"Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2017 жылғы 19 шілдедегі № 345 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 8 тамызда № 15455 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларының 34-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаменті (Н.А. Байжанов) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді баспа басылымдарына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің міндетін атқарушы
Б. Асылова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 19 шілдедегі
№ 345 бұйрығына қосымша
"Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясының әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидалары

Об утверждении Правил организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 345. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2017 года № 15455.
В соответствии с пунктом 34 Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак".
2. Департаменту юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан (Байжанов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющая обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
Б. Асылова
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 19 июля 2017 года № 345
Правила
организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына сәйкес әзірленді және "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтарып алуға байланысты жұмысты ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі (бұдан әрі – Әкімші) – шетелде кадрлар даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың халықаралық бағдарламалары, оның ішінде "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын ұйым;
2) "Болашақ" халықаралық стипендиясы (бұдан әрі - "Болашақ" стипендиясы) - Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдік жетекші жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқуы немесе Шетелдерде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия санаттарын айқындайтын жұмыскерлердің шетелдік ұйымдарда тағылымдамадан өтуі үшін Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын стипендия;
3) "Болашақ" стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпазы (бұдан әрі - конкурс жеңімпазы) - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларында көзделген барлық турлардан ойдағыдай өткен және Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның шешіміне сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалған үміткер;
4) "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия – Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның "Болашақ" стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі жұмыс органы ретінде құрылған Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі жанындағы консультативтік-кеңесші орган;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, и определяют порядок организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) администратор международной стипендии "Болашак" (далее – Администратор) - организация, определяемая Правительством Республики Казахстан на осуществление комплекса мероприятий по международным программам подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров за рубежом, в том числе стипендии "Болашак";
2) международная стипендия "Болашак" (далее – стипендия "Болашак") – стипендия, учреждаемая Президентом Республики Казахстан для обучения граждан Республики Казахстан в ведущих зарубежных организациях высшего и (или) послевузовского образования по очной форме обучения или прохождения стажировки в зарубежных организациях работниками, категории которых определяются Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) победитель конкурса на присуждение стипендии "Болашак" (далее – победитель конкурса) – претендент, успешно прошедший все туры, предусмотренные Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, и которому согласно решению Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом присуждена стипендия "Болашак";
4) Комиссия по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" – консультативно-совещательный орган при Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, как рабочий орган Республиканская комиссия по подготовке кадров за рубежом;

5) "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ Әкімші алдында қаржылық берешегі бар тұлағалар мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ Әкімші алдында қаржылық берешегі бар тұлағалар өтініштерін қарау мақсатында құрылған Әкімші жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
6) борышкер – Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі – Республикалық комиссия) не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия тұрақсыздық айыбы (айыппұл) төлемін қоса алғанда, шығындарды өтеумен "Болашақ" стипендиясынан айыру немесе "Болашақ" стипендиясынан бас тартуды қабылдау туралы шешіміне қатысты тұлға;
7) қаржылық берешегі (бұдан әрі – берешек) – Әкімшінің жабылмаған нақты шығындарды, артық есептелген стипендияларды қамтитын немесе "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия қабылдаған шешім нәтижесінде туындаған нақты шығындары.
8) қаржылық борышкер - Әкімші алдында қаржылық берешегі бар тұлға;
9) Республикалық комиссия – "Болашақ" стипендиясы мәселелері жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
10) шығындар – Әкімшінің борышкерге "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалған күннен және Республикалық комиссия не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия "Болашақ" стипендиясынан айыру немесе бас тартуды қабылдау туралы шешімді қабылдаған күнге дейін оқытуды ұйымдастыру бойынша барлық жұмсалған ақшалай қаражатты қамтитын нақты шығындары;
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.07.2020 № 321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру тәртібі
3. Әкімші "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ Әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар конкурс жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты жүзеге асырады.

