"Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 123 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 18 сәуірдегі № 140 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 22 маусымда № 15247 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 152 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 28.04.2018 № 152 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бұйырамын:
1. "Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 123 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9996 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 наурызда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес келесі редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Қалдықтар басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімдік баспа басылымдарына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне беруді қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 123 "Об утверждении Правил ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 апреля 2017 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2017 года № 15247. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 152 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 28.04.2018 № 152 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 123 "Об утверждении Правил ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9996, опубликованный 13 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Приложение к Правилам ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра, изложить в следующей редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту управления отходами Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
К. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_______________ А. Мырзахметов
2017 жылғы 19 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_______________ Н. Айдапкелов
2017 жылғы 18 сәуір
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 18 сәуірдегі
№ 140 бұйрығына қосымша
Жер қойнауына зиянды
заттарды, радиоактивті
қалдықтарды көмудің және
сарқынды суларды ағызудың
мемлекеттік кадастрын жүргізу
қағидаларына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Көмудің мемлекеттік кадастрында көмілген заттардың және ағызылған сулардың
сандық және сапалық көрсеткіштері, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық,
арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық жағдайлары
көрсетілген үлгісі мен түрін сипаттайтын
МӘЛІМЕТТЕР
"___"____________20___ жылғы есептік кезең
Нысандар индексі: КЗАС
Ақпарат жинау кезеңділігі: жыл сайын.
Ақпарат ұсынатын тұлғалар шеңбері: Қазақстан Республикасының аумағында жер
қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көму және сарқынды суларды ағызу
объектілері бар табиғат пайдаланушылар
Нысан қайда ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган.
Нысанды ұсыну мерзімі: Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көметін және
жер қойнауына сарқынды суларды ағызуды жүзеге асыратын табиғат пайдаланушылар есепті
жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсанының ішінде жыл сайын 1 қаңтардағы жағдай бойынша
уәкілетті органға екі данада мәліметтерді табыс етеді.
№____________ дана
№_________________
Есепке алу объектісі
________________________________________________________________________________
Жасаған ________________________________________________________________________
аты-жөні, лауазымы қолы күні
Тексерген _______________________________________________________________________
аты-жөні, лауазымы қолы күні
Бекіткен________________________________________________________________________
аты-жөні, лауазымы      қолы күні
Табиғат пайдаланушының БСН/ЖСН ________________________________________________
Табиғат пайдаланушының атауы ____________________________________________________

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________________ А. Мырзахметов
от 19 мая 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Н. Айдапкелов
от 18 апреля 2017 года
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 18 апреля 2017 года №140
Приложение
к Правилам ведения
государственного кадастра
захоронений вредных
веществ, радиоактивных отходов
и сброса сточных вод в недра
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
СВЕДЕНИЯ
характеризующие тип и вид захороненных веществ
и сброшенных вод с указанием их количественных и
качественных показателей, горнотехнических,
специальных инженерно-геологических,
гидрогеологических и экологических условий
захоронения и сброса
Отчетный период за "___"___________ 20___ года
Индекс формы:ЗВСВ
Периодичность сбора информации: ежегодно
Круг лиц предоставляющих информацию: природопользователи, имеющие объекты
захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра на
территории Республики Казахстан.
Куда предоставляется форма: уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Срок представления формы: природопользователи, имеющие захоронения вредных веществ,
радиоактивных отходов и осуществляющие сброс сточных вод в недра, ежегодно по
состоянию на 1 января в течение первого квартала года, следующего за отчетным,
представляют в уполномоченный орган сведения в двух экземплярах.
Экз. № ___________
№ _______________
Объект учета
________________________________________________________________________________
Составил _______________________________________________________________________
Ф.И.О., должность подпись дата
Проверил _______________________________________________________________________
Ф.И.О., должность подпись дата
Утвердил _______________________________________________________________________
Ф.И.О., должность подпись дата
БИН/ИИН природопользователя ___________________________________________________
Наименование природопользователя ________________________________________________

11. Радиоактивті объектінің сипаттамасы
Радиоактивті заттың түрі
Жылдық эквивалентті мөлшері
Бөлшектер ағысының тығыздығы
Агрегаттық жай-күйі
Бк радионуклидтерінің салыстырмалы белсенділігі
ауада
суда
топырақта
1
2
3
4
5
6
7
12. Тасымалдау жүйесінің сипаттамасы.
