"Мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 92 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 202 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 26 мамырда № 15182 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 92 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13306 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 6 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жалпы білім берудің жаңа үлгілік бағдарламасына сәйкес жобалау" білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйым басшысының мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту сапасын бағалау саласындағы кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдар басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнын жаңарту аясында мектепке дейінгі ұйымдардағы педагогикалық менеджмент" білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруді жаңғырту жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың инновациялық іс-әрекетін басқару" білім беру бағдарламасы;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 92 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций дошкольного, среднего, дополнительного, а также специального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 202. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2017 года № 15182. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 92 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций дошкольного, среднего, дополнительного, а также специального образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13306, опубликованный в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" от 6 апреля 2016 года) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации в соответствии с новой общеобразовательной Типовой программой" для руководителей дошкольных организаций согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности руководителя дошкольной организации в области оценки качества дошкольного воспитания и обучения" для обучения руководителей дошкольных организаций согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогический менеджмент в дошкольной организации в контексте обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационной деятельностью дошкольной организации в условиях модернизации образования" для руководителей дошкольных организаций согласно приложению 4 к настоящему приказу;

5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы әдістемелік жұмыстың ұйымдастырушылық- педагогикалық аспектілері" білім беру бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Квалиметрия негізінде мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында оқу-тәрбие процесінің сапасын кешенді бағалау" білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жалпы білім берудің жаңа үлгілік бағдарламасына сәйкес жобалау" білім беру бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрияның теориясы мен практикасы: мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбие мен оқытудың сапасын басқару" білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру парадигмасының өзгеруі жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың қазақ тілі педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілін оқыту бойынша білім беру процесін жобалау" білім беру бағдарламасы
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес шағын орталық тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын орталық тәрбиешілерінің кәсіби іс-әрекетінің психологиялық-педагогикалық негіздері" білім беру бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардағы ағылшын тілі педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда ағылшын тілін оқыту" білім беру бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың музыкалық жетекшілерін оқытуға арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие және білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында музыкалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;

5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организационно-педагогические аспекты методической работы в условиях обновления содержания дошкольного образования" для методистов, воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Комплексная оценка качества учебно-воспитательного процесса дошкольной организации на основе квалиметрии" для методистов дошкольных организаций согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации в соответствии с новой общеобразовательной Типовой программой" для воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Теория и практика педагогической квалиметрии: управление качеством воспитания и обучения в дошкольной организации" для воспитателей дошкольных организаций приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования" для педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации по казахскому языку в условиях обновления содержания образования" для педагогов казахского языка дошкольных организаций согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогические основы профессиональной деятельности воспитателей мини-центров" для обучения воспитателей мини-центров согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обучение английскому языку в дошкольной организации" для обучения педагогов английского языка дошкольных организаций образования согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности музыкального руководителя в условиях обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для обучения музыкальных руководителей дошкольных организаций согласно приложению 13 к настоящему приказу;

14) осы бұйрықтың 14-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың психологтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда инклюзивті білім беруді психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу" білім беру бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың дене тәрбиесі нұсқаушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың мазмұнын жаңарту аясында мектепке дейінгі ұйымның дене тәрбиесі нұсқаушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудегі жаңа философиялық тұжырымдамалық ойлар негізінде мектептегі педагогикалық жүйені басқару" білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы контекстіндегі орта білім беру ұйымдарының педагогикалық менеджменті" білім беру бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрия: инклюзивті білім беру жағдайында жалпы білім беретін мектептердің оқыту сапасын басқару" білім беру бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқару жүйесіндегі педагогикалық квалиметрия" білім беру бағдарламасы;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектептің директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру процесін басқару" білім беру бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту аясында мектепті басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектеп директоры орынбасарының инклюзивті білім беруді ұйымдастырудағы кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;

14) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования в дошкольных организациях" для психологов дошкольных организаций согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности инструктора по физической культуре в контексте обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для обучения инструкторов по физической культуре дошкольных организаций согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление педагогической системой в школе на основе концептуальных идей новой философии образования" для директоров общеобразовательных школ согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогический менеджмент в организации среднего образования в контексте новой парадигмы образования" для директоров школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия: управление качеством обучения в общеобразовательной школе в условиях развития инклюзивного образования" для директоров школ согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия в системе управления качеством образования" для заместителей директоров по учебной работе общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление образовательным процессом малокомплектных школ в условиях обновления содержания образования" для руководителей малокомплектных школ согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход управления школой в контексте обновления содержания образования" для заместителей директоров организаций образования по учебной работе согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности заместителя директора малокомплектной школы в организации инклюзивного образования" для заместителей директоров по учебной работе малокомплектных школ согласно приложению 22 к настоящему приказу;

23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес мектеп директорының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мазмұнды жаңарту аясында мектеп тәжірибесіндегі коучинг пен тәлімгерлікті ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында отаншылдық және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру тұлғаны тәрбиелеу мен әлеуметтендірудің негізі ретінде" білім беру бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес мектеп директорларының тәрбие жөніндегі орынбасарына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде тәрбие мазмұнын жаңарту" білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес мектептердің қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі мен әдебиеті пәні бойынша оқыту процесін жобалау" білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында көптілді білім беру және білім мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) пән және тілдерді кіріктіру әдістемесін меңгеру бойынша қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі орыс тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында білім беру мазмұнын жаңарту аясында тілдерді деңгейлеп оқытуды меңгерту бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;

23) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коучинговой и менторинговой практики школы в контексте обновления содержания образования" для заместителей директоров по профильному обучению согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование патриотизма и лидерских качеств как основы воспитания и социализации личности в условиях обновления содержания образования" для директоров школ согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обновление содержания воспитания на основе национальной идеи "Мәңгілік ел" для заместителей директоров школ по воспитательной работе согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса на уроках казахского языка и литературы в условиях обновления содержания образования" для учителей казахского языка и литературы согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной грамотности чтения учащихся в рамках проведения международного исследования "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей казахского языка и литературы общеобразовательных школ согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителей казахского языка в условиях обновленного полиязычного образования в Республике Казахстан" для учителей казахского языка школ с неказахским языком обучения согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя казахского языка по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) для учителей казахского языка и литературы с неказахским языком обучения согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя по освоению уровневого изучения языков в контексте обновления содержания образования Республики Казахстан" для учителей русского языка и литературы в школах с неказахским языком обучения согласно приложению 30 к настоящему приказу;

31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі орыс тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) пән және тілдерді кіріктіру әдістемесін меңгеру бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес орыс тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көпмәдени және көптілді білім беру жағдайындағы орыс тілі мен әдебиетінің заманауи сабағын жобалаудың әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға орыс тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға орыс тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың функционалдық сауаттылығын критериалды бағалау" білім беру бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға бастауыш сыныптағы ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім беру стандартын енгізу жағдайында ағылшын тілін бірінші сыныптан бастап оқытудың мазмұны мен әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес өзбек тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Интерактивті оқыту әдістері арқылы мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес ұйғыр тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Инновациялық технологияларды қолдану арқылы бастауыш мектеп оқушыларының оқу сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасының бастауыш білім берудің жалпыға міндетті мемлекеттік стандартын ендіру жағдайында бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;

31) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя русского языка по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) для учителей русского языка школ с неказахским языком обучения согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика проектирования современного урока русского языка и литературы в условиях поликультурного и полиязычного образования" для учителей русского языка и литературы согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной грамотности чтения учащихся в рамках проведения международного исследования Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей русского языка и литературы согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Критериальное оценивание как фактор развития функциональной грамотности учащихся на уроках русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования" для учителей русского языка согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и методика преподавания английского языка с первого класса в условиях внедрения государственного общеобязательного стандарта начального образования Республики Казахстан" для учителей английского языка начальных классов согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя узбекского языка по применению интерактивных методов обучения" для учителей узбекского языка согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие грамотности чтения у учащихся начальных классов путем использования инновационных технологий" для учителей начальных уйгурских классов согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя начальных классов в условиях внедрения государственного общеобязательного стандарта начального образования Республики Казахстан" для учителей начальных классов согласно приложению 38 к настоящему приказу;

39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес жаратылыстану-математика пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Оқытудың білімдік нәтижелеріне жету сапасын бағалау бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес математика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеулерін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық математикалық сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес математика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқушылардың математикалық сауаттылығы мен шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында информатика пәнін бесінші сыныптан оқытудың мазмұны мен әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруді жаңарту жағдайында информатиканы оқытуда Smart-технологияны (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) пайдалану" білім беру бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің ғылыми-жаратылыстану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың ғылыми-жаратылыстану функционалдық сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес ғылыми-жаратылыстану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында "Ғылымға кіріспе" пәнін оқытудың мазмұндық-ұйымдастырушылық амалдары" білім беру бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің химия (биология) пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық ойлары аясында химияны (биологияны) оқыту процесін жобалаудың қазіргі әдістері" білім беру бағдарламасы;

39) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителя по оценке качества достижения образовательных результатов" для учителей естественно-математических дисциплин согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной математической грамотности учащихся в контексте проведения международного исследования Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей математики согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие математической грамотности и творческих способностей учащихся в условиях обновления содержания образования" для учителей математики согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и методика преподавания информатики с пятого класса в условиях обновления содержания образования" для учителей информатики согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Smart-технологии (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) в преподавании информатики в условиях обновления содержания образования" для учителей информатики общеобразовательных школ согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной естественнонаучной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей естественнонаучных дисциплин общеобразовательных школ согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержательно-организационные подходы к преподаванию предмета "Введение в науку" в условиях обновления содержания образования" кадров для учителей естественнонаучных дисциплин согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные методы проектирования образовательного процесса по химии (биологии) в контексте внедрения концептуальных идей новой философии образования" для учителей химии (биологии) общеобразовательных школ согласно приложению 46 к настоящему приказу;

47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің химия пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Оқытудың үшөлшемді әдістемелік жүйесі педагогикалық технологиясын қолдану негізінде химия пәні сабағында оқушыларды оқыту сапасының квалиметриясы" білім беру бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес география пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәнін оқытуда критериалды бағалау жүйесін енгізудің оқу-әдістемелік негіздері" білім беру бағдарламасы;
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес биология пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрия – білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында биология сабақтарында оқушылардың білім нәтижелерін бағалау құралы" білім беру бағдарламасы;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес дінтану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жастар ортасында терроризм мен діни экстремизмнің алдын алу" білім беру бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес тарих, құқық негіздері, дінтану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дінтану негіздері" курсын оқытудың теориялық және әдістемелік негіздері" білім беру бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес тарих және құқық пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясын жүзеге асыру Отан тарихын оқыту мазмұнын жаңартудың негізі ретінде" білім беру бағдарламасы;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес тарих және құқық пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қоғамның әлеуметтік жаңғыруы кезеңінде тарих пәнін оқытуды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес тарих пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Б.Блум таксономиясы аясында оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау" білім беру бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес музыка пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Музыка арқылы өскелең ұрпақтың дүниетанымын қалыптастыру" білім беру бағдарламасы;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бейнелеу өнері және сызу сабақтарында оқушылардың визуалды мәдениетін инновациялық технологиялар арқылы дамыту" білім беру бағдарламасы;

47) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Квалиметрия качества обучения учащихся по химии посредством педагогической технологии трехмерной методической системы обучения" для учителей химии общеобразовательных школ согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Критериальный подход к оцениванию результатов обучения географии в условиях обновления содержания образования" для учителей географии согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия как средство оценки образовательных результатов учащихся на уроках биологии в условиях обновления содержания образования" для учителей биологии согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профилактика терроризма и религиозного экстремизма в молодежной среде" для учителей религиоведения согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Теоретические и методические основы обучения курса "Основы религиоведения" для учителей истории, основы права, религиоведения согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Национальная идея "Мәңгілік ел" как основа обновления школьного курса отечественной истории" для учителей истории и права согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методическое обеспечение преподавания истории на этапе социальной модернизации общества" для учителей истории и права согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Критериальное оценивание учебных достижений учащихся в контексте таксономии Б. Блума" для учителей истории согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование мировоззрения подрастающего поколения посредством музыки в условиях обновления содержания образования" для учителей музыки согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие визуальной культуры учеников посредством инновационных технологий на уроках изобразительного искусства и черчения" для учителей изобразительного искусства и черчения согласно приложению 56 к настоящему приказу;

57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес технология пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" идеясы аясында технология сабақтарында оқушыларды ұлттық құндылықтарға тәрбиелеу" білім беру бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дене шынықтыру сабақтарында оқушылардың салауатты өмір салтын қалыптастыру" білім беру бағдарламасы;
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес алғашқы әскери дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Алғашқы әскери дайындық жүйесінде оқушылардың бойында қазақстандық патриотизмді қалыптастырудың қазіргі амалдары" білім беру бағдарламасы;
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес әлеуметтік педагогтерге арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруді жаңарту жағдайында әлеуметтік педагогтің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес білім беру ұйымдарының сынып жетекшілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде оқушыларға патриоттық тәрбие берудегі сынып жетекшілерінің кәсіби құзіреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің педагог-психологтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте қауіпсіз білім беру ортасын қамтамасыз ету және зорлық-зомбылықты болдырмау, жасөспірімдер арасында өзіне-өзі қол жұмсаудың алдын алу" білім беру бағдарламасы;
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Инклюзивті білім беруді дамыту жағдайындағы білім беру ортасының мазмұны" білім беру бағдарламасы;
64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектеп жағдайында инклюзивті білім беру – тең және қолжетімді біліммен қамтамасыз ету факторы" білім беру бағдарламасы;
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектептердің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептің оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудағы интегративті амал" білім беру бағдарламасы;

57) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Воспитание национальным ценностям в контексте идеи "Мәңгілік ел" на уроках технологии для учителей технологии согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование здорового образа жизни учащихся на уроках физической культуры" для учителей физкультуры согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные подходы формирования у учащихся казахстанского патриотизма в системе начальной военной подготовки" для преподавателей-организаторов начальной военной подготовки согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности социального педагога в условиях обновления содержания образования" для социальных педагогов согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности классных руководителей по патриотическому воспитанию учащихся на основе национальной идеи "Мәнгілік ел" для классных руководителей организаций образования согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение безопасной образовательной среды и предотвращение насилия в школе, профилактика суицида среди подростков" для педагогов-психологов общеобразовательных школ согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание образовательной среды в условиях развития инклюзивного образования" для директоров, учителей общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 63 к настоящему приказу;
64) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное образование - фактор обеспечения равенства прав и доступности образовательных услуг в условиях малокомплектной школы" для руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Интегративный подход в организации учебно-воспитательного процесса малокомплектной школы в условиях обновления содержания образования" для учителей малокомплектных школ согласно приложению 65 к настоящему приказу;

66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектептердің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрияның теориясы мен әдістемесі: шағын жинақталған мектепте оқытудың сапасын басқару" білім беру бағдарламасы;
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес мектептердің кітапханашыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымының ақпараттық-білім беру кеңістігін қалыптастырудағы кітапхананың рөлі" білім беру бағдарламасы;
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің әдістемелік бірлестіктерінің жетекшілеріне және кафедра меңгерушілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогтердің кәсіби шеберлігін дамыту бойынша әдістемелік жұмысты ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес мектептер мұражайының жетекшілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымдарында мұражай қызметін ұйымдастыру әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес мектептердің педагог-ұйымдастырушыларына, аға тәлімгерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Девиантты мінез-құлықты мектеп оқушыларын рухани-адамгершілік құндылықтар негізінде тәрбиелеу" білім беру бағдарламасы;
71) осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес мектеп директорларына, директордың оқу және тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Арнайы білім беру ұйымдарының педагогикалық-түзету жұмыстарының мазмұнын жаңарту" білім беру бағдарламасы;
72) осы бұйрыққа 72-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдарының педагогтеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологиялары" білім беру бағдарламасы;
73) осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес арнайы (түзету) білім беру ұйымдарының дефектологтарына, логопедтеріне, сурдопедагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында арнайы (түзету) білім беру жағдайында педагогтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
74) осы бұйрыққа 74-қосымшаға сәйкес жазғы қалалық, қала сыртындағы, мектеп жанындағы сауықтыру лагерьлерінің басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Балаларды сауықтыру лагері басшысының қызметіндегі инновациялық амалдар" білім беру бағдарламасы;

66) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Теория и методика педагогической квалиметрии: управление качеством обучения в малокомплектной школе" для учителей малокомплектных школ согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Роль библиотеки в формировании информационно-образовательного пространства организации образования" для библиотекарей школ согласно приложению 67 к настоящему приказу;
68) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация методической работы по развитию профессионального мастерства педагогов" для руководителей методических объединений и заведующих кафедрами школ согласно приложению 68 к настоящему приказу;
69) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика организации музейной деятельности в общеобразовательных школах" для руководителей школьных музеев согласно приложению 69 к настоящему приказу;
70) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Воспитание школьников с девиантным поведением на основе духовно-нравственных ценностей" для педагогов-организаторов и вожатых школ согласно приложению 70 к настоящему приказу;
71) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обновление содержания коррекционно-педагогической работы в специальной организации образования" для директоров школ, заместителей директоров по учебной и воспитательной работе согласно приложению 71 к настоящему приказу;
72) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные технологии обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями" для педагогов, воспитателей специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 72 к настоящему приказу;
73) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей педагогов в условиях специального (коррекционного) образования Республики Казахстан" для дефектологов, логопедов, сурдопедагогов специальных (коррекционных) организаций образования согласно приложению 73 к настоящему приказу;
74) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы в деятельности руководителя детского оздоровительного лагеря" для руководителей летних городских, загородных, пришкольных лагерей согласно приложению 74 к настоящему приказу;

75) осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қосымша білім беру жағдайында білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
76) осы бұйрыққа 76-қосымшаға сәйкес облыстық (қалалық) институттардың кафедра меңгерушілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында біліктілікті арттыру институттарындағы кафедралардың қызметін инновациялық форматта ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
77) осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес аудандық білім бөлімдері басшыларына, орынбасарлары мен мамандарына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2016-2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басым бағыттарын іске асыру" білім беру бағдарламасы;
78) осы бұйрыққа 78-қосымшаға сәйкес Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық процесін басқару" білім беру бағдарламасы;
79) осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру сапасын бағалау технологиясы ретінде педагогикалық квалиметрияны пайдалану" білім беру бағдарламасы;
80) осы бұйрыққа 80-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы;
81) осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдары" білім беру бағдарламасы;
82) осы бұйрыққа 82-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
83) осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары тәрбиешісінің іс-әрекетінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану" білім беру бағдарламасы;

75) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие творческих способностей обучающихся в условиях дополнительного образования" для педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 75 к настоящему приказу;
76) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация в инновационном формате деятельности кафедр институтов повышения квалификации в условиях обновления содержания образования" для заведующих кафедр областных (городских) институтов согласно приложению 76 к настоящему приказу;
77) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация приоритетных направлений Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2016-2019 гг. в условиях обновления содержания образования" для заведующих, заместителей и специалистов районных отделов образования согласно приложению 77 к настоящему приказу;
78) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление педагогическим процессом дошкольной организации в условиях внедрения концептуальных идей системы М. Монтессори" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций согласно приложению 78 к настоящему приказу;
79) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование педагогической квалиметрии как технологии оценки качества образования в дошкольных организациях" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций согласно приложению 79 к настоящему приказу;
80) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска бедствий в дошкольной организации" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций согласно приложению 80 к настоящему приказу;
81) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы в управлении дошкольной организацией" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций согласно приложению 81 к настоящему приказу;
82) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций согласно приложению 82 к настоящему приказу;
83) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование информационно-коммуникационных технологий в деятельности воспитателя в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций согласно приложению 83 к настоящему приказу;

84) осы бұйрыққа 84-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көшбасшылық – педагогикалық ұжымды табысты басқарудың факторы" білім беру бағдарламасы;
85) осы бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайындағы басқарушылық қызмет және менеджмент" білім беру бағдарламасы;
86) осы бұйрыққа 86-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқаруда корпоративтік орта құру" білім беру бағдарламасы;
87) осы бұйрыққа 87-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын реформалау жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру процесін ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
88) осы бұйрыққа 88-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагог-тәрбиешінің кәсіби құзыреттілігін дамытуды тиімді басқару" білім беру бағдарламасы;
89) осы бұйрыққа 89-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымдарында кәмелетке толмаған балалар арасында суицидті мінез-құлықтың және зорлық-зомбылықтың алдын алу" білім беру бағдарламасы;
90) осы бұйрыққа 90-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы;
91) осы бұйрыққа 91-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп оқушылары арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы;

84) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство как фактор успешности педагогического коллектива" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 84 к настоящему приказу;
85) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управленческая деятельность и менеджмент в контексте новой парадигмы образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 85 к настоящему приказу;
86) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Создание корпоративной среды в управлении качеством образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 86 к настоящему приказу;
87) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в малокомплектной школе в условиях реформирования образования" для директоров малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 87 к настоящему приказу;
88) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление развитием профессиональных компетенций педагога-воспитателя" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 88 к настоящему приказу;
89) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профилактика суицидального поведения и насилия среди несовершеннолетних в организациях образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 89 к настоящему приказу;
90) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска стихийных бедствий в организациях среднего образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 90 к настоящему приказу;
91) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучащихся школ" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 91 к настоящему приказу;

92) осы бұйрыққа 92-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдары директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Арнайы мектеп жағдайында педагогикалық түзету жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
93) осы бұйрыққа 93-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары қызметін басқарудың қазіргі үрдістері" білім беру бағдарламасы;
94) осы бұйрыққа 94-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Сыныптан тыс жұмыс аясында балалармен туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
95) осы бұйрыққа 95-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көркем еңбек" пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
96) осы бұйрыққа 96-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте оқыту стандарттарын іске асыру контекстінде инклюзивті білім берудің мазмұны мен дамуы" білім беру бағдарламасы;
97) осы бұйрыққа 97-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика, математика және физика пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Робототехника негіздері" білім беру бағдарламасы;
98) осы бұйрыққа 98-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының тәрбиешілеріне, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
99) осы бұйрыққа 99-қосымшаға сәйкес Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының алғашқы әскери және технологиялық дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін оқытудың инновациялық тәсілдері мен әдістемелері" білім беру бағдарламасы.";

92) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коррекционно-педагогической работы в условиях специальной школы" для заместителей директоров специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 92 к настоящему приказу;
93) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные тенденции управленческой деятельности во внешкольных организациях дополнительного образования для детей" для директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 93 к настоящему приказу;
94) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности" для директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 94 к настоящему приказу;
95) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителя по предмету "Художественный труд" для учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 95 к настоящему приказу;
96) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и развитие инклюзивного образования в контексте реализации стандартов школьного обучения" для директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 96 к настоящему приказу;
97) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" для учителей информатики, математики и физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 97 к настоящему приказу;
98) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования" для воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций согласно приложению 98 к настоящему приказу;
99) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы и методики преподавания предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" в условиях обновления содержания среднего образования" для преподавателей-организаторов начальной военной и технологической подготовки организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 99 к настоящему приказу.";

3, 5, 17, 19, 28, 63, 64, 72, 75-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31–қосымшаларға сәйкес 78, 79, 80 ,81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А. Жонтаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмелерін ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Э.А.Суханбердиеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 3-қосымша
Мектепке дейінгі ұйым басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнын жаңарту аясында мектепке дейінгі ұйымдағы педагогикалық менеджмент" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдар басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнын жаңарту аясында мектепке дейінгі ұйымдардағы педагогикалық менеджмент" тақырыбындағы педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдар басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, тәрбиешілерін оқытуды реттейді.

приложения 3, 5, 17, 19, 28, 63, 64, 72, 75 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99 согласно приложениям 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Жонтаева Ж.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней cо дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копий настоящего приказа в периодические печатные издания для официального опубликования, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Суханбердиеву Э.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогический менеджмент в дошкольной организации в контексте обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогический менеджмент в дошкольной организации в контексте обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций.

2. Білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының (меңгерушілерін), әдіскерлерінің, тәрбиешілерінің заманауи мектепке дейінгі білім беру ұйымындағы педагогикалық менеджмент, стратегиялық жобалау бойынша, білім беру мен тәрбиелеу үдерістерін жүйелі модельдеу мәселелері бойынша кәсіби шеберлік деңгейлерін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды жаңарту аясында педагогикалық менеджмент мәселелері бойынша мектепке дейінгі ұйым басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің, тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) менеджмент тұрғысынан нәтижеге бағытталған мектепке дейінгі ұйым қызметін стратегиялық жоспарлауды жүзеге асырудың тетіктері мен жолдары туралы тұтас түсінікті қалыптастыру;
2) балаларды ерте дамыту бойынша басқарушылық қызметтің психологиялық-педагогикалық аспектілері туралы білім деңгейлерін арттыру;
3) инновациялық үдерістерді енгізу арқылы мектепке дейінгі ұйымды басқару дағдыларын дамыту;
4) кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі-АКТ) қолдану дағдысын дамыту;
5) мектепке дейінгі ұйымның білім беру үдерісіне денсаулық сақтау технологияларын интеграциялау.
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын, мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, мектепке дейінгі білім беру ұйымының даму бағыттары мен басқару қағидаларын, білім беру үдерісін басқарудың негізгі функцияларын біледі;
2) заманауи менеджмент технологияларын, мектепке дейінгі ұйымның білім беру үдерісін жобалауды, мектепке дейінгі ұйымнда инновациялық білім беру технологияларын қолдана алады;
3) басқарушылық шешім қабылдау тәсілдерін; мектепке дейінгі ұйымдағы инновациялық үдерісті жобалау және басқару дағдыларын, мектепке дейінгі ұйым дамуының стратегиялық бағыттар жүйесін әзірлеуді, мектепке дейінгі ұйымның педагогикалық қызметкерлерінің педагогикалық қызметін ішкі бағалау жүйесін әзірлеуді, әлеуметтік серіктестермен сындарлы қарым-қатынас құруды, кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды, мектепке дейінгі ұйымның білім беру үдерісіне денсаулық сақтаушы технологияларды интеграциялау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) басқарушылық;

2. Образовательная программа направлена на повышение уровня профессионального мастерства руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций по вопросам педагогического менеджмента в современной организации дошкольного образования, по стратегическому проектированию, системному моделированию процесса воспитания и обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций по вопросам педагогического менеджмента в контексте обновления дошкольного воспитания и обучения.
4. Задачи Программы:
1) сформировать целостное представление о механизмах и путях реализации стратегического планирования деятельности дошкольной организации образования, ориентированного на результат с позиции менеджмента;
2) повысить уровень знаний о психолого-педагогических аспектах управленческой деятельности по раннему развитию детей;
3) развить навыки управления развитием дошкольной организации управления внедрением инновационных процессов;
4)развить навыки использования информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в профессиональной деятельности;
5) обеспечить интеграцию здоровье сберегающих технологий в образовательный процесс дошкольной организации.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления государственной политики в сфере образования, нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организаций дошкольного образования, направления развития и принципы управления дошкольной организацией образования, основные функции управления образовательным процессом;
2) умеют применять технологии современного менеджмента, проектировать образовательный процесс в дошкольной организации, применять инновационные образовательные технологии в дошкольной организации;
3) владеют способами принятия управленческого решения, навыками проектирования и управления инновационным процессом в дошкольной организации, разработкой системы стратегических направлений развития дошкольной организации и внутренней оценки педагогической деятельности педагогических работников, выстраиванием конструктивного взаимодействия с социальными партнерами, использованием ИКТ в профессиональной деятельности, интеграции здоровьесберегающих технологий в образовательный процесс дошкольной организации.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;

4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптарын тыңдаушылар кіріс диагностикасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Мектепке дейінгі ұйымдар
басшыларына
(меңгерушілеріне),
әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне
арналған "Мектепке дейінгі
тәрбие мен оқыту мазмұнын
жаңарту аясында мектепке
дейінгі ұйымдардағы
педагогикалық менеджмент"
тақырыбындағы педагогикалық
кадрлардың біліктілігін арттыру
курсының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық сабақ
Тренинг
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтардың таныстырылымы
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
4
8
1.1
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 20 мамырдағы "Ұлт жоспары -100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемелекет" бағдарламасы, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бөлігіне қатысты
2
2
1.2
2016 жылғы 1 наурызындағы Қазақстан Республикасы Президентінің № 205 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды жүзеге асыру
2
2
1.3
Мектепке дейінгі білім беру ұйымы қызметінің нормативтік-құқықтық және ұйымдастырушылық негіздері. 2012 жылғы 23 тамыздағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1080 "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" қаулысымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптары
2
2
1.4
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдегі "Білім туралы" Заңы, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бөлігіне қатысты
2
2
2
Басқарушылық модуль
2
8
4
14
2.1
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын дамытуды басқару. Басқару шешімдерін қабылдаудың және ақпаратты талдаудың, жинаудың әдістемесі
2
4
6
2.2
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдары жетекшілігіндегі бақылау-талдау әрекеті.
4
4
2.3
Мектепке дейінгі ұйымдардың денсаулық сақтау кеңістігін ұйымдастыру. Қазақстан Республикасының мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиенің жаңа жалпы білім беретін Типтік бағдарламасына сәйкес тәрбие үдерісін ұйымдастырудың негізгі талаптары
4
4
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
2
8
3.1
Менеджменттің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
3.2
Коммуникативтік шеберліктер мен кәсіби педагогикалық қатынас дағдыларын дамыту
4
4
3.3
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы инновациялық үдерістер
2
2
4
Мазмұндық модуль
4
14
2
4
2
26
4.1
Мектепке дейінгі ұйымдарды дамытудың заманауи әлемдік тенденциялары
2
2
4.2
Білім беру салаларының сипаттамасы, білім беру салаларының міндеттерін мониторингісі мен жүзеге асырылуын қолдау, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының мақсатты индикаторларының технологиялық жүзеге асырылуы.
Мектепке дейінгі ұйымның дамуы мен қызметін жүйелі жоспарлау
2
4
6
4.3
Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқу-тәрбие үдерісін жоспарлау.
4
4
4.4
Мектепке дейінгі ұйымның даму бағдарламасының үзіндісін панорамды қорғау
4
4
4.5
Мектепке дейінгі ұйымның жобалау қызметін ұйымдастыру
4
4
4.6
Курс тыңдаушыларының кәсіби құзіреттілігінің қалыптасуын анықтау (қорытынды тестілеу)
2
2
4.7
Аттестация – мектепке дейінгі ұйымдар әрекетін тиімді көтеру факторы
2
2
4
5
Технологиялық модуль
4
2
4
10
5.1
Мектепке дейінгі ұйым басшысының ақпараттық-коммуникациялық технологиялық құзыреттілігі.
4
4
5.2
Балалардың шығармашылық қабілеттерін әдебиет және музыка арқылы дамыту әдістемелері: Р.Штайнер, С. Лупан, М. Мартено, К. Орф, Л.Виноградова; "Тәй-тәй" (Step by step –Степ бай степ) технологиясы арқылы мектепке дейінгі жастағы балалардың жеке білім алуы.
2
2
5.3
Мектепке дейінгі білім берудің заманауи жүйесіндегі М.Монтессоридің "еркін тәрбиелеу" технологиясы.
4
4
6
Вариативтік модуль
6
6
6.1
Мектепке дейінгі ұйымда дарынды балалармен жұмыс жүйесі
6.2
Әлеуметтік серіктестік - мектепке дейінгі білім беру сапасын арттыру ресурсы
6.3
Мектепке дейінгі ұйымда педагогикалық кеңесті ұйымдастыру және өткізудің заманауи амалдары
6.4
Қазақстан Республикасының Стандарттарын игеруде балалардың жоспарланған нәтижелерге қолжеткізуді мониторингілеу жүйесі
6.5
Мектепке дейінгі ұйым педагогтерінің кәсіби қызметін мониторингілеудің заманауи нысандары
6.6
Педагогтердің интернет-қауымдастықта өзара қарым-қатынасы кәсіби құзыреттіліктерді дамыту шарты ретінде
6.7
Тайм-менеджмент: уақытты басқарудың қарапайым тәсілдері
6.8
Мектепке дейінгі ұйымда инновациялық ұйымдастырушылық мәдениетті қалыптастырудың педагогикалық шарттары. Мектепке дейінгі ұйымдардың жұмыс практикасына педагогикалық технологияларды енгізу
Барлығы:
12
6
30
4
6
8
4
2
72
Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Мектепке дейінгі ұйымдар
басшыларына
(меңгерушілеріне),
әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне
арналған "Мектепке дейінгі
тәрбие мен оқыту мазмұнын
жаңарту аясында мектепке
дейінгі ұйымдардағы
педагогикалық менеджмент"
тақырыбындағы педагогикалық
кадрлардың біліктілігін арттыру
курсының білім беру
бағдарламасына 2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу 16 с.
Қашықтықтан оқу 8 с.
Өз бетімен оқу 48 с.
Барлығы
Дәріс
Практикалық сабақ
Семинар
Шағын сабақ таныстырылымы
Вебинар
Онлайн-форум
Оnline-кеңес беру
Тыңдыушылардың өз бетімен оқуы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
2
4
8
1.1
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 20 мамырдағы "Ұлт жоспары - 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемелекет" бағдарламасы, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бөлігіне қатысты
1
2
3
1.2
2016 жылғы 1 наурызындағы Қазақстан Республикасы Президентінің № 205 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды жүзеге асыру
2
2
1.3
Мектепке дейінгі білім беру ұйымы қызметінің нормативтік–құқықтық және ұйымдастырушылық негіздері. 2012 жылғы 23 тамыздағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1080 "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" қаулысымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптары
2
2
1.4
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдегі "Білім туралы" Заңы, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бөлігіне қатысты
1
1
2
Басқарушылық модуль
2
8
10
2.1
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын дамытуды басқару. Басқару шешімдерін қабылдаудың және ақпаратты талдаудың, жинаудың әдістемесі
2
4
6
2.2
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдары жетекшілігіндегі бақылау-талдау әрекеті
2
2
2.3
Мектепке дейінгі ұйымдардың денсаулық сақтау кеңістігін ұйымдастыру. Қазақстан Республикасының мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиенің жаңа жалпы білім беретін Типтік бағдарламасына сәйкес тәрбие үдерісін ұйымдастырудың негізгі талаптары
2
3
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
4
8
3.1
Менеджменттің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
3.2
Коммуникативтік шеберліктер мен кәсіби педагогикалық қатынас дағдыларын дамыту
2
2
3.3
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы инновациялық үдерістер
2
2
4
4
Мазмұндық модуль
2
2
22
26
4.1
Мектепке дейінгі ұйымдарды дамытудың заманауи әлемдік тенденциялары
4
4
4.2
Білім беру салаларының сипаттамасы, білім беру салаларының міндеттерін мониторингісі мен жүзеге асырылуын қолдау, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының мақсатты индикаторларының технологиялық жүзеге асырылуы.
Мектепке дейінгі ұйымның дамуы мен қызметін жүйелі жоспарлау
4
4
4.3
Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқу-тәрбие үдерісін жоспарлау
4
4
4.4
Мектепке дейінгі ұйымның дамыту бағдарламасының жобалау бойынша практикум
4
4
4.5
Мектепке дейінгі ұйымның жобалау қызметін ұйымдастыру
4
4
4.6
Курс тыңдаушыларының кәсіби құзіреттілігінің қалыптасуын анықтау Мектепке дейінгі ұйымның дамыту бағдарламасының үзіндісін панорамалық қорғау
2
2
4.7
Аттестация – мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің тиімділігін арттыру факторы
2
2
4
5
Технологиялық модуль
2
2
10
14
5.1
Мектепке дейінгі ұйым басшысының технологиялық ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілігі
1
3
4
5.2
Балалардың шығармашылық қабілеттерін әдебиет және музыка арқылы дамыту әдістемелері: Р.Штайнер, С. Лупан, М. Мартено, К. Орф, Л.Виноградова; "Тәй-тәй" (Step by step –Степ бай степ) технологиясы арқылы мектепке дейінгі жастағы балалардың жеке білім алуы
1
3
4
5.3
Мектепке дейінгі білім берудің заманауи жүйесіндегі М.Монтессоридің "еркін тәрбиелеу" технологиясы
2
4
4
6
Вариативтік бөлім
4
4
6.1
Мектепке дейінгі ұйымдарда дарынды балалармен жұмыс жүйесі
6.2
Әлеуметтік серіктестік - мектепке дейінгі білім беру сапасын арттыру ресурсы
6.3
Мектепке дейінгі ұйымда педагогикалық кеңесті ұйымдастыру және өткізудің заманауи амалдары
6.4
Қазақстан Республикасының Стандарттарын игеруде балалардың жоспарланған нәтижелерге қолжеткізулерін мониторингілеу жүйесі
6.5
Мектепке дейінгі ұйым педагогтерінің кәсіби қызметтерін мониторингілеудің заманауи нысандары
6.6
Педагогтердің интернет-қауымдастықта өзара қарым-қатынасы кәсіби құзыреттіліктерді дамыту шарты ретінде
6.7
Тайм-менеджмент: уақытты басқарудың қарапайым тәсілдері
6.8
Мектепке дейінгі ұйымда инновациялық ұйымдастырушылық мәдениетті қалыптастырудың педагогикалық шарттары. Мектепке дейінгі ұйымдардың жұмыс практикасына педагогикалық технологияларды енгізу
Вариативтік модуль бойынша онлайн-кеңес
2
2
Барлығы:
2
4
8
2
4
2
2
48
72
Ескертпе: 1 академиалық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 5-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы әдістемелік жұмыстың ұйымдастырушылық-педагогикалық аспектілері" білім беру бағдарламасы

4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид лҰнинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Педагогический
менеджмент в дошкольной
организации в контексте
обновления содержания
дошкольного воспитания и
обучения" для руководителей
(заведующих), методистов,
воспитателей дошкольных
организаций
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
ВПЗ
Круглый стол
Презентация мини-урока
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
4
8
1.1
Программа Президента Республики Казахстан "План нации – 100 конкретных шагов" от 20 мая 2015 года, в части дошкольного воспитания и обучения
2
2
1.2
Реализация дошкольного воспитания и обучения в рамках Государственной программы развития образования и науки Республики Казахстан на 2016-2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 1 марта 2016 года № 205
2
2
1.3
Нормативные правовые акты и организационные аспекты деятельности дошкольной организации образования. Нормы Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования"
2
2
1.4
Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", в части дошкольного воспитания и обучения
2
2
2
Управленческий модуль
2
8
4
14
2.1
Управление развитием дошкольной организацией образования. Методика сбора, анализа информации и принятие управленческих решений.
2
4
6
2.2
Контрольно-аналитическая деятельность в руководстве дошкольной организацией образования
4
4
2.3
Организация здоровьесберегающего пространства дошкольной организации образования. Основные требования к организации воспитательного процесса с соответствии с новой общеобразовательной Типовой программой дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан
4
4
3
Психолого-педагогический модуль
2
4
2
8
3.1
Психолого-педагогические основы менеджмента
2
2
3.2
Развитие коммуникативных умений и навыков профессионально-педагогического общения
4
4
3.3
Инновационные процессы в дошкольной организации образования
2
2
4
Содержательный модуль
4
14
2
4
2
26
4.1
Современные мировые тенденции развития дошкольного образования
2
2
4.2
Характеристика образовательных областей, мониторинг и сопровождение реализации задач образовательных областей, технологическая реализация целевых индикаторов Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения. Системное планирование функционирования и развития дошкольной организации
2
4
6
4.3
Планирование учебно-воспитательного процесса в дошкольной организации в условиях обновления содержания дошкольного образования.
4
4
4.4
Панорамная защита фрагмента программы развития дошкольной организации
4
4
4.5
Организация проектной деятельности в дошкольной организации образования
4
4
4.6
Определение сформированных профессиональных компетенций слушателей курса (итоговое тестирование)
2
2
4.7
Аттестация как фактор повышения эффективности деятельности дошкольной организации образования
2
2
4
5
Технологический модуль
4
2
4
10
5.1
ИКТ-компетентность руководителя дошкольной организации
4
4
5.2
Методики развития творческих способностей детей. Личностное образование детей дошкольного возраста посредством технологии "Шаг за шагом" (Step by step - Степ бай степ)
2
2
5.3
Технология "свободного воспитания" М.Монтессори в системе современного дошкольного образования
4
4
6
Вариативный модуль
6
6
6.1
Система работы с одаренными детьми в дошкольной организации
6.2
Социальное партнерство - ресурс повышения качества дошкольного образования
6.3
Современные подходы к организации и проведению педагогических советов в дошкольной организации
6.4
Система мониторинга достижения детьми планируемых результатов освоения Стандарта Республики Казахстан
6.5
Современные формы мониторинга профессиональной деятельности педагогов дошкольной организации
6.6
Взаимодействие педагогов в интернет-сообществе как условие развития профессиональной компетентности
6.7
Тайм-менеджмент: простые способы управления временем
6.8
Педагогические условия формирования инновационной организационной культуры в дошкольной организации.
Внедрение педагогических технологий в практику работы дошкольных организаций
Всего:
12
6
30
4
6
8
4
2
72
Примечание:1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Педагогический
менеджмент в дошкольной
организации в контексте
обновления содержания
дошкольного воспитания и
обучения" для руководителей
(заведующих), методистов,
воспитателей дошкольных
организаций
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
48 ч.
Всего
Лекция
Практическое занятие
Семинар
Презентация мини-урока
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
4
8
1.1
Программа Президента Республики Казахстан "План нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех" от 20 мая 2015 года, в части дошкольного воспитания и обучения
1
2
3
1.2
Реализация дошкольного воспитания и обучения в рамках Государственной программы развития образования и науки Республики Казахстан на 2016-2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 1 марта 2016 года №205
2
2
1.3
Нормативные правовые акты и организационные аспекты деятельности дошкольной организации образования. Нормы Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования"
2
2
1.4
Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", в части дошкольного воспитания и обучения
1
1
2
Управленческий модуль
2
8
10
2.1
Управление развитием дошкольной организацией образования. Методика сбора, анализа информации и принятие управленческих решений.
2
4
6
2.2
Контрольно-аналитическая деятельность в руководстве дошкольной организацией образования
2
2
2.3
Организация здоровьесберегающего пространства дошкольной организации образования Основные требования к организации воспитательного процесса в соответствии с общеобразовательной Типовой учебной программой дошкольного воспитания и обучения
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
2
4
8
3.1
Психолого-педагогические основы менеджмента
2
2
3.2
Развитие коммуникативных умений и навыков профессионально-педагогического общения
2
2
3.3
Инновационные процессы в дошкольной организации образования
2
2
4
4
Содержательный модуль
2
2
22
26
4.1
Современные мировые тенденции развития дошкольного образования
4
4
4.2
Характеристика образовательных областей, мониторинг и сопровождение реализации задач образовательных областей, технологическая реализация целевых индикаторов Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения. Системное планирование функционирования и развития дошкольной организации
4
4
4.3
Планирование учебно-воспитательного процесса в дошкольной организации в условиях обновления содержания дошкольного образования.
4
4
4.4
Практикум по проектированию программы развития дошкольного образования
4
4
4.5
Организация проектной деятельности в дошкольной организации образования
4
4
4.6
Определение сформированных профессиональных компетенций слушателей курса. Панорамная защита фрагмента программы развития дошкольного воспитания и обучения
2
2
4.7
Аттестация как фактор повышения эффективности деятельности дошкольной организации образования
2
2
4
5
Технологический модуль
2
2
10
14
5.1
Информационно-коммуникационная технологическая компетентность руководителя дошкольной организации
1
3
4
5.2
Методики развития творческих способностей детей. Личностное образование детей дошкольного возраста посредством технологии "Шаг за шагом" (Step by step - Степ бай степ)
1
3
4
5.3
Технология "свободного воспитания" М.Монтессори в системе современного дошкольного образования
2
4
6
6
Вариативный модуль
4
4
6.1
Система работы с одаренными детьми в дошкольной организации
6.2
Социальное партнерство - ресурс повышения качества дошкольного образования
6.3
Современные подходы к организации и проведению педагогических советов в дошкольной организации
6.4
Система мониторинга достижения детьми планируемых результатов освоения Стандарта Республики Казахстан
6.5
Современные формы мониторинга профессиональной деятельности педагогов дошкольной организации
6.6
Взаимодействие педагогов в интернет-сообществе как условие развития профессиональной компетентности
6.7
Тайм-менеджмент: простые способы управления временем
6.8
Педагогические условия формирования инновационной организационной культуры в дошкольной организации.
Внедрение педагогических технологий в практику работы дошкольных организаций
Онлайн-консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
2
4
8
2
4
2
2
48
72
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 5
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организационно-педагогические аспекты методической работы в условиях обновления содержания дошкольного образования" для методистов, воспитателей дошкольных организаций

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған "Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы әдістемелік жұмыстың ұйымдастырушылық-педагогикалық аспектілері" тақырыбындағы педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлерін, тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 14 қыркүйекте № 14235 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушы 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 бұйрығымен бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасының талаптарына сәйкес, Бағдарлама мектеп жасына дейінгі балалардың негізгі құзыреттілігін қалыптастыру бойынша мектепке дейінгі ұйым әдіскерлерінің кәсіби шеберлік деңгейін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі ұйым әдіскерлерінің, тәрбиешілерінің мектепке дейінгі тәрбие мен оытуды жаңарту жағдайында әдістемелік жұмыстардың ұйымдастырушылық -педагогикалық аспектілеріне сай кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер жайында білімін өзектендіру;
2) әдіскердің миссиясы, рөлі, функционалдық міндеттері туралы түсінігін, әдіскерлік қызметтік міндеттері, мектепке дейінгі ұйымдардағы әдістемелік қызметтің жүйесі, оның құрылымы мен әдіскердің құжаттар базасы туралы түсінігін кеңейту;
3) мектепке дейінгі жастағы балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері туралы деңгейін көтеру;
4) балалардың ерте даму әдістемесі мен технологияларын қолдану, ата-аналармен және әріптестермен өзара іс-қимыл жасау дағдыларын қалыптастыру;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Мемлекеттік жалпыға міндетті мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту стандартына негіздеп, қазіргі заман талаптарына сай әдістемелік жұмыстарды модельдеу.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саласында басты құқықтық нормативтік актілерді, технология негізінде әдістемелік жұмыстардың сапасын басқаруды, мектеп жасына дейінгі балалардың дамуын және басқару барысын ұйымдастырудағы психологиялық-педагогикалық негіздерін біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организационно-педагогические аспекты методической работы в условиях обновления содержания дошкольного образования" для методистов, воспитателей дошкольных организаций (далее - Программа) регламентирует обучение методистов, воспитателей дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение уровня профессионального мастерства методистов, воспитателей дошкольных организаций по формированию ключевых компетенций детей дошкольного возраста в соответствии с требованиями Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года №499, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14235.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью программы является развитие профессиональных компетентностей методистов, воспитателей дошкольных организаций в организационно-педагогических аспектах методической работы в условиях обновления содержания дошкольного воспитания и обучения.
4. Задачи Программы:
1) актуализировать знания нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность дошкольных организаций образования;
2) расширить представление о миссии, роли, функциональных обязанностях методиста, о системе методической службы в дошкольной организации, ее составляющих, а также о документальной базе методиста;
3) повысить уровень о психолого-педагогических особенностях детей дошкольного возраста;
4) сформировать навыки применения технологии и методики раннего развития детей, взаимодействия с родителями и партнерами;
5) моделировать методическую работу в контексте современных требований Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования".
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные нормативные правовые акты правового регулирования в сфере дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан, управление качеством методической работы на технологической основе, психолого-педагогические основы организации управленческого процесса и развития детей дошкольного возраста;

2) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер туралы білімдерін қолдана алады, педагогтермен, балалармен жұмыс жасауда сыни ойлауды дамытуға бағытталған интерактивті әдістерін құрастыра алады, өзінің қызметіне бағалау жүргізе алады, мектепке дейінгі ұйым әдіскерінің жұмыс сапасын және тиімділігін арттыра алады;
3) даму үдерісінің мониторингісін жасау, білім беру үдерісін ұйымдастыру сапасын диагностикалау мен бағалау, заманауи ғылыми зерттеу негізінде басқару тәжірибесін жетілдіру, өз қызметіне зерттеу және талдау жүргізу, заманауи ақпараттық-коммуникациялық техгологияларды (бұдан әрі – АКТ) қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

2) умеют применять знания нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность дошкольных организаций образования, разрабатывать интерактивные формы работы с педагогами, детьми для развития критического мышления, проводить оценку собственной деятельности, повышать эффективность и качество работы методиста дошкольной организации;
3) владеют навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса, совершенствования управленческой практики на основе современных научных исследований, проводить исследования и анализ собственной деятельности, современными информационно-коммуникационными технологиями (далее – ИКТ).
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы контекстіндегі орта білім беру ұйымдарының педагогикалық менеджменті" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектеп директорларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама қазіргі педагогикалық менеджмент саласында мектеп директорларының кәсіби құзіреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазіргі педагогикалық менеджмент саласында басқару қызметін жүзеге асырудағы мектеп директорларының кәсіби құзіретттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) "Педагогикалық менеджмент" түсінігінің мәнін анықтау, менеджмент қағидаларындағы басқаруды ұйымдастыру бойынша білімдерін жүйелеу және тереңдету;
2) ұжымды біріктіруге және оның жаңаруға, дамуға, табысқа бағыттылығын қамтамасыз етуге ықпал ететін басқару моделі ретіндегі педагогикалық менеджменттің практикалық маңыздылығы мен қажеттілігін түсіну;
3) талдау, өзін-өзі талдау дағдыларын, ғылыми негізделген басқару шешімдерін әзірлеу тәсілдерін меңгеру;
4) мектептің ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді даму бағдарламаларын әзірлеудегі кәсіби құзыреттіліктерін дамыту;
5) сапа менеджменті жүйесі негізінде орта білім беруді ұйымдастыруда инновацияларды басқару дағдыларын дамыту.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) орта білім беруді дамытудың басым бағыттарын, білім берудің жаңа парадигмасы аясындағы негізгі бағыттарды, педагогикалық менеджмент негізінде мектепті басқарудың негіз қалаушы ұстанымдары мен идеяларын, өзіндік менеджментті ұйымдастырудың теориялық негіздерін, орта білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің мазмұнын біледі;
2) педагогикалық менеджмент қағидаларындағы мектепті басқарудың функционалдық негізі ретінде педагогикалық талдауды, мектепті басқару практикасында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) қолдана алады;
3) білім берудің жаңа парадигмасы аясында мектептің білім беру қызметін стратегиялық және тактикалық жоспарлау тәсілдерін, педагогикалық менеджмент қағидаларында мектепішілік бақылауды ұйымдастырудың амалдары мен әдістерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогический менеджмент в организации среднего образования в контексте новой парадигмы образования" для директоров школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение директоров школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональной компетентности директоров школ в области современного педагогического менеджмента.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности директоров школ в реализации функций управления в области современного педагогического менеджмента.
4. Задачи Программы:
1) определить сущность понятия "педагогический менеджмент", систематизировать и углубить знания по организации управления на принципах менеджмента;
2) осмыслить необходимость и практическую значимость педагогического менеджмента как модели управления, способствующей обеспечению сплоченности коллектива и его направленности на обновление, развитие, успех;
3) овладеть навыками анализа, самоанализа, способами разработки научно обоснованных управленческих решений;
4) развить профессиональные компетенции в разработке долгосрочной и краткосрочной программ развития школы;
5) развить навыки управления инновациями в организации среднего образования на основе системы менеджмента качества.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления развития среднего образования, основные направления в контексте новой парадигмы образования, основополагающие идеи и принципы управления школой на основе педагогического менеджмента, теоретические основы организации самоменеджмента, содержание действующих нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность организаций среднего образования;
2) умеют осуществлять педагогический анализ как функциональную основу управления школой на принципах педагогичесского менеджмента, использовать информационно-коммуникационные технологии (далее – ИКТ) в практике управления школой;
3) владеют способами стратегического и тактического планирования образовательной деятельности школы в контексте новой парадигмы образования; методами и приемами организации внутришкольного контроля на принципах педагогического менеджмента.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.

