"Сыбайлас жемқорлық қылмыстар, оларды жасаған, сотталған адамдар, сыбайлас жемқорлық қылмыстар жөніндегі қылмыстық істердің қозғалысы және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық субъектілері туралы" № 3-К нысанды есепті және оны қалыптастыру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 14 шілдедегі № 125 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 25 сәуірдегі № 43 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 мамырда № 15148 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сыбайлас жемқорлық қылмыстар, оларды жасаған, сотталған адамдар, сыбайлас жемқорлық қылмыстар жөніндегі қылмыстық істердің қозғалысы және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық субъектілері туралы" № 3-К нысанды есепті және оны қалыптастыру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 14 шілдедегі № 125 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14126 санымен тіркелген, 2016 жылғы 1 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
"Сыбайлас жемқорлық қылмыстар, оларды жасаған, сотталған адамдар, сыбайлас жемқорлық қылмыстар жөніндегі қылмыстық істердің қозғалысы және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық субъектілері туралы" № 3-К нысанды есеп осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
"Сыбайлас жемқорлық қылмыстар, оларды жасаған, сотталған адамдар, сыбайлас жемқорлық қылмыстар жөніндегі қылмыстық істердің қозғалысы және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық субъектілері туралы" № 3-К нысанды есепті қалыптастыру жөніндегі Нұсқаулықта:
7-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"7. 2-бөлім мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті адамдарға және оларға теңестірілген адамдарға қатысты сотқа дейінгі тергеп-тексеру басталған сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы мәліметтерден тұрады.
1-жолда сыбайлас жемқорлық қылмыстардың жалпы саны, олардың ішінен 2-5-жолдарда сыбайлас жемқорлық қылмыстар қылмыс ауырлығы бойынша бөлініп, 6-бағанда – мемлекеттік органның өз бастамасы бойынша анықталғандар бейнеленеді.
Бөлімнің 1-жолынан 7-27-жолдарда ҚР ҚК сәйкес сыбайлас жемқорлыққа жатқызылған қылмыстар көрсетіледі.
Осы жолда қылмыстық істері ҚР ҚПК 35-бабы 1-бөлімінің 1), 2), 5), 6), 7), 8)-тармақтары бойынша тоқтатылған және тергеулігі бойынша есептен алынумен берілген қылмыстар ескерілмейді. 28-жолда істері ҚР ҚПК 35-бабы 1-бөлімінің 1), 2), 5), 6), 7), 8)-тармақтарымен көзделген негіздер бойынша тоқтатылған қылмыстар бейнеленеді.
29-жолда ҚР ҚК баптарына қайта сараланған, сыбайлас жемқорлық тізбесіне енбейтін қылмыстар бейнеленеді.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастаған тұлғаларға қатысты сыбайлас жемқорлық қылмыстар саны туралы мәліметтер есепті кезеңде бір рет есепке алынады, яғни алдыңғы есепті кезеңде тұлғаға қатысты іс жүргізу шешімі шығарылса, кейінгі есепті кезеңде ол тұлға есепке алынбайды.".