5) Комиссия по вопросам лиц, отказавшихся от стипендии либо лишенных стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед Администратором (далее – Комиссия) - консультативно-совещательный орган при Администраторе, созданный в целях рассмотрения обращений лиц, отказавшихся от стипендии либо лишенных стипендии "Болашак" а также имеющих финансовую задолженность перед Администратором;
6) должник – лицо, в отношении которого Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом (далее – Республиканская комиссия) принято решение о лишении стипендии "Болашак" с возмещением расходов, включая оплату неустойки (штрафа) либо Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" о принятии отказа от стипендии "Болашак", с возмещением расходов, включая оплату неустойки (штрафа);
7) финансовая задолженность (далее - задолженность) – фактические расходы понесенные Администратором, которые включают в себя наличие незакрытых авансовых платежей, излишне начисленной стипендии, либо возникшие в результате принятого решения Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак";
8) финансовый должник – лицо, у которого имеется финансовая задолженность перед Администратором;
9) Республиканская комиссия - консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан, созданный в целях реализации мероприятий по вопросам стипендии "Болашак";
10) расходы – фактические расходы, понесенные Администратором, которые включают в себя все затраченные на должника денежные средства по организации обучения со дня присуждения стипендии "Болашак" и до дня принятия решения Республиканской комиссией о лишении либо Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" о принятии отказа от стипендии "Болашак";
Сноска. Пункт 2 изменениями, внесенными приказами Министра образования и науки РК от 28.07.2018 № 321 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак"
3. Администратор осуществляет работу, связанную с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса, отказавшихся от стипендии либо лишенных стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед Администратором.

4. Қағидалардың 33-тармағына сәйкес Республикалық комиссия не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия "Болашақ" стипендиясынан айыру туралы шешімді немесе "Болашақ" стипендиясынан бас тартуды қабылдау туралы шешімді қабылдаған жағдайда, Әкімші борышкерлерді тиісті шешім шығарылған күннен 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша (еркін түрде) хабарландырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Әкімші Республикалық комиссияның не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның "Болашақ" стипендиясынан айыру немесе стипендиядан бас тартуды қабылдау туралы хаттамалық шешімі негізінде есептелген шығындар толықтығын, жабылмаған аванстық төлемнің бар-жоғын тексереді, борышкерлер оқуын ұйымдастыруға жұмсалған шығындарды 10 (он) жұмыс күні ішінде айқындайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Борышкерлер оқуын ұйымдастыруға жұмсалған шығындар сомасын қалыптастыру аяқталғаннан кейін Әкімші борышкерге жазбаша, сондай-ақ электрондық/телефон байланысы арқылы шығындар сомасын өтеу қажеттілігі туралы хабарлайды.
Оқуды ұйымдастыру шығындарын өтеу туралы хабарламаны Әкімші борышкерге аударылған шығындардың толықтығын, жабылмаған аванс төлемдерінің болуын тексеріп, борышкердің оқуын ұйымдастыруға жұмсалған шығыстарды анықтағаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша түрде оның соңғы белгілі мекенжайына осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.07.2020 № 321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Әкімші "Болашақ" стипендиясы түлектері оқуды аяқтағаннан кейін Әкімші алдында берешектің бар-жоғын анықтау мақсатында оқуларын ұйымдастыруға жұмсалған шығындар толықтығын, жабылмаған алғытөлемнің бар-жоғын 10 (он) жұмыс күні ішінде тексереді.
8. "Болашақ" стипендиясы түлектерінде, стипендиаттарда берешектің бар болғаны анықталған жағдайда Әкімші қаржылық борышкерге жазбаша, электрондық/телефон байланысы арқылы берешек сомасын өтеу қажеттілігі туралы хабарлайды.

4. В соответствии с пунктом 33 Правил, при принятии Республиканской комиссией решения о лишении стипендии "Болашак", либо Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" решения о принятии отказа от стипендии "Болашак" Администратор письменно (произвольной форме) уведомляет должников в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня вынесения соответствующего решения.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. На основании протокольного решения Республиканской комиссии о лишении стипендии "Болашак", либо протокольного решения Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" о принятии отказа от стипендии "Болашак", Администратор проверяет полноту начисленных расходов, наличие незакрытых авансовых платежей, определяет расходы, затраченные на организацию обучения должников, в течение 10 (десяти) рабочих дней.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. По окончанию формирования суммы расходов, затраченных на организацию обучения должников, Администратор письменно, а также посредством электронной/телефонной связи уведомляет должника о необходимости погашения суммы расходов.
