"Үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзатын үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдалану белгілерінің бар екені туралы хабарлама беру қағидаларын және оның нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 745 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 25 мамырдағы № 215 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 маусымда № 15285 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Үстем немесе монополиялық жағдайға ие Нарық субъектілерінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзатын үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдалану белгілерінің бар екені туралы хабарлама беру қағидаларын және оның нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 745 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12494 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 8 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нарық субъектіcінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілерінің бар екені туралы хабарламаны және оның нысанын беру қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Нарық субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілерінің бар екені туралы хабарлама беру қағидалары және оның нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нарық субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілерінің бар екені туралы хабарлама берудің хабарлама нысаны және оның нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нарық субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілерінің бар екені туралы хабарламаны және оның нысанын беру қағидаларында:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нарық субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілерінің бар екені туралы хабарламаны және оның нысанын беру қағидалары 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 174-бабының 1) тармақшасында көрсетілген белгілерді қоспағанда, Кодекстің 199-бабына сәйкес әзірленді және нарық субъектісінің әрекеттерінде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілерінің бар екені туралы хабарлама және оның нысанын беру тәртібін белгілейді.

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 745 "Об утверждении Правил выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка, занимающего доминирующее или монопольное положение, признаков злоупотребления доминирующим или монопольным положением в нарушение законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 мая 2017 года № 215. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2017 года № 15285
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 745 "Об утверждении Правил выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка, занимающего доминирующее или монопольное положение, признаков злоупотребления доминирующим или монопольным положением в нарушение законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12494, опубликованный 8 января 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы.";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму уведомления выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в Правилах выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы, утвержденных указанным приказом:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы за исключением признаков, указанных в подпункте 1) статьи 174 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Кодекс), разработаны в соответствии со статьей 199 Кодекса и определяют порядок выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы.

2. Хабарлама бекітілген нысанға сәйкес хабарламасы бар тапсырыс хатпен монополияға қарсы органның ведомствосына (бұдан әрі – ведомство) көрсетілген белгілердің бар екені туралы белгілі болған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жіберіледі.
3. Хабарлама ведомствоның қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді және мыналарды:
1) хабарлама жасалатын нарық субъектісінің атауын;
2) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзудың анықталған белгісінің (белгілерінің), сондай-ақ нарық субъектісі бұзған құқық нормаларының сипаттамасын;
3) нарық субъектісі Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілерін жою үшін жасауы қажет немесе оны жасаудан тартынуы қажет әрекеттерді;
4) нарық субъектісі хабарламаны алған күнінен бастап 10 жұмыс күнінен хабарламаны орындау және хабарламаның орындалуы туралы ақпаратты ұсыну мерзімінен аспайтын;
5) хабарламаға қол қоюға уәкілетті адамның қолын;
6) ведомствоның елтаңбалы мөрін қамтиды.";
5-тармақ алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нарық субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілерінің бар екені туралы хабарлама және оның нысандары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялауды және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды, сондай-ақ осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.

2. Уведомление согласно утвержденной форме направляется заказным письмом с уведомлением в срок не позднее десяти рабочих дней со дня, когда ведомству антимонопольного органа (далее – ведомство) стало известно о наличии указанных признаков.
3. Уведомление оформляется на бланке строгой отчетности ведомства и содержит:
1) наименование субъекта рынка, в отношении которого составляется уведомление;
2) описание установленного признака (признаков) нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, а также норм права, которые были нарушены субъектом рынка;
3) действия, которые необходимо совершить субъекту рынка для устранения признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции или от совершения которых необходимо воздержаться;
4) срок исполнения уведомления и предоставления информации об исполнении уведомления, который не превышать 10 рабочих дней, со дня его получения субъектом рынка;
5) подпись лица, уполномоченного подписывать уведомление;
6) гербовая печать ведомства.";
пункт 5 исключить.
Уведомление о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы утвержденное указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 25 мамырдағы
№ 215 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 754 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 174-
бабының 1) тармақшасында көрсетілген белгілерді қоспағанда, нарық субъектісінің
әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау
саласындағы заңнамасын бұзу белгілерінің бар екені туралы хабарлама
(шығарылған күні)                        (шығарылған орны)
Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу туралы
мәліметтерді талдау нәтижелері бойынша
____________________________________________________ әрекеттерінде (әрекетсіздігінде)
(хабарлама объектісінің атауы көрсетіледі)
______________________________________________________________________ анықталды.
(Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзудың
анықталған белгілері, сондай-ақ нарық субъектісі бұзған құқық нормалары сипатталады)
Баяндалғанның негізінде, 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік
кодексінің 199-бабының 1-бөлігін басшылыққа ала отырып,
ХАБАРЛАЙМЫН:
1. ______________________________________________________________________________
(нарық субъектісі Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы
заңнамасын бұзу белгілерін жою үшін жасауы қажет немесе оны жасаудан тартынуы
қажет әрекеттерді).
2. Хабарлама орындалсын және хабарламаның орындалуы туралы ақпарат оны алған күннен
бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберілсін.
Осы хабарламаны орындамау, оны толық көлемде орындамау, ведомство белгілеген оны
орындау мерзімдерін бұзу 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік
кодексінің 174-бабының 1) тармақшасында көрсетілген белгілерді қоспағанда, нарық
субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті
қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілері бойынша тергеп-тексеру тағайындау үшін
негіз болып табылады.
Төраға _________________                        ___________________
(ведомствоның аумақтық                         (Тегі, аты әкесінің аты
бөлімшесінің басшысы)             (болған жағдайда)
(қолдың және елтаңбалы мөрдің орны)

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Приложение
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 мая 2017 года № 215
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 745
Форма
Уведомление
о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка признаков нарушения
законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы
за исключением признаков, указанных в подпункте 1) статьи 174
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года
(дата вынесения)                               (место вынесения)
По результатам анализа сведений о нарушении законодательства Республики
Казахстан в области защиты конкуренции в действиях (бездействии)
________________________________________________________________________________
(указывается наименование объекта уведомления)
установлено _____________________________________________________________________
(описываются установленные признаки нарушения законодательства Республики
Казахстан в области защиты конкуренции, а также нормы права, которые были
нарушены субъектом рынка).
На основании изложенного, руководствуясь частью 1 статьи 199 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года,
УВЕДОМЛЯЮ:
1.
________________________________________________________________________________
(указываются действия, которые совершит субъект рынка для устранения признаков
нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции или от
совершения которых воздержатся).
2. Уведомление исполнить и направить информацию об исполнении уведомления в срок не позднее 10 рабочих дней со дня его получения.
Неисполнение настоящего уведомления, исполнение его не в полном объеме, нарушение сроков его исполнения, установленных ведомством, является основанием для назначения расследования по признакам выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы за исключением признаков, указанных в подпункте 1) статьи 174 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года.
Председатель ___________________ _____________
(Руководитель территориального
подразделения ведомства)
(место подписи и гербовой печати) Фамилия, имя, отчество (при его наличии)