Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 17 сәуірдегі № 170 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 4 шілдеде № 15303 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2021 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) "Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн сұрыптық сынақтан өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 4-2/602 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11879 болып тіркелген, 2015 жылғы 1 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн сұрыптық сынақтан өткізу қағидаларында:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) деректер банкі – Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне (бұдан әрі – Мемлекеттік тізілім) енгізілген сорттарға және Мемлекеттік тізілімге енгізілмеген сорттарға бөле отырып, патент қабілеттілігіне және шаруашылыққа пайдалылығына сараптама және сынақ өткізілген сорттардың паспорттық деректерінің жинағы;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын селекциялық жетістіктердің Мемлекеттік тізіліміне өзгерістер енгізуді қарастыру жөніндегі сараптама кеңесі (бұдан әрі - Сараптама кеңесі) – мемлекеттік сынау және селекциялық жетістіктерді қорғау мәселелері бойынша ұсыныстар дайындау мақсатында құрылған Мемлекеттік комиссияның кеңес органы;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өтінім беруші – селекциялық жетістікке патент беруге арналған өтінім және (немесе) селекциялық жетiстiкті Мемлекеттік тізілімге енгізуге арналған өтінім берген жеке немесе заңды тұлға;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сорттық сынақ өткізуге арналған тұқымдық және отырғызу материалының үлгiсі өткен жылдың не ағымдағы жылдың өнімінен iрiктеледі және онымен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 23 тамыздағы № 453 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3080 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша тұқымға арналған аттестат немесе куәлік, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидаларға сәйкес нысан бойынша карантиндік сертификат бірге жүреді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 апреля 2017 года № 170. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2017 года № 15303.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2021 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 4-2/602 "Об утверждении Правил проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11879, опубликованный 1 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) банк данных – свод паспортных данных сортов, по которым проводились экспертиза и испытание на патентоспособность и хозяйственную полезность, с разделением на сорта, включенные в Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан (далее – Государственный реестр), и сорта, не включенные в Государственный реестр;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) экспертный совет по рассмотрению внесений изменений в Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан (далее – Экспертный совет) – совещательный орган Государственной комиссии, созданный с целью подготовки предложений по вопросам государственного испытания и охраны селекционных достижений;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) заявитель – физическое или юридическое лицо, которое подало заявку на выдачу патента на селекционное достижение и (или) заявку на включение селекционного достижения в Государственный реестр;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Образец семенного и посадочного материала, предназначенный для сортоиспытания, отбирается с урожая предыдущего либо текущего года и сопровождается аттестатом или свидетельством на семена по формам документаций на семена, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 августа 2004 года № 453 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3080), а также карантинным сертификатом по форме, согласно Правилам по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Мемлекеттік сорттық сынақ деректері бойынша сортты патенттік қабілеттілігіне сараптамадан және сынақтан өткізу кемінде екі вегетациялық кезеңде жүргізіледі.
Мемлекеттік сорттық сынақ деректері бойынша сортты патент қабілеттілігіне сараптамадан және сынақтан өткізу үшін Мемлекеттік комиссия өтінім берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымдық және отырғызу материалын жеткізуге арналған наряд (бұдан әрі – тұқым жеткізуге арналған наряд) жолдайды.
Өтінім беруші Мемлекеттік комиссияға тұқым жеткізуге арналған нарядта көрсетілген мекенжайлар бойынша және мерзімдерде тұқымдық және отырғызу материалының қажетті санын ұсынады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Сорт жаңалығына сараптаманы Мемлекеттік комиссия өтінім беруші ұсынған құжаттарды талдау арқылы және деректер банкін пайдалана отырып жүргізеді.
Егер, өтінім берілген сортқа жаңалыққа сараптама жүргізу нәтижесінде сорттың жаңалық өлшемшартына сәйкес еместігі анықталса, Мемлекеттік комиссия сәйкессіздік анықталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдік шаруашылығындағы селекциялық жетістікке патент беруден бас тарту туралы қорытынды (бұдан әрі - патент беруден бас тарту туралы қорытынды) жасайды және оны сараптама ұйымына жолдайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Мемлекеттік комиссия сорт атауының осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкестігіне сараптама жүргізу нәтижелері бойынша патент беруге арналған өтінімнің көшірмесі келіп түскен күннен бастап екі айлық мерзімде осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша селекциялық жетістіктің атауын тексеру нәтижелері жөніндегі қорытындыны сараптама ұйымына жолдайды.
