Жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 264 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 31 шілдеде № 15409 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 12 қарашадағы № 476 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 12.11.2018 № 476 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
"Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің м.а. 2018 жылғы 23 мамырдағы № 226 бұйрығын (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т.) қараңыз.
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 8-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс департаменті (З.К. Құдайбергенова):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз тасығышта және электрондық нысанда ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________Б. Сұлтанов
2017 жылғы 20 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
_____________ С. Жасұзақов
2017 жылғы 3 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы
_______________ А. Күреңбеков
2017 жылғы 21 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
_____________Қ. Қожамжаров
2017 жылғы 21 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
"Сырбар" сыртқы барлау кызметінің
директоры
_______________ Ғ. Байжанов
2017 жылғы 24 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
_______________ К. Мәсімов
2017 жылғы 24 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 24 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_____________ Қ. Қасымов
2017 жылғы 24 шілде
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 264 бұйрығымен бекітілген
Жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидалары

Об утверждении Правил регистрации абонентских устройств подвижной сети
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2017 года № 15409. Утратил силу приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 12 ноября 2018 года № 476 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра информации и коммуникаций РК от 12.11.2018 № 476 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
См.: Приказ и.о. Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 23 мая 2018 года № 226 "Об утверждении Правил регистрации абонентских устройств сотовой связи" (порядок введения в действие см. п. 4)
В соответствии с подпунктом 8-8) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации абонентских устройств подвижной сети.
2. Департаменту связи Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (Худайбергеновой З.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
20 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр обороны
Республики Казахстан
____________ С. Жасузаков
3 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Начальник Службы государственной
охраны
Республики Казахстан
____________ А. Куренбеков
21 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
____________ К. Кожамжаров
21 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Директор Службы внешней разведки
Республики Казахстан "Сырбар"
____________ Г. Байжанов
24 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
____________ К. Масимов
24 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Т. Сулейменов
24 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________ К. Касымов
24 июля 2017 года
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 264
Правила
регистрации абонентских устройств подвижной сети

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 8-бабы 1-тармағының 8-8) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жылжымалы байланыстың абоненттік құрылғылары сәйкестендіру кодтарының бірыңғай дерекқорының операторы (бұдан әрі - Оператор) – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Мемлекеттік техникалық қызмет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
2) жылжымалы желінің абоненттік құрылғылары сәйкестендіру кодтарының бірыңғай дерекқоры (бұдан әрі - Дерекқор) – жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары туралы ақпаратты қамтитын дерекқор;
3) жылжымалы желінің абоненттік құрылғысы - абонент берген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланыс сигналдарын қалыптастыратын және байланыс операторының желісіне қосылатын, кызмет көрсетілетін аумақтың шеңберінде географиялық жағынан айқындалатын тұрақты орналасқан жері жоқ, жылжымалы байланыс желілерінде (ұялы, транкингтік, спутниктік телекоммуникациялар желісінде және басқаларда) жұмыс істейтін жеке пайдаланылатын байланыс құралы;
4) сәйкестендіру коды - байланыс операторының желісіне абоненттік құрылғыны қосу кезінде таралатын, өндіруші зауыт беретін осы құрылғының коды.
3. Абоненттік құрылғының сәйкестендіру кодтары бойынша Қазақстан Республикасының аумағында ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін барлық абоненттік құрылғы тіркеуге жатады.
Абоненттік құрылғының сәйкестендіру кодын тіркеу өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
2-тарау. Жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын жылжымалы желінің абоненттік құрылғылары сәйкестендіру кодтарының бірыңғай дерекқорында тіркеу тәртібі
4. Абоненттік құрылғыларды тіркеу жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру коды бойынша жүргізіледі.
Абоненттік құрылғыда екі және одан да көп сәйкестендіру кодтары бар болған кезде, олардың біреуін тіркеуге рұқсат етіледі.
5. Жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтарын тіркеуді Дерекқор операторы жүзеге асырады.