Көмудің мемлекеттік
кадастрында көмілген заттардың
және ағызылған сулардың
сандық және сапалық
көрсеткіштері, көму мен
ағызудың тау-кен-техникалық,
арнаулы инженерлік-
геологиялық, гидрогеологиялық
және экологиялық жағдайлары
көрсетілген үлгісі мен түрін
сипаттайтын мәліметтерге
қосымша
"Көмудің мемлекеттік кадастрында көмілген заттардың және ағызылған сулардың
сандық және сапалық көрсеткіштері, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық,
арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық жағдайлары
көрсетілген үлгісі мен түрін сипаттайтын мәліметтер" нысанын толтыру бойынша
түсініктеме
1. Жалпы бөлім
1) Көмудің мемлекеттік кадастрында көмілген заттардың және ағызылған сулардың сандық және сапалық көрсеткіштері, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық, арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық жағдайлары көрсетілген үлгісі мен түрін сипаттайтын мәліметтердің нысаны "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2) Көмудің мемлекеттік кадастрында көмілген заттардың және ағызылған сулардың сандық және сапалық көрсеткіштері, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық, арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық жағдайлары көрсетілген үлгісі мен түрін сипаттайтын мәліметтер есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсанының ішінде жыл сайын 1 қаңтардағы жағдай бойынша уәкілетті органға екі данада тапсырылады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
Нысанның жоғарғы жағында дана нөмірі, бұдан кейін нысанның есебі көрсетіледі.
Табиғат пайдаланушымен берілетін ақпараттың дұрыстығы мен толықтығы үшін берілген мәліметтерді растау қарастырылған: құрастырушы мен тексерушінің аты, жөні, тегі, лауазымы, сонымен қатар, қолы мен күні көрсетіледі.
Бұдан әрі табиғатпайдаланушының атауы және БСН/ЖСН көрсетіледі.
"Объектінің жалпы сипаттамасы" бөлімінде:
1-ші тармақта есепке алу объектісінің схемалық картасы, масштабы көрсетіледі.
2-ші тармақта географиялық координаттары көрсетіледі.
3-ші тармақтың кестесінде объектінің әкімшілік орналасуы көрсетіледі:
1-ші бағанда облыс көрсетіледі;
2-ші бағанда аудан көрсетіледі;
3-ші бағанда қала, кент көрсетіледі;
4-ші бағанда Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес аумақ коды көрсетіледі (аумақтық бөлімше мамандары толтырады).
4-ші тармақтың кестесінде объектіні пайдаланудың жалпы мәліметтері көрсетіледі:
1-ші бағанда орналасқан жері көрсетіледі;
2-ші бағанда түзілу шарттары көрсетіледі;
3-ші бағанда пайдалану кезеңінің басталу жылы көрсетіледі;
4-ші бағанда пайдалану кезеңінің соңғы жылы көрсетіледі;
5-ші бағанда жылына күтіп ұстауға жұмсалатын шығындар көрсетіледі;
6-шы бағанда ағымдағы кезеңде күтіп ұстауға жұмсалатын шығындар көрсетіледі.
5-ші тармақтың кестесінде объект параметрлері көрсетіледі:
1-ші бағанда ұзындығы километрмен көрсетіледі;
2-ші бағанда ені километрмен көрсетіледі;
3-ші бағанда тереңдігі көрсетіледі;
4-ші бағанда ауданы шаршы километрмен көрсетіледі;
5-ші бағанда алдағы жылдағы көмудің жылдық көлемі көрсетіледі;
6-шы бағанда ағымдағы жылғы бірінші қаңтарға дейінгі жағдай бойынша көлемі көрсетіледі;
7-ші бағанда ағымдағы жылғы бірінші қаңтарға дейінгі жағдай бойынша мөлшері массасымен.
6-шы тармақта жер қойнауы мен қоршаған орта мониторингі туралы мәліметтер көрсетіледі:
Бұдан кейін сынамаларды іріктеуді орналастыру схемасы;
мониторинг нәтижелері көрсетіледі;
1-ші бағанда жерасты суларының, 2-ші бағанда топырақтың, 3-ші бағанда атмосфералық ауаның, 4-ші бағанда радиациялық фонның, 5-ші бағанда өсімдік және жануарлар дүниесінің, 6-шы бағанда басқа түрлерінің мониторинг нәтижелері көрсетіледі.