Егер, сорттың атауы осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көрсетілген талаптарға жауап бермесе, сараптама ұйымының сұранымы бойынша өтінім беруші екі айлық мерзімде сорттың жаңа атауын ұсынады.";
22-тармақ алып тасталсын;
26-тармақ алып тасталсын;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Егер, Мемлекеттік комиссия жүргізген патент қабілеттілігіне сараптама және сынақтан өткізу нәтижесінде өтінім берілген сорттың патент қабілеттілігі шарттарына сәйкестігі анықталса, Мемлекеттік комиссия патент беруге арналған қорытындысы бар сорт сипаттамасын және сорттың патент қабілеттілігі туралы қорытындыны жасайды және оларды он жұмыс күні ішінде екі данада сараптама ұйымына жолдайды.";
36-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) селекциялық жетiстiкті Мемлекеттік тізілімге қосуға арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) қабылдауды;

"15. Экспертиза и испытание сорта на патентоспособность по данным государственного сортоиспытания проводится не менее двух вегетационных периодов.
Для проведения экспертизы и испытания сорта на патентоспособность по данным государственного сортоиспытания Государственная комиссия направляет заявителю наряд на поставку семенного и посадочного материала по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – наряд на поставку семян).
Заявитель представляет в Государственную комиссию необходимое количество семенного и посадочного материала по адресам и в сроки, указанные в наряде на поставку семян.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Экспертиза сорта на новизну проводится Государственной комиссией путем анализа документов, представленных заявителем, и с использованием банка данных.
Если в результате экспертизы заявленного сорта на новизну установлено, что сорт не соответствует критерию новизны, Государственная комиссия в течение десяти рабочих дней со дня выявления несоответствия составляет заключение об отказе в выдаче патента на селекционное достижение в растениеводстве по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам (далее – заключение об отказе в выдаче патента) и направляет его в экспертную организацию.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Государственная комиссия по результатам проведения экспертизы наименования сорта на соответствие требованиям, указанным в пунктах 19 и 20 настоящих Правил, в двухмесячный срок со дня поступления копии заявки на выдачу патента направляет в экспертную организацию заключение по результатам проверки наименования селекционного достижения по форме, согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.
Если наименование сорта не отвечает требованиям, указанным в пунктах 19 и 20 настоящих Правил, то по запросу экспертной организации заявитель в двухмесячный срок предлагает новое наименование сорта.";
пункт 22 исключить;
пункт 26 исключить;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Если в результате экспертизы и испытания на патентоспособность, проведенных Государственной комиссией, будет установлено, что заявленный сорт соответствует условиям патентоспособности, Государственная комиссия составляет описание сорта с заключением на выдачу патента и заключение о патентоспособности сорта и в течение десяти рабочих дней направляет их в двух экземплярах в экспертную организацию.";
подпункты 1) и 2) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"1) прием заявки на включение селекционного достижения в Государственный реестр (далее – заявка);

2) өтінімге және сорт атауына сараптама жасауды;";
37, 38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Сортты шаруашылыққа пайдалылығына сынақтан өткізу үшін өтінім беруші Мемлекеттік комиссияға мынадай құжаттар мен материалдарды қамтитын өтінімді ұсынады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша селекциялық жетістікті шаруашылыққа пайдалылығына сынауға арналған өтініш, екі данада;
2) өтінім берушінің деректерi бойынша шаруашылыққа пайдалылығына сынақтан өткiзу кезiнде – топырақтық-климаттық параметрлер бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің пайдалануы үшін ұсынылатын жағдайларға ұқсас жағдайларда жүргізілген басқа мемлекеттердің уәкілетті органдарының сортты сынақтан өткізуінің оң нәтижелерін растайтын құжаттама;
3) селекциялық жетістік сауалнамасы (тиісті дақылға арналған нысан бойынша) екі данада;
4) тиісті тектер мен түрлерге арналған селекциялық жетістіктің сипаттамасы, екі данада;
5) гүлдердің, гүл шоғырларының, өсімдіктердің репродуктивтік бөліктерінің және шаруашылықта пайдалану фазасында қалыпты дамыған өсімдіктің сорт атауы көрсетілген масштабты сызғышы бар фотографиялары;
6) өтінім беруге арналған құқығын растайтын құжат (құқықтық мирасқорлар және делдалдар үшін);
7) сынаққа берілетін сортта генетикалық түрлендірілген объектілердің жоқ екендігі туралы құжат не генетикалық түрлендірілген объектілердің құрамына жүргізілген сараптама нәтижелері (шетелдік селекциядағы сорттар үшін);
8) тұқымдық және отырғызу материалының үлгiлерi.
38. Өтінімді заңды немесе жеке тұлға, ал патент беруге өтінім берілген сорт бойынша – патент беруге арналған өтінім берген адам, не көрсетілген өкілеттіктерді жүзеге асыруға сенімхаты бар өтінім берушінің өкілі береді.
Шетелдік өтінім берушілерден өтінім Мемлекеттік комиссияға Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген олардың өкілдіктері арқылы беріледі. Көрсетілген өкілдіктер өтінім бойынша істер жүргізуге байланысты, оның ішінде кедендік ресімдеу және тұқымды жеткізуге арналған нарядқа сәйкес сынақтан өткізу үшін тұқымдық және отырғызу материалын жіберу жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асырады.
