"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің әрекеттерін және қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтардың жасалу фактілерін тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 971 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 29 мамырдағы № 363 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 30 маусымда № 15291 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің әрекеттерін және қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтардың жасалу фактілерін тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 971 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10227 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2015 жылғы 1 тамыздағы № 28623 санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің әрекеттерін және қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтардың жасалу фактілерін тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын;
"3. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) портативті алып жүретін бейнетіркегіш (бұдан әрі – бейнежетон) – бұл ІІО қызметкері аудиобейнежазбаны жүзеге асыру үшін арналған техникалық құрылғы;
2) ІІО қызметкері – бұл полиция, қылмыстық-атқару жүйесі органдарының және мекемелерінің, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, Ұлттық ұлан (бұдан әрі - ҰҰ) әскери қызметшілері;
3) ІІО бөлінісі – бұл полиция, қылмыстық-атқару жүйесі органдарының және мекемелерінің, азаматтық қорғау органдарының бөліністері;
4) цифрлық аудиобейнежазбаның мобильдік жүйесі (бұдан әрі – мобильдік бейнетіркегіш) – арнайы контингентті этаптауға арналған қызметтік, арнайы автокөлік және арнайы вагондарда аудиобейнежазбаларды жүзеге асыру үшін арналған техникалық құрылғы.
5) радар – бұл көлік құралдары қозғалысының жылдамдығын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қауылысымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын бұзушылықтарды бейнетіркеуді бақылауға арналған бейнетіркегіші бар жылдамдықты өлшеуіш.";
6-8 тармақтарды мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бейнетіркегіштердің, радарлардың, басқару серверінің, деректерді сақтауға арналған желілік жинаушылардың техникалық сипаттамалары ІІМ-нің Техникалық қызмет департаментімен келісіледі. Бейнежетондарды және мобильдік бейнетіркегіштерді сатып алу осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға және 1-1-қосымшаға сәйкес аудиобейнетіркеудің ең төменгі талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 971 "Об утверждении Инструкции использования технических средств для фиксации фактов совершения уголовных и административных правонарушений и действий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 мая 2017 года № 363. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2017 года № 15291
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 декабря 2016 года № 971 "Об утверждении Инструкции использования технических средств для фиксации фактов совершения уголовных и административных правонарушений и действий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10227, опубликован "Казахстанская правда" от 1 августа 2015 года № 145 (28021), следующие изменения и дополнения:
в Инструкции использования технических средств для фиксации фактов совершения уголовных и административных правонарушений и действий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденный указанным приказом:
пункт 3 изложить в следущей редакции:
"3. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) портативный носимый видеорегистратор (далее – видеожетон) – это техническое устройство предназначенные для осуществления аудиовидеозаписи сотрудниками ОВД;
2) сотрудник ОВД – это сотрудники полиции, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, органов гражданской защиты, военнослужащие Национальной гвардии (далее – НГ);
3) подразделение ОВД – это подразделения полиции, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, органов гражданской защиты;
4) мобильная система цифровой аудиовидеозаписи (далее – мобильный видеорегистратор) – это техническое устройство, предназначенное для осуществления аудиовидеозаписи на служебном, специальном автотранспорте и специальных вагонах, предназначенных для этапирования специального контингента (далее – специальный автотранспорт и специальный вагон).
5) радар – это измеритель скорости с видеофиксацией, предназначенный для контроля скорости движения транспортных средств и видеофиксации нарушений Правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196.";
пункты 6 - 8 изложить в следующей редакции:
"6. Технические спецификации видеорегистратора, радара, сервера управления, сетевого накопителя для хранения данных, согласовывается с Департаментом технической службы Министерства внутренних дел. Приобретение видеожетонов и мобильных видеорегистраторов осуществляется в соответствии с минимальными требованиями к аудиовидеофиксации и радарам согласно приложениям 1 и 1-1 к настоящей Инструкции.

