"Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 маусымдағы № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 8 маусымда № 15204 болып тіркелді
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 44-4) тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7613 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 29 мамырдағы № 274-278 (27352) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер және жалпы конкурс санаттары бойынша конкурсқа қатысқан адамдар үшін);";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Елдер бөлігінде "Болашақ" халықаралық стипендиясының көлемін анықтау үшін шығыс нормалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысқан тұлғалар үшін) арналған үлгілік шартта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер немесе жалпы конкурс санаттары бойынша конкурсқа қатысқан адамдар үшін) арналған үлгілік шарт";
2.3.7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.7. Оқу сабақтарына қатысуға, Оқу орны белгілеген мерзімде тапсырмалардың барлық түрлерін орындауға, бекітілген Оқу жоспарымен көзделген сынақтарды, емтихандарды және бақылаудың өзге де түрлерін уақтылы тапсыруға, оқу процесінде Оқу орны белгілеген әрбір аралық оқу кезеңінің (семестр, триместр немесе оқу жылы) қорытындысы бойынша академиялық үлгерімді Оқу орнының бағалау жүйесіне сәйкес анықталатын үлгерімнің ең көп көрсеткішінен кемінде 65 (алпыс бес)* пайызға баламалы бағаға/балға қамтамасыз етуге.";
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"*Ескерту: Ирландия Республикасы, Аустралия, Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі үшін үлгерім көрсеткіші кемінде 55 (елу бес) пайыз.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген PhD докторы, бейіні бойынша (маман даярлауға жұмыс берушінің тапсырысын ұсынған мемлекеттік қызметшілер, ғылыми, педагог қызметкерлер арасынан) доктор дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған үлгілік шартта:
2.3.7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 "Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 июня 2017 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2017 года № 15204.
В соответствии с подпунктом 44-4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", в целях реализации Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, ПРИКАЗЫВАЮ:
Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 "Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7613, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 29 мая 2012 года № 157-158 (26976-26977), следующие изменения:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших или общего конкурса) согласно приложению 2 к настоящему приказу;";
Нормы расходов для определения размеров международной стипендии "Болашак" в разрезе стран, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших), утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовой договор на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших или общего конкурса)";
пункт 2.3.7 изложить в следующей редакции:
"2.3.7. Посещать учебные занятия, выполнять в установленные Учебным заведением сроки все виды заданий, своевременно сдавать зачеты, экзамены и иные виды контроля, предусмотренные утвержденным учебным планом, обеспечить по итогам каждого установленного Учебным заведением промежуточного учебного периода (семестра, триместра или учебного года) академическую успеваемость в процессе обучения на оценку/балл, эквивалентные не менее 65 (шестидесяти пяти)* процентов от максимального показателя успеваемости, определяемого в соответствии с оценочной системой в Учебном заведении.";
примечание изложить в следующей редакции:
"*Примечание: для Ирландской Республики, Австралии, Соединенного королевства Великобритании и Северной Ирландии показатель успеваемости не менее 55 (пятидесяти пяти) процентов.";
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени доктора PhD, доктора по профилю (из числа государственных служащих, научных, педагогических работников, представившим заявку работодателя на подготовку специалиста), утвержденном указанным приказом:
пункт 2.3.7 изложить в следующей редакции:

"2.3.7. Оқу сабақтарына қатысуға, Оқу орны белгілеген мерзімде тапсырмалардың барлық түрлерін орындауға, бекітілген жеке Оқу жоспарымен көзделген сынақтарды, емтихандарды және бақылаудың өзге де түрлерін уақтылы тапсыруға, оқу процесінде Оқу орны белгілеген әрбір аралық оқу кезеңінің (семестр, триместр немесе оқу жылы) қорытындысы бойынша академиялық үлгерімді Оқу орнының бағалау жүйесіне сәйкес анықталатын үлгерімнің ең көп көрсеткішінен кемінде 65 (алпыс бес)* пайызға баламалы бағаға/балға қамтамасыз етуге.";
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"*Ескерту: Ирландия Республикасы, Аустралия, Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі үшін үлгерім көрсеткіші кемінде 55 (елу бес) пайыз.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған (конкурсқа мемлекеттік қызметшілер, ғылыми-педагог қызметкерлер, инженерлік-техникалық қызметкерлер, мәдениет қызметкерлері, шығармашылық қызметкерлер, бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкерлері санаттары бойынша қатысқан тұлғалар үшін) үлгілік шартта:
2.3.11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.11. Оқу сабақтарына қатысуға, Оқу орны белгілеген мерзімде тапсырмалардың барлық түрлерін орындауға, бекітілген Оқу жоспарымен көзделген сынақтарды, емтихандарды және бақылаудың өзге де түрлерін уақтылы тапсыруға, оқу процесінде Оқу орны белгілеген әрбір аралық оқу кезеңінің (семестр, триместр немесе оқу жылы) қорытындысы бойынша академиялық үлгерімді Оқу орнының бағалау жүйесіне сәйкес анықталатын үлгерімнің ең көп көрсеткішінен кемінде 65 (алпыс бес)* пайызға баламалы бағаға/балға қамтамасыз етуге.