Уведомление о возмещении расходов за организацию обучения направляется Администратором должнику после проверки полноты начисленных расходов, наличия незакрытых авансовых платежей, определения расходов, затраченные на организацию обучения должника, в течение 10 (десяти) рабочих дней в письменной форме по последнему известному его места жительства по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.07.2018 № 321 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. По окончанию обучения выпускниками стипендии "Болашак" Администратор в течение 10 (десяти) рабочих дней проверяет полноту начисленных расходов, затраченных на организацию их обучения, наличие незакрытых ими авансовых платежей, с целью установления факта наличия у них задолженности перед Администратором.
8. В случае установления факта наличия задолженности у выпускников стипендии "Болашак", стипендиатов Администратор письменно, а также посредством электронной/телефонной связи уведомляет финансового должника о необходимости погашения суммы задолженности.

Қаржылық берешегін өтеу туралы хабарламаны Әкімші қаржылық борышкерге олардың оқуын ұйымдастыруға жұмсалған шығындардың толықтығын, жабылмаған аванс төлемдерінің болуын тексергеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша түрде соңғы оның белгілі мекен-жайына осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.07.2020 № 321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Борышкердің (қаржылық борышкердің) шығыстарды (берешекті) бір жолғы төлеммен өтеу мүмкіндігі болмаған жағдайда Әкімші берешекті өтеу туралы келісімді төлемдер кестесін құрастырумен жасау арқылы өтеуді қарастырады.
Шығыстарды (берешекті) борышкерлерден (қаржылық борышкерлерден) өтеу туралы келісімді жасау тәртібі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шығыстарды өтеу туралы келісім берешекті өтеу туралы шешім қабылданған сәттен бастап және/немесе одан әрі ұзарту мүмкіндігімен жасалатын шарттың бүкіл кезеңіне тең төлеммен шығыстарды (берешекті) өтей отырып, 3 (үш) жылдан аспайтын мерзімде өтеу туралы борышкер (қаржылық борышкер) хабарлама алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде Әкімші мен борышкер арасында жасалады.
Борышкермен (қаржылық борышкермен) жасалған шығыстарды өтеу туралы келісімді ұзартуға бір реттен артық емес 1 (бір) жылдан аспайтын мерзімде төлемдер кестесінде көрсетілген шығыстар сомасын уақтылы өтеген жағдайда рұқсат етіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.04.2025 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Борышкер (қаржылық борышкер) бар болған шығындарды (берешекті) өтеуге келіскен жағдайда Әкімшіге Келісімді жасау қажеттілігі туралы өтінішті (еркін нысанда) келесі құжаттарды қоса берумен жолдайды:
1) берешекті өтеу және Келісімді жасау туралы өтініш;
2) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының жеке басы куәлігі көшірмесі;
3) борышкердің (қаржылық борышкердің) еңбекақысы туралы жұмыс орнынан берілген анықтама;
4) неке қию туралы куәлік көшірмесі немесе борышкердің (қаржылық борышкердің) отбасылық жағдайы туралы нотариалдық куәландырылған өтініші;

Уведомление о возмещении финансовой задолженности Администратором финансовому должнику направляется после проверки полноты начисленных расходов, затраченных на организацию их обучения, наличие незакрытых ими авансовых платежей в письменной форме по последнему известному месту его жительства в течение 10 (десяти) рабочих дней по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.07.2018 № 321 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. В случае отсутствия возможности погашения расходов (задолженности) должником (финансовым должником) единовременным платежом, Администратор предусматривает заключение соглашения о возмещении задолженности с составлением графика платежей для возмещения расходов.