Ескертпе: 1 академиалық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 19-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқару жүйесіндегі педагогикалық квалиметрия" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқару жүйесіндегі педагогикалық квалиметрия" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама жалпы білім беретін мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларын білім беру сапасының ішкі бағалау жүйесін жобалауға, Қазақстан Республикасының жалпы орта білім беру саласындағы жаңа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жалпы білім беретін мектептерді дамытудың болашағын болжауды үйретуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру сапасын басқару жүйесінде педагогикалық квалиметрияны пайдалану сұрақтары бойынша мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саласында нормативтік құқықтық актілермен белгіленген білім сапасын бағалау шараларын жетілдіру механизмдерін зерделеу;
2) критерийлер мен дескрипторларды пайдалана отырып, кешенді мониторингті жобалаудағы жаңа тәсілдерді үйрету;
3) квалиметриялық құзіреттілік құрылымының талаптарын зерделеу, білім беру сапасын бағалауды дамытудағы отандық және шетелдік тұжырымдамалар туралы білімді тереңдету;
4) тестілерді пайдалану арқылы оқушылардың оқу жетістіктерін бағалауда, білім беру ұйымдары қызметінің сапасын өздігінен бағалауда, квалиметриялық тәсілді қолданудың практикалық дағдыларын қалыптастыру;
5. Курсты аяқтағанда тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасындағы білім беру сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын және білім беру сапасын бақылау шарасын реттейтін негізгі заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілерді біледі; педагогикалық квалиметрия әдістерін, оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың дәстүрлі және заманауи тәсілдерін, білім беру ұйымының қызметін кешенді бағалауды, таксономияларды анықтауды, менеджмент қағидаларын біледі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 4
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 19
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия в системе управления качеством образования" для заместителей директоров по учебной работе общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия в системе управления качеством образования" для заместителей директоров по учебной работе общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение заместителей директоров по учебной работе общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение заместителей директоров по учебной работе проектировать систему внутренней оценки качества образования, прогнозировать перспективу развития общеобразовательной школы в соответствии с новыми нормативными документами в сфере общего среднего образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций заместителей директоров школ по учебной работе по вопросам использования педагогической квалиметрии в системе управления качеством образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить механизмы совершенствования процедур оценки качества образования, определенные нормативными правовыми актами в области образования Республики Казахстан;
2) изучить новые подходы к проектированию комплексного мониторинга с использованием критериев и дескрипторов;
3) изучить требования к структуре квалиметрической компетенции, углубить знания об отечественных и зарубежных концепциях развития оценки качества образования;
4) сформировать практические умения в использовании квалиметрического подхода к самооценке качества деятельности организации образования, оценке учебных достижений обучающихся с использованием тестов.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные законодательные и нормативные правовые акты, определяющие современные требования к качеству образования и регламентирующие процедуру контроля качества образования в Республике Казахстан, методы педагогической квалиметрии, традиционные и современные подходы к оцениванию учебных достижений обучающихся, комплексной оценке деятельности организации образования, определение таксономии, принципы менеджмента;

2) оқыту сапасын бағалау үшін квалиметрия әдістері мен қағидаларын пайдалануды, білім беру сапасының ішкі бағалау жүйесін жобалауды, бақылау нысандары мен әдістерін, нысанның сандық және сапалық жай-күйінің сипаттамасына мониторингтік шаралар жүргізу барысында алынған нәтижелерді есепке алып, даму перспективасын болжауды, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) пайдалануды, менеджмент қағидалары негізінде жоспарлауды қолдана алады;
3) оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау тестілерін жасау технологияларын, квалиметриялық зерттеулердің барысында алынған нәтижелерді түсіндіру тәсілдерін, кәсіби қызметте АКТ-ны қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптарын тыңдаушылар кіріс сауалнамасы барысында анықтайды.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
3. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
4. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
5. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК-не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын жалпы білім беретін
мектеп директорларының оқу ісі
жөніндегі орынбасарларына
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Білім беру
сапасын басқару жүйесіндегі
педагогикалық квалиметрия"
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтардың таныстырылымы
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 20 мамырдағы "Ұлт жоспары - 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемелекет" бағдарламасы. Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңы, орта білім беру саласында
2
2
1.2
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 1 наурыздағы № 205 Қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында білім сапасын бағалау жүйесін дамыту векторлары
2
2
1.3
Сапа аудиті. ҚР білім беру сапасын мемлекеттік бақылауды ұйымдастырудың нормативтік-құқықтық негіздері
2
2
1.4
2012 жылғы 23 тамыздағы Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты – сапалы білім беруге қол жеткізудің кепілі және факторы
2
2
2
Басқарушылық модуль
6
4
2
12
2.1
Білім беру сапасын бағалау шараларын жүзеге асырудың өзекті мәселелері. Білім беру мақсаттары мен білім беру нәтижелерінің таксономиясы.
2
2
4
2.2
Білім беру сапасы интегралды көрсеткіш ретінде: қазіргі заманғы түсінік, Канада, Онтарио, Чили, Финляндия халықаралық тәжірибесі.
2
2
4
2.3
Білім беру сапасын бағалаудың дәстүрлі және қазіргі заманғы тәсілдерін салыстырмалы талдау.
2
2
4
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
8
3.1
Мектеп директоры, мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарының тұлғалық және кәсіби өсуінің психологиялық-педагогикалық негіздері
4
4
3.2
Педагогтердің кәсіби құзыреттілігінің квалиметриялық моделі
4
4
4
Мазмұндық модуль
6
16
4
4
2
32
4.1
Педагогикалық квалиметрияның мәні мен әдіснамалық негіздері, бағалау объектілері: оқу жетістіктері, жағдайлары, оқу үдерісі
2
4
6
4.2
Өлшеу сапасы. Квалиметриялық шәкілдер. Квалиметриялық шаралардың кезеңдері.
4
4
4.3
Қызметті кешенді бағалау және алынған нәтижелерді түсіндіру әдісі. "Сапа өрмегі".
4
4
4.4
Білім беру ұйымдарын, педагогикалық кадрларларын аттестаттау шараларындағы квалиметрия әдісі, мониторингті ұйымдастыру.
4
4
4.5
Мектептің өзін-өзі аттестаттауы педагогикалық ұжымның кемелденуінің және қызметінің тиімділігі туралы объективті қорытынды алуға қабілеттілігінің көрсеткіші ретінде
4
4
4.6
Білім беру үдерісін басқару жүйесіне менеджментті енгізу тиімділігін бағалаудың критерийлері мен параметрлері.
4
4
4.7
Мектепті дамыту бағдарламасының үзіндісін панорамды қорғау
4
4
4.8
Курс тыңдаушыларының кәсіби құзыреттілігі қалыптасқандығын анықтау
2
2
5
Технологиялық модуль
8
8
16
5.1
Педагогикалық квалиметрияның әдістері – білім алушылардың жетістіктер деңгейін бағалауға арналған бақылау-өлшеу материалдарын әзірлеудің құралдық негізі
4
4
5.2
"Сапаны бағалаудан – өзгерту стратегияларын анықтауға" басқарушылық шешімді әзірлеу және қабылдау әдістемесі
4
4
5.3
Мектеп қызметін жоспарлаудың ғылыми-әдістемелік негіздері: ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
4
4
5.4
Білім беру сапасын басқарудың тиімділігін арттырудағы АКТ. Қашықтан оқыту әдістемесі, қашықтық оқыту контентінің жаңа нысандары
4
4
6
Вариативтік бөлім
4
4
6.1
Мектепті мемлекеттік аттестаттауға дайындық кезеңінде білім беру сапасын басқару және бағалау саласындағы жұмыстардың жол картасы
6.2
Педагогикалық менеджмент және білім беруді дамытуды басқару
6.3
Өзін-өзі аттестаттау жұмысы, дамуы, өткізілуі кезеңдерінде мектеп қызметін ақпараттық-талдамалық қостау жүйесіндегі ашық баяндама
6.4
Білім алушылардың оқу жетістіктерін жеке жинақтаушы бағалау және оны компьютерлік қолдау технологиясы
6.5
Б.Блум таксономиясы оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуда оқыту табыстылығын бағалау әдістемесі ретінде
6.6
Критерийлер мен дескрипторларға негізделген аттестаттау кезеңіндегі мектеп қызметін бағалаудың жаңа амалдары
6.7
Оқу материалын меңгеру сапасын объективті бағасын алуға арналған бақылау-өлшеу материалдарды құрылымдаудың технологиялық амалдары
6.8
Білім берудегі бенчмаркинг, бенчмаркинг шараларындағы квалиметрия.
Барлығы:
20
4
32
12
2
4
4
2
80
Ескертпе: 1 академиалық сағат – 45 минут.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын жалпы білім беретін
мектеп директорларының оқу ісі
жөніндегі орынбасарларына
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Білім беру
сапасын басқару жүйесіндегі
педагогикалық квалиметрия"
білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу 16 с.
Қашықтықтан оқу 8 с.
Өз бетімен оқу 56 с.
Барлығы
Дәріс
Практикалық сабақ
Семинар
Жоба қорғау
Вебинар
Онлайн -форум
Онлайн-кеңес
Тыңдаушының өз бетімен қуы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
3
1
8
1.1
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 20 мамырдағы "Ұлт жоспары -100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемелекет" бағдарламасы. Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңы, орта білім беруге қатысты
1
1
2
1.2
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 1 наурыздағы № 205 Қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында білім сапасын бағалау жүйесін дамыту векторлары
1
1
2
1.3
Сапа аудиті. ҚР білім беру сапасын мемлекеттік бақылауды ұйымдастырудың нормативтік-құқықтық негіздері
1
1
2
1.4
2012 жылғы 23 тамыздағы білім берудің тиісті деңгейлерінің Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты – сапалы білім беруге қол жеткізудің кепілі және факторы
1
1
2
2
Басқарушылық модуль
2
10
12
2.1
Білім беру сапасын бағалау рәсімдерін жүзеге асырудағы өзекті мәселелер. Білім беру мақсаттары мен білім беру нәтижелерінің таксономиясы
4
4
2.2
Білім беру сапасы интегралды көрсеткіш ретінде: қазіргі түсінік, Канада, Онтарио, Чили, Финляндияның халықаралық тәжірибесі.
3
3
2.3
Білім беру сапасын бағалаудың дәстүрлі және қазіргі заманғы тәсілдерін салыстырмалы талдау
3
3
2.4
Басқарушылық практика мектебі
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
6
3.1
Мектеп директоры, мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарының тұлғалық және кәсіби өсуінің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
3.2
Педагогтердің кәсіби құзыреттілігінің квалиметриялық моделі
2
2
4
4
Мазмұндық модуль
2
4
2
26
34
4.1
Педагогикалық квалиметрияның мәні мен әдіснамалық негіздері, бағалау объектілері: оқу жетістіктері, жағдайлары, оқу үдерісі
3
3
4.2
Өлшеу сапасы. Квалиметриялық шәкілдер. Квалиметриялық шаралардың кезеңдері
4
4
4.3
Қызметті кешенді бағалау және алынған нәтижелерді түсіндіру әдісі. "Сапа өрмегі"
4
4
4.4
Білім беру ұйымдарын, педагогикалық кадрларларын аттестаттау шараларындағы квалиметрия әдісі, мониторингті ұйымдастыру
4
4
4.5
Мектептің өзін-өзі аттестаттауы педагогикалық ұжымның кемелденуінің және қызметінің тиімділігі туралы объективті қорытынды алуға қабілеттілігінің көрсеткіші ретінде
2
3
5
4.6
Білім беру үдерісін басқару жүйесіне менеджментті енгізу тиімділігін бағалаудың критерийлері мен параметрлері
3
3
4.7
Мектептің дамыту бағдарламасының үзіндісін жобалау
5
5
4.8
Мектептің дамыту бағдарламасының үзіндісін панорамды қорғау
4
4
4.9
Басқарушылық практика мектебі
2
2
5
Технологиялық модуль
2
12
14
5.1
Педагогикалық квалиметрияның әдістері – білім алушылардың жетістіктер деңгейін бағалауға арналған бақылау-өлшеу материалдарын әзірлеудің құралдық негізі
3
3
5.2
"Сапаны бағалаудан – өзгерту стратегияларын анықтауға" басқарушылық шешімді әзірлеу және қабылдау әдістемесі
3
3
5.3
Мектеп қызметін жоспарлаудың ғылыми-әдістемелік негіздері: ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
3
3
5.4
Білім беру сапасын басқарудың тиімділігін арттырудағы АКТ. Қашықтан оқыту әдістемесі, қашықтық оқыту контентінің жаңа нысандары
3
3
5.5
Басқарушылық практика мектебі
2
2
6
Вариативтік бөлім
4
4
6.1
Мектепті мемлекеттік аттестаттауға дайындық кезеңінде білім беру сапасын басқару және бағалау саласындағы жұмыстардың жол картасы
6.2
Педагогикалық менеджмент және білім беруді дамытуды басқару
6.3
Өзін-өзі аттестаттау жұмысы, дамуы, өткізілуі кезеңдерінде мектеп қызметін ақпараттық-талдамалық қостау жүйесіндегі ашық баяндама
6.4
Білім алушылардың оқу жетістіктерін жеке жинақтаушы бағалау және оны компьютерлік қолдау технологиясы
6.5
Б.Блум таксономиясы оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуда оқыту табыстылығын бағалау әдістемесі ретінде
6.6
Критерийлер мен дескрипторларға негізделген аттестаттау кезеңіндегі мектеп қызметін бағалаудың жаңа амалдары
6.7
Оқу материалын меңгеру сапасын объективті бағасын алуға арналған бақылау-өлшеу материалдарды құрылымдаудың технологиялық амалдары
6.8
Білім берудегі бенчмаркинг, бенчмаркинг шараларындағы квалиметрия.
Вариативтік модуль бойынша онлайн-кеңес
2
2
Барлығы:
4
3
5
4
4
2
2
56
80
Ескертпе: 1 академиалық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 28-қосымша
Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында көптілді білім беру және білім мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы

2) умеют использовать методы и принципы квалиметрии для оценки качества обучения, проектировать систему внутренней оценки качества образования, формы и методы контроля, прогнозировать перспективу развития с учетом и на основе полученных в ходе мониторинговых процедур количественных и качественных характеристик состояния объекта, использовать информационно-коммуникационные технологий (далее – ИКТ), планировать с учетом принципов менеджмента;
3) владеют технологиями создания тестов по оценке учебных достижений обучающихся; способами интерпретации полученных в ходе квалиметрических исследований результатов; навыками использования ИКТ в профессиональной деятельности.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1)нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид лҰнинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Педагогическая
квалиметрия в системе
управления качеством
образования" для заместителей
директоров по учебной работе
общеобразовательных школ с
казахским и русским языками
обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Круглый стол
Презентация мини-уроков
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Программа Президента Республики Казахстан "План нации – 100 конкретных шагов" от 20 мая 2015 года. Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", в части среднего образования
2
2
1.2
Векторы развития системы оценки качества образования в условиях реализации Государственной программы развития образования и науки Республики Казахстан на 2016-2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 1 марта 2016 года №205
2
2
1.3
Аудит качества. Нормативные правовые основы организации государственного контроля качества образования в Республике Казахстан
2
2
1.4
Государственный общеобязательный стандарт образования соответствующих уровней образования от 23 августа 2012 года как гарант и фактор достижения качественного образования
2
2
2
Управленческий модуль
6
4
2
12
2.1
Актуальные проблемы в осуществлении процедур оценки качества образования. Таксономия образовательных целей и результатов образования
2
2
4
2.2
Качество образования как интегральный показатель: современное понимание, международный опыт Канада, Онтарио, Чили, Финляндия
2
2
4
2.3
Сравнительный анализ традиционных и современных подходов к оценке качества образования
2
2
4
3
Психолого-педагогический модуль
4
4
8
3.1
Психолого-педагогические основы личностного и профессионального роста директора школы, заместителя директора школы по учебной работе
4
4
3.2
Квалиметрическая модель профессиональной компетентности педагогов
4
4
4
Содержательный модуль
6
16
4
4
2
32
4.1
Сущность и методологические основы педагогической квалиметрии, объекты оценивания: учебные достижения, условия, учебный процесс
2
4
6
4.2
Качество измерений. Квалиметрические шкалы. Этапы квалиметрической процедуры
4
4
4.3
Метод комплексной оценки деятельности и интерпретации полученных результатов. "Паутина качества"
4
4
4.4
Метод квалиметрии в процедурах аттестации организаций образования, педагогических кадров, организации мониторинга
4
4
4.5
Самоаттестация школы как показатель зрелости педагогического коллектива и способности к получению объективных выводов об эффективности деятельности
4
4
4.6
Критерии и параметры оценки эффективности внедрения менеджмента в систему управления образовательным процессом
4
4
4.7
Панорамная защита фрагмента программы развития школы
4
4
4.8
Определение сформированных профессиональных компетенций слушателей курса
2
2
5
Технологический модуль
8
8
16
5.1
Методы педагогической квалиметрии как инструментальная основа разработки контрольно-измерительных материалов для оценки уровня достижений обучающихся
4
4
5.2
Методика разработки и принятия управленческого решения "От оценки качества – к определению стратегий изменения"
4
4
5.3
Научно-методические основы планирования деятельности школы: долгосрочное и краткосрочное планирование
4
4
5.4
Информационно-коммуникационные технологии в повышении эффективности управления качеством образования. Методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента
4
4
6
Вариативный модуль
4
4
6.1
Дорожная карта работ в области оценки и управления качеством образования в период подготовки школы к государственной аттестации
6.2
Педагогический менеджмент и управление развитием образования
6.3
Открытый доклад в системе информационного аналитического сопровождения деятельности школы на этапах функционирования, развития, проведения самоаттестации
6.4
Технологии индивидуальной накопительной оценки учебных достижений обучающихся и ее компьютерного сопровождения
6.5
Таксономия Б.Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности обучающихся
6.6
Новые подходы к оценке деятельности школы в период аттестации на основе критериев и дескрипторов
6.7
Технологические подходы к конструированию контрольно-измерительных материалов для получения объективной оценки качества усвоения учебного материала
6.8
Бенчмаркинг в образовании, квалиметрия в процедурах бенчмаркинга
Всего:
20
4
32
12
2
4
4
2
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Педагогическая
квалиметрия в системе
управления качеством
образования" для заместителей
директоров по учебной работе
общеобразовательных школ с
казахским и русским языками
обучения
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
56 ч.
Всего
Лекция
Практическое занятие
Семинар
Защита проекта
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно-правовой модуль
4
3
1
8
1.1
Программа Президента Республики Казахстан "План нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех" от 20 мая 2015 года. Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", в части среднего образования
1
1
2
1.2
Векторы развития системы оценки качества образования в условиях реализации Государственной программы развития образования и науки Республики Казахстан на 2016-2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 1 марта 2016 года №205
1
1
2
1.3
Аудит качества. Нормативные правовые основы организации государственного контроля качества образования в Республике Казахстан
1
1
2
1.4
Государственный общеобязательный стандарт образования соответствующих уровней образования от 23 августа 2012 года как гарант и фактор достижения качественного образования
1
1
2
2
Управленческий модуль
2
10
12
2.1
Актуальные проблемы в осуществлении процедур оценки качества образования. Таксономия образовательных целей и результатов образования
4
4
2.2
Качество образования как интегральный показатель: современное понимание, международный опыт Канада, Онтарио, Чили, Финляндия
3
3
2.3
Сравнительный анализ традиционных и современных подходов к оценке качества образования
3
3
2.4
Школа управленческой практики
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
4
6
3.1
Психолого-педагогические основы личностного и профессионального роста директора школы, заместителя директора школы по учебной работе
2
2
3.2
Квалиметрическая модель профессиональной компетентности педагогов
2
2
4
4
Содержательный модуль
2
4
2
26
34
4.1
Сущность и методологические основы педагогической квалиметрии, объекты оценивания: учебные достижения, условия, учебный процесс
3
3
4.2
Качество измерений. Квалиметрические шкалы. Этапы квалиметрической процедуры
4
4
4.3
Метод комплексной оценки деятельности и интерпретации полученных результатов. "Паутина качества"
4
4
4.4
Метод квалиметрии в процедурах аттестации организаций образования, педагогических кадров, организации мониторинга
4
4
4.5
Самоаттестация школы как показатель зрелости педагогического коллектива и способности к получению объективных выводов об эффективности деятельности
2
3
5
4.6
Критерии и параметры оценки эффективности внедрения менеджмента в систему управления образовательным процессом
3
3
4.7
Проектирование фрагмента программы развития школы
5
5
4.8
Панорамная защита фрагмента программы развития школы
4
4
4.9
Школа управленческой практики
2
2
5
Технологический модуль
2
12
14
5.1
Методы педагогической квалиметрии как инструментальная основа разработки контрольно-измерительных материалов для оценки уровня достижений обучающихся
3
3
5.2
Методика разработки и принятия управленческого решения "От оценки качества – к определению стратегий изменения"
3
3
5.3
Научно-методические основы планирования деятельности школы: долгосрочное и краткосрочное планирование
3
3
5.4
Информационно-коммуникационные технологии в повышении эффективности управления качеством образования. Методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента
3
3
5.5
Школа управленческой практики
2
2
6
Вариативный модуль
4
4
6.1
Дорожная карта работ в области оценки и управления качеством образования в период подготовки школы к государственной аттестации
6.2
Педагогический менеджмент и управление развитием образования
6.3
Открытый доклад в системе информационного аналитического сопровождения деятельности школы на этапах функционирования, развития, проведения самоаттестации
6.4
Технологии индивидуальной накопительной оценки учебных достижений обучающихся и ее компьютерного сопровождения
6.5
Таксономия Б.Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности обучающихся
6.6
Новые подходы к оценке деятельности школы в период аттестации на основе критериев и дескрипторов
6.7
Технологические подходы к конструированию контрольно-измерительных материалов для получения объективной оценки качества усвоения учебного материала
6.8
Бенчмаркинг в образовании, квалиметрия в процедурах бенчмаркинга
Онлайн консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
4
3
5
4
4
2
2
56
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 5
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 28
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителей казахского языка в условиях обновленного полиязычного образования в Республике Казахстан" для учителей казахского языка школ с неказахским языком обучения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында көптілді білім беру және білім мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама қазақ тілі пәні мұғалімдерінің Қазақстан Республикасы орта білім аясындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес, жаңартылған көптілді білім беру жағдайында қажетті білімді игеру бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған. Білім мазмұны "Балабақша-мектеп-колледж-жоғары оқу орны" жүйесіндегі мемлекеттік тілді үздіксіз оқыту" стандартына сай қарастырылған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты: көптілді білім беру және білім мазмұнын жаңарту жағдайында оқыту қазақ тілінде емес жалпы білім беретін мектептерде мемлекеттік тілді деңгейлік оқыту әдістемесін жаңа стандартқа сай меңгерте отырып, пән мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің 23 тамыз 2012 жылғы № 1080 Қаулысымен бекітілген "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген орта білім берудің әрбір деңгейлерінің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының талаптарына сай деңгейлік оқыту жүйесінің басты қағидаларын негізге ала отырып тілді меңгерту;
2) сабаққа қолжетімді мақсат қоя білуді және орта, қысқа мерзімді жоспарлаудың жаңа үлгісін меңгерту;
3) білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық идеясы негізінде мұғалімнің функционалдық сауаттылығын дамыту;
4) спиральді оқыту мен пәндік-тілдік кіріктіру идеяларын меңгерту;
5) оқушының жас ерекшеліктеріне сай берілетін лексикалық минимумдардың өмірдегі қолданыс аясын мультимедиалық құралдар арқылы кеңейту және бағалаудың жаңа үлгілері арқылы оқушының пәнге деген ынтасын арттыру;
6) АКТ құзыреттіліктерін қалыптастыру;
7) аксиологиялық бағдарлы білім арқылы тілді үйрету әдіс-тәсілдерін жетілдіру.
5. Тыңдаушылар курстың соңында:
1) орта білім беру бойынша нормативтік құқықтық актілерді біледі;
2) қазақ тілін оқытуда қолжетімді мақсат қоюды, деңгейлік оқытудың инновациялық әдістемесі бойынша орта, қысқа мерзімді жоспарлаудың жаңа үлгісіне сәйкес сабақ жоспарын, жаңа әдіс-тәсілдерді, мультимедиалық құралдардың көмегімен тілдік дағдыларды - оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым дамыту әдістемесін жетілдіріп, шағын сабақты қорғауда қолдана алады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителей казахского языка в условиях обновленного полиязычного образования в Республике Казахстан" для учителей казахского языка школ с неказахским языком обучения (далее - Программа) регулирует обучение учителей казахского языка школ с неказахским языком обучения.
2. Программа для учителей казахского языка направлена на развитие профессиональных компетентностей слушателей в соответствии с нормативными правовыми актами в сфере среднего образования Республики Казахстан на формирование ключевых компетенций по усвоению необходимого объҰма знаний в условиях обновленного полиязычного образования. Содержание ориентировано на получение учителями-предметниками знаний в соответствии со стандартом "Уровневое непрерывное обучение государственному языку в системе "Детский сад-школа-колледж-высшее учебное заведение".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей в ходе изучения методики уровневого обучения государственному языку в школах с неказахским языком обучения в условиях полиязычного обучения контексте обновления содержания образования.
4. Задачи Программы:
1)изучить основные принципы системы уровневого обучения языку в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования";
2) сформировать умения ставить достижимые цели, а также усвоение формы среднесрочного и краткосрочного планирования;
3) развивать функциональную грамотность педагогов на основе концептуальной идеи образования;
4) изучить идеи спирального обучения и предметно-языкового интегрирования;
5) расширять лексический минимум в соответствии с возрастом обучающихся через мультимедийное оборудование и сформировать навыки повышения мотивации обучающихся к предмету через новые виды оценивания;
6) сформировать информационно - коммуникационную компетентность;
7) улучшить методы и приемы обучения языку через аксиологическое, ориентированное образование.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают норативные правовые акты в части среднего образования;
2) умеют ставить достижимые цели в обучении казахскому языку, составлять, применять план урока в соответствии с формами среднесрочного и краткосрочного планирования по инновационной методике уровневого обучения, совершенствовать методику развития языковых навыков - чтение, слушание, письмо, говорение, используя мультимедийные способы;