Оқу сабақтарына қатысуға, оқу ұйымы белгілеген мерзімде тапсырмалардың барлық түрлерін орындауға, бекітілген тілдік курстардан өту бағдарламасымен көзделген тесттерді, емтихандарды және бақылаудың өзге де түрлерін уақтылы тапсыруға";
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"*Ескерту: Ирландия Республикасы, Аустралия, Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі үшін үлгерім көрсеткіші кемінде 55 (елу бес) пайыз.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Резидентурада оқу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысқан тұлғалар үшін) арналған үлгілік шартта:
2.3.8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.8. Оқу сабақтарына қатысуға, Оқу орны белгілеген мерзімде тапсырмалардың барлық түрлерін орындауға, бекітілген Оқу жоспарымен көзделген сынақтарды, емтихандарды және бақылаудың өзге де түрлерін уақтылы тапсыруға, оқу процесінде Оқу орны белгілеген әрбір аралық оқу кезеңінің (семестр, триместр немесе оқу жылы) қорытындысы бойынша академиялық үлгерімді Оқу орнының бағалау жүйесіне сәйкес анықталатын үлгерімнің ең көп көрсеткішінен кемінде 65 (алпыс бес)* пайызға баламалы бағаға/балға қамтамасыз етуге.";
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"*Ескерту: Ирландия Республикасы, Аустралия, Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі үшін үлгерім көрсеткіші кемінде 55 (елу бес) пайыз.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген PhD докторы, доктор бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысқан тұлғалар үшін) арналған үлгілік шартта:
2.3.8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2.3.7. Посещать учебные занятия, выполнять в установленные Учебным заведением сроки все виды заданий, своевременно сдавать зачеты, экзамены и иные виды контроля, предусмотренные утвержденным индивидуальным учебным планом, обеспечить по итогам каждого установленного Учебным заведением промежуточного учебного периода (семестра, триместра или учебного года) академическую успеваемость в процессе обучения на оценку/балл, эквивалентные не менее 65 (шестидесяти пяти)* процентов от максимального показателя успеваемости, определяемого в соответствии с оценочной системой в Учебном заведении.";
примечание изложить в следующей редакции:
"*Примечание: для Ирландской Республики, Австралии, Соединенного королевства Великобритании и Северной Ирландии показатель успеваемости не менее 55 (пятидесяти пяти) процентов.";
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категориям государственных служащих, научно-педагогических работников, инженерно-технических работников, работников культуры, творческих работников, работников редакции средств массовой информации), утвержденном указанным приказом:
пункт 2.3.11 изложить в следующей редакции:
"2.3.11. Посещать учебные занятия, выполнять в установленные Учебным заведением сроки все виды заданий, своевременно сдавать зачеты, экзамены и иные виды контроля, предусмотренные утвержденным Учебным планом, обеспечить по итогам каждого установленного Учебным заведением промежуточного учебного периода (семестра, триместра или учебного года) академическую успеваемость в процессе обучения на оценку/балл, эквивалентные не менее 65* (шестидесяти пяти) процентов от максимального показателя успеваемости, определяемого в соответствии с оценочной системой в Учебном заведении.