39. Селекциялық жетістікті кезекті ауыл шаруашылығы жылының мемлекеттік сынақ жоспарларына қосу үшін өтінім беруші өтінімді Мемлекеттік комиссияға:
жабық топырақ дақылдары бойынша 15 тамыздан;
күздік егіс дақылдары бойынша 10 қазаннан;
жаздық дәнді масақты, дәнді-бұршақты, жармалық (күріштен басқа), майлы дақылдар, картоп, көкөніс және бақша дақылдары, біржылдық, көпжылдық шөптер (құмайжүгеріден басқа) және азықтық тамыртүйнектер бойынша 1 желтоқсаннан;
жүгері, күріш, құмайжүгері бойынша 15 желтоқсаннан;
иіру, техникалық, эфирмайлы дақылдар, мақта, жеміс, жидек дақылдары, жүзім, тұт, тұт ағашының будандары, гүлді-декоративтік өсімдіктер және дәрілік дақылдар бойынша 25 желтоқсаннан кешіктірмей береді.";

2) экспертизу заявки и наименования сорта;";
пункты 37, 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"37. Для проведения испытания сорта на хозяйственную полезность заявитель представляет в Государственную комиссию заявку, включающую следующие документы и материалы:
1) заявление на испытание селекционного достижения на хозяйственную полезность по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в двух экземплярах;
2) при проведении испытаний и оценки сортов сельскохозяйственных растений на хозяйственную полезность по данным заявителя – документацию, подтверждающую положительные результаты испытания сорта уполномоченных органов других государств, проведенного в условиях, схожих по почвенно-климатическим параметрам с условиями рекомендуемой для использования административно-территориальной единицы;
3) анкету селекционного достижения (по форме для соответствующей культуры), в двух экземплярах;
4) описание селекционного достижения для соответствующих родов и видов, в двух экземплярах;
5) фотографии цветков, соцветий, репродуктивных частей растений и нормально развитого растения в фазе хозяйственного использования с масштабной линейкой с указанием наименования сорта;
6) документ, подтверждающий право на подачу заявки (для правопреемников и посредников);
7) документ об отсутствии генетически модифицированных объектов в сорте, передаваемом на испытание либо результаты экспертизы на содержание генетически модифицированных объектов (для сортов иностранной селекции);
8) образцы семенного и посадочного материала.
38. Заявку подает физическое или юридическое лицо, а по сорту, заявленному на выдачу патента, – лицо, подавшее заявку на выдачу патента, либо представитель заявителя, имеющий доверенность на осуществление указанных полномочий.
Заявка от иностранных заявителей подается в Государственную комиссию через их представительства, зарегистрированные на территории Республики Казахстан. Указанные представительства осуществляют действия, связанные с ведением дел по заявке, в том числе по таможенному оформлению и рассылке семенного и посадочного материала для испытаний согласно наряду на поставку семян.
39. Для включения селекционного достижения в планы государственных испытаний очередного сельскохозяйственного года заявка подается заявителем в Государственную комиссию не позднее:
по культурам защищенного грунта – 15 августа;
по культурам озимого сева – 10 октября;
по яровым зерновым колосовым, зернобобовым, крупяным (кроме риса), масличным, картофелю, овощным и бахчевым культурам, однолетним, многолетним травам (кроме сорго) и кормовым корнеплодам – 1 декабря;
по кукурузе, рису, сорго – 15 декабря;
по прядильным, техническим, эфиромасличным культурам, хлопчатнику, плодовым, ягодным культурам, винограду, шелковице, гибридам тутового шелкопряда, цветочно-декоративным растениям и лекарственным культурам – 25 декабря.";

41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Өтінімге келіп түскен және өтінімнің бастапқы құжаттарында келтірілмеген және өтінім берілген сорттың мәнін өзгертетін белгілері бар қосымша құжаттар өтінімді қарау кезінде назарға алынбайды. Бұл туралы Мемлекеттік комиссия өтінім берушіге бір ай мерзімінде жазбаша нысанда хабарлайды.
42. Мемлекеттік комиссиямен хат алмасуды өтінім беруші немесе уәкілеттік берілген оның өкілі әрбір өтінім бойынша жеке-жеке жүргізеді.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Мемлекеттік комиссия өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде өтінімге және сорт атауына сараптама жүргізеді.";
46-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 47-1-тармақпен толықтырылсын:
"47-1. Шаруашылыққа пайдалылығына далалық сынақ жүргізу үшін Мемлекеттік комиссия өтінім берушіге тұқым жеткізуге арналған наряд жолдайды.