1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Инклюзивті білім беруді дамыту жағдайындағы білім беру ортасының мазмұны" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектептердің директорларын, мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Білім беру бағдарламасы инклюзивті білім берудің педагогикалық-ұйымдастырушылық негіздерін, психологиялық-педагогикалық қолдауды, түзете отыра дамыту және үйде оқыту технологияларын пайдалануды, әр балаға оңтайлы педагогикалық бағытты жобалау бойынша жалпы білім беретін мектеп басшыларының, мұғалімдерінің кәсіби шеберлігін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім алушылардың ерекше оқыту қажеттіліктері мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып, білім беруге тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін арнайы жағдайды ұйымдастыру мен құру бойынша педагогтердің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) жалпы білім беретін мектептерде инклюзивті процесті реттейтін нормативтік-құқықтық базаны зерделеу;
2) әлемдегі, Қазақстандағы инклюзивті білім берудің даму тенденцияларын, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту;
3) инклюзивті білім берудің теориялық-әдістемелік негіздерін және оны ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуді оқып үйрену: мүгедектікті философиялық және әлеуметтік тұрғыдан түсіну, инклюзивті білім берудің ұстанымдары, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың дамуы және тәрбиесі, оларды оқытудың педагогикалық-ұйымдастырушылық және психологиялық негіздері;
4) жеке білім беру бағдарламасын әзірлеу, үйде оқыту, түзете-дамыта оқыту, психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу технологияларын қолдану біліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
5) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды қолдану бойынша біліктерін қалыптастыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) инклюзивті білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын, жалпы білім беретін мектептердің инклюзивті білім беруді реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарын, инклюзивті білім берудегі қағидаттар мен негізгі ұғымдарды, ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, барлық білім алушылардың білім алуға тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін арнайы жағдайларды жасау бойынша педагогикалық түзету жұмыстарының мазмұны мен жоспарлау ерекшелігін, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауға қойылатын талаптарды біледі;

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание образовательной среды в условиях развития инклюзивного образования" для директоров, учителей общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение директоров, учителей общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетентностей директоров, учителей общеобразовательных школ по организационно-педагогическим основам инклюзивного образования, по применению технологии психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего и надомного обучения, по проектированию оптимальных педагогических маршрутов для каждого ребенка.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей педагога по организации и созданию специальных условий для получения образования, обеспечивающих равный доступ к образованию детей с особыми образовательными потребностями.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регулирующие инклюзивное образование в общеобразовательной школе;
2) расширить представления о тенденциях развития инклюзивного образования в мире, Казахстане, психолого-педагогических особенностях детей с особыми образовательными потребностями;
3) изучить теоретико-методологические основы и научно-методическое обеспечение инклюзивного образования: философское и социальное понимание инвалидности, принципы инклюзивного образования, организационно-педагогические и психологические основы обучения, воспитания и развития детей с особыми образовательными потребностями;
4) сформировать умения и навыки применения технологий психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего обучения, обучения на дому, составления индивидуальной образовательной программы;
5) сформировать умения по применению критериального оценивания учебных достижений обучающихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в области инклюзивного образования, нормативные правовые акты, регулирующие инклюзивное образование в общеобразовательной школе, специфику планирования и содержания коррекционно-педагогической работы по созданию специальных условий с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей обучающихся, требования к критериальному оцениванию учебных достижений обучающихся;

1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектеп жағдайында инклюзивті білім беру – тең және қолжетімді біліммен қамтамасыз ету факторы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларын, мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Білім беру бағдарламасы инклюзивті білім беру негіздері бойынша шағын жинақталған мектеп (бұдан әрі – ШЖМ) басшыларының, мұғалімдерінің кәсіби шеберлігін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты шағын жинақталған мектеп жағдайында ерекше білім беруді қажет ететін қажеттіліктері бар балаларды оқыту мен тәрбиелеу және түзету бойынша басшылардың, мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) инклюзивті білім берудің теориялық негізі мен заңнамалық базасын, инклюзивті білім беру бойынша халықаралық және отандық тәжірибені, инклюзивті білім беру мәселесімен айналысатын халықаралық ұйымдарды зерделеу;
2) ШЖМ-де арнайы білім беру қажеттілігі бар балаларды оқыту әдістемесін, ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардыңқажеттіліктерін ескере отырып бейімдеу ортасын құру ерекшелігін зерделеу;
3) оқу үдерісін модификациялау мен бейімдеу жұмыстары бойынша дағды қалыптастыру, арнайы білім беруді қажет ететін балалардың дамуын қадағалау мен бағалау әдістері мен түрлері, ата-аналармен жұмыстың инновациялық түрлері;
4) білім беру кеңістігінде инклюзивті білім беруде психологиялық-педагогикалық технологияларды үнемі қолдану шеберлігін қалыптастыру, жетілдіру;
5) оқушылардың білім беру жетістігін бағалауда критериалды бағалаудың жаңа тәсілдерін енгізу дағдысын қалыптастыру, микрооқыту мен жобалау сынды жаңа тәсілдерді қолдану бойынша жағды қалыптастыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) инклюзивті білім беруді ұйымдастырудың теориялық және нормативтік-құқықтық негіздерін, арнайы білім беру қажеттілігі бар балалардың дамуындағы психологиялық-педагогикалық заңдылықтарды және ерекшеліктерін, инклюзивті білім берудің жаңа технологияларын, шағын жинақталған мектеп жағдайында арнайы білім беруді қажет ететін балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі халықаралық және отандық тәжірибелерді біледі;
2) инклюзивті ортаны және оқу үдерісін дидактикалық қамтамасыз етуді жобалауды, балалардың оқу және даму нәтижелерін болжауды, мүгедек балаларды үйден оқыту жұмысын ұйымдастыруды, шағын оқыту мен жобалауда жаңа тәсілдерді қолдана алады;

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное образование - фактор обеспечения равенства прав и доступности образовательных услуг в условиях малокомплектной школы" для руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения (далее – МКШ).
2. Образовательная программа направлена на повышение уровня профессионального мастерства руководителей, учителей малокомплектных школ по основам инклюзивного образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является формирование профессиональной компетентности руководителей, учителей в области обучения, воспитания и коррекции нарушений у детей с особыми образовательными потребностями в условиях малокомплектной школы.
4. Задачи Программы:
1) изучить теоретические основы, законодательную базу, отечественный и мировой опыт инклюзивного образования, международных организаций, занимающихся проблемой инклюзивного образования;
2) изучить методики организации работы с детьми с особыми образовательными потребностями в малокомплектной школе, особенности создания адаптивной образовательной среды с учетом потребности детей с особыми образовательными потребностями;
3) сформировать навыки работы по адаптации и модификации образовательного процесса, формы и методы наблюдения и оценки развития детей с особыми образовательными потребностями, инновационные формы работы с их родителями;
4) сформировать умения применять технологии психолого-педагогического сопровождения инклюзивного образования в образовательном пространстве;
5) сформировать умения по применению новых подходов критериального оценивания учебных достижений детей с особыми образовательными потребностями.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают теоретические, нормативные правовые акты специальных организаций образования, психолого-педагогические закономерности и особенности развития детей с особыми образовательными потребностями, современные технологии инклюзивного образования, международный и отечественный опыт организации, воспитания и обучения детей с особыми образовательными потребностями в условиях малокомплектной школы;
2) умеют проектировать инклюзивную среду и ее дидактическое обеспечение образовательного процесса, прогнозировать результаты обучения и развития ребенка, организовывать работу по обучению на дому детей с особыми образовательными потребностями, применять новые подходы микропреподавания и проектирования;

3) оқушының оқу жетістігін критериалды бағалаудың жаңа тәсілдері, шағын жинақталған мектептегі инклюзивті білім беру технологиясын пайдалану дағдыларын, жеке тұлғаның тұлғааралық қарым-қатынаста, оқу ортасында және мамандар командасында бірлесіп әрекеттену дағдысын меңгереді.
3 тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс диагностикасы барысында анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК-не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын шағын жинақталған
мектеп басшыларына,
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Шағын жинақталған мектеп
жағдайында инклюзивті білім
беру – тең және қолжетімді
біліммен қамтамасыз ету
факторы" тақырыбындағы білім
беру бағдарламасына 1 қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Дәріс-диалог
Пікірталас
КТС
Семинар
Практ. сабақ
Тренинг,белсенді оқу стратегиялары
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақ презентациясы
Кіріс және шығыс тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
2
8
1.1
Қазақстандағы инклюзивті оқытудың нормативтік-құқықтық негіздері
2
2
1.2
Инклюзивті білім – арнайы білім беруге қажеттілігі бар балаларды тең және қолжетімді біліммен қамтамасыз ету факторы
2
2
1.3
Шағын жинақталған мектептер арнайы білім беруге қажеттілігі бар балалардың білім ортасын ұйымдастырушы
2
2
1.4.
Халықаралық тәжірибе мен инклюзивті білім беруді заңнамалық қолдау
2
2
2
Басқарушылық модуль
6
6
12
2.1
Мектепте инклюзивті білім беру мәдениетін құру
2
2
2.2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланы анықтау бойынша педагог-психолог,логопед, дефектолог, арнайы педагогтардың қызметі
2
2
2.3
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаға арнайы білім беру жағдайларын анықтау және ұйымдастыру
2
2
2.4
Ерекше қажеттіліктері бар балаларға арналған оқу жоспарының түзету компонетін іске асыру ерекшелігі
2
2
2.5
Инклюзивті білім беру педагогтың кәсібилігінің жаңа типі:әдістемелік және педагогикалық қызметін басқару
2
2
2.6
Арнайы ұйымдармен, әлеуметтік серіктесткітермен білім беру ұйымдарының қарым-қатынасы
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
2
4
10
3.1
Инклюзивті білім беру жүйесіндегі психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
4
3.2
Шағын жинақталған мектеп жағдайында инклюзивті білім беруді ұйымдастырудың педагогикалық-психологиялық ерекшеліктері.
2
2
3.3
Қазақстан Республикасында қабылданған дамудағы ауытқушылықтар типологиясы
2
2
3.4
Аутист балаларды оқыту. Мінез-құлқы бұзылған балалар
2
2
4
Мазмұндық модуль
4
2
6
18
2
2
34
4.1
Шағын жинақталған мектептегі инклюзивті оқыту
2
2
4.2
Инклюзивті оқытуды жүзеге асырушы шағын жинақталған мектептерде оқыту үдерісіндегі модификация мен бейімделу
2
2
4.3
Инклюзивті оқыту жағдайында отбасымен жұмысты ұйымдастыру
2
2
4.4
Балалардың жеке мүмкіндіктерін ескеру негізінде оқу нәтижелерін бағалау
2
2
4.5
Арнайы білім беруге қажеттілігі бар балалар үшін жеке білім беру бағыттары
2
2
4.6
Мүгедек балаларды үйден оқытуды ұйымдастыру
2
2
4.7
Мектептегі психологиялық-медициналық-педагогикалық консилиум қызметі
2
2
4.8
Шағын жинақталған мектепте инклюзивті оқытуды жүзеге асыратын педагогтің кәсіби құзыреттілігі
2
2
4.9
Инклюзивті оқытуды жүзеге асыру жағдайында орта білім берудің жаңартылған моделі
2
2
4.10
Инклюзивті білім беруде негізгі оқу пәндері бойынша жаңа тәсілдер мен дидактикалық құралдар, оқыту әдістері
2
2
4.11
Инклюзивтік білім беруді ұйымдастырудағы мақсатқа бағытталған заманауи сабақтар технологиясы
2
2
4.12
Шағын жинақталған мектеп жағдайында пәндер бойынша оқу материалдарын жүйелеудің негізгі принциптері
2
2
4.13
Оқу жоспарындағы негізгі пәндер арасындағы пәнаралық байланысты "ұқсас тақырыптарды" оқыту арқылы жүзеге асыру
2
2

3) владеют новыми подходами критериального оценивания учебных достижений детей с особыми образовательными потребностями, навыками применения технологий инклюзивного образования в малокомплектной школе, организацией совместной деятельности и межличностного взаимодействия субъектов образовательной среды и команды специалистов.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид лҰнинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к Образовательной программе
курса повышения квалификации
педагогических кадров
"Инклюзивное образование -
фактор обеспечения равенства
прав и доступности
образовательных услуг в
условиях малокомплектной
школы" для руководителей,
учителей малокомплектных
школ с казахским и русским
языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Дискуссия
ВПЗ
Семинар
Практическое занятие
Тренинги, активные стратегии обучения
Конференция
Круглый стол
Презентация мини -уроков
Входное и итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
2
8
1.1
Нормативно-правовые основы инклюзивного образования в Казахстане
2
2
1.2
Инклюзивное образование как фактор обеспечения равенства прав детей с особыми образовательными потребностями
2
2
1.3
Малокомплектная школа как школа, организующая инклюзивную образовательную среду для детей с особыми образовательными потребностями
2
2
1.4
Международный опыт и законодательное обеспечение инклюзивного образования
2
2
2
Управленческий модуль
6
6
12
2.1
Построение инклюзивной образовательной культуры в школе
2
2
2.2
Деятельность педагога-психолога, учителя-логопеда, дефектолога, социального педагога по выявлению особых образовательных потребностей ребенка
2
2
2.3
Определение и организация специальных образовательных условий для ребенка с особыми образовательными потребностями
2
2
2.4
Специфика реализации коррекционного компонента учебного плана для обучающихся с ограниченными возможностями
2
2
2.5
Новый тип профессионализма педагога инклюзивного образования: организация методической работы и управление педагогической деятельностью
2
2
2.6
Взаимодействие организации образования со специальными организациями, с социальными партнерами, неправительственными организациями
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
4
2
4
10
3.1
Психолого-педагогическое сопровождение образовательного процесса в системе инклюзивного образования
2
2
4
3.2
Психолого-педагогические особенности организации инклюзивного образования в условиях малокомплектной школы
2
2
3.3
Типология нарушений развития в Республике Казахстан
2
2
3.4
Дети с аутизмом, с нарушениями поведения
2
2
4
Содержательный модуль
4
2
6
18
2
2
34
4.1
Инклюзивное образование в малокомплектной школе
2
2
4.2
Адаптация и модификация образовательного процесса в малокомплектной школе, реализующих инклюзивное образование
2
2
4.3
Работа с семьей в условиях инклюзивного образования
2
2
4.4
Оценка образовательных результатов на основе учета индивидуальных возможностей детей
2
2
4.5
Индивидуальный образовательный маршрут для ребенка с особыми потребностями
2
2
4.6
Организация обучения на дому детей-инвалидов
2
2
4.7
Деятельность школьного психолого-медико-педагогического консилиума
2
2
4.8
Профессиональная компетентность педагога малокомплектной школы, реализующей инклюзивное образование
2
2
4.9
Обновленная модель содержания среднего образования в условиях реализации инклюзивного образования
2
2
4.10
Новые подходы и дидактические средства, методы и формы обучения основных учебных дисциплин в организациях инклюзивного образования
2
2
4.11
Технология целеполагания современного урока в организациях инклюзивного образования
2
2
4.12
Основные принципы структурирования учебного материала в учебных дисциплинах в условиях малокомплектной школы
2
2
4.13
Реализация межпредметных связей через применение "сквозных тем" между основными предметами учебного плана организации образования
2
2

Екертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 72-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдарының педагогтеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологиялары" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдарының педагогтеріне, тәрбиешілеріне арналған "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологиялары" тақырыбындағы педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдарының педагогтерін, тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама тұлғаға бағыттау мәнмәтінде түзету-дамытушылық білім беру процесін табысты жобалауды қамтамасыз ететін арнайы білім беру ұйымдарының педагогтері, тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты жеке тұлғаға бағыттау мәнмәтінде түзету-дамытушылық білім беру процесін табысты жобалауды қамтамасыз ететін арнайы білім беру ұйымдарының педагогтері, тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) түзету-дамытушылық білім беру процесін психологиялық және педагогикалық сүйемелдеудің маңызын тыңдаушылармен түсінуін қалыптастыру;
2) жеке тұлғаға бағыттау мәнмәтінде түзету-дамыту сабақтарын, оқуды жобалау дағдыларын дамыту;
3) оқытудың жеке тұлғаға бағытталған түзету-дамыту технологияларын пайдалану бойынша құзыреттіліктерді арттыруға мүмкіндік беру;
4) курстан кейінгі кезеңде үздіксіз кәсіби өзіндік дамуға ынталандыру.
5. Курсты аяқтағаннан кейін тыңдаушылар:
1) инклюзивтік білім берудің тұжырымдамалық идеяларының мән-мағынасын, Қазақстан Республикасы білім беру жүйесін дамытудың басым бағыттарын, түзету-дамытушылық білім беру процесін психологиялық және педагогикалық сүйемелдеудің маңызын біледі;
2) жеке тұлғаға бағыттау тәсілдемесіне сай оқытудың тиімді түзету-дамытушылың технологияларын, арнайы білім беру ұйымдарының педагогі, тәрбиешісі, басшысының кәсіби құзыреттіліктері мен ұйымдастырушылық ресурстартарының деңгейіне мониторинг жасау технологиясын қолдана алады;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 8
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 72
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные технологии обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями" для педагогов, воспитателей специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные технологии обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями" для педагогов, воспитателей специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение педагогов, воспитателей специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций педагогов, воспитателей специальных организаций образования, обеспечивающих успешное проектирование коррекционно-развивающего образовательного процесса в контексте личностно-ориентированного подхода.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональных компетенций педагогов, воспитателей специальных организаций образования, обеспечивающих успешное проектирование коррекционно-развивающего образовательного процесса в контексте личностно-ориентированного подхода.
4. Задачи Программы:
1) сформировать понимание у слушателей значимости психолого-педагогического сопровождения коррекционно-развивающего образовательного процесса;
2) развить навыки проектирования коррекционно-развивающих уроков, занятий в контексте личностно-ориентированного подхода;
3) способствовать повышению компетенции по использованию личностно ориентированных коррекционно-развивающих технологий обучения;
4) мотивировать к непрерывному профессиональному саморазвитию в посткурсовой период.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают сущности концептуальных идей инклюзивного образования, приоритетные направления развития системы образования Республики Казахстан, значимость психолого-педагогического сопровождения коррекционно-развивающего образовательного процесса;
2) умеют применять эффективные коррекционно-развивающие технологии обучения, соответствующие личностно-ориентированному подходу, технологию мониторинга уровня профессиональной компетентности и организационных ресурсов руководителя, педагога, воспитателя специальной организации образования;

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 75-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қосымша білім беру жағдайында білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қосымша білім беру жағдайында білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама жасөспірімдер мен балалардың психофизиологиялық ерекшеліктері есебімен оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту бойынша балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің кәсіби шеберліктері деңгейін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты педагогикалық-ұйымдастырушылық аспектілер қызметіндегі оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту бойынша балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) вариативті-бағдарламалық амалдар негіздерін қолдана алуды дамыту;
2) балалар мен жасөспірімдердің шығармашылық қызметіндегі тәрбиелік және ақпаратты – коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) тәжірибелік қолдана алу бойынша құзыреттіліктерді қалыптастыру;
3) "Мен" - бала тұжырымдамасын оңтайлы қалыптастыру бойынша психологиялық-педагогикалық құзыретіліктерін қалыптастыру;
4) өз білімін жетілдіру және өзін жүзеге асыруда өз қажеттілігін дамыту, кәсіби қызметте өзін өзі талдауды білу;
5) оқу үрдісінде АКТ қолдану құзыреттіліктерін қалыптастыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) қосымша білім беруді ұйымдастырудағы нормативтік құқықтық актілердің тұжырымдамалық негіздерін, әр жастағы балалардың психофизиологиялық ерекшеліктерін, қосымша білім беру ұйымдары педагогтері қызметіндегі заманауи психологиялық-педагогикалық аспектілерді біледі;
2) балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту бойынша педагогтер қызметіндегі вариативті бағдарламаларын жобалауды, қызметте кіріктірілген амалдарды жүзеге асыруды, қосымша білім берудің вариативті бағдарламалары үлгілерін жасауды, қосымша білім беру жағдайында балалармен жұмыста тәрбиелік және АКТ технологияларын қолдана алады;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 9
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 75
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие творческих способностей обучающихся в условиях дополнительного образования" для педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие творческих способностей обучающихся в условиях дополнительного образования" для педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение уровня профессионального мастерства педагогов организаций дополнительного образования для детей по развитию творческих способностей обучающихся с учетом психофизиологических особенностей детей и подростков.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей педагогов организаций дополнительного образования для детей в организационно-педагогических аспектах деятельности по развитию творческих способностей обучающихся.
4. Задачи Программы:
1) развить умение использоваться основами программно-вариативного подхода;
2) сформировать компетентности по практическому использованию воспитательных и информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в творческой деятельности детей и подростков;
3) сформировать психолого-педагогическую компетенцию по формированию позитивной Я-концепции ребҰнка;
4) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
5) сформировать компетентность по применению ИКТ в учебном процессе.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы нормативных правовых актов по организации дополнительного образования, психофизиологические особенности детей разного возраста, современные психолого-педагогические аспекты деятельности педагога организаций дополнительного образования для детей;
2) умеют проектировать вариативные программы деятельности педагогов по развитию творческих способностей детей, реализовывать интегративные подходы в деятельности, разрабатывать вариативные программы дополнительного образования, использовать воспитательные и ИКТ компетенции в работе с детьми в условиях дополнительного образования;

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 78-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық процесін басқару" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық процесін басқару" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін) оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының білім беру салаларының міндеттерін М. Монтессори жүйесінің идеяларына кіріктіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық процесін модельдеу және басқару мәселелері бойынша мектепке дейінгі ұйымдары басшыларының (меңгерушілерінің) кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін, мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын жүзеге асыру бойынша білімдерін жүйелеу;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың бағдарламалық міндеттерін орындау және М. Монтессори жүйесі бойынша пәндік-дамытушылық ортада жобалауды, бақылауды жүзеге асыру үшін мектепке дейінгі ұйымдар басшылары қызметінің аспектісін қарастыру;
3) мектеп жасына дейінгі балалар және олардың ата-аналарымен жұмысты қолдау негізінде педагогикалық процесті модельдеу үшін М. Монтессори жүйесінің педагогикалық-психологиялық қағидаларын зерттеу;
4) мектеп жасына дейінгі балалармен білім беру жұмыстарын модельдеу үшін М. Монтессори жүйесінің негізгі тұжырымдамалық ережелерін анықтау;
5) жоспарлау және диагностикалау мәселесі бойынша М. Монтессори идеяларын жүзеге асыру тетіктерінің тұтас бейнесін қалыптастыру;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 10
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 78
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление педагогическим процессом дошкольной организации в условиях внедрения концептуальных идей системы М. Монтессори" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление педагогическим процессом дошкольной организации в условиях внедрения концептуальных идей системы М. Монтессори" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций (далее - Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих) дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности руководителей (заведующих) дошкольных организаций по вопросам интеграции идей системы М. Монтессори с задачами образовательных областей Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности руководителей (заведующих) дошкольных организаций по вопросам управления и моделирования педагогическим процессом дошкольной организации в условиях внедрения концептуальных идей системы М. Монтессори.
4. Задачи Программы:
1) систематизировать знания по реализации приоритетных направлений государственной политики, регламентирующих деятельность дошкольных организаций;
2) рассмотреть аспекты управленческой деятельности руководителя (заведующего) дошкольной организации по осуществлению контроля, проектированию предметно-развивающей среды по методике М. Монтессори и выполнению программных задач дошкольного воспитания и обучения;
3) изучить психолого-педагогические принципы системы М. Монтессори для моделирования педагогического процесса с детьми дошкольного возраста и сопровождения работы с их родителями;
4) раскрыть основные концептуальные положения системы М. Монтессори для моделирования образовательной работы с детьми дошкольного возраста;
5) сформировать целостное представление о механизмах реализации идей М. Монтессори по вопросам планирования и диагностики;

6) М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу мен насихаттауда ақпараттық-коммуникациялық технологияны (бұдан әрі - АКТ) қолдану дағдыларын дамыту.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) мемлекеттік саясаттың білім беру саласындағы басым бағыттарын, мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, мектепке дейінгі жастағы балалармен білім беру жұмысын модельдеу үшін М. Монтессори жүйесінің негізгі тұжырымдамалық ережелерін біледі;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламасының міндеттерін жүзеге асыру үшін педагогтердің көшбасшылық әлеуетін басқаруды, М. Монтессори әдісі бойынша пәндік-дамытушылық ортаны жобалауды, бақылау жасауды, мектепке дейінгі жастағы балалар және ата-аналармен жұмысты сүйемелдеуде педагогикалық процесті модельдеу үшін М. Монтессори жүйесіндегі психологиялық-педагогикалық қағидаларды қолдана алады;
3) М. Монтессори әдістемесі бойынша мектепке дейінгі жастағы балалармен педагогикалық процесті диагностикалау және жоспарлау дағдыларын, М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу мен насихаттауда АКТ-ны қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.