Посещать учебные занятия, выполнять в установленные организацией обучения сроки все виды заданий, своевременно сдавать все виды тестов, экзаменов и иных видов контроля, предусмотренных программой прохождения языковых курсов.";
примечание изложить в следующей редакции:
"*Примечание: для Ирландской Республики, Австралии, Соединенного королевства Великобритании и Северной Ирландии показатель успеваемости не менее 55 (пятидесяти пяти) процентов.";
в Типовом договоре на организацию обучения в резидентуре (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших), утвержденном указанным приказом:
пункт 2.3.8 изложить в следующей редакции:
"2.3.8. Посещать учебные занятия, выполнять в установленные Учебным заведением сроки все виды заданий, своевременно сдавать зачеты, экзамены и иные виды контроля, предусмотренные утвержденным учебным планом, обеспечить по итогам каждого установленного Учебным заведением промежуточного учебного периода (семестра, триместра или учебного года) академическую успеваемость в процессе обучения на оценку/балл, эквивалентные не менее 65 (шестидесяти пяти)* процентов от максимального показателя успеваемости, определяемого в соответствии с оценочной системой в Учебном заведении.";
примечание изложить в следующей редакции:
"*Примечание: для Ирландской Республики, Австралии, Соединенного королевства Великобритании и Северной Ирландии показатель успеваемости не менее 55 (пятидесяти пяти) процентов.";
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени доктора PhD, доктора по профилю (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших), утвержденном указанным приказом:
пункт 2.3.8 изложить в следующей редакции:

2. Өзге де шығыс нормалары:
визаны рәсімдеу, ұзарту (консулдық жинақ), виза (консулдық жинақты) рәсімдеу үшін Елшіліктің талабы бойынша міндетті көрсетілетін қызметтер;
шетелдік жоғары оқу орындарына 5-тен (бестен) аспайтын сауалнама нысанын ресімдеу және беру;
қабылдаушы елдің уәкілетті органдарында және шетелдік жоғары оқу орындарында стипендиаттардың тіркелуі;
шет тілін білу деңгейін анықтауға бір тестілеуді қоса алғанда, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның шешімі бойынша өтуі қажет болған жағдайда тілдік курстар;
академиялық оқуға түсу үшін шетелдік жоғары оқу орындарының талаптары бойынша дайындықтың академиялық және техникалық деңгейін анықтау бойынша пәндік емтихандарды бір реттен көп емес тапсыру;
стипендиаттың академиялық оқуға, тілдік курстарға, магистратура алдындағы дайындық курстарына түсу кезінде, сондай-ақ тілдік және магистратура алдындағы дайындық, академиялық оқу, тағылымдама процесінде қажетті шетелдік жоғары оқу орындарының, тағылымдамаларды, магистратура алдындағы дайындықты өткізуді жүзеге асыратын шетелдік ұйымның (бұдан әрі – шетелдік ұйым), тілдік курстардың (бұдан әрі – тілдік мектептер) талаптары бойынша міндетті қызметтер;
тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту, академиялық оқу, тағылымдамадан өту елдерінің және/немесе шетелдік жоғары оқу орнының, тілдік мектептің, шетелдік ұйымның талаптары бойынша міндетті медициналық тексеріс;
стипендиаттың банктік карточкасын шығару, әрекет ету мерзімінің аяқталуы бойынша оны қайта шығару және оған қызмет көрсету;
шетелдік жоғары оқу орындарының, тілдік мектептер немесе шет мемлекеттердің уәкілетті органдары айқындайтын шетелдік ұйымдардың (бұдан әрі – шетелдік әріптестер) стипендиаттың үлгерімі (транскрипт) туралы ресми құжаттарды ұсынуы, шетелдік студенттерге арналған жазатайым жағдайлардан, аурудың кенеттен туындауынан медициналық сақтандыру, шетелдік әріптестердің академиялық оқуды, тілдік курстарды, магистратура алдындағы дайындықты, тағылымдаманы ұйымдастыру бойынша қызмет көрсету шарттары бойынша өз міндеттемелерін орындауына байланысты шығыс нормалары.
Шығыстарды төлеу растаушы құжаттардың негізінде нақты шығыстар бойынша жүргізіледі.
3. "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалғаннан кейін академиялық оқу немесе тілдік курстан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту басталуына дейін күнтізбелік 15 күннен ерте емес Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту орнына дейін бару және тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық, академиялық оқу немесе тағылымдамадан өту аяқталғаннан кейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірілмей кері бағытта жол жүру, академиялық оқу 1 (бір) оқу жылынан ұзақ болған жағдайда, Қазақстан Республикасында тұратын жерінен оқитын жеріне дейін оқудың әрбір оқу жылы басталуына дейін күнтізбелік 15 күннен ерте емес және кері бағытта жол жүру оқудың әрбір оқу жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірілмей, сондай-ақ Қазақстан Республикасында визаны ресімдеу не ұзарту қажет болған жағдайда академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту орнынан және кері бағытта жол жүру бойынша шығыс нормалары.