Өтінім беруші Мемлекеттік комиссияға тұқым жеткізуге арналған нарядта көрсетілген мекенжайлар бойынша және мерзімдерде тұқымдық және отырғызу материалының қажетті санын ұсынады.";
48-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтінім беруші топырақтық-климаттық параметрлер бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің пайдалануы үшін ұсынылатын жағдайларға ұқсас жағдайларда жүргізілген басқа мемлекеттердің уәкілетті органдарының сортты сынақтан өткізуінің оң нәтижелерін растайтын құжаттаманы бергенде;";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Сорт өтінім берілген сипаттамаға біртектілігі бойынша сәйкес келмеген жағдайда, Мемлекеттік комиссия сортқа тиесілілігін анықтаудың қиындығына немесе мүмкін еместігіне байланысты өтінімді қабылдамау және сортты шаруашылыққа пайдалылығына сынақтан өткізуді тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Сортты шаруашылыққа пайдалылығына сынақтан өткізуден бас тарту туралы қорытынды өтінім берушіге шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жолданады.";
53 және 54-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Егер, өтінім беруші өтінім тіркелген сәттен бастап екі жыл қатарынан Мемлекеттік комиссия жолдаған тұқым жеткізуге арналған нарядқа сәйкес сынау үшін тұқымдық және отырғызу материалын ұсынбаған жағдайда, сорт шаруашылыққа пайдалылығына сынақтан өткізуден алынады.
54. Өтініш берушінің деректері бойынша және мемлекеттік сынақтың деректері бойынша сортты шаруашылыққа пайдалылығына сынақтан өткізу нәтижелері бойынша Мемлекеттік комиссияның Сараптама кеңесі селекциялық жетістікті одан әрі сынақтан өткізуден алып тастау немесе шаруашылық-құндық белгілер кешені бойынша Мемлекеттік тізілімге қосу негіздемесі бар, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды (бұдан әрі – Сараптама кеңесінің қорытындысы) жасайды.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"41. Дополнительные документы, поступившие к заявке и содержащие признаки, которые не были приведены в первичных документах заявки и изменяющие сущность заявленного сорта, не принимаются во внимание при рассмотрении заявки. Государственная комиссия в месячный срок в письменной форме уведомляет об этом заявителя.
42. Переписка с Государственной комиссией ведется заявителем или его уполномоченным представителем по каждой заявке в отдельности.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Государственная комиссия проводит экспертизу заявки и наименования сорта в течение двух месяцев с даты поступления заявки.";
пункт 46 исключить;
дополнить пунктом 47-1 следующего содержания:
"47-1. Для проведения полевых испытаний на хозяйственную полезность Государственная комиссия направляет заявителю наряд на поставку семян.
Заявитель представляет в Государственную комиссию необходимое количество семенного и посадочного материала по адресам и в сроки, указанные в наряде на поставку семян.";
подпункт 1) пункта 48 изложить в следующей редакции:
"1) заявитель представит документацию, подтверждающую положительные результаты испытания сорта уполномоченных органов других государств, проведенного в условиях, схожих по почвенно-климатическим параметрам с условиями рекомендуемой для использования административно-территориальной единицы;";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. При несоответствии сорта по идентичности заявленному описанию Государственная комиссия принимает решение об отклонении заявки и прекращении испытания сорта на хозяйственную полезность в связи с затруднением или невозможностью определения сортовой принадлежности. Заключение об отказе в проведении испытания сорта на хозяйственную полезность направляется заявителю в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения.";
пункты 53 и 54 изложить в следующей редакции:
"53. В случае если заявитель не представит в течение двух лет подряд с момента регистрации заявки семенной и посадочный материал для испытания согласно наряду на поставку семян, направленному Государственной комиссией, сорт снимается с испытания на хозяйственную полезность.
54. По результатам испытания сорта на хозяйственную полезность по данным заявителя и по данным государственного испытания Экспертный совет Государственной комиссии составляет заключение с обоснованием снятия селекционного достижения с дальнейшего испытания или включения в Государственный реестр по комплексу хозяйственно-ценных признаков по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – заключение Экспертного совета).";
пункт 56 изложить в следующей редакции:

"56. Комиссия сынақ нәтижелері мен Сараптама кеңесінің қорытындысын қарастыру қорытындылары бойынша тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға Мемлекеттік тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша тиісті шешім қабылдау үшін сортты сынақтан өткізуден алып тастау немесе шаруашылық-құндық белгілер кешені бойынша пайдалануға сортты ұсыну туралы ұсыныс енгізеді.";
мынадай мазмұндағы 56-1-тармақпен толықтырылсын:
"56-1. Сортты шаруашылыққа пайдалылығына сынақтан өткізуден бас тартуға арналған негіздер:
1) өтінім берушінің сортты сынақтан өткізу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) сортты сынақтан өткізу үшін ұсынылған қажетті деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі болып табылады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес 1-1 және 1-2-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2021 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және
коммуникациялар министрі
________________ Д. Абаев

"56. Комиссия по итогам рассмотрения результатов испытаний и заключения Экспертного совета вносит уполномоченному государственному органу в области семеноводства предложение о снятии сорта с испытания или о рекомендации сорта к использованию по комплексу хозяйственно-ценных признаков, для принятия соответствующего решения по внесению изменений и дополнений в Государственный реестр.";
дополнить пунктом 56-1 следующего содержания:
"56-1. Основаниями для отказа в испытании сорта на хозяйственную полезность являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для проведения испытания сорта, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие представленных данных и сведений, необходимых для проведения испытания сорта, требованиям, установленным настоящими Правилами.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 1-1 и 1-2, согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в редакции, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в редакции, согласно приложению 6 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2021 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
______________ Д. Абаев

2017 жылғы 27 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
______________ М. Бекетаев
2017 жылғы 5 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
________________ Ж. Қасымбек
2017 жылғы 12 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 22 мамыр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 17 сәуірдегі
№ 170 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2021 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 17 сәуірдегі
№ 170 бұйрығына
2-қосымша
Ауыл шаруашылығы
өсімдіктерін сұрыптық сынақтан
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
________________________________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы)
Тұқымдық және отырғызу материалын жеткізуге арналған наряд
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын сынау жөніндегі мемлекеттік комиссиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі мынадай тұқымдық және (немесе) отырғызу материалын (керегінің асты сызылсын) сорттық сынаққа жіберуді сұрайды:
Дақыл
Сорт
Облыс
Мемлекеттік сорт сынау учаскесінің (станцияның) атауы
Мемлекеттік сорт сынау учаскесінің (станцияың) мекенжайы
Мөлшері, килограмм
1
2
3
4
5
6
Жеткізу мерзімі 20___жылғы "___" ____________ дейін
Басшы ___________ ______________________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 17 сәуірдегі
№ 170 бұйрығына
3-қосымша
Ауыл шаруашылығы
өсімдіктерін сұрыптық сынақтан
өткізу қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің "Ауыл
шаруашылығы дақылдарының
сорттарын сынау жөніндегі
мемлекеттік комиссия"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің басшысы
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда), қолы, мөрі
(бар болса)) 20 __ жылғы "__" _____
Өсімдік шаруашылығындағы селекциялық жетістікке патент беруден бас тарту туралы қорытынды
Өтінім №________________________ Өтінімнің берілген күні:___________________________
Дақыл (тек, түр)_______________________ Сорт/Будан:________________________________
Өтінім беруші(лер):_______________________________________________________________
Сорттың авторы(лары):____________________________________________________________
Шығу тегі бойынша сипаттама:_____________________________________________________
Селекция әдісі:___________________________________________________________________
Өмір салты:__________________________ Даму циклі:_________________________________
Сынақ басталған күн:__________________ Сынақтан алынған күн:_______________________
Аудандастырылған жыл:__________ Аудандастырудан алынған жыл:____________________
DUS-test*-ке зерттеу нәтижелері

27 апреля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр юстиции
Республики Казахстан
_______________ М. Бекетаев
5 июня 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_______________ Ж. Қасымбек
12 мая 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
22 мая 2017 года
Приложение 1
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
– Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 17 апреля 2017 года № 170
Сноска. Приложение утратило силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2021 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
–Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2017 года № 170
Приложение 1
к Правилам проведения
сортоиспытания
сельскохозяйственных растений
Форма
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
____________________________________________________________________
наименование юридического лица)
НАРЯД
на поставку семенного и посадочного материала
Республиканское государственное учреждение "Государственная комиссия по
сортоиспытанию сельскохозяйственных культур" Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан просит направить на сортоиспытание следующий семенной и (или)
посадочный материал (нужное подчеркнуть):
Культура
Сорт
Область
Наименование Государственного сортоиспытательного участка (станции)
Адрес Государственного сортоиспытательного участка (станции)
Количество, килограмм
1
2
3
4
5
6
Срок поставки до "___" ____________ 20___ года
Руководитель ______________ _________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2017 года № 170
Приложение 1-1
к Правилам проведения
сортоиспытания
сельскохозяйственных растений
Форма
Утверждаю
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Государственная комиссия по
сортоиспытанию сельскохозяйственных культур"
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, печать (при наличии))
"___" ______________ 20_ года
Заключение
об отказе в выдаче патента на селекционное достижение в растениеводстве
Заявка № _______________________ Дата подачи заявки: ___________________
Культура (род, вид) ________________ Сорт/ Гибрид _______________________
Заявитель(и): _________________________________________________________
Автор(ы) сорта: _______________________________________________________
Характеристика по происхождению: _____________________________________
Метод селекции: ______________________________________________________
Образ жизни: _____________________ Цикл развития: ______________________
Дата начала испытания: ____________ Дата снятия с испытания: _____________
Год районирования: ______________ Год снятия с районирования: ___________
Результаты исследования на DUS-test*

1. Ерекшелігі (distinctness)_________________________________________________________
2. Біртектілігі (uniformiti)__________________________________________________________
3. Тұрақтылығы (stabiliti)__________________________________________________________
4. Сорт бойынша басқа ақпарат:____________________________________________________
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
DUS-test – distinctness (ерекшелігі), uniformiti (біртектілігі), stabiliti (тұрақтылығы).