6. Абоненттік құрылғыны байланыс операторының желісіне қосқан кезде абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодтары бойынша ақпарат Дерекқорға жіберілетін ұялы байланыс операторының жергілікті тізілімдерінде автоматты түрде толтырылады.
7. Ұялы байланыс операторларының сәйкестендіру кодтары туралы ақпаратты Дерекқор операторына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации абонентских устройств подвижной сети (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-8) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) оператор единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной связи (далее – Оператор) – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственная техническая служба" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
2) единая база данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети (далее – База данных) – база данных, содержащая информацию об идентификационных кодах абонентских устройств подвижной сети;
3) абонентское устройство подвижной сети – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях подвижной связи (сотовая, транкинговая, спутниковая сеть телекоммуникаций и другие);
4) идентификационный код – код абонентского устройства, присваиваемый заводом-изготовителем, который передается в сеть оператора связи при подключении к ней этого устройства.
3. К регистрации подлежат все абонентские устройства, функционирующие в сетях сотовой связи на территории Республики Казахстан, по идентификационным кодам абонентского устройства.
Регистрация идентификационного кода абонентского устройства осуществляется на безвозмездной основе.
Глава 2. Порядок регистрации абонентских устройств подвижной сети в единой базе данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети
4. Регистрация абонентских устройств производится по идентификационным кодам абонентских устройств подвижной сети.
При наличии в абонентском устройстве двух и более идентификационных кодов, допускается регистрация одного из них.
5. Регистрацию идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети осуществляет оператор Базы данных.
6. При подключении абонентского устройства к сети оператора связи информация по идентификационным кодам абонентских устройств наполняется автоматически в локальных реестрах оператора сотовой связи, которая передается в Базу данных.
7. Информация об идентификационных кодах операторами сотовой связи представляется оператору Базы данных по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

8. Дерекқор операторы абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодтары бойынша ақпаратты алған сәттен бастап тіркеуді жүзеге асырады.
Осы тарауда көзделген тіркелу рәсімі өткізілген кезде байланыс қызметі тоқтатылмайды.
9. Дерекқор операторы абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодтарын тіркеген сәттен бастап ұялы байланыс операторларына абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодтарының тіркелу статусы туралы хабарлама жолдайды.'
3-тарау. Жылжымалы желінің абоненттік құрылғылары сәйкестендіру кодтарының бірыңғай дерекқорының жұмыс істеу және (немесе) жүргізу тәртібі
10. Дерекқор операторы қалыптастыруды, жүргізуді, жұмыс істеуін, сүйемелдеуді, дамытуды және оның ресурстарына қолжетімділік беруді мыналар арқылы қамтамасыз етеді:
1) Дерекқордың тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) Дерекқорға келіп түсетін ақпараттарды жинау, сақтау және өңдеу;
3) Дерекқорда қамтылған ақпараттарды қорғауды қамтамасыз ету;
4) ұялы байланыс операторларына ұялы байланыс желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметтерін жүзеге асыратын органдарға Дерекқорда қамтылған ақпараттарға қолжетімділік беру.
11. Ұялы байланыс операторлары жылжымалы желінің абоненттік құрылғылары сәйкестендіру кодтарының тізілімінен мәліметтерді ұсынады.
4-тарау. Ұялы байланыс операторларына және жедел-іздестіру, қарсы барлау кызметтерін жүзеге асыратын органдарға жылжымалы желінің абоненттік құрылғылары сәйкестендіру кодтарының бірыңғай дерекқорына қолжетімділік беру тәртібі
12. Дерекқор операторы қолжетімділікті жедел-іздестіру және қарсы барлау қызметтерін жүзеге асыратын органдарға өзара іс-қимылдың келісілген стандарттық хаттамалары арқылы қамтамасыз етеді.
13. Дерекқор операторы ұялы байланыс операторлары ұйымдастырған байланыс арналары бойынша ұялы байланыс операторларына дерекқор сервисына қолжетімділік береді.
14. Ұялы байланыс операторларының Дерекқор операторымен ақпарат алмасуы Дерекқорға мәліметтердің түсуіне қарай жүзеге асырылады.