О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 14 июля 2016 года № 125 "Об утверждении отчета формы № 3-К "О коррупционных преступлениях, лицах их совершивших, осужденных, движении уголовных дел о коррупционных преступлениях и о субъектах коррупционных правонарушений" и Инструкции по его формированию"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 апреля 2017 года № 43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2017 года № 15148
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 14 июля 2016 года № 125 "Об утверждении отчета формы № 3-К "О коррупционных преступлениях, лицах их совершивших, осужденных, движении уголовных дел о коррупционных преступлениях и о субъектах коррупционных правонарушений" и Инструкции по его формированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14126, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 1 сентября 2016 года) следующие изменения:
отчет формы № 3-К "О коррупционных преступлениях, лицах их совершивших, осужденных, движении уголовных дел о коррупционных преступлениях и о субъектах коррупционных правонарушений", утвержденного указанным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Инструкции по формированию отчета формы № 3-К "О коррупционных преступлениях, лицах их совершивших, осужденных, движении уголовных дел о коррупционных преступлениях и о субъектах коррупционных правонарушений", утвержденной указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Раздел 2 содержит сведения о преступлениях, по которым начато досудебное расследование в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним.
В строке 1 отражается общее количество коррупционных преступлений, из них в строках 2-5 коррупционные преступления указываются с разбивкой по тяжести преступления, в строке 6 – выявленные по инициативе самого государственного органа.
Из строки 1 в строках 7-27 раздела указываются преступления, отнесенные к коррупционным в соответствии с УК РК.
В этой строке не учитываются преступления, уголовные дела по которым прекращены по пунктам 1), 2), 5), 6), 7), 8) части 1 статьи 35 УПК РК и переданные по подследственности со снятием с учета.
В строке 28 отражаются преступления, дела по которым прекращены по основаниям, предусмотренным пунктами 1), 2), 5), 6), 7), 8) части 1 статьи 35 УПК РК.
В строке 29 отражаются преступления, переквалифицированные на статьи УК РК, не входящие в перечень коррупционных.
Сведения о количестве коррупционных преступлений в отношении лиц, по которым начато досудебное расследование, учитываются в отчетном периоде единожды, то есть если в отношении лица вынесено процессуальное решение в предыдущем отчетном периоде, то в последующем отчетном периоде такое лицо не учитывается.".

2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетi (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмелерін қағаз және электрондық түрде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін жолдауды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсына орналасуын;
4) осы бұйрықтың мүдделі құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жолдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Ж. Асанов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2017 жылғы 25 сәуірдегі
№ 43 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2016 жылғы 14 шілдедегі
№ 125 бұйрығына
№ 1-қосымша
№ 3-К нысаны. Сыбайлас жемқорлық қылмыстар, оларды жасаған адамдар, сотталғандар,сыбайлас жемқорлық қылмыстар жөніндегі қылмыстық істердің қозғалысы және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық субъектілері туралы есеп

2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан в бумажном и электронном виде для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение копии настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
4) направление копии настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным управлениям Комитета для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Ж. Асанов
Приложение к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
25 апреля 2017 года № 43
Приложение 1 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
14 июля 2016 года № 1
Отчет формы № 3-К "О коррупционных преступлениях, лицах их совершивших, осужденных и движении уголовных дел о коррупционных преступлениях и о субъектах коррупционных правонарушений"