Селекциялық жетістікті патент қабілеттілігіне сараптау
нәтижелері бойынша қорытынды:___________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сілтеме келтіре отырып, патент
беруден бас тарту себебін негіздеу)
Сараптама кеңесінің мүшелері:      _________________________________________________
_________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 17 сәуірдегі
№ 170 бұйрығына
4-қосымша
Ауыл шаруашылығы
өсімдіктерін сұрыптық сынақтан
өткізу қағидаларына
1-2-қосымша
Нысан
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің "Ауыл
шаруашылығы дақылдарының
сорттарын сынау жөніндегі
мемлекеттік комиссия"
республикалық
мемлекеттік мекемесінің
басшысы
___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты ( бар
болған жағдайда), қолы, мөрі
(бар болса))
20 __ жылғы "__" __________
Селекциялық жетістіктің атауын тексеру нәтижелері жөніндегі қорытынды
Өтінім №_______________ Өтінімнің берілген күні____________________________________
Дақыл:__________________________________________________________________________
Өтінім беруші(лер):_______________________________________________________________
Автор(лар):______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Селекциялық жетістіктің ұсынылған атауы:___________________________________________
________________________________________________________________________________
Селекциялық жетістіктің тіркелген аты:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексеру өткізу негізі: _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Атаудың қысқаша сипаттамасы:____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сараптама нәтижелері:____________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(сорттың атауы сәйкес келмеген жағдайда Қазақстан Республикасының қолданыстағы
заңнамасына сілтеме келтіре отырып, негіздеме көрсету)
Патент қабілеттілігіне сараптама
жасау бөлімінің басшысы______________ __________________________________________
(қолы)      (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 17 сәуірдегі
№ 170 бұйрығына
5-қосымша
Ауыл шаруашылығы
өсімдіктерін сұрыптық сынақтан
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің Ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын сынау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы
(010000, Астана қаласы, Абай даңғылы,
13-үй, "Іскер" бизнес орталығы, 11-қабат, 1111-кабинет)
Өтiнiм нөмiрi
Тiркелген күнi
Селекциялық жетістікті шаруашылыққа пайдалылығына сынауға арналған өтініш
Өтiнiш берушi(лер)
_____________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы және
мекенжайы)
_____________________________________________________________________________
Азаматтығы
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Хат алмасуға арналған мекенжайы
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Телефоны____________ Электрондық мекенжайы__________________________________
Селекциялык жетiстiк оригинаторының(ларының) атауы(лары),
мекенжайы(лары) және қатысу үлесі, %-бен
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Тек, түр (қазақша атауы)
_____________________________________________________________________________
Тек, түр (орысша атауы)
_____________________________________________________________________________
Тек, түр (латынша атауы)
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Ұсынылып отырған атауы
_____________________________________________________________________________
Селекциялық нөмiрi
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Автор(лар) (егер автор(лар) өтiнiш берушi(лер) болып табылмаса)
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты
(бар болған жағдайда)
Үйiнiң мекенжайы
Қатысу үлесi, %
Мендегi (бiздегi) бар ақпарат бойынша басқа авторлары жоқ
Алдыңғы өтiнiмдер
Тiркелген
Өтiнiм нөмiрi
Кезеңі
Қандай атаумен
елі
күнi
Күзет беруге
Шаруашылыққа пайдалылығына сынауға
Мен (бiз) бiрiншi өтiнiмде берiлген материал осы сортты бiлдiретiнiн және осы өтiнiмге сәйкес келетінiн мәлiмдеймiн(мiз)
Оригинатор ұсынып отырған сынақ өткiзу (пайдалану) салалары
Мен (бiз) селекциялық жетiстiктi шаруашылыққа пайдалылығы бойынша мемлекеттiк сынақтан өткiзудi өтiнемiн(мiз).
Мен (бiз) менде (бiзде) бар мәлiметтер бойынша өтiнiмдi қарауға қажеттi және осы өтiнiш пен қосымшаға енгiзiлген ақпарат түпкiлікті және дұрыс екендiгiн мәлiмдеймiн(мiз).
Мен (бiз) үлгiлердiң тиiсiнше алынғандығын және сорттың репрезентативті іріктелгенін көрсететінін растаймын(мыз).
Мен (бiз) Мемлекеттік комиссия мен оның инспектураларының нарядтары бойынша шаруашылыққа пайдалылығына сынақ жүргiзу үшiн тұқымның қажеттi мөлшерiн, сондай-ақ сақтауға сорттың эталондық үлгiсiн өтеусiз беруге мiндеттенемiн(міз).