5-тарау. Сәйкестендіру коды бойынша абоненттік құрылғылардың жұмыстарын тоқтата тұру немесе қалпына келтіру тәртібі
15. Абоненттік құрылғы жұмысының сәйкестендіру коды бойынша абоненттік құрылғылардың жұмыстарын тоқтата тұруды немесе қалпына келтіруді қалпына келтіруді абоненттік құрылғы иесінің (меншік иесінің) өтініші бойынша ұялы байланыс операторлары жүзеге асырады.
Сәйкестендіру кодтары бойынша абоненттік құрылғылардың жұмыс істеуін тоқтата тұру және (немесе) қалпына келтіру туралы өтініш осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұялы байланыс операторларының қызмет көрсету пунктерінде қабылданады.

8. Оператор Базы данных осуществляет регистрацию с момента получения информации по идентификационным кодам абонентских устройств.
При прохождении процедуры регистрации, предусмотренной настоящей главой, услуги связи не приостанавливаются.
9. Оператор Базы данных с момента регистрации идентификационных кодов абонентских устройств направляет уведомление о статусе регистрации идентификационных кодов абонентских устройств операторам сотовой связи.
Глава 3. Порядок функционирования и (или) ведения единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети
10. Оператор Базы данных обеспечивает формирование, ведение, функционирование, сопровождение, развитие и предоставление доступа к ее ресурсам путем:
1) обеспечения круглосуточного функционирования Базы данных;
2) сбора, хранения и обработки информации, поступающей в Базу данных;
3) обеспечения защиты информации, содержащейся в Базе данных;
4) предоставления доступа к информации, содержащейся в Базе данных, операторам сотовой связи, органам, осуществляющим оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность на сетях сотовой связи.
11. Операторы сотовой связи представляют сведения из реестра идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети.
Глава 4. Порядок предоставления доступа операторам сотовой связи и органам, осуществляющим оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность к единой базе данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети
12. Оператор Базы данных обеспечивает доступ органам, осуществляющим оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность через согласованные стандартные протоколы взаимодействия.
13. Оператор Базы данных предоставляет доступ к сервисам Базы данных операторам сотовой связи по каналам связи, организованным операторами сотовой связи.
14. Обмен информацией операторов сотовой связи с оператором Базы данных осуществляется по мере поступления сведений в Базу данных.
Глава 5. Порядок приостановления или возобновления работы абонентских устройств по идентификационному коду
15. Приостановление либо возобновление оказания услуг сотовой связи по идентификационному коду работы абонентского устройства осуществляется операторами сотовой связи по заявлению владельца (собственника) абонентского устройства.
Заявление о приостановлении и (или) возобновлении функционирования абонентских устройств по идентификационным кодам принимаются в пунктах обслуживания операторов сотовой связи по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

16. Иесі (меншік иесі) абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодын бұғаттауға өтініш беруі кезінде Дерекқор операторы абоненттік құрылғының бірдей сәйкестендіру кодының бар екендігіне тексеріс жүргізеді.
17. Ұялы байланыс операторлары Дерекқор операторына абоненттік құрылғылардың тоқтатылған, бірдей сәйкестендіру кодтарының бар екендігі туралы растауды ұсынады.
18. Желіде бірдей сәйкестендіру кодтары бар бірнеше абоненттік құрылғы анықталған жағдайда, ұялы байланыс операторы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 маусымдағы № 984 қаулысымен бекітілген Ұялы байланыс операторларының өз желісінде бірдей сәйкестендіру кодтары бар бірнеше абоненттік құрылғыларды байқаған жағдайда, жедел-іздестіру кызметін жүзеге асыратын тиісті органдарды хабардар ету ережесінде белгіленген тәртіппен жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдарды хабардар етеді.
Абоненттік құрылғылардың бірдей сәйкестендіру кодтары бар болған кезде байланыс қызметі тоқтатылмайды.