Порядок заключения соглашения о возмещении расходов (задолженности) должником (финансовым должником) осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Соглашение о возмещении расходов заключается между Администратором и должником (финансовым должником) в течении 20 рабочих дней со дня принятия решения о возмещении расходов и/или получения уведомления должником (финансовым должником) о возмещении на срок не более 3 (трех) лет с погашением расходов (задолженности) равными платежами на весь период заключаемого соглашения, с возможностью дальнейшей пролонгации.
Пролонгация соглашения о возмещении расходов с должником (финансовым должником), допускается при условии своевременного погашения суммы расходов, указанных в графике платежей, не более одного раза на срок не более 1 (одного) года.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.04.2025 № 193 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Должник (финансовый должник) в случае согласия погашения имеющихся расходов (задолженности) направляет Администратору заявление (в произвольной форме) о необходимости заключения Соглашения с приложением следующих документов:
1) копия удостоверения личности должника (финансового должника), в том числе супруга (и);
2) справка с места работы о заработной плате должника (финансового должника);
3) копия свидетельства о заключении брака, либо нотариально заверенное заявление о семейном положении должника (финансового должника);
4) выписка с пенсионного счета за последний год (либо справку с Государственной корпорации "Правительство для граждан" о пенсионных отчислениях) должника (финансового должника), в том числе супруга (и);

5) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының соңғы жылдағы зейнетақы шотынан үзінді көшірмесі (немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясынан зейнетақы аударымдары туралы анықтама);
6) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының жылжымайтын мүліктің бар-жоғы туралы анықтама;
7) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының ай сайынғы төлемдер сомалары мөлшерін белгілеу және шығындарды (берешекті) өтеудің мүмкінді мерзімі туралы шешімді қабылдау үшін маңызы бар қосымша құжаттары
11. Ай сайынғы төлемдер сомасының және/немесе осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген мерзімнің мөлшерін берешекті өтеу мүмкін болмаған жағдайда, борышкер (қаржы борышкері) растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Әкімшіге жазбаша өтінішпен жүгінеді.
Ұсынылған құжаттармен бірге түскен өтініш ай сайынғы төлемдер сомалары мөлшерін белгілеу және шешім қабылдау үшін Комиссияның қарауына жіберіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.04.2025 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Комиссия шешім қабылдау үшін:
1) шығындардың (берешектің) өтелуге тиіс сомасын;
2) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының қаржылық жағдайын;
3) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының еңбек қызметін, еңбекақы мөлшерін және табыстарының қосымша көздерін;
4) борышкердің (қаржылық борышкердің) асырауында болған кәмелетке толмаған балалардың бар-жоғын;
5) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының меншігінде жылжымалы (жылжымайтын) мүліктің бар-жоғын;
6) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының кредиттердің, үшінші тұлғалар алдындағы ақшалай міндеттемелердің бар-жоғын есепке алады.
13. Борышкерлер (қаржылық борышкерлер) Комиссия қабылдаған шешім туралы Комиссия шешімді шығарған күннен 10 (он) жұмыс күні ішінде жабаша (еркін түрде) хабарландырылады.
14. Борышкер (қаржылық борышкер) Комиссия қабылдаған шешіммен келіскен жағдайда "Болашақ" стипендиясынан өз еркімен бас тартқан борышкерді қоспағанда, борышкер (қаржылық борышкер) мен Әкімші арасында әрі қарай ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылдан аспайтын мерзімге шығыстарды өтеу туралы Келісімге/келісімге қосымша келісім жасалады. Төлемдер кестесінде көрсетілген шығындар сомаларын уақытында төлеген жағдайда келісім мерзімін ұзартуға рұқсат етіледі. Ұзарту мерзімі 1 (бір) жылдан аспауы тиіс.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.07.2020 № 321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества должника (финансового должника), в том числе супруга (и);
6) дополнительные документы должника (финансового должника), имеющие значение для принятия решения об установлении размеров сумм ежемесячных платежей и возможном сроке погашения расходов (задолженности), в том числе супруга (и).