7. ІІО бөлінісінің (ҰҰ әскери бөлімінің) басшысы жазба күні мен уақытын өзгертуге, бейнеге рұқсатты, жазбаларды бейнетіркегіштен файлдарды жоюды, көшіруді, қабылдауды, шығаруды және сақтауды, сондай-ақ жазылған жазбаларды қарауды және талдауды жүргізетін жауапты адамды тағайындайды.
8. Әрбір бейнетіркегішке, радарға, оның ішінде мобильдік бейнетіркегіштің, радардың ақпарат тасымалдағышына (бұдан әрі – есте сақтау картасы) құрылғыны беру, қабылдау және ақпараттық деректерді түсіру кезінде жұмыста есепке алу үшін түгендеу нөмірі беріледі.";
мынадай мазмұндағы 9-1 және 9-2-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Әкімшілік құқық бұзушылықтарды тіркеу үшін пайдаланылатын радарлар ең төменгі талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Радарлар ІІО бөліністерінде жауапты адамда сақталады және осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жол-патрульдік полициясы қызметкеріне қызметтік міндеттерін орындау басталардан бұрын бейнежетонды және мобильдік бейнетіркештің есте сақтау картасын есепке алу, беру және тапсыру журналына (бұдан әрі - Журнал) қол қою арқылы беріледі.
9-2. Жауапты адам бейнетіркегіштің және радардың алынатын есте сақтау карталарын орнатқаннан кейін көрсетілген ажыраманы мөрлейді.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Бейнежетонды және мобильдік бейнетіркегіштің есте сақтау картасын, сондай-ақ радарды беруді және тапсыруды есепке алу журналы ІІО бөлінісінің (ҰҰ әскери бөлімінің) кеңсесінде тіркеледі, парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі. Есепке алу журналының соңғы бетінде: "Осы журналда нөмірленген, тігілген және мөрмен мөрленген барлығы ___ парақ" деген жазуды кеңсенің жауапты адамы жасайды. Журналдағы жазба шарикті қаламмен жүргізіледі. Жіберілген қателер дұрыс емес жазуларды сызу және жаңа жазбаны енгізу арқылы түзетіледі, ол туралы түзетуді жүргізген адамның қол қоюы арқылы ескертпе бағанына ескертпе жасалады. Корректормен түзетуге жол берілмейді.
11. Қызметтік міндеттерді орындау, профилактикалық іс-шаралар және арнайы операциялар кезеңінде ІІО қызметкерлері бейнетіркегіштің, радардың сақталуын қамтамасыз етеді және аяқталу бойынша жауапты адамға тапсырады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Деректерді сақтау серверіне түсіру бейнетіркегіштің және радардың аккумуляторын зарядтау уақытында автоматтық режимде жүргізіледі.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Аудиобейнежазбаны жүргізу процесінде ІІО қызметкерінің де, құқық бұзушының да барлық іс-қимылдарына, оның ішінде материалдарды толтыруға және құқық бұзушыны ІІО-ға жеткізуге, сондай-ақ борттық журналда немесе қызметтік кітапшада тиісті жазба жүргізе отырып, "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің қоғамдық тәртіпті және жол қауіпсіздігін сақтауды қамтамасыз етуі жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 10 қбпү бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13410 тіркелген) көлік құралдарын тоқтатуға тіркеу жүргізіледі.

7. Руководитель подразделения ОВД (воинской части НГ) назначает ответственное лицо, который производит изменение даты и времени, разрешения видео, удаление, копирование, приемку, выгрузку и хранение записей, а также просмотр и анализ произведенных записей.
8. Каждому видеорегистратору, радару, в том числе носителю информации (далее – карта памяти) мобильного видеорегистратора, радара присваивается инвентарный номер для учета в работе при выдаче, приемке устройства и выгрузке информационных данных.";
дополнить пунктами 9-1 и 9-2 следующего содержания:
"9-1. Используемые для фиксации административных правонарушений радары соответствуют минимальным требованиям к радарам.