Өтiнiш берушiнiң (берушілердiң) қолы (қолдары)____________ ___________
____________ ___________
____________ ___________
____________ ___________
____________ ___________
Мөр (бар болса) орны
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 17 сәуірдегі
№ 170 бұйрығына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы
өсімдіктерін сұрыптық сынақтан
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Селекциялық жетістікті одан әрі сынақтан өткізуден алып тастау немесе шаруашылық-құндық белгілер кешені бойынша Мемлекеттік тізілімге қосу негіздемесі бар қорытынды
Сорт/будан______________________________________________________________________
Сынақтан өткізудің басталған жылы_________________________________________________
________________________ жылғы орташа көрсеткіштер_______________________________
Түсімділік, центнер/гектар_________________________________________________________
Тәлімі жерде_____________________________________________________________________
Суармалы жерде__________________________________________________________________
Көрсеткіштер
20 _____
20 ____
20___
Орташа
1
2
3
4
5

1. Отличимость (distinctness) ___________________________________________
2. Однородность (uniformiti) ___________________________________________
3. Стабильность (stabiliti) ______________________________________________
4. Другая информация по сорту: ________________________________________
Примечание:
* расшифровка аббревиатуры:
DUS-test – distinctness (отличимость), uniformiti (однородность), stabiliti (стабильность).
Заключение по результатам экспертизы селекционного
достижения на патентоспособность:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(обоснование причин отказа в выдаче патента с приведением ссылок на действующее
законодательство Республики Казахстан)
Члены экспертного совета:
____________________________________________
____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Приложение 4
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
–Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2017 года № 170
Приложение 1-2
к Правилам проведения
сортоиспытания
сельскохозяйственных растений
Форма
Утверждаю
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Государственная комиссия по
сортоиспытанию сельскохозяйственных культур"
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, печать (при наличии))
"___" ________________ 20__ года
Заключение
по результатам проверки наименования селекционного достижения
Заявка № _____________________ Дата подачи заявки _____________________
Культура: ___________________________________________________________
Заявитель(и): ________________________________________________________
Автор(ы): ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Предложенное наименование селекционного достижения: __________________
____________________________________________________________________
Селекционное достижение зарегистрировано под названием:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Основание проведения проверки: _______________________________________
____________________________________________________________________
Краткая характеристика наименования: __________________________________
____________________________________________________________________
Результаты экспертизы: _______________________________________________
____________________________________________________________________
(при несоответствии наименования сорта указать обоснования со ссылкой на
действующее законодательство Республики Казахстан)
Руководитель отдела экспертизы
на патентоспособность _______________ ______________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 5
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
–Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2017 года № 170
Приложение 2
к Правилам проведения
сортоиспытания
сельскохозяйственных растений
Форма
Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (010000, город Астана, проспект Абая, дом 13, бизнес центр "Іскер", 11 этаж, кабинет 1111)
Номер заявки
Дата регистрации
Заявление
на испытание селекционного достижения на хозяйственную полезность
Заявитель(и)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица и адрес)
____________________________________________________________________
Гражданство
____________________________________________________________________
Адрес для переписки
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон _______________ Электронный адрес ____________________________
Наименование(ия), адрес(а) оригинатора(ов) селекционного достижения и доля участия в %
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Род, вид (казахское название)
____________________________________________________________________
Род, вид (русское название)
____________________________________________________________________
Род, вид (латинское название)
____________________________________________________________________
Предлагаемое название
____________________________________________________________________
Селекционный номер
____________________________________________________________________
Автор(ы) (если автор(ы) не является(ются) заявителем(ями))
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Адрес домашний
Доля участия, %
По имеющейся у меня (нас) информации других действительных авторов нет
Предыдущие заявки
Зарегистрированы
Номер заявки
Стадия
Под каким названием
в стране
дата
На предоставление охраны
На испытание на хозяйственную полезность
Я (мы) заявляю(ем), что материал, переданный с первой заявкой, представляет данный сорт и соответствует настоящей заявке.
Рекомендуемые оригинатором области испытания (использования)
Я (мы) прошу (просим) провести государственное испытание селекционного достижения на хозяйственную полезность.
Я (мы) заявляю(ем), что по имеющимся у меня (нас) сведениям информация, необходимая для рассмотрения заявки и внесенная в настоящее заявление и в приложения, является окончательной и правильной.
Я (мы) подтверждаю(ем), что образцы получены должным образом и представляют репрезентативную выборку сорта.
Я (мы) обязуюсь(емся) безвозмездно предоставлять необходимое количество семян для проведения испытаний на хозяйственную полезность по нарядам Государственной комиссии и ее инспектур, а также эталонный образец сорта на хранение.