6) развивать навыки применения информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) по внедрению и пропагандированию концептуальных идей системы М. Монтессори.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления государственной политики в сфере образования, нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организаций дошкольного воспитания и обучения, основные концептуальные положения системы М. Монтессори для моделирования образовательной работы с детьми дошкольного возраста;
2) умеют осуществлять контроль, проектировать предметно-развивающую среду по методике М. Монтессори, управлять лидерским потенциалом педагогов для реализации программных задач дошкольного воспитания и обучения, применять психолого-педагогические принципы системы М. Монтессори для моделирования педагогического процесса с детьми дошкольного возраста и сопровождения работы с их родителями;
3) владеют навыками планирования и диагностики педагогического процесса с детьми дошкольного возраста по методике М. Монтессори, применение ИКТ по внедрению и пропагандированию концептуальных идей системы М. Монтессори.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 79-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру сапасын бағалау технологиясы ретінде педагогикалық квалиметрияны пайдалану" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру сапасын бағалау технологиясы ретінде педагогикалық квалиметрияны пайдалану" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін) оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама мектепке дейінгі ұйымдары басшыларының (меңгерушілерінің) білім беру сапасын бағалау технологиясы ретінде педагогикалық квалиметрияның кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі ұйымдарда педагогикалық квалиметрияны білім беру қызметін жетілдіру технологиясы ретінде табысты қолдануда мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының (меңгерушілерінің) кәсіби біліктілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдаушыларды мектепке дейінгі тәрбие және оқыту саласындағы мемлекеттік саясатпен таныстыру;
2) стратегиялық, тактикалық, жедел басқару саласындағы білімдерін жүйелеу, тереңдету;
3) жалпы басқару сапасының жүйесімен таныстыру;
4) жалпы педагогикалық іс-әрекет пен педагогикалық инновацияда сандық бағалаудың сапасын теорияда және тәжірибеде таныстыру;
5) мониторингтік зерттеулерді жүзеге асыру үшін қажетті біліктілікті дамыту (психологиялық сараптық ортаның, педагогикалық инновациялардың нәтижелілігін қадағалау);
6) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану құзыреттілігін дамыту.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын, мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің) қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, білім беру қызметінің сапасын белгілейтін квалиметриялық мониторингтің теориялық негіздерін біледі;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымының даму стратегиясын жасауда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуда басқару сапасы қызметінің нәтижесін болжауды қолдана алады;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 11
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 79
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование педагогической квалиметрии как технологии оценки качества образования в дошкольных организациях" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование педагогической квалиметрии как технологии оценки качества образования в дошкольных организациях" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций (далее – Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих) дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие профессиональной компетенции педагогической квалиметрии как технологии оценки качества образования у руководителей (заведующих) дошкольных организаций.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций руководителей (заведующих) дошкольных организаций в успешном использовании педагогической квалиметрии как технологии совершенствования качества образовательных услуг в дошкольных организациях.
4. Задачи программы:
1) ознакомить слушателей с ключевыми направлениями государственной политики в области дошкольного воспитания и обучения;
2) систематизировать и углубить знания в области стратегического, тактического и оперативного контура управления;
3) ознакомить с системой всеобщего управления качеством;
4) ознакомить с теорией и практикой количественной оценки качества педагогических инноваций и педагогической деятельности;
5) развить умения, необходимые для осуществления мониторинговых исследований (психологическая экспертиза среды, отслеживание результативности педагогических инноваций);
6) развить у руководителей (заведующих) дошкольных организаций информационно-коммуникативную компетентность.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления государственной политики в сфере образования, нормативные правовые акты, регламентирующие образовательную деятельность руководителя (заведующего) дошкольной организации, теоретические основы квалиметрического мониторинга качества образовательных услуг;
2) умеют разрабатывать стратегию развития дошкольной организации, прогнозировать результаты управления качеством услуг в дошкольных организациях;

3) квалиметриялық өлшеулерді аналитика-логикалық өңдеу әдісін, квалиметриялық өлшемдерді жүргізу үшін заманауи компьютерлік технологияларды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульдерден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
басшыларына (меңгерушілеріне)
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Мектепке
дейінгі ұйымдарда білім беру
сапасын бағалау технологиясы
ретінде педагогикалық
квалиметрияны пайдалану"
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақты қорау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары және педагогикалық қызметкерлердің әрекетін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
4
4
1.2

3) владеют методами аналитико-логической обработки квалиметрических измерений, современными компьютерными технологиями для проведения квалиметрических измерений.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Использование
педагогической квалиметрии как
технологии оценки качества
образования в дошкольных
организациях" для
руководителей (заведующих)
дошкольных организаций
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер класс
ВПЗ
Круглый стол
Презентация мини-мероприятия
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольных организаций образования
4
4
1.2

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 80-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама инновациялық педагогикалық технологияларды пайдаланып, оқытудағы қызметтік амалдарды ескере отырып мектепке дейінгі ұйымдарда апат қаупін төмендету мәселесі бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты апатты және төтенше жағдайларда қауіпсіз мінез-құлық негіздеріне мектеп жасына дейінгі балаларды оқытуды тиімді модельдеу мәселелері бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің кәсіби құзыреттілік деңгейлерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) төтенше жағдайлар қаупін төмендету бойынша мектепке дейінгі ұйымдардағы басқарушы (меңгеруші) қызметтерді жетілдірудегі жобалау амалдарын, бағалау құралдарын қолдану мәселелерін қарастыру;
3) апатты жағдайлар қаупін төмендетуді оқыту кезінде психологиялық қолайлы орта құру үшін балалардың ата-аналармен қарым-қатынас жасау дағдыларын қалыптастыру;
4) мектепке дейінгі ұйымдардың апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша білім беру жұмысының бағыттары мен негізгі принциптерін ашу;
5) мектеп жасына дейінгі балаларды қауіпсіз мінез-құлық негіздеріне оқытудағы "Қорғаубек сабақтары" курсы бағдарламасының модульдерінің мазмұнын қарастыру;
6) мектеп жасына дейінгі балаларды табиғи апаттар мен төтенше жағдайлар кезіндегі қауіпсіз мінез-құлық негіздеріне оқытуда педагогикалық инновацияларды және ақпараттық-коммуникациялық технологияларын (бұдан әрі- АКТ) қолдану қабілеттерін дамыту.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 12
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 80
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения
квалификации педагогических кадров "Снижение риска бедствий в дошкольной организации" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска бедствий в дошкольной организации" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций (далее – Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности руководителей (заведующих) дошкольных организаций по вопросам снижения риска бедствий с учетом деятельностного подхода к обучению, использования инновационных педагогических технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций по вопросам снижения риска бедствий, эффективного моделирования обучения детей дошкольного возраста основам безопасного поведения.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольной организации по снижению риска бедствий;
2) рассмотреть вопросы использования инструментов оценивания, способов проектирования в совершенствовании деятельности руководителя (заведующего). методиста дошкольной организации по снижению риска бедствий;
3) сформировать навыки общения с детьми и их родителями для создания психологической комфортности при обучении снижению риска бедствий;
4) раскрыть основные принципы и направления образовательной работы по снижению риска бедствий в дошкольной организации;
5) рассмотреть содержание модулей программы курса "Уроки Безопасика" по обучению детей дошкольного возраста основам безопасного поведения;
6) развивать умение применять инновационные педагогические и информационно-коммуникационных технологии (далее - ИКТ) в обучении детей дошкольного возраста основам безопасного поведения при стихийных бедствиях и чрезвычайных ситуациях.

5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, мектеп жасына дейінгі балаларды қауіпсіз мінез-құлық негіздеріне оқытудағы "Қорғаубек сабақтары" курсының бағдарламасының модульдерінің мазмұнын біледі;
2) апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша білім беру процесін ұйымдастыру барысында мектеп жасына дейінгі балаларды оқытудың негізгі принциптерін, мектеп жасына дейінгі балаларды табиғи апаттар мен төтенше жағдайлар кезіндегі қауіпсіз мінез-құлық негіздеріне оқытуда педагогикалық инновацияларды және АКТ-технологияларын қолдана алады;
3) төтенше жағдайлар қаупін төмендету бойынша мектепке дейінгі ұйымдардағы басқарушы (меңгеруші), әдіскерлік қызметтерді жетілдірудегі жобалау амалдарын, бағалау құралдарын қолдану дағдыларын, апатты жағдайларда қаупін төмендетуді оқыту кезінде психологиялық қолайлығын құру үшін балалармен және ата-аналармен қарым-қатынас жасау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульдерден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
басшыларына
(меңгерушілеріне),
әдіскерлеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепке дейінгі ұйымдарда
апатты жағдайлар қаупін
төмендету" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1.
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1

5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольной организации по снижению риска бедствий, содержание модулей программы курса "Уроки Безопасика" по обучению детей дошкольного возраста основам безопасного поведения;
2) умеют применять основные принципы обучения детей дошкольного возраста при организации образовательного процесса по снижению риска стихийных бедствий, внедрять инновационные педагогические и ИКТ-технологии в обучении детей дошкольного возраста основам безопасного поведения при стихийных бедствиях и чрезвычайных ситуациях;
3) владеют навыками использования инструментов оценивания, способами проектирования в совершенствовании деятельности руководителя (заведующего), методиста дошкольной организации по снижению риска бедствий, навыками общения с детьми и их родителями для создания психологической комфортности при обучении снижению риска бедствий.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно – тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4 . Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Снижение риска
бедствий в дошкольной
организации" для
руководителей (заведующих),
методистов дошкольных
организаций
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 81-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдары" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдары" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдарымен мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің кәсіби шеберлігінің деңгейін арттыруға, педагогтердің сабағын зерттеуге, (Lesson study – Лессон-стади) менторинг және коучинг технологиялары арқылы көшбасшылық қасиетін дамытуға ықпал ететін, мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың тиімді жүйесін құруға, қызмет түрлерін меңгертуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдарын жүзеге асыру мәселелері бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің кәсіби құзыреттілігінің деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдаушыларға мектепке дейінгі ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) мектепке дейінгі ұйымдарда басқарушылық процесінің жобалау тәсілдерін, бағалау құралдарын пайдалану мәселелерін қарастыру;
3) коучинг, менторинг және сабақты зерттеу (Lesson study – Лессон-стади) процесінің маңыздылығын "педагог-педагог" және "педагог-басшы-ата-ана" өзара әрекеттестігінің жаңа басқарушылық жүйесі ретінде ашу;
4) басқарушылық тәжірибесінде инновациялық педагогикалық және ақапараттық-коммуникациялық технологияларын (бұдан әрі – АКТ) қолдану икемділігін жетілдіру;
5) мектепке дейінгі ұйымдарда қолайлы психологиялық ахуал туғызу үшін ұжымның басқарушылық қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру;
6) педагогтер мен ата-аналарға коучинг пен менторинг процестерін ұйымдастыру, жоспарлаудың практикалық дағдыларын меңгеруге ықпал ету.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) мектепке дейінгі ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, коучинг, менторинг және сабақты зерттеу процестерінің сабақты зерттеу (Lesson study – Лессон-стади) мазмұны мен маңыздылығын біледі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 13
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 81
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы в управлении дошкольной организацией" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы в управлении дошкольной организацией" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций (далее – Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение уровня профессионального мастерства руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций инновационным подходам в управлении дошкольным воспитанием и обучением, освоения способов деятельности, направленных на создание эффективной системы управления дошкольной организацией посредством технологий коучинга, менторинга и исследование урока (Lesson study - Лессон стади).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемый результат
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций по вопросам реализации инновационных подходов в управлении дошкольной организацией.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольной организации;
2) рассмотреть вопросы использования инструментов оценивания, способов проектирования в управленческом процессе дошкольной организации;
3) раскрыть сущность процесса коучинга, менторинга и исследование урока (Lesson study - Лессон стади) как новой управленческой системы взаимодействия "педагог – руководитель -родитель" и "педагог - педагог";
4) развить умение применять инновационные педагогические и информационно-коммуникационные технологии (далее – ИКТ) в управленческой практике;
5) сформировать навыки управленческого общения с коллективом для создания благоприятного психологического климата в дошкольной организации;
6) овладеть практическими навыками планирования, организации процесса коучинга и менторинга с родителями и педагогами.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольной организации, сущность и содержание процесса коучинга, менторинга и исследования урока (Lesson study – лессон стади);

2) басқару тәжірибесінде инновациялық педагогикалық және АКT-технологияларды қолдана алу, мектепке дейінгі ұйымдарды басқарушылық процесінде жобалаудың тәсілдерін, бағалау құралдарын пайдалана біледі;
3) коучинг, менторинг амалдарын пайдалану арқылы "педагог – басшы– ата-ана", "педагог-педагог" өзара әрекеттесу тәжірибесін жоспарлауға икемділікті, мектепке дейінгі ұйымдарда қолайлы психологиялық ахуал туғызу үшін басқарушылық қарым-қатынас дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлерін профессорлық-оқытушылық құрам әзірлейді және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
басшыларына
(меңгерушілеріне),
әдіскерлеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепке дейінгі ұйымдарды
басқарудың инновациялық
амалдары" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау бойынша сабақ
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік-сыныбы
КТС
Конференция
Дөңгөлек үстел
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1

2) умеют внедрять инновационные педагогические и ИКТ-технологии в практике управления, использовать инструменты оценивания, способы проектирования в управленческом процессе дошкольной организации;
3) владеют навыками планирования практики взаимодействия "педагог-руководитель-родитель" и "педагог-педагог" с использованием подходов коучинга и менторинга, навыками управленческого общения для создания благоприятного психологического климата в дошкольной организации.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатоы образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Инновационные
подходы в управлении
дошкольной организацией" для
руководителей (заведующих),
методистов дошкольных
организаций
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.2
Новый контекст системы дошкольного образования в Государственной программе развития образования и науки Республики Казахстан

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 82-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, мектепалды топ тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Білім беру деңгейлеріне сәйкес білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысына сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты саласындағы білім беру міндеттеріне, Қазақстан Республикасындағы мектепалды даярлықтың білім беру бағдарламасына сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, мектепалды тәрбиешілерінің біліктілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру парадигмасы өзгерген жағдайда мектепке дейінгі және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз етудегі мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, мектепалды тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнын жаңартуды көздейтін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары мен негізгі бағыттарын зерделеу;
2) мектепалды даярлықтың тәрбиелік-білімділік процесінде "Өзін-өзі тану" пәнін мектепалды даярлық топ мазмұнымен кіріктіріп оқыту және баланы дамытуда педагогикалық-психологиялық қолдау дағдысын қалыптастыру;
3) білім мазмұнын жаңарту жағдайындағы мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың және бастауыш білім берудің сабақтастығын қамтамасыз етуде мектепке дайындау алдында ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті мен пәндік-дамытушы ортаны жобалау дағдыларын дамыту;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 14
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 82
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций (далее – Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение квалификации руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций в соответствии с задачами образовательных областей Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций по обеспечению преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях изменения парадигмы образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить ключевые приоритеты и направления государственной политики Республики Казахстан, обуславливающие обновление содержания дошкольного воспитания и обучения;
2) сформировать умения психолого-педагогического сопровождения старшего дошкольника в воспитательно-образовательном процессе предшкольной подготовки и интеграции предмета "Самопознания" с содержанием предшкольной подготовки;
3) развить навыки проектирования организованной учебной деятельности и предметно-развивающей среды при подготовке к школе в контексте обеспечения преемственности дошкольного воспитания и обучения в условиях обновления содержания образования.

5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнын жаңартуды көздейтін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары мен негізгі бағыттарының мәнін, жаңартылған білім мазмұнына сай келетін мектепалды даярлық топтарында қолданылатын тиімді педагогикалық технологияларды біледі;
2) білім мазмұнын жаңарту жағдайындағы мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мәнмәтінінде мектепке дайындау алдында ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті мен пәндік-дамытушы ортаны жобалау тәсілдерін, курстан кейінгі кезеңде өзін-өзі үздіксіз кәсіби дамыту бағыттарының әдістерін қолдана алады;
3) білім мазмұнын жаңарту жағдайындағы мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мәнмәтінінде мектепалды даярлықты оқу-әдістемелік қолдауды даярлау дағдыларын, мектепалды даярлық процесінде мектепке дейінгі жастағы балалардың жетістіктерін бағалау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлерін профессорлық-оқытушылық құрам әзірлейді және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
басшыларына
(меңгерушілеріне),
әдіскерлеріне, мектепалды топ
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Білім берудің жаңа
парадигмасы жағдайында
мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту және бастауыш білім беру
мазмұнының сабақтастығын
қамтамасыз ету" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау сабағы
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Жоба қорғау
Қорытынды естілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

5. По завершению курса слушатели:
1) знают сущность ключевых приоритетов и направлений государственной политики Республики Казахстан в условиях новой парадигмы дошкольного воспитания и обучения, эффективные педагогические технологии, используемые в процессе предшкольной подготовки при обновлении содержания образования;
2) умеют применять подходы к проектированию организованной учебной деятельности и предметно-развивающей среды при подготовке к школе в контексте обеспечения преемственности дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования, применять методику разработки траектории непрерывного профессионального саморазвития в посткурсовой период;
3) владеют навыками разработки учебно-методического сопровождения предшкольной подготовки в контексте обеспечения преемственности дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования, навыками оценивания достижений детей дошкольного возраста в процессе предшкольной подготовки.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Обеспечение
преемственности содержания
дошкольного воспитания и
обучения и начального
образования в условиях новой
парадигмы образования" для
руководителей (заведующих),
методистов, воспитателей
предшколы дошкольных
организаций
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 83-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары тәрбиешісінің іс-әрекетінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары тәрбиешісінің іс-әрекетінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, мектепалды топ тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Білім беру деңгейлеріне сәйкес білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың Мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты саласындағы білім беру міндеттеріне, Қазақстан Республикасындағы мектепалды даярлықтың білім беру бағдарламасына сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, мектепалды тәрбиешілерінің кәсіби ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) бойынша тұрақты құзыреттілікті қалыптастыруда қажетті білім көлемін беруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілерінің іс-әрекетінде АКТ қолдану бойынша кәсіби құзыреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) АКТ-құзіреттілігін дамыту құралдарын қолдану мәнмәтінінде білім беруді жаңғыртудың нормативтік, теориялық негіздерінің тұжырымдамалық түсінігін қалыптастыру;
2) тәрбиеленушілерді оқу процесіне тартудың инновациялық формаларын, әдіс-тәсілдерін қолдану дағдысын қалыптастыру;
3) білім беру кеңістігінде психологиялық-педагогикалық қолдау технологияларын тиімді пайдалануға ықпал ету;
4) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілерінің қызметінде АКТ-ны тиімді қолдану жұмыстарын ұйымдастыру дағдысын дамыту;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 15
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 83
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование информационно-коммуникационных технологий в деятельности воспитателя в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование информационно-коммуникационных технологий в деятельности воспитателя в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций (далее - Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие у руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций необходимого объҰма знаний в формировании устойчивой компетентности по профессиональным информационно-коммуникационным технологиям (далее – ИКТ) в условиях введения Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением Правительства от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций по использованию ИКТ в своей деятельности в условиях новой парадигмы образования.
4. Задачи Программы:
1) сформировать концептуальное понимание нормативных правовых, теоретических основ модернизации образования в контексте использования средств развития ИКТ-компетентности;
2) сформировать умения по использованию инновационных форм и методов вовлечения обучающихся в процесс обучения;
3) содействовать умениям применять технологии психолого-педагогического сопровождения в образовательном пространстве;
4) развить навыки организации работы эффективного использования ИКТ в деятельности руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций образования;

5) Мектепалды даярлық процесінде оқытудың ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілігі деңгейін және жеке кәсіби қызметін көтеру.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) инновациялық технологияларды пайдалану арқылы білім берудің әдістемелік жүйесін жаңарту процесінің мәнін, мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін, нормативтік құқықтық актілерді, білім беру саласында мемлекттік саясаттың басымдықтарының бағыттарын біледі;
2) ақпараттық ресурстарды қолдану арқылы заманауи сабақты жобалауды, білім беру үдерісін дидактикалық қамтамасыз етуді, оқу-тәрбие қызметінде ақпараттық-коммуикациялық технологияларды пайдалануды біледі;
3) жалпы педагогикалық процесте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын, АКТ қолдану дағдыларын және бала тұлғасын дамытудың әрбір сатысында білім беру сапасын қамтамасыз ету үшін дамушы басқа технологияларды қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлерін профессорлық-оқытушылық құрам әзірлейді және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
басшыларына
(меңгерушілеріне), мектепке
дейінгі ұйымдардың
басшыларына
(меңгерушілеріне),
әдіскерлеріне, мектепалды топ
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Білім берудің жаңа
парадигмасы жағдайында
мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту ұйымдары тәрбиешісінің
іс-әрекетінде
ақпараттық-коммуникациялық
технологияларды пайдалану"
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын сабақты қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

5) повысить уровень информационно-коммуникационной компетентности в процессе предшкольной подготовки и собственной профессиональной деятельности.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления государственной политики в сфере образования, нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольных организаций, сущность процесса обновления методической системы образования путем использования инновационных технологий;
2) умеют проектировать современный урок с использованием информационных ресурсов и создавать дидактическое обеспечение образовательного процесса, использовать информационно-коммуникационные технологии в учебно-воспитательной деятельности;
3) владеют навыками применения информационно-коммуникационных технологий в целостном педагогическом процессе, навыками использования ИКТ и развивающих других технологий для обеспечения качества образовательного процесса на каждой возрастной ступени развития личности ребенка.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Использование
информационно-
коммуникационных технологий
в деятельности воспитателя в
условиях новой парадигмы
образования" для руководителей
(заведующих), методистов,
воспитателей предшколы
дошкольных организаций
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер -класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-занятия
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 84-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көшбасшылық – педагогикалық ұжымды табысты басқарудың факторы" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көшбасшылық – педагогикалық ұжымды табысты басқарудың факторы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларын оқытуды реттейді.
2. Білім беру бағдарламасы білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тиімді жұмыстар қажеттілігіне сай, қазіргі кезеңдегі басшының кәсібіи дағдыларын, көшбасшылық қабілеттерін дамытуға қажетті білім көлемін беріп, орта білім беру ұйымдарының директорларынының кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты орта білім беру ұйымдары директорларының педагогикалық ұжымды табыстылыққа жеткізудегі көшбасшылық дағдыларын дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) көшбасшылықтың негіздерінің тұжырымдамасы туралы түсініктерін
2) жетілдіру;
3) педагогикалық ұжымның қызметіне талдау жасау арқылы табыстылықтың стратегияларын анықтау;
4) ұжымның табыстылық жоспарын жасау әдістемесі және психологиялық талдау дағдыларын игерту.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) нормативтік құқықтық актілерді, көшбасшылықтың тұжырымдамалық негіздерін біледі;
2) мұғалімдердің біліктілігін арттыру үшін мектепішілік әдіс сабақты зерттеу (Lesson study – Лессон-стади ), коучинг, менторинг әдістерін, мектептің стратегиялық даму жоспарын жасаудағы көшбасшылық дағдыларын қолдана алады;
3) эвалюация стандартының мәнін ұғынуда SWOT-талдау (Strengths Weaknesses Opportunities Threats - Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) және SMART-мақсат қою (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology-Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) техникасын, педагогикалық ұжымның әлеуетіне сай көшбасшылықты бөлу дағдысын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 16
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 84
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство как фактор успешности педагогического коллектива" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство как фактор успешности педагогического коллектива" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Образовательная программа направлена на повышение профессиональной компетентности директоров организаций среднего образования необходимому объему знаний по развитию лидерских качеств, профессиональных навыков современного руководителя, необходимых для эффективной работы в условиях обновления содержания образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие лидерских навыков директоров организаций среднего образования для достижения успешности педагогического коллектива.
4. Задачи Программы:
1) совершенствовать понимание концептуальных основ лидерства;
2) осмыслить стратегии успешности на основе анализа деятельности педагогического коллектива;
3) овладеть навыками психологического анализа и методикой выработки планов успешности коллектива.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, концептуальные основы лидерства;
2) умеют использовать методы исследования урока (Lesson Study – лессон стади), коучинга и менторинга для внутришкольного повышения квалификации, совершенствовать лидерские навыки для разработки стратегической программы развития школы;
3) владеют техникой SWOT-анализа (Strengths Weaknesses Opportunities Threats - Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) и SMART-целей (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) для осмысления сути стандартов эвалюации, навыками распределения лидерства соответственно потенциалу педагогического коллектива.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого - педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 85-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайындағы басқарушылық қызмет және менеджмент" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайындағы басқарушылық қызмет және менеджмент" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орта білім беру ұйымдарының директорларының кәсіби біліктілігін арттыруға, білім беру мазмұнын жаңарту аясында білім беру ұйымдарында инновациялық процесті педагогикалық жүйені тиімді басқару үшін педагогикалық менеджмент сапасын жүйелі түрде стратегиялық жаңалауға, даярлауға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту концептуалды идеясы негізінде орта білім беру ұйымдарының инновациялық дамуын басқарудағы орта білім беру ұйымдарының директорларының кәсіби-басқарушылық құзіреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ұжымдағы ауызбіршілікті қамтамасыз етуге және оның жаңарту, даму және жетістіктерге бағытталған оқытудың инновациялық нысандарын, түрлерін, әдістері мен құралдарын кіріктіру арқылы білім беру үдерісін басқару саласындағы білім мен дағдыларын кеңейту;
2) стратегиялық және тактикалық жоспарлау негізінде басқарушылық шешім қабылдаудың тиімді үлгісін қалыптастыру;
3) халықаралық зерттеулерде оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру бойынша білімдерін кеңейту;
4) оқушылардың біліміндегі жетістіктерін критериалдық бағалауды қолдану бойынша білім мен дағды қалыптастыру;
5) заманауи оқыту әдістерін қолдана отырып білім үдерісін жобалау бойынша дағды қалыптастыру: сабақтың зерттеу (Lesson Study – Лессон стади), пән мен тілді кіріктіріп оқыту (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг), смарт-оқыту (Smart-Learning-смарт-ленинг), сыни ойлау.
5. Тыңдаушылар курс соңында:

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 17
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 85
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управленческая деятельность и менеджмент в контексте новой парадигмы образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управленческая деятельность и менеджмент в контексте новой парадигмы образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации директоров организаций среднего образования по вопросам стратегического, системного обновления педагогического менеджмента качества обучения для эффективного управления инновационным процессом в организациях среднего образования в контексте обновления содержания образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной управленческой компетентности директоров организаций среднего образования в управлении инновационным развитием организации среднего образования в контексте концептуальных идей обновления содержания образования.
4. Задачи Программы:
1) расширить знания и навыки в сфере управленческой деятельности и менеджмента с интеграцией инновационных форм, методов и средств обучения для обеспечения сплоченности коллектива и его направленности на обновление, развитие, успех;
2) сформировать эффективные модели принятия управленческих решений на основе владения стратегического и тактического планирования;
3) расширить знания по формированию функциональной грамотности обучающихся в международных исследованиях;
4) сформировать знания и навыки применения критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
5) сформировать навыки проектирования образовательного процесса с применением современных методов обучения: исследование урока (Lesson Study-Лессон стади), интегрированного предметно-языкового обучения CLIL (Content and Language Integrated Learning - Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг), смарт-обучения (Smart-Learning-смарт-ленинг), критического мышления.
5. По завершению курса слушатели:

1) орта білім беру ұйымдарын басқарудың негізгі идеялары мен ұстанымдарын, білім берудегі смарт-оқыту, робототехника, STEAM-оқыту (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт энд математикс) заманауи трендтерін біледі;
2) стратегиялық және тактикалық жоспарлауды өз бетінше іске асыру, оқушылардың білім жетістігін критериалды бағалауды, басшы өзін-өзі бағалау үшін электрондық портфолио құруды, білім беру мазмұны мен әдістерін жаңарту жағдайында инновациялық дамуды басқару, бірыңғай тәрбие кеңістігін құруды, бейінді және мектепке дейінгі білім беруді ұйымдастыруды қолдана алады;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орта білім беру ұйымының білім беру қызметін стратегиялық және тактикалық жоспарлау жолдарын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі Бағдарламаның қосымшасындағы ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курстар ұйымдастырылған кезде ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптар екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының директорларына
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының
"Білім берудің жаңа
парадигмасы жағдайындағы
басқарушылық қызмет және
менеджмент" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдауы бойынша дәріс
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
КТС
Ықшам-оқыту таныстырылымы
Қортынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орта білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары
2
2
1.2