11. В случае невозможности погашения задолженности размера сумм ежемесячных платежей и/или срока погашения, указанного в пункте 9 настоящих Правил, должник (финансовый должник), обращается Администратору с письменным заявлением с приложением подтверждающих документов.
Поступившее заявление с предоставленными документами направляются на рассмотрение Комиссии для принятия решения об установлении размеров сумм ежемесячных платежей.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.04.2025 № 193 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
12. Комиссией при принятии решения учитывается:
1) сумма расходов (задолженности), подлежащая возмещению;
2) финансовое положение должника (финансового должника), (в том числе супруга (и);
3) трудовая деятельность, размер заработной платы и дополнительные источники дохода должника (финансового должника), в том числе супруга (и);
4) наличие нахождения на иждивении у должника (финансового должника) несовершеннолетних детей;
5) наличие в собственности у должника (финансового должника) движимого (недвижимого) имущества, в том числе супруга (и);
6) наличие у должника (финансового должника) кредитов, денежных обязательств перед третьими лицами, в том числе супруга (и).
13. О принятом Комиссией решении должники (финансовые должники) уведомляются письменно (в произвольной форме) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня вынесения решения Комиссией.
14. В случае согласия должника (финансового должника) с принятым решением Комиссии между должником (финансовым должником), за исключением должника, добровольно отказавшегося от стипендии "Болашак", и Администратором заключается Соглашение/дополнительное соглашение к соглашению о возмещении на срок не более 3 (трех) лет, с возможностью дальнейшей пролонгации. Пролонгация допускается при условии своевременного погашения суммы расходов, указанных в графике платежей. Срок пролонгации не превышает 1 (один) год.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.07.2018 № 321 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

15. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.07.2020 № 321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Жасалған Келісім шеңберінде шығындарды (берешекті) төлеу бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе борышкер (қаржылық борышкер) шығындар (берешек) сомасын ерікті түрде өтеуден бас тартқан немесе борышкер (қаржылық борышкер) осы Қағидалардың 6 және 8-тармақтарында көрсетілген тиісті талаптарды елемеген жағдайда, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 180-бабының 3-тармағында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Әкімші шығындарды (берешекті) сот тәртібінде өндіріп алады. Талап арызы төлем мерзімі 2 (екі) айдан асып кеткен жағдайда беріледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.07.2020 № 321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Шығындарды (берешекті) борышкерлерден (қаржылық борышкерлерден) өндіріп алу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Борышкер (қаржылық борышкер) қуынымды мойындаған жағдайда Әкімші осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бітімгершілік келісім жасайды.
19. Шығындарды (берешекті) борышкерлерден (қаржылық борышкерлерден) өтеу туралы бітімгершілік келісімді жасау тәртібі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Болашақ" халықаралық
стипендиясынан бас тартқан
немесе одан айырылған,
сондай-ақ
"Болашақ" халықаралық
стипендиясы әкімшісі алдында
қаржылық берешегі бар
"Болашақ" халықаралық
стипендиясын тағайындау
конкурсының жеңімпаздарын
оқытуға жұмсалған бюджеттік
қаражатты қайтаруға
байланысты жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
№ 1 қосымша
_________________________
Борышкер Т.А.Ә. (бар
болған жағдайда)
мекен-жайы: ________________
тел.: _______________________
Нысан
Оқуды ұйымдастыру шығындарын өтеу туралы хабарлама
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның (бұдан әрі – Республикалық комиссия) 20__ жылғы " " ________ № ______ хаттамасымен Сізді "Болашақ" халықаралық стипендиясынан оқуды ұйымдастыру шығындарын міндетті түрде өтеумен айыру шешімі қабылданғанын хабарлайды.