19. Ұялы байланыс операторы ұялы байланыс кызметтерін тоқтата тұру және (немесе) қалпына келтіру рәсімі кезінде Дерекқор операторына абоненттік құрылғылардың бірдей сәйкестендіру кодтарының санын ұсынады.
20. Дерекқорда тоқтатылған абоненттік құрылғының сәйкестендіру кодын www.services.sts.kz ақпараттық ресурсы арқылы тексеруге мүмкін болады.
Жылжымалы желінің абоненттік
құрылғыларын тіркеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Сәйкестендіру кодтары туралы ақпарат
Үлгіні бөлу коды (ТАС)
Сериялық нөмірі
NNXXXX ҮҮ
ZZZZZZ
(ТАС)
Үлгілік модельдің бекітілген коды. Телефон моделі
NN
Өндіруші елдің коды
ХХХХҮҮ
ІМЕІ бөлінуі бойынша ұйым айқындайтын үлгілік сәйкестендіргіш
ZZZZZZ
Сериялық нөмірі
Жылжымалы желінің абоненттік
құрылғыларын тіркеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ұялы байланыс операторына
___________________________
кімнен
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда))
байланыс телефондары
___________________________
Тоқтата тұру және (немесе) қалпына келтіру туралы өтініш
Сізден ұялы байланыс желілерінде ____________________________________________
сәйкестендіру коды бойынша абоненттік құрылғылардың жұмыс істеуін мынадай себептер
бойынша
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________ тоқтата тұруды / қалпына келтіруді сұраймын.
Ескерту. Өтінішке мынадай қосымша мәліметтер ұсынылады: ЖСН (жеке тұлғалар үшін),
БСН (заңды тұлғалар үшін) абоненттік нөмір, тауар чегі немесе басқа да иесінің/меншік
иесінің растайтын құжаттары.
________________________________________________________ _______________________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                              қолы

16. При подаче заявления владельцем (собственником) на блокирование идентификационного кода абонентского устройства, оператор Базы данных осуществляет проверку на наличие идентичного идентификационного кода абонентского устройства.
17. Операторы сотовой связи предоставляют оператору Базы данных подтверждение о наличии приостановленных, идентичных идентификационных кодов абонентских устройств.
18. В случае обнаружения в сети нескольких абонентских устройств с идентичными идентификационными кодами оператор сотовой связи уведомляет органы, осуществляющие розыскную деятельность в порядке, установленном Правилами уведомления операторами сотовой связи соответствующих органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, в случае обнаружения в своей сети нескольких абонентских устройств с идентичными идентификационными кодами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2009 года № 984.
При наличии идентичных идентификационных кодов абонентских устройств услуги связи не приостанавливаются.
19. Оператор сотовой связи при процедуре приостановления и (или) возобновления услуг сотовой связи предоставляет оператору Базы данных количество идентичных идентификационных кодов абонентских устройств.
20. Проверка идентификационного кода приостановленного абонентского устройства в Базе данных возможна через информационный ресурс www.services.sts.kz.
Приложение 1
к Правилам регистрации
абонентских устройств
подвижной сети
форма
Информация об идентификационных кодах
Код распределения типа (ТАС)
Серийный номер
NNXXXXYY
ZZZZZZ
(ТАС)
Утвержденный код модели типового образца. Модель телефона
NN
Код страны производителя
XXXXYY
Типовой идентификатор, определяемой организацией по распределению IMEI
ZZZZZZ
Серийный номер
Приложение 2
к Правилам регистрации
абонентских устройств
подвижной сети
форма
Оператору сотовой связи _______________
_______________
от ____________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
контактные телефоны____________________
Заявление
о приостановлении и (или) возобновлении
Прошу Вас приостановить/возобновить функционирование абонентского устройства
по идентификационному коду ___________________________ на сетях сотовой связи по
причине:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________.
Примечание. К заявлению предоставляются следующие дополнительные сведения:
ИИН (для физических лиц), БИН (для юридических лиц), абонентский номер, товарный чек
или другие подтверждающие документы владельца (собственника).
________________________________________________________      _______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)                  подпись