1) знают приоритетные направления развития среднего образования, основополагающие идеи и принципы управления школой на основе менеджмента в контексте обновления содержания образования, современные тренды в образовании: смарт-обучение, робототехнику, STEAM-обучение (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт энд математикс);
2) умеют самостоятельно осуществлять стратегическое и тактическое планирование, применять критериальную систему оценивания учебных достижений обучающихся, создавать электронное портфолио для самооценки руководителя, управлять инновационным развитием в контексте обновления содержания и методов образования, создания единого воспитательного пространства, организации профильного и предшкольного образования;
3) владеют способами стратегического и тактического планирования образовательной деятельностью школы в условиях обновления содержания образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации "Управленческая
деятельность и менеджмент в
контексте новой парадигмы
образования" для директоров
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
ВПЗ
Презентация мини-урока
Итоговое тестирование
Всего
1.
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Основные направления государственной политики в области среднего образования в условиях обновления содержания образования
2
2
1.2

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 86-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқаруда корпоративтік орта құру" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқаруда корпоративтік орта құру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында жаңа нормативтік құқықтық актілер бойынша білім беру процесінің сапасын басқаруда корпоративті орта құруға қажетті білім көлемін меңгертудегі педагогтердің өзара қарым-қатынасында маңызды болып табылатын кәсіби дамудағы және өзін-өзі жетілдірудегі өзекті мәселелерді шешудегі орта білім беру ұйымдарының директорларын оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру сапасын басқарудағы корпоративтік орта құруға бағытталған орта білім беру ұйымдарының директорларының кәсіби құзіреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының орта білім беру жүйесін модернизациялаудың негізгі бағыттарын, білім беру сапасын басқарудың теориясы мен практикасын, корпоративтік орта құру саласындағы заманауи концепцияларын зерделеу;
2) жаңартылған білім беру мазмұнына көшуде жаңа стратегиялық құжаттарға сай білім беру сапасын басқару біліктілігін қалыптастыру;
3) білім беру сапасын басқару мен тиімді серіктестік қарым-қатынасқа негізделген корпоративтік орта құруға қажетті коммуникативтік және іскерлік дағдыларды қалыптастыру;
4) қазіргі мектептегі білім беру процесін ұйымдастыру сапасын бағалау, диагностикалау және даму процесіне мониторинг жасау саласындағы біліктілікті жетілдіру;
5) корпоративті мәдениет дамытудағы басқарушылық қызметтегі өзін-өзі талдау негізінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі- АКТ) қолдану білімін жетілдіретін құзыреттілікті қалыптастыру;
6) тыңдаушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында қосымша ақпараттар беру.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) орта білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында нормативтік құқықтық актілердің концептуалды негіздерін, білім беру сапасын басқарудың теориялық негіздерін және басқарудың тиімді әдістерін, педагогикалық ұжымдағы өзара қарым-қатынастық бірігу орта құру тұтастығын жүзеге асыруда командалық серіктестік орта құрудың қазіргі амалдарын біледі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 18
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 86
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Создание корпоративной среды в управлении качеством образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Создание корпоративной среды в управлении качеством образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение директоров организаций среднего образования по учебной работе управлению качеством образовательного процесса, качеством условий и эффективного корпоративного взаимодействия педагогов, являющегося важным условием обеспечения качества образования в рамках новых нормативных правовых актов по обновлению содержания среднего образования.
Глава 2. Цели и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности директоров организаций среднего образования по созданию корпоративной среды.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления модернизации системы среднего образования Республики Казахстан и современные концепции в области создания корпоративной среды, теории и практики управления качеством образования;
2) сформировать умения по управлению качеством образования согласно нормативным правовым актам при переходе на обновленное содержание образования;
3) сформировать деловые и коммуникативные навыки по созданию корпоративной среды для эффективных партнерских взаимоотношений в управлении качеством образования;
4) выработать умения в области мониторинга процессов развития диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса в современной школе;
5) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) на основе самоанализа управленческой деятельности, направленной на развитие корпоративной культуры;
6) предоставить дополнительную информацию в целях удовлетворения запросов слушателей.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы нормативных правовых актов в контексте новой парадигмы среднего образования, теоретико-методологические основы по созданию корпоративной среды и управлению качеством образования, современные подходы по развитию корпоративной культуры в педагогическом коллективе, продуктивные технологии и методы корпоративного взаимодействия, направленные на обеспечение качества образования;

2) корпоративтік өзара іс-қимыл, оған кепілдік беретін нәтиже жетістігін құруда, қазіргі заманғы инновациялық технологияларды креативті пайдалануды, командалық тәсілде сапалы басқаруда білім беру процесінің жағдайын және сапасын, педагогика кадрларының шығармашылық көшбасшылық қабілеттері жоғары, әлеуетті арттыруды және көшбасшылық қасиеттерді командалық серіктестік орта құруда қалыптастыруды қолдана алады;
3) басқару практикасын өз қызметін және оқу тиімділігін ішкі бағалау жүйесін құрастыру негізінде дағдыларды жетілдіру, қазіргі заманғы АКТ жағдайында басқарушылық және педагогикалық қызметтегі сапалы білім басқарудағы басым бағыттарын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының директорларына
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының
"Білім беру сапасын басқаруда
корпоративтік орта құру" білім
беру бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік-сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тест
Барлығы
1
Нормативті-құқықтық модуль
4
2
6
1.1

2) умеют креативно использовать современные инновационные технологии корпоративного взаимодействия, гарантирующие успех, результат, использовать командный подход в управлении качеством образовательного процесса, качеством условий и качеством педагогических кадров, творческого потенциала и лидерских качеств личности педагога;
3) владеют навыками совершенствования управленческой практики на основе разработки системы внутренней оценки собственной деятельности и эффективности обучения и преподавания, навыками владения современными ИКТ в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельности, управления качеством образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее –УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Создание
корпоративной среды в
управлении качеством
образования" для директоров
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Темы занятий
Лекции
Лекции по выбору
Практическое занятие
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Круглый стол
Защита мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 19-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 87-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын реформалау жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру процесін ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын реформалау жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру процесін ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп директорларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама шағын жинақталған мектептің (бұдан әрі – ШЖМ) педагогикалық жүйесін басқаруда стратегиялық жүйелі жаңартуға, оқыту мен оқуда көшбасшылықты жүзеге асыруды ендіру арқылы қоғам мен мемлекеттің білім беру саласы бойынша сұранысын қанағаттандыратын білім беру жүйесінің менеджерлерін кәсіби даярлауға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектеп директорларының кәсіби басқарушылық құзыреттіліктері дағдыларын жетілдіру және нәтижеге бағытталған білім беру процесін ұйымдастырудағы заманауи формалар мен әдістерді меңгеру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беруді модернизациялау жағдайында оқытудың құралдары мен әдістері, жаңа интеграциялық формалар мен шағын жинақталған мектептердің білім беру үдерісін басқару саласындағы білімдерін және дағдыларын кеңейту;
2) шағын жинақталған мектептің педагогикалық ұжымның командалық жұмысты тиімді ұйымдастыруы мақсатында ынталандыруды жүзеге асыру дағдыларын қалыптастыру;
3) шағын жинақталған мектеп жағдайында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ), АКТ-стратегияларды, көшбасшылық әдістерін игеру негізінде стратегиялық және тактикалық жоспарлау, басқару шешімдерін қабылдаудың тиімді модельдерін қалыптастыру;
4) шағын жинақталған мектептің педагогикалық құрамының, білім алушылардың рейтингтік мониторингінің, білім беру кеңістігі мен білім беру процесін бақылау қызметінің тиімді жүйесін құруды жүзеге асыру қабілетін қалыптастыру;
5) халықаралық зерттеулер (Programme for International Student Assessment – Программ фор интерейшнл стюдент ассасмент) (бұдан әрі – PISA), (Trendsin International Mathematics and Science Study – Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) (бұдан әрі – TIMSS), (Progressin International Reading Literacy Study – Прогрессин Интернейинал Ридинг Литераси Стади) (бұдан әрі – PIRLS) негізінде оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру бойынша білімді жетілдіру;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 19
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 87
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в малокомплектной школе в условиях реформирования образования" для директоров малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в малокомплектной школе в условиях реформирования образования" для директоров малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение директоров малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на стратегические системные обновления в управлении педагогической системой малокомплектной школы (далее – МКШ), подготовку менеджеров, внедряющих эффективное управление и лидерство в преподавании и обучении, и удовлетворяющих образовательные запросы государства и общества.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной управленческой компетентности директоров малокомплектных школ, совершенствование профессиональной компетентности и освоение современных форм и методов организации образовательного процесса в построении образования, ориентированного на результат.
4. Задачи Программы:
1) расширить знания и навыки в сфере управления образовательным процессом малокомплектной школы с интеграцией новых форм, методов и средств обучения в условиях модернизации образования;
2) сформировать навыки по осуществлению мотивации членов педагогического коллектива малокомплектной школы с целью организации эффективной работы в команде;
3) сформировать эффективные модели принятия управленческих решений в условиях малокомплектной школы на основе владения методами стратегического и тактического планирования, информационно-коммуникационных технологий (далее ИКТ), ИКТ-стратегий, лидерства;
4) сформировать умения по созданию эффективной системы контрольной деятельности за образовательным процессом, образовательным пространством с осуществлением рейтингового мониторинга обучающихся, педагогических кадров малокомплектной школы;
5) расширить знания по формированию функциональной грамотности учащихся в международных исследованиях (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент) (далее - PISA), (Trendsin International Mathematics and Science Study- Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) (далее - TIMSS), (Progressin International Reading Literacy Study- Прогрессин Интернейшинал Ридинг Литераси Стади) (далее - PIRLS);

6) білім алушылардың жетістіктеріне критериалды бағалауды қолданудың білім мен дағдыларын қалыптастыру, ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалар үшін білім беру үдерісін ұйымдастыру тәсілдерін қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) басшы-көшбасшы қызметінің мазмұнын; стратегиялық және тактикалық жоспарлаудың басқару негіздерін, мектепті басқарудың АКТ-стратегиясын, шағын жинақталған мектептегі әр түрлі жастағы оқуды ұйымдастырудың әдістемелік мәселелерін, шағын жинақталған мектептің білім беру процесінде арнайы білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін оқытудымен оның қызметіне қойылатын қазіргі заманғы тәсілдерді, тіл мен пәнді кіріктіре оқыту CLIL (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг (бұдан әрі – CLIL) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды, мектептегі ғылыми-зерттеу практикасын біледі;
2) шағын жинақталған мектептің стратегиялық және тактикалық жоспарлауды жүзеге асыруды, білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау жүйесін, жоспарлау, басқару және оқыту үшін АКТ-стратегиясын, деректермен жұмыс істеу кезінде сыни ойлауды, шағын жинақталған мектептердегі ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудің нақты мәселелерін көтеруді және шешімдер қабылдауды қолдана алады;
3) сабақ жоспарының құрылымын, электронды портфолионы, ақпараттық бейнелі түрде ұсынуды, шағын жинақталған мектептерде оқушыларының оқу процесін дараландыруды, таңдалған форма, модель заңдылықтары негiзiнде оң нәтижелерге қол жеткізу жолдарын, ШЖМ жоспарлау және басқару нәтижелерін құру дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.

6) сформировать знания и навыки применения критериального оценивания учебных достижений учащихся, подходов по организации образовательного процесса для детей с особыми образовательными потребностями.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают содержания деятельности руководителя-лидера, управленческие основы стратегического и тактического планирования, ИКТ-стратегии в управлении школой, современные подходы к управлению образовательным процессом малокомплектной школы, проблемы и особенности организации разновозрастного обучения, современные подходы к обучению и деятельности детей с особыми образовательными потребностями в образовательном процессе МКШ, методику интегрированного обучения языка и предмета CLIL (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (далее - CLIL), критериальное оценивание учебных достижений учащихся, исследовательские практики в школе;
2) умеют осуществлять стратегическое и тактическое планирование развития малокомплектной школы, использовать ИКТ-стратегии, применять критериальную систему оценивания учебных достижений учащихся и критическое мышление при работе с данными, ставить проблемы и принимать решения по вопросам обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями;
3) владеют навыками создания структуры плана урока, электронного портфолио, визуализации информации, индивидуализации образовательного процесса учащихся малокомплектной школы, навыками прогнозирования результатов планирования и управления МКШ на основе отобранных форм, моделей, способов достижения положительных результатов.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 88-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагог-тәрбиешінің кәсіби құзыреттілігін дамытуды тиімді басқару" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагог-тәрбиешінің кәсіби құзыреттілігін дамытуды тиімді басқару" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының тәрбиеші ретінде кәсібилігін дамытуды басқаруда практикалық дағдыларын дамытуды, олардың тәрбиелік құраушы кәсіби құзіреттілігін қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты педагог-тәрбиешінің кәсібилігін дамытуды тиімді басқаруға ықпал ететін орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзіреттілік деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) педагогтің кәсібилігін дамытуды басқаруда жалпы білім беретін мектептің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қарастыру;
2) тәрбиеші ретінде педагогтің кәсібилігін дамытуды басқаруда білім беру жұмысының негізгі ұстанымдары мен бағыттарын меңгеру;
3) педагог-тәрбиешің кәсібилігін дамытуды басқаруда мониторинг негіздері мен іс-әрекетке баға беруді жоспарлау дағдыларын қалыптастыру;
4) педагог-тәрбиешінің кәсібилігін дамытуды басқару, оның кәсіби құзыреттілігінің тәрбиелік құраушысын қалыптастыру бойынша жұмыс барысында инновациялық білім беру технологияларын қолдану дағдыларын қалыптастыру;
5) педагог-тәрбиешінің кәсібилігін дамытуды басқару процесінде педагогтермен қарым-қатынас жасауда психологиялық ахуал тудыру дағдыларын қалыптастыру;
6) оқу- тәрбие үрдісінде ақпараттық коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану құзыреттілігін қалыптастыруға ықпал ету.
5. Тыңдаушылар курс соңында:

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 20
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 88
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление развитием профессиональных компетенций педагога-воспитателя" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление развитием профессиональных компетенций педагога-воспитателя" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на совершенствование практических навыков по эффективному управлению развитием профессионализма каждого педагога как воспитателя, формированию воспитательной составляющей его профессиональной компетентности.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования, способствующей эффективному управлению развитием профессионализма педагога-воспитателя.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организаций среднего образования по управлению развитием профессионализма педагога;
2) изучить основные принципы и направления образовательной работы по управлению развитием профессионализма педагога как воспитателя;
3) сформировать навыки планирования основ мониторинга и оценки деятельности по управлению развитием профессионализма педагога-воспитателя;
4) сформировать умения по использованию инновационных образовательных технологий в работе по управлению развитием профессионализма педагога-воспитателя, формированию воспитательной составляющей его профессиональной компетентности;
5) сформировать навыки общения с педагогами для создания психологической комфортности в процессе работы по управлению развитием их профессионализма;
6) содействовать формированию компетентности по применению информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в учебно-воспитательном процессе.
5. По завершению курса слушатели:

1) педагогтің кәсібилігін дамытуды басқаруда орта білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, тәрбиеші ретінде педагогтің кәсіби дамуын басқару бойынша жұмыстың негізгі принциптері мен бағыттарын біледі;
2) тәрбиеші ретінде педагогтің кәсібилігін дамытуды басқару бойынша жұмыста инновациялық білім беру технологияларын, оқу-тәрбие процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдана алады;
3) педагог-тәрбиешінің кәсібилігін дамытуды басқаруды жоспарлау, тәрбиеші-педагогтің кәсібилігін дамытуды басқару бойынша іс-әрекетке баға беру және мониторинг жүргізу дағдыларын, педагог-тәрбиешінің кәсіби дамуын басқару процесін жүзеге асыруда психологиялық жайлылық орнату үшін педагогтермен қарым қатынас жасау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
тәрбие ісі жөніндегі
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Педагог-тәрбиешінің кәсіби
құзыреттілігін дамытуды тиімді
басқару" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Кофнеренция
Дөңгелек үстел
Шағын сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1

1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организаций среднего образования по управлению развитием профессионализма педагога, основные принципы и направления работы по управлению развитием профессионализма педагога как воспитателя;
2) умеют использовать инновационные образовательные технологии в работе по управлению развитием профессионализма педагога как воспитателя, использовать информационно-коммуникационные технологии в учебно-воспитательном процессе;
3) владеют навыками планирования управления развитием профессионализма педагога-воспитателя, проведения мониторинга и оценки деятельности по управлению развитием профессионализма педагога-воспитателя, навыками общения с педагогами для создания психологической комфортности при осуществлении процесса управления развитием профессионализма педагога-воспитателя.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Эффективное
управление развитием
профессиональных компетенций
педагога-воспитателя" для
заместителей директоров по
воспитательной работе
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-занятия
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 21-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 89-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымдарында кәмелетке толмаған балалар арасында суицидті мінез-құлықтың және зорлық-зомбылықтың алдын алу" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымдарында кәмелетке толмаған балалар арасында суицидті мінез-құлықтың және зорлық-зомбылықтың алдын алу" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама мектептерде психологиялық қауіпсіз білім беру ортасын құруға, суицидтің алдын алудың шараларын қарастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты зорлық-зомбылықтың алдын-алу мәселесі бойынша орта білім беру ұйымдарының мектеп директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру, тәрбие беру процесінде педагогикалық-психологиялық қолдаудың тиімді жүйесін құру арқылы мектепте қауіпсіз білім беру ортасын құруға көмектесу, тәрбиенің заманауи ұстанымдары мен амалдарын жүзеге асыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру ұйымдарында тәрбиелік процесті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қарастыру;
2) оқу-тәрбие мазмұнын жаңартудың қажеттілігі мен байланысын зерттеу, мазмұнын ашу;
3) мектепте балаларға байланысты зорлық-зомбылықты болдырмауға қатысты әлемдік тәжірибелерді кіріктіру бойынша тәрбие үдерісінің мазмұнын жаңарту ерекшеліктерін қарастыру;
4) Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде тәрбие бағдарламасының мазмұнын меңгеру;
5) тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендірудің белсенді стратегиясын қолдануға, тәрбиелік процесті психологиялық қолдау, қауіпсіз білім беру ортасын құру, мектепте зорлық-зомбылықтың алдын алуды ұйымдастыру дағдысын қалыптастыру;
6) қауіпті мінез-құлықтың жауапкершілікке өзгеруі, өз бетімен шешім қабылдау дағдысын қалыптастыруға, сыни ойлауды дамытуға, ақпарат пен білімді өз бетінше алу негізінде тұлғаның әлеуметтенуіне бағытталған интербелсенді тәрбие беру әдістеріне көшу қажеттігін түсіну;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 21
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 89
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профилактика суицидального поведения и насилия среди несовершеннолетних в организациях образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профилактика суицидального поведения и насилия среди несовершеннолетних в организациях образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на создание в школах психологически безопасной образовательной среды, профилактику суицида и насилия.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является формирование профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования в вопросах по созданию эффективной системы психолого-педагогической поддержки воспитательного процесса, способствующей созданию безопасной образовательной среды, предотвращению насилия в школе, реализации современных принципов и подходов к воспитанию.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие воспитательный процесс в организациях образования;
2) раскрыть взаимосвязь и необходимость системного обновления образования и воспитания;
3) изучить особенности системного обновления содержания образования, связанного с интеграцией опыта и достижений мировой школьной практики по предотвращению и профилактике насилия в школе;
4) изучить содержание программы воспитания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан;
5) сформировать умения эффективного использования активных стратегий воспитания и социализации личности, психологической поддержки воспитательного процесса, создания безопасной образовательной среды, предупреждения насилия в школе;
6) осознать необходимость перехода к интерактивному и направленному воспитанию, социализации личности на основе самостоятельного получения информации и знаний, способствующих развитию критического мышления, формированию навыков самостоятельного принятия решений, меняющих рискованное поведение на ответственное;

7) сыни ойлауды дамытуға және ынтымақтастыққа мүмкіндік беретін субъект-субъектілік қарым-қатынасқа негізделген, оқушылармен тұлғаға бағдарланған амал негізінде белсенді және қарқынды қарым қатынасқа көшу қажеттігін түсіну;
8) "Назарбаев Зияткерлік мектебі" ДББҰ-ның тәжірибесін зерделеу негізінде тәрбие жұмысы жүйесін құру амалдарын қарастыру.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) балалардың құқықтарын қорғауға қатысты нормативтік құқықтық актілерді, құқықтық тәрбиенің заманауи тәсілдері негізін, өзектілігін және айрықша ерекшеліктерін, қаталдық зорлық-зомбылық пен суицидті алдын алу жүйесін құру жолдарын біледі;
2) оқушылардың құқықтық тәрбиелік деңгейін бағалау технологиясын, даулы жағдайларды шешуде әрекет ету стратегияларын, күтілетін тәрбие нәтижелерін реттеуде тәрбиелік процестің психологиялық жүйесін қолдана алады;
3) мектепте қатыгездік, суицидтің және зорлық-зомбылықтың алдын алу, қауіпсіз білім беру ортасын қамтамасыз ету бойынша бағдарламаны меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
тәрбие ісі жөніндегі
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Білім беру ұйымдарында
кәмелетке толмаған балалар
арасында суицидті
мінез-құлықтың және
зорлық-зомбылықтың алдын
алу" білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
КТС
Шағын сабақты қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

7) осознать потребность перехода к активным и динамичным отношениям с обучающимися на основе личностно-ориентированного подхода, выстраивания субъектных отношений, способствующих сотрудничеству и развитию критического мышления;
8) рассмотреть подходы к созданию системы воспитательной работы на основе изучения опыта АОО "Назарбаев Интеллектуальные Школы".
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты по защите прав детей, отличительные особенности, актуальность и суть современных подходов к правовому воспитанию, пути создания системы профилактики суицида, насилия и жестокости;
2) умеют применять технологии оценивания уровня правовой воспитанности обучающихся, стратегии в решении спорных ситуаций, систему психологического сопровождения воспитательного процесса с выстраиванием ожидаемых результатов воспитания;
3) владеют программами по обеспечению безопасной образовательной среды, профилактике суицида, насилия и жестокости в школе.
Глава 3.Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Профилактика
суицидального поведения и
насилия среди
несовершеннолетних в
организациях образования" для
заместителей директоров по
воспитательной работе
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
ВПЗ
Презентация мини занятия
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 90-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама қауіпсіздік мінез-құлық негіздерін оқытуды жоспарлауда тәжірибелік дағдыларды дамытуға және өмір қауіпсіздігі мен денсаулығын сақтауды қамтамасыз етуге, қауіпсіз білімдік ортаны құруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты апатты және төтенше жағдайларда қауіпсіз тәртіп негіздеріне мектеп жастағы балаларды тиімді оқыту мәселелері бойынша орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттіліктерін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша орта білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді меңгеру;
2) орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша негізгі принициптер мен білім беру жұмыстарының бағыттарын қарастыру;
3) қауіпсіз тәртіптің негіздерін жоспарлау дағдыларын, монторинг саласында білімін және апатты жағдайларда қаупін төмендету бойынша қызметін бағалау дағдыларын қалыптастыру;
4) апатты және төтенше жағдайларда қаупсіз тәртіп негіздерін мектеп жасындағы балаларды оқытуда инновациялық білім беру технологияларын пайдалану бойынша білімдерін қалыптастыру;
5) апатты жағдайларда қаупін төмендетуді оқыту кезінде психологиялық қолайлығын құру үшін балалармен олардың ата-аналарымен қатынасу дағдыларын қалыптастыру;
6) оқу үрдісінде ақпараттық коммуникациялық технологияны (бұдан әрі - АКТ) пайдалану бойынша құзыреттілігін қалыптастыруды қолдау.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша орта білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша негізгі принициптер мен білім беру жұмыстарының бағыттарын біледі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 22
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 90
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска стихийных бедствий в организациях среднего образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска стихийных бедствий в организациях среднего образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие практических навыков планирования обучения основам безопасного поведения и созданию здоровьесберегающей, психологически безопасной образовательной среды.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования, способствующая эффективному обучению обучающихся основам безопасного поведения при стихийных бедствиях и чрезвычайных ситуациях.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организации среднего образования по снижению риска бедствий;
2) изучить основные принципы и направления образовательной работы по снижению риска бедствий в организации среднего образования;
3) сформировать навыки планирования основ безопасного поведения, умения в области мониторинга и оценки деятельности по снижению риска стихийных бедствий;
4) сформировать умения по использованию инновационных образовательных технологий в обучении детей школьного возраста основам безопасного поведения при стихийных бедствиях и чрезвычайных ситуациях;
5) сформировать навыки общения с детьми и их родителями для создания психологической комфортности при обучении снижению риска бедствий;
6) содействовать формированию компетентности по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организации среднего образования по снижению риска бедствий, основные принципы и направления образовательной работы по снижению риска бедствий в организации среднего образования;

2) апатты және төтенше жағдайларда қаупсіз тәртіп негіздерін мектеп жасындағы балаларды оқытуда инновациялық білім беру технологияларын пайдалануды, оқу үрдісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияны (бұдан әрі - АКТ) пайдалану бойынша құзыреттілігін қолдана алады;
3) қауіпсіз тәртіптің негіздерін жоспарлау дағдыларын, монторинг саласында білімін және апатты жағдайларда қаупін төмендету бойынша қызметін бағалауды, апатты жағдайларда қаупін төмендетуді оқыту кезінде психологиялық қолайлығын құру үшін балалармен олардың ата-аналарымен қатынасу дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
тәрбие ісі жөніндегі
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Орта білім беру ұйымдарында
апатты жағдайлар қаупін
төмендету" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1
"Ұлт жоспары - 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі заманауи мемлекет" Бағдарламасын жүзеге асыру. 2016 жылдың 1 наурызындағы № 205 Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2016-2019 жылдарға арналған білім беру және ғылымды дамытудың мемлекеттік бағдарламасы. Қазақстан Республикасы "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңындағы орта білім берудің мақсатты нысандары
2
2
1.2
Төтенше жағдайлар саласында бiлімді насихаттау, халықты және мамандарды оқытып-үйрету, хабардар ету ережесiн бекiту туралы нормативтік, құқықтық негіздері. Қазақстан Республикасында апатты жағдайлардың алдын алу, ескерту және іс-әрекетінің мемлекеттік жүйесі
2
2
1.3
БҰҰ бекіткен 2015 жылдан кейінгі апатты жағдайларда қаупті төмендету саласында Сендай іс-әрекет бағдарламасы. Білім беру саласында апаттар қауіптілігін азайту бойынша ҚР білім және ғылым министрі, ҚР төтенше жағдайлар министрі мен БҰҰ Балалар қоры "ЮНИСЕФ" өкілдігі үшжақты Меморандум.
2
2
2
Басқарушылық модуль
4
4
2
2
12
2.1
Апатты жағдайларды төмендетудегі білім беру ұйымдарының рөлі
2
2
4
2.2
Білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша диектордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының қызметінің негізгі принциптері мен негізгі бағыттары
2
2
4
2.3
Білім беру ұйымдарында педагогтардың апатты жағдайлар қаупін төмендету процессін басқарудағы практикалық дағдыларын қалыптастыру
2
2
4
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
6
6
12
3.1
Төтенше жағдайларда балаларды психологиялық қолдау
2
2
4
3.2
Төтенше жағдайларда балалардың психикасы бұзылған кезде психологиялық-медициналық көмек
2
2
4
3.3
Оқушылардың қаупсіз тәртібін қалыптастыру бойынша ата-ана жұмысын қолдау
2
2
4
4
Мазмұндық модуль
4
10
4
4
2
4
2
2
32
4.1
Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының білім беру саласын интеграциялау негізінде оқушылардың қауіпсіз тәртіптерінің дағдыларын қалыптастыру
2
2
4
4.2