Оқуыңызды ұйымдастыру үшін нақты жұмсалған шығындар сомасы айыппұл шараларын есепке алумен __________ теңгені құрайды, оның ішінде:
1) нақты жұмсалған шығындар __________ теңге;

15. исключен приказом Министра образования и науки РК от 28.07.2020 № 321 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. В случае неисполнения обязательств по оплате расходов (задолженности) в рамках заключенного Соглашения, либо отказа должника (финансового должника) добровольно возместить сумму расходов (задолженности) или игнорирования должником (финансовым должником) соответствующих уведомлении, указанных в пунктах 6 и 8 настоящих Правил, Администратор взыскивает расходы (задолженность) в судебном порядке с учетом особенностей, предусмотренных пунктом 3 статьи 180 Гражданского Кодекса Республики Казахстан. Иск подается в случае просрочки платежа сроком более 2 (двух) месяцев.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.07.2018 № 321 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Взыскание расходов (задолженности) с должников (финансовых должников) осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
18. В случае признания иска должником (финансовым должником) Администратор заключает мировое соглашение.
19. Порядок заключения мирового соглашения о возмещении расходов задолженности) с должников (финансовых должников) осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам организации работы,
связанной с возвратом бюджетных
средств, затраченных на обучение
победителей конкурса на присуждение
международной стипендии "Болашак",
отказавшихся от стипендии либо
лишенных международной стипендии
"Болашак", а также имеющих финансовую
задолженность перед администратором
международной стипендии "Болашак"
_________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
должника
адрес _____________________
тел: ______________________
форма
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Уведомление о возмещении расходов за организацию обучения
Акционерное общество "Центр международных программ" (далее – Центр) сообщает,
что протоколом Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом
от "___"____________ 20____ года №____ принято решение о лишении Вас стипендии
"Болашак" с обязательным возмещением всех расходов за организацию обучения.
Сумма фактически понесенных расходов за организацию Вашего обучения с учетом
штрафных санкций, составляет __________ тенге из них:
1) фактически понесенные расходы __________ тенге;

2) оқу шарты бойынша айыппұл сомасы __________ теңге.
Баяндалғанның негізінде, Орталық Сізге көрсетілген шығындарды 20__ жылғы "__" ________ мерзімге дейін Орталық шотына ақшалай қаражатты аудару арқылы өтеу қажеттілігі туралы хабарлайды.
Шығындарды бір жолғы төлеммен өтеу мүмкіндігі болмаған жағдайда өзіңіз немесе сенім білдірілген адам арқылы Орталыққа Берешекті өтеу туралы келісімді жасау және оны өтеу кестесін құру үшін жүгінуіңізге болады.
Олай болмаған жағдайда, Орталық Сізден оқуды ұйымдастыру шығындарын және барлық сот шығындарын өндіріп алу туралы талап арызбен сотқа жүгінуге мәжбүр болады.
Орталық мекенжайы мен деректемелері: _________________________
_______________________________             ________________
Басшы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)                   (қолы)
"Болашақ" халықаралық
стипендиясынан бас тартқан
немесе одан айырылған,
сондай-ақ "Болашақ"
халықаралық стипендиясы
әкімшісі алдында қаржылық
берешегі бар "Болашақ"
халықаралық стипендиясын
тағайындау конкурсының
жеңімпаздарын оқытуға
жұмсалған бюджеттік
қаражатты қайтаруға
байланысты жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
1-1 қосымша
_________________________
борышкердің Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
мекенжайы _________________
тел:_____________________
Оқуды ұйымдастыру шығындарын өтеу туралы хабарлама
Ескерту. Қағида 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның 20__ жылғы " " ________ № ______ хаттамасымен оқуды ұйымдастыру шығындарын міндетті түрде өтеумен Сіздің "Болашақ" стипендиясынан өз еркімен бас тарту туралы өтінішіңіз қанағаттандарылғанын хабарлайды.
Оқуыңызды ұйымдастыру үшін нақты жұмсалған шығындар сомасы айыппұл шараларын есепке алумен __________ теңгені құрайды, оның ішінде:
1) нақты жұмсалған шығындар __________ теңге;
2) оқу шарты бойынша айыппұл сомасы __________ теңге.