Радары хранятся в подразделениях ОВД у ответственного лица и выдаются сотруднику дорожно-патрульной полиции перед началом исполнения служебных обязанностей под роспись в журнале учета, выдачи и сдачи видеожетона и карт памяти мобильного видеорегистратора (далее - Журнал) по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
9-2. Ответственное лицо после установки съемных карт памяти видеорегистратора и радара, опечатывает печатью указанный разъем.";
пункты10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Журнал учета выдачи и сдачи видеожетона и карт памяти мобильного видеорегистратора, а также радара регистрируется в канцелярии подразделений ОВД (воинской части НГ), листы нумеруются, прошнуровываются и скрепляются печатью. На последней странице журнала учета ответственным лицом канцелярии делается запись: "В настоящем журнале пронумеровано, прошнуровано и скреплено печатью ___ листов". Запись в журнале производится шариковой ручкой. Допущенные ошибки исправляются путем зачеркивания неправильной записи и внесения новой записи, о чем делается оговорка в графе примечаний за подписью ответственного лица. Исправление корректором не допускается.
11. В период исполнения служебных обязанностей, профилактических мероприятий и специальных операций сотрудники ОВД обеспечивают сохранность видеорегистратора, радара и по окончании сдают ответственному лицу.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Выгрузка на сервер хранения данных производится в автоматическом режиме во время зарядки аккумулятора видеорегистратора и радара.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. В процессе ведения аудиовидеозаписи производится фиксация всех действий, как сотрудника ОВД, так и правонарушителя, в том числе составление материалов и доставление правонарушителя в ОВД, а также остановки транспортных средств с осуществлением соответствующей записи в бортовом журнале или служебной книжке, согласно приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 10 дсп "Об утверждении Инструкции по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности сотрудниками органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13410);

24. Бейнетіркегіштегі, есте сақтау картасындағы және радардағы бар жазбаны өз бетімен жоюға, сондай-ақ бейнетіркегішті өз бетімен ажыратуға және аудиобейнежазбаны жүргізуге кедергі келтіруге жол берілмейді, жол берген заң бұзушылық үшін ІІО қызметкері тәртіптік жауапкершілікке тартылады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Ақау немесе аккумулятор батериясы бәсеңдеген кезде кейіннен бейнежетонды және мобильдік бейнетіркегіштің есте сақтау картасын беруді және тапсыруды есепке алу журналына тиісті жазба енгізе отырып, кезекшіге немесе тікелей басшысына (командиріне) дереу баяндайды.
Бұл ретте, кезекші немесе тікелей басшы (командир) жауапты адамды мүмкін болған жағдайда кейіннен ақаулардың себептерін жоя отырып, осы фактіні тексеру үшін жібереді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. ІІО қызметкері бейнетіркегішке, радарға ұқыптап қарауға, оның жоғалуына, бүлінуіне жол бермеуге, басқа адамдарға бермеуге міндетті, көрсетілген ең төменгі талаптарды бұзған жағдайда толық материалдық жауапкершілікте болады.";
Осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес Нұсқаулыққа 1-1 және 3-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір данасын баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 29 мамырдағы
№ 363 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдары
қызметкерлерінің әрекеттерін
және қылмыстық немесе
әкімшілік құқық
бұзушылықтардың жасалу
фактілерін тіркеу үшін
техникалық құралдарды
пайдалану нұсқаулығына
3-қосымша
Радарларға қойылатын ең төменгі талаптар

24. Не допускается самовольное удаление имеющейся записи с видеорегистратора, карты памяти и радара, а также отключение видеорегистратора и воспрепятствование ведению аудиовидеозаписи, за допущенные нарушения сотрудник ОВД привлекается к дисциплинарной ответственности.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. При поломке или разрядке аккумуляторной батарей незамедлительно докладывается дежурному или непосредственному руководителю (командиру), с последующим занесением соответствующей записи в журнал.