2) умеют использовать инновационные образовательные технологии в обучении детей школьного возраста основам безопасного поведения при стихийных бедствиях и чрезвычайных ситуациях, применять информационно-коммуникационные технологии (далее – ИКТ) в учебном процессе;
3) владеют навыками планирования основ безопасного поведения, проведения мониторинга и оценки деятельности по снижению риска стихийных бедствий, навыками общения с детьми и их родителями для создания психологической комфортности при обучении снижению риска бедствий.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий:
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, результаты оценивания образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Снижение риска
стихийных бедствий в
организациях среднего
образования" для заместителей
директоров по воспитательной
работе организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
Круглый стол
Презентация мини-занятия
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1
Программа Президента Республики Казахстан "План нации – 100 конкретных шагов" от 20 мая 2015 года. Государственная программа развития образования и науки Республики Казахстан на 2016 - 2019 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 1 марта 2016 года .№ 205. Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", в части среднего образования
2
2
1.2
Нормативные правовые основы защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций. Государственная система предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях Республики Казахстан
2
2
1.3
Резолюция Генеральной Ассамблеи ООН от 3 июня 2015 года № 69/283 "Сендайская рамочная программа по снижению риска бедствий на 2015–2030 годы"
2
2
2
Управленческий модуль
4
4
2
2
12
2.1
Роль организации образования в снижении риска бедствий
2
2
4
2.2
Основные принципы и направления деятельности заместителя директора по воспитательной работе по снижению риска бедствий в организации образования
2
2
4
2.3
Формирование у педагогов практических навыков управления процессом снижения риска бедствий в организации образования
2
2
4
3
Психолого-педагогический модуль
6
6
12
3.1
Психологическая поддержка детей в чрезвычайных ситуациях
2
2
4
3.2
Медико-психологические аспекты помощи при нарушениях психики у детей в чрезвычайных ситуациях
2
2
4
3.3
Психолого-педагогическое сопровождение работы с родителями по формированию безопасного поведения школьников
2
2
4
4
Содержательный модуль
4
10
4
4
2
4
2
2
32
4.1
Формирование навыков безопасного поведения школьников на основе интеграции образовательных областей Государственного общеобязательного стандарта среднего образования
2
2
4
4.2

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 23-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 91-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп оқушылары арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп оқушылары арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама ең алдымен осы мәселе бойынша алдын алу қызметті ұйымдастыру мен жүргізу білім беру ұйымдары директорларының тәрбие жұмысы бойынша орынбасарларынан арнайы құзыреттілікті талап етуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының оқушылар арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалдары бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мемлекеттіліктің және тәуелсіздіктің негізі ретінде зайырлылық туралы түсінікті қалыптастыру;
2) әлемдік діндердің ғұрыптық тәжірибесі мен жүйесінің ерекшеліктерін түсіндіру;
3) білім беру ұйымдарында терроризм мен діни экстремизмнің алдын алуды басқарудың құзыреттілік тәсілдерін зерделеу;
4) жастар арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын-алу бойынша тәжірибелік дағдыларды меңгеру;
5) тәрбие жұмысында рухани-адамгершілік, патриоттық және көшбасшылық қасиеттерді тиімді қалыптастыруды қамтамасыз ететін инновациялық әдістер мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеру.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) экстремистік іс-әрекеттің және терроризмнің алдын-алу саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі қағидалары мен бағыттарын, экстремизм мен терроризмге қарсы тұру бағытындағы мемлекеттік органдардың жүйесі мен құрылымын, білім беру саласындағы экстремистік іс-әрекеттің алдын алу шараларын басқару тетіктері мен құралдарын біледі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 23
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 91
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся школ" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся школ" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на организацию и проведение профилактической деятельности по профилактике религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся, которая требует специальных компетентностей, прежде всего, от заместителей директоров организаций среднего образования по воспитательной работе.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования в сфере управления профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся.
4. Задачи Программы:
1) сформировать понятие о светскости как основе государственности и независимости;
2) разъяснить особенности системы и культовой практики мировых религий;
3) изучить компетентностные подходы в управлении профилактикой терроризма и религиозного экстремизма в организациях образования;
4) овладеть практическими навыками по профилактике религиозного экстремизма и терроризма среди молодежи;
5) освоить инновационные методы и информационно-коммуникационные технологии в воспитательной работе, обеспечивающей эффективность формирования духовно-нравственных, патриотических и лидерских качеств.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные принципы и направления государственной политики в сфере профилактики экстремистской деятельности и терроризма, систему и структуру государственных органов в области противодействия экстремизму и терроризму, механизмы и инструменты управления мерами по предупреждению экстремистской деятельности в образовательной сфере;

2) мектеп оқушылары арасында діни экстремизм және терроризмнің алдын алудың тиімді түрлері мен әдістерін қолдануды, теріс пиғылды идеологияны қажетсінбеуді қалыптастыруға бағытталған тәрбие беру үдерісін сауатты жоспарлауды, діни экстремизм мен терроризмге қарсы күрестің тәрбиелік іс-шараларын ұйымдастыруда теориялық және әдістемелік материалдарды қолдана алады;
3) діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзыреттілік тәсілдерін, экстремистік идеология құрбандарын психологиялық-педагогикалық қолдау әдістерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
тәрбие ісі жөніндегі
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектеп оқушылары арасында
діни экстремизм мен
терроризмнің алдын алуды
басқарудың құзырлылық амалы"
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Дәріс-тандау
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтардың тұсаукесері
Қорытынды тест
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
"Ұлт жоспары - 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі заманауи мемлекет" Бағдарламасын жүзеге асыру. 2016 жылдың 1 наурызындағы № 205 Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2016-2019 жылдарға арналған білім беру және ғылымды дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
2
2
1.2

2) умеют применять на практике эффективные формы профилактики религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся школы, грамотно планировать воспитательный процесс, направленный на формирование стабильного невосприятия негативной идеологии, использовать методические и теоретические материалы по организации мероприятий по профилактике религиозного экстремизма и терроризма;
3) владеют компетентностными подходами в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма, методами психолого-педагогической поддержки жертв экстремистской идеологии.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4 Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курса повышения квалификации
педагогических кадров
"Компетентностный подход в
управлении профилактикой
религиозного экстремизма и
терроризма среди обучающихся
школ" для заместителей
директоров по воспитательной
работе организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
тренинг
семинар
конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Программа Президента Республики Казахстан "План нации – 100 конкретных шагов" от 20 мая 2015 года. Государственная программа развития образования и науки Республики Казахстан на 2016-2019 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 1 марта 2016 года № 205, в части среднего образования
2
2
1.2

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 24-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 92-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдары директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Арнайы мектеп жағдайында педагогикалық түзету жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы
1-тарау.Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдары директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Арнайы мектеп жағдайында педагогикалық түзету жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдары директорларының орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы мектеп жағдайында психологиялық-педагогикалық және түзету жұмыстарды ұйымдастыруға жаңа талаптар құруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдары директорларының орынбасарларының кәсіби біліктілігін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды арнайы оқыту мен тәрбиелеудің жүйесін зерделеу;
2) арнайы білім беру ұйымдарында оқыту мен тәрбиелеу процесінің формаларын, инклюзивті білім беруде мемлекеттік талаптарды іске асыру жолдарын қарастыру;
3) оқу және тәрбие жұмысы бойынша ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарының директор орынбасарларының басқарушылық қызметін жүзеге асыру мен басқарушылық мәдениетіндегі іскерліктерін қалыптастыру;
4) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдары жағдайында балалармен педагогикалық-түзету және тәрбие жұмыстарын жүргізудің амалдары мен бағыттарын зерделеу.
5) ұжымдық мәдениетті қолдану дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
6) курс бойынша материалдарды зерделеуде тыңдаушыда жауапкершілікті, өз бетімен жұмыс істеушілікті, ұйымдастырушылықты дамыту;
7) тыңдаушыларда белсенді шығармашылық, ізденушіліктерін алға бастыру;
8) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдары директорларының оқу-тәрбие жұмысы бойынша орынбасарларының ақпараттық-коммуникациялық технологиялық (бұдан әрі - АКТ) құзыреттілігінің қалыптасуына ықпал ету;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 24
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 92
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коррекционно-педагогической работы в условиях специальной школы" для заместителей директоров специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коррекционно-педагогической работы в условиях специальной школы" для заместителей директоров специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение заместителей директоров специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на создание новых требований для организации коррекционной и психолого-педагогической работы в условиях специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение квалификации заместителей директоров специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями.
4. Задачи Программы:
1) изучить систему обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями;
2) изучить формы организации учебного и воспитательного процесса в специальной организации образования, пути реализации государственных требований в инклюзивном образовании;
3) сформировать умения управленческой культуры заместителей директоров специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями по учебной и воспитательной работе, и реализации ими своих управленческих функций;
4) изучить подходы и направления коррекционно-педагогической и воспитательной работы с детьми в условиях специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями;
5) содействовать формированию навыков применения и поддержания корпоративной культуры;
6) развивать у слушателя самостоятельность, ответственность и организованность в изучении материалов по курсу;
7) сподвигнуть слушателей к активной, творческой, поисковой деятельности;
8) содействовать формированию информационно-коммуникационной компетентности (далее – ИКТ-компетентность) заместителей директоров по учебной и воспитательной работе специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями;

9) ерекше білім беру қажеттліктері бар балаларға арналған "ассистивті (көмекші) технологиялар мен құралдарды" бағыттау бойынша білім беру басшыларының АКТ-құзыреттіліктерін арттыруға көмектесу.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) арнайы және жалпы білім беретін мектептердегі арнайы және инклюзивті білім беруді реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, арнайы білім беру жүйесіндегі ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы мектеп директорының оқу және тәрбие жұмыстары бойынша орынбасарының кәсіби қызметінің мазмұнын, олар жүргізетін психологиялық-педагогикалық, түзету және басқарушылық негіздерін, арнайы мектеп жағдайында ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі жаңа амалдарды, ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін біледі;
2) арнайы мектептерде қызмет шартына байланысты өз бетінше мақсатты және түзету, білім беру мен тәрбиелік өз бетінше міндеттерді анықтай алуды, ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеу мәселелері бойынша нақты шешім қабылдайды және педагогикалық-түзету мәселелерді қоюды, арнайы мектеп жағдайында оқытуда түзету және білім беру шарттары мен мазмұнын, бағыттарын анықтауды, ұйымның сұранысын анықтау барысында түзету, білім және тәрбие беру жұмыстарын сауатты атқаруды қолданады; ұйымның сұранысына орай коррекциялық қызмет түрлері мен әдісін; берілген тапсырмаларды орындауға шешім қабылдау үшін мүмкіндіктер мен жеке ресурстарға баға беруді, арнайы мектеп жағдайында ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған "ассистивті (көмекші) технологиялар мен құралдарды" қолдана алады;
3) түрлі берілген тапсырмаларды орындау туралы шешім қабылдау үшін өзінің ресурстары мен мүмкіндіктерін бағалау дағдыларын, өзінің қызметіне зерттеу мен талдау жасай алды, заманауи ғылыми зерттеу негізінде басқарушылық дағдыларын жетілдіру дағдыларын; оқушылардың жетістіктерін бағалаудағы критериалды бағалауды қолдану дағдыларын, түрлі категориялы балалармен жұмыс істеу дағдысын; табысты нәтижеге қол жеткізу үшін таңдап алған тәсілдер, амалдар мен үлгілер негізінде түзету мен даму нәтижесін болжау дағдысын, педагогикалық қызмет пен басқарушылықты қарқындату жағдайында жаңа АКТ-технологияларды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:

9) способствовать повышению ИКТ-компетентности руководителя образования по направлению "ассистивные (вспомогательные) технологии и средства" для детей с особыми образовательными потребностями.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регулирующие специальное и инклюзивное образование в специальных и общеобразовательных школах, содержание профессиональной деятельности заместителей руководителя по учебной и воспитательной работе специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями, психолого-педагогические, коррекционные и организационные основы управления ими в системе инклюзивного образования, современные подходы к обучению и воспитанию детей с особыми образовательными потребностями в условиях специальной школы, психолого-педагогические особенности детей с особыми образовательными потребностями;
2) умеют самостоятельно определять цель и задачи коррекционного, образовательного и воспитательного направлений специальной организации образования в зависимости от условий деятельности, ставить коррекционно-педагогические проблемы и принимать решения по конкретным вопросам обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями, определять направления, содержание и условия коррекционно-образовательного обучения в условиях специальной организации образования, грамотно строить коррекционную, образовательную и воспитательную работы по определению запроса организации, определять методы и формы коррекционно-педагогической деятельности в зависимости от запроса организации, оценивать собственные ресурсы и возможности для принятия решения о выполнении тех или иных заданий, использовать "ассистивные (вспомогательные) технологии и средства" для детей с особыми образовательными потребностями в условиях специальной школы;
3) владеют навыками оценивания собственных ресурсов и возможностей для принятия решения о выполнении тех или иных заданий, навыками совершенствования управленческой практики на основе современных научных исследований, проводить исследования и анализ собственной деятельности, навыками применения критериального оценивания учебных достижений обучающихся, навыками работы с различными категориями детей, навыками прогнозировать результаты коррекции и развития на основе отобранных форм, моделей, способов достижения положительных результатов, современными ИКТ-технологиями в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельности.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 25-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 93-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары қызметін басқарудың қазіргі үрдістері" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары қызметін басқарудың қазіргі үрдістері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларын, директорларының орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларының, директорлардың орынбасарларының біліктілігін арттыруға, мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарының педагогтерін оқытуға, олардың кәсіби шеберлігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары директорларының, директор орынбасарларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ұжының ұйымшылдығын қамтамасыз ету және оның жаңаруына, дамуына, жетістігіне бағытталған оқыту құралдары мен әдістерін, инновациялық формаларын біріктіру қызметін басқару саласындағы дағды мен білімдерін кеңейту;
2) мектептен тыс қосымша білім беруді жаңаша басқару тәсілдерін меңгеру;
3) талдау, өзін-өзі талдау, ғылыми негізделген басшылық шешім құрастыру тәсілдерін меңгеру;
4) стратегиялық және тактикалық жоспарлау негізінде басшылық шешім қабылдаудың тиімді үлгісін қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) басқаруда нормативтік құқықтық актілерді тиімді пайдаланудың тұжырымдамалық негіздерін, басшыларының басқару дағдылары мен кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру жолдарын біледі;
2) басшылық пен басқаруда жоспарлау және болжау қызметтерінің инновациялық үрдістерін, білім беру процесін ұйымдастыру мен бақылаудың инновациялық технологиялары мен заманауи әдіс-тәсілдерін, қосымша білім беру саласында кәсіби және әлеуметтік ынтымақтастық орнатуда тәжірибелік біліктерін қолдана алады;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 25
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 93
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные тенденции управленческой деятельности во внешкольных организациях дополнительного образования для детей" для директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических "Современные тенденции управленческой деятельности во внешкольных организациях дополнительного образования для детей" для директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей, развитие профессионального мастерства педагогов внешкольных организаций дополнительного образования для детей.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей.
4. Задачи Программы:
1) расширить знания и навыки в сфере управленческой деятельности с интеграцией инновационных форм, методов и средств обучения для обеспечения сплоченности коллектива и его направленности на обновление, развитие, успех;
2) приобрести навыки управления инновациями во внешкольных организациях дополнительного образования;
3) овладеть навыками анализа, самоанализа, способами разработки научно обоснованных управленческих решений;
4) сформировать эффективные модели принятия управленческих решений на основе владения стратегического и тактического планирования.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы эффективного управления нормативными правовыми актами, методы развития управленческих навыков и профессиональной компетентности;
2) умеют планировать и прогнозировать инновационные процессы руководства и управления, эффективно использовать современные методы и инновационные технологии в организации дополнительного образования, организовывать социальное партнерство в сфере профессионального дополнительного образования для детей;

3) ұжыммен рефлексивті байланыс жасауды, өзіндік бақылау және өзіндік басқару дағдыларын, тұлғаның дамуы мен кәсіби қалыптасуына ықпал етуге бағытталған сапалы қосымша білім беруді ұйымдастыруда кәсіби басқару құзыреттіліктерін, білім беру мазмұнының жаңару жағдайында қосымша білім беру қызметін жоспарлаудың, бақылау мен білім беру процесін ұйымдастырудың кәсіби біліктерін, білім беру мазмұнының жаңаруы жағдайында қосымша білім беру қызметін страгетгиялық және тактикалық жоспарлау әдістерін, қосымша білім беру ұйымының әлеуетін және дамуын айқындайтын ұйымның ішкі және сыртқы қызметтерінің жай-күйін талдау әдістемелерін, бірлескен оқыту әдістемелерін қолдана отырып мамандардың кәсіди дамуын жетілдіру әдістерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық және вариативтік;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын балаларға арналған
қосымша білім беру
ұйымдарының директорларына,
директорларының
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Балаларға арналған қосымша
білім беру ұйымдары қызметін
басқарудың қазіргі үрдістері"
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспары
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

3) владеют основами рефлексивной деятельности, самоконтроля и самоменджмента, навыками управленческой компетенции по созданию необходимых условий для получения качественного дополнительного образования, направленного на формирование, развитие и профессиональное становление личности, навыками компетентностного подхода при планировании, контроле и обучении детей в условиях модернизации дополнительного образования, способами стратегического и тактического планирования деятельности организации дополнительного образования в условиях обновления содержания среднего образования, методикой проведения анализа состояния внутренней и внешней среды деятельности организации дополнительного образования, выявления потенциала развития и существующих проблем, навыками организации системы повышения квалификации педагогических работников на основе методологии корпоративного обучения.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Современные
тенденции управленческой
деятельности во внешкольных
организациях дополнительного
образования для детей" для
директоров, заместителей
директоров организаций
дополнительного образования
для детей с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекции
Занятие по выбору
Практические занятия
Тренинг
Семинар
Мастер класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 26-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 94-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Сыныптан тыс жұмыс аясында балалармен туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Сыныптан тыс жұмыс аясында балалармен туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларын, директорларының орынбасарларын, педагогтерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама сабақтан тыс әрекет аясында балалармен туристік-өлкетану жұмысын қалыптастыру және дамытуда балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларының, директорларының орынбасарларының, педагогтерінің кәсіби шеберлік деңгейін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты балалармен сабақтан тыс уақыт аясында туристік-өлкетану жұмысын ұйымдастыратын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларының, директорларының орынбасарларының, педагогтерінің кәсіби құзыреттілік деңгейін және жеке өз бетінше жетілуін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) сабақтан тыс әрекет аясында туристік-өлкетану жұмысын ұйымдастыруға арналған Қазақстан Республикасының білім саласындағы нормативтік құқықтық актілермен таныстыру;
2) балалармен сабақтан тыс әрекет аясында білім беру ұйымдары туристік-өлкетану жұмысын ұйымдастыратын жоғары білікті педагогика кадрларымен қамтамасыз ету;
3) сабақтан тыс туристік-өлкетану қызметін ұйымдастыруда педагогтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға арналған құқықтық, ұйымдастырушылық жағдай жасау;
4) білім беру мазмұнын жаңартуда балалар туризмін дамыту жағдайында педагогика қызметкерлерін дайындау;
5) балалармен сыныптан тыс туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыруда инновациялық тәжірибелерді енгізу.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) сабақтан тыс туристік-өлкетану әрекет аясында нормативтік актілердің негізгі тұжырымдамасын, балалармен сыныптан тыс туристік-өлкетану іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу ережелерін, туризмдегі патриоттық және тәрбиелік жұмыстың инновациялық формалары мен әдістерін біледі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 26
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 94
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности" для директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности" для директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие уровня профессионального мастерства директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей в формировании и развитии туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности и личного самосовершенствования педагогических работников дополнительного образования, осуществляющих организацию туристско-краеведческой деятельности с детьми в рамках внеурочной работы.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты в сфере дополнительного образования Республики Казахстана для организации туристско-краеведческой работы в рамках внеурочной деятельности;
2) обеспечение организаций образования высококвалифицированными педагогическими кадрами, организующими туристско-краеведческую работу с детьми в рамках внеурочной деятельности;
3) создание правовых, организационных условий для развития профессиональных компетенций педагогов во внеурочной туристско-краеведческой деятельности;
4) подготовка педагогических кадров к деятельности в условиях развития детского туризма в обновлении содержания образования;
5) внедрение инновационного опыта организации туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы нормативных правовых актов по развитию туристско-краеведческой работы в рамках внеурочной деятельности, правила организации и проведения туристско-краеведческих мероприятий с детьми в рамках внеурочной деятельности, инновационные формы и методы патриотической и воспитательной работы в туризме;

2) туристік-өлкетану жұмысын сауатты жоспарлауды, айналысушылардың жас ерекшелігі мен психофизикалық ерекшеліктеріне сәйкес, спорттық және туристік дайындық деңгейіне сай сабақтың әртүрлі әдіс-тәсілдерін таңдау, туристік топтарда жағымды психологиялық климатты қамтамасыз етуді, қажетті көмек беруді, білім алушылардың өзін-өзі жетілдіру және өзін-өзі дамыту жұмыстарын ұйымдастыруды, сыныптан тыс қызметте туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру, балалар мен жасөспірімдердің және спорт-сауықтыру туризмін дәріптеу мақсатымен көпшілік алдында дәрістер мен әңгімелер ұйымдастыруды қолдана алады;
3) туристік саяхаттарды, жарыстарды, лагерлер мен экспедицияларды және де басқа іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізудің әдіс-тәсілдерін қолдану дағдыларын, туризмнің тактикасы мен техникасының түрлерін, өлкетану қызметінде қолданылатын замануи формалар мен әдіс-тәсілдерді меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процессін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын балаларға арналған
қосымша білім беру
ұйымдарының директорларына,
директорларының
орынбасарларына, педагогтеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Сыныптан
тыс жұмыс аясында балалармен
туристік-өлкетану жұмыстарын
ұйымдастыру" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Тандау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Семинар
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтардың тұсаукесері
Қорытынды тест
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

2) умеют грамотно планировать туристско-краеведческую работу, подбирать разнообразные формы занятий с учетом возрастных, психофизических особенностей обучающихся, уровня спортивной и туристской подготовленности, организовать работу по саморазвитию и самовоспитанию обучающихся, оказанию необходимой помощи, обеспечить благоприятный психологический климат в туристской группе, организовать туристско-краеведческую работу в рамках внеурочной деятельности, организовать и провести публичные лекции и беседы с целью популяризации детско-юношеского и спортивно-оздоровительного туризма;
3) владеют навыками использования методов организации и проведения туристских походов, соревнований, лагерей, экспедиций и других мероприятий, техникой и тактикой применения современных форм и методов краеведческой работы.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини – урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Организация туристско-
краеведческой работы с детьми
в рамках внеурочной
деятельности" для директоров,
заместителей директоров,
педагогов организаций
дополнительного образования
для детей с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
семинар
ВПЗ
Круглый стол
Презентация мини-урока
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 27-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 95-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көркем еңбек" пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көркем еңбек" пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама байқағыштық, елестету және көру түсініктерін қамтамасыз ететін түрлі шығармашылық іс-әрекетте көркем-технологиялық білім, дағдыларды қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты "Көркем еңбек" пәні бойынша орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін және педагогикалық шеберлігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеті:
1) Қазақстан Республикасының білім саласындағы нормативтік құқықтық актілермен, білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру үрдісін құқықтық ұйымдастыру негіздерімен таныстыру;
2) әр түрлі жастағы балалар арасында қолайлы қатынас ахуалын ұйымдастыру және психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін есепке ала отырып, ұйымдарда қарым-қатынастың қолайлы ортада білім және дағдаларының деңгейін арттыру;
3) білім берудің жаңа парадигмасына сәйкес оқу материалдарды және педагогикалық амалдарды түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету, "Көркем еңбек" пәні бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, мазмұнымен, мақсаттары мен міндеттерімен таныстыру;
4) педагогтердің ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілігін арттыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының заманауи білім беру мазмұнын анықтайтын нормативтік құқықтық актілерін, кіші жастағы балалардың дамуының психологиялық-педагогикалық мазмұнының құзыретілігін, ұжымда қолайлы ортаға психологиялық қолдау жасау тәсілдерін біледі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 27
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 95
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителя по предмету "Художественный труд" для учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров ""Развитие профессиональной компетентности учителя по предмету "Художественный труд" для учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на формирование у обучающихся художественных и технологических знаний, умений и навыков в различных видах творческой деятельности, обеспечивающих пространственные и зрительные представления, воображения и наблюдательность.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности и педагогического мастерства учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования по предмету "Художественный труд".
4. Задачи Программы:
1) ознакомить с нормативными правовыми актами в области среднего образования Республики Казахстан, правовыми основами организации образовательного процесса в условиях обновления содержания образования;
2) повысить уровень знаний и умений в организации благоприятной атмосферы общения, с учетом психолого-педагогических особенностей детей разного возраста;
3) ознакомить учителей изобразительного искусства и технологии со структурой, содержанием, целями и задачами обновленной образовательной программы по предмету "Художественный труд", обеспечить понимание и умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с новой парадигмой образования;
4) повысить информационно-коммуникационную компетентность педагогов.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, определяющие содержание среднего образования в Республике Казахстан в современных условиях, психолого-педагогическое содержание компетентностей педагога, развитие детей младшего возраста, приемы психологической поддержки благоприятной атмосферы в коллективе;