Баяндалғанның негізінде, Орталық Сізге көрсетілген шығындарды 20__ жылғы "__" ________ мерзімге дейін Орталық шотына ақшалай қаражатты аудару арқылы өтеу қажеттілігі туралы хабарлайды.
Шығындарды бір жолғы төлеммен өтеу мүмкіндігі болмаған жағдайда өзіңіз немесе сенім білдірілген адам арқылы Орталыққа Берешекті өтеу туралы келісімді жасау және оны өтеу кестесін құру үшін жүгінуіңізге болады.
Олай болмаған жағдайда, Орталық Сізден оқуды ұйымдастыру шығындарын және барлық сот шығындарын өндіріп алу туралы талап арызбен сотқа жүгінуге мәжбүр болады.
Орталық мекенжайы мен деректемелері: _________________________
_________________________________ ________________
Басшы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)       (қолы)
"Болашақ" халықаралық
стипендиясынан бас тартқан
немесе одан айырылған,
сондай-ақ "Болашақ"
халықаралық стипендиясы
әкімшісі алдында қаржылық
берешегі бар "Болашақ"
халықаралық стипендиясын
тағайындау конкурсының
жеңімпаздарын оқытуға
жұмсалған бюджеттік
қаражатты қайтаруға
байланысты жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
№ 2 қосымша
Нысан
_________________________________
Қаржылық борышкер Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
мекен-жайы: _____________________
тел.: ____________________________
Қаржылық берешегін өтеу туралы хабарлама
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) Орталық алдында _______ теңге мөлшерінде берешегіңіз бар екендігі туралы хабарлайды.
Осы берешек сомасы ____________________ нәтижесінде пайда болды.
Баяндалғанның негізінде, Орталық Сізге көрсетілген шығындарды 20__ жылғы "__" ________ мерзімге дейін Орталық шотына ақшалай қаражатты аудару арқылы өтеу қажеттілігі туралы хабарлайды.
Шығындарды бір жолғы төлеммен өтеу мүмкіндігі болмаған жағдайда өзіңіз немесе сенім білдірілген адам арқылы Орталыққа Берешекті өтеу туралы келісімді жасау және оны өтеу кестесін құру үшін жүгінуіңізге болады.
Берешекті өтеу туралы келісімді жасау үшін келесі құжаттарды ұсынуыңыз қажет:

2) сумма штрафа по договору на обучение __________ тенге.
На основании изложенного, Центр уведомляет Вас о необходимости погашения указанных
расходов в срок до "___"______ 20___ года путем перечисления денежных средств на счет Центра.
В случае невозможности погашения расходов единовременным платежом, Вы можете обратиться
в Центр лично или через своего поверенного лица для заключения Соглашения о возмещении
задолженности и составления графика ее погашения.
В противном случае, Центр будет вынужден обратиться в суд с иском о взыскании с Вас расходов
за организацию обучения и всех судебных издержек.
Адрес и реквизиты Центра: ____________________________________
____________________________________________________________
__________________________________ __________________________
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя (подпись)
Приложение 1-1
к Правилам организации работы,
связанной с возвратом бюджетных
средств, затраченных на обучение
победителей конкурса на присуждение
международной стипендии "Болашак",
отказавшихся от стипендии либо
лишенных международной стипендии
"Болашак", а также имеющих
финансовую задолженность перед
администратором международной
стипендии "Болашак"
__________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
должника
адрес ___________________
тел: _____________________
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Уведомление о возмещении расходов за организацию обучения
Акционерное общество "Центр международных программ" (далее – Центр) сообщает,
что протоколом Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной
стипендии "Болашак" от "___"____________ 20____ года №_____ Ваше заявление
о добровольном отказе от стипендии "Болашак" удовлетворено, с обязательным
возмещением всех расходов за организацию обучения.
Сумма фактически понесенных расходов за организацию Вашего обучения с учетом
штрафных санкций, составляет __________ тенге из них:
1) фактически понесенные расходы __________ тенге;
2) сумма штрафа по договору на обучение __________ тенге.