6-шы тармақтың кестесінде мониторинг параметрлері көрсетіледі:
1-ші бағанда қадағаланатын параметрлер тізбесі көрсетіледі;
2-ші бағанда өлшеу жиілігі көрсетіледі;
3-ші бағанда жүргізу әдістері көрсетіледі;
"Объектінің физикалық сипаттамасы" бөлімінде:
7-ші тармақтың кестесінде орналастырудың техникалық шарттары көрсетіледі:
1-ші бағанда оқшаулану сипаттамасы көрсетіледі;
2-ші бағанда қабатты коллектордың тиімді қуаты көрсетіледі;
3-ші бағанда кеуектілік коэффициенті көрсетіледі;
4-ші бағанда су сипаттамасы көрсетіледі;
5-ші бағанда жерасты сулардың табиғи ағысының жылдамдығы көрсетіледі;
6-шы бағанда сарқындыны сақтау мерзімі көрсетіледі.
8-ші тармақтың кестесінде негіздеменің сипаттамасы көрсетіледі:
1-ші бағанда жыныстар түрі көрсетіледі;
2-ші бағанда негіздің ені көрсетіледі;
3-ші бағанда төбесі бойынша ені көрсетіледі;
4-ші бағанда физикалық-механикалық қасиеттері көрсетіледі;
"Зиянды заттардың, радиоактивті қалдықтардың және сарқынды сулардың сипаттамасы" бөлімде:
9-шы тармақтың кестесінде объектінің түзілу сипаттамасы көрсетіледі:
1-ші бағанда өнім атауы көрсетіледі;
2-ші бағанда технологиялық циклі көрсетіледі;
10-шы тармақтың кестесінде объектінің физикалық-механикалық қасиеттері көрсетіледі:
1-ші бағанда химиялық құрамы (толық) көрсетіледі;
2-ші бағанда уытты компоненттері көрсетіледі;
3-ші бағанда ерігіштігі көрсетіледі;
4-ші бағанда сақтау кезінде басқа заттармен сыйысымдылығы көрсетіледі;
5-ші бағанда өрт шығу-жарылыс қауіптілігі көрсетіледі;
11-ші тармақтың кестесінде радиоактивті объектінің сипаттамасы көрсетіледі:
1-ші бағанда Радиоактивті заттың түрі көрсетіледі;
2-ші бағанда Жылдық эквивалентті мөлшері көрсетіледі;
3-ші бағанда Бөлшектер ағысының тығыздығы көрсетіледі;
4-ші бағанда Агрегаттық жай-күйі көрсетіледі;
5-ші бағанда ауадағы Бк радионуклидтерінің салыстырмалы белсенділігі көрсетіледі;
6-ші бағанда судағы Бк радионуклидтерінің салыстырмалы белсенділігі көрсетіледі;
7-ші бағанда топырақтағы Бк радионуклидтерінің салыстырмалы белсенділігі көрсетіледі;
12-ші тармақта тасымалдау жүйесінің сипаттамасы көрсетіледі.

11. Характеристика радиоактивного объекта
Тип радиоактивного вещества
Годовая эквивалентная доза
Плотность потока частиц
Агрегатное состояние
удельная активность радионуклидов Бк
в воздухе
в воде
в почве
1
2
3
4
5
6
7
12. Характеристика системы транспортировки.
Приложение
к сведениям характеризующие
тип и вид захороненных веществ
и сброшенных вод с указанием
их количественных и
качественных показателей,
горнотехнических, специальных
инженерно-геологических,
гидрогеологических и
экологических условий
захоронения и сброса.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных.
"Сведения характеризующие тип и вид захороненных веществ и сброшенных вод с указанием их количественных и качественных показателей, горнотехнических, специальных инженерно-геологических, гидрогеологических и экологических условий захоронения и сброса"
1. Общая часть
1) Форма сведений, характеризующих тип и вид захороненных веществ и сброшенных вод с указанием их количественных и качественных показателей, горнотехнических, специальных инженерно-геологических, гидрогеологических и экологических условий захоронения и сброса, разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании".