Шығыстарды төлеу растаушы құжаттардың негізінде нақты шығыстар бойынша жүк тасымалдау ақысын төлеусіз, жүргізіледі:

2. Нормы прочих расходов на:
оформление, продление визы (консульский сбор) обязательные услуги по требованию Посольств для оформления визы (консульского сбора);
оформление и подачу не более 5 (пяти) анкетных форм в зарубежные высшие учебные заведения;
регистрацию стипендиатов в уполномоченных органах принимающих стран и зарубежных высших учебных заведений;
языковые курсы, в случае необходимости их прохождения по решению Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, включая одно тестирование на определение уровня знания иностранного языка;
сдачу не более одного раза по требованию зарубежного высшего учебного заведения предметных экзаменов, необходимых для поступления на академическое обучение по определению академического и технического уровня подготовки;
обязательные услуги по требованию зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, осуществляющих проведение стажировок (далее – зарубежная организация), языковых курсов (далее – языковая школа), предмагистеркой подготовки, необходимые при поступлении на академическое обучение, языковые курсы, предмагистерскую подготовку, а также в процессе языковой и предмагистерской подготовки, академического обучения, стажировки стипендиата;
обязательное медицинское обследование в соответствии с требованиями страны прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения, стажировки и/или зарубежного высшего учебного заведения, языковой школы, зарубежной организации;
выпуск, перевыпуск по истечении срока действия и обслуживание банковской карточки стипендиата;
представление зарубежными высшими учебными заведениями, языковыми школами или зарубежными организациями, определяемыми уполномоченными органами иностранных государств (далее – зарубежные партнеры), официальных документов об успеваемости стипендиата (транскриптов), медицинское страхование от несчастных случаев и внезапных возникновений заболеваний, предусмотренное для иностранных студентов, расходы зарубежных партнеров, связанные с выполнением их обязательств по договорам на оказание услуг по организации академического обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки.
Оплата расходов производится по фактическим расходам на основании подтверждающих документов.
3. Нормы расходов по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места академического обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки после присуждения международной стипендии "Болашак" не ранее 15 календарных дней до начала академического обучения или прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки и обратно не позднее 15 календарных дней после окончания языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения или прохождения стажировки, в случае академического обучения длительностью более 1 (одного) учебного года - проезд от места проживания в Республике Казахстан до места обучения не ранее 15 календарных дней до начала каждого учебного года обучения и обратно не позднее 15 календарных дней после окончания каждого учебного года обучения, а также проезд от места академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки и обратно, в случае необходимости оформления или продления визы в Республике Казахстан.
Оплата расходов производится по фактическим расходам на основании подтверждающих документов без оплаты провоза багажа:

1) Қазақстан Республикасының ішінде жол жүру бойынша – тікелей қатынайтын әуе және (Қазақстан Республикасына келген сәттен тұру жеріне дейін/тұру жерінен Қазақстан Республикасынан шығу сәтіне дейін күнтізбелік 5 күннен аспауы қажет) купе вагоны (жүрдек поездардың жұмсақ дивандары төмен орналасқан, қалпын реттейтін құрылғысымен бірге жұмсақ креслолары бар (СВ), сондай-ақ "Турист" және "Бизнес" класындағы 2 орындық купелі вагондарды қоспағанда) тарифінен жоғары емес теміржол көлігін пайдалану үшін сол аймақта қолданыстағы жол жүру құнымен тас жол және қара жол бойынша автокөлікті (таксиді қоспағанда) пайдалану үшін;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерге жол жүру бойынша – үнемділік класы бойынша тікелей қатынайтын әуе көлігін пайдалану үшін (жол жүру уақыты күнтізбелік 5 күннен аспауы қажет), теміржол көлігін пайдалану үшін, сол аймақта қолданыстағы жол жүру құны бойынша тас жол мен қара жол бойынша автокөлікті (таксиді қоспағанда) пайдалану үшін.
Стипендияны есептеу стипендиаттың нақты тұрған жерінің шығыс нормалары бойынша жүргізіледі. Егер стипендиат тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық, академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында көзделген басқа жұмыс) уақытында "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалған елден ерекшеленетін елде, штатта немесе қалада болса, есептеу стипендиаттың нақты тұратын елінің бекітілген нормативі бойынша осындай норматив елдер бөлінісіндегі шығыс нормаларының бекітілген тізімінде болса, жүргізіледі. Норматив болмаған жағдайда, есептеу тағайындау елі бойынша жүргізіледі.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлеріне оқу елінде тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомасын есептеу кезеңі шетелдік жоғары оқу орнының / білім беру ұйымының академиялық күнтізбесіне, шақыру хатына (алғаш рет шығатындар үшін), студенттік визаны рәсімдеу үшін иммиграциялық емес нысандарға (DS-2019, 1-20), тағылымдамадан өтудің бекітілген бағдарламасына, бекітілген оқу жоспарына / жеке оқу жоспарына (академиялық оқуын жалғастыруға шығатындар үшін) сәйкес оқу елінде нақты оқудың, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтудің, бірақ оқуды / тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру шартымен белгіленген мерзімнен аспайтын кезеңі болып табылады.
