТжКБ ұйымын тиімді басқару. ISO 9001 халықаралық стандартына негізделген білім берудегі сапа менеджментінің жүйесі" тақырыбындағы педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының басшылары мен олардың орынбасарларының біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама оқу орнының сыртқы және ішкі, педагогикалық және экономикалық, ұйымдастырушылық және мазмұндық ресурстарын интегративті есепке алуды тиімді дамыту мақсатында білім беру ұйымдарын басқарудың жаңа модельдерін меңгеру арқылы басшылардың және олардың орынбасарларының басқарушылық құзіреттіліктерін жетілдіру негізінде ТжКБ ұйымдарын басқару процесінің тиімділігі мен сапасын арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ жүйесін жаңғырту мақсаттарына сәйкес ТжКБ ұйымдарын дамыту стратегиясын әзірлеу бойынша басшылардың және олардың орынбасарларының негізгі басқарушылық құзыреттіліктерін дамыту және жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) ТжКБ және жалпы білім берудің жаңа әлемдік даму үрдістерін зерделеу;
2) ТжКБ ұйымдарында стратегиялық даму, оқытушылық және әкімшілік құрамының жетілуін басқару теориясы және практикасымен танысу;
3) ТжКБ ұйымдары басшыларының және олардың орынбасарларының басқарушылық және көшбасшылық сапасын жетілдіру;
4) ТжКБ ұйымдарында бар ресурстарды (оның ішінде ұйымдастырушылық, экономикалық) және оқу орнын дамыту міндеттерін шешу мақсатында сыртқы орта әлеуетін барынша тиімді қолдану қажеттілігіне түсінік беру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарының стратегиялық даму теориясы мен практикасын;
ТжКБ жүйесі жұмысының тиімділігін айқындаушы фактор ретінде көшбасшылықтың теориясы мен практикасын;
ТжКБ ұйымдарындағы оқытушылық және әкімшілік құрамның жетілуін басқару әдістерін;
білімді басқару технологиялары мен әдістерін;
ISO 9001:2015 халықаралық стандартының талаптарын біледі және түсінеді;
2) мыналарды:
кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана алады;
Стандарттың ТжКБ ұйымдарының және оның бөлімшелерінің қызметіне қоятын талаптарын қолдана алады;
Білім беру ұйымының ISO 9001:2015 стандартының жаңартылған нұсқасына көшу/ауысу жобасын іске асыру барысында өз міндетін және жауапкершілігін түсінеді;
ТжКБ ұйымдарының маркетинг саясатын тиімді қолдану үшін маркетинг құралдарын практикада қолдана алады;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление организацией технического и профессионального образования. Система менеджмента качества в образовании на основе международного стандарта ISO 9001" (ИСО) (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации руководителей и их заместителей организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение эффективности и качества процесса управления организациями ТиПО на основе совершенствования управленческих компетенций руководителей и их заместителей, путем освоения новых моделей управления образовательной организацией для интегративного учета внешних и внутренних, педагогических и экономических, организационных и содержательных ресурсов учебного заведения в целях его эффективного развития.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие и совершенствование ключевых управленческих компетенций руководителей и их заместителей по разработке стратегии развития организаций ТиПО в соответствии с задачами модернизации системы ТиПО.
4. Основные задачи Программы:
1) изучить новейшие мировые тенденции развития ТиПО и образования в целом;
2) ознакомить с теорией и практикой стратегического развития организации ТиПО, управления развитием преподавательского и административного состава;
3) совершенствовать управленческие и лидерские качества руководителей и их заместителей организаций ТиПО;
4) дать понимание необходимости максимально эффективно использовать возможности имеющихся у организаций ТиПО ресурсов (в том числе организационных и экономических) и потенциал внешней среды в целях решения задачи развития учебного заведения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
теорию и практику стратегического развития организаций ТиПО;
теорию и практику лидерства как определяющего фактора эффективности работы в системе ТиПО;
методы управления развитием преподавательского и административного состава организации ТиПО;
технологии и методы управления знаниями;
требования МС ISO (ИСО) 9001:2015;
2) умеют:
использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности;
применять требования стандарта к деятельности организации ТиПО и ее подразделений;
понимать свои задачи и ответственность в реализации проекта по внедрению (переходу) организации образования на новую версию стандарта ISO 9001:2015 (ИСО);
применять практические маркетинговые инструменты для эффективного управления маркетинговой политикой организации ТиПО;

3) Кадрларды дамыту мен басқарудың инновациялық тәсілдемесін меңгереді және ТжКБ ұйымдарының тиімді менеджменті бойынша практикалық білімді қолданады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда ТжКБ ұйымының қызметін стратегиялық жоспарлау мен басқаруда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама мынадай үш модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады. Әр модуль үш ішкі модульден тұрады.
8. Бағдарламаның модульдері мен ішкі модульдері:
1) кәсіби басқарушы: стратегия және көшбасшылық ("Көшбасшы және ұйым", "ТжКБ ұйымын басқару стратегиясы", "Өзгерістерді басқару");
2) оқытудың және ТжКБ ұйымын дамытудың инновациялық технологиялары ("Оқытудың инновациялық технологиялары", "Білімді басқару", "ТжКБ ұйымына сапа менеджментінің жүйесін (СМЖ) енгізу және дамыту");
3) ТжКБ ұйымы басшысының арсеналы ("ТжКБ ұйымында маркетинг жүйесін басқару", "ТжКБ ұйымдарындағы қаржылық және басқарушылық есеп", "Оқытушылар мен қызметкерлердің дамуын басқару").
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар және оқу жұмыс жоспары бойынша ұйымдастырылады. Курстың ұзақтығы 132 сағат.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, тренингтер, семинарлар, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, жұмыс орнындағы практика, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) нысанында теориялық және практикалық сабақтар өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).
14. Бағдарлама мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;

3) владеют инновационными подходами развития и управления кадрами и используют практические знания эффективного менеджмента организаций ТиПО.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя практических знаний, умений и навыков управления и стратегического планирования деятельности организации ТиПО данная Программа предусматривает освоение трех модулей и защиту проекта по их усвоению. Каждый модуль включают три подмодуля.
8. Модули и подмодули Программы:
1) профессиональный руководитель: стратегия и лидерство ("Лидер и организация", "Стратегия управления организацией ТиПО", "Управление изменениями");
2) инновационные технологии обучения и развития организации ТиПО ("Инновационные технологии в обучении", "Управление знаниями", "Внедрение и совершенствование системы менеджмента качества (СМК) в организаций ТиПО");
3) арсенал руководителя организации ТиПО ("Управление маркетингом в организации ТиПО", "Финансовый и управленческий учет в организации ТиПО", "Управление развитием преподавателей и персонала").
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе и рабочим учебным планом. Продолжительность курса составляет 132 часов.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Содержание Программы включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, практика на рабочем месте, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение теоретических и практических занятий в форме очного и (или) дистанционного (онлайн) обучения, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
14. Содержание Программы предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание цели и задач Программы;