2) мектеп ұжымында қолайлы орта жасау және балалар дамуындағы психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін ескере отыра оқушылардың құзыреттіліктерін дамытуды, "Көркем еңбек" пәні бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерін, оқу материалдарын, көркем еңбек сабақтарында жаңа оқыту және ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдана алады;
3) сабақта психологиялық комфорттік орта жасау дағдыларын, білім беру үрдісінің қатысушыларының психологиялық-педагогикалық өзара әрекеттесу әдістемесін, орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында "Көркем еңбек" пәні бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру кезінде қажетті біліктер мен дағдыларды, "Көркем еңбек" пәні бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасы шеңберінде заманауи және АКТ-технологияларын іріктеу дағдыларын, оқу үрдісінің тиімділігін арттырудың әдістерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау . Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының бейнелеу өнері
және технология пәндерінің
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Көркем еңбек" пәні
мұғалімдерінің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Дәріс-тандау
Тәжірибелік сабақ
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтардың тұсаукесері
Барлығы
1
Нормативті-құқықтық модуль
6
6
1.1

2) умеют создавать благоприятную комфортную среду в школьном коллективе и развивать компетентности обучающихся с учетом психолого–педагогических особенностей развития детей, использовать педагогические подходы, учебные материалы по предмету "Художественный труд", использовать современные образовательные и информационно–коммуникационные технологии на уроках художественного труда;
3) владеют правовой информацией, помогающей ориентироваться в нормативной правовой части образовательного процесса, навыками создания психологически комфортной среды на уроке, методикой психолого-педагогического взаимодействия участников образовательного процесса, умениями и навыками, необходимыми при реализации обновленной образовательной программы по предмету "Художественный труд", навыками применения информационно-коммуникационных технологий, эффективных форм и методов организации учебного процесса в рамках обновленной программы по предмету "Художественный труд".
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса
Приложение
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональной
компетентности учителя по
предмету "Художественный
труд" для учителей
изобразительного искусства и
технологии организаций
среднего образования с
казахским и русским
языками обучения
Учебно–тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Семинар
Мастер - класс
ВПЗ
Круглый стол
Презентация мини –урока
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 28-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 96-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте оқыту стандарттарын іске асыру контекстінде инклюзивті білім берудің мазмұны мен дамуы" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте оқыту стандарттарын іске асыру контекстінде инклюзивті білім берудің мазмұны мен дамуы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектептердің директорларын, мұғалімдерін оқытуды реттейді
2. Бағдарлама инклюзивті білім берудің әдіснамалық және ұйымдастырушылық негіздері бойынша жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектеп директорлары мен мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім алушылардың ерекше білім беру қажеттіліктері (бұдан әрі - ЕББҚ) мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, білім алуға тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін арнайы жағдай ұйымдастыру мен құру бойынша тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) жалпы білім беретін мектептер мен арнайы білім беру ұйымдарындағы инклюзивті үдерісті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) әлемдегі, Қазақстандағы инклюзивті білім берудің беталысы туралы, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту;
3) инклюзивті білім беруді теориялық-әдіснамалық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуді: мүгедектікті философиялық және әлеуметтік тұрғыдан түсіну, инклюзивті білім берудің қағидалары, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың дамуы және тәрбиесі, оларды оқытудың педагогикалық-ұйымдастырушылық және психологиялық негіздерін зерделеу;
4) психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету технологияларын қолдану, психологиялық-педагогикалық консилиум ұйымдастыру, түзете-дамыта және қашықтықтан оқыту, үйінде оқыту, психологиялық-педагогикалық қолдау көрсетудің жеке бағдарламасын жасау мен жүзеге асыру, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды қолдану бойынша білім-білік, дағдыларын қалыптастыру.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 28
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 96
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и развитие инклюзивного образования в контексте реализации стандартов школьного обучения" для директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и развитие инклюзивного образования в контексте реализации стандартов школьного обучения" для директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ по методологическим и организационным основам инклюзивного образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей слушателей по организации и созданию специальных условий для получения образования, обеспечивающих равный доступ к образованию детей с особыми образовательными потребностями (далее – дети с ООП).
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регулирующие инклюзивные процессы в общеобразовательных и малокомплектных школах;
2) расширить представления о тенденциях развития инклюзивного образования в мире, в Казахстане, психолого-педагогических особенностях детей с ООП;
3) изучить теоретико-методологические основы и научно-методическое обеспечение инклюзивного образования: философское и социальное понимание инвалидности, принципы инклюзивного образования, организационно-педагогические и психологические основы обучения, воспитания и развития детей с ООП;
4) сформировать умения и навыки применения технологий психолого-педагогического сопровождения, организации деятельности психолого-педагогического консилиума, коррекционно-развивающего и дистанционного обучения, обучения на дому, разработки и реализации индивидуальной программы психолого-педагогического сопровождения, применения критериального оценивания учебных достижений детей с ООП.

5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) инклюзивті білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын, жалпы білім беретін мектептер мен арнайы білім беру ұйымдарының инклюзивті білім беруді реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, инклюзивті білім берудегі қағидаттар мен негізгі ұғымдарды, ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, барлық білім алушылардың білім алуға тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін арнайы жағдайларды жасау бойынша педагогикалық түзету жұмыстарының мазмұны мен жоспарлау ерекшелігін, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауға қойылатын талаптарды біледі;
2) түзете-дамыта оқыту және қашықтықтан оқытуды, психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету технологиясын, жеке білім беру бағдарламасын құрастыруды, білім алуда қиындығы бар балаларға оңтайлы педагогикалық маршрутты жобалауды қолдана алады;
3) баланың жеке дамуы монитрингін жүргізу мен жеке білім беру бағдарламасын құрастыру дағдысын, дамуында түрлі ауытқушылықтары бар балаларды үйінде оқыту дағдысын, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды қолдану дағдыларын, педагогикалық қызметті қарқынды ету жағдайында оқыту үдерісінде компьютерлік құралдар және мультимедиялық өнімдермен жұмыс дағдыларын, әдістемелік ұсынымдарды тәжірибеде қолдануды, арнайы жағдай тудыру мен кедергісіз орта құру бойынша нормативтік актілерді білуді, ата-аналар мен педагогикалық ұжыммен жұмысты ұйымдастыруды, командалық жұмыстың қажеттілігін түсіну мен серіктестік қарым-қатынас негізінде білім беру үдерісіне қатысушылар мен олардың ата-аналарымен жұмысты ұйымдастыру дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 160 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 12 сағат, өз бетімен оқу – 132 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.

5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в области инклюзивного образования, нормативные правовые акты, регулирующие инклюзивное образование в общеобразовательных и малокомплектных школах, основные понятия и принципы инклюзивного образования, специфику планирования и содержания коррекционно-педагогической работы по созданию специальных условий, обеспечивающих равный доступ к образованию детей с ООП, требования к критериальному оцениванию учебных достижений детей с ООП;
2) умеют применять технологии психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего и дистанционного обучения, составлять индивидуальную образовательную программу, проектировать оптимальный педагогический маршрут для детей с ООП;
3) владеют навыками составления индивидуальной образовательной программы и проведения мониторинга индивидуального развития ребенка, навыками, необходимыми для обучения на дому детей с различными нарушениями развития, навыками применения критериального оценивания учебных достижений обучающихся, навыками работы с компьютерными и мультимедийными продуктами в учебном процессе в условиях интенсификации педагогической деятельности, навыками практического применения методических рекомендаций, нормативных правовых актов по созданию специальных условий и безбарьерной среды, организации работы с родителями и педагогическим коллективом, взаимодействия с детьми, их родителями и другими участниками образовательного процесса на основе партнерских отношений и понимания необходимости командной работы.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 160 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид лҰнинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 12 часов, самостоятельное - 132 часа. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.

132
160
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 29-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 97-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика, математика және физика пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Робототехника негіздері" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика, математика және физика пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Робототехника негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика, математика және физика пәндерінің мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама робот техникасы негіздерін зерттеу, инженерлік дизайн және технология, жаратылыстану-математика бағыты (бұдан әрі – ЖМБ) мұғалімдерінің роботтарды модельдеу және бағдарламалау, түрлі тапсырмаларды орындауы үшін LEGO MINDSTORMS EV3 (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3) және Arduino (Ардуино) микроконтроллерін қолдана отырып құрастыру дағдыларын қалыптастыруға бағытталған. Arduino озық оқу платформасы мұғалімдерге инженерлік, нұсқаушылық, шығармашылық идеяларды іске асыру және өз әлеуетін көтеруге мүмкіндік береді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты ЖМБ мұғалімдерінің робот техникасы құралдарын қолдану саласында ақпараттық және техникалық сауаттылығын дамыту бойынша педагог кадрлардың кәсіби құзыреттілігін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Робот техникасы саласы мен инженерлік жүйелерді жобалауда базалық білімдері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) тыңдаушылардың робот техникасы бойынша білім деңгейін арттыру үшін жағдай жасау;
3) құрастыру жұмыстарының алгоритмдері мен практикалық дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) роботтарды құрастыру негіздері мен басқаруды, білім алушылардың ақпараттық сауаттылығын дамытудың негізгі әдістемелерін жобалау және жоспарлау траекториясын біледі;
2) балалардың жас және жеке ерекшеліктерін ескеру, дарынды балалармен жұмыс жасаудың негізі принциптерін, дұрыс және тиімді қарым-қатынас құруды жүзеге асыра алады;
3) пән бойынша робот техникасы құралдарын қолдана отырып оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау дағдыларын, білім алушылардың ақпараттық құзыреттілігін дамыту үшін сабақты робот техникасы құралдарын қолдана отырып жобалау тәсілдерін, түрлі тапсырмаларды орындау үшін LEGO MINDSTORMS EV3 (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3) және Arduino (Ардуино) микроконтроллерін қолдана отырып, роботтарды модельдеу және бағдарламалау жұмыстарын, құрастыру дағдыларын меңгереді.

132
160
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 29
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 97
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" для учителей информатики, математики и физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" для учителей информатики, математики и физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей информатики, математики и физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на изучение основ робототехники, инженерного дизайна и технологий, на формирование у учителей естественно - математического направления (далее – ЕМН) навыков конструирования, моделирования и программирования роботов для решения различных задач с применением конструктора LEGO MINDSTORMS EV3 (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3) и микроконтроллера Arduino (Ардуино) - передовой учебной платформы, позволяющей учителям реализовать инженерные, инструкторские, творческие идеи и раскрыть свой потенциал.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности учителей ЕМН по развитию информационной и технической грамотности обучающихся в области применения средств робототехники.
4. Задачи Программы:
1) сформировать базовые знания и навыки в области робототехники и проектирования инженерных систем;
2) создать условия для повышения уровня знаний слушателей по робототехнике;
3) сформировать практические навыки разработки алгоритмов и конструкций роботов.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают основы конструирования и управления роботами, основные методики планирования и проектирования траектории развития информационной грамотности обучающегося;
2) умеют учитывать баланс возрастных и индивидуальных особенностей детей и основные принципы работы с одаренными детьми, правильно и эффективно строить процессы коммуникации;
3) владеют навыками планирования и организации учебно-воспитательной работы по предмету с применением средств робототехники, способами проектирования урока с применением средств робототехники для развития информационной компетентности обучающихся, навыками конструирования, моделирования и программирования роботов для решения различных задач с применением конструктора LEGO MINDSTORMS EV3 (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3)и микроконтроллера Arduino (Ардуино).

3-тарау. Бағдарларламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 4 модульден тұрады:
1) Курсқа кіріспе және LEGO MINDSTORMS EV3-пен (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3) жұмыс негіздері;
2) EV3-те бағдарламалау;
3) Моторды қолдану арқылы қозғалыстар және бұрылыстар. Тетіктер және сызық бойынша қозғалыс;
4) Arduino-ға (Ардуино) (IDE Arduino) (IDE Arduino- Ай-Ди-И Ардуино) арналған бағдарламалау ортасы және Processing (Процессинг) бағдарламалау тілі.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға негізделеді.
8. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
9. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тыңдаушылардың білімін бағалау мен бақылау мақсатында аралық және қорытынды сынақ өткізіледі.
10. Білім беру үдерісіне дәрістер, зертханалық жұмыстар және семинар сабақтары жатады.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін Бағдарламаның мазмұнын меңгерудің бағалау өлшемдері мен параметрлерінің критерийлері профессорлық оқытушылық құраммен жасақталаып ОӘК ұсынылады.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының информатика,
математика және физика
пәндерінің мұғалімдеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының
"Робототехника негіздері" білім
беру бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Мазмұны
Сағат саны
Барлығы
Дәрістер
Зертханалық жұмыстар
Семинар
Сынақ

Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 4 модулей:
1) Введение в курс и основы работы с LEGO MINDSTORMS EV3 (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3);
2) Программирование EV3;
3) Движения с использованием моторов и повороты. Датчики и движение по линии;
4) Среда программирования для Arduino (Ардуино) (IDE Arduino- Ай-Ди-И Ардуино) и язык программирования Processing (Процессинг).
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане согласно приложению к настоящей Программе.
8. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
9. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводится промежуточный и итоговый зачет.
10. Образовательный процесс включает лекции, лабораторные работы и семинарские занятия.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в учебно-методический комплекс курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Основы робототехники"
для учителей информатики,
математики и физики
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Содержание
Количество часов
Всего
Лекции
Лабораторные работы
Семинар
Зачет

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 30-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 98-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының тәрбиешілеріне, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының тәрбиешілеріне, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының тәрбиешілерін, педагогтерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты (бұдан әрі – Стандарт) талаптарына сәйкес бастауыш білім беру мен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуда білім беру процесін ұйымдастыру саласында мектепалды даярлық топтары мен сыныптары тәрбиешілерінің, педагогтерінің біліктілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі тәрбиелеу және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету бойынша мектепке дейінгі ұйымардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптары тәрбиешілерінің, педагогтерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш білім берудің мазмұнының жаңартылуын шарттайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының негізгі басымдықтары мен бағыттарын зерделеу;
2) мектепалды даярлықтың мазмұнына "Өзін-өзі тану" пәнінің кіріктірілуімен білім беру процесінде тәрбиеленушіні психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің біліктерін қалыптастыру;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тыңдаушылардың мектепке дейінгі және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету мәнмәтінінде мектепке даярлау кезінде мектепке дейінгі ересек жастағы балалардың жетістіктерін бағалау, заттық-кеңістік дамытушы ортаны және ұйымдастырылған оқу қызметін жобалау дағдыларын дамыту;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 30
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 98
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования" для воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования" для воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций (далее – Программа) регулирует обучение воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение квалификации воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций в сфере организации образовательного процесса в дошкольном воспитании и обучении и начальном образовании в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования" (далее – Стандарт).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций по обеспечению преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования.
4. Задачи Программы
1) изучить ключевые приоритеты и направления государственной политики Республики Казахстан, обуславливающие обновление содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования;
2) сформировать умения психолого-педагогического сопровождения обучающихся в образовательном процессе с интеграцией предмета "Самопознание" в содержание предшколы;
3) развить у слушателей навыки проектирования организованной учебной деятельности и предметно-пространственной развивающей среды, оценивания достижений старших дошкольников при подготовке к школе в контексте обеспечения преемственности дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях обновления содержания образования;

4) тыңдаушылардың өзіндік кәсіби іс-әрекетінде және мектепалды даярлық процесінде ақпараттық-коммуникациялық (бұдан әрі – АКТ) және оқытудың интерактивті технологияларын қолдану бойынша құзіреттіліктерін қалыптастыру.
5. Курстың соңында тыңдаушылар:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жаңартылуын шарттайтын Стандарттың тұжырымдамалық негіздерін, мектепалды даярлықтың мазмұны мен "Өзін-өзі тану" пәнінің кіріктірілуін және мектепалды даярлықтың білім беру процесінде тәрбиеленушіні психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің маңыздылығын, мектепалды даярлық процесінде қолданылатын тиімді педагогикалық технологияларды, мектепке дейінгі жастағы балалардың жетістіктерінің деңгейіне және Стандарт талаптарына сәйкес мектепалды педагогінің бақылау-бағалау іс-әрекетінің нысандарын біледі;
2) мектепке даярлау кезінде заттық-кеңістік дамытушы ортаны және ұйымдастырылған оқу қызметін жобалаудың тәсілдерін, мектепалды даярлық процесінде мектепке дейінгі жастағы балалардың жетістіктерін критериалды бағалауды, курстан кейінгі кезеңде үздіксіз кәсіби өзіндік дамудың траекториясын әзірлеу әдістемесін қолдана алады;
3) мектепалды даярлықтың оқу-әдістемелік сүйемелдеуін әзірлеу, мектепалды даярлық процесінде мектепке дейінгі жастағы балалардың жетістіктерін бағалау, мектепалды даярлық процесінде оқытудың педагогикалық технологияларын, құралдарын, әдістерін, формаларын бейімдеу мен таңдау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылармен кіріс сауалнама барысында анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.

4) сформировать компетенции у слушателей по использованию информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) и интерактивных технологий обучения в процессе предшкольной подготовки и собственной профессиональной деятельности.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают концептуальные основы Стандарта, обуславливающие обновление содержания дошкольного воспитания и обучения, значимость психолого-педагогического сопровождения воспитанника в образовательном процессе предшкольной подготовки и интеграции предмета "Самопознание" с содержанием предшкольной подготовки, эффективные педагогические технологии, используемые в процессе предшкольной подготовки, объекты контрольно-оценочной деятельности педагога предшколы в соответствии с требованиями Стандарта и уровня достижения дошкольников;
2) умеют применять подходы к проектированию организованной учебной деятельности и предметно-пространственной развивающей среды при подготовке к школе, критериально оценивать достижения дошкольников в процессе предшкольной подготовки, использовать методику разработки траектории непрерывного профессионального саморазвития в посткурсовой период;
3) владеют навыками разработки учебно-методического сопровождения предшкольной подготовки, оценивания достижений детей дошкольного возраста в процессе предшкольной подготовки, выбора и адаптации форм, методов, средств, педагогических технологий обучения в процессе предшкольной подготовки.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид лҰнинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 202 бұйрығына 31-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 99-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының алғашқы әскери және технологиялық дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін оқытудың инновациялық тәсілдері мен әдістемелері" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының алғашқы әскери және технологиялық дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін оқытудың инновациялық тәсілдері мен әдістемелері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының алғашқы әскери және технологиялық дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама білім беру сапасын қамтамасыз етудің жаңа талаптарын ескере отырып, білім беру процесін жүзеге асыру және жобалау мәнтінінде орта білім беру мазмұнын жаңарту мәселелері бойынша орта білім беру ұйымдарының алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәні оқытушы-ұйымдастырушыларының (бұдан әрі – АӘжТД) біліктілігін артыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында АӘжТД пәні бойынша оқытушы-ұйымдастырушылардың кәсіби құзыреттілігінің деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) стратегиялық құжаттар мен Қазақстан Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауларына негізделген ұлттық саясат пен "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы туралы біртұтас ұғымды қалыптастыру;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында әскери дайындық, робототехника және IT негіздерін оқыту мен оқудың сұрақтары бойынша білімді қорыту мен тереңдету және АӘжТД пәнін оқыту мен оқу тәжірибесінде критериалды бағалауды қолдану;
3) инклюзивті білім беруді психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің мәні мен мағынасын, оны жүзеге асырудың механизмін ашу. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай АӘжТД пәнін оқыту технологиясын таңдаудың негізгі тәсілдерін анықтау;
4) тәрбие саласындағы мемлекеттік саясаттың басым бағыттары саласындағы білімді кеңейту және тереңдету: Тәрбиенің тұжырымдамалық негізі, Барлық білім беру ұйымдарында оқыту процесінің тәрбиелік құрамын күшейтудің үлгілік кешенді жоспары, "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 31
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 202
Приложение 99
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы и методики преподавания предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" в условиях обновления содержания среднего образования" для преподавателей-организаторов начальной военной и технологической подготовки организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы и методики преподавания предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" в условиях обновления содержания среднего образования" для преподавателей-организаторов начальной военной и технологической подготовки организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение преподавателей-организаторов начальной военной и технологической подготовки организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации преподавателей-организаторов начальной военной и технологической подготовки организаций среднего образования (далее - НВиТП) по вопросам обновления содержания среднего образования, проектирования и реализации образовательного процесса с учетом новых требований к обеспечению качества образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности преподавателей-организаторов НВиТП в условиях обновления содержания среднего образования.
4. Задачи Программы:
1) сформировать целостное представление о национальной политике и национальной идее "Мәңгілік ел" в свете стратегических документов и Посланий Президента Республики Казахстан Н.Назарбаева народу Казахстана;
2) обобщить и углубить знания по вопросам преподавания и обучения основ военного дела, робототехники и IT в условиях обновления содержания образования и сформировать способы использования критериального оценивания в практике преподавания и обучения НВиТП;
3) раскрыть сущность и значение психолого-педагогического сопровождения инклюзивного образования, механизмы его реализации, определить основные подходы к выбору технологии обучения НВиТП с учетом возрастных особенностей обучающихся;
4) расширить и углубить знания в области приоритетных направлений государственной политики в сфере воспитания: концептуальные основы воспитания, типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения в организациях среднего образования, национальная идея "Мәңгілік ел";

5) заманауи білім беру технологияларын қолдану бойынша біліктерді қалыптастыру мен білімдерді кеңейту, оның ішінде ақпараттық технологиялар (бұдан әрі – IT), әскери мамандыққа кәсіптік бағдар беру және оқушыларды Отанға қызмет етуге дайындау;
6) оқушылардың функционалдық сауаттылығын, сыни тұрғыдан ойлауын және өзіндік дербестігін дамытуға бағытталған Б.Блум таксономиясына сәйкес АӘжТД пәні бойынша оқу тапсырмаларын жобалау дағдысын дамыту;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) нормативтік құқықтық актілерді, әскери дайындық, робототехника және IT тұжырымдамалық негіздерін, инклюзивті білім беруді психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуге қатысты жұмыстардың мазмұны мен формаларын, оқушылардың оқу жетістіктерін бағалауды біледі;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында АӘжТД пәні бойынша білім беру процесін жобалауды, оқытудың әр-түрлі заманауи технологияларын, сондай-ақ IT пайдалануды, оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын және өзіндік дербестігін дамытуға бағытталған әдістер мен тәсілдерді қолдануды, әскери мамандыққа кәсіптік бағдар беру және Отанға қызмет етуге оқушыларды дайындаудың кәсіптік бағдар жұмыстарын ұйымдастыруды, АӘжТД пәнінің оқу процесін ұйымдастыруда кездесетін қиындықтарды және оны шешудің мүмкін жолдарын бағалауды қолдана алады;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында АӘжТД пәні бойынша білім беру процесін жобалауды, АӘжТД пәні арқылы оқушылардың ұлтжандылығын, этникалық және діни төзімділігін қалыптастыруды, жаңартылған орта білім беру жағдайына сәйкес АӘжТД пәнінің оқыту құралдарын және оқу-әдістемелік құралдарын талдауды, оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын және өзіндік дербестігін, функционалдық сауаттылықтарын дамытуға бағытталған АӘжТД пәнінің оқу тапсырмаларын жобалау тәсілдерінің дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульдерден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процессі осы Бағдарламаның қосымшасындағы ОТЖ-ға сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курстарды ұйымдастыру кезінде ОТЖ-ғы сағаттар мен тақырыптар саны екі есе азаяды, сабақтарды өткізу формалары өзгермейді.

5) расширить знания и сформировать умения по использованию современных образовательных технологий, в том числе информационных технологий (далее – IT), профориентация на военные профессии и подготовку обучающихся к службе Родине;
6) развить навыки проектирования учебных заданий по НВиТП в соответствии с таксономией Б.Блума, направленных на развитие функциональной грамотности, критического мышления и самостоятельности обучающихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы военного дела, робототехники и IT, основные направления, содержания и формы работы по психолого-педагогическому сопровождению инклюзивного образования, приоритетные направления государственной политики в сфере воспитания, современных подходов к преподаванию, обучение, оценивание учебных достижений обучающихся;
2) умеют проектировать и реализовывать образовательный процесс по НВиТП в условиях обновления содержания образования, применять различные современные технологии обучения, в том числе IT, применять методы и приемы, направленные на развитие критического мышления и самостоятельности обучающихся, организовывать профориентационные работы на военные профессии и подготовки обучающихся к службе Родине, оценивать проблемы и возможные пути их решения в организации учебного процесса по НВиТП;
3) владеют навыками проектирования образовательного процесса по НВиТП в условиях обновления содержания среднего образования, формирования гражданского патриотизма, этнической и религиозной толерантности обучающихся посредством предмета НВиТП, навыками анализа средств обучения, учебно-методическими материалами по НВиТП с целью выбора адекватных современным условиям обновления содержания образования, способами проектирования учебных заданий по НВиТП, направленных на развитие функциональной грамотности, критического мышления и самостоятельности обучающихся.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.

11. Білім беру процессін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын-сабақ таныстырылымы (шағын шара) және қорытынды тестілеу өткізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысы үшін тапсырмалар, тест тасырмалары, жобалау жұмыстарының тақырыптары курстық оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан кейін – ОӘК) енгізілген.
13. Білім беру процессі оқытудың интерактивті формалары мен әдістерін енгізеді: пікірталастар, ролдік ойындар, сынып шеберлігі, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесе шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзіреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық-педагогикалық құраммен ОӘК-ге енгізілген Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері әзірленеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының алғашқы әскери
және технологиялық дайындық
оқытушы-
ұйымдастырушыларына
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Орта білім
беру мазмұнын жаңарту
жағдайында "Алғашқы әскери
және технологиялық дайындық"
пәнін оқытудың инновациялық
тәсілдері мен әдістемелері"
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
Дөңгелек үстел
Шағын сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Инновационные
подходы и методики
преподавания предмета
"Начальная военная и
технологическая подготовка" в
условиях обновления
содержания среднего
образования" для
преподавателей-организаторов
начальной военной и
технологической подготовки
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1