Оқу елінде тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомаларын есептеу әрбір күнтізбелік айға толық көлемде жасалады.
Академиялық оқудың, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтудің бірінші айы және академиялық оқудың, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтудің соңғы айы күндерінің жалпы саны күнтізбелік отыз немесе одан кем күнді құраса, онда төлем академиялық оқудың, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтудің бірінші немесе соңғы айында жүзеге асырылады.
Оқу кезеңінің бірінші немесе соңғы айының оқу күндерінің саны күнтізбелік үш күннен аспаса, онда осы айлар үшін төлем жасалмайды.
Академиялық оқу кезеңінде оқу материалдарын сатып алу шығыстарының сомаларын есептеу бекітілген оқу жоспарына сәйкес жылына екі рет жүргізіледі, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан және тағылымдамадан өту кезеңінде ай сайын жүргізіледі.

1) по проезду внутри Республики Казахстан - за пользование воздушным и железнодорожным транспортом прямого следования (не более 5 календарных дней с момента прибытия в Республику Казахстан до пункта проживания/с пункта проживания до момента выбытия из Республики Казахстан) - не выше тарифа купированного вагона (за исключением вагонов с 2-х местными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (СВ), а также классов "Турист" и "Бизнес" скоростных поездов), за пользование автотранспортом по шоссейным и грунтовым дорогам - по существующей в данной местности стоимости проезда (за исключением такси);
2) по проезду за пределами Республики Казахстан - за пользование воздушным транспортом прямого следования (время в пути не более 5 календарных дней) - по тарифу экономического класса, за пользование железнодорожным транспортом, за пользование автотранспортом по шоссейным и грунтовым дорогам - по существующей в данной местности стоимости проезда (за исключением такси).
Начисление стипендии производится по нормам расходов фактического местонахождения стипендиата. Если стипендиат во время языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения (практики, исследовательской или другой работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом) находится в стране, штате или городе, который отличается от страны присуждения международной стипендии "Болашак", начисление производится по утвержденному нормативу страны фактического местонахождения стипендиата, если таковой имеется в утвержденном списке норм расходов в разрезе стран. В случае отсутствия норматива начисление производится по стране присуждения.
Периодом начисления обладателям международной стипендии "Болашак" ежемесячных сумм расходов на проживание и питание в стране обучения для стипендиатов является период фактического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки в стране обучения согласно академическому календарю зарубежного высшего учебного заведения/организации обучения, письму-приглашению (для впервые выезжающих), не иммиграционных форм для оформления студенческой визы (DS-2019, I-20), утвержденной программе прохождения стажировки, утвержденному учебному плану/ индивидуальному учебному плану (выезжающих для продолжения академического обучения), но не превышающий срок, установленный договором на организацию обучения/прохождения стажировки.
Начисление ежемесячных сумм расходов на проживание и питание в стране обучения производится за каждый календарный месяц в полном объеме.
В случае, когда общее количество дней первого месяца академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки и последнего месяца академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки составляет тридцать календарных дней или менее, то начисление осуществляется в первом либо последнем месяце академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки.
Если количество учебных дней в первом или последнем месяцах учебного периода составляет не более трех календарных дней, то начисление за данные месяцы не производится.
Начисление сумм расходов на приобретение учебных материалов в период академического обучения производится два раза в год, согласно утвержденному учебному плану, в период прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки и стажировки производится ежемесячно.

Тұру, тамақтану және оқу әдебиеттерін сатып алу үшін стипендияны есептеу және төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкес ведомость құру күніндегі валюта айырбастаудың нарықтық курсы бойынша жүргізіледі. Тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомаларын төлеу алдыңғы айдың 25-інен бастап ағымдағы айдың 5-іне дейін жүргізіледі.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің жоғары арнаулы білім алу, клиникалық ординатурада, аспирантурада оқу үшін "бакалавриат" бағдарламасы бойынша оқу процесінде оқу әдебиеттерін сатып алу бойынша шығыс нормалары 2012 жылға дейінгі "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысқан стипендия иегерлеріне қолданылады.

Начисление и выплата стипендии на проживание, питание и приобретение учебной литературы производится согласно нормам расходов, утвержденным в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, по рыночному курсу обмена валют на дату формирования ведомости. Выплаты ежемесячных сумм расходов на проживание и питание производятся с 25 числа предшествующего месяца по 5 число текущего.
Нормы расходов по приобретению учебной литературы обладателями международной стипендии "Болашак" в процессе обучения по программе "бакалавриат" для получения высшего специального образования, обучения в клинической ординатуре, аспирантуре распространяются на обладателей стипендии, участвовавших в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак" до 2012 года.