2) Сведения, характеризующие тип и вид захороненных веществ и сброшенных вод с указанием их количественных и качественных показателей, горнотехнических, специальных инженерно-геологических, гидрогеологических и экологических условий захоронения и сброса, представляются ежегодно по состоянию на 1 января в течение первого квартала года, следующего за отчетным, в уполномоченный орган в двух экземплярах.
2. Пояснение по заполнению формы
В верхней части формы указывается номер экземпляра, далее указывается объект учета.
За достоверность и полноту информации предусматривается подтверждение данных представляемых природопользователем: составителя и проверяющего с указанием фамилии, имени, отчества, занимаемой должности, а также подпись и дата.
Далее указывается БИН/ИИН природопользователя и наименование природопользователя.
В разделе "Общая характеристика объекта":
В пункте 1, природопользователем прилагается схематическая карта объекта учета, масштаб.
В пункте 2 указываются географические координаты.
В таблице пункта 3 указывается административное расположение объекта:
в графе 1 указывается область;
в графе 2 указывается район;
в графе 3 указывается город, поселок;
в графе 4 указывается код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО), заполняемая специалистами территориальных подразделений.
В таблице пункта 4 указываются общие сведения эксплуатации объекта:
в графе 1 указывается местоположение;
в графе 2 указываются условия образования;
в графе 3 указывается год начала эксплуатации;
в графе 4 указывается год конца эксплуатации;
в графе 5 указываются затраты на содержание в год;
в графе 6 указываются затраты на содержание за текущий период.
В таблице пункта 5 указываются параметры объекта:
в графе 1 указывается длинна в километрах;
в графе 2 указывается ширина в километрах;
в графе 3 указывается глубина в километрах;
в графе 4 указывается площадь в квадратных километрах;
в графе 5 указывается годовой объем захоронений за предыдущий год, в тысячах тонн;
в графе 6 указывается количество на первое января текущего года, в объеме;
в графе 7 указывается количество на первое января текущего года, в массе.
В пункте 6 указываются данные о мониторинге недр и окружающей среды:
далее указывается схема размещения отбора проб;
в таблице пункта 6 указываются результаты мониторинга:
в графе 1 мониторинг подземных вод;
в графе 2 мониторинг почвы;
в графе 3 мониторинг атмосферного воздуха;
в графе 4 мониторинг растительного и животного мира;
в графе 5 мониторинг радиационного фона;
в графе 6 мониторинг других видов.
В таблице пункта 6 указываются параметры мониторинга:
в графе 1 указывается перечень отслеживаемых параметров;
в графе 2 указывается частота измерений;
в графе 3 указывается методы проведения.
В разделе "Физическая характеристика объектов":
В таблице пункта 7 указываются технические условия размещения:
в графе 1 указывается характеристика изоляции;
в графе 2 указывается эффективная мощность пласта коллектора;
в графе 3 указывается коэффициент пористости;
в графе 4 указывается характеристика подстилающего и перекрывающего водоупора;
в графе 5 указывается скорость естественного потока подземных вод;
в графе 6 указывается срок хранения сброса.
В таблице пункта 8 указывается характеристика основания:
в графе 1 указывается тип пород;
в графе 2 указывается ширина основания в километрах;
в графе 3 указывается ширина по верху в километрах;
в графе 4 указываются физико-механические свойства.
В разделе "Характеристика вредных веществ, радиоактивных отходов и сточных вод":
В таблице пункта 9 указывается характеристика образования объекта:
в графе 1 указывается наименование продукта;
в графе 2 указывается технологический цикл.
В таблице пункта 10 указывается физико-химическая характеристика объекта:
в графе 1 указывается химический состав (полный);
в графе 2 указываются токсичные компоненты;
в графе 3 указывается растворимость;
в графе 4 указывается совместимость с другими веществами при хранении;
в графе 5 указывается пожаровзрывоопасность.
в таблице пункта 11 указывается характеристика радиоактивного объекта:
в графе 1 указывается тип радиоактивного вещества;
в графе 2 указывается годовая эквивалентная доза;
в графе 3 указывается плотность потока частиц;
в графе 4 указывается агрегатное состояние;
в графе 5 указывается удельная активность радионуклидов Бк в воздухе;
в графе 6 указывается удельная активность радионуклидов Бк в воде;
в графе 7 указывается удельная активность радионуклидов Бк в почве.
В пункте 12 указывается характеристика системы транспортировки.