Подпись(и) заявителя (заявителей) ___________________ __________________
___________________ __________________
___________________ __________________
___________________ __________________
___________________ __________________
Место печати (при наличии)
Приложение 6
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
–Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2017 года № 170
Приложение 4
к Правилам проведения
сортоиспытания
сельскохозяйственных растений
Форма
Заключение с обоснованием снятия селекционного достижения
с дальнейшего испытания или включения в Государственный реестр по комплексу
хозяйственно-ценных признаков
Сорт/гибрид _________________________________________________________
Год начала испытания ________________________________________________
Показатели в среднем за ________________________ годы _________________
Урожайность, центнер/гектар __________________________________________
На богаре ___________________________________________________________
На орошении ________________________________________________________
Показатели
20__
20___
20____
Среднее
1
2
3
4
5

1. Облыс___________________
Сорт учаскесі_______________
Стандарт___________________
Сорт_______________________
Ауытқушылық
Сорт учаскесі_______________
Стандарт___________________
Сорт_______________________
Ауытқушылық
Сорт учаскесі_______________
Стандарт___________________
Сорт_______________________
Ауытқушылық
Орташа_____________________
Стандарт___________________
Сорт_______________________
Ауытқушылық
Облыс бойынша орташа______
Стандарт___________________
Сорт_______________________
2. Облыс бойынша түсімділіктің кепілдендірілген қосылуы, центнер/гектар
_______________________________________________________
3. Экономикалық тиімділік, %__________________________________________
4. Баға өлшемшарттары________________________________________________
5. 1000 тұқымның, түйнектің, жемістің массасы, грамм_____________________
6. Қорапшаның массасы, грамм_________________________________________
7. Бір қорапшадағы шитті мақтаның массасы, грамм_______________________
8. Шитті мақтадан талшық шығымы, %__________________________________
9. Жапырақтылық, %__________________________________________________
10. Өнімнің түптенуі, сабақ____________________________________________
11. Өсімдік биіктігі, сантиметр_________________________________________
12. Талшық ұзындығы, миллиметр______________________________________
13. Төменгі бұршақтардың бекіну биіктігі, сантиметр______________________
14. Бұршақтардың жарылғыштығы, %___________________________________
15. Ауруларға төзімділігі, балл
Аурулар
16. Зиянкестерге төзімділігі, балл
Зиянкестер
17. Жапырылып қалуға төзімділігі, балл__________________________________
18. Төгілуге төзімділігі, балл___________________________________________
19. Құрғақшылыққа төзімділігі, балл____________________________________
20. Сақталғыштық, %_________________________________________________
21. Вегетациялық кезең, күн____________________________________________
22. Дегустациялық бағасы, балл_________________________________________
23. Сорттың жалпы бағасы, балл________________________________________
24. Өсіп-өнуге төзімділігі, балл_________________________________________
25. Сапалық және технологиялық көрсеткіштері
Көрсеткіштер, %миллиграмм/грамм, миллилитр
Ескертпе: кестеде көрсетілмеген көрсеткіштер қосымша толтырылады.
Негіздемені дайындаған
_________________________________________                         ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)                                     (қолы)
20 ___ жылғы "_____" _______________________
Қорытынды
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
20 ___ жылғы "___" _________________________
Басшы ___________                   ________________________________________
(қолы)                        (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

1. Область ________________
Сортоучасток _______________
Стандарт ___________________
Сорт ______________________
Отклонение
Сортоучасток _______________
Стандарт ___________________
Сорт ______________________
Отклонение
Сортоучасток _______________
Стандарт ___________________
Сорт ______________________
Отклонение
Среднее ___________________
Стандарт ___________________
Сорт ______________________
Отклонение
Среднее по области __________
Стандарт ___________________
Сорт ______________________
2. Гарантированная прибавка урожайности по области,
центнер/гектар_____________________________________________________
3. Экономическая эффективность, % __________________________________
4. Критерий оценки ________________________________________________
5. Масса 1000 зерен, клубня, плода, грамм _____________________________
6. Масса коробочки, грамм __________________________________________
7. Масса хлопка-сырца с одной коробочки, грамм _______________________
8. Выход волокна из хлопка-сырца, % _________________________________
9. Облиственность, % _______________________________________________
10. Продуктивная кустистость, стеблей ________________________________
11. Высота растения, сантиметров ____________________________________
12. Длина волокна, миллиметров _____________________________________
13. Высота прикрепления нижних бобов, сантиметров ___________________
14. Растрескиваемость бобов, % ______________________________________
15. Устойчивость к болезням, балл
Болезни
16. Устойчивость к вредителям, балл
Вредители
17. Устойчивость к полеганию, балл __________________________________
18. Устойчивость к осыпанию, балл __________________________________
19. Устойчивость к засухе, балл ______________________________________
20. Лежкость, % ___________________________________________________
21. Вегетационный период, дней _____________________________________
22. Дегустационная оценка, балл _____________________________________
23. Общая оценка сорта, балл ________________________________________
24. Устойчивость к прорастанию, балл ________________________________
25. Качественные и технологические показатели
Показатели, %, миллиграмм/грамм, миллилитр
Примечание: показатели, не указанные в таблице, заполняются дополнительно.
Обоснование подготовил
_____________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
"___" ____________ 20__года
Заключение
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
"___" _____________ 20__года
Руководитель ____________ ________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))