1-бөлім. СДТБ-де тіркелген сыбайлас жемқорлық қылмыстар және олар жөніндегі қылмыстық істер туралы мәліметтер
Атауы
Есепті мерзімде сыбайлас жемқорлық істері өндірісте болған қылмыстар саны
Есепті мерзімде СДТБТ-де тіркелген сыбайлас жемқорлық қылмыстар саны
Сыбайлас жемқорлық істері тергеп-тексерумен аяқталған қылмыстар саны
3-бағаннан
Қылмыстық істері ҚР ҚПК 35-баб. 1-бөл. 1), 2), 5), 6), 7), 8) тармақтары бойынша тоқтатылған сыбайлас жемқорлық қылмыстар саны
Сотқа жіберілген қылмыстық істер саны
Қылмыстық істері ҚР ҚПК 35-бабы 1-бөл. 3), 4), 9), 10), 11), 12) тармақтары және 36-бабы бойынша тоқтатылған сыбайлас жемқорлық қылмыстар саны
1
2
3
4
5
6
Барлығы сыбайлас жемқорлық қылмыстар
1
олардан
ауыр емес
2
ауырлығы орташа
3
ауыр
4
аса ауыр
5
1-жолдан
Сеніп тапсырылған бөтен мүлікті иемденіп алу немесе талан-таражға салу (ҚР ҚК 189-баб. 3-бөл. 2)-т.)
6
Алаяқтық (ҚР ҚК 190-баб. 3-бөл. 2)-т.)
7
Жалған кәсіпкерлік (ҚР ҚК 215-баб. 2-бөл. 3)-т.)
8
Іс жүзінде жұмыстар орындалмай, қызметтер көрсетілмей, тауарлар тиеп-жөнелтілмей шот-фактура жазу бойынша әрекеттер жасау (ҚР ҚК 216-баб. 2-бөл. 4)-т.)
9
Қаржылық (инвестициялық) пирамиданы құру және оған басшылық ету (ҚР ҚК 217-баб. 3-бөл. 3)-т.)
10
Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті заңдастыру (жылыстату) (ҚР ҚК 218-баб. 3-бөл. 1)-т.)
11
Экономикалық контрабанда (ҚР ҚК 234-баб. 3-бөл. 1)-т.)
12
Рейдерлік (ҚР ҚК 249-баб. 3-бөл. 2)-т.)
13
Заңсыз ойын бизнесін ұйымдастыру (ҚР ҚК 307-баб. 3-бөл. 3)-т.)
14
Лауазымдық өкілеттіктерді теріс пайдалану (ҚР ҚК 361-баб.)
15
Билікті немесе лауазымдық өкілеттіктерді асыра пайдалану (ҚР ҚК 362-баб. 4-бөл.3) т.)
16
Кәсіпкерлік қызметке заңсыз қатысу (ҚР ҚК 364-баб.)
17
Заңды кәсіпкерлік қызметке кедергі жасау (ҚР ҚК 365-баб.)
18
Пара алу (ҚР ҚК 366-баб.)
19
Пара беру (ҚР ҚК 367-баб.)
20
Парақорлыққа делдал болу (ҚР ҚК 368-баб.)
21
Қызметтік жалғандық жасау (ҚР ҚК 369-баб.)
22
Қызметтегі әрекетсіздік (ҚР ҚК 370-баб.)
23
Билікті теріс пайдалану (ҚР ҚК 450-баб.)
24
Билікті асыра пайдалану (ҚР ҚК 451-баб. 2-бөл. 2)-т.)
25
Биліктің әрекетсіздігі (ҚР ҚК 452-баб.)
26
Сыбайлас жемқорлық емес болып қайта сараланған қылмыстардың барлығы
27
кестенің жалғасы
Сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімдері үзілген сыбайлас жемқорлық қылмыстар саны
ҚПК 45-баб. 7-бөл. 4)-т. бойынша сотқа дейінгі өндіріс мерзімдері үзілген сыбайлас жемқорлық қылмыстар саны
ҚПК 45-баб. 7-бөл. 4)-т. бойынша сотқа дейінгі өндіріс мерзімдері үзілген бұрынғы жылдардың сыбайлас жемқорлық қылмыстар саны
Тергеп-тексерумен аяқталған қылмыстық істер бойынша
Тіркеу сәтінен бастап екі айдан артық уақыт өткен, ал мерзімді ұзарту туралы ақпарат келіп түспеген істер бойынша сыбайлас жемқорлық қылмыстар саны
Сыбайлас жемқорлық қылмыстық істері есептен шығарумен тергеулігі бойынша жіберілген қылмыстар саны
барлығы
ҚПК 45-баб. 7-бөл. 1)-т. бойынша
ҚПК 45-баб. 7-бөл. 2)-т. бойынша
ҚПК 45-баб. 7-бөл. 3)-т. бойынша
ҚПК 45-баб. 7-бөл. 5)-т. бойынша
ҚПК 45-баб. 7-бөл. 6)-т. бойынша
ҚПК 45-баб. 7-бөл. 7)-т. бойынша
Материалдық залалдың белгіленген мөлшері (мың теңге)
Мүлікке тыйым салынды (мың теңге)
Алынды және ерікті өтелді (мың теңге)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
№3-К нысаны. Сыбайлас жемқорлық қылмыстар, оларды жасаған адамдар, сотталғандар, сыбайлас жемқорлық қылмыстар жөніндегі қылмыстық істердің қозғалысы және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық субъектілері туралы есеп