При этом, дежурный или непосредственный руководитель (командир) направляет ответственное лицо для проверки данного факта с последующим устранением при возможности причин неполадок.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Сотрудник ОВД бережно относится к видеорегистратору, радару не допускает его утрату, порчу, не передаҰт его другим лицам, при нарушении указанных требований несет полную материальную ответственность.";
дополнить приложениями 1-1 и 3 к Инструкции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции (Лепеха И.В.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 29 мая 2017 года № 363
Приложение 1-1
к Инструкции использования
технических средств для
фиксации фактов совершения
уголовных и административных
правонарушений и действий
сотрудников органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Минимальные требования к радарам

1. Радарларға қойылатын негізгі функционалдық талаптар:
Анықталған бұзушылықтарды Процессингтік орталықтарға кейіннен автоматты түрде бере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын бұзушылықтарды автоматты режимде тіркеу;
барлық көлік құралдарын тіркеу (жаппай бақылау);
бөгде есте сақтау карталарын рұқсатсыз орнату мүмкіндігін болдырмау үшін құрылғыда есте сақтау картасын тіркеу;
есте сақтау картасын фото-бейнежазбаларды рұқсатсыз жоюдан қорғау функциясы;
шолу бейнені көрсету және жазу мүмкіндігі.
2. Қалыптастырылатын фотоматериалдардың графикалық қолтаңбасына енгізілетін деректер:
радардың атауы;
радардың зауыттық нөмірі;
оқиғаны тіркеу күні мен уақыты;
тіркелетін оқиғаның типі;
көлік құралдары қозғалысының бағыты;
радарды орнату орнының координаттары;
оқиғаны тіркеу орны туралы ақпарат;
тексеру туралы куәліктің нөмірі мен жарамдылық мерзімі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 29 мамырдағы
№ 363 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдары
қызметкерлерінің әрекеттерін
және қылмыстық және әкімшілік
құқық бұзушылықтардың
жасалу фактілерін тіркеу үшін
техникалық құралдарды
пайдалану нұсқаулығына
4-қосымша
нысан
Мұқабаның сыртқы жағы
Бейнежетонды және мобильдік бейнетіркегішті есепке алу, беру және тапсыру журналы
__________________________________________________________________________
(бөлініс атауы)
20 __ жылғы "___" __________ басталды
20 __ жылғы "___" __________ аяқталды
Мұқабаның ішкі жағы
р/с №
Радардың мүкәммәл нөмірі
Радарды пайдаланушының Т.А.Ә (болған жағдайда, патрульдік автокөліктің борттық нөмірі, мем.нөмірі)
Күні және уақыты, алғаны туралы қолы
Күні және уақыты, тапсырғаны туралы қолы
Ақпаратты алу күні және уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7

1. Основные минимальные требования к радарам:
фиксация нарушений Правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196, в автоматическом режиме, с последующей автоматической передачей выявленных нарушений в Процессинговые центры;
фиксация всех транспортных средств (сплошной контроль);
регистрация карты памяти на датчике для исключения возможности несанкционированной установки посторонних карт памяти;
функция защиты карты памяти от несанкционированного удаления фото-, видеозаписей;
возможность трансляции и записи обзорного видео;
2. Данные, вносимые в графическую подпись формируемых фотоматериалов:
наименование радара;
заводской номер радара;
дата и время фиксации события;
тип фиксируемого события;
направление движения транспортных средств;
координаты места установки радара;
информация о месте фиксации события;
номер и срок действия свидетельства о поверке.
Приложение 2
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 29 мая 2017 года № 363
Приложение 3
к Инструкции использования
технических средств для
фиксации фактов совершения
уголовных и административных
правонарушений и действий
сотрудников органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Форма
Лицевая сторона обложки
Журнал учета, выдачи и сдачи
видеожетона и карт памяти мобильного видеорегистратора
____________________________________________________________________
(наименование подразделения)
Начат "___" _______ 20 __ года
Окончен "___" _______ 20 __ года
Внутренняя сторона обложки
№ п/п
Инвентарный номер радара
Ф.И.О. (при его наличии) пользователя радара (бортовой номер патрульного автотранспорта, гос. номер)
Дата и время, роспись о получении
Дата и время, роспись о сдачи
Дата и время выгрузки информации
Примечание
1
2
3
4
5
6
7