На основании изложенного, Центр уведомляет Вас о необходимости погашения
указанных расходов в срок до "____"______ 20___ года путем перечисления денежных
средств на счет Центра.
В случае невозможности погашения расходов единовременным платежом, Вы можете
обратиться в Центр лично или через своего поверенного лица для заключения
Соглашения о возмещении задолженности и составления графика ее погашения.
В противном случае, Центр будет вынужден обратиться в суд с иском о взыскании
с Вас расходов за организацию обучения и всех судебных издержек.
Адрес и реквизиты Центра: ___________________________________
___________________________________________________________
__________________________________ _________________________
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя
Приложение 2
к Правилам организации работы,
связанной с возвратом
бюджетных средств,
затраченных на обучение
победителей конкурса на
присуждение международной
стипендии "Болашак",
отказавшихся от стипендии либо
лишенных международной
стипендии "Болашак", а также
имеющих финансовую
задолженность перед
администратором
международной стипендии "Болашак"
Форма
________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) должника
адрес ___________________________
тел.:____________________________
Уведомление
о возмещении финансовой задолженности
Акционерное общество "Центр международных программ" (далее – Центр)
уведомляет о наличии у Вас задолженности перед Центром в размере _______ тенге.
Данная сумма задолженности образовалось в результате того, что
________________________________________________________________________________
На основании изложенного, Центр уведомляет Вас о необходимости погашения
указанных расходов в срок до "____"______ 20___года путем перечисления денежных
средств на счет Центра.
В случае невозможности погашения задолженности единовременным платежом, Вы
можете обратиться в Центр лично или через своего поверенного для заключения Соглашения
о возмещении задолженности и составления графика ее погашения.
Для заключения Соглашения о возмещении задолженности, Вам необходимо
представить следующие документы:

1) берешекті өтеу және Берешекті өтеу туралы келісімді жасау туралы өтініш;
2) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының жеке басы куәлігі көшірмесі;
3) борышкердің (қаржылық борышкердің) еңбекақысы туралы жұмыс орнынан берілген анықтама;
4) неке қию туралы куәлік көшірмесі немесе борышкердің (қаржылық борышкердің) отбасылық жағдайы туралы нотариалдық куәландырылған өтініші;
5) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының соңғы жылдағы зейнетақы шотынан үзінді көшірмесі (немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясынан зейнетақы аударымдары туралы анықтама);
6) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының жылжымайтын мүліктің бар-жоғы туралы анықтама;
7) борышкердің (қаржылық борышкердің) және жұбайының ай сайынғы төлемдер сомалары мөлшерін белгілеу және шығындарды (берешекті) өтеудің мүмкінді мерзімі туралы шешімді қабылдау үшін маңызы бар қосымша құжаттары.
Олай болмаған жағдайда, Орталық Сізден берешекті және барлық сот шығындарын өндіріп алу туралы қуыныммен сотқа жүгінуге мәжбүр болады.
Орталық мекен-жайы мен деректемелері:             _________________________
__________________________                        ________________
Басшы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)                         (қолы)

1) заявление о возмещении задолженности и заключении Соглашения о возмещении
задолженности;
2) копия удостоверения личности должника (финансового должника), в том числе
супруга (и);
3) справка с места работы о заработной плате должника (финансового должника);
4) копия свидетельство о заключении брака, либо нотариально заверенное заявление о
семейном положении должника (финансового должника);
5) выписка с пенсионного счета за последний год (либо справку с Государственной
корпорации "Правительство для граждан" о пенсионных отчислениях) должника
(финансового должника), в том числе супруга (и);
6) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества должника (финансового
должника), в том числе супруга (и);
7) дополнительные документы должника (финансового должника), имеющие значение
для принятия решения об установлении размеров сумм ежемесячных платежей и возможном
сроке погашения расходов (задолженности), в том числе супруга (и).
В противном случае, Центр будет вынужден обратиться в суд с иском о взыскании с
Вас задолженности и всех судебных издержек.
Адрес и банковские реквизиты Центра: ________________________________________
_________________________________                  __________________
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя                        (подпись)