Раздел 1. Сведения о зарегистрированных в ЕРДР коррупционных преступлениях и уголовных делах о них
Наименование
Количество коррупционных преступлений, по которым уголовные дела находились в производстве в отчетном периоде
Количество коррупционных преступлений, зарегистрированных в ЕРДР в отчетном периоде
Количество коррупционных преступлений, по которым уголовные дела окончены расследованием
из графы 3
Количество коррупционных преступлений, по которым уголовные дела прекращены по пунктам 1), 2), 5), 6), 7), 8) части 1 статьи 35 УПК РК
Количество коррупционных преступлений, по которым сроки досудебного расследования прерваны
Количество коррупционных преступлений, по которым сроки досудебного производства прерваны по п.4) ч.7 ст.45 УПК
Количество коррупционных преступлений прошлых лет, по которым сроки досудебного производства прерваны по п.4) ч.7 ст.45 УПК
По оконченным расследованием уголовным делам
Количество коррупционных преступлений, по делам по которым с момента регистрации прошло более 2-х месяцев, а информация о продлении срока не поступила
Количество коррупционных преступлений, уголовные дела по которым направлены по подследственности со снятием с учета
Количество уголовных дел, направленных в суд
Количество коррупционных преступлений, по которым уголовные дела прекращены по пунктам 3), 4), 9), 10), 11), 12) части 1 статьи 35 и статьи 36 УПК РК
всего
по п.1) ч.7 ст.45 УПК
по п.2) ч.7 ст.45 УПК
по п.3) ч.7 ст.45 УПК
по п.5) ч.7 ст.45 УПК
по п.6) ч.7 ст.45 УПК
по п.7) ч.7 ст.45 УПК
Установленный размер материального вреда (тыс.тенге)
Наложен арест на имущество (тыс.тенге)
Изъято и добровольно погашено (тыс.тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Всего коррупционных преступлений
1
из них:
небольшой тяжести
2
средней тяжести
3
тяжкие
4
особо тяжкие
5
из строки 1
Присвоение или растрата вверенного чужого имущества (п.2) ч.3 ст.189 УК РК)
6
Мошенничество (п.2) ч.3 ст.190 УК РК)
7
Лжепредпринимательство (п.3) ч.2 ст.215 УК РК)
8
Совершение действий по выписке счета-фактуры без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров (п.4) ч.2 ст.216 УК РК)
9
Создание и руководство финансовой (инвестиционной) пирамидой (п.3) ч.3 ст.217 УК РК)
10
Легализация (отмывание) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем (п.1) ч.3 ст.218 УК РК)
11
Экономическая контрабанда (п.1) ч.3 ст.234 УК РК)
12
Рейдерство (п.2) ч.3 ст.249 УК РК)
13
Организация незаконного игорного бизнеса (п.3) ч.3 ст.307 УК РК)
14
Злоупотребление должностными полномочиями (ст.361 УК РК)
15
Превышение власти или должностных полномочий (п.3) ч.4 ст.362 УК РК)
16
Незаконное участие в предпринимательской деятельности (ст.364 УК РК)
17
Воспрепятствование законной предпринимательской деятельности (ст.365 УК РК)
18
Получение взятки (ст.366 УК РК)
19
Дача взятки (ст.367 УК РК)
20
Посредничество во взяточничестве (ст.368 УК РК)
21
Служебный подлог (ст.369 УК РК)
22
Бездействие по службе (ст.370 УК РК)
23
Злоупотребление властью (ст.450 УК РК)
24
Превышение власти (п.2) ч.2 ст.451 УК РК)
25
Бездействие власти (ст.452 УК РК)
26
Всего переквалифицированных в некоррупционные преступления
27
Отчет формы № 3-К "О коррупционных преступлениях, лицах их совершивших, осужденных и движении уголовных дел и о коррупционных преступлениях и о субъектах коррупционных правонарушений

2-бөлім. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру мемлекеттік функцияларды орындауға өкілетті, және оларға теңестірілген адамдарға қатысты басталған сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы мәліметтер
Атауы
Есепті мерзімде сыбайлас жемқорлық істері бойынша мемлекеттік функцияларды орындауға өкілетті, және оларға теңестірілген адамдарды күдікті ретінде тану туралы қаулы шығарылған барлық қылмыстар
с.і. бұрынғы есепті мерзімдерде СДТБТ-де тіркелген қылмыстар
соның ішінде 1-ші бағаннан
қызметкерлері

Раздел 2. Сведения о коррупционных преступлениях, по которым начато досудебное расследование в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним
Наименование
Всего коррупционных преступлений, по которым начато досудебное расследование в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним, в отчетном периоде
в т.ч. преступлений, зарегистрированных в ЕРДР в прошлые отчетные периоды
в том числе из графы 1 в отношении:
сотрудников
судьи
акимы
депутаты
служащих государственных органов

4-бөлім . Сотталғандар, ақталғандар, істерін сот тоқтатқан адамдар, медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған адамдар және сыбайлас жемқорлық қылмыстар үшін жазалау шаралары туралы мәліметтер
Б-кестесі
Атауы
Қылмыстық істерін сот тоқтатқан адамдар саны
с.і. ҚР ҚПК 35-бабы 1-бөлімінің 1), 2), 5), 6), 7), 8)-тармақтары бойынша
Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған адамдар саны
Ақталғандар саны
Негізгі жазалау шаралары
Қосымша жазалау шаралары
Бас бостандығынан айыру
Бостандығын шектеу
Түзету жұмыстары
Айыппұл
Шартты соттау
Жазаны өтеу мерзімін шегеру
Үкім бойынша қылмыстық жауаптылықтан және жазадан босатылған адамдар саны
Белгілі бір лауазымды иелену немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру
Арнайы, әскери немесе құрметті атағынан, сыныптық мәртебесінен, дипломатиялық дәрежесінен, біліктілік сыныбынан және мемлекеттік наградалардан айыру
Мүлікті тәркілеу
1 жылға дейін қоса алғанда

Раздел 4. Сведения об осужденных, оправданных, лицах, дела в отношении которых прекращены судом, лицах в отношении которых применены принудительные меры медицинского характера и мерах наказания за коррупционные преступления
Таблица Б
Наименование
Число лиц, уголовные дела в отношении которых прекращены судом
в т.ч. по пунктам 1), 2), 5), 6), 7), 8) части 1 статьи 35 УПК РК (из графы 1)
Число лиц, в отношении которых применены принудительные меры медицинского характера
Число оправданных
Основные меры наказания
Дополнительные меры наказания
Лишение свободы
Ограничение свободы
Исправительные работы
Штраф
Условное осуждение
Отсрочка отбывания наказания
Число осужденных, освобожденных по приговору от уголовной ответственности и наказания
Лишение права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью
Лишение специального, воинского или почетного звания, классного чина, дипломатического ранга, квалификационного класса и государственных наград
Конфискация имущества
до 1 года включительно

Билікті асыра пайдалану (ҚР ҚК 451-баб. 2-бөл. 2)-т.)
21
Биліктің әрекетсіздігі (ҚР ҚК 452-баб.)
22
№3-К нысаны. Сыбайлас жемқорлық қылмыстар, оларды жасаған адамдар, сотталғандар, сыбайлас жемқорлық қылмыстар жөніндегі қылмыстық істердің қозғалысы және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық субъектілері туралы есеп
4-бөлім. Сотталғандар, ақталғандар, істерін сот тоқтатқан адамдар туралы, медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған адамдар және сыбайлас жемқорлық қылмыстар үшін жазалау шаралары туралы мәліметтер
В-кестесі
Атауы
Барлығы
соның ішінде 1-бағаннан
қызметкерлері
судьялар
әкімдер
депутаттар

Превышение власти (п.2) ч.2 ст.451 УК РК)
21
Бездействие власти (ст.452 УК РК)
22
Отчет формы № 3-К "О коррупционных преступлениях, лицах их совершивших, осужденных и движении уголовных дел о коррупционных преступлениях и о субъектах коррупционных правонарушений
Раздел 4. Сведения об осужденных, оправданных, лицах, дела в отношении которых прекращены судом, лицах в отношении которых применены принудительные меры медицинского характера и мерах наказания за коррупционные преступления
Таблица В
Наименование
Всего
в том числе из графы 1:
сотрудников
судьи
акимы
депутаты